Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 қыркүйектегі № 163 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
(үзінді)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Құпия.
4. Өте құпия.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 163 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 17.05.2022 № 893 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі (бұдан әрі – Қызмет) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайын және Үкіметін, мемлекеттік органдары мен мемлекеттік ұйымдарын саяси, қаржылық-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экология және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдау үшін барлау ақпаратымен қамтамасыз ету мақсатында барлау қызметін жүзеге асыратын және үйлестіретін ведомствосы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Қызмет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Қызмет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның қазақ тіліндегі өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарда шоттары болады.

О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2019 года № 163.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
(выписка)
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Службе внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
2) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
3. Секретно.
4. Совершенно секретно.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 сентября 2019 года
№ 163
ПОЛОЖЕНИЕ
о Службе внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Положение – в редакции Указа Президента РК от 17.05.2022 № 893.
Глава 1. Общие положения
1. Служба внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Служба) является ведомством Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ), осуществляющим и координирующим разведывательную деятельность в целях обеспечения Президента, Курултая и Правительства, государственных органов и государственных организаций Республики Казахстан разведывательной информацией для принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
2. Служба осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Служба является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Қызмет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Қызметтің, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Қызмет өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қызмет басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Қызметтің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан орны: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 09.11.2022 № 1068 Жарлығымен.
9. Қызметтің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
(Құпия).
10. Осы Ереже Қызметтің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Қызметтің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Қызметке кәсіпкерлік субъектілерімен Қызметтің өкілеттіктері болып табылатын міндеттемелерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Қызметке Қазақстан Республикасының заңдарымен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiс мемлекеттік бюджетке жiберiледi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2-тарау. Қызметтің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайын және Үкіметін, мемлекеттік органдары мен мемлекеттік ұйымдарын саяси, қаржылық-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экология және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдау үшін қажетті барлау ақпаратымен және талдамалық бағалаумен қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі саласында мемлекеттік саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
3) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
4) саяси, әскери-саяси, қаржылық-экономикалық, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда мемлекет басшылығының саясатын іске асыруға жәрдемдесу;

4. Служба вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Служба имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если она уполномочена на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Служба по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Службы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Службы утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, 8.
Сноска. Пункт 8 – в редакции Указа Президента РК от 09.11.2022 № 1068 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
9. Полное наименование Службы – республиканское государственное учреждение "Служба внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
(Секретно).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Службы.
11. Финансирование деятельности Службы осуществляется из республиканского бюджета.
12. Службе запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Службы.
Если Службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Службы
13. Задачи:
1) обеспечение Президента, Курултая и Правительства, государственных органов и государственных организаций Республики Казахстан разведывательной информацией и аналитическими оценками, необходимыми для принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан;
2) участие в разработке и реализации государственной политики в области национальной безопасности Республики Казахстан;
3) обеспечение взаимодействия государственных органов и организаций Республики Казахстан в рамках разведывательного сообщества Республики Казахстан;
4) содействие в реализации политики руководства государства в политической, военно-политической, финансово-экономической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан;

5) шет мемлекеттердің арнаулы қызметтері, өзге де шетелдік ұйымдар, террористік және экстремистік ұйымдар, қылмыстық топтар мен жекелеген адамдар тарапынан барлау ақпаратын алу және ұлттық мүдделер мен ұлттық қауіпсіздікке, конституциялық құрылыс негіздеріне, Егемендік пен Тәуелсіздікке, Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығына және ұлттық қауіпсіздікке нақты және әлеуетті нұқсан келтіруге жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де міндеттер.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) меншік нысанына қарамастан ұйымдардың, әскери құралымдардың қызметтік үй-жайларын, көлік және өзге де техникалық құралдарын, сондай-ақ азаматтардың үй-жайларын, көлік құралдары мен өзге де мүліктерін шарттық негізде пайдалану;
2) барлау қызметінің міндеттерін шешу үшін мемлекеттік органдардан және меншік нысанына қарамастан ұйымдардан қажетті ақпаратты сұрату және алу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін іссапарға, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге жіберу;
4) Қызметтің штаттан тыс жедел қызметкерлері ретінде ерікті негізде Қазақстан Республикасының азаматтарын тарту;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қару, арнайы құралдар мен дене күшін қолдану;
6) Қызметке жасырын жәрдемдесуге келісім берген адамдармен өтеусіз не ақылы негізде жария емес ынтымақтастық орнату;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органдардың және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың цифрлық жүйелері мен цифрлық ресурстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың цифрлық жүйелерін пайдалану;
8) белгіленген тәртіппен цифрлық жүйелер мен цифрлық ресурстарды, арнаулы техникалық құралдарды, байланыс жүйелерін, арнаулы мақсаттағы телекоммуникация желілерін, деректерді беру жүйелерін, ақпаратты техникалық арналар арқылы тарап кетуден қорғау құралдарын, олардың бағдарламалық қамтылымын, қару-жарақ пен құрал-жабдық сатып алу, пайдалану, шифрлау және шифрды ашу жұмысын ұйымдастыру;
9) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде шет мемлекеттердің арнаулы қызметтерімен, құқық қорғау органдарымен, халықаралық құқық қорғау ұйымдарымен ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу бойынша ұсыныстар енгізу;

