Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 қаңтарда № 10168 тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 59) тармақшасына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттар беру қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________Ә. Исекешев
2014 жылғы "____"________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2014 жылғы "____"________
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675
бұйрығымен
бекітілген
Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 59) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді және жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи разрешений на пользование животным миром
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2015 года № 10168.
В соответствии с подпунктом 59) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешений на пользование животным миром.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
"__" _________ 2014 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
"__" _________ 2014 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 18-04/675
Правила выдача разрешений на пользование животным миром
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 292 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Настоящие Правила выдачи разрешений на пользование животным миром (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59) пункта 1 статьи 9 закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок выдачи разрешений на пользование животным миром на территории Республики Казахстан (далее – государственная услуга) физическими и (или) юридическими лицами (далее – услугополучатель).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аң аулау – аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiн мекендейтiн ортасынан алуды жүзеге асыру арқылы жануарлар дүниесiн арнайы пайдалану түрi;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ведомство – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – ведомство).
3. Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар (бұдан әрі – рұқсаттар) жануарлар дүниесін арнайы пайдаланудың мынадай:
1) аң аулау;
2) жануарларды ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індеттің алдын алу мақсатында пайдалану;
3) жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалану түрлеріне беріледі.
4. Аң аулауға, ғылыми-зерттеу, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індеттің алдын алу мақсатында пайдалануға, жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалануға рұқсаттар осы Қағидаларға 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша беріледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
5. Мемлекеттік қызметті жергілікті атқарушы органдар жануарларды алудың белгіленген лимиттері мен квоталары шегінде көрсетеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-комуникациялық инфрақұрылымның операторына және бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысанда жазылған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушінің қарауына жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 84-бабына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық-цифрлы қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында өтінімді одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) охота – вид специального пользования животным миром, при котором осуществляется изъятие видов животных, являющихся объектом охоты, из среды обитания;
2) ведомство в области охраны, воспроизводства и использования животного мира – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – ведомство).
3. Разрешения на пользование животным миром (далее – разрешения) выдаются на следующие виды специального пользования животным миром:
1) охота;
2) использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии;
3) использование видов животных в воспроизводственных целях.
4. Разрешения на охоту, на использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии, использование видов животных в воспроизводственных целях выдаются в соответствии с утвержденными лимитами и в пределах установленных квот изъятия по формам согласно приложениям 1, 2, 3, к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
5. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами, в пределах установленных лимитов и квот изъятия животных.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в приложении 6 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Канцелярия услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и направляет на рассмотрение услугодателю.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно статье 84 Трудового кодекса Республики Казахстан, прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов, работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя в "личный кабинет" услугополучателя.
Примечание ИЗПИ!

9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды өтінімде көрсетілген деректер мен мәліметтердің және ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтердің сәйкестігі тұрғысынан қарайды және өтінім келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында рұқсат не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер осы Қағидаларға 6-қосымшада жазылған.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші оң нәтиже немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету сатысы туралы деректердің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.

Пункт 9 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель рассматривает заявку и прилагаемые к ней документов согласно пункта 8 настоящих Правил на предмет соответствия данных и сведений указанных в заявке и представленных документах, и в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявки формирует разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя и направляет в "личный кабинет" на Портале.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан, изложены в приложении 6 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления. По результатам заслушивания услугодатель выдает положительный результат либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8555).
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Жануарлар дүниесін пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
(наименование местного исполнительного органа)
Жануарлар дүниесін пайдалануға РҰҚСАТ №_______________
РАЗРЕШЕНИЕ на пользование животным миром (аң аулауға)
1. Берілді/выдано:____________________________________________
(заңдытұлғаныңатауыжәне бизнес-сәйкестендірунөмірі, жеке тұлғаның, тегі, аты, әкесініңаты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі/ наименование организации и бизнес-идентификационный номер юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер физического лица) Аңаулау орны (аңшылық шаруашылығы, участке)/место охоты (охотничье хозяйство, участок)
_________________________________________________________________
Аулау мақсаты: (әуесқойлық (спорттық), кәсіпшілік аңаулау, олжалау/ цель изъятия: (любительская (спортивная), промысловая охота, добыча трофея)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Алып қойылатын жануарлар объектілері/добываемые объекты животного мира
Жануар түрі/ Вид животного
Жыныстық-жасқұрамы (қоңыр аю, тұяқты жануарлардың жыныстықжас-құрамы және қажет болған жағдайда құсқа)/половозрастнойсостав (для бурого медведя, копытных животных, и в случае необходимости для дичи)
Саны (дарақ)/ количество (особей)
Аулау мерзімі дейін/ сроки изъятия
___ж. "__" ___ ___ж. "__"____
с "__" ___ ___г по "__" __ ___г
Берілген күні/дата выдачи "____" _____________ ________ж./г.
Берген/выдал:_____________________________________________________
Атқарушы органның мөрі /Место печати местного исполнительного
органа ___________________________________________________________
(Төменгі бөлігін аңшыға рұқсат берген ұйым толтырады/заполняется
организацией, получившей разрешение на пользование животным миром)

