Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 қарашада № 9891 тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 4) тармақшасына, 14-бабының 4-тармағына, 20-бабының 4-тармағына, 30-бабының 1, 2 және 4-тармақтарына және "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 185) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Жеке және заңды тұлғалардың жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың немесе жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Профилактикасы, диагностикасы мен жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Ветеринариялық бақылау бекеттерін ұйымдастыру қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2014 года № 9891.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 8, пунктом 4 статьи 14, пунктом 4 статьи 20, пунктами 1, 2 и 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и подпунктом 185) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила и условия возмещения физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ветеринарных контрольных постах согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила организации ветеринарных контрольных постов согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министрі Г.С. Исаеваға жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 16.09.2015 № 7-1/822 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
"____" ________ 2014 жылы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
"____" ___________ 2014 жылы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ереже (бұдан әрi – Ереже) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Қазақстан Республикасында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру
2. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау Заңның 14-1-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерге қатысты жүзеге асырылады.
3. Заңның 14-1-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды тиісті аумақтардың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары Заңның 3-тарауына және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 13-тарауына сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
2-қосымша
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және өңдеу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Исаеву Г.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
"____" _____________ 2014 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
"____" _____________ 2014 год
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года
№ 7-1/559
Положение о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 4 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон).
Глава 2. Осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора в Республике Казахстан
2. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор осуществляется в отношении объектов, указанных в пункте 1 статьи 14-1 Закона.
3. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах, указанных в пункте 1 статьи 14-1 Закона, осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих территорий в соответствии с главой 3 Закона и главой 13 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 7-1/559
Правила обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндетті түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және өңдеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабы 1-тармағына сәйкес әзiрленді және жануарлардың саулығы мен адам денсаулығына қауіп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою немесе алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және өңдеу тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты мiндеттi түрде алып қою және жою тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жеке және заңды тұлғаларға олардың құнын өтей отырып, осы бұйрықпен бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары жағдайында жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды алып қою туралы қаулыны Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық зертхана сараптамасының актісі (сынақ хаттамасы) негізінде алынған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылдайды.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, производится с возмещением их стоимости физическим и юридическим лицам при особо опасных болезнях животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный настоящим приказом.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Постановление об изъятии животных, представляющих опасность для здоровья животных и человека, принимается Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на основании акта экспертизы (протокола испытаний) ветеринарной лаборатории в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения.

Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қабылдайтын жануарлардың саулығы мен адам денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды алып қою туралы қаулы қабылданған күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесіне және Заңның 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымға жеткізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою туралы қаулыны қабылданған күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ветеринариялық зертхана сараптамасының актісі (сынақ хаттамасы) негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қабылдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қоюға және жоюға байланысты мәселелерді шешу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ветеринария саласындағы уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесі басшысының (басшысы болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адамның) бұйрығымен жергілікті атқарушы органдардың, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның (жануарлар мен адамға ортақ аурулар кезінде келісу бойынша), мемлекеттік ветеринариялық ұйымның, қоғамдық бірлестіктердің, кәсіпкерлік субъектілерінің өкілдерінен, тиісті аумақтағы мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордан тұратын комиссия құрылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы комиссия мүшелерiнiң мiндеттi түрде қатысуымен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты мiндеттi түрде алып қою туралы актiні (бұдан әрі – алып қою актісі) жасайды, оған комиссияның барлық мүшелерiнiң қолы қойылады және ветеринария саласындағы уәкiлетті орган ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшесінің мөрiмен бекiтiледі.
Алып қою актiсінiң бiрiншi данасы жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндіретiн жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың иесiне қолхат арқылы тапсырылады, екiншi данасы мемлекеттiк ветеринариялық ұйымның өкілiне берiледi, үшiншi данасы тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторында қалады.

Постановление об изъятии животных, представляющих опасность для здоровья животных и человека, принимаемое Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его принятия доводится до сведения соответствующего территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и государственной ветеринарной организации, созданной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 11 Закона.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Постановление об изъятии продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, принимается Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором области, города республиканского значения, столицы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на основании акта экспертизы (протокола испытаний) ветеринарной лаборатории в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его получения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для решения вопросов, связанных с обязательным изъятием и уничтожением животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, приказом руководителя территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии (в случае отсутствия руководителя – лицом, исполняющим его обязанности) соответствующей административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы) создается комиссия из числа представителей местных исполнительных органов, государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (по согласованию при болезнях, общих для животных и человека), государственной ветеринарной организации, общественных объединений, субъектов предпринимательства, государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории при обязательном участии членов комиссии составляет в трех экземплярах акт на изъятие животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – акт на изъятие), который подписывается всеми членами комиссии и скрепляется печатью районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии.
Первый экземпляр акта на изъятие вручается под расписку владельцу животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, второй экземпляр передается представителю государственной ветеринарной организации, третий экземпляр остается у государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы жануарлардың саулығы мен адам денсаулығына қауiп төндіретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты бір мезетте алып қою актісін жасай отыра, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып қою туралы қаулы (бұдан әрi – қаулы) шығарады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретін алып қойылған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты оларды алып қою туралы қаулыда, не оған қоса берiлетін тізiмдемеде толық атауы, саны, салмағы және басқа да белгiлерiнiң сипаттамалары толық көрсетiлiп жазылады.
10. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн алып қойылған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат белгiленген тәртiппен жойылады.
11. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты иесi жасырған немесе олардан бас тартқан жағдайда оларды алып қою не жою рәсiмдерiне байланысты мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық, әкімшілік заңнамасына сәйкес шешiледi.
12. Жануарлардың қауiпті жұқпалы ауруларының қоздырғыштары көздерiнiң таралуына және қоршаған ортаның ластануына жол бермеу мақсатында жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты жоюға байланысты барлық жұмыстар осы мақсаттар үшiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiмен арнайы бөлiнген жерлерде жүргізіледi.
13. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты тасымалдау (жеткiзу) және жою Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 тіркелген) бекітілген, Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар (бұдан әрі - ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар) талаптарын сақтаумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 31.07.2015 № 7-1/713 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории одновременно с составлением акта на изъятие выносит постановление об изъятии животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – постановление).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Изъятые животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, описываются в постановлении об их изъятии либо, прилагаемых к ним описях с точным указанием наименования, количества, веса и других характерных признаков.
10. Изъятые животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека подлежат уничтожению.
11. В случае, когда владелец скрылся или отказался от животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, вопросы, связанные с процедурой изъятия либо уничтожения их, решаются в соответствии с административным, гражданским законодательством Республики Казахстан.
12. В целях недопущения распространения источников возбудителей особо опасных заразных болезней животных и загрязнения окружающей среды все работы, связанные с уничтожением животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, проводятся в местах, специально отведенных для этих целей.
13. Транспортировка (доставка) и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется с соблюдением требований Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940) (далее – ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды орындауға байланысты барлық жұмыстарды мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор мемлекеттік ветеринариялық ұйымның тиісті аумағын тікелей бақылай отыра және оларға бейнетіркеу жүргізе отыра, жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жануарлардың саулығы мен адам денсаулығына қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикiзатты жою жөнiндегi ветеринариялық iс-шаралар аяқталған соң тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетiлген комиссия мүшелерiнiң қатысуымен ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган осы Қағидалардың 5-қосымшасыда белгiлеген нысан бойынша жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты жою туралы 3 (үш) жұмыс күнінен артық емес уақытта акт жасайды.
16. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты жою туралы актiге комиссияның барлық мүшелерi қол қояды және ветеринария саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк орган ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшесінің мөрiмен бекiтiледi.
17. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін алып қойылған жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізатты жоюға байланысты барлық шығыстар, сондай-ақ иелерiне олардың құнын өтеу республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылады.
3-тарау. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру(зарарсыздандыру) және қайта өңдеу тәртiбi
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
18. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізатты алып қоймай, мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерiнде тиiстi аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының нұсқамасы бойынша және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 18-03/127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 7590 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптiк қоспаларды алып қоймай-ақ, мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу жүргiзiлетiн жануарлар ауруларының тiзбесiне енгізілген жануарлардың аурулары шыққан жағдайда жүргізіледi.

14. Все работы, связанные с выполнением ветеринарных мероприятий по изъятию и уничтожению животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляются под непосредственным контролем государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории, государственной ветеринарной организации и с проведением их видеофиксации.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. После завершения ветеринарных мероприятий по уничтожению изъятых животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории с участием членов комиссии, указанной в пункте 6 настоящих Правил, в течение не более 3 (трех) рабочих дней составляет акт об уничтожении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Акт об уничтожении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, подписывается всеми членами комиссии и скрепляется печатью районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии.
17. Все расходы, связанные с уничтожением изъятых животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека осуществляются за счет республиканского бюджета.
Глава 3. Порядок обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, на объектах государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора проводится по предписанию государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории при выявлении болезней животных, включенных в Перечень болезней животных, при которых производятся обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 18-03/127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7590).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
19. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат анықталған кезде тиiсті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы "Нұсқама нысандарын, оларды жасау және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-7/333 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 8662 болып тіркелген) сәйкес оларды залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу және/немесе санитариялық тазалау, жануарларды санитариялық сою туралы тиісті нұсқама береді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қоймай мiндетті түрде залалсыздандыруды (зарарсыздандыруды) және қайта өңдеудi олардың иесi ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың талаптарына сәйкес жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты қайта өңдейтін ұйымдарда әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарының белгілеуімен жүзеге асырады.
21. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізатты алып қоймай мiндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу жөнiндегі іс-шаралар тиiсті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының мiндетті қатысуы кезiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
22. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеуге тапсыру жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды аяқтағаннан кейін тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізатты өңдеуге тапсыру туралы акт жасайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. При обнаружении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории выдает соответствующее предписание по их обезвреживанию (обеззараживанию), переработке и/или о проведении санитарной очистки, санитарного убоя животных в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333 "Об утверждении форм предписаний, Правил их составления и выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8662).
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется их владельцем в соответствии с требованиями ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил в организациях по переработке продукции и сырья животного происхождения, определенных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц.
21. Мероприятия по обязательному обезвреживанию (обеззараживанию) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, проводятся при обязательном присутствии государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. После завершения ветеринарных мероприятий по сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории составляет акт о сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың өңдеуге тапсырылуы туралы актіге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеу жөніндегі ұйымның басшысы және жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың иесі қол қояды және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары белгілеген, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты өңдеу жөніндегі ұйымның орналасқан жері бойынша ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшесінің мөрімен бекітіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру және өңдеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды алып қою туралы қаулы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес
________________________________________________________________________________
(ветеринариялық зертхананың атауы)
____ жылғы "___" ________ № сараптама актiсi (сынақ хаттамасы) немесе
________________________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы орган (аудандық маңызы бар қаланың, кенттің,
ауылдың, ауылдық округтің әкімі)
____ жылғы "___" ________ №_________ карантинді белгілеу немесе шектеу іс-шаралары туралы шешімі негізінде жануарлар иелерінен жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн ______________________
________________________________________________________________________________
жануарларды (жануардың түрін көрсету)
________________________________________________________________________ себеппен
(алып қою себебін көрсету)
алып қою жүргізілсін.
Өзге де мәліметтер________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспекторы _________________________________       ________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Мөрдің орны
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру және өңдеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою туралы қаулы

23. Акт о сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором, руководителем организации по переработке продукции и сырья животного происхождения и владельцем животных, продукции и сырья животного происхождения и скрепляется печатью районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии по месту нахождения организации по переработке продукции и сырья животного происхождения, определенных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
обязательного изъятия
и уничтожения животных,
продукции и сырья животного
происхождения, представляющих
опасность для здоровья
животных и человека, либо их
обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Форма
Постановление об изъятии животных, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии",
на основании акта экспертизы (протокола испытаний)
№ _____ от "___" ________ 20 __ года ______________________________________
(наименование ветеринарной лаборатории)
_______________________________________________________________________
или решения об установлении карантина или ограничительных мероприятий
№ ____________ от "___" ________ 20 __ года _______________________________
(местный исполнительный орган
________________________________________________________________________
(аким города районного значения, поселка, села, сельского округа)
________________________________________________________________________
произвести у владельцев животных изъятие животных, представляющих опасность
для здоровья животных и человека __________________________________________
(указать вид животных)
________________________________________________________________________
по причине ______________________________________________________________
(указать причину изъятия)
Иные сведения ___________________________________________________________
Главный государственный
ветеринарно-санитарный инспектор
Республики Казахстан ____________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати
Приложение 2
к Правилам обязательного изъятия
и уничтожения животных,
продукции и сырья животного
происхождения, представляющих
опасность для здоровья
животных и человека, либо их
обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Форма
Постановление об изъятии продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес
________________________________________________________________________________
(ветеринариялық зертхананың атауы)
____ жылғы "___" ________ № сараптама актiсi (сынақ хаттамасы) негізінде жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат иелерінен ____________________________________ ________________________________________________________________________ себеппен
(алып қою себебін көрсету)
________________________________________________________________________________
(жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат түрін көрсету)
жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою жүргізілсін.
Өзге де мәліметтер________________________________________________________________
Бас мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық инспектор ___________________________________ ________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы)
Мөрдің орны
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру және өңдеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою туралы акт
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мынадай құрамдағы комиссия:___________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
_________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын жануардың, жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзаттың иесі
__________________________________________________________________ қатысуымен
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы)
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы негiзiнде
20__ жылғы "__" ________диагноз бойынша _________________________________________
(аурудың атауы)
________________________________________________________________________________
(алынған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың түрi, мөлшері) ________________________________________________________________________________
___________________________________________________ алып қоюды жүргізді.
Комиссия мүшелерiнiң қолдары:

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии",
на основании акта экспертизы (протокола испытаний)
№ __________________ от ____________ 20___ года ________________________
______________________________________________________________________
(наименование ветеринарной лаборатории)
произвести у владельцев продукции и сырья животного происхождения изъятие
продукции и сырья животного происхождения _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование продукции и сырья животного происхождения)
по причине __________________________________________________________
(указать причину изъятия)
Иные сведения _______________________________________________________
Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор
_______________________________________ _______
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати
Приложение 3 к Правилам
обязательного изъятия
и уничтожения животных,
продукции и сырья животного
происхождения, представляющих
опасность для здоровья
животных и человека, либо их
обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Форма
Акт на изъятие животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комиссией в составе ______________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности членов комиссии)
в присутствии владельца животного, продукции и сырья животного происхождения
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
проживающего по адресу __________________________________________________
на основании статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" произведено
изъятие _________________________________________________________________
(вид, количество изъятых животных, продукции и сырья животного происхождения)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
"__" _________20__ года по диагнозу: ________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование болезни)
Подписи членов комиссии:

1. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
2. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
3. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
Mөрдің орны
Мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау және бақылау
объектiсi иесiнiң қолы _______________________________________       ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)             (қолы)
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру және өңдеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
бақылау және қадағалауы
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою туралы қаулы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
А № 000000000                                     20__ жылғы "____" _________
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 1-тармағына сәйкес жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою актiсiнің және №______ 20__ жылғы "__" ________ветеринариялық зертхананың сараптама актісінің (сынақ хаттамасы) негізінде жеке немесе заңды тұлға
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы)
мекенжайы ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________ себеппен
(алып қоюдың себептерін көрсету керек)
________________________________________________________________________________
кейін жою үшін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты
_____________________________________________________________ алып қою жүргізілсін.
(жануардың түрі, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың атауы,
мөлшері көрсетілуі керек)
Жеке және заңды тұлғаларға жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою салдарынан келтірілген залал төленсін/төленбесін (керексізі сызып тасталсын)
Өзге де мәліметтер _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
___________________________________
(ауданның (қаланың) атауы)
Мемлекеттік ветеринариялық-
Санитариялық инспекторы _______________________________________       ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Мөрдің орны
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру және өңдеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлар өнiмдер мен шикiзатты жою туралы акт

1. _____________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии) (подпись)
2. _____________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии) (подпись)
3. ____________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии) (подпись)
Место печати
Подпись владельца объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора
________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 4
к Правилам обязательного
изъятия и уничтожения
животных, продукции
и сырья животного происхождения,
представляющих опасность
для здоровья животных
и человека, либо их
обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Форма
Государственный
ветеринарно-санитарный
контроль и надзор
Республики Казахстан
Постановление об изъятии животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
А № 000000000 "___" ___________20 ___ год
В соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии"
на основании акта на изъятие животных, продукции и сырья животного
происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека и акта
экспертизы (протокола испытаний) № __________от _______
ветеринарной лаборатории __________________________________________________
у физического или юридического лица ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица) адрес
__________________________________________________________________________
произвести изъятие животных, продукции и сырья животного происхождения
для последующего их уничтожения ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать вид животного, наименование продукции и сырья животного происхождения,
количество)
по причине ________________________________________________________________
(указать причину изъятия)
Физическим и юридическим лицам произвести/не произвести возмещение ущерба,
понесенного ими в результате изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья
животного происхождения (ненужное зачеркнуть)
Иные сведения ___________________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор __________________________
(наименование района (города))
__________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати
Приложение 5 к Правилам
обязательного изъятия
и уничтожения животных,
продукции и сырья животного
происхождения, представляющих
опасность для здоровья
животных и человека, либо их
обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Форма
Акт об уничтожении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мынадай құрамдағы комиссия:_______________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымдары)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын жануардың,
жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзаттың иесі
_____________________________________________________________________ қатысуымен
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы)
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы негiзiнде
________________________________________________________________________________
(жойылған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың түрi, мөлшері)
________________________________________________________________________________
20__ "___" _________       ____________________________________жойды.
(жойылу әдiсi көрсетiледi)
Комиссия мүшелерiнiң қолдары
1. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
2. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
3. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
Mөрдің орны
Мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау және бақылау объектiсi иесiнiң қолы
_________________________________________       ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру және өңдеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеуге тапсыру туралы акт
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Біз, _______________________________________________________________________
(тапсыруға қатысқандардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымдары)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
және _________________________________________________________ мекенжайы бойынша
тұратын жануардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың иесі ___________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы)
________________________________________________________________________________
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабының негізінде
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(өңдеуге тапсырылған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiм
________________________________________________________________________________
мен шикiзаттың түрi, мөлшері)
20__жылғы "____" __________       ________________________________________
(өңдеу мекемесінің атауы, орналасқан орны)
_________________________________________________ өңдеуге тапсырдық.
Комиссия мүшелерінің қолдары:

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комиссией в составе ______________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности членов комиссии)
в присутствии владельца животного, продукции и сырья животного происхождения
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование юридического
лица) проживающего по адресу ___________________________________________________
на основании статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" произведено
уничтожение методом:
_______________________________________________________________________________
(вид, количество уничтоженных животных,
_______________________________________________________________________________
продукции и сырья животного происхождения)
"__" _________20__ года
_______________________________________________________________________________
(указать метод уничтожения)
Подписи членов комиссии:
1. ___________________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности членов комиссии) (подпись)
2. ___________________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности членов комиссии) (подпись)
3. ___________________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности членов комиссии) (подпись)
Место печати
Подпись владельца объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора
__________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 6 к Правилам
обязательного изъятия
и уничтожения животных,
продукции и сырья животного
происхождения, представляющих
опасность для здоровья
животных и человека, либо их
обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Форма
Акт о сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нами _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должности, _________________________________________________________ принимавших
участие в сдаче) и владельцем животного, продукции и сырья животного происхождения
_____ __________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
_______________________________________________________________________________,
наименование юридического лица)
проживающим по адресу _________________________________________________________
на основании статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" произведена сдача
на переработку _________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(вид, количество животных, продукции и сырья животного происхождения сданных
на переработку)
"___"_______20___года
на ____________________________________________________________________________
(наименование, место расположения перерабатывающего предприятия)
Подписи членов комиссии:

1. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
2. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
3. ______________________________________________       _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), лауазымы)                   (қолы)
Мөрдің орны
Мемлекеттік ветеринариялық санитариялық қадағалау және бақылау объектiсi иесiнiң қолы
_________________________________________       ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)             (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
3-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай зарарсыздандырылған (залалсыздандырылған) және өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттары (бұдан әрi – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабы 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою және жою не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және өңдеу кезінде жеке және заңды тұлғаларға олардың құнын өтеудің тәртiбi мен шарттарын анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. _________________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии) (подпись)
2. _________________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии) (подпись)
3. _________________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии) (подпись)
Место печати
Подпись владельца объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора
_______________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 3
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 7-1/559
Правила и условия возмещения физическим и юридическим лицам
стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции
и сырья животного происхождения, представляющих опасность для
здоровья животных и человека, либо обезвреженных
(обеззараженных) и переработанных без изъятия животных,
продукции и сырья животного происхождения, представляющих
опасность для здоровья животных и человека
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила и условия возмещения физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок и условия возмещения физическим и юридическим лицам стоимости при изъятии и уничтожении больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құны мiндеттi түрде өтеуге жатады.
2-тарау. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу құнын жеке және заңды тұлғаларға өтеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу:
1) облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағында орналасқан екі және одан көп ауданда жануарлардың аса қауіпті аурулары пайда болған жағдайда, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің шешімімен құрылатын арнайы комиссияның;
2) бір ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жануарлардың аса қауіпті аурулары пайда болған жағдайда, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің шешімімен құрылатын арнайы комиссияның ұсынысы бойынша белгіленетін ауыл шаруашылығы жануарларының жыныстық-жас топтарын, түрлерін, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың түрлерін ескере отырып, орташа айлық нарықтық құн негізінде сараланып жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2016 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Арнайы комиссияның құрамына жергілікті өкілдік және атқарушы органдардың, ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің, мемлекеттік ветеринариялық ұйымның, кәсіпкерлік субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің өкілдері кіреді.
Арнайы комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемінде бес адам болуы тиіс. Комиссияның төрағалары облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдері немесе олардың орынбасарлары болып табылады.

2. Стоимость изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, подлежит обязательному возмещению.
Глава 2. Порядок возмещения физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Возмещение стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, производится дифференцировано на основании среднемесячной рыночной стоимости, с учетом половозрастных групп, видов сельскохозяйственных животных, видов продукции и сырья животного происхождения, устанавливаемых по предложению:
1) специальной комиссии, создаваемой решением акима области (города республиканского значения, столицы) на случаи возникновения особо опасных болезней животных в двух и более районах, расположенных на территории области (города республиканского значения, столицы);
2) специальной комиссии, создаваемой решением акима района (города областного значения) на случаи возникновения особо опасных болезней животных на территории одного района (города областного значения).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2016 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В состав специальной комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, государственной ветеринарной организации, общественных объединений субъектов предпринимательства.
Общее количество членов специальной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек. Председателями комиссии являются акимы областей (городов республиканского значения, столицы), района (города областного значения) либо их заместители.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) және аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде құрылатын арнайы комиссия алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық құны туралы шешімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – статистика бойынша уәкілетті орган) деректері негізінде қабылдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.05.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен
6. Статистика бойынша уәкілетті органның ақпаратын жинау мен талдауды жүзеге асыратын және алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық құнын анықтау үшін оны арнайы комиссияның қарауына беретін ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының тиісті облыстық не аудандық аумақтық бөлімшесі арнайы комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.05.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен
7. Арнайы комиссия алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың немесе жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық құны туралы шешім шығарады:
1) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті аурулары тізбесіне;

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Специальная комиссия, создаваемая на уровне области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения), принимает решение о среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека на основании данных уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – уполномоченный орган статистики) по соответствующей административно-территориальной единице.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.05.2017 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Рабочим органом специальной комиссии является соответственно областное либо районное территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, которое осуществляет сбор и анализ информации уполномоченного органа статистики и предоставляет ее на рассмотрение специальной комиссии для определения среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.05.2017 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Специальная комиссия выносит решение о среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, включенных в:
1) перечень особо опасных болезней животных, при которых проводится обязательное изъятие и уничтожение больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;

2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 18-03/127 (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізілімінде № 7590 тіркелген) бұйрығымен бекітілген жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жемшөп және жемшөп қоспаларын, ветеринариялық препараттарды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қоймай, мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу жүргiзiлетiн жануарлар ауруларының тiзбесiне (бұдан әрі – тізбелер).
Арнайы комиссияның шешімі дауыстардың көпшілігімен қабылданады, дауыстар тең болған кезде, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Дауыс беру қорытындысы бойынша алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың немесе жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу орташа айлық нарықтық құнын белгілеу туралы еркін нысандағы акт жасалады.
7-1. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не алып қоймай зарарсыздандырылған (залалсыздандырылған) және өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық құнын белгілеу туралы акт тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою немесе жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу кезіндегі құнын өтеудің шарттары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Иесіне алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу шарты ауру жануарларда тізбелерге енгізілген аса қауіпті аурулар мен аурулардың болуы, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың Заңның
25-бабында белгіленген талаптарды сақтауы болып табылады.

2) перечень болезней животных, при которых производится обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, ветеринарных препаратов, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 18-03/127 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7590) (далее – перечни).
Решение специальной комиссии принимается большинством голосов, при равенстве голосов решающим является голос председателя комиссии. По итогам голосования составляется в произвольной форме акт об установлении среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека.
7-1. Акт об установлении среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, размещается на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия возмещения стоимости при изъятии и уничтожении больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность здоровью животных и человека, либо обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Условием возмещения владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения является наличие у больных животных особо опасных болезней, включенных в перечни, а также соблюдение физическими и юридическими лицами требований, установленных статьей 25 Закона.

