Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Қалдықтарды көму" анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 207 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Қалдықтарды көму" анықтамалығы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 2 сәуірдегі
№ 207 қаулысымен
бекітілген
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Қалдықтарды көму" анықтамалығы
Мазмұны
Суреттер тізімі
Кестелер тізімі
Глоссарий
Алғысөз
Қолданылу саласы
Қолданылу қағидаттары
1. Жалпы ақпарат
Қалдықтарды көму туралы жалпы анықтамалар, қалдықтарды көметін объектілер
Қалдықтардың түрлері және олардың жиналуы. Қалдықтарды көму саласына шолу
Қосымша операциялар
Өндіріс және тұтыну қалдықтарын көмудің экологиялық аспектілері
1.4.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындылары
1.4.2. Жерасты және жерүсті суларына әсері, ластағыш заттардың төгінділері
1.4.3. Жер ресурстарына әсер ету
Энергия ресурстарын тұтыну
1.6. Физикалық әсер ету факторлары
1.7. Апат жағдайларына әзірлікті және жедел әрекет етуді қамтамасыз ету
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
2.1. Детерминация, ЕҚТ таңдау қағидаттары
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу критерийлері
2.3. ЕҚТ-ны қолданудың экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.3. Шығындардың инвестициялық негізділігі
2.3.4. Шығындар мен пайданы талдау
2.3.5. Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
2.3.6. Өзіндік құнның өсуі
2.3.7. Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
2.3.8. Қоршаған ортаға теріс әсері үшін төленетін төлемдер мен айыппұлдар
2.3.9. "Қондырғыдағы" есептеулер
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
3.1. 1-класты қауіпті қалдықтардың полигонындағы процестер
3.2. 2-класты қауіпсіз қалдықтар полигондарындағы процестер
3.3. 3-класты тұрмыстық қатты қалдықтар полигонындағы процестер
3.4. Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілеріндегі процестер
3.5. Энергетика, металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілеріндегі процестер
Энергетика, металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілері
3.6. Қалдықтарды көму объектілеріндегі қоршаған ортаға шығарылатын эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері

Об утверждении справочника по наилучшим доступным техникам "Захоронение отходов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2026 года № 207
В соответствии с пунктом 6 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый справочник по наилучшим доступным техникам "Захоронение отходов".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 207
Справочник
по наилучшим доступным техникам "Захоронение отходов"
Список рисунков
Список таблиц
Глоссарий
Предисловие
Область применения
Принципы применения
1. Общая информация
1.1. Общие определения о захоронении отходов, объекты захоронения отходов
1.2. Виды отходов и их образование. Обзор отрасли по захоронению отходов
1.3. Вспомогательные операции
1.4. Экологические аспекты захоронения отходов производства и потребления
1.4.1. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
1.4.2. Воздействие на подземные и поверхностные воды, сбросы загрязняющих веществ
1.4.3. Воздействие на земельные ресурсы
1.5. Потребление энергоресурсов
1.6. Факторы физического воздействия
1.7. Обеспечение готовности к аварийным ситуациям и реагированию на них
2. Методология определения наилучших доступных техник
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
2.3.3. Инвестиционная обоснованность затрат
2.3.4. Анализ затрат и выгод
2.3.5. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
2.3.6. Прирост себестоимости
2.3.7. Соотношение затрат и экологического результата
2.3.8. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
2.3.9. Расчет "на установке"
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
3.1. Процессы на полигонах опасных отходов – 1 класс
3.2. Процессы на полигонах неопасных отходов – 2 класс
3.3. Процессы на полигонах твердых бытовых отходов (ТБО) – 3 класс
3.4. Процессы на объектах долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности
3.5. Процессы на объектах долгосрочного хранения отходов энергетических, металлургических и химико-металлургических производств
3.6. Текущие уровни эмиссий в окружающую среду на объектах захоронения отходов

3.7. Энергия тиімділігі
4. Эмиссиялардың және ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе оларды азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
4.1. Ұйымдастыру-басқару және ұйымдастыру-техникалық сипаттағы ЕҚТ
4.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесін енгізу
4.1.2. Энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу
4.2. Технологиялық процесті басқару
4.3. Қоршаған ортаға шығарылатын эмиссияларды басқару
4.4. Эмиссияларға мониторинг жүргізу
4.4.1. Ластағыш заттар шығарындыларына мониторинг жүргізу
4.4.2. Су объектілеріне төгілетін ластағыш заттардың төгінділеріне мониторинг жүргізу
4.4.3. Жерасты суларына мониторинг жүргізу
4.5. Физикалық әсер ету деңгейін төмендету
4.5.1. Шу
4.5.2. Діріл
4.6. Иіс
4.7. Қалдықтарды басқару
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдаған кезде қарастырылатын техникалар
5.1. Қалдықтарды көму объектілерін жобалау, салу және жайластыру кезіндегі техника
5.1.1. Сүзілуге қарсы экран
5.1.2. Сүзілуге қарсы тік тосқауыл
5.1.3. Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерін нығайту
5.1.4. ТҚҚ көму объектілерінде қоқыс газын жинау (газсыздандыру) жүйесі
5.1.5. Сарқынды суларды бұру жүйесі (дренаждық жүйе)
5.1.6. Мониторингтік ұңғымалар
5.2. Қалдықтарды көму объектілерін пайдалану кезіндегі техника
5.2.1. Дайындық операцияларына бағытталған ЕҚТ
5.2.1.1.      ТҚҚ-ны ресурстық фракциялары мен органикалық биоыдырайтын материалдарын бөліп алып сұрыптау арқылы көмуге дайындау
5.2.1.2. Кесек қалдықтарды көмер алдында ұсақтау
5.2.1.3. ТҚҚ-ны сығымдау және (немесе) брикеттеу арқылы көмуге дайындау
5.2.2. Қалдықтарды көмуге бағытталған ЕҚТ
5.2.2.1. Табиғи ресурстарды өндіру және байыту қалдықтарын үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару
5.2.2.2. Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде оларды тығыздау
5.2.2.3 Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерді нығайту
5.2.2.4. Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару
5.2.2.5. ТҚҚ-ны пайдалануға тыйым салынбаған инертті материалмен қабаттап жабу
5.2.2.6. Сұрыптаудан өткен қалдықтарды көму
5.2.2.7. Қалдықтарды қоймаларға орналастыру кезінде "су айдыны" деңгейін аумақтың жоғарғы шегінен жоғары деңгейде ұстап тұру арқылы құрғақ аумақтардың шаңдануын болдырмау
5.2.2.8. Вермикомпосттау
5.2.2.9. Қалдықтарды термиялық кәдеге жаратудан шыққан күл мен күл-қожды көму
5.2.3. Сүзіндіні өңдеуге бағытталған ЕҚТ
5.2.3.1. Сүзіндіні өңдеу
5.2.3.2. Су объектілеріне ағызар алдында дренаж және нөсер суларын өңдеу
5.2.3.3. ТҚҚ-ны көму кезінде сүзілген және дренаж суларын рециркуляциялау

3.7. Энергоэффективность
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. НДТ организационно-управленческого и организационно-технического характера
4.1.1. Внедрение системы экологического менеджмента
4.1.2. Внедрение системы энергетического менеджмента
4.2. Управление технологическим процессом
4.3. Управление эмиссиями в окружающую среду
4.4. Мониторинг эмиссий
4.4.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ
4.4.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
4.4.3. Мониторинг подземных вод
4.5. Техники управления и снижения физического воздействия
4.5.1. Шум
4.5.2. Вибрация
4.6. Запах
4.7. Управление отходами
5. Техники, которые рассматриваются при выборе
наилучших доступных техник
5.1. Техники при проектировании, строительстве и обустройстве объектов захоронения отходов
5.1.1. Противофильтрационный экран
5.1.2. Вертикальная противофильтрационная завеса
5.1.3. Укрепление внешних откосов ограждающих устройств при их захоронении навалом (насыпью)
5.1.4. Система сбора свалочного газа (дегазации) на объектах захоронения ТБО..
5.1.5. Система отвода сточных вод (дренажная система)
5.1.6. Мониторинговые скважины
5.2. Техники при эксплуатации объектов захоронения отходов
5.2.1. НДТ, направленные на подготовительные операции
5.2.1.1. Подготовка ТБО к захоронению путем их сортировки с извлечением ресурсных фракций и органических биоразлагаемых материалов
5.2.1.2. Измельчение кусковых отходов перед захоронением
5.2.1.3. Подготовка ТБО к захоронению путем их прессования и (или) брикетирования
5.2.2. НДТ, направленные на захоронение отходов
5.2.2.1. Гидроорошение при захоронении отходов добычи и обогащения природных ресурсов навалом (насыпью)
5.2.2.2. Уплотнение отходов при их захоронении навалом (насыпью)
5.2.2.3 Укрепление внешних откосов отходов при захоронении навалом (насыпью)
5.2.2.4. Гидроорошение ТБО при захоронении навалом (насыпью)
5.2.2.5. Послойное покрытие ТБО инертным материалом, не запрещенным к использованию
5.2.2.6. Захоронение отходов, прошедших сортировку
5.2.2.7. Предотвращение пыления сухих пляжей при размещении отходов в хранилищах путем поддержания уровня "водного зеркала" выше верхней границы пляжей
5.2.2.8. Вермикомпостирование
5.2.2.9. Захоронение золы и золошлаков от термической утилизации отходов
5.2.3. НДТ, направленные на обработку фильтрата
5.2.3.1. Обработка фильтрата
5.2.3.2. Обработка дренажных и ливневых вод перед их сбросом в водные объекты
5.2.3.3. Рециркуляция фильтрационных и дренажных вод при захоронении ТБО..

5.2.3.4. Қалдықтардың тұтануын, шаңдануын, желмен таралуын болдырмау мақсатында үстіңгі бетін ылғалдандыру үшін сүзіндіні пайдалану
5.2.4. Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
5.2.4.1.      Жылуды рекуперациялау
5.2.4.2. Биогазды газсыздандыру және кәдеге жарату
5.2.4.3. Сүзінді мен биогазға мониторинг жүргізетін және басқаратын автоматтандырылған жүйені енгізу
5.2.4.4. Полигонды пайдалану процестерін автоматтандырылған басқару жүйелерін қолдану
5.2.5. Қоқыс газын өңдеуге бағытталған ЕҚТ
5.2.5.1. Қоқыс газын тазалау
5.2.5.2. Когенерация
5.2.5.3. Алауларда жағу
5.3. Қалдықтарды көму объектілерін жабу және жою кезіндегі техника
5.3.1. Жоғарғы оқшаулау жабынының құрылғысы
5.3.2. Қалдықтарды көму объектілерін рекультивациялау
5.3.3. Көпжылдық шөптерді және жергілікті аралас шөптерді егу, көгалдандыру, топырақ эрозиясын болдырмау
5.4. Ластағыш заттардың төгінділерін болдырмауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.4.1. Тұндыру
5.4.2. Химиялық тұндыру
5.4.3. Белсендірілген көмірді қолдана отырып адсорбциялау
5.4.4. Бейтараптау
5.4.5. Тотықтыру
5.4.6. Коагуляция, флокуляция
5.4.7. Мембраналық технологияны пайдалана отырып цианидті қайта өңдеу
5.4.8. Цианидті темір сульфатымен тұндыру
5.4.9. Цианидті кетірудің тотықтыру процестері
5.4.10. Терриконның суқоймаларында цианидтің концентрациясын ең төменгі болжамды деңгейге дейін төмендету арқылы олардың цианидпен ластануын болдырмау
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды
6.1. Жалпы ЕҚТ
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
6.1.2. Энергия тұтынуды, энергия тиімділігін басқару
6.1.3. Технологиялық процестерді басқару
6.1.4. Эмиссияларға мониторинг жүргізу
6.1.5. Шу, діріл, иіс
6.2. Ұйымдастырылмаған шығарындылар
6.3. Ұйымдастырылған шығарындылар
6.4. Су пайдалануды басқару, сарқынды суларды жою және тазарту
6.5. Қалдықтарды басқару
6.6. Ремедиация бойынша талаптар
7. Перспективалық техникалар
7.1. Қалдықтарды көму объектілерін жайластыру кезіндегі перспективалық техникалар
7.1.1. Қорғаныш қабаттарда цеолиттерді қолдану
7.2. Қалдықтарды көму объектілерін пайдалану кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.1. Қалдықтарды көму объектілеріне тасымалдау кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.1.1.      Қалдықтарды қашықтан кірме қадағалаудың автоматтандырылған жүйесі
7.2.2. Қалдықтарды көму кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.2.1. ТҚҚ көму объектілерінің қалдықтарын биоактивациялау технологиясы
7.2.2.3. Көп функционалды жұмыс алаңын қолдану есебінен ТҚҚ көму объектісінің құрылысын оңтайландыру
7.2.3. Сүзілген, дренаждық және нөсер суларымен жұмыс істеу кезіндегі перспективалық техникалар

5.2.3.4. Использование фильтрата для поверхностного увлажнения отходов с целью предупреждения возгораний, пыления, разноса ветром
5.2.4. НДТ в области энерго- и ресурсосбережения
5.2.4.1. Рекуперация тепла
5.2.4.2. Дегазация и утилизация биогаза
5.2.4.3. Внедрение автоматизированных систем мониторинга и управления фильтратом и биогазом
5.2.4.4. Применение систем автоматизированного управления процессами эксплуатации полигона
5.2.5. НДТ, направленные на обработку свалочного газа
5.2.5.1. Очистка свалочного газа
5.2.5.2. Когенерация
5.2.5.3. Сжигание на факелах
5.3. Техники при закрытии и ликвидации объектов захоронения отходов
5.3.1. Устройство верхнего изоляционного покрытия
5.3.2. Рекультивация объектов захоронения отходов
5.3.3. Высев многолетних трав и травосмеси местных пород, озеленение, предотвращение эрозии почв
5.4. НДТ, направленные на предотвращение и снижение сбросов загрязняющих веществ
5.4.1. Отстаивание
5.4.2. Химическое осаждение
5.4.3. Адсорбция с применением активированного угля
5.4.4. Нейтрализация
5.4.5. Окисление
5.4.6. Коагуляция, флокуляция
5.4.7. Переработка цианида с использованием мембранной технологии
5.4.8. Осаждение цианида сульфатом железа
5.4.9. Окислительные процессы удаления цианида
5.4.10. Предотвращение загрязнения цианидами посредством снижения их концентрации в водоемах террикона до минимально возможного уровня
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
6.1. Общие НДТ
6.1.1. Система экологического менеджмента
6.1.2. Управление энергопотреблением, энергоэффективность
6.1.3. Управление технологическими процессами
6.1.4. Мониторинг эмиссий
6.1.5. Шум, вибрация, запах
6.2. Неорганизованные выбросы
6.3. Организованные выбросы
6.3.1. Выбросы оксида углерода
6.3.2. Выбросы оксидов азота
6.4. Управление водопользованием, удаление и очистка сточных вод
6.5. Управление отходами
6.6. Требования по ремедиации
7. Перспективные техники
7.1. Перспективные техники при обустройстве объектов захоронения отходов
7.1.1. Применение цеолитов в защитных слоях
7.2. Перспективные техники при эксплуатации объектов захоронения отходов
7.2.1. Перспективные техники при транспортировке отходов на объекты захоронения отходов.
7.2.1.1. Автоматизированная система удаленного входного контроля отходов
7.2.2. Перспективные техники при захоронении отходов
7.2.2.1. Технология биоактивации отходов объектов захоронения ТБО
7.2.2.3. Оптимизация устройства объекта захоронения ТБО за счет применения многофункциональной рабочей площадки
7.2.3. Перспективные техники при обращении с фильтрационными, дренажными, ливневыми водами

7.2.3.1.      ТҚҚ көму объектілерінде жиналатын сүзіндіні кейіннен қабаттап оқшаулау үшін пайдалана отырып литификациялау
7.2.4. Атмосфераға шығарындылармен жұмыс істеу кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.4.1.      Қалдықтарды көму объектілерінің шаң басқан беттерін нығайту
7.2.4.2.      ТҚҚ-ны көму объектісінде биогазды бөліп алу, жағу және шығарылатын газдарды тазарту жүйесінің технологиясы
7.2.4.3.      ТҚҚ көму объектілерінің биогазын термиялық залалсыздандыру тәсілі
7.2.4.4.      ТҚҚ көму объектілерінде сүзілген су мен биогазды жинау және бұру тәсілі
7.2.4.5.      Цианидті кетірудің тотықтыру процестері
7.3. Пайдаланудан кейінгі кезеңде қалдықтарды көму объектілерін жабу кезіндегі перспективалық техникалар
7.3.1. Қалдықтарды көму объектілерінің қабаттап оқшаулайтын жабынының конструкциясына құрамында кальций оксиді көп шлакты қолдану
7.4. Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы перспективалық техникалар
7.4.1. Сутекті пайдаланатын жүйелерді интеграциялау
7.4.2. Жоғары тиімді термоэлектрлік генераторларды қолдану
7.4.3. Энергияны сақтау жүйелері
7.4.4. Көміртекті кәдеге жарату технологиялары (Carbon Capture and Storage, CCS)
7.5. Қалдықтарды көму объектілерін жайластыру жүйелерінің жай-күйін бақылау кезіндегі перспективалық техникалар
7.5.1. Өнеркәсіптік рентген сканерін пайдалана отырып, қалдықтарды көму объектілерінің оқшаулау жабынының жай-күйін бақылау
7.5.2. Қалдықтарды көму объектілерінің жай-күйін қашықтан зондтау көмегімен бақылау
7.5.3. Қалдықтарды көму объектілерінің беткейлерінің жай-күйін датчиктер жүйесі негізінде бақылау
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Библиография
Суреттер тізімі
3.1-сурет
Полигонның технологиялық схемасы
5.1-сурет
Құрама экранды төсеу процесі [27]
5.2-сурет
Оқшауланған беткейге бентолитті маттарды орналастыру үлгісі
5.3-сурет
ЕО-да полигонды герметизациялаудың көлденең қимасының үлгісі
5.4-сурет
РФ-да сүзілуге қарсы экранды пайдалану схемасы [27]
5.5-сурет
II полигонның аэросуреті (Сулков ауданы) [25]
5.6-сурет
ECOSOL оқшаулағыш қабырғасын пайдалана отырып уытты полигонды қалпына келтіру (Сполана Нератовице) [29]
5.7-сурет
Полигонды жерасты қабырғасын герметизациялап геооқшаулау (Кема Скальна) [29]
5.8-сурет
Қоршау құрылғыларының сыртқы еңістіктерін нығайту үлгісі [30]
5.9-сурет
Полигон еңістіктерін сүзілуге қарсы экранмен жабу үлгісі [27]
5.10-сурет
Шиналарды технологиялық материал ретінде пайдалану
5.11-сурет
Инертті қалдықтар полигонындағы газсыздандыру ұңғымасы (Либчице)
5.12-сурет
ТҚҚ-ны механикалық сұрыптау мысалдары

7.2.3.1. Литификация фильтрата, образующегося на объектах захоронения ТБО, с последующим его использованием для послойной изоляции
7.2.4. Перспективные техники при обращении с выбросами в атмосферу
7.2.4.1. Закрепление пылящих поверхностей объектов захоронения отходов
7.2.4.2. Технология системы извлечения, сжигания биогаза и очистки отходящих газов на объекте захоронения ТБО
7.2.4.3. Способ термического обезвреживания биогаза объектов захоронения ТБО
7.2.4.4. Способ сбора и отвода фильтрационных вод и биогаза на объектах захоронения ТБО
7.2.4.5. Окислительные процессы удаления цианида
7.3. Перспективные техники при закрытии объектов захоронения отходов в постэксплуатационный период
7.3.1. Применение шлаков с преобладающим содержанием оксида кальция в конструкции послойного изолирующего покрытия объектов захоронения отходов
7.4. Перспективные техники в области энерго-и ресурсосбережения
7.4.1. Интеграция систем с использованием водорода
7.4.2. Использование высокоэффективных термоэлектрических генераторов 242
7.4.3. Системы хранения энергии
7.4.4. Технологии утилизации углерода (Carbon Capture and Storage, CCS)
7.5. Перспективные техники при контроле состояния систем обустройства объектов захоронения отходов
7.5.1. Контроль состояния изолирующего покрытия объектов захоронения отходов с использованием промышленного рентгеновского сканера
7.5.2. Контроль состояния объектов захоронения отходов при помощи дистанционного зондирования
7.5.3. Контроль состояния склонов объектов захоронения отходов на основе системы датчиков
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Библиография
Оглавление
Список рисунков
Рисунок 3.1.
Технологическая схема полигона.
Рисунок 5.1.
Процесс укладки комбинированного экрана [27].
Рисунок 5.2.
Пример размещения бентолитовых матов на изолируемой поверхности.
Рисунок 5.3.
Образец поперечного сечения герметизации полигона ЕС.
Рисунок 5.4.
Схема использования противофильтрационного экрана в Российской Федерации [27].
Рисунок 5.5.
Аэроснимок полигона II (район Сулков) [25].
Рисунок 5.6.
Рекультивация токсичного полигона с использованием изоляционной стены ECOSOL (Сполана Нератовице) [29].
Рисунок 5.7.
Геоизоляция полигона с герметизацией подземной стены (Кема Скальна) [29].
Рисунок 5.8.
Пример укрепления внешних откосов ограждающих устройств [30].
Рисунок 5.9.
Примеры покрытия откосов полигона противофильтрационным экраном [27].
Рисунок 5.10.
Использование шин в качестве технологического материала.
Рисунок 5.11.
Дегазационная скважина на полигоне инертных отходов (Либчице).
Рисунок 5.12.
Примеры механизированной сортировки ТБО.

5.13-сурет
ТҚҚ полигонындағы Lokotrack ST2.8 кең көзді тазарту елегі. Сол жақта аралық фракциялы, алдыңғы жақта — ірі фракциялы, оң жақта — ең ұсақ фракциялы үйінді [33]
5.14-сурет
Ұсақталған қалдықтарды елеуішке тасымалдауға арналған жеткізуші конвейер [33]
5.15-сурет
Ұсақталған ТҚҚ-ның сұрыпталған фракцияларының ең ұсағы [33]
5.16-сурет
ТҚҚ қалдықтарын брикеттеуге арналған жабдықтың үлгісі [34]
5.17-сурет
Полигондағы ТҚҚ тығыздығының тығыздағыш техниканың таптау санына тәуелділігі [31]
5.18-сурет
Тығыздағыш техника массасының ТҚҚ-ны тығыздауға әсері
5.19-сурет
Қалдықтарды тығыздау
5.20-сурет
ТҚҚ полигонындағы компактор, Чехия [28]
5.21-сурет
Полигондарды қалпына келтіру, оқшаулағыш қабаттарды салу [36]
5.22-сурет
Рекультивациялау қабаттарын салу
5.23-сурет
Полигон аумағының дайындалған еңістігіне қарашірік төгіп, біржола көму
5.24-сурет
Полигонның эрозияға қарсы жабыны бар және көлденең ашық газсыздандыру дренажы бар еңістігі
5.25-сурет
Биологиялық рекультивациялау [25]
5.26-сурет
Тұндыру әдісі
Кестелер тізімі
1.1-кесте
2022-2023 жылдарға арналған Қазақстанда ТҚҚ көму полигондары бойынша ақпарат
1.2-кесте
2024 жылғы кәдеге жаратылған және көмілген қалдықтардың жалпы көлемі, тонна
1.3-кесте
2024 жылға арналған, түрлеріне қарай бөлінген кәдеге жаратылған және көмілген қалдықтардың жалпы көлемі, тонна
1.4-кесте
2022-2023 жылдардағы Қазақстан Республикасындағы қауіпті қалдықтардың қозғалысы
1.5-кесте
2023 жылы ең көп көлемде жиналған қауіпті қалдықтардың түрлері
1.6-кесте
2022-2023 жылдардағы Қазақстан Республикасындағы қауіпсіз қалдықтардың қозғалысы
1.7-кесте
2023 жылы ең көп көлемде жиналған қауіпсіз қалдықтардың түрлері
1.8-кесте
2022 жылы ең көп көлемде жиналған қалдықтардың түрлері
1.9-кесте
2023 жылы ең көп көлемде жиналған қалдықтардың түрлері
1.10-кесте
2018-2023 жылдары Қазақстанда қайта өңделген және кәдеге жаратылған ТҚҚ үлесі, %
1.11-кесте
Сүзіндінің типтік химиялық құрамы
2.-кесте
Қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестицияларды жүзеге асырудың болжамды анықтамалық мәндері
3.1-кесте
ТҚҚ құрамы, массасы бойынша %
3.2-кесте
Құрылыс қоқысының құрамы
3.3-кесте
Күл-қож қалдықтарының құрамы
3.4-кесте
Полигон процесінің кезеңдері бойынша ақпарат
4.1-кесте
Жерасты суларына мониторинг жүргізу параметрлері
5.1-кесте
Металдар мен олардың қосылыстарын тұндыру әдістері
6.1-кесте
ЕҚТ-мен байланысты шығарындылар мен төгінділердің деңгейлерін орташалау кезеңдері
6.2-кесте
ТҚҚ полигондарында когенерациялық қондырғыны пайдаланған кездегі СО шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.3-кесте
ТҚҚ полигондарында когенерациялық қондырғыны пайдаланған кездегі NOx шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Глоссарий
Осы глоссарий осы "Қалдықтарды көму" ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалығында (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) берілген ақпаратты түсінуді жеңілдетуге арналған. Осы глоссарийдегі терминдердің анықтамасы (олардың кейбіреулері ҚР нормативтік құқықтық актілерінде келтірілген анықтамаларға сәйкес келсе де) заңды анықтама емес.
Глоссарийде төмендегі бөлімдер ұсынылған:
терминдер мен анықтамалар;
қысқартулар мен белгілеулер;
химиялық формулалар;
өлшем бірліктері.
Терминдер мен анықтамалар
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта мынадай терминдер қолданылады:
технологияны енгізудің қозғаушы күші
технологияны іске асыру себептері, мысалы, заңнама, өнім сапасын жақсарту;
ең үздік қолжетімді техникалар
қоршаған ортаға жағымсыз антропогендік әсер етуді болғызбауға немесе, егер мұны іс жүзінде жүзеге асыру мүмкін болмаса, барынша азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен өзге де экологиялық шарттарды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын куәландыратын қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерінің неғұрлым тиімді және озық даму сатысы;
ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық
мүдделі тараптар арасында тиісті ақпарат алмасудың нәтижесі болып табылатын, белгілі бір қызмет түрлеріне арнап әзірленген және эмиссиялар деңгейін, пайда болған, жиналған және көмілген негізгі өндірістік қалдықтардың көлемін, ресурстарды тұтыну деңгейін және ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді, сонымен қатар ең үздік қолжетімді техникалар мен кез келген перспективалық техникалар бойынша тұжырымдар берілген қорытындыны қамтитын құжат;
ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер
белгілі бір уақыт кезеңінде және белгілі бір жағдайларда орташаландыруды ескере отырып, ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ең үздік қолжетімді техникаларды қолдана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайларында қол жеткізуге болатын эмиссиялар (ластағыш заттардың шоғырлануы) деңгейлерінің диапазоны;
кешенді технологиялық аудит
кәсіпорындарда қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді болғызбауға және (немесе) азайтуға бағытталған, оның ішінде тиісті мәліметтер жинау және (немесе) ең үздік қолжетімді техникаларды қолдану саласына жататын объектілерге бару арқылы қолданылатын техникаларды (технологияларды, тәсілдерді, әдістерді, процестерді, практиканы, тәсілдемелер мен шешімдерді) сараптамалық бағалау процесі;
кросс-медиа әсерлері
экологиялық жүктеменің қоршаған ортаның бір компонентінен екіншісіне болжамды ығысуы. Технологияны енгізуден туындаған кез келген жанама әсерлер мен теріс салдарлар;
қауіпті заттар
уыттылық, төзімділік және биоаккумулятивтілік сияқты бір немесе бірнеше қауіпті қасиеттері бар немесе адам немесе қоршаған орта үшін қауіпті деп жіктелген заттар немесе заттардың топтары;
қол жеткізілген экологиялық пайда
технологияның (процестің немесе күрестің) көмегімен қарастырылатын қоршаған ортаға негізгі әсер(лер), соның ішінде шығарындылардың қол жеткізілген мәні мен жұмыс тиімділігі. Әдістің басқалармен салыстырғанда экологиялық пайдасы.
қолданыстағы қондырғы
қолданыстағы объектіде (кәсіпорында) орналасқан және осы ЕҚТ анықтамалығы қолданысқа енгізілгенге дейін пайдалануға берілген эмиссиялардың стационарлық көзі. Осы ЕҚТ анықтамалығы қолданысқа енгізілгеннен кейін реконструкцияланатын және (немесе) жаңғыртылған қондырғылар қолданыстағы қондырғыға жатпайды;
қоршаған орта
табиғи және антропогендік ортаны қамтитын, адамды қоршаған ортаның, заттардың және материалдық әлем объектілерінің жиынтығы;
қоршаған ортаға әсері
объектінің экологиялық аспектілерінің толық немесе жартылай нәтижесі болып табылатын қоршаған ортадағы кез келген теріс немесе оң өзгеріс;
қоршаған ортаға эмиссиялардың автоматтандырылған мониторинг жүргізу жүйесі
эмиссиялардың негізгі стационарлық көздерінде қоршаған ортаға эмиссиялардың көрсеткіштерін қадағалайтын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялардың автоматтандырылған мониторинг жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес қоршаған ортаға эмиссиялардың ақпараттық мониторинг жүйесіне деректерді нақты уақыт режимінде беруді қамтамасыз ететін автоматтандырылған өндірістік экологиялық мониторинг жүргізу жүйесі;
ластағыш затардың төгіндісі
ағынды сулардың құрамындағы ластағыш заттардың жерүсті және жерасты су объектілеріне, жер қойнауына немесе жер бетіне төгілуі;
ластау
адам қызметінің нәтижесінде заттардың, дірілдің, жоғары температуралардың немесе шудың атмосфераға, су ортасына немесе жер бетіне жайылуы, оның салдарынан адам денсаулығына зиян келтірілуі немесе қоршаған ортаның нашарлауы; мүліктің бүлінуі; қоршаған ортаның табиғи (және өзге де) игіліктерінің сапасының төмендеуі немесе оларды заңды пайдаланудың мүмкін болмай қалуы;
маркерлік ластағыш заттар
өндіріске немесе технологиялық процеске тән ластағыш заттар тобынан таңдап алынатын және топқа кіретін барлық ластағыш заттардың эмиссияларының мәндерін олардың көмегімен бағалауға болатын осындай өндірістің немесе технологиялық процестің белгілі бір түрінің эмиссиялары үшін ең маңызды ластағыш заттар;
мониторинг
шығарындылардың, төгінділердің, тұтынылған заттардың, эквивалентті параметрлердің немесе техникалық шаралардың және т.б. белгілі бір химиялық және физикалық өзгерістерін жүйелі бақылау;
оттекті биохимиялық тұтыну
су құрамындағы органикалық заттардың биохимиялық тотығуы кезінде белгілі бір уақытта және белгіленген жағдайда тұтынылатын еріген оттектің мөлшері;
оттекті химиялық тұтыну
су құрамындағы органикалық және бейорганикалық заттардың әртүрлі тотықтырғыштардың әсерінен химиялық тотығуы кезінде тұтынылатын оттектің мөлшері;
тіршілік циклін талдау
"тіршілік циклін талдау" термині өнімнің немесе бұйымның тұтас тіршілігінің циклінде қоршаған ортаға әсерін талдауды белгілеу үшін қолданылады. Тіршілік циклін талдау өнімнің осы өнімнің тұтас тіршілік циклі ішінде, яғни, өнімнің шикізатын, өндірісін, болжамды рециркуляциясын немесе екінші рет пайдаланылуын, сонымен қатар кейіннен кәдеге жаратылуын қоса алғанда қоршаған ортаға жиынтық әсерін бағалауға арналған;
перспективалық техникалар
экологиялық тиімділікті жақсартатын әлеуеті бар, бірақ әлі коммерциялық түрде қолданылмаған немесе әлі де зерттеу және әзірлеу сатысында тұрған техникалар;
технологиялық көрсеткіштер

Рисунок 5.13.
Грохот грубой очистки Lokotrack ST2.8 на полигоне ТБО. Слева горка с промежуточной фракцией, впереди надфракция, справа наименьшая подфракция [33].
Рисунок 5.14.
Подающий конвейер для транспортировки измельченных отходов на сита [33].
Рисунок 5.15.
Наименьшая из отсортированных фракций дробления отходов ТБО [33].
Рисунок 5.16.
Образец оборудования для брикетирования отходов ТБО [34].
Рисунок 5.17.
Зависимость плотности ТБО на полигоне от количества проходов уплотняющей техники [31].
Рисунок 5.18.
Влияние массы уплотняющей техники на уплотнение ТБО.
Рисунок 5.19.
Уплотнение отходов.
Рисунок 5.20.
Компактор на полигоне ТБО, Чехия [28].
Рисунок 5.21.
Рекультивация полигонов, укладка изоляционных слоев [36].
Рисунок 5.22.
Укладка рекультивационных слоев.
Рисунок 5.23.
Окончательная засыпка гумусом подготовленного откоса тела полигона.
Рисунок 5.24.
Откос полигона с противоэрозионным покрытием и видимым горизонтальным дегазационным дренажем.
Рисунок 5.25.
Биологическая рекультивация [25].
Рисунок 5.26.
Метод отстаивания.
Список таблиц
Таблица 1.1.
Информация по полигонам для захоронения ТБО в Казахстане за 2022 – 2023 годы
Таблица 1.2.
Общий объем утилизированных и захороненных отходов за 2024 год, тонн
Таблица 1.3.
Общий объем утилизированных и захороненных отходов, разделенных по видам за 2024 год, тонн
Таблица 1.4.
Движение опасных отходов в Республике Казахстан за 2022 – 2023 годы
Таблица 1.5.
Виды опасных отходов с наибольшими объемами образования в 2023 году
Таблица 1.6.
Движение неопасных отходов в Республике Казахстан за 2022 – 2023 годы
Таблица 1.7.
Виды неопасных отходов с наибольшими объемами образования за 2023 год
Таблица 1.8.
Виды отходов с наибольшими объемами образования в 2022 году
Таблица 1.9.
Виды отходов с наибольшими объемами образования в 2023 году
Таблица 1.10.
Доля переработанных и утилизированных ТБО в Казахстане за 2018 – 2023 годы, %
Таблица 1.11.
Типовой химический состав фильтрата
Таблица 2.1.
Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
Таблица 3.1.
Состав ТБО, % по массе
Таблица 3.2.
Состав строительного мусора
Таблица 3.3.
Состав золошлаковых отходов
Таблица 3.4.
Информация по этапам процесса полигона
Таблица 4.1.
Параметры проведения мониторинга подземных вод
Таблица 5.1.
Методы осаждения металлов и их соединений
Таблица 6.1.
Периоды усреднения уровней выбросов и сбросов, связанные с НДТ
Таблица 6.2.
Технологические показатели выбросов СО при использовании когенерационной установки на полигонах ТБО
Таблица 6.3.
Технологические показатели выбросов NOx при использовании когенерационной установки на полигонах ТБО
Глоссарий
Настоящий глоссарий предназначен для облегчения понимания информации, содержащейся в настоящем справочнике по наилучшим доступным техникам "Захоронение отходов" (далее – справочник по НДТ). Определения терминов в этом глоссарии не являются юридическими определениями (даже если некоторые из них могут совпадать с определениями, приведенными в нормативных правовых актах Республики Казахстан).
Глоссарий представлен следующими разделами:
термины и определения;
сокращения и обозначения;
химические формулы;
единицы измерения.
Термины и определения
В настоящем справочнике по НДТ используются следующие термины:
движущая сила внедрения
причины реализации технологии, например, законодательство, необходимость улучшения качества продукции;
наилучшие доступные техники
наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
справочник по наилучшим доступным техникам
документ, являющийся результатом соответствующего обмена информацией между заинтересованными сторонами, разработанный для определенных видов деятельности и включающий уровни эмиссий, объемы образования, накопления и захоронения основных производственных отходов, уровни потребления ресурсов и технологические показатели, связанные с применением наилучших доступных техник, а также заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам и любым перспективным техникам;
технологические показатели, связанные с применением наилучших доступных техник
диапазон уровней эмиссий (концентраций загрязняющих веществ), которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких наилучших доступных техник, описанных в заключении по наилучшим доступным техникам, с учетом усреднения за определенный период времени и при определенных условиях;
комплексный технологический аудит
процесс экспертной оценки применяемых на предприятиях техник (технологий, способов, методов, процессов, практики, подходов и решений), направленных на предотвращение и (или) минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду, в том числе путем сбора соответствующих сведений и (или) посещений объектов, подпадающих под области применения наилучших доступных техник;
кросс-медиа эффекты
возможный сдвиг экологической нагрузки от одного компонента окружающей среды к другому. Любые побочные эффекты и отрицательные последствия, вызванные внедрением технологии;
опасные вещества
вещества или группы веществ, которые обладают одним или несколькими опасными свойствами, такими, как токсичность, стойкость и биоаккумулятивность, или классифицируются как опасные для человека или окружающей среды;
достигнутые экологические выгоды
основное воздействие(я) на окружающую среду, которое должно рассматриваться с помощью технологии (процесса или борьбы), включая достигнутые значения сбросов и эффективность работы; экологические выгоды метода по сравнению с другими;
действующая установка
стационарный источник эмиссий, расположенный на действующем объекте (предприятии) и введенный в эксплуатацию до введения в действие настоящего справочника по НДТ. К действующим установкам не относятся реконструируемые и (или) модернизированные установки после введения в действие настоящего справочника по НДТ;
окружающая среда
совокупность окружающих человека условий, веществ и объектов материального мира, включающая в себя природную и антропогенную среду;
воздействие на окружающую среду
любое отрицательное или положительное изменение в окружающей среде, полностью или частично являющееся результатом экологических аспектов объектов;
автоматизированная система мониторинга эмиссий в окружающую среду
автоматизированная система производственного экологического мониторинга, отслеживающая показатели эмиссий в окружающую среду на основных стационарных источниках эмиссий, которая обеспечивает передачу данных в информационную систему мониторинга эмиссий в окружающую среду в режиме реального времени, в соответствии с Правилами ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
сброс загрязняющих веществ
поступление содержащихся в сточных водах загрязняющих веществ в поверхностные и подземные водные объекты, недра или на земную поверхность;
загрязнение
прямое или опосредованное внесение в результате деятельности человека веществ, вибрации, высоких температур или шума в атмосферу, водную среду или на земную поверхность, следствием чего является нанесение вреда здоровью человека или ухудшение окружающей среды; порча имущества; снижение качества или невозможность законного использования природных (и иных) благ окружающей среды;
маркерные загрязняющие вещества
наиболее значимые для эмиссий конкретного вида производства или технологического процесса загрязняющие вещества, которые выбираются из группы характерных для такого производства или технологического процесса загрязняющих веществ и с помощью которых возможно оценить значения эмиссий всех загрязняющих веществ, входящих в группу;
мониторинг
систематическое наблюдение за изменениями определенной химической или физической характеристики выбросов, сбросов, потребления, эквивалентных параметров или технических мер и т.д.;
биохимическое потребление кислорода
количество растворенного кислорода, потребляемого за установленное время и в определенных условиях при биохимическом окислении содержащихся в воде органических веществ;
химическое потребление кислорода
количество кислорода, потребляемое при химическом окислении содержащихся в воде органических и неорганических веществ под действием различных окислителей;
анализ жизненного цикла
термин "анализ жизненного цикла" употребляется для обозначения анализа воздействия продукта или изделия на окружающую среду на протяжении его жизненного цикла. Анализ жизненного цикла предназначен для оценки суммарного воздействия продукта на окружающую среду в течение всего жизненного цикла этого продукта, то есть включая сырье, производство, использование, возможную рециркуляцию или повторное использование, а также последующую утилизацию продукта;
перспективные техники
техники с потенциалом улучшения экологической эффективности, но которые еще не были коммерчески применены или которые все еще находятся на стадии исследований и разработок;
технологические показатели

белгілі бір уақыт кезеңінде және белгілі бір жағдайларда орташалауды ескере отырып ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыда сипатталған ең үздік қолжетімді техникалардың біреуін немесе бірнешеуін қолдана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайлары кезінде қол жеткізілуі мүмкін эмиссия көлемінің бірлігіне (мг/Нм3, мг/дм3) шаққандағы маркерлік ластағыш заттардың шекті саны (массасы) және (немесе) уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне шаққандағы электр және (немесе) жылу энергиясын, өзге де ресурстарды тұтыну көлемі түрінде көрсетілген ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты эмиссия деңгейлері;
тиімділік
мүмкін болатын ең төменгі шығындармен қандай да бір нақты нәтижелерге қол жеткізу немесе ресурстардың берілген көлемінен мүмкін болатын ең жоғары өнім көлемін алу;
үздіксіз өлшеу
жөндеу жұмыстарын жүргізуге, ақауларды жоюға, іске қосу-баптауға, тексеруге, калибрлеу жұмыстарына үзіліс жасауға болатын тәуліктік өлшеулер;
экологиялық рұқсат
жеке кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың қоршаған ортаға теріс әсерін жүзеге асыру құқығын куәландыратын және қызметін жүзеге асырудың экологиялық жағдайларын айқындайтын құжат;
эмиссия
қондырғыдағы нүктелік немесе шашыраңқы көздерден шығарылатын заттарды, дірілді, жоғары температураны немесе шуды ауаға, су ортасына немесе жер бетіне тікелей немесе жанама шығару.
Қысқартулар мен белгілеулер
АҚ
акционерлік қоғам
АМЖ
автоматтандырылған мониторинг жүйесі
СЖРА
стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттік
ОБТ
оттекті биологиялық тұтыну
ЖМҚ
жоғары молекулалы қосылыс
ЖЭК
жаңартылатын энергия көздері
ГОҚ
галогенорганикалық қосылыстар
ЖЖМ
жанар-жағармай материалдары
МАЭС
мемлекеттік аудандық электр станциясы
ІЖҚ
іштен жанатын қозғалтқыш
ЕҚДБ
Еуропа қайта құру және даму банкі
ЕО
Еуропалық Одақ
ЛЗ
ластағыш зат
АТА
ақпараттық-техникалық анықтамалықтар
БӨП
бақылау-өткізу пункті
КТА
кешенді технологиялық аудит
ҰОҚ
метанға жатпайтын ұшпа органикалық қосылыстар
РШН
рұқсат етілген шығарындылар нормативтері
ЕҚТ
ең үздік қолжетімді техника
НҚА
нормативтік құқықтық акт
ЖОК
жалпы органикалық көміртек
ҚО
қоршаған орта
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ПАА
полиакриламид
ПВХ
поливинилхлорид
ПДМАЭА
поли-диметиламиноэтилакрилаты
ШРК
шектеулі-рұқсат етілген концентрация
ШРТ
шектеулі-рұқсат етілген төгінді
БҰҰДБ
Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы
ТҚҚ
топырақтың құнарлы қабаты
ҚББ
қалдықтарды басқару бағдарламасы
СҚЭ
сүзілуге қарсы экран
ПХДД/Ф
полихлорланған дибензо-фурандар
ӨЭБ
өндірістік экологиялық бақылау
ПЭТ
полиэтилентерефталат
РФ
Ресей Федерациясы
СЗЗ
санитарно-защитная зона
АҚШ
Америа Құрама Штаттары
ЭМЖ
экологиялық менеджмент жүйесі
ЭнМЖ
энергетикалық менеджмент жүйесі
КЭҚ
кеменің энергетикалық қондырғысы
ТҚҚ
тұрмыстық қатты қалдықтар
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ТЖТ
техникалық жұмыс тобы
ЖЭО
жылу электр орталығы
ОХТ
оттекті химиялық тұтыну
ЧР
Чех Республикасы
СЭН
сапаның экологиялық нормативі
AMD
шахта суларының қышқылды дренажы
CBR
көтеруші қабілеттің калифорниялық коэффициенті
CCS
көміртекті тұту және сақтау
ECOSOL
Еуропалық зертханалық зерттеу орталығы
EPDM
этилен-пропилен-диенді материал
ESG
экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық аспектілер
GCL
геосинтетикалық сазды экран
GPS
жаһандық позициялау жүйесі
GSM
ғаламдық ұялы байланыс жүйесі
HDPE
тығыздығы жоғары полиэтилен
LLDPE
тығыздығы төмен желілік полиэтилен
MRU
металды тотықсыздандыру қондырғысы
LoRaWAN
ұзақ қашықтықты әрекет ету желісі
PDCA
жоспарла-жаса-тексер-әрекет ет
SCADA
диспетчерлік басқару және деректер жинау
SNG
синтетикалық табиғи газ
WAD
қышқылы аз диссоциацияланатын зат
Өлшем бірліктері
Өлшем бірлігінің таңбасы
Өлшем бірлігінің атауы
Өлшем атауы (өлшем таңбасы)
Түрлендірулер мен түсініктемелер
°C
Цельсий градусы
температура (T)
температура айырмашылығы (РT)
г
грамм
масса
Гц
герц
жиілік
га
гектар
аудан
дм3
текше дециметр
көлем
с
сағат
уақыт
K
Кельвин
температура (T)
температура айырмашылығы (AT)

уровни эмиссий, связанные с применением наилучших доступных техник, выраженные в виде предельного количества (массы) маркерных загрязняющих веществ на единицу объема эмиссий (мг/Нм3, мг/дм3) и (или) количества потребления электрической и (или) тепловой энергии, иных ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги, которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких наилучших доступных техник, описанных в заключении по наилучшим доступным техникам, с учетом усреднения за определенный период времени и при определенных условиях;
эффективность
достижение каких-либо определҰнных результатов с минимально возможными издержками или получение максимально возможного объҰма продукции из данного количества ресурсов;
непрерывные измерения
круглосуточные измерения, допускающие перерывы для проведения ремонтныхт, пусконаладочных, поверочных, калибровочных работ, устранения дефектов;
экологическое разрешение
документ, удостоверяющий право индивидуальных предпринимателей и юридических лиц на осуществление негативного воздействия на окружающую среду и определяющий экологические условия осуществления деятельности;
эмиссия
прямой или опосредованный выпуск в воздушную, водную среду или на земную поверхность веществ, вибрации, высоких температур или шума, возникающих из точечных или рассеянных источников, имеющихся в установке.
Аббревиатуры и их расшифровка
Аббревиатура
-
Расшифровка
АО
-
акционерное общество
АСМ
-
автоматизированная система мониторинга
АСПР
-
Агентство по стратегическому планированию и реформам
БПК
-
биологическое потребление кислорода
ХПК
-
химическое потребление кислорода
ВМС
-
высокомолекулярное соединение
ВИЭ
-
возобновляемые источники энергии
ГОС
-
галогенорганические соединения
ГСМ
-
горюче-смазочные материалы
ГРЭС
-
гидроэлектростанция
ДВС
-
двигатель внутреннего сгорания
ЕБРР
-
Европейский банк реконструкции и развития
ЕС
-
Европейский Союз
ЗВ
-
загрязняющее вещество
ИТС
-
информационно-технические справочники
КПП
-
контрольно-пропускной пункт
КТА
-
комплексный технологический аудит
ЛОС
-
летучие органические соединения, не относящиеся к метану
МИБК
-
метилизобутилкарбинол
НДВ
-
нормативы допустимых выбросов
НДТ
-
наилучшая доступная техника
НПА
-
нормативный правовой акт
ООУ
-
общий органический углерод
ОС
-
окружающая среда!!! Это сокращение то угарный газ обозначало)))
ОЭСР
-
Организация экономического сотрудничества и развития
ПАА
-
полиакриламид
ПВХ
-
поливинилхлорид
ПДМАЭА
-
полидиметиламиноэтилакрилаты
ПДК
-
предельно-допустимая концентрация
ПДС
-
предельно-допустимый сброс
ПДВ
-
предельно-допустимый выброс
ПРООН
-
Программа развития Организации Объединенных Наций
ПСП
-
плодородный слой почвы
ПУО
-
программа управления отходами
ПФЭ
-
противофильтрационный экран
ПХДД/Ф
-
полихлорированные дибензофураны
ПЭК
-
производственный экологический контроль
ПЭТ
-
полиэтилентерефталат
РФ
-
Российская Федерация
СЗЗ
-
санитарно-защитная зона
США
-
Соединенные Штаты Америки
СЭМ
-
система экологического менеджмента
СЭнМ
-
система энергетического менеджмента
СЭУ
-
судовая энергетическая установка
ТБО
-
твердые бытовые отходы
ТОО
-
товарищество с ограниченной ответственностью
ТРГ
-
техническая рабочая группа
ТЭЦ
-
тепловая электростанция (не теплоэлектростанция?)
ЧР
-
Чешская Республика
ЭНК
-
экологический норматив качества
СОЗ
-
стойкие органические загрязнители
AMD
-
кислотный дренаж шахтных вод
CBR
-
калифорнийский коэффициент несущей способности
CCS
-
улавливание и хранение углерода
EPDM
-
этилен-пропилен-диеновый материал
ESG
-
экологические, социальные и управленческие аспекты
GCL
-
геосинтетический глиняный экран
GPS
-
глобальная система позиционирования
GSM
-
глобальная система мобильной связи
HDPE
-
полиэтилен высокой плотности
LLDPE
-
линейный полиэтилен низкой плотности
MRU
-
установка востановления металла
LoRaWAN
-
сеть большой дальности действия
PDCA
-
планируй – делай – проверяй – действуй
SCADA
-
диспетчерское управление и сбор данных
SNG
-
синтетический природный газ
WAD
-
слабокислотнодиссоциируемое вещество
Единицы измерения
Символ единицы измерения
Название единицы измерения
Наименование измерения (символ измерения)
Преобразование и комментарии
°C
градус Цельсия
Температура (T)
Разница температур (РT)
г
грамм
Масса
Гц
Герц
Частота
га
гектары
Площадь
дм3
кубический дециметр
Объем
ч
час
Время
K
Кельвин
Температура (T)
Разница температур (AT)

0 °C = 273.15 K
кг
килограмм
масса
кПа
килопаскаль
қысым
кВт с
киловатт-сағат
энергия
1 кВт с = 3 600 кДж
л
литр
көлем
м
метр
ұзындық
м2
шаршы метр
аудан
м3
текше метр
көлем
мг
миллиграмм
масса
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт
жылу қуатының мегаваты
жылу қуаты
жылу энергиясы
нм3
қалыпты текше метр
көлем
101.325 кПа кезінде, 273.15 K
Па
паскаль
1 Па = 1 Н/м2
айн/мин
минутына айналу саны
айналу жылдамдығы, жиілігі
т
метрлік тонна
масса
1 т= 1 000 кг немесе 106 г
т/тәулік
тәулігіне тоннамен
массалық шығын
материал шығыны
т/жыл
жылына тоннамен
массалық шығын
материал шығыны
Алғысөз
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық мазмұнының қысқаша сипаттамасы: халықаралық аналогтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасының Экология кодексін (бұдан әрі – Экология кодексі) іске асыру мақсатында әзірленді [1].
ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленді [2].
ЕҚТ-ның қолданылу салаларының тізбесі Қазақстан Республикасының Экология кодексіне 3-қосымшамен бекітілді.
Анықтамалықты әзірлеу кезінде осы саладағы халықаралық тәжірибе ескерілді, оның ішінде ЕҚТ қолданылатын нақты салаларда ЕҚТ-ның техникалық және экономикалық қолжетімділігін негіздейтін Қазақстан Республикасының қалыптасқан экономикасының құрылымының ерекшелігін және климаттық, сондай-ақ экологиялық жағдайларына негізді түрде бейімдеу қажеттілігін ескере отырып, ЭЫДҰ, ЕО мүше мемлекеттерде, Ресей Федерациясында, басқа елдер мен ұйымдарда ресми түрде қолданылатын мынадай ұқсас және салыстырмалы анықтамалықтар пайдаланылды:
1) Landfill Directive - Directive (EU) 2018/850 - 1999/31/ЕО Кеңесінің 1999 жылғы 26 сәуірдегі қалдықтарды көму жөніндегі директивасы [12];
2) Directive 2006/21/EC of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the management of waste from extractive industries - 2006/21/ЕО Еуропалық Одақ Парламенті мен Кеңесінің 2006 жылғы 15 наурыздағы өндіруші өнеркәсіп қалдықтарын басқару туралы директивасы [13];
3) Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Management of Waste from Extractive Industries in accordance with Directive 2006/21/EC. 2018 – 2006/21/EО директивасына сәйкес 2018 Өндіруші өнеркәсіптің қалдықтарымен жұмыс істеу жөніндегі ЕҚТ бойынша анықтамалығы, 2018;
4) 17-2021 ЕҚТ АТА Өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру [14];
5) Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021 – Энергия тиімділігі жөніндегі ЕҚТ бойынша анықтамалық, 09/2021 [5];

0 °C = 273.15 K
кг
килограмм
Масса
кПа
килопаскаль
Давление
кВт ч
киловатт-час
Энергия
1 кВт ч = 3 600 кДж
л
литр
Объем
м
метр
Длина
м2
квадратный метр
Площадь
м3
кубический метр
Объем
мг
миллиграмм
Масса
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт
мегаватт тепловой мощности
Тепловая мощность Теплоэнергия
нм3
нормальный кубический метр
Объем
при 101.325 кПа, 273.15 K
Па
паскаль
1 Па = 1 Н/м2
об/мин
число оборотов в минуту
Скорость вращения, частота
т
метрическая тонна
Масса
1 т= 1 000 кг или 106 г
т/сут.
тонн в сутки
Массовый расход
Расход материала
т/год
тонн в год
Массовый расход
Расход материала
Предисловие
Краткое описание содержания справочника по наилучшим доступным техникам: взаимосвязь с международными аналогами
Справочник по НДТ разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс) [1].
Разработка справочника по НДТ проводилась в соответствии с Правилами разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 (далее – Правила) [2].
Перечень областей применения НДТ утвержден приложением 3 к Экологическому кодексу.
При разработке справочника по НДТ был учтен международный опыт в данной сфере, в том числе использовались аналогичные и сопоставимые справочники, официально применяемые в государствах, являющихся членами ОЭСР, ЕС, в Российской Федерации, других странах и организациях с учетом специфики, сложившейся структуры экономики и необходимости обоснованной адаптации к климатическим, а также экологическим условиям Республики Казахстан, обуславливающим техническую и экономическую доступность НДТ в конкретных областях их применения:
1) Landfill Directive – Directive (EU) 2018/850 – Директива Совета 1999/31/ЕС от 26 апреля 1999 года по захоронению отходов [12];
2) Directive 2006/21/EC of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the management of waste from extractive industries – Директива Парламента и Совета Европейского Союза 2006/21/ЕС от 15 марта 2006 г. об управлении отходами добывающей промышленности [13];
3) Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Management of Waste from Extractive Industries in accordance with Directive 2006/21/EC. 2018 – Справочник по НДТ по обращению с отходами добывающей промышленности в соответствии с Директивой 2006/21/EC. 2018;
4) ИТС НДТ 17-2021 Размещение отходов производства и потребления [14];
5) Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021 – Справочник по НДТ по энергоэффективности, 09/2021 [5];

6) 48-2017 АТА "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезінде энергетикалық тиімділікті арттыру" [6];
7) The revised Industrial and Livestock Rearing Emissions Directive (Directive 2010/75/EU or "IED 2.0") as amended by Directive 2024/1785 - 2024/1785 директивасында (2010/75/EU немесе "IED 2.0" директивасы) енгізілген түзетулеріне қоса өнеркәсіптегі және мал шаруашылығындағы шығарындылар туралы қайта қаралған директива [7].
ЕҚТ-ны енгізгенде нақты кәсіпорынның экономикасын және кәсіпорынның ЕҚТ қағидаттарына көшуге даярлығын, таңдалған ЕҚТ-ны өндірген елді, қуаттылық көрсеткіштерін, ЕҚТ габариттерін және ЕҚТ-ны орналастыру деңгейін ескере отырып, жеке тәсілдемелер көзделеді.
Заманауи және тиімді техниканы қолдана отырып, өндірістік қуаттарды жаңғырту ЭЫДҰ елдерінің эмиссияларына сай келетін тиісті деңгейлерге дейін ресурс үнемдеуге және қоршаған ортаны сауықтыруға ықпал ететін болады.
Деректерді жинау туралы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасында қалдықтарды көметін объектілердегі шығарындылардың, төгінділердің, қалдықтардың пайда болуының деңгейі туралы, қолданылатын технологиялық процестер, жабдықтар, техникалық тәсілдер, әдістер туралы ақпарат кешенді технологиялық аудит жүргізу процесінде жиналды, оны жүргізу ережесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен регламенттелген. КТА өткізуге арналған объектілердің тізбесін "Қалдықтарды көму" ЕҚТ бойынша анықтамалығын әзірлеу жөніндегі ТЖТ бекітті.
Басқа ЕҚТ бойынша анықтамалықтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық қалдықтарды көмуді қамтитын ЕҚТ бойынша салалық және салааралық анықтамалықтармен өзара байланысты.
ЕҚТ бойынша анықтамалық Экология кодексінің талаптарына сәйкес әзірленетін ЕҚТ бойынша ұлттық анықтамалықтардың бір сериясы болып табылады.
ЕҚТ бойынша анықтамалық төмендегі анықтамалықтармен өзара байланысты:
Р/с №
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың атауы
1
Шаруашылық және өзге де қызметті жүзеге асыру кезіндегі энергетикалық тиімділік
2
Елді мекендердің орталықтандырылған су бұру жүйелерінің сарқынды суларын тазарту
Қолданылу саласы
Экология кодексінің 3-қосымшасына сәйкес осы ЕҚТ бойынша салааралық анықтамалық мынадай қызмет түрлеріне: қалдықтарды көму, атап айтқанда:
1-класс - қауіпті қалдықтар полигонына;
2-класс - қауіпсіз қалдықтар полигонына;
3-класс - ТҚҚ полигондарына;
тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілеріне;
энергетика, металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілеріне қолданылады.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласын "Қалдықтарды көму" ТЖТ айқындады.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта қалдықтарды көмуге қатысты жалпы тәсілдердің, әдістердің және басқа да тиісті аспектілердің сипаттамасы қамтылады және қалдықтарды көму процесімен байланысты барлық қызмет түрлеріне қолданылады.
ЕҚТ бойынша анықтамалық:
радиоактивті қалдықтарға;
өндірісті үздіксіз пайдалану үшін қажетті қосалқы процестерге, сондай-ақ жоспарлы-алдын алу және жөндеу жұмыстарымен байланысты штаттан тыс пайдалану режимдеріне;
өнеркәсіптік қауіпсіздікті және/немесе еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге қатысты мәселелерге қолданылмайды.
Қолданылу қағидаттары
Құжаттың мәртебесі
ЕҚТ бойынша анықтамалық объект/объектілердің операторларына, уәкілетті мемлекеттік органдарға және жұртшылыққа объект/объектілердің операторларын "жасыл" экономика және ең үздік қолжетімді техника қағидаттарына көшуге ынталандыру мақсатында ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылатын саласына жататын ең үздік қолжетімді техникалар мен кез келген перспективалық техникалар туралы ақпарат беруге арналған.
ЕҚТ бойынша анықтамалықта Қазақстан Республикасындағы қалдықтарды көму саласының жай-күйі туралы жүйеленген ақпарат, сондай-ақ неғұрлым кең таралған және жаңа, перспективалық техникалар туралы, ресурстарды тұтыну және эмиссиялар туралы, экологиялық және энергетикалық менеджмент жүйелері туралы ақпарат қамтылды.
ЕҚТ-ны айқындау бірқатар халықаралық қабылданған өлшемдер негізінде төмендегі салалар (ЕҚТ қолданылатын салалар) үшін жүзеге асырылады:
аз қалдықты технологиялық процестерді қолдану;
өндірістің жоғары ресурстық және энергиялық тиімділігі;
суды ұтымды пайдалану, су айналымы циклдерін құру;
ластануды болдырмау, аса қауіпті заттарды пайдаланудан бас тарту (немесе пайдалануды барынша азайту);
заттар мен энергияны қайта пайдалануды ұйымдастыру (мүмкін болған жерлерде);
(ЕҚТ қолданылатын салаларға тән инвестициялық циклдар ескерілетін) экономикалық нысаналылық.
Қолдануға міндетті ережелер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың "6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды" деп аталатын бөлімінің ережелері ЕҚТ бойынша қорытындыларды әзірлеген кезде міндетті түрде қолданылуы тиіс.
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылардың бір немесе бірнеше ережесінің жиынтығын қолдану қажеттілігін объект операторлары технологиялық көрсеткіштер сақталған жағдайда кәсіпорындағы экологиялық аспектілерді басқару мақсаттарына сүйене отырып өз бетінше айқындайды. Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта берілген ең үздік қолжетімді техникалардың саны мен тізбесі енгізуге міндетті болып табылмайды.
Объектілердің операторлары ЕҚТ бойынша қорытынды негізінде ЕҚТ бойынша қорытындыларда бекітілген технологиялық көрсеткіштер деңгейіне қол жеткізуге бағытталған экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын әзірлейді.
Ұсынылатын ережелер
Ұсынылатын ережелер сипаттама түрінде берілген және ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді белгілеу процесін талдауға және ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау кезінде талдауға ұсынылады:

6) ИТС 48-2017 "Повышение энергетической эффективности при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности" [6];
7) The revised Industrial and Livestock Rearing Emissions Directive (Directive 2010/75/EU or "IED 2.0") as amended by Directive 2024/1785 - Пересмотренная Директива о выбросах в промышленности и животноводстве (Директива 2010/75/EU или "IED 2.0") с поправками, внесенными Директивой 2024/1785 [7].
Внедрение НДТ предусматривает индивидуальный подход к выбору НДТ с учетом экономики конкретного предприятия и его готовности к переходу на принципы НДТ, выбора страны-производителя НДТ, мощностных показателей, габаритов и степени локализации НДТ.
Модернизация производственных мощностей с применением современных и эффективных техник будет способствовать ресурсосбережению и оздоровлению окружающей среды до соответствующих уровней, отвечающих эмиссиям стран ОЭСР.
Информация о сборе данных
В целях разработки справочника по НДТ информация об уровнях выбросов, сбросов, образовании отходов, технологических процессах, оборудовании, технических способах, методах, применяемых на объектах захоронения в Республике Казахстан, была собрана в процессе проведения КТА, правила проведения которого регламентированы действующим законодательством Республики Казахстан. Перечень объектов для прохождения КТА утвержден ТРГ по разработке справочника по НДТ "Захоронение отходов".
Взаимосвязь с другими справочниками по НДТ
Справочник по НДТ имеет взаимосвязь с отраслевыми и межотраслевыми справочниками по НДТ, охватывающими захоронение отходов.
Справочник по НДТ является одним из серии разрабатываемых в соответствии с требованием Экологического кодекса национальных справочников по НДТ.
Справочник по НДТ имеет взаимосвязь со справочниками:
№ п/п
Наименование справочника по НДТ
1
Энергетическая эффективность при осуществлении хозяйственной и иной деятельности
2
Очистка сточных вод централизованных систем водоотведения населенных пунктов
Область применения
В соответствии с приложением 3 Экологического кодекса настоящий межотраслевой справочник по НДТ распространяется на следующий вид деятельности: захоронение отходов, в частности на:
полигонах опасных отходов – 1 класс;
полигонах неопасных отходов – 2 класс;
полигонах ТБО – 3 класс;
объекты долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности;
объекты долгосрочного хранения отходов энергетических, металлургических и химико-металлургических производств.
Область применения справочника по НДТ определена ТРГ "Захоронение отходов".
Настоящий справочник по НДТ включает описание общих подходов, методов и других соответствующих аспектов, касающихся захоронения отходов, и распространяется на все виды деятельности, связанные с процессом захоронения отходов.
Справочник по НДТ не распространяется на:
радиоактивные отходы;
вспомогательные процессы, необходимые для бесперебойной эксплуатации производства, а также на внештатные режимы эксплуатации, связанные с планово-предупредительными и ремонтными работами;
вопросы, касающиеся обеспечения промышленной безопасности и/или охраны труда.
Принципы применения
Статус документа
Справочник по НДТ предназначен для информирования операторов объекта/объектов, уполномоченных государственных органов, и общественности об НДТ и любых перспективных техниках, относящихся к области применения справочника по НДТ, с целью стимулирования перехода операторов объекта/объектов на принципы "зеленой" экономики и НДТ.
Справочник по НДТ содержит систематизированную информацию о состоянии отрасли по захоронению отходов в Республике Казахстан, а также о наиболее распространенных и новых, перспективных техниках, о потреблении ресурсов и об эмиссиях, о системах экологического и энергетического менеджмента.
Определение НДТ осуществляется для отраслей (областей применения НДТ) на основе ряда международных принятых критериев:
применение малоотходных технологических процессов;
высокая ресурсная и энергетическая эффективность производства;
рациональное использование воды, создание водооборотных циклов;
предотвращение загрязнения, отказ от использования (или минимизация применения) особо опасных веществ;
организация повторного использования веществ и энергии (там, где это возможно);
экономическая целесообразность (с учетом инвестиционных циклов, характерных для отраслей применения НДТ).
Положения, обязательные к применению
Положения раздела "6. Заключение, содержащие выводы по наилучшим доступным техникам" справочника по НДТ являются обязательными к применению при разработке заключений по НДТ.
Необходимость применения одного или совокупности нескольких положений заключения по НДТ определяется операторами объектов самостоятельно, исходя из целей управления экологическими аспектами на предприятии при условии соблюдения технологических показателей. Количество и перечень НДТ, приведенных в настоящем справочнике по НДТ, не являются обязательными к внедрению.
На основании заключения по НДТ операторами объектов разрабатывается программа повышения экологической эффективности, направленная на достижение уровня технологических показателей, утвержденных в заключениях по НДТ.
Рекомендательные положения
Рекомендательные положения имеют описательный характер и рекомендованы к анализу процесса установления технологических показателей, связанных с применением НДТ, и к анализу при пересмотре справочников по НДТ:

1-бөлім: қалдықтарды көму, саланың құрылымы, пайдаланылатын өнеркәсіптік процестер мен техника бойынша саланың жалпы ақпараты ұсынылған;
2-бөлім: ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасы, ЕҚТ-ны сәйкестендіру тәсілдері сипатталған;
3-бөлім: өндірістік процестің немесе қалдықтарды көметін объектінің регламентіне сәйкес жұмыс істейтін объектінің негізгі кезеңдері сипатталған, қондырғылардың экологиялық сипаттамалары туралы мәліметтер мен ақпараттар ағымдағы эмиссиялар, шикізатты тұтыну және сипаты, суды тұтыну, энергияны пайдалану және қалдықтардың пайда болуы тұрғысынан берілген;
4-бөлім: технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде олардың қоршаған ортаға теріс әсерін төмендету үшін қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні қайта жаңартуды талап етпейтін әдістер сипатталған;
5-бөлім: ЕҚТ-ны анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын қолданыстағы техникалардың сипаттамасы берілген;
7-бөлім: жаңа және перспективалық техникалар туралы ақпарат ұсынылған;
8-бөлім: ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберіндегі болашақ жұмысқа арналған қорытынды ережелер мен ұсынымдар берілген.
1. Жалпы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде қалдықтарды көму саласының сипаттамасы, сондай-ақ осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына тән негізгі экологиялық проблемалардың сипаттамасын қоса алғанда, нақты қолданылу саласы туралы жалпы ақпарат қамтылды.
1.1.      Қалдықтарды көму туралы жалпы анықтамалар, қалдықтарды көметін объектілер
Қалдықтар деп иеленушісі тікелей қалдық деп танитын немесе заң талаптарына сай жоюға немесе қалпына келітруге жіберуге тиіс болатын немесе жою немесе қалпына келтіру бойынша операциялар жасауға тиіс болатын өндіріс, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету процесінде немесе тұтыну процесінде (оның ішінде өзінің тұтынылу ерекшеліктерін жоғалтқан тауарлар) пайда болатын кез келген заттар, материалдар немесе өнімдер түсініледі.
Қалдықтарды көму – қалдықтарды шектеусіз мерзім ішінде қауіпсіз сақтау үшін арнайы белгіленген орындарда қалдықтарды қайта өңдемей жинау.
Полигондарда көмуге жатпайтын қалдықтар ҚР Экология кодексінде регламенттелген.
Қалдықтарды көму процесі қайта өңделмейтін, қайта қолданылмайтын немесе одан әрі қайта өңдеуге бөгде ұйымдарға берілмейтін қалдықтарға ғана қолданылады. Қалдықтарды көмуге арналған ЕҚТ бойынша анықтамалықта ТҚҚ, энергетика, металлургия және химия-металлургия саласының қалдықтары, тау-кен өндіру қызметінің қалдықтары және т.б. сияқты кәсіпорындардың өндірістік қызметінен және адамның тіршілік әрекетінен пайда болатын қалдықтардың негізгі түрлері қаралады.
Қауіпті қалдықтарды экологиялық рұқсат берілген арнайы жабдықталған орындарда көмуге рұқсат етіледі, егер қауіпті қалдықтар жер қойнауына, оның ішінде шахталардың, кеніштердің және жол еңістіктерінің суланбаған жерасты тау-кен қазындыларына көмілетін болса, жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
Қауіпті қалдықтарды жинауға немесе көмуге бөлінген аумақта қауіпті қалдықтарды басқарумен байланысты емес басқа қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салынады.
Қалдықтарды жинау деп қалдықтардың пайда болуы немесе оларды түпкілікті қалпына келтіру немесе жою сәтіне дейін одан әрі басқару процесін қамтитын төменде көрсетілген белгілі бір мерзім ішінде арнайы белгіленген орындарда қалдықтарды уақытша жинау түсініледі.
Қалдықтарды жинау орындары:
қалдықтарды пайда болған орнында қалдықты (мамандандырылған ұйымдарға беретін) жинайтын күнге дейін немесе осы қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою бойынша операциялар жасалатын объектіге өз бетінше тасып шығаратын күнге дейін алты айдан аспайтын мерзімге уақытша жинауға;
пайдаланудан шыққан көлік құралдарын және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, қауіпсіз қалдықтарды (контейнерлерде, ауыстырып тиеу және сұрыптау станцияларында) жинау процесінде осы қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою бойынша операциялар жасалатын объектіге тасып шығаратын күнге дейін үш айдан аспайтын мерзімге уақытша жинауға;
осы қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою бойынша операциялар жасалатын объектіде оларды қалпына келтіруге немесе жоюға жібергенге дейін алты айдан аспайтын мерзімге уақытша жинауға;
тау-кен өндіру және тау-кен өңдеу өндірістерінің қалдықтарын, оның ішінде металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын пайда болған орнында оларды қалпына келтіруге немесе жоюға жіберетін күнге дейін он екі айдан аспайтын мерзімге уақытша жинауға арналған.
Қалдықтарды көму полигоны деп қалдықтарды алып қою ниетінсіз тұрақты орналастыратын, экологиялық, құрылыс және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін арнайы жабдықталған орын түсініледі [15].
Әр полигон төмендегі кластардың біріне жатқызылуы тиіс:
1-класс – қауіпті қалдықтар полигоны;
2-класс – қауіпсіз қалдықтар полигоны;

раздел 1: представлена общая информация отрасли по захоронению отходов, структуре отрасли, используемым промышленным процессам и техникам;
раздел 2: описана методология отнесения к НДТ, подходы идентификации НДТ;
раздел 3: описаны основные этапы производственного процесса или работающего согласно регламенту объекта захоронения, представлены данные и информация об экологических характеристиках установок с точки зрения текущих эмиссий, потребления и характера сырья, потребления воды, использования энергии и образования отходов;
раздел 4: описаны методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие реконструкции объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду;
раздел 5: представлено описание существующих техник, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ;
раздел 7: представлена информация о новых и перспективных техниках;
раздел 8: приведены заключительные положения и рекомендации для будущей работы в рамках пересмотра справочника по НДТ.
1. Общая информация
Настоящий раздел справочника по НДТ содержит общую информацию о конкретной области применения, включая описание отрасли по захоронению отходов, а также описание основных экологических проблем, характерных для области применения настоящего справочника по НДТ.
1.1. Общие определения о захоронении отходов, объекты захоронения отходов
Под отходами понимаются любые вещества, материалы или предметы, образовавшиеся в процессе производства, выполнения работ, оказания услуг или в процессе потребления (в том числе товары, утратившие свои потребительские свойства), которые их владелец прямо признает отходами либо должен направить на удаление или восстановление в силу требований закона или намеревается подвергнуть либо подвергает операциям по удалению или восстановлению.
Захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия.
Отходы, не подлежащие захоронению на полигонах, регламентированы Экологическим кодексом.
Процесс захоронения отходов применяется только для тех отходов, которые не могут быть переработаны, применены повторно или переданы на дальнейшую переработку сторонним организациям. В справочнике по НДТ для захоронения рассматриваются основные виды отходов, образующиеся от производственной деятельности предприятий и жизнедеятельности человека такие как, ТБО, отходы энергетической, металлургической и химико-металлургической отраслей, отходы горнодобывающей деятельности и т.д.
Захоронение опасных отходов разрешается в специально оборудованных местах при наличии экологического разрешения, а в случае захоронения опасных отходов в недрах, в том числе в необводненных подземных горных выработках шахт, рудников и транспортных уклонов – также согласования с уполномоченным органом в области недропользования.
Осуществление других видов деятельности, не связанных с управлением опасными отходами, на территории, отведенной для их накопления или захоронения, запрещается.
Под накоплением отходов понимается временное складирование отходов в специально установленных местах в течение определенных сроков, указанных ниже, осуществляемое в процессе образования отходов или дальнейшего управления ими до момента их окончательного восстановления или удаления.
Места накопления отходов предназначены для:
временного складирования отходов на месте образования на срок не более шести месяцев до даты их сбора (передачи специализированным организациям) или самостоятельного вывоза на объект, где данные отходы будут подвергнуты операциям по восстановлению или удалению;
временного складирования неопасных отходов в процессе их сбора (в контейнерах, на перевалочных и сортировочных станциях), за исключением вышедших из эксплуатации транспортных средств и (или) самоходной сельскохозяйственной техники, на срок не более трех месяцев до даты их вывоза на объект, где данные отходы будут подвергнуты операциям по восстановлению или удалению;
временного складирования отходов на объекте, где данные отходы будут подвергнуты операциям по удалению или восстановлению, на срок не более шести месяцев до направления их на восстановление или удаление;
временного складирования отходов горнодобывающих и горноперерабатывающих производств, в том числе отходов металлургического и химико-металлургического производств, на месте их образования на срок не более двенадцати месяцев до даты их направления на восстановление или удаление.
Под полигоном захоронения отходов понимается специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям [15].
Каждый полигон должен быть отнесен к одному из следующих классов:
1 класс – полигон опасных отходов;
2 класс – полигон неопасных отходов;

3-класс – ТҚҚ полигоны [19].
Әртүрлі кластағы полигондарға көмуге арналған қалдықтардың түрлерінің тізбесін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындайды. Қауiптi қалдықтарды қауiпсiз қалдықтар полигондарында көмуге тыйым салынады.
Қауіпті, қауіпсіз, ТҚҚ полигонына қоса ЕҚТ бойынша анықтамалыққа тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын (аршыма тау жыныстары, қоршаушы жыныстар, шаң, кенеусіз (кондициясыз) кен, карьер және шахта суларын механикалық тазарту шөгінділері, байыту қалдықтары мен шламдары) ұзақ мерзімді сақтау объектілері, энергетикалық металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілері де енгізілді.

3 класс – полигон ТБО [19].
Перечни видов отходов для захоронения на полигонах различных классов определяются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды. Запрещается захоронение опасных отходов на полигонах неопасных отходов.
Помимо полигонов опасных, неопасных и ТБО в справочник НДТ включены объекты долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности (вскрышная, вмещающая порода, пыль, бедная (некондиционная) руда, осадок механической очистки карьерных и шахтных вод, хвосты и шламы обогащения), объекты долгосрочного хранения отходов энергетических, металлургических и химико-металлургических производств.

1.2. Қалдықтардың түрлері және олардың жиналуы. Қалдықтарды көму саласына шолу
Полигондар
2023 жылы ТҚҚ орналастыруға арналған полигондардың жалпы саны 3016 бірлікті құрады, оның ішінде экологиялық және санитариялық нормаларға сәйкес келетіндері – 624 бірлік (21 %). Экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға сәйкес келетін полигондары ең аз өңірлер: Павлодар – 5, Солтүстік Қазақстан - 11 және Абай облысы – 5 [4].

1.2. Виды отходов и их образование. Обзор отрасли по захоронению отходов
Полигоны
В 2023 году общее количество полигонов для размещения ТБО составило 3 016 единиц, из них соответствующих экологическим и санитарным нормам – 624 единицы (21 %). Наименьшая доля полигонов, соответствующих экологическим и санитарно-эпидемиологическим требованиям, находится в Павлодарской – 5, Северо-Казахстанской – 11 и области Абай – 5 [4].

1 591 764
2 854 140
0,29
Жіктеуішке сай қалдықтар қауіпті немесе қауіпсіз деп бөлінеді. Қалдықтардың жекелеген түрлерi құрамындағы қауіпті заттардың шоғырлану деңгейлеріне немесе қалдық түрінің қауіпті сипаттамаларының адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына және қоршаған ортаға әсер ету дәрежесіне қарай әртүрлi кодтар берiле отырып, бiр мезгiлде (қалдықтың "ұқсас" түрлері) қауiптi және қауiпсiз деп айқындалуы мүмкiн [3].
Қауіпті қалдықтар
Төмендегідей бір немесе бірнеше қасиеті бар қалдықтар қауіпті деп танылады:
HP1 жарылу қауіптілігі;
HP2 тотықтандыру қасиеті;
HP3 тез тұтанғыштығы;
HP4 тітіркендіргіш әрекеті;
НР5 ерекше жүйелік уыттылығы (нысана-органға аспирациялық уыттылығы);
HP6 қатты уыттылығы;
HP7 канцерогендігі;
HP8 күйдіргіш әрекеті;
НР9 инфекциялық қасиеті;
НР10 бала тууға әсер ететін уыттылығы;
НР11 мутагендігі;
НР12 сумен, ауамен немесе қышқылмен жанасу кезінде улы газдардың пайда болуы;
НР13 сенсибилизациясы;
НР14 экоуыттылығы;
НР15 бастапқы қалдықтардан жанама түрде бөлінетін жоғарыда санамаланған қауіпті қасиеттерді көрсету қабілеті;
C16 жойылуы қиын органикалық ластағыштары (ЖҚОЛ).
Осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған қасиеттердің бір де бірі жоқ қалдықтар және өзі жеке немесе басқа заттармен жанасқанда қоршаған ортаға, адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына тікелей немесе әлеуетті қауіп тудырмайтын қалдықтар қауіпсіз қалдықтар деп танылады.

1 591 764
2 854 140
0,29
Согласно классификатору, отходы подразделяются на опасные или неопасные. Отдельные виды отходов могут быть определены одновременно как опасные и неопасные с присвоением различных кодов ("зеркальные" виды отходов) в зависимости от уровней концентрации содержащихся в них опасных веществ или степени влияния опасных характеристик вида отходов на жизнь и (или) здоровье людей и окружающую среду [3].
Опасные отходы
Опасными признаются отходы, обладающие одним или несколькими из следующих свойств:
HP1 взрывоопасность;
HP2 окислительные свойства;
HP3 огнеопасность;
HP4 раздражающее действие;
НР5 специфическая системная токсичность (аспирационная токсичность на орган-мишень);
HP6 острая токсичность;
HP7 канцерогенность;
HP8 разъедающее действие;
НР9 инфекционные свойства;
НР10 токсичность для деторождения;
НР11 мутагенность;
НР12 образование токсичных газов при контакте с водой, воздухом или кислотой;
НР13 сенсибилизация;
НР14 экотоксичность;
НР15 способность проявлять опасные свойства, перечисленные выше, которые выделяются от первоначальных отходов косвенным образом;
C16 стойкие органические загрязнители (СОЗ).
Отходы, не обладающие ни одним из перечисленных в части первой настоящего пункта свойств и не представляющие непосредственной или потенциальной опасности для окружающей среды, жизни и (или) здоровья людей самостоятельно или в контакте с другими веществами, признаются неопасными отходами.

10 269 037,6
10 247 178,1
2
Жиналды
1 005 254,5
912 379,6
3
Басқа тұлғалардан келіп түсті
3 702,9
4 306,0
4
Қайта өңделді, қайта пайдаланылды, кәдеге жаратылды
149 420,1
104 476,5
5
Көмілді
381 046,3
272 593,4
6
Бөгде ұйымдарға, кәсіпорындарға берілді
6 293,8
7 240,3
7
Жыл соңындағы көлемі
10 693 745,1
10 641 255,5
"2023 жылдағы Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстарын пайдалану және қоршаған ортаның жай-күйі туралы ұлттық баяндаманың" деректері бойынша.
Өнеркәсіптік қалдықтар
Пайда болатын қалдықтардың басым бөлігін өнеркәсіптік өндіріс қалдықтары, пайдалы қазбаларды өндіру және байыту қалдықтары құрайды, оларға аршыма тау жыныстары, шламдар және байыту қалдықтары жатады.
Жылу және электр энергетикасы кәсіпорындарының басым бөлігі (ЖЭО, МАЭС) көмір отынымен жұмыс істейді, соның салдарынан күл мен қож пайда болады. Осы сектордың қалдықтар көлемі пайдалы қазбаларды өндіруден кейінгі екінші сатыда тұр.
1.7-кесте. 2023 жылы ең көп көлемде жиналған қауіпсіз қалдықтардың түрлері
Р/с №
Қалдықтың атауы
Жиналу көлемі (мың тонна)
1
2
3
1
Металы бар пайдалы қазбаларды игеруден шығатын қалдықтар
436 090,5
2
Металы жоқ пайдалы қазбаларды игеруден шығатын қалдықтар
289 755,0
3
01 04 07 және 01 04 11-де ескерілгендерді қоспағанда, минералдарды жуудан және тазартудан шығатын қалдықтар (шламдар) және басқа қалдықтар
100 465,0
4
Күлді қалдық, қазандық қожы және күлді шаң (10 01 04-тегі күлді шаңды қоспағанда)
8 108,4
5
01 03 04 және 01 03 05-те көрсетілмеген басқа шламдар
38 859,3
6
Өзгеше көрсетілмеген қалдықтар
2 843,3
7
10 01 14-те ескертілгендерді қоспағанда, бірге жағу процесінен шығатын күлді қалдық, қазандық қожы және күлді шаң
609,5
8
Өңделмеген шлак
944,4
9
Жануарлардың қиы, зәрі және (пайдаланылған санады қоса алғанда) көң, бөлек жиналған және пайдалану орнынан тыс жерде өңделген сұйық ағындар
2094,4
"2023 жылдағы Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстарын пайдалану және қоршаған ортаның жай-күйі туралы ұлттық баяндаманың" деректері бойынша.
Күл үйіндісі — жылу-энергетикалық және өнеркәсіптік кәсіпорындарда отынды жағу кезінде пайда болатын күлді, шлакты және басқа да қатты қалдықтарды жинауға және сақтауға арналған инженерлік құрылыс. Күл үйіндісі қалдықтарды көму объектілері ретінде жіктеледі және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес реттеуге жатады.
Кестелерде ҚР 2022-2023 жылдардағы бірге жағу процесінен пайда болған қалдықтарды қоса алғанда, күлді қалдықтардың, қазандық қожының және күлді шаңның пайда болу және көму көлемі берілген. Берілген ақпаратта жылдар бойынша өзгерістер көрсетілген және аталған қалдық түрлерінің пайда болу динамикасын бақылауға мүмкіндік береді. Деректер көзі — 2023 жылдағы ҚР Табиғи ресурстарын пайдалану және қоршаған ортаның жай-күйі туралы ұлттық баяндама.

10 269 037,6
10 247 178,1
2
Образовалось
1 005 254,5
912 379,6
3
Поступило от других лиц
3 702,9
4 306,0
4
Переработано, повторно использовано, утилизировано
149 420,1
104 476,5
5
Захоронено
381 046,3
272 593,4
6
Передано сторонним организациям, предприятиям
6 293,8
7 240,3
7
Наличие на конец года
10 693 745,1
10 641 255,5
По данным Национального доклада "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год".
Промышленные отходы
Большую часть образующихся отходов занимают отходы промышленного производства, добычи и обогащения полезных ископаемых, к которым относятся вскрышные породы, шламы и хвосты обогащения.
Большая часть предприятий тепло- и электроэнергетики (ТЭЦ, ГРЭС) работает на угольном топливе, вследствие чего образуются зола и золошлаки. Объемы отходов данного сектора занимают вторую ступень после добычи полезных ископаемых.
Таблица 1.7. Виды неопасных отходов с наибольшими объемами образования за 2023 год
№ п/п
Наименование отхода
Объем образования (тыс. тонн)
1
2
3
1
Отходы от разработки металлоносных полезных ископаемых
436 090,5
2
Отходы от разработки не металлоносных полезных ископаемых
289 755,0
3
Хвосты (шламы) и другие отходы от мытья и чистки минералов, за исключением упомянутых в 01 04 07 и 01 04 11
100 465,0
4
Зольный остаток, котельные шлаки и зольная пыль (исключая зольную пыль в 10 01 04)
8 108,4
5
Прочие шламы, не указанные в 01 03 04 и 01 03 05
38 859,3
6
Отходы, не указанные иначе
2 843,3
7
Зольный остаток, котельные шлаки и зольная пыль от процессов совместного сжигания, за исключением упомянутых в 10 01 14
609,5
8
Непереработанный шлак
944,4
9
Фекалии животных, моча и навоз (включая использованную солому), жидкие стоки, собранные раздельно и обработанные за пределами места эксплуатации
2094,4
По данным Национального доклада "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год".
Золоотвал - инженерное сооружение, предназначенное для накопления и хранения золы, шлаков и других твердых отходов, образующихся при сжигании топлива на теплоэнергетических и промышленных предприятиях. Золоотвалы классифицируются как объекты захоронения отходов и подлежат регулированию в соответствии с экологическим законодательством РК.
В таблицах представлены объемы образования и захоронения зольных остатков, котельных шлаков и зольной пыли, включая отходы от процессов совместного сжигания, образовавшиеся в РК в 2022 и 2023 годах. Приведенная информация отражает изменения по годам и позволяет проследить динамику образования указанных видов отходов. Источник данных - Национальный доклад о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год.

Күлді қалдық, қазандық қожы және күлді шаң (10 01 04-тегі күлді шаңды қоспағанда)
138,4
-
2
10 01 14-те ескертілгендерді қоспағанда, бірге жағу процесінен шығатын күлді қалдық, қазандық қожы және күлді шаң
2,5
1,88
"2023 жылдағы Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстарын пайдалану және қоршаған ортаның жай-күйі туралы ұлттық баяндаманың" деректері бойынша.
Аумақтық экология департаменттерінің ақпараты бойынша, ҚР барлық облыстарында (Атырау, Қызылорда және Батыс Қазақстан облыстарын, Астана, Алматы және Шымкент қалаларын қоспағанда) қалдыққоймалар бар.

Зольный остаток, котельные шлаки и зольная пыль (исключая зольную пыль в 10 01 04)
138,4
-
2
Зольный остаток, котельные шлаки и зольная пыль от процессов совместного сжигания, за исключением упомянутых в 10 01 14
2,5
1,88
По данным Национального доклада "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год".
По информации территориальных департаментов экологии, практически во всех областях РК имеются хвостохранилища (за исключением Атырауской, Кызылординской и Западно-Казахстанской областей, городов Астана, Алматы и Шымкент).

Солтүстік Қазақстан облысында "TinOneMaining" АҚ-ға тиесілі 1 қалдыққойма бар. Аумақтың ауданы 140 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жағдайы - құрылыс сатысында. Жобалық қуаты - 20 млн.м3.
Жетісу облысында бұрынғы "Текелі қорғасын-мырыш комбинаты" ЖШС-ның 1 қалдыққоймасы бар. Жалпы ауданы 135 га 4 алаңнан тұрады, оның ішінде бір 69,3 га алаңы "Текелі қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" ММ-нің балансында, ал үш алаңы - "Текелі тау-кен өңдеу кешені" ЖШС балансында.
Мәртебесі - пайдаланылмайды, 1965 жылдан 2012 жылға дейін пайдаланылған. Ағымдағы жай-күйі - қалпына келтіруді талап етеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 34,5 млн. тоннаны құрайды, оның 30,5 млн. тоннасы мемлекетке, 4,0 млн. тоннасы - "Текелі тау-кен өңдеу кешені" ЖШС-ға тиесілі.
Қостанай облысында 4 қалдыққойма бар.
"ССТБӨБ" АҚ қалдыққоймасы (Қостанай облысы, Рудный қ.), аумақтың ауданы 16,7 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 399,64 млн м3.
"Өркен" ЖШС қалдыққоймасы, (Қостанай облысы, Лисаковск қ.), аумақтың ауданы 1,045 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 340 млн. тонна.
"Варваринское" АҚ-да 2 қалдыққойма бар.
№ 3 өнеркәсіптік алаң, аумақтың ауданы 189,7 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 45135,3 мың м3.
№2 қалдыққойма, аумақтың ауданы 200 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаны әзірлеу сатысында. Жобалық қуаттылығы – 45 млн. м3.
Ақтөбе облысында 2 қалдыққойма бар.
"Ақтөбе мыс компаниясы" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 241,9 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Қалдыққойманың жобалық қуаттылығы жылына 5 000 мың тонна.
"Восход Хром" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 55,5 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 2,7 млн. тонна.
Түркістан облысында 4 қалдыққойма бар.
Ащысай қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 62 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды, 1935 жылдан 1980 жылға дейін пайдаланылған. Түркістан облысы Кентау қаласы әкімінің аппараты басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 6960,5 мың м3.
Хантағы қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 35 га.

В Северо-Казахстанской области имеется 1 хвостохранилище, принадлежащее АО "TinOneMaining". Площадь территории составляет 140 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – на стадии строительства. Проектная мощность – 20 млн. м3.
В области Жетісу имеется 1 хвостохранилище бывшего ТОО "Текелийский свинцово-цинковый комбинат". Состоит из 4-х площадок общей площадью 135 га, из которых одна площадка площадью 69,3 га находится на балансе ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции города Текели", а три площадки – на балансе ТОО "Текелийский горно-перерабатывающий комплекс".
Статус – не эксплуатируется, эксплуатировалось с 1965 по 2012 годы. Текущее состояние – требует рекультивации. Общий объем накоплений составляет 34,5 млн. тонн, из которых 30,5 млн. тонн принадлежат государству, 4,0 млн. тонн – ТОО "Текелийский горно-перерабатывающий комплекс".
В Костанайской области имеется 4 хвостохранилища.
Хвостохранилище АО "ССГПО" (Костанайская область, г.Рудный), площадь территории составляет 16,7 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет 399,64 млн. м3.
Хвостохранилище ТОО "Оркен", (Костанайская область, г.Лисаковск), площадь территории составляет 1,045 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет 340 млн. тонн.
АО "Варваринское имеет 2 хвостохранилища.
Промплощадка №3, площадь территории составляет 189,7 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 45 135,3 тыс. м3.
Хвостохранилище №2, площадь территории составляет 200 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – на стадии разработки проекта. Проектная мощность –45 млн. м3.
В Актюбинской области имеется 2 хвостохранилища.
Хвостохранилище ТОО "Актюбинская медная компания", площадь территории составляет 241,9 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность выхода хвостов 5 000 тыс. тонн в год.
Хвостохранилище ТОО "Восход Хром", площадь территории составляет 55,5 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет 2,7 млн. тонн.
В Туркестанской области имеется 4 хвостохранилища.
Хвостохранилище Ачисай, площадь территории составляет 62 га.
Статус – не эксплуатируется, эксплуатировалось с 1935 по 1980 годы. Находится под управлением аппарата акима г.Кентау Туркестанской области. Текущее состояние – требует рекультивации. Общий объем накоплений составляет 6 960,5 тыс. м3.
Хвостохранилище Хантаги, площадь территории составляет 35 га.

Мәртебесі - пайдаланылмайды, 1933 жылдан 1961 жылға дейін пайдаланылған. Түркістан облысы Кентау қаласы әкімінің аппараты басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 119,3 мың м3.
Байжансай қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 29 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды, 1940 жылдан 1994 жылға дейін пайдаланылған. Түркістан облысы Бәйдібек ауданы әкімінің аппараты басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 4451,9 мың м3.
Баялдыр қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 332,3 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды, 1961 жылдан 1998 жылға дейін пайдаланылған. Түркістан облысы Кентау қаласы әкімінің аппараты басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 94744,2 мың м3.
Павлодар облысында 4 қалдыққойма бар.
"KAZ Minerals Bozshakol" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 1055 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 162 млн. м3.
"Майқайыңалтын" АҚ қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 88,3 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 12243,5 мың тонна.
"IBM Gоld" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы – 44,5 га;
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жобалық қуаттылығы – 50 000 м³.
"Fonet ErTai AK MINING" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 31,42 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Қалдыққойманың жоба бойынша сыйымдылығы 3,64 млн. м³.
Алматы облысында 2 қалдыққойма бар.
"Жетісу Вольфрамы" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 116,81 га;
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – құрылыс сатысында. Байыту қалдықтарының жылдық шығымы 9725,6 мың м³.
"МарумЖарГолд" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 32,3 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – құрылыс сатысында. Жоба жылына 22 мың тонна өнімділікті жобалап қабылданды.
Ақмола облысында 7 кәсіпорынға тиесілі 13 қалдыққойма бар.
"Казахалтын Technology" ЖШС-ның Ақсу, Жолымбет және Бестөбе ауылдарында 3 өнеркәсіптік алаңы бар.

Статус – не эксплуатируется, эксплуатировалось с 1933 по 1961 годы. Находится под управлением аппарата акима г.Кентау Туркестанской области. Текущее состояние – требует рекультивации. Общий объем накоплений составляет 119,3 тыс. м3.
Хвостохранилище Байжансай, площадь территории составляет 29 га.
Статус – не эксплуатируется, эксплуатировалось с 1940 по 1994 годы. Находится под управлением аппарата акима Байдыбекского района Туркестанской области. Текущее состояние – требует рекультивации. Общий объем накоплений составляет 4451,9 тыс. м3.
Хвостохранилище Баялдыр, площадь территории составляет 332,3 га.
Статус – не эксплуатируется, эксплуатировалось с 1961 по 1998 годы. Находится под управлением аппарата акима г.Кентау Туркестанской области. Текущее состояние – требует рекультивации. Общий объем накоплений составляет 94 744,2 тыс. м3.
В Павлодарской области имеется 4 хвостохранилища.
Хвостохранилище ТОО "KAZ Minerals Bozshakol", площадь территории составляет 1 055 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 162 млн. м3.
Хвостохранилище АО "Майкаинзолото", площадь территории составляет 88,3 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет – 12 243,5 тыс. тонн.
Хвостохранилище ТОО "IBM Gоld", площадь территории составляет – 44,5 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – требует рекультивации. Проектная мощность – 50 000 м³.
Хвостохранилище ТОО "Fonet ErTai AK MINING", площадь территории составляет 31,42 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Емкость хвостохранилища по проекту 3,64 млн. м³.
В Алматинской области имеется 2 хвостохранилища.
Хвостохранилище ТОО "Жетісу Вольфрамы", площадь территории составляет 116,81 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – на стадии строительства. Годовой выход хвостов обогащения 9 725,6 тыс. м³.
Хвостохранилище ТОО "МарумЖарГолд", площадь территории составляет 32,3 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – на стадии строительства. Проект принят из расчета производительности 22 тыс. тонн в год.
В Акмолинской области имеется 13 хвостохранилищ, принадлежащих 7 предприятиям.
ТОО "Казахалтын Technology" имеет 3 промплощадки в селах Аксу, Жолымбет и Бестобе.

Ақсу. Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялау сатысында. Жобалық қуаттылығы – 5,64 млн. м3.
Жолымбет. Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 8,0 млн. м3.
Бестөбе. Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі– рекультивацияланды. Жобалық қуаттылығы – 2,94 млн. м3.
"Қазақалтын" ЖШС-ның Ақсу, Жолымбет және Бестөбе ауылдарында 3 өнеркәсіптік алаңы бар.
Ақсу. Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Ауданы 0,95 км2.
Жолымбет. Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Ауданы 1,08 км2.
Бестөбе. Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдықтың жалпы көлемі 7189,2 мың м3.
"Аксу Technology" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 130,3 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 22 млн. тонна.
"Степногорск тау-кен-химия комбинаты" ЖШС қалдыққоймасы 3 алаңнан тұрады.
№1 карта. Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – консервацияланған. Жобалық қуаттылығы – 21,9 млн. м3.
№2 карта. Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 25,4 млн. м3.
Буландыру картасы. Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жобалық қуаттылығы – 15 млн. м3.
"Степногор подшипник зауыты" АҚ қалдыққоймасы жалпы сыйымдылығы 111,6 мың м3 2 полигоннан тұрады.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 64,0 мың м3.
"RG Gold" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 125,59 га;
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – өнімділігі жылына 8,0 млн тонна кен өндіру кезінде пайда болатын қалдықтарды жинауға арналған.
"Altyntau Kokshetau" АҚ қалдыққоймасы жалпы ауданы 10,6 км2 2 алаңнан тұрады.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 195,68 млн м3.

Аксу. Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – находится на стадии рекультивации. Проектная мощность – 5,64 млн. м3.
Жолымбет. Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 8,0 млн. м3.
Бестобе. Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – рекультивировано. Проектная мощность – 2,94 млн. м3.
ТОО "Казахалтын" имеет 3 промплощадки в селах Аксу, Жолымбет и Бестобе.
Аксу. Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Площадь составляет 0,95 км2.
Жолымбет. Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – требует рекультивировации. Площадь составляет 1,08 км2.
Бестобе. Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет 7 189,2 тыс. м3.
Хвостохранилище ТОО "Аксу Technology", площадь территории составляет 130,3 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 22 млн. тонн.
Хвостохранилище ТОО "Степногорский горно-химический комбинат" состоит из 3-х площадок.
Карта № 1. Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – находится на консервации. Проектная мощность – 21,9 млн. м3.
Карта № 2. Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 25,4 млн. м3.
Испарительная карта. Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – требует рекультивации. Проектная мощность – 15 млн. м3.
Хвостохранилище АО "Степногорский подшипниковый завод", состоит из 2-х полигонов общей емкостью 111,6 тыс. м3.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Заполнено 64,0 тыс. м3.
Хвостохранилище ТОО "RG Gold", площадь территории составляет 125,59 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – для складирования хвостов, образующихся при работе ЗИФ производительностью 8,0 млн. тонн руды в год.
Хвостохранилище АО "Altyntau Kokshetau", состоит из 2-х площадок общей площадью 10,6 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность –195,68 млн. м3.

"Мархит" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 2500 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – әзірлеу сатысында. Жобалық қуаттылығы – 22 275 м3.
Қарағанды облысында 11 қалдыққойма бар.
"Қазақмыс корпорациясы" ЖШС қалдыққоймасы, Қарағайлы байыту фабрикасы, аумақтың ауданы 81 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы – 41 250 мың тонна.
"Қазақмыс корпорациясы" ЖШС қалдыққоймасы, Балқаш байыту фабрикасы, аумақтың ауданы 18,75 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі – 419261,975 мың м3.
Қазақмыс корпорациясы" ЖШС қалдыққоймасы, Нұрқазған байыту фабрикасы, аумақтың ауданы 418,1 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі – 9,056 млн. тонна.
"Qarmet" АҚ Болат департаментінің қалдыққоймасы, аумақтың ауданы – 260 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы - 18,4 млн. м3.
"Алтыналмас АК" АҚ-ның 2 қалдыққоймасы бар.
№1 қалдыққойма, аумақтың ауданы 131,5 га;
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 12,193 млн. м3.
№2 қалдыққойма, аумақтың ауданы 98 га;
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 3,438 млн. м3.
"Nova Цинк" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 282 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 12,9 млн. м3.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 11,7 млн. м3 (32,175 млн. тонна).
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 10,3 млн. тонна.
"Qarmet" АҚ қалдыққоймасы (Восточная ОБФ), аумақтың ауданы 120 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 965,8 мың тонна.
"Qarmet" АҚ "Байтам" қалдыққоймасы (Восточная ОБФ), аумақтың ауданы 28325 м2.

Хвостохранилище ТОО "Мархит", площадь территории составляет 2500 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – на стадии разработки. Проектная мощность – 22 275 м3.
В Карагандинской области имеется 11 хвостохранилищ.
Хвостохранилище ТОО "Корпорация "Казахмыс", Карагайлинская обогатительная фабрика, площадь территории составляет 81 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 41 250 тыс. тонн.
Хвостохранилище ТОО "Корпорация "Казахмыс", Балхашская обогатительная фабрика, площадь территории составляет 18,75 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов – 419 261,975 тыс. м3.
Хвостохранилище ТОО "Корпорация "Казахмыс", Нурказганская обогатительная фабрика, площадь территории составляет 418,1 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов – 9,056 млн. тонн.
Хвостохранилище Стального департамента АО "Qarmet", площадь территории составляет – 260 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность – 18,4 млн. м3.
АО "АК "Алтыналмас" имеет 2 хвостохранилища.
Хвостохранилище № 1, площадь территории составляет 131,5 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов – 12,193 млн. м3.
Хвостохранилище № 2, площадь территории составляет 98 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 3,438 млн. м3.
Хвостохранилище ТОО "Nova Цинк", площадь территории составляет 282 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 12,9 млн. м3.
Хвостохранилище ТОО "Bapy Mining", проектный объем накопителя составляет 11,7 млн. м3 (32,175 млн. тонн).
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 10,3 млн. тонн.
Хвостохранилище АО "Qarmet" (ЦОФ Восточная), площадь территории составляет 120 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 965,8 тыс. тонн.
Хвостохранилище "Байтамская" АО "Qarmet" (ЦОФ Восточная), площадь территории составляет 28 325 м2.

Мәртебесі - 1996 жылдан бері пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – қайта өңдеуді қажет етеді. Жобалық көлемі 142,747 мың м3.
"Qarmet" АҚ "Старое" қалдыққоймасы (Восточная ОБФ), аумақтың ауданы 1291,62 тыс. м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – консервациялау және рекультивациялау бойынша жұмыстар жүргізіліп жатыр. Жобалық көлемі 6 млн. м3.
Жамбыл облысында 6 кәсіпорынға тиесілі 23 қалдыққойма бар.
"Алтыналмас АК" АҚ-да үш қалдыққойма бар.
Алтын өндіретін фабриканың қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 1200 м2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 100 млн. тонна.
Байыту фабрикасының қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 211 740 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – алтын өндіретін фабрикаға шикізат ретінде пайдаланылады. Жобалық қуаттылығы 156 мың м3.
Дөре қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 2,65 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – алтын өндіретін фабрикаға шикізат ретінде пайдаланылады. Жобалық қуаттылығы 100 мың м3.
"Тараз металлургия зауыты" ЖШС-ның үш қалдыққоймасы бар.
Котрель суын жинақтағыш, аумақтың ауданы 26 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдық көлемі 9 390,88 тонна.
Әк шламын жинақтағыш 3 картадан тұрады, аумақтың ауданы 13,9 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдық көлемі 137 628,225 тонна.
Құрамында фосфоры бар жұтаң шламдардың жинақтағышы 4 картадан тұрады, аумақтың ауданы 23 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдық көлемі 160 112,278 тонна.
"Қазақмыс Корпорациясы" ЖШС қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 160 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. 1-кезектің сыйымдылығы 17,2 млн. м3, 2-кезектің сыйымдылығы 20,4 млн. тонна.
"Қазфосфат ТБК" ЖШС-ның төрт қалдыққоймасы бар.
Молодежный, аумақтың ауданы 74 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 16 млн. м3.

Статус – не эксплуатируется с 1996 года. Находится под управлением предприятия. Текущие состояние – ожидает переработки. Проектный объем накопителя составляет 142,747 тыс. м3.
Хвостохранилище "Старое" АО "Qarmet" (ЦОФ Восточная), площадь территории составляет 1 291,62 тыс. м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – проводятся работы по консервации и рекультивации. Проектный объем накопителя составляет 6 млн. м3.
В Жамбылской области имеется 23 хвостохранилища, принадлежащие 6 предприятиям.
АО "АК "Алтыналмас" имеет три хвостохранилища.
Хвостохранилище золотоизвлекательной фабрики, площадь составляет 1 200 м2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 100 млн. тонн.
Хвостохранилище обогатительной фабрики, площадь составляет 211 740 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – используется как сырье для золотоизвлекательной фабрики. Проектная мощность 156 тыс. м3.
Хвостохранилище Доре, площадь составляет 2,65 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – используется как сырье для золотоизвлекательной фабрики. Проектная мощность 100 тыс. м3.
ТОО "Таразский металлургичекий завод" имеет 3 хвостохранилища.
Накопитель котрельного молока, площадь территории составляет 26 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – требует рекультивации. Объем накопления составляет 9 390,88 тонн.
Накопитель известкового шлама, состоит из 3-х карт, площадь территории составляет 13,9 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – требует рекультивации. Объем накопления составляет 137 628,225 тонн.
Накопитель бедных фосфоросодержащих шлама, состоит из 4-х карт, площадь территории составляет 23 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – требует рекультивации. Объем накопления составляет 160 112,278 тонн.
Хвостохранилище ТОО "Корпорация "Казахмыс", площадь территории составляет 160 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Емкость 1-й очереди 17,2 млн. м3, емкость 2-й очереди - 20,4 млн. тонн.
ТОО "ГПК "Казфосфат", имеет 4 хвостохранилища.
Молодежный, площадь зеркала 74 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 16 млн. м3.

Ақсай, аумақтың ауданы 24,5 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 2,417 млн. м3.
ҰСФ ауданы, аумақтың ауданы 8,7 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 41,8 мың м3.
ОБФ алаңы, аумақтың ауданы 10,66 га.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 344 мың м3.
"Қазфосфат" ЖШС "Минералдық тыңайтқыштар" ТФ қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 47 га;
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 1696 мың м3.
"ЖЖФЗ" ЖШС-ның он бір қалдыққоймасы бар.
№1 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 0,3 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – толған, қайта пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 15,5 мың м3.
№2 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 0,3 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – толған, қайта пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 15,5 мың м3.
№3 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 2,3 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – толған, қайта пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 35 мың м3.
№4 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 2,3 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – толған, қайта пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 35 мың м3.
№5 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 1,7 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – электр сүзгілерді жуған суды төгу үшін пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 50 мың м3.
№6 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 1,7 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – электр сүзгілерді жуған суды төгу үшін пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 50 мың м3.
№7 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 3,4 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – қайта өңдеу сатысында. Жиналған қалдық көлемі 100 мың м3.
№8 котрель суының жинақтағышы, аумақтың ауданы 3,4 га.

Аксай, площадь зеркала 24,5 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 2,417 млн. м3.
Площадка ДСФ, площадь зеркала 8,7 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 41,8 тыс. м3.
Площадка ЦОФ, площадь зеркала 10,66 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 344 тыс. м3.
Хвостохранилище ТФ ТОО "Казфосфат" "Минеральные удобрения", площадь территории составляет 47 га.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 1 696 тыс. м3.
ТОО "НДФЗ" имеет 11 хвостохранилищ.
Накопитель котрельного молока № 1, площадь территории составляет 0,3 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – заполнены, будут использованы повторно. Объем накопления составляет 15,5 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока № 2, площадь территории составляет 0,3 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – заполнены, будут использованы повторно. Объем накопления составляет 15,5 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока №3, площадь территории составляет 2,3 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – заполнены, будут использованы повторно. Объем накопления составляет 35 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока № 4, площадь территории составляет 2,3 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – заполнены, будут использованы повторно. Объем накопления составляет 35 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока № 5, площадь территории составляет 1,7 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – используется для сброса после мойки электрофильтров. Объем накопления составляет 50 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока № 6, площадь территории составляет 1,7 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – используется для сброса после мойки электрофильтров. Объем накопления составляет 50 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока № 7, площадь территории составляет 3,4 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – находится на извлечении. Объем накопления составляет 100 тыс. м3.
Накопитель котрельного молока № 8, площадь территории составляет 3,4 га.

Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – толған, қайта пайдаланылады. Жиналған қалдық көлемі 100 мың м3.
№1 шламжинағыш, аумақтың ауданы 0,93 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – су басып қалған. Жиналған қалдық көлемі 37,5 мың м3.
№2 шламжинағыш, аумақтың ауданы 1,48 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – су басып қалған. Жиналған қалдық көлемі 37,5 мың м3.
№4 шламжинағыш, аумақтың ауданы 1,48 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – резервте тұр. Жиналған қалдық көлемі 20,5 мың м3.
Маңғыстау облысында "Маңғыстау облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" ММ-да 1 қалдыққойма бар, аумақтың ауданы 7720 га.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. "Маңғыстау облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" ММ басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялауды қажет етеді. Жиналған қалдық көлемі 51,8 млн. тонна.
Абай облысында 13 қалдыққойма бар.
"Алел" қаржы-инвестициялық корпорациясы" АҚ-ның (Суздаль кеніші) 8 қалдыққоймасы бар.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 5-ші кезек, аумақтың ауданы 218 872 м2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 1 092 789,51 м3.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 4-ші кезек, аумақтың ауданы 126 540 м2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 804 621,85 м3.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 3-ші кезек, аумақтың ауданы 143 820 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 791 976,17 м3.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 3-ші кезек, 1-кезең, аумақтың ауданы 145 224 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 656 749,55 м3.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 3-ші кезек, 1-кезең, аумақтың ауданы 105 000 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 268 487,68 м3.

Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – заполнены, будут использованы повторно. Объем накопления составляет 100 тыс. м3.
Шламонакопитель № 1, площадь территории составляет 0,93 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – находится под слоем воды. Объем накопления составляет 37,5 тыс. м3.
Шламонакопитель № 2, площадь территории составляет 1,48 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – находится под слоем воды. Объем накопления составляет 37,5 тыс. м3.
Шламонакопитель № 4, площадь территории составляет 1,48 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – находится в резерве. Объем накопления составляет 20,5 тыс. м3.
В Мангистауской области имеется 1 хвостохранилище, принадлежащее ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Мангистауской области", площадь территории составляет 7 720 га.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Мангистауской области". Текущее состояние – требует рекультивации. Общий объем накоплений составляет 51,8 млн. тонн.
В области Абай имеется 13 хвостохранилищ.
АО "Финансово-инвестиционная корпорация "Алел" (рудник Суздаль) имеет 8 хвостохранилищ.
Хвостохранилище хвостов флотации 5-я очередь, площадь территории составляет 218 872 м2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 1 092 789,51 м3.
Хвостохранилище хвостов флотации 4-я очередь, площадь территории составляет 126 540 м2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 804 621,85 м3.
Хвостохранилище хвостов флотации 3-я очередь 2-й этап, площадь территории составляет 143 820 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 791 976,17 м3.
Хвостохранилище хвостов флотации 3-я очередь 1-й этап, площадь территории составляет 145 224 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 656 749,55 м3.
Хвостохранилище хвостов флотации 3-я очередь 1-й этап, площадь территории составляет 105 000 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 268 487,68 м3.

Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 2-ші кезек, аумақтың ауданы 114 000 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 562 186,57 м3.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 1-секция, аумақтың ауданы 53 000 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 1 096 893,68 м3.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, 1-секция, аумақтың ауданы 105000 м2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 272 932,84 м3.
"KAZ Minerals Aktogay" ЖШС қалдыққоймасы, жобалық қуаттылығы 922 млн. м3.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 158 355 766 м3.
"БАСТ" АҚ-ның 3 қалдыққоймасы бар.
Флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 0,113 км2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 442,809 мың м3.
№4 карта, флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 0,401724 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 319 мың м3.
№4А картасы, флотация қалдықтарының қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 0,06465 км2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – өңдеу жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 64,272 тыс м3.
"БТК" ЖШС қалдыққоймасы, жобалық қуаттылығы 14,983 млн. м3.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 6 239 131 м3.
Ұлытау облысында 4 қалдыққойма бар.
"Қазақмыс корпорациясы" ЖШС "Жезқазғантүстіметалл" өндірістік бірлестігінің 2 қалдыққоймасы бар.
№1, 2 Жезқазған байыту фабрикаларының №3 қалдыққоймасы. Аумақтың ауданы 1100 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 32676,30358 мың тонна.
№3 Жезқазған байыту фабрикасы. Аумақтың ауданы 7,4 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 63500,10648 мың тонна.
"Жәйрем тау-кен байыту комбинаты" АҚ Полиметалл байыту фабрикасының 2 қалдыққоймасы бар.

Хвостохранилище хвостов флотации 2-я очередь, площадь территории составляет 114 000 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 562 186,57 м3.
Хвостохранилище хвостов флотации 1-я секция, площадь территории составляет 53 000 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 1 096 893,68 м3.
Хвостохранилище хвостов флотации 1-я секция, площадь территории составляет 105 000 м2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 272 932,84 м3.
Хвостохранилище ТОО "KAZ Minerals Aktogay", проектная мощность 922 млн. м3.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопления 158 355 766 м3.
АО "БАСТ" имеет 3 хвостохранилища.
Хвостохранилище хвостов флотации, площадь территории составляет 0,113 км2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 442,809 тыс. м3.
Хвостохранилище хвостов флотации карта № 4, площадь территории составляет 0,401724 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 319 тыс. м3.
Хвостохранилище хвостов флотации карта № 4А, площадь территории составляет 0,06465 км2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – в обработке. Проектная мощность 64,272 тыс. м3.
Хвостохранилище ТОО "БГП", проектная мощность 14,983 млн. м3.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопления 6 239 131 м3.
В области Улытау имеется 4 хвостохранилища.
ТОО "Корпорация "Казахмыс", Производственное объединение "Жезгазганцветмет" имеет 2 хвостохранилища.
Хвосторанилище № 3 Жезказганские обогатительные фабрики № 1, 2. Площадь территории составляет 1 100 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 32 676,30358 тыс. тонн.
Хвосторанилище Жезказганская обогатительная фабрика № 3. Площадь территории составляет 7,4 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 63 500,10648 тыс. тонн.
АО "Жайремский горно-обогатительный комбинат", Полиметаллическая обогатительная фабрика имеет 2 хвостохранилища.

Қалдыққойма. Баритті секция. Аумақтың ауданы 0,32 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 928,64 мың тонна.
Қалдыққойма. Баритсіз секция. Аумақтың ауданы 2,56 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 5895,57 мың тонна.
Шығыс Қазақстан облысында 10 қалдыққойма бар.
"ГМК Altyn MM" ЖШС-ның 1 қалдыққоймасы бар. Аумақтың ауданы 0,76 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 591,975 мың тонна.
"Сәтбаев тау-кен байыту кәсіпорны" ЖШС-ның 2 қалдық қоймасы бар.
Қалдыққойма, аумақтың ауданы 0,57 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған жалпы қалдық көлемі 1 420,734 м3.
Карьердің пайдаланылған кеңістігіндегі қалдыққойма, аумақтың ауданы 0,1188 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жиналған жалпы қалдық көлемі 270,188 мың м3.
"Қазмырыш" ЖШС Николаев байыту фабрикасының 3 қалдыққоймасы бар.
Зырянов қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 3,3 км2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – жобаға сәйкес келеді. Жиналған қалдық көлемі 1 692,761 мың тонна.
Чашин қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 2,6 км2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялау жұмыстары жүргізіліп жатыр. Жиналған қалдық көлемі 55 103 мың м3.
Талов қалдыққоймасы, аумақтың ауданы 4,4 м3.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 2 774,432 м3.

Хвостохранилище "Баритовая секция". Площадь территории составляет 0,32 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 928,64 тыс. тонн.
Хвостохранилище "Безбаритовая секция". Площадь территории составляет 2,56 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 5 895,57 тыс. тонн.
В Восточно-Казахстанской области имеется 10 хвостохранилищ.
ТОО "ГМК Altyn MM" имеет 1 хвостохранилище. Площадь территории составляет 0,76 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопления 591,975 тыс. тонн.
ТОО "Сатпаевское горно-обогатительное предприятие" имеет 2 хвостохранилища.
Хвостохранилище, площадь территории составляет 0,57 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет 1 420,734 м3.
Хвостохранилище в отработанном пространстве карьера, площадь территории составляет 0,1188 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Общий объем накоплений составляет 270,188 тыс. м3.
ТОО "Казцинк", Николаевская обогатительная фабрика имеет 3 хвостохранилища.
Зыряновское хвостохранилище, площадь территории составляет 3,3 км2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Объем накопленных отходов 1 692,761 тыс. тонн.
Чашинское хвостохранилище, площадь территории составляет 2,6 км2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – проводятся рекультивационные работы. Объем накопленных отходов 55 103 тыс. м3.
Таловское хвостохранилище, площадь территории составляет 4,4 м3.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 2 774,432 м3.

"BM Factory Project" ЖШС-ның 1 қалдыққоймасы бар. Аумақтың ауданы 1,172 км2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – құрылыс сатысында. Жобалық қуаттылығы – 21 715 000 м3.
"Шығыстүстіметалл" ЖШС Николаев байыту фабрикасының 2 қалдыққоймасы бар.
Қалдыққойма, аумақтың ауданы 1,458 км2.
Мәртебесі - пайдаланылмайды. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі – рекультивациялау жұмыстары жүргізіліп жатыр. Жобалық қуаттылығы 33 986,047687 мың м3.

ТОО "BM Factory Project" имеет 1 хвостохранилище. Площадь территории составляет 1,172 км2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – на стадии строительства. Проектная мощность – 21 715 000 м3.
ТОО "Востокцветмет", Николаевская обогатительная фабрика имеет 2 хвостохранилища.
Хвостохранилище, площадь территории составляет 1,458 км2.
Статус – не эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – проводятся рекультивационные работы. Проектная мощность 33 986,047687 тыс. м3.

Николаев карьеріндегі қалдыққойма, аумақтың ауданы 1,740 км2.
Мәртебесі – пайдаланылып отыр. Кәсіпорын басқарады. Ағымдағы жай-күйі - жобаға сәйкес келеді. Жобалық қуаттылығы 3286,196 мың м3.
ТҚҚ
ҚР Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәліметінше, Қазақстанда жыл сайын 4,5 млн тоннаға жуық ТҚҚ пайда болады.
ҚР СЖРА Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша 2023 жылы 4,1 млн. тонна қалдық жиналған, оның ішінде қайта өңделген және кәдеге жаратылған ТҚҚ үлесі 23,9 %-ды құрады [4]. Негізгі үлесті үй шаруашылығы қалдықтары құрайды (65,6 %), өндіріс қалдықтары (тұрмыстық қалдықтарға теңестірілген) 20,2 %, 10,5 % – көше қоқысы, 2,2 % – нарықтық қалдықтар.

Хвостохранилище в отработанном Николаевском карьере, площадь территории составляет 1,740 км2.
Статус – эксплуатируется. Находится под управлением предприятия. Текущее состояние – соответствует проекту. Проектная мощность 3 286,196 тыс. м3.
ТБО
По данным Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, ежегодно в Казахстане образуется около 4,5 млн. тонн ТБО.
В 2023 году по данным Бюро национальной статистики АСПР РК образовано 4,1 млн. тонн, из них доля переработанных и утилизированных ТБО составила 23,9 % [4]. Основная доля приходится на отходы домашних хозяйств (65,6 %), 20,2 % составили отходы производства (приравненные к бытовым), 10,5 % – уличный мусор, 2,2 % – рыночные отходы.

30,28
34
Жиыны:
11,51
14,9
18,3
21,1
25,4
23,9
"2023 жылдағы Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстарын пайдалану және қоршаған ортаның жай-күйі туралы ұлттық баяндаманың" деректері бойынша.
1.3. Қосымша операциялар
Қосымша операцияларға қалдықтарды сұрыптау және өңдеу жатады.
Қалдықтарды сұрыптау деп бөлек немесе қалдықтарды жинап әкеткенге дейін, жинап әкету процесінде және (немесе) қалдықтарға қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операциялар жасалатын объектілерде жүргізілетін, қалдықтарды түрлері және (немесе) фракциялары) бойынша бөлу операциясы немесе қалдықтарды компоненттері бойынша сұрыптау түсініледі.
Әлемде қалдықтарды кәдеге жаратудың тиімді жолдары бар, бірақ бұл проблема әлде де ең күрделі мәселелердің бірі болып тұр. Күн сайын сұрыптау желілеріне тонналаған қалдықтар келіп түседі және бұл тұрақты әрі үздіксіз процесс. Егер қалдықтарды сұрыптап, одан қайта пайдалануға болатын материалдарды іріктеп алмаса, полигондарда қалдықтардың таудай үйінділері жинала береді.
Сұрыптауға қабылданатын қалдықтардың ішінде төмендегі талаптарға сай келетін барлық тұрмыстық қатты қалдықтар жарамды деп саналады:
қалдықтар пайдаланушы кәсіпорынның немесе оның қосалқы мердігерлерінің қоқыс тасығыштарымен әкелінеді;

30,28
34
Итого:
11,51
14,9
18,3
21,1
25,4
23,9
По данным Национального доклада "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год".
1.3. Вспомогательные операции
К вспомогательным операциям относятся сортировка и обработка отходов.
Под сортировкой отходов понимаются операции по разделению отходов по их видам и (или) фракциям либо разбору отходов по их компонентам, осуществляемые отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или) на объектах, где отходы подвергаются операциям по восстановлению или удалению.
Проблема утилизации отходов была и остается одной из наиболее острых в мире, несмотря на то, что уже существуют эффективные пути ее решения. Каждый день на сортировочные линии попадают тонны отходов и этот процесс постоянный и непрерывный. Если не сортировать отходы и не извлекать из них материалы, которые можно использовать повторно, на полигонах будут лежать горы отходов.
Принимаемые для сортировки отходы будут считаться приемлемыми как все ТБО, которые отвечают следующим требованиям:
отходы будут привозиться мусоровозами эксплуатирующего предприятия или его субподрядчиками;

қалдықтардың температурасы ауа температурасынан 10 градусқа жоғары болмайды, өртеніп жатпайды немесе олардың ылғалдылығы 65 %-дан аспайды;
қалдықтар адамдарға, техникаға немесе ортаға қауіп төндірмейді;
қолда бар құралдармен бұзу мүмкін емес тығыздалған формада немесе блок формасында болмайды;
қалдықтар ТҚҚ полигоны үшін жарамсыз зияндылық класына жатпайды. ТҚҚ полигонының персоналы күдіктенген жағдайда, оған мән-жайлар анықталғанға дейін қоқыс тасығыштың қоқысын төктірмеуге рұқсат етіледі.
Өндірістік процестің технологиялық схемасында төмендегідей кешен көзделеді:
ТҚҚ-ны полигонға қабылдау, еспке алу және кірме қадағалау жүргізу;
ТҚҚ-ны қоқысты сұрыптау кешеніне қабылдау, қоқысты сұрыптау және және тұрмыстық қатты қалдықтардың жалпы массасынан пайдалы фракцияларды одан әрі қайталама шикізат ретінде пайдалану үшін бөліп алу;
ТҚҚ-ны көму картасына орналастыру, ТҚҚ-ны тығыздау және ТҚҚ-ны инертті топырақ қабатымен оқшаулау.
Өлшенген ТҚҚ сұрыптау желісіне келіп түседі. Қоқыс қолмен сұрыпталады. Сұрыптау тереңдігі кемінде 80 %.
Көбінесе сұрыптау қажетті жабдықпен жабдықталған және ТҚҚ-ның жалпы массасынан пайдалы фракцияларды бөліп алуға мүмкіндіктер жасалған қоқыс сұрыптау кешендерінде жүргізіледі. Қағаз, полимер, металл, шыны қалдықтар сұрыпталған соң қапталып, қайта өңдеу пункттеріне жіберіледі. Сұрыпталып, тығыз бумаларға сығымдалған қалдықтар қалдық емес - қайталама шикізат, оны жаңа бұйымдарды шығару үшін пайдалануға болады. Қайта өңделген қалдықтарды белгілі бір қасиеттеріне қарай жергілікті шағын өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия көзі ретінде де пайдалануға болады. Бөлінбейтін қалдықтар полигонға көмілуі тиіс.
Сұрыпталған ТҚҚ қалдықтары ("қалдықтар") брикеттерге сығымдалып, қайталама шикізат ретінде немесе одан әрі бөгде ұйымдарға карталарға көмуге беру мақсатында "қалдықтарды" жинайтын участокқа жіберіледі. Одан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтар карталарға көмуге жіберіледі.
Нақты қоқыс сұрыптау кешеніндегі жабдықтың қандай болатыны бірнеше факторларға байланысты:
болжамды қуаты мен бір жылдағы ТҚҚ көлемі;
кәсіпорынға келіп түсетін қоқыстың ерекшеліктері (ТҚҚ, макулатура, металл сынығы, пластик және т.б.);
кешеннің орналасуы;
қызметкерлердің саны.
Дұрыс есептеу қоқыс сұрыптау кешенін әрі қарай пайдалануға жарамды пайдалы фракцияларды барынша көбірек бөліп алуға мүмкіндік беретін қайта өңдеуге арналған құраушылармен жабдықтауға мүмкіндік береді.
Қалдықтарды сұрыптаудың негізгі міндеттері - полигондарға түсетін жүктемені азайту, қоршаған ортаға ыдырайтын немесе жағылатын қалдықтардың зиянды әсерін азайту және қайталама шикізатты қайта пайдалану мүмкіндігі, сол арқылы табиғи ресурстарды үнемдеу.
Қалдықтарды қайта өңдеу деп әрі қарай басқаруды жеңілдету мақсатында қалдықтарға олардың сипаттамасын өзгертетін физикалық, термиялық, химиялық немесе биологиялық әсерлер жасалатын және жинау процесінде және (немесе) қалдықтарға қалпына келтіру немесе кәдеге жарату бойынша операциялар жасалатын объектілердегі операциялар түсініледі.
Қалдықтарды өңдеу қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту үшін оларды кәдеге жарату немесе көму алдында жүргізіледі.

