Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2014 жылғы 28 қазандағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 қарашада № 9912 тіркелді.
"Дене шыныктыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Занының 7-бабы 37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов) заңнамамен белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн мерзімді баспа басылымдарында, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігiнiң интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Т. Есентаев
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін
атқарушының
2014 жылғы 28 қазандағы
№ 55 бұйрығымен бекітілді
Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 05.10.2017 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Осы Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 37) тармақшасына сәйкес әзірленген және спорт түрлерін, спорт салаларын танудың және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастырудың тәртібін айқындайды, сондай-ақ "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес "Спорт түрлерін, спорт салаларын тану" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2014 года № 9912.
В соответствии с подпунктом 37) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и cпорта Республики Казахстан (Канагатов Е.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
Т. Есентаев
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 октября 2014 года № 55
Правила признания видов спорта, спортивных дисциплин и
формирования реестра видов спорта
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 05.10.2017 № 267 (вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 37) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон) и определяют порядок признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта, а также в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" определяют порядок оказания государственной услуги "Признание видов спорта, спортивных дисциплин" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) спорт саласы – айырым белгілері бар және өзінде бір немесе бірнеше спорттық жарыстар түрі (бағдарламалары) қамтылатын спорт түрінің бір бөлігі;
2) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайыс әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидалары ұқсастығының белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;
3) спорт түрлерінің тізілімі – Қазақстан Республикасының аумағында дамып отырған спорт түрлері мен спорт салалары туралы қағаз және электрондық жеткізгіштерде тіркелген мәліметтерді қамтитын тізілім.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 02.07.2025 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрлері мен спорт салаларын тану Заңның 34-бабының 1-тармағына сәйкес спорт түрлерінің тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.04.2020 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Спорт түрлерін, спорт саласының белгілеріне жататын жарыстар қағидаларының, жаттығу ортасының, жарысушылықтың, спортшылардың қатысуы, қолданылатын спорттық мүкәммалдың (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) және жабдықтың болуы, адамның дене және интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, оның қозғалыс белсенділігін жетілдіру және салауатты өмір салтын қалыптастыру спорт түрін, спорт саласын тануға негіздеме болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 05.10.2017 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2-тарау. Спорт түрлерін, спорт салаларын тану тәртібі
Ескерту. 2-тарау жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.04.2020 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "Спорт түрлерін, спорт салаларын тану" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттар топтамасымен уәкілетті органға "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал), "Е-лицензицялау" мемлекеттік деректер қоры www.elicense.kz (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ) арқылы жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларда 1-қосымшаға жазылған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) спортивная дисциплина – часть вида спорта, имеющая отличительные признаки и включающая в себя один или несколько видов (программ) спортивных соревнований;
2) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;
3) реестр видов спорта – реестр, содержащий зафиксированные на бумажном и электронном носителях сведения о видах спорта и спортивных дисциплинах, получивших развитие на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признание видов спорта и спортивных дисциплин на территории Республики Казахстан осуществляется путем внесения в реестр видов спорта (далее – Реестр), согласно пункту 1 статьи 34 Закона.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 30.04.2020 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основанием для признания вида спорта, спортивной дисциплины является наличие признаков вида спорта, спортивной дисциплины к которым относятся наличие правил соревнований, среды занятий, состязательность, участие спортсменов, используемый спортивный инвентарь (без учета защитных средств) и оборудование, физическое и интеллектуальное развитие способностей человека, совершенствование его двигательной активности и формирование здорового образа жизни.
Сноска. В пункт 4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра культуры и спорта РК от 05.10.2017 № 267 (вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок признания видов спорта, спортивных дисциплин
Сноска. Глава 2 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 30.04.2020 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для получения государственной услуги "Признание видов спорта, спортивных дисциплин" национальная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта (далее – услугополучатель) обращается в уполномоченный орган через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен (далее – Перечень) в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-1. Көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" операторына (портал арқылы қызмет көрсетуді ескере отырып), Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 26.01.2023 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс, мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтінішті қабылдау, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін портал арқылы жүгінген жағдайда Тізбенің 10-тармағында көзделген құжаттарды көрсетілетін қызметті алушы электрондық немесе сканерленген түрде жүктейді.
