Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери нышандары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1996 жылғы 18 шiлде N 3068.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери нышандарын белгiлеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Мыналар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери нышандары болып белгiленсiн:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң (Құрлықтағы әскерлердiң, Әскери-Әуе Күштерiнiң, Әуе қорғанысы әскерлерiнiң және Әскери-Теңiз Күштерiнiң) тулары;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери бөлiмдерiнiң жауынгерлiк тулары;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң нышаны.
2. Мыналар бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерi туларының бейнесi мен сипаттамасы (сызба, түрлi-түстi бейнесi мен сипаттама мәтiнi қоса берiлiп отыр);
2) Әскери бөлiмнiң жауынгерлiк туының бейнесi мен сипаттамасы (сызба, түрлi-түстi бейнесi мен сипаттама мәтiнi қоса берiлiп отыр);
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Нышанының бейнесi (сызба және түрлi-түстi бейнесi қоса берiлiп отыр);
4) Әскери бөлiмнiң Жауынгерлiк Туы туралы ереже (қоса берiлiп отыр).
3. Былай деп белгiленсiн:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң тулары, әскери бөлiмдерiнiң жауынгерлiк тулары мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Нышанын жасау заңда белгiленген тәртiппен берiлетiн тиiстi лицензия болған жағдайда жүзеге асырылады;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жүрген адамдар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң туларын, әскери бөлiмдерiнiң жауынгерлiк туларын және Қарулы Күштерiнiң Нышанын қастерлеуге мiндеттi;
3) Қазақстан Республикасының жауынгерлерi, сондай-ақ әскери жиындарға шақырылған азаматтар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң туларын, әскери бөлiмдерiнiң жауынгерлiк тулары мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Нышанын қастерлеуге, ұрыс кезiнде жауынгерлiк туларды қайсарлықпен және ерлiкпен қорғауға, олардың дұшпан қолына түсуiне жол бермеуге мiндеттi;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң туларын, әскери бөлiмдерiнiң жауынгерлiк тулары мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Нышанын қорлауға кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
4. Былай деп айқындалсын:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң тулары ортасында шұғылалы күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген тiк бұрышты мата. Күн шұғыла және қыран бейнелерi - алтын түстес;
2) Құрлықтағы әскерлер мен Әуе қорғанысы әскерлерi туларының маталары - көгiлдiр түстi, Құрлықтағы әскерлер туының матасында оң жақ бетiнiң сол жағында және сыртқы бетiнiң оң жағында жоғарғы бұрышында - қызыл түстi бес бұрышты жұлдыз, Әуе қорғанысы әскерлерi туының матасында оң жақ бетiнiң сол жағында және сыртқы бетiнiң оң жағында жоғарғы бұрышында матаның 1:3 көлемiне екi жағының қатынасы тең келетiн тiк бұрышта - ортасында қызыл түстi бес бұрышты жұлдыз және одан ақ түстi сәулелер таралған тiк бұрыш;

О воинских символах Вооруженных Сил Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 июля 1996 г. N 3068.
В целях установления воинских символов Вооруженных Сил Республики Казахстан постановляю:
1. Установить, что воинскими символами Вооруженных Сил Республики Казахстан являются:
1) флаги видов Вооруженных Сил Республики Казахстан (Сухопутных войск, Военно-Воздушных Сил, войск Противовоздушной обороны и Военно-Морских Сил);
2) боевые знамена воинских частей Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) Символ Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Утвердить:
1) изображение и описание флагов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан (схематическое, цветное изображение и текст описания прилагаются);
2) изображение и описание Боевого Знамени воинской части (схематическое, цветное изображение и текст описания прилагаются);
3) изображение Символа Вооруженных Сил Республики Казахстан (схематическое, цветное изображение прилагаются);
4) Положение о Боевом Знамени воинской части (прилагается).
