Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 19-02/183 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 мамырда № 7678 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 10 маусымдағы № 125-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 10.06.2025 № 125-НҚ (10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.04.2017 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 92-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.04.2017 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті (И.А. Әбішев) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен қамтыған кезде заңды және жеке тұлғалармен пайдаланылатын су нысандарын тіркеу ережесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4124 тіркелген, 2006 жылы 2 маусымда № 99-100 (906) "Заң газеті" газетінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті төрағасының 2006 жылғы 17 ақпандағы № 29 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы Вице-министрі М.Е. Толыбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін бұйрықтарының
тізбесіне қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 18 сәуірдегі
№ 19-02/183
бұйрығымен бекітілген
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2012 года № 19-02/183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2012 года № 7678. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 10 июня 2025 года № 125-НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 10.06.2025 № 125-НҚ (вводится в действие с 10.06.2025).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.04.2017 № 161 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.04.2017 № 161 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Абишев И.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 февраля 2006 года № 29 "Об утверждении правил регистрации водных объектов, используемых юридическими и физическими лицами при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения" (зарегистрированный в Реестре государственных регистраций нормативных правовых актов за № 4124, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 2 июня 2006 года № 99-100 (1079-1080).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Толибаева М.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 18 апреля 2012 года № 19-02/183

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.04.2017 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Осы Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексі 92-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – ЖАО) су пайдалануды міндетті тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Су объектілерінен тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде су алу кезінде халықты орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау арнайы су пайдалануға рұқсат алуды талап етпейді.
Өз мұқтаждықтары үшін орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтауды жүзеге асыратын жеке тұлғалар, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ерікті негізде тіркеуді жүзеге асырады.
2-тарау. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу тәртібі
3. Су пайдалануды міндетті тіркеуді су объектісінің орналасқан жері бойынша тиісті ЖАО жүргізеді.
4. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі - өтініш беруші) ЖАО-ға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) куәліктің* көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
* ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) су шаруашылығы құрылысы немесе құрылғысы паспортының көшірмесі;
4) өзінің өндірістік зертханасы болған кезде – бактериологиялық санитариялық-химиялық зерттеулер жүргізу бөлігінде санитариялық-гигиеналық, эпидемиологияға қарсы қызметке лицензияның көшірмесі;
зертханалық зерттеулерді басқа зертханаларда жүргізген жағдайда – зертханалық зерттеулерді жүргізу шартының көшірмесі және аталған зертхананың көрсетілген қызмет түріне арналған лицензиясының көшірмесі;

Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.04.2017 № 161 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Правила обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее - МИО).
2. Нецентрализованное питьевое водоснабжение населения не требует получения разрешения на специальное водопользование при заборе воды из водных объектов в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки.
Физические лица, осуществляющие нецентрализованное питьевое водоснабжение для собственных нужд, осуществляют регистрацию на добровольной основе в порядке, определенном настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
3. Обязательная регистрация водопользования производится соответствующими МИО по месту нахождения водного объекта.
4. Физические и юридические лица (далее - заявитель) представляют в МИО:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию свидетельства* или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
* примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) копию паспорта водохозяйственного сооружения или устройства;
4) при наличии собственной производственной лаборатории – копию лицензии на санитарно-гигиеническую, противоэпидемиологическую деятельность в части проведения бактериологических санитарно-химических исследований;
в случае проведения лабораторных исследований в других лабораториях копию договора на проведение лабораторных исследований и копию лицензии данной лаборатории на указанный вид деятельности;

5) халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауызсумен жабдықтау үшін пайдаланылатын су объектісінің су көздеріне, шаруашылық-ауызсу мақсаттары үшін су алу орындарына, шаруашылық-ауызсумен жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысының көшірмесі.
5. ЖАО өтініш беруші осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген барлық құжаттарды ұсынғаннан кейін екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу журналына мәліметтерді енгізу арқылы тіркеуді жүзеге асырады және өтініш берушіге су пайдаланудың тіркелгені туралы хат жолдайды.
Журнал тігілуге, нөмірленуге, басшының қолымен және мөрімен бекітілуі тиіс.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттарды толық бермеген жағдайда, өтініш қарауға қабылданбайды.
7. ЖАО тіркеуді жүзеге асырғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініштің көшірмесін тіркелген күнін көрсете отырып, тиісті бассейндік су шаруашылығы басқармасына жолдайды.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың жергілікті атқарушы
органдарының су пайдалануды
міндетті тіркеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________________
(ЖАО толық атауы)
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
ӨТІНІШ
Су пайдалануды тіркеуді сұраймын.
Су объектісінің атауы және оның сипаттамасы _________________________________
_______________________________________________________________________________
Су тұтынушылардың саны туралы мәліметтер __________________________________
Суды есепке алу аспаптарының типтері мен саны, оларды тексеру күні
________________________________________________________________________________
20___жылғы "____" _______________.
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлға басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Мөр (бар болса) орны
Өтініш "____"_______________20___жылы қарауға қабылданды.
________________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың жергілікті атқарушы
органдарының су пайдалануды
міндетті тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы
Су объектісінің атауы
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысы
Тіркелген күні
1
2
3
4
5

5) копию положительного заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о соответствии водного объекта, используемого при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-питьевом водоснабжении населения санитарно-эпидемиологическим требованиям к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов.
5. МИО в течение двух рабочих дней после предоставления заявителем всех документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, осуществляет регистрацию путем внесения сведений в журнал обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет письмо заявителю о регистрации водопользования.
Журнал должен быть прошнурован, пронумерован и скреплен подписью руководителя и печатью.
6. В случае не полного предоставления документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, заявление к рассмотрению не принимается.
7. После осуществления регистрации МИО в течение пяти рабочих дней направляет копию заявления в соответствующее бассейновое водохозяйственное управление с указанием даты регистрации.
Приложение 1
к Правилам обязательной
регистрации водопользования
местными исполнительными
органами областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
в ________________________________________________________________________
(полное наименование МИО)
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу зарегистрировать водопользование.
Наименование водного объекта и его характеристика _________________
Сведения о количестве водопотребителей ___________________________
Типы и количество приборов учета воды, дата их поверки______________
"__" _________ 20 __ года
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
руководителя юридического лица)
Место печати (при наличии)
Заявление принято к рассмотрению "__" _________ 20__ года
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) принявшего заявление)
Приложение 2
к Правилам обязательной
регистрации водопользования
местными исполнительными
органами областей, городов
республиканского значения,
столицы
Форма
ЖУРНАЛ
обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование юридического лица
Наименование водного объекта
Заключение уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Дата регистрации
1
2
3
4
5