Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 514 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 27 желтоқсанда № 7355 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отыр:
1) Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 17.08.2022 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А.Жонтаева):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;

Об утверждении Перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года № 514. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2011 года № 7355.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 31) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый:
1) Перечень республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Исключен приказом Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 17.08.2022 № 371 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.):
1) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Н.Сарыбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақтан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 514 бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 17.08.2022 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.05.2021 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 26.06.2026 № 181-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Сарыбекова М.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Приложение 1 к приказу
Министр образования и науки
Республики Казахстан
от 7 декабря 2011 года № 514
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 17.08.2022 № 371 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.05.2021 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1- тарау. Республикалық және халықаралық олимпиадалар 1-параграф. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар:
Халықаралық олимпиадалар атауы
1
Математикадан халықаралық олимпиадасы (IMO);
2
Физикадан халықаралық олимпиадасы (IPhO);
3
Химиядан халықаралық олимпиадасы (IChO);
4
Биологиядан халықаралық олимпиадасы (IBO);
5
Географиядан халықаралық олимпиадасы (IGeO);
6
Информатикадан халықаралық олимпиадасы (IOI);
7
Лингвистикадан халықаралық олимпиадасы (IOL);
8
Астрономия және астрофизикадан халықаралық олимпиадасы (IOAA);
9
Астрономиядан халықаралық олимпиадасы (IAO);
10
Философиядан халықаралық олимпиадасы (IPO);
11
Экономикадан халықаралық олимпиадасы (IEO);
12
Математикадан Балқан олимпиадасы (BMO);
13
Жасөспірімдер арасындағы математикадан Балқан олимпиадасы (JBMO);
14
Математикадан Батыс- Қытай олимпиадасы;
15
Қашықтықтан Азия-Тынық мұхиты математикадан халықаралық олимпиадасы;
16
Математикадан халықаралық "Жібек жолы" олимпиадасы;
17
Мамандандырылған мектеп оқушыларына арналған математика, физика және информатика пәндері бойынша халықаралық Жәутіков олимпиадасы;
18
Жасөспірімдер арасындағы халықаралық жаратылыстану-ғылыми олимпиадасы (IJSO);
19
Оқушылардың химиядан халықаралық Менделеев олимпиадасы;
20
Қазақ тілі мен әдебиетінен қазақ диаспораларына арналған "Қазақстан – ата жұртым, қасиетім ана тілім" халықаралық олимпиадасы;
21
Математика, информатика, физика және химия пәндері бойынша "Туймаада" халықаралық олимпиадасы (Саха Республикасы, Якутия);
22
Физикадан Азия олимпиадасы (APHO);
23
"Таланттарды даярлау зертханасы" жобасы аясында физика, химия және математика пәндері бойынша оқушылардың халықаралық олимпиадасы;
24
Географиядан Еуропалық олимпиада (EGeo);
25
Биологиядан Азия олимпиадасы (ABO);
26
Қыздарға арналған Еуропалық математикалық олимпиада (EGMO);
27
Еуропалық физикалық олимпиада (EuPho);
28
Информатикадан Орталық Еуропа олимпиадасы (CEOI);
29
Информатикадан Еуропалық жасөспірімдер олимпиадасы (EJOI);
30
Информатикадан Еуразиялық олимпиадасы (ШЫҰ елдері арасында).
2 - параграф. Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар:
Олимпиадалар атауы
1
Жалпы білім беретін пәндер бойынша 2-4 сынып оқушыларына арналған Республикалық олимпиада;
2
Жалпы білім беретін пәндер бойынша 5-6 сынып оқушыларына арналған Республикалық олимпиада;
3
Жалпы білім беретін пәндер бойынша 7-8 сынып оқушыларына арналған Республикалық олимпиада;
4
Жалпы білім беретін пәндер бойынша 9-11 (12) сынып оқушыларына арналған Республикалық олимпиада;
5
Жаратылыстану-математика циклы пәндері бойынша Президенттік олимпиада.
