Білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 29 қарашадағы N 583 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 13 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5036 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.09.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 13) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 87) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 08.06.2023 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 27.07.2015 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 қарашадағы N 946 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 15 желтоқсанда N 3282 тіркелген, 2005 жылғы 21 қазанда N 195-196 (929-930) "Заң газетінде" жарияланған,) күші жойылды деп танылсын.
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.М. Өмірбаев) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2007 жылғы 29 қарашадағы
N 583 бұйрығымен бекітілді
Мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2007 года N 583. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2007 года N 5036.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 23.09.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 87) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 08.06.2023 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 27.07.2015 № 488 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 ноября 2004 года N 946 "Об утверждении Правил организации учебно-методической работы в организациях образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 3282, опубликованный в "Юридической газете" от 21 октября 2005 года N 195-196 (929-930)).
3. Департаменту высшего и послевузовского образования (Омирбаев С.М.) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Шамшидинову К.Н.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 29 ноября 2007 г. N 583
Правила организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях высшего и (или) послевузовского образования, за исключением организаций образования в области культуры

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 08.06.2023 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 13) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 87) тармақшасына сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. ЖЖОКБҰ-ның білім беру қызметі білім беруді, оның ішінде оқу процесін жүзеге асыру және тиімді ұйымдастыру үшін жоспарлы және ғылыми-негізделген жағдайлар жасауға бағытталған әдістемелік жұмысқа негізделген.
жоспарлы және ғылыми-негізделген шарттылығы, оның ішінде оқу процесін тиімді ұйымдастыру және білім беруді жүзеге асыруға бағытталған.
3. Әдістемелік жұмыс оқу процесін оқу-әдістемелік құжаттамамен қамтамасыз етуге, профессорлық-оқытушылар құрамының педагогикалық шеберлігін арттыруға, ЖЖОКБҰ-дағы оқу жұмысының барлық нысандарының, түрлері мен тәсілдерінің сапасын жақсартуға бағытталған іс-шаралар кешені болып табылады.
4. Әдістемелік жұмыстың негізгі мақсаты оқу процестерін студенттерге бағытталған білім беруді, оқытуды және бағалауды дамытуға ықпал ететін оқу құжаттарымен және педагогикалық әзірлемелермен қамтамасыз ету болып табылады.
5. Әдістемелік жұмыстың міндеттері:
1) білім беру бағдарламаларын, оқу жоспарлары мен оқу бағдарламаларын іске асыруды әдістемелік қамтамасыз ету;
2) оқу құжаттарын (білім беру бағдарламаларын, оқу жоспарлары мен бағдарламаларын), сондай-ақ әдістемелік жұмыстар мен құралдарды әзірлеу;
3) жаңа әдістемелер мен қолданыстағы әдістерді жетілдіру, оқыту стратегияларын, білім беру процесінің құралдарын енгізу.
4) цифрлық технологияларды пайдалана отырып, қашықтықтан оқыту мен онлайн-оқытуды қоса алғанда, инновациялық технологиялар мен оқыту нысандарын дамыту;
5) білім алушылардың оқу жетістіктерін, дағдылары мен құзыреттерін бағалау жүйесін әзірлеу және дамыту;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 08.06.2023 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 87) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), за исключением организаций образования в области культуры.
2. Образовательная деятельность ОВПО основана на методической работе, которая направлена на создание планомерных и научно-обоснованных условий для эффективной организации и осуществления образовательного, в том числе учебного процесса.
3. Методическая работа представляет собой комплекс мероприятий, направленных на обеспечение образовательного процесса учебно-методической документацией, повышение педагогического мастерства профессорско-преподавательского состава, улучшение качества всех форм, видов и способов учебной работы в ОВПО.
4. Основная цель методической работы заключается в обеспечении учебного процесса учебными документами и педагогическими разработками, способствующих развитию студентоцентрированного преподавания, обучения и оценки.
5. Задачами методической работы являются:
1) методическое обеспечение реализации образовательных программ, учебных планов и учебных программ;
2) разработка учебных документов (образовательных программ, учебных планов и программ), и также методических работ и пособий;
3) внедрение новых и совершенствование существующих методик и методов, стратегий преподавания, инструментов и средств образовательного процесса;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.04.2026 № 187 (вводится в действие с 12.07.2026).
4) развитие инновационных технологий и форм обучения, включая дистанционное обучение и онлайн-формы обучения, с использованием информационно-коммуникационных технологий;
5) разработка и развитие систем оценивания учебных достижений, навыков и компетенций обучающихся;

