Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Қалдықтарды қалпына келтіру" анықтамалығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 206 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Экология кодексі 113-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Қалдықтарды қалпына келтіру" анықтамалығы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы "2" сәуірдегі
№ 207 қаулысымен
бекітілген
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша
"Қалдықтарды қалпына келтіру"
анықтамалығы
Мазмұны
Схемалар/суреттер тізімі
Кестелер тізімі
Глоссарий
Алғысөз
Қолданылу саласы
Қолданылу қағидаттары
1. Жалпы ақпарат
1.1. Қалдықтарды қалпына келтіру саласына шолу
1.2. Қалдықтардың түрлері және олардың түзілуі
1.2.1. Медициналық және биологиялық қалдықтар
1.2.2. Қауіпті қалдықтар
1.2.3. Құрамында мұнай бар қалдықтар
1.2.4. Органикалық тектес қалдықтар
1.2.5. Электр жабдығы мен электронды жабдықтардың қалдықтары
1.2.6. Өнеркәсіптік қатты қалдықтар
1.2.7. Сұйық қалдықтар
1.2.8. Басқа қалдықтар
1.2.9. Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
1.2.10. Пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
1.2.11. Коммуналдық қалдықтар
1.2.12. Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары
1.3. Негізгі экологиялық проблемалар
1.3.1. Қалпына келтіргеннен кейін түзілетін және одан әрі қалпына келтірілмейтін қалдықтарды басқару
1.3.2. Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындылары
1.3.3. Су объектілеріне ластағыш заттарды төгу
1.3.4. Жер ресурстарына әсер етуі
1.4. Энергия ресурстарын тұтыну
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды айқындау әдіснамасы
2.1. Детерминация, ЕҚТ іріктеу қағидаттары
2.2. Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
2.3. ЕҚТ-ны ендірудің экономикалық аспектілері
2.3.1. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
2.3.2. ЕҚТ-ны экономикалық бағалау әдістері
2.3.3. Шығындардың инвестициялық негізділігі
2.3.4. Шығын мен пайданы талдау
2.3.5. Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
2.3.6. Өзіндік құнның өсуі
2.3.7. Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
2.3.8. Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемдер мен айыппұлдар
2.3.9. "Қондырғыдағы" есептеу
3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
3.1. Қалдықтарды басқару кезіндегі қосалқы операциялар (қалдықтарды қабылдау және қалпына келтіруге дайындау)
3.2. Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу
3.3. Қалдықтарды биологиялық қайта өңдеу

Об утверждении справочника по наилучшим доступным техникам "Восстановление отходов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2026 года № 206
В соответствии с пунктом 6 статьи 113 Экологического кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый справочник по наилучшим доступным техникам "Восстановление отходов".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июня 2026 года № 206
Справочник
по наилучшим доступным техникам "Восстановление отходов"
Список схем/рисунков
Список таблиц
Глоссарий
Предисловие
Область применения
Принципы применения
1. Общая информация
1.1. Обзор отрасли по восстановлению отходов
1.2. Виды отходов и их образование
1.2.1. Медицинские и биологические отходы
1.2.2. Опасные отходы
1.2.3. Нефтесодержащие отходы
1.2.4. Отходы органического происхождения
1.2.5. Отходы электрического и электронного оборудования
1.2.6. Твердые промышленные отходы
1.2.7. Жидкие отходы
1.2.8. Прочие отходы
1.2.9. Горнодобывающие и металлургические отходы
1.2.10. Пластмассовые и резинотехнические изделия
1.2.11. Коммунальные отходы
1.2.12. Промышленные и строительные отходы
1.3. Основные экологические проблемы
1.3.1. Управление отходами, образующимися после процессов восстановления и не подлежащими дальнейшему восстановлению
1.3.2. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
1.3.3. Сбросы загрязняющих веществ в водные объекты
1.3.4. Воздействие на земельные ресурсы
1.4. Потребление энергоресурсов
2. Методология определения наилучших доступных техник
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
2.3.3. Инвестиционная обоснованность затрат
2.3.4. Анализ затрат и выгод
2.3.5. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
2.3.6. Прирост себестоимости
2.3.7. Соотношение затрат и экологического результата
2.3.8. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
2.3.9. Расчет "на установке"
3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
3.1. Вспомогательные операции при управлении отходами (прием и подготовка отходов к восстановлению)
3.2. Механическая и физическая переработка отходов
3.3. Биологическая переработка отходов

3.4. Қалдықтарды физика-химиялық қайта өңдеу
3.5. Қоршаған ортаға эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері
3.6. Энергия тиімділік
4. Эмиссияларды болғызбау және/немесе азайту және ресурстарды тұтыну үшін
4.1.      Экологиялық менеджмент жүйесі
4.2.      Энергетикалық менеджмент жүйесі
4.3.      Эмиссиялар мониторингі
4.3.1. Атмосфералық ауаға шығарындылар мониторингі
4.3.2. Су объектілеріне төгінділердің мониторингі
4.4.      Қалдықтарды басқарудағы қосалқы операциялар
4.4.1. Келіп түсетін қалдықтарды қабылдау және бақылау
4.4.2. Қалдықтарды алдын ала дайындау
4.5. Су пайдалануды басқару
4.5.1. Кері осмос қондырғыларының концентратымен жұмыс істеу
4.6.      Физикалық әсер ету деңгейінің төмендеуі
4.7.      Иіс
5. Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
5.1. Қалдықтарды қалпына келтірудің технологиялық процесінде автоматтандырылған бақылау және басқару жүйелерін енгізуге бағытталған ЕҚТ
5.1.1. Өртті анықтау және алдын алу кезінде автоматтандырылған жүйелерді енгізу
5.1.2. Процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін қолдану
5.2.      Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
5.2.1. Жылу рекуперациясын пайдалану
5.2.2. Жиілікті-реттелетін жетектер мен энергия тиімді компрессорларды қолдану
5.2.3. Қайталама энергия ресурстарын пайдалану
5.3. Ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алуға және азайтуға бағытталған ЕҚT
5.3.1. Эмиссиялардың ықтимал ұйымдастырылмаған көздерінің санын азайту
5.3.2. Ысырапты анықтау және жөндеу бағдарламасы (ЫАЖБ)
5.4. Қалдықтарды механикалық және физикалық өңдеуге арналған техникалар
5.4.1. Күш өрістерінің әсері (гравитациялық, центрифугалық, электрлік, магниттік)
5.4.2. Сүзгілеу
5.4.3. Термиялық десорбция
5.4.4. Фазаларға термомеханикалық бөлу
5.4.5. Тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан резеңкеден жасалған бұйымдардың, оның ішінде резеңке шиналардың, шиналар мен камералардың бародеструкциялық технологиясы
5.4.6. Ұнтақтау
5.4.7. Экструзия немесе қысыммен құю арқылы бұйымдарды алу үшін полимер қалдықтарын қайта балқыту әдісі
5.4.8. Медициналық қалдықтарды стерильдеу
5.4.9. Дистилляция (регенерация)
5.4.10. Конденсация және криогенді конденсация
5.5.      Қалдықтарды биологиялық өңдеуге арналған техника
5.5.1. Биоремедиация
5.5.2. Фиторемедиация
5.5.3. Тұйық контурда кептірудің биоэнергетикалық әдісімен кәдеге жарату
5.5.4. Компосттау технологиясы
5.5.5. Тұрмыстық қатты қалдықтарды сұрыптау кезінде бөлек жиналған немесе бөлінген органикалық қалдықтарды ашыту технологиясы

3.4. Физико-химическая переработка отходов
3.5. Текущие уровни эмиссий в окружающую среду
3.6. Энергоэффективность
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
4.1. Система экологического менеджмента (СЭМ)
4.2. Система энергетического менеджмента (СЭнМ)
4.3. Мониторинг эмиссий
4.3.1. Мониторинг выбросов в атмосферный воздух
4.3.2. Мониторинг сбросов в водные объекты
4.4. Вспомогательные операции при управлении отходами
4.4.1. Прием и контроль поступающих отходов
4.4.2. Предварительная подготовка отходов
4.5. Управление водопользованием
4.5.1. Обращение с концентратом обратноосмотических установок
4.5.1.1. Вторичное использование солевого концентрата в рассольных системах охлаждения
4.5.1.2. Получение вторичного сырья - сухих солей из концентрата водоподготовки
4.6. Снижение уровней физического воздействия
4.7. Запах
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
5.1. НДТ, направленные на внедрение систем автоматизированного контроля и управления в технологическом процессе восстановления отходов
5.1.1. Внедрение автоматизированных систем при обнаружении и предотвращении пожара
5.1.2. Применение автоматизированных систем управления технологическими процессами (АСУТП)
5.2. НДТ, в области энерго- и ресурсосбережения
5.2.1. Использование рекуперации тепла
5.2.2. Применение частотно-регулируемых приводов и энергоэффективных компрессоров
5.2.3. Использование вторичных энергоресурсов
5.3 НДТ, направленные на предотвращение и снижение неорганизованных выбросов
5.3.1. Минимизация количества потенциальных неорганизованных источников эмиссий
5.3.2. Программа обнаружения утечек и ремонта (ОИРУ)
5.4. Техники для механической и физической обработки отходов
5.4.1. Воздействие силовых полей (гравитационного, центробежного, электрического, магнитного)
5.4.2. Фильтрация
5.4.3. Термическая десорбция
5.4.4. Термомеханическое разделение на фазы
5.4.5. Бародеструкционная технология изделий из резины, утративших потребительские свойства, в том числе резиновых шин, покрышек и камер
5.4.6. Измельчение
5.4.7. Метод повторного плавления полимерных отходов для получения изделий экструзией или литьем под давлением
5.4.8. Стерилизация медицинских отходов
5.4.9. Дистилляция (регенерация)
5.4.10. Конденсация и криогенная конденсация
5.5. Техники для биологической обработки отходов
5.5.1. Биоремедиация
5.5.2. Фиторемедиация
5.5.3. Утилизация биоэнергетическим методом сушки в замкнутом контуре
5.5.4. Технология компостирования
5.5.5. Технология сбраживания органических отходов, собранных раздельно или выделенных при сортировке твердых бытовых отходов

5.5.6. Бөлек жиналған органикалық қалдықтарды кептіру технологиясы
5.5.7. Когенерация
5.6. Қалдықтарды физика-химиялық өңдеуге арналған техникалар
5.6.1. Адсорбция
5.6.2. Селективті еріту (ион алмасу арқылы тазарту)
5.6.3. Сорбциялық әдіс
5.6.4. Тұрақтаныру
5.6.5. Қауіпті қалдықтарды инерттеу (in-situ және ex-situ)
5.6.6. Гуминді препараттарды қолдану
5.6.7. Капсулалау
5.6.8. Қалдықтардың пиролизі
5.6.9. Сұйық көмірсутек қалдықтарын термокаталитикалық крекинг технологиясын пайдаланып қайта өңдеу
5.7. Ұйымдастырылған шығарындылардың алдын алуға және азайтуға бағытталған ЕҚT
5.7.1. Қапшық сүзгілер
5.7.2. Импульспен тазартатын сүзгілер
5.7.3. Керамика және металл сүзгілер
5.7.4. Циклондар
5.7.5. Электр сүзгілер
5.7.6. Дымқыл скруббер
5.7.7. Құрғақ және жартылай құрғақ тазартатын скрубберлер
5.7.8. Сынап шығарындыларын азайтуға арналған әдістерді қолдану
5.7.8.1. Төмен рН-пен және қоспалар бүркіп дымқыл тазарту
5.7.8.2. Сынапты адсорбциялау үшін белсендірілген көмір бүрку
5.7.8.3. Дымқыл скрубберлерге сутегі асқын тотығын қосу
5.8. Ластағыш заттардың төгінділерінің алдын алуға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.8.1. Тұндыру
5.8.2. Химиялық тұндыру
5.8.3. Белсендірілген көмірді қолдану арқылы адсорбция
5.8.4. Бейтараптандыру
5.8.5. Тотығу
5.8.6. Коагуляция, флокуляция.
5.8.7. Ион алмасу
5.8.8. Биологиялық тазарту
5.8.9. Флотация
5.8.10. Биосүзгі
6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды
6.1. Жалпы ЕҚТ
6.1.1. Экологиялық менеджмент жүйесі
6.1.2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ЕҚТ
6.1.2.1.      Энергия тұтынуды, энергия тиімділігін басқару
6.1.3. Технологиялық процестерді басқару
6.1.4. Шығарындылар мониторингі
6.1.5. Төгінділер мониторингі
6.1.6. Шу, діріл, иіс
6.2. Ұйымдастырылмаған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
6.3. Ұйымдастырылған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
6.3.1. Қалдықтарды механикалық және физикалық өңдеу кезінде ұйымдастырылған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
6.3.1.3.      H₂SO₄ күкірт қышқылының шығарындылары
6.3.1.4.      Ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары және CnH2n+2 шекті көмірсутектер
6.3.2. Қалдықтарды биологиялық өңдеу кезінде ұйымдастырылған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
6.3.2.1.      Тозаң шығарындылары және ұшпа органикалық қосылыстар
6.3.2.2.      Аммиак NH3 және метан CH4 шығарындылары
6.3.3. Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезінде ұйымдастырылған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары

5.5.6. Технология сушки органических отходов, собранных раздельно
5.5.7. Когенерация
5.6. Техники для физико-химической обработки отходов
5.6.1. Адсорбция
5.6.2. Селективное растворение (ионообменная очистка)
5.6.3. Сорбционный метод
5.6.4. Стабилизация
5.6.5. Инертизация опасных отходов (in-situ и ex-situ)
5.6.6. Использование гуминовых препаратов
5.6.7. Капсулирование
5.6.8. Пиролиз отходов
5.6.9. Переработка жидких углеводородных отходов методом термокаталитического крекинга
5.7. НДТ, направленные на предотвращение и снижение организованных выбросов
5.7.1. Рукавные фильтры
5.7.2. Фильтры с импульсной очисткой
5.7.3. Керамические и металлические фильтры
5.7.4. Циклоны
5.7.5. Электрофильтры
5.7.6. Мокрый скруббер
5.7.7. Скрубберы сухой и полусухой очистки
5.7.8. Применение методов для снижения выбросов ртути
5.7.8.1. Мокрая очистка с низким рН и впрыскиванием добавок
5.7.8.2. Впрыск активированного угля для адсорбции ртути
5.7.8.3. Добавление перекиси водорода в мокрые скрубберы
5.8. НДТ, направленные на предотвращение и снижение сбросов загрязняющих веществ
5.8.1. Отстаивание
5.8.2. Химическое осаждение
5.8.3. Адсорбция с применением активированного угля
5.8.4. Нейтрализация
5.8.5. Окисление
5.8.6. Коагуляция, флокуляция.
5.8.7. Ионный обмен
5.8.8. Биологическая очистка
5.8.9. Флотация
5.8.10. Биофильтр
5.9. НДТ, направленные на управление и сокращение воздействия отходов на окружающую среду
6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
6.1. Общие НДТ
6.1.1. Система экологического менеджмента
6.1.2. НДТ в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
6.1.2.1. Управление энергопотреблением, энергоэффективностью
6.1.3. Управление технологическими процессами
6.1.4. Мониторинг выбросов
6.1.5. Мониторинг сбросов
6.1.6. Шум, вибрация, запах
6.2. Выбросы загрязняющих веществ от неорганизованных источников
6.3. Выбросы загрязняющих веществ от организованных источников
6.3.1. Выбросы загрязняющих веществ от организованных источников при механической и физической переработке отходов
6.3.1.1. Выбросы пыли и металлов
6.3.1.2. Выбросы ртути Hg
6.3.1.3. Выбросы серной кислоты H₂SO₄
6.3.1.4. Выбросы летучих органических соединений и углеводородов предельных CnH2n+2
6.3.2. Выбросы загрязняющих веществ от организованных источников при биологической обработке отходов
6.3.2.1. Выбросы пыли и летучие органические соединения
6.3.2.2. Выбросы аммиака NH3 и метана CH4
6.3.3. Выбросы загрязняющих веществ от организованных источников при физико-химической обработке отходов
6.3.3.1. Выбросы пыли и металлов

6.3.3.2.      Ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары және CnH2n+2 шекті көмірсутектер
6.3.3.3.      Гидрохлорид HCl (тұз қышқылы, сутек хлориді) және күкірт қышқылы H₂SO₄ шығарындылары
6.4. Су пайдалануды басқару, сарқынды суларды жою және тазарту
6.5. Қалдықтарды басқару
6.6. Ремедиация талаптары
7. Перспективалы техникалар
7.1. Ауыл шаруашылығы қалдықтарынан синтетикалық балқытқыш шпатты қалпына келтіру
7.2. Сұрыпталмаған әртектес пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу
7.3. Техникалық өнеркәсіптік газдар өндірісінің инновациялық технологиялары
7.4. Құрамында мұнай бар қалдықтарды майда еритін катализаторлар қолданылатын термокаталитикалық крекинг әдісімен қайта өңдеу
7.5. Гидротермалды карбонизация (Hydrothermal Carbonization).
7.6. Пластикалық қалдықтардың отынға каталитикалық ыдырауы
7.7. Органикалық қалдықтарды сутегіге электрохимиялық өңдеу
7.8. Қайта өңдеуге арналған айналмалы реакторлар
7.9. Электроника қалдықтарынан металдарды шамадан тыс экстракциялау
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
Библиография
Схемалар/суреттер тізімі
.1-сурет.
Қалдықтарды басқару шараларының иерархиясы
1.2-сурет.
Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу кезіндегі энергия тұтыну үлесі, %
5.1-сурет.
Қапшық сүзгінің конструкциясы
5.2-сурет.
Циклон құрылысының базалық схемасы
5.3-сурет.
Электр сүзгі құрылысының схемасы (екі аймақ қана көрсетілген)
5.4-сурет.
Радиалды дымқыл скруббер
5.5-сурет.
Көлденең тұндырғыш
Кестелер тізімі
1.1-кесте.
Өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі
1.2-кесте.
Тұрмыстық қатты қалдықтардың түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі
1.3-кесте.
Өңірлер бөлінісінде ТҚҚ түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі
1.4-кесте.
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі
1.5-кесте.
Өңірлер бөлінісінде коммуналдық қалдықтардың түзілуі
1.6-кесте.
Қауіпті қалдықтардың түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі
1.7-кесте.
Өңірлер бөлінісінде қауіпті қалдықтардың түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі
1.8-кесте.
Өндірістің қауіпті қалдықтарының түзілуі, пайдаланылуы және залалсыздандырылуы
1.9-кесте.
Экономикалық қызмет түрлері бойынша қауіпті қалдықтардың түзілуі
2.1-кесте.
Қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
3.1-кесте.
2022 – 2023 жылдардағы негізгі процестер бойынша ластағыш заттардың шығарындылары бойынша технологиялық көрсеткіштер (№ 1 кәсіпорын)
3.2-кесте.
Негізгі процестер бойынша ластағыш заттардың шығарындылары бойынша технологиялық көрсеткіштер (№ 2 кәсіпорын)
3.3-кесте.
2022 – 2023 жылдардағы негізгі процестер бойынша ластағыш заттардың шығарындылары бойынша технологиялық көрсеткіштер (№ 3 кәсіпорын)

6.3.3.2. Выбросы летучих органических соединений и углеводородов предельных CnH2n+2
6.3.3.3. Выбросы гидрохлорида HCl (соляная кислота, водород хлорид) и серной кислоты H₂SO₄
6.3.3.4. Выбросы ртути Hg
6.4. Управление водопользованием, удаление и очистка сточных вод
6.5. Управление отходами
6.6. Требования по ремедиации
7. Перспективные техники
7.1. Восстановление синтетического плавикового шпата из сельскохозяйственных отходов
7.2. Переработка несортированных разнородных пластиковых отходов
7.3. Инновационные технологии производства технических промышленных газов
7.4. Переработка нефтесодержащих отходов методом термокаталитического крекинга с использованием маслорастворимых катализаторов
7.5. Гидротермальная карбонизация (Hydrothermal Carbonization)
7.6. Каталитическое разложение пластиковых отходов в топливо
7.7. Электрохимическая переработка органических отходов в водород
7.8. Вращающиеся реакторы для переработки отходов
7.9. Сверхкритическая экстракция металлов из отходов электроники
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Библиография
Оглавление
Список схем/рисунков
Рисунок 1.1.
Иерархия мер управления отходами.
Рисунок 1.2.
Доля потребления энергии при восстановлении и переработке отходов, %.
Рисунок 5.1.
Конструкция рукавного фильтра.
Рисунок 5.2.
Базовая схема устройства циклона.
Рисунок 5.3.
Схема устройства электрофильтра (показаны только две зоны).
Рисунок 5.4.
Радиальный мокрый скруббер.
Рисунок 5.5.
Принцип горизонтального отстойника.
Список таблиц
Таблица 1.1.
Образование промышленных отходов и уровень их переработки
Таблица 1.2.
Образование твердых бытовых отходов и уровень их переработки
Таблица 1.3.
Образование твердых бытовых отходов и уровень их переработки в разрезе регионов
Таблица 1.4.
Образование коммунальных отходов
Таблица 1.5.
Образование коммунальных отходов в разрезе регионов
Таблица 1.6.
Образование опасных отходов и уровень их переработки
Таблица 1.7.
Образование опасных отходов и уровень их переработки в разрезе регионов
Таблица 1.8.
Образование, использование и обезвреживание опасных отходов производства
Таблица 1.9.
Образование опасных отходов по видам экономической деятельности
Таблица.2.1.
Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
Таблица 3.1.
Технологические показатели по выбросам загрязняющих веществ по основным процессам за 2022 - 2023 годы (Предприятие №1)
Таблица 3.2.
Технологические показатели по выбросам загрязняющих веществ по основным процессам (Предприятие №2)
Таблица 3.3.
Технологические показатели по выбросам загрязняющих веществ по основным процессам за 2022 - 2023 годы (Предприятие №3)

3.4-кесте.
Ластағыш заттардың шығарындылары бойынша технологиялық көрсеткіштер (№ 3 кәсіпорын)
3.5-кесте.
Қалдықтарды қалпына келтіру кезінде оны дайындау процесіне жұмсалатын энергияның үлестік көрсеткіштері
3.6-кесте.
Қалдықтарды қайта өңдеуге арналған энергияның жалпы үлестік шығыстары
5.1-кесте.
Мата сүзгілердің әртүрлі жүйелерін салыстыру
5.2-кесте.
Электр сүзгілерін пайдаланумен байланысты тазарту тиімділігі және шығарындылар деңгейі
5.3-кесте.
Металдарды және олардың қосылыстарын тұндыру әдістері
5.4-кесте.
Аэробты және анаэробты тазартудың салыстырмалы сипаттамасы
6.1-кесте.
ЕҚТ-мен байланысты шығарындылар/төгінділер деңгейін орташаландыру кезеңдері
6.2-кесте.
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезіндегі шығарындылардың технологиялық көрсеткіштері
6.3-кесте.
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезіндегі сынап (Hg) шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.4-кесте.
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезінде H₂SO₄ күкірт қышқылы шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.5-кесте.
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезінде ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары мен CnH2n+2 шекті көмірсутектердің технологиялық көрсеткіштері
6.6-кесте.
Қалдықтарды биологиялық өңдеу кезінде тозаң және ұшпа органикалық қосылыстар шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.7-кесте.
Қалдықтарды биологиялық өңдеу кезінде тозаң және ұшпа органикалық қосылыстар шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.8-кесте.
Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезіндегі шығарындылардың технологиялық көрсеткіштері
6.9-кесте.
Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезінде ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары мен CnH2n+2 шекті көмірсутектердің технологиялық көрсеткіштері
6.10-кесте.
Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезіндегі гидрохлорид HCl (тұз қышқылы, сутек хлориді) және күкірт қышқылы H₂SO₄ шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.11-кесте.
Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезіндегі сынап (Hg) шығарындыларының технологиялық көрсеткіштері
6.12-кесте.
Жерүсті су объектілеріне түсетін қалдықтарды қалпына келтіру кезіндегі сарқынды сулардың төгінділерінің технологиялық көрсеткіштері
Глоссарий
Осы глоссарий осы ең үздік қолжетімді техникалар бойынша "Қалдықтарды қалпына келтіру" анықтамалығында (бұдан әрі – ЕҚТ бойынша анықтамалық) қамтылған ақпаратты түсінуді жеңілдетуге арналған. Бұл глоссарийдегі терминдердің анықтамалары заңды анықтамалар болып табылмайды (тіпті кейбіреулері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде келтірілген анықтамаларға сәйкес келуі мүмкін болса да).
Глоссарийде мына бөлімдер бар:
терминдер мен анықтамалар;
химиялық формулалар;
өлшем бірліктері.
Терминдер мен анықтамалар
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта мынадай терминдер пайдаланылады:
ендірудің қозғаушы күші
технологияны іске асырудың себептері, мысалы, заңнама, өнім сапасын жақсарту;
ең үздік қолжетімді техникалар
қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерінің неғұрлым тиімді және озыңқы даму сатысы, ол бұлардың технологиялық нормативтерді және қоршаған ортаға антропогендік теріс әсерді болғызбауға немесе, егер бұл іс жүзінде мүмкін болмаса, барынша азайтуға бағытталған өзге де экологиялық шарттарды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын айғақтайды;
ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық
мүдделі тараптар арасында тиісті ақпарат алмасудың нәтижесі болып табылатын, қызметтің белгілі бір түрлері үшін әзірленген және эмиссиялар деңгейлерін, негізгі өндірістік қалдықтардың пайда болу, жинақталу және көму көлемдерін, ресурстарды тұтыну деңгейлерін және ең үздік қолжетімді техникаларды қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштерді, сондай-ақ ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыларды және кез келген перспективалық техниканы қамтитын қорытындыларды қамтитын құжат;
ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер
белгілі бір уақыт кезеңінде және белгілі бір жағдайларда орташаландыруды ескере отырып, ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ең үздік қолжетімді техниканы қолдана отырып, объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайларында қол жеткізуге болатын эмиссиялар (ластағыш заттардың концентрациясы) деңгейлерінің диапазоны;
кешенді технологиялық аудит
кәсіпорындарда қолданылатын қоршаған ортаға теріс антропогендік әсерді болғызбауға және (немесе) азайтуға, оның ішінде тиісті мәліметтер жинау және (немесе) ең озық қолжетімді техникаларды қолдану саласына жататын объектілерге бару арқылы азайтуға бағытталған техникаларды (технологияларды, тәсілдерді, әдістерді, процестерді, практиканы, тәсілдер мен шешімдерді) сараптамалық бағалау процесі;
кросс-медиа әсерлері
экологиялық жүктеменің қоршаған ортаның бір компонентінен екіншісіне ықтимал ауысуы. Технологияны енгізуден туындаған кез келген жанама әсерлер мен жағымсыз әсерлер;
қауіпті заттар
уыттылық, төзімділік және биоаккумулятивтілік сияқты бір немесе бірнеше қауіпті қасиеттері бар немесе адам үшін немесе қоршаған орта үшін қауіпті деп жіктелген заттар немесе заттар топтары;
қол жеткізілген экологиялық пайда
технология (процесс немесе күрес), соның ішінде қол жеткізілген қалпына келтіру мәндері мен жұмыс тиімділігі арқылы қарастырылуы керек қоршаған ортаға негізгі әсер (лер). Әдістің басқалармен салыстырғанда экологиялық пайдасы;
қоршаған орта
табиғи орта мен антропогендік ортаны қамтитын адамның айналасындағы жағдайлардың, заттар мен материалдық әлем объектілерінің жиынтығы;
қоршаған ортаға әсер
ұйымның экологиялық аспектілерінің толық немесе ішінара нәтижесі болып табылатын қоршаған ортадағы кез келген жағымсыз немесе оң өзгерістер;
қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесі
эмиссиялардың негізгі стационарлық көздеріндегі қоршаған ортаға эмиссиялар көрсеткіштерін қадағалайтын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес нақты уақыт режимінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректер беруді қамтамасыз ететін өндірістік экологиялық мониторингтің автоматтандырылған жүйесі;
ластағыш заттарды төгу
сарқынды сулардағы ластағыш заттардың жерүсті және жерасты су объектілеріне, жер қойнауына немесе жер бетіне түсуі;
ластану
адам қызметінің нәтижесінде заттарды, дірілді, жоғары температураны немесе шуды атмосфераға, сулы ортаға немесе жердің бетіне тікелей немесе жанама енгізу, адам денсаулығына зиян келтіру немесе қоршаған ортаның нашарлауы; мүліктің бүлінуі; қоршаған ортаның табиғи (және өзге) игіліктері сапасының төмендеуі немесе заңды түрде пайдаланудың мүмкін еместігі соның салдары болып табылады;
маркерлік ластағыш заттар
өндірістің немесе технологиялық процестің белгілі бір түрінің эмиссиялары үшін ластағыш заттардың осындай өндірісіне немесе технологиялық процесіне тән топтан таңдап алынатын және топқа кіретін барлық ластағыш заттар эмиссияларының мәндерін олардың көмегімен бағалауға болатын ең маңызды ластағыш заттар;
мониторинг
шығарындылардың, төгінділердің, тұтынудың, баламалы параметрлердің немесе техникалық шаралардың және т. б. белгілі бір химиялық немесе физикалық сипаттамаларының өзгеруін жүйелі түрде бақылау;
перспективалы техникалар
экологиялық тиімділікті жақсарту әлеуеті бар, бірақ әлі коммерциялық түрде қолданылмаған немесе әлі де зерттеу және әзірлеу сатысындағы техникалар;
технологиялық көрсеткіштер

Таблица 3.4.
Технологические показатели по сбросам загрязняющих веществ (Предприятие №3)
Таблица 3.5.
Удельные показатели энергии на процесс подготовки отходов при его восстановлении
Таблица 3.6.
Общие удельные расходы энергии на переработку отходов
Таблица 5.1.
Сравнение различных систем тканевых фильтров
Таблица 5.2.
Эффективность очистки и уровни выбросов, связанные с использованием электрофильтров
Таблица 5.3.
Методы осаждения металлов и их соединений
Таблица 5.4.
Сравнительная характеристика аэробной и анаэробной очистки
Таблица 6.1.
Периоды усреднения уровней выбросов/сбросов, связанные с НДТ
Таблица 6.2.
Технологические показатели выбросов пыли и металлов при механической и физической переработке отходов
Таблица 6.3.
Технологические показатели выбросов ртути (Hg) при механической и физической переработке отходов
Таблица 6.4.
Технологические показатели выбросов серной кислоты H₂SO₄ при механической и физической переработке отходов
Таблица 6.5.
Технологические показатели выбросов летучих органических соединений и углеводородов предельных CnH2n+2 при механической и физической переработке отходов
Таблица 6.6.
Технологические показатели выбросов пыли и летучих органических соединений при биологической переработке отходов
Таблица 6.7.
Технологические показатели выбросов пыли и летучих органических соединений при биологической переработке отходов
Таблица 6.8.
Технологические показатели выбросов пыли и металлов при физико-химической переработке отходов
Таблица 6.9.
Технологические показатели выбросов летучих органических соединений и углеводородов предельных CnH2n+2 при физико-химической переработке отходов
Таблица 6.10.
Технологические показатели выбросов гидрохлорида HCl и серной кислоты H₂SO₄ при физико-химической переработке отходов
Таблица 6.11.
Технологические показатели выбросов ртути (Hg) при физико-химической переработке отходов
Таблица 6.12.
Технологические показатели сбросов сточных вод при восстановлении отходов, поступающих в поверхностные водные объекты
Глоссарий
Настоящий глоссарий предназначен для облегчения понимания информации, содержащейся в настоящем справочнике по наилучшим доступным техникам "Восстановление отходов" (далее - справочник по НДТ). Определения терминов в этом глоссарии не являются юридическими определениями (даже если некоторые из них могут совпадать с определениями, приведенными в нормативных правовых актах Республики Казахстан).
Глоссарий представлен следующими разделами:
термины и определения;
сокращения и обозначения;
химические формулы;
единицы измерения.
Термины и определения
В настоящем справочнике по НДТ используются следующие термины:
движущая сила внедрения
-
причины реализации технологии, например законодательство, улучшение качества продукции;
наилучшие доступные техники
-
наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
справочник по наилучшим доступным техникам
-
документ, являющийся результатом соответствующего обмена информацией между заинтересованными сторонами, разработанный для определенных видов деятельности и включающий уровни эмиссий, объемов образования, накопления, восстановления и захоронения основных производственных отходов, уровни потребления ресурсов и технологические показатели, связанные с применением наилучших доступных техник, а также заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам и любым перспективным техникам;
технологические показатели, связанные с применением наилучших доступных техник
-
диапазон уровней эмиссий (концентраций загрязняющих веществ), которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких наилучших доступных техник, описанных в заключении по наилучшим доступным техникам, с учетом усреднения за определенный период времени и при определенных условиях;
комплексный технологический аудит
-
процесс экспертной оценки применяемых на предприятиях техник (технологий, способов, методов, процессов, практик, подходов и решений), направленных на предотвращение и (или) минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду, в том числе путем сбора соответствующих сведений и (или) посещений объектов, подпадающих под области применения наилучших доступных техник;
Кросс-медиа эффекты
-
возможный сдвиг экологической нагрузки от одного компонента окружающей среды к другому. Любые побочные эффекты и отрицательные последствия, вызванные внедрением технологии;
опасные вещества
-
вещества или группы веществ, которые обладают одним или несколькими опасными свойствами, такими, как токсичность, стойкость и биоаккумулятивность, или классифицируются как опасные для человека или окружающей среды;
достигнутые экологические выгоды
-
основное воздействие(я) на окружающую среду, которое должно рассматриваться с помощью технологии (процесса или борьбы), включая достигнутые значения сбросов и эффективность работы. Экологические выгоды метода по сравнению с другими;
окружающая среда
-
совокупность окружающих человека условий, веществ и объектов материального мира, включающая в себя природную и антропогенную среду;
воздействие на окружающую среду
-
любое отрицательное или положительное изменение в окружающей среде, полностью или частично являющееся результатом экологических аспектов объектов;
автоматизированная система мониторинга эмиссий в окружающую среду
-
автоматизированная система производственного экологического мониторинга, отслеживающая показатели эмиссий в окружающую среду на основных стационарных источниках эмиссий, которая обеспечивает передачу данных в информационную систему мониторинга эмиссий в окружающую среду в режиме реального времени, в соответствии с Правилами ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
сброс загрязняющих веществ
-
поступление содержащихся в сточных водах загрязняющих веществ в поверхностные и подземные водные объекты, недра или на земную поверхность;
загрязнение
-
прямое или опосредованное внесение в результате деятельности человека веществ, вибрации, высоких температур или шума в атмосферу, водную среду или на земную поверхность, следствием чего является нанесение вреда здоровью человека или ухудшение окружающей среды; порча имущества; снижение качества или невозможность законного использования природных (и иных) благ окружающей среды;
маркерные загрязняющие вещества
-
наиболее значимые для эмиссий конкретного вида производства или технологического процесса загрязняющие вещества, которые выбираются из группы характерных для такого производства или технологического процесса загрязняющих веществ и с помощью которых возможно оценить значения эмиссий всех загрязняющих веществ, входящих в группу;
мониторинг
-
систематическое наблюдение за изменениями определенной химической или физической характеристики выбросов, сбросов, потребления, эквивалентных параметров или технических мер и т.д.;
перспективные техники
-
техники с потенциалом улучшения экологической эффективности, но которые еще не были коммерчески применены или которые все еще находятся на стадии исследований и разработок;
технологические показатели
-

белгілі бір уақыт кезеңі үшін және белгілі бір жағдайларда орташаландыруды ескергенде ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі қорытындыда сипатталған ең үздік қолжетімді техникалардың бірін немесе бірнешеуін қолдану арқылы объектіні қалыпты пайдаланған кезде қол жеткізуге болатын өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бір бірлігіне немесе уақыт бірлігіне есептегенде эмиссиялардың ең үздік қолжетімді технологияларды қолдануға байланысты, эмиссия көлемінің бір бірлігіне (мг/Нм3, мг/дм3) және (немесе) электр және (немесе) жылу энергиясын, өзге ресурстарды тұтыну мөлшеріне қатысты маркерлік ластағыш заттардың шекті мөлшері (массасы) түрінде көрсетілген деңгейі;
тиімділік
қандай да бір нақты нәтижелерге барынша ең аз шығынмен қол жеткізу немесе ресурстардың осы мөлшерінен барынша ең көп өнім көлемін алу;
үзіліссіз өлшеу
жөндеу жұмыстарын жүргізу, ақауларды жою, іске қосу-баптау, тексеру, калибрлеу жұмыстарын жүргізу үшін үзіліс жасауға жол беретін тәулік бойы өлшеу;
экологиялық рұқсат
дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың қоршаған ортаға теріс әсерді жүзеге асыру құқығын куәландыратын және қызметті жүзеге асырудың экологиялық жағдайларын айқындайтын құжат;
эмиссия
қондырғыда бар нүктелі немесе шашыраңқы көздерден туындайтын заттардың, дірілдің, жоғары температураның немесе шудың ауа, су ортасына немесе жер бетіне тікелей немесе жанама шығарылуы;
термокаталитикалық трекинг
температураның, қысымның және катализатордың әсерінен ауыр көмірсутектер бензиннің, газойлдың және көмірсутек газдарының жеңіл, жоғары октанды компоненттеріне ыдырайтын мұнай фракцияларын термокаталитикалық өңдеу процесі.
Аббревиатуралар мен олардың толық жазылуы
АҚ
акционерлік қоғам
АТА
ақпараттық-техникалық анықтамалықтар
ЕҚТ
ең үздік қолжетімді техника
ЕО
Еуропалық Одақ
ЕЭҚ
Еуропалық экономикалық қауымдастық
ЖРЖ
жиілікті-реттелмелі жетек
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
КТА
кешенді технологиялық аудит
НҚА
нормативтік құқықтық актілер
ШЖК
шектеулі-рұқсат етілген концентрация
ЭМЖ
экологиялық менеджмент жүйесі
ЭнМЖ
энергетикалық менеджмент жүйесі
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
ТЖТ
техникалық жұмыс тобы
ТҚҚ
тұрмыстық қатты қалдықтар
ТПБАЖ
технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ТКК
термокаталитикалық крекинг
ЛЗ
ластағыш зат
ЛОС
ұшпа органикалық қосылыстар
ЗТ
"жасыл" тариф
ТКШ
тас көмір шайыры
ТКШФ
тас көмір шайырының фракциялары
ПТФЭ
политетрафторэтилен
КИС
керамикалық импульстік сүзгі
ПХДД/Ф
полихлордибензо–п–диоксиндер мен фурандар
ТГК
түтін газдарын күкіртсіздендіру
ЖМҚ
жоғары молекулалы қосылыстар
ПАА
полиакриламид
ПДМАЭА
полидиметиламиноэтилакрилаттар
ББЗ
беттік белсенді заттар
DAF
еріген ауамен флотациялау
IAF
ауамен еріксіз флотациялау
ҚСГ
құрамында сутек бар газдар
Химиялық элементтер
Белгі
Атауы
Белгі
Атауы
Ag
күміс
Mg
магний
Al
алюминий
Mn
марганец
As
күшән
Mo
молибден
Au
алтын
N
азот
B
бор
Na
натрий
Ba
барий
Nb
ниобий
Be
бериллий
Ni
никель
Bi
висмут
O
оттегі
C
көміртек
Os
осмий
Ca
кальций
P
фосфор
Cd
кадмий
Pb
қорғасын
Cl
хлор
Pd
палладий
Co
кобальт
Pt
платина
Cr
хром
Re
рений
Cs
цезий
Rh
родий
Cu
мыс
Ru
рутений
F
фтор
S
күкірт
Fe
темір
Sb
сүрме
Ga
галлий
Se
селен
Ge
германий
Si
кремний
H
сутек
Sn
қалайы
He
гелий
Ta
тантал
Hg
сынап
Te
теллур
I
йод
Ti
титан
In
индий
Tl
таллий
Ir
иридий
V
ванадий
K
калий
W
вольфрам
Li
литий
Zn
мырыш
Химиялық формулалар
Химиялық формула
Атауы (сипаты)

уровни эмиссий, связанные с применением наилучших доступных техник, выраженные в виде предельного количества (массы) маркерных загрязняющих веществ на единицу объема эмиссий (мг/Нм3, мг/дм3) и (или) количества потребления электрической и (или) тепловой энергии, иных ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги, которые могут быть достигнуты при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких наилучших доступных техник, описанных в заключении по наилучшим доступным техникам, с учетом усреднения за определенный период времени и при определенных условиях;
эффективность
-
достижение каких-либо определенных результатов с минимально возможными издержками или получение максимально возможного объема продукции из данного количества ресурсов;
непрерывные измерения
-
круглосуточные измерения, допускающие перерывы для проведения ремонтных работ, устранения дефектов, пусконаладочных, поверочных, калибровочных работ;
экологическое разрешение
-
документ, удостоверяющий право индивидуальных предпринимателей и юридических лиц на осуществление негативного воздействия на окружающую среду и определяющий экологические условия осуществления деятельности;
эмиссия
-
прямой или опосредованный выпуск в воздушную, водную среду или на земную поверхность веществ, вибрации, высоких температур или шума, возникающих из точечных или рассеянных источников, имеющихся в установке;
термокаталитический крекинг
-
процесс термокаталитической переработки нефтяных фракций, где под действием температуры, давления и катализатора тяжелые углеводороды расщепляются на более легкие, высокооктановые компоненты бензина, газойля и углеводородные газы.
Аббревиатуры и их расшифровка
Абрревиатура
Расшифровка
АО
-
акционерное общество
ИТС
-
информационно-технический справочник
НДТ
-
наилучшая доступная техника
ЕС
-
Европейский Союз
ЕЭС
-
Европейское экономическое сообщество
ЧРП
-
частотно-регулируемый привод
ТОО
-
товарищество с ограниченной ответственностью
КТА
-
комплексный технологический аудит
НПА
-
нормативно-правовой акт
ПДК
-
предельно-допустимая концентрация
СЭМ
-
система экологического менеджмента
СЭнМ
-
система энергетического менеджмента
ЭНК
-
экологический норматив качества
ОЭСР
-
Организация экономического сотрудничества и развития
ТРГ
-
техническая рабочая группа
ТБО
-
твердыебытовые отходы
АСУТП
-
автоматизированная система управления технологическими процессами
ТТК
-
термокаталитический крекинг
ЗВ
-
загрязняющие вещества
ЛОС
-
летучие органические соединения
ЗТ
-
"зеленый" тариф
КУС
-
каменноугольная смола
ФУС
-
фракции каменноугольной смолы
ПТФЭ
-
политетрафторэтилен
ФКИ
-
фильтр керамический импульсный
ПХДД/Ф
-
полихлордибензо-п-диоксины и фураны
ДДГ
-
десульфуризация дымовых газов
ВМС
-
высокомолекулярные соединения
ПАА
-
полиакриламид
ПДМАЭА
-
полидиметиламиноэтилакрилаты
ПАВ
-
поверхностно-активные вещества
DAF
-
флотация растворенным воздухом
IAF
-
принудительная флотация воздухом
ВСГ
-
водородсодержащие газы
Химические элементы
Символ
Название
Символ
Название
Ag
серебро
Mg
магний
Al
алюминий
Mn
марганец
As
мышьяк
Mo
молибден
Au
золото
N
азот
B
бор
Na
натрий
Ba
барий
Nb
ниобий
Be
бериллий
Ni
никель
Bi
висмут
O
кислород
C
углерод
Os
осмий
Ca
кальций
P
фосфор
Cd
кадмий
Pb
свинец
Cl
хлор
Pd
палладий
Co
кобальт
Pt
платина
Cr
хром
Re
рений
Cs
цезий
Rh
родий
Cu
медь
Ru
рутений
F
фтор
S
сера
Fe
железо
Sb
сурьма
Ga
галлий
Se
селен
Ge
германий
Si
кремний
H
водород
Sn
олово
He
гелий
Ta
тантал
Hg
ртуть
Te
теллур
I
йод
Ti
титан
In
индий
Tl
таллий
Ir
иридий
V
ванадий
K
калий
W
вольфрам
Li
литий
Zn
цинк
Химические формулы
Химическая формула
Название (описание)

AI2O3
алюминий оксиді
СН4
метан
С6H6
бензол
C6H5CH3
толуол
CO
көміртек оксиді
CO2
көміртек диоксиді
CS2
күкірткөміртек
CaBr2
кальций бромиді
CaO
кальций оксиді, кальций гидрототығы
FeO
темір оксиді
Fe2O3
үш валентті темір оксиді
H2O2
сутек асқын тотығы
H2S
күкіртсутек
H2SO4
күкірт қышқылы
HCl
хлорлы сутек қышқылы
HF
фторлы сутек қышқылы
HNO3
азот қышқылы
K2O
калий оксиді
MgO
магний оксиді, магнезия
MnO
марганец оксиді
NaOH
натрий гидрототығы
NaCl
натрий хлориді
CaC2
кальций карибиді
CaCl2
калий хлориді
Na2CO3
натрий карбонаты
Na2SO4
натрий сульфаты
NO2
азот қостотығы
NOx
азот оксиді (NO) мен азот диоксидінің (NO2) қоспасы, NO2 азот тотығы түріне көрінеді
SiO2
кремний қос тотығы, кремний оксиді
SO2
күкірт қостотығы
SO3
күкірт үштотығы
SOx
күкірт оксидтері – күкірт диоксиді (SO2) және SO3
ZnO
мырыш оксиді
Өлшем бірліктері
Өлшем бірлік белгісі
Өлшем бірліктерінің атауы
Өлшем атауы (өлшем белгісі)
Түрлендіру және түсініктемелер
°C
Цельсий градусы
температура (T)
температура айырмашылығы (РT)
г
грамм
салмақ
Гц
Герц
жиілік
га
гектар
аудан
дм3
текше дециметр
көлем
сағ
сағат
уақыт
K
Кельвин
температура (T) температура айырмашылығы (AT)
0 °C = 273.15 K
кг
килограмм
салмақ
кПа
килопаскаль
қысым
кВт сағ
киловатт-сағат
энергия
1 кВт сағ = 3 600 кДж
л
литр
көлем
м
метр
ұзындық
м2
шаршы метр
аудан
м3
текше метр
көлем
мг
миллиграмм
салмақ
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
1 мм = 10 -3 м
МВт
жылу қуатының мегаваты
жылу қуаты
жылу энергиясы
нм3
қалыпты текше метр
көлем
101.325 кПа болғанда, 273.15 K
Па
паскаль
1 Па = 1 Н/м2
айн/мин
минутына айналу саны
айналу жылдамдығы, жиілігі
т
метрикалық тонна
салмақ
1 т= 1 000 кг немесе 106 г
т/тәул.
тәулігіне тонна
массалық шығын
материал шығыны
т/жыл
жылына тонна
массалық шығын
материал шығыны
Алғысөз
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалық мазмұнының қысқаша сипаттамасы: халықаралық аналогтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық Қазақстан Республикасының Экология кодексін іске асыру мақсатында әзірленді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысымен бекітілген Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингтеу және қайта қарау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес жүргізілді.
ЕҚТ қолданылатын салалар тізбесі Қазақстан Республикасының Экология кодексіне 3-қосымшада бекітілген.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу кезінде осы саладағы халықаралық тәжірибе ескерілді, оның ішінде Қазақстан Республикасының қалыптасқан экономикасының құрылымының ерекшелігі және ЕҚТ қолданылатын нақты салаларда олардың техникалық және экономикалық қолжетімділігін негіздейтін климаттық, сондай-ақ экологиялық жағдайларына негізді түрде бейімдеу қажеттілігі ескеріліп, ЭЫДҰ-ға, ЕО-ға мүше мемлекеттерде, Ресей Федерациясында ресми түрде қолданылатын мынадай ұқсас және салыстырмалы анықтамалықтар пайдаланылды:

AI2O3
оксид алюминия
СН4
метан
С6H6
бензол
C6H5CH3
толуол
CO
оксид углерода
CO2
диоксид углерода
CS2
сероуглерод
CaBr2
бромид кальция
CaO
оксид кальция, гидроокись кальция
FeO
оксид железа
Fe2O3
оксид железа трехвалентный
H2O2
перекись водорода
H2S
сероводород
H2SO4
серная кислота
HCl
хлористоводородная кислота
HF
фтороводородная кислота
HNO3
азотная кислота
K2O
оксид калия
MgO
оксид магния, магнезия
MnO
оксид марганца
NaOH
гидроокись натрия
NaCl
хлорид натрия
CaC2
карибид кальция
CaCl2
хлорид калия
Na2CO3
карбонат натрия
Na2SO4
сульфат натрия
NO2
двуокись азота
NOx
смесь оксида азота (NO) и диоксида азота (NO2), выраженная в виде NO2, окислы азота
SiO2
двуокись кремния, оксид кремния
SO2
двуокись серы
SO3
трехокись серы
SOx
оксиды серы - диоксид серы (SO2) и SO3
ZnO
оксид цинка
Единицы измерения
Символ единицы измерения
Название единицы измерения
Наименование измерения (символ измерения)
Преобразование и комментарии
°C
градус Цельсия
Температура (T)
Разница температур (РT)
г
грамм
Масса
Гц
Герц
Частота
га
гектары
Площадь
дм3
кубический дециметр
Объем
ч
час
Время
K
Кельвин
Температура (T)
Разница температур (AT)
0 °C = 273.15 K
кг
килограмм
Масса
кПа
килопаскаль
Давление
кВт ч
киловатт-час
Энергия
1 кВт ч = 3 600 кДж
л
литр
Объем
м
метр
Длина
м2
квадратный метр
Площадь
м3
кубический метр
Объем
мг
миллиграмм
Масса
1 мг = 10 -3 г
мм
миллиметр
Длина
1 мм = 10 -3 м
МВт
мегаватт тепловой мощности
Тепловая мощность Теплоэнергия
Нм3
нормальный кубический метр
Объем
при 101.325 кПа, 273.15 K
Па
паскаль
Давление
1 Па = 1 Н/м2
об/мин
число оборотов в минуту
Скорость вращения, частота
т
метрическая тонна
Масса
1 т= 1 000 кг или 106 г
т/сут.
тонн в сутки
Массовый расход
Расход материала
т/год
тонн в год
Массовый расход
Расход материала
Предисловие
Краткое описание содержания справочника по наилучшим доступным техникам: взаимосвязь с международными аналогами
Справочник по НДТ разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан.
Разработка справочника по НДТ проводилась в соответствии с Правилами разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 (далее - Правила).
Перечень областей применения НДТ утвержден приложением 3 к Экологическому кодексу Республики Казахстан.
При разработке справочника был учтен международный опыт в данной сфере, в том числе использовались аналогичные и сопоставимые справочники, официально применяемые в государствах, являющихся членами ОЭСР, ЕС, в Российской Федерации, других странах и организациях с учетом специфики, сложившейся структуры экономики и необходимости обоснованной адаптации к климатическим, а также экологическим условиям Республики Казахстан, обуславливающим техническую и экономическую доступность НДТ в конкретных областях их применения:

1)      2010/75/ЕО "Өнеркәсіптік шығарындылар және/немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы)" директивасы;
2)      Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Waste Treatment/Ең үздік қолжетімді техникалар (ЕҚТ) Қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі анықтамалық құжат;
3)      Еуропалық парламенттің және Қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі кеңестің 2010/75/ЕО директивасына сәйкес ең үздік қолжетімді әдістер туралы тұжырымдар белгіленген Комиссияның (ЕО) 2018 ж. 10 тамыздағы 2018/1147 атқарушылық шешімі (C (2018) құжатқа сәйкес хабарлама) 5070;
4)      Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021;
5)      АТА 15-2021 "Қалдықтарды кәдеге жарату және залалсыздандыру (термиялық әдістерден басқа)";
6)      АТА 52-2022 "Қауіптілігі І және ІІ сыныптағы қалдықтармен жұмыс істеу";
7)      АТА 48-2017 "Шаруашылық және (немесе) өзге де қызметті жүзеге асыру кезінде энергетикалық тиімділікті арттыру";
8)      Industrial Emissions Directive 2010/75/EU Integrated Pollution Prevention and Control/"Өнеркәсіптік шығарындылар және/немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы) Еуропалық парламенттің және ЕО Кеңесінің 2010/75/EО директивасы.
ЕҚТ ендіру нақты кәсіпорынның экономикасын және кәсіпорынның ЕҚТ қағидаттарына көшуге әзірлігін, ЕҚТ өндіруші елді таңдауды, қуаттылық көрсеткіштерін, ЕҚТ габариттерін және ЕҚТ оқшаулау дәрежесін ескере отырып, ЕҚТ таңдаудың жеке тәсілін көздейді.
Қазіргі заманғы және тиімді техниканы қолдана отырып, өндірістік қуаттарды жаңғырту ресурс үнемдеуге және қоршаған ортаны ЭЫДҰ елдерінің эмиссияларына сай келетін тиісті деңгейлерге дейін сауықтыруға ықпал ететін болады.
Деректерді жинау туралы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу мақсатында өткізілу қағидалары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен регламенттелген КТА өткізу процесінде шығарындылар, төгінділер деңгейлері, қалдықтардың түзілуі, технологиялық процестер, жабдықтар, техникалық әдістер туралы ақпарат жиналды. КТА өтуге арналған объектілердің тізбесі "Қалдықтарды қалпына келтіру" ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу жөнінде ТЖТ бекіткен.
Басқа ЕҚТ бойынша анықтамалықтармен өзара байланысы
ЕҚТ бойынша анықтамалық қалдықтарды басқару процестерін қамтитын ЕҚТ бойынша салалық және салааралық анықтамалықтарымен өзара байланысты.
Қолданылу саласы
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Экология кодексі) нормаларына сәйкес ЕҚТ бойынша осы анықтамалық қызметтің мынадай түріне қолданылады: қалдықтарды қалпына келтіру.
ЕҚТ бойынша анықтамалық Экология кодексінің 3-қосымшасында келтірілген қызмет түрлерімен байланысты процестерге қолданылады және қалдықтарды қалпына келтіру бөлігінде қолданыстағы экологиялық заңнама ескеріліп осы қосымшада аталған қызмет түрлерінің қандай да бірімен шектелмейді.
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласын ТЖТ "Қалдықтарды қалпына келтіру" деп анықтады.
Осы құжат қалдықтарды қалпына келтіруге қатысты жалпы тәсілдердің, әдістердің және басқа да тиісті аспектілердің сипаттамасын қамтиды.
ЕҚT бойынша анықтамалық мыналарға қолданылмайды:
радиоактивті қалдықтар;
қойылатын талаптар ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда көзделген қалдықтар немесе негізгі процестердің технологиялық қалдықтары;
жануарлардың ұшаларын немесе мал шаруашылығы қалдықтарын кәдеге жарату немесе қайта өңдеу;
ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтар қамтитын қызметті жүзеге асыратын қондырғыларда қалдықтарды шикізат алмастырғыш ретінде кәдеге жарату (мысалы, аккумуляторлардан қорғасынды; мырыш немесе алюминий тұздарын тікелей алу, катализаторлардан металдарды алу);
қағазды екінші рет өңдеу үшін қайта өңдеу;
энергетикалық кәдеге жарату қондырғыларында қалдықтарды отын / шикізат ретінде пайдалану;
қалдықтарды жою;
энергетикалық кәдеге жарату;
қалдықтарды көму;
ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықта көзделген күйдіру қондырғыларынан шығатын қож бен күл тозаңын өңдеу;
ЕҚТ бойынша салалық анықтамалықтарда көзделген процестерде пайдаланылған қышқылдар мен сілтілердің регенерациясы;
өндірісті іркіліссіз пайдалану үшін, сондай-ақ жоспарлы-алдын алу және жөндеу жұмыстарына байланысты штаттан тыс пайдалану режимдеріне қажетті қосалқы процестер;
өнеркәсіптік қауіпсіздікті немесе еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге қатысты мәселелер.
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласын, сондай-ақ технологиялық процестерді, жабдықтарды, осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласы үшін ЕҚТ ретіндегі техникалық тәсілдер мен әдістерді "Қалдықтарды қалпына келтіру" ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеу жөніндегі ТЖТ айқындады.
Қолданылу қағидаттары
Құжат мәртебесі
ЕҚТ бойынша анықтамалық объект/объектілер операторларын, уәкілетті мемлекеттік органдарды және жұртшылықты ЕҚТ туралы және объект/объектілер операторларының "жасыл" экономика және ЕҚТ қағидаттарына көшуін ынталандыру мақсатында ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына жататын кез келген перспективалы техникалар туралы хабардар етуге арналған.
ЕҚТ бойынша анықтамалықта Қазақстан Республикасының қалдықтарын қалпына келтіру бөлігінде қалдықтарды басқару саласының жай-күйі туралы, сондай-ақ неғұрлым кең таралған және жаңа, перспективалы техникалар, ресурстарды тұтыну және эмиссиялар туралы, экологиялық және энергетикалық менеджмент жүйелері туралы жүйеленген ақпарат қамтылады.
ЕҚТ анықтау халықаралық деңгейде қабылданған бірқатар өлшемшарттар негізінде салалар (ЕҚТ қолдану салалары) үшін жүзеге асырылады:
озық технологияларды пайдалану – өнеркәсіпте қолданылып жүрген технологиялардың даму деңгейі мен тиімділігі.
экономикалық орындылығы – технологияның экологиялық тиімділігімен салыстырғанда оны ендіру және пайдалану құны.
қоршаған ортаға теріс әсерді азайту – технологияның шығарындылардың, төгінділердің және қалдықтардың түзілуін азайту қабілеті.
ресурстарды ұтымды пайдалану және энергия тиімділігі – шикізатты, энергияны және суды тұтынуды азайту.
масштабтау және қолжетімділік – технологияны әртүрлі масштабта және географиялық өңірлерде қолдану мүмкіндігі.
заңнамаға сәйкестік – халықаралық және ұлттық экологиялық нормалар мен стандарттарды есепке алу.
практикалық тәжірибе және дәлелденген тиімділік – кәсіпорындарда технологияны қолданудың расталған нәтижелері.
Қолданылуы міндетті ережелер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың "6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды" деп аталатын бөлімінің ережелері ЕҚТ бойынша қорытындыларды әзірлеген кезде міндетті түрде қолданылуға тиіс.
ЕҚТ бойынша қорытындының бір немесе бірнеше ережесінің жиынтығын қолдану қажеттігін объект операторлары технологиялық көрсеткіштердің сақталуы шартымен кәсіпорындағы экологиялық аспектілерді басқару мақсаттарына сүйене отырып өздері айқындайды. Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықта берілген ЕҚТ саны мен тізбесін ендіру міндетті болып табылмайды.
Объектілердің операторлары ЕҚТ бойынша қорытынды негізінде ЕҚТ бойынша қорытындыларда бекітілген технологиялық көрсеткіштер деңгейіне қол жеткізуге бағытталған экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын әзірлейді.
Ұсынымдық ережелер
Ұсынымдық ережелер сипаттамалық сипатта болады және ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді белгілеу процесін талдауға және ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау кезінде талдауға ұсынылады:

1) Директива №2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета Европейского Союза "О промышленных выбросах (о комплексном предотвращении загрязнения и контроле над ним)";
2) Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Waste Treatment/Наилучшие доступные техники (НДТ) Справочный документ по обращению с отходами;
3) Исполнительное решение Комиссии (ЕС) 2018/1147 от 10 августа 2018 г., устанавливающее выводы о наилучших доступных методах в соответствии с Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета по обращению с отходами (уведомление согласно документу C (2018) 5070;
4) Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021;
5) ИТС 15-2021 "Утилизация и обезвреживание отходов (кроме термических способов)";
6) ИТС 52-2022 "Обращение с отходами І и ІІ классов опасности";
7) ИТС 48-2017 "Повышение энергетической эффективности при осуществлении хозяйственной и (или) иной деятельности";
8) Industrial Emissions Directive 2010/75/EU Integrated Pollution Prevention and Control/Директива 2010/75/EC Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и/или сбросах (о комплексном предупреждении и контроле загрязнений)".
Внедрение НДТ предусматривает индивидуальный подход к выбору НДТ с учетом экономики конкретного предприятия и готовности предприятия к переходу на принципы НДТ, выбора страны производителя НДТ, мощностных показателей, габаритов НДТ и степени локализации НДТ.
Модернизация производственных мощностей с применением современных и эффективных техник будет способствовать ресурсосбережению и оздоровлению окружающей среды до соответствующих уровней, отвечающих эмиссиям стран ОЭСР.
Информация о сборе данных
В целях разработки справочника по НДТ информация об уровнях выбросов, сбросов, образовании отходов, технологических процессах, оборудовании, технических способах, методах была собрана в процессе проведения КТА, Правила проведения которого регламентированы действующим законодательством Республики Казахстан. Перечень объектов для прохождения КТА утвержден ТРГ по разработке справочника по НДТ "Восстановление отходов".
Взаимосвязь с другими справочниками по НДТ
Справочник по НДТ имеет взаимосвязь с отраслевыми и межотраслевыми справочниками по НДТ, охватывающими процессы управления отходами.
Область применения
В соответствии с нормами Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Экологический кодекс) настоящий справочник по НДТ распространяется на следующий вид деятельности: восстановление отходов.
Справочник по НДТ распространяется на процессы, связанные с видами деятельности, приведенными в приложении 3 Экологического кодекса и не ограничен каким-либо одним из видов деятельности, перечисленных в данном приложении с учетом действующего экологического законодательства в части восстановления отходов.
Область применения настоящего межотраслевого справочника по НДТ определена членами технической рабочей группы по разработке справочника по НДТ "Восстановление отходов".
Настоящий документ включает в себя описание общих подходов, методов и другие соответствующие аспекты, касающиеся восстановления отходов.
Справочник по НДТ не распространяется на:
радиоактивные отходы;
отходы или технологические остатки от основных процессов, требования к которым предусмотрены отраслевыми справочниками по НДТ;
утилизацию или вторичную переработку туш животных или отходов животноводства;
утилизацию отходов в качестве заменителя сырья на установках, осуществляющих деятельность, охватываемую отраслевыми справочниками по НДТ (например, прямое извлечение свинца из аккумуляторов; солей цинка или алюминия, извлечение металлов из катализаторов;
переработку бумаги для вторичной переработки;
использование отходов в качестве топлива/сырья в установках по энергетической утилизации;
уничтожение отходов;
энергетическую утилизацию;
захоронение отходов;
обработку шлаков и зольной пыли от установок сжигания, предусмотренных отраслевым справочником по НДТ;
регенерацию отработанных кислот и щелочей, в процессах, предусмотренных отраслевыми справочниками по НДТ;
вспомогательные процессы, необходимые для бесперебойной эксплуатации производства, а также на внештатные режимы эксплуатации, связанные с планово-предупредительными и ремонтными работами;
вопросы, касающиеся обеспечения промышленной безопасности или охраны труда.
Область применения настоящего справочника по НДТ, а также технологические процессы, оборудование, технические способы и методы в качестве НДТ для области применения настоящего справочника по НДТ определены ТРГ по разработке справочника по НДТ "Восстановление отходов".
Принципы применения
Статус документа
Справочник по НДТ предназначен для информирования операторов объекта/объектов, уполномоченных государственных органов и общественности об НДТ и любых перспективных техниках, относящихся к области применения справочника по НДТ, с целью стимулирования перехода операторов объекта/объектов на принципы "зеленой" экономики и НДТ.
Справочник по НДТ содержит систематизированную информацию о состоянии отрасли по управления отходами в части восстановления отходов в Республике Казахстан, а также о наиболее распространенных и новых, перспективных техниках, о потреблении ресурсов и об эмиссиях, о системах экологического и энергетического менеджмента.
Определение НДТ осуществляется для отраслей (областей применения НДТ) на основе ряда международных принятых критериев:
использование передовых технологий - уровень развития и эффективность технологий, уже применяемых в промышленности;
экономическая целесообразность - стоимость внедрения и эксплуатации технологии в сравнении с ее экологической эффективностью;
снижение негативного воздействия на окружающую среду - способность технологии минимизировать выбросы, сбросы и образование отходов;
рациональное использование ресурсов и энергоэффективность - сокращение потребления сырья, энергии и воды;
масштабируемость и доступность - возможность применения технологии в различных масштабах и географических регионах;
соответствие законодательству - учет международных и национальных экологических норм и стандартов;
практический опыт и доказанная эффективность - подтвержденные результаты применения технологии на предприятиях.
Положения, обязательные к применению
Положения раздела "6. Заключение, содержащие выводы по наилучшим доступным техникам" справочника по НДТ являются обязательными к применению при разработке заключений по НДТ.
Необходимость применения одного или совокупности нескольких положений заключения по НДТ определяется операторами объектов самостоятельно, исходя из целей управления экологическими аспектами на предприятии при условии соблюдения технологических показателей. Количество и перечень НДТ, приведенных в настоящем справочнике по НДТ, не являются обязательными к внедрению.
На основании заключения по НДТ операторами объектов разрабатывается программа повышения экологической эффективности, направленная на достижение уровня технологических показателей, утвержденных в заключениях по НДТ.
Рекомендательные положения
Рекомендательные положения имеют описательный характер и рекомендованы к анализу процесса установления технологических показателей, связанных с применением НДТ, и к анализу при пересмотре справочников по НДТ:

1-бөлім: Қазақстан Республикасының қалдықтарын қалпына келтіру, сала құрылымы, пайдаланылатын өнеркәсіптік процестер мен техникалар бойынша саланың жалпы ақпараты ұсынылған;
2-бөлім: ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасы, ЕҚТ-ны сәйкестендіру тәсілдері сипатталған;
3-бөлім: өндірістік процестің немесе түпкілікті өнімді өндірудің негізгі кезеңдері сипатталған, қазіргі эмиссиялар, шикізатты тұтыну және сипаты, суды тұтыну, энергияны пайдалану және қалдықтардың түзілуі тұрғысынан қондырғылардың экологиялық сипаттамалары туралы мәліметтер мен ақпарат берілген;
4-бөлім: олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні қайта құруды талап етпейтін әдістер сипатталған;
5-бөлім: ЕҚТ анықтау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын қолданыстағы әдістердің сипаттамасы ұсынылған;
7-бөлім: жаңа және перспективалы техникалар туралы ақпарат ұсынылған;
8-бөлім: ЕҚТ бойынша анықтамалықты қайта қарау шеңберінде болашақ жұмыс үшін қорытынды ережелер мен ұсынымдар келтірілген.
1. Жалпы ақпарат
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде қалдықтарды қалпына келтіру процестерінің сипаттамасын, сондай-ақ осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласына тән негізгі экологиялық проблемалардың сипаттамасын қоса алғанда, қолданудың нақты саласы туралы жалпы ақпарат қамтылады.
ҚР Экология кодексіне сәйкес өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету процесінде немесе тұтыну процесінде түзілген, иесі қалдықтар деп тікелей танитын не заңның талаптарына орай жоюға немесе қалпына келтіруге жіберуге тиісті, немесе жою немесе қалпына келтіру жөніндегі операцияларға ұшыратуға ниеттенетін не ұшырататын кез келген заттар, материалдар немесе нәрселер (оның ішінде, өздерінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан тауарлар) қалдықтар деп түсініледі.
Мыналар қалдықтарға жатпайды:
1) бөлінетін газ (тозаң-газ-ауа қоспасы) құрамында атмосфераға шығарылатын заттар;
2) сарқынды сулар;
3) алынбаған ластанған топырақ қабатын қоса алғанда, өздерінің табиғи қалпында жатқан ластанған жерлер;
4) жермен тығыз байланысты жылжымайтын мүлік объектілері;
5) алынған ластанбаған топырақтар;
6) құрылыс қызметі процесінде жерде жұмыстарды жүргізу кезінде өздері табиғи қалпында жатқан жерден алынған және жобалау құжатына сәйкес, өздері бөлініп алынған сол бір құрылыс алаңының аумағында құрылыс салу мақсатында өзінің табиғи күйінде пайдаланылып жатқан немесе пайдаланылатын кең таралған пайдалы қатты қазбалар;
7) Қазақстан Республикасының жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес кәдеге жаратуға жататын атыс қаруы, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар.
Қалдықтар түзілген кезден бастап түпкілікті жойылғанға дейін қалдықтарға қатысты жүзеге асырылатын операциялар қалдықтарды басқару деп түсініледі.
Қалдықтарды басқару жөніндегі операцияларға:

раздел 1: представлена общая информация отрасли по восстановлению отходов в Республике Казахстан, структуре отрасли, используемым промышленным процессам и техникам;
раздел 2: описана методология отнесения к НДТ, подходы идентификации НДТ;
раздел 3: даны основные этапы производственного процесса, представлены данные и информация об экологических характеристиках установок с точки зрения текущих эмиссий, потребления и характера сырья, потребления воды, использования энергии и образования отходов;
раздел 4: предложены методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие реконструкции объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду;
раздел 5: дано описание существующих техник, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ;
раздел 7: представлена информация о новых и перспективных техниках;
раздел 8: приведены заключительные положения и рекомендации для будущей работы в рамках пересмотра справочника по НДТ.
1. Общая информация
Настоящий раздел справочника по НДТ содержит общую информацию о конкретной области применения, включая описание процессов восстановления отходов, а также описание основных экологических проблем, характерных для области применения настоящего справочника по НДТ.
В соответствии с Экологическим кодексом отходами признаются любые вещества, материалы или предметы, образовавшиеся в результате производственной деятельности, выполнения работ, оказания услуг или потребления (включая товары, утратившие потребительские свойства). К ним относятся объекты, которые владелец прямо признает отходами, либо должен направить на удаление или восстановление в соответствии с законодательством, либо намеренно подвергает операциям по удалению или восстановлению.
К отходам не относятся:
1) вещества, выбрасываемые в атмосферу в составе отходящих газов (пылегазовоздушной смеси);
2) сточные воды;
3) загрязненные земли в их естественном залегании, включая неснятый загрязненный почвенный слой;
4) объекты недвижимости, прочно связанные с землей;
5) снятые незагрязненные почвы;
6) общераспространенные твердые полезные ископаемые, которые были извлечены из мест их естественного залегания при проведении земляных работ в процессе строительной деятельности и которые в соответствии с проектным документом используются или будут использованы в своем естественном состоянии для целей строительства на территории той же строительной площадки, где они были отделены;
7) огнестрельное оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества, подлежащие утилизации в соответствии с законодательством РК в сфере государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
Процессы управления отходами включают комплекс операций от момента образования до окончательного удаления. К операциям по управлению отходами относятся:

1) түзілген жерінде қалдықтарды жинақтау;
2) қалдықтарды жинау;
3) қалдықтарды тасу;
4) қалдықтарды қалпына келтіру;
5) қалдықтарды жою;
6) осы тармақтың 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көзделген операцияларды жүзеге асыру процесінде орындалатын қосалқы операциялар;
7) қалдықтарды жинау, тасу, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі операцияларды байқауды жүргізу;
8) жойылған (жабық, пайдаланудан шығарылған) қалдықтарды жою объектілеріне қызмет көрсету жөніндегі қызмет жатады.
Қандай да бір пайдалы функцияны орындау үшін пайдаланылуы мүмкін басқа материалдарды алмастыру мақсатында көрсетілген функцияны орындау үшін қалдықтарды пайдалану басты мақсаты болып табылатын, қалдықтардың көлемін қысқартуға бағытталған кез келген операция, оған қоса нақты өндірістік объектіде немесе экономиканың белгілі бір секторында жүзеге асырылатын, осындай функцияларды орындау үшін осы қалдықтарды дайындау жөніндегі қосалқы операциялар қалдықтарды қалпына келтіру деп танылады.
Қалдықтарды қалпына келтіру жөніндегі операцияларға:
1) қалдықтарды қайтадан пайдалануға дайындау;
2) қалдықтарды қайта өңдеу;
3) қалдықтарды кәдеге жарату жатады.
Қалдықтарды қайтадан пайдалануға дайындау жай-күйін тексеруді, тазалауды және (немесе) жөндеуді қамтиды, солар арқылы қалдыққа айналған өнім немесе оның құрамдастары қандай да бір өзгеше өңдеу жүргізілмей қайтадан пайдалануға дайындалады.
Қалдықтарды қайта өңдеу деп мақсатына қарамастан өнімді, материалдарды немесе заттарды одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалану үшін жарамды болатын пайдалы құрамдастарды, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды қалдықтардан алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестер түсініледі.
Қалдықтардың қауіпті қасиеттерін азайту немесе жою үшін оларды механикалық, физикалық-химиялық немесе биологиялық өңдеу қалдықтарды залалсыздандыру деп түсініледі.
Қалдықтарды қайта өңдеуден басқа өзге де мақсатта, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, әртүрлі отын түрлерін өндіру үшін қайталама энергетикалық ресурс ретінде пайдалану, сондай-ақ құрылыс салу, жердегі немесе жер қойнауындағы қазылған кеңістіктерді (бос жерлерді) толтыру (салу, көму) мақсатында немесе ландшафтарды жасау немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсатта қайталама материалдық ресурс ретінде пайдалану процесі қалдықтарды кәдеге жарату деп түсініледі.
Келтірілген анықтамалар мен жіктемелер қалдықтарды қалпына келтіру саласындағы анықтамалық үшін бірыңғай құқықтық және технологиялық негіз қалыптастырып, материалдарды қалдықтарға жатқызудың нақты өлшемшарттарын белгілейді және осы тұжырымдамаға жатпайтын объектілер үшін реттеудің қайталануын жоққа шығарады. Жинақтауды, жинауды, тасымалдауды, қалпына келтіруді және жоюды қоса алғанда, қалдықтарды басқару процестерін жүйелеу өңдеу және кәдеге жарату әдістеріне баса назар аудара отырып, тиімді технологиялық регламенттерді әзірлеуге мүмкіндік береді. Қалпына келтіруге баса назар аудару ҚР Экология кодексінде белгіленген циклдік экономика қағидаттарына сәйкес келеді және қайталама ресурстарды шаруашылық айналымға барынша тартуға ықпал етеді. Атмосфералық шығарындылар, сарқынды сулар және жылжымайтын мүлік сияқты объектілерді қалдықтар санатынан шығару нормативтік базаны оңтайландыруға және қайта өңдеуді немесе қауіпсіз көмуді қажет ететін материалдарды басқаруға назар аударуға көмектеседі. Осы ережелер технологиялық шешімдерді, салалық стандарттар мен нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде қолданылып, орнықты дамудың қазіргі заманғы талаптарына сәйкес қалдықтарды экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді басқаруды қамтамасыз етуге тиіс.
Қалдықтарды қалпына келтіру мына талаптарға сәйкес жүзеге асырылады:
қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеудің қолданыстағы қағидалары;
қолданыстағы қалдықтар жіктеуіші;
энергетикалық кәдеге жаратуға жатпайтын қалдықтардың қолданыстағы тізбелері;
қалдықтарды басқару саласындағы ұлттық стандарттардың тізбесі;
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтағы қалдықтарды басқару аспектілері тек мына процестерге қатысты қарастырылады:
күйді тексеруді, тазалауды және (немесе) жөндеуді қамтитын қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, олар арқылы жолдан шыққан өнім немесе оның компоненттері қандай да бір өзге өңдеуді жүргізбей қайта пайдалану үшін дайындалады.
осы анықтамалықта көзделген жағдайларды қоспағанда, қалдықтардан өнімді, материалдарды немесе заттарды өндіруде (дайындауда) одан әрі пайдалану үшін жарамды пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өзге де материалдарды алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестерді көздейтін қалдықтарды қайта өңдеу.
жер немесе жер қойнауындағы қазылған кеңістіктерді (бос орындарды) салу, толтыру (төсеу, толтыру) үшін қайталама материалдық ресурс ретінде не ландшафттарды құру немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсатта қайта өңдеуден басқа өзге де қалдықтарды пайдалануды қамтитын қалдықтарды кәдеге жарату;
сондай-ақ белгілі бір өндірістік объектіде немесе экономиканың белгілі бір секторында жүзеге асырылатын көрсетілген функцияны орындау үшін қалдықтарды дайындау жөніндегі қосалқы операциялар.

1) накопление отходов на месте их образования;
2) сбор отходов;
3) транспортировка отходов;
4) восстановление отходов;
5) удаление отходов;
6) вспомогательные операции, выполняемые в процессе осуществления операций, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4) и 5) настоящего пункта;
7) проведение наблюдений за операциями по сбору, транспортировке, восстановлению и (или) удалению отходов;
8) деятельность по обслуживанию ликвидированных (закрытых, выведенных из эксплуатации) объектов удаления отходов.
Восстановлением отходов признается любая операция, направленная на сокращение объемов отходов, главным назначением которой является использование отходов для выполнения какой-либо полезной функции в целях замещения других материалов, которые в противном случае были бы использованы для выполнения указанной функции, включая вспомогательные операции по подготовке данных отходов для выполнения такой функции, осуществляемые на конкретном производственном объекте или в определенном секторе экономики.
К операциям по восстановлению отходов относятся:
1) подготовка отходов к повторному использованию;
2) переработка отходов;
3) утилизация отходов.
Подготовка отходов к повторному использованию включает в себя проверку состояния, очистку и (или) ремонт, посредством которых ставшие отходами продукция или ее компоненты подготавливаются для повторного использования без проведения какой-либо иной обработки.
Под переработкой отходов понимаются механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения.
Под обезвреживанием отходов понимается механическая, физико-химическая или биологическая обработка отходов для уменьшения или устранения их опасных свойств.
Под утилизацией отходов понимается процесс использования отходов в иных, помимо переработки, целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах, или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов.
Приведенные определения и классификации формируют единую правовую и технологическую основу для справочника в области восстановления отходов, устанавливая четкие критерии отнесения материалов к отходам и исключая дублирование регулирования для объектов, не подпадающих под это понятие. Систематизация процессов управления отходами, включая накопление, сбор, транспортировку, восстановление и удаление, позволяет разрабатывать эффективные технологические регламенты, уделяя особое внимание методам восстановления и утилизации. Акцент на восстановление соответствует принципам циклической экономики, заложенным в Экологическом кодексе РК, и способствует максимальному вовлечению вторичных ресурсов в хозяйственный оборот. Исключение из категории отходов таких объектов, как атмосферные выбросы, сточные воды и недвижимость, помогает оптимизировать нормативную базу и сосредоточиться на управлении именно теми материалами, которые требуют переработки или безопасного захоронения. Данные положения должны применяться при разработке технологических решений, отраслевых стандартов и инструкций, обеспечивая экологически безопасное и экономически эффективное управление с отходами в соответствии с современными требованиями устойчивого развития.
Восстановление отходов осуществляется в соответствии с требованиями:
действующих правил разработки программы управления отходами;
действующего классификатора отходов;
действующих перечней отходов, не подлежащих энергетической утилизации;
перечня национальных стандартов в области управления отходами.
Аспекты управления отходами в настоящем справочнике по НДТ рассматриваются только в отношении процессов:
подготовки отходов к повторному использованию, включающей проверку состояния, очистку и (или) ремонт, посредством которых ставшие отходами продукция или ее компоненты подготавливаются для повторного использования без проведения какой-либо иной обработки.
переработки отходов, подразумевающей механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для дальнейшего использования в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения, за исключением случаев, предусмотренных в настоящем справочнике.
утилизации отходов, охватывающей использование отходов в иных, помимо переработки, в качестве вторичного материального ресурса для строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах либо в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов;
а также вспомогательных операций по подготовке отходов для выполнения указанной функции, осуществляемых на конкретном производственном объекте или в определенном секторе экономики.

1.1.      Қалдықтарды қалпына келтіру саласына шолу
Халықаралық тәжірибе
Өнеркәсіптік қалдықтар металлургия, химия, құрылыс, тамақ және басқа салаларды қоса алғанда, өндірістік қызметтің жанама өнімдері болып табылады. Бұл қалдықтар қауіпті болуы да, қауіпсіз болуы да мүмкін және физика-химиялық сипаттамалары бойынша айтарлықтай ерекшеленеді.
Statista бағалауы бойынша әлемде жыл сайын 2,3 млрд тоннадан астам өнеркәсіптік қалдық түзіледі. Дегенмен өнеркәсіптік қалдықтарды ғана (КҚҚ мен ауыл шаруашылығынан тыс) қамтитын жаһандық біріктірілген статистика шектеулі. АҚШ-та, Қоршаған ортаны қорғау агенттігінің (EPA) мәліметтері бойынша, тау-кен және қайта өңдеу салаларын қоса алғанда, өнеркәсіптік қалдықтардың көлемі жылына шамамен 7,6 млрд тоннаны құрайды. Еуропалық Одақта 2022 жылы қалдықтардың жалпы көлемі 1 992 млн тоннаны құрады, оның 48,8 %-ы тау-кен өндіру өнеркәсібіне және 10,2 %-ы өңдеу өнеркәсібіне тиесілі болды (Eurostat деректері бойынша).
Ең проблемалы аймақтарға Қытай мен Үндістан кіреді, онда өнеркәсіптік өсу қарқынды болғанымен, қалдықтармен жұмыс істеудің дамыған инфрақұрылымы жоқ, сонымен қатар Латын Америкасы мен Оңтүстік-Шығыс Азия елдері кіреді, оларда қалдықтардың көп бөлігі рұқсатсыз кәдеге жаратылады. АҚШ-та да қалдықтардың түзілу деңгейі және қауіпті лектің бір бөлігін көрші елдерге экспорттау деңгейі жоғары.
Өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуінің өңірлік бөлінуі бойынша Азияға 43,3 %, Еуропаға 25,7 %, Солтүстік Америкаға 17,4 %, ал қалған өңірлерге 13,6 % келеді.
Өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу мен қалпына келтірудің әлемдік нарығы 2024 жылы $30 млрд бағаланды және The Business Research Company болжамы бойынша орташа жылдық өсу қарқыны шамамен 6 % болса, 2034 жылға қарай $78 млрд жетуі мүмкін. Қайта өңдеудің негізгі бағыттарына металдар (38,5 %), қауіпті емес өндірістік қалдықтар (68,4 %) және қауіпті қалдықтар, соның ішінде электронды және химиялық қалдықтар (31,6%) жатады.
Еуропалық Одақта қалдықтарды қайта өңдеу және қалпына келтіру деңгейі 2022 жылы 61,4 %-ға жетті, оның ішінде қайта өңдеу (40,8 %), топырақ үю (14,2 %) және энергияны кәдеге жарату (6,4 %). Жапонияда қалдықтарды қайта пайдалануға және энергетикалық кәдеге жаратуға тарту деңгейі шамамен 70 % құрайды. АҚШ-та 300-ден астам материалдарды қалпына келтіру орталықтары (MRF) жұмыс істейді және осы саладағы жалпы жылдық айналым $6,6 млрд-тан асады.

1.1. Обзор отрасли по восстановлению отходов
Международный опыт
Промышленные отходы представляют собой побочные продукты производственной деятельности, включая металлургические, химические, строительные, пищевые и другие сектора. Эти отходы могут быть как опасными, так и неопасными и существенно различаются по физико-химическим характеристикам.
По оценке Statista, в мире ежегодно образуется более 2,3 млрд. тонн промышленных отходов. Однако глобально агрегированная статистика, охватывающая исключительно промышленные отходы (вне ТКО и сельского хозяйства), ограничена. В США, согласно данным Агентства по охране окружающей среды (EPA), объем промышленных отходов составляет порядка 7,6 млрд. тонн в год, включая отходы горнодобывающей и перерабатывающей отраслей. В Европейском Союзе общий объем отходов в 2022 году составил 1 992 млн. тонн, из которых 48,8 % пришлись на горнодобывающую отрасль и 10,2 % на обрабатывающую промышленность (по данным Eurostat).
Наиболее проблемные регионы включают Китай и Индию, где наблюдается интенсивный промышленный рост при отсутствии развитой инфраструктуры обращения с отходами, а также страны Латинской Америки и Юго-Восточной Азии, в которых высокая доля отходов утилизируется несанкционированно. В США также сохраняется высокая генерация отходов и экспорт части опасных потоков в соседние страны.
По региональному распределению образования промышленных отходов на Азию приходится 43,3 %, на Европу - 25,7 %, на Северную Америку - 17,4 % и на остальные регионы - 13,6 %.
Мировой рынок переработки и восстановления промышленных отходов в 2024 году оценивался в $30 млрд. и, по прогнозам The Business Research Company, может достичь $78 млрд. к 2034 году при среднегодовом темпе роста около 6 %. Основные направления переработки включают металлы (38,5  %), неопасные промышленные отходы (68,4 %) и опасные отходы, включая электронные и химические (31,6  %).
В Европейском Союзе уровень переработки и восстановления отходов в 2022 году достиг 61,4  %, включая переработку (40,8  %), засыпку (14,2 %) и энергоутилизацию (6,4 %). В Японии уровень вовлечения отходов в повторное использование и энергетическую утилизацию составляет около 70  %. В США действует более 300 центров восстановления материалов (MRF), а общий годовой оборот в данной сфере превышает $ 6,6 млрд.

Global Waste Management Outlook есебіне сәйкес әлемде жыл сайын 2 млрд тоннадан астам коммуналдық қатты қалдық түзіледі. Қалдықтарды басқару жөніндегі тиімді шаралары болмаған жағдайда олардың көлемі 2050 жылға қарай 3,8 млрд тоннаға жетуі мүмкін екенін болжамдар көрсетіп отыр. Халық санының өсуі, урбанизация және тұтынудың артуы КҚҚ көлемінің өсуінің негізгі себептері болып табылады. Әлемдік халқының 16 %-ы тұратын, табысы жоғары елдерде әлемдік қалдықтардың шамамен 34 %-ы шығарылады (2016 жылғы мәліметтер бойынша 683 млн тонна). Сонымен қатар дамыған елдерде қайта өңдеу (35 %) мен жағудың (22 %) арқасында қалдықтарды көму деңгейі 39 %-ға дейін төмендеді, ал табысы орташа деңгейден жоғары елдерде бұл көрсеткіш 54 %-ға жетеді.

Согласно отчету Global Waste Management Outlook, ежегодно в мире образуется более 2 млрд. тонн твердых коммунальных отходов (ТКО). Прогнозы показывают, что при отсутствии эффективных мер по управлению отходами их объем к 2050 году может достичь 3,8 млрд. тонн. Рост населения, урбанизация и увеличение потребления являются основными причинами роста объемов ТКО. Страны с высоким уровнем доходов, на которые приходится 16 % мирового населения, производят примерно 34 % мировых отходов (683 млн. тонн по данным 2016 года). В то же время, в развитых странах уровень захоронения отходов снижен до 39 % благодаря переработке (35 %) и сжиганию (22 %), тогда как в странах с доходом выше среднего этот показатель достигает 54 %.

Металдарды, шыныны, қағаз бен картонды қоса алғанда, КҚҚ-ның тек 19 %-ы жаһандық деңгейде қайта өңделеді. Өңдеу деңгейінде елдер арасында айтарлықтай айырма бар: дамыған елдерде ол 50 %-дан асады, ал Африка мен Оңтүстік Америкада ол 5 %-дан аспайды. 2020 жылы қалдықтарды басқаруға жұмсалған тікелей әлемдік шығындар 252 млрд АҚШ долларын құрады. Алайда ластану мен климаттың өзгеруіне байланысты жасырын шығындарды ескерсек, бұл сома 361 миллиард долларға дейін өседі. Шұғыл реформалар мен қалдықтарды басқару жүйелері жаңартылмаса, 2050 жылға қарай жыл сайынғы шығындар 640,3 млрд АҚШ долларына жетуі мүмкін. Қалдықтардың көбеюі және тұтынудың тұрақсыз модельдері шығындардың өсуінің негізгі факторы болып табылады.
Қазақстан практикасы
Қалдықтарды тиімді басқару жүйесін құру "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі тұжырымдаманың негізгі бағыттарының бірі болып табылады. Қалдықтардың түзілуі мен қайта өңделу динамикасы осы жүйенің тиімділігінің маңызды көрсеткіші болып табылады
Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының негізгі көздері қалдық қоймалары, шлам жинақтағыштар, күл үйінділері, аршылған жыныстардың үйінділері, сондай-ақ пайдалы компоненттері және (немесе) пайдалы қазбалары бар тау-кен өндіру, металлургия, мұнай-газ және жылу энергетикасы кәсіпорындарын орналастырудың өзге де объектілері болып табылады. Қалдықтардың өнеркәсіптік маңызы олардың заттық құрамымен және сақтау мерзімімен анықталады.

На глобальном уровне перерабатывается лишь 19 % ТКО, включая металлы, стекло, бумагу и картон. Уровень переработки существенно различается между странами: в развитых странах он превышает 50 %, тогда как в Африке и Южной Америке не превышает 5 %. В 2020 году прямые мировые затраты на управление отходами составили 252 млрд. долларов США. Однако с учетом скрытых затрат, связанных с загрязнением и изменением климата, сумма возрастает до 361 млрд. долларов. Без проведения срочных реформ и модернизации систем обращения с отходами к 2050 году ежегодные затраты могут достичь 640,3 млрд. долларов США. Основным фактором роста затрат являются увеличение объемов отходов и неустойчивые модели потребления.
Казахстанская практика
Создание системы эффективного управления отходами является одним из ключевых направлений Концепции по переходу к "зеленой экономике". Динамика образования и переработки отходов является важным показателем эффективности этой системы.
Основными источниками образования и накопления промышленных отходов в Республике Казахстан являются хвостохранилища, шламонакопители, золоотвалы, отвалы вскрышных пород, а также иные объекты размещения горнодобывающих, металлургических, нефтегазовых и теплоэнергетических предприятий, содержащие полезные компоненты и (или) полезные ископаемые. Промышленное значение отходов определяется их вещественным составом и сроком хранения.

Елімізде шамамен 31,6 млрд тонна өнеркәсіптік қалдықтар жинақталған. Жыл сайын шамамен 1 млрд тонна түзіледі, оған аршынды жыныстар мен күл қождары (жалпы көлемнің 70 %-ы), өңдеу өнеркәсібінің қалдықтары (жалпы көлемнің 10 %-ы) және т.б. қызмет (20 %) қалдықтары кіреді.
Тау-кен өнеркәсібінде негізінен кеуек және аршынды жыныстар түзіледі, сонымен бірге олардың едәуір бөлігі кенді ұсақтау және байыту нәтижесінде пайда болатын, құрамында кенді өңдеу түріне және оның өңдеу технологиясына байланысты ауыр металдар, қайта өңдеу процестерінен реагенттер, қоюландырғыштар және т. б. бар қалдықтардан тұруы мүмкін.
Аршынды жыныстар – тау-кен қалдықтары, пайдалы қазбаларды өндіру қалдықтары. Кеуек жыныстың көп мөлшері жер бетіне көтеріліп, ұсақталып, байыту қалдықтары түрінде үйінділерге жіберіледі. Тау-кен байыту комбинаттары, атап айтқанда, түсті металл кендерін өңдеу кезінде пайда болатын флотациялық қалдықтардың көп мөлшерін үйінділерге тастайды. Көмір өндіру және көмірді байыту қалдықтары көмір байыту зауыттарында түзіледі. Өндірілген тау жыныстары мен кен пайдалы қазбаларын өнеркәсіптік өңдеу қалдықтары генезисі, минералды құрамы, құрылымы мен текстурасы бойынша ерекшеленеді.
Ағымдағы шығудың байыту қалдықтары бастапқы физика-механикалық қасиеттері мен химиялық құрамын сақтайды. Олар барлық басқа кезеңдерді (қоймаға жинау және т.б.) айналып өтіп, аралас байытудың қосымша кезеңдерінен өтуі мүмкін.
Өнеркәсіп қалдықтарының негізгі үлесі (шамамен 70 %) тау-кен өндіру саласына тиесілі. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру қалдықтары қатты пайдалы қазбаларды жер қойнауынан алу процесінде тау массасынан бөліп алу нәтижесінде түзіледі. Оларға тау-кен байыту өндірістерінің (байытудың қалдықтары мен шламдары) және (немесе) химия-металлургия өндірістерінің (қождар, кектер, клинкерлер және металлургиялық қайта бөлу қалдықтарының басқа да ұқсас түрлері) қызметі нәтижесінде түзілетін аршынды, жанасқан жыныстар, тозаң, кедей (кондицияланбаған) кен жатады. ҚР мұнай-газ өнеркәсібіне көмірсутектерді өндіру, өңдеу және тасымалдау кезінде қалдықтардың түзілуі кіреді. Бұрғылау қалдықтары – бұрғылау шламдары мен ерітінділері, мұнайды өңдеу кезінде – мұнай шламдары (су, мұнай және шөгінді қоспалары), құрамында күкірт бар қалдықтар, құрамында қышқылдар, битум бар майлар, газды тасымалдау кезінде – құрамында сынап, күкірт бар, газды тазарту кезінде түзілетін қалдықтар көмірсутектерді өндіру кезіндегі негізгі қалдықтар болып табылады. Топырақтың ауыр металдармен және мұнай өнімдерімен ластануы өзекті экологиялық проблемалардың бірі болып табылады. Топырақтың мұнаймен және мұнай өнімдерімен ластануынан топырақ микрофлорасының функционалдық белсенділігі толық дерлік тұралайды. Топырақтың физика-химиялық қасиеттері өзгереді, су-ауа режимі нашарлайды, биоценоздардың құрылымы өзгереді.
Мемлекеттік статистика деректеріне сәйкес соңғы 4 жылда жиналатын қатты тұрмыстық қалдықтардың жылдық көлемі 4 – 4,7 млн тонна деңгейінде қалып отыр5. 2023 жылы түзілген қатты тұрмыстық қалдықтардың көлемі 4,4 млн тоннаны құрап, 2020 жылмен салыстырғанда аздап төмендеді. Жалпы көлемнің 75,7 %-ы мамандандырылған кәсіпорындар мен ұйымдар жинайтын коммуналдық қалдықтарға тиесілі.

В стране накоплено порядка 31,6 млрд. тонн промышленных отходов. Ежегодно образуется около 1 млрд. тонн, включая вскрышную породу и золошлаки (70 % от общего объема), отходы обрабатывающей промышленности (10 % от общего объема) и прочей деятельности (20 %).
В горнодобывающей отрасли в основном образуются пустые и вскрышные породы, вместе с тем значительная часть их может также состоять из хвостов, образующихся в результате дробления и обогащения руды, содержащие в зависимости от вида руды и технологий ее переработки тяжелые металлы, реагенты от процессов переработки, сгустители и т.д.
Вскрышные породы - горнорудные отходы, отходы добычи полезных ископаемых. Большое количество пустой породы поднимается на поверхность земли, измельчается и направляется в отвалы в виде вскрышной породы. Горно-обогатительные комбинаты сбрасывают в отвалы большое количество флотационных хвостов, образующихся, в частности, при переработке руд цветных металлов. Отходы угледобычи и углеобогащения образуются на углеобогатительных фабриках. Добываемые породы и отходы промышленной переработки рудных полезных ископаемых отличаются по генезису, минеральному составу, структуре и текстуре.
Отходы обогащения текущего выхода сохраняют первичные физико-механические свойства и химический состав. Они могут пройти дополнительные стадии комбинированного обогащения, минуя все другие стадии (складирование и прочие).
Основная доля (порядка 70 %) промышленных отходов приходится на горнодобывающую отрасль. Отходы добычи твердых полезных ископаемых образуются в результате выделения твердых полезных ископаемых из горной массы в процессе их извлечения из недр. К ним относятся вскрыша, вмещающая порода, пыль, бедная (некондиционная) руда, отходы переработки, образуемые в результате деятельности горно-обогатительных производств (хвосты и шламы обогащения) и (или) химико-металлургических производств (шлаки, кеки, клинкеры и другие аналогичные виды отходов металлургического передела. Нефтегазовая промышленность РК включает в себя образование отходов при добыче, переработке и транспортировке углеводородов. Основными отходами при добыче углеводородов являются отходы бурения - буровые шламы и растворы, при переработке нефти - нефтешламы (смеси воды, нефти и осадков), серосодержащие отходы, масла, содержащие кислоты, битум, при транспортировке газа - отходы, содержащие ртуть, серу, образующиеся при очистке газа. Одной из актуальных экологических проблем является загрязнение почв тяжелыми металлами и нефтепродуктами. Загрязнение почвы нефтью и нефтепродуктами вызывает практически полную депрессию функциональной активности почвенной микрофлоры. Изменяются физико-химические свойства почвы, ухудшается водно-воздушный режим, изменяется структура биоценозов.
Согласно данным государственной статистики, за последние 4 года ежегодный объем собираемых твердых бытовых отходов остается на уровне 4 - 4,7 млн. тонн. В 2023 году объем образованных твердых бытовых отходов составил 4,4 млн. тонн, показав небольшое снижение по сравнению с 2020 годом. Из общего объема 75,7 % приходится на коммунальные отходы, которые собираются специализированными предприятиями и организациями.

Түзілген қалдықтардың 2023 жылы жан басына шаққандағы көлемі статистика деректері бойынша 1 адамға шаққанда 221,8 кг (немесе тәулігіне 0,61 кг) құрады, бұл жалпы әлемдік орташа деңгейден төмен. Дүниежүзілік Банктің бағалауы бойынша әлемде бір адамға шаққандағы қалдықтардың орташа мөлшері тәулігіне 0,74 кг құрайды. Осыған қарамастан, қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату төмен деңгейде қалып отыр. 2023 жылы қайта өңдеуге және қайталама пайдалануға тек 1 029,6 мың тонна (жалпы көлемнің 24,3 %-ы) бағытталды, ал негізгі үлесі – 2 899,9 мың тоннасы көмуге жіберілді, бұл оларды кәдеге жарату мәселесін шешпей, бар көлем үсті-үстіне жинақтала береді.
Қоқысты бөлек жинау инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы – өңдеудің төмен деңгейінің факторларының бірі. Қалдықтарды сұрыптау мәдениеті қалыптасу сатысында, бұл өңдеу процестерін қиындатады. Қалдықтардың құрылымын қарастырсақ, түзілген қатты тұрмыстық қалдықтардың шамамен 63 %-ы сұрыптауға және қайта өңдеуге болмайтын аралас қалдықтардан тұратынын байқаймыз.
Қазақстан Республикасында қалдықтарды қалпына келтіру жөніндегі қызмет нормативтік-құқықтық актілер және ұлттық стандарттар жүйесімен реттеледі.
Шешім қабылдау иерархиясында қалдықтарды басқару әдістерінің тізбегінде қалдықтарды қалпына келтіру 3 позицияны алады (қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, қалдықтарды қайта өңдеу, қалдықтарды кәдеге жарату).
Қалдықтарды басқару әдісін таңдағанда қалдықтардың иелері иерархия қағидаттарын басшылыққа алады.
Бұл қағидат ресурстарды ұтымды пайдалану, эмиссияларды азайту, айналмалы экономика қағидаттарын қолдану мүмкіндігі тұрғысынан қалдықтармен жұмыс істеудің қолданылатын әдісінің басымдылығын айқындайды.
1.1-сурет. Қалдықтарды басқару шараларының иерархиясы
Қазақстанда қалдықтарды қалпына келтіру қалдықтарды басқарудың ең көп тараған әдісі болып табылмайды. Мұндай тұжырым төменірек ұсынылған статистика деректеріне негізделген.
Қазақстанда түзілетін қалдықтардың басым бөлігін өнеркәсіптік өндіріс қалдықтары алады.
1.1-кесте. Өнеркәсіптік қалдықтардың түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі

Объем образующихся отходов на душу населения в 2023 году по данным статистики составил 221,8 кг на 1 человека (или 0,61 кг в сутки), что в целом ниже среднего мирового уровня. По оценкам Всемирного Банка, в мире среднее количество отходов, образующихся на человека, составляет 0,74 кг в сутки. Несмотря на это, переработка и утилизация твердых бытовых отходов остается на низком уровне. В 2023 году на переработку и вторичное использование направлено лишь 1 029,6 тыс. тонн (24,3 % от общего объема), тогда как основная доля - 2 899,9 тыс. тонн была направлена на захоронение, что не решает проблему их утилизации, накапливая имеющиеся объемы.
Один из факторов низкого уровня переработки - недостаточное развитие инфраструктуры раздельного сбора мусора. Культура сортировки отходов находится на стадии становления, что усложняет процессы переработки. Рассматривая структуру отходов заметно, что порядка 63 % образованных твердых бытовых отходов состоят из смешанных отходов, которые невозможно сортировать и переработать.
Деятельность по восстановлению отходов регулируется системой нормативно-правовых актов и национальных стандартов Республики Казахстан, включенных в приказ уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Восстановление отходов в иерархии принятия решений занимает 3 позиции (подготовка отходов к повторному использованию, переработка отходов, утилизация отходов) в цепочке методов управления отходами.
При выборе метода управления отходами владельцы отходов руководствуются принципами иерархии.
Данный принцип определяет приоритетность применяемого метода обращения с отходами с точки зрения рационального использования ресурсов, снижения эмиссий, возможности применять принципы циркулярной экономики.
Рисунок 1.1. Иерархия мер управления отходами.
В Казахстане восстановление отходов не является наиболее частым методом управления отходами. Такой вывод основан на данных статистики, представленной далее.
В Казахстане большую часть образующихся отходов занимают отходы промышленного производства.
Таблица 1.1. Образование промышленных отходов и уровень их переработки

30,7
152,3
4,1
Экономикалық қызметтің басқа түрлері
4 398,2
3 509,8
4 778,5
4 797,7
8 851,4
1.2.      Қалдықтардың түрлері және олардың түзілуі
Қалдықтардың жіктелуі – қалдықтарды қауіпсіз және тиімді басқаруды қамтамасыз ететін экологиялық реттеудің негізгі құралы.
Қалдықтардың түрлері, сондай-ақ олардың қауіптілігі мен қауіпсіздігі қолданыстағы қалдықтар сыныптауышының негізінде айқындалады. Өз кезегінде сыныптауыш қалдықтардың әрбір түрінің шығу тегі мен құрамын ескере отырып, қалдықтардың қауіптілігін айқындайды, сондай-ақ қажет болған жағдайларда оларды қауіпті немесе қауіпті емес деп жіктеу мақсатында қауіпті заттардың шоғырлануының лимиттеуші көрсеткіштерін айқындайды. Қалдықтардың қауіптілік сыныбы – адам денсаулығына және оның мекендеу ортасына уытты әсер ету бойынша оның қауіптілік түрі мен дәрежесін айқындайтын қалдықтардың сандық сипаттамасы қолданыстағы санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген Қазақстан республикасының ұлттық стандарттарына сәйкес айқындалды.
Экология кодексіне сәйкес жіктеу қалдықтардың шығу тегі, құрамы және қауіптілік дәрежесі қағидаттарына негізделеді.
Қалдықтар түрлерінің тізбесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы экологиялық заңнамасына сәйкес ЕҚТ бойынша анықтамалықтың қолданылу саласымен регламенттелген және Қалдықтардың ұлттық жіктеуішіне негізделген. Бұл бөлімде түзілген қалдықтардың құрылымы мен түрлерін жалпы түсіну мақсатында қалдықтардың шығу тегі бойынша санаттарының жалпыланған тізімі келтірілген. Қалдықтардың жекелеген түрлері өндірістік процестер мен қолданылатын технологиялардың ерекшеліктерін ескере отырып, тиісті салалық анықтамалықтар шеңберінде неғұрлым егжей-тегжейлі қаралатынын немесе алдағы уақытта қаралатынын ескеру қажет.

30,7
152,3
4,1
Другие виды экономической деятельности
4 398,2
3 509,8
4 778,5
4 797,7
8 851,4
1.2. Виды отходов и их образование
Классификация отходов - фундаментальный инструмент экологического регулирования, обеспечивающий безопасное и эффективное управление отходами.
Виды отходов, а также их опасность и неопасность определяются на основании действующего классификатора отходов. В свою очередь, классификаторами определяется опасность отходов с учетом происхождения и состава каждого вида отходов, а также в необходимых случаях определяются лимитирующие показатели концентрации опасных веществ в целях их отнесения к опасным или неопасным. Класс опасности отходов - числовая характеристика отходов, определяющая вид и степень его опасности по токсическому воздействию на здоровье человека и среду его обитания - определяется в соответствии с действующим санитарно-эпидемиологическим и экологическим законодательством, а также национальными стандартами Республики Казахстан, включенных в приказ уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Согласно Экологическому кодексу, классификация строится на принципах происхождения, состава и степени опасности отходов.
Перечень видов отходов регламентирован областью применения справочника по НДТ в соответствии с действующим экологическим законодательством РК и основан на Национальном классификаторе отходов. В данном разделе представлен обобщенный список категорий отходов по происхождению - с целью общего понимания структуры и типов образующихся отходов. Следует учитывать, что отдельные виды отходов более подробно рассматриваются или будут рассмотрены в рамках соответствующих отраслевых справочников, с учетом специфики производственных процессов и применяемых технологий.

