Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы N 495 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5962 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 290 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.06.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
2. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 16 қарашадағы
N 495 бұйрығымен бекітілген
Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Ескерту. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 37, 39, 52-тармақтардың екінші абзацындағы "510" деген сан "600" деген санмен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 122-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бюджеттік есепке алуды жүргізудің тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил ведения бюджетного учета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2009 года № 5962. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 290.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.06.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 122 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения бюджетного учета.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 3– в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 ноября 2009 года № 495
Правила ведения бюджетного учета
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения бюджетного учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок ведения бюджетного учета исполнения республиканского и местных бюджетов.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы өз жұмысында осы Қағидаларды басшылыққа алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
3. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның іске асыратын бюджетті атқару жөніндегі барлық операцияларының бюджеттік есепке алу шоттарында көрсетілуін бюджеттердің атқарылуы туралы есептердің жасалуын қамтамасыз етеді және бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 508 бұйрығымен.
4. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына қайшы келетін және қаржылық тәртіпті бұзатын операциялар бойынша құжаттарды орындауға және ресімдеуге қабылдамайды.
5. Бюджеттің атқарылуына байланысты уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы есепке алуды жүргізу кезінде бюджеттік есепке алу бойынша тиісті құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлері үшін қызметтік міндеттерді анықтайды және олардың орындалуына бақылауды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Есепке алудың құжаттары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Аумақтық қазынашылық органдары қағаз тасығышта беретін және уәкілетті органның қол қоюын көздейтін бюджеттік есепке алу құжаттары бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесі басшысының немесе олар өкілдік берген тұлғалардың қолдарымен ресімделеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларының 68-тармағына сәйкес орнатылған және 113, 114, 115, 116-тармақтарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аумақтық қазынашылық органдарының ұсынған бастапқы есепке алу құжаттарындағы айналымдардың көрсетілуінің дұрыстығын және тиісті бюджеттердің ҚБШ қалдықтарын тексереді, содан кейін орындауға және есепке алуға қабылдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
7-1. Жергілікті бюджеттердің атқарылуын күнделікті есепке алу үшін аумақтық қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға электрондық тасығыштарда тиісті жергілікті бюджет бойынша жиынтықта 5-34А "Ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-дағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" нысанын ұсынады.
Ескерту. Ереже 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уполномоченные органы по исполнению бюджета и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов (далее – уполномоченные органы по исполнению бюджета) осуществляют ведение бюджетного учета в соответствии с настоящими Правилами.
Бюджетный учет - упорядоченная система сбора, регистрации и обобщения информации в денежном выражении об операциях с единого казначейского счета (далее – ЕКС) и счетов государственных учреждений, о требованиях и обязательствах Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Единый казначейский счет включает остатки денег контрольных счетов наличности (далее – КСН).
Бюджетный учет представляет собой учет исполнения бюджетов осуществляемый на кассовой основе, при котором операции отражаются на счетах способом двойной записи в соответствии с планом счетов. Бюджетный учет ведется в национальной валюте Республики Казахстан.
Бюджетный учет охватывает все операции по исполнению бюджета, связанные с выполнением комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансированию дефицита (использованию профицита бюджета) и движением денежных средств на КСН предназначенных для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов, и обеспечивает характеристику состояния бюджета в процессе его исполнения.
Данные бюджетного учета являются основой составления бюджетной отчетности по исполнению бюджета.
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета создает необходимые условия для правильного ведения бюджетного учета, обеспечивает выполнение структурным подразделением по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета требований, предусмотренных настоящими Правилами в части порядка ведения бюджетного учета исполнения бюджета, оформления и представления для учета документов и сведений.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.09.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета в своей работе руководствуется настоящими Правилами.
3. Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет контроль и обеспечивает отражение на счетах бюджетного учета всех осуществляемых уполномоченным органом по исполнению бюджета операций по исполнению бюджета, составление отчетов об исполнении бюджетов.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 508.
4. Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета не принимает к исполнению и оформлению документы по операциям, противоречащим бюджетному законодательству Республики Казахстан и нарушающим финансовую дисциплину.
5. При ведении бюджетного учета руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета определяет служебные обязанности для работников соответствующего структурного подразделения по бюджетному учету и обеспечивает контроль за их выполнением.
Глава 2. Документы учета
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Документы бюджетного учета, предоставляемые территориальными подразделениями казначейства на бумажном носителе и предусматривающие подписи уполномоченного органа, оформляются подписями руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицами ими уполномоченными.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
7. Первичные учетные документы, представленные территориальными органами казначейства в соответствии с пунктами 113, 114, 115, 116, а также формы, установленные в соответствии с пунктом 68 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) проверяются уполномоченными органами по исполнению бюджета на правильность отражения оборотов и остатков по КСН соответствующих бюджетов, после чего принимаются к исполнению и учету.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
7-1. Для ежедневного учета исполнения местных бюджетов, территориальные органы казначейства предоставляют на электронных носителях местным уполномоченным органам по исполнению бюджета отчеты по форме 5-34А "Отчет об остатках на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетах государственных закупок" в своде по соответствующему местному бюджету.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-2. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар 2-19, 5-20, 5-34, 5-34А, 5-52 есептілік нысандары бойынша бір күндегі айналымды салыстыруды іске асырады:
5-34, 5-34А нысандары бойынша есептің "Кіріс қалдық", "Дебет", "Кредит", "Шығыс қалдық" бағандары бойынша "Жиыны" жолының бір күндегі жалпы сомасы 5-20 нысаны бойынша есептің "Кіріс қалдық", "Дебет", "Кредит", "Шығыс қалдық" бағандарының "Жиыны" жолының бір күндегі жалпы сомасына тең болу керек;
5-20 нысаны бойынша есептің "Дебет" бағаны бойынша "Кірістерді бөлу" және "Кредит" бағана бойынша "Кірістерді бөлу" жолдары сомалары айырмасының бір күндегі сомасы 2-19 нысаны бойынша есептің осы бюджеттің бір күндегі түсімдерінің сомасын көрсететін бағандағы тиісті бюджет жолындағы сомаға тең болуы керек;
тиісті бюджеттің 5-34 нысаны бойынша есептің "Шыққан қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолы сомасы "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 2-19 нысаны бойынша есептің тиісті бюджеттің (тиісті бюджеттің жыл басынан бастап түсімдері) бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасы және 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша есептің "Жыл басынан бастап шығыстар" бағаны бойынша "Есеп бойынша барлығы" жолының сомасы айырмасына сәйкес келуі тиіс;
5-34 нысан бойынша есептің "Кіріс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының бір күндегі сомасы алдыңғы операциялық күннің 5-34 нысаны бойынша есептің "Шығыс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасына сәйкес келуі керек.
Ескерту. Ереже 7-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2011.12.28 № 668 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
3-тарау. Бюджеттің атқарылуын есепке алу тіркелімдері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бюджеттердің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу мынадай есепке алу тіркелімдерінде жүргізіледі:
осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Бас-журнал" кітабы;
осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша мемориалдық ордер;
осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемориалдық ордер;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналық қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор), Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотын, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, Еуразиялық экономикалық одақтың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары, мемлекеттік сатып алу шоттарын, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотын, соманы анықтауға дейінгі шотты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотын есепке алуға арналған);
осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша БҚШ-тан салымдарға (депозиттерге) орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жергілікті бюджеттерден депозиттерге орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджеттердің түсімдері мен шығыстары бойынша сомалардың толық жазылуы;

7-2. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют сверку оборотов за день по формам отчетности 2-19, 5-20, 5-34, 5-34А, 5-52:
общая сумма строки "Итого" по столбцам "Входящий остаток", "Дебет", "Кредит", "Исходящий остаток" отчета по формам 5-34, 5-34А за день должна быть равна общей сумме строк "Входящий остаток", "Исходящий остаток", "Итого" по столбцам "Дебет", "Кредит" отчета по форме 5-20 за день;
сумма разницы между суммами строки "Распределение доходов" по столбцу "Дебет" и строки "Распределение доходов" по столбцу "Кредит" отчета по форме 5-20 за день должна быть равна сумме строки соответствующего бюджета столбца, отражающего сумму поступлений за день в данный бюджет, отчета по форме 2-19;
сумма строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 по соответствующему бюджету равняется сумме разницы строки "Итого" по столбцу соответствующего бюджета (поступления соответствующего бюджета с начала года) отчета по форме 2-19 и строки "Всего по отчету" по столбцу "Расходы с начала года" отчета по форме 5-52 "Сводный отчет по расходам";
сумма строки "Итого" по столбцу "Входящий остаток" отчета по форме 5-34 за день должна соответствовать сумме строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 предыдущего операционного дня.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.12.2011 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Регистры учета исполнения бюджетов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Учет операций по исполнению бюджетов ведется в следующих учетных регистрах:
книга "Журнал-главная" по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по единому казначейскому счету по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
расшифровка по счетам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначена для учета КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, счета Специального государственного фонда, специальных счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетов государственных закупок, счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счетов сумм до выяснения, счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете);
расшифровка размещенных с ЕКС сумм во вклады (депозиты) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
расшифровка размещенных сумм депозитов с местных бюджетов по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
расшифровка по поступлениям и расходам бюджета по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес № 1 нысан бойынша Қазынашылық комитетінің балансы;
осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес № 1-М нысан бойынша Жергілікті бюджеттің атқарылу балансы;
осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес № 2 нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес № 3 нысан бойынша Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлері бойынша қарыздары туралы есеп;
осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес № 5 нысан бойынша Мемлекеттік сыртқы қарыздар және байланысты гранттар бойынша есеп;
осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелердің аккредитивтер сомаларын есепке алу үшін шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер;
осы Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес № 6 нысан бойынша шетел валютасы шоты бойынша операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес № 2-М нысан бойынша жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Шетел валютасы түрлері бойынша шоттардың толық жазылуы;
осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазынашылықтын интеграцияланған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ҚБАЖ) операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инвестициялық жобалар шегінде сыртқы қарыздар және байланысты гранттардың жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттан Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіне (бұдан әрі – Ұлттық банк) орналастырылған уақытша бос бюджеттік қаражаттар (депозиттер) бойынша анықтаманы есепке алу;
осы Қағидалардың 27-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттен берілген кредит бойынша ақпарат.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

