Мектеп орманшылығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2012 жылғы 19 наурыздағы № 25-02-01/114 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 23 сәуірде № 7588 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі №479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 161) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мектеп орманшылығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Е. Аман
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
2012 жылғы 9 сәуір
________________Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрінің м.а.
2012 жылғы 19 наурыздағы
№ 25-02-01/114 бұйрығымен
бекітілген
Мектеп орманшылығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мектеп орманшылығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 161) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектеп орманшылығын ұйымдастыру және жұмыс істеу тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мектеп орманшылығы - 14 жастан бастап және одан жоғары экологиялық-биологиялық және экологиялық-орман өсіру бағытында оқитындардың бірлестігі. Мектеп орманшылығы заңды тұлға болып табылмайды.
3. Мектеп орманшылығы ерікті негізде құрылады және оқитындардың экологиялық тәрбие мен еңбек нысанының бірі болып табылады.

Об утверждении Правил организации и функционирования школьного лесничества
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2012 года № 25-02-02/114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2012 года № 7588.
В соответствии с подпунктом 161) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и функционирования школьного лесничества.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Е. Аман
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
от 9 апреля 2012 года
_______________ Б. Жумагулов
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2012 года
№ 25-02-01/114
Правила
организации и функционирования школьного лесничества
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и функционирования школьного лесничества (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 161) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" и определяют порядок организации и функционирования школьного лесничества.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Школьное лесничество - объединение учащихся, начиная с 14 летнего возраста и старше, эколого-биологической и эколого-лесоводственной направленности. Школьное лесничество не является юридическим лицом.
3. Школьные лесничества создаются на добровольной основе и являются одной из форм экологического воспитания учащихся.

4. Мектеп орманшылығының міндеттері:
1) орман шаруашылығы мен табиғат пайдалану саласында оқушыларға кәсіби бағыт қалыптастыру, оларды мамандықты саналы таңдауға даярлау;
2) орман шаруашылығы (бұдан әрі - орман мекемесі) және табиғат қорғау (бұдан әрі – табиғат қорғау мекемесі) мемлекеттік мекемесінің мемлекеттік табиғи қорық қоры объектілерін сақтау, ормандардың өсімін молайту мен орман дамытуды қамтамасыз ету бойынша тәжірибелік көмек көрсету;
3) орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы білімді іс жүзінде кеңейтуі, тереңдетуі және бекіту;
4) орман шаруашылығын жүргізудің инновациялық әдістерін мақұлдау мен әзірлеуге қатысу;
5) оқушыларды экологиялық ағарту;
6) орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы дайындық және мамандық алу болып табылады.
2. Мектеп орманшылығының ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі тәртібі
5. Мектеп орманшылығы бірлескен қызмет туралы олардың өзара қорытындысы негізінде білім беру ұйымы - жалпы білім беретін мектеп (бұдан әрі - мектеп) пен орман (табиғат қорғау) мекемесінің базасында ұйымдастырылады.
6. Орман (табиғат қорғау) мекемесі мектеп орманшылығының жұмыс істеуі үшін мемлекеттік орман қорының учаскелерін ұсынады.
7. Мектеп орманшылығының мүшелері ерікті негізде мынандай:
1) орманды отырғызу және себу, орман дақылдары және орман тұқымы плантацияларына күтім жасау, питомниктерді, дендрологиялық учаскелерді салу, оларға күтім жасау, отырғызу материалдарын өсіру, орманның табиғи жаңаруына және кеспеағаштарды белгілеп өлшеуге көмек көрсету;
2) орман зиянкестері ошағын және ауруларының байқалуы жөніндегі;
3) орман өртінің алдын алу шараларын жүргізу жөніндегі;
4) пайдалы жәндіктерді (өсімдіктерді тозаңдандыратындарды, құмырсқаларды) қорғау жөніндегі;
5) құстарды қорғау, жем беру және ұяларды дайындау мен ілу жөніндегі іс-шараларды орындауға.
8. Сондай-ақ мектеп орманшылығының мүшелері:
1) табиғат қорғау акцияларын жүргізуге;
2) шығармашылық іс-шараларға (конференциялар, байқаулар, конкурстар, тақырыптық мерекелер және басқалары);
3) табиғат ескерткіштерін қорғау және төлқұжаттандыруды табуға;
4) сирек кездесетін жануарлар және өсімдіктер түрлерінің санын есепке алуға;
5) орман экожүйесінің экологиялық мониторингіне фенологиялық бақылаулар жүргізу;
6) экологиялық соқпақтарды әзірлеуге, ұйымдастыру мен пайдалануға;
7) табиғатты қорғау тақырыптары бойынша саяхаттар, дәрістер, семинарлар жүргізуге;
8) мұражай және табиғат бұрыштарын ұйымдастыруға және жұмыстарына;
9) бұқаралық ақпарат құралдарымен ынтымақтасуға, табиғат қорғау мазмұнында материалдар дайындау және жарыққа шығаруға қатыса алады.
Мектеп орманшылығының мүшелері көзделген іс-шараларды сабақтан тыс уақытта және (немесе) демалыс уақытында орындайды.