6) оқу процесінің тиімділігі мен сапасын арттыру;
7) педагогтің шығармашылық ойлауын дамытуға, оның біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыруға негізделген педагогикалық ұжымның әдістемелік әлеуетін ұдайы жетілдіру.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.04.2026 № 187 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ЖЖОКБҰ-да әдістемелік жұмыс екі бағыт бойынша жүргізіледі:
1) оқу-әдістемелік жұмыс;
2) ғылыми-әдістемелік жұмыс.
2-тарау. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыстың мазмұны
7. Оқу-әдістемелік жұмыс – білім алушылардың танымдық және дамып келе жатқан мақсаттарына қол жеткізу үшін оқу-әдістемелік құжаттаманы әзірлеу, білім беру процесін психологиялық-педагогикалық, дидактикалық-әдістемелік және оқу-тәрбие материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі ЖЖОКБҰ-ның қызметі.
8. Оқу-әдістемелік жұмыс оқу процесін тікелей әдістемелік қамтамасыз етуге, оқу пәндерін оқыту әдістемесін жетілдіруге, оған ғылыми-әдістемелік жұмыстарды орындау нәтижесінде әзірленген ұсынымдарды енгізуге, профессорлық-оқытушылар құрамының педагогикалық біліктілігін арттыруға, оқытудың инновациялық технологиялары мен әдістерін пайдалануға бағытталған.
9. Оқу-әдістемелік құжаттамаға білім беру бағдарламалары, оқу жоспарлары, оқу пәндерінің бағдарламалары (силлабустар), кәсіптік практикалар, өндірістік және ғылыми тағылымдамалар, қорытынды аттестаттау, әдістемелік әзірлемелер мен құралдар жатады.
10. ЖЖОКБҰ-ның оқу-әдістемелік жұмысына кіреді:
1) білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларын әзірлеу;
2) оқу пәндері (силлабустар) бойынша жұмыс бағдарламаларын жасау, қолданыстағы бағдарламаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
3) білім алушыларды оқыту мен білімін бақылаудың автоматтандырылған құралдарын оқу-әдістемелік және дидактикалық материалдар мен бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және оқу процесіне енгізу;
4) оқу сабақтарын ұйымдастыру бойынша құжаттарды: оқу пәндерінің күнтізбелік-тақырыптық жоспарларын, білім алушылардың өзіндік жұмысы үшін, оның ішінде оқытушының басшылығымен әдістемелік құралдарды, аралық тапсырмаларды тапсыру кестесін жасау;
5) оқу сабақтарын өткізу үшін қажетті оқу-бағдарламалық құжаттаманы: оқулықтар мен оқу құралдарын, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі оқу құралдарын, дәрістер конспектілерін, тапсырмаларды, тестілерді, жаттығуларға, зертханалық және курстық жұмыстарға тапсырмаларды, курстық және дипломдық жұмыстарға (жобаларға) арналған құралдарды, оқу құралында жаңа технологияларды қолдану жөніндегі әдістемелік әзірлемелерді дайындау кредиттік оқыту технологиясын, қашықтықтан оқытуды, онлайн-оқытуды және басқа да оқу-әдістемелік құжаттарды қамтиды;