1.2.1.      Медициналық және биологиялық қалдықтар
Медициналық және биологиялық қалдықтар адам мен жануарлардың денсаулығын сақтауға, санитарлық-эпидемиологиялық іс-шараларды жүргізуге, сондай-ақ медицина және биология саласындағы ғылыми және оқу зерттеулеріне байланысты мекемелер мен ұйымдардың қызметі нәтижесінде түзілетін қалдықтардың ерекше санатын білдіреді.
Мұндай қалдықтарға мыналар жатады:
адамның немесе жануарлардың биологиялық сұйықтықтарымен жанасатын материалдар мен заттар, оның ішінде бір рет қолданылатын шприцтер, инелер, қолғаптар, таңғыш материалдар, хирургиялық құралдар және т. б.;
тіндердің фрагменттері, мүшелер, плацента, қан, секциялық материалдар, сондай-ақ ғылыми немесе оқу мақсатында пайдаланылатын зертханалық жануарлардың өлексесі мен мүшелері сияқты биологиялық қалдықтар;
мерзімі өткен немесе пайдаланылмаған дәрілік заттарды, цитотоксикалық препараттарды, ампулаларды, құтыларды, ерітінділерді қоса алғанда, дәрілік сипаттағы қалдықтар;
дезинфекциялау құралдарын, реагенттерді, зертханалық химиялық заттарды және басқа да улы заттарды пайдалану кезінде түзілетін химиялық қауіпті қалдықтар;
құрамында патогендік микроорганизмдер бар, адаммен немесе жануарлармен байланыста болған кезде ауру тудыруы мүмкін жұқпалы қауіпті қалдықтар;
Жануарларға арналған емдеу мекемелерінде түзілетін ветеринариялық қалдықтар, оның ішінде биологиялық материалдар, вакциналар, препараттар және т. б.
медициналық қалдықтар өздерінің эпидемиологиялық, токсикологиялық және радиациялық қауіптілік дәрежесіне, сондай-ақ тіршілік ету ортасына теріс әсеріне қарай қауіптіліктің бес сыныбына бөлінеді:
1) А сыныбы – қауіпті емес қалдықтар;
2) Б сыныбы – эпидемиологиялық қауіпті және аса қауіпті қалдықтар;
3) В сыныбы – құрамы жағынан өнеркәсіптік қалдықтарға жақын қалдықтар;
Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы 1979 жылы медициналық қалдықтарды қауіпті топқа жатқызды және оларды қайта өңдеу бойынша мамандандырылған қызметтерді құру қажеттігін көрсетті. 1992 жылғы Базель конвенциясында ("Реттелуге тиіс заттар санаттары" І қосымшасы) қалдықтардың мына топтары бөліп көрсетілген:
Y1 – ауруханаларда, емханаларда және клиникаларда пациенттерге дәрігерлік күтім жасау нәтижесінде алынған медициналық қалдықтар;
Y2 – фармацевтикалық өнімдерді өндіру мен өңдеу қалдықтары;
Y3 – қажетсіз фармацевтикалық тауарлар, дәрі-дәрмектер мен препараттар;
Y4 – биоцидтер мен фитофармацевтикалық препараттарды өндіру, алу және қолдану қалдықтары.
ЕҚТ бойынша анықтамалықта Базель конвенциясы бойынша Y1 тобына жататын Б және В сыныптарындағы медициналық қалдықтарды залалсыздандыру қарастырылған.
Медициналық қалдықтардың түзілуінің қарқынды өсу үрдісі байқалып отыр.

1.2.1. Медицинские и биологические отходы
Медицинские и биологические отходы представляют собой особую категорию отходов, образующихся в результате деятельности учреждений и организаций, связанных с охраной здоровья человека и животных, проведением санитарно-эпидемиологических мероприятий, а также научных и учебных исследований в области медицины и биологии.
К таким отходам относятся:
материалы и предметы, контактировавшие с биологическими жидкостями человека или животных, включая одноразовые шприцы, иглы, перчатки, перевязочные материалы, хирургические инструменты и др.;
биологические остатки, такие как фрагменты тканей, органы, плацента, кровь, секционные материалы, а также трупы лабораторных животных и органов, используемых в научных или учебных целях;
отходы медикаментозного характера, включая просроченные или неиспользованные лекарственные средства, цитотоксические препараты, ампулы, флаконы, растворы;
химически опасные отходы, образующиеся при использовании дезинфицирующих средств, реагентов, лабораторных химикатов и других токсичных веществ;
инфекционно-опасные отходы, содержащие патогенные микроорганизмы, потенциально способные вызывать заболевания при контакте с человеком или животными;
ветеринарные отходы, образующиеся в лечебных учреждениях для животных, в том числе биологические материалы, вакцины, препараты и пр.
Медицинские отходы в зависимости от степени их эпидемиологической, токсикологической и радиационной опасности, а также негативного воздействия на среду обитания подразделяются на пять классов опасности:
1) класс А - неопасные отходы;
2) класс Б - эпидемиологически опасные и чрезвычайно опасные отходы;
3) класс В - отходы, по составу близкие к промышленным отходам;
4) класс Г - токсикологически опасные по составу близкие к промышленным;
5) класс Д - радиоактивные.
Всемирная организация здравоохранения в 1979 году отнесла медицинские отходы к группе опасных и указала на необходимость создания специализированных служб по их переработке. Базельской конвенцией 1992 года (Приложение I "Категории веществ, подлежащих регулированию") были выделены следующие группы отходов:
Y1 - медицинские отходы, полученные в результате врачебного ухода за пациентами в больницах, поликлиниках и клиниках;
Y2 - отходы производства и переработки фармацевтической продукции;
Y3 - ненужные фармацевтические товары, лекарства и препараты;
Y4 - отходы производства, получения и применения биоцидов и фитофармацевтических препаратов.
В справочнике НДТ рассмотрено восстановление медицинских отходов классов Б и В, то есть отнесенных к группе Y1 по Базельской конвенции.
Прослеживается тенденция к интенсивному росту образования медицинских отходов.

Соңғы 10 – 15 жылда медициналық қалдықтардың саны жыл сайын 3 % -4 %-ға ұлғаю үстінде. Медициналық қалдықтар эпидемиологиялық тұрғыдан қауіпті, өйткені оларда улы химикаттардан басқа патогендік бактериялар мен вирустар бар. Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу жүйесі инфекцияның бастапқы таралуын болғызбауға және оларды тауарлық қасиеттері толық жойылғанша өңдеуді қамтамасыз етуге бағытталған.
Қалдықтарды қалпына келтіру олардың эпидемиологиялық қауіптілігін жою мақсатында қалдықтардағы патогендік және шартты патогендік микроорганизмдерді жоюдан (өлтіруден) тұрады. Қалдықтарды залалсыздандыру қалдықтарды өңдеудің тиісті физикалық және/немесе химиялық әдістерімен (оның ішінде аппараттық әдіспен – арнайы қондырғыларда) жүзеге асырылады. Медициналық қалдықтарды залалсыздандыру әдістері мен технологиялары бойынша негізгі деректер.
Биологиялық қалдықтарға мыналар жатады: жануарлар мен құстардың өлекселері, оның ішінде зертханалық өлекселер; түсік тастаған және өлі туылған ұрықтар; мал сою пункттерінде, салқындату аулаларында, ет және балық өңдеу ұйымдарында, базарларда, сауда ұйымдарында және басқа да объектілерде ветеринариялық-санитариялық сараптамадан кейін анықталып тәркіленген ветеринариялық өнімдер (ет, балық, жануарлардан алынатын басқа да өнімдер); жануарлардан алынатын азық-түлік және азық-түлік емес шикізатты өңдеу кезінде алынатын басқа да қалдықтар.
Ұйымдарда жануарлардың өлімі нәтижесінде түзілетін биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату кезінде бұл қалдықтар сұрыпталады және ұсақталады, ет-сүйек, сүйек, ет, қауырсын ұны және басқа да ақуызды жемшөп қоспаларына өңделеді.
Биологиялық қалдықтарды қалпына келтіру қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде тауарлық өнім алуға бағытталған. Ветеринариялық қызмет жемшөп мақсаттарына қайта өңдеуге жіберген биологиялық қалдықтар кәдеге жаратылуға жатады. Кәдеге жарату процесі қолданыстағы ережелер мен талаптарға сәйкес ветеринариялық-санитариялық кәдеге жарату зауыттарында (цехтарында) қайта өңдеу жолымен жүргізіледі.
1.2.2.      Қауіпті қалдықтар
Қауіпті қалдықтарды жіктеу қағидаты қоршаған ортаға, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қауіпті қасиеттерді анықтауға негізделген. Белгіленген өлшемшарттарға сәйкес қалдықтар жарылыс қаупін (HP1), тотығу қасиеттерін (HP2), өрт қауіптілігін (HP3), уыттылықтың әртүрлі түрлерін (HP5-HP7, HP10-HP11), коррозиялық белсенділікті (HP8), инфекциялық қасиеттерді (HP9), улы газ шығару қабілетін (HP12), сенсибилизациялық әсерді (HP13), экоуыттылықты (HP14), сондай-ақ қауіпті қасиеттерді жанама түрде көрсету қабілетін (HP15) қоса алғанда, 16 айрықша қасиеттің (HP1-HP16) біреуі немесе бірнешеуі болған кезде қауіпті деп танылады. Ерекше санатқа қоршаған ортадағы орнықтылығы жоғары болуымен және биоаккумуляцияға қабілетімен сипатталатын жойылуы қиын органикалық ластағыштар (ЖҚОҚ, HP16) жатады.
Қауіпті қасиеттерді анықтау әдісі қалдықтардың физика-химиялық сипаттамаларын, олардың құрамын және қоршаған ортаға және адам денсаулығына ықтимал әсерін кешенді бағалауды қамтиды. Аталған қауіпті қасиеттердің ешқайсысын көрсетпейтін және өз бетінше де, басқа заттармен өзара әрекеттесу кезінде де қауіп төндірмейтін қалдықтар қауіпті емес деп жіктеледі.
Осы анықтамалықтағы қалдықтарды топтастыру ерекшеліктері:
Осы құжат шеңберінде қауіпті қалдықтар санаты бойынша құрамында сынабы бар қалдықтар ғана қаралады, бұл олардың жоғары уыттылығына және өнеркәсіптің әртүрлі салаларында таралуына байланысты. Бұл ретте жойылуы қиын органикалық ластағыштар (ЖҚОҚ) қарастырылып отырған топтамаға енгізілмейді, өйткені олар осы анықтамалықтан тыс арнайы талдау және кәдеге жарату әдістерін талап етеді. Бұл тәсіл экологиялық қауіпсіздіктің жеткілікті деңгейін қамтамасыз ете отырып, қауіпті қалдықтарды басқарудың практикалық қолдану үшін ең өзекті аспектілеріне назар аударуға мүмкіндік береді.
Құрамында сынап бар жабдықтың қалдықтарына мыналар жатады:
істен шыққан құрамында сынап бар бұйымдар (сынап термометрлері, сынап шамдары, сынап және құрамында сынап бар гальваникалық элементтер, басқа да аспаптар);
құрамында сынап бар және ірі габаритті жабдыққа орнатылған істен шыққан өлшеу құрылғылары (барометрлер, гигрометрлер, манометрлер, термометрлер, сфигмоманометрлер);
құрамында сынап бар материалдар және медицинада, ауыл шаруашылығында, бояу өнеркәсібінде қолданылатын өнімдер.
Бұл қалдықтардың негізгі бөлігі әртүрлі модификациядағы құрамында сынап бар шамдардың қалдықтарынан тұрады.
Құрамында сынап бар жабдықтың қалдықтарын кәдеге жарату және залалсыздандыру әдістері мен технологиялары бойынша негізгі деректер. Құрамында сынап бар жабдықты кәдеге жарату және залалсыздандыру технологиялары демеркуризациялауды, шаймалау, тотығу, экстракция және металл сынабын алу әдістерін пайдалануды көздейді.

Последние 10 - 15 лет, количество медицинских отходов возрастает на 3 % - 4 % ежегодно. Медицинские отходы опасны в эпидемиологическом отношении, так как помимо токсичных химических веществ в них присутствуют патогенные бактерии и вирусы. Система обращения с медицинскими отходами направлена на предотвращение распространения инфекционного начала и обеспечении их обработки с полной потерей товарных свойств.
Восстановление отходов заключается в уничтожении (умерщвлении) патогенных и условно патогенных микроорганизмов, содержащихся в отходах в целях устранения их эпидемиологической опасности. Восстановление отходов осуществляется соответствующим физическим и/или химическим методами обработки отходов (в том числе аппаратным методом - на специализированных установках). Основные данные по методам и технологиям восстановления медицинских отходов.
К биологическим отходам отнесены: трупы животных и птиц, в том числе лабораторных; абортированные и мертворожденные плоды; ветеринарные конфискаты (мясо, рыба, другая продукция животного происхождения), выявленные после ветеринарно-санитарной экспертизы на убойных пунктах, хладобойнях, в мясо- и рыбоперерабатывающих организациях, рынках, организациях торговли и других объектах; другие отходы, получаемые при переработке пищевого и непищевого сырья животного происхождения.
При утилизации биологических отходов, образующихся в результате гибели животных на организациях, данные отходы подвергают сортировке и измельчению, и переработке на мясокостную, костную, мясную, перьевую муку и другие белковые кормовые добавки.
Восстановление биологических отходов направлена на получение товарной продукции в результате переработки отходов. Восстановлению подвергаются биологические отходы, допущенные ветеринарной службой к переработке на кормовые цели. Процесс восстановления производится путем переработки на ветеринарно-санитарных утилизационных заводах (цехах) в соответствии с требованиями действующего санитарно-эпидемиологического и экологического законодательства, а также национальных стандартов Республики Казахстан, включенных в приказ уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
1.2.2. Опасные отходы
Принцип классификации опасных отходов основан на выявлении опасных свойств, представляющих угрозу для окружающей среды, жизни и здоровья людей. В соответствии с установленными критериями, отходы признаются опасными при наличии одного или нескольких из 16 специфических свойств (HP1 - HP16), включая взрывоопасность (HP1), окислительные свойства (HP2), огнеопасность (HP3), различные виды токсичности (HP5 - HP7, HP10 - HP11), коррозионную активность (HP8), инфекционные свойства (HP9), способность выделять токсичные газы (HP12), сенсибилизирующее действие (HP13), экотоксичность (HP14), а также способность проявлять опасные свойства косвенным образом (HP15). Особую категорию составляют стойкие органические загрязнители (СОЗ, HP16), характеризующиеся высокой устойчивостью в окружающей среде и способностью к биоаккумуляции.
Метод определения опасных свойств предполагает комплексную оценку физико-химических характеристик отходов, их состава и потенциального воздействия на окружающую среду и здоровье человека. Отходы, не проявляющие ни одного из перечисленных опасных свойств и не представляющие угрозы как самостоятельно, так и при взаимодействии с другими веществами, классифицируются как неопасные.
Особенности группировки отходов в настоящем справочнике.
В рамках данного документа под категорией опасных отходов рассматриваются исключительно ртутьсодержащие отходы, что обусловлено их высокой токсичностью и распространенностью в различных отраслях промышленности. При этом стойкие органические загрязнители (СОЗ) не включены в рассматриваемую группировку, так как требуют специальных методов анализа и утилизации, выходящих за рамки настоящего справочника. Такой подход позволяет сосредоточить внимание на наиболее актуальных для практического применения аспектах управления опасными отходами, обеспечивая при этом достаточный уровень экологической безопасности.
К отходам оборудования, содержащего ртуть, относятся:
вышедшие из строя ртутьсодержащие изделия (ртутные термометры, ртутные лампы, ртутные и ртутьсодержащие гальванические элементы, другие приборы);
вышедшие из строя измерительные устройства (барометры, гигрометры, манометры, термометры, сфигмоманометры), содержащие ртуть и установленные на крупногабаритном оборудовании;
ртутьсодержащие материалы и продукты, используемые в медицине, сельском хозяйстве, лакокрасочной промышленности.
Основная часть этих отходов представлена отходами ртутьсодержащих ламп различных модификаций.
Основные данные по методам и технологиям утилизации и обезвреживания отходов ртутьсодержащего оборудования. Технологии утилизации и обезвреживания ртутьсодержащего оборудования предусматривают демеркуризацию, использование методов выщелачивания, окисления, экстракции и получения металлической ртути.

1.2.3.      Құрамында мұнай бар қалдықтар
Құрамында мұнай бар қалдықтар мұнай мен мұнай өнімдерін өндіру, тасымалдау, өңдеу және сақтау кезінде түзілетін өнеркәсіптік қалдықтардың ерекше санатын білдіреді. Оларға бұрғылау шламдары, пайдаланылған мұнай шламдары, мұнаймен ластанған су мен топырақ, резервуарлардағы мұнай қалдықтары, сондай-ақ майланған шүберектер, сүзгілер және қаптама жатады. Бұл қалдықтар уыттылықтың, өрт және жарылыс қаупінің жоғары деңгейімен, сондай-ақ табиғи ыдырауға төзімділігімен сипатталады. Осыған байланысты құрамында мұнай бар қалдықтарды басқару центрифугалауды, термиялық өңдеуді, биоремедиацияны қоса алғанда, залалсыздандыру мен кәдеге жаратудың мамандандырылған технологияларын қолдануды, сондай-ақ жинаудан бастап түпкілікті өңдеуге немесе орналастыруға дейінгі барлық кезеңдерді міндетті лицензиялауды талап етеді.
1.2.4.      Органикалық тектес қалдықтар
Органикалық қалдықтар – бұл негізінен биологиялық ыдырайтын өсімдік, жануар немесе тағам тектес компоненттері бар қалдықтар. Бұл санатқа тамақ қалдықтары, көң және қоқыс, ауыл шаруашылығы қалдықтары, өсімдік қалдықтары, тұрмыстық қатты қалдықтардың органикалық фракциясы, сондай-ақ құрамында органика көп сарқынды сулардың тұнбасы жатады. Биологиялық жағынан жылдам ыдырауға бейімділігіне байланысты мұндай қалдықтар жағымсыз иіс, патогендік микрофлора және парниктік газдар, атап айтқанда метан шығарындылары түрінде ықтимал қауіп төндіреді. Органикалық қалдықтарды тиімді басқару компосттау, анаэробты ашыту (биогаз қондырғылары), кептіру, термиялық залалсыздандыру және қайта пайдалануға дайындау (мысалы, тыңайтқыш немесе энергия көзі ретінде) сияқты арнайы технологияларды қолдануды талап етеді. Қазақстан Республикасында органикалық тектес қалдықтарды басқару Экология кодексі шеңберінде реттеледі, олардың көмілуін барынша азайтуға, ресурс үнемдеуші технологияларға көшуге және циклдік экономикаға тартуға баса назар аударылады.
1.2.5.      Электр жабдығы мен электронды жабдықтардың қалдықтары
Электр жабдығы мен электронды жабдықтардың қалдықтарына (ЭЭЖҚ) электр қуатынан немесе электромагниттік өрістен жұмыс істейтін, пайдаланудан шыққан аспаптар, құрылғылар мен компоненттер жатады. Бұл санатқа тұрмыстық техника, компьютерлер, телефондар, теледидарлар, жарықтандыру құрылғылары, кабельдер, тақталар және батареялар кіреді. Бұл қалдықтарда қауіпті компоненттердің кең спектрі – ауыр металдар (сынап, қорғасын, кадмий), құрамында бром бар отқа төзімді заттар, пластмассалар, сондай-ақ құнды қайталама ресурстар – мыс, алтын, жерде сирек кездесетін металдар бар. ЭЭЖҚ-ны дұрыс басқармау топырақтың, ауаның және су объектілерінің ластану қаупін, сондай-ақ халықтың денсаулығына қауіп төндіреді. Мұндай қалдықтарды тиімді басқару пайдалы фракцияларды алу арқылы қауіпті компоненттерді бөлек жинау, бөлшектеу, залалсыздандыру және қайта өңдеу жүйесін енгізуді талап етеді. Қазақстан Республикасында ЭЭЖҚ саласындағы реттеу Экология кодексіне сәйкес өндірушілердің кеңейтілген жауапкершілігі (EPR) тетіктерін енгізу және электрондық техниканы қауіпсіз пайдалану және қайта өңдеу бойынша инфрақұрылымды дамыту перспективасымен жүзеге асырылады.

1.2.3. Нефтесодержащие отходы
Нефтесодержащие отходы представляют собой особую категорию промышленных отходов, образующихся при добыче, транспортировке, переработке и хранении нефти и нефтепродуктов. К ним относятся буровые шламы, отработанные нефтешламы, загрязненные нефтью воды и грунты, остатки нефти в резервуарах, а также промасленные ветошь, фильтры и упаковка. Данные отходы характеризуются высокой степенью токсичности, пожаро- и взрывоопасности, а также стойкостью к естественному разложению. В связи с этим управление с нефтесодержащими отходами требует применения специализированных технологий восстановления, включая центрифугирование, термическую обработку, биоремедиацию, а также обязательное лицензирование всех этапов - от сбора до окончательной переработки или размещения.
1.2.4. Отходы органического происхождения
Отходы органического происхождения - это отходы, содержащие преимущественно биологически разлагаемые компоненты растительного, животного или пищевого происхождения. К данной категории относятся пищевые отходы, навоз и помет, отходы сельскохозяйственного производства, обрезки растений, органическая фракция твердых бытовых отходов, а также осадки сточных вод с высоким содержанием органики. Ввиду своей склонности к быстрой биодеградации, такие отходы представляют потенциальную опасность в виде образования неприятного запаха, патогенной микрофлоры и выбросов парниковых газов, в частности метана. Эффективное управление с органическими отходами требует применения специализированных технологий, таких как компостирование, анаэробное сбраживание (биогазовые установки), сушка, термическое обезвреживание и подготовка к вторичному использованию (например, в качестве удобрения или источника энергии). В Республике Казахстан управление отходами органического происхождения регулируется в рамках Экологического кодекса, с акцентом на минимизацию их захоронения, переход к ресурсосберегающим технологиям и вовлечение в циклическую экономику.
1.2.5. Отходы электрического и электронного оборудования
Отходы электрического и электронного оборудования (ОЭЭО) включают в себя вышедшие из эксплуатации приборы, устройства и компоненты, работающие от электричества или электромагнитного поля. К данной категории относятся бытовая техника, компьютеры, телефоны, телевизоры, осветительные приборы, кабели, платы и аккумуляторы. Эти отходы содержат широкий спектр опасных компонентов - тяжелые металлы (ртуть, свинец, кадмий), бромсодержащие антипирены, пластмассы, а также ценные вторичные ресурсы - медь, золото, редкоземельные металлы. Неправильное управление с ОЭЭО создает риски загрязнения почвы, воздуха и водных объектов, а также угрозу здоровью населения. Эффективное управление такими отходами требует внедрения системы раздельного сбора, демонтажа, обезвреживания опасных компонентов и переработки с извлечением полезных фракций. В Республике Казахстан регулирование в области ОЭЭО осуществляется в соответствии с Экологическим кодексом, с перспективой внедрения механизмов расширенной ответственности производителей (EPR) и развития инфраструктуры по восстановлению электронной техники.

1.2.6.      Өнеркәсіптік қатты қалдықтар
Өнеркәсіптік қатты қалдықтар – бұл негізгі өндірістік циклде одан әрі пайдалануға жатпайтын жекелеген әртүрлі салалардағы (химиялық, машина жасау, тоқыма, былғары, целлюлоза-қағаз, тамақ және басқалары) өнеркәсіп орындарының жұмыс істеу процесінде түзілетін қалдық материалдар. Оларға өндірістік тозаң, шикізаттың технологиялық қалдықтары, майланған шүберектер, сүзгі материалдары, қаптама, пайдаланылған химиялық заттар және басқа да қатты фракциялар жатады. Мұндай қалдықтардың құрамында қауіпті заттар – органикалық еріткіштер, мұнай өнімдері, ауыр металдар және дұрыс өңделмеген жағдайда қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына қауіп төндіретін басқа компоненттер болуы мүмкін. Аталған қалдықтарды басқару қауіптілік сыныбы бойынша міндетті жіктеуді, қолжетімді ең үздік технологияларды қолдана отырып, уақытша сақтау, тасымалдау, кәдеге жарату немесе залалсыздандыру ережелерін сақтауды талап етеді. Қазақстан Республикасы Экология кодексінің талаптарына сәйкес өнеркәсіптік қатты қалдықтарды басқару есепке алуды жүргізуді, паспорттауды және олар жинақталатын объектілерді бақылауды қоса алғанда, қатаң мемлекеттік реттеуге жатады.
1.2.7.      Сұйық қалдықтар
Өндірістік қызмет, коммуналдық шаруашылық, көлік операциялары және табиғи процестер нәтижесінде түзілетін сұйық, жартылай сұйық және эмульсияланған материалдардың барлық түрлерін біріктіретін қалдықтардың гетерогенді санаты сұйық қалдықтар болып табылады. Оларға мыналар жатады: өнеркәсіптік сарқынды (қышқыл/сілтілі ерітінділер, гальваникалық электролиттер, құрамында мұнай бар эмульсиялар), тұрмыстық сұйық қалдықтар (кәріз сарқындысы, тамақ сұйықтықтары), ауыл шаруашылығы қалдықтары (сұйық тыңайтқыштар, пестицидтік ерітінділер), көлік сұйықтықтары (пайдаланылған тежегіш сұйықтықтары, гидравликалық және салқындатқыш сұйықтықтар, соның ішінде антифриздер), сондай-ақ техногендік шығарындылармен ластанған атмосфералық жауын-шашын. Сұйық қалдықтардың ерекшелігі – олардың қоршаған ортадағы жоғары қозғалғыштығы, жерасты суларына ену қабілеті және басқа заттармен араласқан кезде жойылуы қиын улы қосылыстар түзуі.
Пайдаланылған тежегіш және гидравликалық құрамдар сияқты көлік сұйықтықтары гликоль эфирлерінің, ауыр металдардың және басқа да улы компоненттердің қосылуына байланысты ерекше экологиялық қауіп төндіреді. Қауіптілік дәрежесі бойынша сұйық қалдықтар шартты түрде қауіпсіз (мысалы, нөсер суы), өте қауіпті (пайдаланылған көлік сұйықтықтарының кейбір түрлері) болып бөлінеді.
Сұйық қалдықтарды басқару олардың физикалық-химиялық қасиеттерін (тұтқырлығы, тығыздығы, коррозиялық белсенділігі, тұтану температурасы) және экожүйелерге ықтимал әсерін ескеретін мамандандырылған тәсілдерді қажет етеді. Құрамында жойылуы қиын органикалық ластағыш заттар бар көлік сұйықтықтарын жинауға, сақтауға және өңдеуге ерекше назар аудару керек. Мұның бәрі сұйық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды заманауи технологияларды қолдануды және нормативтік талаптарды қатаң сақтауды талап ететін экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесіндегі маңызды буынға айналдырады.

1.2.6. Твердые промышленные отходы
Твердые промышленные отходы - это остаточные материалы, образующиеся в процессе функционирования промышленных предприятий различных отраслей (химической, машиностроительной, текстильной, кожевенной, целлюлозно-бумажной, пищевой и других), не подлежащие дальнейшему использованию в основном производственном цикле. К ним относятся производственные пыли, технологические остатки сырья, промасленные ветоши, фильтрующие материалы, упаковка, использованные химикаты и другие твердые фракции. Такие отходы могут содержать опасные вещества - органические растворители, нефтепродукты, тяжелые металлы и другие компоненты, способные при неправильном обращении представлять угрозу для окружающей среды и здоровья населения. Управление указанными отходами требует обязательной классификации по классу опасности, соблюдения правил временного хранения, транспортировки, утилизации или обезвреживания с применением наилучших доступных техник в соответствии с требованиями Экологического кодекса Республики Казахстан, управление с твердыми промышленными отходами подлежит строгому государственному регулированию, включая ведение учета, паспортизацию и контроль за объектами накопления.
1.2.7. Жидкие отходы
Жидкие отходы представляют собой гетерогенную категорию отходов, объединяющую все формы жидких, полужидких и эмульгированных материалов, образующихся в результате промышленной деятельности, коммунального хозяйства, транспортных операций и природных процессов. К ним относятся: промышленные стоки (кислотные/щелочные растворы, гальванические электролиты, нефтесодержащие эмульсии), бытовые жидкие отходы (стоки канализации, пищевые жидкости), сельскохозяйственные отходы (жидкие удобрения, пестицидные растворы), транспортные жидкости (отработанные тормозные, гидравлические и охлаждающие жидкости, включая антифризы), а также атмосферные осадки, загрязненные техногенными выбросами. Особенностью жидких отходов является их высокая мобильность в окружающей среде, способность к проникновению в грунтовые воды и формированию устойчивых токсичных соединений при смешивании с другими веществами.
Транспортные жидкости, такие как отработанные тормозные и гидравлические составы, представляют особую экологическую опасность из-за содержания гликолевых эфиров, тяжелых металлов и других токсичных компонентов. По степени опасности жидкие отходы варьируются от условно-безопасных (например, ливневые стоки) до чрезвычайно опасных (некоторые виды отработанных транспортных жидкостей).
Управление жидкими отходами требует специализированных подходов, учитывающих их физико-химические свойства (вязкость, плотность, коррозионную активность, температуру вспышки) и потенциальное воздействие на экосистемы. Особое внимание должно уделяться сбору, хранению и переработке транспортных жидкостей, которые часто содержат стойкие органические загрязнители. Все это делает переработку и утилизацию жидких отходов критически важным звеном в системе обеспечения экологической безопасности, требующим применения современных технологий и строгого соблюдения нормативных требований.

1.2.8.      Басқа қалдықтар
"Басқа қалдықтар" санаты қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, тиімді қалпына келтіруге немесе өндірістік циклге қайта тартуға келмейтін қалдықтар мен өңделуі қиын материалдарды біріктіреді. Әдетте, бұл күрделі, көп сатылы немесе аралас технологиялық процестер нәтижесінде түзілетін, соның ішінде физикалық-химиялық тұрақсыздық, қауіптілік немесе ластану деңгейі жоғары қалдықтар. Бұл топқа, мысалы, жақсы анықталған компоненттік құрамы жоқ гетерогенді заттардың қоспалары, ластанған инертті материалдар, жойылуы қиын органикалық ластағыштар, ескі композиттер, ластанған сусымалы құрылыс қалдықтары, сарқылған және одан әрі жарамсыз сүзгі орталары, термиялық бұзылған пластмассалар және т. б. жатады.
Бұл топтың қалдықтарында, әдетте, оларды қайта өңдеу немесе қайта пайдалану бойынша экономикалық негізделген және технологиялық тұрғыдан жүзеге асырылатын шешімдер жоқ, бұл бірқатар факторларға байланысты: компоненттерді селективті бөлу әдістерінің болмауы, жоғары уыттылық, тұрақсыз құрам немесе энергетикалық немесе материалдық кәдеге жаратудың орынсыздығы. Осы мән-жайларды ескере отырып, өзге де қалдықтар бақыланатын тосқауыл және инженерлік жабдығы бар лицензияланған полигондарда жоғары температурада өңдеуді, тұрақтандыруды, инкапсуляцияны, химиялық бейтараптандыруды немесе көмуді қоса алғанда, залалсыздандырудың мамандандырылған әдістерін қолдана отырып, міндетті түрде кәдеге жаратылуға жатады.
Осылайша, "Басқа қалдықтар" қалпына келтірілмейтін қалдықтар жиналатын қалдық санат болып табылады және экологиялық заңнама мен санитариялық қауіпсіздік талаптарына қатаң сәйкестікте оларды қауіпсіз және түпкілікті жоюға жауапкершілікпен қарауды талап етеді.
1.2.9.      Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары технологиялық циклдің барлық кезеңдерінде – шикізат өндіруден бастап дайын металл өнімдерін өндіруге дейін өндірілетін өндірістік қалдықтардың нақты санатын білдіреді. Оларға аршынды және жанасқан жыныстар (өнеркәсіптік қалдықтардың жалпы көлемінің 85 %-ына дейін), кен байыту қалдықтары, металлургиялық өндірістің қождары мен шламдары, газ тазарту қондырғыларының тозаңдары, пайдаланылған отқа төзімді заттар және басқа да технологиялық қалдықтар жатады. Жекелеген қалдықтардың ерекшелігі – олардың түзілуінің қомақты көлемі (жыл сайын жүздеген миллион тонна), көптеген компоненттердің жоғары инерттілігі, сондай-ақ құнды (қара және түсті металдар, жерде сирек кездесетін элементтер) және қауіпті заттардың (ауыр металдар, мышьяк, фтор) болуы. Әсер ету дәрежесі бойынша олар қауіпті емес аршынды жыныстардан өте қауіпті жанасқан жыныстарға (гальваношламдар, құрамында күшән бар қалдықтар) дейін құбылады. Тау-кен металлургиясы қалдықтарын басқару олардың минералды-химиялық құрамын, физикалық-механикалық қасиеттерін және әлеуетті ресурстық құндылығын ескеретін сараланған тәсілді талап етеді, бұл қауіпсіз сақтау, бұзылған жерлерді қалпына келтіру және пайдалы компоненттерді шығарумен терең өңдеу әдістерін біріктіру қажеттігін айқындап береді.

1.2.8. Прочие отходы
Категория "Прочие отходы" объединяет остаточные и труднообрабатываемые материалы, не поддающиеся эффективному восстановлению или повторному вовлечению в производственный цикл с применением современных технологий. Как правило, это отходы, образующиеся в результате сложных, многостадийных или комбинированных технологических процессов, в том числе с высоким уровнем физико-химической нестабильности, опасности или загрязненности. К данной группе относятся, например, смеси разнородных веществ без четко определенного компонентного состава, загрязненные инертные материалы, стойкие органические загрязнители, старые композиты, загрязненные сыпучие строительные остатки, истощенные и непригодные к дальнейшему использованию фильтрующие среды, термически разрушенные пластики и т. д.
Отходы этой группы, как правило, не имеют экономически оправданных и технологически реализуемых решений по их переработке или вторичному использованию, что обусловлено рядом факторов: отсутствием методов селективного разделения компонентов, высокой токсичностью, нестабильным составом или нецелесообразностью энергетической, или материальной утилизации. Учитывая данные обстоятельства, прочие отходы подлежат обязательной утилизации с применением специализированных методов обезвреживания, включая высокотемпературную обработку, стабилизацию, инкапсуляцию, химическую нейтрализацию или захоронение на лицензированных полигонах с контролируемым барьерным и инженерным оборудованием.
Таким образом, "Прочие отходы" представляют собой остаточный класс, в котором аккумулируются отходы, не поддающиеся восстановлению, и требуют ответственного подхода к их безопасному и окончательному удалению, в строгом соответствии с требованиями экологического законодательства и санитарной безопасности.
1.2.9. Горнодобывающие и металлургические отходы
Горнодобывающие и металлургические отходы представляют собой специфическую категорию промышленных отходов, образующихся на всех этапах технологического цикла - от добычи сырья до производства готовой металлопродукции. К ним относятся вскрышные и вмещающие породы (до 85 % общего объема промышленных отходов), хвосты обогащения руд, шлаки и шламы металлургического производства, пыли газоочистных установок, отработанные огнеупоры и другие технологические отходы. Особенностью отдельных отходов является их значительный объем образования (сотни миллионов тонн ежегодно), высокая инертность большинства компонентов, а также присутствие ценных (черные и цветные металлы, редкоземельные элементы) и опасных веществ (тяжелые металлы, мышьяк, фтор). По степени воздействия они варьируются от неопасных (вскрышные породы и вмещающие породы) до чрезвычайно опасных (гальваношламы, мышьяксодержащие отходы). Управление горно-металлургическими отходами требует дифференцированного подхода, учитывающего их минерально-химический состав, физико-механические свойства и потенциальную ресурсную ценность, что определяет необходимость сочетания методов безопасного хранения, рекультивации нарушенных земель и глубокой переработки с извлечением полезных компонентов.

1.2.10.      Пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
Тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан пластмасса және резеңке- техника бұйымдары табиғи ыдырауға төзімділігінің жоғары болуымен және айтарлықтай ресурстық әлеуетімен сипатталатын қалдықтардың ерекше санаты болып табылады. Бұл топқа: полимер қалдықтары (ПЭТ-ыдыс, полиэтилен қаптама, полипропилен бұйымдары), резеңке-техника бұйымдары (автомобиль шиналары, конвейер таспалары, резеңке қоспалар), сондай-ақ полимерлі және басқа компоненттерді біріктіретін композиттік материалдар жатады. Бұл қалдықтардың ерекшелігі – олардың ыдырау кезеңінің ұзақ болуы (пластмассаның кейбір түрлері үшін 100 – 150 жылға дейін), микропластик түзіп бөлшектену қабілеті, сондай-ақ бастапқы өндірістің энергияны көп қажет етуі, бұл оларды қайта өңдеуді экологиялық және экономикалық тұрғыдан тиімді етеді. Қауіптілік дәрежесі бойынша олар салыстырмалы түрде қауіпсіз қалдықтардан (таза полиолефиндер) уытты қалдықтарға (пластификаторлары бар ПВХ, ауыр металдары бар резеңкелер) дейін құбылады. Полимер және резеңке-техника қалдықтардың легін басқару олардың химиялық құрамын (полимер түрі, қоспалар мен бояғыштардың болуы), физикалық қасиеттерін (тығыздығы, балқу температурасы) және өңдеудің технологиялық параметрлерін ескеретін арнаулы тәсілдерді қажет етеді, бұл бөлек жинау жүйесін дамыту, механикалық және химиялық өңдеудің заманауи әдістерін енгізу, сондай-ақ қайталама полимер материалдар нарығын құру қажеттігін анықтайды.
1.2.11.      Коммуналдық қалдықтар
Коммуналдық қалдықтар – бұл халықтың өмірі мен мекемелердің жұмысы нәтижесінде түзілетін қалдықтардың гетерогенді қоспасы. Оларға мыналар жатады: тамақ қалдықтары (құрамның 30 – 45 %-ы), қағаз және картон (15 – 25 %), полимер материалдар (10 – 15 %), шыны (5 – 8 %), тоқыма (3 – 5 %), сондай-ақ басқа компоненттер (металдар, қауіпті қалдықтар, басқа фракциялар). ТКО-ның ерекшелігі олардың көлемінің үнемі өсуінде (Қазақстанда жыл сайын 5 – 7 млн тонна), құрамы мен морфологиялық сипаттамаларының маусымдық құбылуы, сондай-ақ органикалық компоненттермен ластанудың жоғары дәрежесі болып табылады. Қауіптілік дәрежесі бойынша олар іс жүзінде инертті қалдықтардан (таза макулатура) өте қауіпті қалдықтарға (сынап шамдары, батареялар, медициналық қалдықтар) дейін құбылады. Коммуналдық қалдықтарды басқару бөлек жинау жүйесін ұйымдастыруды, сұрыптау мен қайта өңдеудің заманауи әдістерін енгізуді, сондай-ақ циклдік экономикаға көшудің және қоршаған ортаға экологиялық жүктемені төмендетудің маңызды шарты болып табылатын қауіпсіз залалсыздандыру мен кәдеге жарату үшін инфрақұрылымды дамытуды қамтитын кешенді тәсілді талап етеді.

1.2.10. Пластмассовые и резинотехнические изделия
Пластмассовые и резинотехнические изделия, утратившие потребительские свойства, представляют собой особую категорию отходов, характеризующуюся высокой устойчивостью к природному разложению и значительным ресурсным потенциалом. К данной группе относятся: полимерные отходы (ПЭТ-тара, полиэтиленовая упаковка, полипропиленовые изделия), резинотехнические изделия (автомобильные шины, конвейерные ленты, резиновые смеси), а также композитные материалы, сочетающие полимерные и другие компоненты. Особенностью этих отходов является их длительный период распада (до 100-150 лет для некоторых видов пластиков), способность к фрагментации с образованием микропластика, а также высокая энергоемкость первичного производства, что делает их переработку экологически и экономически целесообразной. По степени опасности они варьируются от относительно безопасных (чистые полиолефины) до токсичных (ПВХ с пластификаторами, резины с тяжелыми металлами). Управление потоками полимерных и резинотехнических отходов требует специализированных подходов, учитывающих их химический состав (тип полимера, наличие добавок и красителей), физические свойства (плотность, температура плавления) и технологические параметры переработки, что определяет необходимость развития системы раздельного сбора, внедрения современных методов механической и химической переработки, а также создания рынка вторичных полимерных материалов.
1.2.11. Коммунальные отходы
Коммунальные отходы представляют собой гетерогенную смесь отходов, образующихся в результате жизнедеятельности населения и работы учреждений. К ним относятся: пищевые отходы (30 - 45 % состава), бумага и картон (15 - 25 %), полимерные материалы (10 - 15 %), стекло (5 - 8 %), текстиль (3 - 5 %), а также другие компоненты (металлы, опасные отходы, прочие фракции). Особенностью коммунальных отходов является их постоянный рост объемов (5 - 7 млн. тонн ежегодно в Казахстане), сезонные колебания состава и морфологических характеристик, а также высокая степень загрязненности органическими компонентами. По степени опасности они варьируются от практически инертных (чистая макулатура) до чрезвычайно опасных (ртутные лампы, батарейки). Управление коммунальными отходами требует комплексного подхода, включающего организацию системы раздельного сбора, внедрение современных методов сортировки и переработки, а также развитие инфраструктуры для безопасного восстановления, что является важнейшим условием перехода к циклической экономике и снижения экологической нагрузки на окружающую среду.

1.2.12.      Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары
Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары – бұл өндірістік қызмет пен құрылыс-бөлшектеу жұмыстары кезінде түзілетін қалдықтардың ірі тонналық санаты. Бұл топта құрылыс қалдықтары ерекше орын алады, олар: бетон және темірбетон конструкциялары (жалпы көлемнің 35 – 50 %-ы), кірпіш сынығы (15 – 20 %), асфальтбетон материалдары (10 – 15 %), ағаш қалдықтары (5 – 10 %), сондай-ақ металл, шыны және полимер компоненттері. Құрылыс қалдықтарына тән ерекшелік – олардың салыстырмалы түрде химиялық инерттілігі, фракциялардың ірі габаритті болуы және қайта өңдеуге жарамдылық әлеуетінің жоғары болуы (көлемнің 80 – 90 %-ын қайтадан пайдалануға болады). Алайда оларды қайта өңдеу құрамның әртекті болуымен, ластанған жерлердің (бояулар, желімдер, сұйықтық сіңген жерлер) болуымен және арнайы ұсақтау-сұрыптау жабдығын қолдану қажеттігімен қиындайды. Бұл қалдықтарды басқару олардың физика-механикалық қасиеттерін, ластану дәрежесін және қайта өңдеу мүмкіндіктерін ескеретін арнайы регламенттерді әзірлеуді талап етеді, бұл полигондарға жүктемені азайту және экономиканың ресурс үнемдеу моделіне көшу үшін маңызды шарт болып табылады.
1.3.      Негізгі экологиялық проблемалар
Халық пен өнеркәсіптік өндірістің өсуіне байланысты өсіп келе жатқан қалдықтар мәселесі дәстүрлі көмуден қалдықтарды қалпына келтіру жүйесіне көшуді талап етеді, мұнда қалдықтар қайта пайдалану және қайта өңдеу үшін құнды шикізат ресурсы ретінде қарастырылады.
Қалдықтардың негізгі көздері – тұрмыстық сектор, өнеркәсіп (минералды қалдықтар түзілетін тау-кен өндіру кәсіпорындарын қоса алғанда), құрылыс және ауыл шаруашылығы – бұлар бір мезгілде айтарлықтай ресурстық әлеуетті білдіреді. Органикалық заттарды компост пен биогазға айналдыруға болады, полимерлер мен металдарды бірнеше рет қайта өңдеуге болады, құрылыс қалдықтарын қайта пайдалануға болады, ал минералды қалдықтарды, соның ішінде байыту қалдықтарын жол құрылысында пайдалануға немесе олардан заманауи технологиялардың көмегімен қалдық пайдалы компоненттерді алуға болады.
Қалдықтар қоршаған ортаға кешенді теріс әсерін тигізеді. Физикалық ластану аумақтардың қоқыстануынан, рұқсат етілмеген полигондардың пайда болуынан және тау-кен металлургиясы кешенінің миллиондаған тонна минералды қалдықтары бар ауқымды қалдықтардың жиналуынан көрінеді. Бұған улы заттардың топыраққа, су объектілеріне және атмосфераға химиялық әсері, сондай-ақ патогендердің таралуына байланысты биологиялық қауіптер қосылады. Құрамында ұсақталған жыныстар, реагенттердің қалдықтары және ауыр металдар бар қалдық қоймалары ерекше қауіп төндіреді, бұл рекультивация мен өңдеудің мамандандырылған әдістерін қолдануды талап етеді.
Ресурстық әлеуетті іске асыру үшін бөлек жинауды, механикалық өңдеуді, биологиялық әдістер мен заманауи технологияларды қамтитын кешенді жүйе қажет. Бұл көмілген қалдықтар көлемін қысқартуға, бағалы материалдарды шаруашылық айналымға қайтаруға және экологиялық жүктемені, әсіресе үлкен аумақтарды алып жатқан қалдық қоймаларынан болатын жүктемені азайтуға мүмкіндік береді.
Тұйық цикл экономикасына, әсіресе минералды қалдықтарды өңдеуге сәтті көшу үшін нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру, өндірушілердің кеңейтілген жауапкершілігін енгізу, мамандандырылған қайта өңдеу инфрақұрылымын дамыту (қалдықтардан металдарды алу технологияларын қоса алғанда), инвестицияларды ынталандыру және экологиялық білім беру қажет. Бұл шараларды іске асыру қалдықтар мәселесін, соның ішінде минералдарды тұрақты ресурстарды үнемдеу мүмкіндігіне айналдырады.
Қалдықтарды сақтау, қалпына келтіру және қайта пайдалану технологияларын енгізу арқылы қалдықтарды сақтау мәселесін шешуге ерекше назар аудару керек, бұл олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайтады.

1.2.12. Промышленные и строительные отходы
Промышленные и строительные отходы представляют собой крупнотоннажную категорию отходов, образующихся в процессе производственной деятельности и строительно-демонтажных работ. Особое место в этой группе занимают строительные отходы, которые включают: бетонные и железобетонные конструкции (35 - 50 % общего объема), кирпичный бой (15 - 20 %), асфальтобетонные материалы (10 - 15 %), древесные отходы (5 - 10 %), а также металлические, стеклянные и полимерные компоненты. Характерной особенностью строительных отходов является их относительная химическая инертность, крупногабаритные фракций и высокая потенциальная пригодность для рециклинга (до 80 - 90 % объема может быть вовлечено во вторичное использование). Однако их переработка осложняется неоднородностью состава, наличием загрязнений (краски, клеи, пропитки) и необходимостью применения специального дробильно-сортировочного оборудования. Управление этими отходами требует разработки специализированных регламентов, учитывающих их физико-механические свойства, степень загрязнения и возможности рециклинга, что является важным условием для снижения нагрузки на полигоны и перехода к ресурсосберегающей модели экономики.
1.3. Основные экологические проблемы
Нарастающий объем отходов, вызванный ростом населения и промышленного производства, требует перехода от традиционного захоронения к системе восстановления, в которой отходы рассматриваются как ценный сырьевой ресурс для повторного использования и переработки.
Основные источники отходов - бытовой сектор, промышленность (включая горнодобывающие предприятия, формирующие значительные объемы минеральных отходов), строительство и сельское хозяйство - обладают существенным ресурсным потенциалом. Органические отходы могут перерабатываться в компост и биогаз, полимеры и металлы - подвергаться многократному рециклингу, строительные материалы - использоваться повторно, а минеральные отходы, включая хвосты обогащения, - применяться в дорожном строительстве либо служить источником остаточных полезных компонентов, извлекаемых современными технологиями.
Отходы оказывают комплексное негативное воздействие на окружающую среду. Физическое загрязнение проявляется в захламлении территорий, образовании несанкционированных свалок и накоплении масштабных хвостохранилищ, содержащих миллионы тонн минеральных отходов горно-металлургического комплекса. К этому добавляется химическое воздействие токсичных веществ на почву, водные объекты и атмосферу, а также биологические риски, связанные с распространением патогенных микроорганизмов. Особую опасность представляют хвостохранилища, в составе которых присутствуют измельченные породы, остатки реагентов и тяжелые металлы, что требует применения специализированных методов рекультивации и переработки.
Для реализации ресурсного потенциала отходов необходима комплексная система, включающая раздельный сбор, механическую переработку, биологические методы и передовые технологии. Это позволит существенно сократить объемы захоронений, вернуть в хозяйственный оборот ценные материалы и снизить экологическую нагрузку, в том числе от хвостохранилищ, занимающих обширные территории.
Переход к экономике замкнутого цикла, особенно в части переработки минеральных отходов, требует совершенствования нормативно-правовой базы, внедрения расширенной ответственности производителей, развития специализированной инфраструктуры переработки (в том числе технологий извлечения металлов из хвостов), стимулирования инвестиций и экологического просвещения. Реализация этих мер позволит трансформировать проблему отходов, включая минеральные, в возможность устойчивого ресурсосбережения.
Особое внимание следует уделить решению проблемы хвостохранилищ через внедрение технологий их консервации, рекультивации и вторичного использования, что снизит их негативное воздействие на окружающую среду.

1.3.1.      Қалпына келтіргеннен кейін түзілетін және одан әрі қалпына келтірілмейтін қалдықтарды басқару
Қалдықтарды қалпына келтірудің заманауи технологияларын қолданғаннан кейін де (механикалық, физикалық өңдеу, биологиялық әдістер, физикалық-химиялық өңдеу) материалдардың бір бөлігі одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалады. Мұндай қалдықтарға бөлінгеннен кейінгі қалдықтар, күл тозаңы, сүзілген тұнба, тұрақтандырылған улы заттар, қатты ластанған қоспалар, сондай-ақ ресурстық әлеуетін жоғалтқан материалдардың жойылу өнімдері жатады.
Қалдықтардың алуан түрлілігіне байланысты соңғы қалдықтар да айтарлықтай өзгеруі мүмкін. Мұның бәрі бастапқы шикізатқа және қолданылатын технологиялық процестерге байланысты.
Қалдықтардың осы санатын басқару оларды экологиялық қауіпті және қауіпсіз оқшаулауды азайтуға бағытталған арнайы әдістерді қолдануды талап етеді.
Бұл бағыттың экологиялық маңыздылығы топырақтың, судың және атмосфераның қайталама ластануын болдырмау, сондай-ақ халықтың денсаулығы үшін қауіпті азайту болып табылады. Қалдықтармен жұмыс істеудің халықаралық иерархиясына сәйкес мұндай шаралар қайта пайдалану, қайта өңдеу немесе қалпына келтірудің барлық мүмкіндіктері таусылған жағдайларда ғана қолданылады.
Осылайша, қалпына келтіру процестерінен кейін түзілетін және одан әрі қайта өңделмейтін қалдықтарды басқару қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесінің соңғы буыны болып табылады және экологиялық және санитарлық стандарттарды қатаң сақтауды талап етеді.
1.3.2.      Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындылары
Қалдықтарды қайта өңдеу процестері, олардың айналмалы экономика үшін маңыздылығына қарамастан, қоршаған ортаға әртүрлі ластағыш заттардың шығарылуымен бірге жүруі мүмкін. Бұл шығарындылардың сипаты қайта өңделетін қалдықтардың түріне, материалдарға және қолданылатын технологиялық процестерге байланысты.
Қалдықтардың негізгі түрлерін механикалық өңдеу кезінде ластанудың мынадай түрлері байқалады:
қатты бөлшектер мен тозаң;
ұшпа органикалық қосылыстар;
ауыр металдардың аэрозольдері.
Өңдеудің химиялық және физика-химиялық әдістері мыналардың бөлінуіне әкелуі мүмкін:
органикалық еріткіштердің буы;
ауыр металдардың ұшпа қосылыстары;
аммиак және басқа газ тәрізді реакция өнімдері.
Органикалық қалдықтарды өңдеудің биологиялық әдістері мыналардың түзілумен қатар жүреді:
метан;
күкіртсутек және аммиак;
биологиялық аэрозольдер.
Қазіргі заманғы қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарының экологиялық әсерін азайту үшін мыналар қолданылады:
1.      аспирация және газ тазарту жүйелері;
2.      технологиялық жабдықты герметизациялау;
3.      шығарындыларды тұрақты бақылау;
4.      тұйық технологиялық циклдарды пайдалану.
Қалдықтарды қайта өңдеу кезінде шығарындыларды тиімді басқару экологиялық жүктемені төмендетіп қана қоймай, сонымен қатар құнды компоненттерді қалпына келтіру және экологиялық нормативтерді сақтау арқылы қайта өңдеу кәсіпорындарының экономикалық тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.

1.3.1. Управление отходами, образующимися после процессов восстановления и не подлежащими дальнейшему восстановлению
Даже после применения современных технологий восстановления отходов (механической, физической переработки, биологических методов, физико-химической переработки) часть материалов остается непригодной для дальнейшего использования. К таким отходам относятся остатки после сепарации, зольная пыль, фильтровальные осадки, стабилизированные токсичные вещества, сильно загрязненные смеси, а также продукты разрушения материалов, утратившие ресурсный потенциал.
Ввиду большого многообразия видов отходов конечные остатки также могут существенно различаться. Все зависит от исходного сырья и примененных технологических процессов.
Управление данной категорией отходов требует применения специальных методов, направленных на минимизацию их экологической опасности и безопасную изоляцию.
Экологическая значимость данного направления заключается в предотвращении вторичного загрязнения почвы, воды и атмосферы, а также в снижении риска для здоровья населения. Согласно международной иерархии обращения с отходами, подобные меры применяются только в тех случаях, когда все возможности повторного использования, рециклинга или рекуперации исчерпаны.
Таким образом, управление отходами, образующимися после процессов восстановления и не подлежащими дальнейшей переработке, является завершающим звеном комплексной системы управления отходами и требует строгого соблюдения экологических и санитарных стандартов.
1.3.2. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Процессы переработки отходов, несмотря на их важность для экономики замкнутого цикла, могут сопровождаться выбросами различных загрязняющих веществ в окружающую среду. Характер этих выбросов существенно зависит от типа перерабатываемых отходов, материалов и используемых технологических процессов.
При механической переработке основных видов отходов наблюдаются следующие виды загрязнений:
твердые частицы и пыль;
летучие органические соединения;
аэрозоли тяжелых металлов.
Физико-химические методы переработки могут приводить к выделению:
паров органических растворителей;
летучих соединений тяжелых металлов;
аммиака и других газообразных продуктов реакций.
Биологические методы переработки отходов сопровождаются образованием:
метана;
сероводорода и аммиака;
биологических аэрозолей.
Для минимизации экологического воздействия современных предприятий по восстановлению отходов применяют:
1) системы аспирации и газоочистки;
2) герметизацию технологического оборудования;
3) постоянный мониторинг выбросов;
4) использование замкнутых технологических циклов.
Эффективное управление выбросами при переработке отходов позволяет не только снизить экологическую нагрузку, но и повысить экономическую эффективность перерабатывающих предприятий за счет рекуперации ценных компонентов и соблюдения экологических нормативов.

1.3.3.      Су объектілеріне ластағыш заттарды төгу
Қалдықтарды қайта өңдеу тұрақты дамудың маңызды элементі бола отырып, су экожүйелеріне қауіп төндіруі ықтимал. Негізгі проблема – ластағыш заттардың жерүсті және жерасты суларына өндірістік сарқынды сулар, сүзгі сулары және нөсер сулары арқылы енуі.
Негізгі тәуекелдер сарқынды суларды тазартудың жеткіліксіз болуымен, технологиялық процестердің жетілмегендігімен және өңдеу кәсіпорындарында суды пайдаланудың жабық жүйелерінің болмауымен байланысты. Зиянды компоненттердің кең спектрін қамтуы мүмкін шикізаттың әрқилы түрлерін өңдеу кезінде түзілетін сұйық қалдықтар ерекше қауіп төндіреді.
Су төгінділерін тиісті бақылаудың болмауы су ресурстарының сапасының нашарлауына, экологиялық тепе-теңдіктің бұзылуына және суды шаруашылық-ауызсу мұқтажы үшін пайдаланатын халықтың денсаулығына қауіп төндіреді. Бұл мәселені шешу тазарту құрылыстарын жаңғыртуды, ресурс үнемдеуші технологияларды енгізуді және экологиялық мониторингті күшейтуді қамтитын кешенді тәсілді талап етеді.
Қайта өңдеу кезінде су төгінділерін тиімді басқару болашақ ұрпақ үшін су ресурстарын сақтауға бағытталған экологиялық саясаттың ажырамас бөлігіне айналуға тиіс.
1.3.4.      Жер ресурстарына әсер етуі
Қалдықтардың түзілуі топырақ ресурстарының жай-күйіне үлкен қауіп төндіреді, бұл олардың үдемелі деградациясына түрткі болады. Негізгі мәселе – топырақ қасиеттерінің физикалық, химиялық және биологиялық өзгеруі арқылы көрініс беретін кешенді келеңсіз әсер.
Қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың заманауи жүйелері көбінесе жер жамылғысына әсерін тигізеді. Бұл топырақ құрылымының механикалық зақымдануынан, улы заттармен ластанудан және табиғи биохимиялық процестердің бұзылуынан көрінеді. Топырақта ондаған жылдар бойы сақталып, біртіндеп іргелес экожүйелерге көшуге қабілетті зиянды қосылыстардың жинақталуы ерекше қауіп төндіреді.
Мұндай әсердің салдары ұзақ мерзімді болып табылады және жер құнарлылығының төмендеуінен, олардың экономикалық құндылығын жоғалтуынан және экологиялық функциялардың бұзылуынан көрінеді. Бұл проблема өндірістік қызметі қарқынды және қалдықтарды орналастыру объектілерінің шоғырлану деңгейі жоғары аудандарда әсіресе өткір тұр.
Бұл мәселені шешу қалдықтарды басқару жүйесін ұйымдастырудың түбегейлі жаңа тәсілін қажет етеді. Топырақты көп қажет ететін кәдеге жарату әдістерін барынша азайтатын технологияларды әзірлеу және енгізу, сондай-ақ топырақтың жай-күйін мониторингтеудің тиімді жүйесін құру қажет. Кешенді қалпына келтіру бағдарламалары арқылы бүлінген жерлерді қалпына келтіруге ерекше назар аудару керек.
Қалдықтарды басқару контексіндегі топырақ ресурстарын тиімді басқару экологиялық саясаттың маңызды элементі болуы керек. Бұл ең құнды табиғи ресурсты сақтап қана қоймай, ұзақ мерзімді перспективада аумақтардың тұрақты дамуын қамтамасыз етеді.

1.3.3. Сбросы загрязняющих веществ в водные объекты
Переработка отходов, являясь важным элементом устойчивого развития, несет в себе потенциальную угрозу для водных экосистем. Основная проблема заключается в возможном попадании загрязняющих веществ в поверхностные и подземные воды через промышленные стоки, фильтрационные воды и ливневые смывы.
Главные риски связаны с недостаточной очисткой сточных вод, несовершенством технологических процессов и отсутствием замкнутых систем водопользования на перерабатывающих предприятиях. Особую опасность представляют жидкие отходы, образующиеся при обработке различных видов сырья, которые могут содержать широкий спектр вредных компонентов.
Отсутствие должного контроля за водными сбросами приводит к ухудшению качества водных ресурсов, нарушению экологического баланса и создает угрозу для здоровья населения, использующего воду для хозяйственно-питьевых нужд. Решение данной проблемы требует комплексного подхода, включающего модернизацию очистных сооружений, внедрение ресурсосберегающих технологий и усиление экологического мониторинга.
Эффективное управление водными сбросами при переработке отходов должно стать неотъемлемой частью экологической политики, направленной на сохранение водных ресурсов для будущих поколений.
1.3.4. Воздействие на земельные ресурсы
Образование отходов представляет серьезную угрозу для состояния почвенных ресурсов, вызывая их прогрессирующую деградацию. Основная проблема заключается в комплексном негативном воздействии, которое проявляется через физическое, химическое и биологическое изменение свойств почвы.
Современные системы управления отходами часто оказывают влияние на почвенный покров. Это выражается в механическом повреждении структуры почвы, загрязнении токсичными веществами и нарушении естественных биохимических процессов. Особую опасность представляет накопление вредных соединений, способных сохраняться в почве десятилетиями и постепенно мигрировать в сопредельные экосистемы.
Последствия такого воздействия носят долгосрочный характер и проявляются в снижении плодородия земель, утрате их хозяйственной ценности и нарушении экологических функций. Особенно остро эта проблема стоит в районах с интенсивной промышленной деятельностью и высокой концентрацией объектов размещения отходов.
Решение данной проблемы требует принципиально нового подхода к организации системы управления отходами. Необходима разработка и внедрение технологий, минимизирующих землеемкие методы утилизации, а также создание эффективной системы мониторинга состояния почв. Особое внимание следует уделить восстановлению уже нарушенных земель через комплексные программы рекультивации.
Эффективное управление почвенными ресурсами в контексте управления отходами должно стать важнейшим элементом экологической политики. Это позволит не только сохранить ценнейший природный ресурс, но и обеспечить устойчивое развитие территорий в долгосрочной перспективе.

1.4.      Энергия ресурстарын тұтыну
Қалдықтарды қалпына келтіру полигондардағы жүктемені азайтуға, бастапқы ресурстарды тұтынуды азайтуға және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға бағытталған қалдықтарды басқарудың заманауи стратегиясының негізгі элементі болып табылады.
Қалдықтарды қалпына келтіру процесінде энергияны тұтыну әртүрлі факторларға, соның ішінде қалдықтардың түріне, қолданылатын технологияларға, жабдықтың тиімділігіне және өндіріс ауқымына байланысты. Бұл факторларды оңтайландыру энергия шығындарын азайтып қана қоймай, сонымен қатар тұрақты даму қағидаттары мен ЕҚТ талаптарына сәйкес келетін қоршаған ортаға әсерді азайтуға мүмкіндік береді. Қуат тұтынуға әсер ететін негізгі факторлар төменде сипатталған.
Қалдықтардың әрқилы түрлері оларды қайта өңдеу үшін әртүрлі энергияны қажет етеді. Бұл олардың физикалық және химиялық қасиеттеріне, сондай-ақ оларды қалпына келтіру үшін қолданылатын технологияларға байланысты. Металл сынықтарын қайта өңдеу (мысалы, алюминий, болат) балқыту үшін айтарлықтай энергияны қажет етеді, бірақ металдарды сапаны жоғалтпай бірнеше рет қайта өңдеуге болады. Пластмассаны қайта өңдеу ұсақтау, жуу, кептіру және түйіршіктеу процестерін қамтиды. Қуатты тұтыну пластиктің түріне байланысты (ПЭТ, ПВХ, полиэтилен). Шыныны қайта өңдеу ұсақтау, тазалау және балқыту үшін энергияны қажет етеді, ал органикалық қалдықтарды қайта өңдеу (мысалы, компосттау немесе анаэробты ашыту) энергияны аз қажет етеді, бірақ кептіру, ұнтақтау және температура режимін сақтау үшін энергия қажет.
Пайдаланылатын технологиялық процестер энергияны тұтынуға үлкен әсерін тигізеді. Қалдықтарды қалпына келтіру процестері энергияны қажет етеді, бұл ұсақтау, сұрыптау, тазалау, кептіру, балқыту және химиялық өңдеу және т. б. сияқты операцияларды орындау қажеттігіне байланысты.
Электр энергиясын тұтынудың негізгі көлемі ұсақтау және ұнтақтау, сұрыптау және қайта өңдеу қондырғыларының жетегіне тиесілі. Сондай-ақ электр энергиясы электролиз процестерінде, магниттік сепарацияда және технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінде қолданылады. Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу процесінің жалпы энергия тұтынуынан электр энергиясын тұтыну үлесі 40 – 60 % құрайды. Энергия үнемдейтін технологиялар мен жабдықты жаңарту бұл көрсеткішті төмендетуі мүмкін.
Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу кезінде жылу энергиясы қалдықтарды қайта өңдеу алдында кептіру процестерінде, жақпай термиялық өңдеуде, үй-жайлар мен техникалық тораптарды жылытуда пайдаланылады. Жылу энергиясының бір бөлігін қалдықтарды жою кезінде жылуды қалпына келтіру арқылы алуға болады. Кейбір жағдайларда жылу энергиясы химиялық өңдеу процестерінде оңтайлы температура режимдерін сақтау үшін қажет. Жылу энергиясы жалпы энергия тұтынудың 30-50 %-ын құрайды.

1.4. Потребление энергоресурсов
Восстановление отходов является ключевым элементом современной стратегии обращения с отходами, направленной на снижение нагрузки на полигоны, сокращение потребления первичных ресурсов и снижение негативного воздействия на окружающую среду.
Энергопотребление в процессе восстановления отходов зависит от множества факторов, включая тип отходов, применяемые технологии, эффективность оборудования и масштаб производства. Оптимизация этих факторов позволяет не только снизить затраты на энергию, но и минимизировать воздействие на окружающую среду, что соответствует принципам устойчивого развития и требованиям НДТ. Ключевые факторы, влияющие на энергопотребление описаны ниже.
Разные виды отходов требуют различного количества энергии для их переработки. Это связано с их физическими и химическими свойствами, а также с технологиями, применяемыми для их восстановления. Переработка металлолома (например, алюминия, стали) требует значительных энергозатрат на плавление, но при этом металлы могут быть переработаны многократно без потери качества. Переработка пластика включает процессы дробления, мойки, сушки и грануляции. Энергопотребление зависит от типа пластика (ПЭТ, ПВХ, полиэтилен). Переработка стекла требует энергии на дробление, очистку и плавление, а переработка органических отходов (например, компостирование или анаэробное сбраживание) менее энергоемка, но требует энергии для сушки, измельчения и поддержания температурных режимов.
Используемые технологические процессы оказывают большое влияние на энергопотребление. Процессы восстановления отходов являются энергоемкими, что обусловлено необходимостью выполнения таких операций, как дробление, сортировка, очистка, сушка, плавление и химическая обработка и т. д.
Основной объем потребления электрической энергии приходится на привод дробильных и измельчительных, сортировочных и перерабатывающих установок. Также электрическая энергия используется в процессах электролиза, магнитной сепарации и автоматизированных системах управления технологическими процессами. Доля потребления электрической энергии от общего энергопотребления процесса восстановления и переработки отходов составляет 40 - 60 %. Энергоэффективные технологии и модернизация оборудования могут снизить этот показатель.
Тепловая энергия при восстановлении и переработке отходов используется в процессах сушки отходов перед переработкой, в термической обработке без сжигания, в обогреве помещений и технических узлов. Часть тепловой энергии может быть получена за счет рекуперации тепла при утилизации отходов. В ряде случаев тепловая энергия необходима для поддержания оптимальных температурных режимов в химических процессах переработки. На долю тепловой энергии приходится 30 - 50 % от общего энергопотребления.

Қалдықтарды тасымалдау, арнайы техниканың жұмысы (бульдозерлер, тиегіштер) және жылу энергиясын өндіру үшін отын пайдаланылады. Жүк көлігі мен арнайы техниканың басым бөлігі дизель отынымен жұмыс істейді, оны электр энергиясын өндіру үшін генераторларда да қолдануға болады. Табиғи газ газды моторлы отын ретінде де, жылу шығару үшін автономды қазандықтарда да қолданылады. Кейбір жағдайларда, мысалы, органикалық қалдықтар фракцияларынан биогаз өндіруде қалдықтар отын көзі бола алады. Жалпы қалдықтарды қалпына келтіру кезінде энергия тұтыну көлемінің 10 – 20 %-ы отын үлесіне тиесілі.
Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу кезінде әртүрлі жабдықтар қолданылады, ал кейбір қондырғыларда энергияны әсіресе көп пайдаланылады. Себебі қайта өңдеу механикалық, термиялық және химиялық өңдеуді қамтиды, оның технологиясы біршама энергияны қажет етеді. Энергияны көп қажет ететін қондырғылардың толық сипаттамасы төменде келтірілген.
Ұсақтау және ұнтақтау қондырғылары қалдықтарды бастапқы өңдеуге – оларды ұсақтауға, ұнтақтауға және одан әрі өңдеуге дайындауға арналған. Олар металл сынықтары, пластмасса, шыны, ағаш және құрылыс қалдықтары үшін қолданылады. Бұл құрылғылардың қозғалтқыштары электр энергиясын көп мөлшерде тұтынады.
Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу кезінде энергияны ең көп тұтынушы – балқыту пештері. Жағудан айырмашылығы, балқыту материалды бұзбайды, бірақ оны сұйық күйге айналдырады, содан кейін оны қайта пайдаланады. Мұндай әдістер металдарды (мысалы, болат, мыс) және шыныны өңдеу үшін қолданылады. Бұл материалдарды балқыту үшін өте жоғары температура қажет (1600°C дейін), сондықтан пештер жылу мен электр энергиясын көп мөлшерде тұтынады.
Қазіргі заманғы қайта өңдеу зауыттары оптикалық немесе магниттік сепараторлары бар қоқыс сұрыптау желілерін пайдаланады. Оптикалық датчиктер, магниттік және құйынды ток сепараторлары әртүрлі материалдарды бөлуге мүмкіндік беретін жоғары жылдамдықпен жұмыс істейді. Мұндай қондырғылар, әсіресе олардың құрамында компрессорлар мен роботтық механизмдер болса, электр қуатын көп пайдаланады.
Қазіргі заманғы қоқыс өңдеу зауыттарының көпшілігі кептіру қондырғыларын пайдаланады. Көптеген қалдықтарды қайта өңдеуден бұрын алдын ала кептіру қажет, өйткені артық ылғал оларды одан әрі өңдеуге кедергі келтіреді. Мысалы, түйіршіктерге айналмас бұрын пластик құрғақ болуы керек, әйтпесе соңғы өнімнің сапасы нашарлайды. Биологиялық өңдеуден бұрын (мысалы, ашыту немесе пиролиз алдында) тамақ қалдықтары немесе үгінділер сияқты органикалық қалдықтар ыдырау процесін жақсарту және отын ретінде ұзақ уақыт пайдаланған кезде калориялық құндылығын арттыру үшін кептіріледі. Технологияға байланысты кептіргіштер үшін электр энергиясын (мысалы, кептіру барабандарында) немесе жылу энергиясын (мысалы, басқа өндірістік процестерден шығатын жылуды пайдалану кезінде) пайдалануға болады.

Топливо используется для транспортировки отходов, работы спецтехники (бульдозеры, погрузчики) и генерации тепловой энергии. Основная часть грузового транспорта и спецтехники работает на дизельном топливе, которое также может применяться в генераторах для выработки электроэнергии. Природный газ используется как газомоторное топливо, так и в автономных котлах для генерации тепла. В некоторых случаях отходы могут служить источником топлива, например, при производстве биогаза из органических фракций отходов. В целом, на долю топлива приходится 10 - 20 % объема энергопотребления при восстановлении отходов.
При восстановлении и переработке отходов используется различное оборудование, а некоторые установки потребляют особенно много энергии. Это связано с тем, что переработка отходов включает в себя механическую, термическую и химическую обработку, технология которой требует значительных затрат энергии. Подробное описание наиболее энергоемких установок представлено ниже.
Дробильные и измельчительные установки предназначены для первичной обработки отходов - их дробления, измельчения и подготовки к дальнейшей переработке. Их используют для металлолома, пластика, стекла, древесины и строительных отходов. Двигатели данных устройств потребляют большое количество электроэнергии.
Наиболее крупным потребителем энергии при восстановлении и переработке отходов являются плавильные печи. В отличие от сжигания, плавка не уничтожает материал, а превращает его в жидкое состояние, чтобы затем использовать повторно. Такие методы применяются для обработки металлов (например, обработки стали, меди) и стекла. Для плавления этих материалов требуется очень высокая температура (до 1600°C), поэтому печи потребляют большое количество тепловой и электрической энергии.
Современные заводы по переработке отходов используют мусорные сортировочные линии с оптическими или магнитными сепараторами. Оптические датчики, магнитные и вихретоковые сепараторы работают с высокой скоростью, позволяя разделять различные материалы. Такие установки потребляют много электроэнергии, особенно если в их составе есть навесные компрессоры и роботизированные механизмы.
Большая часть современных мусороперерабатывающих заводов используют сушильные установки. Перед переработкой многих отходов требуются предварительные сушки, так как избыточная влага препятствует их дальнейшей обработке. Например, пластик перед превращением в гранулы должен быть сухим, иначе качество конечного продукта ухудшится. Органические отходы, такие как пищевые остатки или древесные опилки, перед биологической переработкой (например, перед брожением или пиролизом) сушатся, чтобы улучшить процесс разложения и повысить теплотворную способность при длительном использовании в качестве топлива. В зависимости от технологии, для сушек может использоваться электрическая энергия (например, в сушильных барабанах) или тепловая энергия (например, при использовании отходящего тепла от других производственных процессов).

Қазақстанда қалдықтарды қалпына келтіру бағыты бойынша энергия ресурстарын тұтыну туралы ресми статистикалық ақпарат жоқ, алайда Мемлекеттік энергетикалық тізілім деректері шеңберінде 31 ұйым бойынша энергия тұтынуға талдау жүргізілді. Олардың жалпы энергия тұтынуы 2024 жылы 13 773 тонна шартты отынды құрады. Мемлекеттік энергетикалық тізілім деректері және жүргізілген кешенді технологиялық аудиттер негізінде энергетикалық ресурстарды тұтыну деңгейін көрсету мақсатында энергияны тұтынудың орташаланған үлесі шығарылды, ол төменде келтірілген.
1.2-сурет. Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу кезіндегі энергия тұтыну үлесі, %
Есептеу әдісі осы кәсіпорындардың өндірістік шығындарының құрылымына кіретін әртүрлі технологиялық процестердің энергия тұтынуын талдауға негізделген. Кешенді-технологиялық аудиттер шеңберінде негізгі энергияны қажет ететін қондырғылар бөлінді және олардың жалпы энергия тұтынудағы орташа үлесі есептелді.
Балқыту пештерінің тұтыну үлесін есептеу үшін металдар мен басқа материалдарды өңдеу үшін жоғары температуралық режимдерді сақтай отырып, электр энергиясы мен жылу шығыны туралы деректер ескерілді. Ұнтақтау және ұсақтау қондырғыларын есептеу ұнтақтағыштардың, ұсақтағыштардың және турбиналардың электр қозғалтқыштарының қуатына, сондай-ақ олардың электр энергиясын тұтынуының нақты көрсеткіштеріне негізделген. Сепараторлары бар сұрыптау желілерін тұтыну үлесі кәсіпорындарда таралатын конвейерлердің, магниттік, құйынды токтардың және басқа да сепараторлардың нақты энергия тұтынуы бойынша айқындалады. Кептіру қондырғылары үшін есептеу әртүрлі типтегі қалдықтардан ылғалды кетіру үшін қолданылатын жабдықтың энергия шығынын талдауға негізделген. Кептіру қондырғыларындағы энергия шығындарының негізгі бөлігі ылғалдың булануын жеделдету үшін ауа мен беттік материалды жылытуға байланысты термиялық процестермен қамтамасыз етіледі. Ең көп энергия шығыны сарқынды сулардың, биомассалардың және ылғалдылығы жоғары пластмассалардың кейбір түрлерінің қоспаларын ылғалдан арылту кезінде анықталады.
Қалдықтардың орасан зор көлемін ескере отырып, Қазақстанның қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу технологиясын дамыту үшін әлеуеті зор. Осы тұрғыда энергия шығынын төмендетудің маңызды бағыты технологиялық тізбектің әрбір кезеңінде энергия ресурстарын тұтынуды кешенді талдау және тиімсіз учаскелерді анықтауға және жоюға мүмкіндік беретін энергия аудитін жүргізу болып табылады.
2. Ең үздік қолжетімді техникаларды айқындау әдіснамасы
Осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласы үшін ЕҚТ айқындау рәсімін Қағидалардың ережелеріне сәйкес "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" КеАҚ (бұдан әрі – Орталық) атынан ЕҚТ бюросы және ЕҚТ бойынша "Қалдықтарды қалпына келтіру" анықтамалығын әзірлеу мәселелері жөніндегі ТЖТ ұйымдастырды.

Официальная статистическая информация о потреблении энергоресурсов по направлению восстановление отходов в Казахстане отсутствует, однако в рамках данных Государственного энергетического реестра проведен анализ потребления энергии по 31 организации. Общее их энергопотребление составило 13 773 тонн условного топлива за 2024 год. С целью отражения уровня потребления энергетических ресурсов на основе данных Государственного энергетического реестра и проведенных КТА выведена усредненная доля потребления энергии, которая представлена ниже.
Рисунок 1.2. Доля потребления энергии при восстановлении и переработке отходов, %.
Метод расчета основан на анализе энергопотребления различных технологических процессов, включенных в структуру производственных затрат этих предприятий. В рамках КТА были выделены основные энергоемкие установки и рассчитана их средняя доля в общем потреблении энергии.
Для расчета доли потребления плавильных печей учитывались данные о расходе электроэнергии и тепла при поддержании высоких температурных режимов для обработки металлов и других материалов. Расчет дробильных и измельчительных установок основан на мощности электродвигателей дробилок, измельчителей и турбин, а также на фактических показателях потребления ими электроэнергии. Доля потребления сортировочных линий с сепараторами определена по фактическому энергопотреблению конвейеров, магнитных, вихретоковых и других сепараторов, распространяющихся на предприятиях. По сушильным установкам расчет основан на анализе энергопотребления оборудования, используемого для удаления влаги из отходов различных типов. Основную часть энергозатрат по сушильным установкам вносят термические процессы, связанные с нагревом воздуха и материала поверхности для ускорения испарения влаги. Наибольший расход энергии определен при удалении влаги из примесей сточных вод, биомасс и некоторых видов пластмасс с высоким содержанием влаги.
Учитывая огромные объемы отходов, Казахстан имеет большой потенциал для развития технологии по восстановлению и переработке отходов. В данном контексте важным направлением снижения энергозатрат является комплексный анализ потребления энергоресурсов на каждом этапе технологической цепочки и проведение энергоаудита, позволяющего выявить и устранить неэффективные участки.
2. Методология определения наилучших доступных техник
Процедура определения НДТ для области применения настоящего справочника по НДТ организована НАО "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" в лице Бюро НДТ (далее - Центр) и ТРГ по вопросам разработки справочника по НДТ "Восстановление отходов" в соответствии с положениями Правил.

Осы рәсім шеңберінде ЕҚТ-ны айқындаудың халықаралық практикасы мен тәсілдері, оның ішінде "Қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі анықтамалық құжат" (Best Available techniques (BAT) reference document for Waste Treatment) сияқты ЕҚТ бойынша ЕО анықтамалық құжаттарына, сондай-ақ "Қалдықтарды кәдеге жарату және залалсыздандыру (термиялық әдістерден басқа)" ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша 15-2021 ақпараттық-техникалық анықтамалығына (АТА) және Ресей Федерациясының "I және II санаттағы қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу" 52-2022 АТА негізделген тәсілдер ескерілді.
2.1.      Детерминация, ЕҚТ іріктеу қағидаттары
ЕҚТ-ны айқындау Қазақстан Республикасы Экология кодексінің талаптарына сәйкес қағидаттар мен өлшемшарттарға, сондай-ақ ТЖБ іс-қимылдарының реттілігін сақтауға негізделеді:
1)      эмиссияларды маркерлік ластағыш заттарды ескере отырып, сала үшін негізгі экологиялық проблемаларды айқындау.
Технологиялық процесс үшін маркерлік заттардың тізбесі анықталды (толығырақ ақпарат осы ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 6-бөлімінде келтірілген).
Маркерлік заттар тізбесін айқындау әдісі негізінен ЕҚТ бойынша осы анықтамалықты қолдану саласы жөнінде кәсіпорындардың өткізілген КТА барысында алынған жобалық, технологиялық құжаттаманы және мәліметтерді зерделеуге негізделді.
Талдау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының қалдықтар сыныптауышының талаптарын ескере отырып, техникалық жұмыс тобының мүшелерімен келісілген қалдықтардың 12 тобы топтастырылды және айқындалды. Осы ЕҚТ анықтамалығында маркерлік ластағыш заттар ретінде айқындалған қалдықтар топтарының тізбесі мен атаулары нормативтік сипатта болмайды және толық болып табылмайды және Қазақстан Республикасының қалдықтар сыныптауышына сәйкес қажетіне қарай кеңейтілуі және толықтырылуы мүмкін.
Ластанудың негізгі көздерінің эмиссияларында болатын ластағыш заттардың тізбесінен әрбір технологиялық процесс үшін мынадай сипаттамаларға сәйкес болған жағдайда маркерлік заттардың тізбесі жеке айқындалды:
зат қарастырылып отырған технологиялық процеске тән (жобалау және технологиялық құжаттамада негізделген заттар);
зат қоршаған ортаға және (немесе) халықтың денсаулығына айтарлықтай әсер етеді, оның ішінде уыттылығы жоғары дәлелденген канцерогендік, мутагендік, тератогендік қасиеттері, кумулятивті әсері, сондай-ақ тұрақты органикалық ластағыш заттарға жататын заттар;
2) саланың экологиялық проблемаларын кешенді шешуге бағытталған кандидат техникаларды айқындау және сипаттау;
Кандидат техникалардың тізбесін жасау кезінде Қазақстан Республикасында (КТА нәтижесінде анықталған) және ЕҚТ саласындағы халықаралық құжаттарда бар осы ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласының экологиялық проблемаларын кешенді шешуге бағытталған технологиялар, тәсілдер, әдістер, процестер, практикалар, тәсілдер мен шешімдер қаралды, нәтижесінде 5-бөлімде ұсынылған кандидат техникалардың ішінен тізбе (саны) анықталды.
Әрбір кандидат техника үшін кандидат техникалардың техникалық қолданылуына қатысты технологиялық сипаттама мен пайымдаулар; кандидат-техниканы енгізудің экологиялық көрсеткіштері мен әлеуетті пайдасы; экономикалық көрсеткіштер, әлеуетті кросс-медиа әсерлері және қажетті жағдайлар келтірілген;

В рамках данной процедуры учтена международная практика и подходы к определению НДТ, в том числе основанные на справочных документах ЕС по НДТ, таких как "Справочный документ по обращению с отходами" (Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Waste Treatment), а также на Информационно-технический справочник по наилучшим доступным технологиям (ИТС) 15-2021 "Утилизация и обезвреживание отходов (кроме термических способов)" и ИТС 52-2022 "Обращение с отходами I и II классов опасности" Российской Федерации.
2.1. Детерминация, принципы подбора НДТ
Определение НДТ основывается на принципах и критериях в соответствии с требованиями Экологического кодекса, а также на соблюдении последовательности действий ТРГ:
1) определение ключевых экологических проблем для отрасли с учетом маркерных загрязняющих веществ эмиссий.
Для технологического процесса определен перечень маркерных веществ (более детальная информация приведена в разделе 6 настоящего справочника по НДТ).
Метод определения перечня маркерных веществ основывался преимущественно на изучении проектной, технологической документации и сведений, полученных в ходе проведенного КТА предприятий по области применения настоящего справочника по НДТ.
По результатам анализа с учетом требований классификатора отходов РК были сгруппированы и определены 12 групп отходов согласованные членами ТРГ. Перечень групп и наименования отходов определенных, как маркерные загрязняющие вещества в настоящем справочнике НДТ, не носят нормативный характер и не являются исчерпывающими и может быть расширен и дополнен по мере необходимости согласно классификатору отходов Республики Казахстан.
Из перечня загрязняющих веществ, присутствующих в эмиссиях основных источников загрязнения, для каждого технологического процесса в отдельности был определен перечень маркерных веществ при условии их соответствия следующим характеристикам:
вещество характерно для рассматриваемого технологического процесса (вещества, обоснованные в проектной и технологической документации);
вещество оказывает значительное воздействие на окружающую среду и (или) здоровье населения, в том числе, обладающее высокой токсичностью, доказанными канцерогенными, мутагенными, тератогенными свойствами, кумулятивным эффектом, а также вещества, относящиеся к стойким органическим загрязняющим веществам;
2) определение и описание техник-кандидатов, направленных на комплексное решение экологических проблем отрасли.
При формировании перечня техник-кандидатов рассматривались технологии, способы, методы, процессы, практики, подходы и решения, которые направлены на комплексное решение экологических проблем области применения настоящего справочника по НДТ, из числа имеющихся в РК (выявленных в результате КТА) и в международных документах в области НДТ, в результате чего был определен перечень (количество) из техник-кандидатов, представленный в разделе 5.
Для каждой техники-кандидата приведено технологическое описание и соображения касательно технической применимости техник-кандидатов; экологические показатели и потенциальные выгоды от внедрения техники-кандидата; экономические показатели, потенциальные Кросс-медиа эффекты и необходимые условия;

3)      техникалық қолдану, экологиялық тиімділік және экономикалық тиімділік көрсеткіштеріне сәйкес кандидат техникаларды талдау және салыстыру.
ЕҚТ ретінде қаралатын кандидат техникаларға қатысты мынадай реттілікпен бағалау жүргізілді:
технологиялық қолдану параметрлері бойынша кандидат техниканы бағалау;
кандидат техниканы экологиялық тиімділік параметрлері бойынша бағалау.
Кандидат техникаларды енгізудің экологиялық тиімділігіне келесі көрсеткіштерге қатысты сандық мәнмен (өлшем бірлігі немесе қысқарту/ұлғайту пайызы) көрсетілген талдау жүргізілді:
атмосфералық ауа: шығарындылардың алдын алу және (немесе) азайту;
су тұтыну: жалпы су тұтынуды азайту;
сарқынды сулар: ағызуларды болдырмау және (немесе) азайту;
топырақ, жер қойнауы, жерасты сулары: табиғи ортаның компоненттеріне әсерін болдырмау және (немесе) азайту;
қалдықтар: өндірістік қалдықтардың пайда болуын/жиналуын болдырмау және (немесе) азайту және/немесе оларды қайта пайдалану, қалдықтарды қалпына келтіру және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату;
шикізатты тұтыну: тұтыну деңгейін төмендету, баламалы материалдармен және (немесе) өндіріс пен тұтыну қалдықтарымен алмастыру;
энергия тұтыну: энергетикалық және отын ресурстарын тұтыну деңгейін төмендету; баламалы энергия көздерін пайдалану; заттарды регенерациялау және қайта өңдеу және жылуды қалпына келтіру мүмкіндігі; электр және жылу энергиясын өз қажеттіліктеріне тұтынуды азайту;
шу, діріл, электромагниттік және жылу әсерлері: физикалық ықпал ету деңгейін азайту.
Кросс-медиа әсерінің болмауы немесе болуы да ескерілді.
Кандидат техниканың жоғарыда аталған көрсеткіштердің әрқайсысына сәйкестігі немесе сәйкес келмеуі КТА барысында алынған мәліметтерге негізделді.
1.      Кандидат техниканы экономикалық тиімділік параметрлері бойынша бағалау.
Кандидат техниканың экономикалық тиімділігін бағалау міндетті емес, алайда, ТЖТ мүшелерінің көпшілігінің шешімі бойынша ЕҚТ-ны экономикалық бағалау ТЖТ мүшелері – өнеркәсіптік кәсіпорындардың өкілдері жақсы жұмыс істейтін өнеркәсіптік қондырғыларда/зауыттарда енгізілген және пайдаланылатын кейбір техникаларға қатысты жүргізді.
Өнеркәсіптік енгізу фактісі КТА нәтижесінде анықталған мәліметтерді талдау нәтижесінде анықталды.
2.      ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді анықтау.
ЕҚТ қолдануға байланысты эмиссиялар деңгейлерін және өзге де технологиялық көрсеткіштерді айқындау көп жағдайда өндірістік процестің соңғы сатысында теріс антропогендік әсерді төмендетуді және ластануды бақылауды қамтамасыз ететін техникаларға қатысты пайдаланылды.
Мәселен, ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер соның ішінде, ұлттық көрсеткіштердің деңгейлерін ескере отырып анықталды, бұл КТА жүргізген есептермен расталды.

3) анализ и сравнение техник-кандидатов в соответствии с показателями технической применимости, экологической результативности и экономической эффективности.
В отношении рассматриваемых в качестве НДТ техник-кандидатов была проведена оценка в следующей последовательности:
оценка техники-кандидата по параметрам технологической применимости;
оценка техники-кандидата по параметрам экологической результативности.
Был проведен анализ экологического эффекта от внедрения техник-кандидатов, выраженный в количественном значении (единица измерения или процент сокращения/увеличения), в отношении следующих показателей:
атмосферный воздух: предотвращение и (или) сокращение выбросов;
водопотребление: сокращение общего водопотребления;
сточные воды: предотвращение и (или) сокращение сбросов;
почва, недра, подземные воды: предотвращение и (или) сокращение влияния на компоненты природной среды;
отходы: предотвращение и (или) сокращение образования/накопления производственных отходов и/или их вторичное использование, восстановление отходов и энергетическая утилизация отходов;
потребление сырья: сокращение уровня потребления, замещение альтернативными материалами и (или) отходами производства и потребления;
энергопотребление: сокращение уровня потребления энергетических и топливных ресурсов; использование альтернативных источников энергии; возможность регенерации и рециклинга веществ и рекуперации тепла; сокращение потребления электро- и теплоэнергии на собственные нужды;
шум, вибрация, электромагнитные и тепловые воздействия: снижение уровня физического воздействия.
Также учитывалось отсутствие или наличие кросс-медиа эффектов.
Соответствие или несоответствие техники-кандидата каждому из вышеперечисленных показателей основывалось на сведениях, полученных в ходе КТА.
1. Оценка техники-кандидата по параметрам экономической эффективности.
Оценка экономической эффективности техники-кандидата не является обязательной, однако по решению большинства членов ТРГ экономическая оценка НДТ проводилась членами ТРГ - представителями промышленных предприятий в отношении некоторых техник, внедренных и эксплуатируемых на хорошо функционирующих промышленных установках/заводах.
Факт промышленного внедрения устанавливался в результате анализа сведений, выявленных в результате КТА.
2. Определение технологических показателей, связанных с применением НДТ.
Определение уровней эмиссий и иных технологических показателей, связанных с применением НДТ, в большинстве случаев использовано в отношении техник, обеспечивающих снижение негативного антропогенного воздействия и контроль загрязнения на конечной стадии производственного процесса.
Так, технологические показатели, связанные с применением НДТ, определялись в том числе и с учетом уровней национальных показателей, что подтверждено отчетами проведенных КТА.

2.2.      Техникаларды ЕҚТ-ға жатқызу өлшемшарттары
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 113-бабының 3-тармағына сәйкес ЕҚТ айқындау өлшемшарттары:
1) аз қалдықты технологияны пайдалану;
2) қауіптілігі неғұрлым аз заттарды пайдалану;
3) технологиялық процесте түзілетін және пайдаланылатын заттардың, сондай-ақ қалдықтардың қолданылуға келетіндей шамада қалпына келтірілуі мен рециклингіне ықпал ету;
4) өнеркәсіптік деңгейде табысты сыналған процестердің, құрылғылардың және операциялық әдістердің салыстырмалылығы;
5) ғылыми білімдегі технологиялық серпілістер мен өзгерістер;
6) қоршаған ортаға тиісті эмиссиялардың табиғаты, ықпалы мен көлемі;
7) жаңа және жұмыс істеп тұрған объектілер үшін пайдалануға берілу күні;
8) ЕҚТ ендіруге қажетті мерзімдердің ұзақтығы;
9) процестерде пайдаланылатын шикізат пен ресурстардың (суды қоса алғанда) тұтынылу деңгейі мен қасиеттері және энергия тиімділігі;
10) қоршаған ортаға эмиссиялардың жағымсыз әсері мен қоршаған орта үшін тәуекелдерді болғызбау немесе олардың жалпы деңгейін барынша қысқарту қажеттігі;
11) аварияларды болғызбау және қоршаған ортаға жағымсыз салдарларды барынша азайту қажеттігі;
12) халықаралық ұйымдар жариялаған ақпарат;
13) Қазақстан Республикасында немесе одан тыс жерлерде екі және одан да көп объектілерде өнеркәсіптік ендіру.
2.3.      ЕҚТ-ны ендірудің экономикалық аспектілері
2.3.1.      ЕҚТ-ны экономикалық бағалау тәсілдері
ЕҚТ, оларды қолдану тәртібі, артықшылықтары мен кемшіліктері, әдетте, елді мекендердің орталықтандырылған су бұру жүйелерінің сарқынды суларды тазарту саласында кеңінен танымал. Егер оны сәтті пайдалану нәтижелерінің нақты дәлелдері/мысалдары болса, ЕҚТ қолайлы болып саналады. Мысалы, ЕО елдері ЕҚТ-ны анықтау кезінде өнеркәсіптік пайдалануға шыққан, табиғат қорғаудағы тиімділігі іс жүзінде расталған технологияларды ғана ескереді.
ЕҚТ пайдаланудың егжей-тегжейлі экономикалық талдауы ЕҚТ тым қымбат деп есептеуге жеткілікті негіздер болған кезде ЕҚТ ендіру мүмкіндігі немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдаудың қосымша өлшемшарты болып табылады.
Жалпы экологиялық-экономикалық бағалау нәтижелері бойынша ЕҚТ-ны төмендегідей саралауға болады:
экономикалық тиімді – техника шығыстарды қысқартып, ақша қаражатын үнемдейді және/немесе көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнына әсері елеусіз әрі айтарлықтай экологиялық тиімділік әкеледі;
белгілі бір жағдайларда экономикалық тиімді – техника шығыстардың өсуіне әкеледі, бірақ қосымша шығыстар кәсіпорынның экономикалық жағдайы үшін қолайлы болып саналады және алынған экологиялық пайдаға ақылға қонымды пропорцияда болады;
экономикалық тиімсіз – техника шығындардың өсуіне әкеледі және қосымша шығыстар кәсіпорынның экономикалық жағдайы үшін қолайлы болып саналмайды немесе алынған экологиялық пайдамен мөлшерлес емес.
Бірнеше балама ЕҚТ арасында таңдау кезінде ең аз шығынды анықтау үшін ЕҚТ экологиялық-экономикалық тиімділігінің үлестік көрсеткіштерін салыстыру жүргізіледі.
Жалпы ЕҚТ қағидаттарына көшу кәсіпорын үшін экономикалық тұрғыдан қолайлы жағдайларда жүзеге асырылуға, атап айтқанда: болжанып отырған кезеңде оның экономикалық тиімділігін төмендетпеуге және қаржылық жағдайын сыни тұрғыдан нашарлатпауға тиіс. ЕҚТ-ны іске асырудың жалпы экономикалық тиімділігі мен мүмкіндігі нақты кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайына қарай анықталады.
ЕҚТ-ны экономикалық бағалау кезінде ұзақ, орта және қысқа мерзімді перспективада қызметтің тиімділігі мен рентабельділігінің ағымдағы деңгейін сақтауды ескере отырып, сала бойынша тұтастай алғанда ЕҚТ жобаларын іске асыру мүмкіндігі мәселелері де назарға алынуға тиіс. Егер оны іске асыру мүмкіндігі жалпы қаржылық шығындар мен экологиялық пайданы ескере отырып, осы салада кеңінен енгізу үшін жеткілікті ауқымда болса, ЕҚТ-ны салалық деңгейде қолдануға болады деп танылуы мүмкін.
Қомақты инвестициялық капитал салымдарын талап ететін ЕҚТ үшін қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсерді азайту мақсатында азаматтық қоғамның табиғат қорғау іс-шараларын іске асыруға сұранысы мен объект операторының инвестициялық мүмкіндіктері арасындағы ақылға қонымды теңгерім айқындалуға тиіс. Бұл ретте ЕҚТ ендіру процесіне ерекше режим қолданылуы тиіс шарттарды дәлелдеу үшін объектінің операторы жауапты болады.

2.2. Критерии отнесения техник к НДТ
В соответствии с пунктом 3 статьи 113 Экологического кодекса критериями определения НДТ являются:
1) использование малоотходной технологии;
2) использование менее опасных веществ;
3) способствование восстановлению и рециклингу веществ, образующихся и используемых в технологическом процессе, а также отходов, насколько это применимо;
4) сопоставимость процессов, устройств и операционных методов, успешно испытанных на промышленном уровне;
5) технологические прорывы и изменения в научных знаниях;
6) природа, влияние и объемы соответствующих эмиссий в окружающую среду;
7) даты ввода в эксплуатацию для новых и действующих объектов;
8) продолжительность сроков, необходимых для внедрения НДТ;
9) уровень потребления и свойства сырья и ресурсов (включая воду), используемых в процессах, и энергоэффективность;
10) необходимость предотвращения или сокращения до минимума общего уровня негативного воздействия эмиссий на окружающую среду и рисков для окружающей среды;
11) необходимость предотвращения аварий и сведения до минимума негативных последствий для окружающей среды;
12) информация, опубликованная международными организациями;
13) промышленное внедрение на двух и более объектах в Республике Казахстан или за ее пределами.
2.3. Экономические аспекты внедрения НДТ
2.3.1. Подходы к экономической оценке НДТ
НДТ, порядок их применения, преимущества и недостатки, как правило, широко известны в отрасли восстановления отходов. НДТ считается приемлемой, если есть однозначные свидетельства/примеры результатов ее успешной эксплуатации. Так, странами ЕС при определении НДТ учитываются только технологии, уже вышедшие на промышленную эксплуатацию, и природоохранная эффективность которых подтверждена практически.
Детальный экономический анализ использования НДТ является дополнительным критерием для принятия решения о возможности или отказе от внедрения НДТ, когда существуют достаточные основания полагать, что НДТ является чрезмерно затратной.
По результатам общей эколого-экономической оценки НДТ могут быть ранжированы как:
экономически эффективные - когда техника сокращает расходы, дает экономию денежных средств и/или незначительно влияет на себестоимость услуг и приносит ощутимую экологическую результативность;
экономически эффективные при определенных условиях - когда техника приводит к увеличению затрат, но дополнительные расходы считаются приемлемыми для экономических условий предприятия и находятся в разумной пропорции к полученным экологическим выгодам;
экономически неэффективные - когда техника приводит к увеличению затрат и дополнительные расходы не считаются приемлемыми для экономических условий предприятия или несоразмерны полученным экологическим выгодам.
При выборе между несколькими альтернативными НДТ проводится сравнение удельных показателей эколого-экономической эффективности НДТ для определения наименее затратных.
В целом, переход на принципы НДТ должен осуществляться на экономически приемлемых для предприятия условиях, а именно: не снижать его экономической эффективности и критически не ухудшать финансового состояния в прогнозируемом периоде. Общая экономическая эффективность и возможность реализации НДТ определяется финансово-экономическими условиями конкретного предприятия.
При экономической оценке НДТ должны быть также приняты во внимание вопросы возможности реализации проектов НДТ в целом по отрасли с учетом сохранения текущего уровня эффективности и рентабельности деятельности в долго-, средне- и краткосрочной перспективе. НДТ может быть признана применимой на отраслевом уровне, если возможность ее реализации, с учетом общих финансовых затрат и экологических выгод, существует в масштабе, достаточном для широкого внедрения в данной отрасли.
Для НДТ, требующих значительных инвестиционных капитальных вложений, должен быть определен разумный баланс между запросом гражданского общества на реализацию природоохранных мероприятий в целях снижения негативного воздействия на окружающую среду и здоровье человека и инвестиционными возможностями оператора объекта. При этом ответственность за доказательство условий, по которым к процессу внедрения НДТ должен быть применен особый режим, несет оператор объекта.

2.3.2.      ЕҚТ-ны экономикалық бағалау әдістері
ЕҚТ ендіру тиімділігін экономикалық бағалау әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
шығындардың инвестициялық негізділігі бойынша;
шығындар мен пайданы талдау бойынша;
қызметтің бірқатар негізгі көрсеткіштеріне кететін шығындарға қатысты: айналым, операциялық пайда, қосылған құн және т. б. (тиісті деректер болған кезде);
шығындар мен қол жеткізілген экологиялық әсердің арақатынасы бойынша.
Экономикалық бағалау әдістерінің әрқайсысы кәсіпорынның өндірістік-экономикалық және табиғатты қорғау қызметінің әртүрлі аспектілері бойынша қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру нәтижесін көрсетеді және ЕҚТ бойынша шешім қабылдаудың қосымша көзі бола алады. Объектінің операторы салалық және өндірістік ерекшеліктерді ескере отырып, ЕҚТ-ны экономикалық бағалаудың неғұрлым қолайлы әдісін немесе олардың үйлесімін қолданады.
2.3.3.      Шығындардың инвестициялық негізділігі
ЕҚТ (әсіресе қоршаған ортаны қорғау) әрдайым пайда табу мақсатында коммерциялық қызметтің нысаны бола бермейтінін және ЕҚТ ендіру жобасын инвестициялық талдау барысында дисконтталған ақша ағындары теріс мәндерге ие болуы мүмкін екенін түсіну керек.
ЕҚТ-ның қолдануға жарамдылығы, оның ішінде технологиялар мен жабдықтарға арналған шығындардың инвестициялық негізділігімен, капитал құнымен, өтелу кезеңімен, шикізат пен материалдарға бағамен және басқа факторлармен анықталады.
Инвестициялардың кірістілігі тұрғысынан ЕҚТ-ны былайша бағалауға болады:
пайдалы – оларды сатудан немесе қаржы қаражатын үнемдеуден қосымша кіріс алған жағдайда;
кіріс бөлігінде тиімсіз, бірақ ағымдағы немесе болашақ қаржылық жағдай тұрғысынан рұқсат етілген;
қаржылық шығындары бойынша пайдасыз және тым көп;
шығындармен салыстырғанда қажетті экологиялық тиімділікке қол жеткізу;
қол жеткізілген экологиялық әсермен салыстырғанда негізсіз жоғары шығындарға ие.
2.3.4.      Шығын мен пайданы талдау
Қол жеткізілген экологиялық әсерден басқа, ЕҚТ қолдану көптеген жағдайларда ақшалай мәнде көрсетілетін физикалық табиғи ресурстарды – шикізатты, отынды, электр энергиясын, жылуды, суды және т.б. тұтынуды азайтады. Бұл жағдайда ЕҚТ оны қолданудан алынған пайда мен шығындар тұрғысынан бағалануы мүмкін.
Бұдан басқа, ЕҚТ-ны ендірудің нәтижесі қосымша кіріс көздері болуы мүмкін: суару және суару қажеттіліктері үшін тазартылған су ағындарын сату, ауыл шаруашылығына жиналатын тұнба шөгінділері, шығарындылардың ұсталған компоненттері, қайталама ресурстарды қайта өңдеу және/немесе оларды жаңа өндіріс үшін пайдалану, термиялық кәдеге жарату және т. б.
ЕҚТ пайдаланудың жалпы экономикалық пайдасы шығындардан асып, оны іске асырудың ынталандырушы факторына айналуы мүмкін.

2.3.2. Способы экономической оценки НДТ
Экономическая оценка эффективности внедрения НДТ может осуществляться различными способами:
по инвестиционной обоснованности затрат;
по анализу затрат и выгод;
по отношению затрат к ряду ключевых показателей деятельности: оборот, операционная прибыль, добавленная стоимость и другое (при доступности соответствующих данных);
по соотношению затрат и достигаемого экологического эффекта.
Каждый из способов экономической оценки отражает результат реализации мероприятий по охране окружающей среды на различные аспекты производственно-экономической и природоохранной деятельности предприятия и может служить дополнительным источником принятия решения по НДТ. Оператор объекта применяет наиболее приемлемый, с учетом отраслевой и производственной специфики, способ экономической оценки НДТ или их сочетание.
2.3.3. Инвестиционная обоснованность затрат
Следует понимать, что НДТ (особенно средозащитные) не всегда являются предметом коммерческой деятельности с целью извлечения прибыли и в ходе инвестиционного анализа проекта внедрения НДТ дисконтированные денежные потоки могут иметь отрицательные значения.
Применимость НДТ определяется в том числе инвестиционной обоснованностью затрат на технологии и оборудование, стоимостью капитала, периодом окупаемости, ценами на сырье и материалы и другими факторами.
С точки зрения доходности инвестиций НДТ могут оцениваться как:
прибыльные - в случае получения дополнительных доходов от их реализации или экономии финансовых средств;
неприбыльные в доходной части, но допустимые с точки зрения текущего или будущего финансового состояния;
неприбыльные и чрезмерные по своим финансовым затратам;
достигающие требуемой экологической результативности по сравнению с затратами;
имеющие необоснованно высокие затраты по сравнению с достигнутым экологическим эффектом.
2.3.4. Анализ затрат и выгод
Помимо достигаемого экологического эффекта, применение НДТ во многих случаях дает снижение потребления физических природных ресурсов - сырья, топлива, электроэнергии, тепла, воды и т. д., представленных в денежном выражении. В этом случае НДТ может быть оценена с точки зрения полученных от ее применения выгод по сравнению с понесенными издержками.
Кроме того, результатом внедрения НДТ могут стать дополнительные источники доходов: продажа очищенных стоков воды для нужд ирригации и орошения, иловых отложений накопителей сельскому хозяйству, уловленные компоненты выбросов, рециклинг вторичных ресурсов и/или их использование для нового производства, термическая утилизация и т. д.
Общие экономические выгоды использования НДТ могут превысить затраты и стать стимулирующим фактором для ее реализации.

