Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 24 қыркүйектегі N 345 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 29 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2548.
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шарты бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қорына
қатысудың үлгі шартын
бекіту туралы"
2003 жылғы 24 қыркүйектегі
N 345 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысудың үлгі шарты Алматы қаласы "___"___________ 2003 жыл
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) Жарғы негізінде іс-әрекет жасайтын Төраға ___________ арқылы және ___________ сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы (бұдан әрі – сақтандыру ұйымы - қатысушы) Жарғы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туарлы ереже) негізінде іс-әрекет жасайтын Төраға (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының басшысы (бұдан әрі – Филиалдың басшысы) ___________ арқылы, бұдан әрі Тараптар деп аталады, төмендегілер туралы шарт жасады:
Осы шартта пайдаланылатын ұғымдардың "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған түсіндірмелері бар.
Осы шарттың Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу тәртібін айқындайтын ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.

Об утверждении Типового договора участия в Фонде гарантирования страховых выплат
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года № 345. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2003 года № 2548.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О фонде гарантирования страховых выплат" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор участия в Фонде гарантирования страховых выплат.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утвержден постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2003 года N 345
"Об утверждении Типового
Договора участия в Фонде
гарантирования страховых выплат"
Типовой договор участия в Фонде гарантировании
страховых выплат
г. Алматы "__" __________ 200__ г.
Акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд) в лице Председателя ________________, действующего на основании Устава, и Страховая организация, Филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан (далее - страховая организация - участник) ________________ в лице Председателя (руководителя Филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – руководитель Филиала), действующего на основании Устава (Положения о Филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан), именуемые в дальнейшем Стороны, заключили договор о нижеследующем:
Понятия, используемые в настоящем договоре, имеют толкования, определенные Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон).
Положения настоящего договора, определяющего порядок участия в Фонде гарантирования страховых выплат, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан по гарантированным видам страхования, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Шарттың мәні
1. Осы Шарттың мәні сақтандыру ұйымы - қатысушының Заң және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес бастапқы біржолғы және қосымша жарналарды (көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымы - қатысушы үшін), міндетті, төтенше жарналарды төлеу арқылы Қорға қатысуы, шартты міндеттемелерді қалыптастыруы және өзіне сақтанушылардың құқықтарын қосымша қорғау бойынша осы шартта айқындалған міндеттемелер қабылдауы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Міндетті жарналарды төлеу тәртібі
2. Сақтандыру ұйымы - қатысушы Қор жыл сайын уәкілетті органның келісуімен белгілеген міндетті жарналар ставкасына сәйкес айқындалған мөлшерде міндетті жарналарды төлеуге міндетті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.01 N 21 Қаулыcымен.
3. Сақтандыру ұйымы - қатысушы міндетті жарна сомасын "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары – сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, шартты міндеттемелерді қалыптастыру мен есепке алу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 387 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8329 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 387 қаулы) сәйкес дербес есептейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Предмет договора
1. Предметом настоящего договора является участие страховой организации - участника в Фонде в соответствии с требованиями Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) путем уплаты первоначальных разовых и дополнительных взносов (для страховой организации-участника, имеющей лицензию на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств), обязательных, чрезвычайных взносов, формирование условных обязательств и принятие на себя обязательств, определенных настоящим договором, по дополнительной защите прав страхователей.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок уплаты обязательных взносов
2. Страховая организация - участник обязана уплачивать обязательные взносы в размере, определенном в соответствии со ставкой обязательных взносов, установленной Фондом ежегодно по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.03.2010 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
3. Расчет суммы обязательного взноса страховой организацией - участником производится самостоятельно в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 387 "Об утверждении Методики расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядка формирования и учета условных обязательств страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан - участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8329) (далее – Постановление № 387).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары-қатысушылар міндетті жарналарды есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей әрбір тоқсанның қорытындысы бойынша Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотқа дербес төлейді.
Міндетті жарналарды "өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын қатысушы сақтандыру ұйымдары "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктегі Қордың шотына, әрбір тоқсанның қорытындысы бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей дербес жүргізеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1-тарау. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары – қатысушылардың бастапқы біржолы қосымша жарналарды төлеу тәртібі
Ескерту. 2-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-1-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы - қатысушы Қор жыл сайын уәкілетті органның келісуімен белгілеген қосымша жарналар мөлшерлемесіне сәйкес айқындалған мөлшерде қосымша жарналарды төлейді.
4-2. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы - қатысушы қосымша жарнаның сомасын № 387 қаулыға сәйкес дербес есептейді.
4-3. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы-қатысушы қосымша жарналарды Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған шотына есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей әр тоқсанның қорытындысы бойынша дербес төлейді.

4. Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Уплата обязательных взносов производится страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни", по итогам каждого квартала не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2-1. Порядок уплаты первоначальных разовых, дополнительных взносов страховыми организациями-участниками, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование
Сноска. Заголовок главы 2-1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 2-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Страховая организация - участник, осуществляющая деятельность в отрасли "общее страхование", уплачивает дополнительные взносы в размере, определенном в соответствии со ставкой дополнительных взносов, установленной Фондом ежегодно по согласованию с уполномоченным органом.
4-2. Расчет суммы дополнительного взноса страховой организацией - участником, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", производится самостоятельно в соответствии с Постановлением № 387.
4-3. Уплата дополнительных взносов производится страховой организацией - участником, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", самостоятельно на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва возмещения вреда, по итогам каждого квартала не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

Ескерту. 4-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-4. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымы-қатысушы "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қатысушылары-сақтандыру ұйымдары төлеу үшін бастапқы біржолғы жарна мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 184 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4855 болып тіркелген) белгіленген мөлшерде бастапқы біржолғы жарна төлейді.
Ескерту. 2-1-тарау 4-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-5. Бастапқы біржолғы жарна төлеуді көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымы-қатысушы осы шарт жасалған күннен бастап 5 (бес) күннен кешіктірмей зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін Қордың Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған шотына жүргізеді.
Ескерту. 2-1-тарау 4-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Төтенше жарналарды төлеу тәртібі
5. Сақтандыру ұйымы - қатысушы төтенше жарналарды Заңда белгіленген жағдайларда және мөлшерде төлеуге міндетті.
6. Қордың сақтандыру ұйымы - қатысушысы төтенше жарналарды Қордан төтенше жарналарды төлеу жөніндегі хабарламаны алған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде төлейді. Төтенше жарналарды төлеу жөніндегі хабарламада сақтандыру ұйымы - қатысушы төлейтін төтенше жарна мөлшері болуы тиіс.

Сноска. Пункт 4-3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4-4. Страховая организация - участник, имеющая лицензию на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, уплачивает первоначальный разовый взнос в размере, установленном постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 184 "Об установлении размера первоначального разового взноса для уплаты страховыми организациями-участниками Фонда гарантирования страховых выплат" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4855).
Сноска. Глава 2-1 дополнена пунктом 4-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-5. Уплата первоначального разового взноса производится страховой организацией – участником, имеющей лицензию на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, на счет Фонда в банке второго уровня Республики Казахстан, открытый для учета средств резерва возмещения вреда, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты заключения настоящего договора.
Сноска. Глава 2-1 дополнена пунктом 4-5 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок уплаты чрезвычайных взносов
5. Страховая организация - участник обязана уплачивать чрезвычайные взносы в случаях и размере, установленном Законом.
6. Уплата чрезвычайных взносов производится страховыми организациями - участниками Фонда в течение пятнадцати календарных дней со дня получения ими уведомления от Фонда об уплате чрезвычайных взносов. Уведомление об уплате чрезвычайных взносов должно содержать размер чрезвычайного взноса, который необходимо уплатить страховой организации - участнику.

