Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Есеп саясаты туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 21 қыркүйектегі № 433 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қазанда № 7986 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 116-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Есеп саясаты туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 6505 нөмірімен тіркелген, 2010 жылғы 6 қазандағы № 429-432 (26275) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Есеп саясатында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қаржы есептілігі элементтерінің анықтамасына жауап беретін бап, егер:
1) бапқа байланысты кез келген болашақтағы экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті мемлекеттік мекеме алады деген ықтималдық болса;
2) сатып алуға арналған нақты шығындар немесе объектінің құны сенімді түрде өлшене алатын болса актив ретінде танылады.
Қаржылық есептілік элементінің анықтамасына жауап беретін бап, егер:
1) субъектінің өткен оқиғаның нәтижесінде қазіргі міндеттемелері бар болса;
2) міндеттемені өтеу үшін өзінде экономикалық пайданы немесе сервистік әлеуетті қамтитын ресурстарды шығару талап етіледі деген ықтималдық бар болса;
3) міндеттемені сенімді айқындау мүмкін болса, міндеттеме ретінде танылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестициялардан басқа) бастапқы танылған кезде қаржылық нәтиже арқылы әділ құны бойынша есепке алынбайтын қаржылық актив жағдайында осы қаржылық активті сатып алумен тікелей байланысты мәміле бойынша шығындарды қосқанда әділ құны бойынша бағаланады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Кейіннен бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі:
1) қаржылық нәтижені танығанда әділ құны бойынша ескерілетін қаржы инвестициялары;
2) таза активтерді\капиталды танығанда әділ құны бойынша – сатуға қолда бар қаржы инвестицияларының таза активтерді\капиталды;

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении Учетной политики"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2012 года № 433. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2012 года № 7986. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении Учетной политики" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6505, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 6 октября 2010 года за № 263 (26324)) следующие изменения:
в Учетной политике, утвержденной указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Статья, отвечающая определению элемента финансовой отчетности, признается как актив, если:
1) существует вероятность того, что любая будущая экономическая выгода или сервисный потенциал, связанные со статьей, будут получены государственным учреждением;
2) фактические затраты на приобретение или стоимость объекта могут быть надежно измерены.
Статья, отвечающая определению элемента финансовой отчетности, признается как обязательство, если:
1) у субъекта имеется существующее обязательство в результате прошлого события;
2) есть вероятность, что потребуется выбытие ресурсов, заключающих в себе экономические выгоды или сервисный потенциал, для погашения обязательства;
3) может быть определена надежная оценка обязательства.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При первоначальном признании финансовые инвестиции (кроме инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора) оцениваются по справедливой стоимости плюс, в случае финансового актива, не учитываемых по справедливой стоимости через финансовый результат, затраты по сделке, которые напрямую связаны с приобретением такого финансового актива.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В последующем администратор бюджетных программ учитывает:
1) финансовые инвестиции, учитываемые по справедливой стоимости с признанием на финансовый результат;
2) финансовые инвестиции, имеющиеся в наличии для продажи – по справедливой стоимости с признанием на чистые активы/капитал;