их температура не будет на 10 градусов выше температуры воздуха, не будут в состоянии горения или их влажность будет не более 65 %;
они не будут представлять риска для людей, техники или для среды;
не будут в компактной форме или в форме блоков, которые невозможно будет разбить имеющимися средствами;
они не будут входить в класс вредности, неприемлемой для полигона ТБО. В случае сомнения со стороны персонала полигона ТБО разрешается не разгружать мусоровоз до выяснения обстоятельств.
Технологическая схема производственного процесса предусматривает следующий комплекс:
прием ТБО на полигон, осуществление учета и входного контроля;
прием ТБО на мусоросортировочном комплексе, сортировка мусора и выделения полезных фракций из общей массы ТБО для их дальнейшего использования в качестве вторичного сырья;
захоронение ТБО на карте захоронения, уплотнение ТБО и изоляция ТБО слоем инертного грунта.
Прошедшие взвешивание ТБО поступают на сортировочную линию. Сортировка осуществляется вручную. Глубина сортировки не менее 80 %.
Зачастую сортировка осуществляется на мусоросортировочных комплексах, которые оснащены необходимым оборудованием и возможностями для выделения полезных фракций из общей массы ТБО. Бумажные, полимерные, металлические, стеклянные отходы после сортировки упаковываются и отправляются в пункты вторичной обработки. Отсортированные и спрессованные в плотные кипы отходы – это уже не отходы, а вторсырье, которое может быть использовано для производства новых изделий. Отходы после переработки, при определенных свойствах, могут быть использованы также как источник энергии для местных малых промышленных предприятий. Неизвлекаемые остатки подлежат захоронению на полигоне.
Остатки сортировки ТБО ("хвосты") прессуются в брикеты и направляются на участок складирования "хвостов" с целью возможной дальнейшей передачи сторонним организациям в качестве вторсырья или на захоронение на картах. Непригодные для дальнейшего использования остатки направляются на захоронение на карты.
Каким будет оборудование на конкретном мусоросортировочном комплексе, будет зависеть от нескольких факторов:
предполагаемая мощность и объемы ТБО в год;
особенности поступающего на предприятие мусора (ТБО, макулатура, металлолом, пластик и т.д.);
расположение комплекса;
количество сотрудников.
Правильный расчет позволит укомплектовать мусоросортировочный комплекс такими составляющими для переработки, которые дадут возможность выделять максимум полезных фракций, пригодных для дальнейшего использования.
Основными задачами сортировки отходов являются снижение нагрузки на полигоны, снижение вредного воздействия разлагающегося или сжигаемого отхода на окружающую среду и возможность использовать вторичное сырье повторно, экономя тем самым природные ресурсы.
Под обработкой отходов понимаются операции, в процессе которых отходы подвергаются физическим, термическим, химическим или биологическим воздействиям, изменяющим характеристики отходов, в целях облегчения дальнейшего управления ими. Такие операции осуществляются отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или) на объектах, где отходы подвергаются операциям по восстановлению или удалению.
Обработка отходов производится перед их утилизацией или захоронением для снижения вредного воздействия на охрану окружающей среды.

1.4. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын көмудің экологиялық аспектілері
Өндіріс және тұтыну қалдықтарын көму кезіндегі негізгі экологиялық аспектілерге төмендегілерді жатқызуға болады:
полигон салу үшін жер ресурстарын немесе жер учаскесін алып қою;
қоршаған ортаға қауіпті заттармен жұмыс істеу;
ластағыш заттардың геологиялық ортаға: жерасты су объектілеріне, тау жынысына, топыраққа түсуі;
жерүсті су объектілеріне және оған жақын маңдағы аумақтарға ластағыш заттардың түсуі;
атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындылары;
өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне жанама әсер ету;
өрт қауіптілігі (өрт қауіпті қасиеттері бар немесе сақтау кезінде өрт қауіпті заттар бөлетін қалдықтар үшін);
қоршаған ортаның биологиялық ластануы (биологиялық ыдырайтын қалдықтарды, оның ішінде ТҚҚ құрамындағы тамақ өнімдерінің қалдықтарын, тамақ өнімдерін өндіру қалдықтарын орналастыру кезінде).
Қалдықтар полигондарын пайдаланғаннан кейінгі кезеңде негізгі экологиялық проблемаларға: атмосфералық ауаға әсерін, жерасты және жерүсті су объектілеріне әсерін жатқызуға болады.
1.4.1. Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың шығарындылары
Полигондарға көмілген тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтардың қалың қабатында микрофлораның әсерінен қалдықтардың органикалық құраушылары ыдырайтын биотермиялық анаэробты процесс жүреді.
Өнеркәсіптік қалдықтарда биологиялық процестер нәтижесінде ғана емес, сондай-ақ әсіресе, егер қалдықтарда органикалық заттардың, қышқылдардың, сілтілер мен тотықтырғыштардың, коррозияға бейім құрамында металл бар қосылыстардың қалдықтары болса, қалдықтар компоненттері арасындағы химиялық реакциялар нәтижесінде де газ бөлінуі мүмкін.
Бұл процестің ақырғы өнімі - негізгі көлемдік массасын метан және көміртек диоксиді құрайтын биогаз болып табылады. Биогаздың құрамында аталған компоненттерге қоса су буы, көміртек оксиді, азот оксиді, аммиак, көмірсутек, күкіртсутек, фенол және адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсер ететін басқа қоспалар аздаған мөлшерде болады.
Биогаздың сандық және сапалық құрамы көптеген факторларға, оның ішінде полигон орналасқан жердің климаттық және геологиялық жағдайларына, әкелінетін қалдықтардың морфологиялық және химиялық құрамына, қалдықтарды жинау жағдайларына (көму ауданы, көлемі, тереңдігі), қалдықтардың ылғалдылығына, тығыздығына және т.б. байланысты болады және әрбір нақты жағдайда, бірақ полигон пайдаланыла бастаған уақыттан екі жыл өткен соң нақтылауды қажет етеді.
Қалдықтарды көмудің жалпыға ортақ қабылданған технологиясында әкелінетін қалдықтарды жоспарлау және сығымдау, сондай-ақ қалдықтардың жұмыс қабаттарын топырақпен немесе инертті материалмен тұрақты оқшаулау көзделеді. Бастапқы кезеңде (бір жылға жуық) қалдықтардың ыдырау процесі қуыс жерлердегі және атмосферадан кіретін ауадағы оттегінің есебінен қалдықтардың беткі қабатында жүретін тотығу сипатында болады. Содан кейін қалдықтардың табиғи және механикалық тығыздалуына және олардың топырақпен оқшаулануына қарай микрофлора әсерінен қалдықтардың органикалық құрамдас бөлігінің биотермиялық анаэробтық ыдырауының түпкілікті өнімі болып табылатын биогаз түзілетін анаэробтық процестер күшейеді.
Биогаз қалдықтардың қалың қабаты және топырақтың оқшаулағыш қабаттары арқылы атмосфераға жайылып, оны ластайды. Егер жинау жағдайлары өзгертілмесе, анаэробтық ыдырау процесі меншікті көлемі бойынша іс жүзінде газ құрамы бірдей биогаз бөле отырып (қалдықтардың морфологиялық құрамы тұрақты болғанда) тұрақтандырылады.
Полигондарда қатты қалдықтардың органикалық құрамдас бөлігінің ыдырау процесінің бес фазасы бар:
бірінші фаза – аэробты ыдырау;
екінші фаза – метан бөлінбейтін (қышқылды іру) анаэробты ыдырау;
үшінші фаза – метан тұрақсыз бөлінетін (аралас іру) анаэробты ыдырау;
төртінші фаза – метанның тұрақты бөлінуі арқылы анаэробты ыдырау;
бесінші фаза - анаэробты процестердің бәсеңдеуі.

1.4. Экологические аспекты захоронения отходов производства и потребления
К основным экологическим аспектам при захоронении отходов производства и потребления могут относиться:
изъятие земельных ресурсов или участков недр под строительство полигонов;
обращение с веществами опасными для окружающей среды;
поступление загрязняющих веществ в геологическую среду: подземные водные объекты, горные породы, почвы;
поступление загрязняющих веществ в поверхностные водные объекты и на близлежащие территории;
выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух;
опосредованное воздействие на растительный и животный мир;
пожароопасность (для отходов, обладающих пожароопасными свойствами, или выделяющими пожароопасные вещества при хранении);
биологическое загрязнение окружающей среды (при захоронении биоразлагаемых отходов, в том числе отходов пищевых продуктов в составе ТБО, отходов производства пищевой продукции).
В постэксплуатационный период полигонов отходов к основным экологическим проблемам могут относиться: воздействие на атмосферный воздух, подземные и поверхностные водные объекты.
1.4.1. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
В толще твердых бытовых и промышленных отходов, захороненных на полигонах, под воздействием микрофлоры происходит биотермический анаэробный процесс распада органической составляющей отходов.
В случае промышленных отходов образование газов может происходить не только в результате биологических процессов, но также в результате химических реакций между компонентами отходов, особенно если отходы содержат остатки органических веществ, кислоты, щелочи и окислители, металлсодержащие соединения, склонные к коррозии.
Конечным продуктом является биогаз, основную объемную массу которого составляют метан и диоксид углерода. Наряду с названными компонентами биогаз содержит пары воды, оксид углерода, оксиды азота, аммиак, углеводороды, сероводород, фенол и в незначительных количествах другие примеси, обладающие вредным для здоровья человека и окружающей среды воздействием.
Количественный и качественный состав биогаза зависит от многих факторов, в том числе, от климатических и геологических условий места расположения полигона, морфологического и химического состава завозимых отходов, условий складирования (площадь, объем, глубина захоронения), влажности отходов, их плотности и т.д., и подлежит уточнению в каждом конкретном случае, но не ранее двух лет с начала эксплуатации полигона.
По общепринятой технологии захоронения отходов предусматривается планировка и уплотнение завозимых отходов, а также регулярная изоляция грунтом или инертным материалом рабочих слоев отходов. В начальный период (около года) процесс разложения отходов носит характер их окисления, происходящего в верхних слоях отходов, за счет кислорода воздуха, содержащегося в пустотах и проникающего из атмосферы. Затем по мере естественного и механического уплотнения отходов и изолирования их грунтом усиливаются анаэробные процессы с образованием биогаза, являющегося конечным продуктом биотермического анаэробного распада органической составляющей отходов под воздействием микрофлоры.
Биогаз через толщу отходов и изолирующих слоев грунта выделяется в атмосферу, загрязняя ее. Если условия складирования не изменяются, процесс анаэробного разложения стабилизируется с постоянным по удельному объему выделением биогаза практически одного газового состава (при стабильности морфологического состава отходов).
Различают пять фаз процесса распада органической составляющей твердых отходов на полигонах:
первая фаза – аэробное разложение;
вторая фаза – анаэробное разложение без выделения метана (кислое брожение);
третья фаза – анаэробное разложение с непостоянным выделением метана (смешанное брожение);
четвертая фаза – анаэробное разложение с постоянным выделением метана;
пятая фаза – затухание анаэробных процессов.

Бірінші және екінші фазалар қалдықтарды орналастырғаннан кейін алғашқы 20-40 күнде өтеді, үшінші фазаның ұзақтығы – 700 күнге дейін. Төртінші фазаның ұзақтығы - жергілікті климаттық жағдайлармен айқындалады және егер жинау жағдайлары өзгертілмесе, ҚР әртүрлі өңірлері үшін 10 жылдан (оңтүстікте) 50 жылға (солтүстікте) дейінгі аралықта өтеді.
Метан тұрақты түрде бөлінетін және биогаз барынша көп шығарылатын қалдықтардың анаэробты ыдырауы кезеңінде (төртінші фаза) жалпы биогаз мөлшерінің 80 %-ы бөлінеді. Қалған 20 %-ы ыдырау өнімдерінің түзілуіне полигондағы қалдықтардың бір бөлігі ғана қатысатын кезеңдерде, алғашқы үш фазада және (қалдықтардың жоғарғы қабаттары және микроорганизмдер баяу ыдырайтын органиканың бір бөлігі) соңғы фазада бөлінеді.
Осы фазаларда бөлінетін шығарындылардың сандық және сапалық құрамы қандай да бір нақты полигонды тексеру кезінде анықталатын қалдықтардың құрамына байланысты. Сондықтан биогаз шығарындыларын есептеуді газ бөліну процесінің қалдықтар көмілген соң орташа есеппен екі жылдан кейін тұрақтандырылатынын ескере отырып, биогаз барынша көп бөлінген кезде (төртінші фаза) қалдықтардың ыдырау процесі тұрақтандырылған жағдайда жүргізген орынды. Осы фазада биогаздың 80 %-ы бөлінеді. Ал қалған 20 % шығарындылар талдауда анықталатын биогаз компоненттерінің концентрациясымен (биогаздың іріктелген сынамаларын талдаған кезде, қандай да бір компоненттің жалпы анықталатын концентрациясының қанша бөлігі аралас іруде, ал қаншасы – тұрақты түрде метан бөлінетін анаэробты ыдырауда пайда болатынын дифференциациялау мүмкін емес) ескеріледі. Қалдықтардың минералдану процесі бірінші жылы - 12 см, екінші жылы - 21 см, үшінші жылы - 27 см және т.б. жүреді.
Ластағыш заттардың атмосфералық ауаға шығарылатын шығарындыларын болдырмау және барынша азайту үшін қалдықтар полигонын пайдаланған кезеңде және оны пайдаланудан шығарғаннан кейін төмендегідей атмосфераға шығарылатын шығарындылармен жұмыс істеу тәсілдері қолданылады:
қалдықтардың қасиеттерін тұрақтандыруға бағытталған қалдықтарды көмуге дайындау;
қалдықтарды көму объектісінің ауқымында пайда болған газды жинау және оны атмосфераға сейілту;
қалдықтарды көму объектісінің ауқымында пайда болған газды жинау және оны (ашық/жабық алау жүйелерін немесе мамандандырылған термиялық залалсыздандыру қондырғыларын пайдалана отырып) жағу;
қалдықтарды көму объектісінің ауқымында пайда болған газды жинау және оны (энергетикалық қондырғыда) пайдалану;
қалдықтарды көму объектісінің ауқымында пайда болған газды жинау және оны биосүзгілеу;
шаңды басу әдістерін қолдану;
орналастырылған қалдықтардың үстіңгі беткейінен шаң шығуына және ластағыш заттардың булануына қарсы басқа шараларды қолдану.
Сондай-ақ қалдықтар полигонында ластағыш заттардың шығарындылары автокөлік, жол техникасы және қазандықтар (егер бар болса) жұмыс істеп тұрған кезде, қауіпті қалдықтарды көму картасында үйінді үю жұмыстары кезінде, қауіпті қалдықтарды көму картасындағы қалдықтарды тасымалдау, орнын ауыстыру жұмыстары кезінде пайда болады. Үйінді үю және тасымалдау жұмыстарының нәтижесінде атмосфераға 70 – 20 % кремний қостотығының бейорганикалық шаңы бөлінеді. Полигонның әртүрлі учаскелерінде қалдықтардың өртенуі апаттық шығарындылар ретінде қарастырылады.
Тау-кен өнеркәсібі қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінен, энергетикалық металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінен шығатын ластағыш заттардың шығарындыларының негізгі үлесін бейорганикалық шаң: 70-20 % кремний қостотығы құрайды (қышқақ, цемент, цемент өндірісінің шаңы - балшық, саз тақтатас, домна қожы, құм, клинкер, күл, шақпақтас, қазақстандық кен орындарының көмір күлі).
Атмосфералық ауаны қорғау және қызмет көрсетуші персоналды қалыпты жұмыс жағдайымен қамтамасыз ету мақсатында ластағыш заттардың шығарындыларын азайту бойынша шаралар қабылдау қажет. Шығарындыларды азайту жөніндегі шараларды орындау кезінде:
кешендегі атмосфералық ауаның жай-күйін көзбен шолып және аспаптық бақылау;
өндірістің технологиялық регламентінің дәл сақталуын бақылау;
жылдамдатылған режимдегі жабдықтың жұмысын барынша азайту;
технологиялық жабдықтың жұмысын бөліп жайғастыру;
шаң шығаратын қалдықтарды тасымалдау кезінде машина шанағын тентпен жабу;
жылына кемінде бір рет уыттылығын тексеру үшін ІЖҚ-ның пайдаланылған газдарын бақылай отырып, машиналарға, механизмдерге және автокөліктерге техникалық байқау және профилактикалық жөндеу жүргізу;
бірыңғай үздіксіз технологиялық процеске қатысатын техника мен жабдықтың жұмыс уақытын топтастыру;
кәсіпорынның өндірістік қызметінде пайда болатын әрбір қалдыққа контейнерлер орнатуды қамтитын өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытша сақтау орындарын абаттандыру;
көлік қозғалысын регламенттелген алаңішілік жолдар бойынша ғана жүзеге асыру;
қалдықтарды тиеп-түсіру кезінде шаңды азайту мақсатында сулау ұсынылады.

Первая и вторая фазы имеют место в первые 20 – 40 дней с момента укладки отходов, продолжительность протекания третьей фазы – до 700 дней. Длительность четвертой фазы определяется местными климатическими условиями и для различных регионов РК колеблется в интервале от 10 (на юге) до 50 лет (на севере), если условия складирования не изменяются.
За период анаэробного разложения отходов с постоянным выделением метана и максимальным выходом биогаза (четвертая фаза) генерируется около 80 % от общего количества биогаза. Остальные 20 % приходятся на первые три и конечную фазы, в периоды которых в образовании продуктов разложения принимают участие только часть находящихся на полигоне отходов (верхние слои отходов и медленно разлагаемая микроорганизмами часть органики).
Количественный и качественный состав выбросов, приходящихся на эти фазы, зависит от состава отходов, определяемого при обследовании того или иного конкретного полигона. Поэтому расчет выбросов биогаза целесообразно проводить для условий стабилизированного процесса разложения отходов при максимальном выходе биогаза (четвертая фаза) с учетом того, что стабилизация процесса газовыделения наступает в среднем через два года после захоронения отходов. На эту фазу приходится 80 % выделяемого биогаза. А остальные 20 % выбросов учитываются концентрациями компонентов биогаза, определяемыми анализами (при анализах отобранных проб биогаза не представляется возможным дифференцировать, какая часть из общей определяемой концентрации того или иного компонента создается при смешанном брожении, а какая – при анаэробном разложении с постоянным выделением метана). Процесс минерализации отходов происходит в течение первого года – на 12 см, второго года – на 21 см, третьего года – на 27 см и т.д. Поступление биогаза с поверхности полигона в атмосферный воздух идет равномерно, без заметных колебаний его количественных и качественных характеристик.
Для предотвращения и минимизации выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух на этапе эксплуатации полигонов отходов и после вывода его из эксплуатации применяются следующие способы обращения с выбросами в атмосферу:
подготовка отходов к захоронению, направленная на стабилизацию свойств отходов;
сбор газа, образующегося в теле объектов захоронения отходов и его рассеивание в атмосфере;
сбор газа, образующегося в теле полигонов отходов, и его сжигание (с использованием открытых/закрытых факельных систем или специализированных установок термического обезвреживания);
сбор газа, образующегося в теле полигонов отходов, и его использование (на энергетической установке);
сбор газа, образующегося в теле полигонов отходов, и его биофильтрация;
применение методов пылеподавления;
применение других мер против пыления и испарения с поверхности размещенных отходов загрязняющих веществ.
Также на полигонах отходов выбросы загрязняющих веществ образуются при работе автотранспортной и дорожной техники и котельных (при их наличии), насыпные работы на карте захоронения опасных отходов, транспортные работы на карте захоронения опасных отходов, перемещение отходов. В результате насыпных и транспортных работ в атмосферу выделяется пыль неорганическая 70 – 20 % двуокиси кремния. Возгорание отходов на разных участках полигона рассматривается как аварийные выбросы.
От объектов долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности, объектов долгосрочного хранения отходов энергетических металлургических и химико-металлургических производств основную долю выбросов загрязнющих веществ составляет пыль неорганическая: 70-20 % двуокиси кремния (шамот, цемент, пыль цементного производства - глина, глинистый сланец, доменный шлак, песок, клинкер, зола, кремнезем, зола углей казахстанских месторождений).
С целью охраны атмосферного воздуха и обеспечения нормальных условий работы обслуживающего персонала необходимо принять меры по уменьшению выбросов загрязняющих веществ. При выполнении мероприятий по сокращению выбросов рекомендуется:
визуальный и инструментальный контроль за состоянием атмосферного воздуха на комплексе;
контроль за точным соблюдением технологического регламента производства;
минимизация работы оборудования на форсированном режиме;
рассредоточение работы технологического оборудования;
укрытие кузова машин тентами при перевозке пылящих отходов;
проведение технического осмотра и профилактических ремонтов машин, механизмов и автотранспорта, с контролем выхлопов ДВС для проверки токсичности не реже одного раза в год;
сосредоточение во времени работы техники и оборудования, участвующих в едином непрерывном технологическом процессе;
благоустройство мест временного хранения отходов производства и потребления, включающая в себя установку контейнеров на каждый отход, образующий в производственной деятельности предприятия;
осуществление движения транспорта только по регламентированным внутриплощадочным дорогам;
с целью уменьшения пылеподавления проведение орошения при разгрузке отходов.

1.4.2. Жерасты және жерүсті суларына әсері, ластағыш заттардың төгінділері
Қалдықтарды көму полигондарында ағынды сулардың бірнеше түрі:
қалдықтарды көму учаскелерінде атмосфералық жауын-шашынның суы, сорғыған су мен қалдықтардың биохимиялық ыдырау процесінен бөлінген сулардың нәтижесінде сүзілген су;
шаруашылық аймақ аумағында – беттік ағым мен шаруашылық-тұрмыстық ақаба сулар пайда болады.
Қалдықтарды көму аумағынан ластанулардың таралуының басты жолдарының бірі нөсер жаңбыр кезінде аумақтан ағып шығатын жерүсті ағындары, әсіресе сүзінді болып табылады.
Қалдықтар полигонының аумағында жауын мен қар түріндегі жауын-шашын нәтижесінде, сонымен қатар органиканың тотығуы нәтижесінде өте уытты қасиеттері бар ағынды сұйықтық жиналады. Бұл сұйықтықты сүзінді деп атайды. Сүзіндінің уыттылығы тұрмыстық қалдықтармен бірге полигонға медициналық, өнеркәсіптік, биологиялық және басқа да қалдықтардың шығарылатынына байланысты.
Сулы горизонтқа қосылған сүзінді (әсіресе полигонның су өткізбейтін табаны болмаған кезде) жерасты суларын ішуге жарамсыз қылады.
ТҚҚ полигондарының сүзіндісін тазарту міндеті экологиялық бағыттармен қатарлас бірінші кезекте тұрады, себебі полигонның сорғыған суларының құрамында органикалық және минералдық сипаттағы ластағыштардың, ауыр металдардың концентрациясы жоғары, тізбесі ауқымды ластағыш қосылыстар бар.
Мамандар ТҚҚ полигондарында жиналатын сүзіндінің 3 негізгі көзін бөліп көрсетеді:
полигондағы қалдықтарға сіңген, қалдық массивінің үстіңгі қабатымен жанасатын атмосфералық жауын-шашын (жиналатын сүзіндінің негізгі көзі);
қалдықтардың жекелеген түрлерінің бастапқы ылғалдылығы;
қалдықтардың органикалық құраушыларының анаэробтық ыдырауы кезінде су жиналуымен бірге жүретін, биохимиялық процестердің нәтижесінде қалдықтардың қалың қабатынан бөлінетін ылғал.
ТҚҚ сорғыған сулары қатты ластанған сарқынды суларға жатады, құрамында (ШРК-ден жүз есе асатын) уытты органикалық және бейорганикалық заттар өте көп болады, құрамында ыдыраған органикалық қосылыстардың көптеген компоненттері - қалдықтардың компоненттерінің ыдырау процестерінің аралық және түпкілікті өнімдері болады, мұның өзін сүзінді судың қарақошқыл түсі мен жағымсыз иісі білдіреді. Мұндай сүзінділердің құрамында тотығуы қиын биологиялық органика, мысалы, галогенорганикалық қосылыстар (ГОҚ), азотқұрамдас органикалық кешендер болады, осының салдарынан оттекті химиялық тұтыну көрсеткіші (ОХТ) аса жоғары болады, ол 40000 мг О2/л дейін жетуі мүмкін. Олардың санитариялық-эпидемиологиялық қауіптілігін құрамындағы патогендік микроорганизмдер күшейтеді.
Көптеген зерттеулер полигондардың сорғыған суларының химиялық және микробиологиялық құрамы және олардың мөлшері бірқатар факторларға: гидрогеологиялық, климаттық, топографиялық факторларға, қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиясына, биохимиялық деструкциясына және полигонның өмірлік циклі кезеңдеріне, қалдықтарды қоймалау, алдын ала өңдеу жағдайларына және т.б. байланысты екенін көрсетті. ТҚҚ полигондарының мынадай негізгі кезеңдерден: пайдалану, рекультивациялық, пострекультивациялық, ассимиляциялық кезеңдерден тұратын тұтас өмірлік циклінде сорғыған сулар жерүсті және жерасты суларын ластау көзі болып табылады.

1.4.2. Воздействие на подземные и поверхностные воды, сбросы загрязняющих веществ
На полигонах захоронения отходов образуются несколько видов сточных вод:
на участках захоронения отходов в результате инфильтрации атмосферных осадков, выделения отжимной воды и биохимических процессов разложения отходов образуются фильтрационные воды;
на территории хозяйственной зоны – поверхностный сток и хозяйственно-бытовые воды.
Одним из главных путей распространения загрязнений с территории захоронения отходов являются поверхностные воды, стекающие с территории во время сильных дождей, и особенно фильтрат.
В теле полигона отходов в результате осадков в виде дождя и снега, а также в результате окисления органики формируется сточная жидкость с чрезвычайно токсичными свойствами. Эту жидкость принято называть фильтратом. Токсичность фильтрата обусловлена тем обстоятельством, что среди бытовых (коммунальных) отходов на полигон попадают медицинские, промышленные, биологические и другие виды отходов.
Попадая в водоносные горизонты (особенно при отсутствии водонепроницаемого основания полигона), фильтрат превращает подземные воды, не пригодные для питьевых целей.
На первый план в ряду экологических направлений выдвигается задача очистки фильтрата полигонов ТБО, так как дренажные стоки полигонов обладают повышенными концентрациями загрязнений органического и минерального характера, тяжелых металлов, в целом, содержат наиболее обширный перечень загрязняющих соединений.
Специалисты выделяют три основных источника образования фильтрата на полигонах ТБО:
атмосферные осадки, инфильтрующиеся через тело полигона, контактирующие с поверхностью массива отходов (основной источник образования фильтрата);
исходная влажность отдельных видов отходов;
влага, выделяющаяся из толщи отходов в результате биохимических процессов, сопровождающихся образованием воды при анаэробном разложении их органической составляющей.
Дренажные воды полигонов ТБО относятся к высокозагрязненным сточным водам, характеризуются высоким (в сотни раз превышающим ПДК) содержанием токсичных органических и неорганических веществ, содержат многочисленные компоненты распада органических соединений - промежуточные и конечные продукты процессов разложения компонентов отходов, что определяет темно-коричневый цвет и неприятный запах фильтратных вод. Такие фильтраты содержат биологически трудноокисляемую органику, например галогенорганические соединения (ГОС), азотсодержащие органические комплексы, вследствие чего обладают весьма высокими значениями показателя химического потребления кислорода (ХПК), который может достигать до 40000 мг О2/л. Их санитарно-эпидемиологическая опасность, усугубляется содержанием патогенных микроорганизмов.
Многочисленные исследования, показали, что химический и микробиологический состав дренажных вод полигонов и их объем зависят от ряда факторов: гидрогеологических, климатических, топографических, морфологии ТБО, этапа биохимической деструкции и жизненного цикла полигона, условий складирования, предварительной обработки отходов и др. На протяжении всего жизненного цикла полигона ТБО, состоящего из следующих основных этапов: эксплуатационного, рекультивационного, пострекультивационного, ассимиляционного – дренажные воды являются источником загрязнения поверхностных и подземных вод.

Сәйкестендірілген органикалық қосылыстардың арасында төмен молекулалы қышқылдардың көп болуы тұрмыстық қалдықтардың қалың қабатының қатты және сұйық фазаларында органикалық заттардың аэробты деструкциясы тез жүретінін көрсетеді. Қалдық массасынан металл қосылыстарын сілтісіздендіру және шаймалау процестері жүреді. Металл иондарының сүзіндіге ауысуы аэробты, сол сияқты анаэробты жағдайда 0,1 % көп болмайды, бұл ретте металл иондарының сорғыған сулардағы концентрациясы олардың ТҚҚ құрамындағы бастапқы мөлшеріне байланысты 80 мг/л бастап 20 мкг/л дейінгі шекте өзгеруі мүмкін.
Сүзіндінің негізгі компоненттерін мынадай төрт класқа біріктіруге болады:
негізгі элементтер мен иондар: кальций, магний, темір, натрий, аммоний, карбонат, сульфат, хлорид:
шашыранды металдар: марганец, хром, никель, қорғасын, кадмий;
мөлшері әдетте жалпы органикалық көміртекпен (ЖОК) және ОХТ-мен өлшенетін әртүрлі химиялық қосылыстар, фенол сияқты жекелеген органикалық заттар;
микроағзалар.
Қалдықтардың ылғалдылығына және климаттық жағдайларға байланысты сүзілген (сорғыған) судың көлемі әдетте жиналатын қалдықтардың массасының 25 – 50 % құрайды. Сорғыған сулардың басқа ағынды сулардан маңызды ерекшелігі атмосфералық жауын-шашынның деңгейінің маусымдық ауытқулары есебінен жыл бойы әркелкі мөлшерде жиналуы болып табылады. Ең көп мөлшердегі сүзінді тасқынды және күзгі кезеңдерде жиналады.
Уытты қосылыстармен ластанған сүзіндіні жерүсті су объектісіне мұқият және көп сатылы тазартудан өткізбей ағызуға болмайды.
Қоқыс үйіндісінен сорғып шыққан сүзіндіні бастапқы (қышқыл) сатыға тән сипаттағы "жаңа шыққан сүзінді" деп және қалдықтардың биодеструкциясы процестерін тұрақтандыру кезеңінде жиналған "ескі сүзінді" деп жіктеуге болады. Қалдықтарға сіңген судың құрамындағы ластанулар ТҚҚ құрамындағы заттардың іру фазасында анықталады және оларды полигонда сақтау уақытына байланысты болады. АҚШ және Батыс Еуропа елдерінің көптеген полигондарын зерттеу нәтижелері бойынша алынған сүзіндінің типтік химиялық құрамы 1.11- кестеде берілген.
1.11-кесте. Сүзіндінің типтік химиялық құрамы
Р/с №
Химиялық элемент
Құрамы, мг/л
Химиялық элемент
Құрамы, мг/л
1
Темір
(200÷1700)
Сера
(25÷500)
2
Мырыш
(1÷135)
Хлор
(100÷2400)
3
Қорғасын
(5÷130)
Натрий
(100÷3800)
4
Азот
(20÷500)
Қалдықтар полигонындағы жалпы қабылданған технологияда ағынды нөсер суын жинауға арналған арықты қамтитын нөсер канализациясы және сорғытқыш канализация және тұтас полигоннан және шаруашылық аймағынан сорғыған суларды жинау жүйесі көзделеді. Барлық шаруашылық ағынды суларды жинап, мамандандырылған кәсіпорындарға шарт негізінде береді немесе кәсіпорынның өз қондырғыларында тазартады.
Жерүсті және жерасты суларының зиянды заттармен ластануын азайту мақсатында полигонды пайдаланған кезде, ластағыш компоненттердің су объектілеріне түсуін болдырмайтын шаралар кешені көзделуі тиіс.
Гидрогеологиялық зерттеулердің нәтижесінде жерасты сулары ағындарының деңгейі мен бағыттары анықталады, сонымен қатар суағарларда ұңғымалар мен гидробекеттердің бақылау желісінің пункттері орналастырылады.
Бастапқы кезеңде қалдықтар полигонын жобалау экологиялық қауіпті барынша азайту тұжырымдамасы негізінде жүргізіледі, оған сәйкес қоршаған ортаға және әсіресе су объектілеріне экологиялық жүктеме барынша азайтылуы тиіс. Ол үшін:
ТҚҚ-ға алаң таңдаған кезде физика-географиялық жағдайлардың біртұтас кешенін ескеру;
ауданның климаттық жағдайларын ескеру;
ластағыш заттардың су объектілеріне шығарылуын барынша азайту бойынша шараларды орындау;
полигонның тұтас аумағынан ластанған ағындарды жинау, оларды тазарту және бұру бойынша құрылыс кешенін көздеу;
жиналатын қалдықтардың қабаттарын оқшаулау және полигонның сыртқы қабатын қалпына келтіре отырып, сыртқы су өткізбейтін жабынын салу;
полигонның қолданылатын барлық кезеңінде қалдық массивіне тиімді газсыздандыру жүргізу;
қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізуді көздеу қажет.
ТҚҚ-ның әлеуетті әсері бар аймақта су объектілерін қорғау су өтпейтін негізгі элементі полиэтилен пленка болып табылатын топырақты-пленкалы экранның көмегімен жүргізіледі. Пленка кездейсоқ зақымданған жағдайда экранның оқшаулағыш қасиетін сақтау үшін қалыңдығы 1 м кем емес балшықты топырақ пайдаланылады.

Факт преобладания низкомолекулярных кислот среди идентифицированных органических соединений указывает на то, что в твердой и жидкой фазах толщи бытовых отходов быстро протекает аэробная деструкция органических веществ. Происходят процессы выщелачивания и вымывания соединений металлов из массы отходов. Переход ионов металлов в фильтрат, как в аэробных, так и в анаэробных условиях, составляет не более 0,1 %, при этом концентрация ионов металлов в дренажных водах может изменяться в пределах от 80 мг/л. до 20 мкг/л. в зависимости от их начального содержания в ТБО.
Основные компоненты фильтрата можно объединить в следующие четыре класса:
основные элементы и ионы: кальций, магний, железо, натрий, аммоний, карбонаты, сульфаты, хлориды;
рассеянные металлы: марганец, хром, никель, свинец, кадмий;
различные химические соединения, количество которых обычно измеряется общим органическим углеродом (ООУ) и ХПК, отдельные органические вещества, такие, как фенол;
микроорганизмы.
Объем фильтрационных (дренажных) вод в зависимости от влажности отходов и климатических условий обычно составляет 25 – 50 % от массы складируемых отходов. Существенным отличием дренажных вод от других типов сточных вод является неравномерность их накопления в течение года за счет сезонных колебаний уровня атмосферных осадков. Наибольший объем фильтрата образуется в паводковый и осенний периоды.
Загрязненный токсичными соединениями фильтрат не может быть сброшен в поверхностный водный объект без тщательной и многоступенчатой очистки.
Фильтрат, вытекающий из тела свалки, условно можно классифицировать на "молодой", характерный для начальной (кислотной) стадии, и "старый", образующийся в период стабилизации процессов биодеструкции отходов. Состав загрязнений в просачивающихся водах определяется фазой брожения веществ, содержащихся в ТБО, и существенно зависит от времени их хранения на полигонах. Типовой химический состав фильтрата, полученный по результатам исследований многих полигонов США и стран Западной Европы, приведен в табл. 1.11.
Таблица 1.11. Типовой химический состав фильтрата
№ п/п
Химический элемент
Содержание, мг/л
Химический элемент
Содержание, мг/л
1
Железо
(200÷1700)
Сера
(25÷500)
2
Цинк
(1÷135)
Хлор
(100÷2400)
3
Свинец
(5÷130)
Натрий
(100÷3800)
4
Азот
(20÷500)
Общепринятая технология на полигонах отходов предусматривает систему ливневой и дренажной канализации, включающей в себя канавы для сбора ливневых сточных вод и организация системы сбора дренажных вод со всего полигона и хозяйственной зоны. Все хозяйственные сточные воды собираются и передаются на договорной основе специализированным предприятиям или подвергаются очистке на собственных установках предприятия.
С целью уменьшения загрязнения поверхностных и подземных вод вредными веществами при эксплуатации полигона должен быть предусмотрен комплекс мер, препятствующих проникновению загрязняющих компонентов в водные объекты.
По результатам гидрогеологических исследований устанавливаются уровни и направления потоков подземных вод, а также располагаются пункты наблюдательной сети скважин и гидропостов на водостоках.
На начальном этапе проектирование полигонов отходов ведется на основе концепции минимизации экологического риска, согласно которой необходимо максимально снижать экологическую нагрузку на окружающую среду, и в частности, на водные объекты. Для этого необходимо:
при выборе площадки под ТБО учитывать весь комплекс физико-географических условий;
учитывать климатические условия района;
выполнять мероприятия по минимизации выноса загрязняющих веществ в водные объекты;
предусмотреть комплекс сооружений по сбору загрязненных стоков со всей территории полигона, их очистке и отведению;
обеспечить изоляцию слоев укладываемых отходов и устройство внешнего водозащитного покрытия полигона с рекультивацией его поверхности;
осуществлять эффективную дегазацию массива отходов на всех этапах существования полигона;
предусмотреть проведение мониторинга за состоянием окружающей среды.
Защита водных объектов в зоне потенциального влияния ТБО осуществляется с помощью грунтово-пленочного экрана, основным водоупорным элементом которого является полиэтиленовая пленка. Для сохранения изолирующих свойств экрана при случайных повреждениях пленки используется слой глинистого грунта толщиной не менее 1 м.

Экрандау тиімділігі экранның көмегімен сүзгіленбеген су мөлшерінің экран жоқ кезде болуы мүмкін мөлшеріне қатынасымен бағаланады. Экрандау тиімділігі пленканың қалыңдығы 0,2 мм болғанда 70 %-ға және пленканың қалыңдығы 1 мм болғанда 90 %-ға жетеді.
Егер экран мен оған жақын жердегі сулы горизонттың арасында қуатты табиғи геохимиялық тосқауыл болса, атап айтқанда полигонның табанында полигонның ластағыштарының жерасты суларының горизонтына шығарылуына тиімді тоқсауыл бола алатын сазды таужыныс болса, сүзіндінің жерасты суларының жағдайына теріс әсері төмендейді. Мұндай тосқауылдар бір уақытта ластанған ағындардың жалпы көлемін азайтатын сүзілуге қарсы табиғи экранның және сүзілетін ағындардың құрамындағы ластағыштардың маңызды бөлігін тұтып қалатын сорбциялық және ионалмасушы табиғи сүзгінің функциясын орындайды. Геохимиялық тосқауылдың қорғаныстық әсерін барынша арттыру үшін жерасты сулары тереңде жатқан алаңдарға басымдық беріледі.
Су объектілерін зиянды заттармен ластанудан қорғау әдетте сүзілуге қарсы қорғаныстың, яғни арнайы экранның көмегімен орындалады. Мұндай қорғаныста:
полигонда аумақты кезең-кезеңмен игеру және қалдық массивінің сыртқы қиябетіне және үстіңгі қабатына су өтпейтін жабын салу есебінен сүзінді мөлшерінің жиналуын барынша азайту;
полигоннан шыққан сүзіндіні бұруды қамтамасыз ететін жасанды тосқауыл (сүзілуге қарсы экран) және жерасты арналар жүйесін салу арқылы сүзілген ағындардың көлемін азайту;
табиғи геохимиялық тосқауылды көптеп пайдалану есебінен жасанды тосқауыл арқылы сүзгілеу жолымен су объектілеріне ағызылатын ластағыш заттардың төгінділерін азайту көзделеді.
Қалдықтарды көмуге байланысты негізгі экологиялық тәуекелдердің бірі атмосфералық жауын-шашын суы мен қалдықтардан бөлінетін сұйықтықтың жиналуы нәтижесінде пайда болатын жерасты және жерүсті суларының сүзіндімен ластануы болып табылады. Сүзіндінің құрамында кең спектрлі ластағыш заттар: ауыр металдар, биогендік элементтер, органикалық қосылыстар, оның ішінде тұрақты және уытты, сондай-ақ патогенді микроорганизмдер болады. Мұндай заттардың су объектілеріне түсуі су экожүйесін деградацияға ұшыратып, халық денсаулығына қауіп төндіруі мүмкін.
Тау-кен байыту, металлургия, химия және басқа да өндірістер қызметінің нәтижесінде уыттылығы жоғары, тұрақты және қоршаған ортаға таралу қасиетімен ерекшеленетін қауіпті қалдықтар қалыптасады.
Тау-кен металлургия өнеркәсібінің кендерін байыту процесінде құрамында ауыр металдар (мысалы, қорғасын, кадмий, сынап, күшән), сульфидтер, сондай-ақ флотациялық реагенттердің қалдықтары бар қалдықтар, шламдар мен қойыртпақтар пайда болады. Атмосфералық жауын-шашынға қосылған кезде мұндай қалдықтар еріген металдар мен сульфаттарға қаныққан қышқыл шахта суларын (acid mine drainage, AMD) түзуі мүмкін, бұл өзендер мен жерасты су қоймаларының ластануына әкеледі.
Металлургиялық өндіріс қалдықтарының (шлактар, шламдар, шаң) құрамында қорғасын, мыс, мырыш, хром қосылыстары, сондай-ақ флюстер мен технологиялық реагенттердің қалдықтары болуы мүмкін. Осындай қалдықтар арқылы судың инфильтрациялануы судың да, топырақтың да ластану қаупін туғыза отырып, қоршаған ортаға уытты иондардың шығарылуына ықпал етеді.
Химиялық қалдықтар фенолдарды, формальдегидті, аммиакты, цианидтерді, сондай-ақ қышқылды немесе сілтілі компоненттерді қоса алғанда, органикалық және бейорганикалық заттардың кең спектрін қамтиды. Осындай қалдықтарды көмген кезде пайда болатын төгінділер мен сүзіндіден, дұрыс оқшаулау жасалмаған кезде, жойылуы қиын ластанған сулардың ірі көлемдегі ошағы қалыптасуы мүмкін.
Қалдықтарды көму объектілерінде су объектілерінің ластану қаупін барынша азайту үшін негізгі функциясы полигонның табаны мен бүйір беттерін герметизациялау болып табылатын инженерлік кедергілік жүйелер қолданылады. Мұндай жүйелерде жоғары гидрооқшаулау қасиеттері бар синтетикалық материалдан жасалған геомембрана кеңінен қолданылады.
Геомембрана қорғаныс экранының негізгі элементі болып табылады және беріктігі мен пайдалану сипаттамалары бойынша полиэтилен пленка сияқты дәстүрлі материалдарға қарағанда тиімділігі жоғары. Ең жиі қолданылатын материалдар - жоғары тығыздықты полиэтилен (HDPE), төмен тығыздықты желілік полиэтилен (LLDPE), поливинилхлорид (ПВХ), сондай-ақ синтетикалық каучуктар (мысалы, EPDM).
Геомембрананың артықшылықтары:
қалдықтар мен инфильтраттың құрамындағы химиялық заттарға төзімділігі жоғары;
қолданылу мерзімі ұзақ (дұрыс салса және пайдаланса, 100 жылға дейін);
сұйықтықтар мен газдарды өткізу қабілеті төмен;
ультракүлгін сәулеге төзімді (материалдың түріне байланысты);
қауіпті және өнеркәсіптік қалдықтарға арналған полигондарды салудың халықаралық тәжірибесінде кеңінен қолданылады.
Әдетте, геомембрана көп қабатты оқшаулау жүйесінің құрамында қолданылады, оған:
тығыздалған минералды экран (саз немесе бентонит);
инфильтратты жинауға арналған дренаждық қабаттар;
қорғаныс және бөлгіш геотекстильдер;
болжамды жылыстауларға мониторинг жүргізу жүйелері кіреді.
Осылайша, геомембрананы қолдану су ресурстарының ластану ықтималдығын едәуір төмендетеді және қалдықтарды, әсіресе қауіпті қалдықтарды көму объектілерін гидрооқшаулау саласындағы ең үздік қолжетімді техника (ЕҚТ) ретінде қарастырылады.

Эффективность экранирования оценивается отношением объема предотвращенной при помощи экрана фильтрации к тому ее объему, который существовал бы в случае отсутствия экрана. Эффективность экранирования достигает 70 % при толщине пленки 0,2 мм и 90 % при пленке толщиной 1 мм.
Негативное влияние остаточной фильтрации на состояние подземных вод снижается, если между экраном и ближайшим к нему водоносным горизонтом существует достаточно мощный естественный геохимический барьер, в частности наличие в основании полигона глинистых пород, способных эффективно препятствовать выносу загрязнений полигона в горизонты подземных вод. Такой барьер одновременно выполняет функции естественного противофильтрационного экрана, уменьшающего общий объем загрязненных стоков и природного сорбционного и ионообменного фильтра, задерживающего значительную часть загрязнений из фильтрующихся через него стоков. Для максимального использования защитного эффекта геохимического барьера предпочтение отдается площадкам с глубоким залеганием подземных вод.
Защита водных объектов от загрязнения вредными веществами обычно решается при помощи противофильтрационной защиты, т.е. специальных экранов. Данная защита предусматривает:
минимизацию объемов образования фильтрата полигона за счет поэтапного освоения территории и устройства водозащитного покрытия по внешним откосам и поверхности массива отходов;
уменьшение объемов фильтрационных утечек через основание полигона за счет устройства искусственного барьера (противофильтрационного экрана) и дренажной системы, обеспечивающих отвод фильтрата с полигона;
уменьшение сброса загрязняющих веществ в водные объекты путем фильтрации через искусственный барьер за счет максимального использования естественного (природного) геохимического барьера. Одним из основных экологических рисков, связанных с захоронением отходов, является загрязнение подземных и поверхностных вод фильтратом, образующимся в результате фильтрации атмосферных осадков и жидкости, выделяющейся из отходов. Фильтрат способен содержать широкий спектр загрязняющих веществ: тяжелые металлы, биогенные элементы, органические соединения, в том числе стойкие и токсичные, а также патогенные микроорганизмы. Попадание этих веществ в водные объекты может привести к деградации водных экосистем и рискам для здоровья населения.
В результате деятельности горно-обогатительного, металлургического, химического и других производств формируются опасные отходы, отличающиеся высокой токсичностью, стойкостью и потенциальной способностью к миграции в окружающей среде.
В процессе обогащения руд горно-металлургической промышленности образуются хвосты, шламы и пульпы, содержащие тяжелые металлы (например, свинец, кадмий, ртуть, мышьяк), сульфиды, а также остатки флотационных реагентов. При контакте с атмосферными осадками такие отходы могут образовывать кислые шахтные воды (acid mine drainage, AMD), насыщенные растворенными металлами и сульфатами, что приводит к загрязнению рек и подземных водоемов.
Отходы металлургических производств (шлаки, шламы, пыли) могут содержать соединения свинца, меди, цинка, хрома, а также остатки флюсов и технологических реагентов. Инфильтрация воды через такие отходы способствует выносу токсичных ионов в окружающую среду, создавая угрозу загрязнения как вод, так и почв.
Химические отходы включают широкий спектр органических и неорганических веществ, включая фенолы, формальдегид, аммиак, цианиды, а также кислотные или щелочные компоненты. Сбросы и фильтрат от захоронения таких отходов при отсутствии надежной изоляции могут создавать крупномасштабные очаги загрязнения вод, трудно поддающиеся ликвидации.
Для минимизации риска загрязнения водных объектов на объектах захоронения отходов применяются инженерные барьерные системы, основной функцией которых является герметизация основания и боковых поверхностей полигона. Наиболее широкое распространение в таких системах получила геомембрана, представляющая собой синтетический материал с высокими гидроизоляционными свойствами.
Геомембрана служит ключевым элементом защитного экрана и значительно превосходит традиционные материалы, такие как полиэтиленовая пленка, по прочностным и эксплуатационным характеристикам. Наиболее часто применяемые материалы - это высокоплотный полиэтилен (HDPE), линейный полиэтилен низкой плотности (LLDPE), поливинилхлорид (ПВХ), а также синтетические каучуки (например, EPDM).
Преимущества геомембран включают:
высокую устойчивость к химическим веществам, содержащимся в отходах и инфильтрате;
длительный срок службы (до 100 лет при правильной укладке и эксплуатации);
низкую проницаемость для жидкостей и газов;
устойчивость к ультрафиолетовому излучению (в зависимости от типа материала);
широкое применение в международной практике строительства полигонов для опасных и промышленных отходов.
Как правило, геомембрана применяется в составе многослойной изоляционной системы, включающей:
уплотненный минеральный экран (глина или бентонит);
дренажные слои для сбора инфильтрата;
защитные и разделительные геотекстили;
системы мониторинга возможных протечек.
Таким образом, применение геомембран существенно снижает вероятность загрязнения водных ресурсов и рассматривается как наилучшая доступная техника в области гидроизоляции объектов захоронения отходов, особенно опасных.

1.4.3. Жер ресурстарына әсер ету
Қалдықтарды көмген кезде гигиеналық талаптар бұзылған жағдайда бірінші кезекте топырақ ластанады. Тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарға қоса ауыр металдар мен органикалық қосылыстар шығарылады, мұның өзі уландырғыш заттардың түйісуші ортаға, әсіресе жерасты суларына миграциясына әкелуі мүмкін.
Сондай-ақ қалдықтар полигоны қалдықтардың ыдырау процесінде уландырғыш заттар мен органикалық қосылыстардың бөлінуіне байланысты топырақ жамылғысына теріс әсер етуі мүмкін. Полигондағы қалдықтардың құрамында суға түскен кезде судың ластануына және су ресурстарының сапасын төмендетуге әкелуі мүмкін уландырғыш және қауіпті заттар болуы мүмкін. Оған қоса, қалдықтарды қайта өңдеген кезде полигонда пестицидтер, гербицидтер, ауыр металдар және басқа да қауіпті заттар сияқты шайынды заттар жиналуы мүмкін, олар топыраққа сіңіп, әрі қарай жерасты суларына, көлдерге, өзендерге және басқа да су объектілеріне шығарылуы мүмкін.
Қалдықтар полигонын салған кезде экскаваторлар мен құрылыс техникасы жұмыс істейді, мұның өзі топырақ жамылғысын бүлдіреді. Оған қоса, қалдықтармен жұмыс істеген кезде көлік құралдары мен машиналардан жанар-жағармай материалдарының төгілуі, топырақ эрозиясы және шөгінді шөгуі сияқты әсерлер болуы мүмкін. Олардың әсерін алдыңғы қатарлы құрылыс тәжірибелерінің және әсерлерді азайту бойынша тиісті шаралардың көмегімен шамалы деңгейге дейін жұмсартуға болады.
Әсерлерді азайту бойынша шараларға:
топырақтың беткі қабатын сүріп алып, бөлек үйіндіде сақтау;
көлік пен құрылыс техникасына тиісті техникалық қызмет көрсету;
отынды өткізбейтін беткейге орнатылған герметикалық резервуарларда сақтау;
көлік құралдарына сұйықтықтың ағып кетуін болдырмайтын адекватты жүйесі бар шеберханаларда техникалық қызмет көрсету, жанармай құю және тазалау;
балшықты экран сияқты эрозиядан қорғайтын тиісті шараларды қолдану жатады.
Қалдықтар полигонын пайдалану кезеңінде әлеуетті әсерлер мұнай өнімдерінің апатты төгілуі нәтижесінде топырақтың ластануымен байланысты. Әсерлерді азайту бойынша шаралар:
ЖЖМ апатты төгілген жағдайда әсерлерді барынша азайту бойынша тиісті шаралар қабылдануы тиіс (төгілудің таралуын шектеу, сорбенттерді пайдалану, механикалық тазарту, ластанған учаскелерге деградация жүргізу, ластану мониторингі, жерді қалпына келтіру);
герметикалығы тұрақты түрде тексеріліп тұруы тиіс.
Қалдықтар полигоны орналасқан аумақтың жер ресурстарын қорғау полигондардың қоршаған ортаға жасайтын теріс әсерін белгілі бір деңгейде бағалауға және азайтуға мүмкіндік беретін белгілі бір инженерлік-геологиялық, экологиялық және құрылыс шаралары кешенін орындауды білдіреді.
Топырақты және жер ресурстарын қорғау бойынша шаралар дәрежесінде топырақ құнарлылығын қалпына келтіру немесе топыраққа шығарылатын зиянды заттарды тазарту қолданылады. Жоспарлау жұмыстарын орындаған кезде кейіннен пайдалануға жарамды топырақ қабатын алдын ала сүріп алып, арнайы бөлінген жерлерге жинау қажет. Бұдан әрі бұл топырақты алаңдарды көгалдандыру жұмыстарына пайдалануға болады.
Энергия ресурстарын тұтыну
Полигондарға қалдықтарды көму кәдеге жаратудың ең көп тараған тәсілдерінің бірі болып отыр. Қалдықтарды көмуге полигонның құрылысына, сүзіндіні және қоқыс газын кәдеге жарату тәсілдеріне байланысты энергия ресурстарын тұтынуды талап ететін бірқатар процестер жатады. Осы бөлімде энергия ресурстарын тұтынудың негізгі аспектілері көзделген.
Қалдықтарды көмген кезде тұтынылатын энергияның негізгі көздеріне электр қуаты мен отын жатады.
Электр энергиясы ТҚҚ, өнеркәсіптік, құрылыс, биологиялық қалдықтар полигондарын қоса алғанда, әртүрлі типтегі полигондардағы барлық технологиялық процестердің жұмысымен қамтамасыз ететін маңызды энергия ресурсы болып табылады.
Электр энергиясы ірі габаритті қалдықтардың көлемін кейіннен қайта өңдеу және көму үшін кішірейте отырып уату үшін пайдаланылатын уатқыш, қалдықтарды тығыздауға арналған тығыздағыш, полигонды су басып кетпеуі үшін және қоршаған ортаны ластану қаупінен қорғау үшін кәріздік каналдардан шыққан сұйықтықты сорып шығаратын сорғы сияқты әртүрлі тәсілдердің жұмысында, қалдықтарды өңдеуде және кәдеге жаратуда жан-жақты пайдаланылады.
Қазақстанда энергияны көп тұтынбайтын полигондар бар. Көптеген ескі және шағын полигондар оңайлатылған схема бойынша жұмыс істейді – қалдықтарды әдеттегідей түсіреді, тегістейді және бульдозермен, катокпен тығыздайды. Көптеген ескірген полигондарда жабдықтар шектеулі режимде жұмыс істейді. Уатқыштар, тасымалдағыштар, автоматты сұрыптау желілері жоқ.
Энергия мүлдем тұтынылмайтын полигондарға стихиялық және консервативтік полигондар ғана жатады. Қазіргі заманғы полигондар бірте-бірте механикаландырылған процестерге және энергиялық тиімді шешімдерге көшіп жатыр, бірақ бұл процесс экономикалық және технологиялық шектеулерге байланысты әркелкі жүргізілуде.

1.4.3. Воздействие на земельные ресурсы
При нарушении гигиенических требований при захоронении отходов загрязняются в первую очередь почвы. С бытовыми и промышленными отходами в них поступают тяжелые металлы и органические соединения, что может вызывать миграцию токсических веществ в контактирующие среды, особенно в грунтовые воды.
Также полигоны отходов могут оказывать негативное воздействие на почвенный покров из-за выделения токсичных веществ и органических соединений в процессе разложения отходов. Отходы, находящиеся на полигоне, могут содержать токсичные и опасные вещества, которые при попадании в воду могут привести к загрязнению воды и снижению качества водных ресурсов. Кроме того, при переработке отходов на полигоне может происходить образование смывающихся веществ, таких как пестициды, гербициды, тяжелые металлы и другие опасные вещества, которые могут проникать в почву и далее попадать в грунтовые воды, озера, реки и другие водные объекты.
Во время строительства полигонов отходов требуется работа экскаваторов и строительной техники, что влечет за собой нарушение почвенного покрова. Кроме этого, возможны такие воздействия как разливы горюче-смазочных материалов из транспортных средств и машин при обращении с отходами, эрозия почв и образование осадка. Воздействие может быть смягчено до незначительного с помощью применения лучших практик строительства и соответствующих мер по снижению воздействий.
Мероприятия по снижению воздействия включают:
удаление верхнего слоя почвы и хранение его в отдельных буртах;
надлежащее техническое обслуживание транспорта и строительной техники;
хранение топлива в герметичных резервуарах, установленных на непроницаемой поверхности;
техническое обслуживание, заправка и чистка транспортных средств и оборудования в мастерских с адекватной системой предотвращения утечек;
применение соответствующих мер защиты от эрозии, таких как иловые экраны.
На этапе эксплуатации полигонов отходов потенциальные воздействия связаны с загрязнением почвы в результате аварийных разливов нефтепродуктов. Мероприятия по снижению воздействия:
в случае аварийных разливов ГСМ должны быть приняты соответствующие меры по минимизации воздействий (немедленная локализация разлива, использование сорбентов, механическая очистка, проведение деградации загрязненных участков, мониторинг загрязнения, восстановление земель);
должны проводиться регулярные проверки на герметичность.
Охрана земельных ресурсов территорий, на которых располагаются полигоны отходов, заключается в выполнении определенного комплекса инженерно-геологических, экологических и строительных мероприятий, которые позволяют, в определенной степени, оценивать и уменьшать уровень негативного влияния, оказываемого полигонами на окружающую среду.
В качестве мероприятий по охране почв и земельных ресурсов применяется рекультивация земель, предотвращение или очистка вредных выбросов в почву. При выполнении планировочных работ почвенный слой, пригодный для последующего использования, предварительно снять и складировать в специально отведенных местах. В дальнейшем этот грунт использовать для работ по озеленению площадки.
1.5. Потребление энергоресурсов
Захоронение отходов на полигонах остается одним из наиболее распространенных способов их удаления. Захоронение отходов включает ряд процессов, которые требуют потребления энергоресурсов, в зависимости от конструкции полигона, способов утилизации фильтрата и свалочного газа. В данном разделе рассмотрены основные аспекты потребления энергетических ресурсов.
Основными источниками потребления энергии при захоронении отходов являются электрическая энергия и топливо.
Электроэнергия является важным энергоресурсом, обеспечивающим функционирование всех технологических процессов на полигонах различных типов, включая полигоны ТБО, промышленных, строительных, биологических отходов.
Электроэнергия активно используется для работы различных способов, обеспечения обработки и утилизации отходов, таких как дробилки, которые используются для измельчения крупногабаритных отходов, уменьшая их объем для дальнейшей переработки и захоронения, уплотнители для прессования отходов, насосы, которые откачивают жидкость из дренажных каналов, предотвращая затопление полигона и снижая риск загрязнения окружающей среды.
В Казахстане имеются полигоны, не потребляющие значительного количества энергии. Большинство старых и небольших полигонов работают по упрощенной схеме – отходы просто выгружаются, разравниваются и уплотняются бульдозерами, катками. В большинстве устаревших полигонов оборудование работает в ограниченном режиме. Нет дробилок, транспортеров, автоматических сортировочных линий.
Полное отсутствие энергопотребления характерно только для стихийных и консервативных полигонов. Современные полигоны постепенно переходят к механизированным процессам и энергоэффективным решениям, но этот процесс идет неравномерно из-за экономических и технологических ограничений.

Жалпы қалдықтарды көмген кезде электр энергиясы маңызды ресурс болып табылады, оның үлесі полигондардың жалпы энергия тұтыну көлемінің 40 – 60 % құрайды.
Дизель отыны қалдықтарды көму полигонында негізгі энергия көздерінің бірі болып табылады. Ол мамандандырылған техниканың жұмысына және электрмен шектеулі жабдықтау жағдайында автономды өндіру жұмысына пайдаланылады.
Полигондарда қалдықтарды түсіру, орнын ауыстыру және тығыздау процестерінде кеңінен пайдаланылатын мамандандырылған техниканың көпшілігі дизельді қозғағыштармен жабдықталған. Дизель отынымен жұмыс істейтін техникалардың негізгі түрлері мынадай:
бульдозерлер – қалдықтарды полигон картасына түсіру, қалдық қабаттарын қалыптастыру және қалдықтарға инертті материалдарды (мысалы, топырақты) төгу үшін пайдаланылады;
экскаваторлар – қазаншұңқырларды қазу, қорғаныс тосқауылдарын жасау, жерасты арналар жүйесін салу және жинақтаушы сүзгіні болдырмау үшін қолданылады;
самосвалдар – қоқысты полигонның ішінде тасымалдауды, қоқыс қабаттарына төгуу үшін пайдаланылатын топырақтың орнын ауыстыруды қамтамасыз етеді;
фронтал тиегіштер – уатқышты, қалдықтарды сұрыптау және дайындауды қоса алғанда, сусыма материалдарды тасымалдау бойынша жұмыстарға қатысады;
қоқысты тығыздағыштар – полигон алаңын тиімді пайдалануға және оның қолданылу қызметін ұзартуға мүмкіндік беретін, қалдықтарды тығыздауға және олардың көлемін басқаруға арналған массивті металл тетіктері бар арнайы машиналар.
Осы техниканың жұмысына көп мөлшерде дизель отыны талап етіледі, себебі машиналарға сұраныс тұрақты және олар күрделі жұмыс жағдайында жұмыс істейді.
Электр энергиясының орталықтандырылған көздері қолжетімсіз полигондарда автономды дизельдік генераторлар кеңінен пайдаланылады. Олар объектілерді электр энергиясымен қуаттандырады. Әсіресе стационарлық электр беру желілерін жүргізу экономикалық тұрғыдан орынсыз уақытша және қашықтағы полигондарда дизельдік генераторларды пайдаланған дұрыс.
Отын полигонның жалпы энергия тұтыну көлемінің шамамен 30-50 % құрайды және мамандандырылған техниканың жұмысымен, қалдықтарды тасымалдау және автономды электрмен жабдықтау жұмысымен қамтамасыз ете отырып, негізгі энергия көздерінің бірі болып табылады.
Қазақстанның астанасында қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану басқармасының қолдауымен "Эко Полигон Астаны" ЖШС және "PRG" ЖШС Астана қаласының ТҚҚ полигонында электр энергиясын өндіре отырып, қоқыс газын қайта өңдеу жүйесінің тәжірибелік-өнеркәсіптік үлгісін әзірлеп, орнатты. Әзірлемеге шет мемлекеттердің тәжірибесі негіз болды. Осы полигонда электр энергиясын өндіру үшін қоқыс газын кәдеге жарату жүйесі қолданылады. Полигон қоқыс газын газсыздандыру жүйесімен жабдықталған, ол қалдықтардан шығатын метанды жинап алуға және оны жылу және электр энергиясын өндіру үшін пайдалануға мүмкіндік береді [8].
Жылу және электр энергиясын өндіру үшін қоқыс газын когенерациялық қондырғыларда пайдалануға болады. Қоқыс газының орташа жылу шығару қабілеті 16 - 20 МДж/м³ құрайды. Қуаттылығы 1 МВт когенерациялау қондырғысы сағатына 500 - 1 000 м³ қоқыс газын өңдей алады. Электр энергиясын өндіру үшін қоқыс газын пайдалану полигонның энергия тұтынуына жұмсалатын жалпы шығындарды 30 %-ға азайтуға және парниктік газдар шығарындыларын 60 - 80 %-ға азайтуға мүмкіндік береді.
Жалпы, электр энергиясын өндіру үшін қоқыс газын пайдалану Қазақстанда өзекті болып отыр, себебі бұл экологиялық жағдайды жақсартып қана қоймай, сонымен бірге полигондарда энергияны тиімдірек қолдануға көмектеседі.
Қазіргі уақытта Қазақстанда полигондар саны көп, бірақ олардың көпшілігі ескірген және қазіргі экологиялық нормаларға сай келмейді. Олардың көбі газсыздандыру, су бұру немесе сүзгілеу тұрақтылығын қамтамасыз етпейді. Бұл қоршаған ортаның, оның ішінде топырақтың, жерасты суларының және суқоймаларының ластануына әкеледі, сонымен қатар қалдықтарды көму тиімділігін төмендетеді.
Жүргізілген кешенді технологиялық аудиттер және технологиялық және энергетикалық зерттеулер жүргізу нәтижесінде алынған деректерді талдау негізінде қалдықтарды көму процесінде энергетикалық ресурстарды тұтынудың негізгі бағыты - инженерлік инфрақұрылым жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге, технологиялық жабдықты және мамандандырылған техниканы пайдалана отырып, полигон аумағында қалдықтарды тасымалдауға және қайта бөлуге жұмсалатын отынды қолдану үшін пайдаланылатын электр энергиясы екені анықталды. Осылайша, отын мен энергияның ең көп үлестік шығыны қалдықтардың орнын ауыстырумен және ауыр техниканың жұмысымен байланысты. Бұл полигон ішіндегі бағыттарды оңтайландыруға, автопарктің энергия тиімділігін арттыруға, сондай-ақ энергиялық тиімді жабдықтарды қолдана отырып, инженерлік жүйелерді жаңғыртуға бағытталған іс-шараларды енгізудің орындылығын көрсетеді.
Қазақстанда жиналған қалдықтардың көлеміне қарағанда, елдің қолданыстағы технологияларды жаңғырту және энергия тұтынуды қысқарту әлеуеті зор. Неғұрлым тиімді және экологиялық шешімдерді енгізу пайдалану шығыстарын төмендетіп қана қоймай, қоршаған ортаға кері әсерді барынша азайтуға мүмкіндік береді.

В целом при захоронении отходов электрическая энергия является важным ресурсом, доля которого составляет 40 – 60 % от общего энергопотребления полигонов.
Дизельное топливо является одним из основных источников энергии на полигонах захоронения отходов. Оно используется для работ специализированной техники и обеспечения автономной генерации в условиях ограниченного электроснабжения.
Большая часть специализированной техники оснащены дизельными двигателями, которые широко применяются на полигонах для процессов разгрузки, перемещения и уплотнения отходов. Основные виды техники, работающие на дизельном топливе следующие:
бульдозеры – используются для разгрузки отходов по карте полигона, рабочего формирования слоев и засыпки отходов инертными материалами (например, грунтом);
экскаваторы – применяются для рытья котлованов, устройства защитных барьеров, устройства дренажных систем и устранения накопительного фильтра;
самосвалы – обеспечивают транспортировку мусора внутри полигона, перемещение грунта, используемого для пересыпки слоев мусора;
фронтальные погрузчики – участвуют в работах по транспортировке сыпучих материалов, включая дробилок, сортировку и подготовку отходов;
уплотнители мусора – специальные машины с массивными металлическими механизмами, предназначенные для прессования отходов и управления их объемом, что позволяет рационально использовать площадь полигона и продлевать его срок службы.
Для работы данной техники требуются значительные объемы дизельного топлива, так как машины работают в условиях постоянного спроса и сложных рабочих условиях.
На полигонах, где нет доступа к централизованным источникам электроэнергии, широко применяются автономные дизельные генераторы. Они обеспечивают питание объектов электрической энергией. Использование дизельных генераторов особенно актуально для временных и удаленных полигонов, где проведение стационарных линий электропередачи экономически нецелесообразно.
Топливо составляет порядка 30 – 50 % энергии от общего энергопотребления полигона и является одним из основных источников энергии, обеспечивая работу специализированной техники, перевозки отходов и автономного электроснабжения.
При поддержке управления охраны окружающей среды и природопользования ТОО "Эко Полигон Астаны" и ТОО "PRG" разработали и установили опытно-промышленный образец системы переработки свалочного газа с получением электроэнергии. За основу разработки был взят опыт зарубежных стран. На данном полигоне применяется система утилизации свалочного газа для генерации электроэнергии. Полигон оснащен системой дегазации свалочного газа, которая позволяет собирать метан, образующийся из отходов, и использовать его для производства тепла и электроэнергии [8].
Свалочный газ может использоваться в когенерационных установках для выработки тепла и электроэнергии. Средняя теплотворная способность свалочного газа составляет 16–20 МДж/м³. Установка когенерации мощностью 1 МВт способна перерабатывать 500 – 1000 м³ свалочного газа в час. Использование свалочного газа для производства электроэнергии позволяет снизить общие затраты на энергопотребление полигона на 30 % и уменьшить выбросы парниковых газов на 60–80 %.
В целом, использование свалочного газа для выработки энергии становится все более актуальным в Казахстане, поскольку это помогает не только улучшить экологическую ситуацию, но и обеспечить более эффективное использование энергии на полигонах.
На данный момент в Казахстане существует большое количество полигонов, но большинство из них являются устаревшими и не соответствуют современным экологическим нормам. Многие из них не обеспечивают устойчивость дегазации, водоотведения или фильтрации. Это приводит к загрязнению окружающей среды, в том числе почвы, подземных вод и водоемов, а также снижению эффективности захоронения отходов.
На основе проведенных комплексных технологических аудитов и анализа данных, полученных в результате проведения технологических и энергетических обследований, установлено, что основным направлением потребления энергетических ресурсов в процессе захоронения отходов является электроэнергия, используемая для обеспечения функционирования систем инженерной инфраструктуры, эксплуатации технологического оборудования и топливо, расходуемое на транспортировку и перераспределение отходов на территории полигона с использованием специализированной техники. Таким образом, наибольший удельный расход топлива и энергии связан с перемещением отходов и работой тяжелой техники. Это подчеркивает целесообразность внедрения мероприятий, направленных на оптимизацию маршрутов внутри полигона, повышение энергоэффективности автопарка, а также модернизацию инженерных систем с применением энергоэффективного оборудования.
Учитывая объемы отходов, образующихся в Казахстане, существует значительный потенциал для модернизации существующих технологий и сокращения энергопотребления. Внедрение более эффективных и экологичных решений позволит не только снизить эксплуатационные расходы, но и минимизировать негативное воздействие на окружающую среду.

1.6. Физикалық әсер ету факторлары
Шу мен діріл кең таралған проблема болып табылады, ал олардың көздері іс жүзінде технологиялық процестердің барлық сатысында кездеседі. Қондырғылардың қоршаған ортаға шығаратын өндірістік шуы медициналық, әлеуметтік және экономикалық аспектілері бар теріс әсер ету факторы болып табылады.
Шу – уақыт барысында ретсіз өзгеретін, өндірістік жағдайда туындайтын және жұмыскерлерге жағымсыз әсер ететін және олардың дене мүшелері мен ағзасында объективті өзгерістер жасайтын, белсенділігі мен жиілігі әртүрлі дыбыстардың жиынтығы.
Шуды 45 Гц бастап 11000 Гц дейінгі жиілік диапазонында бағалайды. Акустикалық өлшеулер кезінде октаваға (жоғарғы шектік жиіліктің төменгі шектік жиілікке қатынасы 2-ге тең жиілік жолағы), жартылай октаваға немесе 1/3 октаваға тең жиілік жолағы шегіндегі дыбыс қысымының деңгейі анықталады [9].
Шудың белсенділігін сипаттау үшін бел (немесе децибел – дБ) шкаласының тітіркену мен есту арқылы қабылдау арасындағы шамалас логарифмдік тәуелділігін ескеретін өлшеу жүйесі қабылданған. Осы шкала бойынша дыбыс белсенділігінің әрбір келесі сатысы алдыңғысынан 10 есе зор.
Шу мен дірілді бірнеше тәсілмен өлшеуге болады, бірақ қағида бойынша олар әр технологиялық процесте әртүрлі болады, бұл ретте дыбыс жиілігін және өндірістік алаң мен елді мекеннің орналасқан орнын ескеру қажет.
Шу мен дірілдің адамға ұзақ уақыт бойы әсер етуі есту аппаратын зақымдауы, орталық жүйке жүйесіне күш түсіруі, тыныс алу мен жүрек соғысының жылдамдығын өзгертуі, зат алмасуын бұзуы, жүрек-қантамыр ауруларын, гипертониялық ауруларды туғызуы, кәсіби сырқаттарға шалдықтыруы мүмкін. Сондықтан ағындарды тазарту бойынша кәсіпорындарда жұмыс орындарындағы (өндірістік шу) шу әсерінің деңгейін, сонымен қатар көршілес қызмет түрлеріне (тұрғын аудандар, қоғамдық ғимараттар, басқа да өнеркәсіптік және коммерциялық қоныстар және т.б.) әсер етуі мүмкін зауыт пен карьер шекарасындағы (қоршаған ортаның шуы) шу деңгейін ең төменгі шамаға дейін барынша төмендету бойынша шаралар қабылдануы және жүзеге асырылуы тиіс.
Тиісті техникалық қызмет көрсету жабдықтардың, мысалы желдеткіштер мен сорғылардың теңгерімсіздігін болдырмауға ықпал етеді. Жабдықтар арасындағы қосылыстарды шу шығаруды болдырмау немесе азайту үшін арнайы құрастыруға болады. Шуды төмендетудің жалпы әдістеріне: шу көзін экрандау үшін үйінділерді пайдалану; дыбыс жұтқыш конструкциялардан жасалған корпустарды шу шығаратын қондырғылар немесе компоненттер үшін пайдалану; жабдықтар үшін дірілге қарсы тіректер мен қосқыштарды пайдалану; шу шығаратын қондырғыларды мұқият баптау; дыбыс жиілігін өзгерту жатады.

1.6. Факторы физического воздействия
Шум и вибрация являются общераспространенными проблемами, а их источники встречаются практически на всех стадиях технологического процесса. Производственный шум, излучаемый установкой в окружающую среду, является фактором негативного воздействия, имеющим медицинские, социальные и экономические аспекты.
Шум – это совокупность звуков разной интенсивности и частоты, беспорядочно изменяющихся во времени, возникающих в производственных условиях и вызывающих у работников неприятные ощущения и объективные изменения органов и систем.
Оценивают шум в диапазоне частот от 45 до 11000 Гц. При акустических измерениях определяют уровни звукового давления в пределах частотных полос, равных октаве (полоса частот, у которой отношение верхней граничной частоты к нижней равно 2), полуоктаве или 1/3 октавы [9].
Для характеристики интенсивности шума принята измерительная система, учитывающая приближенную логарифмическую зависимость между раздражением и слуховым восприятием шкалы бел (или децибел – Дб). По этой шкале каждая последующая ступень интенсивности звука больше предыдущей в 10 раз.
Шум и вибрация могут быть измерены несколькими способами, но, как правило, они являются специфическими для каждого технологического процесса, при этом необходимо учитывать частоту звука и местоположение населенных пунктов от производственной площадки.
Длительное воздействие шума и вибраций на человека может повредить его слуховой аппарат, угнетает центральную нервную систему, вызывает изменение скорости дыхания и пульса, способствует нарушению обмена веществ, возникновению сердечно-сосудистых заболеваний, гипертонической болезни, может приводить к профессиональным заболеваниям. Поэтому на предприятиях по очистке стоков должны принимать меры и осуществлять мероприятия по снижению уровня воздействия шума на рабочих местах (производственный шум) до минимума, а также шума на границах завода и карьера (шум окружающей среды), который может повлиять на соседние виды деятельности (жилые районы, общественные здания, другие промышленные и коммерческие поселения и т.д.) до минимальной величины.
Надлежащее техническое обслуживание способствует предотвращению разбалансировки оборудования, например вентиляторов и насосов. Соединения между оборудованием могут быть сконструированы специальным образом для предотвращения или минимизации передачи шума. К общим методам снижения шума можно отнести использование насыпей для экранирования источника шума; использование корпусов из звукопоглощающих конструкций для установок или компонентов, издающих шум; использование антивибрационных опор и соединителей для оборудования; тщательная настройка установок, издающих шум; изменение частоты звука.

1.7. Апат жағдайларына әзірлікті және жедел әрекет етуді қамтамасыз ету
Полигондардағы өртті басқару – әсіресе өрт шығуына, таралуына немесе өршуіне әсер етуі мүмкін қоқыс газын басқару жүйесін пайдаланған кезде назар аударуды талап ететін тағы бір маңызды аспект. Қоқыс газы жүйесінің жұмысын, жанғыш қалдықтардың орналасуын және полигон ішіндегі химиялық реакцияларды қоса алғанда, әртүрлі себеппен және полигонның әртүрлі аймақтарында өрт шығуы мүмкін.
Өртті тиімді басқару өрт профилактикасының стратегиясы шеңберінде оның себептерін түсінуді, сонымен қатар өрт шыққан жағдайда оны сөндіру шараларын әзірлеуді қамтиды. Әр полигон міндетті түрде жерасты бұру жүйелері болған кезде және қоқыс газын кәдеге жаратқан кезде, қоқыс газын басқару жүйесін пайдалануға байланысты қауіптер бөлек ескерілетін өртті басқару жоспарын әзірлейді.
Өнеркәсіптік қалдықтар орналастырылатын полигондарда авариялық жағдайларға әзірлікті қамтамасыз ету және жылдам іс-қимыл жасау қалдықтардың сипатына байланысты ерекше факторларды есепке алуды талап етеді. ТҚҚ полигондарымен салыстырғанда, мұнда өздігінен экзотермиялық реакцияларға түсетін, улы газдар бөлетін немесе сумен немесе ауамен жанасқан кезде тұтану қаупін төндіретін химиялық белсенділігі жоғары заттар жиі кездеседі. Мұндай объектілерде өрт пирофорлық заттардың өздігінен жануынан, ұшпа органикалық қосылыстардың жылыстауынан, заңсыз араластырылған химиялық үйлеспейтін қалдықтардан туындауы мүмкін. Осыған байланысты жылдам іс-қимыл жасау жоспарында мамандандырылған шаралар: полигон аумағындағы температура мен қысымды тұрақты бақылау, полигонға себуге инертті материалдарды қолдану, су-реактивті компоненттердің ылғалдануын шектеу, желдету және газды бұру желілерін ұйымдастыру қамтылуы тиіс. Персоналды даярлауға, жеке қорғаныс құралдарымен жарақтандыруға, сорбенттердің, бейтараптандырушы реагенттердің және авариялық ыдыстардың болуына ерекше назар аударылады. Барлық шаралар қоршаған ортаға қауіпті заттардың шығарылуын болдырмауға және қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ жергілікті инциденттердің де, ауқымды авариялық жағдайлардың да сценарийлерін қамтуға бағытталуы тиіс.
Полигондардағы өрт адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне, сонымен қатар өрттен туындайтын қауіпті жағдайларға байланысты қоқыс газын басқару жүйесінің өзіне қауіп төндіреді. Жанып жатқан қалдықтардан уландырғыш газдар бөлінуі мүмкін. Оған қоса, полигонның жері опырылып, жұмыскерлерге қауіп төндіретін шұңқырлар пайда болуы мүмкін. Егер өрт қоқыс газы жүйесінің жабдықтарына жетсе, бұл қауіпті жағдайға әкелуі мүмкін, мысалы, жабдық қызып кетуі немесе істен шығуы мүмкін.
Полигондардағы өрт қоршаған ортаға айтарлықтай қауіп төндіреді. Өрттің салдарынан атмосфераға уытты заттар шығарылуы мүмкін; құрамында галоген бар қосылыстардың бақылаусыз жануы көбінесе диоксиндер мен фурандардың пайда болуына әкеледі.
Тағы бір қатер – қоқыс газы жүйесіндегі жабдықтардың зақымдануы. Өрт қымбат тұратын компоненттерді істен шығаруы мүмкін, мұның өзі жүйедегі іркілістерді және полигонның инфрақұрылымын жөндеу қажеттілігін туғызады. Жедел әрекет етудің бірінші шарасы - полигонның өрт шыққан немесе өрт шығу қаупі туындаған бөлігіндегі қоқыс газын жинау жүйесінің жұмысын тоқтату.
Қаншалықты қарама-қайшы болып көрінгенімен, газды жинау жүйесінің жұмысын тоқтату өрт сөндіру бойынша басты шаралардың бірі болып табылады, себебі өрттің одан әрі жайылуына кедергі келтіретін жағдай жасайды.
Топырақтың ластануын болдырмау үшін жер құрылыстарын (карталарды) үйме жалдау, қатты жабыны және кірме алаңдары бар жолдардың учаскелерін жайластыру көзделген. ТҚҚ-ны уақытша сақтаған кезде контейнерлер шамадан тыс толып кеткен жағдайда, контейнерлік алаңдардың ластануы және атмосфералық жауын-шашын болса, ластанған ағындардың ағып шығуы мүмкін. Топырақтың ластануын болдырмау үшін контейнерлік алаңдарды қатты жабынмен жабындау көзделген. Кәсіпорында апатты жағдайлар және онымен байланысты салдарлар туындаған жағдайда есепке алу жүргізіледі. Апат болғаны туралы кәсіпорын қоршаған ортаны қорғау саласындағы бақылаушы қызметтерге хабарлайды.
Қоқыс газы көп жиналған жағдайда қалдық көму полигондарының өзінде, сол сияқты жақын жердегі ғимараттар мен құрылыстарда өрт қаупі және жарылыс қауіптілігі туындайды. Қалдықтар өздігінен тұтанған кезде немесе рұқсатсыз қасақана өртеген кезде уытты заттар, оның ішінде суперэкотоксикант болып табылатын диоксиндер бөлінеді. Қалдықтар орналасқан полигондарға жақын жерлердегі жерасты инженерлік коммуникацияларға техникалық қызмет жасау кезінде көптеген улану жағдайлары да белгілі.
Апат жағдайларына әзірлікті және жедел әрекет етуді қамтамасыз ету бойынша жоспар мен рәсімдер пайдаланар алдында экологиялық тәуекелдерді бағалау әдістерінің ресми танылған әдісі немесе комбинациясы пайдаланылған есептеулерді негізге ала отырып, персоналды және халықты қорғау үшін көзделуі тиіс. Жоспар мен рәсімдер барлық қызметкерлерге ұсынылып, қызметкерлер таныстырылуы тиіс. Оған қоса, қызметкерлер тұрақты негізде базалық, нақты міндеттерге бағдарланған даярлықтан өтуі, сондай-ақ біліктіліктерін арттырып отыруы тиіс.
Объектіде болуы мүмкін төтенше жағдайды реттеуге және объектіден тыс жерлерде жедел әрекет етуді үйлестіруге арналған тиісті шараларды қамтамасыз ететін төтенше жағдайларға әзірлікті және жедел әрекет етуді қамтамасыз ету бойынша жоспар болуы тиіс. Осы жоспарда ең аз дегенде төмендегілер қамтылуы тиіс:
тиісті заңнама;
төтенше жағдайларда өкілеттіліктер берілген жауапты, есеп беруге міндетті басшылардың тізімі;
бағыныштылық иерархиясын қоса алғанда, төтенше жағдайларды басқару жүйесі;
төтенше жағдайдың нақты белгіленген өлшемдері мен шекаралары;
төтенше жағдайлардағы (ішкі және сыртқы) хабарламалар тізімі;
персоналдың міндеттері;
қауіпті орындар мен инфрақұрылымның маңызды объектілерінің орналасқан жерін қоса алғанда, объект картасы;
қолда бар апаттық-құтқару жабдығы және оның орналасқан жері;
төтенше жағдайларда жедел әрекет етудің жалпы рәсімдері;
өртке қарсы қауіпсіздік шаралары;
жарылыстарды болдырмау және тежеу жөніндегі шаралар;
өртке қарсы күрес шаралары;
шұғыл медициналық көмек көрсету шаралары;
төтенше экологиялық жағдай шаралары (яғни сүзгінің немесе биогаздың жол берілмейтін жылыстауы);
төгілуді оқшаулау шаралары;
газ шығарындылары кезінде жедел әрекет ету;
геотехникалық тұрақсыздық кезіндегі шаралар;
көлік құралдары қатысатын жол-көлік оқиғаларының алдын алу және олардың зардаптарын жою жөніндегі шаралар;
оқытуға қойылатын талаптар және жоспар;
төтенше жағдай кезіндегі оқиғаларға арналған рәсімдер.
Қоршаған ортаға едәуір әсер ететін оқиға немесе апат болған кезде оператор:
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға дереу хабарлауы;
экологиялық салдарларды шектеу бойынша және әлеуетті оқиғаларды немесе апаттарды болдырмау жөнінде шаралар қабылдауы тиіс.
Полигондар өрттің туындау қаупін төмендететіндей етіп пайдаланылуы қажет. Мынадай талаптар сақталуы тиіс:
барлық полигондар қалдықтарды ұяшықтарға орналастырып, тығыздауды және белгілі бір қалыңдықтағы инертті күнделікті және аралық жабынның көмегімен оқшаулауды анықтайтын күнделікті және аралық жабынға қойылатын талаптарға сәйкес болуы тиіс;

1.7. Обеспечение готовности к аварийным ситуациям и реагированию на них
Управление пожарами на полигонах – это еще один важный аспект, требующий внимания, особенно при эксплуатации системы управления свалочным газом, которая может способствовать возникновению, распространению или усугублению пожаров. Пожары могут возникать по разным причинам и в различных зонах полигона, включая работу системы свалочного газа, размещение горючих отходов и химические реакции внутри полигона.
Эффективное управление пожарами включает в себя понимание их причин в рамках стратегии профилактики, а также разработку мер по их ликвидации в случае возникновения. В обязательном порядке каждый полигон разрабатывает план управления пожарами, в котором при наличии дренажных систем отвода и утилизации свалочного газа отдельно учитываются риски, связанные с эксплуатацией системы управления свалочного газа.
На полигонах размещения промышленных отходов обеспечение готовности к аварийным ситуациям и реагирование на них требует учета специфических факторов, связанных с характером отходов. В отличие от полигонов ТБО, здесь часто присутствуют вещества с высокой химической активностью, способные вступать в самопроизвольные экзотермические реакции, выделять токсичные газы или представлять угрозу воспламенения при контакте с водой или воздухом. Пожары на таких объектах могут возникать из- за самовозгорания пирофорных веществ, утечек летучих органических соединений, несанкционированного смешивания химически несовместимых отходов. В этой связи план реагирования должен включать специализированные меры: постоянный контроль температуры и давления в теле полигона, применение инертных материалов для пересыпки, исключение доступа влаги к водореактивным компонентам, организация вентиляции и систем газоотведения. Особое внимание уделяется подготовке персонала, оснащению средствами индивидуальной защиты, наличию сорбентов, нейтрализующих реагентов и аварийных емкостей. Все мероприятия должны быть направлены на исключение выбросов опасных веществ в окружающую среду и обеспечение безопасности сотрудников, а также охватывать сценарии как локальных инцидентов, так и масштабных аварийных ситуаций.
Пожары на полигонах представляют угрозу здоровью и безопасности людей, а также самой системе управления свалочного газа из-за опасных условий, которые они создают. Горящие отходы могут выделять токсичные газы. Кроме того, пожары вызывают проседание грунта, образуя провалы, которые представляют опасность для работников полигона. Если огонь доберется до оборудования системы свалочного газа, это также может привести к опасным ситуациям, например, перегреву оборудования или его неисправности.
Пожары на полигонах несут значительные риски для окружающей среды. Они могут приводить к выбросу токсичных веществ в атмосферу; неконтролируемое сгорание галогенсодержащих соединений часто приводит к образованию диоксинов и фуранов.
Еще один риск – повреждение оборудования системы свалочного газа. Огонь может вывести из строя дорогостоящие компоненты, что приведет к сбоям в системе и необходимости ремонта инфраструктуры полигона. Одной из первых мер реагирования при пожаре является прекращение работы системы сбора свалочного газа в той части полигона, где возник пожар или существует его риск.
Хотя это может показаться противоречивым, отключение системы сбора газа является одной из ключевых мер по тушению пожара, так как помогает создать условия, при которых дальнейшее горение становится невозможным.
Для предупреждения загрязнения почвы предусмотрена обваловка земляных сооружений (карты), обустройство участка дорогами с твердым покрытием и подъездными площадками. При временном хранении ТБО при переполнении контейнеров возможно загрязнение контейнерных площадок и стекание загрязненных стоков с них при выпадении атмосферных осадков. Для предупреждения загрязнения почв предусмотрено твердое покрытие контейнерных площадок. На предприятии осуществляется учет в случае возникновения аварийных ситуаций и связанных с ними последствий. О возникших авариях предприятие оповещает контролирующие службы в области охраны окружающей среды.
При скоплениях свалочного газа образуются пожаро- и взрывоопасные условия как на самих полигонах захоронения отходов, так и в близлежащих зданиях и сооружениях. При самовозгораниях или несанкционированных поджогах отходов образуются токсичные вещества, в том числе, диоксины, являющиеся суперэкотоксикантами. Известны также много случаев отравлений при техобслуживании заглубленных инженерных коммуникаций неподалеку от полигонов захоронения отходов.
План и процедуры по обеспечению готовности к аварийным ситуациям и реагированию на них должны быть предусмотрены для защиты персонала и населения перед началом эксплуатации, основываясь на расчетах с использованием официально признанного метода или комбинации методов оценки экологических рисков. План и процедуры должны быть предоставлены всем сотрудникам, и сотрудники должны быть ознакомлены. Кроме того, сотрудники должны на регулярной основе проходить базовую, ориентированную на конкретные задачи подготовку, а также повышение квалификации.
В наличии должен быть план по обеспечению готовности к чрезвычайным ситуациям и реагированию на них, обеспечивающий надлежащие меры для урегулирования возможных чрезвычайных ситуаций на объекте и координации реагирования за пределами объекта. Данный план должен охватывать, как минимум, следующее:
соответствующее законодательство;
список ответственных, подотчетных руководителей, наделенных полномочиями в чрезвычайных ситуациях;
систему управления в чрезвычайных ситуациях, включая иерархию подчиненности;
четко определенные критерии и границы чрезвычайной ситуации;
список уведомления в чрезвычайных ситуациях (внутренний и сторонний);
обязанности персонала;
карту объекта, включая местоположение опасных мест и важнейших объектов инфраструктуры;
имеющееся аварийно-спасательное оборудование и его местонахождение;
общие процедуры реагирования на чрезвычайные ситуации;
меры противопожарной безопасности;
меры по предотвращению и сдерживанию взрывов;
меры борьбы с огнем;
меры неотложной медицинской помощи;
меры чрезвычайной экологической ситуации (т.е. недопустимые утечки фильтрата или биогаза);
меры локализации разливов;
реагирование при выбросе газа;
меры при геотехнической нестабильности;
меры по предотвращению и ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий с участием транспортных средств;
требования к обучению и план;
процедуры на случай чрезвычайных ситуаций.
При инциденте или аварии, которые оказывают значительное влияние на окружающую среду, оператором обеспечивается:
незамедлительное информирование уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
принятие мер по ограничению экологических последствий и по предотвращению потенциальных инцидентов или аварий.
Полигоны должны эксплуатироваться таким образом, чтобы снизить риск возникновения пожаров. Должны соблюдаться следующие требования:
все полигоны должны соответствовать требованиям к ежедневному и промежуточному покрытию, которые определяют размещение и уплотнение отходов в ячейках и изоляцию с помощью инертного ежедневного и промежуточного покрытия определенной толщины.

қоқыс үйіндісі орналасқан жерден 20 м қашықтықтағы буферлік аймақ шегінде ағаш, бұта, биік шөп өспейтін және басқа да жанғыш материалдар қойылмаған, ені кемінде 15 м өртке қарсы ойықтар көзделуі тиіс.
Қалдықтарды көму орнында өрт сөндіру мақсатында минутына 4000 литрден асатын тұрақты су келіп тұруын қамтамасыз ететін, жыл бойы және тікелей пайдаланылатын сумен жабдықтау көзі немесе өрт қауіпсіздігі жоспарында көрсетілген өрт сөндіруге арналған қолайлы баламалы жабдық болуы тиіс.
Полигонның жұмыс алаңында жұмыс істейтін, қалдықтарды көмуге арналған барлық жабдықтар өрт сөндіру құралдарымен жабдықталуы тиіс. Рұқсатсыз өртенген жағдайда (кез келген жалынсыз жануды қоса алғанда) полигон персоналы юрисдикциялық жауапкершілік жүктелген өрт сөндіру қызметіне өрт туралы хабарлауды қоса алғанда, өрт сөндіру үшін қажетті барлық күш-қимылдарды дереу қолдануға тиіс.
Өртке қауіпті қасиеттері бар немесе өртке қауіпті заттар бөлетін қалдықтарды сақтау кезінде қауіпсіз орналастыруға бағытталған шаралар:
құрамындағы жанғыш компоненттері көп (мұнайы бар және т.б.) қалдықтарды алдын ала сұрыптау және өңдеу;
өздігінен жану ықтималдығын төмендету үшін қалдықтарды дымқыл күйде ұстау;
қалдықтардың өрт шығуы мүмкін факторлармен жанасуын шектеу;
қалдықтар орналастырылатын объектілерде су, өрт сөндіруге арналған құм қорын қамтамасыз ету;
қалдықтар орналастырылатын объектілерде қалдықтардың қабаттарына себуге арналған инертті оқшаулағыш материалдардың пайдаланылуын қамтамасыз ету.
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды анықтау әдіснамасы
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласы үшін ең үздік қолжетімді техниканы айқындау рәсімін "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" КЕАҚ (бұдан әрі – Орталық) атынан ЕҚТ бюросы және "Қалдықтарды көму" ЕҚТ бойынша анықтамалығын әзірлеу жөніндегі ТЖТ Қағидалардың ережелеріне сәйкес ұйымдастырды [2].
Осы рәсім шеңберінде халықаралық практика ескерілді және оның ішінде экономикалық аспектілер және қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсер ету мәселелері бойынша "EU Reference Document on Economics and Cross-Media Effects" ЕО анықтамалық құжатына, ЕҚТ негізінде экологиялық рұқсаттар алу шарттарын орындау үшін ЕҚТ-ны айқындау және экологиялық тиімділік деңгейлерін белгілеу жөніндегі "Best Available Techniques for Preventing and Controlling Industrial Pollution, Activity 4: Guidance Document on Determining BAT, BAT-associated Environmental Performance Levels and BAT-based Permit Conditions" нұсқаулығына негізделген ЕҚТ анықтау тәсілдері ескерілді [10].

в пределах буферной зоны на расстоянии 20 м от места расположения свалки должны быть предусмотрены противопожарные проемы шириной не менее 15 м, свободные от деревьев, кустарника, высокой травы и других горючих материалов.
Место захоронения отходов должно иметь круглогодичный и непосредственный доступ к источнику водоснабжения, обеспечивающему постоянный приток воды для целей пожаротушения, превышающий 4000 литров в минуту, или к подходящему альтернативному оборудованию для пожаротушения, указанному в плане пожарной безопасности.
Все оборудование для захоронения отходов, которое будет работать на рабочей площадке полигона, должно быть оснащено средствами пожаротушения. В случае несанкционированного возгорания (включая любое тлеющее возгорание) персонал полигона должен немедленно предпринять все разумные усилия для тушения пожара, включая сообщение о пожаре в пожарную службу, несущую юрисдикционную ответственность.
Меры, направленные на безопасное захоронение отходов, обладающих пожароопасными свойствами или выделяющих пожароопасные вещества при хранении:
предварительная сортировка и обработка отходов, содержащих в повышенном количестве горючие компоненты (нефтесодержащие и др.);
поддержание отходов в увлажненном состоянии для снижения вероятности самовозгорания;
ограничение контакта отходов с факторами, провоцирующими возгорание;
обеспечение на объектах захоронения отходов запаса воды, песка для тушения пожара;
обеспечение использования инертных изолирующих материалов для пересыпки слоев отходов, размещаемых в объектах захоронения отходов.
2. Методология определения наилучших доступных техник
Процедура определения НДТ для области применения настоящего справочника по НДТ организована НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" в лице Бюро НДТ (далее – Центр) и ТРГ по вопросам разработки справочника по НДТ "Захоронение отходов" в соответствии с положениями Правил [2].
В рамках данной процедуры учтена международная практика и подходы к определению НДТ, в том числе основанные на справочном документе ЕС по экономическим аспектам и вопросам воздействия на различные компоненты окружающей среды "EU Reference Document on Economics and Cross-Media Effects", а также на Руководстве по определению НДТ и установлению уровней экологической эффективности для выполнения условий получения экологических разрешений на основе НДТ "Best Available Techniques for Preventing and Controlling Industrial Pollution, Activity 4: Guidance Document on Determining BAT, BAT-associated Environmental Performance Levels and BAT-based Permit Conditions" [10].

2.1. Детерминация, ЕҚТ таңдау қағидаттары
ЕҚТ-ны айқындау Экология кодексінің талаптарына сәйкес қағидаттар мен критерийлерге, сонымен қатар ТЖТ-ның төмендегідей іс-қимылдарының бірізділігін сақтауға негізделеді:
1)      эмиссиялардың маркерлік ластағыш заттарын ескере отырып, сала үшін негізгі экологиялық мәселелерді анықтау.
Технологиялық процесс үшін маркерлік заттардың тізбесі айқындалды (толық ақпарат осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 6-бөлімінде берілген).
Маркерлік заттардың тізбесін айқындау әдісі негізінен осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына жататын кәсіпорындарда жүргізілген КТА барысында алынған жобалық, технологиялық құжаттаманы және мәліметтерді зерделеуге негізделді.
Негізгі ластау көздерінің эмиссияларында болатын ластағыш заттардың тізбесінен әрбір технологиялық процесс үшін жеке-жеке маркерлік заттардың тізбесі олардың мынадай сипаттамаларға сәйкес келуі шартымен айқындалды:
зат қарастырылып отырған технологиялық процеске тән (жобалық және технологиялық құжаттамада негізделген заттар);
зат қоршаған ортаға және (немесе) халық денсаулығына елеулі әсер етеді, оның ішінде жоғары уыттылығы бар, канцерогендік, мутагендік, тератогендік қасиеттері дәлелденген, кумулятивтік әсері бар, сондай-ақ тұрақты органикалық ластағыш заттарға жататын заттар бар;
2) саланың экологиялық мәселелерін кешенді шешуге бағытталған кандидат-техникаларды анықтау және сипаттау.
Кандидат-техникалардың тізбесін қалыптастыру кезінде ҚР-да бар (КТА нәтижесінде анықталған) және ЕҚТ саласындағы халықаралық құжаттарда бар осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласының экологиялық проблемаларын кешенді шешуге бағытталған технологиялар, тәсілдер, әдістер, процестер, тәжірибелер, тәсілдемелер мен шешімдер қарастырылды, нәтижесінде 5-бөлімде ұсынылған кандидат-техникалардың тізбесі анықталды.
Әрбір кандидат-техника үшін кандидат-техниканың техникалық қолданылуына қатысты технологиялық сипаттама мен пікірлер, кандидат-техниканы енгізудің экологиялық көрсеткіштері мен әлеуетті пайдасы, экономикалық көрсеткіштер, әлеуетті кросс-медиа әсерлер мен басқа да жағдайлар келтірілген;
3) кандидат-техникаларды техникалық қолдану, экологиялық нәтижелілік және экономикалық қолжетімділік көрсеткіштеріне сәйкес талдау және салыстыру.
ЕҚТ ретінде қарастырылатын кандидат-техникаларға қатысты бағалау төмендегідей ретпен жүргізілді:
кандидат-техниканы технологиялық қолдану параметрлері бойынша бағалау;
кандидат-техниканы экологиялық нәтижелілік параметрлері бойынша бағалау.
Мынадай көрсеткіштерге қатысты сандық мәнде (өлшем бірлігі немесе қысқарту/ұлғайту пайызы) көрсетілген кандидат-техниканы енгізуден болатын экологиялық тиімділікке талдау жүргізілді:
атмосфералық ауа: шығарындылардың алдын алу және (немесе) азайту;
су тұтыну: жалпы су тұтынуды азайту;
ағынды сулар: төгінділерді болдырмау және (немесе) азайту;
топырақ, жер қойнауы, жерасты сулары: табиғи ортаның компоненттеріне әсерін болдырмау және (немесе) азайту;
қалдықтар: өндірістік қалдықтардың пайда болуын/жинақталуын болдырмау және (немесе) азайту және/немесе оларды қайта пайдалану, қалдықтарды қалпына келтіру және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және қалдықтарды көму;
шикізатты тұтыну: тұтыну деңгейін қысқарту, баламалы материалдармен және (немесе) өндіріс және тұтыну қалдықтарымен алмастыру;
энергия тұтыну: энергетикалық және отын ресурстарын тұтыну деңгейін қысқарту; энергияның баламалы көздерін пайдалану; заттарды регенерациялау және рециклинг және жылуды рекуперациялау мүмкіндігі; электр және жылу энергиясын өз мұқтаждықтарына тұтынуды қысқарту;
шу, діріл, физикалық әсер ету деңгейін төмендету.
Сондай-ақ, кросс-медиа әсерлерінің болмауы немесе болуы ескерілді.
Кандидат-техниканың жоғарыда аталған көрсеткіштердің әрқайсысына сәйкестігі немесе сәйкес келмеуі КТА нәтижесінде алынған мәліметтерге негізделді.

2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
Определение НДТ основывается на принципах и критериях в соответствии с требованиями Экологического кодекса, а также на соблюдении последовательности действий ТРГ:
1) определение ключевых экологических проблем для отрасли с учетом маркерных загрязняющих веществ эмиссий.
Для технологического процесса определен перечень маркерных веществ (более детальная информация приведена в разделе 6 настоящего справочника по НДТ).
Метод определения перечня маркерных загрязняющих веществ основывался преимущественно на изучении проектной, технологической документации и сведений, полученных в ходе проведенного КТА предприятий по области применения настоящего справочника по НДТ.
Из перечня загрязняющих веществ, присутствующих в эмиссиях основных источников загрязнения, для каждого технологического процесса в отдельности был определен перечень маркерных веществ при условии их соответствия следующим характеристикам:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса (вещества, обоснованные в проектной и технологической документации);
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду и (или) здоровье населения, в том числе, обладающее высокой токсичностью, доказанными канцерогенными, мутагенными, тератогенными свойствами, кумулятивным эффектом, а также вещества, относящиеся к стойким органическим загрязняющим веществам;
2) определение и описание техник-кандидатов, направленных на комплексное решение экологических проблем отрасли.
При формировании перечня техник-кандидатов рассматривались технологии, способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, которые направлены на комплексное решение экологических проблем области применения настоящего справочника по НДТ, из числа имеющихся в РК (выявленных в результате КТА) и в международных документах в области НДТ, в результате чего был определен перечень (количество) из техник-кандидатов, представленный в разделе 5.
Для каждой техники-кандидата приведено технологическое описание и соображения касательно технической применимости техник-кандидатов; экологические показатели и потенциальные выгоды от внедрения техники-кандидата; экономические показатели, потенциальные кросс-медиа эффекты и необходимые условия;
3) анализ и сравнение техник-кандидатов в соответствии с показателями технической применимости, экологической результативности и экономической доступности.
В отношении рассматриваемых в качестве НДТ техник-кандидатов была проведена оценка в следующей последовательности:
оценка техники-кандидата по параметрам технологической применимости;
оценка техники-кандидата по параметрам экологической результативности.
Был проведен анализ экологического эффекта от внедрения техник-кандидатов, выраженный в количественном значении (единица измерения или процент сокращения/увеличения), в отношении следующих показателей:
атмосферный воздух: предотвращение и (или) сокращение выбросов;
водопотребление: сокращение общего водопотребления;
сточные воды: предотвращение и (или) сокращение сбросов;
почва, недра, подземные воды: предотвращение и (или) сокращение влияния на компоненты природной среды;
отходы: предотвращение и (или) сокращение образования/накопления производственных отходов и/или их вторичное использование, восстановление отходов, энергетическая утилизация отходов и захоронение отходов;
потребление сырья: сокращение уровня потребления, замещение альтернативными материалами и (или) отходами производства и потребления;
энергопотребление: сокращение уровня потребления энергетических и топливных ресурсов; использование альтернативных источников энергии; возможность регенерации и рециклинга веществ и рекуперации тепла; сокращение потребления электро- и теплоэнергии на собственные нужды;
шум, вибрация, снижение уровня физического воздействия.
Также учитывалось отсутствие или наличие кросс-медиа эффектов.
Соответствие или несоответствие техники-кандидата каждому из вышеперечисленных показателей основывалось на сведениях, полученных в ходе КТА.

1. Кандидат-техниканы экономикалық тиімділік параметрлері бойынша бағалау.
Кандидат-техниканың экономикалық тиімділігін бағалау міндетті емес, алайда ТЖТ мүшелерінің көпшілігінің шешімі бойынша ЕҚТ-ны экономикалық бағалауды ТЖТ мүшелері - өнеркәсіптік кәсіпорындардың өкілдері тұрақты жұмыс істеп тұрған өнеркәсіптік қондырғыларда/зауыттарда қолданылатын және жұмыс істейтін кейбір техникаларға қатысты жүргізді.
Өнеркәсіптік енгізу фактісі КТА нәтижесінде анықталған мәліметтерді талдау нәтижесінде анықталды.
2. ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді анықтау.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты эмиссиялар деңгейлері мен өзге де технологиялық көрсеткіштерді айқындау көп жағдайларда теріс антропогендік әсерді төмендетуді және өндірістік процестің соңғы сатысында ластануды бақылауды қамтамасыз ететін техникаларға қатысты қолданылды.
Мәселен, ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер, оның ішінде жүргізілген КТА есептерімен расталған ұлттық көрсеткіштер деңгейлерін ескере отырып анықталды.
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу критерийлері
Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына сәйкес ЕҚТ-ны айқындау критерийлері:
1) аз қалдықты технологияны пайдалану;
2) қауіптілігі неғұрлым төмен заттарды пайдалану;
3) технологиялық процесте түзілетін және пайдаланылатын заттардың, сондай-ақ қалдықтардың қолдануға келетіндей шамада қалпына келтірілуі мен рециклингіне ықпал ету;
4) өнеркәсіптік деңгейде табысты сыналған процестердің, құрылғылардың және операциялық әдістердің салыстырмалылығы;
5) технологиялық серпілістер мен ғылыми білімдегі өзгерістер;
6) қоршаған ортаға тиісті эмиссиялардың тегі, ықпалы мен көлемі;
7) жаңа және жұмыс істеп тұрған объектілер үшін пайдалануға берілу күні;
8) ЕҚТ-ны ендіруге қажетті мерзімдердің ұзақтығы;
9) процестерде пайдаланылатын шикізат пен ресурстардың (суды қоса алғанда) тұтынылу деңгейі мен қасиеттері және энергиялық тиімділігі;
10) қоршаған ортаға эмиссиялардың жағымсыз әсері мен қоршаған орта үшін тәуекелдерді болғызбау немесе олардың жалпы деңгейін барынша қысқарту қажеттігі;
11) апаттарды болғызбау және қоршаған ортаға жағымсыз салдарларды барынша азайту қажеттігі;
12) халықаралық ұйымдар жариялаған ақпарат;
13) ҚР-да немесе одан тыс жерлерде екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік ендіру.
2.3. ЕҚТ-ны қолданудың экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
Ең үздік қолжетімді техникалар, оларды қолдану тәртібі, артықшылықтары мен кемшіліктері, қағида бойынша, қалдықтарды көму саласында кеңінен танымал. Егер ЕҚТ-ны табысты өнеркәсіптік пайдалану нәтижелерінің бірмағыналы дәлелдері/мысалдары болса, ол қолайлы болып саналады. Мәселен, ЕО елдері ЕҚТ-ны анықтаған кезде өнеркәсіптік пайдалануға берілген және табиғатты қорғау тиімділігі іс жүзінде расталған технологияларды ғана ескереді.
ЕҚТ-ны пайдаланудың егжей-тегжейлі экономикалық талдауы ЕҚТ-ны тым қымбат деп есептеуге жеткілікті негіздер болған кезде, ЕҚТ-ны енгізу мүмкіндігі немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдаудың қосымша критерийі болып табылады.
Жалпы экологиялық-экономикалық бағалау нәтижелері бойынша ЕҚТ-ны былайша саралауға болады:
экономикалық тиімді – техникалар шығындарды азайтады, ақшалай қаражатты үнемдейді және/немесе өнімнің өзіндік құнына аздап әсер етеді және айтарлықтай экологиялық пайда әкеледі;
белгілі бір жағдайларда экономикалық тиімді – техника шығындардың өсуіне әкеледі, бірақ қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайлы болып саналады және алынған экологиялық пайдаға орынды пропорцияда болады;
экономикалық тиімсіз – техника шығындардың өсуіне әкеліп соқтырады және қосымша шығындар кәсіпорынның экономикалық жағдайлары үшін қолайсыз немесе алынған экологиялық пайдаға шамалас емес.
Бірнеше баламалы ЕҚТ арасынан таңдаған кезде, шығыны ең аз техниканы анықтау үшін ЕҚТ-ның экологиялық-экономикалық тиімділігінің тиісті көрсеткіштері салыстырылады.
Жалпы ЕҚТ қағидаттарына көшу кәсіпорынға экономикалық жағынан тиімді болуы және оның экономикалық тиімділігін төмедетпеуі және ұзақ мерзімді келешекте қаржы жағдайын нашарлатпауға тиіс. ЕҚТ-ны іске асырудың жалпы экономикалық тиімділігі мен мүмкіндігі нақты кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайымен анықталады.
ЕҚТ-ға экономикалық бағалау жүргізген кезде өндірістің ұзақ, орта және қысқа мерзімді келешекте тиімділігі мен рентабельділігінің ағымдағы деңгейде сақталуын ескере отырып, жалпы сала бойынша ЕҚТ-ны іске асыру мүмкіндігі мәселесі назарға алынуы қажет. Жалпы қаржы шығындарын және экологиялық пайданы ескере отырып ЕҚТ-ны іске асыру мүмкіндігі осы сала үшін кеңінен енгізуге жеткілікті ауқымда расталса, ЕҚТ салалық деңгейде экономикалық қолайлы деп танылады.
Маңызды инвестициялық капитал салымдарын талап ететін ЕҚТ үшін азаматтық қоғамның қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсерлерді азайту мақсатында табиғат қорғау шараларын іске асыру бойынша сұранысы мен объект операторының инвестициялық мүмкіндіктері арасындағы орынды баланс анықталуы тиіс. Бұл ретте ЕҚТ енгізу процесіне ерекше тәртіптеме қолданылатын жағдайларды дәлелдеу үшін жауапкершілік объект операторына жүктеледі.

1. Оценка техники-кандидата по параметрам экономической доступности.
Оценка экономической эффективности техники-кандидата не является обязательной, однако по решению большинства членов ТРГ экономическая оценка НДТ проводилась членами ТРГ – представителями промышленных предприятий в отношении некоторых техник, внедренных и эксплуатируемых на хорошо функционирующих промышленных установках/заводах.
Факт промышленного внедрения устанавливался в результате анализа сведений, выявленных в результате КТА.
2. Определение технологических показателей, связанных с применением НДТ.
Определение уровней эмиссий и иных технологических показателей, связанных с применением НДТ, в большинстве случаев использовано в отношении техник, обеспечивающих снижение негативного антропогенного воздействия и контроль загрязнения на конечной стадии производственного процесса.
Так, технологические показатели, связанные с применением НДТ, определялись в том числе и с учетом уровней национальных показателей, что подтверждено отчетами проведенных КТА.
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
В соответствии с пунктом 3 статьи 113 Экологического кодекса критериями определения НДТ являются:
1) использование малоотходной технологии;
2) использование менее опасных веществ;
3) способствование восстановлению и рециклингу веществ, образующихся и используемых в технологическом процессе, а также отходов, насколько это применимо;
4) сопоставимость процессов, устройств и операционных методов, успешно испытанных на промышленном уровне;
5) технологические прорывы и изменения в научных знаниях;
6) природа, влияние и объемы соответствующих эмиссий в окружающую среду;
7) даты ввода в эксплуатацию для новых и действующих объектов;
8) продолжительность сроков, необходимых для внедрения НДТ;
9) уровень потребления и свойства сырья и ресурсов (включая воду), используемых в процессах, и энергоэффективность;
10) необходимость предотвращения или сокращения до минимума общего уровня негативного воздействия эмиссий на окружающую среду и рисков для окружающей среды;
11) необходимость предотвращения аварий и сведения до минимума негативных последствий для окружающей среды;
12) информация, опубликованная международными организациями;
13) промышленное внедрение на двух и более объектах в РК или за ее пределами.
2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
НДТ, порядок их применения, преимущества и недостатки, как правило, широко известны в отрасли захоронения отходов. НДТ считается приемлемой, если есть однозначные свидетельства/примеры результатов ее успешной эксплуатации. Так, странами ЕС при определении НДТ учитываются только технологии, уже вышедшие на промышленную эксплуатацию, и природоохранная эффективность которых подтверждена практически.
Детальный экономический анализ использования НДТ является дополнительным критерием для принятия решения о возможности или отказе от внедрения НДТ, когда существуют достаточные основания полагать, что НДТ является чрезмерно затратной.
По результатам общей эколого-экономической оценки НДТ могут быть ранжированы как:
экономически эффективные – когда техника сокращает расходы, дает экономию денежных средств и/или незначительно влияет на себестоимость услуг и приносит ощутимую экологическую результативность;
экономически эффективные при определенных условиях – когда техника приводит к увеличению затрат, но дополнительные расходы считаются приемлемыми для экономических условий предприятия и находятся в разумной пропорции к полученным экологическим выгодам;
экономически неэффективные – когда техника приводит к увеличению затрат и дополнительные расходы не считаются приемлемыми для экономических условий предприятия или несоразмерны полученным экологическим выгодам.
При выборе между несколькими альтернативными НДТ проводится сравнение удельных показателей эколого-экономической эффективности НДТ для определения наименее затратных.
В целом, переход на принципы НДТ должен осуществляться на экономически приемлемых для предприятия условиях, а именно: не снижать его экономической эффективности и критически не ухудшать финансового состояния в прогнозируемом периоде. Общая экономическая эффективность и возможность реализации НДТ определяется финансово-экономическими условиями конкретного предприятия.
При экономической оценке НДТ должны быть также приняты во внимание вопросы возможности реализации проектов НДТ в целом по отрасли с учетом сохранения текущего уровня эффективности и рентабельности деятельности в долго-, средне- и краткосрочной перспективе. НДТ может быть признана применимой на отраслевом уровне, если возможность ее реализации, с учетом общих финансовых затрат и экологических выгод, существует в масштабе, достаточном для широкого внедрения в данной отрасли.
Для НДТ, требующих значительных инвестиционных капитальных вложений, определяется разумный баланс между запросом гражданского общества на реализацию природоохранных мероприятий в целях снижения негативного воздействия на окружающую среду и здоровье человека и инвестиционными возможностями оператора объекта. При этом ответственность за доказательство условий, по которым к процессу внедрения НДТ должен быть применен особый режим, несет оператор объекта.

2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
ЕҚТ енгізу тиімділігін экономикалық бағалау төмендегідей әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
шығындардың инвестициялық негізділігі бойынша;
шығындар мен пайданы талдау бойынша;
шығындардың кәсіпорын қызметінің бірқатар негізгі көрсеткіштеріне қатынасы бойынша: айналым, операциялық пайда, қосылған құн және т. б. (тиісті деректер қолжетімді болған кезде);
шығындар мен қол жеткізілген экологиялық әсердің арақатынасы.
Әрбір экономикалық бағалау әдісі кәсіпорынның өндірістік-экономикалық және табиғатты қорғау қызметінің әртүрлі аспектілері бойынша қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды іске асыру нәтижесін көрсетеді және ЕҚТ бойынша шешім қабылдаудың қосымша көзі бола алады. Объектінің операторы салалық және өндірістік ерекшеліктерді, ЕҚТ-ны экономикалық бағалау әдісін немесе олардың үйлесімін ескере отырып, неғұрлым қолайлы әдісті қолданады.
2.3.3. Шығындардың инвестициялық негізділігі
ЕҚТ (әсіресе қоршаған ортаны қорғау бойынша ЕҚТ) әрдайым пайда табу мақсатындағы коммерциялық қызметтің нысаны бола бермейтінін және ЕҚТ енгізу жобасын инвестициялық талдау барысында дисконтталған ақша ағындары теріс мәндерге ие болуы мүмкін екенін түсіну керек.
ЕҚТ-ның қолданылуы, оның ішінде технологиялар мен жабдықтарға арналған шығындардың инвестициялық негізділігімен, капитал құнымен, өтелу кезеңімен, шикізат пен материалдардың бағасымен және басқа факторлармен анықталады.
Инвестициялардың кірістілігі тұрғысынан ЕҚТ-ны төмендегідей бағалауға болады:
кірісті – оларды іске асырудан немесе қаржы қаражатын үнемдеуден қосымша кірістер алған жағдайда;
кіріс бөлігінде тиімсіз, бірақ компанияның ағымдағы немесе болашақ қаржылық жағдайы тұрғысынан рұқсат етілген;
пайдасыз және қаржылай шығындары тым көп;
шығындармен салыстырғанда талап етілетін экологиялық нәтижелілікке қол жеткізеді;
қол жеткізілген экологиялық әсермен салыстырғанда негізделмеген көп шығын келтіреді.
2.3.4. Шығындар мен пайданы талдау
ЕҚТ-ны қолданғанда экологиялық нәтижеге қол жеткізіп қана қоймай, көптеген жағдайларда ақшалай тұлғаланған физикалық табиғи ресурстарды - шикізатты, отынды, электр энергиясын, жылуды, суды және т.б. пайдалану азаяды. Мұндай жағдайларда ЕҚТ-ны жұмсалған шығындармен салыстырғанда, оны қолданудан алынған пайда тұрғысынан бағалауға болады.
Оған қоса, қалдықтарды көму полигондарында ЕҚТ-ны енгізудің нәтижесі қоқыс газын тұту және кейіннен кәдеге жарату немесе сату арқылы газсыздандыру жүйелерін пайдалану, сүзіндіні тиісті тазартудан өткеннен кейін техникалық қажеттіліктерге қолдану, сондай-ақ келіп түсетін қалдықтар ағынынан кейіннен сату немесе қайта өңдеуге жіберу арқылы қайталама ресурстарды сұрыптау және іріктеу сияқты қосымша кіріс көздері болуы мүмкін.
ЕҚТ-ны пайдаланудың жалпы экономикалық пайдасы шығындардан асып түсіп, оны жүзеге асырудың ынталандырушы факторына айналуы мүмкін.

2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
Экономическая оценка эффективности внедрения НДТ может осуществляться различными способами:
по инвестиционной обоснованности затрат;
по анализу затрат и выгод;
по отношению затрат к ряду ключевых показателей деятельности: оборот, операционная прибыль, добавленная стоимость и другое (при доступности соответствующих данных);
по соотношению затрат и достигаемого экологического эффекта.
Каждый из способов экономической оценки отражает результат реализации мероприятий по охране окружающей среды на различные аспекты производственно-экономической и природоохранной деятельности предприятия и может служить дополнительным источником принятия решения по НДТ. Оператор объекта применяет наиболее приемлемый, с учетом отраслевой и производственной специфики, способ экономической оценки НДТ или их сочетание.
2.3.3. Инвестиционная обоснованность затрат
Следует понимать, что НДТ (особенно средозащитные) не всегда являются предметом коммерческой деятельности с целью извлечения прибыли и в ходе инвестиционного анализа проекта внедрения НДТ дисконтированные денежные потоки могут иметь отрицательные значения.
Применимость НДТ определяется в том числе инвестиционной обоснованностью затрат на технологии и оборудование, стоимостью капитала, периодом окупаемости, ценами на сырье и материалы и другими факторами.
С точки зрения доходности инвестиций НДТ могут оцениваться как:
прибыльные – в случае получения дополнительных доходов от их реализации или экономии финансовых средств;
неприбыльные в доходной части, но допустимые с точки зрения текущего или будущего финансового состояния;
неприбыльные и чрезмерные по своим финансовым затратам;
достигающие требуемой экологической результативности по сравнению с затратами;
имеющие необоснованно высокие затраты по сравнению с достигнутым экологическим эффектом.
2.3.4. Анализ затрат и выгод
Помимо достигаемого экологического эффекта, применение НДТ во многих случаях дает снижение потребления физических природных ресурсов – сырья, топлива, электроэнергии, тепла, воды и т.д., представленных в денежном выражении. В этом случае НДТ может быть оценена с точки зрения полученных от ее применения выгод по сравнению с понесенными издержками.
Кроме того, результатом внедрения НДТ на полигонах захоронения отходов могут стать дополнительные источники доходов, такие как использование дегазационных систем с улавливанием и последующей утилизацией или продажей свалочного газа, применение фильтрата после соответствующей очистки для технических нужд, а также сортировка и отбор вторичных ресурсов из потока поступающих отходов с последующей их реализацией или направлением на переработку.
Общие экономические выгоды использования НДТ могут превысить затраты и стать стимулирующим фактором для ее реализации.

