Орман тұқымдарын аудандастыруды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2012 жылғы 19 наурыздағы № 25-02-02/110 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 16 сәуірде № 7581 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі №479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 486) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Орман тұқымдарын аудандастыру бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н. Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйырықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м. а.
Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2012 жылғы 19 наурыздағы
№ 25-02-02/110 бұйрығымен
бекітілген
Орман тұқымдарын аудандастыру
1. Жалпы ережелер
1. Осы орман тұқымдарын аудандастыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 486) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы орман тұқымдарын аудандастыруда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) орман тұқымдарын аудандастыру – бұл тұқым мен отырғызу материалдарының мұрагерлік қасиеттері бойынша біртекті пайдалану мен орман тұқымы шаруашылығын ұйымдастыру жөніндегі жалпы бағытқа негізделетін белгілі орман шаруашылығының ерекшеліктерін сипаттайтын және таралымдардың генотиптік құрамы мен табиғи жағдайлар бойынша біртекті бөліктердегі (орман тұқымының ауданы) сүрек тұқымының таралу бөліністері.
Орман тұқымдарын аудандастыру бірқатар жағдайларда кіші аудандарға – неғұрлым біртекті орман өсіру жағдайлары мен таралымдардың генотиптік құрамы сипатталатын аумақтарға бөлінеді;

Об утверждении лесосеменного районирования
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2012 года № 25-02-02/110. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2012 года № 7581.
В соответствии с подпунктом 486) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое лесосеменное районирование.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е.Н.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра
Е. Аман
Утверждено
приказом и. о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2012 года № 25-02-02/110
Лесосеменное районирование
1. Общие положения
1. Настоящее лесосеменное районирование разработано в соответствии с подпунктом 486) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем лесосеменном районировании используются следующие понятия:
1) лесосеменное районирование – разделение ареала древесной породы на части (лесосеменные районы) однородные по природным условиям и генотипическому составу популяций и характеризующиеся определенными лесохозяйственными особенностями, которые обусловливают общее направление по организации лесного семеноводства и использованию однородного по наследственным свойствам семенного и посадочного материала.
Лесосеменные районы в ряде случаев разделены на подрайоны – территории, характеризующиеся более однородными лесорастительными условиями и генотипическим составом популяций;

2) жергілікті тұқым – орман тұқымы ауданының шегінде дайындалған тұқым;
3) өзге аудандық тұқым – басқа орман тұқымы аудандарынан алынған тұқым.
3. Әрбір орман тұқымының ауданы үшін (шағын аудандар) тұқым белгілі экологиялық–географиялық шығу тегі таралымында дайындалады. Ерекше ықылас осы ауданның табиғи жағдайына біршама дағдыланған жергілікті таралымдардың тұқымын береді.
4. Орман тұқымдарын аудандастыру тұқым бойынша жеке-жеке жүзеге асырылады, ол басты орман құраушы тұқымдардың ішкі түрлік айнымалы сипаты мен экологиялық ерекшеліктері, айырмашылықтары бар географиялық таралуына байланысты.
2. Негізгі орман құраушы тұқымдылардың орман тұқымдарын
аудандастыру

2) местные семена – семена, заготовленные в пределах лесосеменного района;
3) инорайонные семена - семена из других лесосеменных районов.
3. Для каждого лесосеменного района (подрайона) семена заготавливают в популяциях определенного эколого-географического происхождения. Предпочтение отдается семенам местных популяций наиболее адаптированных к природным условиям данного района.
4. Лесосеменное районирование осуществляется раздельно по породам, что связано с различиями в географическом распространении, экологическими особенностями и характером внутривидовой изменчивости главных лесообразующих пород.
2 Лесосеменное районирование основных лесообразующих пород

5. Негізгі орман құраушы тұқымдылардың орман тұқымдарын аудандастыру осы орман тұқымдарын аудандастыруға қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады, онда орман тұқымы аудандарының аумақтары орман шаруашылығы ұйымдардың аумақтарына байланыстырылған.
6. Орман тұқымы ауданының тәртіпке келуі мен жеңілдетуін белгілеу мақсатында әрбір аудан реттік нөмір иеленеді.
7. Теңелген облыстарда тұқым ауыстыру шығу орнынан белгілі арақашықтық барлық орман тұқымы аудандарының аумақтары бойынша кез келген бағыттарда есепке алмай жол беріледі. Таулы аудандарда тұқымды араластыру, жер биіктігінен көктеу орнына тәуелді жағдайлардың өзгеруіне байланысты олардың дайындалу орнынан тігінен 200-400 метр шегінде жүзеге асырылады.

5. Районирование лесных семян основных лесообразующих пород осуществляется согласно приложению к настоящему лесосеменному районированию, в котором территории лесосеменных районов привязаны к территориям лесохозяйственных организаций.
6. В целях упорядочения и облегчения определения лесосеменного района каждому району присвоен порядковый номер.
7. В равнинных областях переброска семян допускается в любых направлениях по территории всего лесосеменного района без учета определенных расстояний от места происхождения. В горных районах, в связи с изменением условий местопроизрастания в зависимости от высоты местности, перемещение семян осуществляется в пределах 200-400 метров по вертикали от места их заготовки.

