Су объектілерін және ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану режимін бекіту туралы туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің м.а. 2011 жылғы 28 қыркүйектегі № 14-1/549 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 30 қыркүйекте № 7230 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 107-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 04.06.2025 № 107-НҚ (10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су объектілерін және ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану режимі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Қ.А.Мейрембеков) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министрі М.Е.Толыбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 13 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министрдің м.а. Е.Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 14-1/549 бұйрығымен
бекітілген
Су объектілерін және ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану режимі
1. Осы Су объектілерін және ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану режимі (бұдан әрі - Пайдалану режимі) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Пайдалану режимі экономика салалары мен қоршаған ортаның мұқтаждықтарын қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылатын, су объектілерінен және ауыз сумен жабдықтау көздерінен су алу көлемінің, сондай-ақ, олардың деңгейі мен шығыстарының уақытқа қарай өзгеруін реттеу мақсатында бекітіледі.
3. Пайдалану режимі арнайы су пайдалануға арналған рұқсатнамада көрсетілген су ресурстарының көлемін есепке ала отырып белгіленеді.
4. Су пайдаланушы ағынды реттеу үшін арнайы су пайдалануға арналған рұқсатнама алғаннан кейін он бес күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциясына (бұдан әрі - Бассейндік инспекция) осы Пайдалану режимінің қосымшасына сәйкес нысанда су қоймасын пайдалану режимін келісуге ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.08.2020 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении режима использования водных объектов и источников питьевого водоснабжения
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 сентября 2011 года № 14-1/549. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2011 года № 7230. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 107-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 04.06.2025 № 107-НҚ (вводится в действие с 10.06.2025).
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый режим использования водных объектов и источников питьевого водоснабжения.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Мейрембеков К. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Толибаева М. Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 13 октября 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра
Е. Аман
Утвержден
приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казхастан
от 28 сентября 2011 года № 14-1/549
Режим использования водных объектов и источников питьевого
водоснабжения
1. Настоящий Режим использования водных объектов и источников питьевого водоснабжения (далее - Режим использования) разработан в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан.
2. Режим использования утверждается в целях регулирования изменения во времени объемов водозабора, а также уровней и расходов водных объектов и источников питьевого водоснабжения, осуществляемое для обеспечения водой нужд отраслей экономики и окружающей среды.
3. Режим использования устанавливается с учетом объемов водных ресурсов, указанных в разрешении на специальное водопользование.
4. Водопользователь в течение пятнадцати календарных дней после получения разрешения на специальное водопользование для регулирования стока представляет в соответствующую бассейновую инспекцию по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Бассейновая инспекция) на согласование Режим использования водохранилища, по форме согласно приложению к настоящему Режиму использования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.08.2020 № 183 (вводится в действие по истечении 21 (двадцати одного) календарного дня после дня его первого официального опубликования).

5. Бассейндік инспекция ұсынылған Пайдалану режимін он бес күнтізбелік күні ішінде қарастырып, Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитетіне (бұдан әрі - Комитет) бекітуге ұсынады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның тиісті жылға арналған ресми деректерінің негізінде Бассейндік инспекция ұсынылған Пайдалану режиміне түзетулер енгізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.08.2020 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комитет ұсынылған Пайдалану режимін бес жұмыс күні ішінде арнайы су пайдалануға берілетін рұқсаттың қолданыс мерзіміне тең мерзімге бекітеді.
7. Пайдалану режимі бекітілген соң Комитет үш жұмыс күн ішінде Бассейндік инспекцияға бекітілген Пайдалану режимінің көшірмесін жолдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.08.2020 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бассейндік инспекция бекітілген Пайдалану режимінің көшірмесін екі жұмыс күн ішінде су пайдаланушыға жазбаша түрде жолдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.08.2020 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Су пайдаланушы Пайдалану режиміне мынадай жағдайларда түзету жасауы тиіс:
суық маусым алдында 1 қарашаға дейін;
жылы маусым алдында 1 сәуірге дейін;
су объектілерінің және ауыз сумен жабдықтау көздерінің экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы өзгергенде;
су объектісінің ықпал ету аймағындағы су пайдаланушылар мен жер пайдаланушылар саны, сондай-ақ олардың су пайдалану жағдайларының өзгергенде.