5) добывание разведывательной информации и реализация мер, направленных на недопущение реального и потенциального ущерба национальным интересам и национальной безопасности, основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, территориальной целостности Республики Казахстан и национальной безопасности со стороны специальных служб иностранных государств, иных зарубежных организаций, террористических и экстремистских организаций, преступных групп и отдельных лиц;
6) иные задачи, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
14. Права и обязанности:
1) использовать на договорной основе служебные помещения, транспортные и иные технические средства организаций независимо от форм собственности, воинских формирований, а также помещения, транспортные средства и иное имущество граждан;
2) запрашивать и получать необходимую для решения задач разведывательной деятельности информацию от государственных органов и организаций независимо от форм собственности;
3) командировать сотрудников и работников Службы, в том числе за пределы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) привлекать граждан Республики Казахстан на добровольной основе в качестве внештатных оперативных сотрудников Службы;
5) применять оружие, специальные средства и физическую силу в соответствии с законами Республики Казахстан;
6) устанавливать на безвозмездной либо платной основе негласное сотрудничество с лицами, давшими согласие оказывать конфиденциальное содействие Службе;
7) использовать цифровые системы и цифровые ресурсы государственных органов и организаций независимо от форм собственности в соответствии с законами Республики Казахстан, а также цифровые системы иностранных государств и международных организаций на основе международных договоров Республики Казахстан;
8) в установленном порядке приобретать, использовать цифровые системы и цифровые ресурсы, специальные технические средства, системы связи, сети телекоммуникаций специального назначения, системы передачи данных, средства защиты информации от утечки по техническим каналам, программное обеспечение к ним, вооружение и оснащение, организовывать шифровальную и дешифровальную работы;
9) вносить предложения по заключению соглашений о сотрудничестве со специальными службами, правоохранительными органами иностранных государств, международными правоохранительными организациями на основе международных договоров Республики Казахстан;

10) ҰҚК Төрағасына барлау қызметін, ұйымдастырушылық-штаттық, кадрлық, материалдық-техникалық және басқа да қамтамасыз етуді жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныс енгізу;
11) Қызмет іс-қимылының негізгі бағыттарына сәйкес басқа мемлекеттік органдарда, ұйымдар мен мекемелерде жұмыс істейтін түрлі білім салаларының ғылыми жұмыскерлері мен мамандарын тарта отырып, сараптамалық топтар құру;
12) барлаудың бүркемелеу құрылымдарын, астыртын әрекет ететін объектілерді құру және пайдалану, оларда жұмыс істеу үшін қолданыстағы резерв қызметкерлерін, штаттық жасырын қызметкерлерді айқындау;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлау қызметі материалдарына олардан құпиялылық белгісі алынғанға дейін қолжеткізуді шектеу;
14) Қызметтің объектілеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарға жеке және заңды тұлғаларды зерделегеннен және тексергеннен кейін оларға рұқсат беруді жүзеге асыру;
15) белгіленген тәртіппен психологиялық-әлеуметтанулық және полиграфологиялық зерттеулер жүргізу;
16) Қызметтің қызметкерлері мен бөлімшелерінің, объектілерінің, үй-жайларының, көлік құралдары мен жасырын жәрдемдесетін адамдардың ведомстволық тиесілілігін шифрлайтын құжаттарды, өзге де әдістер мен құралдарды пайдалану;
17) ол тұрған жерден тысқары жерлерде Қызмет функциясының бір бөлігін орындайтын және уәкілетті органда есептік тіркеуге жатпайтын оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің болуы;
18) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшелерімен, ведомстволарымен, аумақтық және өзге де органдарымен, сондай-ақ мемлекеттік органдармен және ұйымдармен белгіленген тәртіппен өзара іс-қимыл жасау;
19) Қызмет қызметінің бағыттары бойынша мемлекеттік органдардағы ведомствоаралық комиссиялардың, жұмыс топтарының кеңестері мен қызметіне белгіленген тәртіппен қатысу;
20) өз құзыреті шегінде құқықтық актілер әзірлеу және қабылдау;
21) сотқа жүгіну;
22) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау және ілгерілету бойынша шаралар тұжырымдауға және іске асыруға мемлекеттік органдарға жәрдемдесу;
23) белгіленген тәртіппен барлау қызметін жоспарлауды және бақылауды жүзеге асыру, оның нәтижелері туралы есептілікті қалыптастыру;
24) ақпараттық-талдамалық жұмыс жүргізу, нормативтік құқықтық актілердің, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен өз құзыреті шегінде ҰҚК-нің өзге бөлімшелері, мемлекеттік органдар мен ұйымдар дайындаған құжаттардың жобаларын қарау;
25) өз өкілеттіктері шеңберінде мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
26) байланыс арналарының, цифрлық жүйелер мен цифрлық ресурстардың іркіліссіз жұмысын және қорғалуын қолдау;

10) вносить предложения Председателю КНБ по вопросам совершенствования разведывательной деятельности, организационно-штатного, кадрового, материально-технического и других видов обеспечения;
11) создавать в соответствии с основными направлениями деятельности Службы экспертные группы с привлечением научных работников и специалистов различных областей знаний, работающих в других государственных органах, организациях и учреждениях;
12) создавать и использовать структуры прикрытия разведки, конспиративные объекты, определять для работы в них сотрудников действующего резерва, штатных негласных сотрудников;
13) ограничивать доступ к материалам разведывательной деятельности до снятия с них грифа секретности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) осуществлять допуск физических и юридических лиц после их изучения и проверки к работам по обслуживанию объектов Службы;
15) проводить в установленном порядке психолого-социологические и полиграфологические исследования;
16) использовать документы, иные методы и средства, зашифровывающие ведомственную принадлежность сотрудников и подразделений Службы, объектов, помещений, транспортных средств и лиц, оказывающих конфиденциальное содействие;
17) иметь вне места его нахождения иные обособленные структурные подразделения, выполняющие часть функций Службы и не подлежащие учетной регистрации в уполномоченном органе;
18) взаимодействовать в установленном порядке с подразделениями, ведомствами, территориальными и иными органами национальной безопасности Республики Казахстан, а также с государственными органами и организациями;
19) участвовать в установленном порядке в совещаниях и деятельности межведомственных комиссий, рабочих групп в государственных органах по направлениям деятельности Службы;
20) разрабатывать и принимать правовые акты в пределах своей компетенции;
21) обращаться в суд;
22) оказывать содействие государственным органам в выработке и реализации мер по защите и продвижению национальных интересов Республики Казахстан;
23) осуществлять в установленном порядке планирование и контроль разведывательной деятельности, формировать отчетность о ее результатах;
24) вести информационно-аналитическую работу, рассматривать проекты нормативных правовых актов, международных договоров Республики Казахстан и документов, подготовленных иными подразделениями КНБ, государственными органами и организациями в пределах своих компетенций;
25) взаимодействовать с государственными органами и организациями в рамках полномочий;
26) поддерживать бесперебойную работу и защищенность каналов связи, цифровых систем и цифровых ресурсов;