8. Көрсетілген қосымшада қосылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өзге аудандарына тұқымдарды тұтынуға 10-15 % шегінде жол беріледі.
Орман тұқымдарын
аудандастыруға
қосымша
Негізгі орман құраушы орман тұқымдарын аудандастыру
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 05.12.2022 № 729 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орман тұқымдары аудандары
Тұқымдарды тұтынушы
Орман тұқымдары аудандары – тұқымдармен
қамтамасыз етуші
Аудан атауы
Кіші адан атауы
Облыс - ОШҰ
Аудан атауы
Облыс - ОШҰ
1
2
3
4
5
6
7
Кәдімгі қарағай – Pinus silvestris L.
1
Солтүстік Қазақстан
-
1
Солтүстік Қазақстан
Солтүстік Қазақстан – Мамлют ОШММ, Преснов ОШММ, Аққайың ОШММ
2
Қостанай
Қостанай– Арақарағай ОШММ, Басаман ОШММ, Боровсе ОШММ, Семиозер ОШММ, Ұзынкөл ОШММ, Урицкое ОШММ
3
Көкшетау-Моншақты
Ақмола – "Көкшетау", МҰТП, Үлкен-Түкті ОШММ, Маралды ОШММ, Отрадное ОШММ, Сандықтау ОШММ, Көкшетау ОСО
67*
Орал орман далалы
Курган – Просветский ОШ; Челябинская – Чебаркульский ОШ
2
Қостанай
-
Қостанай –
Арақарағай ОШММ, Басаман ОШММ, Боровое ОШММ, Камышин ОШММ, Михайлов ОШММ, Пригородное ОШММ, Семиозер ОШММ, Таранов ОШММ, Урицкое ОШММ, Ұзынкөл ОШММ, Усаков ОШММ, Науырзым МТҚ
2
Қостанай
Қостанай – барлық ОШММ
4
Баян-Қарқаралы оңтүстік ұсақшоқылы
Қарағанды – Қарқаралы МҰТП
8
Ертіс жағалауы- Құлынды
Шығыс Қазақстан – "Семей Орманы" МОТР"; Павлодар– "Ертiс Орманы" МОТР"
21 б*
Орта Волга
Татарстан – Бугульма
23 *
Оренбург
Оренбургская – Бузулукский ЛХ
67 *
Орал орман далалы
Курган – Просветс ОШ; Челябинская – Чебаркульский ОШ
68 *
Орал орман далалы
Оренбург – Кваркенский ОШ, Адамовский ОШ; Челябинская – Анненский ОШ, Миасский ОШ; Курган – Звериноголовский ОШ
3
Көкшетау-Моншақты
Ақмола – барлық ОШҰ
3
Көкшетау-Моншақты
Ақмола – Ерейментау ОШММ, Степногор ОШММ басқа, барлық ОШММ
4
Баян-Қарқаралы
Қарағанды – Қарқаралы МҰТП
2
Қостанай
Қостанай – Арақарағай ОШММ, Басаман ОШММ, Боровсе ОШММ, Ұзынкөл ОШММ, Урицкое ОШММ Науырзым МТҚ
8
Ертіс жағалауы- Құлынды
Шығыс Қазақстан – "Семей Орманы" МОТР" Павлодар– "Ертiс Орманы" МОТР
67 *
Орал орман далалы
Курган – Просветский ОШ; Шатров ОШ, Челябинская – Чебаркульский ОШ
68 *
Орал орман далалы
Курган – ОШ; Челябинская – Мяский ОШ
70*
Алтай аласа таулы
Алтай аймағы – Алтай ОШ
4
Баян-Қарқаралы ұсақшоқылы
Қарағанды – Ақтоғай ОШММ, Жанаарка ОШММ, Қарағанды ОШММ, Ку ОШММ, Теміртау ОШММ, Ұлытау ОШММ; Павлодар – "Баянаульский" МҰТП
4
Баян-Қарқаралы ұсақ шоқылы
Қарағанды – Қарқаралы МҰТП, Ку ОШММ
3
Көкшетау-Моншақты
Ақмола – Кеңес ОШММ, Краснобор ОШММ, Маралды ОШММ, Отрадое ОШММ, Сандықтау ОШММ, Көкшетау ОСО
5
Қалба
Шығыс Қазақстан – Асу-Булақ ОШММ, Самар ОШММ
5
Қалба
Шығыс Қазақстан – Асубұлақ ОШММ, Самар ОШММ
8
Ертіс жағалауы – Құлынды
Шығыс Қазақстан – "Семей Орманы" МОТР" Павлодар– "Ертiс Орманы" МОТР
6
Катон-Карағай
Шығыс Қазақстан "Катон-Қарағай" МҰТП
6
Катон-Карағай
Шығыс Қазақстан "Катон-Қарағай" МҰТП
7
Риддер
Шығыс Қазақстан Риддер ОШММ
7
Риддер
Шығыс Қазақстан Риддер ОШММ
8
Ертіс жағалауы – Құлынды
Шығыс Қазақстан – "Семей орманы" МОТР" ММ филиалдары: - Бегень ОШММ, Бородулиха ОШММ, Бөкебай ОШММ, Морозов ОШММ, новошульба ОШММ, Семей ОШММ
8
Ертіс жағалауы – Құлынды
Шығыс Қазақстан – Жарма Ошмм, Ертіс ОШММ басқа "Семей орманы" МОТР" ММ барлық филиалдары; Павлодар– "Ертiс Орманы" МОТР
69 а*
Жоғарғы Обь а) Ертіс жағалауы
Алтай аймағы – Ключевской ОШ, Степно-Михайловский ОШ, Ракитовский ОШ, Партизанский ОШ, Тополинский ОШ, Озеро-Кузнецкий ОШ, Лебяжинский ОШ, Волчихинский ОШ
Павлодар – ГЛПР "Ертiс Орманы МОТР" - Бескарағай филиалы ОШММ, Шалдай ОШММ
2
Қостанай
Қостанай – Камышин ОШММ, Пригородное ОШММ, Таранов ОШММ және Науырзым МТҚ басқа, барлық ОШММ
58*
Оңтүстік Аңғарский а) Канско-Бирюсинский
Краснояр аймағы – Канский ОШ
67*
Урал ормандалалы
Челяб – Чебаркульский ОШ
3
Кокшетау-Моншақты
Ақмола– Отрадненское ОШММ, "Ақкөл", ОШММ, Маралды ОШММ
Ақтөбе – Үлкен Боросық ОШММ, Ойыл ОШММ
2
Қостанай
Костанайская – Басаман ОШММ, Семиозер ОШММ, Науырзым МТҚ
Сібір Самырсын қарағайы (кедр сибирский) Pinus sibirica Du Tour
9
Кузнецкий -Солтүстік Алтай

8. Потребление инорайонных семян на особо охраняемых природных территориях, включенных в указанное приложение, допускается в пределах 10-15 %.
Приложение
к лесосеменному
районированию
Районирование лесных семян основных лесообразующих пород
Сноска. Приложение – в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 05.12.2022 № 729 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Лесосеменные районы
Потребители семян
Лесосеменные районы – заготовители семян
наименование района
наименование подрайона
Область – ЛХО
Наименование района
Область – ЛХО
1
2
3
4
5
6
7
Сосна обыкновенная – Pinus silvestris L.
1
Северо-Казахстанский
-
1
Северо-Казахстанский
Северо-Казахстанская – Мамлютское ГУЛХ, Пресновское ГУЛХ, Аккайынское ГУЛХ
2
Костанайский
Костанайская – Аракарагайское ГУЛХ, Басаманское ГУЛХ, Боровское ГУЛХ, Семиозерное ГУЛХ, Узункульское ГУЛХ, Урицкое ГУЛХ
3
Кокшетау - Мунчактинский
Акмолинская – ГНПП "Кокшетау", Больше-Тюктинское ГУЛХ, Маралдинское ГУЛХ, Отрадненское ГУЛХ, Сандыктавское УПЛХ, Кокшетауский ЛСЦ
67*
Зауральский лесостепной
Курганская – Просветский ЛХ; Челябинская – Чебаркульский ЛХ
2
Костанайский
-
Костанайская – Аракарагайское ГУЛХ, Басаманское ГУЛХ, Боровское ГУЛХ, Камышенское ГУЛХ, Михайловское ГУЛХ, Пригородное ГУЛХ, Семиозерное ГУЛХ, Тарановское ГУЛХ, Урицкое ГУЛХ, Узункольское ГУЛХ, Усаковское, Наурзумский ГПЗ
2
Костанайский
Костанайская – все ГУЛХ
4
Баяно-Каркаралинский южномелкосопочный
Карагандинская – Каркаралинский ГНПП
8
Прииртышско-Кулундинский
Восточно-Казахстанская – ГЛПР "Семей Орманы"; Павлодарская – ГЛПР "Ертiс Орманы"
21 б*
Средне-Волжский
Татарстан – Бугульминский
23 *
Оренбургский
Оренбургская – Бузулукский ЛХ
67 *
Зауральский лесостепной
Курганская – Просветский ЛХ; Челябинская – Чебаркульский ЛХ
68 *
Зауральский степной
Оренбургская – Кваркенский ЛХ, Адамовский ЛХ; Челябинская – Анненский ЛХ, Миасский ЛХ; Курганская – Звериноголовский ЛХ
3
Кокшетау-Мунчактинский
Акмолинская – все ОЛХ
3
Кокшетау-Мунчактинский
Акмолинская – все ГУЛХ кроме Ерементауского ГУЛХ, Степногорского ГУЛХ
4
Баяно-Каркаралинский
Карагандинская – Каркаралинский ГНПП
2
Костанайский
Костанайская – Аракарагайское ГУЛХ, Басаманское ГУЛХ, Боровское ГУЛХ, Михайловское ГУЛХ, Наурзумский ГПЗ
8
Прииртышско- Кулундинский
Восточно-Казахстанская – Бородулихинский, Канонерский, Букебаевский филиалы ГЛПР "Семей Орманы"; Павлодарская – ГЛПР "Ертiс Орманы"
67 *
Зауральский лесостепной
Курганская – Просветский ЛХ, Шатровский ЛХ; Челябинская – Чебаркульский ЛХ
68 *
Зауральский степной
Курганская – Звериноголовский ЛХ; Челябинская – Миасский ЛХ
70*
Алтайский низкогорный
Алтайский край – Алтайский ЛХ
4
Баяно- Каркаралинский
Карагандинская – Актогайское ГУЛХ, Жанааркинское ГУЛХ, Карагандинское ГУЛХ, Кувское ГУЛХ, Темиртауское ГУЛХ, Улытауское ГУЛХ; Павлодарская – "Баян-Аульский" ГНПП
4
Баяно- Каркаралинский мелкосопочный
Карагандинская – Каркаралинский ГНПП, Кувское ГУЛХ
3
Кокшетау-Мунчактинский
Акмолинская – Кенесское ГУЛХ, Красноборское ГУЛХ, Маралдинское ГУЛХ, Отрадненское ГУЛХ, Сандыктауское УПЛХ, Кокшетауский ЛСЦ
5
Калбинский
Восточно-Казахстанская – Асу-Булакское ГУЛХ, Самарское ГУЛХ
5
Калбинский
Восточно-Казахстанская – Асу-Булакское ГУЛХ, Самарское ГУЛХ
8
Прииртышско- Кулундинский
Восточно-Казахстанская – ГЛПР "Семей Орманы"; Павлодарская – ГЛПР "Ертiс Орманы"
6
Катон- Карагайский
Восточно-Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП
6
Катон-Карагайский
Восточно-Казахстанская – Катон-Карагайский ГНПП
7
Риддерский
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ
7
Риддерский
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ
8
Прииртышско-Кулундинский
Восточно-Казахстанская – филиалы ГЛПР "Семей Орманы" - Бегеневский ГУЛХ, Бородулихинский ГУЛХ, Букебаевский ГУЛХ, Долонский, Жанасемейский ГУЛХ, Канонерский ГУЛХ, Морозовский ГУЛХ, Новошульбинский ГУЛХ, Семипалатинский ГУЛХ
8
Прииртышско-Кулундинский
Восточно-Казахстанская – все филиалы ГЛПР "Семей Орманы" кроме Жарминского ГУЛХ, Иртышского ГУЛХ; Павлодарская – ГЛПР "Ертiс Орманы"
69 а*
Верхнеобский а) Присалаирский
Алтайский край – Ключевской ЛХ, Степно-Михайловский ЛХ, Ракитовский ЛХ, Партизанский ЛХ, Тополинский ЛХ, Озеро-Кузнецкий ЛХ, Лебяжинский ЛХ, Волчихинский ЛХ
Павлодарская – филиалы ГЛПР "Ертiс Орманы" - Бескарагайский ГУЛХ, Шалдайский ГУЛХ
2
Костанайский
Костанайская – все ГУЛХ кроме, Камышенского ГУЛХ, Пригородного ГУЛХ, Тарановского ГУЛХ и Наурзумского ГПЗ
58*
Южно-Ангарский а) Канско-Бирюсинский
Красноярский край – Канский ЛХ
67*
Зауральский лесостепной
Челябинская – Чебаркульский ЛХ
3
Кокшетау- Мунчактинский
Акмолинская – Отрадненское ГУЛХ, ГУЛХ "Акколь", Маралдинское ГУЛХ
Актюбинская – Больше-Барсукское ГУЛХ, Уилское ГУЛХ
2
Костанайский
Костанайская – Басаманское ГУЛХ, Семиозерное ГУЛХ, Наурзумский ГПЗ
Сосна кедровая сибирская (кедр сибирский) Pinus sibirica Du Tour
9
Кузнецко-северо-Алтайский