баланс Комитета казначейства по форме № 1, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
баланс исполнения местного бюджета по форме № 1-М, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
отчет о движении денег на Едином казначейском счете по форме № 2, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
отчет о государственном и гарантированном государством долге, долг по поручительствам государства по форме № 3, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
отчет по внешним займам и связанным грантам по форме № 5, согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
информация по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
сведения об остатках на счетах для учета сумм аккредитивов государственных учреждений по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
отчет о закрытии операционного дня по счетам в иностранной валюте по форме № 6, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
отчет о движении денег местного бюджета по форме № 2-М, согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
расшифровка по счетам в иностранной валюте по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной информационной системе казначейства (далее – ИИСК) по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
информация по расходованию средств внешних займов и связанных грантов в рамках инвестиционных проектов по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
справка по временно свободным бюджетным средствам (депозитам), размещенным в Национальном банке Республики Казахстан (далее – Национальный банк) с Единого казначейского счета по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
информация по кредитам, предоставленным из бюджета по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.09.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті үшін (бұдан әрі - Қазынашылық комитеті) құрылымдық бөлімшелердің осы Қағидалардың 12, 14, 15, 16, 17, 23, 24-қосымшаларына сәйкес есептері республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын есепке алудың бастапқы құжаттары болып табылады.
Есепке алынған бастапқы құжаттар алынғаннан кейін келесі күннен кешіктірілмей бір күндегі барлық операциялар бойынша мемориалдық ордермен ресімделеді және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттік есепке алу жөніндегі бөлімшенің басшысы қол қояды.
Сыртқы қарыздар бойынша есеп операциялардың өтуіне байланысты жүргізіледі.
Бастапқы құжаттардағы жазбалар оларда жазбалардың ұзақ уақыт бойы сақталуын қамтамасыз ететін жазба құралдарымен ғана жүргізілуі тиіс.
Мемориалдық ордерлер есепке алу тіркелімдеріне жазылғанға дейін әрбір ай үшін жеке тізбектік тәртіппен бірінші нөмірден бастап нөмірленеді.
Таратып жазулар, ақшаларды салымдарға (депозиттерге) орналастыру немесе салымдардың (депозиттердің) негізгі сомасын қайтару жөніндегі операциялар жүргізілгеннен кейін қалыптастырылатын депозиттердің орналастырылған сомаларын қоспағанда, күн сайын қалыптастырылады және мемориалдық ордерлердің қосымшасы болып табылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
10. "Бас-журнал" кітабында бюджеттердің атқарылуының бюджеттік есепке алудың қосалқы шоттары бойынша хронологиялық және жүйелік жазбалары біріктіріледі.
Жаңа қаржы жылына арналған кітапты ашу кезінде бірінші жол бойынша өткен жылғы қосалқы шоттар бойынша қалдықтар сомасы жазылады. Баланс активінің сомалары дебетке, ал пассив сомалары - кітаптың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазылады.
Жекелеген қосалқы шоттар бойынша жылдың басындағы қалдықтар талдамалы есепке алу тіркелімдерінде жылдың басындағы жазбаларға сәйкес келуі тиіс.
"Бас-журнал" кітабына жазбалар мемориалдық ордердің және оны толтыруға негіз болып табылатын, оған қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
"Бас-журнал" кітабында бір айдағы айналымдардың жалпы қорытындысы есептеледі және барлық қосалқы шоттар бойынша келесі айдың басындағы дебет немесе кредит қалдықтары шығарылады.";
"Бас-журнал" кітабында шығарылған қосалқы шоттар бойынша сомалар негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы мен бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қоятын ағымдағы қаржы жылының 1 шілдедегі және есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша баланс жасалады.
Алдағы жылға арналған есепке алу тіркелімдері ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірілмей дайындалады.
Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, Еуразиялық экономикалық одақтың шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы, шетел валютасының шоттарындағы, соманы анықтауға дейінгі шоттардағы, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, жергілікті бюджет жетіспеушіліктері бойынша (бұдан әрі – ЖБ), Ұлттық Банктің салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы қалдықтарын көрсетеді.
Жергілікті бюджеттерін атқарылу балансы тиісті жергілікті бюджеттердің ҚБШ, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың тиісті ҚБШ, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоттарындағы ақшаның қалдықтарын көрсетеді.
Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалы шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі.
№ 2 нысан бойынша БҚШ-ғы ақша қозғалысы туралы есепте есепті кезеңдегі ақша түсімдері мен шығындары көрсетіле отырып, ақшаның жыл басындағы және есепті кезеннің соңындағы қалдықтары көрсетіледі.

9. Первичными документами для учета исполнения республиканского и местных бюджетов для Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет казначейства) являются отчеты структурных подразделений согласно приложениям 12, 14, 15, 16, 17, 20 к настоящим Правилам.
Принятые к учету первичные документы оформляются мемориальными ордерами по всем операциям за день, но не позднее следующего дня по получении документов и подписываются структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета. Учет по внешним займам осуществляется по мере совершения операций.
Записи в первичных документах должны производиться лишь такими пишущими средствами, которые обеспечивают сохранность записей в них в течение длительного времени.
Мемориальные ордера до записи в учетных регистрах - нумеруются с номера один в последовательном порядке за каждый месяц в отдельности.
Расшифровки формируются ежедневно за исключением расшифровки размещенных сумм депозитов, которая формируется после совершения операций по размещению денег во вклады (депозиты) или возврату основной суммы вкладов (депозитов), и являются приложениями к мемориальным ордерам.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
10. В книге "Журнал-главная" объединяются хронологические и систематические записи по субсчетам бюджетного учета исполнения бюджетов.
При открытии книги на новый финансовый год по первой строке записываются суммы остатков по субсчетам за истекший год. Суммы актива баланса записываются в дебет, а суммы пассива – в кредит соответствующих субсчетов книги.
Остатки на начало года по отдельным субсчетам должны соответствовать записям на начало года в регистрах аналитического учета.
Записи в книгу "Журнал-главная" производятся на основании мемориального ордера и приложенных к нему документов, являющихся основанием для его заполнения.
В книге "Журнал-главная" подсчитывается общий итог оборотов за месяц и выводятся по всем субсчетам дебетовые или кредитовые остатки на начало следующего месяца.
На основании сумм остатков по субсчетам, выведенным в книге "Журнал-главная", составляется баланс по состоянию на 1 июля текущего года и на 1 января года, следующего за отчетным, который подписывается руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителем структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Регистры учета на предстоящий год подготавливаются не позднее 31 декабря текущего финансового года.
Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетах местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальных счетах центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, на счете Евразийского экономического союза, на счетах субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, на счетах государственных закупок, счете дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам местных бюджетов (далее – МБ), по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка.
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на КСН соответствующих местных бюджетов, на соответствующих КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счетах по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам, счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетах государственных закупок, счетах местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, специальных счетах местных уполномоченных органов соответствующей сферы.
До составления баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета.
В отчете о движении денег на ЕКС по форме № 2, показываются остатки денег на начало года и конец отчетного периода, с отражением поступлений и выбытия денег в течение отчетного периода.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2017 № 350 бұйрығымен
12. Ағымдағы қаржы жылында есепке алу тіркелімінің жазбаларынан табылған қателерді түзету мынадай тәртіпте жүргізіледі:
мемориалдық ордердің өзгеруін талап етпейтін балансты ұсыну сәтіне дейінгі осы есепті кезең үшін табылған қате сызылған, жазуларды оқуға мүмкіндік беретіндей етіп, сызылғанның үстіндегі жаңа дұрыс сомаларды және мәтінді жазу арқылы дұрыс емес сомаларды және мәтінді жіңішке сызықпен сызу жолымен түзетіледі. Әрбір түзету, түзетілген күні көрсетіле отырып, жауапты тұлғалардың қолдарымен расталады;
мемориалдық ордерде кеткен қатенің нәтижесінде балансты ұсыну сәтіне дейін табылған қате жазба, қосымша мемориалдық ордермен түзетіледі. Осылайша қателер баланс ұсынылған есепті кезеңге арналған есепке алу жазбаларында анықталған айда түзетіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
13. Есепті жылдың аяқталуы бойынша есепке алу тіркелімдерінде балансты жасаудың алдында қосалқы шоттар бойынша айналымдардың қорытындылары саналады және салыстырылады.
4-тарау. Бастапқы құжаттарды, есептік тіркелімдерді және бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептерді сақтау
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Әрбір есепті ай аяқталған соң барлық мемориалдық ордерлер оған қатысты құжаттармен бірге хронологиялық тәртіпте брошюрланады. Құжаттар беттерінің саны аз болған жағдайда үш айдағы құжатты бір брошюрлауға жол беріледі.
Мұқаба сыртында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы, папканың (істің) атауы мен реттік нөмірі, есепті кезең - жылы мен айы, мемориалдық ордерлердің бастапқы және соңғы нөмірлері, істегі парақ саны көрсетіледі.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.09.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.05.2017 № 350 (вводится в действие после дня его государственной регистрации); от 13.04.2018 № 463 (вводится в действие с 01.07.2018).
12. Исправление ошибок, обнаруженных в записях учетных регистров за текущий финансовый год, производится в следующем порядке:
обнаруженная ошибка за отчетный период до момента представления баланса, не требующая изменения мемориального ордера, исправляется путем зачеркивания тонкой чертой неправильных сумм и текста так, чтобы можно было прочитать зачеркнутое, и надписи над зачеркнутым новых правильных сумм и текста. Каждое исправление подтверждается подписями ответственных лиц с указанием даты исправления;
обнаруженная ошибочная запись до момента представления баланса, вызванная ошибкой в мемориальном ордере, исправляется дополнительным мемориальным ордером. Аналогично исправляются ошибки, когда они обнаружены в записях учета за тот отчетный период, за который баланс уже представлен.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. По окончании финансового года, перед составлением баланса в регистрах учета просчитываются и сверяются итоги оборотов по субсчетам.
Глава 4. Хранение первичных документов, учетных регистров и отчетов по исполнению бюджетов
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. По истечении каждого отчетного месяца все мемориальные ордера вместе с относящимися к ним документами брошюруются в хронологическом порядке. При незначительном количестве листов брошюровка допускается за три месяца в одну папку.
На обложке указывается: наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета, название и порядковый номер папки (дела), отчетный период - год и месяц, начальный и последний номера мемориальных ордеров, количество листов в деле.

15. Бастапқы құжаттардың, есепке алу тіркелімдерінің, бюджеттің атқарылуы жөніндегі есептердің сақталуын, оларды мұрағатқа ресімдеу және берілуін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы қамтамасыз етеді.
Ағымдағы қаржы жылына арналған құжаттар мен тіркелімдер өткен жылғы құжаттардан бөлек сақталуы тиіс.
Бастапқы құжаттарды, қағаз және электронды тасымалдағыштардағы тіркелімдерді, бюджеттің атқарылуы жөніндегі есептерді, есепке алу деректерін электронды өңдеу бағдарламалары, олардың есептеулерін, басқа да құжаттарды сақтау, сонымен қатар оларды мұрағатқа өткізу Қазақстан Республикасының "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Заңымен белгіленген тәртіпте іске асырылады.
5-тарау. Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алу үшін осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес шоттар жоспары қолданылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
17. Республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару операциялары жөніндегі шоттар корреспонденциясы осы Қағидалардың 25, 26-қосымшаларындақарастырылған.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
6-тарау. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Ақшалай қаражаттар" 1 шотында ұлттық және шетел валютасындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Шот 1 мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
100 "Бірыңғай қазынашылық шот";
110 "Есеп айырысудағы ақшалар";
120 "Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар"
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
19. 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотында аударым операцияларын орталықтандырып жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу үшін Ұлттық Банкте бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұлттық валютада ашылған бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы жөніндегі операциялар есепке алынады.
БҚШ ақша түскен кезде 600 қосалқы шоттың дебеті және 100 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.

