"Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 997 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 13 сәуірдегі № 263 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 997 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) жасанды интеллект, аэроғарыш және электрондық өнеркәсіп, елдің ғылыми-техникалық дамуы, геодезия, картография және кеңістіктік деректер, ақпараттандыру, "электрондық үкімет", дербес деректер және оларды қорғау, цифрлық активтер, жобалық басқару салаларындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларында, сондай-ақ байланыс, мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту салаларында және деректерді басқару бойынша (бұдан әрі – реттелетін салалар) басшылық жасауды және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 24-1), 24-2), 24-3), 24-4) және 24-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-1) құқық бұзушылықтың алдын алуға, оны анықтауға және тіркеп-белгілеуге бағытталған цифрлық технологияларды дамытуға ықпал ету;
24-2) құқық бұзушылықтың профилактикасы мақсатында халықтың цифрлық сауаттылығын арттыру жөніндегі шараларды іске асыру;
24-3) мемлекеттік органдардың қолда бар цифрлық жүйелерін интеграциялауды жүзеге асыру;
24-4) қауіпсіздікті қамтамасыз етудің цифрлық инфрақұрылымын дамыту;
24-5) тұрмыстық зорлық-зомбылықтан жәбір көрген азаматтарға әртүрлі коммуникация арналары арқылы консультация беру, психологиялық көмек көрсету;";
мынадай мазмұндағы 291-4), 291-5), 291-6), 291-7), 291-8), 291-9), 291-10), 291-11), 291-12), 291-13) және 291-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"291-4) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне гуманитарлық көмек көрсету үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы ұсыныстар енгізу;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 997 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2026 года № 263
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 997 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сферах искусственного интеллекта, аэрокосмической и электронной промышленности, научно-технического развития страны, геодезии, картографии и пространственных данных, обеспечения информационной безопасности в сферах информатизации, "электронного правительства", персональных данных и их защиты, цифровых активов, проектного управления, а также в области связи, развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг и по управлению данными (далее – регулируемые сферы).";
в пункте 15:
дополнить подпунктами 24-1), 24-2), 24-3), 24-4) и 24-5) следующего содержания:
"24-1) способствование развитию цифровых технологий, направленных на предупреждение, выявление и фиксацию правонарушений;
24-2) реализация мер по повышению цифровой грамотности населения в целях профилактики правонарушений;
24-3) осуществление интеграции имеющихся цифровых систем государственных органов;
24-4) развитие цифровой инфраструктуры обеспечения безопасности;
24-5) консультирование, оказание психологической помощи гражданам, потерпевшим от бытового насилия, через различные каналы коммуникаций;";
дополнить подпунктами 291-4), 291-5), 291-6), 291-7), 291-8), 291-9), 291-10), 291-11), 291-12), 291-13) и 291-14) следующего содержания:
"291-4) по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва внесение предложений в Правительство Республики Казахстан о разбронировании материальных ценностей государственного резерва для оказания гуманитарной помощи;

291-5) мемлекеттік материалдық резерв және жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша қарыз алу тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдау;
291-6) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша және номенклатура өзгерген кезде мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы ұсыныстар енгізу;
291-7) мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен сақтау көлемдеріне сәйкес жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын беруге тапсырыстарды орналастыру;
291-8) жаңарту тәртібімен жұмылдыру резервінен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешім қабылдау;
291-9) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімімен және алушы мемлекеттік органдармен және мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жаңартылуға жататын жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын және номенклатура өзгерген кезде броньнан шығарылған материалдық құндылықтарды басқа мемлекеттік органдардың балансына өтеусіз негізде беруді жүзеге асыру;
291-10) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын ауыстыру туралы шешім қабылдау;
291-11) жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды ұйымдастырады;
291-12) өз құзыреті шегінде тиiстi мемлекеттiк басқару саласында жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру үшiн жауап беру, сондай-ақ жұмылдыру органдарының қызметкерлерiне олардың өздерiне жүктелген мiндеттердi орындауы үшiн қажеттi жағдайлар жасау;
291-13) мемлекеттік басқарудың тиісті саласында жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және (немесе) бекіту;
291-14) әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқулар өткізуге қатысу;";
мынадай мазмұндағы 342-1), 342-2), 342-3), 342-4), 342-5), 342-6), 342-7), 342-8), 342-9) және 342-10) тармақшалармен тармақшамен толықтырылсын:
"342-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасанды интеллект саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;