4. Задачами школьного лесничества являются:
1) формирование профессиональной ориентации учащихся в области лесного хозяйства и природопользования, их подготовка к сознательному выбору профессии;
2) оказание практической помощи государственным учреждениям лесного хозяйства (далее - лесные учреждения) и природоохранным учреждениям (далее – природоохранное учреждение) по обеспечению воспроизводства лесов и лесоразведения, сохранению объектов государственного природно-заповедного фонда;
3) расширения, углубления и закрепления на практике знаний в области лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий;
4) участие в разработке и апробации инновационных методов ведения лесного хозяйства;
5) экологическое просвещение учащихся;
6) подготовка и получение навыков в области лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий.
2. Порядок организации и функционирования школьного лесничества
5. Школьное лесничество организуется на базе учебной организации – общеобразовательная школа (далее – школа) и лесного (природоохранного) учреждения на основе заключенного между ними договора о совместной деятельности.
6. Лесное (природоохранное) учреждение предоставляет участок государственного лесного фонда для функционирования школьного лесничества.
7. Члены школьных лесничеств на добровольной основе могут выполнять следующие мероприятия:
1) посадку и посев леса, уход за лесными культурами и лесосеменными плантациями; закладку питомников, дендрологических участков, уход за ними; выращивание посадочного материала; проведение содействия естественному возобновлению леса и отвод лесосек;
2) по выявлению очагов вредителей и болезней леса;
3) по профилактике лесных пожаров;
4) по охране полезных насекомых (опылителей растений, муравьев);
5) по охране птиц, изготовлению и развешиванию гнездовий и кормушек;
8. Члены школьных лесничеств также могут участвовать:
1) в проведении природоохранных акций;
2) в творческих мероприятиях (конференции, смотры, конкурсы, тематические праздники);
3) в выявлении, паспортизации и охране памятников природы;
4) в учете численности редких видов животных и растений;
5) ведение фенологических наблюдений, экологического мониторинга лесных экосистем;
6) в разработке, организации и использовании экологических троп;
7) в проведение экскурсий, лекций, семинаров по природоохранной тематике;
8) в организации и работе музеев и уголков природы;
9) в сотрудничестве со средствами массовой информации, подготовка и публикация материалов природоохранного содержания.
Члены школьного лесничества выполняют указанные мероприятия во внеурочное время и (или) во время летних каникул.

9. Жазғы демалыс уақыты кезеңінде мектеп орманшылығының мүшелері үшін экспедициялар, экологиялық лагерлер ұйымдастыруды көздейді.
3. Мектеп орманшылығы жұмысына басшылық ету
10. Мектеп орманшылығының тікелей басшылығын орман (табиғат қорғау) мекемесі мамандарының санынан құралған мектеп орманшылығының басшысы (педагогикалық қызметкерлер санынан құралған) мен басшының көмекшісі жүзеге асырады.
11. Мектеп орманшылығының басшысы:
1) мектеп орманшылығын ұйымдастыру мен жұмыс істеуін, оның қызметінің педогогикалық басшылығын жүзеге асырады;
2) оқу-тәрбиелік жоспарын әзірлеуге қатысады;
3) тәжірибелік және зерттеу жұмыстарын, теориялық және практикалық білімді басшылыққа алады;
4) қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағиданың, еңбектің санитарлық-гигиеналық шарттардың сақталуын қамтамасыз етеді.
12. Мектеп орманшылығы басшысының көмекшісі:
1) өндірістік қызметті басшылыққа алуды жүзеге асырады;
2) оқу-тәрбиелік жоспарды әзірлеуге қатысады;
3) техникалық қауіпсіздік бойынша қағиданың, іс-шараларды жүзеге асыру кезіндегі қауіпсіздік шарттардың, орман шаруашылығы іс-шараларының кешенін орындауды қамтамасыз етеді.
13. Үй-жайды ұсыну, зерттеу жұмысына ғылыми басшылық ету, экологиялық лагерлерді және экспедицияны ұйымдастыру және жүргізу, үздік қатысушыларды марапаттау, өзге ұйымдар өткізген жергілікті, аймақтық және республикалық іс-шараларға қатысу, бұқаралық ақпарат құралдарымен ынтымақтасу тараптар арасында материалдық-техникалық кадрлардан және басқа да мүмкіндіктерден шыға отырып тараптармен өзара келісім-шарт бойынша бөліседі.
14. Іс-шараларға белсене қатысқан мектеп орманшылығының мүшелері мектеп, білім беру органдарымен, орман/табиғат қорғау мекемелерімен марапаттаудың әр түрімен марапатталады.

9. На период летних каникул для членов школьного лесничества предусматривается организация экспедиций, экологических лагерей.
3. Руководство деятельностью школьного лесничества
10. Непосредственное руководство школьным лесничеством осуществляет руководитель школьного лесничества (из числа педагогических работников) и помощник руководителя из числа специалистов лесного (природоохранного) учреждения.
11. Руководитель школьного лесничества:
1) осуществляет педагогическое руководство его деятельностью, организацию и функционирование школьного лесничества;
2) участвует в разработке учебно-воспитательного плана;
3) руководит теоретическими и практическими занятиями, опытной и исследовательской работой;
4) обеспечивает соблюдение санитарно-гигиенических условий при осуществлении мероприятий, правил по технике безопасности.
12. Помощник руководителя школьного лесничества:
1) осуществляет руководство производственной деятельностью,
2) участвует в разработке учебно-воспитательного плана,
3) обеспечивает выполнение комплекса лесохозяйственных мероприятий, безопасность условий при осуществлении мероприятий, правил по технике безопасности.
13. Предоставление помещений, научное руководство исследовательской работой, организацию и проведение экологических лагерей и экспедиций, поощрение лучших учащихся, участие в местных, региональных и республиканских мероприятиях, проводимых другими организациями, сотрудничество со средствами массовой информации распределяются между сторонами по договоренности, исходя из их материально-технических, кадровых и иных возможностей.
14. Члены школьного лесничества, активно принимавшие участия в мероприятиях поощряются школой, органами образования, лесными/природоохранными учреждениями различными видами поощрения.