3) пайыздың тиімді мөлшері әдісін қолдану арқылы амортизацияланған құн бойынша – өтегенге дейін ұсталатын қаржы инвестициялары;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялар – нақты жұмсалған шығындар (өзіндік құны) бойынша;
5) бюджеттік кредиттеу бойынша берілген қарыздар – өзіндік құны бойынша.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Белсенді нарық болмаған жағдайда үлестік құралдарға қаржылық инвестициялар құнсызданудан болған шығындарға шегерім жасалғаннан кейін өзіндік құны бойынша ескеріледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Әдеттегі операциялық цикл шеңберінде тіпті олардың есепті күннен бастап он екі айдың ішінде өтелуі күтілмесе де, дебиторлық берешек (атап айтқанда, сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің, қызметкерлердің алатын сыйақылары бойынша) айналым активтеріне жатады.";
26-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) төлеу мерзімінің өтуі туындаған кезде күмәнді борыштар бойынша резервтер құрады:";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Ақысыз бөліп беру немесе номиналдық құны бойынша бөліп беру, өндіру процесінде ақысыз бөліп беру немесе номиналдық құны бойынша бөліп беруге жататын тауарларды тұтыну үшін сақталатын қорлар өзіндік құн мәндерінің ең азы бойынша және ағымдағы қалпына келтіру құны бойынша бағаланады. Қалған қорлар екі мәннің ең азы бойынша: өзіндік құны және таза сатылу құны бойынша бағаланады.";
"31. Қорларды сатудан, алмастырудан немесе беруден кейін олар есепке алынған сома тиісті табыс танылған кезеңде шығыс ретінде танылады. Егер осыған байланысты табыс жоқ болса, тауарлар берілген немесе қызметтер көрсетілген кезде шығыстар танылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Объектінің техникалық жәй-күйін сақтап қалу мақсатында жүргізілетін ағымдағы жөндеуге арналған негізгі құрал объектілеріне қызмет көрсетуге және негізгі құралдарды пайдалануға арналған шығындар бастапқы құнды ұлғайтпайды, ал олардың пайда болу кезінде ағымдағы шығыстар ретінде танылады.
Негізгі құрал объектілерін салып бітіру, жабдықтап бітіру немесе реконструкциялау бойынша жұмыстарды жүргізу кезіндегі мемлекеттік мекеменің шығындары олардың құнын ұлғайтады. Кейін күрделі салымдардың нәтижесінде негізгі құралдар объектілерінің баланстық құнын ұлғайту, егер бастапқы бағаланған нормалардан артық болашақтағы экономикалық пайда мемлекеттік мекемеге түскен жағдайда жүргізіледі.
Болашақ экономикалық пайданы (күрделі салымдар) ұлғайтатын шығындардың мысалы:
оның қуаттылығын арттыруды қоса алғанда, пайдалы қолданылу мерзімін ұзарту үшін негізгі құрал объектісін түрлендіруге;
өнім сапасын елеулі жақсартуға қол жеткізу үшін машиналардың бөлшектерін жетілдіруге;
бұрын бағаланған шығындарды елеулі қысқартуға мүмкіндік беретін жаңа өндірістік процестерді енгізуге жұмсалатын шығындар болып табылады.";
39-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы министрінің "Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеудің кейбір мәселелері туралы" 2011 жылғы 24 ақпандағы № 95, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6829 нөмірімен тіркелген бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – № 95 бұйрық) амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып, біркелкі есептеу әдісі бойынша негізгі құралдардың амортизациясын ай сайын есептейді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Негізгі құралдарды түгендеу мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Негізгі құралдар құнының құнсыздану есебі Бухгалтерлік есеп ережесінің "Активтердің құнсыздануы" бөлімінің қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) финансовые инвестиции, удерживаемые до погашения – по амортизированной стоимости с применением метода эффективной ставки процента;
4) финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора – по фактически понесенным затратам (себестоимости);
5) займы, предоставленные по бюджетному кредитованию – по себестоимости.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При отсутствии активного рынка финансовые инвестиции в долевые инструменты, учитываются по себестоимости за вычетом убытков от обесценения.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Дебиторская задолженность (в частности, покупателей и заказчиков, работников, по вознаграждениям к получению), которая образуется в рамках обычного операционного цикла, относится к оборотным активам даже, когда их погашение в течение двенадцати месяцев с отчетной даты не ожидается.";
абзац первый подпункта 1) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"1) создает резерв по сомнительным долгам при возникновении просрочки оплаты:";
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. Запасы, которые хранятся для бесплатного распределения или распределения по номинальной стоимости, потребления в процессе производства товаров, подлежащих бесплатному распределению или распределению по номинальной стоимости, оцениваются по наименьшей из величин себестоимости и текущей восстановительной стоимости. Остальные запасы оцениваются по наименьшей из двух величин: себестоимости и чистой реализационной стоимости.
31. После продажи, обмена или передачи запасов сумма, по которой они учитывались, признается в качестве расхода в том периоде, в котором признается соответствующий доход. Если связанный с этим доход отсутствует, расход признается тогда, когда товары переданы или услуги оказаны.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Затраты на обслуживание объекта основных средств, на текущий ремонт и эксплуатацию основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния объекта первоначальную стоимость не увеличивают, а признаются как текущие расходы в момент их возникновения.
Затраты государственного учреждения при проведении работ по достройке, дооборудованию или реконструкции объектов основных средств увеличивают их стоимость. Увеличение балансовой стоимости объектов основных средств в результате последующих капитальных вложений производится в случае, если будущие экономические выгоды сверх первоначально оцененных норм поступят в государственное учреждение.
Примерами затрат, увеличивающих будущие экономические выгоды (капитальные вложения), являются затраты на:
модификацию объекта основных средств для продления срока его полезного использования, включая повышение его мощности;
усовершенствование деталей машин для достижения значительного улучшения качества продукции;
внедрение новых производственных процессов, позволяющих значительно сократить ранее оцененные затраты.";
абзац первый пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию основных средств методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 95 "О некоторых вопросах государственного регулирования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6829 (далее – Приказ № 95).";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"Инвентаризация основных средств проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности государственных учреждений.
Учет обесценения стоимости основных средств осуществляется в соответствии с положениями раздела "Обесценение активов" Правил бухгалтерского учета.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:

"47. Мемлекеттік мекеме ай сайын инвестициялық жылжымайтын мүліктің амортизациясын тең есептеу әдісімен, № 95 бұйрықпен бекітілген негізгі құралдар үшін амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып есептейді.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Инвестициялық жылжымайтын мүлік санатына ауыстыру немесе одан алып тастау тек оны қолдану тағайындауы өзгергенде жүргізіледі. Инвестициялық жылжымайтын мүлікті негізгі құралдар немесе қорлар не керісінше санатқа ауыстыру ауыстырылатын объектілердің баланстық құнын өзгертусіз жүргізіледі.";
59-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әзірлеу сатысындағы ғылыми әзірлемелер бойынша жұмыстарға арналған шығындар активтерді танудың критерийлеріне сәйкес келген кезде күрделі салымдар есебінің шотына жатқызылады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Мемлекеттік мекеме ай сайын материалдық емес активтердің амортизациясын тең есептеу әдісімен, № 95 бұйрықпен бекітілген негізгі құралдар үшін амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып есептейді.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Қаржылық міндеттемелер бастапқы танылған кезде қаржылық нәтиже арқылы әділ құны бойынша есепке алынбайтын қаржылық міндеттеме жағдайында осы қаржылық міндеттемені сатып алумен тікелей байланысты мәміле бойынша шығындарды қосқанда әділ құны бойынша бағаланады.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Мемлекеттік мекеме бастапқы танығаннан кейін қаржылық міндеттемелер ескерілген қаржылық нәтижеге арналған қаржылық міндеттемелерді қоспағанда пайыздың тиімді ставкасы әдісін пайдалана отырып амортизациялық құны және алынған қарыздар бойынша бағаланады. Алынған қарыздарды есепке алу өзіндік құны бойынша және/немесе номиналдық құны бойынша жүргізіледі.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Мемлекеттік мекеме салықтар мен басқа да төлемдер сомаларын есептеуді Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Жалақы және басқа операциялық шығындар сияқты қысқа мерзімді міндеттемелер мемлекеттік мекеменің операциялық циклында пайдаланылатын айналым капиталының бір бөлігін құрайды. Мұндай операциялық баптар, тіпті егер оларды есепті күннен бастап он екі айдан астамнан кейін өтеуге жатса да қысқа мерзімді міндеттемелер ретінде жіктеледі.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Бастапқыда бухгалтерлік есепте көрсетілгенде шетел валютасындағы операциялар шетел валютасындағы сомаға операция жасалған күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдану жолымен функционалдық валютада көрсетіледі.
Әрбір есепті күнге мемлекеттік мекеме есепте:
түпкі бағамды (есеп күндегі ағымдағы валюта бағамын) пайдалана отырып қайта есептелген - ақшалай (монетарлық) баптарды;
операция жасалған күнге айырбастау бағамы бойынша – шетел валютасындағы ақшалай емес (монетарлық емес) баптарды;
әділ құнын айқындау күніне қолданыстағы болған айырбастау бағамы бойынша қайта есептелген, әділ құны бойынша бағаланған шетел валютасындағы ақшалай емес (монетарлық емес) баптарды көрсетеді.

"47. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию инвестиционной недвижимости методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации для основных средств, утвержденных Приказом № 95.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Перевод в категорию инвестиционной недвижимости или исключение из нее производятся тогда, когда меняется назначение его использования. Перевод инвестиционной недвижимости в категорию основные средства или запасы и обратно производятся без изменения балансовой стоимости переводимых объектов.";
подпункт 2) пункта 59 изложить в следующей редакции:
"2) затраты на стадии разработки на выполнение работ по научным разработкам относятся на счет учета капитальных вложений при соответствии критериям признания активов.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию нематериальных активов методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации, утвержденных Приказом № 95.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. При первоначальном признании финансовые обязательства оцениваются по справедливой стоимости плюс, в случае финансового обязательства, не учитываемых по справедливой стоимости через финансовый результат, затраты по сделке, которые напрямую связаны с выпуском такого финансового обязательства.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. После первоначального признания государственным учреждением финансовые обязательства оценивается по амортизированной стоимости с использованием метода эффективной ставки процента, за исключением финансовых обязательств, учтенных по справедливой стоимости на финансовый результат, и займов полученных. Учет займов полученных производится по себестоимости и/или номинальной стоимости.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Начисление сумм налогов и других платежей в бюджет государственное учреждение осуществляет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Краткосрочные обязательства, такие как начисленная зарплата и другие операционные затраты, составляют часть оборотного капитала, используемого в операционном цикле государственного учреждения. Такие операционные статьи классифицируются как краткосрочные обязательства, даже если они подлежат погашению более чем через двенадцать месяцев с отчетной даты.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. При первоначальном отражении в бухгалтерском учете операции в иностранной валюте отражаются в функциональной валюте путем применения к сумме в иностранной валюте рыночного курса обмена валют на дату совершения операции.
На каждую отчетную дату государственное учреждение отражает в учете:
денежные (монетарные) статьи в иностранной валюте – пересчитанные с использованием конечного курса (текущего валютного курса на отчетную дату);
неденежные (немонетарные) статьи в иностранной валюте – по обменному курсу на дату совершения операции;
неденежные (немонетарные) статьи в иностранной валюте, оцененные по справедливой стоимости, – пересчитанные по обменным курсам, которые действовали на дату определения справедливой стоимости.