3. Установить, что:
1) изготовление флагов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан, боевых знамен воинских частей и Символа Вооруженных Сил Республики Казахстан осуществляется при наличии соответствующей лицензии, выдаваемой в установленном законодательством порядке;
2) граждане Республики Казахстан, а также лица, находящиеся на территории Республики Казахстан, обязаны чтить флаги Вооруженных Сил, боевые знамена воинских частей и Символ Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) воины Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также граждане, призванные на воинские сборы, обязаны чтить флаги видов Вооруженных Сил Республики Казахстан, боевые знамена воинских частей и Символ Вооруженных Сил Республики Казахстан, самоотверженно и мужественно защищать боевые знамена в бою и не допускать захвата их противником;
4) лица, виновные в надругательстве над флагами видов Вооруженных Сил Республики Казахстан, боевыми знаменами воинских частей и Символом Вооруженных Сил Республики Казахстан, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Определить, что:
1) флаги видов Вооруженных Сил Республики Казахстан представляют собой прямоугольное полотнище с изображением в его центре солнца с лучами, под которым - парящий орел. Изображения солнца, лучей и орла - цвета золота;
2) полотнища флагов Сухопутных войск и войск Противовоздушной обороны -голубого цвета, на полотнище флага Сухопутных войск слева с лицевой стороны и справа с обратной стороны в верхнем углу - пятиконечная звезда красного цвета, на полотнище Флага войск ПВО слева с лицевой стороны и справа с обратной стороны в верхнем углу в прямоугольнике с соотношением сторон к размеру полотнища 1:3 - прямоугольник с пятиконечной звездой красного цвета в центре с расходящимися от него лучами белого цвета;

3) Әскери-Әуе Күштерi туының матасы - көгiлдiр түстi, жоғарғы бөлiгiнде көлденеңiнен симметриялы ақ түстi сәулелердiң бейнесi бар, матаның оң жақ бетiнiң сол жағында және сыртқы бетiнiң оң жағында жоғарғы бұрышында - қызыл түстi бес бұрышты жұлдыз;
4) Әскери-Теңiз Күштерi туының матасы - көлденеңiнен симметриялы ақшыл-көгiлдiр түстi, матаның оң жақ бетiнiң сол жағында және сыртқы бетiнiң оң жағында жоғарғы бұрышында - қызыл түстi бес бұрышты жұлдыз және ақшыл-көгiлдiр түстi зәкiр;
5) Қарулы Күштер түрлерi туларының енi мен ұзындығының қатынасы - 1:2;
6) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң тулары мен олардың бейнелерi көлемдерiне қарамастан, Қарулы Күштер түрлерiнiң штабтарында сақтаулы тұрған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң тулары эталонының түрлi-түстi және сызба бейнелерiне дәлме-дәл сәйкес келуге тиiс.
5. Былай деп белгiленсiн:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң тулары мынадай жерлерде тiгiледi немесе орнатылады (алып келiнедi): Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi штабтары мен оларға бағынысты бөлiмдер штабтарының ғимараттарында; Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерi қолбасшыларының кабинеттерiнде; Қазақстан Республикасының әскери корабльдерi мен кемелерiнде әскери жарғыларға сәйкес; Қарулы Күштер әскери құрамалары мен бөлiмдерiнде - ант қабылдау кезiнде; мемлекеттiк мекемелерге арналған салтанатты мәжiлiстерде; әскери шерулерiнде;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жалпы әскери жарғыларымен немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң нормативтiк актiлерiмен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң түрлерi туларының өзге де реттерде мiндеттi түрде алып келiнуi көзделуi мүмкiн;
3) Ұлттық азаға байланысты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi түрлерiнiң тулары тұғырдың биiктiгiнiң жарты деңгейiне ұлттық аза тұту мерзiмi бойына төмен түсiрiледi.