15. Сохранность первичных документов, учетных регистров, отчетов по исполнению бюджетов, оформление и передачу их в архив обеспечивает руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Документы и регистры за текущий финансовый год хранятся отдельно от документов за прошлые годы.
Хранение первичных документов, регистров учета на бумажных и электронных носителях, отчетов по исполнению бюджетов, программ электронной обработки учетных данных, расчетов к ним, других документов, а также сдача их в архив осуществляется в установленном Законом Республики Казахстан "О национальном архивном фонде и архивах" порядке.
Глава 5. План счетов бюджетного учета
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Для учета операций по исполнению бюджетов уполномоченными органами по исполнению бюджета применяется план счетов согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
17. Корреспонденция счетов по операциям исполнения республиканского и местных бюджетов предусмотрена приложениями 25, 26 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
Глава 6. Учет операций по исполнению бюджета
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. На счете 1 "Денежные средства" учитывается движение денег в национальной и иностранной валюте.
Счет 1 подразделяется на субсчета:
100 "Единый казначейский счет";
110 "Деньги в расчетах";
120 "Корреспондентские счета по видам иностранных валют".
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. На субсчете 100 "Единый казначейский счет" учитываются операции по движению денег на Едином казначейском счете, открытом центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в Национальном Банке в национальной валюте для централизованного осуществления переводных операций и ведения их учета.
При поступлении денег на ЕКС производится запись по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100.

БҚШ ақшаларды есептен шығару 100 қосалқы шоттың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
20. 110 "Есеп айырысудағы ақшалар" қосалқы шотында БҚШ ұлттық валютадағы жетіспеушілік ақша сомалары есепке алынады.
БҚШ анықталған жетіспеушілік ақша сомалары 100 қосалқы шоттың дебеті және 110 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ жетіспеушілік ақша сомаларын өтеу 110 қосалқы шоттың дебеті және 100 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
21. 120 "Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар" қосалқы шотында Ұлттық банкте бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған корреспонденттік шоттардағы шетел валютасындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Есепке алуда шетел валютасының түсімдері және жұмсалуы жөніндегі операцияларды көрсету Ұлттық банктің үзінді-көшірмесі негізінде жүргізіледі.
Шетел валютасы корреспонденттік шотқа түскен кезде 400, 410, 420, 430, 440 қосалқы шоттарының дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Корреспонденттік шоттан шетел валютасын аудару 120 қосалқы шоттың дебеті және 400, 410, 420, 430, 440 қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
22. 2 "ҚР ҰБ орналастырылған қаражаттар" шотында Ұлттық Банкте салымдарға (депозиттерге) орналастырылған республикалық және жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшалары есепке алынады.
2 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
210 "БҚШ орналастырылған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер)";
220 "ЖБ ҚБШ орналастырылған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер)".
23. 210 "БҚШ орналастырылған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер)" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның Ұлттық Банктегі салымдарға (депозиттерге) орналастырған уақытша бос бюджет ақшалары есепке алынады.
БҚШ Ұлттық Банктегі салымдарға (депозиттерге) ақшаны орналастыру 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шоттың дебеті және 210 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
24. 220 "ЖБ ҚБШ орналастырылған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер)" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның Ұлттық Банктегі салымдарға (депозиттерге) орналастырған жергілікті бюджеттің уақытша бос бюджет ақшалары есепке алынады.
ЖБ ҚБШ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) БҚШ қаражаттарды есепке алу 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шоттың дебеті және 220 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

Списание денег с ЕКС отражается по дебету субсчета 100 и кредиту субсчета 500.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. На субсчете 110 "Деньги в расчетах" учитываются суммы недостачи денег в национальной валюте на ЕКС.
Установленная сумма недостачи денег на ЕКС отражается по дебету субсчета 100 и кредиту субсчета 110.
Возмещение суммы недостачи денег на ЕКС отражается по дебету субсчета 110 и кредиту субсчета 100.
21. На субсчете 120 "Корреспондентские счета по видам иностранных валют" учитывается движение денег в иностранной валюте на корреспондентских счетах, открытых центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в Национальном Банке.
Отражение в учете операций по поступлению и расходованию иностранной валюты производится на основании выписок Национального Банка.
При поступлении иностранной валюты на корреспондентский счет производится запись по дебету субсчетов 400, 410, 420, 430, 440 и кредиту субсчета 120.
Перечисление иностранной валюты с корреспондентского счета отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчетов 400, 410, 420, 430, 440.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
22. На счете 2 "Средства, размещенные в НБ РК" учитываются временно свободные бюджетные деньги республиканского и местных бюджетов, размещенные во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Счет 2 подразделяется на субсчета:
210 "Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные с ЕКС";
220 "Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные с КСН МБ".
23. На субсчете 210 "Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные с ЕКС" учитываются временно свободные бюджетные деньги, размещенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Размещение денег во вклады (депозиты) в Национальном Банке с ЕКС отражается по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 210.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24. На субсчете 220 "Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные с КСН МБ" учитываются временно свободные бюджетные деньги местных бюджетов, размещенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Зачисление средств с ЕКС во вклады (депозиты) в Национальном Банке с КСН МБ отражается по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 220.

25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ұлттық валютадағы республикалық бюджет (бұдан әрі – РБ) және жергілікті бюджеттер ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарында, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ, анықтағанға дейінгі сомалар шотында, Еуразиялық экономикалық одақ, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарында, мемлекеттік сатып алу шоттарында, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотында, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотында, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одақтың шоты";
304 "РБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
305 "ЖБ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты";
307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ";
308 "Мемлекеттік сатып алу шоты";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ";
371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты";
372 "Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты";
373 "Мемлекет кепілдік берген қарыз шоты";
374 "Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты";
375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ";
376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты";
377 "Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты";
378 "Арнаулы мемлекеттік қор шоты";
379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шот";
381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шоты";
390 "Түсімдердің жинақтау шоты".

25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского бюджета (далее – РБ) и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальных счетах центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, на счетах сумм до выяснения, Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счете дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, на счетах государственных закупок, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет Евразийского экономического союза";
304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ";
305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ";
307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Счет государственных закупок";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН благотворительной помощи РБ";
321 "КСН благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим";
371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете";
372 "Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки";
373 "Счет гарантированного государством займа";
374 "Счет обслуживания гарантированного государством займа";
375 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования";
376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
377 "Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования";
378 "Счет Специального государственного фонда";
379 "Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
381 "Специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы";
390 "Сборный счет поступлений".

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. "РБ ҚБШ" 300 қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған РБ ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
300 РБ ҚБШ бөлінбеген түсімдер сомасы қосалқы шотының дебеті және 360 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
РБ ҚБШ кассалық шығыстарын қалпына келтіру 300 қосалқы шоттың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
РБ ҚБШ жүргізілген шығыстар 500 дебеті және 300 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
300 РБ ҚБШ-да түсімдер қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
27. 301 "ЖБ ҚБШ" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған ЖБ ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
ЖБ ҚБШ түсімдері 301 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі. Артық (қате) төленген бюджетке төленетін түсімдер сомасын қайтару 600 қосалқы шоттың дебеті және 301 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ ҚБШ кассалық шығыстарын қалпына келтіру 301 қосалқы шоттың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ ҚБШ жүргізілетін шығыстар 500 дебеті және 301 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
27-1. 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотта сыртқы қарыздар бойынша ақша қозғалыстары есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша шотта ақшалар түсімі 302 қосалқы шоттың дебеті және 610 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Сыртқы қарыздар бойынша шотта қарыздар қаражатын жұмсау 510 қосалқы шоттың дебеті және 302 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
27-2. 303 "Еуразиялық экономикалық одақтың шоты" қосалқы шотта Еуразиялық экономикалық одақтың шоты бойынша ақша қозғалыстары есепке алынады.
Еуразиялық экономикалық одақтың шотында ақшалар түсімі 303 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың шотында қаражаттын жұмсауы 500 қосалқы шоттың дебеті және 303 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.28 № 668 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 277 бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. На субсчете 300 "КСН РБ" учитывается движение денег на КСН РБ, открытом центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Поступления на КСН РБ отражаются по дебету субсчета 300 и кредиту субсчета 390.
Суммы нераспределенных поступлений на КСН РБ отражаются по дебету субсчета 300 и кредиту субсчета 360.
Восстановление кассовых расходов на КСН РБ отражается по дебету субсчета 300 и кредиту субсчета 500.
Расходы, произведенные с КСН РБ, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 300.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27. На субсчете 301 "КСН МБ" учитывается движение денег на КСН МБ, открытых местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Поступления на КСН МБ отражаются по дебету субсчета 301 и кредиту субсчета 600. Возвраты из бюджета излишне (ошибочно) поступивших сумм отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 301.
Восстановление кассовых расходов на КСН МБ отражается по дебету субсчета 301 и кредиту субсчета 500.
Расходы, произведенные с КСН МБ отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 301.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27-1. На субсчете 302 "Счет по внешним займам" учитывается движение денег на счете по внешним займам.
Поступление денег на счет по внешним займам отражается по дебету субсчета 302 и кредиту субсчета 610.
Расходование средств займа со счета по внешним займам отражается по дебету субсчета 510 и кредиту субсчета 302.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27-2. На субсчете 303 "Счет Евразийского экономического союза" учитывается движение денег на счете Евразийского экономического союза.
Поступление денег на счет Евразийского экономического союза отражается по дебету субсчета 303 и кредиту субсчета 390.
Перечисление со счета Евразийского экономического союза сумм поступлений отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 303.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.12.2011 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 277.

