Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі және оның қорытындылары бойынша арнайы сыйлық беру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 880 Жарлығымен
Қазақстан Республикасы Президенті мен
Үкіметі актілерінің жинағында және
республикалық баспасөзде жариялануға тиіс
Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.05.2025 № 880 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жыл сайын өткізу белгіленсін.
2. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық тағайындалсын.
3. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес құрамда Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
4. Қоса беріліп отырған:
1) Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық беру қағидалары;
2) Комиссия туралы ереже бекітілсін.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 24 қарашадағы
№ 590 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық беру
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық (бұдан әрі – сыйлық) тиісті әкімдіктерге жыл сайын бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өткізілген өңірлер мен қалалар рейтингі негізінде кәсіпкерлікті қолдау, дамыту саласында елеулі нәтижелерге қол жеткізгені және бизнесті ашу мен жүргізу үшін қолайлы жағдайлар жасағаны үшін беріледі.
2. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы рейтинг өткізуді ұйымдастырушы (бұдан әрі – ұйымдастырушы) болып табылады.
Ұйымдастырушыға мынадай функциялар жүктеледі:
1) бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін өткізу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
2) пікіртерім мен статистикалық деректер негізінде жыл сайын бизнес жүргізудің жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін өткізу;
3) бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өткізілген өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелерін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізу және Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) отырыстарын өткізуге жәрдем көрсету;

О рейтинге регионов и городов по легкости ведения бизнеса и присуждении специальной премии по его итогам
Указ Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
и республиканской печати
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Установить ежегодное проведение рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса.
2. Учредить специальную премию по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса.
3. Образовать Комиссию по подведению итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему Указу.
4. Утвердить прилагаемые:
1) Правила присуждения специальной премии по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
2) Положение о Комиссии.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 ноября 2017 года
№ 590
ПРАВИЛА
присуждения специальной премии по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
1. Специальная премия по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – премия) присуждается соответствующим акиматам ежегодно на основе проведенного рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса за значительные достижения в области поддержки, развития предпринимательства и создание благоприятных условий для открытия и ведения бизнеса.
2. Организатором проведения рейтинга является Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – организатор).
На организатора возлагаются следующие функции:
1) разработка и утверждение методики проведения рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
2) ежегодное проведение рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса на основании опросных и статистических данных;
3) внесение результатов проведенного рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса в Администрацию Президента Республики Казахстан и оказание содействия в проведении заседаний Комиссии по подведению итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – Комиссия);

4) дипломдарды, награда белгілерін дайындау мен ресімдеуді қамтамасыз ету;
5) жеңімпаздарды марапаттау салтанатына ақпараттық материалдарды дайындау;
6) үздік өңірлер мен қалалар тәжірибесін таратуға жәрдем көрсету.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.02.2021 № 507; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлықтарымен.
3. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін өткізу шеңберінде ұйымдастырушы мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салуды жіберу арқылы статистикалық деректерді жинауды жүзеге асырады.
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін өткізу кезінде статистикалық деректер мен өзге де ақпараттың анықтығына тиісті ақпаратты ұсынған мемлекеттік органдар жауапты болады.
4. Ұйымдастырушы жыл сайын 20 маусымнан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне өткізілген рейтингтің нәтижелері бойынша материалдарды ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.05.2023 № 221 Жарлығымен.
5. Ұйымдастырушы енгізген материалдар негізінде Комиссия бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындысын шығарады.
6. Сыйлықты беру форматы, өткізу уақыты мен орны туралы шешімді Комиссия жыл сайын Қазақстан Республикасы Президентінің келісуі бойынша қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 24 қарашадағы
№ 590 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) алқалы орган болып табылады және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қызметкерлері, орталық мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың басшылары қатарынан қалыптастырылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Комиссияның міндеттері мен құқықтары
3. Комиссияның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – ұйымдастырушы) өткізілген рейтингтің нәтижелері бойынша ұсынатын материалдарды қарау, бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару және жеңімпаздарды айқындау;
2) жеңімпаздарды марапаттау салтанатының форматы, өткізу уақыты мен орны бойынша ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентімен келісу;

4) обеспечение изготовления и оформления дипломов, наградных знаков;
5) подготовка информационных материалов к церемонии награждения победителей;
6) содействие распространению опыта лучших регионов и городов.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 11.02.2021 № 507; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 26.11.2022 № 5.
3. В рамках проведения рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса организатором осуществляется сбор статистических данных путем направления запросов в государственные органы и организации.
Ответственность за достоверность статистических данных и иной информации при проведении рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса несут государственные органы, представляющие соответствующую информацию.
4. Организатор ежегодно не позднее 20 июня представляет в Администрацию Президента Республики Казахстан материалы по результатам проведенного рейтинга.
Сноска. Пункт 4 – в редакции Указа Президента РК от 16.05.2023 № 221.
5. На основании внесенных организатором материалов Комиссия подводит итоги рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса.
6. Решение о формате, времени и месте проведения присуждения премии принимается Комиссией ежегодно по согласованию с Президентом Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 ноября 2017 года
№ 590
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по подведению итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
Глава 1. Общие положения
1. Комиссия по подведению итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – Комиссия) является коллегиальным органом и формируется из числа работников Администрации Президента Республики Казахстан, руководителей центральных государственных органов и иных организаций.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Глава 2. Задачи и права Комиссии
3. Задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение представляемых Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – организатор) материалов по результатам проведенного рейтинга, подведение итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса и определение победителей;
2) согласование с Президентом Республики Казахстан предложений по формату, времени и месту проведения церемонии награждения победителей;