27) астыртын әрекет ету мен жеке қауіпсіздіктің қажетті деңгейін, қызметкерлердің кәсіби құзыреттілігін, барлау қызметінің құқықтық, ғылыми-әдістемелік және материалдық-техникалық негіздерін дамытуды қамтамасыз ету;
28) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен және мерзімде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қабылдау және қарау;
29) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
15. Функциялары:
1) барлау ақпаратын жинау, жинақтау, талдау, бағалау, жүйелеу және қорыту, оның негізінде Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау және ілгерілету бойынша болжалдар, ұсыныстар мен ұсынымдар дайындау;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне, Құрылтайына, Үкіметіне, мемлекеттік органдары мен мемлекеттік ұйымдарына барлау ақпаратын ұсыну;
3) қарсы барлау қызметін, жалпы және арнайы жедел-іздестіру іс-шараларын, радиотехникалық және радиоэлектрондық барлауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін іске асыру үшін жағдайлар жасауға бағытталған жәрдемдесу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу;
5) шетелде Қазақстан Республикасы Президентінің және басқа да күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысу;
6) Қазақстан Республикасы жасасатын халықаралық шарттарды дайындауға, заңдардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
7) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін, оның ішінде сыртқы барлау саласында орындау;
8) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының негізінде шет мемлекеттер арнаулы қызметтерінің, құқық қорғау органдарының, халықаралық құқық қорғау ұйымдарының сыртқы барлау бөлімшелерімен байланыс ұстау және дамыту;
9) белгіленген тәртіппен барлау қызметін жүзеге асыратын орта және қысқа мерзімге арналған стратегияларды, тактикалар мен жоспарларды әзірлеу;
10) белгіленген тәртіппен барлау қызметін ішкі бақылауды қамтамасыз ету және жүзеге асыру;
11) барлау қызметінің құқықтық негізін жетілдіру жөнінде шаралар тұжырымдау және іске асыру;
12) қызметке кандидаттарды іріктеу және зерделеу, Қызмет қызметкерлері мен жұмыскерлерінің қызмет өткеру және оны тоқтату процесін ұйымдастыру;
13) Қазақстан Республикасының оқу орындарында және ғылыми-зерттеу мекемелерінде, сондай-ақ басқа мемлекеттердің оқу орындарында, оның ішінде арнаулы оқу орындарында кадрларды оқыту процесін ұйымдастыру;

27) обеспечивать необходимый уровень конспирации и собственной безопасности, развития профессиональной компетенции сотрудников, правовой, научно-методической и материально-технической основ разведывательной деятельности;
28) принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, предусмотренные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
29) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Функции:
1) сбор, накопление, анализ, оценка, систематизация и обобщение разведывательной информации, подготовка на ее основе прогнозов, предложений и рекомендаций по защите и продвижению национальных интересов Республики Казахстан;
2) предоставление Президенту, Курултаю, Правительству, государственным органам и организациям Республики Казахстан разведывательной информации;
3) осуществление контрразведывательной деятельности, общих и специальных оперативно-розыскных мероприятий, радиотехнической и радиоэлектронной разведки;
4) организация и проведение мероприятий содействия, направленных на создание условий для реализации национальных интересов Республики Казахстан;
5) участие в обеспечении безопасности Президента Республики Казахстан и других охраняемых лиц за рубежом;
6) участие в подготовке заключаемых Республикой Казахстан международных договоров, разработке проектов законов и иных нормативных правовых актов;
7) выполнение международных обязательств Республики Казахстан, в том числе в сфере внешней разведки;
8) поддержание и развитие в установленном порядке контактов с подразделениями внешней разведки специальных служб, правоохранительными органами иностранных государств, международными правоохранительными организациями на основе международных договоров Республики Казахстан;
9) разработка в установленном порядке стратегии, тактики и планов осуществляемой разведывательной деятельности на среднесрочный и краткосрочный периоды;
10) обеспечение и осуществление в установленном порядке внутреннего контроля разведывательной деятельности;
11) выработка и реализация мер по совершенствованию правовой основы разведывательной деятельности;
12) подбор и изучение кандидатов на службу, организация процесса прохождения и прекращения службы сотрудников и работников Службы;
13) организация процесса обучения кадров в учебных заведениях и научно-исследовательских учреждениях Республики Казахстан, а также в учебных заведениях других государств, в том числе и специальных;

14) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығына қатысушы-қызметкерлер мен әскери қызметшілерді арнайы даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
15) барлау қызметінің негізгі бағыттарын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
16) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы шеңберінде ұйымдастырушылық, жедел, талдамалық, әдістемелік, техникалық, бағдарламалық-аппараттық және өзге де бағыттар бойынша, сондай-ақ ортақ міндеттер мен мақсаттарды іске асыру үшін өзара ақпарат алмасу мен келісілген іс-қимылдар арқылы Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
17) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде және Қызмет объектілерінде мемлекеттік құпияларды қорғауды жүзеге асыру;
18) жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Қызметтің күштерін, құралдарын және қызметін құқыққа қайшы іс-әрекеттер мен қауіп-қатерлерден қорғау жөніндегі шараларды іске асыру;
19) Қызмет қызметінің астыртындығын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыру;
20) техникалық барлауға қарсы іс-қимыл, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері мен Қызметтің объектілерін физикалық және инженерлік-техникалық қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
21) жұмылдыру дайындығы жөніндегі іс-шараларды белгіленген тәртіппен ұйымдастыру және өткізу;
22) сыртқы барлау желісі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарындағы жедел есептерді ұйымдастыру, үйлестіру және тікелей жүргізу;
23) ведомстволық архивті, анықтамалық, цифрлық жүйелер мен цифрлық ресурстарды құру және пайдалану;
24) Қазақстан Республикасының Шифрлау қызметі орталық органының үйлестіруімен Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде қорғалған байланысты белгіленген тәртіппен ұйымдастыру және онымен қамтамасыз ету;
25) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің және олардың персоналының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысу;
26) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.03.2024 № 495 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
3-тарау. Қызметтің қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Қызметке басшылықты ҰҚК Төрағасының орынбасары – Қызмет директоры (бұдан әрі – Қызмет директоры) жүзеге асырады, оған Қызметке жүктелген міндеттердің орындалуы және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілік жүктеледі.