27-3. 304 "РБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты" қосалқы шотта республикалық бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты бойынша ақша қозғалыстары есепке алынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шотында ақшалар түсімі 304 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шотында қаражаттын жұмсауы 500 қосалқы шоттың дебеті және 304 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.12.10 № 539 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
27-4. 305 "ЖБ квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты" қосалқы шотта жергілікті бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоты бойынша ақша қозғалыстары есепке алынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шотында ақшалар түсімі 305 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шотында қаражаттың жұмсауы 500 қосалқы шоттың дебеті және 305 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.12.10 № 539 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
27-5. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-6. "307 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарызы немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ ақша түсімдері 307 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ ақшасының жұмсалуы 500 қосалқы шотының дебеті мен 307 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
27-7. 308 "Мемлекеттік сатып алу шоты" қосалқы шотта Мемлекеттік сатып алу шоты бойынша ақша қозғалыстары есепке алынады.
Мемлекеттік сатып алу шотында ақшалар түсімі 308 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алу шотында қаражаттың жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 308 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 27-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2017 № 350 бұйрығымен.
27-8. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27-3. На субсчете 304 "Счет субъектов квазигосударственного сектора РБ" учитывается движение денег на счетах субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета.
Поступление денег на счет субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 304 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег со счета субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 304.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.12.2012 № 539 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27-4. На субсчете 305 "Счет субъектов квазигосударственного сектора МБ" учитывается движение денег на счетах субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета.
Поступление денег на счет субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 305 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег со счета субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 305.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.12.2012 № 539 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27-5. Исключен приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-6. На субсчете 307 "КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта" учитывается движение денег на КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственных учреждений.
Поступление денег на КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету субсчета 307 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету 500 и кредиту субсчета 307.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-6 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
27-7. На субсчете 308 "Счет государственных закупок" учитывается движение денег на счетах государственных закупок.
Поступление денег на счета государственных закупок отражается по дебету субсчета 308 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег со счетов государственных закупок отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 308.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-7 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.05.2017 № 350 (вводится в действие после дня его государственной регистрации).
27-8. исключить приказом Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На субсчете 309 "КСН трансфертов ФСМС" учитывается движение денег на КСН трансфертов ФСМС.
Поступление денег на КСН трансфертов ФСМС отражается по дебету субсчета 309 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН трансфертов ФСМС отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 309.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-8 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 277.

27-9. 372 "Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоты" қосалқы шотында операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы ақша қозғалысы ескеріледі.
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шотына ақшаның түсуі 372-қосалқы шоттың дебеті және 600-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шотынан ақшаны жұмсау 500 қосалқы шоттың дебеті және 372 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-9-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-10. 373 "Мемлекет кепілдік берген қарыз шоты" қосалқы шотында мемлекет кепілдік берген қарыз шотындағы ақша қозғалысы ескеріледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотына ақша түсімі 373 қосалқы шоттың дебеті және 621 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотынан ақшаны жұмсау 521-қосалқы шоттың дебеті және 373-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-10-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-11. 374 "Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шоты" қосалқы шотында мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шотындағы ақша қозғалысы ескеріледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шотына ақша түсімі 374 қосалқы шоттың дебеті және 622 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету шотынан жүргізілген шығыстар 522-қосалқы шоттың дебеті және 374-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-11-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-12. 375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ" қосалқы шотында Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ-дағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ ақша түсімі 375 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ҚБШ-нан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 375 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27-9. На субсчете 372 "Счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки" учитывается движение денег на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки.
Поступление денег на счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки отражается по дебету субсчета 372 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег со счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 372.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-9 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-10. На субсчете 373 "Счет гарантированного государством займа" учитывается движение денег на счете гарантированного государством займа.
Поступление денег на счет гарантированного государством займа отражается по дебету субсчета 373 и кредиту субсчета 621.
Расходование денег со счета гарантированного государством займа отражается по дебету субсчета 521 и кредиту субсчета 373.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-10 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-11. На субсчете 374 "Счет обслуживания гарантированного государством займа" учитывается движение денег на счете обслуживания гарантированного государством займа.
Поступление денег на счет обслуживания гарантированного государством займа отражается по дебету субсчета 374 и кредиту субсчета 622.
Расходы, произведенные со счета обслуживания гарантированного государством займа, отражаются по дебету 522 и кредиту субсчета 374.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-11 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-12. На субсчете 375 "КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования" учитывается движение денег на КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования.
Поступление денег на КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 375 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с КСН Фонда поддержки инфраструктуры образования, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 375.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-12 в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27-13. 376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотынан жүргізілген шығыстар 523 қосалқы шотының дебеті және 376 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-14. 377 "Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шоты" қосалқы шотында білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның ҚБШ-дағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотына ақша түсімі 377 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 377 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 27-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-15. 378 "Арнаулы мемлекеттік қор шоты" қосалқы шотында Арнаулы мемлекеттік қор шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Арнаулы мемлекеттік қор шотына ақша түсімі 378 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Арнаулы мемлекеттік қор шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 378 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 27-15-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-16. 379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты" қосалқы шотында Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына ақша түсімі 379 қосалқы шотының дебеті және 624 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

27-13. На субсчете 376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования"; учитывается движение денег на счете местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.
Расходы, произведенные со счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, отражаются по дебету 523 и кредиту субсчета 376.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-13 в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-14. На субсчете 377 "Счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования" учитывается движение денег на КСН дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования.
Поступление денег на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования отражается по дебету субсчета 377 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные со счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 377.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-14 в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-15. На субсчете 378 "Счет Специального государственного фонда" учитывается движение денег на счете Специального государственного фонда.
Поступление денег на счет Специального государственного фонда отражается по дебету субсчета 378 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные со счета Специального государственного фонда, отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 378.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-15 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-16. На субсчете 379 "Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы" учитывается движение денег на Специальном счете местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Поступление денег на Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы, отражается по дебету субсчета 379 и кредиту субсчета 624.

Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотынан жүргізілген шығыстар 524 қосалқы шотының дебеті және 379 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 27-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-17. 381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шоты" қосалқы шотында Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотына ақша түсімі 381 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 381 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 27-17-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. 310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ" қосалқы шотта мемлекеттік мекемелердің тауарларын (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден және республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған олардың есебінен ақылы қызмет ҚБШ шығыстарын жүргізуден түскен ақша қозғалыстары есепке алынады.
РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ ақшалар түсімі 310 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ ақшаларды жұмсау 500 дебеті және 310 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
29. 311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің тауарларын (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған олардың есебінен ақылы қызмет ҚБШ шығыстарын жүргізуден түскен ақша қозғалыстары есепке алынады
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ ақшалар түсімі 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ ақшаларды жұмсау 501 қосалқы шоттың дебеті және 311 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.12.10 № 539 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
30. 320 "РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған қайырымдылық көмектің ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.

Расходы, произведенные со Специального счета местного уполномоченного органа соответствующей сферы, отражаются по дебету 524 и кредиту субсчета 379.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-16 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-17. На субсчете 381 "Специальный счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы" учитывается движение денег на Специальном счете центрального уполномоченного органа соответствующей сферы.
Поступление денег на Специальном счете центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, отражается по дебету субсчета 381 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные со Специального счет центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 381.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-17 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. На субсчете 310 "КСН платных услуг РБ" учитывается движение денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов на КСН платных услуг, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на КСН платных услуг РБ отражается по дебету субсчета 310 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН платных услуг РБ отражается по дебету 500 и кредиту субсчета 310.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
29. На субсчете 311 "КСН платных услуг МБ" учитывается движение денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов на КСН платных услуг, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на КСН платных услуг МБ отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
Расходование денег с КСН платных услуг МБ отражается по дебету 501 и кредиту субсчета 311.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.12.2012 № 539 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
30. На субсчете 320 "КСН благотворительной помощи РБ" учитывается движение денег на КСН благотворительной помощи, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.

РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалар түсімі 320 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
РБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалардың жұмсалуы 500 қосалқы шотының дебеті және 320 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
31. 321 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ" қосалқы шотында жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған қайырымдылық көмектің ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалар түсімі 321 қосалқы шотының дебеті және 602 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ ақшалардың жұмсалуы 502 қосалқы шотының дебеті мен 321 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
32. 330 "РБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ ақшалар түсімі 330 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
РБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ ақшаларды жұмсау 500 қосалқы шоттың дебеті және 330 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
33. 331 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ ақшалар түсімі 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ ақшаларды жұмсау 503 қосалқы шоттың дебеті және 331 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.12.10 № 539 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
34. 340 "Ұлттық қордың ҚБШ" қосалқы шотында Ұлттық қордың ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
Ұлттық қордың ҚБШ түсімдері 340 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ұлттық қордың ҚБШ жүргізілген түсімдер сомаларын аудару 500 дебеті және 340 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

Поступление денег на КСН благотворительной помощи РБ отражается по дебету субсчета 320 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН благотворительной помощи РБ отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 320.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
31. На субсчете 321 "КСН благотворительной помощи МБ" учитывается движение денег на КСН благотворительной помощи, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на КСН благотворительной помощи МБ отражается по дебету субсчета 321 и по кредиту субсчета 602.
Расходование денег с КСН благотворительной помощи МБ отражается по дебету субсчета 502 и кредиту субсчета 321.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
32. На субсчете 330 "КСН временного размещения денег РБ" учитывается движение денег на КСН временного размещения денег, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на КСН временного размещения денег РБ отражается по дебету субсчета 330 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с КСН временного размещения денег РБ отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 330.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
33. На субсчете 331 "КСН временного размещения денег МБ" учитывается движение денег на КСН временного размещения денег, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на КСН временного размещения денег МБ отражается по дебету субсчета 331 и по кредиту субсчета 603.
Расходование денег с КСН временного размещения денег МБ отражается по дебету субсчета 503 и кредиту субсчета 331.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.12.2012 № 539 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
34. На субсчете 340 "КСН Национального фонда" учитывается движение денег на КСН Национального фонда.
Поступления на КСН Национального фонда отражаются по дебету субсчета 340 и кредиту субсчета 390.
Перечисление с КСН Национального фонда сумм поступлений отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 340.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

35. 350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған нысаналы қаржыландыру ҚБШ ақша қозғалысы есепке алынады.
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ ақшалар түсімі 350 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ қаражаттарды жұмсау 500 қосалқы шоттың дебеті және 350 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
36. 360 "Анықтауға дейінгі сомалар шоты" қосалқы шотында анықталмаған және бөлінбеген түсімдер шотындағы ұлттық валютадағы ақшалар есепке алынады.
Танылмаған және бөлінбеген шоттан түсімдерді ҚБШ арасында қайтару 300, 301, 340, 310, 311, 320, 321, 330, 331 қосалқы шоттарының дебеті және 360 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
36-1. 370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ" қосалқы шотында Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ-дағы ақша қозғалыстары есепке алынады.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ ақша түсімі 370 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының ҚБШ-нан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шоттың дебеті және 370 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 5-тарау 36-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 13.04.2018 № 463 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36-2. 371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты" қосалқы шотында Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы ақша түсімі 371 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотынан аудару 390 дебеті және 371 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 36-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.28 № 668 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
38. 380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шоттар" қосалқы шотында Ұлттық банк салымдарына (депозиттерге) орналастыру үшін тартылған жергілікті бюджеттердің уақытша бос ақшалары ақшалары есепке алынады.