6
Ауыл мектептерінің 9-11 сынып білім алушыларына арналған жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиада

Глава 1. Республиканские и международные олимпиады
Параграф 1. Международные олимпиады по общеобразовательным предметам:
Наименование олимпиад
1
Международная олимпиада по математике (IMO);
2
Международная олимпиада по физике (IPhO);
3
Международная олимпиада по химии (IChO);
4
Международная олимпиада по биологии (IBO);
5
Международная олимпиада по географии (IGеO);
6
Международная олимпиада по информатике (IOI);
7
Международная олимпиада по лингвистике (IOL);
8
Международная олимпиада по астрономии и астрофизике (IOAA);
9
Международная олимпиада по астрономии (IAO);
10
Международная олимпиада по философии (IPO);
11
Международная олимпиада по экономике (IEO);
12
Балканская олимпиада по математике (BMO);
13
Балканская математическая олимпиада среди юниоров (JBMO);
14
Западно-Китайская математическая олимпиада;
15
Международная дистанционная Азиатско-Тихоокеанская математическая олимпиада (для учащихся 9-11 (12) классов);
16
Международная математическая олимпиада "Шелковый путь" (для учащихся 9-11 (12) классов);
17
Международная О. Жаутыковская олимпиада по математике, физике и информатике для учащихся специализированных школ;
18
Международная естественно-научная олимпиада среди юниоров (IJSO);
19
Международная Менделеевская олимпиада школьников по химии;
20
Международная олимпиада по казахскому языку и литературе для детей казахской диаспоры "Қазақстан-атажұртым, қасиетіманатілім" для учащихся 9-11 классов;
21
Международная олимпиада школьников "Туймаада" по математике, физике, химии, информатике;
22
Азиатская олимпиада по физике (APhO);
23
Международная олимпиада школьников по физике, химии и математике "Лаборатория подготовки талантов" (для учащихся 7-8 классов);
24
Европейская олимпиада по географии (EGeo);
25
Азиатская олимпиада по биологии (ABO);
26
Европейская математическая олимпиада для девочек (EGMO);
27
Европейская физическая олимпиада (EuPho);
28
Центрально-Европейская олимпиада по информатике (CEOI);
29
Европейская юниорская олимпиада по информатике (EJOI);
30
Евразийская олимпиада по информатике (для стран ШОС).
Параграф 2. Республиканские олимпиады по общеобразовательным предметам:
Наименование олимпиад
1
Республиканская олимпиада для учащихся 2-4 классов по общеобразовательным предметам;
2
Республиканская олимпиада для учащихся 5-6 классов по общеобразовательным предметам;
3
Республиканская олимпиада для учащихся 7-8 классов по общеобразовательным предметам;
4
Республиканская олимпиада для учащихся 9-11 (12) классов по общеобразовательным предметам;
5
Президентская олимпиада по предметам естественно-математического цикла.

3 - параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттеріне арналған республикалық олимпиадалар:
Олимпиада атауы
1
Жалпы білім беретін пәндер бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының 1-2 курс студенттеріне арналған республикалық олимпиада;
4 - параграф. Мамандандырылған олимпиадалар:
Олимпиадалар атауы
1
Ауыл мектептеріне арналған "Мың бала" Ұлттық зияткерлік олимпиадасы;
2
Қ. Бітібаева атындағы қазақ тілі мен әдебиетінен олимпиада;
3
11 (12) сынып оқушылары арасындағы "Сардар" кешенді олимпиадасы;
4
Қ. Сәтбаев атындағы 9 сынып оқушыларына арналған химия пәні бойынша олимпиада;
5
2-4 сынып оқушыларына арналған "Бастау" математикалық олимпиадасы;
6
7-11 (12) сынып оқушыларына арналған қазақ тілінен "Жарқын болашақ" олимпиадасы;
7
Химиядан мамандандырылған-бейіндік 10-11 (12) сынып оқушылары арасындағы Ә. Бектұров атындағы олимпиада;
8
5-11 (12) сынып оқушылары арасындағы "Тарих ата" олимпиадасы;
9
Өзге ұлт оқушылары арасында қазақ тілінен 5-11 (12) сынып оқушыларына арналған "Тіл – тәуелсіздік тұғыры" олимпиадасы;
10
9-11 (12) сынып оқушыларына арналған қаржы және экономикадан олимпиада;
11
9-11 (12) сынып оқушыларына арналған экологиядан олимпиада;
12
Қазақ тілі мен әдебиетінен "Абайтану" олимпиадасы;
13
"Қазақстан білім олимпиадасы" мамандандырылған білім беру ұйымдары, "Назарбаев зияткерлік мектебі" ДББҰ, халықаралық мектептердің 10-11 (12) сынып оқушыларына арналған олимпиада;
14
7-11 (12) сынып оқушыларына арналған электроника және смарт-технологиялар бойынша олимпиада;
15
"IQanat" олимпиадасы;
16
Жеке және халықаралық мектептерге арналған "Young challenger" олимпиадасы;
17
Жалпы білім беретін мектептерге арналған "Ақбота" зияткерлік олимпиадасы.
