Өңірлерде сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарын жетілдіру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы N 67 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздер "республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Президентінің 16.11.2018 № 791 Жарлығымен.
Мемлекеттік қаржылық бақылау жүйесін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаттарына тексеру комиссиялары мен олардың аппараттарын тарату ұсынылсын.
2. Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері:
1) мәслихаттардың таратылатын тексеру комиссияларының штат санын ескере отырып, осы Жарлықтың қосымшасына сәйкес мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелерді - тексеру комиссияларын құруды жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қамтамасыз етсін;
2) облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттарымен бірлесіп, осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қабылдасын.
3. Мыналар:
1) құрылатын тексеру комиссияларының негізгі міндеті жергілікті бюджеттердің атқарылуын сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру;
2) барлық деңгейдегі мәслихаттардың тексеру комиссияларының жұмыс жоспарына бақылау объектілерін енгізуге ұсыныстар енгізу құқығы;
3) құрылатын тексеру комиссиялары жыл сайын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің мәслихаттарына жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп ұсынады;
4) құрылатын тексеру комиссияларының төрағалары мен мүшелерін 5 жыл мерзімге қызметке тағайындауды және босатуды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленетін біліктілік талаптарын ескере отырып, облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттары жүзеге асырады;
5) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті құрылатын тексеру комиссияларының қызметін үйлестіреді (әдіснама, біліктілігін арттыру, қайта даярлау) деп белгіленсін.
4. Қоса беріліп отырған облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары штат санының лимиттері бекітілсін.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен бірлесіп:
1) осы Жарлықты іске асыруға және сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдары арасындағы өзара іс-қимыл тетігі мен өкілеттіктердің аражігін ажыратуға бағытталған заң жобасын бір ай мерзімде әзірлесін және Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізсін;

О совершенствовании органов внешнего государственного финансового контроля в регионах
Указ Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 67.
Сноска. По всему тексту слова "города республиканского значения" заменены словами "городов республиканского значения" в соответствии с Указом Президента РК от 16.11.2018 № 791.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В целях совершенствования системы государственного финансового контроля ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Рекомендовать маслихатам областей (столицы, городов республиканского значения), района (города областного значения) упразднить ревизионные комиссии и их аппараты.
2. Акимам областей, столицы, городов республиканского значения:
1) за счет средств местных бюджетов с учетом штатной численности упраздняемых ревизионных комиссий маслихатов обеспечить создание государственных учреждений - ревизионных комиссий, являющихся государственными органами, согласно приложению к настоящему Указу;
2) совместно с маслихатами областей, столицы, городов республиканского значения принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Определить:
1) основной задачей создаваемых ревизионных комиссий осуществление внешнего государственного финансового контроля за исполнением местных бюджетов;
2) право маслихатов всех уровней вносить предложения для включения объектов контроля в планы работ ревизионных комиссий;
3) что создаваемые ревизионные комиссии ежегодно предоставляют годовой отчет об исполнении местного бюджета маслихатам соответствующих административно-территориальных единиц;
4) что назначение сроком на 5 лет и освобождение от должности председателей и членов создаваемых ревизионных комиссий осуществляются маслихатами областей, столицы, городов республиканского значения с учетом квалификационных требований, устанавливаемых законодательными актами Республики Казахстан;
5) координацию деятельности создаваемых ревизионных комиссий (методология, повышение квалификации, переподготовка) за Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
4. Утвердить прилагаемые лимиты штатной численности ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
5. Правительству Республики Казахстан совместно со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета:
1) в месячный срок разработать и внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан законопроект, направленный на реализацию настоящего Указа и регламентирующий механизм взаимодействия и разграничение полномочий между органами внешнего государственного финансового контроля;

2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің мына жарлықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 152 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі);
2) күші жойылды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен;
3) "Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдарын оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 501 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 49, 599-құжат; 2008 ж., № 9, 89-құжат; 2009 ж., № 12, 69-құжат; 2010 ж., № 51, 466-құжат):
аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер лауазымдарының санаттары бойынша тізілімінде:
"D санаттарының тобы" деген бөлімде:
тақырыбы мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары";
D-1 және D-2 санаттары мынадай редакцияда жазылсын:
"D-1 санаты
Облыс мәслихатының аппарат жетекшісі
D-2 санаты
Облыс әкімінің аппараты жетекшісінің орынбасары
Облыс мәслихатының аппараты жетекшісінің орынбасары".
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 152 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.05.2018 № 681 Жарлықтарымен.
7. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
8. Осы Жарлық қажетті заңнамалық базаның қабылдануына қарай, бірақ 2011 жылғы 30 маусымнан кешіктірілмей қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 1, 2 және 6-тармақтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 2 мамырдағы
№ 67 Жарлығына
ҚОСЫМША
Құрылатын мемлекеттік мекемелердің
ТІЗБЕСІ
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 16.11.2018 № 791; 10.09.2019 № 151; 15.07.2022 № 961 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
1. "Алматы облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
2. "Түркістан облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
3. "Батыс Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
4. "Шығыс Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
5. "Солтүстік Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
6. "Ақмола облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
7. "Қарағанды облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.

2) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Внести дополнения и изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) утратил силу Указом Президента РК от 29.12.2015 № 152 (вводится в действие с 01.01.2016);
2) утратил силу Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681;
3) в Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 501 "О мерах по оптимизации должностей государственных служащих" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 49, ст. 599; 2008 г., № 9, ст. 89; 2009 г., № 12, ст. 69; 2010 г., № 51, ст. 466):
в реестре должностей административных государственных служащих по категориям, утвержденном названным Указом:
в разделе "Группа категорий D":
заголовок дополнить строкой следующего содержания:
"Ревизионные комиссии областей, столицы, городов республиканского значения";
Категории D-1 и D-2 изложить в следующей редакции:
"Категория D-1
Руководитель аппарата маслихата области
Категория D-2
Заместитель руководителя аппарата акима области
Заместитель руководителя аппарата маслихата области".
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 29.12.2015 № 152 (вводится в действие с 01.01.2016); от 05.05.2018 № 681.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
8. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением пунктов 1, 2 и 6 настоящего Указа, которые вводятся в действие по мере принятия необходимой законодательной базы, но не позднее 30 июня 2011 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 2 мая 2011 года № 67
ПЕРЕЧЕНЬ
создаваемых государственных учреждений
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными указами Президента РК от 16.11.2018 № 791; от 10.09.2019 № 151; от 15.07.2022 № 961 (вводится в действие с 01.07.2022); от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Алматинской области".
2. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Туркестанской области".
3. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Западно-Казахстанской области".
4. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Восточно-Казахстанской области".
5. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Северо-Казахстанской области".
6. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Акмолинской области".
7. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Карагандинской области".

8. "Ақтебе облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
9. "Атырау облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
10. "Қостанай облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
11. "Қызылорда облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
12. "Маңғыстау облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
13. "Павлодар облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
14. "Жамбыл облысы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
15. "Астана қаласы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
16. "Алматы қаласы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.
17. "Шымкент қаласы бойынша тексеру комиссиясы" мемлекеттік мекемесі.

8. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Актюбинской области".
9. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Атырауской области".
10. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Костанайской области".
11. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Кызылординской области".
12. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Мангистауской области".
13. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Павлодарской области".
14. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по Жамбылской области".
15. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по городу Астане.
16. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по городу Алматы".
17. Государственное учреждение "Ревизионная комиссия по городу Шымкенту".