35. На субсчете 350 "КСН целевого финансирования" учитывается движение денег на КСН целевого финансирования, государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на КСН целевого финансирования отражается по дебету субсчета 350 и кредиту субсчета 600.
Расходование средств с КСН целевого финансирования отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 350.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
36. На субсчете 360 "Счет сумм до выяснения" учитываются деньги в национальной валюте суммы нераспознанных и нераспределенных поступлений.
Возвраты со счета нераспознанных и нераспределенных поступлений между КСН отражается по дебету субсчетов 300, 301, 340, 310, 311, 320, 321, 330, 331 и кредиту субсчета 360.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
36-1. На субсчете 370 "КСН Фонда компенсации потерпевшим" учитывается движение денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим.
Поступление денег на КСН Фонда компенсации потерпевшим отражается по дебету субсчета 370 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с КСН Фонда компенсации потерпевшим, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 370.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 13.04.2018 № 463 (вводится в действие с 01.07.2018).
36-2. На субсчете 371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете", учитывается движение денег на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Поступления на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, отражаются по дебету субсчета 371 и кредиту субсчета 600.
Перечисление со счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, отражается по дебету 390 и кредиту субсчета 371.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-2 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.09.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.12.2011 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
38. На субсчете 380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ" учитываются временно свободные деньги местных бюджетов, привлеченные для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.

транзиттік шотқа ЖБ уақытша бос бюджеттік ақшаларды тарту 380 қосалқы шоттың дебеті бойынша және 301 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
ЖБ тартылған уақытша бос бюджеттік ақшаларды Ұлттық банктегі депозитке аудару 520 қосалқы шоттың дебеті және 380 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 38-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
39. 390 "Түсімдердің жинақтау шоты" қосалқы шоты түсімдерді тиісті бюджеттердің ҚБШ жинақтап, оларды кейіннен бөлу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылатын транзиттік шот. Түсімдердің жинақтау шотынан республикалық, жергілікті бюджеттер, Ұлттық қор арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке төленетін түсімдер сомасын қайтару, түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары (әрі қарай – БСК) арасында немесе аумақтық салық қызметі органдарының арасындағы артық (қате) төленген соманы есепке алу жүзеге асырылады.
Түсімдердің жинақтау шоттарында қаражаттарды есепке алу 390 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Түскен сомаларды бөлу 300, 301, 303, 340, 360 қосалқы шоттарының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетке артық (қате) түскен сомаларды бюджеттен қайтару, оның ішінде Ұлттық қордан тартылған кепілдендірілген трансферт бөлігінде бір жыл ішінде республикалық бюджеттен Ұлттық қорға қайтару 390 қосалқы шотының дебеті мен 300 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
40. 4 "Шетел валютасындағы шоттар" шотында валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы шоттардағы ақшалар қозғалысы есепке алынады.
4-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
400 "Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты";
410 "Аумақтық қазынашылық органдарының шоты";
420 "ЕАЭО туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты";
430 "Шетел валютасындағы басқа шоттар";
440 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шоты.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
41. 400 "Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты" қосалқы шотында жеке негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасы есепке алынады.
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шотына шетел валютасының түсімдері 400 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шотынан шетел валютасын жұмсау (қайта айырбастау) 120 қосалқы шоттың дебеті және 400 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бағамдық оң айырма 400 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бағамдық теріс айырма 120 қосалқы шоттың дебеті және 400 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

Привлечение временно свободных бюджетных денег из МБ на транзитный счет отражается по дебету субсчета 380 и кредиту субсчета 301.
Перевод привлеченных временно свободных бюджетных денег из МБ на депозит в Национальном Банке отражается по дебету субсчета 520 и кредиту субсчета 380.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
39. Субсчет 390 "Сборный счет поступлений" транзитный счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на КСН соответствующих бюджетов. Со сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм между кодами бюджетной классификации (далее - КБК) поступлений или между территориальными органами налоговой службы.
Зачисление средств на сборный счет поступлений отражается по дебету субсчета 390 и кредиту субсчета 600.
Распределение поступивших сумм отражается по дебету субсчетов 300, 301, 303, 340, 360 и кредиту субсчета 390.
Возвраты из бюджета излишне (ошибочно) поступивших сумм в бюджет, в т. ч. возврат в Национальный фонд из республиканского бюджета в течение года части привлеченного из Национального фонда гарантированного трансферта отражается по дебету субсчета 390 и кредиту субсчета 300.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
40. На счете 4 "Счета в иностранной валюте" учитывается движение денег на счетах в иностранной валюте по видам валют.
Счет 4 подразделяется на субсчета:
400 "Счет поступлений в собственность государства";
410 "Счета территориальных органов казначейства";
420 "Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС";
430 "Другие счета в иностранной валюте";
440 "Счет внешнего займа или связанного гранта".
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
41. На субсчете 400 "Счет поступлений в собственность государства" учитывается иностранная валюта, обращенная в собственность государства по отдельным основаниям.
Поступления иностранной валюты на Счет поступлений в собственность государства отражаются по дебету субсчета 400 и кредиту субсчета 120.
Расходование (реконвертация) иностранной валюты со Счета поступлений в собственность государства отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 400.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 400 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 400.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

42. 410 "Аумақтық қазынашылық органдарының шоты" қосалқы шотында мемлекеттік органдардың лауазымдық тұлғаларының шетелге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарын өтеу ретінде шетел валютасындағы қолма-қол ақша түрінде беруге арналған, сондай-ақ консулдық алымдар түрінде түскен нақты шетел валютасындағы қолма-қол ақша шоттарындағы шетел валютасы есепке алынады.
Аумақтық қазынашылық органдарының шотына шетел валютасындағы түсімдер айырбастаудан кейін 410 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының жұмсалуы 120 қосалқы шотының дебеті мен 410 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 410 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 410 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
43. 420 "ЕАЭҚ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты" қосалқы шотында ЕАЭҚ туралы шартқа қатысушы елдерден түскен және қайта айырбастауға және мемлекеттік бюджеттің кірісіне есепке жатқызуға жататын шетел валютасы есепке алынады.
ЕАЭҚ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шотына шетел валютасының түсімдері 420 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының жұмсалуы (қайта айырбастау) 120 қосалқы шотының дебеті мен 420 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 420 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 420 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
44. 430 "Шетел валютасы бойынша басқа шоттар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің шотындағы шетел валютасындағы анықталуға жататын сомалар, қайта айырбастауға және бюджет немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры есебіне жататын шетел валютасының түсімдері, сонымен қатар бюджетке артық (қате) төленген сомаларды қайтаруға арналған шетел валютасы есепке алынады
Шетел валютасы бойынша басқа шоттарына шетел валютасының түсімдері (соның ішінде қайта айырбастау) 430 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасын жұмсау қайта айырбастау және аударымдардан кейін 120 қосалқы шоттың дебеті және 430 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бағамдық оң айырма 430 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бағамдық теріс айырма 120 қосалқы шоттың дебеті және 430 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

42. На субсчете 410 "Счета территориальных органов казначейства" учитывается иностранная валюта на счетах территориальных органов казначейства, предназначенная для выдачи в виде наличной иностранной валюты в качестве возмещения расходов, связанных с командированием за границу должностных лиц государственных органов, а также наличная иностранная валюта, поступившая в виде консульских сборов.
Поступления иностранной валюты на Счета территориальных органов казначейства после конвертации отражаются по дебету субсчета 410 и кредиту субсчета 120.
Расходование иностранной валюты отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 410.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 410 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 410.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
43. На субсчете 420 "Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС" учитывается иностранная валюта, поступившая от стран – участниц договора о ЕАЭС, и подлежащая реконвертации и зачислению в доход государственного бюджета.
Поступления иностранной валюты на Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС отражаются по дебету субсчета 420 и кредиту субсчета 120.
Расходование (реконвертация) иностранной валюты отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 420.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 420 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 420.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
44. На субсчете 430 "Другие счета в иностранной валюте" учитываются иностранная валюта, находящаяся на счетах государственных учреждений, суммы до выяснения в иностранной валюте, поступления иностранной валюты, подлежащие реконвертации и зачислению в бюджет или Национальный фонд, а также иностранная валюта, предназначенная для возврата плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет.
Поступления иностранной валюты на Другие счета в иностранной валюте (в том числе конвертация) отражаются по дебету субсчета 430 и кредиту субсчета 120.
Расходование после реконвертации или перевода иностранной валюты с Других счетов в иностранной валюте отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 430.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 430 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 430.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

44-1. 440 "Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шоты" қосалқы шотында үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар туралы келісімдер шеңберінде түскен шетел валютасы есепке алынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шотына шетел валютасының түсімдері 440 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Қайта айырбасталғаннан кейін және аударылғаннан кейін Сыртқы қарыз немесе байланысты грант шотынан шетел валютасының жұмсалуы 120 қосалқы шотының дебеті мен 440 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 440 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 440 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 44-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
45. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
46. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
47. 5 "Есеп айырысулар" шотында ақшалардың жұмсалуы бойынша операциялар, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін тартылған жергілікті бюджеттердің қаражаттарын орналастыру бойынша есеп айырысулар, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар, ішкі есеп айырысулар есепке алынады.
5-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
500 "Шығыстарды жүргізу";
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
502 "ЖБ қайырымдылық көмегінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
503 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу";
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";
521 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";
522 "Қызмет көрсету, мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу".
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дан, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарынан, Арнаулы мемлекеттік қор шоты, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты, нысаналы қаржыландыру ҚБШ-нан, Еуразиялық экономикалық одағының шотынан, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттарынан, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотынан, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарынан және мемлекеттік сатып алу шоттарынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.

44-1. На субсчете 440 "Счет внешнего займа или связанного гранта" учитывается иностранная валюта, поступившая в рамках соглашений о правительственных внешних займах или связанных грантах.
Поступления иностранной валюты на Счет внешнего займа или связанного гранта отражаются по дебету субсчета 440 и кредиту субсчета 120.
Расходование после реконвертации или перевода иностранной валюты со Счета внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 440.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 440 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 440.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
45. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
46. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
47. На счете 5 "Расчеты" учитываются операции по расходованию денег, расчеты по размещению средств местных бюджетов, привлеченных для размещения во вклады (депозиты) Банка, расчеты по недостачам МБ, внутренние расчеты.
Счет 5 подразделяется на субсчета:
500 "Проведение расходов";
501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ";
503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
510 "Проведение расходов по внешним займам";
521 "Проведение расходов по гарантированным государством займам";
522 "Проведение расходов по обслуживанию, гарантированных государством займам".
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы, проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, со счета Специального государственного фонда, специальных счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, со счета Евразийского экономического союза, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счета дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетов государственных закупок.

Жүргізілген шығыстар сомасына әр күнге 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379 және 381 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-1. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары:
500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында – жергілікті бюджеттің ҚБШ, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің шоттары, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарына және мемлекеттік сатып алу шоттары бойынша шығыстары;
501 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
502 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
503 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында есепке алады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 501 қосалқы шотының дебеті мен 311 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ кассалық шығыстарды қалпына келтіру 311 қосалқы шотының дебеті мен 501 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
48-2. 502 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-ғы шығыстар есепке алынады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 502 қосалқы шотының дебеті мен 321 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ кассалық шығыстарды қалпына келтіру 321 қосалқы шотының дебеті мен 502 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 48-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрықтарымен.