9. Құнын өтеу осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат құнының орташа айлық нарықтық құны бойынша алып қойылған ауру жануарлардың бір басы және жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың бір килограмы (литр, ондық) орташа айлық нарықтық құны есебінен жүзеге асырылады.
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай міндетті залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу кезінде орташа айлық нарықтық құнын өтеу жануардың бір басы және жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың бір килограмы (литр, ондық) есебімен орташа айлық нарықтық құнының 30 %-ы мөлшерінде жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады, ал орташа айлық нарықтық құнының қалған бөлігін (70 %) жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеу жөніндегі ұйым төлейді.
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай міндетті залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу кезінде тиісті аумақта осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес айқындалған, жануардың бір басының немесе жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың бір килограмының орташа айлық нарықтық құны қолданылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2016 № 310 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын жеке және заңды тұлғаларға өтеу кезіндегі сомаларды төлеу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты міндетті түрде алып қоюға және жоюға байланысты іс-шараларды ветеринария саласындағы уәкілетті орган жануарлардың ерекше қауiптi жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөнiндегi функцияларды орындайтын мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрi – мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар) арқылы республикалық бюджет есебiнен жүргiзіледi.
11. Алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеуге мынадай құжаттар негіздеме болып табылады:

9. Возмещение стоимости осуществляется по среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, установленным в пункте 5 настоящих Правил среднемесячной рыночной стоимости, из расчета за одну голову изъятых больных животных и за один килограмм (литр, десяток) продукции и сырья животного происхождения.
Возмещение среднемесячной рыночной стоимости при обязательном обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека осуществляется из расчета за одну голову животного и за один килограмм (литр, десяток) продукции и сырья животного происхождения за счет местного бюджета в размере 30 % от среднемесячной рыночной стоимости, а остальная часть среднемесячной рыночной стоимости (70 %) выплачивается организацией по переработке продукции и сырья животного происхождения.
При обязательном обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека применяется среднемесячной рыночная стоимость одной головы животного или одного килограмма продукции и сырья животного происхождения на соответствующей территории, определенная в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2016 № 310 (вводится в действие с 01.01.2017).
Глава 4. Порядок выплаты сумм при возмещении стоимости физическим и юридическим лицам изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Мероприятия, связанные с обязательным изъятием и уничтожением больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляются за счет республиканского бюджета уполномоченным органом в области ветеринарии через государственные ветеринарные организации, выполняющие функции по ликвидации очагов особо опасных заразных болезней животных (далее – государственные ветеринарные организации).
11. Основанием для возмещения стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения являются следующие документы:

1) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, тиісті аумақтың Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынысы бойынша карантин немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы жергілікті атқарушы органның (аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің) шешімі;
2) осы бұйрықпен бекітілген Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларына (бұдан әрі – Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және қайта өңдеу қағидалары) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою туралы акт;
3) Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты жою туралы акт (бұдан әрі – жою туралы акт).
Зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша осы бұйрықпен бекітілген Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларынан жануарлардың қырылуы расталған жағдайда, зертханалық зерттеулер нәтижелерінің расталуын алғанға дейін жасалған жою туралы акт олардың құнын өтеу үшін негіз болып табылады;
4) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің диагностикасы немесе ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелері бойынша ветеринариялық зертханалар беретін сараптама актісі (сынақ хаттамасы);
5) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық құнын белгілеу туралы акт;

1) решение местного исполнительного органа (акима города районного значения, поселка, села, сельского округа) об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
2) акт на изъятие животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, по форме согласно приложению 3 к Правилам обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия (далее – Правила обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия), утвержденным настоящим приказом;
3) акт об уничтожении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, по форме согласно приложению 5 к Правилам обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия (далее – акт об уничтожении).
В случае подтверждения по результатам лабораторных исследований падежа животных от особо опасных болезней животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный настоящим приказом, основанием для возмещения их стоимости является акт об уничтожении, составленный до получения подтверждения результатов лабораторных исследований;
4) акт экспертизы (протокол испытания), выдаваемый ветеринарными лабораториями по результатам диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
5) акт об установлении среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;

6) Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою туралы қаулы;
7) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына (бұдан әрі – Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидалары) сәйкес берілген ветеринариялық паспорт;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 6321 тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидаларына (бұдан әрі – Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидалары) сәйкес берілген ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан алынған көшірме.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген құжаттарды жинауды мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүзеге асырады.
13. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген негіздемелерге сәйкес келген кезде жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу оларды алып қойғаннан және жойғаннан кейін мемлекеттік ветеринариялық ұйым құжаттар жиналғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Тиісті кезеңге арналған қаржыландыру жоспары бойынша бюджет қаражаты болмаған не жеткіліксіз болған жағдайда, жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілген мақсаттарға қосымша бөлінген қаражат есебінен жүзеге асырылады.

6) постановление об изъятии животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, по форме согласно приложению 4 к Правилам обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия;
7) ветеринарный паспорт, выданный в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127) (далее – Правила идентификации сельскохозяйственных животных);
8) выписка из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных, выданная в соответствии с Правилами формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321) (далее – Правила формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Сбор документов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, осуществляется государственной ветеринарной организацией.
13. При соответствии основаниям, предусмотренным в пункте 11 настоящих Правил, возмещение физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется после их изъятия и уничтожения государственной ветеринарной организацией в течение 10 (десяти) рабочих дней после сбора документов.
В случае отсутствия либо недостаточности бюджетных средств по плану финансирования на соответствующий период возмещение физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется за счет дополнительно выделенных средств на указанные цели в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын жеке және заңды тұлғаларға өтеу кезіндегі сомаларды төлеу тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.01.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай міндетті түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және өңдеу кезінде құнын өтеуге мынадай құжаттар негіз болып табылады:
1) саламатты шаруашылық жүргізуші субъектілердегі бруцеллезді қоспағанда, жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, тиісті аумақтың Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынысы бойынша карантин немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы жергілікті атқарушы органның (аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің) шешімі;
2) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерінің диагностикасы немесе ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелері бойынша ветеринариялық зертханалар беретін сараптама актісі (сынақ хаттамасы);
3) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, азық пен азықтық қоспаларды зарарсыздандыру (залалсыздандыру), өңдеу туралы нұсқама;
4) Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай мiндеттi түрде зарарсыздандыру (залалсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеуге тапсыру туралы акт;
5) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не алып қоймай зарарсыздандырылған (залалсыздандырылған) және өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық құнын белгілеу туралы акт;

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок выплаты сумм при возмещении стоимости физическим и юридическим лицам обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 24.01.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Основанием для возмещения стоимости при обязательном обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека являются следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа (акима города районного значения, поселка, села, сельского округа) об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных, представляющих опасность для здоровья животных и человека, за исключением бруцеллеза в благополучных хозяйствующих субъектах;
2) акт экспертизы (протокол испытания), выдаваемый ветеринарными лабораториями по результатам диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
3) предписание об обезвреживании (обеззараживании), переработке животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
4) акт о сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, по форме согласно приложению 6 к Правилам обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия;
5) акт об установлении среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;

6) Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес берілген ветеринариялық паспорт;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидаларына сәйкес берілген ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан алынған үзінді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген құжаттарды жинауды әкімшілік-аумақтық бірліктегі ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелері 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
16. Осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген негіздемелерге сәйкес келген кезде жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай зарарсыздандырылған (залалсыздандырылған) жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері тиісті кезеңге арналған қаржыландыру жоспары бойынша бюджет қаражаты болған жағдайда, құжаттар жиналғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Тиісті кезеңге арналған қаржыландыру жоспары бойынша бюджет қаражаты болмаған не жеткіліксіз болған жағдайда, жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай зарарсыздандырылған (залалсыздандырылған) және өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілген мақсаттарға қосымша қаражат бөлінген кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Шағымдану тәртібі
Ескерту. Қағида 6-тараумен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жеке және заңды тұлғаларға жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың не жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай зарарсыздандырылған (залалсыздандырылған) және өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу туралы қабылданған шешімге шағым жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

6) ветеринарный паспорт, выданный в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных;
7) выписка из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных, выданная в соответствии с Правилами формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сбор документов, предусмотренных пунктом 14 настоящих Правил осуществляется подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющими деятельность в области ветеринарии соответствующих административно-территориальных единиц в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
16. При соответствии основаниям, предусмотренным в пункте 14 настоящих Правил, возмещение физическим и юридическим лицам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющими деятельность в области ветеринарии соответствующих административно-территориальных единиц, в течение 10 (десяти) рабочих дней после сбора документов при наличии бюджетных средств по плану финансирования на соответствующий период.
В случае отсутствия либо недостаточности бюджетных средств по плану финансирования на соответствующий период возмещение физическим и юридическим лицам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется при выделении на указанные цели финансовых средств в порядке установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок обжалования
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Обжалование принятого решения о возмещении физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
4-қосымша
Жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн кездегi жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 23.01.2025 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлардың және адамның денсаулығы үшiн қауiп төндiретiн ауру жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат алып қою кезiнде өртеу арқылы жойылатын жануарлардың аса қауiптi аурулары:
1) жануарлардың бiрнеше түрiне ортақ аурулар – мелиоидоз, құтыру, талан, туляремия, аусыл;
2) ірi қара малдың аурулары – нодулярлық дерматит (экзотикалық ауру)*, iрi қара малдың обасы, қарасан, қатерлi iсiк*, кемiктәрiздес энцефалопатия;
3) жылқы аурулары – маңқа, эпизоотиялық лимфангит, бiр тұяқтылардың африка обасы;
4) қой және ешкі аурулары – созылмалы инфекциялар (скрепи, маэди-висна, аденомотоз, күл, күйiс қайыратын ұсақ малдардың обасы);
5) түйe аурулары – түйе обасы;
6) шошқа аурулары – африка шошқалық обасы;
7) құс аурулары – құс обасы, құс орнитозы, құстардың жоғары патогендi тұмауы;
8) ит және мысық аурулары – ит және мысық токсоплазмозы, мысықтардың микроспориясы;
9) терiсi бағалы аңдар мен үй қояндарының аурулары – үй қояндарының миксоматозы.
Ескертпе: * алып қою және жою ауыл шаруашылығы жануарлары өлген кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
5-қосымша
Профилактикасы, диагностикасы және жойылуы бюджет
қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауiптi
ауруларының тізбесі
1. Жануарлардың бiрнеше түрiне ортақ аурулар – құтыру, бруцеллез, Ауески ауруы, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, топалаң (терi шикiзатының асколизациясынан басқа), туберкулез, аусыл, күл, экинококкоз, паратуберкулез, токсоплазмоз, трихофития, риккетсиоздар, туляремия, ауыз уылуы (экзотикалық ауру), Шмалленберг ауруы және басқа экзотикалық аурулар.
2. Iрi қара малдың аурулары - вирустық диарея, инфекциялық ринотрахеит, парагрипп-3, iрi қара малдың обасы, қарасан, камвилобактериоз, кемiктәрiздес энцефалопатия, нодулярлық дерматит (экзотикалық ауру), қойдың хламидиоздық (энзоотикалық) iш тастауы.
3. Қой және ешкi аурулары - қойдың анаэробтық антеротоксемиясы, брадзот, қойдың жұқпалы эпидидимиті, жұқпалы пустелездiк дерматит (эктима), қойдың хламидиоздiк iш тастауы, қойдың және ешкiнiң жұқпалы агалактиясы, скрепи, маеди-висна, аденоматоз, блутанг (экзотикалық аурулар), күйiс қайыратын ұсақ малдардың обасы.

от 30 октября 2014 года
№ 7-1/559
Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных,
продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 23.01.2025 № 15 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Особо опасные болезни животных, при которых изъятые больные животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, уничтожаются путем сжигания:
1) болезни общие нескольким видам животных – мелиоидоз, бешенство, сибирская язва, туляремия, ящур;
2) болезни крупного рогатого скота – нодулярный дерматит (экзотическая болезнь)*, чума крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, злокачественный отек*, губкообразная энцефалопатия;
3) болезни лошадей – сап, эпизоотический лимфангит, африканская чума однокопытных;
4) болезни овец и коз – медленные инфекции (скрепи, маэди-висна, аденомотоз, оспа, чума мелких жвачных);
5) болезни верблюдов – чума верблюдов;
6) болезни свиней – африканская чума свиней;
7) болезни птиц – чума птиц, орнитоз птиц, высокопатогенный грипп птиц;
8) болезни собак и кошек – токсоплазмоз собак и кошек, микроспория кошек;
9) болезни пушных зверей и кроликов – миксоматоз кроликов.
Примечание: * изъятие и уничтожение осуществляется при падеже сельскохозяйственных животных.
Приложение 5
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 7-1/559
Перечень
особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика
и ликвидация которых осуществляется за счет бюджетных средств
1. Болезни, общие нескольким видам животных, – бешенство, бруцеллез, болезнь Ауески, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, сибирская язва (кроме асколизации кожсырья), туберкулез, ящур, оспа, эхинококкоз, паратуберкулез, токсоплазмоз, трихофития, риккетсиозы, туляремия, везикулярный стоматит (экзотическая болезнь), болезнь Шмалленберга и другие экзотические болезни.
2. Болезни крупного рогатого скота – вирусная диарея, инфекционный ринотрахеит, парагрипп-3, чума крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, кампилобактериоз, губкообразная энцефалопатия, нодулярный дерматит (экзотическая болезнь), хламидиозный (энзоотический) аборт овец.
3. Болезни овец и коз – анаэробная энтеротоксемия овец, брадзот, инфекционный эпидидимит баранов, контагиозный пустелезный дерматит (эктима), хламидиозный аборт овец, инфекционная агалактия овец и коз, скрепи, маэди-висна, аденоматоз, блутанг (экзотические болезни), чума мелких жвачных.