5 - параграф. Жоғары оқу орындарының олимпиадалары:
Олимпиадалар атауы
1
11 сынып оқушыларына арналған "Әл-Фараби" халықаралық олимпиадасы;
2
10-12 сынып оқушыларына арналған Қазақстан-Британ техникалық университетінің Республикалық пәндік олимпиадасы;
3
Сүлейман Демирель атындағы университеттің мектептері мен колледждері түлектерінің арасында бейінді пәндер бойынша біліктілікті арттыруға арналған "SPT" олимпиадасы;
4
Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің 11 (12) сынып оқушылары арасындағы "Абай сыйы" республикалық пәндік олимпиадасы;
5
Ахмет Ясауи атындағы халықаралық қазақ-түрік университетінің 11(12) сынып оқушыларына арналған "Яссауи" республикалық олимпиадасы;
6
Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды мемлекеттік университетінің Халықаралық физика олимпиадасы;
7
Қазақ Ұлттық Педагогикалық Қыздар Университетінің 10-11 сынып оқушыларына арналған физика, математика, информатика пәндерінен "Білім шыңы" республикалық олимпиадасы;
8
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің жалпы білім беретін пәндерінен республикалық олимпиада;
9
С. Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан университетінің "Туған ел. Туған жер. Туған глобал" атты Қазақстан тарихы, өлкетану және археология бойынша республикалық олимпиадасы;
10
Astana IT University-нің "AITU icode" республикалық бағдарламалау олимпиадасы.

Параграф 3. Республиканские олимпиады для студентов технического и профессионального, послесреднего образования:
Наименование олимпиад
1
Республиканская олимпиада для студентов 1-2 курсов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по общеобразовательным дисциплинам;
Параграф 4. Специализированные олимпиады:
Наименование олимпиад
1
Национальная интеллектуальная олимпиада для сельских школ "Мың бала";
2
Республиканская олимпиада по казахскому языку и литературе имени К. Битибаевой;
3
Республиканская комплексная олимпиада "Сардар" среди учащихся 11-х классов;
4
Республиканская олимпиада по химии имени К. Сатпаева для учащихся 9 классов;
5
Республиканская математическая олимпиада "Бастау" для учащихся 2-4 классов;
6
Республиканская олимпиада по казахскому языку "Жарқынболашақ" для учащихся 7-11 классов;
7
Специализариованная профильная олимпиада по химии имени А. Бектурова среди учащихся 10-11 (12) классов;
8
Республиканская олимпиада "Тарихата" среди учащихся 5-9 классов;
9
Республиканская олимпиада по казахскому языку среди учащихся некоренной национальности "Тіл – тәуелсіздіктұғыры" для учащихся 9-11 классов;
10
Республиканская олимпиада по финансам и экономике для 9 – 10 (11) классов;
11
Олимпиада по экологии для учащихся 9-11 (12) классов;
12
Республиканская олимпиада по казахскому языку и литературе "Абайтану";
13
Олимпиада "Қазақстанбілімолимпиадасы" для учащихся 10-11 классов специализированных организаций образования, АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы", международных школ;
14
Республиканская олимпиада по электронике и смарт-технологиям для учащихся 7- 11 классов;
15
Олимпиада "IQanat";
16
Олимпиада "Youngchallenger" для частных и международных школ;
17
Интеллектуальная олимпиада "Ақбота" для общеобразовательных школ.