2.3.5. Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларға салынатын инвестициялардың орындылығын анықтау үшін ЕҚТ шығыстарының және кәсіпорын қызметінің бірқатар негізгі өндірістік-экономикалық нәтижелерінің: жалпы кіріс, айналым, операциялық пайда, өзіндік құн және т.б. арақатынасына талдау жасауға болады.
Мұндай талдауда ЕО кәсіпорындарына жүргізілген сауалнама бойынша алынған, осындай арақатынастарды төмендегідей үш санатқа бөлетін анықтамалық мәндер шкаласын қолдануға болады:
қолайлы шығындар – инвестициялық шығыстар кірістіліктің түйінді көрсеткіштеріне елеулі әсер етеді және бұл шығындар одан әрі талқылаусыз қолайлы деп саналады;
талқылайтын шығындар - инвестициялардың орындылығын нақты бағалау қиын немесе мүмкін болмаған кездегі және нәтижесі қосымша факторларды ескере отырып қарастыруды қажет ететін орташа шығындар;
қолайсыз шығындар – инвестициялар кәсіпорынның негізгі көрсеткіштеріне қарағанда шамадан тыс көп болады.
2.1-кесте. Қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестицияларды жүзеге асырудың болжамды анықтамалық мәндері [38]
Р/с №
Жылдық шығындар мен ЕҚТ-ға салынатын инвестициялардың қызметтің негізгі көрсеткіштеріне арақатынасы
Қолайлы
Талқылайтын
Қолайсыз
1
шығындар/айналым (түсім)
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
2
шығындар/жылдық табыс (операциялық пайда)
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
3
шығындар/қосылған құн
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
4
Бастапқы инвестициялар/инвестициялардың жалпы көлемі
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Анықтамалық мәндер шкаласы шығындары өте көп технологияларды тізімнен алып тастауға немесе енгізу шығындары қандай да бір қосымша талдауларсыз жүзеге асырылады деп санауға болатын техникаларды жылдам анықтауға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар "талқыланатын" шығындар санатының ішінде мәндер аралығы үлкен болғандықтан, жүзеге асырылатын табиғат қорғау инвестицияларының маңызды бөлігі осы диапазонға сәйкес болуы мүмкін, мұның өзі инвестициялардың негізділігі туралы бірмағыналы тұжырым жасау үшін оларды тым белгісіз етеді. Мұндай жағдайда, нақты кәсіпорында қалыптасатын жағдайлардан басқа, инвестициялардың орындылығы, ЕҚТ-ны енгізу бойынша жобаларды іске асыру кезеңі, қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестициялардың жалпы деңгейі, ағымдағы нарықтық жәна қаржылық жағдай және басқалары сияқты салалық аспектілерді ескере отырып бағалануы тиіс.
Жалпы алғанда, анықтамалық мәндер шкаласы көп жағдайда ЕҚТ-ны бағалау үшін қолданылатын және нақты кәсіпорынның қаржы-экономикалық жағдайын ескере отырып ЕҚТ-ны қолдану диапазондарын қалыптастыру үшін де пайдаланылатын бағалау бағдары ретінде қарастырылады.

2.3.5. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
Для определения целесообразности инвестиций в мероприятия по охране окружающей среды может быть проанализировано соотношение расходов на НДТ и ряда ключевых производственно-экономических результатов деятельности: валовый доход, оборот, операционная прибыль, себестоимость и другое.
При данном анализе возможно применение шкалы справочных значений, полученных по результатам анкетирования предприятий ЕС, которые ранжируют такие соотношения на три категории:
приемлемые затраты – если инвестиционные расходы незначительно влияют на ключевые показатели доходности и эти затраты можно считать приемлемыми без дальнейшего обсуждения;
обсуждаемые – средние затраты, когда представляется затруднительным или невозможным дать четкую оценку целесообразности инвестиций и результат требует рассмотрения с учетом дополнительных факторов;
неприемлемые затраты – если инвестиции чрезмерны по отношению к ключевым показателям деятельности.
Таблица 2.1. Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды [38]
№ п/п
Соотношение годовых затрат и инвестиций на НДТ к ключевым показателям деятельности
Приемлемые
Обсуждаемые
Неприемлемые
1
Затраты / оборот (выручка)
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
2
Затраты / годовой доход (операционная прибыль)
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
3
Затраты / добавленная стоимость
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
4
Начальные инвестиции/ общий объем инвестиций
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Шкала справочных значений позволяет быстро исключить технологии с явно высокими затратами или определить техники, затраты на внедрение которых можно считать осуществимыми без какого-либо дополнительного анализа.
Вместе с тем, ввиду большого интервала значений внутри категории "обсуждаемые" значительная часть природоохранных инвестиций может попасть в этот диапазон, что делает их достаточно неопределенными для однозначного вывода об обоснованности вложений. В этом случае, помимо условий, складывающихся на конкретном предприятии, целесообразность инвестиций должна оцениваться с учетом дополнительных отраслевых аспектов, таких, как период реализации проекта по внедрению НДТ, общий уровень инвестиций в охрану окружающей среды, текущая рыночная и финансовая ситуация и другое.
В целом, шкала справочных значений рассматривается как оценочный ориентир, применимый в большинстве случаев оценки НДТ, и также может использоваться для построения диапазонов применения НДТ с учетом финансово-экономического состояния конкретного предприятия.

2.3.6.      Өзіндік құнның өсуі
ЕҚТ жарамдылығын анықтаудың маңызды факторы техниканы ағымдағы өндірістік процеске енгізген кезде жұмсалатын қосымша шығындар болып табылады, себебі ЕҚТ-ны енгізу қызметтердің өзіндік құнын ұлғайтады және экономикалық тиімділігі тұрғысынан ЕҚТ әлеуетін төмендетеді.
ЕҚТ енгізуге жұмсалатын жылдық шығындар мен қызметтердің жалпы өндірістік өзіндік құнының пайыздық арақатынасы кәсіпорынның ЕҚТ-ға қосымша шығындарын ескере отырып өзіндік құнның өскенін білдіреді. Өзіндік құнның өсуін анықтау ЕҚТ енгізу шығындарын қызметтердің өндірістік өзіндік құнымен салыстыруға, сондай-ақ ЕҚТ-ның операциялық маржиналдыққа қалай әсер ететінін анықтауға мүмкіндік береді.
2.3.7.      Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
ЕҚТ-ны экономикалық бағалаудың негізгі тәсілдерінің бірі ЕҚТ енгізуге жұмсалған ақшалай қаражатты және оның ластағыш заттардың эмиссияларын азайту/болдырмау және/немесе қалдықтарды азайту/болдырмау түріндегі ЕҚТ енгізіп қол жеткізген экологиялық нәтижесін талдау болып табылады. Осы мәндердің салыстырмалы арақатынасы азайтылатын ластағыш заттың және/немесе қалдықтардың жылдық есептеудегі масса/көлем бірлігіне жұмсалған ЕҚТ шығындарының тиімділігін анықтайды.
Шығындардың тиімділігі =
Жалпы жылдық шығындар
Эмиссияны жылдық қысқарту
Жылдық шығындар деп ЕҚТ-ның жылдық есептеудегі бүкіл қызмет мерзімі бойынша бөлінген күрделі (инвестициялық) шығындардың және операциялық (пайдалану) шығыстардың сомасы түсініледі. Жылдық күрделі шығындарды қайта есептеу экономикалық мағынада негізгі құралдардың сызықтық амортизациясының нормасы болып табылатын (ЕҚТ-ның қызмет ету мерзімінің және дисконттау мөлшерлемесінің функциялары ретінде) жылдық қайта есептеу коэффициентімен жүзеге асырылады.
Дисконтталған жылдық шығындар капиталдың уақытша құнын және тиісті жабдықтың қызмет ету мерзімін ескере отырып ЕҚТ енгізу жобасына салынған инвестициялар көлемін көрсетеді.
ЕҚТ-ға жұмсалған жылдық шығындарды дұрыс айқындау үшін инвестициялық күрделі салымдарды жан-жақты талдап тексеру және операциялық шығыстарды шығындардың тиісті баптары бойынша бөлу қамтамасыз етілуге тиіс.
Жылдық шығындарды есептеу кезінде мынадай формула қолданылады:
,
мұнда:
I0 – сатып алған жылдағы жалпы инвестициялық шығыстар,
OС – жылдық таза операциялық шығыстар,
r – дисконттау мөлшерлемесі,
n – күтілетін қызмет ету мерзімі.
Жылдық шығындардың қол жеткен экологиялық нәтижеге арақатынасының нәтижесі бір масса/көлем бірлігіне шаққанда ластағыш заттардың эмиссиясын азайтуға жұмсалатын ақша қаражатының көлемін білдіреді. Әртүрлі ЕҚТ бойынша есептеу нәтижелерін салыстыру ЕҚТ операторына қайсысы тиімдірек екенін және эмиссияны бірдей азайтуға азырақ қаражат жұмсауға болатынын анықтауға мүмкіндік береді.

2.3.6. Прирост себестоимости
Существенным фактором для определения применимости НДТ являются также дополнительные затраты, которые могут быть понесены при внедрении техники в текущий производственный процесс, так как внедрение НДТ увеличивает себестоимость услуг и снижает потенциал НДТ с точки зрения экономической эффективности.
Процентное соотношение годовых затрат на внедрение НДТ и общей производственной себестоимости услуг выражает прирост себестоимости с учетом дополнительных расходов предприятия на НДТ. Определение прироста себестоимости позволяет сравнить затраты на внедрение НДТ с производственной себестоимостью услуг, а также определить, какое влияние оказывает НДТ на операционную маржинальность.
2.3.7. Соотношение затрат и экологического результата
Одним из основных способов экономической оценки НДТ является анализ расходования денежных средств на внедрение НДТ и достигаемый экологический результат от ее внедрения в виде снижения/предотвращения эмиссии загрязняющих веществ и/или сокращения/предотвращения отходов. Относительное соотношение данных значений определяет эффективность затрат на НДТ на единицу массы/объема сокращаемого загрязняющего вещества и/или отходов в годовом исчислении.
Эффективность затрат =
Общие годовые затраты
Годовое сокращение эмиссии
Под годовыми затратами понимается сумма капитальных (инвестиционных) затрат, распределенных по всему сроку службы НДТ в годовом исчислении, и операционных (эксплуатационных) расходов. Пересчет капитальных затрат в годовом исчислении производится коэффициентом годового пересчета (как функции срока службы НДТ и ставки дисконтирования), который в экономическом смысле представляет собой норму линейной амортизации основных средств.
Дисконтированные годовые затраты отражают объем инвестиций на проект внедрения НДТ с учетом временной стоимости капитала и сроком службы соответствующего оборудования.
Для правильного определения годовых затрат на НДТ должна быть обеспечена достаточная детализация инвестиционных капитальных вложений и распределение операционных расходов по соответствующим статьям затрат.
При расчете годовых затрат применяется формула:
Годовые затраты= I0r1+rn1+rn-1+OC
где:
I– общие инвестиционные расходы в год приобретения;
OС – годовые чистые операционные расходы;
r – ставка дисконтирования;
n – ожидаемый срок службы.
Результат соотношения годовых затрат к достигнутому экологическому результату выражает объем денежных средств, расходуемых на уменьшение эмиссии загрязняющего вещества на единицу массы/объема. Сравнение результатов расчетов по различным НДТ позволяет оператору НДТ определить, какая из них экономически более эффективна и позволяет затратить меньше средств на одинаковое снижение эмиссии.

2.3.8. Қоршаған ортаға теріс әсері үшін төленетін төлемдер мен айыппұлдар
ЕҚТ-ның экономикалық тиімділік көрсеткіштерін тікелей талдаудан басқа, ЕҚТ бар болған кезде және жоқ болған кезде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуі тиіс төлемдер мен айыппұлдарды есептеу пайдалы болуы мүмкін. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін жалпы тәртіп, төлемақы ставкалары және экологиялық айыппұлдар Қазақстан Республикасының салық және әкімшілік заңнамасымен реттеледі.
Республикалық деңгейде салық заңнамасында белгіленген төлемдерден басқа, жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) коммуналдық қалдықтарды (ТҚҚ, кәріздік тазарту құрылыстарының тұнбасын) көмуге қатысты қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін тиісті әкімшілік бірліктер шегінде белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін көтеруге құқығы бар екенін ескерген жөн.
Сонымен қатар, заңнамалық деңгейде ЕҚТ енгізу мен қолдануды ынталандыру мақсатында белгілі бір реттеуші шаралар қабылданды. Атап айтқанда, кешенді экологиялық рұқсат алған кәсіпорындар үшін қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуі тиіс бюджетке төленетін төлем ставкаларына нөлдік коэффициент белгіленеді.
Бұл ретте, 2025 жылдан бастап өнеркәсіп субъектілерінің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды белсенді іске асыруы және ЕҚТ-ны қолдануы үшін, кәсіпорындардың кешенді экологиялық рұқсаты болмаған жағдайда I топ кәсіпорындары бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін қолданыстағы төлем ставкаларына - 2 жоғарылатылған коэффициенті (төлемдердің екі есе ұлғаюы), 2028 жылдан бастап - 4 коэффициенті және 2031 жылдан бастап - 8 коэффициенті қолданылатын болады.
Қоршаған ортаға теріс әсер ететін эмиссияларды шығарғаны үшін, оның ішінде жұмыс істеп тұрған объектіге экологиялық рұқсат берілмеген болса, ластағыш заттардың артық мөлшеріне қатысты тиісті төлемақы ставкасының он мың пайызы мөлшерінде қосымша айыппұл салынады.
Тиісті экологиялық рұқсаттарды ала отырып ЕҚТ қолдану кәсіпорындарға экологиялық төлемдер мен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін айыппұлдар бойынша айтарлықтай ақшалай қаражатты үнемдеуге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
2.3.9. "Қондырғыдағы" есептеулер
ЕҚТ бойынша шараларды жүзеге асыру процесі, әсіресе ірі өнеркәсіптік кәсіпорындарда, көбінесе өндірісті жалпы қайта құру немесе модернизациялау процесінің ажырамас бөлігі болып табылады. Объект операторы өзінің қалыпты өндірістік қызметі немесе басқа инвестициялық жобаларды іске асыру барысында жұмсайтын басқа инвестициялық және операциялық шығындардың әсерін болдырмау үшін, қоршаған ортаға теріс әсерді азайту бойынша бастапқы және қайталама шараларға арналған шығындар туралы мәліметтер кәсіпорын шығындарының тек қарастырылып отырған ЕҚТ-ға жұмсалатын бөлігін ғана қамтуы керек.
Мұндай жағдайда "қондырғыдағы" ЕҚТ шығыстары туралы, яғни тікелей қоршаған ортаға ластағыш заттардың эмиссияларын және/немесе қалдықтарды азайтатын/болдырмайтын ЕҚТ-ға немесе оларды осы ЕҚТ-ның көмегімен кәдеге жарату бойынша технологияларды іске асыратын ЕҚТ-ға бағытталған шығыстар туралы деректер объективті деректер болып табылады. "Қондырғыдағы" есептеуде жалпы шығындар сомасына төмендегі шығыстар қосылады:
негізгі технологиялар мен жабдықтар;
ЕҚТ-ның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша/қосалқы технологиялар мен жабдықтар;
тазарту құрылыстары, шығыс материалдары, шикізат пен реагенттер, оларсыз ЕҚТ-ны қолдану технологиялық жағынан мүмкін емес.
"Қондырғыдағы" есептеу объект операторының күрделі және операциялық шығыстарын жіктеу кезінде белгісіздік факторын алып тастауға және кәсіпорынның салыстырмалы көрсеткіштері бойынша баламалы ЕҚТ-ға жұмсайтын шығындарын салыстыруға мүмкіндік береді.

2.3.8. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
Кроме непосредственно анализа показателей экономической эффективности НДТ, может оказаться полезным расчет платежей и штрафов, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду при наличии НДТ и при ее отсутствии. Общий порядок, ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду и экологические штрафы регулируются налоговым и административным законодательством РК.
Необходимо учесть, что помимо платежей, установленных налоговым законодательством на республиканском уровне, местным представительным органам (маслихат) предоставлено право повышать действующие ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах соответствующих административных единиц в отношении захоронения коммунальных отходов (ТБО, ила канализационных очистных сооружений).
Вместе с тем, в целях стимулирования внедрения и применения НДТ на законодательном уровне приняты определенные регулирующие меры. В частности, для предприятий, получивших комплексное экологическое разрешение, устанавливается нулевой коэффициент к ставкам платежей в бюджет, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду.
При этом с 2025 года для активной реализации субъектами промышленности мероприятий по защите окружающей среды и применения НДТ, в случае отсутствия комплексного экологического разрешения к действующим ставкам платы за негативное воздействие на окружающую среду по предприятиям I категории, вошедших в перечень пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года, будет применяться повышающий коэффициент 2 (двукратное увеличение платежей), с 2028 г. – коэффициент 4 и с 2031 г. – коэффициент 8.
Дополнительно за осуществление эмиссий, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе без экологического разрешения на действующий объект, налагается штраф в размере десяти тысяч процентов от соответствующей ставки платы в отношении превышенного количества загрязняющих веществ.
Применение НДТ с получением соответствующих экологических разрешений позволяет предприятиям достичь существенной экономии денежных средств по экологическим платежам и штрафам за негативное воздействие на окружающую среду.
2.3.9. Расчет "на установке"
Процесс реализации мероприятий по НДТ, особенно на крупных промышленных предприятиях, часто является составной частью общего процесса реконструкции или модернизации производства. Для исключения влияния инвестиционных и операционных расходов, которые оператор объекта несет в ходе данных процессов или реализации других инвестиционных проектов, сведения о затратах по сокращению негативного воздействия на окружающую среду должны представлять только ту часть затрат, которые расходуются исключительно на рассматриваемую НДТ.
В таких условиях объективными данными являются данные о расходах на НДТ "на установке", то есть направленные непосредственно на НДТ, сокращающие/предотвращающие эмиссии загрязняющих веществ и/или отходы в окружающую среду, или НДТ, реализующие технологии по их утилизации с помощью данной НДТ. При расчете "на установке" в общую сумму затрат включаются расходы на:
основные технологии и оборудование;
дополнительные/вспомогательные технологии и оборудование, являющиеся неотъемлемой частью НДТ;
пред/после очистные сооружения, расходные материалы, сырье и реагенты, без которых применение НДТ невозможно технологически.
Расчет "на установке" позволяет исключить фактор неопределенности при классификации капитальных и операционных расходов оператора объекта, и сравнивать затраты предприятия на альтернативные НДТ по сопоставимым показателям.

3.2. 2-класты қауіпсіз қалдықтар полигондарындағы процестер
Қалдықтардың типтері мен көлемдерінің критерийлері
Полигонға қабылданатын қалдықтардың типтері болжамды ластану көздерін, сәйкесінше, әлеуетті экологиялық қауіпті білдіреді.
Егер полигонға болжамды қауiптi қасиеттерi жоқ құрылыс және демонтаждау қалдықтары сияқты салыстырмалы инертті материалдар ғана қабылданса, экологиялық салдарлары негізінен шаңның, шудың пайда болуымен және жауын-шашынмен шектелетін болады. Бұл факторларды оңай бақылауға болады.
Инертті қалдықтар – қоршаған ортада елеулі физикалық, химиялық немесе биологиялық өзгерістерге ұшырамайтын және көмілген соң құрамында әлеуетті қауіпті компоненттері болмайтын қалдық. Құрылыс және демонтаждау жұмыстарынан кейін жиналатын мұндай қалдықтарға кірпіш, бетон, шыны, пластмасса, металл және сүрек жатады. Бұл қалдықтар басқа материалдармен ластанбауы немесе араластырылмауы тиіс (ластанудың жол берілетін деңгейлері тиісті нормативтік құжаттарда не уәкілетті органдардың келісімі бойынша айқындалады.) Инертті қалдықтарға құрамында басқа қалдықтары жоқ таза табиғи топырақ кірмейді.
Егер полигонға құрамында ыдырайтын заттары бар қалдықтар қабылданса, ластағыш сүзіндінің және жағымсыз иістердің пайда болу ықтималдығы артады, мұның өзі неғұрлым мұқият басқаруды талап етеді.
Инертті қалдықтар иммобилизациялауды талап етпейтіндіктен, қалдықтарды иммобилизациялау бойынша жұмыстарды қоспағанда, екінші класты полигонды дайындау, қабылдау, көму және оны рекультивациялау процестері қауіпті қалдықтар полигонының процестеріне ұқсас болады.
3.3. 3-класты тұрмыстық қатты қалдықтар полигонындағы процестер
ТҚҚ полигондарына қойылатын талаптар Экология кодексімен, санитариялық-эпидемиологиялық талаптармен регламенттеледі.
"Әртүрлі сыныптағы полигондарда көму үшін қалдықтар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 361 бұйрығына сәйкес ТҚҚ полигондарына:
адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде үй шаруашылықтарында пайда болатын, қайта өңдеуге жатпайтын және құрамында қайталама материалдық ресурстар жоқ коммуналдық қалдықтарды;
құрамы және пайда болу сипаттамасы жағынан коммуналдық қалдықтарға ұқсас, қайта өңдеуге жатпайтын және құрамында қайталама материалдық ресурстар жоқ өндірістік қалдықтарды қабылдауға рұқсат етіледі.
Полигонда ТҚҚ басқару рәсіміне бірнеше негізгі кезеңдер жатады:
қалдықтарды қабылдау және тіркеу;
қалдықтарды түсіру және сұрыптау;
қалдықтарды тығыздау және қабаттап орналастыру;
полигонды инженерлік қорғау (полигонды жобалау және салу кезеңінде көзделеді);
экологиялық мониторинг;
полигонның жабық карталарын рекультивациялау.

3.2. Процессы на полигонах неопасных отходов – 2 класс
Критерии типов и объемов отходов
Типы отходов, принимаемых на полигон, определяют возможные источники загрязнения и, следовательно, потенциальный экологический риск.
Если полигон принимает только относительно инертные материалы, такие как строительные и демонтажные отходы, не обладающие потенциально опасными свойствами, экологические последствия будут в основном ограничиваться образованием пыли, шума и осадков. Эти факторы могут быть легко контролируемыми.
Инертные отходы – это отходы, не подвергающиеся значительным физическим, химическим или биологическим преобразованиям в окружающей среде и не содержащие потенциально опасных компонентов после захоронения. К таким отходам, образующимся при строительных и демонтажных работах, относятся кирпичи, бетон, стекло, пластмассы, металлы и древесина. Эти отходы не должны быть загрязнены или смешаны с другими материалами (допустимые уровни загрязнения определяются в соответствующих нормативных документах либо по согласованию с уполномоченными органами). Инертные отходы не включают чистые естественные грунты, не содержащие других отходов.
Если полигон принимает отходы с разлагаемым содержимым, увеличивается вероятность образования загрязняющего фильтрата и неприятных запахов, что требует более тщательного управления.
Процессы подготовки полигона второго класса, приема, захоронения и его рекультивации аналогичны процессам на полигоне опасных отходов, за исключением работ по иммобилизации отходов, так как инертные отходы этого не требуют.
3.3. Процессы на полигонах твердых бытовых отходов (ТБО) –3 класс
Требования для полигонов ТБО регламентируются Экологическим кодексом, санитарно-эпидемиологическими требованиями.
Согласно приказу Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 361 "Об утверждении перечня видов отходов для захоронения на полигонах различных классов" на полигонах ТБО допускается принимать для захоронения:
коммунальные отходы, образующиеся в домохозяйствах в результате жизнедеятельности человека, не подлежащие переработке и в которых не содержатся вторичные материальные ресурсы;
отходы производства, близкие к коммунальным по составу и характеру образования, не подлежащие переработке и в которых не содержатся вторичные материальные ресурсы.
Процедура управления ТБО на полигоне включает несколько ключевых этапов:
прием и регистрацию отходов;
разгрузку и сортировку отходов;
уплотнение и послойное размещение отходов;
инженерную защиту полигона (предусматривается на этапе проектирования и строительства полигона);
экологический мониторинг;
рекультивацию закрытых карт полигона.

1. Қалдықтарды қабылдау және тіркеу
ТҚҚ полигонында қалдықтарды қабылдау және тіркеу бақылау-өткізу пунктіне көлік құралы келген кезде басталады. Мұнда жүргізуші тасымалдау заңдылығын және қалдықтардың құрамын растайтын құжаттарды көрсетеді. БӨП операторы жүкке алғашқы тексеру жүргізеді: мәліметтерді салыстырып қарайды, бұзушылықтар болған жағдайда тіркей отырып, қалдықтар мен көліктің жай-күйін көзбен шолып бағалайды.
Осыдан кейін машина таразы станциясына жіберіледі, онда оның жүктеулі күйдегі салмағы анықталады. Барлық ақпарат тізілімге енгізіледі: қалдықтарды кім әкелді, олардың түрі қандай, салмағы қанша және полигонның қай аймағына жіберіледі. Қажет болған жағдайда қалдықтарға қосымша бақылау - іріктемелі талдау немесе сұрыптау жүргізілуі мүмкін. Бұл, әсіресе, егер тыйым салынған немесе қауіпті қалдықтардың келіп түсу қаупі болса, маңызды.
Тексеруден кейін жүргізушіге жүкті түсіруге нұсқау беріледі. Қалдықтардың түріне байланысты олар бірден көму картасына не уақытша сақтау немесе қайта өңдеу аймағына жіберілуі мүмкін. Жүкті түсіріп болған соң машинаны түсірілген қалдықтардың нақты көлемін бақылау үшін қайтадан таразыға салады.
Финалдық кезең – барлық деректерді тіркеу. Келіп түскен қалдықтар туралы ақпарат есепке алу жүйесіне енгізіледі, құжаттар мұрағатталады, ал қажет болған жағдайда жүкті фотоға түсіру жүргізіледі. Бұл деректер қалдықтармен жұмыс істеу процестерінің ашықтығын қамтамасыз ете отырып, полигонның пайдаланылуы бойынша есеп беру және бақылау үшін пайдаланылады.
№1 кәсіпорынның полигонында жер учаскелерін ұтымды пайдалануды қамтамасыз ете отырып, құрылыстар алаңының бірлігіне шаққанда қалдықтардың жүктемесін ұлғайтуға мүмкіндік беретін қалдықтарды қабылдау, жоспарлау және тығыздау көзделген.
Әкімшілік-шаруашылық аймақта:
- қазандығы бар әкімшілік-тұрмыстық үй-жай;
- бақылау-өткізу пункті;
- техникаға арналған қалқасы бар алаң;
- ерітінділерді сақтауға және дезинфекциялауға арналған қойма;
- бақылау-дезинфекциялау ваннасы;
- өрт сөндіру резервуарлары (жерүсті 32 м2 және жерасты 100 м2 су);
- трансформаторлық қосалқы станция;
- ауыз суға арналған резервуар;
- контейнерлер мен қоқыс тасығыш кузовтарды жуатын алаң;
- ВторТех-15 қоқыс сұрыптау желісі орналасқан.
3.1-сурет. Полигонның технологиялық схемасы
Қалдықтарды жинау
Санитариялық және технологиялық нормалар мен ережелерге сәйкес қала аумақтарын жоспарлы-жүйелі тазарту жүргізіледі.
Жоспарлы-жүйелі тазарту жүйесінде қалдықтарды өтінішсіз белгіленген мерзімділікпен жүйелі шығару, қалдықтарды шығару үшін арнайы қоқыс таситын көлікті пайдалану, қоқыс тасығыштарды ғимараттардың белгілі бір тобына бекіте отырып, нақты маршруттық кесте бойынша қалдықтарды шығару (күніне 2 рет), ведомстволық бағыныстылығына қарамастан барлық иеліктегі үйлерді қамту көзделеді.
Қалдықтарды тасымалдау
ТҚҚ полигонға қоқыс тасығыштармен тасымалданады. Арнайы автокөлік навигациялық жүйемен жабдықталған. ТҚҚ елді мекеннен және елді мекендегі кәсіпорындардан тасымалданады, ТҚҚ уақытында шығарылады. Қалдықтарды 0 oС және одан төмен температура кезінде контейнерлерде сақтау мерзімі – үш тәуліктен көп емес, плюстік температурада – бір тәуліктен көп емес.
Қалдықтарды қабылдау
Полигон екі аймақтан тұрады: ТҚҚ жинау аумағы (2 алаң) және шаруашылық-тұрмыстық объектілер орналасқан аймақ.
Полигонға кіреберіс жолдар екі жақты қозғалысқа есептелген. Полигонға кіре берісте бақылау-өткізу пункті, автотаразылар, шлагбаум орналасқан.
ТҚҚ қабылдау автокөліктің жолқағазында, ведомостілерде және "ТҚҚ қабылдау журналында" әрбір жеткізушіні белгілеу арқылы жүргізіледі. Кәсіпорынның жауапты маманы осы қалдықтардың қозғалысын есепке алады.
Қалдықтар автотаразының көмегімен, журналға күнін, қалдықтың көлемін және ұйымның атауын көрсетіп жазба жазу арқылы есепке алынады. Әрбір келіп түсетін қалдықтар партиясын дозиметрлік бақылау көзделген.
Келіп түскен қалдықтарды қабылдап, полигонның ұяшықтарына орналастыру қалдықтың құрамына байланысты жүргізіледі, сондай-ақ қалдықтарды есепке алу тікелей полигонның таразысында жүзеге асырылады.

1. Прием и регистрация отходов
Прием и регистрация отходов на полигоне ТБО начинается с прибытия транспортного средства на контрольно-пропускной пункт. Здесь водитель предъявляет документы, подтверждающие легальность перевозки и состав отходов. Оператор КПП проводит первичную проверку груза: сверяет данные, оценивает визуальное состояние отходов и транспорта, фиксируя возможные нарушения.
После этого машина направляется на весовую станцию, где определяется ее масса в загруженном состоянии. Вся информация вносится в реестр: кто привез отходы, какого они типа, сколько весят и в какую зону полигона будут направлены. При необходимости отходы могут быть подвергнуты дополнительному контролю – выборочному анализу или сортировке. Это особенно важно, если есть риск попадания запрещенных или опасных отходов.
После проверки водитель получает указания на разгрузку. В зависимости от вида отходов их могут направить либо сразу в карту захоронения, либо в зону временного хранения или переработки. Завершив выгрузку, машина снова заезжает на весы для контроля фактического объема выгруженных отходов.
Финальный этап – регистрация всех данных. Информация о поступивших отходах заносится в систему учета, документы архивируются, а при необходимости ведется фотофиксация груза. Эти данные используются для отчетности и контроля за эксплуатацией полигона, обеспечивая прозрачность процессов обращения с отходами.
На полигоне Предприятия № 1 предусмотрен прием, планирование и уплотнение отходов, позволяющие увеличить нагрузку отходов на единицу площади сооружений, обеспечивая рациональное использование земельных участков.
В административно-хозяйственной зоне размещены:
административно-бытовое здание с котельной;
контрольно-пропускной пункт;
площадка с навесом для техники;
склад для хранения растворов и дезинфекции;
контрольно-дезинфицирующая ванна;
резервуары пожаротушения (наземные 32м2 воды и подземные 100 м2);
трансформаторная подстанция;
резервуар для питьевой воды;
площадка помывки контейнеров и кузовов мусоровозов;
мусоросортировочная линия ВторТех-15.
Рисунок 3.1. Технологическая схема полигона.
Сбор отходов
Согласно санитарным и технологическим нормам и правилам проводится планово-регулярная очистка городских территорий.
Планово-регулярная система очистки предусматривает регулярный вывоз отходов без заявок с установленной периодичностью, использование для удаления отходов специального мусоровозного транспорта, вывоз отходов по четкому маршрутному графику (2 раза в день) с закреплением мусоровозов за определенной группой зданий, охват всех домовладений независимо от их ведомственной принадлежности.
Транспортировка отходов
Транспортировка ТБО на полигон осуществляется мусоровозами. Как правило, спецавтотранспорт оборудован навигационной системой. Транспортировка ТБО осуществляется от населения и предприятий населенного пункта, вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0 oС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Прием отходов
Полигон состоит из двух зон: территория складирования ТБО (2 площадки) и размещение хозяйственно – бытовых объектов.
Подъездные пути к полигону рассчитаны на двухстороннее движение. При въезде на полигон расположен контрольно-пропускной пункт, автовесы, шлагбаум.
Прием ТБО ведется с отметками в путевых листах автотранспорта, ведомостях и "Журнале по приему ТБО" по каждому поставщику. Ответственным специалистом предприятия ведется учет движения данных отходов.
Учет отходов осуществляется с помощью автовесов, с записью в журнал, с указанием даты, количества и наименования организаций. Предусмотрен дозиметрический контроль каждой поступающей партии отходов.
Прием и распределение поступающих отходов по ячейкам полигона в зависимости от их видового состава, а также учет отходов будет осуществляться непосредственно на весовой полигона.

Қоқыс тасығыштардан ТҚҚ түсірген кезде шашылып қалған жеңіл қалдық фракцияларын жинау үшін жылжымалы торлы қоршаулар орнатылады. Қоршаудың биіктігі 4 метр, ені 1,5 метр. Қоршалатын учаскенің өлшемдері кемінде бір апта орын ауыстырмай жұмыс істеуді қамтамасыз етуі тиіс. Әрбір ауысымда қалқандар тазартылады.
Қабылданатын қалдықтардың сипаттамасы
Полигонға ТҚҚ, құрылыс (оларды қайта өңдеуге арналған жабдық болған кезде) және күл-қож қалдықтары қабылданады.
Тұрмыстық қалдықтардың құрамы мен көлемі әркелкі болады және жыл мезгіліне және басқа да көптеген факторларға байланысты өзгеріп тұрады. ТҚҚ құрамы шамалы маусымдық ауытқуларына қоса өте көп мөлшердегі органикалық заттармен (78 % дейін құрғақ зат) ерекшеленеді. ТҚҚ-ның жылу шығару қасиеті төмен. Оның жанған кездегі меншікті жылуы жыл маусымы бойынша 1 224 бастап 1 612 ккал/кг дейін өзгере отырып 1 480 ккал/кг құрайды. Күзгі кезеңде ылғалдылық жоғары болғанда жылу шығару көрсеткіші өте төмен болады. Ылғалдылықтың жоғарылығы құрамында тамақ қалдықтарының көп болуына байланысты. Сусындардан босаған алюминий банкалардың жиналуына байланысты ТҚҚ-ның құрамында түсті металл, сондай-ақ пластмасса қаптама материалдар, оның ішінде судан босаған 1,5 - 2 литрлік ПЭТ бөтелкелер өте көп болады.
ТҚҚ
Халықтың және кәсіпорындар мен мекеме қызметкерлерінің шаруашылық-тұрмыстық қызметі процесінде жиналады, ТҚҚ полигонына қоймалауға жіберіледі.
Келіп түскен қалдықтардың партиялары дозиметрлік бақылаудан өтеді. Қалдықтарды қабылдаған кезде ТҚҚ-ның фракциялық және морфологиялық құрамы көзбен шолып тексеріледі.
Құрылыс қоқысы
Құрылыс-монтаждау, шатыр жөндеу жұмыстарымен, сылау-бояу, бетондау жұмыстарымен және т.б. айналысатын ұйымдар мен кәсіпорындардан қабылданады.
Қоқыс ТҚҚ полигонында келіп түсуіне қарай бөлек жиналады, ұсақ құрылыс қоқысы технологиялық жолдарға төгу үшін пайдаланылады.
Күл-қож қалдықтары
Қазандықтары жұмыс істеген кезде қалдықтар шығатын ұйымдар мен кәсіпорындардан қабылданады.
ТҚҚ полигонының алаңында келіп түсуіне қарай жиналады, ТҚҚ-ны оқшаулау үшін пайдаланылады.
3.1-кесте. ТҚҚ құрамы, массасы бойынша %
Р/с №
Қалдық компонентінің атауы
Сi концентрациясы, мг/кг (Сi %)
1
Қағаз бен сүрек

Для задержания легких фракций отходов, образующихся при разгрузке ТБО из мусоровозов, устанавливаются сетчатые переносные ограждения. Высота ограждений 4 метра, ширина 1,5 метра. Размеры ограждаемого участка должны обеспечивать работу без перестановки не менее недели. Каждую смену производится очистка щитов.
Описание принимаемых отходов
На полигон принимаются ТБО, строительные (при наличии оборудования для их переработки) и золошлаковые отходы.
Состав и объем бытовых отходов чрезвычайно разнообразны и зависят от времени года и многих других факторов. ТБО отличаются стабильно высоким содержанием органического вещества (до 78 % сухого вещества) с незначительными сезонными колебаниями. ТБО имеет низкую теплотворность. Удельная теплота их сгорания составляет 1480 ккал/кг, колеблясь по сезонам года от 1224 до 1612 ккал/кг. В осенний период при наибольшей влажности теплотворность имеет наименьшую величину. Повышенная влажность определяется высоким содержанием пищевых отходов. Значительно возросло содержание в ТБО цветных металлов за счет появления алюминиевых банок из-под напитков, а также содержание пластмассовых упаковочных материалов, в том числе 1,5-2-литровых ПЭТ бутылок из-под воды.
ТБО
Образуются в процессе хозяйственно-бытовой деятельности населения и сотрудников предприятий и учреждений, поступают на складирование на полигон ТБО.
Партии поступающих отходов проходят дозиметрический контроль. При приемке отходов производится визуальный контроль фракционного и морфологического состава ТБО.
Строительный мусор
Принимается от организаций и предприятий, в которых образуется при строительно-монтажных, ремонтных кровельных, штукатурно-малярных, бетонных работах и т.п.
Складируется отдельно на полигоне ТБО по мере поступления, мелкий строительный мусор используется для отсыпки технологических дорог.
Золошлаковые отходы
Принимается от организаций и предприятий, в которых образуется при работе котельных.
Складируется на площадке на полигоне ТБО по мере поступления, используется для изоляции ТБО.
Таблица 3.1. Состав ТБО, % по массе
№ п/п
Наименование компонента отхода
Концентрация Сi, мг/кг (Сi %)
1
Бумага и древесина

14,6
4
Байланыспаған формадағы металл кальций
1,9
5
Байланыспаған формадағы металл магний
0,5
2. Түсіру және сұрыптау
Қалдықтарды қабылдау рәсімі аяқталған соң көлік құралы көрсетілген түсіру аймағына жіберіледі. Қалдықтардың түрлеріне және олармен жұмыс істеу түрлеріне қарай машина көму учаскесіне, сұрыптау алаңына немесе уақытша сақтау аймағына барады.
Түсіру аймағына келген соң жүргізушіге полигон операторы нұсқау береді. Егер қалдықтарды алдын ала өңдеу талап етілсе, қалдықты төгу (өзі аударғыш машина, тиегіш, бульдозер) механикаландырылған тәсілмен немесе қолмен жүргізіледі. Мамандар қалдықтардың біркелкі орналастырылуын, рұқсат етілмеген үйінділердің болмауын және шектес учаскелердің ластанбауын қадағалап, процеске бақылау жасайды.
Кейбір жағдайда қалдықтарды сұрыптау талап етіледі. Егер полигонда бөлек жинау жүйесі көзделген болса, қалдықтар пластик, шыны, металл, қағаз, органика сияқты санатына қарай сұрыпталады. Өңдеуге жарамды қалдықтар әрі қарай өңдеуге, ал жарамсыздары – көму секциясына жіберіледі. Сұрыптау процесінде бөліп алынған қауіпті қалдықтар оқшауланып, мамандандырылған кәдеге жаратуға жіберіледі.
Қалдықтарды түсірген соң ауыр техника олардың көлемін кішірейту және өздігінен тұтанып кетуін болдырмау үшін тығыздап, қабаттап бөледі. Көму аймағында қалдықтарға қоршаған ортаға әсерін барынша азайту үшін инертті материалдар (топырақ, құм) себілуі мүмкін.
Полигон операторы қалдықтарды түсіру учаскесін тексереді, көлемі мен құрамын есепке алу құжаттамасына тіркейді. Бұл полигонның толымдылығын, сұрыптау тиімділігін бақылау және санитариялық-экологиялық талаптарды сақтау үшін қажет.
№1 кәсіпорында ТҚҚ сұрыптау мынадай түрде жүргізіледі.

14,6
4
Кальций металлический в несвязанной форме
1,9
5
Магний металлический в несвязанной форме
0,5
2. Разгрузка и сортировка
После завершения процедуры приема отходов транспортное средство направляется в указанную зону разгрузки. В зависимости от типа отходов и их дальнейшего обращения машина может следовать к участку захоронения, сортировочной площадке или зоне временного хранения.
Прибыв в зону разгрузки, водитель получает указания от оператора полигона. Разгрузка может производиться механизированным способом (с использованием самосвалов, погрузчиков, бульдозеров) или вручную, если отходы требуют предварительной обработки. Специалисты контролируют процесс, следя за равномерным распределением отходов, предотвращая образование несанкционированных свалок и загрязнение смежных участков.
В некоторых случаях отходы подлежат сортировке. Если на полигоне предусмотрена система раздельного сбора, отходы сортируются по категориям: пластик, стекло, металл, бумага, органика. Отходы, пригодные для переработки, направляются на дальнейшую обработку, а непригодные – в секции захоронения. Опасные отходы, выявленные в процессе сортировки, изолируются и передаются для специализированной утилизации.
После разгрузки отходов тяжелая техника распределяет их по слоям, утрамбовывая для сокращения объема и предотвращения самовозгорания. В зонах захоронения отходы могут пересыпаться инертными материалами (грунтом, песком) для минимизации воздействия на окружающую среду.
Оператор полигона проверяет участок разгрузки, фиксирует объем и состав отходов в учетной документации. Это необходимо для контроля загруженности полигона, эффективности сортировки и соблюдения санитарно-экологических требований.
На Предприятии № 1 сортировка ТБО происходит следующим образом.

Арнайы автокөлік сұрыптау желісінің қасындағы бетон алаңға жүкті түсіреді (МСК ВторТех-15, өндірімділігі 15000 тонна/жыл). Тиегіш (Фронтал тиегіш LW 300 F) органиканы бөліп алу және қалдықтарды бөлшектеу үшін барабанды сепаратордың қабылдау бункеріне тиейді, осыдан кейін қалдықтар біркелкі берілуін қамтамасыз етуге арналған еденмен деңгейлес орналасқан конвейердің жанасшұңқырына келіп түседі. Конвейердің типі - тізбекті, L-тәрізді, конвейердің көлбеулену бұрышы - 30°, конвейер таспасының жұмыс ені - 900 мм, көлденең (қабылдау) бөлігінің ұзындығы -5500 мм, таспаның қалыңдығы – 8 мм, металл күректері бар резеңке-маталық таспа. Таспаның қозғалыс жылдамдығы - 0,1 бастап 0,6 м/с дейін реттеледі, тізбекті және технологиялық бөлімді қоқыстың түсуінен қорғайды. Одан әрі олар фракцияларға (шыны, пластик, металл және т.б.) бөліп, сұрыптауға бағытталады.
Сұрыптау желісінде қалдықтарды фракцияларға (шыны, пластик, металл және т.б.) бөліп, сұрыптау жүргізіледі. Сұрыпталған фракциялар жинақтағыш ыдысқа тасталады, қалдықтың 17 % орналастыру үшін полигонда қалады, 83 % әр фракциясы сығымдалып, бөгде ұйымға беріледі.
Сұрыпталмаған қалдықтар ангардың сырт жағына шығарылады, тиегіштің көмегімен қалдықтарды кейіннен полигонға орналастыру үшін траншеяға апарады.
Полигондағы қалдықтардың құрамы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығымен бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың" санитариялық қағидаларына сәйкес жүргізіледі. Алаңдағы топырақтың құнарлы қабаты сүріп алынады. Полигон алаңы периметрі бойынша үйінді топырақпен, айналма арықпен қоршалады, мұның өзі ТҚҚ жеңіл фракцияларының аумақтың сыртына шығарылмауы үшін және полигонды су баспауы үшін жасалады.
3. Тығыздау және қабаттап орналастыру
Қалдықтарды полигонға түсірген соң оларды тығыздау және қабаттап орналастыру процесі басталады. Қалдықтар орналастыру жоспарына сәйкес алдын ала әзірленген учаске бойынша таратып орналастырылады, мұның өзі полигон кеңістігін тиімді пайдалануға және қоршаған ортаға әсерін барынша азайтуға көмектеседі.
Тығыздау процесі бульдозерлер және катоктар сияқты арнайы техниканы пайдалана отырып орындалады. Бұл машиналар қалдықтарды көлемін кішірейту үшін және бос қуыстар қалып қоймауы үшін мұқият тығыздап, біркелкі қабаттайды, мұндай бос қуыстар өздігінен тұтандыруы немесе санитариялық жағдайды нашарлатуы мүмкін.
Қалдықтардың әрбір қабаты орнықтылығын қамтамасыз ету үшін және сыртқы ортаның әсерінен ұзақ мерзімді қорғау үшін белгілі бір қалыңдықты ескере отырып жиналады. Әрбір қабаттың тығыз әрі біркелкі жиналуы маңызды. Ол үшін техника қалдықтарды біркелкі жаймалап, тұрақты әрі берік қабат жасай отырып, алаң бойымен тұрақты жүріп отырады.
Алаңды толтыру шамасына қарай қалдықтарға инертті материалдарды (мысалы, топырақ немесе құм) себуі мүмкін. Бұл ылғалдың әсерін азайту, иістену қаупін азайту және көму қауіпсіздігін арттыру үшін қажет.
Оған қоса, мұндай тәсіл уытты заттардың жерасты суларына түсуін барынша азайта отырып және атмосфераның ластану ықтималдығын төмендете отырып, қоршаған ортаның ластануын болдырмауға көмектеседі. Қалдықтарды тығыздау және оларды қабаттап орналастыру иістерді дұрыс басқаруға және экожүйеге зиянды әсерлерді азайтуға ықпал етеді.
Полигон операторы процесті қадағалайды, қалдықтарды тығыздау сапасын және орналастыру туралы деректердің тіркелуін бақылайды, мұның өзі полигонның тиімді басқарылуын және экологиялық стандарттардың сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Спецавтотранспорт производит разгрузку на бетонной площадке, возле сортировочной линии (МСК ВторТех-15, производительность 15000 тонн/год). Погрузчик (Фронтальный погрузчик LW 300 F) перемещает в приемный бункер барабанного сепаратора для отделения органики и измельчения отходов, затем отходы поступают в приямок подающего конвейера, расположенного на уровне пола, для обеспечения равномерной подачи отходов. Тип конвейера – цепной, L- образный, угол наклона конвейра – 30°, рабочая ширина ленты конвейера – 900 мм, длина горизонтальной (приемной) части – 5500 мм, лента – толщина 8 мм, резинотканевая с металлическими лопатками. Скорость движения ленты регулируемая – от 0,1 до 0,6 м/с, защита цепи и технологического отделения от попадания мусора. В дальнейшем они передвигаются к сортировке с разделением фракций (стекло, пластик, металл и т.д.).
На сортировочной линии происходит сортировка отходов, с разделением фракций (стекло, пластик, металл и т.д.). Отобранные фракции сбрасываются в накопительные емкости, 17 % остается для размещения на полигоне, 83 % каждая фракция отходов прессуется и передается сторонней организации.
Неотсортированные отходы перемещаются за пределы ангара, с помощью погрузчика отходы перемещаются к траншее для дальнейшего размещения на полигоне.
Содержание полигона ведется в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" утвержденные приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020. Почвенно-плодородный слой на площадке снимается. По периметру площадка полигона ограждена земляным валом, обводной канавой, что препятствует выносу легких фракций ТБО за пределы территории и подтоплению полигона.
3. Уплотнение и послойное размещение
После разгрузки отходов на полигоне начинается процесс их уплотнения и послойного размещения. Отходы распределяются по заранее подготовленным участкам в соответствии с планом размещения, что помогает эффективно использовать пространство полигона и минимизировать влияние на окружающую среду.
Процесс уплотнения выполняется с использованием специальной техники, такой как бульдозеры и катки. Эти машины равномерно распределяют отходы по слою, тщательно их утрамбовывая, чтобы уменьшить объем и предотвратить возможное образование пустот, что может привести к самовозгоранию или ухудшению санитарных условий.
Каждый слой отходов укладывается с учетом определенной толщины, чтобы обеспечить стабильность и долгосрочную защиту от воздействия внешней среды. Важно, чтобы каждый слой был плотным и равномерно распределенным. Для этого техника регулярно проходит по площадке, равномерно распределяя отходы и создавая стабильные и прочные слои.
По мере того как площадь заполняется, отходы могут быть пересыпаны инертными материалами (например, грунтом или песком). Это необходимо для того, чтобы минимизировать воздействие влаги, уменьшить риск запахов и повысить безопасность захоронения.
Кроме того, такой подход помогает предотвратить загрязнение окружающей среды, сводя к минимуму попадание токсичных веществ в грунтовые воды и снижая вероятность загрязнения атмосферы. Уплотнение отходов и их размещение по слоям также способствует лучшему управлению запахами и минимизации вредных воздействий на экосистему.
Оператор полигона следит за процессом, контролирует качество уплотнения и фиксацию данных о размещении отходов, что позволяет обеспечить эффективное управление полигоном и соблюдение экологических стандартов.

4. Полигонды инженерлік қорғау
ТҚҚ полигонын инженерлік қорғауға көмілген қалдықтардың қоршаған ортаға әсерін барынша азайтуға және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешені мен құрылыстар жатады. Оған герметизация, дренаж, газ жинау, эрозиядан қорғау, сонымен қатар бақыланатын сүзінді мен газды бұру жүйесі кіреді.
Герметизация жүйесі
Герметизация ластағыш заттардың жерасты суларына түсуін болдырмайтын полигонның негізгі инженерлік қорғанысы болып табылады. Карьердің табаны мен қабырғасына химиялық төзімділігі жоғары полиэтилен немесе полипропилен мембраналар салынады. Мембраналар сүзінділерге тосқауыл ретінде қолданылады және олардың топыраққа сіңуін болдырмайды. Әдетте қалыңдығы 1,5 – 2 мм болады. Геотекстиль мембрананы күшейту үшін және оларды механикалық зақымдаудан қорғау үшін пайдаланылады. Геотекстиль мембрананы өсімдік тамырларының тесіп өтуінен және қалдықтардағы үшкір заттардың әсерінен қорғайды. Кейбір жағдайларда бірнеше типті геосинтетикалық материалдарды (мембрана, геотекстиль және саз) қамтитын көп қабатты герметизация жүйесі қолданылады, мұның өзі қорғаныс деңгейін арттырады.
Дренаж және сүзу жүйесі
Қалдықтар ыдыраған кезде пайда болатын сүзіндіні бұру үшін дренаж жүйесі орнатылады, ол сүзіндінің жиналуын және қоршаған ортаға ағып кетуін болдырмайды. Полигонның табанына сұйықтықтың сүзінді жинау жүйесіне бұрылуын қамтамасыз ететін дренажды материалдар қабаты (қиыршық тас, құм) салынады. Бұл материалдар сұйықтықтың топыраққа сіңуіне мүмкіндік бермей, тиімді су бұрумен қамтамасыз етеді. Арнайы құбырлар мен резервуарлар сүзіндіні жинау үшін пайдаланылады, осыдан кейін сүзінді одан әрі тазалау және кәдеге жарату үшін тазарту құрылғыларына бағытталады. Кейбір жағдайларда сүзу үшін мамандандырылған мембраналар мен сіңіру қасиеті жоғары материалдар пайдаланылады, мұның өзі сүзіндіні зиянды заттардан тиімді тазартуға мүмкіндік береді.
Газ жинау жүйелері
Полигонда қалдықтардың ыдырау процесінен метан және басқа газдар бөлінеді, олар концентрациясын бақыламаса, қауіпті болуы мүмкін. Газды тұту үшін қалдық қабаттарына орнатылған құбырлар салынады. Бұл құбырлар газды жинап, оны кәдеге жарату жүйесіне шығарады. Жүйеде жиналған метан мен басқа газдарды жалын құрылғысын пайдаланып өртеуге болады, мұның өзі атмосфераға шығарындыларды болдырмайды және тұтану қаупін төмендетеді. Полигонда ауадағы газ деңгейін бақылауға арналған датчиктер орнатылады. Бұл құрылғылар апатты жағдайлардың алдын ала отырып, газдың болуы мүмкін жылыстауларын немесе жоғары концентрациясын жедел анықтауға көмектеседі.
Эрозиядан және жерүсті ағынынан қорғау
Эрозиядан, жаңбыр суынан және басқа да сыртқы факторлардан қорғау үшін полигонда қосымша қорғаныш құрылымдары құрылады. Полигонның периметрі бойынша және оның ішкі учаскелерінде өсімдіктер мен ағаштар отырғызылады. Бұл жел мен жаңбырдың әсерін төмендетеді, артық ылғалды сіңіруге көмектеседі және жалпы микроклиматты жақсартады. Пайдаланудың соңғы кезеңінде полигон топырақтан немесе синтетикалық материалдардан жасалған қабатпен жабылады. Бұл жаңбыр суының қалдықтарға сіңуіне кедергі келтіреді және сүзіндінің пайда болуын төмендетеді. Жаңбыр суын жинауға және оны көршілес аумақтардың ластануын болдырмай арнайы бұру жүйелеріне қайта бағыттауға арналған жыралар мен нөсер құдықтары орнатылады.
Қорғаныс жүйелеріне мониторинг жүргізу және оларға қызмет көрсету
Инженерлік қорғаныстың беріктігі мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін барлық жүйелерді үнемі бақылау және техникалық қызмет көрсету маңызды. Герметизациялау, дренаж және газ жинау жүйелерінің барлық элементтері үнемі зақымданулар мен тозулардың болуына тексеріледі. Қажет болған жағдайда жөндеу жұмыстары немесе компоненттерді ауыстыру жүргізіледі. Автоматтандырылған жүйелер мен зертханалық зерттеулерді пайдалана отырып, жерасты суларының, сүзінді судың және ауаның сапасына тұрақты бақылау жүзеге асырылады. Газ шығарындыларын, судың ластануын және топырақтың жай-күйін талдауды қоса алғанда, тұрақты экологиялық зерттеулер жүргізіледі, бұл ықтимал экологиялық тәуекелдерге жедел әрекет етуге мүмкіндік береді.

4. Инженерная защита полигона
Инженерная защита полигона ТБО включает комплекс мероприятий и сооружений, направленных на минимизацию воздействия захороненных отходов на окружающую среду и обеспечение безопасности. Она включает в себя системы герметизации, дренажа, газосбора, защиты от эрозии, а также контролируемое отведение фильтрата и газа.
Система герметизации
Герметизация является основой инженерной защиты полигона, предотвращая проникновение загрязняющих веществ в грунтовые воды. На дно и стены карьера укладываются полиэтиленовые или полипропиленовые мембраны, которые обладают высокой химической устойчивостью. Мембраны служат барьером для фильтратов и предотвращают их проникновение в почву. Обычно их толщина составляет 1,5 – 2 мм. Геотекстиль используется для усиления мембран и их защиты от механических повреждений. Геотекстиль предотвращает проникновение корней растений и защищает мембраны от воздействия острых объектов в отходах. В некоторых случаях применяется многослойная система герметизации, включающая несколько типов геосинтетических материалов (мембраны, геотекстиль и глина), что повышает уровень защиты.
Система дренажа и фильтрации
Для отведения фильтрата, образующегося при разложении отходов, устанавливаются системы дренажа, которые предотвращают его накопление и перетекание в окружающую среду. На дне полигона укладываются слои дренажных материалов (гравий, песок), которые способствуют отведению жидкости в систему сбора фильтрата. Эти материалы обеспечивают эффективный водоотвод, не позволяя жидкости проникать в грунт. Специальные трубопроводы и резервуары используются для сбора фильтрата, который затем направляется в очистные сооружения для дальнейшей очистки и утилизации. В некоторых случаях для фильтрации используют специализированные мембраны и материалы с высокой сорбционной способностью, что позволяет эффективно очищать фильтрат от вредных веществ.
Газосборные системы
Процесс разложения отходов на полигоне приводит к образованию метана и других газов, которые могут быть опасными, если не контролировать их концентрацию. Для улавливания газов устанавливаются трубопроводы, встроенные в слои отходов. Эти трубы собирают газ и выводят его в систему утилизации. Метан и другие газы, собранные системой, могут быть сожжены с использованием факельных установок, что предотвращает выбросы в атмосферу и снижает риск возгораний. На полигоне устанавливаются датчики для контроля уровня газа в воздухе. Эти устройства помогают оперативно выявлять возможные утечки или высокую концентрацию газа, предотвращая аварийные ситуации.
Защита от эрозии и поверхностного стока
Для защиты от эрозии, дождевых потоков и других внешних факторов на полигоне создаются дополнительные защитные структуры. По периметру полигона и на его внутренних участках высаживаются растения и деревья. Это снижает влияние ветра и дождя, помогает поглощать избыточную влагу и улучшает общий микроклимат. В финальной стадии эксплуатации полигон покрывается слоем из грунта или синтетических материалов. Это препятствует попаданию дождевой воды в отходы и снижает образование фильтрата. Устанавливаются канавы и ливневые колодцы для сбора дождевой воды и ее перенаправления в специальные отводящие системы, предотвращая загрязнение соседних территорий.
Мониторинг и обслуживание защитных систем
Для обеспечения долговечности и эффективности инженерной защиты важно регулярно проводить мониторинг и техническое обслуживание всех систем. Все элементы систем герметизации, дренажа и газосбора регулярно проверяются на наличие повреждений и износа. При необходимости проводятся ремонтные работы или замена компонентов. Осуществляется постоянный контроль за качеством грунтовых вод, фильтрата и воздуха с использованием автоматизированных систем и лабораторных исследований. Проводятся регулярные экологические исследования, включая анализ выбросов газов, загрязнения воды и состояния почвы, что позволяет оперативно реагировать на возможные экологические риски.

5. Экологиялық мониторинг
ТҚҚ полигонының экологиялық мониторингі қалдықтардың экожүйеге теріс әсерін анықтау және болдырмау мақсатында қоршаған ортаның параметрлерін тұрақты байқау, өлшеу және талдау жүйесін білдіреді. Мониторинг полигонды пайдалану кезінде және рекультивациялағаннан кейін атмосфералық ауаның, топырақтың, жерүсті және жерасты суларының жай-күйін, сүзінді зат пен биогаз шығарындыларының деңгейін бақылауды қамтиды.
Атмосфералық ауаның сапасын бақылау
Полигонда қалдықтардың ыдырау процесінде пайда болатын метан, көміртек диоксиді, күкіртті сутек және аммиак сияқты зиянды газдардың шоғырлануына бақылау жүргізіледі. Бұл үшін полигонның әртүрлі нүктелерінде және іргелес аумақтарда атмосфералық ауадағы ластағыш заттардың деңгейін белгілеуге мүмкіндік беретін СҚА шекарасында сынама алу жүргізіледі. Мониторинг деректері газ жинау жүйелерінің тиімділігін бағалау және уытты қосылыстар шығарындыларының тәуекелдерін болдырмау үшін пайдаланылады.
Жерүсті және жерасты суларының сапасына мониторинг жүргізу
Полигонда пайда болатын сүзіндінің құрамында су горизонтына өтіп кететін және суқоймасын ластайтын қауіпті химиялық қосылыстар болуы мүмкін. Бұл процестерді болдырмау үшін ұңғымалардан, нөсер ағындарынан және полигон маңындағы табиғи су айдындарынан су сынамаларын алу тұрақты түрде жүргізіледі. Зерттеулер ауыр металдардың, органикалық қосылыстардың, мұнай өнімдерінің және басқа да ластағыштардың құрамын талдауды қамтиды. Егер рұқсат етілген нормалардан асып кеткені анықталса, сүзіндіні тазартуды күшейту және дренаж жүйелерін жаңғырту бойынша шаралар қабылданады.
Топырақ пен өсімдіктерді бақылау
Ластағыш заттардың таралуын болдырмау үшін полигон аумағында және оның маңайында топырақ құрамы зерттеледі. Уытты элементтердің шоғырлануы, қышқылдық деңгейі және органикалық қосылыстардың құрамы талданады. Полигонға іргелес жатқан, топырақ пен өсімдіктерде ластағыштардың жиналуы мүмкін аймақтарға ерекше назар аударылады. Ауытқулар анықталған жағдайда жерді рекультивациялау және өсімдік жамылғысын қалпына келтіру бойынша шаралар әзірленеді.
Сүзінді деңгейін өлшеу
Сүзіндінің көлемі мен құрамына тұрақты мониторинг жүргізу қалдықтардың ыдырау процестерін және оны тазарту жүйелерінің жұмысын бақылау үшін қажет. Дренаждық резервуарлардағы сұйықтықтың деңгейі, сүзілу жылдамдығы және ағындардың химиялық құрамы өлшенеді. Деректер тазарту құрылыстары жұмысының тиімділігін бағалауға және ластағыш заттардың жылыстауын болдырмауға мүмкіндік береді.
Биомониторинг және экожүйенің жай-күйін бақылау
Полигон маңындағы жануарлардың, құстардың және микроағзалардың популяцияларындағы өзгерістерді бақылауды қамтитын биомониторинг қосымша жүргізіледі. Өсімдіктердің жаппай қурап қалуы немесе жануарлардың мінез-құлқының өзгеруі сияқты аномальды ауытқулардың болуы қалдықтардың экожүйеге теріс әсерін көрсетуі мүмкін.
Деректерді құжаттау және талдау
Барлық зерттеулердің нәтижелері есептерге тіркеледі және табиғатты қорғау шараларының тиімділігін бағалау үшін қолданылады. Өзгерістер динамикасы талданады, экологиялық тәуекелдерді азайту бойынша ұсыныстар әзірленеді. Мониторинг деректері негізінде тазалау жүйелерін жаңғыртуды және қалдықтарды қайта өңдеу технологияларын жақсартуды қоса алғанда, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар түзетіледі.
ТҚҚ полигонының экологиялық мониторингі қоршаған ортаның жай-күйін бақылаудың маңызды бөлігі болып табылады және ықтимал қауіптерді уақтылы анықтауға, қалдықтардың теріс әсерін барынша азайтуға және полигон қызметінің экологиялық нормалар мен талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

5. Экологический мониторинг
Экологический мониторинг полигона ТБО представляет собой систему регулярных наблюдений, измерений и анализа параметров окружающей среды с целью выявления и предотвращения негативного воздействия отходов на экосистему. Мониторинг охватывает контроль состояния атмосферного воздуха, почвы, поверхностных и грунтовых вод, уровня фильтрата и биогазовых выбросов во время эксплуатации и после рекультивации полигона.
Контроль качества атмосферного воздуха
На полигоне ведется наблюдение за концентрацией вредных газов, образующихся в процессе разложения отходов, таких как метан, диоксид углерода, сероводород и аммиак. Для этого проводятся отборы проб на границе СЗЗ, позволяющие фиксировать уровень загрязняющих веществ в атмосферном воздухе в разных точках полигона и на прилегающих территориях. Данные мониторинга используются для оценки эффективности газосборных систем и предотвращения рисков выбросов токсичных соединений.
Мониторинг качества поверхностных и грунтовых вод
Фильтрат, образующийся на полигоне, может содержать опасные химические соединения, способные проникать в водные горизонты и загрязнять водоемы. Для предотвращения этих процессов проводятся регулярные отборы проб воды из скважин, ливневых стоков и природных водоемов вблизи полигона. Исследования включают анализ содержания тяжелых металлов, органических соединений, нефтепродуктов и других загрязнителей. Если выявляется превышение допустимых норм, принимаются меры по усилению очистки фильтрата и модернизации дренажных систем.
Контроль почвы и растительности
Для предотвращения распространения загрязняющих веществ проводится исследование состава почвы на территории полигона и в его окрестностях. Анализируются концентрации токсичных элементов, уровень кислотности и содержание органических соединений. Особое внимание уделяется зонам, прилегающим к полигону, где может происходить накопление загрязнителей в почве и растениях. В случае выявления отклонений разрабатываются мероприятия по рекультивации земель и восстановлению растительного покрова.
Измерение уровня фильтрата
Регулярный мониторинг объема и состава фильтрата необходим для контроля процессов разложения отходов и работы систем его очистки. Замеряются уровень жидкости в дренажных резервуарах, скорость фильтрации и химический состав стоков. Данные позволяют оценить эффективность работы очистных сооружений и предотвратить возможные утечки загрязняющих веществ.
Биомониторинг и контроль состояния экосистемы
Дополнительно проводится биомониторинг, включающий наблюдение за изменениями в популяциях животных, птиц и микроорганизмов вблизи полигона. Наличие аномальных отклонений, таких как массовая гибель растений или изменение поведения животных, может свидетельствовать о негативном воздействии отходов на экосистему.
Документирование и анализ данных
Результаты всех исследований фиксируются в отчетах и используются для оценки эффективности природоохранных мероприятий. Анализируется динамика изменений, разрабатываются рекомендации по снижению экологических рисков. На основании данных мониторинга корректируются меры по защите окружающей среды, включая модернизацию систем очистки и улучшение технологий переработки отходов.
Экологический мониторинг полигона ТБО является важной частью контроля за состоянием окружающей среды и позволяет своевременно выявлять потенциальные угрозы, минимизировать негативное воздействие отходов и обеспечивать соответствие деятельности полигона экологическим нормам и требованиям.

6. Полигонның жабық карталарын рекультивациялау
ТҚҚ полигонының жабық карталарын рекультивациялау қалдықтарды көму учаскесін пайдалану аяқталғаннан кейін аумақты қалпына келтіруге бағытталған шаралар кешенін білдіреді. Рекультивацияның негізгі мақсаты – полигонның қоршаған ортаға теріс әсерін барынша азайту және жерді одан әрі қауіпсіз пайдалануға дайындау. Процесс қалдықтарды тұрақтандыруды, табиғи ресурстарды қорғауды және экожүйені қалпына келтіруді қамтамасыз ететін техникалық және биологиялық кезеңдерді қамтиды.
Техникалық кезең
Осы кезеңде жауын-шашын суының қалдықтармен жанасуын болдырмайтын және сүзіндінің пайда болуы мен биогаздың шығарылуын азайтатын қорғаныш жабыны жасалады.
Бедерді қалыптастыру. Полигонның жабық картасы жүктеменің біркелкі таралуын және шұқырлардың болмауын қамтамасыз ете отырып, тегістеліп, тығыздалады.
Үстіңгі қабатын гидрооқшаулау. Қалдықтардың қабаттарына су сіңуіне кедергі келтіретін балшықтан, геомембранадан, геотекстильден және дренаждық материалдан тұратын көп қабатты жабын жабылады.
Дренаж және газды бұру жүйесі. Метан мен басқа да газдардың жиналуын болдырмайтын газды бұратын тік және көлденең құбырлар орнатылады. Жер бетіндегі дренаж жүйелері оқшаулау қабатына жүктемені төмендете отырып, жаңбыр суы мен еріген қар суларын бұрады.
Топырақ қабатымен жабу. Кейіннен көгалдандыруға негіз болатын құнарлы топырақтың қорғаныш қабаты салынады.
Биологиялық кезең
Бұл кезең өсімдік жамылғысы мен экожүйені қалпына келтіруге, топырақты тұрақтандыруға және эрозиялық процестерді болдырмауға бағытталған.
Аумақты көгалдандыру. Полигонның ерекше жағдайларына төзімді шөптерді егу және бұталар мен ағаштарды отырғызу жүргізіледі.
Топырақты құнарландыру. Өсімдіктердің өсуін жеделдету үшін гидросебу, топырақты өңдеудің агротехникалық әдістері және тыңайтқыштар қолданылады.
Жердің жай-күйіне мониторинг жүргізу. Рекультивациядан кейін бірнеше жыл бойы топырақтағы өзгерістерді, ластану деңгейін және өсімдік қабатының тұрақтылығын бақылау жүзеге асырылады.
Аумақты кейіннен пайдалануға бейімдеу
Рекультивацияны табысты аяқтаған соң учаскені, мысалы, рекреациялық аймақтарды, жасыл кеңістіктерді, саябақтарды немесе орман алқаптарын құру сияқты шаруашылық қажеттіліктерге пайдалануға болады. Рекультивацияланған карталар аумағында ұзақ мерзімді экологиялық мониторинг жасалып, топырақ қауіпсіздігі расталғаннан кейін ғана өнеркәсіптік құрылыс жүргізуге және тұрғын үй салуға болады.
ТҚҚ полигонының жабық карталарын рекультивацялау полигондарды экологиялық қауіпсіз пайдаланудың ажырамас бөлігі болып табылады және топырақтың, судың және ауаның ластануын болдырмау арқылы олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуға мүмкіндік береді.

6. Рекультивация закрытых карт полигона
Рекультивация закрытых карт полигона ТБО представляет собой комплекс мероприятий, направленных на восстановление территории после завершения эксплуатации участка захоронения отходов. Основная цель рекультивации – минимизация негативного воздействия полигона на окружающую среду и подготовка земли для дальнейшего безопасного использования. Процесс включает в себя технический и биологический этапы, обеспечивающие стабилизацию отходов, защиту природных ресурсов и восстановление экосистемы.
Технический этап
На этом этапе создается защитное покрытие, предотвращающее контакт осадков с отходами и минимизирующее образование фильтрата и выброс биогаза.
Формирование рельефа. Закрытая карта полигона выравнивается и уплотняется, обеспечивая равномерное распределение нагрузки и предотвращение провалов.
Гидроизоляция поверхности. Укладываются многослойные покрытия, состоящие из глины, геомембран, геотекстиля и дренажных материалов, препятствующие проникновению воды в толщу отходов.
Система дренажа и газоотведения. Устанавливаются вертикальные и горизонтальные газоотводящие трубы, предотвращающие накопление метана и других газов. Поверхностные дренажные системы отводят дождевые и талые воды, снижая нагрузку на слой изоляции.
Покрытие почвенным слоем. Наносится защитный слой плодородного грунта, создающий основу для последующего озеленения.
Биологический этап
Этот этап направлен на восстановление растительного покрова и экосистемы, стабилизацию почвы и предотвращение эрозионных процессов.
Озеленение территории. Проводится посев трав и высадка кустарников и деревьев, устойчивых к специфическим условиям полигона.
Укрепление почвы. Применяются гидропосев, агротехнические методы обработки грунта и внесение удобрений для ускорения роста растительности.
Мониторинг состояния земли. В течение нескольких лет после рекультивации осуществляется контроль за изменениями в почве, уровнем загрязнения и устойчивостью растительного слоя.
Адаптация территории под последующее использование
После успешного завершения рекультивации участок может использоваться для хозяйственных нужд, таких как создание рекреационных зон, зеленых насаждений, парков или лесополос. Промышленное и жилое строительство на территории рекультивированных карт возможно только после длительного экологического мониторинга и подтверждения безопасности почв.
Рекультивация закрытых карт полигона ТБО является неотъемлемой частью экологически безопасной эксплуатации полигонов и позволяет минимизировать их негативное влияние на окружающую среду, предотвращая загрязнение почвы, воды и воздуха.

3.4.      Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілеріндегі процестер
Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілері — қалдықтарды қоймалауға және сақтауға арналған арнайы белгіленген орындар.
Мұндай объектілерге төмендегілер жатады:
қалдыққойма — пайдалы қазбаларды байытудан шыққан уытты және басқа да үйінділік қалдықтарды сақтауға немесе көмуге арналған арнайы құрылыстар мен жабдықтар кешені [18];
шлам жинағыш — әртүрлі типтегі өндірістік қалдықтарды ұзақ уақыт сақтауға арналған.
Қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау объектілерін жобалау, салу, пайдалану және басқару кезінде белгілі бір талаптар сақталуы керек. Оларға топырақтың, атмосфералық ауаның, жерасты және жерүсті суларының ластануын болдырмау, эрозияны азайту және объектінің физикалық тұрақтылығын қамтамасыз ету кіреді.
Тау-кен өнеркәсібі қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілері қалдықтардың қоршаған ортаға әсерін барынша азайта отырып, оларды қауіпсіз сақтауға, жинақтауға және оқшаулауға арналған. Мұндай объектілер жер үстінде де, жер асты қазындыларында да орналастырылуы мүмкін.
Қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау объектілерінің құрылымдық құрылғысының негізгі элементтері үстіңгі қабатын тегістеуден, топырақты тығыздаудан және балшық маттары, ПВХ-дан жасалған геомембраналар және ластағыш заттардың жер асты суларына ағып кетуін болдырмауға арналған композиттік жабындар сияқты жылыстауға қарсы экрандарды төсеуден тұратын дайындалған негізгі қабатты қамтиды. Объектінің табанына сүзіндіні (қалдықтар арқылы өтетін сұйықтық) жинайтын және оны тазалау жүйесіне жіберетін дренаж құбырларының желісі орнатылады. Бұл жүйе сулы қабаттар мен қоршаған ортаның ластануын болдырмауға мүмкіндік береді.
Зиянды заттардың топыраққа және жерасты сулы қабаттарға ену қаупін төмендету үшін геотекстильден, полимерлік мембраналардан және балшықты тығыздағыштардан тұратын көп қабатты гидрооқшаулау жүйелері қолданылады. Сондай-ақ, жерүсті суларын бұру және қалдықтардың шайылып кетуіне жол бермеу үшін арналар, дренажды траншеялар және эрозияға қарсы еңістіктер салынады. Сыртқы әсерлерден қорғау және желдің немесе жауын-шашынның әсерінен қалдықтардың таралуын болдырмау үшін қорғаныш бөгеттері мен бекіністер жасалады.
Қоршаған атмосфераның шаңмен ластануын төмендету үшін қалдықтардың бетін ылғалдандыру жүйесі, өсімдіктерді периметрі бойынша отырғызу, сондай-ақ шаңды басатын реагенттер пайдаланылады. Мониторинг жүйесін объектіні пайдалануға енгізу әлеуетті тәуекелдерді уақтылы анықтауға және жоюға мүмкіндік береді. Бұл жүйеге жерасты суларынан сынама алуға арналған бақылау ұңғымалары, газ бен шаңды бақылауға арналған датчиктер, сондай-ақ бөгеттер мен еңістіктердің тұрақтылығына мониторинг жүргізетін автоматтандырылған станциялар кіреді.
Объектіде қалдықтарды қабылдау міндетті құжаттамалық бақылаумен жүзеге асырылады, ол қалдықтардың құрамы мен қауіптілік сыныбын қалдықтар келіп түсер алдында тексеруді қамтиды. Қалдықтардың барлық партиялары мониторинг жүйесінде тіркеледі, сондай-ақ химиялық құрамын, ылғалдылығын және сақтау қауіпсіздігіне әсер етуі мүмкін басқа да сипаттамаларын анықтау үшін көзбен шолып тексеруден және алдын ала тестілеуден өтеді. Қалдықтарды қабылдау процесінде физикалық және химиялық қасиеттерін ескере отырып, олардың массасы анықталып, түріне қарай жіктеледі. Бұл қалдықтарды әртүрлі сақтау аймақтарына дұрыс бөлуге мүмкіндік береді.
Кейбір жағдайларда қалдықтар оларды сақтау объектісіне орналастырар алдында залалсыздандыру немесе тұрақтандыру үшін, мысалы, цементтеу немесе инкапсуляциялау үшін алдын ала өңделеді. Тұрақты мониторинг объектіні пайдаланудың маңызды бөлігі болып табылады. Объект операторы бөгеттердің, еңістіктердің және дренаж жүйесінің жай-күйін тексереді, дренаж құбырларын тазартады, сүзіндінің деңгейін және су жинау жүйесінің жай-күйін бақылайды.
Қалдықтардың шөгуін және ластағыш заттардың бақыланбайтын шығарындыларын болдырмау үшін қалдықтарды профилактикалық тығыздау және қорғаныш конструкцияларын нығайту жүргізіледі. Сондай-ақ міндетті экологиялық есептілікті жүргізе отырып, сақтау аймағындағы атмосфералық ауаның, топырақ пен судың ластану деңгейі бақыланады.
Объектіні пайдалану аяқталғаннан кейін оны консервациялау жүргізіледі. Бұл қорғаныш жабындарын жағуды, инертті материалдардан қорғаныш қабатын қалыптастыруды, топырақ қабатын қалпына келтіруді және эрозияны болдырмау үшін өсімдіктерді отырғызуды қамтиды. Жабылғаннан кейінгі мониторинг ықтимал жылыстауларды және қорғаныш конструкцияларының тозуын бақылауды қамтамасыз ету үшін ондаған жылдар бойы жалғастырылады.
Қалдықтарды жинау объектісінің операторы қалдықтардың пайда болуын барынша азайтуға, қалпына келтіруге және жоюға арналған шараларды қамтитын қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеуге міндетті. Бағдарламада ЕҚТ пайдалануды қоса алғанда, қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату әдістерінің сипаттамасы, қалдықтардың пайда болуын және олардың қауіптілігін болдырмау немесе азайту жөніндегі шаралар, сондай-ақ экологиялық талаптар шеңберінде қалдықтарды қайта өңдеуді және қайта пайдалануды ынталандыру қамтылуға тиіс. Сондай-ақ бағдарламада қоршаған ортаға ең аз әсер ететін қалдықтарды қауіпсіз жою әдістері, ұзақ мерзімді теріс салдарларды болдырмауға бағытталған жобалау әдістерін пайдалану ескеріледі.

3.4. Процессы на объектах долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности
Объекты долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности - это специально установленные места для складирования и хранения.
К таким объектам могут относиться:
хвостохранилища – комплекс специальных сооружений и оборудований для хранения или захоронения токсичных и других отвальных хвостов обогащения полезных ископаемых [18];
шламонакопители – предназначены для продолжительного хранения промышленных отходов различного вида.
При проектировании, строительстве, эксплуатации и управлении объектами долгосрочного хранения отходов должны соблюдаться определенные требования. Они включают предотвращение загрязнения почвы, атмосферного воздуха, грунтовых и поверхностных вод, уменьшение эрозии и обеспечение физической стабильности объекта.
Объекты долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности предназначены для безопасного складирования, накопления и изоляции отходов с минимизацией их воздействия на окружающую среду. Такие объекты могут быть расположены как на поверхности, так и в подземных выработках.
Основные элементы конструктивного устройства объектов долгосрочного хранения отходов включают подготовленный основной слой. Перед размещением отходов проводится подготовка территории, которая включает выравнивание поверхности, уплотнение почвы и укладку противофильтрационных экранов, таких как глиняные маты, геомембраны из ПВХ и композитные покрытия для предотвращения проникновения загрязняющих веществ в грунтовые воды. В основании объекта устанавливается сеть дренажных труб, которые собирают фильтрат (жидкость, просачивающуюся через отходы) и направляют его в систему очистки. Эта система позволяет предотвратить загрязнение водоносных слоев и окружающей среды.
Для снижения риска проникновения вредных веществ в почву и подземные водоносные горизонты применяются многослойные гидроизоляционные системы, состоящие из геотекстиля, полимерных мембран и глиняных уплотнителей. Также сооружаются каналы, водоотводные траншеи и противоэрозионные уклоны для отвода поверхностных вод и предотвращения размыва отходов. Для защиты от внешних воздействий и предотвращения распространения отходов под действием ветра или осадков создаются защитные дамбы и укрепления.
Для снижения пылевого загрязнения окружающей атмосферы используется система увлажнения поверхности отходов, посадка растительности по периметру, а также применение пылеподавляющих реагентов. Включение системы мониторинга в эксплуатацию объекта позволяет своевременно выявлять и устранять потенциальные риски. В эту систему входят контрольные скважины для отбора проб подземных вод, датчики для контроля газа и пыли, а также автоматизированные станции мониторинга стабильности дамб и откосов.
Прием отходов на объекте осуществляется с обязательным документальным контролем, который включает проверку состава и класса опасности отходов перед их поступлением. Все партии отходов регистрируются в системе мониторинга, а также проходят визуальный осмотр и предварительное тестирование для определения химического состава, влажности и других характеристик, которые могут повлиять на безопасность хранения. В процессе приемки отходов определяется их масса и классификация по типам с учетом физических и химических свойств. Это позволяет правильно распределить отходы по различным зонам хранения.
В некоторых случаях отходы подвергаются предварительной обработке для обезвреживания или стабилизации, например, цементированием или инкапсуляцией, перед их закладкой в объект хранения. Регулярный мониторинг является важной частью эксплуатации объекта. Оператор объекта проверяет состояние дамб, откосов и системы дренажа, проводит очистку дренажных труб, контролирует уровень фильтрата и состояния водосборных систем.
Для предотвращения просадок отходов и неконтролируемых выбросов загрязняющих веществ проводят профилактическое уплотнение отходов и укрепление защитных конструкций. Также контролируются уровень загрязнения атмосферного воздуха, почвы и вод в зоне хранения с обязательным ведением экологической отчетности.
После завершения эксплуатации объекта проводится его консервация. Это включает нанесение защитных покрытий, формирование защитного слоя из инертных материалов, восстановление почвенного слоя и посадку растительности для предотвращения эрозии. Постзакрытый мониторинг продолжается на протяжении десятков лет для обеспечения контроля за возможными утечками и деградацией защитных конструкций.
Оператор объекта складирования отходов обязан разработать программу управления отходами, которая включает меры для минимизации образования, восстановления и удаления отходов. Программа должна содержать описание методов переработки и утилизации отходов, включая использование НДТ, меры по предотвращению или снижению образования отходов и их опасности, а также стимуляцию переработки и повторного использования отходов в рамках экологических требований. Также программа учитывает методы безопасного удаления отходов с минимальным влиянием на окружающую среду, включая использование методов проектирования, направленных на предотвращение долгосрочных негативных последствий.

3.5. Энергетика, металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілеріндегі процестер
Энергетика, металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілері осы өндірістерде өндіру, қайта өңдеу, жағу және басқа да технологиялық процестер барысында пайда болатын қалдықтарды қауіпсіз жинауға арналған. Мұндай қалдықтардың көбінесе қауіптілік деңгейі жоғары және оларды оқшаулау және басқару үшін ерекше шаралар талап етіледі.
Мұндай объектілерде қалдықтарды сақтауды ұйымдастыру процесі бірнеше негізгі кезеңдер мен шараларды қамтиды.
Қалдықтарды сақтау объектілеріне арналған аумақты дайындау процесі
Қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау объектісін пайдаланар алдында өсімдіктерден тазарту, артық топырақты қазып алу және шығару, жерді тегістеуді қоса алғанда, аумақты жайластыру жүргізіледі. Қоршаған ортаны ластағыш заттардың жерасты және жерүсті суларына өтіп кетуінен қорғайтын гидрооқшаулау жүйесін төсеу маңызды кезең болып табылады. Бұл үшін геосинтетикалық материалдардан (геомембраналар, геотекстиль) жасалған көп қабатты гидрооқшаулағыш жабындар, сондай-ақ сазды немесе құмды қабаттар жиі пайдаланылады.
Содан кейін объектіде қалдықтар қабаты арқылы өтетін сүзіндіні - сұйықтықты жинауға арналған дренаж жүйесі орнатылады. Бұл жүйелерге сүзіндіні тазарту үшін арнайы резервуарға жіберетін дренаждық арықтар мен құбырлар кіреді. Барлық дренаждық жүйелердің жергілікті жердің ерекшеліктері мен қалдықтардың түрін ескере отырып, мұқият жобаланғаны маңызды, өйткені сүзіндіде ауыр металдар, қышқылдар, сілтілер және басқа да химиялық компоненттер сияқты уытты заттар болуы мүмкін.
Энергетика, металлургия және химия-металлургия өндірістерінің қалдықтарын сақтау ерекшелігі
Күл және күл қоқыстары сияқты энергетикалық қалдықтардың құрамында топырақ пен су айдындарын ластайтын металдарды (мысалы, кадмий, қорғасын) қоса алғанда, улы заттар жиі кездеседі. Мұндай қалдықтарды жинаған кезде ерекше мұқият болған жөн. Күл, әдетте, дұрыс тұмшалау және сүзу жүйесiмен жабдықталуы тиiс күл-қож тоғандары немесе банкалар сияқты арнайы бөлінген орындарда жиналады.
Металдарды балқыту процесiнде пайда болатын шламдарды, қалдықтарды, шлактар мен шаңды қоса алғанда, металлургиялық қалдықтар құрамында ауыр металдар (мысалы, сынап, мырыш, мыс, никель) және әртүрлi химиялық қосылыстар бар уыттылығы жоғары заттарды білдіреді. Бұл қалдықтардың әдетте сақтау объектісіне түскен кезде температурасы жоғары болады, мұның өзі салқындату жүйесін орнатуды және атмосферадан және су айдындарынан мұқият оқшаулауды талап етеді. Қалдықтардың химиялық белсенділігін бақылау маңызды болып табылады, өйткені олардан сақтау процесінде уытты заттар бөлініп тұрады.
Химия-металлургиялық қалдықтар қышқылды және сілтілі тұнбалар, химиялық ластағыштары бар ерітінділер, органикалық және бейорганикалық қосылыстар сияқты химиялық процестердің өнімдерін қамтуы мүмкін. Мұндай қалдықтардың коррозиялығы жоғары болуы мүмкін және оларды сақтау арнайы сыйымдылықтарға салу немесе құрылыстарға ластағыш заттардың жерасты және жерүсті суларына өтіп кетуіне кедергі келтіретін қорғаныш бөгеттерін салу сияқты қосымша қауіпсіздік шараларын талап етеді.
Қалдықтарды қабылдау және жинау процесі
Қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау объектілерінде қалдықтарды қабылдаудың мұқият ұйымдастырылған процестері көзделген. Қалдықтар сақтауға келіп түскенге дейін олардың химиялық құрамы мен қауіптілік дәрежесін айқындауды қоса алғанда, экологиялық стандарттарға сәйкестігі тексеріледі. Қалдықтардың әрбір партиясы құжатталуы тиіс және ол үшін қалдықтар орналастырылатын орынды, сондай-ақ оларды қауіпсіз сақтауға арналған арнайы шараларды қамтитын бөлек жинау жоспары әзірленеді.
Қалдықтар әдетте қалдықтарды түрлері бойынша бөлетін арнайы дайындалған аймақтарға орналастырылады. Мұндай аймақтардың дұрыс желдетілуі және бөлінетін газдарды бақылау жүйесі болуы маңызды. Бұл ретте, егер ол химиялық реакцияларға немесе қауіптілік дәрежесінің жоғарылауына әкелуі мүмкін болса, қалдықтарды басқа түрлерімен араластыруға болмайды.
Оқшаулау және қауіпсіздік жөніндегі техникалық шаралар
Қоршаған ортаның ластануын болдырмау үшін қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау объектілері көп деңгейлі қорғау жүйелерімен жабдықталады. Оған:
1. гидрооқшаулағыш бөгеулер — жерасты суларына уытты заттардың түсуін болдырмайтын геосинтетикалық материалдардан жасалған көп қабатты жабындар;
2. мониторинг жүйелері — ауаның, судың және топырақтың ластану деңгейін бақылайтын, сондай-ақ қоймалау объектілерінің тұрақтылығын бақылайтын датчиктер (мысалы, бөгеттер мен қабырғалар);
3. сүзіндіні тазарту — сүзіндінің су айдындарына қауіпсіз ағызылуын немесе қайта пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін ластанған су мен сүзіндіні сүзуге арналған тазарту құрылыстарын орнату;
4. газдарды басқару — күкіртті газ, аммиак және қалдықтарды ұзақ мерзімді сақтау кезінде бөлінуі мүмкін басқа да уытты газдар шығарындыларын желдету және бақылау жүйелері;
5. қорғаныс конструкцияларын нығайту — бөгеттердің, біліктер мен қабырғалардың бұзылуын, эрозиясын және қалдықтардың қоршаған ортаға өтіп кетуін болдырмау үшін нығайту кіреді.
Пайдаланудан кейінгі мониторинг
Қалдықтарды жинау объектісі жабылғаннан кейін оған мониторинг жүргізу ондаған жылдар бойы жалғастырылады. Бұл уақытта қорғау конструкцияларының жай-күйін, топырақтың тұрақтылығын және топырақ пен су қоймаларының ластануының болмауын бақылау жүзеге асырылады. Сондай-ақ ластанған суды сүзуге және ағызуға арналған тазарту жүйелерінің тиімділігі тексеріледі.
Мониторинг дренажды, желдетуді және газ бұруды қоса алғанда, барлық жүйелерді тұрақты тексеруді, сондай-ақ құрамындағы ластағыш заттарды анықтау үшін талдау жасауға су мен топырақтан сынама алуды қамтиды. Тұрақсыздығы немесе ластанғаны анықталған жағдайда конструкцияларды нығайту немесе суды қосымша тазарту сияқты жағдайды түзетуге арналған шаралар қабылданады.
Қалдықтарды жинау объектісін жою
Қалдықтарды жинау объектісін пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін оны жабу жүзеге асырылады. Бұл процесс жерді консервациялау мен рекультивациялауды, топырақ қабатын қалпына келтіруді және экожүйені қалпына келтіруді қамтиды. Объектіні жабу ұзақ мерзімді перспективада адамдар мен қоршаған орта үшін қауіпсіздігі ескерілуі тиіс жобалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.

3.5. Процессы на объектах долгосрочного хранения отходов энергетических, металлургических и химико-металлургических производств
Объекты долгосрочного хранения отходов энергетических, металлургических и химико-металлургических производств предназначены для безопасного складирования отходов, образующихся в процессе добычи, переработки, сжигания и других технологических процессов на этих производствах. Такие отходы часто имеют высокую степень опасности и требуют особых мер для их изоляции и управления.
Процесс организации хранения отходов на таких объектах включает несколько ключевых этапов и мероприятий.
Процесс подготовки территории для объектов хранения отходов
Перед началом эксплуатации объекта долгосрочного хранения отходов проводится обустройство территории, включая очистку от растительности, выемку и вывоз лишнего грунта, выравнивание поверхности. Важным этапом является укладка системы гидроизоляции, которая защищает окружающую среду от возможного проникновения загрязняющих веществ в грунтовые и поверхностные воды. Для этого часто используют многослойные гидроизоляционные покрытия из геосинтетических материалов (геомембраны, геотекстиль), а также глиняные или песчаные слои.
Затем на объекте устанавливают систему дренажа для сбора фильтрата - жидкости, которая просачивается через слой отходов. Эти системы включают дренажные каналы и трубы, которые проводят фильтрат в специальный резервуар для его очистки. Важно, чтобы все дренажные системы были тщательно спроектированы с учетом особенностей местности и типа отходов, так как фильтрат может содержать токсичные вещества, такие как тяжелые металлы, кислоты, щелочи и другие химические компоненты.
Специфика хранения отходов энергетических, металлургических и химико-металлургических производств
Энергетические отходы, такие как зола и золошлаки, часто содержат токсичные вещества, включая металлы (например, кадмий, свинец), которые могут загрязнять почву и водоемы. Эти отходы требуют особо внимательного подхода к их складированию. Зола обычно складируется в специально отведенных местах, таких как золошлаковые пруды или банки, которые должны быть оборудованы надежной системой герметизации и фильтрации.
Металлургические отходы, включая шламы, хвосты, шлаки и пыль, образующиеся в процессе выплавки металлов, представляют собой высокотоксичные вещества, содержащие тяжелые металлы (например, ртуть, цинк, медь, никель) и различные химические соединения. Эти отходы часто имеют высокую температуру при поступлении на объект хранения, что требует установки системы охлаждения и тщательной изоляции от атмосферы и водоемов. Важным моментом является контроль за химической активностью отходов, так как они могут продолжать выделять токсичные вещества в процессе хранения.
Химико-металлургические отходы могут включать продукты химических процессов, такие как кислотные и щелочные осадки, растворы с химическими загрязнителями, органические и неорганические соединения. Эти отходы могут быть высококоррозийными и их хранение требует дополнительных мер безопасности, таких как укладка в специальные емкости или сооружение защитных дамб, препятствующих проникновению загрязняющих веществ в грунтовые и поверхностные воды.
Процесс приема и складирования отходов
На объектах долгосрочного хранения отходов предусмотрены тщательно организованные процессы приема отходов. Прежде чем отходы поступят на хранение, их проверяют на соответствие экологическим стандартам, включая определение химического состава и степени опасности. Каждая партия отходов должна быть задокументирована, и для нее разрабатывается индивидуальный план складирования, который включает место, где будут размещены отходы, а также специальные меры для их безопасного хранения.
Отходы обычно помещаются в специально подготовленные зоны, которые могут быть разделены по типам отходов. Важно, чтобы такие зоны имели хорошую вентиляцию и систему контроля за выделяющимися газами. При этом, отходы не могут быть смешаны с другими видами отходов, если это может привести к химическим реакциям или повышению степени опасности.
Технические меры по изоляции и безопасности
Для предотвращения загрязнения окружающей среды объекты долгосрочного хранения отходов оснащены многоуровневыми системами защиты, которые включают в себя:
1) гидроизоляционные барьеры –- многослойные покрытия из геосинтетических материалов, которые предотвращают попадание токсичных веществ в грунтовые воды;
2) системы мониторинга – датчики, которые отслеживают уровень загрязнения воздуха, воды и почвы, а также контролируют стабильность объектов складирования (например, дамб и стен);
3) очистку фильтрата – установка очистных сооружений для фильтрации загрязненной воды и фильтрата, чтобы обеспечить их безопасный сброс в водоемы или повторное использование;
4) управление газами – системы вентиляции и контроля за выбросами токсичных газов, таких как сернистый газ, аммиак, и другие, которые могут выделяться при долгосрочном хранении отходов;
5) укрепление защитных конструкций – укрепление дамб, валов и стен для предотвращения их разрушения, эрозии и проникновения отходов в окружающую среду.
Постэксплуатационный мониторинг
После закрытия объекта складирования отходов продолжается его мониторинг на протяжении десятков лет. В это время осуществляется контроль за состоянием защитных конструкций, стабильностью грунтов и отсутствием загрязнения почвы и водоемов. Также проверяется эффективность очистных систем для фильтрата и сброса загрязненной воды.
Мониторинг включает регулярные проверки всех систем, включая дренаж, вентиляцию и газоотведение, а также отбор проб воды и почвы для анализа на наличие загрязняющих веществ. В случае выявления нестабильности или загрязнений, принимаются меры для коррекции ситуации, такие как укрепление конструкций или дополнительная очистка воды.
Ликвидация объекта складирования отходов
После завершения срока эксплуатации объекта складирования отходов осуществляется его закрытие. Этот процесс включает консервацию и рекультивацию земель, восстановление почвенного слоя и восстановление экосистемы. Закрытие объекта осуществляется в соответствии с проектной документацией, которая должна учитывать безопасность для людей и окружающей среды в долгосрочной перспективе.

3.6. Қалдықтарды көму объектілеріндегі қоршаған ортаға шығарылатын эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері
№1-кәсіпорын
Объектіні пайдалану кезеңінде ТҚҚ полигонында орналастырылатын қалдықтар, көмір қоймасы бар көмір қазандығы, күл-қож қалдықтары алаңы, ҚТҚ (құнарлы топырақ қабаты) үйіндісі, ТҚҚ оқшаулауға арналған топырақ қоймасы, әуе бассейніне теріс әсер ететін техника тұрағы ластау көздері болып табылады. Учаскенің барлық өндірістік объектілері бірыңғай СҚА-да орналастырылады.
Объектінің орналасу алаңы пайдалы қазбаларды игеру аймағынан тыс және сейсмикалық қауіпсіз ауданда орналасқан, сондықтан сел, су тасқыны, көшкін және т.б. сияқты экзогендік сипаттағы қауіпті құбылыстар болмайды. Жергілікті жердің рельефі де нөсер ағындыларынан болатын экологиялық қауіпті болдырмайды, айналма жыралар көзделеді.
Үй-жайлар мен құрылыстар бір қабатты бетон конструкциядан салынады, сондықтан құрылыстарды қирататын жел жүктемесі болмайды. Жылдамдығы жоғары желмен қоқыстың таралуын болдырмау мақсатында жұмыс алаңдары қоршаулармен қоршалады.
Аумақтағы автомобиль жолдары экологиялық қауіп-қатерлер туындаған жағдайда қалыпты қызмет көрсетуге мүмкіндік береді. ТҚҚ өртенген ошақтарына су шашуға арналған өрт сөндіргіштер және техникалық судың жерасты резервуарлары көзделген. Дезинфекциялау бөгеті ауру тудыратын бактериялардың аумақтан тыс таралуына кедергі келтіреді. Жерасты суларын қосымша қорғау үшін жұмыс траншеяларында су оқшаулағыш экран орнату жоспарланады.
Бұл кәсіпорында қауіпті технологиялар қолданылмайды, уытты және жарылғыш заттар пайдаланылмайды. Қауіпсіздік техникасы ережелері әзірленген және сақталады. Персонал тиісті оқытудан өтеді және кәсіпорынның қауіпсіздігі үшін жауапкершілік жүктеледі.
Осы кәсіпорындағы негізгі қауіп өрт ошақтарының пайда болуы және іргелес жерлерге қоқыстың желмен ұшып таралуы болып табылады.
Кәсіпорында осындай жағдайлар туындаған жағдайда штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар хаттамасы әзірленеді.
№2-кәсіпорын
№2-кәсіпорынның қызметінің негізгі түрі сұрыптаудан және қайта өңдеуден өткен ТҚҚ-ны, сұрыптауға және қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды қабылдау және орналастыру, сондай-ақ қауіпсіз өндірістік қалдықтарды, күл-қож қалдықтарын қабылдау және орналастыру болып табылады.
Қалдықтармен жұмыс істеу қалдықтарды басқару бағдарламасына (ҚӨБ) сәйкес, сондай-ақ ТҚҚ жаңа полигонының екінші ұяшығы объектісіне арналған нормативтеріне және қауіпті қалдықтар паспорттарының деректері негізінде жүзеге асырылады.
Атмосфералық ауаға шығарылатын ластағыш заттардың эмиссиялары

3.6. Текущие уровни эмиссий в окружающую среду на объектах захоронения отходов
Предприятие № 1
В период эксплуатации объекта источниками загрязнения будут являться отходы, размещаемые на полигоне ТБО, угольная котельная со складом угля, площадка золошлаковых отходов, отвал ПСП (плодородный слой почвы), склад грунта для изоляции ТБО, стоянки техники, которые оказывают негативное воздействие на воздушный бассейн. Все производственные объекты участка располагаются в единой СЗЗ.
Площадка расположения объекта находится вне зоны разработки полезных ископаемых и в сейсмобезопасном районе, поэтому исключены опасные явления экзогенного характера типа селей, наводнений, оползней и т.д. Рельеф местности также исключает экологические риски от ливневых стоков, предусмотрена обводная канава.
Здания и сооружения предусмотрены одноэтажные бетонной конструкции, поэтому разрушения строений от ветровой нагрузки исключены. С целью предотвращения разноса мусора при высоких скоростях ветра имеются ограждения рабочих площадок.
Автомобильные проезды по территории позволяют нормальное обслуживание в случае возникновения экологических рисков. Для заливки очагов горения ТБО предусмотрены огнетушители и подземные резервуары технической воды. Дезинфицирующий барьер будет препятствовать разносу за территорию болезнетворных бактерий. Для дополнительной защиты грунтовых вод планируется устройство гидроизоляционного экрана в рабочих траншеях.
На данном предприятии не будут применяться опасные технологии, использоваться токсичные и взрывоопасные вещества. Разработаны и соблюдаются правила техники безопасности. Персонал будет проходить соответствующее обучение и распределена ответственность за безопасность предприятия.
Основной опасностью на данном предприятии являются образование очагов горения и раздувание мусора по прилегающей местности.
На случай создания таких ситуаций на предприятии разработан протокол действий в нештатных ситуациях.
Предприятие № 2
Основным видом деятельности Предприятия № 2 является прием и размещение ТБО, прошедших сортировку и переработку, отходов, не подлежащих сортировке и переработке, а также прием и размещение неопасных производственных отходов, золошлаковых отходов.
Обращение с отходами осуществляется согласно программе управления отходами (ПУО), нормативов для объекта вторая ячейка нового полигона ТБО и данных паспортов опасных отходов.
Эмиссии загрязняющих веществ в атмосферный воздух

Нормалау кезеңінде объектінің шығарындылар көздерінен шығарылатын ластағыш заттардың таралуын есептеуді модельдеу негізінде, фонды (1 000 м) есепке алмағанда, СҚА шекарасында көрсеткіштің шекті рұқсат етілген концентрациядан (ШРК) аспайтыны анықталды.
Топырақтың және жерасты суларының ластануы
Жерүсті суларына теріс әсері болмайды. Сарқынды суларды ағызу көздері жоқ.
Технологиялық процеске сәйкес алдын алу шаралары қабылданды: ұяшықтардың түбін герметикалау және тазалау және кейіннен қайта пайдалану үшін сүзгінің дренаждық арналарын орнату, топырақ пен жерасты суларының жай-күйіне мониторинг жүргізу.
Физикалық әсер ету факторлары - шу
Кәсіпорын жұмыс орнын аттестациялауға сәйкес шу деңгейін декларациялайды. Шу деңгейі жабдықтың техникалық сипаттамасына сәйкес келеді.
Физикалық әсер ету факторлары – діріл
Кәсіпорын жұмыс орындарын аттестаттауға сәйкес діріл деңгейін декларациялайды.
Электрмагниттік сәулелену эмиссиялары
№2-кәсіпорын жұмыс орындарын аттестаттауға сәйкес электрмагниттік сәулелену деңгейін декларациялайды.
Қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі шешімге сәйкес объект I санатқа жатады.
Кәсіпорынның СҚА "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес белгіленеді (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен бекітілген), кемінде 1000 м құрайды (11-бөлім, 45-тармақ, 10-тармақша - орналастыру полигондары). Осылайша, объект санитариялық сыныптама бойынша қауіптіліктің I сыныбына жатады.
Шығарындылардың мөлшерін есептеу үшін биогаздың тұрақты белсенді бөліну кезеңі орта есеппен жиырма жылды құрайтынын және қалдықтардың органикалық құрамдас бөлігінің анаэробты тұрақты ыдырау фазасы қалдықтарды көмуден кейін орта есеппен екі жылдан кейін басталатынын, яғни соңғы екі жылда әкелінген қалдықтар белсенді қалдыққа жатпайтынын ескере отырып, биогазды тұрақты генерациялайтын белсенді қалдықтардың мөлшері есептеледі. Осыдан келіп шығатыны, 2019, 2020 жылдары әкелінген қалдықтар белсенді қалдықтар қатарына кірмейді және ЛЗ бөлмейді. Биогазды тұрақты өндіретін қалдықтардың белсенді фазасы 2021 жылдан басталды.
Түсті металлургия
№3-кәсіпорын
№3-кәсіпорын техногендік минералдық түзілімдерді кәсіпорынның тау-кен байыту кешендерінің қажеттіліктері үшін кейіннен алу және пайдалану мүмкіндігімен қалдыққоймаға және жеңіл фракция үйіндісіне жинауды жүзеге асырады.

На основании моделирования расчета рассеивания загрязняющих веществ, отходящих от источников выбросов объекта в период нормирования, было выявлено отсутствие превышения предельно допустимых концентраций (ПДК) на границе СЗЗ без учета фона (1 000 м).
Загрязнение почвы и грунтовых вод
Негативного воздействия на поверхностные воды не ожидается. Источники сбросов сточных вод отсутствуют.
В соответствии с технологическим процессом приняты профилактические меры: герметизация дна ячеек и устройство дренажных каналов фильтрата для очистки и последующего повторного использования, мониторинг состояния почвы и грунтовых вод.
Физические факторы воздействия. Шум
Предприятие декларирует уровень шума согласно аттестации рабочих мест. Уровень шума соответствует технической характеристике оборудования.
Физические факторы воздействия. Вибрация
Предприятие декларирует уровни вибрации в соответствии с аттестацией рабочих мест.
Эмиссии электромагнитного излучения
Предприятие № 2 декларирует уровни электромагнитного излучения в соответствии с аттестацией рабочих мест.
Согласно решению по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду, объект относится к I категории.
СЗЗ предприятия устанавливается согласно санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека" (утверждены приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2), составляет не менее 1000 м (раздел 11, п. 45, пп. 10 – полигоны по размещению). Таким образом, объект относится к I классу опасности по санитарной классификации.
Для расчета величин выбросов подсчитывается количество активных отходов, стабильно генерирующих биогаз, с учетом того, что период стабилизированного активного выхода биогаза в среднем составляет двадцать лет и что фаза анаэробного стабильного разложения органической составляющей отходов наступает спустя в среднем два года после захоронения отходов, т.е. отходы, завезенные в последние два года, не входят в число активных. Из чего следует, что отходы, завезенные в 2019, 2020 годах, не входят в число активных и не выделяют ЗВ. Активная фаза отходов, стабильно генерирующих биогаз, наступила с 2021 года.
Цветная металлургия
Предприятие № 3
Предприятие № 3 осуществляет складирование техногенных минеральных образований в хвостохранилище и в отвал легкой фракции с возможностью последующего изъятия и использования для нужд горно-обогатительных комплексов предприятия.

Техногендік минералдық түзілімдерді жинау және орналастыру 11784 м2 өнеркәсіптік алаңда жүзеге асырылады.
Қорғасын және мыс қоюландырғыштардың төгінділері гидрометаллургиялық қондырғыда тазартудан өтеді және сондай-ақ байыту қалдықтары ретінде қалдыққоймаға жіберіледі.
Пайдалану кезеңінде қалдыққойманы биіктету алаңға екінші реттік үймежал бөгетін төсеп жүргізілді. 450 м биіктікке дейінгі екінші реттік бөгеттер алаң аумағындағы сұйық қалдықтармен толтырылды, 450 метрлік деңгейден асқан соң – ОФ жеңіл фракциясынан және саздақ топырақты экраны бар кеніштің тау жынысынан құралған тасты топырақпен толтырылды.
Қалдыққойманы салу шарты – қойыртпақ ағызу. Қалдықтарды тасымалдау бас корпустан қалдыққоймада орналасқан қойыртпақ сорғылау станциясына дейін қойыртпақ ағызатын трасса бойынша жүргізіледі. Қойыртпақ ағызатын құбырлар құлама құдығы бар екі тізбекті (екеуінің біреуі – жұмыс құбыры) болат құбырлардан жасалған. Қойыртпақ өздігінен ағу режимімен зумпфтар алдында 2 км ұзындықта арынды участок құрай отырып қойыртпақ сорғылау станциясының зумпфына тасымалданады. Қалдыққоймадан шыққан тұндырылған су ВК-3 (шандорлық тип) сужинау коллекторы бойынша су қабылдағыш құдық арқылы тотықтырғыш тоғанға бұрылады.
Тотықтырғыш тоған еңістіктері таспен бекітілген саздақтан құралған сутежегіш бөгеттен жасалған және бір-бірінен бөлгіш бөгеттермен бөліп қоршалған үш секциясы бар. Тұндырылған су 3-кәсіпорынның байыту фабрикасына технологиялық процеске жіберіледі.
Жеңіл фракцияларды жинауға арналған үйінді кен орнын ашу және игеру жобасы бойынша 1982 жылы жабылған карьердің тау жыныстарының бұрынғы үйіндісі учаскесінде орналасқан. Үйіндінің саздақты табаны бар дайындалған алаңда орналасуы конструктивтік ерекшелігіне жатады.
Қалдыққойма (ист. 6017), құрамында макс. 87,79992 т/жыл - мин 37,738516 тонна/жыл кремний диоксиді бар бейорганикалық шаң.
№4-кәсіпорын
Байыту фабрикасында сульфидті кендерді қайта өңдеу кезінде мыс концентратындағы мыс концентратын өндіру кезінде үйінді қалдықтары пайда болады, олар бақыланатын ұжымдық флотация қалдықтары болып табылады, оларды қалдыққоймаға жинайды. Қалдық қойыртпақтың көлемін азайту үшін қалдықтарды өнімділігі жоғары қоюландырғыштармен қоюлату көзделген. Флокулянтты қосу қойыртпақтағы қатты заттардың құрамын 68 %-ға жеткізуге мүмкіндік береді, нәтижесінде қалдыққоймаға жіберілетін қалдық қойыртпақтың шығыны азаяды. Флотация қалдықтары техногендік минералдық түзілімдер болып табылады, оларды одан әрі қайта өңдеуге болады. Қабылданған жобалық шешімдер флотация қалдықтарын қалдыққоймада қауіпсіз сақтауды қамтамасыз етеді.

Складирование и размещение техногенных минеральных образований, отходов осуществляется на промплощадке 11784 м2.
Сливы свинцового и медного сгустителей проходят очистку на гидрометаллургической установке и также поступают в хвостохранилище как хвосты обогащения.
За период эксплуатации наращивание хвостохранилища производилось отсыпкой вторичных дамб обвалования на намытый пляж. Вторичные дамбы до отметки 450 м выполнялись из намытых хвостов пляжной зоны, после отметки 450 м – из скального грунта, представленного легкой фракцией ОФ и горной породой рудника с экраном из суглинистого грунта.
Условия образования хвостохранилища – пульпонамыв. Транспортирование хвостов осуществляется по трассе пульповодов из главного корпуса до пульпонасосной станции, расположенной у хвостохранилища. Пульповоды выполнены из стальных труб в две нитки (из них одна – рабочая) с перепадными колодцами. Пульпа транспортируется в зумпфы пульпонасосной станции в самотечном режиме с образованием напорного участка на длине 2 км перед зумпфами. Водоотведение осветленной воды из хвостохранилища осуществляется через водоприемный колодец ВК-3 (шандорного типа) по водосбросному коллектору в пруд-окислитель.
Пруд-окислитель образован ограждающей водоудерживающей дамбой, выполненной из суглинка с креплением откосов камнем, и имеет три секции, отгороженные друг от друга разделительными дамбами. Осветленная вода направляется на обогатительную фабрику Предприятия № 3 в технологический процесс.
Отвал для складирования легкой фракции расположен на участке бывшего отвала горных пород карьера, отработка которого была закончена в 1982 году по проекту вскрытия и отработки месторождения. К конструктивным особенностям отвала относится расположение его на подготовленной площадке с основанием из суглинка.
Хвостохранилище (ист. 6017), пыль неорганическая, содержащая диоксид кремния, максимально 87,79992 т/год – минимально 37,738516 т/год.
Предприятие № 4
При производстве медного концентрата при переработке сульфидных руд на обогатительной фабрике образуются отвальные хвосты, которые являются хвостами контрольной коллективной флотации, которые складируются в хвостохранилище. Для снижения объемов хвостовой пульпы предусмотрено сгущение хвостов в высокопроизводительных сгустителях. Добавление флокулянта позволяет достичь содержания твердого в пульпе 68 %, в результате снижается расход хвостовой пульпы, направляемый на хвостохранилище. Хвосты флотации являются техногенными минеральными образованиями, в дальнейшем возможна их переработка. Принятые проектные решения обеспечивают безопасное хранение хвостов флотации в хвостохранилище.

Қалдықтар аздап ойысты беткейі бар төменгі конустық үйінділердің қатарында сақталады. 1,77 % орташа еңістігі 68 % қатты бөлшектерді қысымы жоғары қоюландырғыштан қоюландырғышты төменгі ағызу үшін (қалдықтардың төгінділеріндегі қатты бөлшектердің концентрациясы) қабылданған есептік мәнге негізделген.
Қойылтылған үйінді қалдықтары сульфидті кенді ұжымдық флотациялаудан, мыс пен молибденді концентратқа бөліп алғаннан кейін пайда болады. Қойылтылған үйінді қалдықтары қойыртпақ құбыры арқылы техногендік минералдық түзілімдер ретінде қоймалау үшін қалдыққоймаға жіберіледі. Үйінді қалдықтары бақыланатын ұжымдық флотация қалдықтары болып табылады. Ақтоғай учаскесіндегі жазық жерлерге байланысты қоюландырылған қалдықтарды центрлік шығару әдісі қолданылады. Қалдықтар – аздаған ойысты еңістігі бар биіктігі шамалы 10-15 м конус тәрізді қабаттармен сақталады. Қалдықтарды төгу қойылтылған қалдықтардың центрлік төгу үйіндісін шығыс және батыс жағына қарай кейіннен үлкейте отырып центрлік конустан басталған. Қалдыққоймаға төгу жүйесі 15 шығуы бар радиалды үлестірімді бакты және қалдыққоймаға қосылатын 30 бақыланатын радиалды келтеқұбырды алуға арналған екінші реттік үлестіру жүйесін қамтиды.
№5-кәсіпорын
Технологиялық процесс. Каолинитті кендерді қайта өңдеу кезінде мыс концентратын өндіру қалдықтарын қоюландыру.
Бақылау және бақыланатын қайта тазалау флотациясының қалдықтары өздігінен ағып қойыртпақ сорғыға жіберілетін және одан әрі сорғылармен қалдықтардың қоюлатқыштарына айдалатын үйінді қалдықтары болып табылады. Қойылтылған қалдықтар қалдыққоймаға айдалады. Қалдық қоюлатқыштардың сулары айналым суы ретінде байыту фабрикасына кері беріледі. Мыс-молибден кенін қайта өңдеу бойынша байыту фабрикасының дайын өнімі мыс және молибден концентраты болып табылады.
№6-кәсіпорын
Катодты мыс МҚЦ-ға қайта қорытуға жіберіледі, ал мыссыздандырылған ерітіндіні, одан әрі БОФ қалдыққоймасына бейтараптандыруға айдайды, онда газ ағындары ылғалды тазарту жүйесінде өңделеді. Жуу мұнараларында газдарға қарсы ағынмен әлсіз күкірт қышқылы беріледі, нәтижесінде қалған шаң мөлшерінің негізгі бөлігі жойылады. Жуу қышқылы бейтараптандыру арқылы БОФ қалдыққоймасына айдалады.
№7-кәсіпорын
Байыту фабрикаларын пайдалану кезінде кенді ұжымдық флотациялаудан, мысты концентратқа бөліп алғаннан кейін пайда болатын қоюландырылған үйінді қалдықтары пайда болады. Қойылтылған үйінді қалдықтары қойыртпақ құбыры арқылы техногендік минералдық түзілімдер ретінде қоймалау үшін қалдыққоймаға жіберіледі.
Қалдыққойма жазық типтегі үйінділік гидротехникалық құрылыс болып табылады. Қалдық шаруашылығының технологиялық жүйелерінің құрамына мыналар кіреді: қалдықтарды қоюлату және гидротасымалдау жүйелері, айналмалы сумен жабдықтау жүйесі, қалдықтарды жинау жүйесі, сүзілген суларды ұстау жүйесі, КИА жүйесі. Қалдыққойма аумағы екі бөлікке: Оңтүстік және Солтүстік бөліктерге бөлінген. Бөліктер қалдыққойманың СВ-7 сол ернеуінен ВК-1 су қабылдағыш құбығының қорғаныс бөгетіне дейін бөгегіш бөгеттермен бөлінген.
Төгінділер мен шашындыларды жинау үшін фабрика дренаждық сорғысы бар арық және жанасшұңқыр желілерімен жабдықталған.
Технология бойынша AERO 9863, метилизобутилкарбинол (МИБК), "Флопам" флокулянты, бутилді калий ксантогенаты және сұйық әктас сияқты реагенттер пайдаланылады.

Хвосты хранятся в ряде низких конических отвалов со слегка вогнутым склоном. Средний уклон в 1,77 % основан на принятом расчетном значении для нижнего слива сгустителя (концентрация твердых частиц сброса хвостов) в 68 % твердых частиц из сгустителя высокого давления.
Хвосты отвальные сгущенные образуются после коллективной флотации сульфидной руды, извлечения меди и молибдена в концентрат. Хвосты отвальные сгущенные направляются посредством пульпопровода на хвостохранилище для складирования в качестве техногенных минеральных образований. Отвальными хвостами являются хвосты контрольной коллективной флотации. Из-за плоской местности на участке Актогай используется метод центрального сброса сгущенных хвостов. Хранение хвостов – конусообразными штабелями небольшой высоты 10 – 15 метров со слегка вогнутым уклоном. Укладка хвостов начата из центрального конуса, с последующим продлением отвала центрального сброса сгущенных хвостов на востоке и западе. Система сброса в хвостохранилище включает бак радиального распределения с 15 выходами и вторичная система распределения для получения 30 контролируемых радиальных патрубков в хвостохранилище.
Предприятие № 5
Технологический процесс. Сгущение хвостов при производстве медного концентрата при переработке каолинизированных руд.
Хвосты контрольной и перечистной контрольной флотации являются отвальными хвостами, которые самотеком направляются в пульпонасосную и далее насосами перекачиваются в сгустители хвостов. Сгущенные хвосты перекачиваются на хвостохранилище. Сливы хвостовых сгустителей в качестве оборотной воды подаются обратно на обогатительную фабрику. Готовой продукцией обогатительной фабрики по переработки медно-молибденовой руды являются медный и молибденовый концентрат.
Предприятие № 6
Катодную медь отправляют на переплавку в МПЦ, а обезмеженный раствор откачивают на нейтрализацию, далее в хвостохранилище БОФ, где газовые потоки обрабатываются в системе мокрой очистки. В промывочных башнях в газы противотоком подается слабая серная кислота, в результате чего удаляется основная часть оставшегося количества пыли. Промывная кислота откачивается через нейтрализацию в хвостохранилище БОФ.
Предприятие № 7
При эксплуатации обогатительных фабрик образуются хвосты отвальные сгущенные, образующиеся после коллективной флотации руды, извлечения меди в концентрат. Хвосты отвальные сгущенные направляются посредством пульпопровода на хвостохранилище для складирования в качестве техногенных минеральных образований.
Хвостохранилище является намывным гидротехническим сооружением равнинного типа. В состав технологических систем хвостового хозяйства входят: системы сгущения и гидротранспорта хвостов, система оборотного водоснабжения, система складирования хвостов, система перехвата фильтрационных вод, система КИА. Площадь хвостохранилища разделена на два отсека: Южный и Северный. Отсеки разделены отсечной дамбой от СВ-7 левого борта хвостохранилища до защитной дамбы водоприемного колодца ВК- 1.
Для сбора просыпей и проливов фабрика оборудована системой канав и приямков с дренажными насосами.
По технологии используются такие реагенты, как AERO 9863, метилизобутилкарбинол (МИБК), флокулянт "Флопам", ксантогенат калия бутилового и гашеная известь.

Қалдыққоймалардағы жерасты суларының деңгейін мониторингілеу үшін мониторингілеу ұңғымаларының желісі көзделген. СҚА шекарасында қалдыққойманың периметрі бойынша 4 дана (оның біреуі фондық) және байыту фабрикаларының СҚА шекарасында 6 ұңғыманы бақылауды жүзеге асыруға арналған бақылау ұңғымалары орнатылған.
№8-кәсіпорын
Түсті металлургияның (гидрометаллургияның) қалдықтары мен шламдары қалдыққоймада сақталады.
Қалдыққойма кешені мынадай негізгі объектілерден тұрады: екі секциялы шламжинағыш, су жинайтын құрылғылар; тұнған судың сорғы станциясы; түсіру құбыры; буландырғыш тоған.
Айналмалы сумен жабдықтау жүйесінің бір функциясы қалдыққойма кешеніне байыту қалдықтарын гидротасымалдау болып табылады. Үйінді қалдықтарының қатты фазасын жинау және сұйық фазаны флотациялық реагенттер мен механикалық өлшегіштердің қалдықтарынан тазарту шлам жинағыштың 2 секциясында көзделеді. Қойыртпақты байыту фабрикасына айдау үшін қалдыққоймада сорғы станциясы қолданылады. БФ-дан қалдыққоймаға қойыртпақты жіберу үшін сорғы станциясы ПБ 160/40 сорғыларымен жабдықталған. Сорғының өндірімділігі 160,0 м3/сағат. Фабриканың қайта қорыту процестерінен шыққан сарқынды суды жинау үшін сорғы станциясында көлемі 50,0 м3 зумпф орнатылған.
Шламжинағыштың сүзілуге қарсы экраны төсеме саз қабатындағы қалыңдығы 1,0 мм полиэтилен пленкадан жасалған. Шламжинағыштың құрылысының құрамына құламалы қоршағыш бөгеттер, құрылыстарына қоса үлестіргіш қойыртпақ құбырлары кіреді. Шламжинағышқа қойыртпақ толтыру шлангілі ысырмалармен жабдықталған үлестіргіш ағытулармен жүргізіледі.
Сумен жабдықтайтын айналым жүйесі жұмыс істеген кезде шламжинағыштан тұнған сұйық фаза айналым суы ретінде пайдалану үшін байыту фабрикасына қайтарылады. Артылған тұнған су буландырғыш тоғанға ағызу құбырымен ағызылады. Артылған тұнған суды шламжинағыштан тыс жерлерге ағызу және бұру үшін тұнған суды тұнған судың сорғы станциясына жіберетін су жинайтын құрылыс көзделген.
Буландырғыш тоған шламжинағыштан шыққан тұнған суды буландыру үшін қабылдауға арналған. Буландырғыш тоған жоғарғы және төменгі жағынан қоршаушы бөгеттермен шектеу арқылы табиғи күйде – өзек табанда орналасқан.
Негізгі массаны кәсіпорынның қалдыққоймасына орналастырылатын техногендік минералдық түзілімдер - кен орнының флюорит кенін байыту қалдықтары құрайды.
Плавикті қышқыл шламы бейтараптандырылып, қалдыққойманың картасына жиналады немесе түйіршіктелген гипсті өндіру үшін пайдаланылады.
Қара металлургия.
№9-кәсіпорын
Күл-шлам жинағыш қуаты шектеулі және сүзілуге қарсы контурлық экраны бар сүзгіш табаны бар жинақтауыштарға жатады.

Для мониторинга уровня грунтовых вод в хвостохранилищах предусмотрена сеть мониторинговых скважин. Имеются наблюдательные скважины для осуществления контроля подземных вод по периметру хвостохранилища на границе СЗЗ в количестве 4 штук (одна из них фоновая) и 6 скважин на границе СЗЗ обогатительных фабрик.
Предприятие № 8
Отходы и шламы цветной металлургии (гидрометаллургии) хранятся в хвостохранилище.
Комплекс хвостохранилища состоит из основных объектов: двухсекционный шламонакопитель, водосборные сооружения; насосная станция осветленных вод; сбросной трубопровод; пруд-испаритель.
Одной из функций системы оборотного водоснабжения является гидротранспорт хвостов обогащения в комплекс хвостохранилища. Складирование твердой фазы отвальных хвостов и очистка жидкой фазы от остатков флотационных реагентов и механических взвесей предусматривается в 2-х секциях шламонакопителя. Для перекачки пульпы от обогатительной фабрики на хвостохранилище имеется насосная станция. Насосная станция подачи пульпы от ОФ на хвостохранилище оборудована насосами ПБ 160/40. Производительность насоса 160,0 м3/час. Для сбора сточной воды от переделов фабрики в насосной станции предусмотрен зумпф объемом 50,0 м3.
Противофильтрационный экран шламонакопителя выполнен из полиэтиленовой пленки толщиной 1,0 мм на подстилающем слое из глины. В состав сооружений шламонакопителя входят оградительные дамбы со съездами, распределительные пульпопроводы с сооружениями на них. Заполнение шламонакопителя пульпой осуществляется через распределительные выпуски, оборудованные шланговыми задвижками.
При работе оборотной системы водоснабжения осветленная жидкая фаза из шламонакопителя возвращается на обогатительную фабрику для использования в качестве оборотной воды. Отвод излишков осветленной воды в пруд-испаритель предусматривается сбросным трубопроводом. Для сброса и отвода излишков осветленной воды за пределы шламонакопителя предусмотрено водосбросное сооружение, подающее осветленную воду в насосную станцию осветленной воды.
Пруд-испаритель предназначен для приема осветленной воды из шламонакопителя с целью испарения. Пруд-испаритель расположен в естественном понижении – тальвеге путем ограничения его ограждающими дамбами с верховой и низовой стороны.
Основную массу оставляют техногенные минеральные образования - хвосты обогащения флюоритовой руды месторождения, которые размещаются на хвостохранилище предприятия.
Шлам плавиковой кислоты нейтрализуется и складируется в карте хвостохранилища либо используется для производства гранулированного гипса.
Черная металлургия
Предприятие № 9
Золошламонакопитель относится к накопителям с фильтрующим основанием с ограниченной мощностью и с контурным противофильтрационным экраном.

