Қазақстан Республикасы ішкі саясатының негізгі қағидаттарын, құндылықтары мен бағыттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 5 қарашадағы № 1081 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі саясатының негізгі қағидаттары, құндылықтары мен бағыттары бекітілсін.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 5 қарашадағы
№ 1081 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ САЯСАТЫНЫҢ НЕГІЗГІ
ҚАҒИДАТТАРЫ, ҚҰНДЫЛЫҚТАРЫ МЕН БАҒЫТТАРЫ
Мазмұны
1-тарау. Ішкі саясаттың мақсаты мен қағидаттары
2-тарау. Жалпыұлттық құндылықтар және нышандар
3-тарау. Ішкі саясаттың басым бағыттары
4-тарау. Ішкі саясатты іске асырудың институционалдық негізі
Қорытынды
Кіріспе
Ішкі саясат - елді тұрақты дамыту үшін мемлекеттік институттарды жұмылдыруға және нығайтуға арналған мемлекеттік саясаттың аса маңызды саласы.
Қазақстанның жан-жақты жаңғыруына байланысты ішкі саясаттың негізгі қағидаттарын, құндылықтары мен бағыттарын бір жүйеге келтіретін жеке тұжырымдамалық құжат қабылдау қажеттігі туындады.
2022 жылғы конституциялық реформа еліміздің жаңа тарихындағы маңызды оқиғаның бірі болды. Бұл реформа мемлекеттің негізгі институттары арасында билік өкілеттіктерін қайта бөлу арқылы барынша әділ саяси жүйе құруға септігін тигізді.
Сондай-ақ, нарық қағидаттарына, адал әрі еркін бәсекелестікке, ресурстарды әділ бөлу ұстанымына негізделген жаңа экономикалық саясатқа көшу үдерісі басталды. Ұлттық экономиканы дамыту ісі азаматтардың әл-ауқатын жақсартуға, Қазақстанның өңірдегі көшбасшылық рөлін сақтауға және халықаралық беделін күшейтуге бағытталған.
Әлеуметтік-гуманитарлық салада ауқымды өзгерістер жүзеге асырылып жатыр. Ғылым, білім және мәдениет озық ойлы ұлт болуға ықпал ететін басты үш тірек ретінде жарияланды.
Сонымен бірге, қазір әлемде геосаяси, экономикалық, климаттық, демографиялық және көші-қон факторларынан туындайтын түбегейлі өзгерістер жүріп жатыр. Жаппай цифрландыру ісінің және жасанды интеллектінің негізінде жаңа технологиялық тәртіп қалыптасып келеді. Бұл үдерістер қазіргі заманғы қоғамдардың әлеуметтік құрылымдарына, соның ішінде Қазақстанға едәуір ықпалын тигізеді.
Сондықтан, елді жүйелі жаңғыртудың жаңа кезеңінде мемлекет алдында ішкі саясат саласына қатысты мынадай екі деңгейлі міндет тұр.
Біріншіден, еліміздің ішкі және сыртқы ахуалға тиімді бейімделуін қамтамасыз ету керек.
Екіншіден мемлекеттік институттар мен қоғамның жасампаздық бағыттағы өзара іс-қимылының негізгі қағидаттарын айқындау қажет.
Бұл құжат ел дамуының келешегіне қатысты мемлекет пен қоғамның ортақ көзқарасын қалыптастыруға септігін тигізеді.
Құжаттың нормативтік және құқықтық негізі - Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері.
Құжат Президенттің Қазақстан халқына Жолдаулары мен Қазақстан Республикасы Президентінің сөйлеген сөздері, Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары негізінде, Ұлттық құрылтай мүшелерінің, мемлекеттік органдардың, қоғамдық және ғылыми үйымдардың ұсыныстары ескеріле отырып әзірленді.
Ұсынылған басты қағидаттар, құндылықтар мен бағыттар негіздемелік сипатқа ие болып, мемлекеттік органдардың ішкі саясат саласындағы жұмысын ұйымдастыратын маңызды бағдарлар мен тәсілдерді ғана анықтайды.
1-таpay. Ішкі саясаттың мақсаты мен қағидаттары

Об утверждении основных принципов, ценностей и направлений внутренней политики Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 5 ноября 2025 года № 1081.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые основные принципы, ценности и направления внутренней политики Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 ноября 2025 года № 1081
ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ, ЦЕННОСТИ И НАПРАВЛЕНИЯ
ВНУТРЕННЕЙ ПОЛИТИКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Содержание
Введение
Глава 1. Цель и принципы внутренней политики
Глава 2. Общенациональные ценности и символы
Глава 3. Приоритетные направления внутренней политики
Глава 4. Институциональная основа реализации внутренней политики
Заключение
Введение
Внутренняя политика - критически важная сфера государственной политики, направленной на консолидацию и укрепление государственных институтов для устойчивого прогресса страны.
В условиях всесторонней модернизации Казахстана назрела необходимость принятия отдельного концептуального документа, систематизирующего основные принципы, ценности и направления внутренней политики.
Одним из ключевых событий в новейшей истории страны стала конституционная реформа 2022 года, которая путем перераспределения властных полномочий между основными институтами государства содействовала созданию более справедливой политической системы.
Начат также переход к новой экономической политике, основанной на рыночных принципах, честной и свободной конкуренции, справедливом распределении ресурсов. Развитие национальной экономики направлено на повышение благосостояния граждан, сохранение лидирующей роли Казахстана в регионе и усиление позиций на международной арене.
Большие преобразования осуществляются в социально-гуманитарной сфере. Наука, образование, культура провозглашены тремя ключевыми опорами, способствующими формированию прогрессивной нации.
Вместе с тем сегодня в мире происходят фундаментальные сдвиги, обусловленные геополитическими, экономическими, климатическими, демографическими и миграционными факторами. Формируется новый технологический уклад на основе масштабной цифровизации и использования искусственного интеллекта. Эти процессы оказывают определенное влияние на социальные структуры современных обществ, в том числе Казахстана.
Поэтому на новом этапе системной модернизации страны перед государством стоит следующая двухуровневая задача в сфере внутренней политики.
Во-первых, нужно обеспечить эффективную адаптацию страны к новым внутренним и внешним реалиям.
Во-вторых, следует определить основные принципы созидательного взаимодействия государственных институтов и общества.