6. Әскери бөлiмнiң Жауынгерлiк туы көлемi: ұзындығы бойынша 145 см, енi бойынша 115 см, үш жағынан алтын түстi жiбек шашақтармен жиектелген, көгiлдiр түстi тiк бұрышты мата деп айқындалсын. Матаның оң жақ бетiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы кестеленген, оның астында "Қазақстан Республикасы" деген жазу, ал төменгi жақ шетiнде – "Отан үшiн" деген ұран бар. Матаны сыртқы жағында ортасында шұғылалы күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген бес бұрышты жұлдыз кестеленген. Матаның жоғары жоқ шетiнде "Мiндет, абырой, ерлiк" деген ұран, ал төменгi жағына – әскери бөлiмнiң атауы кестеленiп тiгiлген. Мемлекеттiк Елтаңба, күн, шұғыла және жазу бейнесi – алтын түстес, ал бес бұрышты жұлдыз бейнесi – күрең қызыл түстi.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

3) полотнище Флага Военно-Воздушных Сил - голубого цвета, в верхней части которого симметрично по горизонтали изображение лучей белого цвета, слева с лицевой стороны и справа с обратной стороны в верхнем углу полотнища - пятиконечная звезда красного цвета;
4) полотнище Флага Военно-Морских Сил симметрично бело-голубого цвета по горизонтали, слева с лицевой стороны и справа с обратной стороны в верхнем углу полотнища - пятиконечная звезда красного цвета и якорь светло-голубого цвета;
5) отношение ширины флагов видов Вооруженных Сил к его длине 1:2;
6) флаги видов Вооруженных Сил Республики Казахстан и их изображения, независимо от размеров, должны в точности соответствовать цветному и схематическому изображению эталонов флагов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан, хранящихся в штабах видов Вооруженных Сил.
5. Установить, что:
1) флаги видов Вооруженных Сил Республики Казахстан поднимаются или устанавливаются (выносятся): на зданиях штабов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан и штабов подчиненных им частей; в кабинетах командующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан; на военных кораблях и судах Республики Казахстан - согласно воинским уставам; в воинских соединениях и частях Вооруженных Сил - при принятии присяги; на торжественные заседания, посвященные государственным праздникам; на парады войск;
2) общевоинскими уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан или нормативными актами Министра обороны Республики Казахстан могут предусматриваться и другие случаи обязательного выноса флагов видов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) по случаю национального траура флаги видов Вооруженных Сил Республики Казахстан приспускаются на половину высоты флагштока в течение срока национального траура.
6. Определить, что Боевое Знамя воинской части представляет собой прямоугольное полотнище голубого цвета размером по длине 145 см и по ширине 115 см, обшитое с трех сторон золотистой шелковой бахромой. На лицевой стороне полотнища вышит Государственный Герб Республики Казахстан, над ним надпись "Қазақстан Республикасы", а по нижнему краю – девиз "Отан үшін". На обратной стороне полотнища вышита пятиконечная звезда с расположенным в центре контуром солнца с лучами, под которым – парящий орел. По верхнему краю полотнища вышит девиз "Міндет, абырой, ерлік", а по нижнему – наименование воинской части. Изображение Государственного Герба, солнца, лучей и надписей – цвета золота, а пятиконечной звезды – цвета бордо.
Сноска. Пункт 6 –в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

1. 1-шi және 2-шi дәрежелi кемелердiң гюйсi - ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының белгiсi бар ақ түстi, тiк бұрышты мата (екi жағының қатынасы 1:1). Эмблеманың биiктiгi гюйс биiктiгiнiң 1/2-не тең. Мата нұсқасы бойынша үш жолақпен жиектелген. Сырт жағы мата енiнiң 1/27-не тең келетiндей қара-көк түстi. Одан кейiн ақ түстi (мата енiнiң 1/13,5-i), Iшкi жағы алтын түстес (мата енiнiң 1/9-i).
2. Әскери кемелердiң жалаушасы - жiңiшке конус нысанды ақ түстi жолақ. Жалауша шкаторинасынан (шкаторина тұсынан) басталатын мата бөлiгiнiң оның ұзындығына қатынасы 1:12 (1-шi және 2-шi дәрежелi кемелер үшiн 1:30).
3. Қазақстан Республикасы Әскери-Теңiз Күштерiнiң қосымша флотының туы - енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Ту көлемiнiң 1/4-iне тең келетiн бөлiкте жоғарғы сол жақ бұрышта - Қазақстан Республикасы Әскери-теңiзiнiң туы, ал қалған мата - қара-көк түстi.
Лауазымды адамдардың тулары мен брейд-жалаушалары
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң байрағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 2736 Жарлығымен бекiтiлген.