6) повышение эффективности и качества учебного процесса;
7) постоянное совершенствование методического потенциала педагогического коллектива, основанное на развитии творческого мышления педагога, повышении его квалификации и профессионального мастерства.
6. Методическая работа в ОВПО проводится по двум направлениям:
1) учебно-методическая работа;
2) научно-методическая работа.
Глава 2. Содержание учебно-методической и научно-методической работы
7. Учебно-методическая работа – деятельность ОВПО по разработке учебно-методической документации, обеспечению образовательного процесса психолого-педагогическими, дидактико-методическими и учебно-воспитательными материалами для достижения познавательных и развивающихся целей обучающимися.
8. Учебно-методическая работа направлена на непосредственное методическое обеспечение учебного процесса, совершенствование методики преподавания учебных дисциплин, внедрение в него рекомендаций, выработанных в результате выполнения научно-методических работ, повышение педагогической квалификации профессорско-преподавательского состава, использование инновационных технологий и методов обучения.
9. К учебно-методической документации относятся образовательные программы, учебные планы, программы учебных дисциплин (силлабусы), профессиональных практик, производственных и научных стажировок, итоговой аттестации, методические разработки и пособия.
10. Учебно-методическая работа ОВПО включает:
1) разработку образовательных программ и учебных планов;
2) составление рабочих программ по учебным дисциплинам (силлабусов), внесение изменений и дополнений в действующие программы;
3) разработку и внедрение в учебный процесс учебно-методических и дидактических материалов и программных продуктов автоматизированных средств обучения и контроля знаний обучающихся;
4) составление документов по организации учебных занятий: календарно-тематических планов учебных дисциплин, методических пособий для самостоятельной работы обучающихся, в том числе под руководством преподавателя, графика сдачи рубежных заданий;
5) разработку учебно-программной документации, необходимой для проведения учебных занятий: учебники и учебные пособия, в том числе на электронных носителях, конспекты лекций, задачники, тесты, задания к упражнениям, лабораторным и курсовым работам, пособия к курсовым и дипломным работам (проектам), методические разработки по применению новых технологий в учебном процессе, в том числе кредитной технологии обучения, дистанционного обучения, онлайн-обучения и другие учебно-методические документы;

6) кәсіптік практикаларды бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету, оларға жеке тапсырмаларын әзірлеу;
7) оқу пәндерін оқу және оқу-әдістемелік әдебиеттермен, оқу-әдістемелік құжаттамамен қамтамасыз ету карталарын қалыптастыру, қазіргі заманғы ақпараттық-кітапханалық жүйелерді енгізу;
8) білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау бойынша бақылау-өлшеу және әдістемелік материалдар әзірлеу;
9) сабақтарға бақылау арқылы қатысу, сабақтарға өзара қатысу, көрсету, ашық және сынақ сабақтарын өткізу арқылы оқыту сапасын қамтамасыз ету;
10) көрнекі оқу құралдарын (макеттер, модельдер, демонстрациялық стендтер және т. б.) жобалау және дайындау;
11) оқу процесіне ғылыми, ғылыми-әдістемелік зерттеулердің нәтижелерін, оқытудың жаңа цифрлық технологияларын (оқытудың автоматтандырылған жүйелері, виртуалды зертханалық практикум, дәрістер презентациялары, компьютерлік тестілеу және т. б.) енгізу;
12) оқытушылардың біліктілігін арттыру шеңберіндегі әдістемелік жұмыс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.04.2026 № 187 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ғылыми-әдістемелік жұмыс – ЖЖОКБҰ-ның оқу процесін ұйымдастырудың озық тәжірибесін зерделеу және жалпылау, ғылыми гипотезаларға, зерттеулерге және тәжірибені талдауға негізделген педагогикалық процестерді, технологиялар мен өлшемдерді ұйымдастырудың нысандары мен тәсілдерін жетілдіру жөніндегі қызметі.
12. Ғылыми-әдістемелік жұмыс оқыту процесін перспективті дамытуға, оның мазмұны мен оқыту әдістемесін жетілдіруге, оқу процесін ұйымдастырудың жаңа ұстанымдарын, заңдылықтарын, әдістерін, нысандары мен құралдарын іздеуге бағытталған.
13. Ғылыми-әдістемелік жұмыс білім беру процесін жетілдірудің стратегиялық бағыттарын әзірлеу үшін жүргізіледі.
14. Ғылыми-әдістемелік жұмыс қамтиды:
1) озық педагогикалық тәжірибені жинақтау және тарату және білім беруді ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
2) еңбек нарығын зерттеу, еңбек нарығында сұранысқа ие маңызды кәсіби құзыреттер банкін құру;
3) Ұлттық біліктілік шеңберінің дескрипторларына және кәсіптік стандарттар талаптарына сәйкес жалпы білім беру бағдарламасы, модульдер, оқу пәндері бойынша оқыту нәтижелерінің жобаларын тұжырымдау;
4) кадрларды даярлаудың жеке және кәсіптік маңызы бар қасиеттеріне қойылатын талаптарды қалыптастыру;
5) пәндер тізбесі мен мазмұнын келісу мақсатында кадрлар даярлаудың логикалық сызбалары мен технологиялық карталарын жасау;