7. Қор төтенше жарналарды мерзімді төлемдер түрінде төлеу мүмкіндігін белгілей алады. Мұндай жағдайда сақтандыру ұйымы - қатысушы төтенше жарналарды Қор белгілеген мерзімде төлейді. Мерзімді төлемдерді төлеу тәртібі шарт тараптарының қосымша келісімінде айқындалады.
8. Сақтандыру ұйымы - қатысушы Қорға төтенше жарналарды төлеген кезде осы сақтандыру ұйымы - қатысушының шартты міндеттемелері ол төлеген төтенше жарналар сомасына азаяды.
4-тарау. Шарттың міндеттемелерін қалыптастыру
9. Сақтандыру ұйымы - қатысушы Қор алдында өзінің шартты міндеттемелерін Қор жыл сайын уәкілетті органның келісуімен белгілеген шартты міндеттемелер ставкасына сәйкес айқындалған мөлшерде қалыптастыруға және есебін жүргізуге міндетті.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.01 N 21 Қаулыcымен.
10. Сақтандыру ұйымы - қатысушы шартты міндеттемелердің мөлшерін № 387 қаулыға сәйкес дербес есептейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. "Жалпы сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы - қатысушы шартты міндеттемелерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он) күнінен кешіктірмей сақтандырудың әрбір кепілдік берілген түрі бойынша тоқсан сайын қалыптастырады және қалыптасқан шартты міндеттемелер ағымдағы тоқсан аяқталғанға дейін өзгермейді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Қордың таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфеліне ақы төлеуі. Кепілдік төлемдерін жүзеге асыру талаптары мен тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 5-тарау жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 138 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

7. Фондом может быть установлена возможность уплаты чрезвычайных взносов в виде периодических платежей. В данном случае страховая организация - участник уплачивает чрезвычайные взносы в сроки, установленные Фондом. Порядок уплаты периодичных платежей определяется дополнительным соглашением сторон договора.
8. При уплате страховой организацией - участником чрезвычайных взносов в Фонд условные обязательства этой страховой организации - участника уменьшаются на сумму уплаченных ею чрезвычайных взносов.
Глава 4. Формирование условных обязательств
9. Страховая организация - участник обязана формировать и вести учет своих условных обязательств перед Фондом в размере, определенном в соответствии со ставкой условных обязательств, установленной Фондом ежегодно по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.03.2010 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
10. Расчет размера условных обязательств страховой организацией - участником производится самостоятельно в соответствии с Постановлением № 387.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Формирование условных обязательств производится самостоятельно страховой организацией – участником ежеквартально по каждому гарантируемому виду страхования не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом и сформированные условные обязательства не изменяются до завершения текущего квартала.
Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Оплата Фондом страхового портфеля ликвидируемой (страховой) перестраховочной организации. Условия и порядок осуществления гарантийных выплат
Сноска. Заголовок главы 5 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 03.09.2010 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Қор таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру ұйымы - қатысушыға берілетін сақтандыру портфелін Заңның 4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтерін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатын және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялау қағидаларына сәйкес инвестициялау нәтижесінде сатып алынған активтермен төлеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Қор таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфеліне ақы төлеуді сақтандыру портфелін табыс ету туралы шартты жасасқан күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қор кепілдік төлемдерін Заңның 15 және 15-1-баптарында және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6287 болып тіркелген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік төлемдерін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 62 қаулысында белгіленген тәртіпте және талаптар бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Кепілдік төлемін жүзеге асырудан бас тарту жағдайлары және негіздемелері
Ескерту: 6-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 71 қаулысымен.
7-тарау. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтанушыларымен міндетті сақтандыру шарттарын жасау тәртібі және талаптары
Ескерту: 7-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 71 қаулысымен.

12. Фонд осуществляет оплату страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации - участнику, активами, приобретенными в результате инвестирования в соответствии с правилами инвестирования собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда, определенными нормативным правовым актом уполномоченного органа, в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 4 Закона.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Оплата страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации Фондом осуществляется не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня заключения договора о передаче страхового портфеля.
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Гарантийные выплаты осуществляются Фондом в порядке и на условиях, установленных статьями 15 и 15-1 Закона и постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового надзора и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления гарантийных выплат Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6287.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Случаи и основания отказа в осуществлении
гарантийной выплаты
Сноска. Глава 6 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.03.2006 № 71 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 7. Порядок и условия заключения договоров
обязательного страхования со страхователями принудительно
ликвидируемой страховой организацией
Сноска. Глава 7 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.03.2006 № 71 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

