Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 26-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамалары;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен.
2. Осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес құрамда Мемлекеттік рәміздер және ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
3. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
4. Ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларды, сондай-ақ оларға куәліктерді дайындау жөніндегі шығыстар республикалық бюджетте тиісті мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге көзделетін қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.

О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155.
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 26 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень и описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398.
2. Образовать Республиканскую комиссию по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград (далее - Комиссия) в составе согласно приложению 1 к настоящему Указу.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
4. Расходы по изготовлению ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, а также удостоверений к ним осуществляются за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на обеспечение деятельности соответствующего государственного органа.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 19.02.2013 № 505 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 23 мамырдағы № 3526 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 22, 191-құжат; 2002 ж., № 16, 169-құжат):
тақырыбындағы "мен ведомстволық наградалары" деген сөздер алып тасталсын;
кіріспесіндегі "нышандары мен ведомстволық наградаларын" деген сөздер "нышандарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
алып тасталсын;
мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандарын дайындауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандарын дайындайтын кәсіпорындар жүзеге асырады деп белгіленсін.";
мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Нышандарды дайындау бюджетте Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарын ұстауға бөлінетін қаражат есебінен жүзеге асырылады деп белгіленсін.";
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 3 маусымдағы № 607 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 29, 279-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі туралы ережесінде:
13) тармақшасы алып тасталсын.
6. Осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілерінің күші жойылды деп танылсын.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлық қолданысқа енгізілген күннен бастап үш ай ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларын бекітсін;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі мен сипаттамаларын бекітсін;
3) осы Жарлықты іске асыру жөніндегі өзге де шараларды қабылдасын.
8. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының ТІЗБЕСІ МЕН СИПАТТАМАЛАРЫ

Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 19.02.2013 № 505 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 "О символах и ведомственных наградах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 191; 2002 г., № 16, ст. 169):
в заголовке слова "и ведомственных наградах" исключить;
в преамбуле слова "и ведомственных наград" исключить;
пункт 2 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Установить, что изготовление символов органов национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется предприятиями, изготавливающими государственную символику Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Установить, что изготовление символов осуществляется за счет средств, определяемых бюджетом на содержание органов национальной безопасности Республики Казахстан.";
2) в Указ Президента Республики Казахстан от 3 июня 2008 года № 607 "Об утверждении Положения о Службе охраны Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 29, ст. 279):
в Положении о Службе охраны Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 13) пункта 18 исключить.
6. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему Указу.
7. Правительству Республики Казахстан в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего Указа:
1) утвердить Правила награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан;
2) утвердить перечень и описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан;
3) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
8. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
ПЕРЕЧЕНЬ И ОПИСАНИЯ
ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований

Ескерту. Тізбе мен сипаттаманың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 27.07.2026 № 1381 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі
Медальдар:
1. Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты:
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін".
2. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты:
1) "Сот жүйесінің ардагері";
2) "Сот жүйесінің дамуына қосқан үлесі үшін".
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы:
1) "Прокуратура ардагері";
2) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін".
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті:
1) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері";
2) "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін";
3) "Шекараны үздік күзеткені үшін".
5. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы:
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".
6. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы:
1) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының ардагері";
2) "Қаржы сақшысы".
7. Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі:
"Жоғары Сот Кеңесінің ардагері".
8. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1) "Ішкі істер органдарының ардагері";
2) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін";
3) "Ғазиз Байтасов";
4) "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".
9. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы:
"Ұлттық ұлан ардагері".
10. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі:
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері";
2) "Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін";
3) "Ел қорғаны".
11. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі:
1) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері";
2) "Абыройлы қызметі үшін".
12. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі:
1) "Қаржылық мониторинг органдарының ардагері";
2) "Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін".
13. Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі:
"Бәсекелестікті қорғау және дамыту қызметінің ардагері".
14. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы:
"Статистика саласының ардагері".
15. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі:
1) "Азаматтық қорғау органдарының ардагері";

Сноска. Перечень и описания - в редакции Указа Президента РК от 27.07.2026 № 1381.
1. Перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Медали:
1. Конституционного Суда Республики Казахстан:
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін".
2. Верховного Суда Республики Казахстан:
1) "Сот жүйесінің ардагері";
2) "Сот жүйесінің дамуына қосқан үлесі үшін".
3. Генеральной прокуратуры Республики Казахстан:
1) "Прокуратура ардагері";
2) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін".
4. Комитета национальной безопасности Республики Казахстан:
1) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері";
2) "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін";
3) "Шекараны үздік күзеткені үшін".
5. Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан:
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".
6. Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан:
1) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының ардагері";
2) "Қаржы сақшысы".
7. Высшего Судебного Совета Республики Казахстан:
"Жоғары Сот Кеңесінің ардагері".
8. Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) "Ішкі істер органдарының ардагері";
2) "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін";
3) "Ғазиз Байтасов";
4) "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".
9. Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан:
"Ұлттық ұлан ардагері".
10. Министерства обороны Республики Казахстан:
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері";
2) "Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін";
3) "Ел қорғаны".
11. Службы государственной охраны Республики Казахстан:
1) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері";
2) "Абыройлы қызметі үшін".
12. Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу:
1) "Қаржылық мониторинг органдарының ардагері";
2) "Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін".
13. Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан:
"Бәсекелестікті қорғау және дамыту қызметінің ардагері".
14. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан:
"Статистика саласының ардагері".
15. Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
1) "Азаматтық қорғау органдарының ардагері";

2) "Төтенше жағдайдағы ерекше ерлігі үшін".
16. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметі:
1) "Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің ардагері";
2) "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін".
17. Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі:
"Сот әкімшілігінің ардагері".
18. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, құқық қорғау органдары, соттар, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар:
1) "І, ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
2) "Халықаралық достықты нығайтуға қосқан үлесі үшін".
Төсбелгілер:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі:
"Мінсіз қызметі үшін".
2. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты:
"Сот жүйесінің үздігі".
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы:
1) "Прокуратураның құрметті қызметкері";
2) "Прокуратура үздігі".
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті:
1) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері";
2) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі";
3) "Құрметті шекарашы";
4) "Шекара қызметінің үздігі".
5. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі".
6. Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі:
1) Жоғары Сот Кеңесінің қызметіне қосқан үлесі үшін";
2) "Жоғары Сот Кеңесінің үздігі".
7. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1) "Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері";
2) "Ішкі істер органдарының үздігі";
3) "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі".
8. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы:
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі".
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі:
1) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері";
2) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі";
3) "Үздік спортшы".
10. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі:
1) "Қаржылық мониторинг органдарының құрметті қызметкері";
2) "Қаржылық мониторинг органдарының үздігі".
11. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі:
1) "Мемлекеттік қызмет ардагері";
2) "Үздік мемлекеттік қызметші".
12. Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі:
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі".
13. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы:
"Статистика саласының үздігі".
14. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі:
"Атом саласының үздігі".

2) "Төтенше жағдайдағы ерекше ерлігі үшін".
16. Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан:
1) "Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің ардагері";
2) "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін".
17. Судебной администрации Республики Казахстан:
"Сот әкімшілігінің ардагері".
18. Некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований:
1) "І, ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
2) "Халықаралық достықты нығайтуға қосқан үлесі үшін".
Нагрудные знаки:
1. Администрации Президента Республики Казахстан:
"Мінсіз қызметі үшін".
2. Верховного Суда Республики Казахстан:
"Сот жүйесінің үздігі".
3. Генеральной прокуратуры Республики Казахстан:
1) "Прокуратураның құрметті қызметкері";
2) "Прокуратура үздігі".
4. Комитета национальной безопасности Республики Казахстан:
1) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері";
2) "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі";
3) "Құрметті шекарашы";
4) "Шекара қызметінің үздігі".
5. Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі".
6. Высшего Судебного Совета Республики Казахстан:
1) "Жоғары Cот Кеңесінің қызметіне қосқан үлесі үшін";
2) "Жоғары Сот Кеңесінің үздігі".
7. Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) "Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері";
2) "Ішкі істер органдарының үздігі";
3) "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі".
8. Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан:
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі".
9. Службы государственной охраны Республики Казахстан:
1) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері";
2) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі";
3) "Үздік спортшы".
10. Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу:
1) "Қаржылық мониторинг органдарының құрметті қызметкері";
2) "Қаржылық мониторинг органдарының үздігі".
11. Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы:
1) "Мемлекеттік қызмет ардагері";
2) "Үздік мемлекеттік қызметші".
12. Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан:
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі".
13. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан:
"Статистика саласының үздігі".
14. Агентства Республики Казахстан по атомной энергии:
"Атом саласының үздігі".

15. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі:
1) "Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері";
2) "Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін";
3) "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін";
4) "Құтқарушы".
16. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметі:
1) "Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрметті қызметкері";
2) "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі".
17. Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық:
"Адам құқықтарын қорғауға қосқан үлесі үшін".
18. Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі:
"Сот әкімшілігінің үздігі".
2. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – сипаттамалар)
Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотының медалі
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" (1-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 32 миллиметр шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында "Қазақстан Конституциясы" деген жазу, одан жоғары шаңырақ бейнесі, одан төмен Қазақстан Республикасының Конституциясын бейнелейтін кітаптың бейнесі, олардың екі жағында сары түсті лавр бұтақтары бейнеленген.
Медальдің ішкі жиегін бойлай "КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТЫ НЫҒАЙТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жазылған. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының медальдары
"Сот жүйесінің ардагері" (2-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында "заң" деген жазуы бар алтын баған мен сот төрелігі таразысының бейнелері орналасқан. Бағанның жоғары бөлігін бойлай "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу, төменгі бөлігінде лавр жапырақтары орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінің ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" деген жазу мен медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол ені 10 мм болатын көк және қызыл түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Сот жүйесінің дамуына қосқан үлесі үшін" (3-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсіндегі ішкі шеңберде күн сәулелері мен сот төрелігі таразысының бейнелері орналасқан. Шеңбердің сыртқы шетін бойлай "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ ДАМУЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінің ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" деген жазу мен медальдің реттік нөмірі орналасқан.

15. Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан:
1) "Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері";
2) "Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін";
3) "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін";
4) "Құтқарушы".
16. Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан:
1) "Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрметті қызметкері";
2) "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі".
17. Национального центра по правам человека:
"Адам құқықтарын қорғауға қосқан үлесі үшін".
18. Судебной администрации Республики Казахстан:
"Сот әкімшілігінің үздігі".
2. Описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – описания)
Медаль Конституционного Суда Республики Казахстан
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" (приложение 1)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположена надпись "Қазақстан Конституциясы", сверху – изображение шанырака, снизу – изображение книги, символизирующей Конституцию Республики Казахстан, с обеих сторон изображены лавровые ветки желтого цвета.
По внутреннему краю медали нанесена надпись "КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ ЗАҢДЫЛЫҚТЫ НЫҒАЙТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Верховного Суда Республики Казахстан
"Сот жүйесінің ардагері" (приложение 2)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали размещены изображения золотого столба с надписью "заң" и весов правосудия. Вдоль верхней части столба расположена надпись "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ АРДАГЕРІ", в нижней части – лавровые листья. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего и красного цветов шириной 10 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Сот жүйесінің дамуына қосқан үлесі үшін" (приложение 3)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположены изображения луча света и весов правосудия. По внешней части круга расположена надпись "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ ДАМУЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН", по нижней части изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 2 мм сары түсті үш жолақ орналасады, олардың аралығы 1 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының медальдары
"Прокуратура ардагері" (4-қосымша)
Медальдің негізі мельхиордан, қондырмасы жезден диаметрі 37 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының нышаны және "ПРОКУРАТУРА АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 3 мм сары түсті жолақ, екі шетінде ені 2 мм екі қызыл жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (5-қосымша)
Медальдің негізі мельхиордан, қондырмалары жезден сары және ақ түсті (мельхиор) қырлары бар, диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының нышаны және "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Қондырманың сыртқы жиегін бойлай лавр жапырақтары бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентада ені 7 мм сары түсті ою-өрнек орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің медальдары
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" (6-қосымша)
Медаль мельхиордан диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нышаны және "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол сұр түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 2 мм көк түсті екі жолақ орналасады, олардың арасы – 6 мм, тағанның шеттері мен жолақтардың арасы – 5 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" (7-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нышаны және "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕГІ ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 2 мм сары түсті екі жолақ орналасады, олардың арасы – 6 мм, тағанның шеттері мен жолақтардың арасы – 5 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Шекараны үздік күзеткені үшiн" (8-қосымша)
Медаль мельхиордан диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. Посередине ленты располагаются с интервалом в 1 мм три желтые полосы шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
"Прокуратура ардагері" (приложение 4)
Основа медали изготавливается из мельхиора, накладка – из латуни, в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположены символ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и надпись "ПРОКУРАТУРА АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. В центре ленты располагается желтая полоса шириной 3 мм, по обоим краям – две красные полосы шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (приложение 5)
Основа медали изготавливается из мельхиора, накладка – из латуни, в форме круга с гранями желтого и белого цветов (мельхиор) диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположены символ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и надпись "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". Вдоль внешнего края накладки изображены лавровые листья. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРОКУРАТУРАСЫ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. На ленте расположен орнамент желтого цвета шириной 7 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
"Ұлттық қayiпciздiк комитетінің ардагері" (приложение 6)
Медаль изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположены символ Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой серого цвета. В центре ленты располагаются две полосы синего цвета шириной 2 мм, между ними 6 мм, между краями колодки и полосами – 5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" (приложение 7)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположены символ Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУДЕГІ ҮЛЕСІ ҮШІН". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. В центре ленты располагаются две полосы желтого цвета шириной 2 мм, между ними 6 мм, между краями колодки и полосами – 5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Шекараны үздік күзеткені үшiн" (приложение 8)
Медаль изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.

Медаль аверсінің ортасында ені 5 мм және биіктігі 27 мм болатын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген шекара бағаны орналасқан, артқы көрінісінде шаңырақ және екі жағында күміс түсті лавр бұтақтары бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсінің жоғары бөлігінде "ШЕКАРАНЫ ҮЗДІК КҮЗЕТКЕНІ ҮШІН" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде қалықтаған қыран бейнеленген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның екі шетінде ені 1,5 мм екі жасыл жолақ, содан кейін ені 1,5 мм екі сары жолақ бірінен кейін бірі кезектесе орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының медалі
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (9-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында көгілдір түсті шеңбер орналасқан, шеңбердің ішінде сары түсті шаңырақ бейнеленген, сыртқы жиегін бойлай сары түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жиегінде "САЙЛАУ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген сары түсті жазу, төменгі бөлігінде көгілдір түсті "қанатбелгі" түрінде дауыс беру белгісінің бейнесі орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОРТАЛЫҚ САЙЛАУ КОМИССИЯСЫ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының медальдары
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының ардагері" (10-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 35 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының нышаны орналасқан, төменгі бөлігінде Қазақстан Республикасының картасы бейнеленген.
Шеңбердің сыртқы жоғары бөлігінде "МЕМЛЕКЕТТІК АУДИТ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ БАҚЫЛАУ САЛАСЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Медальдің жоғары сыртқы жиегін бойлай ұлттық ою-өрнегі бар тоғыз үшбұрыш орналасқан, сыртқы төменгі жиегін бойлай ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Тағанның ортасында сары түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Қаржы сақшысы" медалі" (11-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 35 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының нышаны, төменгі бөлігінде "ҚАРЖЫ САҚШЫСЫ" деген жазу орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғары бөлігінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Медальдің жоғары сыртқы бөлігінің бойымен ұлттық ою-өрнегі бар тоғыз үшбұрыш орналасқан, сыртқы төменгі жиегінің бойымен ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.