291-5) по согласованию с уполномоченными органами в области государственного материального резерва и мобилизационной подготовки принятие решения о выпуске материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке заимствования;
291-6) внесение предложений в уполномоченный орган в области государственного материального резерва по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного резерва и о разбронировании материальных ценностей государственного резерва при изменении номенклатуры;
291-7) размещение заказов на поставку материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствии с номенклатурой и объемами хранения материальных ценностей государственного резерва;
291-8) принятие решения о выпуске материальных ценностей из мобилизационного резерва в порядке освежения;
291-9) по решению уполномоченного органа по управлению государственным имуществом и согласованию с государственными органами – получателями и уполномоченным органом в области государственного материального резерва осуществление передачи на безвозмездной основе материальных ценностей мобилизационного резерва, подлежащих освежению, и разбронированных материальных ценностей при изменении номенклатуры на баланс других государственных органов;
291-10) по согласованию с уполномоченным органом в области государственного материального резерва принятие решения о перемещении материальных ценностей мобилизационного резерва;
291-11) организация хранения и освежения материальных ценностей мобилизационного резерва;
291-12) в пределах своей компетенции несение ответственности за мобилизационную подготовку и мобилизацию в соответствующей сфере государственного управления, а также создание работникам мобилизационных органов необходимых условий для выполнения ими возложенных на них обязанностей;
291-13) разработка и (или) утверждение нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации в соответствующей сфере государственного управления;
291-14) участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений;";
дополнить подпунктами 342-1), 342-2), 342-3), 342-4), 342-5), 342-6), 342-7), 342-8), 342-9) и 342-10) следующего содержания:
"342-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование государственной политики в сфере искусственного интеллекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

342-2) жасанды интеллект жүйелеріне арналған құжаттаманың тізбесін бекіту;
342-3) ақпараттандыру объектілерін жасанды интеллект жүйелеріне жатқызу өлшемшарттарын бекіту;
342-4) орталық мемлекеттік органдармен бірлесіп жасанды интеллектіні ендіру үшін экономиканың басымдық берілетін секторларының тізбесін әзірлеу;
342-5) Машина оқитын нысандарды әзірлеу, қолдану және тарату қағидаларын бекіту;
342-6) Салалық мемлекеттік органдардың жасанды интеллект жүйелеріне деген сенімді қамтамасыз ету және оларды тиісті салада (аяда) қолданудың үздік практикаларын тарату мақсатында қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында тұрақты негізде жариялап отыру қағидаларын бекіту;
342-7) Жасанды интеллектінің платформалық бағдарламалық өнімдерін, модельдерін әзірлеу, жасанды интеллектінің ұлттық платформасында орналастыру үшін жасанды интеллектінің ұлттық платформасында қызметтер көрсету шеңберінде жасанды интеллектінің ұлттық платформасы операторының жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту;
342-8) Жасанды интеллектінің ұлттық платформасы операторының есептеу ресурстарына қолжетімділік беру қағидаларын бекіту;
342-9) есептеу ресурстарына басым тәртіппен қолжетімділік алу үшін тұлғалардың санаттарын айқындау;
342-10) жасанды интеллектіні ендіру үшін экономиканың басымдық берілетін секторларының тізбесін ескере отырып, құзыреті шегінде мемлекеттік қолдау көрсету;";
491) тармақша алып тасталсын.
2. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының жетінші және тоғызыншы абзацтарының қолданысы 2026 жылғы 11 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын, осы абзацтар тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"24-1) құқық бұзушылықтың алдын алуға, оны анықтауға және тіркеп-белгілеуге бағытталған ақпараттық технологияларды дамытуға ықпал ету;
24-3) мемлекеттік органдардың қолда бар ақпараттық жүйелерін интеграциялауды қамтамасыз ету;".
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

342-2) утверждение перечня документации на системы искусственного интеллекта;
342-3) утверждение критериев отнесения объектов информатизации к системам искусственного интеллекта;
342-4) разработка перечня приоритетных секторов экономики для внедрения искусственного интеллекта совместно с центральными государственными органами;
342-5) утверждение Правил разработки, применения и распространения машиночитаемых форм;
342-6) утверждение Правил формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска в целях обеспечения доверия и распространения лучших практик применения систем искусственного интеллекта в соответствующей отрасли (сфере) и на постоянной основе их публикации на интернет-ресурсах государственных органов;
342-7) утверждение Правил взаимодействия оператора национальной платформы искусственного интеллекта с физическими и юридическими лицами в рамках оказания услуг на национальной платформе искусственного интеллекта для разработки, размещения платформенных программных продуктов, моделей искусственного интеллекта на национальной платформе искусственного интеллекта;
342-8) утверждение Правил предоставления доступа к вычислительным ресурсам оператором национальной платформы искусственного интеллекта;
342-9) определение категории лиц для получения доступа к вычислительным ресурсам в приоритетном порядке;
342-10) оказание государственной поддержки в пределах компетенции с учетом перечня приоритетных секторов экономики для внедрения искусственного интеллекта;";
подпункт 491) исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого и двадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Приостановить до 11 июля 2026 года действие абзацев седьмого и девятого пункта 1 настоящего постановления, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"24-1) способствование развитию информационных технологий, направленных на предупреждение, выявление и фиксацию правонарушений;
24-3) осуществление интеграции информационных систем государственных органов в целях профилактики правонарушений;".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов