Ұлттық валюта - Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 804 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 804 Жарлығы
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасы жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Мына:
1) "Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 25 қыркүйектегі № 1193 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 38, 384-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 25 қыркүйектегі № 1193 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 26 маусымдағы № 624 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 31, 309-құжат);
3) "Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 25 қыркүйектегі № 1193 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 29 қаңтардағы № 743 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 3, 16-құжат);
4) "Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 25 қыркүйектегі № 1193 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 185 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 38, 384-құжат; 2008 ж., № 31, 309-құжат; 2014 ж., № 3, 16-құжат; 2016 ж., № 7, 27-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 804 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесi банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасы
Ескерту. Тұжырымдамада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесi банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасы (бұдан әрi – Тұжырымдама) ұлттық валюта – Қазақстан теңгесi банкноттары мен монеталарының дизайнын (бұдан әрi – банкноттар мен монеталар дизайны) әзiрлеудiң негiзгi қағидаттарын айқындайды.

Об утверждении Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге
Указ Президента Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 804.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге в новой редакции.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
2. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2003 года № 1193 "Об утверждении Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 38, ст. 384);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2008 года № 624 "О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2003 года № 1193" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 31, ст. 309);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 29 января 2014 года № 743 "О внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2003 года № 1193 "Об утверждении Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 3, ст. 16);
4) Указ Президента Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 185 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2003 года № 1193 "Об утверждении Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 38, ст. 384; 2008 г., № 31, ст. 309; 2014 г., № 3, ст. 16; 2016 г., № 7, ст. 27).
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 12 декабря 2018 года № 804
Концепция дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге
Сноска. В заголовок и по всему тексту слово "тенге" заменено словом "теңге" в соответствии с Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Концепция дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге (далее – Концепция) определяет основные принципы разработки дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге (далее – дизайн банкнот и монет).

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) айналысқа шығаратын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – Қазақстан теңгесінің банкноттары мен монеталары Ұлттық Банктің сөзсiз мiндеттемелерi болып табылады және оның барлық активтерiмен қамтамасыз етiледi және олардың белгiленген құнымен Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қабылдануға мiндеттi.
3. Осы Тұжырымдамада пайдаланылатын ұғымдар:
1) банкноттар мен монеталар – Ұлттық Банк айналысқа шығаратын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгенің ақша белгілері;
2) инвестициялық монеталар – инвестициялау және жинақтау объектiсi болып табылатын, бағалы металдардан дайындалған монеталар;
3) коллекциялық монеталар – коллекциялау және жинақтау объектiсi болып табылатын, бағалы металдардан, сол сияқты бағалы емес металдардан жасалған, шектеулі таралыммен дайындалған мерекелік, естелік және өзге де арнайы соғылған монеталар;
4) айналыстағы монеталар – бағалы емес металдардан дайындалған және қолма-қол ақша айналысына арналған монеталар.
4. Банкноттар мен монеталарды дайындаған кезде денсаулыққа зияны жоқ материалдар пайдаланылады.
5. Банкноттар мен монеталардың дизайнын және олардың номиналдық құнын Ұлттық Банк Басқармасы осы Тұжырымдама негізінде айқындайды.
2-тарау. Банкноттар мен монеталар дизайнының ерекшеліктері
6. Банкноттар мен монеталар дизайнының мiндеттi элементтері:
1) номиналдың цифрмен және (немесе) әріппен белгiленуi;
2) түпнұсқалығын айқындауға мүмкiндiк беретiн және қолданыстағы қорғау технологияларын қолдана отырып, қолдан жасаудан қорғауды қамтамасыз ететiн элементтер;
3) эмитент елінің және (немесе) эмитенттің ресми атауы;
4) банкноттардың бет жағында және монеталардың бет немесе сырт жағында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі болып табылады.
7. Банкноттар дизайнының қосымша элементтері:
1) сериялық нөмірі және дизайнының бекітілген жылы;
2) төрағалығы кезінде банкноттардың дизайны бекітілген Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының қолы;
3) банкноттарды қолдан жасау үшін жауаптылық туралы жазба.
Соғылған жылы монеталар дизайнының қосымша элементі болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 31.07.2023 № 291 Жарлығымен.
8. Банкноттар мен монеталар дизайнында мынадай бейнелердiң бiрi және (немесе) бiрнешеуi пайдаланылады:
1) қазақтың ою-өрнегі немесе оның құрамдас бөлiктерi;
2) Қазақстанның тарихына және дамуына үлес қосқан аса көрнектi тұлғалардың портреттері;
3) Қазақстанның бірегей тарихи, географиялық орындары және сәулет ескерткіштері және (немесе) олардың бөліктері;

2. Банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского теңге, выпускаемые в обращение Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), являются безусловными обязательствами Национального Банка и обеспечиваются всеми его активами и обязательны к приему по их нарицательной стоимости на всей территории Республики Казахстан.
3. Понятия, используемые в настоящей Концепции:
1) банкноты и монеты – денежные знаки национальной валюты Республики Казахстан – теңге, выпускаемые в обращение Национальным Банком;
2) инвестиционные монеты – монеты, изготовленные из драгоценных металлов, являющиеся объектом инвестирования и накопления;
3) коллекционные монеты – юбилейные, памятные и иные монеты специального чекана, изготовленные ограниченным тиражом, как из драгоценных, так и из недрагоценных металлов, являющиеся объектом коллекционирования и накопления;
4) циркуляционные монеты – монеты, изготовленные из недрагоценных металлов и предназначенные для наличного денежного обращения.
4. При изготовлении банкнот и монет используются безопасные для здоровья материалы.
5. Дизайн банкнот и монет и их номинальная стоимость определяются Правлением Национального Банка на основе настоящей Концепции.
Глава 2. Особенности дизайна банкнот и монет
6. Обязательными элементами дизайна банкнот и монет являются:
1) цифровое и (или) буквенное обозначение номинала;
2) элементы, позволяющие определить подлинность и обеспечивающие защиту от подделки, с применением существующих технологий защиты;
3) официальное наименование страны эмитента и (или) эмитента;
4) изображение Государственного Герба Республики Казахстан, размещаемое на лицевой стороне банкнот и на лицевой или оборотной стороне монет.
7. Дополнительными элементами дизайна банкнот являются:
1) серийный номер и год утверждения дизайна;
2) подпись Председателя Национального Банка Республики Казахстан, при котором утвержден дизайн банкнот;
3) надпись об ответственности за подделку банкнот.
Дополнительным элементом дизайна монет является год чеканки.
Сноска. Пункт 7 – в редакции Указа Президента РК от 31.07.2023 № 291.
8. В дизайне банкнот и монет используется одно и (или) несколько из следующих изображений:
1) казахский орнамент или его составные части;
2) портреты выдающихся личностей, внесших вклад в историю и развитие Казахстана;
3) уникальные исторические, географические места и архитектурные памятники Казахстана и (или) их фрагменты;

4) мемлекеттік және халықаралық оқиғаларға арналған бейнелер;
5) Қазақстан флорасы мен фаунасының бейнелері;
6) Қазақстанның тарихына, мемлекеттілiгiне, саясатына, құқығына, экономикасына, ғылымына, біліміне, мәдениетіне, өнеріне, спортына, дамуына байланысты бейнелер;
7) дүниежүзінің құндылықтарына, игілігіне, тарихына және мәдениетіне байланысты бейнелер;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тауар белгісінің (логотипінің) бейнесі;
9) өзге де цифрмен және әріппен берілген жазбалар.
9. Банкноттар мен айналыстағы монеталардың дизайны бірыңғай дизайнерлік безендіру негізінде әзірленеді.
10. Банкноттар мен монеталар дизайнында пайдаланылатын жазбалар мәтіні мемлекеттік тілде ресімделеді. Инвестициялық және коллекциялық монеталар дизайнында шет тілдерде жазбалар пайдалануға жол беріледі.
11. Инвестициялық және коллекциялық монеталар дизайнында монеталар дайындалған металды, оның сынамын және массасын білдіретін жазбаларды пайдалануға жол беріледі.

4) изображения, посвященные государственным и международным событиям;
5) изображения представителей флоры и фауны Казахстана;
6) изображения, связанные с историей, государственностью, политикой, правом, экономикой, наукой, образованием, культурой, искусством, спортом, развитием Казахстана;
7) изображения, связанные со всемирными ценностями, достояниями, историей и культурой;
8) изображение товарного знака (логотипа) Национального Банка Республики Казахстан;
9) иные цифровые и буквенные надписи.
9. Дизайн банкнот и циркуляционных монет разрабатывается на основе единого дизайнерского оформления.
10. Текст надписей, используемых в дизайне банкнот и монет, оформляется на государственном языке. В дизайне инвестиционных и коллекционных монетах допускается использование надписей на иностранных языках.
11. В дизайне инвестиционных и коллекционных монет допускается использование надписей, обозначающих металл, из которого изготовлены монеты, его пробу и массу.