Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамалары;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
2. Осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес құрамда Мемлекеттік рәміздер және ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
3. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
4. Ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларды, сондай-ақ оларға куәліктерді дайындау жөніндегі шығыстар республикалық бюджетте тиісті мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге көзделетін қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155.
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень и описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
2. Образовать Республиканскую комиссию по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград (далее - Комиссия) в составе согласно приложению 1 к настоящему Указу.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
4. Расходы по изготовлению ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, а также удостоверений к ним осуществляются за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на обеспечение деятельности соответствующего государственного органа.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

5. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 23 мамырдағы № 3526 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 22, 191-құжат; 2002 ж., № 16, 169-құжат):
тақырыбындағы "мен ведомстволық наградалары" деген сөздер алып тасталсын;
кіріспесіндегі "нышандары мен ведомстволық наградаларын" деген сөздер "нышандарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
алып тасталсын;
мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандарын дайындауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарын дайындайтын кәсіпорындар жүзеге асырады деп белгіленсін.";
мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Нышандарды дайындау бюджетте Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарын ұстауға бөлінетін қаражат есебінен жүзеге асырылады деп белгіленсін.";
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 3 маусымдағы № 607 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 29, 279-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі туралы ережесінде:
13) тармақшасы алып тасталсын.
6. Осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілерінің күші жойылды деп танылсын.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлық қолданысқа енгізілген күннен бастап үш ай ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларын бекітсін;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі мен сипаттамаларын бекітсін;
3) осы Жарлықты іске асыру жөніндегі өзге де шараларды қабылдасын.
8. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамалары
Ескерту. Тізбе мен сипаттаманың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
Ескерту. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамаларында "(Республикалық ұланды)" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.

5. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 "О символах и ведомственных наградах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 191; 2002 г., № 16, ст. 169):
в заголовке слова "и ведомственных наградах" исключить;
в преамбуле слова "и ведомственных наград" исключить;
пункт 2 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Установить, что изготовление символов органов национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется предприятиями, изготавливающими государственную символику Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Установить, что изготовление символов осуществляется за счет средств, определяемых бюджетом на содержание органов национальной безопасности Республики Казахстан.";
2) в Указ Президента Республики Казахстан от 3 июня 2008 года № 607 "Об утверждении Положения о Службе охраны Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 29, ст. 279):
в Положении о Службе охраны Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 13) пункта 18 исключить.
6. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему Указу.
7. Правительству Республики Казахстан в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего Указа:
1) утвердить Правила награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан;
2) утвердить перечень и описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан;
3) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
8. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
Перечень и описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
Сноска. Перечень и описания с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.05.2017 № 471; от 26.11.2022 № 5.

1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі
Ескерту. 1-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
Медальдар:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты:
1) "Сот жүйесінің ардагері";
2) I, II, ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
3) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін".
1-1. Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты:
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін".
Ескерту. 1-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы:
1) "Прокуратура ардагері";
2) I, II, III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
3) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін".
3. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы:
"Қаржы сақшысы".
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті:
1) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері";
2) І, II, III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
3) "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін";
4) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін";
5) алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
6) "Шекараны үздік күзеткені үшін".
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
5. Алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет):
1) І, II, III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
2) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін".

1. Перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
Медали:
1. Верховного Суда Республики Казахстан:
1) "Сот жүйесінің ардагері" ("Ветеран судебной системы");
2) "Мінсіз қызметі үшін" ("За безупречную службу") I, II, III степеней;
3) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" ("За вклад в развитие международного сотрудничества").
1-1. Конституционного Суда Республики Казахстан:
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" ("За вклад в укрепление конституционной законности").
Сноска. Подраздел дополнен пунктом 1-1 в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); в редакции Указа Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Генеральной прокуратуры Республики Казахстан:
1) "Прокуратура ардагері" ("Ветеран прокуратуры");
2) "Miнciз қызметі үшін" ("За безупречную службу") I, ІІ, III степеней;
3) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" ("За вклад в развитие международного сотрудничества").
3. Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан:
Қаржы сақшысы" ("На страже финансов").
Сноска. Пункт 3 – в редакции Указа Президента РК от 26.11.2022 № 5.
4. Комитета национальной безопасности Республики Казахстан:
1) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" ("Ветеран Комитета национальной безопасности");
2) "Miнciз қызметі үшін" ("За безупречную службу") І, II, ІІІ степеней;
3) "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" ("За вклад в обеспечение национальной безопасности");
4) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" ("За вклад в развитие международного сотрудничества");
5) Исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
6) "Шекараны үздік күзеткені үшін" ("За отличную охрану границы").
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
5. Исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
6. Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы):
1) "Мінсіз қызметі үшін" ("За безупречную службу") I, II, III степеней;
2) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" ("За внесенный вклад в обеспечение правопорядка").

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы оң жақ бөлігі - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туымен түстес, сол бөлігі - қызыл түсті жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (2-қосымша)
Медаль диаметрі 34 мм шеңбер нысанындағы жезден дайындалады.
Медальдің бет жағында ортада жоғары жақта шаңырақ бейнесі орналасқан. Шаңырақтан төменірек үстіне таразы қойылған тұғыр бейнесі орналасады. Барлық бейнелер жылтырақ алтын түсті.
Медальдің сыртқы жағында ортада "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі бөлігінде - "20 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Бейнелердің бедері шығыңқы күңгірт.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында ені 5 мм екі қызыл жолақ, олардың ортасында ені 6 мм сары жолақ орналасады.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (3-қосымша)
Медаль диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанындағы мельхиордан дайындалады.
Медальдің бет жағында ортада жоғары жақта шаңырақ бейнесі орналасқан. Шаңырақ аясы жылтырақ. Шаңырақтан төменірек үстіне таразы қойылған тұғыр бейнесі орналасады. Барлық бейнелер жылтырақ алтын түсті.
Медальдің сыртқы жағында ортада "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі бөлігінде - "15 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Бейнелердің бедері шығыңқы күңгірт.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында ені 3 мм екі сары жолақ орналасады, олар үш қызыл жолақпен кезектеседі, олардың шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағысының ені 2 мм.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (4-қосымша)
Медаль диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанындағы мельхиордан дайындалады.
Медальдің бет жағында ортада жоғары жақта шаңырақ бейнесі орналасқан. Шаңырақ аясы жылтырақ. Шаңырақтан төменірек үстіне таразы қойылған тұғыр бейнесі орналасады. Барлық бейнелер жылтырақ сұр түсті.
Медальдің сыртқы жағында ортада "MІHCІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі бөлігінде - "10 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Бейнелердің бедері шығыңқы күңгірт.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой, правая половина которой цвета Государственного Флага Республики Казахстан, левая - красного цвета.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Miнciз қызметі үшін" I степени (приложение 2)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре сверху расположено изображение шанырака. Ниже шанырака располагается изображение пьедестала с покоящимися на нем весами. Все изображения блестящего золотистого цвета.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCІЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH", в нижней части - надпись "20 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. Рельеф изображений выступающий матированный.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две красные полосы шириной 5 мм, между которыми находится желтая полоса шириной 6 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшiн" II степени (приложение 3)
Медаль изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре сверху расположено изображение шанырака. Фон шанырака блестящий. Ниже шанырака располагается изображение пьедестала с покоящимися на нем весами. Все изображения золотистого цвета.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH", в нижней части - надпись "15 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. Рельеф изображений выступающий матированный.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две желтые полосы шириной 3 мм, чередующиеся с тремя красными полосами, крайние из которых шириной 4 мм, средняя 2 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшiн" III степени (приложение 4)
Медаль изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре сверху расположено изображение шанырака. Фон шанырака блестящий. Ниже шанырака располагается изображение пьедестала с покоящимися на нем весами. Все изображения серого цвета.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH", в нижней части - надпись "10 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. Рельеф изображений выступающий матированный.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында ені 2 мм үш сары жолақ орналасады, олар төрт қызыл жолақпен кезектеседі, олардың шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағыларының ені 1 мм.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі
үшін" (5-қосымша)
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанындағы жезден дайындалады.
Медальдің бет жағында ортада жоғары жақта жер шарының бейнесі, жер шары бейнесінің астында - үстіне таразы қойылған тұғыр орналасқан. Тұғырдың беті күңгірт. Жиектің жоғарғы ішкі жағын бойлай "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын түстес. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы оң бөлігі - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туымен түстес, сол бөлігі - жасыл түсті жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм болатын алты бұрышты тағанға жалғанады.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының медалі
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" (5-1-қосымша)
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 32 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден дайындалады.
Медальдің бет жағында ортада "Қазақстан Конституциясы" деген жазу бар, жоғарыда шаңырақ бейнесі орналасқан. Төменгі бөлігінде Қазақстан Республикасының Конституциясын білдіретін кітап бейнеленген. Айналдыра көмкерген бидай қауызынан гүлтәж көрсетілген. Медальдің шетін бойлай мемлекеттік тілде "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген. Бейнелердің бедері шығыңқы күңгірт.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Таған сары түстес металдан (жезден) жасалып, бет жағы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған. Тағанның сырт жағында бұйымды киімге қадауға арналған визорлы бекіткіші бар түйреуіш орналасқан.
Барлық медальдар нөмірленген, нөмірі ойып жазылған.
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының медальдары
"Прокуратура ардагері" (6-қосымша)

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются три желтые полосы шириной 2 мм, чередующиеся с четырьмя красными полосами, крайние из которых шириной 4 мм, средние 1 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
(приложение 5)
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали сверху в центре помещено изображение земного шара, под изображением земного шара - пьедестал с покоящимися на нем весами. Поверхность пьедестала матированная. По верхнему внутреннему краю ободка расположена надпись "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін". Поверхность медали блестящая.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые, золотистого цвета. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой, правая половина которой цвета Государственного Флага Республики Казахстан, левая - зеленого цвета.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль Конституционного Суда Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023).
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін"
(приложение 5-1)
Медаль "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне медали в центре имеется надпись "Қазақстан Конституциясы", сверху расположено изображение шанырака. В нижней части изображена книга, символизирующая Конституцию Республики Казахстан. Вокруг показан венок из колосьев пшеницы. По краю изображения нанесена надпись на государственном языке "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін".
Все изображения и текст на медали выступающие. Края медали окаймлены бортиком. Рельеф изображений выступающий матированный.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм. Колодка изготавливается из металла желтого цвета (латуни) и с лицевой стороны обтянута шелковой муаровой лентой голубого цвета. На оборотной стороне колодки установлена булавка с визорным замком для закрепления изделия на одежде.
Все медали номерные, номер выполнен гравировкой.
Медали Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
"Прокуратура ардагері" (приложение 6)

Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Прокуратура ардагері" медалі екі құрамды (негізі мен қондырмасы) құрылымнан тұрады және диаметрі 40 мм сегіз бұрышты жұлдыз түрінде жасалған.
Медальдің негізі сәулелері сары және күрең эмальмен боялған сегіз бұрышты жұлдыз түрінде жасалған. Медальдің негізі мельхиордан дайындалады.
Медальдің қондырма элементі сегіз бұрышты жұлдыз түрінде жасалған, оның ортасындағы көк түсті аяда астында айқастырылған, жүздері төмен бағытталған екі қылыш бар дөңгелек қалқан орналасқан. Қалқан ұлттық ою-өрнек белгісімен жиектелген. Қалқанның ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бедерлі бейнесі орналасады. Қалқанның нобайын бойлай "ПРОКУРАТУРА АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Жапсырма элемент жезден жасалады.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орындалған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы, ені 32 мм және биіктігі 50 мм, төменгі жақ бұрыштары қиық, тікбұрышты тағанға жалғанады. Таған көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған. Лентаның ортасында ені 3 мм сары түсті жолақ орналасқан, сары түсті жолақтың шетін бойлай ені 2 мм қызыл түсті екі жолақ орналасқан.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (7-қосымша)
I дәрежелі "MIHCІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанындағы жезден дайындалады.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Медальдің беті жылтырақ.
Медальдің бет жағында ортада сегіз бұрышты, ою-өрнекті алтын түстес жұлдыз орналасып, астында айқастырылған, жүздері төмен бағытталған екі қылышы бар дөңгелек қалқан орналасқан. Қалқанның ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бедерлі бейнесі орындалған. Қалқан ұлттық ою-өрнек белгісімен жиектелген. Қалқанның нобайын бойлай "ҚАЗАҚСТАН ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің төменгі бөлігінде ернеуді бойлай Мемлекеттік Тудағы ою-өрнекке ұқсас ою-өрнек орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орындалған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм көк қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 3 мм сары жолақ орналасқан.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (8-қосымша)
II дәрежелі "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанындағы мельхиордан дайындалады.
Медальдағы барлық суреттер мен жазбалар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Медальдің беті жылтырақ.
Медальдің бет жағында ортада жезден дайындалған алтын түстес ою-өрнекті сегіз бұрышты жұлдыз орналасқан. Жұлдыздың ортасында айқастырылған, жүздері төмен бағытталған екі қылышы бар дөңгелек қалқан орналасқан. Қалқанның ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бедерлі бейнесі орындалған. Қалқан ұлттық ою-өрнек белгісімен жиектелген. Қалқанның нобайын бойлай "ҚАЗАҚСТАН ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің төменгі бөлігінде ернеуді бойлай Мемлекеттік Тудағы ою-өрнекке ұқсас ою-өрнек орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орындалған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм көк қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 2 мм сары екі жолақ орналасқан, олардың ортасы ені 1 мм көк жолақпен бөлектелген.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (9-қосымша)
III дәрежелі "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында мельхиордан дайындалады.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Медальдің беті жылтырақ.
Медальдің бет жағының ортасында беті күңгірттелген сегіз бұрышты, ою-өрнекті жұлдыз орналасқан, оның ортасында айқастырылған, жүздері төмен бағытталған екі қылышы бар дөңгелек қалқан орналасқан. Қалқанның ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бедерлі бейнесі орындалған. Қалқан ұлттық ою-өрнек белгісімен жиектелген. Қалқанның нобайын бойлай "ҚАЗАҚСТАН ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің төменгі бөлігінде ернеуді бойлай Мемлекеттік Тудағы ою-өрнекке ұқсас ою-өрнек орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу орындалған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм көк қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 2 мм сары үш жолақ орналасқан, олардың ортасы ені 1 мм екі көк жолақпен бөлектелген.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесіүшін" (10-қосымша)
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі қолдан құрастырылған екі бөлек штампіленген элементтерден жасалған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Медальдің негізі жезден жасалған және диаметрі 45 мм, жеті бұрышты жұлдыздан тұрады, оның ортасында бір бөлігі көк және күрең түсті эмальға боялған жан-жаққа тараған бедерлі сәулелері орындалған.
Жұлдыздың сәулелерінде ақ түсті эмальмен боялған шеңбер түріндегі қондырма орналасқан, онда айқастырылған найзалары мен жасыл түсті лавр бұтақшаларымен көмкерілген қалқанның аясында Фемида бейнеленген. Қондырманың жоғарғы және төменгі жағында көк түсті ленталар жасалған: жоғарғысында - "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ", төменгісінде - "ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазулар жазылған.
Медальдің сыртқы жағында "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жасалған.

Сноска. Подраздел с изменением, внесенным Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Прокуратура ардагері" имеет двухсоставную конструкцию (основа и накладка) и выполнена в виде восьмиугольной звезды диаметром 40 мм.
Основа медали выполнена в виде восьмиугольной звезды, лучи которой окрашены желтой и бордовой эмалью. Основа медали изготавливается из мельхиора.
Накладной элемент медали выполнен в виде восьмиугольной звезды, в центре которой на синем фоне расположен круглый щит с двумя перекрещенными под ним саблями, направленными клинками вниз. Щит обрамлен элементом национального орнамента. В центре щита располагается рельефное изображение Государственного Герба Республики Казахстан. По контуру щита расположена надпись "ПРОКУРАТУРА АРДАГЕРІ". Накладной элемент выполняется из латуни.
На оборотной стороне медали в центре выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, с усеченными в нижней части углами. Колодка обтянута шелковой муаровой лентой синего цвета. В центре ленты расположена полоса желтого цвета шириной 3 мм, по краям желтой полосы расположены две полосы красного цвета шириной 2 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Miнсіз қызметі үшін" I степени (приложение 7)
Медаль "Miнсіз қызметі үшін" I степени изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. Поверхность медали блестящая.
На лицевой стороне медали в центре расположена орнаментированная восьмиугольная звезда золотистого цвета, на которой расположен круглый щит с двумя перекрещенными под ним саблями, направленными клинками вниз. В центре щита выполнено рельефное изображение Государственного Герба Республики Казахстан. Щит обрамлен элементом национального орнамента. По контуру щита расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН ПРОКУРАТУРАСЫ". В верхней части медали расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH". В нижней части медали вдоль бортика расположен орнамент, идентичный орнаменту на Государственном Флаге.
На оборотной стороне медали в центре выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. В центре ленты расположена полоса желтого цвета шириной 3 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Miнсіз қызметі үшін" II степени (приложение 8)
Медаль "Miнсіз қызметі үшін" II степени изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. Поверхность медали блестящая.
На лицевой стороне медали в центре расположена орнаментированная восьмиугольная звезда золотистого цвета, изготовленная из латуни. В центре звезды расположен круглый щит с двумя перекрещеными саблями, направленными клинками вниз. В центре щита выполнено рельефное изображение Государственного Герба Республики Казахстан. Щит обрамлен элементом национального орнамента. По контуру щита расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН ПРОКУРАТУРАСЫ". В верхней части медали расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH". В нижней части медали вдоль бортика расположен орнамент, идентичный орнаменту на Государственном Флаге.
На оборотной стороне медали в центре выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По центру ленты расположены две полосы желтого цвета шириной 2 мм, разделенные синей полосой шириной 1 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Miнсіз қызметі үшін" III степени (приложение 9)
Медаль "Miнсіз қызметі үшін" III степени изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком. Поверхность медали блестящая.
На лицевой стороне медали в центре расположена орнаментированная восьмиугольная звезда с матированной поверхностью, на которой расположен круглый щит с двумя перекрещенными под ним саблями, направленными клинками вниз. В центре щита выполнено рельефное изображение Государственного Герба Республики Казахстан. Щит обрамлен элементом национального орнамента. По контуру щита расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН ПРОКУРАТУРАСЫ". В верхней части медали находится надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH". В нижней части медали вдоль бортика расположен орнамент, идентичный орнаменту на Государственном Флаге.
На оборотной стороне медали в центре выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По центру ленты расположены три полосы желтого цвета шириной 2 мм, разделенные двумя синими полосами шириной 1 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
(приложение 10)
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" выполнена из двух отдельно штампованных элементов, собранных вручную.
Все изображения и надписи на медали выпуклые.
Основа медали выполнена из латуни и представляет собой семиугольную звезду диаметром 45 мм, с исходящими от центра рельефными лучами, часть из которых залита синей и бордовой эмалью.
На лучах звезды расположена накладка в виде круга, залитого белой эмалью, с изображенной на нем Фемидой на фоне щита с перекрещенными копьями, обрамленного лавровым венком зеленого цвета. Сверху и снизу накладки выполнены ленты синего цвета с нанесенной на них надписью: сверху - "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ", снизу - "ПРОКУРАТУРАСЫ".
На оборотной стороне медали выполнена надпись "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ, ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШIH".

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм, төменгі жақ бұрыштары қиық тікбұрышты тағанға жалғанады. Таған жібектен жасалған көк түсті қатқыл лентамен тысталады. Лентаның жиектерін бойлай, әрқайсысы 2 мм жасыл, сары және ақ түсті жолақтар кезектесіп орналасқан.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының медалі
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
"Қаржы сақшысы" (11-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Қаржы сақшысы" медалі диаметрі 35 мм күрделі нысанда болады және жезден дайындалады. Медальдің беті жылтырақ. Медальдің ішінде "ҚАРЖЫ САҚШЫСЫ" деген бедерленген жазу орналасқан. Жазудың үстінде қалықтаған қыранның бедерлі бейнесі орналасқан. Қыран бейнесінің бедері шығыңқы күңгірт. Медальдің жоғары жағында қыран қанаттарының арасында ұлттық ою-өрнектің бедерлі бейнесі орналасқан.
Медаль шеңберінің жоғарғы бөлігін бойлай "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген бедерленген жазу орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігі тоғыз кертешпен көмкерілген.
Медальдің төменгі бөлігі үш сәндік шығыңқы элементтен тұратын жартылай шеңберлі кенереден тұрады. Шеңбердің ішінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы биіктігі 50 мм және ені 32 мм тағанға бекітіледі. Таған жезден дайындалады және көгілдір түсті қатқыл лентамен тысталады. Лентаның шетінде ені 2 мм сары түсті екі жолақ орналасқан, олардан кейін ені 3 мм ақ түсті екі жолақ, лентаның ортасында ені 2 мм көк түсті үш жолақ орналасқан. Ақ және көк түсті жолақтардың арасы 6 мм.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Қаржы сақшысы" (12-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
III дәрежелі "Қаржы сақшысы" (13-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің медальдары
Ескерту. Бөлік жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" (14-қосымша)
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" медалі диаметрі 34 мм күміс түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Шеңбердің ортасында күміс түсті жеті доғал бұрышты сәулелердің негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен көмкерілген жеті ұшты жұлдыз бар. Жұлдыздың ұштары бойынша диаметрі 30 мм, қырларының ені 1 мм. Белгінің бет жағы жылтырақ.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, с усеченными в нижней части углами. Колодка обтянута шелковой муаровой лентой синего цвета. По краям ленты чередуются полосы зеленого, желтого и белого цветов шириной 2 мм каждая.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Сноска. Заголовок раздела – в редакции Указа Президента РК от 26.11.2022 № 5.
"Қаржы сақшысы" (приложение 11)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Қаржы сақшысы" имеет сложную форму диаметром 35 мм и изготавливается из латуни. Поверхность медали, блестящая. Внутри медали размещена рельефная надпись "ҚАРЖЫ САҚШЫСЫ". Над надписью размещено рельефное изображение парящего орла. Рельеф изображения орла выступающий матированный. Вверху медали между крыльями орла располагается рельефное изображение национального орнамента.
По верхней части окружности медали располагается рельефная надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ". Верхняя часть медали обрамлена девятью зубцами.
Нижняя часть медали представляет собой полукруглую рамку, состоящую из трех выступающих декоративных элементов. Внутри рамки изображен национальный орнамент.
Медаль при помощи ушка и кольца крепится к колодке высотой 50 мм и шириной 32 мм. Колодка изготавливается из латуни и обтягивается муаровой лентой голубого цвета. На ленте по бокам расположены две полосы желтого цвета шириной 2 мм, за ними расположены две полосы белого цвета шириной 3 мм, по центру ленты расположены три полосы синего цвета шириной 2 мм. Расстояния между полосами белого и синего цвета 6 мм.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Қаржы сақшысы" II степени (приложение 12)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Қаржы сақшысы" III степени (приложение 13)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медали Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377; дополнен подразделом в соответсвии с Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Ұлттық қayiпciздiк комитетінін ардагері" (приложение 14)
Медаль "Ұлттык қayiпciздiк комитетінін ардагері" представляет собой металлический круг серебристого цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
В центре круга семиконечная звезда с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенная на основании с семью тупоугольными лучами серебристого цвета. Диаметр по вершинам звезды 30 мм, ширина граней 1 мм. Поверхность знака блестящая.

Жұлдыздың ортасында - диаметрі 20 мм күміс қалқан, оның ортасында диаметрі 14 мм айшықты шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Кішкентай қалқанды айналдыра мемлекеттік тілде: "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан.
Белгідегі барлық бөлшектер мен жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медальдің бедері жылтырақ.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 3 мм көк түсті екі жолақшасы бар сұр түсті жібек қатқыл лентамен тысталған 44 х 32 мм көлемдегі алты бұрышты тағанға бекітіледі. Жолақшалардың арасы 8 мм, тағанның шеттері мен жолақшалардың арасы - 9 мм-ден.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (15-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі диаметрі 34 мм алтын түстес металл шеңбер болып табылады.
Медальдің бет жағында ортада көктікен түстес эмаль құйылған диаметрі 20 мм дөңгелек қалқан түрінде ұлттық қауіпсіздік органдарының кіші эмблемасының бейнесі орналасқан, оның ортасында реңіне көгілдір ақық түстес эмаль құйылған диаметрі 10 мм алтын түстес шаңырақтың айшықты бейнесі орналасқан.
Қалқанды айналдыра "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген жазу жазылған.
Медаль бетінің бедері жылтырақ.
Медальдің кіші эмблемасының сол және оң жағында ою-өрнек орналасқан.
Ою-өрнектің төменгі бөлігінде ортада "XX" деген рим цифры бар лента орналасқан.
Кіші эмблеманың жоғарғы жағында "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын түстес. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медальдің алтын түстес беті күңгірт сыртқы жағында биіктігі 2 мм "І" деген рим цифры орналасқан. Төменірек ортасында "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген беті жылтыр жазу орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм, биіктігі 50 мм стандартты мөлшердегі көктікен түстес жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шетінде ені 3 мм қызыл жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 2 мм сары жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (16-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі диаметрі 34 мм күміс түстес металл шеңбер болып табылады.
Медальдің бет жағында ортада көктікен түстес эмаль құйылған диаметрі 20 мм дөңгелек қалқан түрінде ұлттық қауіпсіздік органдарының кіші эмблемасының бейнесі орналасқан, оның ортасында реңіне көгілдір ақық түстес эмаль құйылған диаметрі 10 мм күміс түстес шаңырақтың айшықты бейнесі орналасқан.
Қалқанды айналдыра "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген жазу жазылған.
Медальдің бет жағының бедері жылтырақ.
Медальдің кіші эмблемасының сол және оң жағында ою-өрнек орналасқан.
Ою-өрнектің төменгі бөлігінде ортада "XV" деген рим цифры бар лента орналасқан.
Кіші эмблеманың жоғарғы жағында "MІHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы күміс түстес. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медальдің күміс түстес беті күңгірт сыртқы жағында биіктігі 2 мм "ІІ" деген рим цифры орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.