б) қара таулы, теңіз деңгейінен 700-1000 м жоғарыда
Шығыс Қазақстан – Риддер ОШММ, Черемшан ОШММ, Зырян ОШММ
21 б*
Солтүстік - Саян, таулы тайгалы, теңіз деңгейінен 750-1100 м жоғарыда
Краснояр аймағы (о-ш), Иркутск (о-б) Шығыс Қазақстан (с-ш)
в) таулы тайгалы, теңіз деңгейінен 1000-1300 м жоғарыда
Шығыс Қазақстан – Риддер ОШММ, Черемшан ОШММ, Зырян ОШММ
21 в*
Солтүстік - Саян, таулы тайгалы, теңіз деңгейінен 1100-1400 м жоғарыда
Краснояр аймағы (о-ш), Иркутск (о-б) Шығыс Қазақстан (с-ш)
г) Субальпі тайтеңіз деңгейінен 1300-(1400)-1600 м жоғары
Шығыс Қазақстан – Риддер ОШММ, Черемшан ОШММ, Зырян ОШММ
21 г*
Сотүстік - Саян, субалпі – таулы тайгалы 1400-1700 м жоғарыда
Краснояр аймағы (о-ш), Иркутск (о-б)
10
Алтай (орталық және оңтүстік)
а) таулы тайгалы, теңіз деңгейінен 900-1300 м жоғарыда
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ
22 а*
Сотүстік - Саян, субальпі – таулы тайгалы 1400-1700 м жоғарыда
Краснояр аймағы (о-ш), Иркутск (о-б)
б) Субальпі – таулы тайгалы, 1300-1700 м жоғары
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ
22 б*
Саян (орталық ), таулы тайгалы, 1300 м жоғары
Краснояр аймағы (о-ш), Иркутск (о-б)
в) Подгольцовый 1700-2100 м жоғары
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ
22 б*
Саян (орталық ), таулы тайгалы, 1300 м жоғары
Краснояр аймағы (о-ш), Иркутск (о-б)
Сібір балқарағайы Larix sibirica Ldb.
11
Зайсан
Шығыс Қазақстан – Зайсан ОШММ (теңіз деңгейінен 1600-1650–ден 1900-1950 м дейін орман зонасында)
11
Зайсан
Шығыс Қазақстан – Зайсан ОШММ (теңіз деңгейінен 1600-1650–ден 1900-1950 м дейін)
Шығыс Қазақстан – Зайсан ОШММ (теңіз деңгейінен 1950-ден 2200-2300 м дейін теңіз деңгейінен жоғары)
11
Зайсан
Шығыс Қазақстан – Зайсан ОШММ (теңіз деңгейінен 1950-ден 2200-2300 м дейін теңіз деңгейінен жоғары)
12
Онтүстік Алтай
Жоғарғы Бухтарма
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) – 1000 – 1550-ден 1300 – 1350 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12
Оңтүстік-Алтайский а) Жоғарғы Бухтарма
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ 1000–нан 1350 м–ге дейін теңіз деңгейінен жоғары орман зонасынан)
20 б*
Оңтүстік - Ангар б) Удинско-Окинский
Иркутск – Вихоревский ОШ
13а
Алтай, а) Таулы – далалы, 700-1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Алтай аймағы – Чемальский ОШ
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) – 1000 – 1550-ден 1300 – 1350 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
28а*
Джидинский, а) Таулы орман далалы, 700-1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Бурятия – Закаменский ОШ
21в*

б) Горно- черневой, 700-1000 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ, Зыряновское ГУЛХ
21 б*
Северо-Саянский, горно-таежно- черневой, 750-1100 м над уровнем моря
Красноярский край (ю-в), Иркутская (ю-з) Восточно-Казахстанская (с-в)
в) Горно- таежный, 1000-1300 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ, Зыряновское ГУЛХ
21 в*
Северо-Саянский, горно-таежный, 1100-1400 м над уровнем моря
Красноярский край (ю-в), Иркутская (ю-з) Восточно-Казахстан-ская (с-в)
г) Субальпийский подгольцовый 1300-(1400)- 1600 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ, Зыряновское ГУЛХ
21 г*
Северо-Саянский, субальпийско - горно-таежный, 1400-1700 м над уровнем моря
Красноярский край (ю-в), Иркутская (ю-з)
10
Алтайский (центральный и южный)
а) Горно-таежный, 900-1300 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП, Курчумское ГУЛХ, Маркакольское ГУЛХ
22 а*
Саянский (центральный), горно-таежный, 900-1300 (1400) м над уровнем моря
Красноярский край (ю-в), Иркутская (ю-з)
б) Субальпийско-горно-таежный, 1300-1700 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – "Катон- Карагайский" ГНПП, Курчумское ГУЛХ, Маркакольское ГУЛХ
22 б*
Саянский (центральный), подгольцово- горно-таежный, 1300 м над уровнем моря
Красноярский край (ю-в), Иркутская (ю-з)
в) Подгольцовый 1700-2100 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская –
"Катон-Карагайский" ГНПП, Курчумское ГУЛХ, Маркакольское ГУЛХ
22 б*
Саянский (центральный), подгольцово-горно-таежный, 1300 м над уровнем моря
Красноярский край (ю-в), Иркутская (ю-з)
Лиственница сибирская Larix sibirica Ldb.
11
Зайсанский
Восточно- Казахстанская – Зайсанское ГУЛХ (в лесной зоне от 1600-1650 до 1900-1950 м над уровнем моря)
11
Зайсанский
Восточно-Казахстанская – Зайсанское ГУЛХ (от 1600-1650 до 1900-1950 м над уровнем моря)
Восточно-Казахстанская – Зайсанское ГУЛХ в лесной зоне от 1900-1950 до 2200-2300 м над уровнем моря
11
Зайсанский
Восточно-Казахстанская – Зайсанское ГУЛХ (от 1900-1950 до 2200-2300 м над уровнем моря)
12
Южно- Алтайский
а. Верхне- Бухтар- минский
Восточно-Казахстанская – "Катон- Карагайский" ГНПП, Маркакольское ГУЛХ (севернее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1000-1150 до 1300-1350 м над уровнем моря
12
Южно-Алтайский а) Верхнее- Бухтарминский
Восточно-Казахстанская – Катон-Карагайский ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (в лесной зоне от 1000 до 1350 м над уровнем моря)
20 б*
Южно-Ангарский б) Удинско-Окинский
Иркутская – Вихоревский ЛХ
13а
Алтайский, а) Горно- лесостепной, 700-1000 м над уровнем моря
Алтайский край – Чемальский ЛХ
Восточно-Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП, Маркакольское ГУЛХ (севернее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1000-1150 до 1300-1350 м над уровнем моря
28а*
Джидинский, а) Горно-лесо-степной, 700-1000 м над уровнем моря
Бурятия – Закаменский ЛХ
21в*