4. Жылқы аурулары – инфекциялық анемия, маңқа, грипп, ринопневмония, инфекциялық энцефаломиелит, жылқының африка обасы (экзотикалық aуpу), эпизоотиялық лимфангит.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2016 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Түйе аурулары - түйе обасы.
6. Шошқа аурулары - классикалық оба, тілме, везикулярлық ауру, Тешен ауруы, вирустық трансмиссивтік гастроэнтерит, африка обасы (экзотикалық ауру), тұмау.
7. Құс аурулары - жұқпалы ларинготрахеит, Ньюкасла ауруы, Марека ауруы, Гамборо ауруы, құс күлi, құс орнитозы, респираторлық микоплазмоз, құстардың жоғары патогенді тұмауы.
8. Терiсi бағалы аңдар мен үй қояндары аурулары - үй қоянының вирустық геморрагиялық ауруы, миксоматоз.
9. Ит және мысық аурулары - ет қоректiлердiң обасы.
10. Балық аурулары - тұқы балықтың геморрагиялық септицемиясы, описторхоз.
11. Бал арасының аурулары - варроатоз, аскофероз.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
6-қосымша
Ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 185) тармақшасына сәйкес әзірленді және ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі - ведомство) - мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкілетті органның бөлімшесі;
2) ветеринариялық бақылау бекеті (бұдан ірі – ВББ) – уәкілетті орган ведомствосының шекара және кеден пункттері (Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері) аумағында, сондай-ақ автомобиль қатынасы шегінде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізудің өзге де орындарында және уәкілетті орган айқындаған өзге де орындарда орналасқан, қажетті жабдықпен және аспаптармен жарақтандырылған, өткізілетін (тасымалданатын) объектілерге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды және (немесе) өткізілетін (тасымалданатын) объектілердің әкелінуі, транзиті туралы алдын ала ақпаратты қабылдауды жүзеге асыратын бөлімшесі;

4. Болезни лошадей – инфекционная анемия, сап, грипп, ринопневмония, инфекционный энцефаломиелит, африканская чума лошадей (экзотическая болезнь), эпизоотический лимфангит.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2016 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Болезни верблюдов – чума верблюдов.
6. Болезни свиней – классическая чума, рожа, везикулярная болезнь, болезнь Тешена, вирусный трансмиссивный гастроэнтерит, африканская чума (экзотические болезни), грипп.
7. Болезни птиц – инфекционный ларинготрахеит, болезнь Ньюкасла, болезнь Марека, болезнь Гамборо, оспа птиц, орнитоз птиц, респираторный микоплазмоз, высокопатогенный грипп птиц.
8. Болезни пушных зверей и кроликов – вирусная геморрагическая болезнь кроликов, миксоматоз.
9. Болезни собак и кошек – чума плотоядных.
10. Болезни рыб – геморрагическая септицемия карпов, описторхоз.
11. Болезни пчел – варроатоз, аскофероз.
Приложение 6 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2014 года № 7-1/559
Правила осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ветеринарных контрольных постах
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ветеринарных контрольных постах (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 185) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", и определяют порядок осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ветеринарных контрольных постах.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – подразделение уполномоченного органа в области ветеринарии, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор;
2) ветеринарный контрольный пост (далее – ВКП) – подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза), а также в иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, расположенных на территории Республики Казахстан в пределах автомобильного сообщения, и иных местах, определенных уполномоченным органом, оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор перемещаемых (перевозимых) объектов и (или) прием предварительной информации о ввозе, транзите перемещаемых (перевозимых) объектов;

3) рұқсат - кейін ветеринариялық ілеспе құжатта (ветеринариялық сертификатта) көрсетіліп, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспорты, импорты, транзиті кезінде тізілімде тіркей отырып, ведомство беретін нөмір;
4) тізілімнен үзінді көшірме - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің импортына, экспортына, транзитіне рұқсат беру туралы уәкілетті органның ведомствосы беретін рұқсат нөмірі мен орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект туралы мәліметті қамтитын жазбаша хабарлама;
5) тізілім - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер туралы мәліметтерді және импортқа, экспортқа, транзитке берілген рұқсат нөмірін қамтитын ведомствоның ақпараттық базасы;
6) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер (бұдан әрi - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер) - жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар ауруларын қоздырғыштардың штаммдары, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсiмдiктердiң сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшiн пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлерi және осындай орны;
7) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер мiндеттi мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жатады.
4. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуының алдын алу мақсатында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган шекаралық және кедендік пункттерде (Еуразиялық экономикалық одақтың шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері), сондай-ақ автомобиль қатынасы шегінде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізудің өзге де орындарында және уәкілетті орган айқындаған өзге де орындарда ВББ ұйымдастырылады.
ВББ-да мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалауды мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүзеге асырады.

3) разрешение – номер, выдаваемый ведомством на перемещаемые (перевозимые) объекты при их экспорте, импорте, транзите, регистрируемый в реестре, с последующим отражением в ветеринарном сопроводительном документе (ветеринарном сертификате);
4) выписка из реестра – письменное уведомление, выдаваемое ведомством уполномоченного органа, о выдаче разрешения на импорт, экспорт, транзит перемещаемых (перевозимых) объектов, включающее номер разрешения и сведения о перемещаемом (перевозимом) объекте;
5) реестр – информационная база ведомства, содержащая сведения о перемещаемых (перевозимых) объектах и номер разрешения, выданного на импорт, экспорт, транзит;
6) подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты (далее – перемещаемые (перевозимые) объекты) – животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты;
7) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Перемещаемые (перевозимые) объекты подлежат обязательному государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.
4. Для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора с целью предупреждения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных на территорию Республики Казахстан из других государств уполномоченным органом в области ветеринарии в пограничных и таможенных пунктах (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза) а также в иных местах перемещения перемещаемых (перевозимых) объектов через таможенную границу Евразийского экономического союза, расположенных на территории Республики Казахстан в пределах автомобильного сообщения, и иных местах, определенных уполномоченным органом в области ветеринарии организуются ВКП.
Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в ВКП осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами.

5. ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабы 1-тармағының 6-1) тармақшасына сәйкес ВББ-да ветеринариялық жете тексеру, қарап-тексеру, диагностикалау немесе ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу кезеңінде, сондай-ақ олар ветеринариялық құжаттарсыз тасымалданған кезде немесе ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға, талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, көлік құралдарын тоқтатады және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді кідіртеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. ВББ-да мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібі
6. ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау кезінде ВББ-да құжаттамалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды (орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қарап-тексеру (жете тексеру) және зертханалық зерттеу үшін зертханалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау (сынамалар алу (қажет болса)) жүзеге асырады.
7. Құжаттамалық бақылауға:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық ілеспе құжаттың (ветеринариялық сертификаттың) болуын;
ветеринариялық сертификат:
ветеринариялық препараттардың, азықтық қоспалар дайындаушы-кәсіпорын беретін, олардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжатпен сүйемелденеді;
жеке тұлғалар жеке пайдалану үшін тасымалдайтын, саны 2 бастан аспайтын иттер мен мысықтар, сондай-ақ халықаралық паспортты алып жүру арқылы спорттық жылқылар, онда жөнелтер алдында 5 (бес) күнге дейінгі кезеңде клиникалық тексеру жүргізу туралы құзыретті органның белгісі болған жағдайда;
жеке тұлғалардың жеке пайдалануы үшін көрсетілген өнімді өндіруші елдің және әкету елінің эпизоотиялық жағынан саламатты болған жағдайда, зауыттық орамдағы жануарлардан алынатын дайын өнімді бір жеке тұлғаға есептегенде 5 (бес) килограммға дейін қоса алғанда, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жеке пайдалануға арналған қол жүгін, багажы мен почта жөнелтілімдерін әкелу кезінде талап етілмейді;
2) ветеринариялық ілеспе құжаттың дұрыс (толық) толтырылуы;
3) экспорттаушы елдің құзыретті органының қолдары мен мөр бедерлері болған жағдайда;

5. Государственные ветеринарно-санитарные инспектора ВКП в соответствии с подпунктом 6-1) пункта 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) останавливают транспортные средства и задерживают перемещаемые (перевозимые) объекты на ВКП на период проведения ветеринарного досмотра, осмотра, диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы, а также при их перевозке без ветеринарных документов или в случаях несоответствия ветеринарным (ветеринарно-санитарным) правилам, требованиям.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ВКП
6. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов осуществляют документарный государственный ветеринарно-санитарный контроль, физический государственный ветеринарно-санитарный контроль (осмотр (досмотр) перемещаемых (перевозимых) объектов) и лабораторный государственный ветеринарно-санитарный контроль (отбор проб (при необходимости) для лабораторного исследования).
7. Документарный контроль включает проверку:
1) наличия сопроводительного ветеринарного документа на перемещаемые (перевозимые) объекты (ветеринарный сертификат);
ветеринарный сертификат не требуется при ввозе:
ветеринарных препаратов, кормовых добавок, которые сопровождаются документом, подтверждающим их качество и безопасность, выдаваемым предприятием-изготовителем;
собак и кошек, перевозимых физическими лицами для личного пользования, в количестве не более 2 (двух) голов, а также спортивных лошадей в сопровождении международного паспорта, при условии наличия в нем отметки компетентного органа о проведении клинического осмотра в период до 5 (пяти) дней перед отправкой;
ввозе/вывозе в ручной клади, багаже и почтовых отправлениях для личного пользования физическими лицами перемещаемых (перевозимых) объектов до 5 (пяти) килограммов включительно в расчете на одно физическое лицо готовой продукции животного происхождения в заводской упаковке, при условии благополучия в эпизоотическом отношении страны производителя указанной продукции и страны вывоза;
2) правильности (полноты) заполнения сопроводительного ветеринарного документа;
3) наличия подписей и оттисков печатей компетентного органа страны экспортера;

4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің экспорттаушы немесе импорттаушы елдің ветеринариялық-санитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын ілеспе ветеринариялық құжатта мәліметтердің болуы;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект туралы мәліметтердің және импортқа, экспортқа, транзитке рұқсат нөмірінің нысаны Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 16-04/647 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10254 болып тіркелген) бекітілген Тиісті аумақтағы эпизоотиялық жағдайды бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсат беру қағидаларында көзделген тізілімінен алынған үзінді көшірме деректеріне сәйкестігін тексеру кіреді (Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одақтың заңнамасына сәйкес импортына, экспортына, транзитіне рұқсаты болуы тиіс орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге қолданылады);
6) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге берілген ветеринариялық ілеспе құжаттар мазмұнының сәйкестігі;
7) ұсынылған ветеринариялық ілеспе құжаттарда, көліктік (тасымалдау) құжаттарда мәліметтердің қайшылықтары болмаған;
8) Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге шектеулері мен тыйым салуының болмауы;
9) Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одақтың заңнамасында белгіленген жағдайларда Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін бақылауға жататын тауарларды өндіруді, өңдеуді және (немесе) сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар мен адамдардың тізілімінде, Еуразиялық экономикалық одақтың бір мүше-мемлекеттен басқа мүше мемлекетке тасымалданатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жүзеге асыратын ұйымдар мен адамдардың тізілімінде болуын тексеру кіреді.
8. Құжаттамалық бақылаудың нәтижесі:
1) ұсынылған құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігін не сәйкес еместігін анықтау;
2) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуге, әкетуге, транзитке, өткізуге Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының құжаттарының болуын не болмауын не тыйым салу немесе шектеу фактісін анықтау болып табылады.
9. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні физикалық мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауының, оның салмағының (көлемінің), жалпы санының таңбалау деректеріне және ілеспе ветеринариялық құжат мәліметтеріне сәйкестігін тексеруді;

4) наличия сведений в сопроводительном ветеринарном документе, подтверждающих соответствие перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарно-санитарным требованиям страны экспортера или импортера;
5) соответствия сведений о перемещаемом (перевозимом) объекте и номера разрешения на импорт, экспорт, транзит с данными выписки из реестра, форма которой предусмотрена в Правилах выдачи разрешения на экспорт, импорт и транзит перемещаемых (перевозимых) объектов с учетом оценки эпизоотической ситуации на соответствующей территории, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 16-04/647 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10254) (применяется в отношении перемещаемых (перевозимых) объектов по которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Евразийского экономического союза необходимо наличие разрешения на импорт, экспорт, транзит);
6) соответствия содержания, выданных сопроводительных ветеринарных документов на перемещаемые (перевозимые) объекты;
7) отсутствия противоречий сведений в представленных сопроводительных ветеринарных документах, транспортных (перевозочных) документах;
8) отсутствия ограничений и запрета уполномоченных органов Евразийского экономического союза и Республики Казахстан на перемещаемые (перевозимые) объекты;
9) наличия в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан и Евразийского экономического союза, предприятия-производителя продукции в Реестре организаций и лиц, осуществляющих производство, переработку и (или) хранение подконтрольных перемещаемых (перевозимых) объектов, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, Реестре организаций и лиц, осуществляющих производство, переработку и (или) хранение перемещаемых (перевозимых) объектов, перемещаемых с территории одного государства-члена на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза.
8. Результатом документарного контроля является:
1) установление соответствия либо несоответствия представленных документов установленным требованиям;
2) установление наличия либо отсутствия документов, либо факта запрета или ограничений уполномоченных органов Евразийского экономического союза и Республики Казахстан на ввоз, вывоз, транзит, перемещение перемещаемого (перевозимого) объекта.
9. Физический государственный ветеринарно-санитарный контроль перемещаемого (перевозимого) объекта включает:
1) проверку соответствия наименования, перемещаемого (перевозимого) объекта, его веса (объема), общего количества данным маркировки и сведениям сопроводительного ветеринарного документа;