2.3.5.      Шығындар мен негізгі экономикалық көрсеткіштердің арақатынасы
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға инвестициялардың орындылығын анықтау үшін ЕҚТ шығыстарының арақатынасы мен қызметтің бірқатар негізгі өндірістік-экономикалық нәтижелеріне талдау жасалуы мүмкін: жалпы табыс, айналым, операциялық пайда, өзіндік құн және басқалары.
Осы талдауда ЕО кәсіпорындарының сауалнамасының нәтижелері бойынша алынған анықтамалық мәндер шкаласын қолдануға болады, олар осындай қатынастарды үш санатқа бөледі:
қошталатын шығындар – егер инвестициялық шығындардың негізгі кірістілік көрсеткіштеріне әсері шамалы болса және бұл шығындарды әрі қарай талқыламай қолайлы деп санауға болатын болса;
талқыланатын – инвестициялардың орындылығына нақты баға беру қиын немесе мүмкін болмаған кезде орташа шығындар және нәтиже қосымша факторларды ескере отырып қарастыруды қажет етеді;
қошталмайтын шығындар – егер инвестициялар қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қатысты шамадан тыс болса.
2.1-кесте. Қоршаған ортаны қорғауға инвестициялардың жүзеге асырылуының болжамды анықтамалық мәндері
Р/с №
ЕҚТ-ға жылдық шығындар мен инвестициялардың қызметтің негізгі көрсеткіштеріне арақатынасы
Қошталатын
Талқыланатын
Қоштайлмайтын
1
Шығындар/айналым (кіріс)
< 0,5 %
0,5 – 5 %
> 5 %
2
Шығындар/ жылдық кіріс (операциялық пайда)
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
3
Шығындар/ қосылған құн
< 2 %
2 – 50 %
> 50 %
4
Бастапқы инвестициялар/ инвестициялардың жалпы көлемі
< 10 %
10 – 100 %
> 100 %
Анықтамалық мәндер шкаласы шығындары шын мәнінде жоғары технологияларды жылдам жоққа шығаруға немесе енгізу шығындарын қандай да бір қосымша талдамай жүзеге асыруға болады деп санауға болатын әдістерді анықтауға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар "талқыланатын" санат ішіндегі мәндердің айырмасы үлкен екенін ескере отырып, табиғатты қорғау инвестицияларының едәуір бөлігі осы диапазонға түсуі мүмкін, бұл оларды инвестициялардың дұрыстығы туралы біржақты қорытынды жасау үшін мейлінше дүдәмәл етеді. Бұл жағдайда белгілі бір кәсіпорында қалыптасқан жағдайлардан басқа, инвестициялардың орындылығы ЕҚТ ендіру жобасын іске асыру кезеңі, қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестициялардың жалпы деңгейі, ағымдағы нарықтық және қаржылық жағдай және басқалары сияқты қосымша салалық аспектілерді ескере отырып бағалануы керек.
Жалпы алғанда, анықтамалық мәндер шкаласы ЕҚТ бағалаудың көптеген жағдайларында қолданылатын бағалау көрсеткіші ретінде қарастырылады және белгілі бір кәсіпорынның қаржылық-экономикалық жағдайын ескере отырып, ЕҚТ қолдану ауқымын құру үшін де пайдаланылуы мүмкін.

2.3.5. Соотношение затрат и ключевых экономических показателей
Для определения целесообразности инвестиций в мероприятия по охране окружающей среды может быть проанализировано соотношение расходов на НДТ и ряда ключевых производственно-экономических результатов деятельности: валовый доход, оборот, операционная прибыль, себестоимость и другое.
При данном анализе возможно применение шкалы справочных значений, полученных по результатам анкетирования предприятий ЕС, которые ранжируют такие соотношения на три категории:
приемлемые затраты - если инвестиционные расходы незначительно влияют на ключевые показатели доходности и эти затраты можно считать приемлемыми без дальнейшего обсуждения;
обсуждаемые - средние затраты, когда представляется затруднительным или невозможным дать четкую оценку целесообразности инвестиций и результат требует рассмотрения с учетом дополнительных факторов;
неприемлемые затраты - если инвестиции чрезмерны по отношению к ключевым показателям деятельности.
Таблица.2.1. Ориентировочные справочные значения осуществимости инвестиций в охрану окружающей среды
№ п/п
Соотношение годовых затрат и инвестиций на НДТ к ключевым показателям деятельности
Приемлемые
Обсуждаемые
Неприемлемые
1
Затраты / оборот (выручка)
<0,5 %
0,5 - 5 %
> 5 %
2
Затраты / годовой доход (операционная прибыль)
<10 %
10 - 100 %
> 100 %
3
Затраты / добавленная стоимость
<2 %
2 - 50 %
> 50 %
4
Начальные инвестиции/ общий объем инвестиций
<10 %
10 - 100 %
> 100 %
Шкала справочных значений позволяет быстро исключить технологии с явно высокими затратами или определить техники, затраты на внедрение которых можно считать осуществимыми без какого-либо дополнительного анализа.
Вместе с тем, ввиду большого интервала значений внутри категории "обсуждаемые" значительная часть природоохранных инвестиций может попасть в этот диапазон, что делает их достаточно неопределенными для однозначного вывода об обоснованности вложений. В этом случае, помимо условий, складывающихся на конкретном предприятии, целесообразность инвестиций должна оцениваться с учетом дополнительных отраслевых аспектов, таких, как период реализации проекта по внедрению НДТ, общий уровень инвестиций в охрану окружающей среды, текущая рыночная и финансовая ситуация и другое.
В целом, шкала справочных значений рассматривается как оценочный ориентир, применимый в большинстве случаев оценки НДТ, и также может использоваться для построения диапазонов применения НДТ с учетом финансово-экономического состояния конкретного предприятия.

2.3.6.      Өзіндік құнның өсуі
ЕҚТ-ның қолданылуын анықтаудың маңызды факторы сонымен қатар ағымдағы өндірістік процеске техниканы енгізу кезінде туындауы мүмкін қосымша шығындар болып табылады, өйткені ЕҚТ ендіру қызмет көрсетулердің өзіндік құнын арттырады және экономикалық тиімділік тұрғысынан ЕҚТ әлеуетін төмендетеді.
ЕҚТ ендіруге арналған жылдық шығындардың және қызмет көрсетулердің жалпы өндірістік өзіндік құнының пайыздық қатынасы кәсіпорынның ЕҚТ-ға қосымша шығындарын ескере отырып, өзіндік құнның өсуін білдіреді. Өзіндік құнның өсуін анықтау ЕҚТ ендіру шығындарын қызмет көрсетулердің өндірістік құнымен салыстыруға, сондай-ақ ЕҚТ операциялық маржаға қандай әсер ететінін анықтауға мүмкіндік береді.
2.3.7.      Шығындар мен экологиялық нәтиженің арақатынасы
ЕҚТ-ны ендіруге ақша қаражатының жұмсалуын және оны енгізуден ластағыш заттардың эмиссиясын төмендету/болғызбау және/немесе қалдықтарды азайту/болғызбау түрінде қол жеткізілген экологиялық нәтижені талдау ЕҚТ-ны экономикалық бағалаудың негізгі тәсілдерінің бірі болып табылады. Осы мәндердің салыстырмалы арақатынасы жыл сайын азайтылатын ластағыш заттың және/немесе қалдықтардың масса/көлем бірлігіне арналған ЕҚТ шығындарының тиімділігін анықтайды.
Шығындардың тиімділігі =
Жалпы жылдық шығындар
Эмиссияның жылдық азаюы
Жылдық шығындар деп ЕҚТ-ның жылдық есептеудегі бүкіл қызмет мерзімі бойынша бөлінген күрделі (инвестициялық) шығындардың және операциялық (пайдалану) шығыстардың сомасы түсініледі. Жылдық күрделі шығындарды қайта есептеу жылдық қайта есептеу коэффициентімен жүзеге асырылады (ЕҚТ қызмет ету мерзімі мен дисконттау ставкасының функциясы ретінде), бұл экономикалық мағынада негізгі құралдардың сызықтық амортизациясының нормасы болып табылады.
Дисконтталған жылдық шығындар капиталдың уақытша құнын және тиісті жабдықтың қызмет ету мерзімін ескере отырып ЕҚТ ендіру жобасына инвестициялар көлемін көрсетеді.
ЕҚТ-ға кететін жылдық шығындарды дұрыс айқындау үшін инвестициялық күрделі салымдардың жеткілікті егжей-тегжейлеу және операциялық шығыстарды шығындардың тиісті баптары бойынша бөлу қамтамасыз етілуге тиіс.
Жылдық шығындарды есептеу кезінде мына формула қолданылады:
,
мұнда:
I– сатып алу жылындағы жалпы инвестициялық шығыстар,
OС – жылдық таза операциялық шығыстар,
r – дисконттау мөлшерлемесі,
n – күтілетін қызмет мерзімі.
Жылдық шығындардың қол жеткізілген экологиялық нәтижеге арақатынасының нәтижесі ластағыш заттың масса/көлем бірлігіне эмиссиясын азайтуға жұмсалатын ақша қаражатының көлемін білдіреді. Әртүрлі ЕҚТ бойынша есептеу нәтижелерін салыстыру ЕҚТ операторына қайсысы тиімдірек екенін анықтауға мүмкіндік береді және эмиссияны бірдей төмендетуге аз қаражат жұмсауға мүмкіндік береді.

2.3.6. Прирост себестоимости
Существенным фактором для определения применимости НДТ являются также дополнительные затраты, которые могут быть понесены при внедрении техники в текущий производственный процесс, так как внедрение НДТ увеличивает себестоимость услуг и снижает потенциал НДТ с точки зрения экономической эффективности.
Процентное соотношение годовых затрат на внедрение НДТ и общей производственной себестоимости услуг выражает прирост себестоимости с учетом дополнительных расходов предприятия на НДТ. Определение прироста себестоимости позволяет сравнить затраты на внедрение НДТ с производственной себестоимостью услуг, а также определить, какое влияние оказывает НДТ на операционную маржинальность.
2.3.7. Соотношение затрат и экологического результата
Одним из основных способов экономической оценки НДТ является анализ расходования денежных средств на внедрение НДТ и достигаемый экологический результат от ее внедрения в виде снижения/предотвращения эмиссии загрязняющих веществ и/или сокращения/предотвращения отходов. Относительное соотношение данных значений определяет эффективность затрат на НДТ на единицу массы/объема сокращаемого загрязняющего вещества и/или отходов в годовом исчислении.
Эффективность затрат =
Общие годовые затраты
Годовое сокращение эмиссии
Под годовыми затратами понимается сумма капитальных (инвестиционных) затрат, распределенных по всему сроку службы НДТ в годовом исчислении, и операционных (эксплуатационных) расходов. Пересчет капитальных затрат в годовом исчислении производится коэффициентом годового пересчета (как функции срока службы НДТ и ставки дисконтирования), который в экономическом смысле представляет собой норму линейной амортизации основных средств.
Дисконтированные годовые затраты отражают объем инвестиций на проект внедрения НДТ с учетом временной стоимости капитала и сроком службы соответствующего оборудования.
Для правильного определения годовых затрат на НДТ должна быть обеспечена достаточная детализация инвестиционных капитальных вложений и распределение операционных расходов по соответствующим статьям затрат.
При расчете годовых затрат применяется формула:
Годовые затраты= I0r1+rn1+rn-1+OC,
где:
I- общие инвестиционные расходы в год приобретения;
OС - годовые чистые операционные расходы;
r - ставка дисконтирования;
n - ожидаемый срок службы.
Результат соотношения годовых затрат к достигнутому экологическому результату выражает объем денежных средств, расходуемых на уменьшение эмиссии загрязняющего вещества на единицу массы/объема. Сравнение результатов расчетов по различным НДТ позволяет оператору НДТ определить, какая из них экономически более эффективна и позволяет затратить меньше средств на одинаковое снижение эмиссии.

2.3.8.      Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемдер мен айыппұлдар
ЕҚТ экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін тікелей талдаудан басқа, ЕҚТ болған кезде және ол болмаған кезде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуге жататын төлемдер мен айыппұлдарды есептеу пайдалы болуы мүмкін. Жалпы тәртіп, қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы ставкалары және экологиялық айыппұлдар Қазақстан Республикасының салық және әкімшілік заңнамасымен реттеледі.
Республикалық деңгейде салық заңнамасында белгіленген төлемдерден басқа, жергілікті өкілді органдарға (мәслихатқа) тиісті әкімшілік бірліктер шегінде қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін қолданыстағы төлемақы мөлшерлемелерін арттыру құқығы берілгенін ескеру қажет.
Сонымен қатар заңнамалық деңгейде ЕҚТ ендіру мен қолдануды ынталандыру мақсатында белгілі бір реттеуші шаралар қабылданды. Атап айтқанда, кешенді экологиялық рұқсат алған кәсіпорындар үшін қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленуге жататын бюджетке төленетін төлем ставкаларына нөлдік коэффициент белгіленеді.
Бұл ретте 2025 жылдан бастап өнеркәсіп субъектілерінің қоршаған ортаны қорғау және ЕҚТ қолдану жөніндегі іс-шараларды белсенді іске асыруы үшін I топтағы кәсіпорындар бойынша қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін қолданыстағы төлемақы мөлшерлемелеріне кешенді экологиялық рұқсат болмаған жағдайда 2 – арттырушы коэффициент (төлемдердің екі есе ұлғаюы), 2028 жылдан бастап – 4 коэффициент және 2031 жылдан бастап – 8 коэффициенті қолданылатын болады.
Бұған қоса, қоршаған ортаға теріс әсер ететін, оның ішінде қолданыстағы объектіге экологиялық рұқсатсыз эмиссияларды жүзеге асырғаны үшін ластағыш заттардың асып кеткен санына қатысты тиісті төлемақы мөлшерлемесінің он мың пайызы мөлшерінде айыппұл салынады.
Тиісті экологиялық рұқсаттарды ала отырып, ЕҚТ қолдану кәсіпорындарға экологиялық төлемдер мен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін айыппұлдар бойынша айтарлықтай ақша үнемдеуге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
2.3.9.      "Қондырғыдағы" есептеу
ЕҚТ бойынша іс-шараларды іске асыру процесі, әсіресе өнеркәсіптік ірі кәсіпорындарда, көбінесе өндірісті қайта құру немесе жаңғыртудың жалпы процесінің ажырамас бөлігі болып табылады. Объектінің операторы осы процестер немесе басқа инвестициялық жобаларды іске асыру барысында көтеретін инвестициялық және операциялық шығыстардың әсерін болғызбау үшін қоршаған ортаға теріс әсерді қысқарту жөніндегі шығындар туралы мәліметтер тек қана қаралып отырған ЕҚТ-ға жұмсалатын шығындардың бір бөлігін ғана білдіруге тиіс.
Мұндай жағдайларда "қондырғыдағы" ЕҚТ-ға кететін, яғни ластағыш заттардың және/немесе қалдықтардың қоршаған ортаға эмиссияларын қысқартатын/алдын алатын немесе осы ЕҚТ көмегімен оларды кәдеге жарату жөніндегі технологияларды іске асыратын тікелей ЕҚТ-ға бағытталған шығыстар туралы деректер объективті болып табылады. "Қондырғыда" есептеу кезінде шығындардың жалпы сомасына:
негізгі технологиялар мен жабдықтарға;
ЕҚТ-ның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша/көмекші технологиялар мен жабдықтарға;
дейінгі/кейінгі тазарту құрылысжайларына, шығыс материалдарына, онсыз ЕҚТ қолдану технологиялық тұрғыдан мүмкін болмайтын шикізат пен реагенттерге кететін шығындар қосылады.
"Қондырғыда" есептеу объект операторының күрделі және операциялық шығындарын жіктеу кезіндегі белгісіздік факторын алып тастауға және салыстырмалы көрсеткіштер бойынша баламалы ЕҚТ-ға кәсіпорынның шығындарын салыстыруға мүмкіндік береді.

2.3.8. Платежи и штрафы за негативное воздействие на окружающую среду
Кроме непосредственно анализа показателей экономической эффективности НДТ, может оказаться полезным расчет платежей и штрафов, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду при наличии НДТ и при ее отсутствии. Общий порядок, ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду и экологические штрафы регулируются налоговым и административным законодательством РК.
Необходимо учесть, что помимо платежей, установленных налоговым законодательством на республиканском уровне, местным представительным органам (маслихат) предоставлено право повышать действующие ставки платы за негативное воздействие на окружающую среду в пределах соответствующих административных единиц.
Вместе с тем, в целях стимулирования внедрения и применения НДТ на законодательном уровне приняты определенные регулирующие меры. В частности, для предприятий, получивших комплексное экологическое разрешение, устанавливается нулевой коэффициент к ставкам платежей в бюджет, подлежащих к уплате за негативное воздействие на окружающую среду.
При этом с 2025 года для активной реализации субъектами промышленности мероприятий по защите окружающей среды и применения НДТ, в случае отсутствия комплексного экологического разрешения к действующим ставкам платы за негативное воздействие на окружающую среду по предприятиям I категории будет применяться повышающий коэффициент 2 (двукратное увеличение платежей), с 2028 г. - коэффициент 4 и с 2031 г. - коэффициент 8.
Дополнительно за осуществление эмиссий, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе без экологического разрешения на действующий объект, налагается штраф в размере от десяти до двадцати тысяч процентов от соответствующей ставки платы в отношении превышенного количества загрязняющих веществ.
Применение НДТ с получением соответствующих экологических разрешений позволяет предприятиям достичь существенной экономии денежных средств по экологическим платежам и штрафам за негативное воздействие на окружающую среду.
2.3.9. Расчет "на установке"
Процесс реализации мероприятий по НДТ, особенно на крупных промышленных предприятиях, часто является составной частью общего процесса реконструкции или модернизации производства. Для исключения влияния инвестиционных и операционных расходов, которые оператор объекта несет в ходе данных процессов или реализации других инвестиционных проектов, сведения о затратах по сокращению негативного воздействия на окружающую среду должны представлять только ту часть затрат, которые расходуются исключительно на рассматриваемую НДТ.
В таких условиях объективными данными являются данные о расходах на НДТ "на установке", то есть направленные непосредственно на НДТ, сокращающие/предотвращающие эмиссии загрязняющих веществ и/или отходы в окружающую среду, или НДТ, реализующие технологии по их утилизации с помощью данной НДТ. При расчете "на установке" в общую сумму затрат включаются расходы на:
основные технологии и оборудование;
дополнительные/вспомогательные технологии и оборудование, являющиеся неотъемлемой частью НДТ;
пред/после очистные сооружения, расходные материалы, сырье и реагенты, без которых применение НДТ невозможно технологически.
Расчет "на установке" позволяет исключить фактор неопределенности при классификации капитальных и операционных расходов оператора объекта, и сравнивать затраты предприятия на альтернативные НДТ по сопоставимым показателям.

3. Қолданылатын процестер: қазіргі уақытта қолданылатын технологиялық, техникалық шешімдер
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде қалдықтарды қалпына келтіру кезінде қолданылатын негізгі технологиялық процестер мен әдістердің, сондай-ақ олардың комбинацияларының сипаттамасы қамтылған. Қалпына келтіру әдістерінің жалпы жіктелуі төмендегідей:
қалдықтарды басқару кезіндегі қосалқы операциялар (қалдықтарды қабылдау және қалпына келтіруге дайындау);
механикалық және физикалық;
биологиялық;
физика-химиялық.
Келесі бөлімдерде қалдықтарды қалпына келтіру әдістері мен технологиялары толығырақ сипатталған.
3.1.Қалдықтарды басқару кезіндегі қосалқы операциялар (қалдықтарды қабылдау және қалпына келтіруге дайындау)
Қалдықтарды қалпына келтіру үшін алдын ала дайындау қалдықтарды кәдеге жаратқанға, залалсыздандырғанға немесе шаруашылық айналымға қайта тартқанға дейін оларды қауіпсіз, тиімді және экологиялық ұтымды басқаруды қамтамасыз етуге бағытталған бірқатар технологиялық кезеңдерді қамтиды.
Негізгі технологиялық процестер: қалдықтарды бақылау және қабылдау.
Алаңға арнайы автокөлік келген соң жауапты қызметкерлер қатты және сұйық қалдықтарды көзбен шолып, қажет болған жағдайда дозиметриялық бақылауды жүзеге асырады. Бұдан әрі қауіпті қалдықтар паспортының бар-жоғын қоса алғанда, ілеспе құжаттарға тексеру жүргізіледі. Қалдықтардың талаптарға сәйкестігі расталғаннан кейін өлшеу және қабылдау журналында тіркеу жүзеге асырылады. Қалдықтардың сапалық және сандық сипаттамалары есепке алу құжаттамасында тіркеледі.
Жинақтау (уақытша жинақтау): қайта өңдеу басталғанға дейін қалдықтар арнайы бөлінген, жабдықталған аймақтарда – герметикалық контейнерлерде, сыйымдылықтарда немесе топырақ пен жерасты суларының ластануын болғызбайтын қорғаныш жабыны бар алаңдарда жиналады.
Қалдықтарды сұрыптау: қалдықтарды әрі қарай басқару бағыттары бойынша тиімді таратуға мүмкіндік беретін негізгі кезеңдердің бірі. Қайта пайдалану, қайта өңдеу, залалсыздандыру. Қалдықтар түрлері бойынша бөлінеді – органикалық, бейорганикалық, қайта пайдаланылатын, қауіпті және т.б. Қалпына келтіруге жарамсыз компоненттер жойылады (мысалы, құрамында қауіпті қоспалар бар немесе өңдеу технологияларына сәйкес келмейтін заттар).
Ылғал қалдықтар, әсіресе органикалық тектес, тұрақтандыру, калорияны арттыру (энергияны пайдалану жағдайында) немесе биологиялық өңдеуге дайындық (мысалы, компосттау немесе анаэробты ашыту) үшін кептірілуі мүмкін. Ылғалдан арылту сонымен қатар массаны азайтады және жинақтау кезінде микробиологиялық белсенділік қаупін азайтады.
Араластыру (қажет болған жағдайда) – технологиялық талаптар шеңберінде және тек химиялық құрамы бойынша біртекті, үйлесімді фракциялар үшін қатаң түрде жүргізіледі. Технологиялық регламентте көзделген жағдайларды қоспағанда (мысалы, көміртегі мен азоттың арақатынасын реттеу үшін органикалық заттарды үгінділермен компосттау кезінде) қауіпті қалдықтарды бір-бірімен немесе қауіпті емес қалдықтармен араластыруға тыйым салынады.

3. Применяемые процессы: технологические, технические решения, используемые в настоящее время
Настоящий раздел справочника по НДТ содержит описание основных технологических процессов и методов, а также их комбинаций, применяемых при восстановлении отходов. Наиболее общая классификация способов восстановления выглядит следующим образом:
вспомогательные операции при управлении отходами (прием и подготовка отходов к восстановлению);
механические и физические;
биологические;
физико-химические;
В последующих разделах более подробно описываются методы и технологии восстановления отходов.
3.1. Вспомогательные операции при управлении отходами (прием и подготовка отходов к восстановлению)
Предварительная подготовка отходов для восстановления включает ряд технологических этапов, направленных на обеспечение безопасного, эффективного и экологически рационального управления отходами до их утилизации, обезвреживания или повторного вовлечения в хозяйственный оборот.
Основные технологические процессы: контроль и прием отходов.
По прибытии специализированного автотранспорта на площадку ответственные сотрудники осуществляют визуальный и, при необходимости, дозиметрический контроль твердых и жидких отходов. Далее проводится проверка сопроводительных документов, включая наличие паспорта опасного отхода. После подтверждения соответствия отходов требованиям - осуществляется взвешивание и регистрация в журнале приема. Качественные и количественные характеристики отходов фиксируются в учетной документации.
Накопление (временное складирование): до начала переработки отходы складируются в специально отведенных, оборудованных зонах - герметичных контейнерах, емкостях или на площадках с защитным покрытием, исключающим загрязнение почвы и подземных вод.
Сортировка отходов: один из ключевых этапов, позволяющий эффективно распределить отходы по направлениям дальнейшего управления. Повторное использование, переработка, обезвреживание. Отходы разделяются по типам - органические, неорганические, вторично используемые, опасные и другие. Удаляются компоненты, непригодные к восстановлению (например, вещества, содержащие опасные примеси или несоответствующие технологиям обработки).
Влажные отходы, особенно органического происхождения, могут подвергаться сушке для стабилизации, повышения калорийности (в случае энергетического использования) или подготовки к биологической переработке (например, компостированию или анаэробному сбраживанию). Удаление влаги также снижает массу и снижает риск микробиологической активности во время накопления.
Смешивание (при необходимости) - проводится строго в рамках технологических требований и только для однородных, совместимых по химическому составу фракций. Запрещается смешивание опасных отходов между собой или с неопасными, за исключением случаев, предусмотренных технологическим регламентом (например, при компостировании органики с древесными опилками для регулирования соотношения углерода и азота).

3.2.      Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу медициналық және биологиялық (зарарсыздандырғаннан кейін), құрамында сынап бар (демеркуризациядан кейін), құрамында мұнай бар, электронды жабдық, қатты өнеркәсіптік, тау-кен, полимер, коммуналдық және құрылыс қалдықтарын қоса алғанда, қалдықтардың көптеген түрлері үшін қолданылатын негізгі технологиялық процестер болып табылады. Бұл әдістер қалдықтарды химиялық құрамын өзгертпестен физикалық түрлендіруге негізделген, бұл оларды үнемді және экологиялық таза етеді.
Негізгі технологиялық процестерге бастапқы ұсақтау және ұнтақтау (ұсақтағыштар, ұсатқыштар), компоненттерді бөлу (магниттік, ауа, дірілді бөлу), полимерлерді түйіршіктеу және агломерациялау, қалдықтарды тығыздау және брикеттеу, дайындалған шикізатты сұрыптау және іріктеу жатады.

3.2. Механическая и физическая переработка отходов
Механическая и физическая переработка отходов являются ключевыми технологическими процессами, применяемыми для большинства видов отходов, включая медицинские и биологические (после обеззараживания), ртутьсодержащие (после демеркуризации), нефтесодержащие, электронное оборудование, твердые промышленные, горнодобывающие, полимерные, коммунальные и строительные отходы. Эти методы основаны на физическом преобразовании отходов без изменения их химического состава, что делает их экономически выгодными и экологически безопасными.
Основные технологические процессы включают первичное дробление и измельчение (шредеры, дробилки), сепарацию компонентов (магнитную, воздушную, вибросепарацию), грануляцию и агломерацию полимеров, уплотнение и брикетирование отходов, а также сортировку и выборку подготовленного сырья.

Бұл әдістердің негізгі артықшылықтары – материалдардың бастапқы қасиеттерін сақтауы, химиялық әдістермен салыстырғанда энергияны аз қажет етуі (шығын 40 – 60 %-ға аз), шикізаттың 60 – 90 %-ына дейін өндіріс цикліне қайтару мүмкіндігі (жеке фракциялар үшін) және жабдықтың жылдам қайтарымы (орташа кәсіпорындар үшін 1 – 3 жыл). Дегенмен технологияның шектеулері де бар: жоғары сапалы түрде алдын ала сұрыптауды қажет етеді (шикізаттың тазалығы кемінде 85 %), күрделі композиттер (көп қабатты материалдар, композиттер) үшін тиімділіктің төмендеуін көрсетеді және қауіпті фракциялар (химиялық немесе термиялық) үшін қосымша өңдеуді қажет етеді. Осыған қарамастан, механикалық және физикалық қайта өңдеу циклдік экономиканың технологиялық негізін құрайды, бұл әртүрлі санаттағы қалдықтарды қайта пайдалануға ең аз экологиялық әсермен барынша тартуға мүмкіндік береді (жалпы көлемнің 70 %-ына дейін), бұл қалдықтардың түзілу көлемінің өсуі (жыл сайын ҚР-да 3 – 5 %) және экологиялық нормативтерді орындау қажеттілігі жағдайында әсіресе өзекті.

Ключевыми преимуществами данных методов являются сохранение исходных свойств материалов, низкая энергоемкость по сравнению с химическими методами (на 40 - 60 % меньше затрат), возможность возврата в производственный цикл до 60 - 90 % сырья (для отдельных фракций) и быстрая окупаемость оборудования (1 - 3 года для средних предприятий). Однако технологии имеют и ограничения: требуют качественной предварительной сортировки (степень чистоты сырья не менее 85 %), демонстрируют сниженную эффективность для сложных композитов (многослойные материалы, композиты) и требуют дополнительной обработки для опасных фракций. Несмотря на это, механическая и физическая переработка образуют технологический базис циклической экономики, позволяя максимально вовлекать отходы различных категорий в повторное использование (до 70 % общего объема) при минимальном экологическом воздействии, что особенно актуально в условиях роста объемов образования отходов (3 - 5 % ежегодно в РК) и необходимости выполнения экологических нормативов.

3.3.      Қалдықтарды биологиялық қайта өңдеу
Қалдықтарды биологиялық қайта өңдеу – қалдықтардың органикалық компоненттерін пайдалы өнімдерге айналдыру үшін биохимиялық процестер пайдаланылатын табиғатқа ұқсас технологиялар кешені. Бұл әдістер әсіресе мынадай санаттар үшін тиімді: алдын ала демеркуризациядан кейінгі құрамында сынабы бар қауіпті қалдықтар, ластанудың төмен және орташа дәрежесіндегі құрамында мұнай бар қалдықтар, азық-түлік және ауыл шаруашылығы қалдықтарын қоса алғанда, негізгі нысаналы топ ретінде органикалық қалдықтар, органикалық құрамдас бөліктерді өңдеуге арналған электрондық жабдықтардың қалдықтары, органикалық фракциясы бар қатты өнеркәсіптік қалдықтар, құрамында органикалық фракциясы бар тау-кен қалдықтары, биологиялық ыдырайтын компоненттер, биологиялық тектес полимерлі қалдықтар, органикалық заттар басым коммуналдық қалдықтар, және ағаштан шыққан құрылыс қалдықтары.
Негізгі биотехнологиялық процестерге аэробты компосттау (қатты органикалық қалдықтар үшін), биогаз алу үшін анаэробты ашыту (сұйық және паста тәрізді қалдықтар үшін), вермикомпосттау (құрттарды қолдану), фиторемедиация (өсімдіктерді тазарту) және ферментативті өңдеу жатады.
Биологиялық өңдеудің негізгі артықшылықтары төмен энергия сыйымдылығы (термиялық әдістерге қарағанда 60-70 %-ға аз), құнды өнімдерді (компосттар, биогаз, жемшөп қоспалары) алу мүмкіндігі және қоршаған ортаға мейлінше аз әсер тигізу болып табылады. Алайда әдістерде өңдеу жылдамдығы (2 аптадан 6 айға дейін), шикізат құрамына қойылатын талаптар (органикалық заттардың оңтайлы мөлшері кемінде 40-50 %) және процесс параметрлерін (температура, ылғалдылық, РН) мұқият бақылау қажеттігі бар. Қайта өңдеудің биологиялық әдістерін енгізу органикалық қалдықтарды көму көлемін 80-90 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді, бұл экологиялық нормативтерді орындау және циклдік экономикаға көшу контекстінде әсіресе маңызды.

3.3. Биологическая переработка отходов
Биологическая переработка отходов представляет собой комплекс природоподобных технологий, использующих биохимические процессы для трансформации органических компонентов отходов в полезные продукты. Данные методы особенно эффективны для следующих категорий: опасных ртутьсодержащих отходов после предварительной демеркуризации, нефтесодержащих отходов при низкой и средней степени загрязнения, органических отходов как основной целевой группы, включая пищевые и сельскохозяйственные отходы, отходов электронного оборудования для переработки органических составляющих, твердых промышленных отходов с органической фракцией, горнодобывающих отходов с содержанием биоразлагаемых компонентов, полимерных отходов биологического происхождения, коммунальных отходов с преобладанием органики, и строительных отходов древесного происхождения.
Основные биотехнологические процессы включают аэробное компостирование (для твердых органических отходов), анаэробное сбраживание с получением биогаза (для жидких и пастообразных отходов), вермикомпостирование (с использованием червей), фиторемедиацию (очистку с помощью растений) и ферментативную переработку.
Ключевыми преимуществами биологической переработки являются низкая энергоемкость (на 60 - 70 % меньше, чем у термических методов), возможность получения ценных продуктов (компосты, биогаз, кормовые добавки) и минимальное воздействие на окружающую среду. Однако методы имеют ограничения по скорости переработки, требовательности к составу сырья (оптимальное содержание органики не менее 40 - 50 %) и необходимости тщательного контроля параметров процесса (температура, влажность, pH). Внедрение биологических методов переработки позволяет сократить объемы захоронения органических отходов, что особенно важно в контексте выполнения экологических нормативов и перехода к циклической экономике.

3.4.      Қалдықтарды физика-химиялық қайта өңдеу
Қалдықтарды физикалық-химиялық қайта өңдеу – бұл қалдықтарды қауіпсіз формаларға немесе құнды өнімдерге айналдыру үшін физикалық процестер мен химиялық реакциялардың үйлесуіне негізделген жоғары тиімді технологиялар кешені. Бұл әдістер қалдықтардың кең спектріне: алдын ала зарарсыздандырылғаннан кейінгі медициналық және биологиялық қалдықтарға, демеркуризация процестері арқылы құрамында сынабы бар қауіпті қалдықтарға, коагуляция және флотация арқылы құрамында мұнай бар қалдықтарға, каталитикалық ыдырау арқылы органикалық қалдықтарға, бағалы металдарды алу кезінде электрондық жабдық қалдықтарына, қауіпті компоненттерді бейтараптандыру кезінде қатты өнеркәсіптік қалдықтарға, шламды өңдеу кезінде тау-кен өндірісі қалдықтарына, пиролиз және деполимерлеу арқылы полимерлі қалдықтарға, өңдеу кезінде коммуналдық қалдықтарға, қауіпті фракциялар және ластағыш заттарды жою кезінде құрылыс қалдықтарына қолданылады.
Негізгі әдістерге мыналар жатады: термиялық ыдырату (пиролиз, газдандыру), химиялық еріту, каталитикалық тотықтыру, электрохимиялық процестер, мембрананы бөлу және сорбциялық тазарту.
Негізгі артықшылықтары – жоғары дәрежеде залалсыздандыру (қауіпті компоненттер үшін 99 %-ға дейін), құнды элементтерді алу мүмкіндігі және қондырғылардың жинақылығы. Дегенмен әдістер айтарлықтай энергияны, күрделі жабдықты және параметрлерді дәл бақылауды қажет етеді, бұл олардың қалдықтардың кейбір түрлері үшін экономикалық тиімділігін шектейді.

3.4. Физико-химическая переработка отходов
Физико-химическая переработка отходов представляет собой комплекс высокоэффективных технологий, основанных на сочетании физических процессов и химических реакций для трансформации отходов в безопасные формы или ценные продукты. Данные методы находят применение для широкого спектра отходов: медицинских и биологических после предварительного обеззараживания, опасных ртутьсодержащих через процессы демеркуризации, нефтесодержащих путем коагуляции и флотации, органических через каталитическое разложение, электронного оборудования при извлечении драгметаллов, твердых промышленных при нейтрализации опасных компонентов, горнодобывающих при переработке шламов, полимерных через пиролиз и деполимеризацию, коммунальных при обработке опасных фракций и строительных при утилизации загрязнителей.
Ключевые методы включают: низкотемпературное разложение (пиролиз, газификация), химическое растворение, каталитическое окисление, электрохимические процессы, мембранное разделение и сорбционную очистку.
Основные преимущества - высокая степень обезвреживания (до 99 % для опасных компонентов), возможность извлечения ценных элементов и компактность установок. Однако методы требуют значительных энергозатрат, сложного оборудования и точного контроля параметров, что ограничивает их экономическую эффективность для некоторых видов отходов.

3.5. Қоршаған ортаға эмиссиялардың ағымдағы деңгейлері
Қалдықтарды басқарумен байланысты қоршаған ортаға эмиссиялардың қазіргі деңгейлері ластағыш заттардың мейлінше әртүрлі болуымен сипатталады, бұл қалдықтардың әрқилы түрлеріне және оларды қайта өңдеудің қолданылатын әдістеріне байланысты. Қалдықтар санатына (өнеркәсіптік, коммуналдық, қауіпті) және пайдаланылатын өңдеу технологияларына байланысты қоршаған ортаға әртүрлі ластағыш заттар түсуі мүмкін: ауыр металдар – негізінен электронды және құрамында сынап бар қалдықтардан; ұшпа органикалық қосылыстар – пластмассаларды механикалық өңдеу кезінде; мұнай өнімдері – құрамында мұнай бар қалдықтардан; сондай-ақ әртүрлі шығу тегі бар қалқыма бөлшектер. Қайта өңдеу кезінде қалдықтардың құрамдас бөліктерінің химиялық өзара әрекеттесу процестері ерекше проблема болып табылады, бұл жаңа улы қосылыстардың пайда болуына әкелуі мүмкін. Ең үлкен эмиссиялар сарқынды суларды өңдеу кәсіпорындарынан жеткіліксіз тазарту және тозаң-газ тазарту жүйелерінің жетілмегендігі кезінде байқалады. Қазіргі заманғы мониторинг жүйелері қалдықтармен жұмыс істеу объектілері орналасқан аймақтарда ШЖК-ның жергілікті асып кетуін тіркейді, бұл қоршаған ортаға теріс әсерді азайту үшін механикалық, биологиялық және физика-химиялық өңдеу технологияларын жетілдіруді талап етеді.

3.5. Текущие уровни эмиссий в окружающую среду
Текущие уровни эмиссий в окружающую среду, связанные с управлением отходами, характеризуются значительным разнообразием загрязняющих веществ, что обусловлено различными видами отходов и применяемыми методами их переработки. В зависимости от категории отходов (промышленные, коммунальные, опасные) и используемых технологий обработки, в окружающую среду могут поступать различные загрязнители: тяжелые металлы - преимущественно от электронных и ртутьсодержащих отходов; летучие органические соединения - при механической переработке пластмасс; нефтепродукты - от нефтесодержащих отходов; а также взвешенные частицы различного происхождения. Особую проблему представляют процессы химического взаимодействия компонентов отходов при переработке, что может приводить к образованию новых токсичных соединений. Наибольшие эмиссии наблюдаются при недостаточной очистке сточных вод от перерабатывающих предприятий и несовершенстве систем пылегазоочистки. Современные системы мониторинга фиксируют локальные превышения предельно допустимых концентраций в зонах расположения объектов обращения с отходами, что требует совершенствования технологий механической, биологической и физико-химической переработки для минимизации негативного воздействия на окружающую среду.

9,342248
0,05514
0,04296
3.6.      Энергия тиімділік
Қалдықтарды қалпына келтіру – бұл әртүрлі технологиялық шешімдермен бірнеше кезеңдерді қамтитын күрделі энергияны қажет ететін процесс. Осы кезеңдердің әрқайсысының энергия тиімділігі кіріс және шығыс энергия легінің тепе-теңдігімен анықталады. Бұл бөлімде өндіріс процесінің негізгі кезеңдері, қолданылатын техникалық шешімдер және энергия тиімділігін ескере отырып, олардың энергия лектері қарастырылады.
Қалдықтарды дайындау кезінде олардың мөлшерін азайту, өңдеу тиімділігін арттыру және кейінгі процестердің сипаттамаларын жақсарту үшін ұсақтау мен ұнтақтауды қамтитын механикалық өңдеу жүзеге асырылады. Ұсақтау қалдықтарды азайтуға және оларды кейіннен ұнтақтауға дайындауға мүмкіндік береді. Әрі қарай кептіру жүргізіледі, ол артық ылғалды кетіру үшін қажет, өйткені дымқыл қалдықтар қайта өңдеу үшін қосымша энергияны қажет етеді. Қалдықтардың кейбір түрлері қажетсіз компоненттерді кетіру, олардың өнімділігін жақсарту және стандартты құрамға келтіру үшін химиялық өңдеуді қажет етеді. Химиялық өңдеу қышқыл мен сілтілі қалдықтарды бейтараптандыруды, ауыр металдарды тұрақтандыруды және алдын ала тотықтыруды қамтиды. Қалдықтарды механикалық және химиялық өңдеуден кейін шикізат қоспаларын дайындау жұмыстары жүргізіледі. Қалдықтардың энергетикалық құндылығын арттыру үшін оларды әрі қарай өңдеуге жарамды композиттік материалдардың немесе қоспалардың бөлігі ретінде пайдалануға болады. Бұл қалдықтардың құрамын тұрақтандыруға және олардың қасиеттерін оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік энергетикалық https://aisger.kz/ тізілімінің деректері және жүргізілген кешенді технологиялық аудиттер негізінде қалдықтарды дайындау процесіне жұмсалатын энергияның орташа үлестік көрсеткіштері төменде келтірілген.

9,342248
0,05514
0,04296
3.6. Энергоэффективность
Восстановление отходов представляет собой сложный энергетически затратный процесс, включающий несколько этапов с различными технологическими решениями. Энергоэффективность каждого из этих этапов определяется балансом входных и выходных энергетических потоков. В данном разделе рассмотрены основные этапы производственного процесса, применяемые технические решения и их энергетические потоки с учетом энергоэффективности.
При подготовке отходов осуществляется механическая обработка, которая включает в себя дробление и измельчение для уменьшения их размеров, повышения эффективности переработки и улучшения характеристик последующих процессов. Дробление позволяет снизить объем отходов и подготовить их к последующему измельчению. Далее проводится сушка, которая необходима для удаления избыточной влаги, так как влажные отходы требуют дополнительной энергии для переработки. Некоторые виды отходов требуют химической обработки для удаления нежелательных компонентов, улучшения их характеристик и приведения к стандартному составу. Химическая обработка включает нейтрализацию кислотных и щелочных отходов, стабилизацию тяжелых металлов и предварительное окисление. После механической и химической обработки отходов ведется работа по подготовке сырьевых смесей. Для повышения энергетической ценности отходов их можно использовать в составе композитных материалов или смесей, пригодных для дальнейшей переработки. Это позволяет стабилизировать состав отходов и оптимизировать их свойства.
На основе данных Государственного энергетического реестра https://aisger.kz и проведенных комплексно технологических аудитов выведены усредненные удельные показатели энергии на процесс подготовки отходов представлены ниже.

3.5-кесте. Қалдықтарды қалпына келтіру кезінде оны дайындау процесіне жұмсалатын энергияның үлестік көрсеткіштері
Процестің атауы
Үлестік мәні
1
Ұсақтау және ұнтақтау
5–20 кВт*сағ/т
2
Қалдықтарды кептіру
800–1 500 МДж/т (жылу), 20–50 кВт*сағ/т (электр энергиясы)
3
Химиялық өңдеу
10–30 кВт*сағ/т
4
Шикізат қоспаларын дайындау
5–15 кВт*сағ/т
5
Қалдықтарды дайындау кезінде жалпы орташа тұтыну
40-100 кВт*сағ/т
Қалдықтарды қайта өңдеудің негізгі процесі – бұл қалдықтарды пайдалы материалдарға немесе энергияға айналдыруға бағытталған бірқатар процестер. Қалдықтардың құрамы мен қасиеттеріне байланысты өңдеудің бірнеше әдістері бар. Қалдықтарды қалпына келтірудің негізгі процесі қайта өңдеуді, химиялық және биологиялық өңдеуді қамтиды. Қайта өңдеу дегеніміз – материалдарды қайта пайдалану мақсатында қалдықтарды физикалық және механикалық өңдеу. Мысалы, металдарды, пластмассаларды, шыныны және қағаздарды қайта өңдеу белгілі бір қуат тұтыну деңгейімен сәйкес технологиялық желілерді қажет етеді. Химиялық өңдеу пластмассалар мен органикалық қосылыстар сияқты күрделі қалдықтар үшін қолданылады, бұл оларды қарапайым заттарға ыдыратуға мүмкіндік береді. Мысалы, каталитикалық деполимеризация және гидролиз қалдықтарды құнды өнімдерге айналдыру үшін химиялық реакцияларды қолданады. Биологиялық өңдеу компосттау және анаэробты ашыту процестері бар органикалық қалдықтар үшін қолданылады. Осы процестер арқылы биогаз пайда болады, оны энергия өндіру үшін пайдалануға болады.
Қалдықтарды қайта өңдеу мен қалпына келтірудің соңғы кезеңдері жылуды кәдеге жарату болып табылады, өйткені қалпына келтіру қайта өңдеуді және қайта пайдалануды қамтиды. Жылуды кәдеге жарату процесі қалдықтарды қайта өңдеудің жалпы энергетикалық тиімділігінің маңызды бөлігі болып табылады. Бұл процесс өндірілген жылуды энергия өндіру үшін, жылыту жүйелері мен жылы сумен қамтамасыз ету үшін пайдалануға мүмкіндік береді. Сондай-ақ жылу шикізатты алдын ала қыздыру үшін қолданылады. Қалдықтарды алдын ала қыздыру үшін шығатын жылуды қолдану жұмыс температурасына дейін қыздыруға кететін энергияны азайтуға көмектеседі.
Жалпы кіріс энергия легінің шеңберінде қалдықтардың жылуы, процестердің қалдық жылуы қолданылады. Шығатын энергия легі – ыстық су, бу, электр энергиясы.
Қалдықтарды қайта өңдеуге жұмсалатын энергияның жалпы үлестік шығыстары таңдалған технологиямен, қалдықтардың құрамымен және процесті автоматтандыру деңгейімен анықталады. Мемлекеттік энергетикалық тізілім мен кешенді технологиялық аудит деректері негізінде орташаланған көрсеткіштерге сәйкес мынадай деңгейде айқындалды.

Таблица 3.5. Удельные показатели энергии на процесс подготовки отходов при его восстановлении
Наименование процесса
Удельное значение
1
2
3
1
Дробление и измельчение
5-20 кВт*ч/т
2
Сушка отходов
800-1 500 МДж/т (тепло), 20-50 кВт*ч/т (электроэнергия)
3
Химическая обработка
10-30 кВт*ч/т
4
Подготовка сырьевых смесей
5-15 кВт*ч/т
5
Общее усредненное потребление при подготовке отходов
40-100 кВт*ч/т
Основной процесс переработки отходов представляет собой серию процессов, направленных на преобразование отходов в полезные материалы или энергию. Различают несколько методов переработки, в зависимости от состава и свойств отходов. Основной процесс восстановления отходов включает в себя рециклинг, химическую и биологическую переработку. Под рециклингом понимается физико-механическая переработка отходов с целью повторного использования материалов. Например, переработка металлов, пластмасс, стекла и бумаги требует соответствующих технологических линий с определенным уровнем энергопотребления. Химическая переработка используется для сложных отходов, таких как пластмассы и органические соединения, позволяя разлагать их на более простые вещества. Например, каталитическое деполимеризация и гидролиз используют химические реакции для преобразования отходов в ценные продукты. Биологическая переработка применяются для органических отходов с процессами компостирования и анаэробного брожения. В ходе этих процессов образуется биогаз, который можно использовать для генерации энергии.
Заключительным этапам переработки и восстановления отходов является утилизация тепла, так как восстановление включает в себя переработку и повторное использование. Процесс утилизации тепла является важной частью общей энергетической эффективности переработки отходов. Данный процесс позволяет использовать выделяемое тепло для производства энергии, для систем отопления и подачи теплой воды. Также, тепло используется для предварительного подогрева сырья. Применение исходящего тепла для предварительного нагрева отходов помогает снизить затраты энергии на разогрев до рабочей температуры.
В целом, в рамках входящих энергетических потоков используется тепло отходов, остаточное тепло процессов. Выходящими энергетическими потоками является горячая вода, пар, электроэнергия.
Общие удельные расходы энергии на переработку отходов определяются выбранной технологией, составом отходов и уровнем автоматизации процесса. Согласно усредненным показателям на основе данных Государственного энергетического реестра и комплексно-технологических аудитов определены на следующем уровне.

3.6-кесте. Қалдықтарды қайта өңдеуге арналған энергияның жалпы үлестік шығыстары
Процестің атауы
Үлестік мәні
1
Қалдықтарды дайындау
40-100 кВт*сағ/т
2
Рециклинг
50-150 кВт*сағ/т
3
Химиялық қайта өңдеу
30-90 кВт*сағ/т
4
Биологиялық қайта өңдеу
10-50 кВт*сағ/т
5
Тасымалдау
5-30      кВт*сағ/т
6
Қалдықтарды қалпына келтіру кезіндегі жалпы энергия шығыны
100-300 кВт*сағ/т
Барлық процестерді ескере отырып, қалдықтарды қалпына келтіру кезіндегі орташа энергия шығыны 100-300 кВт*сағ/т құрайды, бұл қалдықтардың әрқилы түрлері мен қайта өңдеу технологияларын ескеретін жалпыланған көрсеткіш және қағаз, тоқыма бұйымдары немесе биологиялық қалдықтар сияқты энергия сыйымдылығы төмен аралас қалдықтарға тән. Металдарды (алюминий, болат), пластмассаны және әйнекті қайта өңдеу және қалпына келтіру кезінде электр энергиясының құны бұдан едәуір жоғары.
металдарды балқыту процесінің энергия қажет етуі жоғары болуына байланысты 500-ден 1500 кВт*сағ/т дейін;
пластмассаны қайта өңдеу әдісіне байланысты 300-ден 900 кВт*сағ/т дейін;
жоғары температуралы шыны балқыту 500-ден 800 кВт*сағ/т дейін https://elkamehr.com/en/comparing-recyclability-aluminum-vs-other-metals-and-materials/
Қалдықтарды қалпына келтірудің тиімділігі әр кезеңде техникалық шешімдерді дұрыс таңдаумен анықталады. Энергия тиімді технологияларды енгізу электр энергиясы мен отынның өзіндік құнын төмендетуге, жылуды кәдеге жаратуды ұлғайтуға және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға мүмкіндік береді. Энергия легін оңтайландырудың заманауи тәсілдері қалдықтарды қалпына келтіру кәсіпорындарының тұрақты жұмысын қамтамасыз етеді.
Қалдықтарды қалпына келтіру мен қайта өңдеуде энергияны үнемдейтін ең үздік технологияларды қолдану табиғи ресурстарға жүктемені айтарлықтай азайтуға, парниктік газдар шығарындыларын азайтуға және кәсіпорындардың экономикалық тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
4.      Эмиссияларды болғызбау және/немесе азайту және ресурстарды тұтыну үшін жалпы ең үздік қолжетімді техникалар
Бұл бөлімде олардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту үшін технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде қолданылатын және қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектіні техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды талап етпейтін жалпы әдістер сипатталған.
Осы бөлімде қарастырылатын қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға бағытталған әдістерді анықтаудың негіз қалаушы кезеңдері болып табылатындар:
негізгі экологиялық мәселелерді анықтау;
осы негізгі мәселелерді шешуге ең қолайлы әдістерді зерттеу;
ең үздік қолжетімді әдістерді таңдау.
ЕҚТ анықтаған кезде өндірістік процесті түсінудің жалпы тәсілін қолдану қажет. Айта кету керек, көптеген әдістер бірнеше экологиялық аспектілерге тікелей немесе жанама әсер етеді (шығарындылар, төгінділер, қалдықтардың түзілуі, жердің ластануы, энергия тиімділігі).
Әдістер осы құжаттың қолданылу аясына кіретін салаларда қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейіне қол жеткізу үшін жеке немесе комбинацияда ұсынылуы мүмкін.
Өндірістік процестердің көптеген әдістері мен жеке кезеңдері ортақ, сондықтан олар бірге сипатталады. Жалпы кезеңдер:
басқару жүйелері;
энергияны басқару;
мониторинг;
қалдықтарды басқару.

Таблица 3.6. Общие удельные расходы энергии на переработку отходов
Наименование процесса
Удельное значение
1
Подготовка отходов
40-100 кВт*ч/т
2
Рециклинг
50-150 кВт*ч/т
3
Химическая переработка
30-90 кВт*ч/т
4
Биологическая переработка
10-50 кВт*ч/т
5
Транспортировка
5-30 кВт*ч/т
6
Общий расход энергии при восстановлении отходов
100-300 кВт*ч/т
С учетом всех процессов средний удельный расход энергии при восстановлении отходов составляет 100 - 300 кВт*ч/т. Это обобщенный показатель, учитывающий различные виды отходов и технологии переработки, и он характерен для смешанных отходов с низкой энергоемкостью, таких как бумага, текстильные изделия или биологические отходы. При переработке и восстановлении металлов (алюминий, сталь), пластика и стекла затраты на электроэнергию значительно выше:
из-за высокой энергоемкости процесса плавки металлов от 500 до 1500 кВт*ч/т;
в зависимости от метода переработки пластика от 300 до 900 кВт*ч/т;
высокотемпературное плавление стекла от 500 до 800 кВт*ч/т https://elkamehr.com/en/comparing-recyclability-aluminum-vs-other-metals-and-materials/.
Эффективность восстановления отходов во многом определяется правильным выбором технических решений на каждом этапе. Внедрение энергоэффективных техник позволяет снизить удельные затраты электроэнергии и топлива, увеличить утилизацию тепла и минимизировать негативное воздействие на окружающую среду. Современные подходы к оптимизации энергопотоков обеспечивают более устойчивую работу предприятий по восстановлению отходов.
Применение энергоэффективных наилучших доступных техник в восстановлении и переработке отходов позволяет существенно снизить нагрузку на природные ресурсы, минимизировать выбросы парниковых газов и повысить экономическую эффективность предприятий.
4. Общие наилучшие доступные техники для предотвращения и/или сокращения эмиссий и потребления ресурсов
В данном разделе описываются общие методы, применяемые при осуществлении технологических процессов для снижения их негативного воздействия на окружающую среду и не требующие технического переоснащения, реконструкции объекта, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду.
Основополагающими этапами определения методов, направленных на снижение негативного воздействия на окружающую среду, рассматриваемых в данном разделе, являются:
определение ключевых экологических проблем;
изучение методов, наиболее подходящих для решения этих ключевых проблем;
выбор наилучших доступных имеющихся методов.
При определении НДТ необходимо применять общий подход к пониманию производственного процесса. Следует отметить, что многие методы прямо или косвенно затрагивают несколько экологических аспектов (выбросы, сбросы, образование отходов, загрязнение земель, энергоэффективность).
Методы могут быть представлены по отдельности или в комбинации для достижения высокого уровня охраны окружающей среды в отраслях, входящих в сферу действия данного документа.
Многие из техник и отдельных этапов производственных процессов являются общими, поэтому они описываются вместе. Общие этапы:
системы управления;
управление энергией;
мониторинг;
управление отходами.

4.1.      Экологиялық менеджмент жүйесі
Сипаты
ЭМЖ бұл қондырғылардың операторларына экологиялық мәселелерді жүйелі және айқын негізде шешуге мүмкіндік беретін әдіс болып табылады. ЭМЖ менеджмент пен операциялық басқарудың жалпы жүйесінің ажырамас бөлігіне айналатын болса, олар анағұрлым пәрменді әрі тиімді болып табылады.
Техникалық сипаты
ЭМЖ оператордың назарын қондырғының экологиялық сипаттамаларына аударады. Атап айтқанда, пайдаланудың қалыпты жағдайлары үшін де, стандартты емес жағдайлары үшін де нақты жұмыс рәсімдерін қолдану арқылы, сондай-ақ тиісті жауапкершілік желілерін анықтау арқылы.
Барлық қолданыстағы ЭМЖ қоршаған ортаны қорғауды басқаруды үздіксіз жетілдіру тұжырымдамасын қамтиды. Процестердің әртүрлі схемалары бар, бірақ ЭМЖ-нің көпшілігі ұйымдарды басқарудың басқа контексттерінде кеңінен қолданылатын "PDCA" (жоспарлау – жасау – тексеру – орындау) цикліне негізделген. Цикл интерактивті динамикалық модель болып табылады, мұнда бір цикл басталғанда бір цикл аяқталады.
ЭМЖ стандартталған немесе стандартты емес ("теңшелетін") жүйе түрінде болуы мүмкін. Халықаралық деңгейде танылған стандартталған жүйені енгізу және сақтау ЭМЖ-ге деген сенімділікті, әсіресе тиісті сыртқы тексеру жағдайында арттыруы мүмкін. Стандартталмаған жүйелер негізінен тиісті түрде әзірленген, енгізілген және аудитпен тексерілген жағдайда бірдей тиімді болуы мүмкін.
Стандартталған жүйелер және стандартталмаған жүйелер, негізінен, ұйымдарға қолданылады, бұл құжат ұйымның барлық қызмет түрлерін есептемегенде, мысалы, олардың өнімдері мен қызметтеріне қатысты неғұрлым тар тәсілді қолданады.
ЭМЖ құрамында келесі компоненттер болуы мүмкін:
1)      компания мен кәсіпорын деңгейіндегі жоғары басшылықты қоса алғанда, басшылықтың мүдделілігі (мысалы, кәсіпорын басшысы);
2)      ұйымның контекстін айқындауды, мүдделі тараптардың қажеттіліктерін және күтулерін анықтауды, қоршаған орта (және адам денсаулығы) үшін ықтимал тәуекелдермен байланысты кәсіпорынның сипаттамаларын, сондай-ақ қоршаған ортаға қатысты қолданылатын құқықтық талаптарды айқындауды қамтитын талдау;
3)      менеджмент арқылы қондырғыны үнемі жетілдіруді қамтитын экологиялық саясат;
4)      қаржылық жоспарлау мен инвестициялармен ұштастыра отырып, қажетті рәсімдерді, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және белгілеу;

4.1. Система экологического менеджмента (СЭМ)
Описание
СЭМ является методом, позволяющим операторам установок решать экологические проблемы на систематической и очевидной основе. СЭМ является наиболее действенной и эффективной, когда она образует неотъемлемую часть общей системы менеджмента и операционного управления производством.
Техническое описание
СЭМ фокусирует внимание оператора на экологических характеристиках установки. В частности, путем применения четких рабочих процедур как для нормальных, так и для нестандартных условий эксплуатации, а также путем определения соответствующих линий ответственности.
Все действующие СЭМ включают концепцию непрерывного совершенствования управления охраной окружающей среды. Существуют различные схемы процессов, но большинство СЭМ основаны на цикле "PDCA" (планируй - делай - проверяй - исполняй), который широко используется в других контекстах менеджмента организаций. Цикл представляет собой итеративную динамическую модель, где завершение одного цикла происходит в начале следующего.
СЭМ может принимать форму стандартизированной или нестандартной ("настраиваемой") системы. Внедрение и соблюдение международно-признанной стандартизированной системы может повысить доверие к СЭМ, особенно при условии надлежащей внешней проверки. Нестандартизированные системы могут в принципе быть одинаково эффективными при условии того, что они должным образом разработаны, внедрены и проверены аудитом.
СЭМ может принимать форму стандартизированной или нестандартной ("настраиваемой") системы. Внедрение и соблюдение международно-признанной стандартизированной системы может повысить доверие к СЭМ, особенно при условии надлежащей внешней проверки. Нестандартизированные системы могут в принципе быть одинаково эффективными при условии того, что они должным образом разработаны, внедрены и проверены аудитом.
СЭМ может содержать следующие компоненты:
1) заинтересованность руководства, включая высшее руководство на уровне компании и предприятия (например, руководитель предприятия);
2) анализ, включающий определение контекста организации, выявление потребностей и ожиданий заинтересованных сторон, определение характеристик предприятия, связанных с возможными рисками для окружающей среды (и здоровья человека), а также применимых правовых требований, касающихся окружающей среды;
3) экологическую политику, которая включает в себя постоянное совершенствование установки посредством менеджмента;
4) планирование и установление необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;

5)      ерекше назар аударуды талап ететін рәсімдерді орындау:
құрылымы мен жауапкершілігі;
жұмысы экологиялық көрсеткіштерге әсер етуі мүмкін қызметкерлерді жалдау, оқыту, ақпараттандыру және құзыреттілік;
ішкі және сыртқы коммуникациялар;
ұйымның барлық деңгейлерінде қызметкерлерді тарту;
құжаттама (қоршаған ортаға елеулі әсер ететін қызметті, сондай-ақ тиісті жазбаларды бақылау үшін жазбаша рәсімдерді жасау және жүргізу);
процестерді тиімді жедел жоспарлау және бақылау;
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы;
төтенше жағдайлардың қолайсыз (экологиялық) салдарларының әсерін болғызбауды және/немесе азайтуды қоса алғанда, төтенше жағдайларға және ден қоюға дайындық;
экологиялық заңнамаға сәйкестікті қамтамасыз ету;
6)      Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету;
7)      жұмыс қабілеттілігін тексеру және мынадай іс-әрекеттерге ерекше назар аудара отырып, түзету шараларын қабылдау:
мониторинг және өлшеу;
түзету және алдын алу әрекеттері;
есепке алуды жүргізу;
ЭМЖ-нің жоспарланған іс-шараларға сәйкестігін және оның дұрыс енгізіліп, жұмыс жағдайында сақталуын анықтау үшін тәуелсіз ішкі және сыртқы аудиттер;
8)      жоғары басшылық тарапынан ЭМЖ-ге және оның үнемі жарамды күйде болуына, барабарлығы мен тиімділігіне шолу;
9)      экологиялық заңнамада көзделген жүйелі есептілікті дайындау;
10)      сертификаттау жөніндегі органның немесе ЭМЖ сыртқы верификаторының валидациясы;
11)      неғұрлым таза технологиялардың дамуына ілесу;
12)      жаңа қондырғыны жобалау кезеңінде және оның бүкіл қызмет ету мерзімі ішінде қондырғыны пайдаланудан шығарудың қоршаған ортаға әсерін қарастыру;
13)      салалық бенчмаркингті үнемі қолдану (өз компанияңыздың көрсеткіштерін саладағы ең жақсы кәсіпорындармен салыстыру);
14)      қалдықтармен жұмыс істеу жүйесі;
15)      бірнеше операторлары бар қондырғыларда/объектілерде әртүрлі операторлар арасындағы ынтымақтастықты кеңейту мақсатында әрбір қондырғы операторының рөлдері, міндеттері және жұмыс рәсімдерін үйлестіру айқындалған қауымдастықтар құру;
16)      сарқынды суларды және атмосфераға шығарындыларды түгендеу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қарапайым және стандартты емес жағдайларда нақты рәсімдерді сақтау және енгізу және жауапкершілікті тиісті түрде бөлу компанияның әрқашан экологиялық рұқсат шарттарын сақтауын, мақсаттарға жетуін және міндеттерді шешуін қамтамасыз етеді. ЭМЖ жүйесі экологиялық көрсеткіштердің үздіксіз жақсаруын қамтамасыз етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Барлық маңызды кіріс ағындары (энергияны тұтынуды қоса алғанда) және шығыс ағындары (шығарындылар, қалдықтар шығарындылары) оператормен қаржылық жоспарлау мен инвестициялық циклдардың ерекшеліктерін ескере отырып, қысқа, орта және ұзақ мерзімді аспектілерде өзара байланысты. Бұл, мысалы, сарқынды сулардың шығарындылары мен төгінділерін тазарту үшін қысқа мерзімді шешімдерді қолдану дегенді білдіреді ("шеткі") бұл энергияны тұтынудың ұзақ мерзімді өсуіне әкелуі мүмкін және қоршаған ортаны қорғаудың ықтимал тиімді шешімдеріне инвестицияларды кейінге қалдыруы мүмкін.
Қазіргі уақытта компанияда экологиялық мәселелерді шешуге бағытталған тиімді экологиялық менеджмент жүйесі бар, оның барысында барлық қызметкерлер қатысады: басшыдан жұмысшыға дейін. Жолға қойылған басқару жүйесі атмосфераға, табиғи су қоймаларына шығарындыларды және топырақтың ластануын мыналардың есебінен азайтуға мүмкіндік береді:
технология пәндері;
заманауи технологияларды қолдану;
техникалық қайта жарақтандыруды енгізу.
Кросс-медиа әсерлері
Экологиялық менеджмент әдістері қондырғының қоршаған ортаға әсерін барынша азайтуға арналған.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЭМЖ компоненттерін барлық қондырғыларға қолдануға болады.
ЭМЖ қамтуы (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) мен нысандары (стандартталған және стандартталмаған) қолданылатын технологиялық жабдықтың пайдалану сипаттамаларына және оның қоршаған ортаға әсер ету деңгейіне сәйкес келуі керек.
Экономика
Қолданыстағы ЭМЖ-ні енгізу мен қолдаудың шығындары мен экономикалық тиімділігін әр жағдайда лайықты деңгейде айқындау әрбір нақты жағдайда жеке-жеке жүргізіледі.
Ендірудің қозғаушы күші
ЭМЖ бірқатар артықшылықтарды қамтамасыз ете алады:
кәсіпорынның экологиялық көрсеткіштерін жақсарту;
шешім қабылдау базасын жақсарту;
компания қызметінің экологиялық аспектілерін түсінуді жақсарту;
персоналдың уәждемесін арттыру;
пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын арттыру үшін қосымша мүмкіндіктер;
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту;
экологиялық бұзушылықтарға, белгіленген талаптарды сақтамауға және т. б. байланысты шығындарды азайту.

5) выполнение процедур, требующих особого внимания:
структура и ответственность;
набор, обучение, информированность и компетентность персонала, чья работа может повлиять на экологические показатели;
внутренние и внешние коммуникации;
вовлечение сотрудников на всех уровнях организации;
документация (создание и ведение письменных процедур для контроля деятельности со значительным воздействием на окружающую среду, а также соответствующих записей);
эффективное оперативное планирование и контроль процессов;
программа технического обслуживания;
готовность к чрезвычайным ситуациям и реагированию, включая предотвращение и/или снижение воздействия неблагоприятных (экологических) последствий чрезвычайных ситуаций;
обеспечение соответствия экологическому законодательству;
6) обеспечение соблюдения экологического законодательства РК;
7) проверку работоспособности и принятие корректирующих мер с уделением особого внимания следующим действиям:
мониторинг и измерение;
корректирующие и превентивные действия;
ведение записей;
независимый внутренний и внешний аудит для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям и проверки того, надлежащим ли образом она внедряется и поддерживается;
8) обзор СЭМ и ее постоянную пригодность, адекватность и эффективность со стороны высшего руководства;
9) подготовку регулярной отчетности, предусмотренной экологическим законодательством;
10) валидацию органом по сертификации или внешним верификатором СЭМ;
11) следование за развитием более чистых технологий;
12) рассмотрение воздействия на окружающую среду на этапе проектирования нового завода и на протяжении всего срока его службы, до вывода из эксплуатации;
13) применение отраслевого бенчмаркинга на регулярной основе (сравнение показателей своей компании с лучшими предприятиями отрасли);
14) систему управления отходами;
15) на установках/объектах с несколькими операторами создание объединений, в которых определяются роли, обязанности и координация операционных процедур каждого оператора установки в целях расширения сотрудничества между различными операторами;
16) инвентаризацию сточных вод и выбросов в атмосферу.
Достигнутые экологические выгоды
Поддержание и выполнение четких процедур в штатных и нештатных ситуациях и соответствующее распределение обязанностей дает гарантию того, что на предприятии всегда соблюдаются условия экологического разрешения, достигаются поставленные цели и решаются задачи. СЭМ обеспечивает постоянное улучшение экологической результативности.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Все значительные входные потоки (включая потребление энергии) и выходные потоки (выбросы, сбросы, отходы) взаимосвязано управляются оператором в кратко- средне- и долгосрочном аспектах, с учетом особенностей финансового планирования и инвестиционных циклов. Это означает, например, что применение краткосрочных решений по очистке выбросов и сбросов ("на конце трубы") может привести к долгосрочному повышению потребления энергии и отсрочить инвестиции в потенциально более выгодные решения по защите окружающей среды.
При существующем положении предприятие имеет эффективную систему управления природоохранной деятельностью, которая направлена на разрешение экологических проблем, в процессе которых принимают участие все сотрудники: от управляющего до рабочего. Налаженная система управления позволяет снизить эмиссии в атмосферу, в природные водоемы и предотвращает загрязнения почв за счет повышения:
дисциплины технологии;
использование современных технологий;
внедрения технического перевооружения.
Кросс-медиа эффекты
Методы экологического менеджмента проектируются таким образом, чтобы минимизировать воздействие установки на окружающую среду в целом.
Технические соображения, касающиеся применимости
Компоненты СЭМ могут быть применены ко всем установкам.
Охват (например, уровень детализации) и формы СЭМ (как стандартизованной, так и не стандартизованной) должны соответствовать эксплуатационным характеристикам применяемого технологического оборудования и уровню ее воздействия на окружающую среду.
Экономика
Определение стоимости и экономической эффективности внедрения и поддержания действующей СЭМ на должном уровне является индивидуальным в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
СЭМ может обеспечить ряд преимуществ:
улучшение экологических показателей предприятия;
улучшение основы для принятия решений;
улучшение понимания экологических аспектов компании;
улучшение мотивации персонала;
дополнительные возможности снижения эксплуатационных затрат и улучшение качества продукции;
улучшение экологической результативности;
снижение затрат, связанных с экологическими нарушениями, невыполнением установленных требований и т.д.

4.2.      Энергетикалық менеджмент жүйесі
Сипаты
ЕҚТ ЭнМЖ енгізу мен оның жұмыс істеуін қолдаудан тұрады. ЭнМЖ іске асыру және оның жұмыс істеуі қолданыстағы менеджмент жүйесінің (мысалы, ЭМЖ) бір бөлігі ретінде немесе энергиялық менеджменттің жеке жүйесін құру арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.
Бұл техника энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саясатын, іс-шаралар жоспарларын, мониторинг рәсімдері мен әдістемелерін, энергия тұтынуды бағалауды және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған басқа да әрекеттерді әзірлеуді және іске асыруды қамтитын энергетикалық ресурстарды ұтымды тұтынуды қамтамасыз етуге және басқару объектісінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешеніне негізделген.
Техникалық сипаты
ЭнМЖ құрамына нақты жағдайларға қолданылу дәрежесіне қарай келесі элементтер кіреді: кәсіпорын деңгейіндегі энергия тиімділігі менеджменті жүйесіне қатысты жоғары басшылықтың міндеттемесі; кәсіпорынның жоғары басшылығы бекіткен энергия тиімділігі саясаты; жоспарлау, сондай-ақ мақсаттар мен міндеттерді анықтау; ISO 50001 халықаралық стандартының талаптарына сәйкес энергия менеджменті жүйесінің жұмысын анықтайтын рәсімдерді әзірлеу және сақтау.
Жүйенің нұсқаулықтары мен рәсімдері келесі мәселелерге ерекше назар аударуы керек:
жүйенің ұйымдық құрылымы; персоналдың жауапкершілігі, оны оқыту, энергия тиімділігі саласындағы құзыреттілікті арттыру;
ішкі ақпарат алмасуды қамтамасыз ету (жиналыстар, кеңестер, электрондық пошта, ақпараттық стендтер, өндірістік газет және т. б.);
энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларға персоналды тарту;
құжаттаманы жүргізу және өндірістік процестерді тиімді бақылауды қамтамасыз ету;
энергия тиімділігі саласындағы заңнамалық талаптарға және тиісті келісімдерге (егер бар болса) сәйкестікті қамтамасыз ету;
энергия тиімділігінің ішкі көрсеткіштерін анықтау және оларды кезеңдік бағалау, сондай-ақ оларды салалық және басқа да расталған деректермен жүйелі түрде салыстыру.
Бұрын орындалған нәтижелілікті бағалау және түзету шараларын енгізу кезінде келесі мәселелерге ерекше назар аудару қажет:
мониторинг және өлшеу;
түзету және алдын алу іс-қимылдары;
құжаттаманы жүргізу;
жүйенің белгіленген талаптарға сәйкестігін, оны енгізу мен тиісті деңгейде қолдаудың нәтижелілігін бағалау мақсатында ішкі (немесе сыртқы) аудит;
мақсаттарға сәйкестігі, баламалылығы және нәтижелілігі тұрғысынан жоғары басшылықтың ЭнМЖ-ні жүйелі түрде талдауы;
жобалау кезінде олардың кейіннен пайдаланудан шығарылуына байланысты қоршаған ортаға ықтимал әсер етудің жаңа қондырғылары мен жүйелерін есепке алу;
меншікті энергия тиімді технологияларды әзірлеу және кәсіпорыннан тыс энергия тиімділігін қамтамасыз ету әдістері саласындағы жетістіктерді қадағалау.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Энергия менеджменті жүйесін енгізу ресурстардың энергия тұтынуын орта есеппен 3 – 5 %-ға төмендетуге, экологиялық көрсеткіштер мен заңнамалық нормалар мен талаптардың сақталуын жақсартуға ықпал етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қазақстанда да, шетелде де кәсіпорындарда энергия менеджменті жүйесін енгізу тәжірибесін бағалау жүйені ұйымдастыру мен енгізу энергия мен ресурстарды тұтынуды 3 – 5 %-ға төмендетуге мүмкіндік беретінін көрсетеді, бұл тиісінше ластағыш заттар мен парниктік газдар шығарындыларының төмендеуіне әкеледі. Кәсіпорындарда энергияны басқару жүйесін қолдану парниктік газдар шығарындыларын шектеу үшін үлкен рөл атқарады.
Кросс-медиа әсерлері
Сарқынды суларды тазарту кезінде менеджменті жүйесін енгізудің кросс-медиа әсерлері экономикалық, энергетикалық, экологиялық және әлеуметтік артықшылықтарды қоса алғанда, көптеген аспектілерді қамтиды.
ЭнМЖ энергия сыйымдылығын, сарқынды суларды тазартуға жұмсалатын энергия шығынын азайтуға және парниктік газдар шығарындыларын азайтуға ықпал етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жоғарыда сипатталған компоненттерді, әдетте, осы құжаттың ауқымына кіретін барлық объектілерге қолдануға болады. ЭнМЖ көлемі (мысалы, егжей-тегжейлі деңгей) және сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған) орнатудың сипатына, масштабына және күрделілігіне, сондай-ақ және оның қоршаған ортаға әсер етуініңі ауқымына байланысты болады.

4.2. Система энергетического менеджмента (СЭнМ)
Описание
НДТ состоит во внедрении и поддержании функционирования СЭнМ. Реализация и функционирование СЭнМ могут быть обеспечены в составе существующей системы менеджмента (например, СЭМ) или создания отдельной системы энергоменеджмента.
Данная техника основана на комплексе административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта управления, включающем разработку и реализацию политики энергосбережения и повышения энергоэффективности, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и других действий, направленных на повышение энергоэффективности.
Техническое описание
В состав СЭнМ входят в той мере, в какой это применимо к конкретным условиям, следующие элементы: приверженность высшего руководства к системе менеджмента энергоэффективности на уровне предприятия; политика в области энергоэффективности, утвержденная высшим руководством предприятия; планирование, а также определение целей и задач; разработка и соблюдение процедур, определяющих функционирование системы энергоменеджмента в соответствии с требованиями международного стандарта ISO 50001.
Руководством и процедурами системы должно уделяться особое внимание следующим вопросам:
организационной структуре системы; ответственности персонала, его обучению, повышению компетентности в области энергоэффективности;
обеспечению внутреннего информационного обмена (собрания, совещания, электронная почта, информационные стенды, производственная газета и т.д.);
вовлечению персонала в мероприятия, направленные на повышение энергоэффективности;
ведению документации и обеспечению эффективного контроля производственных процессов;
обеспечению соответствия законодательным требованиям в области энергоэффективности и соответствующим соглашениям (если таковые существуют);
определению внутренних показателей энергоэффективности и их периодической оценке, а также систематическому и регулярному сопоставлению их с отраслевыми и другими подтвержденными данными.
При оценке результативности ранее выполненных и внедрении корректирующих мероприятий должно уделяться особое внимание следующим вопросам:
мониторингу и измерениям;
корректирующим и профилактическим действиям;
ведению документации;
внутреннему (или внешнему) аудиту с целью оценки соответствия системы установленным требованиям, результативности ее внедрения и поддержания ее на соответствующем уровне;
регулярному анализу СЭнМ со стороны высшего руководства на соответствие целям, адекватности и результативности;
учету при проектировании новых установок и систем возможного воздействия на окружающую среду, связанных с последующим выводом их из эксплуатации;
разработке собственных энергоэффективных технологий и отслеживанию достижений в области методов обеспечения энергоэффективности за пределами предприятия.
Достигнутые экологические выгоды
Внедрение системы энергоменеджмента способствует снижению потребления энергии и ресурсов в среднем на 3 - 5 %, улучшению экологических показателей и соблюдению законодательных норм и требований.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Оценка опыта внедрения системы энергоменеджмента на предприятиях как в Казахстане, так и за рубежом показывает, что организация и внедрение системы позволяет снизить потребление энергии и ресурсов на 3-5 %, что соответственно приводит к снижению выбросов загрязняющих веществ и парниковых газов. Применение системы энергетического менеджмента на предприятиях играет огромную роль для ограничения выбросов парниковых газов.
Кросс-медиа эффекты
Кросс-медийные эффекты от внедрения системы энергоменеджмента при процессах восстановления отходов охватывают множество аспектов, включая экономические, энергетические, экологические и социальные выгоды.
СЭнМ способствует снижению энергоемкости, удельного расхода энергоресурсов на восстановление отходов и сокращению выбросов парниковых газов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Описанные выше компоненты, как правило, могут быть применены ко всем объектам, входящим в область действия настоящего документа. Объем (например, уровень детализации) и характер СЭнМ (например, стандартизированная или нестандартизированная) будут связаны (объем и характер) с характером, масштабом и сложностью установки, а также с диапазоном воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.

Бұл техника Германияда Людвигсхафендегі BASF SE кәсіпорнында сәтті қолданылуда, ISO 50001 енгізу энергия шығынын 25 %-ға қысқартуға және жабдықтың тиімділігін 8 %-ға арттыруға мүмкіндік берді. Канадада британдық Колумбиядағы Covanta зауытында энергия менеджменті жүйесі іске асырылды, бұл ысырап болуды бақылау және жүктемені оңтайландыру арқылы энергияны тұтынуды 20 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді. Қытайда Shanghai Laogang Renewable Energy қондырғысында Senm енгізу қайталама энергияны пайдалануды 15 %-ға арттырды және жылу легін оңтайландыруға мүмкіндік берді.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тиімділігі жөніндегі іс-шараларды ендірудің қозғаушы күштері:
энергия тиімділігін арттыру;
экологиялық көрсеткіштерді жақсарту;
қызметкерлерді ынталандыру және қызығушылық деңгейін арттыру;
пайдалану шығындарын азайту және өнім сапасын жақсарту үшін қосымша мүмкіндіктер.
4.3.      Эмиссиялар мониторингі
Сипаты
Мониторинг құжатталған және келісілген рәсімдерге сәйкес қайталанатын өлшеулерге немесе белгілі бір жиіліктегі бақылауларға негізделген әртүрлі ортадағы химиялық немесе физикалық параметрлердің өзгеруін жүйелі бақылау болып табылады. Мониторинг қоршаған ортаға ықтимал әсерлерді бақылау және болжау үшін шығатын ағындардағы (шығарындылар, төгінділер) ластағыш заттардың құрамы туралы сенімді (дәл) ақпарат алу үшін жүргізіледі.
Техникалық сипаты
Мониторинг жүргізу жиілігі ластағыш заттың түріне (уыттылығы, қоршаған ортаға және адамға әсері), пайдаланылатын материалдың сипаттамаларына, кәсіпорынның қуатына, сондай-ақ шығарындыларды азайтудың қолданылатын әдістеріне байланысты болады, бұл ретте ол бақыланатын параметр үшін репрезентативті деректерді алу үшін жеткілікті болуға тиіс.
Атмосфералық ауа мониторингін орындау кезінде негізгі назар белсенді ластану аймағындағы (атмосфераның ластану көздері үшін), сондай-ақ ҚР экологиялық заңнамасы мен қоршаған орта сапасының нормативтерінің сақталуын қадағалау үшін қажет болған жағдайларда әсер ету аймағындағы қоршаған ортаның жай-күйіне аударылуға тиіс.
Мониторинг үшін пайдаланылатын әдістер, өлшеу құралдары, қолданылатын жабдықтар, рәсімдер мен құралдар ҚР аумағында қолданылатын стандарттарға сәйкес келуге тиіс. Халықаралық стандарттарды пайдалану ҚР нормативтік құқықтық актілерімен реттелуге тиіс.
Өлшеу жүргізер алдында мониторинг жоспарын жасау қажет, онда мынадай көрсеткіштер ескерілуге тиіс: қондырғыны пайдалану режимі (іркіліссіз, іркіліспен, іске қосу және тоқтату операциялары, жүктеменің өзгеруі), газды немесе ағындарды тазарту құрылысжайларын пайдалану жағдайы, ықтимал термодинамикалық әсер ету факторлары.
Өлшеу әдістерін анықтау, сынама алу нүктелерін, сынамалар санын және оларды іріктеу ұзақтығын анықтау кезінде келесі факторларды ескеру қажет:
қондырғының жұмыс режимі және оны өзгертудің ықтимал себептері;
шығарындылардың ықтимал қауіптілігі;
газ құрамындағы анықталатын ластағыш зат туралы барынша толық ақпарат алу мақсатында сынамаларды іріктеу үшін қажетті уақыт.
Әдетте, өлшеу үшін пайдалану режимін таңдағанда, максималды шығарындылар мен төгінділерді (максималды жүктеме) белгілеуге болатын режим таңдалады.
Бұл ретте сарқынды сулардағы ластағыш заттардың концентрациясын анықтау үшін шығысқа пропорционалды немесе уақыт бойынша орташаланған сынамаларды іріктеуге негізделген кездейсоқ сынама немесе біріккен тәуліктік сынама (24 сағат) пайдаланылуы мүмкін.
Сынама алу кезінде газдарды немесе сарқынды суларды сұйылту қолайсыз, өйткені алынған көрсеткіштерді объективті деп санауға болмайды.
Эмиссиялардың мониторингі аспаптық өлшеулердің көмегімен де, есептеу әдісімен де жүргізіледі.
Өлшеу нәтижелері репрезентативті, өзара салыстырмалы болуы және қондырғының тиісті жұмыс күйін нақты сипаттауы керек.
Сынама алу нүктелері
Сынама алу нүктелері өлшеу саласындағы ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес болуға тиіс. Сынама алу нүктелері:
нақты белгіленуі;
мүмкін болса, таңдау нүктесінде тұрақты газ ағыны болуы;
қажетті энергия көздері болуы;
аспаптар мен маманды орналастыру үшін қолжетімділік пен орны болуы;
жұмыс орнындағы қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуі керек.
Компоненттер мен параметрлер
Бекітілген әдістемелік құжаттардың негізінде өлшенетін немесе есептелетін, қоршаған ортаға эмиссияларда бар бақыланатын ластағыш заттар (шығарындылар, төгінділер) өндірістік мониторингтің құрамдас бөліктері болып табылады.
Стандартты жағдайлар
Атмосфералық ауаның жай-күйін зерттеу кезінде мыналарды ескеру қажет:
қоршаған орта температурасы;
салыстырмалы ылғалдылық;
желдің жылдамдығы мен бағыты;
атмосфералық қысым;
жалпы ауа райы жағдайы (бұлттылық, жауын-шашынның болуы);
шығатын газдың температурасы (концентрация мен массалық ағынды есептеу үшін);
су буының құрамы;
статикалық қысым, шығатын газ арнасындағы ағын жылдамдығы;
оттегінің мөлшері.
Бұл параметрлерді газдың шығатын ағынында, мысалы, температурада белгілі бір компоненттердің болуын анықтау кезінде пайдалануға болады.
Шығатын ағындардың сапалық және сандық көрсеткіштерін бақылаудан басқа, негізгі технологиялық процестердің параметрлері мониторингке жатады, оларға мыналар жатады:
жүктелетін шикізат мөлшері;
өнімділік;
жану температурасы (немесе ағын жылдамдығы);
қосылған аспирациялық қондырғылардың саны;
тозаң концентрациясының орнына электр сүзгісінен шығатын тозаң ағынының жылдамдығы, кернеуі және мөлшері;
қолданылатын тазарту жабдықтарына арналған ысырап датчиктері (мысалы, сүзгі шүберектері жыртылған кезде концентрациядан ықтимал асып кету).
Жоғарыда аталған параметрлерден басқа, қондырғының тиімді жұмысы және түтін газын тазарту жүйесі үшін белгілі бір параметрлерді (мысалы, кернеу мен электр (электр сүзгілері), қысымның төмендеуі (қапшық сүзгілер) және газ құбырларындағы әртүрлі қондырғылардағы ластағыш заттардың концентрациясын (мысалы, тозаң мен газды тазартуға дейін және кейін) қосымша өлшеу қажет болуы мүмкін.
Шығарындыларды үздіксіз және мерзімді өлшеу.
Үздіксіз мониторинг қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу кезінде тұрақты өлшеуді көздейді және қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес ұйымдасқан көздерде МАЖ арқылы жүргізіледі.
Газдарда немесе сарқынды суларда бірнеше компоненттерді үздіксіз өлшеуге болады, ал кейбір жағдайларда нақты концентрацияларды үздіксіз немесе келісілген уақыт кезеңдерінде (сағат, күн және т.б.) орташа мәндер ретінде анықтауға болады. Мұндай жағдайларда орташа мәндерді талдау және процентильдерді пайдалану ажыратымдылық шарттарына сәйкестікті көрсетудің икемді әдісін қамтамасыз ете алады және орташа мәндерді оңай және автоматты түрде бағалауға болады.
Қоршаған ортаға айтарлықтай әсер етуі мүмкін шығарындылар көздері мен компоненттері үшін үздіксіз бақылау орнатылуы керек. Тозаң қоршаған ортаға және денсаулыққа айтарлықтай әсер етуі, оның құрамында улы компоненттер болуы мүмкін. Тозаңды үнемі бақылау сонымен қатар қапшық сүзгілердің, мысалы, қапшық сүзгілер жыртылған жағдайда, жай-күйін анықтауға мүмкіндік береді.
Өлшеулер технологиялық процесті бақылауға және қоршаған ортаға жоспарланбаған ықтимал шығарындыларды болғызбауға мүмкіндік береді.
Мерзімді өлшеулер қолмен немесе автоматтандырылған әдістерді қолдана отырып, белгіленген уақыт аралықтарымен өлшенетін шаманы анықтауды қамтиды. Көрсетілген уақыт аралықтары әдетте тұрақты (мысалы, айына бір рет немесе жылына бір рет/екі рет). Іріктеу ұзақтығы үлгі алынатын уақыт кезеңі ретінде анықталады. Іс жүзінде кейде "нүктелік таңдау" өрнегі "мерзімді өлшеуге" ұқсас қолданылады. Іріктелетін сынамалардың саны анықталатын затқа, сынама алу шарттарына байланысты әртүрлі болуы мүмкін, алайда тұрақты шығарындылардың сенімді көрсеткіштерін алу үшін ең жақсы ұсынылған тәжірибе – бір өлшеу сериясында кем дегенде үш үлгіні дәйекті түрде алу.

Данная техника успешно применяется в Германии на предприятии BASF SE в Людвигсхафене внедрение ISO 50001 позволило сократить удельное энергопотребление на 25 % и повысить КПД оборудования на 8 %. В Канаде на заводе Covanta в Британской Колумбии была реализована система энергоменеджмента, что дало снижение потребления энергии на 20 % за счет контроля утечек и оптимизации загрузки. В Китае на объекте Shanghai Laogang Renewable Energy внедрение СЭнМ повысило использование вторичной энергии на 15 % и позволило оптимизировать тепловые потоки.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Движущими силами для внедрения мероприятий по энергоэффективности являются:
повышение энергоэффективности;
улучшение экологических показателей;
повышение уровня мотивации и вовлечения персонала;
дополнительные возможности для снижения эксплуатационных затрат и улучшения качества продукции.
4.3. Мониторинг эмиссий
Описание
Мониторинг представляет собой систематические наблюдения за изменениями химических или физических параметров в различных средах, основанный на повторяющихся измерениях или наблюдениях с определенной частотой, в соответствии с задокументированными и согласованными процедурами. Мониторинг проводится для получения достоверной (точной) информации о содержании загрязняющих веществ в отходящих потоках (выбросы, сбросы) для контроля и прогнозирования возможных воздействий на окружающую среду.
Техническое описание
Частота проведения мониторинга зависит от вида загрязняющего вещества (токсичность, воздействие на ОС и человека), характеристик используемого материала, мощности предприятия, а также применяемых методов сокращения выбросов, при этом она должна быть достаточной, чтобы получить репрезентативные данные для контролируемого параметра.
При выполнении мониторинга атмосферного воздуха основное внимание должно уделяться состоянию окружающей среды в зоне активного загрязнения (для источников загрязнения атмосферы), а также в зоне воздействия в тех случаях, когда это необходимо для отслеживания соблюдения экологического законодательства РК и нормативов качества окружающей среды.
Используемые для мониторинга методы, средства измерений, применяемое оборудование, процедуры и инструменты, должны соответствовать стандартам, действующим на территории РК. Использование международных стандартов должно быть регламентировано нормативно-правовыми актами РК.
Перед проведением замеров необходимо составление плана мониторинга, в котором должны быть учтены такие показатели как: режим эксплуатации установки (непрерывный, прерывистый, операции пуска и останова, изменение нагрузки), эксплуатационное состояние установок по очистке газа или стоков, факторы возможного термодинамического воздействия.
При определении методов измерений, определении точек отбора проб, количества проб и продолжительности их отбора необходимо учитывать такие факторы, как:
режим работы установки и возможные причины его изменения;
потенциальную опасность выбросов;
время, необходимое для отбора проб с целью получения наиболее полной информации об определяемом загрязняющем веществе в составе газа.
Обычно при выборе эксплуатационного режима для проведения измерения выбирается режим, при котором могут быть отмечены максимальные выбросы (максимальная нагрузка).
При этом для определения концентрации загрязняющих веществ в сточных водах, может быть использована случайная проба или объединенные суточные пробы (24 часа), основанные на отборе проб пропорционально расходу или усредненные по времени.
При отборе проб неприемлемо разбавление газов или сточных вод, так как полученные при этом показатели нельзя будет считать объективными.
Мониторинг эмиссий может проводиться как при помощи инструментальных замеров, так и расчетным методом.
Результаты измерений должны быть репрезентативными, взаимно сопоставимыми и четко описывать соответствующее рабочее состояние установки.
Точки отбора проб
Точки отбора проб должны соответствовать требованиям законодательства РК в области измерений. Точки отбора проб должны:
быть четко обозначенными;
если возможно, иметь постоянный поток газа в точке отбора;
иметь необходимые источники энергии;
иметь доступ и место для размещения приборов и специалиста;
обеспечивать соблюдение требований безопасности на рабочем месте.
Компоненты и параметры
Компонентами производственного мониторинга являются контролируемые загрязняющие вещества, присутствующие в эмиссиях в окружающую среду (выбросы, сбросы), измеряемые или рассчитываемые на основе утвержденных методических документов.
Стандартные условия
При исследованиях состояния атмосферного воздуха необходимо учитывать:
температуру окружающей среды;
относительную влажность;
скорость и направление ветра;
атмосферное давление;
общее погодное состояние (облачность, наличие осадков);
температуру отходящего газа (для расчета концентрации и массового расхода);
содержание водяных паров;
статическое давление, скорость потока в канале отходящего газа;
содержание кислорода.
Данные параметры могут использоваться при определении наличия определенных компонентов в отходящем потоке газа, например, температура.
Помимо наблюдений за качественными и количественными показателями отходящих потоков, мониторингу подлежат параметры основных технологических процессов, к которым относятся:
количество загружаемого сырья;
производительность;
температура горения (или скорость потока);
количество подсоединенных аспирационных установок;
скорость потока, напряжение и количество удаляемой пыли из электрофильтра вместо концентрации пыли;
датчики утечки для применяемого очистного оборудования (например, возможные превышения концентрации при разрыве фильтровальной ткани рукавных фильтров).
В дополнение к вышеперечисленным параметрам для эффективной работы установки и системы очистки дымовых газов могут быть необходимы дополнительные измерения определенных параметров (таких как напряжение и электричество (электрофильтры), перепад давления (рукавные фильтры) и концентрации загрязняющих веществ на различных установках в газоходах (например, до и после пылегазоочистки).
Непрерывное и периодическое измерение выбросов
Непрерывный мониторинг предполагает постоянное измерение при переработке отходов в том числе опасных отходов и проводится посредством АСМ на организованных источниках согласно требованиям действующего законодательства.
Возможно непрерывное измерение нескольких компонентов в газах или в сточных водах, и в некоторых случаях точные концентрации могут определяться непрерывно или в виде средних значений в течение согласованных периодов времени (почасово, посуточно и т.д.). В этих случаях анализ средних значений и использование процентилей могут обеспечить гибкий метод демонстрации соответствия условиям разрешения, а средние значения можно легко и автоматически оценить.
Для источников и компонентов выбросов, которые могут оказывать значительное воздействие на окружающую среду, следует установить непрерывный мониторинг. Пыль может оказывать значительное воздействие на окружающую среду и здоровье, содержать токсичные компоненты. Постоянный мониторинг пыли позволяет также определить состояние рукавных фильтров, например, в случае разрывов рукавных фильтров.
Измерения позволяют контролировать технологический процесс и предотвратить возможные незапланированные выбросы в окружающую среду.
Периодические измерения включают определение измеряемой величины с заданными временными интервалами с использованием ручных или автоматизированных методов. Указанные промежутки времени обычно являются регулярными (например, один раз в месяц или один раз/два раза в год). Длительность отбора определяется, как период времени, в течение которого образец отбирается. На практике иногда выражение "точечный отбор" используется аналогично "периодическому измерению". Количество отбираемых проб может быть различным, в зависимости от определяемого вещества, условий отбора проб, однако для получения достоверных показателей стабильного выброса наилучшей рекомендуемой практикой является получение, как минимум трех выборок последовательно в одной серии измерений.

Өлшеу ұзақтығы мен уақыты, сынама алу нүктелері, өлшенетін заттар (яғни ластағыш заттар және жанама параметрлер) мониторинг мақсаттарын анықтау кезінде бастапқы кезеңде де белгіленеді. Көп жағдайда сынамаларды алу ұзақтығы 30 минутты құрайды, бірақ ластағыш затқа, шығарындылардың қарқындылығына, сондай-ақ сынамаларды алу орындарының орналасу схемасына (автоматтандырылған жүйелерді пайдаланылған жағдайда датчиктер орнатылған жерлер) байланысты 60 минут болуы мүмкін. Мәселен, тозаң концентрациясы төмен немесе ПХД/Ф анықтау қажет болған жағдайда сынама алу үшін көп уақыт кетуі мүмкін.
Шығарындылардың әсерін бағалау және олардың уақыт бойынша қысқаруы белгілі бір учаскедегі ұйымдастырылмаған және ұйымдастырылған шығарындылар көздерінің салыстырмалы үлесімен салыстырылуы керек. Бұл нәтижелерді қоршаған орта сапасының стандарттарымен, жұмыс орнындағы әсер ету шегімен немесе есептелген концентрация мәндерімен салыстыру.
Кәсіпорынның су ресурстарына әсері суды пайдалануды бағалаумен, сарқынды сулардың ластану дәрежесімен, оларды жергілікті тазарту құрылыстарында тазарту мүмкіндіктерімен, реттеуді шешумен, жерүсті ағынға тазартып ағызумен анықталады.
4.3.1.      Атмосфералық ауаға шығарындылар мониторингі
Атмосфералық ауаға шығарындылар мониторингі өндірістік экологиялық бақылаудың құрамдас бөлігі болып табылады, ол кәсіпорынның өндірістік қызметінің қоршаған ортаға әсері туралы белгіленген кезеңділікпен объективті деректер алу үшін жүргізіледі.
Шығарындылар мониторингі технологиялық жабдықтың шығатын газдарындағы ластағыш заттардың шоғырлануын (мөлшерін) анықтау үшін жүзеге асырылады:
мемлекеттік органдар белгілеген және келіскен шекті жол берілетін концентрацияларға шығарындылар көрсеткіштерін сақтау;
өндірістің технологиялық процестерінің барысын бақылау (шикізат материалдарын, термиялық өңдеуге байланысты процестерді жинау, сақтау және дайындау (күйдіру/балқыту), белгіленген стандарттарға сәйкес дайын өнімді алу үшін ілеспе процестер;
тозаң-газ тазарту жабдықтарын пайдалану тиімділігін бақылау;
ұзақ мерзімді шешімдер қабылдау үшін табиғатты пайдалану саласында жедел шешімдер қабылдау және болжау.
Атмосфералық ауаға эмиссияларды мониторингтеу үшін пайдаланылатын барлық әдістер мен құралдар тиісті ұлттық нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді және айқындалады.
Шығарындылар мониторингі тікелей өлшеу әдісімен жүзеге асырылуы мүмкін, олардың ішінен мыналарды бөліп көрсетуге болады:
бақыланатын көздер шығарындыларындағы ластағыш заттардың концентрациясын үздіксіз өлшейтін автоматты газ анализаторларын қолдануға негізделген аспаптық әдіс (үздіксіз өлшеу);
аспаптық-зертханалық – шығарындыларды өлшеу техникалық тұрғыдан мүмкін емес немесе экономикалық тұрғыдан тиімсіз болған жағдайларда, кейіннен оларды химиялық зертханаларда талдай отырып, сондай-ақ әдіснамалық деректерді пайдалануға негізделген есептік әдістерді пайдалана отырып бақыланатын көздерден шығатын газдардың сынамаларын алуға негізделген (мерзімді өлшеулер).
Атмосфералық ауадағы шығарындыларды бақылау ұйымдасқан шығарындылар көздері үшін де, ұйымдастырылмаған көздер үшін де жүргізілуі мүмкін.
Түтін газдарындағы ЛЗ концентрациясының мониторингі мерзімді немесе үздіксіз өлшеу түрінде жүзеге асырылады. Мерзімді өлшеулерді құбырдағы түтін газдарының сынамаларын қысқа мерзімді іріктеу жолымен мамандандырылған персонал жүргізеді. Өлшеу үшін түтін газының үлгісі газ құбырынан алынады және ластағыш зат портативті өлшеу жүйелерімен (мысалы, газ анализаторлары) немесе кейіннен зертханада лезде талданады.
Үздіксіз өлшеу арқылы эмиссиялардың мониторингі тікелей түтін құбырында, сондай-ақ ҚР-да қолданыстағы сынама алу стандарттарын сақтай отырып, газ құбырында орнатылған өлшеу жабдығымен жүзеге асырылады.
Бақыланатын заттардың тізіміне стационарлық көздердің шығарындыларында болатын және оларға қатысты бақылаудың пайдаланылатын әдістерін (аспаптық) көрсете отырып, технологиялық нормативтер, шекті жол берілетін шығарындылар белгіленген ластағыш заттар (оның ішінде маркерлік) енгізілуге тиіс.
Төменде ұйымдастырылмаған шығарындыларды сандық анықтаудың кейбір әдістері қарастырылған:
заттың ағыны өлшенетін "эквивалентті бетті" анықтауға негізделген ұйымдасқан шығарындыларға ұқсастық әдісі;
жабдықтан ысырап болуды бағалау;
сақтау ыдыстарынан шығарындыларды, тиеу-түсіру операциялары кезінде, сондай-ақ қосалқы учаскелердің (тазарту құрылыстары және т. б.) қызметінен туындайтын шығарындыларды анықтау үшін коэффициенттер көмегімен есептеу әдістерін қолдану;
оптикалық бақылау құрылғыларын пайдалану (ластағыш заттар сіңіріп алатын және/немесе ыдырататын электромагниттік сәулеленуді пайдалана отырып, кәсіпорынның ық жағынан ысырап болу нәтижесінде ластағыш заттардың концентрациясын анықтау және айқындау);
материалдық баланс әдісі (заттың кіріс ағынын есепке алу, оның жинақталуы, осы заттың шығыс ағыны, сондай-ақ технологиялық процесс барысында оның ыдырауы, содан кейін қалдық қоршаған ортаға шығарындылар түрінде түскен болып есептеледі);
кәсіпорын аумағындағы әртүрлі таңдалған нүктелерге немесе аймақтарға, сондай-ақ осы учаскелерде әртүрлі биіктікте орналасқан нүктелерге трассер-газ шығару;
ұқсастық қағидаты бойынша бағалау әдісі (метеорологиялық деректерді ескере отырып, ауа сапасын өлшеу нәтижелеріне негізделген шығарындыларды сандық бағалау);
кәсіпорынның ық жағынан ластағыш заттардың ылғалды және құрғақ тұнбаларын бағалау, бұл кейіннен осы шығарындылардың динамикасын бағалауға мүмкіндік береді (бір айда немесе бір жылда).
Барлық учаскелерде жалпы қолдануға қолданылатын өлшеу әдістері жоқ және өлшеу әдістемелері әр учаскеде әртүрлі болады. Өнеркәсіп алаңына жақын басқа көздерден, мысалы, қосалқы өндірістерден, көлік және экстраполяцияны тым қиындататын басқа көздерден айтарлықтай әсерлер бар. Демек, алынған нәтижелер салыстырмалы немесе бақыланбайтын шығарындыларды азайту үшін қабылданған шаралар арқылы қол жеткізілген төмендеуді көрсете алатын бағдарлар болып табылады.
Іріктеу нүктелері өндірістік гигиена мен қауіпсіздік стандарттарына сәйкес келуі керек, оларға оңай және тез қол жеткізуге мүмкіндік болуы және тиісті мөлшерде болуы керек.
Аумақтық көздерден ұйымдастырылмаған шығарындыларды өлшеу күрделірек және мұқият әзірленген әдістерді қажет етеді, өйткені:
шығарындылардың сипаттамалары метеорологиялық жағдайлармен реттеледі және үлкен ауытқуларға ұшырайды;
шығарындылар көзі үлкен аумаққа ие болуы мүмкін және анықтағанда дәлсіздік болуы мүмкін;
өлшенген мәліметтерге қатысты қателіктер маңызды болуы мүмкін.
Ұйымдастырылмаған шығарындыларды бақылаудың сипатталған әдістері халықаралық тәжірибені ескере отырып жасалған және олар нақты және сенімді нақты көрсеткіштерді бере алмайтын кезеңде, бірақ олар белгілі бір уақыт аралығында шығарындылардың болжамды деңгейлерін немесе шығарындылардың ықтимал өсу тенденцияларын көрсетуге мүмкіндік береді. Ұсынылған әдістердің біреуін немесе бірнешеуін қолданған жағдайда жергілікті пайдалану тәжірибесін, жергілікті жағдайларды, орнатудың арнайы конфигурациясын және т. б. ескеру қажет.
Атмосфералық ауаға эмиссиялардың мониторингі үшін пайдаланылатын әдістер мен құралдар бекітілген өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.

Продолжительность и время измерений, точки отбора проб, измеряемые вещества (то есть загрязнители и косвенные параметры) также устанавливаются на начальном этапе, при определении целей мониторинга. В большинстве случаев продолжительность отбора проб составляет 30 минут, но также может быть и 60 минут, в зависимости от загрязняющего вещества, интенсивности выброса, а также схемы расположения мест отбора проб (места установки датчиков - в случае использования автоматизированных систем). Так, например, в случаях низких концентраций пыли или необходимости определения ПХДД/Ф, может потребоваться больше времени для отбора проб.
Оценку воздействия выбросов и их сокращение с течением времени следует сопоставлять с относительной долей неорганизованных и организованных источников выбросов на конкретном участке. Сравнение этих результатов со стандартами качества окружающей среды, пределом воздействия на рабочем месте или расчетными значениями концентраций.
Воздействие предприятия на водные ресурсы определяется оценкой рационального использования воды, степенью загрязнения сточных вод, возможностями их очистки на локальных очистных сооружениях, решением вопросов регулирования, очищенного сброса в поверхностный сток.
4.3.1. Мониторинг выбросов в атмосферный воздух
Мониторинг выбросов в атмосферный воздух является составной частью производственного экологического контроля, который проводится для получения объективных данных с установленной периодичностью о воздействии производственной деятельности предприятия на окружающую среду.
Мониторинг выбросов осуществляется для определения концентрации (количества) загрязняющих веществ в отходящих газах технологического оборудования, с целью:
соблюдать показателей выбросов предельным допустимым концентрациям, установленными и согласованным государственными органами;
контроля протекания технологических процессов производства (сбор, хранение и подготовка сырьевых материалов, процессов, связанных с восстановлением отходов сопутствующие процессы для получения готовой продукции, в соответствии с установленными стандартами;
контроля эффективности эксплуатации пылегазоочистного оборудования;
принятия оперативных решений в области природопользования и прогнозирования - для принятия долговременных решений.
Все методы и инструменты, используемые для мониторинга эмиссий в атмосферный воздух, устанавливаются и определяются соответствующими национальными нормативно-правовыми актами.
Мониторинг выбросов может осуществляться методом прямых измерений, из которых можно выделить:
инструментальный метод, основанный на использовании автоматических газоанализаторов, непрерывно измеряющих концентрации загрязняющих веществ в выбросах контролируемых источников (непрерывные измерения);
инструментально-лабораторный - основанный на отборе проб отходящих газов из контролируемых источников с последующим их анализом в химических лабораториях (периодические измерения), а также с использованием расчетных методов, основанных на использовании методологических данных, в случаях, когда измерение выбросов технически невыполнимо или экономически нецелесообразно.
Мониторинг выбросов в атмосферном воздухе может проводиться как для организованных источников выбросов, так и для неорганизованных источников.
Мониторинг концентраций ЗВ в дымовых газах осуществляется в форме периодических или непрерывных измерений. Периодические замеры проводятся специализированным персоналом путем краткосрочного отбора проб дымовых газов в трубе. Для измерений образец дымового газа извлекается из газохода, и загрязняющее вещество анализируется мгновенно с помощью переносных измерительных систем (например, газоанализаторов) или впоследствии в лаборатории.
Мониторинг эмиссий путем непрерывных измерений осуществляется измерительным оборудованием, установленным непосредственно в дымовой трубе, а также в газоходе с соблюдением действующих в РК стандартов отбора проб.
В список контролируемых веществ должны включаться загрязняющие вещества (в том числе маркерные), которые присутствуют в выбросах стационарных источников и в отношении которых установлены технологические нормативы, предельно допустимые выбросы, с указанием используемых методов контроля (инструментальные).
Ниже рассмотрены некоторые методы количественного определения неорганизованных выбросов:
метод аналогии с организованными выбросами, основанный на определении "эквивалентной поверхности", через которую измеряется поток вещества;
оценка утечек из оборудования;
использование расчетных методов с помощью коэффициентов для определения выбросов из емкостей для хранения, вовремя погрузочно-разгрузочных операций, а также выбросов, возникающих в результате деятельности вспомогательных участков (очистных сооружений и прочее);
использование устройств для оптического мониторинга (обнаружение и определение концентраций загрязняющих веществ в результате утечки с подветренной от предприятия стороны с использованием электромагнитного излучения, которое поглощается и/или рассеивается загрязняющими веществами);
метод материального баланса (учет входного потока вещества, его накопление, выходной поток этого вещества, а также его разложение в ходе технологического процесса, после чего остаток считается поступившим в окружающую среду в виде выбросов);
выпуск газа-трассера в различные выбранные точки или зоны на территории предприятия, а также в точки, расположенные на разной высоте на этих участках;
метод оценки по принципу подобия (количественная оценка выбросов исходя из результатов измерения качества воздуха с подветренной стороны, с учетом метеорологических данных);
оценка мокрых и сухих осаждений загрязняющих веществ с подветренной от предприятия стороны, что позволит впоследствии оценить динамику этих выбросов (за месяц или за год).
Нет методов измерений, которые применимы для общего использования на всех участках, и методологии измерений отличаются от участка к участку. Имеются значительные воздействия от других источников поблизости от промплощадки, такие как вспомогательные производства, транспорт и иные источники, которые сильно затрудняют экстраполяцию. Следовательно, полученные результаты относительны или являются ориентирами, которые могут указывать на снижение, достигнутое при помощи принятых мер по снижению неконтролируемых выбросов.
Точки отбора проб должны отвечать стандартам производственной гигиены и техники безопасности, быть легко и быстро достижимы и иметь должные размеры.
Измерение неорганизованных выбросов от площадных источников является более сложным и требует более тщательно разработанных методов, так как:
характеристики выбросов регулируются метеорологическими условиями и подвержены большим колебаниям;
источник выбросов может иметь большую площадь и может быть определен с неточностью;
погрешности относительно измеренных данных могут быть значительны.
Описанные методы для мониторинга неорганизованных выбросов были разработаны с учетом международного опыта и находятся на той стадии, когда они не могут выдать точные и надежные фактические показатели, однако они позволяют показывать ориентировочные уровни выбросов или тенденции возможного увеличения выбросов за определенный период времени. В случае применения одного или нескольких предлагаемых методов необходимо учитывать местный опыт использования, знания местных условий, особой конфигурации установки и т. п.
Методы и инструменты, используемые для мониторинга эмиссий в атмосферный воздух, проводятся согласно утвержденной Программе производственного экологического контроля.