В центре аверса медали расположен пограничный столб шириной 5 мм и высотой 27 мм с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, на заднем фоне изображены шанырак и лавровые ветви серебристого цвета с обеих сторон. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В верхней части реверса медали расположена надпись "ШЕКАРАНЫ ҮЗДІК КҮЗЕТКЕНІ ҮШІН", по нижней части изображен парящий орел.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. На обоих концах ленты расположены две зеленые полосы шириной 1,5 мм, за которыми следуют две желтые полосы шириной 1,5 мм, чередующиеся друг за другом.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 9)
Медаль изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположен круг голубого цвета, внутри круга изображен шанырак желтого цвета, по внешнему краю круга расположен национальный орнамент желтого цвета.
По внешнему краю круга расположена надпись желтого цвета "САЙЛАУ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН", в нижней части – изображение знака голосования в виде "галочки" голубого цвета. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОРТАЛЫҚ САЙЛАУ КОМИССИЯСЫ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының ардагері" (приложение 10)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 35 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, в нижней части изображена карта Республики Казахстан.
По внешней верхней части круга расположена надпись "МЕМЛЕКЕТТІК АУДИТ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ БАҚЫЛАУ САЛАСЫНЫҢ АРДАГЕРІ", по нижней части изображен национальный орнамент.
По верхнему внешнему краю медали расположено девять треугольников с национальными орнаментами, по внешнему нижнему краю изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, покрытой эмалью голубого цвета. В центре колодки расположен национальный орнамент желтого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Қаржы сақшысы" (приложение 11)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 35 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, в нижней части – надпись "ҚАРЖЫ САҚШЫСЫ".
По внешней верхней части круга расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", по нижней части изображен национальный орнамент.
По верхнему внешнему краю медали расположено девять треугольников с национальными орнаментами, по внешнему нижнему краю изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның екі шетінде ені 1 мм сары түсті екі жолақ, одан кейін ені 1,5 мм екі ақ жолақ, олардан кейін ені 1 мм көк түсті үш жолақ орналасады. Ақ және көк түсті жолақтардың арасындағы қашықтық 4,5 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің медалі
"Жоғары Сот Кеңесінің ардагері" (12-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медальдің аверсіндегі шеңбердің ортасында сары түсті сот төрелігінің таразысы, төменгі бөлігінде "ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің медальдары
"Ішкі істер органдарының ардагері" (13-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 37 мм жеті бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде көк фонда Қазақстан Республикасы Ішкі Істер министрлігінің нышаны орналасқан. Шеңбердің төменгі бөлігінде қызыл фонда сары түсті "ІІМ" деген жазу, екі жағында сары түсті лавр жапырақтары бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінің ортасында "ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген жазу, төменгі бөлігінде "25 жыл" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның оң жағын бойлай ені 1 мм төрт сары жолақ орналасқан, олар ені 1 мм үш қара жолақпен кезектеседі. Лентаның сол жағында ені 3 мм және 1 мм екі сары жолақ, олардың ортасында ені 2 мм көк жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (14-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нышаны орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінің ортасында "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. На обоих концах ленты расположены две желтые полосы шириной 1 мм, затем две белые полосы шириной 1,5 мм, за которыми следуют три синие полосы шириной 1 мм. Расстояние между белыми и синими полосами 4,5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
"Жоғары Сот Кеңесінің ардагері" (приложение 12)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре круга на аверсе медали расположены весы правосудия желтого цвета, в нижней части – надпись "ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІНІҢ АРДАГЕРІ". По внешнему краю круга изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Министерства внутренних дел Республики Казахстан
"Ішкі істер органдарының ардагері" (приложение 13)
Медаль изготавливается из латуни в форме семиконечной звезды диаметром 37 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали на синем фоне расположен символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан. В нижней части круга на красном фоне расположена надпись желтого цвета "ІІМ", с обеих сторон изображены лавровые листья желтого цвета. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположена надпись "ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ", в нижней части – надпись "25 жыл" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Вдоль правой стороны ленты располагаются четыре желтые полосы шириной 1 мм, чередующиеся с тремя черными полосами шириной 1 мм. На левой стороне ленты расположены две желтые полосы шириной 3 мм и 1мм с синей полосой шириной 2 мм между ними.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (приложение 14)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
На аверсе медали расположен символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположены надпись "ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның екі шетінде ені 2 мм сары жолақ, ортасында ені 2 мм екі қызыл жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ғазиз Байтасов" (15-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 45 мм өрнектелген сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсіндегі шеңберде көк фонда Ғазиз Байтасовтың сары түсті барельефтік бейнесі бейнеленген, ал оның төменгі бөлігінде "ҒАЗИЗ БАЙТАСОВ" деген сары түсті жазу жазылған. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген. Шеңберді көк түсті сегізбұрышты жұлдыз қоршап тұр.
Реверсінде "ЕРЛІГІ ЕШҚАШАН ҰМЫТЫЛМАЙДЫ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентада көгілдір, ақ және сары түсті жолақтар кезектесе орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (16-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 40 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсіндегі сары түсті шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қылмыстық-атқару жүйесінің нышаны орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен ені 3 мм көк жолақ бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсіндегі сары түсті шеңбердің ортасында "ҚЫЛМЫСТЫҚ-АТҚАРУ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығының медалі
"Ұлттық ұлан ардагері" (17-қосымша)
Медаль мельхиордан және жез қондырмадан диаметрі 32 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының нышаны орналасқан.
Шеңбердің сыртқы жоғары бөлігінің бойымен "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 6 мм күрең жолақтар, олардың ортасында ені 4 мм сары жолақ орналасады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің медальдары
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" (18-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 38 мм бесбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсіндегі шеңбердің ортасында күн, төменгі бөлігінде қалықтаған қыран және екі жағында лавр жапырақтары бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғары бөлігінің бойымен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Бесбұрышты сәулелердің араларында негізгі әскер түрлерінің нышандары бар бес қалқан орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "25 жыл" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой голубой муаровой лентой. На обоих концах ленты располагается желтая полоса шириной 2 мм, в центре – две красные полосы шириной 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ғазиз Байтасов" (приложение 15)
Медаль изготавливается из латуни в форме декоративной восьмиконечной звезды диаметром 45 мм. Аверс медали блестящий.
В круге на аверсе на голубом фоне желтым цветом изображен барельефный портрет Газиза Байтасова, а в нижней части нанесена надпись желтого цвета "ҒАЗИЗ БАЙТАСОВ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком. Круг окружен восьмиконечной звездой синего цвета.
На реверсе расположены надпись "ЕРЛІГІ ЕШҚАШАН ҰМЫТЫЛМАЙДЫ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. На ленте последовательно расположены полосы голубого, белого и желтого цветов.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 16)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 40 мм. Аверс медали блестящий.
На аверсе медали в центре круга желтого цвета расположен символ уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан. По внешнему краю круга изображена синяя полоса шириной 3 мм. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе в центре круга желтого цвета расположены надпись "ҚЫЛМЫСТЫҚ-АТҚАРУ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой темно-синего цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан "Ұлттық ұлан ардагері" (приложение 17)
Медаль изготавливается из мельхиора и накладки из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Национальной гвардии Республики Казахстан.
По внешней верхней части круга расположена надпись "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН АРДАГЕРІ", в нижней части изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. В центре ленты располагаются бордовые полосы шириной 6 мм, а между ними – желтая полоса шириной 4 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Министерства обороны Республики Казахстан
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" (приложение 18)
Медаль изготавливается из латуни в форме пятиконечной звезды диаметром 38 мм. Аверс медали блестящий.
В центре круга на аверсе медали изображено солнце, по нижней части – парящий орел и с обеих сторон – лавровые листья. По внешней верхней части круга расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ АРДАГЕРІ". Между пятиугольными лучами расположено пять щитов с символами основных видов войск. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "25 жыл" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның оң жағында ені 1 мм үш қара жолақ пен ені 1 мм төрт сары жолақ кезектесе орналасқан. Лентаның сол жағында ені 3 және 1 мм екі қызыл жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін" (19-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында жер шарының бейнесі орналасқан, оның астында қалықтаған көгершін бейнеленген. Шеңбердің жоғары ішкі жиегінің бойымен "БІТІМГЕРШІЛІК ОПЕРАЦИЯЛАРЫНА ҚАТЫСҚАНЫ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверстің ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ" деген жазу, жоғары бөлігінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің нышаны және төменгі бөлігінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол ені 10 мм болатын жасыл және көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ел қорғаны" (20-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 42 мм он бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінде көк фонда қызыл қалқан бейнеленген. Қалқанның ортасында Қазақстан Республикасы картасының, танктің, ұшақтың, корабльдің және десанттық әскерлер эмблемаларының сұлбалары бейнеленген. Қалқанның төменгі бөлігінде қызыл лентада "ЕЛ ҚОРҒАНЫ" деген сары түсті жазу, екі жағында сары лавр жапырақтары, артында ұшы жоғары қарата айқастырылған семсерлер бейнеленген. Жұлдыз сәулелерінің декоративті ұштары ұлттық ою-өрнек элементтерімен өрнектелген. Сәулелердің фрагменттері көк түсті эмальмен боялған. Бес сәуледе диаметрі 2 мм жасанды тастар орнатылған. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсіндегі шеңбердің ортасында "ОТАНЫҢДЫ СҮЙ; ХАЛҚЫҢА ҚЫЗМЕТ ЕТ" деген жазу орналасқан. Шеңберді бойлай "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол қатқыл лентамен қапталған. Лентаның сол жақ жолағы – қою жусан түсті, оң жақ жолағы – қою көк түсті, ортасында ені 12 мм сары жолақ орналасқан, оның үстінде қою көк түсті үш жолақ бар.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің медальдары
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" (21-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 36 мм өрнекті бесбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде бесбұрышты жұлдыз орналасқан, онда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының элементтері – күн және қалықтаған қыран бейнеленген. Бесбұрышты жұлдыздың екі жағында ақ фонда сары түсті лавр бұтақтары бейнеленген.
Көк түсті сыртқы шеңбердің жоғары жиегінің бойымен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ АРДАГЕРІ" деген сары түсті жазу орналасқан, төменгі жиегінде сары түсті белгі бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсінің ортасында "25 жыл" деген сары түсті жазу, оның жоғары жағында "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ YШІH" деген жазу мен медальдің реттік нөмірі жазылған.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. На правой стороне ленты расположены три черные полосы шириной 1 мм с четырьмя желтыми полосами шириной 1 мм, через которые была проведена очередь. На левой стороне ленты расположены две красные полосы шириной 3 мм и 1 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін" (приложение 19)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположено изображение земного шара, под ним изображен парящий голубь. По верхнему внутреннему краю круга расположена надпись "БІТІМГЕРШІЛІК ОПЕРАЦИЯЛАРЫНА ҚАТЫСҚАНЫ ҮШІН". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ", верхней части – символ Министерства обороны Республики Казахстан, нижней части – порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой зеленого и голубого цветов шириной 10 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ел қорғаны" (приложение 20)
Медаль изготавливается из латуни в форме десятиконечной звезды диаметром 42 мм. Аверс медали блестящий.
На аверсе медали изображен красный щит на синем фоне. В центре щита изображены контуры карты Республики Казахстан, танка, самолета, корабля и эмблемы десантных войск. В нижней части щита – на красной ленте желтая надпись "ЕЛ ҚОРҒАНЫ", с обеих сторон – желтые лавровые листья, сзади – скрещенные сабли, обращенные вверх. Декоративные окончания лучей звезды выполнены с элементами национального орнамента. Фрагменты лучей покрыты эмалью синего цвета. На пяти лучах установлены искусственные камни диаметром 2 мм. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре круга на реверсе медали расположены надписи "ОТАНЫҢДЫ СҮЙ; ХАЛҚЫҢА ҚЫЗМЕТ ЕТ". Вдоль круга расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой. Левая полоса ленты – цвета темной полыни, правая – темно-синяя, посередине – желтая шириной 12 мм, на которой расположено три темно-синие полосы.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Службы государственной охраны Республики Казахстан
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" (приложение 21)
Медаль изготавливается из латуни в форме орнаментальной пятиконечной звезды диаметром 36 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали размещена пятиконечная звезда, на которой изображены элементы Государственного Флага Республики Казахстан — солнце и парящий орел. По обе стороны пятиконечной звезды изображены лавровые ветки желтого цвета на белом фоне.
По верхнему краю синего внешнего круга расположена надпись желтого цвета "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ КЬІЗМЕТІНІҢ АРДАГЕРІ", по нижнему краю изображен знак желтого цвета. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположена надпись желтого цвета "25 жыл", по ее верхней стороне – надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Лентаның ортасында ені 7 мм сары түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан. Өрнектің оң және сол жағында ені 1,5 мм болатын қызыл түсті екі жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Абыройлы қызметі үшін" (22-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үлкен нышаны орналасқан, оның екі жағында лавр бұтақтары бейнеленген. Шеңбердің жоғары сыртқы шетінің бойымен "АБЫРОЙЛЫ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу, төменгі сыртқы шетінің бойымен ұлттық ою-өрнек орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның оң жағында ені 3 мм сары жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің медальдары
"Қаржылық мониторинг органдарының ардагері" (23-қосымша)
Медальдің негізі мельхиордан, қондырмасы жезден диаметрі 45 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің нышаны орналасқан, сыртқы шеңбердің жоғары жиегінің бойымен "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 7 мм сары түсті ұлттық ою-өрнек, оның сол жағында ені 2 мм сары түсті жолақ, оң жағында ені 1 мм сары түсті үш жолақ, ені 1 мм қара түсті екі жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (24-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің нышаны, шеңбердің сыртқы жоғары жиегінің бойымен "ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚАУІПСІЗДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі, алтын түспен орындалған. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Посередине ленты располагается национальный орнамент желтого цвета шириной 7 мм. С правой и левой сторон от орнамента располагаются две полосы красного цвета шириной 1,5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Абыройлы қызметі үшін" (приложение 22)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали расположен большой символ Службы государственной охраны Республики Казахстан, по обеим сторонам изображены лавровые ветки. По верхнему внешнему краю круга расположена надпись "АБЫРОЙЛЫ ҚЬІЗМЕТІ ҮШІН", а по нижнему внешнему краю – национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЬІЗМЕТІ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. С правой стороны ленты расположена желтая полоса шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
"Қаржылық мониторинг органдарының ардагері" (приложение 23)
Основа медали изготавливается из мельхиора, накладка – из латуни, в форме восьмиконечной звезды диаметром 45 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, по верхнему внешнему краю круга – надпись "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. Посередине ленты расположен национальный орнамент желтого цвета шириной 7 мм и с левой стороны от орнамента – полоса желтого цвета шириной 2 мм, с правой стороны – три полосы желтого цвета шириной 1 мм и две полосы черного цвета шириной 1 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" (приложение 24)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, по верхнему внешнему краю круга – надпись "ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚАУІПСІ3ДІКТІ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". Все изображения и надписи на медали рельефные, выполнены золотистым цветом. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 1 мм, 4 мм және 1 мм сары түсті үш жолақ орналасады. Сары жолақтардың арасы – 2 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің медалі
"Бәсекелестікті қорғау және дамыту қызметінің ардагері" (25-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 45 мм он бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде шаңырақ орналасқан, оның төменгі бөлігінде қалықтаған қыран бейнеленген. Ақ фонда "БӘСЕКЕЛЕСТІКТІ ҚОРҒАУ ЖӘНЕ ДАМЫТУ ҚЫЗМЕТІНІҢ АРДАГЕРІ" деген қара түсті жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасады.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының медалі
"Статистика саласының ардагері" (26-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының нышаны орналасқан, шеңбердің жоғары сыртқы жиегінің бойымен "СТАТИСТИКА САЛАСЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген жазу жазылған. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасады.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің медальдары
"Азаматтық қорғау органдарының ардагері" (27-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 38 мм жеті бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде көгілдір фонда жер шарының бейнесі орналасқан, оған "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгісі (ішінде көгілдір үшбұрышы бар қызғылт-сары түсті шеңбер) салынған, жер шары сұлбасының астында – қалықтаған қыран. Жер шарының фоны көгілдір эмальмен боялған, ал меридиандар сары түспен бейнеленген. Қалықтаған қыран сары сызықтармен орындалып, көгілдір эмаль құйылған.
Қызыл шеңбердің сыртқы жоғары жиегінің бойымен "АЗАМАТТЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген сары түсті жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль реверсінің ортасында "АЗАМАТТЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ" деген жазу, төменгі бөлігінде "25 ЖЫЛ" деген жазу мен медальдің реттік нөмірі орналасқан.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По центру ленты расположены три полосы желтого цвета шириной 1 мм, 4 мм и 1 мм. Расстояние между желтыми полосами 2 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
"Бәсекелестікті қорғау және дамыту қызметінің ардагері" (приложение 25)
Медаль изготавливается из латуни в форме десятиконечной звезды диаметром 45 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен шанырак, по нижней части изображен парящий орел. На белом фоне расположена надпись черного цвета "БӘСЕКЕЛЕСТІКТІ ҚОРҒАУ ЖӘНЕ ДАМЫТУ ҚЫЗМЕТІНІҢ АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
"Статистика саласының ардагері" (приложение 26)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, по верхнему внешнему краю круга – надпись "СТАТИСТИКА САЛАСЫНЫҢ АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Медаль с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
"Азаматтық қорғау органдарының ардагері" (приложение 27)
Медаль изготавливается из латуни в форме семиконечной звезды диаметром 38 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположено изображение земного шара на голубом фоне с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого голубой треугольник), под контуром земного шара – парящий орел. Фон земного шара покрыт голубой эмалью, а меридианы изображены желтым цветом. Парящий орел выполнен желтыми линиями и залит голубой эмалью.
По верхнему внешнему краю красного круга расположена надпись желтого цвета "АЗАМАТТЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса медали расположена надпись "АЗАМАТТЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫНЫҢ АРДАГЕРІ", в нижней части – надпись "25 жыл" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның оң жиегін бойлай ені 1 мм болатын қызғылт сары төрт жолақ орналасқан. Лентаның сол жиегін бойлай ені 3 мм және 1 мм болатын қызғылт сары екі жолақ орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Төтенше жағдайдағы ерекше ерлігі үшін" (28-қосымша)
Медаль мельхиордан диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің орталық бөлігінде көгілдір фонда жер шарының бейнесі орналасқан, оған "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгісі (ішінде көгілдір үшбұрышы бар қызғылт-сары түсті шеңбер) салынған, жер шары контурының астында ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Жер шарының фоны көгілдір эмальмен боялған, ал меридиандар сары түспен бейнеленген.
Медальдің жоғары ішкі жиегінің бойымен "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙДАҒЫ ЕРЕКШЕ ЕРЛІГІ ҮШІН" деген ақ түсті жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында ені 12 мм көгілдір жолақ, оң жақ жиегінде ені 2 мм қызғылт сары жолақ, сол жақ жиегінде ені 1,5 мм екі, 1 мм бір қызғылт сары жолақ және ені 1 мм екі ақшыл жолақ кезектесе орналасқан.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің медальдары
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің ардагері" (29-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің нышаны, шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен "МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТТІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметі" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" (30-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 45 мм төртбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің нышаны орналасқан, шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен "ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК БАЙЛАНЫСТЫҢ ДАМУЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Шеңбердің артқы фонында семсер бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі жазылған.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің медалі
"Сот әкімшілігінің ардагері" (31-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында "заң" деген жазуы бар алтын баған мен сот төрелігінің таразысы орналасқан. Бағанның жоғары жиегін бойлай "СОТ ӘКІМШІЛІГІНІҢ АРДАГЕРІ" деген жазу, төменгі бөлігінде лавр жапырағы орналасқан. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінің ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СОТ ӘКІМШІЛІГІ" деген жазу мен медальдің реттік нөмірі жазылған.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Вдоль правого края ленты располагаются четыре оранжевые полосы шириной 1 мм. Вдоль левого края ленты расположены две оранжевые полосы шириной 3 мм и 1 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Төтенше жағдайдағы ерекше ерлігі үшін" (приложение 28)
Медаль изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центральной части аверса медали расположено изображение земного шара на голубом фоне с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого голубой треугольник), под контуром земного шара изображен национальный орнамент. Фон земного шара покрыт голубой эмалью, а меридианы изображены желтым цветом.
По верхнему внутреннему краю медали расположена надпись белого цвета "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙДАҒЫ ЕРЕКШЕ ЕРЛІГІ ҮШІН". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. В центре ленты расположена голубая полоса шириной 12 мм, у правого края – полоса оранжевого цвета шириной 2 мм, у левого края – две оранжевые полосы шириной 1,5 мм, одна оранжевая полоса шириной 1 мм и две светлые полосы шириной 1 мм, расположенные поочередно.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің ардагері" (приложение 29)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, по внешнему краю круга – надпись "МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТТІҢ АРДАГЕРІ". Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК ҚЫЗМЕТІ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" (приложение 30)
Медаль изготавливается из латуни в форме четырехугольной звезды диаметром 45 мм. Аверс медали блестящий.
Во внутреннем круге аверса медали расположен символ Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, по внешнему краю круга – надпись "ФЕЛЬДЪЕГЕРЛІК БАЙЛАНЫСТЫҢ ДАМУЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". На заднем фоне круга изображена сабля. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Посередине ленты расположена полоса желтого цвета шириной 3 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Судебной администрации Республики Казахстан
"Сот әкімшілігінің ардагері" (приложение 31)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали размещены изображения золотого столба с надписью "заң" и весов правосудия. Вдоль верхней части столба расположена надпись "СОТ ӘКІМШІЛІГІНІҢ АРДАГЕРІ", в нижней части – лавровый лист. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
В центре реверса расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СОТ ӘКІМШІЛІГІ" и порядковый номер медали.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол ені 10 мм болатын көк және қызыл түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың медальдары
"І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (32-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында көгілдір фонда шаңырақ, оның жоғары бөлігінің бойымен "Мінсіз қызметі үшін" деген жазу, төменгі бөлігінің бойымен лентаның үстінде "І" деген жазу орналасқан, лентаның екі жағында ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медальдің реверсінде І "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" (33-қосымша)
Медаль мельхиордан диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Медаль аверсінің ортасында көгілдір фонда шаңырақ, оның жоғары бөлігінің бойымен "Мінсіз қызметі үшін" деген жазу, төменгі бөлігінің бойымен лентаның үстінде "ІІ" деген жазу орналасқан, лентаның екі жағында ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде ІІ "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Халықаралық достықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" (34-қосымша)
Медаль жезден диаметрі 32 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Медальдің аверсі жылтырақ.
Көк түсті медаль аверсінің ортасында сары түсті шаңырақ орналасқан, шаңырақтың сыртқы жиегінің бойымен "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДОСТЫҚТЫ НЫҒАЙТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу жазылған. Шаңырақтың оң және сол жағында барыстың бейнесі, ал оның жоғары және төменгі бөліктерінде сары түсті ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Медальдағы барлық бейне мен жазу бедерлі. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің төсбелгісі
"Мінсіз қызметі үшін" (35-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 40 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде көгілдір түсті сегіз бұрышты қондырма орналасқан, оның ортасында шеңбердің ортасында лавр жапырақтарының бұтақтарымен көмкерілген ақ фонда Қазақстан Республикасы Президентінің резиденциясы – "Ақорда" ғимараты бейнеленген. Сегіз бұрышты қондырманың ішкі бұрыштарында қырланған түссіз жасанды сегіз алмас – фианиттер бекітілген. Шеңбердің ішкі жиегінің бойымен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ ӘКІМШІЛІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол қатқыл лентамен қапталған.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего и красного цветов шириной 10 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медали некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
"Мінсіз қызметі үшін" І степени (приложение 32)
Медаль изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали на голубом фоне расположен шанырак, по его верхней части – надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", по нижней части над лентой – надпись "І", по бокам ленты изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе медали расположены надпись І "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мінсіз қызметі үшін" ІІ степени (приложение 33)
Медаль изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали на голубом фоне расположен шанырак, по его верхней части – надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН", по нижней части над лентой – надпись "ІІ", по бокам ленты изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись ІІ "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Халықаралық достықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" (приложение 34)
Медаль изготавливается из латуни в форме восьмиугольной звезды диаметром 32 мм. Аверс медали блестящий.
В центре аверса медали синего цвета расположен шанырак желтого цвета, по внешней стороне шанырака нанесена надпись "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДОСТЫҚТЫ НЫҒАЙТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". На правой и левой стороне шанырака расположено изображение барыса, а на верхней и нижней его частях – национальный орнамент желтого цвета.
Все изображения и надписи на медали рельефные. Края медали обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Администрации Президента Республики Казахстан
"Мінсіз қызметі үшін" (приложение 35)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме восьмиугольной звезды диаметром 40 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположена восьмиугольная накладка голубого цвета, в центре которой в круге на белом фоне, покрытом ветвями лавровых листьев, изображено здание "Акорды" – резиденции Президента Республики Казахстан. На внутренних углах восьмигранника закреплено восемь бесцветных ограненных искусственных алмазов – фианитов. По внутреннему краю круга расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ ӘКІМШІЛІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "МІНСІЗ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой.