Параграф 5. Вузовские олимпиады для школьников:
Наименование олимпиад
1
Международная олимпиада "Аль-Фараби" для учащихся 11 классов;
2
Республиканская предметная олимпиада Казахстанско-Британского технического университета для школьников 10-12 классов;
3
Олимпиада по повышению квалификации "SPT" по профильным предметам среди выпускников школ и колледжей университета имени Сулеймана Демиреля;
4
Республиканская предметная олимпиада "Абай сыйы" среди школьников 11 (12) классов Казахского национального педагогического университета имени Абая;
5
Республиканская олимпиада "Ясауи" для учащихся 11 (12) классов Международного казахско-турецкого университета имени Ахмеда Ясави;
6
Международная олимпиада по физике Карагандинского Государственного университета имени Е.А. Букетова;
7
Традиционная олимпиада по предметам естествознания для учащихся 9-10 классов Казахского Национального педагогического женского университета;
8
Республиканская олимпиада "Білім шыңы" по предметам физика, математика, информатика для учащихся 10-11 (12) классов Казахского Национального педагогического женского университета;
9
Республиканская олимпиада по общеобразовательным предметам Евразийского Национального университета имени Л.Н.Гумилева;
10
Республиканская олимпиада по истории Казахстана, краеведению и археологии "Туған ел. Туған жер. Туған глобал." Восточно-Казахстанского университета имени С. Аманжолова;
11
Республиканская олимпиада по программированию AstanaITUniversity – "AITUicode".

2-тарау. Ғылыми жобалар конкурстары (ғылыми жарыстар) 1 - параграф. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстары (ғылыми жарыстары):
Ғылыми жобалар конкурстарының атауы
1
Ғылым мен техника бойынша халықаралық "ISEF Regeneron" конкурсы;
2
Ө. Жолдасбеков атындағы 11(12) сынып оқушыларына арналған математика және механика бойынша зерттеу жобаларының халықаралық конкурсы;
3
"Математика және жобалау" халықаралық конкурсы;
4
"Адам-Жер-Ғарыш" қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жобаларының бүкілресейлік олимпиадасы;
5
"Ғылым әлемін ашамыз" атты ғарыштық зерттеулер бойынша халықаралық ғылыми конкурсы;
6
"MOSTRATEC" халықаралық ғылыми конкурсы;
7
"INFOMATRIX-ASIA" халықаралық ғылыми конкурсы;
8
"Google Science Fair" ғылыми жобалар конкурсы;
9
"First Robotics" робототехника бойынша халықаралық біріншілігі.
2- параграф. Ғылыми жобалардың республикалық конкурстары:
Республикалық конкурстар атауы
1
Жалпы білім беретін пәндер бойынша 8-11(12) сынып оқушыларына арналған республикалық ғылыми жобалар конкурсы (ғылыми конкурс);
2
"Зерде" республикалық 2-7 сынып оқушылары арасында зерттеу жобалары мен шығармашылық жұмыстардың конкурсы".
3 - параграф. Ғылыми жобалардың мамандандырылған конкурстары:
Конкурстар атауы
1
5-8 сынып оқушыларына арналған "ProEco" экологиялық жобалар конкурсы;
2
1-11(12) сынып оқушыларына арналған "First Robotics" робототехника бойынша ғылыми жобалар конкурсы;
3
"Roboland" робототехника, бағдарламалау және инновациялық технологиялар фестивалі";
4
9-10 сынып оқушыларына арналған жас тарихшылардың "Менің шағын Отаным" атты республикалық интеллектуалдық конкурсы.
