"Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 522 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 10 маусымдағы № 904 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актлерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 522 Жарлығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 10 маусымдағы
№ 904 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 522 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы: "адамға бағдарланған" "Ең алдымен адамдар" моделін құру
Мазмұны
1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибені шолу
4-бөлім. Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту пайымы
5-бөлім. Адамдарға бағдарланған мемлекеттік басқарудың жаңа моделін қалыптастыру жөніндегі негізгі қағидаттар мен тәсілдер
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар мен күтілетін нәтижелер
1-бөлім. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы: "адамға бағдарланған" "Ең алдымен адамдар" моделін құру
Әзірлеу үшін негіздеме
1) Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысының 2019 жылғы 15 шілдедегі № 19-01-7.25 хаттамасының 2.3-тармағы.
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 81-тармағы;
3) Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 29 қазандағы № 260 бұйрығымен бекітілген Тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, доктриналарды (стратегияларды), кешенді жоспарларды әзірлеу, іске асыру, түзету және мониторингтеу тәртібінің 31-тармағы
Әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері
Іске асыру мерзімдері

О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 522 "Об утверждении Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года"
Указ Президента Республики Казахстан от 10 июня 2025 года № 904
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 522 "Об утверждении Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года" следующее изменение:
Концепцию развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года, утвержденную вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 10 июня 2025 года № 904
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года №522
КОНЦЕПЦИЯ
развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года: построение "человекоцентричной" модели "Люди прежде всего"
Содержание
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития системы государственного управления
Раздел 5. Основные принципы и подходы по формированию новой модели государственного управления, ориентированной на людей
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Раздел 1. Паспорт
Наименование
Концепция развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года: построение "человекоцентричной" модели "Люди прежде всего"
Основание для разработки
1) пункт 2.3 протокола расширенного заседания Правительства Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 19-01-7.25;
2) пункт 81 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790;
3) пункт 31 Порядка разработки, реализации, корректировки и мониторинга концепций, национальных проектов, доктрин (стратегий), комплексных планов, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 октября 2024 года № 260
Государственный орган, ответственный за разработку
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию
Центральные государственные органы, местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора
Сроки реализации

2021 - 2030 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Бүгінгі таңда бүкіл әлем турбуленттілік, өсіп келе жатқан құбылмалылық, әлеуметтік, экономикалық және саяси дамудың белгісіздігі дәуіріне аяқ басты.
Елдердің ауқымды сын-қатерлерді еңсеруі барысында мемлекетке деген қоғамдық сенім, оның өзгерістерге әзірлігі мәселелері ерекше маңызға ие болуда. Неғұрлым тиімді мемлекеттік басқаруға, азаматтардың басқарушылық шешімдер қабылдауға қатысуына деген сұраныс тұрақты түрде қалыптасуда.
Сонымен қатар мемлекет пен халықтың өзара іс-қимылының әкімшілік-бақылау нысанына негізделген мемлекеттік басқарудың қолданыстағы моделі халықтың көңілінен шықпай отыр.
Соның нәтижесінде мемлекеттік басқарудың сервистік және "адамға бағдарланған" моделін қалыптастыру қажеттігі пісіп-жетілді, онда азаматтар мен олардың игілігі басты құндылық болып қалады.
Осы Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы: "адамға бағдарланған" "Ең алдымен адамдар" моделін құру (бұдан әрі - Тұжырымдама) мемлекеттік секторды трансформациялаудың мағыналық бағытын көрсетеді және мемлекеттік басқаруды жаңғыртудың негізгі қағидаттарын, міндеттері мен тәсілдерін айқындайды.
Тұжырымдама азаматтардың мемлекетпен өзара іс-қимылын, мемлекеттік қызметтің кадр кұрамының сапасын жақсартуды, стратегиялық жоспарлаудың тиімділігін, квазимемлекеттік сектордың тиімділігін арттыруды, мемлекеттік аппаратты оңтайландыруды және мемлекеттік қызметтер көрсетудің проактивті форматына көшуді, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытуды көздейді.
Бұдан басқа, Тұжырымдама міндеттерді мемлекеттік басқарудың жаңа моделінің негізгі қағидаттары призмасы арқылы айқындайды.
Құжатта белгіленген нысаналы даму параметрлері мемлекеттік басқару реформасының кейінгі қадамдарын іске асыруға негіз болуға тиіс. Тұжырымдаманың ережелері мемлекеттік қызметті дамыту, құқықтық саясат, қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету, мемлекет қаржысын басқару, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат, азаматтық қоғамды дамыту тұжырымдамаларымен тығыз байланысты.
Осы құжаттардың жиынтығын мемлекеттік басқару сапасын арттыруға бағытталған шаралардың біртұтас жүйесі ретінде қараған жөн.
Егемен Қазақстанның дамуы әрбір кезеңде мемлекеттік басқарудың тиісті моделін талап етті. Бір модельден екінші модельге көшу экономикалық және әлеуметтік қайта құрулардың логикасына сәйкес келді. Елдің мемлекеттік басқару жүйесін дамытуда төрт кезеңді бөліп көрсетуге болады:

2021 - 2030 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
На сегодняшний день весь мир вступил в эпоху турбулентности, возрастающей волатильности, неопределенности социального, экономического и политического развития.
В ходе преодоления странами масштабных вызовов особую важность приобретают вопросы общественного доверия к государству, его готовности к изменениям. Устойчиво формируется запрос на более эффективное государственное управление, участие граждан в принятии управленческих решений.
Вместе с тем, действующая модель государственного управления, основанная на административно-контрольной форме взаимодействия государства и населения, не в полной мере отвечает ожиданиям населения.
Вследствие чего назрела необходимость формирования сервисной и "человекоцентричной" модели государственного управления, в которой главными ценностями остаются граждане и их благополучие.
Настоящая Концепция развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года: построение "человекоцентричной" модели "Люди прежде всего" (далее - Концепция) отражает смысловой вектор трансформации государственного сектора и определяет основные принципы, задачи и подходы модернизации государственного управления.
Концепция предусматривает улучшение взаимодействия граждан с государством, качества кадрового состава государственной службы, повышение эффективности стратегического планирования, эффективности квазигосударственного сектора, оптимизацию государственного аппарата и переход на проактивный формат оказания государственных услуг, развитие местного самоуправления.
Кроме того, Концепция определяет задачи сквозь призму основных принципов новой модели государственного управления.
Установленные в документе целевые параметры развития должны служить основой для реализации последующих шагов реформы государственного управления. Положения Концепции тесно сопряжены с концепциями развития государственной службы, правовой политики, по продвижению в обществе идеологии закона и порядка, управления государственными финансами, развития местного самоуправления, антикоррупционной политики, развития гражданского общества.
Совокупность данных документов следует рассматривать как целостную систему мер, направленных на повышение качества государственного управления.
Развитие суверенного Казахстана на каждом этапе требовало соответствующей модели государственного управления. Переход от одной модели к другой соответствовал логике экономических и социальных преобразований. В развитии системы государственного управления страны можно выделить четыре этапа:

Бірінші кезең (1991 - 1997 жылдар). Мемлекеттік басқаруды институционалдандыру: мемлекеттік басқарудың базалық моделін енгізу, мемлекеттік тәуелсіздік негіздерін құру және мемлекеттік басқару жүйесінің құрылымдық реформасының басталуы.
Екінші кезең (1997 - 2007 жылдар). Әлеуметтік мемлекет: "алдымен экономика, содан соң саясат", "жалпыға бірдей ортақ әл-ауқат мемлекеті" немесе "жалпыға бірдей ортақ игіліктер мемлекеті" қағидаттарын енгізу. Мемлекет азаматтардың экономикалық және әлеуметтік әл-ауқатын қорғау мен дамытуда шешуші рөл атқарады.
Осы кезеңде "Қазақстан - 2030" стратегиясы және 2010 жылға дейінгі стратегиялық жоспар қабылданды, Қазақстан халқының Ассамблеясы құрылды, партиялық жүйе енгізілді.
Мемлекеттік басқару жүйесі директивалық модельден индикативтік модельге көшірілді, мемлекеттік қызметтің ұлттық моделі қалыптастырылды және мемлекеттік органдар нығайтылды, мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыру басталды, даму институттары құрылды.
Үшінші кезең (2007 - 2017 жылдар). Қазақстанның әлемнің дамыған отыз мемлекетінің қатарына кіруіне бағытталған "Қазақстан - 2050" стратегиясы және 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары қабылданды. Индустриялық-инновациялық даму, елді кешенді цифрландыру және жаңа инфрақұрылым (көлік, тұрғын үй, энергетикалық, әлеуметтік және басқалары) салу бағдарламаларын іске асыру жандандырылды. Мемлекеттік активтерді басқару бойынша ұлттық холдингтер қалыптастырылды.
2011 жылы Мемлекеттік қызметтің жаңа моделінің тұжырымдамасы қабылданды. Мемлекеттік органдардың бесжылдық стратегиялық жоспарлары, мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі, мемлекеттік аудит жүйесі, "А" корпусының кәсіби басқарушылары мен жауапты хатшылар институты енгізілді.
Төртінші кезең (2017 - 2020 жылдар). 2015 жылы елдегі мемлекеттік басқарудың жаңа архитектурасы үшін айқындаушы болған бес институционалдық реформа жария етілді. Мемлекеттік бағдарламалар саны қысқартылды, "Ашық үкімет" бастамасын енгізу және ықшам, кәсіби мемлекеттік аппаратты қалыптастыру басталды.
Бұл кезең шеңберінде мемлекеттік қызметтің мансаптық моделіне көшу іске асырылды, онда қызметке алғаш кіріскендердің кәсіптік қызметі төменгі лауазымдардан басталады, ал жоғары тұрған лауазымдарға орналасу жұмыс істеп жүрген мемлекеттік қызметшілер арасында транспарентті конкурстық іріктеу негізінде жүзеге асырылады. Мемлекеттік басқаруды орталықсыздандыру, яғни функциялардың бір бөлігін темен тұрған деңгейлерге, сондай-ақ бәсекелес ортаға беру жұмысы жалғастырылды. 2017 жылы билік тармақтары арасында өкілеттіктерді қайта бөлу бойынша конституциялық реформа жүзеге асырылды, Қазақстан Республикасы Парламентінің (бұдан әрі - Парламент) рөлі және оның Қазақстан Республикасының Үкіметін (бұдан әрі - Үкімет) бақылауы күшейтілді.
Қазіргі уақытта мемлекеттік басқару жүйесі реформасының бесінші кезеңі жүзеге асырылуда.
Бұл кезең конституциялық реформа жүргізуге түрткі болған мемлекеттік басқаруды трансформациялаудың басталуы болып табылады.
Мемлекеттік құрылыстың құрылымдық өзгерістері, оның ішінде ауқымды саяси қайта құрулар жүргізілді.
Бұл ретте 2022 жылы жүргізілген конституциялық реформаға назар аудару қажет, онда басты мақсат биліктің монополиялануына ықпал еткен нормаларды алып тастап, саяси жүйені қайта жүктеу, парламентаризм мен жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, сондай-ақ мемлекеттің құқық қорғау институттарын күшейту болды.
Өкілеттіктерді мемлекеттік басқару деңгейлері арасында қайта бөлу шеңберінде Парламент пен Үкіметтің рөлі күшейді.
Сайлау жүйесіне реформа жүргізілді. Бұл өкілдікті арттырады және депутаттардың сайлаушылармен кері байланысын күшейтеді.
Жергілікті өкілді органдар бюджет және атқарушы органдардың қызметін бақылау мәселелерінде көбірек өкілеттік алды, бұл жергілікті жерлерде жауапкершілікті арттырады және мемлекеттік басқару жүйесіне орталықсыздандыру жүргізілгенін айғақтайды.
Қазақстан адам құқықтарын қорғау жөніндегі ұлттық тетіктердің рөлін нығайтты. Елімізде Адам құқықтары жөніндегі уәкіл институты толыққанды жұмыс істейді, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығын мемлекеттік қорғауда қосымша кепілдіктерді қамтамасыз ету, сондай-ақ Адам құқықтары жөніндегі уәкілге азаматтардың, әсіресе ауылдық жерлерде тұратын азаматтардың өз құқықтарын іске асыру үшін өтініш жасауын қолжетімді ету мақсатында өңірлерде омбудсмен өкілдері тағайындалды.
Бұдан басқа, өздерінің конституциялық құқықтары бұзылған жағдайда азаматтар Конституциялық Сотқа тікелей жүгінуге мүмкіндік алды, бұл халықтың құқықтары мен бостандығын қорғау тетігін күшейтті.

Первый этап (1991 - 1997 годы). Институционализация государственного управления: внедрение базовой модели государственного управления, создание основ государственной независимости и старт структурной реформы государственно-управленческой системы.
Второй этап (1997 - 2007 годы). Социальное государство: внедрение принципов "сначала экономика, потом политика", "государство всеобщего благосостояния" или "государство всеобщего благоденствия". Государство играет ключевую роль в защите и развитии экономического и социального благополучия граждан.
На данном этапе были приняты Стратегия "Казахстан - 2030" и Стратегический план до 2010 года, создана Ассамблея народа Казахстана, внедрена партийная система.
Система государственного управления была переведена с директивной на индикативную модель, сформирована национальная модель государственной службы и укреплены государственные органы, начата децентрализация государственных функций, созданы институты развития.
Третий этап (2007 - 2017 годы). Приняты Стратегия "Казахстан - 2050" и Стратегический план развития до 2020 года, направленные на вхождение Казахстана в число тридцати развитых государств мира. Активизирована реализация программ индустриально-инновационного развития, комплексной цифровизации страны и строительства новой инфраструктуры (транспортная, жилищная, энергетическая, социальная и другие). Сформированы национальные холдинги по управлению государственными активами.
В 2011 году принята Концепция новой модели государственной службы. Внедрены пятилетние стратегические планы государственных органов, система ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов, система государственного аудита, институт профессиональных управленцев корпуса "А" и ответственных секретарей.
Четвертый этап (2017 - 2020 годы). В 2015 году было обнародовано пять институциональных реформ, которые стали определяющими для новой архитектуры государственного управления в стране. Сокращено количество государственных программ, начаты внедрение инициативы "Открытое правительство" и формирование компактного, профессионального государственного аппарата.
В рамках данного этапа реализован переход на карьерную модель государственной службы, где профессиональная деятельность впервые поступающих на службу начинается с низовых должностей, а занятие вышестоящих должностей осуществляется на основе транспарентного конкурсного отбора среди действующих государственных служащих. Продолжена работа по децентрализации государственного управления, то есть передача части функций на нижестоящие уровни, а также в конкурентную среду. В 2017 году осуществлена конституционная реформа по перераспределению полномочий между ветвями власти, усилены роль Парламента Республики Казахстан (далее - Парламент) и его контроль над Правительством Республики Казахстан (далее - Правительство).
В настоящее время осуществляется пятый этап реформы системы государственного управления.
Данный этап отмечается началом трансформации государственного управления, повлекшей за собой проведение конституционной реформы.
Проведены структурные изменения государственного устройства, в том числе масштабные политические преобразования.
При этом необходимо акцентировать внимание на проведенной в 2022 году конституционной реформе, где главными целями стали перезагрузка политической системы с исключением норм, способствовавших монополизации власти, развитие парламентаризма и местного самоуправления, а также усиление правозащитных институтов государства.
В рамках перераспределения полномочий между уровнями государственного управления усилилась роль Парламента и Правительства.
Проведена реформа избирательной системы. Это повышает представительность и усиливает обратную связь депутатов с избирателями.
Местные представительные органы получили больше полномочий в вопросах бюджета и контроля за деятельностью исполнительных органов, что повышает ответственность на местах и свидетельствует о проведении децентрализации системы государственного управления.
Казахстан укрепил роль национальных механизмов по защите прав человека. В стране полноценно функционирует институт Уполномоченного по правам человека, назначены представители омбудсмена в регионах для того, чтобы обеспечить дополнительные гарантии государственной защиты прав и свобод человека и гражданина, а также сделать обращение к Уполномоченному по правам человека доступным для граждан, особенно проживающих в сельской местности, с целью реализации своих прав.
Помимо этого, граждане получили возможность напрямую обращаться в Конституционный Суд в случае нарушения их конституционных прав, что усилило механизм защиты прав и свобод населения.

2021 - 2024 жылдары бірқатар нақты іс-шаралар іске асырылды.
Мемлекет басшысының "Әділетті мемлекет. Біртүтас ұлт. Берекелі қоғам" атты 2022 жылғы 1 қыркүйектегі Жолдауын орындау үшін мемлекеттік басқару деңгейлері арасында мемлекеттік функцияларды орталықсыздандыруға бағытталған әкімшілік реформа жүзеге асырылуда.
Осылайша, "Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына Қазақстан Республикасындағы әкімшілік реформа мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасындағы әкімшілік реформа мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды, оларда құзыреттерді заңнама деңгейінде белгілеу бөлігінде мемлекеттік басқару жүйесін орталықсыздандыру және мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту көзделді.
Оңтайлы және тиімді мемлекеттік аппаратты қалыптастыру шеңберінде мемлекеттік органдардың қосалқы функциялары (персоналды басқару, құжаттамалық қамтамасыз ету, қаржыландыру, мемлекеттік сатып алу және мүлік, ішкі аудит) орталықтандырылды.
Мемлекеттік басқару деңгейлері арасында функцияларды орталықсыздандыру бойынша жүргізіліп жатқан реформаға сәйкес Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің үлгілік регламенттері қайта бекітілді.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы № 1324 және "Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 874 қаулысын іске асыру үшін 2022 жылғы 1 қаңтарда мемлекеттік қызметшілер саны 15 %-ға (9610 бірлікке) қысқарды.
2024 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік органдардың штат санының лимиттерін ұлғайтуға және жаңа үстемеақылар белгілеуге екіжылдық мораторий енгізілді.
"Мемлекеттік аппараттың жұмысын жақсарту, төрешілдікке қарсы күрес және құжат айналымын қысқарту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 31 шілдедегі № 427 Жарлығына Қазақстан Республикасының Президенті енгізетін төтенше жағдайға ден қою қажеттілігіне, орталық органдарды немесе олардың ведомстволарын құруға, әкімшілік-аумақтық құрылысты өзгертуге байланысты жағдайларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша өзге жағдайларды қоспағанда, бос штат бірліктерін мемлекеттік органдар арасында қайта бөлу жолымен штат саны лимиттерін ұлғайту мәселелерін регламенттеу бөлігінде толықтырулар енгізілді.