2) көлік құралына қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуын тексеруді;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тасымалдау режимі мен шарттарына қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуын тексеруді;
4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні ветеринариялық тексеру (тасымалдау талаптарына сәйкестігі), ал тірі жануарларды тасымалдау кезінде (қажет болса) термометрия жүргізу, пульсті және тыныс алуды өлшеуді;
5) буып-түю мен таңбалаудың белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді қамтиды.
10. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні қарап-тексеру (жете тексеру) көлік компаниясы өкілінің немесе өнімді тасымалдау кезеңінде жүк алушының/жүк жөнелтушінің өкілі болып табылатын өкілдің қатысуымен жүзеге асырылады.
Қарап-тексеру (жете тексеру) нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық-санитариялық тексеру (тексеру) актісі жасалады.
11. Айқындаулар кезінде зертханалық зерттеулер үшін сынама алу:
1) жануарды кейін оқшаулай отырып, олардың клиникалық жағдайының өзгеруі. Жануарлардың аса қауіпті ауруларын анықтау мақсатында қанның, сілекейдің, мұрын ағындыларының, экскрименттердің сынамаларын іріктеу;
2) диагнозын белгілеу мақсатында жануардың өлім-жітімі (патологиялық материал алу);
3) дефростацияның, бүлінудің, тұтастығының, таңбалауының, бұзылуының белгілері, бөтен иістің болуы, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ағуы анықталған кезде жүзеге асырылады.
Іріктеп алынған материалдар зерттеулер жүргізу үшін ілеспе құжатпен бірге жақын жердегі ветеринариялық зертханаға жолданады.
Ветеринария саласындағы зертханалық зерттеулер халықаралық және ұлттық стандарттарда, сондай-ақ өнімдердің түріне, оларды зерттеу әдісіне және зерттелетін қауіпсіздік көрсеткішіне байланысты Халықаралық эпизоотиялық бюро аясында әзірленген стандарттарда, нұсқамаларда және ұсынымдарда белгіленген мерзімдерде, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 94 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлескен тексерулер жүргізудің және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережеге, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 10 қарашадағы № 80 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде зертханалық зерттеулер (сынақтар) жүргізуді ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
11-1. ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 94 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлескен тексерулер жүргізудің және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ереженің 116 және 132-тармақтарында көрсетілген жағдайларда орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің сынамаларын іріктеуді жүргізеді.

2) проверку соблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к транспортному средству;
3) проверку соблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к режиму и условиям транспортировки перемещаемого (перевозимого) объекта;
4) ветеринарный осмотр перемещаемого (перевозимого) объекта (соответствие требованиям транспортировки), а при перемещении живых животных (при необходимости) проведение термометрии, измерение пульса и дыхания;
5) проверку соответствия упаковки и маркировки установленным требованиям.
10. Осмотр (досмотр) перемещаемого (перевозимого) объекта осуществляется в присутствии представителя транспортной компании или представителя, являющегося на период транспортировки продукции представителем грузополучателя/грузоотправителя.
По результатам осмотра (досмотра) составляется акт ветеринарно-санитарного осмотра (досмотра) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Отбор проб для лабораторного исследования осуществляется при обнаружении:
1) изменении клинического состояния животного с последующей их изоляцией. Осуществляется отбор проб крови, слюны, носовых истечений, слизи, экскрементов с целью исключения особо опасных болезней животных;
2) падежа животного (отбор патологического материала) с целью установления диагноза;
3) выявления видимых органолептических изменений при досмотре перемещаемых (перевозимых) объектов (признаки дефростации, порчи, нарушения целостности упаковки, маркировки, наличие постороннего запаха, подтеков перемещаемых (перевозимых) объектов).
Отобранные материалы направляются в аккредитованную ветеринарную лабораторию с сопроводительным документом для проведения исследований.
Лабораторные исследования проводятся в сроки, установленные в международных и национальных стандартах, а также стандартах, предписаниях и рекомендациях, разработанных под эгидой Международного эпизоотического бюро в зависимости от вида продукции, метода ее исследования и исследуемого показателя безопасности согласно Положению о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденному Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2014 года № 94, Правилам организации проведения лабораторных исследований (испытаний) при осуществлении ветеринарного контроля (надзора), утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 10 ноября 2017 года № 80.
11-1. Государственные ветеринарно-санитарные инспектора ВКП проводят отбор проб перемещаемых (перевозимых) объектов в случаях, указанных в пунктах 116 и 132 Положения о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору), утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2014 года № 94.

Ескерту. 2-тарау 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге қойылатын Қазақстан Республикасының мен Еуразиялық экономикалық одақтың заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өткізу кезінде ветеринариялық-санитариялық талаптардың бұзылуы туралы акт жасайды.
13. ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелерінің негізінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің орнын ауыстыруы кезінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) рұқсат беру (өткізу) туралы;
2) әкелуге тыйым салу туралы;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қайтару туралы;
4) әкелуді уақытша тоқтата тұру туралы.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге қатысты қабылданған шешімді ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы ветеринариялық және тауарға ілеспе құжаттарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша тиісті мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау мөртабандарды қою арқылы ресімдейді.
14. Рұқсат беру (өткізу) туралы шешім ветеринариялық ілеспе құжаттардың және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкестігі анықталған кезде қабылданады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект межелі пунктке дейін жіберіледі, кейіннен оны межелі пунктке тіркей отырып және қажет болған жағдайда оның қауіпсіздігін растау рәсімін (сынамаларды іріктеу және зертханалық зерттеулер жүргізу) жүргізу арқылы жіберіледі.
15. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуге тыйым салу туралы шешім:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкессіздігі анықталған;
2) ветеринариялық ілеспе құжаттар, уәкілетті органның ведомствосы берген рұқсат болмаған жағдайда;
3) ветеринариялық ілеспе құжаттарда орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкестігі туралы толық ақпарат болмаған;
4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің шыққан еліндегі немесе жөнелтуші еліндегі эпизоотиялық жағдайдың өзгеруі (нашарлауы);
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің әкелінетін, әкетілетін көлемі (саны) ілеспе ветеринариялық құжаттарда көрсетілген көлемнен (саннан) асып кеткен жағдайларда жүзеге асырылады.
Әкелуге тыйым салынған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі оны кеден пункті аумағының шегінен тыс әкетуді немесе аса қауіпті аурулардың әкеліну қаупі анықталған жағдайда жоюды (кәдеге жаратуды) қамтамасыз етеді.

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 11-1 в соответствии приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случае выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан и Евразийского экономического союза, предъявляемых к перемещаемому (перевозимому) объекту, государственный ветеринарно-санитарный инспектор составляет акт о нарушении ветеринарно-санитарных требований при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП на основании результатов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов принимают одно из следующих решений:
1) о допуске (пропуске);
2) о запрете на ввоз;
3) о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов;
4) о временном приостановлении ввоза.
Решение, принятое в отношении перемещаемых (перевозимых) объектов, оформляется государственным ветеринарно-санитарным инспектором ВКП путем проставления соответствующих штампов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, на ветеринарных и товаросопроводительных документах.
14. Решение о допуске (пропуске) в страну принимается при установлении соответствия сопроводительных ветеринарных документов и перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям.
Перемещаемый (перевозимый) объект направляется до пункта назначения с последующей его регистрацией в пункте назначения и, при необходимости, проведением процедуры подтверждения ее безопасности (отбор проб и проведение лабораторных исследований).
15. Решение о запрете на ввоз перемещаемого (перевозимого) объекта принимается при:
1) установлении несоответствия, перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям;
2) отсутствии сопроводительных ветеринарных документов, разрешения выданного ведомством уполномоченного органа;
3) отсутствии исчерпывающей информации в сопроводительных ветеринарных документах о соответствии перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям;
4) изменении (ухудшении) эпизоотической ситуации в стране происхождения или стране отправителя, перемещаемого (перевозимого) объекта;
5) превышении ввозимого, вывозимого объема (количества) перемещаемого (перевозимого) объекта объемом (количество) указанным в сопроводительных ветеринарных документах.
Владелец перемещаемого (перевозимого) объекта, запрещенного к ввозу обеспечивает его вывоз за пределы границ территории таможенного пункта или уничтожение (утилизацию) в случае установления риска заноса особо опасных болезней.

16. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні қайтару туралы шешім олар қауіпсіздік жөніндегі ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес келмеген кезде қабылданады.
Қауіпсіздік жөніндегі ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес келмейтін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні кеден пункті аумағының шекарасынан тыс әкету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай объектілер Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысына (бұдан әрі - Кәдеге жарату және жою ережесі) және "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.
17. Осы Қағидалардың 14, 15 және 16-тармақтарында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидалардың 13-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес тиісті шешім қабылдайды және ілеспе ветеринариялық құжаттарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау мөртабандарды қояды: "Кіргізуге рұқсат", "Ветқадағалауға ұсыну", "Кіргізуге тыйым салынады" немесе "Жүкті қайтару", "Транзитке рұқсат" немесе "Транзитке тыйым салынады", Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету пунктінде - "Транзит аяқталды" деген мөртабан қойылады одан кейін ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы өзінің тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, мөрмен және қолымен куәландырады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні қайтару туралы шешім қабылданған жағдайда, ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қайтару туралы декларацияны және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қайтару туралы актіні ресімдейді.
18. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуді уақытша тоқтата тұру туралы шешім:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің сынамаларын іріктеуді жүзеге асыру және оларды аса қауіпті аурулардың әкелінуін болдырмау және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қауіпсіздігін растау мақсатында ветеринариялық зертханаға жолдаған;

16. Решение о возврате перемещаемого (перевозимого) объекта принимается при их несоответствии ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям по безопасности.
В случае невозможности вывоза, перемещаемого (перевозимого) объекта, несоответствующего ветеринарно-санитарным требованиям по безопасности, за пределы границ территории таможенного пункта, такие объекты утилизируются или уничтожаются в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140 (далее – Правила утилизация и уничтожения) и в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891).
17. По результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора по основаниям, указанным в пунктах 14, 15 и 16 настоящих Правил государственным ветеринарно-санитарным инспектором ВКП принимается соответствующее решение согласно подпунктам 1), 2) и 3) пункта 13 настоящих Правил, и на сопроводительных ветеринарных документах проставляются штампы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам: "Ввоз разрешен", "Предъявить ветнадзору", "Ввоз запрещен" или "Возврат товара", "Транзит разрешен" или "Транзит запрещен", в пункте вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза - штамп "Транзит завершен", после чего государственный ветеринарно-санитарный инспектор ВКП заверяет их печатью и подписью с указанием своей фамилии и инициалов.
В случае принятия решения о возврате перемещаемого (перевозимого) объекта государственным ветеринарно-санитарным инспектором ВКП оформляются декларация о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов по форме согласно приложению 4 и акт о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
18. Решение о временном приостановлении ввоза перемещаемого (перевозимого) объекта принимается при:
1) осуществлении отбора проб перемещаемого (перевозимого) объекта и направлении их в ветеринарную лабораторию с целью исключения заноса особо опасных болезней и подтверждении безопасности перемещаемого (перевозимого) объекта;

2) ветеринариялық ілеспе құжаттардың деректерін және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуге, әкетуге рұқсатты нақтылау (растау) қажет болған;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қиылысу пункті өзгертілген (жаңа рұқсат алғанға дейін) кезде қабылданады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қозғалысын тоқтата тұрған ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы оның одан әрі қозғалысы (қайтарылуы) туралы шешім қабылданбаған жағдайда 2 (екі) сағат ішінде бұл туралы ведомствоның тиісті аумақтық бөлімшесін электрондық почта арқылы электронды түрде хабардар етеді және ол орналасқан қызмет көрсету аймағындағы ведомствоның тиісті аумақтық бөлімшесіне жедел ақпаратты осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Бұл ретте орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің орнын ауыстыру кезінде ветеринариялық-санитариялық талаптардың бұзылуы туралы акт осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді, ол орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесіне (экспедиторға) тапсырылады. Ветеринариялық бақылау бекеті арқылы өткізу кезінде қозғалысы тоқтатыла тұрған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер туралы ақпарат осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша өткізу пунктінде ұсталған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді есепке алу журналына енгізіледі.
Ведомство бұл туралы 24 (жиырма төрт) сағат ішінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің шыққан елінің ветеринария саласындағы уәкілетті лауазымды адамын уәкілетті органның электрондық почтасына электрондық түрде хабардар етеді және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің орны ауыстырылуы кезінде ветеринариялық-санитариялық талаптардың бұзылуы туралы акт жолдайды.
Тоқтатылған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді одан әрі орнын ауыстыру туралы шешімді ведомство және оның аумақтық бөлімшесі 72 (жетпіс екі) сағат ішінде қабылдайды.
19. Уақытша тоқтатылған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні орналастыру зертханалық зерттеулер нәтижелері нақтыланғанға және/немесе алынғанға дейін уақытша сақтау қоймаларында және/немесе изоляторларда жүзеге асырылады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қауіпсіздігі расталған кезде елге рұқсат етіледі.
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері бойынша аса қауіпті ауру анықталған кезде кейіннен жойыла отырып, әкелуге жол берілмейді.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қауіпсіздік талаптарына сәйкессіздігі анықталған кезде кәдеге жарату (жою) үшін әкелуге рұқсат етіледі. Иесі оның шығу тегін ветеринариялық-санитариялық тұрғыдан қауіпсіздікті куәландыратын құжаттармен растамайтын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі есебінен зертханалық сараптамалар жүргізбестен кәдеге жаратуға (жоюға) жатады немесе жүк жөнелтушіге (экспорттаушыға) қайтарылады.
Әкелуге рұқсат етілмеген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер әкетуге жатады. Әкетуді орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі өз есебінен және Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын сақтай отырып жүргізеді.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес келмейтін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді әкету мүмкін болмаған жағдайда, мұндай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер кәдеге жаратылады немесе жойылады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні кәдеге жарату және/немесе қауіпті орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні жою кәдеге жарату және жою қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