10. Түзетілген Пайдалану режимін келісу және бекіту осы Пайдалану режимінің 4-8-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде су пайдаланушы Пайдалану режимін жедел реттеу жөнінде шаралар қабылдайды және бұл туралы Бассейндік инспекцияны бір күнтізбелік күн ішінде жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 06.08.2020 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Су объектілерін және ауыз
сумен жабдықтау көздерін
пайдалану режиміне
қосымша
20 жылға арналған су қоймасының пайдалану режимі
Р/с
Теңгерімді құраушылар
Өлшем бірлігі
Кесте/ нақты
Айлар
Барлығы жылына
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Казан
Карата
Желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
1
Су қоймасының кезең басындағы көлемі
Миллион текше метр
кесте
нақты
2
Су қоймасына судың ағып келуі
Текше метр/секунд
кесте
Миллион текше метр
Текше метр/секунд
нақты
Миллион текше метр
3
Су қоймасынан булануға және сүзілуге кеткен шығындар
Текше метр/секунд
кесте
Миллион текше метр
Текше метр/секунд
нақты
Миллион текше метр
4
Су қоймасынан су алу
Текше метр/секунд
кесте
Миллион текше метр
Текше метр/секунд
нақты
Миллион текше метр
5
Су қоймасының төменгі бъефіне су тастау
Текше метр/секунд
кесте
Миллион текше метр
Текше метр/секунд
нақты
Миллион текше метр
6
Су қоймасының кезең соңындағы көлемі
Миллион текше метр
кесте
нақты
Құқықтық қамтамасыз ету
және мемлекеттік сатып алу
стратегиясы департаментінің директоры
Ә. Жеңісов

5. Бассейновая инспекция в течение пятнадцати календарных дней рассматривает предоставленный Режим использования, и представляет на утверждение в Комитет по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет).
На основании официальных данных в области охраны окружающей среды на соответствующий год Бассейновая инспекция вносит корректировки на предоставленный Режим использования.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.08.2020 № 183 (вводится в действие по истечении 21 (двадцати одного) календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Комитет в течение пяти рабочих дней утверждает представленный Режим использования на срок равный сроку действия разрешения на специальное водопользование.
7. После утверждения Режима использования, Комитет в течение трех рабочих дней направляет копию утвержденного Режима использования в Бассейновую инспекцию.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.08.2020 № 183 (вводится в действие по истечении 21 (двадцати одного) календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Бассейновая инспекция в течение двух рабочих дней направляет копию утвержденного Режима использования водопользователю в письменном виде.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.08.2020 № 183 (вводится в действие по истечении 21 (двадцати одного) календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Режим использования подлежит корректировке водопользователями в следующих случаях:
перед холодным сезоном до 1 ноября;
перед теплым сезоном до 1 апреля;
изменения экологического и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов и источников питьевого водоснабжения;
изменения, количества водопользователей и землепользователей, находящихся в зоне влияния водного объекта, а также условий их водопользования.
10. Согласование и утверждение откорректированного Режима использования осуществляется в соответствии с пунктами 4-8 настоящего Режима использования.
11. В случаях чрезвычайных ситуации природного и техногенного характера водопользователь принимает меры по оперативному регулированию Режима использования с последующим письменным уведомлением Бассейновой инспекции в течение одного календарного дня.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 06.08.2020 № 183 (вводится в действие по истечении 21 (двадцати одного) календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Режиму использования водных
объектов и источников
питьевого водоснабжения
Режим использования водохранилища_______за 20___год
п/п
Составляющие
баланса
Единицы
измерения
График/
фактически
Месяцы
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Объем
водохранилища
на начало
периода
миллион
кубических
метров
график
фактически
2
Приток воды к
водохранилищу
кубический
метр/секунд
график
миллион
кубических
метров
кубический
метр/ секунд
фактически
миллион
кубических
метров
3
Потери из
водохранилища
на испарение и
фильтрацию
кубический
метр/секунд
график
миллион
кубических
метров
кубический
метр/секунд
фактически
миллион
кубических
метров
4
Водозабор из
водохранилища
кубический
метр/секунд
график
миллион
кубических
метров
кубический
метр/секунд
фактически
миллион
кубических
метров
5
Сброс воды в
нижний бьеф
водохранилища
кубический
метр/секунд
график
миллион
кубических
метров
кубический
метр/секунд
фактически
миллион
кубических
метров
6
Объем
водохранилища
на конец
периода
миллион кубических метров
график
фактически
продолжение таблицы
Месяцы
Итого за год
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
11
12
13
14
15
16
17