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, может не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи
разрешений на пользование
животным миром
Форма
_________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
(наименование местного исполнительного органа)
Жануарлар дүниесін пайдалануға
РҰҚСАТ № _________________
Разрешение на пользование животным миром (на охоту)
1. Берілді / выдано:
______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және бизнес-сәйкес тендіру нөмірі, жеке тұлғаның, тегі, аты, әкесінің
аты (онын болған кезінде) және жеке сәйкес тендіру нөмірі/ наименование организации и
бизнес-идентификационный номер юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) и индивидуальный идентификационный номер физического лица)
________________________________________________________________________
Аң аулау орны (аңшылық шаруашылығы, участке)/место охоты
(охотничье хозяйство, участок)
________________________________________________________________________
Аулау мақсаты: (әуесқойлық (спорттық), кәсіпшілік аң аулау, олжалау/
цель изъятия: (любительская (спортивная), промысловая охота, добыча трофея)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Алып қойыл атын жануарлар объектілері/добываемые объекты животного мира
Жануар түрі/
Вид животного
Жыныстық-жас құрамы (қоңыр аю, тұяқты жануарлардың жыныстық жас-құрамы және қажет болған жағдайда құсқа)/половозрастной состав (для бурого медведя, копытных животных, и в случае необходимости для дичи)
Саны (дарақ)/ количество (особей)
Аулау мерзімі дейін/ сроки изъятия
жыл "__" ___
_____жыл "__"____
с "__" ___ ___год
по "__" __ ___год
Берілген күні/дата выдачи "____" _____________ ________жыл/год
Берген/выдал: ___________________________________________________________
Атқарушы органның мөрі/Место печати местного исполнительного органа
________________________________________________________________________
(Төменгі бөлігін аңшыға рұқсат берген ұйым толтырады/заполняется
организацией, получившей разрешение на пользование животным миром)

2. Аңшы/охотник _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Аңшы куәлігі (сериясы, нөмірі, берілген күні)/удостоверение охотника
(серия, номер, дата выдачи) __________________________________________
Жануарлар дүниесін пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Жануарлар дүниесін ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індеттің алдын алу мақсатында пайдалануға арналған рұқсат
Нөмірі: __________ Берілген күні: __________
Жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсат (кәсіпшілік аулау, әуесқойлық (спорттық) аулау, ғылыми-зерттемелік аулау, мелиорациялық аулау, өсімін молайту мақсатында аулау)
Берілді:________________________________________________________
Пайдалану түрі:_________________________________________________
Aлу мақсаты: ___________________________________________________
Aлу тәсілдері: ___________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: _________________________
Алынуы жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Жануар түрі
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекаралары
Төлемнің жиынтық сомасы ____________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): _________________
Aлу мерзімі: ______________ бастап ______________________дейін
Aлу тәсілі: __________________________________________________
Рұқсатты пайдалану туралы есептің берілетін мерзімі: _____________
Бақылау: __________________________________________ жүктеледі.
Уәкілетті тұлға: _____________________________________________
Жануарлар дүниесін пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Нөмірі: __________ Берілген күні: __________
Жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсат
Берілді: ________________________________________________________
Пайдалану түрі:__________________________________________________
Aлу мақсаты: ____________________________________________________
Aлу тәсілдері: ___________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: _________________________
Алынуы жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Жануар түрі
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекаралары
Төлемнің жиынтық сомасы ____________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): _________________
Aлу мерзімі: ______________ бастап ______________________дейін
Aлу тәсілі: ___________________________________________________
Рұқсатты пайдалану туралы есептің берілетін мерзімі: _____________
Бақылау: __________________________________________ жүктеледі.
Уәкілетті тұлға: ______________________________________________
Жануарлар дүниесін пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
4-қосымша
Жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері
Қазақстан Республикасында кәсіпшілік, әуесқойлық және спорттық аң аулауды жүргізу кезінде төлемақы мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
Жабайы жануарлардың түрлері
Төлемақы мөлшерлемесі, бір дара нұсқасы үшін (айлық есептік көрсеткіш)
Кәсіпшілік аң аулау
Әуесқойлық және спорттық аң аулау
1
2
3
4
1.
Сүтқоректілер:

2. Аңшы/охотник ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса) / (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Аңшы куәлігі (сериясы, нөмірі, берілген күні)/удостоверение охотника (серия,
номер, дата выдачи) ________________________________________________
Приложение 2
к Правилам выдачи
разрешений на пользование
животным миром
Форма
__________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Номер: __________ Дата выдачи: ________
Разрешение на пользование животным миром в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии
Выдано: ________________________________________________________
Вид пользования _________________________________________________
Цель изъятия ____________________________________________________
Способы изъятия _________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения: ___________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия:
Вид животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Итоговая сумма уплаты______________________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости): ______________________
Срок изъятия с: _______________ по ______________
Способ изъятия: ___________________________________________________
Срок представления отчета об использовании разрешения: _______________
Контроль возлагается на: ____________________________________________
Уполномоченное лицо: ______________________________________________
Приложение 3
к Правилам выдачи
разрешений на пользование
животным миром
Форма
____________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Номер: __________ Дата выдачи: ______
Разрешение на пользование животным миром в воспроизводственных целях
Выдано: _____________________________________________________________
Вид пользования _____________________________________________________
Цель изъятия ________________________________________________________
Способы изъятия _____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения: ________________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия:
Вид животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Итоговая сумма уплаты ________________________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости): _________________________
Срок изъятия с: ________________________ по ____________________________
Способ изъятия: ______________________________________________________
Срок представления отчета об использовании разрешения: __________________
Контроль возлагается на: ______________________________________________
Уполномоченное лицо: ________________________________________________
Приложение 4
к Правилам выдачи
разрешений на пользование
животным миром
Ставки платы за пользование животным миром
Ставки платы при проведении промысловой, любительской и спортивной охоты в Республике Казахстан составляют:
№ п/п
Виды диких животных
Ставка платы, за одну особь (месячный расчетный показатель)
Промысловая охота
любительская и спортивная охота
1
2
3
4
1.
Млекопитающие:

0,030
-
1.2
қарақас
0,015
-
2.
Құстар:
2.1
кiшкене, қарамойын, қызылмойын, сұржақ, үлкен сұқсыр, үлкен суқұзғын, үлкен көлбұқа, бақылдақ құтан, көкқұтан және қошқыл құтан
0,010
-
2.2
үлкен аққұтан
0,015
-
2.3
маусымқұс, қошқылқанат және алтынжон татрең, шүрілдек, шаушүрiлдек, моңғол шүрiлдегi, сарысағақ шүрiлдек, шығыс шүрiлдегi, теңiз шүрілдегi, алқалы татрең, тасшарлаған, сутартар, тартар, кiшкене тартар, титтей тартар, қызылқасқа сутартар, дала қарақасы, қарала балшықшы, сауысқан, бұлыңғыр, бөрте балшықшы, үлкен балшықшы, шөпiлдек, тәкiлдек балшықшы, бұлақшы, мамырқұс, қайқытұмсық балшықшы, ақжағал қалытқы, ақтамақ қалытқы, құмғақша, қызылмойын құмдауық, ұзынсаусақ құмдауық, аққұйрық құмдауық, қызылтөс құмдауық, қаратөс құмдауық, бізқұйрық құмдауық, құмқұс, тұнбашы, шабындық және дала қарақасы, сақиналы түркептер, сарыжағал қараторғай, сарытұмсық шауқарға, қараторғай, пайызторғай, қызылтелпектi құнақ, көкқарға, бозторғайлар (айдарлы, теңбiлтөс, нәзіктұмсықты, сұр, сор, дала бозторғайы, қостеңбілді, аққанат, қара, құлақты, орман бозторғайы, шабындық бозторғайы, үнді бозторғайы), қызылтұмсық шауқарға, алабажақ сайрауық
0,005
-
2.4
қаршыға
0,010
-
2.5
қырғи, маубас жапалақ, байғыз, жүнбалақ байғыз, құлақты жапалақ, саз жапалағы, жамансары
0,045
-
3.
Бауырымен жорғалаушылар:
3.1
Орта Азия тасбақасы, саз тасбақасы
0,020
-
3.2
ешкіемер, бат-бат кесiртке, жұмырбас құм кесiртке, сығыркөз
0,010
-
3.3
бозша жылан