3) Қазақстан Республикасының Президентіне бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындылары бойынша есеп қалыптастыру және қажет болған жағдайда, екі жыл және одан көп жыл қатарынан рейтингте төмен позицияда тұрған әкімшілік-аумақтық бірліктердің басшыларының – лауазымды адамдардың жауапкершілігін қарау бойынша ұсыныстар енгізу;
4) Қазақстан Республикасының Президенті белгілеген және Комиссия шешімімен белгіленген Комиссияға жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де функцияларды атқару болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 11.02.2021 № 507; 26.11.2022 № 5 Жарлықтарымен.
4. Комиссияның өз міндеттемелеріне сәйкес:
1) мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуға;
2) ұйымдастырушыдан және басқа мемлекеттік органдардан Комиссияның міндеттерін іске асыру үшін қажетті қосымша материалдар сұратуға және алуға;
2-1) қосымша материалдарды қарау кезінде балдардың жиынтық көлеміне түзету коэффициенттерін қолдану;
3) ұйымдастырушыға бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жүргізу әдістемесін жетілдіру жөнінде ұсынымдар беруге құқығы бар;
4) Комиссияға жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтары бар.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 11.02.2021 № 507 Жарлығымен.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссия құрамына:
1) Комиссия төрағасы;
2) Комиссия төрағасының орынбасары;
3) Комиссия хатшысы;
4) Комиссия мүшелері кіреді.
6. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарда төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
7. Комиссия хатшысы:
1) қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерін тарта отырып, ұйымдастырушыдан келіп түскен материалдарды алдын ала қарауды ұйымдастырады;
2) бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне есептің жобасын дайындауды қамтамасыз етеді;
3) Комиссия мүшелерінің қарауына өткізілген рейтинг нәтижелері бойынша ұйымдастырушы әзірлеген материалдарды, Қазақстан Республикасының Президентіне бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі қорытындылары бойынша есеп жобасын және жұмыс үшін қажетті өзге де ақпаратты ұсынады;
4) Комиссия отырыстарын дайындау мен өткізуді ұйымдастырады.

3) формирование отчета Президенту Республики Казахстан по итогам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса и внесение, в случае необходимости, предложений по рассмотрению ответственности должностных лиц – руководителей административных территориальных единиц, которые два и более лет подряд занимают низкие позиции в рейтинге;
4) осуществление иных функций, установленных Президентом Республики Казахстан и решениями Комиссии, необходимых для осуществления возложенных на Комиссию задач.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 11.02.2021 № 507; Президента РК от 26.11.2022 № 5.
4. В соответствии со своими задачами Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с государственными органами и иными организациями;
2) запрашивать и получать от организатора и других государственных органов дополнительные материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
2-1) при рассмотрении дополнительных материалов применять поправочные коэффициенты к суммарному объему баллов;
3) давать организатору рекомендации по совершенствованию методики проведения рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
4) иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внсеенным Указом Президента РК от 11.02.2021 № 507.
Глава 3. Организация деятельности Комиссии
5. В состав Комиссии входят:
1) председатель Комиссии;
2) заместитель председателя Комиссии;
3) секретарь Комиссии;
4) члены Комиссии.
6. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.
7. Секретарь Комиссии:
1) организует предварительное рассмотрение поступивших от организатора материалов с привлечением, при необходимости, структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан;
2) обеспечивает подготовку проекта отчета Президенту Республики Казахстан по итогам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
3) представляет на рассмотрение членам Комиссии материалы по результатам проведенного рейтинга, подготовленные организатором, проект отчета Президенту Республики Казахстан по итогам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса и иную необходимую для работы информацию;
4) организует подготовку и проведение заседаний Комиссии.

8. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі. Комиссия отырысының Комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңдық күші бар деп есептеледі.
Комиссия отырыстарына қатысу үшін лауазымды адамдар, өзге де ұйымдардың өкілдері мен тәуелсіз сарапшылар тартылуы мүмкін.
9. Ашық дауыс беруді өткізу жолымен айқындалатын Комиссия шешімі оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс саны тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Шешім отырыстың хаттамасымен ресімделеді және оған қатысып отырған Комиссия мүшелерінің барлығы қол қояды.
10. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 24 қарашадағы
№ 590 Жарлығына
ҚОСЫМША
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 29.06.2024 № 591; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 12.02.2025 № 779 (06.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін кеңесшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Әлеуметтік-экономикалық саясат бөлімінің меңгерушісі, хатшы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Мемлекеттік бақылау бөлімінің меңгерушісі
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)

8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Для участия в заседаниях Комиссии могут привлекаться должностные лица, представители иных организаций и независимые эксперты.
9. Решение Комиссии, определенное путем открытого голосования, считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председательствующего считается решающим. Решение оформляется протоколом заседания и подписывается всеми присутствующими членами Комиссии.
10. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимается Президентом Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 ноября 2017 года № 590
СОСТАВ
Комиссии по подведению итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 29.06.2024 № 591; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 12.02.2025 № 779 (вводится в действие с 06.01.2025).
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, председатель
советник Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы, заместитель председателя
заведующий Отделом социально-экономической политики Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь
первый заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
заведующий Отделом государственного контроля Администрации Президента Республики Казахстан
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)