Салаиро-Кузнецкий, а) таулы тайгалы, 900-1200 м теңіз деңгейінен жоғары
Краснояр аймағы – Октябрьский ОШ, Бирикчульский ОШ
21г* (ч)
г) Таулы тайгалы, 1200-1500 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1350-ден 1650 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12
Оңтүстік -Алтай, а) Жоғарғы- Бухтарма
Шығыс Қазақстан Катон Қарағай МҰТП, (ш)1 Марқакөл ОШММ (с) -1650–ден 1900 м теңіз деңгейінен жоғары
20 б*
Оңтүстік -Ангарск, б) Удинско-Окинский
Иркутская – Вихоревский ОШ; Алтай – Чемальск ОШ
28а*
Джидинский, а) таулы далалы
Бурятия – Закаменский ОШ; Краснояр аймағы – Октябрьский ОШ, Бирикчульский ОШ
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1650-ден 1900 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12а
Южно-Алтайский, а) Жоғары-Бухтарма
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1650-ден 1900 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12 б
Оңтүстік -Алтай, б) Марқакөл
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1350-ден 1750 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
Шығыс Қазақстан– "Катон-Қарағай" МҰТП, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка солтүстік желісінен) 1900-ден 2150 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12а
Оңтүстік -Алтай, а) Жоғары-Бухтарма
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1900-ден 2150 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12б
Оңтүстік -Алтай, б) Марқакөл
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1900-ден 2150 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
б. Марқакөл
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1350-ден 1750 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12
Оңтүстік -Алтай, а) Жоғары -Бухтарма
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ 1000 – 1350 м дейін теңіз деңгейіне жоғары орман зонасында
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1350-ден 1750 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12
Оңтүстік -Алтай, б) Марқакөл
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ 1350-ден 1750 м жоғары орман зонасында
б. Марқакөл
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ (Солдатова – Владимировка Солтүстік желісі) 1750-ден 2100 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12а
Оңтүстік -Алтай, а) Жоғары -Бухтарма

Салаиро-Кузнецкий, а) Горно-таежный, 900-1200 м над уровнем моря
Красноярский край – Октябрьский ЛХ, Бирикчульский ЛХ
21г* (ч)
г) Горно-таежно- подгольцовый, 1200-1500 м над уровнем моря
Восточно- Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (севернее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1350 до 1650 м над уровнем моря
12
Южно-Алтайский, а) Верхне- Бухтарминский
Восточно- Казахстанская – Катон-Карагайский ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (в лесной зоне от 1350 до 1650 м над уровнем моря)
20б*
Южно-Ангарский, б) Удинско-Окинский
Иркутская – Вихоревский ЛХ; Алтайский – Чемальский ЛХ
28а*
Джидинский, а) Горно- лесостепной
Бурятия – Закаменский ЛХ; Красноярский край – Октябрьский ЛХ, Бирикчульский ЛХ
Восточно- Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП, Маркакольское ГУЛХ (севернее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1650 до 1900 м над уровнем моря
12а
Южно-Алтайский, а) Верхне- Бухтарминский
Восточно- Казахстанская – Катон-Карагайский ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (с) – в лесной зоне от 1650 до 1900 м над уровнем моря
12 б
Южно-Алтайский, б) Маркакольский
Восточно-Казахстанская – Курчумское ГУЛХ, Большенарымское ГУЛХ (в), Маркакольское ГУЛХ (ю) в лесной зоне от 1350 до 1750 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП, Маркакольское ГУЛХ (севернее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1900 до 2150 м над уровнем моря
12а
Южно-Алтайский, а) Верхне- Бухтарминский
Восточно- Казахстанская – Катон-Карагайский" ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (с) – в лесной зоне от 1900 до 2150 м над уровнем моря
12б
Южно-Алтайский, б) Маркакольский
Восточно-Казахстанская – Курчумское ГУЛХ, Большенарымское ГУЛХ (в), Маркакольское ГУЛХ (ю) в лесной зоне от 1350 до 1750 м над уровнем моря
б. Маркакольский
Восточно- Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (южнее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1350 до 1750 м над уровнем моря
12
Южно-Алтайский,
а) Верхне-Бухтарминский
Восточно-Казахстанская – Катон-Карагайский" ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (с) – в лесной зоне от 1000 до 1350 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – "Катон-Карагайский" ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (южнее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1350 до 1750 м над уровнем моря
12
Южно-Алтайский, б) Маркакольский
Восточно-Казахстанская – Курчумское ГУЛХ, Большенарымское ГУЛХ (в), Маркакольское ГУЛХ (ю) в лесной зоне от 1350 до 1750 м над уровнем моря
б. Маркакольский
Восточно- Казахстанская – Большенарымское ГУЛХ, Курчумское ГУЛХ, Маркакольское ГУЛХ (южнее линии Солдатово – Владимировка) – в лесной зоне от 1750 до 2100 м над уровнем моря
12а
Южно-Алтайский, а) Верхне- Бухтарминский

Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ 1000-нан 1350 м дейін теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
12б
Оңтүстік -Алтай, б) Марқакол
Шығыс Қазақстан – "Катон-Қарағай" ОШММ, Күршім ОШММ, Марқакөл ОШММ 1350 м-ден 1750 дейін теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
13
Алтай
а) таулы орман далалы, 700 - 1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-УбА ОШММ, Өскемен ОШММ, Кіші –Уба ОШММ, Пихта ОШММ, Черемшан ОШММ
20 б*
Оңтүстік Ангар, б) Удинско-Окинский
Иркутск– Вихоревский ОШ
13а
Алтай, а) таулы орман далалы, 700-1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан (с-ш) Алтай аймағы – Чемальский ОШ
28а*
Джидинский, а) Таулы орман далалы, 700-1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Бурятия Республикасы – Закаменский ОШ
21б*
Салаиро-Кузнецкий, а) Таулы орман далалы, 700-900 м теңіз деңгейінен жоғары
Краснояр аймағы – Октябрьский ОШ, Бирикчульский ОШ
б) Таулы -тайгалы, 1000-1300 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-УбА ОШММ, Өскемен ОШММ, Кіші –Уба ОШММ, Пихта ОШММ, Черемшан ОШММ
13а
Алтай, а)таулы орман далалы, 700-1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Алтай аймағы – Чемальский ОШ
13б
Алтай, б) таулы тайгалы, 1000-1300 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан (сш), Алтай аймағы (о),
28а*
Джидинский, а) Алтай, а) таулы орман далалы, 700-1000 м теңіз деңгейінен жоғары
Бурятия Республикасы – Закаменский ОШ
21в*
Салаиро-Кузнецкий, а) Таулы тайгалы, 900-1200 м теңіз деңгейінен жоғары
Краснояр аймағы – Октябрьский ОШ, Бирикчульский ОШ
Таулы-тайгалы, 1300-1600 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-УбА ОШММ, Өскемен ОШММ, Кіші –Уба ОШММ, Пихта ОШММ, Черемшан ОШММ
13в
Алтай, в) таулы тайгалы, 1300-1600 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан (сш), Алтай аймағы (о), Алтай аймағы – Чемальский ОШ
28 б, в*
Джидинский, б) таулы тайгалы, 1000-1300 м теңіз деңгейінен жоғары в) таулы тайгалы, 1300-1600 м теңіз деңгейінен жоғары
Бурятия Республикасы – Закаменский ОШ
21 в*
Салаиро-Кузнецкий, а) таулы тайгалы, 900-1200 м теңіз деңгейінен жоғары
Краснояр аймағы – Бирикчульский ОШ, Октябрьский ОШ
г) таулы тайгалы - 1600-1900 м теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Кіші –Пихта ОШММ,
13в
Алтай в) таулы тайгалы, 1300-1600 теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан (сш), Алтай аймағы (о), Алтай аймағы – Чемальский ОШ
28 в*
Джидинский, в) таулы тайгалы, 1300-1600 м теңіз деңгейінен жоғары
Бурятия Республикасы – Закаменский ОШ
21 г*