По центру звезды - серебристый щит диаметром 20 мм, в центре которого стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм.
По кругу на малом щите помещена надпись на государственном языке "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІ3ДІҚ КОМИТЕТІНІҢ АРДАГЕРІ".
Все детали и надпись на знаке выполнены серебристым (белым) цветом.
Рельеф медали блестящий.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой серого цвета, с двумя полосками синего цвета шириной 3 мм. Расстояние между полосками 8 мм, между краями колодки и полосками по 9 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" I степени (приложение 15)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени представляет собой металлический круг золотистого цвета диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре размещено изображение малой эмблемы органов национальной безопасности − в виде круглого щита диаметром 20 мм, залитой эмалью василькового цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 10 мм золотистого цвета на залитом эмалью фоне бирюзового цвета.
По окружности на щите нанесена надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ".
Рельеф на лицевой стороне медали блестящий.
По левой и правой стороне от малой эмблемы медали размещен орнамент.
В нижней части орнамента посередине расположена лента с римской цифрой "XX".
Сверху малой эмблемы расположена надпись "MІHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые, золотистого цвета. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали золотистого цвета с матированной поверхностью расположена римская цифра "I", высотой 2 мм. Ниже по центру расположена надпись с блестящей поверхностью "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке стандартного размера шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового цвета. По краям ленты располагаются красные полосы шириной 3 мм, посередине ленты располагается желтая полоса шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
" Мінсіз қызметі үшін" II степени (приложение 16)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени представляет собой металлический круг серебристого цвета диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре размещено изображение малой эмблемы органов национальной безопасности – в виде круглого щита диаметром 20 мм, залитой эмалью василькового цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 10 мм серебристого цвета на залитом эмалью фоне бирюзового цвета.
По окружности на щите нанесена надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ".
Рельеф на лицевой стороне медали блестящий.
По левой и правой стороне от малой эмблемы медали размещен орнамент.
В нижней части орнамента посередине расположена лента с римской цифрой "XV".
Сверху малой эмблемы расположена "MІHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые, серебристого цвета. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали серебристого цвета с матированной поверхностью расположена римская цифра "II", высотой 2 мм. В верхней части медали расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH".

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм, биіктігі 50 мм стандартты мөлшердегі көктікен түстес жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шетінде ені 3 мм қызыл жолақ, ортасында ені 2 мм 2 сары жолақ орналасқан. Сары жолақтардың арасы – 2 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (17-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі диаметрі 34 мм қола түстес металл шеңбер болып табылады.
Медальдің бет жағында ортада көктікен түстес эмаль құйылған диаметрі 20 мм дөңгелек қалқан түрінде ұлттық қауіпсіздік органдарының кіші эмблемасының бейнесі орналасқан, оның ортасында реңіне көгілдір ақық түстес эмаль құйылған диаметрі 10 мм күміс түстес шаңырақтың айшықты бейнесі орналасқан.
Қалқанды айналдыра "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген жазу жазылған.
Медальдің бет жағының бедері жылтырақ.
Медальдің кіші эмблемасының сол және оң жағында ою-өрнек орналасқан.
Ою-өрнектің төменгі бөлігінде ортада "X" деген рим цифры бар лента орналасқан.
Кіші эмблеманың жоғарғы жағында "MІHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы қола түстес. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медальдің қола түстес беті күңгірт сыртқы жағында биіктігі 2 мм "ІІІ" деген рим цифры орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 және биіктігі 50 мм мөлшеріндегі көктікен түстес жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шетінде ені 3 мм қызыл жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 2 мм 3 сары жолақ орналасқан. Сары жолақтардың арасы – 2 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" (18-қосымша)
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" медалі диаметрі 34 мм алтын (сары) түсті металл шеңберден тұрады. Медальдің айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Шеңбердің ортасында алтын (сары) түсті жеті доғал бұрышты сәулелердің негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен көмкерілген жеті ұшты жұлдыз бар. Жұлдыздың ұштары бойынша диаметрі 30 мм. қырларының ені 1 мм. Белгінің бет жағы жылтырақ.
Жұлдыздың ортасында - диаметрі 20 мм, көктікен (көк) түсті эмаль құйылған қалқан, оның ортасында диаметрі 14 мм, көгілдір эмаль құйылған алтын (сары) түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Қалқанды айналдыра мемлекеттік тілде: "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕГІ ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Медальдің бедері жылтырақ.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм, алтын (сары) түстес екі жолақшасы бар көктікен (көк) түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Жолақшалардың ені 3 мм. Жолақшалардың аралығы 8 мм, таған шеті мен жолақтардың аралығы 9 мм. Тағанның төменгі бөлігі құлақшадан оңға және солға қарай бірдей тең алтын түстес лавр бұтақтарымен көмкерілген. Бұтақтарда төрт-төрттен лавр жапырағы бар.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" (19-қосымша)

Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке стандартного размера шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового цвета. По краям ленты располагаются красные полосы шириной 3 мм, посередине ленты располагаются 2 желтые полосы шириной 2 мм. Расстояние между желтыми полосами 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" III степени (приложение 17)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени представляет собой металлический круг бронзового цвета диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре размещено изображение малой эмблемы органов национальной безопасности в виде круглого щита диаметром 20 мм, залитой эмалью василькового цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 10 мм серебристого цвета на залитом эмалью фоне бирюзового цвета.
По окружности на щите нанесена надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ".
Рельеф на лицевой стороне медали блестящий.
По левой и правой стороне от малой эмблемы медали размещен орнамент.
В нижней части орнамента посередине расположена лента с римской цифрой "X".
Сверху малой эмблемы расположена надпись "MІHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые, бронзового цвета. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали бронзового цвета с матированной поверхностью расположена римская цифра "III", высотой 2 мм. В верхней части медали расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH".
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке стандартного размера шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового цвета. По краям ленты располагаются красные полосы шириной 3 мм, посередине ленты располагаются 3 желтые полосы шириной 2 мм. Расстояние между желтыми полосами 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" (приложение 18)
Медаль "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" представляет собой металлический круг золотистого (желтого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
В центре круга семиконечная звезда с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенная на основании с семью тупоугольными лучами золотистого (желтого) цвета. Диаметр по вершинам звезды 30 мм, ширина граней 1 мм. Поверхность знака блестящая.
По центру звезды - щит диаметром 20 мм с окружностью, залитой эмалью василькового (синего) цвета, в центре которой стилизованное изображение шанырака диаметром 14 мм золотистого (желтого) цвета на залитом эмалью фоне бирюзового (голубого) цвета.
По окружности на щите нанесена надпись на государственном языке "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕГІ ҮЛЕСІ ҮШІН".
Надпись выполнена серебристым (белым) цветом.
Рельеф медали блестящий.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового (синего) цвета с двумя полосками золотистого (желтого) цвета. Ширина полосок 3 мм. Расстояние между полосками 8 мм, между краями колодки и полосками по 9 мм. Нижняя часть колодки симметрично справа и слева от ушка обрамлена лавровыми ветками золотистого (желтого) цвета. В ветках по 4 листа лавра.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Халыкаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 19)

"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 34 мм алтын (сары) түсті металл шеңберден тұрады. Медальді айналдыра биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм шығыңқы ернеуі бар.
Медальдің бет жағы алтын (сары) түсті жеті доғал бұрышты сәулелердің негізіне орналасқан шығыңқы қырлы ұштары бар күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәуленің эмалімен көмкерілген жеті ұшты жұлдыз бар. Жұлдыздың ұштары бойынша диаметрі 26 мм, қырларының ені 1 мм. Белгінің бет жағы жылтырақ.
Жұлдыздың ортасында диаметрі 16 мм жер жарты шарының айшықты атласты картасы орналасқан. Жер жарты шары аясында достық қол алысу бейнеленген.
Медальдің жоғарғы ішкі ернеуін айналдыра "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жазылған. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын (сары) түстес.
Медальдің сыртқы жағында алтын (сары) түсті бет жағы жылтыр "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 44 х 32 мм көктікен (көк) түстес жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шеттерін бойлай ені 4 мм көгілдір жолақтар орналасқан, лентаның ортасында ені 4 мм сары жолақша орналасқан. Жолақшалар арасындағы арақашықтық - 8 мм, шет жағынан - 2 мм-ден.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" (20-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
II дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" (21-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
III дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" (22-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Шекараны үздік күзеткені үшiн" (26-қосымша)
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Шекараны үздік күзеткені үшін" медалі диаметрі 34 мм күміс түстес күңгірт металл шеңбер болып табылады. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медальдің бет жағында диаметрі 24 мм айшықты шаңырақ аясында, орталық белдікте тігінен ені 3,2 және биіктігі 3 мм Мемлекеттік Елтаңба салынған ені 5 мм және биіктігі 27 мм шекара бағанының бейнесі орналасқан. Медаль ернеуі мен шаңырақтың арасында оң жағында және сол жағында симметриялы орналасқан екі бұтақтан шығатын, лентамен оралған лавр дестесі түрінде ою-өрнек орналасқан. Лентаның ені 2 мм. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғарғы бөлігінде төрт жолға "ШЕКАРАНЫ ҮЗДІК КҮЗЕТКЕНІ ҮШІН" деген жазу жазылған. Әріптердің биіктігі 2 мм. Жазудан төменірек қалықтаған қыран бейнеленген. Оның қанаттары ұштарының арасындағы ең үлкен қашықтық – 24 мм.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.

Медаль "Халыкаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" представляет собой металлический круг золотистого (желтого) цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм.
На лицевой стороне медали - семиконечная звезда с залитыми (бордовой) темно-красной эмалью лучами с выпуклыми гранеными вершинами, расположенная на основании с семью тупоугольными лучами золотистого (желтого) цвета. Диаметр по вершинам звезды 26 мм, ширина граней 1 мм. Поверхность знака блестящая.
В центре звезды расположено стилизованное изображение атласной карты земного полушария диаметром 16 мм. На фоне полушария изображено дружеское рукопожатие.
Вдоль внутреннего края бортика медали нанесена надпись "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". Рельеф медали блестящий.
Все изображения и надписи на лицевой стороне медали выпуклые, золотистого (желтого) цвета.
На оборотной стороне медали золотистого (желтого) цвета с матированной поверхностью нанесена надпись с блестящей поверхностью на государственном языке "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ".
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 44 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой василькового (синего) цвета. По краям ленты расположены полосы бирюзового (голубого) цвета шириной 4 мм, по центру - полоса желтого цвета шириной 4 мм. Расстояния между полосками - 8 мм, от края - по 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" I степени (приложение 20)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" II степени (приложение 21)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" III степени (приложение 22)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Шекараны үздік күзеткені үшiн" (приложение 26)
Медаль "Шекараны үздік күзеткені үшін" представляет собой тонированный металлический круг серебристого цвета диаметром 34 мм. Края медали окаймлены бортиком.
На лицевой стороне медали, по центральной оси вертикально, на фоне стилизованного шанырака диаметром 24 мм расположено изображение пограничного столба шириной 5 мм и высотой 27 мм с Государственным Гербом шириной 3,2 мм и высотой 3 мм. Справа и слева между бортиком медали и шаныраком расположен орнамент в виде обрамленного лентой лаврового венка из двух симметрично расположенных ветвей. Ширина ленты 2 мм. Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части изображена выполненная в четыре строки надпись "ШЕКАРАНЫ ҮЗДІК KYЗETKEHI YШIH". Высота букв 2 мм. Ниже надписи расположено изображение парящего орла. Максимальное расстояние между концами его крыльев 24 мм.
Все изображения и надписи выпуклые.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған биіктігі 50 мм және ені 32 мм стандартты мөлшердегі алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаның шеттерінде тігінен ені 1,5 мм көгілдір түсті жолақтар, одан кейін ені 1,5 мм жасыл түсті екі жолақ, ені 1,5 мм сары түсті екі жолақ бірінен кейін бірі кезектесіп орналасқан. Лентаның ортасында ені 17 мм көгілдір түсті жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің медальдары
Ескерту. Бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) медальдары
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 22.07.2019 № 74 Жарлығымен.
"Қаржы полициясының ардагері" (27-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (28-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349; 22.07.2019 № 74 Жарлықтарымен.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі алтын түсті металдан дайындалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) эмблемасы орналасқан, оның реңі көк түсті эмальмен құйылған. Эмблеманың ортаңғы бөлігінде күн аясындағы шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Үстінен "БІЗДІҢ МІНДЕТ", астынан "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ" деген жазумен жиектелген. Эмблема алтын түспен дайындалған.
Эмблеманың үстінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу ойып жазылған.
Эмблеманың төменгі жағында сыртқы нобайын айналдыра Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнекпен жиектеледі.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен көмкерілген.
Медальдің сыртқы жағында "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ" деген жазу ойып жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Медаль тағанының ортасында ені 3 мм екі қызыл жолақша бар. Қызыл жолақшаның арасында медальдің I дәрежесін айқындайтын ені 3 мм алтын түсті бір жолақша бар. Оң және сол жақтарында ені 11,5 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (29-қосымша)

Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке стандартного размера шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты расположены вертикальные полосы голубого цвета шириной 1,5 мм, затем две полосы зеленого цвета шириной 1,5 мм, чередующиеся двумя полосами желтого цвета шириной 1,5 мм. Посередине ленты располагается полоса голубого цвета шириной 17 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Пограничной службы Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медали Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)
Сноска. Заголовок раздела в редакции Указа Президента РК от 22.07.2019 № 74.
"Қаржы полициясының ардагері" (приложение 27)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Мінсіз қызметі үшін" I степени (приложение 28)
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.10.2016 № 349; от 22.07.2019 № 74.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени изготавливается из металла золотистого цвета. Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним – парящий орел. Сверху обрамляет надпись "БІЗДІҢ МІНДЕТ", снизу – надпись "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ". Эмблема выполнена золотистым цветом.
Над эмблемой выгравирована надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Снизу эмблему вдоль наружного контура обрамляет орнамент, идентичный орнаменту эмблемы Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ".
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
На колодке медали в центре имеются две красные полоски шириной 3 мм. Между красными полосками находится одна полоска золотистого цвета шириной 3 мм, определяющая I степень медали. С правой и левой сторон расположены синие полосы шириной 11,5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" II степени (приложение 29)

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349; 22.07.2019 № 74 Жарлықтарымен.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі күміс түсті металдан (мельхиор) дайындалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) эмблемасы орналасқан, оның реңі көк түсті эмальмен құйылған. Эмблеманың ортаңғы бөлігінде күн аясындағы шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Үстінен "БІЗДІҢ МІНДЕТ", астынан "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ" деген жазумен жиектелген. Эмблема күміс түспен дайындалған.
Эмблеманың үстінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу ойып жазылған.
Эмблеманың төменгі жағында сыртқы нобайын айналдыра Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнекпен жиектеледі.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен көмкерілген.
Медальдің сыртқы жағында "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ" деген жазу ойып жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Медаль тағанының ортасында ені 3 мм үш қызыл жолақша бар. Қызыл жолақшаның арасында медальдің II дәрежесін айқындайтын ені 2,5 мм күміс түсті екі жолақша бар. Оң және сол жақтарында ені 9 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (30-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349; 22.07.2019 № 74 Жарлықтарымен.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі қола түсті металдан дайындалады. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) эмблемасы орналасқан, оның реңі көк түсті эмальмен құйылған. Эмблеманың ортаңғы бөлігінде күн аясындағы шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Үстінен "БІЗДІҢ МІНДЕТ", астынан "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ" деген жазумен жиектелген. Эмблема қола түспен дайындалған.
Эмблеманың үстінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу ойып жазылған.
Эмблеманың төменгі жағында сыртқы нобайын айналдыра Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) эмблемасының ою-өрнегіне ұқсас ою-өрнекпен жиектеледі.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен көмкерілген.
Медальдің сыртқы жағында "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ" деген жазу ойып жазылған.

Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.10.2016 № 349; от 22.07.2019 № 74.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени изготавливается из металла серебристого цвета (мельхиор). Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним – парящий орел. Сверху обрамляет надпись "БІЗДІҢ МІНДЕТ", снизу – надпись "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ". Эмблема выполнена в серебристом цвете.
Над эмблемой выгравирована надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Снизу эмблему вдоль наружного контура обрамляет орнамент, идентичный орнаменту эмблемы Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ".
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
На колодке медали в центре имеются три красные полоски шириной 3 мм. Между красными полосками находятся две полоски серебристого цвета шириной 2,5 мм, определяющие II степень медали. С правой и левой сторон расположены синие полосы шириной 9 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" III степени (приложение 30)
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.10.2016 № 349; от 22.07.2019 № 74.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени изготавливается из металла бронзового цвета. Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним – парящий орел. Сверху обрамляет надпись "БІЗДІҢ МІНДЕТ", снизу – надпись "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ". Эмблема выполнена в бронзовом цвете.
Над эмблемой выгравирована надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Снизу эмблему вдоль наружного контура обрамляет орнамент, идентичный орнаменту эмблемы Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ".

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Медаль тағанының ортасында шетіндегілерінің ені 2 мм, ортасындағыларының ені 3 мм төрт қызыл жолақша бар. Қызыл жолақшаның арасында медальдің III дәрежесін айқындайтын ені 2 мм қола түсті үш жолақша бар. Оң және сол жақтарында ені 8 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (31-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349; 22.07.2019 № 74 Жарлықтарымен.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі алтын түсті металдан дайындалған. Медальдің реңі жылтырақ.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) эмблемасы орналасқан, оның реңі көк түсті эмальмен құйылған. Эмблеманың ортаңғы бөлігінде күн аясындағы шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран бейнеленген. Үстінен "БІЗДІҢ МІНДЕТ", астынан "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ" деген жазумен жиектелген.
Эмблеманың сыртқы нобайы "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу ойып жазылған қызыл лентамен көмкерілген. Лентаның беті күңгірт.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медальдің сыртқы жағында "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ" деген жазу ойып жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған көлемі 50 х 32 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі.
Медаль тағанының шеттерінде және ортасында шетіндегілерінің ені 1 мм, ортасындағыларының ені 2 мм қызыл түсті алты жолақша орналасқан. Ортасындағы қызыл жолақшалардың арасында ені 1 мм үш көк жолақша орналасқан. Шеткі және ортасындағы қызыл жолақтардың арасы 9,5 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің медальдары
Ескерту. Бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (31-1-қосымша)
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі алтын түстес металдан дайындалады және диаметрі 34 мм айшықты жұлдыз пішінінде болады.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің көк түсті эмаль құйылған эмблемасы орналасады. Үстіңгі жағынан – "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", астыңғы жағынан "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ АГЕНТТІГІ" деген жазумен жиектеледі.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын түспен орындалады.

Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
На колодке медали в центре имеются четыре красные полоски, крайние из которых шириной 2 мм, средние шириной 3 мм. Между красными полосками находятся три желтые полоски шириной 2 мм, определяющие III степень медали. С правой и левой сторон расположены синие полосы шириной 8 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (приложение 31)
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.10.2016 № 349; от 22.07.2019 № 74.
Медаль "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" изготавливается из металла золотистого цвета. Фон медали блестящий.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), фон которой залит эмалью синего цвета. В центральной части эмблемы изображен шанырак на фоне солнца, под ним – парящий орел. Сверху обрамляет надпись "БІЗДІҢ МІНДЕТ", снизу – надпись "ХАЛЫҚҚА ҚЫЗМЕТ".
Эмблема по наружному контуру обрамлена красной лентой, на которой выгравирована надпись "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН YЛECI ҮШІН". Поверхность ленты матированная.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
На оборотной стороне медали выгравирована надпись "СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ".
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета.
По краям и посередине колодки расположены шесть полосок красного цвета, крайние из которых шириной 1 мм, средние шириной 2 мм. Между средними красными полосками расположены 3 синие полоски шириной 1 мм. Расстояния между крайними и средними красными полосками 9,5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
Сноска. Перечень дополнен разделом в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
“Miнсіз қызметі ушін” I степени (приложение 31-1)
Медаль “Miнсіз қызметі ушін” I степени изготавливается из металла золотистого цвета и имеет форму стилизованной звезды диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, залитая эмалью синего цвета. Сверху обрамляет надпись “MIHCI3 ҚЫЗМЕТІ УШІН”, снизу - надпись “ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ АГЕНТТІГІ”.
Все изображения и надписи на медали выпуклые, выполнены золотистым цветом.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті қатқыл лентамен тысталған, биіктігі 50 мм, ені 32 мм алты бұрышты пішіндегі тағанға жалғанады. Лентаның сол жақ шетінде ені 3 мм көк және сары жолақтар, оң жақ шетінде ені 26 мм көк жолақ орналасады.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (31-2-қосымша)
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі күміс түстес металдан дайындалады және диаметрі 34 мм айшықты жұлдыз пішінінде болады.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің көк түсті эмаль құйылған эмблемасы орналасады. Үстіңгі жағынан – "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", астыңғы жағынан "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ АГЕНТТІГІ" деген жазумен жиектеледі.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, күміс түспен орындалады.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті қатқыл лентамен тысталған, биіктігі 50 мм, ені 32 мм алты бұрышты пішіндегі тағанға жалғанады. Лентаның сол жақ шетінде ені 2 мм және 3 мм екі сары жолақ орналасады. Сары жолақтардың арасы - 2 мм.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз кызметі үшін" (31-3-қосымша)
III дәрежелі "Мінсіз кызметі үшін" медалі қола түстес металдан дайындалады және диаметрі 34 мм айшықты жұлдыз пішінінде болады.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің көк түсті эмаль құйылған эмблемасы орналасады. Үстіңгі жағынан – "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", астыңғы жағынан "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ АГЕНТТІГІ" деген жазумен жиектеледі.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, қола түспен орындалады.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті қатқыл лентамен тысталған, биіктігі 50 мм, ені 32 мм алты бұрышты пішіндегі тағанға жалғанады. Лентаның сол жақ шетінде ені 2 мм, 3 мм және 2 мм үш сары жолақ орналасады. Сары жолақтардың арасы - 2 мм.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (31-4-қосымша)
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер пішінінде болады.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің көк түсті эмаль құйылған эмблемасы орналасады. Шеңбердің жиегін бойлай "ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жазылады.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын түспен орындалады. Медальдің шеттері ернеумен жиектеледі.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм, шириной 32 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По левому краю ленты располагаются синяя и желтая полосы шириной по 3 мм, по правому краю синяя полоса шириной 26 мм.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
“Miнсіз қызметі ушін” II степени (приложение 31-2)
Медаль “Miнсіз қызметі ушін” II степени изготавливается из металла серебристого цвета и имеет форму стилизованной звезды диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, залитая эмалью синего цвета. Сверху обрамляет надпись “MIHCI3 ҚЫЗМЕТІ УШІН”, снизу - надпись “ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ АГЕНТТІГІ”.
Все изображения и надписи на медали выпуклые, выполнены серебристым цветом.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм, шириной 32 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По левому краю ленты располагаются две желтые полосы шириной 2 мм и 3 мм. Расстояние между желтыми полосами 2 мм.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
“Miнсіз қызметі ушін” III степени (приложение 31-3)
Медаль “Miнсіз қызметі ушін” III степени изготавливается из металла бронзового цвета и имеет форму стилизованной звезды диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, залитая эмалью синего цвета. Сверху обрамляет надпись“ MIHCI3 ҚЫЗМЕТІ УШІН”, снизу - надпись “ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ АГЕНТТІГІ”.
Все изображения и надписи на медали выпуклые, выполнены бронзовым цветом.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм, шириной 32 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По левому краю ленты располагаются три желтые полосы шириной 2 мм, 3 мм и 2 мм. Расстояние между желтыми полосами 2 мм.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
“Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қоскан улесі ушін” (приложение 31-4)
Медаль “Экономикалык қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қоскан улесі ушін” изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположена эмблема Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, залитая эмалью синего цвета. По периферии круга выполнена надпись “ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚАУІПСІ3ДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСКАН УЛЕСІ УШІН”.
Все изображения и надписи на медали выпуклые, выполнены золотистым цветом. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті қатқыл лентамен тысталған, биіктігі 50 мм және ені 32 мм алты бұрышты пішіндегі тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 1 мм, 4 мм және 1 мм сары түсті үш жолақ орналасады. Сары жолақтардың арасы - 2 мм.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің медальдары
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" (32-қосымша)
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" медалі сары түсті жезден диаметрі 36 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының элементтері, күн және қалықтаған қыран бейнеленген бес бұрышты жұлдыз орналасқан. Бес бұрышты жұлдыздың екі жағында ақ фонда сары түсті лавр бұтақтары бейнеленген.
Көк түсті сыртқы шеңбердің жоғарғы шетін бойлай "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ АРДАГЕРІ" деген сары түсті жазу жазылған, төменгі шетін бойлай сары түсті белгі бейнеленген.
Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль реверсінің ортасында "25 ЖЫЛ" деген сары түсті жазу, оның жоғарғы жағын бойлай "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ YШІH" деген жазу мен медальдің реттік нөмірі жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл жібек лентамен қапталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алтыбұрышты тағанға жалғанады.
Лентаның ортасында ені 7 мм сары түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан. Ою-өрнектің оң және сол жағынан шеткілерінің ені 6,5 мм, ішкілерінің ені 4 мм төрт көгілдір жолақша ортасындағы ені 2 мм екі қызыл жолақшамен кезектесіп орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (33-қосымша)
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі сары түсті жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші эмблемасы орналасқан, төменгі бөлігінде "XX" деген көк түсті жазу, оның екі жағында сары түсті лавр бұтақтары, шеңбердің төменгі бөлігінде семсер орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы шетін бойлай "MIHCІ3 ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген сары түсті жазу орналасқан, төменгі шетін бойлай ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль реверсінің жоғарғы бөлігінде "I" деген жазу, ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм и шириной 32 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По центру ленты расположены три полосы желтого цвета шириной 1 мм, 4 мм и 1 мм. Расстояние между желтыми полосами 2 мм.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Службы государственной охраны Республики Казахстан
Сноска. Подраздел – в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" (приложение 32)
Медаль "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 36 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположена пятиконечная звезда, изображающая элементы Государственного Флага Республики Казахстан, солнце и парящего орла. По обе стороны пятиконечной звезды изображены лавровые ветки желтого цвета на белом фоне.
По верхнему краю синего внешнего круга расположена надпись желтого цвета ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ КЬІЗМЕТІНІҢ АРДАГЕРІ", по нижнему краю изображен знак желтого цвета.
Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
В центре реверса медали расположена надпись желтого цвета "25 ЖЫЛ", по ее верхней стороне - надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой.
Посередине ленты располагается национальный орнамент желтого цвета шириной 7 мм. С правой и левой стороны от орнамента располагаются чередующиеся четыре бирюзовые полоски, крайние из которых шириной 6,5 мм, средние - 4 мм, между которыми две полосы красного цвета шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" I степени (приложение 33)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположена малая эмблема Службы государственной охраны Республики Казахстан, в нижней части - надпись синего цвета "XX", с обеих сторон изображены лавровые ветки желтого цвета, в нижней части круга расположена сабля.
По верхнему внешнему краю круга расположена надпись желтого цвета "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", по нижнему краю круга изображен национальный орнамент.
Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
В верхней части реверса медали расположена надпись "I", по центру расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл жібек лентамен қапталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шетінде ені 7,5 мм екі көгілдір жолақ, олардан кейін ені 5 мм екі сары жолақ, олардың ортасында ені 7 мм қызыл түсті жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (34-қосымша)
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі мельхиордан диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші эмблемасы орналасқан, төменгі бөлігінде "XV" деген көк түсті жазу, оның екі жағында күміс түстес лавр бұтақтары бейнеленген, шеңбердің төменгі бөлігінде семсер орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы шетін бойлай "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген күміс түстес жазу орналасқан, төменгі шетін бойлай ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль реверсінің жоғарғы бөлігінде "I" деген жазу, ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл жібек лентамен қапталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шетінде ені 7,5 мм екі көгілдір жолақ орналасады, одан кейін ені 3 мм екі қызыл жолақ шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағының ені 3 мм үш сары жолақпен кезектесіп орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (35-қосымша)
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі мельхиордан диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші эмблемасы орналасқан, шеңбердің төменді бөлігінде "X" деген көк түсті жазу, оның екі жағында күміс түстес лавр бұтақтары бейнеленген, төменгі жағында семсер орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы шетін бойлай "MІHCI3 ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген күміс түстес жазу орналасқан, төменгі шетін бойлай ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Шеңберлердің шеті ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль реверсінің жоғарғы бөлігінде "III" деген жазу, ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНДЕГІ MІHCI3 ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл жібек лентамен қапталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шетінде ені 7,5 мм екі көгілдір жолақ орналасады, лентаның ортасында ені 1 мм үш қызыл жолақ шеткілерінің ені 4 мм және ортасындағылары 3 мм төрт сары жолақпен кезектесіп орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
"Абыройлы қызметі үшін" (36-қосымша)
"Абыройлы қызметі үшін" медалі сары түсті жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үлкен эмблемасы, төменгі бөлігінде "VII" деген жазу орналасқан, екі жағында лавр бұтақтары, ал оның астында ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Эмблеманың жоғарғы шетін бойлай "АБЫРОЙЛЫ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан;