14) специальная подготовка и повышение квалификации сотрудников и военнослужащих – участников разведывательного сообщества Республики Казахстан;
15) организация научно-методического обеспечения основных направлений разведывательной деятельности;
16) обеспечение взаимодействия государственных органов Республики Казахстан в рамках разведывательного сообщества Республики Казахстан по организационному, оперативному, аналитическому, методическому, техническому, программно-аппаратному и иным направлениям, а также посредством взаимного обмена информацией и согласованных действий для реализации общих задач и целей;
17) обеспечение защиты государственных секретов в загранучреждениях Республики Казахстан и на объектах Службы;
18) реализация мер по обеспечению собственной безопасности, защите сил, средств и деятельности Службы от противоправных действий и угроз;
19) реализация мер по обеспечению конспирации деятельности Службы;
20) организация и осуществление мероприятий по противодействию техническим разведкам, физической и инженерно-технической защите загранучреждений Республики Казахстан и объектов Службы;
21) организация и проведение в установленном порядке мероприятий по мобилизационной подготовке;
22) организация, координация и непосредственное ведение оперативных учетов в органах национальной безопасности Республики Казахстан по линии внешней разведки;
23) создание и использование ведомственного архива, справочных, цифровых систем и цифровых ресурсов;
24) организация и обеспечение защищенной связью загранучреждений Республики Казахстан при координации Центрального органа шифровальной службы Республики Казахстан в установленном порядке;
25) в пределах своих полномочий участие в обеспечении безопасности загранучреждений Республики Казахстан и их персонала;
26) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 13.03.2024 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 01.07.2026 № 1337; от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Службы при организации его деятельности
16. Руководство Службой осуществляется заместителем Председателя КНБ – директором Службы (далее – директор Службы), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Службу задач и осуществление ей своих полномочий.

17. Қызмет директоры Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Қызмет директорының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Қызмет директорының өкілеттігі:
1) Қызметтің жұмысын ұйымдастырады;
2) белгіленген тәртіппен Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар (өкімдер) шығарады және нұсқаулар береді;
3) адамның және азаматтың құқықтарын, бостандықтарын қозғайтын актілерді қоспағанда, құқықтық актілерді бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен, сондай-ақ шет мемлекеттердің арнаулы және құқық қорғау органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара қатынастарда Қызмет атынан өкілдік етеді;
5) өз орынбасарларының, Қызмет басшылары мен лауазымды адамдарының өкілеттіктерін береді;
6) өкілеттіктер шегінде Қызмет жұмыскерлерінің қызмет өткеруіне, сондай-ақ еңбек қатынастарына байланысты мәселелерді шешеді;
7) өз құзыреті шегінде Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
8) Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін тәртіптік тұрғыдан көтермелейді және жазалайды;
9) Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлеріне белгіленген тәртіппен материалдық көмек көрсетеді;
10) өз құзыреті шегінде Қызметтің қызметкерлеріне арнаулы атақтар береді;
11) ҰҚК Төрағасына Қызметтің бөлімшелерін құру, тарату, қайта орналастыру және қайта құру, сондай-ақ оның құрылымы мен штаттары бойынша ұсыныстар енгізеді;
12) ҰҚК Төрағасына белгіленген тәртіппен "лейтенант" және "полковник" арнаулы атақтарын беруге кандидатуралар, Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін ведомстволық наградалармен наградтау бойынша ұсыныстар енгізеді;
13) Қызметтің барлау, қызметтік, материалдық-техникалық және өзге де қызметіне тексеруді ұйымдастырады;
14) Қызметтің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
15) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қызмет директоры болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін атқаруды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Қызмет директоры өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындайды.
4-тарау. Қызмет мүлкі
21. Қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікке ие болуы мүмкін.
Қызметтің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

17. Директор Службы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Директор Службы имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия директора Службы:
1) организует работу Службы;
2) в установленном порядке издает приказы (распоряжения) и дает указания, обязательные для исполнения сотрудниками и работниками Службы;
3) утверждает правовые акты, за исключением актов, затрагивающих права, свободы человека и гражданина;
4) представляет Службу во взаимоотношениях с государственными органами Республики Казахстан, а также специальными и правоохранительными службами иностранных государств и международными организациями;
5) делегирует полномочия своим заместителям, руководителям и должностным лицам Службы;
6) в пределах полномочий, решает вопросы, связанные с прохождением службы, а также трудовыми отношениями работников Службы;
7) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников и работников Службы в пределах своей компетенции;
8) поощряет и наказывает в дисциплинарном порядке сотрудников и работников Службы;
9) оказывает в установленном порядке материальную помощь сотрудникам и работникам Службы;
10) присваивает специальные звания сотрудникам Службы в пределах своей компетенции;
11) вносит предложения Председателю КНБ по созданию, ликвидации, передислокации и преобразованию подразделений Службы, а также по ее структуре и штатам;
12) вносит в установленном порядке Председателю КНБ предложения по кандидатурам на присвоение специальных званий "лейтенант" и "полковник", награждению сотрудников и работников Службы ведомственными наградами;
13) организовывает проверки разведывательной, служебной, материально-технической и иной деятельности Службы;
14) утверждает положения о структурных подразделениях Службы;
15) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий директора Службы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Директор Службы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Службы
21. Служба может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Службы формируется за счет имущества, переданного ей собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Қызметке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Қызмет өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Қызметті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қызметті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескертпе: Қызмет осы Ереженің 14-тармағының 3), 12), 16) және 27) тармақшаларын, 15-тармағының 12) және 13) тармақшаларын, сондай-ақ 19-тармағының 2), 7), 8), 9) 10) және 12) тармақшаларын ҰҚК Төрағасы басқа әскерлер мен әскери құралымдарға жатқызған Қызметтің әскери қызметшілеріне қатысты да қолданады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 163 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережеде:
1-1-тармақ "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі (құпия)." деген сөздермен толықтырылсын;
10-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің миссиясы қарсыластың барлау-бүлдіру әрекетінен елдің конституциялық құрылысы негіздерінің, мемлекеттік егемендігі, аумақтық тұтастығы, экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуеті қорғалуының тиісті деңгейін қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайларды жасау, ұстап тұру және дамыту, Мемлекеттік шекараны күзету, үкіметтік байланысты ұстап тұру және қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасын, Президентін, Парламентін, Үкіметін және басқа да мемлекеттік органдарын саяси, қаржылық-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдау мақсатында барлау ақпаратымен қамтамасыз ету болып табылады.";
11-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) барлау ақпаратына қол жеткізу және шетел мемлекеттерінің арнаулы қызметтері мен ұйымдары, террористік және экстремистік ұйымдар, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтар (қылмыстық ұйымдар), сондай-ақ жекелеген адамдар тарапынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне нақты және ықтимал нұқсан келтіруді болғызбауға бағытталған шараларды іске асыру;";