Лентаның ортасында ені 3 мм көк жолақ, одан кейін оның екі жағынан 1,5 мм қызыл жолақ, ені 1 мм екі ақ жолақ, 4 мм екі көгілдір және 1 мм екі ақ жолақ және 1 мм екі жасыл жолақ орналасқан.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының төсбелгісі
"Сот жүйесінің үздігі" (36-қосымша)
Төсбелгі сары түсті жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ішкі шеңберінде күн сәулелері аясында таразысы мен семсері бар сот төрелігі құдай-анасының (Фемиданың) бейнесі орналасқан. Шеңбердің жоғары ішкі жиегінде "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, төменгі ішкі жиегінде екі жағынан сары түсті лавр бұтақтары орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының төсбелгілері
"Прокуратураның құрметті қызметкері" (37-қосымша)
Төсбелгі алтын жалатылған күміс қорытпадан диаметрі 50 мм сегіз бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі көк шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі, шеңбердің жоғары ішкі жиегінің бойымен "ПРОКУРАТУРАНЫҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу орналасқан.
Шеңбердің сыртындағы сегізбұрышты қондырманың арасында алтын түстес сәулелер бар, сегіз тармақты жұлдыздың сыртқы бұрыштарында ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Прокуратура үздігі" (38-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 55 мм және ені 41 мм сопақша пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде көк қалқан түрінде қондырма орналасқан, қондырманың артында айқастырылған алтын түстес екі семсер орналасқан. Қалқанның екі жағында лавр жапырақтары, төменгі бөлігінде "ПРОКУРАТУРА ҮЗДІГІ" деген жазу бар көгілдір лента орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төсбелгілері
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" (39-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 45 мм жетібұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгінің аверсінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нышаны және "ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕР" деген жазу жазылған. Нышанның артында сұр түсті қылыш бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" (40-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 35 мм жеті бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгінің аверсінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нышаны және "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Құрметті шекарашы" (41-қосымша)

В центре ленты расположены синяя полоса шириной 3 мм, затем красная полоса шириной 1,5 мм, две белые полосы шириной 1 мм, две синие полосы шириной 4 мм, две белые полосы шириной 1 мм и две зеленые полосы шириной 1 мм с обеих сторон.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Верховного Суда Республики Казахстан
"Сот жүйесінің үздігі" (приложение 36)
Нагрудный знак изготавливается из латуни желтого цвета в форме круга диаметром 32 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
Во внутреннем круге аверса нагрудного знака расположено изображение богини правосудия (Фемиды) с весами и мечом на фоне солнечных лучей. По верхнему внутреннему краю круга расположена надпись "СОТ ЖҮЙЕСІНІҢ ҮЗДІГІ", по нижнему внутреннему краю круга с обеих сторон – лавровые ветки желтого цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ СОТЫ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
"Прокуратураның құрметті қызметкері" (приложение 37)
Нагрудный знак изготавливается из позолоченного серебряного сплава в форме восьмиконечной звезды диаметром 50 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака в центре синего круга расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан, по верхнему внутреннему краю круга – надпись "ПРОКУРАТУРАНЫҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ".
Между восьмиугольной накладкой снаружи круга находятся лучи золотистого цвета, на внешних углах восьмиконечной звезды изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Прокуратура үздігі" (приложение 38)
Нагрудный знак изготавливается из латуни овальной формы диаметром 55 мм и шириной 41 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположена накладка в виде синего щита, за накладкой – две перекрещенные сабли золотистого цвета. По обеим сторонам щита расположены лавровые листья, в нижней части – голубая лента с надписью "ПРОКУРАТУРА ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
Нагрудные знаки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" (приложение 39)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме семиконечной звезды диаметром 45 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположены символ Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и надпись "ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕР". За символом изображен меч серого цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" (приложение 40)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме семиконечной звезды диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположены символ Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Құрметті шекарашы" (приложение 41)

Төсбелгі жезден ені 27 мм, биіктігі 48 мм қалқан пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде қою көк түсті фонда Қазақстан Республикасының шекара бағанының көгілдір түсті бейнесі орналасқан, жоғары бөлігінде Шекара қызметінің нышаны, нышаннан төмен қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Нышанның төменгі бөлігінде сары түсті лентада "ҚҰРМЕТТІ ШЕКАРАШЫ" деген көк түсті жазу жазылған. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Шекара қызметінің үздігі" (42-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 35 мм шеті толқын тәрізді қалқан пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгінің аверсінде жасыл түспен Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нышаны салынған және "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу жазылған. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төсбелгісі
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" (43-қосымша)
Төсбелгі жезден ені 31 мм, биіктігі 35 мм қалқан пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында көк фонда "МЕМЛЕКЕТТІК АУДИТ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ БАҚЫЛАУ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, жоғары бөлігінде шаңырақ бейнесі орналасқан. Қалқанның жоғары бөлігінде бесбұрышты жұлдыз, төменгі бөлігінде көк түсті лента, оның ішінде сары түсті ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің төсбелгілері
"Жоғары Сот Кеңесінің қызметіне қосқан үлесі үшін" төсбелгісі (44-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгінің аверсінде шеңбер пішінінде сары түсті ұлттық ою-өрнек бейнеленген, ортасында сот төрелігі таразысының бейнесі, төменде сот төрелігі балғасының бейнесі орналасқан.
Шеңбердің жоғары жиегінің бойымен "ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІНІҢ ҚЫЗМЕТІНЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген көк түсті жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Жоғары Сот Кеңесінің үздігі" төсбелгісі (45-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгінің аверсінде шеңбер пішінінде көк түсті ұлттық ою-өрнек бейнеленген, оның ортасында сот төрелігі таразысының бейнесі орналасқан. Жоғары және төменгі бөліктерінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Шеңбердің жоғары жиегінің бойымен "ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІНІҢ ҮЗДІГІ" деген сары түсті жазу орналасқан.
Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің төсбелгілері
"Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері" (46-қосымша)

Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме щита шириной 27 мм и высотой 48 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака на темно-синем фоне расположено изображение пограничного столба Республики Казахстан голубого цвета, в верхней части – символ пограничной службы, ниже символа изображен парящий орел. В нижней части символа на ленте желтого цвета расположена надпись синего цвета "ҚҰРМЕТТІ ШЕКАРАШЫ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Шекара қызметінің үздігі" (приложение 42)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме волнообразного щита диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака зеленым цветом нанесены символ Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и надпись "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
Нагрудный знак Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" (приложение 43)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме щита шириной 31 мм, высотой 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака на синем фоне расположена надпись "МЕМЛЕКЕТТІК АУДИТ ЖӘНЕ ҚАРЖЫЛЫҚ БАҚЫЛАУ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", по верхней части – изображение шанырака. В верхней части щита изображена пятиугольная звезда, в нижней – лента синего цвета, в том числе национальный орнамент желтого цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
Нагрудные знаки Высшего Судебного Совета Республики Казахстан
"Жоғары Сот Кеңесінің қызметіне қосқан үлесі үшін" (приложение 44)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака изображен национальный орнамент желтого цвета в форме круга, в центре расположено изображение весов правосудия, внизу – изображение молота правосудия.
По верхнему краю круга расположена надпись синего цвета "ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІНІҢ ҚЫЗМЕТІНЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Жоғары Сот Кеңесінің үздігі" (приложение 45)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака изображен национальный орнамент синего цвета в форме круга, в центре расположено изображение весов правосудия. В верхней и нижней частях изображен национальный орнамент.
По верхнему краю круга расположена надпись желтого цвета "ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІНІҢ ҮЗДІГІ".
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖОҒАРЫ СОТ КЕҢЕСІ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства внутренних дел Республики Казахстан
"Ішкі icтep органдарының құрметті қызметкері" (приложение 46)

Төсбелгі күмістен ені 31 мм және биіктігі 47 мм сопақша пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі көк түсті шеңбердің ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нышаны орналасқан, оның екі жағынан қызыл және жасыл ленталар түріндегі қондырма бейнеленген. Нышанның артқы жағында сұр түсті қылыш бейнеленген, төменгі бөлігінде қызыл түсті лентада "ІІО ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу жазылған. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Ішкі істер органдарының үздігі" (47-қосымша)
Төсбелгі мельхиордан ені 30 мм және биіктігі 50 мм сопақша пішінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі көк түсті шеңбердің ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нышаны орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен ақ фонда "ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан, ал оның төменгі бөлігінде қатпарлы қою қызыл лента бейнеленген. Нышанның артқы жағында сұр түсті қылыш және екі жағынан қызыл ленталар түріндегі қондырма бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі" (48-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 40 мм сегіз бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі көк түсті шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару жүйесінің нышаны бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Төсбелгі реверсінің ортасында "ҚЫЛМЫСТЫҚ-АТҚАРУ ЖҮЙЕСІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол қою көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның ортасында сары түсті қалықтаған қыран бейнеленген.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшылығының төсбелгісі
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" (49-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 38 мм өрнектелген сегіз бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі қызыл шеңбердің ішінде сары түсті найзасы бар салт аттының сұлбасы бейнеленген. Шеңбердің сыртқы жоғары бөлігінің бойымен "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, төменгі ішкі бөлігінде ұлттық ою-өрнек орналасқан. Шеңбердің артында айқастырылған екі қылыш бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол қызыл түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің төсбелгілері
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" (50-қосымша)
Төсбелгі күмістен ені 30 мм және биіктігі 50 мм қалқан пішінінде жасалады, оның беті шұғыла шашқан сәулелер түрінде жасалған. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ішкі шеңберінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші нышаны орналасқан. Оның артында ақ фонда секірген қалыптағы барыс бейнеленген.
Сыртқы көк шеңбердің жиегінің бойымен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу жазылған.
Шеңбердің артында сары түсті ту тұғыры, шеңбердің астында ту тұғыры сабының екі жағында лавр бұтақтары бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелігінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" (51-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 40 мм Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші нышаны пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.

Нагрудный знак изготавливается из серебра в форме овала высотой 47 мм и шириной 31 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака внутри круга синего цвета расположен символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан, с обеих сторон изображена накладка в виде красной и зеленой лент. За символом изображен меч серого цвета, в нижней части на ленте красного цвета – надпись желтого цвета "ІІО ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Ішкі істер органдарының үздігі" (приложение 47)
Нагрудный знак изготавливается из мельхиора в форме овала высотой 50 мм и шириной 30 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака внутри круга синего цвета расположен символ Министерства внутренних дел Республики Казахстан. По внешнему краю круга на белом фоне размещена надпись "ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ", а в его нижней части изображена темно-красная лента со складками. За символом изображен меч серого цвета и с обеих сторон – накладка в виде красной ленты. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі" (приложение 48)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 40 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака в центре круга синего цвета изображен символ уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
В центре реверса расположены надпись "ҚЫЛМЫСТЫҚ-АТҚАРУ ЖҮЙЕСІНІҢ ҮЗДІГІ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой темно-синего цвета. В центре ленты изображен парящий орел желтого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Главного командования Национальной гвардии Республики Казахстан
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" (приложение 49)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме орнаментальной восьмиконечной звезды диаметром 38 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака внутри красного круга изображен силуэт всадника с копьем желтого цвета. По наружной верхней части круга расположена надпись "ҰЛТТЫҚ ҰЛАН ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ", в нижней внутренней части – национальный орнамент. За кругом изображено два скрещенных меча. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой красного цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Службы государственной охраны Республики Казахстан
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" (приложение 50)
Нагрудный знак изготавливается из серебра в форме щита шириной 30 мм и высотой 50 мм, поверхность которого выполнена в виде расходящихся лучей. Аверс нагрудного знака блестящий.
Во внутреннем круге аверса нагрудного знака расположен маленький символ Службы государственной охраны Республики Казахстан. За ним на белом фоне изображен барс в прыжке.
По внешнему синему кругу расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ".
За кругом расположен флагшток желтого цвета, под кругом по обе стороны от рукояти флагштока изображены лавровые ветки. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" (приложение 51)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме малого символа Службы государственной охраны Республики Казахстан диаметром 40 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" и порядковый номер нагрудного знака.