За 2021 - 2024 годы реализован ряд конкретных мероприятий.
Во исполнение Послания Главы государства "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" от 1 сентября 2022 года осуществляется административная реформа, направленная на децентрализацию государственных функций между уровнями государственного управления.
Так, приняты Конституционный закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан по вопросам административной реформы в Республике Казахстан", а также Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам административной реформы в Республике Казахстан", предусматривающие децентрализацию системы государственного управления и дебюрократизацию деятельности государственного аппарата в части установления компетенций на законодательном уровне.
В рамках формирования оптимального и эффективного государственного аппарата централизованы вспомогательные функции государственных органов (управление персоналом, документационное обеспечение, финансирование, государственные закупки и имущество, внутренний аудит).
Согласно проводимой реформе по децентрализации функций между уровнями государственного управления переутверждены Типовые регламенты акиматов области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения).
В реализацию постановления Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2021 года № 874 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 1324 "О некоторых вопросах утверждения лимитов штатной численности местных исполнительных органов" и от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений" на 1 января 2022 года численность государственных служащих сокращена на 15 % (9610 единиц).
С 1 июля 2024 года введен двухлетний мораторий на увеличение лимитов штатной численности государственных органов и установление новых надбавок.
Внесены дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 31 июля 2000 года № 427 "О мерах по улучшению работы государственного аппарата, борьбе с бюрократизмом и сокращению документооборота" в части регламентации вопросов увеличения лимитов штатной численности путем перераспределения вакантных штатных единиц между государственными органами, за исключением случаев, связанных с необходимостью реагирования на чрезвычайное положение, вводимое Президентом Республики Казахстан; созданием центральных органов или их ведомств; изменением административно-территориального устройства, а также иных случаев по поручению Президента Республики Казахстан.

Мемлекеттік аппаратта шешімдер қабылдаудың тиімділігі мен жеделдігін арттыру, атқарушы биліктің қызметін шамадан тыс заңнамалық регламенттеуді болғызбау, құжат айналымы мен есептілікті қысқарту, мемлекеттік органдар басшыларының дербестігі мен жеке жауапкершілігін арттыру мақсатында "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығы қабылданды.
Осы Жарлықты іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 274 қаулысымен тиісті Іс-қимыл жоспары бекітілді, ол 30- дан астам іс-шараны қамтиды.
Үкімет, орталық және жергілікті атқарушы органдар жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың саны 1 175-ден 592-ге дейін немесе 50 %-ға, оның ішінде Үкімет жанындағы 70-тен 25-ке дейін, яғни 64 %-ға, орталық атқарушы органдарда 189-дан 115-ке дейін немесе 39 %-ға, жергілікті атқарушы органдарда 916-дан 452-ге дейін немесе 51 %-ға қысқарды.
Үкіметтің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 10 жаңа регламент! қабылданды, онда құжаттарды қарау мерзімдерін екі есе қысқарту көзделеді.
Жалпы, бюрократиядан арылту бойынша қабылданған шаралар мемлекеттік аппарат жұмысының тиімділігі мен ашықтығын арттыруға және бюрократиялық кедергілерді азайтуға бағытталған.
Мемлекеттік қызмет мәселелерін шешу мақсатында мемлекеттік қызмет моделін қалыптастыруға, мемлекеттік қызметті кәсібилендіруге, HR-процестерді жетілдіруге және басқаруға бағытталған, Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 17 шілдедегі № 602 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметті дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы қолданысқа енгізілді.
Стратегиялық жоспарлау мемлекеттік басқарудың мақсаттарына қол жеткізудің маңызды элементі болып табылады. Осыған байланысты ұзақ мерзімді (бес жылдан астам) және орта мерзімді (бір жылдан бастап бес жылды қоса алғанға дейін) кезеңдерге арналған құжаттардан, қатысушылардан, процестер мен деректерді басқару қағидаттары мен элементтерінен тұратын өзара байланысты құрамдастар кешені ретінде айқындалатын икемді әрі ықшам Мемлекеттік жоспарлау жүйесі (бұдан әрі - МЖЖ) қалыптастырылды.
Осылай МЖЖ құрылымы мыналардан тұрады:
1) стратегиялық құжаттар - Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы;
2) іске асыру құжаттары - мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарлары.
Бюджеттік процесте шығыстары республикалық немесе жергілікті бюджеттен жоспарланатын дербес білім беру ұйымдарын дамытудың ұзақ мерзімді стратегиялары да қолданылады.
МЖЖ іске асыру үшін оның құжаттарын, атап айтқанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және түзету әдіснамасы жаңартылды.
МЖЖ құрылымын оңтайландыру негізінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың даму жоспарларының (бұдан әрі - даму жоспарлары) форматы қайта қаралды.
Осылайша, даму жоспарлары орта мерзімді кезеңге арналған негізгі іске асыру құжаты болып табылады.
Сонымен қатар даму жоспарларын іске асыруға іс-шаралар, жобалар мен бағдарламалар қоса беріледі.

В целях повышения эффективности и оперативности принятия решений в государственном аппарате, исключения излишней законодательной регламентации деятельности исполнительной власти, сокращения документооборота и отчетности, повышения самостоятельности и персональной ответственности руководителей государственных органов принят Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата".
Для реализации данного Указа постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 274 утвержден соответствующий План действий, который включает более 30 мероприятий.
Сокращено количество консультативно-совещательных органов при Правительстве, центральных и местных исполнительных органах с 1 175 до 592 или на 50 %, из них при Правительстве с 70 до 25, то есть на 64 %, в центральных исполнительных органах с 189 до 115 или на 39 %, местных исполнительных органах с 916 до 452 или на 51 %.
Принят новый регламент Правительства от 6 января 2023 года № 10, которым предусматривается сокращение сроков рассмотрения документов в два раза.
В целом, принятые меры по дебюрократизации направлены на повышение эффективности и прозрачности работы государственного аппарата и снижение бюрократических барьеров.
В целях решения вопросов государственной службы введена в действие Концепция развития государственной службы на 2024 - 2029 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 17 июля 2024 года № 602, направленная на формирование модели государственной службы, профессионализацию государственной службы, совершенствование и управление HR-процессами.
Стратегическое планирование является важным элементом достижения целей государственного управления. В этой связи, сформирована гибкая и компактная Система государственного планирования (далее - СГП), определяемая как комплекс взаимосвязанных компонентов, состоящих из документов на долгосрочный (свыше пяти лет) и среднесрочный (от года до пяти лет включительно) периоды, участников, принципов и элементов управления процессами и данными.
Так, структура СГП состоит из:
1) стратегических документов - Национального плана развития Республики Казахстан и Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан;
2) реализационных документов - планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
В бюджетном процессе также применяются долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования, для которых планируются расходы из республиканского или местного бюджетов.
В реализацию СГП актуализирована методология разработки, реализации, мониторинга и корректировки ее документов, в частности Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы.
На основании оптимизации структуры СГП пересмотрен формат планов развития центральных государственных и местных исполнительных органов (далее - планы развития).
Таким образом, планы развития являются основным реализационным документом на среднесрочный период.
Наряду с этим, в реализацию планов развития прилагаются мероприятия, проекты и программы.

МЖЖ қалыптастыру тәсілдерінің қайта қаралуына байланысты оның стратегиялық құжаттары жаңартылды. Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары бекітілді, оған 39 түйінді ұлттық индикатор (бұдан әрі - ТҰИ) кіреді.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ТҰИ-ды нысаналы индикаторларға декомпозициялауды жүзеге асырды, іс-шаралар мен жобалар нақтыланып, даму жоспарлары жаңартылды.
Мемлекет пен қоғам арасындағы өзара іс-қимыл процестері белсенді түрде ілгерілеуде.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасы шеңберінде барлық мемлекеттік органдарда және квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінде "е-Өтініш" енгізу бойынша жұмыс жүргізілді.
Мәселен, 2024 жылы "е-Өтініпі" АЖ-да 3,8 млн жолданым тіркелді, бұл 2023 жылмен салыстырғанда 31 %-ға артық (2,9 млн) және 2022 жылғы көрсеткіштен екі есе артық (1,9 млн).
2022 жылы 907 адам (өтініш берушілердің жалпы санының 0,1 %-ы) шамамен 266 мың жолданым немесе жалпы көлемнің 14 %-ын жіберді. 2023 жылы бұл көрсеткіш 2,1 мың өтініш берушіден (0,2 %) 592 мың (20,5 %) жолданымға дейін өсті, ал 2024 жылы 3,1 мың азаматтан (0,3 %) 871 мың жолданымға (жалпы санының 23 %-ы) жетті.
Жолданымдарда көрсетілген проблемаларды шешу үшін мемлекеттік органдарға тиісті салалар бөлінісінде өтініш берушілер көтеретін жүйелі проблемаларды талдау және анықтау бойынша өкілеттіктер берілген. Талдау қорытындылары бойынша мемлекеттік органдар оларды шешу жөнінде шаралар қабылдайды.
Азаматтардың жолданымдарымен жұмыс істеуде мемлекеттік қызметшілер, өтініш берушілер үшін ассистенттерді қосуды қамтитын, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен заңнама бойынша жасанды интеллект моделін әзірлеу бойынша жұмыс басталды.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі - КеАҚ) базасында барлық қалалар мен аудан орталықтарында "Нәтиже" жолданымдарды қабылдау орталықтары құрылды.
"Е-Өтініш" АЖ халыққа қызмет көрсету орталықтары, сервистік және ореn-әкімдіктер, ауылдық округтер әкімдіктері базасында "Нәтиже" орталықтары арқылы қолжетімді. Жолданым берудің, оның ішінде мобильді сервистер (Aitu, mGov, eGov, www.eotinish.kz сайты) арқылы берудің ыңғайлы тәсілінің пайда болуы азаматтар үшін артықшылықтардың бірі болып табылады.
Клиентке бағдарланған және ашық мемлекеттік аппаратты қалыптастыру мақсатында Азаматтарды қабылдау орталығы (бұдан әрі - АҚО) іске қосылды және оның тәжірибесін өңірлерге тарату бойынша жұмыс жүргізілуде.
Елде халыққа қызмет көрсету орталықтары үшін интеграцияланған ақпараттық жүйенің (бұдан әрі - ИАЖ) бірыңғай электрондық кезегіне қосылған 131 АҚО (5 - республикалық маңызы бар қалаларда; 17 - облыстық деңгейде; 31 - қалалық деңгейде; 78 - аудандық деңгейде) жұмыс істейді.
Мемлекеттік органдардың жеке қабылдаулар жүргізу тәртібін біріздендіру мақсатында Орталық мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының жеке және заңды тұлғаларды қабылдауының үлгілік регламент! бекітілді және жеке қабылдауды жүргізу стандарты әзірленді.
Қоғамдық бақылау субъектілері мен объектілерін, сондай-ақ олардың құқықтары мен міндеттерін, қоғамдық бақылау нысандарын бекітуді айқындайтын, қоғамдық бақылауды жүзеге асыруға қатысу шарттарын және оның нәтижелерін қарау жөніндегі нормаларды регламенттейтін "Қоғамдық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Медиация, қоғамдық кеңестер, волонтерлік қызмет, қайырымдылық, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, гранттық қаржыландыру, стратегиялық әріптестік мәселелері бойынша заңдарға түзетулер қабылданды.
Пікірлерін білдіру үшін азаматтар маңызды мәселелер бойынша петицияларды онлайн-сұраным арқылы қарауға беруге мүмкіндік алды.
Петицияларды қараудың қалыптасқан практикасын жинақтау шеңберінде процестің - дауыс жинаудан бастап қорытынды шешім қабылданғанға дейінгі барлық кезеңін қамтитын әдіснамалық ұсынымдар әзірленді.
Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласында үздік практикалар мен халықаралық стандарттарды енгізу мәселелері пысықталуда.
Өз кезегінде, азаматтардың сұранысы негізінде проактивті мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге көшу жүзеге асырылуда.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инновацияларды ынталандыру, цифрландыруды, ақпараттық қауіпсіздікті дамыту және білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметтерді проактивті көрсету, цифрлық құжаттардың қағаз құжаттармен мәнінің бірдей болуы және олардың қолданылу аясын кеңейту, рұқсат беру тәсілдерін қайта қарау, норма шығаруды оңайлату, азаматтық хал актілерін тіркеу функцияларын жергілікті атқарушы органдардан "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ-ға беру мәселелері бойынша түзетулер қабылданды.
Мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектордың АЖ-да қамтылған ашық деректердің қолжетімділігін арттыру, ашықтық стандарттарын енгізу, қоғамдық пікірді есепке алу және сарапшылар қоғамдастығының қатысуы бөлігінде мемлекеттік секторда басқарушылық шешімдер қабылдау процесін жетілдіру жөніндегі іс-шаралар іске асырылды, сондай-ақ әлеуметтік тәуекелдерді мониторингтеу мен болжаудың кешенді жүйесі, "Birgemiz" краудсорсингтік және краудфандингтік платформасы құрылды.
Тиімді, оңтайлы және транспарентті квазимемлекеттік секторды қалыптастыру жөніндегі міндет шеңберінде ұлттық экономикаға мемлекеттің қатысу деңгейін төмендету мақсатында мемлекеттік меншік және квазимемлекеттік сектор объектілерін жекешелендіру жалғасуда.

В связи с пересмотром подходов формирования СГП актуализированы ее стратегические документы. Утвержден Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, который включает в себя 39 ключевых национальных индикаторов (далее - КНИ).
Центральными государственными и местными исполнительными органами осуществлена декомпозиция КНИ в целевые индикаторы, актуализированы планы развития с конкретизацией мероприятий и проектов.
Активно продвигаются процессы взаимодействия между государством и обществом.
В рамках концепции "Слышащее государство" проведена работа по внедрению ИС "е-Өтініш" во всех государственных органах и отдельных субъектах квазигосударственного сектора.
Так, в 2024 году в ИС "е-Өтініш" зарегистрировано 3,8 млн обращений, что на 31 % больше по сравнению с 2023 годом (2,9 млн) и вдвое превышает показатели 2022 года (1,9 млн).
В 2022 году 907 человек (0,1 % от общего числа заявителей) направили порядка 266 тыс. обращений или 14 % от всего объема. В 2023 году данный показатель вырос до 592 тыс. (20,5 %) обращений от 2,1 тыс. заявителей (0,2 %), а в 2024 году достиг 871 тыс. обращений (23 % от общего количества) от 3,1 тыс. граждан (0,3 %).
Для решения проблем, отраженных в обращениях, государственные органы наделены полномочиями по анализу и выявлению системных проблем, поднимаемых заявителями, в разрезе соответствующих отраслей. По итогам анализа государственные органы принимают меры по их решению.
Начата работа по разработке модели искусственного интеллекта в работе с обращениями граждан, включающая подключение ассистентов для государственных служащих, заявителей, а также по государственным услугам и законодательству.
На базе некоммерческого акционерного общества (далее - НАО) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" во всех городах и районных центрах созданы центры приема обращений "Нәтиже".
ИС "е-Өтініш" доступна через центры "Нәтиже" на базе центров обслуживания населения, сервисные и open-акиматы, акиматы сельских округов. Одним из преимуществ для граждан является появление удобного способа подачи обращения, в том числе посредством мобильных сервисов (Aitu, mGov, eGov, сайт www.eotinish.kz).
В целях формирования клиентоориентированного и открытого государственного аппарата запущен Центр приема граждан (далее - ЦПГ) и ведется работа по масштабированию его опыта в регионы.
В стране функционирует 131 ЦПГ, подключенных к единой электронной очереди интегрированной информационной системы (далее - ИИС) для центров обслуживания населения (5 - в городах республиканского значения; 17 - областного уровня; 31 - городского уровня; 78 - районного уровня).
В целях унификации порядка проведения государственными органами личных приемов утвержден Типовой регламент приема физических и юридических лиц должностными лицами центральных государственных органов и разработан стандарт проведения личного приема.
Принят Закон Республики Казахстан "Об общественном контроле", определяющий субъекты и объекты общественного контроля, а также их права и обязанности, закрепление форм общественного контроля, регламентирующий условия участия в осуществлении общественного контроля и нормы по рассмотрению его результатов.
Приняты поправки в законы по вопросам медиации, общественных советов, волонтерской деятельности, благотворительности, государственного социального заказа, грантового финансирования, стратегического партнерства.
Для выражения мнения у граждан появилась возможность, позволяющая через онлайн-запросы подавать на рассмотрение петиции по значимым вопросам.
В рамках обобщения складывающейся практики рассмотрения петиций разработаны методологические рекомендации, охватывающие все этапы процесса - от сбора голосов до принятия итогового решения.
Прорабатываются вопросы внедрения лучших практик и международных стандартов в сфере взаимодействия с неправительственными организациями.
В свою очередь, осуществляется переход к проактивным государственным услугам на основе потребностей граждан.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам стимулирования инноваций, развития цифровизации, информационной безопасности и образования" приняты поправки по вопросам проактивного оказания услуг, равнозначности цифровых документов бумажным и расширения сфер их применения, пересмотра подходов к выдаче разрешений, упрощения нормотворчества, передачи функций регистрации актов гражданского состояния от местных исполнительных органов в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Реализованы мероприятия по повышению доступности открытых данных, содержащихся в ИС государственных органов, квазигосударственного сектора, внедрению стандартов открытости, совершенствованию процесса принятия управленческих решений в государственном секторе в части учета общественного мнения и участия экспертного сообщества, а также созданы комплексная система мониторинга и прогнозирования социальных рисков, краудсорсинговая и краудфандинговая платформа "Birgemiz".
С целью снижения уровня государственного участия в национальной экономике в рамках задачи по формированию эффективного, оптимального и транспарентного квазигосударственного сектора продолжается приватизация объектов государственной собственности и квазигосударственного сектора.

Бәсекелестікті дамыту, экономикаға мемлекеттің қатысуын қысқарту, бизнес шығасыларын азайту арқылы кәсіпкерліктің еркіндігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Президенті "Экономиканы ырықтандыру жөніндегі шаралар туралы" 2024 жылғы 8 мамырдағы № 542 Жарлыққа қол қойды.
Бұл Жарлыққа сәйкес жекешелендіруге жататын мемлекеттік активтерді айқындау өлшемшарттарын әзірлеуді және олардың тізбесін қалыптастыруды қамтамасыз ететін Жекешелендіру жөніндегі ұлттық офис құрылды. Жалпы, Жарлық экономикадағы мемлекеттік сектордың үлесін азайтуға қосымша серпін берді.
Бұдан басқа, Үкімет:
мемлекеттік қатысу өлшемшарттары (мемлекеттік заңды тұлғалардың қатысуын қайта қарау, нақты секторлар, мақсаттар, шектер мен мерзімдер);
қызметтің (миссияның) негізгі мақсатының сипаты және қаржыландыру көзі бойынша ұйымдардың экономикалық және экономикалық емес ұйымдарға жіктелуі;
корпоративтік басқару модельдері: міндеттері бойынша сараланған және саяси-әкімшілік ықпалдан оқшау транспарентті модель бөлігінде мақұлданған тәсілдерге сәйкес тиімді, оңтайлы және транспарентті квазимемлекеттік секторды қалыптастыру үшін оны реформалау бойынша жұмыс жүргізуде.
Мемлекеттік органдар белгілі бір шаралар, оның ішінде мемлекеттік басқару жөніндегі рейтингтерде Қазақстан позициясын жақсарту бойынша шаралар қабылдауда.
Дүниежүзілік Банктің зерттеу деректері бойынша 2021 жылы Қазақстан Дүниежүзілік Банктің Мемлекеттік басқарудың тиімділігі индексінде (Government Effectiveness) (бұдан әрі - Мемлекеттік басқару индексі) 54,76 процентильді орынды (немесе шәкіл бойынша 0,03) иеленді, 2022 жылы 58,49 процентильді орынға дейін немесе шәкіл бойынша 0,14-ке жетіп, көрсеткіштің жақсаруы атап өтілген. 2023 жылы Мемлекеттік басқару индексі 57,08 процентильді немесе шәкіл бойынша 0,15 құрады. Көрсеткіштің төмендеуі "Gallup World Poll" ішкі көзі бойынша мәндердің нашарлауымен байланысты, ол үй шаруашылықтарының қоғамдық көлік жүйесімен, жолдар мен магистральдардың жай-күйімен, сондай-ақ білім беру жүйесімен қанағаттануын бағалайды.
Мемлекеттік басқару индексінің нашарлауына қарамастан, оның мәні Worldwide Governance Indicators барлық индикаторларының ішінде ең жоғары болып қала береді.
Сонымен қатар халықтың мемлекеттік органдарға деген сенім деңгейінің көрсеткіштеріне қол жеткізілуде (2021 жыл: жоспар - 60 %, іс жүзінде - 61 %, 2022 жыл - 62 % және 69,3 %, 2023 жыл - тиісінше 63 % және 71,5 %).
Ақпаратқа құқықтың жаһандық рейтингі (The Global right to information rating) шеңберінде "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының құқықтық базасы ғана бағаланады және осы Заңның практикалық іске асырылуы назарға алынбайды.

Для обеспечения свободы предпринимательства путем развития конкуренции, сокращения государственного участия в экономике и снижения издержек бизнеса Президентом Республики Казахстан подписан Указ от 8 мая 2024 года № 542 "О мерах по либерализации экономики".
Согласно данному Указу создан Национальный офис по приватизации, который обеспечивает выработку критериев определения государственных активов, подлежащих приватизации, и формирование их перечня. В целом, Указ придал дополнительный импульс для сокращения доли государственного сектора в экономике.
Кроме того, для обеспечения формирования эффективного, оптимального и транспарентного квазигосударственного сектора Правительством ведется работа по его реформированию в соответствии с одобренными подходами в части:
критериев государственного участия (пересмотр присутствия государственных юридических лиц, четкие секторы, цели, пределы и сроки);
классификаций организаций на экономические и неэкономические по характеру основной цели деятельности (миссия) и источнику финансирования;
модели корпоративного управления: транспарентная модель, дифференцированная по задачам и обособленная от политико-административного влияния.
Государственными органами принимаются определенные меры, в том числе по улучшению позиций Казахстана в рейтингах по государственному управлению.
По данным исследования Всемирного Банка в 2021 году Казахстан занимал 54,76 процентильное место (или 0,03 по шкале) в Индексе эффективности государственного управления Всемирного Банка (Government Effectiveness) (далее - Индекс государственного управления). В 2022 году отмечено улучшение в показателе до 58,49 процентильного места или 0,14 по шкале. В 2023 году Индекс государственного управления составил 57,08 процентиля или 0,15 по шкале. Снижение показателя связано с ухудшением значений по внутреннему источнику "Gallup World Poll", который оценивает удовлетворенность домашних хозяйств системой общественного транспорта, состоянием дорог и магистралей, а также системой образования.
Несмотря на ухудшение Индекса государственного управления, его значение остается самым высоким среди всех индикаторов Worldwide Governance Indicators.
Между тем, достигаются показатели уровня доверия населения к государственным органам (2021 год: план - 60 %, факт - 61 %, 2022 год - 62 % и 69,3 %, 2023 год - 63 % и 71,5 % соответственно).
В рамках Глобального рейтинга права на информацию (The Global right to information rating) оценивается только правовая база Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" и не принимается во внимание практическая реализация данного Закона.

Электрондық форматта мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің кемінде 90 %-ына қол жеткізу индикаторы проактивті мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге көшудің негізгі индикаторларының бірі болып табылады. Мәселен, 2021 жылы жоспарлы мәні 81 % болғанымен, электрондық форматта 90 % қызмет көрсетілді, 2022 жылы - 82 % және 92,3 %, 2023 жылы - тиісінше 83 % және 92 %.
Тиімді, оңтайлы және транспарентті квазимемлекеттік секторды қалыптастыру бойынша қабылданып жатқан шаралар оң нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік берді: мемлекеттің экономикаға қатысу үлесі 2021 жылы жоспар бойынша 14,9 %-ды, іс жүзінде 14,5%-ды, 2022 жылы 14,7 % және 14,2 %-ды қүрады, 2023 жылы тиісінше 14,5 %-ды және 13,7 %-ды құрады.
Жергілікті атқарушы органдардың өкілеттіктерінің кеңеюіне және функциялардың мемлекеттік басқарудың томен тұрған деңгейлеріне қайта бөлінуіне қарай, ауылдық округтердің өзін-өзі қамтамасыз ету деңгейі біртіндеп артуда: 2021 жылы - 17,7 %, 2022 жылы - 19 %, 2023 жылы - 21,2 %.
Жалпы, реформалар мемлекеттік басқарудың неғұрлым теңгерімді және демократиялық жүйесін құруға, "заң және тәртіп" қағидатын нығайтуға, сондай- ақ азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған. Олар Қазақстанның әділ және ашық қоғам құруға деген ұмтылысын көрсетеді.
Бұл кезең мынадай:
азаматтар мен мемлекет арасындағы тиісті өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
мемлекеттік аппараттың халық пен бизнестің сұранысына бағдарланған функцияларын қалыптастыру;
сапалы және қолжетімді мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету;
тиімді квазимемлекеттік секторды дамыту;
жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту сияқты басым мәселелерді шешуге баса назар аударылатын анағұрлым терең өзгерістер кезеңіне айналуға тиіс.
2.1. Азаматтар мен мемлекет арасында тиісті өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
Ағымдағы әлеуметтік процестер мен жаңа, оның ішінде пандемияның салдарынан болған экономикалық сын-қатерлер жағдайында азаматтық қоғамның белсенді қатысуына негізделген шешімдер қабылдау моделін қалыптастыру қажеттігі мемлекеттік басқару жүйесі үшін маңызды міндет болып табылады.
Ақпараттың ашықтығы, жеделдігі мен қолжетімділігі, сондай-ақ мемлекеттік құрылымдарға деген сенім мәселелері қоғамның орнықты дамуын қамтамасыз етудегі негізгі мәселе болып табылады.
Цифрлық технологиялардың, соның ішінде жасанды интеллектінің қарқынды дамуы және азаматтардың көбірек үміт артуы мемлекет пен қоғам арасындағы функционалдық коммуникациялардың зор маңызын көрсетеді.
Алайда мемлекеттік органдар қабылдайтын шараларда жүйеліліктің жеткілікті болмауы мемлекеттік басқару сапасын арттыру мақсатында қоғамдық жұмылу және қоғамдық бақылау құралдарын толық пайдалануға мүмкіндік бермей, мемлекет пен қоғамның өзара іс-қимыл процесін реттеудің бөлшектенуіне алып келеді.
Ресми құжаттарға қолжетімділік баяу немесе сұраным бойынша формалды түрде ұсынылады, бұл мемлекеттік аппараттың қызметіне қатысты халықтың хабардар болу деңгейіне әсерін тигізеді.
Келіп түсетін сұрақтарға, ақпарат сұратуға, ұсыныстарға, азаматтардың шағымдарына талдаудың және халықпен кері байланыс арналарының жұмысына тиісті бақылаудың тұрақты жүргізілмеуі көп жағдайда қоғамның сұранысы мен мүдделеріне немқұрайлы қарауға алып келеді.
Осыған байланысты, қазіргі заманғы үрдістер мен сын-тегеуріндерді ескере отырып, мемлекеттік басқарудың дамуының жаңа тәсілдер мен технологияларды енгізу, оның ішінде жасанды интеллектіні қолдану қажеттігімен бетпе-бет келуі жиілуде.

Одним из основных индикаторов перехода к проактивным государственным услугам является индикатор по достижению не менее 90 % государственных услуг в электронном формате. Так, в 2021 году при плановом значении 81 % в электронном формате оказано 90 % услуг, в 2022 году - 82 % и 92,3 %, в 2023 году - 83 % и 92 % соответственно.
Принимаемые меры по формированию эффективного, оптимального и транспарентного квазигосударственного сектора позволили достичь положительных результатов: доля участия государства в экономике в 2021 году при плане 14,9 % составила 14,5 %, в 2022 году - 14,7 % и 14,2 %, в 2023 году - 14,5 % и 13,7 % соответственно.
По мере расширения полномочий местных исполнительных органов и перераспределения функций на нижестоящие уровни государственного управления постепенно повышается уровень самодостаточности сельских округов: в 2021 году - 17,7 %, в 2022 году - 19 %, в 2023 году - 21,2 %.
В целом, реформы направлены на создание более сбалансированной и демократической системы государственного управления, укрепление принципа "закон и порядок", а также обеспечение защиты прав и свобод граждан. Они отражают стремление Казахстана к построению справедливого и открытого общества.
Данный этап должен стать периодом более глубинных изменений с акцентом на решение следующих приоритетных вопросов:
обеспечение должного взаимодействия между гражданами и государством;
формирование функций государственного аппарата, ориентированных на потребности населения и бизнеса;
обеспечение качественных и доступных государственных услуг;
развитие эффективного квазигосударственного сектора;
развитие местного самоуправления.
2.1. Обеспечение должного взаимодействия между гражданами и государством
В условиях текущих социальных процессов и новых экономических вызовов, в том числе вследствие пандемии, серьезной задачей для системы государственного управления является необходимость формирования модели принятия решений, основанной на активном участии гражданского общества.
Вопросы прозрачности, оперативности и доступности информации, а также доверия к государственным структурам становятся центральными в обеспечении устойчивого развития общества.
Стремительное развитие цифровых технологий, в том числе искусственного интеллекта, и усиливающиеся ожидания граждан подчеркивают ключевое значение функциональных коммуникаций между государством и обществом.
Однако наличие недостаточной системности в принимаемых государственными органами мерах приводит к фрагментарности регулирования процесса взаимодействия государства и общества, не позволяя в полной мере использовать инструменты общественного вовлечения и общественного контроля в целях повышения качества государственного управления.
Доступ к официальным документам предоставляется пассивно или формально по запросу, что сказывается на уровне информированности населения касательно деятельности государственного аппарата.
Нерегулярное проведение анализа поступающих вопросов, запросов информации, предложений, жалоб граждан и должного контроля за работой каналов обратной связи с населением зачастую приводят к формальному отношению к потребностям и интересам общества.
В этой связи, учитывая современные тенденции и вызовы, развитие государственного управления все чаще сталкивается с потребностью внедрения новых подходов и технологий, в том числе применения искусственного интеллекта.

2.2. Халық пен бизнестің сұранысына бағдарланған мемлекеттік аппараттың функцияларын қалыптастыру
Қазіргі уақытта мемлекеттік аппараттың функциялары мыңнан астам нормативтік құқықтық актілерде айқындалған.
Бұл ретте мемлекеттік функцияларды "мемлекеттік органдардың функциялары" форматында әкімшілік тұрғыдан түсіну пайдаланылады. Мемлекеттік функцияларды іске асыру ведомстволардың жекелеген бөлімшелерінің қызметіндегі жекелеген міндеттерге, процестерге және тіпті операцияларға дейін қиюластырылған.
Осылайша, адамның сұранысын іске асыратын мемлекеттік функциялардың ішінде мемлекеттік органдардың өзінің қызметін "қолдауға" бағытталған әкімшілік функциялар бар.
Сонымен қатар бір функция бірнеше мемлекеттік органның арасында бөлінуі мүмкін, бұл ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы қиындықтарға және нәтижесінде түпкі нәтижеге қол жеткізбеуге және мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлері арасындағы функционалдың қайталануына алып келеді.
Мемлекеттік органдардың функцияларын одан әрі ретке келтіру шеңберінде келесі кезеңге - ведомствоішілік мүдделерге емес, халық пен бизнестің сұранысына, қоғамдық игіліктерді тиімді ведомствоаралық өзара іс-қимылды ескере отырып құруға және әділ бөлуге бағдарланған функцияларды құру үшін мемлекеттік аппараттағы бизнес-процестерді өзгертуге өту қажет.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы қоғамдық қажеттіліктерді қамтамасыз ету және жақсарту мақсатында 2022 жылғы 14 шілдеде "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңға "қоғамдық маңызы бар көрсетілетін қызмет" ұғымы енгізілді.
Қазақстан Республикасының жаңа Бюджет кодексі шеңберінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді негізге ала отырып, сондай-ақ мемлекеттік функциялардың электрондық тізілімі (бұдан әрі - электрондық тізілім) негізінде шығыстарды бөлуге қатысты новеллалар көзделген.
Осыған байланысты мемлекеттік функциялар тізілімін толтыруға бағытталған функционалдық шолу жүргізу қамтамасыз етілетін болады.
Заңнамалық практика мемлекеттік функцияларды беру процесінің баяулауын ғана емес, керісінше, мемлекеттік функциялар санының айтарлықтай өсу процесін көрсетеді.
Әрбір дерлік жаңа заңда қандай да бір уәкілетті мемлекеттік органдардың жаңа, қосымша өкілеттіктерін (функцияларын), кейбір жағдайларда ондаған жаңа өкілеттіктерді бекітетін нормалар бар.
Қазіргі уақытта заң шығару процесі "артық (шамадан тыс) заңнамалық регламенттеуді болғызбау" деп аталатын жолға түсті. Осыны ескере отырып, мемлекеттік органдардың функцияларын құқықтық реттеу процесінде шамадан тыс тәптіштеуді болғызбайтын, бірақ бұл ретте жүктелген өкілеттіктерді тиімді әрі жедел іске асыруға мүмкіндік беретін теңгерімді қамтамасыз еткен жөн.
Мәселен мемлекеттік басқару жүйесінде ең алдымен реттеушілік араласумен байланысты емес балама тәсілдерді іздеу маңызды. Реттеушілік шараларды енгізу қажет болған кезде олар болжамды мақсаттарға қол жеткізу үшін қолайлылығы және азаматтар мен ұйымдар құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің барынша аз дәрежеде шектелуі тұрғысынан зерделенуге тиіс.
Өз кезегінде, цифрландыру ведомствоаралық ынтымақтастық процестерінің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыруға танымал тәсіл болып табылады. Цифрлық құралдардың рәсімдерді оңайлату, мемлекеттік органдардың жұмысын жеңілдету және құрылымдау, сондай-ақ әртүрлі ведомстволардың деректерін интеграциялау үшін зор әлеуеті бар.
Жобалық басқару да барынша аз шығынмен мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешу құралы болып табылады. Мемлекеттік органдарда жобалық басқаруды енгізу орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ даму институттарының өзара іс- қимылының тиімділігін арттыру үшін басқарудың икемді әдістерін (мысалы, Agile) қолдануға бағытталған.
Мемлекеттік органдардың жобалық офистерін қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізілді, Ұлттық жобалау офисі құрылды.

2.2. Формирование функций государственного аппарата, ориентированных на потребности населения и бизнеса
В настоящее время функции государственного аппарата определены в более тысячи нормативных правовых актах.
При этом используется административное понимание государственных функций в формате "функции государственных органов". Реализация государственных функций сведена до отдельных задач, процессов и даже операций в деятельности отдельных подразделений ведомств.
Таким образом, в числе государственных функций, реализующих потребности человека, имеются административные функции, направленные на "поддержание" деятельности самих государственных органов.
Наряду с этим, одна функция может быть распределена среди нескольких государственных органов, что приводит к сложностям в межведомственном взаимодействии и, как следствие, недостижению конечного результата и дублированию функционала между различными уровнями государственного управления.
В рамках дальнейшего упорядочивания функций государственных органов необходимо перейти на следующий этап - к изменению бизнес-процессов в государственном аппарате для выстраивания функций, ориентированных не на внутриведомственные интересы, а на потребности населения и бизнеса, создание и справедливое распределение общественных благ с учетом эффективного межведомственного взаимодействия.
В целях обеспечения и улучшения общественных потребностей в сфере государственных услуг 14 июля 2022 года в Закон Республики Казахстан "О государственных услугах" введено понятие "общественно значимая услуга".
В рамках нового Бюджетного кодекса Республики Казахстан предусмотрены новеллы относительно распределения расходов исходя из функций, полномочий и компетенций, установленных в соответствии с законами Республики Казахстан, а также на основании электронного реестра государственных функций (далее - электронный реестр).
В этой связи, будет обеспечено проведение функционального обзора, направленное на наполнение реестра государственных функций.
Законодательная практика показывает не только замедление процесса передачи государственных функций, но и, наоборот, процесс значительного роста числа государственных функций.
Практически каждый новый закон содержит нормы, закрепляющие новые, дополнительные полномочия (функции) тех или иных уполномоченных государственных органов, в некоторых случаях - десятки новых полномочий.
В настоящее время законотворческий процесс пошел по пути так называемого "исключения излишней (чрезмерной) законодательной регламентации". С учетом этого, в процессе правового регулирования функций государственных органов следует обеспечивать баланс, исключающий излишнюю детализацию, но позволяющий при этом эффективно и оперативно реализовывать возложенные полномочия.
Так, в системе государственного управления важно в первую очередь искать альтернативные способы, не связанные с регуляторным вмешательством. При необходимости введения регуляторных мер они должны быть изучены на предмет приемлемости для достижения предполагаемых целей и наименьшей степени ограничения прав, свобод и законных интересов граждан и организаций.
В свою очередь, цифровизация является популярным подходом к повышению эффективности и результативности процессов межведомственного сотрудничества. Цифровые инструменты обладают огромным потенциалом для упрощения процедур, облегчения и структурирования работы государственных органов, а также интеграции данных разных ведомств.
Проектное управление также является инструментом решения социально- экономических задач, ориентированных на достижение целей, с минимальными затратами. Внедрение проектного управления в государственных органах направлено на применение гибких методов управления (например, Agile) для повышения эффективности взаимодействия центральных и местных исполнительных органов, а также институтов развития.
Проведена работа по формированию проектных офисов государственных органов, создан Национальный проектный офис.