22. Имущество, закрепленное за Службой, относится к республиканской собственности.
23. Служба не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ней имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ей по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Службы
24. Реорганизация и упразднение Службы осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Примечание: подпункты 3), 12), 16) и 27) пункта 14, подпункты 12) и 13) пункта 15, а также подпункты 2), 7), 8), 9) 10) и 12) пункта 19 настоящего Положения применяются Службой также в отношении военнослужащих подразделений Службы, которые отнесены Председателем КНБ к другим войскам и воинским формированиям.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 сентября 2019 года № 163
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1-1 дополнить словами "Служба внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (секретно).";
пункт 10-2 изложить в следующей редакции:
"10-2. Миссией Комитета национальной безопасности является создание, поддержание и развитие условий, необходимых для обеспечения должного уровня защищенности основ конституционного строя, государственного суверенитета, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала страны от разведывательно-подрывной деятельности противника, охраны Государственной границы, поддержания и обеспечения правительственной связью, обеспечения Председателя Совета Безопасности, Президента, Парламента, Правительства и других государственных органов Республики Казахстан разведывательной информацией в целях принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан.";
в пункте 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) добывание разведывательной информации и реализация мер, направленных на недопущение реального и потенциального ущерба национальной безопасности Республики Казахстан со стороны специальных служб и организаций иностранных государств, террористических и экстремистских организаций, транснациональных преступных сообществ (преступных организаций), а также отдельных лиц;";

мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3) және 2-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасын, Президентін, Парламентін, Үкіметін және басқа да мемлекеттік органдарын саяси, қаржылық-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдау үшін қажетті барлау ақпаратымен және талдамалық бағалаумен қамтамасыз ету;
2-2) саяси, әскери-саяси, қаржылық-экономикалық, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда ел басшылығының саясатын іске асыруға көмек көрсету;
2-3) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы шеңберінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өзара іс-қимылын ұйымдастыру, үйлестіру және қамтамасыз ету;
2-4) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері мен олардың қызметкерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде мемлекеттік құпияларды қорғау және техникалық барлауға қарсы іс-қимыл жасау бойынша шараларды іске асыру;";
12-тармақтың 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) Қазақстан Республикасының мүдделерінде барлау қызметін ұйымдастырады және жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 12-1-2-тармақпен толықтырылсын:
"12-1-2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Сыртқы барлау қызметінің функциялары:
1) барлау ақпаратын жинау, жинақтау, талдау, бағалау, жүйелеу және қорыту, олардың негізінде Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау және ілгерілету бойынша болжамдар, ұсыныстар мен ұсынымдар дайындау;
2) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасына, Президентіне, Парламентіне, Үкіметіне, мемлекеттік органдарына және мемлекеттік ұйымдарына барлау ақпаратын ұсыну;
3) қарсы барлау және жедел-іздестіру іс-шараларын, радиотехникалық және радиоэлектрондық барлауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін іске асыру үшін жағдай жасауға бағытталған көмек көрсету іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу;
5) шетелде Қазақстан Республикасы Президентінің және басқа да күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысу;
6) Қазақстан Республикасы жасасатын халықаралық шарттарды дайындауға, заңдардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге атсалысу;
7) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін, оның ішінде сыртқы барлау саласында орындау;
8) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының негізінде арнаулы қызметтердің, құқық қорғау органдарының, халықаралық құқық қорғау ұйымдарының сыртқы барлау бөлімшелерімен байланыс ұстау және дамыту;

дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3) и 2-4) следующего содержания:
"2-1) обеспечение Председателя Совета Безопасности, Президента, Парламента, Правительства и других государственных органов Республики Казахстан разведывательной информацией и аналитическими оценками, необходимыми для принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан;
2-2) содействие в реализации политики руководства государства в политической, военно-политической, финансово-экономической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан;
2-3) обеспечение взаимодействия государственных органов и организаций Республики Казахстан в рамках разведывательного сообщества Республики Казахстан;
2-4) обеспечение безопасности загранучреждений Республики Казахстан и их персонала и реализация мер по защите государственных секретов и противодействию техническим разведкам в загранучреждениях Республики Казахстан;";
подпункт 21) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"21) организует и осуществляет разведывательную деятельность в интересах Республики Казахстан;";
дополнить пунктом 12-1-2 следующего содержания:
"12-1-2. Функции Службы внешней разведки Комитета национальной безопасности:
1) сбор, накопление, анализ, оценка, систематизация и обобщение разведывательной информации, подготовка на ее основе прогнозов, предложений и рекомендаций по защите и продвижению национальных интересов Республики Казахстан;
2) предоставление Председателю Совета Безопасности, Президенту, Парламенту, Правительству, государственным органам и государственным организациям Республики Казахстан разведывательной информации;
3) осуществление контрразведывательных и оперативно-розыскных мероприятий, радиотехнической и радиоэлектронной разведки;
4) организация и проведение мероприятий содействия, направленных на создание условий для реализации национальных интересов Республики Казахстан;
5) участие в обеспечении безопасности Президента Республики Казахстан и других охраняемых лиц за рубежом;
6) участие в подготовке заключаемых Республикой Казахстан международных договоров, разработке проектов законов и иных нормативных правовых актов;
7) выполнение международных обязательств Республики Казахстан, в том числе в сфере внешней разведки;
8) поддержание и развитие в установленном порядке контактов с подразделениями внешней разведки специальных служб, правоохранительными органами иностранных государств, международными правоохранительными организациями на основе международных договоров Республики Казахстан;