6) программно-методическое обеспечение профессиональных практик, разработку к ним пакетов индивидуальных заданий;
7) формирование карт обеспеченности учебных дисциплин учебной и учебно-методической литературой, учебно-методической документацией, внедрение современных информационно-библиотечных систем;
8) разработку контрольно-измерительных и методических материалов по контролю учебных достижений обучающихся;
9) обеспечение качества преподавания посредством контрольных посещений занятий, взаимных посещений занятий, проведения показательных, открытых и пробных занятий;
10) проектирование и изготовление наглядных средств обучения (макетов, моделей, демонстрационных стендов и др.);
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) предусматривается в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.04.2026 № 187 (вводится в действие с 12.07.2026).
11) внедрение в учебный процесс результатов научных, научно-методических исследований, новых информационных технологий обучения (автоматизированные системы обучения, виртуальный лабораторный практикум, презентации лекций, компьютерное тестирование и др.);
12) методическую работу в рамках повышения квалификации преподавателей.
11. Научно-методическая работа – деятельность ОВПО по изучению и обобщению передового опыта организации учебного процесса, совершенствованию форм и способов организации педагогических процессов, технологий и измерений, основанных на научных гипотезах, исследованиях и анализе практики.
12. Научно-методическая работа направлена на перспективное развитие процесса обучения, совершенствование его содержания и методики преподавания, поиск новых принципов, закономерностей, методов, форм и средств организации и технологии учебного процесса.
13. Научно-методическая работа проводится для выработки стратегических направлений совершенствования образовательного процесса.
14. Научно-методическая работа включает:
1) проведение мероприятий по обобщению и распространению передового педагогического опыта и информатизации образования;
2) исследование рынка труда, создание банка значимых профессиональных компетенций, востребованных на рынке труда;
3) формулирование проектов результатов обучения по образовательной программе в целом, модулям, учебным дисциплинам в соответствии с дескрипторами Национальной рамки квалификаций и требований профессиональных стандартов;
4) формирование требований к личностным и профессионально значимым качествам подготовки кадров;
5) составление логических схем и технологических карт подготовки кадров с целью согласования перечня и содержания дисциплин;

6) оқытудың заманауи әдістері мен технологияларын ескере отырып, жаңа мазмұн шеңберінде пәндердің жаңа оқу бағдарламаларын құру және іске асырылатын оқу бағдарламаларын жаңғырту тұжырымдамаларын әзірлеу;
7) университетте әдістемелік қызметтің барлық түрлерін регламенттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу;
8) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарын ескере отырып, жұмыс оқу жоспарлары мен жұмыс оқу бағдарламаларына сараптама жасау;
9) оқыту сапасын, білім алушылардың оқу жетістіктерінің деңгейін талдау;
10) түлектерді қорытынды аттестаттауға қойылатын жалпы талаптарды тұжырымдау;
11) білім беру процесінің оқу әдебиеттерімен және ғылыми-әдістемелік әзірлемелермен қамтамасыз етілуіне мониторингті жүзеге асыру;
12) жалпы университеттің, оның құрылымдық бөлімшелерінің, нақты оқытушылардың білім беру қызметінің сапасын бағалау өлшемшарттарын әзірлеу;
13) жаңа білім беру технологияларын, оның ішінде қашықтықтан оқыту және онлайн-оқытудың әртүрлі түрлерін әзірлеу;
14) оқулықтар мен оқу құралдарын, ғылыми-әдістемелік мақалалар мен баяндамаларды жазу және басып шығаруға дайындау;
15) оқулықтарды, оқу құралдарын, оқу-әдістемелік құралдарды, ғылыми-әдістемелік мақалалар мен баяндамаларды ғылыми редакциялау, рецензиялау және сараптау;
16) оқу-әдістемелік жұмысты жетілдіру және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мәселелері бойынша ғылыми-әдістемелік конференциялар, семинарлар, вебинарлар ұйымдастыру және өткізу;
17) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, инновациялық білім беру жүйелерін құру мәселелері бойынша ғылыми жұмыстар мен жобаларды орындау және олардың нәтижелерін оқу процесіне енгізу;
18) ғылыми іргелі және қолданбалы жобаларды, коммерцияландыру жөніндегі жобаларды, жоғары білім беру саласындағы инновациялық және стартап жобаларды әзірлеу және сүйемелдеу;
19) Нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу.
3-тарау. Оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі және ғылыми-әдістемелік жұмыс
15. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмыс ЖЖОКБҰ-да қабылданған басқару құрылымына сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте, әдістемелік жұмысты басқару функциялары: іс-шараларды болжау, жоспарлау, ұйымдастыру, іске асыру, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты бақылау және түзету болып табылады.