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются две голубые полосы шириной 7,5 мм, затем - две желтые полосы шириной 5 мм, между которыми - красная полоса шириной 7 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" II степени (приложение 34)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположена малая эмблема Службы государственной охраны Республики Казахстан, в нижней части - надпись синего цвета "XV", с обеих сторон изображены лавровые ветки серебристого цвета, в нижней части круга расположена сабля.
По верхнему внешнему краю круга расположена надпись серебристого цвета "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ YШIH", по нижнему краю круга изображен национальный орнамент. Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
В верхней части реверса медали расположена надпись "ІІ", по центру расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются две голубые полосы шириной 7,5 мм, затем - две красные полосы шириной 3 мм, чередующиеся с тремя желтыми полосами, крайние из которых шириной 4 мм, полоса в центре 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" ІІІ степени (приложение 35)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" ІІІ степени изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположена малая эмблема Службы государственной охраны Республики Казахстан, в нижней части - надпись синего цвета "X", с обеих сторон изображены лавровые ветки серебристого цвета, в нижней части круга расположена сабля.
По верхнему внешнему краю круга расположена надпись серебристого цвета "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", по нижнему краю круга изображен национальный орнамент. Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
В верхней части реверса медали расположена надпись "III", по центру расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются две голубые полосы шириной 7,5 мм, посередине ленты располагаются три красные полосы шириной 1 мм, чередующиеся с четырьмя желтыми полосами, крайние из которых шириной 4 мм, полосы в центре шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Абыройлы қызметі үшін" (приложение 36)
Медаль "Абыройлы қызметі үшін" изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположена большая эмблема Службы государственной охраны Республики Казахстан, в нижней части - надпись "VII", по обеим сторонам изображены лавровые ветки, под ними - национальный орнамент.
По верхнему краю эмблемы расположена надпись "АБЫРОЙЛЫ ҚЬІЗМЕТІ ҮШІН". Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
На реверсе медали расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЬІЗМЕТІ" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл жібек лентамен қапталған, ені 32 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның оң жағында ені 3 мм көгілдір жолақ орналасқан, одан кейін ені 3 мм сары түсті жолақ бар.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі (39-қосымша)
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі сары түсті жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында семсер, садақ, жебелі қорамсақ пен аттың жалынан жасалған шашақпен безендірілген найза айқаса орналасқан қалқан бейнеленген, медальдің төменгі бөлігінде "достық қол алысу" символы бейнеленген.
Медальдің жоғарғы шетін бойлай "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медаль реверсінің ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу, оның, астында бес бұрышты жұлдыз, күн және қалықтаған қыран және медальдің реттік нөмірі орналасқан. Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл лентамен қапталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады, лентаның ортасында солдан оңға қарай ақ, сары және жасыл түсті жолақтар орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының медальдары
Ескерту. Кіші бөлім алынып тасталды - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметінің медальдары
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің медальдары
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінін ардагері" (49-қосымша)
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі жезден дайындалады және сары түсті тегіс екі қырлы сәулелері бар бес ұшты жұлдыз нысанында болады, сәулелердің араларында негізгі әскер түрлерінің эмблемалары бар бес қалқан орналасқан. Медаль ортасында - алтын түсті күн, қалықтаған қыран және лавр бұтақтарының бейнелері "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазуы бар сақинамен көмкерілген. Медаль бейнесінің бедері жылтырақ. Медальдің бет жағы тотықтырылған. Медальдің реңі ұсақ бедермен күңгірттелген.
Медальдің қарама-қарсы жатқан ұштарының ара мөлшері 38 мм.
Медальдің сыртқы жағында ортада "25 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан. Медальдің сыртқы беті күңгірт.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. С правой стороны ленты расположена полоса синего цвета шириной 3 мм, затем следует желтая полоса шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 39)
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположено изображение щита с перекрещенными саблей, луком, колчаном со стрелами и копьем, украшенным кистью из конских волос, в нижней части медали изображен символ "дружеское рукопожатие".
По верхнему краю медали расположена надпись "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
В центре реверса медали расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ", ниже - пятиконечная звезда, солнце и парящий орел и порядковый номер медали. Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой, на которой по центру слева направо расположены полосы белого, желтого и зеленого цветов.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Республиканской гвардии Республики Казахстан
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Медали Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Медали Министерства обороны Республики Казахстан
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері"
(приложение 49)
Медаль "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" изготавливается из латуни и имеет форму пятиконечной звезды с гладкими двугранными лучами желтого цвета, между лучами расположены пять щитов с эмблемами основных родов войск. В центре медали - изображения солнца, парящего орла и лавровой ветви золотистых цветов, обрамленные кольцом с надписью "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ АРДАГЕРІ". Рельеф изображений медали блестящий. Лицевая сторона медали оксидирована. Фон медали мелкозернистое матирование.
Размеры медали между противолежащими концами звезды 38 мм.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "25 ЖЫЛ". Оборотная сторона медали матовая.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 19 мм көгілдір түсті жолақ бар, лентаның оң жағында ені 1 мм үш қара жолақшамен кезек жүргізілген ені 1 мм төрт сары жолақша орналасады. Лентаның сол жағында ені 3 және 1 мм екі қызыл жолақша, олардың арасында ені 2 мм көгілдір жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (50-қосымша)
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында қызыл түсті, тегіс екі қырлы сәулесі бар бес бұрышты жұлдыз, алтын түсті күн мен қалықтаған қыран, төменгі жағында қызыл түсті "XX" рим цифры және алтын түсті емен мен лавр бұтақтарының өрімі орналасқан. Медальдің төменгі шеті ою-өрнекпен өрнектелген, жиектің ішкі жағын бойлай қылыш, жоғарғы жағын бойлай "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғарғы бөлігінде "I" рим цифры орналасқан. Ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 33 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында арасында ені 7 мм қызыл жолақшасы бар ені 5 мм екі сары жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (51-қосымша)
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында қызыл түсті, тегіс екі қырлы сәулесі бар бес бұрышты жұлдыз, күміс түсті күн мен қалықтаған қыран, төменгі жағында қызыл түсті "XV" рим цифры және күміс түсті емен мен лавр бұтақтарының өрімі орналасқан. Медальдің төменгі шеті ою-өрнекпен өрнектелген, жиектің ішкі жағын бойлай қылыш, жоғарғы жағын бойлай "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғары бөлігінде "II" рим цифры орналасқан. Ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 33 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағысы 3 мм үш сары жолақшамен кезек жүргізілген ені 3 мм екі қызыл жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (52-қосымша)
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында қызыл түсті, тегіс екі қырлы сәулесі бар бес бұрышты жұлдыз, күміс түсті күн мен қалықтаған қыран, төменгі жағында қызыл түсті "X" рим цифры және күміс түсті емен мен лавр бұтақтарының өрімі орналасқан. Медальдің төменгі шеті ою-өрнекпен өрнектелген, жиектің ішкі жағын бойлай қылыш, жоғарғы жағын бойлай "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында жоғары бөлігінде "III" рим цифры орналасқан. Ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты имеется голубая полоса шириной 19 мм, вдоль правого края ленты располагаются четыре желтые полоски шириной 1 мм, чередующиеся с тремя черными полосками шириной 1 мм. С левого края ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм и 1 мм, между которыми голубая полоска шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" I степени (приложение 50)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная звезда красного цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета, ниже - римская цифра "XX" красного цвета и переплетение дубовых и лавровых ветвей золотистого цвета. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН". Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части расположена римская цифра "I". По центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 33 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две желтые полоски шириной 5 мм, между которыми красная полоска шириной 7 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" II степени (приложение 51)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени изготавливается из мельхиора и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная звезда красного цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел серебристого цвета, ниже - римская цифра "XV" красного цвета и переплетение дубовых и лавровых ветвей серебристого цвета. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись "MIHCІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН". Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части расположена римская цифра "II". По центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 33 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм, чередующиеся с тремя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, средняя - 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" III степени (приложение 52)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени изготавливается из мельхиора и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная звезда серебристого цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел серебристого цвета, ниже - римская цифра "X" и переплетение дубовых и лавровых ветвей серебристого цвета. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН". Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали в верхней части расположена римская цифра "III". По центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНДЕГІ MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

"Ел қорғаны" (54-1-қосымша)
Ескерту. Бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентінің 25.04.2017 № 466; жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлықтарымен.
"Ел қорғаны" медалі алтын жалатылған сары түсті металдан дайындалады және диаметрі 42 мм он сәулелі айшықты жұлдыз болып табылады. Медальдағы бейнелер – бедерлі. Медаль аверсінің ортасында қызыл түстің аясында төменгі бөлігінде "ЕЛ ҚОРҒАНЫ" деген жазуы бар лента өткізілген лавр бұтақтарымен көмкерілген шеңбер бар. Шеңбер көгілдір түсті эмальмен боялған. Шеңбердің ортасында өткір жүзі жоғары қаратылып айқастырылған семсерлер аясында қалқан орналасқан, онда алқызыл аяда танк, ұшақ, корабль және десанттық әскерлер эмблемалары бейнеленген Қазақстан Республикасының картасы сұлбасының бейнесі бар. Жұлдыз сәулелерінің сәнді ұштары ұлттық ою-өрнек элементтерімен өрнектелген. Сәулелердің фрагменттері көк түсті эмальмен боялған. Бес сәуледе диаметрі 2 мм жасанды тастар орнатылған.
Медальдің реверсінде бедерлі бейне бар. Ортасында үш жолға "ОТАНЫҢДЫ СҮЙ; ХАЛҚЫҢА; ҚЫЗМЕТ ЕТ" деген жазу орналасқан. Жазу шеңберін айналдыра "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ" деген жазу орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға бекітіледі. Таған ені 10 мм болатын сол жақ жиегінен қошқыл жусан түстес, оң жақ жиегінен қошқыл көк түсті, ортасында ені 12 мм қошқыл көк түсті үш жолағы бар сарғыш түсті жолақтан тұратын тік жолақты қатқыл лентамен тысталады.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІ дәрежелі "Ел қорғаны" (54-2-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің медальдары
"Ішкі істер органдарының ардагері" (55-қосымша)
"Ішкі істер органдарының ардагері" медалі жезден дайындалады және жеті ұшты бедерлі жұлдыз нысанында болады. Медальдің бедері жылтырақ. Жұлдыздың ортасында Ішкі істер министрлігі нышанының бейнесі бар дөңгелек қалқан орналасқан. Жұлдыздың төменгі жағында бұтақтардың үстінен "ІІМ" деген аббревиатура бар қызыл эмальды лента орналасқан. Қалқанның аясы мөлдір көк эмальмен боялған. Әріптерге, лавр жапырақтарына мен қалқанның ернеуіне алтын жалатылған.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген жазу, төменгі жағында "25 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Медальдің жұлдыздың қарама-қарсы ұштары арасындағы мөлшері 37 мм.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 19 мм көгілдір жолақ, лентаның оң жағын бойлай ені 1 мм үш қара жолақшамен кезектескен ені 1 мм төрт сары жолақ орналасады. Лентаның сол жағында арасында ені 2 мм көгілдір жолағы бар ені 3 мм және 1 мм екі сары жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (56-қосымша)
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Медальдің реңі ұсақ бедермен күңгірттелген.
Медальдің бет жағында ортада Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің семсер бейнесі жоқ эмблемасы орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде эмблеманың үстінде бес ұшты жұлдыз орналасқан, эмблеманың астында "ІІМ" деген аббревиатура орналасқан. Медаль бейнесінің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында ортада "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі жағында "20 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.

"Ел қорғаны" (приложение 54-1)
Сноска. Раздел дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 25.04.2017 № 466; в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Ел қорғаны" изготавливается из металла желтого цвета с золочением и имеет форму десятилучевой стилизованной звезды диаметром 42 мм. На медали изображения – рельефные. Центральная часть аверса медали – круг в обрамлении лавровых ветвей, перевитых в нижней части ленточкой с надписью на красном фоне "ЕЛ ҚОРҒАНЫ". Круг окрашен эмалью голубого цвета. В середине круга на фоне перекрещенных сабель остриями вверх размещен щит, в котором на алом фоне изображен контур карты Республики Казахстан с изображениями танка, самолета, корабля и эмблемы десантных войск. Декоративные окончания лучей звезды выполнены с элементами национального декора. Фрагменты лучей покрыты эмалью синего цвета. На пяти лучах зачеканены искусственные камни диаметром 2 мм.
Реверс медали имеет рельефное изображение. В центре расположены надписи в три строки: "ОТАНЫҢДЫ СҮЙ; ХАЛҚЫҢА; ҚЫЗМЕТ ЕТ". Вокруг надписи по окружности помещена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм. Колодка обтягивается муаровой лентой с продольными полосами шириной 10 мм, с левого края – цвета темной полыни, с правого края – темного-синего цвета, посередине – полоса бежевого цвета шириной 12 мм с тремя полосами темно-синего цвета.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
"Ел қорғаны" ІІ степени (приложение 54-2)
Сноска. Подрраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медали Министерства внутренних дел Республики Казахстан
"Ішкі істер органдарының ардагері" (приложение 55)
Медаль "Ішкі істер органдарының ардагері" изготавливается из латуни и имеет форму семиконечной рельефной звезды. Рельеф медали блестящий. В центре звезды расположен круглый щит с изображением символа МВД. В нижней части звезды поверх ветвей расположена красная эмалевая лента с аббревиатурой "ІІМ". Фон щита покрыт прозрачной синей эмалью. Буквы, лавровые листья и бортик щита позолочены.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ", в нижней части надпись "25 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые.
Размеры медали между противолежащими концами звезды 37 мм.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагается голубая полоса шириной 19 мм, вдоль правого края ленты располагаются четыре желтые полосы шириной 1 мм, чередующиеся с тремя черными полосами шириной 1 мм. С левого края ленты располагаются две желтые полосы шириной 3 мм и 1 мм, между которыми голубая полоса шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" I степени (приложение 56)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм. Фон медали мелкозернистое матирование.
На лицевой стороне медали в центре расположена эмблема Министерства внутренних дел Республики Казахстан без меча. В верхней части медали над эмблемой расположена пятиконечная звезда, под эмблемой расположена аббревиатура "ІІМ". Рельеф изображений медали блестящий.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", в нижней части надпись "20 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында арасында ені 6 мм сары жолағы бар ені 5 мм екі қызыл жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (57-қосымша)
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Медальдің реңі ұсақ бедермен күңгірттелген.
Медальдің бет жағында ортада Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің семсер бейнесі жоқ эмблемасы орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде эмблеманың үстінде бес ұшты жұлдыз орналасқан, эмблеманың астында "ІІМ" деген аббревиатура орналасқан. Эмблемаға, жазу мен жұлдызға алтын жалатылған. Медаль бейнесінің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында ортада "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі жағында "15 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағысының ені 2 мм үш қызыл жолақпен кезек жүргізілген ені 3 мм екі сары жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (58-қосымша)
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Медальдің реңі ұсақ бедермен күңгірттелген.
Медальдің бет жағында ортада Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің семсер бейнесі жоқ эмблемасы орналасқан. Медальдің жоғарғы бөлігінде эмблеманың үстінде бес ұшты жұлдыз орналасқан, эмблеманың астында "ІІМ" деген аббревиатура орналасқан. Медаль бейнесінің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында ортада "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі жағында "10 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерінің ені 4 мм, ал ортасындағысының ені 1 мм төрт қызыл жолақпен кезек жүргізілген ені 2 мм үш сары жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (59-қосымша)
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Медальдің реңі ұсақ бедермен күңгірттелген.
Медальдің бет жағында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нышаны орналасқан. Медаль бейнесінің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две красные полосы шириной 5 мм, между которыми желтая полоса шириной 6 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" II степени (приложение 57)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм. Фон медали мелкозернистое матирование.
На лицевой стороне медали в центре расположена эмблема Министерства внутренних дел Республики Казахстан без меча. В верхней части медали над эмблемой расположена пятиконечная звезда, под эмблемой расположена аббревиатура "ІІМ". Эмблема, надпись и звезда позолочены. Рельеф изображений медали блестящий.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", в нижней части надпись "15 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются две желтые полосы шириной 3 мм, чередующиеся с тремя красными полосами, крайние из которых шириной 4 мм, средняя 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" III степени (приложение 58)
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм. Фон медали мелкозернистое матирование.
На лицевой стороне медали в центре расположена эмблема Министерства внутренних дел Республики Казахстан без меча. В верхней части медали над эмблемой расположена пятиконечная звезда, под эмблемой расположена аббревиатура "ІІМ". Рельеф изображений медали блестящий.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", в нижней части надпись "10 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются три желтые полосы шириной 2 мм, чередующиеся с четырьмя красными полосами, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 1 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
(приложение 59)
Медаль "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм. Фон медали - мелкозернистое матирование.
На лицевой стороне медали помещен символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Рельеф изображений медали блестящий.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 3 мм екі қызыл жолақ орналасады, олардың ортасында ені 2 мм көгілдір жолақ, қызыл жолақтардың шеттерінде ені 9 мм көгілдір жолақтар орналасады. Лентаның шеттерін бойлай - ені 3 мм сары жолақтар бар.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" (60-қосымша)
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі ою-өрнекті жеті ұшты, айшықты, үстіңгі беті шашыраған сәуле түріндегі диаметрі 45 мм айшықты жұлдызды білдіреді.
Медаль негізіндегі сәулелерде жұлдыздың ортасында дөңгелек қалқан түріндегі қондырма орналасқан, одан 14 қырлы сәуле тарайды. Қондырманың әрбір екі сәулесі медаль негізінің жеті сәулесінің біріне ось бойымен параллельді бағытталған. Қондырманың сыртқы шеңберін бойлай шеті ширатылып өрілген түрдегі шығыңқы ою-өрнек орындалған. Шеңбермен бөлектелген қондырманың ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі нышанының бедерлі бейнесі орналасқан. Қондырманын орталық бөлігінің аясы көгілдір түсті эмальмен боялған. Қондырманың екі шеңберінің арасында қаракөк эмаль аясында "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген бедерленген жазу орындалған.
Медальдің негізі күмістен, қондырма алтын жалатылған күмістен дайындалады.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм төменгі бөлігінің бұрыштары кесілген тік бұрышты нысандағы тағанға жалғанады. Таған екі жағын әрқайсысының ені 2 мм жасыл, сары және ақ түсті жолақшалармен көмкерілген көгілдір түсті қатқыл лентамен тысталған. Лентаның ортасында ені 20 мм бір көгілдір жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (61-қосымша)
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі алтын түстес металдан дайындалады және екі жағы шығыңқы ернеулі диаметрі 40 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында алтын түстес шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қылмыстық-атқару жүйесінің нышаны орналасқан. Шеңбердің айналасында ені 3 мм көк түсті жолақ орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында шеңбер бейнеленген, шеңбер бойына ені 3 мм көк түсті жолақ орналасқан. Шеңбер ішінде ортасында "ҚЫЛМЫСТЫҚ-АТҚАРУ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген. Медальдің шеттері алтын түстес ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қаракөк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығының
медальдары