4 - параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттеріне арналған республикалық конкурстар:
конкурстар атауы
1
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттері арасында цифрлық дағдыларды қолдана отырып, әр түрлі салаларда ІТ-шешімдерді дамыту жөніндегі Hackathon республикалық идеялар конкурсы;
2
Туристік-өлкетану экологиялық зерттеу жұмысының республикалық конкурсы "Гулдене бер, Қазақстан!";
3
"Колледждердің үздік 100 студенті" республикалық конкурсы;
4
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттері арасында "Мен - кәсіпкермін" республикалық Гранд турнирі;
5
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының студенттері арасында "Жас турист" конкурсы.

Глава 2. Конкурсы научных проектов (научные соревнования)
Параграф 1. Международные конкурсы научных проектов (научные соревнования) по общеобразовательным предметам:
Наименование конкурсов научных проектов
1
Международные соревнования по науке и технике "ISEF Regeneron" для учащихся 9-11 (12) классов (физика);
2
Международный конкурс исследовательских проектов по математике и механике имени У.Джолдасбекова для учащихся 11 (12) классов (математика, физика);
3
Международный конкурс "Математика и проектирование";
4
Всероссийская олимпиада научно-исследовательских проектов по проблемам защиты окружающей среды "Человек-Земля-Космос" для учащихся 9-11 (12) классов (биология, география, химия, всемирная история);
5
Международные научные соревнования по космическим исследованиям "Открываем мир науки"для учащихся 9-11 (12) классов (физика, биология);
6
Международный научный конкурс "MOSTRATEC" (история, право, лингвистика, психология) для учащихся 9-11 классов;
7
Международные соревнования по компьютерным проектам (информатика) "INFOMATRIX-ASIA" для учащихся 9-11 (12) классов;
8
Конкурс научных проектов "GoogleScienceFair";
9
Международное первенство по робототехнике "First Robotics".
Параграф 2. Республиканские конкурсы научных проектов:
Наименование конкурсов научных проектов
1
Республиканский конкурс научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам для учащихся 8-11 (12) классов;
2
Национальный конкурс исследовательских проектов и творческих работ учащихся 2-7 классов "Зерде".
Параграф 3. Специализированные конкурсы научных проектов:
Наименование конкурсов научных проектов
1
Республиканский конкурс экологических проектов "ProEco" для учащихся 5-8 классов;
2
Республиканский конкурс научных проектов по робототехнике "FirstRobotics" для учащихся 1-11 (12) классов;
3
Фестиваль робототехники, программирования и инновационных технологий "Roboland";
4
Республиканский интеллектуальный конкурс юных историков "Моя малая родина" для учащихся 9-10 классов.
Параграф 4. Конкурсы для студентов технического и профессионального, послесреднего образования:
Наименование конкурсов
1
Республиканские конкурсы идей по разработке IT-решений в различных отраслях с применением цифровых навыков – Hackathon среди студентов организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
2
Республиканский Конкурс туристско-краеведческо- экологических исследовательской работы "Гулденебер, Қазақстан!";
3
Республиканский конкурс "ТОП 100 студентов колледжей Республики Казахстан";
4
Республиканский Гранд турнир "Я - предприниматель" среди студентов организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
5
Конкурс "Жас турист" среди студентов организаций технического и профессионального, послесреднего образования.

3- тарау. Орындаушылар конкурстары
1 - параграф. Орындаушылардың халықаралық конкурстары:
Конкурстар атауы
1
Скрипкашылардың халықаралық конкурсы;
2
Пианистердің халықаралық конкурсы;
3
Халықтық, үрмелі және ұрмалы аспаптарда орындаушылардың халықаралық конкурсы;
4
Орындаушылардың "Астана-Мерей" халықаралық конкурсы;
5
Халықаралық фестиваль ұйымдары федерациясында тіркелген орындаушылардың халықаралық конкурсы (ЮНЕСКО);
6
Музыкалық колледждері орындаушыларының халықаралық конкурсы.