На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379 и 381.
Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48-1. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 500 "Проведение расходов" ‒ расходы по КСН местного бюджета, счетам субъектов квазигосударственного сектора, счетам операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счетам государственных закупок;
на субсчете 501 "Проведение расходов по КСН платных услуг МБ";
на субсчете 502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ";
на субсчете 503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ";
на субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам".
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 501 и кредиту субсчета 311.
Восстановление кассовых расходов на КСН платных услуг МБ отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 501.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48-2. "На субсчете 502 "Проведение расходов по КСН благотворительной помощи МБ" учитываются расходы на КСН благотворительной помощи МБ.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 502 и кредиту субсчета 321.
Восстановление кассовых расходов на КСН благотворительной помощи МБ отражается по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 502.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.

48-3. 503 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ-ғы шығыстары есепке алынады.
Жүргізілген шығыстар сомасының әрбір күніне 503 қосалқы шоттың дебеті және 331 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды ақшаларын уақытша орналастыру ЖБ ҚБШ қалпына келтіру 331 қосалқы шоттың дебеті және 503 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 48-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
48-4. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. 510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шоттағы шығыстар есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген шығыстар 510 қосалқы шоттың дебеті және 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
50. 520 "ЖБ қаражаттарын орналастыру жөніндегі есеп айырысулар" қосалқы шотында Ұлттық Банктегі салымдарға (депозиттерге) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган орналастырған жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшалары есепке алынады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру 520 қосалқы шоттың дебеті және 380 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ақшаны ішінара немесе толық қайтару кезінде 301 қосалқы шоттың дебеті және 520 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
51. 530 "ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіпте өтеуге жататын ақша қаражаттарының жетіспейтін, ұрланған сомаларды есепке алады.
530 қосалқы шоттың дебетіне ҚБШ айқындалған жетіспеушілік, ұрланған ақша қаражатының сомасы жатады, бұл ретте 301, 311, 321, 331 қосалқы шоттары кредиттеледі.
301, 311, 321, 331 қосалқы шоттың дебетіне келтірілген залалды өтеуге ҚБШ түскен сомалар жазылады, бұл ретте 530 қосалқы шоты кредиттеледі.
52. 540 "Ішкі есеп айырысулар" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар 5-34 "Тиісті бюджеттердің ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны деректерінің түсімдер мен шығыстар жөніндегі есептілік нысандарымен сәйкес емес сомаларын есепке алады.
Түсімдер бойынша есептілік нысандармен алшақтық сомасына 600 қосалқы шоттың дебеті және 540 қосалқы шоттың кредиті бойынша, ал шығыстар бойынша - 540 қосалқы шоттың дебеті және алшақтық сомаларын көрсете отырып, оның туындау себептері туралы аумақтық қазынашылық органдар берген жазбаша ақпарат негізінде 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар аумақтық қазынашылық органдарынан бюджетке артық (қате) төленген түсімдер сомасының қайтару сомалары туралы растауды алған кезде 540 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша, ал шығыстар бойынша – 500 қосалқы шотының дебеті мен 540 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
540 "Ішкі есеп айырысулар" қосалқы шоты бойынша сальдо шығарылмайды. Бас-журнал кітабында және дебет бойынша осы қосалқы шот бойынша балансында - шығыстар бойынша алшақтық сомасы, кредит бойынша – түсімдер бойынша алшақтық сомасы көрсетіледі.

48-3. На субсчете 503 "Проведение расходов по КСН временного размещения денег МБ" учитываются расходы на КСН временного размещения денег МБ.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 503 и кредиту субсчета 331.
Восстановление кассовых расходов на КСН временного размещения денег МБ отражается по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 503.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
48-4. Исключен приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. На субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам" учитываются расходы на счете по внешним займам.
Проведенные расходы по внешним займам отражаются по дебету субсчета 510 и кредиту субсчета 302 "Счет по внешним займам".
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
50. На субсчете 520 "Расчеты по размещению средств МБ" учитываются временно свободные бюджетные деньги местных бюджетов, размещенные центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Размещение денег во вклады (депозиты) в Национальном Банке временно свободных бюджетных денег местных бюджетов отражается по дебету субсчета 520 и кредиту субсчета 380.
При частичном или полном возврате денег производится запись по дебету субсчета 380 и кредиту субсчета 520.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
51. На субсчете 530 "Расчеты по недостачам МБ" учитываются местными уполномоченными органами по исполнению бюджета суммы недостач, хищений денежных средств, подлежащие возмещению в установленном законодательством порядке.
В дебет субсчета 530 относятся суммы выявленных недостач, хищений денежных средств на КСН, при этом кредитуется субсчета 301, 311, 321, 331.
В дебет субсчетов 301, 311, 321, 331 записываются суммы, поступившие на КСН в возмещение причиненного ущерба, при этом кредитуется субсчет 530.
52. На субсчете 540 "Внутренние расчеты" местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают суммы несоответствия данных формы 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" с отчетными формами по поступлениям и расходам.
На сумму расхождений с отчетными формами по поступлениям производится запись по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 540, а по расходам - по дебету субсчета 540 и кредиту субсчета 500, на основании письменной информации о причинах возникновения расхождений с указанием сумм, представленной территориальными органами казначейства.
Местными уполномоченными органами по исполнению бюджетов при получении от территориальных органов казначейства подтверждения о суммах возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет производится запись по дебету субсчета 540 и кредиту субсчета 600, а по расходам - по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 540.
По субсчету 540 "Внутренние расчеты" сальдо не выводится. В книге Журнал-главная и в балансе по данному субсчету по дебету показывается сумма расхождений по расходам, по кредиту - сумма расхождений по поступлениям.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
52-1. 6 "Түсімдер" шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарындағы, Арнаулы мемлекеттік қор шотындағы, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарындағы түсімдер бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
600 "Түсімдерді есепке алу";
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
621 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
622 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке алу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу";
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдерді есепке алу".
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитеті республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-дағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қор шотындағы, тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының арнаулы шотындағы, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одағының ҚБШ-дағы, анықталғанға дейінгі сомалар, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттарындағы, мемлекеттік сатып алу шоттарындағы және білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекцияның шотындағы түсімдер есепке алынады.

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
52-1. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счетов местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальных счетах центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
621 "Зачисление поступлений по гарантированным государством займам";
622 "Зачисление поступлений по обслуживанию гарантированных государством займов";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
624 "Зачисление поступлений на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, на счете Специального государственного фонда, специальном счете центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, целевого финансирования, Евразийского экономического союза, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счета государственных закупок и на счет дирекции по реализации пилотного национального проекта в области образования.

БҚШ бойынша жүргізілген түсімдер 600 қосалқы шотының дебеті және 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында - жергілікті бюджеттің ҚБШ-на және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына, операторлардың қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау шоттары және мемлекеттік сатып алу шоттарына түсімдерді;
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-на түсімдерді есепке алу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу" есепке алады;
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдерді есепке алу".
601 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
602 "ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ түсімдер есепке алынады.
ЖБ қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 321 қосалқы шоттың дебеті және 602 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
603 "ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында ЖБ ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ-ға түсімдер ескеріледі.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ бойынша жүргізілген түсімдер 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шотқа түсімдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген түсімдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебеті және 610 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түсімдер есепке алынады.

Проведенные поступления по ЕКС отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" поступления на КСН местного бюджета, на счета субъектов квазигосударственного сектора, счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и счета государственных закупок;
601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ";
602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ";
603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
624 "Зачисление поступлений на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на КСН платных услуг МБ" учитываются поступления на КСН платных услуг МБ.
Проведенные поступления по КСН платных услуг МБ отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на КСН благотворительной помощи МБ" учитываются поступления на КСН благотворительной помощи МБ.
Проведенные поступления по КСН благотворительной помощи МБ отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на КСН временного размещения денег МБ" учитываются поступления на КСН временного размещения денег МБ.
Проведенные поступления по КСН временного размещения денег МБ отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам.
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.
На субсчете 623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования" учитываются поступления на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.
На субсчете 624 "Зачисление поступлений на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы" учитываются поступления на Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы.

Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына ақша түсімі 379 қосалқы шотының дебеті және 624 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. Ереже 52-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
53. 9 "Нәтижелер" шотында жергілікті бюджеттердің, сыртқы қарыздар бойынша, ЖБ ақылы қызметтері бойынша, ЖБ қайырымдылық көмек бойынша, ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "ЖБ ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі";
953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі";
954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі".
Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға 900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 104-бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-1. Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға 910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 610 қосалқы шоты бойынша қалдықты 910 қосалқы шоттың кредитіне, ал 510 қосалқы шоты бойынша қалдықты 910 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.

Поступление денег на Специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы отражается по дебету субсчета 379 и кредиту субсчета 624.
Сноска. Правила дополнены пунктом 52-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам МБ, по благотворительной помощи МБ, по временному размещению денег МБ, по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования, по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам МБ";
921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ";
953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования";
954 "Результат исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.
После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 104 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-1. Субсчет 910 "Результат исполнения по внешним займам" предназначен для определения результатов исполнения внешних займов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 910 остатка по субсчету 610, а в дебет субсчета 910 остатка по субсчету 510.