4.3.2.      Су объектілеріне төгінділердің мониторингі
Су ресурстарының өндірістік мониторингі болып жатқан өзгерістерді уақтылы анықтау және бағалау, су ресурстарын ұтымды пайдалануға және қоршаған ортаға әсерді жұмсартуға бағытталған іс-шараларды болжау үшін кәсіпорын қызметін бақылау мен бақылаудың бірыңғай жүйесін ұсынады.
Су ресурстарының жай-күйінің өндірістік мониторингі шеңберінде су тұтыну және су бұру жүйелерін бақылау және қаралып отырған ауданның су ресурстарына әсер ету көздерін, сондай-ақ оларды ұтымды пайдалануды бақылауды жүзеге асыру көзделеді.
Мониторинг нәтижелері өндірістік қызметті жүзеге асыру кезінде қоршаған ортаның болып жатқан өзгерістерін уақтылы анықтауға және бағалауға мүмкіндік береді.
Үздіксіз өлшеу әдісі атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын бағалаумен қатар өнеркәсіп орындарының сарқынды суларының параметрлерін анықтау үшін де кеңінен қолданылады. Өлшеу тікелей сарқынды сулар ағынында жүзеге асырылады.
Үздіксіз өлшеу кезінде әрдайым орнатылатын негізгі параметр – сарқынды сулардың көлемдік шығыны. Сонымен қатар сарқынды суларды үздіксіз бақылау процесінде келесі параметрлер анықталуы мүмкін:
рН және электр өткізгіштік;
температура;
лайлану.
Қалпына келтіру үшін үздіксіз бақылауды қолдануды таңдау мыналарға байланысты:
жергілікті жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, сарқынды сулардың төгінділерінің қоршаған ортаға күтілетін әсері;
тазартылған су параметрлерінің өзгерістеріне жылдам ден қою мүмкіндігі үшін сарқынды суларды тазарту қондырғысының өнімділігін мониторингтеу және бақылау қажеттігі (бұл ретте өлшеулерді жүргізудің ең аз жиілігі тазарту құрылыстарының конструкциясына және сарқынды суларды ағызу көлеміне байланысты болуы мүмкін);
өлшеу жабдығының болуы және сенімділігі және сарқынды суларды ағызу сипаты;
үздіксіз өлшеу шығындары (экономикалық орындылығы).
Бақыланатын заттар тізіміне пайдаланылатын бақылау әдістері (аспаптық) көрсетілген маркерлік ластағыш заттар енгізілуі тиіс.
Сарқынды сулардың ағуын бақылау үшін су мен сарқынды сулардың сынамаларын алу мен талдаудың бірқатар стандартты рәсімдері бар, соның ішінде:
бір реттік (нүктелік, қарапайым) сынама – сарқынды сулар ағынынан алынған бір сынама;
құрама (орташаланған, аралас) сынама – белгілі бір кезең ішінде үздіксіз іріктеп алынатын сынама немесе белгілі бір кезең ішінде үздіксіз немесе мезгіл-мезгіл іріктеп алынатын, содан кейін араласқан бірнеше сынамадан тұратын сынама;
бақылау мақсатындағы нүктелік сынама – кемінде екі минут аралықпен ең көп дегенде екі сағат ішінде іріктелген, содан кейін араласқан кемінде бес қарапайым сынамадан тұратын аралас сынама.
Жерасты суларының мониторингі.
Қалдықтарды қалпына келтіру кезіндегі жерасты суларының мониторингі қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру және кәдеге жарату қызметімен байланысты экологиялық тәуекелдерді басқарудың маңызды аспектісі болып табылады. Қалдықтарды қалпына келтіру объектілері және тиісті технологиялық учаскелер жер асты суларының жай-күйіне әсер етуі мүмкін. Бұл, мысалы, өнеркәсіптік, қауіпті химиялық, құрамында мұнай бар және басқа қалдықтарды уақытша сақтау аумақтарынан ластанған жерүсті су ағынын сүзу арқылы, құрамында су, май, химиялық реагенттер бар құбырлар мен резервуарлардан ағып кету арқылы, жерасты суларының табиғи қозғалысы мен су алмасу режимінің өзгеруі арқылы болуы мүмкін. Кейбір жағдайларда бұл гидрогеологиялық режимде ауытқуларды тудыруы – жерасты суларының деңгейін, температуралық фонын, химиялық құрамын өзгертуі, сондай-ақ аумақтар мен құрылыс нысандарына су жайылуына ықпалын тигізуі мүмкін.
Жерасты суларының мониторингі жүйесін қолдану фондық (табиғи) көрсеткіштерден ауытқуларды уақтылы анықтау мақсатында сулы қабаттардың жай-күйін тұрақты бақылауды ұйымдастыруға негізделеді. Бұл ластанудың алдын алуға, сондай-ақ қоршаған ортаға әсер етудің ықтимал көздерін оқшаулауға бағытталған басқару шешімдерін жедел қабылдауға мүмкіндік береді.
Мыналар осындай мониторингтің негізгі ұйымдастырушылық-регламенттік элементтері болып табылады: бақылау бағдарламасын әзірлеу, жерасты суларының қозғалыс бағытын ескере отырып, бақылау ұңғымаларын орналастыру орындарын дұрыс таңдау, мониторингтің кезеңділігі мен толықтығын сақтау, бекітілген әдістемелерге сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына, оның ішінде Экология кодексінің талаптарына сәйкес жерасты суларының мониторингі өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларына енгізіледі және қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы ең үздік қолжетімді технологияларды қамтамасыз ету жүйесінің элементі ретінде қаралады. Оны енгізу табиғатты тұрақты пайдалану қағидаттарына жауап береді, қоршаған ортаны қорғаудың жоғары стандарттарын қамтамасыз етеді және айтарлықтай күрделі шығындарды немесе объектінің негізгі технологиялық инфрақұрылымына араласуды талап етпейді.

4.3.2. Мониторинг сбросов в водные объекты
Производственный мониторинг водных ресурсов представляет единую систему наблюдений и контроля деятельности предприятия для своевременного выявления и оценки происходящих изменений, прогнозирования мероприятий, направленных на рациональное использование водных ресурсов и смягчение воздействия на окружающую среду.
В рамках производственного мониторинга состояния водных ресурсов предусматривается контроль систем водопотребления и водоотведения и осуществление наблюдений за источниками воздействия на водные ресурсы рассматриваемого района, а также их рационального использования.
Результаты мониторинга позволяют своевременно выявить и провести оценку происходящих изменений окружающей среды при осуществлении производственной деятельности.
Метод непрерывных измерений наряду с оценкой выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух широко применяется также для определения параметров сточных вод промышленных предприятий. Измерения проводятся непосредственно в потоке сточных вод.
Основным параметром, который практически всегда устанавливается в ходе непрерывных измерений, является объемный расход сточных вод. Дополнительно в процессе непрерывного мониторинга в потоке сточных вод могут определяться следующие параметры:
pH и электропроводимость;
температура;
мутность.
Выбор в пользу использования непрерывного мониторинга для сбросов зависит от:
ожидаемого воздействия сбросов сточных вод на окружающую среду с учетом особенностей местных условий;
необходимости мониторинга и контроля производительности установки по очистке сточных вод для возможности быстрого реагирования на изменения параметров очищенной воды (при этом, минимальная частота проведения замеров может зависеть от конструкции очистных сооружений и объемов сбросов сточных вод);
наличия и надежности измерительного оборудования и характера сброса сточных вод;
затрат на непрерывные измерения (экономической целесообразности).
В список контролируемых веществ должны включаться маркерные загрязняющие вещества с указанием используемых методов контроля (инструментальные).
Для мониторинга сброса сточных вод существует ряд стандартных процедур отбора и анализа проб воды и сточных вод, в том числе:
разовая (точечная, простая) проба - одна проба, взятая из потока сточных вод;
составная (усредненная, смешанная) проба - проба, отбираемая непрерывно в течение определенного периода, или проба, состоящая из нескольких проб, отбираемых непрерывно или периодически в течение определенного периода и затем смешанных;
контрольная точечная проба - смешанная проба из не менее, чем пяти простых проб, отобранных в течение максимум двух часов с интервалом не менее двух минут и затем смешанных.
Мониторинг подземных вод.
Мониторинг подземных вод при восстановлении отходов - важный аспект управления экологическими рисками, связанными с деятельностью по переработке, обезвреживанию и утилизации отходов. Объекты по восстановлению отходов и соответствующие технологические участки потенциально могут оказывать влияние на состояние подземных вод. Это может происходить, например, через фильтрацию загрязненного поверхностного стока с территорий временного складирования промышленных, опасных химических, нефтесодержащих и других отходов, через утечки из трубопроводов и резервуаров, содержащих воду, масла, химические реагенты, через изменение естественного режима движения и водообмена грунтовых вод. В ряде случаев это может вызывать отклонения в гидрогеологическом режиме - изменять уровни, температурный фон, химический состав подземных вод, а также способствовать подтоплению территорий и строительных объектов.
Применение системы мониторинга подземных вод основывается на организации регулярного наблюдения за состоянием водоносных горизонтов с целью своевременного выявления отклонений от фоновых (естественных) показателей. Это позволяет оперативно принимать управленческие решения, направленные на предупреждение загрязнения, а также локализацию потенциальных источников воздействия на окружающую среду.
Ключевыми организационно-регламентными элементами такого мониторинга являются: разработка программы наблюдений, корректный выбор мест размещения наблюдательных скважин с учетом направления движения грунтовых вод, соблюдение периодичности и полноты мониторинга, проведение лабораторных исследований в соответствии с утвержденными методиками.
В соответствии с экологическим законодательством РК, в том числе требованиями Экологического кодекса, мониторинг подземных вод включается в программы производственного экологического контроля и рассматривается как элемент системы обеспечения наилучших доступных техник в области обращения с отходами. Его внедрение отвечает принципам устойчивого природопользования, обеспечивает высокие стандарты охраны окружающей среды и не требует значительных капитальных затрат или вмешательства в основную технологическую инфраструктуру объекта.

4.4.      Қалдықтарды басқарудағы қосалқы операциялар
Экология кодексіне және Қазақстан Республикасында қабылданған басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес өндіріс пен тұтынудың барлық қалдықтары олардың қоршаған ортаға әсерін ескере отырып жиналуға, сақталуға, залалсыздандырылуға, тасымалдануға және көмілуге тиіс.
Табиғи орта компоненттерінің ластануын болдырмау мақсатында қалдықтарды жинақтау және жою халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Қосалқы операциялар қалдықтарды басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады, бұл операцияларға қалдықтарды сұрыптау және өңдеу, сондай-ақ қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қоршаған ортаға әсерді азайту және тиімділікті арттыру үшін тиісті құралдар мен технологияларды пайдалану кіреді.қалдықтарды қалпына келтіру.
4.4.1. Келіп түсетін қалдықтарды қабылдау және бақылау
Сипаты
Келіп түсетін қалдықтарды қабылдау және бақылау қауіпсіздікті, өңдеудің тиімділігін және экологиялық нормалардың сақталуын қамтамасыз ететін қалдықтарды басқару процесінде ең маңызды болып табылады. Бұл процесс қондырғыға түсетін қалдықтардың белгіленген стандарттарға сәйкес келуін және кәсіпорынның қауіпсіздігі мен тұрақтылығына әсер етуі мүмкін қауіпті немесе тыйым салынған компоненттердің болмауын қамтамасыз етуге бағытталған.
Техникалық сипаты
Бірінші кезеңде жеткізушілерден немесе басқа көздерден қалдықтарды қабылдау жүзеге асырылады. Бұл процесс қалдықтармен бірге жүретін құжаттарды, мысалы, жүкқұжаттар мен қауіпті қалдықтардың құрамы мен шығу тегін растайтын паспорттарды анықтаудан басталады. Қалдықтарды өлшеу. Бұл қандай қалдықтардың қайта өңдеуге түсетінін алдын ала бағалауға немесе оларды одан әрі қалпына келтіруге дайындалуға мүмкіндік береді. Арнайы жинау нүктелерінде қалдықтарды қабылдау кезінде контейнерлер мен қаптамалардың ішіндегісін көзбен шолып тексеру жүргізіледі.
Қалдықтарды іріктеу оларды химиялық құрамы, физикалық сипаттамалары және адам денсаулығы мен қоршаған ортаға қауіптілігі сияқты әртүрлі критерийлер негізінде жіктеу процесі болып табылады.
Қалдықтарда радиоактивті көздердің немесе заттардың болуы пайдалану проблемаларына әкелуі мүмкін. Тұрақты қалдықтарды радиациялық бақылау арнайы дозиметрлердің көмегімен жүргізіледі.
Дозиметр – бұл радиоактивті сәулелену деңгейін өлшеуге арналған құрал.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қолайсыз қалдықтарды, заттарды немесе қасиеттерді кеңейтілген сәйкестендіру пайдалану жүктемелерін төмендетуі мүмкін, сондықтан қосымша шығарындыларды болдырмайды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ЕҚТ құрамы мен шығу тегі бойынша әртүрлі қалдықтар әртүрлі жеткізушілерден, сондай-ақ радиоактивті материалдардың түсу қаупі бар кәсіпорында қолданылады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әр жағдайда техниканың құны жеке болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптары.

4.4. Вспомогательные операции при управлении отходами
Согласно Экологическому кодексу и другим нормативным правовым актам, принятым в Республике Казахстан, все отходы производства и потребления должны собираться, храниться, обезвреживаться, транспортироваться и захораниваться с учетом их воздействия на окружающую среду.
В целях предотвращения загрязнения компонентов природной среды накопление и удаление отходов производится в соответствии с международными стандартами и действующим законодательством Республики Казахстан.
Вспомогательные операции являются неотъемлемой частью системы управления отходами, эти операции включают сортировку и обработку отходов, а также использование соответствующих средств и технологий для обеспечения безопасности, минимизации воздействия на окружающую среду и повышения эффективности при восстановлении отходов.
4.4.1. Прием и контроль поступающих отходов
Описание
Прием и контроль поступающих отходов являются важнейшими этапами в процессе управления отходами, обеспечивающими безопасность, эффективность переработки и соблюдение экологических норм. Этот процесс направлен на то, чтобы гарантировать, что отходы, поступающие на установку, соответствуют установленным стандартам и не содержат опасных или запрещенных компонентов, которые могут повлиять на безопасность и экологичность работы предприятия.
Техническое описание
На первом этапе осуществляется прием отходов от поставщиков или из других источников. Этот процесс начинается с идентификации документов, которые должны сопровождать отходы, таких как накладные и паспорта опасных отходов, подтверждающие их состав и происхождение. Взвешивание отходов. Это позволяет заранее оценить, какие отходы поступают на переработку или подготовиться к их дальнейшему восстановлению. При приеме отходов в специализированных точках сбора производится визуальная проверка содержимого контейнеров и упаковок.
Отбор отходов представляет собой процесс их классификации на основе различных критериев, таких как химический состав, физические характеристики и опасность для здоровья человека и окружающей среды.
Наличие радиоактивных источников или веществ в отходах может привести к эксплуатационным проблемам. Радиационный контроль поступающих отходов проводится с помощью специальных дозиметров.
Дозиметр - это прибор, предназначенный для измерения уровня радиоактивного излучения.
Достигнутые экологические выгоды
Расширенная идентификация неприемлемых отходов, веществ или свойств может снизить эксплуатационные нагрузки и, следовательно, избежать дополнительных выбросов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
НДТ применяется на предприятии, где различные по составу и происхождению отходы поступают от самых разных поставщиков, а также риск поступления радиоактивных материалов.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства Республики Казахстан.

4.4.2. Қалдықтарды алдын ала дайындау
Сипаты
Қалдықтарды алдын ала дайындау – қалдықтарды басқару процесінің негізгі кезеңі, ол қалдықтарды әрі қарай өңдеуге, жоюға немесе қауіпсіз жоюға ыңғайлы пішінге айналдыруға бағытталған операцияларды қамтиды. Бұл процесс ұнтақтау, сұрыптау, кептіру, басу, түрлері мен сипаттамалары бойынша сұрыптау сияқты әртүрлі қадамдарды қамтуы мүмкін.
Техникалық сипаты
Қалдықтарды алдын ала дайындау олардың алаңға түсуінен басталады, онда қалдықтар ластану түрі мен дәрежесі бойынша сұрыпталады. Сұрыптау қолмен немесе автоматтандырылған жүйелерді қолдана отырып жасалуы мүмкін, мысалы, металл элементтерін оқшаулауға арналған магниттері бар конвейер таспалары, органикалық және бейорганикалық материалдарды бөлуге арналған сепараторлар және т. б.
Содан кейін қалдықтар ұсақтағыштар немесе престер арқылы өтеді, бұл олардың көлемін азайтады және оларды кейіннен қайта өңдеуге немесе жоюға ыңғайлы етеді. Органикалық қалдықтар жағдайында кептіру процесі, ал улы немесе қауіпті заттар жағдайында химиялық бейтараптандыру қолданылуы мүмкін.
Алдын ала дайындық кезеңдері қалдықтардың түріне және кәсіпорында қолданылатын технологияларға байланысты.
Мысалы, құрамында металдары бар қалдықтар үшін магнитті бөлу, пластмассалар үшін оптикалық сұрыптау, ал биологиялық қалдықтар үшін ұсақтау және компосттау қолданылуы мүмкін. Құнды материалдарды алуды барынша арттыру және қоршаған ортаның ластануын азайту үшін қалдықтарды дайындаудың бүкіл процесін дәл калибрлеу маңызды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтарды алдын ала дайындау көмуге жіберілетін қалдықтар көлемінің айтарлықтай төмендеуіне ықпал етеді, бұл ТҚҚ полигондарына жүктемені азайтуға көмектеседі. Сұрыптау және қайта өңдеу процесі жаңа ресурстарға деген қажеттілікті азайта отырып, қайта пайдалануға болатын құнды материалдарды алуға мүмкіндік береді. Бұл сонымен қатар экожүйелердің беріктігін арттыру және ауаның, судың және топырақтың ластануын азайту арқылы қоршаған ортаға зиянды заттардың шығарындыларын азайтуға көмектеседі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Экологиялық көрсеткіштерде қайта өңделген материалдар саны, көмуге бағытталған қалдықтар көлемінің төмендеуі, сондай-ақ қоршаған ортаның ластануының төмендеуі бар.
Кросс-медиа әсерлері
Қалдықтарды алдын ала дайындау процесі оң және теріс кросс-медиа әсерлері болып табылады. Мысалы, қалдықтарды ұнтақтау және басу энергияны тұтынудың жоғарылауына әкеледі, бірақ сонымен бірге тасымалдау немесе көмуді қажет ететін қалдықтардың көлемін азайтуға мүмкіндік береді. Материалдарды сұрыптау тозаңның пайда болуына немесе атмосфераға шығарылуына әкелуі мүмкін, бірақ бұл сонымен қатар экожүйенің басқа компоненттеріне жүктемені төмендететін қайта өңделген материалдардың сапасын жақсартуға ықпал етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қалдықтарды алдын-ала дайындау барлық қалдықтарды қайта өңдеу қондырғыларының маңызды бөлігі болып табылады, олар кішігірім нысандардан үлкен нысандарға дейін. Оны сәтті жүзеге асыру үшін жоғары сапалы жабдық, технологиялық процестерді дәл сақтау және жабдық пен технологиялық параметрлерді басқару үшін білікті персонал қажет.
Экономика
Қолданылатын әдіске байланысты әр жағдайда техниканың құны жеке болады.
Қалдықтарды алдын ала дайындау шығындарына жабдықтың шығындары (мысалы, ұсақтағыштар, сұрыптау жүйелері, престеу жабдықтары), энергияны тұтыну, еңбек шығындары, сондай-ақ процесті жақсарту үшін қолданылатын материалдардың құны (мысалы, улы заттарды бейтараптандыруға арналған химиялық заттар) кіреді.
Ендірудің қозғаушы күші
Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптары.

4.4.2. Предварительная подготовка отходов
Описание
Предварительная подготовка отходов - это ключевой этап в процессе управления отходами, который включает операции, направленные на преобразование отходов в форму, удобную для дальнейшей переработки, утилизации или безопасного удаления. Этот процесс может включать в себя различные этапы, такие как измельчение, сортировка, сушка, прессование, сортировка по типам и характеристикам.
Техническое описание
Предварительная подготовка отходов начинается с их поступления на площадку, где отходы сортируются по типу и степени загрязненности. Сортировка может быть выполнена вручную или с использованием автоматизированных систем, таких как конвейерные ленты с магнитами для выделения металлических элементов, сепараторы для разделения органических и неорганических материалов и т. д.
Затем отходы проходят через измельчители или прессы, которые уменьшают их объем и делают их более удобными для последующей переработки или утилизации. В случае органических отходов может применяться процесс сушки, а в случае токсичных или опасных веществ - химическая нейтрализация.
Этапы предварительной подготовки зависят от типа отходов и технологий, используемых на предприятии.
Например, для отходов, содержащих металлы, может быть использована магнитная сепарация, для пластиков - оптическая сортировка, а для биологических отходов - измельчение и компостирование. Важно, чтобы весь процесс подготовки отходов был точно откалиброван, чтобы максимизировать извлечение ценных материалов и минимизировать загрязнение окружающей среды.
Достигнутые экологические выгоды
Предварительная подготовка отходов способствует значительному снижению объема отходов, направляемых на захоронение, что помогает уменьшить нагрузку на полигоны ТБО. Процесс сортировки и переработки позволяет извлекать ценные материалы, которые могут быть использованы повторно, снижая потребность в новых ресурсах. Это также помогает минимизировать выбросы вредных веществ в окружающую среду, повышая устойчивость экосистем и снижая загрязнение воздуха, воды и почвы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Экологические показатели содержат количество переработанных материалов, снижение объема отходов, направленных на захоронение, а также снижение загрязнения окружающей среды.
Кросс-медиa эффекты
Процесс предварительной подготовки отходов это положительные, так и отрицательные кросс-медиа эффекты. Например, измельчение и прессование отходов приводит к повышенному потреблению энергии, но в то же время позволяет снизить объем отходов, требующих транспортировки или захоронения. Сортировка материалов может привести к образованию пыли или выбросам в атмосферу, однако, это также способствует улучшению качества переработанных материалов, что может снизить нагрузку на другие компоненты экосистемы.
Технические соображения, связанные с применимостью
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Предварительная подготовка отходов является важной частью на всех установках по переработке отходов, от мелких до крупных объектов. Для ее успешной реализации требуется высококачественное оборудование, точное соблюдение технологических процессов и квалифицированный персонал для управления оборудованием и технологическими параметрами.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Затраты на предварительную подготовку отходов включают расходы на оборудование (например, измельчители, сортировочные системы, прессовое оборудование), энергопотребление, трудозатраты, а также стоимость материалов, использующихся для улучшения процесса (например, химикаты для нейтрализации токсичных веществ).
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства Республики Казахстан.

4.5. Су пайдалануды басқару
Сипаты
Су пайдалану жүйесін ұйымдастыру кәсіпорынның экологиялық саясатын қалыптастыру үшін қажетті ажырамас кезең болып табылады, бұл ретте кәсіпорында қолданыстағы процестерді, бастапқы тұтынылатын судың сапасы мен қолжетімділігін, тұтыну көлемін, климаттық жағдайларды, белгілі бір технологияларды қолданудың қолжетімділігі мен орындылығын, қоршаған ортаны қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарын, сондай-ақ басқа да релевентты аспектілерді ескеру қажет.
Сыртқы көздерден алынатын суды тұтынуды азайту суды пайдалану жүйесінің негізгі мақсаты болып табылады, кәсіпорындағы суды меншікті және жалпы тұтыну деректері оның тиімділігінің көрсеткіштері болып табылады.
Техникалық сипаты
Суды басқаруға арналған ЕҚТ ішкі рециркуляцияны барынша арттыру және әрбір соңғы ағын үшін тиісті тазалауды қолдану арқылы суды тұтынуды азайту, сарқынды суларды болғызбау, жинау және олардың түрлерін бөлу болып табылады.
Қолданылатын негізгі әдістерге мыналар жатады:
технологиялық процесте айналымды сумен жабдықтау және суды қайта пайдалану жүйесін енгізу;
өндірістік желілер үшін ауыз суды пайдаланудан бас тарту;
жаңа зауыттар салу немесе қолданыстағы зауыттарды жаңғырту/қайта құру кезінде айналымды сумен жабдықтау жүйелерінің санын және/немесе қуатын ұлғайту;
кіретін тұщы суды орталықтандырылған тарату;
кейбір параметрлер белгілі бір шектерге жеткенше суды қайта пайдалану;
егер судың кейбір параметрлері ғана қамтылатын болса және оны одан әрі пайдалану мүмкін болса, суды басқа қондырғыларда пайдалану;
тазартылған және тазартылмаған сарқынды суларды бөлу, мүмкіндігінше нөсер ағынын пайдалану;
мүмкіндігінше, егер мұндай сарқынды су қоныстану аумағына жақын болса, сақтау және араластыру аймақтарынан ағызылатын судың сапасына мониторинг жүргізу жөніндегі шараларды көздеу;
жергілікті сарқынды суларды тазарту және залалсыздандыру жүйелерін пайдалану.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Су ресурстарын тұтынуды азайту, экологиялық тиімділік көрсеткіштерін арттыру.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Су бассейнінің ластануын болғызбауға және су тұтынуды азайтуға бағытталған технологияларды қолдану: су тұтыну мен су бұруды есепке алу, жергілікті айналым циклдарын қолдану, айналмалы сумен жабдықтауды қолдану, тұйық су айналым жүйелерін қолдану.
Кросс-медиа әсерлері
Бастапқы су ресурстарын тұтынуды азайту.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қолданыстағы қалдықтарды жою қызметтерін көрсететін кәсіпорындарда суды пайдалану жүйесінің қолданыстағы конфигурациясы оның қолданылуын шектеуі мүмкін.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Су ресурстарын тұтынуды азайту, экологиялық тиімділік көрсеткіштерін арттыру.

4.5. Управление водопользованием
Описание
Организация системы водопользования, является неотъемлемым этапом, необходимым для формирования экологической политики предприятия, при этом необходимо учитывать имеющиеся на предприятии процессы, качество и доступность исходной потребляемой воды, объемы потребления, климатические условия, доступность и целесообразность применения тех или иных технологий, требования законодательства в области охраны окружающей среды и промышленной безопасности, а также другие релевантные аспекты.
Снижение потребления воды, забираемой из внешних источников, является основной целью системы водопользования, показателями эффективности которой являются данные удельного и валового потребления воды на предприятии.
Техническое описание
НДТ для управления водными ресурсами заключается в снижении потребления воды, предотвращении, сборе и разделении типов сточных вод, максимизируя внутреннюю рециркуляцию и используя адекватную очистку для каждого конечного потока.
К основным используемым методам относятся:
внедрение системы оборотного водоснабжения и повторного использования воды в технологическом процессе;
отказ от использования питьевой воды для производственных линий;
увеличение количества и/или мощности систем оборотного водоснабжения при строительстве новых заводов или модернизации/реконструкции существующих заводов;
централизованное распределение поступающей пресной воды;
повторное использование воды до тех пор, пока отдельные параметры не достигнут определенных пределов;
использование воды в других установках, если затрагиваются только отдельные параметры воды и возможно дальнейшее использование;
разделение очищенных и неочищенных сточных вод, по возможности использование ливневых сточных вод;
по возможности заблаговременное принятие мер по ведению мониторинга качества воды, сбрасываемой из зон хранения и смешивания, если такие стоки находятся вблизи селитебной территории;
использование локальных систем очистки и обезвреживания сточных вод.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение потребления водных ресурсов, повышение показателей экологической эффективности.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Использование технологий, направленных на предотвращение загрязнения водного бассейна и минимизацию водопотребления: учет водопотребления и водоотведения, применение локальных оборотных циклов, применение оборотного водоснабжения, применение замкнутых водооборотных систем.
Кросс-медиа эффекты
Сокращение потребления первичных водных ресурсов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
На существующих предприятиях по оказанию услуг по восстановлению отходов существующая конфигурация системы водопользования может ограничивать применимость.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение потребления водных ресурсов, повышение показателей экологической эффективности.

4.5.1.      Кері осмос қондырғыларының концентратымен жұмыс істеу
Өнеркәсіп орындарында суды пайдаланудың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде кері осмос жүйелерін және сарқынды суларды тазартудың басқа да әдістерін қоса алғанда, суды қайта пайдалану технологиялары жиі қолданылады. Мұндай шешімдердің шартсыз экологиялық және ресурстарды үнемдейтін артықшылықтарына қарамастан, мембраналық және осмостық қондырғылар жұмыс істеген кезде жанама өнім – концентрат түзілетінін ескеру қажет, бұл кейбір жағдайларда өндіріс қалдықтары ретінде жіктелген жоғары минералданған ерітінді болып табылады.
Табиғатты қорғау заңнамасының талаптары мен ең үздік қолжетімді технологиялар қағидаттарын ескере отырып, мұндай концентратпен жұмыс істеу тиісті түрде ұйымдастырылуға тиіс. Бұл оны кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге, өндірістік циклге қайта тартуға немесе қауіпсіз жоюға бағытталған технологиялық шешімдерді қарастыруды және енгізуді қамтиды. Төменде алынған концентратпен жұмыс істеудің ықтимал тәсілдері мен техникалық әдістері келтірілген.
4.5.1.1.      Тұзды салқындату жүйелерінде тұз концентратын қайталама қолдану
Сипаты
Бұл шара кері осмос қондырғыларында немесе суды дайындаудың басқа мембраналық технологияларында түзілетін концентрацияланған тұзды ерітіндіні тұзды салқындату жүйелерінде салқындатқыш ретінде қайта пайдалануды көздейді. Технологиялық ағындардың температуралық реттелуін қажет ететін өндіріс жағдайында тұзды концентраттарды тұщы немесе химиялық тазартылған судың орнына тиімді пайдалануға болады, бұл суды тұтыну мен қалдықтардың пайда болу жүктемесін азайтады.
Техникалық сипаты
Кері осмос қондырғысынан келетін тұз концентраты резервуарларда және алдын ала сүзілгеннен кейін жинақталады және коррозия ингибиторларымен тұрақтандыру қажет болған жағдайда тұзды салқындату жүйесіне жіберіледі. Концентрат жылу алмасу жоғары сапалы суды қолдануды қажет етпейтін жабдықтан жылуды таратуды қамтамасыз ететін тұйық тізбек бойынша айналады. Мұндай жүйелерге әдетте сорғылар, жылу алмастырғыштар, резервуарлар және коррозияға төзімді құбырлар жатады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қол жеткізілген экологиялық пайданың ішінде тұщы судың орнына концентратты пайдалану есебінен табиғи көздерден су алудың – жалпы көлемнің 10-15 %-ына дейін айтарлықтай төмендеуі байқалады. Сонымен бірге қалдықтардың (құрамында тұз бар концентраттың) түзілу көлемі 70-90 %-ға азаяды, бұл тазарту құрылыстарына жүктемені азайтуға және су объектілеріне ластағыш заттардың төгілуін болғызбауға мүмкіндік береді. Концентратты қайта пайдалану сонымен қатар су айналымының тұйықталу дәрежесін арттырады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Кәдеге жаратудың орнына концентратты қолдану басқа ортаға да оң әсерін тигізеді: су объектілеріне төгінділер болмайды, қоршаған ортаға түсетін ластағыш заттардың көлемі азаяды. Сонымен қатар салқындатқыш ерітіндінің айналымына байланысты энергия шығындарының өсуі, сондай-ақ тұзды ортаның агрессивтілігінің жоғарылауына байланысты жабдықтың күйін үнемі бақылау қажеттігі ықтимал әсер етуі мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Қолданылуы тұрғысынан технология тұзды салқындату жүйелерін енгізу немесе бейімдеу мүмкін болатын дамыған су айналымы инфрақұрылымы бар өндірістерге жарамды. Ол жаңа нысандарда да, жұмыс істеп тұрған нысандарда да енгізілуі мүмкін. Негізгі техникалық шарттар тиісті жабдықтың болуы және тұзды ерітіндімен жанасатын материалдар бойынша талаптардың сақталуы болып табылады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қол жеткізілген экологиялық пайданың ішінде тұщы судың орнына концентратты пайдалану есебінен табиғи көздерден су алудың жалпы көлемнің 10-15 %-ына дейін айтарлықтай төмендеуі байқалады. Сонымен бірге қалдықтардың (құрамында тұз бар концентраттың) түзілу көлемі 70-90 %-ға азаяды, бұл тазарту құрылыстарына жүктемені азайтуға және су объектілеріне ластағыш заттардың төгілуін болғызбауға мүмкіндік береді. Концентратты қайта пайдалану сонымен қатар қоршаған орта талаптары мен ЕҚТ қағидаттарына сәйкес келетін су айналымының тұйықталу дәрежесін арттырады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын жабдыққа байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Су ресурстарын тұтынуды азайту, экологиялық тиімділік көрсеткіштерін арттыру.

4.5.1. Обращение с концентратом обратноосмотических установок
В рамках реализации мероприятий по повышению эффективности водопользования на промышленных предприятиях все чаще применяются технологии повторного использования воды, включая системы обратного осмоса и другие методы доочистки сточных вод. Несмотря на безусловные экологические и ресурсосберегающие преимущества таких решений, следует учитывать, что при работе мембранных и осмотических установок образуется побочный продукт - концентрат, представляющий собой высокоминерализованный раствор, в ряде случаев классифицируемый как отход производства.
С учетом требований природоохранного законодательства и принципов наилучших доступных техник, обращение с таким концентратом должно быть надлежащим образом организовано. Это предполагает рассмотрение и внедрение технологических решений, направленных на его утилизацию, переработку, повторное вовлечение в производственный цикл или безопасное уничтожение. Ниже приведены возможные подходы и технические методы обращения с образующимся концентратом.
4.5.1.1. Вторичное использование солевого концентрата в рассольных системах охлаждения
Описание
Данная мера предусматривает повторное использование концентрированного солевого раствора, образующегося в установках обратного осмоса или других мембранных технологиях водоподготовки, в качестве теплоносителя в рассольных системах охлаждения. В условиях производств, где требуется температурное регулирование технологических потоков, солевые концентраты могут эффективно использоваться вместо пресной или химически очищенной воды, снижая нагрузку на водопотребление и образование отходов.
Техническое описание
Солевой концентрат, поступающий из установки обратного осмоса, аккумулируется в резервуарах и после предварительной фильтрации, и при необходимости стабилизации ингибиторами коррозии направляется в рассольную систему охлаждения. Концентрат циркулирует по замкнутому контуру, обеспечивая отвод тепла от оборудования, где теплообмен не требует применения высококачественной воды. Такие системы обычно включают насосы, теплообменники, баки и трубопроводы, устойчивые к коррозии.
Достигнутые экологические выгоды
Среди достигнутых экологических выгод отмечается значительное снижение водозабора из природных источников - вплоть до 10-15 % от общего объема, за счет использования концентрата вместо пресной воды. Одновременно уменьшается объем образования отходов (солесодержащего концентрата) на 70-90 %, что позволяет снизить нагрузку на очистные сооружения и исключить сброс загрязняющих веществ в водные объекты. Повторное использование концентрата также повышает степень замкнутости водооборота.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Использование концентрата вместо утилизации положительно влияет и на другие среды: отсутствует сброс в водные объекты, сокращается количество загрязняющих веществ, попадающих в окружающую среду. Вместе с тем, потенциальным сопутствующим эффектом может быть рост энергозатрат, связанных с циркуляцией охлаждающего раствора, а также необходимость регулярного контроля состояния оборудования из-за повышенной агрессивности солевой среды.
Кросс-медиа эффекты
С точки зрения применимости технология подходит для производств с развитой инфраструктурой водооборота, где возможно внедрение или адаптация систем рассольного охлаждения. Она может быть внедрена как на новых, так и на действующих объектах. Основными техническими условиями являются наличие соответствующего оборудования и соблюдение требований по материалам, контактирующим с солевым раствором.
Технические соображения, касающиеся применимости
Среди достигнутых экологических выгод отмечается значительное снижение водозабора из природных источников - вплоть до 10 - 15 % от общего объема, за счет использования концентрата вместо пресной воды. Одновременно уменьшается объем образования отходов (солесодержащего концентрата) на 70 - 90 %, что позволяет снизить нагрузку на очистные сооружения и исключить сброс загрязняющих веществ в водные объекты. Повторное использование концентрата также повышает степень замкнутости водооборота, что соответствует экологическим требованиям и принципам НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого оборудования в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение потребления водных ресурсов, повышение показателей экологической эффективности.

4.5.1.2.      Қайталама шикізат – су дайындау концентратынан құрғақ тұз алу
Сипаты
Су дайындау процесінде (атап айтқанда, кері осмос) түзілетін концентраттармен жұмыс істеудің ұтымды тәсілдерінің бірі олардан қайталама өнім – құрғақ техникалық тұздар алу болып табылады. Бұл технология қалдықтардың пайда болу көлемін азайтып қана қоймай, сонымен қатар әртүрлі салаларда, мысалы, жол шаруашылығында, химия және металлургия өнеркәсібінде сұранысқа ие өнімдерді алуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаты
Процесс қатты фазада тұздар шығару үшін концентратты буландыруға немесе кептіруге негізделген. Ол үшін вакуумды-буландыру қондырғыларын, күн немесе жылу буландыру алаңдарын немесе ылғалдың мәжбүрлі булануы бар өнеркәсіптік жабдықты пайдалануға болады. Қолданылатын схемаға байланысты алынған құрғақ тұздар қосымша тазартылып, оралуы мүмкін. Қыс мезгілінде автомобиль жолдарын күтіп ұстау кезінде, сондай-ақ кейбір технологиялық процестер үшін көктайғаққа қарсы материал ретінде пайдалануға жарамды өнеркәсіптік тұз (натрий хлориді, сульфаттар және басқа қосылыстар) негізгі өнімге айналады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл шараның экологиялық әсері тұз концентратын қалдық ретінде жою қажеттігін толығымен жоюдан көрінеді. Тазарту құрылыстарына жүктеме азаяды, су объектілерінің ластануына жол берілмейді және табиғи ресурстарды қорғау үшін маңызы бар бастапқы тұзды өндіру қажеттігі азаяды. Концентратты өнім түрінде кәдеге жарату құрамында тұз бар ағындардың қоршаған ортаға төгілуін болғызбайды және тұйық өндірістік цикл қағидатын іске асыруға ықпал етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Су шығарындыларын болғызбау, топырақ пен су объектілерінің ластануының болмауы, сондай-ақ қалдықтардың жалпы санының азаюы. Сонымен қатар булану процесінің энергетикалық шығындарын, сондай-ақ буланудың термиялық әдісімен атмосфераға шығарылатын шығарындыларды ескеру қажет – олар энергияны үнемдейтін шешімдер есебінен тиісті бақылауды және өтемақыны талап етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Технология концентраттың жеткілікті мөлшері және оны өңдеу мүмкіндігі бар кәсіпорындарда қолданылады. Бұл әсіресе пассивті булану әдістерін қолдануға болатын күн белсенділігі жоғары аймақтарда немесе булану үшін энергия көзі ретінде пайдалануға болатын артық жылу бар кәсіпорындарда тиімді. Алынған өнімді кәсіпорын ішінде сатуға немесе пайдалануға болады, бұл ұқсас материалдарды сатып алу шығындарын азайтады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын жабдыққа байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Су ресурстарын тұтынуды азайту, экологиялық тиімділік көрсеткіштерін арттыру.

4.5.1.2. Получение вторичного сырья - сухих солей из концентрата водоподготовки
Описание
Одним из рациональных подходов к обращению с концентратами, образующимися в процессе водоподготовки (в частности, обратного осмоса), является получение из них вторичного продукта - сухих технических солей. Такая технология позволяет не только сократить объемы образования отходов, но и получить продукцию, востребованную в различных отраслях, например, в дорожном хозяйстве, химической и металлургической промышленности.
Техническое описание
Процесс основан на выпаривании или сушке концентрата с целью выделения солей в твердой фазе. Для этого могут использоваться вакуум-выпарные установки, солнечные или тепловые испарительные площадки, либо промышленное оборудование с принудительным испарением влаги. В зависимости от применяемой схемы, полученные сухие соли могут дополнительно очищаться и фасоваться. Основным продуктом становится промышленная соль (хлорид натрия, сульфаты и другие соединения), пригодная для использования в качестве противогололедного материала при содержании автомобильных дорог в зимний период, а также для некоторых технологических процессов.
Достигнутые экологические выгоды
Экологический эффект данной меры выражается в практически полном исключении необходимости утилизации солевого концентрата как отхода. Снижается нагрузка на очистные сооружения, предотвращается загрязнение водных объектов и сокращается потребность в добыче первичной соли, что имеет значение для охраны природных ресурсов. Утилизация концентрата в виде продукта исключает сброс солесодержащих стоков в окружающую среду и способствует реализации принципа замкнутого производственного цикла.
Кросс-медиа эффекты
Исключение водных выбросов, отсутствие загрязнений почвы и водоемов, а также уменьшение общего количества отходов. Вместе с тем, следует учитывать энергетические затраты на процесс выпаривания, а также возможные выбросы в атмосферу при термическом способе испарения - они требуют соответствующего контроля и компенсации за счет энергоэффективных решений.
Технические соображения, касающиеся применимости
Технология применима на предприятиях, располагающих достаточным объемом концентрата и возможностями по его обработке. Особенно эффективна она в регионах с высокой солнечной активностью, где возможно применение пассивных методов испарения, либо на предприятиях, где имеется избыточное тепло, которое можно использовать в качестве источника энергии для выпаривания. Полученный продукт может быть реализован либо использоваться внутри предприятия, что снижает затраты на приобретение аналогичных материалов.
Экономика
В зависимости от применяемого оборудования в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение потребления водных ресурсов, повышение показателей экологической эффективности.

4.6.      Физикалық әсер ету деңгейінің төмендеуі
Шу жалпы биологиялық тітіркендіргіш бола отырып, есту анализаторына ғана әсерін тигізіп қоймай, мидың құрылымына да әсерін тигізеді, дененің әртүрлі функционалды жүйелерінде ығысулар тудырады. Шудың адам ағзасына жағымсыз әсерінің көптеген көріністерінің ішінде: сөйлеу қабілетінің төмендеуін, жағымсыз сезімдерді, шаршаудың дамуын және еңбек өнімділігінің төмендеуін, шу патологиясының пайда болуын атап өтуге болады.
Қазіргі уақытта шу мен дірілді болғызбау және азайту себептері мен тәсілдері туралы кейбір ақпарат бар. Қондырғы ішіндегі операторларға шудың әсері осы құжат аясында қарастырылмайды.
Жаңа қондырғыларды шу мен дірілдің төмен деңгейімен сипаттауға болады. Тиісті техникалық қызмет көрсету жабдықтың (желдеткіштер, сорғылар) теңгерімсіздігін болғызбауға көмектеседі. Жабдық арасындағы байланыстар шудың берілуін болғызбау немесе азайту үшін арнайы түрде жасалуы мүмкін.
Шу деңгейін азайту және оның жақын орналасқан аумаққа таралуын болғызбау үшін шуды азайтуға арналған түрлі техникалық шешімдер қолданылуы мүмкін:
шуды азайту стратегиясын жүзеге асыру;
шулы операцияларды/агрегаттарды қоршау;
операциялардың/агрегаттардың дірілдеуін оқшаулау;
ішкі және сыртқы жағынан соққы тойтарғыш материалдармен қаптау;
материалдарды түрлендіру жабдықтарымен байланысты кез келген шулы операциялардан қорғау үшін ғимараттардағы дыбыс оқшаулау;
шудан қорғайтын қабырғалар салу, мысалы, қорғалатын аймақ пен "шулы" әрекет (немесе "шу шығаратын әрекет") арасынан ғимараттар немесе өсіп тұрған ағаштар мен бұталар сияқты табиғи кедергілер салу;
дыбыс өткізбейтін ғимараттарда орналасқан құбырлар мен үрлегіштерді қаптау;
жабық үй-жайлардың есіктері мен терезелерін жабу;
төмен шулы жабдық, оған төмен шулы компрессорлар, сорғылар кіреді.
Аталған шараларды қолданыстағы, жаңғыртылатын және жаңа объектілерде қолдануға болады. Егер жоғарыда аталған техникалық шешімдерді қолдану мүмкін болмаса және шу шығаратын қондырғыларды жеке ғимараттарға ауыстыру мүмкін болмаса, мысалы, тұрғын үй мен белсенді шу көзі арасында ғимараттар немесе өсіп тұрған ағаштар мен бұталар сияқты табиғи кедергілер салу сияқты қайталама техникалық шешімдер қолданылады. Қорғалатын кеңістіктің есіктері мен терезелері шу шығаратын қондырғыларды пайдалану кезеңінде тығыз жабылуға тиіс.
Діріл – серпімді байланыс буындары бар жүйенің механикалық тербелмелі қозғалысы. Адамға берілу тәсілі бойынша діріл (діріл көздерімен жанасу сипатына байланысты) шартты түрде жергілікті (жергілікті) болып бөлінеді, жұмысшының қолына өтеді және жалпы тірек беттері арқылы отырған немесе тұрған адамның денесіне беріледі.
Гигиеналық нормалау тәжірибесіндегі жалпы діріл жұмыс орындарының дірілі ретінде белгіленеді. Өндірістік жағдайда жергілікті және жалпы дірілдің бірлескен әсері жиі кездеседі.
Адамды дірілден қорғаудың ең тиімді құралы – оның дірілдейтін жабдықпен тікелей жұмыс істеуін жоққа шығару. Бұл қашықтан басқару пультін, өнеркәсіптік роботтарды қолдану, автоматтандыру және технологиялық операцияларды ауыстыру арқылы жүзеге асырылады.
Қолмен жұмыс істейтін механикаландырылған құралдардың тербелісінің операторға қолайсыз әсерін төмендетуге техникалық шешімдер арқылы қол жеткізіледі:
тікелей діріл көзінде оның қарқындылығын төмендету (конструктивті жетілдірулер есебінен);
діріл көзі мен оператор адамның қолдары арасында орналастырылған серпімді демпферлік материалдар мен құрылғылар болып табылатын сыртқы дірілден қорғау құралдары;
өндірістерде/агрегаттарды дірілді оқшаулау.

4.6. Снижение уровней физического воздействия
Шум, являясь общебиологическим раздражителем, оказывает влияние не только на слуховой анализатор, но действует на структуры головного мозга, вызывая изменения в различных функциональных системах организма. Среди многочисленных проявлений неблагоприятного воздействия шума на организм человека выделяются: снижение разборчивости речи, неприятные ощущения, развитие утомления и снижение производительности труда, появление шумовой патологии.
В настоящее время имеется некоторая информация о причинах и подходах для предотвращения и сведения к минимуму шума и вибрации. Влияние шума на операторов внутри установки не рассматривается в рамках данного документа.
Новые установки могут характеризоваться низким уровнем шума и вибрации. Надлежащее техническое обслуживание способствует предотвращению разбалансировки оборудования (вентиляторы, насосы). Соединения между оборудованием могут быть сконструированы специальным образом для предотвращения или минимизации передачи шума.
Чтобы снизить уровень шума и предотвратить его распространение на ближайшую территорию, могут быть применены различные технические решения по снижению шума:
реализация стратегии снижения шума;
ограждение "шумных" операций/агрегатов;
виброизоляция операций/агрегатов;
внутренняя и внешняя обшивка из ударопоглощающего материала;
звукоизоляция зданий для защиты от любых "шумных" операций, связанных с оборудованием для преобразования материалов;
строительство стен для защиты от шума, например, строительство зданий или естественных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между охраняемой территорией и "шумной" деятельностью (или "деятельностью, издающей шум");
обшивка воздуховодов и воздуходувок, расположенных в звуконепроницаемых зданиях;
закрытие дверей и окон крытых помещений;
малошумное оборудование, сюда входят малошумные компрессоры, насосы.
Перечисленные меры доступны к применению на действующих, модернизируемых и новых объектах. Если вышеупомянутые технические решения не могут быть применены и если установки, выделяющие шум, невозможно перевести в отдельные здания, применяются вторичные технические решения, такие, как например, строительство зданий или природных барьеров, таких, как растущие деревья и кустарники между селитебной зоной и источником активного шума. Двери и окна защищаемого пространства должны быть плотно закрыты в период эксплуатации шумовыделяющих установок.
Вибрация - это механическое колебательное движение системы с упругими связями. Вибрацию по способу передачи на человека (в зависимости от характера контакта с источниками вибрации) условно подразделяют на местную (локальную), передающуюся на руки работающего, и общую, передающуюся через опорные поверхности на тело человека, в положении сидя или стоя.
Общая вибрация в практике гигиенического нормирования обозначается как вибрация рабочих мест. В производственных условиях нередко имеет место совместное воздействие местной и общей вибрации.
Наиболее действенным средством защиты человека от вибрации является устранение непосредственно его контакта с вибрирующим оборудованием. Осуществляется это путем применения дистанционного управления, промышленных роботов, автоматизации и замены технологических операций.
Снижение неблагоприятного действия вибрации ручных механизированных инструментов на оператора достигается путем технических решений:
уменьшением интенсивности вибрации непосредственно в источнике (за счет конструктивных усовершенствований);
средствами внешней виброзащиты, которые представляют собой упругодемпфирующие материалы и устройства, размещенными между источником вибрации и руками человека-оператора;
виброизоляцией производств/агрегатов.

4.7.      Иіс
Кешендегі мәселені шешу және жағымсыз иісі бар заттарды тек қалдықтарды қалпына келтіру объектілерінде ғана емес, сонымен қатар олардың пайда болуы, жиналуы және тасымалдануы кезеңдерінде жою бойынша іс-шаралар жүргізу маңызды.
Иістердің пайда болуын және таралуын болғызбауға бағытталған іс-шараларға мыналар жатады:
қалдықтарды дұрыс орналастыру және басқару;
жұмыс кезінде иіс шығаруы мүмкін жабдықты мұқият жобалау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету;
ауаны газ тәрізді шығарындылардан дұрыс шығару және тазарту;
қоршаған ортаға иістердің таралуын болғызбау мақсатында қалдықтарды өңдеуге немесе кәдеге жаратуға дейін сақтау үшін герметикалық контейнерлерді пайдалану;
иіс шығаратын заттарды тиімді жою үшін биофильтрлерді қолдану.
Сарқынды суларды және сарқынды сулардың шөгіндісін жинау мен өңдеу кезінде иістердің пайда болуын азайтуға былайша қол жеткізуге болады:
иіс шығаратын заттардың түзілуін жою немесе азайту үшін химиялық реагенттерді қолдану (мысалы, күкіртсутектің тотығуы немесе тұнбасы);
иісті газдарды тұтып қалу және кейіннен тазартуға жіберу үшін сарқынды сулар мен шөгіндіні жинау және өңдеу объектілерін жабу немесе қоршау;
шығарындылар мен төгінділерді тазартудың "соңғы" технологияларын негізгі технологиялық процестен тыс қолдану (мысалы, биохимиялық өңдеу, жоғары температуралық тотығу, биофильтрлер арқылы сүзу).
Жоғарыда аталған шараларды іске асыру санитариялық-гигиеналық қауіпсіздік деңгейін арттыруға, халықтың өмір сүру сапасын жақсартуға және қоршаған ортаға теріс әсерді азайтуға мүмкіндік береді.
5.      Ең үздік қолжетімді техникаларды таңдау кезінде қарастырылатын техникалар
ЕҚТ бойынша анықтамалықтың осы бөлімінде ЕҚТ айқындау мақсатында қарастыру үшін ұсынылатын нақты қолдану саласына арналған қазіргі техникалардың сипаттамасы келтірілген.
Техникаларды сипаттау кезінде қоршаған орта үшін ЕҚТ ендірудің артықшылықтарын бағалау ескеріледі, ЕҚТ қолданудағы шектеулер туралы деректер, ЕҚТ сипаттайтын экономикалық көрсеткіштер, сондай-ақ ЕҚТ практикалық қолдану үшін маңызы бар өзге де мәліметтер келтіріледі.
Осы бөлімде сипатталатын әдістердің негізгі міндеті қоршаған ортаның ластануын кешенді болдырмау мақсатында сарқынды суларды ағызудың ең төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізу, бір немесе бірнеше техниканы қолдана отырып, қалдықтар санын азайту болып табылады.
5.1. Қалдықтарды қалпына келтірудің технологиялық процесінде автоматтандырылған бақылау және басқару жүйелерін енгізуге бағытталған ЕҚТ
5.1.1.      Өртті анықтау және алдын алу кезінде автоматтандырылған жүйелерді енгізу
Сипаты
Қалдықтарды қалпына келтіру және қайта өңдеу қондырғыларында өрт қауіпсіздігінің автоматтандырылған жүйелерін енгізу өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздікті арттырудың маңызды шарасы болып табылады. Бұл жүйелер өртті ерте анықтауды, өрт ошақтарын оқшаулауды, жабдықтың маңызды аймақтарын қорғауды және қоршаған ортаға ластаушы заттардың авариялық шығарылуын болдырмауды қамтамасыз етеді.
Техникалық сипаты
Жүйеге температура, түтін және жалын датчиктері, автоматты ескерту, сөндіру және желдету жүйелері кіреді. Үй-жайлардың санатына және қалдықтардың сипатына қарай газ, ұнтақ, су немесе аэрозольді сөндіру қолданылады. Автоматтандырылған алгоритмдер өрттің таралуын болдырмау үшін отын беруді, электр қуатын өшіруді және жабдықты тоқтатуды қамтамасыз етеді.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Автоматтандырылған жүйелер улы органикалық қосылыстарды, диоксиндерді, ауыр металдарды қоса алғанда, қалдықтардың тұтануы кезінде бақыланбайтын шығарындылардың алдын алады. Қондырғылардың бұзылуы және ластағыш заттардың топырақ пен су қоймаларына ағып кету қаупі азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жүйелерді қолдану мынадай мүмкіндік береді:

4.7. Запах
Важно решать задачу в комплексе и проводить мероприятия по удалению дурно пахнущих веществ не только на объектах восстановления отходов, но и на этапах их образования, сбора и транспортировки.
Мероприятия, направленные на предотвращение образования и распространения запахов, включают:
надлежащее размещение и управление с отходами;
тщательное проектирование, эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, при работе которого возможно выделение запахов;
надлежащий отвод и очистку воздуха от газообразных выбросов;
использование герметичных контейнеров для хранения отходов до момента их обработки или утилизации с целью предотвращения распространения запахов в окружающую среду;
применение биофильтров для эффективного удаления запахообразующих веществ.
Сокращение образования запахов при сборе и обработке сточных вод и осадков сточных вод может быть достигнуто за счет:
использования химических реагентов для устранения или снижения образования пахучих веществ (например, окисление или осаждение сероводорода);
покрытия или ограждения объектов сбора и обработки сточных вод и осадков для улавливания и направления пахучих газов на последующую очистку;
применения "концевых" технологий очистки выбросов и сбросов за пределами основного технологического процесса (например, биохимическая обработка, высокотемпературное окисление, фильтрация через биофильтры).
Реализация вышеуказанных мер позволит повысить уровень санитарно-гигиенической безопасности, улучшить качество жизни населения и снизить негативное воздействие на окружающую среду.
5. Техники, которые рассматриваются при выборе наилучших доступных техник
В данном разделе справочника по НДТ приводится описание существующих техник для конкретной области применения, которые предлагаются для рассмотрения в целях определения НДТ.
При описании техник учитывается оценка преимуществ внедрения НДТ для окружающей среды, приводятся данные об ограничениях в применении НДТ, экономические показатели, характеризующие НДТ, а также иные сведения, имеющие значение для практического применения НДТ.
Основной задачей описываемых в данном разделе методов является достижение минимальных показателей выбросов, сбросов, образования отходов с применение одной или нескольких техник, в целях комплексного предотвращения загрязнения окружающей среды
5.1. НДТ, направленные на внедрение систем автоматизированного контроля и управления в технологическом процессе восстановления отходов
5.1.1. Внедрение автоматизированных систем при обнаружении и предотвращении пожара
Описание
Внедрение автоматизированных систем пожарной безопасности на установках по восстановлению и переработке отходов является важной мерой повышения промышленной и экологической безопасности. Эти системы обеспечивают раннее обнаружение возгораний, локализацию очагов пожара, защиту критически важных зон оборудования и предотвращение аварийных выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду.
Техническое описание
Система включает датчики температуры, дыма и пламени, автоматические системы оповещения, тушения и вентиляции. В зависимости от категории помещений и характера отходов применяются газовое, порошковое, водяное или аэрозольное тушение. Автоматизированные алгоритмы обеспечивают отключение подачи топлива, электропитания и остановку оборудования для предотвращения распространения пожара.
Достигнутые экологические выгоды
Автоматизированные системы предотвращают неконтролируемые выбросы при возгорании отходов, включая токсичные органические соединения, диоксины, тяжелые металлы. Снижается риск разрушения установок и утечек загрязняющих веществ в почву и водоемы.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение систем позволяет:

өрт пен жарылыс қаупін 80 – 90 % төмендету;
ластағыш заттардың рұқсат етілмеген шығарындыларын азайту;
қалдықтарды қалпына келтірудің технологиялық процесінің үздіксіздігін қамтамасыз ету;
авариялық тоқтап қалуды және зардаптарды жоюға жұмсалатын шығындарды азайту.
Кросс-медиа әсерлері
Өрт сөндіру жүйелері ластағыш заттардың ауаға, суға және топыраққа түсуіне жол бермейді, ал оңтайландырылған сөндіру технологиялары суды пайдалануды және ластанған сарқынды сулардың түзілуін азайтады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жүйелер жанғыш шикізат немесе өрт қаупі жоғары жабдықтар пайдаланылатын қалдықтарды қалпына келтірудің барлық қондырғыларында (механикалық, химиялық, биологиялық қайта өңдеу) қолданылады.
Экономика
Капитал шығыны – 30–150 млн теңге. Экономикалық әсер ірі авариялардың алдын алудан, тоқтап қалуды және айыппұлдарды азайтудан көрінеді.
Ендірудің қозғаушы күші
Өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі заңнамалық талаптар, "жасыл" технологияларды дамыту және авариялық тәуекелдерді азайту қажеттілігі.
5.1.2.      Процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін қолдану
Сипаты
Қалдықтарды қалпына келтіру қондырғыларында (майларды сұрыптау, регенерациялау, полимерлерді қайта өңдеу, биогаз станциялары) ТПБАЖ қолдану процестердің тиімділігі мен тұрақтылығын арттыруға, энергия тұтынуды азайтуға және қоршаған ортаға келеңсіз әсерді азайтуға бағытталған.
Техникалық сипаты
ТПБАЖ бақылау-өлшеу құралдарын, контроллерлерді, визуализация интерфейстерін (HMI/SCADA) және арнайы бағдарламалық жасақтаманы қамтиды. Жүйе шикізаттың берілуін, температураны, жабдықтың айналу жылдамдығын, реагенттердің мөлшерін және шығарындыларды тазарту процестерін реттейді. Алгоритмдер (PID-реттегіштер, адаптивті және болжамды модельдер, нейрондық желіні оңтайландырушылар) нақты уақыттағы деректерді басқару мен талдаудың дәлдігін қамтамасыз етеді.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Автоматтандыру сапасыз өңделген қалдықтардың мөлшерін азайтуға, ластағыш заттардың шығарындыларын азайтуға, ластанған сарқынды сулардың түзілуін азайтуға мүмкіндік береді. Қайталама ресурстарды қалпына келтіру тиімділігі артып, көмуге жіберілген қалдықтардың жалпы көлемі азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
ТПБАЖ қолдану мыналарды қамтамасыз етеді:
меншікті энергия тұтынуды 5 – 15 %-ға төмендету;
СО және NOₓ шығарындыларын 10 – 20 %-ға азайту;
қалдықтарды қалпына келтіру дәрежесін 90 – 95 %-ға дейін арттыру;
көмуге жататын қалдықтар көлемін 20 – 30 %-ға қысқарту;
қайталама ресурстарды пайдалану коэффициентін арттыру.
Кросс-медиа әсерлері
Оң әсер кәдеге жаратылмайтын қалдықтардың түзілуін азайту, энергия шығынын азайту, сарқынды суларды азайту және авариялық шығарындылардың алдын алу арқылы көрінеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ТПБАЖ қалдықтарды қайта өңдеудің жаңа объектілерінде де, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту кезінде де қолданылады. Майларды регенерациялау, пластмассаларды қайта өңдеу, компосттау, биогаз кешендері, механикалық-биологиялық өңдеу жүйелері бойынша қондырғыларда тиімді.
Экономика

снизить риск пожаров и взрывов на 80 - 90 %;
минимизировать несанкционированные выбросы загрязняющих веществ;
обеспечить непрерывность технологического процесса восстановления отходов;
сократить аварийные простои и затраты на устранение последствий.
Кросс-медиа эффекты
Системы пожаротушения предотвращают попадание загрязняющих веществ в воздух, воду и почву, а оптимизированные технологии тушения уменьшают водопотребление и образование загрязненных стоков.
Технические соображения, касающиеся применимости
Системы применимы на всех установках восстановления отходов (механической, химической, биологической переработки), где используется горючее сырье или оборудование с повышенными пожароопасными рисками.
Экономика
Капитальные затраты - 30 - 150 млн. тенге. Экономический эффект проявляется в предотвращении крупных аварий, снижении простоев и штрафных санкций.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования по промышленной безопасности, развитие "зеленых" технологий и необходимость снижения аварийных рисков.
5.1.2. Применение автоматизированных систем управления технологическими процессами (АСУТП)
Описание
Применение АСУТП в установках восстановления отходов (сортировки, регенерации масел, переработки полимеров, биогазовых станциях) направлено на повышение эффективности и стабильности процессов, снижение энергопотребления и минимизацию негативного воздействия на окружающую среду.
Техническое описание
АСУТП включает контрольно-измерительные приборы, контроллеры, интерфейсы визуализации (HMI/SCADA) и специализированное программное обеспечение. Система регулирует подачу сырья, температуру, скорость вращения оборудования, дозировку реагентов и процессы очистки выбросов. Алгоритмы (PID-регуляторы, адаптивные и предиктивные модели, нейросетевые оптимизаторы) обеспечивают точность управления и анализ данных в реальном времени.
Достигнутые экологические выгоды
Автоматизация позволяет сократить количество некачественно переработанных отходов, снизить выбросы загрязняющих веществ, уменьшить образование загрязненных сточных вод. Повышается эффективность восстановления вторичных ресурсов и сокращается общий объем отходов, направляемых на захоронение.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение АСУТП обеспечивает:
снижение удельного энергопотребления на 5 - 15 %;
сокращение выбросов СО и NOₓ на 10 - 20 %;
повышение степени восстановления отходов до 90 - 95 %;
сокращение объема отходов, подлежащих захоронению, на 20 - 30 %;
повышение коэффициента использования вторичных ресурсов.
Кросс-медиа эффекты
Положительное воздействие выражается в снижении образования неутилизируемых отходов, уменьшении энергозатрат, сокращении сточных вод и предотвращении аварийных выбросов.
Технические соображения, касающиеся применимости
АСУТП применимы как на новых объектах переработки отходов, так и при модернизации действующих производств. Эффективны на установках по регенерации масел, переработке пластмасс, компостировании, биогазовых комплексах, системах механико-биологической обработки.
Экономика

Инвестиция 40–200 млн теңгені құрайды, өтелу мерзімі – энергия ресурстарын үнемдеу, қайталама өнімнің шығымдылығын арттыру және қалдықтарды орналастыру ақысын төмендету есебінен 2-5 жыл.
Ендірудің қозғаушы күші
Қалдықтармен жұмыс істеу бойынша заңнамалық талаптар, көму тарифтерінің ұлғаюы, "жасыл экономикаға" көшу, өнеркәсіптік процестерді цифрландыру.
5.2.      Энергия және ресурс үнемдеу саласындағы ЕҚТ
5.2.1.      Жылу рекуперациясын пайдалану
Сипаты
Қалдықтарды қалпына келтіру кезінде жылу рекуперациясын пайдалану қалдықтарды өңдеу процесінде бөлінетін жылу энергиясын қайта пайдалануға бағытталған техникалық шешімдерді енгізуді білдіреді. Бұл термиялық, механикалық-термиялық немесе химиялық өңдеу кезінде, сондай-ақ технологиялық жабдықтың жұмысы кезінде бөлінетін жылу болуы мүмкін. Мақсат – процестерден энергия шығынын барынша арттыру және жалпы бастапқы энергия шығынын азайту арқылы шығындарды азайту.
Техникалық сипаты
Технология шеңберінде кәсіпорын ішіндегі тұтынушыларға ыстық ағындардан (түтін газдары, жылу тасымалдағыштар, жұмыс орталары) жылу беруді қамтамасыз ететін рекуператорлар, жылу алмастырғыштар, жылуды кәдеге жаратқыштар және жылумен жабдықтаудың тұйық контурлары пайдаланады – мысалы, суды жылыту, суды жылыту, үй-жайларды жылыту немесе бу шығару үшін. Когенерациялық қондырғылармен және энергияны сақтау жүйелерімен интеграциялауға болады. Кейбір жағдайларда температура градациясы бар каскадты жылу алмасу жүйесі қолданылады.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Жылу рекуперациясының арқасында сыртқы энергия көздерін (электр энергиясы, табиғи газ, мазут) пайдалану қажеттілігі азаяды, бұл энергия өндірумен байланысты CO₂, NOₓ және басқа ластағыш заттардың шығарындыларын азайтуға әкеледі. Сонымен қатар қалдық жылу шығаруды азайту арқылы қоршаған ортаға жылу жүктемесі азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Рекуперацияның тиімділігі процесте бөлінетін жылудың 30 – 70 %-ына жетуі мүмкін. Әлеуетті энергия үнемдеу кәсіпорынның энергия тұтынуының жылу компонентінің 25 – 40 %-ын құрайды. Тұрақты техникалық қызмет көрсетіліп тұратын болса, жабдықтың қызмет ету мерзімі 10 – 15 жыл. Шығарындылардың азаю деңгейі үнемделген жылудың 100-200 кг/МВт∙сағ дейін жетуі мүмкін.
Кросс-медиа әсерлері
Рекуперация жүйесін енгізу жалпы отын тұтынуды азайтуға ықпал етуі мүмкін, бұл шығарындылар көлемін төмендете отырып, атмосфералық ауаға оң әсерін тигізеді. Сондай-ақ қыздырылған сарқынды суды төгуден бас тартқан жағдайда жылудың су объектілеріне тигізетін әсері азаяды. Айтарлықтай теріс кросс-медиа әсерлері байқалмайды. Техника кешенді экологиялық жақсартуға ықпал етеді.
Айта кету керек, бұл техника тиісті климаттық және техникалық-экономикалық жағдайлар болған кезде қолданылады және құрғақ климаттық аймақтарда қолдану тиімді болмайды, мұнда от жағу немесе технологиялық ағындарды жылыту үшін жылуды қолданудың тиімділігі шектеулі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Технология әсіресе термиялық немесе жоғары температуралық процестерге тән артық жылудың айтарлықтай көлемінде тиімді. Қолдану алдын ала термиялық аудитті және кәсіпорынның жұмыс режимдерін ескере отырып жабдықты таңдауды талап етеді. Қолданыстағы инженерлік желілерге автоматтандыру мен интеграцияның жеткілікті деңгейі қажет.

Инвестиции составляют 40 - 200 млн. тенге, срок окупаемости - 2 - 5 лет за счет экономии энергоресурсов, повышения выхода вторичной продукции и снижения платы за размещение отходов.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования по обращению с отходами, повышение тарифов на захоронение, переход к "Зеленой экономике", цифровизация промышленных процессов.
5.2. НДТ, в области энерго- и ресурсосбережения
5.2.1. Использование рекуперации тепла
Описание
Использование рекуперации тепла при восстановлении отходов представляет собой внедрение технических решений, направленных на повторное использование тепловой энергии, выделяющейся в процессе обработки отходов. Это может быть тепло, выделяемое при термической, механико-термической или химической переработке, а также при работе технологического оборудования. Цель - максимизировать энергоотдачу от процессов и минимизировать потери, снижая при этом общее потребление первичной энергии.
Техническое описание
В рамках технологии используются рекуператоры, теплообменники, теплоутилизаторы и замкнутые контуры теплоснабжения, обеспечивающие передачу тепла от горячих потоков (дымовые газы, теплоносители, рабочие среды) к потребителям внутри предприятия - например, для подогрева сырья, нагрева воды, отопления помещений или генерации пара. Возможна интеграция с когенерационными установками и системами хранения энергии. В ряде случаев применяется каскадная система теплообмена с градацией температур.
Достигнутые экологические выгоды
Благодаря рекуперации тепла снижается потребность в использовании внешних источников энергии (электричество, природный газ, мазут), что ведет к сокращению выбросов CO₂, NOₓ и других загрязняющих веществ, связанных с производством энергии. Кроме того, сокращается тепловая нагрузка на окружающую среду за счет уменьшения сброса остаточного тепла.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эффективность рекуперации может достигать 30 - 70 % от выделяемого в процессе тепла. Потенциальная экономия энергии составляет до 25 - 40 % от тепловой составляющей энергопотребления предприятия. Срок службы оборудования составляет 10 - 15 лет, при регулярном обслуживании. Уровень сокращения выбросов СО₂ может достигать 100 - 200 кг/МВт∙ч сэкономленного тепла.
Кросс-медиа эффекты
Внедрение системы рекуперации может способствовать снижению общего потребления топлива, что положительно влияет на атмосферный воздух, снижая объемы выбросов. Также уменьшается тепловое воздействие на водные объекты в случае отказа от сброса нагретых стоков. Не наблюдается значительных отрицательных Кросс-медиа эффектов. Техника способствует комплексному экологическому улучшению.
Важно отметить, что данная техника применима при наличии соответствующих климатических и технико-экономических условий и нецелесообразна в аридных климатических зонах, где применение тепла для отопления или подогрева технологических потоков имеет ограниченную эффективность.
Технические соображения, касающиеся применимости
Технология особенно эффективна при значительных объемах избыточного тепла, характерных для термических или высокотемпературных процессов. Применение требует предварительного теплового аудита и подбора оборудования с учетом режимов работы предприятия. Требуется достаточный уровень автоматизации и интеграции в существующие инженерные сети.

Копенгагендегі Amager Bakke Waste–to–Energy Plant-да (Дания) сұрыпталмаған қалдықтарды жағудан алынған жылу шамамен 150 000 үй шаруашылығының қажеттіліктерін жабатын орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіне жіберіледі. Финляндияда, Вааса-дағы Westenergy Oy Ab зауытында қалдықтардан жылу электр энергиясын өндіру үшін де, қалалық аудандарды жылыту үшін де пайдаланылатын буға айналады, бұл тиімділікті 90 %-дан аса ПӘК-ті қамтамасыз етеді. Оңтүстік Кореяда, Incheon Sudokwon RDF Facility кәсіпорнында RDF пиролизі мен жағу процесінің жылуы әкімшілік және өндірістік үй-жайларды жылытуға, сондай-ақ шикізатты алдын ала жылытуға жіберіледі.
Экономика
Бастапқы инвестицияларға жылу алмасу жабдықтарын, автоматтандыру және монтаждау жүйелерін сатып алу кіреді. Алайда энергияның жоғары тарифтері және айтарлықтай жылу әлеуеті болған кезде өтелу мерзімі 3 – 5 жыл болуы мүмкін. Үнемдеуге шикізатты жылыту, бу өндіру немесе жылыту шығындарын азайту арқылы қол жеткізіледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Энергия тарифтерінің өсуі, шығарындылар бойынша талаптардың қатаңдатылуы, өндірістік шығындарды оңтайландыру және тұрақты даму қажеттілігі жылу рекуперациясын экономикалық және экологиялық тұрғыдан орынды етеді. Қосымша ынталандырулар корпоративті ESGстратегиялары мен декарбонизация бағдарламалары болып табылады.
5.2.2.      Жиілікті-реттелетін жетектер мен энергия тиімді компрессорларды қолдану
Сипаты
Қалдықтарды қалпына келтіру процесіне қатысатын жүйелерде – сұрыптау мен ұнтақтаудан ауаны жеткізуге, қайталама шикізат пен газдарды тасымалдауға дейін – компрессорлар, желдеткіштер, сорғылар кеңінен қолданылады. Олардың жұмысы, әдетте, ауыспалы жүктемемен байланысты және мұндай жағдайларда жиілікті реттелетін жетектерді (ЖРЖ), сондай-ақ энергияны үнемдейтін компрессорларды қолдану энергияны тұтынуды едәуір азайтуға, жабдықтың тұрақтылығын жақсартуға және оның қызмет ету мерзімін ұзартуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаты
Техника компрессорлардың, желдеткіштердің және сорғылардың электр қозғалтқыштарына ЖРЖ орнатуды қамтиды, бұл айналу жылдамдығын ағымдағы өндірістік жүктемеге сәйкес реттеуге мүмкіндік береді. Энергияны үнемдейтін компрессорлар өз кезегінде жетілдірілген салқындату схемаларына, жоғары тиімді электр қозғалтқыштарына (IE3 және одан жоғары), оңтайландырылған қысу геометриясына және қажетті жұмыс параметрлерін сақтай отырып, энергияны тұтынуды азайтуға мүмкіндік беретін басқару жүйелеріне ие.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Электр энергиясын тұтынудың төмендеуі электр энергиясын өндірумен байланысты парниктік газдар (СО₂) мен басқа да ластағыш заттардың жанама шығарындыларының азаюына әкеледі. Сонымен қатар жабдық орналасқан бөлмеге жылу жүктемесі, сондай-ақ шу мен діріл деңгейі төмендейді, бұл еңбек жағдайларын жақсартады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

На объекте Amager Bakke Waste-to-Energy Plant в Копенгагене (Дания) тепло, получаемое от сжигания несортированных отходов, направляется в систему централизованного теплоснабжения, покрывая потребности около 150 000 домохозяйств. В Финляндии, на заводе Westenergy Oy Ab в Вааса, тепло от отходов рекуперируется в пар, используемый как для генерации электроэнергии, так и для отопления городских кварталов, обеспечивая КПД свыше 90%. В Южной Корее, на предприятии Incheon Sudokwon RDF Facility, тепло от процесса пиролиза и сжигания RDF направляется на обогрев административных и производственных помещений, а также на предварительный подогрев сырья.
Экономика
Первоначальные инвестиции включают закупку теплообменного оборудования, систем автоматизации и монтажа. Однако при высоких тарифах на энергию и наличии значительного теплового потенциала срок окупаемости может составлять 3 - 5 лет. Экономия достигается за счет снижения затрат на отопление, парогенерацию или подогрев сырья.
Движущая сила внедрения
Рост тарифов на энергоносители, ужесточение требований по выбросам, необходимость оптимизации производственных затрат и устойчивого развития делают рекуперацию тепла экономически и экологически целесообразной. Дополнительными стимулами являются корпоративные ESG-стратегии и программы декарбонизации.
5.2.2. Применение частотно-регулируемых приводов и энергоэффективных компрессоров
Описание
В системах, задействованных в процессе восстановления отходов - от сортировки и измельчения до подачи воздуха, транспортировки вторичного сырья и газов - широко применяются компрессоры, вентиляторы, насосы. Их работа, как правило, связана с переменной нагрузкой, и в таких условиях применение частотно-регулируемых приводов (ЧРП), а также энергоэффективных компрессоров позволяет существенно снизить энергопотребление, улучшить стабильность работы оборудования и продлить срок его службы.
Техническое описание
Техника включает установку ЧРП на электродвигатели компрессоров, вентиляторов и насосов, что позволяет регулировать скорость вращения в соответствии с текущей производственной нагрузкой. Энергоэффективные компрессоры, в свою очередь, имеют усовершенствованные схемы охлаждения, высокоэффективные электродвигатели (IE3 и выше), оптимизированную геометрию сжатия и системы управления, позволяющие снижать потребление энергии при сохранении требуемых рабочих параметров.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение потребления электроэнергии ведет к сокращению косвенных выбросов парниковых газов (СО₂) и других загрязнителей, связанных с выработкой электроэнергии. Кроме того, уменьшается тепловая нагрузка на помещение, где расположено оборудование, а также уровень шума и вибрации, что улучшает условия труда.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

ЖРЖ және заманауи компрессорларды қолдану дәстүрлі тұрақты жылдамдық жүйелерімен салыстырғанда энергия тұтынудың 15 %-дан 40 %-ға дейін қысқаруына қол жеткізуге мүмкіндік береді. Жабдықтың жүктелу режиміне байланысты инвестициялардың орташа өтелу мерзімі 2 жылдан 5 жылға дейін. СО₂ шығарындыларының төмендеу деңгейі – үнемделген әрбір 1000 кВт*сағ үшін 200-300 кг-ға дейін.
Кросс-медиа әсерлері
Техника қоршаған ортаға оң әсерін тигізеді, электр энергиясын тұтынуды және сәйкесінше электр ресурстарына жүктемені азайтады. Шу мен діріл әсерінің төмендеуі санитарлық еңбек жағдайларына оң әсер етеді. Айтарлықтай теріс кросс-медиа әсерлері байқалмайды.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Компрессорларға, сорғыларға және желдеткіштерге ауыспалы жүктемесі бар объектілерде, әсіресе үздіксіз немесе циклдік жұмыс кезінде енгізу ең орынды. Процесті оңтайландыру үшін автоматтандыру жүйесі және басқару параметрлерін дұрыс реттеу қажет. Ескі қондырғылар қуат жүйелері мен желдету жүйелерін бейімдеуді қажет етеді.
Қалдықтарды қалпына келтіру жөніндегі қондырғыларда жиілікті-реттелетін жетектерді (ЖРЖ) және энергия тиімді компрессорларды қолдану ауыспалы режимдерде жұмыс істейтін жабдықтың энергия тұтынуын едәуір қысқартуға мүмкіндік береді. Мурдейктегі (Нидерланды) Attero Waste Treatment Facility қондырғысында желдеткіштер мен сорғыларда ЖРЖ енгізу, сондай-ақ компрессорларды айнымалы жылдамдықтағы модельдерге ауыстыру электр энергиясын тұтынуды 20 %-ға төмендетуге мүмкіндік берді. Жапонияда, Fukuoka Clean Center кәсіпорнында кептіру және газ тазарту үшін ауа беру жүйелерінде тиімділігі жоғары компрессорлар мен ЖРЖ орнату өнімділікті төмендетпестен энергияны 25 %-ға дейін үнемдеуге мүмкіндік берді.
Экономика
ЖРЖ орнатуға және компрессорларды энергия тиімділігіне ауыстыруға инвестициялар жабдықтың қуатына байланысты өзгереді. Бұл ретте электр энергиясына ақы төлеудегі үнемдеу компрессорлық станцияларды немесе желдету жабдықтарын энергиямен жабдықтауға жұмсалатын шығындардың 20 – 30 %-ына жетуі мүмкін. Энергия тиімділігін қолдаудың және жаңғырту шығындарының бір бөлігін өтеудің мемлекеттік бағдарламалары жобаның рентабельділігін одан әрі арттыра алады.
Ендірудің қозғаушы күші
Негізгі факторлар электр энергиясы тарифтерінің өсуі, өндіріс құнын төмендетудің қажеттілігі, көміртегі ізін төмендетудің корпоративтік мақсаттары, сондай-ақ процестердің сенімділігі мен автоматтандырылуын арттыруға ұмтылу болып табылады. Энергия үнемдеу жөніндегі жобаларды іске асыру кезінде мемлекеттік қолдау алу мүмкіндігі қосымша ынталандыру болып табылады.

Применение ЧРП и современных компрессоров позволяет достичь сокращения энергопотребления от 15% до 40% по сравнению с традиционными системами постоянной скорости. Средний срок окупаемости вложений составляет от 2 до 5 лет, в зависимости от режима загрузки оборудования. Уровень снижения выбросов СО₂ - до 200 - 300 кг на каждые сэкономленные 1000 кВт*ч.
Кросс-медиа эффекты
Техника оказывает положительное влияние на окружающую среду, снижая потребление электроэнергии и, соответственно, нагрузку на электроэнергетические ресурсы. Снижение шумовых и вибрационных воздействий положительно влияет на санитарные условия труда. Значимых негативных Кросс-медиа эффектов не наблюдается.
Технические соображения, касающиеся применимости
Наиболее целесообразно внедрение в объектах с переменной нагрузкой на компрессоры, насосы и вентиляторы, особенно при непрерывной или циклической работе. Для оптимизации процесса необходимо наличие системы автоматизации и корректной настройки параметров управления. В старых установках потребуется адаптация систем электропитания и систем вентиляции.
Применение частотно-регулируемых приводов (ЧРП) и энергоэффективных компрессоров в установках по восстановлению отходов позволяет значительно сократить энергопотребление оборудования, работающего в переменных режимах. На объекте Attero Waste Treatment Facility в Мурдейке (Нидерланды) внедрение ЧРП на вентиляторах и насосах, а также замена компрессоров на модели с регулируемой скоростью позволили снизить потребление электроэнергии на 20 %. В Японии, на предприятии Fukuoka Clean Center, установка высокоэффективных компрессоров и ЧРП в системах подачи воздуха для сушки и газоочистки обеспечила экономию энергии до 25 % без снижения производительности.
Экономика
Инвестиции в установку ЧРП и замену компрессоров на энергоэффективные варьируются в зависимости от мощности оборудования. При этом экономия на оплате электроэнергии может достигать 20 - 30 % от затрат на энергоснабжение компрессорных станций или вентиляционного оборудования. Государственные программы поддержки энергоэффективности и компенсации части затрат на модернизацию могут дополнительно повысить рентабельность проекта.
Движущая сила внедрения
Основными факторами являются рост тарифов на электроэнергию, необходимость снижения себестоимости производства, корпоративные цели по снижению углеродного следа, а также стремление к повышению надежности и автоматизации процессов. Дополнительным стимулом является возможность получения государственной поддержки при реализации проектов по энергосбережению.

5.2.3.      Қайталама энергия ресурстарын пайдалану
Сипаты
Қайталама энергия ресурстары – бұл жылу, газ немесе кәсіпорын ішінде қайта пайдалануға немесе басқа нысандарға беруге болатын технологиялық процестердің жанама өнімі ретінде өндірілетін энергияның басқа түрлері. Қалдықтарды қалпына келтіру контексінде бұл әдетте жұмыс істейтін жабдықтан жылуды кәдеге жарату, технологиялық газдарды (мысалы, пиролиз немесе газдандыру) пайдалану және қалдық бу қысымын немесе сығылған ауаны пайдалану болып табылады.
Техникалық сипаты
Қалдықтарды қалпына келтіру объектілерінде қайталама энергия ресурстары пиролиз, газдандыру, механикалық өңдеу кезінде, сондай-ақ жабдықты салқындату және ауаны қысу кезінде пайда болуы мүмкін. Қолданылатын технологияларға жылуды қалпына келтіруге арналған жылу алмастырғыштар, пиролиз газын жою жүйелері, содан кейін қазандықтарда жану, сондай-ақ кәсіпорынның жылу желілерінде пайдаланылған буды қайта пайдалану кіреді. Алынған энергияны ауаны, суды жылытуға, кептіру қондырғыларына, үй-жайларды жылытуға немесе электр энергиясын өндіруге пайдалануға болады.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Бастапқы энергия ресурстарын (табиғи газ, электр энергиясы, мазут) тұтыну көлемінің төмендеуі көмірқышқыл газы мен оларды жағуға байланысты басқа да ластағыш заттар шығарындыларының азаюына әкеледі. Жылуды кәдеге жарату қоршаған ортаның жылумен ластануын азайтады, бұл әсіресе урбанизацияланған аймақтар үшін маңызды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қайталама энергия ресурстарын пайдалануды енгізу технологиялық процеске байланысты жалпы энергия тұтынуды 10 – 30 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді. СО₂ шығарындыларының ықтимал төмендеуі жойылған қайталама энергия ресурстарының әрбір 1 тоннасы үшін 0,2 – 0,5 тоннаға жетуі мүмкін. Қайта өңдеу жүйелерінің операциялық шығындары әдетте бастапқы күрделі салымдардан кейін төмен болады және өтелу мерзімі 2 жылдан 4 жылға дейін.
Кросс-медиа әсерлері
Бұл техниканы енгізу кәсіпорынның энергетикалық инфрақұрылымына жүктемені азайтады, тұтынылатын отын ресурстарының көлемін азайтады және осылайша қоршаған ортаға кешенді оң әсер етеді. Пирогаздарды қайта жағу орындарында белгілі бір ластағыш заттардың концентрациясының жоғарылауы тазарту және автоматты бақылау жүйесімен өтеледі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Техника қайта өңдеу процесінде артық жылу немесе технологиялық газдар пайда болатын объектілерде қолданылады. Тұрақсыз жұмыс режимі бар кәсіпорындар буферлік контейнерлерді немесе энергияны сақтау жүйелерін орнатуды қажет етуі мүмкін. Сондай-ақ, кәдеге жаратудың техникалық-экономикалық орындылығын, әсіресе қайталама энергия ресурстарының аз көлемінде ескеру қажет.
Аустриядағы Zistersdorf Mechanical-Biological Treatment Plant кәсіпорнында қалдықтарды компосттау және кептіру кезінде пайда болатын жылу ғимараттарды жылытуға және шикізатты алдын ала жылытуға жіберіледі. Германияда, München Nord Heizkraftwerk қондырғысында, қайта өңдеу нәтижесінде алынған қайталама бу турбогенераторларды жүргізу және жылумен жабдықтау жүйесіне беру үшін қолданылады. Жапонияда, Осакадағы Kita Incineration Plant зауытында зауыт жанындағы қоғамдық ғимараттар мен бассейнді жылыту үшін қалдықтардан шыққан жанама жылу мен ыстық су қайта пайдаланылады.
Экономика

5.2.3. Использование вторичных энергоресурсов
Описание
Вторичные энергоресурсы - это тепло, газ или другие виды энергии, образующиеся как побочные продукты технологических процессов, которые могут быть повторно использованы внутри предприятия или переданы на другие объекты. В контексте восстановления отходов это, как правило, утилизация тепла от работающего оборудования, использование технологических газов (например, пиролизных или газификационных), а также использование остаточного давления пара или сжатого воздуха.
Техническое описание
На объектах по восстановлению отходов вторичные энергоресурсы могут образовываться при пиролизе, газификации, механической переработке, а также при охлаждении оборудования и сжатии воздуха. Используемые технологии включают теплообменники для рекуперации тепла, системы утилизации пиролизного газа с последующим сгоранием в котлах, а также повторное использование отработанного пара в тепловых сетях предприятия. Полученная энергия может быть использована для подогрева воздуха, воды, подачи на сушильные установки, обогрев помещений, либо для выработки электроэнергии.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение объемов потребления первичных энергоресурсов (природного газа, электроэнергии, мазута) приводит к сокращению выбросов углекислого газа и других загрязняющих веществ, связанных с их сжиганием. Утилизация тепла также уменьшает тепловое загрязнение окружающей среды, что особенно важно для урбанизированных зон.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Внедрение использования вторичных энергоресурсов позволяет сократить общее энергопотребление на 10 - 30 % в зависимости от технологического процесса. Потенциальное сокращение выбросов СО₂ может достигать 0,2 - 0,5 т на каждую 1 тонну утилизированного вторичного энергоресурса. Эксплуатационные расходы на системы утилизации обычно низкие после первоначальных капитальных вложений, а срок окупаемости составляет от 2 до 4 лет.
Кросс-медиа эффекты
Внедрение данной техники снижает нагрузку на энергетическую инфраструктуру предприятия, уменьшает объем потребляемых топливных ресурсов и тем самым оказывает комплексное положительное воздействие на окружающую среду. Возможное повышение концентрации определенных загрязнителей в местах повторного сжигания пирогазов компенсируется системой очистки и автоматического контроля.
Технические соображения, касающиеся применимости
Техника применима на объектах, где в процессе переработки образуется избыток тепла или технологических газов. На предприятиях с неустойчивым режимом работы может потребоваться установка буферных емкостей или систем аккумулирования энергии. Также важно учитывать технико-экономическую целесообразность утилизации, особенно при малых объемах вторичных энергоресурсов.
На предприятии Zistersdorf Mechanical-Biological Treatment Plant в Австрии тепло, образующееся при компостировании и сушке отходов, направляется на обогрев зданий и предварительный подогрев сырья. В Германии, на объекте München Nord Heizkraftwerk, вторичный пар, получаемый при переработке отходов, используется для привода турбогенераторов и подачи в систему теплоснабжения. В Японии, на заводе Kita Incineration Plant в Осаке, побочное тепло и горячая вода от утилизации отходов повторно используются для отопления общественных зданий и бассейна при заводе.
Экономика

Қайталама энергия ресурстарын кәдеге жарату және қайта пайдалану жүйелерін орнату шығындары жабдықтың түріне және кәсіпорынның конфигурациясына байланысты. Алайда энергия шығындарын азайту арқылы техника жоғары рентабельділікті көрсетеді. Қайталама энергия ресурстарын пайдалану энергия шығындарын 15 – 25 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді, бұл оны тарифтердің өсуі жағдайында ерекше тартымды етеді.
Ендірудің қозғаушы күші
Негізгі факторлар энергия тиімділігін арттыруға ұмтылу, энергиямен жабдықтауға шығындарды қысқарту, көміртегі ізін азайту жөніндегі корпоративтік және мемлекеттік талаптарды орындау, сондай-ақ тұрақты өндіріс және "жасыл" трансформация саласында халықаралық стандарттардың болуы болып табылады.
5.3. Ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алуға және азайтуға бағытталған ЕҚT
5.3.1. Эмиссиялардың ықтимал ұйымдастырылмаған көздерінің санын азайту
Сипаты
Экологиялық менеджмент жүйесі (ЭМЖ) шеңберінде кәсіпорындар атмосфераға шығатын ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алуға немесе азайтуға бағытталған жобалық және пайдалану шараларын қабылдай алады. Мұндай шаралардың негізгі мақсаты – ауаның бақылаусыз ластану қаупін азайту, еңбек жағдайларын жақсарту және қоршаған ортаға әсерді азайту.
Техникалық сипаты
Шығарындылардың күтілетін түріне қарай бірнеше пайдалану және жобалау шараларын таңдауға болады:
Ықтимал шығарындылар көздерінің санын азайту
Жобалық шешімдер құбырлардың ұзындығын азайтуды, фланецті қосылыстар мен бекіту арматураларының санын азайтуды көздейді, бұл ағып кету ықтималдығын азайтады. Дәнекерленген фитингілер мен құбырларды пайдалану буындардың санын одан әрі азайтады. Мүмкіндігінше сорғы жүйелерінің орнына гравитациялық жүйелерге артықшылық беріледі, бұл технологияны жеңілдетеді және жабдықтың істен шығу қаупін азайтады.
Сенімділігі мен тығыздығы жоғары жабдықты таңдау
Тығыздағышы қосарлы заманауи клапандар мен герметикалы тығыздағыштар (спиральмен оралған, kammprofile, шығыршықты қосылыстар) ұйымдастырылмаған шығарындылар қаупін азайтуға мүмкіндік береді. Магниттік жетекті немесе механикалық тығыздағыштары бар сорғылар мен компрессорлар жұмыс сенімділігін арттырады. Мамандандырылған сервистік шлангтар мен қауіпсіз газсыздандыру жүйелерін қолдану барлық кезеңдерде ағып кетуді бақылауды қамтамасыз етеді.
Коррозияның алдын алу
Тасымалданатын заттардың агрессивті қасиеттерін ескере отырып, материалдарды таңдау құбырлардың зақымдану ықтималдығын азайтады. Сонымен қатар, төсеніштер, жабындар және коррозия ингибиторлары қолданылады. Сыртқы қорғаныс металл конструкцияларын бояумен қамтамасыз етіледі, бұл сыртқы коррозияны болдырмайды және жабдықтың қызмет ету мерзімін ұзартады.
Шашыраңқы шығарындыларды тежеу және жинау
Маңызды бағыт – қалдықтар мен шикізатты жабық үй-жайларда немесе герметикалық ыдыстарда сақтау. Тозаңды тұтып қалу үшін көміртекті қоса алғанда, сүзгілері бар жергілікті сору жүйелері қолданылады. Сонымен қатар тозаңды басу жүйелері (суару, тұманға қарсы зеңбіректер) қолданылады. Конвейер таспалары тығыздалады, ал қайта тиеу тораптары жабылады. Жел қалқандары мен қоршаулар желдің ластағыш заттардың тасымалдауын азайтады.
Қалдықтарды сақтау және олармен жұмыс істеу
Шатырлардың астында немесе ауа өткізбейтін контейнерлерде сақтауды ұйымдастыру тозаңның таралуына жол бермейді. Қайталама шығарындыларды азайту үшін жиналатын үйінділердің биіктігін шектеу, ауаны тазартатын қойма үй-жайларын желдету жүйелерін орнату, тозаңды материалдарды ылғалдандыру ұсынылады. Көлік ағындарын бақылау, соның ішінде жүк көліктерінің жылдамдығын төмендету де тозаңның пайда болуын азайтады.
Қалдықтарды араластыру
Ауаға шығарындыларды азайту үшін тозаң тәрізді реагенттерді пайдалану жоққа шығарылады, жабық беру және қайта араластыру жүйелеріне артықшылық беріледі. Бұрандалы қоректендіргіштер мен пневматикалық тасымалдау жүйелері бөлшектердің таралуын айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді.
Қолдау және тазалау
Жабдықтың герметикалығын үнемі бақылау ықтимал ағып кетуді ерте анықтауға мүмкіндік береді. Қалдықтарды сақтау және тасымалдау аймақтарын тазалау өнеркәсіптік шаңсорғыштармен жүзеге асырылады. Жүк көлігінің кірме жолдары мен доңғалақтарын жуу, сондай-ақ жабдықты үнемі жуу тозаңның қайталануын болдырмайды.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Кешенді тәсіл ұйымдастырылмаған шығарындылар деңгейін айтарлықтай төмендетуге, жұмысшылар мен қоршаған халықтың денсаулығына әсерін азайтуға, сондай-ақ жергілікті қауымдастықтардың шағымдарының санын азайту арқылы әлеуметтік шиеленісті азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тиімділікке желдету жүйелерін ауаны тазарту қондырғыларына қосу, сорғыш шкафтар мен тозаңды тұтып қалуға арналған сүзгілерді қолдану, сондай-ақ қалдықтарды сақтау және тасымалдау жүйелерінің тығыздығын бақылау арқылы қол жеткізіледі.
Кросс-медиа әсерлері
Кейбір шаралар ресурстардың қосымша шығындарына әкеледі. Мысалы, тозаңды басу жүйелері қосымша су ағынын қажет етеді, ал процестерді тығыздау тек шығарындыларды ғана емес, сонымен қатар шу деңгейін де төмендетеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Шаралардың бәрі бірдей әмбебап емес және өндірістің кез келген түріне қолданыла бермейді. Қолданыстағы объектілерде герметикалық жабдықты енгізу конструкциялық ерекшеліктермен шектелуі мүмкін. Жабық жүйелерді пайдалану кезінде жарылғыш қоспалардың жиналу қаупі немесе оттегі концентрациясының төмендеуі мүмкін, бұл қосымша қауіпсіздік шараларын қажет етеді.
Экономика
Енгізу құны өндірістің ерекшелігіне, қолданылатын технологияларға және кәсіпорынның ауқымына байланысты. Кейбір шаралар (мысалы, герметикалық сорғыларға ауысу) айтарлықтай инвестицияларды қажет етеді, бірақ шикізат шығынын азайту, төтенше жағдайларды азайту және шығарындыларды жою шығындарын азайту арқылы өтеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

Затраты на установку систем утилизации и повторного использования вторичных энергоресурсов зависят от типа оборудования и конфигурации предприятия. Однако за счет снижения расходов на энергию техника демонстрирует высокую рентабельность. Использование вторичных энергоресурсов позволяет сократить издержки на энергоносители на 15 - 25 %, что делает ее особенно привлекательной в условиях роста тарифов.
Движущая сила внедрения
Основными факторами являются стремление к повышению энергоэффективности, сокращение затрат на энергоснабжение, выполнение корпоративных и государственных требований по снижению углеродного следа, а также наличие международных стандартов в области устойчивого производства и "зеленой" трансформации.
5.3 НДТ, направленные на предотвращение и снижение неорганизованных выбросов
5.3.1. Минимизация количества потенциальных неорганизованных источников эмиссий
Описание
В рамках системы экологического менеджмента (СЭМ) предприятия могут принимать как проектные, так и эксплуатационные меры, направленные на предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов в атмосферу. Основная цель таких мер - снижение риска неконтролируемого загрязнения воздуха, улучшение условий труда и минимизация воздействия на окружающую среду.
Техническое описание
На основе ожидаемого типа выбросов может быть выбрано несколько эксплуатационных и проектных мер:
Снижение числа потенциальных источников выбросов
Проектные решения предусматривают уменьшение протяженности трубопроводов, сокращение количества фланцевых соединений и запорной арматуры, что снижает вероятность утечек. Использование сварных фитингов и труб дополнительно уменьшает количество стыков. Там, где это возможно, предпочтение отдается самотечным системам вместо насосных, что упрощает технологию и снижает риск отказов оборудования.
Выбор оборудования с высокой степенью надежности и герметичности
Современные клапаны с двойным уплотнением и герметичные прокладки (спирально намотанные, kammprofile, кольцевые соединения) позволяют свести к минимуму риск неорганизованных выбросов. Насосы и компрессоры с магнитным приводом или механическими уплотнениями обеспечивают повышенную надежность эксплуатации. Применение специализированных сервисных шлангов и систем безопасной дегазации обеспечивает контроль утечек на всех стадиях.
Предотвращение коррозии
Выбор материалов с учетом агрессивных свойств транспортируемых веществ снижает вероятность повреждений трубопроводов. Дополнительно используются футеровки, покрытия и ингибиторы коррозии. Наружная защита обеспечивается окраской металлоконструкций, что предотвращает внешнюю коррозию и продлевает срок службы оборудования.
Сдерживание и сбор рассеянных выбросов
Важное направление - хранение отходов и сырья в закрытых помещениях или герметичных емкостях. Для улавливания пыли применяются локальные вытяжные системы с фильтрами, включая угольные. Дополнительно используются системы пылеподавления (орошение, противотуманные пушки). Конвейерные ленты герметизируются, а перегрузочные узлы укрываются. Ветрозащитные экраны и ограждения снижают перенос загрязняющих веществ ветром.
Хранение и обращение с отходами
Организация хранения под навесами или в герметичных контейнерах предотвращает рассеивание пыли. Для минимизации вторичных выбросов рекомендуется ограничение высоты складируемых куч, установка вентиляции складских помещений с очисткой воздуха, увлажнение пылящих материалов. Контроль транспортных потоков, включая снижение скорости грузовиков, также снижает образование пыли.
Смешивание отходов
Для снижения выбросов в воздух исключается использование пылевидных реагентов, предпочтение отдается закрытым системам подачи и перемешивания. Шнековые питатели и пневмотранспортные системы позволяют существенно сократить рассеивание частиц.
Поддержка и уборка
Регулярный контроль герметичности оборудования позволяет выявлять потенциальные утечки на раннем этапе. Очистка зон хранения и транспортировки отходов осуществляется промышленными пылесосами. Мытье подъездных путей и колес грузового транспорта, а также регулярная мойка оборудования предотвращают вторичное пылеобразование.
Достигнутые экологические выгоды
Комплексный подход позволяет существенно снизить уровень неорганизованных выбросов, минимизировать воздействие на здоровье работников и окружающее население, а также снизить социальное напряжение за счет уменьшения числа жалоб со стороны местных сообществ.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Результативность достигается за счет подключения вентиляционных систем к установкам очистки воздуха, применения вытяжных шкафов и фильтров для улавливания пыли, а также контроля герметичности систем хранения и транспортировки отходов.
Кросс-медийные эффекты
Некоторые меры приводят к дополнительным затратам ресурсов. Например, системы пылеподавления требуют дополнительного расхода воды, а герметизация процессов снижает не только выбросы, но и уровень шума.
Технические соображения, касающиеся применимости
Не все меры универсальны и применимы для любых типов производств. На действующих объектах внедрение герметичного оборудования может быть ограничено конструктивными особенностями. При использовании закрытых систем существует риск накопления взрывоопасных смесей или снижения концентрации кислорода, что требует дополнительных мер безопасности.
Экономика
Стоимость внедрения зависит от специфики производства, применяемых технологий и масштабов предприятия. Некоторые меры (например, переход на герметичные насосы) требуют значительных инвестиций, но окупаются за счет снижения потерь сырья, сокращения аварийных ситуаций и уменьшения затрат на ликвидацию последствий выбросов.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.3.2.      Ысырапты анықтау және жөндеу бағдарламасы (ЫАЖБ)
Сипаты
Ысырапты анықтау және жөндеу бағдарламасы (ЫАЖБ) өнеркәсіптік қондырғыларды пайдалану кезінде туындайтын ұшпа органикалық қосылыстардың (ҰОҚ) және басқа да ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындыларын анықтауға, бағалауға және жоюға бағытталған шаралардың бірлескен жүйелі кешенін білдіреді. Бағдарламаның негізгі мақсаты – ысырапты уақтылы анықтау және олардың атмосфераға одан әрі таралуын болдырмау, бұл қоршаған ортаға әсерді азайтуға ғана емес, сонымен қатар өнеркәсіптік қауіпсіздік деңгейін арттыруға, сондай-ақ технологиялық процестерді оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаты
ЫАЖБ бағдарламасы техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар кешенін қамтиды. Бірінші кезеңде әртүрлі технологиялық тораптар мен жабдықтардан туындауы мүмкін елеулі ұйымдастырылмаған шығарындыларды анықтау және қажет болған жағдайда сандық бағалау жүргізіледі. Ол үшін тікелей бақылаудың дәстүрлі әдістері (мысалы, портативті органикалық бу анализаторларын қолдану) және үлкен объектілерді тиімдірек зерттеуге мүмкіндік беретін заманауи оптикалық газды бейнелеу технологиялары қолданылады.
Жабдықты (клапандар, сорғылар, компрессорлар, сүзгілер және т.б.) бақылаудан басқа, бағдарлама олардың тығыздығын арттыру үшін құрылымдық элементтерді ауыстыруды немесе жаңартуды қарастырады. Мысалы, жаңа тығыздағыш материалдар, герметикалы қақпақтар және арнайы қалдықтарды сақтау жүйелері қолданылады. Маңызды аспект – сүзгі материалдарын, жуу суын және басқа да ықтимал шығарындылар көздерін дұрыс өңдеуді ұйымдастыру: олардың барлығын жабық резервуарларда немесе герметикалы контейнерлерде сақтау керек, бұл олардың бақылаусыз шығарылуын болдырмайды.
Бағдарлама сонымен қатар профилактикалық шараларға – тұрақты техникалық қызмет көрсетуге, тығыздағыштарды уақтылы ауыстыруға, резервуарларды жоспарлы тазалауға және газсыздандыру жүйелерін жабдықтауға сүйенеді. Осылайша, ЫАЖБ тек реактивті ғана емес, сонымен қатар профилактикалық сипатта болады.
Қол жеткізілген экономикалық пайда
Бағдарламаны іске асыру технологиялық жабдықтардан ҰОҚ және басқа да зиянды заттардың шығарындыларын едәуір азайтуға, ауаның ластану деңгейін төмендетуге, еңбектің санитариялық-гигиеналық жағдайларын жақсартуға және персонал мен халықтың денсаулығына әсер ету қаупін азайтуға мүмкіндік береді. Нәтижесінде жергілікті қауымдастықтардың шағымдары азаяды және кәсіпорынға деген сенім деңгейі артады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тиімділіктің негізгі көрсеткіштері ысырапты анықтау және жою жиілігі, шығарындылардың алдын алу көлемі және оқыс оқиғаларға ден қою шапшаңдығы болып табылады. Мониторингпен қамтылған компоненттердің саны (вентильдер, сорғылар, қосылымдар және т. б.) және бағдарлама шеңберінде техникалық қызмет көрсетуден өткен жабдықтардың үлесі қосымша тіркеледі.
Кросс-медиа әсерлері
Бағдарламада іс жүзінде теріс кросс-медиа әсерлері жоқ. Кейбір жағдайларда жуу суларының көлемін ұлғайтуға болады, алайда оларды сақтау және кәдеге жарату герметикалық ыдыстарда жүзеге асырылады, бұл қайталама ластануды болдырмайды.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЫАЖБ бағдарламасы ең алдымен ұшпа органикалық қосылыстармен (мұнай өңдеу және мұнай-химия зауыттары, химия өнеркәсібі) жұмыс істейтін кәсіпорындарда қолданылады. Сонымен қатар кішігірім нысандар үшін қарапайым және арзан әдістерді қолдануға болады, ал ірі өндірістер үшін оптикалық газды бейнелеудің заманауи технологияларын енгізу ұсынылады. Шектеулер жабдықтың жоғары құны және мониторинг жүргізу үшін персоналды даярлау қажеттілігі болуы мүмкін.
Экономика
Бағдарламаны енгізу белгілі бір капитал салымдары мен операциялық шығындарды талап етеді.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