Шетел валютасында көрсетілген және ақша қаражатымен алынуға және өтелуге жататын, есепті кезеңнің аяғында өтелмеген дебиторлық және кредиторлық берешектер сомасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 36 бұйрығымен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 4 қаулысымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5570 болып тіркелген және Бухгалтерлік есепке алу қағидаларының "Валюта бағамдары өзгерістерінің әсері" бөлімінің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп белгілеген тәртіпте айқындалатын және есепті кезеңнің соңғы күнінде қолданыстағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шетел валютасында қайта есептеу жолымен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетіледі.
Шетел валютасындағы операцияларды және шетелдік қызметті есепке алу тәртібі Бухгалтерлік есепке алу қағидаларының "Валюта бағамдары өзгерістерінің әсері" бөлімінде айқындалған.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Мемлекеттік мекеме айырбасталмайтын және айырбасталатын операциялардан, активтерді басқарудан және өзге кірістерден алады, сондай-ақ операциялық кірістерді, бюджеттік төлемдер бойынша, активтерді басқару бойынша шығыстар мен өзге де шығыстарды жүргізеді.
Қарыздар бойынша шығындар олар жүргізілген кезеңдегі шығыстардың құрамында танылады.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Мемлекеттік мекеменің міндеттемелеріне немесе активтеріне елеулі қаржылық ықпалы бар есепті күннен кейінгі түзетпейтін оқиғалар Бухгалтерлік есепке алу қағидаларының "Есепті күннен кейінгі оқиғалар" бөлімінің ережелеріне сәйкес тиісті ақпаратты ашып көрсету жолымен көрсетіледі. Қаржылық есептілікте есепті күннен кейінгі түзетуші оқиғаларды көрсету үшін танылған сомалар түзетілуге жатады.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері квазимемлекеттік сектор субъектілеріне инвестицияларды есептеу әдісі бойынша дайындалған 2013 жылға арналған жылдық қаржылық есептіліктегі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға және/немесе толықтыруға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдеріне сәйкес жүргізілген мөлшерде таниды.
Есептеу әдісі бойынша 2013 жылға арналған жылдық қаржылық есептіліктегі бухгалтерлік есепке алу шеңберінде мемлекеттік мекемелер бұрын кассалық есепке алу әдісі бойынша танылмаған активтер мен міндеттемелерді осы Есеп саясаты мен Бухгалтерлік есепке алу қағидаларына сәйкес таниды.".

Непогашенные на конец отчетного периода суммы дебиторской и кредиторской задолженностей, выраженные в иностранной валюте и подлежащие к получению или погашению денежными средствами, отражаются в национальной валюте Республики Казахстан путем пересчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, действующему на последнее число отчетного периода и определяемому в соответствии с порядком определения и применения рыночного курса обмена валют, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 36 и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 4, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5570, и положениями раздела "Влияние изменений валютных курсов" Правил бухгалтерского учета.
Порядок учета операций в иностранной валюте и зарубежной деятельности определен разделом "Влияние изменений валютных курсов" Правил бухгалтерского учета.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Государственное учреждение получает доходы от необменных и обменных операций, от управления активами и прочие доходы, а также несет операционные расходы, расходы по бюджетным выплатам, по управлению активами и прочие расходы.
Затраты по займам признаются в составе расходов того периода, в котором они были произведены.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. Некорректирующие события после отчетной даты, имеющие значительные финансовые действия на активы или обязательства государственного учреждения, отражаются путем раскрытия соответствующей информации в соответствии с положениями раздела "События после отчетной даты" Правил бухгалтерского учета. Суммы, признанные в финансовой отчетности для отражения корректирующих событий после отчетной даты, подлежат корректировке.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Администраторы бюджетных программ признают инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора в размерах, произведенных в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан на формирование и/или пополнение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора в годовой финансовой отчетности за 2013 год, подготовленной по методу начисления.
В рамках бухгалтерского учета по методу начисления в годовой финансовой отчетности за 2013 год государственные учреждения признают в соответствии с настоящей Учетной политикой и Правилами бухгалтерского учета активы и обязательства, ранее не признаваемые по кассовому методу учета.".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есептің, аудиторлық қызметтің әдістемесі департаменті (А.О. Төлеуов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2013 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Министр
Б. Жәмішев

2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудиторской деятельности Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр
Б. Жамишев