Данный документ будет способствовать формированию общего видения государством и обществом перспектив развития страны.
Нормативную и правовую базу документа составляют Конституция Республики Казахстан, законы Республики Казахстан, указы Президента Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
Документ разработан на основе Посланий Президента народу Казахстана и выступлений Президента Республики Казахстан, Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года с учетом предложений членов Национального курултая, государственных органов, общественных и научных организаций.
Представленные основные принципы, ценности и направления являются рамочными, определяя только ключевые ориентиры и подходы к организации работы государственных органов в сфере внутренней политики.
Глава 1. Цель и принципы внутренней политики

1. Ішкі саясаттың мақсаты
Ішкі саясаттың мақсаты - мемлекеттілігімізді және ел бірлігін нығайту, елді тұрақты дамыту үшін қоғамдық-саяси ахуалдың тұрақтылығын қамтамасыз ету.
Басты идея - баршаға бірдей мүмкіндік беретін ашық, қуатты және дамыған ел, жауапты әрі өркениетті қоғам - Әділетті Қазақстанды құру.
Оны жүйелі жүзеге асыру үшін ішкі саясаттың "Заң мен тәртіп", "Халық үніне құлақ асатын мемлекет", "Әртүрлі көзқарас - біртұтас ұлт", "Күшті Президент - Ықпалды Парламент - Есеп беретін Үкімет", "Адал азамат", "Таза Қазақстан" сияқты қағидаттары қалыптастырылды.
Мемлекет құру ісінің осы әмбебап қағидаттары ауқымды қоғамдық диалог жағдайында ұлтты одан әрі ұйыстыруға бағытталған.
2. Ішкі саясаттың қағидаттары
"Заң мен тәртіп" қағидаты
"Заң мен тәртіп" қағидаты - құқықтық мемлекеттің іргетасы, азаматтардың қоғамдық және жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі алғышарт.
Барша азаматтың заң алдында тең болуы, заң бұзған адамның жазасыз қалмауы, жоғары құқықтық мәдениет қоғамдағы әділеттіктің негізі әрі өлшемі саналады.
Іс жүзінде бұл қағидат соттардың және құқық қорғау құрылымдарының тиімді жұмыс істеуі, цифрлық технологияларды, жасанды интеллектіні енгізу арқылы құқық қолдану тәжірибесін жетілдіру және құқық қорғау жүйесіне қоғамның сенімін арттыру жолымен жүзеге асады.
Заңдылық пен тәртіпті қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар мен азаматтардың күш-жігерін жұмылдыру қажет.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидаты
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидатының түпкі мәні - азаматтардың талап-тілегіне әділ және уақтылы ден қою, мемлекет пен қоғам арасында тұрақты әрі жүйелі диалог орнату.
Іс жүзінде Бұл қағидат тікелей диалог, яғни, мемлекеттік органдар басшыларының халықпен кездесуі, сарапшылардың пікірталас алаңы, өкілді және консультативтік-кеңесші органдар арқылы жүзеге асырылады. Сонымен қатар, ашық үкімет порталы, "Е-petition" онлайн-петициялар институты, азаматтар өтініш білдіретін "Е-Otinish" порталы сияқты пәрменді цифрлық байланыс арналары іске қосылуда.
Осындай ашық әрі нысаналы жұмыс мемлекеттік институттар мен қоғам арасындағы өзара сенімді нығайтуға мүмкіндік береді.
"Әртүрлі көзқарас - біртұтас ұлт" қағидаты
"Әртүрлі көзқарас - біртұтас ұлт" қағидаты барлық мемлекеттік шешімдер қоғамның пікірі ескеріле отырып, елдің мүддесі үшін инклюзивті тәсіл аясында қабылданады дегеңді білдіреді.
Бұл қағидат азаматтардың референдум мен сайлауда дауыс беруі, диалог аландары мен консультативтік-кеңесші органдардың жұмысы, қоғамдық пікірді тұрақты зерделеу арқылы жүзеге асырылады.
Азаматтардың ортақ ұстанымына негізделген әділ әрі тиімді шешімдер мемлекеттігіміздің демократиялық тұғырын нығайтуға және елімізді орнықты дамытуға ықпал етеді.
"Күшті Президент - Ықпалды Парламент - Есеп беретін Үкімет" қағидаты
"Күшті Президент - Ықпалды Парламент - Есеп беретін Үкімет" қағидаты биліктің осы институттарының өзара үйлесімді әрекет жасайтынын білдіреді.
Президент институты - мемлекеттік басқару жүйесінің ең негізгі элементі және стратегиялық шешімдер қабылдау орталығы. Мемлекет басшысы реформалар жасау туралы бастама көтереді, мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарын айқындайды.
Парламент азаматтардың мүддесін білдіре отырып, қоғамдағы өзекті мәселелердің кеңінен талқылануын қамтамасыз етеді және заңдар қабылдайды.
Үкімет атқарушы органдар жүйесін басқарып, реформалардың тиімді іске асырылуына жауапты болады.
Бұл басқару моделі билік тармақтары арасындағы оңтайлы тепе-теңдік сақталған әділ мемлекеттік құрылымның жаңа институционалдық дизайнын қалыптастырады.
"Адал азамат" қағидаты
"Адал азамат" - азаматтардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысының озық үлгісін қалыптастыруды және оны қоғамда орнықтыруды көздейтін қағидат. "Адал азамат" - заңды сыйлайтын, білімді, отаншыл, жауапкершілікті сезінетін, саламатты өмір салтын ұстанатын, адал еңбегімен табысқа жетіп, қоғамда сый-құрметке бөленетін азамат.
Іс жүзінде Бұл қағидат білім беру мекемелеріндегі оку-тәрбие үдерісі, ауқымды ағарту жұмысы, мәдени-гуманитарлық жобалар, заңнамалық бастамалар, сондай-ақ, салауатты өмір салтын дәріптеу арқылы жүзеге асырылады.
"Адал азамат" қағидаты озық және әділетті қоғамның негізі болатын құндылықтар мен идеалдарды айқындайды.
"Таза Қазақстан" қағидаты
"Таза Қазақстан" қағидаты барша азаматқа ортақ жасампаз ой-сана жүйесін қалыптастырады.
Тазалық пен тәртіпті сақтау, тарихи-мәдени мұраны қорғау, табиғатты аялау ұлттық мінездің ажырамас сипаты болуға тиіс.