№1-секция. Секцияның ауданы №1 – 57,4 га, ЗШН-3 №1-секциясының жобалық қуаттылығы - толтыру деңгейі ең жоғарғы 128,5 м белгіде болғанда 2,714 млн. м3. Секция 2008 жылы пайдалануға берілген. №1-секция "газ тазалау шламдары" және "күл-шлак" қалдықтарын орналастыруға арналған. Инженерлік қорғаныш құрылыстары: 1-ші контур – табанына саздан жасалған диафрагма салынған центрлік ядросы бар қоршаушы бөгет; 2-ші контур – сыртқы периметрі бойынша "топырақтағы қабырға" типіндегі қоршау.
№2-секция. №2-секцияда "газ тазалау шламдарын" орналастыру көзделген. №2-секция №1-секциямен жалғасқан және ЗШН-3-ті салуға бөлінген аумақ шегінде орналасқан.
Сүзілуге қарсы қорғаныс - екі контурлық, дренаждық арақабатпен бөлінген. Қоршаушы бөгет центрлік ядродан және "топырақтағы қабырға" типіндегі саздан жасалған сүзілуге қарсы диафрагмадан жасалады. Тиімді сүзілуге қарсы қорғаныс жасау үшін №2-секцияның 1-ші қорғаныс контурының қолданыстағы № 1-секцияның қорғаныс контурымен жалғастырылуы көзделеді. Толтыру деңгейі ең жоғарғы 128,5 м белгіде болғанда ЗШН-3 № 2-секциясының жобалық қуаттылығы - су көлемі 43,554 га, 3389,2 мың м3 құрайды.
Кәсіпорынның барлық жұмыс істеген кезеңінде мынадай көлемде қалдықтар жинақталған (ең жоғарғы және ең төменгі көрсеткіштер бойынша):

Секция №1. Площадь секции № 1 – 57,4 га, проектная мощность секции №1 ЗШН-3 - 2,714 млн. м3 при максимальной отметке заполнения 128,5 м. Секция введена в эксплуатацию в 2008 году. Секция № 1 предназначена для размещения отходов "шламов газоочисток" и "золошаков". Защитные инженерные сооружения: 1-ый контур – ограждающая дамба с центральным ядром, сопряженным с диафрагмой из глины в основании; 2-ой контур – завеса по типу "стена в грунте" по внешнему периметру.
Секция № 2. На секции № 2 предусмотрено размещение отходов "шламов газоочисток". Секция № 2 примыкает к секции № 1 и располагается в пределах отведенной под строительство ЗШН-3 территории.
Противофильтрационная защита – двухконтурная, разделена дренажной прослойкой. Ограждающая дамба выполняется с центральным ядром и противофильтрационной диафрагмой из глины по типу "стена в грунте". Для создания эффективной противофильтрационной защиты предусматривается сопряжение 1-го контура защиты секции № 2 с существующим контуром секции № 1. Проектная емкость секции №2 ЗШН-3 при максимальной отметке заполнения 128,5 м площади зеркала воды 43,554 га составит 3 389,2 тыс.м3.
Всего за весь период существования на предприятии накоплено отходов в следующем объеме (по максимальным и минимальным показателям):

Күл-шлак – макс. – 2 042 930,383тонна, мин. – 1 819 935,7224 тонна;
Аспирациялық шаң – макс. – 709 938,953 тонна, мин. – 709 938,953 тонна;
Қож – макс. – 6 600 мың тонна;
Басқаша анықталмайтын шламдар – макс. - 2381421,61 тонна, мин. – 1 393 669,1754 тонна.
3.7. Энергия тиімділігі
Қалдықтарды көму процесінде шығындарды азайтуға және қоршаған ортаға әсерді төмендетуге мүмкіндік беретін энергия тиімділігі маңызды аспект болып табылады. Энергия тиімділігін арттыру үшін ұсатқыштарды, сорғыларды және тығыздағыштарды қоса алғанда, қазіргі заманғы жабдықтарды енгізуге назар аудару керек. Бұл құрылғылар қалдықтарды өңдеуді жақсартып қана қоймай, өнімділікті жоғалтпай энергия тұтынуды төмендетуге мүмкіндік береді, бұл әсіресе электр энергиясы мен отын тарифтері жоғары жағдайда маңызды.
Энергия тиімділігін арттыру жөніндегі неғұрлым перспективалық шешімдердің бірі жаңартылатын энергия көздерін, атап айтқанда полигондарда пайда болатын биогазды пайдалану болып табылады. Оны арнайы қондырғыларда қайта өңдеу дизель отыны және электр қуаты сияқты дәстүрлі энергия тасымалдаушыларды шектеуді талап етеді. Бұдан басқа, жылу мен электр энергиясын бір мезгілде өндіру үшін когенерациялық қондырғыларды қолдану қалдықтарды кәдеге жарату процесін неғұрлым үнемді және экологиялық тиімді ететін пайдалы әсердің жалпы коэффициентін едәуір арттыруға мүмкіндік береді.
Қалдықтарды тасымалдау полигондарда энергия шығындарының міндетті шартының бірі болып табылады. Отынның едәуір бөлігі оларды тасымалдау кезінде жұмсалады, сондықтан неғұрлым экологиялық және үнемді модельдер жағына қарай жаңғырту жөніндегі шаралар отынды тұтынуды төмендетуі және зиянды заттардың шығарындыларын азайтуы мүмкін. Логистика мен тасымалдау бағыттарын оңтайландыру да шығындарды қысқартуда және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуда негізгі рөл атқарады.
Қазiргi уақытта қалдықтарды көмуге жұмсалатын энергияның үлестiк көрсеткiштерi Мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiмдi қоса алғанда, мемлекеттiк көздерде ескерiлмейдi. Қалдықтарды көмуге жұмсалатын энергияның үлестік көрсеткіштері көптеген факторларға (қалдықтардың түрі, көму технологиясы, өңір, логистика және т.б.) байланысты қатты өзгеруі мүмкін.
Алайда, қалдықтарды көмудің энергия тиімділігін бағалау үшін қалдықтардың массасына байланысты барлық технологиялық процестерге жұмсалған энергияның мөлшерін айқындауды қамтитын орташаландырылған есептеу әдісі келтірілген. Жиынтық энергия тұтынуға: қалдықтарды полигонға тасымалдауға, қалдықтарды тығыздауға, дренаждық сүзгілердің жұмысына, қоқыс газын жинауға және кәдеге жаратуға, полигонға қызмет көрсетуге (жарықтандыру, мониторинг жүйесі, күзет және басқалары) жұмсалған энергия жатады.
Жоғарыда баяндалғанды ескере отырып, сондай-ақ КТА есептерінің, Дүниежүзілік банктің баяндамаларының және Mordor intelligence компаниясының зерттеулерінің жинақталған деректерін негізге ала отырып, төменде қалдықтарды көмуге жұмсалатын энергияның үлестік шығынының орташа жиынтық кестесі берілген. Меншікті көрсеткіштер нақты жағдайларға, қондырғының типіне, көму жағдайларына, пайдаланылатын қалдықтардың сипаттамаларына және қолданылатын технологияларға байланысты қатты ерекшеленуі мүмкін. Сондықтан кестеде келтірілген сандар болжамды сипатта.

золошлак: максимально – 2 042 930,383 тонн, минимально – 1 819 935,7224 тонн;
аспирационная пыль: максимально – 709 938,953 тонн, минимально – 709 938,953 тонн;
шлаки: максимально – 6 600 тыс. тонн;
шламы, не определяемые иначе: – максимально – 2 381 421,61 тонн, минимально – 1 393 669,1754 тонн.
3.7. Энергоэффективность
В процессе захоронения отходов важным аспектом является энергоэффективность, которая позволяет снизить затраты и уменьшить воздействие на окружающую среду. Для повышения энергоэффективности следует обратить внимание на внедрение современного оборудования, включая дробилки, насосы и уплотнители. Эти устройства не только улучшают обработку отходов, но и позволяют снизить потребление энергии без потерь производительности, что особенно важно в условиях роста тарифов на электроэнергию и топливо.
Одним из наиболее перспективных решений по повышению энергоэффективности является использование возобновляемых источников энергии, в частности биогаза, образующегося на полигонах. Его переработка в специальных установках требует ограничений от традиционных энергоносителей, таких как дизельное топливо и электричество. Кроме того, применение когенерационных установок для одновременного производства тепла и электроэнергии позволяет значительно повысить общий коэффициент полезного действия, делающий процесс утилизации отходов более экономичным и экологически эффективным.
Не менее обязательным условием энергозатрат на полигонах является транспортировка отходов. Существенная часть топлива расходуется при их перевозке, поэтому меры по модернизации в сторону более экологичных и экономичных моделей могут снизить потребление топлива и уменьшить выбросы вредных веществ. Оптимизация логистики и маршрутов перевозок также играет ключевую роль в сокращении издержек и уменьшении негативного воздействия на окружающую среду.
В настоящее время удельные показатели расхода энергии на захоронение отходов не учитываются в государственных источниках, включая Государственный энергетический реестр. Удельные показатели расхода энергии на захоронение отходов могут сильно различаться в зависимости от многих факторов (тип отходов, технология захоронения, регион, логистика и т.д.).
Однако, для оценки энергоэффективности захоронения отходов приведен усредненный расчетный метод, который включает в себя определение количества энергии, затраченной на все технологические процессы, отнесенной к массе отходов. К совокупному энергопотреблению относится энергия на: транспортировку отходов на полигон, уплотнение отходов, работу дренажных фильтров, сбор и утилизацию свалочного газа, обслуживание полигона (освещение, система мониторинга, охрана и прочее).
Учитывая вышеизложенное, также основываясь на обобщенных данных отчетов КТА, докладов Всемирного банка и исследований компании Mordor intelligence ниже представлена усредненная сводная таблица удельного расхода энергии на захоронение отходов. Удельные показатели могут сильно различаться в зависимости от конкретных условий, типа установки, условий захоронения, характеристик используемых отходов и применяемых технологий. Поэтому приведенные в таблице цифры носят ориентировочный характер.

0,1–0,5
0,5–1
1–2
6
ЖИЫНЫ, кВт*сағ/тонна
1–5
5–10
10–15
Шығарылатын газды есепке алмағанда, ең аз инфрақұрылымы бар ТҚҚ полигондары шамамен 1 - 5 кВт· сағ/тонна, сүзгі мен қоқыс газын жинау жүйесі бар полигондар орташа алғанда 5 - 10 кВт· сағ/тонна, ал газды кәдеге жарату және энергияны толық беру жүйесі бар полигондар: 10 - 15 кВт· сағ/тонна энергия тұтынады. Қалдықтарды көмуге жұмсалатын энергияның нақты меншікті шығыны көптеген факторларға (қалдықтардың түрі, көму технологиясы, өңір, логистика және т.б.) байланысты өзгеруі мүмкін.
Кестеде келтірілген меншікті көрсеткіштерді пайдалану кезінде олардың анықтамалық сипатта екенін атап өту қажет. Қалдықтарды көму объектілерін жобалау және пайдалану үшін жеке зерттеулер мен есептеулер жүргізу қажет. Көму әдістерін салыстыру кезінде тек меншікті көрсеткіштерді ғана емес, экологиялық қауіпсіздік, экономикалық орындылық және т.б. сияқты басқа да факторларды ескерген жөн.

0,1–0,5
0,5–1
1–2
6
ИТОГО, кВт*час/тонна
1–5
5–10
10–15
Полигоны ТБО без учета сброса газа с минимальной инфраструктурой потребляют порядка 1 – 5 кВт·час/тонну, полигоны с системой сбора фильтра и свалочного газа в среднем потребляют 5 – 10 кВт·час/тонну, а полигоны с системой утилизации газа и полной передачей энергии: 10 – 15 кВт·час/тонну. Конкретный удельный расход энергии на захоронение отходов может варьироваться в зависимости от многих факторов (тип отходов, технология захоронения, регион, логистика и т.д.).
При использовании удельных показателей, приведенных в таблице, необходимо отметить, что они носят справочный характер. Для проектирования и эксплуатации объектов по захоронению отходов необходимо проводить индивидуальные исследования и расчеты. При сравнении различных методов захоронения важно учитывать не только удельные показатели, но и другие факторы, такие как экологическая безопасность, экономическая целесообразность и т.д.

4. Эмиссиялардың және ресурстарды тұтынудың алдын алуға және/немесе оларды азайтуға арналған жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
Осы бөлімде технологиялық процестердің қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін оларды жүзеге асыру кезінде қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды талап етпейтін әдістер сипатталады.
Осы бөлімде қарастырылатын қоршаған ортаға теріс әсерлерді азайтуға бағытталған әдістерді анықтаудың негіз қалаушы кезеңдері:
түйінді экологиялық мәселелерді анықтау;
осы түйінді мәселелерді шешуге ең қолайлы әдістерді зерттеу;
қолда бар ең үздік қолжетімді әдістерді таңдау.
ЕҚТ-ны анықтаған кезде өндірістік процеске ортақ тәсілді қолданған жөн. Көптеген әдістер тікелей немесе жанама түрде бірнеше экологиялық аспектілерді (шығарындылар, төгінділер, қалдықтардың пайда болуы, жердің ластануы, энергия тиімділігі) қозғайды.
Әдістер осы құжаттың қолданылу аясына кіретін салаларда қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейіне қол жеткізу үшін жеке немесе комбинацияда ұсынылуы мүмкін.
Көптеген техникалар мен өндірістік процестердің жекелеген кезеңдері ортақ болып табылады, сондықтан олар бірге сипатталады. Жалпы кезеңдер:
басқару жүйелері;
энергияны басқару;
мониторинг;
қалдықтарды басқару.
Қалдықтарды көму әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін, көму процесі қоршаған ортаға теріс әсер ететін әртүрлі заттардың қоршаған ортаға эмиссиясымен бірге жүреді.
Осы бөлімде қалдықтарды көму кезінде қолдануға болатын техникалар келтірілген.
4.1. Ұйымдастыру-басқару және ұйымдастыру-техникалық сипаттағы ЕҚТ
4.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесін енгізу
Сипаттама
ЭМЖ қондырғы операторларына экологиялық проблемаларды жүйелі және айқын негізде шешуге мүмкіндік беретін әдіс болып табылады. ЭМЖ менеджмент және өндірісті операциялық басқарудың ортақ жүйесінің ажырамайтын бөлігін құраған кезде аса ұтымды әрі тиімді жүйе болады.
Техникалық сипаттама
ЭМЖ оператордың назарын қондырғының экологиялық сипаттамаларына аударады. Атап айтқанда, қалыпты және стандартты емес жұмыс жағдайлары үшін нақты жұмыс процедураларын қолдану арқылы, сондай-ақ тиісті жауапкершілік желілерін анықтау арқылы орындалады.
Қолданыстағы барлық ЭМЖ-да қоршаған ортаны қорғауды басқаруды үздіксіз жетілдіру тұжырымдамасы қамтылады. Процестердің әртүрлі схемалары бар, бірақ көптеген ЭМЖ ұйым менеджментінің басқа контекстерінде кеңінен пайдаланылатын PDCA цикліне (жоспарла – жаса – тексер - орында) негізделген. Цикл итеративті динамикалық модельді білдіреді, мұнда бір цикл келесі циклдың басында аяқталады.
ЭМЖ стандартталған немесе стандартталмаған ("реттелетін") жүйе формасында болуы мүмкін. Халықаралық танылған стандартталған жүйені енгізу және орындау, әсіресе тиісті сыртқы тексеру жүргізілген кезде, ЭМЖ-ға сенімді арттырады. Тиісті деңгейде әзірленіп, енгізілсе және аудитпен тексерілсе, стандартталмаған жүйелердің негізінде тиімділігі бірдей болуы мүмкін.
Стандартталған жүйелер және стандартталмаған жүйелер негізінде ұйымдарға қолданылады, осы құжатта ұйым қызметінің барлық түрлері, мысалы, өнімдер мен қызметтерге қатысты қызметтері ескерілмей, анағұрлым біржақты тәсілдер пайдаланылған.
ЭМЖ-да төмендегі компоненттер қамтылуы мүмкін:

4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
В данном разделе описываются общие методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.
Основополагающими этапами определения методов, направленных на снижение негативного воздействия на окружающую среду, рассматриваемых в данном разделе, являются:
определение ключевых экологических проблем;
изучение методов, наиболее подходящих для решения этих ключевых проблем;
выбор наилучших доступных имеющихся методов.
При определении НДТ необходимо применять общий подход к пониманию производственного процесса. Следует отметить, что многие методы прямо или косвенно затрагивают несколько экологических аспектов (выбросы, сбросы, образование отходов, загрязнение земель, энергоэффективность).
Методы могут быть представлены по отдельности или в комбинации для достижения высокого уровня охраны окружающей среды в отраслях, входящих в сферу действия данного документа.
Многие из техник и отдельных этапов производственных процессов являются общими, поэтому они описываются вместе. Общие этапы:
системы управления;
управление энергией;
мониторинг;
управление отходами.
Захоронение отходов может осуществляться различными способами, процесс захоронения сопровождается эмиссией в окружающую среду различных веществ, оказывающих негативное влияние на окружающую среду.
В данном разделе приведены техники, применение которых возможно при захоронении отходов.
4.1. НДТ организационно-управленческого и организационно-технического характера
4.1.1. Внедрение системы экологического менеджмента
Описание
СЭМ является методом, позволяющим операторам установок решать экологические проблемы на систематической и очевидной основе. СЭМ являются наиболее действенными и эффективными, когда они образуют неотъемлемую часть общей системы менеджмента и операционного управления производством.
Техническое описание
СЭМ фокусирует внимание оператора на экологических характеристиках установки. В частности, путем применения четких рабочих процедур как для нормальных, так и для нестандартных условий эксплуатации, а также путем определения соответствующих линий ответственности.
Все действующие СЭМ включают концепцию непрерывного совершенствования управления охраной окружающей среды. Существуют различные схемы процессов, но большинство СЭМ основаны на цикле "PDCA" (планируй – делай – проверяй – исполняй), который широко используется в других контекстах менеджмента организаций. Цикл представляет собой итеративную динамическую модель, где завершение одного цикла происходит в начале следующего.
СЭМ может принимать форму стандартизированной или нестандартной ("настраиваемой") системы. Внедрение и соблюдение международно признанной стандартизированной системы может повысить доверие к СЭМ, особенно при условии надлежащей внешней проверки. Нестандартизированные системы могут в принципе быть одинаково эффективными при условии того, что они должным образом разработаны, внедрены и проверены аудитом.
Стандартизированные и нестандартизированные системы в принципе применяются к организациям, настоящий документ использует более узкий подход, не считая всех видов деятельности организации, например, в отношении их продуктов и услуг.
СЭМ может содержать следующие компоненты:

1) компания мен кәсіпорын деңгейіндегі жоғары басшыларды қоса алғанда, басшылардың қызығушылығы (мысалы, кәсіпорын басшысы);
2) ұйымның контексін анықтауды, мүдделі тараптардың қажеттіліктері мен үміттерін айқындауды, қоршаған ортаға (және адам денсаулығына) келтірілуі мүмкін қауіптермен байланысты кәсіпорынның сипаттамаларын, сондай-ақ қоршаған ортаға қатысты қолданылатын құқықтық талаптарды анықтауды қамтитын талдау;
3) менеджмент арқылы қондырғыны үнемі жетілдіруді қамтитын экологиялық саясат;
4) қаржылық жоспарлау және инвестициялармен бірге қажетті процедураларды, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және белгілеу;
5) ерекше назар аударуды қажет ететін процедураларды орындау:
құрылым және жауапкершілік;
жұмысы экологиялық көрсеткіштерге әсер етуі мүмкін қызметкерлерді жалдау, оқыту, ақпараттандыру және олардың құзыреттіліктері;
ішкі және сыртқы коммуникациялар;
ұйымның барлық деңгейлеріндегі қызметкерлерді тарту;
құжаттама (қоршаған ортаға елеулі әсер ететін қызметті, сондай-ақ тиісті жазбаларды бақылау үшін жазбаша рәсімдерді жасау және жүргізу);
процестерді тиімді жедел жоспарлау және бақылау;
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы;
төтенше жағдайлардың қолайсыз (экологиялық) салдарларының әсерін болғызбауды және/немесе азайтуды қоса алғанда, төтенше жағдайларға және әрекет етуге дайын болу;
экологиялық заңнамаға сәйкестікті қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету;
7) жұмысқа жарамдылығын тексеру және төмендегі әрекеттерге ерекше назар аудара отырып түзету шараларын қабылдау:
мониторинг және өлшеу;
түзету және алдын алу әрекеттері;
жазба жүргізу;
ЭМЖ-ның жоспарланған іс шараларға сәйкестігін және оның тиісті түрде жүзеге асырылатынын және сақталатынын анықтау үшін тәуелсіз ішкі және сыртқы аудит жүргізу;
8) жоғарғы басшылардың ЭМЖ және оның жарамдылығына, адекваттығына және тиімділігіне тұрақты шолу жасауы;
9) экологиялық заңнамада көзделген тұрақты есептілікті дайындау;
10) сертификаттау жөніндегі органның немесе ЭМЖ сыртқы верификаторының валидациясы;
11) таза технологиялардың дамуын қадағалау;
12) жаңа зауытты жобалау кезеңінде және қондырғының бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде оны пайдаланудан шығару мүмкіндігінен болатын қоршаған ортаға әсерді қарастыру;
13) салалық бенчмаркингті тұрақты негізде қолдану (өз компаниясының көрсеткіштерін саланың үздік кәсіпорындарымен салыстыру);
14) қалдықтарды басқару жүйелері;

1) заинтересованность руководства, включая высшее руководство на уровне компании и предприятия (например, руководитель предприятия);
2) анализ, включающий определение контекста организации, выявление потребностей и ожиданий заинтересованных сторон, определение характеристик предприятия, связанных с возможными рисками для окружающей среды (и здоровья человека), а также применимых правовых требований, касающихся окружающей среды;
3) экологическую политику, которая включает в себя постоянное совершенствование установки посредством менеджмента;
4) планирование и установление необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;
5) выполнение процедур, требующих особого внимания:
структура и ответственность;
набор, обучение, информированность и компетентность персонала, чья работа может повлиять на экологические показатели;
внутренние и внешние коммуникации;
вовлечение сотрудников на всех уровнях организации;
документация (создание и ведение письменных процедур для контроля деятельности со значительным воздействием на окружающую среду, а также соответствующих записей);
эффективное оперативное планирование и контроль процессов;
программа технического обслуживания;
готовность к чрезвычайным ситуациям и реагированию, включая предотвращение и/или снижение воздействия неблагоприятных (экологических) последствий чрезвычайных ситуаций;
обеспечение соответствия экологическому законодательству;
6) обеспечение соблюдения экологического законодательства Республики Казахстан;
7) проверку работоспособности и принятие корректирующих мер с уделением особого внимания к следующим действиям:
мониторинг и измерение;
корректирующие и превентивные действия;
ведение записей;
независимый внутренний и внешний аудит для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям и проверки того, надлежащим ли образом она внедряется и поддерживается;
8) обзор СЭМ и ее постоянную пригодность, адекватность и эффективность со стороны высшего руководства;
9) подготовку регулярной отчетности, предусмотренной экологическим законодательством;
10) валидацию органом по сертификации или внешним верификатором СЭМ;
11) следование за развитием более чистых технологий;
12) рассмотрение воздействия на окружающую среду от возможного снятия с эксплуатации установки на этапе проектирования нового завода и на протяжении всего срока его службы;
13) применение отраслевого бенчмаркинга на регулярной основе (сравнение показателей своей компании с лучшими предприятиями отрасли);
14) систему управления отходами;

15) бірнеше операторлары бар қондырғыларда/объектілерде әртүрлі операторлар арасындағы ынтымақтастықты кеңейту мақсатында әрбір қондырғы операторының рөлдері, міндеттері және операциялық рәсімдерін үйлестіру айқындалатын бірлестіктер құру;
16) сарқынды суларды және атмосфераға шығарындыларды түгендеу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Штаттық және штаттық емес жағдайларда нақты рәсімдерді сақтау және орындау және міндеттерді тиісті түрде бөлу кәсіпорында табиғатты қорғау шарттары әрдайым сақталатынына, қойылған мақсаттарға қол жеткізілетініне және міндеттер шешілетініне кепілдік береді. ЭМЖ экологиялық нәтижелілікті тұрақты жақсартып отыруды қамтамасыз етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Оператор негізгі кіру ағындарын (энергияны тұтынуды қоса алғанда) және шығу ағындарын (шығарындылар, төгінділер, қалдықтар) қаржылық жоспарлау мен инвестициялық циклдардың ерекшеліктерін ескере отырып, қысқа, орта және ұзақ мерзімді аспектілерде өзара байланысты басқарады. Бұл, мысалы, шығарындылар мен төгінділерді тазартудың қысқа мерзімді шешімдерін қолдану ("құбыр соңында") энергияны тұтынудың ұзақ мерзімді өсуіне әкелуі мүмкін және қоршаған ортаны қорғаудың ықтимал тиімді шешімдеріне инвестицияларды кейінге қалдыруы мүмкін дегенді білдіреді.
Қазіргі жағдайда кәсіпорында табиғат қорғау қызметін басқарудың тиімді жүйесі бар, ол экологиялық проблемаларды шешуге бағытталған, бұл процеске барлық қызметкерлер: басқарушыдан жұмысшыға дейін қатысады. Басқарудың жолға қойылған жүйесі төмендегілер арқылы атмосфераға, табиғи су қоймаларына эмиссияларды төмендетуге мүмкіндік береді және топырақтың ластануының алдын алады:
технологиялардың дисциплинасы;
қазіргі заманғы технологияларды пайдалану;
техникалық қайта жарақтандыруды енгізу.
Кросс-медиа әсерлері
Экологиялық менеджмент әдістері қондырғының жалпы қоршаған ортаға әсерін барынша азайтатындай етіп жобаланады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЭМЖ компоненттерін барлық қондырғыларға қолдануға болады.
ЭМЖ ауқымы (мысалы, талдап тексеру деңгейі) және формасы (стандартталған да, стандартталмаған да) қолданылатын технологиялық жабдықтың пайдалану сипаттамаларына және оның қоршаған ортаға әсер ету деңгейіне сәйкес келуі тиіс.
Экономика
Қолданыстағы ЭМЖ-ны тиісті деңгейде енгізу мен қолдаудың құны және экономикалық тиімділігі әрбір нақты жағдайда дербес анықталады.
Іске асырудың қозғаушы күші
ЭМЖ бірқатар артықшылықтармен қамтамасыз ете алады:
кәсіпорынның экологиялық көрсеткіштерін жақсарту;
шешім қабылдау үшін негіздерді жақсарту;
компанияның экологиялық аспектілері жөніндегі түсінікті жақсарту;
персоналдың мотивациясын жақсарту;
пайдалану шығындарын төмендетудің қосымша мүмкіндіктері және өнім сапасын жақсарту;
экологиялық нәтижелілікті жақсарту;
экологиялық бұзушылықтарға, белгіленген талаптарды орындамауға және т.б. байланысты шығындарды азайту.

15) на установках/объектах с несколькими операторами создание объединений, в которых определяются роли, обязанности и координация операционных процедур каждого оператора установки в целях расширения сотрудничества между различными операторами;
16) инвентаризацию сточных вод и выбросов в атмосферу.
Достигнутые экологические выгоды
Поддержание и выполнение четких процедур в штатных и нештатных ситуациях и соответствующее распределение обязанностей дает гарантию того, что на предприятии всегда соблюдаются условия экологического разрешения, достигаются поставленные цели и решаются задачи. СЭМ обеспечивает постоянное улучшение экологической результативности.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Все значительные входные потоки (включая потребление энергии) и выходные потоки (выбросы, сбросы, отходы) взаимосвязано управляются оператором в кратко- средне- и долгосрочном аспектах, с учетом особенностей финансового планирования и инвестиционных циклов. Это означает, например, что применение краткосрочных решений по очистке выбросов и сбросов ("на конце трубы") может привести к долгосрочному повышению потребления энергии и отсрочить инвестиции в потенциально более выгодные решения по защите окружающей среды.
При существующем положении предприятие имеет эффективную систему управления природоохранной деятельностью, которая направлена на разрешение экологических проблем, в процессе которых принимают участие все сотрудники: от управляющего до рабочего. Налаженная система управления позволяет снизить эмиссии в атмосферу, в природные водоемы и предотвращает загрязнения почв за счет повышения:
дисциплины технологии;
использование современных технологий;
внедрения технического перевооружения.
Кросс-медиа эффекты
Методы экологического менеджмента проектируются таким образом, чтобы минимизировать воздействие установки на окружающую среду в целом.
Технические соображения, касающиеся применимости
Компоненты СЭМ могут быть применены ко всем установкам.
Охват (например, уровень детализации) и формы СЭМ (как стандартизованной, так и нестандартизованной) должны соответствовать эксплуатационным характеристикам применяемого технологического оборудования и уровню воздействия на окружающую среду.
Экономика
Определение стоимости и экономической эффективности внедрения и поддержания действующей СЭМ на должном уровне является индивидуальным в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
СЭМ может обеспечить ряд преимуществ:
улучшение экологических показателей предприятия;
улучшение основы для принятия решений;
улучшение понимания экологических аспектов компании;
улучшение мотивации персонала;
дополнительные возможности снижения эксплуатационных затрат и улучшение качества продукции;
улучшение экологической результативности;
снижение затрат, связанных с экологическими нарушениями, невыполнением установленных требований и т.д.

4.1.2. Энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу
Сипаттама
Қалдықтарды көму объектілерінде энергетикалық менеджмент жүйесін (ЭнМЖ) енгізу энергия тиімділігін арттыру, шығындарды азайту және қоршаған ортаға әсерді азайту мақсатында энергия тұтынуды жүйелі басқаруға бағытталған. ISO 50001 сияқты стандарттарды қолдану энергия ресурстарын басқаруды кәсіпорынның жалпы стратегиясына біріктіруге, полигондарды пайдаланудың барлық сатыларында: жарықтандырудан және желдетуден бастап қоқыс газын жинау және кәдеге жарату жүйелеріне дейін электр және жылу энергиясын тұтынуды оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттама
ЭнМЖ-да энергия тұтынудың аудиті мен мониторингі, энергия үнемдеу саласындағы мақсаттар мен міндеттер қою, энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу, сондай-ақ персоналды оқыту және процестерді тұрақты жетілдіру қамтылады. ЭнМЖ енгізу өлшеу аспаптарын, автоматтандырылған есепке алу жүйелерін және деректерді талдауға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатумен сүйемелденеді. Жүйе көбінесе қоқыс газын рекуперациялау, энергиялық тиімді жарықтандыру және жиілігі реттелетін электр жетектері сияқты басқа да ЕҚТ-мен біріктіріледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Электр энергиясын және отынды тұтынуды азайту парниктік газдар шығарындыларын, оның ішінде CO₂ азайтады. Бұдан басқа, компрессорлардың, сорғылардың және басқа да энергия тұтынатын қондырғылардың жұмысын оңтайландыруға жәрдемдеседі, қоршаған ортаға пайдалану әсерін төмендетуге мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Энергетикалық менеджмент жүйесін енгізу:
электр энергиясын тұтынуды 10 – 20 %-ға қысқартады;
СО₂ меншікті шығарындыларын 5 – 15 %-ға төмендетеді;
автоматтандыру және талдау арқылы энергия тұтынуды басқару жақсартылады;
полигондардың инфрақұрылымының энергиялық тиімділігі артады.
Кросс-медиа әсерлері
Энергия тұтынуды төмендету генерациялайтын қондырғылардың жүктемесін жанама түрде азайтады, атмосфераға ластағыш заттардың шығарындыларын азайтады, отын мен жағармай шығынын азайтады. Сондай-ақ энергия жүйелерін пайдалану кезінде пайда болатын техникалық сарқынды сулардың мөлшері азаяды. Кросс-медиа әсері оң деп бағаланады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЭнМЖ қалдықтарды көмудің қолданыстағы және жобаланатын объектілерінде, оның ішінде ТҚҚ және өнеркәсіптік қалдықтар полигондарында енгізілуі мүмкін. Технологиялық процестерде елеулі өзгерістерді талап етпейді, бірақ басқару персоналының қатыстырылуын және мамандардың тиісті біліктілігін талап етеді. Автоматтандырылған есепке алу жүйелері болса және энергетикалық аудитке кешенді тәсіл қолданылса, ең жоғары нәтижеге қол жеткізуге болады.
АҚШ-та, Техастағы Tessman Road Landfill полигонында цифрлық бақылауы бар энергия менеджменті кешені іске асырылды, бұл энергия тұтынуды 15 %-ға қысқартуға және пайдалану процестерінің ашықтығын арттыруға мүмкіндік берді.
Экономика

4.1.2. Внедрение системы энергетического менеджмента
Описание
Внедрение системы энергетического менеджмента (СЭнМ) на объектах захоронения отходов направлено на систематическое управление энергопотреблением с целью повышения энергоэффективности, снижения затрат и уменьшения воздействия на окружающую среду. Применение стандартов, таких как ISO 50001, позволяет интегрировать управление энергоресурсами в общую стратегию предприятия, оптимизировать потребление электрической и тепловой энергии на всех стадиях эксплуатации полигонов: от освещения и вентиляции до систем сбора и утилизации свалочного газа.
Техническое описание
СЭнМ включает аудит и мониторинг энергопотребления, постановку целей и задач в области энергосбережения, разработку мероприятий по повышению энергоэффективности, а также обучение персонала и постоянное совершенствование процессов. Внедрение сопровождается установкой измерительных приборов, автоматизированных систем учета и программного обеспечения для анализа данных. Часто система комбинируется с другими НДТ, такими как рекуперация свалочного газа, энергоэффективное освещение и электроприводы с регулируемой частотой.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение потребления электроэнергии и топлива приводит к уменьшению выбросов парниковых газов, в том числе CO₂. Кроме того, содействует оптимизированию работы компрессоров, насосов и других энергопотребляющих установок, позволяет снизить эксплуатационное воздействие на окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Внедрение системы энергетического менеджмента может обеспечить:
сокращение потребления электроэнергии на 10 – 20 %;
снижение удельных выбросов СО₂ на 5 – 15 %;
улучшение управляемости энергопотребления за счет автоматизации и анализа;
повышение энергоэффективности инфраструктуры полигонов.
Кросс-медиа эффекты
Снижение энергопотребления опосредованно снижает нагрузку на генерирующие установки, сокращает объем выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, снижает расход топлива и смазочных материалов. Также уменьшается количество технических сточных вод, образующихся при эксплуатации энергосистем. Кросс-медиа эффект оценивается как положительный.
Технические соображения, касающиеся применимости
СЭнМ может быть внедрена на действующих и проектируемых объектах захоронения отходов, в том числе на полигонах ТБО и промышленных отходов. Не требует значительных изменений технологических процессов, но требует вовлечҰнности управленческого персонала и соответствующей квалификации специалистов. Наилучшие результаты достигаются при наличии автоматизированных систем учета и комплексного подхода к энергетическому аудиту.
В США, на полигоне Tessman Road Landfill в Техасе реализован комплекс энергоменеджмента с цифровым контролем, что позволило сократить энергопотребление на 15 % и повысить прозрачность эксплуатационных процессов.
Экономика

ЭнМЖ енгізуге инвестициялар энергия ресурстарын үнемдеу және пайдалану шығындарын төмендету есебінен 1 - 3 жыл ішінде өтеледі. Экологиялық төлемдер мен айыппұлдарды азайту, кәсіпорынның бәсекеге қабілеттілігін арттыру және "жасыл" инвестицияларды тарту қосымша экономикалық әсер болуы мүмкін.
Іске асырудың қозғаушы күші
Электр энергиясы мен отынға тарифтердің өсуі, парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі талаптар, ESG стандарттарын енгізу және тұрақты дамуға ұмтылу негізгі факторлар болып табылады.
4.2. Технологиялық процесті басқару
Сипаттама
Қалдықтарды көму объектілерінде технологиялық процесті басқару полигонның тұрақты және бақыланатын жұмысын қамтамасыз етуге, қоршаған ортаға теріс әсерді төмендетуге және объектіні күрделі қайта жаңарту қажеттілігінсіз экологиялық талаптарды сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың жиынтығын білдіреді. Ұтымды басқару нақты жоспарлауды, есепке алуды жүргізуді, пайдалануды бақылауды, сондай-ақ ауаның, судың және топырақтың ластануын болдырмауға ықпал ететін алдын алу шараларын қабылдауды қамтиды.
Техникалық сипаттама
Полигондағы технологиялық процесті басқарудың негізгі элементтері:
қабылданатын қалдықтардың типтері мен қасиеттері бойынша шектеуді қоса алғанда, қалдықтарды қабылдау, орналастыру және тығыздау регламенттерін әзірлеу және сақтау;
иістердің таралуын, сүзгінің пайда болуын және газ шығарындыларын болдырмайтын қалдықтарды инертті материалдармен дәйекті тығыздауды және жабуды қамтамасыз ете отырып, полигон карталарын кезең-кезеңмен толтыру;
өтпе жолдарды тазартуды, дренаждық және газсыздандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, полигон аумағында санитариялық тәртіпті қамтамасыз ету;
өлшеуді, көзбен шолып бақылауды және қажет болған жағдайда зертханалық талдауды қоса алғанда, кіру бақылау пункттерінде белгілей отырып, келіп түсетін қалдықтар көлемінің жедел есебін жүргізу;
персоналды қоршаған ортаны қорғау, өндірістік қауіпсіздік және санитариялық талаптар мәселелері бойынша тұрақты оқыту және нұсқау беру.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Технологиялық процесті жүйелі басқару:
қалдықтарды дұрыс жинау және жабу есебінен қоқыс газы мен сүзіндінің пайда болу және жылыстау көлемін төмендетуді;
топырақ пен су объектілерінің ластану қаупін, оның ішінде қауіпті және көмуге рұқсат етілмеген қалдықтарды қабылдауды болдырмау есебінен барынша азайтуды;
іргелес аумақтарға шаң және иіс жүктемесін төмендетуді;
апаттық жағдайлардың, оның ішінде полигондағы қалдықтардың өздігінен жану немесе шөгу ықтималдығын азайтуды;
жалпы объектінің өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Процестерді тиімді басқару қоршаған ортаның әртүрлі компоненттеріне әсер етуі мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлері мен технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Технологиялық процесті тиімді басқаруды ұйымдастыру негізінен ішкі регламенттерді әзірлеуге, білікті персоналдың еңбегіне ақы төлеуге, есепке алу және мониторинг үшін базалық жабдықтар сатып алуға байланысты ең аз шығындарды, сондай-ақ жабындайтын материалдарға арналған шығыстарды талап етеді. Мұндай әдістерді енгізу операциялық тәуекелдерді төмендетуге, экологиялық бұзушылықтар үшін айыппұлдарды болдырмауға және теріс әсер салдарларын жоюға әлеуетті шығыстарды азайтуға мүмкіндік береді. Ұтымды басқару сондай-ақ полигонның қызмет ету мерзімін ұзартуға және оның өткізу қабілетін оңтайландыруға ықпал етеді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Объектінің дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету. ҚР экологиялық заңнамасының талабы.

Инвестиции во внедрение СЭнМ окупаются в течение 1 – 3 лет за счет экономии на энергоресурсах и снижении эксплуатационных затрат. Дополнительным экономическим эффектом может быть снижение экологических платежей и штрафов, повышение конкурентоспособности предприятия и привлечение "зеленых" инвестиций.
Движущая сила внедрения
Основными факторами являются рост тарифов на электроэнергию и топливо, требования по сокращению выбросов парниковых газов, внедрение стандартов ESG и стремление к устойчивому развитию.
4.2. Управление технологическим процессом
Описание
Управление технологическим процессом на объектах захоронения отходов представляет собой совокупность организационно-технических мероприятий, направленных на обеспечение стабильной и контролируемой работы полигона, снижение негативного воздействия на окружающую среду и соблюдение экологических требований без необходимости капитальной реконструкции объекта. Рациональное управление включает в себя четкое планирование, ведение учета, контроль за эксплуатацией, а также принятие предупредительных мер, способствующих предотвращению загрязнений воздуха, воды и почвы.
Техническое описание
Ключевыми элементами управления технологическим процессом на полигоне являются:
разработка и соблюдение регламентов приема, размещения и уплотнения отходов, включая ограничение по типам и свойствам принимаемых отходов;
поэтапное заполнение карт полигона с обеспечением последовательного уплотнения и покрытия отходов инертными материалами, что предотвращает распространение запахов, образование фильтрата и выбросы газа;
обеспечение санитарного порядка на территории полигона, включая очистку проездов, техническое обслуживание дренажных и дегазационных систем;
ведение оперативного учета поступающих объемов отходов с фиксацией на въездных контрольных пунктах, включая взвешивание, визуальный контроль и, при необходимости, лабораторный анализ;
регулярное обучение и инструктаж персонала по вопросам охраны окружающей среды, производственной безопасности и санитарных требований.
Достигнутые экологические выгоды
Системное управление технологическим процессом обеспечивает:
снижение объемов образования и утечек свалочного газа и фильтрата за счет правильной укладки и укрытия отходов;
минимизацию риска загрязнения почвы и водных объектов, в том числе за счет исключения приема опасных и неразрешенных к захоронению отходов;
снижение пылевой и запаховой нагрузки на прилегающие территории;
уменьшение вероятности аварийных ситуаций, в том числе самовозгораний или проседания тела полигона;
повышение уровня промышленной и экологической безопасности объекта в целом.
Кросс-медиа эффекты
Эффективное управление процессами может оказывать воздействие на различные компоненты окружающей среды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
Организация эффективного управления технологическим процессом требует минимальных затрат, связанных в основном с разработкой внутренних регламентов, оплатой труда квалифицированного персонала, приобретением базового оборудования для учета и мониторинга, а также расходов на покрывающие материалы. Внедрение таких методов позволяет снизить операционные риски, избежать штрафов за экологические нарушения и минимизировать потенциальные расходы на ликвидацию последствий негативного воздействия. Рациональное управление также способствует продлению срока службы полигона и оптимизации его пропускной способности.
Движущая сила внедрения
Обеспечение надежности функционирования объекта. Требование экологического законодательства РК.

4.3. Қоршаған ортаға шығарылатын эмиссияларды басқару
Сипаттама
Қалдықтарды көму атмосфералық ауаны, жерүсті және жерасты суларын, сондай-ақ топырақ-өсімдік жамылғысын қоса алғанда, қоршаған орта компоненттеріне теріс әсер ететін эмиссиялардың әртүрлі түрлерінің пайда болуымен бірге жүреді. Эмиссиялардың негізгі көздері - қоқыс газы, сүзінді, шаң және ластанған жерүсті ағындары. Осы контексте эмиссияларды басқару объектіні күрделі қайта жаңартудың қажеттілігінсіз қолданыстағы технологиялық схема шеңберінде жүзеге асырылатын ластануды болдырмауға, төмендетуге және бақылауға бағытталған техникалық және ұйымдастырушылық шаралардың жиынтығын білдіреді.
Техникалық сипаттама
Эмиссияларды басқару әдістері мынадай басты бағыттарды қамтиды:
қалдықтарды тиісінше тығыздау, инертті жабындарды тұрақты жағу, сондай-ақ пассивті немесе белсенді газсыздандыруды ұйымдастыру арқылы қоқыс газының түзілуі мен шығарылуын бақылау;
тиімді су бұру жүйесі, оның ішінде еңістіктер, дренаж қабаттары, тосқауыл жыралар және жауын-шашынның инфильтрациялануына кедергі келтіретін қорғаныш жабындары есебінен сүзінді судың пайда болуын барынша азайту;
ластанған сүзіндіні жинау, герметикалық сыйымдылықтарда уақытша сақтау және кейіннен тазалауға беру арқылы таралуын болдырмау;
тұрақты сынама алуды, зертханалық талдауды және ластағыш заттардың шектеулі рұқсат етілген концентрациясының сақталуын жедел бақылауды қоса алғанда, атмосфералық ауаның, жерүсті және жерасты суларының жай-күйіне мониторинг жүргізу жүйесін іске асыру;
орналастыру, жабу, тасымалдау және ауа райы жағдайларын есепке алу жүйелілігін қоса алғанда, қалдықтармен жұмыс істеудің технологиялық регламенттерінің сақталуына пайдалану бақылауын енгізу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Көрсетілген шаралардың кешенді қолданылуы:
метан және қоқыс газының басқа да компоненттерінің шығарындыларын төмендетуді, осылайша климаттық тәуекелдерді азайтуды және өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік деңгейін арттыруды;
су объектілері мен топырақтың сүзгімен ластануын болдырмауды, сондай-ақ ластағыш заттардың жерасты горизонттарына түсу қаупін азайтуды;
полигон аумағы мен іргелес аймақтардың санитариялық жай-күйінің жалпы деңгейін арттыруды;
тиімді келесі кезең үшін - аумақты рекультивациялауды және оны шаруашылық айналымға қайтару үшін жағдай жасауды қамтамасыз етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Эмиссияларды басқару жөніндегі шаралар қоршаған ортаның басқа компоненттеріне ілеспе әсер етуі мүмкін. Атап айтқанда, сүзінді заттарды жинау мен тасымалдауды ұйымдастыру белгілі бір энергетикалық ресурстарды талап етеді, ал қалдықтарды оқшаулау үшін инертті материалдарды пайдалану жер ресурстарына қосымша жүктеме түсіруі мүмкін. Дегенмен, дұрыс инженерлік іске асыру кезінде осы әсерлер қол жеткізілген экологиялық артықшылықтармен салыстырғанда бақыланады және болмашы болады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Ұсынылған шаралар әмбебап болып табылады және қолданыстағы және жабылатын полигондардың көпшілігінде объектінің инфрақұрылымында елеулі өзгерістерді қажет етпей қолданылуы мүмкін. Олар әсіресе жүйелі бақылау мен техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мүмкін болатын пайдалану не жабуға дайындалу сатысындағы объектілерде тиімді. Қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келмейтін полигондар үшін пайдаланудан кейінгі кезеңде әсерді барынша азайту жөніндегі шаралар шеңберінде әдістерді бейімдеуге болады.
Экономика
Эмиссияларды басқару жөніндегі іс-шараларды іске асыру дренаждық және бүркемелеу материалдарын бақылауды ұйымдастырумен, сатып алумен және пайдаланумен, газсыздандыру және су бұру жүйелеріне қызмет көрсетумен, сондай-ақ мониторинг жүргізумен басым түрде байланысты болатын бірқалыпты қаржылық салымдарды талап етеді. Бұл ретте осы шығындар апаттық жағдайлардың ықтималдығын төмендетуге, айыппұл санкцияларын болдырмауға, сондай-ақ рұқсат беру құжаттамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз етуге инвестициялар ретінде қарастырылады. Ұзақ мерзімді перспективада мұндай әдістерді енгізу ластану салдарын жоюға және рекультивациялауға байланысты жиынтық шығыстарды төмендетуге мүмкіндік береді.
Іске асырудың қозғаушы күші
Қоршаған ортаға эмиссияларды азайту. ҚР экологиялық заңнамасының талабы.

4.3. Управление эмиссиями в окружающую среду
Описание
Захоронение отходов сопровождается образованием различных видов эмиссий, оказывающих негативное воздействие на компоненты окружающей среды, включая атмосферный воздух, поверхностные и подземные воды, а также почвенно-растительный покров. Основные источники эмиссий - свалочный газ, фильтрат, пыль и загрязненные поверхностные стоки. Управление эмиссиями в данном контексте представляет собой совокупность технических и организационных мероприятий, направленных на предотвращение, снижение и контроль загрязнения, осуществляемых в рамках существующей технологической схемы без необходимости капитальной реконструкции объекта.
Техническое описание
Методы управления эмиссиями включают следующие ключевые направления:
контроль образования и выброса свалочного газа посредством надлежащего уплотнения отходов, регулярного нанесения инертных покрытий, а также организации пассивной или активной дегазации;
минимизация образования фильтрата за счет эффективной системы водоотведения, в том числе устройства уклонов, дренажных слоев, перехватывающих канав и защитных покрытий, препятствующих инфильтрации осадков;
предотвращение распространения загрязненного фильтрата посредством его сбора, временного хранения в герметичных емкостях и последующей передачи на очистку;
реализация системы мониторинга состояния атмосферного воздуха, поверхностных и подземных вод, включая регулярный отбор проб, лабораторный анализ и оперативный контроль за соблюдением предельно допустимых концентраций загрязняющих веществ;
внедрение эксплуатационного контроля за соблюдением технологических регламентов обращения с отходами, включая последовательность укладки, покрытие, транспортировку и учет погодных условий.
Достигнутые экологические выгоды
Комплексное применение указанных мероприятий обеспечивает:
снижение объемов выброса метана и других компонентов свалочного газа, тем самым уменьшая климатические риски и повышая уровень промышленной и экологической безопасности;
предотвращение загрязнения водных объектов и почв фильтратом, а также сокращение риска попадания загрязняющих веществ в подземные горизонты;
повышение общего уровня санитарного состояния территории полигона и прилегающих зон;
формирование условий для эффективного последующего этапа - рекультивации территории и возвращения еҰ в хозяйственный оборот.
Кросс-медиа эффекты
Мероприятия по управлению эмиссиями могут вызывать сопутствующее воздействие на другие компоненты окружающей среды. В частности, организация сбора и транспортировки фильтрата требует определенных энергетических ресурсов, а использование инертных материалов для изоляции отходов может сопровождаться дополнительной нагрузкой на земельные ресурсы. Тем не менее, при корректной инженерной реализации данные эффекты являются контролируемыми и незначительными по сравнению с достигнутыми экологическими преимуществами.
Технические соображения, касающиеся применимости
Представленные меры являются универсальными и могут быть применены на большинстве действующих и закрывающихся полигонов без необходимости значительных изменений в инфраструктуре объекта. Они особенно эффективны на объектах, находящихся в стадии эксплуатации либо подготовке к закрытию, где возможна организация систематического контроля и технического обслуживания. Для полигонов, не соответствующих современным требованиям, возможна адаптация методов в рамках мероприятий по минимизации воздействия в постэксплуатационный период.
Экономика
Реализация мероприятий по управлению эмиссиями требует умеренных финансовых вложений, преимущественно связанных с организацией контроля, приобретением и эксплуатацией дренажных и укрывных материалов, обслуживанием дегазационных и водоотводных систем, а также проведением мониторинга. При этом данные затраты рассматриваются как инвестиции в снижение вероятности аварийных ситуаций, предотвращение штрафных санкций, а также в обеспечение соблюдения условий разрешительной документации. В долгосрочной перспективе внедрение таких методов позволяет снизить совокупные расходы, связанные с устранением последствий загрязнения и рекультивацией.
Движущая сила внедрения
Снижение эмиссий в окружающую среду. Требование экологического законодательства РК.

4.4. Эмиссияларға мониторинг жүргізу
Сипаттама
Мониторинг құжатталған және келісілген рәсімдерге сәйкес қайталанатын өлшемдерге немесе белгілі бір жиіліктегі бақылауларға негізделген әртүрлі ортадағы химиялық немесе физикалық параметрлердің өзгерістерін жүйелі түрде бақылауды білдіреді. Мониторинг қоршаған ортаға ықтимал әсерлерді бақылау және болжау үшін шығарылатын ағындардағы (шығарындылар, төгінділер) ластағыш заттардың құрамы туралы сенімді (нақты) ақпарат алу үшін жүргізіледі.
Техникалық сипаттама
Қойылған экологиялық мақсаттарға қол жеткізу, сондай-ақ ықтимал апаттар мен оқыс оқиғаларды анықтау және жою туралы талдау жүргізуге мүмкіндік беру үшін шығарындыларды, төгінділерді тазартуға, қалдықтарды жоюға және қайта өңдеуге байланысты процестердің тиімділігін бақылау неғұрлым маңызды мәселелердің бірі болып табылады.
Мониторинг жүргізу жиілігі ластағыш заттың түріне (уыттылығы, ҚО және адамға әсері), пайдаланылатын шикізат материалының сипаттамасына, кәсіпорынның қуатына, сондай-ақ шығарындыларды қысқартудың қолданылатын әдістеріне байланысты, бұл ретте ол бақыланатын параметр үшін репрезентативті деректерді алу үшін жеткілікті болуы тиіс.
Атмосфералық ауаның мониторингін орындау кезінде белсенді ластану аймағындағы (атмосфераны ластау көздері үшін), сондай-ақ экологиялық заңнаманың сақталуын қадағалау үшін қажет болған жағдайларда әсер ету аймағындағы қоршаған ортаның жай-күйіне басты назар аударылуы тиіс.
Мониторинг үшін пайдаланылатын әдістер, өлшеу құралдары, қолданылатын жабдықтар, рәсімдер мен құралдар ҚР аумағында қолданылатын стандарттарға сәйкес келуі тиіс. Халықаралық стандарттарды пайдалану ҚР нормативтік-құқықтық актілерімен регламенттелуі тиіс.
Өлшеу жүргізер алдында қондырғыны пайдалану режимі (үздіксіз, үзіліссіз, іске қосу және тоқтату операциялары, жүктеменің өзгеруі), газды немесе ағындарды тазарту жөніндегі қондырғылардың пайдалану жай-күйі, ықтимал термодинамикалық әсер ету факторлары сияқты көрсеткіштер ескерілетін мониторинг жоспарын жасау қажет.
Өлшеу әдістерін айқындау, сынама алу нүктелерін, сынама санын және оларды іріктеу ұзақтығын айқындау кезінде мынадай факторларды ескеру қажет:
қондырғының жұмыс режимі және оны өзгертудің болжамды себептері;
шығарындылардың әлеуетті қаупі;
газ құрамындағы анықталатын ластағыш зат туралы неғұрлым толық ақпарат алу мақсатында сынама алу үшін қажетті уақыт.
Әдетте өлшеу жүргізу үшін пайдалану режимін таңдау кезінде ең жоғары шығарындылар (ең жоғары жүктеме) белгіленуі мүмкін режим таңдалады.
Бұл ретте сарқынды сулардағы ластағыш заттардың шоғырлануын айқындау үшін кездейсоқ іріктеу немесе шығынға пропорционалды сынамаларды іріктеуге негізделген немесе уақыт бойынша орташа алынған біріктірілген тәуліктік сынамалар (24 сағат) пайдаланылуы мүмкін.
Сынамаларды іріктеу кезінде газдарды немесе сарқынды суларды сұйылтуға болмайды, өйткені бұл ретте алынған көрсеткіштерді объективті деп есептеуге болмайды.
Эмиссиялар мониторингі аспаптық өлшеулердің көмегімен де, есептеу әдісімен де жүргізілуі мүмкін.
Өлшеу нәтижелері репрезентативті, өзара салыстырмалы болуы және қондырғының тиісті жұмыс жағдайын нақты сипаттауы тиіс.
Сынама алу нүктелері
Сынама алу нүктелері ҚР өлшемдер саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиіс. Сынама алу нүктелері:
анық белгіленуі;
егер мүмкін болса, сынама алу нүктесінде тұрақты газ ағынының болуы;
қажетті энергия көздерінің болуы;
аспаптарды орналастыруға және маманға арналған қолжетіміділік пен орын болуы;
жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
Компоненттер мен параметрлер
Бекітілген әдістемелік құжаттар негізінде өлшенетін немесе есептелетін қоршаған ортаға эмиссияларда (шығарындыларда, төгінділерде) болатын бақыланатын ластағыш заттар өндірістік мониторингтің компоненттері болып табылады.
Стандартты шарттар
Атмосфералық ауаның жай-күйін зерттеу кезінде:
қоршаған ортаның температурасын;
салыстырмалы ылғалдылықты;
желдің жылдамдығы мен бағытын;
атмосфералық қысымды;
жалпы ауа райының жағдайын (бұлттылық, жауын-шашынның болуы);
газ-ауа қоспасының көлемін;
шығарылатын газдың температурасын (шоғырлануын және массалық шығынын есептеу үшін);
құрамындағы су буын;
статикалық қысымды, шығарылатын газ арнасындағы ағын жылдамдығын ескеру қажет.
Бұл параметрлер газдың шығарылатын ағынында белгілі бір компоненттердің болуын анықтау кезінде пайдаланылуы мүмкін, мысалы, температура, газдағы оттек пен шаңның құрамы ПХДД/Ф ыдырауын көрсетуі мүмкін. Сарқынды сулардағы pH мәні металдарды тұндыру тиімділігін анықтау үшін де пайдаланылуы мүмкін.
Шығарылатын ағындардың сапалық және сандық көрсеткіштерін бақылаудан басқа, негізгі технологиялық процестердің параметрлеріне мониторг жүргізіледі, оларға:
тиелетін шикізаттың мөлшері;
өнімділігі;
жану температурасы (немесе ағын жылдамдығы);
қосылған аспирациялық қондырғылардың саны;
шаң концентрациясының орнына электр сүзгіден шығарылатын шаң ағынының жылдамдығы, кернеуі және мөлшері;
қолданылатын тазалау жабдығына арналған жылыстау датчиктері (мысалы, жеңдік сүзгілердің сүзгіш матасы жыртылған кезде шоғырланудың болжамды артуы) жатады.
Жоғарыда санамаланған параметрлерге қосымша қондырғының және түтін газдарын тазарту жүйесінің тиімді жұмысы үшін белгілі бір параметрлерді (кернеу және электр қуаты (электр сүзгілері), қысым ауытқуын (жеңдік сүзгілер) және газ жолдарындағы әртүрлі қондырғылардағы ластағыш заттардың шоғырлануын (мысалы, шаң-газ тазартуға дейін және одан кейін) қосымша өлшеу қажет болуы мүмкін.
Шығарындыларды үздіксіз және мерзімді өлшеу
Шығарындылардың үздіксіз мониторингі шығарындылар көзінде орнатылған АМЖ-ның тұрақты өлшемдерін білдіреді.
Газдарда немесе сарқынды суларда бірнеше компоненттерді үздіксіз өлшеуге болады және кейбір жағдайларда нақты концентрациялар үздіксіз немесе келісілген уақыт кезеңдері ішінде орташа мәндер түрінде (сағаттық, тәуліктік және т.б.) анықталуы мүмкін. Мұндай жағдайларда орташа мәндерді талдау және процентильдерді пайдалану рұқсат шарттарына сәйкестікті көрсетудің икемді әдісін қамтамасыз етуі мүмкін, ал орташа мәндерді оңай және автоматты түрде бағалауға болады.
Қоршаған ортаға едәуір әсер етуі мүмкін шығарындылардың көздері мен компоненттері үшін үздіксіз мониторинг орнату керек. Шаң қоршаған ортаға және денсаулыққа едәуір әсер етуі мүмкін, құрамында уытты компоненттер болуы мүмкін. Шаңның тұрақты мониторингі сондай-ақ жеңдік сүзгілердегі жыртылған қапшықтарды анықтауға мүмкіндік береді.
Мерзімді өлшеулер қол әдісімен немесе автоматтандырылған әдістерді пайдалана отырып берілген уақыт аралықтарымен өлшенетін шаманы айқындауды қамтиды. Көрсетілген уақыт аралықтары әдетте тұрақты болып табылады (мысалы, айына бір рет немесе жылына бір рет/екі рет). Іріктеу ұзақтығы үлгі іріктелетін уақыт кезеңі ретінде айқындалады. Практикада кейде "нүктелік іріктеу" деген сөз тіркесі "мерзімді өлшеуге" ұқсас пайдаланылады. Іріктеп алынатын сынамалардың саны анықталатын затқа, сынамаларды іріктеп алу шарттарына байланысты әртүрлі болуы мүмкін, алайда тұрақты шығарындылардың шынайы көрсеткіштерін алу үшін ең озық ұсынылатын практика бір өлшем сериясында дәйектілікпен кемінде үш іріктеме алу болып табылады.

4.4. Мониторинг эмиссий
Описание
Мониторинг представляет собой систематические наблюдения за изменениями химических или физических параметров в различных средах, основанный на повторяющихся измерениях или наблюдениях с определенной частотой, в соответствии с задокументированными и согласованными процедурами. Мониторинг проводится для получения достоверной (точной) информации о содержании загрязняющих веществ в отходящих потоках (выбросы, сбросы) для контроля и прогнозирования возможных воздействий на окружающую среду.
Техническое описание
Одним из наиболее важных вопросов является контроль эффективности процессов, связанных с очисткой выбросов, сбросов, удалением и переработкой отходов для того, чтобы можно было провести анализ о достижимости поставленным экологическим целям, а также выявлению и устранению возможных аварий и инцидентов.
Частота проведения мониторинга зависит от вида загрязняющего вещества (токсичность, воздействие на ОС и человека), характеристик используемого сырьевого материала, мощности предприятия, а также применяемых методов сокращения выбросов, при этом она должна быть достаточной, чтобы получить репрезентативные данные для контролируемого параметра.
При выполнении мониторинга атмосферного воздуха основное внимание должно уделяться состоянию окружающей среды в зоне активного загрязнения (для источников загрязнения атмосферы), а также в зоне воздействия в тех случаях, когда это необходимо для отслеживания соблюдения экологического законодательства.
Используемые для мониторинга методы, средства измерений, применяемое оборудование, процедуры и инструменты, должны соответствовать стандартам, действующим на территории Республики Казахстан. Использование международных стандартов должно быть регламентировано нормативно-правовыми актами Республики Казахстан.
Перед проведением замеров необходимо составление плана мониторинга, в котором должны быть учтены такие показатели как: режим эксплуатации установки (непрерывный, прерывистый, операции пуска и останова, изменение нагрузки), эксплуатационное состояние установок по очистке газа или стоков, факторы возможного термодинамического воздействия.
При определении методов измерений, определении точек отбора проб, количества проб и продолжительности их отбора необходимо учитывать такие факторы, как:
режим работы установки и возможные причины его изменения;
потенциальную опасность выбросов;
время необходимое для отбора проб с целью получения наиболее полной информации об определяемом загрязняющем веществе в составе газа.
Обычно при выборе эксплуатационного режима для проведения измерения выбирается режим, при котором могут быть отмечены максимальные выбросы (максимальная нагрузка).
При этом для определения концентрации загрязняющих веществ в сточных водах, могут быть использованы случайный отбор или объединенные суточные пробы (24 часа), основанные на отборе проб пропорционально расходу или усредненные по времени.
При отборе проб не приемлемо разбавление газов или сточных вод, так как полученные при этом показатели нельзя будет считать объективными.
Мониторинг эмиссий может проводиться как при помощи инструментальных замеров, так и расчетным методом.
Результаты измерений должны быть репрезентативными, взаимно сопоставимыми и четко описывать соответствующее рабочее состояние установки.
Точки отбора проб
Точки отбора проб должны соответствовать требованиям законодательства РК в области измерений. Точки отбора проб должны:
быть четко обозначенными;
если возможно, иметь постоянный поток газа в точке отбора;
иметь необходимые источники энергии;
иметь доступ и место для размещения приборов и специалиста;
обеспечивать соблюдение требований безопасности на рабочем месте.
Компоненты и параметры
Компонентами производственного мониторинга являются контролируемые загрязняющие вещества, присутствующие в эмиссиях в окружающую среду (выбросы, сбросы), измеряемые или рассчитываемые на основе утвержденных методических документов.
Стандартные условия
При исследованиях состояния атмосферного воздуха необходимо учитывать:
температуру окружающей среды;
относительную влажность;
скорость и направление ветра;
атмосферное давление;
общее погодное состояние (облачность, наличие осадков);
объем газовоздушной смеси;
температуру отходящего газа (для расчета концентрации и массового расхода);
содержание водяных паров;
статическое давление, скорость потока в канале отходящего газа.
Данные параметры могут использоваться при определении наличия определенных компонентов в отходящем потоке газа, например, температура, содержание кислорода и пыли в газе могут указывать на разложение ПХДД/Ф. Значение pH в сточных водах может также использоваться для определения эффективности осаждения металлов.
Помимо наблюдений за качественными и количественными показателями отходящих потоков мониторингу подлежат параметры основных технологических процессов, к которым относятся:
количество загружаемого сырья;
производительность;
температура горения (или скорость потока);
количество подсоединенных аспирационных установок;
скорость потока, напряжение и количество удаляемой пыли из электрофильтра вместо концентрации пыли;
датчики утечки для применяемого очистного оборудования (например, возможные превышения концентрации при разрыве фильтровальной ткани рукавных фильтров).
В дополнение к вышеперечисленным параметрам для эффективной работы установки и системы очистки дымовых газов могут быть необходимы дополнительные измерения определенных параметров (таких как напряжение и электричество (электрофильтры), перепад давления (рукавные фильтры) и концентрации загрязняющих веществ на различных установках в газоходах (например, до и после пылегазоочистки).
Непрерывное и периодическое измерение выбросов
Непрерывный мониторинг выбросов предполагает постоянное измерение АСМ, установленной на источнике выбросов.
Возможно непрерывное измерение нескольких компонентов в газах или в сточных водах, и в некоторых случаях точные концентрации могут определяться непрерывно или в виде средних значений в течение согласованных периодов времени (почасово, посуточно и т. д.). В этих случаях анализ средних значений и использование процентилей могут обеспечить гибкий метод демонстрации соответствия условиям разрешения, а средние значения можно легко и автоматически оценить.
Для источников и компонентов выбросов, которые могут оказывать значительное воздействие на окружающую среду, следует установить непрерывный мониторинг. Пыль может оказывать значительное воздействие на окружающую среду и здоровье, содержать токсичные компоненты. Постоянный мониторинг пыли позволяет также определить разрывы мешков в рукавных фильтрах.
Периодические измерения включают определение измеряемой величины с заданными временными интервалами с использованием ручных или автоматизированных методов. Указанные промежутки времени обычно являются регулярными (например, один раз в месяц или один раз/два раза в год). Длительность отбора определяется, как период времени, в течение которого образец отбирается. На практике иногда выражение "точечный отбор" используется аналогично "периодическому измерению". Количество отбираемых проб может быть различным, в зависимости от определяемого вещества, условий отбора проб, однако для получения достоверных показателей стабильного выброса наилучшей рекомендуемой практикой является получение, как минимум трех выборок последовательно в одной серии измерений.

Өлшеулердің ұзақтығы мен уақыты, сынамаларды алу нүктелері, өлшенетін заттар (яғни: ластағыштар және жанама параметрлер) сондай-ақ мониторинг мақсаттарын айқындау кезінде бастапқы кезеңде белгіленеді. Көптеген жағдайларда сынамаларды іріктеу ұзақтығы 30 минутты құрайды, бірақ ластағыш заттарға, шығарындылардың қарқындылығына, сондай-ақ сынамаларды іріктеу орындарының орналасу схемасына (автоматтандырылған жүйелерді пайдаланған жағдайда - датчиктерді орнату орны) байланысты 60 минут болуы мүмкін. Мысалы, шаңның концентрациясы аз немесе ПХДД/Ф анықтау қажет болған жағдайларда сынамаларды алу үшін көп уақыт қажет болуы мүмкін.
Шығарындылардың әсерін бағалауды және уақыт өте келе оларды қысқартуды нақты учаскедегі ұйымдастырылмаған және ұйымдастырылған шығарындылар көздерінің салыстырмалы үлесімен салыстыру керек. Осы нәтижелерді қоршаған орта сапасының стандарттарымен, жұмыс орнындағы әсер ету шегімен немесе концентрацияның болжамды мәндерімен салыстыру қажет.
Қалдықтар полигоны ұйымдастырылмаған көз болып табылады, алайда мұндай объектілердің ерекшеліктерін ескере отырып, полигондардағы үздіксіз және мерзімді мониторингті іске асыруға болады.
АМЖ жекелеген ұйымдастырылған нүктелерде - қоқыс газын белсенді жинау орындарында, алау қондырғыларында, газ генераторларында немесе биогазды жағу кезінде орнатылады. Мұндай жағдайларда метанның, CO₂, азот тотықтарының, күкіртті сутектің және басқа да компоненттердің үздіксіз мониторингін ұйымдастыруға болады.
Ұйымдастырылмаған көздерде АМЖ полигонның периметрі бойынша метеостанциялар немесе ауаның жер бетіндегі қабатында ластағыш заттардың шоғырлануын өлшейтін стационарлық датчиктер түрінде орналастырылуы мүмкін. Бұл концентрациялардағы өзгерістерді бақылауға және қоршаған ортаға шығарындылардың таралуын бағалауға мүмкіндік береді. Мұндай станциялар нақты уақыт режимінде деректерді бере отырып, АМЖ жүйесіне интеграциялануы мүмкін.
Полигондардағы мерзімді өлшеулер жерасты суларындағы, сарқынды сулардағы және топырақтағы ластағыш заттардың концентрациясын анықтау үшін қолданылады. Сынамаларды іріктеуді мониторинг бағдарламасына және реттеуші талаптарға байланысты белгіленген аралықтарда жүргізуге болады.
Қалдықтарды көму полигондары тұтастай алғанда - ұйымдастырылмаған көз, шығарындылардың оқшауландырылған аймақтарына үздіксіз де, мерзімді де әдістерді қолдана отырып мониторинг жүргізуге болады және жүргізілуі тиіс. Бұл табиғат қорғау шараларының тиімділігін бағалауға, талаптарға сәйкестігін көрсетуге және теріс үрдістерді дер кезінде анықтауға көмектеседі.
Іріктеу нүктелерінің орналасқан жерлері қауіпсіздік стандарттарына сәйкес келуі, қолжетімді болуы және жеткілікті көлемде болуы тиіс.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Әрбiр кәсiпорында мониторинг бағдарламасын әзiрлеу өндiрiстiк процестiң, пайдаланылатын шикiзаттың ерекшелiгiн, климаттық жағдайларды, қоршаған ортаның қазiргi жай-күйiн және т.б. ескере отырып жүргiзiледi.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылатын саласына сәйкес қызмет түрлері мен технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техниканың құны әртүрлі болады.
Іске асырудың қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнама талаптарын сақтау.

Продолжительность и время измерений, точки отбора проб, измеряемые вещества (т. е. загрязнители и косвенные параметры) также устанавливаются на начальном этапе при определении целей мониторинга. В большинстве случаев продолжительность отбора проб составляет 30 минут, но также может быть и 60 минут в зависимости от загрязняющего вещества, интенсивности выброса, а также схемы расположения мест отбора проб (места уставки датчиков – в случае использования автоматизированных систем). Так, например, в случаях низких концентрации пыли или необходимости определения ПХДД/Ф может потребоваться больше времени для отбора проб.
Оценку воздействия выбросов и их сокращение с течением времени следует сопоставлять с относительной долей неорганизованных и организованных источников выбросов на конкретном участке. Сравнение этих результатов со стандартами качества окружающей среды, пределом воздействия на рабочем месте или прогнозируемыми значениями концентраций.
Полигон отходов представляет собой неорганизованный источник, однако непрерывный и периодический мониторинг на полигонах возможно реализовать, с учетом особенностей таких объектов.
АСМ устанавливается на отдельных организованных точках - в местах активного сбора свалочного газа, на факельных установках, газогенераторах или при сжигании биогаза. В таких случаях можно организовать непрерывный мониторинг метана, CO₂, окислов азота, сероводорода и других компонентов.
Для неорганизованных источников АСМ может быть размещена по периметру полигона, в виде метеостанций или стационарных датчиков, измеряющих концентрации загрязняющих веществ в приземном слое воздуха. Это позволяет отслеживать изменения в концентрациях и оценивать распространение выбросов в окружающую среду. Такие станции могут быть интегрированы в систему АСМ с передачей данных в режиме реального времени.
Периодические измерения на полигонах применяются для определения концентраций загрязняющих веществ в грунтовых водах, сточных водах и почве. Отбор проб можно проводить в установленные интервалы в зависимости от программы мониторинга и регуляторных требований.
Полигоны захоронения отходов в целом - это неорганизованный источник, локализованные зоны выбросов могут и должны подлежать мониторингу, с применением как непрерывных, так и периодических методов. Это помогает оценивать эффективность природоохранных мероприятий, демонстрировать соответствие требованиям и вовремя выявлять негативные тенденции.
Местоположения точек отбора должны соответствовать стандартам безопасности, быть легкодоступными и иметь достаточный размер.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Разработка программы мониторинга на каждом предприятии ведется с учетом специфики производственного процесса, используемого сырья, климатических условий, существующего состояния окружающей среды и т.д.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства РК.

4.4.1. Ластағыш заттар шығарындыларына мониторинг жүргізу
Атмосфералық ауаға ұйымдастырылған шығарындылар, сондай-ақ процестердің параметрлері бекітілген стандарттарға сәйкес мерзімді немесе үздіксіз өлшеу әдістерін пайдалана отырып бақыланады.
Пайдаланылған мониторинг түрі (үздіксіз немесе мерзімді өлшеулер) ластағыш заттың тегі, шығарындылардың экологиялық маңыздылығы немесе оның өзгермелілігі сияқты бірқатар факторларға байланысты.
Шығарындылар мониторингі тікелей өлшеу әдісімен жүзеге асырылуы мүмкін, оның ішінде төмендегілерді бөліп көрсетуге болады:
бақыланатын көздердің шығарындыларындағы (үздіксіз өлшеулер) ластағыш заттардың шоғырлануын үздіксіз өлшейтін автоматты газ талдағыштарға негізделген аспаптық әдіс;
аспаптық-зертханалық - кейіннен оларды химиялық зертханаларда талдай отырып, бақыланатын көздерден шығарылатын газдардың сынамаларын іріктеуге негізделген (мерзімді өлшеулер);
есептеу әдісі - әдіснамалық деректерді пайдалануға негізделген.
Атмосфералық ауадағы шығарындылар мониторингі ұйымдастырылған шығарындылар көздері үшін де, ұйымдастырылмаған шығарындылар көздері үшін де жүргізілуі мүмкін.
Түтін газдарындағы ЛЗ концентрациясының мониторингі мерзімді немесе үздіксіз өлшеулер нысанында жүзеге асырылады. Мерзімдік өлшеулерді құбырдағы түтін газдарының сынамаларын қысқа мерзімді іріктеу арқылы мамандандырылған персонал жүргізеді. Өлшеу үшін түтін газының үлгісі газ жолынан алынады және ластағыш зат тасымалданатын өлшеу жүйелерінің (мысалы, газталдағыштардың) көмегімен немесе кейіннен зертханада дереу талданады. Үздіксіз өлшеу арқылы эмиссиялар мониторингі (автоматтандырылған мониторинг) тікелей түтін құбырында, сондай-ақ ҚР-да қолданыстағы сынама алу стандарттарын сақтай отырып, газ құбырында орнатылған өлшеу жабдығымен жүзеге асырылады.
Ұйымдастырылмаған шығарындылар мониторингіне ерекше назар аудару керек, өйткені олардың мөлшерін анықтау көп еңбекті және уақыт шығындарын талап етеді. Тиісті өлшеу әдістемелері болады, бірақ оларды қолдану арқылы алынатын нәтижелердің дұрыстық деңгейі төмен және әлеуетті көздер санының ұлғаюына байланысты жиынтық ұйымдастырылмаған шығарындыларды/төгінділерді бағалау нүктелі көздерден шығарындылар/төгінділер жағдайына қарағанда неғұрлым елеулі шығындарды талап етуі мүмкін.
Төменде ұйымдастырылмаған шығарындылардың мөлшерін анықтаудың кейбір әдістері қаралды:
зат ағыны өлшенетін "эквивалентті беткей" анықтамасына негізделген ұйымдастырылған шығарындыларға ұқсас әдіс;
жабдықтың жылыстауларын бағалау;
тиеу-түсіру операциялары кезінде сақтауға арналған ыдыстардан шыққан шығарындыларды, сондай-ақ қосалқы учаскелердің (тазарту құрылыстарының және т.б.) қызметі нәтижесінде туындайтын шығарындыларды анықтау үшін коэффициенттер көмегімен есептеу әдістерін пайдалану;
оптикалық мониторингке арналған құрылғыларды пайдалану (ластағыш заттармен сіңірілетін және/немесе шашырайтын электрмагниттік сәулеленуді пайдалана отырып, кәсіпорынның ық жағынан жылыстау нәтижесінде шоғырланған ластағыш заттарды іздеп табу және анықтау);
материалдық баланс әдісі (заттың кіру ағынын, оның жинақталуын, осы заттың шығу ағынын, сондай-ақ технологиялық процесс барысында оның ыдырауын есепке алу, осыдан кейінгі қалдық қоршаған ортаға шығарындылар түрінде түскен болып саналады);
газ-трассерді кәсіпорын аумағындағы әртүрлі таңдалған нүктелерге немесе аймақтарға, сондай-ақ осы учаскелердегі әртүрлі биіктікте орналасқан нүктелерге шығару;
ұқсастық қағидаты бойынша бағалау әдісі (метеорологиялық деректерді ескере отырып, жел жағынан ауа сапасын өлшеу нәтижелеріне сүйене отырып шығарындыларды сандық бағалау);
кәсіпорынның ық жағындағы ластағыш заттардың ылғал және құрғақ шөгуін бағалау, бұл кейіннен осы шығарындылардың (бір ай немесе бір жыл ішіндегі) динамикасын бағалауға мүмкіндік береді.
Барлық учаскелерде жалпы пайдалану үшін қолданылатын өлшеу әдістері жоқ және өлшеу әдіснамасы учаскеден учаскеге ерекшеленеді. Өнеркәсіптік алаңға жақын орналасқан басқа көздерден экстраполяцияны қиындататын қосалқы өндірістер, көлік және өзге де көздер сияқты елеулі әсерлер бар. Демек, алынған нәтижелер салыстырмалы немесе бақыланбайтын шығарындыларды төмендету бойынша қабылданған шаралардың көмегімен қол жеткізілген төмендеуді көрсетуі мүмкін бағдар болып табылады.
Алаңдық көздерден ұйымдастырылмаған шығарындыларды өлшеу қиынырақ және мұқият жасалған әдістерді қажет етеді, өйткені:
шығарындылардың сипаттамалары метеорологиялық жағдайлармен реттеледі және үлкен ауытқуларға ұшырайды;
шығарындылар көзінің алаңы үлкен болуы мүмкін және дәлсіздікпен анықталуы мүмкін;
өлшенген мәліметтерге қатысты қателер айтарлықтай болуы мүмкін.
Технологиялық жабдықтың саңылауларынан атмосфераға шығарылатын ұйымдастырылмаған шығарындылар мониторингі ҰОҚ жылыстауын анықтауға арналған жабдықтың көмегiмен жүргiзiлуi тиiс. Егер жылыстау көлемі аз болса және оларды аспаптық өлшеулермен бағалау мүмкін болмаса, онда ластағыш заттардың шоғырлануын жеке өлшеулермен үйлестіре отырып, массалық теңгерім әдісі қолданылуы мүмкін.
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды бақылаудың сипатталған әдістері халықаралық тәжірибені ескере отырып әзірленді және олар нақты және сенімді нақты көрсеткіштерді бере алмайтын сатыда, бірақ олар белгілі бір уақыт аралығындағы шығарындылардың болжамды деңгейлерін немесе шығарындылардың ықтимал өсу тенденцияларын көрсетуге мүмкіндік береді. Ұсынылған бір немесе бірнеше әдістерді қолданған жағдайда жергілікті пайдалану тәжірибесін, жергілікті жағдайлар туралы білімді, қондырғының ерекше конфигурациясын және т.б. ескеру қажет.
Атмосфералық ауаға эмиссиялар мониторингі үшін пайдаланылатын әдістер мен құралдар тиісті ұлттық нормативтік-құқықтық актілермен белгіленеді.

4.4.1. Мониторинг выбросов загрязняющих веществ
Организованные выбросы в атмосферный воздух, а также параметры процессов контролируются с использованием периодических или непрерывных методов измерения в соответствии с утвержденными стандартами.
Тип использованного мониторинга (непрерывные или периодические измерения) зависит от ряда факторов, таких как: природа загрязняющего вещества, экологическая значимость выбросов или ее изменчивость.
Мониторинг выбросов может осуществляться методом прямых измерений, из которых можно выделить:
инструментальный метод, основанный на автоматических газоанализаторах, непрерывно измеряющих концентрации загрязняющих веществ в выбросах контролируемых источников (непрерывные измерения);
инструментально-лабораторный – основанный на отборе проб отходящих газов из контролируемых источников с последующим их анализом в химических лабораториях (периодические измерения);
расчетный метод – основанный на использовании методологических данных.
Мониторинг выбросов в атмосферном воздухе может проводиться как для организованных источников выбросов, так и для неорганизованных источников.
Мониторинг концентраций ЗВ в дымовых газах осуществляется в форме периодических или непрерывных измерений. Периодические замеры проводятся специализированным персоналом путем краткосрочного отбора проб дымовых газов в трубе. Для измерений образец дымового газа извлекается из газохода, и загрязняющее вещество анализируется мгновенно с помощью переносных измерительных систем (например, газоанализаторов) или впоследствии в лаборатории. Мониторинг эмиссий путем непрерывных измерений (автоматизированный мониторинг) осуществляется измерительным оборудованием, установленным непосредственно в дымовой трубе, а также в газоходе с соблюдением действующих в Республике Казахстан стандартов отбора проб.
Особое внимание следует уделить мониторингу неорганизованных выбросов, так как их количественное определение требует больших трудовых и временных затрат. Имеются соответствующие методики измерения, но уровень достоверности результатов, получаемых с их применением, низок, и в связи с увеличением числа потенциальных источников оценка суммарных неорганизованных выбросов/сбросов может потребовать более существенных затрат, чем в случае выбросов/сбросов от точечных источников.
Ниже рассмотрены некоторые методы количественного определения неорганизованных выбросов:
метод аналогии с организованными выбросами, основанный на определении "эквивалентной поверхности", через которую измеряется поток вещества;
оценка утечек из оборудования;
использование расчетных методов с помощью коэффициентов для определения выбросов из емкостей для хранения, во время погрузочно-разгрузочных операций, а также выбросов, возникающих в результате деятельности вспомогательных участков (очистных сооружений и пр.);
использование устройств для оптического мониторинга (обнаружение и определение концентраций загрязняющих веществ в результате утечки с подветренной от предприятия стороны с использованием электромагнитного излучения, которое поглощается и/или рассеивается загрязняющими веществами);
метод материального баланса (учет входного потока вещества, его накопление, выходной поток этого вещества, а также его разложение в ходе технологического процесса, после чего остаток считается поступившим в окружающую среду в виде выбросов);
выпуск газа-трассера в различные выбранные точки или зоны на территории предприятия, а также в точки, расположенные на разной высоте на этих участках;
метод оценки по принципу подобия (количественная оценка выбросов исходя из результатов измерения качества воздуха с подветренной стороны с учетом метеорологических данных);
оценка мокрых и сухих осаждений загрязняющих веществ с подветренной от предприятия стороны, что позволит впоследствии оценить динамику этих выбросов (за месяц или за год).
Нет методов измерений, которые применимы для общего использования на всех участках, и методологии измерений отличаются от участка к участку. Имеются значительные воздействия от других источников поблизости от промплощадки, такие как вспомогательные производства, транспорт и иные источники, которые сильно затрудняют экстраполяцию. Следовательно, полученные результаты относительны или являются ориентирами, которые могут указывать на снижение, достигнутое при помощи принятых мер по снижению неконтролируемых выбросов.
Измерение неорганизованных выбросов от площадных источников является более сложным и требует более тщательно разработанных методов, так как:
характеристики выбросов регулируются метеорологическими условиями и подвержены большим колебаниям;
источник выбросов может иметь большую площадь и может быть определен с неточностью;
погрешности относительно измеренных данных могут быть значительны.
Мониторинг неорганизованных выбросов, попадающих в атмосферу от неплотностей технологического оборудования, должен проводиться с помощью оборудования для обнаружения утечек ЛОС. Если объемы утечек малы и их невозможно оценить инструментальными замерами, то может применяться метод массового баланса в сочетании с отдельными измерениями концентраций загрязняющих веществ.
Описанные методы для мониторинга неорганизованных выбросов были разработаны с учетом международного опыта, и находятся на той стадии, когда они не могут выдать точные и надежные фактические показатели, однако они позволяют показывать ориентировочные уровни выбросов или тенденции возможного увеличения выбросов за определенный период времени. В случае применения одного или нескольких предлагаемых методов необходимо учитывать местный опыт использования, знания местных условий, особой конфигурации установки и т. п.
Методы и инструменты, используемые для мониторинга эмиссий в атмосферный воздух, устанавливаются соответствующими национальными нормативно-правовыми актами.

4.4.2. Су объектілеріне төгілетін ластағыш заттардың төгінділеріне мониторинг жүргізу
Су ресурстарының өндірістік мониторингі болып жатқан өзгерістерді уақтылы анықтау және бағалау, су ресурстарын ұтымды пайдалануға және қоршаған ортаға әсерді жұмсартуға бағытталған іс-шараларды болжау үшін кәсіпорын қызметін қадағалау мен бақылаудың бірыңғай жүйесін білдіреді.
Су ресурстарының жай-күйінің өндірістік мониторингі шеңберінде су тұтыну және су бұру жүйелерін бақылау және қаралып отырған ауданның су ресурстарына әсер ету көздерін, сондай-ақ оларды ұтымды пайдалануды бақылауды жүзеге асыру көзделеді.
Мониторинг нәтижелері өндірістік қызметті жүзеге асыру кезінде қоршаған ортада болып жатқан өзгерістерді уақтылы анықтауға және бағалауға мүмкіндік береді.
Су ресурстарының жай-күйіне жүргізілетін мониторингке:
операциялық мониторинг - сарқынды суларды тазарту құрылыстарының жұмысын және тиімділігін бақылау;
эмиссиялар мониторингі – ағызылатын сарқынды сулардың көлемін және олардың белгіленген нормативтерге сәйкестігін бақылау; сарқынды сулардың сапасын және олардың ШРШ-ның белгіленген нормаларына сәйкестігін бақылау;
әсер ету мониторингі – сарқынды суларды қабылдағыш - жинақтаушы тоған суының сапасын бақылау (ластағыш заттардың фондық шоғырлануы) жатады.
Су объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы өндірістік мониторинг төмендегілердің нормаланатын параметрлері мен сипаттамаларын тұрақты бақылауды қамтиды:
ағынды сулардың жиналуымен байланысты технологиялық процестер мен жабдықтар;
су алу және пайдаланылатын суды есепке алу орындары;
ағынды суларды, оның ішінде тазартылған суларды ағызу;
сарқынды суларды тазартуға арналған құрылыстар және кәріз жүйелерінің құрылыстары;
су тұтыну және су бұру жүйелері;
пайдалану рұқсат беру құжаттамасы негізінде жүзеге асырылатын жерүсті және жерасты су объектілері, сондай-ақ су қорғау аймақтары мен жағалаулық қорғау белдеулерінің аумақтары.
Үздіксіз өлшеу әдісі атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын бағалаумен қатар сарқынды сулардың параметрлерін анықтау үшін де кеңінен қолданылады. Өлшеулер ағынды сулар ағынында тікелей жүргізіледі.
Үздіксіз өлшеулер барысында іс жүзінде әрқашан белгіленетін негізгі параметр сарқынды сулардың көлемдік шығыны болып табылады. Ағынды сулар ағынындағы үздіксіз мониторинг процесінде қосымша мынадай параметрлер анықталуы мүмкін:
pH және электр өткізгіштік;
температура;
лайлылық.
Үздіксіз мониторингті төгінділер үшін пайдалану:
жергілікті жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, сарқынды сулар төгінділерінің қоршаған ортаға болжамды әсеріне;
тазартылған су параметрлерінің өзгеруіне жылдам әрекет ету мүмкіндігі үшін сарқынды суларды тазарту жөніндегі қондырғының өнімділігін мониторингілеу және бақылау қажеттілігіне (бұл ретте өлшеулерді жүргізудің ең аз жиілігі тазарту құрылыстарының конструкциясына және сарқынды суларды ағызу көлемдеріне байланысты болуы мүмкін);
өлшеу жабдығының болуына және сенімділігіне және ағынды суларды ағызу сипатына;
үздіксіз өлшеуге арналған шығындарға (экономикалық орындылығы) байланысты таңдалады.

4.4.2. Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в водные объекты
Производственный мониторинг водных ресурсов представляет единую систему наблюдений и контроля деятельности предприятия для своевременного выявления и оценки происходящих изменений, прогнозирования мероприятий, направленных на рациональное использование водных ресурсов и смягчение воздействия на окружающую среду.
В рамках производственного мониторинга состояния водных ресурсов предусматриваются контроль систем водопотребления и водоотведения и осуществление наблюдений за источниками воздействия на водные ресурсы рассматриваемого района, а также их рационального использования.
Результаты мониторинга позволяют своевременно выявить и провести оценку происходящих изменений окружающей среды при осуществлении производственной деятельности.
Мониторинг состояния водных ресурсов включает:
операционный мониторинг – наблюдения за работой и эффективностью очистных сооружений сточных вод;
мониторинг эмиссий – наблюдения за объемами сбрасываемых сточных вод и их соответствия установленным нормативам; наблюдения за качеством сточных вод и их соответствия установленным нормам ПДС;
мониторинг воздействия – наблюдения за качеством вод приемника сточных вод – пруда-накопителя (фоновые концентрации загрязняющих веществ).
Производственный мониторинг в области охраны и использования водных объектов включает регулярный контроль нормируемых параметров и характеристик:
технологических процессов и оборудования, связанных с образованием сточных вод;
мест водозабора и учета используемой воды;
выпусков сточных вод, в том числе очищенных;
сооружений для очистки сточных вод и сооружений систем канализации;
систем водопотребления и водоотведения;
поверхностных и подземных водных объектов, пользование которыми осуществляется на основании разрешительной документации, а также территорий водоохранных зон и прибрежных защитных полос.
Метод непрерывных измерений наряду с оценкой выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух широко применяется также для определения параметров сточных вод. Измерения проводятся непосредственно в потоке сточных вод.
Основным параметром, который практически всегда устанавливается в ходе непрерывных измерений, является объемный расход сточных вод. Дополнительно в процессе непрерывного мониторинга в потоке сточных вод могут определяться следующие параметры:
pH и электропроводимость;
температура;
мутность.
Выбор в пользу использования непрерывного мониторинга для сбросов, зависит от:
ожидаемого воздействия сбросов сточных вод на окружающую среду с учетом особенностей местных условий;
необходимости мониторинга и контроля производительности установки по очистке сточных вод для возможности быстрого реагирования на изменения параметров очищенной воды (при этом минимальная частота проведения замеров может зависеть от конструкции очистных сооружений и объемов сбросов сточных вод);
наличия и надежности измерительного оборудования и характера сброса сточных вод;
затрат на непрерывные измерения (экономической целесообразности).

4.4.3. Жерасты суларына мониторинг жүргізу
Қалдықтарды көму полигондарындағы жерасты суларының мониторингі объектіні техникалық жаңғырту немесе реконструкциялау қажеттілігінсіз су ресурстарының ластану тәуекелін төмендетуге бағытталған әдісті білдіреді. Оны іске асыру пайдалануды бақылау шеңберінде жүзеге асырылады және полигон конструкциясында өзгерістерді талап етпейді. Осы әдіс арқылы шешілетін негізгі экологиялық проблема — полигон аумағындағы ластағыш заттардың жерасты сулы горизонттарға ағып кетуін болдырмау, мұның өзі оқшаулағыш қабаттардың герметикалығы бұзылғанда немесе сүзінді жиналған жағдайда ерекше өзекті болады.
Бұл әдіс бастапқы кезеңдерде фондық мәндерден ауытқуларды анықтауға мүмкіндік беретін жерасты суларының жай-күйін тұрақты бақылау жүйесін құруға негізделеді. Бұл ауқымды ластану ықтималдығын барынша азайтып және әсер ету көздерін уақтылы оқшаулауды қамтамасыз ете отырып, алдын ала басқару шешімдерін қабылдауға мүмкіндік береді. Бұл ретте ұйымдастырушылық және регламенттік шараларға: мониторинг бағдарламасын белгілеуге, жерасты суларының қозғалу бағытын ескере отырып, бақылау ұңғымаларының орналасқан жерін дұрыс таңдауға, бақылаудың кезеңділігі мен толықтығы жөніндегі талаптарды сақтауға, бекітілген әдістемелер бойынша зертханалық талдаулар жүргізуге баса назар аударылады. Бұл іс-әрекеттер полигонды қайта жарақтандыруға күрделі салымдарды талап етпейді, бірақ бұл ретте экологиялық қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Әдіс сүзіндінің пайда болуын болдырмауға бағытталған басқа басқарушылық тәсілдермен, мысалы, су ағынын бақылаумен, дренаждық және оқшаулау жүйелерінің жай-күйін тұрақты тексерумен, сондай-ақ жерүсті суларын бұру жөніндегі іс-шараларды жоспарлау мақсатында метеорологиялық болжаумен үйлесімде әсіресе тиімді. Осылайша, жерасты суларының мониторингі бақылау функциясын ғана орындамайды, сонымен қатар полигонның қоршаған ортаға әсерін жалпы басқарудың құралына айналады.
ҚР экологиялық заңнамасына, атап айтқанда Экология кодексіне сәйкес, осы әдіс өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларының құрамына енгізіледі және қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ең үздік қолжетімді техникаларды қамтамасыз ету жүйесінің элементі болып табылады. Оны енгізу тұрақты табиғат пайдалану қағидаттарына сәйкес келеді, сондай-ақ күрделі шығындарды немесе объектінің технологиялық инфрақұрылымына араласуды қажет етпей, қоршаған ортаны қорғаудың жоғары стандарттарына қол жеткізуге ықпал етеді.

4.4.3. Мониторинг подземных вод
Мониторинг подземных вод на полигонах захоронения отходов представляет собой метод, направленный на снижение риска загрязнения водных ресурсов без необходимости технической модернизации или реконструкции объекта. Его реализация осуществляется в рамках эксплуатационного контроля и не требует изменений в конструкции полигона. Основная экологическая проблема, решаемая посредством этого метода, – это предотвращение миграции загрязняющих веществ из тела полигона в подземные водоносные горизонты, что особенно актуально при нарушении герметичности изоляционных слоев или в случае накопления фильтрата.
Данный метод опирается на создание системы регулярного наблюдения за состоянием подземных вод, позволяющей выявлять отклонения от фоновых значений на ранних этапах. Это позволяет принимать предупредительные управленческие решения, минимизируя вероятность масштабного загрязнения и обеспечивая своевременную локализацию источников воздействия. При этом упор делается на организационные и регламентные меры: установление программы мониторинга, корректный выбор местоположения наблюдательных скважин с учетом направления движения грунтовых вод, соблюдение требований по периодичности и полноте контроля, проведение лабораторных анализов по утвержденным методикам. Эти действия не требуют капитальных вложений в переоснащение полигона, но при этом позволяют обеспечить высокий уровень экологической безопасности.
Метод особенно эффективен в сочетании с другими управленческими подходами, направленными на предотвращение образования фильтрата, например, контролем водопритока, регулярной проверкой состояния дренажных и изоляционных систем, а также метеорологическим прогнозированием с целью планирования мероприятий по отводу поверхностных вод. Таким образом, мониторинг подземных вод выполняет не только функцию наблюдения, но и становится инструментом общего управления воздействием полигона на окружающую среду.
В соответствии с экологическим законодательством РК, в частности Экологическим кодексом, данный метод включается в состав программ производственного экологического контроля и является элементом системы обеспечения наилучших доступных техник в сфере обращения с отходами. Его внедрение соответствует принципам устойчивого природопользования, а также способствует достижению высоких стандартов охраны окружающей среды без необходимости капитальных затрат или вмешательства в технологическую инфраструктуру объекта.

4.5. Физикалық әсер ету деңгейін төмендету
4.5.1. Шу
Шу жалпы биологиялық тітіркендіргіш бола отырып есту анализаторына ғана әсер етіп қоймайды, ол сонымен қатар ағзаның әртүрлі функционалдық жүйелерінде өзгерістер туғызып, ми құрылысына да әсер етеді. Шудың адам ағзасына жағымсыз әсерінің көптеген көріністеріне: сөйлеу анықтығының нашарлауы, жағымсыз сезімдер, шаршаңқылықтың жоғарылауы және еңбек өнімділігінің төмендеуі, шу патологиясының пайда болуы жатады.
Қондырғы ішіндегі операторларға шудың әсері осы құжат шеңберінде қарастырылмайды.
Жаңа қондырғылардың шуыл және діріл деңгейі төмен болуы мүмкін. Тиісті техникалық қызмет көрсету жабдықтың (желдеткіштер, сорғылар) теңгерімсіздігін болдырмауға көмектеседі. Жабдық арасындағы қосылыстар шудың берілуін болдырмау немесе азайту үшін арнайы түрде жасалуы мүмкін.
Шу деңгейін төмендету үшін және оның айналадағы аумаққа таралуын болдырмау үшін шуды төмендету бойынша мынадай әртүрлі техникалық шешімдер қолданылуы мүмкін:
шуды азайту стратегиясын жүзеге асыру;
шулы операцияларды/агрегаттарды қоршап қою;
операцияларды/агрегаттардың дірілін оқшаулау;
соққы жұтатын материалмен жабдықтың іші-сыртын қаптау;
материалдарды түрлендіруге арналған жабдықтарға байланысты кез келген шулы операциялардан қорғау үшін үй-жайды дыбыстан оқшаулау;
шудан қорғауға арналған қабырғалар салу, мысалы, үй-жайлар салу немесе қорғалатын аумақ пен "шулы" қызметтер (немесе "шу шығаратын қызметтер") арасында өсіп тұрған ағаш және бұта сияқты табиғи тосқауылдар жасау;
дыбыс өткізбейтін үй-жайларда орналасқан ауаарналар мен ауа үрлегіштерді қаптау;
төбесі жабылған үй-жайлардың есік-терезесін жабу;
шуы бәсең жабдық.
Тізімделген шараларды қолданыстағы, жаңғыртылатын және жаңа объектілерде қолдануға болады. Егер жоғарыда аталған техникалық шешімдерді қолдану мүмкін болмаса және шу шығаратын қондырғыларды, мысалы, пештер мен олардың қызмет көрсету құралдарының көлеміне байланысты жеке үй-жайларға ауыстыру мүмкін болмаса, екінші техникалық шешімдер қолданылады, мысалы, үй-жайлар салу керек немесе халық қоныстанған аумақ пен өте шулы қызметтер арасында өсіп тұрған ағаш және бұта сияқты табиғи тосқауылдар жасау қажет. Қорғалатын кеңістіктің есіктері мен терезелері шу шығаратын қондырғыларды пайдалану кезеңінде тығыз жабылуы тиіс.
4.5.2. Діріл
Діріл — серпімді байланысы бар жүйенің механикалық тербелмелі қозғалысы. Адамға әсер ету әдісі бойынша діріл (діріл көздерімен жанасу сипатына байланысты) шартты түрде былайша бөлінеді: жұмысшының қолына әсер ететін жергілікті (локальды) діріл және адам денесіне отырғанда немесе түрегеп тұрғанда тірек беттері арқылы әсер ететін жалпы діріл.
Гигиеналық нормалау тәжірибесіндегі жалпы діріл жұмыс орындарының дірілі ретінде белгіленеді. Өндірістік жағдайда жергілікті және жалпы дірілдің бірлескен әсері жиі кездеседі.
Адамды дірілден қорғаудың ең тиімді құралы оның дірілдейтін жабдықпен тікелей байланысын жою болып табылады. Бұл қашықтан басқару пультін, өнеркәсіптік роботтарды қолдану, автоматтандыру және технологиялық операцияларды ауыстыру арқылы жүзеге асырылады.
Қол әдісімен механикаландырылған құралдардың дірілінің операторға қолайсыз әсерін мынадай техникалық шешімдер арқылы төмендетуге болады:
тікелей көздегі діріл қарқындылығын төмендету (конструктивті жетілдірулер есебінен);
діріл көзі мен адам-оператордың қолының арасында орналастырылған дірілді серпімді бәсеңдету материалдары мен құрылғылары болып табылатын сыртқы дірілден қорғау құралдары;
өндірістерді/агрегаттарды дірілден оқшаулау.
Полигондарды пайдалану жағдайларында әртүрлі техника мен жабдықтар: бульдозерлер, тығыздағыштар, экскаваторлар, автокөлік құралдары, сондай-ақ сорғы және газ жинау қондырғылары діріл көздері болуы мүмкін. Мұндай техникамен ұзақ жұмыс істеген кезде дірілдің әсері қызмет көрсетуші персоналдың денсаулығына, әсіресе жабдықты отырып немесе тұрып басқарған кезде теріс әсер етуі мүмкін.

4.5. Техники управления и снижения физического воздействия
4.5.1. Шум
Шум, являясь общебиологическим раздражителем, оказывает влияние не только на слуховой анализатор, но действует на структуры головного мозга, вызывая изменения в различных функциональных системах организма. Среди многочисленных проявлений неблагоприятного воздействия шума на организм человека выделяются: снижение разборчивости речи, неприятные ощущения, развитие утомления и снижение производительности труда, появление шумовой патологии.
Влияние шума на операторов внутри установки не рассматривается в рамках данного документа.
Новые установки могут характеризоваться низким уровнем шума и вибрации. Надлежащее техническое обслуживание способствует предотвращению разбалансировки оборудования (вентиляторы, насосы). Соединения между оборудованием могут быть сконструированы специальным образом для предотвращения или минимизации передачи шума.
Чтобы снизить уровень шума и предотвратить его распространение на ближайшую территорию, могут быть применены различные технические решения по снижению шума:
реализация стратегии снижения шума;
ограждение "шумных" операций/агрегатов;
виброизоляция операций/агрегатов;
внутренняя и внешняя обшивка из ударопоглощающего материала;
звукоизоляция зданий для защиты от любых шумных операций, связанных с оборудованием для преобразования материалов;
строительство стен для защиты от шума, например, строительство зданий или естественных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между охраняемой территорией и "шумной" деятельностью (или "деятельностью, издающей шум");
обшивка воздуховодов и воздуходувок, расположенных в звуконепроницаемых зданиях;
закрытие дверей и окон крытых помещений;
малошумное оборудование.
Перечисленные меры доступны к применению на действующих, модернизируемых и новых объектах. Если вышеупомянутые технические решения не могут быть применены и если установки, выделяющие шум, невозможно перевести в отдельные здания, применяются вторичные технические решения, такие, как например, строительство зданий или природных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между селитебной зоной и источником активного шума. Двери и окна защищаемого пространства должны быть плотно закрыты в период эксплуатации шумовыделяющих установок.
4.5.2. Вибрация
Вибрация – это механическое колебательное движение системы с упругими связями. Вибрацию по способу передачи на человека (в зависимости от характера контакта с источниками вибрации) условно подразделяют на местную (локальную), передающуюся на руки работающего, и общую, передающуюся через опорные поверхности на тело человека, в положении сидя или стоя.
Общая вибрация в практике гигиенического нормирования обозначается как вибрация рабочих мест. В производственных условиях нередко имеет место совместное воздействие местной и общей вибрации.
Наиболее действенным средством защиты человека от вибрации является устранение непосредственно его контакта с вибрирующим оборудованием. Осуществляется это путем применения дистанционного управления, промышленных роботов, автоматизации и замены технологических операций.
Снижение неблагоприятного действия вибрации ручных механизированных инструментов на оператора достигается путем технических решений:
уменьшением интенсивности вибрации непосредственно в источнике (за счет конструктивных усовершенствований);
средствами внешней виброзащиты, которые представляют собой упругодемпфирующие материалы и устройства, размещенные между источником вибрации и руками человека-оператора;
виброизоляцией производств/агрегатов.
В условиях эксплуатации полигонов источниками вибрации могут являться различные виды техники и оборудования: бульдозеры, уплотнители, экскаваторы, автотранспортные средства, а также насосные и газосборные установки. При длительной работе с такой техникой воздействие вибрации может оказывать негативное влияние на здоровье обслуживающего персонала, особенно при управлении оборудованием в положении сидя или стоя.

Полигонның жұмысшыларына тигізетін дірілдің әсері техниканы жобалау және пайдалану кезінде ескерілуі тиіс. Діріл деңгейлерінің санитариялық ережелер мен мемлекеттік стандарттарда белгіленген нормативтік талаптарға (мысалы, ГОСТ 12.1.012–2004 "Діріл қауіпсіздігі") сәйкестігін қамтамасыз ету маңызды. Дірілді өлшеу үшін дірілдің жылдамдық деңгейін бағалауға және оларды шекті рұқсат етілген мәндермен салыстыруға мүмкіндік беретін арнайы аспаптар қолданылады.
Қалдықтар полигонындағы діріл әсерін төмендетуге дірілді оқшаулайтын орындықтармен, дірілге қарсы тіректермен және қашықтықтан басқару құралдарымен жабдықталған конструкциялары жақсартылған машиналарды қолдану есебінен қол жеткізіледі. Техниканы таңдаған кезде діріл жүктемесін төмендету бойынша расталған сипаттамалары бар үлгілерге артықшылық беру ұсынылады. Сондай-ақ машиналарға техникалық қызмет көрсету регламентін сақтау қажет, себебі тозған тораптар мен агрегаттар діріл деңгейін едәуір арттыруы мүмкін.
Қосымша қорғау шарасына дірілі қауіпті техниканы пайдаланатын қызметкерлерге нұсқама беру және медициналық бақылау жүргізу, сондай-ақ әсер ету ұзақтығын қысқарту үшін жұмыс түрлерін кезектестіруді ұйымдастыру жатады. Қалдықтар полигондарындағы діріл әсерін есепке алу және бақылау еңбекті қорғауды және өнеркәсіптік қауіпсіздікті басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болуы тиіс.
4.6. Иіс
Қалдықтармен жұмыс істейтін объектілердің қызметінің нәтижесінде пайда болатын иістер, әсіресе осындай объектілерге жақын орналасқан елді мекендерде қоршаған ортаны ластаудың неғұрлым әсері күшті нысандарының бірі болып табылады. Иіс көздері әдеттегі концентрацияда адам денсаулығына тікелей қауіп төндірмейтініне қарамастан, олар өмір сапасына елеулі теріс әсер етеді, қоғамдық наразылық туғызады және технологиялық бұзушылықтар болғанын көрсетуі мүмкін. Сондықтан иiстердi басқару әдiстерi экологиялық қауiпсiздiк жүйесiнiң маңызды элементi ретiнде қаралады және объектiнi техникалық жаңғыртуды немесе қайта жаңартуды талап етпейтiн ең үздік қолжетiмдi техникалар тiзбесiне кiредi.
Осы контексте шешілетін негізгі экологиялық проблема — органикалық қалдықтардың анаэробтық ыдырауы, қалдықтарды сақтау және өңдеу режимдерінің бұзылуы, сондай-ақ тасымалдау немесе түсіру кезінде герметикалықтың жеткіліксіздігі нәтижесінде пайда болатын иістердің таралуы. Иістерді басқару әдістері ұйымдастырушылық, регламенттік және пайдалану шешімдері есебінен қолданыстағы технологиялық процестер шеңберінде олардың алдын алуға және бақылауға бағытталған.
Мұндай әдістердің қатарына объектілерде тиісті санитариялық тәртіпті қамтамасыз ету жатады: қалдықтарды инертті материалдармен (мысалы, топырақпен) тұрақты түрде тығыздау және жабу, органикалық фракцияларды уақтылы жою және тұрақтандыру, сондай-ақ дренаждық және желдету жүйелерінің жұмысын бақылау. Органикалық фракцияларды ашық сақтау уақытын шектеуді қоса алғанда, қалдықтарды қабылдау және орналастыру жөніндегі регламенттерді сақтау иіс деңгейіне елеулі әсер етеді. Қалдықтарды түсіру кестесін, әсіресе жылдың жылы мезгілінде ұтымды жоспарлау иістердің қарқындылығын қосымша шығындарсыз төмендетуге мүмкіндік береді.
Сондай-ақ сақтау және өңдеу режимдерін сақтауға персоналды дайындау, сондай-ақ объектілердің жай-күйін үнемі көзбен шолып тексеру және иісті бақылау маңызды рөл атқарады. Халықтың шағымдарын және инциденттерді есепке алу журналдарын кері байланыс құралы ретінде пайдалану иістердің таралу жағдайларына жедел әрекет етуге және профилактикалық шаралар жүргізуге мүмкіндік береді. Бұл әрекеттер өндірістік қуаттарды қайта жарақтандыруды талап етпейді және объектінің өмірлік циклінің кез келген кезеңінде енгізілуі мүмкін.
ҚР Экология кодексінің ережелеріне, сондай-ақ санитариялық талаптарға сәйкес кәсіпорындар санитариялық қорғау аймағының шегінен тыс жерлерде иіс деңгейлерінің артуына жол бермеу жөнінде шараларды қолдануға міндетті. Иістерден болатын жүктемені төмендету өндірістік экологиялық бақылау құралдары және алдын ала басқару қағидаты арқылы бекітіледі.
Ұйымдастыру-технологиялық шаралар арқылы иістерді басқару қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайтудың тиімді және қолжетімді әдісін білдіреді. Бұл әдіс едәуір күрделі салымдарсыз іске асырылады, нақты объектінің ерекшелігіне бейімдеуге болады және экологиялық жауапкершілікке және қалдықтарды тұрақты басқаруға қойылатын қазіргі заманғы талаптарға сәйкестікті қамтамасыз етеді.

Вибрационное воздействие на рабочих полигона должно учитываться при проектировании и эксплуатации техники. Важно обеспечивать соответствие уровней вибрации нормативным требованиям, установленным в санитарных правилах и государственных стандартах (например, ГОСТ 12.1.012-2004 "Вибрационная безопасность"). Для измерения вибрации применяются специальные приборы, позволяющие оценить уровни виброускорений и сопоставить их с предельно допустимыми значениями.
Снижение вибрационного воздействия на полигоне отходов достигается за счет применения машин с улучшенными конструкциями, оснащенных виброизолирующими сиденьями, антивибрационными опорами и средствами дистанционного управления. При выборе техники рекомендуется отдавать предпочтение моделям с подтвержденными характеристиками по снижению вибрационной нагрузки. Также необходимо соблюдать регламент технического обслуживания машин, поскольку изношенные узлы и агрегаты могут существенно увеличивать уровень вибрации.
Дополнительной мерой защиты является проведение инструктажа и медицинского наблюдения за работниками, эксплуатирующими виброопасную технику, а также организация чередования видов работ для сокращения длительности воздействия. Учет и контроль вибрационного воздействия на полигонах отходов должен стать неотъемлемой частью системы управления охраной труда и промышленной безопасностью.
4.6. Запах
Запахи, образующиеся в результате деятельности объектов обращения с отходами, представляют собой одну из наиболее остро воспринимаемых форм загрязнения окружающей среды, особенно в населенных пунктах, расположенных вблизи таких объектов. Несмотря на то, что источники запахов зачастую не представляют прямой угрозы здоровью человека в привычных концентрациях, они оказывают существенное негативное воздействие на качество жизни, вызывают общественное недовольство и могут свидетельствовать о технологических нарушениях. Поэтому методы управления запахами рассматриваются как важный элемент системы экологической безопасности и входят в перечень наилучших доступных техник, не требующих технической модернизации или реконструкции объекта.
Ключевая экологическая проблема, решаемая в данном контексте, - это распространение запахов, возникающих в результате анаэробного разложения органических отходов, нарушения режимов хранения и обработки отходов, а также недостаточной герметичности при транспортировке или выгрузке. Методы управления запахами направлены на их предупреждение и контроль в рамках существующих технологических процессов за счҰт организационных, регламентных и эксплуатационных решений.
К числу таких методов относится обеспечение надлежащего санитарного порядка на объектах: регулярное уплотнение и покрытие отходов инертными материалами (например, грунтом), своевременное удаление и стабилизация органической фракции, а также контроль за работой дренажных и вентиляционных систем. Значительное влияние на уровень запахов оказывает соблюдение регламентов по приему и размещению отходов, включая ограничение времени открытого хранения органических фракций. Рациональное планирование графика выгрузки отходов, особенно в теплое время года, позволяет снизить интенсивность запахов без дополнительных затрат.
Также важную роль играет подготовка персонала к соблюдению режимов хранения и обработки, а также постоянный визуальный и обонятельный контроль за состоянием объектов. Использование жалоб населения и журналов учета инцидентов как инструмента обратной связи позволяет оперативно реагировать на случаи распространения запахов и проводить профилактические мероприятия. Эти действия не требуют переоснащения производственных мощностей и могут быть внедрены на любом этапе жизненного цикла объекта.
Согласно положениям Экологического кодекса, а также санитарным требованиям, операторы объектов обязаны принимать меры по недопущению превышения уровней запахов за пределами санитарно-защитной зоны. Снижению нагрузки от запахов закрепляется через инструменты производственного экологического контроля и принцип предупредительного управления.
Управление запахами посредством организационно-технологических мероприятий представляет собой эффективный и доступный метод минимизации негативного воздействия на окружающую среду. Он реализуется без значительных капитальных вложений, может быть адаптирован к специфике конкретного объекта и обеспечивает соответствие современным требованиям к экологической ответственности и устойчивому управлению отходами.

4.7. Қалдықтарды басқару
Қазақстан Республикасының Экология кодексіне және Қазақстан Республикасында қабылданған басқа да НҚА-ға сәйкес, өндіріс пен тұтынудың барлық қалдықтары олардың қоршаған ортаға әсерін ескере отырып, жиналуы, сақталуы, залалсыздандырылуы, тасымалдануы және көмілуі тиіс.
Табиғи орта компоненттерінің ластануын болдырмау мақсатында қалдықтарды жинау және жою халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қалдықтармен жұмыс істеу, сондай-ақ жоспарланған жұмыстарды жүргізу кезінде оларды орналастыру, өндірістік қалдықтарды өнеркәсіптік алаңда уақытша жинақтау қажет болған жағдайда (қалдықтарды кейінгі технологиялық процесте пайдалану немесе объектіге орналастыру үшін жіберу сәтіне дейін) пайда болатын қалдықтар қоршаған ортаның жай-күйіне және кәсіпорын персоналының денсаулығына зиянды әсер етпейтін жағдайларды қамтамасыз етуге тиіс.
Қалдықтарды басқару жүйесі төмендегілерді білдіреді:
жиналатын қалдықтарды идентификациялау;
қалдықтардың белгілі бір түрлерін одан әрі жою тәсілдерін, сондай-ақ қайталама пайдалануды оңтайландыру мақсатында, қалдықтардың түрлерін олардың қауіптілік дәрежесі мен деңгейі бойынша мақсатқа сай біріктіруді ескере отырып, қалдықтар пайда болатын жерлерде қалдықтарды бөлек жинау (сегрегациялау);
мақсатқа сай әкетілгенге дейін қалдықтарды жинау және уақытша сақтау;
маркаланған герметикалық контейнерлерде сақтау;
қалдықтарды арнайы бөлінген және жайластырылған алаңдарда жинау;
барлық қалдықтардың қозғалысын тіркей отырып, қатаң бақылаумен тасымалдау.
Қалдықтарды контейнерлерде сақтау олардың қоршаған ортаға әсерінің деңгейін азайтуға, сондай-ақ қалдықтардың жай-күйіне ауа-райы жағдайларының әсерін азайтуға мүмкіндік береді.
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдаған кезде қарастырылатын техникалар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде ЕҚТ-ны анықтау мақсатында қарау үшін ұсынылатын нақты қолданылу саласына арналған қолданыстағы техникалардың сипаттамасы беріледі.
Техниканы сипаттаған кезде ЕҚТ-ны енгізудің қоршаған орта үшін артықшылықтарын бағалау; ЕҚТ қолданудағы шектеулер туралы деректер, ЕҚТ-ны сипаттайтын экономикалық көрсеткіштер беріледі; сондай-ақ ЕҚТ-ны практикалық қолдану үшін маңызы бар өзге де мәліметтер ескеріледі.
Осы бөлімде сипатталатын әдістердің негізгі міндеті қоршаған ортаның ластануын кешенді болдырмау мақсатында бір немесе бірнеше техниканы қолдана отырып шығарындылар мен төгінділердің ең төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізу, қалдықтардың мөлшерін азайту болып табылады.

4.7. Управление отходами
Согласно Экологическому кодексу и другим НПА, принятым в Республике Казахстан, все отходы производства и потребления должны собираться, храниться, обезвреживаться, транспортироваться и захораниваться с учетом их воздействия на окружающую среду.
В целях предотвращения загрязнения компонентов природной среды накопление и удаление отходов производится в соответствии с международными стандартами и действующим законодательством Республики Казахстан.
Обращение с отходами, а также их размещение при проведении запланированных работ должно обеспечивать условия, при которых в случае необходимости временного накопления производственных отходов на промышленной площадке (до момента использования отходов в последующем технологическом процессе или направления на объект для размещения) образующиеся отходы не оказывают вредного воздействия на состояние окружающей среды и здоровье персонала предприятия.
Система управления отходами заключается в следующем:
идентификация образующихся отходов;
раздельный сбор отходов (сегрегация) в местах их образования с учетом целесообразного объединения видов по степени и уровню их опасности с целью оптимизации дальнейших способов удаления, а также вторичного использования определенных видов отходов;
накопление и временное хранение отходов до целесообразного вывоза;
хранение в маркированных герметичных контейнерах;
сбор отходов на специально отведенных и обустроенных площадках;
транспортировка под строгим контролем с регистрацией движения всех отходов.
Хранение отходов в контейнерах позволяет предотвратить утечки, уменьшить уровень их воздействия на окружающую среду, а также воздействие погодных условий на состояние отходов.
5. Техники, которые рассматриваются при выборе
наилучших доступных техник
В данном разделе справочника по НДТ приводится описание существующих техник для конкретной области применения, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
При описании техник учитывается оценка преимуществ внедрения НДТ для окружающей среды; приводятся данные об ограничениях в применении НДТ, экономические показатели, характеризующие НДТ; а также иные сведения, имеющие значение для практического применения НДТ.
Основной задачей описываемых в данном разделе методов является достижение минимальных показателей выбросов и сбросов, сокращение количества отходов с применением одной или нескольких техник, в целях комплексного предотвращения загрязнения окружающей среды.

5.1. Қалдықтарды көму объектілерін жобалау, салу және жайластыру кезіндегі техника
5.1.1. Сүзілуге қарсы экран
Сипаттау
Полигонның негізгі элементі сүзілуге қарсы экран (СҚЭ) болып табылады. СҚЭ-нің басты міндеті — жерасты сулары мен топырақты сарқынды су мен қалдықтардан тиімді қорғау. Оның конструкциясы полигон типіне және оның орналасу орнына қойылатын техникалық және нормативтік талаптарға байланысты әртүрлі болуы мүмкін. Құрылыстың табиғи минералды сазды топырағы болуы немесе қосымша материалдардың көмегімен салынуы мүмкін.
Экран бір қабатты (табиғи немесе синтетикалық), екі қабатты, композиттік (бірнеше түрлі қабат) болады. Негізгі функциясы - қалдықтарды қауіпсіз жинау.
Сүзілуге қарсы материалдар мен жабындардың түрлері:
бір қабатты геомембраналар – сұйық қалдықтарды сақтауға арналған полигондарды герметикалау үшін пайдаланылады;
бір қабатты экрандар. Олардың негізгі ерекшелігі – бірқабатты экрандардың геомембрананың өзінен басқа қорғаныш қабатшасы болады, ал кей жағдайларда дренаждық материалы да болады. Мұндай экран топырақтың алдын ала тығыздалған қабатына монтаждалады. Мұндай экрандар - табиғи қорғаныш тосқауылы ретінде қалдықтарды сақтау аймағында пайдаланылады;
синтетикалық экрандар. Тақта түріндегі полимерлік материалдан жасалады. Мұндай жағдайда экранның барлық конструкциясы ылғалдың әсеріне төзімді берік негіздемеден, дренаждық жүйеден және сүзгіден арылу үшін пайдаланылатын құбырлар жүйесінен тұрады. ТҚҚ полигондарында, сондай-ақ өнеркәсіптік қалдықтар полигондарында пайдаланылады;
геомембраалық экрандар бірнеше түрде қолданылады. Оларды полигонның табанына бір қабатты экран түрінде салуға болады. Сондай-ақ оларды минералды экранға қосымша ретінде пайдалануға болады. Нәтижесінде экрандардың екі түрін де қамтитын құрама конструкция пайда болады. Ал екі қабатты экран орнатылған полигондарда геомембраналық жабынды жылыстауларды өткізбеуге арналған жүйеден төмен ғана емес, жоғары да орнатуға рұқсат етілген қосымша қорғаныш қабаты ретінде қолдануға болады;
құрама экрандарда геомембрананың бір қабаты, тағы бір жұмыс қабаты, сондай-ақ геомембрананы әртүрлі зақымданулардан қорғауға мүмкіндік беретін екі қорғаныш қабаты біріктірілген. Мұндай құрама жабын топырақтың жақсы тығыздалған қабатына төселеді. Әдетте, стандартты бентонитті маттар қосымша жұмыс қабаты ретінде қолданылады.
Сүзілуге қарсы экранның мысалдары:
полигонның түбін тығыздау;
еңістігі бар полигондарды герметикалау;
жерасты суларының (қысым астындағы судың) кіруін болдырмау.

5.1. Техники при проектировании, строительстве и обустройстве объектов захоронения отходов
5.1.1. Противофильтрационный экран
Описание
Основополагающим элементом полигона является противофильтрационный экран (ПФЭ). Главное назначение ПФЭ - эффективная защита грунтовых вод и почвы от стоков и отходов. Его конструкция может быть разнообразной в зависимости от технических и нормативных требований к типу полигона и месту его размещения. Сооружение может иметь естественный минеральный глинистый грунт или быть создано с помощью дополнительных материалов.
Экран бывает однослойным (природный или синтетический), двухслойным, композитным (несколько разнородных слоев). Основная функция обеспечение безопасного складирования отходов.
Виды противофильтрационных материалов и покрытий:
Однослойные геомембраны – используются для герметизации полигонов для хранения жидких отходов;
Однослойные экраны. Основное их отличие состоит в том, что однослойные экраны, помимо самой геомембраны, также имеют защитную прослойку, а в некоторых случая еще и дренажный материал. Такой экран монтируется на предварительно утрамбованный слой грунта. Среди применений таких экранов - использование их для зон хранения отходов в виде естественного защитного барьера;
Синтетические экраны. Выполняются из полимерного материала листового типа. Вся конструкция экрана в таком случае представлена прочным основанием, устойчивым к воздействию влаги, дренажной системой и системой труб, которая используется для избавления от фильтрата. Используются на полигонах ТБО, а также на полигонах промышленных отходов.;
Геомембранные экраны имеют несколько применений. Их можно уложить на основание полигона в виде однослойного экрана. Также возможно использовать их как дополнение к минеральному экрану. В результате получается составная конструкция, включающая в себя оба вида экранов. А на тех полигонах, на которых уже установлен двухслойный экран, геомембранное покрытие возможно применить в качестве дополнительного защитного слоя, который разрешено располагать не только ниже, но и выше системы, ответственной за определение утечек;
Комбинированные экраны объединяют один слой геомембраны, еще один рабочий слой, а также два защитных слоя, позволяющие предохранить геомембрану от различного рода повреждений. Такое составное покрытие укладывается на хорошо утрамбованный слой грунта. Дополнительным рабочим слоем, как правило, служат стандартные бентонитовые маты.
Примеры использования противофильтационного экрана:
уплотнение дна полигона;
герметизация полигонов с уклонами;
предотвращение доступа грунтовых вод (воды под давлением).