2) необходимости уточнения (подтверждения) данных сопроводительных ветеринарных документов и разрешения на ввоз, вывоз перемещаемого (перевозимого) объекта;
3) изменении пункта пересечения, перемещаемого (перевозимого) объекта (до получения нового разрешения).
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор ВКП, приостановивший движение перемещаемого (перевозимого) объекта, в случае непринятия решения о его дальнейшем движении (возврате), в течение 2 (двух) часов информирует об этом в электронном виде посредством электронной почты соответствующее территориальное подразделение ведомства, в зоне обслуживания которого он находится, и ответственное должностное лицо ведомства направляет оперативную информацию о перемещаемых (перевозимых) объектах по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При этом оформляется акт о нарушении ветеринарно-санитарных требований при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который вручается владельцу перемещаемого (перевозимого) объекта (экспедитору). Информация о перемещаемых (перевозимых) объектах, движение которых приостановлено при перемещении через ветеринарный контрольный пост, вносится в журнал учета задержанных в пункте пропуска перемещаемых (перевозимых) объектов и принятых по ним решений по форме 1 согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Ведомство в течение 24 (двадцати четырех) часов информирует об этом уполномоченное должностное лицо в области ветеринарии страны-происхождения перемещаемого (перевозимого) объекта в электронном виде на электронную почту уполномоченного органа и направляет акт о нарушении ветеринарно-санитарных требований при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Решение о дальнейшем перемещении приостановленных перемещаемых (перевозимых) объектов принимается ведомством и его территориальным подразделением в течение 72 (семидесяти двух) часов.
19. Размещение временно приостановленного перемещаемого (перевозимого) объекта осуществляется на складах временного хранения и/или изоляторах до уточнения и/или получения результатов лабораторных исследований.
При подтверждении безопасности перемещаемого (перевозимого) объекта разрешается допуск в страну.
При установлении особо опасной болезни по результатам лабораторных исследований не допускается ввоз с последующим уничтожением согласно законодательства Республики Казахстан.
При установлении несоответствия перемещаемого (перевозимого) объекта требованиям безопасности ввоз разрешается для утилизации (уничтожению). Перемещаемый (перевозимый) объект, владелец которого не подтвердит его происхождение документами, удостоверяющими безопасность в ветеринарно-санитарном отношении, подлежит утилизации (уничтожению) без проведения лабораторных экспертиз за счет владельца такого перемещаемого (перевозимого) объекта или возвращается грузоотправителю (экспортеру).
Перемещаемые (перевозимые) объекты, ввоз которых не разрешен, подлежат вывозу. Вывоз производится владельцем перемещаемого (перевозимого) объекта за свой счет и с соблюдением таможенного законодательства Евразийского экономического союза.
В случае невозможности вывоза перемещаемых (перевозимых) объектов, несоответствующих ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям, такие перемещаемые (перевозимые) объекты утилизируются или уничтожаются.
Утилизация перемещаемого (перевозимого) объекта и/или уничтожение опасного перемещаемого (перевозимого) объекта осуществляется в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения.

19-1. Осы Қағидалардың 13-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шешім қабылдаған ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы 2 (екі) сағат ішінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің түпкілікті межелі пункті ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесін оның ВББ-ы арқылы өткені туралы хабардар етеді.
Ескерту. 2-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Осы Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес шешім қабылдаған ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы 2 (екі) сағат ішінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесін, межелі орнын, жеткізу (импорттау кезінде), жөнелту (экспорттау кезінде) орнын көрсете отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ВББ арқылы өтуі туралы ведомствоның тиісті аумақтық бөлімшесінің уәкілетті тұлғасына және ведомствоның жауапты лауазымды тұлғасына Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер туралы жедел ақпаратты жібереді.
21. ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ветеринариялық бақылау бекетінің экспорты және импорты өткізу тасымалдануын есепке алу журналын және ветеринариялық бақылау бекетінің транзитті өткізу тасымалдануын есепке алу журналы 2 және 3-нысандар бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің (тігілген және нөмірленген, мөртабанмен және басшының қолымен бекітілген) экспортын, импортын, транзитін есепке алу журналдарына, кейіннен оларды тиісті ақпараттық жүйеге енгізе отырып тиісті жазбаларды енгізеді.
22. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің импорты кезінде оның соңғы межелі пунктінде сынамаларды іріктеу және оның ветеринариялық-санитариялық сараптамасы жүзеге асырылады.
Мәліметтер мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың мөрімен және қолымен расталады.
23. ВББ-ның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы қадағаланбайтын жануарлардың республика аумағына өтуі анықталған жағдайда, көрсетілген жануарларды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес одан әрі пайдалану туралы шешім қабылданғанға дейін карантинге қою үшін оларды шекара маңындағы тиісті аумақта орналасқан ведомствоның бөлімшелеріне береді.

19-1. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор ВКП, принявший решение в соответствии с подпунктом 1) пункта 13 настоящих Правил, в течение 2 (двух) часов информирует соответствующее территориальное подразделение ведомства конечного пункта назначения перемещаемого (перевозимого) объекта о его прохождении через ВКП.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 19-1 в соответствии приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
20. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор ВКП, принявший решение в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 13 настоящих Правил, в течение 2 (двух) часов доводит информацию уполномоченному лицу соответствующего территориального подразделения ведомства в зоне обслуживания, которого он находится и ответственному должностному лицу ведомства о прохождении перемещаемого (перевозимого) объекта через ВКП направляет оперативную информацию о перемещаемых (перевозимых) объектах по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
21. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП по результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора заносят соответствующие записи в соответствующие журнал учета перемещения через ВКП экспортных и импортных перемещаемых (перевозимых) объектов, в журнал учета перемещения через ВКП транзитных перемещаемых (перевозимых) объектов (прошнурованные и пронумерованные, скрепленные штампом и подписью руководителя) по формам 2 и 3 согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с последующим введением их в соответствующую информационную систему.
22. При импорте перемещаемого (перевозимого) объекта в конечном пункте его назначения осуществляется отбор проб и ветеринарно-санитарная экспертиза.
Сведения заверяются печатью и подписью государственного ветеринарно-санитарного инспектора.
23. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП в случае обнаружения перехода через Государственную границу Республики Казахстан на территорию республики безнадзорных животных передают указанных животных подразделениям ведомства, расположенным на соответствующей приграничной территории, для постановки их на карантин до принятия решения об их дальнейшем использовании в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
ветеринариялық бақылау бекеті
Мекен-жайы
_______________________
Телефон ______________
E-mail _______________
20____ жылғы "___" ________ № ____ ветеринариялық-санитариялық қарап-тексеру (жете тексеру) актісі
Бұл акт ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және лауазымы)
_______________________________________________________________________________:
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда) тегі және лауазымы) орны
ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі немесе орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объекті иесінің ______ жылғы "__"________ № _____________ сенімхат
бойынша өкілі _________________ _________________________________________________
қатысуымен жасалды, себебі __________ жылғы "___"__________________________ ______:
(күнін және уақытын (сағат, минут) көрсетіңіз)
________________________________________________________________________________
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге қарап-тексеру (жете тексеру)
жүргізілді_______________________________________________________________________
Өткізілген орны __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект __________ жылғы
"__"________ № _____________________________________ ветеринариялық және жүк
тасымалдау құжаттарымен келді, саны _________________________ орны
(басы) ___________________ салмағы _______________________________________________
Көлік түрі_______________________________________________________________________
Шыққан (жіберілген) елі __________________________________________________________
Жіберуші _______________________________________________________________________
Мына мекен-жайға _______________________________________________________________
(орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объекті сақтау немесе өңдеуге,
________________________________________________________________________________
карантиндеуге арналған және т.б. шаруашылық етуші субъектісінің атауы, мекен-жайы)
Мыналар анықталды:
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ілеспе құжаттарға сәйкестігі
________________________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Көлік құралының (контейнердің) ішкі температурасы
________________________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің температурасы (жануардың термометриясы)
________________________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Органолептикалық көрсеткіштер
________________________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Шығарылған күні_________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Өткізу мерзімі (сақтау) ____________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Қаптама_________________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Таңбалау _______________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Көлік құралының (контейнердің) ветеринариялық-санитариялық жағдайы
________________________________________________________________________________
(сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Басқа мәліметтер (пломба нөмірі, жануарлардың ауруларға клиникалық белгілерінің болмауы,
өлексенің болуы, бөгде заттар тағы басқа)____________
________________________________________________________________________________
Уәкілетті орган бөлімшесінің өкілі __________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
Қатысқан лауазымды адамдар______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
Шаруашылық етуші субъектінің өкілі (орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің
иесі)____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
Акт үш данада жасалады. Мөр / Мөртабан орны
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
ветеринариялық бақылау бекеті
Мекен-жайы ________________
Телефон ____________________
E-mail _____________________
20____ жылғы "___" ________ № ____ орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерінің орын ауыстыруы кезіндегі ветеринариялық-санитариялық талаптардың бұзылуы туралы акт
Осы акт _________________________________________________________________ жасалды
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
_________________________________________________
____________________________________________________________________ ______
жылғы ____________ № _____________ сенімхат негізінде әрекет ететін жүк алушы өкілінің
(экспедиторы) ______________________________________
_________________________________________________ қатысуымен жасалды себебі
__________ жылғы "___"__________________________ ______: ______
(күнін және уақытын (сағат, минут) көрсетіңіз)
№ _____________ көлік құжатына сәйкес ___________________ орын ауыстырылатын
(тасымалданатын) объект __________________________
_______________________________________________________________келді орын
ауыстырылатын (тасымалданатын) объекті жүк атауы________________
саны________________ басы (орны) _______________ салмағы ______________
__________________________________________________________________________ берген
(экспорттаушы ел, ұйым, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
20____ жылғы "___" ________ № ___________ ветеринариялық сертификат / ветеринариялық
анықтама, сапа (қауіпсіздік) сертификаты
Жіберу орны (елі) ________________________________________________________________
Жіберуші _______________________________________________________________________
Мына мекен-жайға _______________________________________________________________
(орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объекті сақтау немесе өңдеуге,
________________________________________________________________________________
карантиндеуге арналған және т.б. шаруашылық етуші субъектісінің атауы, мекен-жайы)
Анықталды _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының (Еуразиялық экономикалық одақтың) ветеринария саласындағы
заңнамасының негізінде ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ шешім қабылданды
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор_________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қатысқан лауазымды адамдар ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
Шаруашылық етуші субъектінің өкілі (орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің
иесі)____________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
________________________________________________________________________________
Акт үш данада жасалады. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор және актіні
жасауға негіз болған жағдайларды растауға қатысатын адамдар (кем дегенде екі адам) қол қояды. Мөр орны
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік ветеринариялық қадағалау және бақылау мөртабандары
1.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Шығаруға рұқсат
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
2.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Шығаруға тыйым салынады
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
3.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Кіргізуге рұқсат
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
4.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Кіргізуге тыйым салынады
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
5.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Транзитке рұқсат
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
6.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Транзитке тыйым салынады
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
7.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Жүкті қайтару
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
8.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Ветеринариялық қадағалауға ұсыну
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
9.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
УСҚ-ға (КҚ-ға) түсіру
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
10.
KZ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті
01
001
Ветеринариялық қадағалау
Транзит аяқталды
Мемветинспектор ___________________________
_____________________________________________
күні қолы
Қолдану бойынша нұсқаулық