Бұл қағидат іс жүзінде қалалар мен ауылдарды абаттандыру, көгалдандыру және тазарту, экологиялық ортаны жақсарту, вандализм мен мәдениетсіздікке қарсы күрес ісінде мемлекет пен қоғамның күш-жігерін біріктіретін "Таза Қазақстан" жалпыұлттық жобасы аясында іске асырылады.
"Таза Қазақстан" - азаматтардың жауапкершілігін арттыра түсетін және қоғамда жаңа этика қалыптастыратын қағидат.
Осылайша, ішкі саясаттың Бұл қағидаттары мемлекеттік құрылыстың бірыңғай бағдарларын айқындайды.
"Заң мен тәртіп" - құқықтық мемлекеттің негізі.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" - өзара іс-қимыл құралы.
"Әртүрлі көзқарас - біртұтас ұлт" - өзара түсіністік орнату жолы.
"Күшті Президент - Ықпалды Парламент - Есеп беретін Үкімет" - басқару үлгісі.
"Адал азамат" - ойлау пайымы.
"Таза Қазақстан" - мінез-құлық пен жүріс-тұрыс этикасы.
Бұл қағидаттың барлығы Қазақстан қоғамына тән өмір салтының және ел болашағының бейнесі - Әділетті Қазақстанның бірыңғай формуласын құрайды.
Әділетті Қазақстан - заң үстемдігі берік орнаған, демократиялық институттары мықты дамыған және азаматтардың конституциялық құқығы мен бостандығы мүлткісіз қорғалатын мемлекет.
Әділетті Қазақстан - елдің дамуына елеулі үлес қосатын жауапты әрі еңбекқор азаматтар қоғамы. Бұл - тарихи тұғырына нық орнығып, алға ұмтылған озық ойлы қоғам. Қазақстан болашақта технологиялық тұрғыдан дамыған ел болуды көздейді.
Әділетті Қазақстан - жайлы өмір сүру, қызмет бабында өсу және бизнес жүргізу үшін баршаға бірдей мүмкіндік беретін мемлекет. Бұл экономикасы барлығы жағынан инновацияға, ауқымды цифрландыру үдерісіне негізделген және жасанды интеллект технологиясы жаппай енгізіліп жатқан, қарқынды дамитын ел. Бұл - азаматтардың әл-ауқаты мен тіршілігі сапасын арттыруға басты басымдық беретін мемлекет.
Әділетті Қазақстан - инвестиция мен адам капиталын тартатын өңірлік орталық. Өзінің ұлттық мүдделерін ойдағыдай ілгерілететін, әділ әрі орнықты әлемдік тәртіптің қалыптасуын қолдайтын орта держава.

1. Цель внутренней политики
Цель внутренней политики - укрепление государственности и единства нации, обеспечение общественно-политической стабильности для устойчивого развития страны.
Центральной идеей является построение Справедливого Казахстана - открытой, сильной и процветающей страны равных возможностей, прогрессивного и ответственного общества.
Для ее системной реализации сформулированы следующие принципы внутренней политики: "Закон и порядок"; "Слышащее государство"; "Разные мнения - единая нация"; "Сильный Президент - Влиятельный Парламент - Подотчетное Правительство"; "Адал азамат"; "Таза Қазақстан".
Эти принципы государственного строительства имеют универсальный характер и направлены на дальнейшую консолидацию нации в условиях широкого общественного диалога.
2. Принципы внутренней политики
Принцип "Закон и порядок"
Принцип "Закон и порядок" - это фундамент правового государства и базовое условие обеспечения общественной и индивидуальной безопасности граждан.
Равенство всех перед законом, неотвратимость наказания, высокая правовая культура являются основой и мерилом справедливости в обществе.
Данный принцип реализуется через эффективную работу судов и правоохранительных структур, совершенствование правоприменительной практики путем внедрения цифровых технологий, искусственного интеллекта, повышения уровня общественного доверия к правоохранительной системе.
Обеспечение законности и порядка требует совместных усилий государственных органов и граждан.
Принцип "Слышащее государство"
Принцип "Слышащее государство" заключается в своевременном и справедливом реагировании на запросы граждан, постоянном и системном диалоге государства и общества.
На практике данный принцип реализуется через прямой диалог: встречи руководителей государственных органов с населением, экспертные площадки, представительные и консультативно-совещательные органы. Также внедряются действенные цифровые каналы связи: портал открытого правительства, институт онлайн-петиций "Е-petition", портал обращений граждан "Е-Otinish".
Такая открытая и сфокусированная работа способствует укреплению доверия между государственными институтами и обществом.
Принцип "Разные мнения - единая нация"
Принцип "Разные мнения - единая нация" означает, что все ключевые решения принимаются в рамках инклюзивного подхода с учетом общественного мнения и в интересах страны.
На практике данный принцип реализуется посредством голосования граждан на выборах и референдумах, деятельности диалоговых площадок и консультативно-совещательных органов, постоянного изучения общественного мнения.
Справедливые и эффективные государственные решения на основе консолидированных позиций граждан способствуют укреплению демократических основ и устойчивому развитию страны.
Принцип "Сильный Президент - Влиятельный Парламент - Подотчетное Правительство"
Принцип "Сильный Президент - Влиятельный Парламент - Подотчетное Правительство" предполагает гармоничное взаимодействие данных институтов власти.
Институт президентства – это ключевой элемент системы государственного управления и центр принятия стратегических решений. Глава государства инициирует реформы, определяет основные направления внутренней и внешней политики государства.
Парламент представляет интересы граждан, принимает законы, обеспечивает всестороннее обсуждение актуальных вопросов общества.
Правительство, возглавляя систему исполнительных органов, отвечает за эффективную реализацию реформ.
Данная модель управления создает новый институциональный дизайн справедливого государственного устройства с оптимальным балансом между ветвями власти.
Принцип "Адал азамат"
"Адал азамат" - это принцип, предусматривающий формирование и укоренение в обществе прогрессивной модели поведения граждан. "Адал азамат" - это собирательный образ законопослушного, образованного, патриотичного, ответственного гражданина, который добросовестным трудом добивается заслуженного успеха и признания в обществе.
На практике данный принцип реализуется через учебно-воспитательный процесс в учреждениях образования, широкую просветительскую работу, культурно-гуманитарные проекты, законодательные инициативы, продвижение здорового образа жизни.