5.1-сурет. Құрама экранды төсеу процесі [27]
Құрама экрандар өзінің әмбебаптығымен ерекшеленеді: олар полигонның табанына немесе оның бір бөлігіне, сондай-ақ көлбеу бұрышы айтарлықтай үлкен еңістіктерге төселуі мүмкін [27].
Техникалық сипаттама
ЕО-да, қағида бойынша, полигондарды жобалау бойынша техникалық нормаларға сай СҚЭ қорғаныш функциясын қамтамасыз ету үшін әртүрлі материалдардың қабаттарын төсеу жобаланады. Ең төменгі қабат — минералды экран – қалыңдығының ең төменгі деңгейі 60 см саз қабаты, әдетте 1 – 1,5 м. Одан кейін техникалық тосқауыл – гидрооқшаулағыш мембрана, тығыздығы жоғары полиэтиленнен (HDPE) жасалған, қалыңдығының ең төменгі деңгейі 1,5 мм, әдетте 2 – 2,5 мм пленка біркелкі орналастырылады. Гидрооқшаулағыш қабатты төсеген кезде көбінесе бақылау каналы бар айқасқан қосарлы жіктер және бастырмалы "экструзиялық жіктер" қолданылады. Материалмен жұмыс істеу тәсілін және пленкаларды жалғау тәсілін оның өндірушісі айқындайды. Гидрооқшаулағыш мембраналарды зақымданудан қорғау үшін тоқылмаған полипропилен мата - тоқылмаған геотекстиль төселеді.
Бұдан әрі қолданылатын материал бентонитті маттар болып табылады. Бентонитті мат — геосинтетикалық саз тығыздағыш, табиғи бентонитті саз негізінде әзірленген орама түріндегі гидрооқшаулағыш материал. Мат - арасына белсендiрiлген натрий бентонитiнiң қабаты салынған екі қабатты геотекстильден тұратын сэндвич-құрылыс материалын білдіреді. Бұл геотекстильдің жоғарғы қабаты беріктігі жоғары тоқылған полипропиленнен жасалған, ал төменгі қабаты — беріктігі жоғары механикалық геотекстильден жасалған. Екі геотекстильді бір-бірімен тігіс салып біріктіреді. Бентонитті маттар полигонның табанын, полигонның жабындарын оқшаулау үшін пайдаланылады. Құрамында алюминий минералы бар бентонитті маттар қоршаған топырақтың ылғалын байланыстырады, ісінеді және қосымша герметикалық қасиеттері бар жұқа қабат жасайды. Маттардың артықшылығы – олармен жұмыс істеу және төсеу оңай әрі тез, өте ұзақ уақыт бойы жарамды, жалғау беріктігі жоғары, сапасы бақыланады, сондай-ақ экологиялық таза [23].
5.2-сурет. Оқшауланған беткейге бентонитті маттарды орналастыру үлгісі
Бентонитті мат еңістіктің аяқ жағында анкерлік құлыппен бекітіледі, сосын топырақпен көміледі. Жолақтар бір-бірінің үстіне айқастырылып біріктіріледі, осыған сәйкес біріккен жерлеріне қосымша бентонитті ұнтақ себіледі.
HDPE-ден жасалған гидрооқшаулағыш мембраналар және бентонитті маттар бөлек-бөлек, сонымен қатар үйлестіріліп төселеді, ол құрама герметикалау деп аталады.
Сүзілуге қарсы экран ретінде РФ-да мынадай материалдарды пайдалану регламенттеледі:

Рисунок 5.1. Процесс укладки комбинированного экрана [27].
Комбинированные экраны отличаются своей универсальностью: они могут укладываться как на само дно или его часть, так и на откосы с достаточно большим углом наклона [27].
Техническое описание
В ЕС, как правило, согласно техническим нормам по проектированию полигонов, предполагается для обеспечения защитной функции ПФЭ укладка слоев различных материалов. Самый нижний слой – это минеральный экран – слой глины толщиной минимум 60 см, обычно 1 – 1,5 м. После него равномерно размещается технический барьер – гидроизоляционная мембрана, пленка из полиэтилена высокой плотности (HDPE) толщиной минимум 1,5 мм, обычно 2 – 2,5 мм. При размещении слоя гидроизоляции наиболее часто применяются нахлесточные двойные швы с контрольным каналом и накладные "экструзионные швы". Способ обращения с материалом и способ соединения пленки определяет ее производитель. Для защиты гидроизоляционных мембран от повреждений на них устанавливается нетканый геотекстиль - нетканое полипропиленовое полотно.
Дальнейшим применяемым материалом являются, так называемые бентонитовые маты. Бентонитовый мат - это геосинтетический глиняный уплотнитель, гидроизоляционный материал рулонного типа, разработанные на основе природной бентонитовой глины. Мат представляет собой сэндвич-строительный материал, состоящий из двух слоев геотекстиля, между которыми закреплен слой активированного натриевого бентонита. Верхний слой этого геотекстиля изготовлен из высокопрочного тканого полипропилена, нижний слой - из механически высокостойкого геотекстиля. Оба геотекстиля соединены между собой сшиванием. Бентонитовые маты используются для изоляции дна полигонов, покрытия полигонов. Бентонитовые маты, содержащие алюминиевый минерал бентонит, связывают окружающую почвенную влагу, разбухают и создают тонкий слой с дополнительными герметизирующими свойствами. Преимуществом матов является простота и быстрота в обращении и укладке, чрезвычайная долговечность, высокая прочность соединения, контролируемое качество а также их экологичность [23].
Рисунок 5.2. Пример размещения бентонитовых матов на изолируемой поверхности.
В конце склона бентонитовый мат закрепляется в анкерном замке, а затем засыпается. Соединение полос осуществляется путем их наложения внахлест, при этом место стыка дополнительно посыпается бентонитовым порошком.
Гидроизоляционные мембраны из HDPE и бентонитовые маты, размещаются, как по отдельности, так и в сочетании, так называемая комбинированная герметизация.
В качестве противофильтрационных экранов в РФ регламентируется использование следующих материалов:

бір қабатты саз экран (қалыдңдығы ең кемі 0,5 м), оның үстіне жергілікті топырақтан қорғаныш қабаты төселеді (қалыңдығы 0,2 - 0,3 м);
органикалық тұтқыр материалдармен немесе мұнай өңдеу қалдықтарымен өңделген топырақ-битумды экран (қалыңдығы 0,2 - 0,4 м);
(екі қабатты) латекстен жасалған экран.
Полигонды жайластыру кезінде диаметрі 200 - 250 мм (пропиленді материалдан жасалған) дренаж жүйесінің құбырлары төселеді. Құбырлар түйірлерінің өлшемі 32/16 немесе 16/8 дренаждық қиыршық таспен жабылады, қабаттың қалыңдығы – 30 - 50 см.
Экранның тұтас конструкциясы ылғалдың әсеріне төзімді берік табаннан, сүзіндіні кетіру үшін пайдаланылатын дренажды жүйеден және құбырлар жүйесінен тұрады [26].
Негізгі сүзілуге қарсы материалдар:
геомембрана/гидрооқшаулағыш мембрана қалыңдығы 0,75 мм бастап 3 мм дейінгі полиэтиленнен жасалған пленканы білдіреді;
сүзілуге қарсы бентонитті маттар – қабаттарының арасына гидрофобты элемент – бентонит салынған екі қабатты геотекстиль.
Гидрооқшаулағыш мембрана тығыздығы жоғары полиэтиленнен (HDPE) жасалады. Пленканың құрамында 97,5 % жуық полимер және 2 % қара күйе, антиоксидант және термостабилизатор бар. Ашық жерде пайдалануға арналған. Ол химиялық заттарға және ультракүлгін сәулеленуге өте төзімді және құрамында уақыт өте келе шайылып, оқшаулауды нашарлататын ешқандай қоспалары жоқ. Оның химиялық беріктігі, механикалық қасиеттері, кернеудегі коррозияға төзімділігі, өлшемдік беріктігі және термиялық деградацияға төзімділігі басым.
Гидрооқшаулағыш мембрананы пайдалану:
полигонның табанын тығыздау;
еңістігі бар полигондарды герметикалау;
жерасты суларының (қысым астындағы судың) кіруін болдырмау.
1:3-тен көлбеу еңістігі бар полигондарды герметикалау үшін тығыздығы жоғары, жоғары сапалы полиэтиленнен HDPE) жасалған гидрооқшаулағыш мембрана (беткейді кедір-бұдырлы ету технологиясы) пайдаланылады.
Бетонитті маттар қалдықтардың сүзінділерін өткізбейді, сұйықтықтың 7 атмосфераға дейінгі статикалық қысымына төтеп береді, сонымен қатар тозуға және компоненттерінің "шайылып кетуіне" жоғары деңгейлі беріктігімен сипатталады.
Сүзілуге қарсы экранға қойылатын талаптар полигон аумағының жергілікті жердің бедерімен жанасатын барлық алаңында сақталуы тиіс.
Герметикалау жүйесінде пайдаланылатын барлық материалдардың және қабаттарды салу бойынша жұмыстардың сапасы мұқият бақылануы тиіс. Мұндай тексерулер үшін әдетте технологиялық процестің бір бөлігі болып табылатын жан-жақты сапа тексеру бағдарламасы әзірленуі тиіс.
Тексерулер бағдарламасы тексерулердің критерийлерін және жекелеген тексерулердің жиілігін қамтуы тиіс. Жүргізілген тексерулер және олардың нәтижелері туралы нәтижелердің егжей-тегжейлі құжаттамасын жүргізу қажет. Тексеру бағдарламасы құрылыс жұмыстары басталғанға дейін және қажеттілігіне қарай мақұлдануы тиіс және жинақталған тәжірибе негізінде оны құрылыс процесінде толықтыруға және өзгертуге болады.
Герметизация жүйесі геоэлектрика көмегімен бақыланады. Пайдалануға берер алдында полигонды герметизациялау жүйесінің бүтіндігі тексеріледі.

однослойный глиняный экран (толщина на менее 0,5 м), поверх которого укладывается защитный слой из местного грунта (толщина 0,2 – 0,3 м);
грунтобитумный экран, обработанный органическими вяжущими материалами или отходами нефтепереработки (толщина 0,2 – 0,4 м);
экран из латекса (двухслойный).
При устройстве полигона укладываются трубы дренажной системы - диаметром 200 – 250 мм (из пропиленового материала). Последним засыпается слой дренажного гравия с размером зерна 32/16 или 16/8, засыпка слоя толщиной 30 – 50 см.
Вся конструкция экрана в таком случае представлена прочным основанием, устойчивым к воздействию влаги, дренажной системой и системой труб, которая используется для избавления от фильтрата [26].
Основные противофильтрационные материалы:
геомембрана/гидроизоляционная мембрана представляет собой пленку из полиэтилена толщиной от 0,75 до 3 мм;
противофильтрационные бентонитовые маты – два слоя геотекстиля с вкладкой между полотнами гидрофобного элемента – бентонита.
Гидроизоляционная мембрана изготавливается из полиэтилена высокой плотности (HDPE). Пленка содержит около 97,5 % полимера и 2 % сажи, антиоксидантов и термостабилизаторов. Предназначена для эксплуатации в условиях открытого воздуха. Она обладает превосходной устойчивостью к химическим веществам и ультрафиолетовому излучению и не содержит никаких добавок, которые со временем могут вымываться и делать изоляцию хрупкой. Он обладает превосходной химической стойкостью, механическими свойствами, стойкостью к коррозии под напряжением, размерной стабильностью и стойкостью к термической деградации.
Использование гидроизоляционной мембраны дает следующие результаты:
уплотнение дна полигона;
герметизация полигонов с уклонами;
предотвращение доступа грунтовых вод (воды под давлением).
Для герметизации полигонов с уклонами круче 1:3 используется гидроизоляционная мембрана, изготовленная из высококачественного полиэтилена высокой плотности (HDPE) с технологией придания шероховатости поверхности.
Бетонитовые маты справляются с фильтрацией отходов, выдерживают статическое давление жидкости до 7 атмосфер, а также характеризуются высокой степенью стойкости к износу и "вымыванию" компонентов.
Требования к противофильтрационному экрану должны соблюдаться на всей площади соприкосновения тела полигона с рельефом местности.
Все материалы, используемые в системе герметизации и работа по укладке слоев должны подвергаться тщательному контролю качества. Для данной проверки должна быть разработана подробная программа проверки качества, которая обычно является частью технологического процесса.
Программа проверок должна включать критерии проверок и частоту отдельных проверок. О проведенных проверках и их результатах необходимо вести подробную документацию результатов. Программа проверки должна быть одобрена до начала строительных работ и по мере необходимости, и на основе накопленного опыта еҰ можно дополнять и изменять в процессе строительства.
Система герметизации контролируется с помощью геоэлектрики. Перед вводом в эксплуатацию происходит проверка целостности системы герметизации полигона.

Егер қалдықтар қабатының қалыңдығы 0,5 м кем болса, полигон қалдықтардың деңгейі полигонды тығыздау деңгейінен кемінде 2 м биік деңгейге жеткенге дейін минералды экран мен гидрооқшаулағыш мембрананың бүтіндігін бақылай алатын мониторинг жүйесімен жабдықталуы тиіс.
Қалдықтардың қалыңдығы шамамен 2 м бірінші қабатын салғаннан кейін герметизация жүйесінің беріктігін тексеру көзделген.
5.3-сурет. ЕО-да полигонды герметизациялаудың көлденең қимасының үлгісі
Сүзілуге қарсы экран полигонның табанына салынған.
5.4-сурет. РФ-да сүзілуге қарсы экранды пайдалану схемасы [27]
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Техника химиялық әсерге, биологиялық әсерге, эрозияға төзімді. Техниканы енгізу есебінен: суға және жерге эмиссияларды қысқарту; полигондарда қалдықтарды орналастыру кезінде жалпы экологиялық тәуекелдерді төмендету сияқты әлеуетті экологиялық пайда алуға болады.
Сүзілуге қарсы экран – тиісті түрде орнатылған және пайдаланылған жағдайда полигонның тұтас аумағы бойынша қоқыс сүзіндісі мен жауын суларын өткізбейтін ұзақ мерзімді және сенімді техникалық тосқауыл.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қалдықтарды көму үшін полигонды орналастыратын жерлерді таңдаған кезде жоспарлаудың бастапқы кезеңінде мынадай факторларды ескеру қажет:
қалалардан/елді мекендерден алыста орналасуы, мысалы карьерлерде;
геологиялық жағдайлар бойынша қолайлы өңделмеген ашық кеңістіктер (сейсмикалық орнықтылық);
қоршаған ортаға әсерді барынша азайту, қолайлы гидрогеологиялық жағдайлар;
полигонның табаны мен қабырғасын өңдеу – өткізбеушілік;
дренаж – су мен газды басқару;
қалдықтарды бөлу және тығыздау;
топырақпен жабу – қалдықтардың жеңіл бөлшектерінің тұтанып кетуін және дрейфін болдырмау;
ландшафттың эстетикалық түрі.
Бақыланатын қалдықтарды көму қағидаттары:
қалдықтар жүйелі түрде жарамды, дайындалған аумаққа шығарылады;
қалдықтар бөлінеді және қалыңдығы жарты метрлік қабатпен, қабатталып және биіктігі 2 м жуық биіктікке дейінгі шағын еңістікпен тығыздалады;
тығыздалған қалдықтар күн сайын жоғарғы жағынан және бүйір жағынан қалыңдығы 20 см жуық жарамды топырақпен жабылады;
түпкілікті толтырылғаннан кейін полигон рекультивацияланады, бұл оны тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
Қалдықтарды көму полигондарын салу процестері:
топырақтың жоғарғы қабатын және топырақ асты қабаттарын жабу;
минералдық тығыздау;
тығыздағыш жолақтар;
жоғарғы дренаж немесе дренаждық құбыр жүйелері.
Полигонды үлгілік техникалық жарақтандыруға:
автомобиль таразылары;
автомобильдерді жууға арналған пандус жатады.
Коммуникациялар:
гараждар;
қоймалар;
пайдаланылатын үй-жай;
сумен жабдықтау және кәріз жүйесі (су ағуы және жауын суы – бөлінген суларды тазарту құрылыстары);
газды басқару;
полигонды қоршау.
Полигондар тұтас периметрі бойынша биіктігі кемінде 2 м қоршаумен немесе аумаққа кіруден қорғайтын тиімді тосқауылмен қоршалуы тиіс. Полигон аумағына кіретін жерге жабылатын қақпа салынуы тиіс. Қоршау жеңіл қоқыстың, қалдықтардың бөлшектерінің ұшып кетуінен қорғайтын қорғаныш тормен толықтырылады.

Если толщина слоя отходов составляет менее 0,5 м, полигон должен быть оборудован системой мониторинга, которая может контролировать целостность минерального экрана и гидроизоляционной мембраны до тех пор, пока уровень отходов не достигнет высоты не менее 2 м над уровнем уплотнения полигона.
После укладки первого слоя отходов толщиной около 2 м предусмотрена проверка целостности системы герметизации.
Рисунок 5.3. Образец поперечного сечения герметизации полигона ЕС.
Противофильтрационный экран обустроен в основании полигона.
Рисунок 5.4. Схема использования противофильтрационного экрана в Российской Федерации [27].
Достигнутые экологические выгоды
Техника демонстрирует устойчивость к химическому воздействию, к биологическому воздействию, стойкость к эрозии. За счет внедрения техники можно получить потенциальные экологические выгоды: сокращение эмиссий в воду и землю; снижение общих экологических рисков при размещении отходов на полигонах.
Противофильтрационный экран – это долгосрочный и, при надлежащей установке и эксплуатации, надежный технический барьер просачиванию фильтрата свалочных и дождевых вод по всей площади полигона.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При выборе мест размещения полигона для захоронения отходов на первоначальном этапе планирования следует учитывать такие факторы, как:
нахождение места в удалении от городов/населенных пунктов, например карьеры;
необработанные открытые пространства, подходящие по геологическим условиям (сейсмическая устойчивость);
минимизация воздействия на окружающую среду, подходящие гидрогеологические условия;
обработка дна и стенок полигона – непроницаемость;
дренаж – управление водой и газом;
распределение и уплотнение отходов;
покрытие землей – предотвращение возгорания и дрейфа легких частиц отходов;
эстетичный вид ландшафта.
Принципы контролируемого захоронения отходов:
отходы систематически вывозятся на подходящую, подготовленную территорию;
отходы распределяются и утрамбовываются слоем толщиной около полуметра, слоями и под небольшим уклоном до высоты около 2 м;
уплотненные отходы ежедневно покрываются сверху и по бокам слоем подходящей почвы толщиной около 20 см;
после окончательного заполнения полигон рекультивируется, что позволяет эффективно его использовать.
Процессами создания полигонов захоронения отходов являются:
покрытие верхнего слоя почвы и подпочвенных слоев;
минеральное уплотнение;
уплотнительные полосы;
дренаж поверхностный или дренажные системы труб.
Типовое техническое оснащение полигона включает:
автомобильные весы;
пандус для мойки автомобилей.
Коммуникации:
гаражи;
склады;
эксплуатационное здание;
система водоснабжения и канализации (протечки и дождевая вода – очистные сооружения отходящих вод);
управление газом;
ограждение полигона.
Полигоны должны быть оборудованы ограждением по всему периметру высотой не менее 2 м или другим эффективным барьером для въезда. Въезд на территорию полигона должен быть оборудован запирающимися воротами. Ограждение дополняется защитной сеткой для предотвращения уноса легкого мусора, части отходов на полигон.

Полигондарды жобалау, салу және қалдықтарды кәдеге жарату техникалық стандарттар жиынтығымен регламенттеледі. Қалдықтарды көмуге арналған полигондар техникалық қауіпсіздік деңгейі әртүрлі қалдықтардың түрлері мен қауіптілігіне және оларды қамтамасыз етуге қойылатын талаптарға байланысты топтарға бөлінеді. Полигондарды жобалау мен салудың негізгі шарты - барлық типтегі полигондарды жерасты суларының ең жоғарғы деңгейі полигонның ең төменгі герметизацияланған қабатының деңгейінен 1 м аз емес деңгейде болатын жерлерде ғана орналастыруға болады. Негізделген жағдайларда жерасты суларының деңгейі гравитациялық дренаж есебінен төмендетілуі мүмкін. Зерттеудің әзірленген бағдарламасы инженерлік жабдықты салу шеңберіндегі жобалық құжаттаманың, төсеу схемасының бір бөлігі және топырақты зертханалық зерттеу нәтижесі болып табылады. Қорғаныс экранының құрылғысы топырақты дайындаудан басталады, егер топырақты тегістеуге арналған үйінді материалдары пайдаланылса, онда оларды 97 %-ға дейін тығыздайды. Геомембрананың бүтіндігі, оның үстінде артық сұйықтықтың және газдардың болмауы, дәл осы топырақтың сапасына байланысты болады. Экранды салу жоспарланған топырақтың деформацияланбауы және шөгіп кетпеуі маңызды.
5.5-сурет. II полигонның аэросуреті (Сулков ауданы) [25]
РФ-да полигонды пайдаланудың жобаланған мерзімі - кемінде 15 - 20 жыл. Бұл ретте ТҚҚ жинауға арналған жер учаскесінің қажетті алаңы қызмет көрсетілетін халықтың санына және жиналған ТҚҚ-ның биіктігіне байланысты. Мысалы, 0,5 млн тұрғыны бар қала үшін ТҚҚ жинау биіктігі сәйксінше 45 м бастап 12 м дейін ауданы 20 га бастап 60 га дейінгі полигон қажет. Жалпы биіктігі 20 м асқан және алаңының жүктелу көлемі 10 т/м2 (100 мың т/га) асқан ТҚҚ полигондары шамадан тыс жүктелген полигонға жатады. Сазды немесе ауыр саздақты участок (жерасты суларының тереңдігі кемінде 2 м) полигонды орналастыруға қолайлы деп саналады. Тереңдігі 1 м артық батпақты жерге, сонымен қатар тасқын суы басқан участоктарға полигон салуға тыйым салынады. Қалдық жинау учаскесі (жергілікті жердің бедерін ескере отырып) пайдалану кезеңдеріне бөлінеді [17].
Қалдық жинау учаскесінде, полигон табанында кейіннен (аралық және түпкілікті) ТҚҚ-ны оқшаулау үшін топырақ алынатын қазаншұңқыр қазу көзделеді. Қазаншұңқырдың тереңдігі жерасты суларының деңгейіне байланысты болады (қазаншұңқырдың түбі жерасты суларының деңгейінен 1 м жоғары болуы керек).
Жергілікті жер бедерін және ТҚҚ жинау кезектілігін ескере отырып участок бірнеше қазаншұңқырға бөлінеді; участоктың еңістігі 0,5 м артық болғанда қазаншұңқыр каскады көзделеді. Қазаншұңқырдан бірінші кезекте алынған топырақ полигон периметрі бойынша кавальерлерге орналастырылады. Екі шектес қазаншұңқырдың табанындағы белгілердің айырмасы - 1 м көп емес.

Проектирование, строительство полигонов и утилизация отходов регламентируются сводом технических стандартов. Полигоны для захоронения отходов делятся на группы в зависимости от видов и опасности отходов с различным уровнем технической безопасности и требований к их обеспечению. Основными условиями проектирования и строительства полигонов является то, что полигоны всех типов могут размещаться только в местах, где наивысший уровень грунтовых вод не менее чем на 1 м ниже уровня самого нижнего герметизирующего уплотнительного слоя полигона. В обоснованных случаях уровень грунтовых вод может быть снижен за счет гравитационного дренажа. Разработанная программа обследования является частью проектной документации в рамках строительства инженерного оборудования, схемы прокладки и результаты лабораторных исследований грунтов. Устройство защитного экрана начинается с подготовки грунта, если используются насыпные материалы для выравнивания грунта, то их уплотняют до 97 %. Именно от качества грунта зависит целостность геомембраны, отсутствие лишних жидкостей и газов под ее поверхностью. Важно, чтобы грунт, на который планируется укладывать экран, был не склонен к деформациям и усадкам.
Рисунок 5.5. Аэроснимок полигона II (район Сулков) [25].
В РФ проектируемый срок эксплуатации полигона – не менее 15 – 20 лет. Необходимая при этом площадь земельного участка для складирования ТБО зависит от численности обслуживаемого населения и высоты складирования ТБО. Например, для города с населением 0,5 млн жителей требуется полигон площадью от 20 до 60 га при высоте складирования ТБО, соответственно, от 45 до 12 м. Полигоны ТБО, имеющие общую высоту более 20 м и нагрузку на площадь более 10 т/м2 (100 тыс. т/га), относят к категории высоконагружаемых. Предпочтительным для размещения полигона является участок, сложенный глинами или тяжелыми суглинками (при глубине грунтовых вод не менее 2 м). Запрещается использование под полигон болот глубиной более 1 м, а также участков, затопляемых паводковыми водами. Участок складирования разбивается на этапы эксплуатации (с учетом рельефа местности) [17].
На участке складирования, в основании полигона предусматривается устройство котлована, из которого производится выемка грунта для последующей изоляции ТБО (промежуточной и окончательной). Глубина котлована зависит от уровня грунтовых вод (днище котлована должно быть на 1 м выше уровня грунтовых вод).
Учитывая рельеф местности и очередность складирования ТБО, участок разбивается на несколько котлованов; при уклоне участка более 0,5 м предусматривается каскад котлованов. Грунт, вынутый из котлована первой очереди, размещается в кавальерах по периметру полигона. Разность отметок оснований двух смежных котлованов – не более 1 м.

Қазаншұңқырдың табаны - қалыңдығы кемінде 0,5 м саз (суды сүзгілеу коэффициенті 10 - 5 см/сек көп емес). Егер саз 10 - 5 см/сек астам сүзгілеу коэффициентпен сипатталса, жасанды өткізбейтін экрандар құрылысы талап етіледі. СҚЭ салу мақсаты – сүзінді ағынының төменде жатқан жерасты суларына өтіп кетуін шектеу және жерасты суларының полигон табанынан жоғары деңгейге құйылуын болдырмау.
Кросс-медиа әсерлері
Сипатталған техниканы қолдану қоршаған ортаға теріс әсер етпейді. Ұсынылған техниканы қолдану полигондарда қалдықтарды жинау кезінде топырақ пен жерасты суларының ластануын болдырмауға және қоршаған ортаға әсер ету қаупін төмендетуге мүмкіндік береді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Полигон I және II деңгейлі ауыз сумен жабдықтау көздерін қорғау аймақтарынан; өзен аймақтарынан, топырақтың көтеруші қабілетінің шегінен асып кетуі немесе топырақтың шамадан тыс деформациялануы салдарынан полигонның бұзылуын болдырмау экономикалық тиімсіз аудандардан тыс жерлерде орналасуы тиіс.
СҚЭ-ны жаңа және жаңғыртылатын полигондардың барлық түрлеріне қодануға болады (ТҚҚ полигонын жабдықтау үшін орынды шарт).
Қалдықтарды көму полигондарына қойылатын техникалық талаптар оларды орналастыру шарттарын, оларды пайдаланудың техникалық қауіпсіздігін, герметизациялауды, оларды жабу және қалпына келтіру шарттарын, сондай-ақ олардың мониторингіне қойылатын талаптарды қоса алғанда, техникалық стандарттардың талаптарына сәйкес келуі тиіс, мысалы, Чех Республикасында қабылданған стандарттар:
ČSN 83 8030 Қалдықтарды көму - Полигондарды жобалау мен салудың негізгі шарттары;
ČSN 83 8032 Қалдықтарды көму – Герметизация;
ČSN 83 8033 Қалдықтарды көму – Полигон сүзіндісңн басқару;
ČSN 83 8034 Қалдықтарды көму – Полигондарды газсыздандыру;
ČSN 83 8035 Қалдықтарды көму – Полигондарды жабу және қалпына келтіру;
ČSN 83 8036 Қалдықтарды көму – Полигондар мониторингі [24].
СҚЭ ЕО-дағы барлық заманауи полигондарда қолданылады. Полигонның сипаттамасына және оның орналасқан жеріне байланысты герметикалайтын қабаттардың әртүрлі модификациялары және әртүрлі материалдар пайдаланылуы мүмкін. ЕҚТ-ны пайдаланған кезде белгілі бір техника ұсынылмайды, бірақ қалдықтарды қайта өңдеу бойынша кәсіпорынның техникалық сипаттамасы, оның географиялық орналасқан орны және жергілікті экологиялық жағдайлар назарға алынады.
СҚЭ РФ-дағы қазіргі заманғы полигондарда қолданылады. Енгізілгендерінің саны — 75. Олардың ішінде:
үйінділерден басқа, пайдалы қазбаларды өндіру және/немесе байыту қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 13;
пайдалы қазбаларды байыту қалдықтарының үйінділері — 6;
өңдеуші өндіріс қалдықтарының үйінділері — 1;
электр энергиясын және буды өндіру қалдықтарының үйінділері — 1;
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары — 22;
үйінділерден басқа, өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 9;
үйінділерден басқа, электр энергиясы мен бу өндірісінің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 1;
ТҚҚ көму объектілері — 22.
Қалдықтарды орналастыратын қолданыстағы объектілерде пайдалануға мүмкіндік бар [F].

Основание котлована – глина толщиной не менее 0,5 м (коэффициент фильтрации воды не более 10 – 5 см/сек). Если грунт характеризуется коэффициентом фильтрации более 10 – 5 см/сек, требуется устройство искусственных непроницаемых экранов. Цель создания ПФЭ – ограничение потока фильтрата к нижележащим грунтовым водам и предотвращение притока грунтовых вод на уровень выше основания полигона.
Кросс-медиа эффекты
Применение описанной техники не несет негативных воздействий на окружающую среду. Применение предлагаемой техники, позволяет предотвратить загрязнение почвы и подземных вод и снизить риски воздействия на окружающую среду при складировании отходов на полигонах.
Технические соображения, касающиеся применимости
Полигон должен располагаться за пределами зон охраны источников питьевого водоснабжения I и II уровней; поймы, районов, где экономически невыгодно обеспечить защиту полигона от разрушения вследствие превышения несущей способности или чрезмерных деформаций грунта.
Применение ПФЭ возможно для всех типов новых и модернизируемых полигонов (целесообразное условие для оборудования полигона ТБО).
Технические требования к полигонам захоронения отходов, включая условия их размещения, техническую безопасность их эксплуатации, герметизацию, условия их закрытия и рекультивации, а также требования
к их мониторингу, должны соответствовать требованиям технических стандартов, например стандарты принятые в Чешской Республике:
ČSN 83 8030 Захоронение отходов – Основные условия проектирования и строительства полигонов;
ČSN 83 8032 Захоронение отходов – Герметизация;
ČSN 83 8033 Захоронение отходов – Управление фильтратом полигонов;
ČSN 83 8034 Захоронение отходов – Дегазация полигонов;
ČSN 83 8035 Захоронение отходов – Закрытие и рекультивация полигонов;
ČSN 83 8036 Захоронение отходов – Мониторинг полигонов [24].
ПФЭ применяется на всех современных полигонах в ЕС. В зависимости от характеристик полигона и местности его размещения возможны различные модификации герметизирующих слоев и разные используемые материалы. Использование НДТ, не предписывает использование конкретной техники, но принимает во внимание технические характеристики объекта по переработке отходов, его географическое положение и местные экологические условия.
ПФЭ применяются на современных полигонах в РФ. Количество внедрений – 75. Из них:
хранилища, предназначенные для хранения отходов добычи и/или обогащения полезных ископаемых, кроме отвалов – 13;
отвалы отходов обогащения полезных ископаемых – 6;
отвалы отходов обрабатывающих производств – 1;
отвалы отходов производства электроэнергии и пара – 1;
полигоны приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО – 22;
хранилища, предназначенные для хранения отходов обрабатывающих производств, кроме отвалов – 9;
хранилища, предназначенные для хранения отходов производства электроэнергии и пара, кроме отвалов – 1;
объекты захоронения ТБО – 22.
Возможность применения на действующих объектах размещения отходов [F].

Чехияда берілген кешенді экологиялық рұқсаттар тіркелімінде 159 полигон көрсетілген, олардың барлығы да СҚЭ-мен жабдықталған [28].
Үймектің ұзындығы шамамен 55 м, үймектің биіктігі — 2 м, еңістіктер 1:2 қатынаста жобаланған. Үйінді топырақ біртекті материалдан үйіледі және материалды тығыздау ең кемі 95 %-ға дейін. Үймекті салу үшін қолданыстағы полигонның топырағын немесе рекультивациялау қабаттарынан сүрілген топырақты пайдалануға болады. Үйінді топырақ тығыздалған іргетас жігіне тіреп үйіледі, материалды тығыздау ең кемі 95 %. Артқы жағында (кірме жол жағында) үймек топырақ жобаланатын көлік жолының үймесімен қиылысады. Рекультивациялау және герметизациялау қабаттарын сүріп алу, сонымен қатар үйінді топырақты салу полигонның жоспарланған кеңейтілетін аумағын айқындайды. Біріншіден, полигон іргетасының түйіскен жері модификацияланады. Дайындалған және тығыздалған іргетас жігіне полигонның мынадай құрамдағы герметизациялайтын қабаттары салынады: бентонитті мат, пленканың бүтіндігін бақылау жүйесі, HDPE пленкасының қалыңдығы 1,5 мм, тығыздығы 800 г/м2 қорғаныш геотекстиль. Бентонитті мат ČSN 83 8030 нормасында белгіленген шартқа сай болады [24], оған сәйкес 1 м2 алаңға есептегенде сарқынды судың мөлшері 3,10-9 м3/с аспауы тиіс. Қалыңдығы ең кемі 6 мм бентонитті мат, ол үшін су өткізу коэффициенті kf < 1,5*10-11 м/с шартына тең болуы тиіс. Бентонитті матқа қалыңдығы 1,5 мм HDPE пленкасы төселеді. Бентонитті мат пен пленка үймектің периметрі бойынша бір жағына орнатылған байлам тіреуіне байланады, ал екінші жағынан қолданыстағы пленкаға жалғастырылады. Пленканың қорғаныш қабаты салмағы ең кемі 800 г/м2 немесе CBR тесті (салмақ түсірілген геотекстильдің көтергіш қабілетінің коэффициентіне зертханалық зерттеу) бойынша ең азы 10 кН геотекстильден тұрады. Қалдықтарды көму жұмысының соңына дейін функционалдығы ең аз пленканың бүтіндігін бақылайтын тұрақты жүйе.
Жабындалған бетонитті маттың үстіне герметизациялау бүтіндігін бақылайтын тұрақты жүйе (геоэлектрлік жүйе) полигонның жұмыс істеу мерзімінің соңына дейін ең төменгі функционалдылықпен орнатылады. Бұл жүйе пленканың дренаждық қабат салынғаннан кейінгі бүтіндігін өлшеу үшін пайдаланылады немесе пленканың бүтіндігін құрылыс инвесторының талабына немесе қадағалаушы органдардың талаптарына сәйкес қосымша белгіленген уақыт кезеңдерінде өлшеуге болады. Геосинтетикалық элементтер тұтастырғышпен бекітіледі, ол полигонның айналасындағы үйінді топырақта жасалады.
Экономика
Жергілікті қолжетімділік болмаған кезде тасымалдау құны, шығыстары айтарлықтай жоғары. Арнайы пісіру жабдығын және персоналды оқытуды талап ететін көп сатылы монтаждау процесі. Ылди және еңіс жерлерде монтаждау кезіндегі құрылыстың күрделілігі, жекелеген оқшаулау қабаттарын бекіту ерекшелігі. Полигонды пайдаланудың бастапқы сатысында қалдықтарды техникамен тасыған кезде және өндірістік тәжірибенің тиісті деңгейде болмауынан СҚЭ бүтіндігін зақымдау қатері.
Басқа әдістермен салыстырғанда, қорғаныс деңгейі жоғары және ұзақ уақыт пайдаланылады. Полигон аумағы деформацияланған жағдайда эрозияға төзімді, берік және иілгіш (полигонның жері шөккен кезде статикалық жүктемені көтереді). Әртүрлі климаттық жағдайларда пайдалану мүмкіндігі (температураның ауытқуына төзімді).
Енгізудің қозғаушы күші
ҚР Заңнамалық талаптар, табиғат қорғау шаралары.

В Чехии, в регистре выданных комплексных экологических разрешений указано 159 полигонов, все они оборудованы ПФЭ [28].
Длина вала составляет около 55 м, высота вала – 2 м, уклоны запроектированы в соотношении 1:2. Земляной вал выполняется из однородного материала и потребует минимального материала уплотнения до 95 %. Для строительства вала можно использовать грунт с существующего полигона или, возможно, грунт со снятых рекультивационных слоев. Земляной вал будет опираться на уплотненный фундаментный шов, снова уплотнение материала минимум до 95 %. В задней части (со стороны подъездной дороги) земляной вал пересечется с насыпью проектируемой транспортной дороги. Снятие рекультивационных и герметизирующих слоев, а также строительство земляного вала определят площадь планируемого расширения полигона. Во-первых, будет модифицирован стык фундамента полигона. На подготовленный и уплотненный фундаментный шов будут укладываться герметизирующие слои полигона в таком составе: бентонитовый мат, система контроля целостности пленки, толщина пленки HDPE 1,5 мм, защитный геотекстиль плотностью 800 г/м2. Бентонитовый мат будет соответствовать условию, установленному норме ČSN 83 8030 [24], согласно которому просачиваемое количество воды на 1 м2 площади должно составлять не более 3,10 – 9 м3/с. Бентонитовый мат минимум толщиной 6 мм, для которого коэффициент проницаемости должен удовлетворять условию kf < 1,5*10-11 м/с. На бентонитовый мат укладывается пленка HDPE толщиной 1,5 мм. Бентонитовый мат и пленка будут связаны в обвязочный шпор, сооруженный по периметру вала с одной стороны, а с другой стороны будет выполнено соединение с существующей пленкой. Защитный слой пленки будет состоять из геотекстиля весом минимум 800 г/м2 или тест CBR (лабораторное исследование на коэффициент несущей способности геотекстиля под нагрузкой) на минимум 10 кН. Постоянная система контроля целостности пленки с минимальной функциональностью до конца захоронения.
Над покрытием бентонитовым матом устанавливается постоянная система контроля целостности герметизации (геоэлектрическая система) с минимальной функциональностью до конца действия полигона. Данная система используется для измерения целостности пленки после укладки дренажного слоя, либо целостность пленки может быть измерена в дополнительные определенные периоды времени в соответствии с потребностями инвестора строительства или требованиями надзорных органов. Геосинтетические элементы будут связаны в стяжку, которая будет сделана в земляном вале, огибающей полигон.
Экономика
Достаточно высокая стоимость, расходы на транспортировку при отсутствии локальной доступности. Многоступенчатый процесс монтажа, требующий специального сварочного оборудования и обучения персонала. Строительная сложность при монтажах на склонах и откосах, специфика крепления отдельных изоляционных слоев. Риск повреждения целостности ПФЭ в начальной стадии эксплуатации полигона при свозе отходов техникой и ненадлежащей производственной практике.
По сравнению к другим методам, высокий уровень защиты и долговечность. Стойкость к эрозиям, прочность и эластичность при деформациях тела полигона (выдерживает статическую нагрузку при оседании полигона). Возможность использования в различных климатических условиях (выдерживает температурные перепады).
Движущая сила внедрения
Законодательные требования РК, природоохранные меры.

5.1.2. Сүзілуге қарсы тік тосқауыл
Сипаттау
Жерасты сулары мен геологиялық ортаны, жерүсті суларын, топырақты ластанудан қорғауға арналған сүзілуге қарсы тосқауыл түріндегі ЕҚТ қоршаған орта компоненттеріне қалдықтардан, оның ішінде сүзілген сулардан ластағыш заттардың түсуін болдырмауды қамтамасыз ететін сүзілуге қарсы тосқауыл болып табылады [F].
Қолданылу саласы
Төмендегідей жер бетіне орналастырылатын қалдықтарды орналастыру объектілерінде қолданылады:
өндіру қалдықтарының үйінділері; байыту қалдықтары; өңдеуші өндірістердің қалдықтары; электр энергиясын және буды өндіру қалдықтары;
пайдалы қазбаларды өндіру және/немесе байыту; өңдеуші өндірістердің; электр энергиясын және буды өндіру қалдықтарын сақтауға (үйінділерден басқа) арналған қоймалар;
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары;
ТҚҚ-ны көму объектілері.
Техникалық сипаттама
Сүзілуге қарсы тосқауыл сүзілуге қарсы экранға балама немесе оған қосымша ретінде жасалады.
Сүзілуге қарсы тік қорғаныс тәсілдері қалдықтардың физикалық, химиялық және биологиялық түрлендірулерін, сонымен қатар олардың агрегаттық күйін және физикалық формасын, қалдықтардың құрамындағы компоненттер туғызуы мүмкін қауіпті қасиеттерін ескере отырып анықталады.
Сүзілуге қарсы тосқауыл қалдықтарды орналастыру объектісін пайдалану мерзімінің және пайдаланудан кейінгі қызмет көрсетілетін барлық мерзімін ескере отырып жобаланады және салынады.
Сүзілуге қарсы тосқауылға арналған материалдарды қалдықтардың құрамына кіретін заттардың әсеріне төзімділігін, сонымен қатар физикалық әсерлерге (ылғалдылық пен температура өзгерістері) төзімділігін ескере отырып таңдайды. Сүзілуге қарсы тік тосқауыл табиғи және немесе) жасанды материалдардан жасалады.
Сүзілуге қарсы тік қорғаныш сапасын қаматамасыз ету мақсатында оны салу технологиясын бақылау бойынша жұмыстар жүргізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық артықшылықтар: құрылымы берік; жерасты суларына зиянды заттардың түсуін оқшаулайды.
Ерекше табиғи жағдайларда қолдану: анықталған жоқ.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Техниканың бақылау көрсеткіштері:
Сүзілуге қарсы тосқауыл арқылы сүзілген судың өтпеуі – қоршаған ортаның жай-күйі мен ластануын мониторингілеу бағдарламасында көзделген нүктелерде қалдықтарды көму объектісінің әсерінен жерасты суларының сапасында өзгерістер болмауы. Гидрооқшаулау қасиеттерін жөндеу және қалпына келтіру қажет болуы мүмкін.
Гидрооқшаулағыш қабырғалар жерасты суларының кіруін және ластануын болдырмау үшін әртүрлі құрылыс жобаларында пайдаланылады. Қабырғаларды герметизациялау түрлері: орнықтылығын және герметизациялануын қамтамасыз ету үшін дірілдеткіш, цементтелген, бұрғытолтырмалы және шпунтталған қабырғалар сияқты әртүрлі технологиялар пайдаланылады.

5.1.2. Вертикальная противофильтрационная завеса
Описание
НДТ для защиты от загрязнения подземных вод и геологической среды, поверхностных вод, почв в виде противофильтрационной завесы является противофильтрационная завеса, обеспечивающая предотвращение попадания в компоненты окружающей среды загрязняющих веществ из отходов, в том числе с фильтрационными водами [F].
Область применения
Применима для объектов размещения отходов поверхностного расположения:
отвалов отходов добычи; отходов обогащения; отходов обрабатывающих производств; отходов производства электроэнергии и пара;
хранилищ, предназначенных для хранения (кроме отвалов) отходов добычи и/или обогащения полезных ископаемых; обрабатывающих производств; производства электроэнергии и пара;
полигонов приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО;
объектов захоронения ТБО.
Техническое описание
Противофильтрационная завеса создается в качестве альтернативы противофильтрационному экрану или дополнения к нему.
Способы вертикальной противофильтрационной защиты определяются с учетом способности отходов к физическим, химическим и биологическим преобразованиям, а также с учетом их агрегатного состояния и физической формы, опасных свойств, которые могут проявлять компоненты, входящие в состав отходов.
Противофильтрационная завеса проектируется и сооружается с учетом всего срока эксплуатации и постэксплуатационного обслуживания объекта размещения отходов.
Материалы для противофильтрационных завес выбирают исходя из устойчивости к воздействию веществ, входящих в состав отходов, а также к физическим воздействиям (перепадам влажности и температуры). Вертикальные противофильтрационные завесы создаются из природных и (или) искусственных материалов.
В целях обеспечения качества вертикальной противофильтрационной защиты проводятся работы по контролю технологии ее сооружения.
Достигнутые экологические выгоды
Экологические преимущества: обладает прочностью структуры; изолирует от попадания вредных веществ в подземные воды.
Применение в особых природных условиях: не выявлено.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Контрольные показатели техники:
Отсутствие протечек фильтрационных вод через противофильтрационную завесу - отсутствие изменений качества подземных вод под воздействием объекта размещения отходов в точках контроля, предусмотренных программой мониторинга состояния и загрязнения окружающей среды. Возможность ремонта и восстановления гидроизоляционных свойств.
Гидроизоляционные стены используются в различных строительных проектах для предотвращения проникновения и загрязнения грунтовых вод. Типы герметизации стен: Для обеспечения устойчивости и герметизации используются различные технологии, такие как вибрационные, цементированные, буронабивные и шпунтовые стены.

Қоршаған ортаны оқшаулау кезінде: жұқа герметикалық қабырғалар екі жерүсті ортасын оқшаулау және ластанған судың таралуын болдырмау үшін табысты пайдаланылады. Траншеяның жер асты қабырғасының орнықтылығы бентонитті суспензияның көмегімен ұсталады. Күрделі жағдайларда, әсіресе су химиялық ластанған жағдайда, жер асты қабырғаларын герметизациялаудың сенімділігі мен ұзақтығын геомембрананы орнату арқылы қосымша арттыруға болады. Бұл – арнайы құлыптармен жалғанған HDPE пленкасының тік жолақтары. Оларды 30 м дейінгі тереңдікте пайдалануға болады. Одан таяз тереңдікте осыған ұқсас пленканың үздіксіз жолақтарын салу әдісі бар [29].
Кросс-медиа әсерлері
Ресурс және энергия үнемдеу артықшылықтары сүзілуге қарсы тосқауылдың конструкциясымен анықталады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Технологияны енгізу және пайдалану үшін шектеулер: сүзілуге қарсы тосқауылдың конструкциясымен анықталады.
Қолданыстағы қалдықтарды көму объектілерінде қолдануға мүмкіндік бар.
Ластануды болдырмау жөніндегі шаралар шеңберінде, сондай-ақ тарихи ластанудың таралуын шектеу шеңберінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар мен полигондар үшін де тәжірибеде кеңінен таралған. Сондай-ақ заттардың төгілу апаттарын жою кезінде қолданылады (Ларсен шпунты, бензол төгілу апаты, 3/25, ЧР). Туров кен орнында көмір өндіру аймағында енгізілген, Польша Республикасы.
5.6-сурет. ECOSOL оқшаулағыш қабырғасын пайдалана отырып уытты полигонды қалпына келтіру (Сполана Нератовице) [29]
5.7-сурет. Полигонды жерасты қабырғасын герметизациялап геооқшаулау (Кема Скальна) [29]
Техникалық қамтамасыз етілмеген полигондар елеулі экологиялық проблема болып табылады. Негізінен, бұл - сарқынды сулары бұрылмаған және жерасты сулары бақыланбайтын, оқшауланған түбі мен ернеуі жоқ ескі қоқыс үйінділері. Мақсаты ластануды тұрақтандыру болып табылатын рекультивациялау бойынша техникалық шешім тік және көлденең бөгеттер арқылы, сонымен қатар сүзілуге қарсы тосқауыл сияқты белсенді бөгеттер салу арқылы полигонға су кіруін болдырмауды, сүзіндінің жерасты суларына ағызылуын болдырмауды білдіреді.
РФ-да үйінділерден басқа, өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтауға арналған қоймаларға, электр энергиясы мен бу өндірісінің қалдықтарын сақтауға арналған қоймаларға енгізілді.
Экономика
Экономикалық артықшылықтары: сүзілуге қарсы тосқауылдың конструкциясымен анықталады.
Енгізу мерзімі – 6 айға дейін (енгізудің орта мерзімді кезеңі).
Апаттық төгілу салдарларын жою кезінде енгізу кезеңі техникалық қажетті мерзімге дейін қысқартылады.
Енгізудің қозғаушы күші
Жерасты сулары мен топырақты ластанудан қорғау жөніндегі экологиялық заңнаманың талаптары. Қауіпті заттардың үлкен апаттық төгілуін және судың ластану қаупін оқшаулау жөніндегі шаралар.

При изоляции окружающей среды: тонкие герметизирующие стенки успешно используются для изоляции двух наземных сред и предотвращения распространения загрязненных вод. Устойчивость подземной стенки траншеи поддерживается с помощью бентонитовой суспензии. В сложных условиях, особенно в случае химического загрязнения воды, надежность и долговечность герметизации подземных стен можно дополнительно повысить путем установки геомембраны. Это вертикальные полосы пленки HDPE, соединенные специальными замками. Их можно использовать на глубине до 30 м. Для меньших глубин существует метод установки непрерывной полосы аналогичной пленки [29].
Кросс-медиа эффекты
Ресурсо- и энергосберегающие преимущества определяются конструкцией противофильтрационной завесы.
Технические соображения, касающиеся применимости
Ограничения для внедрения и использования технологии: определяются конструкцией противофильтрационной завесы.
Имеется возможность применения на действующих объектах захоронения отходов.
Широко распространено в практике, как для действующих предприятий и полигонов в рамках мер по предотвращению загрязнений, так и в рамках ограничения распространения исторического загрязнения. Также применяется при ликвидации аварий разливов веществ (шпунт Ларсена, авария разлив бензола, 3/25, ЧР). Внедрено в зоне добычи угля месторождения Туров, Республика Польша.
Рисунок 5.6. Рекультивация токсичного полигона с использованием изоляционной стены ECOSOL (Сполана Нератовице) [29].
Рисунок 5.7. Геоизоляция полигона с герметизацией подземной стены (Кема Скальна) [29].
Технически необеспеченные полигоны представляют собой серьезную экологическую проблему. В основном это старые свалки, не имеющие изолированного днища и бортов, не обеспечивающие отвод просачивающейся воды и контроль грунтовых вод. Техническое решение по рекультивации, целью которого является стабилизация загрязнения, заключается в предотвращении попадания воды на полигон, предотвращении попадания фильтрата в грунтовые воды с помощью вертикальных или горизонтальных барьеров, а также строительство активных барьеров, таких как противофильтрационная завеса.
Внедрено в РФ на хранилищах, предназначенных для хранения отходов обрабатывающих производств, кроме отвалов, на хранилище, предназначенном для хранения отходов производства электроэнергии и пара.
Экономика
Преимущества экономические: определяются конструкцией противофильтрационной завесы.
Период внедрения – до 6 месяцев (среднесрочный период внедрения).
При ликвидации последствий аварийных разливов период внедрения сокращается до технически необходимого.
Движущая сила внедрения
Требование экологического законодательства по защите подземных вод и грунта от загрязнений. Меры по локализации больших аварийных разливов опасных веществ и угрозы загрязнения вод.

5.1.3. Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерін нығайту
Сипаттау
Қоршау құрылғыларының (еңістіктерінің) орнықтылығын және жерүсті суларын, топырақты ластанудан қорғауды қамтамасыз етуге арналған ЕҚТ оларды нығайту шаралары болып табылады [F].
Техникалық сипаттама
Қоршау құрылғылары полигонның пайдалану мерзімінің және пайдаланудан кейінгі қызмет көрсетілетін барлық мерзімін ескере отырып жобаланады және салынады.
Еңістіктерді нығайту тәсілін еңістіктің бұрышын және физикалық әсерлерге (ылғалдылықтың, температураның өзгеруі және т.б.) және механикалық әсерлерге (деформацияларға) төзімділігін қамтамасыз етуді қажеттілігін) негізге ала отырып таңдайды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық артықшылықтары:
топырақтың бетіне және жерүсті суларына қалдықтардың түсуін болдырмау;
қоршау құрылғыларының бетіндегі органикалық емес шаң шығарындыларын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жобалау сатысында үйінді мен бөгетше белгіленген тығыздау дәрежесіне (97 %-ға дейін) жету үшін қабаттап орнатылады және тығыздалады. Үйінді еңістіктері мен арықтар полигон жағында 1:3 еңіспен және еңістік жағында 1:2 еңіспен жобаланады. Полиогнның түбі мен еңістіктері тығыздалады. Сыртқы еңістіктерін нығайту үшін периметрлік тіреуіш арықтар пайдаланылады. Олар полигон аумағына жауын суының кіруін болдырмайды. Полигонның іргетасын бекіту және үстіңгі бетін нығайту да базалық қабат қалыптастыру және полигонның жалпы орнықтылығына қол жеткізу үшін маңызды. Бұл жаңа полигон жұмсақ беткейге немесе көшкін қаупі бар аймақта салынған жерлерде шешуші мәнге ие болады.
Үстіңгі шиналар қабаты қорғаныш функциясын атқара алады.
Кросс-медиа әсерлері
Ресурс және энергия үнемдеу артықшылықтары еңістіктерді нығайту тәсілімен анықталады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Төмендегідей жер бетіне орналастырылатын қалдықтарды орналастыру объектілерінде қолданылады:
өндіру қалдықтарының үйінділері;
байыту қалдықтары;
өңдеуші өндірістердің қалдықтары;
электр энергиясын және бу өндіру қалдықтары;
пайдалы қазбаларды өндіру және/немесе байыту; өңдеуші өндірістерді; электр энергиясын және бу өндіру қалдықтарын сақтауға (үйінділерден басқа) арналған қоймалар;
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары;
ТҚҚ көму объектілері.
Ерекше климаттық жағдайларда қолдану еңістіктерді нығайту тәсілімен айқындалады. Ерекше табиғи жағдайларда қолдану: анықталған жоқ.
Технологияны енгізу және пайдалану үшін шектеулер: еңістіктерді нығайту тәсілімен айқындалады.
РФ-дағы енгізілген саны — 39 [F]. Олардың ішінде:
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары — 18;
үйінділерден басқа, өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 5;
үйінділерден басқа, электр энергиясы мен бу өндірісінің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 2;
ТҚҚ көму объектілері — 14.
Техниканың бақылау көрсеткіштері: топырақ бетіне қалдықтардың түсуін болдырмау, қоршау құрылғыларының бетінен органикалық емес шаңның шығарылуын азайту - қоршаған ортаның жай-күйі мен ластануын мониторингілеу бағдарламасында көзделген нүктелерде қалдықтарды көму объектісінің әсерінен топырақ пен атмосфералық ауа сапасында өзгерістер болмауы.
ЕО-да сүзілуге қарсы экранға қойылатын талаптар бүйіржақ еңістіктерін қоса алғанда, полигон аумағының жергілікті жер бедерімен жанасатын тұтас алаңында сақталуы тиіс екені нормативтік түрде бекітілген. Сүзілуге қарсы экранды бекіту тәсілін материал өндірушісі анықтайды.

5.1.3. Укрепление внешних откосов ограждающих устройств при их захоронении навалом (насыпью)
Описание
НДТ обеспечения устойчивости ограждающих устройств (откосов) и защиты от загрязнения поверхностных вод, почв являются мероприятия по их укреплению [F].
Техническое описание
Ограждающие устройства проектируются и сооружаются с учетом всего срока эксплуатации и постэксплуатационного обслуживания полигона.
Способ укрепления откосов выбирают исходя из угла откоса и необходимости обеспечить устойчивость к физическим воздействиям (перепадам влажности, температуры и др.) и механическим воздействиям (деформациям).
Достигнутые экологические выгоды
Экологические преимущества:
исключение попадания на поверхность почвы и в поверхностные воды отходов;
сокращение выбросов неорганической пыли с поверхности ограждающих устройств.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
На стадии проектирования насыпи и дамбы устраиваются и уплотняются послойно для достижения предписанной степени уплотнения (до 97 %). Откосы насыпей и канавы проектируются с уклоном 1:3 в сторону полигона и 1:2 в сторону откоса. Дно и склоны полигона уплотняются. Для укрепления внешних откосов используются периметральные подпорные канавы. Они предотвращают попадание дождевой воды в тело полигона. Поддержка фундаментов и укрепление поверхности полигона также важны для создания устойчивого базового слоя и достижения общей устойчивости полигона. Это имеет решающее значение в местах, где новый полигон будет построен на мягкой поверхности или в зоне риска оползней.
Поверхностный слой шин может выполнять защитную функцию.
Кросс-медиа эффекты
Ресурсо- и энергосберегающие преимущества определяются способом укрепления откосов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применима для объектов размещения отходов поверхностного расположения:
отвалов отходов добычи;
отходов обогащения;
отходов обрабатывающих производств;
отходов производства электроэнергии и пара;
хранилищ, предназначенных для хранения (кроме отвалов) отходов добычи и/или обогащения полезных ископаемых; обрабатывающих производств; производства электроэнергии и пара;
полигонов приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО;
объектов захоронения ТБО.
Применение в особых климатических условиях определяется способом укрепления откосов. Применение в особых природных условиях: не выявлено.
Ограничения для внедрения и использования технологии: определяются способом укрепления откосов.
Количество внедрений в РФ – 39 [F]. Из них:
полигоны приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО – 18;
хранилища, предназначенные для хранения отходов обрабатывающих производств, кроме отвалов – 5;
хранилища, предназначенные для хранения отходов производства электроэнергии и пара, кроме отвалов – 2;
объекты захоронения ТБО – 14.
Контрольные показатели техники: отсутствие попадания отходов на поверхность почв, минимизация выбросов неорганической пыли с поверхности ограждающих устройств – отсутствие изменений качества почв и атмосферного воздуха под воздействием объекта захоронения отходов в точках контроля, предусмотренных программой мониторинга состояния и загрязнения окружающей среды.
В ЕС нормативно установлено, что требование к противофильтрационному экрану должны соблюдаться на всей площади соприкосновения тела полигона с рельефом местности, включая боковые откосы. Способ крепления материала противофильтрационного экрана на откос определяет производитель материала.

Чехияда берілген кешенді рұқсаттар тіркелімінде 159 полигон көрсетілген, олардың еңістіктері сыртқы қоршаумен жабдықталған [28].
5.8-сурет. Қоршау құрылғыларының сыртқы еңістіктерін нығайту үлгісі [30]
5.9-сурет. Полигон еңістіктерін сүзілуге қарсы экранмен жабу үлгісі [27]
Шиналар қабаты - қорғаныш функциясын орындайды. Шиналар технологиялық материал ретінде, яғни дренаждық қабат ретінде емес, тығыздағышты орнықтыру және қорғау үшін пайдаланылады. Пайдаланылатын шиналар шамамен бірдей болуы керек. Тракторлардың немесе жүк көліктерінің шиналарын пайдалануға тыйым салынады. Пайдаланылған шиналарға дренаждық материал толтыруға болады.
5.10-сурет. Шиналарды технологиялық материал ретінде пайдалану
Экономика
Экономикалық артықшылықтары еңістіктерді нығайту тәсілімен анықталады. Жер жұмыстарының бағасынан басқа, конструкцияны ауырлататын элемент ретінде пайдаланылған шиналарды пайдалану айтарлықтай үнемді болады. Осылайша, оларды конструкцияны нығайту элементтері ретінде пайдалану енгізіледі. Қолданыстағы объектілерде пайдалану мүмкіндігі: бар.
Енгізу мерзімі: 1 — 2 жыл.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигондарды орналастыру жөніндегі құрылыс нормалары мен ережелерін қоса алғанда, ҚР заңнамалық талаптар.
5.1.4. ТҚҚ көму объектілерінде қоқыс газын жинау (газсыздандыру) жүйесі
Сипаттау
ТҚҚ полигонын қауіпсіз және басқара отырып пайдалануды қамтамасыз ету үшін қоқыс газын жинау жүйесі көзделеді.
Техникалық сипаттама
Полигондарды газсыздандыру жүйелерінің құрылымы әртүрлі болуы мүмкін:
тік — ұңғымалар, коллекторлық құдықтар;
көлденең — дренаж, көлденең бұрғылау;
құрама — дренаждар, тік ұңғымалар немесе құдықтар.
Оған қоса, жүйелерді полигонмен қатарлас салынатын жүйелер және полигонның құрылысы аяқталғаннан кейін салынатын жүйелер деп жүйенің құрылысының кезеңдеріне байланысты бөлуге болады. Полигонмен бірге қатарлас салынатын газ жинау жүйесінің құрылысы мұқият қадағалауды және дренаждық жүйені зақымдамау үшін сақтықпен жұмыс істеуді талап етеді. Қалдықтарды көмген кезде көлденең дренаждың әртүрлі типтері салынуы мүмкін: (көмілетін) тесікті пластик құбыр, ірі қиыршықтас толтырылған траншеялар, бос салынған аударылған U-тәрізді формадағы құрама бетон элементтер, құрама каналдарды құрау үшін салынған панельдер немесе бетон плиталар [25].
Герметизациялау бойынша талаптар орындалатын жаңа полигондарда дренаж орнату бойынша кез келген кейінгі жұмыстар қауіп төндіреді, себебі күтім және қадағалау жеткіліксіз болса оқшаулағыштың тесілуіне әкелуі мүмкін, мұның өзі қымбат тұратын барлық конструкцияға орны толмас зиян келтіреді. Сондықтан мұндай полигондар үшін қағида тұрғысында мақсатты түрде полигон формасына сәйкес таңдалатын, жүктемемен бір уақытта салынатын жүйе жобаланады. Газ бен жылыстауларды жинауға арналған құбырлардың оңтайлы үйлесімі екі бөлек жинау жүйесіне жұмсалатын шығындарды үнемдеуге мүмкіндік береді.
Газсыздандыру жүйесін таңдау және конструкциясы:
полигон формасымен;
қалдықтарды төгу тәсілімен және жылдамдығымен;
полигонның жекелеген учаскелерін бірте-бірте кеңейту және біріктіру аарқылы анықталады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Газ тәрізді шығарындылардың зиянды әсерін төмендету:
полигондағы және іргелес аумақтағы өсімдіктерге теріс әсер ету;
тұйық кеңістікте жарылыс немесе тұншығу қаупі, өздігінен жану қаупі;
қоқыс газынан болатын із мөлшерінің жағымсыз иісі.
Полигон аумағында өздігінен пайда болатын газдар полигон ішінде артық қысым тудырады, бұл газдың қоршаған ортаға өздігінен жылыстауына әкеледі. Қоқыс газы полигон аумағының үстіңгі бетіне сіңеді және топырақтың аэробты қабатының табиғи қалыңдығын едәуір азайтады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

В Чехии в регистре выданных комплексных разрешений указано 159 полигонов, их откосы оборудованы внешним ограждением [28].
Рисунок 5.8. Пример укрепления внешних откосов ограждающих устройств [30].
Рисунок 5.9. Примеры покрытия откосов полигона противофильтрационным экраном [27].
Слой шин выполняет защитную функцию. Шины используются как технологический материал, т.е. для стабилизации и защиты уплотнителя, а не как дренажный слой. Используемые шины должны быть примерно одинаковыми. Запрещается использовать шины от тракторов или грузовиков, а также шины с дисками. Использованные шины возможно наполнить дренажным материалом.
Рисунок 5.10. Использование шин в качестве технологического материала
Экономика
Экономические преимущества определяются способом укрепления откосов. Помимо цены земляных работ, значительную экономию дает использование отработанных шин, как утяжеляющего элемента конструкции. Таким образом, внедряется их использование, как элементов укрепления конструкции. Возможность применения на действующих объектах: имеется.
Период внедрения: 1 – 2 года.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования РК, включая строительные нормы и правила по установке полигонов.
5.1.4. Система сбора свалочного газа (дегазации) на объектах захоронения ТБО
Описание
Для обеспечения безопасной и управляемой эксплуатации полигона ТБО предусматривается система сбора свалочного газа.
Техническое описание
Системы дегазации полигонов могут быть разных конструкций:
вертикальные – скважины, коллекторные колодцы;
горизонтальное – дренаж, горизонтальное бурение;
комбинированные – дренажи, вертикальные скважины или колодцы.
Кроме того, можно также разделить системы по моменту строительства на системы, возводимые непрерывно с созданием полигона, и системы, возводимые только после завершения строительства полигона. Строительство систем сбора газов в сочетании с созданием полигона требует тщательного надзора и осторожного обращения, чтобы не повредить дренажную систему. При захоронении отходов могут быть проложены различные типы горизонтального дренажа: перфорированные пластиковые трубы (засыпаемые), траншеи, заполненные крупным гравием, свободно уложенные перевернутые сборные бетонные элементы U-образной формы, панели или бетонные плиты, сложенные для образования сборных каналов [25].
У новых полигонов, где выполняются требования по герметизации, любые последующие работы по установке дренажа представляют опасность, поскольку недостаточный уход и надзор могут привести к проколу изоляции, что нанесет непоправимый ущерб всей дорогостоящей конструкции. Поэтому для таких полигонов принципиально проектируется система, которая возводится одновременно с загрузкой, целенаправленно выбираемая в соответствии с формой полигона. Оптимальное сочетание труб для сбора газа и утечек позволяет сэкономить затраты на две отдельные сети сбора.
Выбор и конструкция системы дегазации определяются:
формой полигона;
способом и скоростью загрузки отходов;
путем постепенного расширения и соединения отдельных участков полигона.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение вредного воздействия газообразных выбросов иснижает:
негативное воздействие на растительность на полигоне и прилегающей территории;
опасность взрыва или удушья в замкнутом пространстве, опасность самопроизвольного возгорания;
неприятный запах следовых количеств свалочного газа.
Газы, самопроизвольно образующиеся в теле полигона, создают избыточное давление внутри полигона, что приводит к самопроизвольной утечке газа в окружающую среду. Свалочный газ проникает на поверхность тела полигона и значительно уменьшает естественную толщину аэробного слоя почвы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Биогаздың құрамы полигонның жасына және газды тартып шығару жылдамдығына байланысты өзгереді. Ол негізінен метан мен көмірқышқыл газынан тұрады. pH - 6,5 - 8, 20 - 30 % жоғары ылғалдылық және 25 - 40 °C температура метанның пайда болуы үшін оңтайлы шарттар болып табылады.
Биогаздың мөлшері қалдықтардың түріне, оларды сақтау технологиясына, полигон қалыңдығына, қалдықтардағы жалпы көміртегінің жалпы азотқа арақатынасына, микроорганизмдер үшін улы заттардың болуына, ортаның бейтараптандыру қабілетіне, атап айтқанда, бактериялық реакциялардың барысына әсер ететін ылғалдылыққа байланысты [25].
Қоқыс газы отын ретінде не тікелей жағу жолымен (кептіру қондырғылары, жылыжайлар), не электр энергиясын өндіру үшін газ қозғалтқыштарында, не табиғи газды алмастырушы ретінде пайдаланылуы мүмкін (SNG – subst. natur. gas). Ол үшін газды сусыздандыру (кептіру) керек. Бұл автоматты түрде полигоннан тартып шығарған соң салқындату жолымен (сублимация процесі) жүргізіледі.
Қоқыс газын пайдалану станциясының жобасын аяқтау алдында газды сынамалық сору жүргізу қажет, ол полигонның қоқыс газы бойынша өнімділігін, газдың құрамын және тиісінше пайдалану мүмкіндігін, сондай-ақ газды басқару жөніндегі түпкілікті жоба үшін қажетті деректерді айқындайды. Келесі бұрғылау полигондары үшін сынақ жүргізу үшін кемінде 3 ұңғыма бұрғылау қажет (оларды кейін операциялық жүйеде пайдалануға болады). Сынау барысында ұңғымалардың оңтайлы қашықтығы анықталады. Сынақ толық, үздіксіз жұмыс істейтін жинау желісі бар полигондар үшін де қажет. Сынақ нәтижесі газды үнемді және тиімді пайдалануға болатындығын анықтайды, сондай-ақ қуатты арттырудың болжамды уақытын анықтайды. Сынақ нәтижелері бойынша қажет болған жағдайда газ тазарту құрылғысы да жобаланады [25].
Кросс-медиа әсерлері
Газсыздандыру жүйесін орнату жиналған қоқыс газын одан әрі пайдалануды алдын ала анықтайды. Қоқыс газын жаққан кезде эмиссиялар шығарылуы мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Орналастырылған қалдықтар полигонда анаэробтық ыдырайды, нәтижесінде газ бөлінеді. Полигондағы органикалық қалдықтардың бірте-бірте органикалық деградациялануы өздеріне тән жағдайлары мен өнімдері бар жекелеген бірнеше фазаның бірізділігін білдіреді. Бұл процестер мүлдем ретсіз жүреді:
аэробтық саты органикалық зат ауадағы оттектің қатысуымен аэробты микроорганизмдермен ыдырайды (қысқа уақыт кезеңі);
анаэробтық метанды-генді емес саты – осы "қышқыл" деп аталатын фазада немесе сондай-ақ "қышқыл түзетін ашыту" фазасында алифаттық қышқылдар анаэробты организмдерден түзіледі (бұл фаза бірнеше аптадан бірнеше айға дейін созылады).
Егер полигон терең және тығыздалған болса, онда ауаның артық мөлшері барометрлік қысым өзгерген кезде полигон қабаттарының ішіне кіре алмайды, метанды-генді процесс одан әрі дамиды және ауаны қауіпті ластағыш полигон тиімді табиғи сүзгіге айналады.
Метаногендік процестің анаэробты кезеңі екі жағдайда болуы мүмкін:
анаэробтық тұрақсыз метанды-генді саты – яғни метанды-генді микроорганизмдердің бастапқы даму сатысы;
метанды-генді тұрақтандырудың анаэробты сатысы – яғни метанды-генді микроорганизмдердің жылдам көбейетін өсінділері бар. Метанды-генді фаза метаногенезге - метан түзілетін тұрақты күйге ауыса отырып алты ай – екі жыл ішінде тұрақтандырылады.

Состав биогаза меняется в зависимости от возраста полигона и скорости его откачки. Он состоит в основном из метана и углекислого газа. Оптимальными условиями для образования метана являются pH 6,5 – 8, влажность выше 20 – 30 % и температура 25 – 40 °C.
Количество биогаза зависит от вида отходов, технологии их хранения, толщины полигона, соотношения общего углерода к общему азоту в отходах, наличия токсичных для микроорганизмов веществ, нейтрализующей способности среды и, в частности, влажности, которая влияет на ход бактериальных реакций [25].
Свалочный газ может использоваться в качестве топлива либо путем прямого сжигания (сушильные установки, теплицы), либо в газовых двигателях для выработки электроэнергии, либо в качестве заменителя природного газа (SNG – subst. natur. gas). Для этих целей газ необходимо обезводить (высушить). Это происходит автоматически путем охлаждения (процесс сублимации) после откачки с полигона.
Перед завершением проекта станции использования свалочного газа необходимо провести пробную откачку, которая определит производительность полигона по свалочному газу, состав газа и, следовательно, возможности использования, а также данные, необходимые для окончательного проекта по управлению газом. Для последующих буровых полигонов необходимо пробурить не менее 3 скважин для проведения испытаний (которые затем можно будет использовать в операционной системе). В ходе испытаний определяется оптимальное расстояние скважин. Испытание также необходимо для полигонов с полной, непрерывно действующей сетью сбора. Результат испытания определит, можно ли использовать газ экономично и эффективно, а также определит приблизительное время наращивания мощности. По результатам испытаний при необходимости проектируется также газоочистное устройство [25].
Кросс-медиа эффекты
Установка системы дегазации предопределяет дальнейшее использование собранного свалочного газа. Возможны эмиссии от сжигания свалочного газа.
Технические соображения, касающиеся применимости
Размещенные отходы подвергаются анаэробному разложению на полигоне, в результате чего выделяется газ. Процесс постепенной биологической деградации органических отходов на полигоне представляет собой последовательность нескольких отдельных фаз с характерными условиями и продуктами. Эти процессы происходят совершенно спонтанно:
аэробная стадия – органическое вещество расщепляется аэробными микроорганизмами в присутствии кислорода воздуха (краткий период времени);
анаэробная неметаногенная стадия – в этой так называемой "кислой" фазе или также в фазе "кислотообразующего брожения" алифатические кислоты вырабатываются анаэробными организмами (та фаза длится от нескольких недель до нескольких месяцев).
Если полигон глубокий и уплотненный, то избыточное количество воздуха не может попасть внутрь слоев полигона при изменении барометрического давления, метаногенный процесс развивается дальше, и полигон превращается из опасного загрязнителя воздуха в эффективный естественный фильтр.
Анаэробная стадия метаногенного процесса может проходить в двух состояниях:
анаэробная стадия метаногенная нестабилизированная – т.е. начальная стадия развития метаногенных микроорганизмов;
анаэробная стадия метаногенной стабилизации – т.е. стадия с обильно размножающейся культурой метаногенных микроорганизмов. Метаногенная фаза стабилизируется в течение шести месяцев – двух лет, переходя в устойчивое состояние метаногенеза – образования метана.

Анаэробтық тұрақты метанды-генді саты — субстрат толық сарқылғанға дейін жалғасады. Көмірқышқыл газының түзілуімен бірге метанның түзілуі тұрақтандырылады. Ол қышқыл түзілу фазасына қарағанда баяу өтеді және өмір үшін маңызды параметрі - субстраттың ылғалдылығы болып табылады. Температура 35 °C бастап 50 °C дейін жетеді, ал температураның 30 °C төмен түсуі метанды-гендердің популяциясына теріс әсер етеді. Бұл сатыдағы метанның құрамы көлемі бойынша 52 % бастап 70 % дейін, көмірқышқыл газы —25 % бастап 45 % дейін, азот — 1 % бастап 3 % дейін ауытқиды (ең жоғары деңгейі 74 % метанды және 26 % көмірқышқыл газды құрайды) [25].
Полигонды газсыздандыру жүйесі қоқыс газының пайда болу қарқындылығына байланысты қабаттар бойынша газ өлшегіштің өлшеу нәтижелерінің негізінде тұрақты құрылады. Газ бұру жөніндегі жоспарды іске асыру шеңберінде шамамен диаметрі 800 мм 9 ұңғыма салынады. Ұңғымаға ең терең түбіне дейін диаметрі 110 мм синтетикалық материалдан жасалған перфорацияланған құбыр орнатылады, ұңғыма фракциялары 16 - 32 мм қиыршықтаспен толтырылады. Сонымен қатар сорғы станциясы арқылы қолданыстағы когенерациялық құрылғыларға қосылған жаңа газ ұңғымалары бұрғыланады. Газ-сорғы станциясы қос айдағышпен жабдықталады және қоқыс газын полигон аумағынан мәжбүрлеп айдау үшін қолданылады. Сорғы станциясында қоқыс газының құрамын талдау да тұрақты жүргізіледі.
Сорғы станциясындағы қоқыс газының сапасы мен мөлшерін бақылау (тұрақты), қоқыс газының сапасы мен мөлшерін бақылау (сорғы станциясының жүйесіне қосылмайтын учаскелерде жылына екі рет) жүргізіледі [28].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады.
Жергілікті жағдайларға, полигонның типіне, оны пайдалану ережелеріне, орналастырылатын климаттық аймаққа және қоқыс газының энергетикалық әлеуетін пайдалануға байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі экологиялық талаптар, қоқыс газын (метанды) энергетикалық пайдалану кезіндегі экономикалық пайда. Полигонды қауіпсіз пайдалану, жарылыстар мен өрттерді болдырмау.
5.1.5. Сарқынды суларды бұру жүйесі (дренаждық жүйе)
Сипаттау
Дренаж жүйесі жерүсті және жерасты суларының ластануын болдырмау үшін полигондағы сарқынды суларды басқаруға қызмет етеді. Полигонның бетіне түсетін жаңбыр суы сіңбе суға (сүзгіге) айналады.
Техникалық сипаттама
Полигондағы сарқынды сулар жалпақ сүзгі (30 см карьерлік толтырғыш) арқылы ағынсыз резервуарға (резервуардың сыйымдылығы полигонның сипаттамалары және жергілікті жағдайлар негізінде есептеледі, көлемі м3) құятын перфорацияланған құбырға ағызылады, сүзінді резервуардан сорғымен кері қарай төккіш құбыр арқылы полигонға айдалады. Сүзінді жиналатын резервуардың тығыздығы жоғары HDPE полиэтилен пленкасынан жасалған оқшаулағышы болуы және ең жоғары деңгейге жету сигнализаторымен жабдықталуы тиіс.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Полигондағы ыдырау процестерін қамтамасыз ету, метан түзілуіне мүмкіндік жасау. Полигон орналасқан ауданда жерүсті және жерасты суларының, топырақтың ластануын болдырмау.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Полигон аумағындағы әкімшілік-технологиялық объектілердің шатырларынан ағатын жаңбыр суын бөлек жинауға болады, мұндай сулар шартты түрде ластанбаған деп саналады және технологиялық су ретінде тазартпай пайдалануға немесе тікелей табиғи ортаға ағызуға болады. Автокөлік тұрағында жиналатын жауын суы және көлік құралдарын жуған сарқынды сулар мұнайқаққышы бар құдыққа ағызылуы тиіс.
Полигондағы органикалық қалдықтардың бірте-бірте органикалық деградациялануы өздеріне тән жағдайлары мен өнімдері бар жекелеген бірнеше фазаның бірізділігін білдіреді. Сүзіндінің мөлшері мен ластануы полигонның сипаттамасына, ондағы процестерге және климаттық жағдайларға байланысты. Полигонның анаэробты метанды-генді емес сатысындағы, "қышқыл" деп аталатын фазадағы немесе сондай-ақ "қышқыл түзетін ашыту" фазасындағы сүзінді сулардың құрамында көп мөлшерде ауыр металл болады, себебі агрессивті май қышқылдары қалдықтардың құрамындағы металл бөлшектерді ерітеді. Сүзіндінің төгілуін болдырмау үшін дренаждық жүйені пайдалану қағидаларын, оның герметикалығын сақтау, сүзінді қабылдағыш резервуардың герметикалығына уақытында бақылау жасап отыру маңызды.
Тұрақтандырылған анаэробты метанды-генді фазада субстраттың ылғалдылығын ұстап тұру маңызды, ол полигонға қайтарылатын сүзіндінің төгілуімен ұсталады.
Кросс-медиа әсерлері
Сорғының дренаждық жүйеден жиналған сүзіндіні кері полигонға айдаған кезде электр энергиясын тұтынуы.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Жер бетінде орналасқан қалдықтарды орналастыратын объектілерде қолданылады.
Ішкі дренаж жүйесі.

Анаэробная метаногенная стабилизированная фаза - продолжается до полного истощения субстрата. Стабилизируется образование метана с одновременным образованием углекислого газа. Она протекает медленнее, чем фаза кислотообразования, и весьма важным параметром является влажность субстрата. Достигаются температуры от 35 до 50 °C, а падение температуры ниже 30 °C оказывает отрицательное воздействие на популяцию метаногенов. Содержание метана на этой стадии колеблется от 52 до 70 % по объему, углекислого газа – - от 25 до 45 %, азота – от 1 до 3 % (пиковые уровни составляют 74 % метана и 26 % углекислого газа) [25].
Система дегазации полигона постоянно строится на основе результатов газометрической съемки по этажам в зависимости от интенсивности образования свалочного газа. В рамках реализации плана по газоотведению ориентировочно строится 9 скважин диаметром 800 мм. В скважину на всю ее глубину устанавливается перфорированная труба из синтетического материала размером 110, а обратная засыпка выполняется щебнем фракции 16 – 32 мм. Также бурятся новые газовые скважины, которые подключены через насосную станцию к существующим когенерационным установкам. Газонасосная станция оснащена парой нагнетателей и служит для принудительной откачки свалочного газа из тела полигона. На насосной станции также постоянно проводится анализ состава свалочного газа.
Контроль качества и количества свалочного газа на насосной станции (постоянно), контроль качества и количества свалочного газа (два раза в год на участках, которые не будут подключены к системе насосной станции) [28].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Зависит на местных условий, типа полигона, его правилах эксплуатации, климатической зоне размещения и от использования энергетического потенциала свалочного газа.
Движущая сила внедрения
Экологические требования по охране окружающей среды, экономическая выгода при энергетическом использовании свалочного газа (метана). Безопасная эксплуатация полигона, предотвращение взрывов и пожаров.
5.1.5. Система отвода сточных вод (дренажная система)
Описание
Система дренажа служит для управления сточными водами на полигоне для предотвращения загрязнения поверхностных и подземных вод. Дождевая вода, попадающая на поверхность полигона, становится просачивающейся водой (фильтратом).
Техническое описание
Сточные воды с полигона отводятся через плоский фильтр (30 см карьерного заполнителя) в перфорированную трубку со сливом в бессточный резервуар (емкость резервуара рассчитывается на основании характеристик полигона и местных условий, объем задержания в м3), из резервуара фильтрат перекачивается насосом обратно через сливную трубу на полигон. Накопительный резервуар для фильтрата должен иметь изоляцию из полиэтиленовой пленки высокой плотности HDPE, и быть оснащен сигнализатором достижения максимального уровня.
Достигнутые экологические выгоды
Обеспечение процессов разложения на полигоне, поддержка метанообразования. Предотвращение загрязнения поверхностных и подземных вод, почвы в районе размещения полигона.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
С территории полигона возможен отдельный сбор дождевой воды с крыш административно технологических объектов, такие воды считаются условно незагрязненными и могут использоваться, как технологические без очистки, или быть прямо выпущенными в природную среду. Дождевая вода с парковки автотранспорта и сточные воды от мойки транспортных средств должны быть сведены в колодец с нефтеловушкой.
Процесс постепенной биологической деградации органических отходов на свалке представляет собой последовательность нескольких отдельных фаз с характерными условиями и продуктами. Количество и загрязненность фильтрата обусловлены характеристикой полигона, процессами в нем происходящими и климатическими условиями. Фильтрационные воды в анаэробной неметаногенной стадии полигона, в так называемой "кислой" фазе или также в фазе "кислотообразующего брожения" загрязнены высоким содержанием тяжелых металлов, поскольку агрессивные жирные кислоты растворяют металлические части отходов. Для предупреждения разливов фильтрата важно соблюдение правил эксплуатации дренажной системы, ее герметичности, своевременный контроль герметичности резервуара приемника фильтрата. В стабилизированной анаэробной метаногенной фазе важно поддержание влажности субстрата, что поддерживается разливом возвращаемого на полигон фильтрата.
Кросс-медиа эффекты
Потребление электроэнергии насосом при перекачке фильтрата, собранного дренажной системой, обратно на полигон.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для объектов размещения отходов приповерхностного расположения.
Внутренняя дренажная система.

Қалыңдығы кемінде 0,5 м жер бетіндегі ағын, сүзгілеу коэффициенті k >1,10-4 м.с-1. Номиналды диаметрі (DN) кемінде 200 мм түтікшелі дренажбен толықтырылған, қалыңдығы кемінде 0,30 м жер бетіндегі дренаж, сүзгілеу коэффициенті k > 1,10-4 м.с-1.
Ішкі дренаж жүйесі фракциялары 16 - 32 мм немесе 11-22 мм жер бетіндегі ағыннан тұрады. Өткізгіштігі kf > 1,10 - 4 м/с 300 мм/с минут, ол дренаж жұйесімен толықтыралыд және сіңбе суды өз бетінше HDPE DA 225, PN 10 құрама дренаждары арқылы ағызады, бұл дренаждар қолданыстағы HDPE дренаждарына қосылып тұрады және кейіннен сіңбе суды жинауға арналған қолданыстағы бетонды жерасты резервуарына ағызылады [28].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады. Жергілікті жағдайларға, полигонның типіне, оны пайдалану ережелеріне, орналастырудың климаттық аймағына, жауын-шашынның сипаты мен қарқындылығына байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигондарды жайластыру жөніндегі нормативтік құжаттар, заңнамалық талаптар.
5.1.6. Мониторингтік ұңғымалар
Сипаттау
Мониторингтік ұңғымалар полигонды пайдалану шарттарының сәйкестігін тексеру үшін қызмет етеді. Қоршаған ортаны қорғауға және полигондарды кешенді орналастыруға рұқсаттамада қойылған шарттардың орындалуын бақылауға арналған барлық шаралардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
Техникалық сипаттама
Жерасты суы сапасының мониторингі және қоқыс газының мөлшері мен сапасының мониторингі бақылау ұңғымаларында мониторинг бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
Мониторинг бағдарламасы жерасты суларының сапасы мен мөлшерін бақылауға (жылына екі рет), сүзінді судың сапасын бақылауға (жылына 1 рет) бағытталған.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Полигонды пайдалану кезінде қоршаған ортаны қорғауға арналған шаралардың пәрменділігі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Сорғы станциясында қоқыс газының сапасы мен мөлшерін бақылау (тұрақты), қоқыс газының сапасы мен мөлшерін бақылау (сорғы станциясының жүйесіне қосылмаған учаскелерде жылына екі рет), техникалық судың мөлшерін бақылау (айына бір рет), метеорологиялық жағдайлардың мониторингі (күнделікті), тұндырғыштағы судың ағып кету деңгейінің мониторингі (күнделікті), полигонға қайта циркуляцияланатын су сүзіндісінің мөлшерінің мониторингі (күнделікті), қалдықтар полигонын толтыру мониторингі (жылына бір рет), полигон аумағының деформациясын мониторингтеу (жылына 1 рет), табандықтағы сіңбе суды қарап тексеру (2 жылда 1 рет).
Кросс-медиа әсерлері
Тұрақты мониторингтiң болмауы полигонды пайдалану қағидаларының бұзылуына жол беруі мүмкiн.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес қызмет түрлері мен технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

Поверхностный сток толщиной не менее 0,5 м, коэффициент фильтрации k >1,10-4 м.с-1. Поверхностный дренаж толщиной не менее 0,30 м, коэффициент фильтрации k > 1,10-4 м.с-1 дополненный трубчатыми дренажами номинального диаметра (DN) не менее 200 мм.
Внутренняя дренажная система будет состоять из поверхностного стока фракции 16 – 32 мм или 11 – 22 мм. 300 мм с мин. проницаемость kf > 1,10-4 м/с, которая будет дополнена дренажной системой и самотеком отводит просачивающуюся воду через сборные дренажи HDPE DA 225, PN 10, которые будут подключены к существующим дренажным дренажам HDPE и впоследствии к существующему бетонному подземному резервуару для сбора просачивающейся воды [28].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. Зависит на местных условиях, типу полигона, его правилах эксплуатации, климатической зоне размещения, характере и интенсивности осадков.
Движущая сила внедрения
Нормативные документы по обустройству полигонов, законодательные требования.
5.1.6. Мониторинговые скважины
Описание
Мониторинговые скважины служат для проверки соответствия условий эксплуатации полигона. Проверки работоспособности всех мер, предназначенных для охраны окружающей среды и контроля выполнение поставленных условий в разрешении на комплексное размещение полигонов.
Техническое описание
Мониторинг качества подземной воды и мониторинг количества и качества свалочного газа, проводится на контрольных скважинах согласно программе мониторинга.
Программа мониторинга сосредоточена на контроле качества и количества подземных вод (дважды в год), контроль качества фильтрационной воды (1 раз в год).
Достигнутые экологические выгоды
Действенность мер, предназначенных для охраны окружающей среды при эксплуатации полигона.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Контроль качества и количества свалочного газа на насосной станции (постоянно), контроль качества и количества свалочного газа (два раза в год на участках, которые не подключены к системе насосной станции), контроль за количеством технической воды (раз в месяц), мониторинг метеорологических условий показатели (ежедневные), мониторинг уровня просачивания воды в отстойнике (ежедневно), мониторинг количества рециркулируемого фильтрата воды на полигон (ежедневно), мониторинг заполнения полигона отходы (раз в год), мониторинг деформациям тела полигона (1 в год), осмотр поддона просачивание воды (1 раз в 2 года).
Кросс-медиа эффекты
Отсутствие регулярного мониторинга может привести к нарушению правил эксплуатации полигона, как технологическим, так и экологическим.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

5.11-сурет. Инертті қалдықтар полигонындағы газсыздандыру ұңғымасы (Либчице)
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигонды пайдалану жөніндегі заңнамалық талаптар, нормативтік талаптар. Технологиялық қажеттілік.
5.2. Қалдықтарды көму объектілерін пайдалану кезіндегі техника
5.2.1. Дайындық операцияларына бағытталған ЕҚТ
5.2.1.1.      ТҚҚ-ны ресурстық фракциялары мен органикалық биоыдырайтын материалдарын бөліп алып сұрыптау арқылы көмуге дайындау
Сипаттау
Қалдықтардың ресурстық фракцияларын және одан әрі кәдеге жаратуға немесе залалсыздандыруға жарамды биологиялық ыдырайтын материалдарын сұрыптау және бөліп алу.
Техникалық сипаттама
Технологияның қысқаша сипаттамасы. Егер қайталама ресурстық материалдарды бөліп алу деңгейі қалдық массасының кемінде 15 % құраса, құрамындағы бөліп алынған органикалық заттардың деңгейі қалдық массасының кемінде 25 % құраса, ТҚҚ-ның ресурстық фракцияларын және органикалық биоыдырайтын материалдарын бөліп алып сұрыптау ЕҚТ-ға жатады [F].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық артықшылықтар:
атмосфераға шығарылатын биогаз эмиссияларының және сүзгілік сулардың түзілу көлемінің төмендеуі салдарынан орналастырылатын қалдықтардың массасы мен көлемінің азаюы;
қоршаған ортаға уытты қосылыстардың (ауыр металдар және т.б.) түсуінің төмендеуі.
Қалдықтарды оларды полигонға орналастырғанға дейін сұрыптау, реттеу кеңістігін ұлғайту, авариялар (полигон жабдықтарының істен шығуы) мен өрт қаупін төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ресей тәжірибесі бойынша муниципалдық полигондарға ТҚҚ-ға теңестірілген қалдықтарды ғана орналастыруға жол беріледі. ТҚҚ-мен бірге жинауға рұқсат етілетін өнеркәсіптік қалдықтар жарылысқа қауіпті және өздігінен тұтанғыш болмауы және ылғалдылығы 85 % -дан аспауы тиіс; қалдықтар қоспасының уыттылығы ТҚҚ уыттылығынан аспауы тиіс (су сору талдауының деректері бойынша). ТҚҚ полигондарында шектеусіз қабылданатын, қауіптілігі IV класқа жататын өнеркәсіптік қалдықтардың сорылған суларының (1 кг қалдыққа 1 л су) құрамында ТҚҚ-дан шыққан сүзінді деңгейінде уытты заттар болады және ірілігі 250 мм артық болмауы тиіс [31].
Технологияның бақылау көрсеткіштері: қайталама ресурстық материалдарды бөліп алу деңгейі қалдық массасының кемінде 15 %, құрамындағы бөліп алынған органикалық заттардың деңгейі қалдық массасының кемінде 25 % құрайды.
Еуропа тәжірибесі бойынша бір полигонға осы полигонның қауіпсіз қалдық түрлері үшін мамандандырылған учаскесінде ТҚҚ-ға қоса, мысалы, сарқынды сулардың тұнбасы және басқалары сияқты басқа да қауіпсіз қалдық түрлерін орналастыруға болады. Оған қоса, полигондарда учаскелер өсімдік және басқа да биологиялық ыдырайтын органикалық қалдықтарды қордаландыру учаскелері жобаланады. Полигондарда қалдықтарды сұрыптау және қайталама шикізатты сақтау учаскелері де жобаланады [28].
Кросс-медиа әсерлері
Ресурс және энергия үнемдеу артықшылықтары:
қалдықтардың сұрыпталған компоненттерінің ресурстық немесе энергетикалық әлеуетін пайдалану мүмкіндігі;
тұйық циклді экономиканың тұрақтылығын арттыру.
Қордаландыру процесінде түзілетін конденсацияланған бу мен су бөлек табандыққа ағызылады және қорданы ылғалдандыру үшін пайдаланылады. Полигонда өндірілетін қорда полигонды рекультивациялау үшін немесе полигон қабаттарын көметін затқа қосымша ретінде пайдаланылуы мүмкін.
Сұрыптау желісін жабық жылытылатын үй-жайда орналастырған кезде қызмет көрсететін механизмдер (конвейерлер, сепараторлар және т.б.) үшін қосымша энергия шығындары, жылыту, желдету шығындары болуы мүмкін. Өндірістік аппараттардың/үй-жайлардың ауасын алдын ала иістен тазарту қажет болуы мүмкін (биосүзгіге жұмсалатын шығын).
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Қолданыстағы, сондай-ақ жаңа ТҚҚ көму объектілерінде пайдаланылады.
Технологияны енгізу және пайдалану үшін шектеулер: анықталған жоқ.
Технология жеткілікті алаң болған жағдайда қолданылады.
Енгізу мерзімі: 1 жылға дейін (енгізудің орта мерзімді кезеңі) [F].

Рисунок 5.11. Дегазационная скважина на полигоне инертных отходов (Либчице).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования, нормативные требования по эксплуатации полигона. Технологическая необходимость.
5.2. Техники при эксплуатации объектов захоронения отходов
5.2.1. НДТ, направленные на подготовительные операции
5.2.1.1. Подготовка ТБО к захоронению путем их сортировки с извлечением ресурсных фракций и органических биоразлагаемых материалов
Описание
Сортировка и извлечение ресурсных фракций отходов и биоразлагаемых материалов пригодных к дальнейшей утилизации или обезвреживанию.
Техническое описание
Краткое описание технологии. Сортировка ТБО с извлечением ресурсных фракций и органических биоразлагаемых материалов относится к НДТ, если степень извлечения вторичных материальных ресурсов составляет не менее 15 % масс, степень извлечения отсева с преимущественным содержанием органических веществ не менее 25 % масс [F].
Достигнутые экологические выгоды
Экологические преимущества:
уменьшение массы и объемов размещаемых отходов, как следствие снижение эмиссий биогаза в атмосферу и объемов образования фильтрационных вод;
снижение поступления в окружающую среду токсичных соединений (тяжелых металлов и т.п.).
Сортировка отходов до их размещения на полигоне, увеличивает регуляционный простор, снижает риски аварий (выхода из строя оборудования полигона) и пожаров.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В российской практике на муниципальных полигонах допускается размещение лишь приравненных к ТБО отходов. Промышленные отходы, допускаемые для совместного складирования с ТБО, не должны быть взрывоопасными и самовозгорающимися и не должны иметь влажность более 85 %; токсичность смеси отходов не должна превышать токсичность ТБО (по данным анализа водной вытяжки). Промышленные отходы IV класса опасности, принимаемые без ограничений полигонами ТБО, характеризуются содержанием в водной вытяжке (1л воды на 1 кг отходов) токсичных веществ на уровне фильтрата из ТБО и должны иметь крупность не более 250 мм [31].
Контрольные показатели технологии: степень извлечения вторичных материальных ресурсов составляет не менее 15 % масс, степень извлечения отсева с преимущественным содержанием органических веществ не менее 25 % масс.
В европейской практике на одном и том же полигоне, помимо ТБО, могут размещаться и другие неопасные виды отходов, на специализированных для этого участках полигона, например отходы строительства, осадки сточных вод и пр. Кроме того, на полигонах проектируются участки компостирования растительных и других биоразлагаемых органических отходов. На полигонах проектируются и участки сортировки отходов и хранения вторичного сырья [28].
Кросс-медиа эффекты
Ресурсо- и энергосберегающие преимущества:
возможность использования ресурсного или энергетического потенциала отсортированных компонентов отходов;
увеличение устойчивости экономики замкнутого цикла.
Конденсированные пары и вода, образующиеся в процессе компостирования, сливаются в отдельный поддон и используются для увлажнения компоста. Вырабатываемый на полигоне компост может быть использован для рекультивации полигона, или в качестве добавления к засыпу слоев полигона.
При размещении сортировочной линии в закрытом отапливаемом помещении возможны дополнительные расходы на энергию для обслуживающих механизмов (конвейеры, сепараторы и т.п.), расходы на отопление, вентиляцию. Возможно, воздух с производственных аппаратов/помещений будет нуждаться в предварительной очистке от запаха (расход на биофильтр).
Технические соображения, касающиеся применимости
Применима для объектов захоронения ТБО, как эксплуатируемых, так и новых.
Ограничения для внедрения и использования технологии: не выявлены.
Технология применима при наличии достаточных площадей.
Период внедрения: до 1 года (среднесрочный период внедрения) [F].

5.12-сурет. ТҚҚ-ны механикалық сұрыптау мысалдары
Сұрыптау желілері жабық болуы, сол сияқты ашық болуы да мүмкін. Ашық сұрыптау желілері жабық сұрыптау кабинасынсыз, кондициялаусыз және жылытусыз жұмыс істейді. Бұл түрі шағын көлемді ТҚҚ үшін қолданылады. Соңғы көлденең баспақты қаптаушы-баспаққа ауыстыруға болады.
Жабық сұрыптау желілерінің технологиялық деңгейі жоғары, операторға жайлы, өнімділігі жоғары және тұрмыстық қалдықтардың ірі көлемі үшін пайдаланылады [32].
Экономика
Экономикалық артықшылықтары:
қалдықтардың бір бөлігін кәдеге жаратуға немесе залалсыздандыруға бағыттау салдарынан полигонды пайдалану мерзімін ұзарту;
қайталама материалдық ресурстарды өткізу мүмкіндігі.
Қайталама экономикалық тиімділігі - полигонның өзінде де, қалдықтарды басқарудың келесі буындарында да жұмыс орындарын ашуға жағдай жасайды.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигонды пайдалану қауіпсіздігінің аспектілері, бақыланбайтын реакциялардың жалпы тәуекелдерін және өрт шығу тәуекелін төмендету. Қайта өңдеуге немесе энергетикалық кәдеге жаратуға жарамды құрамдас ТҚҚ сұрыптауды ұлғайту жөніндегі заңнамалық талаптар.
5.2.1.2. Кесек қалдықтарды көмер алдында ұсақтау
Сипаттау
ЕҚТ ТҚҚ көму объектілерінде, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондарында қолданылады. Техника сүзілуге қарсы қорғаныш экрандардың зақымдану қаупін азайтады. Қалдықтарды орналастыру кезінде оларды тығыздау көрсеткіштерін жақсартады.
Техникалық сипаттама
Кесек қалдықтарды ұсақтау, егер кәдеге жаратуға арналған құнды компоненттерін бөліп алып сұрыптаумен бірге пайдаланылса, ЕҚТ болып табылады. Қалдықтарды ұсақтау механизмдері қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық артықшылықтары:
технология ірі қалдықтарды орналастыруға дайындайды, сондай-ақ жарылғыш және тұтанғыш қасиеттері бар қалдықтардың жарылыс және өрт қаупін азайтады;
кейіннен сұрыптау арқылы ұсақтау орналастыруға бағытталатын қалдықтардың көлемін азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технологияның бақылау көрсеткіштері:
ірілігі 200 мм үлкен емес фракцияларға дейін ұсақтау;
қайталама материалдық және (немесе) энергетикалық ресурстарды алу [F].
Құрамына байланысты контейнерлер мен бактардағы аралас тұрмыстық қалдықтардың үлес салмағы (тығыздығы) әдетте 200 кг/м3 бастап 300 кг/м3 дейін болады. Қалдықтарды көму кезінде оларды қауіпсіздік және экология тұрғысынан барынша тығыздау қажет, мұндай нәтижеге қалдықтарды бөлшектеу және кейіннен жекелеген фракцияларға бөлу жолымен қол жеткізуге болады.
Кросс-медиа әсерлері
Ресурс және энергия үнемдеу артықшылықтары:
мобилді қондырғыларды қолдану мүмкіндігі;
қалдықтарды ұсақтау кезінде кәдеге жарату үшін нысаналы фракцияларды және/немесе компоненттерді бөліп алуға мүмкіндік бар.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Ашық алаңдарда ауа температурасы – 20 °C төмен болған кезде пайдалануға болмайды. Шу деңгейі бойынша шектеу. Қолданыстағы қалдықтарды орналастыру объектілерінде қолдану мүмкіндігі.

Рисунок 5.12. Примеры механизированной сортировки ТБО.
Сортировочные линии могут поставляться как в закрытом исполнении, так и в открытом. Открытые сортировочные линии поставляются без закрытой сортировочной кабины, без кондиционирования и отопления. Этот тип используется для небольших объемов ТБО. Конечный горизонтальный пресс можно заменить небольшим пресс-упаковщиком.
Закрытые сортировочные линии обеспечивают более высокий уровень технологии, больший комфорт оператора, более высокую производительность и используются для больших объемов бытовых отходов [32].
Экономика
Преимущества экономические:
продление срока эксплуатации полигона, вследствие направления части отходов на утилизацию или обезвреживание;
возможность реализации вторичных материальных ресурсов.
Вторичный экономический эффект несет создание рабочих мест, как на самом полигоне, так в последующих звеньях управления отходами.
Движущая сила внедрения
Аспекты безопасности эксплуатации полигона, снижение общих рисков неконтролируемых реакций и риска возникновения пожаров. Законодательные требования по увеличению сортировки составных ТБО пригодных к переработке или энергетической утилизации.
5.2.1.2. Измельчение кусковых отходов перед захоронением
Описание
НДТ применимо для объектов захоронения ТБО, полигонов поверхностного захоронения отходов производства и потребления. Техника снижает риски повреждения защитных противофильтрационных экранов. Улучшает показатели уплотнения отходов при их размещении.
Техническое описание
Измельчение кусковых отходов является НДТ, если оно используется в комбинации с сортировкой для извлечения ценных компонентов пригодных для утилизации. Используются механизмы для дробления отходов.
Достигнутые экологические выгоды
Экологические преимущества:
технология обеспечивает подготовку к размещению крупногабаритных отходов, а также снижает взрыво- и пожароопасность отходов, обладающих такими свойствами;
измельчение с последующей сортировкой позволяет снизить количество отходов, направляемых на размещение.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Контрольные показатели технологии:
обеспечение измельчения до фракции крупностью не более 200 мм;
извлечение вторичных материальных и (или) энергетических ресурсов [F].
Удельный вес (плотность) смешанных бытовых отходов в контейнерах и баках в зависимости от состава обычно составляет от 200 до 300 кг/м3. При захоронении отходов необходимо максимально уплотнять их с точки зрения безопасности и экологии, чего можно добиться, в том числе, путем их дробления и последующего разделения на отдельные фракции.
Кросс-медиа эффекты
Ресурсо- и энергосберегающие преимущества:
возможность применения мобильных установок;
при измельчении отходов существует возможность выделения целевых фракций и/или компонентов для утилизации.
Технические соображения, касающиеся применимости
Нельзя использовать на открытых площадках при температуре воздуха ниже -20 °C. Ограничение по уровням шума. Возможность применения на действующих объектах размещения отходов.

Енгізу мерзімі: 1 - 2 аптаға дейін (қысқа мерзімді енгізу кезеңі).
5.13-сурет. ТҚҚ полигонындағы Lokotrack ST2.8 кең көзді тазарту елегі. Сол жақта аралық фракциялы, алдыңғы жақта — ірі фракциялы, оң жақта — ең ұсақ фракциялы үйінді.[33]
5.14-сурет. Ұсақталған қалдықтарды елеуішке тасымалдауға арналған жеткізуші конвейер [33]
5.15-сурет. Ұсақталған ТҚҚ-ның сұрыпталған фракцияларының ең ұсағы [33]
Экономика
Экономикалық артықшылықтары:
орналастырылатын қалдықтар санының азаюы және қалдықтар тығыздығының артуы салдарынан полигон сыйымдылығы ұлғаяды, бұл қалдықтарды орналастырудың өзіндік құнының төмендеуіне алып келеді;
техника кәдеге жаратуға жарамды қайталама материалдық ресурстарды алуға мүмкіндік береді.
Технологияны енгізу және пайдалану үшін шектеулер: салыстырмалы түрде құны жоғары [F].
Енгізудің қозғаушы күші
Полигон операторын экономикалық ынталандыру.
5.2.1.3. ТҚҚ-ны сығымдау және (немесе) брикеттеу арқылы көмуге дайындау
Сипаттау
Топырақтың, атмосфералық ауаның және қоршаған ортаның басқа компоненттерінің ластануынан қорғау үшін ТҚҚ-ны сығымдау және брикеттеу арқылы көмуге дайындау түріндегі ЕҚТ.
Техникалық сипаттама
Кейіннен брикеттеу арқылы орналастырылатын қалдықтардың тығыздығын арттыру және көлемін азайту мақсатында жүргізілетін қалдықтарды қысыммен өңдеу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық артықшылықтары:
полигонның сыйымдылығын ұлғайту;
сүзілген сулардың жиналу көлемін азайту;
жәндіктердің, құстардың, кеміргіштердің кіріп кетуінен қорғау;
анаэробтық процестердің баяулауы және соның салдарынан атмосфералық ауаға ластаушы заттардың бөлінуінің төмендеуі;
қалдықтардың жеңіл фракцияларының таралуын болдырмау.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технологияның бақылау көрсеткіштері: анықталған жоқ.
Кросс-медиа әсерлері
Брикеттермен орналастырған кезде біркелкі әрі тегіс беткей қалыптасады, мұның өзі топырақты төсеу операциясын жеңілдетеді және оны пайдалану мөлшерін азайтады. Қалдықтарды көмуге пайдаланылатын материалдардың мөлшерін азайту және тасымалдау шығындарын үнемдеу.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес қызмет түрлері мен технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5.16-сурет. ТҚҚ қалдықтарын брикеттеуге арналған жабдықтың үлгісі [34]
Экономика
Экономикалық артықшылықтары:
орналастыруға түсетін қалдықтар көлемін азайту есебінен полигонның қызмет ету мерзімін ұзарту;
қалдықтарды арнайы жабдықты пайдалана отырып орналастыру орнына жеткізу кезіндегі көлік шығындарын азайту;
брикеттерді байланыстыру үшін қажетті материалдар болмаған кезде қалдықтарды сығымдау құнын төмендету, сондай-ақ тығыздығы жоғары болғандықтан, брикеттердің жарылу ықтималдығын азайту.
Енгізудің қозғаушы күші
Алдын ала сұрыптау және брикеттеу қол жетімді болған кезде, операторды технологияны енгізуге ынталандыру.

Период внедрения: до 1– 2 недель (краткосрочный период внедрения).
Рисунок 5.13. Грохот грубой очистки Lokotrack ST2.8 на полигоне ТБО. Слева горка с промежуточной фракцией, впереди надфракция, справа наименьшая подфракция[33].
Рисунок 5.14. Подающий конвейер для транспортировки измельченных отходов на сита [33].
Рисунок 5.15. Наименьшая из отсортированных фракций дробления отходов ТБО [33].
Экономика
Экономические преимущества:
вследствие снижения количества размещаемых отходов и повышения плотности отходов в массиве увеличивается вместимость полигона, что приводит к снижению себестоимости размещения отходов;
техника позволяет получить вторичные материальные ресурсы, пригодные для утилизации.
Ограничения для внедрения и использования технологии: относительно высокая стоимость [F].
Движущая сила внедрения
Экономическая мотивация оператора полигона.
5.2.1.3. Подготовка ТБО к захоронению путем их прессования и (или) брикетирования
Описание
НДТ для защиты от загрязнения почв, атмосферного воздуха и других компонентов окружающей среды в виде подготовки ТБО к захоронению путем их прессования и брикетирования.
Техническое описание
Обработка отходов давлением, производимая с целью увеличения плотности и уменьшения объема размещаемых отходов с последующим брикетированием.
Достигнутые экологические выгоды
Экологические преимущества:
увеличение вместимости полигона;
снижение объемов образования фильтрационных вод;
обеспечение защиты от проникновения насекомых, птиц, грызунов;
замедление анаэробных процессов и, как следствие, снижение выделения загрязняющих веществ в атмосферный воздух;
исключение развеивания легких фракций отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Контрольные показатели технологи: не выявлено.
Кросс-медиа эффекты
Укладка брикетов позволяет достичь ровной и однородной поверхности, что позволяет упростить операцию по укладке грунта и снизить объемы его использования. Снижение количества материала на засыпку отходов и экономия на транспортировке.
Технические соображения, касающиеся применяемости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Рисунок 5.16. Образец оборудования для брикетирования отходов ТБО [34].
Экономика
Экономические преимущества:
продление срока службы полигона за счет уменьшения объема отходов, поступающих на размещение;
снижение транспортных затрат при доставке отходов к месту размещения с использованием специального оборудования;
снижение стоимости прессования отходов при отсутствии материалов, необходимых для обвязки брикета, а также вероятности разрыва брикетов ввиду их высокой плотности.
Движущая сила внедрения
Экономические мотивы внедрения оператором полигона, при доступности предварительной сортировки и брикетирования.

5.2.2. Қалдықтарды көмуге бағытталған ЕҚТ
5.2.2.1. Табиғи ресурстарды өндіру және байыту қалдықтарын үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару
Сипаттау
Техника пайдалы қазбаларды өндіру қалдықтарының үйінділеріне, пайдалы қазбаларды байыту қалдықтарының үйінділеріне қалдықтарды көму кезінде қолданылады.
Техникалық сипаттама
Гидросуару қалдықтарды тығыздау процесінде жүзеге асырылады. Суармалы сұйықтық ретінде су, сүзінді су, технологиялық және өзге де сулар пайдаланылуы мүмкін. Сүзілген және дренаждық сулар тазартқан соң жинауға арналған ыдыстардан қалдықтар орналастырылатын жоғарғы алаңға сорғымен айдалады, онда қалдық массивінің үстіңгі бетіне шашыратып төгіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қоршаған ортаға шаң шығаруды азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Шаң шығаратын қалдықтарды үйіп (үйінді) орналастырған кезде шаңды басуды қамтамасыз етеді.
Органикалық емес шаң шығарындыларын азайту, қоршаған ортаның жай-күйі мен ластануын мониторингілеу бағдарламасында көзделген бақылау нүктелерінде қалдықтарды көму объектісінің әсерінен атмосфералық ауа сапасының өзгерістерінің болмауы.
Кросс-медиа әсерлері
Суды, электр энергиясын тұтыну.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Қолданылуы бойынша шектеулер анықталған жоқ.
Енгізілген саны - 5. Оның ішінде пайдалы қазбаларды өндіру қалдықтарының үйінділері - 5 [F].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады.
Қоршау бөгеттерін салу қажеттілігінің болмауы және үйінділерде қоймаларға қарағанда бір алаңда қалдықтарды көп мөлшерде орналастыру мүмкіндігі.
Енгізудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнамалық талаптар, технологиялық нормативтік талаптар.
5.2.2.2. Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде оларды тығыздау
Сипаттау
Техника ТҚҚ, ТҚҚ объектілерінен басқа, өңдеуші өндірістің үйінділерінде, өндіріс қалдықтарын жер бетіне көму полигондарында қолданылады [F].
Қалдықтарды тығыздау қалдықтар массиві бойынша мамандандырылған техниканың ілгерілмелі қозғалысы кезінде қабаттап жүргізіледі.
Қалдықтарды тығыздау үшін пайдаланылатын жабдықты таңдау қалдықтардың сапасына, қалдықтарды орналастыру объектісінің алаңы мен қуатына байланысты.
Техникалық сипаттама
Қалдықтар "компактор" деп аталатын құрылғымен тығыздалады, ол қалдықтың тығыздығын 1,5 тонн/м3 дейін ұлғайтады. Жиналған қалдықтардың бетін жабу қалдықтардың жеңіл фракцияларының қоршаған ортаға жайылмауын, кеміргіштер мен жәндіктердің таралмауын, сондай-ақ қоқыс газын өндірген кезде ауаның адам ағзасына кірмеуін қамтамасыз етеді.

5.2.2. НДТ, направленные на захоронение отходов
5.2.2.1. Гидроорошение при захоронении отходов добычи и обогащения природных ресурсов навалом (насыпью)
Описание
Техника применяется при захоронении отходов в отвалах отходов добычи полезных ископаемых; отвалах отходов обогащения полезных ископаемых.
Техническое описание
Гидроорошение осуществляется в процессе уплотнения отходов. В качестве орошающей жидкости могут быть использованы вода, фильтрационные, технологические и прочие воды. Фильтрационные и дренажные воды после очистки перекачиваются насосом из емкостей для накопления на верхнюю площадку участка размещения отходов, где распыляются по поверхности массива отходов.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение выбросов пыли в окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Обеспечивает пылеподавление при размещении пылящих отходов навалом (насыпью).
Минимизация выбросов пыли неорганической, отсутствие изменений качества атмосферного воздуха под воздействием объекта захоронения отходов в точках контроля, предусмотренных программой мониторинга состояния и загрязнения окружающей среды.
Кросс-медиа эффекты
Потребление воды, электроэнергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Не обнаружено ограничений по применению.
Количество внедрений – 5. Из них отвалы отходов добычи полезных ископаемых – 5 [F].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Отсутствие необходимости в строительстве ограждающих дамб и возможность размещения на отвалах большего количества отходов на одной и той же площади, чем в хранилищах.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования по охране окружающей среды, технологические нормативные требования.
5.2.2.2. Уплотнение отходов при их захоронении навалом (насыпью)
Описание
Техника применима для отвалов отходов обрабатывающих производств, полигонов приповерхностного захоронения отходов производства, кроме ТБО, объектов ТБО [F].
Уплотнение отходов производится послойно при поступательном движении специализированной техники по массиву отходов.
Выбор оборудования, используемого для уплотнения отходов, зависит от качества отходов, площади и мощности объекта размещения отходов.
Техническое описание
Уплотнение отходов осуществляется так называемым "компактором", который увеличивает плотность отходов до 1,5 тонн/м3. Укрытие складируемых отходов предотвратит разлет легких фракций отходов в окружающую среду, распространение грызунов и насекомых, а также предотвратит попадание воздуха в организм, что важно с точки зрения производства свалочного газа.

Технологияның бақылау көрсеткіштері: РФ-дағы ТҚҚ көму объектілерінде ТҚҚ-ны кемінде 700 кг/м3 тығыздыққа дейін тығыздау қамтамасыз етіледі [F]. ЕО-да тығыздау коэффициенті кемінде 1,35 т/м3 [28].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Судың қалдықтарды көму объектісінің үстіңгі бетінен түбіне қарай сіңуін қиындату салдарынан сүзілген сулардың көлемін азайту.
ТҚҚ көму объектісі үшін:
кеуекті кеңістікті және ондағы ауа мен судың құрамын азайту есебінен ТҚҚ көму объектісінде биогаздың түзілу көлемін азайту;
биогазбен толтырылған қалдықтар массивінің ішіндегі кеуектер мен бос орындар көлемін азайту нәтижесінде ТҚҚ көму объектісінің өрт қауіптілігін төмендету, өз кезегінде, қалдықтар массиві өртенген жағдайда атмосфералық ауаға шығарылатын ластаушы заттар эмиссияларының күрт қысқаруына әкеледі;
ТҚҚ массиві ауданында тіршілік ететін және қоректенетін жануарлардың таралуын болдырмау, жануарлардың ауру қоздырғыштарды таратуын болдырмау.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ресей тәжірибесінің деректері бойынша қалдықты 3 – 4 есеге тығыздау үшін бульдозер (каток) бір жерді төрт рет таптауы керек. Биіктігі 2 м (12 – 20 қабат) тығыздалған ТҚҚ қабатын сазбен, инертті материалмен (құрылыс қалдықтары, шлактар) оқшаулайды; саздың орнына ТҚҚ-дан алынған компостты пайдалануға болады. Аралық оқшаулау қабаты - 0,15 - 0,25 м [31].
5.17-сурет. Полигондағы ТҚҚ тығыздығының тығыздағыш техниканың таптау санына тәуелділігі [31]
Қалдықтарды полигонға көму кезінде оларды тығыздау дәрежесі басқа да осыған ұқсас жағдайларда тығыздау жабдығының массасына (қысым шамасын анықтайды) және тығыздау техникасының таптау жолдарының санына байланысты. Жоғарыдағы кестеде көрсетілгендей, қалдықтарды тығыздаудың тұрақты дәрежесіне қол жеткізу үшін ауыр техниканың (бульдозер, трактор) (массасы 20 - 40 т) төрт — алты рет таптауы жеткілікті. Техниканың таптау саны мен массасын әрі қарай ұлғайту ТҚҚ тығыздауға айтарлықтай әсер етпейді. Қалдықтарды тығыздау полигонның қызмет ету мерзімін ұзартады, көму алаңын тегістейді, қалдықтардың бетін жабуды және әрі қарайғы жұмысты жеңілдетеді. Тәжірибе деректері бойынша әр қабатты төрт рет тығыздау қалдықтарды 1,1 т/м3 (құрғақ массасымен есептегенде) дейін тығыздайды.
5.18-сурет. Тығыздағыш техника массасының ТҚҚ-ны тығыздауға әсері
Тиісті деңгейде пайдаланбау тәжірибесі кезінде оттектің кіруі қауіп төндіреді:
қалдықтарды кәдеге жарату технологиясы нашар — жеткізілген қалдықтардың әрбір партиясы дереу жиналып, тығыздалуы тиіс (пайдалану қағидаларында белгіленген шегі, мысалы, 5 мин.);
қиғаш беткей арқылы лақтыру – тығыздағыш компактор еңістікті және еңістік табанын тығыздалмаған күйде қалдырып, тек көлденең бағытта қозғалады.
Кросс-медиа әсерлері
Ресурс және энергия үнемдеу артықшылықтары: анықталған жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Ерекше табиғи жағдайларда қолдану: анықталған жоқ. Қолданыстағы қалдықтарды орналастыру объектілерінде қолдану мүмкіндігі: бар. Енгізу мерзімі: 1 айға дейін (қысқа мерзімді енгізу кезеңі).
Енгізілген саны —45. Олардың ішінде:
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары — 13;
пайдалы қазбаларды өндіру және/немесе байыту қалдықтарының үйінділері — 2;
өңдеуші өндіріс қалдықтарының үйінділері — 3;
ТҚҚ көму объектілері — 27. [F]
Қалдықтарды үйіп көму кезінде оларды тығыздау технологияларын қолдану ЕО-да полигонды пайдаланудың міндетті шарты болып табылады [28].

Контрольные показатели технологии: для объектов захоронения ТБО в РФ обеспечение уплотнения ТБО до плотности не менее 700 кг/м3 [F]. В ЕС коэффициент уплотнения не менее 1,35 т/м3 [28].
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение объемов образования фильтрационных вод вследствие затруднения проникновения воды с поверхности вглубь объекта захоронения отходов.
Для объекта захоронения ТБО:
уменьшение объемов образования биогаза на объекте захоронения ТБО за счет уменьшения порового пространства и содержания в нем воздуха и воды;
снижение пожароопасности объекта захоронения ТБО вследствие уменьшения объема пор и пустот внутри массива отходов, заполненных биогазом, что, в свою очередь, приводит к резкому сокращению эмиссий загрязняющих веществ, выбрасываемых в атмосферный воздух при горении массива отходов;
предотвращение распространения животных, живущих и кормящихся в районе массива ТБО, предотвращение разноса возбудителей заболеваний животными.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
По данным российской практики, уплотнение в 3 – 4 раза достигается четырехкратным проходом бульдозера (катка) по одному месту. Уплотненный слой ТБО высотой 2 м (12 – 20 слоев) изолируют грунтом, инертными материалами (отходы строительства, шлаки); вместо грунта возможно использование полученного из ТБО компоста. Слой промежуточной изоляции – 0,15 – 0,25 м [31].
Рисунок 5.17. Зависимость плотности ТБО на полигоне от количества проходов уплотняющей техники [31].
Степень уплотнения отходов при их полигонном захоронении зависит, при прочих равных условиях, от массы уплотняющего оборудования (определяет величину давления) и от числа проходов уплотняющей техники. Как видно из графика выше, для получения стабильной степени уплотнения отходов достаточно четырех - шести проходов тяжелой (массой 20 – 40 т) техники (бульдозеры, тракторы). Дальнейшее увеличение числа проходов техники и ее массы существенно не влияет на уплотнение ТБО. Уплотнение отходов продлевает срок службы полигона, приводит к выравниванию площадки захоронения, облегчает укрытие отходов и дальнейшую работу. По данным из практики, четырехкратное уплотнение каждого слоя обеспечивает плотность укладки до 1,1 т/м3 (в расчете на сухую массу).
Рисунок 5.18. Влияние массы уплотняющей техники на уплотнение ТБО.
При ненадлежащей практике эксплуатации существует опасность доступа кислорода:
неудовлетворительная технология утилизации отходов – каждая доставленная партия отходов должна быть немедленно собрана и уплотнена (предел, установленный правилами эксплуатации, например, 5 мин.);
сбрасывание через скос – уплотнитель компактор движется только горизонтально, оставляя неуплотненными склон и основание склона.
Кросс-медиа эффекты
Ресурсо- и энергосберегающие преимущества: не выявлены.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение в особых природных условиях: не выявлено. Возможность применения на действующих объектах размещения отходов: имеется. Период внедрения: до 1 месяца (краткосрочный период внедрения).
Количество внедрений – 45. Из них:
полигоны приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО – 13;
отвалы отходов добычи и/или обогащения полезных ископаемых – 2;
отвалы отходов обрабатывающих производств – 3;
объекты захоронения ТБО – 27 [F].
Применение технологий уплотнения отходов при их захоронении навалом, является обязательным условием эксплуатации полигона в ЕС [28].

5.19-сурет. Қалдықтарды тығыздау
5.20-сурет. ТҚҚ полигонындағы компактор, Чехия [28]
Экономика
Экономикалық артықшылықтары — қалдықтарды орналастыру объектісінің сыйымдылығын және қалдықтарды орналастыру объектісін пайдалану мерзімін ұлғайту.
Технологияны енгізу және пайдалану шектеулері. Компакторды қолданған жағдайда - жабдықтың құны жоғары.
Енгізудің қозғаушы күші
ЕО заңнамалық талаптары. Пайдалану қатерлерін төмендету бойынша талаптар (өз бетінше тұтану және т.б.).
5.2.2.3 Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерді нығайту
Сипаттау
Техника қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде үйінділердің сыртқы еңістіктерінің орнықтылығын қамтамасыз етуге арналған. Оның мақсаты — эрозиялық процестерді болдырмау және қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайту. ТҚҚ полигондарынан басқа, үйінділердің әртүрлі түрлеріне қолданылады.
Техникалық сипаттама
Сыртқы еңістіктерді нығайту қалдықтардың еңістіктерінің бұрышын және физика-химиялық қасиеттерін ескере отырып жүргізіледі. Әдістер инженерлік конструкцияларды (габиондар, геосеткалар, текшелеу) пайдалануды, эрозияны болдырмайтын өсімдік қабатын салуды немесе басқа да материалдарды төсеуді қамтуы мүмкін. Тәсіл объектінің сипаттамасына байланысты таңдалады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Техниканы енгізу қалдықтар массивінің орнықтылығын қамтамасыз етеді және оның іргелес аумақтарға сырғуын болдырмайды. Еңістіктерді нығайтудың арқасында бейорганикалық шаңның шығарылуы төмендейді, бұл объектінің әсер ету аймағында атмосфералық ауаның сапасын сақтауға мүмкіндік береді. Сондай ақ қалдықтардың бетіндегі шайынды суды азайту арқылы топырақтың ластануына жол берілмейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Техника тиімділігінің негізгі көрсеткіштері қалдықтар массивінің бүтіндігі және шаң шығарындыларын азайту болып табылады. Қоршаған ортаның жай-күйін бақылау бағдарламасында көзделген бақылау нүктелеріндегі экологиялық мониторинг көму объектісінің әсерінен атмосфералық ауа мен топырақ сапасында өзгерістер болмағанын растауы тиіс. Нығайтылған еңістіктер жауын-шашынды, жел мен қар жүктемесін қоса алғанда, сыртқы табиғи әсерлерге төзімді болады.
Кросс-медиа әсерлері
Технология бірден бірнеше ортаға оң әсерін тигізеді. Атмосфералық ауада шаң шоғырлануының төмендегені байқалады. Еңістіктерден түсетін ластағыш заттардың топырақта жиналуына жол берілмейді. Еңістіктердің су эрозиясын азайту есебінен жерүсті суларының ластану қаупі жанама төмендейді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Техника ТҚҚ полигондарын қоспағанда, көптеген қалдықтарды көму объектілерінде қолданылады. Қолданылуы ерекше климаттық немесе табиғи жағдайлармен шектелмейді. Қолданыстағы объектілерде енгізуге болады, ал орташа іске асыру мерзімі бір жылдан екі жылға дейін. Нығайту әдісі қалдықтардың сипаттамалары мен еңістіктердің параметрлерін ескере отырып дербес іріктеледі.
Зауыттардың мысалдары: "Escondida" кеніші, Чили; "Garzweiler" көмір разрезі, Германия; "Highland Valley Copper" кеніші, Канада.
Экономика
Техниканы қолдану еңістіктер геометриясын оңтайландыру есебінен қалдықтарды көму объектісінің сыйымдылығын ұлғайтуға мүмкіндік береді. Бұл өз кезегінде көмуге жұмсалатын үлестік шығындарды азайтады. Экономикалық әсері ықтимал авариялық жағдайлардың алдын алудан және зақымдалған инфрақұрылымды қалпына келтіруге арналған шығындарды төмендетуден де көрінеді. Еңістерді нығайтуға салынған инвестициялар экологиялық, сол сияқты экономикалық тиімділік тұрғысынан да ақталды.
Енгізудің қозғаушы күші
Техниканы енгізудің негізгі факторлары экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау, авариялық жағдайларды болдырмау қажеттілігі, ластағыш заттардың шығарындыларын азайту, сондай-ақ қалдықтарды көму объектілерінің аумақтарын тиімді пайдалануға ұмтылу болып табылады. Экологиялық мониторинг нәтижелеріне және бақылау көрсеткіштеріне қойылатын талаптарды орындау қосымша ынталандыру болып табылады.