0,030
-
1.2
лесная соня
0,015
-
2.
Птицы:
-
2.1
малая, черношейная, красношейная, серощекая, большая поганка, большой баклан, большая выпь, кваква, серая и рыжая цапля
0,010
-
2.2
большая белая цапля
0,015
-
2.3
тулес, бурокрылая и золотистая ржанка, галстучник, малый зуек, монгольский зуек, каспийский зуек, восточный зуек, морской зуек, хрустан, камнешарка, пастушок, погоныш, малый погоныш, погоныш-крошка, камышница, кулик, сорока, черныш, фифи, большой улит, травник, щеголь, поручейник, перевозчик, мородунка, плосконосый плавунчик, круглоносый плавунчик, кулик-воробей, песочник-красношейка, длиннопалый песочник, белохвостый песочник, краснозобик, чернозобик, острохвостый песочник, песчанка, грязовик, луговая и степная тиркушка, кольчатая горлица, майна, альпийская галка, скворец обыкновенный, обыкновенный щегол, красношапочный вьюрок, сизоворонка, жаворонки (хохлатый, малый, тонкоклювый, серый, солончаковый, степной, двупятнистый, белокрылый, черный, рогатый, лесной, полевой, индийский), клушица, пестрый каменный дрозд
0,005
-
2.4
ястреб-тетеревятник
0,010
-
2.5
ястреб-перепелятник, сплюшка, домовой сыч, мохноногий сыч, ушастая сова, болотная сова, канюк
0,045
-
3.
Пресмыкающиеся:
3.1
среднеазиатская черепаха, болотная черепаха
0,020
-
3.2
степная агама, ушастая круглоголовка, такырная круглоголовка, сцинковый геккон
0,010
-
3.3
обыкновенный щитомордник

0,045
-
3.4
өрнектi қарашұбар жылан, шығыс және құм жыланы
0,035
-
3.5
көлбақа
0,005
-
Ескерту:
1. Жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақы (бұдан әрi осы тармақтың мақсаттары үшiн – төлемақы) жануарлар дүниесiн арнайы пайдалану тәртiбiмен жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн алынады.
2. Жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны осы жануарларды табиғи ортадан әкетуге рұқсат беру кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi әрбiр жеке жағдайда белгiлейдi.

0,045
-
3.4
узорчатый полоз, восточный и песчаный удавчик
0,035
-
3.5
лягушка озерная
0,005
-
Примечание:
1. Плата за пользование животным миром (далее – плата) взимается за пользование животным миром в порядке специального пользования животным миром.
2. Плата за пользование редкими и находящимися под угрозой исчезновения видами животных устанавливается в каждом отдельном случае Правительством Республики Казахстан при выдаче разрешения на изъятие этих животных из природной среды.