Принцип "Адал азамат" определяет ценности и идеалы, на которых основывается прогрессивное и справедливое общество.
Принцип "Таза Қазақстан"
Принцип "Таза Қазақстан" задает общую для всех граждан созидательную логику мышления.
Соблюдение чистоты и порядка, сохранение историко-культурного наследия, бережное отношение к окружающей среде должны стать неотъемлемыми чертами национального характера.
На практике данный принцип воплощается в общенациональном проекте "Таза Қазақстан", объединяющем усилия государства и общества по очистке, озеленению и благоустройству городов и сел, улучшению экологической среды, борьбе с вандализмом и бескультурьем.
"Таза Қазақстан" - это принцип, который повышает ответственность граждан и формирует новую этику в обществе.
Таким образом, данные принципы внутренней политики определяют единые ориентиры государственного строительства.
"Закон и порядок" - это основа правового государства.
"Слышащее государство" - это инструмент взаимодействия.
"Разные мнения - единая нация" - это метод взаимопонимания.
"Сильный Президент - Влиятельный Парламент - Подотчетное Правительство" - это модель управления.
"Адал азамат" - это образ мышления.
"Таза Қазақстан" - это этика поведения.
В совокупности они составляют единую формулу казахстанского образа жизни и образа будущего страны - Справедливого Казахстана.
Справедливый Казахстан - это государство с безоговорочным верховенством закона, сильными демократическими институтами, неприкосновенностью конституционных прав и свобод.
Справедливый Казахстан - это общество ответственных и трудолюбивых граждан, вносящих весомый вклад в развитие страны. Это прогрессивное общество, которое, опираясь на исторический фундамент, устремлено вперед. Казахстан заявляет о себе в будущем как о технологически развитой нации.
Справедливый Казахстан - это страна возможностей для комфортного проживания, построения карьеры и ведения бизнеса. Это страна c динамично развивающейся экономикой, основанной на всесторонних инновациях, масштабной цифровизации и повсеместном внедрении технологии искусственного интеллекта. Это страна, в которой главным приоритетом является рост благосостояния и качества жизни граждан.
Справедливый Казахстан - это региональная точка притяжения инвестиций и человеческого капитала. Это средняя держава, успешно продвигающая свои национальные интересы, выступающая за формирование справедливого и устойчивого миропорядка.

2-тарау. Жалпыұлттық құндылықтар және нышандар
1. Жалпыұлттық құндылықтар
Кез келген қоғамда адамдар арасындағы және әлеуметтік ортадағы қарым- қатынас қашанда белгілі бір ортақ құндылықтарға негізделеді.
Осы мақсатта Ұлттық құрылтай мүшелері тәуелсіздік пен отаншылдық, бірлік пен ынтымақ, әділдік пен жауапкершілік, заң мен тәртіп, еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік, жасампаздық пен жаңашылдық сияқты негізгі жалпыұлттық құндылықтардың тізбесін жасау туралы бастама көтерді. Сарапшылар мен азаматтардың ұсыныстарына, қоғам пікірін жүйелі зерделеу қорытындысына, пәнаралық зерттеуге негізделген осы тізбеде дәстүрлі, жалпы адамзатқа ортақ және заманауи құндылықтар үйлесім тапқан.
Бұл құндылықтар жүйесі саяси және идеологиялық көзқарасына, экономикалық және мәдени факторларға, әлеуметтік мәртебесіне қарамастан, Қазақстанның барша азаматына ортақ.
Қоғамдағы әмбебап құндылықтар жүйесі - ішкі саясат саласындағы жұмыстың негізі.
Тәуелсіздік және отаншылдық.
Қазақстанның тәуелсіздігі - ішкі және сыртқы мәселелерді өзіміз дербес шешу мүмкіндігімізді көрсететін құндылық. Бұл - ел бірлігінің және мемлекеттігіміздің қастерлі нышаны, оның мән-маңызын Президентіміз "Тәуелсіздік бәрінен қымбат" деген бір ауыз сөзбен айқындап берді.
Қазақстандық патриотизм мемлекетке, оның рәміздері мен ұлттық мәдениетіне құрметпен қарау, еліміздің тарихи және рухани құндылықтарын қадірлеу, Отанымыздың бүгіні мен болашағына жауапкершілікпен қарау деген мағынаны білдіреді. Азаматтардың отаншылдық қасиеті еліміздегі әлеуметтік-экономикалық және мәдени үдерістерге белсене атсалысу, Қазақстанның жалпыұлттық құндылықтарын ұстану арқылы көрініс табуға тиіс.
Тәуелсіздік пен отаншылдық бір-бірінен ажырамас ұғымдар. Олар біздің қоғамның құндылықтар жүйесінің іргетасы саналады. Тәуелсіздіктің арқасында қол жеткізген жетістіктерімізді мемлекеттің және жауапкершілігі мол отаншыл азаматтардың жасампаз қызметі арқылы ғана сақтап, еселеуге болады.
Бірлік және ынтымақ
Бірлік және ынтымақ - қоғамдағы тұрақтылық пен үйлесімділіктің тұғыры саналатын құндылықтар, жаңа сын-қатерлер жағдайында олардың өзектілігі арта түседі.
Ел бірлігін сақтау және нығайту саясаты "Бірлігіміз - әралуандықта" деген қағидаға арқа сүйейді.
Ел бірлігі тарихи тағдырдың ортақтығына, азаматтық құндылықтар мен жалпыұлттық бірегейлікке, барлық азаматтың озық дәстүрлерді ұстануына, заң алдыңдағы теңдігіне, деструктивті, радикалды және біздің қоғамға жат көзқарастарды қабылдамауына негізделеді.
Ынтымақ - баршамыздың бір елдің азаматы екенімізді сезіндіретін ұғым, ол ортақ мақсаттарға жету үшін бір-бірімізді қолдаудың және жауапкершіліктің маңызды екенін білдіреді.
Бірлік және ынтымақ құндылықтары елді жүйелі жаңғырту ісінде айрықша рөл атқарады, қоғамның реформаларды қолдау және азаматтардың стратегиялық міндеттерді шешуге атсалысу мүмкіндігін кеңейте түседі.