2. Кеме бортында мемлекеттiң жоғары лауазымды адамдары болған кезде фок-мачта гафелiнде Әскери-теңiз туынан жоғары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы көтерiледi.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң Туы - енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Тудың матасы тiгiнен екi бiрдей бөлiкке (мата ұзындығының 1/2 бөлiгiне): көгiлдiр (шкаторина тұсында) және ақ түстi болып бөлiнедi. Тудың көгiлдiр түстi жарты бөлiгiнiң ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының нышаны (алтын күн мен қыран) бейнеленген. Ақ түстi жолағында диаметрi ту енiнiң 1/3-iне тең келетiн, ортасы шкаторинадан ту ұзындығының 3/4-iндей және матаның жоғарғы жиегiнен ту биiктiгiнiң 1/2-iндей аралықта орналасқан қызыл жұлдыз бар.
4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының туы – енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Тудың матасы тiгiнен екi бiрдей бөлiкке (ту ұзындығының 1/2 бөлiгiне): көгiлдiр (шкаторина тұсында) және ақ түстi болып бөлiнедi. Тудың көгiлдiр түстi жартысының ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының нышаны – алтын күн мен қыран бейнеленген. Ақ түстi жолағында диаметрi ту енiнiң 1/5-iне тең келетiн екi қызыл бес бұрышты жұлдыз орналасқан. Олардың ортасы шкаторинадан ту ұзындығының 3/4-не тең және матаның жоғарғы және төменгi жиектерiнен ту енiнiң 1/4-не тең аралықта орналасқан.

1. Гюйс кораблей 1-го и 2-го рангов представляет собой белое прямоугольное полотнище (отношение сторон 1:1) с эмблемой Государственного Флага Республики Казахстан в центре. Высота эмблемы равна 1/2 высоты гюйса. Полотнище обрамлено по контуру тремя полосами. Снаружи темно-синяя, равная 1/27 ширины полотнища. Затем белая (1/13,5 ширины полотнища). Внутренняя золотая (1/9 ширины полотнища).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
2. Вымпел военных кораблей представляет собой узкую коническую полоску белого цвета. Часть полотнища, начиная от шкаторины вымпела (у шкаторины) к его длине 1:12 (для кораблей 1-го и 2-го рангов - 1:30).
3. Флаг вспомогательного флота Военно-Морских Сил Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. В верхнем левом углу, по площади равному 1/4 размера флага, - Военно-морской флаг Республики Казахстан, а остальное полотнище темно-синего цвета.
Флаги и брейд-вымпелы должностных лиц
1. Штандарт Президента Республики Казахстан утвержден Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 2736.
2. При нахождении на борту корабля высших должностных лиц государства на гафеле фок-мачты над Военно-морским флагом поднимается Государственный Флаг Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
3. Флаг Министра обороны Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. Полотнище флага разделено по вертикали на две равные части (по 1/2 длины полотнища): бирюзовой (у шкаторины) и белой. В центре бирюзовой половины флага находится символ Государственного Флага Республики Казахстан (золотые солнце и орел). На белой полосе находится красная звезда диаметром в 1/3 ширины флага, центр которой находится на расстоянии 3/4 длины флага от шкаторины и на 1/2 высоты флага от верхней кромки полотнища.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337 .
4. Флаг начальника Главного штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. Полотнище флага разделено по вертикали на две равные (по 1/2 длины флага) части: бирюзовой (у шкаторины) и белой. В центре бирюзовой половины находится символ Государственного Флага Республики Казахстан – золотые солнце и орел. На белой полосе расположены две красные пятиконечные звезды диаметром в 1/5 ширины флага. Центры их расположены на 3/4 длины флага от шкаторины и на расстояниях в 1/4 ширины флага от верхней и нижней кромок.
Сноска. Пункт 4 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337 .

5. Қазақстан Республикасы Әскери-Теңiз Күштерi Қолбасшысының туы - енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Мата тiгiнен мата ұзындығының 1/2-iне тең келетiндей екi бiрдей бөлiкке: көгiлдiр (шкаторина тұсында) және ақ түстi болып бөлiнедi. Ақ түстi бөлiгiнiң бұрыштама ойығы бар. Нәтижесiнде алынған екi бұрымшаның ұзындығы ту ұзындығының 1/4-iне тең. Ақ түстi жолағында диаметрi ту енiнiң 1/3-iне тең келетiн, ортасы ақ жолақтың 1/4-не және матаның жоғарғы жақ жиегiнен ту биiктiгiнiң 1/2-iне тең келетiн аралықта орналасқан қызыл бес бұрышты жұлдыз бар.