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көк түсті қатқыл лентамен қапталған. Тағанның екі бүйірінде ойықтар бар, олардың тереңдігі шетінен 1 мм, биіктігі 5 мм.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Үздік спортшы" (52-қосымша)
Төсбелгі жезден жасалады және мөлшері 4 мм жеті жапырақтан тұрады. Төсбелгі көгілдір түсті, ені – 28 мм, биіктігі – 32 мм. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ішкі шеңберінде көгілдір фонда жүгіріп бара жатқан адамның сары түсті бейнесі бейнеленген. Шеңбердің жоғары бөлігінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кіші нышаны орналасқан, шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен "ҮЗДІК СПОРТШЫ* АБЫРОЙ" деген сары түсті жазу жазылған.
Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Шеңбердің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің төсбелгілері
"Қаржылық мониторинг органдарының құрметті қызметкері" (53-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 50 мм сегізбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің нышаны, шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Қаржылық мониторинг органдарының үздігі" (54-қосымша)
Төсбелгі мельхиордан диаметрі 50 мм көпбұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсі шеңберінің ортасында Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің нышаны, шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде шеңбердің жиегінің бойымен "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төсбелгілері
"Мемлекеттік қызмет ардагері" (55-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде екі шеңбер орналасқан. Ішкі ақ шеңбердің ортасында сары түсті шұғылалы күн және күн дискісінің ортасында шаңырақ бейнеленген.
Көгілдір шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен "MEMЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ АРДАГЕРІ" деген сары түсті жазу орналасқан, шеңбердің төменгі жиегінің бойында ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Үздік мемлекеттік қызметші" (56-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 35 мм сегіз бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі ақ шеңбердің ортасында 24 сәулесі бар күн, оның астында қалықтаған қыран бейнесі орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен көк фонда "ҮЗДІК МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТШІ" деген жазу және ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің төсбелгісі
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (57-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 35 мм сегіз бұрышты жұлдыз пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында шаңырақ, оның астында қалықтаған қыран және айналдыра "МОНОПОЛИЯҒА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТТІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде Қазақстан Республикасының контурлық картасы, оның ішінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының төсбелгісі
"Статистика саласының үздігі" төсбелгісі (58-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі көгілдір түсті шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының нышаны бейнеленген, шеңбердің жоғары жиегінің бойымен "СТАТИСТИКА САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу, төменгі жиегінің бойымен лавр жапырақтары орналасқан. Шеңбердің сыртқы жиегінің бойымен ақ фонда сары түсті ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төсбелгісі
"Атом саласының үздігі" (59-қосымша)

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета. По бокам колодки имеются выемки глубиной 1 мм от края, высотой 5 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Үздік спортшы" (приложение 52)
Нагрудный знак изготавливается из латуни и состоит из семи лепестков размером 4 мм. Нагрудный знак голубого цвета, ширина составляет 28 мм, высота – 32 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
Во внутреннем круге аверса нагрудного знака на голубом фоне изображена фигура бегуна желтого цвета. В верхней части круга расположен маленький символ Службы государственной охраны Республики Казахстан, по внешнему краю круга – надпись желтого цвета "ҮЗДІК СПОРТШЫ * АБЫРОЙ".
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
Нагрудные знаки Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
"Қаржылық мониторинг органдарының құрметті қызметкері" (приложение 53)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме восьмиугольной звезды диаметром 50 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре круга аверса нагрудного знака расположен символ Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, по внешнему краю круга – надпись "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Қаржылық мониторинг органдарының үздігі" (приложение 54)
Нагрудный знак изготавливается из мельхиора в форме многоугольной звезды диаметром 50 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре круга аверса нагрудного знака расположен символ Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, по внешнему краю круга – надпись "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе по краю круга расположены надпись "ҚАРЖЫЛЫҚ МОНИТОРИНГ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
Нагрудные знаки Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
"Мемлекеттік қызмет ардагері" (приложение 55)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположено два круга. В центре белого внутреннего круга изображены желтое лучистое солнце и шанырак в центре солнечного диска.
По верхнему внешнему краю голубого круга расположена надпись желтого цвета "МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ АРДАГЕРІ", по нижнему краю круга изображен национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Үздік мемлекеттік қызметші" (приложение 56)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре белого круга на аверсе нагрудного знака находится солнце с 24 лучами, под которым находится изображение парящего орла. По внешнему краю круга на синем фоне расположены надпись "ҮЗДІК МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТШІ" и национальный орнамент. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (приложение 57)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 35 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака расположены шанырак и под ним парящий орел, по окружности – надпись "МОНОПОЛИЯҒА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТТІҢ ҮЗДІГІ". Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположена контурная карта Республики Казахстан, внутри которой надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
"Статистика саласының үздігі" (приложение 58)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака в центре круга голубого цвета изображен символ Национального бюро статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, по верхнему краю круга расположена надпись "СТАТИСТИКА САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", по нижнему краю – лавровые листья. По внешнему краю круга на белом фоне изображен национальный орнамент желтого цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Агентства Республики Казахстан по атомной энергии
"Атом саласының үздігі" (приложение 59)

Төсбелгi қалыңдығы 3 мм алтын жалатылған күмістен диаметрі 37 мм алтын түстес қырлары шығыңқы сегіз қырлы пішінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсіндегі шеңбердің ортасында электрондардың үш орбитасы мен атом ядросын композициялық түрде ұстап тұрған адамның қолы бейнеленген. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде "АТОМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу және төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің төсбелгілері
"Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері" (60-қосымша)
Төсбелгінің негізі мельхиордан, қондырмасы жезден биіктігі 50 мм және ені 38 мм сопақша пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсі көк түсті лентамен буылған алтын түстес дестемен көмкерілген. Орталық бөлігі көгілдір түспен боялған. Төсбелгі аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі орналасқан, оған "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгісі (қызғылт-сары түсті шеңбер, ішінде көгілдір түсті үшбұрыш) салынған. Төсбелгінің төменгі бөлігінде қалықтаған қыран бейнеленген, жоғары жағында алтын түстес сопақша жолақ бар, оған сопақшаның бойымен көк түсті "ҚҰРМЕТТІ" деген жазу жазылған. Төменде алтын түстес сопақша жолақ орналасады, оған сопақшаның бойымен көк түсті "ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу жазылған, төменірек "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу орналасқан.
Лентаның ортасында "АҚО" (Азаматтық қорғау органдары) деген аббревиатура орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұранда мен тегір арқылы бекітіледі.
"Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (61-қосымша)
Төсбелгі жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінде Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (қызғылт-сары түсті шеңбер, ішінде көгілдір түсті үшбұрыш) салынған. Төменгі жағында көгілдір түске боялған лента бар, оған "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі) деген жазу жазылған.
Төсбелгінің шеті ернеумен және алтын түстес дестемен жиектелген. Дестенің жоғары ішкі жиегінің бойымен "АЗАМАТТЫҚ ҚОРҒАУ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу, төменгі ішкі жиегінің бойымен "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу орналасқан. Төсбелгідегі жазулар көк түсті. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.

Нагрудный знак изготавливается из серебра с покрытием золота толщиной 3 мм в форме восьмигранника с выпуклыми гранями золотистого цвета диаметром 37 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре круга на аверсе нагрудного знака изображены три орбиты электронов и руки человека, композиционно удерживающие атомное ядро. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположены надпись "АТОМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" и порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
"Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері" (приложение 60)
Основа нагрудного знака изготавливается из мельхиора со вставкой из латуни в форме овала высотой 50 мм и шириной 38 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
Аверс нагрудного знака окаймлен венком золотистого цвета, перетянутым лентой синего цвета. Центральная часть выполнена заливкой голубого цвета. В центре аверса нагрудного знака расположено стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). В нижней части знака расположено изображение парящего орла, сверху находится овальная полоса золотистого цвета с вписанной в нее по овалу надписью "ҚҰРМЕТТІ" синего цвета. Снизу располагается овальная полоса золотистого цвета с вписанной в нее по овалу надписью "ҚЫЗМЕТКЕРІ" синего цвета, ниже расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН".
В центре ленты расположена аббревиатура "АҚО" (Азаматтық қорғау органдары). Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
"Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 61)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака расположено стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). Внизу находится лента с заливкой голубого цвета с вписанной в нее надписью "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі).
Края нагрудного знака обрамлены бортиком и венком золотистого цвета. По верхнему внутреннему краю венка расположена надпись "АЗАМАТТЫҚ ҚОРҒАУ ЖҮЙЕСІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН", по нижнему внутреннему краю – надпись "ҚАЗАҚСТАН". Надписи нагрудного знака синего цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның сол жақ шетінде ені 3 мм көгілдір және ақ жолақтар, оң жақ шетінде ені 26 мм көгілдір жолақ орналасады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" (62-қосымша)
Төсбелгінің негізі мельхиордан, қондырмасы жезден диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (қызғылт-сары түсті шеңбер, ішінде көгілдір түсті үшбұрыш) салынған. Төменгі жағында көк түспен боялған лента бар, оған "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі) деген жазу жазылған.
Төсбелгінің шеті ернеумен және алтын түсті дестемен жиектелген. Төсбелгінің төменгі бөлігінің ернеуінде "ҚҰТҚАРУ ОПЕРАЦИЯЛАРЫНА БЕЛСЕНДІ ҚАТЫСҚАНЫ ҮШІН" деген көк түспен боялған жазу орналасқан. Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 30 мм төртбұрышты тағанға жалғанады, ол көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Лентаның шеттерінің сол жағында ені 2 мм және оң жағында 7 мм болатын екі қызғылт-сары жолақ, ал лентаның ортасында ені 11 мм көк түсті жолақ орналасады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құтқарушы" (63-қосымша)
Төсбелгі жезден биіктігі 50 мм және ені 41 мм сопақша пішінінде жасалады. Төсбелгінің аверсі жылтырақ.
Төсбелгі аверсінің ортасында Қазақстан Республикасы картасының айшықты бейнесі бар, оған "жел бағыты" мен халықаралық азаматтық қорғаныс белгісі (қызғылт-сары түсті шеңбер, ішінде көгілдір түсті үшбұрыш) салынған. Төсбелгінің жиегі лавр дестесімен көмкерілген. Төменгі ішкі жиегінің бойымен лентада көгілдір түсті "ҚҰТҚАРУШЫ" деген, төменірек "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу орналасқан. Төсбелгінің төменгі бөлігінде көк түсті лента лавр бұтақтарын жалғайды. Лентаның ортасында "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі) деген аббревиатура жазылған.
Төсбелгідегі барлық бейне мен жазу бедерлі. Төсбелгінің шеті ернеумен жиектелген.
Реверсінде төсбелгінің реттік нөмірі орналасқан.
Төсбелгі киімге бұрама мен бұрандама арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің төсбелгілері
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрметті қызметкері" (64-қосымша)

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. По левому краю ленты располагаются голубая и белая полосы шириной по 3 мм, по правому краю – голубая полоса шириной 26 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" (приложение 62)
Основа нагрудного знака изготавливается из мельхиора со вставкой из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
В центре аверса нагрудного знака расположено стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). Внизу находится лента с заливкой синего цвета с вписанной в нее надписью "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі).
Края нагрудного знака обрамлены бортиком и венком золотистого цвета. На бортике в нижней части знака располагается надпись "ҚҰТҚАРУ ОПЕРАЦИЯЛАРЫНА БЕЛСЕНДІ ҚАТЫСҚАНЫ ҮШІН" синего цвета. Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. По краям ленты располагаются две оранжевые полосы шириной 2 мм слева и 17 мм справа, а посередине ленты – полоса синего цвета шириной 11 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құтқарушы" (приложение 63)
Нагрудный знак изготавливается из латуни в форме овала высотой 50 мм и шириной 41 мм. Аверс нагрудного знака блестящий.
На аверсе нагрудного знака в центре расположено стилизованное изображение карты Республики Казахстан с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (круг оранжевого цвета, внутри которого треугольник голубого цвета). Края нагрудного знака обрамлены лавровым венком. По нижнему внутреннему краю на ленте расположена надпись голубого цвета "ҚҰТҚАРУШЫ", ниже – надпись "ҚАЗАҚСТАН". В нижней части нагрудного знака лента синего цвета соединяет лавровые ветви. В центре ленты вписана аббревиатура "ТЖМ" (Төтенше жағдайлар министрлігі).
Все изображения и надписи на нагрудном знаке рельефные. Края нагрудного знака обрамлены бортиком.
На реверсе расположен порядковый номер нагрудного знака.
Нагрудный знак с помощью винта и гайки крепится к одежде.
Нагрудные знаки Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрметті қызметкері" (приложение 64)

Ескерту. Қағидалары тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 27.07.2026 № 1381 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айырудың) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен (бұдан әрі – ведомстволық наградалар) марапаттаудың (ведомстволық наградаларынан айырудың) бірыңғай тәртібі мен қағидаттарын айқындайды.
2. Ведомстволық наградалар – қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі басқа да жетістіктері мен сіңірген өзге де еңбегі үшін қызметкерлердің, жұмыскерлердің және өзге де адамдардың еңбегін көтермелеу мен ынталандыру нысандарының бірі.
3. Ведомстволық наградалар – медальдар мен төсбелгілер.
4. Мемлекеттік рәміздердің бейнесін (Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба) ведомстволық наградалардың элементі немесе геральдикалық негізі ретінде пайдалануға болмайды.
Бұл талап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік рәміздер бейнесі қолданылатын объектілердің бейнесі ведомстволық наградалардың геральдикалық негізінің құрамдас бөлігі болатын жағдайларға қолданылмайды.
2-тарау. Ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) тәртібі
5. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қызметкерлерін, жұмыскерлерін, судьяларын және өзге де адамдарын ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) туралы ұсыныстарға олардың басшылары бастама жасайды, олар тиісті ұсыныстарды (бұдан әрі – ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс) мемлекеттік органның кадр қызметіне жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныстарға Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – мемлекеттік органдар), Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, олардың құрылымдық, ведомстволық бағынысты және аумақтық бөлімшелерінің басшылары бастама жасайды, олар тиісті ұсыныстарды мемлекеттік органның кадр қызметіне жібереді.

Сноска. Правила - в редакции Указа Президента РК от 27.07.2026 № 1381.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – Правила) определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (далее – ведомственные награды) (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
2. Ведомственные награды являются одной из форм поощрения и стимулирования труда сотрудников, работников и иных лиц за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги.
3. Ведомственные награды – медали и нагрудные знаки.
4. Изображение государственных символов (Государственного Флага и Государственного Герба) не может быть использовано в качестве элемента или геральдической основы ведомственных наград.
Данное требование не распространяется на случаи, когда составной частью геральдической основы ведомственных наград является изображение объектов, в которых используются изображения государственных символов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград)
5. Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) сотрудников, работников, судей и иных лиц органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований инициируются их руководителями, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу государственного органа (далее – представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград).
Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства инициируются руководителями государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (далее – государственные органы), Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, их структурных, подведомственных и территориальных подразделений, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу государственного органа.

6. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған еңбек сіңірген жылдарға жетуіне байланысты қаралады.
Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар сіңірген өзге де еңбегі үшін ерекше жағдайларда да енгізіледі.
7. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныс;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда қағазы.
8. Кадр қызметі қажетті құжаттарды дайындайды және ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы мәселені Ведомстволық наградалар жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына шығарады.
Комиссия осы Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесінде айқындалған ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдардағы бірінші басшының бұйрығымен тұрақты негізде құрылады.
9. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс енгізілген кезден бастап бір ай ішінде қабылдайды. Егер Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берілсе, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
10. Комиссия хаттамамен ресімделетін мына шешімдердің бірін қабылдауы мүмкін:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қанағаттандыру;
2) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қабылдамау;
3) материалдарды пысықтау үшін ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты кері қайтару.
11. Комиссия шешім шығарған кезден бастап күнтізбелік 10 күн ішінде орталық мемлекеттік органның басшысы:
1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) осы мәселе Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінен туындаған жағдайда оны Комиссияның қарауына шығармай, ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы бұйрық шығарады.

6. Представления о награждении ведомственными наградами рассматриваются по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижении выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
Представления о награждении ведомственными наградами вносятся в исключительных случаях за иные заслуги.
7. Для решения вопроса о награждении ведомственными наградами в кадровую службу представляются следующие документы:
1) представление о награждении ведомственными наградами;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Кадровая служба подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) на рассмотрение Комиссии по ведомственным наградам (далее – Комиссия).
Комиссия создается на постоянной основе приказом первого руководителя в государственных органах для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград), определенными перечнем ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденным настоящим Указом.
9. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение месяца с момента внесения представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград). Решение считается принятым, если за него проголосовало большинство от общего количества членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
10. Комиссия может принять одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
2) отклонить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
3) вернуть представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) для доработки материалов.
11. Руководитель государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией принимает приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):
1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов Президента Республики Казахстан, – без вынесения его на рассмотрение Комиссии.