2 - параграф. Орындаушылардың республикалық конкурстары:
Конкурстар атауы
1
Дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары оқушыларының арасындағы Қазақстанның жас орындаушыларының республикалық конкурсы;
2
Музыкалық колледждері орындаушыларының республикалық конкурсы;
3
Жас музыканттардың - балалар музыка мектептері мен өнер мектептері оқушыларының республикалық фестиваль-конкурсы.
3- параграф. Мамандандырылған байқаулар:
Шығармашылық байқаулардың атауы
1
Шығармашыл оқушылар арасындағы "Ақберен" республикалық өнер байқауы;
2
"Абай оқулары" республикалық шығармашылық конкурсы;
3
"Мағжан оқулары" республикалық ғылыми-шығармашылық конкурсы;
4
"Әбіш оқулары" республикалық ғылыми-шығармашылық конкурсы;
5
"Мәшhүр Жүсіп оқулары" республикалық конкурсы;
6
"Ілияс оқулары" республикалық конкурсы;
7
"Жыр алыбы-Жамбыл" республикалық жас ақындар конкурсы;
8
"Мақатаев оқулары" конкурсы;
9
"Bebras" информатика бойынша ойын-конкурсы;
10
"Кенгуру" ойын-конкурсы.
11
"Бояулар құпиясы" жас суретшілер байқауы;
12
"Театрдың ғажайып әлемі" театр өнерінің фестиваль-байқауы;
13
"Ақ шағала" хореографиялық фестиваль-байқауы;
14
Техникалық шығармашылық және өнертапқыштық (әуе, зымыран, авто, кеме модельдеу) форумы;
15
"Открываем мир профессий" форумы (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
16
"Первый шаг к великому изобретению" инновациялық идеялар байқауы (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
17
"Дети Казахстана в мире без границ!" балалар киносы фестивалі (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
18
"Табиғатты аяла" жас өлкетанушылар, экологтар және натуралистердің форумы (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
19
"Менің Отаным – Қазақстан" туристік экспедициялық жасақтарының слеті (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
20
"Алтын қазына" көркем және сәндік-қолданбалы балалар шығармашылығының көрме конкурсы (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
21
"Алау" ("Жас улан") әскери спорттық ойындардың финалы (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
22
"Моя инициатива – моей Родине" шығармашылық жобалар байқауы (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
23
"Ашық алаң" республикалық интеллектуалдық оқушылар арасындағы турнир (оның ішінде аудандық, қалалық, облыстық, республикалық);
24
Қазақстан Республикасының мамандырылған мектептері мен музыкалық колледждері оқушылары арасындағы республикалық кіші олимпиадасы (Қазақ ұлттық консерваториясы).

Глава 3. Конкурсы исполнителей
Параграф 1. Международные конкурсы исполнителей:
Наименование конкурсов
1
Международный конкурс скрипачей;
2
Международный конкурс пианистов;
3
Международный конкурс исполнителей на народных, духовых и ударных инструментах;
4
Международный конкурс исполнителей "Астана – Мерей";
5
Международные конкурсы исполнителей, имеющие регистрацию в международной федерации фестивальных организаций (ЮНЕСКО);
6
Международный конкурс исполнителей музыкальных колледжей.
Параграф 2. Республиканские конкурсы исполнителей:
Наименование конкурсов
1
1 Республиканский конкурс молодых исполнителей Казахстана среди учащихся специализированных организаций образования для одаренных детей;
2
2 Республиканский конкурс исполнителей музыкальных колледжей;
3
3 Республиканский фестиваль-конкурс юных музыкантов-учащихся детских музыкальных школ и школ искусств.
Параграф 3. Специализированные конкурсы:
Наименование конкурсов
1
Республиканский конкурс по ораторскому искусству и музыкальной импровизации "Ақберен";
2
Республиканский творческий конкурс "Абай оқулары";
3
Республиканский конкурс научно-творческих проектов "Мағжан оқулары";
4
Республиканский конкурс научно-творческих проектов "Әбіш оқулары";
5
Республиканский конкурс "Мәшhүр Жүсіп оқулары";
6
Республиканский конкурс "Ілияс окуляры";
7
Республиканский конкурс "Жыр алыбы-Жамбыл";
8
Конкурс "Мақатаев оқулары";
9
Игра-конкурс по информатике "Bebras";
10
Игра-конкурс "Кенгуру".
11
Конкурс юных художников "Бояулар құпиясы" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
12
Фестиваль-конкурс театрального искусства "Театрдың ғажайып әлемі" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
13
Хореографический фестиваль-конкурс "Ақшағала" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
14
Соревнования технического творчества и изобретательства (авиа, ракето, авто, судомоделирование) (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
15
Форум "Открываем мир профессий" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
16
Конкурс инновационных идей "Первый шаг к великому изобретению" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
17
Фестиваль детского кино "Дети Казахстана в мире без границ!" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
18
Форум юных краеведов, экологов и натуралистов "Табиғатты аяла" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
19
Слет туристских экспедиционных отрядов "Менің Отаным – Қазақстан" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
20
Выставка-конкурс художественного и декоративно-прикладного детского творчества "Алтын қазына" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
21
Финал военно-спортивной игры "Алау" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
22
Конкурс творческих проектов "Моя инициатива – моей Родине" (в том числе районный, городской, областной, республиканский);
23
Республиканский интеллектуальный турнир среди школьников "Ашық алаң" (районный, городской, областной, республиканский);
24
Малая олимпиада среди учащихся специализированных школ и студентов музыкальных колледжей Республики Казахстан (Казахская национальная консерватория).

4-тарау. Кәсіби шеберлік конкурстары
1 - параграф. Халықаралық кәсіби шеберлік конкурстары:
Халықаралық конкурстар атауы
1
"WorldSkills International" халықаралық чемпионаттары;
2
"WorldSkills Europe" халықаралық чемпионаттары;
3
"WorldSkills Asia" халықаралық чемпионаттары;
4
"WorldSkills" өзге елдердегі халықаралық чемпионаттары.
2 - параграф. Республикалық кәсіби шеберлік конкурстары:
Республикалық конкурстар атауы
1
"WorldSkills Kazakhstan" өңірлік чемпионаты;
2
"WorldSkills" салалық/корпоративтік чемпионаттары;
3
"WorldSkills Kazakhstan" республикалық чемпионаты.
3 - параграф. Педагогтердің шығармашылық шеберлігіне арналған іс-шаралар тізілімі:
Педагогтерге арналған іс-шаралар атауы
1
"Үздік педагог" республикалық және облыстық конкурсы;
2
Оңалту орталығы мен психологиялық-педагогикалық түзеу кабинетінің "Үздік педагог" республикалық конкурсы;
3
"Арнайы білім берудің жаңашыл-педагогы" республикалық конкурсы;
4
"Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның үздік педагогы" республикалық конкурсы;
5
"Үздік жыл психологы" республикалық конкурсы;
6
"Үздік авторлық бағдарлама" республикалық конкурсы;
7
"Педагогикалық идеялар фестивалі" республикалық конкурсы;
8
Математика пәні мұғалімдеріне арналған "Математикалық регата" республикалық олимпиадасы;
9
"Дарынды балаларға - талантты ұстаз" республикалық педагогикалық олимпиадасы;
10
Мұғалімдерге арналған пәндер бойынша "ПедСтарт" қашықтық олимпиадасы;
11
Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған "Алтын тұғыр" республикалық олимпиадасы;
12
"Виртуалды Білім беру бағыты шеңберінде" еліміздің үздік педагогтерінің эстафетасы";
13
"Мектепке дейінгі ұйымның үздік педагогы" республикалық конкурсы (Мектепке дейінгі балалық шақ);
14
"Мектепке дейінгі ұйымның жыл әдіскері" республикалық конкурсы (Мектепке дейінгі балалық шақ);
15
Мектепке дейінгі, орта, қосымша, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейынгі, жоғары білім беру ұйымдарына арналған бейне-сабақтар мен бейне дәрістердің "Педагогикалық идеялар панорамасы" республикалық конкурсы;
16
Нақты жобаларды қорғау;
17
Әлеуметтік идеялар мен жобалар;
18
Үздік авторлық бағдарлама;
19
"Жаңа мектепке – жаңашыл ұстаз" жас педагогтердің республикалық байқауы
20
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің инновациялық жұмыстарының республикалық конкурсы;
21
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы мұнай-газ саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
22
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы көлік және байланыс саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
23
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы инженерлік сала бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
24
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы құрылыс саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
25
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы ауыл шаруашылығы саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
26
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы энергетика саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
27
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы білім беру саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
28
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы тау-кен металлургия саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
29
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы сервис және қызмет көрсету саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
30
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы ІТ саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
31
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы денсаулық сақтау саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
32
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы спорт саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы;
33
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері арасындағы мәдениет және өнер саласында саласы бойынша кәсіби шеберліктің республикалық конкурсы.