Бұл ретте, "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштері тарихында мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салу қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уәкілетті органның жауапты орындаушысы құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде "Е-лицензицялау" мемлекеттік деректер қорында www.elicense.kz (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ) Тізбенің 10-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толықтығы мен сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері ЕЛ МДҚ жеке кабинетінде көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5-1. Услугодатель предоставляет информацию о внесенных изменениях в порядок оказания государственных услуг оператору информационо-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (с учетом оказания услуги через портал), Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные, праздничные дни согласно Трудового кодекса Республики Казахстан и Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления, выдача результата оказания государственной услуги осуществляются на следующий рабочий день.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При обращении через портал для получения государственной услуги документы, предусмотренные пунктом 8 Перечня, загружаются услугополучателем в электронном или сканированном виде.
При этом, в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 26.01.2023 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Ответственный исполнитель уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов через портал проверяет полноту и соответствие представленных документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный исполнитель уполномоченного органа направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Құжаттардың толық топтамасы 6 (алты) жұмыс күні ішінде уәкілетті органда қарастырылады, оның қорытындысы бойынша спорт түрлерін, спорт салаларын тану туралы бұйрық (бұдан әрі - бұйрық) немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап қабылданып, ЕЛ МДҚ жеке кабинетінде көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Спорт түрлерін, спорт салаларын танудан бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті органның жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижерелі бойынша уәкілетті орган оң шешім қабылдаған кезде бұйрық қабылдайды, теріс шешім қабылдаған кезде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жолдайды.
Уәкілетті органның жауапты орындаушысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде ЕЛ МДҚ жеке кабинетінде көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған бұйрықтың көшірмесін немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті органның бұйрығы немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
3-тарау. Тізілімді қалаптастыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 05.10.2017 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
12. Тiзiлiм осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және жүргiзiледi. Спорт түрін, спорт саласын тану туралы уәкілетті органның шешімі Тізілімді қалыптастыруға негіздеме болып табылады.

9. Полный пакет документов в течение 6 (шести) рабочих дней рассматривается в уполномоченном органе по итогам которого принимается приказ о признании видов спорта, спортивных дисциплин (далее - приказ), либо направляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае принятия предварительного решения об отказе в признании видов спорта, спортивных дисциплин либо выявлении иных оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель уполномоченного органа уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания уполномоченный орган при положительном решении принимает приказ, при отрицательном решении – направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Ответственный исполнитель уполномоченного органа в течение 1 (одного) рабочего дня направляет услугополучателю копию приказа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На портале – направляется копия приказа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенные ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Результатом оказания государственной услуги является приказ уполномоченного органа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Глава 3. Порядок формирования Реестра
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 05.10.2017 № 267 (вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Реестр формируется и ведется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Основанием для формирования Реестра является решение уполномоченного органа о признании вида спорта, спортивной дисциплины.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.04.2020 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Спорт түрі, спорт саласы Тізілімге спорт түрін, спорт саласын тану туралы шешім қабылданған күннен бастап, екі күнтiзбелiк күн iшiнде енгізіледі.
14. Тiзiлiмнiң нысаны мынадай мәліметтерден тұрады:
1) танылған спорт түрiнiң атауы;
2) танылған спорт түрiнiң нөмiр - коды;
3) танылған спорт саласының атауы;
4) танылған спорт саласының нөмiр - коды.
15. Танылған спорт түрінің, спорт саласының нөмір – коды келесі төрт белгіден тұрады:
1) нөмiр - кодтың бiрiншi белгісі спорт түрiнiң, спорт саласының жеке нөмiрi болып табылады:
1 – олимпиадалық спорт түрлерi;
2 – олимпиадалық емес спорт түрлерi;
3 – ұлттық спорт түрлерi;
4 – техникалық және қолданбалы спорт түрлерi;
5 – паралимпиадалық емес спорт түрлерi;
6 – паралимпиадалық спорт түрлері;
7 – сурдлимпиадалық спорт түрлері;
8 – әскери-қолданбалы спорт түрлерi.