5.3.2. Программа обнаружения утечек и ремонта (ОИРУ)
Описание
Программа обнаружения и ремонта утечек (ОИРУ) представляет собой системный комплекс мер, направленных на выявление, оценку и устранение неорганизованных выбросов летучих органических соединений (ЛОС) и других загрязняющих веществ, возникающих при эксплуатации промышленных установок. Основная цель программы - своевременное обнаружение утечек и предотвращение их дальнейшего распространения в атмосферу, что позволяет не только снизить воздействие на окружающую среду, но и повысить уровень промышленной безопасности, а также оптимизировать технологические процессы.
Техническое описание
Программа ОИРУ включает комплекс технических и организационных мероприятий. На первом этапе проводится выявление и, при необходимости, количественная оценка значительных неорганизованных выбросов, которые могут происходить из различных технологических узлов и оборудования. Для этого применяются как традиционные методы прямого контроля (например, использование портативных анализаторов органических паров), так и современные технологии оптической газовой визуализации, позволяющие более эффективно обследовать крупные объекты.
Помимо мониторинга оборудования (клапаны, насосы, компрессоры, фильтры и др.), программа предусматривает замену или модернизацию конструктивных элементов для повышения их герметичности. Например, используются новые уплотнительные материалы, герметичные крышки и специализированные системы хранения отходов. Важным аспектом является организация правильного обращения с фильтрационными материалами, промывочными водами и другими потенциальными источниками выбросов: все они должны храниться в закрытых резервуарах или герметичных емкостях, что исключает их неконтролируемое выделение.
Программа также опирается на профилактические меры - регулярное техническое обслуживание, своевременная замена уплотнений, плановая очистка резервуаров и оборудование систем дегазации. Таким образом, ОИРУ носит не только реактивный, но и превентивный характер.
Достигнутые экологические выгоды
Реализация программы позволяет существенно сократить выбросы ЛОС и других вредных веществ из технологического оборудования, снизить уровень загрязнения воздуха, улучшить санитарно-гигиенические условия труда и минимизировать риск воздействия на здоровье персонала и населения. В результате также уменьшается количество жалоб со стороны местных сообществ и повышается уровень доверия к предприятию.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Основными показателями эффективности являются частота выявления и устранения утечек, объем предотвращенных выбросов, а также скорость реагирования на инциденты. Дополнительно фиксируется количество компонентов, охваченных мониторингом (вентили, насосы, соединения и др.), и доля оборудования, прошедшего техническое обслуживание в рамках программы.
Кросс-медийные эффекты
Программа практически не имеет негативных кросс-медийных эффектов. В отдельных случаях возможно увеличение объемов промывочных вод, однако их хранение и утилизация осуществляется в герметичных емкостях, что исключает вторичные загрязнения.
Технические соображения, связанные с применимостью
Программа ОИРУ применяется в первую очередь на предприятиях, работающих с летучими органическими соединениями (нефтеперерабатывающие и нефтехимические заводы, химическая промышленность). При этом для малых объектов могут использоваться более простые и менее затратные методы, тогда как для крупных производств целесообразно внедрение современных технологий оптической газовой визуализации. Ограничениями могут быть высокая стоимость оборудования и необходимость подготовки персонала для проведения мониторинга.
Экономика
Внедрение программы требует определенных капитальных вложений и эксплуатационных затрат.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.4. Қалдықтарды механикалық және физикалық өңдеуге арналған техникалар
Механикалық өңдеу қалдықтардың келесі түрлеріне қолданылады:
медициналық және биологиялық қалдықтар;
қауіпті қалдықтар;
құрамында мұнай бар қалдықтар;
органикалық тектес қалдықтар;
электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары;
өнеркәсіптік қатты қалдықтар;
сұйық қалдықтар;
басқа қалдықтар;
тау-кен және металлургия қалдықтары;
пластмасса және резеңке-техника бұйымдары;
коммуналдық қалдықтар;
өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары.
5.4.1.      Күш өрістерінің әсері (гравитациялық, центрифугалық, электрлік, магниттік)
Сипаты
Қатты, сұйық және газ тәрізді фазаларды бөлуге, ластағыш заттарды немесе қоспаларды кетіруге бағытталған әдістер сипатталған. Әдістер қалдықтардың қызмет ету мерзімін ұзарту және экологиялық жүктемені азайту арқылы пайдалану қасиеттерін қалпына келтіруге мүмкіндік береді. Технологиялар машина жасау, энергетика, қалдықтарды қайта өңдеу және т. б. қоса алғанда, әртүрлі салаларда кеңінен қолданылады.
Техникалық сипаты
Гравитациялық әсер ету әдісі қалдықтардың құрамдас бөліктерінің тығыздығының айырмашылығына негізделген, бұл оларды ауырлық күшінің әсерінен бөлуге мүмкіндік береді. Гравитациялық әсердің негізгі мысалдары: қалқыма бөлшектерді бөліп алу үшін сұйық қалдықтарды тұндыру және тұндырғыштардағы бөлшектерді тұндыру.
Қолданылатын жабдықтың ең көп таралған түрлеріне тұндырғыштар, гидроциклондар және бөлуге арналған резервуарлар жатады. Тұндыру жылдамдығы бөлшектердің тығыздығына және ортаның тұтқырлығына байланысты.
Центрифугалық әсер ету әдісі қатты заттар мен суды кетіру үшін сұйық қалдықтарды өңдеу, сарқынды суларды майлар мен тоңмайлардан тазарту сияқты әртүрлі тығыздықтағы фазалардың бөлінуін жеделдету үшін қолданылады. Ең көп таралған жабдық – центрифугалар (диск, тұндыру, бөлу) және айналмалы сепараторлар.
Электр өрісін пайдалану әдісі әртүрлі электр өткізгіштігі немесе поляризациясы бар бөлшектерді бөлу үшін қолданылады, мысалы, электрофлотация немесе электростатикалық қатты қалдықтарды бөлу (мысалы, пластмасса және металдар).
Магнит өрістері ферромагниттік материалдарды қалдықтардан алу үшін қолданылады, мысалы, құрылыс қалдықтарынан металл қоспаларын шығарып алу кезінде. Қондырғылардың негізгі түрлеріне магниттік сепараторлар (тұрақты магниттер, электромагниттер), магниттік барабандар және конвейерлер жатады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Әдістер көмілетін қалдықтардың көлемін азайту арқылы пайдалы компоненттерді қайта пайдалануға бөлуге мүмкіндік береді.
Химиялық реагенттердің болмауы қайталама ластану қаупін азайтады. Ауыр металдар мен органикалық ластағыш заттарды тиімді жою.
Алынған материалдарды (металдарды, майларды) қайта өңдеу кезінде ресурстарды үнемдеу.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Гравитациялық әдістер ең аз қуат тұтынуды қажет етеді. Центрифугалық және электрлік әдістер көбірек қуатты қажет етеді (10 кВт/сағ дейін). Центрифугалық тазарту – пайдаланылған майды механикалық қоспалар мен судан арылтудың ең тиімді және жоғары өнімді әдісі.
Магниттік сепараторлар: ауыстыруды қажет етпейді, бірақ үнемі тазалауды қажет етеді.
Сүзгілерді, роторларды және электродтарды үнемі тазалау және тексеру, тозған компоненттерді ауыстыру қажет (мысалы, центрифугалардағы мойынтіректер).
Мысалы, центрифугалар "СИБУР" зауытында (Ресей) майлы ластануды бөлу үшін қолданылады, электрофлотаторлар "Veolia" (Франция) химия өнеркәсібі кәсіпорындарында сарқынды суларды тазарту үшін қолданылады.
Кросс-медиа әсерлері
Центрифугалық және электрлік әдістерді қолдану кезінде энергияны тұтынудың жоғарылауы.
Залалсыздандыруға жататын қайталама қалдықтар түзіледі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Гравитациялық әдістер ұсақ дисперсті (<1 мкм) бөлшектерге жарамайды. Сондай-ақ ұзақтығы шектеуші фактор болып табылады (бөлшектердің толық шөгуі үшін).
Электрлік және магниттік әдістер қалдықтардың белгілі бір түрлері үшін ғана тиімді.
Центрифугалар мен электростатикалық сепараторлар айтарлықтай капитал салымдарын қажет етеді. Центрифуганың өзін механикалық қоспалардан тазарту процесінің көп еңбекті қажет етуі. Сондай-ақ центрифуга қолмен орнатуды, яғни орнату операторының үнемі болуын қажет ететін күрделі құрылғыларға жатады. Құрамында мұнай бар қалдықтарды құрамында 15 %-ға дейін механикалық қоспалары бар мұнай бар қалдықтар үшін центрифугаларды қолдана отырып фракцияларға бөлуге болады.
Центрифугалық және электр өрістері қолданылатын әдістер дәстүрлі механикалық әдістерге қарағанда көбірек энергияны қажет етеді.
Жоғары тиімділік үшін қалдықтарды алдын ала ұнтақтау немесе гомогенизациялау қажет.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

5.4. Техники для механической и физической обработки отходов
Механическая обработка применяется для следующих видов отходов:
медицинские и биологические отходы;
опасные отходы;
нефтесодержащие отходы;
отходы органического происхождения;
отходы электрического и электронного оборудования;
твердые промышленные отходы;
жидкие отходы;
прочие отходы;
горнодобывающие и металлургические отходы;
отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
коммунальные отходы;
промышленные и строительные отходы.
5.4.1. Воздействие силовых полей (гравитационного, центробежного, электрического, магнитного)
Описание
Описаны методы, направленные на разделение твердых, жидких и газообразных фаз, удаление загрязнений или примесей. Методы позволяют восстанавливать эксплуатационные свойства отходов, продлевая их срок службы и снижая экологическую нагрузку. Технологии широко применяются в различных отраслях, включая машиностроение, энергетику, переработку отходов и так далее.
Техническое описание
Метод гравитационного воздействия основан на различии плотностей компонентов отходов, что позволяет разделять их в условиях действия силы тяжести. Основные примеры гравитационного воздействия: отстаивание жидких отходов для отделения взвешенных частиц и осаждение твердых частиц в отстойниках.
К наиболее распространенным видам применяемого оборудования относятся отстойники, гидроциклоны и резервуары для сепарации. Скорость осаждения зависит от плотности частиц и вязкости среды.
Метод центробежного воздействия используются для ускорения разделения фаз с различной плотностью, например, при обработке жидких отходов для удаления твердых частиц и воды, очистке сточных вод от масел и жиров. Наиболее распространенное оборудование - центрифуги (дисковые, осадительные, сепарационные) и роторные сепараторы.
Метод использования электрического поля применяется для разделения частиц с различной электрической проводимостью или поляризацией, к примеру, при электрофлотации или электростатическом разделение твердых отходов (например, пластика и металлов).
Магнитные поля применяются для извлечения ферромагнитных материалов из отходов, например, при удалении металлических примесей из строительного мусора. К основным видам установок относятся магнитные сепараторы (постоянные магниты, электромагниты), магнитные барабаны и конвейеры.
Достигнутые экологические выгоды
Методы позволяют выделить полезные компоненты для повторного использования, уменьшая объем отходов, подлежащих захоронению.
Отсутствие химических реагентов минимизирует риск вторичного загрязнения. Эффективное удаление тяжелых металлов и органических загрязнителей.
Экономия ресурсов при вторичной переработке извлеченных материалов (металлов, масел).
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Гравитационные методы требуют минимального энергопотребления. Центробежные и электрические методы требуют большей мощности (до 10 кВт/ч). Центробежная очистка является наиболее эффективным и высокопроизводительным методом удаления механических примесей и воды из отработанного масла.
Магнитные сепараторы: практически не требуют замены, но требуют регулярной очистки.
Необходима регулярная очистка и проверка фильтров, роторов и электродов, замена изношенных компонентов (например, подшипников в центрифугах).
К примеру, центрифуги применяются для отделения масляных загрязнений на заводе "СИБУР" (Россия), электрофлотаторы применяются для очистки сточных вод на предприятиях химической промышленности на "Veolia" (Франция).
Кросс-медиа эффекты
Повышенное энергопотребление при использовании центробежных и электрических методов.
Образуются вторичные отходы, подлежащие обезвреживанию.
Технические соображения, касающиеся применимости
Гравитационные методы не подходят для мелкодисперсных частиц (<1 мкм). Также, продолжительность времени является ограничивающим фактором (для полного оседания частиц).
Электрические и магнитные методы эффективны только для определенных типов отходов.
Центрифуги и электростатические сепараторы требуют значительных капитальных вложений. Трудоемкость процесса очистки самой центрифуги от механических примесей. Также центрифуга относится к сложным в эксплуатации устройствам, требующим ручных настроек, то есть постоянного присутствия оператора установки. Разделение нефтесодержащих отходов на фракции с применением центрифуг возможно для нефтесодержащих отходов с содержанием механических примесей до 15 %.
Методы с использованием центробежных и электрических полей потребляют больше энергии, чем традиционные механические методы.
Для высокой эффективности необходимо предварительное измельчение или гомогенизация отходов.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.4.2.      Сүзгілеу
Сипаты
Сүзгілеу сұйық қалдықтарды механикалық өңдеу кезеңдерінің бірі болып табылады, әртүрлі типтегі сүзгілерді қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Техникалық сипаты
Механикалық қоспалар мен шайырлы қосылыстардың бөлшектерін майды торлы немесе кеуекті сүзгілер арқылы өткізу арқылы жою процесі.
Ірі механикалық қоспаларды бастапқы жою үшін кесектерді сүзу (>10 мкм бөлшектерді шығарып алу) қолданылады. Жұқа сүзу (<5 мкм бөлшектерді шығарып алу) тереңірек тазартуды қамтамасыз етеді.
Қолданылатын қондырғылар: торлы сүзгілер, металдан, матадан немесе полимерлерден жасалған сүзгі элементтері, сүзгі престері, өзін-өзі тазартатын сүзгілер.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Құрамында мұнай бар қалдықтарды өңдеу кезінде сүзгілеу технологияларын қолдану елеулі экологиялық әсерді қамтамасыз етеді: қауіпті қалдықтардың көлемі мен жаңа мұнай өнімдерін тұтыну азаяды, топырақ пен су объектілерінің ластануының алдын алады, атмосфераға жүктеме азаяды, суды пайдалану оңтайландырылады және өнеркәсіптік қауіпсіздік артады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Механикалық әдістер тотығу өнімдері немесе еріген тұздар сияқты химиялық байланысқан қоспаларға қарсы тиімсіз.
Таспалы сүзгі пресінде сүзуді жақсарту үшін құрамында мұнай бар қалдықтарды қарқынды араластыру жүргізіледі, олардың құрамын орташалайды, олардың физика-химиялық қасиеттерін өзгертетін және сүзу процесін жеңілдететін реагенттер (күл, полиэлектролиттер және басқалар) қосылады.
Кросс-медиа әсерлері
Өңдеуді және залалсыздандыруды қажет ететін қалдықтардың түзілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Тұтқырлығы жоғары майлар алдын ала қыздыруды қажет етеді, бұл энергия шығынын арттырады.
Құрамында су немесе қатты заттар көп болса, тазалау тиімділігі төмендейді және жабдық жылдамырақ тозуы мүмкін.
Майларды регенерациялау үшін сүзу жүйелерін пайдалану "Total Lubrifiants"-та (Франция), Роснефть зауытындағы (Ресей) мұнай өңдеу зауыттарындағы гидравликалық майларға арналған жұқа сүзу жүйесінде қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.4.3.      Термиялық десорбция
Сипаты
Термиялық десорбция қондырғысындағы қалдықтарды тазарту жүйесі.
Топырақ көмірсутектермен және/немесе басқа ұшпа компоненттермен ластанған, ластағыш заттар болған жағдайда ластану орналасқан жерде материалдан ластанудың тікелей термиялық десорбциясы пайдаланылатын жылжымалы деконтаминация жүйесін тікелей пайдалануға болады.
Техникалық сипаты

5.4.2. Фильтрация
Описание
Фильтрация является одним из этапов механической обработки жидких отходов, проводится с использованием фильтров разного типа.
Техническое описание
Процесс удаления частиц механических примесей и смолистых соединений путем пропускания масла через сетчатые или пористые перегородки фильтров.
Грубая фильтрация (удаление частиц >10 мкм) используется для первичного удаления крупных механических примесей. Тонкая фильтрация (удаление частиц <5 мкм) обеспечивает более глубокую очистку.
Применяемые установки: сетчатые фильтры, фильтрующие элементы из металла, ткани или полимеров, фильтр-прессы, самоочищающиеся фильтры.
Достигнутые экологические выгоды
Применение фильтрационных технологий при обработке нефтесодержащих отходов обеспечивает значительный экологический эффект: сокращается объем опасных отходов и потребление свежих нефтепродуктов, предотвращается загрязнение почвы и водных объектов, снижается нагрузка на атмосферу, оптимизируется использование воды и повышается промышленная безопасность.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Механические методы неэффективны против химически связанных примесей, таких как продукты окисления или растворенные соли.
Для улучшения фильтрации на ленточном фильтр-прессе проводят интенсивное перемешивание нефтесодержащих отходов, усредняющее их состав, добавляют реагенты (золу, полиэлектролиты и другие), изменяющие их физико-химические свойства и облегчающие процесс фильтрации.
Кросс-медиа эффекты
Образование отходов, требующих обработки и обезвреживания.
Технические соображения, касающиеся применимости
Высоковязкие масла требуют предварительного подогрева, что увеличивает энергозатраты.
При высоком содержании воды или твердых частиц эффективность очистки снижается, а оборудование может изнашиваться быстрее.
Использование фильтрационных систем для регенерации масел применяется на "Total Lubrifiants" (Франция), системы тонкой фильтрации для гидравлических масел на нефтеперерабатывающих заводах на заводе "Роснефть" (Россия).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.4.3. Термическая десорбция
Описание
Система очистки отходов на установке термической десорбции.
В случае почв, загрязненных углеводородами и / или другими летучими компонентами, загрязняющих веществ возможно использование непосредственно в месте нахождения загрязнения мобильной системы деконтаминации использующей прямую термальную десорбцию загрязнения из материала.
Техническое описание

Жұмыс температурасы, әдетте, Фаренгейт бойынша 175 (800С) және 370 (1900С) градустан басталады, бірақ Фаренгейт бойынша 340 С немесе 650 градусқа дейін жетуі мүмкін. Термодесорбция өңделген материалдың жануына емес, компоненттердің физикалық бөлінуін қамтиды және биохимиялық ыдырамайтын немесе деградацияға төзімді органикалық қосылыстармен ластанған топырақты қалпына келтіруде, сондай-ақ асфальт шайырлары мен басқа да ұқсас ластағыш заттардың құрамында қолданылуы мүмкін.
Жылжымалы термиялық десорбция станциясын жүк көліктерімен бір жерден екінші жерге тасымалдауға болады.
Станция автоматты және жартылай автоматты операцияларда барлық қажетті ішкі жүйелермен жабдықталған, топырақты тазартуды және көмірсутектермен ластанған шламды жеткізуді қамтамасыз етеді.
Топырақты деконтаминациялау келесі операцияларды қамтиды:
Қатты фракцияның десорберге берілуі (дозасы).
Қарсы ағымдағы көмірсутектердің десорбциясы. Газдың ең жоғары температурасы 450 °С.
Өңделген қатты заттардың фракциясын салқындату.
Циклондағы тозаңды бөліп алу.
850 °С температурада көмірсутектердің тотығуы.
Сүзгі қаптары үшін газдарды 160 °C-тан төмен салқындату.
Ыстық газды сүзу. Газ тазарту параметрлерін мерзімдік режимде басқару.
Термиялық десорбция қондырғысына орналастырылғанға дейін ластанған материал – топырақ алдын ала өңделеді: РН, ылғалдылық, ұсақтау және гомогенизация (елеу). Термиялық десорбция қондырғысының оңтайлы жұмыс істеуі үшін өңделетін материалдағы орта есеппен 15 % ылғалдылық пен 5 % көмірсутек компоненттері қажет. Материал – топырақ деконтаминация үшін алдын ала дайындалған жеткілікті көлемде, термиялық десорбцияны автоматты қондырғыға үздіксіз беру үшін уақытша орналастыру алаңында сақталуға тиіс.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Термалды десорбция процесі от жақпай температуралық қыздыру арқылы ластағыш заттарды бөліп алуды көздейді, бұл деконтаминация процесінің өзінен парниктік газдардың түзілуін азайтады. Процесс қауіпті қалдықтардан топырақты қалпына келтіруге мүмкіндік береді, көмуге жіберілген қалдықтардың көлемін азайтуға мүмкіндік береді, қалпына келтіру шығындарын азайтады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Температура диапазоны: қалдықтардың түріне және өңдеу мақсаттарына байланысты 100 0С жоғары ұстау керек. Газдар мен сұйықтықтарды тазарту үшін сүзгілерді орнату қажет.
Кросс-медиа әсерлері
Энергия тұтыну.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Мұнай өнімдерімен және олардың гомологтарымен ластанған жерлерде қолданылады, яғни құрамы, құрылымы және қасиеттері жағынан ұқсас бір санатқа жататын заттар.
Технология ЕО-дағы өнеркәсіптік қондырғыларда кең таралған (Румыния, Чехия).
Экономика
Ремедиация шығындарын азайту.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары.

Рабочая температура обычно от 175 (800 °С) и 370 (1900 °С) градусов по Фаренгейту, но может доходить до 340 °С или 650 градусов по Фаренгейту. Термодесорбция включает в себя физическое разделение компонентов, а не сгорание обработанного материала и может быть использована при восстановлении почв, загрязненных органическими соединениями, не поддающихся биохимическому разложению или устойчивым к деградации, а также при содержании асфальтовых смол и других аналогичных загрязнений.
Мобильная станция термодесорбции может быть транспортирована из одного места в другое на грузовиках.
Станция оснащена всеми необходимыми подсистемами в автоматических и полуавтоматических операциях, обеспечивая очистку почв и подачу шлама, загрязненного углеводородами.
Деконтаминация почв включает следующие операции:
питание (дозировка) твердой фракции в десорбер;
десорбция углеводородов в противотоке. Максимальная температура газа 450 °С;
охлаждение обработанной фракции твердых веществ;
разделение пыли в циклоне;
окисление углеводородов при температуре 850 °С;
охлаждение газов ниже 160 °C для фильтровальных мешков;
фильтрация горячего газа. Управление параметрами газоочистки в периодическом режиме.
До помещения в установку по термической десорбции загрязненный материал -почва подвергается предварительной обработке: корректировка pH, влажности, дробление и гомогенизация (просеивание). Для оптимальной работы установки термической десорбции необходимо в среднем 15 % влажности и 5 % содержание углеводородный компонентов в обрабатываемом материале. Материал - почва, предварительно подготовленная для деконтаминации должна в достаточном объеме, хранится на площадке временного размещения, для бесперебойной подачи в автоматическую установку термической десорбции.
Достигнутые экологические выгоды
Процесс термальной десорбции предусматривает выделение загрязняющих веществ путем температурного нагревания без горения, что снижает образование парниковых газов непосредственно из процесса деконтаминации. Процесс позволяет осуществить восстановление почвы из опасного отхода, позволяет уменьшить объем отходов, направляемых на захоронение, снижает расходы на рекультивацию.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Температурный диапазон: в зависимости от типа отходов и целей обработки нужно поддерживать выше 100 0С. Требуется установка фильтров для очистки газов и жидкостей.
Кросс-медиа эффекты
Потребление энергии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо в местах, загрязненных нефтепродуктами и их гомологами, т.е. веществами, принадлежащими к одному классу, сходными по составу, строению и свойствам.
Технология распространена в промышленных установках в ЕС (Румыния, Чехия).
Экономика
Снижение затрат на ремедиацию.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства.

5.4.4.      Фазаларға термомеханикалық бөлу
Сипаты
Құрамында мұнай бар қалдықтардан көмірсутек фракциясын алу. Әдіс құрамында мұнай бар қалдықтарды фазаларға бөлуге негізделген: көмірсутек, су, қатты қалдық.
Техникалық сипаты
Құрамында мұнай бар қалдықтарды термомеханикалық тазарту қондырғысында механикалық әсер ету арқылы қалдықтардың құрамына кіретін су мен мұнай өнімдерінің қайнау температурасынан жоғары температураның жоғарылауына қол жеткізіледі. Қондырғының технологиялық блогының негізгі бөлігі диірмен болып табылады, онда үйкеліс күштеріне байланысты жылу шығарылып, құрамында мұнай бар қалдықтардың қарқынды (жоғары жылдамдықта) араласуы жүреді. Барлық ірі бөлшектер тозаңға айналады, ал алынған жылу құрамында мұнай бар қалдықтардан мұнай мен суды буландыру үшін қолданылады. Мұнай мен су буымен тасымалданатын шламның ұсақ бөлшектері гидроциклонға түсіп, бастапқы салқындату конвейеріне жіберіледі. Конденсаторлық блоктың жұмысы мыналарды көздейді: салқындатқыш техникалық суды жеткізу, алынған суды резервуарға бұру, мұнайды қалпына келтіру резервуарына алынған мұнайды, қыздырылған судан ауаны салқындату аппаратына салқындату үшін бұру, қосымша тазарту қондырғысына су беру, ұшпа фракцияларды бұру, қалпына келтірілген мұнайды контейнерге жеткізу.
Конденсацияланбайтын газдың (көмірсутектердің жеңіл фракцияларының) шамалы қалдықтарын кетіру үшін 1-2 с ішінде 700 – 800 °C температурада ұшпа газдарды жағу жүйесі қызмет етеді.
Қайта өңделген шлам оның шашырауын болғызбау үшін регидратация қондырғысында салқындатылады және ылғалдандырылады және бункерге түсіріледі. Соңғы өнімдер – алынған мұнай және минералды қалдық (кек). Қайталама өнім – бұл тазартылған топырақ, оны қалпына келтіру үшін, сондай-ақ құрылыс мақсатында, соның ішінде жол салу кезінде себінділер түрінде пайдалануға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қайталама ресурстарды (металдар, пластмассалар, органикалық заттар) бөлу бастапқы материалдарды өндіру қажеттігін азайтады, көмуге жіберілген қалдықтардың көлемін 70 %-ға дейін азайтуға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Температура диапазоны: қалдықтардың түріне және өңдеу мақсаттарына байланысты 100 – 300 °C. Газдар мен сұйықтықтарды тазарту үшін сүзгілерді орнату қажет.
Кросс-медиа әсерлері
Өңдеуді және залалсыздандыруды қажет ететін қалдықтардың түзілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қалдықтардың жоғары ылғалдылығы тиімділікті төмендетуі мүмкін. Қауіпті қалдықтарды (батареялар, сынап шамдары) болдырмау үшін алдын ала сұрыптау қажет.
Германия мен Аустрияда қалдықтарды фазаларға термомеханикалық бөлу металдарды, пластмассаларды және органикалық фракцияларды оқшаулау мақсатында қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдеу үшін қолданылады.
Венадағы (Аустрия) қайта өңдеу зауыты аралас тұрмыстық қалдықтарды әртүрлі фракцияларға бөлу үшін термомеханикалық процестерді қолданады, бұл материалдарды тиімді өңдеуге және жоюға мүмкіндік береді. Дәл осындай тәсіл Люблянадағы (Словения) қалдықтарды қайта өңдеу зауытында қолданылады, мұнда термомеханикалық бөлу тұрмыстық қатты қалдықтарды жоғары деңгейде қалпына келтіру үшін қолданылады.
Экономика
Қайталама ресурстарды сату. Көмуге жұмсалатын шығындарды азайту.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

5.4.4. Термомеханическое разделение на фазы
Описание
Извлечение углеводородной фракции из нефтесодержащих отходов. Метод основан на разделении нефтесодержащих отходов на фазы: углеводородную, водную, твердый остаток.
Техническое описание
В установке термомеханической очистки нефтесодержащих отходов посредством механического воздействия достигается повышение температуры выше точки кипения воды и нефтепродуктов, входящих в состав отходов. Основной частью технологического блока установки является мельница, на которой происходит интенсивное (на высокой скорости) перемешивание нефтесодержащих отходов с выделением тепла вследствие сил трения. Все крупные частицы перемалываются в пыль, а полученное тепло используется для испарения нефти и воды из нефтесодержащих отходов. Мелкие частицы шлама, увлекаемые парами нефти и воды, улавливаются в гидроциклоне и передаются на первичный охлаждающий конвейер. Работа конденсаторного блока предусматривает: подвод охлаждающей технической воды, отвод извлеченной воды в резервуар, отвод извлеченной нефти в резервуар восстановления нефти, отвод нагретой воды на охлаждение в аппарат воздушного охлаждения, подачу воды в установку дополнительной очистки, отвод летучих фракций, подвод восстановленной нефти в контейнер.
Для удаления незначительного остатка неконденсируемого газа (легких фракций углеводородов) служит система дожига летучих газов при температуре 700 - 800 °C в течение 1 - 2 секунд.
Переработанный шлам, во избежание его распыления, подвергается охлаждению и увлажнению в установке регидратации, после чего выгружается в бункер. Конечными продуктами процесса являются извлеченная нефть и минеральный остаток (кек). Вторичным продуктом является очищенный грунт, который может использоваться для рекультивации, а также в строительных целях - в том числе в виде подсыпок при строительстве дорог.
Достигнутые экологические выгоды
Выделение вторичных ресурсов (металлы, пластики, органика) снижает потребность в добыче первичных материалов, позволяет уменьшить объем отходов, направляемых на захоронение до 70 %.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Температурный диапазон: в зависимости от типа отходов и целей обработки составляет 100 - 300 °C. Требуется установка фильтров для очистки газов и жидкостей.
Кросс-медиа эффекты
Образование отходов, требующих обработки и обезвреживания.
Технические соображения, касающиеся применимости
Высокое содержание влаги в отходах может снижать эффективность. Требуется предварительная сортировка для исключения опасных отходов (батареи, ртутные лампы).
В Германии и Австрии - термомеханическое разделение отходов на фазы используется для обработки твердо бытовых отходов с целью выделения металлов, пластика и органической фракции.
Завод по переработке отходов в Вене (Австрия) использует термомеханические процессы для разделения смешанных бытовых отходов на различные фракции, что позволяет эффективно перерабатывать и утилизировать материалы. Такой же подход используется на заводе по переработке отходов в Любляне (Словения), где применяется термомеханическое разделение для обработки твердых бытовых отходов с высокой степенью извлечения вторичных ресурсов.
Экономика
Продажа вторичных ресурсов. Снижение затрат на захоронение.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.4.5.      Тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан резеңкеден жасалған бұйымдардың, оның ішінде резеңке шиналардың, шиналар мен камералардың бародеструкциялық технологиясы
Сипаты
Резеңке бұйымдарының қалдықтарын жоюдың бародеструкциялық технологиясының негізі жоғары қысымда резеңкенің "жалған сұйылту" құбылысы болып табылады. Бұл процесс кезінде қолда бар металл мен борттық сақиналар негізгі резеңке массадан бөлінеді, ол одан әрі ұнтақтау және бөлу үшін жіберіледі.
Техникалық сипаты
Тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан резеңкеден жасалған бұйымдардың, оның ішінде резеңке шиналардың, шиналар мен камералардың қалдықтарын кәдеге жаратудың негізгі кезеңдеріне мыналар жатады: кесу және престеу, жоғары қысымды қондырғыларда өңдеу, түпкілікті тазалау және тауарлық өнім алу.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қайта өңделетін шиналардың 95 %-ы пайдалы өнімдерге айналады: көміртегі, пиролиз майы және металл.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Соңғы тазарту кезеңінде резеңке масса металкордтан түпкілікті тазарту үшін жіберіледі; металкордтан арылтылған резеңке масса айналмалы ұсатқышқа ұнтақтау үшін беріледі. Кордтан арылтқышта резеңкені текстиль кордтан арылту және резеңке қоқымын фракцияларға бөлу жүреді.
Қазіргі уақытта 2 өңдеу зауыты іске асырылды және табысты жұмыс істеуде: "Астор" (Пермь), ҚИЗ (Лениногорск, Татарстан).
Кросс-медиа әсерлері
Резеңкеден жасалған бұйымдардың қалдықтарын кәдеге жарату кезінде ұнтақтағыштар мен ұсақтағыштардан тозаң шығады, металкорд пен текстиль кордының қалдықтары түзіледі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан резеңкеден жасалған бұйымдарға, оның ішінде резеңке шиналар, шиналар мен камераларға қолдануға болады.
Экономика
Қайталама ресурстарды сату.
Ендірудің қозғаушы күші
қР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.4.6.      Ұнтақтау
Сипаты
Ұнтақтау процестері қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясында кең таралған және қалдықтарды одан әрі қалпына келтіруге дайындаудың маңызды кезеңі болып табылады, соның ішінде балама отын өндірісі (RDF), материалдарды қайта өңдеу және механикалық сұрыптау.
Техникалық сипаты
Қалдықтарды ұнтақтау үшін ұсақтау, бөлу, қалдықтарды ұнтақтау үшін келесі әдістер қолданылады: ұсақтау, бөлу, ұсату, кесу, аралау, үйкелеу, сондай-ақ олардың әртүрлі комбинациялары. Әсер ету әдісіне байланысты жабдықтың келесі түрлері ажыратылады:
бөлшектеп және сындырып жұмыс істейтін ұсақтағыштар;
жақты, конустық, тісті-аунатушы ұсатқыштар;
ұсақтағыш ұнтақтағыштар – тегіс роликті ұнтақтағыштар, роликті сақина, тік және көлденең диірмендер;
үйкеп-ұсақтап жұмыс істейтін ұсақтағыштар – жүгірушілер, шар-сақина, моншақ диірмендері және т. б.;
соққылап жұмыс істейтін ұсақтағыштар – балғалы, ұрғыш, шахта диірмендері, ыдыратқыштар, орталықтан тепкіш, газ беру диірмендері;
соққылап-үйкелеп және түйреп жұмыс істейтін – дірілді, планетарлық, діріл-кавитациялық диірмендер;
басқалар (пуансондар, аралар және т. б.).
Ұнтақтау әдістері температураны реттеу (төмен температуралы және қалыпты ұнтақтау) және механикалық әсер ету қағидаты (соққы, қысу, ығысу, кесу, үйкелеу және т.б.) бойынша жіктеледі.
Мысалы, пластмассаларды ұнтақтау кезінде кейіннен құюға жарамды үгінділер мен ұнтақтар шығарып алынады. Электр және электрон жабдықтары ұсақталады, содан кейін металдар магниттік сепарация арқылы алынады. Автокөлік аккумуляторлары белсенді компоненттерді шығармас бұрын корпусты ұнтақтау кезеңінен өтеді.
Ұнтақтауды қолданудың негізгі бағыттарының бірі – RDF-отынды (Refuse Derived Fuel) өндіруге фракцияларды дайындау, ол сұрыпталмаған КҚҚ қалдықтарынан және қайта өңдеуге жарамсыз, бірақ жоғары калориялы өндірістік қалдықтардан алынады. RDF ұсақтау, сусыздандыру және басу арқылы алдын ала сұрыпталған қалдықтардан түзіледі. RDF цемент зауыттарында, ЖЭО-да және басқа да өндірістік нысандарда алмастырғыш отын ретінде қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Көптеген химиялық, физика-химиялық және биохимиялық процестердің қарқындылығы мен тиімділігі қайта өңделетін материалдардың кесектерінің (дәндерінің) мөлшерінің азаюымен артады.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды кәдеге жарату әдістерінің бірі – қатты отын өндірісі. Қатты тұрмыстық қалдықтардан жасалған қатты RDF-отыны энергетикалық қондырғыларда цемент өнеркәсібі сияқты негізгі отынды толық немесе ішінара алмастырғыш ретінде пайдаланылады.
Қатты тұрмыстық қалдықтардан алынған қатты RDF-отыны алдын ала сұрыпталған қалдықтарды ұнтақтау, бөлу және сусыздандыру арқылы алынады. Қатты RDF-отынын ұсақталған күйде немесе сығылған брикет ретінде пайдалануға болады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ұнтақтау қосымша энергияны қажет етеді, Шу мен дірілмен бірге жүреді. Жанама әсерлерге тозаңның пайда болуы, органикалық қосылыстардың шығарындылары (мысалы, пластмассаны қайта өңдеу кезінде), "дымқыл" ұнтақтау кезінде сарқынды сулардың ластануы жатады.
Кросс-медиа әсерлері
Полимерлі қалдықтарды жоюдың физикалық әдістері тозаң мен ластанған сарқынды сулардың түзілуімен бірге жүреді.
Мысалы, пластмасса бұйымдарын ұсақтау немесе ұнтақтау процесінде ұсақ фракциялы үлпектер алынып, полимерлі тозаң шығарылады. Экструдерлердің, термопластавтоматтардың жұмыс процесінде атмосфералық ауаға көміртегі оксиді, шекті көмірсутектер қоспасы бөлінеді.
Кәдеге жарату процесінде сарқынды сулар гидроциклондарды, центрифугаларды, флотациялық ванналарды пайдалану кезінде "дымқыл" әдіспен ұсақталған қалдықтарды жуудан түзіледі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қатты қалдықтар үшін жалпы қолданылады.
Экономика
Қайталама ресурстарды сату. Көмуге жұмсалатын шығындарды азайту.
Тауарлық отын ретінде RDF өндіруден және сатудан кіріс алу.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

5.4.5. Бародеструкционная технология изделий из резины, утративших потребительские свойства, в том числе резиновых шин, покрышек и камер
Описание
В основу бародеструкционной технологии утилизации отходов изделий из резины заложено явление "псевдосжижения" резины при высоких давлениях. Во время этого процесса имеющийся металл и бортовые кольца отделяются от основной резиновой массы, которая направляется для дальнейшего измельчения и сепарации.
Техническое описание
Основные этапы утилизации отходов изделий из резины, утративших потребительские свойства, в том числе резиновых шин, покрышек и камер, включают: резку и прессование, обработку на агрегатах с высоким давлением, окончательную очистку и получение товарного продукта.
Достигнутые экологические выгоды
95 % перерабатываемых шин превращаются в полезные продукты: технический углерод, пиролизное масло и металл.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
На этапе окончательной очистки резиновая масса направляется для окончательной очистки от металлокорда; освобожденная от металлокорда резиновая масса подается в роторную дробилку на измельчение. В корд отделителе происходит отделение резины от текстильного корда и разделение резиновой крошки на фракции.
В настоящее время реализованы и успешно работают 2 перерабатывающих завода: "Астор" (Пермь), Лениногорский перерабатывающий завод (Лениногорск, Татарстан).
Кросс-медиа эффекты
Утилизация отходов изделий из резины сопровождается выбросами пыли от дробилок и измельчителей, образованием отходов металлокорда и текстильного корда.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для изделий из резины, утративших потребительские свойства, в том числе резиновых шин, покрышек и камер.
Экономика
Продажа вторичных ресурсов.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.4.6. Измельчение
Описание
Процессы измельчения широко распространены в технологии переработки твердых отходов и являются важной стадией подготовки отходов к дальнейшему восстановлению, включая производство альтернативного топлива (RDF), повторную переработку материалов и механическую сортировку.
Техническое описание
Для измельчения отходов используют раздавливание, раскалывание, для измельчения отходов применяются следующие методы: раздавливание, раскалывание, размалывание, резание, распиливание, истирание, а также различные их комбинации. В зависимости от способа воздействия различают следующие типы оборудования:
измельчители раскалывающего и разламывающего действия;
щековые, конусные, зубовалковые дробилки;
измельчители раздавливающего действия - гладковалковые дробилки, ролико-кольцевые, вертикальные и горизонтальные мельницы;
измельчители истирающе-раздавливающего действия - бегуны, шаро-кольцевые, бисерные мельницы и другие;
измельчители ударного действия - молотковые, бильные, шахтные мельницы, дезинтеграторы, центробежные, газоструйные мельницы;
ударно-истирающие и колющие - вибрационные, планетарные, виброкавитационные мельницы;
прочие (пуансоны, пилы и другие).
Методы измельчения классифицируются также по температурному режиму (низкотемпературное и нормальное измельчение) и по механическому принципу воздействия (удар, сжатие, сдвиг, резка, истирание и другое).
Например, при измельчении пластмасс получают крошку и порошки, пригодные для последующего литья под давлением. Электрическое и электронное оборудование измельчается, после чего магнитной сепарацией извлекаются металлы. Автомобильные аккумуляторы также проходят стадию измельчения корпусов перед выделением активных компонентов.
Одна из ключевых сфер применения измельчения - подготовка фракций для производства RDF-топлива (Refuse Derived Fuel), которое получают из несортированных остатков ТКО и промышленных отходов, не пригодных к переработке, но обладающих высокой теплотворной способностью. RDF формируется из предварительно отсортированных отходов путем их измельчения, обезвоживания и прессования. RDF используется как замещающее топливо на цементных заводах, ТЭЦ и других промышленных объектах.
Достигнутые экологические выгоды
Интенсивность и эффективность большинства химических, физико-химических и биохимических процессов возрастает с уменьшением размеров кусков (зерен) перерабатываемых материалов.
Одним из методов утилизации твердых бытовых отходов является производство твердого топлива. Твердое RDF-топливо из твердых бытовых отходов используется в качестве полного или частичного замещения основного вида топлива, например, для цементной промышленности, в энергетических установках.
Твердое RDF-топливо из твердых бытовых отходов получают путем измельчения, сепарации и обезвоживания предварительно отсортированных отходов. Твердое RDF-топливо может использоваться в измельченном состоянии или в виде спрессованных брикетов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Измельчение требует дополнительных энергозатрат, сопровождается шумом и вибрацией. Побочные эффекты включают образование пыли, выбросы органических соединений (например, при переработке пластмасс), загрязнение сточных вод в случае "мокрого" измельчения.
Кросс-медиа эффекты
Физические методы утилизации полимерных отходов сопровождаются образованием выбросов пыли и загрязненных сточных вод.
К примеру, в процессе измельчения или дробления пластмассовых изделий с получением мелкофракционных хлопьев производится выброс полимерной пыли. В процессе работы экструдеров, термопластавтоматов в атмосферный воздух выделяются углерода оксид, смесь углеводородов предельных.
Сточные воды в процессе утилизации образуются от мойки измельченных отходов при "мокром" методе при эксплуатации гидроциклонов, центрифуг, флотационных ванн.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо для твердых видов отходов.
Экономика
Продажа вторичных ресурсов. Снижение затрат на захоронение.
Получение дохода от производства и реализации RDF как товарного топлива.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.4.7.      Экструзия немесе қысыммен құю арқылы бұйымдарды алу үшін полимер қалдықтарын қайта балқыту әдісі
Сипаты
Пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу әдісі қысыммен құю немесе экструзия технологиясын қолдана отырып, түйіршіктер жасауға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаты
Қысыммен құю – бұл пленкалар мен табақтардың қалдықтарын ұнтақтауды, қысыммен құю арқылы жаңа бұйым қалыптауды қамтитын процесс.
Құю әдісімен қалдықтарды қайта өңдеу үшін үнемі айналатын бұрандасы бар машиналар қолданылады, олардың дизайны қалдықтарды өздігінен тұтып қалып, гомогенизациялауды қамтамасыз етеді.
Экструзия – әдіс балқытылған полимер шикізатын арнайы қалыптастыру ұштығы арқылы іркіліссіз езуден тұрады. Шығу арнасының арқасында болашақ бұйымның профилі анықталады. Экструзия процесін жүзеге асыру үшін экструдер қолданылады. Экструдерде материал пластиктендіріледі, гомогенизацияланады және қажет болған жағдайда газсыздандырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Бұл әдіс пиролизге қарағанда энергетикалық тұрғыдан тиімдірек, өйткені жоғары сапалы химиялық өнімдер айналымға қайтарылады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Термоқалыптау әдісімен полимерлі қалдықтарды өңдеуге арналған жабдықтардың ең көп таралған түрлері: бұрандалы престер; үрлеу агрегаттары; қапшық пленканы өндіруге арналған желілер; құбыр желілері және қабықшалы құбыр желілері; гофрленген шлангілерді өндіруге арналған желілер; термопластавтоматтар; экструдерлер.
Кросс-медиа әсерлері
Энергия ресурстарын, су ресурстарын (балқытылған массаны салқындату үшін), сығылған ауаны (жабдық пен өңделетін материалды газсыздандыру) тұтыну.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Полимерлі қалдықтар үшін қолданылады.
Экономика
Қайталама ресурстарды сату. Көму шығындарын азайту.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.4.8.      Медициналық қалдықтарды стерильдеу
Сипаты
Медициналық қалдықтарды залалсыздандырудың негізгі физикалық әдістеріне су буымен қысыммен стерильдеу; микротолқынды өңдеу; иондаушы және инфрақызыл сәулелермен стерильдеу жатады.
Техникалық сипаты
Белгілі бір сыныптағы медициналық қалдықтарды залалсыздандырудың физикалық әдістері медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға арналған арнайы қондырғы-жабдықтар болған жағдайда шамадан тыс қысыммен, радиациялық, электромагниттік сәулеленумен қаныққан су буымен әсер етуді қамтиды.
Микротолқындардың көмегімен өңдеу – дезинфекциялаудың салыстырмалы түрде жаңа әдісі, ол залалсыздандырылатын объектілерді сәулелендіруге негізделген. Бұл процестің нәтижесінде инфекция жұқтыруы мүмкін және жұқтырған қауіпті медициналық қалдықтардағы микроорганизмдер жойылады.
Ең кең таралған және тиімді әдіс – автоклавтау, онда қалдықтар жоғары қысым мен температурада қаныққан су буына ұшырайды, бұл патогендердің жойылуын қамтамасыз етеді.

5.4.7. Метод повторного плавления полимерных отходов для получения изделий экструзией или литьем под давлением
Описание
Способ переработки пластмассовых отходов позволяет изготавливать гранулят, применяя технологию литья под давлением либо экструзию.
Техническое описание
Литье под давлением - процесс, включающий измельчение отходов пленок и листов, формование нового изделия методом литья под давлением.
Для переработки отходов методом литья под давлением применяют машины с постоянно вращающимся шнеком, конструкция которого обеспечивает самопроизвольный захват и гомогенизацию отходов.
Экструзия - метод заключается в непрерывном продавливании расплавленного полимерного сырья через специальную формирующую головку. Благодаря выходному каналу определяется профиль будущего изделия. Для осуществления экструзионного процесса используют экструдер. В экструдере материал пластицируется, гомогенизируется и при необходимости дегазируется.
Достигнутые экологические выгоды
Метод энергетически более выгоден, чем пиролиз, так как в оборот возвращаются высококачественные химические продукты.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Наиболее распространенные виды оборудования для переработки полимерных отходов методом термоформования: червячные прессы; выдувные агрегаты; линии для производства рукавной пленки; трубные линии и оболочковые трубные линии; линии для производства гофрированных шлангов; термопластавтоматы; экструдеры.
Кросс-медиа эффекты
Потребление энергоресурсов, водных ресурсов (для охлаждения расплавленной массы), сжатого воздуха (дегазация оборудования и обрабатываемого материала).
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для полимерных отходов.
Экономика
Продажа вторичных ресурсов. Снижение затрат на захоронение.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.4.8. Стерилизация медицинских отходов
Описание
К основным физическим методам обезвреживания медицинских отходов относится стерилизация под давлением водяным паром; микроволновая обработка; стерилизация ионизирующим и инфракрасным излучением.
Техническое описание
Физические методы обеззараживания медицинских отходов определенных классов включает воздействие водяным насыщенным паром под избыточным давлением, радиационным, электромагнитным излучением, применяются при наличии специального оборудования - установок для обеззараживания медицинских отходов.
Обработка с помощью микроволн - это сравнительно новый способ дезинфекции, который основывается на излучении, которому подвергаются обеззараживаемые объекты. В результате этого процесса уничтожаются микроорганизмы на потенциально инфицированных и инфицированных опасных медицинских отходах.
Наиболее распространенным и эффективным методом является автоклавирование, при котором отходы подвергаются воздействию насыщенного водяного пара под высоким давлением и температурой, что обеспечивает уничтожение патогенных микроорганизмов.

Цикл уақыты қалдықтардың көлемі мен түріне байланысты, әдетте 30-60 минутты құрайды, жүктеме көлемі шағын жұмыс үстелі автоклавтарынан бастап, циклде жүздеген литр қалдықтарды өңдеуге қабілетті ірі өнеркәсіптік қондырғыларға дейін өзгереді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық тұрғыдан алғанда, ең қауіпсіз нұсқа, бірақ егер процесс ақаусыз, герметикалық жабдықта жүргізілсе ғана.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Автоклавта медициналық қалдықтар бумен дезинфекцияланады. Мұндай дезинфекциядан өткен медициналық қалдықтарды қалдықтар сәйкестендірілмейтін және басқа мақсаттарда қайта пайдалануға болмайтындай етіп қосымша өңдеу – сығымдау, ұсақтау немесе ұсату қажет. Қосымша өңдеу процесі медициналық қалдықтардың көлемін айтарлықтай азайтады.
Плазмалық стерильдеу жоғары температура мен ылғалдың әсеріне сезімтал материалдардан жасалған медициналық қалдықтарды стерильдеудің үнемді әдісі болып табылады. Плазмалық стерилизаторда тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан бұйымдарды полимерлерден, электр құралдары мен кабельдерден, талшықты-оптикалық, жарық өткізгіш жүйелерден, электрондық құрылғылардан, оптикалық шыныдан жасалған бұйымдардан және т. б. өңдеуге рұқсат етіледі.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Медициналық қалдықтарға қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.4.9.      Дистилляция (регенерация)
Сипаты
Тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан, құрамында галоген жоқ органикалық еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату және залалсыздандыру әдісі.
Техникалық сипаты
Дистилляция (регенерация) пайдаланылған еріткіштерді қайта пайдалануға болатын еріткіштерге және қайта пайдалануға болмайтын қалдықтарға бөлуге арналған. Дистилляция регенерацияланатын барлық еріткіштер мен салқындатқыштар үшін қолданылады.
Еріткіштердің дистилляторлары (регенераторлары) – ластанған еріткіштерді олардың қасиеттерін жоғалтпай тазартуды қамтамасыз ететін жабдық.
Егер қалдық еріткіштерде су болса, онда алдын ала судан арылту сүзгі-тұндырғыштардың көмегімен жүзеге асырылады.
Дистилляция процесінде ластанған еріткіш (органикалық немесе сулы) буланып, содан кейін конденсацияланады. Лас еріткіш сорғымен жұмыс камерасы деп аталатын камераға айдалады. Дистилляцияға берілетін ағынның қызуы тиісті жылу оқшаулауымен немесе электр жылытқышымен қамтамасыз етілген қыздыру элементтерінің (жылу алмастырғыштардың) көмегімен жүреді. Қайнау температурасына жеткенде еріткіш булана бастайды. Еріткіш буы конденсатор арқылы өтеді. Конденсат мөлдір және тазартылған еріткіш-қондырғыдан ағып кетеді. Ластанған қалдық (қатты қоспалар) жойылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қайта пайдалану үшін еріткіштерді қалпына келтіру бастапқы ресурстарды тұтынуды айтарлықтай азайтуға және айналмалы экономиканың дамуына айтарлықтай үлес қоса отырып, қалдықтардың түзілуін азайтуға мүмкіндік береді. Пайдаланылған еріткіштерді қалпына келтіру және тазарту арқылы жаңа химиялық өнімдерді өндіруге және қауіпті қалдықтарды жоюға байланысты қоршаған ортаға антропогендік жүктемені азайтуға қол жеткізіледі. Бұл зиянды шығарындылар мен төгінділердің көлемін азайтып қана қоймайды, сонымен қатар өндірістің тұрақты дамуына және экологиялық стандарттардың сақталуына ықпал ететін жаңа еріткіштерді өндіруге жұмсалатын энергия шығындарын азайтады. Осылайша, еріткіштерді қалпына келтіру технологияларын енгізу ресурстарды тұтынуды да, қалдық өндірісті де азайту арқылы қосарлы экологиялық әсерді қамтамасыз етеді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Пайдаланылған еріткіштерді кәдеге жаратудың тиімділігін азеотропты дистилляцияны қолдану, вакуумдық дистилляцияны қолдану, пленка буландырғыштарын қолдану арқылы өсіруге болады.
Вакуумдық дистилляция қайнау температурасы жоғары (200 °C-тан жоғары) еріткіштерді өңдеуге арналған.
Азеотропты айдау, әдетте, еріткіштердің регенерация сапасын жақсарту үшін қолданылады. Азеотропты дистилляция келесі регенерацияға жататын еріткішпен азеотропты қоспаны қалыптастыру үшін затты (әдетте буды) қосудан тұрады. Азеотропты қоспаның қайнау температурасы бастапқы еріткішке қарағанда төмен, сондықтан еріткішті алу жеңілдейді.
Вакуумдық дистилляцияны қолдану және еріткішті алдын ала қыздыру дистилляция кезінде қуат тұтынуды азайтады.
Органикалық еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату және залалсыздандыру процесінде су ресурстары (айдауға берілетін ағынды конденсациялау және қыздыру процесінде), энергия ресурстары, реэкстрагенттер (су, реэкстрагенттердің ерітінділері), көмір, ион алмасу шайырлары және т. б. тұтынылады.
Кросс-медиа әсерлері
Вакуумдық дистилляцияны қолдану және ерітіндіні алдын ала қыздыру дистилляция кезінде энергия шығынын азайтады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Еріткіштердің қалдықтарын кәдеге жарату барысында жұмыс аймағының ауасында және атмосфералық ауада зиянды химиялық заттардың шоғырлануын арттыруға болады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

Время цикла зависит от объема и типа отходов, обычно составляет 30-60 минут, объем загрузки варьируется от небольших настольных автоклавов до крупных промышленных установок, способных обрабатывать сотни литров отходов за цикл.
Достигнутые экологические выгоды
С экологической точки зрения наиболее безопасный вариант, но только в том случае, если процесс ведется на исправном, герметичном оборудовании.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В автоклаве происходит дезинфекция медицинских отходов паром. Медицинские отходы, подвергшиеся такой дезинфекции, необходимо дополнительно обработать - спрессовать, измельчить или раздробить, так, чтобы отходы были неидентифицируемы и не могли быть повторно использованы в других целях. Процесс дополнительной обработки существенно уменьшает объем медицинских отходов.
Плазменная стерилизация является экономически эффективным методом стерилизации медицинских отходов из материалов, чувствительных к действию высокой температуры и влаги. В плазменном стерилизаторе допускается обрабатывать изделия, потерявшие потребительские свойства, из полимеров, электроинструменты и кабели, оптоволоконные, световодные системы, электронные устройства, изделия из оптического стекла и др.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для медицинских отходов.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.4.9. Дистилляция (регенерация)
Описание
Метод утилизации и обезвреживания отходов органических растворителей, не содержащих галогены, утративших потребительские свойства.
Техническое описание
Дистилляция (регенерация) предназначена для разделения отработанных растворителей на растворители, подлежащие повторному использованию, и остатки, не подлежащие повторному использованию. Дистилляция применима для всех растворителей и хладагентов, подлежащих регенерации.
Дистилляторы (регенераторы) растворителей - оборудование, обеспечивающее очистку загрязненных растворителей без потери их свойств.
Если отработанные растворители содержат воду, то предварительное обезвоживание производится с помощью фильтров-отстойников.
Загрязненный растворитель (органический или водный) в ходе процесса дистилляции испаряется и затем конденсируется. Грязный растворитель закачивается насосом в так называемую рабочую камеру. Нагревание потока, подаваемого на дистилляцию, происходит с помощью нагревательных элементов (теплообменников), обеспеченных надлежащей теплоизоляцией или электрическим нагревателем. При достижении точки кипения растворитель начинает испаряться. Пары растворителя проходят через конденсатор. Конденсат - прозрачный и очищенный растворитель - вытекает из установки. Загрязненный остаток (твердые примеси) удаляется.
Достигнутые экологические выгоды
Восстановление растворителей для повторного использования позволяет существенно сократить потребление первичных ресурсов и минимизировать образование отходов, внося значительный вклад в развитие экономики замкнутого цикла. За счет регенерации и очистки отработанных растворителей достигается снижение антропогенной нагрузки на окружающую среду, связанной с производством новых химических продуктов и утилизацией опасных отходов. Это не только уменьшает объемы вредных выбросов и сбросов, но и сокращает энергозатраты на изготовление свежих растворителей, что в совокупности способствует устойчивому развитию производства и соблюдению экологических нормативов. Таким образом, внедрение технологий восстановления растворителей обеспечивает двойной экологический эффект - за счет сокращения как ресурсопотребления, так и отходообразования.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эффективность утилизации отработанных растворителей возможно повысить за счет применения азеотропной дистилляции, применения вакуумной дистилляции, использования пленочных испарителей.
Вакуумная дистилляция предназначена для обработки растворителей с высокими температурами кипения (выше 200 °C).
Азеотропная дистилляция обычно используется для улучшения качества регенерации растворителей. Азеотропная дистилляция состоит в добавлении вещества (обычно пара) для формирования азеотропной смеси с растворителем, который подлежит последующей регенерации. Азеотропная смесь имеет более низкую температуру кипения, чем исходный растворитель, и извлечение растворителя таким образом облегчается.
Применение вакуумной дистилляции и предварительный нагрев растворителя снижают энергопотребление при дистилляции.
В процессе утилизации и обезвреживания отходов органических растворителей потребляются водные ресурсы (в процессе конденсации и нагрева потока, подаваемого на дистилляцию), энергоресурсы, реэкстрагенты (вода, растворы реэкстрагентов), уголь, ионообменные смолы и т. п. В процессе регенерации отходов растворителя образуются отходы - кубовые остатки.
Кросс-медиа эффекты
Применение вакуумной дистилляции и предварительный нагрев растворителя снижают энергопотребление при дистилляции.
Технические соображения, касающиеся применимости
В ходе утилизации отходов растворителей возможно повышение концентрации вредных химических веществ в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.4.10.      Конденсация және криогенді конденсация
Сипаты
Криогенді конденсация – газ температурасын компоненттердің шық нүктесінен төмен мәндерге күрт төмендету арқылы газ ағындарынан ұшпа органикалық қосылыстарды (ҰOC) және басқа булы ластағыш заттарды тұтып қалудың жоғары тиімді технологиясы.
Техникалық сипаты
Криогенді конденсация – газ температурасын компоненттердің шық нүктесінен төмен мәндерге күрт төмендету арқылы газ ағындарынан ұшпа органикалық қосылыстарды (ҰOC) және басқа булы ластағыш заттарды тұтып қалудың жоғары тиімді технологиясы. Ол өнеркәсіпте газды тазартудың соңғы кезеңдерінің бірі ретінде, әсіресе ластағыш заттардың концентрациясы төмен және тазарту дәрежесіне қойылатын талаптар жоғары болған кезде қолданылады.
Криогендік конденсацияның негізгі идеясы – газ ағынының температурасының төмендеуі оның құрамындағы ластағыш заттардың буларының конденсациясын тудырады. Конденсациядан кейін олар жинауға және қайта өңдеуге немесе жоюға болатын сұйықтыққа айналады.
Салқындату мыналарды пайдалану арқылы жүзеге асырылады:
сұйық азот (қайнау температурасы 196 °C) – ең көп қолданылатын криогендік агент.
механикалық немесе каскадты тоңазытқыш қондырғылары – қалыпты температурада қолданылады (-40 °C-тан -80 °C-қа дейін).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Газ шығарындыларынан ұшпа органикалық қосылыстарды (ҰОҚ) және басқа да ластағыш заттарды тұтып қалу үшін криогендік конденсацияны қолдану экологиялық қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді және табиғат қорғау заңнамасының қазіргі заманғы талаптарына сәйкес келеді.
Осы технологияны енгізу нәтижесінде келесі экологиялық әсерлерге қол жеткізіледі:
атмосфераға ҰОҚ шығарындыларының айтарлықтай төмендеуі: технология қаныққан будың төмен қысымды қосылыстарын қоса алғанда, 99 % және одан жоғары деңгейде тұтып қалу тиімділігін қамтамасыз етеді. Бұл санитариялық-қорғау аймағында және одан тыс жерлерде атмосфералық ауаның ластану деңгейін төмендетеді;
қайталама ластағыш заттардың түзілуін болғызбау: процесс жанумен қатар жүрмейді, бұл азот оксидтері (NOх), көміртегі оксиді (CO), диоксиндер және басқа да улы қосылыстар сияқты жанама өнімдердің түзілуін болғызбайды;
көміртегі ізін азайту: тұтып қалынған заттарды жағу қажет емес, бұл көмірқышқыл газының (CO₂) шығарындыларын азайтуға мүмкіндік береді. Тұтып қалынатын еріткіштерді қайта пайдалану жаңа химиялық реагенттерді өндіру және тасымалдау қажеттігін толығымен азайтады;
қауіпті қалдықтардың түзілу көлемін азайту: тұтып қалынатын заттарды технологиялық процеске қайтаруға болады, бұл қалдықтарды кәдеге жарату және залалсыздандыру жүйелеріне жүктемені азайтады;
топырақ пен су объектілерінің ластану қаупін барынша азайту: жабдықтың тығыздалуы және тұйық контурда жұмыс істеу қоршаған орта компоненттерінің ластануын болғызбай, авариялық ағып кету мен төгілу ықтималдығын болғызбайды;
экологиялық нормативтер мен халықаралық стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету: технология шекті жол берілетін шығарындылар (ШЖШ), санитариялық-гигиеналық нормативтер және ең үздік қолжетімді технологиялар (ЕҚТ) қағидаттары бойынша талаптарды сақтауға мүмкіндік береді.
Осылайша, криогендік конденсацияны енгізу тұрақты экологиялық әсерге қол жеткізуге ықпал етеді, қоршаған ортаға техногендік жүктемені азайтады және кәсіпорынның экологиялық жауапкершілігін арттырады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Криогендік конденсация технологиясын қолдану қалдық газдардан ҰOҚ тиімді тұтып қалып қана қоймай, бағалы компоненттерді қалпына келтіруге (рекуперациялауға), содан кейін оларды өндірістік циклге қайтаруға мүмкіндік береді. Бұл технология ЕҚТ қағидаттарына сәйкес келеді және жоғары экологиялық және техникалық-экономикалық көрсеткіштерді қамтамасыз етеді.
Экологиялық тұрғыдан алғанда криогендік конденсация қондырғысы атмосфераға ҰОҚ шығарындыларын 99 – 99,9 %-ға дейін төмендетуді қамтамасыз етеді. Бұл қоршаған ортаның ластануын, әсіресе кәсіпорынның санитариялық-қорғау аймағында айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді. Шығарындылардың алдын алу көлемі тұтып қалынатын заттардың массасына есептегенде тәулігіне 100-ден 500 кг-ға дейін жетеді, бұл 0,5-тен 5 г/м3-ге дейінгі ҰОҚ концентрациясы бар шығарындыларды тазарту кезінде әсіресе өзекті.

5.4.10. Конденсация и криогенная конденсация
Описание
Криогенная конденсация - это высокоэффективная технология улавливания ЛОС и других парообразных загрязнителей из газовых потоков за счет резкого понижения температуры газа до значений ниже точки росы компонентов.
Техническое описание
Криогенная конденсация - это высокоэффективная технология улавливания летучих органических соединений (ЛОС) и других парообразных загрязнителей из газовых потоков за счет резкого понижения температуры газа до значений ниже точки росы компонентов. Она применяется в промышленности как один из завершающих этапов очистки газов, особенно при низких концентрациях загрязнителей и высоких требованиях к степени очистки.
Основная идея криогенной конденсации заключается в том, что понижение температуры газового потока вызывает конденсацию содержащихся в нем паров загрязняющих веществ. После конденсации они превращаются в жидкость, которую можно собрать и переработать или утилизировать.
Охлаждение достигается использованием:
жидкого азота (температура кипения 196 °C) - наиболее часто используемый криогенный агент.
механических или каскадных холодильных установок - применяются при умеренных температурах (от - 40 °C до - 80 °C).
Достигнутые экологические выгоды
Применение криогенной конденсации для улавливания ЛОС и других загрязняющих веществ из газовых выбросов позволяет обеспечить высокий уровень экологической безопасности и соответствует современным требованиям природоохранного законодательства.
В результате внедрения данной технологии достигаются следующие экологические эффекты:
существенное снижение выбросов ЛОС в атмосферу: технология обеспечивает эффективность улавливания на уровне до 99 % и выше, включая соединения с низким давлением насыщенного пара. Это снижает уровень загрязнения атмосферного воздуха в пределах санитарно-защитной зоны и за ее пределами;
предотвращение образования вторичных загрязнителей: процесс не сопровождается сгоранием, что исключает образование таких побочных продуктов, как оксиды азота (NOₓ), оксид углерода (CO), диоксины и другие токсичные соединения;
снижение углеродного следа: отсутствует необходимость сжигания улавливаемых веществ, что позволяет минимизировать выбросы углекислого газа (CO₂). Повторное использование улавливаемых растворителей дополнительно снижает потребность в производстве и транспортировке новых химических реагентов;
сокращение объема образования опасных отходов: улавливаемые вещества могут быть возвращены в технологический процесс, что снижает нагрузку на системы утилизации и обезвреживания отходов;
минимизация риска загрязнения почвы и водных объектов: герметичность оборудования и работа в замкнутом контуре исключают вероятность аварийных утечек и проливов, предотвращая загрязнение компонентов окружающей среды;
обеспечение соответствия экологическим нормативам и международным стандартам: технология позволяет соблюдать требования по предельно допустимым выбросам (ПДВ), санитарно-гигиеническим нормативам и принципам НДТ.
Таким образом, внедрение криогенной конденсации способствует достижению устойчивого экологического эффекта, снижает техногенную нагрузку на окружающую среду и повышает экологическую ответственность предприятия.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение технологии криогенной конденсации позволяет не только эффективно улавливать ЛОС из отходящих газов, но и восстанавливать (рекуперировать) ценные компоненты с последующим возвратом их в производственный цикл. Данная технология соответствует принципам НДТ и обеспечивает высокие экологические и технико-экономические показатели.
С экологической точки зрения, установка криогенной конденсации обеспечивает снижение выбросов ЛОС в атмосферу до 99 - 99,9 %. Это позволяет существенно уменьшить загрязнение окружающей среды, особенно в пределах санитарно-защитной зоны предприятия. Объемы предотвращенных выбросов достигают от 100 до 500 кг/сут. в пересчете на массу улавливаемых веществ, что особенно актуально при очистке выбросов с концентрациями ЛОС от 0,5 до 5 г/м³.

Технологияның негізгі артықшылықтарының бірі қайталама ластағыш заттардың түзілуін болғызбау болып табылады, өйткені процесс жанумен байланысты емес және азот оксидтерінің, көміртегі тотығының немесе диоксиндердің түзілуіне әкелмейді. Бұл, өз кезегінде, термиялық ыдырау қажеттігін жою арқылы кәсіпорынның көміртегі ізін азайтады және дәстүрлі кәдеге жарату әдістерімен салыстырғанда CO₂ шығарындыларын 30-40 %-ға азайтуға мүмкіндік береді.
Рекуперацияланған заттарды технологиялық процесте қайта пайдалануға болады. Бұл жағдайда пайдалы өнімнің шығымдылығы тұтып қалынатын компоненттің массасының 95 %-ына дейін, тазалық деңгейі 95-99 % құрайды, бұл көп жағдайда қосымша тазарту қажеттігін жоққа шығарады. Осылайша, қауіптіліктің I – II сыныбындағы қалдықтардың түзілу көлемі едәуір қысқарады және кәдеге жарату және залалсыздандыру жүйелеріне түсетін жүктеме азаяды.
Пайдалану тұрғысынан технология келесі параметрлермен сипатталады: процестің жұмыс температурасы -40 °C-тан -120 °C-қа дейін; үлестік энергия шығыны – тоңазытқыш машиналар пайдаланылған кезде 0,2-ден 0,4 кВт·сағ/м3 газ немесе терең конденсация кезінде 1 м3 газға 0,6 кг сұйық азот; қондырғылардың өнімділігі – 500-ден 10 000 м3/сағ-қа дейін жабдықтың нақты конфигурациясына байланысты.
Жабдық герметикалық және оқшауланған контурда жұмыс істейді, бұл ысырапты болғызбайды және топырақ пен су ортасының ластану қаупін азайтады. Сондай-ақ, технология сарқынды сулардың түзілуіне әкелмейді және қоршаған ортаға шу мен жылу әсерінің төмен деңгейімен сипатталады.
Осылайша, криогендік конденсация ұшпа ластағыш заттарды тұтып қалу мен қалпына келтірудің экологиялық таза және экономикалық тұрғыдан тиімді әдісі болып табылады, ол жоғары тазарту көлемін, қалдықтарды азайтуды және тұйық өндірістік цикл шеңберінде ресурстарды қайта пайдалануды қамтамасыз етеді.
Кросс-медиа әсерлері
Криогендік конденсация ұшпа органикалық қосылыстарды (ҰОҚ) тұтып қалу әдісі ретінде қоршаған ортаның басқа компоненттеріне минималды әсер етеді, бұл оны экологиялық қауіпсіз және теңдестірілген технологиялардың қатарына жатқызуға мүмкіндік береді. Термиялық тотығудан және басқа әдістерден айырмашылығы, бұл технология ластағыш заттардың бір табиғи компоненттен екіншісіне ауысуына әкелмейді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Криогендік конденсацияның қолданылуы осы технологияны таңдау кезінде ескеру қажет бірқатар техникалық және пайдалану факторларымен анықталады.
Ластағыш заттардың құрамы мен концентрациясы:
Технология әсіресе шығарындылардағы ҰОҚ концентрациясы жоғары (0,5 г/м3 жоғары) және газ легінің көлемі аз болғанда тиімді. Компоненттердің конденсация температурасы төмен сұйылтылған шығарындыларда әдісті алдын ала конденсациядан немесе адсорбциядан кейін тазартудың соңғы кезеңі ретінде қолданған жөн.
Температура режимі:
Тиімді басқару үшін температураны -40 °C-қа дейін және одан да төмендету қажет. Су буы болған кезде жабдықтың қатып қалуына жол бермеу үшін газ ағынын алдын ала құрғату қажет.
Энергиямен қамтамасыз ету және салқындатқыштар.

Одним из ключевых преимуществ технологии является предотвращение образования вторичных загрязнителей, поскольку процесс не сопровождается сгоранием и не приводит к образованию оксидов азота, угарного газа или диоксинов. Это, в свою очередь, снижает углеродный след предприятия за счет исключения необходимости термической деструкции и позволяет сократить выбросы CO₂ на 30 - 40 % по сравнению с традиционными методами утилизации.
Рекуперированные вещества могут быть использованы повторно в технологическом процессе. При этом достигается выход полезного продукта до 95 % от массы улавливаемого компонента, с уровнем чистоты 95 - 99 %, что в большинстве случаев устраняет необходимость в дополнительной доочистке. Таким образом, значительно снижается объем образования отходов I - II классов опасности и сокращается нагрузка на системы утилизации и обезвреживания.
В эксплуатационном плане технология характеризуется следующими параметрами: рабочая температура процесса - от - 40  °C до - 120  °C; удельные энергозатраты - от 0,2 до 0,4 кВт·ч/м³ газа при использовании холодильных машин или до 0,6 кг жидкого азота на 1 м³ газа при глубокой конденсации; производительность установок - от 500 до 10 000 м³/ч в зависимости от конкретной конфигурации оборудования.
Оборудование функционирует в герметичном и изолированном контуре, что исключает утечки и минимизирует риски загрязнения почвы и водной среды. Также технология не приводит к образованию сточных вод и характеризуется низким уровнем шумового и теплового воздействия на окружающую среду.
Таким образом, криогенная конденсация представляет собой экологически чистый и экономически целесообразный метод улавливания и восстановления летучих загрязняющих веществ, обеспечивающий высокую степень очистки, сокращение отходов и повторное использование ресурсов в рамках замкнутого производственного цикла.
Кросс-медиа эффекты
Криогенная конденсация как метод улавливания ЛОС отличается минимальным воздействием на другие компоненты окружающей среды, что позволяет отнести ее к числу экологически безопасных и сбалансированных технологий. В отличие от термического окисления и других методов, данная технология не приводит к переносам загрязняющих веществ из одного природного компонента в другой.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимость криогенной конденсации определяется рядом технических и эксплуатационных факторов, которые необходимо учитывать при выборе данной технологии.
Состав и концентрация загрязнителей.
Технология особенно эффективна при высокой концентрации ЛОС в выбросах (более 0,5 г/м³) и малом объеме газового потока. В разбавленных выбросах с низкой температурой конденсации компонентов целесообразно использовать метод как завершающий этап очистки после предварительной конденсации или адсорбции.
Температурный режим.
Для эффективного улавливания требуется снижение температуры до -40 °C и ниже. При содержании водяного пара необходима предварительная осушка газового потока, чтобы предотвратить обмерзание оборудования.
Энергообеспечение и хладагенты.

Сұйық азотты пайдалану тиісті инфрақұрылым мен қауіпсіз өңдеу жүйелерін қажет етеді. Балама орташа температурада (-40 °C...–80 °C) каскадты тоңазытқыш машиналарын қолдану болуы мүмкін).
Өндіріс түрі және қалпына келтіру мүмкіндігі.
Жақсы нәтижелерге өндіріс процестерінде қол жеткізіледі, онда тұтып қалынған заттарды қайта пайдалануға болады – мысалы, химия, фармацевтика, бояу өнеркәсібінде еріткіштермен жұмыс істеу кезінде.
Қайтару мүмкін болмаған жағдайда лицензияланған ұйымдар арқылы қалпына келтіруді жинау мен жоюды ұйымдастыруға болады.
Қолданыстағы тазарту жүйелеріне интеграция.
Криогендік конденсацияны автономды түрде де, шығарындыларды тазартудың біріктірілген схемаларында да қолдануға болады (мысалы, адсорбент жүктемесін азайту үшін адсорбцияға дейін немесе қалдық буларды тазартуға дейін).
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.5.      Қалдықтарды биологиялық өңдеуге арналған техника
Биологиялық өңдеу қалдықтардың келесі түрлеріне қолданылады:
қауіпті қалдықтар
құрамында мұнай бар қалдықтар
органикалық тектес қалдықтар
электр және электронды жабдықтардың қалдықтары
өнеркәсіптік қатты қалдықтар
тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
коммуналдық қалдықтар
өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары
5.5.1.      Биоремедиация
Сипаты
Биоремедиация – құрамында мұнай бар қалдықтарға мұнай тотықтырғыш микроорганизмдермен енгізілген мұнай мен мұнай өнімдерін ыдырату әдісі. Мұнай және мұнай өнімдерімен ластанған, құрамында 20 %-дан аспайтын мұнай қалдықтары бар топырақтар үшін қолданылады.
Техникалық сипаты
Бұл әдіс көмірсутектерді тіршілік ету процесінде дезинфекциялауға қабілетті микроорганизмдерді қолданудан тұрады. Биоремедиация барысында мұнай мен мұнай өнімдерінің көмірсутектері ішінара көмірқышқыл газына айналады, ішінара жасушалардың биомассасына өтеді. Көмірсутектерді тотықтыратын микроорганизмдер сырттан енгізілуі мүмкін (биологиялық заттар) немесе жергілікті микрофлораны жандандырады. Әдіс операциялық алаңдарда немесе биологиялық реакторларда жүзеге асырылады.
Биоремедиация жүргізуге арналған технологиялық алаңда не құрамында мұнай бар қалдықтарды сақтау алаңында биологиялық реакторға тиеу алдында ластағыш заттардың топыраққа және жерасты көлбеуіне түсуін болғызбайтын құрылыстар көзделеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Биологиялық реакторларда іске асырылатын технологияның экологиялық артықшылықтары: технологиялық алаңдарда процесті жүргізуге қатысты биоремедиация процесін жүргізудің қысқа мерзімі, операциялық алаңдарда жүргізілетін биоремедиациямен салыстырғанда биологиялық реакторларда процесті жүргізу аз жер учаскелерін бөлуді талап етеді.
Технологиялық алаңдарда іске асырылатын технологияның экологиялық артықшылықтары: реакторда жүргізілетін процеспен салыстырғанда операциялық алаңдарда биоремедиация процесін жүргізу құрамында мұнай бар қалдықтардың көп мөлшерін залалсыздандыруға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Жұмыстарды жүргізу кезінде мұнай мен мұнай өнімдерінің, сондай-ақ автокөлік құралдары мен арнайы техниканың жұмыс қозғалтқыштарының булануына байланысты атмосфералық ауаға шығарындылар түзілетін болады.
Кросс-медиа әсерлері
Қайта өңдеуді қажет ететін қайталама қалдықтар түзіледі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым

Использование жидкого азота требует наличия соответствующей инфраструктуры и систем безопасного обращения. Альтернативой может быть применение каскадных холодильных машин при умеренных температурах (- 40 °C... - 80 °C).
Тип производства и возможность рекуперации.
Наилучшие результаты достигаются в производственных процессах, где уловленные вещества можно повторно использовать - например, при работе с растворителями в химической, фармацевтической, лакокрасочной промышленности.
Там, где возврат невозможен, возможна организация сбора и утилизации рекуперата через лицензированные организации.
Интеграция в существующие системы очистки.
Криогенная конденсация может применяться как автономно, так и в составе комбинированных схем очистки выбросов (например, перед адсорбцией - для снижения нагрузки на адсорбент, или после - для доочистки остаточных паров).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.5. Техники для биологической обработки отходов
Биологическая обработка применяется для следующих видов отходов:
опасные отходы;
нефтесодержащие отходы;
отходы органического происхождения;
отходы электрического и электронного оборудования;
твердые промышленные отходы;
горнодобывающие и металлургические отходы;
отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
коммунальные отходы;
промышленные и строительные отходы.
5.5.1. Биоремедиация
Описание
Биоремедиация - метод разложения нефти и нефтепродуктов введенными в нефтесодержащий отход нефтеокисляющими микроорганизмами. Применяется для грунтов, загрязненных нефтью и нефтепродуктами, нефтесодержащих отходов с содержанием нефти не более 20 %.
Техническое описание
Метод заключается в применении микроорганизмов, способных обезвреживать углеводороды в процессе своей жизнедеятельности. В ходе биоремедиации углеводороды нефти и нефтепродуктов частично преобразуются в углекислый газ, частично переходят в биомассу клеток. Микроорганизмы, окисляющие углеводороды, могут вноситься извне (биопрепараты) либо активируют аборигенную микрофлору. Метод реализуется на операционных площадках либо в биологических реакторах.
На технологической площадке для проведения биоремедиации либо площадке складирования нефтесодержащих отходов перед загрузкой в биологический реактор предусматриваются сооружения, исключающие попадание загрязняющих веществ в почву и подземные горизонты.
Достигнутые экологические выгоды
Экологические преимущества технологии, реализуемой в биологических реакторах: короткий срок проведения процесса биоремедиации относительно проведения процесса на технологических площадках, проведение процесса в биологических реакторах в сравнении с биоремедиацией, проводимой на операционных полях, требует отведения меньших земельных площадей.
Экологические преимущества технологии, реализуемой на технологических площадках: проведение процесса биоремедиации на операционных площадках в сравнении с процессом, проводимым в реакторе, позволяет обезвреживать большие количества нефтесодержащих отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При проведении работ будут образовываться выбросы в атмосферный воздух, связанные с испарением нефти и нефтепродуктов, а также работой двигателей автотранспортных средств и спецтехники.
Кросс-медиа эффекты
Образуются вторичные отходы, требующие утилизации.
Технические соображения, касающиеся применимости

Олардағы мұнай мен мұнай өнімдерінің қалдық құрамына залалсыздандырылатын қалдықтарды бақылау қажет. Мұнай мен мұнай өнімдерінің көмірсутектерінің қалдық құрамы залалсыздандырудан алынған 1 кг өнімінде 5 г-дан аспауға тиіс.
Залалсыздандырылған қалдықтағы мұнай мөлшері – 5 г/кг кем.
Өңдеудің ұзақ мерзімі және оларды ремедиациялау процесінде ресурстардың (су ресурстарының) едәуір шығыны.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.5.2.      Фиторемедиация
Сипаты
Фиторемедиация — бұл құрамында мұнай бар қалдықтарды өсімдіктер мен олардың ассооциацияланған микроорганизмдерін қолдана отырып тазарту технологиясы. Ол өсімдіктердің кейбір түрлерінің мұнай көмірсутектерін сіңіру, сақтау және ыдырату қабілетіне негізделген, оларды аз уытты қосылыстарға айналдырады.
Техникалық сипаты
Фиторемедиацияны ластағыш заттарды қалпына келтіру механизмдері мен шығу тегіне байланысты бірнеше түрге бөлуге болады: бейорганикалық заттармен ластанған топырақты қалпына келтіру үшін және органикалық ластану үшін.
Әдістердің әрқайсысының өзіндік ерекшеліктері бар және экожүйелерді қалпына келтіру үшін ластану түріне және жергілікті жердегі жағдайларға байланысты тиімді қолданылуы мүмкін.
Жалпы процесс келесі кезеңдерден тұрады:
ластағыш заттардың белгілі бір концентрациясына төзімді өсімдіктерді таңдау. Мысалы, зерттеулер мұнай шламын тазарту үшін үйбидайықты (Lolium) қолданудың тиімділігін көрсетті;
учаскені дайындау, қалдықтарды алдын ала өңдеу, соның ішінде топырақпен араластыру және өсімдіктер мен микроорганизмдердің өсу жағдайларын оңтайландыру үшін азот және фосфор сияқты биогендік элементтерді қосу;
отырғызу және күту, өсу үшін қажетті жағдайлар, соның ішінде суару және аэрация;
процестің тиімділігін мониторингтеу және бағалау.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Фиторемедиацияның басты артықшылығы – оның қолжетімділігі мен қоршаған ортаға қауіпсіздігі. Бұл әдіс қымбат жабдықты қажет етпейді және ластағыш заттардың кең ауқымын жоюға жарамды. Фиторемедиацияны қолдану топырақ құнарлылығының жоғалуына әкелмейді және экожүйенің биоәртүрлілігін қалпына келтіруге ықпал етеді.
Фиторемедиация қалдықтардағы мұнай көмірсутектерінің құрамын 90 %-ға дейін төмендетуге мүмкіндік береді, бұл әртүрлі сынақ организмдеріне уыттылықтың төмендеуімен расталады.
"Нижнекамскнефтехим" ААҚ-да (Ресей) мұнай шламдарын үйбидайықты қолдана отырып фиторемедиациялауға зертханалық және пилоттық сынақтар жүргізілді, бұл әдістің тиімділігін растады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Фиторемедиацияны сәтті жүзеге асыру үшін тез өсу қабілеті бар және биомассаның едәуір мөлшерін өндіретін өсімдіктер қажет. Ұзақмерзімді перспективада мұндай өсімдіктердің маңызды қасиеті – өндірілетін биомассаның сапасын анықтайтын лигниннің, целлюлозаның және лигноцеллюлозаның жоғары мөлшері. Тиісінше, барлық қажетті талаптарға сәйкес өсімдіктерді таңдау күрделі процеске айналады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Өсімдік тамырларының ұзындығы топыраққа ену тереңдігін шектеуі мүмкін, ал өсімдіктің ұзақ қалпына келу кезеңі топырақты тазарту процесін баяулатады. Климаттық жағдайлар да осы технологияның тиімділігіне әсер етеді.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты. Фиторемедиация өсімдіктерді таңдауға, учаскені дайындауға және бақылауға инвестицияларды қажет етеді. Дегенмен жергілікті өсімдік түрлерін пайдалану және механикалық араласуды азайту жалпы шығындарды азайтады.
Бұл әдіс дәстүрлі физика-химиялық тазарту әдістерімен салыстырғанда арзанырақ және экологиялық жағдайды ұзақмерзімді жақсартуды қамтамасыз етеді.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

Необходим контроль обезвреживаемых отходов на остаточное содержание в них нефти и нефтепродуктов. Остаточное содержание углеводородов нефти и нефтепродуктов должно составлять не более 5 г в 1 кг получившегося продукта обезвреживания.
Содержание нефти в обезвреженном отходе - менее 5 г/кг.
Длительный срок переработки и значительный расход ресурсов (водных) в процессе их ремедиации.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.5.2. Фиторемедиация
Описание
Фиторемедиация - это технология очистки нефтесодержащих отходов с использованием растений и их ассоциированных микроорганизмов. Она основана на способности некоторых видов растений поглощать, накапливать и разлагать нефтяные углеводороды, превращая их в менее токсичные соединения.
Техническое описание
Фиторемедиацию можно разделить на несколько видов в зависимости от механизмов восстановления и происхождения загрязнителей: для восстановления почв, загрязненных неорганическими веществами и для органического загрязнения.
Каждый из методов имеет свои особенности и может быть эффективно применен в зависимости от типа загрязнения и условий на местности для восстановления экосистем.
В целом, процесс состоит из следующих этапов:
выбор растений устойчивые к определенным концентрациям загрязняющих веществ. Например, исследования показали эффективность использования плевела (Lolium) для очистки нефтешламов.
подготовка участка, предварительная обработка отходов, включая смешивание с почвой и добавление биогенных элементов, таких как азот и фосфор, для оптимизации условий роста растений и микроорганизмов.
посадка и уход, необходимые условия для роста, включая полив и аэрацию.
мониторинг и оценка результативности процесса.
Достигнутые экологические выгоды
Основное преимущество фиторемедиации заключается в ее доступности и безопасности для окружающей среды. Этот метод не требует дорогостоящего оборудования и подходит для устранения широкого спектра загрязнителей. Применение фиторемедиации не приводит к потере плодородия почвы и способствует восстановлению биоразнообразия экосистемы.
Фиторемедиация позволяет уменьшить содержание нефтяных углеводородов в отходах до 90 %, что подтверждается снижением токсичности по отношению к различным тест-организмам.
На ОАО "Нижнекамскнефтехим" (Россия) были проведены лабораторные и пилотные испытания фиторемедиации нефтешламов с использованием плевела, что подтвердило эффективность метода.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Для успешной реализации фиторемедиации необходимы растения, обладающие способностью быстрого роста и производящие значительное количество биомассы. В долгосрочной перспективе важным свойством таких растений является высокое содержание лигнина, целлюлозы и лигноцеллюлозы, которые определяют качество производимой биомассы. Соответственно, подбор растений соответствующие всем необходимым требованиям становится сложным процессом.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Длина корней растений может ограничивать глубину проникновения в почву, а длительный период восстановления растения замедляет процесс очищения почвы. Климатические условия также влияют на эффективность этой технологии.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае. Фиторемедиация требует инвестиций в подбор растений, подготовку участка и мониторинг. Однако использование местных видов растений и минимизация механических вмешательств снижают общие расходы.
Метод является менее затратным по сравнению с традиционными физико-химическими методами очистки и обеспечивает долгосрочное улучшение экологической обстановки.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.5.3.      Тұйық контурда кептірудің биоэнергетикалық әдісімен кәдеге жарату
Сипаты
Жемдік қоспалар, биоотын, тыңайтқыштар алу арқылы биологиялық қалдықтарды қабырға арқылы жылытып, герметикалық камерада кептіру әдісімен кәдеге жарату технологиясы.
Техникалық сипаты
Кептіру процесінде қалдықтардың жүктелген массасы араласады және ылғалды буландыру үшін қыздырылады. Пайда болған бу камераға оралады.
Артық ылғал жүйеден конденсатор арқылы шығарылады. Өнімнің ылғалдылығы 5-тен 10 %-ға дейін жеткенде, қондырғы автоматты түрде өшеді. Реактордағы температура және онда қалдықтардың болу ұзақтығы (8 – 10 сағат) алынған өнімнің стерильділігін қамтамасыз етеді.
Процесс келесі кезеңдерден тұрады:
құрамында биомасса бар қалдықтарды дайындау, біркелкі кептіруді қамтамасыз ету үшін алдын ала ұнтақталады және гомогенизацияланады;
қалдықтар кептіру қондырғысына орналастырылады, онда ылғал жоғары температурада буланып кетеді. Тұйық контур булардың атмосфераға шығарылуына жол бермейді, олардың конденсациялануын және қайта пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
кептірілген биомассаны жылу немесе электр энергиясын өндіру үшін отын ретінде пайдалануға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Тұйық кептіру контуры атмосфераға бу мен ластағыш заттардың шығарылуын болдырмайды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Әдіс биомассаны қайта өңдеуге мүмкіндік береді, көмілетін қалдықтардың көлемін азайтады.
"ЭкоЭнерго" АОҚ-да (Ресей) ағаш қалдықтарын өңдеуге арналған биоэнергетикалық кептіру технологиясы көму көлемін азайтуға және өзіндік энергетикалық қажеттіліктерді қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.
"БиоТех" ЖАҚ (Ресей) ауыл шаруашылығы қалдықтарын қайта өңдеу үшін жабық кептіру циклін қолданады, сонымен бірге өз қажеттіліктері үшін биоотын алады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қолданылады.
Экономика
Қалдықтардың азаюы оларды тасымалдау мен көму шығындарының төмендеуіне әкеледі. Биомассадан өз энергиясын өндіру кәсіпорындарға электр энергиясын және отынды сатып алу шығындарын қысқартуға мүмкіндік береді.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.5.4.      Компосттау технологиясы
Сипаты
Аэробты процесс сипатталған, оның барысында оттегі белгілі бір жағдайларда органикалық материалдармен әрекеттесіп, СО2, су және гумус қосылыстарын түзеді.
Техникалық сипаты
Компосттау – бұл органикалық қалдықтарды микроорганизмдердің аэробты жағдайда ыдыратуының биологиялық процесі, нәтижесінде компост деп аталатын тұрақты гумус тәрізді зат пайда болады. Бұл әдіс ауыл шаруашылығы, азық-түлік және тұрмыстық органикалық қалдықтарды қайта өңдеу, оларды кәдеге жарату және құнды тыңайтқыш алу үшін кеңінен қолданылады.
Компосттаудың екі жүйесі бар: ашық (көмбелеп) компосттау, жабық компосттау.
Ашық компосттау.

5.5.3. Утилизация биоэнергетическим методом сушки в замкнутом контуре
Описание
Технология утилизации биологических отходов с получением кормовых добавок, биотоплива, удобрений методом сушки в герметичной камере с обогревом через стенку.
Техническое описание
В процессе сушки загруженная масса отходов перемешивается и нагревается для испарения влаги. Образовавшийся пар возвращается в камеру.
Избыток влаги выводится из системы через конденсатор. При достижении влажности продукта от 5 до 10 %, установка автоматически отключается. Температура в реакторе и длительность пребывания в нем отходов (8-10 часов) обеспечивает стерильность получаемого продукта.
Процесс состоит из следующих этапов:
подготовка отходов, содержащих биомассу: предварительно измельчаются и гомогенизируются для обеспечения равномерной сушки;
отходы помещаются в сушильную установку, где влага испаряется при повышенной температуре. Замкнутый контур предотвращает выброс паров в атмосферу, обеспечивая их конденсацию и возможное повторное использование;
высушенная биомасса может быть использована в качестве топлива для выработки тепловой или электрической энергии.
Достигнутые экологические выгоды
Замкнутый контур сушки предотвращает выбросы паров и загрязняющих веществ в атмосферу.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Метод позволяет перерабатывать биомассу, уменьшая объем отходов, подлежащих захоронению.
Технология биоэнергетической сушки для обработки древесных отходов на ООО "ЭкоЭнерго" (Россия) позволило сократить объемы захоронения и обеспечить собственные энергетические потребности.
ЗАО "БиоТех" (Россия) использует замкнутый цикл сушки для переработки сельскохозяйственных отходов, получая при этом биотопливо для собственных нужд.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо.
Экономика
Уменьшение объемов отходов приводит к снижению расходов на их транспортировку и захоронение. Производство собственной энергии из биомассы позволяет предприятиям сокращать расходы на покупку электроэнергии и топлива.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.5.4. Технология компостирования
Описание
Описан аэробный процесс, в ходе которого кислород реагирует при определенных условиях с органическими материалами, образуя CO2, воду и гумусовые соединения.
Техническое описание
Компостирование - это биологический процесс разложения органических отходов микроорганизмами в аэробных условиях, приводящий к образованию стабильного гумусоподобного вещества, известного как компост. Этот метод широко применяется для переработки сельскохозяйственных, пищевых и бытовых органических отходов, обеспечивая их утилизацию и получение ценного удобрения.
Существуют две системы компостирования: открытое (буртовое) компостирование, закрытое компостирование.
Открытое компостирование.

Ашық көмбелеп компосттау қалдықтарды биіктігі 1,80-ден 3,00 м-ге дейін көмбелеп салуды көздейді. Көмбелердің ықтимал пішіні: үшбұрышты, трапеция немесе жалпақ. Органикалық қалдықтардың ыдырау процесінің орташа ұзақтығы шамамен 10 – 60 апта.
Климаттық камерада тұрмыстық қатты қалдықтарды және басқа органикалық биологиялық ыдырайтын қалдықтарды сұрыптау кезінде алынған компосттау технологиялары белгілі, ол арнайы жабын материалын – көп қабатты пластиктен жасалған жартылай өткізгіш мембрананы қолдана отырып жүзеге асырылады. Мембрана органикалық қалдықтардың қоршаған ортаға ыдырау өнімдерінің эмиссиясын айтарлықтай төмендетуге мүмкіндік береді.
Мембрананың арқасында компостталатын субстратқа жәндіктердің, жануарлардың және т.б. түсіп кетуі жоққа шығарылады. Борттың көлемі бойынша оттегі мен ылғалдың біркелкі таралуы жартылай өткізгіш мембрана мен ауаны үнемі айдау арқылы оттегінің артық парциалды қысымымен қамтамасыз етіледі.
Технология сонымен қатар компостталатын массаны дезинфекциялау үшін 80 °C температураға жеткізіп, сол температурада ұстап тұруды растау үшін температураны автоматты түрде бақылауды қамтамасыз етеді.
Қалдықтарды залалсыздандырудың өндірістік циклі процестің қарқынымен анықталады және залалсыздандыру мақсатында 28-56 күнді құрауы мүмкін. Сапалы компост алу үшін ұзақ уақыт қажет.
Жабық компосттау.
Цехта компосттау (жалпақ көмбелерде) үй-жайларда жүргізіледі. Қалдықтар жабық үй-жайларда жабылмаған жалпақ көмбелер түрінде компосттауға салынады. Ылғалдандыру спринклер жүйелері арқылы үздіксіз және/немесе араластыру кезінде мезгіл-мезгіл жүреді. Көмбелерді аэрациялау сору әдісімен жүргізіледі.
Цехтың ауасы биологиялық сүзгіде тазартылады.
Туннельде компосттау.
Органикалық қалдықтардың ыдырауы түбі жылжымалы толығымен жабық туннельде жүреді. Қалдықтар ыдырау дәрежесіне байланысты деаэрациямен және ылғалмен үздіксіз араласады. Пайдаланылған ауа шығарылады және тазартылады.
Бокстар менконтейнерлер.
Жүйе стационарлық немесе жылжымалы түбімен жүктеу-түсіру режимінде жұмыс істейді. Аэрация перфорацияланған түбі арқылы жүреді, пайдаланылған ауа сорылады және тазартылады. Туннель әдісіне ұқсас қарқынды процесс 8 – 10 тәулікке созылады.
Көлденең айналмалы барабандар (биобарабандар). Жүйеде перфорацияланған айналмалы құмыралар немесе барабандар қолданылады. Бұл әдіс қалдықтардың жақсы гомогенизациясын және механикалық ыдырауын қамтамасыз етеді.
Жоғары сапалы компост алу үшін тұрмыстық қалдықтардың құрамындағы зиянды заттардың дайын өнімге түсуін жоққа шығару қажет. Ол үшін органикалық биологиялық ыдырайтын қалдықтарды бөлек жинап, компост жасамас бұрын алдын ала өңдеу керек (қоспалар мен металдарды бөлу, ұнтақтау).
Компосттау нәтижесінде қалдықтар тұрақтандырылады, бұл тұрмыстық қалдықтарды тастаудан алынған бейтараптандырылған органикалық қалдықтардың салмағы мен көлемін азайтуға мүмкіндік береді.

Открытое буртовое компостирование предусматривает укладку отходов в бурты высотой от 1,80 до 3,00 м. Возможная форма буртов: треугольная, трапецеидальная или плоская. Средняя длительность процесса гниения органических отходов около 10-60 недель.
Известны технологии компостирования отсева, полученного при сортировке твердых бытовых отходов и иных органических биоразлагаемых отходов в климатической камере, которая проводится с использованием специального укрывного материала - полупроницаемой мембраны из многослойного пластика. Мембрана позволяет существенно снизить эмиссии продуктов разложения органических отходов в окружающую среду.
Благодаря мембране исключается доступ к компостируемому субстрату насекомых, животных и т.п. Технологией предусмотрен контроль и автоматизация принудительной аэрации, обеспечивающей поддержание уровня кислорода в компостируемой смеси. Равномерное распределение кислорода и влаги по объему бурта обеспечивается избыточным парциальным давлением кислорода за счет полупроницаемой мембраны и регулярного нагнетания воздуха.
Технологией также предусмотрен автоматический контроль температуры, для подтверждения достижения и поддержания температуры 80 °С для обеззараживания компостируемой массы.
Производственный цикл обезвреживания отходов определяется температурными условиями проведения процесса и может составить для целей обезвреживания 28 - 56 дней. Для получения качественного компоста требуется более длительный период времени.
Закрытое компостирование.
Цеховое компостирование (в плоских буртах) проводится в помещениях. Отходы закладываются на компостирование в виде непокрытых плоских буртов в закрытых помещениях. Увлажнение происходит непрерывно через спринклерные системы и/или периодически при перемешивании. Аэрация буртов производится вытяжным способом.
Воздух из цеха очищается в биологическом фильтре.
Туннельное компостирование.
Разложение органических отходов происходит в полностью закрытом туннеле с подвижным днищем. Отходы непрерывно перемешиваются с деаэрацией и увлажнением в зависимости от степени гниения. Отработанный воздух отводится и очищается.
Боксы и контейнеры.
Система работает в режиме загрузки-разгрузки со стационарным или передвижным днищем. Аэрация происходит через перфорированное днище, отработанный воздух отсасывается и очищается. По аналогии с туннельным способом интенсивный процесс длится 8 - 10 суток.
Горизонтальные вращающиеся барабаны (биобарабаны). В системе используются перфорированные вращающиеся чаны или барабаны. Данный метод обеспечивает хорошую гомогенизацию и механическое расщепление отходов.
Для получения компоста высокого качества необходимо устранить попадание в готовый продукт вредных веществ из состава бытовых отходов. Для этого органические биоразлагаемые отходы следует собирать раздельно и подвергать предварительной механической обработке перед компостированием (отделение примесей и металлов, измельчение).
В результате компостирования происходит стабилизации отходов, что позволяет уменьшить вес и объем обезвреженных органических отходов из отсева бытовых отходов.

Жабық және оқшауланған тік биореакторларды пайдаланған кезде қалдықтардың органикалық бөлігінің көлемі бастапқы бөлігінің 70 %-ына дейін, ал далалық компосттауды пайдаланған жағдайда 40 %-ына дейін азаяды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аэробты компосттау процесі полигондардағы Органикалық заттардың анаэробты ыдырауы кезінде бөлінетін метанның түзілуін азайтады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Процесс барысында микроорганизмдердің белсенділігін қамтамасыз ету үшін температура (оңтайлы 55 – 65 °C), ылғалдылық (50 – 60 %) және аэрация бақыланады. Қажет болса, жылу мен оттегінің біркелкі таралуы үшін көмбелер аударылады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Тұрмыстық қалдықтарға қолданылады. 2014 жылы "Тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу зауыты" ААҚ (Ресей) 118000 тоннадан астам қалдықтарды қайта өңдеді, одан 6900 тонна гумус тәрізді қоспа алынды.
Экономика
Компосттау көмуді қажет ететін қалдықтарды азайтады, бұл тасымалдау және полигондарға орналастыру шығындарын азайтады.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.5.5.      Тұрмыстық қатты қалдықтарды сұрыптау кезінде бөлек жиналған немесе бөлінген органикалық қалдықтарды ашыту технологиясы
Сипаты
Органикалық қалдықтарды ашыту – бұл органикалық заттардың анаэробты ыдырау процесі — органикалық қалдықтардың оттегісіз ортада ыдырауының биохимиялық процесі, нәтижесінде биогаз (метан және көмірқышқыл газы) және дигестат – тыңайтқыш ретінде қолданылатын қалдық өнім түзіледі.
Техникалық сипаты
Ашытудың негізгі температура режимі екеу: мезофильді (температура диапазоны +35 °C дейін) және термофильді (температура диапазоны +55 °C дейін).
Ашыту жинақтаушы қондырғыларда (процестің ұзақтығы 18-ден 21 күнге дейін) және ағынды қондырғыларда (процестің уақыты 1-5 күн) жүзеге асырылуы мүмкін.
Органикалық қалдықтарды ашытуға арналған қондырғылар ылғалды (құрғақ заттардың мөлшері 15 % дейін) және құрғақ (құрғақ заттардың мөлшері 20-дан 40 % дейін) ашыту процестері, мезофильді (температура диапазоны +35 °C дейін) және термофильді процестер (температура диапазоны +55 °C дейін) болып бөлінеді. Органикалық қалдықтарды ашытуға арналған қондырғылар жинақтау және ағындық болып бөлінеді, онда ашыту процестерін жүзеге асыру уақыты жинақтау үшін 18-ден 21 күнге дейін және ағындық қондырғылар үшін 1-5 күнді құрайды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Анаэробты ашыту парниктік газдар шығарындыларын азайту арқылы полигондарда метанның пайда болуына жол бермейді. Дүниежүзілік банктің мәліметі бойынша органикалық қалдықтарды анаэробты ашыту арқылы биогаз өндіру кезінде өндірілетін энергия мөлшері 203-тен 2950 МДж/т-ге дейін өзгеруі мүмкін.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Ашыту процесінің нәтижесінде биогаз және ашыту қалдықтары алынады.
Биогаздың қасиеттері: тығыздығы 1,22 кг/м3; калориялық мәні 4,5 – 6,5 кВт*сағ/м3; метан мөлшері 55 – 65 % (ағынды қондырғылар жағдайында 55 – 75 %); көмірқышқыл газының мөлшері 35 – 45 %.
Белгіленген талаптарға сәйкестігі расталатын болса, ашыту қалдықтарын тыңайтқыш ретінде ауыл шаруашылығы мақсатында пайдалануға болады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Рио-де-Жанейрода (Бразилия) биометанизация қондырғысының қуаты жылына шамамен 3000 тонна органикалық қалдықтарды құрайды, бұл 15000-нан астам тұрғыны бар қаланың қалдықтарына тең. Қалдық көздеріне муниципалды мектептердің, супермаркеттердің және мейрамханалардың тамақ қалдықтары жатады.
Экономика
Ылғал қалдықтарды технологиялық тұрғыдан реакторларда ашыту, содан кейін биогаз алу ұсынылады. Анаэробты ашыту, биогаз алу және одан кейінгі энергия өндіру жобалары 6 жылдан 14 жылға дейінгі өтелу мерзімінде тәулігіне пайдаланылған 1 тонна қалдыққа 5000 еуродан 23000 еуроға дейін шығындарды талап етеді.

При использовании закрытых и утепленных вертикальных биореакторов объем органической части отходов уменьшается до 70 % от изначального, а в случае использования полевого компостирования - до 40 %.
Достигнутые экологические выгоды
Аэробный процесс компостирования минимизирует образование метана, который выделяется при анаэробном разложении органики на свалках
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В течение всего процесса контролируются температура (оптимально 55 - 65  °C), влажность (50 - 60 %) и аэрация для обеспечения активности микроорганизмов. При необходимости бурты переворачиваются для равномерного распределения тепла и кислорода.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимо для бытовых отходов. В 2014 году ОАО "Завод по переработке бытовых отходов" (Россия) переработало более 118 000 тонн отходов, из которых было получено 6 900 тонн гумусоподобной смеси.
Экономика
Компостирование уменьшает объем отходов, требующих захоронения, что снижает расходы на транспортировку и размещение на полигонах.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.5.5. Технология сбраживания органических отходов, собранных раздельно или выделенных при сортировке твердых бытовых отходов
Описание
Сбраживание органических отходов представляет собой анаэробный процесс разложения органических веществ - биохимический процесс разложения органических отходов в бескислородной среде, приводящий к образованию биогаза (метан и углекислый газ) и дигестата - остаточного продукта, используемого в качестве удобрения.
Техническое описание
Различают два основных температурных режима сбраживания: мезофильное (диапазон температур до +35 °C) и термофильное (диапазон температур до +55 °C).
Сбраживание может осуществляться в накопительных установках (длительность процесса от 18 до 21 дня) и в проточных установках (время процесса 1 - 5 дней).
Установки для сбраживания органических отходов подразделяются на мокрые (содержание сухих веществ до 15 %) и сухие (содержание сухих веществ от 20 до 40 %) процессы ферментации, мезофильные (диапазон температур до +35 °C) и термофильные процессы (диапазон температур до +55 °C). Установки для сбраживания органических отходов также подразделяются на накопительные и проточные, время осуществления процессов сбраживания в которых составляет от 18 до 21 дня для накопительных и 1-5 дней для проточных установок.
Достигнутые экологические выгоды
Анаэробное сбраживание предотвращает образование метана на свалках, снижая выбросы парниковых газов. По данным Всемирного банка, при производстве биогаза путем анаэробного сбраживания органических отходов количество вырабатываемой энергии может варьироваться от 203 до 2950 МДж/т.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В результате процесса сбраживания получается биогаз и остатки брожения.
Свойства биогаза: плотность 1,22 кг/м³; теплотворная способность 4,5 - 6,5 кВт·ч/м³; содержание метана 55 - 65 % (55-75 % в случае проточных установок); содержание углекислого газа 35 - 45 %.
Остатки сбраживания возможно использовать в сельскохозяйственных целях как удобрение при подтверждении соответствия установленным требованиям.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Мощность установки биометанизации в Рио-де-Жанейро (Бразилия) составляет около 3 000 тонн органических отходов в год, что эквивалентно отходам города с населением более 15 000 человек. Источники отходов включают пищевые отходы муниципальных школ, супермаркетов и ресторанов.
Экономика
Влажные отходы технологически целесообразно сбраживать в реакторах с последующим получением биогаза. Проекты по анаэробному сбраживанию, получению биогаза и последующей выработке энергии требуют затрат от 5000 до 23 000 евро на 1 тонну используемых отходов в сутки при сроке окупаемости от 6 до 14 лет.