Әділдік пен жауапкершілік
Әділдік және жауапкершілік - қоғамда өзара сыйластықты, сенім мен келісімді нығайтатын, бір-бірімен тығыз байланысты ұғымдар.
Әрбір азамат өзінің рөлі маңызды екенін және жеке жауапкершілігін, құқықтары мен міндеттерін сезіне білуі керек. Бұл - шын мәнінде, орнықты, қарқынды дамитын және үйлесімді қоғам құрудың негізгі шартының бірі.
Әділдік пен жауапкершілік құндылықтары мемлекет пен азаматтар күш-жігерін біріктірсе ғана Әділетті Қазақстанды құруға болатынын көрсетеді.
Заң мен тәртіп
Тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, заң бұзған адамды тиісті жазаға тарту - мемлекеттің негізгі функциялары.
Елімізде қоғамға жат мінез-құлыққа қарсы иммунитет, кез келген құқық бұзушылыққа "мүлдем төзбеу", қатігездік пен зорлық-зомбылықтың ешбір түріне жол бермеу сияқты ұстанымдар берік орнығып жатыр.
Әрбір азамат заңды мүлтіксіз сақтау өзінің әл-ауқатын жақсартудың және еліміздің өсіп-өркендеуінің кепілі екенін түсінуге тиіс.
Заң мен құқықтық тәртіптің үстемдігі - тұрақты әрі өркениетті мемлекеттің тірегі.
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
Қоғамда, әсіресе өскелең ұрпақтың санасында "Адал адам - Адал еңбек - Адал табыс" формуласы берік орнығып келеді. Бұл - жауапты, еңбекқор, өз ісін сүйетін адам ғана шынайы табысқа қол жеткізе алады дегеңді білдіреді.
Жұмысшы мамандықтарының беделін көтеріп, еңбек адамына құрметпен қарау әрі жеке кәсіби біліктілікті бағалау, масылдыққа қарсы әрекет ету мәдениетін қалыптастыру қажет.
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылықтарын дәріптеу ел экономикасын дамыту үшін ғана емес, озық ойлы әрі бәсекеге қабілетті ұлт қалыптастыру үшін де маңызды.
Жасампаздық пен жаңашылдық
Жасампаздық пен жаңашылдық - идеялар мен инновациялар, цифрлық технологиялар және жасанды интеллект басты қозғаушы күш саналатын, индустриялық тұрғыдан дамыған әлемде еліміздің бәсекеге қабілетті болуының кепілі.
Озық ойлы қоғам құру үшін азаматтарымыздың өзгерістерге ашық болуы, жасампаздыққа ұмтылуы және креативті ойлай білуі маңызды.
Білімпаздық, сауаттылық, парасаттылық пен прагматизм қоғам менталитетінің ажырамас бөлігіне және әрбір азаматтың тұлға ретінде өсіп-жетілуінің негізгі факторына айналуға тиіс.
Жасампаздық пен жаңашылдық құндылықтарын ілгерілету үшін ағартушылық қызмет және қоғамда ғалымдар мен педагогтердің мәртебесін дәйекті түрде көтеруге бағытталған жұмыс маңызды рөл атқарады.
Қазақстанның технологиялық тұрғыдан дамыған ел болуы үшін қоғамда жасампаздық пен жаңашылдық құндылықтарын бүгіннен бастап орнықтыру қажет.

Глава 2. Общенациональные ценности и символы
1. Общенациональные ценности
Межличностное и социальное взаимодействие в любом обществе всегда основывается на определенных общих ценностях.
С этой целью Национальным курултаем было инициировано составление перечня ключевых общенациональных ценностей, в который вошли: Независимость и патриотизм, единство и солидарность, справедливость и ответственность, закон и порядок, трудолюбие и профессионализм, созидание и новаторство. Данный перечень, основываясь на предложениях экспертов и граждан, результатах системного изучения общественного мнения и междисциплинарных исследованиях, гармонично сочетает в себе традиционные, общечеловеческие и современные ценности.
Эта система ценностей является универсальной для всех граждан Казахстана вне зависимости от политических и идеологических взглядов, экономического и культурного факторов, социального статуса.
Система универсальных общественных ценностей является основой работы в сфере внутренней политики.
Независимость и патриотизм
Независимость Казахстана - это ценность, отражающая наше право самостоятельно решать свои внутренние и внешние вопросы. Это сакральный символ единства нашего народа и нашей государственности, который емко передают слова Президента: "Независимость превыше всего".
Казахстанский патриотизм включает в себя уважение к государству, символике, национальной культуре, бережное отношение к историческим и нравственным ценностям, принятие ответственности за настоящее и будущее своей Родины. Патриотизм граждан должен проявляться через созидательное участие в социально-экономической и культурной жизни страны, следование общенациональным интересам Казахстана.
Независимость и патриотизм неотделимы друг от друга и составляют фундамент ценностной системы нашего общества. Сохранить и преумножить достижения Независимости можно только благодаря созидательной деятельности государства и ответственных патриотичных граждан.
Единство и солидарность
Единство и солидарность - это ценности, без которых невозможны стабильность и гармония в обществе, и они становятся еще более актуальными в условиях новых вызовов.
Политика сохранения и упрочения национального единства основана на формуле "Единство в многообразии".
Единство народа базируется на общности исторической судьбы, гражданских ценностях и общенациональной идентичности, следовании здоровым традициям, равенстве всех граждан перед законом, неприятии деструктивных, радикальных и чуждых нашему обществу воззрений.
Солидарность - это чувство общности граждан, которое подчеркивает важность взаимной поддержки и ответственности для достижения общих целей.
Ценности единства и солидарности играют особую роль в системной модернизации страны, расширяя базу общественной поддержки реформ и участие граждан в решении стратегических задач развития.
Справедливость и ответственность
Справедливость и ответственность - это взаимосвязанные понятия, укрепляющие взаимное уважение человеческого достоинства, доверие и согласие в обществе.
Осознание каждым гражданином своей значимой роли и личной ответственности, своих прав и обязанностей является одним из основополагающих условий формирования по-настоящему устойчивого, динамично развивающегося и гармоничного социума.
Ценности справедливости и ответственности означают, что только совместными усилиями государства и граждан можно построить Справедливый Казахстан.
Закон и порядок
Обеспечение порядка и безопасности, неотвратимости наказания за правонарушения являются базовыми функциями государства.
