"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 1042 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 8 мамырдағы № 1272 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 1042 Жарлығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 8 мамырдағы
№ 1272 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2003 жылғы 19 наурыздағы
№ 1042 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның ҚҰРАМЫ
Асанов Жақып Қажманұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Төрағасының Орынбасары (келісім бойынша), төраға
Бикебаев Айдын Жолшыұлы
-
адвокат, Республикалық адвокаттар алқасының мүшесі (келісім бойынша), төрағаның орынбасары
Сәбитова Айнұр Әлімханқызы
-
Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің Сорбонна-Қазақстан институтының директоры (келісім бойынша), төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің сектор меңгерушісі, хатшы
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрі
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары жөніндегі уәкіл (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Халықтың әлеуметтік жағынан осал санаттарының құқықтары жөніндегі уәкіл (келісім бойынша)
Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасындағы Отбасы мәселелері жөніндегі уәкіл - Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық- демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары
Асанова Жанна Бейсентайқызы
-
- Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Әмір Досжан Сарманқұлұлы
-
- Қазақстан ' Республикасының Судьялар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Байсақова Зүлфия Мұхамедбекқызы
-
"Дағдарыс орталықтары одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Байтілесов Нұрсұлтан Төленұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Бекмамбетова Светлана Салаватқызы
-
БҰҰ-ның Көші-қон агенттігі – Қазақстандағы Халықаралық көші-қон ұйымының көші-қон жөніндегі бағдарламалардың аға ұлттық үйлестірушісі (келісім бойынша)
Волкова Ольга Александровна
-
"MEDIALIFE" қоғамдық қорының президенті (келісім бойынша)
Воронов Виталий Иванович
-
адвокат, "Алматы заң корпорациясы" қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
Вранчев Игорь Олегович
-
адвокат, Республикалық адвокаттар алқасы төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Дулатбеков Нұрлан Орынбасарұлы
-
академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің басқарма төрағасы - ректоры (келісім бойынша)
Еспаева Дания Мәдиқызы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Жаркенова Светлана Бақытқызы
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің конституциялық және азаматтық құқық кафедрасының профессоры (келісім бойынша)
Көпжасарұлы Ерқанат
-
журналист, "Қазақстан" республикалық телерадиокорпорациясының "Ашық алаң" саяси ток-шоуының жүргізушісі (келісім бойынша)
Қазкенов Руслан Қазбекұлы
-
"Civic peace" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Қанафин Данияр Қайратұлы
-
адвокат, Алматы қаласының адвокаттар алқасының мүшесі (келісім бойынша)
Могилев Александр Геннадьевич
-
Астана және Қазақстан митрополиті, Қазақстан Республикасындағы Орыс православие шіркеуінің митрополиттік округінің басшысы (келісім бойынша)
Мусин Қанат Сергейұлы
-
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясы (келісім бойынша)
Нұрғазиева Бану Ғаниқызы
-
"Қазақстанның Азаматтық альянсы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
Нұрымбетов Біржан Бидайбекұлы
-
Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясы терағаның орынбасары (келісім бойынша)
Осокина Ирина Юрьевна
-
адвокат, Астана қаласының адвокаттар алқасының мүшесі (келісім бойынша)
Өтпенов Наурызбай Тағанұлы
-
бас мүфти, Қазақстан мұсылмандары Діни басқармасының төрағасы (келісім бойынша)
Пен Сергей Геннадьевич
-
М.С. Нәрікбаев атындағы ҚазМЗУ университетінің басқарма төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Сман Айсана Сманқызы
-
адам құқықтары жөніндегі ұлттық сарапшы (келісім бойынша)
Соловьева Айгүл Сағадыбекқызы
-
"Қазақстанның экологиялық ұйымдарының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Тұрмағамбетова Жеміс Өтегенқызы
-
"Адам құқықтарын жақтаушы хартия" қоғамдық қорының директоры (келісім бойынша)
Хасанова Шахноза Құлабдулақызы
-
"Сана Сезім" әйелдер бастамалық құқықтық орталығы" қоғамдық бірлестігінің директоры (келісім бойынша)
Шапақ Үнзила
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)

О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 1042 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 8 мая 2026 года № 1272