Биогаздан алынатын электр энергиясын сатқан кезде жасыл тарифті (ЖТ) пайдалану өтелу мерзімін 4-8 жылға дейін қысқартады.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.5.6.      Бөлек жиналған органикалық қалдықтарды кептіру технологиясы
Сипаты
Бөлек жиналған органикалық қалдықтар (тамақ қалдықтары) кептіріліп, өнім (жемшөп қоспалары, тыңайтқыш, биоотын) алынады.
Техникалық сипаты
Кептіру герметикалық жабық камерада жүзеге асырылады, онда салынған қалдықтарды араластыру мен 100 0С дейін қыздыру бір уақытта жүзеге асырылады. Алынған бу камерадан конденсаторға шығарылады, онда оның ішінара конденсациясы жүреді, артық бу қалдықтарының ылғалдылығын сақтау үшін камераға қайтарылады, конденсатордан конденсат шығарылады. Өнімнің қалдық ылғалдылығы 5-тен 10 %-ға дейін болғанда, конденсаторға будың түсуі тоқтатылады, қондырғы автоматты түрде өшеді. Өңдеу уақыты (жабдықтың моделіне, қалдықтардың ылғалдылығына байланысты 8 – 10 сағат немесе 24 сағат), температура өнімді зарарсыздандыруды қамтамасыз етеді.
Процесс аяқталғаннан кейін құрғақ стерильді масса камерадан шығарылады. Өнімді түсіру түсіру терезесі арқылы, тиісті автоматты режим іске қосылған кезде, кез келген қолайлы контейнерге/сөмкеге жүзеге асырылады. Сонымен қатар зертханалық зерттеулер жүргізу үшін қалдықтардың үлгілерін алуға болады.
Ауа өткізбейтін камера және бу-ауа қоспасының жабық айналым тізбегі шығарындылардың, буланудың және иістің болмауын қамтамасыз етеді. Процесс барысында конденсацияланған су шығарылады, оны контейнерге жинауға немесе кәріз жүйесіне жіберуге болады.
Қалдықтардың сипаттамаларына және талап етілетін соңғы өнімге байланысты кептірудің әртүрлі әдістері қолданылады: термиялық кептіру, вакуумдық кептіру, сублимациялық кептіру (лиофилизация).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтардың көлемі мен массасын азайту: кептіру органикалық қалдықтардың көлемі мен массасын 50-80 %-ға дейін азайтуға мүмкіндік береді, бұл тасымалдау мен көму шығындарын азайтады.
Кептіру әдісін дұрыс таңдаған кезде қоректік заттар сақталады, бұл кептірілген өнімді тыңайтқыш немесе жемшөп ретінде пайдалануға мүмкіндік береді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Таңдалған әдіске байланысты әртүрлі кептіру қондырғылары қолданылады: барабан кептіргіштер, таспалы кептіргіштер, конвейерлік жүйелер, вакуумдық кептіргіштер.
Маңызды параметрлер – температура, ауа ағынының жылдамдығы, материалдың кептіргіште болу уақыты және өнімнің қалдық ылғалдылығы.
Кептірілген органикалық қалдықтарды жем өндіру үшін отын, тыңайтқыш немесе шикізат ретінде пайдалануға болады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Veolia Environnement S.A. әртүрлі қалаларда, соның ішінде Парижде (Франция) және Берлинде (Германия) сарқынды сулардың шөгіндісін кептіру технологиясын қолданады, мұнда шөгінді кептіріліп, балама отын немесе тыңайтқыш ретінде қолданылады.
Waste Management, Inc. Хьюстонда (АҚШ) тамақ қалдықтарын өңдеу, көму көлемін азайту және компост жасау үшін кептіру технологиясын қолданады.
Экономика
Кептіргішті орнату құны таңдалған технология мен өнімділікке байланысты және бірнеше жүз мыңнан бірнеше миллион долларға дейін болуы мүмкін. Кептірілген өнімді отын, тыңайтқыш немесе жемшөп ретінде сатудан пайда табу және қалдықтарды көму шығындарын үнемдеу.

Использование зеленого тарифа (ЗТ) при продаже электрической энергии, получаемой из биогаза, сократит срок окупаемости до 4-8 лет.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.5.6. Технология сушки органических отходов, собранных раздельно
Описание
Собранные раздельно органические отходы (пищевые отходы) подвергаются сушке с получением продукции (кормовые добавки, удобрение, биотопливо).
Техническое описание
Сушка осуществляется в герметично закрытой камере, в которой производится одновременно перемешивание и нагрев загруженных отходов до 100 °С. Образующийся пар удаляется из камеры в конденсатор, где происходит его частичная конденсация, избыток пара возвращается в камеру для поддержки влажности отходов, конденсат выводится из конденсатора. При остаточной влажности продукта от 5 до 10 % происходит прекращении поступления пара в конденсатор, установка автоматически отключается. Время обработки (8 - 10 часов или 24 ч. в зависимости от модели оборудования, влажности отходов), температура обеспечивают стерилизацию продукции.
По окончании процесса сухая стерильная масса выгружается из камеры. Выгрузка продукции осуществляется через окно выгрузки, при запуске соответствующего автоматического режима, в любую подходящую емкость или мешок. Одновременно можно взять образцы отработанного остатка для проведения лабораторных исследований.
Герметичная камера и замкнутый контур циркуляции паровоздушной смеси обеспечивают отсутствие выбросов, испарений и запаха. В течение процесса выводится конденсированная вода, которую можно собирать в емкость или отводить в систему канализации.
В зависимости от характеристик отходов и требуемого конечного продукта применяются различные методы сушки: термическая сушка, вакуумная сушка, сублимационная сушка (лиофилизация).
Достигнутые экологические выгоды
Снижение объема и массы отходов: Сушка позволяет уменьшить объем и массу органических отходов до 50 - 80 %, что снижает затраты на транспортировку и захоронение.
При правильном выборе метода сушки сохраняются питательные вещества, что позволяет использовать высушенный продукт в качестве удобрения или корма.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
В зависимости от выбранного метода используются различные сушильные установки: барабанные сушилки, ленточные сушилки, конвейерные системы, вакуумные сушилки.
Важными параметрами являются температура, скорость потока воздуха, время пребывания материала в сушилке и остаточная влажность продукта.
Высушенные органические отходы могут использоваться в качестве топлива, удобрений или сырья для производства кормов.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Veolia Environnement S.A. применяет технологии сушки осадков сточных вод в различных городах, включая Париж (Франция) и Берлин (Германия), где осадки высушиваются и используются в качестве альтернативного топлива или удобрений.
Waste Management, Inc. в Хьюстоне (США) использует сушильные технологии для обработки пищевых отходов, снижая объемы захоронения и производя компост.
Экономика
Стоимость установки сушильного оборудования зависит от выбранной технологии и производительности и может составлять от нескольких сотен тысяч до нескольких миллионов долларов. Получение прибыли от продажи высушенного продукта в качестве топлива, удобрения или корма, а также экономия на затратах по захоронению отходов.

Өтелу мерзімі жобаның ауқымына, кептіру өнімдерінің нарықтық бағасына байланысты және 3 жылдан 7 жылға дейін болуы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.5.7.      Когенерация
Сипаты
Когенерация немесе жылу мен электр энергиясын бірге өндіру – органикалық заттардың ыдырау процесінде бөлінетін метанның энергетикалық әлеуетін пайдаланудың тиімді технологиясы. Технологияның мәні метанды арнайы когенерациялық қондырғыларда жағу арқылы кәдеге жарату болып табылады, онда электр және жылу бір мезгілде өндіріледі. Бұл тәсіл парниктік газдар шығарындыларын азайтып қана қоймайды, сонымен қатар қазба отынына негізделген дәстүрлі энергия көздеріне деген қажеттілікті азайта отырып, объектінің энергиямен қамтамасыз етілуін қамтамасыз етеді.
Техникалық сипаты
Когенерациялық жүйеге бірнеше негізгі компонент кіреді. Ең алдымен, метан түзетін газды ортадан шығаруға, оны сығымдауға және когенерациялық модульдерге беруге арналған айдауыштары бар газ құю станциясы қолданылады. Содан кейін газ қондырғыға түседі, онда жылу және электр энергиясы бөлініп, оны жағу жүреді. Алынған жылуды жергілікті жерде қолдануға болады, мысалы, өндірістік үй-жайларды жылыту үшін, ал электр энергиясын кәсіпорынның ішкі желісіне беруге немесе жалпы электр жүйесіне беруге болады. Бүкіл процесс газдың құрамын үздіксіз бақылаумен қатар жүреді, бұл жабдықтың тұрақтылығы мен тиімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық тұрғыдан метан негізіндегі когенерацияның айтарлықтай артықшылықтары бар. Негізгі экологиялық әсері – ең агрессивті парниктік газдардың бірі, көмірқышқыл газына қарағанда климат үшін 25 есе қауіпті метанды кәдеге жарату болып табылады. Метанды энергетикалық экстракциямен жағу объектінің жалпы көміртегі ізін айтарлықтай азайтуға мүмкіндік береді. Сонымен қатар техника сыртқы электр энергиясы мен жылуды тұтынуды азайтуға көмектеседі, бұл дәстүрлі энергия көздерінен ластағыш заттардың шығарындыларын азайтады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Когенерациялық қондырғылардың экологиялық көрсеткіштері кіретін газдың құрамына, оның пайда болу көлеміне және органикалық массаның жетілу дәрежесіне байланысты. Қондырғыларда қолданылатын метан газы әдетте 60 – 63 % CH₄ құрайды. Сонымен қатар газдың пайда болуының бастапқы кезеңдерінде қышқыл түзуші фазаға тән көмірқышқыл газының (35 %-дан астам) жоғарылауы, содан кейін метаногенездің біртіндеп өсуі байқалуы мүмкін. Бұл процесті басқару стратегиясына және жабдықтың жұмыс режимін реттеуге әсер етеді. Когенерациялық қондырғылардың тиімділігі жиынтық энергия өндіру бойынша 85 – 90 %-ға жетеді, бұл ретте шу, тозаң түзілу және басқа да ластанулардың түзілу деңгейі аз.
Кросс-медиа әсерлері
Кросс-медиа әсерлерінің ішінде сыртқы жылу және электр энергиясын тұтынудың төмендеуін атап өткен жөн. Технология сарқынды сулардың пайда болуына немесе топырақтың ластануына әкелмейді, өйткені бүкіл процесс герметикалық және бақыланатын жағдайларда жүзеге асырылады. Бұл когенерацияны өнеркәсіптік санитария тұрғысынан да, кәсіпорынның басқа инженерлік жүйелерімен интеграциялау тұрғысынан да ыңғайлы етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Технологияның қолданылуы бірқатар факторларға байланысты. Когенерациялық қондырғылар, әсіресе, көлемі кемінде 200 м3/сағ метан түзетін газдың тұрақты көзі болған кезде тиімді. Техника органикалық қалдықтарды қайта өңдеуді, агроөнеркәсіпті, биореакторларды, компост станцияларын және тазарту қондырғыларын қоса алғанда, әртүрлі секторларда кеңінен қолданылады. Сондай-ақ метанды пайдаланудың энергия тиімділігін арттыру мақсатында қолданыстағы объектілерді жаңғыртуға болады. Табысты мысалдарға Германияда, Қытайда және АҚШ-та газ поршеньді қондырғыларға негізделген когенерацияны енгізу жатады, онда өндірілген электр және жылу энергиясы кәсіпорындардың өз қажеттіліктерін жабады және ортақ желілерге беріледі.
Экономика

Срок окупаемости зависит от масштабов проекта, рыночных цен на продукты сушки и может составлять от 3 до 7 лет.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.5.7. Когенерация
Описание
Когенерация или совместное производство тепловой и электрической энергии представляет собой эффективную технологию использования энергетического потенциала метана, выделяемого в процессе разложения органических веществ. Суть технологии заключается в утилизации метана путем его сжигания в специальных когенерационных установках, где происходит одновременная выработка электричества и тепла. Такой подход не только позволяет снизить выбросы парниковых газов, но и обеспечивает энергетическую самодостаточность объекта, снижая потребность в традиционных источниках энергии, основанных на ископаемом топливе.
Техническое описание
Когенерационная система включает в себя несколько ключевых компонентов. В первую очередь используется газозаправочная станция с нагнетателями, предназначенная для извлечения метанообразующего газа из среды, его компримирования и подачи в когенерационные модули. Далее газ поступает в установку, где происходит его сжигание с выделением тепловой и электрической энергии. Полученное тепло может использоваться локально, например, для отопления производственных помещений, а электроэнергия - подаваться во внутреннюю сеть предприятия или передаваться в общую энергосистему. Весь процесс сопровождается непрерывным контролем состава газа, что позволяет поддерживать стабильность и эффективность работы оборудования.
Достигнутые экологические выгоды
С экологической точки зрения когенерация на основе метана обладает значительными преимуществами. Основной экологический эффект заключается в утилизации метана - одного из самых агрессивных парниковых газов, в 25 раз более опасного для климата, чем углекислый газ. Сжигание метана с энергетическим извлечением позволяет значительно сократить общий углеродный след объекта. Кроме того, техника способствует снижению потребления внешней электроэнергии и тепла, что в совокупности уменьшает выбросы загрязняющих веществ от традиционных источников энергии.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Экологические показатели когенерационных установок зависят от состава поступающего газа, объемов его генерации и степени зрелости органической массы. Метаносодержащий газ, используемый в установках, как правило, содержит 60 - 63 % CH₄. При этом на начальных стадиях формирования газа может наблюдаться повышенное содержание углекислого газа (более 35 %), характерное для кислотообразующей фазы, с последующим постепенным нарастанием метаногенеза. Это влияет на стратегию управления процессом и корректировку режимов работы оборудования. Эффективность когенерационных установок достигает 85-90 % по совокупной выработке энергии, при этом уровень шумов, пылеобразования и образования других загрязнений минимален.
Кросс-медиа эффекты
Среди кросс-медиа эффектов особенно стоит отметить снижение потребления внешней тепловой и электрической энергии. Технология не приводит к образованию сточных вод или загрязнению почвы, поскольку весь процесс реализуется в герметичных и контролируемых условиях. Это делает когенерацию удобной и с точки зрения промышленной санитарии, и в плане интеграции с другими инженерными системами предприятия.
Технические соображения, касающиеся применимости
Применимость технологии зависит от ряда факторов. Когенерационные установки особенно эффективны при наличии устойчивого источника метанообразующего газа объемом не менее 200 м³/ч. Техника широко применяется в различных секторах, включая переработку органических отходов, агропромышленность, биореакторы, компостные станции и очистные сооружения. Также возможна модернизация существующих объектов с целью энергоэффективного использования метана. Успешные примеры включают внедрение когенерации на базе газопоршневых агрегатов в Германии, Китае и США, где производимые электрическая и тепловая энергия покрывают собственные потребности предприятий и передаются в общие сети.
Экономика

Когенерацияның экономикалық тиімділігі тәжірибемен расталады. Кіретін органикалық шикізаттың жеткілікті көлемімен, газ жинау жүйесінің болуымен және өндірілетін жылуды ұтымды пайдаланумен жабдықтың өтелу мерзімі 3 – 6 жылды құрайды. Қондырғыға салынған инвестициялар оның қуатына байланысты және 300 миллионнан 1 миллиард теңгеге дейін өзгереді. Табыс парниктік газдар шығарындыларына квоталармен сауда схемаларына қатысу, "жасыл" сертификаттарды іске асыру және жаңартылатын энергетиканы мемлекеттік қолдау бағдарламаларына қатысу есебінен қосымша ұлғайтылуы мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Метан негізіндегі когенерациялық технологияларды енгізудің қозғаушы күші кәсіпорындардың экологиялық тұрақтылығы мен энергетикалық тиімділігін арттыруға бағытталған факторлар кешені болып табылады. Ең алдымен, бұл халықаралық климаттық міндеттемелерге және көміртегі ізін азайту жөніндегі ұлттық мақсаттарға сәйкес келетін парниктік газдар шығарындыларын азайтуға бағытталған. Сондай-ақ энергияға тәуелсіздікті арттыру және объектілердің экономикалық тұрақтылығын жақсартатын дәстүрлі энергия ресурстарын тұтыну шығындарын азайту қажеттілігі маңызды себеп болып табылады.
5.6.      Қалдықтарды физика-химиялық өңдеуге арналған техникалар
Физика-химиялық өңдеу қалдықтардың мынадай түрлеріне қолданылады:
медициналық және биологиялық қалдықтар
қауіпті қалдықтар
құрамында мұнай бар қалдықтар
органикалық тектес қалдықтар
электр және электронды жабдықтардың қалдықтары
өнеркәсіптік қатты қалдықтар
тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
коммуналдық қалдықтар
өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары.
5.6.1.      Адсорбция
Сипаты
Барлық түрдегі минералды майлардың қалдықтарын тазарту үшін, тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан галогенсіз еріткіштерді жою үшін қолданылады.
Адсорбциялық тазарту адсорбенттер ретінде қызмет ететін заттардың ластағыш өнімдерді түйіршіктердің сыртқы бетіндегі және түйіршіктерді тесіп өтетін капиллярлардың ішкі бетіндегі ластағыш заттарды ұстап қалу қабілетін пайдаланудан тұрады.
Техникалық сипаты
Адсорбенттер ретінде табиғи тектес заттар (ағартқыш саздар, бокситтер, табиғи цеолиттер) және жасанды жолмен алынған заттар (силикагель, алюминий оксиді, алюминий-силикат қосылыстары, синтетикалық цеолиттер) қолданылады. Адсорбциялық тазарту контактілі әдіспен жүзеге асырылуы мүмкін – май ұсақталған адсорбентпен араластырылады, перколяция әдісі – тазартылған май адсорбент арқылы өтеді, қарсы ағын әдісі – май мен адсорбент бір-біріне қарай жылжиды. Контактілі тазартудың кемшіліктеріне қоршаған ортаны ластайтын адсорбенттің көп мөлшерін жою қажеттігін жатқызу керек. Перколяциялық тазарту кезінде көбінесе адсорбент ретінде силикагель қолданылады, бұл әдістің құнын қымбатқа түсіреді. Ең перспективалы әдіс – адсорбенттің қозғалмалы қабатындағы майды адсорбент арқылы тазарту, онда процесс адсорбентті мезгіл-мезгіл ауыстыру немесе қалпына келтіру үшін тоқтамай, үздіксіз жүреді, бірақ бұл әдісті қолдану өте күрделі жабдықты пайдаланумен байланысты, бұл оның кең таралуын тежейді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Адсорбциядан кейін тазартылған майлар мен еріткіштерді қалпына келтіруге және қайта пайдалануға болады, бұл бастапқы ресурстарға деген қажеттілікті азайтады.

Экономическая эффективность когенерации подтверждается практикой. При достаточном объеме поступающего органического сырья, наличии системы сбора газа и рациональном использовании вырабатываемого тепла срок окупаемости оборудования составляет от 3 до 6 лет. Инвестиции в установку зависят от ее мощности и варьируются в пределах от 300 млн до 1 млрд тенге. Доход может быть дополнительно увеличен за счет участия в схемах торговли квотами на выбросы парниковых газов, реализации "зеленых" сертификатов и участия в программах государственной поддержки возобновляемой энергетики.
Движущая сила внедрения
Движущей силой внедрения когенерационных технологий на основе метана является комплекс факторов, направленных на повышение экологической устойчивости и энергетической эффективности предприятий. В первую очередь, это стремление к сокращению выбросов парниковых газов, что соответствует международным климатическим обязательствам и национальным целям по снижению углеродного следа. Также важным мотивом является необходимость повышения энергонезависимости и снижение затрат на потребление традиционных энергоресурсов, что улучшает экономическую устойчивость объектов.
5.6. Техники для физико-химической обработки отходов
Физико-химическая обработка применяется для следующих видов отходов:
медицинские и биологические отходы;
опасные отходы;
нефтесодержащие отходы;
отходы органического происхождения;
отходы электрического и электронного оборудования;
твердые промышленные отходы;
горнодобывающие и металлургические отходы;
отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
коммунальные отходы;
промышленные и строительные отходы.
5.6.1. Адсорбция
Описание
Используется для очистки отходов минеральных масел всех видов, для утилизации растворителей, не содержащих галогены, утративших потребительские свойства.
Адсорбционная очистка заключается в использовании способности веществ, служащих адсорбентами, удерживать загрязняющие продукты на наружной поверхности гранул и на внутренней поверхности пронизывающих гранулы капилляров.
Техническое описание
В качестве адсорбентов применяют вещества природного происхождения (отбеливающие глины, бокситы, природные цеолиты) и полученные искусственным путем (силикагель, окись алюминия, алюмосиликатные соединения, синтетические цеолиты). Адсорбционная очистка может осуществляться контактным методом - масло перемешивается с измельченным адсорбентом, перколяционным методом - очищаемое масло пропускается через адсорбент, методом противотока - масло и адсорбент движутся навстречу друг другу. К недостаткам контактной очистки следует отнести необходимость утилизации большого количества адсорбента, загрязняющего окружающую среду. При перколяционной очистке в качестве адсорбента чаще всего применяется силикагель, что делает этот метод дорогостоящим. Наиболее перспективным методом является адсорбентная очистка масла в движущемся слое адсорбента, при котором процесс протекает непрерывно, без остановки для периодической замены или регенерации адсорбента, однако применение этого метода связано с использованием довольно сложного оборудования, что сдерживает его широкое распространение.
Достигнутые экологические выгоды
После адсорбции очищенные масла и растворители могут быть регенерированы и повторно использованы, что уменьшает потребность в первичных ресурсах.

Тазарту тиімділігі пайдаланылған адсорбент пен ластағыш заттың түріне байланысты 95 – 99 %-ға жетуі мүмкін.
Заманауи адсорбциялық материалдарды пайдаланған кезде ҰОҚ шығарындыларының төмендеуі 80 %-ға дейін болуы мүмкін.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Құрамында хлор бар еріткіштерді жоюдың бірқатар әдістері бар, мысалы, көмірдегі адсорбция, молекулалық електердегі адсорбция. Бірақ бұл әдістер күрделі және өнімділігі төмен.
Кросс-медиа әсерлері
Полигондарға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту топырақтың ауыр металдармен және улы органикалық қосылыстармен ластану қаупін азайтады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Бұл әдіс мұнай өңдеу және машина жасау кәсіпорындарына, органикалық еріткіштерді қолданатын зертханалар мен өндірістерге, майлар мен химиялық заттардың авариялық төгілуін тазартуға жарамды.
Қолданылатын адсорбенттердің мысалдары:
жоғары сыйымдылығы бар белсендірілген көмір;
цеолиттер селективті адсорбция үшін тиімді;
синтетикалық полимерлер ластағыш заттардың белгілі бір түрлеріне жарамды.
Мысалы, БАСФ ластағыш заттарды тиімді жоюға және өндірісте тазартылған еріткіштерді қайта пайдалануға мүмкіндік беретін ойластырылған еріткіштерді тазарту үшін адсорбциялық процестерді енгізді, бұл қауіпті қалдықтардың түзілуін 40 %-ға азайтты.
Экономика
Қалпына келтірілген еріткіштер мен майларды пайдалану жаңаларын сатып алу шығындарын азайтады.
Қайта өңдеу өнімдерін қосымша табыс көзін құру арқылы жүзеге асыруға болады.
Адсорбциялық қондырғыны енгізу шығындарды азайту және ресурстық тиімділікті арттыру арқасында орта есеппен 2-4 жыл ішінде өтеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары.
5.6.2.      Селективті еріту (ион алмасу арқылы тазарту)
Сипаты
Сарқынды сулардан еріген металдарды/металлоидтарды жою. Ол әртүрлі ион алмасу шайырларын қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Техникалық сипаты
Сарқынды сулардан иондық ластағыш заттарды ұстап тұру және оларды ион алмасу шайырымен қолайлы иондармен ауыстыру. Ластағыш заттар уақытша ұсталады, содан кейін қалпына келтіру немесе жуу сұйықтығына төгіледі. Дымқыл скруббердің бірінші қышқыл сатысынан сарқынды сулардағы қышқылдар мен ионмен байланысқан металдар сынап ион алмастырғыш арқылы өтеді. Ластағыш заттар шайыр сүзгісінде бөлінеді. Содан кейін қышқыл әк сүтімен бейтараптандырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Металдар/металлоидтар эмиссияларының жоғары сенімді төмендеуі.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қондырғы түріне және процеске байланысты.
Кросс-медиа әсерлері
Шайырдың регенерациясы.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Металл өңдеу кәсіпорындарында кеңінен қолданылады.
Экономика
Бұл әдіс баламалармен салыстырғанда қымбат тұрады деп хабарланады.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР заңнамалық талаптары.

Эффективность очистки может достигать 95 - 99 %, в зависимости от используемого адсорбента и типа загрязнителя.
Снижение выбросов ЛОС может составлять до 80 % при использовании современных адсорбционных материалов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Существует ряд способов утилизации хлорсодержащих растворителей, таких как адсорбция на углях, адсорбция на молекулярных ситах. Но эти методы являются сложными и малопроизводительными.
Кросс-медиа эффекты
Снижение объемов отходов, отправляемых на полигоны, уменьшает риск загрязнения почвы тяжелыми металлами и токсичными органическими соединениями.
Технические соображения, касающиеся применимости
Метод подходит для предприятий нефтепереработки и машиностроения, лабораторий и производств, использующих органические растворители, очистки аварийных разливов масел и химических веществ.
Примеры применяемых адсорбентов:
активированный уголь с высокой емкостью;
цеолиты эффективны для селективной адсорбции;
синтетические полимеры подходят для специфических типов загрязнителей.
К примеру, БАСФ внедрила адсорбционные процессы для очистки промышленных растворителей, позволяющие эффективно удалять загрязняющие вещества и повторно использовать очищенные растворители в производстве, что привело к уменьшению образования опасных отходов на 40 %.
Экономика
Использование регенерированных растворителей и масел снижает затраты на покупку новых.
Продукты переработки могут быть реализованы, создавая дополнительный источник дохода.
Внедрение адсорбционной установки окупается в среднем за 2-4 года благодаря снижению затрат и повышению ресурсной эффективности.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.6.2. Селективное растворение (ионообменная очистка)
Описание
Удаление растворенных металлов/металлоидов из сточных вод. Осуществляется с применением различных ионнообменных смол.
Техническое описание
Удержание ионных загрязняющих веществ из сточных вод и замена их более приемлемыми ионами с помощью ионообменной смолы. Загрязняющие вещества временно удерживаются и затем сбрасываются в регенерационную или промывочную жидкость. Кислоты и ионносвязанные металлы в сточных водах из первой кислотной ступени мокрого скруббера пропускаются через ртутный ионообменник. Загрязняющие вещества отделяются в смоляном фильтре. Затем кислота нейтрализуется известковым молоком.
Достигнутые экологические выгоды
Высоконадежное снижение эмиссий металлов/металлоидов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Зависят от типа установки и процесса.
Кросс-медиа эффекты
Регенерация смолы.
Технические соображения, касающиеся применимости
Широко применимо в предприятиях по переработке металлов.
Экономика
Сообщается, что этот метод является дорогостоящим по сравнению с альтернативами.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования РК.

5.6.3.      Сорбциялық әдіс
Сипаты
Ластағыш заттардың, металдардың мөлшерін азайту. Сорбция арқылы металдарды минералдармен байланыстыру.
Техникалық сипаты
Процесс материалда ауыр металдарды сіңірудің/ерітудің қандай да бір түрін, содан кейін жаңа минералдарда тұндыруды немесе оларға сорбцияны қамтиды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қауіпті заттардың таралуын шектеу.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Көптеген жағдайларда реагенттердің екі түрі де – сорбенттер мен байланыстырғыштар (бір уақытта қалай қолданылады. Кейбір жағдайларда реагенттер қалдықтарда болады, сондықтан қалдықтарды беру арқылы қоспаға қосылады. Ең жиі қолданылатын байланыстырушы материалдардың кейбірі: цемент, поззоландар (әкпен және сумен әрекеттесетін алюминий-силикат материалы), әк, еритін силикаттар, органикалық түрлендірілген саздар немесе әк, термореактивті органикалық полимерлер, термопластикалық материалдар. Цементті қолданған кезде цементтің қатаюы су мен қалдықтар арасындағы байланысты азайтады және белгілі бір дәрежеде аз еритін гидроксидтердің немесе металл карбонаттарының түзілуін азайтады. Амфотерлі металдарды да өңдеуге болады. Қатайтылған өнімді өңдеу салыстырмалы түрде оңай және тозаңның пайда болу қаупі өте төмен. Қысқа мерзімде өнімдерден ауыр металдардың бөлінуі әдетте салыстырмалы түрде төмен.
Кросс-медиа әсерлері
Сорбентті тұтыну, полигонға қауіпті қалдықтарды төсеу қажеттілігі / немесе оларды жағу.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жалпы қолданылады.
Экономика
Сорбенттің қолжетімділігіне, мөлшеріне және түріне байланысты. Олардың арасындағы қажетті сорбция үшін қалдықтардың қолайлы түрлерін араластырғанда (реагенттер қалдықтарда болады) процесс экономикалық тұрғыдан тиімдірек болады. Энергия мен суды тұтыну әртүрлі және мөлшерін бағалау мүмкін емес. Осы технологияда қолданылатын жабдықты пайдалану және басқару бетон өнеркәсібіндегі стандартты әдістермен салыстырмалы түрде қарапайым және салыстырмалы болып саналады.
Ендірудің қозғаушы күші
Қауіпті қалдықтарды басқару.
5.6.4.      Тұрақтаныру
Сипаты
Ластағыш заттар (мысалы, ауыр металдар) тірек орталарын, байланыстырғыштарды немесе басқа модификаторларды қосу арқылы толық немесе ішінара байланысады.
Техникалық сипаты
Тұрақтандыруға қалдықтарды реагентпен араластыру арқылы қол жеткізіледі (қалдықтардың түріне және жоспарланған реакцияға байланысты, мысалы, саз бөлшектері болуы мүмкін; гуминді органикалық заттар, шымтезек сияқты; белсендірілген көмір; тотықтырғыштар; тотықсыздандырғыштар; тұндырғыш реагенттер) қалдықтардан ластанудың көші-қон жылдамдығын азайту, осылайша қалдықтардың уыттылығын азайту. Процесс реагент пен қалдықтар арасындағы физика-химиялық өзара әрекеттесуді қамтиды. Басқа мүмкіндіктердің арасында тұрақтандыруды тұрақтандырғыш агент ретінде фосфат немесе әк көмегімен жасауға болады.
Өңдеу процесі мыналардан тұрады:
қалдықтар бақыланатын жылдамдықпен жеткізілетін және еритін фосфаттың меншікті түрімен араласатын араластырғыш құрылғы (мысалы, саз балшық);
өңделген өнімді кетіретін араластырғыштың соңындағы конвейер.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қауіпті қалдықтарды қауіпсіз көмуге дайындау.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Тұрақтандыруда қолданылатын физикалық механизмдер: макроинкапсуляция, микроинкапсуляция, сіңіру, адсорбция, тұндыру және детоксикация.
Кросс-медиа әсерлері
Көрсетілмеген.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Процесті қолдану салыстырмалы түрде оңай және қажетті техникалық білім кеңінен қолжетімді. Қатайтылған өнімнің шаймалау сипаттамалары өңделмеген қалдықтармен салыстырғанда айтарлықтай жақсаруы мүмкін.
Экономика
Реагенттің түріне, оның мөлшеріне және қолжетімділігіне байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Қауіпті қалдықтарды басқаруға қойылатын заңнамалық талаптар.

5.6.3. Сорбционный метод
Описание
Снижение количества загрязняющих веществ, металлов. Связывание металлов с минералами путем сорбции.
Техническое описание
Процесс включает некоторую форму поглощения/солюбилизации тяжелых металлов в материале и последующее осаждение в новых минералах или сорбцию на них.
Достигнутые экологические выгоды
Ограничение распространения опасных веществ.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Во многих случаях оба типа реагентов -сорбенты и связующие вещества - используются одновременно. В некоторых случаях реагенты содержатся в отходах и, следовательно, добавляются в смесь через саму подачу отходов. Некоторые из наиболее часто используемых связующих материалов: цемент, пуццоланы (алюмосиликатный материал, реагирующий с известью и водой), известь, растворимые силикаты, органически модифицированные глины или известь, термореактивные органические полимеры, термопластичные материалы. При использовании цемента - затвердевание цемента уменьшает контакт между водой и отходами, и в некоторой степени образование менее растворимых гидроксидов или карбонатов металлов. Амфотерные металлы также могут быть обработаны. Затвердевший продукт относительно легко обрабатывать, и риск образования пыли очень низок. Выделение тяжелых металлов из продуктов в краткосрочной перспективе обычно относительно низко.
Кросс-медиа эффекты
Потребление сорбента, необходимость укладки на полигон опасных отходов/или их сжигание.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо.
Экономика
Зависит от доступности, количества и типа сорбента. При смешивании подходящих видов отходов для желаемой сорбции между ними (реагенты содержаться в отходах) процесс экономически более выгоден. . Потребление энергии и воды варьируется и не поддается количественной оценке. Эксплуатация и управление оборудованием, используемым в этой технологии, считаются относительно простыми и сопоставимыми со стандартными методами в бетонной промышленности.
Движущая сила внедрения
Управление опасными отходами.
5.6.4. Стабилизация
Описание
Загрязняющие вещества (например, тяжелые металлы) полностью или частично связываются путем добавления поддерживающих сред, связующих веществ или других модификаторов.
Техническое описание
Стабилизация достигается путем смешивания отходов с реагентом (в зависимости от типа отходов и запланированной реакции, это могут быть, например, частицы глины; гуминовые органические вещества, такие как торф; активированный уголь; окислители; восстановители; осаждающие реагенты) для минимизации скорости миграции загрязнений из отходов, тем самым снижая токсичность отходов. Процесс включает физико-химическое взаимодействие между реагентом и отходами. Среди других возможностей стабилизация может быть выполнена с использованием фосфата или извести в качестве стабилизирующего агента.
Процесс обработки состоит из:
смесительного устройства (например, глиномялки), в которое отходы подаются с контролируемой скоростью и смешиваются с запатентованной формой растворимого фосфата;
конвейера в конце смесителя, который удаляет обработанный продукт.
Достигнутые экологические выгоды
Подготовка опасных отходов к безопасному захоронению.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Физические механизмы, используемые при стабилизации, следующие: макроинкапсуляция, микроинкапсуляция, абсорбция, адсорбция, осаждение и детоксикация.
Кросс-медиа эффекты
Не указаны.
Технические соображения, касающиеся применимости
Процесс относительно прост в использовании, а необходимые технические знания широко доступны. Характеристики выщелачивания затвердевшего продукта могут быть значительно улучшены по сравнению с необработанными отходами.
Экономика
Зависит от типа реагента, его количества и доступности.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования к управлению опасными отходами.

5.6.5.      Қауіпті қалдықтарды инерттеу (in-situ және ex-situ)
Сипаты
Мұнай өңдеу өнеркәсібі өндірісінің қалдықтарын физика-химиялық өңдеу технологиясы (қышқыл гудрондар және топырақтың бір мезгілде ластануы). Қызмет сұйық қалдықтарды (мұнай шламдары, бұрғылау ерітіндісі, сарқынды су шламдары, эмульсиялар және т. б.) жинау мен өңдеуден тұрады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Технология ұсынатын артықшылықтар мыналар:
мұнай қалдықтарын немесе басқа да қауіпті ойластырылған қалдықтарды қауіпті емес қалдықтардың немесе инертті қатты материалдың сипаттамалары бар композициялық материалдарға қалпына келтіру.
қалдықтарды түпкілікті жою және оларды қатты отынға айналдыру мүмкіндігі. Минералды байланыстырғыштармен тұрақтандыру процесі химиялық тұрақтандыруды біріктіреді – ластағыш заттардың ерімейтін қосылыстарының түзілуі (карбонаттар, ауыр гидроксидтер); және минералды матрицаға гидрат қосу арқылы адсорбция және оларды кейіннен қатайту.
Өңдеу аяқталғаннан кейін қайта өңделген қалдықтар өзінің сипаттамаларын қауіптіден қауіпсізге ауыстырады және оны белгілі бір сәйкес келмейтін қоймаларды немесе қалпына келтірудің басқа нұсқаларын жабу үшін млм пломбалағыш материал ретінде пайдалануға болады. Қатты күйге жету мерзімі бірнеше күннен бірнеше аптаға дейін созылуы мүмкін (гидравликалық қасиеттеріне байланысты).
Техникалық сипаты
Инерттеу – ластағыш заттардың қозғалғыштығын азайту және олардың осалдығымен бетінің байланысын азайту немесе ластағыш зат пен қатты топырақ матрицасы арасындағы байланыс арқылы химиялық күшейту арқылы шаймалау жолымен олардың қоршаған ортаға көшуіне жол бермеу процесі.
Минералды байланыстырғыштарға негізделген тұрақтандыру процестерінде көптеген реагенттер қолданылады:
әк, цемент, бетон
ұшпа күл, қож, болат сынықтары, қож цементі
силикагельдер, саздар, цеолиттер және белсендірілген көмір сияқты басқа реагенттер
IMERCEM – келесі қолдану салалары үшін арнайы жасалған гидравликалық байланыстырғыштардың тұтас сериясы:
Сақталуы мүмкін инертті қатты материалды алу мақсатында қалдықтарды тұрақтандыру және/немесе қатайту немесе сәйкес келмейтін полигондарды, максималды толтыруға қол жеткізген орналастыру орындарын жабу/жабу материалы ретінде, сондай-ақ ластанған топырақтары бар учаскелерді қалпына келтіру жобаларында және т.б. қолданыстағы ережелерді сақтай отырып пайдаланылуы мүмкін.
Қалдықтарды минералдық байланыстырғыш заттармен (in-situ, ex-situ) араластырудың таңдалған нұсқасына байланысты айналмалы қондырғыда немесе әртүрлі машиналарда (тиегіш, трактор соқасы, экскаваторлар және т.б.), таңдалған реагентпен ластанған материалды механикалық араластыру жүргізіледі. Дозалау қалпына келтірілетін материалдың сипаттамаларына және инерттеуге қажетті екі толтыруға негізделеді. Процестер үшін мобильді қондырғылар (in-situ, ex-situ) пайдаланылуы керек. Қондырғының араластырғышында үш компонент араласады: ластанған негізгі материал және инертті материалдар, қондырғыдан шыққан кезде инертті тұрақтандырылған материал, оны полигонда орналастыруға немесе басқа жерде қайта өңдеу үшін материал ретінде пайдалануға болады. Мысалы, Румынияда қолданылатын мобильді қондырғы жартылай автоматты режимде жұмыс істейді және оны екі оператор басқарады.
Экономика
Реагенттің түріне, оның мөлшеріне және қолжетімділігіне байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Қауіпті қалдықтарды басқаруға қойылатын заңнамалық талаптар.

5.6.5. Инертизация опасных отходов (in-situ и ex-situ)
Описание
Технология физическо-химической обработки отходов производства нефтеперерабатывающей промышленности (кислые гудроны и со-путствующее загрящнение почвы). Деятельность состоит из сбора и об-работки жидких отходов (нефтешламов, буровой раствор, шлам сточ-ных вод, эмульсий и т.д.).
Достигнутые экологические выгоды
Преимуществами, которые предоставляет технология, являются:
восстановление нефтяных отходов или других опасных промышленных отходов, в композиционные материалы с характеристиками неопасных отходов или инертного твердого материала;
окончательное удаление отходов и возможность их преобразования в твердое топливо. Процесс стабилизации с минеральными вяжущими сочетает химическую стабилизацию - образование нерастворимых соединений загрязняющих веществ (карбонаты, гидроксиды тяжелые металлы); и адсорбцию путем добавления гидрата в матрицу минералов и их последующее отвердевание.
После завершения обработки, пререработанный отход меняет свои ха-рактеристики с опасного на неопасный и его можно импользовать , как в качестве наполнителя млм пломбировочного материала для закрытия определенных несоответствующих хранилищ или других вариантов восстановления. Срок достижения твердого состояния может длиться от нескольких дней до нескольких недель (в зависимости от гидравлических свойств).
Техническое описание
Инертизация - это процесс сокращения мобильности загрязнителей и предотвращения их миграции в окружающую среду путем сокращения контакта поверхности с их уязвимостью, или выщелачивания через химическое укрепление посредством связи между загрязняющим веществом и твердой матрицей почвы.
В стабилизационных процессах, основанных на минеральных вяжу-щих, используются многочисленные реагенты:
известь, цемент, бетон;
летучая зола, шлак, стальной лом, шлаковый цемент;
другие реагенты, такие, как силикагели, глины, цеолиты и активиро-ванный уголь.
IMERCEM - целый ряд специально разработанных гидравлических связующих для следующих областей применения:
стабилизация и/или отверждение отходов с целью получения инертного твердого материала, который может хранится, или может быть использован в качестве материала покрытия/закрытия несоответствующих полигонов, мест размещения, которые достигли максимального заполнения, а также в проектах восстановления участков с загрязненными почвами и т.д. с соблюдением действующих правил.
В зависимости от выбранного варианта смешивания отходов с мине-ральными связующими веществами (in-situ, ex-situ) производится меха-ническое перемешивани во вращающейся установке или различных машинах (погрузчик, трактор плуг, экскаваторы и т.д.), загрязненного материала с выбранным реагентом. Дозирование производятся на ос-нове характеристик восстанавливаемого материала и двух наполнителей, необходимых для инертизации. Для процессов (in-situ, ex-situ) мо-гут быть использованы мобильные установки. В смесителе установки смешиваются три компонента: контаминированный основной материал и инертиирующие материалы, на выходе из установки инертный стабилизированный материал, который может быть размещен на полигоне или быть использован в другом месте, как материал для рекультивауиию. Например, мобильная установка, используемая в Румынии, работает в полуавтоматическом режиме и управляется двумя операторами.
Экономика
Зависит от типа реагента, его количества и доступности.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования к управлению опасными отходами.

5.6.6.      Гуминді препараттарды қолдану
Сипаты
Гуминді препараттар әртүрлі өнеркәсіптік кәсіпорындардың сарқынды суларын тазарту үшін ионит алмастырғыш ретінде қызмет етеді.
Техникалық сипаты
Аниониттер мен иониттерді алмастыратын полифункционалды сорбенттер гумин қышқылдары мен көмір полимерлерінің химиялық түрлендірілген аналогтары болып табылады, олардың құрамына енгізілген функционалды топтардың табиғатымен ерекшеленеді. Таңдалған модификаторға байланысты амин-, сульфо-, нитрогумин қышқылдарын немесе басқа тиісті көмір туындыларын алуға болады. Алюминий-силикат матрицаларының бетінде гумин қышқылдарының егілген қабатын қалыптастыру әдісі – гуминоминералды сорбенттер алынған немесе жанған жыныстар.
Енгізілген функционалды топтардың функционалдығы мен табиғатының жоғарылауы гуминді сорбенттерде олардың кешен түзетін қасиеттерін, беріктігін, ортаның қышқылдығының өзгеруіне үлкен төзімділігін, рН концентрациясының кең ауқымында сорбция жүргізу мүмкіндігін, қолайлы гидролитикалық және химиялық төзімділігін анықтайды. Жаңа сорбенттердің пайдалану қасиеттерін арттыруға қымбат модификатордың шамалы шығыны арқылы қол жеткізіледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Гумин қышқылдары кешенді сорбенттер сияқты әрекет етеді, ауыр металдардың элементтерін топырақта, суспензияларда, түбіндегі шөгінділерде, көміртекті жыныстарда ұстайды және шоғырландырады. Алынған гумин өнімдері экологиялық зиянсыз, өйткені олар толығымен табиғи шикізаттан жасалған.
Тазарту дәрежесі сорбенттің табиғатына, көп компонентті ерітіндідегі металдың концентрациясына және иондық күйіне байланысты 54-99 % аралығында болады. Суды тазарту металл иондарының ШЖК дан төмен концентрациясына дейін жүреді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Зерттеу нәтижелері бойынша полимерлі және минералды негізде бірқатар сорбенттерді алу технологиясы жасалды: гуминосиликат, гуминополимер, аминогуминополимер және гуминоминералды. Алынған сорбенттердің тиімділігін тексеру Қазақстан Республикасының ірі тау-кен металлургиясы кәсіпорындарының тазарту құрылыстарында жүргізілді.
Гуминді сорбенттердің құны неғұрлым төмен болған кезде олардың техникалық қазаторлары синтетикалық аналогтармен салыстырғанда бірдей деңгейде (металл иондары бойынша сорбциялық сыйымдылықтар – 0,8-3,0 мг-экв/г шегінде) болады.
Кросс-медиа әсерлері
Шұбаркөл кен орнының жел кемірген көмірін қайта өңдеу.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Гумин қышқылдарының негізінде "Шұбаркөл көмір" АҚ-да полифункционалды сорбенттерді – Шұбаркөл кен орнының жел кемірген көмірінен өндірілетін өнімдердің тұтас тізбесін алу технологиясы әзірленді.
Экономика

5.6.6. Использование гуминовых препаратов
Описание
Гуминовые препараты служат как заменители ионитов для очистки сточных вод различных промышленных предприятий.
Техническое описание
Полифункциональные сорбенты как заменители анионитов и ионитов представляют собой химически модифицированные аналоги полимеров гуминовых кислот и угля, отличающиеся природой введенных в их состав функциональных групп. В зависимости от выбранного модификатора можно получить амино-, сульфо-, нитрогуминовые кислоты или другие соответствующие производные угля. Методом формирования привитого слоя гуминовых кислот на поверхности алюмосиликатных матриц - вмещающей или горелой пород получены гуминоминеральные сорбенты.
Повышенная функциональность и природа введенных функциональных групп определяют в гуминовых сорбентах их комплексообразующие свойства, прочность, большую устойчивость к изменениям кислотности среды, возможность проведения сорбции в широком диапазоне рН-концентраций, приемлемую гидролитическую и химическую стойкость. Повышение эксплуатационных свойств новых сорбентов достигается при незначительном расходе дорогостоящего модификатора.
Достигнутые экологические выгоды
Гуминовые кислоты ведут себя как комплексообразующие сорбенты, удерживая и концентрируя элементы тяжелых металлов в почвах, взвесях вод, донных отложениях, углеродистых породах. Полученные гуминовые продукты экологически безвредны, так как полностью приготовлены из природного сырья.
Степень очистки колеблется в пределах 54 - 99 % в зависимости от природы сорбента, концентрации и ионного состояния металла в многокомпонентном растворе. Очистка воды происходит до концентрации ионов металла ниже ПДК.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
По результатам исследований разработана технология получения ряда сорбентов на полимерной и минеральной основе: гуминосиликатных, гуминополимерных, аминогуминополимерных и гуминоминеральных. Проверка эффективности полученных сорбентов производилась на очистных сооружениях крупных горно-металлургических предприятий РК.
При более низкой стоимости гуминовых сорбентов их технические показатели в сравнении с синтетическими аналогами находятся на одинаковом уровне (сорбционные емкости по ионам металлов - в пределах 0,8 - 3,0 мг-экв/г).
Кросс-медиа эффекты
Переработка выветрелых углей Шубаркольского месторождения.
Технические соображения, касающиеся применимости
На основе гуминовых кислот в АО "Шубарколь комир" разработана технология получения полифункциональных сорбентов - целого перечня продуктов, которые производятся из выветрелых углей Шубаркольского месторождения.
Экономика

Сорбенттер құны жоғары (1,5-2 есе жоғары) және Қазақстанда өндірілмейтін синтетикалық полимерлі иониттердің тиімді алмастырғыштары болып табылады. Синтетикалық иониттермен (КУ-2-8, КБ-4-П2, КУ-1Г) салыстырғанда ұсынылатын табиғи сорбенттер қолжетімді, арзан және қарапайым технологиямен алынған.
Ендірудің қозғаушы күші
ERG компаниялар тобына кіретін "Шұбаркөл көмір" АҚ-да жел кемірген жергілікті көмірден полифункционалды сорбенттерді шығару технологиясын құру бойынша зерттеулер жүргізілуде.
5.6.7.      Капсулалау
Сипаты
Капсулалау – қауіпті материалдарды өткізбейтін және реактивті емес материалдан жасалған контейнерлерге салынатын қалдықтарды жою әдісі. Контейнерлер көму немесе сақтау үшін бетонмен, пластмассамен немесе болатпен тығыздалған. Әдетте бұл процесте бетон қолданылады, өйткені ол арзан, жоғары сілтілі және ылғалды қалдықтарды қамтуы мүмкін.
Техникалық сипаты
Таңдалған қауіпті қалдықтар үшін оларды қауіпті қалдықтар полигонына орналастырар алдында қолданылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қауіпті қалдықтарды кәдеге жарату кезінде тәуекелдерді азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Қалдықтарды жинақы орналастыруға ықпал етеді, қалдықтардың араласуын болдырмайды және полигонға салынған қалдықтар арасындағы реакцияны болдырмайды.
Кросс-медиа әсерлері
Көрсетілмеген.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Жалпы қолданылады.
Экономика
Қымбат тұратын әдіс.
Ендірудің қозғаушы күші
Қалдықтарды басқару жөніндегі заңнамалық талаптар.
5.6.8.      Қалдықтардың пиролизі
Сипаты
Қалдықтардың пиролизі – пиролиз газы, сұйық фракциялар (майлар) және қатты көміртекті қалдық сияқты пайдалы өнімдерді алу үшін оттегісіз немесе аз тотығу ортасындағы органикалық заттардың термиялық ыдырау процесі. Тікелей жағудан айырмашылығы – пиролиз қалдықтардың химиялық энергиясын барынша үнемдеуге мүмкіндік береді, оны құнды ресурстарға айналдырады. Технология одан әрі пайдалануға жарамды отын мен шикізат өндіру арқылы ресурстарды үнемдеу және айналмалы экономика мақсаттарына қол жеткізуге ықпал етеді.
Техникалық сипаты
Пиролиз – жоғары температурада (әдетте 400-ден 1050 °C-қа дейін) оттегі жоқ ортада немесе оның мөлшері аз болған кезде (5 %-ға дейін) болатын органикалық заттардың термиялық ыдырау процесі.
Процесс ағымының температурасы бойынша:
төмен температуралы пиролиз – 450 – 550 °C;
орташа температуралы пиролиз – 550 – 800 °C;
жоғары температуралы пиролиз – 900 – 1050 °C.
Оттегінің жетіспеушілігі жанудың алдын алады және шикізаттың энергетикалық құндылығын газ тәрізді, сұйық және қатты өнімдер түрінде сақтауға мүмкіндік береді.
Процесс герметикалық қондырғыларда – барабандар, шнектер немесе камералық пештер түрінде жасалуы мүмкін пиролиздік реакторларда жүзеге асырылады.
Пиролиз нәтижесінде мыналар пайда болады:
пиролиз газы – ішкі энергиямен жабдықтауға жарамды жоғары калориялы отын;
сұйық фракциялар (пиролиз майы) – сұйық отынға айналдыруға арналған әлеуетті шикізат;
қатты көміртекті қалдық (технокөмір, қара көміртек) – сорбент, құрылыс материалдарына қоспа немесе тотықсыздандырғыш ретінде қолданылады.
Пиролиз қондырғысын тиімді және қауіпсіз пайдалану үшін температураны, қысымды, герметикалықты бақылау, сондай-ақ газ бен конденсаттарды тазарту жүйелері қажет емес. Шикізатты дайындау (ұсақтау, металдарды кетіру, кептіру) процестің тұрақтылығы мен тиімділігінде де маңызды рөл атқарады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

Сорбенты являются эффективными заменителями синтетических полимерных ионитов, которые имеют высокую стоимость (в 1,5 - 2 раза выше) и в Казахстане не производятся. По сравнению с синтетическими ионитами (КУ-2-8, КБ-4-П2, КУ-1Г) предлагаемые природные сорбенты доступны, дешевы и получены по простой технологии.
Движущая сила внедрения
В АО "Шубарколь комир", входящем в группу компаний ERG, ведутся исследования по созданию технологии выпуска полифункциональных сорбентов из местных выветрелых углей.
5.6.7. Капсулирование
Описание
Капсулирование - это метод утилизации отходов, при котором опасные материалы упаковывают в контейнеры, изготовленные из непроницаемого и нереактивного материала. Контейнеры за герметизированы с бетоном, пластмассой или сталью для захоронения или хранения. Обычно в процессе используется бетон, поскольку он дешевый, сильнощелочной и может включать в себя влажные отходы.
Техническое описание
Применяется для выбранных опасных отходов перед их размещением на полигоне опасных отходов.
Достигнутые экологические выгоды
Снижения рисков при утилизации опасных отходов.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Способствует компактной укладке отходов, предотвращения смешивания отходов и предотвращает реакцию между отходами, уложенными на полигоне.
Кросс-медиа эффекты
Не указаны.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо.
Экономика
Дорогостоящий метод.
Движущая сила внедрения
Законодательные требования по управлению отходами.
5.6.8. Пиролиз отходов
Описание
Пиролиз отходов представляет собой процесс термического разложения органических веществ в безкислородной или малоокислительной среде с целью получения полезных продуктов, таких как пиролизный газ, жидких фракций (масел) и твердого углеродистого остатка. В отличие от прямого сжигания, пиролиз позволяет максимально сохранить химическую энергию отходов, трансформируя ее в ценные ресурсы. Технология способствует достижению целей ресурсосбережения и циркулярной экономики за счет производства топлива и сырья, пригодных для дальнейшего использования.
Техническое описание
Пиролиз представляет собой процесс термического разложения органических веществ, происходящий при высокой температуре (обычно от 400 до 1050 °C) в среде без доступа кислорода либо с его незначительным количеством (до 5 %).
По температурам протекания процесса различают:
низкотемпературный пиролиз - 450 - 550 °C;
среднетемпературный пиролиз - 550 - 800 °C;
высокотемпературный пиролиз - 900 - 1050 °C.
Отсутствие кислорода предотвращает горение и позволяет сохранить энергетическую ценность сырья в виде газообразных, жидких и твердых продуктов.
Процесс осуществляется в герметичных установках - пиролизных реакторах, которые могут быть выполнены в виде барабанов, шнеков или камерных печей.
В результате пиролиза образуются:
пиролизный газ - топливо с высокой теплотворной способностью, пригодное для внутреннего энергоснабжения;
жидкие фракции (пиролизное масло) - потенциальное сырье для переработки в жидкое топливо;
твердый углеродистый остаток (техноуголь, черный углерод) - используется как сорбент, добавка в строительные материалы или восстановитель.
Для эффективной и безопасной эксплуатации пиролизной установки необходимы системы контроля температуры, давления, герметичности, а также очистки газа и конденсатов. Подготовка сырья (дробление, удаление металлов, сушка) также играет ключевую роль в стабильности и эффективности процесса.
Достигнутые экологические выгоды

Пиролиз көмілуге тиіс қалдықтардың көлемін 70 – 90 %-ға дейін қысқартуға мүмкіндік береді. Технология дәстүрлі күйдірумен салыстырғанда диоксиндер, фурандар және NOx шығарындыларын азайтуға ықпал етеді. Қайталама өнімдерді отын немесе шикізат ретінде пайдалану бастапқы ресурстарға сұранысты азайтады, осылайша қоршаған ортаға жиынтық әсерді азайтады. Сондай-ақ күл мен токсиндердің пайда болуы азаяды, дұрыс салқындату жүйесімен суды тұтыну азаяды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Пиролизді қолдану мынаған қол жеткізуге мүмкіндік береді:
қалдықтардың органикалық фракциясын кәдеге жарату дәрежесі – 85 %-ға дейін;
қазба отын алмастырылатын болса – CO₂ шығарындыларын 40 %-ға дейін азайту;
қалдықтарды көму көлемін 90 %-ға дейін төмендету;
калориялық құндылығы 20 – 25 МДж/м3 дейін пиролиз газын өндіру;
газдағы күкірт пен хлордың мөлшері алдын ала сұрыптау кезінде аз болады.
Кросс-медиа әсерлері
Пиролиз қондырғыларында сарқынды су мүлдем дерлік түзілмейді және суды өте аз тұтынады, өйткені процесс жанбай өтеді және белсенді салқындатуды қажет етпейді. Сондай-ақ классикалық түтін шығару жүйесінің қажеті жоқ – оның орнына қарапайым газ тазарту қолданылады, өйткені ауа берілмейді.
Бұл су ресурстарына жүктемені азайтады және жұмысты жеңілдетеді. Дегенмен органикалық заттардың ластануын болдырмау үшін сұйық конденсация өнімдерін сапалы тазартуды қамтамасыз ету маңызды.
Сонымен қатар полигондарға жіберілетін қалдықтар көлемін азайту арқылы топырақтың ластануы және жерасты суларына зиянды заттардың түсу қаупі азаяды. Егер алынған пиролиз өнімдері (газ, май, көмір) жергілікті жерде қолданылса, бұл көлік шығарындыларын азайтады және технологияның жалпы экологиялық ізін азайтады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Пиролиз: пластмассалар мен полимерлер, шиналар, автомобиль сынықтары, кабельдер, мұнай шламдары, бұрғылау қалдықтары, қалдық майлар, шайырлар мен мазуттармен ластанған топырақ және т. б. сияқты қалдықтарды кәдеге жарату үшін өте қолайлы.
Тиімділік шикізат құрамының тұрақтылығына және оны алдын ала дайындау деңгейіне байланысты (металдарды, инертті қоспалар мен ылғалды кетіру).
Тұрақты жұмыс істеу үшін шикізатты сұрыптау, ұнтақтау және кептіру қажет – мұны қазіргі заманғы сұрыптау станцияларында қолдануға болады, бірақ олар барлық аймақтарда бола бермейді. Технология температураны дәл бақылауды және газды тазартуды қажет етеді.
Пиролиз өнімдерін (газ, май, көміртек) жергілікті жерде – мысалы, меншікті ғимараттарды жылыту үшін немесе өнеркәсіпте қолдануға болады. Дегенмен оларды қалай және қайда пайдалануға немесе сатуға болатынын алдын ала ойластыру маңызды.
Бұл техника бүкіл әлемде, оның ішінде Қазақстанда белсенді қолданылады:
Германия (EnviroChemie, Hailbronn): пластикалық қалдықтарды пиролиздеу қондырғысы жылына мазутты алмастыратын 1000 тоннаға дейін сұйық отын шығарады;

Пиролиз позволяет сократить объемы отходов, подлежащих захоронению, до 70 - 90 %. Технология способствует снижению выбросов диоксинов, фуранов и NOx по сравнению с традиционным сжиганием. Использование вторичных продуктов в качестве топлива или сырья снижает спрос на первичные ресурсы, тем самым уменьшая совокупное воздействие на окружающую среду. Также минимизируется образование золы и шлаков, снижается потребление воды при корректной системе охлаждения.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Применение пиролиза позволяет достичь:
степени утилизации органической фракции отходов - до 85 %;
сокращения выбросов CO₂ - до 40 % при замещении ископаемого топлива;
снижения объемов захоронения отходов - до 90 %;
производства пиролизного газа с теплотворной способностью до 20 - 25 МДж/м³;
содержания серы и хлора в газе - минимально при предварительной сортировке.
Кросс-медиа эффекты
Пиролизные установки почти не образуют сточных вод и потребляют очень мало воды, так как процесс проходит без сжигания и не требует активного охлаждения. Также отсутствует необходимость в классической системе дымоудаления, вместо нее используется простая газоочистка, так как воздух не подается.
Это снижает нагрузку на водные ресурсы и упрощает эксплуатацию. Однако важно обеспечить качественную очистку жидких продуктов конденсации, чтобы не допустить загрязнения органическими веществами.
Кроме того, за счет уменьшения объемов отходов, направляемых на полигоны, снижается загрязнение почв и риск попадания вредных веществ в грунтовые воды. Если полученные продукты пиролиза (газ, масло, уголь) используются на месте, это уменьшает транспортные выбросы и снижает общий экологический след технологии.
Технические соображения, касающиеся применимости
Пиролиз отлично подходит для восстановления отходов таких как: пластмассы и полимеры, шины, автомобильный скрап, кабели, нефтешламы, отходы бурения, отработанные масла, загрязненную смолами и мазутами грунт и т. д.
Эффективность зависит от стабильности состава сырья и уровня его предварительной подготовки (удаление металлов, инертных включений и влаги).
Для стабильной работы требуется сортировка, измельчение и сушка сырья - это возможно на современных сортировочных станциях, но они есть не во всех регионах. Технология требует точного контроля температуры и газоочистки.
Продукты пиролиза (газ, масло, углерод) можно использовать на месте - например, для обогрева собственных зданий или в промышленности. Однако важно заранее продумать, как и где они будут использоваться или продаваться.
Данная техника активно применяется во всем мире, в том числе в Казахстане:
Германия (EnviroChemie, Хайльбронн): установка по пиролизу пластиковых отходов производит до 1 000 т жидкого топлива в год, замещающего мазут;

Қытай (Zhangjiagang, Jiangsu): жылына 30 000 т шиналарды қайта өңдеуге арналған пиролиз қондырғысы, пиролиз газы, қара көміртек және пиролиз майы өндіріледі, өтелуі 5 жылдан аз;
Канада (Pyrowave, Монреаль): полистирол пиролизі, содан кейін мономерлерді қайта өңдеу, жаңа өнім шығару үшін қолданылады – технология циклдік пластикалық өңдеу процесіне біріктірілген;
Қазақстан ("West Dala" ЖШС, Атырау облысы): № 2 өнеркәсіптік алаңда мұнай шламдары мен ластанған топырақты қоса алғанда, құрамында мұнай бар қалдықтарды қайта өңдеу үшін пиролиз пайдаланылады. Алынған қайта өңдеу өнімдері отын және шикізат ретінде пайдаланылады, бұл көму көлемін және экологиялық жүктемені азайтуға ықпал етеді.
АҚШ (Sierra Energy зауыты). Калифорнияда бұл зауыт қалдықтарды синтетикалық отын мен электр энергиясына айналдыру үшін пиролизді пайдаланады. Технология "FastOx" деп аталады және ол қалдықтардың әрқилы түрлерін, соның ішінде пластик пен органикалық материалдарды қайта өңдеуге мүмкіндік береді.
Экономика
Пиролиз қондырғыларына салынған инвестициялар қуатына, конфигурациясына және өңдеу тереңдігіне байланысты 200-ден 600 млн теңгеге дейін болуы мүмкін. Өтелімділік – пиролиз өнімдерін тұтынушылар болған кезде 4 жылдан 6 жылға дейін. Қосымша кірістілік қалдықтарды әкету мен көмуді үнемдеу, сондай-ақ алынған өнімдерді отын және қайталама шикізат нарығында өткізу есебінен қамтамасыз етіледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Қалдықтарды көму тарифтерінің өсуі, жоғары калориялы қалдықтарды кәдеге жарату қажеттілігі және парниктік газдар шығарындыларының төмендеуі пиролиздік шешімдерді енгізуді ынталандырады. Қазақстанда жүктемесі тым артық полигондар, орталықтандырылған энергия желісіне қолжетімділігі жоқ объектілер, сондай-ақ дербес энергия көздеріне мүдделі өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін ерекше өзекті. "Жасыл" технологияларды қолдау және пиролиз майының әлеуетті экспорты тұрақты даму перспективаларын ашады.
5.6.9.      Сұйық көмірсутек қалдықтарын термокаталитикалық крекинг технологиясын пайдаланып қайта өңдеу
Сипаты
Құрамында уытты мұнай бар қалдықтарды қайта өңдеу және тауарлық автомобиль отынын алу – кәдеге жаратудың ең озық және экологиялық таза тәсілі болып табылады. Сұйық көмірсутектерді термокаталитикалық өңдеуге және ыдыратып өңдеуге арналған, кейіннен ректификациялауға арналған технология мен жабдық тауарлық мұнай өнімдерінің жеңіл фракцияларының компоненттерін: пайдаланылған майлар, мұнай қалдықтарының қоспалары, май шламдары, мұнай шламдары, көмір шайыры сияқты ауыр және улы көмірсутек қалдықтарынан алуға арналған. Қалдықтардың бұл түрлері экономиканың әртүрлі секторлары: электр энергетикасы, мұнай-газ, тау-кен өндіру, металлургия, химия және өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарының қызметі нәтижесінде түзіледі. Технология шикізаттың физика-химиялық қасиеттерін белгілі бір параметрлер бойынша өзгертуге мүмкіндік береді, жетілдірілген каталитикалық жүйені қолдана отырып, ең көп сұранысқа ие коммерциялық өнімдерді алуға мүмкіндік береді.

Китай (Zhangjiagang, Jiangsu): пиролизная установка для переработки шин мощностью 30 000 т/год, производится пиролизный газ, черный углерод и пиролизное масло, окупаемость - менее 5 лет;
Канада (Pyrowave, Монреаль): пиролиз полистирола с последующей переработкой мономеров, используется для выпуска новой продукции - технология интегрирована в циклический пластикоперерабатывающий процесс;
Казахстан (ТОО "West Dala", Атырауская область): используется пиролиз для переработки нефтесодержащих отходов, включая нефтешламы и загрязненные грунты. Полученные продукты переработки используются в качестве топлива и сырья, что способствует снижению объемов захоронения и экологической нагрузки;
США (завод Sierra Energy): в Калифорнии этот завод использует пиролиз для переработки отходов в синтетическое топливо и электроэнергию. Технология называется "FastOx", и она позволяет перерабатывать различные виды отходов, включая пластик и органические материалы.
Экономика
Инвестиции в пиролизные установки могут составлять от 200 до 600 млн. тенге в зависимости от мощности, конфигурации и глубины переработки. Окупаемость - от 4 до 6 лет при наличии потребителей продукции пиролиза. Дополнительная доходность обеспечивается за счет экономии на вывозе и захоронении отходов, а также реализации полученных продуктов на рынке топлива и вторичного сырья.
Движущая сила внедрения
Рост тарифов на захоронение отходов, потребность в утилизации высококалорийных отходов и снижение выбросов парниковых газов стимулируют внедрение пиролизных решений. В Казахстане особенно актуально для полигонов с перегрузкой, объектов без доступа к централизованной энергосети, а также промышленных предприятий, заинтересованных в автономных источниках энергии. Поддержка "зеленых" технологий и потенциальный экспорт пиролизного масла открывают перспективы для устойчивого развития.
5.6.9. Переработка жидких углеводородных отходов методом термокаталитического крекинга
Описание
Переработка токсичных нефтесодержащих отходов и получение товарного автомобильного топлива - является наиболее продвинутым и экологичным способом утилизации. Технология и оборудование для термокаталитической обработки и деструкционной переработки жидких углеводородов с последующей ректификацией предназначены для получения компонентов легких фракций товарных нефтепродуктов из тяжелых и токсичных углеводородных отходов таких как: отработанные масла, смеси нефтяных отходов, маслошламы, нефтешламы, каменноугольная смола. Данные виды отходов образуются в результате деятельности предприятий различных секторов экономики: электроэнергетической, нефтегазовой, горнодобывающей, металлургической, химической и обрабатывающей промышленности. Технология позволяет изменять физико-химические свойства сырья по заданным параметрам, благодаря использованию продвинутой каталитической системы, для получения наиболее востребованных коммерческих продуктов.

Технологияның негізінде шикізатты өңдеу әдісі жатыр, ол термиялық конверсияға және майда еритін катализатордың қатысуымен термокаталитикалық ыдыратуға жатады. Процесте шикізаттың механохимиялық активтендіруді дайындау блогы пайдаланылады – мұнда коллоидтық жүйенің дисперсті фазасындағы асфальтендердің нано-бөлшектерінің атомдарының қатысуымен ығыса бұзылу орын алады, бұл шайырлардың тұрақтандырғыш қабықтарының бұзылуынан туындайды және катализатордың кіріс блогы – дыбыстан жоғары бу сұйықтығының ағындарының гидродинамикалық әсерлері, сондай-ақ жоғары кернеулердің, ығысу жылдамдықтарының және ағындар толқындарының жоғары жиіліктердің болуымен сипатталатын кавитациялық процестер орын алады. Сондай-ақ реакция аймағында сутегі мен сокатализатор түзу үшін 0,1-2 МПа қысымы бар ағынды реакторлар қолданылады. Одан кейін шикізат пеште 350-420 градус температурада қыздырылады және бөлетін пленка бағанына беріледі. Технологияны қолдану нәтижесі дистиллят фракцияларының шығымдылығын 90 %-ға дейін арттыра отырып, шикізатты өңдеу тереңдігін арттыру (шикізаттың физика-химиялық құрамына байланысты) болып табылады. Кубтық қалдық – гудрон тотығу блогы арқылы өтіп, жоғары сапалы модификацияланған битумға айналады және үлкен жүгіруге немесе металл еуробоктарға оралады. Мұның бәрі фильтрация және жану катализаторлары арқылы қалдықтарды, сондай-ақ ұшпа шығарындыларды шығармай қайта өңдеуге мүмкіндік береді.
Жабдық тауарлық мұнай өнімдерінің шығымдылығын барынша арттыруға (Еуро-5 экологиялық сыныбына сәйкес келеді) және қатты қалдықтардың шығуын толығымен жоюға мүмкіндік береді. Қондырғы дизель отыны мен бензинді дистилляциядан кейін ешқандай қосымша өңдеусіз өндіруге қабілетті.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Термокаталитикалық крекинг (ТКК) технологиясы ауыр көмірсутекті қосылыстарды жеңіл тауарлық мұнай өнімдеріне айналдыруға және ыдыратуға мүмкіндік беретін, майда еритін катализаторларды қолдану есебінен кәдеге жарату қызметінен ұшпа шығарындылар мен қатты қалдықтарды түзбеуге мүмкіндік береді. Ал айдау процесінен текше қалдықты (гудрон) модификацияланған құрылыс және жол битумына дейін.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технологияны жабық ангарда өнеркәсіптік тұрғыдан қолдану неміс өндірісінің дизельді автоматты жанарғының және арнайы жану катализаторларын пайдалану есебінен ректификация шығарындыларының болмайтынын көрсетті. Тотығу блогынан өтіп, БНД 90/130 маркалы модификацияланған жол битумына айналатын гудрон қайта өңдеудің қалдық өнімі болып табылады.
Кросс-медиа әсерлері
Термокаталитикалық крекинг технологиясы (ТКК) қолданылатын болса: а) көмуге жіберілетін қалдықтар көлемін азайту; б) атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларын азайту (жағумен салыстырғанда); в) топырақ пен су объектілерінің ластану қаупін болдырмау есебінен қоршаған ортаға жалпы жүктемені азайтуға қол жеткізіледі. Жанама өнімдердің түзілуінің болмауы кәдеге жарату процесін жеңілдетеді және бақылаудың қосымша шараларына деген қажеттілікті азайтады.
Қолданылуы
Құрамында уытты мұнай бар қалдықтарды өңдеу үшін майда еритін катализаторлар қолданылатын ТКК технологиясы қалдықтарды коммерциялық өнімге айналдырудың тиімді әдістерінің бірі болып табылады. Бұл әдіс ресурстарды жаңартуға негізделген айнымалы (тұйық) экономиканың жаһандық тұжырымдамасымен толығымен сәйкес келеді, өйткені бұл дәстүрлі желілік экономикаға сөзсіз балама болып табылады.
Экономика

В основе технологии лежит способ переработки сырья, который относится к термической конверсии и термокаталитической деструкции в присутствии маслорастворимого катализатора. В процессе используется блок подготовки механохимической активации сырья - где происходит сдвиговое разрушение с участием атомов наночастиц асфальтенов в дисперсной фазе коллоидной системы, вызванное разрушением стабилизирующих оболочек смол, и блок ввода катализатора - где происходят гидродинамические эффекты сверхзвуковых парожидкостных течений, а также выброкавитационных процессов, характеризующихся наличием высоких напряжений, скоростей сдвига и высокочастотных пульсаций потоков. Также используются проточные реакторы с давлением 0,1-2 МПа с образованием водорода и сокатализатора в зоне реакции. Далее сырье нагревается в печи при температуре 350-420 °C и подается в пленочную колонну разделения. Результат применения технологии - повышение глубины переработки сырья с увеличением выхода дистиллятных фракций до 90 % (в зависимости от физико-химического состава сырья). Кубовый остаток - гудрон, проходя через блок окисления, превращается в модифицированный битум высокого качества и упаковывается в биг-беги либо в металлические евробочки. Все это позволяет осуществлять переработку без образования отходов, а также летучих выбросов за счет фильтрации и катализаторов горения.
Оборудование позволяет максимально увеличить выход товарных нефтепродуктов (соответствует экологическому классу Евро-5) и полностью исключить выход твердых отходов. Установка способна производить дизельное топливо и бензин без какой-либо дополнительной обработки после его перегонки.
Достигнутые экологические выгоды
Технология термокаталитического крекинга (ТКК) позволяет не образовывать летучие выбросы и твердые отходы от утилизационной деятельности за счет применения маслорастворимых катализаторов, позволяющие превращать и расщеплять тяжелые углеводородные соединения в светлые товарные нефтепродукты. А кубовый остаток (гудрон) от процесса перегонки - в модифицированный строительный и дорожный битум.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Промышленное применение технологии в закрытом ангаре показало отсутствие выбросов от ректификации за счет использования дизельной автоматической горелки немецкого производства и специальных катализаторов горения. Остаточным продуктом переработки является гудрон, который, проходя через блок окисления, превращается в модифицированный дорожный битум марки БНД 90/130.
Кросс-медиа эффекты
При применении технологии термокаталитического крекинга (ТКК) достигается снижение общей нагрузки на окружающую среду за счет: а) сокращения объема отходов, направляемых на захоронение; б) уменьшения выбросов загрязняющих веществ в атмосферу (по сравнению с сжиганием); в) исключения риска загрязнения почвы и водных объектов. Отсутствие образования побочных продуктов упрощает процесс утилизации и снижает потребность в дополнительных мерах контроля.
Применимость
Технология ТКК с применением маслорастворимых катализаторов для переработки токсичных нефтесодержащих отходов является одним из эффективных методов по превращению отходов в коммерческий продукт. Данный метод полностью совпадает с глобальной Концепцией циркулярной (замкнутой) экономики, основанной на возобновлении ресурсов, так как является неоспоримой альтернативой традиционной линейной экономики.
Экономика

Көмірсутек қалдықтарын Еуро-5 класындағы тауарлық мұнай өнімдеріне айналдыру уытты қалдықтарды жағу арқылы жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланудан гөрі оларды жоюдың экологиялық негізделген және үнемді әдісі болып табылады. Көмірсутек қалдықтарынан дизель отыны мен бензин өндірудің жалпы рентабельділігі жоғары (40-50 %), жұмыстың бірінші айынан бастап операциялық кірістілігі оң болады және инвестициялардың қайтарымдылық нүктесіне жетудің мерзімі жылдам – өндіріс басталған сәттен бастап 18 ай. Бірақ бәрі көмірсутек қалдықтарының түріне байланысты. Мысалы, тау-кен кәсіпорындарында ТКШ-ны (таскөмір шайырын) қайта өңдеу алынған хош иісті көмірсутектердің арқасында жоғары рентабельді болып табылады, олардың құны нарықта өте жоғары.
Ендірудің әсері
Қазіргі уақытта нарықта Ресей Федерациясы мен Қытай өндірушілерінің әртүрлі өнімділігі бар қарабайыр крекинг қондырғылары бар. Олардың кейбіреулері сертификатталған, қалғандары қолдан жасалған. Бұл қондырғылар: каталитикалық жүйелерді, шикізаттың/қалдықтардың әрқилы түрлерін және оны мұнай өнімдерін сапалы алу үшін дайындау тәсілдерін пайдалануды көздемейді. Мұндай жабдықтың елеулі кемшіліктері алынатын тікелей айдау өнімінің (тауарлық емес) сапасының төмендігі; кәдеге жаратуды талап ететін аралық қалдықтардың қомақты мөлшерінің түзілуі және жинақталуы болып табылады; және атмосфераға зиянды заттардың тікелей шығарындылары.
Мысал
Бүгінгі таңда технологияны өнеркәсіптік қолдану Армения мен РФ (Новошахтинск (МӨЗ) аумағында жүзеге асырылады. Арменияда (Ереван) битумды мұнайды, мазуттарды және пайдаланылған майларды өңдеу 4 блок-модульдік кешеннен тұратын компанияның технологиясы бойынша жүргізілді:
1. Катализаторларды енгізе отырып көмірсутек шикізатын дайындау және өңдеу блогы;
2. Шикізат бойынша өнімділігі тәулігіне 30 тонна қайта өңдеу (ректификациялау) блогы;
3. Түрлі комбинацияларда әртүрлі металдармен легирленген алюмооксидті катализдердегі сүзу әдісімен күкіртті тазарту блогы;
4. Модификацияланған жол немесе құрылыс битумын алу үшін гудронның тотығу блогы.
Ауыр көмірсутек шикізатын өңдеу нәтижесінде Еуро-5 класты бензин мен дизель отыны алынды.

Превращение углеводородных отходов в товарные нефтепродукты класса Евро-5 является экологически оправданным и экономически рентабельным способом утилизации токсичных отходов, чем их использование для выработки тепловой энергии путем сжигания. Производство дизельного топлива и бензина из углеводородных отходов имеет высокую валовую рентабельность (40 - 50 %), положительную операционную доходность с первого месяца работы и быстрый срок достижения точки окупаемости инвестиций - 18 месяцев с момента запуска производства. Но все зависит от типа углеводородных отходов. Например, переработка КУС на предприятиях горнодобывающей промышленности является высокорентабельной за счет получаемых ароматических углеводородов, стоимость которых на рынке очень высока.
Эффект от внедрения
На рынке в данный момент представлены разные по производительности примитивные крекинговые установки от производителей РФ и Китая. Часть из них сертифицирована, остальные - кустарного производства. Данные установки не предполагают использование: каталитических систем, различного вида сырья/отходов и способов его подготовки для качественного извлечения нефтепродуктов. Существенными недостатками такого оборудования являются низкое качество получаемой прямогонной продукции (не товарной); образование и накапливание значительного количества промежуточных отходов, требующее утилизации; и прямые выбросы в атмосферу вредных веществ.
Пример
На сегодняшний день промышленное применение технологии осуществляется на территории Армении и Российской Федерации (Новошахтинск (НПЗ). Переработка битумной нефти, мазутов и отработанных масел в Армении (Ереван) проводилось по технологии компании, состоящей из 4 блочно-модульных комплексов:
1). блок подготовки и обработки углеводородного сырья с вводом катализаторов;
2). блок переработки (ректификации) производительностью 30 тонн в сутки по сырью;
3). блок сероочистки методом фильтрации на алюмооксидных катализаторах легированными различными металлами в различных комбинациях;
4). блок окисления гудрона, с целью получения модифицированного дорожного или строительного битума.
В результате переработки тяжелого углеводородного сырья были получены бензин и дизельное топливо класса Евро-5.

5.7. Ұйымдастырылған шығарындылардың алдын алуға және азайтуға бағытталған ЕҚT
5.7.1. Қапшық сүзгілер
Сипаты
Қатты тоқылған немесе киізден жасалған матадан өткізу арқылы шығатын газдарды тозаңнан тазарту, нәтижесінде қатты заттар матаға електен немесе басқа тәсілдермен жиналады.
Техникалық сипаты
Қапшық сүзгілер бөлшектерді жою үшін газдар өтетін кеуекті тоқылған немесе киізден жасалған матадан дайындалады. Мата сүзгіні пайдалану шығатын газдың сипаттамаларына және максималды жұмыс температурасына сәйкес келетін матаны таңдауды қажет етеді. Әдетте қапшық сүзгілер сүзгі материалын тазалау әдісіне сәйкес жіктеледі. Экстракцияның тиімділігін сақтау үшін матаны үнемі тозаңнан тазартып тұру керек.
Тазартудың ең көп таралған әдістері – кері ауа ағыны, механикалық шайқау, діріл, төмен қысымды ауа пульсациясы және сығылған ауа пульсациясы. Акустикалық шелектер сүзгі қапшықтарды тазарту үшін де қолданылады. Стандартты тазалау механизмдері қапшықтың бастапқы күйіне оралуын қамтамасыз етпейді, өйткені матаға терең сіңіп кеткен бөлшектер талшықтар арасындағы тесіктердің мөлшерін азайтады, дегенмен бұл субмикронды буды тазартудың жоғары тиімділігін қамтамасыз етеді.
5.1-сурет. Қапшық сүзгінің конструкциясы
Қапшық сүзгілердегі тазалау тиімділігі негізінен құрылғының қапшықтары жасалатын сүзгі матасының қасиеттеріне, сондай-ақ бұл қасиеттер тазартылатын ортаның және ондағы қалқыма бөлшектердің қасиеттеріне қаншалықты сәйкес келетініне байланысты. Матаны таңдағанда газдардың құрамын, тозаң бөлшектерінің табиғаты мен мөлшерін, тазалау әдісін, қажетті тиімділік пен экономикалық көрсеткіштерді ескеру қажет. Сондай-ақ газдың температурасы, егер бар болса, газды салқындату әдісі, пайда болған су буы және қышқылдың қайнау температурасы ескеріледі.
5.1-кестеде тазарту кезінде кеңінен пайдаланылатын маталардың түрлері келтірілген.
5.1-кесте. Мата сүзгілердің әртүрлі жүйелерін салыстыру
Р/с №
Параметр
Өлшем бірл.
Импульс арқылы тазартатын сүзгі
Шыны талшығынан жасалған мембраналық сүзгі
Шыны талшығынан жасалған сүзгі
1
2
3
4
5
6
1
Қапшық түрі
-
Полиэстер
Мембрана/ шыны талшығы
Шыны талшығы
2
Қапшық мөлшері
м

5.7. НДТ, направленные на предотвращение и снижение организованных выбросов
5.7.1. Рукавные фильтры
Описание
Очистка отходящих газов от пыли путем пропуска через плотно сплетенную или войлочную ткань, в результате чего твердые частицы собираются на ткани путем просеивания или другими способами.
Техническое описание
Рукавные фильтры изготавливаются из пористой тканой или войлочной ткани, через которую пропускаются газы для удаления частиц. Использование тканевого фильтра требует выбора ткани, подходящей для характеристик отходящего газа и максимальной рабочей температуры. Обычно рукавные фильтры классифицируются в соответствии с методом очистки фильтрующего материала. Необходимо регулярно удалять пыль из ткани для поддержания эффективности экстракции.
Наиболее распространенными методами очистки являются обратный воздушный поток, механическое встряхивание, вибрация, пульсация воздуха под низким давлением и пульсация сжатого воздуха. Акустические ковши также используются для очистки фильтрующих рукавов. Стандартные механизмы очистки не обеспечивают возвращение рукава в первоначальное состояние, так как частицы, осевшие в глубине ткани, уменьшают размер пор между волокнами, хотя это обеспечивает высокую эффективность очистки субмикронных паров.
Рисунок 5.1. Конструкция рукавного фильтра.
Эффективность очистки в рукавных фильтрах в основном зависит от свойств фильтровальной ткани, из которой изготавливаются рукава аппарата, а также от того, в какой мере эти свойства соответствуют свойствам очищаемой среды и взвешенных в ней частиц. При выборе ткани необходимо учитывать состав газов, природу и размер частиц пыли, способ очистки, требуемую эффективность и экономические показатели. Также учитывается температура газа, способ охлаждения газа, если таковой имеется, образующийся водяной пар и точка кипения кислоты.
В таблице 5.1. представлены типы тканей, широко используемых при очистке.
Таблица 5.1. Сравнение различных систем тканевых фильтров
№ п/п
Параметр
Ед. изм.
Фильтр с импульсной очисткой
Мембранный фильтр из стекловолокна
Фильтр из стекловолокна
1
2
3
4
5
6
1
Тип рукава
-
Полиэстер
Мембрана/ стекловолокно
Стекловолокно
1
2
3
4
5
6
2
Размер рукава
м

0,126 х 6
0,292 х 10
0,292 х 10
3
Қапшыққа жұмсалатын мата ауданы
м2
2
9
9
4
Корпус
-
Иә
Жоқ
Жоқ
5
Қысымның ауытқуы
кПа
2
2
2,5
6
Матаға ауаның қатынасы
м/сағ
80 - 90
70 - 90
30 - 35
7
Жұмыс температурасының интервалы
°C
250
280
280
8
Қапшықты пайдалану мерзімі
ай
30-ға дейін
72 - 120
72 - 120
Сүзгіш материалдардың әрқилы түрлері қолданылатын қапшық сүзгілердің әрқилы бірнеше конструкциясы бар. Мембраналық сүзгілеу (беттік сүзгілеу) технологияларын қолдану қызмет ету мерзімінің қосымша ұлғаюына, температура шегінің жоғарылауына (260 °C дейін) және техникалық қызмет көрсету шығындарының салыстырмалы түрде төмен болуына әкеледі. Мембраналық сүзгіш қапшықтар материалының өзіне салынған кеңейтілген политетрафторэтиленнен (ПТФЭ) жасалған ультражұқа мембранадан тұрады. Шығатын газ ағынындағы бөлшектер қапшықтың бетінде тұтып қалынады. Ішкі бөлігінде тұнба пайда болудың орнына немесе қапшықтың матасына енудің орнына бөлшектер мембранадан алшақтатылып, көлемі жағынан кішірек тұнба түзеді.
Тефлон/шыны талшығы сияқты синтетикалық сүзгілеу маталары қапшық сүзгілерін процестердің кең ауқымында пайдалануға мүмкіндік беріп, қызмет етудің ұзақ мерзімін қамтамасыз етеді. Қазіргі заманғы сүзгілеу материалдарының тиімділігі жоғары температурада немесе абразивті жағдайда мейлінше жоғары, ал мата өндірушілер нақты қолдану үшін материалды анықтауға көмектеседі. Тиісті тозаң түрі үшін лайықты конструкция қолданылатын болса, ерекше жағдайларда тозаң шығарындыларының өте төмен деңгейі қамтамасыз етілуі мүмкін. Сенімділіктің анағұрлым жоғары болуы және қызмет ету мерзімінің ұзағырақ болуы қазіргі заманғы қапшық сүзгілердің шығындарын өтейді. Тозаң шығарындыларының төмен деңгейіне қол жеткізу өте маңызды, өйткені тозаңда металдардың айтарлықтай деңгейі болуы мүмкін. Тазартылмаған газдардың атмосфераға ағып кетуіне жол бермеу үшін тарату коллекторларының деформациясының әсерін және қапшықтардың дұрыс тығыздалуын ескеру қажет.
Белгілі бір жағдайларда сүзгілердің бітеліп қалуына (мысалы, тозаң жабысқақ болғанда немесе ауа ағындарында конденсация температурасында қолданған кезде) және отқа сезімталдығына байланысты, олар барлық қолдану мақсаттарына сәйкес келмейді. Сүзгілерді қолданыстағы қапшық сүзгілерімен бірге пайдалануға болады және оларды жаңартуға болады. Атап айтқанда, жыл сайынғы техникалық қызмет көрсету кезінде қапшықты тығыздау жүйесін жақсартуға болады, ал сүзгі қапшықтарын стандартты ауыстыру кестелеріне сәйкес қазіргі заманғы материалдармен алмастыруға болады, бұл болашақ шығындарды да төмендетуі мүмкін.
Қолданылатын сүзгілердің ең көп таралған түрі – қаптар тәрізді қапшық сүзгілер, мұнда матадан жасалған бөлек-бөлек бірнеше сүзгі элементтері топқа бірге орналастырылған. Қапшық сүзгілер табақтар немесе картридждер түрінде де болуы мүмкін.
Сүзгі бірнеше бөлімдерден тұрады, олардың бір бөлігі тазартылатын газды сүзу режимінде, ал екінші бөлігі регенерация, яғни қапшықтарға түскен тозаңды кетіру режимінде жұмыс істейді. Тазалау режимінде тозаңды газ қапшықтың тесіктері арқылы сүзіледі, ал тозаң оның бетіне шөгеді. Уақыт өте келе тозаң қабаты жинақталған сайын тозаңның гидравликалық қарсыласуы ұлғаяды және тұндыру тиімділігі артады. Бұл ретте сүзгінің газға қатысты өткізу қабілеті айтарлықтай төмендейді және секция механикалық (сілку, сығу) және (немесе) аэродинамикалық (сығылған ауамен импульсті үрлеу) тәсілдермен тозаңнан арылту үшін регенерацияға ажыратылады. Өңделетін газ ағыны қапшықтың ішінен сыртқа немесе қапшықтың сыртынан ішке қарай бағытталуы мүмкін. Кіріс қалдықтарында салыстырмалы түрде үлкен бөлшектер болған жағдайда қапшық сүзгіге түсетін жүктемені азайту үшін, әсіресе кіреберістегі бөлшектердің концентрациясы жоғары болғанда механикалық коллекторлар (циклондар, электростатикалық сүзгілер және т.б.) қосымша алдын ала тазалау үшін пайдаланылуы мүмкін.
Сүзгінің дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін келесі функциялардың бірін немесе бірнешеуін қолдану керек.
Сүзгі материалын таңдауға және бекіту мен тығыздау жүйесінің сенімділігіне ерекше назар аударылады. Тиісті техникалық қызмет көрсетуді жүргізу. Қазіргі заманғы сүзгіш материалдар әдетте берік және ұзақ қызмет етеді. Көп жағдайда қазіргі заманғы қ материалдарға жұмсалатын қосымша шығындар ұзақ қызмет ету мерзімімен өтеледі.
Жұмыс температурасы газдың конденсация нүктесінен жоғары. Ыстыққа төзімді қапшықтар мен бекітпелер жоғары жұмыс температурасында қолданылады.
Сүзгінің бұзылған жерлерін анықтау үшін оптикалық немесе трибоэлектрлік құрылғыларды ұстау және пайдалану арқылы тозаңның құрамын үздіксіз бақылау. Қажет болса, құрылғы тозған немесе зақымдалған қапшықтары бар жекелеген секцияларды анықтау үшін сүзгіні тазалау жүйесімен өзара әрекеттесуі керек.
Қажет болса, газды салқындатуды және ұшқынды сөндіруді қолдану. Циклондар ұшқынды сөндіруге арналған қолайлы құрылғылар болып саналады. Қазіргі заманғы сүзгілердің көпшілігі бірнеше бөлімде орналасқан, сондықтан қажет болған жағдайда зақымдалған бөліктерді оқшаулауға болады.
Өртті анықтау үшін температура мен ұшқын мониторингін қолдануға болады. Тұтану қаупі туындаған жағдайда инертті газ жүйелері қарастырылуы немесе шығатын газға инертті материалдар (мысалы, кальций гидроксиді) қосылуы мүмкін. Есептелген шектен тыс тіндердің шамадан тыс қызып кетуі уытты газ тәрізді шығарындыларды тудыруы мүмкін.
Тазалау механизмін бақылау үшін қысымның төмендеуін бақылау қажет.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

0,126 х 6
0,292 х 10
0,292 х 10
3
Площадь ткани на рукав
м2
2
9
9
4
Корпус
-
Да
Нет
Нет
5
Перепад давления
кПа
2
2
2,5
6
Отношение воздуха к ткани
м/ч
80 - 90
70 - 90
30 - 35
7
Интервал рабочей температуры
°C
250
280
280
8
Срок эксплуатации рукава
мес.
до 30
72 - 120
72 - 120
Существует несколько различных конструкций рукавных фильтров, в которых используются различные виды фильтрующих материалов. Использование технологий мембранной фильтрации (поверхностная фильтрация) приводит к дополнительному увеличению срока службы, увеличению пределов температуры (до 260 °C) и относительно низким затратам на техническое обслуживание. Мембранные фильтрующие рукава состоят из ультратонкой мембраны из расширенного политетрафторэтилена (ПТФЭ), встроенной в материал основы. Частицы в потоке отходящего газа улавливаются на поверхности рукава. Вместо формирования осадка на внутренней части или проникновения в ткань рукава, частицы отталкиваются от мембраны, образуя тем самым меньший по объему осадок.
Синтетические фильтрующие ткани, такие как тефлон/стекловолокно, позволяют использовать рукавные фильтры в широком спектре процессов, обеспечивая длительный срок службы. Эффективность современных фильтрующих материалов при высоких температурах или в условиях абразивности достаточно высока, и производители тканей могут оказать помощь в определении материала для конкретного применения. При использовании подходящей конструкции для соответствующего типа пыли в особых случаях может быть обеспечен очень низкий уровень выбросов пыли. Более высокая надежность и более длительный срок службы компенсируют расходы на современные рукавные фильтры. Достижение низких уровней выбросов пыли имеет важное значение, поскольку пыль может содержать значительные уровни металлов. Чтобы предотвратить утечку неочищенных газов в атмосферу, необходимо учитывать влияние деформации распределительных коллекторов и надлежащую герметизацию рукавов.
По причине возможного забивания фильтров в определенных условиях (например, в случае липкой пыли или при использовании в воздушных потоках при температуре конденсации) и чувствительности к огню, они подходят не для всех целей применения. Фильтры также могут использоваться вместе с существующими рукавными фильтрами и могут подвергаться модернизации. В частности, система уплотнения рукава может быть улучшена во время ежегодного технического обслуживания, а фильтрующие рукава могут быть заменены более современными материалами в соответствии со стандартными графиками замены, что также может снизить будущие затраты.
Самым распространенным типом используемых фильтров являются рукавные фильтры в виде мешков, при этом несколько отдельных фильтрующих элементов из ткани размещаются вместе в группе. Рукавные фильтры также могут быть в виде листов или картриджей.
Фильтр состоит из нескольких секций, часть из которых работает в режиме фильтрации очищаемого газа, а часть - в режиме регенерации, т.е. удаления осевшей на рукавах пыли. В режиме очистки запыленный газ фильтруется через поры рукава, а пыль осаждается на его поверхности. Со временем гидравлическое сопротивление рукава с накопленным на нем слоем пыли увеличивается, и эффективность осаждения возрастает. При этом пропускная способность фильтра по газу существенно снижается, и секцию отключают на регенерацию для удаления пыли механическим (встряхиванием, скручиванием) и (или) аэродинамическим (импульсной продувкой сжатым воздухом) способами. Поток газа, подлежащего обработке, может направляться либо изнутри рукава наружу, либо снаружи рукава вовнутрь. В случае содержания в поступающих отработанных относительно крупных частиц, для снижения нагрузки на рукавный фильтр, особенно при высокой концентрации частиц на входе, для дополнительной предварительной очистки могут использоваться механические коллекторы (циклоны, электростатические фильтры и др.).
Для обеспечения правильной работы фильтра следует применять одну или несколько из следующих функций.
Особое внимание уделяется выбору фильтрующего материала и надежности системы крепления и уплотнения. Проведение надлежащего технического обслуживания. Современные фильтрующие материалы, как правило, являются более прочными и имеют более длительный срок службы. В большинстве случаев дополнительные затраты на современные материалы компенсируются продолжительным сроком службы.
Рабочая температура выше точки конденсации газа. Термостойкие рукава и крепления используются при более высоких рабочих температурах.
Непрерывный контроль содержания пыли путем улавливания и использования оптических или трибоэлектрических устройств для обнаружения поломок фильтра. При необходимости устройство должно взаимодействовать с системой очистки фильтра для обнаружения отдельных секций, содержащих изношенные или поврежденные рукава.
Использование газового охлаждения и искрового гашения, если это необходимо. Циклоны считаются подходящими устройствами для искрового гашения. Большинство современных фильтров расположены в нескольких отсеках, поэтому в случае необходимости поврежденные отсеки могут быть изолированы.
Мониторинг температуры и искрообразования может применяться для обнаружения пожаров. На случай возникновении опасности воспламенения могут быть предусмотрены системы инертных газов или добавлены инертные материалы (например, гидроокись кальция) к отходящему газу. Чрезмерный перегрев ткани сверх расчетных пределов может вызвать токсичные газообразные выбросы.
Необходимо отслеживать перепад давления для контроля механизма очистки.
Достигнутые экологические выгоды

Мөлшері 2,5 мкм-ге дейінгі қатты бөлшектерді жою. Кейбір газ тәрізді ластағыш заттарды алып тастау, егер олар тозаң тұтып қалатын камерадан кейін орналасқан және қосымша материалдарды, соның ішінде натрий әгінің/бикарбонатының адсорбциясы мен құрғақ үрлеуін енгізуге байланысты жүйелермен біріктірілсе мүмкін.
Қапшық сүзгісі шығатын газдар ағынында тозаң деңгейін және бір мезгілде ауыр металл шығарындыларын азайтуда жоғары тиімділікке ие. Қоспалармен күшейтілген қапшық сүзгілері сонымен қатар ПХДД/Ф, тұз қышқылы (HCl), гидрофтор қышқылы (HF) және аз дәрежеде күкірт диоксиді (SO2) шығарындыларын азайтады. Атап айтқанда, PCDD/F шығарындыларын айтарлықтай азайтуға болады.
Қапшық сүзгіні орнату және реттелетін пайдалану арқылы шығуда қатты заттардың <2-5 мг / нм3 шегіндегі мәнін алуға болады.
Әк пен көміртекті қосу диоксин шығарындыларын <0,1 нг I TEQ/Нм3 дейін төмендетуге мүмкіндік береді. Ұшпа ауыр металдар мен ҰОҚ бір мезгілде құрамында көміртегі бар қоспалар мен цеолиттерді қолдану есебінен азаяды. Мысалы, сынап мөлшері 80-95 % төмендейді.
SO2 гидратталған әкпен шамамен 30-80 % және натрий бикарбонатымен 90 % дейін төмендетілуі мүмкін.
Енгізілген әк немесе натрий бикарбонатының мөлшеріне байланысты CO2 шығарындылары бойынша нәтижеге 100-ден 500 мг/Нм3 аралығында қол жеткізуге болады. Кіріс SO2-ге байланысты іс жүзінде SOX орташа тәуліктік мәндері 350 мг/Нм3-тен төмен болды. Әк қосылған кезде HF 0,2-1 мг/Нм3 шығарындыларының концентрациясына және HCl шығарындыларының концентрациясына 1 – 10 мг/Нм3 (орташа тәуліктік) қол жеткізуге болады.
Қапшық сүзгілерді қолдану диоксиндер мен құрамында ауыр металдар бар қалдықтардың қайта айналымын арттыруға көмектеседі.
Катализатор сүзгілеу матасының ішкі бетіне жағылған каталитикалық мата сүзгілер (мысалы, Remedia D/F жүйесінің каталитикалық сүзгі жүйесі) ПХД және ПХДФ концентрациясын 10-нан <0,1 нг.мн–3 ТЭ-ға дейін төмендетуге мүмкіндік береді. Жұмыс температурасы 180 – 260°C. Сүзгі матасын политетрафторэтиленнен жасадуы мүмкін.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Белгілі бір газ тәрізді ластағыш заттарды алып тастау оларды тозаң жинайтын камерадан кейін орналасқан және қосымша материалдарды, соның ішінде натрий әгінің/бикарбонатының адсорбциясы мен құрғақ үрленуін енгізуге байланысты жүйелермен біріктірген жағдайда мүмкін болады. Қапшық сүзгілерді пайдаланған кезде шламдар мен сарқынды суларды тазарту қажет емес.
Кросс-медиа әсерлері

Удаления твердых частиц размером до 2,5 мкм. Удаления определенных газообразных загрязняющих веществ, возможно в случае сочетания их с системами, расположенными после пылеуловительной камеры с рукавными фильтрами и связанными с внесением дополнительных материалов, в том числе с адсорбцией и сухим вдуванием извести/бикарбоната натрия.
Рукавный фильтр обладает высокой эффективностью в снижении уровня пыли и одновременных выбросов тяжелых металлов в потоке отходящих газов. Рукавные фильтры, усиленные добавками, также снижают выбросы ПХДД/Ф, соляной кислоты (HCl), плавиковой кислоты (HF) и, в меньшей степени, диоксида серы (SO2). В частности, выбросы ПХДД/Ф могут быть значительно сокращены.
Установкой и регламентируемым использованием рукавного фильтра возможно получать значение твердых веществ на выходе в границах <2-5 мг/нм3.
Добавление извести и углерода позволяет снизить выбросы диоксинов до <0,1 нг I TEQ/Нм3. Летучие тяжелые металлы и ЛОС одновременно снижаются за счет применения добавок и цеолитов, содержащих углерод. Например, содержание ртути снижается на 80 - 95 %.
SO2 может быть уменьшен примерно на 30 - 80 % с помощью гашеной извести и до 90 % с помощью натрия бикарбонат.
В зависимости от количества вводимой извести или бикарбоната натрия результат по выбросам CO2 может достигаться в диапазоне от 100 до 500 мг/Нм3. В зависимости от поступающего SO2 на практике были достигнуты среднесуточные значения SOX менее 350 мг/Нм3. С добавлением извести могут быть достигнуты концентрации выбросов HF 0,2-1 мг/Нм3 и концентрации выбросов HCl 1-10 мг/Нм3 (в среднем за сутки).
Применение рукавных фильтров способствует увеличению рециркуляции диоксинов и остатков, содержащих тяжелые металлы.
Каталитические тканевые фильтры в которых катализатор нанесен на внутреннюю часть поверхности фильтрующей ткани (например, тип каталитической фильтрующей системы Remedia D/F) позволяет снизить концентрацию ПХДД и ПХДФ с 10 до <0,1 нг.мн-3 ТЭ. Рабочая температура 180 - 260 °C. Фильтровальная ткань может быть выполнена из политетрафторэтилена.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Удаление определенных газообразных загрязняющих веществ возможно в случае сочетания их с системами, расположенными после пылеуловительной камеры с рукавными фильтрами и связанными с внесением дополнительных материалов, в том числе с адсорбцией и сухим вдуванием извести/бикарбоната натрия. При использовании рукавных фильтров отсутствует необходимость очистки шламов и сточных вод.
Кросс-медиа эффекты

Сүзгі тінін, егер оның регенерациясы мүмкін болмаса, әр 2 – 4 жыл сайын ауыстыру керек (қызмет ету мерзімі әртүрлі факторларға байланысты). Қысымның төмендеуі, бұл қосымша энергия тұтынуға әкелетін айдау арқылы өтелуі керек. Мата сүзгілер жұқа бөлшектерді тұтып қалуда өте тиімді болғандықтан, олар субмикрон бөлшектері ретінде түтін газдарының тозаңында болатын ауыр металдардың шығарындыларын азайтуда да тиімді.
Сонымен қатар тазарту циклі үшін сығылған ауа ағынының жоғарылауы мүмкін.
Техникалық қызмет көрсету кезінде қосымша қалдықтар пайда болуы мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты (қолданылатын сүзгі қапшықтарының түрі мен саны). Сүзгілердің құны жабдықтың тиімділігіне (сүзгіге түсетін жүктеме), қолданылатын тазарту жүйелеріне (интеграцияланған немесе қосалқы), сондай-ақ сүзгінің дифференциалды қысым көрсеткішіне байланысты. Жоғарыда аталған факторлардың тығыз өзара әрекеттесуін ұйымдастыру арқылы, атап айтқанда дифференциалды қысымның ең төмен және тазалау кезінде ауа үшін ең аз мәндері, сондай-ақ ауа мен қаптаманың барынша ықтимал қатынастары есебінен инвестициялық шығындарды төмендетуге болады.
Ағынды беру блогы бар қапшық сүзгінің құнын бағалау кезінде бұл қондырғылар тозаңды бөлу үшін ғана емес, сонымен қатар ПХД/Ф, ауыр металдар және HF, HCl және SO2 сияқты қышқыл газдар мөлшерін азайту үшін де қолданылатынын есте ұстаған жөн.
Ендірудің қозғаушы күші
Қоршаған ортаға шығарындыларды азайту. ҚР экологиялық заңнамасының талаптары. Ресурстарды үнемдеу.
5.7.2. Импульспен тазартатын сүзгілер
Сипаты
Импульстік қапшық сүзгі ауа массаларын әртүрлі ұсақ дисперсті тозаңның жинақталуынан тазартуға арналған. Бұл құрылғыларда сығылған ауа массаларымен импульсті үрлеу регенерациясының жүйесі орнатылған. Металл тіреулердегі қапшықтар тазартқыш элемент ретінде әрекет етеді.
Техникалық сипаты
Қапшық бетінде тозаң қабатының жиналуына байланысты тазалау тиімділігінің төмендеуін болдырмау үшін қапшық сүзгілерін импульсті үрлеу қолданылады. Оны пайдалану жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіруді және тазалау тиімділігінің төмендеуін болдырмауды қамтамасыз етеді.
Құрылымдық элементтердің сипаттамасы қапшық сүзгінің жұмыс қағидатын түсінікті етеді:
Тозаңдалған ағын аппараттың кіріс клапанына жіберіледі. Қолда бар инфрақұрылымға байланысты қосалқы элементтер – пневматикалық сорғылар, компрессорлар, тегеурінді желдеткіштер, басқа да жаныштағыштар пайдаланылуы мүмкін. Жоғары температуралы ағынды өңдеу жағдайында сүзгіге салқын / атмосфералық таза ауаны араластыру жүзеге асырылуы мүмкін.
Ауа ағыны тоқыма емес тығыз қапшықтардың сыртқы бетімен байланысқа түседі, тозаң бөлшектері қаптардың сыртына қонады, ал таза ауа каркастардың ішіне өтіп, таза камераға түседі, ол жерден өндірістік үй-жайға немесе сыртқы атмосфераға шығарылады;
Тозаң қосындыларының қапшықтардың бетіне қонуының шамасына қарай, ауаның өсіп келе жатқан механикалық кедергіден "өтуі" қиындай түседі және аппараттың өнімділігі төмендей береді – қапшықтарды регенерациялау қажет;
Имплементацияланған регенерация жүйесіне байланысты кері импульсті үрлеу, шайқау немесе сүзгі элементтеріне басқа да әсер ету жүргізіледі, бұл олардың бетін тозаңнан босатуға және құрылғының номиналды ШЖК қалпына келтіруге мүмкіндік береді;
Тозаң бункерге түседі, цикл қайталанады.
Тозаң тұтқыштардың барлығы техникалық сипаттамаларының мынадай диапазонында жақсы ерекшеленеді:

Фильтровальную ткань, если ее регенерация невозможна, следует заменять через каждые 2 - 4 года (срок службы зависит от различных факторов). Падение давления, которое следует компенсировать за счет подкачки, приводящей к дополнительному энергопотреблению. Поскольку тканевые фильтры очень эффективно улавливают тонкодисперсные частицы, они также эффективно уменьшают выбросы тяжелых металлов, которые содержатся в пыли дымовых газов в виде субмикронных частиц.
Дополнительно возможно увеличение расхода сжатого воздуха для цикла очистки.
При проведении технического обслуживания могут возникать дополнительные отходы.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае (типа и количества используемых фильтровальных рукавов). Стоимость фильтров зависит от эффективности работы оборудования (нагрузка на фильтр), используемых систем очистки (интегрированных или второстепенных), а также от показателя дифференциального давления самого фильтра. Снижение инвестиционных затрат возможно путем организации тесного взаимодействия вышеперечисленных факторов, а именно за счет наименьших значений дифференциального давления и минимальных для воздуха при очистке, а также максимально возможных отношений воздух-обшивка.
При оценке затрат на рукавный фильтр с блоком подачи потока следует иметь в виду, что эти установки используются не только для отделения пыли, но и для снижения содержания ПХДД/Ф, тяжелые металлы и кислые газы, такие как HF, HCl и SO2.
Движущая сила внедрения
Снижение выбросов в окружающую среду. Требования экологического законодательства РК. Экономия ресурсов.
5.7.2. Фильтры с импульсной очисткой
Описание
Импульсный рукавный фильтр предназначается для очищения воздушных масс от различных мелкодисперсных пылевых скоплений. В этих приборах вмонтирована система регенерации импульсного продувания сжатыми воздушными массами. В качестве очистительного элемента выступают рукава на металлических опорах.
Техническое описание
Для предотвращения падения эффективности очистки из-за накопления слоя пыли на поверхности рукава применяется импульсная продувка рукавных фильтров. Ее использование обеспечивает регенерацию работоспособности оборудования и исключение снижения эффективности очистки.
Описание конструктивных элементов делает понятным принцип работы рукавного фильтра.
Запыленный поток подводится во входной клапан аппарата. В зависимости от имеющейся инфраструктуры могут использоваться вспомогательные элементы - пневмонасосы, компрессоры, напорные вентиляторы, иные нагнетатели. В случае обработки высокотемпературного потока может быть реализовано подмешивание в фильтр чистого прохладного атмосферного воздуха.
Воздухопоток контактирует с внешней поверхностью плотных нетканых рукавов, при этом частички пыли оседают снаружи мешков, в то время как чистый воздух проходит внутрь каркасов и попадает в чистую камеру, откуда выводится в производственное помещение или во внешнюю атмосферу;
По мере оседания пылевых включений на поверхности рукавов, воздуху становится все сложнее "пробиться" сквозь нарастающую механическую преграду, и производительность аппарата падает - необходима регенерация рукавов.
В зависимости от имплементированной системы регенерации производится обратная импульсная продувка, встряхивание или другое воздействие на фильтр-элементы, что позволяет освободить их поверхность от пыли и восстановить номинальный КПД устройства.
Пыль опадает в бункер, цикл повторяется.
Все пылеулавливатели выгодно отличаются следующим диапазоном технических характеристик:

ортадағы өнімділігі – 100 000 м3/сағ дейін;
тұтып алынатын тозаңның дисперстілігі/мөлшері > 0,5 мкм;
тозаңданудың кез келген дәрежесіндегі ауа ағындарымен жұмыс;
қапшықтардың өздігінен тазаруының импульстік әдісі – арнайы конструкциядағы жалпақ Вентури саптамаларын қолданудың арқасында картридждерді тозаңнан арылтудың үздіксіздігі, жоғары жылдамдығы және тиімділігі;
сүзгі материалы – тоқыма емес ине өтетін талшық;
200 °C дейінгі ағындарды өңдеу мүмкіндігі;
электрондық контроллер арқылы аппаратты басқару жүйесінің автоматтандырылуы;
опциялы – агрегатты басқару үшін контроллермен үйлесімді дифференциалды манометрдің орнатылуы;
опциялы – тозаң жинайтын бункерге діріл жүйесінің орнатылуы – жоғары адгезиялы тозаңның қабырғаларға жабысып қалуын жоққа шығару үшін. Бункерді тозаңды үздіксіз түсіруге арналған шнекпен жабдықтауға болады;
сенімділік, жинақылық және беріктік.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Тозаң шығарындыларын азайту.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Тозаңнан арылту тиімділігі – 99,9 %-ға дейін (пайдалану қағидалары сақталған және сүзгі дұрыс бапталған/теңшелген кезде).
Кросс-медиа әсерлері
Мәлімет жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Тозаң шығарындыларын азайту.
5.7.3. Керамика және металл сүзгілер
Сипаты
Керамика сүзгілер қалдықтарды қайта өңдеу зауыттарында жиі қолданылады. Бұл сүзгілер субмикронды тозаң бөлшектерін соншалықты аз мөлшерде сүзу қажет болған жағдайда қолданылады, сондықтан оларды өлшеу мүмкін емес. Әртүрлі пішінді металл-керамика сүзгілер сұйықтықтар мен газдарды сүзуге арналған.
Жұмыс қағидаттары, жалпы құрылғы және тазалау мүмкіндіктері тұрғысынан жұқа торлы керамика сүзгілер қапшық сүзгілерге ұқсас. Металл жақтаудағы мата қапшықтардың орнына оларда майшамға ұқсайтын қатты сүзгі элементтері пайдаланылады.
Техникалық сипаты
Осындай сүзгілердің көмегімен ұсақ дисперсті бөлшектер, соның ішінде PM10 жойылады. Сүзгілер жоғары температураға төзімділікке ие және көбінесе сүзгі корпусының өзі жұмыс температурасының жоғарғы шекарасын анықтайтын болып табылады. Жоғары температура жағдайында тірек конструкцияның кеңеюі де маңызды фактор болып табылады, өйткені корпустағы сүзгі элементтерінің тығыздығы бұзылады, бұл тазартылмаған газдың тазартылған ағынға енуіне әкеледі. Нақты уақыттағы ақауларды анықтау жүйелері қапшық сүзгілерге ұқсас қолданылады. Керамикалық және металл торлы сүзгілер қапшықтар сияқты икемді емес. Мұндай сүзгілерді үрлеу арқылы тазалау кезінде ұсақ тозаң мата сүзгісіндегідей тиімділікпен жойылмайды, бұл сүзгінің ішінде жұқа тозаңның жиналуына және осылайша оның өнімділігінің төмендеуіне әкеледі. Бұл өте жұқа тозаңның жиналуына байланысты.
Керамика сүзгілер алюминий силикаттарынан жасалған және химиялық немесе қышқылға төзімділікті жақсарту немесе басқа ластағыш заттарды сүзу үшін әртүрлі сүзгі материалдарының қабатымен жабылуы мүмкін. Сүзгі элементтерін жаңа болған кезде өңдеу салыстырмалы түрде оңай, бірақ олар жоғары температураға ұшырағаннан кейін олар сынғыш болады және техникалық қызмет көрсету кезінде немесе абайсыз тазалау әрекеттері кезінде кездейсоқ зақымдалуы мүмкін.
Жабысқақ тозаңның немесе шайырдың болуы ықтимал проблема болып табылады, өйткені оларды әдеттегі тазалау кезінде сүзгіден шығару қиын, бұл қысымның төмендеуіне әкелуі мүмкін. Температураның сүзгі материалына әсер ету әсері жинақталады, сондықтан қондырғыны жобалау кезінде оны ескеру қажет. Тиісті материалдар мен конструкцияларды қолданған кезде шығарындылардың өте төмен деңгейіне қол жеткізуге болады. Шығарындыларды азайту маңызды фактор болып табылады, өйткені тозаңда металдардың көп мөлшері бар.
Жоғары температура жағдайында ұқсас тиімділікке жаңартылған металл торлы сүзгі де ие. Технологияның дамуы тиісті аймақ пайдаланудан шығарылған кезде тазалау жүргізілгеннен кейін тозаң қабығының тез пайда болуын қамтамасыз етеді.
Кейбір сүзгі материалының бітелу ықтималдығына байланысты (мысалы, жабысқақ тозаң немесе шық нүктесіне жақын ауа ағындарының температурасы), бұл әдістер кез келген жұмыс жағдайына сәйкес келе бермейді. Оларды қолданыстағы керамика сүзгілерде қолдануға болады және оларды өзгертуге болады. Атап айтқанда, жоспарлы техникалық қызмет көрсету кезінде тығыздау жүйесін жақсартуға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда

производительность по среде - до 100 000 м3 / час;
дисперсность/размер улавливаемой пыли> 0,5 мкм;
работа с воздухопотоками любой степени запыленности;
ударный импульсный метод самоочистки рукавов - бесперебойность, высокая скорость и эффективность удаления пыли с картриджей благодаря использованию плоских сопел Вентури специальной конструкции;
фильтрующий материал - нетканое иглопробивное волокно;
возможность обработки потоков с температурой до 200 °C;
автоматизация системы управления аппаратом через электронный контроллер;
опционально -установка контроллер-совместимого дифференциального манометра для управления агрегатом;
опционально - установка вибросистемы на пылесборный бункер - для исключения налипания на стенки высокоадгезионной пыли. Возможно оборудование бункера шнеком для непрерывной выгрузки пыли;
надежность, компактность и долговечность.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение выбросов пыли.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Эффективность обеспыливания - до 99,9 % (при соблюдении правил эксплуатации и надлежащей наладке / настройке фильтра).
Кросс-медиа эффекты
Сведения отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли.
5.7.3. Керамические и металлические фильтры
Описание
Керамические фильтры часто используются на предприятиях по переработке отходов. Эти фильтры используются в случаях, когда необходимо отфильтровать субмикронные частицы пыли до настолько малого количества, что их практически невозможно измерить. Металлокерамические фильтры различной формы предназначены для фильтрации жидкостей и газов.
С точки зрения принципов работы, общего устройства и возможностей очистки мелкоячеистые керамические фильтры похожи на рукавные фильтры. Вместо тканевых рукавов на металлическом каркасе в них используются жесткие фильтрующие элементы, по форме напоминающие свечу.
Техническое описание
С помощью таких фильтров удаляются мелкодисперсные частицы, в том числе PM10. Фильтры имеют высокую термостойкость, и, зачастую, именно корпус фильтра определяет верхнюю границу рабочей температуры. Расширение опорной конструкции в условиях высоких температур также является важным фактором, поскольку при этом нарушается герметичность элементов фильтра в корпусе, что приводит к просачиванию неочищенного газа в поток очищенного. Системы обнаружения отказов в режиме реального времени используются аналогично рукавным фильтрам. Керамические и металлические сетчатые фильтры не такие гибкие, как рукавные. При очистке таких фильтров продувкой мелкая пыль не удаляется с той же эффективностью, как из тканевого фильтра, что приводит к накоплению тонкой пыли внутри фильтра и, таким образом, к уменьшению его производительности. Это происходит за счет накопления сверхтонкой пыли.
Керамические фильтры производятся из алюмосиликатов и могут быть покрыты слоем различных фильтрующих материалов для улучшения химической или кислотной устойчивости, или для фильтрации других загрязняющих веществ. С фильтрующими элементами относительно легко обращаться, когда они новые, но после того, как они подвергнутся воздействию высоких температур, они становятся хрупкими, и их можно случайно повредить во время обслуживания или при неосторожных попытках очистки.
Наличие липкой пыли или смолы представляет потенциальную проблему, поскольку их сложно извлечь из фильтра при обычной очистке, что может привести к падению давления. Эффект воздействия температуры на фильтрующий материал накапливается, поэтому он должен быть учтен при проектировании установки. При применении соответствующих материалов и конструкции можно добиться очень низкого уровня выбросов. Снижение уровня выбросов является важным фактором, поскольку пыль содержит большое количество металлов.
Аналогичную результативность в условиях высоких температур также имеет и модернизированный металлический сетчатый фильтр. Развитие технологий обеспечивает быстрое образование пылевой корки после проведения очистки, когда соответствующая зона была выведена из эксплуатации.
Из-за вероятности при некоторых условиях засорения фильтрующего материала (например, клейкой пылью или при температуре воздушных потоков, близкой к точке росы) эти методы не подходят для любых условий эксплуатации. Они могут применяться в существующих керамических фильтрах и могут быть модифицированы. В частности, система уплотнения может быть усовершенствована во время планового обслуживания.
Достигнутые экологические выгоды

Құмды пневматикалық тасымалдау жүйесі жағдайында ЦФ2-6–1 орталықтан тепкіш сүзгіні өнеркәсіптік сынау алты арналы орталықтан тепкіш сүзгідегі құм бөлшектерінен газ-тозаң ағынын тазарту тиімділігі 98,65 % жететінін анықтауға мүмкіндік берді. Орталықтан тепкіш сүзгіден және керамикалық импульстік ФКИ сүзгісінен тұратын газдарды тазартудың екі сатылы жүйесін қолдану 127878 мг/м3 ағынының бастапқы тозаңдануы кезінде 5 мг/м3 осындай қондырғыдан шыққан кезде қатты бөлшектердің қалдық концентрациясына қол жеткізуге мүмкіндік береді. Керамикаға негізделген қатты сүзгі элементтерін температурасы 1000 °C дейінгі газдарды тазарту үшін қолдануға болады.
Кросс-медиа әсерлері
Электр энергиясын тұтыну тозаң жинау тиімділігінің жоғарылауымен артады. Су объектілеріне металдар мен басқа заттардың төгілуін болдырмау үшін одан әрі өңдеуді қажет ететін сарқынды сулардың пайда болуы.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір жағдайда техниканың құны жеке анықталады, бірақ процестер үнемді жұмыс істейді.
Ендірудің қозғаушы күші
Тозаң шығарындыларын азайту. Егер тозаңды процеске қайтаруға болатын болса, шикізатты үнемдеу.
5.7.4. Циклондар
Сипаты
Тозаң бөлшектерінен арылтуға арналған циклон әртүрлі өндірістік кәсіпорындардың қызметі нәтижесінде пайда болатын қатты ластанудан ауаны және шығатын технологиялық газдарды тазартуға арналған негізгі аппараттардың бірі болып табылады. Дизайнының қарапайымдылығына, жылжымалы тораптар мен механизмдердің болмауына, топтар мен батареяларға біріктіру арқылы өнімділікті арттыру мүмкіндігіне байланысты құрғақ тазалау циклондары технологиялық және дайындық өндіріс процестерінде кеңінен қолданылады.
Техникалық сипаты
Олар негізінен газдарды алдын ала тазарту үшін қолданылады және тиімділігі жоғары құрылғылардың (мысалы, сүзгілер немесе электр сүзгілері) алдында орнатылады. Жүретін газ ағынын бөлшектерден арылту үшін циклон денесінің ішінде центрифугалық күштердің қос құйынды шұңқырын құруға негізделген инерция қағидаты қолданылады. Кіретін газ циклон түтігінің ішкі бетіне жақын циклон бойымен айналмалы қозғалысқа келтіріледі. Төменгі бөлігінде газ түтіктің ортасында бұрылады және айналады және циклонның жоғарғы жағынан шығады. Айналмалы газдың центрифугалық күшінің әсерінен газ ағынындағы бөлшектер циклон қабырғаларына итеріледі, бірақ циклон арқылы және одан өтетін газдың сұйық кедергісінің күшіне қарама-қарсы қойылады. Ірі бөлшектер циклон қабырғасына жетіп, төменгі бункерге жиналады, ал ұсақ бөлшектер циклоннан шығатын газбен кетеді және оларды қапшық сүзгілер, электростатикалық сүзгілер, скруббер жүйелері сияқты басқа тазалау әдістерімен алып тастауға болады.

Промышленные испытания центробежного фильтра ЦФ2-6-1 в условиях системы пневмотранспорта песка позволили установить, что эффективность очистки газопылевого потока от частиц песка в шестиканальном центробежном фильтре достигает 98,65 %. Применение двухступенчатой системы очистки газов, состоящей из центробежного фильтра и фильтра керамического импульсного (ФКИ), позволяет достигать остаточной концентрации твердых частиц на выходе из такой установки 5 мг/м3 при начальной запыленности потока 127878 мг/м3. Жесткие фильтрующие элементы на основе керамики можно применять для очистки газов с температурой до 1000 °С.
Кросс-медиа эффекты
Потребление электрической энергии увеличивается с повышением эффективности пылеулавливания. Образование сточных вод, требующих дальнейшей обработки для предотвращения сброса металлов и других веществ в водные объекты.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В каждом отдельном случае стоимость техники индивидуальна, но процессы работают экономично.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли. Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс.
5.7.4. Циклоны
Описание
Циклон для удаления частиц пыли является одним из основных аппаратов для очистки воздуха и отходящих технологических газов от твердых загрязнений, которые образуются в результате деятельности различных производственных предприятий. Благодаря простоте конструкции, отсутствию подвижных узлов и механизмов, возможности увеличения производительности путем объединения в группы и батареи, циклоны сухой очистки широко применяются в технологических и подготовительных производственных процессах.
Техническое описание
В основном их рекомендуется использовать для предварительной очистки газов и устанавливать перед высокоэффективными аппаратами (например, фильтрами или электрофильтрами). Для удаления частиц из отходящего газового потока используется принцип инерции, основанный на создании центробежными силами, двойной вихревой воронки внутри тела циклона. Входящий газ приводится в круговое движение вниз по циклону рядом с внутренней поверхностью трубки циклона. В нижней части газ поворачивается и вращается вверх по центру трубки и выходит из верхней части циклона. Частицы в потоке газа под действием центробежной силы вращающегося газа выталкиваются к стенкам циклона, но противопоставляются силе жидкостного сопротивления газа, проходящего через и из циклона. Крупные частицы достигают стенки циклона и собираются в нижнем бункере, тогда как мелкие частицы покидают циклон с выходящим газом и могут быть удалены другими методами очистки, такими как, рукавные фильтры, электрофильтры, скрубберные системы.

Циклондар газдарды 10 мкм-ден асатын тозаң бөлшектерінен 80-95 % тиімділікпен тазартуды қамтамасыз етеді.
Ылғал циклондар – бұл қатты шайырлардың салмағын арттыру және осылайша ұсақ тозаң бөлшектерін кетіру үшін шығатын газ ағынына су шашырататын жоғары тиімді құрылғылар.
Тозаң-газ ағындарының үлкен көлемін тазарту үшін, сондай-ақ мөлшері 10 мкм-ден аз бөлшектерді тұтып қалу үшін жалпы тозаң бункерімен біріктірілген және газ ағынын бұрауға арналған арнайы құрылғылары бар циклондық элементтердің көп санынан тұратын батарея циклондары (мультициклондар) қолданылады. Тазарту үшін газ беру тангенциалды немесе осьтік түрде жүреді, содан кейін газ пышақтармен айналады. Мультициклонның циклонды элементтерінің арасында газдың дұрыс бөлінуі өте маңызды фактор болып табылады, өйткені газдың біркелкі емес таралса, реверс немесе бітеліп қалуы орын алуы мүмкін. Мультициклондардың тиімділігі бөлшектердің мөлшеріне байланысты және 99 %-дан асуы мүмкін.
Өнімділікке байланысты циклондарды бір-бірден орнатуға болады (жалғыз циклондар) немесе екі, төрт, алты немесе сегіз циклоннан тұратын топтарға біріктіруге болады (топтық циклондар).
5.2-сурет. Циклон құрылысының базалық схемасы
Циклонның стандартты мөлшері циклонның цилиндрлік бөлігіндегі оңтайлы жылдамдықты ескере отырып, өнімділікке қарай таңдалады.
Тазартылатын ауа ағынына байланысты циклондарды 2, 4, 6 және 8 циклоннан тұратын бір немесе топтық нұсқада қолдануға болады. Циклонның стандартты өлшемін таңдау кезінде циклон диаметрінің ұлғаюымен ауаны тазарту дәрежесі төмендейтіні ескеріледі. Диаметрі 800 мм-ден аз циклондарды абразивті тозаңды ұстау үшін қолдану ұсынылмайды.
Қоршаған орта температурасы 40 °С-қа дейінгі циклондарды өндіруге арналған материал – көміртекті болат, -40 °С-тан төмен температурада – легирленген болаттар.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Атмосфераға бөлшектер шығарындыларын азайту. Тазалаудың келесі кезеңдеріне дейін (егер қолданылса) ластағыш заттардың жүктемесін азайту. Циклондар 5 – 25 мкм (мультициклондарды қолдана отырып 5 мкм) қатты заттарды ұстау үшін қолданылады. Тиімділік бөлшектердің мөлшері мен циклан конструкциясына байланысты 60 – 99 % диапазонында ауытқиды және 300-ден 600 мг/Нм3-ке дейін болуы мүмкін.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Тозаңды тұтып қалу дәрежесі көбінесе бөлшектердің мөлшеріне және циклонның конструкциясына байланысты және ластағыш заттың жүктемесі артқан сайын артады: стандартты жеке циклондар үшін бұл мән шамамен 70 – 90 %-ға тең, жалпы қалқыма бөлшектер үшін – 30 – 90 %.
Циклондарды пайдаланудың негізгі шарттары:
циклонның конустық бөлігінде тозаң жиналмауын қамтамасыз ету керек. Оны циклон астында жинау үшін арнайы бункер қарастырылған;
циклонның төменгі бөлігіндегі ауаны соруға жол берілмейді. Тозаң жинайтын бункер герметикалы болуы керек. Бункерден тозаңды шығару клапандар кезектесіп жұмыс істейтіндей етіп реттелген, жыпылықтайтын қос ысырмалы құбыр арқылы жүзеге асырылады;

Циклоны обеспечивают очистку газов эффективностью 80 - 95 % от частиц пыли размером более 10 мкм.
Мокрые циклоны являются высокоэффективными устройствами, распыляющими воду в поток отходящего газа для увеличения веса твердых частиц и, следовательно, удаления более мелких частиц пыли.
Для очистки больших объемов пылегазовых потоков, а также для улавливания частиц размером менее 10 мкм используют батарейные циклоны (мультициклоны), которые компонуют из большого количества циклонных элементов, объединенных общим пылевым бункером, и имеющих специальные устройства для закручивания газового потока. Подача газа для очистки происходит тангенциально или аксиально, после чего газ приводится во вращение лопастями. Правильное газораспределение меду циклонными элементами мультициклона является очень важным фактором, так как при неравномерном газораспределении, может произойти реверс или засорение газа. Эффективности мультициклонов зависит от размера частиц и может достигать более 99 %.
В зависимости от производительности циклоны можно устанавливать по одному (одиночные циклоны) или объединять в группы из двух, четырех, шести или восьми циклонов (групповые циклоны).
Рисунок 5.2. Базовая схема устройства циклона.
Типоразмер циклона подбирают исходя из производительности с учетом оптимальной скорости в цилиндрической части циклона.
В зависимости от расхода очищаемого воздуха циклоны могут применяться в одиночном либо групповом исполнении, состоящем из 2, 4, 6 и 8 циклонов. При подборе типоразмера циклона учитывается, что с увеличением диаметра циклона степень очистки воздуха уменьшается. Циклоны с диаметром менее 800 мм не рекомендуется применять для улавливания абразивной пыли.
Материал для изготовления циклонов при температуре окружающей среды: до 40 °С - углеродистая сталь, при температуре ниже - 40 °С - низколегированные стали.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение выбросов твердых частиц в атмосферу. Снижение нагрузки загрязняющих веществ, перед следующими этапами очистки (если применяется). Циклоны применяются для улавливания твердых частиц размером 5 - 25 мкм (5 мкм с применением мультициклонов). Эффективность вирируется в диапазоне 60 - 99 % в зависимости от размера частиц и конструкции циклона и может составлять от 300 до 600 мг/Нм3.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Степень улавливания пыли в значительной степени зависит от размера частиц и конструкции циклона, и увеличивается по мере возрастания нагрузки загрязняющим веществом: для стандартных отдельных циклонов данная величина ориентировочно равна 70 - 90 % для общего количества взвешенных частиц, 30 - 90 %.
Основные условия эксплуатации циклонов:
необходимо следить, чтобы в конической части циклона не накапливалась пыль. Для ее сбора под циклоном предусмотрен специальный бункер;
подсос воздуха в нижней части циклона недопустим. Бункер для сбора пыли должен быть герметичным. Спуск пыли из бункера осуществляется через патрубок с двойным затвором-мигалкой, отрегулированной так, чтобы клапаны работали поочередно;

циклондардың стандартты конструкциялары газдың температурасы 400 °С-тан аспайтын және қысымы (сиретуі) 2,5 кПа-дан аспайтын жағдайда жұмыс істей алады;
жоғары температуралы газбен жұмыс істегенде, футер ішіндегі циклондар отқа төзімді плиткалармен, ал шығатын құбыр ыстыққа төзімді болаттан немесе керамикадан жасалады. Сыртқы температура төмен болғанда циклон қабырғасының минималды температурасы шық нүктесінің температурасынан кем дегенде 20 – 25 °C-тан асуы керек. Бұл жағдайды қамтамасыз ету үшін циклон қабырғалары кейбір жағдайларда сыртынан жылу оқшаулауымен жабылады;
800 мм және одан жоғары диаметрлік циклондарда жабыспайтын тозаң үшін бастапқы концентрацияға 400 г/Нм3 дейін рұқсат етіледі. Бір-біріне жабысатын тозаң мен кішірек циклондар үшін тозаң концентрациясы 2 – 4 есе төмен болуы керек;
циклон тұрақты газ жүктемесімен жұмыс істеуі керек. Ағынның айтарлықтай ауытқуы кезінде кейбір элементтерді өшіру мүмкіндігі бар циклондар тобы орнатылуы керек;
циклондарды желдеткіштердің алдына орнату ұсынылады, осылайша олар тазартылған газбен жұмыс істейді және абразивті тозуға ұшырамайды.
Циклондар ауаның жоғары жылдамдығында, диаметрі мен цилиндрдің ұзындығы үлкен болғанда тиімді. Циклондағы ауа жылдамдығы 10 м/с-тан 20 м/с-қа дейін, ал орташа жылдамдық шамамен 16 м/с құрайды. Жылдамдық мәнінің ауытқуы (жылдамдықтың төмендеуі) тазарту тиімділігінің күрт төмендеуіне әкеледі.
Тұтып қалудың тиімділігін мыналарды жоғарылату арқылы арттыруға болады:
бөлшектердің мөлшері және немесе тығыздығы;
кіріс арнасындағы жылдамдық;
циклон корпусының ұзындығы;
циклондағы газ айналымдарының саны;
циклон корпусының диаметрінің шығу саңылауының диаметріне қатынасы;
циклонның ішкі қабырғасының тегістігі.
Тиімділік мына жағдайда төмендейді:
газдың тұтқырлығының артуы;
циклон камерасы диаметрінің ұлғайтылуы;
газ тығыздығының артуы;
газ кіретін жердегі арна мөлшерінің ұлғаюы;
тозаң шығатын жерге ауаның құйылуы.
Циклондарға техникалық қызмет көрсету талаптары төмен; циклонды эрозияға немесе коррозияға тексеру үшін оңай қолжетімділікпен қамтамасыз етілуі керек. Циклондағы қысымның төмендеуі үнемі бақыланады, ал тозаң жинау жүйесі бітелуі тұрғысынан тексеріледі.
Кросс-медиа әсерлері
Жиналған тозаңды процеске қайтару мүмкін болмаса, қалдықтардың көбеюі. Циклондардың жұмысы шу көзі болып табылады, оны жабдықты қоршау арқылы жою керек.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Циклондарды жаңа және қолданыстағы қондырғыларда қолдануға болады. Циклондар PM10 өлшемді бөлшектерді кетіру үшін қолданылады. Кішірек бөлшектерді (РМ2.5) кетіру үшін жоғары тиімді мультициклондар қолданылады.

стандартные конструкции циклонов могут работать при температуре газа не выше 400 °С и давлении (разрежении) не более 2,5 кПа;
при работе на газе с высокой температурой циклоны внутри футеруют огнеупорными плитками, а выхлопную трубу выполняют из жаропрочной стали или керамики. При низкой наружной температуре минимальная температура стенки циклона должна превышать температуру точки росы не менее чем на 20 - 25 °С. Для обеспечения этого условия стенки циклонов в ряде случаев покрывают снаружи теплоизоляцией;
начальная концентрация для неслипающихся пылей в циклонах диаметром 800 мм и более допускается до 400 г/Нм3. Для слипающихся пылей и циклонов меньших размеров концентрация пыли должна быть в 2 - 4 раза ниже;
циклон должен работать с постоянной газовой нагрузкой. При значительных колебаниях расхода должны устанавливаться группы циклонов с возможностью отключения отдельных элементов;
рекомендуется установка циклонов перед вентиляторами, чтобы последние работали на очищенном газе и не подвергались абразивному износу.
Циклоны наиболее эффективны при высоких скоростях воздуха, малых диаметрах и большой длине цилиндра. Скорость воздуха в циклоне составляет от 10 м/с до 20 м/с, а средняя скорость - около 16 м/с. Колебания значения скорости (снижение скорости) приводят к резкому снижению эффективности очистки.
Эффективность улавливания может быть увеличена при увеличении:
размера частиц и/или плотности;
скорости во впускном канале;
длины корпуса циклона;
числа оборотов газа в циклоне;
отношения диаметра корпуса циклона к диаметру выходного отверстия;
гладкости внутренней стенки циклона.
Эффективность снижается при:
увеличении вязкости газа;
увеличении диаметра камеры циклона;
увеличении плотности газа;
увеличении размеров канала на входе газа;
утечки воздуха в выходное отверстие для пыли.
Требования к техническому обслуживанию циклонов невысоки: должен быть обеспечен легкий доступ для обследования циклона на предмет эрозии или коррозии. Перепад давления в циклоне регулярно контролируется, а система пылеулавливания проверяется на наличие засоров.
Кросс-медиа эффекты
Увеличение количества отходов, если собранная пыль не может быть возвращена в процесс. Работа циклонов является источником шума, который необходимо устранять, путем ограждения оборудования.
Технические соображения, касающиеся применимости
Циклоны могут применяться как на новых, так и на действующих установках. Циклоны используются для удаления твердых частиц, размером PM10. Для удаления частиц меньшего размера (РМ2,5) применяются высокоэффективные мультициклоны.

Көп жағдайда циклондар қапшық сүзгілер сияқты тиімдірек жүйелер үшін алдын ала тазартқыш ретінде қолданылады (5.4.1-бөлімді қараңыз) және электр сүзгілері (5.4.5-бөлімді қараңыз), әдетте ауаның ластану нормаларына сәйкес келмейтін тиімділік көрсеткіштерінің төмендігіне байланысты.
Пайдаланудың артықшылықтары:
шикізатты қалпына келтіру (ұсталған тозаң бөлшектерін технологиялық процеске қайтару);
қозғалмалы бөлшектердің болмауы, сондықтан техникалық қызмет көрсетудің төмен талаптары;
төмен техникалық қызмет көрсету;
төмен инвестициялық шығындар;
ылғал циклондарды пайдалануды қоспағанда, құрғақ жинау және жою;
орналастыру алаңына қойылатын талаптар салыстырмалы түрде аз.
Қолдану мүмкіндігі мына жағдайларда шектеулі болуы мүмкін:
ұсақ бөлшектерді тазарту тиімділігі салыстырмалы түрде төмен;
қысымның төмендеуі салыстырмалы түрде жоғары;
құрамында тазартылатын газдардың жабысқақ немесе желімді материалдардың болуы;
жабдықтың шулы жұмысы.
Экономика
Әдетте, қатты бөлшектердің концентрациясы төмен шығатын газдарды тазарту үшін қолданылатын жалғыз конструкциялар қатты бөлшектердің концентрациясы жоғары қалдық газ ағынын тазартуға арналған үлкен қондырғыға (ағын бірлігіне және тазартылған ластағыш заттардың мөлшеріне) қарағанда қымбатырақ болады.
Айталық, өткізу қабілеті 1800 43000 нм3/сағ және 2,3 және 230 г/Нм3 арасындағы қалдық тозаңдылығы бар жалғыз циклон үшін тұтып қалу тиімділігі 90 % құрайды. Өткізу қабілеті 36000 нм3/сағ және 180000 нм3/сағ аралығында болатын мультициклон үшін қалдық тозаң мен тиімділік көрсеткіштері бір циклонға ұқсас.
Пайдалану шығындары қысымның төмендеуіне, демек, энергия шығындарына байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Бөлшектердің шығарындыларын азайту, регенерация мүмкіндігімен (шикізат ретінде қайта пайдалану).
5.7.5. Электр сүзгілер
Сипаты
Электростатикалық күштің көмегімен газдың шығатын ағынын бөлшектерден арылту.
Техникалық сипаты
Алынатын бөлшектер зарядталады, ал сүзгі корпусында орналасқан арнайы электродтардың заряды басқа болады. Тозаңды ауа өткен кезде тозаң бөлшектері электродтарға тартылып, кейіннен қабылдау бункеріне құйылады. Тазалаудың тиімділігі өрістердің санына, болу уақытына және бөлшектерден арылтуға арналған алдыңғы құрылғыларға байланысты болуы мүмкін. Электростатикалық сүзгілер электродтардан тозаң жинау әдісіне байланысты құрғақ немесе дымқыл болуы мүмкін.
Аглофабрикаларда шығатын газдардың қомақты көлемін тазарту үшін ең көп қолданылатын құрылғылар – үш немесе төрт өрісі қатарынан орналасқан құрғақ электр сүзгілері.
Электр сүзгілер бірнеше жоғары вольтты корона электродтарынан және тиісті тұндырғыш электродтардан тұрады. Бөлшектер зарядталады және кейіннен электродтар арасында пайда болған электр өрісінің әсерінен газ ағынынан шығарылады. Электродтар арасындағы электр өрісі жоғары вольтты (100 кВ) шағын тұрақты токпен жасалады. Іс жүзінде электр сүзгісі бірқатар дискретті аймақтарға бөлінеді (әдетте беске дейін). Электр сүзгі құрылысының схемасы төмендегі суретте көрсетілген.

В большинстве случаев циклоны применяются в качестве предварительных очистителей для более эффективных систем, таких как рукавные фильтры (см. раздел 5.4.1.) и электрофильтры (см. раздел 5.4.5.), ввиду низких показателей эффективности, которые как правило, не отвечают нормам загрязнения воздуха.
Преимущества использования:
рекуперация сырья (возврат уловленных частиц пыли в технологический процесс);
отсутствие движущихся частей, следовательно, низкие требования к техническому обслуживанию;
низкие эксплуатационные расходы;
низкие инвестиционные затраты;
сухой сбор и удаление, за исключением использования мокрых циклонов;
относительно небольшие требования к площадке размещения.
Применимость может быть ограничена:
относительно низкой эффективностью очистки для мелкодисперсных частиц;
относительно высоким перепадом давления;
наличием в составе очищаемых газов липких или клейких материалов;
шумностью работы оборудования.
Экономика
Как правило одиночные конструкции, применяющиеся для очистки отходящих газов с низкой концентрацией твердых частиц, будут дороже (на единицу расхода и на количество очищенного загрязняющего вещества), чем большая установка, для очистки потока отработанного газа с высокой концентрацией.
Так, для одиночного циклона с пропускной способностью 1800 - 43000 Нм3/ч и остаточной запыленностью между 2,3 и 230 г/Нм3, эффективность улавливания составляет 90 %. Для мультициклона с пропускной способностью в пределах от 36000 Нм3/ч и 180000 Нм3/ч, показатели остаточной запыленности и эффективности аналогичны показателям одиночного циклона.
Эксплуатационные расходы зависят от перепада давления и, следовательно, от затрат на электроэнергию.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов твердых частиц, с возможностью регенерации (повторного использования в качестве сырья).
5.7.5. Электрофильтры
Описание
Улавливание твердых частиц из отходящего потока газа с помощью электростатической силы.
Техническое описание
Частицы, подлежащие удалению, заряжаются, а специальные электроды, расположенные в корпусе фильтра, имеют другой заряд. При прохождении запыленного воздуха частицы пыли притягиваются к электродам и впоследствии ссыпаются в приемный бункер. Эффективность очистки может зависеть от количества полей, времени пребывания и предшествующих устройств для удаления частиц. Электростатические фильтры могут быть сухого или мокрого типа в зависимости от метода, используемого для сбора пыли с электродов.
Наиболее часто используемыми устройствами для очистки больших объемов отходящих газов на аглофабриках являются сухие электрофильтры с тремя или четырьмя полями, расположенными последовательно.
Электрофильтр состоит из нескольких высоковольтных коронирующих электродов и соответствующих осадительных электродов. Частицы заряжаются и впоследствии выделяются из газового потока под воздействием электрического поля, созданного между электродами. Электрическое поле между электродами создается небольшим постоянным током высокого напряжения (100 кВ). На практике электрофильтр разделен на ряд дискретных зон (обычно до пяти). Схема устройства электрофильтра показана на рисунке ниже.

5.3-сурет. Электр сүзгі құрылысының схемасы (екі аймақ қана көрсетілген)
Бөлшектер газ ағынынан төрт сатыда шығарылады:
1. электр зарядын тозаң бөлшектеріне бағыттау.
2. электр өрісіне зарядталған тозаңды беру.
3. коллекторлық электродтың көмегімен тозаңды тұтып қалу.
4. электрод бетінен тозаңды кетіру.
Короналаушы электродтар тозаңның жиналуын болдырмау үшін шайқалуы немесе дірілдеуі керек, тисінше олардың механикалық беріктігі мұндай әсерге төтеп беруі керек. Корона электродтарының және олардың тірек құрылымының механикалық сенімділігі өте маңызды, өйткені тіпті бір үзілген кабель де электр сүзгісінің бүкіл электр өрісін қысқарта алады.
Электр сүзгісінің өнімділігі Дейч формуласымен анықталады, оған сәйкес тиімділік тұндырғыш электродтардың жалпы бетінің ауданымен, газдың көлемдік ағынымен және бөлшектердің көші-қон жылдамдығымен анықталады. Осылайша, шөгінді электродтардың беткі қабатын ұлғайту тозаңның белгілі бір түрін ұстау үшін үлкен маңызға ие, сондықтан кеңейтілген электрод аралық кеңістікті пайдалану қазіргі заманғы тәсіл болып табылады. Өз кезегінде, бұл түзеткіш құрылғының сенімді дизайны мен жұмысын бақылауды қамтиды.
Қолданылатын түзеткіштердің конструкциясы электр сүзгі аймағының әр аймағына немесе бөлігіне құрылғының жеке секцияларын қолдануды қарастырады. Бұл кіріс және шығыс аймақтарында әртүрлі кернеулерді қолдануға мүмкіндік береді, өйткені шығыс кезінде тозаң жүктемесі аз болады, сонымен қатар аймақтарға берілетін кернеуді ұшқынсыз біртіндеп арттыруға мүмкіндік береді. Жақсы конструкция сонымен қатар белгілі бір аймақтың электродтарына ұшқынсыз берілетін оңтайлы жоғары кернеуді қолдайтын автоматтандырылған басқару жүйелерін қолдануды қамтиды. Жоғары кернеулі ұшқындардың пайда болуынсыз және оның мәнін үнемі өзгертпестен мүмкін болатын максималды беру үшін автоматты бақылау-өлшеу құрылғысы қолданылады. Тұрақты жоғары вольтты электрмен жабдықтау тозаңды тұтып қалудың оңтайлы тиімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді.
Тозаңның электрлік кедергісі (электр өткізгіштігінің кері мәні) ерекше мәнге ие. Егер ол тым төмен болса, онда тұндырғыш электродқа жеткен бөлшектер зарядын оңай жоғалтады және тозаңның қайталама тасымалдануы мүмкін. Тозаңның кедергісі жоғарылаған кезде электродта оқшаулағыш қабат пайда болады, бұл қалыпты коронаға кедергі келтіреді және тұтып қалу тиімділігінің төмендеуіне әкеледі. Негізінен тозаңның меншікті кедергісі жұмыс диапазонында, бірақ бөлшектердің физикалық сипаттамаларын жақсарту арқылы тұтып қалу тиімділігін арттыруға болады. Ол үшін аммиак пен күкірт трихоксиді кеңінен қолданылады. Температураны төмендету немесе газды ылғалдандыру арқылы меншікті қарсылықты азайтуға болады.
Электр сүзгісінің өнімділігінің жоғары мәндеріне қол жеткізу үшін газ оның электр өрісінен тыс өтуге кедергі келтіретін ағынның біркелкілігін қамтамасыз ететін арнайы құрылғылар арқылы өткізіледі. Кіріс газ құбырларының дұрыс конструкциясы және электр сүзгісінің кірісінде ағынды тарату құрылғыларының болуы ағынның біркелкілігіне қол жеткізу үшін қажет.

Рисунок 5.3. Схема устройства электрофильтра
(показаны только две зоны).
Частицы удаляются из потока газа в четыре этапа:
1) наведение электрического заряда на частицы пыли;
2) подача заряженной пыли в электрическое поле;
3) улавливание пыли с помощью коллекторного электрода;
4) удаление пыли с поверхности электрода.
Коронирующие электроды необходимо подвергать встряхиванию или вибрации для предотвращения накопления пыли, соответственно, их механическая прочность должна выдерживать такое воздействие. Механическая надежность коронирующих электродов и их несущей конструкции имеет большое значение, поскольку даже один оборванный кабель может закоротить все электрическое поле электрофильтра.
Производительность электрофильтра определяется формулой Дейча, согласно которой эффективность определяется общей площадью поверхности осадительных электродов, объемным расходом газа и скоростью миграции частиц. Таким образом, увеличение площади поверхности осадительных электродов имеет большое значение для улавливания конкретного вида пыли, в связи с чем современным подходом является использование расширенного межэлектродного пространства. В свою очередь, это предполагает надежную конструкцию и контроль работы выпрямительного устройства.
Конструкция используемых выпрямителей предусматривает применение отдельных секций устройства для каждой зоны или части зоны электрофильтра. Это позволяет применять разное напряжение на входных и выходных зонах, поскольку на выходе пылевая нагрузка меньше, а также дает возможность постепенно увеличивать напряжение, подаваемое на зоны, без искрения. Хорошая конструкция также подразумевает применение автоматизированных систем управления, поддерживающих оптимально высокое напряжение, подаваемое без искрения на электроды конкретной зоны. Для подачи максимально возможного без образования искр высокого напряжения и постоянного изменения его значения используется автоматическое контрольно-измерительное устройство. Подача постоянного высоковольтного электропитания практически не позволяет обеспечить оптимальную эффективность улавливания пыли.
Особое значение имеет электрическое сопротивление (величина, обратная электрической проводимости) пыли. Если оно слишком низкое, то частицы, достигая осадительного электрода, легко теряют свой заряд, и может произойти вторичный унос пыли. При повышенном удельном сопротивлении пыли на электроде образуется изолирующий слой, который препятствует нормальному коронированию и приводит к снижению эффективности улавливания. В основном удельное сопротивление пыли находится в рабочем диапазоне, но эффективность улавливания можно еще повысить, улучшив физические характеристики частиц. Для этого широко применяются аммиак и трехокись серы. Удельное сопротивление также можно уменьшить с помощью понижения температуры или увлажнения газа.
Для достижения высоких значений производительности электрофильтра газ пропускают через специальные устройства, обеспечивающие равномерность потока, препятствующую прохождению вне электрического поля. Правильная конструкция входных газоходов и наличие устройств распределения потока на входе электрофильтра необходимы для достижения однородности потока.

Иондық абразивті өңдеу электрофильтрлері жоғары бөлу тиімділігін қамтамасыз ету үшін әдетте 100-150 кВ диапазонында жұмыс істейді. Электр сүзгілерінің айрықша ерекшелігі жоғары температурада (ыстық) және тозаңсыз газдардың жоғары ылғалдылығында (дымқыл) жұмыс істеу мүмкіндігі болып табылады.
5.2-кесте. Электр сүзгілерін пайдаланумен байланысты тазарту тиімділігі және шығарындылар деңгейі
Р/с №
Ластағыш зат
Тазарту тиімділігі, %
Ескертпе
Құрғақ сүзгі
Дымқыл сүзгі
1
2
3
4
5
1
<1 мкм

Электрофильтры ионной абразивной обработки обычно работают в диапазоне 100-150 кВ для обеспечения высокой эффективности сепарации. Отличительной особенностью электрофильтров является способностью работать при высокой температуре (горячие) и высокой влажности обеспыливаемых газов (мокрые).
Таблица 5.2. Эффективность очистки и уровни выбросов, связанные с использованием электрофильтров
п/п
Загрязняющее вещество
Эффективность очистки, %
Примечание
Сухой фильтр
Мокрый фильтр
1
<1 мкм

>96,5
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
2
2мкм
>98,3
<20мг/Нм3 дейін тазарту
<20мг/Нм3 дейін тазарту
3
5мкм
>99,95
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
4
>10мкм
>99,95
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Конфигурацияға және пайдалану шарттарына байланысты
Қол жеткізілген экологиялық пайда
ЭШФ тозаң шығарындыларын >95% тиімділікпен төмендетеді. Кейбір жағдайларда қолжетімді тиімділік 99 %-дан асады. Орташа алғанда, диапазонында тек қалыпты жұмыс кезеңдерін ескергенде және іске қосу мен тоқтатуды есепке алмағанда бір жыл ішінде MEEP өрістері бар ЭШФ тозаң концентрациясына қатысты 2-ден 20 мг/Нм3 жетуі мүмкін.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Электр газын тазартудың негізгі артықшылықтары:
өнімділіктің кең ауқымы – бірнеше м3/сағаттан миллиондаған м3/сағ дейін;
тозаңды тазарту тиімділігі 96,5 %-дан 99,95 %-ға дейінгі аралықта;
гидравликалық кедергі 0,2 кПа аспайды (пайдалану шығындарының төмен болуының негізгі себебі болып табылады);
электр сүзгілері құрғақ бөлшектерді, сұйықтық тамшыларын және тұман бөлшектерін тұтып қала алады;
электр сүзгілерде мөлшері 0,01 мкм-ден (вирустар, темекі түтіні) ондаған микронға дейінгі бөлшектер тұтып қалынады.
Электр сүзгілері Ресей, Бельгия, Финляндия, Швеция және Еуропалық Одақ елдерінің кәсіпорындарында сәтті жұмыс істейді.
Кросс-медиа әсерлері
Электр энергиясын тұтыну тозаң жинау тиімділігінің жоғарылауымен артады. Электр сүзгісіне қызмет көрсету кезінде қосымша қалдықтар пайда болуы мүмкін. Егер оны қайта пайдалану мүмкін болмаса, тозаңды қайта өңдеу қажеттігі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Олардың жоғары тиімділігіне, гидравликалық кедергінің төмен болуына, жоғары жұмыс қабілеттілігіне және энергетикалық тиімділігіне байланысты электр сүзгілері негізгі технологиялық жабдықтан шығатын газдардан тозаңды тұтып қалудың ең сәтті қондырғыларына айналды.
Электр сүзгілерін жаңа және қолданыстағы қондырғыларға орнатуға болады. Жылжымалы қабатты электр сүзгілерін қолданыстағы электр сүзгісінің соңғы өрісі ретінде немесе өз корпусында жеке блок ретінде орнатуға болады, бірақ кез келген түрдегі орналасу және орнату мүмкіндігі белгілі бір орынға байланысты болады.
Экономика
Әрбір жеке жағдайда техниканың құны жеке болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Қайта пайдалану мүмкіндігімен тозаң шығарындыларын азайту.
Егер тозаңды процеске қайтаруға болатын болса, шикізатты үнемдеу.

>96,5
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
2
2мкм
>98,3
Очистка до <20мг/Нм3
Очистка до <20мг/Нм3
3
5мкм
>99,95
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
4
>10мкм
>99,95
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Зависит от конфигурации и условий эксплуатации
Достигнутые экологические выгоды
ЭСФ снижают выбросы пыли с эффективностью >95 %. В некоторых случаях достижимая эффективность - более 99%. В среднем за год ЭСФ с полями MEEP могут достигать концентраций пыли в диапазоне от 2 до 20 мг/Нм3 только с учетом нормальных периодов эксплуатации и без учета пусков и остановок.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Основные преимущества электрической очистки газов следующие:
широкий диапазон производительности - от нескольких м3/час до миллионов м3/час;
эффективность очистки от пыли варьирует от 96,5 % до 99,95 %.
гидравлическое сопротивление не более 0,2 кПа (является основной причиной низких эксплуатационных затрат);
электрофильтры могут улавливать сухие частицы, капли жидкости и частицы тумана;
в электрофильтрах улавливаются частицы размером от 0,01 мкм (вирусы, табачный дым) до десятков микрон.
Электрофильтры успешно эксплуатируются на предприятиях России, Бельгии, Финляндии, Швеции и стран Европейского Союза.
Кросс-медиа эффекты
Потребление электрической энергии увеличивается с повышением эффективности пылеулавливания. При выполнении работ по обслуживанию электрофильтра могут появиться дополнительные отходы. Необходимость утилизации пыли, если она не может быть повторно использована.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Вследствие их высокой эффективности, низкого гидравлического сопротивления, высокой работоспособности и энергетической эффективности, электрофильтры стали наиболее успешными установками для улавливания пыли из отходящих газов от основного технологического оборудования.
Электрофильтры могут устанавливаться как на новых, так и на действующих установках. Электрофильтры с подвижным слоем могут быть установлены как последнее поле существующего электрофильтра или как отдельный блок в собственном корпусе, но расположение и возможность установки любого типа будут зависеть от конкретного места.
Экономика
В каждом отдельном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Сокращение выбросов пыли с возможностью ее повторного использования.
Экономия сырья, если пыль может быть возвращена в процесс.

5.7.6. Дымқыл скруббер
Сипаты
Газдарды қолайлы сұйықтыққа, көбінесе суға немесе сулы ерітіндіге ауыстыру арқылы технологиялық шығатын газдан немесе шығатын газ ағынын қатты ластағыш заттардан арылту.
Техникалық сипаты
Дымқыл скрубберлердің кем дегенде екі тиімді кезеңі бар: біріншісі рН төмен болғанда негізінен HCl және HF, сондай-ақ металдарды жояды, екінші кезең әк сүтімен, әктас суспензиясымен немесе натрий гидроксидімен өлшенеді және рН 6-8 болғанда негізінен SO2 жою үшін жұмыс істейді. Скрубберлерді кейде үш немесе одан да көп кезең ретінде сипаттауға болады. Сонымен қатар қосымша кезеңдер, әдетте, белгілі бір мақсаттар үшін төмен рН бірінші кезеңінің сатылары болып табылады.
Бөлшектерді дымқыл скрубберлермен тұтып қалу негізгі үш механизмді қолдануды қамтиды: инерциялық соқтығу, тұтып қалу және шашырату. Жиналған бөлшектердің мөлшері, сондай-ақ олардың сулану қабілеті үлкен маңызға ие. Радиалды дымқыл скруббер құрылғысының схемасы 5.4-суретте көрсетілген.
5.4-сурет. Радиалды дымқыл скруббер
Дымқыл скрубберлер газды салқындату, қанықтыру және алдын ала тазарту үшін, мысалы, дымқыл электр сүзгілерінің алдына орнатылған кезде қолданылады. Олардың айрықша ерекшелігі тұтып қалынатын бөлшектерді сұйықтықпен тежеу болып табылады, бұл әдіс оларды аппараттардан шлам түрінде шығарады. Дымқыл тозаң жинағыштарда суару сұйықтығы ретінде су жиі қолданылады. Газдарды бірге тозаң жинау және химиялық тазарту кезінде суару сұйықтығын (абсорбентті) таңдау сіңіру процесіне байланысты болады.
Дымқыл құрылғылардың мынадай артықшылықтары бар: конструкциясының қарапайымдылығы және құнының салыстырмалы түрде төмен болуы; инерциялық типтегі құрғақ механикалық тозаң жинағыштармен салыстырғанда тиімділігінің жоғары болуы; мата сүзгілерімен және электр сүзгілермен салыстырғанда өлшемдерінің кішірек болуы; газдарды жоғары температурада және жоғары ылғалдылықта пайдалану мүмкіндігі; булардың және газ тәрізді компоненттердің ұстап қалынған қатты бөлшектерімен бірге тежеу. Типтік мысалдар: Вентури скруббері немесе қысымның төмендеуі реттелетін радиалды скруббер.
Ең қарапайым Вентури скрубберіне Вентури құбыры мен тікелей циклон кіреді.
Вентури құбыры газдың жылдамдығын арттыру үшін қызмет ететін конфузор тұрады, онда суару құрылғысы орналастырылады, су тамшыларына тозаң бөлшектері тұнбаға түсетін мойын және коагуляция процестері жүретін диффузор, сонымен қатар жылдамдықты төмендету арқылы мойындағы газ жылдамдығын жоғарылатуға жұмсалған қысымның бір бөлігі қалпына келтіріледі. Газ тангенциалды түрде енгізілетін тамшы тұтқышта газ ағынының айналуы орын алады, нәтижесінде ылғалданған және үлкейтілген тозаң бөлшектері қабырғаларға лақтырылады және тамшы тұтқыштан шлам түрінде үздіксіз шығарылады.
Ортадан тепкіш скрубберлерде газдардың салқындауымен бір мезгілде олардан SO2-нің адсорбциясы жүреді. Тазарту дәрежесінің төмен болуына байланысты ЦС-ВТЦ типті ортадан тепкіш скрубберлер қазіргі уақытта тозаң тұтқыш ретінде қолданылмайды, бірақ олар Вентури скрубберлерінде тамшы тұтқыштар ретінде кеңінен қолданылады. Бұл жағдайда суаруға су берілмейді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Дымқыл тозаң тұтқыш аппараттар конструкциясы бойынша қарапайым, бірақ сонымен бірге ең күрделі құрғақ тозаң тұтқыштарға тән тиімділікке ие.
Құрғақ типтегі аппараттармен салыстырғанда дымқыл тозаң тұтқыштардың артықшылықтары:
қалқыма бөлшектерді тұтып қалу тиімділігінің жоғары болуы;

5.7.6. Мокрый скруббер
Описание
Удаление твердых загрязняющих веществ из технологического отходящего газа или потока отходящего газа путем переноса газов в подходящую жидкость, часто воду или водный раствор.
Техническое описание
Мокрые скрубберы, как правило, имеют по меньшей мере две эффективные стадии: первая при низком pH удаляет главным образом HCl и HF, а также металлы, вторая стадия дозируется с известковым молоком, суспензией известняка или гидроксидом натрия и работает при pH 6 - 8 в основном для удаления SO2. Скрубберы иногда могут быть описаны как три или более стадии. причем дополнительные стадии, как правило, являются этапами первой стадии низкого pH для конкретных целей.
Улавливание частиц с помощью мокрых скрубберов предусматривает использование трех основных механизмов: инерционное столкновение, задержание и рассеивание. Большое значение имеют размер собираемых частиц, а также их способность к смачиванию. Схема устройства радиального мокрого скруббера приведена на рисунке 5.4.
Рисунок 5.4. Радиальный мокрый скруббер.
Мокрые скрубберы используются для охлаждения, насыщения и предварительной очистки газа, например, когда установлены перед мокрыми электрофильтрами. Отличительной их особенностью является захват улавливаемых частиц жидкостью, которая уносит их из аппаратов в виде шлама. В качестве орошающей жидкости в мокрых пылеуловителях чаще всего используется вода. При совместном пылеулавливании и химической очистке газов выбор орошающей жидкости (абсорбента) обуславливается процессом абсорбции.
Мокрые аппараты имеют следующие достоинства: простоту конструкции и сравнительно невысокую стоимость; более высокую эффективность по сравнению с сухими механическими пылеуловителями инерционного типа; меньшие габариты по сравнению с тканевыми фильтрами и электрофильтрами; возможность использования при высокой температуре и повышенной влажности газов; улавливания вместе с взвешенными твердыми частицами паров и газообразных компонентов. Типичные примеры: скруббер Вентури или радиальный скруббер с регулируемым падением давления.
Простейший скруббер Вентури включает трубу Вентури и прямоточный циклон.
Труба Вентури состоит из служащего для увеличения скорости газа конфузора, в котором размещают оросительное устройство, горловины, где происходит осаждение частиц пыли на каплях воды, и диффузора, в котором протекают процессы коагуляции, а также за счет снижения скорости восстанавливается часть давления, затраченного на создание высокой скорости газа в горловине. В каплеуловителе тангенциального ввода газа создается вращение газового потока, вследствие чего смоченные и укрупненные частицы пыли отбрасываются на стенки и непрерывно удаляются из каплеуловителя в виде шлама.
В центробежных скрубберах одновременно с охлаждением газов происходит адсорбция из них SO2. Вследствие низкой степени очистки центробежные скрубберы типа ЦС-ВТЦ как пылеулавливающие аппараты в настоящее время не применяются, однако они широко используются в качестве каплеуловителей в скрубберах Вентури. В этом случае вода на орошение не подается.
Достигнутые экологические выгоды
Аппараты мокрого пылеулавливания проще по конструкции, но при этом обладают эффективностью, присущей наиболее сложным сухим пылеуловителям.
Достоинствами мокрых пылеуловителей по сравнению с аппаратами сухого типа являются:
более высокая эффективность улавливания взвешенных частиц;

газдарды ұсақ бөлшектерден тазарту мүмкіндігі (ең жақсы дымқыл құрылғыларда 0,1 мкм мөлшеріндегі бөлшектерді алып тастауға болады);
жоғары температурада және жоғары ылғалдылықта газдарды тазартуға болуы.
Кемшіліктері:
тұтып қалынған тозаңды шлам түрінде шығару, бұл сарқынды суларды өңдеу қажеттілігімен, яғни процестің қымбаттауымен байланысты;
сұйықтық тамшыларын ағызып кету және оларды газ құбырлары мен түтін сорғыштардағы тозаңмен тұндыру мүмкіндігі;
агрессивті газдарды тазарту жағдайында жабдықтар мен коммуникацияларды коррозияға қарсы материалдармен қорғау қажет.
Дымқыл тозаң жинағыштарда суару сұйықтығы ретінде су жиі қолданылады; тозаң жинау және газдарды химиялық тазарту мәселелерін шешу кезінде суару сұйықтығын (абсорбентті) таңдау сіңіру процесіне байланысты болады.
Тозаңды газ ағынының сұйықтықпен байланысқа түсуі нәтижесінде дымқыл тозаң жинағыштарда фазааралық байланыс беті пайда болады. Әртүрлі құрылғыларда фазалардың жанасу бетінің сипаты әртүрлі: ол газ ағындарынан, көпіршіктерден, сұйық ағындардан, тамшылардан, сұйықтық пленкаларынан тұруы мүмкін. Тозаң жинағыштарда әртүрлі беттер байқалатындықтан, оларда тозаң әртүрлі механизмдер арқылы ұсталады.
Дымқыл жүйелер HCl, HF және SO2-ні әдетте ертерек жойылатын тозаңнан бөлек өңдей алады. Дегенмен, дымқыл жүйелер төмендегі заттардың қосымша қысқаруын қамтамасыз етеді:
Тозаң – скруббердің сыйымдылығы бітелудің алдын алу үшін жеткілікті болатындай үлкен болған кезде (көбінесе дымқыл скруббердің алдында тозаңды азайту және пайдалану мәселелерін болдырмау үшін алдын ала тазалау кезеңі қолданылады) тозаң мөлшерінің 50 %-ына дейін.
ПХДД/Ф (полихлордибензо-п-диоксиндер мен фурандар) — егер қалдықтарды қалпына келтіру кезінде көміртегі сіңірілген орау немесе сорбциялау материалдары пайдаланылса, стандартты тазарту жүйелерін пайдалану кезінде осы қосылыстардың концентрациясының типтік төмендеуі 70 %-ға жетуі мүмкін. Алайда құрамында көміртекті материалдардың жеткілікті көлемі бар көп сатылы жүйелерді қолдану, тіпті аралас, соның ішінде қауіпті қалдықтарды өңдейтін объектілерде де шығарындылар деңгейін 0,1 нг МТЭ/Нм3-тен едәуір төмен деңгейде қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қосымша тазарту мақсатында дымқыл немесе құрғақ газ тазарту жүйелеріне (мысалы, скрубберлерге) белсендірілген көмір немесе кокс қосуға болады, бұл ПХДД/Ф-ны жоюдың осыған ұқсас тиімділігін қамтамасыз етеді. Көміртек қоспалары болмаған жағдайда мұндай кетуі қиын органикалық ластағыштардан арылтудың тиімділігі тым төмен күйінде қалады.
Мұндай шараларды қолдану қалдықтарды қалпына келтіру процестерін жүзеге асыруда, әсіресе қауіптіліктің бірінші санатындағы ластағыш заттарды бақылауға қатысты жоғары экологиялық стандарттарға қол жеткізуге ықпал етеді.

возможность очистки газов от более мелких частиц (в лучших мокрых аппаратах удается удалять частицы с размерами порядка 0,1 мкм);
допустимость очистки газов при высокой температуре и повышенной влажности.
Недостатки:
выделение уловленной пыли в виде шлама, что связано с необходимостью обработки сточных вод, то есть с удорожанием процесса;
возможность уноса капель жидкости и осаждения их с пылью в газоходах и дымососах;
в случае очистки агрессивных газов необходимость защищать аппаратуру и коммуникации антикоррозионными материалами.
В качестве орошающей жидкости в мокрых пылеуловителях чаще всего применяется вода; при одновременном решении вопросов пылеулавливания и химической очистки газов выбор орошающей жидкости (абсорбента) обусловливается процессом абсорбции.
В результате контакта запыленного газового потока с жидкостью в мокрых пылеуловителях образуется межфазная поверхность контакта. В различных аппаратах характер поверхности контакта фаз различный: она может состоять из газовых струек, пузырьков, жидкостных струй, капель, пленок жидкости. Поскольку в пылеуловителях наблюдаются различные виды поверхностей, то пыль улавливается в них по различным механизмам.
Мокрые системы могут обрабатывать HCl, HF и SO2 отдельно от пыли, которую обычно удаляют раньше. Тем не менее, мокрые системы обеспечивают некоторые дополнительные сокращения следующих веществ:
Пыли - когда емкость скруббера достаточно велика, чтобы предотвратить засорение (чаще всего перед мокрым скруббером используется стадия предварительной очистки, чтобы уменьшить количества пыли и предотвратить эксплуатационные проблемы), до 50 % от количества пыли.
ПХДД/Ф (полихлордибензо-п-диоксины и фураны) - если при восстановлении отходов используются упаковочные или сорбирующие материалы, пропитанные углеродом, типичное снижение концентрации данных соединений может достигать 70 % при использовании стандартных систем очистки. Однако применение многоступенчатых систем, содержащих достаточные объемы углеродных материалов, позволяет обеспечивать уровни выбросов значительно ниже 0,1 нг МТЭ/Нм³ даже на объектах, обрабатывающих смешанные, в том числе опасные, отходы.
В целях дополнительной очистки возможно добавление активированного угля или кокса в системы мокрой или сухой газоочистки (например, в скрубберы), что обеспечивает аналогичную эффективность удаления ПХДД/Ф. В случае отсутствия углеродных добавок эффективность удаления данных стойких органических загрязнителей остается крайне низкой.
Применение подобных мер способствует достижению высоких экологических стандартов при осуществлении процессов восстановления отходов, особенно в отношении контроля загрязняющих веществ первого класса опасности.

Hg2+ – егер рН төмен (~ 1) бірінші сатыдағы скруббер қолданылса және қалдықтардағы HCl концентрациясы осы кезеңнің қышқылдануын қамтамасыз етсе, онда сынап HgCl2 түрінде жойылады; қарапайым сынапқа әдетте әсер етпейді.
Басқа ластағыш заттар – тазартылмаған газда бром және йод сияқты суда еритін ластағыш заттар болған кезде, олар скруббердегі төмен температурада конденсациялануы мүмкін және осылайша скруббердің сарқынды суларына түседі.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Вентури скрубберлері жоғары тиімділікпен жұмыс істей алады (бөлшектердің орташа мөлшері 1 – 2 мкм болатын тозаңдарда 96 – 99 %) және жоғары дисперсті тозаң бөлшектерін (тіпті субмикрондық өлшемдерге дейін) оның газдағы бастапқы концентрациясының кең ауқымында ұстай алады: 0,05–100 г/м3. Жұқа тазарту режимінде жұмыс істегенде, мойындағы газдардың жылдамдығы 100 – 150 м/с, ал судың меншікті шығыны 0,5 – 1,2 дм33 шегінде сақталуы керек. Бұл үлкен қысымның төмендеуін қажет етеді (Dр=10÷20 кПа), демек газды тазартуға айтарлықтай энергия жұмсалады. Судың SO2 тұтып қалу дәрежесі әдетте 40 – 50 % құрайды.
Төменгі диапазон мәніне дымқыл скрубберді пайдалану арқылы қол жеткізуге болады; жоғарғы диапазон мәні құрғақ сорбент шашыратқысын қолданумен байланысты болуы мүмкін [3]
Кросс-медиа әсерлері
Ылғалды тазартылған газдардың атмосфералық дисперсиялық жағдайлары нашарлауы мүмкін (қосымша тазалау қажет болуы мүмкін). Энергия шығыны көп (әсіресе турбулентті тозаң жинағыштар үшін).
Суды тұтыну көбінесе газ тәрізді қосылыстардың кіріс және шығыс концентрациясына байланысты. Булану шығындары негізінен кіретін газ ағынының температурасымен және ылғалдылығымен анықталады. Шығатын газ ағыны көп жағдайда су буымен толығымен қаныққан. Әдетте рециркуляциялық сұйықтықты оның ыдырауына және булану шығындарына байланысты тазарту қажет.
Сіңіру нәтижесінде қалдық сұйықтық пайда болады (сарқынды сулар мен шлам түрінде), егер оны қайта пайдалану мүмкін болмаса, оны одан әрі өңдеуді немесе жоюды қажет етеді (әсіресе агрессивті компоненттер болған кезде). Бұл әдісті қолдану кезінде туындайтын мәселе эрозия болып табылады, ол арнадағы жоғары жылдамдыққа байланысты болуы мүмкін. Бұл коррозияға қарсы және кейбір жағдайларда қымбат және тапшы құрылымдық материалдарды қолдану қажеттігін тудырады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Түтін газын дымқыл тазарту Еуропада қалдықтардың барлық түрлері үшін кеңінен қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Атмосфералық ауаға шығарындыларды азайту.
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

Hg2+ - если используется скруббер первой ступени с низким pH (~ 1), а концентрации HCl в отходах обеспечивают подкисление этой стадии, то ртуть удаляется в виде HgCl2; элементарная ртуть, как правило, не затрагивается.
Другие загрязнители - когда в неочищенном газе присутствуют водорастворимые загрязнители, такие как бром и йод, то они могут конденсироваться при низких температурах в скруббере и, таким образом, попадать в сточные воды скруббера.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Скрубберы Вентури могут работать с высокой эффективностью (96 - 99 % на пылях со средним размером частиц 1 - 2 мкм) и улавливать высокодисперсные частицы пыли (вплоть до субмикронных размеров) в широком диапазоне ее начальной концентрации в газе: 0,05 - 100 г/м3. При работе в режиме тонкой очистки скорость газов в горловине должна поддерживаться в пределах 100 - 150 м/с, а удельный расход воды - в пределах 0,5 - 1,2 дм33. Это обусловливает необходимость большого перепада давления (Dр=10÷20 кПа) и, следовательно, значительных затрат энергии на очистку газа. Степень улавливания SO2 водой обычно составляет 40 - 50 %.
Нижнее значение диапазона может быть достигнуто при использовании мокрого скруббера; верхнее значение диапазона может быть связано с использованием впрыска сухого сорбента [3].
Кросс-медиа эффекты
Возможно ухудшение условий рассеивания в атмосфере влажных очищенных газов (может потребоваться дополнительная очистка). Большие затраты энергии (особенно для турбулентных пылеуловителей).
Потребление воды в значительной степени зависит от входящей и выходящей концентрации газообразных соединений. Потери на испарение в основном определяются температурой и влажностью входящего газового потока. Выходящий газовый поток в большинстве случаев в большинстве случаев полностью насыщен водяным паром. Обычно необходима очистка рециркулирующей жидкости, в зависимости от ее разложения и потерь на испарение.
В результате абсорбции образуется отработанная жидкость (в виде стоков и шлама), которая обычно требует дальнейшей обработки или утилизации (особенно при содержании агрессивных компонентов), если она не может быть использована повторно. Проблема, возникающая при использовании этого метода, заключается в эрозии, которая может возникнуть из-за высокой скорости в канале. Это обуславливает необходимость применения антикоррозионных и в ряде случаев дорогостоящих и дефицитных конструктивных материалов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Мокрая очистка дымовых газов широко используется в Европе для всего спектра типов отходов.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение выбросов в атмосферный воздух.
Требования экологического законодательства РК.

5.7.7. Құрғақ және жартылай құрғақ тазартатын скрубберлер
Сипаты
Скрубберлерді газды қатты заттардың ұсақ бөлшектерінен тазарту үшін пайдалануға болады.
Пайдаланылған газдар ағынына құрғақ ұнтақ немесе сілтілі реагенттердің суспензиясы/ерітіндісі қосылады және дисперстеледі. Материал күкірттің газ тәрізді компоненттерімен әрекеттеседі және сүзу арқылы (қапшық немесе электр сүзгілермен) жойылатын қатты бөлшектерді құрайды. Реакциялық колоннаны пайдалану кезінде газды тазарту жүйесінің тиімділігі артады.
Техникалық сипаты
Құрғақ тазарту скрубберлері сияқты абсорбция әдістері қышқыл газдар мен металл немесе органикалық қосылыстарды сіңіру үшін қолданылады. Көбінесе екі жағдайда да әк, магний гидроксиді, әктас, мырыш оксиді және сазбалшық қолданылады, сондай-ақ екі сілтілі скрубберлер қолданылады. Металдан (сынаптан) және органикалық заттардан арылту үшін белсендірілген көмір (немесе кокс) қолданылады, ол осы жағдайда әдетте анағұрлым тиімдірек болады.
Абсорбция әдісі үшін мұнара түріндегі саптама скруббері пайдаланылады немесе реагент тікелей газ ағынына енгізіледі, содан кейін реакциялық баған қолданылады. Жартылай пайдаланылған скруббер материалын тұтып қалу үшін көбінесе қапшық сүзгілер қолданылады, олар әрі қарайғы абсорбция үшін қосымша бет болып табылады. Скруббер материалының абсорбциялау қабілетін барынша пайдалану үшін скрубберлер жүйесінде бірнеше рет қайта пайдалануға болады (сазбалшық және мырыш оксиді содан кейін негізгі технологиялық процесте қолданылады). Құрғақ тазартатын скрубберлерден басқа, жартылай құрғақ жүйелерді де қолдануға болады. Бұл жағдайда реагенттің паста тәрізді суспензиясы (әдетте әк) реакторға газ ағынымен бірге беріледі. Су газдың температурасы жеткілікті жоғары болуы шартымен буланады, ал газ тәрізді компоненттер абсорбенттің бөлшектерімен әрекеттеседі. Пайдаланылған бөлшектер кейіннен газ ағынынан шығарылады. Құрғақ скрубберлер жартылай құрғақ немесе дымқыл тазарту скрубберлеріне қарағанда тиімдірек болады, әсіресе SO2 сияқты химиялық белсенділігі аз газдармен жұмыс істегенде. Абсорбция тиімділігі реагенттің белсенділігіне байланысты, ал әкті жеткізушілер көбінесе нақты қолдану жағдайларына сәйкес материалдар шығара алады.
Бұл процестер SO2 жою үшін пайдаланылған кезде олар түтін газын күкіртсіздендіру әдістері (ТГК) деп аталады және SO2 мөлшерін азайту үшін қолданылады.
Белсендірілген көмір қолданылатын құрғақ тазарту скрубберлері, ең алдымен, ПХДД/Ф немесе сынап сияқты органикалық заттарды алу әдістеріне жатады. Скрубберлердің қолданылу саласына байланысты келесі аспектілер ескерілуге тиіс:
құрғақ және жартылай құрғақ тазарту скрубберлері тиісті араластыру камераларымен және реакторлармен жабдықталуға тиіс;
реакция кезінде пайда болатын қатты бөлшектерді қапшық сүзгі немесе ЭС арқылы алуға болады;
скрубберде қолданылатын ішінара пайдаланылған агент реакторда екінші рет қолданылуы мүмкін;
скрубберде қолданылатын пайдаланылған агент мүмкіндігінше қайта пайдаланылуы керек;
су тамшылары түрінде тұман пайда болған кезде жартылай құрғақ тазарту скрубберлері тұман бөлгіштермен жабдықталуға тиіс.
Қышқыл газдарды тұтып қалу үшін түтін газдарының ағынына сілтілі сулы ерітінді немесе суспензия (мысалы, әк сүті) қосылады. Су буланып ұшып кетеді, ал реакция өнімдері құрғақ болады. Алынған қатты бөлшектер реагент ағынын азайту үшін қайта өңделуі мүмкін. Бұл технология суды айдаудан (газды жылдам салқындатуға мүмкіндік беретін) және сүзгі кірісіне реагенттен тұратын лезде кептіру процестерін қоса алғанда, бірқатар әртүрлі конструкцияларды қамтиды [4]
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Тозаң, металдар мен басқа қосылыстар шығарындыларын азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Реагенттердің автоматтандырылған дозасын оңтайландыру үшін газды тазарту жүйесіне дейін және одан кейін үздіксіз HCl және/немесе SO2 өлшемдерін (және/немесе осы мақсат үшін пайдалы болуы мүмкін басқа параметрлерді) пайдалану. Қалдықтардағы реакцияға түспеген реагент(тер) мөлшерін азайту үшін тазартылатын газдан жиналған қатты заттардың бір бөлігін қайта өңдеу. Бұл әдіс әсіресе жоғары стехиометриялық профицитпен жұмыс істейтін газдарды тазарту әдістеріне қатысты.
Кросс-медиа әсерлері
Реагенттерді тұтыну. Шөгінділерді басқару.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану аясына жататын қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Әктас, сөндірілмеген әк, сөндірілген әк, жақсартылған (үлестік беті үлкейтілген) сөндірілген әк, натрий гидроксиді және натрий бикарбонаты сияқты реагенттер қалдықтарды қалпына келтіру процестерінде, соның ішінде физика-химиялық өңдеу нәтижесінде түзілетін шығарындылар мен газдарды тазарту үшін кеңінен қолданылады.

5.7.7. Скрубберы сухой и полусухой очистки
Описание
Скрубберы могут быть использованы для очистки газа от мелких частиц твердых веществ.
В поток отработанных газов добавляются и диспергируются сухой порошок или суспензия/раствор щелочных реагентов. Материал реагирует с газообразными компонентами серы и формирует твердые частицы, которые удаляются фильтрацией (рукавными или электрофильтрами). Эффективность системы газоочистки повышается при использовании реакционной колонны.
Техническое описание
Методы абсорбции, такие как скрубберы сухой очистки, используются для поглощения кислых газов и металлических или органических соединений. Зачастую в обоих случаях используются известь, гидроксид магния, известняк, окись цинка и глинозем, так же используются двух щелочные скрубберы. Для удаления металла (ртути) и органических веществ используется активированный уголь (или кокс), который в этом случае обычно более эффективен.
Для метода абсорбции используется насадочный скруббер башенного типа или вводится реагент непосредственно в струю газа с последующим использованием реакционной колонны. Для улавливания частично отработанного скрубберного материала чаще всего используются рукавные фильтры, которые также представляют собой дополнительную поверхность для дальнейшей абсорбции. Скрубберный материал можно несколько раз использовать повторно в системе скрубберов для максимального использования его абсорбционной способности (глинозем и окись цинка затем используются в основном технологическом процессе). Помимо скрубберов сухой очистки могут использоваться и полусухие системы. В этом случае пастообразная суспензия реагента (как правило, извести) подается в реактор вместе с потоком газа. Вода выпаривается при условии, что температура газа достаточно высокая, а газообразные компоненты вступают в реакцию с частицами абсорбента. Отработанные частицы в последующем удаляются из газового потока. Сухие скрубберы зачастую менее эффективны, чем скрубберы полусухой или мокрой очистки, особенно при работе с менее химически активными газами, например, SO2. Эффективность абсорбции зависит от активности реагента, и поставщики извести нередко могут производить материалы под конкретные условия применения.
Когда эти процессы используются для удаления SO2, они называются методами десульфуризации дымовых газов (ДДГ), и применяются для снижения содержания SO2.
Скрубберы сухой очистки, использующие активированный уголь, относятся, прежде всего, к методам извлечения органических веществ, таких как ПХДД/Ф, или ртути. В зависимости от области применения скрубберов должны учитываться следующие аспекты:
скрубберы сухой и полусухой очистки должны быть оборудованы соответствующими камерами смешивания и реакторами;
твердые частицы, образующиеся в ходе реакции, могут быть уловлены рукавным фильтром или ЭФ;
частично отработанный агент, используемый в скруббере, может повторно использоваться в реакторе;
отработанный агент, используемый в скруббере, по возможности необходимо использовать повторно;
при образовании туманов в виде капель воды скрубберы полусухой очистки должны быть оборудованы туманоотделителями.
Щелочной водный раствор или суспензия (например, известковое молоко) добавляются в поток дымовых газов для улавливания кислых газов. Вода испаряется, а продукты реакции сухие. Полученные твердые частицы могут быть рециркулированы для снижения расхода реагента. Эта технология включает ряд различных конструкций, включая процессы мгновенной сушки, которые состоят из впрыска воды (обеспечивающей быстрое охлаждение газа) и реагента на входе фильтра [4].
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение выбросов пыли, металлов и других соединений.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Использование непрерывных измерений HCl и/или SO2 (и/или других параметров, которые могут оказаться полезными для этой цели) до и после системы очистки газов для оптимизации автоматизированной дозировки реагентов. Рециркуляция части собранных твердых веществ из очищаемого газа для уменьшения количества непрореагировавшего реагента(ов)
в остатках. Метод особенно актуален в случае методов очистки газов, работающих с высоким стехиометрическим избытком.
Кросс-медиа эффекты
Потребление реагентов. Управление осадком.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам, подпадающим под область применения справочника по НДТ. Такие реагенты, как известняк, негашеная известь, гашеная известь, улучшенная (с увеличенной удельной поверхностью) гашеная известь, гидроксид натрия и бикарбонат натрия, широко применяются в процессах восстановления отходов, в том числе для очистки выбросов и газов, образующихся при физико-химической обработке.

АҚШ-та 300-ден астам материалдарды қалпына келтіру орталығы (MRF) жұмыс істейді, олардың жалпы нарық көлемі шамамен 6,6 миллиард долларды құрайды. Саланың ең ірі операторы Waste Management 97 қайта өңдеу кәсіпорнын, 254 белсенді полигонды және 135 қоқыс газын кәдеге жарату жобасын басқарады.
Осылайша, қалдықтарды қалпына келтірудің халықаралық тәжірибесінде аталған реагенттер мен тәсілдерді қолдану қоршаған ортаның ластану деңгейін төмендетуді және орнықты дамуға қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, олардың тиімділігі мен ЕҚТ стандарттарына сәйкестігін растайды.
Экономика
Жабдықтың түріне және қолданылатын реагенттерге байланысты. Шығарындыларды азайтудың жалпы құны реагенттің құнымен (реагенттің килограмына бірлік құны және қажетті мөлшер), сондай-ақ қалдықтарды өңдеу/кәдеге жарату құнымен анықталады. Түтін газдарының құрамы (әртүрлі ықтимал реагенттердің/процестердің стехиометриялық қатынасына әсер етеді), реагенттің бір килограмының бағасы, қалдықтарды өңдеу/кәдеге жарату нұсқаларының қолжетімділігі мен құны шығарындыларды азайтудың жалпы құнына әсер ететін маңызды факторлар болып табылады.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.7.8. Сынап шығарындыларын азайтуға арналған әдістерді қолдану
5.7.8.1. Төмен рН-пен және қоспалар бүркіп дымқыл тазарту
Сипаты
Дымқыл тазарту технологиясы 5.4.6-бөлімде сипатталған.
Техникалық сипаты
Қышқыл газдарды кетіру үшін дымқыл скрубберлерді пайдалану скруббердің рН төмендеуіне әкеледі. Дымқыл скрубберлердің көпшілігінде кем дегенде екі қадам бар. Біріншісі негізінен HCl, HF және біршама SO2 мөлшерін жояды. рН 6 – 8 болғанда сақталатын екінші кезең SO2 жою үшін қызмет етеді.
Сынапты кетіру қабілетін күкірт қосылыстары, белсендірілген көмір және/немесе тотықтырғыштар сияқты тазартқыш ерітіндідегі қоспаларды пайдаланып, сынапты тұрақты және ерімейтін HgS бөлшектеріне байланыстыру немесе оны белсендірілген көмірге адсорбциялау арқылы арттыруға болады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Шығатын газдардағы сынап концентрациясының төмендеуі.
Дымқыл скруббер сонымен қатар HCl, HF және SO2 деңгейін төмендетеді. Шығарудың орташа тиімділігі қадамдар санына және сұйықтықтың ағу жылдамдығына байланысты. Қалпына келтіру жылдамдығы төмен қондырғыда жоюдың орташа тиімділігі әдетте 90-95 % аралығында болады. 10 мкг/Нм3-тен төмен сынап шығарындыларының деңгейіне өте жоғары буферлік сыйымдылықтың арқасында дәйекті түрде қол жеткізуге болады. Алдыңғы белсендірілген көмірді тазарту процесінде дәйекті пайдаланған кезде сынапты кетіру тиімділігі әдетте шамамен 99,5 % құрайды.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Егер қалдықтарды қалпына келтіру кезінде қолданылатын дымқыл скруббердің бірінші сатысында рН 1-ден төмен болса, қалдықтарды термофизикалық және физика-химиялық өңдеу процесінде жиі түзілетін HgCl₂ түріндегі иондық сынапты жою тиімділігі 95 %-дан асуы мүмкін. Алайда бұл жағдайда металл сынапты кетіру төмен деңгейде қалады – шамамен 0-10 %, бұл негізінен оның скруббердегі ерітінді температурасында шамамен 60-70 °C конденсациясымен түсіндіріледі.

В США функционирует свыше 300 центров по восстановлению материалов (MRF), общий объем рынка которых составляет около 6,6 млрд долларов. Крупнейший оператор отрасли - Waste Management - управляет 97 предприятиями по переработке, 254 активными полигонами и 135 проектами по утилизации свалочного газа.
Таким образом, использование перечисленных реагентов и подходов в международной практике восстановления отходов подтверждает их эффективность и соответствие стандартам НДТ, обеспечивая снижение уровня загрязнения окружающей среды и достижение устойчивого развития.
Экономика
Зависит от типа оборудования и применяемых реагентов. Общая стоимость снижения выбросов определяется как стоимостью реагента (стоимостью единицы за килограмм реагента и требуемым количеством), так
и стоимостью обработки/утилизации остатков. Состав дымовых газов (который влияет на стехиометрическое соотношение различных возможных реагентов/процессов), цена за килограмм реагента, а также доступность и стоимость вариантов обработки/утилизации остатков являются важными факторами, влияющими на общую стоимость снижения выбросов.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.
5.7.8. Применение методов для снижения выбросов ртути
5.7.8.1. Мокрая очистка с низким рН и впрыскиванием добавок
Описание
Технология мокрой очистки описана в разделе 5.4.6.
Техническое описание
Использование мокрых скрубберов для удаления кислых газов приводит к снижению рН скруббера. Большинство мокрых скрубберов имеют как минимум две ступени. Первая удаляет в основном HCl, HF и некоторое количество SO2. Вторая ступень, поддерживаемая при рН 6 - 8, служит для удаления SO2.
Способность удаления ртути может быть увеличена с использованием добавок в очищающем растворе, таких как соединения серы, активированный уголь и/или окислители, чтобы связать ртуть в стабильные и нерастворимые частицы HgS или адсорбировать ее на активированный уголь.
Достигнутые экологические выгоды
Снижения концентрации ртути в выходящих газах.
Мокрый скруббер также снижает уровень HCl, HF и SO2. Средняя эффективность удаления зависит от количества ступеней и скорости сброса жидкости. В установке с низкой скоростью сброса средняя эффективность удаления обычно будет в диапазоне 90 - 95 %. Уровни выбросов ртути ниже 10 мкг/Нм3 могут быть последовательно достигнуты, благодаря очень высокой буферной емкости. При последовательном использовании с предшествующим процессом очистки с активированным углем эффективность удаления ртути обычно составляет около 99,5 %.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Если на первой ступени мокрого скруббера, применяемого при восстановлении отходов, поддерживается pH ниже 1, эффективность удаления ионной ртути в виде HgCl₂, которая часто образуется в процессе физической и физико-химической обработки отходов, может превышать 95 %. Однако при этом удаление металлической ртути остается на низком уровне: порядка 0 -1 0 %, что объясняется в основном ее конденсацией при температуре раствора в скруббере около 60 - 70 °C.

Металл сынапты адсорбциялау тиімділігін 20-30 %-ға дейін арттыру үшін келесі әдістер қолданылады: скруббер ерітіндісіне күкірт қосылыстарын қосу; жұмыс сұйықтығына белсендірілген көмірді енгізу; металл сынапты еритін иондық түрге (HgCl₂) аудару үшін тотықтырғыштарды (мысалы, сутегі асқын тотығы) пайдалану, бұл оны жою тиімділігін айтарлықтай арттырады.
Ионды сынапты да, металл сынапты да кетірудің жалпы тиімділігі осы әдістер қолданылған кезде шамамен 85 % жетуі мүмкін.
Сынапты 90 %-дан жоғары жою тиімділігіне сынаптың тотығуына және оның ерігіштігін арттыруға ықпал ететін тотықсыздану кезеңдерінде жұмыс ортасына бром бар заттарды енгізу арқылы қол жеткізуге болатындығы туралы деректер бар.
Коммуналдық немесе аралас қалдықтарды өңдеуге тән сынап қосылыстарының ауыспалы жеткізілімі бар жүйелер үшін қоспалардың төмен дозаларын (0,5–2 л/сағ) пайдалану негізгі қорғауды қамтамасыз етеді. Сынаптың ең жоғары концентрациясын анықтаған кезде доза 10-20 л/сағ дейін артады. Мұндай жағдайларда аддитивтерді қолдану 99 %-ға дейінгі жою тиімділігіне қол жеткізуге және шығарындылардағы сынап құрамын қысқа мерзімді орташа мәнде 30 мкг/Нм3-тен төмен деңгейге дейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Бұл тәсіл экологиялық реттеу жүйелері дамыған елдердегі қалдықтарды қалпына келтіру қондырғыларында кеңінен қолданылады және ЕҚТ қағидаттарына сәйкес келеді.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Бұл технология әдетте басқа технологиялармен бірге ауаға сынап шығарындыларын бақылау үшін алдын ала өңдеу кезеңі ретінде немесе кейінгі қалдықтардағы сынап концентрациясы жеткілікті төмен (мысалы, 4 мг/кг-нан төмен) жағдайларда ғана қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Сынап шығарындыларын азайту.
5.7.8.2. Сынапты адсорбциялау үшін белсендірілген көмір бүрку
Сипаты
Белсендірілген көмір газ ағынына беріледі. Көмір газ ағынынан қапшық сүзгілер арқылы бөлінеді. Белсендірілген көмір сынап адсорбциясында да, ПХДД/Ф адсорбциясында да жоғары тиімді.
Белсендірілген көмірдің әрқилы түрлері әртүрлі адсорбция тиімділігіне ие. Бұл өз кезегінде өндіріс процесі әсер ететін көміртегі бөлшектерінің ерекше сипатына байланысты деп саналады.
Техникалық сипаты
Белсендірілген көмір сынапты тұтып қалу үшін адсорбент ретінде әрекет етеді. Түтін газының температурасы әдеттегідей болған кезде өңделмеген белсендірілген көмірдегі қарапайым сынаптың адсорбция жылдамдығы тотыққан сынапқа қарағанда әлдеқайда төмен болады. Сондықтан қарапайым сынаптың тотығу технологиялары жалпы сынапты кетірудің тиімділігін арттыру үшін қолданылады. Бромдалған белсендірілген көмір элементар сынапты оның иондық түріне дейін тотықтырады, содан кейін ол белсендірілген көмірде адсорбцияланады. Ионды сынап химиялық адсорбция арқылы жойылады, ол түтін газдарында кездесетін күкірт немесе күкіртпен легирленген белсендірілген көмірдің кейбір түрлерінде болады.
Бұл технологияның одан әрі дамуы түтін газындағы үздіксіз мониторингпен бақыланатын тазартылмаған сынаптың сынап шыңдары пайда болған жағдайда тиімділігі жоғары белсендірілген көмірді (мысалы, 25 % күкірт сіңірілген көміртек) бөлек бүркуді қамтиды. Хабарланғандай, бұл жүйе өте тиімді, өйткені ол сорбенттерді аз пайдалану салдарынан сынап шығарындыларымен азайтылған пайдалану шығыстары арқылы тиімді күресті үйлестіреді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық артықшылықтарға белсендірілген көмірге адсорбция арқылы ауаға сынап шығарындыларын азайту кіреді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Шығарындылардың төмен деңгейіне қол жеткізу үшін қапшық сүзгі мен реагент бүрку жүйесіне тиімді техникалық қызмет көрсету өте маңызды.

Для повышения эффективности адсорбции металлической ртути до 20 - 30  % применяются следующие методы: добавление соединений серы в раствор скруббера; введение активированного угля в рабочую жидкость; использование окислителей (например, перекиси водорода) для перевода металлической ртути в растворимую ионную форму (HgCl₂), что значительно повышает эффективность ее удаления.
Общая эффективность удаления ртути - как ионной, так и металлической - при применении этих методов может достигать порядка 85 %.
Существуют данные, что эффективность удаления ртути свыше 90 % может быть достигнута также за счет введения бромсодержащих веществ в рабочую среду на этапах восстановления, что способствует окислению ртути и повышению ее растворимости.
Для систем с переменным поступлением ртутных соединений, характерным для обработки коммунальных или смешанных отходов, использование низких доз добавок (0,5-2 л/ч) обеспечивает базовую защиту. При выявлении пиковых концентраций ртути дозировка увеличивается до 10-20 л/ч. В таких условиях применение аддитивов позволяет достичь эффективности удаления до 99 % и снижать содержание ртути в выбросах до уровня ниже 30 мкг/Нм³ в краткосрочном среднем значении.
Этот подход широко используется на установках по восстановлению отходов в странах с развитыми системами экологического регулирования и соответствует принципам НДТ.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Данная технология обычно применима в качестве этапа предварительной обработки для контроля выбросов ртути в воздух в сочетании с другими технологиями или только в тех случаях, когда концентрации ртути в поступающих отходах достаточно низки (например, ниже 4 мг/кг).
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение выбросов ртути.
5.7.8.2. Впрыск активированного угля для адсорбции ртути
Описание
Активированный уголь подается в поток газа. Уголь отделяется из газового потока с помощью рукавных фильтров. Активированный уголь высокоэффективен в адсорбции как ртути, так и ПХДД/Ф.
Различные виды активированного угля имеют разную эффективность адсорбции. Считается, что это связано со специфической природой углеродных частиц, на которые, в свою очередь, влияет производственный процесс.
Техническое описание
Активированный уголь действует как адсорбент для улавливания ртути. При типичных температурах дымовых газов скорость адсорбции элементарной ртути на необработанном активированном угле намного ниже, чем окисленной ртути. Поэтому технологии окисления элементарной ртути используются для повышения эффективности общего удаления ртути. Бромированный активированный уголь окисляет элементарную ртуть до ее ионной формы, которая затем адсорбируется на активированном угле. Ионная ртуть удаляется путем химической адсорбции, которая усиливается за счет серы, содержащейся в дымовых газах или содержащейся в некоторых типах активированного угля, легированного серой.
Дальнейшее развитие этой технологии включает отдельный впрыск высокоэффективного активированного угля (например, углерода, пропитанного 25 % серой), в случае возникновения пиков ртути, контролируемых непрерывным мониторингом ртути в неочищенном дымовом газе. Эта система, как сообщается, является очень эффективной, поскольку она сочетает эффективную борьбу с выбросами ртути с уменьшенными эксплуатационными расходами из-за малого использования сорбентов.
Достигнутые экологические выгоды
Экологические выгоды включают снижение выбросов ртути в воздух за счет адсорбции на активированном угле.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Для достижения низких уровней выбросов особенно важно эффективное техническое обслуживание рукавного фильтра и системы впрыска реагента.

Кірістің концентрациясын төмендету үшін сынапты кетіру қышқылды дымқыл скрубберлерде (рН <1) жүргізілетін кейбір жүйелерде шығарындылардың соңғы деңгейі 1 мкг/Нм3-тен төмен болады.
Кросс-медиа әсерлері
Жоқ.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қалдықтарды қалпына келтіруге байланысты қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге, соның ішінде газ шығару процестері жүретін физика-химиялық және термохимиялық өңдеуге қолданылады. Белсендірілген көмірді бүрку металдар мен сорбциялық материалдар рекуперациясының қондырғысын қоса алғанда, қалдықтарды кешенді өңдеумен және кәдеге жаратумен айналысатын жаңа және жұмыс істеп тұрған қондырғыларда қолданылады.
Газ шығарындыларындағы сынап құрамының үздіксіз мониторингінің деректері негізінде басқарылатын күкірт-сіңірілген белсендірілген көмірді жеке бүрку Германиядағы қалдықтарды қалпына келтіру объектілерінде сәтті қолданылады. Мысалы, Гамбургтегі "Rugenberger Damm" күрделі тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды қалпына келтіретін және қайта өңдейтін қондырғыда жүйе 2012 жылдан бастап енгізілді. Технологияны қолдану шығарындылардағы қалдық сынаптың қоршаған ортаны қорғау саласындағы ең қатаң еуропалық стандарттарға сәйкес келетін 1 мкг/Нм3-тен төмен деңгейіне қол жеткізуді қамтамасыз етті. Мұндай шешімдер пиролиз, газдандыру және технологиялық газдарды дымқыл тазарту технологияларын қолданатын объектілерде де енгізіледі, мұнда сынап қосылыстарын бақылау экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін өте маңызды.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Сынап шығарындыларын азайту.
5.7.8.3. Дымқыл скрубберлерге сутегі асқын тотығын қосу
Сипаты
Дымқыл тазарту жүйесінің негізгі мақсаты – түтін газдарын Hg, HCl және SO2-ден тазарту. Тотықтырғыш ретінде сутегі асқын тотығын қосу процесінде SO2 H2SO4 дейін тотығады және скруббер сіңіріп алады, ал қарапайым сынаптың көп бөлігі суда еритін Hg2+ дейін тотығады.
Техникалық сипаты
Қапшық сүзгіден кейін орналасқан салқындату (сынаптың көп бөлігін сіңіріп алатын көміртегі бүркіп) бірінші қадам болып табылады. Қатайту кезінде түтін газы қаныққанға дейін салқындатылады. Салқындағаннан кейін тыныс алу газы құрамында сутегі асқын тотығы мен қоспасы бар скруббер сұйықтығымен байланысқа түседі. Скруббер сұйықтығы түтін газдарымен әрекеттеседі, ал сынапты бейтараптандыру және тұндыру үшін қышқыл сарқынды сулар беріледі.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Артықшылығы – түтін газдарындағы сынаптың барлық түрлерінің концентрациясының жоғарылауы.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

В некоторых системах, где удаление ртути проводится в мокрых кислотных скрубберах (pH <1) для снижения концентрации на входе, конечные уровни выбросов ниже 1 мкг/Нм3.
Кросс-медиа эффекты
Отсутствуют.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам, связанным с восстановлением отходов, включая физико-химическую и термохимическую обработку, где происходят процессы газовыделения. Впрыск активированного угля используется как на новых, так и на действующих установках, занимающихся комплексной обработкой и утилизацией отходов, включая установку рекуперации металлов и сорбционных материалов.
Отдельный впрыск серой пропитанного активированного угля, управляемый на основе данных непрерывного мониторинга содержания ртути в газовых выбросах, успешно применяется на объектах восстановления отходов в Германии. Например, на установке по рекуперации и переработке сложных бытовых и промышленных отходов "Rugenberger Damm" в Гамбурге система введена с 2012 года. Применение технологии обеспечило достижение уровней остаточной ртути в выбросах ниже 1 мкг/Нм³, соответствующих самым строгим европейским стандартам в сфере охраны окружающей среды. Такие решения также внедряются на объектах, использующих технологии пиролиза, газификации и мокрой очистки технологических газов, где контроль ртутных соединений критичен для соблюдения требований по экологической безопасности.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение выбросов ртути.
5.7.8.3. Добавление перекиси водорода в мокрые скрубберы
Описание
Основное назначение системы мокрой очистки - очистка дымовых газов от Hg, HCl и SO2. В процессе добавления перекиси водорода в качестве окислителя SO2 окисляется до H2SO4 и поглощается скруббером, а большая часть элементарной ртути окисляется до водорастворимого Hg2+.
Техническое описание
Первым шагом является охлаждение, расположенное после рукавного фильтра (с впрыском углерода, который поглощает большую часть ртути). При закалке дымовой газ охлаждается до насыщения. После охлаждения дымовой газ входит в контакт с жидкостью скруббера, которая содержит перекись водорода и добавку. Жидкость скруббера реагирует с дымовыми газами, а кислые сточные воды передаются для нейтрализации и осаждения ртути.
Достигнутые экологические выгоды
Преимущество заключается в повышенном снижении концентрации всех типов ртути в дымовых газах.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Сынаптан арылтудың ең жоғары тиімділігі әдетте шамамен 99,9 % құрайды. Ұзақ уақыт бойы жоғары концентрацияда скруббер сұйықтығы мен таза газдағы сынап концентрациясы біртіндеп артады. Орташа жою тиімділігі қадамдар санына және сұйықтықтың ағу жылдамдығына байланысты. Төмен қалпына келтіру қондырғысында орташа жою тиімділігі әдетте 90-95 % аралығында болады.
Сынап шығарындыларының деңгейі 10 мкг/Нм3-тен төмен, негізінен, кіріс концентрациясына қарамастан, өте жоғары буферлік сыйымдылықтың арқасында дәйекті түрде қол жеткізуге болады.
Кросс-медиа әсерлері
Тазартқыш сұйықтыққа сіңірілген сынап сарқынды суларды тазарту кезеңінде тұнбаға түсіп, құрамында аз мөлшерде тұрақтандырылған сынап бар тұнба түзеді, бұл дұрыс өңдеуді қажет етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады. Бұл технология қалдықтарды қалпына келтіру, дымқыл тазартуды қолдану сияқты әдістерге қолданылады. Скруббер көміртек бүркілетін қапшық сүзгінің астында орналасса, ең жақсы әсерге қол жеткізіледі.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Сынап шығарындыларын азайту.
5.8. Ластағыш заттардың төгінділерінің алдын алуға және азайтуға бағытталған ЕҚТ
5.8.1. Тұндыру
Сипаты
Тұндыру сарқынды сулардан кесек дисперсті қоспаларды бөліп алудың ең қарапайым және жиі қолданылатын әдісі болып табылады, олар гравитациялық күштің әсерінен тұндырғыштың түбіне шөгеді немесе оның бетіне қалқып шығады. Сарқынды суларды биологиялық тазартуға арналған құрылыстардың алдындағы тұндырғыштар бастапқы; биологиялық тазартудан өткен сарқынды суларды ағарту үшін орнатылатын тұндырғыштар екінші деп аталады.
Техникалық сипаты
Тұндыру әдісінің мәні мынада: кейбір қоспалар түбіне шөгеді, ал басқалары бетіне көтеріледі, бұл судың тығыздығымен салыстырғанда қоспаның тығыздығына байланысты. Әдетте, сарқынды суларды 6-24 сағат бойы тұндыру сарқынды суларды қалқыма заттардан 95 %-ға дейін арылтуға мүмкіндік береді. Тұндырғыштар көлденең және тік тұндырғыш болады. Көлденең тұндырғыштарда сарқынды сулар ағыны көлденең, ал тік тұндырғышта тігінен төменнен жоғарыға қарай қозғалады. Көлденең тұндырғыштардың негізгі артықшылықтары: таяз тереңдік, жақсы тазалау әсері, бірнеше бөлімдер үшін бір тырмалау құрылғысын пайдалану мүмкіндігі. Олардың кемшіліктеріне ені шектеулі болғандықтан көп мөлшерде тұндырғыштарды қолдану қажеттігі жатады.

Пиковая эффективность удаления ртути обычно составляет около 99,9 %. В течение длительных периодов высоких концентраций на входе концентрация ртути в жидкости скруббера и чистом газе будет постепенно увеличиваться. Средняя эффективность удаления зависит от количества ступеней и скорости сброса жидкости. В установке с низким количеством сбросов средняя эффективность удаления обычно находится в диапазоне 90 - 95%.
Уровни выбросов ртути ниже 10 мкг/Нм3 могут быть последовательно достигнуты, в принципе, независимо от концентрации на входе, благодаря очень высокой буферной емкости.
Кросс-медиа эффекты
Ртуть, абсорбированная в очищающей жидкости, осаждается на стадии очистки сточных вод, производя небольшие количества стабилизированного ртутьсодержащего осадка, который требует надлежащего обращения.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ. Эта технология применима ко всем методам восстановление отходов, использующих мокрую очистку. Наилучший эффект достигается, если скруббер расположен ниже рукавного фильтра с впрыском углерода.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Снижение выбросов ртути.
5.8. НДТ, направленные на предотвращение и снижение сбросов загрязняющих веществ
5.8.1. Отстаивание
Описание
Отстаивание является наиболее простым и часто применяемым в практике способом выделения из сточных вод грубодисперсных примесей, которые под действием гравитационной силы оседают на дно отстойника или всплывают на его поверхность. Первичными называются отстойники перед сооружениями для биологической очистки сточных вод; вторичными - отстойники, устраиваемые для осветления сточных вод, прошедших биологическую очистку.
Техническое описание
Суть метода отстаивания состоит в том, что одни примеси оседают на дно, а другие поднимаются на поверхность, это зависит от плотности примеси в сравнении с плотностью воды. Как правило, отстаивание сточных вод в течение 6 - 24 часов позволяется удалить из сточных вод до 95 % взвешенных веществ. Отстойники бывают горизонтальные и вертикальные. В горизонтальных отстойниках поток сточных вод движется горизонтально, а в вертикальном отстойнике вертикально-снизу-вверх. Основными преимуществами горизонтальных отстойников являются: малая глубина, хороший эффект очистки, возможность использования одного сгребающего устройства для нескольких отделений. К недостаткам их относится необходимость применения большего числа отстойников вследствие ограниченной ширины.