В обществе формируется "нулевая терпимость" к любым правонарушениям, иммунитет к антисоциальному поведению, неприятие всех форм агрессии и насилия.
Важно, чтобы каждый гражданин осознавал, что неукоснительное соблюдение закона является залогом его личного благополучия и прогресса страны.
Верховенство закона и правопорядка - это основа стабильного и процветающего государства.
Трудолюбие и профессионализм
В обществе, особенно среди подрастающего поколения, закрепляется формула "Ответственный человек - Честный труд - Заслуженный успех". Это означает, что настоящего успеха в жизни может добиться только ответственный, трудолюбивый человек, преданный своему делу профессионал.
Необходимо повышать престиж рабочих профессий, формировать уважительное отношение к людям труда и личному профессионализму, противодействовать иждивенческим настроениям.
Культивирование ценностей трудолюбия и профессионализма имеет значение не только для экономического роста страны, но и для формирования прогрессивной и конкурентоспособной нации.
Созидание и новаторство
Созидание и новаторство - залог конкурентоспособности страны в постиндустриальном мире, в котором главной движущей силой являются идеи и инновации, цифровые технологии и искусственный интеллект.
Для построения прогрессивного общества важно, чтобы наши граждане воплощали в себе открытость к переменам, стремление к созиданию и креативное мышление.
Культ знаний, образованность, здравомыслие и прагматизм должны стать неотъемлемой частью общественного менталитета, ключевым фактором личностного роста граждан.
Большую роль в продвижении ценностей созидания и новаторства играют просветительская деятельность и последовательное повышение в обществе статуса ученых и педагогов.
Укоренение сегодня в обществе ценностей созидания и новаторства является одним из ключевых условий будущей трансформации Казахстана в технологически развитую страну.

2. Жалпыұлттық нышандар
Елдің тарихи-мәдени ерекшеліктерін айқындайтын ұлттық нышандардың тізімін жасау - әлемде кеңінен қолданылатын тәжірибе.
Ұлттық нышандар елдің өзіне тән ерекшелігін тануға, жалпыұлттық бірегейлігімізді нығайтуға және тарихи-мәдени мұрамызды сақтауға ықпал етеді.
Осы мақсатта жалпыұлттық нышандардың мынадай тізімі айқындалады:
ұлттық ұран - "Алға, Қазақстан!";
ұлттық түстер - аспан түстес көк, алтын сары түс;
ұлттық кітап нышаны - Абайдың "Қара сөздері";
ұлттық бірлік нышаны - шаңырақ;
ұлттық музыкалық аспап нышаны - домбыра;
ұлттық өсімдік нышаны - қызғалдақ;
отандық өнім шығарудың ұлттық белгісі - "Қазақстанда жасалған", "Made in Qazaqstan";
ұлттық хэштег - #Qazaqstan, #Kazakhstan.
Жалпыұлттық нышандардың осы тізімі елдің бірыңғай нышандар жүйесін және брендін қалыптастырады.
Ұлттық нышандар жалпыұлттық айдентиканың, атап айтқанда, мемлекеттік органдардың, әкімшілік-аумақтық бірліктердің, білім беру, мәдениет және спорт мекемелерінің, азаматтық қоғам институттарының базалық элементтеріне айналуға тиіс.
Ұлттық нышандар салтанатты рәсімдерді, қоғамдық-саяси, гуманитарлық, мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу барысында қолданылуы мүмкін.
3-тарау. Ішкі саясаттың басым бағыттары
Ішкі саясаттың басым бағыттарына мыналар жатады:
1) қоғамдық диалог;
2) этносаралық қатынас саласындағы саясат;
3) дін саласындағы саясат;
4) мәдени-гуманитарлық саясат;
5) отбасы саясаты;
6) жастар саясаты;
7) ақпарат саясаты.
Қоғамдық диалог
Ашық және тұрақты қоғамдық диалог орнату үшін:
мемлекеттің азаматтық қоғамның барлық институтымен өзара байланыс орнату тетігін жетілдіру;
азаматтық қоғам институттарын дамытуға қажетті құқықтық, экономикалық және басқа да жағдайларды жасау;
шешім қабылдау ісіне азаматтар мен азаматтық қоғам институттарының барынша араласуы;
қоғамдық кеңестер мен орталық және жергілікті мемлекеттік органдар жанындағы өзге де консультативтік-кеңесші органдардың қызметін жетілдіру;
мемлекеттік органдар жұмысының айқын және ақпараттық тұрғыдан ашық болуын қамтамасыз ету;
қоғамдық пікірге үнемі мониторинг жүргізу қажет.
Этносаралық қатынас саласындағы саясат
Этносаралық қатынас саласындағы мемлекеттік саясаттың тиімділігін қамтамасыз ету үшін:
бірлік пен ынтымақтастық құндылықтарын қоғамда дәріптеу;
қоғамдағы этносаралық келісім мен толеранттықты нығайту;
ұлтына, нәсіліне және басқа да белгілер бойынша кемсітудің барлық түріне түбегейлі қарсы тұру;
Қазақстан халқы Ассамблеясын этносаралық келісім саласындағы негізгі институт ретінде дамыту;
мемлекеттік органдар, ұйымдар және азаматтық қоғам институттары этносаралық қатынастар саласында өзара тиімді іс-қимыл жасау;
этносаралық қатынас саласындағы ахуалға сапалы мониторинг жүргізу және талдау жасау қажет.
Дін саласындағы саясат
Дін саласындағы мемлекеттік саясаттың тиімділігін қамтамасыз ету үшін:
мемлекетті дамыту ісінде зайырлылық қағидаттарын тұрақты түрде ілгерілету;
конфессияаралық келісімді және дінаралық толеранттықты нығайту;
дінді деструктивті мақсаттар үшін пайдалануға және діни наным-сенімді ұстануға біреуді мәжбүрлеуге жол бермеу;
діни радикализм мен экстремизм насихатына қарсы тұру;
дін саласындағы ахуалға сапалы мониторинг жүргізу және талдау жасау керек.