12. Ведомстволық наградаларды тапсыру салтанатты жағдайда өтеді және ол марапатталған адамның жеке өзіне тапсырылады.
13. Ведомстволық наградаларды мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар тапсырады.
14. Әрбір марапатталушыға ведомстволық награданы тапсырумен бір мезгілде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті куәлік беріледі, оған мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қояды.
15. Дәрежелері бар наградаларды қоспағанда, бір наградаға қайталап ұсынуға жол берілмейді.
16. Дәрежелері бар ведомстволық наградалармен марапаттау төменгі дәрежеден жоғарыға қарай сатыланып жүргізіледі. Алдыңғы дәрежелі ведомстволық награданы алмай тұрып, одан жоғары дәрежелі ведомстволық наградамен марапаттауға жол берілмейді.
17. I дәреже – ведомстволық наградалардың жоғары дәрежесі.
18. Медальдар кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған ретте олар солардан кейін орналасады.
Төсбелгілер кеуденің оң жағына тағылады. Нысаны және өлшемі жағынан медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін тағандар болған кезде төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.
19. Ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені Комиссияның қарауына шығаруға мыналар негіз болады:
1) мемлекеттік органның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан шығару;
2) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің болуы.
20. Ведомстволық наградалармен марапатталған адамдар осы Қағидаларда көзделген тәртіппен тиісті ведомстволық наградалардан айырылуы мүмкін.
10. Ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ведомстволық наградалардан айыру туралы ұсыныс;
2) мемлекеттік органдардың беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны немесе лайықсыз мінез-құлқы үшін жұмыстан шығару туралы бұйрықтың көшірмесі немесе соттың айыптау үкімінің көшірмесі.
22. Ведомстволық наградадан айырылған адам мемлекеттік орган басшысының тиісті бұйрығы қабылданған күннен бастап бір ай ішінде оны мемлекеттік органға қайтарады.
3-тарау. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздері
"Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" медалі
23. Медальмен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары (бұрынғы судьялары), Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің бұрынғы мүшелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Аппаратының қызметкерлері Қазақстан Республикасы Конституциясының үстемдігін қамтамасыз етуге сіңірген ерекше еңбегі үшін;
шет мемлекеттердің конституциялық бақылау органдарының қызметкерлері, халықаралық ұйымдардың өкілдері, заңгер-ғалымдар, сондай-ақ өзге де адамдар Қазақстан Республикасында конституционализмнің қалыптасуы мен дамуына, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты мен халықаралық ұйымдар, сондай-ақ шет елдердің конституциялық бақылау органдары арасындағы достық пен ынтымақтастықты нығайтуға қосқан елеулі үлесі үшін.
"Сот жүйесінің ардагері" медалі

12. Вручение ведомственных наград производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
13. Вручение ведомственных наград производится первым руководителем государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
14. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственной награды выдается соответствующее удостоверение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное первым руководителем государственного органа.
15. Повторное представление к награждению одной и той же наградой не допускается, за исключением наград, имеющих степени.
16. Награждение ведомственными наградами, имеющими степени, производится от низшей степени к высшей. Награждение ведомственной наградой более высокой степени не допускается без получения награжденным ведомственной награды предыдущей степени.
17. Высшей степенью ведомственных наград является I степень.
18. Медали носятся на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан они располагаются после них.
Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.
19. Основаниями для вынесения на рассмотрение Комиссии вопроса о лишении ведомственных наград являются:
1) увольнение за совершение проступка, дискредитирующего государственный орган, грубое нарушение служебного долга;
2) наличие обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу.
20. Лица, награжденные ведомственными наградами, могут быть лишены соответствующих ведомственных наград в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
21. Для решения вопроса о лишении ведомственных наград в кадровую службу представляются следующие документы:
1) представление о лишении ведомственных наград;
2) копия приказа об увольнении за совершение проступка, дискредитирующего государственные органы, грубое нарушение служебного долга или недостойное поведение или копия обвинительного приговора суда.
22. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа руководителя государственного органа.
Глава 3. Основания награждения ведомственными наградами
Медаль "Конституциялық заңдылықты нығайтуға қосқан үлесі үшін"
23. Медалью награждаются:
судьи (экс-судьи) Конституционного Суда Республики Казахстан, экс-члены Конституционного Совета Республики Казахстан, работники Аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан за особые заслуги в обеспечении верховенства Конституции Республики Казахстан;
сотрудники органов конституционного контроля зарубежных стран, представители международных организаций, ученые-юристы, а также иные лица за значительный вклад в становление и развитие конституционализма в Республике Казахстан, укрепление дружбы и сотрудничества между Конституционным Судом Республики Казахстан и международными организациями, а также органами конституционного контроля иностранных государств.
Медаль "Сот жүйесінің ардагері"

24. Медальмен сот жүйесінің дамуына қосқан елеулі үлесі, ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін мыналар марапатталады:
сот жүйесінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен 15 және одан көп жыл мінсіз жұмыс істеген судьялар, оның ішінде өкілеттігі тоқтатылған судьялар;
сот жүйесінің игілігіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен 25 және одан көп жыл жұмыс істеген Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ соттардың қызметін қамтамасыз еткен өзге де адамдар.
"Сот жүйесінің дамуына қосқан үлесі үшін" медалі
25. Медальмен сот жүйесінің игілігіне кемінде 5 жыл жұмыс істеген судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, сот жүйесінің ардагерлері, сондай-ақ өзге де адамдар сот жүйесін дамытуға және жетілдіруге қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Прокуратура ардагері" медалі
26. Медальмен прокуратура органдарында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен 25 және одан көп жыл мінсіз жұмыс істеген прокуратура органдарының қызметкерлері және зейнеткерлері ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін марапатталады.
"Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі
27. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар, заңдылықты және құқық тәртібін қамтамасыз етуде өзінің қызметтік борышын үлгілі орындап жүрген прокуратура және ішкі істер органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері, сондай-ақ басқа да адамдар елдегі заңдылық пен құқық тәртібін нығайтуға белсенді қатысқаны үшін марапатталады.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері" медалі
28. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында күнтізбелік 25 және одан көп жыл қызмет өткерген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері ұзақ жылғы және жемісті қызметі үшін марапатталады.
"Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" медалі
29. Медальмен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері жеке адам мен қоғамның қауіпсіздігін, конституциялық құрылысты, мемлекеттік Егемендікті, аумақтық тұтастықты, мемлекеттің экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуетін қорғауды қамтамасыз ету бойынша, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша жедел қызметтік іс-қимылын шебер ұйымдастырғаны; Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің мүдделерін қорғауда барлау (оның ішінде тергеу), қарсы барлау және жауынгерлік операцияны табысты ұйымдастырғаны, өткізгені және іске асырғаны; үкіметтік байланысты сенімді қамтамасыз еткені; күрделі арнаулы техникалық іс-шараларды кәсіби өткізгені; Қазақстан Республикасының қауіпсіздік органдары үшін жоғары білікті кадрларды даярлағаны және қайта даярлағаны; ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету проблемалары бойынша іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел қызметтік іс-қимылын қамтамасыз етудегі жетістіктері үшін;
Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі міндеттерді шешуге қосқан үлесі және оларды іске асыруға жәрдемдескені үшін.
"Шекараны үздік күзеткені үшін" медалі

24. Медалью награждаются за значительный вклад в развитие судебной системы, многолетнюю и плодотворную работу:
судьи, в том числе полномочия которых прекращены, безупречно проработавшие в судебной системе 15 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, а также иные лица, обеспечивавшие деятельность судов, проработавшие на благо судебной системы 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Сот жүйесінің дамуына қосқан үлесі үшін"
25. Медалью награждаются судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, ветераны судебной системы, проработавшие на благо судебной системы не менее 5 лет, а также иные лица за значительный вклад в развитие и совершенствование судебной системы.
Медаль "Прокуратура ардагері"
26. Медалью награждаются сотрудники и пенсионеры органов прокуратуры за многолетнюю и плодотворную работу, безупречно проработавшие в органах прокуратуры 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
27. Медалью награждаются сотрудники и работники органов прокуратуры и внутренних дел, положительно характеризуемые по службе, образцово выполняющие свой служебный долг по обеспечению законности и правопорядка, а также другие лица за активное участие в укреплении законности и правопорядка в стране.
Медаль "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ардагері"
28. Медалью награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную службу, положительно характеризуемые по службе и прослужившие в специальных государственных органах Республики Казахстан 25 и более календарных лет.
Медаль "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін"
29. Медалью награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за умелую организацию оперативно-служебной деятельности по обеспечению безопасности личности и общества, защиты конституционного строя, государственного Суверенитета, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала государства, по борьбе с коррупцией; успешную организацию, проведение и реализацию разведывательной (в том числе следственной), контрразведывательной и боевой операции по защите интересов национальной безопасности Республики Казахстан; надежное обеспечение правительственной связью; профессиональное проведение сложных специальных технических мероприятий; подготовку и переподготовку высококвалифицированных кадров для органов безопасности Республики Казахстан; успехи в фундаментальных и прикладных научных исследованиях по проблемам обеспечения национальной безопасности, а также обеспечении оперативно-служебной деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане за вклад в решение задач по обеспечению национальной безопасности Республики Казахстан и содействие в их реализации.
Медаль "Шекараны үздік күзеткені үшін"

30. Медальмен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері диверсиялық барлау топтарымен ұрыс қимылдарында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстау барысында көрсеткен ерлігі мен жанқиярлығы; Қазақстан Республикасының шекарасына қол сұқпаушылықты қорғау барысында шекара нарядының ұрыс қимылдарына шебер басшылық жасағаны; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстау кезінде аса қырағылығы және бастамашылық іс-қимылы; қызметті үздік ұйымдастырғаны және Мемлекеттік шекараны нығайту бойынша үлгілі жұмысы; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуде мінсіз қызмет атқарғаны; Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін оқыту мен тәрбиелеуде сіңірген еңбегі үшін;
Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын нығайтуға қосқан үлесі, Шекара қызметінің құрамалары мен бөлімдеріне олардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетудегі қызметтік-жауынгерлік іс-қимылында белсенді көмек көрсеткені үшін.
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
31. Медальмен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау мен жалпыхалықтық референдумдарды өткізуді ұйымдастыруға және дайындауға елеулі жеке үлес қосқан сайлау комиссияларының мүшелері, оның ішінде өкілеттіктері тоқтатылған сайлау комиссияларының мүшелері;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ведомстволық бағынысты ұйымдарының сайлау жүйесінде кемінде 5 жыл жұмыс істеген және кәсіптік қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген қызметкерлері қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны үшін;
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға айтарлықтай үлес қосқан, сайлау туралы заңнаманы жетілдіру және сайлау процесіне қатысушыларды электоралдық оқыту жөніндегі қызметке белсенді түрде қатысқан саяси партиялардың және басқа да қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері және өзге де адамдар, шетел азаматтары мен халықаралық ұйымдардың өкілдері.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының ардагері" медалі
32. Медальмен мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде 20 жыл ұзақ әрі мінсіз қызмет атқарғаны үшін марапатталады.
"Қаржы сақшысы" медалі

30. Медалью награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за храбрость и самоотверженность, проявленные в боевых действиях с диверсионно-разведывательными группами, при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан; умелое руководство боевыми действиями пограничного наряда при защите неприкосновенности границы Республики Казахстан; высокую бдительность и инициативные действия при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан; отличную организацию службы и примерную работу по укреплению Государственной границы; безупречное несение службы по охране Государственной границы Республики Казахстан; заслуги в обучении и воспитании военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранные граждане за вклад в укрепление Государственной границы Республики Казахстан, активную помощь соединениям и частям Пограничной службы в их служебно-боевой деятельности по охране Государственной границы Республики Казахстан.
Медаль "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
31. Медалью награждаются:
члены избирательных комиссий, в том числе члены избирательных комиссий, полномочия которых прекращены, внесшие значительный личный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию и подготовку проведения выборов и всенародных референдумов;
работники аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, подведомственных организаций Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, проработавшие в избирательной системе не менее 5 лет и достигшие высоких показателей в профессиональной деятельности, за образцовое исполнение служебных обязанностей;
представители политических партий и других общественных объединений, государственные служащие центральных и местных государственных органов и иные лица, иностранные граждане и представители международных организаций, внесшие значительный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию международного сотрудничества в избирательной сфере, принявшие активное участие в деятельности по совершенствованию законодательства о выборах и электоральному обучению участников избирательного процесса.
Медаль "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының ардагері"
32. Медалью награждаются работники, за исключением государственных служащих, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица за продолжительную и безупречную службу в органах государственного аудита и финансового контроля не менее 20 лет.
Медаль "Қаржы сақшысы"

33. Медальмен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесінде 10 жылдан астам жұмыс істеген Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың жоғары органының рөлін нығайтуға ықпал ететін жоғары жетістіктері, қаржылық бұзушылықтардың алдын алудағы, жолын кесудегі және (немесе) оларды анықтаудағы белсенді қызметі, мінсіз қызметі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы қызметінің нәтижесіне және оның имиджін көтеруге қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Жоғары Сот Кеңесінің ардагері" медалі
34. Медальмен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің мүшелері (бұрынғы мүшелері);
жалпы жұмыс өтілі 40 жылдан асатын, оның ішінде сот жүйесінің игілігіне және судьялардың тәуелсіздігі кепілдіктерін қамтамасыз етуге кемінде 10 жыл жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі Аппаратының және Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясының қызметкерлері қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны және Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің беделін арттыруға елеулі үлес қосқаны үшін.
"Ішкі істер органдарының ардагері" медалі
35. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен жалпы 25 және одан көп жыл еңбек сіңірген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін марапатталады.
"Ғазиз Байтасов" медалі
36. Медальмен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қызметкерлері әскери және қызметтік борышын атқару кезінде көрсеткен ерекше батылдығы, жанқиярлығы, жоғары кәсібилігі мен табандылығы үшін, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығын, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қорғау, қылмыстың алдын алу мен жолын кесу кезінде, төтенше жағдайларда және мемлекет мүддесін қорғау кезінде жасаған ерлігі үшін марапатталады.
"Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
37. Медальмен Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері және қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға, оның ішінде халықаралық ынтымақтастық саласына, сондай-ақ қылмыстық-атқару жүйесінің өндірістік, ғылыми, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық қызметіне үлес қосқан адамдар марапатталады.
"Ұлттық ұлан ардагері" медалі
38. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерін адал және жауапкершілікпен орындайтын, бұл орайда бастамашылық және кәсібилік танытқан, жас мамандарға тәлімгер, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен жалпы 15 және одан көп жыл еңбек сіңірген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілері мен ардагерлері марапатталады.
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі

33. Медалью награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица, проработавшие в системе государственного аудита и финансового контроля более 10 лет, за высокие достижения, способствующие укреплению роли высшего органа государственного аудита и финансового контроля, активную деятельность в предупреждении, пресечении и (или) выявлении финансовых нарушений, безупречную службу, образцовое исполнение служебных обязанностей, значительный вклад в результаты деятельности и повышение имиджа органа государственного аудита и финансового контроля.
Медаль "Жоғары Сот Кеңесінің ардагері"
34. Медалью награждаются:
члены (экс-члены) Высшего Судебного Совета Республики Казахстан;
работники, за исключением государственных служащих, Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан и Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан за образцовое выполнение служебных обязанностей и значительный вклад в повышение имиджа Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, имеющие общий стаж работы более 40 лет, в том числе проработавшие не менее 10 лет на благо судебной системы и обеспечения гарантий независимости судей.
Медаль "Ішкі icтep органдарының ардагері"
35. Медалью награждаются сотрудники органов внутренних дел Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную работу, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую выслугу 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Ғазиз Байтасов"
36. Медалью награждаются сотрудники Министерства внутренних дел Республики Казахстан за проявленные при исполнении воинского и служебного долга особое мужество, самоотверженность, высокий профессионализм и стойкость, а также за героизм, проявленный при защите жизни и здоровья граждан, охране общественного порядка и безопасности, предупреждении и пресечении преступлений, в чрезвычайных ситуациях и при защите интересов государства.
Медаль "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
37. Медалью награждаются сотрудники уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан и лица, внесшие вклад в развитие уголовно-исполнительной системы, в том числе в сфере международного сотрудничества, а также производственной, научной, социально-культурной и общественной деятельности уголовно-исполнительной системы.
Медаль "Ұлттық ұлан ардагері"
38. Медалью награждаются военнослужащие и ветераны Национальной гвардии Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 15 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері"

39. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен жалпы 25 және одан көп жыл еңбек сіңірген әскери қызметшілер ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін марапатталады.
"Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін" медалі
40. Медальмен Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде жүргізілетін бітімгершілік операцияларына қатысқан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да адамдары және шетел азаматтары марапатталады.
"Ел қорғаны" медалі
41. Медальмен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері әскерлерге басшылық етуде және қойылған міндеттерді орындауда, оқу-жаттығуларда, жауынгерлік кезекшілікті атқару кезінде, жауынгерлік және арнаулы жаңа техниканы меңгеруде, қару-жарақ пен әскери техниканы ұдайы жауынгерлік әзірлікті қамтамасыз ететін күйде ұстауда, қолбасшылықтың арнайы (жедел) тапсырмаларын орындау кезінде, жұмылдыру даярлығында, әскери-патриоттық, педагогикалық, ғылыми-зерттеу, емдеу және өзге де әскери (әскери-қолданбалы) қызметте, мерзімді әскери қызмет өткеру кезеңінде әскери мамандықты меңгеруде ерекше көзге түскені үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының қорғаныс қабілетін, әскери қауіпсіздігін нығайтуға елеулі үлес қосқаны үшін марапатталады.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері" медалі
42. Медальмен мыналар марапатталады:
қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар және әскери қызметі мен арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметінің жалпы ұзақтығы (еңбек сіңірген жылдары) күнтізбелік 25 және одан көп жыл болатын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Республикалық ұланында және (немесе) Мемлекеттік күзет қызметінде кемінде 10 жыл болған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілері мен қызметкерлері ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін;
жалпы әскери қызметінің ұзақтығы кемінде 10 жыл болған және бұдан бұрын Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Республикалық ұланында және (немесе) Мемлекеттік күзет қызметінде қызмет атқарған Қазақстан Республикасының азаматтары күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді шешуге қосқан үлесі үшін марапатталады.
"Абыройлы қызметі үшін" медалі
43. Медальмен мыналар марапатталады:
күнтізбелік есептеумен 7 жыл қызмет өткерген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, үлгілі тәртібі үшін, сондай-ақ күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан, ерекше көзге түскен қызметкерлер мен әскери қызметшілер жедел қызметтік іс-қимылда жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының шешімі бойынша;
күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің дамуына елеулі үлес қосқан мемлекеттік және жекеше ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, оның ішінде шетел азаматтары.
"Қаржылық мониторинг органдарының ардагері" медалі