9) барлау қызметі белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын орта және қысқа мерзімге арналған стратегияларды, тактикалар мен жоспарларды әзірлеу;
10) барлау қызметін ішкі бақылауды белгіленген тәртіппен қамтамасыз ету және жүзеге асыру;
11) барлау қызметінің құқықтық негізін жетілдіру жөніндегі шараларды пысықтау және іске асыру;
12) қызметке кандидаттарды іріктеу және зерделеу, Сыртқы барлау қызметінің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің қызмет өткеру және қызметті тоқтату процесін ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының оқу орындарында және ғылыми-зерттеу мекемелерінде, сондай-ақ басқа мемлекеттердің оқу орындарында, оның ішінде арнаулы оқу орындарында кадрларды оқыту;
13) барлау қоғамдастығына қатысушылардың қызметкерлері мен әскери қызметшілерін арнайы даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
14) барлау қызметінің негізгі бағыттарын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
15) Қазақстан Республикасының барлау қоғамдастығы шеңберінде ұйымдастырушылық, жедел, талдамалық, әдістемелік, техникалық, бағдарламалық-аппараттық және өзге де бағыттар бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
16) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде және Сыртқы барлау қызметінің объектілерінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды жүзеге асыру;
17) жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Сыртқы барлау қызметінің күштерін, құралдарын және іс-қимылын құқыққа қайшы әрекеттер мен қауіп-қатерлерден қорғау шараларын іске асыру;
18) Сыртқы барлау қызметі астыртын әрекет етуін қамтамасыз ету бойынша шараларды іске асыру;
19) техникалық барлауларға қарсы іс-қимыл, Сыртқы барлау қызметінің шет елдердегі мекемелері мен объектілерін физикалық және инженерлік-техникалық қорғау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
20) жұмылдыру дайындығы бойынша іс-шараларды белгіленген тәртіппен ұйымдастыру және өткізу;
21) барлау саласы бойынша ұлттық қауіпсіздік органдарындағы жедел есептерді ұйымдастыру, үйлестіру және тікелей жүргізу;
22) ведомстволық архивті, анықтамалық, ақпараттық жүйелер мен ақпараттық ресурстарды жасау және пайдалану;
23) Қазақстан Республикасы ҰҚК Төрағасы белгілеген тәртіппен Сыртқы барлау қызметінің бөлімшелерін және Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерін қорғалған байланыспен қамтамасыз ету;
24) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен белгіленген өзге де функцияларды орындау.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) сыртқы барлауды жетілдіру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне және Үкіметіне ұсыныстар енгізуге;";

9) разработка стратегии, тактики и планов осуществляемой разведывательной деятельности на среднесрочный и краткосрочный периоды в установленном порядке;
10) обеспечение и осуществление внутреннего контроля разведывательной деятельности в установленном порядке;
11) выработка и реализация мер по совершенствованию правовой основы разведывательной деятельности;
12) подбор и изучение кандидатов на службу, организация процесса прохождения и прекращения службы сотрудников и работников Службы внешней разведки, обучения кадров в учебных заведениях и научно-исследовательских учреждениях Республики Казахстан, а также в учебных заведениях других государств, в том числе и специальных;
13) специальная подготовка и повышение квалификации сотрудников и военнослужащих участников разведывательного сообщества;
14) организация научно-методического обеспечения основных направлений разведывательной деятельности;
15) обеспечение взаимодействия государственных органов Республики Казахстан в рамках разведывательного сообщества Республики Казахстан по организационному, оперативному, аналитическому, методическому, техническому, программно-аппаратному и иным направлениям;
16) осуществление защиты сведений, составляющих государственные секреты, в загранучреждениях Республики Казахстан и на объектах Службы внешней разведки;
17) реализация мер по обеспечению собственной безопасности, защите сил, средств и деятельности Службы внешней разведки от противоправных действий и угроз;
18) реализация мер по обеспечению конспирации деятельности Службы внешней разведки;
19) организация и осуществление мероприятий по противодействию техническим разведкам, физической и инженерно-технической защите загранучреждений и объектов Службы внешней разведки;
20) организация и проведение в установленном порядке мероприятий по мобилизационной подготовке;
21) организация, координация и непосредственное ведение оперативных учетов в органах национальной безопасности по линии разведки;
22) создание и использование ведомственного архива, справочных, информационных систем и информационных ресурсов;
23) обеспечение защищенной связью подразделений Службы внешней разведки и загранучреждений Республики Казахстан в порядке, установленном Председателем КНБ;
24) выполнение иных функций, определяемых законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
пункт 13 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вносить предложения Президенту и Правительству Республики Казахстан по вопросам совершенствования внешней разведки;";