Мәдени-гуманитарлық саясат
Мәдени-гуманитарлық саладағы мемлекеттік саясаттың тиімділігін қамтамасыз ету үшін:
қоғамда жасампаздық пен жаңашылдық құндылықтарын, білімге құштарлықты ілгерілету, ғылымды дәріптеу;
қоғамның құқықтық, қаржылық, саяси, цифрлық, ақпараттық және экологиялық сауатын арттыру;
мемлекеттік тілді және оның халықты ұйыстырушы тіл ретіндегі әлеуетін дамыту;
Қазақстандағы барлық этностың тілдерін дамытуға қолайлы жағдай жасау;
мәдениетті, әдебиетті және өнерді дамыту, сондай-ақ креативті индустрияны қолдау;
елдің тарихи-мәдени және деректер мұраларын сақтау;
ономастика және тарихи-мәдени монументтік өнер саласындағы рәсімдерді жетілдіру;
тіл саласын, тарих пен ономастика мәселелерін саясиландыруға жол бермеу қажет.
Отбасы саясаты
Отбасы саясатының тиімділігін қамтамасыз ету үшін:
отбасы институтын нығайту және отбасы құндылықтарын қолдау;
жауапты ата-ана идеясын дәріптеу;
тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу және оған қарсы тұру, әйелдер мен балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
отбасы саясаты саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру қажет.
Жастар саясаты
Жастар саясатының тиімділігін қамтамасыз ету үшін:
жастардың зияткерлік және жеке әлеуетін дамыту, олардың қоғамдық және экономикалық белсенділігін арттыру үшін қолайлы жағдай жасау;
патриоттық тәрбие беру жүйесін дамыту, мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарауды дәріптеу, жауапты азамат болу идеологиясын және Отан тағдырына жанашырлық сезімін күшейту;
жастарды волонтерлік және басқа да әлеуметтік маңызы бар жобаларға қатысуға ынталандыру;
жастар арасында жасампаздық құндылықтарын және өмірге деген құлшынысты дәріптеу;
жастардың жағымсыз қылықтарға, соның ішінде нашақорлыққа, маскүнемдікке, ойынқұмарлыққа, озбырлық пен тұрмыстық зорлық-зомбылыққа, вандализмге, ысырапшылдыққа қарсы тұруы;
мемлекеттік жастар саясатын әзірлеу және жүзеге асыру үдерісіне жастар өкілдерін белсенді қатыстыру қажет.
Ақпараттық саясат
Ақпараттық саясаттың тиімділігін қамтамасыз ету үшін:
еліміздің бұқаралық ақпарат құралдарының бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
ағартушылық, ғылыми-танымдық және тәрбиелік мәні бар сапалы контентті дамыту;
мемлекеттік органдардың бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара байланысын жетілдіру;
журналистік этиканың жалпыға ортақ қағидаттарын дәріптеу, ақпарат кеңістігіндегі кез-келген заңсыз әрекеттің таралуына қарсы іс-қимыл жасау;
деструктивті идеологияның және үгіт-насихаттың, жалған ақпараттың таралуына жол бермеу;
масс-медиа саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру қажет.

2. Общенациональные символы
Составление списка национальных символов, отражающих историко- культурные особенности страны, является общепринятой мировой практикой.
Национальные символы выстраивают ассоциативный образ страны, способствуют укреплению общенациональной идентичности и сохранению историко-культурного наследия.
В этих целях определяется следующий список общенациональных символов:
национальный девиз - "Алға, Қазақстан!";
национальные цвета - небесно-бирюзовый, золотистый;
национальный символ-книга - "Слова назидания" Абая;
национальный символ единства - шаңырақ;
национальный символ - музыкальный инструмент - домбыра;
национальный символ-растение - тюльпан (қызғалдақ);
национальный знак отечественного производства - "Қазақстанда жасалған", "Made in Kazakhstan";
национальный хэштег - #Qazaqstan, #Kazakhstan.
Данный список общенациональных символов выступает основой формирования единой системы символики и брендирования страны.
Национальные символы призваны стать базовыми элементами общенациональной айдентики: государственных органов, административно-территориальных единиц, учреждений образования, культуры и спорта, институтов гражданского общества.
Национальные символы могут использоваться на практике при проведении торжественных, общественно-политических, гуманитарных, культурно-массовых мероприятий.
Глава 3. Приоритетные направления внутренней политики
Приоритетными направлениями внутренней политики являются:
1) общественный диалог;
2) политика в сфере межэтнических отношений;
3) политика в сфере религии;
4) культурно-гуманитарная политика;
5) семейная политика;
6) молодежная политика;
7) информационная политика.
Общественный диалог
Для открытого и постоянного общественного диалога требуется:
совершенствование механизмов взаимодействия государства со всеми институтами гражданского общества;
создание правовых, экономических и иных необходимых условий для развития институтов гражданского общества;
высокая степень вовлечения граждан и институтов гражданского общества в процесс принятия решений;
совершенствование деятельности общественных советов консультативно-совещательных органов при центральных и государственных органах;
обеспечение прозрачности, информационной открытости государственных органов;
постоянный мониторинг общественного мнения.
Политика в сфере межэтнических отношений
Для обеспечения эффективности государственной политики в сфере межэтнических отношений требуется:
культивирование в обществе ценностей единства и солидарности;
укрепление межэтнического согласия и толерантности в обществе;
категорическое неприятие любых форм дискриминации по этническому, расовому и другим признакам;
развитие Ассамблеи народа Казахстана как ключевого института в сфере межэтнических отношений;
эффективное взаимодействие государственных органов, организаций и институтов гражданского общества в сфере межэтнических отношений;
качественный мониторинг и анализ состояния сферы межэтнических отношений.
Политика в сфере религии
Для обеспечения эффективности государственной политики в сфере религии требуется:
постоянное продвижение светских принципов развития государства;
укрепление межконфессионального согласия и межрелигиозной толерантности в обществе;
предотвращение использования религии в деструктивных целях и недопущение навязывания религиозных убеждений;
противодействие пропаганде религиозного радикализма и экстремизма;
качественный мониторинг и анализ состояния религиозной сферы.
Культурно-гуманитарная политика
Для обеспечения эффективности государственной политики в культурногуманитарной сфере требуется:
продвижение в обществе ценностей созидания и новаторства, культа знаний, популяризация науки;
повышение правовой, финансовой, политической, цифровой, информационной и экологической грамотности общества;
развитие государственного языка и его консолидирующего потенциала;
создание условий для развития языков всех этносов Казахстана;
развитие культуры, литературы и искусства, а также поддержка креативных индустрий;
сохранение историко-культурного и документального наследия страны;
совершенствование процедур в области ономастики и историко-культурного монументального искусства;
недопущение политизации языковой сферы, вопросов истории и ономастики.