Сыртқы қарыздар бойынша түсімдері мен шығыстары 910 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 610 және 510 қосалқы шоттары жабылады.
910 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. Ереже 53-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
53-2. ЖБ ақылы қызметтерінің атқарылу нәтижелерін анықтауға 911 "ЖБ ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 601 қосалқы шоты бойынша қалдықты 911 қосалқы шоттың кредитіне, ал 501 қосалқы шоты бойынша қалдықты 911 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
ЖБ ақылы қызметтері бойынша түсімдері мен шығыстары 911 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 601 және 501 қосалқы шоттары жабылады.
911 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы ЖБ ақылы қызметтерінің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. Ереже 53-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
53-3. 921 "ЖБ қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты ЖБ қайырымдылық көмектің атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 602 қосалқы шоты бойынша қалдықты 921 қосалқы шотының кредитіне, ал 502 қосалқы шоты бойынша қалдықты 921 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы айқындалады.
ЖБ қайырымдылық көмек бойынша түсімдері мен шығыстары 921 қосалқы шотына есептен шығарылғаннан кейін 602 және 502 қосалқы шоттары жабылады.
921 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы ЖБ қайырымдылық көмектің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. Ереже 53-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрықтарымен.
53-4. ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға 931 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 603 қосалқы шоты бойынша қалдықты 931 қосалқы шоттың кредитіне, ал 503 қосалқы шоты бойынша қалдықты 931 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру бойынша түсімдері мен шығыстары 931 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 603 және 503 қосалқы шоттары жабылады.
931 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. Ереже 53-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

После списания поступлений и расходов по внешним займам на субсчет 910 закрываются субсчета 610 и 510.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 910 является результатом исполнения внешних займов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
53-2. "Субсчет 911 "Результат исполнения по платным услугам МБ" предназначен для определения результатов исполнения платных услуг МБ.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 911 остатка по субсчету 601, а в дебет субсчета 911 остатка по субсчету 501.
После списания поступлений и расходов по платным услугам МБ на субсчет 911 закрываются субсчета 601 и 501.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 911 является результатом исполнения платных услуг МБ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
53-3. Субсчет 921 "Результат исполнения по благотворительной помощи МБ" предназначен для определения результатов исполнения благотворительной помощи МБ.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 921 остатка по субсчету 602, а в дебет субсчета 921 остатка по субсчету 502.
После списания поступлений и расходов по благотворительной помощи МБ на субсчет 921 закрываются субсчета 602 и 502.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 921 является результатом исполнения благотворительной помощи МБ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
53-4. "Субсчет 931 "Результат исполнения по временному размещению денег МБ" предназначен для определения результатов исполнения временного размещения денег МБ.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 931 остатка по субсчету 603, а в дебет субсчета 931 остатка по субсчету 503.
После списания поступлений и расходов по временному размещению денег на субсчет 931 закрываются субсчета 603 и 503.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 931 является результатом исполнения временного размещения денег МБ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

53-5. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-6. 951 "Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 621 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының кредитіне, ал 521 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша түсімдер мен шығыстарды 951 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 621 және 521 қосалқы шоттар жабылады.
951 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. 53-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-7. 952 "Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 622 қосалқы шоты бойынша қалдықты 952 қосалқы шотының кредитіне, ал 522 қосалқы шоты бойынша қалдықты 952 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша түсімдер мен шығыстарды 952 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 622 және 522 қосалқы шоттар жабылады.
952 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық мемлекет кепілдік берген қарыздарға қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. 53-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 25.02.2022 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-8. 953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 623 қосалқы шоты бойынша қалдықты 953 қосалқы шотының кредитіне, ал 523 қосалқы шоты бойынша қалдықты 953 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.

53-5. Исключен приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-6. Субсчет 951 "Результат исполнения по гарантированным государством займам" предназначен для определения результатов исполнения по гарантированным государством займам. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 951 остатка по субсчету 621, а в дебет субсчета 951 остатка по субсчету 521.
После списания поступлений и расходов по гарантированным государством займам на субсчет 951 закрываются субсчета 621 и 521.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 951 является результатом исполнения по гарантированным государством займам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-6 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-7. Субсчет 952 "Результат исполнения по обслуживанию гарантированных государством займов" предназначен для определения результатов исполнения по гарантированным государством займам. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 952 остатка по субсчету 622, а в дебет субсчета 952 остатка по субсчету 522.
После списания поступлений и расходов по обслуживанию гарантированных государством займов на субсчет 952 закрываются субсчета 622 и 522.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 952 является результатом исполнения по обслуживанию гарантированных государством займов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-7 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.02.2022 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-8. Субсчет 953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования" предназначен для определения результатов исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 953 остатка по субсчету 623, а в дебет субсчета 953 остатка по субсчету 523.

Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі түсімдер мен шығыстарды 953 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 623 және 523 қосалқы шоттар жабылады.
953 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. 53-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 10.03.2023 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-9. Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға 954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 624 қосалқы шоты бойынша қалдықты 954 қосалқы шоттың кредитіне, ал 524 қосалқы шоты бойынша қалдығы 954 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 954 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 624 және 524 қосалқы шоттары жабылады.
954 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шоты бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 53-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Баланстан тысқары қосалқы шоттарда есепке алу қос жазба тәсілін сақтамай қарапайым жүйе бойынша жүргізіледі және дебет қалдығы ғана болады.
55. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
56. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
57. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
58. 013 "Бюджеттік кредиттер" баланстан тысқары шотында республикалық бюджеттен берілген және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың бюджеттерінен алынған бюджеттік кредиттер, сондай-ақ аудандардың бюджеттеріне (облыстық маңызы бар қалалардың) облыстық бюджеттер берген бюджеттік кредиттер есепке алынады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.09.2018 № 848 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

После списания поступлений и расходов по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования на субсчет 953 закрываются субсчета 623 и 523.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 953 является результатом исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-8 в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 10.03.2023 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-9. Субсчет 954 "Результат исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы" предназначен для определения результатов исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 954 остатка по субсчету 624, а в дебет субсчета 954 остатка по субсчету 524.
После списания поступлений и расходов по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы на субсчет 954 закрываются субсчета 624 и 524.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 954 является результатом исполнения по специальному счету местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-9 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Учет на забалансовых счетах ведется по простой системе, без соблюдения способа двойной записи и имеет только дебетовый остаток.
55. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
56. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
57. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
58. На забалансовом счете 013 "Бюджетные кредиты" учитываются бюджетные кредиты, выданные из республиканского бюджета и полученные бюджетами областей, городов республиканского значения и столицы, а также бюджетные кредиты, выданные областными бюджетами бюджетам районов (городов областного значения).
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2018 № 848 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

59. 014 "Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі" баланстан тысқары шотында республикалық және жергілікті бюджеттерден бұрын берілген кредиттер бойынша субъектілердің берешегін есепке алу жүргізіледі.
60. 015 "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша қарыздар" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік сыртқы және ішкі борышты, мемлекет кепілдік берген сыртқы және ішкі борыш сомаларын, мемлекеттің сыртқы және ішкі кепілгерлері бойынша қарыздар сомасын есепке алуды жүргізеді.
Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
61. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрықтарымен.
62. Алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.20 № 472 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
63. 018 "Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резерві" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резервінің жұмсалуы жөніндегі деректерді есепке алуды жүргізеді. Жоспарлы тағайындаулардың ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанын қоса алғанда түгел пайдаланылмаған қалдықтары жойылады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.28 № 668 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
64. 024 "Аккредитивтер" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шарт сомасының шегінде шетел валютасында ашылған аккредитивті есепке алуды жүргізеді.
65. Бюджеттік есепке алуды жүргізуді халық саны екі мың адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары осы Қағидаларға сәйкес 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап, халық саны екі мың және одан аз адам болатын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 277 бұйрығымен.
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
1-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бас-журнал кітабы
20___жылғы "__"_____________
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Күні _____ ж.
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Күні
Мемориалдық
ордер №
Айналым сомасы
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Жыл басындағы қалдық
Жыл басынан бастап
айналымдар жиыны
Айдың басындағы қалдық
Бір айдағы айналымдар жиыны
Айдың соңындағы қалдық
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
20___жылғы "__"______________
Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша
мемориалдық ордер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Кіріс қалдығы 20___жылғы "__"_________
р/р
Операциялар мазмұны
Қосалқы шоттар нөмірі
Сомасы
дебет
кредит
Айналымдар жиыны
Бір күндегі сальдо
Шығыс қалдығы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ___________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
___________________________
(уәкілетті органның атауы)
Мемориалдық ордер
20___жылғы "__"______________
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Кіріс қалдығы
р/р
Операциялар мазмұны
Қосалқы шоттар нөмірі
Сомасы
дебет
кредит
Айналымдар жиыны
Бір күндік сальдо
Шығыс қалдығы
Қосымшасы _____ парақ
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ______________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қолма-қол ақшаны бақылау шоттардың толық жазылуы 20___ жылғы "__" __________

59. На забалансовом счете 014 "Задолженность субъектов по бюджетным кредитам" ведется учет задолженности субъектов по ранее выданным кредитам из республиканского и местных бюджетов.
60. На забалансовом счете 015 "Государственный и гарантированный государством долг, долг по поручительствам государства" центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ведется учет государственного внешнего и внутреннего долга, сумм гарантированного государством внешнего и внутреннего долга, сумм долга по внешним и внутренним поручительствам государства.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
61. Исключен приказом Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
62. Исключен приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472(вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
63. На забалансовом счете 018 "Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов" уполномоченными органами по исполнению бюджета ведется учет данных по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов. Неиспользованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются.
Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2011 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
64. На забалансовом счете 019 "Аккредитивы" центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ведется учет аккредитива, открытого в пределах суммы договора в иностранной валюте.
65. Ведение бюджетного учета аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек осуществляется с 1 января 2018 года, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек осуществляется в соответствии с настоящими Правилами с 1 января 2020 года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 65 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 277.
Приложение 1
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма
Книга Журнал-главная
за ______ 20___ г.
Дата _________ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Дата
№ мемориального ордера
Сумма оборотов
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Остаток на начало года
Итого оборотов с начала года
Остаток на начало месяца
Итого оборотов за месяц
Остаток на конец месяца
Приложение 2
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2011 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма
Мемориальный ордер
по единому казначейскому счету
за "__" _______ 20___ г
Единица измерения: тенге, тиын
Входящий остаток за "__" _______ 20___ года
п/п
Содержание операции
Номер субсчетов
Сумма
дебет
кредит
Итого оборотов
Сальдо за день
Исходящий остаток
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета ________ ___________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.12.2011 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма
Мемориальный ордер №
за "__" _______ 20___ г
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Входящий остаток
п/п
Содержание операции
Номер субсчетов
Сумма
дебет
кредит
Итого оборотов:
Сальдо за день:
Исходящий остаток
Приложение на ________ листах.
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета ________ _________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к Правилам ведения
бюджетного учета

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: мың теңге
Операция мазмұны
______________ ҚБШ
______________ ҚБШ
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жылдың басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
______________ ҚБШ
______________ шоты
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жылдың басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБШ - қолма-қол ақшаны бақылау шоты.
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
5-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бірыңғай қазынашылық шоттан салымдарға (депозиттерге)
орналастырылған сомалардың толық жазылуы
20___жылғы "__"____________
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндегі
дебет
кредит
дебет
кредит
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
6-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Жергілікті бюджеттерден депозиттерге орналастырылған
сомалардың толық жазылуы
20___жылғы "__"______________
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Түсім
ЖБ орналастыру және қайтару
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндегі
Жыл басынан бастап
оның ішінде
ағымдағы күндегі
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жиыны
Сальдо
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
7-қосымша
нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бюджеттердің түсімдері мен шығыстардың
толық жазылуы
20___жылғы "__" ______________
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Түсімдер
Шығыстар
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күнге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күнге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Сальдо
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
№ 1 нысан
Қазынашылық комитетінің балансы 20___ жылғы "____" __________

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 06.09.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
_______________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по счетам за "___" _______ 20 ___ года
Вид бюджета
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование операций
КСН ______________
КСН ______________
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
КСН ______________
Счет ______________
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Примечание:
расшифровка аббревиатуры:
КСН – контрольный счет наличности.
Приложение 5
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка размещенных с Единого казначейского счета
сумм во вклады (депозиты)
за "__" _______ 20___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 6
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка размещенных сумм депозитов с местных бюджетов
за "__" _______ 20___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Поступление
Размещение и возврат на МБ
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Итого
Сальдо
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 7
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по поступлениям и расходам бюджета
за "__" _______ 20___ г.
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Поступления
Расходы
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Сальдо
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 8
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 1
Баланс Комитета казначейства на "__" _______ 20___ года