Глава 4. Конкурсы профессионального мастерства
Параграф 1. Международные конкурсы профессионального мастерства:
Наименование международных конкурсов
1
Международные чемпионаты "WorldSkills International";
2
Международный чемпионат "WorldSkills Europe";
3
Международный чемпионат "WorldSkills Asia";
4
Международные чемпионаты "WorldSkills других стран".
Параграф 2. Республиканские конкурсы профессионального мастерства:
Наименование республиканских конкурсов
1
Региональные конкурсы профессионального мастерства "WorldSkills Kazakhstan";
2
Отраслевые/корпоративные чемпионаты "WorldSkills";
3
Республиканский чемпионат "WorldSkills Kazakhstan".
Параграф 3. Конкурсы профессионального мастерства для педагогов:
Наименование мероприятий для педагогов
1
Республиканский и областной конкурс "Лучший педагог";
2
Республиканский конкурс "Лучший педагог" реабилитационного центра и кабинета психолого-педагогической коррекции";
3
Республиканский конкурс "Педагог-инноватор специального оборудования";
4
Республиканский конкурс "Лучший педагог психолого-медико-педагогической консультации";
5
Республиканский конкурс "Лучший психолог года";
6
Республиканский конкурс "Лучшая авторская программа";
7
Республиканский конкурс "Фестиваль педагогических идей";
8
Республиканская олимпиада для учителей математики "Математическая регата";
9
Республиканская олимпиада для молодых педагогов "Талантливый учитель-одаренным детям";
10
Республиканская олимпиада по предметам для учителей "ПедСтарт";
11
Республиканский конкурс для учителей начальных классов "Алтын тұғыр";
12
"Эстафета лучших педагогов страны" в рамках виртуального образовательного маршрута";
13
Республиканский конкурс "Лучший педагог дошкольной организации";
14
Республиканский конкурс "Методист года дошкольной организации";
15
Республиканский конкурс видео-уроков и видео-лекций для организаций дошкольного, среднего, дополнительного, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования "Панорама педагогических идей";
16
Защита реальных проектов;
17
Социальные идеи и проекты;
18
Лучшая авторская программа;
19
Республиканский конкурс молодых педагогов "Новой школе – современный учитель"
20
Республиканский конкурс инновационных работ педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
21
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по нефтегазовой отрасли;
22
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по отрасли транспорта и связи;
23
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по инженерной отрасли;
24
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по строительной отрасли;
25
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по сельскохозяйственной отрасли;
26
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по энергетической отрасли;
27
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по педагогической отрасли;
28
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по горно-металлургической отрасли;
29
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по отрасли сервиса и обслуживания;
30
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по IT отрасли;
31
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по отрасли здравоохранения;
32
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по отрасли спорта;
33
Республиканский конкурс профессионального мастерства среди педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по отрасли культуры и искусства.

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).