Семейная политика
Для обеспечения эффективности семейной политики требуется: укрепление института семьи и поддержка семейных ценностей; продвижение идеи ответственного родительства;
профилактика и противодействие семейно-бытовому насилию, обеспечение безопасности женщин и детей;
совершенствование нормативно-правовой базы в сфере семейной политики.
Молодежная политика
Для обеспечения эффективности молодежной политики требуется:
создание условий для роста интеллектуального и личностного потенциала молодежи, ее общественной и экономической активности;
развитие системы патриотического воспитания, культивирование уважения к государственным символам, укрепление идеологии ответственного гражданства и чувства сопричастности к судьбе Родины;
стимулирование участия молодежи в волонтерских и других социально значимых проектах;
продвижение созидательных ценностей и позитивных жизненных установок в молодежной среде;
противодействие девиантным моделям поведения: наркозависимости, алкоголизму, лудомании, агрессии и бытовому насилию, вандализму, расточительству;
активное привлечение представителей молодежи в процесс разработки и реализации государственной молодежной политики.
Информационная политика
Для обеспечения эффективности информационной политики требуется:
повышение конкурентоспособности отечественных средств массовой информации;
развитие качественного просветительского, научно- популярного и воспитательного контента;
совершенствование процедур взаимодействия государственных органов со средствами массовой информации;
продвижение общепринятых принципов журналистской этики, противодействие противоправным действиям в информационном пространстве;
противодействие распространению деструктивной идеологии и пропаганды, фейков и ложной информации;
совершенствование нормативно-правовой базы в сфере масс-медиа.

4-тарау. Ішкі саясатты іске асырудың институционалдық негізі
Ішкі саясат саласындағы жұмысты үйлестіруге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жауапты болады.
Орталық деңгейде ішкі саясатты жүзеге асыру ісінде Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Үкімет Аппараты, Мәдениет және ақпарат министрлігі, Ғылым және жоғары білім министрлігі, Оқу-ағарту министрлігі, Туризм және спорт министрлігі, Қорғаныс министрлігі, Ішкі істер министрлігі, Әділет министрлігі, Экология және табиғи ресурстар министрлігі, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі және олардың аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі және оның аумақтық бөлімшелері басты рөл атқарады.
Жергілікті жерде ішкі саясатты жүзеге асыруға барлық деңгейдегі әкімдер, сондай-ақ әкімдерді ішкі саясат жөніндегі орынбасарлары және басқа да уәкілетті жергілікті атқарушы органдар жауапты болады.
Ішкі саясатты жүзеге асыру барысында Қазақстан халқы Ассамблеясы, Ұлттық құрылтай, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі жанындағы қоғамдық палата, барлық деңгейдегі қоғамдық кеңестер және Қазақстан Республикасының Президенті, Парламенті, Үкіметі және жергілікті атқарушы органдары жанындағы басқа да консультативтік-кеңесші органдар маңызды рөл атқарады.
Жекелеген бағыттар бойынша ішкі саясатты жүзеге асыру мәселелерімен Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихаттардың депутаттары, Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, Бала құқықтары жөніндегі уәкіл, Халықтың әлеуметтік жағынан осал санаттарының құқықтары жөніндегі уәкіл, саяси партиялар, бұқаралық ақпарат құралдары, үкіметтік емес ұйымдар, ғылыми, шығармашылық және кәсіби бірлестіктер мен одақтар өз құзыреттері мен өкілеттіктері аясында мемлекеттік органдармен бірлесе отырып айналысады.
Қорытынды
Ішкі саясаттың негізгі қағидаттары, құндылықтары мен бағыттары жалпыұлттық сипатқа ие және оларды барлық мемлекеттік органдар өз қызметінде ескеруге міндетті.
Ұсынылған тәсілдер қоғамдық-саяси, экономикалық және әлеуметтік сипаттағы маңызды мемлекеттік шешімдер қабылдау кезінде негізгі бағдар болады.
Осы құжаттың ережелерін іске асыру ішкі саяси тұрақтылықты нығайтуға, қоғамның және мемлекеттің орнықты дамуын қамтамасыз етуге, сондай-ақ, әрбір азаматы біртұтас, жауапты және озық ойлы ұлттың өкілі саналатын Әділетті Қазақстанды құруға ықпал етеді.

Глава 4. Институциональная основа реализации внутренней политики
Ответственным за координацию работы в сфере внутренней политики является Администрация Президента Республики Казахстан.
Ключевую роль в реализации внутренней политики на центральном уровне выполняют Правительство Республики Казахстан в лице Аппарата Правительства, Министерства культуры и информации, Министерства науки и высшего образования, Министерства просвещения, Министерства туризма и спорта, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Министерства экологии и природных ресурсов, Министерства труда и социальной защиты населения и их территориальных подразделений, а также Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и его территориальные подразделения.
На местном уровне реализация внутренней политики находится в зоне ответственности акимов всех уровней, а также заместителей акимов по внутренней политике и других уполномоченных местных исполнительных органов.
Важное место в реализации внутренней политики отводится Ассамблее народа Казахстана, Национальному курултаю, Общественной палате при Мажилисе Парламента Республики Казахстан, общественным советам всех уровней и другим консультативно-совещательным органам при Президенте, Парламенте, Правительстве Республики Казахстан и местных исполнительных органах.
Совместно с государственными органами вопросами реализации внутренней политики по отдельным направлениям в рамках своих компетенций и полномочий также занимаются депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, Уполномоченный по правам человека, Уполномоченный по правам ребенка, Уполномоченный по правам социально уязвимых слоев населения, политические партии, средства массовой информации, неправительственные организации, научные, творческие, профессиональные ассоциации и союзы.
Заключение
Основные принципы, ценности и направления внутренней политики носят общенациональный характер и должны в обязательном порядке учитываться в работе всех государственных органов.
Представленные подходы дают ориентиры при принятии ключевых государственных решений общественно-политического, экономического и социального характера.
Реализация положений данного документа будет способствовать укреплению внутриполитической стабильности, обеспечению устойчивого прогресса общества и государства, построению Справедливого Казахстана, в котором каждый гражданин является частью единой, ответственной и прогрессивной нации.