Рисунок 5.19. Уплотнение отходов.
Рисунок 5.20. Компактор на полигоне ТБО, Чехия [28]
Экономика
Экономические преимущества – увеличение вместимости объекта размещения отходов и срока эксплуатации объекта размещения отходов.
Ограничения для внедрения и использования технологии. В случае применения компакторов – высокая стоимость оборудования.
Движущая сила внедрения
В ЕС законодательные требования. Требования по снижению эксплуатационных рисков (самовольные возгорания и т.п.).
5.2.2.3 Укрепление внешних откосов отходов при захоронении навалом (насыпью)
Описание
Техника направлена на обеспечение устойчивости внешних откосов отвалов отходов при их захоронении навалом (насыпью). Ее цель - предотвращение эрозионных процессов и минимизация негативного воздействия на окружающую среду. Применяется для различных видов отвалов, кроме полигонов ТБО.
Техническое описание
Укрепление внешних откосов осуществляется с учетом угла откоса и физико-химических свойств отходов. Методы могут включать использование инженерных конструкций (габионы, геосетки, террасирование), укладку растительного слоя или других материалов, предотвращающих эрозию. Способ выбирается в зависимости от характеристик объекта.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение техники обеспечивает устойчивость массива отходов и предотвращает его оползание на прилегающие территории. Благодаря укреплению откосов снижается выброс неорганической пыли, что позволяет сохранить качество атмосферного воздуха в зоне воздействия объекта. Также предотвращается загрязнение почв за счет уменьшения смыва с поверхности отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основными показателями эффективности техники являются целостность массива отходов и минимизация выбросов пыли. Экологический мониторинг в точках контроля, предусмотренных программой наблюдений за состоянием окружающей среды, должен подтверждать отсутствие изменений качества атмосферного воздуха и почв под воздействием объекта захоронения. Укрепленные откосы демонстрируют устойчивость к внешним природным воздействиям, включая осадки, ветровую и снежную нагрузку.
Кросс-медиа эффекты
Технология оказывает положительное воздействие сразу на несколько сред. В атмосферном воздухе наблюдается снижение концентрации пыли. В почве предотвращается накопление загрязняющих веществ, поступающих с откосов. Косвенно снижается риск загрязнения поверхностных вод за счет уменьшения водной эрозии откосов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Техника применима для широкого круга объектов захоронения отходов, за исключением полигонов ТБО. Применение не ограничено особыми климатическими или природными условиями. Внедрение возможно на уже эксплуатируемых объектах, а средний срок реализации составляет от одного до двух лет. Метод укрепления подбирается индивидуально с учетом характеристик отходов и параметров откосов.
Примеры заводов: рудник "Escondida", Чили; угольный разрез "Garzweiler", Германия; рудник "Highland Valley Copper", Канада.
Экономика
Применение техники позволяет увеличить вместимость объекта захоронения отходов за счет оптимизации геометрии откосов. Это, в свою очередь, снижает удельные затраты на захоронение. Экономический эффект проявляется также в предотвращении возможных аварийных ситуаций и снижении затрат на восстановление поврежденной инфраструктуры. Инвестиции в укрепление откосов оправданы с точки зрения как экологической, так и экономической эффективности.
Движущая сила внедрения
Основными факторами внедрения техники являются соблюдение требований экологической безопасности, необходимость предотвращения аварийных ситуаций, снижение выбросов загрязняющих веществ, а также стремление к эффективному использованию территорий объектов захоронения отходов. Дополнительным стимулом служит выполнение требований к результатам экологического мониторинга и контрольных показателей.

5.2.2.4. Қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару
Сипаттау
ТҚҚ-ны үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару техникасы шаң-тозаңды азайтуға және атмосфералық ауаға ластағыш заттардың таралуын болдырмауға арналған. Сумен немесе сулы ерітінділермен суландыру көмілген қалдықтардың бетін ылғалдандыруға, үйіндіні тұрақтандыруға және органикалық емес шаң мен ұшпа органикалық қосылыстардың шығарындыларын азайтуға мүмкіндік береді. Техника әртүрлі климаттық жағдайларда полигондарда және ТҚҚ-ны көму орындарында қолданылады.
Техникалық сипаттама
Гидросуару суландырғыш қондырғы жүйелерінің (мысалы, шашыратқыштар, жаңбырлатқыш машиналар, мобилді бүріккіштер) көмегімен қалдықтардың үстіңгі бетіне суды немесе арнайы ерітінділерді (мысалы, біркелкі себу арқылы орындалады. Суарудың қарқындылығы мен кезеңділігі климаттық жағдайларды, қалдықтардың құрамын және экологиялық қауіпсіздікке қойылатын талаптарды ескере отырып таңдалады. Суару шаң-тозаңды азайтуға, қалдықтардың жоғарғы қабатын тұрақтандыруға және оттектің кіруін азайтуға ықпал етеді, бұл биохимиялық ыдырау процестерін және иістердің пайда болуын тежейді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Гидросуаруды енгізу атмосфераға шығарылатын шаң және ұшпа ластағыштардың шығарындыларын азайтады, бұл объектінің әсер ету аймағындағы ауа сапасын жақсартады. Технология қалдықтардың эрозиясын және желмен ұшырып әкету қаупін төмендете отырып, көмілген қалдықтардың бетін тұрақтандырады. Ластағыш заттардың тасымалдануына байланысты іргелес жатқан топыраққа және су объектілеріне теріс әсері азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Негізгі экологиялық көрсеткіш ауаның жер бетіндегі қабатында органикалық емес шаңның және ұшпа органикалық қосылыстардың шоғырлануын төмендету болып табылады. Бақылау полигонның санитариялық қорғау аймақтарындағы ауа ортасының тұрақты мониторингі арқылы жүзеге асырылады. Қалдықтардың үстіңгі бетін ылғалдау шаң шығару жылдамдығын төмендетуге ықпал етеді, мұның өзі ауа сапасы көрсеткіштерінің тұрақтылығымен және бақылау аймақтарында топырақтың ластануының жоғарыламауымен расталады.
Кросс-медиа әсерлері
Гидросуару шаң жүктемесін төмендете отырып, атмосфераға оң әсер етеді. Жел эрозиясын төмендету есебінен топырақта ластағыш заттардың таралуы азаяды. Су объектілері қалдықтардың үстіңгі қабатын тұрақтандыру және жел арқылы заттардың таралуын азайту нәтижесінде ластанудан қорғалады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Гидросуару технологиясы қалдықтарды үйіп көметін ТҚҚ полигондарында тиімді. Ол қоңыржай климаттан бастап құрғақ және ыстық климатқа дейін әртүрлі климаттық жағдайларда қолданылады. Гидросуару қалдықтардың бетіне ылғал біркелкі жайылуы үшін су беру жүйелерінің және жабдықтардың болуын талап ете отырып, жаңа объектілерде, сол сияқты қолданыстағы объектілерде іске асырылады. Суару режимі мен жиілігі қалдықтардың және сыртқы климаттық жағдай      лардың сипаттамасын ескере отырып таңдалады.
Зауыт мысалдары: "Sakrete" ТҚҚ полигоны, Оңтүстік Корея; "Bantar Gebang" ТҚҚ полигоны, Индонезия.
Экономика
Гидросуаруды енгізу жабдыққа және сумен жабдықтауға инвестиция салуды талап етеді, алайда экономикалық артықшылықтарға ластануды мониторингілеуге және бақылауға арналған шығындарды төмендету, сондай-ақ экологиялық айыппұлдар мен қоршаған ортаны қалпына келтіруге арналған шығындарды болдырмау есебінен қол жеткізіледі. Технология полигонды пайдалану мерзімін ұзартуға және объектінің экологиялық қауіпсіздігін арттыруға ықпал етеді.
Енгізудің қозғаушы күші
Гидросуаруды енгізудің негізгі факторлары ластағыш заттардың шығарындыларын азайту жөніндегі талаптар, атмосфералық ауаның сапасы бойынша нормативтік шектеулер, шаң мен жағымсыз иістердің таралуын болдырмау қажеттілігі, сондай-ақ ТҚҚ полигондарын пайдаланатын кәсіпорындардың экологиялық беделін жақсартуға ұмтылу болып табылады.

5.2.2.4. Гидроорошение ТБО при захоронении навалом (насыпью)
Описание
Техника гидроорошения ТБО при их захоронении навалом (насыпью) предназначена для снижения пыления и предотвращения распространения загрязняющих веществ в атмосферный воздух. Орошение водой или водными растворами позволяет увлажнить поверхность захороненного отхода, стабилизировать отвал и минимизировать выбросы неорганической пыли и летучих органических соединений. Техника применяется на полигонах и местах захоронения ТБО в различных климатических условиях.
Техническое описание
Гидроорошение выполняется путем равномерного распределения воды или специальных растворов по поверхности отходов с помощью систем оросительных установок (например, разбрызгивателей, дождевальных машин, мобильных опрыскивателей). Интенсивность и периодичность орошения выбираются с учетом климатических условий, состава отходов и требований к экологической безопасности. Орошение способствует снижению пыления, стабилизации верхнего слоя отходов и уменьшению проникновения кислорода, что тормозит биохимические процессы разложения и образование запахов.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение гидроорошения снижает выбросы пыли и летучих загрязнителей в атмосферу, что улучшает качество воздуха в зоне влияния объекта. Технология способствует стабилизации поверхности захоронения, снижая риск эрозии и ветрового раздува отходов. Уменьшается негативное воздействие на прилегающие почвы и водные объекты, обусловленное переносом загрязняющих веществ.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основным экологическим показателем является снижение концентрации неорганической пыли и летучих органических соединений в приземном слое воздуха. Контроль осуществляется посредством регулярного мониторинга воздушной среды в зонах санитарной охраны полигона. Увлажнение поверхности отходов способствует снижению скорости пыления, подтверждаемому стабильностью показателей качества воздуха и отсутствием повышения загрязнения почв в зонах контроля.
Кросс-медиа эффекты
Гидроорошение положительно влияет на атмосферу, снижая пылевую нагрузку. В почве сокращается миграция загрязняющих веществ за счет уменьшения ветровой эрозии. Водные объекты защищаются от попадания загрязнений благодаря стабилизации поверхностного слоя отходов и снижению переноса веществ с помощью ветра.
Технические соображения, касающиеся применимости
Технология гидроорошения эффективна на полигонах ТБО с навальными способами захоронения отходов. Она применяется в различных климатических условиях, от умеренного до сухого и жаркого климата. Гидроорошение реализуется как на новых, так и на действующих объектах, требуя наличия систем подачи воды и оборудования для равномерного распределения влаги по поверхности отходов. Режим и частота орошения подбираются с учетом характеристик отходов и внешних климатических факторов.
Примеры заводов: полигон ТБО "Sakrete", Южная Корея; полигон ТБО "Bantar Gebang", Индонезия.
Экономика
Внедрение гидроорошения требует инвестиций в оборудование и водоснабжение, однако экономические преимущества достигаются за счет снижения затрат на мониторинг и контроль загрязнений, а также предотвращения экологических штрафов и затрат на восстановление окружающей среды. Технология способствует продлению срока эксплуатации полигона и повышению экологической безопасности объекта.
Движущая сила внедрения
Основными факторами внедрения гидроорошения являются требования по снижению выбросов загрязняющих веществ, нормативные ограничения по качеству атмосферного воздуха, необходимость предотвращения распространения пыли и неприятных запахов, а также стремление к улучшению экологической репутации предприятий, эксплуатирующих полигоны ТБО.

5.2.2.5. ТҚҚ-ны пайдалануға тыйым салынбаған инертті материалмен қабаттап жабу
Сипаттау
Қалдық массивінде су және жел эрозиясын болдырмау, иістерді азайту, құстардың, кеміргіштердің зиянынан болатын биологиялық қауіптерді азайту және осының нәтижесінде ауру қоздырғыштардың таралуын болдырмау, өрт қаупін төмендету және болжанбайтын химиялық реакциялардың алдын алу арқылы полигонның статикасын жақсарту.
Техникалық сипаттама
Қалдықтарды қабаттап жабу ешқандай елеулі физикалық, химиялық немесе биологиялық өзгерістерге ұшырамайтын, сүзіндіні генерациялау қабілеті жоқ табиғи, жасанды немесе құрамдастырылған материалдардан орындалады.
Мұндай материалдардағы ластағыш заттардың құрамы және сілтілендірудің экоуыттылығы шамалы болады, жерүсті және жерасты суларының сапасына қауіп төндірмейді [F].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Полигонда қабатты материал, пайдалануға тыйым салынбаған инертті материал, тұрақтандырғышты толтырғыш ретінде орналастырылған заттарға есеп жүргізілуі тиіс.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Еуропалық полигондарда жиналатын ТҚҚ-ны күнделікті оқшаулап жабындау қолданылады. Жабын ретінде қалыңдығы кемінде 0,15 м саз немесе инертті қауіпсіз материал (құрылыс қалдықтарының құрамдас бөліктері) немесе полигонда орналастыруға рұқсат етілген басқа да ұқсас материалдар қолданылады. Күнделікті оқшаулау қалдықтардың таралуына кедергі келтіреді, полигонның сыртқы түрін жақсартады, иістердің жайылуына және өрттердің пайда болуына кедергі келтіреді.
Бақылау параметрлері: қалдықтардың таралуын болдырмау — көзбен шолып бақылау нәтижелері бойынша айқындалатын, қалдықтарды көму объектісімен іргелес аумақтағы топырақтың ластануын болдырмау.
Кросс-медиа әсерлері
Алдын ала сұрыпталған және ұсақталған қалдықтардың инертті құрамдас бөліктерін экономикалық мақсатқа сай пайдалану.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Технологияны енгізу және пайдалану үшін шектеулер: анықталған жоқ. Сұйық немесе жартылай сұйық күйдегі материалдарды қоспағанда.
Енгізілген саны — 59. Олардың ішінде ТҚҚ көму объектілері — 59 [F].
Чех Республикасындағы ТҚҚ полигондарында жабын ретінде инертті материалдар пайдаланылады, олардың сапалық құрамы полигон регламентімен айқындалады [28].
Экономика
Топырақты тұтынуды азайту, оны инертті қалдықтардың, құрылыс материалдарының және қасиеттері ұқсас, нормативтік тыйым салынбаған басқа да материалдардың жарамды фракциясымен алмастыру.
Енгізудің қозғаушы күші
Экономикалық факторлар, инертті қалдықтарды және технологиялық қолайлы жағдайда осыған ұқсас жергілікті қолжетімді материалдарды пайдалануға ынталандыру.

5.2.2.5. Послойное покрытие ТБО инертным материалом, не запрещенным к использованию
Описание
Улучшение статики полигона путем предотвращение водной и ветровой эрозии массива отходов, снижение запахов, снижение биологических рисков от проникновения птиц, грызунов, и тем самым предотвращение разноса возбудителей заболеваний, снижения рисков пожаров и непредсказуемых химических реакций.
Техническое описание
Послойное покрытие отходов выполняется из природных, искусственных или комбинированных материалов, не подвергающихся никаким существенным физическим, химическим или биологическим преобразованиям, не проявляющих способность к генерации фильтрата.
Содержание загрязняющих веществ в таких материалах и экотоксичность выщелачивания являются незначительными, не подвергают опасности качество поверхностных и подземных вод [F].
Достигнутые экологические выгоды
На полигоне должен вестись учет размещенного, в качестве послойного материала, инертного материала, не запрещенного к использованию, как засыпки стабилизатора.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
На европейских полигонах практикуется ежедневное изоляционное покрытие складируемых ТБО. Для покрытия используют слой грунта толщиной не менее 0,15 м, либо используют инертный неопасный материал (компоненты строительных отходов) или другие подобные материалы, разрешенные для размещения на полигоне. Ежедневная изоляция препятствует рассеянию отходов, улучшает внешний вид полигона, препятствует распространению запахов и возникновению пожаров.
Контрольные параметры: отсутствие разноса отходов - отсутствие загрязнения почв на территории, прилегающей к объекту захоронения отходов, определяемое по результатам визуального контроля.
Кросс-медиа эффекты
Экономически целесообразное использование инертных составляющих предварительно отсортированных и раздробленных отходов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Ограничения для внедрения и использования технологии: не выявлены. Исключая материалы в жидком или полужидком состоянии.
Количество внедрений – 59. Из них объекты захоронения ТБО – 59 [F].
На выбранных полигонах ТБО в Чешской Республике используются инертные материалы в качестве покрытия, их качественный состав определяется регламентом полигона [28].
Экономика
Снижение потребления почвы, ее замещение пригодной фракцией инертных отходов, строительных материалов и других материалов подобных свойств нормативно незапрещенных.
Движущая сила внедрения
Экономические факторы, мотивация к использованию инертных отходов и им подобных локально доступных материалов, в технологически приемлемых случаях.

5.2.2.6. Сұрыптаудан өткен қалдықтарды көму
Сипаттау
Сұрыптаудан өткен қалдықтарды көму технологиясы полигонда одан әрі өңдеуге немесе пайдалануға жатпайтын қалдықтар фракцияларын ғана орналастыруды білдіреді. Сұрыптау көмуге жіберілетін қалдықтардың көлемін азайтып, қайта пайдалануға, қайта өңдеуге немесе қордаландыруға жарамды материалдарды жалпы ағыннан бөліп, шығарып алуға мүмкіндік береді. Бұл полигондарға түсетін жүктемені азайтады және кәдеге жарату процесінің экологиялық әсерін азайтады.
Техникалық сипаттама
Қалдықтарды көмер алдында (елеуіштерді, магниттік сепараторларды, оптикалық сұрыптауыштарды пайдалана отырып) механикалық, сол сияқты қолмен сұрыптап өңдейді. Өңделетін және органикалық фракцияларды бөліп алған соң қалған қалдықтың басым бөлігі тығыздалып, полигонға көміледі. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін сүзіндіні бұру, метанды бақылау және қабаттарды аэрирлеу жүйелері қолданылады, мұның өзі шығарындылар мен қоршаған ортаға әсерді барынша азайтуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Көмуге келіп түсетін қалдықтардың көлемі азайтылады, бұл полигонды пайдалану мерзімін ұлғайтады және топырақтың, ауаның және су объектілерінің ластану қаупін төмендетеді. Көмілген қалдықтардағы биодеградацияланатын компоненттерді азайту есебінен парниктік газдар шығарындылары барынша азайтылады. Қалдықтарды басқару сапасы жақсарады және жалпы қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінің тиімділігі артады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тиімділіктің негізгі көрсеткіштері көмілген қалдықтардың жалпы көлемін төмендетуді, полигон аймағындағы метан мен басқа да ластағыш заттардың шоғырлануын, сондай-ақ топырақ пен жер асты суларының ластану көрсеткіштерін азайтуды қамтиды. Пайдалану деректері сұрыптау және полигон параметрлерін бақылау жүйелері жұмысының тұрақтылығы мен сенімділігін көрсетеді.
Кросс-медиа әсерлері
Технология парниктік және ластағыш газдар шығарындыларын төмендету есебінен атмосфераға оң әсер етеді. Топырақта улы заттардың шоғырлануы азайтылады, ал су объектілерінде – сүзіндіні азайту және сарқынды суларды бақыланатын бұру есебінен ластану деңгейі төмендейді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Техника қалдықтарды алдын ала сұрыптауға мүмкіндігі бар ТҚҚ және өнеркәсіптік қалдықтар полигондарына ұсынылады. Табысты енгізу үшін заманауи сұрыптау желілері мен білікті персонал қажет. Қалдықтардың типі мен құрамына байланысты технология әртүрлі климаттық және табиғи жағдайларға бейімделеді.
Зауыт мысалдары: Puente Hills полигоны, АҚШ; "Nantes Atlantique" сұрыптау кешені, Франция; "Shenzhen Waste Management Facility" полигоны, Қытай.
Экономика
Сұрыптау жүйелерін енгізу айтарлықтай бастапқы инвестицияларды талап етеді, үнемдеуге көмуге және полигонды одан әрі пайдалануға арналған шығыстарды қысқарту есебінен қол жеткізіледі. Қайта өңделетін материалдар үлесінің артуы қосымша экономикалық мүмкіндіктер жасайды және қайталама ресурстар нарығының дамуына ықпал етеді.
Енгізудің қозғаушы күші
Көмілетін қалдықтардың көлемін қысқарту жөніндегі заңнамалық талаптар, ластануды бақылау жөніндегі экологиялық нормативтер, сондай-ақ қалдықтарды басқару тиімділігін арттыруға және көму объектілерін пайдалануға арналған шығындарды азайтуға байланысты экономикалық ынталандырулар.

5.2.2.6. Захоронение отходов, прошедших сортировку
Описание
Технология захоронения отходов, прошедших сортировку, предполагает размещение на полигоне только тех фракций отходов, которые не подлежат дальнейшему переработке или использованию. Сортировка позволяет выделить и извлечь из общего потока материалы, пригодные для повторного использования, переработки или компостирования, тем самым уменьшая объем отходов, направляемых на захоронение. Это снижает нагрузку на полигоны и уменьшает экологическое воздействие процесса утилизации.
Техническое описание
Перед захоронением отходы проходят сортировочную обработку, которая может быть как механической (с использованием сит, магнитных сепараторов, оптических сортировщиков), так и ручной. После отделения перерабатываемых и органических фракций остаются преимущественно остаточные отходы, которые подвергаются уплотнению и захоронению на полигоне. Для обеспечения экологической безопасности применяются системы отвода фильтрата, контроля метана и аэрирование слоев, что позволяет минимизировать выбросы и влияние на окружающую среду.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращается объем отходов, поступающих на захоронение, что увеличивает срок эксплуатации полигона и снижает риски загрязнения почв, воздуха и водных объектов. Минимизируются выбросы парниковых газов за счет уменьшения биодеградируемых компонентов в захороненных отходах. Улучшается качество управления отходами и повышается эффективность системы обращения с отходами в целом.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основные показатели эффективности включают снижение общего объема захороненных отходов, концентрацию метана и других загрязняющих веществ в зоне полигона, а также уменьшение показателей загрязнения почв и грунтовых вод. Эксплуатационные данные отражают стабильность и надежность работы систем сортировки и контроля параметров полигона.
Кросс-медиа эффекты
Технология оказывает положительное воздействие на атмосферу за счет снижения выбросов парниковых и загрязняющих газов. В почве уменьшается концентрация токсичных веществ, а в водных объектах - уровень загрязнений за счет сокращения фильтрата и контролируемого отвода сточных вод.
Технические соображения, касающиеся применимости
Техника рекомендуется для полигонов ТБО и промышленных отходов с возможностью предварительной сортировки. Для успешного внедрения необходимы современные сортировочные линии и квалифицированный персонал. В зависимости от типа и состава отходов технология адаптируется к различным климатическим и природным условиям.
Примеры заводов: полигон Puente Hills, США; сортировочный комплекс "Nantes Atlantique", Франция; полигон "Shenzhen Waste Management Facility", Китай.
Экономика
Внедрение сортировочных систем требует значительных первоначальных инвестиций, экономия достигается за счет сокращения расходов на захоронение и дальнейшую эксплуатацию полигона. Повышение доли перерабатываемых материалов создает дополнительные экономические возможности и способствует развитию рынка вторичных ресурсов.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования по сокращению объема захораниваемых отходов, экологические нормативы по контролю загрязнений, а также экономические стимулы, связанные с повышением эффективности управления отходами и снижением затрат на эксплуатацию объектов захоронения.

5.2.2.7. Қалдықтарды қоймаларға орналастыру кезінде "су айдыны" деңгейін аумақтың жоғарғы шегінен жоғары деңгейде ұстап тұру арқылы құрғақ аумақтардың шаңдануын болдырмау
Сипаттау
Техника пайдалы қазбаларды өндіру және/немесе байыту қалдықтарын сақтау қоймаларында, өңдеуші өндіріс қалдықтарын сақтау қоймаларында, электр энергиясын және буды өндіру қалдықтарын сақтау қоймаларында (күл үйінділерінде) қолданылады.
Техникалық сипаттама
Қалдықтар қоймаға гидравликалық көлікпен жеткізіледі, содан кейін су тұндырылады және судың көп бөлігі өндіріс цикліне қайтарылады. Су айдыны деңгейін қалдықтардың тұндырылған бөлігінен жоғары деңгейде ұстау қойманың құрғақ аумақтарының пайда болуына жол бермейді және олардың шаңдануын болдырмайды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтарды сақтайтын құрғақ аумақтардың шаңдануын болдырмау. Шаң шығарындыларын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Бақылау көрсеткіштері: қоймада құрғақ аумақтардың болмауы.
Құрғақ аумақтардың бетінен органикалық емес шаң шығарындылары шығарылмаса, қоршаған ортаның жай-күйі мен ластануын мониторингілеу бағдарламасында көзделген бақылау нүктелерінде қалдықтарды орналастыру объектісінің әсерінен атмосфералық ауа сапасының өзгерістері болмайды.
Кросс-медиа әсерлері
Су тұтыну.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Қолданыстағы қалдықтарды орналастыру объектілерінде қолдануға мүмкіндік бар. Енгізу мерзімі: 1 айға дейін (қысқа мерзімді енгізу кезеңі).
Енгізілген саны — 92. Олардың ішінде:
үйінділерден басқа, пайдалы қазбаларды өндіру және/немесе байыту қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 33;
үйінділерден басқа, өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 18;
үйінділерден басқа, электр энергиясы мен бу өндірісінің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 41 [F].
Экономика
Гидротасымалдауға, электр энергиясына жұмсалатын шығындар.
Енгізудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаны қорғауды заңнамалық шектеулер. Шаңды басу жөніндегі нормативтік талаптар.
5.2.2.8. Вермикомпосттау
Сипаттау
Вермикомпосттау — жауын құрттарының арнайы түрлерін (мысалы, Eisenia fetida) пайдалана отырып ТҚҚ-ның органикалық бөлігін ыдырататын биотехнологиялық процесс. Технология ауыл шаруашылығында және ландшафтты көгалдандыруда қолдануға болатын жоғары сапалы органикалық компост алуға мүмкіндік береді. ТҚҚ полигондарында вермикомпосттау көмуге түсетін қалдықтардың көлемін азайту мақсатында сұрыпталған органикалық фракцияларды қайта өңдеу үшін пайдаланылады.
Техникалық сипаттама
Процесс органикалық фракцияны бөлу үшін қалдықтарды алдын ала сұрыптаудан басталады. Ұсақталған соң және жартылай аэробты ыдыратылған соң органикалық материал арнайы вермиөсінділері бар контейнерлерге немесе компост үймелеріне орналастырылады, онда құрттар органиканы оңтайлы жағдайда (температура, ылғалдылық, аэрация) белсенді өңдейді. Құрттардың тіршілік әрекеті есебінен органикалық қалдықтар қарашірік тәрізді компостқа айналып ыдыратылады. Ең жоғары тиімділікке қол жеткізу үшін температура, ылғалдылық және қайта өңдеу уақыты параметрлері бойынша процеске бақылау жасалады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Вермикомпосттау көмуге жіберілетін органикалық қалдықтардың массасы мен көлемін едәуір азайтуға мүмкіндік береді, бұл полигондарға жүктемені азайтады және парниктік газдар, атап айтқанда метан шығарындыларын азайтады. Алынған компост топырақтың құрылымын жақсартады, оның құнарлылығын арттырады және экожүйені қалпына келтіруге ықпал етеді. Технология топырақ пен су объектілерінің ластануын төмендетуге, сондай-ақ жағымсыз иістерді азайтуға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

5.2.2.7. Предотвращение пыления сухих пляжей при размещении отходов в хранилищах путем поддержания уровня "водного зеркала" выше верхней границы пляжей
Описание
Техника применима для хранилищ отходов добычи и/или обогащения полезных ископаемых, хранилищ отходов обрабатывающих производств, хранилищ отходов производства электроэнергии и пара (золоотвалы).
Техническое описание
В хранилища отходы доставляются гидравлическим транспортом, после чего вода отстаивается, и большая часть воды возвращается
в производственный цикл. Поддержание уровня водного зеркала выше отстоявшейся части отходов предотвращает образование сухих пляжей хранилища и предупреждает их пыление.
Достигнутые экологические выгоды
Предотвращение пыления сухих пляжей хранилищ отходов. Снижение выбросов пыли.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Контрольные показатели: отсутствие сухих пляжей в хранилище.
Отсутствие выбросов пыли неорганической с поверхности сухих пляжей - отсутствие изменений качества атмосферного воздуха под воздействием объекта размещения отходов в точках контроля, предусмотренных программой мониторинга состояния и загрязнения окружающей среды.
Кросс-медиа эффекты
Потребление воды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Имеется возможность применения на действующих объектах размещения отходов. Период внедрения: до 1 месяца (краткосрочный период внедрения).
Количество внедрений – 92. Из них:
хранилища, предназначенные для хранения отходов добычи и/или обогащения полезных ископаемых, кроме отвалов – 33;
хранилища, предназначенные для хранения отходов обрабатывающих производств, кроме отвалов – 18;
хранилища, предназначенные для хранения отходов производства электроэнергии и пара, кроме отвалов – 41 [F].
Экономика
Затраты на гидротранспортировку, электроэнергия.
Движущая сила внедрения
Законодательные ограничения охраны окружающей среды. Нормативные требования по пылеподавлению.
5.2.2.8. Вермикомпостирование
Описание
Вермикомпостирование – это биотехнологический процесс разложения органической части ТБО с использованием специальных видов дождевых червей (например, Eisenia fetida). Технология позволяет получать высококачественный органический компост, который может применяться в сельском хозяйстве и ландшафтном озеленении. На полигонах ТБО вермикомпостирование используется для переработки отсортированных органических фракций с целью снижения объема отходов, поступающих на захоронение.
Техническое описание
Процесс начинается с предварительной сортировки отходов для отделения органической фракции. После измельчения и частичного аэробного разложения органический материал помещается в специальные вермикультурные контейнеры или компостные кучи, где в оптимальных условиях (температура, влажность, аэрация) черви активно перерабатывают органику. За счет жизнедеятельности червей органические отходы разлагаются, превращаясь в гумусообразный компост. Процесс контролируется по параметрам температуры, влажности и времени переработки для достижения максимальной эффективности.
Достигнутые экологические выгоды
Вермикомпостирование позволяет значительно уменьшить массу и объем органических отходов, направляемых на захоронение, что снижает нагрузку на полигоны и уменьшает выбросы парниковых газов, в частности метана. Получаемый компост улучшает структуру почв, повышает их плодородие и способствует восстановлению экосистем. Технология способствует сокращению загрязнения почв и водных объектов, а также снижению неприятных запахов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Негізгі көрсеткіштер органикалық қалдықтар массасының төмендеуін (50 – 70 % дейін), метан және басқа парниктік газдар концентрациясының азаюын, сондай-ақ стандарттар бойынша алынған компосттың сапасын қамтиды. Пайдалану деректері вермикомпосттаудың өнімділігін, қайта өңдеу циклінің ұзақтығын және процесс параметрлерінің тұрақтылығын көрсетеді.
Кросс-медиа әсерлері
Технология метан және ұшпа органикалық қосылыстар эмиссиясын төмендету есебінен атмосфераға оң әсер етеді. Топырақтың биологиялық белсенділігі мен құрылымы жақсарады, бұл экожүйелердің орнықтылығына ықпал етеді. Сүзінді заттар мен уытты заттар көлемін азайту нәтижесінде су объектілерінің ластануы төмендейді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Вермикомпосттауды органикалық фракцияларды бөліп алу үшін алдын ала сұрыптау мүмкіндігі бар ТҚҚ полигондарында қолданған орынды. Құрттардың тіршілік әрекеті үшін температураны (15 - 25 °C), ылғалдылықты (60 – 80 %) және аэрацияны сақтау шарттары талап етіледі. Технология әртүрлі климаттық жағдайларға бейімделеді, алайда суық өңірлерде жылу оқшаулауды немесе жабық жүйелерді пайдалануды талап етеді.
Зауыт мысалдары: Gothenburg Recycling Center полигоны, Швеция; Veolia қалдықтарды өңдеу кешені, Франция; Kowloon Bay полигоны, Гонконг.
Экономика
Енгізуге арналған шығындар сұрыптауға арналған жабдықты, вермиөсінділік қондырғыларды және бақылау жүйелерін қамтиды. Экономикалық тиімділікке қалдықтарды көмуге жұмсалатын шығындарды азайту, құнды өнім - компост алу және экологиялық айыппұлдарды қысқарту есебінен қол жеткізіледі. Вермикомпосттау жасыл экономиканы дамытуға ықпал етеді және жұмыс орындары ашылады.
Енгізудің қозғаушы күші
Технологияны енгізу қалдықтарды көму көлемін қысқарту қажеттілігіне, экологиялық заңнаманың талаптарына, қалдықтарды орнықты басқаруға және органикалық тыңайтқыштар өндірудің экономикалық тиімділігіне қызығушылықты арттыруға негізделген.
5.2.2.9. Қалдықтарды термиялық кәдеге жаратудан шыққан күл мен күл-қожды көму
Сипаттау
Қалдықтарды термиялық кәдеге жарату нәтижесінде пайда болатын күл мен күл-қожды көму, осы қалдық өнімдерді арнайы жабдықталған полигондарға немесе арнайы дайындалған қоймаларға қауіпсіз орналастыру процесін білдіреді. Мақсаты - қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсерді болдырмау, сондай-ақ күл мен күл-қождан топыраққа, ауа мен суға зиянды заттардың миграциясын барынша азайту болып табылады.
Техникалық сипаттама
Қоқыс жағу зауыттарында немесе пиролиз және газдандыру қондырғыларында қалдықтарды жағу кезінде пайда болатын күл мен күл-қож алдын ала өңделеді — мысалы, уытты компоненттердiң қозғалысын төмендету үшiн тұрақтандырылады немесе қататын тұтқырлағыш затпен өңделеді. Өңделгеннен кейін материал арнайы жабдықталған көмуге арналған алаңдарға тасымалданады. Полигондар оқшаулау (гидрооқшаулау, қорғаныш жабындары), дренаж және сүзіндіні жинау жүйелерімен, сондай-ақ қоршаған орта сапасының мониторингі жүйелерімен жабдықталады. Көму атмосфералық жауын-шашын суының кіруін және шаңның желмен таралуын болдырмау үшін тығыздау және жабын қабаттары бойынша талаптарды ескере отырып жүргізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Техника күл мен күл-қожды сенімді оқшаулау есебінен топырақтың, жерасты суларының және атмосфералық ауаның ластану қаупін төмендетеді. Улы заттар шығарындыларын бақылау және азайту қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына зиянды әсердің алдын алады. Дұрыс көму қалдықтарды тұрақтандыруға және олардың реакциялық қабілетін төмендетуге ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Негізгі көрсеткіштер улы заттардың (ауыр металдар, диоксиндер, фурандар) миграциясының деңгейін, полигон аумағындағы сүзіндінің жай-күйін және атмосфералық ауаның сапасын қамтиды. Пайдалану деректері герметизация тұрақтылығын, қорғаныш жабындардың герметикалануын және сүзінді жинау жүйесінің тиімділігін қамтиды.
Кросс-медиа әсерлері
Техника ластағыш заттардың әртүрлі орта арқылы тасымалдануын болдырмайды: атмосфераға шаң мен газдардың шығарындыларын шектейді, жерасты және жерүсті суларының ластануын төмендетеді, топыраққа уытты заттардың түсуін азайтады. Осылайша, қоршаған ортаны кешенді қорғау қамтамасыз етіледі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Техника қоқысты жағу зауыттары және пиролиз қондырғылары сияқты қалдықтарды термиялық кәдеге жарату объектілерінде қолданылады. Инженерлік қорғау жүйелері бар мамандандырылған полигондардың болуын талап етеді. Әртүрлі климаттық жағдайларға және қалдықтар көлеміне бейімдеуге болады. Көмер алдында күлді тұрақтандыру әдістерін таңдауға ерекше назар аударылады.
Зауыт мысалдары: Spittelau қоқыс жағу зауыты, Вена, Австрия; Ivry қоқыс жағу зауыты, Франция; Shinagawa пиролиз қондырғысы, Жапония.
Экономика
Күл мен күл-қожды көму полигондардың инженерлік жүйелеріне және қалдықтарды өңдеуге айтарлықтай инвестиция салуды талап етеді. Алайда экономикалық тиімділікке экологиялық тәуекелдерді және ластану салдарларын жоюға жұмсалатын шығындарды төмендету есебінен қол жеткізіледі. Қалдықтарды дұрыс басқару нормативтерді сақтауға және айыппұл санкцияларын азайтуға ықпал етеді.
Енгізудің қозғаушы күші
Экологиялық нормативтер және қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеуге қойылатын талаптар, ластану тәуекелдерін барынша азайту қажеттілігі, сондай-ақ қалдықтарды орнықты басқаруға және қоршаған орта мен халықтың денсаулығына теріс әсерді төмендетуге ұмтылу негізгі факторлар болып табылады.

Основные показатели включают снижение массы органических отходов (до 50-70 %), уменьшение концентрации метана и других парниковых газов, а также качество полученного компоста по стандартам. Эксплуатационные данные отражают производительность вермикомпостирования, длительность цикла переработки и стабильность параметров процесса.
Кросс-медиа эффекты
Технология положительно влияет на атмосферу за счет снижения эмиссии метана и летучих органических соединений. В почве улучшается биологическая активность и структура, что способствует устойчивости экосистем. Снижается загрязнение водных объектов благодаря уменьшению количества фильтрата и токсичных веществ.
Технические соображения, касающиеся применимости
Вермикомпостирование целесообразно применять на полигонах ТБО с возможностью предварительной сортировки для отделения органической фракции. Требуются условия поддержания температуры (15–25 °C), влажности (60 – 80 %) и аэрации для жизнедеятельности червей. Технология адаптируется к различным климатическим условиям, однако в холодных регионах требует теплоизоляции или использования закрытых систем.
Примеры заводов: полигон Gothenburg Recycling Center, Швеция; комплекс по переработке отходов Veolia, Франция; полигон Kowloon Bay, Гонконг.
Экономика
Затраты на внедрение включают оборудование для сортировки, вермикультурные установки и контрольные системы. Экономическая выгода достигается за счет снижения затрат на захоронение отходов, получения ценной продукции - компоста, и сокращения экологических штрафов. Вермикомпостирование способствует развитию зеленой экономики и создает рабочие места.
Движущая сила внедрения
Внедрение обусловлено необходимостью сокращения объемов захоронения отходов, требованиями экологического законодательства, повышением интереса к устойчивому управлению отходами и экономической выгодой от производства органических удобрений.
5.2.2.9. Захоронение золы и золошлаков от термической утилизации отходов
Описание
Захоронение золы и золошлаков, образующихся в результате термической утилизации отходов, представляет собой процесс безопасного размещения этих остаточных продуктов на специально оборудованных полигонах или в специально подготовленных хранилищах. Целью является предотвращение негативного воздействия на окружающую среду и здоровье человека, а также минимизация миграции вредных веществ из золы и золошлаков в почву, воздух и воду.
Техническое описание
Зола и золошлаки, образующиеся при сжигании отходов на мусоросжигательных заводах или в установках пиролиза и газификации, подвергаются предварительной обработке - например, стабилизации или твердеющему вяжущему воздействию для снижения подвижности токсичных компонентов. После обработки материал транспортируется на специально оборудованные площадки для захоронения. Полигоны оборудуются системами изоляции (гидроизоляция, защитные покрытия), дренажа и сбора фильтрата, а также системами мониторинга качества окружающей среды. Захоронение проводится с учетом требований по уплотнению и слоям покрытия для предотвращения доступа атмосферных осадков и ветрового распространения пыли.
Достигнутые экологические выгоды
Техника снижает риски загрязнения почв, грунтовых вод и атмосферного воздуха за счет надежного изолирования золы и золошлаков. Контроль и минимизация выбросов токсичных веществ предотвращают вредное воздействие на окружающую среду и здоровье населения. Правильное захоронение способствует стабилизации отходов и уменьшению их реакционной способности.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основные показатели включают уровень миграции токсичных веществ (тяжелых металлов, диоксинов, фуранов), состояние фильтрата и качество атмосферного воздуха на территории полигона. Эксплуатационные данные включают стабильность герметизации, герметичность защитных покрытий и эффективность систем сбора фильтрата.
Кросс-медиа эффекты
Техника предотвращает перенос загрязняющих веществ через разные среды: ограничивает выбросы пыли и газов в атмосферу, снижает загрязнение грунтовых и поверхностных вод, минимизирует попадание токсичных веществ в почву. Таким образом, обеспечивается комплексная защита окружающей среды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Техника применяется на объектах термической утилизации отходов, таких как мусоросжигательные заводы и установки пиролиза. Требует наличия специализированных полигонов с инженерными системами защиты. Возможна адаптация под различные климатические условия и объемы отходов. Особое внимание уделяется выбору методов стабилизации золы перед захоронением.
Примеры заводов: мусоросжигательный завод Spittelau, Вена, Австрия; мусоросжигательный завод Ivry, Франция; установка пиролиза Shinagawa, Япония.
Экономика
Захоронение золы и золошлаков требует значительных инвестиций в инженерные системы полигонов и обработку отходов. Однако экономическая эффективность достигается за счет снижения экологических рисков и затрат на ликвидацию последствий загрязнений. Правильное управление отходами способствует соблюдению нормативов и уменьшению штрафных санкций.
Движущая сила внедрения
Основными факторами являются экологические нормативы и требования к безопасному обращению с отходами, необходимость минимизации рисков загрязнения, а также стремление к устойчивому управлению отходами и снижению негативного воздействия на окружающую среду и здоровье населения.

5.2.3. Сүзіндіні өңдеуге бағытталған ЕҚТ
5.2.3.1. Сүзіндіні өңдеу
Сүзіндіні өңдеу:
ТҚҚ-ны үйіп (үйінді) көму кезінде гидросуаруды;
ТҚҚ-ны көму кезінде сүзінді және дренаждық суларды рециркуляциялауды;
қалдықтардың тұтануын, шаңдануын, желмен таралуын болдырмау мақсатында қалдықтардың үстіңгі бетін ылғалдандыру үшін сүзіндіні пайдалануды қамтиды.
Сипаттау
Сүзіндіні өңдеу оны полигонның тұтас аумағынан жинақтағыш резервуарға және сорғымен кері жібере отырып дренаждық жүйемен жинауды және қалдық массивінің үстіңгі бетіне мәжбүрлеп құюды қамтиды.
Техникалық сипаттама
Судың болуы полигондағы процестердің маңызды компоненті болып табылады. Су:
әрекет ететін компоненттерді тасымалдау және орнын ауыстыру үшін реакциялық орта құру үшін қажет (сулы ерітінділерде иондар, молекулалар, ферменттер, бактериялар және олардың қоғамдастықтары тасымалданады). Қалдықтар су қанықтыру шегінен асып кеткенде және сүзінді қабаттар арқылы жылыстап аға бастағанда газ түзілуіне оңтайлы жағдай қалыптасады.
реакцияның маңызды компоненті — судың болуы және реакцияның өзіне қатысуы ферментативтік гидролиздің барлық процестері үшін және ферментативтік процестер үшін қажет. Егер биогаз өте жақсы герметизацияланған полигонда өндірілсе, су төгінділері аз болады және полигон құрғап кетпеуі тиіс [25].
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Метанды-генді фаза полигонды сүзіндінің химиялық ластануын төмендететін тиімділігі жоғары биосүзгіге айналдырады. Бұл фазада сүзінді полигонды ылғалдандыру және метанның белсенді өнімінің фазасын қолдау үшін белсенді пайдаланылады [25].
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Атмосфералық жауын-шашын суы (көп бөлігі), органикалық заттардың биодеградациясы процесінде түзілетін су, сонымен қатар полигон аумағының салмағынан кеуектерден бөлінетін су сіңбе судың көзі болып табылады. Бастапқыда полигонның су сыйымдылығы (қалдықтар сорбциясының сыйымдылығы) қанығады, ал осы шектен асып кеткен соң (әдетте 1-3 жылдан кейін) инфильтрациялық су не сусіңіргіш топыраққа, не су өтпейтін топырақ болса, үстіңгі бетіне және ол жерден жерүсті суларына ағызылады. Сүзіндінің құрамы мен ластағыш заттардың шоғырлануы полигонның жасына, полигонда болатын химиялық және микробтық процестерге (олардың өнімдері сүзіндіні химиялық және биологиялық ластағыштармен байытады), сондай-ақ сіңбе сүзіндінің мөлшеріне байланысты. Сүзіндінің құрамында күкірт қосылыстары (күкірт қышқылын, әртүрлі өнеркәсіптік тұздар мен кальций сульфатын көму нәтижесінде пайда болатын сульфаттар, сондай-ақ негізінен сульфаттарды биологиялық қалпына келтіру нәтижесінде пайда болатын сульфидтер), ауыр металдар мен синтетикалық органикалық қосылыстар бар. Сүзіндінің жалпы мөлшері ТҚҚ-ның бастапқы ылғалдылығына (шамамен 30 – 35 %), жауын-шашын мен оның булану мөлшеріне, полигонның пішіні мен өткізгіштігіне, сондай-ақ басым микробтық процестердің типіне байланысты [25].
Сүзіндіні басқару.

5.2.3. НДТ, направленные на обработку фильтрата
5.2.3.1. Обработка фильтрата
Обработка фильтрата включает в себя:
гидроорошение ТБО при их захоронении навалом (насыпью);
рециркуляцию фильтрационных и дренажных вод при захоронении ТБО;
использование фильтрата для поверхностного увлажнения отходов с целью предупреждения возгораний, пыления, разноса ветром.
Описание
Обработка фильтрата включает в себя его сбор со всей площади полигона дренажной системой со сведением в резервуар накопитель и перемещением насосом обратно на полигон и принудительный разлив по поверхности массива отходов.
Техническое описание
Присутствие воды является важным компонентом процессов на полигоне. Вода необходима для:
создания реакционной среды для переноса и перемещения реагирующих компонентов (в водных растворах переносятся ионы, молекулы, ферменты, бактерии и их сообщества). Когда отходы превышают предел водонасыщения и фильтрат начинает протекать через слой, достигаются оптимальные условия для образования газа;
важный компонент реакции – ее присутствие и участие в самой реакции необходимо для всех процессов ферментативного гидролиза и для ферментативных процессов. Если биогаз производится на идеально герметичном полигоне, сброс воды незначительный,и полигон не должен пересыхать [25].
Достигнутые экологические выгоды
Метаногенная фаза превращает полигон в высокоэффективный биофильтр, снижающий химическое загрязнение фильтрата. В этой фазе фильтрат активно используется для увлажнения полигона, и поддержки фазы активной продукции метана [25].
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Источниками просачивающейся воды являются атмосферные осадки (большая часть), вода, образующаяся в процессе биодеградации органических веществ, а также вода, вытесняемая из пор под нагрузкой тела полигона. Первоначально водоемкость полигона (емкость сорбции отходов) насыщена, а после ее превышения (обычно через 1 – 3 года) происходит выброс инфильтрационной воды либо в водопроницаемый грунт и оттуда в грунтовые воды, либо, в случае водоупорного грунта, на поверхность и оттуда в поверхностные воды. Состав фильтрата и концентрация загрязняющих веществ зависят от возраста полигона, химических и микробных процессов, происходящих на полигоне (их продукты обогащают фильтрат химическими и биологическими загрязнителями), а также количества просачивающегося фильтрата. Фильтрат содержит соединения серы (сульфаты, образующиеся в результате захоронения серной кислоты, различных промышленных солей и сульфата кальция, а также сульфиды, образующиеся в основном в результате биологического восстановления сульфатов), тяжелые металлы и синтетические органические соединения. Общее количество фильтрата зависит от первичной влажности ТБО (около 30 – 35 %), количества осадков и их испарения, формы и проницаемости полигона, а также типа преобладающих микробных процессов [25].
Управление фильтратом.

Техникалық норманың талаптарына сәйкес сүзінді дренаждық құрылғылармен көлемі ČSN 83 8033 нормаларының талаптарына сәйкесетін және полигонның ауқымына есептелген герметикаланған, сіңбе суды жинауға арналған тұндырғыштарға ағызылуы тиіс. Тұндырғыштардың су өткізбеуі 5 жылда бір рет жиілікпен герметикалығын сынау арқылы тексеріледі. Барлық өлшеулер мен бағалауларды полигон операторы мұрағаттайды.
Тұндырғыш резервуарларға жиналған сүзінді полигонның белсенді аймағына кері қайтарылады немесе қажет болғанда (артық мөлшері) полигонның сарқынды суларын тазарту станциясына жіберіледі немесе сарқынды суларды тазарту жөніндегі келісімшарттық станцияға жөнелтіледі.
Сүзіндінің сіңбе суының сапасы мен мөлшерін бақылау ČSN 83 8036 техникалық нормасына сәйкес жүргізіледі.
Электр энергиясы күтпеген жерден өшірілген жағдайда, сорғылар жұмыс істемейтіндіктен сүзінді суды жинауға арналған резервуардың толтырылуы тексеріледі және осы су тиісті тазарту құрылыстарына уақтылы тасымалданады.
Кросс-медиа әсерлері
Сүзіндіні полигонға мәжбүрлеп қайтару және оны төгу үшін сорғылар тұтынатын электр энергиясы.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Басқарылмайтын, терең емес және тығыздалмаған полигондарда қолданылмайды, өйткені олар судың ластануына жоғары қауіп төндіреді. Техника атмосфералық ауаның оң температурасы кезінде ғана қолданылады.
Чехияда берілген кешенді рұқсаттар тіркелімінде 159 полигон көрсетілген, олардың барлығы дренаждық жүйемен және сүзінді жинағыш резервуармен жабдықталған, сүзіндіні басқару полигонның технологиялық және техникалық сипаттамаларына байланысты [28].
Экономика
Жергілікті жағдайларға, полигонның типіне, оны пайдалану ережелеріне, орналастырылған климаттық аймағына, жауын-шашынның сипаты мен қарқындылығына байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигонды пайдалану қағидалары, нормативтік талаптар.
5.2.3.2. Су объектілеріне ағызар алдында дренаж және нөсер суларын өңдеу
Сипаттау
Қалдықтарды көму объектілеріндегі дренаж және нөсер суларын тазарту су объектілерінің ластануын болдырмауға бағытталған. Процесс қоршаған ортаға тазартылған суларды қауіпсіз ағызуды қамтамасыз ете отырып, ластағыш заттарды белгіленген нормативтерге дейін жоюды қамтиды.
Техникалық сипаттама
Қалдықтарды көму объектілерінде пайда болатын дренаж және нөсер сулары арнайы резервуарларға жиналады. Ластану құрамына байланысты тазартудың әртүрлі әдістері қолданылады: механикалық сүзу, химиялық өңдеу, биологиялық тазарту және басқалары. Су сапасының талап етілетін көрсеткіштеріне қол жеткізгеннен кейін оны су объектілеріне ағызу немесе технологиялық процестерде қайта пайдалану жүзеге асырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Осы техниканы енгізу жерүсті және жерасты суларының ластану қаупін төмендетуге ықпал етеді. Бұл қалдықтарды көму объектілері орналасқан ауданда экологиялық жағдайды жақсартуды қамтамасыз ете отырып, қоршаған ортаға зиянды заттардың таралуын болдырмауға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Дренаж және нөсер суларының тазартқаннан кейінгі сапа көрсеткіштері негізгі бақылау параметрлері болып табылады. Олар су айдындарына ағызуға рұқсат етілетін сарқынды суларға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс. Бұдан басқа, экологиялық мониторинг бағдарламаларына сәйкес тазарту тиімділігі қадағаланады.
Кросс-медиа әсерлері
Мәліметтер жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Техника ТҚҚ полигондарын қоса алғанда, қалдықтарды көму объектілерінің барлық түрлеріне қолданылуы мүмкін. Алайда меншікті тазарту құрылыстарын салу кезінде едәуір күрделі шығындар болуы мүмкін. Іске асырылған объектілер мысалдарының ішінде нөсер және дренаж суларын тазарту жүйелері табысты жұмыс істеп тұрған Гамбургтегі (Германия) қалдықтар полигонын, Огайо (АҚШ) штатындағы "Rumpke Sanitary Landfill" кешенін және Токиодағы (Жапония) кәдеге жарату объектісін атап көрсетуге болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигонды пайдалану қағидалары, нормативтік талаптар.

Согласно требованиям технической нормы, фильтрат должен быть сведен дренажными устройствами в герметичные, отстойники для сбора просачивающейся воды, объемы которых соответствуют требованиям нормы ČSN 83 8033 и рассчитаны для объема полигона. Водонепроницаемость отстойников проверяется путем испытаний герметичности с частотой один раз в 5 лет. Все измерения и оценки архивируются у оператора полигона.
Собранный в резервуарах отстойниках фильтрат будет возвращаться обратно в активные зоны полигона или, при необходимости (избыточное количество), отводится на станцию очистки сточных вод полигона или отвозиться на экстерную контрактную станцию по очистке сточных вод.
Контроль качества и количества просачивающейся воды фильтрата проводится в соответствии с технической нормой ČSN 83 8036.
В случае непредвиденного отключения электроэнергии будет проверено наполнение резервуара для сбора фильтрационной воды, в связи
с неработоспособностью насосов, и обеспечена своевременная транспортировка этой воды на соответствующие очистные сооружения.
Кросс-медиа эффекты
Электроэнергия, потребляемая насосами для принудительного возврата фильтрата на полигон и его разливу.
Технические соображения, касающиеся применимости
Неприменимо для неуправляемых, неглубокие и неуплотненных полигонов, так как представляют высокий риск загрязнения воды. Техника применима только при положительных температурах атмосферного воздуха.
В Чехии в регистре выданных комплексных разрешений указано 159 полигонов, все они оборудованы дренажной системой и резервуаром накопителем фильтрата, управление фильтратом зависит от технологических и технических характеристик полигона [28].
Экономика
Зависит от местных условий, типа полигона, его правилах эксплуатации, климатической зоне размещения, характере и интенсивности осадков.
Движущая сила внедрения
Правила эксплуатации полигона, нормативные требования.
5.2.3.2. Обработка дренажных и ливневых вод перед их сбросом в водные объекты
Описание
Очистка дренажных и ливневых вод на объектах захоронения отходов направлена на предотвращение загрязнения водных объектов. Процесс включает удаление загрязняющих веществ до установленных нормативов, обеспечивая безопасный сброс очищенных вод в окружающую среду.
Техническое описание
Дренажные и ливневые воды, образующиеся на объектах захоронения отходов, собираются в специальных резервуарах. В зависимости от состава загрязнений применяются различные методы очистки: механическая фильтрация, химическая обработка, биологическая очистка и другие. После достижения требуемых показателей качества воды осуществляется ее сброс в водные объекты или повторное использование в технологических процессах.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение данной техники способствует снижению риска загрязнения поверхностных и подземных вод. Это позволяет предотвратить распространение вредных веществ в окружающую среду, обеспечивая тем самым улучшение экологической обстановки в районе расположения объектов захоронения отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основными контрольными параметрами служат показатели качества дренажных и ливневых вод после очистки. Они должны соответствовать требованиям, предъявляемым к сточным водам, допускаемым к сбросу в водоемы. Кроме того, отслеживается эффективность очистки в соответствии с программами экологического мониторинга.
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Техника может быть применена на всех типах объектов захоронения отходов, включая полигоны ТБО. Однако при строительстве собственных очистных сооружений возможны значительные капитальные затраты. Среди примеров реализованных объектов можно отметить полигон отходов в Гамбурге (Германия), комплекс "Rumpke Sanitary Landfill" в штате Огайо (США) и объект по утилизации в Токио (Япония), где успешно функционируют системы очистки ливневых и дренажных вод.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Правила эксплуатации полигона, нормативные требования.

5.2.3.3. ТҚҚ-ны көму кезінде сүзілген және дренаж суларын рециркуляциялау
Сипаттау
Осы техника ТҚҚ көму объектілерінде қолданылады және оларды полигон аумағына қайтару есебінен сүзілген және дренаж суларының көлемін азайтуға бағытталған. Алдын ала тазартылғаннан кейін су жоғарғы алаңға жіберіліп, қалдықтардың бетіне біркелкі себіледі.
Техникалық сипаттама
Сүзілген және дренаж сулары арнайы ыдыстарға жинақталады, ол жерден сулар сорғының көмегімен тасымалданып, қалдық массивінің үстіңгі бетіне себіледі. Бұл қалдықтарды ылғалдандыруға және биохимиялық ыдырау, әсіресе метаногенез процестерін жандандыруға ықпал етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Рециркуляция органикалық компоненттердің бір мезгілде жедел ыдырауына және полигон аумағының тұрақтылығына ықпал ете отырып, жаңа сүзгілік сулардың пайда болу көлемін төмендетуге мүмкіндік береді. Қосымша әсерлер тұтану ықтималдығын төмендету, төсеу тығыздығын арттыру және шаң түзілуін азайту болып табылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Рециркуляцияны қолданудың бастапқы сатысында сүзілген суларда органикалық заттардың шоғырлануының төмендеуі байқалады, бұл оларды кейіннен тазартуды жеңілдетеді. Тиімділігі объектінің жай-күйінің экологиялық мониторингі шеңберінде расталады.
Кросс-медиа әсерлері
Техника шаң түзілуін төмендету және ұшпа органикалық қосылыстар шығарындыларын азайту есебінен атмосфералық ауаға оң әсер етеді. Сонымен бірге, ұзақ уақыт қолданған кезде айналым суларында ластағыш заттар жиналуы мүмкін, бұл тұрақты бақылауды талап етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Әдіс ауаның оң температурасында қолданылады, өйткені минустық температура жағдайында жабдықтың қатып қалу қаупі және тозаңдату тиімділігінің төмендеу қаупі туындайды. Атмосфералық жауын-шашын көп болатын өңірлерде тиімсіз. Табысты қолданылып отырған мысалдардың ішінде рециркуляциялау технологиясы қалдықтарды басқару жүйесiне енгiзiлген Италиядағы "Montecelli Waste Facility", Калифорниядағы (АҚШ) "Puente Hills Landfill" және Филиппиндегі "Alaminos Landfill" объектілерін атап көрсетуге болады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады.
Енгізудің қозғаушы күші
Тазарту жүйелеріне жүктемені азайту, полигондарды пайдалану тиімділігін арттыру қажеттілігі.
5.2.3.4. Қалдықтардың тұтануын, шаңдануын, желмен таралуын болдырмау мақсатында үстіңгі бетін ылғалдандыру үшін сүзіндіні пайдалану
Сипаттау
Осы техника полигонда пайда болатын сүзіндіні полигон аумағының үстіңгі бетін ылғалдандыратын агент ретінде пайдалануды көздейді. Іс-шара тұтанудың алдын алуға, шаңдануды азайтуға және жеңіл қоқыс фракцияларының желмден таралуын азайтуға бағытталған.
Техникалық сипаттама
Дренаж жүйесінде жиналған сүзінді бастапқы сүзгіден өткен соң немесе ірі заттардан тазартылған соң сорғы жабдығынан, тарату құбырларынан және бүріккіштерден тұратын бөлу жүйесіне жіберіледі. Ол қалдық массивінің ашық үстіңгі бетіне біркелкі себіледі. Ылғалдандыру ауа райы жағдайларына және үстіңгі бетінің кебу дәрежесіне байланысты кезең-кезеңімен жүзеге асырылады. Су қолмен (мысалы, автоцистерналар көмегімен), сондай-ақ тиісті жабдық болған кезде автоматты режимде шашыратылуы мүмкін.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтардың үстіңгі бетін ылғалдау полигондағы жағдайларды тұрақтандыруға ықпал етеді, әсіресе ыстық және құрғақшылық кезеңдерде өздігінен тұтану қаупін төмендетеді. Сондай-ақ, жел көтеретін шаңның мөлшері едәуір азаяды және қоқыстың жеңіл фракцияларының полигоннан тыс жерге таралуының алдын алады, бұл іргелес аумақтың санитариялық және визуалды жай-күйін жақсартуға және атмосфералық ауаға жүктемені азайтуға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Техниканы ұдайы қолданған кезде полигон аумағында өртену санының азаюы, санитариялық-қорғау аймағының шекарасында ауада қалқыма бөлшектер шоғырлануының төмендеуі, сондай-ақ аумақтың визуалды жай-күйінің жақсаруы байқалады.
Кросс-медиа әсерлері
Егер сүзіндіні алдын ала тазарту шарттары сақталса, оны ылғалдандыру үшін қолдану қоршаған ортаның басқа ортасына қосымша жүктеме түсірмейді. Полигон аумағына ластағыш заттардың қайта енгізілуі – болжамды қатерлерге жатады, мұны жүйені жобалау кезінде есепке алу қажет.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Әдіс сүзілген суды жинайтын қолданыстағы жүйесі болған кезде ТҚҚ полигондарының көпшілігі үшін жарамды. Құрғақ климаттық жағдайларда және ауаның жоғары температурасы кезеңдерінде қолдану анағұрлым тиімді. Полигонның аумағын ылғалдандыру өртке қарсы алдын алу шараларымен де, шаң мен жеңіл фракциялардың шығарылуын бақылау үшін де жүзеге асырылатын осы практиканы іске асыру мысалдары: "Suffolk Landfill" полигоны (Ұлыбритания), "Ecoparque de Toledo" полигоны (Испания) және "Delhi Landfill Site" объектісі (Үндістан).
Экономика
Технология әсіресе қолданыстағы сүзінді жинау жүйесі және оны бөлу жабдықтары бар болса, елеулі инвестицияларды талап етпейді. Таза суға қарағанда сүзіндіні пайдалану сумен жабдықтау шығындарын төмендетуге және объект ішінде кәдеге жаратуды арттыруға мүмкіндік береді.
Енгізудің қозғаушы күші
Өрт қауіпсіздігі талаптарын, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды және табиғат қорғау заңнамасын сақтау қажеттілігі.

5.2.3.3. Рециркуляция фильтрационных и дренажных вод при захоронении ТБО
Описание
Данная техника применяется на объектах захоронения ТБО и направлена на сокращение объема фильтрационных и дренажных вод за счет их возврата в тело полигона. После предварительной очистки воды подаются на верхнюю площадку, где равномерно распределяются по поверхности отходов.
Техническое описание
Фильтрационные и дренажные воды аккумулируются в специальных емкостях, откуда они с помощью насосов транспортируются и распыляются по поверхности массива отходов. Это способствует увлажнению отходов и активизации процессов биохимического разложения, особенно метаногенеза.
Достигнутые экологические выгоды
Рециркуляция позволяет снизить объем образования новых фильтрационных вод, одновременно способствуя ускоренному разложению органических компонентов и стабилизации тела полигона. Дополнительными эффектами становятся снижение вероятности возгораний, повышение плотности укладки и уменьшение пылеобразования.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При начальной стадии применения рециркуляции наблюдается снижение концентрации органических веществ в фильтрационных водах, что облегчает их последующую очистку. Эффект подтверждается в рамках экологического мониторинга состояния объекта.
Кросс-медиа эффекты
Техника оказывает положительное влияние на атмосферный воздух за счет снижения пылеобразования и уменьшения выбросов летучих органических соединений. Вместе с тем, при длительном применении возможно накопление загрязняющих веществ в рециркулируемых водах, что требует регулярного контроля.
Технические соображения, касающиеся применимости
Метод применим при положительных температурах воздуха, поскольку в условиях минусовых температур возникает риск обмерзания оборудования и снижения эффективности распыления. Он наименее эффективен в регионах с избытком атмосферных осадков. Среди примеров успешного применения можно выделить объекты "Montecelli Waste Facility" в Италии, "Puente Hills Landfill" в Калифорнии (США) и "Alaminos Landfill" на Филиппинах, где технологии рециркуляции включены в систему управления отходами.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Необходимость снижения нагрузки на системы очистки, повышение эффективности эксплуатации полигонов.
5.2.3.4. Использование фильтрата для поверхностного увлажнения отходов с целью предупреждения возгораний, пыления, разноса ветром
Описание
Данная техника предполагает использование образующегося на полигоне фильтрата в качестве увлажняющего агента для покрытия поверхности тела полигона. Мероприятие направлено на предотвращение возгораний, снижение пыления и минимизацию ветрового разноса легких фракций мусора.
Техническое описание
Фильтрат, собранный в дренажной системе, после первичной фильтрации или грубой очистки подается в систему распределения, состоящую из насосного оборудования, распределительных трубопроводов и форсунок. Он равномерно наносится на открытые поверхности массива отходов. Увлажнение осуществляется периодически, в зависимости от погодных условий и степени пересыхания поверхности. Распыление может осуществляться как вручную (например, с помощью автоцистерн), так и в автоматическом режиме при наличии соответствующего оборудования.
Достигнутые экологические выгоды
Поверхностное увлажнение отходов способствует стабилизации условий на полигоне, снижает риск самовозгорания, особенно в жаркие и засушливые периоды. Также значительно уменьшается количество пыли, поднимаемой ветром, и предотвращается разнос легких фракций мусора за пределы полигона, что способствует улучшению санитарного и визуального состояния прилегающей территории и снижению нагрузки на атмосферный воздух.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При регулярном применении техники наблюдается уменьшение числа случаев возгораний на теле полигона, снижение концентраций взвешенных частиц в воздухе на границе санитарно-защитной зоны, а также улучшение визуального состояния территории.
Кросс-медиа эффекты
Применение фильтрата для увлажнения не сопровождается дополнительной нагрузкой на другие среды окружающей среды, если соблюдены условия его предварительной очистки. Возможные риски связаны с повторным внесением загрязняющих веществ в тело полигона, что требует учета при проектировании системы.
Технические соображения, касающиеся применимости
Метод подходит для большинства полигонов ТБО при наличии функционирующей системы сбора фильтрата. Применение наиболее эффективно в засушливых климатических условиях и в периоды высокой температуры воздуха. Примеры реализации данной практики можно найти на полигоне "Suffolk Landfill" (Великобритания), полигоне "Ecoparque de Toledo" (Испания) и на объекте "Delhi Landfill Site" (Индия), где увлажнение тела полигона осуществляется как мерами противопожарной профилактики, так и для контроля над выбросами пыли и легких фракций.
Экономика
Технология не требует существенных инвестиций, особенно при наличии уже существующей системы сбора фильтрата и оборудования для его распределения. Использование фильтрата, в отличие от чистой воды, позволяет снизить затраты на водоснабжение и повысить утилизацию внутри объекта.
Движущая сила внедрения
Необходимость соблюдения требований пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологических требований и природоохранного законодательства.

5.2.4. Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
5.2.4.1.      Жылуды рекуперациялау
Сипаттау
Қалдықтарды көмген кезде жылуды рекуперациялау қалдықтардың биохимиялық ыдырау, қоқыс газын термиялық тұрақтандыру процесінде және полигон аумағында болатын басқа да экзотермиялық процестер кезінде пайда болатын жылу энергиясын ұстауға және пайдалануға мүмкіндік беретін техникалық шешімдерді қолдануды білдіреді. Бұл энергия объектінің өз мұқтаждарына пайдаланылатын немесе сыртқы желіге берілетін пайдалы жылу немесе электр энергиясына түрлендірілуі мүмкін.
Техникалық сипаттама
Жылуды рекуперациялау процесінде әртүрлі инженерлік шешімдер қолданылуы мүмкін. Мысалы, полигон аумағында органикалық фракциялардың шіруі кезінде бөлінетін жылуды жинайтын жылу алмастырғыштар орнатылады. Қоқыс газын жинау жүйесі болған кезде, газды кәдеге асыру қазанында немесе микротурбиналарда жаққанда, едәуір мөлшерде жылу шығарылады, осы жылуды тиімді пайдалануға болады. Кей жағдайларда полигонның түбіндегі жылуды үстіңгі бетіне шығаратын термосифонды жүйелер және жылу зондтары қолданылады. Температураны, мысалы, жылыту немесе ыстық сумен жабдықтау үшін жарамды деңгейге дейін көтеретін жылу сорғысы қосымша пайдаланылуы мүмкін. Кешенді тәсілмен, техниканы полигон жылуын оқшаулау және қоқыс газын жинау жүйесімен үйлестіріп қолданғанда, ең озық нәтижеге қол жеткізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Пайдаланбаған жағдайда жойылып кететін жылуды кәдеге жарату есебінен сыртқы отынды тұтыну қажеттілігі азаяды. Бұл парниктік газдар шығарындыларын, ең алдымен көмірқышқыл газын қысқартуға мүмкіндік береді. Бір мезгілде қоршаған ортаға жылу жүктемесі азаяды, бұл әсіресе елді мекендердің жанындағы полигондардың тығыздығы жоғары болғанда өзекті.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Іс жүзінде аталған техниканы енгізу жылу энергиясын тұтынуды 15 – 30 %-ға қысқартады, сондай-ақ өндірілген жылудың бір гигакалориясына көмірқышқыл газының шығарындыларын 20 - 50 килограмға дейін азайтуды қамтамасыз ете алады. Энергия қондырғыларында қоқыс газын пайдалану кезінде оның жылуын тиімді пайдалану коэффициенті 60 - 70 %-ға жетуі мүмкін. Сондай-ақ жылу оқшаулау және жылуды кәдеге жарату есебінен жалпы жылу шығынының төмендеуі байқалады.
Кросс-медиа әсерлері
Полигонның ішкі жылу әлеуетін пайдалану сыртқы отынды тұтынудан бас тартуға немесе едәуір қысқартуға мүмкіндік береді. Бұл атмосфераға шығарылатын зиянды заттардың азаюына, отынды тасымалдау қажеттілігінің азаюына және соның салдарынан шудың, шаңның және апаттық жағдайлардың азаюына әкеледі. Кейбір жағдайларда салқындату және сумен жабдықтау жүйелеріне жүктеме төмендейді. Осылайша, техника атмосфералық ауаға ғана емес, басқа да ортаға оң әсерін тигізеді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Осы техниканы қоқыс газын жинау жүйесі орнатылған және оны энергетикалық пайдалану үшін әлеуеті бар органикалық қалдықтар белсенді ыдырайтын полигондарда қолдану анағұрлым қолайлы. Жаңа объектілерді салу кезінде де, жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту кезінде де іске асыруға болады. Бұл ретте, әсіресе сұраныстың маусымдық ауытқуы жағдайында жылуды тұтынушының немесе оны шоғырландыру жүйесінің болуы талап етіледі.
Бұл техника тиісті климаттық және техникалық-экономикалық жағдайлар болған кезде қолданылатынын атап өту қажет. Жылуды рекуперациялау климаты қалыпты өңірлерде анағұрлым тиімді, онда қалдықтардың ыдырауы пайдалану үшін жеткілікті мөлшерде жылу бөледі. Жылу беру шектелген құрғақ климаттық аймақтарда рекуперацияны енгізу орынсыз болуы мүмкін.
Мысалы, Германиядағы Deponie Leppe полигонында әкімшілік ғимараттар мен жылыжайларды жылыту үшін полигон аумағынан жылу алатын көлденең жылу алмастырғыштар жүйесі енгізілді. Нидерландыда Nauerna Landfill полигонында жылытуға және суды тұрмыстық қажеттіліктерге қыздыруға мүмкіндік беретін газ жинау құбырларынан жылуды рекуперациялау жүйесі пайдаланылады. Жапонияда Осака қаласындағы Yumeshima полигонында полигонның түбінен алынатын жылу техникалық үй-жайларда температураны ұстап тұру үшін және қоршаған инфрақұрылымда пайдалану үшін қолданылады.
Экономика

5.2.4. НДТ в области энерго- и ресурсосбережения
5.2.4.1. Рекуперация тепла
Описание
Рекуперация тепла при захоронении отходов представляет собой применение технических решений, позволяющих улавливать и использовать тепловую энергию, образующуюся в процессе биохимического разложения отходов, термической стабилизации свалочного газа и других экзотермических процессов, происходящих в теле полигона. Эта энергия может быть преобразована в полезную тепловую или электрическую энергию, используемую на собственные нужды объекта или передаваемую во внешнюю сеть.
Техническое описание
В процессе рекуперации тепла могут использоваться различные инженерные решения. Например, в теле полигона монтируются теплообменники, которые собирают тепло, выделяемое при гниении органических фракций. При наличии системы сбора свалочного газа его сжигание в котлах-утилизаторах или микротурбинах также сопровождается выделением значительного количества тепла, которое может быть эффективно использовано. В некоторых случаях применяются термосифонные системы и тепловые зонды, передающие тепловую энергию с глубины на поверхность. Дополнительно может использоваться тепловой насос, повышающий температуру до уровня, пригодного, например, для отопления или горячего водоснабжения. Наилучший эффект достигается при комплексном подходе, когда техника сочетается с изоляцией тела полигона и системой сбора свалочного газа.
Достигнутые экологические выгоды
За счет утилизации тепла, которое в противном случае терялось бы, уменьшается потребность в потреблении внешнего топлива. Это позволяет сократить выбросы парниковых газов, прежде всего углекислого газа. Одновременно снижается тепловая нагрузка на окружающую среду, что особенно актуально при высокой плотности полигонов рядом с населенными пунктами.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
На практике внедрение данной техники может обеспечить сокращение потребления тепловой энергии на 15 – 30 %, а также снижение выбросов углекислого газа до 20 – 50 килограммов на одну гигакалорию выработанного тепла. При использовании свалочного газа в энергоустановках коэффициент полезного использования его тепла может достигать 60–70 %. Также наблюдается снижение общих теплопотерь за счҰт термоизоляции и утилизации тепла.
Кросс-медиа эффекты
Использование внутреннего теплового потенциала полигона позволяет отказаться или существенно сократить потребление внешнего топлива. Это ведет к снижению выбросов в атмосферу, уменьшению потребности в транспортировке топлива и, как следствие, снижению шума, пыли и риска аварийных ситуаций. В ряде случаев снижается нагрузка на системы охлаждения и водоснабжения. Таким образом, техника оказывает положительное воздействие не только на атмосферный воздух, но и на другие среды.
Технические соображения, касающиеся применимости
Наибольшую целесообразность применение данной техники демонстрирует на полигонах с активным разложением органических отходов, где установлены системы сбора свалочного газа и существует потенциал для его энергетического использования. Возможна реализация как при строительстве новых объектов, так и при модернизации действующих. При этом требуется наличие потребителя тепла или системы его аккумулирования, особенно в условиях сезонных перепадов спроса.
Необходимо отметить, что данная техника применима при наличии соответствующих климатических и технико-экономических условий. Рекуперация тепла наиболее эффективна в регионах с умеренным климатом, где разложение отходов выделяет достаточное количество тепла для его использования. В аридных климатических зонах, где теплоотдача ограничена, внедрение рекуперации может быть нецелесообразным.
Например, на полигоне Deponie Leppe в Германии внедрена система горизонтальных теплообменников, извлекающих тепло из тела полигона для обогрева административных зданий и теплиц. В Нидерландах, на полигоне Nauerna Landfill, используется система рекуперации тепла от труб газосбора, позволяющая нагревать воду для бытовых нужд и обогрева. В Японии, на полигоне Yumeshima в Осака, тепло, извлекаемое из глубин полигона, применяется для поддержания температуры в технических помещениях и для использования в окружающей инфраструктуре.
Экономика

Рекуперация жүйелерін енгізу жылу алмасу жабдықтарына, жылу тарату жүйелеріне және тұтынушыларға қосылуға күрделі салымдарды талап етеді. Өзін-өзі ақтау мерзімі өндірілетін жылу көлеміне, тұтынушылардың және алмастыратын энергия тасығыштың (мысалы, табиғи газ, мазут) болуына байланысты 3 жылдан 6 жылға дейін құрауы мүмкін.
Енгізудің қозғаушы күші
Энергия ресурстары құнының өсуі, экологиялық талаптарды сақтау қажеттілігі және көміртегі ізін төмендету, сондай-ақ қалдықтармен жұмыс істеу объектілерінің жалпы орнықтылығын арттыруға ұмтылу негізгі факторлар болып табылады. Энергия үнемдеу және төмен көміртекті экономикаға көшу саласындағы мемлекеттік саясат қосымша рөл атқарады.
5.2.4.2. Биогазды газсыздандыру және кәдеге жарату
Сипаттау
Биогазды газсыздандыру және кәдеге жарату қалдықтарды көму полигондарында органикалық қалдықтарды ыдырату процесінде пайда болатын метан мен басқа да газдарды жинауға, тазартуға және пайдалануға бағытталған техника болып табылады. Биогаздың құрамында метан басым болады, ол климаттың өзгеруіне елеулі әсер ететін қуатты парниктік газ болып табылады. Газсыздандыру жүйесін енгізу метанды жинауға, оны қоспалардан тазартуға және электр энергиясын немесе жылуды өндіру үшін пайдалануға мүмкіндік береді. Мұндай тәсіл парниктік газдар шығарындыларын төмендетеді, сондай-ақ баламалы энергия көздерін пайдалануға ықпал етеді.
Техникалық сипаттама
Газсыздандыру процесі биогаз жинауға арналған ұңғымалар жүйесін тұтас полигон аумағына орнатуды қамтиды. Ұңғымалар жүйесі газды құрама нүктеге жіберетін құбырларға жалғанады. Содан кейін биогаз тазарту жүйесі арқылы өтеді, онда көмірқышқыл газы және күкіртті сутек сияқты зиянды қоспалары жойылады, бұл оны энергия өндіру үшін пайдалануға мүмкіндік береді. Биогаз полигонды электр энергиясымен немесе жылумен қамтамасыз ете отырып, газ турбиналарының, генераторлардың немесе қазандықтардың жұмысы үшін пайдаланылуы мүмкін. Газсыздандыру жүйесін ұзақ уақыт пайдалану үшін тұрақты техникалық қызмет көрсету және процестің жоғары тиімділікпен жұмыс істеуін қолдау үшін жабдықтың жай-күйін мониторингілеу маңызды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Газсыздандыру мен биогазды кәдеге жаратудан түсетін негізгі экологиялық пайда - атмосфераға метан шығаруды едәуір төмендетуді білдіреді. Метан қуатты парниктік газ бола отырып, атмосфераға түскен кезде жаһандық жылынуға ықпал етуі мүмкін, бірақ биогазды кәдеге жарату оның шығарындыларын 80 – 95 %-ға төмендетеді. Бұған қосымша газсыздандыру жерасты суларының ластануын болдырмайды, себебі қалдықтарда жиналған газ жылыстаған жағдайда экожүйеге қауіпті болуы мүмкін. Осы технологияны енгізу қалдықтарды көму аймағында адам денсаулығы мен экожүйелер үшін әлеуетті тәуекелдерді төмендете отырып, қоршаған ортаның сапасын жақсартуға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Газсыздандыру жүйелерін қолдану бірінші кезекте парниктік әсер жасайтын метан шығарындыларын едәуір азайтуға қол жеткізуге мүмкіндік береді. Қазіргі заманғы жүйелер метан шығарындыларын 80 – 95 %-ға төмендетуге қабілетті, бұл климатқа теріс әсерді төмендетеді. Бір полигоннан жиналуы мүмкін биогаздың орташа мөлшері көмілген қалдықтардың көлеміне және олардың құрамына байланысты тәулігіне бірнеше жүзден бірнеше мың текше метрге дейін болады. Мұндай жүйелердің энергетикалық тиімділігі де жоғары: биогаздың көлемі мен сапасына байланысты алынатын энергия полигонның энергетикалық қажеттіліктерін толық немесе ішінара жаба алады, ал артық энергияны желіге сатуға болады.
Кросс-медиа әсерлері
Газсыздандыру және биогазды кәдеге жарату кезіндегі кросс-медиа әсерлер атмосфераға парниктік газдар шығарындыларын едәуір төмендетуді қамтиды. Осының нәтижесінде климат жақсарып қана қоймай, топырақ пен суқоймаларының ластануы да азайтылады, себебі жерасты суларына түсуі мүмкін метан мен басқа да заттардың жылыстауы төмендейді. Энергия өндіру үшін биогазды пайдалану дәстүрлі энергия көздеріне жүктемені төмендетуге ықпал етеді, бұл өз кезегінде қазба отындарды жаққан кезде атмосфераға шығарылатын көмірқышқыл газының шығарындыларының мөлшерін азайтады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Газсыздандыру жүйелерін кез келген көлемдегі полигондарда қолдануға болады, алайда осы техника көп мөлшерде органикалық материалдары бар қалдықтарды көметін ірі объектілерде аса тиімді. Жүйенің тиімді жұмыс істеуі үшін белгілі бір климаттық жағдайлар қажет екенін ескеру маңызды, өйткені суық аймақтарда органикалық қалдықтардың ыдырау процесі баяулайды, бұл өндірілетін биогаздың көлемін төмендетеді. Сондай-ақ, жүйенің толыққанды жұмыс істеуі үшін газ жинау, оны тасымалдау және тазарту үшін тармақталған инфрақұрылым қажет екенін ескеру қажет.
Германияда Deponie Ihlenberg полигонында қуаты 2 МВт когенерациялық қондырғыда биогазды кәдеге жарата отырып белсенді газсыздандыру жүйесі жұмыс істейді, бұл метан шығарындыларын төмендетуге және желі үшін электр энергиясын өндіруге мүмкіндік береді. Қытайда Пекин қаласындағы Gao’antun Landfill полигонында қызмет көрсететін объектілер үшін жылуды қамтамасыз ететін қазандықтарда биогазды кейіннен жағатын тік газ жинау жүйесі енгізілді. Канадада Онтариодағы Glencairn Landfill полигонда жиналған биогаз электр энергиясын генерациялау үшін пайдаланылады, бұл ретте тиімді бақылау үшін CH₄ шоғырлануын мониторингілеу жүйесі іске асырылған.
Экономика

Внедрение систем рекуперации требует капитальных вложений в теплообменное оборудование, системы теплоотвода и подключения к потребителям. Срок окупаемости может составлять от 3 до 6 лет в зависимости от объема производимого тепла, наличия потребителей и замещаемого энергоносителя (например, природного газа, мазута).
Движущая сила внедрения
Ключевыми факторами являются рост стоимости энергоресурсов, необходимость соблюдения экологических требований и снижение углеродного следа, а также стремление повысить общую устойчивость объектов обращения с отходами. Дополнительную роль играет государственная политика в области энергосбережения и перехода к низкоуглеродной экономике.
5.2.4.2. Дегазация и утилизация биогаза
Описание
Дегазация и утилизация биогаза представляет собой технику, направленную на сбор, очистку и использование метана и других газов, образующихся в процессе разложения органических отходов на полигонах захоронения. Биогаз состоит преимущественно из метана, который является мощным парниковым газом, способным оказывать серьезное влияние на изменение климата. Внедрение системы дегазации позволяет собирать метан, очищать его от примесей и использовать для производства электроэнергии или тепла. Такой подход снижает выбросы парниковых газов, а также способствует использованию альтернативных источников энергии.
Техническое описание
Процесс дегазации включает установку системы скважин, которые размещаются по всему полигону для сбора биогаза. Система скважин соединяется с трубопроводами, которые направляют газ в сборную точку. Затем биогаз проходит через систему очистки, где удаляются вредные примеси, такие как углекислый газ и сероводород, что позволяет использовать его для производства энергии. Биогаз может быть использован для работы газовых турбин, генераторов или котлов, обеспечивая полигон электрической энергией или теплом. Для длительной эксплуатации системы дегазации важно регулярное техническое обслуживание и мониторинг состояния оборудования, чтобы поддерживать высокую эффективность процесса.
Достигнутые экологические выгоды
Основная экологическая выгода от применения дегазации и утилизации биогаза заключается в значительном снижении выбросов метана в атмосферу. Метан, являясь мощным парниковым газом, при попадании в атмосферу может способствовать глобальному потеплению, но утилизация биогаза снижает его выбросы на 80 – 95 %. В дополнение к этому дегазация предотвращает загрязнение грунтовых вод, так как газ, накопившийся в отходах, может быть опасен для экосистемы при утечке. Внедрение данной технологии также способствует улучшению качества окружающей среды, снижая потенциальные риски для здоровья человека и экосистем в зоне захоронения отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение систем дегазации позволяет достичь значительного сокращения выбросов метана, который в первую очередь влияет на парниковый эффект. Современные системы способны снижать выбросы метана на 80-95 %, что снижает негативное воздействие на климат. Среднее количество биогаза, которое может быть собрано с одного полигона, составляет от нескольких сотен до нескольких тысяч кубометров в сутки в зависимости от объема захороненных отходов и их состава. Энергетическая эффективность таких систем также высока: в зависимости от объема и качества биогаза, получаемая энергия может полностью или частично покрывать энергетические потребности полигона, а излишки могут быть проданы в сеть.
Кросс-медиа эффекты
Кросс-медиа эффекты при применении дегазации и утилизации биогаза включают значительное снижение выбросов парниковых газов в атмосферу. Этим достигается не только улучшение климата, но и сокращение загрязнения почвы и водоемов, так как минимизируется утечка метана и других веществ, которые могут попасть в грунтовые воды. Использование биогаза для производства энергии также способствует снижению нагрузки на традиционные источники энергии, что в свою очередь уменьшает количество выбросов углекислого газа в атмосферу от сжигания ископаемых топлив.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применение систем дегазации возможно на полигонах любого размера, однако наибольшую эффективность эта техника показывает на крупных объектах захоронения отходов, где содержится большое количество органических материалов. Важно учитывать, что для эффективной работы системы необходимы определенные климатические условия, так как в холодных регионах процесс разложения органических отходов замедляется, что снижает объҰм генерируемого биогаза. Также стоит учитывать, что для полноценного функционирования системы необходима разветвленная инфраструктура для сбора газа, его транспортировки и очистки.
На полигоне Deponie Ihlenberg в Германии действует система активной дегазации с утилизацией биогаза на когенерационной установке мощностью 2 МВт, что позволяет снижать выбросы метана и вырабатывать электроэнергию для сети. В Китае, на полигоне Gao’antun Landfill в Пекине, внедрена система вертикального газосбора с последующим сжиганием биогаза в котлах, обеспечивающих тепло для обслуживающих объектов. В Канаде, на полигоне Glencairn Landfill в Онтарио, собранный биогаз используется для генерации электроэнергии, при этом реализована система мониторинга концентраций CH₄ для эффективного контроля.
Экономика

Газсыздандыру жүйесін енгізу ұңғымаларды, құбырларды және газды тазарту жүйесін қоса алғанда, жабдықтарды орнатуға және инфрақұрылым құруға едәуір мөлшерде бастапқы инвестицияларды талап етеді. Дегенмен, бұл шығындар табиғи газ немесе көмір сияқты дәстүрлі энергия көздеріне жұмсалатын шығыстарды қысқарту есебінен өтеледі. Жиналған биогаз көлеміне байланысты жүйе полигонның энергетикалық қажеттілігінің 50 %-на дейін қамтамасыз ете алады, бұл – маңызды үнем. Сондай-ақ желіге артық электр энергиясын сатудан кіріс алуға болады. Жүйенің өзін-өзі ақтауы әдетте биогаздың ауқымы мен пайдаланылуына байланысты 5 жылдан 10 жылға дейін.
Енгізудің қозғаушы күші
Экологиялық та, экономикалық та факторлар биогазды газсыздандыру және кәдеге жарату жүйесін енгізу үшін қозғаушы күштер болып табылады. Экологиялық стандарттардың және парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі заңнамада белгіленген нормалардың қысымы күшейтілген жағдайда, мұндай жүйелерді орнату қажеттілік болып табылады. Қосымша ынталандыру биогаздан өндірілген энергияны сатудан пайда алу мүмкіндігі, сондай-ақ метанның жылыстауы мен қоршаған ортаның ластануына байланысты экологиялық тәуекелдерге төзімділікті арттыру болып табылады. Мұндай технологияларды енгізу кәсіпорынның әлеуметтік жауапкершілігі мен ашықтығын арттыра отырып, оның беделін нығайтуға ықпал етеді.
5.2.4.3. Сүзінді мен биогазға мониторинг жүргізетін және басқаратын автоматтандырылған жүйені енгізу
Сипаттау
Қалдықтарды көму полигондарында сүзінді мен биогазға мониторинг жүргізетін және басқаратын автоматтандырылған жүйені енгізу - пайдаланудың экологиялық қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыру үшін маңызды шара. Мұндай жүйелер полигонның негізгі параметрлерін үздіксіз бақылауға, сүзіндіні бұру және биогазды жинау процестерін басқаруға, сондай-ақ метанның жылыстауы немесе бақыланбайтын шығарындылары сияқты авариялық жағдайларды болдырмауға мүмкіндік береді. Бұл, әсіресе, қоршаған ортаға әсерді барынша азайтуды және қатаң экологиялық нормаларды сақтауды қажет ететін Қазақстандағы қатты коммуналдық және өнеркәсіптік қалдықтар полигондары үшін өзекті.
Техникалық сипаттама
Автоматтандырылған мониторинг және басқару жүйелері жабдықтар мен бағдарламалық жасақтама кешенін қамтиды. Олардың құрамына сүзіндінің деңгейін, биогаздың (метан, көмірқышқыл газы, оттек) қысымы мен құрамын, полигон аумағындағы температураны, ылғалдылық пен қышқылдықты өлшеуге арналған датчиктер кіреді. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлер деректерді өңдейді және сорғылар, клапандар және алау қондырғылары сияқты атқарушы құрылғыларды басқарады. SCADA жүйелері деректерді визуализациялауды, ақпаратты қашықтықтан басқаруды және мұрағаттауды қамтамасыз етеді. Деректерді нақты уақытта беру үшін GSM, 4G немесе LoRaWAN желілері қолданылады. Бағдарламалық жасақтама басқару алгоритмдерін, соның ішінде PID-реттегіштерді және сүзіндіні газсыздандыру және сору процестерін оңтайландыру үшін предиктивтік модельдерді пайдаланады. Жүйелер сүзіндіні бұруды сорғы станциялары арқылы басқарады. Биогаз газсыздандыру ұңғымалары арқылы қысымды реттеу мүмкіндігімен жиналады және кәдеге жаратуға, сондай-ақ жерасты суларына ағып кетуді болдырмау үшін гидрооқшаулағыш экрандардың тұтастығын мониторингілеуге жіберіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Автоматтандырылған жүйелер биогаздың атмосфераға түсуінің алдын ала отырып, 90 %-ға дейін тиімді жинау есебінен метан шығарындыларын едәуір төмендетеді. Сүзіндіні бақылау сулы деңгейжиектерді қорғай отырып, жерасты суларының ластану қаупін барынша азайтады. Газдың температурасы мен құрамына мониторинг жүргізу қалдықтардың өздігінен тұтану ықтималдығын төмендетеді. Жүйелер экологиялық талаптарды сақтауға ықпал етеді және полигонның қауіпсіздігін арттырады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Внедрение системы дегазации требует значительных первоначальных инвестиций на установку оборудования и создание инфраструктуры, включая скважины, трубопроводы и систему очистки газа. Тем не менее, эти затраты окупаются за счет сокращения расходов на традиционные источники энергии, таких как природный газ или уголь. В зависимости от объема собранного биогаза система может обеспечить до 50 % энергетических потребностей полигона, что приводит к существенной экономии. Также можно получать доход от продажи излишков электроэнергии в сеть. Окупаемость системы обычно составляет от 5 до 10 лет, в зависимости от масштаба и использования биогаза.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения системы дегазации и утилизации биогаза являются как экологические, так и экономические факторы. В условиях усиливающегося давления экологических стандартов и законодательно установленных норм по снижению выбросов парниковых газов, установка таких систем становится необходимостью. Дополнительным стимулом является возможность получения прибыли от продажи энергии, произведенной из биогаза, а также повышение устойчивости к экологическим рискам, связанным с утечкой метана и загрязнением окружающей среды. Внедрение таких технологий способствует также укреплению репутации предприятия, повышая его социальную ответственность и прозрачность.
5.2.4.3. Внедрение автоматизированных систем мониторинга и управления фильтратом и биогазом
Описание
Внедрение автоматизированных систем мониторинга и управления фильтратом и биогазом на полигонах захоронения отходов является важной мерой для повышения экологической безопасности и эффективности эксплуатации. Такие системы позволяют непрерывно отслеживать ключевые параметры полигона, управлять процессами отвода фильтрата и сбора биогаза, а также предотвращать аварийные ситуации, такие как утечки или неконтролируемые выбросы метана. Это особенно актуально для полигонов твердых коммунальных и промышленных отходов в Казахстане, где необходимо минимизировать воздействие на окружающую среду и соблюдать строгие экологические нормы.
Техническое описание
Системы автоматизированного мониторинга и управления включают комплекс оборудования и программного обеспечения. В их состав входят датчики для измерения уровня фильтрата, давления и состава биогаза (метана, углекислого газа, кислорода), температуры, влажности и кислотности в теле полигона. Программируемые логические контроллеры обрабатывают данные и управляют исполнительными устройствами, такими как насосы, клапаны и факельные установки. Системы SCADA обеспечивают визуализацию данных, дистанционное управление и архивирование информации. Для передачи данных в реальном времени применяются сети GSM, 4G или LoRaWAN. Программное обеспечение использует алгоритмы управления, включая PID-регуляторы, и предиктивные модели для оптимизации процессов дегазации и откачки фильтрата. Системы управляют отводом фильтрата через насосные станции. Биогаз собирается через дегазационные скважины с возможностью регулировки давления и направляется на утилизацию, а также мониторингом целостности гидроизоляционных экранов для предотвращения утечек в грунтовые воды.
Достигнутые экологические выгоды
Автоматизированные системы существенно снижают выбросы метана за счет эффективного сбора до 90 % биогаза, предотвращая его попадание в атмосферу. Контроль фильтрата минимизирует риск загрязнения грунтовых вод, защищая водоносные горизонты. Мониторинг температуры и состава газа снижает вероятность самовозгорания отходов. Системы способствуют соблюдению экологических требований и повышают безопасность полигона.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Автоматтандырылған жүйелерді қолдану тиімді газсыздандыру кезінде метан шығарындыларын 70 – 90 %-ға төмендетуге, үздіксіз мониторинг есебінен сүзіндінің жылыстау қаупін 95 %-ға төмендетуге, ұшпа органикалық қосылыстар шығарындыларын 50 – 80 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді. Биогазды кәдеге жаратудың энергиялық тиімділігі электр энергиясын өндіру үшін пайдаланған кезде 35 – 40 %-ға жетеді. Жүйелер реттеуші органдар тарапынан экологиялық есептілікті және бақылауды жеңілдете отырып, сүзінді мен биогазды толық есепке алуды қамтамасыз етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Жүйелер сүзіндінің жылыстауын және метан шығарындыларын болдырмау есебінен жерасты суларының және атмосфераның ластануын төмендете отырып, қоршаған ортаға оң әсер етеді. Энергия өндіру үшін биогазды кәдеге жарату қазба отынға қажеттілікті азайтады. Датчиктер мен сорғылардың жұмысы үшін энергияны тұтынудың шамалы өсуі биогаздан өндірілетін энергияны үнемдеу арқылы өтеледі. Кросс-медиа әсері оң деп бағаланады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Техниканы тиісті инфрақұрылымы бар барлық полигондарда енгізуге болады. Ескірген полигондарда газсыздандыру және гидрооқшаулау жүйелерін орнатуды қамтитын қайта жаңартудан кейін енгізуге болады. Жүйелердің тиімділігі датчиктердің дәл бапталуына, тұрақты техникалық қызмет көрсетілуіне және білікті қызметкерлердің немесе мердігерлердің болуына байланысты. Табысты қолданылу мысалдарына SCADA жүйелері 85 % биогаз жинауды және 10 МВт электр энергиясын өндіруді қамтамасыз ететін Швециядағы Filborna полигонын, Германиядағы Ihlenberg полигонын жатқызуға болады.
Экономика
Жүйелерді енгізуге арналған күрделі шығындар мөлшері полигонның ауқымы мен автоматтандыру деңгейіне байланысты 20 млн. теңгеден бастап 100 млн. теңгеге дейін. Қызмет көрсетуге және электр энергиясына арналған операциялық шығыстар жылына 2 - 5 млн. теңге мөлшерінде бағаланады. Экономикалық тиімділікке биогазды жоюдан түскен кірістер, экологиялық бұзушылықтар үшін айыппұлдарды азайту және жылыстау немесе өрт сияқты апаттарды жою шығындарын азайту арқылы қол жеткізіледі. Өзін-өзі ақтауы 3 - 7 жылды құрайды. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, ЕҚДБ немесе БҰҰДБ сияқты халықаралық ұйымдардың гранттары не бюджеттік бағдарламалар арқылы қаржыландыруға болады.
Енгізудің қозғаушы күші
Жүйелерді енгізу парниктік газдар шығарындыларын азайту және полигондардың экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі Экология кодексінің талаптарына негізделген. Қосымша факторлар "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы, цифрландыруды қолдау және "Жасыл экономика" тұжырымдамасы болып табылады. Инвесторлар мен сақтандыру компаниялары апат қаупін төмендетуге мүдделі, бұл сондай-ақ техниканы енгізуге ықпал етеді.

Применение автоматизированных систем позволяет снизить выбросы метана на 70 – 90 % при эффективной дегазации, уменьшить риск утечек фильтрата на 95 % за счет непрерывного мониторинга, сократить выбросы летучих органических соединений на 50 – 80 %. Энергоэффективность утилизации биогаза достигает 35 – 40 % при использовании его для генерации электроэнергии. Системы обеспечивают полный учет фильтрата и биогаза, упрощая экологическую отчетность и контроль со стороны регулирующих органов.
Кросс-медиа эффекты
Системы оказывают положительное воздействие на окружающую среду, снижая загрязнение грунтовых вод и атмосферы за счет предотвращения утечек фильтрата и выбросов метана. Утилизация биогаза для выработки энергии сокращает потребность в ископаемом топливе. Незначительное увеличение энергопотребления для работы датчиков и насосов компенсируется экономией за счет энергии, вырабатываемой из биогаза. Кросс-медиа эффект оценивается как положительный.
Технические соображения, касающиеся применимости
Техника может быть внедрена на всех полигонах с соответствующей инфраструктурой. На устаревших полигонах внедрение возможно после реконструкции, включающей установку систем дегазации и гидроизоляции. Эффективность систем зависит от точной настройки датчиков, регулярного технического обслуживания и наличия квалифицированного персонала или подрядчиков. Примеры успешного применения включают полигон Filborna в Швеции, где SCADA-системы обеспечивают сбор 85 % биогаза и генерацию 10 МВт электроэнергии, полигон Ihlenberg в Германии.
Экономика
Капитальные затраты на внедрение систем составляют от 20 до 100 млн тенге в зависимости от масштаба полигона и уровня автоматизации. Операционные расходы на обслуживание и электроэнергию оцениваются в 2 – 5 млн. тенге в год. Экономический эффект достигается за счет доходов от утилизации биогаза, снижения штрафов за экологические нарушения и сокращения затрат на ликвидацию аварий, таких как утечки или возгорания. Окупаемость составляет 3 – 7 лет. Финансирование возможно через государственно-частное партнерство, гранты международных организаций, таких как ЕБРР или ПРООН, либо бюджетные программы.
Движущая сила внедрения
Внедрение систем обусловлено требованиями Экологического кодекса по снижению выбросов парниковых газов и обеспечению экологической безопасности полигонов. Дополнительными факторами являются государственная программа "Цифровой Казахстан", поддержка цифровизации и концепция "Зеленая экономика". Инвесторы и страховые компании заинтересованы в снижении рисков аварий, что также способствует внедрению техники.

5.2.4.4. Полигонды пайдалану процестерін автоматтандырылған басқару жүйелерін қолдану
Сипаттау
Полигонды пайдаланудың технологиялық процестерін автоматтандырылған басқару жүйелерін қолдану операцияларды оңтайландыруға, энергия тиімділігін арттыруға және экологиялық тәуекелдерді төмендетуге бағытталған. Мұндай жүйелер адам факторының әсерін барынша азайта отырып, нақты уақытта шешім қабылдау үшін қалдықтарды тығыздау, қалпына келтіру, техника жұмысы және деректерді интеграциялау процестерін басқаруды қамтамасыз етеді. Бұл полигонның қызмет ету мерзімін ұзартуға және оның экологиялық көрсеткіштерін жақсартуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттама
Автоматтандырылған басқару жүйелеріне GPS және техникадағы жүктеме датчиктері, қалдықтар тығыздығы датчиктері және жауын-шашынды есептеуге арналған метеостанциялар сияқты бақылау-өлшеу аспаптары кіреді. Бағдарламалық-аппараттық кешен бағдарламаланатын логикалық контроллерлерден, визуализация интерфейстері бар SCADA жүйелерінен және 4G немесе Wi-Fi пайдаланатын байланыс модульдерінен тұрады. Басқару алгоритмдері техника бағыттарын оңтайландырады, қалдықтардың тығыздалу деңгейін реттейді және қалдықтардың жинақталуы туралы деректер негізінде рекультивацияны жоспарлайды. Полигонның цифрлық телқосағы полигонның толуы, сүзінді түзілуі және шығарындылар процестерін модельдеуге мүмкіндік береді. Жүйелер қалдықтарды біркелкі тығыздауға арналған техниканың қозғалысы мен жұмысын, оқшаулағыш қабаттардың салынуын және рекультивациялау процесінде көгалдандыруды, сондай-ақ эрозия мен шамадан тыс ылғалдануды болдырмау үшін метеожағдайлар мониторингін басқарады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтарды тығыздауды оңтайландыру анаэробтық ыдырауды азайту есебінен бөлінетін биогаз көлемін 10 – 20 %-ға қысқартады. Техника бағыттарын автоматтандыру көмірқышқыл газының шығарындыларын азайта отырып, отын шығынын 15 – 25 -ға төмендетеді. Рекультивацияны дәл бақылау топырақ пен судың ұзақ мерзімді ластануын болдырмайды. Жүйелер полигонның жүктелу қаупін немесе оның құрылымының бұзылуын төмендете отырып, операторлардың қателерін азайтады, бұл экологиялық қауіпсіздікті арттырады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жүйелерді қолдану қалдықтардың тығыздығын 10 – 15 %-ға арттырады, техниканың отын шығынын 15 – 25 %-ға қысқартады, полигонның ашық учаскелерін барынша азайту есебінен ұшпа органикалық қосылыстар мен шаң шығарындыларын 20 – 30 %-ға азайтады. Нақты жоспарлау нәтижесінде рекульттвация 20 – 30 %-ға жылдамдатылады. Жүйелер көшкін сияқты апаттық жағдайлардың ықтималдығын 50 – 70 %-ға төмендетеді.
Кросс-медиа әсерлері
Жүйелер атмосфераға шығарылатын эмиссияларды, топырақтың тозаңдануы мен эрозиясын төмендете отырып, сондай-ақ отын тұтынуды қысқарта отырып, оң әсер етеді. Жүйелердің жұмысы үшін шамалы энергия тұтыну отынды үнемдеумен өтеледі. Кросс-медиа әсері оң деп бағаланады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар

5.2.4.4. Применение систем автоматизированного управления процессами эксплуатации полигона
Описание
Применение систем автоматизированного управления технологическими процессами эксплуатации полигона направлено на оптимизацию операций, повышение энергоэффективности и снижение экологических рисков. Такие системы обеспечивают управление процессами уплотнения отходов, рекультивации, работы техники и интеграции данных для принятия решений в реальном времени, минимизируя влияние человеческого фактора. Это позволяет продлить срок службы полигона и улучшить его экологические показатели.
Техническое описание
Системы автоматизированного управления включают контрольно-измерительные приборы, такие как GPS и датчики нагрузки на технике, датчики плотности отходов и метеостанции для учета осадков. Программно-аппаратный комплекс состоит из программируемых логических контроллеров, систем SCADA с интерфейсами визуализации и модулей связи, использующих 4G или Wi-Fi. Алгоритмы управления оптимизируют маршруты техники, регулируют степень уплотнения отходов и планируют рекультивацию на основе данных о накоплении отходов. Цифровые двойники полигона позволяют моделировать процессы заполнения, фильтратообразования и выбросов. Системы управляют движением и работой техники для равномерного уплотнения отходов, нанесением изолирующих слоев и озеленением в процессе рекультивации, а также мониторингом метеоусловий для предотвращения эрозии и переувлажнения.
Достигнутые экологические выгоды
Оптимизация уплотнения отходов сокращает объем выделяемого биогаза на 10–20 % за счет уменьшения анаэробного разложения. Автоматизация маршрутов техники снижает расход топлива на 15 – 25 %, уменьшая выбросы углекислого газа. Точный контроль рекультивации предотвращает долгосрочное загрязнение почвы и вод. Системы минимизируют ошибки операторов, снижая риск перегрузки полигона или нарушения его структуры, что повышает экологическую безопасность.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение систем увеличивает плотность отходов на 10 – 15 %, сокращает расход топлива техникой на 15 – 25 %, уменьшает выбросы летучих органических соединений и пыли на 20 – 30 % за счет минимизации открытых участков полигона. Рекультивация ускоряется на 20 – 30 % благодаря точному планированию. Системы снижают вероятность аварийных ситуаций, таких, как оползни, на 50 – 70 %.
Кросс-медиа эффекты
Системы оказывают положительное воздействие, снижая эмиссии в атмосферу, пыление и эрозию почвы, а также сокращая потребление топлива. Незначительное энергопотребление для работы систем компенсируется экономией топлива. Кросс-медиа эффект оценивается как положительный.
Технические соображения, касающиеся применимости

Техника кез келген масштабтағы полигондарда қолданылады, бірақ Астана немесе Алматы полигондары сияқты ірі объектілерде анағұрлым тиімді. Техниканы енгізу үшін GPS және датчиктерді техникаға орнату, сенімді байланыс инфрақұрылымын қамтамасыз ету және персоналды оқыту талап етіледі. Қолданылу мысалдары ретінде GPS-бульдозерлерді басқару қалдықтардың тығыздығын 12 %-ға арттырып, отын шығынын 20 %-ға қысқартқан Австралиядағы Lucas Heights полигонын, SCADA рекультивацияны 25 %-ға жеделдеткен АҚШ-тағы Puente Hills полигонын атауға болады.
Экономика
GPS, SCADA, датчиктер мен бағдарламалық жасақтаманы қоса алғанда, күрделі шығындар 15 - 80 млн. теңгені құрайды. Қызмет көрсетуге арналған операциялық шығыстар жылына 1 - 3 млн. теңге мөлшерінде бағаланады. Экономикалық тиімділікке отынды үнемдеу, рекультивация шығындарын азайту және полигонның қызмет ету мерзімін ұлғайту есебінен қол жеткізіледі. Өзін-өзі ақтауы 2 - 5 жылды құрайды. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, халықаралық ұйымдардың гранттары немесе бюджеттік бағдарламалар арқылы қаржыландыруға болады.
Енгізудің қозғаушы күші
Жүйелерді енгізу полигондарды пайдалануды оңтайландыру жөніндегі Экологиялық кодекстің талаптарына, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасына және "Жасыл экономика" тұжырымдамасына негізделген. Жерлері шектелген жағдайда полигондардың қызмет ету мерзімін ұзарту қажеттілігі және шығындарды азайту және биогазды кәдеге жаратудан түсетін кірістерді арттыру есебінен экономикалық ынталандыру қосымша факторлар болып табылады.
5.2.5. Қоқыс газын өңдеуге бағытталған ЕҚТ
5.2.5.1. Қоқыс газын тазалау
Әлеуетті ЕҚТ-ның міндетін сипаттау
Қоқыс газын тазарту газдың сипаттамасына және оның болжамды пайдаланылуына байланысты қолданылады. Қоқыс газын қайта өңдеу қондырғылары газдың сапасы орнатылған когенерациялық қондырғының өндірушісі қоятын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда қолданылады.
Техникалық сипаттама
Егер қоқыс газы энергетикалық мақсатта пайдаланылса, оны қажетсіз ластағыш заттар мен қоспалардан тазарту қажет. Бұл негізінен қоқыс газын ұзақ уақыт жағу кезінде когенерациялық қондырғы мен ілеспе жабдықтың коррозиясы мен механикалық зақымдануын болдырмау үшін ылғалды, H2S, силоксандарды және басқа да қосалқы компоненттерді жоюға қатысты. Қоқыс газын тазалауға арналған жабдық көбінесе ылғалды кетіретін конденсациялық бөліктен және басқа компоненттерді кетіруге арналған белсендірілген көмірден тұрады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Тазартылған газ қондырғыларда энергетикалық мақсатта пайдаланылады. Метан шығарындыларын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қоқыс газы мынадай мақсаттарда пайдаланылуы мүмкін:
табиғи газдың сапасын реттеу және оны үлестіру немесе тұтыну (SNG процесі);
биогазбен жұмыс істеуге бейімделген мотор-генераторда жағу (іштен жану қозғалтқышы немесе газ турбинасы). Қозғалтқыш қондырғы әдетте электр генераторынан қуатталады. Алайда ол басқа құрылғыларды да, мысалы: тоңазытқыш қондырғыны, компрессорды, ирригациялық сорғыны, жылу сорғысының компрессорын және т.б. басқара алады. Шығарылатын жылуды да пайдалануға болады (қозғалтқышты және пайдаланылған газдарды салқындату үшін жылу алмастырғыштарды орнату);
жылыту мақсатында биогаз оттықтарында (кептіргіштер, жылыжайлар, қазандықтар және т.б.) тікелей жағу;
көлік құралдарын қозғалысқа келтіру үшін газды сығу. Әдетте сығу кезінде газды бір мезгілде тазарту, содан кейін байытылған метанды сығу тиімді;

Техника применима на полигонах любого масштаба, но наиболее эффективна на крупных объектах, таких как полигоны в Астане или Алматы. Для внедрения требуется установка GPS и датчиков на технику, обеспечение надежной инфраструктуры связи и обучение персонала. Примеры применения включают полигон Lucas Heights в Австралии, где GPS-управление бульдозерами повысило плотность отходов на 12 % и сократило расход топлива на 20 %, полигон Puente Hills в США, где SCADA ускорила рекультивацию на 25 %.
Экономика
Капитальные затраты составляют от 15 – 80 млн. тенге, включая GPS, SCADA, датчики и программное обеспечение. Операционные расходы на обслуживание оцениваются в 1 – 3 млн. тенге в год. Экономический эффект достигается за счет экономии топлива, снижения затрат на рекультивацию и увеличения срока службы полигона. Окупаемость составляет 2 – 5 лет. Финансирование возможно через государственно-частное партнерство, гранты международных организаций или бюджетные программы.
Движущая сила внедрения
Требования Экологического кодекса по оптимизации эксплуатации полигонов, программы "Цифровой Казахстан" и концепции "Зеленая экономика". Дополнительными факторами являются необходимость продления срока службы полигонов в условиях ограниченности земель и экономические стимулы за счет снижения затрат и повышения доходов от утилизации биогаза.
5.2.5. НДТ, направленные на обработку свалочного газа
5.2.5.1. Очистка свалочного газа
Описание назначения потенциального НДТ
Очистка свалочного газа применяется в зависимости от характеристик газа и его предполагаемого использования. Установки по переработке свалочного газа применяются в случаях, когда качество газа не соответствует требованиям, предъявляемым производителем установленной когенерационной установки.
Техническое описание
Если свалочный газ используется в энергетических целях, его нужно очистить от нежелательных загрязняющих веществ и примесей. В основном это касается удаления влаги, H2S, силоксанов и других второстепенных компонентов для предотвращения коррозии и механических повреждений когенерационной установки и сопутствующего оборудования при длительном сжигании свалочного газа. Чаще всего оборудование для очистки свалочного газа состоит из конденсационной части, которая удаляет влагу, и активированного угля для удаления других компонентов.
Достигнутые экологические выгоды
Очищенный газ используется в установках в энергетических целях. Снижение выбросов метана.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Свалочный газ может использоваться в следующих целях:
регулирование качества природного газа и его распределение или потребление (процесс SNG);
сжигание в мотор-генераторе, приспособленном для работы на биогазе (двигатель внутреннего сгорания или газовая турбина). Двигательная установка обычно питается от электрогенератора. Однако он также может управлять другими устройствами, например: холодильной установкой, компрессором, ирригационным насосом, компрессором теплового насоса и т. д. Возможно и использование отходящего тепла (установка теплообменников для охлаждения двигателя и выхлопных газов);
прямое сжигание для целей отопления в биогазовых горелках (сушилки, теплицы, котельные и т.д.);
сжатие газа для приведения в движение транспортных средств. Обычно эффективно одновременно очищать газ во время сжатия, а затем компримировать обогащенный метан;

азық-түлік өндірісінде CO2 қалдықтарын пайдалану. CO2 қалдықтарын бөліп алып, скрубберлердің көмегімен тиімді тазартуға болады, бұл жүйенің жалпы экономикалық тиімділігін жақсартуға мүмкіндік береді.
Пайдаланушының жүйені таңдауы әр жоба үшін маңызды мәселе болып табылады, бірақ ол көбінесе жергілікті жағдайларға байланысты (мысалы, газды қашықтағы тұтынушыға тасымалдау газ құбырының жоғары шығындарын және сорғы қондырғысының жоғары шығындарын талап етеді, демек, оның бағасы да жоғары болады). Жергілікті жерде энергияның қай түрі анағұрлым жеңіл сатылатыны және өткізілетіні шешуші фактор болып табылады. Тұтынушы жүйесінің түрі, өз кезегінде, газ сорғысының қуаты мен шығу қысымына, сондай-ақ газдың тазалығына (тазартудың талап етілетін дәрежесіне) қойылатын талаптарды айқындайды. [25]
Кросс-медиа әсерлері
Кіру ауызы газды тазарту жүйесімен жабдықталмаған когенерациялық қондырғылар жиі кездеседі, өйткені қозғалтқыштың кез келген зақымдануын жөндеу қоқыс газын тазалау жөніндегі қондырғыны сатып алу және пайдалану шығындарына қарағанда арзанырақ болады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Газ өнімінің көлемі жеткілікті болғанда және қуаты үлкен когенерациялық қондырғыны орнатқан кезде қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әрбір нақты жағдайда техника құны дербес анықталады.
Енгізудің қозғаушы күші
Газдың технологиялық параметрлері, тазалау, сублимациялау қажеттілігі және т.б.
5.2.5.2. Когенерация
Сипаттау
Қалдықтарды көму объектілерінде жылу мен электр энергиясын когенерациялау немесе бірге өндіру электр және жылу энергиясын бір мезгілде өндіру үшін қоқыс газының (биогаздың) энергетикалық әлеуетін пайдалануды білдіреді. Бұл метанды - қоқыс газының негізгі компонентін әрі қуатты парниктік газды кәдеге жаратып қана қоймай, сонымен қатар объектінің өзін-өзі энергетикалық қамтамасыз етуіне және қазба ресурстарын тұтынуды төмендетуге мүмкіндік береді.
Метанды қайта өңдеу қондырғысының қуаты (энергияны когенерациялай отырып жағу) қоқыс газын өндіруді дамытуға байланысты.
Техникалық сипаттама
Газ құю станциясы – екі айдағышпен жабдықталған. Полигон аумағынан қоқыс газын мәжбүрлеп алу, оны сығу және когенерациялық қондырғыларға тасымалдау үшін пайдаланылады. Қоқыс газының құрамына тұрақты талдау жасалады.
Когенерациялық құрылғылар – қоқыс газын жылумен кәдеге жарату екі когенерациялық қондырғыда жүргізіледі. Өндірілетін жылу энергиясы полигон аумағында өндірістік ғимаратты жылыту үшін пайдаланылады. Өндірілетін электр энергиясы тарату желісіне беріледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

использование отходов CO2 в производстве продуктов питания. Отходы CO2 можно извлекать и эффективно очищать с помощью скрубберов, что позволяет улучшить общий экономический эффект системы.
Выбор системы пользователя является ключевым вопросом для каждого проекта, но он во многом зависит от местных условий (например, транспортировка газа к более удаленному потребителю требует более высоких затрат на газопровод и более высоких затрат на насосную установку, а следовательно, и ее цену). Решающим фактором является то, какая форма энергии наиболее легко продается и реализуется в данном месте. Тип системы потребителя, в свою очередь, определяет требования к мощности и выходному давлению газового насоса, а также к чистоте газа (требуемой степени очистки) [25].
Кросс-медиа эффекты
Часто встречаются когенерационные установки, не оснащенные системой очистки газа на входе, поскольку ремонт любого повреждения двигателя обходится дешевле, чем затраты на приобретение и эксплуатацию установки по очистке свалочного газа.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо при достаточном объеме продукции газа и установке когенерационной установки большой мощности.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Технологические параметры газа, потребность очистки, сублимации и т.п.
5.2.5.2. Когенерация
Описание
Когенерация, или совместное производство тепла и электроэнергии, на объектах захоронения отходов представляет собой использование энергетического потенциала свалочного газа (биогаза) для одновременной выработки электрической и тепловой энергии. Это позволяет не только утилизировать метан – основной компонент свалочного газа и мощный парниковый газ, но и обеспечить энергетическую самодостаточность объекта и снизить потребление ископаемых ресурсов.
Мощность установки по переработке метана (сжигание с когенерацией энергии) зависит от развития добычи свалочного газа.
Техническое описание
Газозаправочная станция – оборудована парой нагнетателей. Используется для принудительного извлечения свалочного газа из тела полигона, его сжатия и транспортировки к когенерационным установкам. Состав свалочного газа постоянно анализируется.
Когенерационные установки – тепловая утилизация свалочного газа обеспечивается в двух когенерационных установках. Вырабатываемая тепловая энергия используется на территории полигона для отопления производственного здания. Вырабатываемая электроэнергия передается в распределительную сеть.
Достигнутые экологические выгоды

Қоқыс газын электр энергиясын өндіре отырып жағу үлкен инвестицияларды талап етсе де, инвестициялардың өзін-өзі ақтауы 4 - 5 жылды құрайды, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау тұрғысынан тиімді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Полигонды толтыру жекелеген секцияларының бір-біріне ұласатын аудандары барынша аз болатындай етіп, әрдайым төменнен жоғары қарай жүзеге асырылуы тиіс. ТҚҚ полигонның ортасында шоғырлануы қажет, полигонның периметрін инертті материалдарды кәдеге жарату үшін пайдалануға болады [25].
Қоқыс газының типтік құрамы метан көлемінің көбінесе 60 – 63 % диапазонын құрайды, алайда газ CH4 көлемінің 45 % және одан да аз мөлшерін құрайтын полигондар да пайдаланылады. Жаңа полигондарда CO2 (көлемінің 35 % көп) құрамы жоғары болады, мұның өзі қышқылдық фаза әлі де қарқынды жалғасып жатқанын растайды. Метаногенездің бірте-бірте артуынан CO2 құрамы азаяды және бір уақытта CH4 құрамы ұлғаяды.
Кросс-медиа әсерлері
Электр энергиясын және жылуды тұтынуды төмендету.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Техника әсіресе түсетін қалдықтар көлемі жылына 100 мың тоннадан асатын және пайдалану мерзімі ұзақ полигондарда тиімді. Биогаздың тұрақты генерациясының (кемінде 200 м³/сағ), дамыған инфрақұрылымның және жылуды пайдалану мүмкіндігінің болуы талап етіледі. Жаңа объектілерде, сондай-ақ кейіннен жаңғыртылатын қолданыстағы полигондарда іске асырылуы мүмкін.
Германиядағы Deponie Pohlsche Heide полигонында полигон аумағынан алынатын метанмен жұмыс істейтін когенерациялық қондырғы орнатылған, бұл 1,5 МВт-қа дейін электр энергиясын өндіруге және объектінің өз қажеттіліктерін жабуға мүмкіндік береді. Қытайда Шанхай қаласындағы Laogang Landfill полигонында газ-поршеньді қондырғылар базасындағы когенерациялық жүйе жақын маңдағы кәсіпорындардың қажеттіліктері үшін электр энергиясын да, жылуды да шығарады. АҚШ-та Калифорниядағы Puente Hills Landfill объектісінде қоқыс газындағы ең ірі когенерациялық қондырғылардың бірі энергия жүйесіне берілетін 50 МВт-тан астам электр қуатын өндіреді.
Экономика
Қабылдайтын қалдықтардың жалпы жылдық көлемі шамамен 100 000 тонна болатын тұрмыстық қалдықтар орналастырылатын жеткілікті ірі полигондарда қоқыс газын пайдалануға болады. Егер полигонда органикалық заттардың жеткiлiктi қоры болса, газсыздандырудың жолға қойылған жақсы жүйесi болса, полигон сүзіндімен суарылса және жеткiлiктi қуатты когенерациялық қондырғы орнатылса, онда ол электр энергиясының салыстырмалы маңызды мөлшерiн өндiруге қабiлеттi [25].

Хотя сжигание свалочного газа в сочетании с выработкой электроэнергии требует больших инвестиций, окупаемость инвестиций составляет 4 – 5 лет, а также выгодна с точки зрения защиты окружающей среды.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Заполнение полигона всегда должно осуществляться снизу вверх таким образом, чтобы сохранялись минимальные площади переходов в отдельных секциях. ТБО необходимо концентрировать в центре полигона, периметр полигона можно использовать для утилизации инертных материалов [25].
Типичный состав свалочного газа показывает содержание метана в диапазоне, чаще всего около 60 – 63 % объемных долей, однако используются также полигоны, газ которых содержит 45 % объемных долей. CH4 и меньше. Характерным явлением на молодых полигонах является высокое содержание CO2 (более 35 % объемных долей), что свидетельствует о том, что кислотогенная фаза еще интенсивно продолжается. С постепенным развитием метаногенеза содержание CO2 уменьшается и одновременно увеличивается содержание CH4.
Кросс-медиа эффекты
Снижение потребления электроэнергии и тепла.
Технические соображения, касающиеся применяемости
Техника особенно эффективна на полигонах с объемом поступающих отходов более 100 тыс. тонн в год и продолжительным сроком эксплуатации. Требуется наличие стабильной генерации биогаза (не менее 200 м³/ч), развитой инфраструктуры и возможности для использования тепла. Может быть реализована на новых объектах, а также на действующих полигонах с последующей модернизацией.
На полигонах Deponie Pohlsche Heide в Германии установлена когенерационная установка, работающая на метане, извлекаемом из тела полигона, что позволяет вырабатывать до 1,5 МВт электроэнергии и покрывать собственные нужды объекта. В Китае, на полигоне Laogang Landfill в Шанхае, когенерационная система на базе газопоршневых установок вырабатывает как электрическую энергию, так и тепло для нужд близлежащих предприятий. В США, на объекте Puente Hills Landfill в Калифорнии, одна из крупнейших когенерационных установок на свалочном газе обеспечивает более 50 МВт электричества, подаваемого в энергосистему.
Экономика
Использование свалочного газа вполне реально для достаточно крупных полигонов, на которых размещаются бытовые отходы, с общим годовым объемом приема отходов около 100 000 тонн. Если на полигоне имеется достаточный запас органического вещества, хорошо налаженная система дегазации, осуществляется орошение фильтратом полигона и установлена достаточно мощная когенерационная установка, то он способен вырабатывать сравнительно значимое количество электроэнергии [25].