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются две красные полосы шириной 3 мм, между которыми голубая полоса шириной 2 мм, по краям красных полос расположены голубые полосы шириной 9 мм. По краям ленты - желтые полосы шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
(приложение 60)
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" представляет орнаментированную семиконечную стилизованную звезду с поверхностью в виде расходящихся лучей диаметром 45 мм.
На лучах основы медали в центре звезды расположена накладка в виде круглого щита, от которого расходятся 14 граненых лучей. Каждые два луча накладки направлены параллельно вдоль оси одного из семи лучей основы медали. По внешнему кругу накладки выполнен выступающий орнамент в виде крученого плетения. В центральной части накладки, выделенной окружностью, размещено рельефное изображение символа Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Фон центральной части накладки покрыт эмалью голубого цвета. Между двумя окружностями накладки, на фоне темно-синей эмали, выполнена рельефная надпись "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
Основа медали изготавливается из серебра, накладка - из серебра с золочением.
Медаль при помощи ушка и кольца соединяется с колодкой прямоугольной формы шириной 32 мм и высотой 50 мм, с усеченными в нижней части углами. Колодка обтянута муаровой лентой голубого цвета, окаймленной с двух сторон полосками зеленого, желтого и белого цветов, каждая шириной по 2 мм. Посередине ленты расположена одна полоса голубого цвета шириной 20 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
(приложение 61)
Медаль "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из металла золотистого цвета и имеет форму круга диаметром 40 мм с выпуклым бортиком с обеих сторон.
На лицевой стороне медали в центре круга золотистого цвета расположен символ уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан. Вокруг круга расположена полоса шириной 3 мм синего цвета.
На оборотной стороне медали изображен круг, по окружности круга расположена полоса шириной 3 мм синего цвета. Внутри круга посередине нанесена надпись "ҚЫЛМЫСТЫҚ-АТҚАРУ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали окаймлены бортиком золотистого цвета.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой, обтянутой шелковой муаровой лентой темно-синего цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 33 мм, биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның шеттерін бойлай ені 8 мм көгілдір жолақтар орналасады, лентаның ортасында шеткілерінің ені 4 мм, ортасындағылары 3 мм төрт сары жолақшамен кезек жүргізілген ені 1 мм үш қызыл жолақша орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің медальдары
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін" (65-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін" медалі мельхиордан жасалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдің беткі жағының ортасында өртке оранған үй бейнесінің аясында қолына сәби ұстаған өрт сөндіруші бейнеленген. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген, жоғарғы жиегінде "ӨРТТЕ КӨРСЕТКЕН ҚАЙСАРЛЫҒЫ ҮШІН" деген жазу жазылған, ал төменгі ішкі жиегінде лавр мен емен бұтақтарынан өрілген десте бейнеленген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Медаль шығыршықтар арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Ортасында ені 6 мм қызыл түсті лента орналасады, лентаның шеткі жақтарында ені 2 мм көк және қызыл түсті жолақтар орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (66-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер болып табылады.
Медальдің бет жағында ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (ішінде көгілдір түсті үшбұрыш бар қызғылт сары түсті шеңбер) салынған. Медальдің сыртқы жағында ортасында "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН 20 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар, ортасында ені 5 мм қызыл жолақтар, олардың арасында ені 6 мм ақ жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (67-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер болып табылады.
Медальдің бет жағында ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (ішінде көгілдір түсті үшбұрыш бар қызғылт сары түсті шеңбер) салынған. Медальдің сыртқы жағында ортасында "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН 15 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 33 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются три красные полоски шириной 1 мм, чередующиеся с четырьмя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Заголовок раздела - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін" (приложение 65)
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін" изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
В центральной части лицевой стороны медали изображение пожарного с ребенком на руках, на заднем фоне изображение горящего дома. Края медали окаймлены бортиком, по верхнему краю расположена надпись "ӨРТТЕ КӨРСЕТКЕН ҚАЙСАРЛЫҒЫ ҮШІН", по нижнему внутреннему краю изображен венок из лавровых и дубовых веток.
Все изображения и надписи на медали рельефные.
Медаль с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. По центру располагается красная лента шириной 6 мм, по краям ленты располагаются синие и красные полосы шириной по 2 мм каждая.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" I степени (приложение 66)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На центральной части лицевой стороны медали стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗMETІ ҮШІН 20 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине красные полосы шириной 5 мм, между которыми белая полоса шириной 6 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" ІI степени (приложение 67)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" ІI степени изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На центральной части лицевой стороны медали стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗMETІ ҮШІН 15 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар, ортасында ені 3 мм екі ақ жолақ, шеттегісінің ені 4 мм, ортадағысының ені 2 мм үш қызыл жолақпен бірінен кейін бірі кезектесіп орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (68-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі жезден дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер болып табылады.
Медальдің бет жағында ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (ішінде көгілдір түсті үшбұрыш бар қызғылт сары түсті шеңбер) салынған. Медальдің сыртқы жағында ортасында "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН 10 ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерінде ені 8 мм көгілдір жолақтар, ортасында ені 2 мм үш ақ жолақ, шеттегісінің ені 4 мм, ортадағысының ені 1 мм төрт қызыл жолақпен бірінен кейін бірі кезектесіп орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Суға батқандарды құтқарғаны үшін" (69-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Суға батқандарды құтқарғаны үшін" медалі мельхиордан жасалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағының ортасында құтқарушының суға батушыны құтқарып жатқан бейнесі, ортасында азаматтық қорғаныстың халықаралық белгісі бар "жел бағыты" (ішінде үшбұрышы бар шеңбер) бейнеленген. Медальдің шеті ернеумен жиектелген, жоғарғы жиегінде "СУҒА БАТҚАНДАРДЫ ҚҰТҚАРҒАНЫ ҮШІН" деген жазу жазылған, ал төменгі ішкі жиегінде лавр мен емен бұтақтарынан өрілген десте бейнеленген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Медаль шығыршықтар арқылы қызғылт сары түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Ортасында ені 10 мм көк түсті жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
II дәрежелі "Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін" (70-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
III дәрежелі "Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін" (71-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" (72-қосымша)
"Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" медалі мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Медальдің бет жағында ортада - "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгісі (ішінде көгілдір үшбұрышы бар қызғылт-сары түсті шеңбер) жер шарының айшықты бейнесі, жер шары нобайының астында - қалықтаған қыран. Жер шарының аясы көк эмальмен боялған. Қалықтаған қыранның бейнесіне және жер шарының меридиандарына алтын жалатылған.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАРДЫҢ АЛДЫН АЛУДА ЖӘНЕ ЖОЮДА ҮЗДІК ШЫҚҚАНЫ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине располагаются две белые полосы шириной 3 мм, чередующиеся с тремя красными полосками, крайние из которых шириной 4 мм, средняя - 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" IІІ степени (приложение 68)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" IІІ степени изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На центральной части лицевой стороны медали стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "MIHCIЗ ҚЫЗMETІ ҮШІН 10 ЖЫЛ".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 8 мм, посередине ленты располагаются три белые полоски шириной 2 мм, чередующиеся с четырьмя красными полосками, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 1 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Суға батқандарды құтқарғаны үшін" (приложение 69)
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Суға батқандарды құтқарғаны үшін" изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
В центральной части лицевой стороны медали изображение людей, где спасатель спасает утопающего, по центру изображение "розы ветров" с вписанным международным знаком гражданской обороны (круг, внутри которого треугольник). Края медали окаймлены бортиком, по верхнему краю расположена надпись "СУҒА БАТҚАНДАРДЫ ҚҰТҚАРҒАНЫ ҮШІН", по нижнему внутреннему краю изображен венок из лавровых и дубовых веток.
Все изображения и надписи на медали рельефные.
Медаль с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой оранжевого цвета. По центру располагается полоса синего цвета шириной 10 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін"
II степени (приложение 70)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін"
III степени (приложение 71)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда
үздік шыққаны үшін" (приложение 72)
Медаль "Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" изготавливается из мельхиора и имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре стилизованное изображение земного шара с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета), под контуром земного шара - парящий орел. Фон земного шара покрыт голубой эмалью. Изображения парящего орла и меридианов земного шара позолочены.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАРДЫҢ АЛДЫН АЛУДА ЖӘНЕ ЖОЮДА ҮЗДІК ШЫҚҚАНЫ ҮШІН".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның ортасында ені 3 мм екі қызыл жолақ орналасады, олардың ортасында ені 2 мм көгілдір жолақ, қызыл жолақтардың шеттерінде ені 3 мм екі ақ жолақ орналасқан. Лентаның шеттерінде - ені 9 мм көгілдір жолақтар.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің медальдары
Ескерту. Бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 20.11.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" (128-қосымша)
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" медалі сары түсті жезден жасалған және ортасынан көлемді сәулелер тараған диаметрі 45 мм төрт бұрышты жұлдыз болып табылады, медальдің беткі жағы жылтыр.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Жұлдыздың ортасында "ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК БАЙЛАНЫСТЫҢ ДАМУЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазуы бар, көк эмаль құйылған шеңбер түріндегі күміс түстес қондырма орналасқан. Қондырманың артқы жағында күміс түстес екі қылыш айқастырылып орналасқан. Қондырманың ортасында – қою көк эмаль құйылған қалқан, онда күміс түстес параллельдер мен меридиандар сызылған айшықты жер шары бейнеленген. Жер шарының ортасында қанаттары жайылған және тұяғында орамасы бар ұшып келе жатқан күміс түстес бүркіт бейнеленген, оның үстінде көгілдір эмаль құйылған күміс түсті айшықты шаңырақ орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында – ені 5 мм сары түсті жолақ, шет жақтарында ені 3 мм көк түсті жолақтар орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының медалі
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (72-1-қосымша)
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі алтын түстес жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің беткі жағы жылтырақ.
Медальдің сыртқы беті - сары түске, ал шеңбердің ішкі орталық бөлігі көгілдір түске боялған. Шеңбердің ішінде ортада сары түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан. Шаңырақтың сыртқы шетін бойлай ұлттық ою-өрнектің бейнесі жайласқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы шетін бойлай "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" деген алтын түстес жазу жазылған. Шеңбердің сыртқы төменгі бөлігінде көгілдір түсті "қанатбелгі" түрінде дауыс беру белгісінің бейнесі орналасқан.
Шеңбердің шеттері ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Сыртқы жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОРТАЛЫҚ САЙЛАУ КОМИССИЯСЫ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются две оранжевые полосы шириной 3 мм, между которыми голубая полоса шириной 2 мм, по краям оранжевых полос расположены две белые полосы шириной 3 мм. По краям ленты - голубые полосы шириной 9 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан
Сноска. Описания дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 20.11.2020 № 451 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" (приложение 128)
Медаль "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" выполнена из латуни желтого цвета и представляет собой четырехугольную звезду диаметром 45 мм с исходящими от центра объемными лучами, поверхность медали блестящая.
Все изображения и надписи на медали выпуклые.
В центре звезды расположена накладка серебристого цвета в виде круга, залитая синей эмалью с надписью – "ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК БАЙЛАНЫСТЫҢ ДАМУЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". За накладкой расположены две перекрещенные сабли серебристого цвета. В центре накладки – щит, залитый темно-синей эмалью, с изображенным на нем стилизованным земным шаром с параллелями и меридианами серебристого цвета. В центре земного шара изображен летящий беркут серебристого цвета с расправленными крыльями и свитком в когтях, над которым расположен стилизованный шанырак серебристого цвета, залитый голубой эмалью.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. Посередине ленты расположена полоса желтого цвета шириной 5 мм, по краям – полосы синего цвета шириной по 3 мм.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
Сноска. Описания дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2023 № 398.
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 72-1)
Медаль "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни золотистого цвета в форме круга диаметром 32 мм. Поверхность медали блестящая.
Внешняя поверхность медали окрашена в желтый цвет, а внутренняя центральная часть круга окрашена в голубой цвет. Внутри круга в центре расположено изображение шанырака желтого цвета. По внешнему краю шанырака размещено изображение национального орнамента.
По верхнему внешнему краю круга расположена надпись золотистого цвета "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін". На внешней нижней части круга размещено изображение знака голосования в виде "галочки" голубого цвета.
Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
На оборотной стороне расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОРТАЛЫҚ САЙЛАУ КОМИССИЯСЫ" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 24 мм және биіктігі 19 мм шаршы тағанға жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Кеден бақылау комитетінің медальдары
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төсбелгісі
"Сот жүйесінің үздігі" (78-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Сот жүйесінің үздігі" төсбелгісі диаметрі 32 мм болатын шеңбер нысанындағы алтын түстес жезден жасалады. Белгінің беті жылтырақ.
Шеңбердің ішінде таразысы мен семсері бар сот төрелігі құдай анасының (Фемиданың) бейнесі бар. Шеңбердің жоғарғы ішкі шетінде "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ ҮЗДІГІ" деген алтын түстес жазу орналасқан. Белгі мәтіні мен бейнелерінің бедері шығыңқы жылтырақ.
Шеті ернеумен жиектелген. Белгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Сыртқы жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" деген жазу орналасқан.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 26 мм және биіктігі 16 мм тік бұрышты тағанға жалғанады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Сот жүйесінің үздігі" (79-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің төсбелгісі
"Мінсіз қызметі үшін" (79-1 қосымша)
"Мінсіз қызметі үшін" төсбелгісі үш элементтен тұрады (негізі және екі қондырмасы), жезден дайындалады және сегіз ұшты айшықты жұлдыз нысанында болады. Белгінің диаметрі 45 мм. Негізден таралған сәулелер аясында, жұлдыздың ортасында сегіз қырлы қондырма орналасқан. Сегіз қырлы қондырманың көгілдір түсті аясында алтын түсті сәндік шілтермен көмкерілген дөңгелекше орналасқан. Дөңгелекшенің ішінде қара көк түстің аясында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ ӘКІМШІЛІГІ" деген жазу бар. Сегіз қырлы қондырманың ішкі бұрыштарында түссіз жасанды алмас – фианиттер орналасқан.
Екінші қондырмадағы ақ түстің аясында лавр жапырақтарының бұтақшаларымен көмкерілген Қазақстан Республикасы Президентінің Резиденциясы "Ақорда" ғимаратының бедерлі бейнесі орналасқан.
Сыртқы жағында, ортада "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 32 мм бір көк, екі көгілдір, екі қызыл, екі жасыл және төрт ақ жолақшасы бар биіктігі 50 мм жезден жасалған алты бұрышты тағанға жалғанады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төсбелгісі

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с квадратной колодкой шириной 24 мм и высотой 19 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Комитета таможенного контроля Министерства финансов
Республики Казахстан
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак Верховного Суда Республики Казахстан
"Сот жүйесінің үздігі" (приложение 78)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Сот жүйесінің үздігі" изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 32 мм. Поверхность знака, блестящая.
Внутри круга в центре изображение богини правосудия (Фемиды) с весами и мечом. По верхнему внутреннему краю круга расположена надпись золотистого цвета "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ ҮЗДІГІ". Текст и рельеф изображений знака выступающие блестящие.
Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на знаке рельефные.
На оборотной стороне расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ".
Знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 16 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Сот жүйесінің үздігі" II степени (приложение 79)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак Администрации Президента Республики Казахстан
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
"Мінсіз қызметі үшін" (приложение 79-1)
Нагрудный знак "Мінсіз қызметі үшін" состоит из трех элементов (основа и две накладки), изготавливается из латуни и имеет форму восьмиконечной стилизованной звезды. Диаметр знака составляет 45 мм. На лучах основы, в центре звезды, расположена накладка в виде восьмигранника. На голубом фоне восьмигранника расположено кольцо, окаймленное декоративной плетенкой золотистого цвета. Внутри кольца, на темно-синем фоне, выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ ӘКІМШІЛІГІ". На внутренних углах восьмигранника закреплены восемь бесцветных ограненных искусственных алмазов – фианитов.
Вторая накладка представляет собой круг, на белом фоне которого, в обрамлении венка из лавровых листьев, расположено рельефное изображение здания Резиденции Президента Республики Казахстан "Акорда".
На реверсе, в центре, расположена надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Знак с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой из латуни высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой шириной 32 мм с одной синей, двумя голубыми, двумя красными, двумя зелеными и четырьмя белыми полосками.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы

Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төсбелгісі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 22.07.2019 № 74 Жарлығымен.
"Үздік мемлекеттік қызметші" (79-3-қосымша)
"Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісі жезден жасалған және сегіз ұшты көп қырлы жұлдыз нысанында болады. Белгінің қарама-қарсы ұштары арасындағы өлшемі 35 мм.
Жұлдыздың ортасында диаметрі 20 мм шеңбер орналасқан, оның аясы ақ эмальмен боялған, шеңбердің ортасында 24 сәулесі бар күн және астында қалықтаған бүркіттің бейнесі бар.
Шеңбердің жоғары жағында "ҮЗДІК", ал төменгі жағында "МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТШІ" деген жазу түсірілген, оның аясы көк эмальмен боялған. Жазулардың арасында ұлттық орнамент түсірілген.
Айналасы ернеумен жиектелген. Белгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы Мемлекеттік Ту түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 25 мм және биіктігі 15 мм тік бұрышты тағанға жалғанады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349 Жарлығымен.
"Мемлекеттік қызмет ардагері" (79-4-қосымша)
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
"Мемлекеттік қызмет ардагері" төсбелгісі сары түсті жезден диаметрі 35 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде екі шеңбер орналасқан. Ақ түсті ішкі шеңбердің ортасында сары түсті шұғылалы күн және күн дискісінің ортасында шаңырақ бейнеленген.
Көгілдір түсті шеңбердің сыртқы шетін бойлай "MEMЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ АРДАГЕРІ" деген сары түсті жазу орналасқан, шеңбердің төменгі шетін бойлай ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Шеңбердің шеттері ернеумен жиектелген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 26 мм және биіктігі 22 мм тағанға жалғанады. Тағанның төменгі бөлігінің екі жағында сары түсті лавр бұтақтары бейнеленген.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.";
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің төсбелгілері" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің төсбелгілері "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" (94-қосымша)
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" төсбелгісі күмістен жасалады және беті шұғыла шашқан сәулелер түріндегі фигуралы қалқан бейнесінде болады. Белгінің габариттік өлшемдері 50 х 30 мм. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші эмблемасы орналасқан. Эмблеманың артында ақ түсті фонда секірген қалыптағы барыс бейнеленген.
Сыртқы көк түсті шеңберді бойлай "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген сары түсті жазу жазылған.
Шеңбердің артында сары түсті ту тұғыры, шеңбердің артында ту тұғыры сабының екі жағында лавр бұтақтары бейнеленген. Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" (95-қосымша)
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" төсбелгісі сары түсті жезден диаметрі 40 мм Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші эмблемасы пішінінде жасалады.
Төсбелгінің аверсі жылтырақ. Шеңберлердің шеті ернеумен жиектелген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Төсбелгінің реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген сары түсті жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 28 мм және биіктігі 17 мм тағанға жалғанады. Тағанның екі жағының шетінен тереңдігі 1 мм, биіктігі 5 мм сары түсті ойықтар салынған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының төсбелгілері "Прокуратураның құрметті қызметкері" (80-қосымша)
"Прокуратураның құрметті қызметкері" төсбелгісі жеке қалыпталып, қолдан құрастырылған екі бөлек элементтен орындалады.
Белгінің негізі алтын жалатылған күміс қорытпасынан (тотықтырылған) жасалған және ішкі бұрыштарынан жан-жаққа тараған бедерлі алтын түстес сәулелер бар биіктігі мен ені 50 мм дұрыс сегіз ұшты жұлдыз болып келеді. Сыртқы бұрыштарында ою-өрнек бар. Жұлдыздың ортасында көк түстің аясында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан, оның айналасында "ПРОКУРАТУРАНЫҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу орналасқан.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
"Прокуратура үздігі" (81-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Прокуратура үздігі" төсбелгісі жеке қалыпталып, қолдан құрастырылған екі бөлек элементтен тұрады және жезден жасалады. Белгінің беті жылтырақ.
Белгінің негізі ортасынан жан-жаққа тараған бедерлі үшкір сәулелерді лавр дестесі жиектеп тұратын биіктігі 55 мм, ені 41 мм сопақша болып келеді.
Сәулелерде көк түсті эмальмен салынған қалқан түрінде қондырма орналасқан. Қалқанның артында айқастырылған қылыштар орналасқан. Қалқанның төменгі бөлігінде "ПРОКУРАТУРА ҮЗДІГІ" деген жазу бар көк лента орналасқан.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Прокуратура үздігі" (82-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төсбелгілері

Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Сноска. Описания дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2016 № 349; в редакции Указа Президента РК от 22.07.2019 № 74; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 25.06.2024 № 585.
"Үздік мемлекеттік қызметші" (приложение 79-3)
Нагрудный знак "Үздік мемлекеттік қызметші" изготавливается из латуни и имеет форму восьмиконечной многогранной звезды. Размеры знака между противолежащими концами звезды 35 мм.
В центре звезды расположен круг диаметром 20 мм, фон которого покрыт белой эмалью с изображением по центру солнца с 24 лучами, под которым - парящий орел.
По окружности круга выполнена надпись: по верхней части "ҮЗДІК", по нижней части "MEMЛEKETTIK ҚЫЗМЕТШІ", фон надписи покрыт голубой эмалью. Между надписями выполнен узор в виде национального орнамента.
Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на знаке рельефные.
Знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Мемлекеттік қызмет ардагері" (приложение 79-4)
Нагрудный знак "Мемлекеттік қызмет ардагері" изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака, блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположены два круга. В центре белого внутреннего круга изображены желтое лучистое солнце и шанырак в центре солнечного диска.
По верхнему внешнему краю голубого круга расположена надпись желтого цвета "МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ АРДАГЕРІ", по нижнему краю круга изображен национальный орнамент. Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шириной 26 мм и высотой 22 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. По обеим сторонам нижней части колодки изображены лавровые ветки желтого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
"Прокуратура үздігі" (приложение 81)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Прокуратура үздігі" изготавливается из латуни и состоит из двух отдельно штампованных элементов, собранных вручную. Поверхность знака блестящая.
Основа знака представляет собой овал высотой 55 мм, шириной 41 мм с исходящими от центра рельефными остроконечными лучами, которые окаймляет лавровый венок.
На лучах расположена накладка в виде щита с нанесенной эмалью синего цвета. За щитом расположены скрещенные мечи. В нижней части щита расположена синяя лента с надписью "ПРОКУРАТУРА ҮЗДІГІ".
Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Прокуратура үздігі" I степени (приложение 81)
Нагрудный знак "Прокуратура үздігі" I степени изготавливается из латуни, выполнен из двух отдельно штампованных элементов, собранных вручную. Поверхность знака блестящая.
Основа знака представляет собой овал высотой 55 мм, шириной 41 мм, с исходящими от центра рельефными остроконечными лучами, которые окаймляет лавровый венок.
На лучах расположена накладка в виде правильной восьмиконечной звезды с нанесенной эмалью синего цвета. В центре звезды на синем фоне расположен круглый щит, обрамленный элементом национального орнамента. В центре щита располагается рельефное изображение Государственного Герба Республики Казахстан. За звездой вертикально расположен меч. Нижние лучи звезды опираются на синюю ленту, на которой расположена надпись "ПРОКУРАТУРА ҮЗДІГІ". Под лентой, в центральной ее части, выступает граненая площадка, на синем фоне которой выполнена римская цифра "I", соответствующая степени знака.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Прокуратура үздігі" II степени (приложение 82)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудные знаки Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан

Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" (86-қосымша)
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" деген төсбелгі символиканың ортаңғы эмблемасынан - әрқайсысының жеті шұғыласы бар, екі алтын (сары) негіздегі шұғылалы күрең қызыл (қою қызыл) түсті сәулелердің эмалімен боялған жеті ұшты айшықты жұлдыздан тұрады. Астыңғы негіздемесі - доғал сәулелі, үстіңгі негіздемесі - өткір сегіз қырлы сәулелі. Белгінің диаметр көлемі алтын негізді ұштары бойынша - 45 мм.
Жақұтты жұлдыздың ортасында қондырма бөлшектер - құрыш түсті қылыш (42 мм) және алтын (сары) түсті және көктікен (көк) түсті екі шеңберлі кіші қалқан (диаметрі 25 мм) орналасқан.
Қалқанның алтын (сары) жиекпен көмкерілген сыртқы алтын (сары) түсті шеңберін (диаметрі 25 мм) бойлай "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ" деген мемлекеттік тілдегі жазу орналасқан.
Қалқанның алтын (сары) жиекпен көмкерілген ішкі көктікен (көк) түсті шеңберін (диаметрі 18 мм) бойлай "ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕР" деген мемлекеттік тілдегі жазу жазылған.
Жазулар күміс (ақ) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында жапсырмалы бөлшек - көгілдір (көк) эмаль құйылған алтын (сары) түсті айшықталған шаңырақ (диаметрі 12 мм) бейнесі орналасқан.
Белгінің беті жылтыр.
Белгінің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" (87-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" төсбелгісі диаметрі 35 мм, күрең қызыл түсті эмальмен боялған шығыңқы қырлы ұштары бар жеті ұшты айшықты жұлдыз болып табылады.
Жақұт жұлдыздың ортасында қондырма бөлшек – алтын түстес және көктікен түстес екі шеңберлі кіші қалқан (диаметрі 20 мм) орналасқан.
Қалқанның алтын түстес жиекпен көмкерілген сыртқы алтын түстес шеңберін (диаметрі 20 мм) бойлай "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан.
Белгідегі барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір ақық түстес эмаль құйылған реңде диаметрі 11 мм алтын түстес айшықталған шаңырақтың бейнесі орналасқан.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" (88-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Құрметті шекарашы" (89-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.

Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кұрметті қызметкері"
(приложение 86)
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" представляет собой среднюю эмблему символики - стилизованную семиконечную звезду с покрытыми эмалью бордового (темно-красного) цвета лучами на двух золотых (желтых) основаниях, имеющих также по семь лучей. Нижнее основание - с тупыми лучами, верхнее основание - с острыми восьмигранными лучами. Размеры знака в диаметре по вершинам золотого основания - 45 мм.
По центру рубиновой звезды накладные детали - меч стального цвета (42 мм) и малый щит (25 мм в диаметре) с двумя окружностями золотистого (желтого) цвета и василькового (синего) цвета.
По внешней окружности щита (25 мм в диаметре) золотистого (желтого) цвета, окольцованной золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись на государственном языке "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ".
По внутренней окружности щита (18 мм в диаметре), залитого эмалью василькового (синего) цвета, окольцованного золотистым (желтым) кантом, нанесена надпись на государственном языке "ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕР".
Надписи выполнены серебристым (белым) цветом.
По центру щита накладная деталь - стилизованное изображение свода остова юрты - "шанырак" (12 мм в диаметре) золотистого (желтого) цвета на фоне, залитом бирюзовой (голубой) эмалью.
Поверхность знака блестящая.
На оборотной стороне знака размещается его порядковый номер.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" (приложение 87)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" представляет собой стилизованную семиконечную звезду с покрытыми эмалью бордового цвета выпуклыми гранеными вершинами, диаметром 35 мм.
По центру рубиновой звезды накладная деталь – малый щит (20 мм в диаметре) с двумя окружностями золотистого и василькового цвета.
По внешней окружности щита (20 мм в диаметре) золотистого цвета, окольцованно золотистым кантом, нанесена надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ".
Все изображения и надписи на знаке выпуклые, выполнены золотистым цветом.
По центру щита стилизованное изображение шанырака диаметром 11 мм золотистого цвета на залитом эмалью фоне бирюзового цвета.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" II степени (приложение 88)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Құрметті шекарашы" (приложение 89)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.

"Құрметті шекарашы" төсбелгісі ені 1 мм қырлы ернеумен жиектелген алтын түстес бес бұрышты мәнерлі шығыңқы қалқан нысанында болады. Белгінің жоғарғы бөлігі (ортасынан оңға және солға қарай) 4 жапырақтан тұратын лавр бұтақтарымен симметриялы безендірілген. Белгінің беті жылтырақ.
Белгінің бет жағы көк түсті эмальмен боялған. Қалқанға осі бойынша тігінен биіктігі 40 мм және ені 6 мм көгілдір түсті Қазақстан Республикасының шекара бағанының бейнесі салынған.
Шекара бағанының жоғарғы бөлігі алтын түстес. Баған бейнесінің жоғарғы ұшы мен көк түске ауысатын сызыққа дейінгі аралығы 6 мм. Бағанға жасыл түсті шеңбер мен оған салынған көгілдір түсті бес ұшты жұлдыз түріндегі Шекара қызметінің эмблемасы салынған. Шеңбер мен жұлдыз ені 0,5 мм алтын түстес жолақпен жиектелген. Жұлдыздың ортасында диаметрі 5 мм алтын түстес күн бейнеленген. Жасыл шеңбердің диаметрі 12 мм, жұлдыз сәулелерінің ұзындығы 6 мм, жұлдыздың жоғарғы сәулесі мен белгінің жоғарғы ұшына дейінгі аралығы 8 мм.
Эмблемадан төменірек алтын түстес қалықтаған қыран бейнесі орналасқан. Оның қанатының ұштары арасындағы ең көп қашықтық – 16 мм.
Төменірек белгіні көк түспен екі жолға жазылған "ҚҰРМЕТТІ ШЕКАРАШЫ" деген жазуы бар алтын түстес лента жауып тұр. Лентаның ені 5 мм, әріптердің биіктігі 1,6 мм. Лентаның ұштары белгінің сыртқы жағында айшықталып айқаса, лентаның астынан оң және сол жақтан 2 мм болып бет жағына шығады.
Белгінің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Белгінің өлшемі: биіктігі – 48 мм, ені – 27 мм.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
"Шекара қызметінің үздігі" (90-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Шекара қызметінің үздігі" төсбелгісі диаметрі 35 мм алтын түстес үлкен дөңгелек қалқан бейнесін білдіреді. Қалқанның шеті толқын тәрізді тәсілмен жасалған.
Қалқанның ішінде диаметрі 25 мм жасыл зүбәржат түстес жиегі қоңыр түсті шеңбер орналасқан.
Қалқанның ортаңғы бөлігінде ұзындығы 6 мм жебенің ұштығынан тұратын күміс түстес жеті бұрышты жұлдыз орналасқан.
Жұлдызға диаметрі 15 мм күміс түстес жиектемесі бар жасыл зүбәржат түстес кіші қалқан қондырылған.
Кіші қалқанның ортасында диаметрі 10 мм күміс түстес шаңырақтың айшықты бейнесі орналасқан
Кіші қалқан шеңберін бойлай жоғарғы жағында биіктігі 4 мм "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІНІҢ", төменгі жағында "ҮЗДІГІ" деген жазу жазылған.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) төсбелгілері
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 22.07.2019 № 74 Жарлығымен.
"Үздік қызметкер" (92-қосымша)

Нагрудный знак "Құрметті шекарашы" имеет выпуклую форму пятиугольного фигурного щита золотистого цвета, окаймленного граненым бортиком шириной 1 мм. Верхняя часть знака симметрично (справа и слева от середины) украшена лавровыми ветвями, состоящими из 4 листьев. Поверхность знака блестящая.
Лицевая сторона знака покрыта эмалью синего цвета. По оси вертикально на щит наложено изображение пограничного столба Республики Казахстан голубого цвета высотой 40 мм и шириной 6 мм.
Верхняя часть пограничного столба золотистого цвета. Расстояние от верхнего конца изображения столба до линии перехода в синий цвет 6 мм. На столб наложена эмблема Пограничной службы в виде круга зеленого цвета и пятиконечной звезды на нем голубого цвета. Круг и звезда окаймлены полосой золотистого цвета шириной 0,5 мм. В центре звезды изображено солнце золотистого цвета диаметром 5 мм. Диаметр зеленого круга 12 мм, длина лучей звезды 6 мм, расстояние от верхнего луча звезды до верхнего конца знака 8 мм.
Ниже эмблемы расположено изображение парящего орла золотистого цвета. Максимальное расстояние между концами его крыльев 16 мм.
Ниже знак покрывает лента золотистого цвета с надписью синего цвета в две строки "ҚҰPMETТІ ШЕКАРАШЫ". Ширина ленты 5 мм, высота букв 1,6 мм. Концы ленты, стилизованно пересекаясь на оборотной стороне знака, выходят на лицевую сторону под лентой по 2 мм справа и слева.
На оборотной стороне знака размещается его порядковый номер.
Размеры знака: высота – 48 мм, ширина – 27 мм.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Шекара қызметінің үздігі" (приложение 90)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Шекара қызметінің үздігі" представляет собой изображение большого круглого щита золотистого цвета, диаметром 35 мм. Края щита оформлены волнообразным способом.
Внутри щита расположен круг диаметром 25 мм изумрудно-зеленого цвета с окантовкой коричнего цвета.
В центральной части щита расположена семиконечная звезда из наконечников стрел длиной 6 мм серебряного цвета.
Звезду покрывает малый щит изумрудно-зеленого цвета с окантовкой серебряного цвета диаметром 15 мм.
Центр малого щита представляет собой стилизованное изображение шанырака серебристого цвета диаметром 10 мм.
По окружности малого щита нанесена надпись: по верху "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІНІҢ", по низу "ҮЗДІГІ" высотой 4 мм.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
Нагрудные знаки Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)
Сноска. Заголовок раздела в редакции Указа Президента РК от 22.07.2019 № 74.
"Үздік қызметкер" (приложение 92)