39. Медалью награждаются военнослужащие за многолетний и плодотворный труд, положительно характеризуемые по службе, имеющие общую выслугу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін"
40. Медалью награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также другие лица Республики Казахстан и иностранные граждане, принимавшие участие в миротворческих операциях, проводимых за пределами Республики Казахстан.
Медаль "Ел қорғаны"
41. Медалью награждаются военнослужащие Вооруженных Сил Республики Казахстан за отличие в руководстве войсками и выполнении поставленных задач, на учениях, при несении боевого дежурства, в освоении новой боевой и специальной техники, поддержании вооружения и военной техники в состоянии, обеспечивающем постоянную боевую готовность, при выполнении специальных (оперативных) заданий командования, в мобилизационной подготовке, военно-патриотической, педагогической, научно-исследовательской, лечебной и иной военной (военно-прикладной) деятельности, освоении воинской специальности в период прохождения срочной воинской службы, а также граждане Республики Казахстан за весомый вклад в укрепление обороноспособности, военной безопасности Республики Казахстан.
Медаль "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің ардагері"
42. Медалью награждаются:
военнослужащие и сотрудники Службы государственной охраны Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную работу, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую продолжительность воинской службы и службы в специальных государственных органах (выслугу лет) 25 и более календарных лет, из них не менее 10 лет в Службе охраны Президента, Республиканской гвардии и (или) Службе государственной охраны Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, имеющие общую продолжительность воинской службы не менее 10 лет и ранее проходившие службу в Службе охраны Президента, Республиканской гвардии и (или) Службе государственной охраны Республики Казахстан, за вклад в решение задач по обеспечению безопасности охраняемых лиц.
Медаль "Абыройлы қызметі үшін"
43. Медалью награждаются:
сотрудники и военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан за образцовое исполнение служебных обязанностей, примерную дисциплину, имеющие 7 лет службы в календарном исчислении, а также отличившиеся сотрудники и военнослужащие, внесшие значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых лиц, за достигнутые высокие результаты в оперативно-служебной деятельности по решению Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан;
руководители и сотрудники государственных и частных организаций, в том числе иностранные граждане, внесшие значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых лиц и развитие Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Медаль "Қаржылық мониторинг органдарының ардагері"

44. Медальмен қызметi бойынша жағымды мінездемесі бар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеумен мемлекеттiк қызмет өтілі немесе жалпы 25 және одан көп жыл еңбек сіңірген Қазақстан Республикасының қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлерi мен жұмыскерлері ұзақ жылғы және жемiстi еңбегі үшiн марапатталады.
"Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін" медалі
45. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар, заңдылықты және экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша өзінің қызметтік борышын үлгілі орындайтын қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері, сондай-ақ басқа да адамдар экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге белсенді қатысқаны үшін марапатталады.
"Бәсекелестікті қорғау және дамыту қызметінің ардагері" медалі
46. Медальмен мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, монополияға қарсы органда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтiзбелiк есептеумен 20 және одан көп жыл мінсіз жұмыс істеген қызметкерлер марапатталады.
"Статистика саласының ардагері" медалі
47. Медальмен мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, жалпы жұмыс өтілі 20 жылдан асатын, оның ішінде статистика саласында кемінде 10 және одан көп жыл жұмыс істеген, сондай-ақ еңбек қызметінде ең жоғары нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлер марапатталады.
"Азаматтық қорғау органдарының ардагері" медалі
48. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар және күнтізбелік есептеумен жалпы жұмыс өтілі кемінде 25 жыл болатын азаматтық қорғау органдарының ардагерлері, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін марапатталады.
"Төтенше жағдайдағы ерекше ерлігі үшін" медалімен
49. Медальмен мыналар марапатталады:
халықты авариялардан, апаттардан, су тасқындарынан, өрттерден және дүлей зілзалалардан қорғау жөніндегі өз борышын үлгілі орындайтын қызметкерлер, әскери қызметшілер, құтқарушылар, сондай-ақ азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері;
төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысатын, осы ретте батылдық, ерлік, ержүректік пен жанқиярлық танытқан Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар марапатталады.
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің ардагері" медалі
50. Медальмен қызметінде жағымды мінездемесі бар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде, құқық қорғау органдары мен арнаулы органдарында күнтізбелік есептеумен жалпы 25 және одан көп жыл еңбек сіңірген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері ұзақ жылғы және жемісті жұмысы үшін марапатталады.
"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" медалі

44. Медалью награждаются сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу Республики Казахстан за многолетний и плодотворный труд, положительно характеризуемые по службе, имеющие стаж государственной службы или общую выслугу 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
45. Медалью награждаются сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу, положительно характеризуемые по службе, образцово выполняющие свой служебный долг по обеспечению законности и экономической безопасности, а также другие лица за активное участие в обеспечении экономической безопасности.
Медаль "Бәсекелестікті қорғау және дамыту қызметінің ардагері"
46. Медалью награждаются работники, за исключением государственных служащих, безупречно проработавшие в антимопольном органе 20 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Статистика саласының ардагері"
47. Медалью награждаются работники, за исключением государственных служащих, имеющие общий стаж работы более 20 лет, в том числе не менее 10 и более лет в отрасли статистики, а также достигшие наивысших результатов в трудовой деятельности.
Медаль "Азаматтық қорғау органдарының ардагері"
48. Медалью награждаются ветераны органов гражданской защиты, сотрудники и военнослужащие органов гражданской защиты за многолетнюю и плодотворную работу, положительно характеризуемые по службе и имеющие общий стаж работы не менее 25 лет в календарном исчислении.
Медаль "Төтенше жағдайдағы ерекше ерлігі үшін"
49. Медалью награждаются:
сотрудники, военнослужащие, спасатели, а также работники органов гражданской защиты, образцово выполняющие свой долг по защите населения от аварий, катастроф, наводнений, пожаров и стихийных бедствий;
граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, активно участвующие в мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, проявившие при этом смелость, отвагу, мужество и самоотверженность.
Медаль "Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің ардагері"
50. Медалью награждаются сотрудники Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан за многолетнюю и плодотворную работу, положительно характеризуемые по службе и имеющие общую выслугу 25 и более лет в календарном исчислении в Государственной фельдъегерской службе, правоохранительных и специальных органах Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін"

51. Медальмен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері және фельдъегерлік байланысты, оның ішінде халықаралық ынтымақтастық саласындағы фельдъегерлік байланысты дамытуға үлес қосқан адамдар марапатталады.
"Сот әкімшілігінің ардагері" медалі
52. Медальмен мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, қызметкерлер сот жүйесінің дамуына қосқан елеулі үлесі үшін, мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін, сондай-ақ соттардың қызметін қамтамасыз еткен, сот жүйесінің игілігіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеумен 25 және одан көп жыл жұмыс істеген өзге де адамдар марапатталады.
"I, II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі
53. Медальмен қызметі бойынша жағымды мінездемесі бар және өзінің қызметтік борышын үлгілі орындап жүрген Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, прокуратура, ішкі істер органдарының қызметкерлері, қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері марапатталады.
Медаль екі дәрежеден тұрады:
1) I дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі – 20 жыл мінсіз қызметі үшін марапаттауға;
2) II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі–15 жыл мінсіз қызметі үшін марапаттауға.
"Халықаралық достықты нығайтуға қосқан үлесі үшін" медалі
54. Медальмен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, прокуратура және ішкі істер органдарының қызметкерлері, қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Орталық сайлау комиссиясының, Мемлекеттік қызмет істері, Бәсекелестікті қорғау және дамыту, Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттіктерінің қызметкерлері, сондай-ақ басқа да адамдар және шетел азаматтары шетелдік құқық қорғау және ұқсас функцияларды орындайтын өзге де органдармен адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау саласында тату көршілік қатынастарды нығайту бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамытуда сіңірген еңбегі үшін марапатталады.
"Мінсіз қызметі үшін" төсбелгісі
55. Төсбелгімен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінде кемінде 5 және 10 жыл жұмыс өтілі бар саяси және әкімшілік мемлекеттік қызметшілер мінсіз қызметі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қызмет нәтижесіне және оның имиджін көтеруге қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Сот жүйесінің үздігі" төсбелгісі

51. Медалью награждаются сотрудники Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан и лица, внесшие вклад в развитие фельдъегерской связи, в том числе в сфере международного сотрудничества.
Медаль "Сот әкімшілігінің ардагері"
52. Медалью награждаются работники, за исключением государственных служащих, за значительный вклад в развитие судебной системы, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, за исключением государственных служащих, за многолетний и плодотворный труд, а также иные лица, обеспечивавшие деятельность судов, проработавшие на благо судебной системы 25 и более лет в календарном исчислении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медаль "I, II дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
53. Медалью награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудники и военнослужащие специальных государственных органов Республики Казахстан, судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, сотрудники органов прокуратуры, внутренних дел, сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу, положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой служебный долг.
Медаль состоит из двух степеней:
1) медаль "Мінсіз қызметі үшін" I степени – для награждения за 20 лет безупречной службы;
2) медаль "Мінсіз қызметі үшін" II степени – для награждения за 15 лет безупречной службы.
Медаль "Халықаралық достықты нығайтуға қосқан үлесі үшін"
54. Медалью награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, сотрудники специальных государственных органов, органов прокуратуры и внутренних дел Республики Казахстан, сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу, сотрудники Высшей аудиторской палаты, Центральной избирательной комиссии, агентств по делам государственной службы, защите и развитию конкуренции, стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, а также другие лица и иностранные граждане за заслуги в развитии международного сотрудничества по укреплению добрососедских отношений в области защиты прав и свобод человека с зарубежными правоохранительными и иными органами, выполняющими аналогичные функции.
Нагрудный знак "Мінсіз қызметі үшін"
55. Нагрудным знаком награждаются политические и административные государственные служащие, имеющие стаж работы в Администрации Президента Республики Казахстан не менее 5 и 10 лет, за безупречную службу, образцовое исполнение служебных обязанностей, значительный вклад в результаты деятельности и повышение имиджа Администрации Президента Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Сот жүйесінің үздігі"

56. Төсбелгімен сот жүйесінің игілігіне кемінде 5 жыл жұмыс істеген судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ сот жүйесін дамытуға қосқан жеке үлкен үлесі үшін өзге де адамдар марапатталады.
"Прокуратураның құрметті қызметкері" төсбелгісі
57. Төсбелгімен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында кемінде 20 жыл жұмыс істеген, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған прокуратура органдарының қызметкерлері заңдылық және құқық тәртібін нығайтуға сіңірген еңбегі, ұзақ жылғы және мінсіз қызметі, қызметтік борышын үлгілі атқарғаны, сондай-ақ прокурорлық қадағалауды күшейтуге қосқан өзге де үлесі үшін марапатталады.
"Прокуратура үздігі" төсбелгісі
58. Төсбелгімен прокуратура органдарында кемінде 5 жыл мінсіз жұмыс істеген прокуратура қызметкерлері аса маңызды әрі күрделі тапсырмаларды орындағаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасында заңдылық пен құқық тәртібін нығайтудағы табыстары үшін марапатталады.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
59. Төсбелгімен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында (мемлекеттік қауіпсіздік органдарында) күнтізбелік есептеумен кемінде 20 жыл қызмет атқарған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқаны, сондай-ақ жедел қызметтік іс-қимылда, жауынгерлік және кәсіби дайындықта жеткен жетістіктері, жедел және жауынгерлік тапсырмаларды үздік орындағаны, бұл орайда көрсеткен бастамашылдығы мен табандылығы, кадрларды тәрбиелеу мен оқытудағы жетістіктері, қызметтік (әскери) тәртіпті нығайтуға қосқан үлесі үшін;
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан өзге де адамдар, оның ішінде шетел азаматтары марапатталады.
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі" төсбелгісі
60. Төсбелгімен қызмет әрекетінде нақты оң нәтижелерге қол жеткізген, бұл орайда кәсібилік, шығармашылық, бастамашылық және табандылық танытқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.
"Құрметті шекарашы" төсбелгісі
61. Төсбелгімен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғаудағы, жеке құрамды оқыту мен тәрбиелеудегі, жауынгерлік дайындықты және әскери тәртіпті нығайтудағы сіңірген еңбегі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды қамтамасыз етудегі үлесі үшін және бұл орайда Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында, сондай-ақ Шекара қызметінде күнтізбелік есептеумен кемінде 20 жыл қызмет атқарған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері марапатталады.
"Шекара қызметінің үздігі" төсбелгісі

56. Нагрудным знаком награждаются судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, проработавшие на благо судебной системы не менее 5 лет, а также иные лица за большой личный вклад в развитие судебной системы.
Нагрудный знак "Прокуратураның құрметті қызметкері"
57. Нагрудным знаком награждаются сотрудники органов прокуратуры, проработавшие не менее 20 лет в правоохранительных органах Республики Казахстан, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, за заслуги в укреплении законности и правопорядка, продолжительную и безупречную службу, примерное исполнение служебного долга, а также внесшие иной вклад в усиление прокурорского надзора.
Нагрудный знак "Прокуратура үздігі"
58. Нагрудным знаком награждаются сотрудники прокуратуры, безупречно проработавшие в органах прокуратуры не менее 5 лет, за выполнение заданий особой важности и сложности, а также успехи в укреплении законности и правопорядка в Республике Казахстан.
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері"
59. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан, прослужившие в специальных государственных органах (органах государственной безопасности) Республики Казахстан не менее 20 лет в календарном исчислении, за значительный вклад в обеспечение национальной безопасности, а также достигнутые результаты в оперативно-служебной деятельности, боевой и профессиональной подготовке, отличное выполнение оперативных и боевых заданий, проявление при этом инициативы и настойчивости, успехи в воспитании и обучении кадров, укрепление служебной (воинской) дисциплины;
иные лица, в том числе иностранные граждане, внесшие значительный вклад в обеспечение национальной безопасности Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі"
60. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан, добившиеся конкретных положительных результатов в служебной деятельности, проявившие при этом профессионализм, творчество, инициативу и настойчивость.
Нагрудный знак "Құрметті шекарашы"
61. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за заслуги в охране Государственной границы Республики Казахстан, обучении и воспитании личного состава, укреплении боевой готовности и воинской дисциплины, вклад в обеспечение охраны Государственной границы Республики Казахстан и при этом прослужившие в органах национальной безопасности Республики Казахстан, а также Пограничной службе не менее 20 лет в календарном исчислении.
Нагрудный знак "Шекара қызметінің үздігі"

62. Төсбелгімен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметкерлері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғау ісіндегі сіңірген еңбегі мен мінсіз қызмет атқарғаны, асқан қырағылығы және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзушыларды ұстаудағы, жауынгерлік даярлық пен әскери тәртіпті нығайтудағы бастамашыл іс-қимылы үшін;
Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын нығайтуға қосқан үлесі, Шекара қызметінің бөлімшелеріне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету бойынша қызметтік-жауынгерлік іс-әрекетінде белсенді көмек көрсеткені үшін марапатталады.
Марапаттау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі" төсбелгісі
63. Төсбелгімен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында кемінде 5 жыл, соның ішінде атқарып отырған лауазымында кемінде 1 жыл мінсіз жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының дамуына қосқан елеулі үлесі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жоғары органының функцияларын іске асырудың жаңа нысандарын, әдістері мен тәсілдерін дамытуда және енгізуде қол жеткізген жетістіктері үшін марапатталады.
"Жоғары Сот Кеңесінің қызметіне қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
64. Төсбелгімен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің мүшелері (бұрынғы мүшелері);
сот жүйесінің игілігіне мен судьялар тәуелсіздігінің кепілдіктерін қамтамасыз етуге кемінде 5 жыл жұмыс істеген Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі Аппаратының қызметкерлері қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны және Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің имиджін арттыруға қосқан елеулі үлесі үшін;
халықаралық ұйымдардың өкілдері, заңгер ғалымдар, сондай-ақ өзге де адамдар Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі мен халықаралық ұйымдар арасындағы сот жүйесі мен ынтымақтастықты дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Жоғары Сот Кеңесінің үздігі" төсбелгісі
65. Төсбелгімен сот жүйесінің игілігіне және судьялар тәуелсіздігінің кепілдіктерін қамтамасыз етуге кемінде 3 жыл жұмыс істеген Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Сот төрелігі академиясының мүшелері (бұрынғы мүшелері), Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі Аппаратының қызметкерлері ерекше жетістіктері үшін, сондай-ақ өзге де адамдар сот жүйесін дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісі

62. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и военнослужащие Комитета национальной безопасности Республики Казахстан за заслуги в деле охраны Государственной границы Республики Казахстан и безупречное несение службы, высокую бдительность и инициативные действия при задержании нарушителей Государственной границы Республики Казахстан, укреплении боевой готовности и воинской дисциплины;
граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства за вклад в укрепление Государственной границы Республики Казахстан, активную помощь подразделениям Пограничной службы в их служебно-боевой деятельности по охране Государственной границы Республики Казахстан.
Награждение осуществляется на основании приказа заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – директора Пограничной службы.
Нагрудный знак "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласының үздігі"
63. Нагрудным знаком награждаются работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, а также иные лица, имеющие стаж безупречной работы в органах государственного аудита и финансового контроля не менее 5 лет, в том числе в занимаемой должности не менее 1 года, за значительный вклад в развитие органа государственного аудита и финансового контроля, достижение успехов в развитии и внедрении новых форм, методов и способов реализации функций высшего органа государственного аудита и финансового контроля.
Нагрудный знак "Жоғары Сот Кеңесінің қызметіне қосқан үлесі үшін"
64. Нагрудным знаком награждаются:
члены (экс-члены) Высшего Судебного Совета Республики Казахстан;
работники Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан за образцовое выполнение служебных обязанностей и значительный вклад в повышение имиджа Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, проработавшие на благо судебной системы и обеспечения гарантий независимости судей не менее 5 лет;
представители международных организаций, ученые-юристы, а также иные лица за весомый вклад в развитие судебной системы и сотрудничества между Высшим Судебным Советом Республики Казахстан и международными организациями.
Нагрудный знак "Жоғары Сот Кеңесінің үздігі"
65. Нагрудным знаком награждаются члены (экс-члены) Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, работники Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан за особые успехи, проработавшие на благо судебной системы и обеспечения гарантий независимости судей не менее 3 лет, а также иные лица за весомый вклад в развитие судебной системы.
Нагрудный знак "Ішкі істер органдарының құрметті қызметкері"

66. Төсбелгімен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында кемінде 20 жыл еңбек сіңірген, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған ішкі істер органдарының қызметкерлері қоғамдық қауіпсіздік пен құқық тәртібін қамтамасыз етуге сіңірген еңбегі, ұзақ мерзімді әрі мінсіз қызметі, қызметтік борышын үлгілі атқарғаны, сондай-ақ қызметтік іс-қимылдың тиімділігін арттыруға қосқан үлесі үшін марапатталады.
"Ішкі істер органдарының үздігі" төсбелгісі
67. Төсбелгімен ішкі істер органдарында, Ұлттық ұланда кемінде 10 жыл қызмет атқарған, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, қоғамдық тәртіпті қорғау жөніндегі жедел қызметтік іс-қимылда жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері қызметтік борышын атқару кезінде бастамашылық, батылдық танытқаны, жанқиярлық әрекеттері үшін марапатталады.
"Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі" төсбелгісі
68. Төсбелгімен арнаулы атақтары жоқ қызметкерлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны, орындалған тапсырмалардың жоғары сапасы, белсенділігі, мінсіз қызметі, аса маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін марапатталады.
"Ұлттық ұлан қызметінің үздігі" төсбелгісі
69. Төсбелгімен Ұлттық ұланда кемінде 10 жыл қызмет өткерген, бұрын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлерінде әскери қызмет өткерген Ұлттық ұланның әскери қызметшілері жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау ісінде сіңірген еңбегі үшін, Ұлттық ұланның алдына қойылған қызметтік-жауынгерлік міндеттерді шешуге, жеке құрамға әскери-патриоттық тәрбие беруге белсене қатысқан өзара іс-қимыл жасайтын органдар мен құрылымдардың қызметкерлері Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
Марапаттау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
70. Төсбелгімен мыналар марапатталады:
күзетілетін адамдарды қорғау жөніндегі қызметтік міндеттерін атқару кезінде ерлік, батылдық және тапқырлық танытқан, әдетте әскери қызметінің және арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметінің жалпы өтілі күнтізбелік есептеумен кемінде 20 жыл, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде және (немесе) Мемлекеттік күзет қызметінде кемінде 10 жыл болған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне міндеттерді шешуде жәрдем көрсеткен басқа мемлекеттердің қауіпсіздік қызметінің басшылары және қызметкерлері; Қазақстан Республикасының министрліктері мен ведомстволарының басшылары және қызметкерлері; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне міндеттерді шешуде жәрдем көрсеткен мемлекеттік және жекеше кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері марапатталады.
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" төсбелгісі

66. Нагрудным знаком награждаются сотрудники органов внутренних дел, имеющие не менее 20 лет выслуги в правоохранительных органах Республики Казахстан, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, за заслуги в обеспечении общественной безопасности и правопорядка, продолжительную и безупречную службу, примерное исполнение служебного долга, а также вклад в повышение эффективности служебной деятельности.
Нагрудный знак "Ішкі істер органдарының үздігі"
67. Нагрудным знаком награждаются сотрудники органов внутренних дел Республики Казахстан, прослужившие не менее 10 лет в органах внутренних дел, Национальной гвардии, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в оперативно-служебной деятельности по охране общественного порядка, за инициативу, смелость, самоотверженные действия, проявленные при исполнении служебного долга.
Нагрудный знак "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі"
68. Нагрудным знаком награждаются сотрудники уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан, включая не имеющих специальных званий, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, активность, безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности, другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Ұлттық ұлан қызметінің үздігі"
69. Нагрудным знаком награждаются военнослужащие Национальной гвардии, прослужившие не менее 10 лет в Национальной гвардии, ранее проходившие воинскую службу во внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за заслуги в деле обеспечения безопасности личности, общества и государства, защиты прав и свобод человека и гражданина от преступных и иных противоправных посягательств, сотрудники взаимодействующих органов и структур, граждане Республики Казахстан, принимавшие активное участие в решении служебно-боевых задач, поставленных перед Национальной гвардией, военно-патриотическом воспитании личного состава.
Награждение осуществляется на основании приказа заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кұрметті қызметкері"
70. Нагрудным знаком награждаются:
сотрудники и военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан, проявившие мужество, отвагу и находчивость при исполнении служебных обязанностей по защите охраняемых лиц и, как правило, имеющие общий стаж воинской службы и службы в специальных государственных органах не менее 20 лет в календарном исчислении, из которых не менее 10 лет в Службе охраны Президента и (или) Службе государственной охраны Республики Казахстан;
руководители и сотрудники служб безопасности других государств, оказавшие содействие Службе государственной охраны Республики Казахстан в решении задач; руководители и сотрудники министерств и ведомств Республики Казахстан; руководители и сотрудники государственных и частных предприятий и организаций, оказавшие содействие Службе государственной охраны Республики Казахстан в решении задач.
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі"

71. Төсбелгімен жедел қызметтік іс-қимылда жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін, күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан, қызметтік міндеттерін атқару кезінде ерлік, батылдық және тапқырлық танытқан, ерекше көзге түскен қызметкерлер мен әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының шешімі бойынша марапатталады.
"Үздік спортшы" төсбелгісі
72. Төсбелгімен спорттық жарыстарға белсенді қатысатын және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі атынан сайысқа түсетін, жүлделі орындар алған немесе спорттық атағы, разряды бар, сондай-ақ спортты дамытуға және ілгерілетуге қатысқан қызметкерлер мен әскери қызметшілер марапатталады.
"Қаржылық мониторинг органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісі
73. Төсбелгімен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында кемінде 20 жыл жұмыс істеген, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері мемлекеттің экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге сіңірген еңбегі, ұзақ мерзімді әрі мінсіз қызметі, қызметтік борышын үлгілі атқарғаны, сондай-ақ қаржылық мониторинг жүйесін дамытуға қосқан өзге де елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Қаржылық мониторинг органдарының үздігі" төсбелгісі
74. Төсбелгімен кемінде 10 жыл мемлекеттік қызмет өтілі бар, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, өзінің қызметтік міндеттерін үлгілі орындайтын қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлері қызметтік әрекетіндегі жоғары көрсеткіштері және мінсіз қызметі үшін марапатталады.
"Мемлекеттік қызмет ардагері" төсбелгісі
75. Төсбелгімен мемлекеттік қызметте күнтізбелік есептеумен кемінде 25 жыл мінсіз жұмыс істеген не зейнеткерлік жасқа толған мемлекеттік қызметшілер марапатталады.
"Үздік мемлекеттік қызметші" төсбелгісі
76. Төсбелгімен кемінде 15 жыл мінсіз қызмет өтілі бар мемлекеттік қызметшілер мемлекеттік қызметті дамытуға елеулі үлес қосқаны үшін марапатталады.
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі
77. Төсбелгімен монополияға қарсы органды басқарған Қазақстан Республикасының азаматтары, монополияға қарсы органда кемінде 5 жыл жұмыс істеген, Қазақстан Республикасындағы монополияға қарсы қызметті дамытуға зор үлес қосқан монополияға қарсы органның қызметкерлері лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі міндеттерді орындағаны, жемісті еңбек қызметі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы қызметінің жүйесін дамытуға үлес қосқан шетел азаматтары марапатталады.
"Статистика саласының үздігі" төсбелгісі

71. Нагрудным знаком награждаются отличившиеся сотрудники и военнослужащие за достигнутые высокие результаты в оперативно-служебной деятельности, внесшие значительный вклад в обеспечение безопасности охраняемых лиц, проявившие мужество, отвагу и находчивость при исполнении служебных обязанностей, по решению Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Үздік спортшы"
72. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и военнослужащие, активно участвующие в спортивных соревнованиях и представляющие Службу государственной охраны Республики Казахстан, занявшие призовые места или имеющие спортивное звание, разряд, а также принимавшие участие в развитии и продвижении спорта.
Нагрудный знак "Қаржылық мониторинг органдарының құрметті қызметкері"
73. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники органов финансового мониторинга, проработавшие не менее 20 лет в правоохранительных органах Республики Казахстан, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, за заслуги в обеспечении экономической безопасности государства, продолжительную и безупречную службу, примерное исполнение служебного долга, а также иной значимый вклад в развитие системы финансового мониторинга.
Нагрудный знак "Қаржылық мониторинг органдарының үздігі"
74. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники органов по финансовому мониторингу, имеющие стаж государственной службы не менее 10 лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, образцово выполняющие свои служебные обязанности, за высокие показатели в служебной деятельности и безупречную службу.
Нагрудный знак "Мемлекеттік қызмет ардагері"
75. Нагрудным знаком награждаются государственные служащие, безупречно проработавшие на государственной службе в календарном исчислении не менее 25 лет либо достигшие пенсионного возраста.
Нагрудный знак "Үздік мемлекеттік қызметші"
76. Нагрудным знаком награждаются государственные служащие, имеющие стаж безупречной службы не менее 15 лет, за значительный вклад в развитие государственной службы.
Нагрудный знак "Монополияға қарсы қызметтің үздігі"
77. Нагрудным знаком награждаются граждане Республики Казахстан, возглавлявшие антимонопольный орган, работники антимонопольного органа, проработавшие в антимонопольном органе не менее 5 лет, внесшие большой вклад в развитие антимонопольной деятельности в Республике Казахстан, за образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение обязанностей особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе, а также иностранные граждане, внесшие вклад в развитие системы антимонопольной службы Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Статистика саласының үздігі"

78. Төсбелгімен статистика саласының қызметкерлері мен жұмыскерлері жұмысында ең жоғары нәтижелерге жеткені, лауазымдық міндеттерін үлгілі атқарғаны, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, статистика саласындағы заң жобалары мен заңға тәуелді актілерді әзірлеуге қатысқаны, практикада статистика қызметін жетілдіру бойынша теориялық білімдерін енгізгені және осы саладағы басқа да жетістіктері үшін марапатталады.
"Атом саласының үздігі" төсбелгісі
79. Төсбелгімен 5 және одан көп жыл еңбек сіңірген атом саласының жұмыскерлері мен атом саласының ардагерлері белсенді және жемісті ынтымақтастығы, атом саласын дамытудағы жәрдемі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, орындаған тапсырмалардың жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсенділігі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін марапатталады.
"Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері" төсбелгісі
80. Төсбелгімен Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдарының жүйесінде немесе құқық қорғау органдарында кемінде 20 жыл қызмет өткерген (жұмыс істеген), марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері және жұмыскерлері, төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға сіңірген еңбегі, ұзақ және мінсіз қызметі, қызметтік борышын адал атқарғаны, сондай-ақ азаматтық қорғау органдарының жүйесін дамытуға және нығайтуға қосқан үлесі үшін марапатталады.
"Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
81. Төсбелгімен азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері, құтқарушылары, жұмыскерлері, Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары белсенді қоғамдық қызметі және азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесін дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін" төсбелгісі
82. Төсбелгімен төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға белсенді қатысқан, бұл ретте авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде батылдық пен қайсарлық, білікті әрі бастамашылық әрекеттер танытқан азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері, құтқарушылары, жұмыскерлері, Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары марапатталады.
"Құтқарушы" төсбелгісі
83. Төсбелгімен азаматтық қорғау органдарының төтенше жағдайларды жоюға белсенді қатысқан қызметкерлері, әскери қызметшілері, құтқарушылары және жұмыскерлері марапатталады.
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрметті қызметкері" төсбелгісі

78. Нагрудным знаком награждаются сотрудники и работники сферы статистики за достижение наивысших результатов в работе, образцовое исполнение должностных обязанностей, выполнение заданий особой важности и сложности, участие в разработке законопроектов и подзаконных актов в области статистики, внедрение теоретических знаний на практике по усовершенствованию статистической деятельности и другие достижения в данной сфере.
Нагрудный знак "Атом саласының үздігі"
79. Нагрудным знаком награждаются работники атомной отрасли, имеющие выслугу 5 и более лет, и ветераны атомной отрасли за активное и плодотворное сотрудничество, содействие в развитии атомной отрасли, образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Азаматтық қорғау органдарының құрметті қызметкері"
80. Нагрудным знаком награждаются сотрудники, военнослужащие и работники органов гражданской защиты, прослужившие (проработавшие) не менее 20 лет в системе органов гражданской защиты или правоохранительных органов Республики Казахстан, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, за заслуги в предупреждении и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, продолжительную и безупречную службу, примерное исполнение служебного долга, а также вклад в развитие и укрепление системы органов гражданской защиты.
Нагрудный знак "Азаматтық қорғау жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
81. Нагрудным знаком награждаются сотрудники, военнослужащие, спасатели, работники органов гражданской защиты, граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане за активную общественную деятельность и весомый вклад в развитие государственной системы гражданской защиты.
Нагрудный знак "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін"
82. Нагрудным знаком награждаются сотрудники, военнослужащие, спасатели, работники органов гражданской защиты, граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане, активно участвовавшие в предупреждении и ликвидации чрезвычайных ситуаций, проявившие при этом мужество и отвагу, умелые и инициативные действия при проведении аварийно-спасательных работ.
Нагрудный знак "Құтқарушы"
83. Нагрудным знаком награждаются сотрудники, военнослужащие, спасатели и работники органов гражданской защиты, принимавшие активное участие в ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Нагрудный знак "Мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің құрметті қызметкері"

84. Төсбелгімен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде кемінде 20 жыл жұмыс істеген фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері ұзақ жылғы және мінсіз қызметі, қызметтік борышын үлгілі атқарғаны үшін марапатталады.
"Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі" төсбелгісі
85. Төсбелгімен кемінде 10 жыл қызметте үздіксіз болған, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған, фельдъегерлік байланысты қамтамасыз ету жөніндегі жедел қызметтік іс-қимылда жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген қызметкерлер қызметтік борышын атқару кезінде танытқан бастамасы, батылдығы, жанқиярлық әрекеттері, фельдъегерлік қызметті дамытуға елеулі үлес қосқаны үшін марапатталады.
"Адам құқықтарын қорғауға қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
86. Төсбелгімен мыналар марапатталады:
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің кемінде 5 жыл мінсіз жұмыс істеген, марапаттау алдында 1 жыл ішінде тәртіптік жауаптылыққа тартылмаған және адам құқықтарын ілгерілетуге және (немесе) қорғауға елеулі үлес қосқан өңірлік өкілдері және оның жұмыс органының қызметкерлері;
арнаулы мандаты бар омбудсмендер, шет елдердің омбудсмендері, мемлекеттік органдардың қызметкерлері, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ адам құқықтарын ілгерілетуге және (немесе) қорғауға елеулі үлес қосқан, және (немесе) құқық қорғау институтының дамуына белсенді жәрдемдескен өзге де адамдар.
"Сот әкімшілігінің үздігі" төсбелгісі
87. Төсбелгімен Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің сот жүйесінің игілігіне кемінде 5 жыл жұмыс істеген қызметкерлері, сондай-ақ өзге де адамдар сот жүйесін дамытуға қосқан жеке үлкен үлесі үшін марапатталады.
________________________________
Қазақстан Републикасының
Президентіне тікелей бағынатын
және есеп беретін кейбір
мемлекеттік органдардың,
Қазақстан Республикасы
Конституциялық Сотының,
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларына
1-ҚОСЫМША
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
______________________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны ________________________________
(кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің дәл атауы көрсетіледі)
3. Жынысы ___________________________________________