3. Төлем алынбайды:
1) жануарларды кейіннен табиғи ортаға жібере отырып, ғылыми-зерттеу және шаруашылық мақсаттарда таңбалау, жүзу, қоныстандыру, жасанды өсіру және шағылыстыру мақсатында табиғи ортадан алып қою кезінде;
2) жеке және заңды тұлғалардың меншiгi болып табылатын, жасанды түрде өсiрiлген және ерiксiз және (немесе) жартылай еркiн жағдайларда ұсталатын жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдаланған кезде;
3) халықтың денсаулығын сақтау, ауыл шаруашылығы және басқа да үй жануарларының ауруларының алдын алу, қоршаған ортаға залал келтiрудi болдырмау, ауыл шаруашылығы қызметiне елеулi зиян келтiру қаупiн болдырмау мақсатында саны реттелуге жататын жануарлар түрлерiн алып қою кезiнде.
4. Жергiлiктi атқарушы органдар тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-iнен кешiктiрiлмей, олардың орналасқан жерi бойынша салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша алымдарды төлеушілер мен салық салу объектілері бойынша мәлімет ұсынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
(кімге)______________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
көрсетілетін қызметті
берушінің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
(кімнен) ___________________
(көрсетілетін қызмет
алушының толық атауы)
мекенжайы __________________
(индексі, облыс, қала,
аудан, көше, үй №,
пәтер № (бар болса), телефон)
көрсетілетін қызмет алушының
деректемелері
___________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтінім
"Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат" беруді сұраймын (аң аулауға, өсімін молайту мақсатына, жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індеттің алдын алу мақсатында пайдалануға)
______________________________________________________________
Пайдалану түрі: ________________________________________________
Алу мақсаты: __________________________________________________
Алу тәсілдері: __________________________________________________
Аңшылық шаруашылығын жүргізу шартының нөмірі мен күні: _________
_______________________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: _________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Аң аулауды қоспағанда, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға
қатысатын адамдардың тізімі:___________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Мекендеу ортасынан алу үшін жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Жануарлардың түрлері
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекарасы
Жалпы құны (теңге) __________________________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): ________________________
Aлу мерзімі: _____________________ бастап _______________________ дейін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және теріс мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік жайында хабардармын. Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінімнің берілген күні 20___жылғы "___" ________________
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЭЦҚ)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

3. Плата не взимается:
1) при изъятии из природной среды животных для целей мечения, кольцевания, переселения, искусственного разведения и скрещивания в научно-исследовательских и хозяйственных целях с последующим их выпуском в природную среду;
2) при использовании объектов животного мира, являющихся собственностью физических и юридических лиц, разведенных искусственным путем и содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;
3) при изъятии видов животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболеваний сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности.
4. Местные исполнительные органы ежеквартально, в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках платы и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 5
к Правилам выдачи
разрешений на пользование
животным миром
Форма
в_______________________________
(полное наименование услугодателя)
от______________________________
(полное наименование
юридического лица, фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
услугополучателя)
адрес _______________________-
(индекс, область, город, район,
улица, № дома, № квартиры
(при его наличии), телефон)
Реквизиты услугополучателя
____________________________
(бизнес-идентификационный номер,
индивидуальный идентификационный номер)
Заявка
Прошу выдать "Разрешение на пользование животным миром" (на охоту, воспроизводственных целях, на использование животных в научных, культурно- просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии) _____________________________________
Вид пользования ______________________________________________
Цель изъятия _________________________________________________
Способы изъятия ______________________________________________
Номер и дата договора на ведение охотничьего хозяйства: ___________
Ответственные лица за использование разрешения:
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Список лиц, участвующих в изъятии объектов животного мира, за исключением
охоты: ______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия из среды обитания:
Виды животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Общая стоимость (тенге) _______________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости) __________________
Сроки изъятия c _____________ по ______________
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявления "__" ______________ 20 ____ года.
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ЭЦП)
Примечание ИЗПИ!

6-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.06.2026 № 105 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар дүниесін пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
6-қосымша
"Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1. Аң аулау
2. Жануарларды ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ эпизоотияны болдырмау мақсатында пайдалану
4. Жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалану
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Жергілікті атқарушы органдар
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат жануарлар дүниесін арнайы пайдаланудың мынадай түрлеріне беріледі:
1) аң аулау;
2) жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалану.
3) жануарларды ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індетті болдырмау мақсатында пайдалану;
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет ақылы/ақысыз негізде көрсетіледі.
Жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) сәйкес, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес алынады.
Төлем қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.
Төлемақы сомасы жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат алған жер бойынша бюджетке төленеді.
Төлемақы:
1) жануарларды кейіннен табиғи ортаға шығара отырып, ғылыми-зерттеу және шаруашылық мақсаттарда оларды таңбалау, сақиналау, қоныс аудару, жерсіндіру, жасанды жолмен өсіру және будандастыру мақсатында табиғи ортадан алу кезінде;
2) жеке және заңды тұлғалардың жасанды жолмен өсірілген, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын меншігі болып табылатын жануарлар дүниесі объектілерін пайдалану кезінде;