2025 жылдың басында 45 жобалық офис, оның ішінде орталық атқарушы органдарда 21 және жергілікті атқарушы органдарда 20, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, қаржылық мониторинг, стратегиялық жоспарлау және реформалар, бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттіктерінде 4 жобалық офис құрылған және жұмыс істейді. Жобалық офистерге жобалық басқаруды пайдалана отырып, стратегиялық және бағдарламалық жоспарлау құжаттарын іске асыруды үйлестіру және әдіснамалық сүйемелдеу жөніндегі функция жүктелген.
2.3. Сапалы және қолжетімді мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету
Мемлекеттік қызмет көрсету реформасы әкімшілік реформаның өткен кезеңдеріндегі маңызды жетістіктердің бірі болды. "Бір терезе" қағидаты бойынша халыққа қызмет көрсету орталықтарының желісі құрылды. Азаматтар мемлекеттік органдар үшін көрсетілетін қызметті алушыға айналды (жұмыстың әкімшілік сипатының орнына сервистік сипаты).
Бұл ретте бұл реформа бизнес-процестерді (ведомствоаралық келісу, мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру процестері) толық автоматтандыруды талап ететін көптеген көрсетілетін қызметтерді сақтай отырып, процестердің бір бөлігіне ғана эсер етті.
Бұл қазіргі уақытта көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша немесе өтінішінсіз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер деп түсінуге байланысты. Нәтижесінде іс жүзінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне кіретін 1330 қызметтің тек 10 %-ы ғана сұранысқа ие.
Осыған байланысты мемлекеттік басқарудың сервистік моделіне көшу мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді қалыптастыру тәсілдерін қайта қарастыруды да көздейді.
Бюрократияны қысқартуды және ішкі рәсімдерді оңтайландыруды ынталандыратын мемлекеттік аппараттың ұйымдастырушылық мәдениетін қалыптастыру және қолдау шеңберінде барлық процестерді ауқымды цифрландыру жүргізіледі. Осыған байланысты артық операцияларды алып тастап, мемлекеттік органдар мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау процесін, яғни цифрлық технологияларды енгізуді, реинжинирингті және деректерді пайдалануды қамтитын іс-шаралар кешенін ұйымдастыруы қажет.
Жұмыс регламенттеудің оңтайлылығы қағидатын сақтауға, негізделуі жеткіліксіз бюрократиялық жаңа талаптарды енгізуге жол бермеуге, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезіндегі процестерді қоса алғанда, жұмыс рәсімдерін оңтайландыруға бағытталуға тиіс.
Түрлі ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды интеграциялау арқылы бір мәлімдеме қағидаты бойынша композиттік қызметтер көрсетуге негізделген проактивті мемлекет тәсілдерін іске асыру дәйекті қадам болады.
Бұдан басқа, азаматтар үшін бірыңғай стандарттар мен ыңғайлылыққа қол жеткізу, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді цифрлық сүйемелдеуге арналған шығыстарды айтарлықтай қысқарту маңызды.

На начало 2025 года созданы и функционируют 45 проектных офисов, в том числе 21 проектный офис в центральных исполнительных органах и 20 - в местных исполнительных органах, 4 - в агентствах по противодействию коррупции, по финансовому мониторингу, по стратегическому планированию и реформам, по защите и развитию конкуренции. На проектные офисы возложена функция по координационному и методологическому сопровождению реализации стратегических и программных документов планирования с использованием проектного управления.
2.3. Обеспечение качественных и доступных государственных услуг
Одним из значимых достижений прошлых этапов административной реформы стала реформа оказания государственных услуг. Была создана сеть центров обслуживания населения по принципу "одного окна". Граждане стали услугополучателями для государственных органов (сервисный характер работы вместо административного).
При этом данная реформа затронула лишь часть процессов, сохранив большое количество услуг, требующих полной автоматизации бизнес-процессов (процессы межведомственного согласования, координации деятельности государственных органов).
Это обусловлено тем, что в настоящее время под государственными услугами понимается одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей. В результате на практике фактически востребованными являются лишь 10 % услуг из 1330 входящих в реестр государственных услуг.
В этой связи, переход на сервисную модель государственного управления также предполагает переосмысление подходов к формированию государственных услуг.
В рамках формирования и поддержания организационной культуры государственного аппарата, стимулирующей сокращение бюрократии и оптимизацию внутренних процедур, проводится масштабная цифровизация всех процессов. В этой связи, исключая излишние операции, государственным органам необходимо организовать процесс цифровой трансформации государственного управления, то есть комплекс мероприятий, включающий в себя внедрение цифровых технологий, реинжиниринг и использование данных.
Работа должна быть направлена на соблюдение принципа оптимальности регламентации, недопущение введения новых недостаточно обоснованных бюрократических требований, оптимизацию рабочих процедур, включая процессы при оказании государственных услуг.
Последовательным шагом станет реализация подходов проактивного государства, основанных на оказании композитных услуг по принципу одного заявления, путем интеграции различных информационных систем и баз данных.
Кроме того, важно добиться единых стандартов и удобства для граждан, а также значительного сокращения расходов на цифровое сопровождение государственных услуг.

2.4. Тиімді квазимемлекеттік секторды дамыту
Бастапқыда квазимемлекеттік сектор субъектілерін құру мемлекеттің белгілі бір міндеттерін шешуге, оның ішінде стратегиялық маңызды және дамымаған нарықтарды дамытуға, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кейіннен бәсекелес нарықтан шығып, экономиканың шикізаттық емес секторларында технологиялық өндірістер құруға бағытталған.
Сонымен қатар қазіргі уақытта мемлекеттің экономикаға қатысуының едәуір үлесі сақталуда.
Квазимемлекеттік сектор тиімділігінің төмендігі, оның мемлекеттік бюджетке тәуелділігі, корпоративтік басқарудың әлсіздігі, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың қызметін жалпыелдік мақсаттармен стратегиялық өзара байланыстырудың болмауы байқалады.
Квазимемлекеттік сектордың ақпараттық жабықтығы сақталуда. Компаниялардың құрылымдары, қаржылық қызмет нәтижелері, төленетін дивидендтер және мемлекет қатысатын заңды тұлғалар қызметінің басқа аспектілері туралы деректер ашық қолжетімділікте жоқ.
Осыған байланысты, ұйымдар қызметін өзіндік ерекшелігіне қарай бөліне отырып, тиімді, жинақы және ашық квазимемлекеттік сектор қалыптастыру үшін жағдай жасауға мүмкіндік беретін осы бағытты одан әрі реформалауды жалғастыру керек.
2.5. Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту
Тәуелсіздік жылдарында Қазақстанда жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту процесінде белгілі бір қадамдар жасалды. Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде жергілікті өзін-өзі басқару органдары құрылды, жергілікті қоғамдастықтардың жиналыстары мен жиындарын қалыптастыру, өткізу тәртібі, сондай-ақ өкілеттіктері айқындалды.
Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытуға мемлекеттік басқаруды бюрократиядан арылту мен демократияландыруға, азаматтардың басым бөлігін жергілікті маңызы бар өзекті проблемаларды шешуге тартуға арналған жалпы үрдісі тұрғысынан үлкен мән беріледі.
2021 жылдан бастап аудандық маңызы бар қалалар мен ауылдық округтер әкімдерін тікелей сайлау енгізілді.
2023 жылғы 5 қарашада пилоттық режимде алғаш рет 42 аудан мен облыстық маңызы бар 3 қалада әкімдер сайлауы өтті.
Бұл жергілікті басшылардың халық алдындағы жауапкершілігін арттырды және жергілікті жерлерде демократияның дамуына ықпал етті.
2025 жылдан бастап аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар әкімдерін сайлау енгізілді, олар әкімнің заңда белгіленген өкілеттіктер мерзімі аяқталуына немесе әкімнің өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылуына қарай өткізілетін болады.
Мәслихаттарға кандидаттарды бір мандатты қағидат бойынша сайлау тетігі енгізілді.
Олардың дербестігін қамтамасыз ету мақсатында 2018 - 2020 жылдары дербес бюджетті (4-деңгейдегі бюджеттер) және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін енгізу бойынша маңызды реформа басталды.
Алайда заңнамалық негіздің болуына қарамастан, жергілікті халықтың қатысуы төмен деңгейде қалып отыр. Жағдай жергілікті жерлерде нақты қаржылық өкілеттіктердің болмауымен күрделене түседі және тиісінше қабылданатын шешімдер жергілікті қауымдастықтардың элеуметтік- экономикалық дамуына әрдайым шынайы эсер ете бермейді.
Жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу мақсатында ауыл, кент, ауылдық округ және аудандық маңызы бар қалалар әкімінің жоғары тұрған әкімнен қаржылық және әкімшілік тәуелсіздігі мәселелерін пысықтаудың өзектілігі сақталуда.

2.4. Развитие эффективного квазигосударственного сектора
Изначально образование субъектов квазигосударственного сектора было нацелено на решение определенных задач государства, в том числе на развитие стратегически важных и неразвитых рынков, создание технологичных производств в несырьевых секторах экономики с дальнейшим выходом субъектов квазигосударственного сектора из конкурентного рынка.
Вместе с тем, в настоящее время сохраняются значительная доля участия государства в экономике.
Наблюдаются низкая эффективность квазигосударственного сектора, его зависимость от государственного бюджета, слабое корпоративное управление, отсутствие стратегической взаимоувязки деятельности юридических лиц с участием государства с общестрановыми целями.
Сохраняется информационная закрытость квазигосударственного сектора. В открытом доступе отсутствуют данные о структурах компаний, результатах финансовой деятельности, выплачиваемых дивидендах и других аспектах деятельности юридических лиц с участием государства.
В этой связи, необходимо продолжить дальнейшее реформирование данного направления, которое позволит создать условия для формирования эффективного, компактного и прозрачного квазигосударственного сектора с его разделением в зависимости от специфики деятельности организаций.
2.5. Развитие местного самоуправления
За годы независимости были сделаны определенные шаги в процессе развития местного самоуправления в Казахстане. Были сформированы органы местного самоуправления в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, определены порядок формирования, проведения, а также полномочия собраний и сходов местных сообществ.
Развитию местного самоуправления придается большое значение в плане общего тренда на дебюрократизацию и демократизацию государственного управления, вовлечение широких слоев граждан в решение актуальных проблем местного значения.
С 2021 года внедрены прямые выборы акимов городов районного значения и сельских округов.
5 ноября 2023 года впервые в пилотном режиме прошли выборы акимов 42 районов и 3 городов областного значения.
Это повысило ответственность местных руководителей перед населением и способствовало развитию демократии на местах.
С 2025 года внедрены выборы акимов районов и городов областного значения, которые будут проводиться по мере окончания установленного законом срока полномочий акима или досрочного прекращения полномочий акима.
Внедрен механизм избрания кандидатов в маслихаты по одномандатному принципу.
В целях обеспечения их большей самостоятельности в 2018 - 2020 годах стартовала важная реформа по внедрению самостоятельного бюджета (бюджеты 4-го уровня) и коммунальной собственности местного самоуправления.
Однако, несмотря на наличие законодательной основы, вовлеченность местного населения остается невысокой. Ситуация усугубляется отсутствием реальных финансовых полномочий на местах и соответственно принимаемые решения не всегда реально влияют на социально-экономическое развитие местных сообществ.
Сохраняется актуальность проработки вопросов финансовой и административной независимости акима села, поселка, сельского округа и городов районного значения от вышестоящего акима в целях решения вопросов местного значения.

3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
Ең алдымен, халықтың жоғары өмір сүру сапасын қамтамасыз етуге бағдарланған мемлекеттік басқарудың сапалы тұрғыдан жаңа моделін құру үшін Сингапур, АҚШ, Ұлыбритания, Канада, Франция, Финляндия, БАЭ, Аустралия, Қытай және басқа да елдердің халықаралық тәжірибесі мен үздік әлемдік практикалары зерттелді.
Мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам арасындағы байланыс маңызды аспект болып табылады.
Мемлекеттік басқару саласындағы халықаралық практиканы ескере отырып, жеделдікті, инклюзивтілікті және азаматтардың мемлекеттік басқаруға қатысуын арттыру, сондай-ақ Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (бұдан әрі - ЭЫДҰ) мүше елдерде азаматтардың қатысуының озық практикалары мен қағидаттарын енгізу арқылы "халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидатын нығайту жөніндегі жұмыс жалғасады.
Шетелдік практикада мемлекеттік билік органдары қызметінің нәтижелілігі мен тиімділігін мониторингтеу және бағалау үшін цифрлық платформалар, әсіресе мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мониторингтеу және бағалау бөлігінде жиі пайдаланылады.
Аустралияда мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасына қанағаттану деңгейі туралы деректерді алудың негізгі көзі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет соңында жүргізілетін онлайн-сауалнама сұрақтарына саналы және дұрыс жауап берген белсенді азамат. Осыған байланысты алынған деректердің дәлдігі респонденттердің санына ғана емес, сауалнамаға қатысқандардан алынған жауаптардың сапасына да байланысты. Бағалау кезеңінде бағдарламалардың нәтижелілігін бағалау жүргізуді көздейтін "дәлелдерге негізделген" мемлекеттік саясатты әзірлеу тетіктерін енгізу маңызды рөл атқарады.
Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру немесе жекешелендіру процесі көптеген елдердің қазіргі экономикалық саясатындағы негізгі үрдістердің бірі болып табылады. Бұл құбылыс мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыруға, бюджетке түсетін жүктемені азайтуға және жеке сектордың дамуын ынталандыруға деген ұмтылысқа байланысты.
Мысалы, АҚШ пен Финляндияда мемлекеттік функцияларды беру модельдерін салыстырмалы зерттеу осы елдердің жеке секторға өкілеттіктер беру тәсілдеріндегі айтарлықтай айырмашылықтарды анықтады.
Айталық, Финляндия муниципалитеттері тиімділікті арттыру және мүдделер қақтығысын болғызбау үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді өндіруші мен берушінің функцияларын бөле отырып ұсынады. Олар берушілер арасында бәсекелестік туғызып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді нарықтық тетік арқылы ұсынуды қолданады, бұл тұтынушылар таңдауының әралуандығын жақсартады, инновацияларға ықпал етіп, шығындарды азайтады,
Сингапурде жеке сектор өзінің анағүрлым терең тәжірибесіне немесе көп тиімділігіне байланысты оларды ұсынуға жақсырақ даярланған болса, мемлекеттік сектор, әдетте, белгілі бір көрсетілетін қызметтерді немесе функцияларды аутсорсингке береді. Бұл тәсіл мемлекеттік секторға жеке сектордың мүмкіндіктері мен әлеуетін пайдалануға мүмкіндік береді, ал мемлекеттік сектор ресурстарды түйінді мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен функцияларға шоғырландырады.
Канадада да халыққа қызмет көрсетуді жеңілдету үшін цифрлық көрсетілетін қызметтер қарқынды дамып келеді. Электрондық оқытуды дамыту бағдарламалары, медициналық ұйымдардың көрсетілетін қызметтеріне электрондық қолжетімділік бұған мысал бола алады.
Жасанды интеллект саласындағы халықаралық қоғамдастық белсенді қарқынмен дамып келеді. Жасанды интеллектіні дамыту бөлігінде Еуропа Кеңесінің Жасанды интеллект және адам құқықтары, демократия және құқық үстемдігі туралы негіздемелік конвенциясы елеулі назар аударуға лайық.
Еуропа Кеңесінің Жасанды интеллект және адам құқықтары, демократия және құқық үстемдігі туралы негіздемелік конвенциясының қағидаттары мен пайымдарының тәжірибесін Қазақстанның мемлекеттік басқаруын одан әрі дамытуда да қабылдауға болады.
Адамның қадір-қасиеті мен жеке басының бостандығы (Human dignity and individual autonomy); ашықтық және бақылау (Transparency and oversight) (соның ішінде синтетикалық мазмұнды таңбалау және адамның жасанды интеллект жүйесімен өзара іс-қимыл жасауы контекстінде); есеп беру және жауапкершілік (Accountability and responsibility) (қолайсыз салдарлар үшін) және басқалары негізгі қағидаттар болып табылады.
Бұдан басқа, озық технологияларды мемлекеттік басқаруды жаңғыртуға, атап айтқанда жасанды интеллектіні интеграциялау ЭЫДҰ-ға мүше елдерде барған сайын маңызды бола түсуде.
Бастапқы кезеңдегі (мақсатты анықтау кезеңі) цифрлық технологиялардың негізгі құралдарының бірі - предиктивті аналитика мен машиналық оқытуды қолдануды қоса алғанда, big data ("үлкен деректер" деп аталады) талдауы.
Халықаралық практикада мемлекеттік активтерді басқарудың әртүрлі модельдері бар, бірақ ең үздік практикалар тиімділікке, ашықтыққа, әртараптандыруға және коммерцияландыруға бағытталған.
Мемлекеттік активтерді басқарудың жетекші модельдерінің бірі Сингапурде (Temasek холдингі), Норвегияда (Болашақ ұрпақ қоры арқылы ресурстарды басқару), Финляндияда (Solidium инвестициялық моделі), Қытайда (SASAC арқылы орталықтандырылған басқару) ұсынылғаны белгілі.
Мысалы, басқару процестерін жетілдіру мақсатында Қытай Халық Республикасының Үкіметі мемлекеттік қызметтер көрсету үшін блокчейнді пайдалану жөнінде шаралар қабылдады. Блокчейн платформасында 40-қа жуық электрондық мемлекеттік қызмет көрсетіледі (электрондық сертификаттарды сақтау, деректер алмасу, деректерді бірлесіп өңдеу). Мемлекеттік мүлікті тіркеу бойынша маңызды қызмет блокчейнге ауыстырылды.
Норвегия мен Нидерландыда мемлекеттік активтер KPI (key performance indicators, тиімділіктің түйінді көрсеткіштері) және рентабельділік жүйесі бойынша талданады, тиімсіз активтерге үнемі ревизия жүргізіледі, пайда әкелмейтін мемлекеттік активтер сатылады немесе қайта ұйымдастырылады.
Алдыңғы қатарлы елдердің тәжірибесін талдаудың негізгі нәтижелері:

Раздел 3. Обзор международного опыта
Для построения качественно новой модели государственного управления, ориентированной, прежде всего, на обеспечение высокого качества жизни населения, изучены международный опыт и лучшие мировые практики Сингапура, США, Великобритании, Канады, Франции, Финляндии, ОАЭ, Австралии, Китая и других стран.
Важным аспектом является коммуникация между государственными органами и гражданским обществом.
Учитывая международную практику в сфере государственного управления, продолжится работа по укреплению принципа "слышащее государство" путем повышения оперативности, инклюзивности и участия граждан в государственном управлении, а также внедрения передовых практик и принципов участия граждан в странах - членах Организации экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР).
Для мониторинга и оценки результативности и эффективности деятельности органов государственной власти в зарубежной практике зачастую используются цифровые платформы, особенно в части мониторинга и оценки качества предоставления государственных услуг.
В Австралии главным источником получения данных об уровне удовлетворенности качеством оказания государственной услуги является активный гражданин, который осознанно и достоверно ответил на вопросы онлайн-опроса, проводимого в основном в конце оказания государственной услуги. В этой связи, точность полученных данных зависит не только от количества респондентов, но и от качества ответов, полученных от опрошенных. На этапе оценки важную роль играет внедрение механизмов разработки государственной политики, "основанной на доказательствах", предполагающих проведение оценки результативности программ.
Передача государственных функций в конкурентную среду или процесс приватизации являются одними из ключевых тенденций в современной экономической политике многих стран. Это явление обусловлено стремлением повысить эффективность государственного управления, снизить нагрузку на бюджет и стимулировать развитие частного сектора.
К примеру, сравнительное исследование моделей передачи государственных функций в США и Финляндии выявило существенные различия в подходах этих стран к делегированию полномочий частному сектору.
Так, муниципалитеты Финляндии предоставляют государственные услуги, разделяя функции производителя и поставщика, для повышения эффективности и предотвращения конфликтов интересов. Практикуют предоставление государственных услуг посредством рыночного механизма, создавая конкуренцию между поставщиками, что улучшает разность выбора потребителей, способствует инновациям и снижению затрат.
В Сингапуре государственный сектор обычно передает на аутсорсинг определенные услуги или функции, когда частный сектор лучше подготовлен к их предоставлению из-за его более глубокого опыта или большей эффективности. Такой подход позволяет государственному сектору использовать возможности и потенциал частного сектора, в то время как государственный сектор сосредотачивает ресурсы на ключевых государственных услугах и функциях.
В Канаде также интенсивно развиваются цифровые сервисы для упрощения предоставления услуг населению. Примером этому могут служить программы развития электронного обучения, электронный доступ к услугам медицинских организаций.
Международное сообщество в сфере искусственного интеллекта развивается активными темпами. Значительное внимание в части развития искусственного интеллекта заслуживает Рамочная конвенция Совета Европы об искусственном интеллекте и правах человека, демократии и верховенстве права.
Опыт принципов и видения Рамочной конвенции Совета Европы об искусственном интеллекте и правах человека, демократии и верховенстве права также уместно перенимать и в дальнейшем развитии государственного управления Казахстана.
Основными принципами являются достоинство и личная свобода человека (Human dignity and individual autonomy); прозрачность и подконтрольность (Transparency and oversight) (в том числе в контексте маркировки синтетического контента и взаимодействия человека с системой искусственного интеллекта); подотчетность и ответственность (Accountability and responsibility) (за неблагоприятные последствия) и другие.
Помимо этого, интеграция передовых технологий в модернизацию государственного управления, в частности искусственного интеллекта, приобретает все большее значение в странах - членах ОЭСР.
Одним из основных инструментов цифровых технологий на первоначальном этапе (этап определения цели) является анализ big data (так называемых "больших данных"), включая применение предиктивной аналитики и машинного обучения.
В международной практике существуют разные модели управления государственными активами, но лучшие практики ориентированы на эффективность, прозрачность, диверсификацию и коммерциализацию.
Как известно, одни из ведущих моделей управления государственных активов представлены в Сингапуре (холдинг Temasek), Норвегии (управление ресурсами через Фонд будущих поколений), Финляндии (инвестиционная модель Solidium), Китае (централизованное управление через SASAC).
К примеру, с целью совершенствования процессов управления Правительством Китайской Народной Республики были приняты меры по использованию блокчейна для оказания государственных услуг. На блокчейн-платформе предоставляется около 40 электронных государственных услуг (хранение электронных сертификатов, обмен данными, совместная обработка данных). На блокчейн переведена важная услуга по регистрации государственного имущества.
В Норвегии и Нидерландах государственные активы анализируются по системе KPI (key performance indicators, ключевые показатели эффективности) и рентабельности, проводится регулярная ревизия неэффективных активов, государственные активы, не приносящие прибыли, продаются или реорганизуются.
Основные результаты анализа опыта передовых стран:

1) мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесі халық тұрмысының жоғары сапасын қамтамасыз ету призмасы арқылы қаралады;
2) персоналды операциялық басқарудан стратегиялық басқаруға көшу мемлекеттік аппаратты кәсібилендіруге ықпал етеді;
3) жинақы мемлекеттік аппаратты қалыптастыру, оның ішінде аутсорсинг және орталықтандыру арқылы штат санын оңтайландыру жолымен қалыптастыру;
4) ұзақ мерзімді мемлекеттік жоспарлау мемлекеттердің дәйекті дамуының негізгі элементтерінің бірі болып табылады;
5) болжамды сценарийлерді зерделеуге бағытталған, көбінесе модельдеу, үлкен деректерді талдау құралдары және жасанды интеллект қолданылатын болжамды даму құралдарын кеңінен қолдану;
6) квазимемлекеттік сектор субъектілері өзін-өзі ақтау және табыстылық қағидаттарында жұмыс істейді.
4-бөлім. Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту пайымы
Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі дамыту тиімді, әділ, ашық, клиентке бағдарланған және ашық, қоғамның сұраныстарына жедел ден қоятын және "халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидаты бойынша жұмыс істейтін мемлекеттік аппаратты қалыптастыруға бағытталатын болады.
Бұл ретте мемлекеттік органдардың міндеті азаматтардың сұраныстарын қанағаттандыру, оның ішінде әділдік пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету болуға тиіс.
Оңтайлы және тиімді мемлекеттік аппаратты қалыптастыру жөніндегі реформалардың басымдығы олардың елдің әрбір азаматының өміріне оң әсерін тигізуі призмасы арқылы айқындалатын болады.
5-бөлім. Мемлекеттік басқарудың адамдарға бағдарланған жаңа моделін қалыптастыру жөніндегі негізгі қағидаттар мен тәсілдер
Мемлекеттік басқарудың жаңа моделі "халық үніне құлақ асатын", тиімді, есеп беретін, кәсіби және прагматикалық мемлекет қағидаттарына негізделетін болады. "Заң және тәртіп" тұжырымдамасы қағидаттарының сақталуы қамтамасыз етілетін болады.
Қағидаттар мемлекеттік басқару жүйесінің негіз қалаушы қасиеттерін, маңызды сипаттамаларын көрсетеді және мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік шешімдер қабылдауда бағдар ретінде қызмет етуге арналған.
5.1. "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидаты
Мемлекеттік саясат немесе реформа "ең алдымен адамдар" басымдылық етуші қағидатына бағынуға тиіс. Мемлекеттік саясаттың, елдің бағдарламалық құжатының, ұлттық жобаның немесе реформаның тиімділігін өлшеу олардың халықтың әл-ауқаты мен өмір сүру сапасына тигізетін әсеріне негізделуге тиіс.
Мемлекет басшысының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында "Азаматтардың барлық сындарлы өтініш-тілектерін жедел әрі тиімді қарастыратын "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасын іске асыру" міндеті қойылды. Содан бері билік пен қоғам арасындағы байланыс тетіктері жетілдірілді.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидаты - мемлекеттік аппараттың ашықтығын қамтамасыз етуге, мемлекеттік шешімдер қабылдау процесіне жұртшылықтың қатысуы үшін қажетті жағдайлар жасауға және азаматтардың сындарлы сауалдарына жедел ден қоюға сайып келетін мемлекеттік басқарудың басымдылық етуші қағидаты.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидатының басымдығы барлық әлеуметтік топтар мен азаматтық сектор субъектілерін қамтитын, азаматтардың проблемаларын тиімді шешуге және қоғамдық пікірді есепке алуға бағдарланған халықпен сындарлы диалогты орнықты қолдау болып табылады.
"Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тәсілі тиімді басқару ақпаратты таратудан немесе саясатты "жоғарыдан төменге" іске асырудан гөрі ауқымырақ нәрсені қажет етеді деп болжайды. Ол кері байланысты, идеялар мен жұртшылық пікірлерін белсенді іздеудің маңыздылығын мойындайды. Мұны жұртшылықпен консультацияларды, сауалнамаларды, жалпы жиналыстарды, онлайн- форумдарды және басқа да қатысу тетіктерін қоса алғанда, әртүрлі құралдардың көмегімен жасауға болады.
Мемлекет пен қоғам қатынасының "төрешіл" моделінен басқарудың проактивті, сервистік және азаматтардың сұраныстарына ден қойғыш нысанына көшу мемлекеттік органдар үшін негізгі мақсат болуға тиіс. Сол арқылы халық өз үніне құлақ астырып, өзі үшін маңызды шешімдерді таңдауға мүмкіндік алады, бұл, өз кезегінде, мемлекетке деген сенім деңгейін арттырады және "адамға бағдарланған" мемлекетті қалыптастырады.
Проактивтілік қағидаты қызметтерді озыңқы көрсетуге, шешімдерді қабылдаудың барлық деңгейінде барлық мүдделі тараптар үшін игіліктер мен тиімділіктер жасауға, сондай-ақ ұзақ мерзімді мақсаттарға қол жеткізу кезінде проблемалардың туындауын болғызбауға немесе олардан келетін залалды барынша азайтуға бағытталған.

1) эффективная система государственного управления рассматривается через призму обеспечения высокого качества жизни населения;
2) переход от операционного управления персоналом к стратегическому способствует профессионализации государственного аппарата;
3) формирование компактного государственного аппарата, в том числе путем оптимизации численности через аутсорсинг и централизацию;
4) долгосрочное государственное планирование является одним из основных элементов поступательного развития государств;
5) широкое применение инструментов предсказуемого развития, направленного на изучение прогнозных сценариев, зачастую с использованием моделирования, инструментов анализа больших данных и искусственного интеллекта;
6) субъекты квазигосударственного сектора работают на принципах самоокупаемости и прибыльности.
Раздел 4. Видение развития системы государственного управления
Дальнейшее развитие системы государственного управления будет направлено на формирование эффективного, справедливого, прозрачного, клиентоориентированного и открытого государственного аппарата, оперативно реагирующего на запросы общества и работающего по принципу "слышащее государство".
При этом задачей государственных органов должно стать удовлетворение запросов граждан, в том числе обеспечение справедливости и безопасности.
Приоритетность реформ по формированию оптимального и эффективного государственного аппарата будет определяться через призму их положительного воздействия на жизнь каждого гражданина страны.
Раздел 5. Основные принципы и подходы по формированию новой модели государственного управления, ориентированной на людей
Новая модель государственного управления будет основана на принципах "слышащего", эффективного, подотчетного, профессионального и прагматичного государства. Будет обеспечено соблюдение принципов концепции "закон и порядок".
Принципы указывают на основополагающие черты, сущностные характеристики системы государственного управления и призваны служить ориентиром при формировании и реализации государственной политики, а также принятии государственных решений.
5.1. Принцип "слышащее государство"
Государственная политика или реформа должна подчиняться главенствующему принципу "люди прежде всего". Измерение эффективности государственной политики, программного документа страны, национального проекта или реформы должно отталкиваться от эффекта, который они оказывают на благосостояние и качество жизни населения.
В Послании Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2019 года была поставлена задача "воплотить в жизнь концепцию "Слышащего государства", которое оперативно и эффективно реагирует на все конструктивные запросы граждан". С тех пор механизмы коммуникации между властью и обществом были усовершенствованы.
Принцип "слышащее государство" - главенствующий принцип государственного управления, заключающийся в обеспечении открытости государственного аппарата, создании необходимых условий для участия общественности в процессе принятия государственных решений и оперативном реагировании на конструктивные запросы граждан.
Приоритетом принципа "слышащее государство" является стабильное поддержание конструктивного диалога с населением, включающего все социальные группы и субъекты гражданского сектора, ориентированного на эффективное решение проблем граждан и учет общественного мнения.
Подход "слышащее государство" предполагает, что эффективное управление требует большего, чем просто распространение информации или реализация политики "сверху вниз". Он признает важность активного поиска обратной связи, идей и мнений общественности. Это можно сделать с помощью различных средств, включая консультации с общественностью, опросы, общие собрания, онлайн-форумы и другие механизмы участия.
Переход от "бюрократической" модели отношения государства и общества к проактивной, сервисной и отзывчивой к запросам граждан форме управления должен стать основной целью для государственных органов. Тем самым население получит возможность быть услышанным и выбирать важные для себя решения, что, в свою очередь, повысит уровень доверия к государству и сформирует "человекоцентричное" государство.
Принцип проактивности направлен на опережающее оказание услуг, создание благ и выгод для всех заинтересованных сторон на всех уровнях принятия решений, а также предотвращение возникновения проблем или минимизацию ущерба от них при достижении долгосрочных целей.

5.2. Тиімді мемлекет қағидаты
Мемлекеттік басқарудың тиімділігі кез келген мемлекеттің дамуы және азаматтардың өмір сүру сапасын арттыру үшін шешуші фактор болып табылады.
Қағидаттың негізінде мемлекеттің қолда бар ресурстарын барынша тиімді пайдалана отырып, алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жатыр.
Сонымен бір мезгілде мемлекеттік басқару жүйесі мемлекеттік басқару институттары қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын өлшеуге мүмкіндік беруге тиіс.
Тиімділікті бағалау мемлекеттік басқарудың өнімділігін арттыруды қамтамасыз ету үшін ұдайы түрде жүргізілуге тиіс.
5.3. Есеп беретін мемлекет қағидаты
Бұл қағидат ақпараттық ашықтықты, қолжетімділікті, қоғамға есеп берушілікті қамтиды.
Ол азаматтардың мемлекеттік шешімдер қабылдауға қатысуына, сондай-ақ азаматтармен өзара іс-қимыл кезінде заманауи ақпараттық технологиялар мен жаңа коммуникациялар құралын кеңінен пайдалануға негізделеді.
Мемлекеттік органдардың ақпаратына қолжетімділікті сапа тұрғысынан арттыру және азаматтардың ақпаратқа құқықтарын қорғау тетіктерін оңайлату маңызды.
Мемлекеттік басқару институттары үшін қоғамдық игілік жеке мүдделерден жоғары тұруға тиіс.
Азаматтардың үміттерін ескере отырып, сенімнің өсуі және барынша болжанатын саясат мемлекеттік басқару институттарының беріктігін нығайтуға ықпал етеді. Жоғары әдептілік стандарттарын сақтамай және сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік танытпай, мемлекеттік басқару институттарына деген сенімді нығайту мүмкін емес.
5.4. "Заң және тәртіп" қағидаты.
Бұл қағидат мемлекет пен қоғамның өзара іс-қимылы мен жұмыс істеуінің негізгі қағидаттарының бірі ретінде айқындалып, елдегі заңдылық мен тәртіпті нығайтуға бағытталады.
Қазіргі уақытта құқық қорғау органдарының қызметін жетілдіру бойынша құқық бұзушылықтардың алдын алуға және халыққа қызмет көрсетуге баса назар аудара отырып, сервистік модельдің тиімділігін арттыруға бағытталған шаралар қабылданып жатыр.
"Заң және тәртіп" қағидатына сәйкес мемлекеттік және құқық қорғау органдарының жұмысы халықтың құқықтық сауаттылығы деңгейін арттыруға, заңдар мен құқықтық нормаларды сақтауға бағдарланған тұрақты әдеттер мен мінез-құлықты қалыптастыруға бағытталуға тиіс.
Заң мен әділдіктің сақталуын, азаматтарға қызмет көрсету сапасын арттыруды қамтамасыз ету маңызды.
Осы қағидатты іске асырудың негізгі тәсілдері Қоғамда заң мен тәртіп идеологиясын ілгерілету жөніндегі 2025 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамада бекітілген.
5.5. Кәсіби мемлекет қағидаты
Мемлекеттік аппаратта жоғары стандарттарға сәйкес келетін құзыреттер мен кадр әлеуетінің болуы мемлекеттік басқаруды сервистік бағдарланған модельге трансформациялаудың негізгі шарты болып табылады.
Бұл ретте өзгерістерге әзірлік барлық мемлекеттік органның күнделікті қызметінің аса маңызды қағидаты болуға тиіс. Бұл мемлекеттік аппарат қызметінің тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін арттырудың тұрақты, жүйелі тетігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Мемлекеттік органдар проблемалардың жаңа және инновациялық шешімдерін іздестіруге, сондай-ақ қызмет көрсетудің заманауи әдістерін пайдалануға тиіс.
Бүгінде мемлекеттік органдарда халықпен сапалы өзара іс-қимылды ұйымдастыру үшін қажетті инфрақұрылым (мысалы, "е-Өтініш" АЖ, АҚО және басқалары) бар.
Алайда азаматтармен диалог құруға қабілетті, даярланған кадрлар болмаса, бұл инфрақұрылым стандартты емес жағдайларда тиісті нәтиже бере алмайды.
Осыған байланысты қазіргі заманғы сын-тегеуріндер мен трендтерді ескерсек, халықпен тікелей өзара іс-қимыл жасайтын мемлекеттік қызметшілерді кәсібилендіру мәселесі өзекті болып табылады.
Өңірлерде кадр ресурстарын нығайтуға, оның ішінде аудандық әкімдіктердің мемлекеттік қызметшілеріне арналған шараларға ерекше назар аудару қажет. Бұл жергілікті жерлерде кадр тапшылығын толықтыруға мүмкіндік береді, өңірлердің одан әрі өсуі мен дамуын қамтамасыз етеді.
Заманауи, технологиялық және экономикалық жағынан озық елдің қалыптасуы үшін бұл ретте осы бағыттағы озық әлемдік стандарттармен үйлестіруді қамтамасыз ете отырып, білім мен инновацияға, адами капитал саласын дамытуға, цифрландыруға және жасанды интеллектке негізделу қажет.
Мемлекеттік органдар нейрондық желілердің мүмкіндіктерін зерделеуге тиіс, олардың негізінде болжамдар мен тәуекелдерді модельдеуге, мемлекеттік басқару жүйесінде цифрлық трансформациялауды белсенді түрде ілгерілетуге болады.

5.2. Принцип эффективного государства
Эффективность государственного управления является ключевым фактором для развития любого государства и повышения качества жизни граждан.
В основе принципа лежит достижение поставленных целей и задач с наиболее эффективным использованием имеющихся ресурсов государства.
В то же время система государственного управления должна позволять замерять эффективность и результативность деятельности институтов государственного управления и качество государственных услуг.
Оценка эффективности должна проводиться на регулярной основе для обеспечения повышения производительности государственного управления.
5.3. Принцип подотчетного государства
Данный принцип включает в себя информационную открытость, доступность, подотчетность обществу.
Он основывается на участии граждан в принятии государственных решений, а также широком использовании современных информационных технологий и новых средств коммуникаций при взаимодействии с гражданами.
Важно качественно повысить доступ к информации государственных органов и упростить механизмы защиты прав граждан на информацию.
Для институтов государственного управления общественное благо должно ставиться выше индивидуальных интересов.
Рост доверия и более предсказуемая политика с учетом ожиданий граждан способствуют укреплению прочности институтов государственного управления. Укрепления доверия к институтам государственного управления невозможно добиться без соблюдения высоких этических стандартов и проявления нетерпимости к коррупции.
5.4. Принцип "закон и порядок"
Данный принцип определен одним из основных принципов взаимодействия и функционирования государства и общества и направлен на укрепление законности и порядка в стране.
В настоящее время уже принимаются меры по совершенствованию деятельности правоохранительных органов, направленные на повышение эффективности сервисной модели с акцентом на профилактику правонарушений и службу населению.
В соответствии с принципом "закон и порядок" работа государственных и правоохранительных органов должна фокусироваться на повышении уровня правовой грамотности населения, формировании устойчивых привычек и поведения, ориентированных на соблюдение законов и правовых норм.
Важно обеспечивать соблюдение закона и справедливости, а также улучшение качества обслуживания граждан.
Основные подходы по реализации данного принципа закреплены в Концепции по продвижению в обществе идеологии закона и порядка на 2025 - 2030 годы.
5.5. Принцип профессионального государства
Основным условием трансформации государственного управления в сервисно-ориентированную модель является наличие у государственного аппарата компетенции и кадрового потенциала, соответствующего высоким стандартам.
При этом готовность к изменениям должна стать важнейшим принципом каждодневной деятельности всех государственных органов. Это позволит обеспечить постоянный, системный механизм повышения эффективности деятельности и конкурентоспособности государственного аппарата.
Государственные органы должны находиться в поиске новых и инновационных решений проблем, а также использовать современные методы оказания услуг.
На сегодня у государственных органов имеется необходимая инфраструктура (к примеру, ИС "е-Өтініш", ЦПГ и другие) для организации качественного взаимодействия с населением.
Однако данная инфраструктура не может дать должного эффекта без подготовленных кадров, способных выстраивать диалог с гражданами в нестандартных ситуациях.
В этой связи, актуальным является вопрос профессионализации государственных служащих, непосредственно взаимодействующих с населением, с учетом современных вызовов и трендов.
Особое внимание необходимо уделять укреплению кадровых ресурсов в регионах, в том числе мерам для государственных служащих районных акиматов. Это позволит восполнить кадровый дефицит на местах, обеспечит дальнейший рост и развитие регионов.
Для построения современной, технологически и экономически передовой страны необходимо основываться на знаниях и инновациях, развитии сферы человеческого капитала, цифровизации и искусственного интеллекта, обеспечивая при этом синхронизацию с передовыми мировыми стандартами в данном направлении.
Государственные органы должны изучить возможности нейросетей, на основе которых возможно моделировать прогнозы и риски, активно продвигать цифровую трансформацию в системе государственного управления.

5.6. Прагматикалық мемлекет қағидаты
Мемлекеттік саясат пен реформаларды қалыптастыру және іске асыру, сондай-ақ шешімдер қабылдау кезінде мемлекеттік органдар өз қызметін ұзақ мерзімді перспективаға жоспарлайды және болашақ ұрпақтың қажеттіліктерін ескереді.
Барлық ілеспе тәуекелдерді назарға алу және экологиялық, құрылымдық, қаржылық, экономикалық немесе әлеуметтік бағыттағы мәселе болсын, оның сипатына қарамастан, ауыртпалықты болашақ ұрпаққа жүктемеу маңызды.
Осы қағидатқа сәйкес мемлекеттік шешімдер ғылыми зерттеу (объективтілік, қайталану, байқап көру) әдістеріне негізделген жеткілікті объективті дәлелдемелік база болған кезде ғана қабылданады.
Қаржы ресурстарын басқару ұтымдылық пен прагматизмнің тиісті деңгейімен, сондай-ақ барлық тәуекелдерді ескере отырып жүзеге асырылуға тиіс. Бюджеттік жоспарлар азаматтардың қатысуымен және олардың қажеттіліктерін ескере отырып қалыптастырылуға тиіс.
Мемлекеттің үдемелі және орнықты дамуына, оның ішінде мемлекеттік басқару жүйесін цифрландыру арқылы да қол жеткізілетін болады.
Тұжырымдаманың мемлекеттік басқарудың сервистік және "адамға бағдарланған" моделін құруды көздейтін мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді іске асыру қажет:
клиентке бағдарланған және ашық мемлекеттік аппаратты қалыптастыру;
оңтайлы және тиімді мемлекеттік аппаратты қалыптастыру;
азаматтардың қажеттіліктері негізінде проактивті мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге көшу;
тиімді, оңтайлы және транспарентті квазимемлекеттік секторды қалыптастыру;
жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі жетілдіру.
1-міндет. Клиентке бағдарланған және ашық мемлекеттік аппаратты қалыптастыру
Реформаларды жалғастыру және азаматтардың құқықтарын іске асыру әділ және дамыған қоғам құруға ықпал ететін болады.
Осы орайда мемлекеттік басқарудың жаңа моделі - "Ең алдымен адамдар" шеңберінде көрсетілген міндетке қол жеткізу үшін мынадай іс-қимылдарды жүзеге асыру болжанады:
1) халықпен тікелей және кері байланыс арналарының жұмысына жүйелі мониторинг пен талдау жасау.
Клиентке бағдарлануды, жеделдікті және өтініштердің қаралу сапасын бақылауды қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік органдардың халықпен тікелей және кері байланыс арналары арқылы өзара іс-қимыл жасауын жүйелендірген жөн. Бұл азаматтардан келетін тікелей және кері байланыстың барлық арналары бойынша салыстырмалы талдау жүргізуге, проблемалы аймақтарды айқындауға және олармен проактивті тәртіппен жұмыс істеуге мүмкіндік береді.
Сонымен қатар мемлекеттік органдар халықпен өзара іс-қимыл жасау процестерін тұрақты түрде жеңілдетіп отырады. Мемлекеттік қызметшілерді халықпен өзара іс-қимыл жасаудың жаңа нысандарына оқыту, сондай-ақ тиісті әдіснамалық қолдау көрсету қажет.
Мемлекеттік органдарды бағалау өлшемшарттарының жүйесі азаматтар мен бизнестің қанағаттануын бағалау нәтижелерін қамтиды.

5.6. Принцип прагматичного государства
При формировании и реализации государственных политик и реформ, а также принятии решений государственные органы планируют свою деятельность на долгосрочную перспективу и учитывают потребности будущих поколений.
Важно учитывать все сопутствующие риски и не перекладывать бремя на будущие поколения вне зависимости от характера вопроса, будь то вопрос экологической, структурной, финансовой, экономической или социальной направленности.
Согласно данному принципу государственные решения принимаются только при наличии достаточной объективной доказательной базы, основанной на методах научного исследования (объективность, повторяемость, апробация).
Управление финансовыми ресурсами должно осуществляться с соответствующим уровнем рациональности и прагматизма, а также с учетом всех рисков. Бюджетные планы должны формироваться при участии граждан и с учетом их потребностей.
Поступательное и устойчивое развитие государства будет достигаться в том числе через цифровизацию системы государственного управления.
Для достижения целей Концепции, которые заключаются в построении сервисной и "человекоцентричной" модели государственного управления, необходимо реализовать следующие задачи:
формирование клиентоориентированного и открытого государственного аппарата;
формирование оптимального и эффективного государственного аппарата;
переход к проактивным государственным услугам на основе потребностей граждан;
формирование эффективного, оптимального и транспарентного квазигосударственного сектора;
дальнейшее совершенствование местного самоуправления.
Задача 1. Формирование клиентоориентированного и открытого государственного аппарата
Продолжение реформ и реализация прав граждан будут способствовать построению справедливого и развитого общества.
При этом для достижения указанной задачи в рамках новой модели государственного управления - "Люди прежде всего" - предполагается осуществление следующих действий:
1) системный мониторинг и анализ работы каналов прямой и обратной связи с населением.
Следует систематизировать взаимодействие государственных органов с населением по каналам прямой и обратной связи, обеспечив клиентоориентированность, оперативность и контроль за качеством рассмотрения обращений. Это позволит проводить сопоставительный анализ по всем каналам прямой и обратной связи от граждан, определять проблемные зоны и работать по ним в проактивном порядке.
Наряду с этим, государственные органы будут на постоянной основе упрощать процессы взаимодействия с населением. Необходимо проводить обучение государственных служащих новым формам взаимодействия с населением, а также оказывать соответствующую методологическую поддержку.
Система критериев оценки государственных органов будет включать в себя результаты оценки удовлетворенности граждан и бизнеса;

2) бұқаралық ақпарат құралдарынан, үкіметтік емес ұйымдардан және халықтан келіп түсіп жатқан сауалдарға жедел ден қою.
Халықтың болып жатқан оқиғаларды объективті бағалауы үшін мемлекеттік органдар бұқаралық ақпарат құралдары және әлеуметтік желілер арқылы, әсіресе дағдарыс жағдайлары мен төтенше жағдайларда азаматтар мен бизнестің мүдделерін қозғайтын ақпаратты жедел ұсынуға міндетті.
Әлеуметтік тәуекелдерді мониторингтеу мен болжаудың кешенді жүйесін мемлекеттік басқарудың барлық деңгейіне енгізу қажет.
Бұқаралық ақпарат құралдарымен және үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл халық арасындағы проблемалық мәселелерді алдын ала анықтауға және оларды жедел шешуге бағытталады.
Бұл ретте бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс мемлекеттік орган жұмысының тиімділігін бағалау элементтерінің бірі болуға тиіс, ол Интернет желісіндегі жұмыс сапасын, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимылды, сондай-ақ баспасөзбен байланысқа ашықтық пен дайындықты қамтиды.
Бұдан басқа, ақпараттық технологияларды қолдана отырып, адамдардың кең тобының шығармашылық қабілеттерін, білімі мен тәжірибесін ерікті түрде пайдаланып, азаматтардың өзекті мәселелерін тиімді түрде шешуге бағытталған әлеуметтік маңызы бар жобалардың тізбесін қалыптастыруға мүмкіндік беретін краудсорсингтік платформаларды дамытқан жөн.
Бұл ашық құрал, онда азаматтар, қоғамдық бірлестіктер мен үкіметтік емес ұйымдар елді мекендердің, өңірдің және елдің қандай да бір өзекті мәселелерін шешу үшін өздерінің бастамашыл жобаларын ұсына алады. Бұл жобаларды азаматтардың өздері бағалайтын және бақылайтын болады;
3) мемлекет пен қоғамның тиімді өзара іс-қимылын күшейту.
Халық мемлекеттік органдардың араласуын қажет ететін мәселелерге күн сайын тап болады. "Е-Өтініш" бірыңғай цифрлық экожүйесінің енгізілуі жолданымдарды беру және олардың қаралуын бақылау процесін едәуір жеңілдетті.
Бүгінгі таңда азаматтардың қажеттіліктері мен талаптарын айқындайтын осы жүйеде өтініш берушілердің жолданымдарынан көптеген ақпарат жиналды.
"Е-Өтініш" АЖ-ның мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен жүргізілген интеграциясы жолданымдардың барлық түрін қабылдау үшін "бір терезе" қалыптастыруға мүмкіндік берді.
Бұдан басқа, "е-Өтініш" АЖ Smart Data Ukimet порталымен интеграцияланған, бұл экожүйе кеңінен қамтитынын және елдің басқа ақпараттық жүйелерімен кешенді өзара іс-қимыл жасайтынын айғақтайды.
Халықпен тиімді өзара іс-қимыл жасау және "е-Өтініш" АЖ арқылы келіп түсіп жатқан жолданымдарға жедел ден қою үшін осы талдамалық құралдарға жолданымдарды талдауға көбірек көңіл бөлуі қажет орталық және жергілікті деңгейлердегі барлық мемлекеттік органдар қосылған.
"Е-Өтініш" АЖ платформасында бірыңғай білім базасын дамыту түйінді бағыттардың біріне айналады.
Ақпараттық-талдамалық құралдарды дамытуға мүмкіндік беретін жасанды интеллект енгізіліп, оның ішінде жолданым мәселесінің сипаты, санаттары мен кіші санаттары, түрі мен тілі бөлігінде жолданымдар бойынша мемлекеттік құқықтық статистиканың анықтығын қамтамасыз ету процестерін автоматтандыру, сондай-ақ халық үшін сезімтал мәселелер бойынша жолданымдарды мемлекеттік органдардың қарауын бақылау сапасын арттыру мақсатында осындай жолданымдарды анықтау арқылы "е-Өтініш" АЖ жетілдіру бойынша жұмыс жалғасады.
Сындарлы қоғамдық диалогты сақтау басым міндеттердің бірі болып қала береді, бұл мемлекеттік органдар мен халықтың коммуникацияларын одан әрі жетілдіру қажеттігін негіздейді.
Осыны ескере отырып, мемлекеттік органдар мен халық арасындағы функционалдық коммуникацияларды дамытудың практикаға бағдарланған тәсілдерін әзірлеген орынды.
Бұл тәсілдер тиімді, ашық және екіжақты өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін түйінді қағидаттарды, әдістер мен құралдарды айқындауға тиіс.
Бұл жұмыста мемлекеттік органдар тарапынан формализмді болғызбау үшін осы коммуникациялардың сапасын бақылау мәселесін шешу түбегейлі маңызды.
Бұл ретте бақылау оларды жедел жетілдіру мүмкіндігімен тұрақты болуға тиіс.

2) оперативное реагирование на поступающие запросы средств массовой информации, неправительственных организаций и населения.
Для объективной оценки населением событий государственные органы обязаны оперативно предоставлять информацию, затрагивающую интересы граждан и бизнеса, через средства массовой информации и социальные сети, в особенности, в кризисных и чрезвычайных ситуациях.
На всех уровнях государственного управления требуется внедрение комплексной системы мониторинга и прогнозирования социальных рисков.
Взаимодействие со средствами массовой информации и неправительственными организациями будет ориентировано на заблаговременное выявление проблемных вопросов среди населения и их оперативное решение.
При этом работа со средствами массовой информации должна стать одним из элементов оценки эффективности работы государственного органа, включающим в себя качество работы в сети Интернет, взаимодействие со средствами массовой информации, а также открытость и готовность к контактам с прессой.
Кроме того, следует развивать краудсорсинговые платформы, позволяющие сформировать перечень социально значимых проектов, направленных на эффективное решение актуальных вопросов граждан, используя творческие способности, знания и опыт широкого круга лиц на добровольных началах с применением информационных технологий.
Это открытый инструмент, где граждане, общественные объединения и неправительственные организации могут представлять свои инициативные проекты для решения тех или иных актуальных вопросов населенных пунктов, региона и страны. Данные проекты будут оцениваться и контролироваться самими гражданами;
3) усиление эффективного взаимодействия государства и общества.
Ежедневно население сталкивается с вопросами, требующими вмешательства государственных органов. Внедрение единой цифровой экосистемы "е-Өтініш" значительно упростило процесс подачи обращений и контроля за их рассмотрением.
На сегодняшний день в данной системе, определяющей потребности и ожидания граждан, собран массив информации из обращений от заявителей.
Проведенные интеграции ИС "е-Өтініш" с информационными системами государственных органов позволили сформировать "единое окно" для приема всех видов обращений.
Кроме того, ИС "е-Өтініш" интегрирована с порталом Smart Data Ukimet, что свидетельствует о широком охвате экосистемы и комплексном взаимодействии с другими информационными системами страны.
К данным аналитическим инструментам для эффективного взаимодействия с населением и оперативного реагирования на поступающие обращения через ИС "е-Өтініш" подключены все государственные органы на центральном и местном уровнях, которым следует больше уделять внимание анализу обращений.
Одним из ключевых направлений станет развитие единой базы знаний на платформе ИС "е-Өтініш".
Продолжится работа по совершенствованию ИС "е-Өтініш" с внедрением искусственного интеллекта, позволяющего развить информационно-аналитические инструменты, в том числе посредством автоматизации процессов обеспечения достоверности государственной правовой статистики по обращениям в части характера вопроса, категорий и подкатегорий, вида и языка обращения, а также выявления обращений по чувствительным для населения вопросам с целью повышения качества контроля за рассмотрением таких обращений государственными органами.
Одной из приоритетных задач остается сохранение конструктивного общественного диалога, что обуславливает необходимость дальнейшего совершенствования коммуникаций государственных органов и населения.
С учетом этого, целесообразно разработать практико-ориентированные подходы к развитию функциональных коммуникаций между государственными органами и населением.
Данные подходы должны определять ключевые принципы, методы и инструменты, которые обеспечат эффективное, прозрачное и двустороннее взаимодействие.
Для исключения со стороны государственных органов формализма в этой работе принципиально важно решить вопрос контроля качества этих коммуникаций.
При этом контроль должен быть постоянным с возможностью их оперативного совершенствования.