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 1042 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан" следующее изменение:
состав Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 8 мая 2026 года № 1272
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 19 марта 2003 года № 1042
СОСТАВ
Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан
Асанов
Жакип Кажманович
- заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию), председатель
Бикебаев
Айдын Жолшиевич
- адвокат, член Республиканской коллегии адвокатов (по согласованию), заместитель председателя
Сабитова
Айнур Алимхановна
- директор Института Сорбонна-Казахстан Казахского национального педагогического университета имени Абая (по согласованию), заместитель председателя
заведующий сектором Отдела внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь
Генеральный Прокурор Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра - Министр культуры и информации Республики Казахстан
Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан (по согласованию)
Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан (по согласованию)
Уполномоченный по правам социально уязвимых категорий населения при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана (по согласованию)
Уполномоченный по вопросам семьи в Республике Казахстан - заместитель председателя Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики
Асанова
Жанна Бейсентаевна
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Амир
Досжан Сарманкулулы
- председатель Совета судей Республики Казахстан (по согласованию)
Байсакова
Зульфия Мухамедбековна
- председатель правления объединения юридических лиц "Союз кризисных центров" (по согласованию)
Байтилесов
Нурсултан Толенович
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Бекмамбетова
Светлана Салаватовна
- старший национальный координатор программ по миграции Международной организации по миграции в Казахстане - Агентства ООН по миграции (по согласованию)
Волкова
Ольга Александровна
- президент общественного фонда "MEDIALIFE" (по согласованию)
Воронов
Виталий Иванович
- адвокат, президент общественного объединения "Алматинская юридическая корпорация" (по согласованию)
Вранчев
Игорь Олегович
- адвокат, заместитель председателя Республиканской коллегии адвокатов (по согласованию)
Дулатбеков
Нурлан Орынбасарович
- председатель правления – ректор Карагандинского университета имени академика Е.А. Букетова (по согласованию)
Еспаева
Дания Мадиевна
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Жаркенова
Светлана Бахытовна
- профессор кафедры конституционного и гражданского права Евразийского Национального университета имени Л.Н. Гумилева (по согласованию)
Көпжасарұлы
Ерқанат
- журналист, ведущий политического ток-шоу "Ашық алаң" Республиканской телерадиокорпорации "Казахстан" (по согласованию)
Казкенов
Руслан Казбекович
- председатель общественного объединения "Civic peace" (по согласованию)
Канафин
Данияр Кайратович
- адвокат, член Коллегии адвокатов города Алматы (по согласованию)
Могилев
Александр Геннадьевич
- митрополит Астанайский и Казахстанский, глава митрополичьего округа Русской православной церкви в Республике Казахстан (по согласованию)
Мусин
Канат Сергеевич
- судья Конституционного Суда Республики Казахстан (по согласованию)
Нургазиева
Бану Ганиевна
- президент объединения юридических лиц "Гражданский альянс Казахстана" (по согласованию)
Нурымбетов
Биржан Бидайбекулы
- Заместитель председателя Федерации профсоюзов Республики Казахстан (по согласованию)
Осокина
Ирина Юрьевна
- адвокат, член Коллегии адвокатов города Астаны (по согласованию)
Утпинов
Наурызбай Таганович
- верховный муфтий, председатель Духовного управления мусульман Казахстана (по согласованию)
Пен
Сергей Геннадьевич
- заместитель председателя правления Университета КазГЮУ имени М.С. Нарикбаева (по согласованию)
Сман
Айсана Смановна
- национальный эксперт по правам человека (по согласованию)
Соловьева
Айгуль Сагадибековна
- председатель правления объединения юридических лиц "Ассоциация экологических организаций Казахстана" (по согласованию)
Турмагамбетова
Жемис Утегеновна
- директор общественного фонда "Хартия за права человека" (по согласованию)
Хасанова
Шахноза Кулабдулаевна
- директор общественного объединения "Правовой центр женских инициатив "Сана Сезім" (по согласованию)
Шапак
Унзила
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)