Восточно-Казахстанская – Катон-Карагайский" ГНПП (в), Маркакольское ГУЛХ (с) – в лесной зоне от 1000 до 1350 м над уровнем моря
12б
Южно-Алтайский, б) Маркакольский
Восточно- Казахстанская – Курчумское ГУЛХ, Большенарымское ГУЛХ (в), Маркакольское ГУЛХ (ю) в лесной зоне от 1350 до 1750 м над уровнем моря
13
Алтайский
а) Горно- лесостепной, 700-1000 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Зыряновское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Верх-Убинское ГУЛХ, Усть- Каменогорское ГУЛХ, Мало-Убинское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ
20 б*
Южно-Ангарский, б) Удинско-Окинский
Иркутская – Вихоревский ЛХ
13а
Алтайский, а) Горно- лесо-степной, 700-1000 м над уровнем моря
Восточно-Казахстан - ская (с-в) Алтайский край – Чемальский ЛХ
28а*
Джидинский, а) Горно- лесо-степной, 700-1000 м над уровнем моря
Республика Бурятия – Закаменский ЛХ
21б*
Салаиро-Кузнецкий, а) Горно- лесостепной, 700-900 м над уровнем моря
Красноярский край – Октябрьский ЛХ, Бирикчульский ЛХ
б) Горно- таежный, 1000-1300 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Зыряновское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Верх-Убинское ГУЛХ, Усть-Каменогорское ГУЛХ, Мало-Убинское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ
13а
Алтайский, а) Горно-лесо- степной, 700-1000 м над уровнем моря
Алтайский край – Чемальский ЛХ
13б
Алтайский, б) Горно-таежный, 1000-1300 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская (св), Алтайский край (ю),
28а*
Джидинский, а) Горно-лесо-степной, 700-1000 м над уровнем моря
Республика Бурятия – Закаменский ЛХ
21в*
Салаиро-Кузнецкий, а) Горно- таежный, 900-1200 м над уровнем моря
Красноярский край – Бирикчульский ЛХ, Октябрьский ЛХ
в) Горно- таежный, 1300-1600 м над уровнем моря
Восточно- Казахстанская – Зыряновское ГУЛХ, Верх-Убинское ГУЛХ, Мало-Убинское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ
13в
Алтайский, в) Горно- таежный, 1300-1600 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская (св),
Алтайский край (ю),
Алтайский край – Чемальский ЛХ
28 б, в*
Джидинский, б) Горно-таежный, 1000-1300 м над уровнем моря в) Горно- таежный, 1300-1600 м над ур. м
Республика Бурятия (ю)
Республика Бурятия – Закаменский ЛХ
21 в*
Салаиро-Кузнецкий, а) Горно-таежный, 900-1200 м над уровнем моря
Красноярский край – Бирикчульский ЛХ, Октябрьский ЛХ
г) Горно- таежно- подгольцовый, 1600-1900 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Зыряновское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ
13в
Алтайский, в) Горно- таежный, 1300-1600 м над уровнем моря
Восточно- Казахстанская (св), Алтайский край – Чемальский ЛХ
28 в*
Джидинский, в) Горно-таежный, 1300-1600 м над ур. м
Республика Бурятия – Закаменский ЛХ
21 г*

Салаиро-Кузнецкий, г) таулы тайгалы, 1200-1500 м теңіз деңгейінен жоғары
Краснояр аймағы – Бирикчульский ОШ, Октябрьский ОШ
Сібір майқарағайы Abies sibirica Ldb
14
Рудно-Алтай солтүстік шығыс
Шығыс Қазақстан Зырян ОШММ (с), Риддер ОШММ (ош), Верх-УбА ОШММ, Өскемен ОШММ, Кіші –Уба ОШММ, Пихта ОШММ, "Катон-Қарағай" (с б) МҰТП (сз) 1000-1200 дейін 1400-1500 м теңіз деңгейінен жоғары орман зонасында
14
Рудно-Алтай солтүстік шығыс
Шығыс Қазақстан Зырян ОШММ (с), Риддер ОШММ (ош), ОШММ, Кіші–Уба ОШММ, Пихта ОШММ, "Катон-Қарағай" (с б) МҰТП 1200 – дейін теңіз деңгейінен жоғары
15
Рудно-Алтай солтүстік
а) Синюшинско-Голушинский
Шығыс Қазақстан Риддер ОШММ (ош), Кіші–Уба ОШММ, Черемшан ОШММ (ш)1000-1200-ден 1400-1500 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
15а
Рудно-Алтай солтүстік, а) Синюшинско-Голушинский
Шығыс Қазақстан Риддер ОШММ (ош), Черемшан ОШММ(ш )1000-1200-ден 1400-1500 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
15б
Рудно-Алтай солтүстік, б) Уба-Үлбі
Шығыс Қазақстан - Зырян ОШММ (с), Риддер ОШММ (ош), ОШММ, Жоғары –Уба ОШММ(с ш), Черемшан ОШММ (с ш) Үлбі және Сержиха өзендері арасы – Черемшан ОШММ, Өскемен ОШММ түйіскен жерлерінен 600 ден 900 м дейін дейін теңіз деңгейінен жоғары
17
Рудно-Алтай, шығыс
Шығыс Қазақстан – Пихта ОШММ (о ш), Зырян ОШММ(о), Катон-Қарағай – 700 м-ден теңіз деңгейінен жоғары
4 б*
Вятско-Камск, б) Орта-Камск
Перм – Ильинский ОШ
13 б*
Орта–Орал, б) жазықтық
Свердловская – Тавдинский ОШ
19*
Солтүстік –Алтай
Алтай аймағы – Чемальски ОШ
18 а, б*
Салаиро-Кузнецкий, а) Солтүстік Салаир б) Салаиро-Кузнецкий
Новосибирск – Маслянинский ОШ, Тогучинский ОШ Алтай аймағы – Залесовск ОШ; Кемеровская – Пермяковск ОШ
б) Уба-Үлбі
Шығыс Қазақстан - Кіші – Үлбі ОШММ, Риддер ОШММ (), Черемшан ОШММ (с ш ), жоғары -Уба ОШММ (сш) – Уба өзенінің жазығы бойынша шеткі бөлігі, Үлбі және Сержиха өзендері арасында Черемшан ОШММ, Өскемен ОШММ түйіліскен жерінен 900 м дейін теңіз жерінен жоғары
15 б
Рудно-Алтай солтүстік, б) Уба-Үлбі
Шығыс Қазақстан– Кіші-Уба ОШММ, Риддер ОШММ (б), Черемшан ОШММ (сб), Жоғары-Уба ОШММ(сб) – Уба өзені алабының шеткі бөлігі арқылы Үлбі және Сержиха өзендері аралығында Черемшан ОШММ, Өскемен ОШММ, Пихта ОШММ түйіліскен жерінен 900 м дейін теңіз жоғары
18 б*
Салаиро-Кузнецкий, б) Салаиро-Кузнецкий
Кемеровск – Пермяковский ОШ 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
19*
Солтүстік Алтай
Алтай аймағы – Чемальский ОШ 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
4 б*
Вятско-Камск, б) Орта-Камск
Пермь– Ильинский ОШ
13 б*
Орта- Орал, б) Жазықтық
Свердловск – Тавдинский ОШ