Белгінің габариттік олшемдері 50 х 30 мм.
Белгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Айрықша мақсаттағы күштерінің үздігі" (95-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Айрықша мақсаттағы күштерінің үздігі" төсбелгісі көгілдір ақық түсті бес ұшты жұлдыз нысанында сары түсті металдан дайындалады, ортасынан сәулелер таралған бес бұрышқа қондырылған. Бес бұрыштың қарама-қарсы ұштарының аралығы 37 мм, жұлдыздың қарама-қарсы ұштарының аралығы 30 мм. Жұлдыздың диаметрі 40 мм.
Төсбелгінің ортасында шеңбер ішінде шабандоз жауынгер орналасқан, шеңбердің ішкі бөлігі сары түсті. Шеңбердің жоғарғы бөлігінде "МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ", шеңбер ішіндегі жұлдыздың төменгі бөлігінде "АЙРЫҚША МАҚСАТТАҒЫ КҮШТЕРІ" деген жазулар, сондай-ақ бір-біріне қарама-қарсы көлбеу орналасқан екі жұлдызша бар. Төсбелгінің төменгі жағындағы кішкентай шеңберде "Х" деген рим цифры жазылған.
Жауынгер, шауып бара жатқан ат пен мен жұлдыздың қырлары – алтын түстес.
Бес ұшты жұлдыз бекітілетін бесбұрыштың түсі – алтын түстес.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Айрықша мақсаттағы күштерінің үздігі" төсбелгісі құлақша мен шығыршық арқылы жезден дайындалған тікбұрыш нысандағы тағанға жалғанады. Тағанның биіктігі 17 мм, ені 28 мм. Тағанның екі бүйірінде шеткі жағынан тереңдігі 1 мм, биіктігі 5 мм ойықтар бар. Таған алтын түстес. Төсбелгінің реверсінде екі жолға "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ АЙРЫҚША МАҚСАТТАҒЫ КҮШТЕРІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу жазылған.
Белгінің бекітпесі бекіткіші бар түйреуіш үлгісінде, тағанның сырт жағында орналасқан.
II дәрежелі "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі
Объектілерді қорғау қызметінің үздігі" (96-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік спортшы-жауынгер" (97-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
"Үздік спортшы" (98-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
"Үздік спортшы" төсбелгісі көлемі 4 мм жеті жапырақты сары түсті жезден жасалады. Төсбелгінің өлшемдері: ені - 28 мм, биіктігі - 32 мм. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ішкі шеңберінде көгілдір фонда жүгіріп бара жатқан адамның сары түсті бейнесі бейнеленген. Шеңбердің жоғарғы бөлігінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші эмблемасы орналасқан, шеңбердің сыртқы шетін бойлай "ҮЗДІК СПОРТШЫ * АБЫРОЙ" деген сары түсті жазу жазылған.
Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі. Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің төсбелгілері

Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" изготавливается из серебра и представляет собой фигурный щит, поверхность которого выполнена в виде расходящихся лучей. Габаритные размеры знака 50 х 30 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
Во внутреннем круге аверса нагрудного знака расположена малая эмблема Службы государственной охраны Республики Казахстан. За ней на белом фоне изображен барс в прыжке.
По внешнему синему кругу нанесена надпись желтого цвета "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ".
За кругом расположен флагшток желтого цвета, под кругом по обе стороны от ручки флагштока изображены лавровые ветки. Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак крепится к одежде с помощью винта и гайки.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" (приложение 95)
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" изготавливается из латуни желтого цвета в форме малой эмблемы Службы государственной охраны Республики Казахстан диаметром 40 мм.
Аверс нагрудного знака блестящий. Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
На реверсе нагрудного знака расположены надпись желтого цвета "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шириной 28 мм и высотой 17 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой синего цвета. По бокам колодки имеются выемки глубиной 1 мм от края, высотой 5 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметінің үздігі" II степени (приложение 96)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Үздік спортшы-жауынгер" (приложение 97)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 25.06.2024 № 585.
"Үздік спортшы" (приложение 98)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Нагрудный знак "Үздік спортшы" изготавливается из латуни желтого цвета с семью лепестками размером 4 мм. Размеры нагрудного знака: ширина - 28 мм, высота - 32 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
Во внутреннем круге аверса нагрудного знака на голубом фоне изображена фигура бегуна желтого цвета. В верхней части круга расположена малая эмблема Службы государственной охраны Республики Казахстан, по внешнему краю круга - надпись желтого цвета "ҮЗДІК СПОРТШЫ * АБЫРОЙ".
Края окружности окаймлены бортиком. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак крепится к одежде с помощью винта и гайки.
Нагрудные знаки Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"

Белгі құлақша мен шығыршық арқылы қаракөк түсті жібек қатқыл лентамен тысталған ені 30 мм және биіктігі 22 мм тік бұрышты тағанға жалғанады. Лентаға жылтырақ алтын түстес қалықтаған қыран кескіні кестеленеді.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығының төсбелгілері
Ескерту. Бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" (110-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" төсбелгісі жезден жасалады және алқа мен тағаннан тұрады. Белгінің бедері шығыңқы жылтыр. Алқа сары түсті металдан жасалған, сипатталған диаметрі 38 мм, өрнектелген сегіз бұрышты жұлдыз болып табылады. Жұлдыздың сәулелері – шығыңқы. Сәулелерге айқастырылған семсерлердің бейнесі салынған. Жұлдыздың ортасында күрең қызыл эмаль құйылған диаметрі 14 мм шеңбер орналасқан. Шеңбердің ортасында найзалы салт аттының сары түсті металдан салынған сұлбасы бейнеленген. Шеңбердің жиегін бойлай "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу жазылған. Шығыршықтың реңі күрең қызыл эмальмен боялған.
Белгі шығыршық арқылы ені 28 мм, биіктігі 17 мм мәнерлі тағанға бекітіледі. Тағанның ортаңғы бөлігі күрең қызыл эмальмен боялған.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" (111-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік спортшы-жауынгер" (112-қосымша)
"Үздік спортшы-жауынгер" төсбелгісі екі бөліктен: белгі мен тағаннан тұрады және оған: жоғарыда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны - жұлдыз және екі жағында шығыңқы қырлар бар жылтырақ алтын түстес ұлттық ою-өрнегі бар жеті жапырақша салынған диаметрі 20 мм көгілдір түсті шеңбер болып келеді. Сыртқы шеңберден жапырақшаның ұшына дейінгі аралығы 4 мм.
Екі шеңбердің (сыртқы және ішкі) арасында алтын түстес "СПОРТШЫ-ЖАУЫНГЕР" деген жазу бар. Ішкі шеңбердің диаметрі 14 мм. Жазу ортасында лавр бұтағы орналасқан. Шеңберлер жиектерінің қалыңдығы 1 мм алтын түстес. Шеңбердің ортасында алтын түстес жүгірушінің бейнесі бар.
Бес ұшты жұлдыздың жоғары жағының диаметрі 12 мм қызыл түсті, оған мемлекеттің нышаны салынған. Жұлдыз қырлары мен нышан жылтырақ алтын түстес. Белгінің жазулары мен бейнелерінің бедері шығыңқы жылтырақ.
Белгі құлақша мен шығыршық арқылы биіктігі 17 мм және ені 20 мм шығыңқы қырлары бар көгілдір түсті қалқан нысанындағы тағанға бекітіледі. Таған ортасына "ҮЗДІК" деген жазу орналасқан. Тағанның қырлары мен жазуы алтын түстес.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.

Знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 22 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой темно-синего цвета. На ленте вышивается силуэт парящего орла блестящего золотистого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Заголовок раздела в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" (приложение 110)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" изготавливается из латуни и состоит из подвески и колодки. Рельеф знака, выступающий блестящий. Подвеска представляет собой орнаментальную восьмиконечную звезду описанным диаметром 38 мм, выполненную из металла желтого цвета. Лучи звезды – выпуклые. На лучи наложено изображение скрещенных мечей. В центре звезды выполнен круг диаметром 14 мм, фон которого залит эмалью бордового цвета. В центре круга помещено изображение всадника с копьем, которое выполнено из металла желтого цвета. По периферии круга выполнена надпись "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ". Фон кольца залит бордовой эмалью.
Знак с помощью кольца крепится к фигурной колодке шириной 28 мм, высотой 17 мм. Центральная часть колодки залита эмалью бордового цвета.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" II степени (приложение 111)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Үздік спортшы-жауынгер" (приложение 112)
Нагрудный знак "Үздік спортшы-жауынгер" состоит из двух частей: знака и колодки и представляет собой круг голубого цвета диаметром 20 мм с наложенным на него: вверху звезда - символ Вооруженных Сил Республики Казахстан и по бокам семь лепестков с национальным орнаментом блестящего золотистого цвета с выпуклыми гранями. Расстояние от внешнего круга до вершины лепестка 4 мм.
Между двумя кругами (внешним и внутренним) надпись золотистого цвета "СПОРТШЫ-ЖАУЫНГЕР". Диаметр внутреннего круга 14 мм. Посередине надписи расположена лавровая ветвь. Окантовка кругов толщиной 1 мм золотистого цвета. В середине крута фигура бегуна золотистого цвета.
Пятиконечная звезда вверху диаметром 12 мм красного цвета, на нее наложена символика государства. Грани звезды и символика блестящего золотистого цвета. Рельеф надписи и изображений знака выступающий блестящий.
Знак с помощью ушка и кольца крепится к колодке, имеющей форму щита голубого цвета с выпуклыми гранями высотой 17 мм и шириной 20 мм. Посередине колодки расположена надпись "ҮЗДІК". Грани колодки и надпись блестящего золотистого цвета.
Знак крепится к одежде с помощью винта.

Белгі шығыршықтар арқылы көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның сол жақ шетінде ені 3 мм көгілдір және ақ жолақтар, оң жақ шетінде ені 26 мм көгілдір жолақ орналасады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Үздік өрт сөндіруші-құтқарушы" (117-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік құтқарушы-жауынгер" (118-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" (119-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" төсбелгісі жез қондырмалары бар мельхиордан дайындалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Төсбелгінің бет жағының ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (ішінде көгілдір түсті үшбұрыш бар қызғылт сары түсті шеңбер) салынған. Төменгі жағында "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі) деген жазу жазылған көк түсті лента бар.
Төсбелгінің жиектері ернеумен және алтын түстес дестемен жиектелген. Белгінің төменгі бөлігінде ернеуінде "ҚҰТҚАРУ ОПЕРАЦИЯЛАРЫНА БЕЛСЕНДІ ҚАТЫСҚАНЫ ҮШІН" деген көк түсті жазу орналасқан.
Төсбелгі шығыршықтар арқылы қатқыл жібек лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның шеттерінде тиісінше сол жағынан 2 мм және оң жағынан 11 мм екі қызғылт сары жолақ, лентаның ортасында ені 19 мм көк түсті жолақ орналасады.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" (120-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" төсбелгісі жезден жасалған қондырмасы бар мельхиордан дайындалады және диаметрі 37 мм көпбұрышты жұлдыз нысанында болады.
Бет жағы ернеуі бар сары түсті сегіз бұрышты жұлдыз болып табылады, оған көк түсті құймамен боялған "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙДАҒЫ ЕРЛІГІ ҮШІН" және "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазулар орналасқан.
Төсбелгінің бет жағының ортаңғы бөлігінде көгілдір түсті құймада Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (ішінде көгілдір түсті үшбұрыш бар қызғылт сары түсті шеңбер) салынған. Төменгі жағында көк түспен боялған лента бар, оған "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі) деген жазу жазылған.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.

Знак с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. По левому краю ленты располагаются голубая и белая полосы шириной по 3 мм, по правому краю голубая полоса шириной 26 мм.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Үздік өрт сөндіруші-құтқарушы" (приложение 117)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Үздік құтқарушы-жауынгер" (приложение 118)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" (приложение 119)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" изготавливается из мельхиора с вставками из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
В центральной части лицевой стороны нагрудного знака стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). Внизу находится лента с заливкой синего цвета с вписанной в нее надписью "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі).
Края нагрудного знака окаймлены бортиком и венком золотистого цвета. На бортике в нижней части знака располагается надпись "ҚҰТҚАРУ ОПЕРАЦИЯЛАРЫНА БЕЛСЕНДІ ҚАТЫСҚАНЫ ҮШІН" синего цвета.
Нагрудный знак с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются две оранжевые полосы шириной 2 мм слева и 11 мм справа, соответственно, посередине ленты – полоса синего цвета шириной 19 мм.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Төтенше жағдайдағы eрлігі үшін" (приложение 120)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" изготавливается из мельхиора с вставкой из латуни и имеет форму многоугольной звезды диаметром 37 мм.
Лицевая сторона представляет собой восьмиконечную звезду желтого цвета с бортом, на котором расположены надписи "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙДАҒЫ ЕРЛІГІ ҮШІН" и "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", выполненные заливкой синего цвета.
В центральной части лицевой стороны нагрудного знака на заливке голубого цвета – стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). Внизу находится лента с заливкой синего цвета с вписанной в нее надписью "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі).
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.

Төсбелгі шығыршықтар арқылы көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен тысталған ені 32 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның шеттерінде сол жағынан ені 3 мм және оң жағынан 9 мм екі қызғылт сары түсті жолақ орналасады. Қызғылт сары түсті жолақта оң жағынан ені 2 мм ақ түсті екі жолақ өтеді.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құтқарушы" (121-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Құтқарушы" төсбелгісі жезден жасалады және биіктігі 50 мм және ені 41 мм сопақша нысанында болады.
Төсбелгінің жиектері мен шеңбері алтын түстес дестемен жиектелген. Төсбелгінің бет жағының ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (ішінде көгілдір түсті үшбұрыш бар қызғылт сары түсті шеңбер) салынған. Төсбелгінің жиегі лавр дестесімен көмкерілген. Лентада төменгі ішкі жағын бойлай көгілдір түсті "ҚҰТҚАРУШЫ" деген, төменірек "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу орналасқан.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде көк түсті лента лавр бұтақтарын жалғайды. Лентаның ортасында "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі) деген аббревиатура жазылған.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
II дәрежелі "Құтқарушы" (122-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
III дәрежелі "Құтқарушы" (123-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Халықаралық дәрежелі құтқарушы" (124-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің төсбелгілері
Ескерту. Бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 20.11.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" (129-қосымша)
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" төсбелгісі мельхиордан жасалған және бөлек қалыпталған екі элементтен тұрады. Күміс түстес негіз ортасынан бедерлі сәулелер тараған диаметрі 50 мм сегіз ұшты жұлдыз болып табылады. Жұлдыздың беткі жағы жылтыр.
Жұлдыздың ортасында "МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТ ҮЗДІГІ" деген жазуы бар күрең эмаль құйылған шеңбер түріндегі алтын түстес қондырма орналасқан. Қондырманың артқы жағында алтын түстес екі қылыш айқастырылып орналасқан. Қондырманың ортасында – қою көк эмаль құйылған алтын түсті қалқан, онда алтын түстес параллельдер мен меридиандар сызылған айшықты жер шары бейнеленген. Жер шарының ортасында қанаттары жайылған және тұяғында орамасы бар ұшып келе жатқан алтын түстес бүркіт бейнеленген, оның үстінде көгілдір эмаль құйылған алтын түсті айшықты шаңырақ орналасқан.
Қондырма алтын түстес зәйтүн жапырақты дестемен көмкерілген.
Белгінің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Кеден бақылау комитетінің төсбелгісі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының "Статистика үздігі" төсбелгісі (126-қосымша)

Нагрудный знак с помощью колец соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. По краям ленты располагаются две полосы оранжевого цвета шириной 3 мм слева и 9 мм справа. По полосе оранжевого цвета с правой стороны проходят две полосы белого цвета шириной 2 мм.
"Құтқарушы" (приложение 121)
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Құтқарушы" изготавливается из латуни и имеет овальную форму высотой 50 мм и шириной 41 мм.
Края нагрудного знака и окружность окаймлены венком золотистого цвета. На лицевой стороне нагрудного знака в центре стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). Края нагрудного знака окаймлены лавровым венком. По нижнему внутреннему краю на ленте расположена надпись голубого цвета "ҚҰТҚАРУШЫ", ниже – надпись "ҚАЗАҚСТАН".
В нижней части нагрудного знака лента синего цвета соединяет лавровые ветви. В центре ленты вписана аббревиатура "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі).
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
"Құтқарушы" II степени (приложение 122)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Құтқарушы" III степени (приложение 123)
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Халықаралық дәрежелі құтқарушы" (приложение 124)
Сноска. Подраздел с изменением, внесенным Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак "Халықаралық дәрежелі құтқарушы" изготавливается из латуни и имеет овальную форму высотой 50 мм и шириной 40 мм.
Края нагрудного знака и окружность окаймлены венком золотистого цвета.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре стилизованное изображение глобуса с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). В нижней части знака изображен парящий орел. Края нагрудного знака окаймлены лавровым венком. По верхнему внутреннему краю венка на ленте расположена надпись голубого цвета "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДӘРЕЖЕЛІ". По нижнему внутреннему краю на ленте расположена надпись "ҚҰТҚАРУШЫ", ниже надпись "ҚАЗАҚСТАН".
В нижней части нагрудного знака лента синего цвета соединяет лавровые ветви. В центре ленты расположена аббревиатура "ІІМ" (Ішкі істер министрлігі).
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
Нагрудные знаки Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан
Сноска. Описания дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 20.11.2020 № 451 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" (приложение 129)
Нагрудный знак "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" выполнен из мельхиора и состоит из двух отдельно штампованных элементов. Основа серебристого цвета представляет собой восьмиконечную звезду диаметром 50 мм с исходящими от центра рельефными лучами. Поверхность звезды блестящая.
В центре звезды расположена накладка золотистого цвета в виде круга, залитая бордовой эмалью с надписью – "МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТ ҮЗДІГІ". За накладкой расположены две перекрещенные сабли золотистого цвета. В центре накладки – щит золотистого цвета, залитый темно-синей эмалью, с изображенным на нем стилизованным земным шаром с параллелями и меридианами золотистого цвета. В центре земного шара изображен летящий беркут золотистого цвета с расправленными крыльями и свитком в когтях, над которым расположен стилизованный шанырак золотистого цвета, залитый голубой эмалью.
Накладка обрамлена венком оливковых листьев золотистого цвета.
На оборотной стороне знака размещается его порядковый номер.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
Нагрудный знак Комитета таможенного контроля
Министерства финансов Республики Казахстан
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан "Статистика үздігі" (приложение 126)

Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 427 Жарлығымен.
"Статистика үздігі" төсбелгісі жез қорытпасынан жасалады және біріне- бірі орнатылған әртүрлі түсті 2 (екі) бөліктен тұрады.
Жоғарғы планкасы тік төртбұрыш пішінді және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туы түсті қатқыл жібек лентамен көмкерілген.
Төменгі жазықтығы диаметрі 32 мм дұрыс дөңгелек пішінді. Ортаңғы жазықтығы көк эмальмен боялған диаметрі 30 мм дұрыс дөңгелек пішінді. Жазықтық шеңберге жинақталған бірдей жеті фрагменттен жасалған. Фрагменттер жезден (сары түсті) ақ эмальда ою-өрнек түрінде жасалған.
Ортасында диаметрі 24 мм дұрыс дөңгелек пішіндес үшінші жазықтық орналасқан. Дөңгелектің ортасында композиция орналасқан, онда бейнесі күн сәулелері шашылған диаграмма түрінде стильденген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы эмблемасының фрагменті бар. Эмблеманың үсті – "Статистика үздігі" деген жазумен, төменгі жағы лавр бұтағымен көмкерілген.
Жоғарғы және төменгі бөліктері құрамдас бөліктерінің тұтастығын білдіретіндей шығыршықпен бір-біріне жалғанған.
Төбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
"Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің төсбелгісі" "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (127-қосымша)
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 428 Жарлығымен.
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі диаметрі 35 мм сегіз бұрышты пішінде болады және сары түсті металдан (латунь) жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында шаңырақ пен қалықтаған қыран орналасқан және айналасында – "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" деген жазу бар. Эмблема және мәтін – шығыңқы жылтырақ.
Төсбелгінің сыртқы жағында ортасында Қазақстан Республикасы шекарасының бейнесімен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу, жоғарғы және төменгі жағында ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгінің сыртқы беті – күңгірт. Мәтін және ою-өрнек – шығыңқы жылтыр.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл лентамен тысталған тік бұрышты тағанға жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Сипаттамаларға
1-қосымша
"Сот жүйесінің ардагері" медалі
Сипаттамаларға
2-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
3-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
4-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
5-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға

Сноска. Раздел дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 427.
Нагрудный знак "Статистика үздігі" изготавливается из сплава латуни и состоит из 2 (двух) частей разного цвета, наложенных друг на друга.
Верхняя планка имеет форму прямоугольника и обрамлена муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
Нижняя плоскость имеет форму правильного круга диаметром 32 мм. Средняя плоскость имеет форму правильного круга диаметром 30 мм, покрытого голубой эмалью. Плоскость выполнена из семи одинаковых фрагментов, замкнутых в круг. Фрагменты представляют собой орнамент (желтого цвета) из латуни на белой эмали.
В центре размещена третья плоскость, имеющая форму правильного круга диаметром 24 мм. В центре круга расположена композиция, включающая фрагмент эмблемы Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, имеющей вид стилизованного под диаграмму солнца с лучами. Сверху эмблему обрамляет надпись "Статистика үздігі", снизу – лавровая ветвь.
Верхняя и нижняя части соединены между собой кольцом, означающим единство составных частей.
Нагрудный знак с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (приложение 127)
Сноска. Раздел дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 428.
Нагрудный знак "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" имеет восьмиугольную форму диаметром 35 мм и изготавливается из металла желтого цвета (латунь).
На лицевой части нагрудного знака расположены шанырак и парящий орел и по окружности – надпись "Монополияға қарсы қызметтің үздігі". Эмблема и надпись выступающие блестящие.
На оборотной стороне нагрудного знака в центре расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" с изображением границ Республики Казахстан, сверху и снизу – национальный орнамент. Оборотная сторона нагрудного знака матовая. Текст и орнамент выпуклые блестящие.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение 1 к Описаниям
Медаль "Сот жүйесінің ардагері"
Приложение 2 к Описаниям
Медаль "Miнсiз қызметі үшін" I степени
Приложение 3 к Описаниям
Медаль "Miнсiз қызметі үшін" II степени
Приложение 4 к Описаниям
Медаль "Miнсiз қызметі үшін" III степени
Приложение 5 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"

5-1 қосымша
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлес үшін" медалі
Ескерту. Сипаттамалар 5-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Сипаттамаларға
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
7-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
8-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
9-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
10-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
11-қосымша
"Қаржы сақшысы" медалі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
12-қосымша
ІІ дәрежелі "Қаржы сақшысы" медалі
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
13-қосымша
ІІІ дәрежелі "Қаржы сақшысы" медалі
Ескерту. 13-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
14-қосымша
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" медалі
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
15-қосымша
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
16-қосымша
ІI дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
17-қосымша
ІІI дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
18-қосымша
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" медалі
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
19-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
20-қосымша
І дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" медалі
Ескерту. 20-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
21-қосымша
ІІ дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" медалі
Ескерту. 21-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
22-қосымша
ІІІ дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" медалі
Ескерту. 22-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
23-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 23-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
24-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі

Приложение 5-1 к Описаниям
Медаль "Конституциялық заңдылықты
нығайтуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описание дополнено приложением 5-1 в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Приложение 6 к Описаниям
Сноска. Приложение 6 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Прокуратура ардагері"
Приложение 7 к Описаниям
Медаль "Miнсiз қызметі үшін" I степени
Приложение 8 к Описаниям
Медаль "Miнсiз қызметі үшін" II степени
Приложение 9 к Описаниям
Медаль "Miнсiз қызметі үшін" III степени
Приложение 10 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
Приложение 11 к Описаниям
Медаль "Қаржы сақшысы"
Сноска. Приложение 11 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 12 к Описаниям
Медаль "Қаржы сақшысы" II степени
Сноска. Приложение 12 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 13 к Описаниям
Медаль "Қаржы сақшысы" III степени
Сноска. Приложение 13 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 14 к Описаниям
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері"
Сноска. Приложение 14 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Приложение 15 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени
Сноска. Приложение 15 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 16 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени
Сноска. Приложение 16 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 17 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени
Сноска. Приложение 17 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 18 к Описаниям
Медаль "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі
үлесі ушін"
Сноска. Приложение 18 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Приложение 19 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға косқан
үлесі үшiн"
Сноска. Приложение 19 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Приложение 20 к Описаниям
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" I степени
Сноска. Приложение 20 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 21 к Описаниям
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" II степени
Сноска. Приложение 21 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 22 к Описаниям
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" III степени
Сноска. Приложение 22 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 23 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени
Сноска. Приложение 23 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 24 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени

Ескерту. 24-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
25-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 25-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
26-қосымша
"Шекараны үздік күзеткен үшін" медалі
Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
27-қосымша
"Қаржы полициясының ардагері" медалі
Ескерту. 27-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
28-қосымша
Ескерту. 28-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
29-қосымша
Ескерту. 29-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
30-қосымша
Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
31-қосымша
Ескерту. 31-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
31-1-қосымша
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" МЕДАЛІ
Ескерту. 31-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
31-2-қосымша
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" МЕДАЛІ
Ескерту. 31-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
31-3-қосымша
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" МЕДАЛІ
Ескерту. 31-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
31-4-қосымша
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 31-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
32-қосымша
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" медалі
Ескерту. 32-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
33-қосымша
I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 33-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
34-қосымша
II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі

Сноска. Приложение 24 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 25 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени
Сноска. Приложение 25 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 26 к Описаниям
Медаль "Шекараны үздік күзеткен үшін"
Сноска. Приложение 26 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 27 к Описаниям
Медаль "Қаржы полициясының ардагері"
Сноска. Приложение 27 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 28 к Описаниям
Сноска. Приложение 28 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени
Приложение 29 к Описаниям
Сноска. Приложение 29 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени
Приложение 30 к Описаниям
Сноска. Приложение 30 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени
Приложение 31 к Описаниям
Сноска. Приложение 31 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
Приложение 31-1
к Описаниям
МЕДАЛЬ
“ Mінсіз қызметі ушін” I степени
Сноска. Описание дополнено приложением 31-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 31 -2
к Описаниям
МЕДАЛЬ
“ Mінсіз қызметі ушін” II степени
Сноска. Описание дополнено приложением 31-2 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 31-3
к Описаниям
МЕДАЛЬ
“Mінсіз қызметі ушін” III степени
Сноска. Описание дополнено приложением 31-3 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 31-4
к Описаниям
МЕДАЛЬ
“ Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан улесі ушін”
Сноска. Описание дополнено приложением 31-4 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 32 к Описаниям
Медаль "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері"
Сноска. Приложение 32 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 33 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" І степени
Сноска. Приложение 33 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 34 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" ІІ степени

Ескерту. 34-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
35-қосымша
III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 35-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
36-қосымша
"Абыройлы қызметі үшін" медалі
Ескерту. 36-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
37-қосымша
ІІ дәрежелі "Елбасының қауіпсіздігін айбынды атқарғаны үшін" медалі
Ескерту. 37-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
38-қосымша
ІІІ дәрежелі "Елбасының қауіпсіздігін айбынды атқарғаны үшін" медалі
Ескерту. 38-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
39-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 39-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
40-қосымша
"Республикалық ұлан ардагері" медалі
Сипаттамаларға
41-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
42-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
43-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
44-қосымша
"Сырбар" қызметінің ардагері" медалі
Ескерту. 44-қосымша алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
45-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 45-қосымша алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
46-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 46-қосымша алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
47-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 47-қосымша алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
48-қосымша
"Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 48-қосымша алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
48-1-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Сипаттамалар 48-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентінің 22.10.2018 № 777 Жарлығымен; алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
49-қосымша
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі
Сипаттамаларға
50-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
51-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
52-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
53-қосымша
"Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін" медалі
Сипаттамаларға
54-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға

Сноска. Приложение 34 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 35 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" ІІІ степени
Сноска. Приложение 35 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 36 к Описаниям
Медаль "Абыройлы қызметі үшін"
Сноска. Приложение 36 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 37 к Описаниям
Медаль "Елбасының қауіпсіздігін айбынды атқарғаны үшін"
II степени
Сноска. Приложение 37 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 38 к Описаниям
Медаль "Елбасының қауіпсіздігін айбынды атқарғаны үшін"
III степени
Сноска. Приложение 38 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 39 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Приложение 39 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 40 к Описаниям
Медаль "Республикалық ұлан ардагері"
Приложение 41 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызмет үшін" I степени
Приложение 42 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызмет үшін" II степени
Приложение 43 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызмет үшін" III степени
Приложение 44 к Описаниям
Медаль "Сырбар" қызметінің ардагері"
Сноска. Приложение 44 исключено Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Приложение 45 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызметі үшін" I степени
Сноска. Приложение 45 исключено Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Приложение 46 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызметі үшін" II степени
Сноска. Приложение 46 исключено Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Приложение 47 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызметі үшін" III степени
Сноска. Приложение 47 исключено Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Приложение 48 к Описаниям
Медаль "Сыртқы барлауға қосқан и үлeci үшін"
Сноска. Приложение 48 исключено Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Приложение 48-1 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 48-1 в соответствии с Указом Президента РК от 22.10.2018 № 777; исключено Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Приложение 49 к Описаниям
Медаль "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері"
Приложение 50 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызметі үшін" I степени
Приложение 51 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызметі үшін" II степени
Приложение 52 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызметі үшін" III степени
Приложение 53 к Описаниям
Медаль "Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін"
Приложение 54 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлeci үшін"

54-1-қосымша
"Ел қорғаны" медалі
Ескерту. Сипаттамалар 54-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентінің 25.04.2017 № 466; жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлықтарымен.
Сипаттамаларға
54-2-қосымша
ІІ дәрежелі "Ел қорғаны" медалі
Ескерту. 54-2-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
55-қосымша
"Ішкі істер органдарының ардагері" медалі
Сипаттамаларға
56-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
57-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
58-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
59-қосымша
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
60-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
61-қосымша
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
62-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
63-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
64-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Сипаттамаларға
65-қосымша
Ескерту. 65-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
66-қосымша
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 66-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
67-қосымша
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 67-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
68-қосымша
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 68-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
69-қосымша
Ескерту. 69-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
70-қосымша
ІІ дәрежелі "Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 70-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
71-қосымша
ІІІ дәрежелі "Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 71-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
72-қосымша
"Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" медалі
Сипаттамаларға
72-1-қосымша
МЕДАЛЬ
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Ескерту. Сипаттамалар 72-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
73-қосымша
"Кеден қызметінің ардагері" медалі
Ескерту. 73-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
74-қосымша
І дәрежелі "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" медалі

Приложение 54-1 к Описаниям
Медаль "Ел қорғаны"
Сноска. Описание дополнено приложением 54-1 в соответствии с Указом Президента РК от 25.04.2017 № 466; в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 54-2 к Описаниям
Медаль "Ел қорғаны"
Сноска. Приложение 54-2 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 55 к Описаниям
Медаль "Ішкі icтep органдарының ардагері"
Приложение 56 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызмет үшін" I степени
Приложение 57 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызмет үшін" II степени
Приложение 58 к Описаниям
Медаль "Miнciз қызмет үшін" III степени
Приложение 59 к Описаниям
Медаль "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
Приложение 60 к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
Приложение 61 к Описаниям
Медаль "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Приложение 62 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени
Приложение 63 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени
Приложение 64 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени
Приложение 65 к Описаниям
Сноска. Приложение 65 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін"
Приложение 66 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" І степени
Сноска. Приложение 66 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 67 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" ІІ степени
Сноска. Приложение 67 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 68 к Описаниям
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" ІІІ степени
Сноска. Приложение 68 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 69 к Описаниям
Сноска. Приложение 69 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Суға батқандарды құтқарғаны үшін"
Приложение 70 к Описаниям
Медаль "Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз
қызметі үшін" II степени
Сноска. Приложение 70 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 71 к Описаниям
Медаль "Өртке қарсы қызмет органдарындағы мінсіз
қызметі үшін" III степени
Сноска. Приложение 71 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 72 к Описаниям
Медаль "Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда
үздік шыққаны үшін"
Приложение 72-1
к описаниям
Сноска. Перечень дополнен приложением 72-1 в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2023 № 398.
Приложение 73 к Описаниям
Медаль "Кеден қызметінің ардагері"
Сноска. Приложение 73 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 74 к Описаниям
Медаль "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" I степени

Ескерту. 74-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
75-қосымша
ІІ дәрежелі "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 75-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
76-қосымша
ІІІ дәрежелі "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. 76-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
77-қосымша
"Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін" медалі
Ескерту. 77-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
78-қосымша
"Сот жүйесінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 78-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
79-қосымша
ІІ дәрежелі "Сот жүйесінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 79-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
79-1 қосымша
"Мінсіз қызметі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 79-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Сипаттамаларға
79-2 қосымша
"Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісі
Ескерту. 79-2-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
79-3-қосымша
"Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 79-3-қосымшамен толықтырылды- ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
79-4-қосымша
"Мемлекеттік қызмет ардагері" төсбелгісі
Ескерту. 79-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
80-қосымша
"Прокуратураның құрметті қызметкері" төсбелгісі
Сипаттамаларға
81-қосымша
"Прокуратура үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 81-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
82-қосымша
II дәрежелі "Прокуратура үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 82-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
83-қосымша
Ескерту. 83-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
84-қосымша
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 84-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
85-қосымша
Ескерту. 85-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
86-қосымша
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" төсбелгісі

Сноска. Приложение 74 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 75 к Описаниям
Медаль "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" II степени
Сноска. Приложение 75 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 76 к Описаниям
Медаль "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" III степени
Сноска. Приложение 76 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 77 к Описаниям
Медаль "Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін"
Сноска. Приложение 77 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 78 к Описаниям
Нагрудный знак "Сот жүйесінің үздігі"
Сноска. Приложение 78 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 79 к Описаниям
Нагрудный знак "Сот жүйесінің үздігі" II степени
Сноска. Приложение 79 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 79-1 к Описаниям
Нагрудный знак "Мінсіз қызметі үшін"
Сноска. Описание дополнено приложением 79-1 в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Приложение 79-2 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік мемлекеттік қызметші"
Сноска. Приложение 79-2 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 79-3 к Описаниям
"Нагрудный знак "Үздік мемлекеттік қызметші"
Сноска. Описания дополнены приложением 79-3 в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2016 № 349.
Приложение 79-4
к описаниям
Нагрудный знак "Мемлекеттік қызмет ардагері"
Сноска. Описания дополнены приложением 79-4 в соответствии с Указом Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 80 к Описаниям
Нагрудный знак "Прокуратураның құрметті қызметкері"
Приложение 81 к Описаниям
Нагрудный знак "Прокуратура үздігі"
Сноска. Приложение 81 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 82 к Описаниям
Нагрудный знак "Прокуратура үзігі" II степени
Сноска. Приложение 82 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 83 к Описаниям
Сноска. Приложение 83 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак "Мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау саласының құрметті қызметкері"
Приложение 84 к Описаниям
Нагрудный знак "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі"
Сноска. Приложение 84 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 85 к Описаниям
Нагрудный знак "Мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау саласының үздігі" II степени
Сноска. Приложение 85 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 86 к Описаниям
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті
қызметкері"

Ескерту. 86-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
87-қосымша
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 87-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
88-қосымша
II дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 88-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
89-қосымша
"Құрметті шекарашы" төсбелгісі
Сипаттамаларға
90-қосымша
"Шекара қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 90-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
91-қосымша
II дәрежелі "Шекара қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 91-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
92-қосымша
"Үздік қызметкер" төсбелгісі
Ескерту. 92-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
93-қосымша
Ескерту. 93-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
93-1-қосымша
Ескерту. 93-1-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
93-2-қосымша
Ескерту. 93-2-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
93-3-қосымша
"Қаржылық мониторинг органдарының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 93-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
94-қосымша
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. 94-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
95-қосымша
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 95-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
96-қосымша
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметінің үздігі" II дәрежелі төсбелгісі
Ескерту. 96-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
97-қосымша
"Үздік спортшы-жауынгер" төсбелгісі
Ескерту. 97-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
98-қосымша
"Үздік спортшы" төсбелгісі
Ескерту. 98-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
99-қосымша
II дәрежелі "Спортшы-жауынгер" төсбелгісі
Ескерту. 99-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
100-қосымша
"Сырбар қызметінің үздігі" төсбелгісі

Сноска. Приложение 86 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Приложение 87 к Описаниям
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі"
Сноска. Приложение 87 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 88 к Описаниям
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің уздігі"
II степени
Сноска. Приложение 88 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 89 к Описаниям
Нагрудный знак "Құрметті шекарашы"
Приложение 90 к Описаниям
Нагрудный знак "Шекара қызметінің үздігі"
Сноска. Приложение 90 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 91 к Описаниям
Нагрудный знак "Шекара қызметінің үздігі" II степени
Сноска. Приложение 91 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 92 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік қызметкер"
Сноска. Приложение 92 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 93 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік қызметкер" II степени
Сноска. Приложение 93 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 93-1 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік қызметші" I степени
Сноска. Приложение 93-1 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 93-2 к Описаниям
Сноска. Приложение 93-2 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 93-3
к Описаниям
НАГРУДНЫЙ ЗНАК
“Қаржылық мониторинг органдарының уздігі”
Сноска. Описание дополнено приложением 93-3 в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Текст выступающий, блестящий
Приложение 94 к Описаниям
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері"
Сноска. Приложение 94 – в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 95 к Описаниям
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі"
Сноска. Приложение 95 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 96 к Описаниям
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Объектілерді қорғау қызметінің үздігі" II степени
Сноска. Приложение 96 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 97 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік спортшы-жауынгер"
Сноска. Приложение 97 исключено Указом Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 98 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік спортшы"
Сноска. Приложение 98 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
Приложение 99 к Описаниям
Нагрудный знак "Спортшы-жауынгер" II степени
Сноска. Приложение 99 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 100 к Описаниям
Нагрудный знак "Сырбар" қызметінің үздігі"

Ескерту. 117-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
118-қосымша
Ескерту. 118-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
119-қосымша
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" төсбелгісі
Ескерту. 119-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
120-қосымша
"Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" төсбелгісі
Ескерту. 120-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
121-қосымша
"Құтқарушы" төсбелгісі
Ескерту. 121-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
122-қосымша
Ескерту. 122-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
123-қосымша
Ескерту. 123-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
124-қосымша
Ескерту. 124-қосымша алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
125-қосымша
"Кеден қызметінің үздік қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. 125-қосымша алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
126-қосымша
"Статистика үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 126-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 427 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
127-қосымша
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 127-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 428 Жарлығымен.
Сипаттамаларға
128-қосымша
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 128-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 20.11.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Сипаттамаларға
129-қосымша
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 129-қосымшамен толықтырылды – ҚР Президентінің 20.11.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидалары

Сноска. Приложение 117 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 118 к Описаниям
Нагрудный знак "Үздік құтқарушы-жауынгер"
Сноска. Приложение 118 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 119 к Описаниям
Нагрудный знак "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін"
Сноска. Приложение 119 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 120 к Описаниям
Нагрудный знак "Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін"
Сноска. Приложение 120 - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 121 к Описаниям
Сноска. Приложение 121 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Құтқарушы"
Приложение 122 к Описаниям
Нагрудный знак "Құтқарушы" II степени
Сноска. Приложение 122 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 123 к Описаниям
Нагрудный знак "Құтқарушы" III степени
Сноска. Приложение 123 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 124 к Описаниям
Нагрудный знак "Халықаралық дәрежелі құтқарушы"
Сноска. Приложение 124 исключено Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Приложение 125 к Описаниям
Нагрудный знак "Кеден қызметінің үздік қызметкері"
Сноска. Приложение 125 исключено Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Приложение 126
к Описаниям
Нагрудный знак "Статистика үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 126 в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 427.
Приложение 127 к Описаниям
Нагрудный знак "Монополияға қарсы қызметтің үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 127 в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 428.
Приложение 128
к Описаниям
Медаль "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 128 в соответствии с Указом Президента РК от 20.11.2020 № 451 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Приложение 129
к Описаниям
Нагрудный знак "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 129 в соответствии с Указом Президента РК от 20.11.2020 № 451 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан. Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований

Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттаудың (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айырудың) осы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен (бұдан әрі - ведомстволық наградалар) марапаттаудың (ведомстволық наградаларынан айырудың) бірыңғай тәртібі мен қағидаттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
2. Ведомстволық наградалар қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері мен сіңірген өзге де еңбегі үшін қызметкерлердің, жұмыскерлердің және өзге де адамдардың еңбегін көтермелеу мен ынталандыру нысандарының бірі болып табылады.
3. Ведомстволық наградалар: медальдар, төсбелгілер болып табылады.
4. Мемлекеттік рәміздердің бейнесін (Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба) ведомстволық наградалардың элементі немесе геральдикалық негізі ретінде пайдалануға болмайды.
Бұл талап ведомстволық наградалардың геральдикалық негізінің құрамдас бөлігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік рәміздер бейнесі пайдаланылатын объектілер бейнесі болған жағдайда қолданылмайды.
2. Ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) тәртібі
5. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қызметкерлерін, жұмыскерлерін, судьяларды және өзге де адамдарын ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) туралы ұсыныстарға (бұдан әрі - ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) туралы ұсыныстар) олардың басшылары бастамашылық етеді, олар тиісті ұсыныстарды орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдік азаматтарды және азаматтығы жоқ адамдарды ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныстарға Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, олардың құрылымдық, ведомстволық бағынысты және аумақтық бөлімшелерінің басшылары бастамашылық етеді, олар тиісті ұсыныстарды орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне жібереді.

Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Правила) определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (далее - ведомственные награды) (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
2. Ведомственные награды являются одной из форм поощрения и стимулирования труда сотрудников, работников и иных лиц за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги.
3. Ведомственными наградами являются: медали, нагрудные знаки.
4. Изображение государственных символов (Государственного Флага и Государственного Герба) не может быть использовано в качестве элемента или геральдической основы ведомственных наград.
Данное требование не распространяется на случаи, когда составной частью геральдической основы ведомственных наград является изображение объектов, в которых используются изображения государственных символов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок награждения ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
5. Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) сотрудников, работников, судей и иных лиц органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований инициируются их руководителями, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа (далее - представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград).
Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства инициируются руководителями центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, их структурных, подведомственных и территориальных подразделений, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
6. Ведомстволық наградамен марапаттау туралы ұсыныстар
мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеу жағдайы, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген еңбек сіңірген жылдарға жетуі бойынша қаралады.
Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар сіңірген өзге де еңбегі үшін ерекше жағдайларда да енгізіледі.
7. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныс;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда қағазы.
8. Ведомстволық наградалар жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) қарауына ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені енгізу үшін:
1) мемлекеттік органның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны;
2) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімі болуы негіздер болып табылады.
9. Ведомстволық наградалармен марапатталған адамдар осы Қағидаларда көзделген тәртіппен тиісті ведомстволық наградалардан айырылуы мүмкін.
10. Ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) айыру туралы ұсыныс;
2) мемлекеттік органдардың беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны немесе лайықсыз мінез-құлқы үшін жұмыстан шығарылуы туралы бұйрықтың көшірмесі немесе соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің көшірмесі.
11. Кадр қызметі қажетті құжаттарды дайындайды және ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы мәселені Комиссияның қарауына енгізеді.
Осы Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларының тізбесінде айқындалған орталық мемлекеттік органдарда ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін бірінші басшының бұйрығымен Комиссия тұрақты негізде құрылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505; 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.11.2023 № 398 Жарлықтарымен.
12. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс енгізілгеннен бастап бір айдың ішінде қабылдайды. Егер Комиссия мүшелері даусының жалпы санынан көп дауыс берген жағдайда, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.

Сноска. Пункт 5 - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
6. Представления о награждении ведомственными наградами рассматриваются по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижению выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
Представления о награждении ведомственными наградами вносятся и в исключительных случаях за иные заслуги.
7. Для решения вопроса о награждении ведомственными наградами в кадровую службу представляются следующие документы:
1) представление о награждении ведомствеными наградами;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Основаниями для вынесения на рассмотрение Комиссии по ведомственным наградам (далее - Комиссия) вопроса о лишении ведомственных наград являются:
1) увольнение за совершение проступка, дискредитирующего государственный орган, грубое нарушение служебного долга;
2) наличие обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу.
9. Лица, награжденные ведомственными наградами, могут быть лишены соответствующих ведомственных наград в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
10. Для решения вопроса о лишении ведомственных наград в кадровую службу представляются следующие документы:
1) представление о лишении;
2) копия приказа об увольнении за совершение проступка, дискредитирующего государственные органы, грубое нарушение служебного долга или недостойное поведение или копия обвинительного приговора суда.
11. Кадровая служба подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) на рассмотрение Комиссии.
Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом первого руководителя в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденным настоящим Указом.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023); от 16.11.2023 № 398.
12. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение месяца с момента внесения представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград). Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.

13. Комиссия хаттамамен ресімделетін мына шешімдердің бірін қабылдауы мүмкін:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қанағаттандыру;
2) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қабылдамау;
3) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты материалдарды қосымша ресімдеу үшін кері қайтару.
14. Орталық мемлекеттік органның басшысы Комиссия шешімін енгізгеннен бастап 10 күннің ішінде:
1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) осы мәселе Мемлекет басшысының актілерінен туындаған жағдайда - оны Комиссия қарауына енгізбестен ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы бұйрық шығарады.
15. Ведомстволық наградадан айырылған адам оны мемлекеттік орган басшысының тиісті бұйрығын қабылдаған күннен бастап мемлекеттік органға бір ай ішінде қайтарады.
16. Ведомстволық наградаларды тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және марапатталушының өзіне табыс етіледі.
17. Ведомстволық наградаларды тапсыруды орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар жүзеге асырады.
18. Әрбір награда алушыға ведомстволық наградаларды тапсырумен бір мезгілде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар қол қойған тиісті куәлік беріледі.
19. Дәрежелері бар наградалармен марапаттауды қоспағанда, бір наградаға қайталап ұсынуға жол берілмейді.
20. Дәрежелері бар ведомстволық наградалармен марапаттау төменгі дәрежеден жоғарыға қарай сатыланып жүргізіледі. Алдыңғы дәрежелі ведомстволық награданы алмай тұрып одан жоғары дәрежелі ведомстволық наградамен марапаттауға жол берілмейді.
21. Ведомстволық наградалардың жоғары дәрежелісі I дәрежелі болып табылады.
22. Медальдар кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған ретте олар солардан кейін орналасады.
Төсбелгілер кеуденің оң жағына тағылады. Нысаны және өлшемі бойынша медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін тағандар болған ретте төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.
3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздері
I, II, III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
23. "Мінсіз қызметі үшін" медалімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар және өзінің қызметтік борышын үлгілі орындап жүрген Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, прокуратура, ішкі істер, азаматтық қорғау органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлері марапатталады.

13. Комиссия может принять одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
2) отклонить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
3) вернуть представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) для дооформления материалов.
14. Руководитель центрального государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией принимает приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):
1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов Главы государства, - без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
15. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа руководителя государственного органа.
16. Вручение ведомственных наград производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
17. Вручение ведомственных наград производится первым руководителем центрального государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
18. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственных наград выдается соответствующее удостоверение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем государственного органа.
19. Повторное представление к награждению одной и той же наградой не допускается, за исключением наград, имеющих степени.
20. Награждение ведомственными наградами, имеющими степени, производится от низшей степени к высшей. Награждение ведомственной наградой более высокой степени не допускается без получения награжденным ведомственной награды предыдущей степени.
21. Высшей степенью ведомственных наград является I степень.
22. Медали носятся на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан они располагаются после них.
Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.
3. Основания награждения ведомственными наградами
Медаль "Мінсіз қызметі үшін" I, II, III степеней
23. Медалью "Мінсіз қызметі үшін" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудники и военнослужащие специальных государственных органов Республики Казахстан, судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, сотрудники органов прокуратуры, внутренних дел, гражданской защиты, антикоррупционной службы, положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой служебный долг.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
24. "Мінсіз қызметі үшін" медалі үш дәрежеден тұрады:
1) 20 жыл мінсіз қызметі үшін марапаттауға - I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі;
2) 15 жыл мінсіз қызметі үшін марапаттауға - II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі;
3) 10 жыл мінсіз қызметі үшін марапаттауға - III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі.
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
24-1. "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" медалімен:
Қазақстан Республикасы Конституциясының үстемдігін қамтамасыз етуге сіңірген ерекше еңбегі үшін Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары (бұрынғы судьялары), Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің бұрынғы мүшелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының қызметкерлері;
Қазақстан Республикасында конституционализмнің қалыптасуы мен дамуына, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты мен халықаралық ұйымдардың, сондай-ақ шет мемлекеттердің конституциялық бақылау органдарының арасындағы достық пен ынтымақтастықты нығайтуға қосқан салмақты үлесі үшін шетелдердің конституциялық бақылау органдарының қызметкерлері, халықаралық ұйымдардың өкілдері, заңгер-ғалымдар, сондай-ақ өзге де адамдар марапатталады.
Ескерту. 24-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
25. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен шетелдік құқық қорғау және ұқсас функцияларды орындайтын өзге де органдармен адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау саласындағы тату көршілік қатынастарды нығайту бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамытуда сіңірген еңбегі үшін Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, прокуратурасы мен ішкі істер органдарының қызметкерлері, сондай-ақ басқа да адамдар және басқа мемлекеттердің азаматтары марапатталады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі
26. "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалімен қызметі бойынша оң мінездемеге ие, заңдылықты және құқық тәртібін қамтамасыз етуде өзінің қызметтік міндеттерін үлгілі орындайтын ішкі істер органдарының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкерлері, сондай-ақ құқық тәртібін қорғауға белсенді қатысқаны үшін басқа да адамдар марапатталады.

Сноска. Пункт 23 – в редакции Указа Президента РК от 19.01.2023 № 106.
24. Медаль "Мінсіз қызметі үшін" состоит из трех степеней:
1) медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени - для награждения за 20 лет безупречной службы;
2) медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени - для награждения за 15 лет безупречной службы;
3) медаль "Мінсіз қызметі үшін" III степени - для награждения за 10 лет безупречной службы.
Медаль "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
24-1. Медалью "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" награждаются:
судьи (экс-судьи) Конституционного Суда Республики Казахстан, экс-члены Конституционного Совета Республики Казахстан, работники Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан за особые заслуги в обеспечении верховенства Конституции Республики Казахстан;
сотрудники органов конституционного контроля зарубежных стран, представители международных организаций, ученые-юристы, а также иные лица за весомый вклад в становление и развитие конституционализма в Республике Казахстан, укрепление дружбы и сотрудничества между Конституционным Судом Республики Казахстан и международными организациями, а также органами конституционного контроля иностранных государств.
Сноска. Пункт 24-1 - в редакции Указа Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023).
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлeci үшін"
25. Медалью "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға косқан үлесі үшін" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, сотрудники специальных государственных органов, органов прокуратуры и внутренних дел Республики Казахстан, а также другие лица и граждане других государств за заслуги в развитии международного сотрудничества по укреплению добрососедских отношений в области защиты прав и свобод человека с зарубежными правоохранительными и иными органами, выполняющими аналогичные функции.
Сноска. Пункт 25 – в редакции Указа Президента РК от 19.01.2023 № 106.
Медаль "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
26. Медалью "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" награждаются сотрудники органов внутренних дел, антикоррупционной службы, положительно характеризуемые по службе, образцово выполняющие свой служебный долг по обеспечению законности и правопорядка, а также другие лица за активное участие в охране правопорядка.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
26-1. "Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, заңдылықты және экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша өзінің қызметтік борышын үлгілі орындайтын қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері, сондай-ақ экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге белсенді қатысқаны үшін басқа да адамдар марапатталады.
"Сот жүйесінің ардагері" медалі
27. "Сот жүйесінің ардагері" медалімен сот жүйесінің дамуына елеулі үлес қосқаны, ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін:
сот жүйесінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде 15 және одан да көп жыл мінсіз жұмыс істеген, оның ішінде өкілеттіктері тоқтатылған судьялар;
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ сот қызметін қамтамасыз еткен, сот жүйесінің игілігі үшін күнтізбелік есептеуде 25 және одан да көп жыл жұмыс істеген өзге де адамдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес марапатталады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
"Прокуратура ардагері" медалі
28. "Прокуратура ардагері" медалімен ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес прокуратура органдарында күнтізбелік есептеуде 25 және одан да көп жыл мінсіз қызмет еткен прокуратура органдарының қызметкерлері және зейнеткерлері марапатталады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Қаржы сақшысы" медалі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
29. "Қаржы сақшысы" медалімен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесінде 10 жылдан астам жұмыс істеген Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жоғары органының рөлін нығайтуға ықпал ететін жоғары жетістіктері үшін, қаржылық бұзушылықтардың алдын алудағы, жолын кесудегі және (немесе) анықтаудағы белсенді қызметі үшін, мінсіз қызметі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы қызметінің нәтижесіне және оның имиджін көтеруге қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.