Приложение 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.06.2026 № 105 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 6
к Правилам выдачи
разрешений на пользовании
животным миром
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешений на пользование животным миром"
1. Охота
2. Использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии
3. Использование видов животных в воспроизводственных целях
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешения на пользование животным миром выдаются на следующие виды специального пользования животным миром:
1) охота;
2) использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии;
3) использование видов животных в воспроизводственных целях.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной/бесплатной основе.
Плата за пользование животным миром осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Оплата производится в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через портал оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
Сумма платы уплачивается в бюджет по месту получения разрешения на пользование животным миром. Уплата производится до получения разрешения путем перечисления через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, Плата не взимается:
1) при изъятии из природной среды животных для целей мечения, кольцевания, переселения, акклиматизации, искусственного разведения и скрещивания в научно-исследовательских и хозяйственных целях с последующим их выпуском в природную среду;
2) при использовании объектов животного мира, являющихся собственностью физических и юридических лиц, разведенных искусственным путем и содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;

3) халықтың денсаулығын қорғау, ауылшаруашылық және басқа да үй жануарларын аурулардан сақтау, қоршаған ортаға залал келтірудің алдын алу, ауылшаруашылық қызметіне елеулі залал келтіру қаупінің алдын алу мақсатында саны реттелуге жататын жануарлар түрлерін алып қою кезінде алынбайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру Кодекске сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық-цифрлы қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлар дүниесін пайдалануға (аң аулауға, жануарларды ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індетті болдырмау мақсатында, жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалануға) рұқсаттар беру кезінде.
Пайдалану түріне байланысты қосымша:
1) аң аулауға (алғаш рет жүгінген кезде):
жануарлар дүниесі объектілерін алып қою шетелдіктердің қатысуымен жүргізілген жағдайда – аңшылық шаруашылығы субъектісінің шетелдіктермен аң аулауды ұйымдастыруға арналған шартының электрондық көшірмесі;
2) жануарлар түрлерін өсімін молайту мақсатында пайдалануға:
жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюды негіздейтін материалдардың электрондық көшірмесі (бар биологиялық негіздеме) беріледі.
3) жануарларды ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індеттің алдын алу мақсатында пайдалануға:
індет мониторингінен басқа, бейіндеуші ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен ғылыми-тақырыптық жоспардан үзіндінің және ғылыми-зерттеу жұмыстары бағдарламасының электрондық көшірмесі, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюды негіздейтін материалдардың электрондық көшірмесі (биологиялық негіздеме);
індетті болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасында жануарлар аурулары індетінің мониторингі үшін ветеринария саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік ветеринариялық ұйымының жыл сайынғы жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі;
Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы нәтижені беру күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қойылады және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

3) при изъятии видов животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболеваний сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявка подается в форме электронного документа, удостоверенная электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя при выдаче разрешений на пользование животным миром (на охоту, на использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии, на использование видов животных в воспроизводственных целях) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В зависимости от вида пользования, дополнительно:
1) на охоту (при первичном обращении):
в случае, если изъятие объектов животного мира производится с участием иностранцев – электронная копия договора субъекта охотничьего хозяйства с иностранцами на организацию охоты;
2) на использование видов животных в воспроизводственных целях:
электронная копия обосновывающих материалов изъятия объектов животного мира (биологического обоснование);
3) на использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии:
электронная копия выписки из научно-тематического плана, утвержденная ученым советом профилирующей научной организации, и программы научно-исследовательских работ, электронная копия обосновывающих материалов изъятия объектов животного мира (биологического обоснование), кроме эпизоотического мониторинга;
электронная копия ежегодного плана работы государственной ветеринарной организации уполномоченного органа в области ветеринарии для эпизоотического мониторинга болезней животных в Республике Казахстан, в целях предотвращения эпизоотии;
При подаче документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил услугополучателю в "личный кабинет" через Портал, направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты выдачи результата.
Результат оказания государственной услуги подписывается электронной цифровой подписью руководителя услугодателя либо лица его замещающего и направляется через портал в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" Портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.