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма
Ветеринарный контрольный
пост ________________________
Адрес ______________________
Телефон ___________________
E-mail ____________________
Акт ветеринарно-санитарного осмотра (досмотра)
№ ____ "___" ________ 20____ год
Настоящий акт составлен ___________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
в присутствии: _____________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица и должность) владельца
перемещаемого (перевозимого) объекта или представителя владельца перемещаемого
(перевозимого) объекта, действующего на основании доверенности
__________________________________________________________________________
№______________________от _____________________ о том, что в _____ : ______
"_____"___________ 20____год
(указать время (часы, минуты) и дату)
Место проведения __________________________________________________________
Проведен осмотр (досмотр) перемещаемого (перевозимого) объекта _______________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
перемещаемый (перевозимый) объект прибыл по ветеринарным и
товаротранспортным документам № __________________________________________________________________________
от ________________________________________________________________________
в количестве ______________________ мест (голов) ______________ вес____________
Вид транспорта____________________________________________________________
Страна происхождения (отправления) _________________________________________
Отправитель ______________________________________________________________
Следующего в адрес ________________________________________________________
(наименование, адрес хозяйствующего субъекта предназначенного
__________________________________________________________________________
для хранения или переработки перемещаемых (перевозимых) объекта,
карантинирования и так далее)
Установлено следующее:
Соответствие перемещаемого (перевозимого) объекта сопроводительным документам
__________________________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Температура внутри транспортного средства (контейнера) _______________________
__________________________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Температура перемещаемого (перевозимого) объекта (термометрия животных)
__________________________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Органолептические показатели _______________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Дата выработки ____________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Срок реализации (хранения) _________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Упаковка _________________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Маркировка _______________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Ветеринарно-санитарное состояние транспортного средства (контейнера)___________
__________________________________________________________________________
(соответствует/ не соответствует)
Иные сведения (номер пломбы, отсутствие клинических признаков заболевания у
животных, наличие трупов животных, посторонние вложения и так далее)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Представитель подразделения уполномоченного органа _________________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Присутствующие должностные лица __________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Представитель хозяйствующего субъекта (владелец перемещаемого (перевозимого)
объекта)__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________)
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Акт составляется в трех экземплярах
Место печати / штампа
Приложение 2
к Правилам осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма
Ветеринарный контрольный
пост________________________
Адрес ______________________
телефон ____________________
E-mail _____________________
Акт о нарушении ветеринарно-санитарных требований
при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов
№ ____ "___" __________ 20__ год
Настоящий акт составлен____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в присутствии лица_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
представителя грузополучателя (экспедитора)________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
действующего на основании доверенности № ____________ от ______________________
о том, что ____________________________________________________________________
в _____ : ______ "_____"______________ 20____год
(указать время (часы, минуты) и дату)
по товаротранспортному документу № ________________ от _____________________
прибыл перемещаемый (перевозимый) объект ______________________________________
________________________________________________________________________________
наименование перемещаемых (перевозимых) объектов_________________________________
________________________________________________________________________________
в количестве _________________ мест (голов) _______________ вес __________________
ветеринарный сертификат/ветеринарное свидетельство, сертификат качества (безопасности)
№ _________________от "___________________" ___________________ 20______ год
выдано_____________________________-____________________________________________
(страна-экспортер, организация, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место (страна) отправления _______________________________________________________
Отправитель ____________________________________________________________________
Следующего в адрес ____________________________________________________________
(наименование, адрес хозяйствующего субъекта предназначенного
________________________________________________________________________________
для хранения или переработки перемещаемых (перевозимых) объектов, карантинирования
и так далее)
Установлено_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
На основании законодательства Республики Казахстан (Евразийского экономического союза)
в области ветеринарии принятое решение ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор_________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Присутствующие должностные лица ________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Представитель хозяйствующего субъекта (владелец перемещаемого (перевозимого)
объекта) ________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
Акт составляется в трех экземплярах.
Подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором и лицами (не
менее двух), участвующими в удостоверении обстоятельств, послуживших основанием для
составления акта.
Место печати
Приложение 3
к Правилам осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма
Штампы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора
1.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Выпуск разрешен
Госветинспектор _______________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Дата подпись
2.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Выпуск запрещен
Госветинспектор ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Дата подпись
3.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Ввоз разрешен
Госветинспектор _____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Дата подпись
4.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Ввоз запрещен
Госветинспектор ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Дата подпись
5.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Транзит разрешен
Госветинспектор ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Дата подпись
6.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Транзит запрещен
Госветинспектор _____________________________
_____________________________________________
Дата подпись
7.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Возврат груза
Госветинспектор _____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Дата подпись
8.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Предъявить ветконтролю
Госветинспектор _____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Дата подпись
9.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Выгрузка в СВХ (СТ)
Госветинспектор _____________________________
_____________________________________________
Дата подпись
10.
KZ
Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
01
001
Ветеринарный надзор
Транзит завершен
Госветинспектор _____________________________
_____________________________________________
Дата подпись
Указания по применению

Мөртабандардың мөлшері: 60 миллиметр х 30 миллиметр.
Ветеринариялық бақылау және қадағалау кезінде пайдаланылатын мөртабандардың шартты белгілері:
Жоғарғы оң жақ бұрышында аймақ коды және үш таңбалы коды ветеринариялық бақылау пунктінің орналасқан коды көрсетіледі.
Мөртабанның жоғарғы жолында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті көрсетіледі.
Сол жақ жоғарғы бұрышында: мемлекеттің шартты белгісі - KZ.
1-мөртабан "Шығаруға рұқсат" - толық кедендік ресімдеу, ілеспе құжаттар сәйкес болған жағдайда, орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ветеринариялық-санитариялық талаптарға сай болған кезде қойылады.
2-мөртабан "Шығаруға тыйым салынады" - толық кедендік ресімдеу ілеспе құжаттарға сәйкес келмеген кезде, орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ветеринариялық-санитариялық талаптарға сай болмаған кезде қойылады.
3-мөртабан "Кіргізуге рұқсат" - орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің әкелуге рұқсаты бар болғанда және Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринариялық-санитариялық талаптарына сәйкес болса Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде ілеспе құжатқа қойылады.
4-мөртабан "Кіргізуге тыйым салынады" - уәкілетті органның әкелуге рұқсаты болмаған жағдайда және орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринариялық-санитариялық талаптарына сәйкес болмаса Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде ілеспе құжатқа қойылады.
5-мөртабан "Транзитке рұқсат" - жануарларды және жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша транзиттеуге рұқсаты бар болса, орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық-санитариялық талаптарына сәйкес және жануарларды қарау қорытындысы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде ілеспе құжатқа қойылады.
6-мөртабан "Транзитке тыйым салынады" - жануарларды және жануарлардан алынатын өнімдермен шикізаттарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы бойынша транзиттеуге рұқсаты бар болмаса, орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық-санитариялық талаптарына сәйкес емес және жануарларды қарау қорытындысы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде ілеспе құжатқа қойылады.
7-мөртабан "Жүкті қайтару" - әкелінген орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік талаптарға сәйкес емес жағдайда ілеспе құжатқа қойылады.
8-мөртабан "Ветеринариялық қадағалауға ұсыну" - белгілеу орнына транспорттық көліктен орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің түсіру кезінде өткізу пунктінде толық жете тексеру шешімі болған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде ілеспе құжатқа қойылады.
9-мөртабан "УСҚ-ға (КҚ-ға) түсіру" - орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің рәсімдеу кезінде әкелінген орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қауіпсіздігі және сапасы бойынша күмән немесе ветеринариялық іліспе құжаттың ұзақтығына күдік туындаса (Еуразиялық экономикалық одақ шегінде орны ауыстырылатын) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде ілеспе құжатқа қойылады.
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жүкті қайтару туралы декларация* / Non-manipulation declaration*
А. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің сипаттамасы/Consignment details

Размер штампов: 60 миллиметр х 30 миллиметр.
Условные обозначения, используемые при изготовлении штампов ветеринарного надзора:
В правом верхнем углу обозначается - код региона и трехзначный код ветеринарного контрольного пункта, который располагается под кодом региона.
В верхней строчке штампа указывается уполномоченный орган, осуществляющий государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор - Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерств сельского хозяйства Республики Казахстан.
В левом верхнем углу: условное обозначений государств - KZ.
Штамп 1 "Выпуск разрешен" - проставляется в местах полного таможенного оформления на сопроводительных документах при соответствии перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям.
Штамп 2 "Выпуск запрещен" - проставляется в местах полного таможенного оформления на сопроводительных документах при несоответствии перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям.
Штамп 3 "Ввоз разрешен" - проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на сопроводительных документах при наличии разрешения на ввоз и соответствии перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям.
Штамп 4 "Ввоз запрещен" - проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на сопроводительных документах при отсутствии разрешения уполномоченного органа страны на ввоз или несоответствии перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям.
Штамп 5 "Транзит разрешен" - проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на сопроводительных документах при наличии разрешения на транзит животных и сырья животного происхождения по таможенной территории Евразийского экономического союза, соответствии перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям Евразийского экономического союза и по результатам осмотра животных.
Штамп 6 "Транзит запрещен" - проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на сопроводительных документах при отсутствии разрешения на транзит животных и сырья животного происхождения по таможенной территории Евразийского экономического союза, несоответствии перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям Евразийского экономического союза или по результатам осмотра животных.
Штамп 7 "Возврат груза" - проставляется на сопроводительных документах при несоответствии ввозимого перемещаемых (перевозимых) объектов ветеринарно-санитарным требованиям по безопасности.
Штамп 8 "Предъявить ветнадзору" - проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на сопроводительных документах, при решении в пунктах пропуска провести полный досмотр при разгрузке перемещаемых (перевозимых) объектов из транспортного средства в месте назначения.
Штамп 9 "Выгрузка в СВХ (ТС)" - проставляется на сопроводительных документах в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, когда при оформлении перемещаемых (перевозимых) объектов выявляются сомнения в подлинности ветеринарных сопроводительных документов или подозрения по качеству и безопасности ввозимых (перемещаемых в рамках Евразийского экономического союза) перемещаемых (перевозимых) объектов.
Приложение 4 к Правилам
осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма
Декларация о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов* /
Non-manipulation declaration*
А. Описание перемещаемых (перевозимых) объекта / Consignment details

1. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің түрі / Consignment type
________________________________________________________________________________
2. Шыққан елі / Country of origin ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Көлік құралы / Means of transport
________________________________________________________________________________
(вагонның, автокөліктің, контейнердің самолет рейсінің нөмірі, кеменің атауы / the number of
railway carriage, truck, container, flight-number, name of the ship)
4. Пломбаның нөмірі / Seal number __________________________________________________
5. Орын саны / Quantity of goods ________ Салмағы /Weight______________________________
6. Таңбасы / Labelling
________________________________________________________________________________
7. Ветеринариялық сертификат номері / Veterinary Certificate number ______________________
________________________________________________________________________________
Берілген күні / date of issue _________________________________________________________
8. Сертификатты берген уәкілетті орган / Issued by Competent authority
________________________________________________________________________________
9. Жүк жөнелтілген Еуропа одағының соңғы мемлекеті / Member state in the European union
from which consignment last ispatched_________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ұсынылған құжатқа сәйкестігі /
Consignment corresponds to documents presented ________________________________________
(иә/жоқ) (yes/no)
11. Көлік құралы ныңжәне тасымалдау режимінің сәйкестігі / Means of transport and regime of
transportation meets the relevant requirements ___________________________________________
(иә/жоқ) (yes/no)
Өтінішке / Statement
Жоғарыда көрсетілген орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қолдануға рұқсат
етілмеген / The consignment mentioned above has been refused acceptance in
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Импорттау кезінде кедендік одақтың мынадай ветеринариялық-санитариялық талаптар
орындалмау себебі бойынша / because it does not meet the following Customs union** veterinary
import requirements:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Мен, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік аумағына №_________________________________________
______________________________________________________________________ пломбамен
келіп түскен қайтарылатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің /The state
veterinary inspector, confirm that the returned consignment which entered the customs territory of
the Customs union with the seal No ___________________________________________________-
____________________________________________________________________ тасымалдау
және сақтауды қоса алғанда, жағдайын өзгертетін қандайда бір манипуляциялар
жасалмағанын растаймын / has not undergone any handling altering its status including transport
and storage.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект қайтарылған транспорттық құрал
пломбаланды № _________________________________________________ / The means of
transport which contains the returned consignment is resealed with the seal No
______________________________________________________________
Декларацияны анықтайтын тұлғаның статусы / Status of person confirming the declaration
Аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, баспа әріптермен / Name in capital letters
________________________________________________________________________________
Қолы / Signature ____________________________________________________________
Лауазымы / Position _________________________________________________________
Уәкілетті орган / Competent authority ___________________________________________
Күні / Date ________________________________________________________________
Ескертпе:
*осы декларация тек Еуропа одағының мемлекеттері үшін ресімделеді;
** Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік пунктін көрсетіңіз / Indicate the customs entry point in the Customs union.
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
ветеринариялық бақылау бекеті
Мекен-жайы_________________
Телефон ____________________
E-mail ______________________
20____ жылғы "___" ________ № ____ орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қайтару туралы акт
Мен, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ____________________________
________________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________ орын
ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні алушы өкілінің және басқа тұлғалардың
қатысуымен, _________________________________________________ (аты, әкесінің аты (бар
болса) тегі, лауазымы, ұйымның атауы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
қайтару туралы шешім қабылданды__________________________________________________
(орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы), орындар саны, салмағы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Алынған________________________________________________________________________
(елдің атауы, Еуразиялық экономикалық одақтың өңірі) (алушының атауы және мекен-жайы,
телефоны) Көлік түрі _____________________________________________________________
(Көлік құралының нөмірі мен атауы) Ілеспе құжаттар бойынша
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(ветеринариялық сертификат, сапа және қауіпсіздік сертификаты)
________________________________________________________________________________
Әкелуге / әкетуге рұқсат, нөмірі мен күні _____________________________________________
(қажет болса) ____________________________________________________________________
Жіберуші _______________________________________________________________________
Алушы _________________________________________________________________________
Қайтару себептері ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Мөр орны
Қолдары:

1. Вид перемещаемых (перевозимых) объектов / Consignment type____________
__________________________________________________________________________
2. Страна происхождения / Country of origin_______________________________
__________________________________________________________________________
3. Транспортное средство / Means of transport______________________________
__________________________________________________________________________
(номер вагона, автомашины, контейнера, рейс самолета, название судна / the number of
railway carriage, truck, container, flight-number, name of the ship)
4. Номер пломбы / Seal number _________________________________________
5. Количество мест / Quantity of goods __________________Вес / Weight____________
6. Маркировка / Labelling_______________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Номер ветеринарного сертификата / Veterinary Certificate number __________
__________________________________________________________________________
Дата выдачи / date of issue ___________________________________________________
8. Сертификат выдан компетентным органом / Issued by Competent Authority
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
9. Последняя страна Европейского союза, из которой отправлен перемещаемый
(перевозимый) объект/ Member state in the European union from which consignment last
dispatched_________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
10. Соответствие перемещаемого (перевозимого) объекта представленным
документам / Consignment corresponds to documents presented _____________________
(да/нет) (yes/no)
11. Соответствие транспортного средства и режима транспортировки /Means of
transport and regime of transportation meets the relevant requirements____________
__________________________________________________________________________
(да/нет) (yes/no)
В Заявление / Statement
Перемещаемый (перевозимый) объект, упомянутый выше, не разрешен к приемке в /
The consignment mentioned above has been refused acceptance in____
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
по причине не выполнения следующих ветеринарных требований Евразийского экономического
союза при импорте / because it does not meet the following Customs union** veterinary import
requirements: ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Я, государственный ветеринарно-санитарный инспектор, подтверждаю, что
возвращаемый перемещаемый (перевозимый) объект, поступивший на таможенную
территорию Евразийского экономического союза под пломбой №
_________________________________________________________________________,
/The state veterinary inspector, confirm that the returned consignment which entered the customs
territory of the Customs union with the seal №_____________________________________
_________________________________________________________________________,
не подвергался каким-либо манипуляциям, изменившим его состояние, включая
транспортировку и хранение / has not undergone any handling altering its status including
transport and storage. Транспортное средство, в котором возвращается перемещаемый
(перевозимый) объект, опломбировано пломбой № ____________________________.
/ The means of transport which contains the returned consignment is resealed with the seal №__
Статус лица, подтверждающего декларацию / Status of person confirming the declaration
фамилия, имя, отчество (при его наличии) печатными буквами / Name in capital letters
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Подпись/ Signature______________________________________________________________
Должность / Position_____________________________________________________________
Компетентный орган / Competent authority __________________________________________
Дата / Date _____________________________________________________________________
Примечание:
*данная декларация оформляется только для государств Европейского союза;
**указать таможенный пункт Евразийского экономического союза /
Indicate the customs entry point in the Customs union.
Приложение 5 к Правилам
осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма
Ветеринарный контрольный
пост ________________________
Адрес ______________________
Телефон ____________________
E-mail _____________________
Акт о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов *
№ ____ от ______________20____год
Мною, государственным ветеринарно-санитарным инспектором _________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
в присутствии представителя грузополучателя, других лиц__________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)), должность, наименование организации)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Принято решение о возврате____________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование перемещаемого (перевозимого) объекта), количество мест, вес)
__________________________________________________________________________
Поступившего из __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование страны, региона Евразийского экономического союза)
(название и адрес получателя, телефон)
Вид транспорта ____________________________________________________________
(№ транспортного средства и название)
По сопроводительным документам___________________________________________
__________________________________________________________________________
(ветеринарный сертификат, удостоверение качества и безопасности)
__________________________________________________________________________
Разрешение на ввоз/вывоз, номер и дата __________________________________
__________________________________________________________________________
(при необходимости)
Отправитель_______________________________________________________________
Получатель________________________________________________________________
Причины возврата __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Место печати Подписи:

1. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор
________________________________________________________________________________
2. Жүкті алушының өкілі
________________________________________________________________________________
3. Басқа жауапты адамдар
________________________________________________________________________________
Акт ______ данада жасалады.
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні қайтару туралы № _______
актінің 1 данасын алдым___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні қайтару туралы № _______
актінің 2 данасын алдым___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні қайтару туралы № _______
актінің 3 данасын алдым___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, лауазымы)
* Қайтару деректері қайтаруды жүзеге асырған уәкілетті органның бөлімшесі арқылы
бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйеге енгізіледі.
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер қозғалысын ____________________________________________________________________ (шешімді көрсету: уақытша тоқтату, қайтару, тыйым салу) туралы жедел ақпарат
Өткізу пункті немесе басқа орын
Уақытша тоқтатқан, қайтарылған, тыйым салынған ұсталған күні
Көлік құралы
Жүру бағыты
Экспорттаушы ел
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер саны
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жіберуші
Еуразиялық экономикалық одақтағы алушы
Ұстау тоқтату, қайтару, тыйым салу себебі
Ветеринариялық сертификат номері, (химиялық немесе микробиологиялық синтезді ветеринариялық препараттар, азық қоспаларына сапа куәлігі)
Ветеринариялық бақылау
бекеттерінде мемлекеттік
ветеринариялық-санитариялық
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
1-нысан
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерінің қозғалысын тоқтата тұруды есепке алу журналы және олар бойынша қолданған шаралар
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тоқтата тұру уақыты және күні
Ұйыманың атауы және мекенжайы
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің түрі және саны: (жануарлар, өнімдер азық және тағы басқасы)
Экспорттаушы, импортаушы ел
Ұстау себебі
Қабылданған шалар: жауапты сақтау, карантиндеу, жою, қайтару (негіз, шешімді кім қабылды)
Уәкілетті орган бөлімшесіне хабарлау (күні,уақыты, кім қабылдады)
Хабарламаны берген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2-нысан
________________ ветеринариялық бақылау бекетінің экспорты және импорты өткізу тасымалдануын есепке алу журналы
Ресімделген күні
Импорттаушы мемлекет, ұйым атауы, мекенжайы, алушының телефон нөмірі
Экспорттаушы ел, өндіруші және оның мекенжайы
Саны
Транспорт құралының түрі және нөмірі
Орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы
Орын
Салмақ / бас
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Тауарлық-көліктік жүкқұжат нөмірі
Ветеринариялық ілеспе құжаттың берілген күні нөмірі
Әкелуге және әкетуге рұқсат нөмірі (қажет болса)
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар қолы
9
10
11
12
3-нысан
________________ ветеринариялық бақылау бекетінің транзит өткізу тасымалдануын есепке алу журналы
Алушы ұйымның атауы, мекенжайы, телефон номері
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы
Саны
Экспорттаушы ел және оның мекенжайы
Импорттаушы ел
Транспорт құралының түрі және нөмірі
Орын
Салмақ / бас
1
2
3
4
5
6
7
8
кесте жалғасы
Тауарлық-көліктік жүкқұжат нөмірі
Ветеринариялық ілеспе құжаттың берілген күні номері
Транзитке берілген рұқсаттың нөмірі (қажет болса)
Қарау қорытындысы (жануарлар үшін)
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың қолы
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

1. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор_________________________
2. Представитель грузополучателя___________________________________________
3. Другие ответственные лица______________________________________________
Акт составлен в ______ экземплярах. 1 экземпляр акта о возврате перемещаемых
(перевозимых) объектов
№ _____________________________
получил __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
2 экземпляра акта о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов № ____________
получил __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
3 экземпляра акта о возврате перемещаемых (перевозимых) объектов № ____________
получил __________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
* Данные о возврате вносятся в единую автоматизированную информационную
систему государственным ветеринарно-санитарным инспектором, осуществившим
возврат.
Приложение 6 к Правилам
осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма
Оперативная информация о перемещаемых
(перевозимых) объектах движение которых
__________________________________________________
(указать решение: приостановлено, возврат, запрет)
Пункт пропуска или иное место
Дата задержания, приостановления, возврата, запрета
Транспортное средство
Маршрут следования
Страна экспортер
Количество перемещаемого (перевозимого) объекта
Отправитель перемещаемых (перевозимых) объектов
Получатель в Евразийском экономическом союзе
Причина задержания, приостановления, возврата, запрета
Номер ветеринарного сертификата (удостоверения качества для ветеринарных препаратов, кормовых добавок химического или микробиологического синтеза)
Приложение 7 к Правилам
осуществления
государственного ветеринарно-
санитарного контроля и надзора
на ветеринарных контрольных
постах
Форма 1
Журнал учета задержанных в пункте пропуска перемещаемых (перевозимых) объектов и принятых по ним решений
Дата и время задержания перемещаемого (перевозимого) объекта
Название организации, ее адрес
Вид и количество перемещаемого (перевозимого) объекта (животные, продукты, корма и другие)
Страна- экспортер, импортер
Причина задержания
Принятые меры: ответственное хранение, карантинирование, утилизация, возврат (основание, кем принято решение)
Сообщение в подразделение уполномоченного органа (дата, время. кто принял)
Подпись Государственного ветеринарно- инспектора, передавшего сообщение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Форма 2
Журнал учета перемещения через ветеринарный контрольный пост______________экспортных и импортных перемещаемых (перевозимых) объектов
Дата оформления
Страна-импортер, наименование организации адрес, номер телефона получателя
Страна- экспортер, производитель и его адрес
Количество
Вид и номер транспортного средства
Наименование перемещаемого (перевозимого) объекта)
Место
Вес/ голов
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Номер товаро- транспортной накладной
Номер и дата выдачи сопроводительного ветеринарного документа
Номер разрешения на ввоз и вывоз (при необходимости)
Подпись государственного ветеринарно-санитарного инспектора
9
10
11
12
Форма 3
Журнал учета перемещения через ветеринарный контрольный
пост______________ транзитных перемещаемых (перевозимых) объектов
Наименование организации получателя, адрес, номер телефона
Наименование перемещаемого (перевозимого) объекта)
Количество
Страна - экспортер, производитель и его адрес
Страна - импортер
Вид и номер транспорт ного средства
мест
Вес/голов
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Номер товаротранспортной накладной
Номер и дата выдачи ветеринарного сопроводительного документа
Номер разрешения на транзит (при необходимости)
Результаты осмотра (для животных)
Подпись государственного ветеринарно-санитарного инспектора
9
10
11
12
13
Приложение 7 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығына
7-қосымша
Ветеринариялық бақылау бекеттерін ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 07.04.2020 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы Ветеринариялық бақылау бекеттерін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және ветеринариялық бақылау бекеттерін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.11.2021 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуының алдын алу мақсатында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы Ветеринариялық бақылау бекеттерін (бұдан әрі - бекет) ұйымдастырады.
3. Бекеттер:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 9 шілдедегі № 697 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткiзу пункттерінің және Қазақстан Республикасының аумағындағы стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тізбесіне сәйкес шекаралық және кедендік пункттердің (Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің) аумақтарында;
2) Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аумақтарында және аймақтар арасында осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ветеринариялық бақылау бекеттерінің тізбесі бойынша автомобиль қатынасы шегінде Қазақстан Республикасының аумағында ұйымдастырылады.
Шекаралас мемлекеттердің аумағында жануарлардың аса қауіпті аурулары туралы ақпарат пайда болған кезде өткізу пункттерінде Заңның 21-бабы 4-тармағына сәйкес көлік құралдарын дезинфекциялау ұйымдастырылады.
4. Бекеттер ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының бөлімшелері болып табылады.
5. Бекет осы өткізу пункті үшін белгіленген режимде жұмыс істейді және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың қажетті санынан құрылады.
6. Бекеттердің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары өз жұмысында Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын және Еуразиялық экономикалық одақтың құжаттарын басшылыққа алады.
7. Шекара және кеден бекеттерінде (Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде), сондай-ақ автомобиль қатынасы шегінде Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді өткізу орындарында, сондай-ақ осы Қағидаларға қосымшада айқындалған орындарда бекеттердің басқа мемлекеттік бақылаушы органдармен өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ветеринариялық бақылау
бекеттерін ұйымдастыру
қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағындағы автомобиль қатынасы шегіндегі ветеринариялық бақылау бекеттерінің тізбесі

от 30 октября 2014 года
№ 7-1/559
Правила организации ветеринарных контрольных постов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 07.04.2020 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации ветеринарных контрольных постов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок организации ветеринарных контрольных постов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.11.2021 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора с целью предупреждения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных на территорию Республики Казахстан из других государств ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии организуются ветеринарные контрольные посты (далее – пост).
3. Посты организуются:
1) на территориях пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза) в соответствии с перечнем пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и стационарных постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2013 года № 697;
2) на приграничных территориях Республики Казахстан и между зонами в соответствии с Перечнем ветеринарных контрольных постов на территории Республики Казахстан в пределах автомобильного сообщения согласно приложению к настоящим Правилам.
При появлении информации об особо опасных болезней животных на территории сопредельных государств в пунктах пропуска организовывается дезинфекция транспортных средств в соответствии с пунктом 4 статьи 21 Закона.
4. Посты являются подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии.
5. Пост работает в режиме, установленном для данного пункта пропуска и укомплектовывается необходимым количеством государственных ветеринарно-санитарных инспекторов.
6. В своей работе государственные ветеринарно-санитарные инспектора постов руководствуются законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии и документами Евразийского экономического союза.
7. Взаимодействие постов с другими государственными контролирующими органами на пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза), а также в местах перемещения перемещаемых (перевозимых) объектов через таможенную границу Евразийского экономического союза, расположенных на территории Республики Казахстан в пределах автомобильного сообщения, а также в местах, определенных в приложении к настоящим Правилам осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам организация
ветеринарных
контрольных постов
Перечень ветеринарных контрольных постов на территории Республики Казахстан в пределах автомобильного сообщения