Салаиро-Кузнецкий, г) Горно-таежно- подгольцовый, 1200-1500 м над уровнем моря
Красноярский край – Бирикчульский ЛХ, Октябрьский ЛХ
Пихта сибирская Abies sibirica Ldb
14
Рудно- Алтайский северо- восточный
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ (юв), Мало-Убинское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ (св), Зыряновское ГУЛХ (с), "Катон-Карагайский" ГНПП (сз) в лесной зоне от 1000-1200 до 1400-1500 м над уровнем моря
14
Рудно-Алтайский северо-восточный
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ (юв), Пихтовское ГУЛХ (св), Зыряновское ГУЛХ (с), Катон-Карагайский ГНПП (сз) до 1200 м над уровнем моря
15
Рудно-Алтайский северный
а) Синюшинско- Голушинский
Восточно-Казахстанская –
Мало- Убинское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ (с), Черемшанское ГУЛХ (в) от 1000-1200 до 1400-1500 м над уровнем моря
15а
Рудно-Алтайский северный, а) Синюшинско- Голушинский
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ (с), Черемшанское ГУЛХ (в) от 1000-1200 до 1400-1500 м над уровнем моря
15б
Рудно-Алтайский северный, б) Уба-Ульбинский
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ (з), Зыряновское ГУЛХ (з), Черемшанское ГУЛХ (св), Верх-Убинское ГУЛХ (св) – междуречье р. Ульбы и р. Сержихи – на стыке Черемшанского ГУЛХ, Усть- Каменогорского ГУЛХ и Пихтовского ГУЛХ от 600 до 900 м над уровнем моря
17
Рудно-Алтайский, восточный
Восточно-Казахстанская – Пихтовское ГУЛХ (юв), Зыряновское ГУЛХ (ю), Катон-Карагайский – до 700 м над уровнем моря
4 б*
Вятско-Камский, б) Средне-Камский
Пермская – Ильинский ЛХ
13 б*
Средне-Зауральский, б) Равнинный
Свердловская – Тавдинский ЛХ
19*
Северо-Алтайский
Алтайский край – Чемальски ЛХ
18 а, б*
Салаиро-Кузнецкий, а) Северо-Салаирский б) Салаиро-Кузнецкий
Новосибирская – Маслянинский ЛХ, Тогучинский ЛХ Алтайский край – Залесовский ЛХ; Кемеровская – Пермяковский ЛХ
б) Уба- Ульбинский
Восточно-Казахстанская – Мало- Убинское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ (з), Черемшанское ГУЛХ (св), Верх-Убинское ГУЛХ (св) – крайняя часть по долине реки Убы, междуречье р. Ульбы и р. Сержихи на стыке Черемшанского ГУЛХ, Усть-Каменогорского ГУЛХ, Пихтовского ГУЛХ до 900 м над уровнем моря
15 б
Рудно-Алтайский северный, б) Уба-Ульбинский
Восточно-Казахстанская – Мало- Убинское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ (з), Черемшанское ГУЛХ (св), Верх-Убинское ГУЛХ (св) – крайняя часть по долине реки Убы, междуречье р. Ульбы и р. Сержихи на стыке Черемшанского ГУЛХ, Усть- Каменогорского ГУЛХ, Пихтовского ГУЛХ до 900 м над уровнем моря
18 б*
Салаиро-Кузнецкий, б) Салаиро-Кузнецкий
Кемеровская – Пермяковский ЛХ до 900 м над уровнем моря
19*
Североалтайский
Алтайский край – Чемальский ЛХ до 900 м над уровнем моря
4 б*
Вятско-Камский, б) Средне-Камский
Пермская – Ильинский ЛХ
13 б*
Средне-Зауральский, б) Равнинный
Свердловская – Тавдинский ЛХ

Шығыс Қазақстан - Зырян ОШММ (с), Риддер ОШММ (ош), ОШММ, Жоғары –Уба ОШММ(с ш), Черемшан ОШММ (с ш) Үлбі және Сержиха өзендері арасы – Черемшан ОШММ, Өскемен ОШММ түйіскен жерлерінен 900 ден 1200 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
15
Рудно-Алтай, б) Уба-Үлбі
Шығыс Қазақстан - Зырян ОШММ (с), Риддер ОШММ (ош), ОШММ, Жоғары –Уба ОШММ(с ш), Черемшян ОШММ (с ш) Үлбі және Сержиха өзендері арасы – Черемшан ОШММ, Өскемен ОШММ түйіскен жерлерінен 600 ден 1200 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
17
Рудно-Алтай, шығыс
Шығыс Қазақстан – Пихта ОШММ (ош), Зырян ОШММ (о) 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
4 а, б*
Вятско-Камск, а) Жоғары-Камск б) Орта Камск
Пермск – Яйвинский ОШ Пермск– Ильинский ОШ
13 б*
Орта-Орал, б) Жазықтық
Свердловск – Тавдинский ОШ
18 а*
Салаиро-Кузнецкий, а) Солтүстік-Салаир
Новосибирск – Маслянинский ОШ, Тогучинский ОШ 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
19*
Солтүстік Алтай
Алтай аймағы – Чемальский ОШ 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
16
Рудно-Алтай батыс
Шығыс Қазақстан – Жоғары-Уба ОШММ (об), Черемшан ОШММ(об), Өскемен ОШММ, 400 - ден 1000 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
16
Рудно-Алтай, батыс
Шығыс Қазақстан – Жоғары-Уба ОШММ (об), Черемшан ОШММ(об), Өскемен ОШММ, 400-ден 1000 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
15
Рудно-Алтай солтүстік б) Уба-Ульбинский
Шығыс Қазақстан – Риддер ОШММ (б), Черемшан ОШММ (сб), Жоғары-Уба ОШММ (сб) Үлбі және Сержиха өзендері арасы – Черемшан ОШММ, Өскемен ОШММ түйіскен жерлерінен 900 ден м дейін теңіз деңгейінен жоғары
17
Рудно-Алтай батыс
Шығыс Қазақстан – Пихта ОШММ (ош), Зырян ОШММ (о), "Катон-Қарағай" МҰТП (сб) 600-700 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
17
Рудно-Алтай шығыс
Шығыс Қазақстан – Пихта ОШММ (ош), Зырян ОШММ (о), "Катон-Қарағай" МҰТП (сб) 600-700 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
18а*
Салаиро-Кузнецкий, а) Солтүстік-Салаир
Новосибирск– Маслянинский ОШ, Тогучинский ОШ 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
19*
Солтүстік Алтай
Алтай аймағы – Чемальский ОШ 900 м дейін теңіз деңгейінен жоғары
Шығыс Қазақстан – Пихта ОШММ (ош), Зырян ОШММ (о), "Катон-Қарағай" МҰТП (сб) 700 –ден 900 м теңіз деңгейінен жоғары
17
Рудно-Алтайский восточный
Шығыс Қазақстан – Пихта ОШММ (ош), Зырян ОШММ (о), "Катон-Қарағай" МҰТП (сб) 400 –ден 900 м теңіз деңгейінен жоғары
4а*
Вятско-Камск, а) Жоғары-Камск
Пермск – Яйвинский ОШ
4 б*
б) Орта-Камск
Пермск – Ильинский ОШ

Восточно-Казахстанская – Мало-Убинское ГУЛХ, Риддерское (з), Черемшанское ГУЛХ (св), Верх-Убинское (св) – крайняя часть по долине р. Убы и р. Сержихи на стыке Черемшанского ГУЛХ, Усть-Каменогорского ГУЛХ, Пихтовского ГУЛХ на 900-1200 м над уровнем моря
15
Рудно-Алтайский, б) Уба-Ульбинский
Восточно-Казахстанская – Мало- Убинское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ (з), Черемшанское (ГУЛХ св), Верх-Убинское ГУЛХ (св) – крайняя часть по долине р. Убы и р. Сержихи на стыке Черемшанского ГУЛХ, Усть-Каменогорского ГУЛХ, Пихтовского ГУЛХ от 600 до 1200 м над уровнем моря
17
Рудно-Алтайский, восточный
Восточно-Казахстанская – Пихтовское ГУЛХ (юв), Зыряновское ГУЛХ (ю) до 900 м над уровнем моря
4 а, б*
Вятско-Камский, а) Верхнее-Камский б) Средне-Камский
Пермская – Яйвинский ЛХ Пермская – Ильинский ЛХ
13 б*
Средне-Зауральский, б) Равнинный
Свердловская – Тавдинский ЛХ
18 а*
Салаиро-Кузнецкий, а) Северо-Салаирский
Новосибирская – Маслянинский ЛХ, Тогучинский ЛХ до 900 м над уровнем моря
19*
Североалтайский
Алтайский край – Чемальский ЛХ до 900 м над уровнем моря
16
Рудно- Алтайский западный
Восточно-Казахстанская – Верх-Убинское ГУЛХ (юз), Черемшанское ГУЛХ (юз), Усть-Каменогорское ГУЛХ, от 400 до 1000 м над уровнем моря
16
Рудно-Алтайский, западный
Восточно-Казахстанская – Верх- Убинское ГУЛХ (юз), Черемшанское (юз), Усть-Каменогорское ГУЛХ, от 400 до 1000 м над уровнем моря
15
Рудно-Алтайский северный б) Уба-Ульбинский
Восточно-Казахстанская – Риддерское ГУЛХ (з), Черемшанское ГУЛХ (св), Верх-Убинское ГУЛХ (св) по долине р. Убы, междуречье р. Ульбы и р. Сержихи на стыке Черемшанского ГУЛХ, Усть-Каменогорского ГУЛХ, Пихтовского ГУЛХ до 900 м над уровнем моря
17
Рудно- Алтайский восточный
Восточно-Казахстанская – Пихтовское ГУЛХ (юв), Зыряновское ГУЛХ (ю), "Катон-Карагайский" ГНПП (сз) до 600-700 м над уровнем моря
17
Рудно-Алтайский восточный
Восточно-Казахстанская – Пихтовское ГУЛХ (юв), Зыряновское ГУЛХ (ю), Катон-Карагайский ГНПП (сз) до 600-700 м над уровнем моря
18а*
Салаиро-Кузнецкий, а) Северо-Салаирский
Новосибирская – Маслянинский ЛХ, Тогучинский ЛХ до 900 м над уровнем моря
19*
Североалтайский
Алтайский край – Чемальский ЛХ до 900 м над уровнем моря
Восточно-Казахстанская – Пихтовское ГУЛХ (юв), Зыряновское ГУЛХ (ю), "Катон-Карагайский" ГНПП (сз) от 700 до 900 м над уровнем моря
17
Рудно-Алтайский восточный
Восточно-Казахстанская – Пихтовское ГУЛХ (юв), Зыряновское ГУЛХ (ю), Катон-Карагайский ГНПП (сз) от 400 до 900 м над уровнем моря
4а*
Вятско-Камский, а) Верхнее-Камский
Пермская – Яйвинский ЛХ
4 б*
б) Средне-Камский
Пермская – Ильинский ЛХ