8-тарау. Өтемақы төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
Ескерту: 8-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 71 қаулысымен.
9-тарау. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының міндеттемелерін орындаған Қорға кредитор құқықтарының көшуі
Ескерту: 9-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 71 қаулысымен.
10-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
27. Қор:
1) сақтандыру ұйымы - қатысушыдан Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген тәртіппен міндетті, қосымша әрі төтенше жарналарды төлеуге талап етуге;
2) уәкілетті органнан сақтандыру ұйымдары - қатысушылардың қаржылық жай-күйі, сақтандыру ұйымы - қатысушы жасаған сақтандыру шарттарының саны туралы және сақтандыру құпиясын құрайтын мәліметтер мен Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны қоспағанда, басқа да қажетті ақпаратты сұратуға құқылы;
3) сақтандыру ұйымдарының тек жазбаша келiсiмiмен ғана олардың қызметi туралы ақпаратты жария етуге құқылы;
4) уәкілетті орган берген ақпаратқа сәйкес міндетті жарналарды және шартты міндеттемелерді, сондай-ақ қосымша жарналарды есептеудің дұрыстығын айқындауға құқылы.
Ескерту: 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.02.25. N 47 , 2006.09.23. N 220 , 2007.06.25. N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2010.09.03 N 138 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
28. Қор:
1) сақтандыру ұйымы – қатысушымен қатысу шартын жасасуға;
2) сақтандыру ұйымдары - қатысушыларға қатысу шартына сәйкес жылдық қаржылық есептілік ұсынуға;
3) жыл сайын аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілікті жариялауға;
4) сақтандыру ұйымдары - қатысушылардың міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібіне, сондай-ақ олардың шартты міндеттемелерді қалыптастыруына бақылау жасауға;
5) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының міндеттемелері бойынша кредиторларға Заңда көзделген тәртіппен кепілдік төлемін жасауға;

Глава 8. Порядок осуществления компенсационных выплат
Сноска. Глава 8 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.03.2006 № 71 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 9. Переход прав кредитора к Фонду, исполнившему
обязательства принудительно ликвидируемой страховой организации
Сноска. Глава 9 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.03.2006 № 71 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 10. Права и обязанности сторон
27. Фонд вправе:
1) требовать от страховой организации - участника уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан и настоящим договором;
2) запрашивать у уполномоченного органа сведения о финансовом состоянии страховых организаций - участников, количестве заключенных страховой организацией - участником договоров страхования и иную необходимую информацию, за исключением сведений, составляющих тайну страхования и иную охраняемую законом Республики Казахстан тайну;
3) разглашать информацию о деятельности страховых организаций только при их письменном согласии;
4) определять достоверность расчета обязательных взносов и условных обязательств, а также дополнительных взносов в соответствии с информацией, предоставляемой уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25.02.2006 N 47 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 23.09.2006 N 220 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 25.06.2007 N 187 (вводится в действие с 01.10.2008); от 03.09.2010 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Фонд обязан:
1) заключить договор участия со страховой организацией - участником;
2) предоставлять страховым организациям - участникам годовую финансовую отчетность в соответствии с договором участия;
3) ежегодно публиковать годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией;
4) осуществлять контроль за порядком уплаты страховыми организациями - участниками обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, а также формированием ими условных обязательств;
5) осуществлять гарантийные выплаты кредиторам по обязательствам ликвидируемой страховой организации в порядке, предусмотренном Законом;