84. Нагрудным знаком награждаются сотрудники фельдъегерской службы, проработавшие не менее 20 лет в Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, за многолетнюю и безупречную службу, примерное исполнение служебного долга.
Нагрудный знак "Мемлекеттік фельдъегерлік қызмет үздігі"
85. Нагрудным знаком награждаются сотрудники, непрерывно состоящие на службе не менее 10 лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности, достигшие высоких показателей в оперативно-служебной деятельности по обеспечению фельдъегерской связью, за инициативу, смелость, самоотверженные действия, проявленные при исполнении служебного долга, значительный вклад в развитие фельдъегерской службы.
Нагрудный знак "Адам құқықтарын қорғауға қосқан үлесі үшін"
86. Нагрудным знаком награждаются:
региональные представители Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан и сотрудники его рабочего органа, безупречно проработавшие не менее 5 лет, в течение 1 года перед награждением не привлекавшиеся к дисциплинарной ответственности и внесшие значительный вклад в продвижение и (или) защиту прав человека;
омбудсмены со специальным мандатом, омбудсмены зарубежных стран, сотрудники государственных органов, представители неправительственных организаций, а также иные лица, которые внесли значительный вклад в продвижение и (или) защиту прав человека и (или) активно содействовали развитию правозащитного института.
Нагрудный знак "Сот әкімшілігінің үздігі"
87. Нагрудным знаком награждаются работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, проработавшие на благо судебной системы не менее 5 лет, а также иные лица за большой личный вклад в развитие судебной системы.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам награждения
ведомственными и иными, приравненными к ним,
наградами (лишения ведомственных и иных,
приравненных к ним, наград) некоторых государственных
органов, непосредственно подчиненных и подотчетных
Президенту Республики Казахстан, Конституционного
Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан, правоохранительных
органов, судов, Вооруженных Сил, других войск
и воинских формирований
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность)___________________________
2. Должность, место работы, службы _________________________________
(указать точное наименование подразделения предприятия,
учреждения, организации)
3. Пол ___________________________________________________________

4. Туған жылы мен туған жері ___________________________________
5. Ұлты ______________________________________________________
6. Білімі ______________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы _______________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталған
және марапатталған уақыты: _____________________
9. Үйінің мекенжайы: ___________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі __________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі _______________________________________
12. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі ___________________________
13. Марапатталушының нақты айрықша еңбегі көрсетілген мінездеме:
Кандидатура _______________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, талқылау датасы, хаттаманың №)
________________________________________ талқыланып, ұсыным жасалды.
Мына наградаға ұсынылады ___________________________ (награданың түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның басшысы ___________________ (қолы)
______________ (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
М.О. _____ жылғы "___"_______
(толтырылған датасы)
Ескертпе: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта көрсетілсе) жеке куәлігі бойынша толтырылады және
міндетті түрде қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларына
2-ҚОСЫМША
КУӘЛІК
Ішкі беті
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Внутренняя сторона
______________________ (органның атауы)
__________________________ медаліне
(төсбелгісіне)
№ ____ куәлік
___________________________ (тегі)
__________________________ (аты)
_________________________ (әкесінің аты)
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_________________ бұйрықтың күні, №)
_______________ __________
(лауазымы) (Т.А.Ә.) (қолы)
_______________ (наименование органа)
Удостоверение № ____________ к медали (нагрудному знаку)
__________________________
_________________________ (фамилия) ________________________ (имя)
_________________________ (отчество)
(при его наличии)
___________________________
(дата, № приказа)
________________ __________
(должность) (ФИО) (подпись)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген
өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі
республикалық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентiнiң 05.10.2016 № 349; 10.10.2016 № 357; 14.03.2017 № 446; 20.10.2017 № 568; 21.02.2018 № 642; 13.06.2018 № 701; 01.06.2019 № 57; 22.07.2019 № 74; 28.10.2019 № 195; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 952; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 16.11.2023 № 398; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Мәдениет және ақпарат министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі, хатшы
Комиссия құрамы:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Үкімет Аппаратының Басшысы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Сауда жəне интеграция министрі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Құрылтайының бейіндік комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Еркімбеков
Серік Жексембекұлы
-
музыкант, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Мәлібеков
Жандарбек Мәлібекұлы
-
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының авторы (келісім бойынша)
Мұқашев
Төлеубек Төлеуұлы
-
мемлекет және қоғам қайраткері (келісім бойынша)
Транов
Александр Юрьевич
-
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан теңге сарайы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Қамзабекұлы
Дихан
-
"Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша),
Ерниязова
Айсұлу Әлімжанқызы
-
"Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша),
Меңдіғалиев
Мейірбек Оразұлы
-
"Жас сарбаз" балалар-жасөспірімдер әскери-патриоттық қозғалысы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша),
Сарым
Айдос Әміроллаұлы
-
мемлекет және қоғам қайраткері (келісім бойынша)
Кенжеханұлы Рауан
-
"Халықаралық "Қазақ тілі" қоғамы" қоғамдық бірлестігінің президент) (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген
өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі
республикалық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ

4. Год и место рождения ____________________________________________
5. Национальность _________________________________________________
6. Образование ____________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание _____________________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан награжден(а)
и дата награждения ____________________________________
9. Домашний адрес ________________________________________________
10. Общий стаж работы _____________________________________________
11. Стаж работы в отрасли __________________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе ________________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг награждаемого:
___________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована _____________________________
_________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения,
№ протокола)
Представляется к ___________________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, учреждения, организации __________________
(подпись)
___________________________________________
(Ф.И.О.) (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
М.П.
"__" __________ ____ г
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) награждаемого заполняются по удостоверению
личности и обязательно указывается транскрипция на казахском и русском языках.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам награждения
ведомственными и иными, приравненными к
ним, наградами (лишения ведомственных и иных,
приравненных к ним, наград) некоторых государственных
органов, непосредственно подчиненных и подотчетных
Президенту Республики Казахстан, Конституционного
Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан, правоохранительных
органов, судов, Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Беткі жағы
_________________________ (органның атауы)
_________________________ медаліне (төсбелгісіне) № ____ куәлігі
____________________________ (тегі)
_________________________ (аты)
_________________________ (әкесінің аты) (бар болса)
____________________________ (бұйрық күні, №)
__________________ __________ (лауазымы) (қолы)
Внутренняя сторона
________________________ (наименование органа)
Удостоверение № ____________
к медали (нагрудному знаку)
_________________________
____________________________ (фамилия)
____________________________ (имя)
___________________________ (отчество) (при его наличии)
___________________________ (дата, № приказа)
________________ __________ (должность) (подпись)
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
СОСТАВ
Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и
геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград
Сноска. Приложение 1 в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 05.10.2016 № 349; от 10.10.2016 № 357; от 14.03.2017 № 446; от 20.10.2017 № 568; от 21.02.2018 № 642; от 13.06.2018 № 701; от 01.06.2019 № 57; от 22.07.2019 № 74; от 28.10.2019 № 195; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 952; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 16.11.2023 № 398; от 01.07.2026 № 1337; от 27.07.2026 № 1381.
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра – Министр культуры и информации Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр культуры и информации Республики Казахстан, секретарь
члены Комиссии:
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан – Руководитель Аппарата Правительства
Министр обороны Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр туризма и спорта Республики Казахстан
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр просвещения Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
председатель профильного комитета Курултая Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
Еркимбеков
Серик Жексембекович
-
музыкант, заслуженный деятель Республики Казахстан (по согласованию)
Малибеков
Жандарбек Малибекович
-
автор Государственного Герба Республики Казахстан (по согласованию)
Транов
Александр Юрьевич
-
директор Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский монетный двор Национального Банка Республики Казахстан" (по согласованию)
Қамзабекұлы Дихан
-
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері" (по согласованию),
Ерниязова Айсулу Алимжановна
-
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский центр "Молодежь" (по согласованию),
Мендыгалиев Меирбек Оразович
-
председатель республиканского общественного объединения "Детско-юношеское военно-патриотическое движение "Жас сарбаз" (по согласованию),
Сарым Айдос Әміроллаұлы
государственный и общественный деятель (по согласованию),
Кенжеханұлы Рауан
-
президент общественного объединения "Международное сообщество "Қазақ тілі" (по согласованию)";
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
Положение о Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 29.08.2016 № 312 Жарлығымен.
Ескерту. Ережеде "Мемлекеттік хатшысының" деген сөздер "Мемлекеттік кеңесшісінің" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері
3. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік рәміздерді зерделеу, насихаттау және қолдану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу, мемлекеттік стиль қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарауын қалыптастыру жөнінде ұсынымдар тұжырымдау;
3) Мемлекет басшысына мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану, мемлекеттік стиль қалыптастыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау;
4) мемлекеттің өзін-өзі сәйкестендіру процестерін зерделеу, мемлекеттік сәйкестендіру рәміздері мен геральдикалық белгілерді насихаттау және енгізу бойынша ұсынымдар тұжырымдау болып табылады;
5) Қазақстан Республикасының ведомстволық наградаларының геральдикалық сипаттамасын жетілдіру бойынша ұсыныстарды дайындау.
3. Комиссияның функциялары
4. Осы Ережеде айқындалған негізгі міндеттерді іске асыру үшін Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік өзін-өзі сәйкестендіру рәміздері мен Қазақстан Республикасы қатысатын және олар бойынша консультативтік қорытынды беретін халықаралық ұйымдар рәміздерінің жобаларын қарайды;
2) орталық атқарушы органдарға мемлекеттік стиль қалыптастыру проблемалары жөнінде зерттеулер жүргізу туралы ұсыныстар енгізеді;
3) қоғам қызметінің әртүрлі салаларында ресми іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік рәміздерді, сондай-ақ әскери және басқа да атрибутиканы қолдану жөніндегі рәсімдік қағидаларын әзірлеуге қатысады;
4) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану бойынша жұмыс процесінде туындайтын мәселелерді шешуде орталық және жергілікті атқарушы органдарға консультивтік көмек көрсетеді;
5) геральдикалық белгілердің жобаларын талқылауға қатысады және олар бойынша қорытындылар береді;
6) мемлекеттік билік органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен белгіленген тәртіппен өзара іс-қимыл жасайды;

Сноска. Положение в редакции Указа Президента РК от 29.08.2016 № 312.
1. Общие положения
1. Республиканская комиссия по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) разработка предложений по реализации государственной политики в области изучения, пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
2) выработка рекомендаций по формированию у граждан Республики Казахстан уважительного отношения к государственным символам;
3) подготовка для Главы государства рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области пропаганды и применения государственных символов, формирования государственного стиля;
4) изучение процессов самоидентификации государства, выработка рекомендаций по пропаганде и внедрению символов государственной идентификации и геральдических знаков;
5) подготовка предложений по совершенствованию геральдического описания ведомственных наград Республики Казахстан.
3. Функции Комиссии
4. Для реализации основных задач, определенных настоящим Положением, Комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассматривает проекты символов государственной самоидентификации и символов международных организаций, в которых участвует Республика Казахстан, и дает по ним консультативные заключения;
2) вносит центральным исполнительным органам предложения о проведении исследований по проблемам формирования государственного стиля;
3) участвует в разработке процедурных правил по применению государственных символов при проведении официальных мероприятий в различных сферах деятельности общества, а также воинской и иной атрибутики;
4) оказывает консультативную помощь центральным и местным исполнительным органам в решении вопросов, возникающих в процессе работы по пропаганде и применению государственных символов;
5) участвует в обсуждении проектов геральдических знаков и дает по ним заключения;
6) в установленном порядке взаимодействует с органами государственной власти, неправительственными организациями, а также средствами массовой информации;

7) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды, конференцияларға, кеңестерге, семинарларға қатысады;
8) ведомстволық наградалардың және оларға теңестірілген өзге де наградалардың (бұдан әрі - ведомстволық наградалар) геральдикалық сипаттамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
4. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия белгіленген тәртіппен және өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Мемлекет басшысына мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану саласындағы заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Үкіметіне ведомстволық наградалар мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
3) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін насихаттау және қолдану жөніндегі қызметін уәкілетті мемлекеттік органдардың тексеруіне бастама жасауға;
4) мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану мәселелері жөнінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмыс қорытындыларын зерделеуге, талдауға, жинақтауға;
5) тиісті мемлекеттік органдардың басшыларына мемлекеттік рәміздерді қолдану бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері бойынша тексеру және қызметтік тергеп-тексеру жүргізуді ұсынуға;
6) Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялардың қызметін үйлестіруге және бақылауға, олардың қызметі туралы есептерін тыңдауға;
7) қоғамдық бастамалар негізінде жұмыс істейтін ғылыми мекемелер, білім беру ұйымдары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінен:
сараптамалық-талдамалық зерттеу жүргізу үшін сарапшылық кеңес;
Комиссия құзыретіне кіретін жекелеген мәселелерді қарау үшін жұмыс топтарын құруға;
8) мемлекеттік рәміздерді қолдану мен насихаттау практикасына байланысты мәселелерді талқылау үшін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің, сондай-ақ өзге де мемлекеттердің ұқсас құрылымдарымен ынтымақтастық жасауға;
9) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың, шығармашылық, ғылыми, білім беру және басқа да ұйымдардың мамандарын тартуға;
10) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде мемлекеттік органдардан, ведомстволардан, лауазымды адамдар мен ұйымдардан қажетті ақпарат сұратуға;
11) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың жауапты өкілдерін Комиссия отырыстарында тыңдауға құқылы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.

7) сотрудничает с международными организациями, участвует в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
8) разрабатывает предложения по совершенствованию геральдического описания ведомственных наград и иных, приравненным к ним, наград (далее - ведомственные награды).
4. Права Комиссии
5. Комиссия в установленном порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) вносить Главе государства предложения по совершенствованию законодательства в сфере пропаганды и применения государственных символов;
2) вносить предложения в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан по совершенствованию законодательства по вопросам ведомственных наград;
3) инициировать проверку уполномоченными государственными органами деятельности государственных органов по пропаганде и применению государственных символов Республики Казахстан;
4) изучать, анализировать, обобщать итоги работы государственных органов и организаций по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
5) рекомендовать руководителям соответствующих государственных органов проведение проверок и служебных расследований по фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в части применения государственных символов;
6) координировать и контролировать деятельность комиссий по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы и Шымкента, областей, заслушивать отчеты об их деятельности;
7) создавать из работающих на общественных началах представителей научных учреждений, организаций образования и неправительственных организаций:
экспертный совет для проведения экспертно-аналитических исследований;
рабочие группы для рассмотрения отдельных вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;
8) сотрудничать с аналогичными структурами государств-участников Содружества Независимых Государств, а также иных государств для обсуждения вопросов, связанных с практикой применения и пропаганды государственных символов;
9) привлекать для решения вопросов, входящих в компетенцию Комиссии, специалистов заинтересованных государственных органов, творческих, научных, образовательных и других организаций;
10) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств, должностных лиц и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
11) заслушивать на заседаниях Комиссии ответственных представителей государственных органов по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 01.06.2019 № 57; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

5. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерінен тұрады.
Комиссия мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады.
8. Комиссияны төраға басқарады.
9. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс органы:
1) Комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді;
2) ақпаратты жинауды, өңдеуді, мемлекеттік рәміздерді қолдану және насихаттау практикасын талдауды, осы саладағы жұмысты жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдауды;
3) Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен хат жазысуды;
4) Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Комиссияның хаттамасын ресімдеуді;
5) мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуді;
6) Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ережені әзірлеуді және бекітуді;
6-1) ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалардың жобаларын әзірлеу қағидаларын бекітуді;
7) Комиссияның кызметін қамтамасыз етуге қажетті өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.11.2023 № 398 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 25.12.2024 № 743 Жарлығымен.
10. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ олардың өтетін орны мен уақытын Комиссияның төрағасы айқындайды.
11. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей Комиссияның әрбір мүшесінің назарына жеткізіледі.
12. Комиссия отырыстарын оның төрағасы қажет болған жағдайда, бірақ жылына кемінде екі рет шақырады.
13. Егер Комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысатын болса, Комиссия отырыстары заңды болып есептеледі.

5. Организация деятельности Комиссии
6. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Комиссии.
Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
8. Комиссию возглавляет председатель.
9. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Рабочий орган осуществляет:
1) информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Комиссии;
2) сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды государственных символов, выработку предложений по совершенствованию работы в этой области;
3) ведение с государственными органами, должностными лицами и организациями переписки по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
4) подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола Комиссии;
5) разработку нормативных правовых актов, регламентирующих перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, на основе предложений государственных органов;
6) разработку и утверждение типового положения о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей;
6-1) утверждение правил разработки проектов ведомственных и иных, приравненных к ним, наград;
7) иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Комиссии.
Сноска. Пункт 9 - в редакции Указа Президента РК от 16.11.2023 № 398; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 25.12.2024 № 743.
10. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Комиссии.
11. Материалы рабочих заседаний Комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Комиссии не позднее чем за три рабочих дня до заседания.
12. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
13. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины членов Комиссии.

14. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп саналады.
Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Комиссия мүшелері ерекше пікір білдіруге құқылы, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде жазылуға және хаттамаға қоса берілуге тиіс.
15. Комиссия шешімдері ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 155 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір актілерінің
ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы № 865 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 14, 136-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградаларының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 27 мамырдағы № 882 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 16, 169-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 шілдедегі № 1157 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 29, 281-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы № 865 Жарлығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 16 маусымдағы № 1393 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 26, 331-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар органдарының медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 маусымдағы № 129 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 21, 200-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы әділет органдары қылмыстық-атқару жүйесінің ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 2 шілдедегі № 358 Жарлығы.

14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
15. Решения Комиссии носят рекомендательный характер и оформляются протоколом.
Сноска. Пункт 15 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 155
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых актов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865 "О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 14, ст. 136).
2. Указ Президента Республики Казахстан от 27 мая 2002 года № 882 "О некоторых вопросах символов и ведомственных наград органов национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 169).
3. Указ Президента Республики Казахстан от 31 июля 2003 года № 1157 "О медалях органов внутренних дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 29, ст. 281).
4. Указ Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года № 1393 "О внесении дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 26, ст. 331).
5. Указ Президента Республики Казахстан от 5 июня 2006 года № 129 "О медалях органов по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 21, ст. 200).
6. Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 2007 года № 358 "О ведомственных наградах уголовно-исполнительной системы органов юстиции Республики Казахстан".