Когенерациялық қондырғыларға салынатын инвестициялардың мөлшері қуаттылығына байланысты 300 млн. теңгеден 1 млрд. теңгеге дейін. Электр энергиясын сату және жылуды кәдеге жарату кезінде өзін-өзі ақтау мерзімі 3 - 6 жылды құрайды. Табысы көміртек бірліктерінің сауда жүйесіне, "жасыл" сертификаттарға немесе ЖЭК қолдау бағдарламаларына қатысу есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
Енгізудің қозғаушы күші
Парниктік газдар шығарындыларын азайту және халықаралық міндеттемелерді орындау;
Объектінің энергия тиімділігін және орнықтылығын арттыру;
Пайдалану шығындарын төмендету және энергиялық тәуелсіздігінің өсуі;
ЖЭК-ті дамытуды мемлекеттік қолдау және ұлттық жобалар шеңберінде метанның әлеуетін пайдалану (мысалы, "Жасыл экономика" және ESG желісі бойынша).
5.2.5.3. Алауларда жағу
Сипаттау
Құрылғының функциясы қоқыс газын қауіпсіз кәдеге жарату болып табылады. Алаулар когенерациялық қондырғыларды тоқтатқан кезде шығарылатын газдарды немесе артық газдарды жағу үшін пайдаланылады. Бұл құрылғыда қоқыс немесе шлам газын жағуға болады.
Техникалық сипаттама
Алау — артылған газ ретінде пайдаланылатын биогазды немесе табиғи газды қосымша жағуға арналған немесе негізгі технология істен шыққан жағдайда газды жағуға арналған арнайы технологиялық құрылғы, керісінше жағдайда бұл газ атмосфераға шығарылатын еді.
Алау жарылыстан қорғалған сақтандырғышты, тұтату және жалынды бақылау жүйесін қоса алғанда, барлық қауіпсіздік құралдарымен жабдықталған. Егер биогаз қысымы жеткіліксіз болса, алауды жарылыстан қорғалған желдеткішпен толықтыруға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтарды көму объектісіндегі штаттан тыс және апаттық жағдайлардың (қалдықтардың жануы және т.б.) салдарынан шығарылатын ластағыш заттар шығарындыларын төмендету, сондай-ақ ауаның иіспен (метан) ластануын төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қоқыс газының жиналуынан және қарқынды шығарылуынан жарылыс қаупі бар орындар қауіптілік нышаны бар тиісті белгілермен белгіленетін болады, сондай-ақ тиісті құқықтық нормаларда көзделген өртке қарсы қауіпсіздік шаралары сақталатын болады.
Кросс-медиа әсерлері
Алауда жағылған өнімдердің ауаға шығарылуы. Алауда қоқыс газын әдеттегі жағу жылумен ластануға, сондай-ақ ауаның ластануына әкеледі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Әртүрлі себептермен қоқыс газын жинау жүзеге асырылмайтын және тіпті қарастырылмайтын полигондарда қолданылады. Инертті материалдары басым полигондарда метанды-гендер баяу және жеткіліксіз мөлшерде дамиды.
Алауларда газ жағу ысырапшылдық және қоршаған орта мен адам денсаулығына теріс әсер етеді деп жиі сынға алынады.

Инвестиции в когенерационные установки варьируются от 300 млн. до 1 млрд. тенге в зависимости от мощности. Срок окупаемости составляет 3 – 6 лет при продаже электроэнергии и утилизации тепла. Доходы могут быть увеличены за счет участия в системе торговли углеродными единицами, "зелҰных" сертификатов или программ поддержки ВИЭ.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов парниковых газов и выполнение международных обязательств.
Повышение энергоэффективности и устойчивости объекта.
Снижение эксплуатационных затрат и рост энергонезависимости.
Государственная поддержка развития ВИЭ и использование потенциала метана в рамках национальных проектов (например, по линии "Зеленая экономика" и ESG).
5.2.5.3. Сжигание на факелах
Описание
Функция устройства заключается в безопасной утилизации свалочного газа. Факелы используются для сжигания отходящих газов или избыточных газов при остановке когенерационных установок. Это устройство может сжигать свалочный или шламовый газ.
Техническое описание
Факел - это специальное технологическое устройство для дополнительного сжигания биогаза или природного газа, который используется в качестве излишков или в случае отказа основной технологии сжигает газ, который в противном случае выбрасывался бы в атмосферу.
Факел оснащен всеми средствами безопасности, включая взрывозащищенный предохранитель, систему розжига и контроля пламени. Если давления биогаза недостаточно, факел можно дополнить взрывозащищенным вентилятором.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение выбросов загрязняющих веществ в результате внештатных и аварийных ситуаций на объекте захоронения отходов (горение отходов и т.п.), а также снижение загрязнения воздуха запахом (метан).
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Места, подверженные риску взрыва из-за скопления и интенсивного выброса свалочного газа, будут обозначены соответствующими знаками с символом опасности, а также будут соблюдаться меры противопожарной безопасности, предусмотренные соответствующими правовыми нормами.
Кросс-медиа эффекты
Выбросы продуктов сгорания на факеле в воздух. Простое сжигание свалочного газа в факеле приводит к тепловому загрязнению, а также к загрязнению воздуха.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо на полигонах, где сбор свалочного газа не осуществляется и даже не рассматривается по разным причинам. На полигонах с преобладанием инертных материалов метаногены развиваются неохотно и в недостаточном количестве.
Сжигание газа в факелах часто критикуют как расточительное и негативное воздействие на окружающую среду и здоровье человека.

Қазіргі уақытта Чех Республикасында полигондарды газсыздандыру жүйелеріне қойылатын талаптар қоқыс газы пайда болатын қалдықтардың жерүсті полигондарына арналған газ жабдықтарының жиынтықтарын жобалау, салу, сынау және пайдалану қағидаттары белгіленген ČSN 83 8034 "Қалдықтарды көму. Қоқыс үйінділерін газсыздандыру" стандартымен регламенттеледі. Белсенді газсыздандыру жүйесі полигон газын энергетикалық кәдеге жарату немесе оны мәжбүрлі жағу қажеттіліктеріне арналған. Газды атмосфераға бақыламай шығаруға жол берілмейді. Полигонды белсенді газсыздандыру стандартта газсыздандыру жүйесіне қосылған сыртқы құрылғыға (мысалы, май құю станциясында) түсірілетін қысыммен газсыздандыру ретінде айқындалады. Газсыздандырудың белсенді жүйесі әдетте жылу мен электр энергиясын өндіру газының энергиясын бір мезгілде пайдалануға мүмкіндік беретін жоғары температуралы алау (жанарғы) немесе когенерациялық қондырғы түріндегі кәдеге жаратуға арналған құрылғының көмегімен аяқталады. Кейбір жағдайларда кәдеге жарату үшін биоқышқылдандырғыш сүзгі пайдаланылады.
Экономика
Жабдықтың төмен құны, құрылысының қарапайымдылығы.
Енгізудің қозғаушы күші
Жарылыстың, өрттің экологиялық тәуекелдерін төмендету, иісті төмендету.
5.3. Қалдықтарды көму объектілерін жабу және жою кезіндегі техника
5.3.1. Жоғарғы оқшаулау жабынының құрылғысы
Сипаттау
Полигонды герметикалық жабудың мақсаты полигонда немесе оның учаскесінде қалдықтарды көму аяқталғаннан кейін объект орналасқан жерде қоршаған ортаның ықтимал ластануын болдырмау болып табылады. Полигонның жоғарғы қабатын герметикалық оқшаулау ТҚҚ және қауіпті қалдықтарды орналастыру полигондары үшін ЕО-да қажетті шарт. Полигонның үстіңгі бетінің герметикалық жабыны полигон аумағын жерүсті және жаңбыр суларының кіруінен қорғауы тиіс.
Техникалық сипаттама
Жоғарғы оқшаулау жабыны қалдықтарды оқшаулауды қамтамасыз ету және қалдықтардан қоршаған ортаға ластағыш заттардың түсуін болдырмау, қалдықтар массивінің орнықтылығын сақтау, ТҚҚ көму объектілері үшін биогазды бұруды ұйымдастыру, қалдықтардың ресурстық әлеуетінің сақталуын қамтамасыз ету, қалдықтарды орналастыру объектісін қоршаған ландшафтқа орнықтыру мақсатында құрылады.
Жабын табиғи және (немесе) жасанды материалдардан жасалуы мүмкін [F].
Герметикалық жабын полигон кеңістігінен қоқыс газдарын шығаруға мүмкіндік беруі тиіс. Метанды газсыздандыру жүргізілген полигондарда газдарды жинау және бұру жабдығы, қоқыс газы өнімінің барлық мерзімінде функционалдық жағдайда болуы тиіс. Газсыздандырумен жабдықталмаған полигонды жапқан кезде қоқыс газының өнімін тексеру қажет, оны анықтаған кезде оны кәдеге жарату жөніндегі шараларды іске асыру қажет (жергілікті жағдайларға сәйкес, энергетикалық пайдалану жөніндегі жабдық, алауда жағу, биосүзгіде кәдеге жарату). Полигонның үстіңгі бетін жабатын герметикалық қабаттың еңістігі жауын суы ағып кетуі үшін полигон аумағы шөккенде 3 %-дан кем болмауы тиіс. Полигонның аумағының соңғы пішіні полигонның шөгуі аяқталғаннан кейін жаңбыр сулары гравитациялық түрде ағып кететіндей етіп жасалуы тиіс [24].
Полигонды жапқан кезде оны суару мәселесі жергілікті жағдайларға сәйкес шешіледі (қоқыс газы өнімдерінің процестерін қолдау).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Шаңдануды болдырмау;
Қалдықтардың жеңіл фракцияларының ұшып таралуын болдырмау (ТҚҚ көму объектілері үшін);
Биогаздың ұйымдастырылмаған эмиссияларын болдырмау (ТҚҚ көму объектілері үшін);
Иістердің таралуын болдырмау;
Нәтижесінде орналастырылған қалдықтардың беті ашылып қалуы мүмкін жел және су эрозиясын болдырмау;
Полигон бетіндегі өсімдіктер қауымдастығын қалпына келтіру және қалдықтарды орналастыру объектісін қоршаған ландшафтқа орнықтыру.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Полигонның үстіңгі бетінің жабыны бірнеше қабаттан тұрады: тегістеу қабаты, оқшаулау қабаты - пленка, қорғаныш қабаты. Қағида бойынша, дренаждық қабат және газсыздандыру жабдығы болады [24].
Дренаждық геокомпозиттер әдетте полигондарды рекультивациялау кезінде қолданылады. Герметикалық оқшаулау қабатының астында орналасқан дренаждық композит полигон аумағында пайда болатын газдарды жинауды және бұруды қамтамасыз етеді, ал герметизациялайтын оқшаулау қабатының үстінде орналасқан дренаждық композит рекультивациялық қабат арқылы ағып шыққан жаңбыр суын бұруды қамтамасыз етеді.

В настоящее время в Чешской Республике требования к системам дегазации полигонов регламентируются стандартом ČSN 83 8034 "Захоронение отходов. Дегазация свалок", который устанавливает принципы проектирования, строительства, испытаний и эксплуатации комплектов газового оборудования для поверхностных свалок отходов, на которых образуется свалочный газ. Система активной дегазации предназначена для нужд энергетической утилизации свалочного газа или для его принудительного сжигания. Свободный выброс газа в атмосферу не допускается. Активная дегазация полигона определяется стандартом как дегазация под давлением, которое оказывается во внешнем устройство (например, заправочная станция), подключенное к системе дегазации. Активная система дегазации обычно завершается с помощью устройства для утилизации в виде высокотемпературные факелы (горелки) или когенерационные установки, что позволяет одновременно использовать энергию газа производство тепла и электроэнергии. В некоторых случаях для утилизации используется биоокислительный фильтр.
Экономика
Низкая стоимость оборудования, простота строительства.
Движущая сила внедрения
Снижения экологических рисков взрыва, пожара, снижение запаха.
5.3. Техники при закрытии и ликвидации объектов захоронения отходов
5.3.1. Устройство верхнего изоляционного покрытия
Описание
Целью герметического закрытия полигона является предотвратить потенциальное загрязнение окружающей среды в месте расположения объекта, после окончания захоронения отходов на полигоне или его участке. Герметическое изолирование верхнего слоя полигона необходимое условие в ЕС для полигонов размещения ТБО и опасных отходов. Герметичное покрытие поверхности должно предохранять против проникновения поверхностных и дождевых вод в тело полигона.
Техническое описание
Верхнее изоляционное покрытие создается с целью обеспечения изоляции отходов и предотвращения попадания загрязняющих веществ из отходов в окружающую среду, сохранения устойчивости массива отходов, организации отвода биогаза для объектов захоронения ТБО, обеспечения сохранности ресурсного потенциала отходов, вписывания объекта размещения отходов в окружающий ландшафт.
Покрытие может создаваться из природных и (или) искусственных материалов [F].
Герметическое покрытие должно позволять отвод свалочных газов с простора полигона. На полигонах, где происходила дегазация метана, оборудование по сбору и отводу газов, должно быть в функциональном состоянии в течение всего времени продукции свалочного газа. При закрытии полигона необорудованного дегазацией, нужно проверить продукцию свалочного газа, при его обнаружении нужно реализовать меры по его утилизации (согласно местным условиям, оборудование по энергетическому использованию, дожиг на факеле, утилизация на биофильтре). Наклон герметизирующего слоя закрывающей поверхность полигона, по оседанию тела полигона не должен быть меньше, чем 3 %, чтобы происходило стекание дождевых вод. Конечная форма тела полигона должна быть оформлена так, чтобы по окончанию усадки полигона, дождевые воды стекались гравитационно [24].
При закрытии полигона вопрос его орошения решается в соответствии с местными условиями (поддержка процессов продукции свалочного газа).
Достигнутые экологические выгоды
Предотвращение пыления.
Предотвращение разлета легких фракций отходов (для объектов захоронения ТБО).
Предотвращение неорганизованных эмиссий биогаза (для объектов захоронения ТБО).
Предотвращение распространения запахов.
Предотвращение ветровой и водной эрозии, в результате которой могут быть обнажены размещенные отходы.
Восстановление растительного сообщества на поверхности полигона и вписывание объекта размещения отходов в окружающий ландшафт.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Покрытие поверхности полигона состоит из нескольких слоев: слой выравнивания, изолирующий слой - пленка, защитный слой. Как правило, дренажный слой и дегазационное оборудование [24].
Дренажные геокомпозиты обычно применяются при рекультивации полигонов. Дренажный композит, размещенный под слоем герметизирующей изоляции, обеспечивает сбор и отвод газов, образующихся в теле полигона, а дренажный композит, размещенный над слоем герметизирующей изоляции, обеспечивает отвод дождевой воды, просочившейся через рекультивационный слой.

Минералды төсемнің алмастырушысы ретінде бентонитті геокомпозит пайдаланылуы мүмкін, бұл - HDPE пленкасына қосылған табиғи жоғары сапалы натрий бентонитінен тұратын өнім. Ол тікелей HDPE геомембранасына қосылған жоғары сапалы табиғи натрий бентонитінен жасалған қабаттан тұрады (3,7 кг/м2). Бұл өнім су өткізбеу нормасы сақталған полигондарды рекультивациялау кезінде тығыздалған балшықты ауыстыруға немесе толықтыруға мүмкіндік береді [36].
Тегістеу қабатының қасиеттері (қалыңдығы мен өткізгіштігі) жабынның барлық қабаттарын пайдалануға сәйкес жобаланады. Стандартты жағдайларда тегістеуші қабаттың қалыңдығы 0,5 м аспауы тиіс. Техникалық негізделген жағдайларда оның 1,5 м-ге дейін ұлғаюы мүмкін (мысалы, еңістікті модельдеу кезінде). Тегістеу қабатына арналған материалдың мынадай қасиеттері болуы тиіс:
тиімді үйкеліс/сырғу бұрышы еңістік бұрышымен шамалас болуы тиіс (1:3 -18, 1:2,5:22, 1:2 -26);
материалды 80 % (95 %) дейін тығыздау мүмкіндігі болуы тиіс.
Чех Республикасында тегістеуші қабатқа жартылай сұйық күйдегі материалдарды, мысалы сарқынды сулардың лай тұнбаларын пайдалануға нормативтік тыйым салынады.
ТҚҚ полигондарын герметикалау үшін бір қабатты гермитизациялық қабат қолданылады. Қауіпті қалдықтар полигондарының үстіңгі беті қос қабатты герметизациялау қабатымен жабылуы тиіс.
Герметизациялық қабаттар мынадай болуы мүмкін:
минералдық, қалыңдығы 50 см, сүзгілеу коэффициенті ≤ 1.10-8 м/с;
ең төменгі қалыңдығы HDPE пленкасы, беткейді жабу кезінде пленканың беті екі жақты кедір-бұдырлы болуы тиіс;
тиісті сүзгілеу коэффициенті бар бетонитті мат.
Егер полигонның түбін герметикалау кезінде HDPE пленкасы қолданылса, егер бұл техникалық тұрғыдан мүмкін болса, жоғарғы қабат үшін осы пленкамен бірдей материалды пайдалану ұсынылады. 1:3 еңістікте жабындау үшін қиыршықтасты немесе уатылған бетонды (инертті қалдықтың фракциясы ретінде) пайдалануға болады. Еңістігі тік беткейлі болған кезде геосинтетикалық элементтерді пайдалану ұсынылады [24].
Технологияның бақылау көрсеткіштері: ластағыш заттар шығарындыларының болмауы, биогаздың ұйымдастырылмаған эмиссияларының болмауы, қалдықтарды орналастыру объектісінің қоршаған ортаның жай-күйі мен ластануын мониторингілеу бағдарламасында көзделген бақылау нүктелерінде қоршаған орта компоненттерінің (жерасты суларының, атмосфералық ауаның, жерүсті суларының, топырақтың, өсімдіктердің және жануарлар дүниесінің) сапасының өзгермеуі [F].
Кросс-медиа әсерлері
Жалпы антропогендік жүктемені төмендету.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Төмендегідей жер бетінде орналасқан қалдықтарды көму объектілері үшін қолданылады:
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары;
ТҚҚ көму объектілері [F].
Еңістіктерді салу бұрышы үлкен полигондарда қолданылмайды.
Полигонның қалпына келтірілген учаскелерін пайдалану тәсілі гигиеналық нормаларға сәйкес болуы тиіс.
РФ-да енгізілін саны — 45. Олардың ішінде:
ТҚҚ-дан басқа, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары — 15;
үйінділерден басқа, өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 2;
үйінділерден басқа, электр энергиясы мен бу өндірісінің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар — 1;
ТҚҚ көму объектілері — 28.
Қолданыстағы қалдықтарды көму объектілерінде қолдануға мүмкіндік бар.

В качестве заменителя минеральной прокладки может использоваться бентонитовый геокомпозит - это продукт, состоящий из слоя натурального высококачественного натриевого бентонита, соединенного с пленкой HDPE. Он состоит из слоя (3,7 кг/м2) из высококачественного натурального натриевого бентонита, непосредственно соединенного с геомембраной HDPE. Данный продукт позволяет заменить или дополнить уплотненную глину при рекультивации полигонов в соответствии с требуемой непроницаемостью [36].
Свойства слоя выравнивания (толщина и проницаемость) проектируются в соответствии и с учетом использования всех слоев покрытия. Толщина выравнивающего слоя при стандартных условиях не должна превышать 0,5 м. В технически обоснованных случаях возможно ее увеличение до 1,5 м (например, при моделировании склона). Материал для выравнивающего слоя должен иметь следующие свойства:
эффективный угол трения/скольжения должен приближаться к углу склона (1:3 -18, 1:2,5:22, 1:2 -26);
допускать возможность уплотнение материала до 80 % (95 %).
В Чешской Республике нормативно запрещено использовать для выравнивающего слоя материалы в полужидком состоянии, например иловые осадки сточных вод.
Для герметизации полигонов ТБО вернее покрытие используется однослойный гермитизационный слой. Для верхнего покрытия полигонов опасных отходов герметизационный слой должен быть двойным.
Герметизационные слои могут быть:
минеральные, толщиной 50 см, коэффициентом фильтрации к ≤ 1.10-8 м/с;
пленка HDPE минимальной толщины 1 мм, при покрытии склона пленка должна иметь двухстороннюю шероховатость поверхности;
бетонитовый мат с соответствующим коэффициентом фильтрации.
Если при гермитизации дна полигона использовалась пленка HDPE, то для верхнего слоя рекомендуется использовать идентичный материал, если это технически возможно. На склоне 1:3 возможно использование для покрытия гравий или дробленный бетон (как фракция инертного отхода). При более крутом склоне рекомендуется использовать геосинтетические элементы [24].
Контрольные показатели технологии: отсутствие выбросов загрязняющих веществ, отсутствие неорганизованных эмиссий биогаза, отсутствие изменений качества компонентов окружающей среды (подземных вод, атмосферного воздуха, поверхностных вод, почв, растительности
и животного мира) под воздействием объекта размещения отходов в точках контроля, предусмотренных программой мониторинга состояния
и загрязнения окружающей среды [F].
Кросс-медиа эффекты
Снижение общей антропогенной нагрузки.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для объектов захоронения отходов приповерхностного расположения:
полигонов приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО;
объектов захоронения ТБО [F].
Неприменимо на полигонах с большим углом заложения откосов.
Способ использования рекультивированных участков полигона должен соответствовать гигиеническим нормам.
Количество внедрений в РФ – 45. Из них:
полигоны приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, кроме ТБО – 15;
хранилища, предназначенные для хранения отходов обрабатывающих производств, кроме отвалов – 2;
хранилища, предназначенные для хранения отходов производства электроэнергии и пара, кроме отвалов – 1;
объекты захоронения ТБО – 28.
Возможность применения на действующих объектах захоронения отходов имеется.

5.21-сурет. Полигондарды қалпына келтіру, оқшаулағыш қабаттарды салу [36]
Бенатки-над-Йизерой қалдықтармен жұмыс істеу аймағы – полигонды рекультивациялаудың III кезеңі. Тұрмыстық, сондай-ақ өнеркәсіптік (қауіпті) қалдықтарды көму үшін пайдаланылған полигон. Бұл салыстырмалы түрде ірі полигон, онда осы жердегі экологиялық жағдайды жақсарту мақсатында рекультивациялау бойынша жұмыстар жүргізіліп жатыр. Жобада ауданы 41000 м2 полигонды реультивациялау көзделген. Беткейлердің көлбеулігіне байланысты топырақты қабатта NOTEX армирлеуші қабаты пайдаланылған.
Іске асыру уақыты 2018 - 2020 жылдар. Шығындары шамамен 1 млрд. теңге [34].
Экономика
Жергілікті сазды материалдар болған жағдайда, гидрооқшаулағыш қабатын салу шығыны төмен. Енгізу кезеңі: 1 жылға дейін (енгізудің орта мерзімді кезеңі).
Енгізудің қозғаушы күші
Полигондарды рекультивациялау жөніндегі нормативтік талаптар.
5.3.2. Қалдықтарды көму объектілерін рекультивациялау
Сипаттау
Полигонды рекультивациялаудың мақсаты аумақты кейіннен пайдалану үшін қолайлы техникалық жағдайлар жасау болып табылады. Рекультивация –полигон орналасқан учаскені ландшафтқа кіріктіре отырып қалпына келтіру және лайықты мақсаттарда пайдалану. Жабық полигондар учаскелерін рекультивациялау кезіндегі негізгі шара топырақтың оқшаулағыш қабатын құру болып табылады.
Техникалық сипаттама
Рекультивация полигонның аумағын әртүрлі материалдардың қабаттарымен жабу жолымен жүргізіледі.
Дренаждық қабаттарды салу
Дренаждық геокомпозиттер әдетте полигондарды қалпына келтіру кезінде қолданылады. Герметизациялайтын оқшаулау қабатының астында орналасқан дренаждық композит полигон аумағында пайда болатын газдарды жинауды және бұруды қамтамасыз етеді, ал герметизациялайтын оқшаулау қабатының үстінде орналасқан дренаждық композит рекультивациялық қабат арқылы жиналған жаңбыр суын бұруды қамтамасыз етеді.
Рекультивациялау қабаттарын салу
Рекультивациялау қабаты техникалық және биологиялық процестерден герметикалаудың ықтимал зақымдануынан қорғау үшін герметикалаудың үстіңгі жағына қойылады. Бұл қабаттың қалыңдығы учаскені одан әрі пайдалануға байланысты. Егер полигонның үстіңгі беткейінде тамыр жүйесі терең емес шөп пен бұталар өсіп тұрса, онда дренаж қабатын қоса алғанда қабаттың қалыңдығы 80 - 90 см болуы мүмкін. Ағаш отырғызу жобаланған жағдайында (орман белдеуі, жеміс бағы және т.б.) қалыңдығын барынша 3 м дейін ұлғайту қажет. Герметизация бойынша нормативтік талаптары жоқ полигондардың рекультивациялау қабатының қалыңдығы болашақта жобаланған пайдалану жобасына сай болуы тиіс.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Табиғи ортаға антропогендік әсерді төмендету.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Орналастырылған инертті қалдықтары бар полигондардың беттерін герметикалық түрде жабудың қажеті жоқ. Бұл жағдайда сүзіндінің функционалды дренаж жүйесін сақтау қажеттілігін өлшеу қажет.
Қоқыс газын жинау ұйымдастырылған полигондарда газды жинау полигонды рекультивациялау кезеңінде де жүргізіледі. Өндірудің өнімділігіне байланысты газды когенерациялық қондырғыларда отын ретінде энергетикалық пайдалануы, алауда жағуы немесе биосүзгіде кәдеге жаратуы мүмкін.

Рисунок 5.21. Рекультивация полигонов, укладка изоляционных слоев [36].
Зона обращения с отходами Бенатки-над-Йизерой – III этап рекультивации полигона. Полигон, который использовался для захоронения как бытовых, так и промышленных (опасных) отходов. Это сравнительно крупный полигон, на котором ведутся работы по рекультивации с целью улучшения экологической обстановки в данной местности. Проект предусматривал рекультивацию полигона площадью 41000 м2. В связи с уклоном склонов в грунтовом слое использован армирующий слой NOTEX.
Время реализации 2018 – 2020 годы. Затраты порядка 1 млрд. тенге[34].
Экономика
Низкие затраты на обустройство гидроизолирующего слоя в случае наличия местных глинистых материалов. Период внедрения: до 1 года (среднесрочный период внедрения).
Движущая сила внедрения
Нормативные требования по рекультивации полигонов.
5.3.2. Рекультивация объектов захоронения отходов
Описание
Целью рекультивации полигона является создание подходящих технических условий для последующего использования территории. Рекультивация – это восстановление участка расположения полигона с его зачленением в ландшафт и использование в подходящих целях. Основным мероприятием при рекультивации участков закрытых полигонов является создание изолирующего слоя грунта.
Техническое описание
Рекультивация проходит путем закрытия тела полигона слоями различных материалов.
Укладка дренажных слоев
Дренажные геокомпозиты обычно применяются при рекультивации полигонов. Дренажный композит, размещенный под слоем герметизирующей изоляции, обеспечивает сбор и отвод газов, образующихся в теле полигона, а дренажный композит, размещенный над слоем герметизирующей изоляции, обеспечивает отвод дождевой воды, просочившейся через рекультивационный слой.
Укладка рекультивационных слоев
Рекультивационный слой укладывается сверху герметизирующего для охраны перед возможным повреждением герметизации от технических и биологических процессов. Толщина этого слоя зависит от предполагаемого дальнейшего использования участка. В случае, если склон полигона будет покрыт травой и кустарниками с неглубокой корневой системой, то толщина слоя может быть 80 – 90 см, включая слой дренажа. В случае предполагаемой посадки деревьев (лесополоса, фруктовый сад и т.п.) толщину нужно увеличивать до максимально 3 м. Полигоны без нормативных требований по герметизации могут иметь толщину рекультивационного слоя согласно предполагаемому в будущем использованию.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение антропогенных воздействий на природную среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Поверхности полигонов с размещенными инертными отходами не обязательно закрывать герметически. В этом случае необходимо взвесить необходимость поддержания функциональной системы дренажа фильтрата.
На полигонах с организованным сбором свалочного газа его сбор и продолжается в период рекультивации полигона. В зависимости от продуктивности добычи возможно энергетическое использование, как топлива в когенерационных установках, дожиг на факеле, или утилизация на биофильтре.

Беткейінің ылдилығы 1:3-тен асатын полигон еңістіктерінде қабатты ұстап тұру үшін тірек салу ұсынылады.
Кросс-медиа әсерлері
Полигон орналастырылған аумақты табиғат қорғау және/немесе а/ш айналымына қайтару.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Полигонды жапқанда полигонда көмілген қалдықтардың шаймалану дәрежесін ескере отырып, жергілікті жағдайларды, нормативтік базаны ескеру керек.
5.22-сурет. Рекультивациялау қабаттарын салу
5.23-сурет. Полигон аумағының дайындалған еңістігіне қарашірік төгіп, біржола көму
5.24-сурет. Полигонның эрозияға қарсы жабыны бар және көлденең ашық газсыздандыру дренажы бар еңістігі
Қалдықтармен жұмыс істейтін Бенатки-над-Йизерой аймағы – полигонды рекультивациялаудың III кезеңі [35].
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әр жағдайда техниканың құны дербес айқындалады. Болжамды пайдалануға байланысты рекультивациялау шығындарында айтарлықтай өзгешеліктер болуы мүмкін.
Енгізудің қозғаушы күші
Заңнамалық талаптар, жергілікті шарттар.
5.3.3. Көпжылдық шөптерді және жергілікті аралас шөптерді егу, көгалдандыру, топырақ эрозиясын болдырмау
Сипаттау
Рекультивациялық қабат — полигон жабынының соңғы қабаты климаттық және биологиялық процестердің әсерінен полигон жабынын зақымданудан қорғау үшін салынады. Бұл қабатта топырақтың жел және су эрозиясын, топырақ қабаттарының миграциясын болдырмау үшін вегетация отырғызылады. Ландшафтты жақсарту.
Техникалық сипаттама
Рекультивациялық қабаттың қалыңдығы рекультивациядан кейін аумақты болжамды пайдалануға байланысты. Егер полигонның беткейлері ұсақ тамыр жүйесі бар шөптермен және бұталармен жабылған жағдайда, онда дренаж қабатын қоса алғанда, қабаттың қалыңдығы 80 - 90 см аралығында болуы мүмкін. Ағаш отырғызу болжамданған жағдайда (ағаш отырғызу) қалыңдықты ұлғайту қажет, қабаттың ең үлкен қалыңдығы 300 см-ге дейін.
Отырғызу үшін өсімдіктерді таңдау кезінде өсімдіктердің жергілікті түрлеріне басымдық беріледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Жасыл аймақ ретінде техникалық жағынан қолайлы пайдалану үшін рекультивацияланған полигонды қалпына келтіру. Жабық полигондардың учаскелерін ағаш отырғызуға, демалыс аймақтарына, гольф алаңдарына, стадиондар мен спорт алаңдарына, шабындықтар мен егістіктерге, бақшаларға, жеміс бақтарына, саяжай кооперативтеріне пайдаланады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Герметикалық жабыны бойынша реттеуші талаптары жоқ инертті материалдар орналастырылған полигондардың қалыңдығы, болжамды кейінгі пайдалануға сәйкес рекультивациялық жабынмен бірдей болуы мүмкін. Беткейінің ылдилығы 1:3-тен асатын полигон еңістіктерінде қабатты ұстап тұру үшін тірек салу ұсынылады. Рекультивациялық қабат үшін ең қолайлы болып сазбалшық және суперқұмды топырақтар саналады. Өсімдік егу жобаланған рекультивациялық қабаттың үстіңгі қабатында құнарлы немесе биологиялық белсенді қабат болуы тиіс. Құнарлы қабаттың қалыңдығы (жалпы қалыңдығы 80 см бастап 300 см дейін болған жағдайда) 0,1 м аз болмауы тиіс. Герметизацияланған полигонның рекультивацияланған беткейіне ағаш отырғызу ұсынылмайды, өйткені олардың тамыры оқшаулау қабаттарына зақым келтіруі мүмкін. Егілетін шөптің құрамы сол жердегі ортаның жағдайларына сәйкес қарастырылуы тиіс. Шөптің түрін таңдаған кезде:
қысқа уақыт ішінде жеткілікті мөлшерде өсетін;
ылғалдың жетіспеушілігіне, суыққа, ауруларға және зеңге төзімді;
жазықтықта үстіңгі қабатқа жайыла өсіп, тармақталған қалың тамыр жүйесін қалыптастыратын қасиеттері бар шөптерге артықшылық берілуі тиіс.

У склонов полигонов с крутизной более, чем 1:3 рекомендуется укладка каркаса для удержания слоя.
Кросс-медиа эффекты
Возвращение территории размещения полигона в природоохранный и/или с/х оборот.
Технические соображения, касающиеся применимости
Закрытие полигона должно учитывать местные условия, нормативную базу с учетом степени выщелачиваемости отходов, захороненных на полигоне.
Рисунок 5.22. Укладка рекультивационных слоев.
Рисунок 5.23. Окончательная засыпка гумусом подготовленного откоса тела полигона.
Рисунок 5.24. Откос полигона с противоэрозионным покрытием и видимым горизонтальным дегазационным дренажем.
Зона обращения с отходами Бенатки-над-Йизерой – III. этап рекультивации полигона [35].
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна. В зависимости от предполагаемого использования затраты на рекультивацию могут сильно отличаться.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования, местные условия.
5.3.3. Высев многолетних трав и травосмеси местных пород, озеленение, предотвращение эрозии почв
Описание
Рекультивационный слой – последний слой покрытия полигона размещается для охраны покрытия полигона от повреждений под влиянием климатических и биологических процессов. На этом слое высаживается вегетация, для предотвращения ветряной и водной эрозии почв, миграции почвенных слоев. Улучшение ландшафта.
Техническое описание
Толщина рекультивационного слоя зависит на предполагаемом использовании территории после рекультивации. В случае, если склоны полигона будут покрыты травой и кустарниками с мелкой корневой системой, то толщина слоя может варьироваться 80 - 90 см, включая слой дренажа. В случае предполагаемой посадки деревьев (лесопосадка) толщину нужно увеличивать, максимальная толщина слоя до 300 см.
При выборе растений для посадки приоритет отдается местным видам растений.
Достигнутые экологические выгоды
Восстановление рекультивированного полигона для технически приемлемого использования, как зеленой зоны. Участки закрытых полигонов используют под лесопосадки, зоны отдыха, площадки для гольфа, стадионы и спортивные площадки, луга и пашни, огороды, фруктовые сады, дачные кооперативы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Полигоны с размещением инертных материалов, где нет регуляторных требований по герметичному покрытию, могут иметь толщину рекультивационного покрытия согласно предполагаемому последующему использованию. У полигонов с крутизной склонов более, чем 1:3 рекомендуется укладка каркаса для фиксации рекультивационного слоя. Наиболее пригодными для рекультивационного слоя считаются глиноземы и суперпесчаные почвы. Рекультивационный слой, на котором предполагается посадка озеленения, в своем поверхностном слое должен содержать плодородную или биологически активированную почву. Толщина плодородного слоя не должна быть меньшей, чем 0,1 м (при общей толщине слоя от 80 см до 300 см). На рекультивированной поверхности герметизированного сверху полигона не рекомендуется посадка деревьев, так как их корни могли бы повредить слои изоляции. Состав посева и его количество должно рассматриваться в соответствии с условиями среды. При выборе нужно давать приоритет травам, которые имеют способности:
создать за короткий промежуток времени достаточное количество растительности;
быть стойкими к недостатку влаги, холоду, болезням и плесени;
создать разветвленную густую корневую систему с распределением в плоскости поверхностного слоя.

Өсімдіктер ерте көктемнен бастап, тамыздың аяғына дейін егіледі. Ерекше мол жауын-шашынды аймақтарда жаздың соңы мен күздің басында отырғызу ұсынылады. Көк шықпаған жерлерге қосымша тұқым егу керек. Бір гектарға қосымша 15 - 20 кг тұқым егіледі. Қажет болған жағдайда (ылғалдың жеткіліксіз болғанда) өсімдіктерді отырғызғаннан кейін суғару қажет. Егілген шөпті бір маусымда екі рет шабады. Құрғақшылық кезеңдерде рекультивацияланған полигондарда егілген өсімдіктер суарылады. Өсімдіктер жақсы өсуі үшін бір гектарға 40 кг азотты тыңайтқыштарды пайдалануға болады [24].
Кросс-медиа әсерлері
Полигон учаскесін табиғат қорғау немесе а/ш айналымына қайтару.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Жергілікті орналастыру жағдайларына сәйкес жалпы қолданылады.
5.25-сурет. Биологиялық рекультивациялау [25]
Экономика
Жабық полигондарды рекультивациялау жұмыстарының шығыны мен көлемі учаскені кейіннен пайдалану тәсіліне (түріне) және климат жағдайларына байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
Полигонды рекультивациялау бойынша нормативтік талаптар.
5.4. Ластағыш заттардың төгінділерін болдырмауға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.4.1. Тұндыру
Сипаттау
Тұндыру - гравитациялық күштің әсерінен тұндырғыштың түбіне шөгетін немесе оның бетіне қалқып шығатын ірі түйірлі қоспаларды ағынды сулардан айырып алатын неғұрлым қарапайым және тәжірибеде жиі қолданылатын тәсіл болып табылады. Ағынды суларды биологиялық тазартуға арналған құрылыстардың алдына орнатылатын тұндырғыш – бастапқы тұндырғыш деп; биологиялық тазартудан өткен сарқынды суларды мөлдірлеу үшін орнатылатын тұндырғыш - қайталама тұндырғыш деп аталады.
Техникалық сипаттама
Тұндыру әдісінің мәні мынада: бір қоспалар түбіне шөгеді, ал екіншілері су бетіне көтеріледі, бұл қоспаның су тығыздығымен салыстырғандағы тығыздығына байланысты. Қағида бойынша, сарқынды суларды 6 - 24 сағат бойы тұндыру сарқынды сулардың құрамындағы 95 % дейін қалқыма заттарды жоюға мүмкіндік береді. Тұндырғыштар көлденең және тік болады. Көлденең тұндырғыштарда сарқынды су ағыны көлденең, ал тік тұндырғышта тігінен төменнен жоғары қарай ағады. Көлденең тұндырғыштардың негізгі артықшылықтары: терең емес, тазалау тиімділігі жоғары, бірнеше бөлімшеге жинайтын бір құрылғыны пайдалану мүмкіндігі болып табылады. Олардың кемшіліктеріне ені шектеулі болғандықтан тұндырғыштарды көп қолдану қажеттілігі жатады.
5.26-сурет. Тұндыру әдісі
1 — әкелуші астау; 2 — жартылай батпалы тақтай; 3 — қырғышты арба;
4 — әкетуші астау; 5 — май жинайтын астау; 6 — тұнбаны шығару.
Тік тұндырғыштардың көлденең тұндырғыштармен салыстырғанда артықшылығы бар; олардың қатарына тұнбаны жоюдың қолайлылығы және құрылыстың орналасқан алаңының шағын болуы жатады. Алайда, олардың бiрқатар кемшiлiктерi де бар, олардың iшiнде: аса тереңдігін, бұл әсiресе жерасты сулары бар болса, құрылысты салу құнын арттыратынын; өткiзу қабiлетi шектеулі екенін, өйткенi олардың диаметрi 9 м-ден аспайтынын атап көрсетуге болады. Тік тұндырғыштардағы тұнбаларды гидростатикалық қысыммен кетіреді. Қалдықтың ылғалдылығы 95 %.
Механикалық сүзгілеудің артықшылықтары - аппаратуралық жабдықталуы қарапайым, қалқыма бөлшектерді тиімді тазартады. Механикалық сүзгілеудің кемшіліктеріне сарқынды суларды механикалық сүзгілеу кезінде еріген қоспалардан тазартылмайтыны жатады.
Тұндырғыштардағы тұнбаларды гидростатикалық қысыммен және (қырғыштар, сорғылар, элеваторлар және басқалары) әртүрлі тетіктердің көмегімен кетіреді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалқыма заттардың төгінділері 95 %-ға дейін азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

Посадка растений производится в начале весны и до конца августа. В зонах с характерными обильными осадками рекомендуется посадка в конце лета начале осени. Места, где нет всходов, нужно досеять дополнительно. Досев 15 – 20 кг семян на гектар. При необходимости (недостаток влаги) растения нуждаются в поливе после посадки. Высаженные травы косят, минимально два раза за сезон. В засушливые периоды посаженые растения на рекультивированных полигонах поливают. Возможно использование азотных удобрений для поддержания роста растений, 40 кг на гектар [24].
Кросс-медиа эффекты
Возвращение участка полигона в природоохранный или с/х оборот.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо, использование согласно местным условиям расположения.
Рисунок 5.25. Биологическая рекультивация [25].
Экономика
Затратность и объем работ по рекультивации закрытых полигонов зависят от способа (вида) последующего использования участка и климатических условий.
Движущая сила внедрения
Нормативные требования по рекультивации полигона.
5.4. НДТ, направленные на предотвращение и снижение сбросов загрязняющих веществ
5.4.1. Отстаивание
Описание
Отстаивание является наиболее простым и часто применяемым в практике способом выделения из сточных вод грубодисперсных примесей, которые под действием гравитационной силы оседают на дно отстойника или всплывают на его поверхность. Первичными называются отстойники перед сооружениями для биологической очистки сточных вод; вторичными – отстойники, устраиваемые для осветления сточных вод, прошедших биологическую очистку.
Техническое описание
Суть метода отстаивания состоит в том, что одни примеси оседают на дно, а другие поднимаются на поверхность, это зависит от плотности примеси в сравнении с плотностью воды. Как правило, отстаивание сточных вод в течение 6-24 часов позволяется удалить из сточных вод до 95 % взвешенных веществ. Отстойники бывают горизонтальные и вертикальные. В горизонтальных отстойниках поток сточных вод движется горизонтально, а в вертикальном отстойнике вертикально – снизу вверх. Основными преимуществами горизонтальных отстойников являются: малая глубина, хороший эффект очистки, возможность использования одного сгребающего устройства для нескольких отделений. К недостаткам их относится необходимость применения большего числа отстойников вследствие ограниченной ширины.
Рисунок 5.26. Метод отстаивания.
1 – подводящий лоток; 2 – полупогружная доска; 3 – скребковая тележка;
4 – отводящий лоток; 5 – жиросборный лоток; 6 – удаление осадка.
Вертикальные отстойники имеют преимущества по сравнению с горизонтальными; к числу их относятся удобство удаления осадка и меньшая площадь, занимаемая сооружением. Однако, они имеют и ряд недостатков, из которых можно отметить: большую глубину, что повышает стоимость их строительства, особенно при наличии грунтовых вод; ограниченную пропускную способность, так как диаметр их не превышает 9 м. Осадок из вертикальных отстойников удаляют под действием гидростатического давления. Влажность осадка 95 %.
Преимуществами механического фильтрования являются простота аппаратурного оформления, эффективная очистка от взвешенных частиц. Недостатком механического фильтрования является то, что при механической фильтрации их сточных вод не удаляются растворенные примеси.
Осадок из отстойников удаляется под гидростатическим давлением и с помощью различных механизмов (скребков, насосов, элеваторов и др.).
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение в сбросах взвешенных веществ до 95 %.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные

Мөлдірлеткіште ластағыш заттардың концентрациясын тұндыру, үлпек түзілуі және ағынды суларды қалқыма шөгіндінің қабаты арқылы сүзу процестерін біріктіру арқылы қалқыма заттар бойынша — 70 % және ОБТ бойынша — 15 % азайтуға қол жеткізіледі.
Өндірістік жағдайларда қол жеткізілетін қалқыма заттар концентрациясының төмендеу әсері 50 – 60 % -дан аспайды.
Кросс-медиа әсерлері
Көлденең тұндырғыштардың кемшілігі, әсіресе қысқы кезеңдерде, ондағы шөгінділерді жинауға арналған арба немесе тізбек түрінде қолданылатын механизмдердің жұмысының сенімсіздігі. Сонымен қатар, тікбұрышты құрылым түріндегі көлденең тұндырғыштардың радиалды тұндырғыштарға қарағанда темірбетон шығыны, бір құрылыс көлеміне шаққанда (30–40 %-ға) жоғары болады.
Бастапқы тік тұндырғыштардың кемшілігі құрылыс тереңдігі үлкен, бұл максималды диаметрін – 9 метрмен шектейді, сондай-ақ суды мөлдірлеу тиімділігі төмен (әдетте тазартылған қалқыма заттары 40 % аспайды).
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес жалпы қызмет түрлері мен технологиялық процестерге қолданылады.
Экономика
Тазарту құрылыстарының бағасына әсер ететін негізгі факторлар:
тазартылған судың сапасына қойылатын талаптар және ластанған ағынды судың сапалық құрамы;
автоматтандыру деңгейі;
тазарту құрылыстарының өнімділігі.
Енгізудің қозғаушы күші
Сарқынды сулардағы қалқыма заттардың төгінділерін азайту.
5.4.2. Химиялық тұндыру
Сипаттау
Химиялық тұндыру деп реагенттерді (кальций гидроксиді, натрий гидроксиді, натрий сульфаты) қосу немесе оларды біріктіру арқылы рН мәнін түзету және еритін металдардың тұндыру қарқындылығын арттыру түсініледі.
Техникалық сипаттама
Химиялық тұндыру жойылатын иондардың нашар еритін және әлсіз диссоциацияланған қосылыстарға байланысуын білдіреді. Металдарды максималды тиімді жоюды қамтамасыз ететін ең маңызды фактор тұндырғыш реактивтерді таңдау болып табылады. Судағы тұнба түріндегі қоспаларды айырып алу үшін реагенттерді таңдаған кезде, түзілетін қосылыстардың ерігіштігі туындыларының мәндерін негізге алу керек; бұл мән неғұрлым төмен болса, суды тазарту дәрежесі соғұрлым жоғары болады. Суда бөгде тұздардың болуы, әдетте, ерітіндінің иондық күшінің жоғарылауына байланысты түзілетін тұнбаның ерігіштігінің жоғарылауына әкеледі.
Су ерітінділеріндегі иондық реакциялардың жылдамдығы жоғары және әдетте реакциялар іс жүзінде шапшаң өтетінін атап өткен жөн.
pH мәнін түзету.
Ағынды суларға реагенттерді қосқан кезде (мысалы, кальций гидрототығы, натрий гидрототығы, күкіртті натрий немесе олардың комбинациялары) тұнба түріндегі металы бар ерімейтін қосылыстар түзіледі. Мәселен, қорғасын, хром (Ш), мырыш, кадмий және мыс иондары сілтімен өзара әрекеттескенде қиын еритін гидроксидтер құрайды. Бұл ерімейтін қосылыстар сүзу және седиментациялау жолымен судан шығарылуы мүмкін. Коагулянтты немесе флокулянтты қосу оңай бөлінетін ірі үлпектердің пайда болуына ықпал етеді және көбінесе тазарту жүйесінің жұмысын жақсарту үшін қолданылады.
Тәжірибе көрсеткендей, сульфид негізіндегі реагенттерді қолданғанда, кейбір металдардың төмен концентрациясына қол жеткізуге болады. Сілтілік ортада металл сульфидтерін кетіру үшін натрий сульфиді, натрий гидросульфиді және т.б. сияқты реагенттер қолданылады. Сульфидті тұндыру тазартылған ағындардағы кейбір металдардың концентрациясының төмендеуіне әкелуі мүмкін (рН мәні мен температурасына байланысты). Металл сульфидтерін балқыту процесінде қайта пайдалануға болады. Бұл әдіспен селен және молибден сияқты металдарды тиімді түрде жоюға болады.
Кейбір жағдайларда металл қоспасын тұндыру екі кезеңмен: алдымен гидроксидтің әсерімен, содан кейін сульфидті тұндыру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Артық сульфидтерді кетіру мақсатында тұндырған соң темір сульфатын қосуға жол беріледі.
Ағынды суларды тазарту процесінде қажетті рН мәнін сақтау да өте маңызды, өйткені РН мәндерінің тек өте аз диапазонында кейбір металл тұздары ерімейді. Осы диапазон шегінен асқан кезде металды кетірудің тиімділігі жылдам төмендейді. Металдарды кетірудің тиімділігі барынша жоғары болуы үшін тазалау процесін әртүрлі реактивтерді пайдалана отырып, әртүрлі рН мәндерімен жүргізген жөн. Реактивті және pH мәнін таңдаудан басқа, сондай-ақ ерігіштік дәрежесі судағы температураға және металдың валенттік жай-күйіне байланысты болатынын ескеру қажет.

В осветлителях достигается снижение концентрации загрязнений на 70 % по взвешенным веществам и на 15 % – по БПК за счет совмещения процессов осаждения, хлопьеобразования и фильтрации сточной воды через слой взвешенного осадка.
Достигаемый в производственных условиях эффект снижения концентрации взвешенных веществ не превышает 50 – 60 %.
Кросс-медиа эффекты
Недостатком горизонтальных отстойников является неудовлетворительная надежность работы используемых в них механизмов для сгребания осадка тележечного или цепного типа, особенно в зимний период. Кроме того, горизонтальные отстойники как прямоугольные сооружения при прочих равных условиях имеют более высокий (на 30–40 %) расход железобетона на единицу строительного объема, чем радиальные отстойники.
Недостатком вертикальных первичных отстойников являются простота большая глубина сооружений, что ограничивает их максимальный диаметр - 9 м, а также невысокая эффективность осветления воды (обычно не превышающая 40 % по снятию взвешенных веществ).
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
Основные факторы, влияющие на цену очистных сооружений:
требования к качеству очищенной воды и качественный состав загрязненных сточных вод;
уровень автоматизации;
производительность очистных сооружений.
Движущая сила внедрения
Снижение сбросов взвешенных веществ в сточных водах.
5.4.2. Химическое осаждение
Описание
Под химическим осаждением понимается корректировка значения pH и повышение интенсивности осаждения растворимых металлов, путем добавления реагентов (гидроокись кальция, гидроокись натрия, сернистый натрий) или их сочетания.
Техническое описание
Химическое осаждение сводится к связыванию ионов, подлежащих удалению, в малорастворимые и слабо диссоциированные соединения. Наиболее важным фактором в обеспечении максимальной эффективности удаления металлов является выбор осаждающих реактивов. При выборе реагентов для выделения примесей воды в виде осадков необходимо исходить из значений произведений растворимости образующихся соединений; чем ниже эта величина, тем выше степень очистки воды. Присутствие в воде посторонних солей обычно приводит к возрастанию растворимости образующихся осадков вследствие увеличения ионной силы раствора. Следует отметить, что скорость ионных реакций в водных растворах велика и обычно реакции протекают практически мгновенно.
Корректировка значения pH.
При добавлении в сточные воды реагентов (например, гидроокись кальция, гидроокись натрия, сернистый натрий или их комбинаций) происходит образование нерастворимых соединений с металлом в виде осадка. Так, ионы свинца, хрома (Ш), цинка, кадмия и меди при взаимодействии со щелочью образуют труднорастворимые гидроксиды. Эти нерастворимые соединения могут быть удалены из воды путем фильтрации и седиментации. Добавление коагулянта или флокулянта способствует формированию более крупных хлопьев, которые легче поддаются отделению, и часто используется для повышения производительности системы очистки.
Как показывает опыт, использование реагентов на основе сульфидов может обеспечивать достижение более низких концентраций некоторых металлов. Для удаления сульфидов металлов в щелочной среде используются такие реагенты, как сернистый натрий, гидросульфид натрия и др. Осаждение сульфидов может привести к уменьшению концентраций определенных металлов в очищенных стоках (в зависимости от значения pH и температуры). Сульфиды металлов могут повторно использоваться в процессе плавки. С помощью данного метода можно также эффективно удалять такие металлы, как селен и молибден.
В некоторых случаях осаждение смеси металлов может осуществляться в два этапа: сначала под действием гидроксида, а затем путем осаждения сульфидов. В целях удаления избыточных сульфидов после осаждения допускается добавление сульфата железа.
Поддержание требуемого значения pH в течение всего процесса очистки стоков также имеет первостепенную важность, поскольку некоторые соли металлов нерастворимы только в очень небольшом диапазоне значений pH. При выходе за пределы этого диапазона эффективность удаления металла стремительно снижается. В целях максимальной эффективности удаления металлов процесс очистки следует проводить при различных значениях pH с использованием различных реактивов. Кроме выбора реактива и значения pH, также следует учитывать, что степень растворимости может зависеть от температуры и валентного состояния металла в воде.

Оңтайлы рН мәні - 2,5 - 3,5
4
Pb
Ca(OH)2 (сұйық әк)
Pb(OH)2
рН деңгейі = 8,0 – 9,5. Осы шектерден жоғары не төмен болса, гидроксидтің ерігіштігі артады.
5
Hg
Na2S (натрий сульфиді)
Hg2S
Басқа тұздары бар нақты сарқынды суларда, Hg2S ерігіштігі тазартылған суға қарағанда жоғары. Тұндыру нәтижесінде сынап сульфидінің коллоидты бөлшектері пайда болады, олардың судан бөлінуі алюминий немесе темір сульфатымен коагуляциялау арқылы жүргізіледі. Осындай тазартудан кейін сынаптың қалдық концентрациясы 0,07 мг/дм3 аспайды.
6
As
NaHS (натрий сульфогидраты)
Nа2S (натрий сульфиді)
As2S3
Температураға байланысты және температура 50 - 60° C төмен болғанда барынша баяу жүреді. Үш валентті күшән үш валентті күшән сульфиді (As2S3) түрінде тұнбаға түседі, оны рН мәні 4 - 5-тен төмен болғанда судан айырып алу қажет. pH мәні жоғарылағанда және As2S3 болғанда күшән ерітіндіге қайтарылуы мүмкін. Реакцияның кемшілігі - аздаған мөлшерде күшән сульфидінің (As2S5) түзілуі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ағынды сулармен бірге суға ластағыш заттардың шығарылуын азайту.
Ағынды суларды химиялық тұндыру арқылы тазартудың тиімділігі негізінен келесі факторларға байланысты:
химиялық тұндыру реактивін таңдау;
қосылатын тұндырғыш реактивтің мөлшері;
тұндырылған металды кетірудің тиімділігі;
бүкіл тазалау процесінде қажетті рН мәнін сақтау;
белгілі бір металдарды кетіру үшін темір аралас тұздарды қолдану;
флокулянттарды немесе коагулянттарды қолдану;
ағынды сулардың құрамын өзгерту;
комплекс түзуші иондардың болуы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Әдістерді таңдаған кезде өндірістік процестердің ерекшелігін ескеру қажет. Бұдан басқа, қолданылатын әдістерді таңдаған кезде қабылдаушы су объектісінің мөлшері мен ағын жылдамдығы белгілі бір рөл атқаруы мүмкін. Анағұрлым жоғары концентрацияларды пайдаланып көлемдік шығынын азайту, тазалау үшін тұтынылатын энергияны азайтуға әкеледі. Жоғары концентрациялы сарқынды суды тазарту - төмен концентрациялы ағындармен салыстырғанда концентрациясы жоғары, бірақ тотықсыздандыру жылдамдығы жоғары ағындардың жиналуына әкеледі, мұның өзі жалпы ластағыш заттарды кетіруді жақсартуға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Реагент ретінде пайдаланылатын энергия мен шикізаттың қосымша шығыны болады. Кәдеге жаратылуы тиіс қалдықтар (тұнба) жиналады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес жалпы қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талаптары. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Табиғи су объектілеріне ластағыш заттардың төгінділерін азайту.

Оптимальное значение рН составляет 2,5–3,5
4
Pb
Ca(OH)2 (известковое молоко)
Pb(OH)2
Уровень рН = 8,0–9,5. Выше и ниже этих пределов растворимость гидроксида возрастает.
5
Hg
Na2S (сульфид натрия)
Hg2S
В сточных водах, содержащих и другие соли, растворимость Hg2S выше, чем в дистиллированной воде. В результате осаждения образуются коллоидные частицы сульфида ртути, выделение которых из воды производится коагуляцией сульфатом алюминия или железа. Остаточная концентрация ртути после такой очистки не превышает 0,07 мг/дм3
6
As
NaHS (сульфогидрат натрия)
2S (сульфид натрия)
As2S3
Зависит от температуры и протекает достаточно медленно при значениях температуры ниже 50-60 °C. Трехвалентный мышьяк выпадает в осадок в виде трехвалентного сульфида мышьяка (As2S3), который необходимо отделить от воды при значениях pH ниже 4–5. При повышении значения pH и наличии As2S3 существует риск возвращения мышьяка в раствор. Недостатком реакции является образование незначительного количество сульфида мышьяка (As2S5).
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение сбросов загрязняющих веществ в воду вместе со сточными водами.
Эффективность очистки сточных вод с помощью химического осаждения главным образом зависит от следующих факторов:
выбор химического осаждающего реактива;
количество добавляемого осаждающего реактива;
эффективность удаления осаждаемого металла;
поддержание необходимого значения pH в течение всего процесса очистки;
использование железистых солей для удаления определенных металлов;
использование флокулянтов или коагулянтов;
изменение состава сточных вод;
присутствие комплексообразующих ионов.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
При выборе методов необходимо учитывать специфику производственных процессов. Кроме того, при выборе применяемых методов определенную роль могут играть размер принимающего водного объекта и скорость потока. Уменьшение объемного расхода в пользу более высоких концентраций приводит к сокращению потребления энергии для очистки. Очистка высококонцентрированных сточных вод приведет к образованию стоков с более высокими концентрациями, но с более высокой скоростью восстановления по сравнению с менее концентрированными потоками, что позволит в целом улучшить удаление загрязняющих веществ.
Кросс-медиа эффекты
Дополнительный расход энергии и сырья, используемого в качестве реагентов. Образование отходов (осадок), которые необходимо утилизировать.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.

5.4.3. Белсендірілген көмірді қолдана отырып адсорбциялау
Сипаттау
Адсорбция ағынды суларды биологиялық тазартудан кейін еріген органикалық заттардан терең тазарту үшін кеңінен қолданылады, ауыр металл иондарынан тазарту үшін сирек қолданылады.
Техникалық сипаттама
Жоғары кеуекті көміртекті зат болып табылатын белсендірілген көмір, әдетте ағынды сулардан органикалық материалдарды кетіру үшін қолданылады, сонымен қатар сынапты кетіру үшін және бағалы металдарды бөліп алу үшін де қолдануға болады. Қағида бойынша, белсендірілген көмір негізіндегі сүзгілер материал бір сүзгіден өтіп кеткенде, екінші сүзгіде тұтылып қалуы үшін бірнеше қабат немесе картридж түрінде пайдаланылады. Содан кейін пайдаланылған сүзгі ауыстырылады және екінші сүзгі ретінде пайдаланылады. Бұл операция сүзгілер арқылы өтпенділікті анықтайтын тиісті әдістің қолданылуына байланысты.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Суға органикалық заттардың, сынаптың және бағалы металдардың шығарындыларын азайту
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Адсорбция әдісін қолданудың негізгі артықшылықтары:
процесті толық басқару;
қайталама ластанудың пайда болмауы.
Кросс-медиа әсерлері
Пайдаланылған адсорбентті кәдеге жарату қажеттілігімен байланысты қосымша шығындар. Белсендірілген көмірді қалпына келтіруге болады, бірақ бұл процесс көп уақытты қажет етеді және тәулік бойы жұмыс істейтін тазарту қондырғылары жағдайында қолайсыз болады. Белсендірілген көмірді бір реттік жүктеу ретінде пайдалану көбінесе экономикалық тұрғыдан тиімсіз.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес жалпы қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
Ластағыш заттардың шығарылуын азайту. ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.4.4. Бейтараптау
Сипаттау
Тиісті реагентті пайдалана отырып (әдетте, темір гидрототығы), құрамында әлсіз қышқылдар бар сарқынды суларды тазарту (күкірт қышқылы өндірісінің ағындары немесе әртүрлі қышқыл шайынды сулар).
Технологиялық сипаттама
Қышқыл ағынды сулардың көпшілігінде ауыр металдардың тұздары болады, оларды бөліп алу керек. Осы мақсаттар үшін сутек пен гидроксид иондары арасындағы бейтараптау реакциясы қолданылады, нәтижесінде диссоциацияланбаған су пайда болады. Реагенттер ретінде NaOH, КОН, Na2CO3, NH4OH, СаСО3, MgCO3, доломитті (CaCO3-MgCO3) пайдалануға болады. Кальций гидроксиді (әк) арзандығына байланысты жиі қолданылады. Бейтараптауға арналған әкті ағынды суға кальций гидроксиді ("дымқыл" мөлшерлеу) немесе құрғақ ұнтақ ("құрғақ" мөлшерлеу) түрінде қосады. Күкірт қышқылды сарқынды суларды сұйық әкпен бейтараптау кезінде әк шығыны (СаО бойынша) стехиометриялық есептеуден 5 – 10 % жоғары қабылданады. Суды құрғақ ұнтақпен немесе әк пастасымен бейтараптандырған жағдайда, кальций оксидінің дозасы стехиометриялық дозаның 140 – 150 % құрайды, өйткені қатты және сұйық фазалар арасындағы өзара әрекеттесу баяу жүреді және соңына дейін жүрмейді. Әкті реагент ретінде пайдалану процесі кейде әктеу деп аталады. Әктеу мырыш, қорғасын, хром, мыс және кадмий сияқты металдарды қатарлас тұнбаға айналдыруға мүмкіндік береді. Кейде бейтараптау үшін суспензия түріндегі кальций немесе магний карбонаты қолданылады. Натрий мен калий содасы мен гидроксидтерін құнды өнімдерді бір уақытта алған жағдайда немесе олардың жоғары құнына байланысты өндіріс қалдықтары болған жағдайда ғана қолданған жөн.
Қышқыл суларды бейтараптау үшін реагентті таңдау қышқылдардың түріне және олардың концентрациясына, сондай-ақ химиялық реакциялар нәтижесінде түзілетін тұздардың ерігіштігіне байланысты.
Құрамында қышқылы бар ағынды сулардың үш түрі бар:
Құрамында күкірт және күкірт қышқылдары бар ағынды сулар. Тазарту кезінде ерімейтін кальций тұздары пайда болады, бұл қышқыл ерітіндісі мен бөлшектер арасындағы реакция жылдамдығын төмендетеді. Тұздардың көп бөлігі тұнбаға түседі.
Құрамында күшті қышқылдар бар ағынды сулар (мысалы, HNO3). Бұл қышқылдардың тұздары суда жақсы еритіндіктен, реагентті таңдауда қиындықтар болмайды.

5.4.3. Адсорбция с применением активированного угля
Описание
Адсорбцию широко применяют для глубокой очистки сточных вод от растворенных органических веществ после биологической очистки, значительно реже – для очистки от ионов тяжелых металлов.
Техническое описание
Активированный уголь, представляющий собой высокопористое углеродное вещество, обычно используется для удаления органических материалов из сточных вод, а также может применяться для удаления ртути и извлечения драгоценных металлов. Как правило, фильтры на основе активированного угля используются в виде нескольких слоев или картриджей, чтобы проскок материала через один фильтр компенсировался очисткой во втором фильтре. Затем отработанный фильтр заменяется и используется в качестве вторичного фильтра. Эта операция зависит от наличия надлежащего метода определения проскоков через фильтры.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение выбросов органических веществ, ртути и драгоценных металлов в воду.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
К основным преимущества применения метода абсорбции являются:
хорошая управляемость процессом;
отсутствие образования вторичных загрязнений.
Кросс- медиа эффекты
Дополнительные затраты связанные с необходимостью утилизации отработанного адсорбента. Регенерация активированного угля возможна, однако этот процесс достаточно трудоемкий и в условиях круглосуточно работающих очистных сооружений неудобна. Использование же активированного угля как одноразовой загрузки зачастую экономически нерентабельна.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Сокращение сбросов загрязняющих веществ. Требования экологического законодательства РК.
5.4.4. Нейтрализация
Описание
Очистка сточных вод, содержащих слабые кислоты (стоки сернокислотного производства или различные кислые промывочные воды), с использованием соответствующего реагента (обычно, гидроокиси железа).
Технологическое описание
В большинстве кислых сточных вод содержатся соли тяжелых металлов, которые необходимо выделять. Для этих целей используют реакцию нейтрализации между ионами водорода и гидроксида, приводящая к образованию недиссоциированной воды. В качестве реагентов могут быть использованы NaOH, КОН, Na2CO3, NH4OH, СаСО3, MgCO3, доломит (CaCO3-MgCO3). Чаще всего применяют гидроксид кальция (известь), ввиду его дешевизны. Известь для нейтрализации вводят в сточную воду в виде гидроксида кальция ("мокрое" дозирование) или в виде сухого порошка ("сухое" дозирование). При нейтрализации сернокислых сточных вод известковым молоком расход извести (по СаО) принимают на 5-10 % выше стехиометрического расчета. В случае нейтрализации воды сухим порошком или известковой пастой доза оксида кальция составляет 140-150 % от стехиометрической, так как взаимодействие между твердой и жидкой фазами происходит медленнее и не до конца. Процесс с использованием извести в качестве реагента иногда называют известкованием. Известкование позволяет попутно переводить в осадок и такие металлы, как цинк, свинец, хром, медь и кадмий. Иногда для нейтрализации применяют карбонаты кальция или магния в виде суспензии. Соду и гидроксиды натрия и калия следует целесообразно использовать, лишь в случае одновременного получения ценных продуктов или если они являются отходами производства, виду их высокой стоимости.
Выбор реагента для нейтрализации кислых вод зависит от вида кислот и их концентрации, а также растворимости солей, образующихся в результате химических реакций.
Различают три вида кислотосодержащих сточных вод:
сточные воды, содержащие серную и сернистую кислоты. При очистке образуются труднорастворимые кальциевые соли, что снижает скорость реакции между раствором кислоты и твердыми частицами. Большая часть солей выпадают в осадок;
сточные воды, содержащие сильные кислоты (например, HNO3). Так как соли этих кислот хорошо растворимы в воде, отсутствует сложность при выборе реагента;

Құрамында әлсіз қышқылдары бар ағынды сулар (Н2СО3, СН3СООН). Тазарту үшін негізінен сұйық әк қолданылады. Сұйық әкпен араластырмас бұрын ағынды сулар қатты заттардан (құмтұтқыш) алдын ала тазартылады. Сұйық әкпен бірге флокулянт ерітіндісі қосылады. Бейтараптау және үлпек түзу контактілі резервуарда жүргізіледі. Көмірқышқыл газын кетіру үшін ағынды сулар контактілі цистерналарда ауамен аэрирленеді. Бұл жағдайда тығыз құрылымның тұнбасы пайда болады. Тұнбаның ылғалдылығын төмендету үшін қосымша тұндыру қолданылады.
Құрамында кальций сульфаты (күкірт қышқылды кальций) көп тұнба кейіннен өңдеу үшін сүзіліп, сусыздандырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ағынды сулардың көлемін азайту. Су тұтыну көлемін азайту (тұнған суды процеске қайтару). Ағынды сулардағы ластағыш ағынды сулардың концентрациясының төмендеуі. Таза күкірт қышқылды кальций өндіру.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Өндірілетін күкірт қышқылды кальцийдің құрамында CaSO4 - 2H2O 96 %- дан көп болады. Пайдаланылатын реагенттердің салыстырмалы арзандығына және жалпыға қолжетімділігіне қарамастан, бірқатар кемшіліктерді, атап айтқанда бейтараптандыру алдында орташаландырғыштарды міндетті түрде орнату қажеттілігін, бейтараптандырылған судың рН бойынша реагент дозасын реттеудің қиындықтарын атап өткен жөн.
Кросс-медиа әсерлері
Әкпен бейтараптау әдісінің маңызды кемшілігі гипстің қаныққан ерітіндісінің пайда болуы (CaSО4), бұл құбырлар мен жабдықтардың бітелуіне әкеледі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес жалпы қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнаманың талаптары. Экономикалық пайда (сатуға дайын тауарлық өнімді алу).
5.4.5. Тотықтыру
Сипаттау
Тазартудың тотықтыру әдісі улы және жағымсыз иісті қоспалары бар ағынды суларды залалсыздандыру үшін қолданылады. Тотықтыру процесінде химиялық реакциялар нәтижесінде улы ластағыш заттардың уыттылығы азайтылып, судан бөліп алынады.
Техникалық сипаттама
Хлор диоксиді марганец тотығын тұнбаға шөктіре отырып, марганецті (II) (IV) марганецке дейін тиімді тотықтырады. Хлорит-анион Mn-мен (II) де дәл солай әрекеттесетіндіктен, барлық реакция мынадай түрде ұсынылуы мүмкін:
2ClO2 + 5Mn2+ + 6H2O-> 5MnO2 + 12H+ + 2Cl-
Реакция тез және қарқынды жүреді, 5 минуттан кейін марганец тотығының 99 %-дан астамын сүзу арқылы кетіруге болады. Бұл реакция қышқыл ортаға қарағанда, әлсіз сілтілі ортада жүреді.
Хлор диоксиді темір гидроксидін (III) тұнбаға шөктіре отырып, темірді (II) темірге (III) жеңіл тотықтырады. Хлорит-анион Fe-мен (II) де жеңіл әрекеттесетіндіктен, барлық реакция мынадай түрде ұсынылуы мүмкін:

Сточные воды, содержащие слабые кислоты (Н2СО3, СН3СООН). Для очистки в основном используется известковое молоко. Перед смешиванием с известковым молоком сточные воды предварительно очищаются от твердых частиц (песколовка). Вместе с известковым молоком вводится раствор флокулянта. Нейтрализация и хлопьеобразования происходит в контактном резервуаре. Для удаления углекислого газа стоки аэрируются в контактных резервуарах воздухом. При этом образуется осадок более плотной структуры. Для снижения влажности осадка применяют дополнительное отстаивание.
Образовавшийся осадок, содержащие главным образом сульфат кальция (сернокислый кальций), подвергается фильтрации и обезвоживанию, для последующей переработки.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение объемов сбрасываемых сточных вод. Снижение объемов водопотребления (возврат осветленных вод в процесс). Снижение концентрации загрязняющих сточных вод в отводимых сточных водах. Производство чистого сернокислого кальция.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Производимый сернокислый кальций содержит более 96 % CaSO4-2H2O. Несмотря на сравнительную дешевизну и общедоступность используемых реагентов, следует отметить ряд недостатков, а именно необходимость обязательного устройства усреднителей перед нейтрализацией, трудности регулирования дозы реагента по рН нейтрализованной воды.
Кросс-медиа эффекты
Существенным недостатком метода нейтрализации известью является образование пересыщенного раствора гипса (CaSО4), что приводит к забиванию трубопроводов и аппаратуры.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила для осуществления
Требования экологического законодательства РК. Экономические выгоды (получение готового для реализации товарного продукта).
5.4.5. Окисление
Описание
Окислительный способ очистки применяют для обезвреживания сточных вод, содержащих токсичные и неприятно пахнущие примеси. В процессе окисления токсичные загрязнения в результате химических реакций переходят в менее токсичные, которые удаляют из воды.
Техническое описание
Диоксид хлора эффективно окисляет марганец (II) до марганца (IV) с выпадением в осадок оксида марганца. Поскольку хлорит-анион также реагирует с Mn (II), то вся реакция может быть представлена следующим образом:
2ClO2 + 5Mn2+ + 6H2O-> 5MnO2 + 12H+ + 2Cl-.
Реакция протекает быстро и интенсивно, уже через 5 минут более 99 % оксида марганца может быть удалено фильтрованием. Этой реакции способствует скорее слабощелочная, чем кислая среда.
Диоксид хлора легко окисляет железо (II) в железо (III) с выпадением в осадок гидроксида железа (III). Поскольку хлорит-анион также легко взаимодействует с Fe (II), то вся реакция может быть записана следующим образом:

ClO2 + 5Fe2+ + 13H2O -> 5Fe(ОH)3 + Cl- + 11H+
Одан әрі пайда болған тұнбаны сүзу әдісімен кетіреді. Бұл реакция бейтарап әрі әлсіз сілтілі ортада жүреді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ағынды сулардағы ластағыш заттардың құрамы мен уыттылық деңгейінің төмендеуі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
1 мг марганецті тотықтыру үшін рН>7 кезінде 2,5 мг хлор диоксиді қажет. 1 мг темірді тотықтыру үшін рН>5 кезінде 1,3 мг хлор диоксиді қажет.
Кросс-медиа әсерлері
Mn-ді (II) "белсенді хлормен" тотықтырып тұндыру процесі тұнбаның пайда болуымен қатар жүреді, бұл кейіннен оны сулы ерітінділерден бөліп алу процестерін қолдануды қажет етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес жалпы қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге қолданылады.
Экономика
Жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес есептеледі.
Енгізудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнама талаптарын сақтау. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Ластағыш заттардың төгінділерін азайту.
5.4.6. Коагуляция, флокуляция
Сипаттау
Бұл әдіс рН мәнін түзету және еритін металдардың тұндыру қарқындылығын арттыру мақсатында реагенттерді біріктіре отырып алюминий және темір сульфаттары мен хлоридтері, алюминий гидросульфаттары мен гидроксохлоридтері сияқты реагенттерді қосудан тұрады.
Техникалық сипаттама
Коагулянттар ретінде әлсіз негіздердің көп зарядталған катиондары мен күшті қышқылдардың аниондары түзетін тұздар қолданылады. Суда аталған тұздар күрделі иондар түзу үшін гидролизденеді. Ең көп таралғаны - алюминий мен темір сульфаттары мен хлоридтері. Гидролиз процесінде түзілген алюминий және темір гидроксидтерінің коллоидты күлдері агрегаттар түзе отырып коагуляцияланады. Олар сарқынды сулардың түйірлі фазасының бөлшектерімен бірге тұндырылады және осылайша тазартылады.
Коагулянттардың гидролизі коагуляцияның аса маңызды процестерінің бірі болып табылады. Бұл процестің толық жүруі суспензияның бөліну сапасына да, коагулянттың шығынына да әсер етеді. Сарқынды суларды тазарту кезінде коагулянттарды пайдаланудың барынша тиімділігін қамтамасыз ететін шешуші фактор дисперсті жүйедегі коагулянт концентрациясын, рН мәнін және дисперсті ортаның иондық құрамын өзгерту жолымен қажетті бағытта гидролиз жүргізу үшін жағдай жасау болып табылады. Дисперстік жүйелер дисперстік фазаның теріс зарядымен бөлінген жағдайда бұл шарттар оң зарядталған гидроксокомплекстерді, дисперстік жүйелерді дисперстік фазаның оң зарядымен бөлген жағдайда - теріс зарядталған гидроксокомплекстер алуды қамтамасыз етуі тиіс.

ClO2 + 5Fe2+ + 13H2O -> 5Fe(ОH)3 + Cl- + 11H+.
Далее образующийся осадок удаляют методом фильтрования. Этой реакции также способствует нейтральная и слабощелочная среда.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение содержания и уровней токсичности загрязняющих веществ в сточных водах.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Для окисления 1 мг марганца необходимо 2,5 мг диоксида хлора при рН>7. Для окисления 1 мг железа необходимо 1,3 мг диоксида хлора при рН>5.
Кросс-медиа эффекты
Процесс окислительного осаждения Mn (II) "активным хлором" сопровождается образованием осадка, что обусловливает необходимость последующего применения процессов извлечения его отделения из водных растворов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
Рассчитывается согласно проектно-сметной документации.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ.
5.4.6. Коагуляция, флокуляция
Данный метод состоит в добавлении реагентов, таких как сульфаты и хлориды алюминия и железа, гидросульфаты и гидроксохлориды алюминия в сочетании реагентов в целях корректировки значения pH и повышения интенсивности осаждения растворимых металлов.
Техническое описание
В качестве коагулянтов используются соли, образованные многозарядными катионами слабых оснований и анионами сильных кислот. В воде указанные соли подвергаются гидролизу с образованием комплексных ионов. Наибольшее распространение получили сульфаты и хлориды алюминия и железа. Образовавшиеся в процессе гидролиза коллоидные золи гидроксидов алюминия и железа коагулируют с образованием агрегатов. Последние вместе с частицами дисперсной фазы сточных вод осаждаются и, таким образом, очищают ее.
Гидролиз коагулянтов является одним из наиболее важных процессов коагуляции. Полнота его протекания влияет как на качество разделения суспензии, так и на расход коагулянта. Решающим фактором, который обеспечивает максимальную эффективность использования коагулянтов при очистке сточных вод, является создание условий для проведения гидролиза в необходимом направлении путем изменения концентрации коагулянта в дисперсной системе, значения рН и ионного состава дисперсной среды. В случае разделения дисперсных систем с отрицательным зарядом дисперсной фазы эти условия должны обеспечить получение положительно заряженных гидроксокомплексов, в случае разделения дисперсных систем с положительным зарядом дисперсной фазы – отрицательно заряженных гидроксокомплесов.

Алюминий мен темір сульфаттары мен хлоридтерімен қатар соңғы уақытта негізділігі жоғары коагулянттар - гидросульфаттар және алюминий гидроксохлоридтері кең таралуда. Дигидроксосульфаттың [Al2(SO4)2(OH)2]·11 Н2О алюминий сульфатына қарағанда артықшылығы - рН диапазоны кең, үлпек түзу қабілеті жоғары болады. Осы заттың гидролизі кезінде түзілетін гидроксокомплекстердің оң заряды жоғары болады. Оның коррозиялық белсенділігі алюминий сульфатына қарағанда едәуір төмен. Қазіргі уақытта Al2(OH)5Cl алюминий пентагидроксохлориді - ең көп таралған коагулянт. Осы коагулянттың ерекше айырмашылығы - оңтайлы рН мәні, әсіресе, қышқыл ортада жоғары болады. Коагулянт аз дисперсті фазасы бар дисперсті жүйелерді бөлу кезінде жақсы жұмыс істейді, коагулянт төмен коррозиялық белсенділікпен ерекшеленеді.
РН мәні төмен дисперсті жүйелерді коагуляциялау үшін натрий алюминаты қолданылады. рН мәндері жоғары болғанда, натрий алюминаты алюминий сульфатымен бірге қолданылады.
Көптеген жағдайларда коагулянт қоспаларын қолдану жоғары тиімділікті көрсетеді. Бұл ретте рН пен температураның оңтайлы мәндері аймағының едәуір кеңеюі қамтамасыз етіледі, үлпектер жекелеген коагулянттарды қолдану жағдайына қарағанда тұнбаға біркелкі тұнады. 1:1 арақатынаста Al2(SO4)3 және FeCl3 қоспасы қолданылатыны белгілі.
Флокуляция
Дисперсті жүйелердің тұрақтылығын реттеу үшін соңғы уақытта әртүрлі суда еритін полимерлер кеңінен қолданылады, олардың өте аз қоспалары дисперсиялардың тұрақтылығын түбегейлі өзгертуі мүмкін. Олар сарқынды суларды дисперсті қоспалардан тазарту, суспензияларды концентрациялау және сусыздандыру, тұнбаның сүзгілік сипаттамаларын жақсарту және т.б. үшін кеңінен пайдаланылады. Флокуляция деп аталатын барлық осы процестердің негізі - жоғары молекулалық қосылыстардың (ЖМҚ) әсерінен дисперсті бөлшектердің агрегация дәрежесінің өзгеруі болып табылады. Флокуляция нәтижесінде пайда болатын шағын коагулянттарға қарағанда, ірі агрегаттар (флокулалар) үгілмелі болады. Флокуляция, қағида бойынша, қайтымсыз процесс: бұл жағдайда ерітіндідегі реагенттің құрамын азайту арқылы (коагуляция кезінде байқалғандай) тұнбаны пептизациялауды (қайта диспергирлеуді) жүзеге асыру мүмкін емес.
Жоғары молекулалы флокулянттар әдетте үш топқа бөлінеді: бейорганикалық полимерлер, табиғи тектес заттар және синтетикалық органикалық полимерлер. Флокулянттардың соңғы класы кеңінен қолданылады. Көп таралған флокулянттар полиакриламид (ПАА), акриламид, акрилонитрил және акрилаттар сополимерлері, полиакрил және полиметакрил қышқылдарының натрий тұздары, поли-диметиламиноэтилакрилаттар (ПДМАЭА) және басқалары болып табылады.
Сарқынды суларды коагуляциямен және флокуляциямен тазарту процесі мынадай сатылардан тұрады: коагулянттар мен флокулянттардың жұмыс ерітінділерін дайындау, реагенттерді сарқынды сумен мөлшерлеу және араластыру, үлпек түзілу, үлпектерді тұндыру.

Наряду с сульфатами и хлоридами алюминия и железа в последнее время все более широкое распространение находят коагулянты с повышенной основностью – гидросульфаты и гидроксохлориды алюминия. Преимущества дигидроксосульфата [Al2(SO4)2(OH)2]·11 Н2О перед сульфатом алюминия заключается в более широком диапазоне рН, высокой хлопьеобразующей способности. Гидроксокомплексы, образующиеся при гидролизе этого вещества, несут более высокий положительный заряд. Его коррозионная активность значительно ниже, чем у сульфатов алюминия. В настоящее время наибольшее распространение получил пентагидроксохлорид алюминия Al2(OH)5Cl. Характерным отличием этого коагулянта является широкая зона оптимальных значений рН, особенно в кислой области. Коагулянт хорошо работает при разделении дисперсных систем с небольшим содержанием дисперсной фазы, отличается низкой коррозионной активностью.
Для коагуляции дисперсных систем с низким значением рН используют алюминат натрия. При более высоких значениях рН алюминат натрия применяют совместно с сульфатом алюминия.
Высокую эффективность во многих случаях дает применение смесей коагулянтов. При этом обеспечивается значительное расширение области оптимальных значений рН и температуры, хлопья осаждаются равномернее, чем в случае применения отдельных коагулянтов. Известно применение смеси Al2(SO4)3 и FeCl3 в соотношении 1:1.
Флокуляция
Для регулирования устойчивости дисперсных систем в последнее время все шире применяются различные водорастворимые полимеры, весьма малые добавки которых могут радикально изменить стабильность дисперсий. Они широко используются при очистке сточных вод от дисперсных примесей, концентрировании и обезвоживании суспензий, для улучшения фильтрационных характеристик осадков и т.д. В основе всех этих процессов, называемых флокуляцией, лежит изменение степени агрегации дисперсных частиц под влиянием высокомолекулярных соединении (ВМС). В отличие от компактных коагулянтов, образующихся в результате флокуляции, крупные агрегаты (флокулы), обладают значительной рыхлостью. Флокуляция, как правило, процесс необратимый: в этом случае невозможно путем уменьшения содержания в растворе реагента (как это наблюдалось при коагуляции) осуществить пептизацию (редиспергирование) осадка.
Высокомолекулярные флокулянты обычно подразделяются на три группы: неорганические полимеры, вещества природного происхождения и синтетические органические полимеры. Наиболее широкое применение нашел последний класс флокулянтов. Наиболее распространенными флокулянтами являются полиакриламид (ПАА), сополимеры акриламида, акрилонитрила и акрилатов, натриевые соли полиакриловой и полиметакриловой кислот, поли-диметиламиноэтилакрилаты (ПДМАЭА и др.
Процесс очистки сточных вод коагуляцией и флокуляцией состоит из следующих стадий: приготовление рабочих растворов коагулянтов и флокулянтов, дозирование и смешение реагентов со сточной водой, хлопьеобразование, осаждение хлопьев.

Жұмыс ерітінділерін дайындау гидравликалық немесе механикалық араластырғыштарда жүзеге асырылады. Коагулянттардың жұмыс ерітінділерінің концентрациясы әдетте 3 – 5 %-ды, кейде 7 %-ға дейін, флокулянттардың жұмыс ерітінділерінің концентрациясы – 1 %-ға дейін болады. Гидравликалық немесе механикалық араластырғыштарда жүзеге асыруға болатын сарқынды суды коагулянттардың жұмыс ерітінділерімен араластырғаннан кейін суды үлпек түзу камераларына жібереді, оған осы процесті қарқындату үшін флокулянттар қосылуы мүмкін. Арақабырғалы, құйынды және механикалық араластырғышы бар камералар пайдаланылады. Камераларда үлпектердің пайда болуы баяу - 10-30 минут ішінде жүреді. Үлпектерді тұндыру тұндырғыштарда, мөлдірлегіштерде және бұрын қаралған басқа да аппараттарда жүргізіледі. Кейде араластыру, коагуляциялау және тұндыру сатыларын бір аппаратта жүргізеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды суларда ластағыш заттардың құрамы азаяды.
Металдарды кетірудің барынша тиімділігін қамтамасыз ету үшін тұндырғыштарды таңдау неғұрлым маңызды фактор болып табылады. Сульфидтер негізіндегі реагенттерді пайдалану кейбір металдардың неғұрлым төмен концентрациясына қол жеткізуді қамтамасыз ете алатынын көрсететін мысалдар бар. Ағынды суларды тазарту процесінде pH дұрыс мәні де бірінші кезекте маңызды, өйткені кейбір металдардың тұздары pH мәндерінің тек өте аз диапазонында ерімейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Әдістерді таңдаған кезде өндірістік процестердің ерекшелігін ескеру қажет. Бұдан басқа, қолданылатын әдістерді таңдаған кезде қабылдаушы су объектісінің мөлшері мен ағын жылдамдығы белгілі бір рөл атқаруы мүмкін. Анағұрлым жоғары концентрацияларды пайдаланып көлемдік шығынын азайту, тазалау үшін тұтынылатын энергияны азайтуға әкеледі. Жоғары концентрациялы сарқынды суды тазарту - төмен концентрациялы ағындармен салыстырғанда концентрациясы жоғары, бірақ тотықсыздандыру жылдамдығы жоғары ағындардың жиналуына әкеледі, мұның өзі жалпы ластағыш заттарды кетіруді жақсартуға мүмкіндік береді. Тазарту тиімділігі 90 – 95 %-ға жетуі мүмкін. Коагулянтты тұтыну оның түріне, сондай-ақ ағынды суларды тазартудың құрамы мен қажетті дәрежесіне байланысты және ағынды сулардың 0,1—5 кг/м3 құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Энергия тұтынуды арттыру. Қоспаларды қолдану. Кәдеге жаратуға жататын қалдықтардың түзілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына сәйкес жалпы қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге қолданылады.
Экономика
Әрбір жекелеген жағдайда техниканың құны дербес анықталады.
Енгізудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнама талаптарын сақтау. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Табиғи су объектілеріне ластағыш заттардың төгінділерін азайту.

Приготовление рабочих растворов осуществляется в гидравлических или механических смесителях. Концентрация рабочих растворов коагулянтов обычно составляет 3 – 5 %, иногда до 7 %, концентрация рабочих растворов флокулянтов – до 1 %. После смешения сточной воды с рабочими растворами коагулянтов, которое может осуществляться также в гидравлических или механических смесителях, воду направляют в камеры хлопьеобразования, куда могут добавляться флокулянты для интенсификации данного процесса. Используют перегородчатые, вихревые и с механическими мешалками камеры. Образование хлопьев в камерах происходит медленно – за 10 – 30 минут. Осаждение хлопьев происходит в отстойниках, осветлителях и других аппаратах, рассмотренных ранее. Иногда стадии смешения, коагулирования и осаждения проводят в одном аппарате.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение содержания загрязняющих веществ в сточных водах.
Чтобы обеспечить максимальную эффективность удаления металлов, наиболее важным фактором является выбор осадителей. Существуют примеры, демонстрирующие, что использование реагентов на основе сульфидов может обеспечивать достижение более низких концентраций некоторых металлов. Правильное значение pH в течение всего процесса очистки стоков, также имеет первостепенную важность, поскольку некоторые соли металлов нерастворимы только в очень небольшом диапазоне значений pH.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При выборе методов необходимо учитывать специфику производственных процессов. Кроме того, при выборе применяемых методов определенную роль могут играть размер принимающего водного объекта и скорость потока. Уменьшение объемного расхода в пользу более высоких концентраций приводит к сокращению потребления энергии для очистки. Очистка высококонцентрированных сточных вод приведет к образованию стоков с более высокими концентрациями, но с более высокой скоростью восстановления по сравнению с менее концентрированными потоками, что позволит в целом улучшить удаление загрязняющих веществ. Эффективность очистки может достигать 90 – 95 %. Расход коагулянта зависит от его вида, а также состава и требуемой степени очистки сточных вод и составляет 0,1 – 5 кг/м3 сточных вод.
Кросс-медиа эффекты
Увеличение энергопотребления. Применение добавок. Образование отходов, подлежащих утилизации.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В каждом отдельном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства РК. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.

5.4.7. Мембраналық технологияны пайдалана отырып цианидті қайта өңдеу
Сипаттау
Мембраналық технологияның көмегімен қалдықтарды қайта өңдеу. Цианидтерді мембраналық технологияның көмегімен қайта өңдеу, алынған металл мыс және процеске қайтарылған цианид түрінде қосымша пайда алуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаттама
Әдіс мембраналық және электрхимиялық технологияларды біріктіруге мүмкіндік береді, металл мыс алуға және бос мыс цианиді кешенін құруға мүмкіндік береді.
Бос цианидтерді технологиялық процеске қайтаруға болады.
Бұл процестің негізгі схемасы үш бөліктен тұрады:
1. Қатты заттарды жою және одан әрі өңдеу үшін таза ерітінді алу.
2. Мыс пен цианид кешендерін шоғырландыратын мембраналық технология. Бұл кезеңде сондай-ақ бос цианидтiң бiр бөлiгi алынады.
3. Металл алу блогы (MRU – металды қалпына келтіру қондырғысы),
онда мыс электролиттік түрде азаяды, осылайша бос цианидтің бір бөлігін аздап қышқылдық диссоциация әдісімен босатады (WAD).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Цианид ерітінділерінің химиясы күрделі, өйткені цианид иондары көптеген элементтермен қосылыстар және кешендер түзеді. Кейбір цианид қосылыстары өте улы, ал басқалары салыстырмалы түрде инертті және зиянсыз. Бос цианид екі түрде болады - цианид иондары (CN -) және молекулалық циансутек. Қалдықтар ағынындағы цианид пен мыстың мөлшері цианидтің ыдырау процесіне дейін немесе қалдықтар қоймаға орналастырылғанға дейін едәуір төмендейді. Бұл табиғат пен су ресурстары үшін экологиялық тәуекелдерді төмендетеді. Цианидті тотықсыздандыру сатып алу, сақтау және өз орнында пайдаланылатын цианидтің мөлшерін төмендетеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Бұл әдіс мыспен байланысқан немесе ұқсас түрдегі бос цианидтері және/немесе цианидтері бар материалдардың барлық технологиялық ағындары үшін қарастырылады (аз қышқылды диссоциация әдісімен (WAD) – weak acid dissociable).
Бұл әдіс қалдықтарды қалдыққоймада кәдеге жаратар алдында оларды өңдеу контурында немесе қалдыққоймадан алынған суды қайта циркуляциялау контурында іске асырылуы мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Реагенттердің шығыны цианидтің ыдырау процесімен салыстырғанда төмен.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Жекелеген технологиялық процестер өнеркәсіптік ауқымда жақсы сыналған және тестіленген. Керісінше жағдайда айналымда жоғалып кететін цианидтерді қалдықтардан шығарып, қайта өңдеуге болады, бұл цианидтің мөлшерін, сондай-ақ цианидті сатып алу мен кәдеге жарату шығындарын азайтады. Металл мыс жанама өнім ретінде алынуы мүмкін. WAD-әдісінің өңделетін концентрациясы бойынша шектеулер жоқ, бірақ процестің тиімділігі қалдық ағынның химиялық құрамына байланысты.
Экономика
Шығындарды бастапқы бағалау бұл процестің иондық алмасу, тұндыру және қышқылдану процестері сияқты баламалы тәсілдермен салыстырғанда әлеуетті перспективалы екенін көрсетеді.
Енгізудің қозғаушы күші
Цианидтердің табиғи процестермен тотығуы кезінде немесе құрамында цианидтер бар сарқынды суларды тазарту кезінде цианаттар пайда болады. Цианаттардың HCN-ге қарағанда уыттылығы аз және аммиак пен көмірқышқыл газын алу үшін оңай гидролизденеді.

5.4.7. Переработка цианида с использованием мембранной технологии
Описание
Переработка отходов с помощью мембранной технологии. Переработка цианидов с помощью мембранной технологии позволяет получить дополнительную выгоду в виде извлеченной металлической меди и цианида возвращенного в процесс.
Техническое описание
Метод позволяет комбинировать мембранные и электрохимические технологии, дает возможность получить металлическую медь и создать свободный медноцианидный комплекс.
Свободные цианиды могут возвращаться в технологический процесс.
Основная схема этого процесса состоит из трех частей:
1) удаление твердых веществ и получение чистого раствора для дальнейшей обработки;
2) мембранная технология, которая концентрирует комплексымеди и цианида. На этом этапе также извлекается часть свободного цианида;
3) блок извлечения металла (MRU – установка востановления металла), в котором электролитически восстанавливается медь, тем самым освобождая часть свободного цианида методом слабокислотной диссоциации (WAD).
Достигнутые экологические выгоды
Химия растворов цианидов является сложной из-за того, что цианид-ионы образуют соединения и комплексы со многими элементами. Некоторые соединения цианидов являются высокотоксичными, а другие – относительно инертные и безвредные. свободный цианид существует в двух видах - ионах цианида (CN-) и молекулярном циановодороде. Количество цианида и меди в потоке хвостов значительно снижается до процесса разложения цианида или до того, как хвосты будут помещены в хранилище. Это приводит к снижению экологических рисков для природы и водных ресурсов. Восстановление цианида снижает количество цианида, которое необходимо закупать, хранить и использовать на месте.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Этот метод рассматривается для всех технологических потоков материалов, содержащих свободные цианиды и/или цианиды, связанные с медью или в аналогичной форме (методом слабокислотной диссоциации (WAD) – weak acid dissociable).
Данный метод может быть реализован в контуре обработки хвостов перед их утилизацией в хвостохранилище или в контуре рециркуляции воды, полученной из хвостохранилища.
Кросс-медиа эффекты
Расход реагентов ниже по сравнению с процессом разложения цианида.
Технические соображения, касающиеся применимости
Отдельные технологические процессы хорошо опробованы и протестированы в промышленных масштабах. Цианиды, которые в противном случае были бы потеряны из оборота, могут быть извлечены из хвостов и переработаны, что снижает количество цианида на месте, а также затраты на закупку и утилизацию цианида. Металлическая медь может быть получена в качестве побочного продукта. Ограничений по обрабатываемым концентрациям WAD-метода нет, хотя эффективность процесса зависит от химического состава хвостового потока.
Экономика
Первоначальные оценки затрат показывают, что этот процесс потенциально перспективен по сравнению с альтернативными подходами, такими как процессы ионного обмена, осаждения и подкисления.
Движущая сила внедрения
При окислении цианидов естественными процессами или при очистке сточных вод, содержащих цианиды образуются цианаты. Цианаты менее токсичны, чем HCN, и легче гидролизуются с образованием аммиака и диоксида углерода.

5.4.8. Цианидті темір сульфатымен тұндыру
Сипаттау
Цианидті темір сульфатымен тұндыру - бұл кеңінен пайдаланылатын және пайдалануға оңай әдіс. Цианидті темір сульфатымен тұндыру өте тиімді болуы мүмкін.
Техникалық сипаттама
Темір сульфатының қарапайым цианидтермен реакциясы мынадай теңдеулер бойынша:
мынадай еритін кешен қалыптастыра отырып жүреді:
6 CN- + Fe2+ ↔ [Fe (CN)6]4-
Көрсетілген реакцияда идеалды жағдайда Fe2+ 1 моль иондарын алған кезде, ерітіндіден темір гексацианоферраты тұнбасы пайда бола отырып CN- 6 моль ионидтерін байланыстыруға қабілетті болуы тиіс екені анықталады көрсетілген тұнба темір сульфаты шамалы артық болғанда пайда болады:
6 CN- + 2 K+ + 2 Fe2+ → K2Fe[FeCN6]
Темір гексацианоферраты тұнбасының пайда болуы үшін көрсетілген тұнба темір сульфаты көп мөлшерде пайда болады, алынған тұнбаны сүзеді:
[Fe (CN)6]4- + 2 Fe2+ → Fe2[Fe (CN)6]
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл әдістің артықшылығы - цианидтің жоғары концентрациясын төмен концентрациясы сияқты тез бейтараптау мүмкіндігі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Цианид шығарындыларын азайту.
Кросс-медиа әсерлері
Реагентті тұтыну.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Концентрацияланған ағынды суларды тазартуға жарамды.
Экономика
Реагенттердің құны мен қолжетімділігіне байланысты.
Енгізудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.4.9. Цианидті кетірудің тотықтыру процестері
Сипаттау
Цианидті кетірудің тотықтыру процестері: озонмен тотықтыру, гипохлоритпен және хлормен тотықтыру, цианидтерді пероксидті қосылыстармен тотықтыру, цианидтерді калий перманганатымен тотықтыру.
Техникалық сипаттама
Тотықтыру процестері:
сілтілі хлорлау;
SO2/ауа технологиясы;
сутегінің асқын тотығы сияқты реагенттерді пайдалану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Пероксидпен алдын ала өңдеу. Бұл технология әдетте құрамында сульфидтер бар кендерге қолданылады. Алайда осы технологияны қолдану үшін қай кеннің жарамды екенін анықтау үшін егжей-тегжейлі минералогиялық зерттеу жүргізу қажет.
Қалдыққоймаға шығарар алдында қалдықтарды өңдеу үшін барлық еуропалық кәсіпорындарда пайдаланылатын SO2/ауа процесі әдетте мынадай теңдеулермен сипатталады:
Тотықтыру:
CNбос + SO2 + O2 + H2O => OCN- + H2SO4
M(CN)4 2- + 4SO2 + 4O2 + 4H2O => 4OCN- + 4H2SO4 + M2+
мұнда M2+ = Zn2+, Cu2+, Ni2+, Cd2+ және т.б.
Әкті пайдаланып бейтараптау:
H2SO4 + Ca(OH)2 => CaSO4 x 2H2O
Тұндыру:
M2+ + Ca(OH)2 => M(OH)2 + Ca2+
2 M2+ + Fe(CN)6 => (M)2Fe(CN)6
мұнда M = Zn,Cu, Ni, Cd, Fe, және т.б.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Цианид шығарындыларын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Еуропада цианидтер сақтайтын орынға жинар алдында экстракция қалдықтарынан, көбінесе ауа мен SO2 қоспасымен цианидтердің тотығуына негізделген детоксикация процесін пайдалана отырып шығарылады. Цианидтер сақтайтын орынға жинар алдында қалдықтардан ішінара шығарылады (бірнеше ppm ең жоғары деңгейіне дейін).
Судағы цианидтердің хабарланатын деңгейі 0,1 мг/л-ден аз.
Кросс-медиа әсерлері

5.4.8. Осаждение цианида сульфатом железа
Описание
Осаждение цианида сульфатом железа – это широко используемый и простой в эксплуатации метод. Осаждение цианида сульфатом железа может быть весьма эффективным.
Техническое описание
Реакция сульфата железа с простыми цианидами протекает по следующим уравнениям:
образуя растворимый комплекс:
6 CN- + Fe2+ ↔ [Fe (CN)6]4-.
Из указанной реакции ясно, что в идеальных условиях условиях 1 моль ионов Fe2+ должен быть способен связать 6 молей анионов CN- из раствора с образованием осадка гексацианоферрата железа, указанный осадок образуется при небольшом избытке сульфата железа:
6 CN- + 2 K+ + 2 Fe2+ → K2Fe[FeCN6].
Для образования осадка гексацианоферрата железа указанный осадок образуется в большом избытке сульфата железа, полученный осадок отфильтровывают:
[Fe (CN)6]4- + 2 Fe2+ → Fe2[Fe (CN)6] .
Достигнутые экологические выгоды
Преимуществом этого метода является возможность нейтрализовать высокие концентрации цианида так же быстро, как и низкие.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Снижение выбросов цианидов.
Кросс-медиа эффекты
Потребление реагента.
Технические соображения, касающиеся применимости
Подходит для очистки концентрированных сточных вод.
Экономика
Зависит от стоимости и доступности реагентов.
Движущая сила внедрения
Требование экологического законодательства РК.
5.4.9. Окислительные процессы удаления цианида
Описание
Окислительные процессы удаления цианида: окисление озоном, окисление гипохлоритами и хлором, окисление цианидов пероксидными соединениями, окисление цианидов перманганатом калия.
Техническое описание
Процессы окисления могут осуществляться с использованием реагентов таких, как:
щелочное хлорирование;
технология SO2/воздух;
перекись водорода.
Предварительная обработка пероксидом. Эта технология обычно применима к рудам, содержащим сульфиды. Однако необходимо провести детальное минералогическое исследование, чтобы определить, какая руда подходит для применения этой технологии.
Процесс SO2/воздух, который используется на всех европейских предприятиях для обработки шлама перед сбросом в хвостохранилище, обычно описывается следующими уравнениями:
Окисление:
CNсвоб. + SO2 + O2 + H2O => OCN- + H2SO4,
M(CN)4 2- + 4SO2 + 4O2 + 4H2O => 4OCN- + 4H2SO4 + M2+,
где: M2+ = Zn2+, Cu2+, Ni2+, Cd2+ и т.д.
Нейтрализация с использованием извести:
H2SO4 + Ca(OH)2 => CaSO4 x 2H2O.
Осаждение:
M2+ + Ca(OH)2 => M(OH)2 + Ca2+,
2 M2+ + Fe(CN)6 => (M)2Fe(CN)6,
где: M = Zn,Cu, Ni, Cd, Fe и т.д.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение выбросов цианидов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В Европе цианиды удаляются из отходов экстракции перед депонированием, в большинстве случаев с использованием процесса детоксикации, основанного на окислении цианидов смесью воздуха и SO2. Цианиды частично удаляются из отходов извлечения перед депонированием (до максимальных уровней в несколько ppm). Сообщаемые уровни цианидов в водах составляют менее 0,1 мг/л.
Кросс-медиа эффекты

SO2-ауаны пайдалана отырып H2O2 тотықтырғышын алуыстыру, асқын тотықтың құнына байланысты темірді кетіру мүмкін емес.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Балшықты әмбебап қолдану, өңдеу реагенттердің көп шығынын талап етеді. Реагенттердің көп шығынына байланысты шламға қолданылмайды.
Экономика
Процестердің шығындылығы. Сутектің асқын тотығының шығыны көбінесе өңделген кеннің шамамен 1 кг H2O2/т құрайды. Сутектің асқын тотығының бағасы шамамен 600 евро/т (70 %) H2O2.
Енгізудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнаманың талабы. Бос цианид адам, сүтқоректілер фаунасы және су үшін улы болып табылады.
5.4.10. Терриконның суқоймаларында цианидтің концентрациясын ең төменгі болжамды деңгейге дейін төмендету арқылы олардың цианидпен ластануын болдырмау
Сипаттау
Қалдыққойманың дренаждық жүйесі.
Техникалық сипаттама
Алаңда қалдыққоймалары мен бөгеттер үшін композиттік герметикалық жүйелерді – (HDPE – тығыздығы жоғары полиэтилен) қалыңдығы 1,5 мм мембранамен қапталған тығыздалған саздың 50 сантиметрлік қабатын және тығыздалған саздың 20 сантиметрлік қабатын және 20 сантиметрлік қиырқшықтасты сүзгілейтін қабатты пайдалана отырып су өткізбейтін негіз жасалады. Сүзгілейтін қабатқа декантаторлық резервуарға су ағызылатын дренаждық құбырлар салынады. Жүйенің бұл түрі технологиялық су қайта айналымға жіберілетін, су өткізбейтін шағын қалдыққоймаларда қолданылады. Жүйенің артықшылығы - дренаждық жүйеге жіберілетін су сүзіледі. Ол үшін су тазартуға арналған үлкен беткейлік алаң жасалады. Осылайша, осы жүйе қалдыққойманың көлемін кішірейтуге мүмкіндік береді. Бұл жүйе, егер технологиялық судың құрамында ластағыш заттар (мысалы, цианидтер) болса, тазартуға арналған қосымша резервуарды немесе неғұрлым ірі қалдыққоймасын салуға қарағанда қолайлырақ болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Ластануды болдырмау.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Рекультивациямен байланысты емес басқа нұсқаларға қалдыққойманың периметрі бойынша салынған сағалық арықтар немесе гидравликалық кедергілер жатады, бірақ олар өте қымбат және үлкен қалдыққойманың көлемін ескере отырып ірі масштабты құрылыс жұмысы болып табылады. Олардың тереңдігі де шектеулі. Егер су байырғы жынысқа жайылса, бұл тосқауылдар пайдасыз болады. Тағы бір ықтимал шешім - сүзіндіні сорғымен сорып алып, тазарту, бірақ бұл өте қымбат және шахтаны пайдаланып жатқан кезде ғана қолданылады, өйткені дәл сол уақытта ғана жергілікті тазалауға мүмкіндік болады. Бұл ұзақ мерзімді шешім емес, өйткені ол тұрақты емес. Тағы бір маңызды аспект – судың жылыстауы толығымен гидравликалық қысыммен басқарылады. Егер оны алып тастаса, жылыстау болмайды немесе болмашы мөлшерде ғана болады. Флотация қалдықтарын сусыздандыру не бөгеу жерасты суларының жиналуын азайтады немесе болдырмайды және осылайша судың жылыстауына да жол берілмейді. Бұл - жабық қалдыққоймадағы судың жылыстауы проблемасын шешудің ең қолайлы шешімі болуы мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Герметикалау еш уақытта барлық жылыстауларды болдырмауға кепілдік бермейді. Саңылаулар немесе құрылымдық ақаулар кездесіп тұрады. Герметизация сүзіндінің жылыстауын қоршаған ортаға сұйылту, дисперсиялау немесе ыдырату арқылы сіңдіруге болатын деңгейге дейін азайтады.
Қолданылуына қатысты техникалық пайымдаулар
Тығыздағыштарды қолданудың бір саласы:
технологиялық судың қайта айналымына;
судың ластануына (мысалы, цианидпен) байланысты технологиялық суды қалдыққоймада бөгеу қажет болатын қалдыққоймалары болып табылады.
Цианидпен сілтісіздендіруден шыққан жұмыс сұйықтықтары және қалдыққоймадан шыққан сүзінді де құрамында цианиді бар ерітінділердің топыраққа сіңуін болдырмау үшін көп жағдайда қосарлы тығыздау арқылы герметизацияланады.
Дренаж жүйесі ластанған жағдайда оны жөндеудің мүмкін еместігі, сондай-ақ табаны шағын болса, бөгеттің де биік болатыны кемшілігі болып табылады. Жүктеме астында тұрған герметизациялау қабатын жөндеу іс жүзінде мүмкін емес.
Экономика

Замена окислителя H2O2 использованием SO2-воздух, в из-за стоимости перикиси, невозможности удаления железа.
Технические соображения, касающиеся применимости
Универсальное применение, обработка ила требует большего расхода реагентов. Неприменимо для шлама из-за большого расхода реагентов.
Экономика
Недостаток затратность процессов. Расход перекиси водорода часто составляет около 1 кг H2O2/т переработанной руды. Цена перекиси водорода составляет около 600 евро/т (70 %) H2O2.
Движущая сила внедрения
Требование экологического законодательства. Свободный цианид, является ядом для человека, млекопитающих и водной фауны.
5.4.10. Предотвращение загрязнения цианидами посредством снижения их концентрации в водоемах террикона до минимально возможного уровня
Описание
Система дренажа хвостохранилищ.
Техническое описание
На площадке создается непроницаемое основание для хвостохранилищ и дамбы с использованием композитной системы герметизации – 50 - сантиметровый слой уплотненной глины, который покрыт мембраной толщиной 1,5 мм из (HDPE – полиэтилен высокой плотности), еще 20-сантиметровый слой уплотненной глины и 20-сантиметровый слой мощный гравийный фильтрующий слой. В фильтрующем слое размещены дренажные трубы, по которым вода отводится в декантационный резервуар. Этот тип системы используется для небольших непроницаемых хвостохранилищ, где технологическая вода подвергается рециркуляции. Преимущество системы в том, что вода, поступающая в дренажную систему, фильтруется. Это создает большую площадь поверхности для очистки воды. Таким образом, система позволяет уменьшить размер хвостохранилища. Эта система может быть предпочтительнее установки дополнительного резервуара для очистки или более крупного хвостохранилища, если технологическая вода содержит загрязняющие вещества (например, цианиды).
Достигнутые экологические выгоды
Предотвращение загрязнения.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Другие варианты, не связанные с рекультивацией, включают в себя запрудные канавы или гидравлические барьеры по периметру хвостохранилища, но они очень дороги и, учитывая размер большинства хвостохранилищ, являются крупномасштабными строительными работами. Они также ограничены по глубине. Если просачивание распространяется на коренную породу, эти барьеры будут бесполезны. Другим возможным решением является откачка и очистка фильтрата, но это очень дорого и, вероятно, осуществимо только во время эксплуатации рудника, поскольку только тогда, вероятно, будет доступна очистка на месте. Это не долгосрочное решение, поскольку оно не является устойчивым. Другим ключевым аспектом является то, что просачивание полностью контролируется гидравлическим напором. Если его убрать, просачивание отсутствует или незначительно. Обезвоживание и покрытие хвостов флотации таким образом уменьшит или предотвратит образование уровня грунтовых вод и, следовательно, просачивание. Это, вероятно, наиболее подходящее решение проблемы просачивания в закрытом хвостохранилище.
Кросс-медиа эффекты
Герметизация никогда не может гарантировать предотвращение всех утечек. Некоторые отверстия или структурные дефекты неизбежны. Герметизация уменьшит утечку до уровня, при котором окружающая среда сможет справиться с ней путем разбавления, дисперсии или разложения.
Технические соображения, касающиеся применимости
Одной из областей применения уплотнений являются хвостохранилища, где существует необходимость удерживать технологическую воду в хвостохранилище во время эксплуатации из-за:
рециркуляции технологической воды;
загрязнения воды (например, цианидом).
Рабочие жидкости от выщелачивания цианидом и фильтрат из хранилищ также герметизируются для предотвращения просачивания цианидсодержащих растворов в грунт, во многих случаях с помощью двойного уплотнения.
Недостатком является невозможность ремонта дренажной системы в случае ее засорения, а также то, что меньшее основание означает более высокие дамбы. Практически невозможно отремонтировать герметизационный слой находящийся под нагрузкой.
Экономика

Мұндай дренаждың құны жоғары болып табылады. Ovacik саласында HDPE мембрананы орнату шығыны 16 гектарлық алаңға 7,5 EUR/м2 (2001 жылы) көлемінде бағаланды.
Енгізудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талабы.
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдарды қамтитын қорытынды
Осы бөлімде тізімделген және сипатталған техникалар нормативтік сипатта емес және түпкілікті болып табылмайды. Объектіні ЕҚТ бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ЕҚТ-ны қолдана отырып қалыпты пайдалану жағдайында ЕҚТ-ны қолдануға байланысты эмиссиялар деңгейіне және технологиялық көрсеткіштерге қол жеткізуге болатын басқа техникаларды пайдалануға болады.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер ЕҚТ-ның біреуін және (немесе) комбинациясын пайдалана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайларында қол жеткізуге болатын эмиссиялар деңгейлерінің диапазоны ретінде айқындалады.
Осы ЕҚТ бойынша қорытындыда:
атмосфераға шығарылатын шығарындылар бойынша технологиялық көрсеткіштер мг/Нм3 берілген су буының құрамын шегергендегі қалыпты жағдайларда (273,15 к, 101,3 кПа) шығарылатын газ көлеміне шаққандағы шығарындылардың массасы ретінде берілген;
су объектілеріне төгілетін төгінділер бойынша технологиялық көрсеткіштер мг/дм3-пен берілген ағынды сулардың көлеміне шаққандағы төгінділердің массасы ретінде берілген;
маркерлік ластағыш заттардың эмиссиялары деңгейлерінің нақты мәндері ЕҚТ қолдануға байланысты көрсетілген технологиялық көрсеткіштер диапазонынан төмен болса немесе сол диапазон шегінде болса, осы бөлімде айқындалған талаптар сақталды деп саналады.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер, оның ішінде тиісті көрсеткіш үшін және (немесе) сала үшін энергетикалық, су және өзге де ресурстарды тұтыну деңгейлері қолданыстағы ұлттық НҚА сәйкес айқындалады.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне шаққандағы ресурстарды тұтыну мөлшерімен көрсетіледі. Тиісінше, басқа технологиялық көрсеткіштерді белгілеу қолданылатын өндіріс технологиясына байланысты. Бұған қоса, "Жалпы ақпарат" деп аталатын бөлімінде жүргізілген энергетикалық, су және өзге де (шикізат) ресурстарды тұтынуды талдау нәтижесінде көптеген факторларға: шикізаттың сапалық көрсеткіштеріне, қондырғының өнімділігі мен пайдалану сипаттамаларына, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштеріне, өңірлердің климаттық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты бірқатар вариативтік көрсеткіштер алынды.
Ресурстарды тұтынудың технологиялық көрсеткіштері ЕҚТ енгізуге, оның ішінде прогрессивті технологияны енгізуге, өндірісті ұйымдастыру деңгейін арттыруға, ең төменгі мәндерге (тиісті ресурсты тұтынудың орташа жылдық мәнін негізге ала отырып) сәйкес келуге және үнемдеу және ұтымды тұтыну жөніндегі сындарлы, технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шараларды көрсетуге бағдарлануы тиіс.
Эмиссияларды орташалау кезеңдері үшін мынадай анықтамалар қолданылады (6.1-кесте).
6.-кесте. ЕҚТ-мен байланысты шығарындылар мен төгінділердің деңгейлерін орташалау кезеңдері
Р/с №
Орташалау кезеңі
Шығарындылар
Төгінділер
1
Орташа есеппен бір тәулікте
Үздіксіз бақылау кезінде бір тәуліктегі ластағыш заттардың концентрациясының орташа сағаттық және жарты сағаттық мәндері
Орташа пропорционалды сынама ретінде (немесе ағынның жеткілікті тұрақтылығы көрсетілген жағдайда уақытқа пропорционалды орташа сынама түрінде) алынған 24 сағат ішінде іріктеу кезеңінің орташа мәні *
2
Іріктеу кезеңіндегі орташа мән
Егер өзгесі көрсетілмесе, ұзақтығы бойынша әрқайсысы кемінде 30 минут қатарынан үш өлшемнің орташа мәні **
Ескертпе:
* мерзімді процестер үшін жалпы сынама алу уақытында алынған өлшемдердің орташа мәнін немесе бір жолғы сынама алу нәтижесіндегі өлшем нәтижесін пайдалануға болады;
** айнымалы ағындар үшін репрезентативті нәтижелер беретін басқа іріктеу процедурасын қолдануға болады (мысалы, нүктелік іріктеу). Сынама алу немесе талдау бойынша шектеулер салдарынан 30 минуттық өлшеуге жол берілмейтін кез келген параметр үшін тиісті сынама алу кезеңі қолданылады.
Егер өзгесі көрсетілмесе, осы бөлімде ұсынылған ЕҚТ бойынша қорытындылар жалпы қолданылады.

Стоимость такого дренажа является высокой. В области Ovacik, расходы на установку HDPE мембраны были оценены на 7,5 EUR/м2 (в 2001 году ) для площади 16 гектаров.
Движущая сила внедрения
Требование экологического законодательства РК.
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
Техники, перечисленные и описанные в настоящем разделе, не носят нормативный характер и не являются исчерпывающими. Могут использоваться другие техники, обеспечивающие достижение уровней эмиссий и технологических показателей, связанных с применением НДТ, при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких НДТ, описанных в заключении по НДТ.
Технологические показатели, связанные с применением НДТ, определяются как диапазон уровней эмиссий, которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной и (или) комбинации НДТ.
В настоящем заключении по НДТ:
технологические показатели по выбросам в атмосферу выражаются как масса выбросов на объем отходящего газа при нормальных условиях (273,15 K, 101,325 кПа) за вычетом содержания водяного пара, выраженная в мг/Нм3;
технологические показатели по сбросам в водные объекты выражаются как масса сброса на объем сточных вод, выраженная в мг/дм3;
при фактических значениях уровней эмиссий маркерных загрязняющих веществ ниже или в пределах диапазона указанных технологических показателей, связанных с применением НДТ, требования, определенные настоящим разделом, являются соблюденными.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, в том числе уровней потребления энергетических, водных и иных ресурсов для соответствующего показателя и (или) отрасли определяются согласно действующим национальным НПА.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, выражаются в количестве потребления ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги. Соответственно, установление иных технологических показателей обусловлено применяемой технологией производства. Кроме того, в результате анализа потребления энергетических, водных и иных (сырьевых) ресурсов, проведенного в разделе "Общая информация", получен вариативный ряд показателей, который зависит от многих факторов: качественные показатели сырья, производительность и эксплуатационные характеристики установки, качественные показатели готовой продукции, климатические особенности регионов и т.д.
Технологические показатели потребления ресурсов должны быть ориентированы на внедрение НДТ, в том числе прогрессивной технологии, повышение уровня организации производства, соответствовать наименьшим значениям (исходя из среднегодового значения потребления соответствующего ресурса) и отражать конструктивные, технологические и организационные мероприятия по экономии и рациональному потреблению.
Для периодов усреднения эмиссий применяются следующие определения (таблица 6.1.).
Таблица 6.1. Периоды усреднения уровней выбросов и сбросов, связанные с НДТ
№ п/п
Период усреднения
Выбросы
Сбросы
1
В среднем за сутки
Среднечасовые и получасовые значения концентраций загрязняющих веществ за сутки при непрерывном контроле
Среднее значение за период выборки в течение 24 часов, взятое в качестве средне пропорциональной пробы (или в виде средне пропорциональной по времени пробы, при условии, что демонстрируется достаточная стабильность потока) *
2
Среднее значение за период выборки
Среднее значение трех последовательных измерений, по меньшей мере, 30 минут каждое, если не указано иное **
Примечание:
* для периодических процессов может использоваться среднее значение полученной величины измерений, взятых за общее время отбора проб или результат измерения, в результате разового отбора проб;
** для переменных потоков может использоваться другая процедура выборки, дающая репрезентативные результаты (например, точечный отбор проб). Для любого параметра, при котором вследствие ограничений по отбору проб или анализа 30-минутные измерения недопустимы, применяется соответствующий период отбора проб.
Если не указано иное, заключения по НДТ, представленные в настоящем разделе, являются общеприменимыми.

6.1. Жалпы ЕҚТ
6.2. – 6.5-бөлімдерде көрсетілген нақты процестерге арналған ЕҚТ осы бөлімде берілген жалпы ЕҚТ-ға қосымша қолданылады.
Егер өзгесі көрсетілмесе, осы бөлімде ұсынылған ЕҚТ бойынша қорытындылар жалпы қолданылады.
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
ЕҚТ 1
Жалпы экологиялық тиімділікті жақсарту мақсатында ЕҚТ барлық төмендегі функцияларды қамтитын ЭМЖ-ны іске асыруды және сақтауды білдіреді:
1) компания мен кәсіпорын деңгейіндегі (мысалы, кәсіпорын басшысы) жоғарғы басшыларды қоса алғанда, басшылардың мүдделілігі;
2) ұйымның ортасын анықтауды, мүдделі тараптарлың қажеттіліктері мен болжамдарын анықтауды, қоршаған ортаға (және адам денсаулығына) келтіретін болжамды қауіптеріне байланысты кәсіпорындардың сипаттамаларын, сонымен қатар қоршаған ортаға қатысты қолданылатын құқықтық талаптарды анықтауды қамтитын талдау;
3) менеджмент арқылы қондырғыны ұдайы жетілдіруді қамтитын экологиялық саясат;
4) қаржылық жоспарлаумен және инвестициялармен үйлестіре отырып, қажетті рәсімдерді, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және белгілеу;
5) төмендегілерге ерекше назар аударылатын рәсімдерді орындау:
құрылым және жауаптылық;
жұмысы экологиялық көрсеткіштерге әсер етуі мүмкін персоналды қабылдау, оқыту, хабардар ету және олардың құзыреттілігі;
ішкі және сыртқы коммуникациялар;
ұйымның барлық деңгейіндегі қызметкерлерді тарту;
құжаттама (қоршаған ортаға елеулі әсер ететін қызметті бақылау үшін жазбаша рәсімдерді, сондай-ақ тиісті жазбаларды ұйымдастыру және жүргізу);
процестерді тиімді жедел жоспарлау және бақылау;
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы;
төтенше жағдайлардың қолайсыз (экологиялық) салдарларының әсерін болғызбауды және/немесе азайтуды қоса алғанда, төтенше жағдайлар мен әрекет етуге әзірлік;
экологиялық заңнамаға сәйкестікті қамтамасыз ету;
6) ҚР экологиялық заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету;
7) төмендегілерге ерекше назар аударылатын жұмысқа жарамдылығын тексеру және түзету шараларын жүргізу:
мониторинг және өлшеу жүргізу;
түзетуші және сақтандырушы іс-қимылдар;
жазба жүргізу;
ЭМЖ-ның жоспарланған іс-шараларға сәйкестігін және оның тиісті дәрежеде енгізілгенін және қолдау жасалатынын анықтау үшін тәуелсіз ішкі және сыртқы аудит;
8) жоғарғы басшылардың ЭМЖ-ға және оның жарамдылығына, адекваттығына және тиімділігіне шолу жасауы;
9) экологиялық заңнамада көзделген тұрақты есептілікті дайындау;
10) сертификаттау жөніндегі органның немесе ЭМЖ сыртқы верификаторының валидациясы;

6.1. Общие НДТ
НДТ для конкретных процессов, указанные в разделах 6.2. – 6.5., применяются в дополнение к общим НДТ, приведенным в настоящем разделе.
Если не указано иное, заключения по НДТ, представленные в настоящем разделе, являются общеприменимыми.
6.1.1. Система экологического менеджмента
НДТ 1
В целях улучшения общей экологической эффективности НДТ заключается в реализации и соблюдении СЭМ, которая включает в себя все следующие функции:
1) заинтересованность руководства, включая высшее руководство на уровне компании и предприятия (например, руководитель предприятия);
2) анализ, включающий определение контекста организации, выявление потребностей и ожиданий заинтересованных сторон, определение характеристик предприятия, связанных с возможными рисками для окружающей среды (и здоровья человека), а также применимых правовых требований, касающихся окружающей среды;
3) экологическую политику, которая включает в себя постоянное совершенствование установки посредством менеджмента;
4) планирование и установление необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;
5) выполнение процедур, требующих особого внимания:
структура и ответственность;
набор, обучение, информированность и компетентность персонала, чья работа может повлиять на экологические показатели;
внутренние и внешние коммуникации;
вовлечение сотрудников на всех уровнях организации;
документация (создание и ведение письменных процедур для контроля деятельности со значительным воздействием на окружающую среду, а также соответствующих записей);
эффективное оперативное планирование и контроль процессов;
программа технического обслуживания;
готовность к чрезвычайным ситуациям и реагированию, включая предотвращение и/или снижение воздействия неблагоприятных (экологических) последствий чрезвычайных ситуаций;
обеспечение соответствия экологическому законодательству;
6) обеспечение соблюдения экологического законодательства РК;
7) проверку работоспособности и принятие корректирующих мер с уделением особого внимания к следующим действиям:
мониторинг и измерение;
корректирующие и превентивные действия;
ведение записей;
независимый внутренний и внешний аудит для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям и тому, надлежащим ли образом она внедряется и поддерживается;
8) обзор СЭМ и ее постоянную пригодность, адекватность и эффективность со стороны высшего руководства;
9) подготовку регулярной отчетности, предусмотренной экологическим законодательством;
10) валидацию органом по сертификации или внешним верификатором СЭМ;

11) таза технологиялардың дамуын қадағалау;
12) жаңа зауытты жобалау кезеңінде және оның бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде қондырғыны пайдаланудан шығарудан болатын қоршаған ортаға әсерді қарастыру;
13) салалық бенчмаркингті тұрақты негізде қолдану (өз компаниясының көрсеткіштерін саланың үздік кәсіпорындарының көрсеткіштерімен салыстыру);
14) қалдықтарды басқару жүйесі;
15) бірнеше операторлары бар қондырғыларда/объектілерде әртүрлі операторлар арасындағы әрекеттестікті кеңейту мақсатында әрбір қондырғы операторының рөлдері, міндеттері және операциялық рәсімдерін үйлестіру айқындалатын бірлестіктер құру;
16) ағынды сулар мен атмосфераға шығарындыларды түгендеу.
ЭМЖ көлемі (мысалы, талдап тексеру деңгейі) және сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған), қағида бойынша, қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне, сонымен қатар қоршаған ортаға болжамды әсер ету деңгейіне байланысты.
6.1.2. Энергия тұтынуды, энергия тиімділігін басқару
ЕҚТ 2
ЕҚТ төменде тізімделген техникалардың біреуін немесе бірнешеуін құрамдастырып қолдану арқылы жылу және электр энергиясын тұтынуды азайту үшін қолданылады.
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
ЭнМЖ
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
Когенерация
3
Жылуды рекуперациялау
4
Биогазды газсыздандыру және кәдеге жарату
ЕҚТ-ның сипаттамасы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.2.4 және 5.2.5-бөлімдерінде берілген.
6.1.3.      Технологиялық процестерді басқару
ЕҚТ 3
ЕҚТ технологиялық процестердің тұрақтылығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін нақты уақыт режимінде процестерді үздіксіз түзету және оңтайландыру мақсатында процестерді заманауи компьютерлік жүйелердің көмегімен диспетчерлік бөлмелерден басқару үшін қажетті барлық тиісті параметрлерді өлшеу немесе бағалау үшін қолданылады, бұл энергия тиімділігін арттырады және өнімділікті барынша арттыруға және қызмет көрсету процестерін жақсартуға мүмкіндік береді. ЕҚТ техникалардың біреуін немесе бірнешеуін құрамдастырып қолдана отырып, процесті басқару жүйесінің көмегімен процестің тұрақты жұмысын қамтамасыз етуді білдіреді:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелері
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
ЕҚТ-ның сипаттамасы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.2-бөлімінде берілген.
6.1.4.      Эмиссияларға мониторинг жүргізу
ЕҚТ 4
ЕҚТ барлық процестердің негізгі шығарынды көздерінен шығарылатын маркерлік ластағыш заттардың шығарындыларына мониторинг жүргізу болып табылады.
Р/с №
Параметрі
ЕҚТ-ға қатысты бақылау:
Бақылаудың минималды кезеңділігі
Ескертпе
1
Шаң
ЕҚТ 9
ЕҚТ 10
ЕҚТ 11
ЕҚТ 12
ЭББ бағдарламасына сай
Маркерлік ластағыш зат
2
Метан
ЕҚТ 13
ЭББ бағдарламасына сай
Маркерлік ластағыш зат
ЕҚТ 5
ЕҚТ баламалы сапа деректерін беруді регламенттейтін ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкес қалдықтарды көму объектісінен шыққан ағынды суларды тазарту құрылғыларынан ағызатын орындарда маркерлік ластағыш заттардың төгінділеріне мониторинг жүргізуді білдіреді.
Р/с №
Параметрі
Бақылаудың минималды кезеңділігі
1
Температура (С0)
Үздіксіз*
2
Шығын өлшегіш (м3/сағат)
Үздіксіз*
3
Сутек көрсеткіші (ph)
Үздіксіз*
4
Электр өткізгіштік (мкс -микросименс)
Үздіксіз*
5
Лайлылығы (ЕМФ- бір литрдегі формазин бойынша лайлану бірліктері)
Үздіксіз*
* I санаттағы объектіден ағызылатын сарқынды сулардың шығарындылары Қазақстан Республикасының қолданыстағы экологиялық заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес автоматтандырылған мониторинг жүйесімен жарақтандырылуға жатады.
Р/с №
Параметрі*,**,***
Бақылаудың минималды кезеңділігі
1
Қалқыма заттар
ЭББ бағдарламасына сәйкес, бірақ бір тоқсанда кемінде бір рет
2
Тұзды аммоний
3
Нитриттер
4
Роданидтер
5
Хром
6
Сульфаттар
7
Мырыш
8
Темір
9
Екі валентті марганец
10
Мыс
11
Кадмий
12
Қорғасын
13
ББЗ
14
Күшән
15
Талий
16
Мұнай өнімдері
17
Цианидтер
*Жинағыш тоғандарға және булағыш тоғандарға карьерлік және шахталық сарқынды суларды ағызуда технологиялық көрсеткіштерді белгілеуге қатысты, олар соңғы 3 жылдағы мониторингтік зерттеулердің нәтижелері бойынша жерүсті және жерасты су ресурстарына әсер етпейтінін растай отырып гидротехникалық құрылыстарға қатысты қолданылатын талаптарға сәйкес келген жағдайда, норма қолданылмайды.
Жерүсті және жерасты су ресурстарына теріс әсер ету фактісін анықтау гидротехникалық құрылыстарға қолданылатын талаптардың бұзылғанын куәландырады. Бұл жағдайда эмиссиялардың сандық көрсеткіштері қолданыстағы санитариялық-гигиеналық, ЭМН және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына қатысты қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс.
** ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда технологиялық көрсеткіштер болмаған жағдайда тау-кен өнеркәсібі қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінде қолданылады.
***Өлшеу қажеттілігі заттар технологиялық процесте болған/пайда болған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тиісті өлшеу құралдары және аккредиттелген ұйымдар болған жағдайда қолданылады.
Ағынды суларды ағызуды бақылау үшін су мен ағынды суларды іріктеу мен талдаудың көптеген стандартты процедуралары бар, олар:
кездейсоқ сынама - ағынды сулардан алынған бір сынама;
құрама сынама – белгілі бір кезең ішінде үздіксіз алынатын сынама немесе белгілі бір кезең ішінде үздіксіз немесе мезгіл-мезгіл алынып, содан кейін араластырылған бірнеше сынамадан тұратын сынама;
квалификациялық кездейсоқ сынама - кемінде екі минут аралықпен ең көп дегенде екі сағат ішінде іріктелген, содан кейін араластырылған кемінде бес кездейсоқ сынамадан тұратын құрама сынама.

11) следование за развитием более чистых технологий;
12) рассмотрение воздействия на окружающую среду от возможного снятия с эксплуатации установки на этапе проектирования нового завода и на протяжении всего срока его службы;
13) применение отраслевого бенчмаркинга на регулярной основе (сравнение показателей своей компании с показателями лучших предприятий отрасли);
14) систему управления отходами;
15) на установках/объектах с несколькими операторами создание объединений, в которых определяются роли, обязанности и координация операционных процедур каждого оператора установки в целях расширения сотрудничества между различными операторами;
16) инвентаризацию сточных вод и выбросов в атмосферу.
Объем (например, уровень детализации) и характер СЭМ (например, стандартизованная или нестандартизированная), как правило, связаны с характером, масштабом и сложностью установки, а также уровнем воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.
6.1.2. Управление энергопотреблением, энергоэффективность
НДТ 2
НДТ служит для сокращения потребления тепловой и энергетической энергии путем применения одной или комбинации нескольких из перечисленных ниже техник.
№ п/п
Техники
Применимость
1
СЭнМ
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Когенерация
3
Рекуперация тепла
4
Дегазация и утилизация биогаза
Описание НДТ приведено в разделах 5.2.4. и 5.2.5. Справочника по НДТ.
6.1.3. Управление технологическими процессами
НДТ 3
НДТ применяется для измерения или оценки всех соответствующих параметров, необходимых для управления процессами из диспетчерских с помощью современных компьютерных систем с целью непрерывной корректировки и оптимизации процессов в режиме реального времени, для обеспечения стабильности и бесперебойности технологических процессов, что повысит энергоэффективность и позволит максимально увеличить производительность и усовершенствовать процессы обслуживания. НДТ заключается в обеспечении стабильной работы процесса с помощью системы управления процессом вместе с использованием одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Автоматизированные системы управления технологическим процессом
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
Описание НДТ приведено в разделе 5.2. Справочника по НДТ.
6.1.4. Мониторинг эмиссий
НДТ 4
НДТ является проведение мониторинга выбросов маркерных загрязняющих веществ от основных источников выбросов всех процессов.
№ п/п
Параметр
Контроль, относящийся к НДТ:
Минимальная периодичность контроля
Примечание
1
Пыль
НДТ 9
НДТ 10
НДТ 11
НДТ 12
Согласно программе ПЭК
Маркерное загрязняющее вещество
2
Метан
НДТ 13
Согласно программе ПЭК
Маркерное загрязняющее вещество
НДТ 5
НДТ заключается в проведении мониторинга сбросов маркерных загрязняющих веществ в месте выпуска сточных вод от захоронения отходов из очистных сооружений в соответствии с национальными и/или международными стандартами, регламентирующими предоставление данных эквивалентного качества.
№ п/п
Параметр
Минимальная периодичность контроля
1
Температура (С0)
Непрерывно*
2
Расходомер (м3/час)
Непрерывно*
3
Водородный показатель (ph)
Непрерывно *
4
Электропроводность (мкс -микросименс)
Непрерывное*
5
Мутность (ЕМФ-единицы мутности по формазину на литр)
Непрерывное*
* Выпуски сточных вод, отводимые с объекта I категории, подлежат оснащению автоматизированной системой мониторинга, согласно требованиям, предусмотренным действующим экологическим законодательством Республики Казахстан.
№ п/п
Параметр*,**,***
Минимальная периодичность контроля
1
Взвешенные вещества
Согласно программе ПЭК, но не реже
одного раза в квартал
2
Аммоний солевой
3
Нитриты
4
Роданиды
5
Хром
6
Сульфаты
7
Цинк
8
Железо
9
Марганец двухвалентный
10
Медь
11
Кадмий
12
Свинец
13
ПАВ
14
Мышьяк
15
Талий
16
Нефтепродукты
17
Цианиды
*В отношении установления технологических показателей в сбросах карьерных и шахтных сточных вод в пруды-накопители и пруды-испарители норма не будет распространяться при условии их соответствия требованиям, применяемым в отношении гидротехнических сооружений с подтверждением отсутствия воздействия на поверхностные и подземные водные ресурсы по результатам мониторинговых исследований за последние 3 года.
Установление факта негативного воздействия на поверхностные и подземные водные ресурсы свидетельствует о нарушении требований, применяемых к гидротехническим сооружениям. В этом случае количественные показатели эмиссий должны соответствовать действующим санитарно-гигиеническим, ЭНК и целевым показателям качества окружающей среды по отношению к местам культурно-бытового водопользования.
**Применительно к объектам долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности в случае отсутствия технологических показателей в отраслевых Справочниках по НДТ.
***Необходимость измерений применима для веществ при условии их наличия/образования в технологическом процессе, а также в случае наличия соответствующих средств измерений и аккредитованных организаций в РК.
Для мониторинга сброса сточных вод существует множество стандартных процедур отбора проб и анализа воды и сточных вод, в том числе:
случайная проба – одна проба, взятая из потока сточных вод;
составная проба – проба, отбираемая непрерывно в течение определенного периода, или проба, состоящая из нескольких проб, отбираемых непрерывно или периодически в течение определенного периода и затем смешанных;
квалифицированная случайная проба – составная проба из не менее чем пяти случайных проб, отобранных в течение максимум двух часов с интервалом не менее двух минут и затем смешанных.

6.1.5.      Шу, діріл, иіс
ЕҚТ 6
Шу деңгейін төмендету және оның жақын маңдағы аумаққа таралуын болдырмау үшін шуды азайту бойынша әртүрлі техникалық шешімдер қолданылуы мүмкін:
шуды азайту стратегиясын іске асыру;
шулы операцияларды/агрегаттарды қоршау;
операцияларды/агрегаттарды дірілден оқшаулау;
соққыны сіңіретін материалдан жасалған ішкі және сыртқы қаптама;
материалдарды түрлендіру жабдықтарымен байланысты кез келген шулы операциялардан қорғауға арналған үй-жайларды дыбыстан оқшаулау;
шудан қорғау үшін қабырғалар салу, мысалы, үй-жайлар салу немесе қорғалатын аумақ пен шулы қызмет арасында өсіп тұрған ағаштар мен бұталар сияқты табиғи кедергілер жасау;
дыбыс өтпейтін ғимараттарда орналасқан ауа өткізгіш пен ауа үрлегішті қаптау;
жабық үй-жайлардың есіктері мен терезелерін жабу;
шуылы аз жабдық.
Механикаландырылған қол құралдарының тербелісінің операторға қолайсыз әсерін төмендетуге мынадай техникалық шешімдер арқылы қол жеткізіледі:
діріл қарқындылығын (конструктивтік жетілдіру есебінен) тікелей көзінде азайту;
діріл көзі мен адам оператордың қолының арасында орналастырылған серпімді-бәсеңді материалдар мен құрылғыны білдіретін сыртқы дірілден қорғау құралдары;
өндірістерді/агрегаттарды дірілден оқшаулау.
ЕҚТ 7
Иістердің пайда болуын және таралуын болдырмауға бағытталған іс-шаралар төмендегілерді білдіреді:
қалдықтарды инертті материалдармен (мысалы, топырақпен) тұрақты тығыздау және жабу;
органикалық фракцияны уақтылы жою және тұрақтандыру;
дренаждық және желдету жүйелерінің жұмысын бақылау;
органикалық фракцияларды ашық сақтау уақытын шектеуді қоса алғанда, қалдықтарды қабылдау және орналастыру жөніндегі регламенттерді сақтау;
қалдықтарды түсіру кестесін, әсіресе жылдың жылы мезгілінде ұтымды жоспарлау;
персоналды сақтау және өңдеу режимдерін сақтауға дайындау, сондай-ақ объектілердің жай-күйін үнемі көзбен шолып тексеру және иісін бақылау.
6.2.      Ұйымдастырылмаған шығарындылар
ЕҚТ 8
Атмосфераға ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алуға, егер ол іс жүзінде мүмкін болмаса, азайтуға арналған ЕҚТ экологиялық менеджмент жүйесінің (ЕҚТ 1-ді қараңыз) бір бөлігі ретінде ұйымдастырылмаған шығарындылар бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеуді және іске асыруды білдіреді, оларға:
шаңның ұйымдастырылмаған шығарындыларының неғұрлым маңызды көздерін анықтау;
белгілі бір уақыт кезеңі ішінде ұйымдастырылмаған шығарындыларды болдырмау және/немесе азайту үшін тиісті шаралар мен техникалық шешімдерді айқындау және іске асыру.
ЕҚТ 9
Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінде қалдықтарды көму кезінде ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларын болдырмау немесе азайту ең үздік қолжетімді техника болып табылады.
Тау-кен өнеркәсібі қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінде қалдықтарды көму кезінде шаң шығарындыларының алдын алу және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
табиғи ресурстарды өндіру және байыту қалдықтарын үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде тығыздау
3
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерін нығайту
4
қалдыққоймаға қалдықтарды орналастырған кезде "су айдыны" деңгейін алаңның жоғарғы шекарасынан жоғары деңгейде ұстау арқылы құрғақ алаңдардың шаңдануын болдырмау
ЕҚТ 10
Энергетикалық өндіріс қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінде қалдықтарды көму кезінде ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларын болдырмау немесе азайту ең үздік қолжетімді техника болып табылады.
Энергетикалық өндіріс қалдықтарын ұзақ мерзімді сақтау объектілерінде қалдықтарды көму кезінде шаңның шығарылуын болдырмау және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде тығыздау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерін нығайту
3
қалдыққоймаға қалдықтарды орналастырған кезде "су айдыны" деңгейін алаңның жоғарғы шекарасынан жоғары деңгейде ұстау арқылы құрғақ алаңдардың шаңдануын болдырмау
4
қалдықтарды термиялық кәдеге жаратудан шыққан күл мен күл-қожды көму
ЕҚТ 11
Қауіпті қалдықтар полигондарында қалдықтарды көму кезінде ұйымдастырылмаған шаңшығарындыларын болдырмау немесе азайту ең үздік қолжетімді техника болып табылады.
Қауіпті қалдықтар полигондарында қалдықтарды көму кезінде шаңның шығарылуын болдырмау және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде тығыздау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сыртқы еңістіктерін нығайту
3
кесек қалдықтарды көмер алдында ұсақтау
4
сұрыптаудан өткен қалдықтарды көму
ЕҚТ 12
ТҚҚ полигондарында қалдықтарды көму кезінде ұйымдастырылмаған шаң шығарындыларын болдырмау немесе азайту ең үздік қолжетімді техника болып табылады.
ТҚҚ полигондарында қалдықтарды көму кезінде шаңның шығарылуын болдырмау және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде тығыздау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
ТҚҚ-ны үйіп (үйінді) көмген кезде гидросуару
3
кесек қалдықтарды көмер алдында ұсақтау
4
сұрыптаудан өткен қалдықтарды көму
5
ТҚҚ-ны пайдалануға тыйым салынбаған инертті материалмен қабаттап жабу
6
қалдықтардың тұтануын, шаңдатуын, желмен таралуын болдырмау мақсатында қалдықтардың үстіңгі бетін ылғалдандыру үшін сүзіндіні пайдалану
7
ТҚҚ-ны сығымдау және (немесе) брикеттеу
ЕҚТ 13
ТҚҚ полигондарында қалдықтарды көму кезінде метанның ұйымдастырылмаған шығарындыларын болдырмау немесе азайту ең үздік қолжетімді техника болып табылады.
ТҚҚ полигондарында қалдықтарды көму кезінде метан шығарындыларын болдырмау және азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
ресурстық фракциялары мен биоыдырайтын материалдарын бөліп алып сұрыптау арқылы ТҚҚ-ны көмуге дайындау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
вермикомпосттау
3
ТҚҚ-ны көмген кезде сүзілген және дренаждық суларды рециркуляциялау
4
ТҚҚ-ны сығымдау және (немесе) брикеттеу

6.1.5. Шум, вибрация, запах
НДТ 6
Чтобы снизить уровень шума и предотвратить его распространение на ближайшую территорию, могут быть применены различные технические решения по снижению шума:
реализация стратегии снижения шума;
ограждение "шумных" операций/агрегатов;
виброизоляция операций/агрегатов;
внутренняя и внешняя обшивка из ударопоглощающего материала;
звукоизоляция зданий для защиты от любых шумных операций, связанных с оборудованием для преобразования материалов;
строительство стен для защиты от шума, например, строительство зданий или естественных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между охраняемой территорией и шумной деятельностью;
обшивка воздуховодов и воздуходувок, расположенных в звуконепроницаемых зданиях;
закрытие дверей и окон крытых помещений;
малошумное оборудование.
Снижение неблагоприятного действия вибрации ручных механизированных инструментов на оператора достигается путем технических решений:
уменьшением интенсивности вибрации непосредственно в источнике (за счет конструктивных усовершенствований);
средствами внешней виброзащиты, которые представляют собой упругодемпфирующие материалы и устройства, размещенные между источником вибрации и руками человека-оператора;
виброизоляцией производств/агрегатов.
НДТ 7
Мероприятия, направленные на предотвращение образования и распространения запахов, заключаются в следующем:
регулярное уплотнение и покрытие отходов инертными материалами (например, грунтом);
своевременное удаление и стабилизация органической фракции;
контроль за работой дренажных и вентиляционных систем;
соблюдение регламентов по приему и размещению отходов, включая ограничение времени открытого хранения органических фракций;
рациональное планирование графика выгрузки отходов, особенно в теплое время года;
подготовка персонала к соблюдению режимов хранения и обработки, а также постоянный визуальный и обонятельный контроль за состоянием объектов.
6.2. Неорганизованные выбросы
НДТ 8
Для предотвращения или, если это практически невозможно, сокращение неорганизованных выбросов пыли в атмосферу НДТ заключается в разработке и реализации плана мероприятий по неорганизованным выбросам, как части системы экологического менеджмента (смотреть НДТ 1), который включает в себя:
определение наиболее значимых источников неорганизованных выбросов пыли;
определение и реализация соответствующих мер и технических решений для предотвращения и/или сокращения неорганизованных выбросов в течение определенного периода времени.
НДТ 9
Наилучшей доступной техникой является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов пыли при захоронении отходов на объектах долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов пыли при захоронении отходов на объектах долгосрочного хранения отходов горнодобывающей промышленности, относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Гидроорошение при захоронении отходов добычи и обогащения природных ресурсов навалом (насыпью)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Уплотнение отходов при их захоронении навалом (насыпью)
3
Укрепление внешних откосов отходов при их захоронении навалом (насыпью)
4
Предотвращение пыления сухих пляжей при размещении отходов в хранилищах путем поддержания уровня "водного зеркала" выше верхней границы пляжей
НДТ 10
Наилучшей доступной техникой является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов пыли при захоронении отходов на объектах долгосрочного хранения отходов энергетических производств.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов пыли при захоронении отходов на объектах долгосрочного хранения отходов энергетических производств, относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
уплотнение отходов при их захоронении навалом (насыпью)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
укрепление внешних откосов отходов при их захоронении навалом (насыпью)
3
предотвращение пыления сухих пляжей при размещении отходов в хранилищах путем поддержания уровня "водного зеркала" выше верхней границы пляжей
4
захоронение золы и золошлаков от термической утилизации отходов
НДТ 11
Наилучшей доступной техникой является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов пыли при захоронении отходов на полигонах опасных отходов.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов пыли при захоронении отходов на полигонах опасных отходов, относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Уплотнение отходов при их захоронении навалом (насыпью)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Укрепление внешних откосов отходов при их захоронении навалом (насыпью)
3
Измельчение кусковых отходов перед захоронением
4
Захоронение отходов, прошедших сортировку
НДТ 12
НДТ является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов пыли при захоронении отходов на полигонах ТБО.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов пыли при захоронении отходов на полигонах ТБО, относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Уплотнение отходов при их захоронении навалом (насыпью)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Гидроорошение ТБО при их захоронении навалом (насыпью)
3
Измельчение кусковых отходов перед захоронением
4
Захоронение отходов, прошедших сортировку
5
послойное покрытие ТБО инертным материалом, не запрещенным к использованию
6
Использование фильтрата для поверхностного увлажнения отходов с целью предупреждения возгораний, пыления, разноса ветром
7
Прессование и (или) брикетирование ТБО
НДТ 13
Наилучшей доступной техникой является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов метана при захоронении отходов на полигонах ТБО.
К мерам, применимым для предотвращения и снижения выбросов метана при захоронении отходов на полигонах ТБО, относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Подготовка ТБО к захоронению путем их сортировки с извлечение ресурсных фракций и органических биоразлагаемых материалов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
вермикомпостирование
3
Рециркуляция фильтрационных и дренажных вод при захоронении ТБО
4
Прессование и (или) брикетирование ТБО

6.3. Ұйымдастырылған шығарындылар
6.3.1. Көміртек тотығының шығарындылары
ЕҚТ 14
ТҚҚ полигондарында когенерациялық қондырғыны пайдаланған кезде ұйымдастырылған СО шығарындыларын болдырмау немесе азайту ЕҚТ болып табылады.
6.-кесте. ТҚҚ полигондарында когенерациялық қондырғыны пайдаланған кездегі СО шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Техникалар
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3)
1
Когенерациялық қондырғы
250 – 1300
6.3.2. Азот оксидтерінің шығарындылары
ЕҚТ 15
ТҚҚ полигондарында когенерациялық қондырғыны пайдаланған кезде ұйымдастырылған NOx шығарындыларын болдырмау немесе азайту ЕҚТ болып табылады.
6.3-кесте. ТҚҚ полигондарында когенерациялық қондырғыны пайдаланған кездегі NOx шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Техникалар
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3)
1
Когенерациялық қондырғы
500 – 1000
6.4. Су пайдалануды басқару, сарқынды суларды жою және тазарту
ЕҚТ 16
Су ресурстарын қалдықтарды көмгенде жиналатын сарқынды сулардың әсерінен қорғау және сарқынды суларды тазарту процестері кезінде олардың теңгерімін басқару үшін мынадай іс-шараларды орындау қажет:
технологиялық процесте айналмалы сумен жабдықтау және суды қайта пайдалану жүйесін енгізу;
технологиялық процестерде су тұтынуды қысқарту;
сарқынды суларды тазартудың және залалсыздандырудың жергілікті жүйелерін пайдалану.
ЕҚТ 17
Су объектілеріне жағымсыз әсерді төмендетуге арналған ЕҚТ:
сүзіндіні басқару болып табылады;
қалдықтарды үйіп (үйінді) көмген кезде сүзіндімен гидросуару;
сүзілген және дренаждық суларды рециркуляциялау;
қалдықтардың тұтануын, шаңдатуын, желмен таралуын болдырмау мақсатында қалдықтардың үстіңгі бетін ылғалдандыру үшін сүзіндіні пайдалану.
ЕҚТ 18
Сарқынды сулардың өндіріс қалдықтарының құрамындағы заттармен ластану деңгейін төмендетуге арналған ең үздік қолжетімді техника төменде берілген сарқынды суларды тазарту техникасының біреуін немесе бірнешеуін құрамдастырып қолдану болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
Коагуляция, флокуляция
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
Сорбция
3
Экстракция
4
Химиялық тұндыру
5
Белсендірілген көмірді қолдану арқылы адсорбциялау
6
Бейтараптау
7
Тотықтыру
8
Ионды алмасу
9
Флотация
10
Мөлдірлеу және тұндыру
11
Сүзгілеу
12
Мембраналық технологияны қолдану арқылы цианидті өңдеу
13
Цианидті кетірудің тотықтыру процестері
14
Цианидті темір сульфатымен тұндыру
15
Террикон суқоймасындағы цианид концентрациясын ең төменгі болжамды деңгейге дейін азайту арқылы цианидпен ластануды болдырмау және басқару
ЕҚТ сипаттамасы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.4-бөлімінде берілген.

6.3. Организованные выбросы
6.3.1. Выбросы оксида углерода
НДТ 14
НДТ является предотвращение или сокращение организованных выбросов СО при использовании когенерационной установки на полигонах ТБО.
Таблица 6.2. Технологические показатели выбросов СО при использовании когенерационной установки на полигонах ТБО
№ п/п
Техники
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Когенерационная установка
250 – 1300
6.3.2. Выбросы оксидов азота
НДТ 15
НДТ является предотвращение или сокращение организованных выбросов NOx при использовании когенерационной установки на полигонах ТБО.
Таблица 6.3. Технологические показатели выбросов NOx при использовании когенерационной установки на полигонах ТБО
№ п/п
Техники
НДТ-ТП (мг/Нм3)
1
Когенерационная установка
500 – 1000
6.4. Управление водопользованием, удаление и очистка сточных вод
НДТ 16
Для охраны водных ресурсов от воздействия сточных вод от захоронения отходов и управления их балансом при процессах очистки сточных вод необходимо выполнение следующих мероприятий:
внедрение системы оборотного водоснабжения и повторного использования воды в технологическом процессе;
сокращение водопотребления в технологических процессах;
использование локальных систем очистки и обезвреживания сточных вод.
НДТ 17
НДТ для снижения негативного воздействия на водные объекты является:
управление фильтратом;
гидроорошение отходов фильтратом при их захоронении навалом (насыпью);
рециркуляция фильтрационных и дренажных вод;
использование фильтрата для поверхностного увлажнения отходов с целью предупреждения возгораний, пыления, разноса ветром.
НДТ 18
Наилучшей доступной техникой для снижения уровня загрязнения сточных вод веществами, содержащимися в отходах производства, является применение одной или нескольких приведенных ниже техник очистки сточных вод:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Коагуляция, флокуляция
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Сорбция
3
Экстракция
4
Химическое осаждение
5
Адсорбция с применением активированного угля
6
Нейтрализация
7
Окисление
8
Ионный обмен
9
Флотация
10
Осветление и отстаивание
11
Фильтрация
12
Переработка цианида с использованием мембранной технологии
13
Окислительные процессы удаления цианида
14
Осаждение цианида сульфатом железа
15
Предотвращение загрязнения и управление цианидами посредством снижения их концентрации в водоемах террикона до минимально возможного уровня
Описание НДТ приведено в разделе 5.4. Справочника по НДТ.

6.5. Қалдықтарды басқару
ЕҚТ 19
Көмуге жіберілетін қалдықтардың көлемін болдырмауға, егер болдырмау мүмкін болмаса, азайтуға арналған ЕҚТ ЭМЖ шеңберінде қалдықтардың пайда болуын болдырмауды, оларды қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді немесе өзге де қалпына келтіруді басымдық тәртібімен қамтамасыз ететін (ЕҚТ 1-ді қараңыз) қалдықтарды басқару бағдарламасын құруды және орындауды білдіреді.
6.6. Ремедиация бойынша талаптар
Қалдықтарды көмумен айналысатын кәсіпорындар экологиялық теңгерімді сақтауда және қоршаған ортаны қорғауда маңызды рөл атқарады. Алайда, егер ластануларды басқару жөніндегі тиісті стандарттар мен шаралар сақталмаса, қалдықты көму процестері де экожүйе үшін қауіп төндіруі мүмкін. Осыған байланысты, ремедиацияның тиімді стратегияларын әзірлеу және іске асыру осы кәсіпорындар қызметінің маңызды аспектісі болып табылады..
Экология кодексіне сәйкес ремедиация:
жануарлар мен өсімдіктер әлеміне;
жерасты және жерүсті суларына;
жерге және топыраққа экологиялық залал келтіру фактісі анықталған кезде жүргізіледі.
Осылайша, қалдықтарды көму жөніндегі кәсіпорындар қызметінің нәтижесінде атмосфералық ауаның ластануы және ластағыш заттардың одан әрі табиғи ортаның бір компонентінен екіншісіне ауысуы нәтижесінде мынадай теріс салдарлар туындайды:
атмосфералық ауадан топырақтың бетіне ластағыш заттардың шөгуі нәтижесінде жер мен топырақтың ластануы және олардың жерүсті және жерасты суларына одан әрі сіңірілуі;
жануарлар мен өсімдіктер әлеміне әсер ету.
Өндірістік және (немесе) мемлекеттік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша табиғи орта компоненттеріне антропогендік әсер ету нәтижесінде келтірілген экологиялық залал фактілері анықталған кезде және қызмет салдарларын жабу және (немесе) жою кезінде, базалық есепте немесе эталондық учаскеде белгіленген жағдайға қатысты табиғи орта компоненттерінің жай-күйінің өзгеруіне бағалау жүргізу қажет.
Іс-әрекеті немесе қызметі экологиялық залал келтірген тұлға Экология кодексінің (5-бөлімнің 131 - 141-баптары) нормаларына және ремедиация бағдарламасын әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес учаскенің жай-күйін қалпына келтіру үшін осындай залалды жою үшін тиісті шаралар қолдануға тиіс.
Іс-әрекеті немесе қызметі экологиялық залал келтірген тұлға тиісті ластағыш заттардың эмиссияларын жою, тежеу немесе қысқарту үшін, сондай-ақ учаске адам денсаулығына елеулі қауіп төндірмеуі үшін және табиғи орта компоненттерінің ластануынан қоршаған ортаға қатысты оның қызметінен зиян келтірілмеуі үшін ағымдағы немесе болашақтағы бекітілген мақсатын ескере отырып мерзімінде және мерзімділікпен бақылау мониторингін жүргізу үшін қажетті шаралар қолдануы тиіс.

6.5. Управление отходами
НДТ 19
Чтобы предотвратить или, если предотвращение невозможно, сократить количество отходов, направляемых на захоронение, НДТ подразумевают составление и выполнение программы управления отходами в рамках СЭМ (смотреть НДТ 1), который обеспечивает в порядке приоритетности предотвращение образования отходов, их подготовку для повторного использования, переработку или иное восстановление.
6.6. Требования по ремедиации
Предприятия, занимающиеся захоронением отходов, играют важную роль в поддержании экологического баланса и защите окружающей среды. Однако, процессы захоронения могут также представлять риск для экосистемы, если не соблюдаются соответствующие стандарты и меры по управлению загрязнениями. В связи с этим, разработка и реализация эффективных стратегий ремедиации является важным аспектом деятельности данных предприятий.
Согласно Экологическому кодексу ремедиация проводится при выявлении факта экологического ущерба:
животному и растительному миру;
подземным и поверхностным водам;
землям и почве.
Таким образом, в результате деятельности предприятий по захоронению отходов следующие негативные последствия наступают в результате загрязнения атмосферного воздуха и дальнейшего перехода загрязняющих веществ из одного компонента природной среды в другую:
загрязнение земель и почв в результате осаждения загрязняющих веществ из атмосферного воздуха на поверхность почв и дальнейшая их инфильтрация в поверхностные и подземные воды;
воздействие на животный и растительный мир.
При обнаружении фактов экологического ущерба компонентам природной среды по результатам производственного и (или) государственного экологического контроля, причиненного в результате антропогенного воздействия, и при закрытии и (или) ликвидации последствий деятельности, необходимо провести оценку изменения состояния компонентов природной среды в отношении состояния, установленного в базовом отчете или эталонного участка.
Лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должна предпринять соответствующие меры для устранения такого ущерба, чтобы восстановить состояние участка, следуя нормам Экологического кодекса (статьи 131 – 141 раздела 5) и методическим рекомендациям по разработке программы ремедиации.
Помимо того, лицо, действия или деятельность которого причинили экологический ущерб, должно принять необходимые меры для удаления, сдерживания, или сокращения эмиссий соответствующих загрязняющих веществ, также для контрольного мониторинга в сроки и периодичность, для того чтобы, с учетом их текущего, или будущего утвержденного целевого назначения, участок больше не создавал значительного риска для здоровья человека, и не причинял ущерб от ее деятельности в отношении окружающей среды из-за загрязнения компонентов природной среды.

7. Перспективалық техникалар
Осы бөлімде оларға қатысты ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізіліп жатқан немесе тәжірибелік-өнеркәсіптік енгізу жүзеге асырылып жатқан жаңа техникалар туралы ақпарат қамтылған.
ЕҚТ анықтамалығын дайындау процесінде әзірлеушілер мен ТЖТ мүшелері шет елдерде, сол сияқты Қазақстанда да талқыланатын бірқатар жаңа технологиялық, техникалық және басқарушылық шешімдерді талдады. Бұл шешімдер өндірістің тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға жағымсыз әсерді қысқартуға, ресурстарды тұтынуды оңтайландыруға бағытталған. Бұл шешімдер әлі кең таралмаған және анықтамалықты әзірлеушілерде олардың екі кәсіпорында енгізілгені туралы сенімді ақпарат жоқ.
7.1. Қалдықтарды көму объектілерін жайластыру кезіндегі перспективалық техникалар
7.1.1. Қорғаныш қабаттарда цеолиттерді қолдану
Қалдықтарды көму объектілерін экологиялық қауіпсіз жайластыру саласындағы перспективалық бағыттардың бірі цеолиттердi қорғаныш экрандар құрамында, әсiресе сазды оқшаулау қабаттарында қолдану болып табылады.
Цеолит — жоғары сорбциялық (сіңіргіш), ион алмасу және каталитикалық қасиеттері бар табиғи немесе синтетикалық алюмосиликат. Оның құрылымы ауыр металл иондарын, аммонийді, радионуклидтерді және басқа да ластағыштарды ұстап тұруға қабілетті микрокеуекті кристалды торлардан тұрады.
Экологиялық тұрғыдан алғанда, цеолиттерді қолдану:
жерасты суларының ластанудан қорғанысын арттыру арқылы тосқауыл қабаттарының тиімділігін арттыруға;
әсіресе ұзақ мерзімді пайдалану жағдайында ластағыш заттардың миграциясының қаупін азайтуға;
сазбалшықты экрандардың төмен өткізгіштігін сақтай отырып, олардың сүзгілік қасиеттерін күшейтуге мүмкіндік береді.
Цеолиттердің өнеркәсіптік өндірісі Қазақстан мен ТМД елдерін қоса алғанда, бірқатар елдерде жолға қойылған. Бұл технологияны практикаға салыстырмалы түрде жылдам енгізуге және цеолиттерді көмілетін қалдықтардың нақты химиялық-физикалық қасиеттеріне бейімдеуге мүмкіндік береді.
Өнеркәсiптiк базаның болуына және материалдардың қолжетiмдiлiгiне қарамастан, технологияны кең ауқымда енгiзу нақты көму объектiлерiнде тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк сынақтар жүргiзудi, нақты жағдайларда цеолиттердiң сипаттамасына ұзақ мерзiмдi бақылау жүргізу мәліметтерін жинақтауды, нормативтiк-әдiстемелiк базаны әзiрлеу мен бекiтудi талап етедi.
Осы факторларды ескере отырып, технологияны енгізудің болжамды мерзімі 5-10 жылды құрайды.
Осы техниканы қолдануға болатын қалдықтарды көму объектілері:
(тау жыныстарының үйінділерін қоспағанда) өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтауға арналған қоймалар;
(күл үйінділері мен қож жинағыштарды қоспағанда) электр энергиясы мен бу өндіру кезінде пайда болатын қалдықтарды сақтау қоймалары;
(ТҚҚ-ны қоспағанда) өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондары;
ТҚҚ полигондары — қолданыстағы, сол сияқты жобаланған полигондар.
Қалдықтарды көму объектілерінің оқшаулау экрандарында цеолиттерді пайдалану — ғылыми негізделген, экологиялық тұрғыдан орынды және технологиялық тұрғыдан жүзеге асырылатын шешім. Оның, әсіресе қалдықтарды көму объектілерін ұзақ мерзімді пайдалану кезінде, сүзілуге қарсы қорғаныштың сенімділігін арттыру үшін едәуір әлеуеті бар.

7. Перспективные техники
Данный раздел содержит информацию о новейших техниках, в отношении которых проводятся научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы или осуществляется их опытно-промышленное внедрение.
В процессе подготовки справочника НДТ составители и члены ТРГ проанализировали целый ряд новых технологических, технических и управленческих решений, которые обсуждаются как в зарубежных странах, так и в Казахстане. Это решения направлены на повышение эффективности производства, сокращение негативного воздействия на окружающую среду, оптимизацию ресурсопотребления. Они еще не получили широкого распространения и составители справочника не располагают надежными сведениями о внедрении их на двух предприятиях.
7.1. Перспективные техники при обустройстве объектов захоронения отходов
7.1.1. Применение цеолитов в защитных слоях
Одним из перспективных направлений в сфере экологически безопасного обустройства объектов захоронения отходов является применение цеолитов в составе защитных экранов, особенно в глинистых изоляционных слоях.
Цеолиты - это природные или синтетические алюмосиликаты, обладающие высокими сорбционными (поглощающими), ионнообменными и каталитическими свойствами. Их структура состоит из микропористых кристаллических решеток, способных удерживать ионы тяжелых металлов, аммоний, радионуклиды и другие загрязнители.
С экологической точки зрения использование цеолитов позволяет:
повысить эффективность барьерных слоев, увеличивая защиту грунтовых вод от загрязнения;
снизить риски миграции загрязняющих веществ, особенно в условиях длительной эксплуатации;
усилить фильтрационные свойства глинистых экранов, при этом сохраняя их низкую проницаемость.
Промышленное производство цеолитов уже налажено в ряде стран, включая Казахстан и страны СНГ. Это делает возможным относительно быстрое внедрение технологии на практике и адаптацию цеолитов под конкретные химико-физические свойства захораниваемых отходов.
Несмотря на наличие промышленной базы и доступность материалов, широкомасштабное внедрение технологии требует проведения опытно-промышленных испытаний на конкретных объектах захоронения, накопления долговременных наблюдений за поведением цеолитов в реальных условиях, разработки и утверждения нормативно-методической базы.
С учетом этих факторов ориентировочный срок внедрения технологии составляет 5 – 10 лет.
Объекты захоронения отходов, на которых может применяться техника:
хранилища, предназначенные для хранения отходов обрабатывающих производств (исключая отвалы горных пород);
хранилища отходов, образующихся при производстве электроэнергии и пара (исключая золоотвалы и шлаконакопители);
полигоны приповерхностного захоронения отходов производства и потребления (за исключением ТБО);
полигоны ТБО – как существующие, так и проектируемые.
Использование цеолитов в изоляционных экранах объектов захоронения отходов – это научно обоснованное, экологически целесообразное и технологически осуществимое решение. Оно обладает значительным потенциалом для повышения надежности противофильтрационной защиты, особенно при долгосрочной эксплуатации объектов захоронения отходов.

7.2. Қалдықтарды көму объектілерін пайдалану кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.1. Қалдықтарды көму объектілеріне тасымалдау кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.1.1.      Қалдықтарды қашықтан кірме қадағалаудың автоматтандырылған жүйесі
Техника қалдықтарды объектіге келгенге дейін алдын ала тексеруге мүмкіндік береді, мұның өзі тәуекелдерді едәуір төмендетеді және қалдықтармен жұмыс істеу жүйесін басқару деңгейін арттырады.
Экологиялық артықшылықтары:
келіп түсетін жүктердің объектіге кіргенге дейін құрамы мен көлемін бақылау есебінен қалдықтарды рұқсатсыз орналастыруды болдырмау;
объектіге кіретін жерде техниканың кезекте және ұзақ уақыт бос тұрып қалуынан болатын ауаның ластануын және шуды азайту;
көлік қозғалысы бағыттарын оңтайландыру, бұл пайдаланылған газдар шығарындыларын азайтуға әкеледі;
техникаға шамадан артық жүк тиелмеуін бақылау, бұл қауіпсіздікті арттырады және жол инфрақұрылымына жүктемені азайтады.
Экономикалық және ұйымдастырушылық артықшылықтары:
кірме қадағалаудың өнімділігін арттыру: көліктің әрбір бірлігін өңдеуге кететін уақытты қысқарту;
идентификациялау, тіркеу және өлшеу рәсімдерін автоматтандыру есебінен қызмет көрсетуші персоналға қажеттілікті төмендету;
қалдықтардың электрондық паспорттары мен ағындардың мониторингі жүйелерін қоса алғанда, қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі өңірлік цифрлық платформалармен интеграциялану мүмкіндігі.
Автоматтандырылған жүйені енгізу онлайн-интерфейстерді, дерекқорларды, деректерді беру арналарын, автоматты идентификациясы бар шлагбаумдарды және басқаларды қоса алғанда, борттық өлшеу жүйелерін және көлік құралдарына жүк тиеу датчиктерін, деректерді нақты уақытта жинау, беру және талдау үшін бағдарламалық қамтамасыз ету мен борттық компьютерлерді, қашықтықтан бақылау инфрақұрылымын орнатуды талап етеді.
Жүйелерге нөмірлерді тану және көлікті автоматты түрде кіргізу, жүктелген электрондық паспорттар негізінде қалдықтардың құрамын тексеру және ақпаратты маршруттық парақтармен және рұқсаттармен алдын ала салыстыру модульдері кіреді.
Осы технологияның жекелеген элементтері (мысалы, өлшеу, нөмірлерді тану жүйелері, GPS-мониторинг) қазірдің өзінде Ресейдің бірқатар өңірлерінде және басқа да елдерде қолданылып отыр. Алайда толыққанды енгізу үшін заңнамаға және өңірлік жағдайларға бейімделген интеграцияланған цифрлық шешімдерді құру, жүйеге қатысушылар: тасымалдаушылар, көму объектілерінің операторлары, бақылаушы органдар арасындағы өзара іс-қимылдың бірыңғай хаттамасын әзірлеу қажет.
Болжамды енгізу мерзімі: жабдықтар қолжетімді болғанда және бағдарламалық шешімдер әзірленген жағдайда 1-2 жыл.
Осы техниканы анағұрлым кең масштабты әрі логистикалық күрделі сегмент ретінде - ТҚҚ көму объектілерінде және өңдеуші өндірістердің қалдықтарын сақтау қоймаларында - қалдықтардың қауіпті немесе ерекше түрлерінің ағынын қатаң есепке алу қажет болған кезде пайдалануға болады.
Қалдықтарды қашықтан кірме қадағалаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу экологиялық қауіпсіздікті арттыруға, логистиканы оңтайландыруға және қалдықтармен жұмыс істеу секторын цифрландыруға ықпал етеді. Бұл, әсіресе, қалдықтар көлемі өсіп, оларды қадағалауға қойылатын талаптар мен экологиялық стандарттарды сақтау қажет болып отырған жағдайда өзекті. Бастапқы инвестицияларға қарамастан, технология операциялық шығындарды төмендету және басқарудың ашықтығын арттыру есебінен өзін-өзі ақтайды.

7.2. Перспективные техники при эксплуатации объектов захоронения отходов
7.2.1. Перспективные техники при транспортировке отходов на объекты захоронения отходов.
7.2.1.1. Автоматизированная система удаленного входного контроля отходов
Техника позволяет организовать предварительную проверку отходов до их прибытия на объект, что значительно снижает риски и повышает уровень управляемости системой обращения с отходами.
Экологические преимущества:
предотвращение несанкционированного размещения отходов за счет контроля состава и объемов поступающих грузов еще до их въезда на объект;
снижение загрязнения воздуха и шума, вызванного очередями и длительным простоем техники при въезде;
оптимизация маршрутов движения транспорта, что ведет к сокращению выбросов выхлопных газов;
уменьшение вероятности перегрузки техники, что повышает безопасность и снижает нагрузку на дорожную инфраструктуру.
Экономические и организационные преимущества:
рост производительности входного контроля: сокращение времени на обработку каждой единицы транспорта;
снижение потребности в обслуживающем персонале за счет автоматизации процедур идентификации, регистрации и взвешивания;
возможность интеграции с региональными цифровыми платформами по обращению с отходами, включая электронные паспорта отходов и системы мониторинга потоков.
Внедрение автоматизированной системы требует установки систем бортового взвешивания и датчиков загрузки на транспортные средства, программного обеспечения и бортовых компьютеров для сбора, передачи и анализа данных в реальном времени, инфраструктуры удаленного контроля, включая онлайн-интерфейсы, базы данных, каналы передачи данных, шлагбаумы с автоматической идентификацией и пр.
Системы включают в себя модули распознавания номеров и автоматического допуска транспорта, проверки состава отходов на основе загруженных электронных паспортов и предварительной сверки информации с маршрутными листами и разрешениями.
Отдельные элементы данной технологии (например, системы взвешивания, распознавания номеров, GPS-мониторинг) уже применяются в ряде регионов России и других стран. Однако для полноценного внедрения необходимо создание интегрированных цифровых решений, адаптированных к законодательству и региональным условиям, наработка единого протокола взаимодействия между участниками системы: перевозчиками, операторами объектов захоронения, контролирующими органами.
Ориентировочный срок внедрения: 1 – 2 года, при условии доступности оборудования и разработки программных решений.
Данная техника может применяться на объектах захоронения ТБО – как наиболее массовый и логистически сложный сегмент и хранилищах отходов обрабатывающих производств – при необходимости строгого учҰта потоков опасных или специфических видов отходов.
Внедрение автоматизированных систем удаленного входного контроля отходов способствует повышению экологической безопасности, оптимизации логистики и цифровизации сектора обращения с отходами. Это особенно актуально в условиях растущих объемов отходов, требований к их прослеживаемости и необходимости соблюдения экологических стандартов. Несмотря на стартовые инвестиции, технология окупается за счет снижения операционных расходов и повышения прозрачности управления.

7.2.2. Қалдықтарды көму кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.2.1. ТҚҚ көму объектілерінің қалдықтарын биоактивациялау технологиясы
ТҚҚ көму объектілерінің қалдықтарын биоактивациялау технологиясы қалдықтардың органикалық фракциясын биологиялық қыздыру есебінен ферменттеу процестерін жеделдету және биогаздың пайда болу көлемін арттыру үшін биологиялық қоспаларды пайдалануды білдіреді. Қозғаушы деп аталатын қабатты қалыптастыратын мұндай қоспаның құрамында таңдалған схемаға байланысты ффлюент, аборигендік микрофлора, минералдық тыңайтқыштар, витаминдік кешендер немесе тіпті өндірістің органикалық қалдықтары болуы мүмкін. Қалдықтар биоактивті компоненттермен бірге арнайы гидрооқшаулағыш экранға орналастырылады, бұл процестің герметикалығын және басқарылуын қамтамасыз етеді. Қабаттап та, бірге де салынуы мүмкін.
Технологияның артықшылықтарына қалдықтар көлемінің едәуір азаюын, қалдықтар массасын тұрақтандыруды жеделдетуді атап өтуге болады, бұл ТҚҚ көму объектісін пайдаланудың жалпы тиімділігін арттыруға ықпал етеді. Қосымша оң әсері - пайда болған қоқыс газының көлемін ұлғайту болып табылады, ол тиісті инфрақұрылым болған кезде дәстүрлі энергия көздеріне тәуелділікті төмендете отырып, энергетикалық мақсаттар үшін пайдаланылуы мүмкін.
Алайда, әлеуетті экологиялық және энергетикалық пайдаларға қарамастан, технологияның бірқатар шектеулері бар. Биоқосымшалардың жекелеген компоненттерінің қоршаған орта мен денсаулыққа әсері әлі жеткілікті дәрежеде зерттелмеген, бұл кең ауқымды деңгейде қолданар алдында қауіпсіздігін алдын ала бағалауды талап етеді. Бұдан басқа, көптеген қоспалар көп компонентті қоспалар болып табылады, бұл оларды дайындау процесін қиындатады және ұзартады. Сондай-ақ ықтимал теріс салдарларды болдырмау үшін қоспалардың құрамы мен мөлшерін бақылауды қамтамасыз ету маңызды.
Техника ТҚҚ көму объектілерінде, әсіресе қалдықтардың биологиялық ыдырау процестерін жылдамдату және метанды энергетикалық пайдалану арқылы кәдеге жарату тиімділігін арттыру міндеті тұрған жағдайларда қолданылуы мүмкін.
7.2.2.3. Көп функционалды жұмыс алаңын қолдану есебінен ТҚҚ көму объектісінің құрылысын оңтайландыру
Көп функционалды жұмыс алаңын қолдану есебінен ТҚҚ көму объектісінің құрылысын оңтайландыру полигонды пайдалану тиімділігін арттыруға, оның сыйымдылығын арттыруға және жерасты суларының ластану қаупін төмендетуге мүмкіндік береді. Ұсынылып отырған полигонның моделі бірдей секцияларға бөлінген, ішіне пленкалы оқшаулағыш салынған және құмды жабыны бар шұңқыр салудан тұрады. Осы секциялардың арасына қоқыс тасығыштың әрбір жүк түсіру нүктесіне кіруін қамтамасыз ететін жолдар салынады.
Қалдықтарды орналастыру процесі кезең-кезеңмен ұйымдастырылған: алдымен бірінші секцияға қалдықтар толтырылады, үстіне қиық пирамида түрінде құм қабаты салынып, бетон плиталармен жабылады. Бұл плиталар секциялар арасындағы аралыққа қалдықтардың екінші қабатын түсіретін техниканың қозғалысына арналған негіз ретінде қолданылады. Екінші деңгей толтырылған соң құм қабаты салынады және процесс қайталанады. Осындай көп қабатты жүйе, аумақты кеңейту қажеттілігінсіз объектінің сыйымдылығын ұлғайта отырып, қалдықтарды тік бағытта орналастыруға мүмкіндік береді. Бір мезгілде құм қабаттары арқылы өтетін сарқынды сулар сүзіледі және экологиялық тәуекелдерді төмендете отырып, дренаждық құбырлар арқылы жинақтау резервуарларына жіберіледі.
Бұл технологияның артықшылықтарының бірі — полигонның дәстүрлі конфигурациясымен салыстырғанда қалдықтардың едәуір көп көлемін көму мүмкіндігі, объектідегі логистиканы оңтайландыру есебінен пайдаланылған газдар шығарындыларын азайту, сондай-ақ жер ресурстарын ұтымды пайдалану. Қабаттарды тігінен ұлғайту есебінен қалдықтарды орналастыру үшін жаңа аумақтарды бөліп алу қажеттілігі азаяды, бұл әсіресе бос жерлер тапшы жағдайда өзекті.
Алайда, бұл конфигурацияны енгізу бірқатар қиындықтармен бірге жүреді. Объектіні жобалау мұқият жоспарлауды, соның ішінде жол салуды, секциялар арасындағы қашықтықты есептеуді және бүкіл құрылымның тұрақтылығын қамтамасыз етуді қажет етеді. Бұл факторлар жобалау жұмыстарының еңбек сыйымдылығын арттырады және технологияны дайындау және енгізу мерзімін ұзартуы мүмкін. Дегенмен, стратегиялық артықшылықтарды ескере отырып, мұндай модельді қолдану қалдықтардың тығыздығы жоғары және аумақтары шектелген жағдайда ТҚҚ көму объектілері үшін тиімді шешім болуы мүмкін.

7.2.2. Перспективные техники при захоронении отходов
7.2.2.1. Технология биоактивации отходов объектов захоронения ТБО
Технология биоактивации отходов на объектах захоронения ТБО предполагает использование биологических добавок для ускорения процессов ферментации и повышения объемов образования биогаза за счҰт биологического разогрева органической фракции отходов. В состав таких добавок, формирующих так называемый инициирующий слой, в зависимости от выбранной схемы могут входить эффлюент, аборигенная микрофлора, минеральные удобрения, витаминные комплексы или даже органические отходы производства. Отходы вместе с биоактивными компонентами размещаются на специальном гидроизолирующем экране, что обеспечивает герметичность и управляемость процесса. Возможно как послойное, так и совместное складирование.
Среди преимуществ технологии можно выделить значительное уменьшение объҰма отходов, ускорение стабилизации отходной массы, что способствует повышению общей эффективности эксплуатации объекта захоронения ТБО. Дополнительным положительным эффектом является увеличение объемов образующегося свалочного газа, который, при наличии соответствующей инфраструктуры, может быть использован для энергетических целей, снижая зависимость от традиционных источников энергии.
Однако, несмотря на потенциальные экологические и энергетические выгоды, технология имеет и ряд ограничений. Воздействие отдельных компонентов биодобавок на окружающую среду и здоровье ещҰ не изучено в достаточной степени, что требует предварительной оценки безопасности перед широкомасштабным применением. Кроме того, большинство добавок являются многокомпонентными смесями, что усложняет и удлиняет процесс их приготовления. Также важно обеспечить контроль над составом и дозировкой добавок, чтобы избежать возможных негативных последствий.
Техника может быть применена на объектах захоронения ТБО, особенно в случаях, когда стоит задача интенсифицировать процессы биологического разложения отходов и повысить эффективность утилизации метана через его энергетическое использование.
7.2.2.3. Оптимизация устройства объекта захоронения ТБО за счет применения многофункциональной рабочей площадки
Оптимизация устройства объекта захоронения ТБО за счет применения многофункциональной рабочей площадки позволяет повысить эффективность эксплуатации полигона, увеличить его емкость и снизить риск загрязнения подземных вод. Предлагаемая модель полигона предполагает устройство выемки с уложенной в ней плҰночной изоляцией и песчаным покрытием, разделҰнным на равные секции. Между этими секциями предусмотрены дороги, обеспечивающие подъезд мусоровозов к каждой точке выгрузки.
Процесс размещения отходов организован поэтапно: сначала заполняется первая секция отходами, сверху укладывается слой песка в форме усечҰнной пирамиды, на которую устанавливаются бетонные плиты. Эти плиты служат основанием для движения техники, осуществляющей выгрузку отходов второго слоя в промежутки между секциями. После заполнения второго уровня снова укладывается песчаный слой, и процесс повторяется. Такая многоярусная система позволяет размещать отходы в вертикальном направлении, увеличивая емкость объекта без необходимости расширения территории. Одновременно сточные воды, проходя через песчаные слои, фильтруются и направляются по дренажным трубам в накопительные резервуары, снижая экологические риски.
Среди преимуществ данной технологии – возможность захоронения значительно большего объема отходов по сравнению с традиционной конфигурацией полигона, снижение выбросов выхлопных газов за счет оптимизации логистики на объекте, а также рациональное использование земельных ресурсов. За счет вертикального наращивания слоҰв сокращается потребность в изъятии новых территорий для размещения отходов, что особенно актуально в условиях дефицита свободных земель.
Однако внедрение данной конфигурации сопровождается рядом сложностей. Проектирование объекта требует тщательного планирования, включая прокладку дорог, расчет расстояний между секциями и обеспечение устойчивости всей конструкции. Эти факторы повышают трудоемкость проектных работ и могут увеличить срок подготовки и внедрения технологии. Тем не менее, с учетом стратегических преимуществ, применение такой модели может стать эффективным решением для объектов захоронения ТБО в условиях высокой плотности отходов и ограниченных территорий.

7.2.3.      Сүзілген, дренаждық және нөсер суларымен жұмыс істеу кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.3.1.      ТҚҚ көму объектілерінде жиналатын сүзіндіні кейіннен қабаттап оқшаулау үшін пайдалана отырып литификациялау
Сүзіндіні литификациялау техникасы сүзіндіні арнайы реагенттермен механикалық араластырып, оның агрегаттық күйін өзгерту процесін білдіреді. Процесс екі сатыда жүзеге асырылады: бірінші сатыда коагуляциялайтын заттарды тұндырумен қатар коагуляция, ал екінші сатыда — тұрақты түпкілікті өнімді қалыптастыра отырып сүзіндіні қатыру жүргізіледі. Сүзіндіні өңдеу нәтижесінде ТҚҚ және өнеркәсіптік қалдықтар полигондарында аралық және түпкілікті оқшаулауға, мұндай объектілерді рекультивациялауға, құрылыс жұмыстарында (қазаншұңқырларға, шұңқырларға төгу) пайдалануға, таза топырақ қабатын төгу арқылы көгалдандыруға, ландшафтық және жер жұмыстарына, жолдарды жөндеуге және басқа да мақсаттарға жарамды инертті оқшаулағыш материал жасалады.
Полигонда жиналатын сүзінді жинайтын жабық ыдысқа келіп құйылады, ол жерден ортадан тепкіш сорғының көмегімен араластырғышқа айдалады. Араластырғыш айналу процесiнде қарқынды араластыруды қамтамасыз ететiн қарама-қарсы ағын жасайтын қалақшалармен жабдықталған араластырғыш біліктері бар көлденең барабанды білдіреді. Осы кезеңде араластырғышқа силостан көлбеу иірмекпен бөлшектердің агрегациясын туғызатын коагулянт беріледі. Химиялық өзара әрекеттесу нәтижесінде көбік түзілуі және қопсыған тұнбаның пайда болуы байқалады. Газ көпіршіктерінен тұратын ұяшықты түйіршікті жүйені білдіретін көбік араластырған кезде, көпіршіктері жарылып, газ бөлінеді. Газдар газжолы арқылы газ тазалайтын сүзгіге арнайы люкқа жіберіледі.
Коагуляциядан кейін араластырғышқа тұтқыр компоненттерді гидравликалық қатайту негізінде литификациялау процесін іске қосатын құрамында әкті қосылыстары бар белсенді минералды қоспа қосылады. Қоспа араластырғышқа көлбеу иірмекпен беріледі де, бірден сүзіндімен араластырылады. Нәтижесінде араластырғыштың люгі арқылы ашық ауада қатыруға арналған ыдысқа тиелетін немесе инертті материал ретінде пайдалану үшін полигонға жіберілетін созылғыш пастатәрізді масса түзіледі. Литификациялау процесі ауыр металдарды монолитке байланыстырып, ерімейтін түрге ауыстыруға мүмкіндік жасайды, осылайша олардың миграциясын болдырмайды.
Техниканы енгізу су объектілеріне сүзінді суды төгуді және оны бөлек тазартуды қолданбауға мүмкіндік береді, себебі ол кейіннен полигон аумағында қауіпсіз қолдану мүмкіндігімен қатты күйге ауысады. Техника ТҚҚ көму объектілерінде қолданылуы мүмкін.

7.2.3. Перспективные техники при обращении с фильтрационными, дренажными, ливневыми водами
7.2.3.1. Литификация фильтрата, образующегося на объектах захоронения ТБО, с последующим его использованием для послойной изоляции
Технология литификации фильтрата представляет собой процесс изменения агрегатного состояния фильтрата путем его механического смешивания со специальными реагентами. Процесс осуществляется в две стадии: на первой стадии происходит коагуляция, сопровождаемая осаждением коагулирующих веществ, а на второй - отвердение фильтрата с образованием стабильного конечного продукта. В результате переработки фильтрата образуется инертный изолирующий материал, пригодный для промежуточной и окончательной изоляции на полигонах ТБО и промышленных отходов, рекультивации таких объектов, использования в строительных работах (отсыпка котлованов, выемок), озеленении с подсыпкой слоя чистого грунта, ландшафтных и рельефных работах, ремонте дорог и других целях.
Фильтрат, образующийся на полигоне, поступает в закрытую емкость для накопления, откуда с помощью центробежного насоса перекачивается в смеситель. Смеситель представляет собой горизонтальный барабан с перемешивающим валом, оснащҰнным лопатками, создающими в процессе вращения встречные потоки, обеспечивающие интенсивное перемешивание. На этом этапе в смеситель по наклонному шнеку из силоса подается коагулянт, вызывающий агрегацию частиц. В результате химического взаимодействия наблюдается пенообразование и образование рыхлого осадка. Пена, представляющая собой ячеистую дисперсную систему из пузырьков газа, разрушается при перемешивании, что способствует высвобождению газов. Газы отводятся по газоходу через специальный люк в газоочистной фильтр.
После коагуляции в смеситель вводится активная минеральная добавка, содержащая известковые соединения, запускающая процесс литификации на основе гидравлического твердения вяжущих компонентов. Добавка поступает в смеситель по наклонному шнеку, где осуществляется мгновенное смешивание с фильтратом. В результате образуется пластичная пастообразная масса, которая выгружается через люк смесителя в тару для затвердевания на открытом воздухе или направляется на полигон для использования в качестве инертного материала. Процесс литификации способствует переводу тяжелых металлов в нерастворимые формы, связывая их в монолите, тем самым исключая их миграцию.
Внедрение техники позволяет отказаться от сброса фильтрата в водные объекты и его отдельной очистки, поскольку он переводится в твердое состояние с возможностью дальнейшего безопасного применения в пределах полигона. Техника может быть применена на объектах захоронения ТБО.

7.2.4.      Атмосфераға шығарындылармен жұмыс істеу кезіндегі перспективалық техникалар
7.2.4.1.      Қалдықтарды көму объектілерінің шаң басқан беттерін нығайту
Полиминералдық құрамның эрозиялық қауіпті шаң басқан беттерін нығайту қалдыққоймалар, күл-қож үйінділері және тау жыныстарының үйінділері сияқты қалдықтарды көму объектілерінде арнайы ерітінділерді, қоспаларды, жоғары молекулалық қосылыстарды және битумдық эмульсияларды құю арқылы жүргізіледі. Осы мақсатта сабындандырылған таллоль шайырының сулы ерітіндісін, түйіршікті материалы бар сазды топырақ қоспасын, құмды поливинбутираль қоспасын, полиакриламиді мен полиакрилаты бар полимер қосындыларды, сондай-ақ битумдық эмульсияны қоса алғанда, әртүрлі композициялар қолданылады.
Беткейді нығайтудың тағы бір тәсілі сабындандырылған таллоль шайырының ерітіндісімен үш сатылы өңдеуді білдіреді. Ең алдымен шайырдың 2 - 10 пайыздық сулы ерітіндісі құйылады, сосын 30 - 120 минуттан соң – құрамында 0,2 - 1 % минералдық немесе органикалық ерітіндісі бар сулы қышқылды ерітінді құйылады, осыдан кейін бір тәуліктен соң қайтадан таллоль шайырының ерітіндісі құйылады. Барлық ерітінділердің жалпы шығыны өңделетін беттің бір шаршы метріне алғанда 3 - 6 литрді құрайды.
Екінші тәсілде шаң басқан беткейге алдын ала поливинбутираль еритін температураға дейін қыздырып құмды поливинилбутираль қоспасын құю көзделеді. Битумдық эмульсия қолданылатын әдіс шайынды алаңмен, негіздермен және бөгет еңістіктерімен қозғалатын және үлестіретін бүріккіштің көмегімен эмульсия құятын ауа көпшігі бар кеменің көмегімен жүзеге асырылады.
Сонымен қатар, беткейді кондициялаушы компонентті – ЛСТ-4 маркалы лигносульфанатты қосу арқылы жергілікті сазды материал мен шаң шығаратын материалдан гидроқоспа қалыптасатын сазды топырақпен нығайту пайдаланылады. Компоненттерді алдын ала қазылған траншеяға қабаттап салады, содан кейін траншеяға су құяды. Алынған массаны гидромеханикаландыру құралдарымен пульпалық күйге жеткенше қайта өңдейді және салынатын орынға құбырмен жібереді.
Полиакриламидті пайдаланған кезде құрамды сульфиттік-спирттік барда мен су қосылған жоғары молекулярлық қосылыс негізінде әзірлейді, осыдан кейін қалдықтардың бетіне жағылады. Полиакрилат пен акриламид қолданылатын әдіс ең кемі 1 % натрий немесе калий полиакрилатының сулы ерітіндісін және ең кемі 0,5 % концентрациядағы туынды акрилді қышқылы бар акриламид сополимерінің сулы ерітіндісін жүйелі құюға негізделген. Бұл тәсіл құрамында диметиламиноэтилакрилат, диметиламиноэтилметакрилат немесе диметиламинопропилакриламид бар акриламид сополимерін де қамтуы мүмкін. Әрекет ету тетігі шаң бөлшектерін электростатикалық байланыстырудан және полимер торды қалыптастырудан тұрады, бұл шаң фракцияларының бекітілу беріктігін едәуір арттырады.
Бұл технологияның артықшылығы атмосфералық ауаға полиминералды құрамның қатты бөлшектерінің шығарындыларын азайту болып табылады. Алайда, оны қолдану пайдаланылатын материалдардың жоғары құнымен, технологиялық күрделілігімен және көп жұмысты қажет ететінімен, сондай-ақ кейіннен шымдау кезіндегі, әсіресе адгезиясы жоғары құрамдарды пайдалану кезіндегі қиындықтармен шектеледі. Сонымен қатар, кейбір әдістер құрғақ климат жағдайында шектеулі қолданылады.
Осы техника пайдалы қазбаларды өндіру және байыту қалдықтарының үйінділерін, өндіру және байыту қалдықтарының қоймаларын (үйінділерден басқа), өңдеуші өндіріс қалдықтарының үйінділері мен қоймаларын, электр энергиясын және буды өндіру қалдықтарының үйінділері мен қоймаларын, сондай-ақ ТҚҚ-ны қоспағанда, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондарын қоса алғанда, қалдықтарды көму объектілерінің әртүрлі түрлерінде қолданылуы мүмкін.

7.2.4. Перспективные техники при обращении с выбросами в атмосферу
7.2.4.1. Закрепление пылящих поверхностей объектов захоронения отходов
Закрепление эрозионно-опасных пылящих поверхностей полиминерального состава осуществляется на объектах захоронения отходов, таких как хвостохранилища, золоотвалы и отвалы горных пород, путҰм нанесения специальных растворов, смесей, высокомолекулярных соединений и битумной эмульсии. Для этих целей применяются различные составы, включая водный раствор омыленного таллового пека, смесь глинистого грунта с дисперсным материалом, смесь поливинилбутираля с песком, полимерные соединения с полиакриламидом и полиакрилатом, а также битумная эмульсия.
Один из способов закрепления поверхности заключается в трехстадийной обработке раствором омыленного таллового пека. Сначала наносится 2 – 10-процентный водный раствор пека, затем через 30 – 120 минут – водный кислотный раствор, содержащий 0,2 – 1 % минеральной или органической кислоты, после чего через сутки снова наносится раствор таллового пека. Общий расход всех растворов составляет 3 – 6 литров на квадратный метр обрабатываемой поверхности.
Другой способ предусматривает нанесение на пылящую поверхность смеси поливинилбутираля с песком, которую предварительно нагревают до температуры плавления поливинилбутираля. Метод с применением битумной эмульсии осуществляется с помощью судна на воздушной подушке, которое перемещается по намывным пляжам, основаниям и откосам дамб и наносит эмульсию при помощи распределительных форсунок.
Также используется закрепление поверхности глинистым грунтом, при котором формируется гидросмесь из местного глинистого материала и материала, подверженного пылению, с добавлением кондиционирующего компонента - лигносульфаната марки ЛСТ-4. Компоненты укладываются слоями в заранее вырытую траншею, после чего траншея заливается водой. Полученная масса перерабатывается средствами гидромеханизации до состояния пульпы и подаҰтся по трубопроводу к месту укладки.
При использовании полиакриламида состав готовится на основе высокомолекулярного соединения с добавлением сульфитно-спиртовой барды и воды, после чего наносится на поверхность отходов. Метод с применением полиакрилата и акриламида основан на последовательном нанесении водного раствора полиакрилата натрия или калия в концентрации не менее 1 % и водного раствора сополимера акриламида с производными акриловой кислоты концентрацией не менее 0,5 %. Данный способ может также включать применение сополимера акриламида с диметиламиноэтилакрилатом, диметиламиноэтилметакрилатом или диметиламинопропилакриламидом. Механизм действия заключается в электростатическом связывании частиц пыли и формировании полимерной сетки, что значительно повышает прочность фиксации пылевых фракций.
Преимуществом данной технологии является снижение выбросов твҰрдых частиц полиминерального состава в атмосферный воздух. Однако ее применение ограничивается высокой стоимостью используемых материалов, технологической сложностью и трудоҰмкостью работ, а также затруднениями при последующем задернении, особенно при использовании составов с высокой адгезией. Кроме того, некоторые методы ограниченно применимы в условиях аридного климата.
Техника может применяться на различных типах объектов захоронения отходов, включая отвалы отходов добычи и обогащения полезных ископаемых, хранилища отходов добычи и обогащения (кроме отвалов), отвалы и хранилища отходов обрабатывающих производств, отвалы и хранилища отходов производства электроэнергии и пара, а также полигоны приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, за исключением ТБО.

7.2.4.2.      ТҚҚ-ны көму объектісінде биогазды бөліп алу, жағу және шығарылатын газдарды тазарту жүйесінің технологиясы
ТҚҚ-ны көму объектісінде биогазды бөліп алу, жағу және шығарылатын газдарды тазарту жүйесінің технологиясында бірнеше өзара байланысты кіші жүйелердің кезең-кезеңімен жұмыс істеуі көзделеді. Олардың біріншісі қалдықтардың органикалық фракцияларының анаэробтық ыдырауы нәтижесінде пайда болатын көміртек диоксиді мен метаннан тұратын газ қоспасын жинауды қамтамасыз етеді. Бұдан әрі биогаз метан жағылатын кіші жүйеге жіберіледі, нәтижесінде электр энергиясы мен су өндіріледі, сондай-ақ жағылған өнімдердің қоспасы қалыптасады. Келесі кіші жүйе алынған қоспадан көміртек диоксидін бөлуге арналған.
Жағылған өнімдерден суды бөліп алу үшін адсорбция процесі пайдаланылады, онда адсорбциялау материалы ретінде цеолит қолданылады. Адсорбция сатысының алдында жағылған өнімдер жылу алмастырғыштар мен кептіргіштерді пайдалана отырып салқындату және кептіру сатысынан өтеді, бұл жүйенің тұрақты жұмысын қамтамасыз етеді және тазалау тиімділігін арттырады.
Бұл техниканың негізгі артықшылықтары метанды кәдеге жарату арқылы электр энергиясын алу мүмкіндігі, сондай-ақ жағылған өнімдерді жоғары деңгейлі тазарту болып табылады, бұл қоршаған ортаға теріс әсерді төмендетеді. Сонымен қатар, аталған технологияны іске асырудың бірқатар шектеулері бар. Олардың ең бастысы жабдықтардың жоғары құны болып табылады, бұл жобаның экономикалық тиімділігін алдын ала талдауды талап етеді. Бұдан басқа, оңтайлы жабдықты таңдау және технологиялық схеманы әзірлеу айтарлықтай уақытты алуы мүмкін, бұл қондырғыны енгізу үшін қосымша кедергі жасайды.
Осы техниканы биогазды кейіннен кәдеге жарату үшін жеткілікті көлемде орнықты жинауды ұйымдастыруға болатын ТҚҚ көму объектілерінде қолданған орынды.
7.2.4.3.      ТҚҚ көму объектілерінің биогазын термиялық залалсыздандыру тәсілі
Ұсынылған технологияда биогазды алу жасанды сұйылтуға негізделген биогаз жинау қондырғысының көмегімен жүзеге асырылады. Бұл температураның күрт төмендеуіне және биогаздағы ылғалдың азаюына әкеледі, бұл оның сапасы мен кейіннен өңдеу қауіпсіздігін арттыруға ықпал етеді.
Бірінші кезеңде биогаз күкіртсутектен және қатты қоспалардан (шаңнан) алдын ала тазартудан өтеді. Осыдан кейін биогаз термиялық залалсыздандыру жүргізілетін арнайы камерада жағуға жіберіледі. Өртеу нәтижесінде пайда болатын шығарылатын газдар уытты және зиянды қышқыл компоненттерден қосымша тазартылады.
Қышқыл қоспаларды жою мамандандырылған сорбенттермен адсорбциялау арқылы іске асырылады, ал уытты қосылыстар белсендірілген көмірді пайдалана отырып жойылады.
Бүкіл процесс барысында газ қоспасындағы күкіртсутек пен қышқыл қосылыстарының концентрациясын тұрақты бақылау жүзеге асырылады. Бұл сорбенттер мен реагенттердің шығынын автоматты түрде есептеуге және түзетуге мүмкіндік береді, бұл биогазды тазалау сапасын нашарлатпай материалдарға жұмсалатын шығындарды едәуір төмендетеді.
Бұл жүйе биогазды жағу процесінің өзгермелі жағдайларына жоғары бейімділігімен ерекшеленеді, бұл ретте ресурстардың ең аз шығынын және газды тазартудың жоғары деңгейіне қол жеткізуді қамтамасыз етеді, бұл экологиялық нормативтерді сақтау және қоршаған ортаға зиянды әсерді азайту үшін маңызды.
Биогазды термиялық залалсыздандыру технологиясы қалдықтардың органикалық компоненттерінің ыдырауы нәтижесінде биогаздың табиғи түзілуі жүретін ТҚҚ көму объектілерінде табысты енгізілуі мүмкін.

7.2.4.2. Технология системы извлечения, сжигания биогаза и очистки отходящих газов на объекте захоронения ТБО
Технология системы извлечения, сжигания биогаза и очистки отходящих газов на объекте захоронения ТБО предусматривает поэтапную работу нескольких взаимосвязанных подсистем. Первая из них обеспечивает сбор газовой смеси, состоящей из диоксида углерода и метана, образующихся в результате анаэробного разложения органических фракций отходов. Далее биогаз направляется в подсистему сжигания метана, в результате чего происходит выработка электрической энергии и воды, а также формируется смесь продуктов сгорания. Следующая подсистема предназначена для выделения диоксида углерода из полученной смеси.
Для отделения воды от продуктов сгорания используется процесс адсорбции, в котором в качестве адсорбирующего материала применяется цеолит. Перед стадией адсорбции продукты сгорания проходят стадии охлаждения и осушения с использованием теплообменников и осушителей, что обеспечивает стабильную работу системы и повышает эффективность очистки.
Основными преимуществами данной технологии являются возможность получения электроэнергии за счҰт утилизации метана, а также высокая степень очистки продуктов сгорания, что снижает негативное воздействие на окружающую среду. Вместе с тем реализация данной технологии сопряжена с рядом ограничений. Главным из них является высокая стоимость оборудования, что требует предварительного анализа экономической эффективности проекта. Кроме того, подбор оптимального оборудования и разработка технологической схемы могут занять значительное время, что создает дополнительный барьер для внедрения установки.
Применение данной техники целесообразно на объектах захоронения ТБО, где возможно организовать устойчивый сбор биогаза в достаточном объеме для его дальнейшей утилизации.
7.2.4.3. Способ термического обезвреживания биогаза объектов захоронения ТБО
В предлагаемой технологии извлечение биогаза осуществляется с помощью установки сбора биогаза, основанной на создании искусственного разрежения. Это приводит к резкому снижению температуры и уменьшению содержания влаги в биогазе, что способствует повышению его качества и безопасности дальнейшей обработки.
На первом этапе биогаз проходит предварительную очистку от сероводорода и твердых примесей (пыли). После этого биогаз направляется на сжигание в специальной камере, где происходит термическое обезвреживание. Отходящие газы, образующиеся в результате сжигания, дополнительно очищаются от токсичных и вредных кислых компонентов.
Удаление кислых примесей реализуется посредством адсорбции на специализированных сорбентах, а токсичные соединения устраняются с использованием активированных углей. В течение всего процесса осуществляется постоянный контроль концентраций сероводорода и кислотных соединений в газовой смеси. Это позволяет автоматически рассчитывать и корректировать расход сорбентов и реагентов, что значительно снижает затраты на материалы без ухудшения качества очистки биогаза.
Данная система отличается высокой адаптивностью к изменяющимся условиям процесса сжигания биогаза, обеспечивая при этом минимальный расход ресурсов и достижение высокого уровня очистки газа, что важно для соблюдения экологических нормативов и снижения вредного воздействия на окружающую среду.
Технология термического обезвреживания биогаза может быть успешно внедрена на объектах захоронения ТБО, где происходит естественное образование биогаза в результате разложения органических компонентов отходов.

7.2.4.4.      ТҚҚ көму объектілерінде сүзілген су мен биогазды жинау және бұру тәсілі
Осы технологияны іске асыру бірнеше жүйелі кезеңдерден тұрады. Бірінші кезеңде алаңды дайындау және тік дренаж жүйесін монтаждау жүргізіледі. Содан кейін қалдықтар арасына оқшаулағыш материалдар салынып жиналады, содан кейін көлденең дренаж жүйесі орнатылады.
Көму объектісінің конструкциясын нығайту үшін полимерлі сақиналар орнатылады, олар кейін жоғары қарай перфорацияланған полимер қабырғаларға жалғастырылады. Қалдықтар алдымен сақина биіктігінің ортасына дейін жиналады, содан кейін сүзілген суларды бұруды қамтамасыз ететін көлденең дренаж жүйесі орнатылады. Одан әрі қалдықтар қабаттың жобалық биіктігіне дейін жиналады. Биогазды жинау үшін жүйенің жоғарғы бөлігінде орнатылған газ жинағыш пайдаланылады. Жұмыстардың осы реттілігі объектінің берілген жобалық биіктігіне жеткенге дейін қайталанады. Соңында қалдықтардың беті оқшаулағыш материал қабатымен жабылады, ол атмосфералық жауын-шашын суының сіңуінен қорғау және қоршаған ортамен газ және су алмасуды төмендету міндетін орындайды.
Бұл технология қоқыс газы мен сүілген суларды жинау тиімділігін едәуір арттырады, сонымен бірге су бұру жүйелерінің конструкциясын жеңілдетеді және ТҚҚ көму объектісінің бүкіл қолданылу мерзімі ішінде осы компоненттердің сенімді жиналуын қамтамасыз етеді.
Бұл әдістің негізгі артықшылықтарының бірі сүзілген сулар мен биогазды тиімді бақылау және жою арқылы қоршаған ортаға жүктемені айтарлықтай азайту болып табылады. Сонымен қатар, технологияны іске асыру құны салыстырмалы түрде төмен және басқасына қарағанда енгізу мерзімі - қысқа.
Алайда осы технологияны қолданудың экономикалық орындылығы тиімді газ дренажы мен жинау қамтамасыз етілетін жер бедері қолайсыз – табиғи қазаншұңқырларда немесе шұқырларда орналасқан қалдықтарды көму объектілерімен шектелген.
Технология полимерлік конструкцияларды пайдалана отырып, тік және көлденең дренаж жүйелерін орнату үшін жағдай жасалған ТҚҚ көму объектілеріне арналған.
7.2.4.5.      Цианидті кетірудің тотықтыру процестері
SO₂/ауа және сутек тотығы әдістерінің үйлесімі негізінде цианидті кетірудің тотықтыру процестері цианидтерді тиімді ыдыратуға бағытталған перспективалық және әзірленетін тәсілді білдіреді. Технология шламдарды өңдеу үшін қолданылатын SO₂/ауа процесін және өз кезегінде шламдарға қолданылмайтын сутек тотығының әсерін біріктіру кезінде туындайтын синергетикалық әсерге негізделеді. Мұндай үйлесім технологияның икемділігін және пайдаланудың нақты жағдайларына туралау мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, бастапқы материалдардың ауыспалы химиялық құрамына процесті бейімдеуге мүмкіндік береді.
Осы технологияның негізгі экологиялық артықшылықтарының бірі оның өңделетін ағындар құрамының өзгеруіне бейімделу қабілеті болып табылады, бұл оны өндірістік процестің ауытқуларына неғұрлым төзімді етеді. Нәтижесінде ағынды суларды цианидтерден тазарту сенімділігі артады және қоршаған ортаға жүктеме төмендейді.
Кросс-медиа әсері тұрғысынан аралас процесс тек қана SO ₂/ауаны пайдалануға негізделген цианидтерді жоюдың дәстүрлі әдістерімен салыстырғанда белгілі бір экономикалық және пайдалану артықшылықтарын қамтамасыз ете алады. Алайда, мұндай пайдалар объектінің нақты жағдайларына байланысты және жеке бағалануы тиіс.
Технологияны енгізуді экономикалық бағалау Boliden өңіріндегі қондырғы мысалымен көрсетілуі мүмкін, онда шлам қондырғысын пайдаланудан шығару шығындары шамамен 1,5 миллион еуроны құрады.
Бұл шығындар тұрақты су басып тұруын қамтамасыз ету, қайраңдарды тұратандыру, өсімдіктерді қалпына келтіру, сонымен қатар ұзақ мерзімді экологиялық мониторинг пен су деңгейін бақылау бойынша шараларды қамтиды. Басқа жағдайда, Испанияның ауданындағы объектіде осындай мақсатта шамамен 3 миллион еуро мөлшерінде қарыз облигациясы шығарылды, бұл бір гектарға есептегенде шамамен 2 миллион еуро мөлшерінде қалпына келтіруге жұмсалатын шығындардың ұлттық стандартына сәйкес келеді.
Осы техниканы енгізудің негізгі қозғаушы күші цианидтерді жою процестерін оңтайландыруға және құрамында цианид бар ерітінділерді пайдалануға немесе олардың түзілуіне байланысты өндірістердің экологиялық қауіпсіздігін арттыруға ұмтылу болып табылады.

7.2.4.4. Способ сбора и отвода фильтрационных вод и биогаза на объектах захоронения ТБО
Реализация данной технологии происходит в несколько последовательных этапов. На первом этапе проводится подготовка площадки и монтаж системы вертикального дренажа. Затем осуществляется укладка отходов с промежуточным пересыпанием их изолирующими материалами, после чего монтируется горизонтальная дренажная система.
Для укрепления конструкции объекта захоронения устанавливаются полимерные кольца, которые затем продолжаются вверх перфорированными полимерными стенками. Отходы сначала укладываются до середины высоты колец, после чего монтируется горизонтальная дренажная система, обеспечивающая отвод фильтрационных вод. Далее происходит дальнейшая укладка отходов до проектной высоты слоя. Для сбора биогаза используется газосборник, который установлен в верхней части системы. Данная последовательность работ повторяется до достижения заданной проектной высоты объекта. В завершение поверхность захоронения покрывается слоем изоляционного материала, который служит дополнительной защитой от проникновения атмосферных осадков и снижения газо- и водообмена с окружающей средой.
Данная технология значительно повышает эффективность сбора свалочного газа и фильтрационных вод, упрощая при этом конструкцию систем отвода и обеспечивая надежный сбор этих компонентов на протяжении всего срока эксплуатации объекта захоронения ТБО.
Одним из ключевых преимуществ данного способа является существенное снижение нагрузки на окружающую среду благодаря эффективному контролю и удалению фильтрационных вод и биогаза. Кроме того, технология характеризуется относительно низкой стоимостью реализации и сравнительно коротким сроком внедрения.
Однако экономическая целесообразность применения данной технологии ограничена объектами захоронения, расположенными в отрицательных формах рельефа - естественных котлованах или углублениях, где возможно обеспечение эффективного дренажа и сбора газа.
Технология предназначена для объектов захоронения ТБО, где реализованы условия для установки вертикальных и горизонтальных дренажных систем с использованием полимерных конструкций.
7.2.4.5. Окислительные процессы удаления цианида
Окислительные процессы удаления цианида на основе сочетания методов SO₂/воздуха и перекиси водорода представляют собой перспективный и разрабатываемый подход, направленный на эффективное разложение цианидов. Технология основывается на синергетическом эффекте, возникающем при комбинировании процесса SO₂/воздух, который применим для обработки шламов, и воздействия перекиси водорода, которая, в свою очередь, не применяется к шламам. Такое сочетание позволяет адаптировать процесс к переменному химическому составу исходных материалов, обеспечивая гибкость технологии и возможность настройки под конкретные условия эксплуатации.
Одним из основных экологических преимуществ данной технологии является ее способность подстраиваться под изменения состава обрабатываемых потоков, что делает ее более устойчивой к колебаниям производственного процесса. В результате повышается надежность очистки сточных вод от цианидов и снижается нагрузка на окружающую среду.
С точки зрения кросс-медиа воздействия, комбинированный процесс может обеспечить определенные экономические и эксплуатационные преимущества по сравнению с традиционными методами удаления цианидов, основанными исключительно на использовании SO₂/воздуха. Однако такие выгоды зависят от конкретных условий объекта и должны оцениваться индивидуально.
Экономическая оценка внедрения технологии может быть проиллюстрирована на примере установки в регионе Boliden, где затраты на вывод из эксплуатации шламовой установки составили порядка 1,5 миллиона евро. Эти расходы включали мероприятия по обеспечению постоянного затопления, стабилизацию отмелей, реконструкцию водосбросного сооружения, восстановление растительности, а также долгосрочный экологический мониторинг и контроль уровня воды. В другом случае, на объекте в районе Río Narcea в Испании, для аналогичных целей была выпущена облигация займа в размере около 3 млн. евро, что соответствует национальному стандарту затрат на восстановление – около 2 млн. евро на гектар.
Основной движущей силой к внедрению данной технологии служит стремление к оптимизации процессов удаления цианидов и повышению экологической безопасности производств, связанных с использованием или образованием цианидсодержащих растворов.

7.3. Пайдаланудан кейінгі кезеңде қалдықтарды көму объектілерін жабу кезіндегі перспективалық техникалар
7.3.1. Қалдықтарды көму объектілерінің қабаттап оқшаулайтын жабынының конструкциясына құрамында кальций оксиді көп шлакты қолдану
Бұл техникада металлургиялық қождар негізінде оқшаулағыш жабынды, атап айтқанда силикоалюминотермиялық әдіспен феррованадий өндіру кезінде пайда болатын шлакты пайдалану көзделеді. Осы шлактың негізгі компоненті кальций оксиді (CaO) болып табылады, ол сумен өзара әрекеттескен кезде кальций гидроксидiне – әкке айналады. Әктің зарарсыздандырғыш, паразитке қарсы және иіс кетіргіш қасиеттері бар, мұның өзі әктің оқшаулағыш қабаттың санитариялық сипаттамасын жақсарту үшін тиімді құрал екенін білдіреді.
Оған қоса, шлактың құрамында магний оксиді (MgO) бар, ол зиянды заттарды бейтараптандыруға және иістерді төмендетуге ықпал ете отырып, антацидтік, адсорбциялық және уытсыздандырғыш ретінде әсер етеді.
Қабаттап оқшаулайтын жабынға материал ретінде осындай шлактарды пайдалану патогенді микроорганизмдер мен жағымсыз иістердің таралу қаупін төмендету есебінен қалдықтарды көму объектілерінің экологиялық қауіпсіздігін арттырады, сондай-ақ оқшаулағыш қабаттың химиялық-физикалық қасиеттерін жақсартады.
Алайда, осы технологияны енгізер алдында шлактың нақты түрінің химиялық құрамын және топырақ пен жерасты суларына ықтимал әсерін ескере отырып, оның қоршаған ортаға әсеріне мұқият бағалау жүргізу қажет.
Экономикалық тұрғыдан алғанда шлакты пайдалану тиімділігі жоғары, өйткені дәстүрлі оқшаулау материалдарын сатып алуға арналған шығындарды айтарлықтай қысқартуға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, кәсіпорындарда жинақталған металлургиялық шлактар көлемі көп болғандықтан, енгізу мерзімі барынша аз, бұл технологияны кеңінен қолдану үшін қолжетімді және перспективалы етеді.
Бұл техника ТҚҚны және ТҚҚ полигондарын қоспағанда, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер бетіне көму полигондарында қолданылады..
7.4. Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы перспективалық техникалар
7.4.1. Сутекті пайдаланатын жүйелерді интеграциялау
Қалдықтарды көму объектілерінде сутек технологияларын дамыту тұрақты энергетиканың перспективалық бағытын білдіреді. Сутекті биогаздағы метанды реформингтеу жолымен не полигонда орнатылған жаңартылатын көздерден алынған энергияны пайдалана отырып суды электролиздеу арқылы өндіруге болады. Алынған сутек электр энергиясын өндіру үшін отын элементтерінде пайдаланылады, бұл полигонды автономды және экологиялық таза энергиямен жабдықтаумен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Сонымен қатар, сутекті полигонға қызмет көрсететін мамандандырылған көлік үшін отын ретінде пайдалануға болады (самосвалдар, экскаваторлар, газ бұру жүйелері және т. б.), мұның өзі көміртек ізін азайтады және объектінің энергетикалық тәуелсіздігін арттырады. Ұзақ мерзімді перспективада сутекті өндіруді, сақтауды, таратуды және жергілікті тұтынуды қамтитын жабық сутек инфрақұрылымын құруға болады.

7.3. Перспективные техники при закрытии объектов захоронения отходов в постэксплуатационный период
7.3.1. Применение шлаков с преобладающим содержанием оксида кальция в конструкции послойного изолирующего покрытия объектов захоронения отходов
Данная техника предусматривает использование изолирующего покрытия на основе металлургических шлаков, в частности шлака, образующегося при производстве феррованадия силикоалюминотермическим методом. Основным компонентом этого шлака является оксид кальция (CaO), который при взаимодействии с водой преобразуется в гидроксид кальция - известь. Известь обладает выраженными дезинфицирующими, противопаразитарными и дезодорирующими свойствами, что делает еҰ эффективным средством для улучшения санитарных характеристик изолирующего слоя.
Кроме того, в составе шлака присутствует оксид магния (MgO), который оказывает антацидное, адсорбирующее и детоксицирующее действие, способствуя нейтрализации вредных веществ и снижению запахов.
Применение таких шлаков в качестве материала для послойного изолирующего покрытия позволяет повысить экологическую безопасность объектов захоронения за счҰт снижения риска распространения патогенных микроорганизмов и неприятных запахов, а также способствует улучшению химико-физических свойств изоляционного слоя.
Однако, перед внедрением данной технологии необходимо проводить тщательную оценку воздействия конкретного вида шлака на окружающую среду, учитывая его химический состав и возможное влияние на почву и подземные воды.
С экономической точки зрения использование шлаков высокоэффективно, поскольку позволяет существенно сократить затраты на приобретение традиционных изоляционных материалов. Кроме того, срок внедрения минимален благодаря значительным объемам накопленных металлургических шлаков на предприятиях, что делает технологию доступной и перспективной для широкого применения.
Данная техника применима на полигонах приповерхностного захоронения отходов производства и потребления, за исключением ТБО и полигонах ТБО.
7.4. Перспективные техники в области энерго-и ресурсосбережения
7.4.1. Интеграция систем с использованием водорода
Развитие водородных технологий на объектах захоронения отходов представляет собой перспективное направление устойчивой энергетики. Водород может вырабатываться путем реформинга метана, содержащегося в биогазе, либо посредством электролиза воды с использованием энергии, полученной из возобновляемых источников, установленных на полигоне. Полученный водород используется в топливных элементах для выработки электроэнергии, что позволяет обеспечить полигон автономным и экологически чистым энергоснабжением. Кроме того, водород может использоваться как топливо для специализированного транспорта, занятого в обслуживании полигона (самосвалы, экскаваторы, газоотводные системы и пр.), снижая углеродный след и повышая энергетическую независимость объекта. В долгосрочной перспективе возможно создание замкнутой водородной инфраструктуры, включающей производство, хранение, распределение и потребление водорода на месте.

7.4.2. Жоғары тиімді термоэлектрлік генераторларды қолдану
Термоэлектрлік генераторлар қалдықтардың биологиялық ыдырауынан немесе қоқыс газын жаққан кезде пайда болатын жылу энергиясын қозғалатын бөлшектерді пайдаланбай тікелей электр энергиясына түрлендіреді. Бұл жүйені сенімді, шусыз және күрделі жағдайларда ұзақ уақыт пайдалануға жарамды етеді. Жаңа термоэлектрлік материалдар (мысалы, висмут теллуриді немесе жоғары термоэлектрлік тиімділігі бар оксидтер негізінде) осындай қондырғылардың ПӘК едәуір арттыруға мүмкіндік береді. Бұл генераторларды резервтік қуат көзі ретінде де, полигондағы қашықтағы бақылау модульдерін (мысалы, температураны, қысымды, газ концентрациясын өлшеу жүйелері) кабельдер мен электр желілерін тартуды қажет етпестен энергиямен қамтамасыз ету үшін де қолдануға болады.
7.4.3.      Энергияны сақтау жүйелері
Литий-ионды, натрий-ионды немесе қатты оксидті технологияларға негізделген аккумуляторлық батареяларды қоса алғанда, энергияны сақтау жүйелерін енгізу полигонның энергетикалық жүйесінің тұрақтылығы мен басқарылуын айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік береді. Мұндай жүйелер энергия аз тұтынылатын уақытта (мысалы, күн батареялары немесе когенерациялық қондырғылар) өндірілетін артық электр энергиясын жинақтайды және оны жүктеме өте жоғары болатын уақытта береді, осылайша тұтынуды оңтайландырады және сыртқы желілерге қосылу қажеттілігін азайтады. Сонымен қатар, сақтау жүйелері полигонның аса маңызды жүйелері үшін апаттық қуат көзі бола алады (газ бұру, газсыздандыру, сорғы станциялары), үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді және объектінің жалпы энергиялық тиімділігін арттырады.
7.4.4.      Көміртекті кәдеге жарату технологиялары (Carbon Capture and Storage, CCS)
Газсыздандыру және биогазды жағу объектілерінде CO₂ тұту жүйесін орнату парниктік шығарындыларды азайтуға мүмкіндік береді. Тұтылған газ геологиялық формацияларда көмілуі немесе өнеркәсіптік мақсаттарда қайта пайдаланылуы мүмкін, бұл экологиялық жүктемені төмендетуге және кәдеге жарату тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Қоқыс газын жинау және кәдеге жарату жүйесі ұйымдастырылған ірі полигондарда, сондай-ақ когенерациялық қондырғылары бар объектілерде CCS енгізу өте тиімді.
7.5.      Қалдықтарды көму объектілерін жайластыру жүйелерінің жай-күйін бақылау кезіндегі перспективалық техникалар
7.5.1.      Өнеркәсіптік рентген сканерін пайдалана отырып, қалдықтарды көму объектілерінің оқшаулау жабынының жай-күйін бақылау
Қоршаған ортаға жағымсыз әсерді азайтуға немесе болдырмауға бағытталған өнеркәсіптік рентген сканерін қалдықтарды көму объектілерінің оқшаулау жабынының жай-күйін мониторингілеудің бұзбай бақылау әдісі ретінде қолдану перспективалы бағыт болып табылады. Мұндай тәсіл кейіннен объектінің экологиялық қауіпсіздігіне теріс әсер етуі мүмкін жауын суы мен еріген қар суының полигон алаңына көп мөлшерде сіңіп кетуіне әкелетін жабындағы ақауларды жедел анықтауға мүмкіндік береді.
Экономикалық тұрғыдан алғанда, технологияны дамытудың ағымдағы кезеңінде рентген сканерлері қымбат әрі аса көлемді құрылғы болып табылады, бұл оларды далалық жағдайда көптеп қолдануды айтарлықтай қиындатады. Бұдан басқа, осы техникамен жұмыс істеу үшін персоналды рентген сәулесінен қорғау жөніндегі қосымша шараларды әзірлеу және енгізу қажет.
Осы шектеулерге қарамастан, геологиялық ортаға және инженерлік құрылыстарға бұзбай мониторинг жүргізу және бақылау бағыты қарқынды дамып келеді. Көрсетілген кемшіліктерді еңсерген жағдайда технологияны кеңінен енгізудің болжамды мерзімі шамамен 10 жылды құрайды.

7.4.2. Использование высокоэффективных термоэлектрических генераторов
Термоэлектрические генераторы преобразуют тепловую энергию, возникающую при биологическом разложении отходов или при сжигании свалочного газа, непосредственно в электрическую энергию без использования движущихся частей. Это делает систему надежной, бесшумной и пригодной для длительной эксплуатации в сложных условиях. Новейшие термоэлектрические материалы (например, на основе теллурида висмута или оксидов с высокой термоэлектрической эффективностью) позволяют значительно повысить КПД таких установок. Эти генераторы могут применяться как в качестве резервного источника питания, так и для снабжения энергией удалҰнных модулей мониторинга (например, систем измерения температуры, давления, концентрации газа) на полигоне, не требуя прокладки кабелей и линий электропитания.
7.4.3. Системы хранения энергии
Внедрение систем накопления энергии, включая аккумуляторные батареи на основе литий-ионных, натрий-ионных или твердооксидных технологий, позволяет существенно повысить устойчивость и управляемость энергетической системы полигона. Такие системы накапливают избыточную электроэнергию, вырабатываемую в часы низкого энергопотребления (например, солнечными батареями или когенерационными установками), и отдают ее в часы пиковой нагрузки, тем самым оптимизируя потребление и снижая потребность в подключении к внешним сетям. Кроме того, системы хранения могут служить источником аварийного питания для критически важных систем полигона (газоотвод, дегазация, насосные станции), обеспечивая бесперебойную работу и повышая общую энергоэффективность объекта.
7.4.4. Технологии утилизации углерода (Carbon Capture and Storage, CCS)
Установка систем улавливания CO₂ на объектах дегазации и сжигания биогаза способствует сокращению парниковых выбросов. Уловленный газ может быть захоронен в геологических формациях или использован повторно в промышленных целях, что позволяет снизить экологическую нагрузку и повысить эффективность утилизации. Внедрение CCS особенно целесообразно на крупных полигонах с организованной системой сбора и утилизации свалочного газа, а также на объектах с когенерационными установками.
7.5. Перспективные техники при контроле состояния систем обустройства объектов захоронения отходов
7.5.1. Контроль состояния изолирующего покрытия объектов захоронения отходов с использованием промышленного рентгеновского сканера
Применение промышленного рентгеновского сканера как неразрушающего метода мониторинга состояния изолирующего покрытия объектов захоронения отходов является перспективным направлением, направленным на минимизацию или предотвращение негативного воздействия на окружающую среду. Такой способ позволяет оперативно выявлять дефекты в покрытии, которые в дальнейшем могут привести к проникновению значительного объема дождевых и талых сточных вод в тело полигона, что негативно сказывается на экологической безопасности объекта.
С экономической точки зрения, на текущем этапе развития технологии рентгеновские сканеры остаются дорогостоящими и габаритными устройствами, что существенно осложняет их массовое применение в полевых условиях. Кроме того, для работы с данной техникой необходима разработка и внедрение дополнительных мер по защите персонала от рентгеновского излучения.
Несмотря на эти ограничения, направление неразрушающего мониторинга и контроля геологических сред и инженерных сооружений развивается быстрыми темпами. При условии преодоления указанных недостатков прогнозируемый срок широкого внедрения технологии составляет порядка 10 лет.

7.5.2.      Қалдықтарды көму объектілерінің жай-күйін қашықтан зондтау көмегімен бақылау
Ірі қалдықтарды көму нысандарының жағдайын бақылау үшін ғарыштық бақылау және қашықтықтан зондтау технологияларын пайдалану дәстүрлі бақылау әдістерінде қажетті ресурстарды тұтынуды айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді. Бұл үлкен алаңдардағы объектінің жай-күйі туралы деректерді неғұрлым жедел әрі тиімді алуға мүмкіндік береді.
Қашықтан зондтау әдістері қоршаған ортаны бақылау үшін әртүрлі салаларда белсенді түрде енгізіліп жатыр, бұл оларды қалдықтарды көму объектілерінде бейімдеп, қолдануды жеңілдетеді. Мұндай технологияны енгізу мониторингтің бастапқы кезеңінде айтарлықтай жылдам іске асырылуы мүмкін.
Дегенмен, көму объектілерінің жай-күйін толыққанды бақылау үшін ТҚҚ көму объектілерінде газдың түзілуіне мониторинг жүргізу және көму объектісі сыйымдылығының өзгеруін бақылау сияқты параметрлерді қосымша пысықтау талап етіледі. Мұндай шешімдерді әзірлеу айтарлықтай қаржылық шығындармен байланысты, бірақ технологияға салынған инвестициялардың өтелу мерзімі өте қысқа.
Технология қалдықтарды көму объектілерінің барлық негізгі түрлерінде, соның ішінде өндіру, байыту, пайдалы қазбаларды қайта өңдеу, электр энергиясы мен бу өндіру қалдықтарының қоймалары мен үйінділерінде, сондай-ақ өндіріс, тұтыну және ТҚҚ қалдықтарын көмуге арналған полигондар мен объектілерде қолданылады.
7.5.3.      Қалдықтарды көму объектілерінің беткейлерінің жай-күйін датчиктер жүйесі негізінде бақылау
Датчиктер жүйесінің көмегімен қалдықтарды көму объектілерінің беткейлері мен қоршау конструкцияларының жай күйін бақылау технологиясы қорғаныс жүйелерінің жай-күйіне тұрақты мониторинг жүргізуді және ақауларды олардың пайда болуының ерте кезеңдерінде уақтылы анықтауды қамтамасыз етеді.
Экологиялық қауіпсіздік тұрғысынан жүйе қоршаған ортаны қосымша ластамайды және қалдықтарды көму объектілерінде пайдалану мақсатында қауіпсіз болып табылады.
Экономикалық тұрғыдан алғанда жүйені енгізу жобалық шешімдердің, құрылыс жұмыстарының және пайдалануға арналған шығындардың құнын ұлғайтуға әкеледі. Шығыстарды оңтайландыру үшін қайталанатын датчиктер жүйесін пайдалану ұсынылады, бұл мониторингтің сенімділігін арттырады және қызмет көрсету шығындарын азайтады.
Мұндай жүйелерге арналған техникалық шешімдер кең таралған және зерттелген, оларды қалдықтарды көму объектілерінде қолдану әлі жеткілікті түрде пысықталмаған. Осы технологияны енгізудің болжамды мерзімі 5 жылдан 10 жылға дейінгі диапазонда бағаланады.
Бұл шешімді өнеркәсіптің әртүрлі салаларындағы қалдықтарды сақтау қоймалары мен үйінділерін қоса алғанда, көму объектілерінің барлық түрлерінде, сондай-ақ ТҚҚ көму объектілерінде іске асыруға болады.

7.5.2. Контроль состояния объектов захоронения отходов при помощи дистанционного зондирования
Использование технологий космического мониторинга и дистанционного зондирования для контроля состояния крупных объектов захоронения отходов позволяет значительно сократить потребление ресурсов, необходимых при традиционных методах мониторинга. Это обеспечивает более оперативное и эффективное получение данных о состоянии объекта на больших площадях.
Методы дистанционного зондирования активно внедряются в различных отраслях для мониторинга окружающей среды, что облегчает их адаптацию и применение на объектах захоронения отходов. Внедрение такой технологии на начальном этапе мониторинга может быть реализовано достаточно быстро.
Тем не менее, для полноценного контроля состояния объектов захоронения требуется дополнительная доработка параметров, таких как мониторинг образования газа на объектах захоронения ТБО и контроль изменения емкости объекта захоронения. Разработка таких решений связана с существенными финансовыми затратами, однако срок окупаемости инвестиций в технологию достаточно короткий.
Технология применима ко всем основным типам объектов захоронения отходов, включая хранилища и отвалы отходов добычи, обогащения, переработки полезных ископаемых, производства электроэнергии и пара, а также полигоны и объекты, предназначенные для захоронения отходов производства, потребления и ТБО.
7.5.3. Контроль состояния склонов объектов захоронения отходов на основе системы датчиков
Технология контроля состояния склонов и ограждающих конструкций объектов захоронения отходов с помощью системы датчиков обеспечивает постоянный мониторинг состояния защитных систем и своевременное выявление дефектов на ранних стадиях их развития.
С точки зрения экологической безопасности система не наносит дополнительного загрязнения окружающей среде и является безопасной в эксплуатации на объектах захоронения отходов.
С экономической точки зрения внедрение системы ведет к увеличению стоимости проектных решений, строительных работ и затрат на эксплуатацию. Для оптимизации расходов рекомендуется использовать дублирующие системы датчиков, что повысит надежность мониторинга и уменьшит затраты на обслуживание.
Технические решения для подобных систем хорошо известны и изучены, их применение именно на объектах захоронения отходов пока недостаточно отработано. Прогнозируемый срок внедрения данной технологии оценивается в диапазоне от 5 до 10 лет.
Решение может быть реализовано на всех видах объектов захоронения, включая хранилища и отвалы отходов различных отраслей промышленности, а также на объектах захоронения ТБО.

8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
ЕҚТ бойынша қосымша анықтамалық Экология кодексінің 113-бабына сәйкес әзірленді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеудің бірінші кезеңінде КТА өткізілді, оның барысында қалдықтарды көму бойынша кәсіпорынның ағымдағы жай-күйіне сараптамалық баға берілді. Осы аудит өндірісті басқарудың тиімділігін, қолданылатын автоматтандыру құралдарын, технологиялық мүмкіндіктерді талдауды және кәсіпорындардың қоршаған ортаға әсер ету дәрежесін анықтауға мүмкіндік берді. Сондай ақ технологиялардың ЕҚТ қағидаттарына сәйкестігіне талдау жүргізілді.
Сараптамалық бағалаудың негізгі мақсаты Қазақстан Республикасы саласының қазіргі уақыттағы технологиялық жай-күйін айқындау, сондай-ақ кәсіпорындарды ЕҚТ параметрлеріне сәйкес бағалау болып табылады.
ЕҚТ критерийлеріне сәйкестігін бағалау Еуропалық Парламент пен ЕО Кеңесінің 2010/75/ЕО "Өнеркәсіптік шығарындылар және/немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы)" директивасына, сондай-ақ осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 2-бөлімінде көрсетілген ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасына сәйкес белгіленді.
КТА кезінде сала туралы: қолданылатын технологиялар, жабдықтар, ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділері туралы, өндіріс қалдықтарының пайда болуы туралы, сондай-ақ әдеби дереккөздер, нормативтік құжаттама және экологиялық есептер негізінде қоршаған ортаға әсер етудің басқа да аспектілері, энергия және ресурс тұтыну туралы ақпаратты талдау және жүйелеу жүргізілді.
Бекітілген үлгілер негізінде кәсіпорындарға ақпарат жинау үшін сауалнама нысандары жіберілді. Кәсіпорындар ұсынған деректерді талдау технологияларды қолданудың әртүрлі аспектілері бойынша, оның ішінде технологиялық көрсеткіштер бойынша ақпараттың жеткіліксіздігі туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді. Анықтамалықтың осы редакциясында кәсіпорындар ұсынған нақты нәтижелер пайдаланылды.
"Қалдықтарды көму" ЕҚТ бойынша анықтамалығының құрылымы Қазақстан Республикасының қолданыстағы НҚА сәйкес, сондай-ақ өткізілген КТА нәтижелері бойынша әзірленді.
Перспективалық технологияларға отандық әзірлемелер ғана емес, сондай-ақ практикада қолданылатын, бірақ Қазақстан Республикасындағы кәсіпорындарда енгізілмеген озық технологиялар жатқызылды.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау қорытындылары бойынша осы анықтамалықпен кейіннен жұмыс істеуге және ЕҚТ-ны енгізуге қатысты мынадай ұсынымдар әзірленді:
кәсіпорындарға қоршаған ортаға ластағыш заттардың, әсіресе маркерлік эмиссиялардың, шикізат пен энергия ресурстарын тұтынудың деңгейлері туралы, сондай-ақ негізгі және табиғат қорғау жабдықтарын жаңғыртуды жүргізу, ЕҚТ енгізудің экономикалық аспектілері туралы мәліметтерді жинауды, жүйелеуді және сақтауды жүзеге асыру ұсынылады;
технологиялық объектілерді жобалау, пайдалану, реконструкциялау, жаңғырту кезінде қоршаған ортаға әсер етудің физикалық факторларын мониторингілеу, бақылау және төмендету жұмысына назар аудару қажет;
жаңа технологияларды, жабдықтарды, материалдарды таңдаудың басым критерийлері ретінде технологиялық және табиғат қорғау жабдықтарын жаңғырту кезінде энергия тиімділігін арттыруды, ресурс үнемдеуді, өндіріс объектілерінің қоршаған ортаға теріс әсерін төмендетуді пайдалану керек.
Библиография

8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Справочник по НДТ подготовлен в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса.
Первым этапом разработки справочника по НДТ было проведение КТА, в процессе которого была дана экспертная оценка текущего состояния предприятий по захоронению отходов. Данный аудит позволил определить эффективность управления производством, применяемые средства автоматизации, анализ технологических возможностей и степень воздействия предприятий на окружающую среду. Также был проведен анализ соответствия технологий принципам НДТ.
Основной целью экспертной оценки являлось определение технологического состояния отрасли Республики Казахстан на существующее положение, а также оценка предприятий в соответствии с параметрами НДТ.
Оценка соответствия критериям НДТ устанавливалась в соответствии с Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и/или сбросах (о комплексном предупреждении и контроля загрязнений)", а также Методологией отнесения к НДТ, отраженной в разделе 2 настоящего справочника по НДТ.
При КТА был проведен анализ и систематизация информации об отрасли: о применяемых технологиях, оборудовании, выбросах и сбросах загрязняющих веществ, об образовании отходов производства, а также других аспектах воздействия на окружающую среду, энерго- и ресурсопотреблении на основании литературных источников, нормативной документации и экологических отчетов.
Для сбора информации предприятиям на основании утвержденных шаблонов были направлены анкетные формы. Анализ предоставленных предприятиями данных позволяет сделать вывод о недостаточности информации по различным аспектам применения технологий, в том числе по технологическим показателям. В данной редакции справочника использовались фактические имеющиеся результаты, предоставленные предприятиями.
Справочник по НДТ "Захоронение отходов" составлен согласно действующим НПА Республики Казахстан, а также по результатам проведенного КТА.
К перспективным технологиям отнесены не только отечественные разработки, но также передовые технологии, применяемые на практике, но не внедренные на предприятиях в Республике Казахстан.
По итогам подготовки справочника по НДТ были сформулированы следующие рекомендации, касающиеся дальнейшей работы над настоящим справочником и внедрения НДТ:
предприятиям рекомендуется осуществлять сбор, систематизацию и хранение сведений об уровнях эмиссий загрязняющих веществ, в особенности маркерных, в окружающую среду, потребления сырья и энергоресурсов, а также о проведении модернизации основного и природоохранного оборудования, экономических аспектах внедрения НДТ;
при проектировании, эксплуатации, реконструкции, модернизации технологических объектов необходимо обратить внимание на мониторинг, контроль и снижение физических факторов воздействия на окружающую среду;
при модернизации технологического и природоохранного оборудования в качестве приоритетных критериев выбора новых технологий, оборудования, материалов следует использовать повышение энергоэффективности, ресурсосбережение, снижение негативного воздействия объектов производства на окружающую среду.
Библиография

1. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексі;
2. "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингілеу және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысы;
3. "Қалдықтар жіктеуішін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 тамызда № 23903 болып тіркелді;
4. "2023 жылдағы Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының жай-күйі және табиғи ресурстарын пайдалану туралы" ұлттық баяндама;
5. Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021 – Энергия тиімділігі жөніндегі ЕҚТ бойынша анықтамалық, 09/2021;
6. ИТС 48-2017 "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезінде энергетикалық тиімділікті арттыру";
7. The revised Industrial and Livestock Rearing Emissions Directive (Directive 2010/75/EU or "IED 2.0") as amended by Directive 2024/1785 - директивасымен (Директива 2010/75/EU немесе "IED 2.0") түзетулер енгізілген Өнеркәсіптегі және мал шаруашылығындағы шығарындылар туралы қайта қаралған директива;
8. https://www.gov.kz/memleket/entities/astana/press/news/details/388696?lang=ru;
9. ГОСТ 20444-2014 (ISO 1996-2:2007) "Шу. Қоршаған ортадағы шуды өлшеу әдістері";
10. OECD (2020), Best Available Techniques (BAT) for Preventing and Controlling Industrial Pollution, Activity 4: Guidance Document on Determining BAT, BAT-Associated Environmental Performance Levels and BAT-Based Permit Conditions;
11. Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты [Электрондық ресурс];
12. Landfill Directive - Directive (EU) 2018/850 - Қалдықтарды көму жөніндегі 1999/31/ЕО кеңесінің 1999 жылғы 26 сәуірдегі Директивасы;
13. Directive 2006/21/EC of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the management of waste from extractive industries - 2006/21/ЕО Парламенті мен Еуропалық Одақ Кеңесінің өндіруші өнеркәсіп қалдықтарын басқару туралы 2006 жылғы 15 наурыздағы Директивасы;
14. ИТС НДТ 17-2021 Өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру;
15. "Полигон операторының тарату қорын қалыптастыру қағидалары", Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 22 тамыздағы № 579 бұйрығы;
16. СанПиН 2.1.7.1322-03. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыруға және залалсыздандыруға қойылатын гигиеналық талаптар;
17. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі, тұрғын үй қатынастары және коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттар. ҚР СН 1.04-15-2013. Тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар;

1. Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года.
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 "Об утверждении Правил разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам".
3. "Об утверждении Классификатора отходов", приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2021 года № 23903.
4. Национальный доклад "О состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан за 2023 год".
5. Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021 – Справочник по НДТ по энергоэффективности, 09/2021.
6. ИТС 48-2017 "Повышение энергетической эффективности при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности".
7. The revised Industrial and Livestock Rearing Emissions Directive (Directive 2010/75/EU or "IED 2.0") as amended by Directive 2024/1785 - Пересмотренная Директива о выбросах в промышленности и животноводстве (Директива 2010/75/EU или "IED 2.0") с поправками, внесенными Директивой 2024/1785.
8. https://www.gov.kz/memleket/entities/astana/press/news/details/388696?lang=ru.
9. ГОСТ 20444-2014 (ISO 1996-2:2007) "Шум. Методы измерения шума в окружающей среде".
10. OECD (2020), Best Available Techniques (BAT) for Preventing and Controlling Industrial Pollution, Activity 4: Guidance Document on Determining BAT, BAT-Associated Environmental Performance Levels and BAT-Based Permit Conditions.
11. Институт развития электроэнергетики и энергосбережения [Электронный ресурс]. URL: https://aisger.kz/.
12. Landfill Directive - Directive (EU) 2018/850 - Директива Совета 1999/31/ЕС от 26 апреля 1999 года по захоронению отходов.
13. Directive 2006/21/EC of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the management of waste from extractive industries - Директива Парламента и Совета Европейского Союза 2006/21/ЕС от 15 марта 2006 года об управлении отходами добывающей промышленности.
14. ИТС НДТ 17-2021 Размещение отходов производства и потребления.
15. "Правила формирования оператором полигона ликвидационного фонда", приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 августа 2022 года № 579.
16. СанПиН 2.1.7.1322-03. Гигиенические требования к размещению и обезвреживанию отходов производства и потребления.
17. Государственные нормативные документы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, жилищных отношений и коммунального хозяйства. СН РК 1.04-15-2013. Полигоны для ТБО.

18. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы;
19. "Әртүрлі сыныптағы полигондарда көму үшін қалдықтар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 361 бұйрығы;
20. Арнайы жабдықталған көму объектілері бойынша жаңартылған техникалық нұсқаудың жобасы (код D5). Базель конвенциясының ашық құрамдағы жұмыс тобының он бірінші отырысы (OEWG.11). Женева, Швейцария 2018 жылғы 03 қыркүйектен 06 қыркүйекке дейін (https://www.basel.int/TheConvention/OpenendedWorkingGroup(OEWG)/Meetings/OEWG11/Meetingdocuments/tabid/7456/Default.aspx);
21. Бабенко Дмитрий Александрович. Мыс кенін байыту қалдықтарын сақтаудың экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету (https://spmi.ru/sites/default/files/imci_images/sciens/dissertacii/2021/babenko_dissertaciya.pdf);
22. Парниктік газдар шығарындыларын азайтуда қалдықтарды энергияға айналдыру әлеуеті (https://jacksonlab.stanford.edu/publications/carbon-and-water-footprint-energy-resources/potential-waste-energy-reducing-greenhouse);
23. SVOBODA, Luboš. Stavební hmoty, 2013. https://www.scribd.com/document/673820260/kniha-stavebni-hmoty;
24. Чех техникалық стандарттары (ČSN)
ČSN 83 8030 Қалдықтарды көму - Полигондарды жобалау мен салудың негізгі шарттары
ČSN 83 8032 Қалдықтарды көму – Герметизация.
ČSN 83 8033 Қалдықтарды көму - Полигон сүзіндісін басқару.
ČSN 83 8034 Қалдықтарды көму – Полигондарды газсыздандыру.
ČSN 83 8035 Қалдықтарды көму - Полигондарды жабу және қалпына келтіру.
ČSN 83 8036 Қалдықтарды көму – Полигондардың мониторингі;
25. https://old.vscht.cz/uchop/udalosti/skripta/1ZOZP/odpady/obrazky_skladka.htm;
26. https://www.izolace.com/izolace-skladek/izolace-skladek-fotogalerie/;
27. https://construction-engineer.ru/review/protivofiltracionnyj-ekran-kachestvennye-materialy-i-ix-pravilnoe-ustrojstvo;
28. https://ippc.mzp.cz/ippc/ippc.nsf/appliances.xsp;
29. https://www.soletanche.cz/technologie_podzemni_steny/;
30. https://www.maccaferri.com/cz/%C5%99e%C5%A1en%C3%AD/budovani-skladek-odpadu/
31. https://ztbo.ru/o-tbo/lit/texnologii-otxodov/ustrojstvo-poligona-i-skladirovanie-tbo
32. https://www.ecovision.cz/clanky/tridirny.html
33. https://www.stavebni-technika.cz/clanky/test-hrubotridice-na-skladce-pribram-bytiz

18. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления".
19. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 361 "Об утверждении перечня видов отходов для захоронения на полигонах различных классов".
20. Проект обновленного технического руководства по специально обустроенным объектам захоронения (код D5). Одиннадцатое заседание Рабочей группы открытого состава Базельской конвенции (OEWG.11). Женева, Швейцария с 03 сентября по 06 сентября 2018 г. (https://www.basel.int/TheConvention/OpenendedWorkingGroup(OEWG)/Meetings/OEWG11/Meetingdocuments/tabid/7456/Default.aspx).
21. Бабенко Д.А. Обеспечение экологической безопасности хранения отходов обогащения медных руд (https://spmi.ru/sites/default/files/imci_images/sciens/dissertacii/2021/babenko_dissertaciya.pdf).
22. Потенциал преобразования отходов в энергию в сокращении выбросов парниковых газов (https://jacksonlab.stanford.edu/publications/carbon-and-water-footprint-energy-resources/potential-waste-energy-reducing-greenhouse).
23. SVOBODA, Luboš. Stavební hmoty, 2013. https://www.scribd.com/document/673820260/kniha-stavebni-hmoty.
24. Чешские технические стандарты (ČSN)
ČSN 83 8030 Захоронение отходов - Основные условия проектирования и строительства полигонов
ČSN 83 8032 Захоронение отходов – Герметизация.
ČSN 83 8033 Захоронение отходов - Управление фильтратом полигонов.
ČSN 83 8034 Захоронение отходов - дегазация полигонов.
ČSN 83 8035 Захоронение отходов - Закрытие и рекультивация полигонов
ČSN 83 8036 Захоронение отходов - Мониторинг полигонов.
25. https://old.vscht.cz/uchop/udalosti/skripta/1ZOZP/odpady/obrazky_skladka.htm.
26. https://www.izolace.com/izolace-skladek/izolace-skladek-fotogalerie/.
27. https://construction-engineer.ru/review/protivofiltracionnyj-ekran-kachestvennye-materialy-i-ix-pravilnoe-ustrojstvo.
28. https://ippc.mzp.cz/ippc/ippc.nsf/appliances.xsp.
29. https://www.soletanche.cz/technologie_podzemni_steny/.
30. https://www.maccaferri.com/cz/%C5%99e%C5%A1en%C3%AD/budovani-skladek-odpadu/.
31. https://ztbo.ru/o-tbo/lit/texnologii-otxodov/ustrojstvo-poligona-i-skladirovanie-tbo.
32. https://www.ecovision.cz/clanky/tridirny.html.
33. https://www.stavebni-technika.cz/clanky/test-hrubotridice-na-skladce-pribram-bytiz.

34. https://www.lfm.cz/produkty
35. https://www.sweco.cz/projekty/areal-odpadoveho-hospodarstvi-benatky-nad-jizerou-iii-etapa-rekultivace-skladky/
36. https://marcador.eu/vyrobky/drenazni-geokompozity/
37.BREFF Шығарындыларды басқару анықтамалық құжаты - өндіруші өнеркәсіптің қалдықтарын басқаруға арналған ең үздік қолжетімді технологиялар (ЕҚТ) бойынша анықтамалық құжатқа сәйкес
38. file:///C:/Users/user/Downloads/jrc109657_mwei_bref_-_for_pubsy_online.pdf 722 бет.
39. www.cyanidecode.org. https://cyanidecode.org/languages/russian/
40. https://open.library.ubc.ca/media/stream/pdf/59367/1.0042139/1
41. Smets, T., S. Vanassche and D. Huybrechts (2017), Guideline for determining the Best Available Techniques at installation level, VITO, Mol [Электрондық ресурс].
42. "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі, өнеркәсіптік ұйымдар аумақтарындағы атмосфералық ауаның гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығы.
43. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шiлдедегi № 360-VI ҚРЗ Кодексі.

34. https://www.lfm.cz/produkty.
35. https://www.sweco.cz/projekty/areal-odpadoveho-hospodarstvi-benatky-nad-jizerou-iii-etapa-rekultivace-skladky/.
36. https://marcador.eu/vyrobky/drenazni-geokompozity/.
37. BREFF Справочный документ "Управление сбросами" – согласно справочному документу по наилучшим доступным технологиям (НДТ) для управления отходами добывающей промышленности.
38. file:///C:/Users/user/Downloads/jrc109657_mwei_bref_-_for_pubsy_online.pdf 722 стр..
39. www.cyanidecode.org. https://cyanidecode.org/languages/russian/.
40. https://open.library.ubc.ca/media/stream/pdf/59367/1.0042139/1.
41. Smets, T., S. Vanassche and D. Huybrechts (2017), Guideline for determining the Best Available Techniques at installation level, VITO, Mol [Электронный ресурс].
42. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 "Об утверждении Гигиенических нормативов к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций".
43. Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года № 360-VI ЗРК "О здоровье народа и системе здравоохранения".