6) аудит жүргізуге;
7) сақтандыру ұйымдарының оған мәлім болған Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын бұзу фактілері жөнінде уәкілетті органға хабарлауға;
8) бүлінген мүлікті бағалауды жүргізу шығыстарын қосқанда, сақтандыру ұйымы – қатысушының сақтандыру жағдайы мен келтірілген зиян мөлшерін айқындау бойынша іс-шараларды жүзеге асырумен байланысты болған шығыстарды Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен және мөлшерде өтеуге;
9) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру ұйымы – қатысушыға берілетін сақтандыру портфеліне ақы төлеуге;
10) өзінің қызметін жүзеге асыру барысында оған мәлім болған сақтандыру ұйымының қызметі туралы барлық ақпаратты тек қызметтік мақсатта пайдалануға міндетті.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Қор Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген өзге құқықтарға ие болады және өзге міндеттерді көтереді.
30. Сақтандыру ұйымы - қатысушы:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын қазақ және орыс тілдеріндегі мерзімді баспа басылымдарында сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу туралы ақпаратты жариялауға;
2) Қордан кредиторларға кепілдік төлемдерін жасауға қатысты ақпаратты алуға;
3) Қордан жылдық қаржылық есептілікті талап етуге құқылы.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Сақтандыру ұйымы - қатысушы қатысу шартына сәйкес:
1) міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шартты міндеттемелерді қалыптастыруға;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, Қорға осы Үлгі шарттың 1 және (немесе) 2-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша мәліметтер ұсынуға;
3) Қорға № 387 қаулымен белгіленген нысан бойынша, тәртіпте және мерзімде міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлемелерін есептеу үшін қажетті ақпаратты ұсынуға;
4) Қорға Қордың директорлар кеңесі айқындайтын мерзімде және көлемде ақпарат, оның ішінде сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша сақтандыру және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын оның міндеттемелері бойынша мәліметтер ұсынуға;

6) проводить аудит;
7) извещать уполномоченный орган о ставших ему известными фактах нарушения страховыми организациями законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
8) возместить расходы страховой организации - участника, связанные с осуществлением мероприятий по определению страхового случая и размера причиненного вреда, включая расходы на проведение оценки поврежденного имущества, в порядке и размере, установленных Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
9) оплатить страховой портфель ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемый страховой организации - участнику;
10) использовать исключительно в служебных целях всю ставшую им известной в процессе осуществления своих функций информацию о деятельности страховых организаций.
Сноска. Пункт 28 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Фонд имеет иные права и несет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим договором.
30. Страховая организация - участник вправе:
1) публиковать в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках информацию об участии в системе гарантирования страховых выплат;
2) получать от Фонда информацию, относящуюся к осуществлению гарантийных выплат кредиторам;
3) требовать от Фонда представления годовой финансовой отчетности Фонда.
Сноска. Пункт 30 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Страховая организация - участник в соответствии с договором участия обязан:
1) уплачивать обязательные, дополнительные и чрезвычайные взносы, а также формировать условные обязательства в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) ежеквартально не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в Фонд сведения по форме согласно приложениям 1 и (или) 2 к настоящему Типовому договору;
3) предоставлять Фонду информацию, необходимую для расчета ставок обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, по форме, в порядке и сроки, установленные Постановлением №387;
4) предоставлять Фонду информацию в сроки и объеме, определяемых советом директоров Фонда, в том числе сведения по ее обязательствам по гарантируемым видам (классам) страхования, составляющие страховую и иную охраняемую законом тайну;

5) Қорды өзінің төлем қабілетсіздігі туралы және уәкілетті органның санкцияларды қолдану фактілері туралы хабардар етуге;
6) Қорға сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру қызметінің тоқтатылғаны туралы хабарлау;
7) сотқа мәжбүрлеп тарату туралы талап арыз берілгені туралы, сондай-ақ соттың сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдағаны туралы Қорды хабардар етуге;
8) уәкілетті органның Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айыруы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүргізуі туралы Қорды хабардар етуге;
9) Заңда көзделген жағдайларда және тәртіпте мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтанушысынан (сақтандырылғаннан, пайда алушыдан) сақтандыру жағдайының басталуы және кепілдік төлемін төлеу туралы хабарламасын (өтінішін) қабылдауға және сақтандыру жағдайы мен келтірілген зиян мөлшерін айқындау бойынша жұмысты жүзеге асыруға;
10) сақтанушыларды (сақтандырылушыларды), сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша сақтандыру шартын жасасуға ниеті бар тұлғаларды Қордың басқару органы бекіткен нысан бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне өзінің қатысуы туралы хабардар етуге;
11) өзінің ресми интернет-ресурсында сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу туралы ақпаратты орналастыруға міндетті.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Сақтандыру ұйымы - қатысушы Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген өзге құқықтарға ие болады және өзге міндеттерді көтереді.
11-тарау. Қатысу шартының қолданылуы
Ескерту: 11-тарау жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 138 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
33. Қатысу шарты оны жасасқан күннен бастап күшіне енеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Қатысу шарты:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жалпы негіздерде;
2) сақтандыру ұйымы – қатысушы кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін тоқтатқан және сақтандырудың осы түрлері бойынша жасалған сақтандыру шарттарының қолданылуы тоқтатылған жағдайда тоқтатылады.