Сноска. Пункт 26 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль “Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан улесі ушін”
26-1. Медалью “Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан улесі ушін” награждаются сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу, положительно характеризуемые по службе, образцово выполняющие свой служебный долг по обеспечению законности и экономической безопасности, а также другие лица за активное участие в обеспечении экономической безопасности.
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Медаль "Сот жүйесінің ардагері"
27. Медалью "Сот жүйесінің ардагері" награждаются за значительный вклад в развитие судебной системы, за многолетнюю и плодотворную работу:
судьи, в том числе полномочия которых прекращены, безупречно проработавшие в судебной системе 15 и более лет в календарном исчислении в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, а также иные лица, обеспечивавшие деятельность судов, проработавшие на благо судебной системы 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 19.01.2023 № 106.
Медаль "Прокуратура ардагері"
28. Медалью "Прокуратура ардагері" награждаются сотрудники и пенсионеры органов прокуратуры за многолетнюю и плодотворную работу, безупречно проработавшие в органах прокуратуры 25 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 28 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Медаль "Қаржы сақшысы"
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
29. Медалью "Қаржы сақшысы" награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица, проработавшие в системе государственного аудита и финансового контроля более 10 лет, за высокие достижения, способствующие укреплению роли высшего органа государственного аудита и финансового контроля, за активную деятельность в предупреждении, пресечении и (или) выявлении финансовых нарушений, за безупречную службу, образцовое исполнение служебных обязанностей, значительный вклад в результаты деятельности и повышение имиджа органа государственного аудита и финансового контроля.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" медалі
31. "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" медалімен ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында 25 және одан да көп күнтізбелік жыл қызмет атқарған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" медалі
32. "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" медалімен:
жеке адам мен қоғамның қауіпсіздігін конституциялық құрылысты, мемлекеттік егемендікті, аумақтық тұтастықты, мемлекеттің экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуетін қорғауды қамтамасыз етуде жедел-қызметтік іс-қимылды шебер ұйымдастырғаны; Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің мүдделерін қорғауда барлау, қарсы барлау және әскери операцияны (оның ішінде тергеуді) табысты ұйымдастырғаны, өткізгені және іске асырғаны; үкіметтік байланыспен сенімді қамтамасыз еткені; күрделі арнайы техникалық іс-шараларды кәсіби өткізгені; республиканың қауіпсіздік органдары үшін жоғары білікті кадрларды даярлағаны және қайта даярлағаны; ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердегі жетістіктері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел-қызметтік жұмысын қамтамасыз еткендігі үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері; Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі міндеттерді шешуге қосқан үлесі және оны іске асыруға жәрдемдескені үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
I, II, III дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" медалі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Шекараны үздік күзеткені үшін" медалі
35. "Шекараны үздік күзеткені үшін" медалімен:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстау кезінде диверсиялық-барлау топтарына қарсы болған ұрыс қимылдарында көрсеткен ерлігі мен қайсарлығы; Қазақстан Республикасының шекарасына қол сұқпаушылықты қорғау барысында шекара нарядының ұрыс қимылдарына шебер басшылық жасағаны; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстау кезінде аса қырағылығы және бастамашылық іс-қимылы; мемлекеттік шекараны нығайтудағы қызметті ұйымдастырудағы шеберлігі және үлгілі жұмысы; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуде мінсіз қызмет атқарғаны; Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін оқыту мен тәрбиелеуде сіңірген еңбегі үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын нығайтуға қосқан үлесі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетудегі Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдеріне олардың қызметтік-жауынгерлік әрекеттерінде белсенді көмек көрсеткені үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.

Сноска. Пункт 29 – в редакции Указа Президента РК от 26.11.2022 № 5.
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері"
31. Медалью "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную службу, положительно характеризуемые по службе и прослужившие в специальных государственных органах Республики Казахстан 25 и более календарных лет.
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін"
32. Медалью "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за умелую организацию оперативно-служебной деятельности по обеспечению безопасности личности и общества, защиты конституционного строя, государственного суверенитета, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала государства; успешную организацию, проведение и реализацию (в т.ч. следственной) разведывательной, контрразведывательной и боевой операции по защите интересов национальной безопасности Республики Казахстан; надежное обеспечение правительственной связью; профессиональное проведение сложных специальных технических мероприятий; подготовку и переподготовку высококвалифицированных кадров для органов безопасности республики; успехи в фундаментальных и прикладных научных исследованиях по проблемам обеспечения национальной безопасности, а также в обеспечении оперативно-служебной деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранных государств за вклад в решение задач по обеспечению национальной безопасности Республики Казахстан и за содействие в их реализации.
Сноска. Пункт 32 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік қалқаны" I, II, III степеней
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Медаль "Шекараны үздік күзеткені үшін"
35. Медалью "Шекараны үздік күзеткені үшін" награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за храбрость и самоотверженность, проявленные в боевых действиях с диверсионно-разведывательными группами, при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан; умелое руководство боевыми действиями пограничного наряда при защите неприкосновенности границы Республики Казахстан; высокую бдительность и инициативные действия при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан; отличную организацию службы и примерную работу по укреплению государственной границы; безупречное несение службы по охране Государственной границы Республики Казахстан; за заслуги в обучении и воспитании военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранных государств за вклад в укрепление Государственной границы Республики Казахстан, активную помощь соединениям и частям Пограничной службы в их служебно-боевой деятельности по охране Государственной границы Республики Казахстан.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
"Қаржы полициясының ардагері" медалі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" медалі
37. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" медалімен:
ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін, қызметі бойынша оң мінездеме берілетін және жалпы әскери қызметі мен арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметінің ұзақтығы (еңбек сіңірген жылдары) 25 және одан да көп күнтізбелік жыл болатын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Республикалық ұланда және (немесе) Мемлекеттік күзет қызметінде кемінде 10 жыл болатын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілері мен қызметкерлері;
күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді шешуге қосқан үлесі үшін жалпы әскери қызметінің ұзақтығы кемінде 10 жыл болатын және бұдан бұрын Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Республикалық ұланда және (немесе) Мемлекеттік күзет қызметінде қызмет атқарған Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
"Абыройлы қызметі үшін" медалі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
38. "Абыройлы қызметі үшін" медалімен:
қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, үлгілі тәртібі және күнтізбелік есептеуде 7 жыл қызмет өткергені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері, сондай-ақ жеделқызметтік іс-әрекетте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының шешімі бойынша күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан, ерекше көзге түскен қызметкерлер мен әскери қызметшілер;
күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің дамуына елеулі үлес қосқан мемлекеттік және жекеше ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, соның ішінде шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.
"Республикалық ұлан ардагері" медалі
40. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 2014.10.06 № 922 Жарлығымен.
"Сырбар" қызметінің ардагері" медалі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
"Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі

Сноска. Пункт 35 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
Медаль "Қаржы полициясының ардагері"
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Медаль "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері"
37. Медалью "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" награждаются:
военнослужащие и сотрудники Службы государственной охраны Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную работу, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую продолжительность воинской службы и службы в специальных государственных органах (выслугу лет) 25 и более календарных лет, из них не менее 10 лет в Службе охраны Президента, Республиканской гвардии и (или) Службе государственной охраны Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, имеющие общую продолжительность воинской службы не менее 10 лет и ранее проходившие службу в Службе охраны Президента, Республиканской гвардии и (или) Службе государственной охраны Республики Казахстан, за вклад в решение задач по обеспечению безопасности охраняемых лиц.
Сноска. Пункт 37 - в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
"Медаль "Абыройлы қызметі үшін"
Сноска. Подраздел – в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
38. Медалью "Абыройлы қызметі үшін" награждаются:
сотрудники и военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан за образцовое исполнение служебных обязанностей, примерную дисциплину и 7 лет службы в календарном исчислении, а также отличившиеся сотрудники и военнослужащие, внесшие значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых лиц, за достигнутые высокие результаты в оперативно-служебной деятельности по решению Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан;
руководители и сотрудники государственных и частных организаций, в том числе граждане иностранных государств, внесшие значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых лиц и развитие Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Медаль "Республикалық ұлан ардагері"
40. Исключен Указом Президента РК от 06.10.2014 № 922.
Медаль "Сырбар" қызметінің ардагері"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Медаль "Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Медаль "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері"

Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
47. "Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін" медалімен Қазақстан Республикасының азаматтары өрт сөндіру, адамдарды және азаматтардың мүлкін оттан құтқару кезінде көрсеткен батылдығы, ерлігі және жанқиярлығы үшін марапатталады.
"Суға батқандарды құтқарғаны үшін" медалі
Ескерту. Қағидалар бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
47-1. "Суға батқандарды құтқарғаны үшін" медалімен адамдарды суда құтқару кезіндегі батылдығы, ерлігі және жанқиярлығы үшін, аса қырағылығы мен тапқырлығының нәтижесінде суда адамдармен болатын жазатайым оқиғалардың алдын алғаны үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.
"Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" медалі
48. "Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" медалімен:
халықты авариялардан, апаттардан, өрттен және дүлей зілзалалардан қорғауда өзінің борышын үлгілі орындайтын азаматтық қорғаныс органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері;
төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларға белсене қатысқан және осы жағдайда батылдық пен жанқиярлық көрсеткен басқа да адамдар марапатталады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 20.11.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
48-1. "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" медалімен фельдъегерлік байланысты, оның ішінде халықаралық ынтымақтастық саласында дамытуға үлес қосқан Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері мен адамдар марапатталады.
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
48-2. "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен:
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау мен республикалық референдумдарды өткізуді ұйымдастыруға және дайындауға елеулі жеке үлес қосқан сайлау комиссияларының мүшелері, оның ішінде өкілеттіктері тоқтатылған сайлау комиссияларының мүшелері;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ведомстволық бағынысты ұйымдарының сайлау жүйесінде кемінде 5 жыл жұмыс істеген, кәсіптік қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген жұмыскерлері қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны үшін;
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға айтарлықтай үлес қосқан, сайлау туралы заңнаманы жетілдіру, сайлау процесіне қатысушыларды электоралдық оқыту жөніндегі қызметке белсенді түрде қатысқан саяси партиялардың және басқа да қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері және өзге де адамдар. шетелдік азаматтар мен халықаралық ұйымдардың өкілдері марапатталады.
"Кеден қызметінің ардагері" медалі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
I, II, III дәрежелі "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" медалі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін" медалі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Сот жүйесінің үздігі" төсбелгісі

Сноска. Раздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
47. Медалью "Өртте көрсеткен қайсарлығы үшін" награждаются граждане Республики Казахстан за смелость, отвагу и самоотверженность, проявленные при тушении пожаров, спасении людей и имущества граждан от огня.
Медаль "Суға батқандарды құтқарғаны үшін"
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
47-1. Медалью "Суға батқандарды құтқарғаны үшін" награждаются граждане Республики Казахстан и иностранных государств за смелость, отвагу и самоотверженность, проявленные при спасении людей на воде, за высокую бдительность и находчивость, в результате чего были предупреждены несчастные случаи с людьми на воде.
Медаль "Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда
үздік шыққаны үшін"
48. Медалью "Төтенше жағдайлардың алдын алуда және жоюда үздік шыққаны үшін" награждаются:
сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей гражданской обороны Национальной гвардии Республики Казахстан, образцово выполняющие свой долг по защите населения от аварий, катастроф, пожаров и стихийных бедствий;
другие лица, активно участвующие в мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и проявившие при этом мужество и самоотверженность.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін"
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 20.11.2020 № 451 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
48-1. Медалью "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" награждаются сотрудники Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан и лица, внесшие вклад в развитие фельдъегерской связи, в том числе в сфере международного сотрудничества.
Медаль "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2023 № 398.
"48-2. Медалью "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются:
члены избирательных комиссий, в том числе члены избирательных комиссий, полномочия которых прекращены, внесшие значительный личный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию и подготовку проведения выборов и республиканских референдумов;
работники аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, подведомственных Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан организаций, проработавшие в избирательной системе не менее 5 лет, за образцовое исполнение служебных обязанностей, достигшие высоких показателей в профессиональной деятельности; представители политических партий и других общественных объединений, государственные служащие центральных и местных государственных органов и иные лица, иностранные граждане и представители международных организаций, внесшие существенный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию международного сотрудничества в избирательной сфере, принявшие активное участие в деятельности по совершенствованию законодательства о выборах, по электоральному обучению участников избирательного процесса.
Медаль "Кеден қызметінің ардагері"
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Кеден органдарындағы мінсіз қызметі үшін" I, ІІ, ІІІ степеней
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Медаль "Кедендік ынтымақтастықты дамытқаны үшін"
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
"Нагрудный знак "Сот жүйесінің үздігі"

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
53. "Сот жүйесінің үздігі" төсбелгісімен сот жүйесінің игілігі үшін кемінде 5 жыл жұмыс істеген судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ сот жүйесін дамытуға қосқан жеке үлкен үлесі үшін өзге де адамдар марапатталады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
"Мінсіз қызметі үшін" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
53-1. "Мінсіз қызметі үшін" төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінде тиісінше, кемінде 5 және 10 жыл жұмыс өтілі бар, мінсіз қызметі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі қызметінің нәтижесіне және оның имиджін көтеруге қосқан елеулі үлесі үшін саяси және әкімшілік мемлекеттік қызметшілер марапатталады.
"Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
"Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349 Жарлығымен.
53-3. "Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісімен мемлекеттік қызметті дамытуға елеулі үлес қосқан, кемінде 15 жыл мінсіз қызмет өтілі бар мемлекеттік қызметшілер марапатталады.
"Мемлекеттік қызмет ардагері" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
53-4. "Мемлекеттік қызмет ардагері" төсбелгісімен мемлекеттік қызметте күнтізбелік есептеуде кемінде 25 жыл мінсіз жұмыс істеген не зейнеткерлік жасқа толған мемлекеттік қызметшілер марапатталады.
"Прокуратураның құрметті қызметкері" төсбелгісі
54. "Прокуратураның құрметті қызметкері" төсбелгісімен Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында кемінде 20 жыл жұмыс істеген прокуратура органдарының қызметкерлері, заңдылық және құқық тәртібін нығайтуға сіңірген еңбегі, ұзақ жылғы және мінсіз қызметі, қызметтік борышын үлгілі атқарғаны, сондай-ақ прокурорлық қадағалауды күшейтуге қосқан өзге де үлесі үшін марапатталады.
"Прокуратура үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
55. "Прокуратура үздігі" төсбелгісімен прокуратура органдарында кемінде 5 жыл мінсіз қызмет атқарған прокуратура қызметкерлері аса маңызды әрі күрделі тапсырмаларды орындағаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасында заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайтудағы табыстары үшін марапатталады.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.

Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
53. Нагрудным знаком "Сот жүйесінің үздігі" награждаются судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, проработавшие на благо судебной системы не менее 5 лет, а также иные лица за большой личный вклад в развитие судебной системы.
Сноска. Пункт 53 – в редакции Указа Президента РК от 19.01.2023 № 106.
Нагрудный знак "Мінсіз қызметі үшін"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
53-1. Нагрудным знаком "Мінсіз қызметі үшін" награждаются политические и административные государственные служащие, имеющие стаж работы в Администрации Президента Республики Казахстан соответственно не менее 5 и 10 лет, за безупречную службу, образцовое исполнение служебных обязанностей, значительный вклад в результаты деятельности и повышение имиджа Администрации Президента Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Үздік мемлекеттік қызметші"
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак "Үздік мемлекеттік қызметші"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2016 № 349.
53-3. Нагрудным знаком "Үздік мемлекеттік қызметші" награждаются государственные служащие, имеющие стаж безупречной службы не менее 15 лет, за значительный вклад в развитие государственной службы.
Нагрудный знак "Мемлекеттік қызмет ардагері"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с Указом Президента РК от25.06.2024 № 585.
53-4. Нагрудным знаком "Мемлекеттік қызмет ардагері" награждаются государственные служащие, безупречно проработавшие на государственной службе в календарном исчислении не менее 25 лет либо достигшие пенсионного возраста.
Нагрудный знак "Прокуратураның құрметті қызметкері"
54. Нагрудным знаком "Прокуратураның құрметті қызметкері" награждаются сотрудники органов прокуратуры, проработавшие не менее 20 лет в органах прокуратуры Республики Казахстан, за заслуги в укреплении законности и правопорядка, продолжительную и безупречную службу, примерное исполнение служебного долга, а также внесшие иной вклад в усиление прокурорского надзора.
"Нагрудный знак "Прокуратура үздігі"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
55. Нагрудным знаком "Прокуратура үздігі" награждаются сотрудники прокуратуры, безупречно проработавшие в органах прокуратуры не менее 5 лет, за выполнение заданий особой важности и сложности, а также успехи в укреплении законности и правопорядка в Республике Казахстан.
Нагрудный знак "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау
саласының құрметті қызметкері"
Сноска. Раздел в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.

56. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері" төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде 10 жыл ұзақ әрі мінсіз қызмет атқарғаны үшін марапатталады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
57. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" төсбелгісімен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде 5 жыл, соның ішінде атқарып отырған лауазымында кемінде 1 жыл мінсіз жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының дамуына қосқан елеулі үлесі үшін, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жоғары органының функцияларын іске асырудың жаңа нысандарын, әдістері мен тәсілдерін дамытуда және енгізуде қол жеткізген табыстары үшін марапатталады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 26.11.2022 № 5 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
59. "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" төсбелгісімен:
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында (мемлекеттік қауіпсіздік органдарында) күнтізбелік есептеуде кемінде 20 жыл қызмет атқарған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлер мен әскери қызметшілер ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқаны, сондай-ақ жедел-қызметтік іс-қимылда, жауынгерлік және кәсіби дайындықта, жедел және жауынгерлік тапсырмаларды үздік орындап, бұл орайда көрсеткен бастамашылдығы мен табандылығы, кадрларды тәрбиелеу мен оқытуда, қызметтік (әскери) тәртіпті нығайтуда жеткен жетістіктері үшін;
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан өзге де адамдар, оның ішінде шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
60. "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" төсбелгісімен қызметінде нақты оң нәтижелерге қол жеткізген, бұл орайда кәсібилік, шығармашылық, бастамашылық және табандылық танытқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.
"Құрметті шекарашы" төсбелгісі

56. Нагрудным знаком "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының құрметті қызметкері" награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица за продолжительную и безупречную службу в органах государственного аудита и финансового контроля не менее 10 лет.
Сноска. Пункт 56 – в редакции Указа Президента РК от 26.11.2022 № 5.
"Нагрудный знак "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі"
Сноска. Раздел в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
57. Нагрудным знаком "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица, имеющие стаж безупречной работы в органах государственного аудита и финансового контроля не менее 5 лет, в том числе в занимаемой должности не менее 1 года, за значительный вклад в развитие органа государственного аудита и финансового контроля, достижение успехов в развитии и внедрении новых форм, методов и способов реализации функций высшего органа государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Пункт 57 – в редакции Указа Президента РК от 26.11.2022 № 5.
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
құрметті қызметкері"
59. Нагрудным знаком "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан, прослужившие в специальных государственных органах (органах государственной безопасности) Республики Казахстан не менее 20 лет в календарном исчислении, за значительный вклад в обеспечение национальной безопасности, а также достигнутые результаты в оперативно-служебной деятельности, боевой и профессиональной подготовке, отличное выполнение оперативных и боевых заданий, проявление при этом инициативы и настойчивости, успехи в воспитании и обучении кадров, укрепление служебной (воинской) дисциплины;
иные лица, в том числе граждане иностранных государств, внесшие значительный вклад в обеспечение национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 59 в редакции Указа Президента РК от 18.09.2019 № 163.
"Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік қызметінің үздігі"
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
60. Нагрудным знаком "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан, добившиеся конкретных положительных результатов в служебной деятельности, проявившие при этом профессионализм, творчество, инициативу и настойчивость.
Нагрудный знак "Құрметті шекарашы"

62. "Құрметті шекарашы" төсбелгісімен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғаудағы жеке құрамды оқыту мен тәрбиелеудегі, жауынгерлік дайындықты және әскери тәртіпті нығайтудағы сіңірген еңбегі үшін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды қамтамасыз етудегі үлесі үшін және бұл орайда Қазақстан Республикасының, ұлттық қауіпсіздік органдарында, сондай-ақ Шекара қызметінде күнтізбелік есептеуде кемінде 20 жылдан аса қызмет атқарған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.09.14 № 377 Жарлығымен.
"Шекара қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
63. "Шекара қызметінің үздігі" төсбелгісімен:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғау ісіндегі сіңірген еңбегі мен мінсіз қызмет атқарғаны, асқан қырағылығы және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстаудағы, жауынгерлік даярлық пен әскери тәртіпті нығайтудағы бастамашыл іс-қимылы үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметкерлері;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күшейтуге қосқан үлесі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету бойынша Шекара қызметі бөлімшелерінің қызметтік-жауынгерлік іс-әрекетінде белсенді көмек көрсеткені үшін Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар марапатталады.
Марапаттау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
"Үздік қызметкер" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
64. "Үздік қызметкер" төсбелгісімен құқық қорғау органдарында 5 және одан да көп жыл, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте кемінде 2 жыл еңбек сіңірген сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлері марапатталады.
"Қаржылық мониторинг органдарының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 04.12.2021 № 707 Жарлығымен.
64-1. "Қаржылық мониторинг органдарының үздігі" төсбелгісімен кемінде 10 жыл мемлекеттік қызмет өтілі бар, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, өзінің қызметтік міндеттерін үлгілі орындайтын, қызметіндегі жоғары көрсеткіштері және мінсіз қызметі үшін қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері марапатталады.
I, II дәрежелі "Үздік қызметші" төсбелгісі

62. Нагрудным знаком "Құрметті шекарашы" награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за заслуги в охране Государственной границы Республики Казахстан, обучении и воспитании личного состава, укреплении боевой готовности и воинской дисциплины, за вклад в обеспечение охраны Государственной границы Республики Казахстан и при этом прослужившие в органах национальной безопасности Республики Казахстан, а также в Пограничной службе не менее 20 лет в календарном исчислении.
Сноска. Пункт 62 в редакции Указа Президента РК от 14.09.2012 № 377.
"Нагрудный знак "Шекара қызметінің үздігі"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
63. Нагрудным знаком "Шекара қызметінің үздігі" награждаются:
сотрудники и военнослужащие Комитета национальной безопасности Республики Казахстан за заслуги в деле охраны Государственной границы Республики Казахстан и безупречное несение службы, высокую бдительность и инициативные действия при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан, укреплении боевой готовности и воинской дисциплины;
граждане Республики Казахстан, иностранных государств и лица без гражданства за вклад в укрепление Государственной границы Республики Казахстан, активную помощь подразделениям Пограничной службы в их служебно-боевой деятельности по охране Государственной границы Республики Казахстан.
Награждение осуществляется на основании приказа заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – директора Пограничной службы.
"Нагрудный знак "Үздік қызметкер"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
64. Нагрудным знаком "Үздік қызметкер" награждаются сотрудники антикоррупционной службы за выслугу 5 и более лет в правоохранительных органах, из них не менее 2 лет в антикоррупционной службе.
Нагрудный знак “Қаржылық мониторинг органдарының уздігі”
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 04.12.2021 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64-1. Нагрудным знаком “Қаржылық мониторинг органдарының уздігі” награждаются сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу, имеющие стаж государственной службы не менее 10 лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, образцово выполняющие свои служебные обязанности, за высокие показатели в служебной деятельности и безупречную службу.
Нагрудный знак "Үздік қызметші" I, II степеней

Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
66. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" төсбелгісімен:
күзетілетін адамдарды қорғау жөніндегі қызметтік міндеттерін атқару кезінде ерлік, батылдық және тапқырлық танытқан, әдетте әскери қызметтегі және арнаулы мемлекеттік органдардағы жалпы қызмет өтілі күнтізбелік есептеуде кемінде 20 жыл, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде және (немесе) Мемлекеттік күзет қызметінде кемінде 10 жыл болатын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметіне міндеттерді шешуде көмек көрсеткен басқа мемлекеттердің қауіпсіздік қызметтерінің басшылары және қызметкерлері; Қазақстан Республикасының министрліктері және ведомстволарының басшылары және қызметкерлері; мемлекеттік және жекеше кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері марапатталады.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
67. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" төсбелгісімен жедел-қызметтік іс-әрекетте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының шешімі бойынша күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан, қызметтік міндеттерін атқару кезінде ерлік, батылдық және тапқырлық танытқан, ерекше көзге түскен қызметкерлер мен әскери қызметшілер марапатталады.
"Сырбар" қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
"Сыртқы барлау құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Президентінің 22.10.2018 № 777 Жарлығымен; алып тасталды - ҚР Президентінің 18.09.2019 № 163 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік спортшы-жауынгер" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік спортшы" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 25.06.2024 № 585 Жарлығымен.
72. "Үздік спортшы" төсбелгісімен спорттық жарыстарға белсенді қатысатын және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі атынан сайысқа түсетін, жүлделі орындарға ие болған немесе спорттық атағы, разряды бар, сондай-ақ спортты дамытуға және ілгерілетуге қатысқан қызметкерлер мен әскери қызметшілер марапатталады.
"Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісі

Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кұрметті қызметкері
Сноска. Подраздел – в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
66. Нагрудным знаком "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" награждаются:
сотрудники и военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан, проявившие мужество, отвагу и находчивость при исполнении служебных обязанностей по защите охраняемых лиц и, как правило, имеющие общий стаж воинской службы и службы в специальных государственных органах не менее 20 лет в календарном исчислении, из которых не менее 10 лет - в Службе охраны Президента и (или) Службе государственной охраны Республики Казахстан;
руководители и сотрудники служб безопасности других государств; руководители и сотрудники министерств и ведомств Республики Казахстан; руководители и сотрудники государственных и частных предприятий и организаций, оказавшие содействие Службе государственной охраны Республики Казахстан в решении задач.
"Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі"
Сноска. Подраздел – в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
67. Нагрудным знаком "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" награждаются отличившиеся сотрудники и военнослужащие за достигнутые высокие результаты в оперативно-служебной деятельности, внесшие значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых лиц, проявившие мужество, отвагу и находчивость при исполнении служебных обязанностей, по решению Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Сырбар" қызметінің үздігі"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Нагрудный знак "Сыртқы барлау құрметті қызметкері"
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 22.10.2018 № 777; исключен Указом Президента РК от 18.09.2019 № 163.
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің үздігі"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Үздік спортшы-жауынгер"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
"Нагрудный знак "Үздік спортшы"
Сноска. Подраздел – в редакции Указа Президента РК от 25.06.2024 № 585.
72. Нагрудным знаком "Үздік спортшы" награждаются сотрудники и военнослужащие, активно участвующие в спортивных соревнованиях и представляющие Службу государственной охраны Республики Казахстан, занявшие призовые места или имеющие спортивное звание, разряд, а также принимавшие участие в развитии и продвижении спорта.
Нагрудный знак "Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері"

74. "Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісімен:
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аға және жоғары басшы құрамының, Ұлттық ұланның аға және жоғары офицерлік құрамының ішкі істер органдарында, Ұлттық ұланда кемінде 20 жыл қызметте болған, марапаттаудан бұрын 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қызметінде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген және Ішкі істер министрінің орынбасарлары, Ішкі істер министрлігінің аппарат басшысы, комитеттердің төрағалары мен олардың орынбасарлары, Ұлттық ұлан өңірлік қолбасшылығының қолбасшылары мен олардың орынбасарлары, Ішкі істер министрлігі департаменттерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары, дербес басқармалардың бастықтары мен олардың орынбасарлары, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың және көліктегі полиция департаменттерінің, қылмыстық-атқару жүйесінің, Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарының бастықтары мен олардың орынбасарлары лауазымдарында кемінде 1 жыл болған адамдар;
айрықша жағдайларда Ішкі істер министрінің шешімі бойынша - 25 және одан көп жыл мінсіз қызмет атқарған, марапаттаудан бұрын бір жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қызметінде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген, қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті сақтау, қылмысқа қарсы күрес жөніндегі қызметтік міндеттерін орындау кезінде көрсеткен ерлігі мен батылдығы үшін ішкі істер органдарының қызметкерлері мен Ұлттық ұланның әскери қызметшілері марапатталады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
"Ішкі істер органдарының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
75. "Ішкі істер органдарының үздігі" төсбелгісімен ішкі істер органдарында, Ұлттық ұланда кемінде 10 жыл қызмет өткерген, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қоғамдық тәртіпті қорғау жөніндегі жедел-қызметтік қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген, қызметтік борышын атқару кезінде бастамашылдық, батылдық танытқаны, жанқиярлық әрекеттері үшін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері марапатталады.
"Оқу орнының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі" төсбелгісі
78. "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі" төсбелгісімен қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, орындайтын тапсырмаларының жоғары сапасы, белсенділігі, мінсіз қызметі, аса маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны үшін және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін, арнайы атақтары жоқ қызметкерлерді қоса, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері марапатталады.
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.