9 – қызметтік-қолданбалы спорт түрлері;
2) нөмiр - кодтың екінші белгісі спорт түрiнiң, спорт саласының маусымдылығын айқындайды:
1 – жазғы спорт түрлерi;
2 – қысқы спорт түрлерi;
3 – маусымдық емес спорт түрлері;
3) нөмiр - кодтың үшінші белгісі спорт түрiмен, спорт саласымен шұғылданудың маусымын, сондай-ақ, спорт түрiнiң, спорт саласының ойын немесе ойын емес сипатын айқындайды:
1 – спорттың жазғы ойын емес түрi;
2 – спорттың жазғы ойын түрi;
3 – спорттың қысқы ойын емес түрi;
4 – спорттың қысқы ойын түрi;
5 – маусымдық емес, спорттың ойын емес түрi;
6 – маусымдық емес, спорттың ойын түрi;
7 – спорттың ойын, сондай-ақ, ойын емес спорт салаларынан тұратын маусымдық емес спорт түрi;
8 – спорттың ойын, сондай-ақ, ойын емес спорт салаларынан тұратын жазғы спорт түрi;
9 – спорттың ойын, сондай-ақ, ойын емес спорт салаларынан тұратын қысқы спорт түрi;
4) нөмiр - кодтың төртінші белгiсi спорт түрiмен, спорт саласымен шұғылданушылардың жынысы мен жас санатын айқындайды:
А – ерлер, жiгiттер (жасөспiрiмдер);
Б – әйелдер, қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Г – ерлер, жiгiттер (жасөспiрiмдер), әйелдер;
Д – қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Е – ерлер, қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Ж – әйелдер;
К – ерлер, әйелдер, қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Л – ерлер, әйелдер;
М – ерлер;
Н – жiгiттер (жасөспiрiмдер), қыздар (жасөспiрiм қыздар);
С – жiгiттер (жасөспiрiмдер), қыздар (жасөспiрiм қыздар), әйелдер;
Ф – ерлер, жiгiттер (жасөспiрiмдер), қыздар (жасөспiрiм қыздар);
Э – жiгiттер (жасөспiрiмдер), әйелдер;
Ю –жiгiттер (жасөспiрiмдер);
П – аралас жұп/топ;
Я – барлық санаттағылар.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 30.04.2020 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Вид спорта, спортивная дисциплина вносится в Реестр в течение двух календарных дней со дня принятия решения о признании вида спорта, спортивной дисциплины.
14. Форма Реестра содержит следующие сведения:
1) наименование признанного вида спорта;
2) номер-код признанного вида спорта;
3) наименование признанной спортивной дисциплины;
4) номер-код признанной спортивной дисциплины.