5) извещать Фонд о наступлении собственной неплатежеспособности и о фактах применения санкций уполномоченного органа;
6) уведомить Фонд о прекращении страховой деятельности по гарантируемым видам страхования;
7) уведомить Фонд о предъявлении искового заявления в суд о принудительной ликвидации, а также о принятии судом решения о принудительной ликвидации страховой организации;
8) уведомить Фонд о лишении уполномоченным органом лицензии филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и проведении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;
9) в случаях и в порядке, предусмотренных Законом, принять от страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) ликвидируемой страховой организации сообщение (заявление) о наступлении страхового случая и выплате гарантийной выплаты и осуществить работу по определению страхового случая и размера причиненного вреда;
10) уведомить страхователей (застрахованных), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования по гарантируемым видам (классам) страхования о своем участии в системе гарантирования страховых выплат по форме, утвержденной органом управления Фонда.
11) разместить на своем официальном интернет-ресурсе информацию об участии в системе гарантирования страховых выплат.
Сноска. Пункт 31 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Страховая организация - участник имеет иные права и несет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим договором.
Глава 11. Действие договора участия
Сноска. Глава 11 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 03.09.2010 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Договор участия вступает в силу с даты его заключения.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Договор участия прекращается:
1) на общих основаниях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в случае прекращения страховой организацией - участником страховой деятельности по гарантируемым видам страхования и прекращения действия заключенных по данным видам страхования договоров страхования.

35. Кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымы – қатысушының осы шартты бұзуды талап етуге құқығы жоқ.
12-тарау. Қатысу шартын бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі
36. Бастапқы, міндетті, қосымша не төтенше жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған не уақтылы орындамаған жағдайда сақтандыру ұйымы - қатысушы төлеу күнін қосқанда, мерзімі өткен әрбір жұмыс күні үшін мерзімі өткен төлем сомасының 0,1 пайызы мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлейді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Егер осы Шарттың 36-тармағында көзделген тұрақсыздық айыбының сомасынан асатын мөлшердегі төтенше жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді уақтылы орындамау не орындамау үшінші тұлғалардың алдындағы Қордың жауапкершілігіне апарып соқтырса, онда сақтандыру ұйымы - қатысушы Қорға тұрақсыздық айыбының сомасынан асатын бөлікте өтеуін төлейді.
39. Сақтандыру ұйымы - қатысушы осы Шартты бірнеше мәрте бұзған жағдайда Қор сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сақтандыру ұйымы - қатысушыға инспекторлық тексеру жүргізу және (немесе) оған қадағалап ден қою шаралары мен санкцияларды қолдану туралы уәкілетті органға өтініш беруге құқылы.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Қазақстан Республикасы заңдарында қарастырылған тәртіптегі Заңмен оған жүктелген міндеттер мен функцияларды ұсынуға Қор жауапкершілікте болады.
13-тарау. Ерекше шарттар
41. Тараптардың бірде-біреуі шарт бойынша міндеттемелердің ішінара немесе толық орындалмауына, егерде ол осы шартты жасағаннан кейін пайда болатын осы шарт бойынша міндеттемелерді тараптардың орындауы мүмкін болмайтын дүлей күштің: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі және басқа да табиғи апаттардың, сондай-ақ соғыс, әскери күштер, мемлекеттік өкімет органдарының актілері мен іс-қимылдарының салдарынан болып табылатын болса, жауапкершілікте болмайды.
42. Егер осындай міндеттемелердің кез келгені осы шартта белгіленген мерзімде міндеттемелердің орындалуына тікелей әсер етсе, онда бұл мерзімдер сәйкес міндеттемелердің қолданылу уақытына өлшемді түрде өзгереді.

