Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімін қалыптастыру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 11 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 наурызда № 9264 тіркелді.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімін қалыптастыру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 3 ақпандағы
№ 11 қаулысына қосымша
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімін қалыптастыру
мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 17.04.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға қажетті бағдарламалық-техникалық құралдардың және өзге жабдықтардың нұсқаулығын бекіту туралы" 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 165 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7734 тіркелген, 2012 жылғы 29 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 562-569 (27642) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға қажетті бағдарламалық-техникалық құралдардың және өзге жабдықтардың нұсқаулығында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мынадай операцияларды:
жеке шотты ашуды;
тіркелген тұлға, инвестициялық пай қоры немесе инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы туралы мәліметтердің өзгеруін;
эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын жоюды;
тіркелген тұлғалардың шоттарынан (шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығаруды (есепке алуды);
эмитенттің орналастырылған акциялары саны өсуіне байланысты тіркелген тұлғаның жеке шотында акциялардың саны ұлғайғаны (эмитент сатып алған акцияларын есептемегенде) жөніндегі жазбаны енгізуді;
эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге ақшалай міндеттемелерін эмитенттің жай акцияларына айырбастау туралы жазбаны енгізуді;
эмитенттің бір түрде орналастырылған акцияларын осы эмитенттің басқа түрдегі акцияларына айырбастау туралы жазбаны енгізуді;
бағалы қағаздардың ауыртпалығы және ауыртпалықты алып тастауды;
бағалы қағаздарды оқшаулау және бағалы қағаздарды оқшаулауды алып тастауды;
сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізуді және сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны жоюды;
жеке шотты жабуды;
белгілі күнге және уақытқа жеке шоттан (қосалқы шоттан) үзінді-көшірмені, жүргізілген операциялар туралы есепті, бағалы қағаздарды ұстаушылардың, орталық депозитарийдің, эмитенттердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сұратуы бойынша есептерді, хабарламалар мен анықтамаларды жасау және беруді жүргізуді;";

О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам формирования реестра сделок с производными финансовыми инструментами
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 11. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2014 года № 9264.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам формирования реестра сделок с производными финансовыми инструментами, в которые вносятся дополнения и изменения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 февраля 2014 года № 11
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам
формирования реестра сделок с производными финансовыми
инструментами, в которые вносятся дополнения и изменения
1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 17.04.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 165 "Об утверждении Инструкции к программно-техническим средствам и иному оборудованию, необходимым для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7734, опубликованное 29 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 290-291 (27109-27110) следующие изменения:
в Инструкции к программно-техническим средствам и иному оборудованию, необходимым для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) проведение следующих операций:
открытие лицевого счета;
изменение сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
аннулирование выпуска эмиссионных ценных бумаг;
списание (зачисление) ценных бумаг со (на) счетов (счета) зарегистрированных лиц;
внесение записей об увеличении количества акций на лицевом счете зарегистрированного лица в связи с увеличением количества размещенных акций эмитента (за вычетом акций, выкупленных эмитентом);
внесение записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции эмитента;
внесение записей об обмене размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида;
обременение ценных бумаг и снятие обременения;
блокирование ценных бумаг и снятие блокирования ценных бумаг;
внесение записи о доверительном управляющем и удаление записи о доверительном управляющем;
закрытие лицевого счета;
составление и выдачу выписок с лицевого счета (субсчета) на определенную дату и время, отчетов о проведенных операциях, отчетов, уведомлений и справок по запросам держателей ценных бумаг, центрального депозитария, эмитентов и Национального Банка Республики Казахстан;";

6-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік бағалы қағаздарды алғаш орналастырғанда оларды екінші деңгейдегі банктердің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен брокерлік қызметті көрсету не мүлікті сенімгерлік басқару туралы шарт жасалған клиенттерінің активтері есебінен емес берілетін өтінімдерді сатып алуға өтінімдерді автоматты түрде шеттетуді қамтамасыз етуі тиіс.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) орталық депозитарий үшін ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған нарықтарда жасалған туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімін жүргізу.".
Туынды қаржы құралдарымен
мәмілелер тізілімін қалыптастыру
мәселелері бойынша толықтырулар
мен өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен
мәмілелер тізілімін қалыптастыру
мәселелері бойынша толықтырулар
мен өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен
мәмілелер тізілімін қалыптастыру
мәселелері бойынша толықтырулар
мен өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Туынды қаржы құралдарымен
мәмілелер тізілімін қалыптастыру
мәселелері бойынша толықтырулар
мен өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 254 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

подпункт 8) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"8) автоматическое отклонение заявок на приобретение государственных ценных бумаг при их первичном размещении, подаваемых не за счет активов банков второго уровня, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", а также клиентов, с которыми Национальным Банком Республики Казахстан заключены договоры об оказании брокерских услуг либо доверительного управления имуществом.";
пункт 7 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) для центрального депозитария ведение реестра сделок с производными финансовыми инструментами, заключенными на организованном и неорганизованном рынках.".
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам формирования
реестра сделок с производными
финансовыми инструментами,
в которые вносятся
дополнения и изменения
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам формирования
реестра сделок с производными
финансовыми инструментами,
в которые вносятся
дополнения и изменения
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам формирования
реестра сделок с производными
финансовыми инструментами,
в которые вносятся
дополнения и изменения
Сноска. Приложение 3 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов Республики
Казахстан по вопросам формирования
реестра сделок с производными
финансовыми инструментами,
в которые вносятся
дополнения и изменения
Сноска. Приложение 4 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).