Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының кейбір азаматтық және азаматтық іс жүргізу заңдарды қолдану мәселелері бойынша қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының қаулысы 1998 жылғы 15 мамыр N 5. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2026 жылғы 20 мамырдағы № 3 нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Жоғарғы Сотының 20.05.2026 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумы, заңдарға өзгерiстер енгiзiлуiне байланысты қаулы етеді:
1. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 25.11.2016 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 2001.12.13. N 21 қаулысымен. P01021s_
3. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының азаматтардың және ұйымдардың ар-намысын және абыройын қорғау жөнiндегi заңдылықты қолдану жөнiндегi сот тәжiрибесi туралы 1992 жылғы 18 желтоқсандағы N 6 P92006s_ қаулысына келесi өзгерiстер енгiзiлсiн:
а) Қаулының аты жаңа редакцияда жазылсын:
"Сот тәжiрибесiнде азаматтардың және заңды тұлғалардың ар-намысы мен
абыройын және iскерлiк беделдiлiгiн қорғау жөнiндегi заңдылықты қолдану
туралы";
ә) 7-тармақтың 1-бөлiгiндегi 7-бабына деген сiлтеме ҚР АК 9,
143-баптарына деген сiлтемеге ауыстырылсын;
б) 7-тармақтағы АК 7-бабы 2-бөлiмiне деген сiлтеме ҚР АК 143-бабына
деген сiлтемеге ауыстырылсын;
в) 8-тармақтағы АК 7-бабына деген сiлтеме ҚР АК 143-бабына деген
сiлтемеге ауыстырылсын;
г) 9-тармақтың 2-бөлiгiндегi АК 7-бабына деген сiлтеме АК 143-бабына
деген сiлтемеге ауыстырылсын;
д) 10-тармағындағы АК 84-бабына деген сiлтеме ҚР АК 187-бабына деген
сiлтемеге ауыстырылсын;
е) 12-тармақ келесi редакцияда жазылсын:
"12. Талаптарды қанағаттандыруда сот шешiмнiң қорытынды бөлiмiнде нақты қандай кiр келтiретiн мәлiметтер шындыққа сәйкес келмейтiнiн және қандай тәсiлмен олар терiске шығарылуына жататыны мiндеттi түрде көрсетiлуi керек.
Терiске шығару азаматтардың ар-намысы абыройына және iскерлiк беделдiлiгiне немесе заңды тұлғаға таратылған мәлiметтердiң шындыққа жатпайтындығын көпшiлiкке хабарлау деп түсiндiрiледi.
Бұқаралық ақпарат құралдарында және ұйымдар құжаттарынан шыққан, кiр келтiретiн мәлiметтердi терiске шығару тәртiбi ҚР АК K941000_ 143-баптың 2-тармағының 1-2-тармақшаларында анықталған.
Басқа жағдайларда терiске шығару жолын сот белгiлейдi.
Терiске шығару тәртiбiн анықтай отырып, сот барлық жағдайларда кiр келтiру мәлiметтерiнiң шындыққа жатпайтынын жариялы түрде хабарлауды қамтамасыз етуге мiндеттi (шешiмдi еңбек ұжымы жиналысында хабарлау, шешiм шығару туралы ақпарат құралдары, радио, теледидардан т.с.с. хабарлау)";

О внесении изменений в некоторые постановления Пленума Верховного Суда Республики Казахстан по вопросам применения гражданского и гражданского процессуального законодательства
Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 15 мая 1998 года N 5. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 20 мая 2026 года № 3.
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 20.05.2026 № 3 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В связи с изменениями в законодательстве Пленум Верховного Суда Республики Казахстан постановляет:
1) Утратил силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 25.11.2016 № 9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2) (Подпункт утратил силу - нормативным постановлением Верховного Суда РК от 13 декабря 2001 года № 21 P01021S_ .
3) Внести в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан N 6 от 18 декабря 1992 г. P92006s_ "О применении в судебной практике законодательства о защите чести и достоинства граждан и организаций" следующие изменения:
а) наименование постановления изложить в новой редакции:
"О применении в судебной практике законодательства о защите чести, достоинства и деловой репутации граждан и юридических лиц";
б) в части 1 пункта 6 ссылку на ст. 7 ГК заменить ссылкой на ст.ст. 9, 143 ГК РК;
в) в пункте 7 ссылку на часть 2 ст. 7 ГК заменить ссылкой на ст. 143 ГК РК;
г) в пункте 8 ссылку на ст. 7 ГК заменить ссылкой на ст. 143 ГК РК;
д) в части 3 пункта 9 ссылку на ст. 7 ГК заменить ссылкой на ст. 143 ГК;
е) в пункте 10 ссылку на ст. 84 ГК заменить ссылкой на ст. 187 ГК РК;
ж) пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При удовлетворении иска суд обязан указать в резолютивной части решения, какие конкретно порочащие сведения признаны не соответствующими действительности и каким способом они должны быть опровергнуты.
Под опровержением понимается публичное объявление не соответствующими действительности распространенных сведений, порочащих честь, достоинство или деловую репутацию гражданина или юридического лица.
Порядок опровержения порочащих сведений, распространенных в средствах массовой информации и в документах, исходящих от организаций, определен частями 1 и 2 пункта 2 статьи 143 ГК РК.
В остальных случаях порядок опровержения устанавливается судом.
Определяя порядок опровержения, суд обязан обеспечить во всех случаях публичность объявления порочащих сведений не соответствующими действительности (оглашение решения на собрании трудового коллектива, сообщение о вынесенном решении в печати, по радио, телевидению и т.д.).";