35. Страховая организация - участник, имеющая лицензию на право осуществления страховой деятельности по гарантируемым видам страхования, не вправе требовать расторжения настоящего договора.
Глава 12. Ответственности сторон за нарушение договора участия
36. В случае неисполнения либо несвоевременного исполнения обязательства по уплате первоначальных, обязательных, дополнительных либо чрезвычайных взносов страховая организация - участник уплачивает неустойку в размере 0,1 процента от суммы просроченного платежа за каждый рабочий день просрочки, включая день уплаты.
Сноска. Пункт 36 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Если несвоевременное выполнение либо неисполнение обязательств по уплате чрезвычайных взносов, повлекло за собой ответственность Фонда перед третьими лицами в размере превышающем сумму неустойки, предусмотренной пунктом 36 настоящего договора, то страховая организация - участник выплачивает Фонду возмещение в части, превышающей сумму неустойки.
39. При неоднократном нарушении страховой организацией - участником настоящего договора Фонд вправе ходатайствовать в уполномоченный орган о проведении инспекторской проверки страховой организации - участника и (или) применении к ней мер надзорного реагирования и санкций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
40. Фонд несет ответственность за реализацию задач и функций, возложенных на него Законом в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 13. Особые условия
41. Ни одна из сторон не будет нести ответственность за частичное или полное неисполнение обязательств по договору, если оно явилось следствием непреодолимой силы: пожара, наводнения, землетрясения и других стихийных бедствий, а также - войны, военных действий, актов и действий органов государственной власти, делающих невозможным исполнение сторонами обязательств по настоящему договору, возникших после заключения настоящего договора.
42. Если любое из таких обстоятельств непосредственно повлияет на исполнение обязательства в сроки, установленные в настоящем договоре, то эти сроки соразмерно изменяются на время действия соответствующего обстоятельства.

43. Осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау мүмкін болмайтын жақтар өз міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін міндеттемелердің басталуы және тоқтатылуы туралы басқа тарапқа тез хабарлауы тиіс. Өз міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін міндеттемелердің басталуы және тоқтатылуы туралы басқа тараптың хабар беру мерзімі үш айдан аспауы тиіс.
44. Осы шарт бойынша сақтандыру ұйымы - қатысушының құқықтары мен міндеттері үшінші тұлғаға берілмейді.
45. Осы Шарт бойынша барлық ақпаратты Тараптар ауыстыру түріндегі жазбаша хабарламамен береді.
46. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімдермен ресімделеді және екі тараптың уәкілетті өкілдері қол қояды.
14-тарау. Дауларды шешу
47. Осы Шарт бойынша туындаған даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Егер Тараптар келісімге келе алмаған кезде даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес шешіледі.
48. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде 2 (екі) данадан 4 (төрт) дана етіп жасалған, әрқайсысының заң күші бірдей.
15-тарау. Тараптардың орналасқан жері, банктік деректемелері және тараптардың қолдары
Ескерту. 15-тарау жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қор: Сақтандыру ұйымы - қатысушы:
_______________________________
(заңды мекенжайы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі,
телефон нөмірі, факс, е-maіl)
________________________________
(атауы, заңды мекенжайы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі,
телефон нөмірі, факс, е-maіl)
_______________________________
Банктік деректемелері (банктің
атауы, ағымдық шоттың №)
________________________________
Банктік деректемелері (банктің
атауы, ағымдық шоттың №)
Қор: Сақтандыру ұйымы - қатысушы:
Төраға ____________
Төраға (Филиалдың
басшысы) __________
Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қорына
қатысудың үлгі шартына
1-қосымша
Нысан
Сақтандыру сыйлықақыларының, міндетті жарналар, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің есептелген сомасы жөніндегі мәліметтер
____________________________________________________________________
(сақтандыру ұйымы - қатысушының атауы)
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 23.09.2006 N 220; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: 20 __ жылғы _______ тоқсандағы жағдай бойынша
(теңгемен)
Кепілдік берілген сыныптың атауы
Сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, сақтанушыларға қайтарылған (қайтарылуы тиіс) сақтандыру сыйлақылары
Есептелген міндетті жарналар сомасы
Есептелген шартты міндеттемелер сомасы
Қорға қатысудың басынан бастап кезең ішінде есептелген шартты міндеттемелердің жалпы сомасы (өспелі жиынтығымен)
Есептелген қосымша жарналар сомасы
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________
_____________             ___________
(қолы)                   (күні)
Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қорына
қатысудың үлгі шартына
2-қосымша
Нысан
Сақтандыру резервтерінің, міндетті жарналардың және шартты міндеттемелердің сомасы бойынша мәліметтер ____________________________________________________________________             (сақтандыру ұйымы - қатысушының атауы)
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 220; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: 20 __ жылғы _______ тоқсандағы жағдай бойынша
(теңгемен)
Кепілдік берілетін сақтандыру түрінің атауы
Сақтандыру резервтері
Есептелген міндетті жарналар сомасы
Есептелген шартты міндеттемелер сомасы
Қорға қатысудың басынан бастап кезең ішінде есептелген шартты міндеттемелердің жалпы сомасы (өспелі жиынтығымен)
өткен тоқсанның басына
есепті тоқсанның басында
айырмашылығы
өткен тоқсанның басына
А
1
2
3
4
5
6
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_____________ _________________ __ _________
(қолы)            (күні)

43. Сторона, для которой станет невозможным выполнение своих обязательств по настоящему договору вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, должна незамедлительно уведомить другую сторону о начале и прекращении обстоятельств, препятствующих выполнению своих обязательств. Срок уведомления другой стороны о начале и прекращении обстоятельств, препятствующих выполнения своих обязательств не должен превышать трех месяцев.
44. Права и обязанности страховой организации - участника по настоящему договору не могут быть переданы третьим лицам.
45. Вся информация по настоящему договору передается в виде обмена Сторонами письменными уведомлениями.
46. Все изменения и дополнения к настоящему договору оформляются дополнительными соглашениями и подписываются уполномоченными представителями обеих сторон.
Глава 14. Разрешение споров
47. Споры, возникающие по настоящему договору, разрешаются путем переговоров. В случае, если Сторонами не достигнуто согласие, споры решаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
48. Настоящий договор составлен в 4 (четырех) экземплярах, 2 (два) на государственном языке, 2 (два) на русском языке, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
Глава 15. Места нахождения, банковские реквизиты сторон и подписи сторон
Сноска. Глава 15 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Фонд: Страховая организация - участник:
________________________________
(юридический адрес, бизнес-
идентификационный номер,
номер, телефона, факс, е-mail)
________________________________
(наименование, юридический адрес,
бизнес-идентификационный номер,
номер телефона, факс, е-mail)
________________________________
Банковские реквизиты
(наименование банка,
№ текущего счета)
________________________________
Банковские реквизиты
(наименование банка,
№ текущего счета)
Фонд: Страховая организация – участник:
Председатель____________
Председатель (руководитель
Филиала) __________
Приложение 1
к Типовому договору участия в
Фонде гарантирования
страховых выплат
Сноска. Приложение 1 дополнено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 года N 220 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сведения по начисленной сумме страховых премий, обязательных взносов, дополнительных взносов и условных обязательств в
________________________________________________________________________
(наименование страховой организации - участника)
Отчетный период: по состоянию за ________ квартал 20 ___ года
(в тенге)
Наименование гарантируемого класса
Страховые премии
Возвращенные (подлежащие возврату) страховые премии страхователям, в случае досрочного расторжения договора страхования
Начисленная сумма обязательных взносов
Начисленная сумма условных обязательств
Общая сумма условных обязательств, начисленных за период с начала участия в Фонде (с нарастающим итогом)
Начисленная сумма дополнительных взносов
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ _____________
_____________ ___________
(подпись)             (дата)
Приложение 2
к Типовому договору участия в
Фонде гарантирования
страховых выплат
Сноска. Приложение 2 дополнено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 23 сентября 2006 года N 220 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сведения по сумме страховых резервов, обязательных взносов и условных обязательств
____________________________________________________________________
(наименование страховой организации - участника)
Отчетный период: по состоянию за ___________ квартал 20 ___ года
(в тенге)
Наименование гарантируемого вида страхования
Страховые резервы
Начисленная сумма обязательных взносов
Начисленная сумма условных обязательств
Общая сумма условных обязательств, начисленных за период с начала участия в Фонде (с нарастающим итогом)
на начало предыдущего квартала
на начало отчетного квартала
разница [(2)-(1)]
А
1
2
3
4
5
6
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________ _________________ __ _________
(подпись)                   (дата)