74. Нагрудным знаком "Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері" награждаются:
лица старшего и высшего начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, старшего и высшего офицерского состава Национальной гвардии, состоящие на службе в органах внутренних дел, Национальной гвардии не менее 20 лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в служебной деятельности и находящиеся не менее 1 года в должностях заместителей Министра внутренних дел, руководителя аппарата Министерства внутренних дел, председателей комитетов и их заместителей, командующих региональными командованиями Национальной гвардии и их заместителей, начальников департаментов Министерства внутренних дел и их заместителей, начальников самостоятельных управлений и их заместителей, начальников департаментов полиции городов Астаны, Алматы и Шымкента, областей и на транспорте, уголовно-исполнительной системы, высших учебных заведений Министерства внутренних дел и их заместителей;
в исключительных случаях по решению Министра внутренних дел - сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие Национальной гвардии, прослужившие безупречно 25 и более лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в служебной деятельности, за мужество и отвагу, проявленные при исполнении служебных обязанностей по охране общественного порядка и общественной безопасности, борьбе с преступностью.
Сноска. Пункт 74 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 01.06.2019 № 57; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Нагрудный знак "Ішкі істер органдарының үздігі"
Сноска. Подраздел в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
75. Нагрудным знаком "Ішкі істер органдарының үздігі" награждаются сотрудники органов внутренних дел Республики Казахстан, прослужившие не менее 10 лет в органах внутренних дел, Национальной гвардии, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в оперативно-служебной деятельности по охране общественного порядка, за инициативу, смелость, самоотверженные действия, проявленные при исполнении служебного долга.
Нагрудный знак "Оқу орнының үздігі"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі"
78. Нагрудным знаком "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі" награждаются сотрудники уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан, включая не имеющих специальных званий, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, активность, безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и за другие достижения в работе.
"Нагрудный знак "Ұлттық ұлан қызметінің үздігі"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 22.11.2021 № 693.

79. "Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" төсбелгісімен жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау ісінде сіңірген еңбегі үшін Ұлттық ұланда кемінде 10 жыл қызмет өткерген, бұрын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлерінде әскери қызмет өткерген Ұлттық ұланның әскери қызметшілері Қазақстан Республикасының өзара іс-қимыл жасайтын органдар мен құрылымдарының қызметкерлері, Ұлттық ұланның алдына қойылған қызметтік-әскери міндеттерді шешуге, жеке құрамды әскери-патриоттыққа тәрбиелеуге белсене қатысқан Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
Марапаттау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 79-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 22.11.2021 № 693 Жарлығымен.
"Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
80. "Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісімен көп жылғы жемісті еңбегі үшін, азаматтық қорғау мемлекеттік жүйесін дамыту мен нығайтуға ерекше үлес қосқан, кемінде 10 жыл жұмыс (қызмет) өтілі бар азаматтық қорғаныс органдарының басшылығы мен қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері марапатталады.
"Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
төсбелгісі
Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
81. "Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен белсенді қоғамдық қызметі және азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін дамытуға қосқан қомақты үлесі үшін азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери бөлімдердің әскери қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары марапатталады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік өрт сөндіруші-құтқарушы" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Үздік құтқарушы-жауынгер" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" төсбелгісі
Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
84. "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" төсбелгісімен төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға белсене қатысқан, бұл ретте ерлік пен батылдық, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде әскери бөлімдерге, бөлімшелерге басшылық жасауда шебер және бастамашыл іс-қимылдар көрсеткен азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері және Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Бөлім жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.

79. Нагрудным знаком "Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" награждаются военнослужащие Национальной гвардии, прослужившие не менее 10 лет в Национальной гвардии, ранее проходившие воинскую службу во Внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за заслуги в деле обеспечения безопасности личности, общества и государства, защиты прав и свобод человека и гражданина от преступных и иных противоправных посягательств, сотрудники взаимодействующих органов и структур, граждане Республики Казахстан, принимавшие активное участие в решении служебно-боевых задач, поставленных перед Национальной гвардией, военно-патриотическом воспитании личного состава.
Награждение осуществляется на основании приказа заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
Нагрудный знак "Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері"
Сноска. Раздел в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
80. Нагрудным знаком "Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері" награждаются руководство и сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей гражданской обороны Национальной гвардии Республики Казахстан за многолетнюю, плодотворную работу, внесшие особый вклад в развитие и укрепление государственной системы гражданской защиты, имеющие стаж работы (службы) не менее 10 лет.
Нагрудный знак "Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
81. Нагрудным знаком "Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей, а также граждане Республики Казахстан и иностранных государств за активную общественную деятельность и весомый вклад в развитие государственной системы гражданской защиты.
Нагрудный знак "Үздік өрт сөндіруші-құтқарушы"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Үздік құтқарушы-жауынгер"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
84. Нагрудным знаком "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" награждаются сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей, и граждане Республики Казахстан, активно участвовавшие в предупреждении и ликвидации чрезвычайных ситуаций, проявившие при этом мужество и отвагу, умелые и инициативные действия по руководству воинскими частями, подразделениями при проведении аварийно-спасательных работ.
Нагрудный знак "Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.

85. "Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" төсбелгісімен азаматтық және қызметтік борышын орындау кезінде сіңірген еңбегі, адам өмірін құтқаруда көрсеткен батылдығы үшін азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери бөлімдердің әскери қызметшілері және Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Құтқарушы" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
86. "Құтқарушы" төсбелгісімен төтенше жағдайларды жоюға белсенді қатысқан азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери бөлімдердің әскери қызметшілері және жедел-құтқару жасағының құтқарушылары марапатталады.
"Халықаралық дәрежелі құтқарушы" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 31.05.2021 № 583 Жарлығымен.
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 20.11.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
91. "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" төсбелгісімен кемінде үздіксіз 10 жыл қызметте болған, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, фельдъегерлік байланысты қамтамасыз ету жөніндегі жедел-қызметтік жұмысында жоғары көрсеткіштерге жеткен қызметкерлер қызметтік борышын атқару кезінде көрсеткен бастамасы, батылдығы, жанқиярлық әрекеттері, фельдъегерлік қызметті дамытуға елеулі үлес қосқаны үшін марапатталады.
"Статистика үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 427 Жарлығымен.
89. "Статистика үздігі" төсбелгісімен статистика саласының қызметкерлері жұмысында ең жоғарғы нәтижелерге жеткені, қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, ерекше маңызды және күрделі тапсырманы орындағаны, статистика саласында заң жобалары мен заңға тәуелді актілерді әзірлеуге қатысқаны, практикада статистика қызметін жетілдіру бойынша теориялық білімдерін енгізгені және осы саладағы басқа да жетістіктері үшін наградталады.
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 428 Жарлығымен.
90. "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісімен монополияға қарсы органды басқарған Қазақстан Республикасының азаматтары, монополияға қарсы органда кемінде 5 жыл жұмыс істеген, республикадағы монополияға қарсы қызметті дамытуға зор үлес қосқан монополияға қарсы органның қызметкерлері лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбек қызметі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы қызметінің жүйесін дамытуға үлес қосқан шетелдік адамдар марапатталады.
"Кеден қызметінің үздік қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. Бөлім алып тасталды - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларына
1-ҚОСЫМША
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлықтарымен.
Награда қағазы

85. Нагрудным знаком "Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін" награждаются сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей и граждане Республики Казахстан за заслуги при исполнении гражданского и служебного долга, проявленное мужество при спасении человеческой жизни.
"Нагрудный знак "Құтқарушы"
Сноска. Подраздел - в редакции Указа Президента РК от 31.05.2021 № 583.
86. Нагрудным знаком "Құтқарушы" награждаются сотрудники органов гражданской защиты, военнослужащие воинских частей и спасатели оперативно-спасательного отряда, принимавшие активное участие в ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Нагрудный знак "Халықаралық дәрежелі құтқарушы"
Сноска. Подраздел исключен Указом Президента РК от 31.05.2021 № 583.
Нагрудный знак "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі"
Сноска. Правила дополнены разделом в соответствии с Указом Президента РК от 20.11.2020 № 451 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
91. Нагрудным знаком "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" награждаются сотрудники, непрерывно состоящие на службе не менее 10 лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в оперативно-служебной деятельности по обеспечению фельдъегерской связью, за инициативу, смелость, самоотверженные действия, проявленные при исполнении служебного долга, за значительный вклад в развитие фельдъегерской службы.
Нагрудный знак "Кеден қызметінің үздік қызметкері"
Сноска. Раздел исключен Указом Президента РК от 29.08.2016 № 312.
Нагрудный знак "Статистика үздігі"
Сноска. Правила дополнены подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 427.
89. Нагрудным знаком "Статистика үздігі" награждаются работники сферы статистики за достижение наивысших результатов в работе, образцовое исполнение должностных обязанностей, выполнение заданий особой важности и сложности, участие в разработке законопроектов и подзаконных актов в области статистики, внедрение теоретических знаний на практике по усовершенствованию статистической деятельности и другие достижения в данной сфере.
"Нагрудный знак "Монополияға қарсы қызметтің үздігі"
Сноска. Правила дополнены подразделом в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 428.
90. Нагрудным знаком "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" награждаются граждане Республики Казахстан, возглавлявшие антимонопольный орган, работники антимонопольного органа, проработавшие в антимонопольном органе не менее 5 лет, внесшие большой вклад в развитие антимонопольной деятельности в республике, за образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение обязанностей особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе, а также иностранные лица, внесшие вклад в развитие системы антимонопольной службы Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам награждения
ведомственными и иными,
приравненными к ним, наградами
(лишения ведомственных и иных,
приравненных к ним, наград)
некоторых государственных
органов, непосредственно
подчиненных и подотчетных
Президенту Республики
Казахстан, Конституционного
Суда Республики Казахстан,
Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан,
правоохранительных органов,
судов, Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований
Сноска. Правый верхний угол с изменениями, внесенными указами Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023); от 16.11.2023 № 398.
НАГРАДНОЙ ЛИСТ

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны _____________________________________
(кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің дәл атауы көрсетіледі)
3. Жынысы ___________________________________________________________
4. Туған жылы мен туған жері ________________________________________
5. Ұлты _____________________________________________________________
6. Білімі ___________________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ____________________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен
марапатталған және марапатталған уақыты: ____________________________
9. Үйінің мекенжайы: ________________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі _______________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі ____________________________________________
12. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі ________________________________
13. Марапатталушының нақты айрықша еңбегі көрсетілген мінездеме: ____
Кандидатура _________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, талқылау датасы, хаттаманың №)
__________________________________________ талқылап, ұсыным жасалады.
Мына наградаға ұсынылады ____________________________________________
(награданын түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің,
ұйымның басшысы
________________________
(қолы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
М.О.
_____ жылғы "___"_______
(толтыру датасы)
Ескертпе: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлік бойынша толтырылады және міндетті түрде қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлықтарымен.
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
КУӘЛІК
Үстіңгі беті
КУӘЛІК
Ішкі беті
_________________________________ _________________________________
(органның атауы) (наименование органа)
_________________________________ Удостоверение № __ к медали
медаліне (төсбелгісіне) (нагрудному знаку)
№ ____ куәлігі ________________________________ _________________________________ _________________________________
атағы (біліктілік сыныбы, сыныптық звание (квалификационный класс,
шен, әскери атағы) классный чин, воинское звание)
_________________________________ _________________________________
(тегі) (фамилия)
_________________________________ _________________________________
(аты) (имя)
_________________________________ _________________________________
(әкесінің аты) (отчество)
Берілді _________________________ Выдано __________________________
(датасы, бұйрықтың №) (дата, № приказа)
Бірінші басшысы _________________ Первый руководитель _____________
(қолы) (подпись)
М.О. М.П.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген
өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі
республикалық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349; 10.10.2016 № 357; 14.03.2017 № 446; 20.10.2017 № 568; 21.02.2018 № 642; 13.06.2018 № 701; 01.06.2019 № 57; 22.07.2019 № 74; 28.10.2019 № 195; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 952; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 16.11.2023 № 398 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің аппарат басшысы, хатшы
Комиссия құрамы:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Үкімет Аппаратының Басшысы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Сауда жəне интеграция министрі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі
Еркімбеков
Серік Жексембекұлы
-
музыкант, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Мәлібеков
Жандарбек Мәлібекұлы
-
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының авторы (келісім бойынша)
Мұқашев
Төлеубек Төлеуұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Транов
Александр Юрьевич
-
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан теңге сарайы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Қамзабекұлы
Дихан
-
"Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша),
Ерниязова
Айсұлу Әлімжанқызы
-
"Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша),
Меңдіғалиев
Мейірбек Оразұлы
-
"Жас сарбаз" балалар-жасөспірімдер әскери-патриоттық қозғалысы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша),
Сарым
Айдос Әміроллаұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламент) Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша),
Бейсенбаев
Елнұр Сабыржанұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламент) Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша),
Кенжеханұлы Рауан
-
"Халықаралық "Қазақ тілі" қоғамы" қоғамдық бірлестігінің президент) (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген
өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі
республикалық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
2. Должность, место работы, службы __________________________________
(указать точное наименование подразделения
предприятия, учреждения, организации)
3. Пол ______________________________________________________________
4. Год и место рождения _____________________________________________
5. Национальность ___________________________________________________
6. Образование ______________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание ____________________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан
награжден(а) и дата награждения _____________________________________
9. Домашний адрес ___________________________________________________
10. Общий стаж работы _______________________________________________
11. Стаж работы в отрасли ___________________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе ________________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
награждаемого: ______________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована _______________________________
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения,
№ протокола)
Представляется к ____________________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия,
учреждения, организации
_________________________
(подпись)
_________________________
(Ф.И.О.)
М.П.
"__" __________ ____ г
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на казахском и русском языках.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам награждения
ведомственными и иными,
приравненными к ним, наградами
(лишения ведомственных и иных,
приравненных к ним, наград)
некоторых государственных
органов, непосредственно
подчиненных и подотчетных
Президенту Республики
Казахстан, Конституционного
Суда Республики Казахстан,
Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан,
правоохранительных органов,
судов, Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований
Сноска. Правый верхний угол с изменениями, внесенными указами Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023); от 16.11.2023 № 398.
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Лицевая сторона
КУӘЛІК
Внутренняя сторона
_________________________________ _________________________________
(органның атауы) (наименование органа)
_________________________________ Удостоверение № __ к медали
медаліне (төсбелгісіне) (нагрудному знаку)
№ ____ куәлігі ________________________________ _________________________________ _________________________________
атағы (біліктілік сыныбы, сыныптық звание (квалификационный класс,
шен, әскери атағы) классный чин, воинское звание)
_________________________________ _________________________________
(тегі) (фамилия)
_________________________________ _________________________________
(аты) (имя)
_________________________________ _________________________________
(әкесінің аты) (отчество)
Берілді _________________________ Выдано __________________________
(датасы, бұйрықтың №) (дата, № приказа)
Бірінші басшысы _________________ Первый руководитель _____________
(қолы) (подпись)
М.О. М.П.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
СОСТАВ
Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и
геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград
Сноска. Приложение 1 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.10.2016 № 349; от 10.10.2016 № 357; от 14.03.2017 № 446; от 20.10.2017 № 568; от 21.02.2018 № 642; от 13.06.2018 № 701; от 01.06.2019 № 57; от 22.07.2019 № 74; от 28.10.2019 № 195; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 952; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 16.11.2023 № 398.
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
руководитель аппарата Министерства культуры и информации Республики Казахстан, секретарь
члены Комиссии:
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан – Руководитель Аппарата Правительства
Министр обороны Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр туризма и спорта Республики Казахстан
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр просвещения Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Министр культуры и информации Республики Казахстан, заместитель председателя
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан
Еркимбеков
Серик Жексембекович
-
музыкант, заслуженный деятель Республики Казахстан (по согласованию)
Малибеков
Жандарбек Малибекович
-
автор Государственного Герба Республики Казахстан (по согласованию)
Мукашев
Тулеубек Тулеуович
-
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Транов
Александр Юрьевич
-
директор Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский монетный двор Национального Банка Республики Казахстан" (по согласованию)
Қамзабекұлы Дихан
-
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері" (по согласованию),
Ерниязова Айсулу Алимжановна
-
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский центр "Молодежь" (по согласованию),
Мендыгалиев Меирбек Оразович
-
председатель республиканского общественного объединения "Детско-юношеское военно-патриотическое движение "Жас сарбаз" (по согласованию),
Сарым Айдос Әміроллаұлы
-
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию),
Бейсенбаев Елнур Сабыржанович
-
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию),
Кенжеханұлы Рауан
-
президент общественного объединения "Международное сообщество "Қазақ тілі" (по согласованию)";
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
Положение о Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Ескерту. Ережеде "Мемлекеттік хатшысының" деген сөздер "Мемлекеттік кеңесшісінің" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері
3. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік рәміздерді зерделеу, насихаттау және қолдану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу, мемлекеттік стиль қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарауын қалыптастыру жөнінде ұсынымдар тұжырымдау;
3) Мемлекет басшысына мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану, мемлекеттік стиль қалыптастыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау;
4) мемлекеттің өзін-өзі сәйкестендіру процестерін зерделеу, мемлекеттік сәйкестендіру рәміздері мен геральдикалық белгілерді насихаттау және енгізу бойынша ұсынымдар тұжырымдау болып табылады;
5) Қазақстан Республикасының ведомстволық наградаларының геральдикалық сипаттамасын жетілдіру бойынша ұсыныстарды дайындау.
3. Комиссияның функциялары
4. Осы Ережеде айқындалған негізгі міндеттерді іске асыру үшін Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік өзін-өзі сәйкестендіру рәміздері мен Қазақстан Республикасы қатысатын және олар бойынша консультативтік қорытынды беретін халықаралық ұйымдар рәміздерінің жобаларын қарайды;
2) орталық атқарушы органдарға мемлекеттік стиль қалыптастыру проблемалары жөнінде зерттеулер жүргізу туралы ұсыныстар енгізеді;
3) қоғам қызметінің әртүрлі салаларында ресми іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік рәміздерді, сондай-ақ әскери және басқа да атрибутиканы қолдану жөніндегі рәсімдік қағидаларын әзірлеуге қатысады;
4) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану бойынша жұмыс процесінде туындайтын мәселелерді шешуде орталық және жергілікті атқарушы органдарға консультивтік көмек көрсетеді;
5) геральдикалық белгілердің жобаларын талқылауға қатысады және олар бойынша қорытындылар береді;
6) мемлекеттік билік органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен белгіленген тәртіппен өзара іс-қимыл жасайды;

Сноска. Положение в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
1. Общие положения
1. Республиканская комиссия по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) разработка предложений по реализации государственной политики в области изучения, пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
2) выработка рекомендаций по формированию у граждан Республики Казахстан уважительного отношения к государственным символам;
3) подготовка для Главы государства рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
4) изучение процессов самоидентификации государства, выработка рекомендаций по пропаганде и внедрению символов государственной идентификации и геральдических знаков;
5) подготовка предложений по совершенствованию геральдического описания ведомственных наград Республики Казахстан.
3. Функции Комиссии
4. Для реализации основных задач, определенных настоящим Положением, Комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассматривает проекты символов государственной самоидентификации и символов международных организаций, в которых участвует Республика Казахстан, и дает по ним консультативные заключения;
2) вносит центральным исполнительным органам предложения о проведении исследований по проблемам формирования государственного стиля;
3) участвует в разработке процедурных правил по применению государственных символов при проведении официальных мероприятий в различных сферах деятельности общества, а также воинской и иной атрибутики;
4) оказывает консультативную помощь центральным и местным исполнительным органам в решении вопросов, возникающих в процессе работы по пропаганде и применению государственных символов;
5) участвует в обсуждении проектов геральдических знаков и дает по ним заключения;
6) в установленном порядке взаимодействует с органами государственной власти, неправительственными организациями, а также средствами массовой информации;

7) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды, конференцияларға, кеңестерге, семинарларға қатысады;
8) ведомстволық наградалардың және оларға теңестірілген өзге де наградалардың (бұдан әрі - ведомстволық наградалар) геральдикалық сипаттамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
4. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия белгіленген тәртіппен және өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Мемлекет басшысына мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану саласындағы заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Үкіметіне ведомстволық наградалар мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
3) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін насихаттау және қолдану жөніндегі қызметін уәкілетті мемлекеттік органдардың тексеруіне бастама жасауға;
4) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері жөнінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмыс қорытындыларын зерделеуге, талдауға, жинақтауға;
5) тиісті мемлекеттік органдардың басшыларына мемлекеттік рәміздерді қолдану бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері бойынша тексеру және қызметтік тергеп-тексеру жүргізуді ұсынуға;
6) Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялардың қызметін үйлестіруге және бақылауға, олардың қызметі туралы есептерін тыңдауға;
7) қоғамдық бастамалар негізінде жұмыс істейтін ғылыми мекемелер, білім беру ұйымдары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінен:
сараптамалық-талдамалық зерттеу жүргізу үшін сарапшылық кеңес;
Комиссия құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді қарау үшін жұмыс топтарын құруға;
8) мемлекеттік рәміздерді қолдану мен насихаттау практикасына байланысты мәселелерді талқылау үшін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің, сондай-ақ өзге де мемлекеттердің ұқсас құрылымдарымен ынтымақтастық жасауға;
9) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың, шығармашылық, ғылыми, білім беру және басқа да ұйымдардың мамандарын тартуға;
10) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде мемлекеттік органдардан, ведомстволардан, лауазымды адамдар мен ұйымдардан қажетті ақпарат сұратуға;
11) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың жауапты өкілдерін Комиссия отырыстарында тыңдауға құқылы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.

7) сотрудничает с международными организациями, участвует в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
8) разрабатывает предложения по совершенствованию геральдического описания ведомственных наград и иных, приравненным к ним, наград (далее - ведомственные награды).
4. Права Комиссии
5. Комиссия в установленном порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) вносить Главе государства предложения по совершенствованию законодательства в сфере пропаганды и применения государственных символов;
2) вносить предложения в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан по совершенствованию законодательства по вопросам ведомственных наград;
3) инициировать проверку уполномоченными государственными органами деятельности государственных органов по пропаганде и применению государственных символов Республики Казахстан;
4) изучать, анализировать, обобщать итоги работы государственных органов и организаций по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
5) рекомендовать руководителям соответствующих государственных органов проведение проверок и служебных расследований по фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в части применения государственных символов;
6) координировать и контролировать деятельность комиссий по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы и Шымкента, областей, заслушивать отчеты об их деятельности;
7) создавать из работающих на общественных началах представителей научных учреждений, организаций образования и неправительственных организаций:
экспертный совет для проведения экспертно-аналитических исследований;
рабочие группы для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;
8) сотрудничать с аналогичными структурами государств-участников Содружества Независимых Государств, а также иных государств для обсуждения вопросов, связанных с практикой применения и пропаганды государственных символов;
9) привлекать для решения вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, специалистов заинтересованных государственных органов, творческих, научных, образовательных и других организаций;
10) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств, должностных лиц и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
11) заслушивать на заседаниях Комиссии ответственных представителей государственных органов по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 01.06.2019 № 57; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

5. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады.
8. Комиссияны төраға басқарады.
9. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс органы:
1) Комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді;
2) ақпаратты жинауды, өңдеуді, мемлекеттік рәміздерді қолдану және насихаттау практикасын талдауды, осы саладағы жұмысты жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдауды;
3) Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен хат жазысуды;
4) Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Комиссияның хаттамасын ресімдеуді;
5) мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуді;
6) Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ережені әзірлеуді және бекітуді;
6-1) ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалардың жобаларын әзірлеу қағидаларын бекітуді;
7) Комиссияның кызметін қамтамасыз етуге қажетті өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 25.12.2024 № 743 Жарлығымен.
10. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ олардың өтетін орны мен уақытын Комиссияның төрағасы айқындайды.
11. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей Комиссияның әрбір мүшесінің назарына жеткізіледі.
12. Комиссия отырыстарын оның төрағасы қажет болған жағдайда, бірақ жылына кемінде екі рет шақырады.
13. Егер Комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысатын болса, Комиссия отырыстары заңды болып есептеледі.

5. Организация деятельности Комиссии
6. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Комиссии.
Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
8. Комиссию возглавляет председатель.
9. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Рабочий орган осуществляет:
1) информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Комиссии;
2) сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды государственных символов, выработку предложений по совершенствованию работы в этой области;
3) ведение с государственными органами, должностными лицами и организациями переписки по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
4) подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола Комиссии;
5) разработку нормативных правовых актов, регламентирующих перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, на основе предложений государственных органов;
6) разработку и утверждение типового положения о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей;
6-1) утверждение правил разработки проектов ведомственных и иных, приравненных к ним, наград;
7) иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Комиссии.
Сноска. Пункт 9 - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 25.12.2024 № 743.
10. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Комиссии.
11. Материалы рабочих заседаний Комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Комиссии не позднее чем за три рабочих дня до заседания.
12. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
13. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины членов Комиссии.

14. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп саналады.
Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Комиссия мүшелері ерекше пікір білдіруге құқылы, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде жазылуға және хаттамаға қоса берілуге тиіс.
15. Комиссия шешімдері ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен, қажет болған жағдайда - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің өкімімен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір актілерінің
ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы № 865 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 14, 136-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградаларының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 27 мамырдағы № 882 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 16, 169-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 шілдедегі № 1157 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 29, 281-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы № 865 Жарлығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 16 маусымдағы № 1393 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 26, 331-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар органдарының медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 маусымдағы № 129 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 21, 200-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы әділет органдары қылмыстық-атқару жүйесінің ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 2 шілдедегі № 358 Жарлығы.

14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
15. Решения Комиссии носят рекомендательный характер и оформляются протоколом, при необходимости - распоряжением Государственного советника Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 01.07.2022 № 952.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых актов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865 "О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 14, ст. 136).
2. Указ Президента Республики Казахстан от 27 мая 2002 года № 882 "О некоторых вопросах символов и ведомственных наград органов национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 169).
3. Указ Президента Республики Казахстан от 31 июля 2003 года № 1157 "О медалях органов внутренних дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 29, ст. 281).
4. Указ Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года № 1393 "О внесении дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 26, ст. 331).
5. Указ Президента Республики Казахстан от 5 июня 2006 года № 129 "О медалях органов по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 21, ст. 200).
6. Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 2007 года № 358 "О ведомственных наградах уголовно-исполнительной системы органов юстиции Республики Казахстан".