Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңесті құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 139-ө өкімі.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңес (бұдан әрі – Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Кеңес туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 149-ө өкімімен
бекітілген
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңес туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңес (бұдан әрі – Кеңес) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес қызметінің мақсаттары Ұлттық біліктілік жүйесін дамыту мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау, үйлестіру болып табылады.
3. Кеңес өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
5. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
2-тарау. Кеңестің міндеттері
6. Қойылған мақсаттар шеңберінде Кеңеске мынадай міндеттер жүктеледі:
1) еңбек нарығы мен кадрлар даярлау жүйесі арасындағы байланысты нығайту үшін Ұлттық біліктілік жүйесінің негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар тұжырымдау;
2) кәсіптік біліктілікті тану жүйесін дамыту бойынша ұсыныстар тұжырымдау.
3-тарау. Кеңес қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі
7. Кеңес қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 149-ө өкіміне
қосымша
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық кеңестің құрамы
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.07.2026 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, төраға
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция бірінші вице-министрі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар бірінші вице-министрі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі бірінші вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министрі
Қазақстан Республикасының Көлік вице-министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Әлеуметтік даму бөлімінің меңгерушісі
Астана қаласы әкімінің орынбасары
Алматы қаласы әкімінің орынбасары
Шымкент қаласы әкімінің орынбасары
Абай облысы әкімінің орынбасары
Ақмола облысы әкімінің орынбасары
Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары
Алматы облысы әкімінің орынбасары
Атырау облысы әкімінің орынбасары
Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары
Жамбыл облысы әкімінің бірінші орынбасары
Жетісу облысы әкімінің орынбасары
Қарағанды облысы әкімінің орынбасары
Қостанай облысы әкімінің орынбасары
Қызылорда облысы әкімінің орынбасары
Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары
Павлодар облысы әкімінің орынбасары
Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары
Түркістан облысы әкімінің орынбасары
Ұлытау облысы әкімінің орынбасары
Шығыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы басқарма төрағасының бірінші орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Кәсіподақтар федерациясы төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық органның басшысы (келісу бойынша)
кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестердің төрағалары (келісу бойынша).

О создании Национального совета по профессиональным квалификациям
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 139-р.
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях":
1. Образовать Национальный совет по профессиональным квалификациям (далее – Совет) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утверждено распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Положение
о Национальном совете по профессиональным квалификациям
Глава 1. Общие положения
Национальный совет по профессиональным квалификациям (далее – Совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
Целями деятельности Совета являются выработка предложений и рекомендаций, координация по вопросам развития Национальной системы квалификаций.
Совет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Совета является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Заседания Совета проводятся по мере необходимости.
Глава 2. Задачи Совета
6. В рамках поставленных целей на Совет возлагаются следующие задачи:
выработка предложений по основным направлениям Национальной системы квалификаций для укрепления связи между рынком труда и системой подготовки кадров;
выработка предложений по развитию системы признания профессиональных квалификаций.
Глава 3. Организация и порядок деятельности Совета
7. Организация и порядок деятельности Совета осуществляются в соответствии с Правилами образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.
___________________________
Приложение к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Состав
Национального совета по профессиональным квалификациям
Сноска. Приложение с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.07.2026 № 615 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Заместитель Премьер-Министра – Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, председатель
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан, заместитель председателя
Министр просвещения Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, секретарь
депутаты Курултая Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан
первый вице-министр торговли и интеграции Республики Казахстан
первый вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
первый вице-министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан
вице-министр здравоохранения Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан
вице-министр туризма и спорта Республики Казахстан
вице-министр культуры и информации Республики Казахстан
вице-министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
вице-министр транспорта Республики Казахстан
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан
вице-министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
вице-министр энергетики Республики Казахстан
заведующий Отделом социального развития Аппарата Правительства Республики Казахстан
заместитель акима города Астаны
заместитель акима города Алматы
заместитель акима города Шымкента
заместитель акима области Абай
заместитель акима Акмолинской области
заместитель акима Актюбинской области
заместитель акима Алматинской области
заместитель акима Атырауской области
заместитель акима Западно-Казахстанской области
первый заместитель акима Жамбылской области
заместитель акима области Жетісу
заместитель акима Карагандинской области
заместитель акима Костанайской области
заместитель акима Кызылординской области
заместитель акима Мангистауской области
заместитель акима Павлодарской области
заместитель акима Северо-Казахстанской области
заместитель акима Туркестанской области
заместитель акима области Ұлытау
заместитель акима Восточно-Казахстанской области
первый заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
заместитель председателя Федерации профсоюзов Республики Казахстан (по согласованию)
руководитель Национального органа по профессиональным квалификациям (по согласованию)
председатели отраслевых советов по профессиональным квалификациям (по согласованию).
____________________________