Оңтүстік Байкал, а) Таулы – орман далалы, теңіз деңгейінен 700-1000 м жоғары
Читинская – Петровск –Байкал ОШ (ш), Курорт – Яморовский ОШ, Хилонский ОШ(б), Бадинский ОШ, Кырынский ОШ; Хакасия – Сонский ОШ
Сібір балқарағайы Larix sibirica Ldb.
46
Тың жер
Ақмола – барлық ОШҰ, Қостанай – барлық ОШҰ, Солтүстік Қазақстан ОШҰ
46
Тың жер
Ақмола – Көкшетау МҰТП; Көкшетау ОСО; Солтүстік Қазақстан – Аққайың ОШММ; Қостанай – Баравое ОШММ., Басаман ОШММ
21 а*
Салаиро – Кузнецкий, а) Орман далалы, теңіз деңгейінен 500-700 м жоғары
Красноярский край – Саралинский ОШ, Копьевский ОШ, Сонский ОШ, Октябрский ОШ, Таштынский ОШ, Беик чульский ОШ, Хакасский ОШ
21 б*
б) Таулы орман далалы
Красноярский край – Абазинский ОШ, Бейский ОШ
Лиственница Гмелина (даурская) Larix dahurica Turex. et Trautv.
47
Алтай
Шығыс Қазақстан – Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-Уба ОШММ, Өскемен ОШММ, Пихта ОШММ, Черемшан ОШММ, (теңіз деңгейінен жоғары 900 м дейінгі орман белдеуі)
40 а*
Зейско-Буренский, а) Предгорный, теңіз деңгейінен жоғары 400-600 м
Амурская – Свободненский ОШ
48
Оңтүстік Алтай
Шығыс Қазақстан – Марқакөл ОШММ, Зайсан ОШММ, Күршім ОШММ, "Катон Қарағай" МҰТП (теңіз деңгейінен жоғары 1200 м дейін орман белдеуі)
40в*
Зейско- Буренский, в) Горно-таежный, теңіз деңгейінен 900-1000м
Амурская – Свободненский ОШ
Каяндер балқарағайы Каяндера (даурская) Larix Cajanderi Mayr
49
Алтай
Шығыс Қазақстан – Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-Уба ОШММ, Өскемен ОШММ, Пихта ОШММ, Черемшан ОШММ, (теңіз деңгейінен жоғары 900 м дейінгі орман белдеуі
45в*
Алдано-Майский, в) Юдома-Майский
Хабаровский край – Охотский ОШ
50
Оңтүстік Алтай
Шығыс Қазақстан – Марқакөл ОШММ, Зайсан ОШММ, Күршім ОШММ, "Катон Қарағай" МҰТП (теңіз деңгейінен жоғары 1200 м дейін орман белдеуі)
45 в*
Алдано-Майский, в) Юдома-Майский
Хабаровский край – Охотский ОШ (б) Аянский ОШ (о-б), Амгуньский ОШ
Курил балқарағайы (камчатская) Larix kurilensis Mayr
51
Алтай
Шығыс Қазақстан – Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-Уба ОШММ, Өскемен ОШММ, Пихта ОШММ, Черемшан ОШММ (теңіз деңгейінен жоғары 900 м дейін орман белдеуі
49 б*
Сахалин – Куриль, б) Орта Сахалин
Сахалинская –Онорский ОШ
52
Оңтүстік Алтай
Шығыс Қазақстан – Марқакөл ОШММ, Зайсан ОШММ, Күршім ОШММ, "Катон Қарағай" МҰТП (теңіз деңгейінен жоғары 1200 м дейін орман белдеуі)
49 б*
Сахалин – Куриль, б) Орта Сахалин
Сахалинская –Онорский ОШ
Европа балқарағайы Larix decidua Mill.
53
Солтүстік тянь - шаньдық

Южнозабайкальский, а) Горно- лесостепной, 700-1000 м над уровнем моря
Читинская – Петровск- Забайкальский ЛХ (в), Курорт-Яморовский ЛХ, Хилонский ЛХ (з), Бадинский ЛХ, Кыринский ЛХ; Хакасия - Сонский ЛХ
Лиственница сибирская Larix sibirica Ldb.
46
Целинный
-
Акмолинская – все ОЛХ, Костанайская – все ОЛХ, Северо-Казахстанская – все ОЛХ
46
Целинный
Акмолинская – ГНПП "Кокшетау"; Кокшетауский ЛСЦ; Северо-Казахстанская – Аккайынское ГУЛХ; Костанайская – Боровское ГУЛХ, Басаманское ГУЛХ
21 а*
Салаиро-Кузнецкий, а) Лесостепной, 500-700 м над уровнем моря
Красноярский край – Саралинский ЛХ, Копьевский ЛХ, Сонский ЛХ, Октябрьский ЛХ, Таштынский ЛХ, Бирикчульский ЛХ, Хакасский ЛХ
21 б*
б) Горно- лесостепной
Красноярский край – Абазинский ЛХ, Бейский ЛХ
Лиственница Гмелина (даурская) Larix dahurica Turex. et Trautv.
47
Алтайский
-
Восточно- Казахстанская – Зыряновское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Верх-Убинское ГУЛХ, Усть-Каменогорс- кое ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ (лесной пояс до 900 м над уровнем моря)
40 а*
Зейско-Буренский, а) Предгорный, 400-600 м над уровнем моря
Амурская – Свободненский ЛХ
48
Южно- Алтайский
-
Восточно-Казахстанская – Маркакольское ГУЛХ, Зайсанское ГУЛХ, Курчумское ГУЛХ, "Катон- Карагайский" ГНПП (лесной пояс до 1200 м над уровнем моря)
40 в*
Зейско-Буренский, в) Горно- таежный, 900-1100 м над уровнем моря
Амурская – Свободненский ЛХ
Лиственница Каяндера (даурская) Larix Cajanderi Mayr
49
Алтайский
-
Восточно- Казахстанская – Верх-Убинское ГУЛХ, Зыряновское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ (лесной пояс до 900 м над уровнем моря)
45 в*
Алдано-Майский, в) Юдомо-Майский
Хабаровский край – Охотский ЛХ
50
Южно- Алтайский
-
Восточно- Казахстанская – Маркакольское ГУЛХ, Зайсанское ГУЛХ, Курчумское ГУЛХ, "Катон-Карагайский" ГНПП (лесной пояс до 1200 м над уровнем моря)
45 в*
Алдано-Майский, в) Юдомо-Майский
Хабаровский край – Охотский ЛХ (з), Аянский ЛХ (ю-з), Амгуньский ЛХ
Лиственница Курильская (камчатская) Larix kurilensis Mayr
51
Алтайский
-
Восточно- Казахстанская – Верх-Убинское ГУЛХ, Зыряновское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ (лесной пояс до 900 м над уровнем моря)
49 б*
Сахалинско- Курильский, б) Средне- сахалинский
Сахалинская – Онорский ЛХ
52
Южно- Алтайский
-
Восточно- Казахстанская – Маркакольское ГУЛХ, Зайсанское ГУЛХ, Курчумское ГУЛХ, "Катон-Карагайский" ГНПП (лесной пояс до 1200 м над уровнем моря)
49 б*
Сахалинско- Курильский, б) Средне- сахалинский
Сахалинская – Онорский ЛХ
Лиственница европейская Larix decidua Mill.
53
Северо- тяньшанский
-

