1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 11 мамырдағы № 1273 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрі Ерлан Жақсылықұлы Сәрсембаевқа 1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 11 мамырдағы
№ 1273 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы ХАТТАМА
Бұдан әрі Уағдаласушы Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы
1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартты (бұдан әрі - Шарт) негізге ала отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Шарттың 2-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап
Құқықтық көмек арнасы
Уағдаласушы Тараптар осы Шарттың 11 және 22-баптарын қолдануға нұқсан келтірмей, орталық органдары арқылы құқықтық көмек береді.
Қазақстан Республикасының орталық органдары:
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі - соттардан келіп түсетін құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салулар бойынша;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі - басқа құзыретті органдардан келіп түсетін құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салулар бойынша.
Түркия Республикасының орталық органы: Түркия Республикасының Әділет министрлігі.".
2-бап
Осы Хаттама - Шарттың ажырамас бөлігі, ол Тараптар дипломатиялық арналар арқылы осы Хаттаманың күшіне енуі үшін қажетті өзінің ішкі құқықтық рәсімдерін аяқтағаны туралы бір-бірін хабардар ететін соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама Шарттың қолданысы тоқтатылғанда өз қолданысын тоқтатады.
2026 жылғы _____________________әрқайсысы қазақ, түрік, орыс және ағылшын тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды әрі барлық мәтіндердің күші бірдей. Мәтіндер арасында алшақтықтар болған жағдайда ағылшын тіліндегі мәтіннің басым күші болады.
Қазақстан Республикасы үшін Түркия Республикасыүшін

О подписании Протокола о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года
Указ Президента Республики Казахстан от 11 мая 2026 года № 1273
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года.
2. Уполномочить Министра юстиции Республики Казахстан Сарсембаева Ерлана Жаксылыковича подписать от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 11 мая 2026 года № 1273
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан
и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам
от 13 июня 1995 года
Республика Казахстан и Турецкая Реcпyблика, далее именуемые Договаривающиеся Стороны,
основываясь на Договоре между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года (далее – Договор),
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Статью 2 Договорa изложить в следующей редакции:
"Статья 2
Канал правовой помощи
Договаривающиеся Стороны предоставляют правовую помощь через центральные органы без ущерба для применения статей 11 и 22 настоящего Договора.
Центральными органами от Республики Казахстан являются:
Судебная администрация Республики Казахстан - по запросам о правовой помощи, поступающим из судов;
Министерство юстиции Республики Казахстан - по запросам о правовой помощи, поступающим от других компетентных органов.
Центральным органом от Турецкой Республики является Министерство юстиции Турецкой Республики.".
Статья 2
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Договора и вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления, посредством которого Стороны уведомляют друг друга через дипломатические каналы о завершении своих внутренних правовых процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Протокола.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Договора.
Совершено ____________20 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, турецком, русском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае расхождений между текстами преимущественную силу имеет текст на английском языке.
За Республику Казахстан За Турецкую Республику