800
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_______________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ _________________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚБШ – қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
РБ – республикалық бюджет;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі.
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
Бюджеттік кредиттерді есепке алу кітабы
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.05.2017 № 350 бұйрығымен
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
№ 3 нысан
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш,
мемлекеттің кепілгерлері бойынша қарыздары туралы есеп
20___жылғы "__"______________
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Кезеңділігі:________________________
№ р/р
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
мың.
теңге
мың. АҚШ долл
I
Мемлекеттік борыш
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышы1
1.1
ішкі
1.2
сыртқы
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің борышы
2.1
ішкі
2.2
сыртқы
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы
органдарының борышы2
3.1
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы
3.2
өзге кредит берушілер алдындағы борыш
II
Мемлекет кепілдік берген борыш
1
ішкі
2
сыртқы
III
Мемлекеттің кепілгерлері бойынша міндеттемелер
1
ішкі
2
сыртқы
Барлығы, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлері бойынша міндеттемелері (I+II+III)
Анықтама:
20___жылғы "__"______________ АҚШ долларының бағамы
Көзі:
Ескерту:
1 - өзара талаптарды есептемегенде (жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының Yкiмeтi алдындағы борышы)
2 - жергілікті атқарушы органдардың борыштық міндеттемелер бойынша деректер базасын қалыптастыру және салыстыру процесі аяқталған сон борышты бағалау нақтылануға тиіс
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
нысан
_____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне үкіметаралық
келісімдер бойынша берілген кредиттер бойынша есеп
20___жылғы "__"______________
Ескерту. 13-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
№ 5 нысан
______________________________
(уәкілетті органның атауы)
Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар жөніндегі есеп 20___жылғы "__" __________ жағдайы бойынша (айы)

800
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КСН – контрольный счет наличности;
РБ – республиканский бюджет;
МБ – местный бюджет;
НБ РК –Национальный банк Республики Казахстан.
Приложение 11
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 11 исключено приказом Министра финансов РК от 30.05.2017 № 350 (вводится в действие после дня его государственной регистрации).
Приложение 12
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
форма № 3
Отчет о государственном и гарантированном государством
долге, долг по поручительствам государства
на "__" _______ 20___ г.
Периодичность: ______________________
№ п/п
Наименование показателей
Единицы измерения
тыс.тенге
тыс.долл США
I
Государственный долг
1
Долг Правительства Республики Казахстан 1
1.1
внутренний
1.2
внешний
2
Долг Национального Банка Республики
Казахстан
2.1
внутренний
2.2
внешний
3
Долг местных исполнительных органов
Республики Казахстан 2
3.1
перед Правительством Республики Казахстан
3.2
перед прочими кредиторами
II
Гарантированный государством долг
1
внутренний
2
внешний
III
Долг по поручительствам государства
1
внутренние
2
внешние
Всего государственный и гарантированный
государством долг, долг по поручительствам
государства (I+II+III)
Справочно:
курс доллара США на
Источник:
Примечание:
1 - без учета взаимных требований (долга местных исполнительных
органов перед Правительством Республики Казахстан)
2 - оценка долга подлежит уточнению по завершению процесса
формирования и сверки базы данных по долговым обязательствам местных
исполнительных органов
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета _________ _____________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 13
к Правилам ведения бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет по кредитам, предоставленным Правительству
Республики Казахстан по межправительственным соглашениям
за "__" _______ 20___ год
Сноска. Приложение 13 исключена приказом Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
Приложение 14
к Правилам ведения бюджетного учета

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.05.2017 № 350 бұйрығымен
Өлшем бірлігі: мың теңге
Ұйымның, Бағдарламаның және кіші бағдарламаның коды
Мекеменің коды
Ұйымның атауы
Донор
Бюджеттік сынып тама коды
Жыл басындағы арнаулы шоттағы қаражат қалдығы
Қарыздар және байланысты гранттар бойынша қаражат түсімі
Қарыздар және байланысты гранттар бойынша қаражат жумсау
Есепті кезеңнің аяғындағы арнаулы шоттағы қаражат қалдығы
Есепті айға
Жыл басынан
Есепті айға
Жыл басынан
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________ ____________________________________
(қолы)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы
органдар резервтерінің жұмсалуы жөніндегі ақпарат
20___жылғы "__" ____________
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Өлшем бірлігі: мың теңге
Резервтін атауы
Бекітілген бюджет бойынша
Нақтыланған бюджет бойынша
Жыл басынан бастап бөлінгені
Кезеңге арналған міндеттемелер бойынша жоспар
Төленген міндеттемелер
Қаражат қалдықтары (бағ.3-
бағ.4)
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттер аумағындағы техногендік және табиғи сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған Төтенше резерві
Шұғыл шығындарға арналған резерві
Соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерві
Бюджеттер бойынша қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға арналған резерв
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық бөлімшесінің басшысы
______________ ________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
нысан
_____________________________
(уәкілетті органның атауы)
Мемлекеттік мекемелердің аккредитивтер сомаларын есепке алу
үшін шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер
20___жылғы "__" ______________
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Өлшем бірлігі: ____________________
р/р
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Сомасы
Барлығы:
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ___________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
№ 6 нысан
_________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялық күннің жабылуы туралы есеп
20___жылғы "__"__________
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.05.2017 № 350 бұйрығымен
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Кезең басындағы қалдық
Түсімдердің барлығы
Шығыстардың барлығы
Кезеңнің аяғындағы қалдық
А
1
2
3
4
5
1
Барлығы:
2
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты
3
Аумақтық қазынашылық органдарының шоттары
4
ЕАЭО туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты
5
Шетел валютасындағы басқа да шоттар
6
Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар шоты
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ __________________________________
(қолы)                  (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
18-қосымша
№ 2-М нысан
______________________________
(уәкілетті органның атауы)
Жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп 20___ жылғы "__" __________

Сноска. Приложение 14 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.05.2017 № 350 (вводится в действие после дня его государственной регистрации).
форма № 5
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет по внешним займам и связанным грантам
по состоянию на _____________ 20___ г
(месяц)
Единица измерения: тысяч тенге
Код организации, программы и подпрограммы
Код учреждения
Наименование организации
Донор
Код бюджетной классификации
Остатки средств на спецсчете на начало года
Поступление средств по займу и связанным грантам
Расходование средств займа и связанных грантов
Остатки средств на спецсчете на конец отчетного периода
За отчетный месяц
С начала года
За отчетный месяц
С начала года
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета: ___________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 15 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
форма
Информация по расходованию резерва Правительства
Республики Казахстан и местных исполнительных органов
за "__" _______ 20___ г
Единицы измерения: тыс. тенге
Наименование резерва
По
утверж-
денному
бюджету
По
уточнен-
ному
бюджету
Распре-
делено с
начало
года
План по
обязатель-
ствам на
период
Оплачен-
ные
обяза-
тельства
Остаток
средств
(гр.3-
гр.4)
1
2
3
4
5
6
7
Всего, в т.ч.:
Чрезвычайный резерв
для ликвидации
чрезвычайных
ситуаций природного
и техногенного
характера на
территории
Республики Казахстан
и др. государств
Резерв на неотложные
затраты
Резерв на исполнение
обязательств по
решениям судов
Резерв на покрытие
дефицита наличности
по бюджетам
Руководитель структурного подразделения по бюджетному
учету уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 16
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 16 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.09.2010 № 472 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Сведения об остатках на счетах для учета сумм аккредитивов
государственных учреждений
на "__" _______ 20___ год
Единица измерения:____________________
п/п
Наименование администратора бюджетных программ
Сумма
Всего:
Руководитель структурного
подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по
исполнению бюджета ______________ __________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 17
к Правилам ведения бюджетного учета
Сноска. Приложение 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738; в приложение 17 внесены изменения на государственном языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.05.2017 № 350 (вводится в действие после дня его государственной регистрации).
форма № 6
Отчет о закрытии операционного дня по счетам в иностранной
валюте за "__" _______ 20__ г
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало периода
Всего поступлений
Всего расходов
Остаток на конец периода
А
1
2
3
4
5
1
Всего:
2
Счет поступлений в собственность государства
3
Счета территориальных органов казначейства
4
Счет поступлений в рамках договора о ЕАЭС
5
Другие счета в иностранной валюте
6
Счет внешнего займа или связанного гранта
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета:
_________ ___________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 18
к Правилам ведения бюджетного учета

Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.12.2015 № 738 бұйрығымен.
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Айы
ҚР ҰБ 01.___ 20_ __ ж. қалдық сомасы
айлық айналымы
ҚР ҰБ 01.__ 20 __ ж. қалдық сомасы
БҚШ-тан орналастыру
БҚШ-на қайтару
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы __________________ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шоттардың нөмірі
Шоттардың атауы
Қосалқы шоттардың нөмірі
Қосалқы шоттардың атауы
1
Ақшалай қаражат

Сноска. Приложение 23 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.12.2015 № 738.
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Справка
по временно свободным бюджетным средствам (депозитам),
размещенным в Национальном банке с Единого казначейского счета
на "__" _______ 20___ г.
Единица измерения: тенге, тиын
Месяц
Остаток сумм в НБ РК на 01._______ 20___ г.
Обороты за месяц
Остаток сумм в НБ РК на 01._______ 20___ г.
Размещение с
ЕКС
Возврат на
ЕКС
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 24
к Правилам ведения
бюджетного учета
План счетов бюджетного учета
Сноска. Приложение 24 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер счетов
Наименование счетов
Номер субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства

1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментіндегі республикалық бюджетті орындаудың бухгалтерлік есебі жөніндегі Нұсқаулық" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 31 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 487 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментінде Республикалық бюджеттің атқарылуының бухгалтерлік есебі жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаментінің 1998 жылғы 28 мамырдағы N 254 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 84 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Департаментіндегі республикалық бюджетті орындаудың бухгалтерлік есебі жөніндегі Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 11 тамыздағы N 372 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 596 болып тіркелген).
4. "Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 445 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3338 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2005 жылғы N 16, 128 бап. жарияланған).

1. Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 31 "Об утверждении "Инструкции по бухгалтерскому учету исполнения республиканского бюджета в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 487).
2. Приказ Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 28 мая 1998 года № 254 "О внесении дополнений в Инструкцию по бухгалтерскому учету исполнения республиканского бюджета в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 84).
3. Приказ Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 11 августа 1998 года № 372 "О внесении дополнений и изменений в Инструкцию по бухгалтерскому учету исполнения республиканского бюджета в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 596).
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2004 года № 445 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3338, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2005 года, № 16, ст. 128).