16-тармақ мынадай мазмұндағы 125-51), 125-52), 125-53), 125-54), 125-55), 125-56), 125-57), 125-58), 125-59), 125-60), 125-61), 125-62), 125-63), 125-64), 125-65), 125-66), 125-67), 125-68) тармақшалармен толықтырылсын:
"125-51) құпия;
125-52) құпия;
125-53) құпия;
125-54) құпия;
125-55) құпия;
125-56) құпия;
125-57) құпия;
125-58) құпия;
125-59) құпия;
125-60) құпия;
125-61) құпия;
125-62) құпия;
125-63) құпия;
125-64) құпия;
125-65) құпия;
125-66) құпия;
125-67) құпия;
125-68) құпия;".
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 54, 533-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы ережеде:
14-тармақтың 23) тармақшасында "және сыртқы барлау саласындағы уәкілетті органның" деген сөздер алып тасталсын.
3. "Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 13 сәуірдегі № 371 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 18, 186-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесінде:
кестенің "1. Әскери саладағы мәліметтер" деген бөлімінің 1-бағанында:
бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, он бірінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтардағы ", "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер алып тасталсын;
он үшінші абзацтағы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестенің "2. Экономика, білім, ғылым және техника саласындағы мәліметтер" деген бөлімінің 1-бағанында:
бірінші, үшінші, төртінші, жетінші, он үшінші, он төртінші, он алтыншы, жиырма үшінші абзацтардағы ", "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер алып тасталсын;
он екінші, он сегізінші, жиырма алтыншы, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтардағы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестенің "3. Сыртқы саясат және сыртқы экономика салаларындағы мәліметтер" деген бөлімінің 1-бағанында:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарда ", "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші абзацта "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 16 дополнить подпунктами 125-51), 125-52), 125-53), 125-54), 125-55), 125-56), 125-57), 125-58), 125-59), 125-60), 125-61), 125-62), 125-63), 125-64), 125-65), 125-66), 125-67), 125-68) следующего содержания:
"125-51) секретно;
125-52) секретно;
125-53) секретно;
125-54) секретно;
125-55) секретно;
125-56) секретно;
125-57) секретно;
125-58) секретно;
125-59) секретно;
125-60) секретно;
125-61) секретно;
125-62) секретно;
125-63) секретно;
125-64) секретно;
125-65) секретно;
125-66) секретно;
125-67) секретно;
125-68) секретно;".
2. В Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282 "Вопросы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 54, ст. 533):
в Положении о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в подпункте 23) пункта 14 слова "и уполномоченным органом в сфере внешней разведки" исключить.
3. В Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2000 года № 371 "Об утверждении Перечня должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 18, ст. 186):
в Перечне должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в графе 1 раздела "1. Сведения в военной области" таблицы:
в абзацах первом, третьем, четвертом, пятом, шестом, седьмом, одиннадцатом, четырнадцатом, пятнадцатом, шестнадцатом, семнадцатом, девятнадцатом и двадцатом слова ", Директор Службы внешней разведки "Сырбар" исключить;
в абзаце тринадцатом слова "Директор Службы внешней разведки "Сырбар" заменить словами "Председатель Комитета национальной безопасности";
в графе 1 раздела "2. Сведения в области экономики, образования, науки и техники" таблицы:
в абзацах первом, третьем, четвертом, седьмом, тринадцатом, четырнадцатом, шестнадцатом, двадцать третьем слова ", Директор Службы внешней разведки "Сырбар" исключить;
в абзаце двенадцатом, восемнадцатом, двадцать шестом, двадцать восьмом, двадцать девятом слова "Директор Службы внешней разведки "Сырбар" заменить словами "Председатель Комитета национальной безопасности";
в графе 1 раздела "3. Сведения во внешнеполитической и внешнеэкономической области" таблицы:
в абзацах первом, втором, третьем, четвертом и пятом слова ", Директор Службы внешней разведки "Сырбар" исключить;
в абзаце седьмом слова "Директор Службы внешней разведки "Сырбар" заменить словами "Председатель Комитета национальной безопасности";

кестенің "4. Барлау, қарсы барлау, жедел-іздестіру және өзге де қызметтер саласындағы мәліметтер" деген бөлімінің 1-бағанында:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он сегізінші абзацтарда ", "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер алып тасталсын;
4. Құпия.
5. Құпия.
6. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
7. "Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері, арнаулы мемлекеттік органдары, құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдегерлік қызмет және прокуратура органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттары бойынша тізілімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1283қбп Жарлығына: ("Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар).
8. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 12 қазандағы № 201 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж.,№ 39, 428-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 1-қосымшада:
34-тармақ алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколына 2-қосымшада:
39-тармақ алып тасталсын.
9. Күші жойылды – ҚР Президентінің 30.05.2023 № 238 Жарлығымен.
10. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттерінде:
195-суретте:
"Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі" деген жеңдегі белгілерінің бейнесі алып тасталсын.
11. "Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 55, 783-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамаларында:
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесінде:
"Медальдар:" деген бөлімде:
9-тармақ алып тасталсын:
"Төсбелгілер:" деген бөлімде:
9-тармақ алып тасталсын;
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының сипаттамаларында (бұдан әрі – Сипаттамалар):
"Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің медальдары" деген бөлім алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің төсбелгілері" деген бөлім алып тасталсын;

в графе 1 раздела "4. Сведения в области разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной и иной деятельности" таблицы:
в абзацах первом, втором, третьем, четвертом, пятом, шестом, седьмом, восьмом, десятом, одиннадцатом, двенадцатом, тринадцатом и восемнадцатом слова ", Директор Службы внешней разведки "Сырбар" исключить.
4. Секретно.
5. Секретно.
6. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
7. В Указ Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1283дсп "Об утверждении реестров должностей военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы и органов прокуратуры Республики Казахстан по категориям": (с пометкой "Для служебного пользования").
8. В Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 201 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 39, ст. 428):
в приложении 1 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному вышеназванным Указом:
пункт 34 исключить;
в приложении 2 к Государственному протоколу Республики Казахстан, утвержденному вышеназванным Указом:
пункт 39 исключить.
9. Утратил силу Указом Президента РК от 30.05.2023 № 238.
10. В Указ Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан":
в описании и рисунках образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
в рисунке 195:
изображения нарукавных знаков Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить.
11. В Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 55, ст. 783):
в перечне и описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в перечне ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований:
в разделе "Медали:":
пункт 9 исключить;
в разделе "Нагрудные знаки:":
пункт 9 исключить;
в описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – Описания):
раздел "Медали Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить;
раздел "Нагрудные знаки Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить;

12. Құпия.
13. "Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығы туралы ережені бекіту жөнінде" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 маусымдағы № 588 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 39, 563-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығы туралы ережеде:
3-тармақтың 11) тармақшасында "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің," деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын.
14. "Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 44, 647-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларында:
4-тармақта:
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;";
он екінші абзац алып тасталсын;
15. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері мен сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 627 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандарының түрлері мен сипаттамаларында:
1-тармақтың 2) тармақшасында "сыртқы барлау қызметі саласындағы уәкілетті органға," деген сөздер алып тасталсын;
24-тармақта ", Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметіне" деген сөздер алып тасталсын;
27-тармақ алып тасталсын;
32-тармақтың 1) тармақшасында "мен Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі" деген сөздер алып тасталсын;
33-тармақтың 1) тармақшасында "мен Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі" деген сөздер алып тасталсын;
34-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің арнаулы киім нысандары үлгілерінің суреттері" деген бөлімде:
20-сурет алып тасталсын;
23, 24 және 25-суреттерде "мен Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі" деген сөздер алып тасталсын;
26-суретте:
"Сырбар" Сыртқы барлау қызметі күнделікті-далалық бас киімдерге эмблемасы бар кокарданың бейнесі алып тасталсын.
16. "Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің құзыретті органдарының оқу орындарында терроризмге қарсы бөлімшелер мамандарын даярлаудағы ынтымақтастық туралы келісім бойынша Қазақстан Республикасынан құзыретті органдарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 шілдедегі № 849 Жарлығына:
1-тармақта "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі," деген сөздер алып тасталсын.

12. Секретно.
13. В Указ Президента Республики Казахстан от 24 июня 2013 года № 588 "Об утверждении Положения об Антитеррористическом центре Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 39, ст. 563):
в Положении об Антитеррористическом центре Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в подпункте 11) пункта 3 слова "Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"," исключить;
подпункт 2) пункта 6 исключить.
14. В Указ Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 "Об утверждении Правил организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма" (САПП Республики Казахстан 2013 г., № 44, ст. 647):
в Правилах организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма, утвержденных вышеназванным Указом:
в пункте 4:
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;";
абзац двенадцатый исключить.
15. В Указ Президента Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 627 "Об утверждении видов и описании специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан":
в видах и описании специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
в подпункте 2) пункта 1 слова "уполномоченному органу в сфере внешней разведки," исключить;
в пункте 24 слова "и Службе внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить;
пункт 27 исключить;
в подпункте 1) пункта 32 слова "и Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить;
в подпункте 1) пункта 33 слова "и Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить;
подпункт 3) пункта 34 исключить;
в разделе "Рисунки образцов специальной формы одежды сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан":
рисунок 20 исключить;
в рисунках 23, 24 и 25 слова "и Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить;
в рисунке 26:
изображения кокарды с эмблемой к головным уборам повседневно-полевым Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить.
16. В Указ Президента Республики Казахстан от 1 июля 2014 года № 849 "Об определении компетентных органов от Республики Казахстан по Соглашению о сотрудничестве в подготовке специалистов антитеррористических подразделений в учебных заведениях компетентных органов государств-участников Содружества Независимых Государств":
в пункте 1 слова "Службу внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"," исключить.

17. "Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымына мүше мемлекеттер үшін әскери кадрлар даярлау туралы келісімді іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 26 тамыздағы № 310 Жарлығына:
1-тармақта "және Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі" деген сөздер алып тасталсын.
18. Құпия.
19. "Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 12 ақпандағы № 838 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы ережеде:
6-тармақта ", Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің директоры" деген сөздер алып тасталсын.
20. "Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің терроризмге және экстремизмнің өзге де зорлық-зомбылық көріністеріне қарсы күресті жүзеге асыратын құзыретті органдарды материалдық-техникалық қамтамасыз етудегі ынтымақтастығы туралы келісімін іске асыру жөніндегі құзыретті мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 6 маусымдағы № 65 Жарлығына:
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі," деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 163 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының
ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығы.
2. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 1135 Жарлығы.
3. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің әскери рәміздері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 1 ақпандағы № 1147 Жарлығы.
4. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 126 Жарлығы.
5. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 281 Жарлығы.

17. В Указ Президента Республики Казахстан от 26 августа 2016 года № 310 "О мерах по реализации Соглашения о подготовке военных кадров для государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности":
в пункте 1 слова "и Службу внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить.
18. Секретно.
19. В Указ Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2019 года № 838 "О некоторых вопросах Совета Безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Совете Безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 6 слова ", Директор Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить.
20. В Указ Президента Республики Казахстан от 6 июня 2019 года № 65 "Об определении компетентных органов по реализации Соглашения государств – участников Содружества Независимых Государств о сотрудничестве в материально-техническом обеспечении компетентных органов, осуществляющих борьбу с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма":
в пункте 1:
слова "Службу внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"," исключить;
слова "Министерство цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" заменить словами "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан".
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 18 сентября 2019 года № 163
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
2. Указ Президента Республики Казахстан от 6 января 2011 № 1135 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
3. Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2011 года № 1147 "О воинских символах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
4. Указ Президента Республики Казахстан от 22 июля 2011 № 126 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
5. Указ Президента Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 281 "О внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".

6. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 мамырдағы № 559 Жарлығы.
7. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 12 ақпандағы № 752 Жарлығы.
8. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 25 шілдедегі № 863 Жарлығы.
9. "Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 наурыздағы № 773 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 9 қыркүйектегі № 84 Жарлығы.
10. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 14 наурыздағы № 446 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 11, 59-құжат).

6. Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2013 года № 559 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
7. Указ Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2014 года № 752 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
8. Указ Президента Республики Казахстан от 25 июля 2014 года № 863 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
9. Указ Президента Республики Казахстан от 9 сентября 2015 года № 84 "О внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 26 марта 2009 года № 773 "О некоторых вопросах Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар".
10. Пункт 13 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 14 марта 2017 года № 446 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 11, ст. 59).