ж) 13-тармақтың 3 бөлiгiндегi АК-тiң 84-бабына деген сілтеме ҚР АК 187-бабына деген сiлтемеге ауыстырылсын.
4. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Азаматтардың құқығын шектейтiн немесе оған нұқсан келтiретiн мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, лауазым иелерi және басқа да адамдардың шешiмдерi мен әрекеттерiне келтiрген шағымдарды соттардың қарауы туралы" 1994 жылғы 23 желтоқсандағы N 8 P94008s_ қаулысына келесi өзгерiстер енгiзiлсiн:
а) 1-тармақтың бiрiншi абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 13, 76-баптарына сәйкес, әрбiр азамат өз құқығы мен бостандығын қажеттi қорғаныс пен сот қорғауын қоса, барлық заңға қайшы келмейтiн тәсiлмен қорғауға құқықты. Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы Соттар және судьялардың мәртебесi туралы" U952694_ Жарлығының 5-бабы 1-тармағына сәйкес, әрбiр азамат мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың, лауазымды және басқа тұлғалардың, олардың құқықтарына нұқсан келтiретiн немесе заңды мүддесi мен бостандығын шектейтiн шешiм әрекеттерден. Республика Конституциясы және заңдары қарастырғандай кез-келген заңсыз әрекеттерден сот қорғау кепiлдемесi берiлетiндiгiне соттардың назары аударылсын";
ә) 2-тармақ келесi редакцияда жазылсын:
"2. Сот қорғауына Конституцияда, заңдарда, басқа нормативтiк актiлерде және халықаралық келiсiмдерде қарастырылған барлық құқықтар мен бостандықтар жатады.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 78-бабына сәйкес, қолдануға жататын заң немесе басқа нормативтiк актiнiң Конституцияда бекiтiлген азаматтың және адамның құқығы мен бостандығына нұқсан келтiретiнiн көрсе, сот ол iс бойынша өндiрiстi тоқтатып, Конституциялық Кеңеске осы актiнiң Конституцияға сай еместiгiн тану туралы ұсыныс жасайды.
Мәслихат және әкiмдердiң өкiмдерi мен шешімдерiнiң заңдылығы туралы
мәселелердi соттардың өздерiнiң шешуiне жатады (Конституцияның 88-бабы).
АIЖК-нiң
K990411_
екiншi бөлiмiнiң екiншi тарауында қарастырылғандай,
соттың, судьяның, прокурордың, тергеушiнiң, сот орындаушысының шешiмi мен
iс-әрекеттеріне шағымдануға болмайды. Олар туралы азаматтық iс жүргiзу,
қылмыстық іс жүргiзу, әкiмшiлiк iс жүргiзу заңдарымен шағымдану тәртiбi
басқаша белгiленген".
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Пленум хатшысы,
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

з) в части 3 пункта 13 ссылку на ст. 84 ГК заменить ссылкой на ст. 187 ГК РК.
4) Внести в постановление N 8 Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 23 декабря 1994 г. P94008s_ "О рассмотрении судами жалоб на решения и действия государственных органов, общественных объединений, должностных и иных лиц, ущемляющие или ограничивающие права граждан" следующие изменения:
а) абзац первый пункта 1 изложить в новой редакции:
"1. Обратить внимание судов на то, что в соответствии со ст. 13, 76 Конституции Республики Казахстан каждый вправе защищать свои права и свободы всеми не противоречащими закону способами, включая необходимую оборону и судебную защиту, а в силу п. 1 ст. 5 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона "О судах и статусе судей в Республике Казахстан" каждому гарантируется судебная защита от любых неправомерных решений и действий государственных органов, организаций, должностных и иных лиц, ущемляющих или ограничивающих права, свободы и законные интересы, предусмотренные Конституцией и законами Республики.";
б) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Судебной защите подлежат все права и свободы, предусмотренные Конституцией, законами, иными нормативными правовыми актами и международными договорами.
При этом следует иметь в виду, что согласно ст. 78 Конституции Республики Казахстан, если суд усмотрит, что закон или иной нормативный правовой акт, подлежащий применению, ущемляет закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, он обязан приостановить производство по делу и обратиться в Конституционный Совет с представлением о признании этого акта неконституционным.
Вопрос же о законности решений и распоряжений маслихатов и акимов
подлежит разрешению самим судом (ст. 88 Конституции).
Не могут быть обжалованы в судебной порядке, предусмотренном нормами
подраздела второго раздела второго ГПК решения и действия суда, судьи,
прокурора, следователя, дознавателя, судебного исполнителя, в отношении
которых гражданским процессуальным, уголовно-процессуальным и
административно-процессуальным законодательством установлен иной порядок
обжалования".
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Секретарь Пленума,
судья Верховного Суда
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)