6. Қазақстан Республикасы Әскери-Теңiз Күштерi штабы бастығының туы - енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Мата тiгiнен мата ұзындығының 1/2-iне тең келетiн екi бiрдей бөлiкке: көгiлдiр (шкаторина тұсында) және ақ түстi болып бөлiнедi. Ақ түстi бөлiгiнiң бұрыштама ойығы бар. Нәтижесiнде алынған екi бұрымшаның ұзындығы ту ұзындығының 1/4-iне тең. Ақ түстi жолағында диаметрi ту енiнiң 1/5-iне тең келетiн, ортасы ақ түстi жолақтың 1/4-iне және матаның жоғарғы, төменгi жиектерiнен ту енiнiң 1/4-iне тең келетiн аралықта орналасқан екi қызыл бес бұрышты жұлдыздар бар.
7. Кемелер құрамасы командирiнiң брейд-жалаушасы - ақ түстi бұрыштамалары бар конус нысанды мата. Брейд-жалаушаның енi мен ұзындығының қатынасы 1:5. Бұрымша кесiндiлерiнiң ұзындығы брейд-жалауша ұзындығының 1/5-iне тең. Брейд-жалаушаның өзiнiң ұзындығының 1/3-iне тең келетiн бөлiгi көгiлдiр түстi. Брейд-жалауша бұрымшаларының тарқатылған күйi жалауша енiнiң 1/2-iне тең.
8. Кемелер тобы командирiнiң брейд-жалаушасы - екi бұрымшасы бар, конус нысанды мата. Брейд-жалаушаның енi мен ұзындығының қатынасы 1:5. Бұрымша кесiндiлерiнiң ұзындығы брейд-жалауша ұзындығының 1/5-iне тең, брейд-жалауша бұрымшаларының тарқатылған күйi оның енiнiң 1/2-iне тең. Шкаторинадан оның ұзындығының 1/3-iне тең келетiн брейд-жалауша бөлiгi көгiлдiр түстi. Брейд-жалауша матасының қалған бөлiгi көлденеңiнен: жоғарғы жағы - ақ, төменгi жағы - көк-жасыл түстi екi бөлiкке бөлiнген.
9. Рейдтегi аға бастықтың брейд-жалаушасы - шкаторинадан ұзындығының 1/4-iне дейiнгi бөлiгi - көгiлдiр, ал 3/4 бөлiгi - ақ түстi, конус нысанды мата. Брейд-жалаушаның ұзындығы мен енiнiң қатынасы 4:1.
Брейд-жалауша бұрымшаларының тарқатылған күйi жалауша енiнiң 1/2-iне тең.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 18 шiлдедегi
N 3068 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Нышанының
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Нышаны - шеттерi алтын түстi нұсқамен жиектелген бес бұрышты жұлдыз.
Жұлдыздың ортасында шұғылалы күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген.
Күн, шұғыла және қыран түстi - алтын түстес.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 18 шiлдедегi
N 3068 Жарлығымен
бекiтiлген
Әскери бөлiмнiң Жауынгерлiк Туы туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскери бөлiмiнiң Жауынгерлiк Туы - жауынгерлiк абырой, ерлiк пен даңқ нышаны, ол Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әрбiр қызметшiсiне өз Отанына адал қызмет ету, оны ерлiкпен және бiлгiрлiкпен қорғау, өз қаны мен жанын аямай өз елiнiң әрбiр қарыс жерiн жаудан қорғау жөнiндегi оның қасиеттi борышын есiне салу болып табылады.
2. Әскери бөлiмге Жауынгерлiк Туды ол құрылған кезде Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң өкiлi тапсырады.

5. Флаг командующего Военно-Морскими Силами Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. Полотнище разделено по вертикали на две равные части по 1/2 длины полотнища: бирюзовую (у шкаторины) и белую. Белая часть имеет угловой вырез. Полученные в результате две косицы равны по длине 1/4 длины флага. На белой полосе находится красная пятиконечная звезда диаметром в 1/3 ширины флага, центр которой находится на расстоянии 1/4 белого поля и на 1/2 высоты флага от верхней кромки полотнища.
6. Флаг начальника штаба Военно-Морских Сил Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. Полотнище разделено по вертикали на две равные части по 1/2 длины полотнища: бирюзовую (у шкаторины) и белую. Белая часть имеет угловой вырез. Полученные в результате две косицы равны по длине 1/4 длины флага. На белой полосе находятся две красные пятиконечные звезды диаметром в 1/5 ширины флага, центры которых расположены на расстоянии 1/4 белого поля и в 1/4 ширины флага от верхней и нижней кромок.
7. Брейд-вымпел командира соединения кораблей представляет собой коническое полотнище с косицами белого цвета. Отношение ширины брейд-вымпела к его длине 1:5. Длина выреза косиц равны 1/5 длины брейд-вымпела. Часть брейд-вымпела, равная 1/3 длины его, имеет бирюзовый цвет. Растворение косиц брейд-вымпела равно 1/2 ширины вымпела.
8. Брейд-вымпел командира группы кораблей представляет собой коническое полотнище с двумя косицами. Отношение ширины брейд-вымпела к его длине 1:5. Длина выреза косиц равна 1/5 длины брейд-вымпела, растворение косиц брейд-вымпела равно 1/2 его ширины. Часть брейд-вымпела, равная 1/3 длины его от шкаторины, бирюзовая. Остальная часть полотнища брейд-вымпела разделена по горизонтали на две равные части: верхняя белая, нижняя - изумрудно-зеленая.
9. Брейд-вымпел старшего на рейде представляет собой коническое полотнище, 1/4 длины которого от шкаторины - бирюзовая, а 3/4 - белая. Отношение длины брейд-вымпела к его ширине равно 4:1.
Растворение косиц брейд-вымпела равно 1/2 ширины вымпела.
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 18 июля 1996 г. N 3068
О П И С А Н И Е
Боевого Знамени воинской части
Боевое знамя воинской части Вооруженных Сил Республики Казахстан состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 145 см, по ширине 115 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см.
Сноска. Часть третья с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "Казакстан Республикасы", а по нижнему - "Отан ушин", высота букв надписи - 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре - аппликация: пятиконечная звезда из шелка цвета бордо с изображением в центре контура солнца и лучей и парящим орлом. Размер между противоположным вершинами звезды - 56 см, над звездой золотым шелком вышит девиз: "Миндет, абырой, ерлик", а под звездой-номер и наименование воинской части. Размер цифр по высоте - 10 см, размер букв надписи - 7,5 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование воинской части, размер цифр может быть уменьшен до 6 см, а размер букв - до 4,5 см. При этом изображение звезды может быть перемещено вверх от центра полотнища Боевого Знамени на расстояние до 12 см.
С левой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия - 4 см.
Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 2,5 м. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем - золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура - 270-285 см.
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 18 июля 1996 года N 3068
О П И С А Н И Е
Символа Вооруженных Сил Республики Казахстан
Символ Вооруженных Сил Республики Казахстан представляет собой пятиконечную звезду, обрамленную по краям золотистым контуром.
В центре звезды изображено солнце с лучами и парящим под ним орлом.
Цвет солнца, лучей и орла - золотистый.
Утверждено Указом
Президента Республики Казахстан
от 18 июля 1996 г. N 3068
П О Л О Ж Е Н И Е
О Боевом Знамени воинской части
1. Боевое Знамя воинской части Вооруженных Сил Республики Казахстан есть символ воинской части, доблести и славы, оно является напоминанием каждому военнослужащему Вооруженных Сил Республики Казахстан о его священном долге преданно служить своей Родине, защищать ее мужественно и умело, отстаивать от врага каждую пядь своей земли, не щадя своей крови и самой жизни.
2. Боевое Знамя вручается воинской части по ее формировании от имени Президента Республики Казахстан представителем Министерства обороны Республики Казахстан.