6) разработку концепций построения новых и модернизации реализуемых учебных программ дисциплин в рамках нового содержания с учҰтом современных методов и технологий обучения;
7) разработку нормативных документов, регламентирующих все виды методической деятельности в университете;
8) экспертиза рабочих учебных планов и рабочих учебных программ с учетом требований государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования;
9) анализ качества преподавания, уровня учебных достижений обучающихся;
10) формулирование общих требований к итоговой аттестации выпускников;
11) осуществление мониторинга обеспеченности образовательного процесса учебной литературой и научно-методическими разработками;
12) разработку критериев оценки качества образовательной деятельности университета в целом, его структурных подразделений, конкретных преподавателей;
13) разработку новых образовательных технологий, в том числе различных видов дистанционного обучения и онлайн формы обучения;
14) написание и подготовку к изданию учебников и учебных пособий, научно-методических статей и докладов;
15) научное редактирование, рецензирование и экспертиза учебников, учебных пособий, учебно-методических пособий, научно-методических статей и докладов;
16) организацию и проведение научно-методических конференций, семинаров, вебинаров по совершенствованию учебно-методической работы и проблемам высшего и послевузовского образования;
17) выполнение научных работ и проектов по проблемам высшего и послевузовского образования, создания инновационных образовательных систем и внедрение их результатов в учебный процесс;
18) разработка и сопровождение научных фундаментальных и прикладных проектов, проектов по коммерциализации, инновационных и стартап проектов в области высшего образования;
19) внесение предложений по совершенствованию нормативных правовых актов, в том числе Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования.
Глава 3. Порядок организации и осуществления учебно-методической и научно-методической работы
15. Учебно-методическая и научно-методическая работа проводится в соответствии с принятой структурой управления в ОВПО. При этом функциями управления методической работой являются: прогнозирование, планирование, организация, реализация мероприятий, контроль и коррекция учебно-методической и научно-методической работы.

16. ЖЖОКБҰ-да оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысқа тікелей басшылықты академиялық (оқу) және (немесе) ғылыми жұмысқа жетекшілік ететін проректор (бірінші басшының орынбасары) немесе оның міндеттерін орындайтын (алмастыратын) тұлға жүзеге асырады.
17. ЖЖОКБҰ-да оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру алқалық және ашықтық қағидаттарына негізделеді.
18. ЖЖОКБҰ құрылымдық бөлімшелерінің, алқалы басқару органдарының атауын, олардың бағыныстылығын және оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру нысандарын дербес айқындайды.

16. Непосредственное руководство учебно-методической и научно-методической работой в ОВПО осуществляется проректором (заместителя первого руководителя), курирующим академическую (учебную) и (или) научную работу, или лицом, исполняющим (замещающим) его обязанности.
17. Организация учебно-методической и научно-методической работы в ОВПО основывается на принципах коллегиальности и открытости.
18. Наименование структурных подразделений, органов коллегиального управления, их подчиненность и формы организации учебно-методической и научно-методической работы ОВПО определяют самостоятельно.