15. Номер – код признанного вида спорта, спортивной дисциплины состоит из следующих четырех знаков:
1) первый знак номера – кода является индивидуальным номером вида спорта, спортивной дисциплины:
1 – олимпийские виды спорта;
2 – неолимпийские виды спорта;
3 – национальные виды спорта;
4 – технические и прикладные виды спорта;
5 – непаралимпийские виды спорта;
6 – паралимпийские виды спорта;
7 – сурдлимпийские виды спорта;
8 – военно-прикладные виды спорта;
9 – служебно-прикладные виды спорта;
2) второй знак номера – кода определяет сезонность вида спорта, спортивной дисциплины:
1 – летние виды спорта;
2 – зимние виды спорта;
3 – внесезонные виды спорта;
3) третий знак номера - кода определяет сезонность занятий видом спорта, спортивной дисциплиной, а также определяет игровой или неигровой характер вида спорта, спортивной дисциплины:
1 – летний неигровой вид спорта;
2 – летний игровой вид спорта;
3 – зимний неигровой вид спорта;
4 – зимний игровой вид спорта;
5 – внесезонный, неигровой вид спорта;
6 – внесезонный, игровой вид спорта;
7 – внесезонный вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
8 – летний вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
9 – зимний вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
4) четвертый знак номера – кода определяет пол и возрастную категорию занимающихся видом спорта, спортивной дисциплиной:
А – мужчины, юноши (юниоры);
Б – женщины, девушки (юниорки);
Г – мужчины, юноши (юниоры), женщины;
Д – девушки (юниорки);
Е – мужчины, девушки (юниорки);
Ж – женщины;
К – мужчины, женщины, девушки (юниорки);
Л – мужчины, женщины;
М – мужчины;
Н – юноши (юниоры), девушки (юниорки);
С – юноши (юниоры, девушки (юниорки), женщины;
Ф – мужчины, юноши (юниоры), девушки (юниорки);
Э – юноши (юниоры), женщины;
Ю – юноши (юниоры);
П – смешанная пара/группа;
Я – все категории.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 02.07.2025 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Тізілімнің электронды нысаны спорт түрі, спорт саласы Тізілімге енгізілген күннен бастап, екі күнтізбелік күн ішінде өтініш берушіге жіберіледі.
17. Спорт түрінен аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының өтініштері негізінде уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының аккредиттеу туралы куәлігі қайтарылып алынған жағдайда уәкілетті орган тиісті спорт түрін Тізілімнен алып тастайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 02.07.2025 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш келіп түскен күннен бастап, он бес күнтiзбелiк күні iшiнде қарастырады.
Ескерту. 18-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.02.2016 № 35 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге мыналар негіздеме болып табылады:
1) танылған спорт түрінің, спорт саласының атауының өзгертілуі;
2) жарыстар қағидасы немесе ресми халықаралық спорттық жарыстардың ережелерінің өзгертілуі;
3) танылған спорт түрлері, спорт салаларының біріктірілуі;
4) танылған спорт түрлері, спорт салаларының бөлінуі;
5) тиісті спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының аккредиттеу туралы куәлігінің қайтарылып алынуы.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 02.07.2025 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап, екі күнтізбелік күн ішінде Тізілімнің электронды нысанын өтініш берушіге жолдайды.
21. Осы Қағиданың 19-тармағында көрсетілген негіздемелердің болмауы, уәкілетті органның Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдауына негіздеме болып табылады.
22. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушіге шешім қабылданған күннен бастап, екі күнтізбелік күн ішінде хабарлайды.
23. Уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган бұл туралы дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шешім қабылдаған күннен бастап, он жұмыс күні ішінде хабарлайды.

Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Электронная форма Реестра направляется заявителю в течение двух календарных дней со дня внесения вида спорта, спортивной дисциплины в Реестр.
17. Уполномоченный орган вносит изменения и дополнения в Реестр на основании заявления национальных аккредитованных спортивных федераций по виду спорта.
В случае отзыва свидетельства об аккредитации национальной аккредитованной спортивной федерации уполномоченный орган исключает соответствующий вид спорта из Реестра.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Заявление о внесении изменений и дополнений в Реестр рассматривается уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней со дня его поступления.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 08.02.2016 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Основаниями для внесения изменений и дополнений в Реестр являются:
1) переименование признанного вида спорта, спортивной дисциплины;
2) изменение правил соревнований или положений официальных международных спортивных соревнований;
3) объединение признанных видов спорта, спортивных дисциплин;
4) разделение признанных видов спорта, спортивных дисциплин;
5) отзыв свидетельства об аккредитации национальной аккредитованной спортивной федерации по соответствующему виду спорта.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Уполномоченный орган после внесения изменений и дополнений в Реестр направляет электронную форму Реестра заявителю в течение двух календарных дней.
21. Отсутствие оснований указанных в пункте 19 настоящих Правил является основанием, для принятия решения уполномоченным органом об отказе во внесении изменений и дополнений в Реестр.
22. В случае принятия решения об отказе во внесении изменений и дополнений в Реестр, уполномоченный орган уведомляет заявителя в течение двух календарных дней после принятия решения.
23. В случае принятия уполномоченным органом решения о внесении изменений и дополнений в Реестр, уполномоченный орган уведомляет об этом местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы по вопросам физической культуры и спорта, юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере физической культуры и спорта, в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 4-тараумен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.04.2020 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) беріледі.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасаған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді немесе әкімшілік әрекетті қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны қарауға қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
29. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 30.04.2020 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен приказом Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Жалоба на решение, действие (бездействие) должностного лица подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Должностное лицо услугодателя, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Жалоба услугополучателя, поступившая на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в области физической культуры и спорта, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее принятия к рассмотрению.
29. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

30. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 02.07.2025 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорт түрлерін, спорт
салаларын тану және спорт
түрлерінің тізілімін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 30.04.2020 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 15.07.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Спорт түрлерін, спорт салаларын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Спорт түрлерін, спорт салаларын тану.
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ.
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні.
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған).
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорт түрлерін, спорт салаларын тану туралы бұйрық немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған бұйрықтың көшірмесі немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

30. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам признания видов
спорта, спортивных дисциплин
и формирования реестра видов спорта
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 30.04.2020 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.07.2025 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Признание видов спорта, спортивных дисциплин"
1.
Наименование услугодателя
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является копия приказа о признании видов спорта, спортивных дисциплин, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На портале – копия приказа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенные ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салуы;
2) құжаттың электрондық көшірмесі нысанында мәлімделетін спорт түрінің, Қазақстан Республикасында және әлемде спорт саласының дамуы туралы ақпарат, оның қысқаша сипаттамасы, пайда болу уақыты мен орны, халықаралық спорт федерацияларының болуы, өткізілген жарыстар саны, Қазақстан Республикасында шұғылданушыларды қамту, адамның физикалық және интеллектуалдық қабілеттерін дамытудағы, оның қозғалыс белсенділігін жетілдірудегі және салауатты өмір салтын қалыптастырудағы рөлі;
3) құжаттың электрондық көшірмесі нысанында спорттық мүкәммалды (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) және жабдықтарды (болған жағдайда) қолданудың қысқаша сипаттамасын қамтитын өтінім берілген спорт түрін, спорт саласын оқыту бағдарламасы мен әдістемесі;
4) спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ресми сайтына сілтеме көрсетілген жарыс процесін, спортшылардың қатысуын көрсететін спорттық жарыс барысының бейне (фото) материалдары;
5) құжаттың электрондық көшірмесі нысанында өтінім берілген спорт түрінің спорт түрі, спорт саласы бойынша қағидалары немесе тиісті халықаралық спорт федерациясының өтінім берілген спорт түрінің, спорт саласының спорт түрі бойынша қағидаларының көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері

Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) информация о развитии заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины в Республике Казахстан и мире, содержащая краткое описание, время и место возникновения, наличие международных спортивных федераций, количество проведенных соревнований, охват занимающихся в Республике Казахстан, роль в развитии физических и интеллектуальных способностей человека, совершенствовании его двигательной активности и формировании здорового образа жизни в форме электронной копии документа;
3) программа и методика обучения заявляемому виду спорта, спортивной дисциплине, содержащая краткое описание использования спортивного инвентаря (без учета защитных средств) и оборудования (при наличии) в форме электронной копии документа;
4) видео (фото) материалы хода спортивного соревнования, отражающие состязательный процесс, участие спортсменов с указанием ссылки на официальный сайт национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта;
5) правила по виду спорта заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины или копия правил по виду спорта заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины, соответствующей международной спортивной федерации в форме электронной копии документа;
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
12.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда сұрау салады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильдік қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
Спорт түрлерін, спорт
салаларын тану және спорт
түрлерінің тізілімін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, предусмотренным пунктами 4 и 5 настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает запрос для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile".
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугодатель предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр.
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам признания
видов спорта, спортивных
дисциплин и формирования
реестра видов спорта