Жалпы Мемлекет басшысы 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Жолдауында (бұдан әрі - Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі Жолдауы) атап өткендей, мемлекет пен қоғам арасындағы диалогтың одан әрі дамуын қамтамасыз ету, адал, объективті болу, тек заң шеңберінде әрекет ету, өз сөзі мен іс-әрекеттеріне жауап беру қажет.
Мамандарды даярлау және қолдау, сондай-ақ азаматтардың жолданымдарын қарау және олармен жұмыс істеу саласында тәжірибе алмасу үшін құзыреттер орталығын қалыптастыруға назар аударылатын болады.
Құзыреттер орталығының қызметі көрсетілетін қызметтерді алушыларға сервистік қызмет көрсетуге, бірыңғай білім базасын пайдалануға және қолдап отыруға, сервистер мен ақпараттық жүйелерді қолдануға, клиентке бағдарлануға, жас мамандарды тартуға, "электрондық үкімет" порталы арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу бойынша дағдыларды арттыруға, көрсетілетін қызметтердің сапасын мониторингтеуге және бақылауға, жасырын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді анықтауға және басқаларына бағытталатын болады.
Оқытуды тиісті саланың сарапшыларын тарта отырып және мемлекеттік қызметтің ерекше қажеттіліктерін ескере отырып, жергілікті жерлердегі мемлекеттік органдарда офлайн-форматта жүргізу жоспарланып отыр;
4) ақпараттың ашықтығын және мемлекеттік органдар қызметінің проактивтілігін қамтамасыз ету.
Ақпаратқа кедергісіз қол жеткізуге қажетті жағдайлар жасау уәкілетті органның ғана емес, әрбір мемлекеттік қызметшінің басты міндеті болуға тиіс.
Өтініштермен жұмысты бақылау үшін 2023 жылы пилоттық режимде Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ашықтығы индексі (бұдан әрі - Ашықтық индексі) енгізілді.
Екі жылдық сынақтан өткізу нәтижелері бойынша Ашықтық индексі мемлекеттік органдардың өзін-өзі тәртіптеуі мен қоғам алдындағы жауапкершілігін арттырудың құралына айналды. Ашықтық индексін мемлекеттік басқару саясатының ажырамас элементі ретінде әрі қарай дамыту және бекіту жоспарлануда.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде қамтылған ашық деректерге Интернет желісінде қол жеткізуді арттырған жөн.
Мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы стандарттары енгізілетін болады.
Азаматтардың мемлекеттік аппарат жұмысын түсінуі үшін әрбір мемлекеттік органның нақты миссиясы мен көзқарасын тұжырымдауын қамтамасыз ету қажет.
Мемлекеттік органдардың барлық интернет-ресурсын ақпаратты ыңғайлы қабылдау үшін мүгедектігі бар адамдардың мұқтажына бейімдеген маңызды.
Ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілерде орналастырған кезде баяндау тілі мен стилі қарапайым, қысқа және азаматтарға түсінікті болуға тиіс.
Азаматтардың басқарушылық шешімдерді әзірлеу мен іске асыруға толыққанды қатысуын, сондай-ақ үздіксіз хабар беру мен диалог жүйесін құруды қамтамасыз ету қажет.
Бұл үшін саяси шешімдер қабылдау және саясаттарды қалыптастыру процесі проблеманы сәйкестендіру, саясатты әзірлеу және тұжырымдау, оны іске асыру және бағалау кезеңдерін көздейтін болады. Осында сценарийлік жоспарлау, "жұмсақ итермелеу", тәуекелдерді басқару, саясатты ғылыми тұрғыдан қолдап отыру және орнықты даму мақсаттарына жетуге бағдарлау тетіктері қаланады.
Халықтың өзекті сұраныстарын талдау және анықтау, шешім нұсқаларын жасап шығару және сарапшылық қоғамдастықпен талқылау, мәселені шешу нұсқасын талқылау және таңдау, қажетті шараларды қабылдау және қабылданған шаралардың тиімділігін қоғамдық бағалау мүдделі тараптардың шешімдер қабылдау процесіне тартылуы мен қатысты болуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, сондай-ақ олардың сапасын, нәтижелілігі мен сабақтастығын арттырады.
Ықтимал проблемаларды анықтау және халықтың әлеуметтік көңіл-күй деңгейін өлшеу тұрақты жүргізілетін әлеуметтанушылық зерттеулер арқылы жүзеге асырылатын болады. Бұл талдау ықтимал осал тұстарды табуға және олар бұқаралық сипатқа ие болғанға дейін оларды шешудің тиісті бағдарламаларын жоспарлауға мүмкіндік береді.
2-міндет. Оңтайлы және тиімді мемлекеттік аппаратты қалыптастыру
Бүгінгі таңда стратегиялық жоспарлау мен реформаларды жүргізудің жаңа тәсілдерін енгізу мәселелерінде айтарлықтай сапалы өзгерістерге қол жеткізілді.
"Деректерге негізделген үкімет" (Data - driven government) тұжырымдамасын іске асыру бойынша жұмыс жүргізілуде.
Мемлекеттік аппаратты одан әрі жетілдіру мемлекеттің рөлі мен функцияларын, ал онымен бірге бүкіл мемлекеттік аппараттың құрылымы мен көлемін қайта ойластыру арқылы жүзеге асырылатын болады.
Бұл терең және жан-жақты функционалдық талдау жүргізуді талап етеді, оның нәтижесі бойынша мемлекеттік аппараттың қайталанатын, тиімсіз және шамадан тыс бақылау-қадағалау функциялары анықталып, жойылады.
Мемлекеттік органдардың ретке келтірілген функциялары қоғамдық құндылықты құрудың толық басқарушылық циклі ретінде құрылатын болады, онда әрбір процесс халықтың қажеттілігі мен мұқтаждығына айқындаудан бастап мемлекеттік органның тиімділігін бағалауға және азаматтардың қанағаттануын өлшеуге дейінгі барлық базалық кезеңдерді қамтиды.
Нәтижесінде мемлекеттік аппарат жұмысының процестерін азаматтың мұқтажына қарай өзгерту түпкі өнім болуға тиіс.
Бұған қоса:

В целом, как было отмечено в Послании Главы государства от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм" (далее - Послание Главы государства от 2 сентября 2024 года), необходимо обеспечить дальнейшее развитие диалога между государством и обществом, быть добросовестными, объективными, действовать исключительно в рамках закона, отвечать за свои слова и поступки.
Будет уделено внимание формированию центра компетенций для подготовки и поддержки специалистов, а также обмена опытом в сфере рассмотрения обращений граждан и работы с ними.
Деятельность центра компетенций будет направлена на сервисное обслуживание услугополучателей, использование и сопровождение единой базы знаний, применение сервисов и информационных систем, клиентоориентированность, привлечение молодых специалистов, повышение навыков по получению государственных услуг через портал "электронного правительства", мониторинг и контроль качества предоставляемых услуг, выявление скрытых государственных услуг и другое.
Обучение планируется проводить в офлайн-формате в государственных органах на местах с привлечением экспертов соответствующей отрасли и с учетом специфических потребностей государственной службы;
4) обеспечение открытости информации и проактивности деятельности государственных органов.
Создание необходимых условий для беспрепятственного доступа к информации должно стать ключевой задачей не только уполномоченного органа, но и каждого государственного служащего.
Для контроля работы с обращениями в 2023 году в пилотном режиме был внедрен Индекс открытости центральных государственных и местных исполнительных органов (далее - Индекс открытости).
По итогам двухлетнего апробирования Индекс открытости стал инструментом самодисциплины и повышения ответственности государственных органов перед обществом. Планируется дальнейшее развитие и закрепление Индекса открытости как неотъемлемого элемента политики государственного управления.
Следует повышать доступность в сети Интернет открытых данных, содержащихся в информационных системах государственных органов.
Будут внедрены стандарты открытости деятельности государственных органов.
Для понимания гражданами работы государственного аппарата необходимо обеспечить формулировку каждым государственным органом четкой миссии и видения.
Важно адаптировать все интернет-ресурсы государственных органов под нужды лиц с инвалидностью для удобного восприятия информации.
При размещении информации в средствах массовой информации и социальных сетях язык и стиль изложения должны быть простыми, лаконичными и понятными для граждан.
Необходимо обеспечить полноценное участие граждан в разработке и реализации управленческих решений, а также создание системы постоянного информирования и диалога.
Для этого процесс принятия политических решений и формирования политик будет предусматривать этапы идентификации проблемы, разработки и формулировки политики, ее реализации и оценки. Здесь же будут заложены механизмы сценарного планирования, "мягкого подталкивания", управления рисками, научного сопровождения и ориентации политик на достижение целей устойчивого развития.
Анализ и выявление актуальных запросов населения, выработка вариантов решения и обсуждение с экспертным сообществом, обсуждение и выбор варианта решения вопроса, принятие необходимых мер и общественная оценка эффективности принятых мер позволят обеспечить вовлеченность в процесс принятия решений заинтересованных сторон и их сопричастность, а также повысит их качество, результативность и преемственность.
Выявление потенциальных проблем и замер уровня социального самочувствия населения будут осуществляться путем регулярных социологических исследований. Данный анализ позволит обнаруживать потенциально уязвимые места и планировать соответствующие программы их разрешения до принятия ими массового характера.
Задача 2. Формирование оптимального и эффективного государственного аппарата
На сегодняшний день достигнуты существенные качественные изменения в вопросах внедрения новых подходов стратегического планирования и проведения реформ.
Проводится работа по реализации концепции "Правительство, основанное на данных" (Data - driven government).
Дальнейшее совершенствование государственного аппарата будет осуществляться через переосмысление роли и функций государства, а вместе с ним структуры и размера всего государственного аппарата.
Это потребует проведения глубокого и разностороннего функционального анализа, по результатам которого будут выявлены и исключены дублирующие, неэффективные и чрезмерные контрольно-надзорные функции государственного аппарата.
Упорядоченные функции государственных органов будут выстраиваться как полный управленческий цикл создания общественной ценности, где каждый процесс включает все базовые этапы: от определения потребности и нужд населения до оценки эффективности государственного органа и замера удовлетворенности граждан.
В результате конечным продуктом должно стать изменение процессов работы государственного аппарата под нужды гражданина.
Кроме того, важным направлением данной работы станет четкое институциональное разграничение полномочий и ответственности между:

1) мемлекеттік басқару деңгейлері;
2) деңгейлес орналасуы бойынша бір деңгейдегі мемлекеттік органдар;
3) мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару органдары;
4) алқалы органдар және мемлекеттік органдардың басшылары арасындағы өкілеттіктер мен жауапкершіліктің аражігін институционалдық тұрғыдан дәл ажырату осы жұмыстың маңызды бағыты болады.
Мемлекеттік органдардың мемлекеттік саясатты асыруға тікелей қатысы жоқ қосалқы және көмекші бөлімшелерін оңтайландыру қажеттілігіне қарай жалғасатын болады.
Сонымен қатар, штат бірліктеріне оңтайлы қажеттілікті айқындау үшін салалардың іске асырылуын және үйлестірілуін қамтамасыз ететін өңірлік басқармалардың штат санымен салыстырғанда өңірлер әкімдері аппараттарының, сондай-ақ аудандар әкімдіктерінің және ауылдық округтер аппараттарының штат саны мәселелері олардың функциялары мен көрсететін мемлекеттік қызметтері ескеріле отырып пысықталатын болады.
Нарық субъектілерінің әзірлігін және бәсекелестіктің дамуын ескере отырып, мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру тиімділігін арттыру, олардың мониторингін қамтамасыз ету бойынша жұмыс күшейтілетін болады.
Бұл үшін заңнаманың жекелеген нормаларын қайта қарау арқылы мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру процесі мен тәсілдерін оңайлату жоспарлануда.
Жаңа мемлекеттік функцияларды енгізудің (олар енгізілетін нормативтік құқықтық актінің деңгейіне қарамастан) негізділігін ("ақылға қонымдылығын") неғұрлым қатаң бағалауды пысықтау ұсынылады. Атап айтқанда, кейіннен осы функцияларды "беру" туралы мәселе көтерілмеуі үшін бұлар әуелден бәсекелес ортада бола ала ма, бұларды өзін-өзі реттейтін ұйымдар және (немесе) жергілікті өзін-өзі басқару органдары жүзеге асыра ала ма деген мәселелерді зерделеу қажет.
Мемлекеттік органдардың қызметіне цифрлық құралдарды қолданып функционалдық шолу жүргізу процесі жетілдірілетін болады.
Осыған байланысты мемлекеттік органның және құрылымдық бөлімшенің әрбір міндеті бөлінісінде функциялардың стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау болып бөлінуі бөлігінде мемлекеттік органдардың ережелері жаңартылатын болады.
Қайталанатын функцияларды анықтау, функцияларды бәсекелес ортаға беру бойынша жүргізілген жұмыстың қорытындысы бойынша мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар оларды ұстауға бөлінетін мемлекеттік қаражаттың оңтайландырылуын қамтамасыз етуге тиіс.
Жалпы бұл тәсіл мемлекеттік аппаратты оңтайландыруға, оның ішінде мемлекеттік қызметшілердің штат санының диспропорциясын жоюға және оны өзекті міндеттерді шешуге қайта бөлуге бағытталатын болады.
Бұл ретте цифрлық шешімдер қолданылып жасалатын электрондық тізілімнің болуы функциялардың орындалуын мемлекеттік органдар тарапынан да, азаматтық қоғам тарапынан да бақылау мен мониторингтеу процесін жеңілдетуге ықпал етеді. Бұл мемлекеттік қызметтер көрсету тиімділігін арттыру және мемлекет пен жеке сектор арасындағы өзара іс-қимылды жақсарту үшін қосымша түрткі болады. Сайып келгенде, электрондық тізілімді енгізу ресурстарды неғұрлым ұтымды пайдалану және азаматтардың мемлекеттік институттарға деген сенім деңгейін арттыру үшін негіз болады.
Осымен бір мезгілде бизнес-процестердің өзгеруі толық ауқымды, оның ішінде тапсырмаларды өзгеге беруге, оларды келісу кезеңдері мен каскадтарын қысқартуға, жауапкершілікті дербестендіруге бағытталған өзгеруі мемлекеттік аппарат қызметі реформасының маңызды бағытына айналуға тиіс.
Мемлекеттік органдардың осы жұмысты сапалы орындауына жігер беріп, мемлекеттік органдардың бизнес-процестерін артық регламенттеуден жүйелі сипаттауға, оңтайландыру мен автоматтандыруға көшуін қамтамасыз ету қажет. Бұл жұмыс бизнес-процестер менеджментінің ұлттық стандартын әзірлеуді және қабылдауды қажет етеді.
Өз кезегінде мемлекеттік қызметшілердің күнделікті жұмысын регламенттеуді қамтамасыз ету үшін "бизнес-процесс" ұғымын заңнама деңгейінде айқындау қажет.
Ішкі процестерді автоматтандырумен және реинжинирингтеумен қатар мұндай бекіту, бизнес-процестерді жаппай цифрландыру мемлекеттік органдардың ІТ-архитектурасы мен ведомстволық дерекқорын ұлттық деңгейде қалыптастыру үшін жағдайлар жасауға бағытталған.
Цифрландыру бойынша жүргізіліп жатқан жұмыс шеңберінде, сондай-ақ шешімдер қабылдаудың тиімділігін арттыру, нормалардың артық (шамадан тыс) заңнамалық регламенттелуін болғызбау мақсатында мемлекеттік басқару жүйесін бюрократиядан арылту бойынша жұмыс, оның ішінде мемлекеттік органдардың сыртқы және ішкі әкімшілік рәсімдерін зерделей отырып жалғасады.
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында мемлекеттік органдардың қызметін жобалық басқаруды дамыту және жобалық әдіснаманың, мемлекеттік басқару жүйесінің және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің дамуы ескеріліп, жобалық басқарудың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Бұл ретте мемлекеттік органдар мемлекеттік қызметшілердің жобалық басқару бойынша біліктілігін арттырғаны жөн.
Мемлекеттік органдар мемлекеттік сектордағы мәселелерді шешуге, бизнесті ынталандыруға, халықтың қажеттіліктеріне бағытталған жаңа инновациялық идеялар мен жобаларды қолдауға тиіс.
Өз кезегінде мемлекеттік қызметті дамыту түйінді үш бағытта құрылатын болады: сервистік және клиентке бағдарланған тәсілді енгізу, кадрлардың кәсібилігін арттыру және HR-процестерді жетілдіру. Бұл процесте "Е-қызмет" ИАЖ-ның мүмкіндіктерін пайдалануды қоса алғанда, цифрландыру маңызды рөл атқарады.
Негізгі назар дәстүрлі әкімшілік модельден сервистік модельге көшуге аударылатын болады, онда азаматтармен өзара іс-қимыл жасаудың сапасы мен олардың қажеттіліктерін қанағаттандыру түйінді басымдыққа айналады.
Мемлекеттік қызметшілердің кәсіби дамуы меритократия қағидаттарына негізделген гибридті модель арқылы іске асырылатын болады. Бұл құзыретті мамандарды тартуға, іріктеу процестерін оңтайландыруға, кандидаттар үшін тең жағдай жасауға және мемлекеттік сектордағы жұмыстың беделін арттыруға мүмкіндік береді. Жаңа модель жұмыс істеп жүрген қызметкерлердің сіңірген еңбегі, құзыреті мен мемлекеттің дамуына қосқан үлесі негізінде олардың мансаптық өсуі үшін мүмкіндіктерді де қамтамасыз етеді.
HR-жүйесін жетілдіру кадр әлеуетін ынталандыруға және дамытуға бағытталған персоналды басқарудың озық құралдарын енгізуге бағытталады.
Мемлекеттік аппараттағы жұмыстың тартымдылығы әлеуметтік пакетті қайта қарау есебінен де артады.
Білімін, дағдысы мен машығын мемлекеттік органдардың қажеттіліктерімен өзара тығыз байланыста үздіксіз арттыру мемлекеттік қызметшілер үшін негіз қалаушы қағидатқа айналуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтегі корпоративтік және ұйымдастырушылық мәдениетті жақсарту қажет. Бұл үшін трансформациялық көшбасшылар институтын дамытқан, мемлекеттік қызметшілердің квазимемлекеттік, жекеше және халықаралық ұйымдарда тағылымдамадан өту практикасын таратқан, сондай-ақ бөлімшенің, мемлекеттік органның, саланың қызметін жетілдіру жөніндегі бастамалар мен жаңашыл ұсыныстарды көтермелеу тетіктерін енгізген жөн.
Бұл бағыттар жаңа сын-тегеуріндерге бейімделе алатын және стратегиялық міндеттерді тиімді орындай алатын тиімді, заманауи әрі ашық мемлекеттік қызметті құру үшін негіз қалыптастырады.
3-міндет. Азаматтардың қажеттіліктері негізінде проактивті мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге көшу

1) уровнями государственного управления;
2) государственными органами одного уровня по горизонтали;
3) органами государственного управления и местного самоуправления;
4) коллегиальными органами и руководителями государственных органов.
По мере необходимости будет продолжена оптимизация вспомогательных и содействующих подразделений государственных органов, которые напрямую не связаны с реализацией государственной политики.
Наряду с этим, будут проработаны вопросы численности аппаратов акимов регионов в сравнении со штатной численностью региональных управлений, обеспечивающих реализацию и координацию отраслей, а также акиматов районов и аппаратов сельских округов для определения оптимальной потребности в штатных единицах, с учетом имеющихся у них функций и оказываемых государственных услуг.
Будет усилена работа по повышению эффективности передачи государственных функций в конкурентную среду с учетом готовности субъектов рынка и развития конкуренции, обеспечению их мониторинга.
Для этого планируется упростить процесс и способы передачи государственных функций в конкурентную среду путем пересмотра отдельных норм законодательства.
Предлагается проработать более строгую оценку обоснованности ("разумности") введения новых государственных функций (независимо от уровня нормативного правового акта, которым они вводятся). В частности, необходимо изучить, не могут ли эти функции изначально находиться в конкурентной среде, осуществляться саморегулируемыми организациями и (или) органами местного самоуправления, чтобы в последующем не поднимался вопрос об их "передаче".
Будет усовершенствован процесс проведения функциональных обзоров деятельности государственных органов с применением цифровых инструментов.
В этой связи, будут актуализированы положения государственных органов в части разделения функций на стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные в разрезе каждой задачи государственного органа и структурного подразделения.
По итогам проведенной работы по выявлению дублирующих функций, передаче функций в конкурентную среду государственные органы и местные исполнительные органы должны обеспечить оптимизацию государственных средств, выделяемых на их содержание.
В целом данный подход будет направлен на оптимизацию государственного аппарата, в том числе устранение диспропорции штатной численности государственных служащих и перераспределение ее на решение актуальных задач.
Наличие электронного реестра, создаваемого с применением цифровых решений, поспособствует облегчению процесса контроля и мониторинга выполнения функций как со стороны государственных органов, так и со стороны гражданского общества. Это придаст дополнительные стимулы для повышения эффективности оказания государственных услуг и улучшения взаимодействия между государством и частным сектором. В конечном итоге, внедрение электронного реестра станет основой для более рационального использования ресурсов и повышения уровня доверия граждан к государственным институтам.
Одновременно с этим важным вектором реформы деятельности государственного аппарата должно стать полномасштабное изменение бизнес- процессов, направленное в том числе на делегирование, сокращение этапов согласования и каскадов поручений, персонификацию ответственности.
Необходимо обеспечить переход от избыточной регламентации к системному описанию, оптимизации и автоматизации бизнес-процессов государственных органов с созданием стимулов для качественного выполнения данной работы государственными органами. Данная работа потребует разработки и принятия национального стандарта менеджмента бизнес- процессов.
В свою очередь, для обеспечения регламентации повседневной работы государственных служащих необходимо определить понятие "бизнес-процесс" на законодательном уровне.
Подобное закрепление наряду с автоматизацией и реинжинирингом внутренних процессов, тотальная цифровизация бизнес-процессов направлены на создание условий для формирования IT-архитектуры государственных органов и ведомственных баз данных на национальном уровне.
В рамках проводимой работы по цифровизации, а также в целях повышения эффективности принятия решений, исключения излишней (чрезмерной) законодательной регламентации норм продолжится работа по дебюрократизации системы государственного управления, в том числе с изучением внешних и внутренних административных процедур государственных органов.
В целях повышения эффективности деятельности государственных органов будет проделана работа по развитию проектного управления деятельности государственных органов и совершенствованию нормативной правовой базы проектного управления с учетом развития проектной методологии, системы государственного управления и Системы государственного планирования.
При этом государственным органам следует повышать квалификацию государственных служащих по проектному управлению.
Государственные органы должны поддерживать новые инновационные идеи и проекты, направленные на решение вопросов в государственном секторе, стимулирование бизнеса, потребности населения.
В свою очередь, развитие государственной службы будет построено на трех ключевых направлениях: внедрение сервисного и клиентоориентированного подхода, повышение профессионализма кадров и совершенствование HR-процессов. В этом процессе важную роль сыграет цифровизация, включая использование возможностей ИИС "Е-қызмет".
Основной акцент будет сделан на переход от традиционной административной модели к сервисной, где ключевым приоритетом становится качество взаимодействия с гражданами и удовлетворение их потребностей.
Профессиональное развитие государственных служащих будет реализовано через гибридную модель, основанную на принципах меритократии. Это позволит привлекать компетентных специалистов, оптимизировать процессы отбора, создать равные условия для кандидатов и повысить престиж работы в государственном секторе. Новая модель также обеспечит возможности для карьерного роста действующих сотрудников на основе их заслуг, компетенций и вклада в развитие государства.
Совершенствование HR-системы сосредоточится на внедрении передовых инструментов управления персоналом, направленных на мотивацию и развитие кадрового потенциала.
Привлекательность работы в государственном аппарате будет повышаться также за счет пересмотра социального пакета.
Основополагающим принципом для государственных служащих должно стать непрерывное повышение знаний, навыков и умений в тесной взаимосвязи с потребностями государственных органов.
Необходимо улучшать корпоративную и организационную культуру на государственной службе. Для этого следует развивать институт трансформационных лидеров, распространить практику прохождения стажировок государственных служащих в квазигосударственных, частных и международных организациях, а также внедрить механизмы поощрения инициатив и рационализаторских предложений по совершенствованию деятельности подразделения, государственного органа, отрасли.
Эти направления сформируют основу для создания эффективной, современной и открытой государственной службы, способной адаптироваться к новым вызовам и эффективно выполнять стратегические задачи.
Задача 3. Переход к проактивным государственным услугам на основе потребностей граждан

Қазіргі уақытта 33 орталық мемлекеттік орган бойынша 110 кіші түрді көздейтін қоғамдық маңызы бар көрсетілетін қызметтердің 37 түрі айқындалды. Анықтамаға сәйкес "қоғамдық маңызы бар көрсетілетін қызмет" - үздіксіз негізде жүзеге асырылатын және қоғамның заңды мүдделерін қанағаттандыруға бағытталған мемлекеттік көрсетілетін қызмет.
Осылайша, мемлекеттік аппараттың қызметі азаматтарға проактивті қызметтер көрсетуге бағытталуға және халық мұқтаждығына қайта форматталуға тиіс.
Бүгінгі таңда табиғи монополиялар субъектілері тұтынушыларға азаматтардың тыныс-тіршілігі желісі бойынша 300-ден астам қызмет көрсететінін ескере отырып, олардың қызметтер көрсету процестерін жетілдіру жөніндегі жұмысты жүргізу қажет.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бұдан әрі де цифрлық форматқа ауыстырылатын болады. Бұл ретте "eGov" ("смартфондағы мемлекет") мобильді қосымшасын дамытуға баса назар аударылады.
Көрсетілетін қызметтер эксаумақтылық (тұратын жерінен тәуелсіз), проактивтілік және композиттілік қағидаттарында ұсынылатын болады.
"Е-Өтініш" АЖ-дан алынған деректерді ескере отырып, жасырын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді анықтау басым күйінде қалады.
Жасырын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің ресми тізіліміне көшіру, оларды регламенттеу және цифрландыру жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі Жолдауында атап өтілгендей, көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар жеке монополистермен өзара қарым-қатынастарда бір-бірімен бетпе-бет қалмауға тиіс. Ол үшін "әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер" ұғымын заңнамалық түрде бекіту пысықталады. Бұл мәселені шешу азаматтардың қоғам үшін маңызды қызметтер көрсететін ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігін құруға, олардың қызмет көрсету сапасын арттыруға бағытталады.
Жүргізілетін қызмет мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің халық үшін қолжетімділігін арттыруға ықпал ететін болады.
Азаматтарға нақты жағдайда қалай әрекет ету керектігін түсіндіретін және тиісті мемлекеттік қызметтерді көрсететін виртуалды көмекшіні енгізу пысықталады.
Рәсімдерді одан әрі оңайлату және азаматтардың қанағаттанушылығын арттыру үшін бұл бағыттағы жұмыс жалғасатын болады.
4-міндет. Тиімді, оңтайлы және транспарентті квазимемлекеттік секторды қалыптастыру
Мемлекеттік басқаруды жаңғыртудың маңызды бөлігі елдің стратегиялық міндеттерін іске асырудағы квазимемлекеттік сектордың рөлін қайта қарау болады.
Мемлекеттің экономикаға қатысуын қысқарту, оның ішінде жекешелендіру тетіктерін жетілдіру, сондай-ақ мемлекет қатысатын ұйымдар үшін рұқсат етілген қызмет түрлерінің тізбесін оңтайландыру тәсілдерін қайта қарау арқылы қысқарту бойынша жұмысты жалғастырған жөн.
Осы жұмыстың бір бағыты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің нарықпен бәсекелестігі нысанасына тұрақты түрде талдау жасау болуға тиіс.
Қолданыстағы мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау жетілдірілетін болады.
Бұған қоса квазимемлекеттік сектордың қызметіне күнделікті араласуға және ұйымның стратегиясына қайшы келетін міндеттерді күштеп таңуға жол бермейтін ЭЫДҰ-ның стандарттары бойынша квазимемлекеттік сектордың мемлекеттік органдармен өзара қарым-қатынасын құруға көшу қажет.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көп екенін ескере отырып, квазимемлекеттік сектор туралы барлық қажетті ақпараты бар, пайдаланушылар үшін ашық, қолжетімді және ыңғайлы бірыңғай ресурстың болуын қамтамасыз ету қажет.
Жалпы, квазимемлекеттік секторды жетілдіру жөніндегі жұмыс Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Квазимемлекеттік секторды реформалау жөніндегі талдамалық баяндаманың ережелеріне және экономиканы ырықтандыру жөніндегі шараларға сәйкес жүргізілетін болады.
5-міндет. Жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі жетілдіру
Азаматтардың өмір сүру сапасын жақсарту мақсатында жергілікті тұрғындармен тығыз өзара іс-қимыл жасай отырып, жергілікті жерлерде шешімдер қабылдау аса маңызды. Бұл жергілікті атқарушы органдардың қызметін айтарлықтай жақсартады, сондай-ақ мемлекеттің азаматтармен өзара іс-қимыл деңгейін арттырады.
Бұл үшін жергілікті атқарушы органдар аумақты дамыту, қоғамдық кеңістіктерді абаттандыру, жергілікті көліктік, әлеуметтік және өзге де инфрақұрылым, базалық қызметтер көрсету мәселелері бойынша, оның ішінде фискалдық саясатты және өзгеше реттеуді пайдалану мүмкіндігі бар қажетті өкілеттіктер мен құралдар кешеніне не болады.
Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін орталық өңірлермен бірлесіп, шамадан тыс тәптіштеусіз "жоғары деңгей" индикаторларының шектеулі тізбесін қолдана отырып айқындайтын болады. Сонымен бір мезгілде жергілікті атқарушы органдар өздерінің даму бағдарламаларын құрылымы мен мазмұны жағынан қатаң шектемей әзірлейді.
Орталықсыздандыру саясатын жалғастыру мақсатында облыстық, аудандық (қалалық) және ауылдық басқару деңгейлері арасындағы өңірлік деңгейде өкілеттіктердің, жауапкершілік пен ресурстардың дұрыс теңгерімін қамтамасыз еткен жөн.
Ауылдар, кенттер, аудандық маңызы бар қалалар және ауылдық округтер деңгейінде толыққанды жергілікті өзін-өзі басқаруды енгізу ерекше маңызға ие.
2021 жылы ауыл әкімдерінен басталған тікелей сайлау елімізде демократиялық процестердің дамуына ықпал ете отырып, аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды біртіндеп қамтуда.
Ауыл әкімдерін оқыту бағдарламасын іске асыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Оқыту бағдарламасы өңірдің мықты кадрлық негізі мен кадр резервін қалыптастыру үшін өңірлік орта буын басшыларына да арналатын болады.
Оқыту тәжірибелі лекторлар пулын тарта отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарының базасында тікелей ұйымдастырылады.
Оқытудың артықшылықтарының бірі - оның практикаға бағдарлануы, бұл алған білімдерін өз қызметінде тиімді қолдануға мүмкіндік береді.
Жергілікті өзін-өзі басқаруды одан әрі дамыту тетіктері Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың жеке тұжырымдамасы шеңберінде іске асырылуда.

В настоящее время определено 37 видов общественно значимых услуг, предусматривающих 110 подвидов по 33 центральным государственным органам. Согласно определению "общественно значимая услуга" - государственная услуга, осуществляемая на непрерывной основе и направленная на удовлетворение законных интересов общества.
Тем самым, деятельность государственного аппарата должна быть сфокусирована на проактивное оказание услуг для граждан и переформатирована под нужды населения.
Учитывая то, что на сегодня субъекты естественных монополий оказывают потребителям свыше 300 услуг по линии жизнедеятельности граждан, необходимо провести работу по совершенствованию процессов предоставления ими услуг.
Государственные услуги будут и далее переводиться в цифровой формат. При этом акцент будет сделан на развитие мобильного приложения "eGov" ("государство в смартфоне").
Услуги будут предоставляться на принципах экстерриториальности (без привязки к месту проживания), проактивности и композитности.
Останется приоритетным выявление скрытых государственных услуг, учитывая данные из ИС "е-Өтініш".
Будет продолжена работа по переводу скрытых государственных услуг в официальный реестр государственных услуг, их регламентации и оцифровке.
Как отмечено в Послании Главы государства от 2 сентября 2024 года, потребители услуг не должны оставаться один на один во взаимоотношениях с частными монополистами. Для этого будет проработано законодательное закрепление понятия "социально значимые услуги". Решение данного вопроса будет направлено на создание механизма взаимодействия граждан с организациями, оказывающими важные для общества услуги, повышение качества их обслуживания.
Проводимая деятельность будет способствовать повышению доступности государственных услуг для населения.
Будет проработано внедрение виртуального помощника, который будет объяснять гражданам, как действовать в конкретной ситуации, и предоставлять соответствующие государственные услуги.
Работа в этом направлении будет продолжена для дальнейшего упрощения процедур и повышения удовлетворҰнности граждан.
Задача 4. Формирование эффективного, оптимального и транспарентного квазигосударственного сектора
Важной частью модернизации государственного управления будет переосмысление роли квазигосударственного сектора в реализации стратегических задач страны.
Следует продолжить работу по сокращению участия государства в экономике, в том числе путем совершенствования механизмов приватизации, а также пересмотра подходов к оптимизации перечня видов деятельности, разрешенных для организаций с государственным участием.
Одним из направлений данной работы должен стать регулярный анализ на предмет конкуренции субъектов квазигосударственного сектора с рынком.
Будет усовершенствована действующая оценка эффективности управления государственным имуществом.
Кроме того, нужно перейти на выстраивание взаимоотношений квазигосударственного сектора с государственными органами по стандартам ОЭСР, не допускающим повседневного вмешательства в их деятельность и навязывания задач вразрез стратегии организации.
С учетом большого количества субъектов квазигосударственного сектора необходимо обеспечить наличие открытого, доступного и удобного для пользователей единого ресурса со всей необходимой информацией о квазигосударственном секторе.
В целом, работа по совершенствованию квазигосударственного сектора будет проводиться в соответствии с положениями Аналитического доклада по реформированию квазигосударственного сектора, утвержденного Правительством Республики Казахстан, и мерами по либерализации экономики.
Задача 5. Дальнейшее совершенствование местного самоуправления
В целях улучшения качества жизни граждан критически важно принимать решения на местах при тесном взаимодействии с местными жителями.
Это значительно улучшит деятельность местных исполнительных органов, а также повысит уровень взаимодействия государства с гражданами.
Для этого местные исполнительные органы будут обладать комплексом необходимых полномочий и инструментов по вопросам развития территории, благоустройства общественных пространств, местной транспортной, социальной и иной инфраструктуры, оказания базовых услуг, в том числе с возможностью использования фискальной политики и иного регулирования.
Стратегические цели и задачи социально-экономического развития страны будут определяться центром совместно с регионами с применением ограниченного перечня индикаторов "верхнего уровня" без чрезмерной детализации. В то же время местные исполнительные органы будут разрабатывать собственные программы развития без жестких ограничений по структуре и содержанию.
В целях продолжения политики децентрализации следует обеспечить правильный баланс полномочий, ответственности и ресурсов на региональном уровне между областным, районным (городским) и сельским уровнями управления.
Особую важность имеет внедрение полноценного местного самоуправления на уровне сел, поселков, городов районного значения и сельских округов.
Прямые выборы, начавшиеся в 2021 году с сельских акимов, постепенно охватывают районы и города областного значения, способствуя развитию демократических процессов в нашей стране.
Будут приняты меры по реализации программы обучения сельских акимов.
Программа обучения также будет рассчитана на региональных руководителей среднего звена для крепкой кадровой основы региона и формирования кадрового резерва.
Обучение непосредственно будет организовано на базе организаций образования при Президенте Республики Казахстан с привлечением широкого пула опытных лекторов.
Одним из плюсов обучения станет ее ориентированность на практику, что позволит эффективно применить полученные знания в своей деятельности.
Механизмы дальнейшего развития местного самоуправления реализуются в рамках отдельной Концепции развития местного самоуправления в Республике Казахстан.

35,5
36,0
36,5
Күтілетін нәтижелер:
Бұл тұжырымдама 2030 жылға дейін әзірленген.
Осы Тұжырымдаманың ережелері тиісті, оның ішінде мемлекеттік басқару мәселелері бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын жетілдіруді көздейтін Іс-қимыл жоспары, сондай-ақ 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын, 2024 - 2029 жылдарға арналған мемлекеттік қызметті дамыту тұжырымдамасын, Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасын, өзге де жоспарлау құжаттарын іске асыру шеңберінде іске асырылатын болады.
Іске асыру кезеңінде:
мемлекеттік басқару саласындағы заңнаманы жетілдіру;
мемлекеттік аппарат қызметінің тиімділігін және мемлекеттік қызметшілердің кәсібилігін арттыруды қамтамасыз ету;
мемлекеттің сервистік моделін қалыптастыру мен енгізуді жалғастыру;
тәуелсіз сауалнамалармен өлшенетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына халықтың қанағаттану деңгейін арттыру;
азаматтардың орталық мемлекеттік органдар жүргізетін саясатқа қанағаттану деңгейін және халықтың мемлекеттік басқару институттарына сенім деңгейін арттыру жоспарланады.

35,5
36,0
36,5
Ожидаемые результаты
Настоящая Концепция разработана до 2030 года.
Положения настоящей Концепции будут реализованы в рамках соответствующего Плана действий, в том числе предусматривающего совершенствование законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам государственного управления, документов системы государственного планирования, а также реализации Концепции правовой политики до 2030 года, Концепции развития государственной службы на 2024 - 2029 годы, Концепции развития местного самоуправления и иных документов планирования.
В период реализации планируется:
усовершенствовать законодательство в сфере государственного управления;
обеспечить повышение эффективности деятельности государственного аппарата и профессионализации государственных служащих;
продолжить формирование и внедрение сервисной модели государства.
повысить уровень удовлетворенности населения качеством оказания государственных услуг, замеряемого независимыми опросами;
укрепить уровень удовлетворенности граждан проводимой политикой центральных государственных органов и уровень доверия населения к институтам государственного управления.