Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 6 ақпандағы № 1168 Жарлығы
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық:
1) 2025 жылғы 28 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 3-тармағын және 4-тармағының оныншы және он бірінші абзацтарын;
2) 2026 жылғы 26 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 6 ақпандағы
№ 1168 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлыққа 1-қосымшада:
"
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
120
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі, оның ведомствосы және ведомствоның аумақтық бөлімшелері
120
".
2. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген 2-тарауда:
"А" корпусы" деген бөлімде 2-санат мынадай редакцияда жазылсын:
"2-санат
Орталық атқарушы органдар комитеттерінің, Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі ведомствосының төрағалары, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі аппараты басшысының, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының орынбасарлары";
"Б" корпусы" деген бөлімде:
В санаттарының тобында В-1 санаты мынадай редакцияда жазылсын:
"В-1 санаты
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық басшысының орынбасарлары
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі комитеті төрағасының орынбасарлары".

О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 6 февраля 2026 года № 1168
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Указа см. п. 3.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Правительству Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением:
1) абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого и шестого пункта 2, пункта 3 и абзацев десятого и одиннадцатого пункта 4 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 28 апреля 2025 года;
2) абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого и девятого пункта 4 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 26 февраля 2026 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 февраля 2026 года № 1168
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан":
в приложении 1 к вышеназванному Указу строку:
"
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии
120
"
изложить в следующей редакции:
"
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии, его ведомство и территориальные подразделения ведомства
120
".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 2 "Административные государственные должности":
в разделе "Корпус "А" категорию 2 изложить в следующей редакции:
"Категория 2
Председатели комитетов центральных исполнительных органов, ведомства Агентства Республики Казахстан по атомной энергии, заместители руководителя Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан";
в разделе "Корпус "Б":
в группе категорий B категорию В-1 изложить в следующей редакции:
"Категория В-1
Заместители руководителя Национального центра по правам человека
Руководитель структурного подразделения
Заместители председателя комитета Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".

3. "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын және (немесе) онымен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын мемлекеттік саяси қызметшілер, лауазымды және өзге де адамдар лауазымдарының тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 70-1-жолмен толықтырылсын:
қызмет бабында пайдалану үшін.
4. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 861 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі туралы ережеде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 57а.";
15-тармақта:
49) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"49) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уран бойынша жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уран бойынша жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
19-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Агенттік ведомствосының басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің құрылымында:
"Қауіпсіздік және мемлекеттік құпиялар департаменті" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпсіздік департаменті";
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Мемлекеттік құпияларды қорғау басқармасы".

3. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти":
Перечень должностей политических государственных служащих, должностных и иных лиц, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ним, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых и освобождаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, дополнить строкой, порядковый номер 70-1, следующего содержания:
для служебного пользования.
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 861 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по атомной энергии":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по атомной энергии, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, 57а.";
в пункте 15:
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) разрабатывает и утверждает перечень стратегических участков недр по урану по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр;";
дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) разрабатывает и утверждает правила ведения перечня стратегических участков недр по урану по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр;";
пункт 19 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) назначает на должность и освобождает от должности руководителя ведомства Агентства;";
в структуре Агентства Республики Казахстан по атомной энергии, утвержденной вышеназванным Указом:
строку "Департамент безопасности и государственных секретов" изложить в следующей редакции:
"Департамент безопасности";
дополнить строкой следующего содержания:
"Управление по защите государственных секретов".