Алматы – теңіз деңгейінен 1500-2100 м жоғарыда орман белдеуіндегі барлық ОЛХ
22 б, в*
Саян, б) Таулы – тайгалы, теңіз деңгейінен 800-1100 м в) Горно-таежный, теңіз деңгейінен1100-1500 м
Краснояр аймағы; Республика Тыва;
Алматы- теңіз деңгейінен 1700 м дейін жоғарыда орман белдеуінің төменгі бөлігіндегі барлық ОЛХ
11
Зайсан
Шығыс Қазақстан – Зайсан, Теңіз деңгейінен 1600-1900 м жоғарыда орналасқан
Алматы- теңіз деңгейінен 1500-1600 м дейін жоғарыда орналасқан орман белдеуінің төменгі бөлігіндегі барлық ОЛХ
48 б*
Амур жағалауы, б) Орта Амур
Хабаровский край – Комсомольский ОШ, Оборское ОШ
51 ч*
Карпат
Ивано-Франковская – Коломыйский ОШ, Солотвинский ОШ
40 а*
Зейско- Буреинский, а) Тау етегі, теңіз деңгейінен 400-600 м
Амурская –Завитинский ОШ, Мазанский ОШ
Алматы- теңіз деңгейінен 1500 м дейін жоғарыда орналасқан орман белдеуінің төменгі бөлігіндегі барлық ОЛХ
51 ч*
Карпат
Ивано-Франковская – Коломыйский ОШ, Солотвинский ОШ
Кәдімгі шырша Picea abies Karst
54
Рудно -Алтай
Шығыс Қазақстан – Зырян ОШММ, Риддер ОШММ, Верх-Уба ОШММ, Өскемен ОШММ,
Пихта ОШММ,
Черемшан ОШММ, (теңіз деңгейінен жоғары 1100 м дейін орман белдеуінің төменгі бөлігінде)
5 в*
Жоғары Двина, в) Солтүстік Вологод
Вологодская (с)
6 а б*
Сухоно-Угженский, а) Оңтүстік Вологод, б) Кострома
Вологод– Никольский ОШ Кострома – барлық ОШ
9 а б*
Солтүстік – Батыс, а) Ленинградский, б) Новогородско - Псковский
Ленинградская – барлық ОШ Псковская – барлық ОШ
Ұсақ жапырақты жөке ағашы Tilia
55
Тың жер
Ақмола – "Көкшетау"МҰТП; Солтүстік Қазақстан – барлық ОШҰ
55
Тың жер
Ақмола – "Көкшетау" МҰТП, орман шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығының дендрологиялық бағы
10*
Чуваш - Татар
Татарстан Республикасы; Башкортостан Республикасы
56
Алтай
56
Алтай
Шығыс Қазақстан - Өскемен ОШММ (Панкратьев бағы)
10*
Чуваш - Татар
Татарстан Республикасы; Башкортостан Республикасы
21*
Башкир тау етегі
Башкортостан Республикасы (о); Челябинская (б); Татарстан Республикасы; (Волга өзенінің оң жағалауы)
Ескерту:
1. ОШҰ – орман шаруашылығы ұйымы;
2. ОШММ – орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі;
3. ОШ – орман шаруашылығы;
4. МҰТП – мемлекеттік ұлттық табиғи парк;
5. МОТР – мемлекеттік орман табиғи резерваты;
6. МТР – мемлекеттік табиғи резерваты;
7. МТҚ – мемлекеттік табиғи қорық;
8. РМК – республикалық мемлекеттік кәсіпорын;
9. ОСО – орман селекциялық орталығы;
10. ОТБ – орман тұқымбағы;
11. с, о, ш, б, о – солтүстік, оңтүстік, шығыс, батыс, және орталық;
12. с/ж, о/ж – сол және оң жағалау бөліктері.
Ғылыми зерттеулер мен жүргізілген эксперименттердің жалпылама талдауы негізінде себу нормасының ұлғаюы топырақтың өнгіштігі бір мезгілде төмендеген кезде өскіндердің абсолюттік санын арттыратыны анықталды. Сонымен қатар, өміршең көшеттер мен өсімдіктерді алу үшін Сексеуіл қолайлы ауа-райы жағдайлары мен сапалы, қолайлы тұқымдар болған кезде ғана мүмкін болады. Баяндалғанның негізінде және Арал теңізінің құрғатылған түбі топырағының сортаңдылығын ескере отырып, сексеуіл орман тұқымдары аудандарына деректер кестеге сәйкес белгіленеді.

Алматинская – все ОЛХ в лесном поясе на высоте 1500-2100 м над уровнем моря
22 б, в*
Саянский, б) Горно- таежный, 800-1100 м над уровнем моря в) Горно- таежный, 1100-1500 м над уровнем моря
Красноярский край; Иркутская; Республика Тыва;
Алматинская – все ОЛХ в нижней части лесного пояса на высоте до 1700 м над уровнем моря
11
Зайсанский
Восточно- Казахстанская – Зайсанское на высоте 1600-1900 м над уровнем моря
Алматинская – все ОЛХ в нижней части лесного пояса на высоте 1500-1600 м над уровнем моря
48 б*
Приамурский, б) Среднеамурский
Хабаровский край - Комсомольский ЛХ, Оборское ЛХ
51 ч *
Карпатский
Ивано-Франковская – Коломыйский ЛХ, Солотвинский ЛХ
40 а*
Зейско-Буреинский, а) Предгорный, 400-600 м над уровнем моря
Амурская – Завитинский ЛХ, Мазановский ЛХ
Алматинская – все ОЛХ в нижней части лесного пояса на высоте до 1500 м над уровнем моря
51 ч *
Карпатский
Ивано-Франковская – Коломыйский ЛХ, Солотвинский ЛХ
Ель обыкновенная Picea abies Karst
54
Рудно-Алтайский
-
Восточно- Казахстанская – Верх-Убинское ГУЛХ, Зыряновское ГУЛХ, Пихтовское ГУЛХ, Риддерское ГУЛХ, Усть-Каменогорское ГУЛХ, Черемшанское ГУЛХ (нижняя часть лесного пояса до 1100 м над уровнем моря)
5 в*
Верхнедвинский, в) Северо- Вологодский
Вологодская (с)
6 а б*
Сухоно-Унженский, а) Южно- Вологодский, б) Костромской
Вологодская – Никольский ЛХ Костромская – все ЛХ
9 а б*
Северо-Западный, а) Ленинградский, б) Новгородско- Псковский
Ленинградская – все ЛХ Псковская – все ЛХ
Липа мелколистная Tilia
55
Целинный
-
Акмолинская – ГНПП Кокшетау"; Северо-Казахстанская – все ОЛХ
55
Целинный
Акмолинская – ГНПП Кокшетау", дендрарий НПЦЛХ
10*
Чувашско- Татарский
Республика Татарстан; Республика Башкортостан
56
Алтайский
-
56
Алтайский
Восточно- Казахстанская – Усть-Каменогорское ГУЛХ ("Панкратьевский сад")
10*
Чувашско- Татарский
Республика Татарстан; Республика Башкортостан
21*
Башкирский предгорный
Республика Башкортостан (ц);
Челябинская (з);
Республика Татарстан (п/б Волги)
Примечание:
1. ЛХО – лесохозяйственная организация;
2. ГУЛХ – государственное учреждение лесного хозяйства;
3. ЛХ – лесхоз;
4. ГНПП – государственный национальный природный парк;
5. ГЛПР – государственный лесной природный резерват;
6. ГПР – государственный природный резерват;
7. ГПЗ – государственный природный заповедник;
8. РГП – республиканское государственное предприятие;
9. ЛСЦ – лесной селекционный цент;
10. ЛП – лесной питомник;
11. с, ю, в, з, ц – северная, южная, восточная, западная, центральная части соответственно;
12. л/б, п/б – лево- и правобережная части.
Учитывая засаленность почвы осушенного дна Аральского море, также на основании обобщенного анализа научных исследований и проведенных опытов определено что увеличение нормы высева повышает абсолютное число всходов при одновременном падении грунтовой всхожести. Кроме того, для получения жизнеспособных всходов и растений саксаула возможен только при наличии благоприятных погодных условий и качественных, кондиционных семян. На основании изложенного и учитывая засаленность почвы осушенного дна Аральского море, для лесосеменных районов саксаула устанавливаются данные согласно таблице.