Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 1074 Жарлығы.
Ескерту. Тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша ", сондай-ақ заң жобасының қаралуын шұғыл деп жариялау" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Конституциясы 47-бабының 1-тармағына және 60-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 26-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгілеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Yкіметі бір ай мерзімде өз шешімдерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 29 сәуiрдегi
N 1074 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережелерi
Ескерту. Ереженің тақырыбындағы ", сондай-ақ заң жобасының қаралуын шұғыл деп жариялау" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялауға", ", сондай-ақ заң жобасын қарауды шұғыл деп жариялауға", "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялауға", "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялау", "немесе оны қаралуын шұғыл деп жариялау", "немесе оның қаралуын шұғыл деп жариялаудың", "немесе шұғыл деп жариялау" деген сөздер алып тасталды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
Ескерту. Мәтін бойынша "Республикасының Парламенті Мәжілісінің", "Парламенттің" деген сөздер тиісінше "Республикасы Құрылтайының", "Құрылтайдың" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Осы Ереже Мемлекет басшысының заң жобаларын қараудың басымдығын белгілеуге конституциялық құқығын іске асыру тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.
1. Заң жобасын қарауды басым деп белгілеуге шешім қабылдаған кезде Мемлекет басшысы немесе оның тапсыруы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі тиісті мемлекеттік органның назарына осы заң жобасын қарауды басым деп белгілеу жоспарланатынын жеткізеді.
2. Әдетте, басым ретпен қарауды Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына енгізілген немесе енгізілуге дайын заң жобаларына қатысты белгілейді.

Об утверждении Правил определения приоритетности рассмотрения проектов законов
Указ Президента Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 1074.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Сноска. По всему тексту слова ", а также объявления рассмотрения проекта закона срочным" исключены в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
В соответствии с пунктом 1 статьи 47 и пунктом 2 статьи 60 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 3) пункта 2 статьи 26 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемые Правила определения приоритетности рассмотрения проектов законов.
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок привести свои решения в соответствие с настоящим Указом.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 апреля 2003 года
N 1074
Правила
определения приоритетности рассмотрения проектов законов
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Сноска. По всему тексту Правил:
слова ", а также объявления рассмотрения проекта закона срочным", ", а также объявлять рассмотрение проекта закона срочным", "или объявить его рассмотрение срочным", "или объявить срочным", "или объявлении его рассмотрения срочным", "или объявления его рассмотрения срочным", "или объявить срочным" исключены в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471;
слова "Мажилиса Парламента", "Парламентом" заменены соответственно словами "Курултая", "Курултаем" в соответствии с Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Настоящие Правила устанавливают порядок и сроки реализации конституционного права Главы государства определять приоритетность рассмотрения проектов законов.
1. При решении определить рассмотрение проекта закона приоритетным Глава государства или по его поручению Администрация Президента Республики Казахстан доводят до сведения соответствующего государственного органа, что рассмотрение данного проекта закона планируется определить приоритетным.
2. Как правило, рассмотрение в качестве приоритетных определяется Главой государства по отношению к законопроектам, внесенным или готовым к внесению на рассмотрение Курултая Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы жолдауымен басым деп белгіленген және Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына әлі енгізілмеген заң жобалары тиісті мемлекеттік органдармен келісілуге және оларды Қазақстан Республикасының Yкіметі бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне қарауға ұсынуға тиіс.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісілгеннен кейін мұндай заң жобаларын Қазақстан Республикасының Yкіметі он күн мерзімде Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына енгізеді.
4. Алып тасталды - ҚР Президентінің 28.10.2019 № 195 Жарлығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Президентінің 28.10.2019 № 195 Жарлығымен.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі өзі әзірлеген заң жобаларына қатысты Қазақстан Республикасының Президентіне заң жобасын қарауды басым деп белгілеу туралы ұсыныс енгізуге хақылы.
7. Осы Ереженің 6-тармағында аталған ұсынысқа тиісті заң жобасы және:
1) Құрылтайдың заң жобасын қарауды басым деп белгілеу қажеттілігіне негіздеме;
2) заң жобасының нақты мақсаттары және ол шешетін міндеттер қамтылуға тиіс түсіндірме жазба қоса беріледі.
8. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі он күн мерзімде заң жобасын басым деп белгілеу туралы ұсынысты қарайды және Мемлекет басшысына заң жобасын қарауды басым деп белгілеудің орындылығы туралы қорытындыны ұсынады.
9. Мемлекет басшысының шешімі бойынша қаралуын басым деп белгілеу жоспарланып отырған заң жобаларын дайындау мен келісудің өзгеше тәртібі, мерзімдері белгіленуі мүмкін.

3. Проекты законов, определенные Президентом Республики Казахстан специальным посланием приоритетными и еще не внесенные на рассмотрение Курултая Республики Казахстан, должны быть согласованы с соответствующими государственными органами и внесены Правительством Республики Казахстан на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан в течение одного месяца.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан такие проекты законов вносятся Правительством Республики Казахстан на рассмотрение Курултая Республики Казахстан в десятидневный срок.
4. Исключен Указом Президента РК от 28.10.2019 № 195.
5. Исключен Указом Президента РК от 28.10.2019 № 195.
6. Правительство Республики Казахстан в отношении разрабатываемых им законопроектов вправе вносить Президенту Республики Казахстан предложение об определении рассмотрения проекта закона приоритетным.
7. К предложению, указанному в пункте 6 настоящих Правил, прилагаются проект соответствующего закона и пояснительная записка, которая должна содержать:
1) обоснование необходимости определения рассмотрения Курултаем законопроекта приоритетным;
2) конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.
8. Администрация Президента Республики Казахстан в десятидневный срок рассматривает предложение об определении проекта закона приоритетным и представляет Главе государства заключение о целесообразности определения рассмотрения проекта закона приоритетным.
9. По решению Главы государства могут быть установлены иной порядок, сроки подготовки и согласования проектов законов, рассмотрение которых планируется определить приоритетным.