Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы ведомстволық сараптаманың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 31 қазандағы N 337-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 10 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3929.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2023 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2023 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік инфрақұрылымын дамыту комитеті (Б.С.Камалиев) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне белгіленген тәртіппен ұсынсын.
3. "Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 440-І бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2114 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2003 ж., N 25-26, 861-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация бірінші вице-министрі Ә.Қ. Құсайыновқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің 2005 жылғы
31 қазандағы № 337-I
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2023 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2005 года N 337-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2005 года N 3929.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету развития транспортной инфраструктуры Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Камалиев Б.С.) в установленном порядке представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года N 440-1 "Об утверждении Правил проведения ведомственной экспертизы технической документации для ремонта автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2114, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., N 25-26, ст. 861).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кусаинова А.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 31 октября 2005 года № 337-I
Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптаманы ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2-тарау. Ведомстволық сараптама жүргізудің тәртібі
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама (бұдан әрі – ведомстволық сараптама) – бұл Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің "Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – Орталық) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамада қабылданатын шешімдердің негізділігі деңгейін арттыру мақсатында сараптау объектісіне талдау бағасын алу үшін жол саласы ұйымдарының өтінімі бойынша жүргізетін бағалау іс-қимылдары мен тұжырымдау жүйесі;
2) тапсырыс беруші - автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ заңды тұлғалар;
3. Ведомстволық сараптаманың мақсаты қабылданған шешімдердің негізділігін және ұсынылатын техникалық құжаттардағы көрсеткіштердің дұрыстығын айқындау, сондай-ақ қабылданған жобалық шешімдердің Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық құжаттарына сәйкестігін белгілеу арқылы техникалық құжаттамаға талдау және бағалау жүргізу болып табылады.
Ведомстволық сараптама жүргізу барысында жобаларды:
1) қабылданған көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдердің, қолданылатын материалдар мен инженерлік жабдықтардың негізділігіне, құрылыс конструкцияларының, оның ішінде автомобиль жолы мен жол құрылыстарының көліктік-пайдалану жай-күйін жақсарту тиімділігінің тікелей көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағдарланған жөндеу көлемдерінің сенімділігі мен беріктігіне;
2) техникалық құжаттамада көзделген автомобиль жолдарын орташа жөндеу көлемдерінің негізділігі мен орындылығына;
3) көрсеткіштердің, оның ішінде автомобиль жолдарын орташа жөндеудің есептік немесе сметалық құнының негізділігі мен дұрыстығына бағалау бойынша міндеттер орындалады.
4. Орталық мамандарының арасынан құрылған сараптамалық топ мынадай кезеңдерден тұратын автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізеді:

1. Настоящие Правила ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" и определяют порядок организации осуществления ведомственной экспертизы технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения ведомственной экспертизы
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) ведомственная экспертиза технической документации для среднего ремонта существующих автомобильных дорог (далее – ведомственная экспертиза) – это система оценочных действий и выводов, проводимых Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный центр качества дорожных активов" Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Центр) по заявлению организации дорожной отрасли для получения аналитической оценки объекта экспертизы с целью повышения уровня обоснованности принимаемых решений в технической документации для среднего ремонта автомобильных дорог;
2) заказчик – государственные органы, государственные учреждения, а также юридические лица, осуществляющие приобретение товаров, работ, услуг по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог.
3. Целью ведомственной экспертизы является проведение анализа и оценки технической документации путем определения обоснованности принятых решений и достоверности показателей в представляемых технических документах, а также установления соответствия принятых проектных решений нормативно-техническим документам Республики Казахстан.
В ходе проведения ведомственной экспертизы выполняются задачи по оценке проектов на:
1) обоснованность принятых объемно-планировочных и конструктивных решений, применяемых материалов и инженерного оборудования, надежность и прочность строительных конструкций, в том числе объемов ремонта автомобильных дорог, ориентированных на достижение прямых показателей эффективности улучшения транспортно-эксплуатационного состояния автомобильной дороги и дорожных сооружений;
2) обоснованность и целесообразность объемов среднего ремонта автомобильных дорог, предусмотренных технической документацией;
3) обоснованность и достоверность показателей, в том числе расчетной или сметной стоимостей среднего ремонта автомобильных дорог.
4. Экспертная группа, созданная из числа специалистов Центра, проводит ведомственную экспертизу технической документации на средний ремонт автомобильных дорог, состоящую из следующих этапов:

1) техникалық құжаттаманы алдын ала сараптау (учаскені верификациялау және толықтығын тексеру);
2) техникалық бөлімнің сараптамасы;
3) сметалық бөліктің сараптамасы.
Ведомстволық сараптама жүргізу барысында сараптамалық топ:
1) тапсырыс берушілерден қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады және алады;
2) теріс және оң қорытындылар береді;
3) қолданыстағы нормативтік-құқықтық және техникалық құжаттарға сәйкес оларды жою үшін тапсырыс берушіге жобаның техникалық шешімдері бойынша ескертулер мен ұсыныстар жібереді.
Сараптамалық топ мынадай жағдайларда:
1) Тапсырыс берушінің техникалық құжаттамасы бойынша сараптамалық топтың 3 (үш) жазбаша ескертпесі болған кезде;
2) сұрау салуды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сұрау салынған құжаттарды ұсынбау;
3) сараптама тобының берілген ескертулерін жазбаша ескерту берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жоймау.
4) тапсырыс беруші қабылдаған жобалық шешімдердің техникалық құжаттамада Қазақстан Республикасының нормативтік-техникалық құжаттарына сәйкессіздігі анықталған кезде теріс қорытындылар береді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгзілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ведомстволық сараптама жүргізу үшін Орталыққа мынадай құжаттар ұсынылады:
1) еркін нысандағы ведомстволық сараптама жүргізуге арналған өтініш;
2) тапсырыс берушімен бекітілген техникалық тапсырма;
3) еркін нысандағы жұмыстардың ақаулы ведомосі;
4) еркін нысандағы жұмыс көлемінің ведомосі;
5) сметалық құжаттама.
6. Техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізу ұзақтығы күнтізбелік 36 (отыз алты) күнінен аспауға тиіс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жобаны іске асыру барысында бекітілген техникалық құжаттамаға жобалық шешімдерге, қолданылатын жол-құрылыс материалдарына және жол жамылғысының құрылымына қатысты өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бұрын бекітілген техникалық құжаттама егер оң қорытынды берілген күннен бастап бір жыл ішінде жөндеу жұмыстары басталмаса, мердігерлік ұйыммен шарт жасалмаса немесе бұзылған болса, осы Қағидаларға сәйкес қайта сараптама жүргізуге және қайта бекітуге жатады.

1) предварительная экспертиза технической документации (верификация участка и проверка комплектности);
2) экспертиза технической части;
3) экспертиза сметной части.
В ходе проведения ведомственной экспертизы экспертная группа:
1) запрашивает и получает от заказчиков необходимые документы и информацию;
2) выдает отрицательные или положительные заключения;
3) направляет заказчику замечания и предложения по техническим решениям проекта для их устранения в соответствии с действующими нормативно-правовыми и техническими документами.
Экспертная группа выдает отрицательные заключения при:
1) наличии 3 (трех) письменных замечаний экспертной группы по технической документации Заказчика;
2) непредоставлении запрашиваемых документов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения запроса;
3) не устранении выданных замечаний экспертной группы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня выдачи письменного замечания;
4) обнаружении несоответствий принятых проектных решений заказчиком в технической документации нормативно-техническим документам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 07.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для проведения ведомственной экспертизы в Центр представляются следующие документы:
1) заявление на проведение ведомственной экспертизы в произвольной форме;
2) техническое задание, утвержденное заказчиком;
3) дефектная ведомость работ в произвольной форме;
4) ведомость объемов работ в произвольной форме;
5) сметная документация.
6. Продолжительность проведения ведомственной экспертизы технической документации не должно превышать 36 (тридцати шести) календарных дней.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 07.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В ходе реализации проекта не допускается внесение изменений в утвержденную техническую документацию в части проектных решений, применяемых дорожно-строительных материалов и конструкции дорожной одежды.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 07.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Ранее утверждҰнная техническая документация подлежит повторной экспертизе и переутверждению в соответствии с настоящими Правилами, если в течение одного года с даты выдачи положительного заключения не были начаты ремонтные работы, не заключался либо был расторгнут договор с подрядной организацией.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Жөндеу жұмыстары басталмаған және мердігер анықталмаған нысандар бойынша бағалар мен жобалық шешімдерді өзектендіру кезінде бұрын берілген қорытындының күшін жоя отырып, бұрын берілген техникалық құжаттаманы қайта бекітуге рұқсат беріледі.
Ескерту. Қағидалар 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ведомстволық сараптамаға жататын, бірақ белгіленген тәртіппен оны өтпеген қолданыстағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттама аяқталмаған болып есептеледі және оны пайдаланып, жөндеу жұмыстарын орындауға жол берілмейді.
10. Техникалық құжаттаманы осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген сараптамалық топтың оң қорытындысынсыз бекітуге жол берілмейді.
11. Сараптамалық топтың оң қорытындысын алғаннан кейін техникалық құжаттама тапсырыс берушімен бекітіледі.
3-тарау. Қорытынды ережелер
12. Сараптама тобының шешімімен келіспеген жағдайда тапсырыс беруші оған Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің нормаларына сәйкес шағымдануға құқылы.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 07.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Сараптамалық топтың мүшелері қаралатын техникалық құжаттама бойынша құпиялылықты сақтауы тиіс.

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 07.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. При актуализации цен и проектных решений по объектам, по которым ремонтные работы не начаты, и подрядчик не определен допускается переутверждение ранее утвержденной технической документации с аннулированием ранее выданного заключения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 07.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Техническая документация для среднего ремонта существующих автомобильных дорог, подлежащая ведомственной экспертизе, но не прошедшая ее, считается не завершенной и выполнение ремонтных работ с ее использованием не допускается.
10. Утверждение технической документации без положительного заключения экспертной группы, проведенной в соответствии с настоящими Правилами, не допускается.
11. После получения положительного заключения экспертной группы техническая документация утверждается заказчиком.
Глава 3. Заключительные положения
12. В случае несогласия с решением экспертной группы заказчик вправе обжаловать его в соответствии с нормами Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 07.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Члены экспертной группы должны соблюдать конфиденциальность по рассматриваемой технической документации.