5.5-сурет. Көлденең тұндырғыш қағидаты.
1 – әкелетін науа; 2 – жартылай батырылатын тақтай; 3 – қырғыш арба;
4 – әкететін науа; 5 – май жинайтын науа; 6 – тұнбаны алу
Тік тұндырғыштардың көлденең тұндырғыштармен салыстырғанда артықшылығы бар; олардың қатарына шөгінділерді алудың ыңғайлылығы және құрылыс орнатылатын аудан көлемінің аз болуы жатады. Алайда олардың бірқатар кемшіліктері де бар, олардың ішінде мыналарды атап өтуге болады: а) үлкен тереңдік, бұл олардың құрылысының құнын арттырады, әсіресе жер асты сулары болған кезде; б) өткізу қабілеті шектеулі, өйткені олардың диаметрі 9 м-ден аспайды. Тік тұндырғыштардан алынған шөгінділер гидростатикалық қысымның әсерімен жойылады. Шөгіндінің ылғалдылығы 95 %-ды құрайды.
Механикалық сүзудің артықшылығы – аппараттық конструкциясының қарапайымдылығы, қалқыма бөлшектерді тиімді тазарту. Механикалық сүзудің кемшілігі – олардың сарқынды суларын механикалық сүзу кезінде еріген қоспалар жойылмайды.
Тұндырғыштардан тұнба гидростатикалық қысыммен және әртүрлі механизмдердің (қырғыштар, сорғылар, элеваторлар және т.б.) көмегімен жойылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалқыма заттар төгінділерінің 95 %-ға дейін қысқаруы.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Ағартқыштарда тұндыру, қабыршақ түзу және сарқынды суды қалқыма тұнба қабаты арқылы сүзу процестерін біріктіру есебінен ластану концентрациясының қалқыма заттар бойынша 70 %-ға және БПК бойынша 15 %-ға төмендеуіне қол жеткізіледі.
Өндірістік жағдайларда қол жеткізілген қалқыма заттардың концентрациясын төмендету әсері 50-60 %-дан аспайды.
Кросс-медиа әсерлері
Көлденең тұндырғыштарда шөгінділерді тырмалау үшін арба немесе тізбек типіндегі қолданылатын механизмдердің жұмысы сенімділігінің, әсіресе қыс мезгілінде, қанағаттанарлықсыз болуы олардың кемшілігі болып табылады. Сонымен қатар тікбұрышты құрылымдар ретінде көлденең тұндырғыштарда, басқа жағдайлар бірдей болғанда радиалды тұндырғыштарға қарағанда құрылыс көлемінің бір бірлігіне темірбетон шығыны жоғары (30-40 %) болады.
Бастапқы тік тұндырғыштардың кемшілігі – қарапайымдылығы, құрылыстардың тереңдігінің үлкен болуы, бұл олардың максималды диаметрін 9 м-ге дейін шектейді, сонымен қатар суды ағарту тиімділігінің төмен болуы (әдетте қалқыма заттарды алу үшін 40 %-дан аспайды).
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Тазарту қондырғыларының бағасына әсер ететін негізгі факторлар:
Тазартылған судың сапасына және ластанған сарқынды сулардың сапалық құрамына қойылатын талаптар
Автоматтандыру деңгейі
Тазарту құрылыстарының өнімділігі
Ендірудің қозғаушы күші
Сарқынды сулардағы қалқыма заттар төгінділерінің төмендеуі.

Рисунок 5.5. Принцип горизонтального отстойника.
1 - подводящий лоток; 2 - полупогружная доска; 3 - скребковая тележка; 4 - отводящий лоток; 5 - жиросборный лоток; 6 - удаление осадка.
Вертикальные отстойники имеют преимущества по сравнению с горизонтальными; к числу их относятся удобство удаления осадка и меньшая площадь, занимаемая сооружением. Однако они имеют и ряд недостатков, из которых можно отметить: а) большую глубину, что повышает стоимость их строительства, особенно при наличии грунтовых вод; б) ограниченную пропускную способность, так как диаметр их не превышает 9 м. Осадок из вертикальных отстойников удаляют под действием гидростатического давления. Влажность осадка 95 %.
Преимуществами механического фильтрования являются простота аппаратурного оформления, эффективная очистка от взвешенных частиц. Недостатком механического фильтрования является то, что при механической фильтрации их сточных вод не удаляются растворенные примеси.
Осадок из отстойников удаляется под гидростатическим давлением и с помощью различных механизмов (скребков, насосов, элеваторов и др.).
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение в сбросах взвешенных веществ до 95 %.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
В осветлителях достигается снижение концентрации загрязнений на 70 % - по взвешенным веществам и на 15 % - по БПК за счет совмещения процессов осаждения, хлопьеобразования и фильтрации сточной воды через слой взвешенного осадка.
Достигаемый в производственных условиях эффект снижения концентрации взвешенных веществ не превышает 50-60 %.
Кросс-медиа эффекты
Недостатком горизонтальных отстойников является неудовлетворительная надежность работы используемых в них механизмов для сгребания осадка тележечного или цепного типа, особенно в зимний период. Кроме того, горизонтальные отстойники как прямоугольные сооружения при прочих равных условиях имеют более высокий (на 30 - 40 %) расход железобетона на единицу строительного объема, чем радиальные отстойники.
Недостатком вертикальных первичных отстойников являются простота большая глубина сооружений, что ограничивает их максимальный диаметр - 9 м, а также невысокая эффективность осветления воды (обычно не превышающая 40 % по снятию взвешенных веществ).
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
Основные факторы, влияющие на цену очистных сооружений:
Требования к качеству очищенной воды и качественный состав загрязненных сточных вод.
Уровень автоматизации
Производительность очистных сооружений.
Движущая сила внедрения
Снижение сбросов взвешенных веществ в сточных водах.

5.8.2. Химиялық тұндыру
Сипаты
Химиялық тұндыру деп реагенттерді (кальций гидроксиді, натрий гидроксиді, натрий сульфаты) қосу немесе оларды үйлестіру арқылы рН мәнін түзету және еритін металдардың шөгу қарқындылығын арттыру түсініледі.
Техникалық сипаты
Химиялық тұндыру жойылатын иондардың аз еритін және әлсіз диссоциацияланған қосылыстарға қосылуына дейін азаяды. Металдарды жоюдың максималды тиімділігін қамтамасыз етудегі ең маңызды фактор – тұндырғыш реактивтерді таңдау. Шөгінді түрінде су қоспаларын оқшаулау үшін реагенттерді таңдағанда, түзілетін қосылыстардың ерігіштік өнімінің мәндерінен бастау керек; бұл мән неғұрлым төмен болса, суды тазарту дәрежесі соғұрлым жоғары болады. Суда бөгде тұздардың болуы, әдетте, ерітіндінің иондық күшінің жоғарылауына байланысты пайда болған шөгіндінің ерігіштігінің жоғарылауына әкеледі. Айта кету керек, сулы ерітінділердегі иондық реакциялардың жылдамдығы үлкен және әдетте реакциялар бірден жүреді.
pH мәнін түзету.
Сарқынды суларға реагенттерді (мысалы, кальций гидроксиді, натрий гидроксиді, натрий сульфаты немесе олардың комбинациясы) қосқанда, ерімейтін шөгінді түріндегі металмен қосылыстар түзіледі. Айталық, қорғасын, хром (Ш), мырыш, кадмий және мыс иондары сілтімен әрекеттескенде ерімейтін гидроксидтер түзеді. Бұл ерімейтін қосылыстарды судан сүзіп алу және седиментация арқылы жоюға болады. Коагулянтты немесе флокулянтты қосу оңай бөліп алуға болатын анағұрлым ірі үлпектердің түзілуіне ықпал етеді және көбінесе тазарту жүйесінің жұмысын жақсарту үшін қолданылады.
Тәжірибе көрсеткендей, сульфид негізіндегі реагенттерді қолдану кейбір металдардың анағұрлым төмен концентрациясына қол жеткізуге мүмкіндік береді. Сілтілі ортада металл сульфидтерін кетіру үшін натрий сульфиді, натрий гидросульфиді және т.б. сияқты реагенттер қолданылады. Сульфидтерді тұндыру тазартылған ағындардағы белгілі бір металдар концентрациясының төмендеуіне әкелуі мүмкін (рН мәніне және температураға байланысты). Металл сульфидтерін балқыту процесінде қайта пайдалануға болады. Бұл әдіспен селен және молибден сияқты металдарды тиімді түрде жоюға болады.
Кейбір жағдайларда металл қоспасын тұндыру екі кезеңде жүзеге асырылуы мүмкін: алдымен гидроксидтің әсерінен, содан кейін сульфидті тұндыру арқылы. Артық сульфидтерді кетіру мақсатында тұндырудан кейін темір сульфатын қосуға жол беріледі.
Сарқынды суларды тазарту процесінде қажетті рН мәнін сақтау да өте маңызды, өйткені кейбір металл тұздары рН мәндерінің өте аз диапазонында ғана ерімейді. Осы диапазоннан шыққан кезде металды кетіру тиімділігі тез төмендейді. Металдарды жоюдың максималды тиімділігі үшін тазарту процесі әртүрлі реактивтерді қолдана отырып, әртүрлі рН мәндерінде жүргізілуі керек. Реактив пен рН мәнін таңдаудан басқа, ерігіштік дәрежесі судағы металдың температурасы мен валенттілік күйіне байланысты болуы мүмкін екенін ескеру қажет.

5.8.2. Химическое осаждение
Описание
Под химическим осаждением понимается корректировка значения pH и повышение интенсивности осаждения растворимых металлов, путем добавления реагентов (гидроокись кальция, гидроокись натрия, сернистый натрий) или их сочетания.
Техническое описание
Химическое осаждение сводится к связыванию ионов, подлежащих удалению, в малорастворимые и слабо диссоциированные соединения. Наиболее важным фактором в обеспечении максимальной эффективности удаления металлов является выбор осаждающих реактивов. При выборе реагентов для выделения примесей воды в виде осадков необходимо исходить из значений произведений растворимости образующихся соединений; чем ниже эта величина, тем выше степень очистки воды. Присутствие в воде посторонних солей обычно приводит к возрастанию растворимости образующихся осадков вследствие увеличения ионной силы раствора. Следует отметить, что скорость ионных реакций в водных растворах велика и обычно реакции протекают практически мгновенно.
Корректировка значения pH.
При добавлении в сточные воды реагентов (например, гидроокись кальция, гидроокись натрия, сернистый натрий или их комбинаций) происходит образование нерастворимых соединений с металлом в виде осадка. Так, ионы свинца, хрома (Ш), цинка, кадмия и меди при взаимодействии со щелочью образуют труднорастворимые гидроксиды. Эти нерастворимые соединения могут быть удалены из воды путем фильтрации и седиментации. Добавление коагулянта или флокулянта способствует формированию более крупных хлопьев, которые легче поддаются отделению, и часто используется для повышения производительности системы очистки.
Как показывает опыт, использование реагентов на основе сульфидов может обеспечивать достижение более низких концентраций некоторых металлов. Для удаления сульфидов металлов в щелочной среде используются такие реагенты, как сернистый натрий, гидросульфид натрия и др. Осаждение сульфидов может привести к уменьшению концентраций определенных металлов в очищенных стоках (в зависимости от значения pH и температуры). Сульфиды металлов могут повторно использоваться в процессе плавки. С помощью данного метода можно также эффективно удалять такие металлы, как селен и молибден.
В некоторых случаях осаждение смеси металлов может осуществляться в два этапа: сначала под действием гидроксида, а затем путем осаждения сульфидов. В целях удаления избыточных сульфидов после осаждения допускается добавление сульфата железа.
Поддержание требуемого значения pH в течение всего процесса очистки стоков также имеет первостепенную важность, поскольку некоторые соли металлов нерастворимы только в очень небольшом диапазоне значений pH. При выходе за пределы этого диапазона эффективность удаления металла стремительно снижается. В целях максимальной эффективности удаления металлов процесс очистки следует проводить при различных значениях pH с использованием различных реактивов. Кроме выбора реактива и значения pH, также следует учитывать, что степень растворимости может зависеть от температуры и валентного состояния металла в воде.

рН деңгейі = 8,0–9,5. Бұл шектерден жоғары және төмен гидроксидтің ерігіштігі ұлғаяды.
5
Hg
Na2S (натрий сульфиді)
Hg2S
Құрамында басқа тұздар бар нақты сарқынды суларда Hg2S ерігіштігі тазартылған суға қарағанда жоғары. Тұндыру нәтижесінде сынап сульфидінің коллоидты бөлшектері түзіледі, олардың судан бөлінуі алюминий немесе темір сульфатымен коагуляция арқылы жүзеге асырылады. Мұндай тазартудан кейін сынаптың қалдық концентрациясы 0,07 мг/дм3 аспайды
6
As
NaHS (натрий сульфогидраты)
2S (натрий сульфиді)
As2S3
Температураға байланысты және температура мәндері 50-60 °C-тан төмен болған кезде мейлінше баяу жүреді. Үш валентті күшән үш валентті күшән сульфиді (As2S3) түрінде тұнбаға түседі, оны рН мәні 4-5-тен төмен болған кезде судан бөлуге болмайды. рН мәні жоғарылағанда және AS2S3 болған кезде күшәннің ерітіндіге оралу қаупі бар. Реакцияның кемшілігі – күшән сульфидінің аз мөлшерде түзілуі (As2S5).
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды сулармен бірге суға ластағыш заттар төгінділерінің азаюы.
Сарқынды суларды химиялық тұндыру арқылы тазартудың тиімділігі негізінен келесі факторларға байланысты:
химиялық тұндыру реактивін таңдау;
қосылатын тұндырғыш реактивтің мөлшері;
тұндырылған металды кетірудің тиімділігі;
бүкіл тазарту процесінде қажетті рН мәнін сақтау;
белгілі бір металдарды кетіру үшін темір тұздарын қолдану;
флокулянттарды немесе коагулянттарды қолдану;
сарқынды сулардың құрамын өзгерту;
кешен түзуші иондардың болуы.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Әдістерді таңдау кезінде өндірістік процестердің ерекшеліктерін ескеру қажет. Сонымен қатар қолданылатын әдістерді таңдағанда, қабылдаушы су объектісінің мөлшері мен ағын жылдамдығы белгілі бір рөл атқаруы мүмкін. Анағұрлым жоғары концентрациялардың пайдасына көлемдік ағынның азаюы тазарту үшін энергияны тұтынудың төмендеуіне әкеледі. Жоғары концентрацияланған сарқынды суларды тазарту жоғары концентрациялы сарқынды суларға әкеледі, бірақ аз концентрацияланған ағындармен салыстырғанда қалпына келтіру жылдамдығы жоғары, бұл жалпы ластағыш заттарды жоюды жақсартады.
Кросс-медиа әсерлері
Реагент ретінде пайдаланылатын энергия мен шикізаттың қосымша шығыны. Кәдеге жарату қажет қалдықтардың (шөгінділердің) пайда болуы.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Табиғи су объектілеріне ластағыш заттардың төгінділерінің азаюы.

Уровень рН = 8,0 - 9,5. Выше и ниже этих пределов растворимость гидроксида возрастает.
5
Hg
Na2S (сульфид натрия)
Hg2S
В реальных сточных водах, содержащих и другие соли, растворимость Hg2S выше, чем в дистиллированной воде. В результате осаждения образуются коллоидные частицы сульфида ртути, выделение которых из воды производится коагуляцией сульфатом алюминия или железа. Остаточная концентрация ртути после такой очистки не превышает 0,07 мг/дм3
6
As
NaHS (сульфогидрат натрия)
2S (сульфид натрия)
As2S3
Зависит от температуры и протекает достаточно медленно при значениях температуры ниже 50 - 60°C. Трехвалентный мышьяк выпадает в осадок в виде трехвалентного сульфида мышьяка (As2S3), который необходимо отделить от воды при значениях pH ниже 4 - 5. При повышении значения pH и наличии As2S3 существует риск возвращения мышьяка в раствор. Недостатком реакции является образование незначительного количество сульфида мышьяка (As2S5).
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение сбросов загрязняющих веществ в воду вместе со сточными водами.
Эффективность очистки сточных вод с помощью химического осаждения главным образом зависит от следующих факторов:
выбор химического осаждающего реактива;
количество добавляемого осаждающего реактива;
эффективность удаления осаждаемого металла;
поддержание необходимого значения pH в течение всего процесса очистки;
использование железистых солей для удаления определенных металлов;
использование флокулянтов или коагулянтов;
изменение состава сточных вод;
присутствие комплексообразующих ионов.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
При выборе методов необходимо учитывать специфику производственных процессов. Кроме того, при выборе применяемых методов определенную роль могут играть размер принимающего водного объекта и скорость потока. Уменьшение объемного расхода в пользу более высоких концентраций приводит к сокращению потребления энергии для очистки. Очистка высококонцентрированных сточных вод приведет к образованию стоков с более высокими концентрациями, но с более высокой скоростью восстановления по сравнению с менее концентрированными потоками, что позволит в целом улучшить удаление загрязняющих веществ.
Кросс-медиа эффекты
Дополнительный расход энергии и сырья, используемого в качестве реагентов. Образование отходов (осадок), которые необходимо утилизировать.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.

5.8.3. Белсендірілген көмірді қолдану арқылы адсорбция
Сипаты
Адсорбция биологиялық тазартудан кейін еріген органикалық заттардан сарқынды суларды терең тазарту үшін кеңінен қолданылады, ал ауыр металл иондарынан тазарту үшін сирек қолданылады.
Техникалық сипаты
Жоғары кеуекті көміртекті зат болып табылатын белсендірілген көмір әдетте сарқынды суларды органикалық материалдардан арылту үшін қолданылады, сонымен қатар сынаптан арылту және қымбат металдарды алу үшін де қолданылуы мүмкін. Әдетте, белсендірілген көмір негізіндегі сүзгілер бірнеше қабаттар немесе картридждер ретінде пайдаланылады, осылайша материалдың бір сүзгіден өтіп кетуін екінші сүзгідегі тазалаумен өтеуге болады. Содан кейін пайдаланылған сүзгі ауыстырылады және екінші сүзгі ретінде пайдаланылады. Бұл операция сүзгілер арқылы өтіп кетуді анықтаудың тиісті әдісінің болуына байланысты.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Суға органикалық заттар, сынап және бағалы металдар шығарындыларын азайту.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Абсорбция әдісін қолданудың негізгі артықшылықтары:
процесті жақсы басқару;
қайталама ластанудың түзілуінің болмауы.
Кросс-медиа әсерлері
Қосымша шығындар пайдаланылған адсорбентті кәдеге жарату қажеттігімен байланысты. Белсендірілген көмірді регенерациялауға болады, бірақ бұл процесс еңбекті мейлінше көп қажет етеді және тәулік бойы жұмыс істейтін тазарту қондырғылары жағдайында ыңғайсыз. Белсендірілген көмірді бір реттік жүктелетін адсорбент ретінде пайдалану көбінесе экономикалық тұрғыдан тиімсіз.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Ендірудің қозғаушы күші
Ластағыш заттардың шығарылуын азайту.
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.
5.8.4. Бейтараптандыру
Сипаты
Тиісті реагентті (әдетте темір гидроксиді) қолдана отырып, әлсіз қышқылдары бар сарқынды суларды (күкірт қышқылын өндірісінің сарқынды сулары немесе әртүрлі қышқылдар жуылатын сулар) тазарту.
Технологиялық сипаты
Қышқыл сарқынды сулардың көпшілігінде ауыр металл тұздары болады, оларды бөліп алу қажет. Осы мақсаттар үшін сутегі мен гидроксид иондары арасындағы бейтараптандыру реакциясы қолданылады, оның нәтижесінде диссоциацияланбаған су түзіледі. Реагенттер ретінде NaOH, КОН, Na2CO3, NH4OH, СаСО3, MgCO3, доломит (CaCO3·MgCO3) қолданылуы мүмкін. Кальций гидроксиді (әк) көбінесе оның арзандығына байланысты қолданылады. Бейтараптандыруға арналған әк сарқынды суға кальций гидроксиді ("дымқыл" мөлшерлеу) немесе құрғақ ұнтақ ("құрғақ" мөлшерлеу) түрінде енгізіледі. Әк сүтімен күкірт қышқылды сарқынды суларды бейтараптандыру кезінде әк шығыны (СаО бойынша) стехиометриялық есептеуден 5-10 % жоғары қабылданады. Суды құрғақ ұнтақпен немесе әк пастасымен бейтараптандырған жағдайда кальций оксидінің дозасы стехиометриялық дозаның 140-150 %-ын құрайды, өйткені қатты және сұйық фазалар арасындағы өзара әрекеттесу баяу және соңына дейін жүрмейді. Әкті реагент ретінде пайдалану процесі кейде әктеу деп аталады. Әктеу жол бойында мырыш, қорғасын, хром, мыс және кадмий сияқты металдарды тұнбаға айналдыруға мүмкіндік береді. Кейде бейтараптандыру үшін суспензия түрінде кальций немесе магний карбонаттары қолданылады. Натрий мен калий содасы мен гидроксидтерін құнды өнімдерді бір мезгілде алған жағдайда немесе олар өндіріс қалдықтары болса, олардың жоғары құнының түрі ретінде қолданған жө.
Қышқыл суларды бейтараптандыру үшін реагентті таңдау қышқылдардың түріне және олардың концентрациясына, сондай-ақ химиялық реакциялар нәтижесінде түзілетін тұздардың ерігіштігіне байланысты.
Құрамында қышқыл бар сарқынды сулардың үш түрі бар:
Құрамында күкірт және күкірт қышқылдары бар сарқынды сулар. Тазарту кезінде ерімейтін кальций тұздары пайда болады, бұл қышқыл ерітіндісі мен бөлшектер арасындағы реакция жылдамдығын төмендетеді. Тұздардың көп бөлігі тұнбаға түседі.
Құрамында күшті қышқылдар бар сарқынды сулар (мысалы, HNO3). Бұл қышқылдардың тұздары суда жақсы еритіндіктен, реагентті таңдауда қиындықтар болмайды.

5.8.3. Адсорбция с применением активированного угля
Описание
Адсорбцию широко применяют для глубокой очистки сточных вод от растворенных органических веществ после биологической очистки, значительно реже - для очистки от ионов тяжелых металлов.
Техническое описание
Активированный уголь, представляющий собой высокопористое углеродное вещество, обычно используется для удаления органических материалов из сточных вод, а также может применяться для удаления ртути и извлечения драгоценных металлов. Как правило, фильтры на основе активированного угля используются в виде нескольких слоев или картриджей, чтобы проскок материала через один фильтр компенсировался очисткой во втором фильтре. Затем отработанный фильтр заменяется и используется в качестве вторичного фильтра. Эта операция зависит от наличия надлежащего метода определения проскоков через фильтры.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение выбросов органических веществ, ртути и драгоценных металлов в воду.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
К основным преимущества применения метода абсорбции являются:
хорошая управляемость процессом;
отсутствие образования вторичных загрязнений.
Кросс- медиа эффекты
Дополнительные затраты связанные с необходимостью утилизации отработанного адсорбента. Регенерация активированного угля возможна, однако этот процесс достаточно трудоемкий и в условиях круглосуточно работающих очистных сооружений неудобен. Использование же активированного угля как одноразовой загрузки зачастую экономически нерентабельно.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила внедрения
Сокращение сбросов загрязняющих веществ.
Требования экологического законодательства РК.
5.8.4. Нейтрализация
Описание
Очистка сточных вод, содержащих слабые кислоты (стоки сернокислотного производства или различные кислые промывочные воды), с использованием соответствующего реагента (обычно, гидроокиси железа).
Технологическое описание
В большинстве кислых сточных вод содержатся соли тяжелых металлов, которые необходимо выделять. Для этих целей применяют реакцию нейтрализации, при которой ионы водорода взаимодействуют с ионами гидроксида с образованием молекулы воды. В качестве нейтрализующих реагентов могут использоваться NaOH, KOH, Na2CO3, NH4OH, CaCO3, MgCO3 или доломит (CaCO3·MgCO3). Чаще всего применяют гидроксид кальция (известь), ввиду его дешевизны. Известь для нейтрализации вводят в сточную воду в виде гидроксида кальция ("мокрое" дозирование) или в виде сухого порошка ("сухое" дозирование). При нейтрализации сернокислых сточных вод известковым молоком расход извести (по СаО) принимают на 5 - 10 % выше стехиометрического расчета. В случае нейтрализации воды сухим порошком или известковой пастой доза оксида кальция составляет 140 - 150 % от стехиометрической, так как взаимодействие между твердой и жидкой фазами происходит медленнее и не до конца. Процесс с использованием извести в качестве реагента иногда называют известкованием. Известкование позволяет попутно переводить в осадок и такие металлы, как цинк, свинец, хром, медь и кадмий. Иногда для нейтрализации применяют карбонаты кальция или магния в виде суспензии. Соду и гидроксиды натрия и калия следует целесообразно использовать, лишь в случае одновременного получения ценных продуктов или если они являются отходами производства, виду их высокой стоимости.
Выбор реагента для нейтрализации кислых вод зависит от вида кислот и их концентрации, а также растворимости солей, образующихся в результате химических реакций.
Различают три вида кислотосодержащих сточных вод:
сточные воды, содержащие серную и сернистую кислоты. При очистке образуются труднорастворимые кальциевые соли, что снижает скорость реакции между раствором кислоты и твердыми частицами. Большая часть солей выпадают в осадок;
сточные воды, содержащие сильные кислоты (например, HNO3). Так как соли этих кислот хорошо растворимы в воде, отсутствует сложность при выборе реагента;

Құрамында әлсіз қышқылдар (Н2СО3, СН3СООН) бар сарқынды сулар. Тазарту үшін негізінен әк сүті қолданылады. Әк сүтімен араластырмас бұрын сарқынды сулар қатты заттардан (құм тұзағы) алдын ала тазартылады. Әк сүтімен бірге флокулянт ерітіндісі енгізіледі. Бейтараптандыру және қабыршақтану байланыс резервуарында жүреді. Көмірқышқыл газын кетіру үшін сарқынды сулар байланыс цистерналарында ауамен желдетіледі. Бұл жағдайда тығыз құрылымның тұнбасы пайда болады. Шөгіндінің ылғалдылығын төмендету үшін қосымша тұндыру қолданылады.
Түзілген, құрамында негізінен кальций сульфаты (күкіртқышқылды кальций) бар тұнба кейіннен өңдеу үшін сүзіліп, сусыздандырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Төгілетін сарқынды сулардың көлемін азайту. Су тұтыну көлемін азайту (ағартылған суды процеске қайтару). Шығарылатын сарқынды сулардағы ластаушы сарқынды сулардың концентрациясының төмендеуі. Таза күкіртқышқылды кальций өндіру.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Өндірілген күкіртқышқылды кальций құрамында 96 дан астам CaSO4-2H2O бар. Қолданылатын реагенттердің салыстырмалы түрде арзандығына және жалпыға қолжетімділігіне қарамастан, бірқатар кемшіліктерді атап өткен жөн, атап айтқанда бейтараптандыру алдында міндетті түрде орташаландырғыш құрылғының қажеттігі, бейтараптандырылған судың рН реагентінің дозасын реттеудегі қиындықтар.
Кросс-медиа әсерлері
Әкпен бейтараптандыру әдісінің маңызды кемшілігі – гипстің қаныққан ерітіндісінің (CaSО4) пайда болуы, бұл құбырлар мен жабдықтардың бітелуіне әкеледі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты.
Жүзеге асырудың қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптары. Экономикалық пайда (сатуға дайын тауарлық өнім алу).
5.8.5. Тотығу
Сипаты
Тазартудың тотығу әдісі уытты және жағымсыз иісті қоспалары бар сарқынды суларды залалсыздандыру үшін қолданылады. Тотығу процесінде химиялық реакциялар нәтижесінде уытты ластағыш заттардың уыты азайып, судан шығарылады.
Техникалық сипаты
Хлор диоксиді (II) марганецті (IV) марганецке дейін тиімді тотықтырып, марганец оксидінің тұнбаға түседі. Анион хлорит те (II) Mn-мен әрекеттесетіндіктен, барлық реакцияны келесідей көрсетуге болады:
2ClO2 + 5Mn2+ + 6H2O-> 5MnO2 + 12H+ + 2Cl-
Реакция тез және қарқынды жүреді, 5 минуттан кейін марганец оксидінің 99 %-дан астамын сүзу арқылы жоюға болады. Бұл реакция қышқыл ортаға қарағанда сәл сілтілі болады.
Хлор диоксиді (II) темірді (III) темірге оңай тотықтырып, (III) темір гидроксиді тұнбаға түседі. Анион хлорит те (II) Fe-мен оңай әрекеттесетіндіктен, бүкіл реакцияны келесідей жазуға болады:

сточные воды, содержащие слабые кислоты (Н2СО3, СН3СООН). Для очистки в основном используется известковое молоко. Перед смешиванием с известковым молоком сточные воды предварительно очищаются от твердых частиц (песколовка). Вместе с известковым молоком вводится раствор флокулянта. Нейтрализация и хлопьеобразования происходит в контактном резервуаре. Для удаления углекислого газа стоки аэрируются в контактных резервуарах воздухом. При этом образуется осадок более плотной структуры. Для снижения влажности осадка применяют дополнительное отстаивание.
Образовавшийся осадок, содержащие главным образом сульфат кальция (сернокислый кальций), подвергается фильтрации и обезвоживанию, для последующей переработки.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение объемов сбрасываемых сточных вод. Снижение объемов водопотребления (возврат осветленных вод в процесс). Снижение концентрации загрязняющих сточных вод в отводимых сточных водах. Производство чистого сернокислого кальция.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Производимый сернокислый кальций содержит более 96 % CaSO4-2H2O. Несмотря на сравнительную дешевизну и общедоступность используемых реагентов, следует отметить ряд недостатков, а именно необходимость обязательного устройства усреднителей перед нейтрализацией, трудности регулирования дозы реагента по рН нейтрализованной воды.
Кросс-медиа эффекты
Существенным недостатком метода нейтрализации известью является образование пересыщенного раствора гипса (CaSО4), что приводит к забиванию трубопроводов и аппаратуры.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае.
Движущая сила для осуществления
Требования экологического законодательства РК. Экономические выгоды (получение готового для реализации товарного продукта).
5.8.5. Окисление
Описание
Окислительный способ очистки применяют для обезвреживания сточных вод, содержащих токсичные и неприятно пахнущие примеси. В процессе окисления токсичные загрязнения в результате химических реакций переходят в менее токсичные, которые удаляют из воды.
Техническое описание
Диоксид хлора эффективно окисляет марганец (II) до марганца (IV) с выпадением в осадок оксида марганца. Поскольку хлорит-анион также реагирует с Mn (II), то вся реакция может быть представлена следующим образом:
2ClO2 + 5Mn2+ + 6H2O-> 5MnO2 + 12H+ + 2Cl-.
Реакция протекает быстро и интенсивно, уже через 5 минут более 99 % оксида марганца может быть удалено фильтрованием. Этой реакции способствует скорее слабощелочная, чем кислая среда.
Диоксид хлора легко окисляет железо (II) в железо (III) с выпадением в осадок гидроксида железа (III). Поскольку хлорит-анион также легко взаимодействует с Fe (II), то вся реакция может быть записана следующим образом:

ClO2 + 5Fe2+ + 13H2O -> 5Fe(ОH)3 + Cl- + 11H+
Содан кейін алынған тұнба сүзу әдісімен жойылады. Бұл реакцияға бейтарап және сәл сілтілі орта да ықпал етеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды сулардағы ластағыш заттардың құрамы мен уыттылық деңгейінің төмендеуі.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
1 мг марганецті тотықтыру үшін рН>7 болатын 2,5 мг хлор диоксиді керек. 1 мг темірді тотықтыру үшін рН>5 болатын 1,3 мг хлор диоксиді керек.
Кросс-медиа әсерлері
(II) Mn "белсенді хлормен" тотықтырып тұндыру процесі тұнбаның пайда болуымен қатар жүреді, бұл оның бөлінуін сулы ерітінділерден алу процестерін кейіннен қолдануды қажет етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес есептеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Ластағыш заттардың төгінділерін азайту.
5.8.6. Коагуляция, флокуляция.
Бұл әдіс рН мәнін түзету және еритін металдардың тұндыру қарқындылығын арттыру мақсатында реагенттерді біріктіруде алюминий және темір сульфаттары мен хлоридтері, алюминий гидросульфаттары мен гидроксохлоридтері сияқты реагенттерді қосудан тұрады.
Техникалық сипаты
Коагулянттар ретінде әлсіз негіздердің көп зарядты катиондары мен күшті қышқылдардың аниондары түзетін тұздар қолданылады. Суда аталған тұздар күрделі иондар түзу үшін гидролизденеді. Алюминий мен темір сульфаттары мен хлоридтері ең көп таралған. Гидролиз процесінде түзілген алюминий және темір гидроксидтерінің коллоидты күлдері агрегаттар түзу үшін коагуляцияланады. Соңғысы сарқынды сулардың дисперсті фазасының бөлшектерімен бірге тұнбаға түседі және осылайша оны тазартады.
Коагулянттардың гидролизі коагуляцияның маңызды процестерінің бірі болып табылады. Оның толықтығы суспензияның бөліну сапасына да, коагулянтты тұтынуға да әсер етеді. Сарқынды суларды тазарту кезінде коагулянттарды пайдаланудың максималды тиімділігін қамтамасыз ететін шешуші фактор дисперсті жүйеде коагулянттың концентрациясын, рН мәнін және дисперсті ортаның иондық құрамын өзгерту арқылы қажетті бағытта гидролиз жүргізуге жағдай жасау болып табылады. Дисперсті фазаның теріс заряды бар дисперсті жүйелер бөлінген жағдайда бұл жағдайлар дисперсті фазаның оң заряды бар дисперсті жүйелер – теріс зарядталған гидроксокомплекстер бөлінген жағдайда оң зарядталған гидроксокомплекстердің алынуын қамтамасыз етуге тиіс.

ClO2 + 5Fe2+ + 13H2O -> 5Fe(ОH)3 + Cl- + 11H+.
Далее образующийся осадок удаляют методом фильтрования. Этой реакции также способствует нейтральная и слабощелочная среда.
Достигнутые экологические выгоды
Снижение содержания и уровней токсичности загрязняющих веществ в сточных водах.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Для окисления 1 мг марганца необходимо 2,5 мг диоксида хлора при рН>7. Для окисления 1 мг железа необходимо 1,3 мг диоксида хлора при рН>5.
Кросс-медиа эффекты
Процесс окислительного осаждения Mn (II) "активным хлором" сопровождается образованием осадка, что обусловливает необходимость последующего применения процессов извлечения его отделения из водных растворов.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
Рассчитывается согласно проектно-сметной документации.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства РК. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ.
5.8.6. Коагуляция, флокуляция.
Коагуляция
Данный метод состоит в добавлении реагентов, таких как сульфаты и хлориды алюминия и железа, гидросульфаты и гидроксохлориды алюминия в сочетании реагентов в целях корректировки значения pH и повышения интенсивности осаждения растворимых металлов.
Техническое описание
В качестве коагулянтов используются соли, образованные многозарядными катионами слабых оснований и анионами сильных кислот. В воде указанные соли подвергаются гидролизу с образованием комплексных ионов. Наибольшее распространение получили сульфаты и хлориды алюминия и железа. Образовавшиеся в процессе гидролиза коллоидные золи гидроксидов алюминия и железа коагулируют с образованием агрегатов. Последние вместе с частицами дисперсной фазы сточных вод осаждаются и, таким образом, очищают ее.
Гидролиз коагулянтов является одним из наиболее важных процессов коагуляции. Полнота его протекания влияет как на качество разделения суспензии, так и на расход коагулянта. Решающим фактором, который обеспечивает максимальную эффективность использования коагулянтов при очистке сточных вод, является создание условий для проведения гидролиза в необходимом направлении путем изменения концентрации коагулянта в дисперсной системе, значения рН и ионного состава дисперсной среды. В случае разделения дисперсных систем с отрицательным зарядом дисперсной фазы эти условия должны обеспечить получение положительно заряженных гидроксокомплексов, в случае разделения дисперсных систем с положительным зарядом дисперсной фазы - отрицательно заряженных гидроксокомплесов.

Алюминий мен темір сульфаттарымен және хлоридтерімен қатар негізділігі жоғары коагулянттар – гидросульфаттар мен алюминий гидроксохлоридтері барған сайын кең таралуда. Алюминий сульфатына қарағанда дигидроксосульфаттың [Al2(SO4)2(OH)2]·11 Н2О артықшылығы рН-ның анағұрлым кең диапазонында, қабыршақ түзу қабілетінің жоғары болуында. Бұл заттың гидролизі нәтижесінде пайда болатын гидроксокешендер оң зарядты жоғарылатады. Оның коррозиялық белсенділігі алюминий сульфаттарына қарағанда айтарлықтай төмен. Қазіргі уақытта алюминий пентагидроксохлориді Al2(OH)5Cl ең көп таралған. Оңтайлы рН мәндерінің, әсіресе қышқыл ортада, кең аймағының болуы бұл коагулянттың өзіне тән айырмашылығы болып табылады. Коагулянт дисперсті фазасы аз дисперсті жүйелерді бөлу кезінде жақсы жұмыс істейді, коррозиялық белсенділігі төмен екенін атап өту қажет.
Төмен рН дисперсті жүйелерді коагуляциялау үшін натрий алюминаты қолданылады. Жоғары рН мәндерінде натрий алюминаты алюминий сульфатымен бірге қолданылады.
Көптеген жағдайларда коагулянт қоспаларын қолдану жоғары тиімділік береді. Бұл ретте рН пен температураның оңтайлы мәндері аймағының едәуір кеңеюі қамтамасыз етіледі, үлпектер жекелеген коагулянттарды қолдану жағдайына қарағанда біркелкі тұнбаға түседі. Al2(SO4)3 және FeCl3 қоспасы 1: 1 қатынасында қолданылғаны белгілі.
Флокуляция
Дисперсті жүйелердің тұрақтылығын реттеу үшін соңғы уақытта әртүрлі суда еритін полимерлер кеңінен қолданылуда, олардың өте аз қоспалары дисперсиялардың тұрақтылығын түбегейлі өзгерте алады. Олар сарқынды суларды дисперсті қоспалардан тазартуда, суспензияларды шоғырландыруда және сусыздандыруда, шөгінділерді сүзу сипаттамаларын жақсарту үшін және т.б. флокуляция деп аталатын барлық осы процестердің негізінде жоғары молекулалық қосылыстардың (ЖМҚ) әсерінен дисперсті бөлшектердің агрегация дәрежесінің өзгеруі жатыр. Флокуляция нәтижесінде пайда болатын жинақы коагулянттардан айырмашылығы үлкен агрегаттар (флокулалар) айтарлықтай икемділікке ие. Флокуляция, әдетте, қайтымсыз процесс: бұл жағдайда реагент ерітіндісінің құрамын азайту арқылы (коагуляция кезінде байқалғандай) тұнбаны пептизациялауды (қайта диспергирлеуді) жүзеге асыру мүмкін емес.
Жоғары молекулалы флокулянттар әдетте үш топқа бөлінеді: бейорганикалық полимерлер, табиғи заттар және синтетикалық органикалық полимерлер. Флокулянттардың соңғы класы мейлінше кең қолдануды тапты. Ең көп таралған флокулянттар – полиакриламид (ПAA), акриламид, акрилонитрил және акрилат сополимерлері, полиакрил және полиметакрил қышқылдарының натрий тұздары, поли-диметиламиноэтилакрилаттар (ПДМАЭА) және т. б.
Сарқынды суларды коагуляция және флокуляция арқылы тазарту процесі келесі кезеңдерден тұрады: коагулянттар мен флокулянттардың жұмыс ерітінділерін дайындау, реагенттерді сарқынды сумен мөлшерлеу және араластыру, қабыршақтану, қабыршақтарды тұндыру.

Наряду с сульфатами и хлоридами алюминия и железа в последнее время все более широкое распространение находят коагулянты с повышенной основностью - гидросульфаты и гидроксохлориды алюминия. Преимущества дигидроксосульфата [Al2(SO4)2(OH)2]·11 Н2О перед сульфатом алюминия заключается в более широком диапазоне рН, высокой хлопьеобразующей способности. Гидроксокомплексы, образующиеся при гидролизе этого вещества, несут более высокий положительный заряд. Его коррозионная активность значительно ниже, чем у сульфатов алюминия. В настоящее время наибольшее распространение получил пентагидроксохлорид алюминия Al2(OH)5Cl. Характерным отличием этого коагулянта является широкая зона оптимальных значений рН, особенно в кислой области. Коагулянт хорошо работает при разделении дисперсных систем с небольшим содержанием дисперсной фазы, отличается низкой коррозионной активностью.
Для коагуляции дисперсных систем с низким значением рН используют алюминат натрия. При более высоких значениях рН алюминат натрия применяют совместно с сульфатом алюминия.
Высокую эффективность во многих случаях дает применение смесей коагулянтов. При этом обеспечивается значительное расширение области оптимальных значений рН и температуры, хлопья осаждаются равномернее, чем в случае применения отдельных коагулянтов. Известно применение смеси Al2(SO4)3 и FeCl3 в соотношении 1:1.
Флокуляция
Для регулирования устойчивости дисперсных систем в последнее время все шире применяются различные водорастворимые полимеры, весьма малые добавки которых могут радикально изменить стабильность дисперсий. Они широко используются при очистке сточных вод от дисперсных примесей, концентрировании и обезвоживании суспензий, для улучшения фильтрационных характеристик осадков и т.д. В основе всех этих процессов, называемых флокуляцией, лежит изменение степени агрегации дисперсных частиц под влиянием высокомолекулярных соединении (ВМС). В отличие от компактных коагулянтов, образующихся в результате флокуляции, крупные агрегаты (флокулы), обладают значительной рыхлостью. Флокуляция, как правило, процесс необратимый: в этом случае невозможно путем уменьшения содержания в растворе реагента (как это наблюдалось при коагуляции) осуществить пептизацию (редиспергирование) осадка.
Высокомолекулярные флокулянты обычно подразделяются на три группы: неорганические полимеры, вещества природного происхождения и синтетические органические полимеры. Наиболее широкое применение нашел последний класс флокулянтов. Наиболее распространенными флокулянтами являются полиакриламид (ПАА), сополимеры акриламида, акрилонитрила и акрилатов, натриевые соли полиакриловой и полиметакриловой кислот, поли-диметиламиноэтилакрилаты (ПДМАЭА) и др.
Процесс очистки сточных вод коагуляцией и флокуляцией состоит из следующих стадий: приготовление рабочих растворов коагулянтов и флокулянтов, дозирование и смешение реагентов со сточной водой, хлопьеобразование, осаждение хлопьев.

Жұмыс ерітінділерін дайындау гидравликалық немесе механикалық араластырғыштарда жүзеге асырылады. Коагулянттардың жұмыс ерітінділерінің концентрациясы әдетте 3 – 5 %, кейде 7 % дейін, флокулянттардың жұмыс ерітінділерінің концентрациясы 1 % дейін. Сарқынды суды коагулянттардың жұмыс ерітінділерімен араластырғаннан кейін ол гидравликалық немесе механикалық араластырғыштарда да жүзеге асырылуы мүмкін, су қабыршақтану камераларына жіберіледі, онда осы процесті күшейту үшін флокулянттар қосылуы мүмкін. Бөлгіш, құйынды және механикалық араластырғыштары бар камералар қолданылады. Камераларда қабыршақтардың пайда болуы баяу жүреді – 10-30 минут ішінде. Қабыршақтарды тұндыру бұрын қарастырылған тұндырғыштарда, ағартқыштарда және басқа құрылғыларда жүреді. Кейде араластыру, коагуляция және тұндыру кезеңдері бір аппаратта жүзеге асырылады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды сулардағы ластағыш заттардың мөлшерін азайту.
Металдарды жоюдың ең жоғары тиімділігін қамтамасыз ету үшін тұндырғыштарды таңдау ең маңызды фактор болып табылады. Сульфидтер негізіндегі реагенттерді қолдану кейбір металдардың анағұрлым төмен концентрациясына қол жеткізуге мүмкіндік беретінін көрсететін мысалдар бар. Сарқынды суларды тазарту процесінде рН мәнінің дұрыс болуы да өте маңызды, өйткені кейбір металл тұздары рН мәндерінің өте аз диапазонында ғана ерімейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Әдістерді таңдау кезінде өндірістік процестердің ерекшеліктерін ескеру қажет. Сонымен қатар қолданылатын әдістерді таңдаған кезде қабылдаушы су объектісінің мөлшері мен ағын жылдамдығы белгілі бір рөл атқаруы мүмкін. Анағұрлым жоғары концентрациялардың пайдасына көлемдік ағынды азайту тазарту үшін энергияны тұтынудың төмендеуіне әкеледі. Анағұрлым жоғары концентрацияланған сарқынды суларды тазарту соғұрлым жоғары концентрациялы сарқынды сулардың түзілуіне әкеледі, бірақ азырақ концентрацияланған ағындармен салыстырғанда оларды қалпына келу жылдамдығы анағұрлым жоғары болады, бұл жалпы ластағыш заттарды жоюды жақсартады. Тазарту тиімділігі 90 – 95 %-ға жетуі мүмкін. Коагулянт шығысы оның түріне, сондай-ақ сарқынды суларды тазартудың құрамы мен талап етілетін дәрежесіне байланысты және сарқынды сулардың 0,1 – 5 кг/м3 құрайды.
Кросс-медиа әсерлері
Қуатты тұтынуды арттыру.
Қоспаларды қолдану.
Кәдеге жаратуға жататын қалдықтардың түзілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Әрбір жеке жағдайда техниканың құны жеке болады.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық заңнама талаптарын сақтау. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Табиғи су объектілеріне ластағыш заттардың төгінділерін азайту.

Приготовление рабочих растворов осуществляется в гидравлических или механических смесителях. Концентрация рабочих растворов коагулянтов обычно составляет 3 - 5 %, иногда до 7 %, концентрация рабочих растворов флокулянтов - до 1 %. После смешения сточной воды с рабочими растворами коагулянтов, которое может осуществляться также в гидравлических или механических смесителях, воду направляют в камеры хлопьеобразования, куда могут добавляться флокулянты для интенсификации данного процесса. Используют перегородчатые, вихревые и с механическими мешалками камеры. Образование хлопьев в камерах происходит медленно - за 10 - 30 минут. Осаждение хлопьев происходит в отстойниках, осветлителях и других аппаратах, рассмотренных ранее. Иногда стадии смешения, коагулирования и осаждения проводят в одном аппарате.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение содержания загрязняющих веществ в сточных водах.
Чтобы обеспечить максимальную эффективность удаления металлов, наиболее важным фактором является выбор осадителей. Существуют примеры, демонстрирующие, что использование реагентов на основе сульфидов может обеспечивать достижение более низких концентраций некоторых металлов. Правильное значение pH в течение всего процесса очистки стоков, также имеет первостепенную важность, поскольку некоторые соли металлов нерастворимы только в очень небольшом диапазоне значений pH.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
При выборе методов необходимо учитывать специфику производственных процессов. Кроме того, при выборе применяемых методов определенную роль могут играть размер принимающего водного объекта и скорость потока. Уменьшение объемного расхода в пользу более высоких концентраций приводит к сокращению потребления энергии для очистки. Очистка высококонцентрированных сточных вод приведет к образованию стоков с более высокими концентрациями, но с более высокой скоростью восстановления по сравнению с менее концентрированными потоками, что позволит в целом улучшить удаление загрязняющих веществ. Эффективность очистки может достигать 90 - 95 %. Расход коагулянта зависит от его вида, а также состава и требуемой степени очистки сточных вод и составляет 0,1 - 5 кг/м3 сточных вод.
Кросс-медиа эффекты
Увеличение энергопотребления.
Применение добавок.
Образование отходов, подлежащих утилизации.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
В каждом отдельном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Соблюдение требований экологического законодательства РК. Социально-экономические аспекты. Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.

5.8.7. Ион алмасу
Сипаты
Ион алмасу процесі әдетте ион алмасу шайырының түйіршіктерімен толтырылған бағанда жүреді. Алмасу бағанның жоғарғы жағынан басталады, содан кейін ол арқылы өтеді, осылайша алмасу процесінің тепе-теңдік күйін сақтайды.
Техникалық сипаты
Ион алмасу процесі кейде технологиялық сарқынды сулардан металдарды шығару кезінде тазартудың соңғы кезеңі ретінде қолданылады. Ион алмасу арқылы сарқынды сулардан қажетсіз металл иондары оларды қатты матрицаға ауыстыру арқылы жойылады, сонымен бірге ион алмастырғыш құрылымындағы басқа иондардың тең мөлшерін қайтарады. Әдетте, ион алмасу процесі металдардың концентрациясы 500 мг/л-ден аз болған кезде қолданылады.
Ион алмастырғыштың сыйымдылығы ион алмастырғыш құрылымындағы иондар санымен шектеледі. Сондықтан ион алмастырғышты тұз қышқылы немесе каустикалық сода көмегімен қалпына келтіру қажет.
Ион алмастырғыштарды сарқынды сулардан белгілі бір металдарды кетіру үшін қолдануға болады. Мұндай селективті ион алмасу процесі улы металдардың ағындарын тазартуда әлдеқайда тиімді. Сонымен қатар баған аралас сарқынды сулармен жұмыс істегенде өте жоғары тазарту деңгейі мен тиімділігін қамтамасыз ете алады.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Су шығарындыларын азайту.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
ШЖК талаптарына дейін тазалау мүмкіндігі.
Тазартылған суды айналымға 95 % дейін қайтару.
Ауыр металдарды кәдеге жарату мүмкіндігі.
Тиімді лигандтардың қатысуымен тазарту мүмкіндігі.
Кросс-медиа әсерлері
Сарқынды суларды майлардан, беттік белсенді заттардан, еріткіштерден, органикалық заттардан алдын ала тазарту қажет. Иониттерді қалпына келтіруге және шайырларды өңдеуге арналған реагенттердің үлкен шығыны. Жуу суларын концентраттардан алдын ала бөлу қажеттігі. Қосымша қайта өңдеуді қажет ететін қайталама қалдықтардың-элюенттердің түзілуі.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Экономика
Жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес есептеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
Су объектілеріне төгінділерді азайту.
5.8.8. Биологиялық тазарту
Сипаты
Сарқынды суларды биологиялық тазарту микроорганизмдердің (бактериялардың) тіршілік әрекетін пайдалануға негізделген. Бактериялар ластанған суларда еріген күйде болатын органикалық заттардың тотығуы арқылы тазартылады. Биохимиялық әдіс 90 % және одан жоғары механикалық тазартудан кейін суда қалған органикалық ластағыш заттардан арылуға мүмкіндік береді.
Техникалық сипаты
Биологиялық тазарту әдісі ең тиімді, қарапайым және қолжетімді әдіс болып табылады. Ол табиғи экожүйелердің микроорганизмдердің тобы, яғни белсенді тұнба арқылы әртүрлі бейорганикалық және органикалық заттарды жоюға тұрғысындағы табиғи қабілетіне негізделген. Тазартудың бұл түрі құрамында органикалық қосылыстары бар сарқынды сулар үшін қолайлы. Биологиялық тазарту кезінде сарқынды сұйықтық механикалық тазартудан кейін қалып қойған ең ұсақ қалқыма заттардан арылтылады. Толық биологиялық тазартудан кейін еріген оттегі мен нитраттар бар ыдырамайтын сұйықтық алынады.
Биологиялық тазарту табиғи ортаға жақын жағдайларда немесе қолдан жасалған жағдайларда жүзеге асырылады. Сарқынды суларды табиғи биологиялық тазарту суару алқаптарында, сүзу алаңдарында және биологиялық тоғандарда жүреді. Тазарту процесі биологиялық тоғандардың суындағы және топырақтағы оттегімен қамтамасыз етілуіне, сондай-ақ органикалық ластануды тотықтыратын минерализатор микроорганизмдердің белсенділігіне байланысты баяу жүреді.
Жасанды биологиялық тазарту биологиялық сүзгілерде немесе аэротенктерде жүргізіледі. Суды тазарту жасанды бақыланатын ортада жүзеге асырылатын тазарту қондырғылары (мысалы, аэротенктер және биологиялық сүзгілер). Бұл қондырғыларда биотазарту процесін жеделдететін жағдайлар жасалады. Тазарту процесінде алынған тазартылған сарқынды сұйықтық хлорлау арқылы дезинфекцияланғаннан кейін су қоймаларына жіберіледі. Табиғи биологиялық тазарту үшін суару алаңдары немесе сүзу алаңдары бөлініп, арнайы жабдықталады. Биофильтрлері бар тазарту станциялары орта және шағын елді мекендер үшін салынады.
Биологиялық тазарту процесінде, механикалық процесс сияқты, көп мөлшерде шөгінді (тұнба) алынады, ол ашыту үшін метантенкке жіберіледі. Содан кейін шөгінді сусыздандырылады, яғни тұнба алаңдарында немесе жасанды әдістермен кептіріледі (вакуумды сүзу, термиялық кептіру). Сусызданғаннан кейін ашытылған тұнбаны тыңайтқыш ретінде пайдалануға болады.
Биологиялық және биохимиялық әдіс
Әдіс суды темір, күкіртсутек, аммоний, марганец қоспаларынан тазартуға, судың кермектігін азайтуға, дәм мен түсті кетіруге, бактериялардан дезинфекциялауға мүмкіндік береді.
Әдіс белсенді тұнбаның микроорганизмдермен ластануын өңдеуден және кейіннен реакцияға түскен қоспаны ажыратудан тұрады. Процесс механизмі бірнеше кезеңнен тұрады:
Биомасса бетінде ластағыш заттардың сорбциялық жиналуы;
Сыртқы ферментативті әсерлер арқылы жоғары молекулалық органикалық заттардың шағын молекулаларға бөлінуі және олардың жасуша ішіне енуі;

5.8.7. Ионный обмен
Описание
Ионообменный процесс, как правило, проходит в колонне, наполненной гранулами ионообменной смолы. Обмен начинается в верхней части колонны и затем проходит через нее, поддерживая тем самым равновесное состояние процесса обмена.
Техническое описание
Ионообменный процесс иногда применяется в качестве заключительного этапа очистки при удалении металлов из технологических сточных вод. С помощью ионного обмена удаляются нежелательные ионы металлов из сточных вод путем их переноса на твердую матрицу при одновременной отдаче равного количества других ионов, имеющихся в структуре ионообменника. Как правило, ионообменный процесс используется при концентрации металлов менее 500 мг/л.
Емкость ионообменника ограничена количеством ионов, имеющихся в структуре ионообменника. Поэтому необходимо проводить регенерацию ионообменника с помощью соляной кислоты или каустической соды.
Ионообменники могут использоваться для удаления определенных металлов из сточных вод. Такой избирательный процесс ионного обмена гораздо более эффективен при очистке стоков от токсических металлов. Кроме того, колонна может обеспечивать очень высокий уровень очистки и эффективность при работе со смешанными стоками.
Достигнутые экологические выгоды
Сокращение выбросов в воду.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Возможность очистки до требований ПДК.
Возврат очищенной воды до 95 % в оборот.
Возможность утилизации тяжелых металлов.
Возможность очистки в присутствии эффективных лигандов.
Кросс-медиа эффекты
Необходимо проведения предварительной очистки сточных вод от масел, ПАВ, растворителей, органики. Большой расход реагентов для регенерации ионитов и обработки смол. Необходимость предварительного разделения промывных вод от концентратов. Образование вторичных отходов-элюентов, требующих дополнительной переработки.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Экономика
Рассчитывается согласно проектно-сметной документации.
Движущая сила внедрения
Сокращение сбросов в водные объекты.
5.8.8. Биологическая очистка
Описание
Биологическая очистка сточных вод основана на использовании жизнедеятельности микроорганизмов (бактерий). Бактерии очищают за счет окисления органических веществ, находящиеся в загрязненных водах в растворенном состоянии. Биохимическим методом удается освободиться от органических загрязнений, остающихся в воде после механической очистки на 90 % и выше.
Техническое описание
Наиболее эффективным, достаточно простым и доступным является метод биологической очистки. Он основан на природной способности естественных экосистем утилизировать разнообразные неорганические и органические вещества с помощью сообщества микроорганизмов, то есть активного ила. Данный вид очистки предпочтителен для сточных вод, содержащих органические соединения. При биологической очистке удаляют из сточной жидкости наиболее мелкие взвешенные вещества, оставшиеся после механической очистки. После полной биологической очистки получается незагнивающая жидкость, содержащая растворенный кислород и нитраты.
Биологическую очистку ведут в условиях, близких к естественным или искусственно созданных. Естественная биологическая очистка сточной воды происходит на полях орошения, полях фильтрации и в биологических прудах. Процесс очищения происходит медленно за счет запаса кислорода в воде биологических прудов и в почве, а также в результате деятельности микроорганизмов-минерализаторов, которые окисляют органические загрязнения.
Искусственная биологическая очистка производится на биологических фильтрах, или аэротенках. Очистительные сооружения, в которых очистка вод осуществляется в искусственно контролируемой среде (например, аэротенки и биологические фильтры). В этих установках создаются условия, ускоряющие процесс биоочистки. Осветленную сточную жидкость, получающуюся в процессе очистки, выпускают в водоемы после ее обеззараживания посредствам хлорирования. Для естественной биологической очистки отводят и специально оборудуют поля орошения или поля фильтрации. Очистные станции с биофильтрами сооружают для средних и малых населенных пунктов.
В процессе биологической очистки, так же как механической, получаются большие количества осадка (ила), который направляется в метантенк для сбраживания. Затем осадок обезвоживают, то есть подсушивают на иловых площадках или искусственными методами (вакуум-фильтрацией, термической сушкой). После обезвоживания сброженный осадок можно использовать как удобрение.
Биологический и биохимический метод
Метод позволяет очистить воду от примесей железа, сероводорода, аммония, марганца, уменьшить жесткость воды, удалить привкусы и цвет, обеззаразить от бактерий.
Метод заключается в переработке загрязнений микроорганизмами активного ила и последующем разъединении прореагировавшей смеси. Механизм процесса состоит из нескольких стадий:
Сорбционное накопление загрязняющих веществ на поверхности биомассы;
Расщепление высокомолекулярных органических веществ за счет внешних ферментативных воздействий до молекул небольших размеров и проникновение их внутрь клетки;

Төмен молекулалы заттардың Н2О, СО2 дейін тотығуымен және жаңа жасушалық заттардың синтезімен бірге жүретін жасушаның ішкі ферменттерімен реакциялар.
Анаэробты тазарту
Мұндай тазарту процесі тіршілік ету үшін оттегін қажет етпейтін бактериялардың көмегімен жүзеге асырылады. Оны ашыту деп атайды.
Анаэробты процестер тотығуы қиын заттарды келесі аэробты аймақта оңай сіңетін заттарға ауыстыру үшін қажет. Органикалық заттардың бір бөлігі жойылады, ал қалғаны биомассаның өсуіне қолданылады. Көбінесе мұндай құрылғылар екі сатыда жобаланады. Біріншісінде – биоценоз концентрациясын арттыру үшін балшық қоспасының рециклі цилиндрлік контейнерге ұйымдастырылады. Араластыру араластырғыштармен немесе сорғы жабдықтарымен ұйымдастырылады. Екіншісі конус түбімен жабдықталған, онда шөгінділер жиналады. Бұл кезеңде органикалық заттардың тотығуы, сондай-ақ микроорганизмдердің жиналуының тұндырылуы мен тығыздалуы байқалады.
Тазарту метантенктерде жүзеге асырылады, ол – ашыту нәтижесінде пайда болатын биогазды ағызуға арналған құбыры бар жабық резервуар. Тазалау дәрежесі 85 % құрайды.
Аэробты тазарту
Бұл оттегінің қатысуымен белсенді тұнба микроорганизмдерінің тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болады.
Сарқынды суларды анаэробты тазарту кезінде екі процесс жүреді – ластағыш заттардың белсенді шламмен сорбциясы және олардың микроорганизмдермен жасушаішілік тотығуы.
Аэробты тазарту кезінде еріген органокешендер, сондай-ақ тұнбаға түспейтін қатты заттар белсенді лайдың биомассасына өтеді.
Мұндай құрылымдарда, әдетте, қайта өңделетін белсенді шламмен бірге органикалық ластағыш заттардың жойылуын қамтамасыз ететін бекітілген аэробты-факультативті микроорганизмдер үздіксіз дамитын жүктеме орнатылады. Био-тотығу процестерінің өтуі және сарқынды суларды белсенді шламмен араластыру үшін сығылған ауа био-тазарту қондырғыларының аэрация аймақтарына үнемі жеткізілуі керек. Тазалау аэротенктер мен биофильтрлерде жүргізіледі. Тазарту дәрежесі 99 % жетеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды суларды ең ұсақ суспензияланған заттардан терең тазарту.
Табиғи су объектілеріне ластанған сарқынды сулардың төгінділерін азайту.
Экологиялық сипаттамалары және пайдалану деректері
Биологиялық тазарту әдісі ең тиімді және техникалық қызмет көрсету оңай, өйткені:
ластанудан тазарту микроорганизмдердің метаболизмі есебінен жүзеге асырылады. Флотациялық тазартудан айырмашылығы суды тазарту үшін коагулянттар мен флокулянттар қажет емес;
бұл әдіс ең үнемді. Тазартудың физика-химиялық әдістері сарқынды суларды қосымша ластайтын көптеген қымбат реагенттерді қолдануды талап етеді. Сондай-ақ, флотатор 24 сағат жұмыс істейді және электр энергиясы көп пайдаланады;
биологиялық тазарту процесі қосымша айдауды қажет етпей, ауырлық күшімен жүзеге асырылады;
тазартудың биологиялық схемасын қолдану сонымен бір уақытта шөгіндінің минералдануы мәселесін шешеді және олардың көлемін едәуір азайтады;
биологиялық тазарту құрылыстарынан кейін минералданған дегельминтизацияланған тұнба қауіптіліктің 4-сыныбына сәйкес келеді және ТҚҚ полигонына кәдеге жарату үшін алаңсыз шығарылады. Экологиялық қызметтермен келісім бойынша оны а/ш тыңайтқыш ретінде қолдануға болады;
тазалау дәрежесі әлдеқайда жоғары.
Сарқынды суларды биологиялық әдіспен тазарту жоғары тиімділікке ие: автономды жүйенің тиімділігі 99 % жетеді, бұл экологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келеді. Аэробты және анаэробты тазартудың салыстырмалы сипаттамасы төменде көрсетілген.

Реакции с внутренними ферментами клетки, сопровождающиеся окислением низкомолекулярных веществ до Н2О, СО2 и синтезом новых клеточных веществ.
Анаэробная очистка
Такой процесс очистки ведется при помощи бактерий, которым для жизнедеятельности не требуется кислород. Его принято называть брожением.
Анаэробные процессы необходимы для перевода трудно окисляемых веществ до легко усваиваемых на следующей аэробной зоне. Часть органики подвергается деструкции, а остальная используется на прирост биомассы. Часто такие аппараты проектируются в две ступени. На первой - в цилиндрическую емкость организуется рецикл иловой смеси, для наращивания концентрации биоценоза. Перемешивание организуется мешалками или насосным оборудованием. Вторая оборудована конусным днищем, где происходит накопление осадка. На этой ступени наблюдается доокисление органических веществ, а также осаждение и уплотнение скопления микроорганизмов.
Очистку проводят в метантенках - закрытый резервуар с трубой для отвода биогаза, образующегося в результате брожения. Степень очистки составляет 85 %.
Аэробная очистка
Происходит в результате жизнедеятельности микроорганизмов активного ила в присутствии кислорода.
При анаэробной очистке сточных вод протекают два процесса - сорбция загрязнений активным илом и их внутриклеточное окисление микроорганизмами.
В ходе аэробной очистки растворенные органические соединения, а также взвешенные вещества адсорбируются и усваиваются микроорганизмами, в результате чего они преобразуются в биомассу активного ила.
В таких сооружениях обычно устанавливается загрузка, на которой непрерывно развиваются прикрепленные аэробно-факультативные микроорганизмы, обеспечивающие совместно с рециркулируемым активным илом деструкцию органических загрязнений. Для протекания биоокислительных процессов и перемешивания сточных вод с активным илом в зоны аэрации блоков биоочистки постоянно должен подаваться сжатый воздух. Очистку проводят в аэротенках и биофильтрах. Степень очистки достигает 99 %.
Достигнутые экологические выгоды
Глубокая очистка сточных вод от наиболее мелких взвешенных веществ.
Сокращение сбросов загрязненных сточных вод в природные водные объекты.
Экологические характеристики и эксплуатационные данные
Биологический способ очистки является наиболее эффективным и простым в обслуживании, так как:
очистка от загрязнений осуществляется за счет метаболизма микроорганизмов. Коагулянты и флокулянты для очистки воды в отличие от флотационной очистки не требуются;
данный метод наиболее экономичный. Физико-химические методы очистки требует применение большого количества дорогостоящих реагентов, которые еще к тому же дополнительно загрязняют сточные воды. Также флотатор работает 24 часа и потребляет много эл/энергии;
процесс биологической очистки осуществляется самотеком без дополнительных перекачек;
использование биологической схемы очистки одновременно решает вопрос минерализации образовавшихся осадков и значительно сокращает их объем;
минерализованный дегельминтизированный осадок после биологических очистных сооружений соответствует 4 классу опасности и спокойно вывозится на утилизацию на полигон ТБО. По согласованию с экологическими службами может применяться в качестве с/х удобрения;
степень очистки гораздо выше.
Очистка сточных вод биологическим методом имеет высокую эффективность: КПД автономной системы достигает 99 %, что отвечает требованиям экологического законодательства. Сравнительная характеристика аэробной и анаэробной очистки показана ниже.

5.4-кесте. Аэробты және анаэробты тазартудың салыстырмалы сипаттамасы
Р/с №
Аэробты
Анаэробты
1
2
3
1
Органикалық ластағыш заттардың, азот пен фосфор қосылыстарының 99 %-ын жою
Тазалау дәрежесі – 85 %
2
Оттегі қажет
Көмірқышқыл газы мен нитраттар қажет
3
Ауаны үрлегіштер береді
Бактериялар метан шығарады, сондықтан желдету жүйесі қажет
4
Тотығу фонындағы аэробты микроорганизмдер көмірқышқыл газына, суға және минералды тұнбаға ыдырайды
Сарқынды суда микроорганизмдер аз мөлшерде болады
Биологиялық тазартудың негізгі артықшылықтары:
ластағыш заттардың кең спектрін – азот және фосфор топтарын, мұнай өнімдерін, фенолдарды, СББЗ, қалқыма, еріген, коллоидты түрдегі қосылыстарды жою;
экологиялық қауіпсіздік. Күрделі заттарды тірі экожүйе қоректендіру құралы ретінде пайдаланады, ал олар су, көмірқышқыл газы және т. б. сияқты қарапайым зиянсыз өнімдерге дейін өңделеді;
тазартудың төмен құны. Физика-химиялық тазартумен салыстырғанда реагенттерді қолдану минимумға дейін азаяды;
тазарту процесінде пайда болған белсенді шламды тыңайтқыш ретінде және оны зарарсыздандырғаннан кейін топырақты қалпына келтіру үшін пайдалану. Оның құрамында өсімдіктердің өсуі мен дамуы үшін қажетті қоректік заттардың көп мөлшері бар.
Кросс-медиа әсерлері
Сарқынды суларды тек органикалық ластағыш заттардан тазарту.
Қышқылдарды алдын ала тазарту қажет.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Сарқынды суларды ағызатын кәсіпорындар үшін жалпы қолданылады.
Экономика
Тазартудың өзіндік құны төмен.
Техникалық қызмет көрсету шығындары төмен.
Басқа тазарту әдістерімен салыстырғанда реагенттерді қолдану минимумға дейін азаяды.
Ендірудің қозғаушы күші
Экологиялық қауіпсіздік.
Экологиялық заңнама талаптары.
Әлеуметтік-экономикалық аспектілер.
Табиғи су объектілеріне ластағыш заттардың төгінділерін азайту.
5.8.9. Флотация
Сипаты
Флотация ауа көпіршіктерімен бірге дисперсті бөлшектердің пайда болуына негізделген. Бұл әдіс құрамында ББЗ, мұнай және мұнай өнімдері, тоңмайлар, майлар, талшықты бөлшектер бар сарқынды суларды тазарту үшін қолданылады. Тазарту процесі "ауа көпіршіктері – бөлшектер" кешендерінің түзілуінен, осы кешендердің сұйықтық бетіне қалқып шығуынан, құрамында ластағыш заттар бар көбік қабатын түзуден және кейіннен бұл қабатты бетінен алып тастаудан тұрады.
Техникалық сипаты
Флотацияның үш әдісі бар, олар өз арасында ауаның қосылу әдісімен ерекшеленеді:
ауа атмосфералық қысымда ыдырайтын вакуумдық флотация, содан кейін көпіршіктердің пайда болуы үшін қысымның төмендеуі;
мәжбүрлі ауа флотациясы (IAF), мұнда кішкентай көпіршіктер Вентури түтігі немесе тарылту құрылғысы сияқты индукциялық құрылғы арқылы сарқынды суға тартылады;

Таблица 5.4. Сравнительная характеристика аэробной и анаэробной очистки
№ п/п
Аэробная
Анаэробная
1
Удаление 99 % органических загрязнений, соединений азота и фосфора
Степень очистки - 85 %
2
Требуется кислород
Требуется углекислый газ и нитраты
3
Воздух подается воздуходувками
Бактерии выделяют метан, поэтому необходима система вентиляции
4
Аэробные микроорганизмы на фоне окисления распадаются на углекислый газ, воду и минеральный осадок
Микроорганизмы присутствуют в стоках в малых количествах
Основными преимуществами биологической очистки являются:
удаление широкого спектра загрязняющих веществ - азотных и фосфорных групп, нефтепродуктов, фенолов, СПАВ, соединений во взвешенной, растворенной, коллоидной формах;
экологическая безопасность. Сложные вещества используются живой экосистемой как средство питания, при этом они перерабатываются до простых безвредных продуктов, таких как вода, диоксид углерода и т.п.;
низкая себестоимость очистки. По сравнению с физико-химической очисткой применение реагентов сводится к минимуму;
использование образующегося в процессе очистки активного ила в качестве удобрений и для рекультивации почв после его обеззараживания. Он содержит большое количество питательных элементов, необходимых для роста и развития растений.
Кросс-медиа эффекты
Очистка сточных вод в основном только от органических загрязнений.
Требуется предварительная очистка от кислот.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо для предприятий, осуществляющих сбросы сточных вод.
Экономика
Низкая себестоимость очистки.
Низкие эксплуатационные затраты.
По сравнению с другими методами очистки применение реагентов сводится к минимуму.
Движущая сила внедрения
Экологическая безопасность.
Требования экологического законодательства РК.
Социально-экономические аспекты.
Сокращение сбросов загрязняющих веществ в естественные водные объекты.
5.8.9. Флотация
Описание
Флотация основана на всплывании дисперсных частиц вместе с пузырьками воздуха. Метод применяется для очистки сточных вод, содержащих ПАВ, нефть и нефтепродукты, жиры, масла, волокнистые частицы. Процесс очистки заключается в образовании комплексов "частицы - пузырьки воздуха", всплывании этих комплексов на поверхность жидкости с образованием пенного слоя, содержащего загрязнения, и последующего удаления этого слоя с поверхности.
Техническое описание
Существует три метода флотации, отличающиеся между собой способом добавления воздуха:
вакуумная флотация, где воздух растворяется при атмосферном давлении, с последующим падением давления для образования пузырьков;
принудительная флотация воздухом (IAF), где мелкие пузырьки втягиваются в сточную воду через индукционное устройство, например трубку Вентури или сужающее устройство;

еріген ауамен флотация (DAF), мұнда қысымды ауа (алюминий қосылыстары үшін 0,40,8 МПа немесе 1,01,2 МПа) сарқынды суда немесе жалпы сарқынды судың бір бөлігінде ериді, содан кейін кішкене көпіршіктер пайда болады.
Флотация процесін қолдау үшін әдетте алюминий және темір тұздары, белсенді кремний диоксиді және әртүрлі органикалық полимерлер сияқты флокулянттық қоспалар қолданылады. Олардың қызметі коагуляция мен флокуляциядан басқа, ауа көпіршіктерін сіңіруге немесе тұтып қалуға қабілетті бетті немесе құрылымды құру болып табылады.
Флотация сарқынды сулардан ерімеген қоспаларды жоюдың ең перспективалы әдістерінің бірі болып табылады. Суспензиялардан кесек дисперсті бөлшектерді (3 мм-ден мм-ге дейін) бөліп алудың флотациялық әдісі соңғысының белгілі бір жағдайларда "сұйық – газ" фазаларының бөліну шегіне бекітілу қабілетіне негізделген.
Әдістің мәні қоспалардың бөлшектері суда жұқа дисперстелген ауа көпіршіктерімен жабысып, сол көпіршіктердің көмегімен ерітіндінің бетіне шығаруына негізделеді, онда олар шоғырланып, қандай да бір басқа жолмен жиналады.
Компресссиялық флотация қондырғылары сарқынды суларды тазарту тәжірибесінде анағұрлым кеңінен қолданыс тапты, олар конструкциясының қарапайымдылығымен және сенімді жұмыс істеуімен ерекшеленеді. Бұл қондырғыларға келесі негізгі элементтер кіреді: сарқынды суларға арналған жинау (қабылдау) резервуарлары, ауа беруге арналған сорғы-эжектор немесе компрессиялау қондырғысы, суды ауамен қанықтыруға арналған тегеурінді резервуар (сатуратор), ластағыштардың қалқымалы (көбінесе көбік тәрізді) массаларын жинап алуға және жоюға арналған жабдықтары бар флотациялық камера.
Флотациялық тазартудың тиімділігін арттыру үшін сарқынды суларға коагулянттарды немесе жинағыш флотореагенттерді алдын ала енгізу көзделеді.
Сатуратордың көлемі қысым 3-5 атм болғанда онда судың 2-3 минут бойы; флотациялық камерада – 10-20 минут бойы болуына есептеледі. Сатураторда ыдырайтын ауа мөлшері тазартылатын сұйықтық көлемінің кемінде 3 %-ын құрайды.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Сарқынды сулардың флотациялық қондырғыларда болу уақыты аз болған кезде (20 – 40 мин) ерімейтін қоспалар мен қалқыма заттардан өте жоғары тазарту әсері (90 – 98 % дейін) қамтамасыз етіледі. Бұл әдістің болашағын және оны өндірістік және тұрмыстық сарқынды суларды тазарту үшін пайдалану мүмкіндігі алдын ала анықтады. Сарқынды суларды флотациямен тазарту аэрация, беттік белсенді заттардың, бактериялар мен микроорганизмдердің концентрациясының төмендеуі сияқты құбылыстармен қатар жүреді, бұл сарқынды суларды одан әрі тазартуға ықпал етеді, олардың жалпы санитариялық жағдайын жақсартады, кейде дербес мәнге ие болуы мүмкін және алдын ала тазарту әдісін таңдауда шешуші фактор болуы мүмкін.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері

флотация растворенным воздухом (DAF), где воздух под давлением (0,40,8 МПа или 1,01,2 МПа для соединений алюминия) растворяется в сточной воде или части общей сточной воды и затем выпускается с образованием небольших пузырьков.
Для поддержки процесса флотации обычно используются флокулянтные добавки, такие, как соли алюминия и железа, активный диоксид кремния и различные органические полимеры. Их функция, помимо коагуляции и флокуляции, заключается в создании поверхности или структуры, способной поглощать или захватывать пузырьки воздуха.
Одним из наиболее перспективных методов удаления из сточных вод нерастворенных примесей является флотация. Флотационный метод выделения грубодисперсных частиц (от 3 мм до мм) из суспензий основан на способности последних при определенных условиях закрепляться на границе раздела фаз "жидкость - газ".
Суть метода основана на том, что частицы примесей слипаются с пузырьками тонкодиспергированного в воде воздуха и выносятся на пузырьках к поверхности раствора, где концентрируются и собираются тем или иным способом.
Наиболее широкое применение в практике очистки сточных вод получили установки компрессионной флотации, отличающиеся простотой конструкции и надежностью в работе. Эти установки включают следующие основные элементы: сборные (приемные) резервуары для сточных вод, насосно-эжекторную или компрессионную, установку для подачи воздуха, напорный резервуар (сатуратор) для насыщения воды воздухом, флотационную камеру с оборудованием для сбора и удаления всплывающей (часто пенообразной) массы загрязнений.
Для повышения эффективности флотационной очистки предусматривают предварительное введение в сточные воды коагулянтов или флотореагентов-собирателей.
Объем сатуратора рассчитывают на пребывание в нем воды в течение 2 - 3 мин. при давлении 3 - 5 атм.; во флотационной камере - в течение 10 - 20 мин. Количество растворяющегося в сатураторе воздуха составляет не менее 3 % объема очищаемой жидкости.
Достигнутые экологические выгоды
При незначительном времени пребывания сточных вод во флотационных установках (20 - 40 мин.) обеспечивается весьма высокий эффект очистки (до 90 - 98 %) от нерастворимых примесей и взвешенных веществ. Это предопределило перспективность метода и возможность его использования для очистки сточных вод как промышленных, так и бытовых. Очистка флотацией сточных вод сопровождается одновременно такими явлениями, как аэрация, снижение концентрации поверхностно-активных веществ, бактерий и микроорганизмов, что способствует дальнейшей очистке сточных вод, улучшает их общее санитарное состояние, а иногда может иметь самостоятельное значение и быть решающим фактором при выборе метода предварительной очистки.
Экологические показатели и эксплуатационные данные

Флотациялық процесс қалыпты жүргізілетін болса, беттік белсенді заттардың концентрациясының айтарлықтай төмендеуіне қол жеткізуге болады (аэрация қарқындылығына, көбіктенуге және ерімеген ластанулардың концентрациясына байланысты 40 – 60 %-ға). Қарқынды аэрация және жақсы көбіктену қамтамасыз етілетін болса, беттік белсенді заттар концентрациясының төмендеуі 80 – 90 %-ға жетуі мүмкін.
Флотацияның тұндырудан маңызды артықшылығы – тұндыру кезінде пайда болатын шөгінділердің ылғалдылығына қарағанда ылғалдылығы төмен (90 – 95%) флотациялық шламды алу (95 – 99, 8 %). Сондықтан тұндыру кезінде тұнбадан 2 – 10 есе аз шлам алынады.
Негізгі артықшылықтары:
әдістің шығыны төмен;
ерекше күш жұмсауды және техникалық қызмет көрсетуді қажет етпейтін барлық түрдегі флотаторлардың салыстырмалы түрде қарапайым құрылысы;
сулы ерітінділерді тазарту тиімділігі;
флотация процесінің жоғары жылдамдығы;
ерітіндіні мұнай өңдеу өнімдерінен арылту мүмкіндігі.
Кросс-медиа әсерлері
Қажетті мөлшердегі газ көпіршіктерін алу үшін флотаторлардың жұмысын тұрақты бақылау, гидрофобизиялаушы реагенттерді, буландырғыштарды қосуды жуу суларын тазартудың осы әдісінің кемшіліктеріне жатқызуға болады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
Қазақстан кәсіпорындарының бірінде сарқынды суларды тазарту үшін флотациялық-сүзу қондырғылары негізіндегі су тазарту жүйесі қолданылды, ол негізгі массаны қалқыма заттардан флотациялық тазарту процесін және бір қондырғыда тиелген құм қабатында толық тазартуды үйлестіреді.
Флотация және сүзу процестерін бір аппаратта біріктіретін аралас әрекет ететін флот сүзгілері.
Жоғарғы бөлігі – су мен ластануды флотациялық ажырату жүргізілетін флотация аймағы. Бұл бөлікте флотошламнан арылту үшін спиральды жинақ және сүзгі жүктемесін жуу үшін шаю басы орнатылған арбаша да бар.
Флот сүзгісінің төменгі бөлігі – сүзу аймағы. Сүзу аймағы сегменттердің тақ санына бөлінеді. Арнайы бағдарлама бойынша деңгей датчиктерінің көрсеткіштері негізінде бір сүзгі сегменті жуылады, ал қалған барлық сегменттер сүзу процесін жалғастырады. Жуу уақыты бірнеше минутты құрайды, жуу суының бір бөлігі флотошламмен бірге төгіледі.
Экономика
Әрбір нақты жағдайда қолданылатын әдіске байланысты техника құны жеке есептеледі.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары

При обычном ведении флотационного процесса может быть достигнуто заметное снижение концентрации поверхностно-активных веществ (на 40 - 60 % в зависимости от интенсивности аэрации, пенообразования и концентрации нерастворенных загрязнений). При интенсивной аэрации и обеспечении хорошего вспенивания снижение концентрации поверхностно-активных веществ может достигать 80 - 90 %.
Существенным преимуществом флотации перед отстаиванием является получение флотационного шлама с более низкой влажностью (90 - 95 %), чем влажность осадка, образующегося при отстаивании (95 - 99,8 %). Поэтому шлама получается в 2 - 10 раз меньше, чем осадка при отстаивании.
Основные преимущества:
низкозатратность метода;
относительно простое устройство флотаторов всех видов, не требующее особых усилий и средств в обслуживании;
эффективность очищения водных растворов;
высокая скорость флотационного процесса;
возможность удаления из раствора продуктов нефтепереработки.
Кросс-медиа эффекты
Постоянный контроль работы флотаторов для получения газовых пузырьков нужного размера, добавление гидрофобизирующих реагентов, вспенивателей можно отнести к недостаткам данного способа очистки промывных вод.
Технические соображения, касающиеся применимости
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Для очистки сточных вод на одном из предприятий Казахстана применена система водоочистки на основе флото-фильтрационных установок, сочетающих в себе процесс флотационной очистки от основной массы взвешенных веществ и доочистку в слое песчаной загрузки в одной установке.
Флотофильтры комбинированного действия, объединяющие в одном аппарате процессы флотации и фильтрации.
Верхняя часть - это зона флотации, где происходит флотационное разделение воды и загрязнений. В этой части так же расположена каретка, на которой смонтированы спиральный сборник для удаления флотошлама и промывная головка для промывки фильтрующей загрузки.
Нижняя часть флотофильтра - это зона фильтрации. Фильтрационная зона разбита на нечетное количество сегментов. По специальной программе на основании показаний датчиков уровня производится промывка одного фильтрующего сегмента, при этом все остальные сегменты продолжают процесс фильтрации. Время промывки составляет несколько минут, при этом часть промывной воды сбрасывается вместе с флотошламом.
Экономика
В зависимости от применяемого метода в каждом конкретном случае стоимость техники индивидуальна.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

5.8.10. Биосүзгі
Сипаты
Биосүзгілеу – сүзгі материалының кеуекті қабатында тұратын микроорганизмдермен ластағыш заттардың биологиялық тотығуына негізделген ластанған газ шығарындыларын тазарту технологиясы.
Техникалық сипаты
Техникалық тұрғыдан биосүзгі – бұл органикалық немесе инертті кеуекті материалдың қабаты бар камера. Сүзгі ортасы ретінде компост, шымтезек, ағаш қабығы, қылқан жапырақты ағаштар, сондай-ақ синтетикалық материалдар – белсендірілген көмір, полиуретан, керамзит және саз сияқты заттар қолданылады. Бұл материалдар белсенді микробиотаның колонизациясы мен жұмыс істеуі үшін қолайлы құрылымды қамтамасыз етеді. Сүзгі конструкциясы шығарындылардың түрін, газ көлемін және қажетті тазарту тиімділігін ескере отырып таңдалады. Әдетте сүзгі қабатының биіктігі 0,5-тен 1,5 м-ге дейін, ал газдың биоортамен жанасу ұзақтығы 20-дан 60 секундқа дейін. Микроорганизмдердің белсенділігін сақтау үшін тұрақты ылғалдылық (40-70 % аралығында) және 15-тен 40 °C-қа дейінгі температура қажет. Желдету жүйесі газ ағынының біркелкі таралуын қамтамасыз етеді, ал ылғалдылық пен температураны бақылау биологиялық ыдырау процесінің тұрақтылығын сақтауға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Экологиялық тұрғыдан алғанда, биосүзгілеу жоғары нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді: ластағыш заттарды, соның ішінде ҰОЗ және иістерді кетіру деңгейі 90-99 %-ға жетеді. Химиялық реагенттер мен термиялық процестердің болмауы технологияны қоршаған орта үшін де, техникалық қызмет көрсету персоналы үшін де қауіпсіз етеді. Ластағыш заттарды жоюдың табиғи механизмдерін қолдану қайталама ластануды азайтуға көмектеседі, сонымен қатар зиянды жанама өнімдердің пайда болуын жоққа шығарады. Жабық ылғалдандыру циклінің арқасында сарқынды сулардың түзілуі жоққа шығарылады. Жалпы биофильтрді енгізу санитариялық-гигиеналық жағдайларды жақсартуға ықпал етеді, әсіресе тығыз тұрғын үй құрылысы бар аудандарда.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Технологияның пайдалану көрсеткіштері оның жоғары тиімділігі мен сенімділігін растайды. Биосүзгілеу қондырғылары сағатына 500-ден 100000 м3-ге дейін ауаны өңдей алады, бұл ретте қалыпты энергия тұтыну кезінде тұрақты тазалау тиімділігі сақталады. Биосүзгілер шусыз жұмыс істейді (шу деңгейі 70 дБ-ден аз) және тұрақты техникалық қызмет көрсетуді қажет етпейді. Жалғыз қалдық – бұл шығарындылардың құрамына және пайдалану қарқындылығына байланысты 2-5 жылдан кейін ауыстырылатын пайдаланылған сүзгі материалы. Бұл жағдайда сүзгіні ауыстыру айтарлықтай шығындарсыз жүзеге асырылады.
Кросс-медиа әсерлері
Технология кросс-медиа әсерін тудырмайды, өйткені жұмыс кезінде сұйық қалдықтар пайда болмайды және топырақтың ластануы болмайды. Ауаға әсер ету ластағыш заттарды мақсатты жоюмен шектеледі. Сүзгі материалы ластағыш заттарды қоршаған ортаның басқа компоненттеріне көшуіне жол бермей ұстайды. Құрылымның тығыздығы төгілу мен ағып кетуді болғызбайды, ал реагенттер мен жанудың болмауы жанама қосылыстардың пайда болуын жоққа шығарады. Осылайша, биосүзгілеуді газды тазартудың ең экологиялық теңдестірілген әдістерінің қатарына жатқызуға болады
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Қолдану тұрғысынан биосүзгілер ластағыш заттардың төмен және орташа концентрациясы бар салыстырмалы түрде сұйылтылған газ ағындарымен жұмыс істегенде тиімді. Технология әсіресе сарқынды суларды тазарту қондырғылары, тамақ, химия және целлюлоза-қағаз өнеркәсібі кәсіпорындары, қоқыс өңдеу кешендері сияқты тұрақты шығарындылар көздеріне қолайлы. Ауыспалы құрамы, жоғары уыттылығы немесе температурасы бар газдар үшін алдын ала дайындық – кептіру, салқындату немесе инерттеу қажет. Сондай-ақ маңызды шарт – микрофлораның белсенділігін тежейтін тозаң мен қатты химиялық заттардың болмауы. Технологиялық талаптарды ескере отырып, биосүзгі күрделі басқаруды қажет етпей, сенімді және тұрақты жұмыс істейді.
Экономика

5.8.10. Биофильтр
Описание
Биофильтрация - это технология очистки загрязненных газовых выбросов, основанная на биологическом окислении загрязняющих веществ микроорганизмами, обитающими в пористом слое фильтрующего материала.
Техническое описание
Технически биофильтр представляет собой камеру с уложенным слоем органического или инертного пористого материала. В качестве фильтрующей среды используются такие вещества, как компост, торф, древесная кора, хвойные породы, а также синтетические материалы - активированный уголь, полиуретан, керамзит и глина. Эти материалы обеспечивают подходящую структуру для заселения и функционирования активной микробиоты. Конструкция фильтра подбирается с учетом типа выбросов, объема газа и желаемой эффективности очистки. Обычно высота фильтрующего слоя составляет от 0,5 до 1,5 м, а продолжительность контакта газа с биосредой - от 20 до 60 секунд. Для поддержания активности микроорганизмов необходима стабильная влажность (в пределах 40 - 70 %) и температура в диапазоне от 15 до 40 °C. Система вентиляции обеспечивает равномерное распределение газового потока, а контроль влажности и температуры позволяет сохранить стабильность процесса биологического разложения.
Достигнутые экологические выгоды
С экологической точки зрения биофильтрация позволяет достичь высоких результатов: уровень удаления загрязняющих веществ, в том числе ЛОС и запахов, достигает 90 - 99 %. Отсутствие химических реагентов и термических процессов делает технологию безопасной как для окружающей среды, так и для обслуживающего персонала. Использование природных механизмов утилизации загрязнителей способствует снижению вторичных загрязнений, а также исключает образование побочных вредных продуктов. Благодаря замкнутому циклу увлажнения исключается образование сточных вод. В целом, внедрение биофильтра способствует улучшению санитарно-гигиенических условий, особенно в районах с плотной жилой застройкой.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Эксплуатационные показатели технологии подтверждают ее высокую эффективность и надежность. Установки биофильтрации могут обрабатывать от 500 до 100 000 м³ воздуха в час, при этом сохраняется стабильная эффективность очистки при умеренном энергопотреблении. Биофильтры работают тихо (уровень шума менее 70 дБ) и не требуют постоянного обслуживания. Единственным отходом является отработанный фильтрующий материал, который подлежит замене через 2 - 5 лет в зависимости от состава выбросов и интенсивности эксплуатации. При этом замена фильтра осуществляется просто и без значительных затрат.
Кросс-медиа эффекты
Технология не вызывает кросс-медиа эффектов, поскольку в процессе эксплуатации не образуются жидкие отходы и не происходит загрязнения почвы. Воздействие на воздух ограничивается целевым удалением загрязняющих веществ. Фильтрующий материал удерживает загрязнители, не допуская их миграции в другие компоненты окружающей среды. Герметичность конструкции исключает проливы и утечки, а отсутствие реагентов и сжигания - образование побочных соединений. Таким образом, биофильтрация может быть отнесена к числу наиболее экологически сбалансированных методов очистки газов
Технические соображения, касающиеся применимости
С точки зрения применимости, биофильтры эффективны при работе с относительно разбавленными газовыми потоками с низкой и средней концентрацией загрязнителей. Технология особенно подходит для стабильных источников выбросов, таких как очистные сооружения, предприятия пищевой, химической и целлюлозно-бумажной промышленности, мусороперерабатывающие комплексы. Для газов с переменным составом, высокой токсичностью или температурой требуется предварительная подготовка - осушка, охлаждение или инертизация. Также важным условием является отсутствие пыли и агрессивных химикатов, которые могут подавить активность микрофлоры. При соблюдении технологических требований биофильтр работает надежно и стабильно, не требуя сложного управления.
Экономика

Экономикалық тұрғыдан биосүзгілеу қолжетімді тазарту технологиясына жатады. Бастапқы құрылыс шығындары қарапайым желдету жүйелерімен салыстырғанда жоғары болуы мүмкін болса да, кейінгі пайдалану шығындары өте аз. Қуатты тұтыну желдеткіштер мен ылғалдандыру жүйесімен шектеледі, реагенттерді сатып алу немесе қымбат компоненттерді ауыстыру қажет емес. Сүзгі қабатын ауыстыру бірнеше жылда бір рет жасалады және айтарлықтай шығын әкелмейді. Осының арқасында жабдықтың өтелу мерзімі орта есеппен 3-6 жылды құрайды. Биосүзгілеуді қолдану сонымен қатар шығарындылар ақысының төмендеуіне және кәсіпорынның экологиялық беделінің жақсаруына ықпал етуі мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
Биосүзгілеу технологиясын енгізу, ең алдымен, атмосфералық ауаны қорғау саласындағы нормативтік талаптарға, әсіресе ҰОЗ, аммиак және басқа қосылыстардың рұқсат етілген шекті концентрацияларына сәйкес келу қажеттілігіне байланысты. Сонымен қатар кәсіпорындардың қазіргі заманғы стандарттарға сәйкес келетін экологиялық таза және тұрақты шешімдерге ұмтылуы маңызды фактор болып табылады (мысалы, ISO 14001, ESG-бағытталған басқару). Санитариялық-гигиеналық қауіпсіздік мәселелеріне көбірек көңіл бөлу және халық тарапынан шағымдар да осы технологияны енгізуге маңызды ынталандыруға айналуда. Биосүзгілеу өндіріс процесіне зиян келтірместен, қоршаған ортаға әсерді азайту мәселелерін тиімді шешуге мүмкіндік береді.
5.9. Қалдықтарды басқаруға және олардың қоршаған ортаға әсерін азайтуға бағытталған ЕҚТ
Сипаты
Бұл кіші бөлімде қалдықтарды қайта өңдеу қызметі нәтижесінде пайда болатын қатты жанама өнімдерге сілтеме жасау үшін "қалдықтар" термині қолданылады. Бұл термин қайта өңдеуге түсетін қалдықтардың түрлеріне тікелей қатысты емес, дәл қайта өңдеу процесінің жанама өнімдерін сипаттайды. Тәсіл бірыңғай терминологияның халықаралық тәжірибесіне сәйкес келеді.
Қалдықтарды басқарудың негізгі мақсаты олардың пайда болуын болдырмау немесе азайту, сондай-ақ қайта өңдеуге болмайтын ағындардың қауіпсіз жойылуын қамтамасыз ете отырып, қайта пайдалануды, регенерацияны, қайта өңдеуді және қалпына келтіруді оңтайландыру болып табылады.
Техникалық сипаты
Қалдықтардың пайда болуын азайту үшін бірқатар әдістер мен тәжірибелер бар. Олар қарапайым ұйымдастырушылық шаралардан бастап технологиялық шешімдерді енгізуге дейін:
Шаруашылық операцияларды жүргізудің негізгі әдістері.
Тұрақты техникалық қызмет көрсетуді, жұмыс аймақтарының санын сақтауды, ағып кетуді азайтуды және әртүрлі қалдықтар ағындарының араласуын болдырмауды қамтиды. Тіпті қарапайым әрекеттер (мысалы, едендерді тазаламас бұрын сыпыру) олардың пайда болуын айтарлықтай төмендетуі мүмкін.
Өлшеу мен талдаудың статистикалық әдістерін қолдану.
Қалдықтар ағындарын жүйелі есепке алу және талдау қиындықтарды анықтауға, оларды азайту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалауға және оңтайлы шешімдерді жоспарлауға мүмкіндік береді.
Экологиялық таза технологияларды қолдану.
Заманауи қондырғылар тиімдірек сүзу, тұндыру және қайта өңдеу процестері арқылы қатты жанама өнімдердің түзілу көлемін азайтуға мүмкіндік береді.
Қаптаманы қайта пайдалану және қалдықтарды отын ретінде пайдалану.
Бөшкелерді, контейнерлерді және басқа да ыдыстарды тазалау және қалпына келтіру шартымен қайта қолдану.
Баламалы отын ретінде жеткілікті калориялық мәні бар қалдықтарды қолдану.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Аталған шараларды іске асыру мыналарды қамтамасыз етеді:
қалдықтардың түзілу көлемін азайту;
табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану;
қалдықтармен жұмыс істеу кезінде туындайтын шығарындыларды азайту;
қайта өңдеу маршруттарын оңтайландыру және қоршаған ортаға теріс әсерді азайту.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
екінші рет қолданар алдында таңбалау мен жазуларды ыдыстан алып тастау қажеттілігі;
тұнба мен тозаң жиналуының құрамын бақылауды қамтамасыз ету;
құрғақ заттың минималды құрамына ≥15 % болуына қол жеткізу.
Кросс-медиа әсерлері
Кейбір азайту әдістері басқа орталарға қосымша жүктеме әкелуі мүмкін екенін ескеру қажет. Мысалы, қалдықтарды жағу дәстүрлі отынды пайдаланумен салыстырғанда атмосфераға шығарындылардың жоғарылауымен бірге жүруі мүмкін.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
тұнбадағы металл концентрациясы үнемді экстракция үшін тым төмен болуы мүмкін;
контейнерді пайдалану қауіпсіздік талаптары мен ережелерімен шектеледі (мысалы, ДОПОГ);
қалдықтарды отын ретінде пайдалану лицензияланған қондырғылардың болуына байланысты.
Экономика
тұнбаны өңдеу және қалдықтарды өңдеу күрделі және пайдалану шығындарын талап етеді;
егер қайта өңделген материалдар нарығы болса, контейнерлерді қайта пайдалану экономикалық тұрғыдан тиімді болуы мүмкін;
қалдықтарды отын ретінде пайдалану энергия шығындарын төмендетуі мүмкін.
Ендірудің қозғаушы күші
ҚР экологиялық заңнамасының талаптары.

Экономически биофильтрация относится к доступным технологиям очистки. Хотя первоначальные затраты на строительство могут быть выше по сравнению с простыми вентиляционными системами, последующие эксплуатационные расходы минимальны. Энергопотребление ограничено работой вентиляторов и системы увлажнения, не требуется закупка реагентов или замена дорогостоящих компонентов. Замена фильтрующего слоя проводится один раз в несколько лет и не вызывает значительных затрат. Благодаря этому, срок окупаемости оборудования составляет в среднем 3-6 лет. Использование биофильтрации также может способствовать снижению платы за выбросы и улучшению экологической репутации предприятия.
Движущая сила внедрения
Внедрение технологии биофильтрации в первую очередь обусловлено необходимостью соответствия нормативным требованиям в области охраны атмосферного воздуха, особенно в части предельно допустимых концентраций ЛОС, аммиака и других соединений. Кроме того, важным фактором является стремление предприятий к экологически безопасным и устойчивым решениям, соответствующим современным стандартам (например, ISO 14001, ESG-ориентированное управление). Повышенное внимание к вопросам санитарно-гигиенической безопасности и жалобы со стороны населения также становятся важным стимулом к внедрению данной технологии. Биофильтрация позволяет эффективно решать задачи по снижению воздействия на окружающую среду без ущерба для производственного процесса.
5.9. НДТ, направленные на управление и сокращение воздействия отходов на окружающую среду
Описание
В данном подразделе используется термин "отходы" для обозначения твердых побочных продуктов, образующихся в результате деятельности по переработке отходов. Этот термин не относится напрямую к видам отходов, поступающих на переработку, а описывает именно побочные продукты самого процесса переработки. Подход согласуется с международной практикой унифицированной терминологии.
Основная цель управления отходами заключается в предотвращении или снижении их образования, а также в оптимизации повторного использования, регенерации, вторичной переработки и рекуперации, при обеспечении безопасной утилизации тех потоков, которые не могут быть переработаны.
Техническое описание
Существует ряд техник и практик, позволяющих минимизировать образование отходов. Они варьируются от простых организационных мер до внедрения технологических решений:
Основные приемы ведения хозяйственных операций.
Включают регулярное техническое обслуживание, поддержание чистоты рабочих зон, снижение утечек и предотвращение смешивания разных потоков отходов. Даже простые действия (например, подметание перед мойкой полов) могут существенно сократить их образование.
Применение статистических методов измерения и анализа.
Систематический учет и анализ потоков отходов позволяет выявлять узкие места, оценивать эффективность мероприятий по их сокращению и планировать оптимальные решения.
Использование экологически чистых технологий.
Современные установки позволяют снижать объем образования твердых побочных продуктов за счет более эффективных процессов фильтрации, осаждения и переработки.
Повторное использование упаковки и использование отходов в качестве топлива.
Повторное применение бочек, контейнеров и других емкостей при условии их очистки и восстановления.
Применение отходов с достаточной теплотворной способностью в качестве альтернативного топлива.
Достигнутые экологические выгоды
Реализация перечисленных мер обеспечивает:
снижение объемов образования отходов;
рациональное использование природных ресурсов;
сокращение выбросов, возникающих при обращении с отходами;
оптимизацию маршрутов утилизации и минимизацию негативного воздействия на окружающую среду.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
необходимость удаления маркировки и надписей с тары перед повторным использованием;
обеспечение контроля за составом осадков и пылевых скоплений;
достижение минимального содержания сухого вещества ≥15 %.
Кросс-медийные эффекты
Следует учитывать, что некоторые техники минимизации могут приводить к дополнительным нагрузкам на другие среды. Например, сжигание отходов может сопровождаться повышенными выбросами в атмосферу по сравнению с использованием традиционного топлива.
Технические соображения, связанные с применимостью:
концентрации металлов в осадках могут быть слишком низкими для рентабельной экстракции;
использование тары ограничивается требованиями безопасности и регламентами (например, ДОПОГ);
применение остатков как топлива зависит от наличия лицензированных установок.
Экономика:
переработка осадков и обращение с остатками требует капитальных и эксплуатационных затрат;
повторное использование тары может быть экономически выгодно, если есть рынок вторичных материалов;
использование остатков как топлива может снижать затраты на энергоресурсы.
Движущая сила внедрения
Требования экологического законодательства РК.

6. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша тұжырымдар қамтылған қорытынды
Осы бөлімде тізімделген және сипатталған техникалар нормативтік сипатта емес және түпкілікті болып табылмайды. Объектіні ЕҚТ бойынша қорытындыда сипатталған бір немесе бірнеше ЕҚТ-ны қолдана отырып қалыпты пайдалану жағдайында ЕҚТ-ны қолдануға байланысты эмиссиялар деңгейіне және технологиялық көрсеткіштерге қол жеткізуге болатын басқа техникаларды пайдалануға болады.
Осы ЕҚТ бойынша қорытындыда:
атмосфераға шығарылатын шығарындылар бойынша технологиялық көрсеткіштер мг/Нм3 берілген су буының құрамын шегергендегі стандартты жағдайларда (273,15 к, 101,3 кПа) шығарылатын газ көлеміне шаққандағы шығарындылардың массасы ретінде берілген;
су объектілеріне төгінділер бойынша технологиялық көрсеткіштер мг/л-мен көрсетілген сарқынды сулардың көлеміне төгінділердің массасы ретінде көрсетіледі;
маркерлік ластағыш заттардың эмиссиялары деңгейлерінің нақты мәндері ЕҚТ қолдануға байланысты көрсетілген технологиялық көрсеткіштер диапазонынан төмен болса немесе сол диапазон шегінде болса, осы бөлімде айқындалған талаптар сақталды деп саналады.
ЕҚТ қолдануға байланысты өзге технологиялық көрсеткіштер, оның ішінде тиісті көрсеткіш және (немесе) сала үшін энергетикалық, су және өзге де ресурстарды тұтыну деңгейлері қолданыстағы ұлттық нормативтік құқықтық актілерге сәйкес айқындалады.
ЕҚТ-ны қолдануға байланысты өзге де технологиялық көрсеткіштер уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне шаққандағы ресурстарды тұтыну мөлшерімен көрсетіледі. Тиісінше, басқа технологиялық көрсеткіштерді белгілеу қолданылатын өндіріс технологиясына байланысты. Бұған қоса, "Жалпы ақпарат" бөлімінде жүргізілген энергетикалық, су және өзге де (шикізат) ресурстарды тұтынуды талдау нәтижесінде көптеген факторларға: шикізаттың сапалық көрсеткіштеріне, қондырғының өнімділігі мен пайдалану сипаттамаларына, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштеріне, өңірлердің климаттық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты бірқатар вариативтік көрсеткіштер алынды.
Ресурстарды тұтынудың технологиялық көрсеткіштері ЕҚТ енгізуге, оның ішінде прогрессивті технологияны енгізуге, өндірісті ұйымдастыру деңгейін арттыруға, ең төменгі мәндерге (тиісті ресурсты тұтынудың орташа жылдық мәнін негізге ала отырып) сәйкес келуге және үнемдеу және ұтымды тұтыну жөніндегі конструктивтік, технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шараларды көрсетуге бағдарлануы тиіс.
6.1-кесте. ЕҚТ-мен байланысты шығарындылар/төгінділер деңгейін орташаландыру кезеңдері
Р/с №
Кезеңдер
Шығарындылар
Төгінділер
1
2
3
4
1
Орта есеппен бір тәулікте
Үздіксіз бақылау кезінде тәулігіне ЛЗ концентрациясының орташа сағаттық және жарты сағаттық мәндері
24 сағат ішінде іріктеу кезеңінде орташа пропорционалды сынама ретінде алынған орташа мән (немесе ағынның жеткілікті тұрақтылығы көрсетілген жағдайда, уақыт бойынша орташа пропорционалды сынама түрінде) *
2
Іріктеу кезеңіндегі орташа мән
Егер өзгеше көрсетілмесе, ұзындығы бойынша әрқайсысы кемінде 30 минут болатын үш дәйекті өлшеудің орташа шамасы **
Ескертпе:
* Мерзімді процестер үшін сынамаларды іріктеудің жалпы уақыты немесе бір реттік іріктеу нәтижесінде алынған өлшемдердің орташа мәні немесе өлшеу нәтижесі пайдаланылуы мүмкін
** Айнымалы ағындар үшін репрезентативті нәтижелер беретін басқа іріктеу рәсімін қолдануға болады (мысалы, нүктелік іріктеу). Сынама алу немесе талдау бойынша шектеулер салдарынан кез келген параметр үшін 30 минуттық өлшеуге жол берілмейді, сынама алудың тиісті кезеңі қолданылады.

6. Заключение, содержащее выводы по наилучшим доступным техникам
Техники, перечисленные и описанные в настоящем разделе, не носят нормативный характер и не являются исчерпывающими. Могут использоваться другие техники, обеспечивающие достижение уровней эмиссий и технологических показателей, связанных с применением НДТ, при нормальных условиях эксплуатации объекта с применением одной или нескольких НДТ, описанных в заключении по НДТ.
В настоящем заключении по НДТ:
технологические показатели по выбросам в атмосферу выражаются как масса выбросов на объем отходящего газа при стандартных условиях (273,15 K, 101,3 кПа) за вычетом содержания водяного пара, выраженная в мг/нм3;
технологические показатели по сбросам в водные объекты выражаются как масса сброса на объем сточных вод, выраженная в мг/л;
при фактических значениях уровней эмиссий маркерных загрязняющих веществ ниже или в пределах диапазона указанных технологических показателей, связанных с применением НДТ, требования, определенные настоящим разделом, являются соблюденными.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, в том числе уровней потребления энергетических, водных и иных ресурсов для соответствующего показателя и (или) отрасли определяются согласно действующим национальным нормативным правовым актам.
Иные технологические показатели, связанные с применением НДТ, выражаются в количестве потребления ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги. Соответственно, установление иных технологических нормативов обусловлено применяемой технологией производства. Кроме того, в результате анализа потребления энергетических, водных и иных (сырьевых) ресурсов, проведенного в разделе "Общая информация", получен вариативный ряд показателей, который зависит от многих факторов: качественные показатели сырья, производительность и эксплуатационные характеристики установки, качественные показатели готовой продукции, климатические особенности регионов и т.д.
Технологические показатели потребления ресурсов должны быть ориентированы на внедрение НДТ, в том числе прогрессивной технологии, повышение уровня организации производства, соответствовать наименьшим значениям (исходя из среднегодового значения потребления соответствующего ресурса), и отражать конструктивные, технологические и организационные мероприятия по экономии и рациональному потреблению.
Таблица 6.1. Периоды усреднения уровней выбросов/сбросов, связанные с НДТ
п/п
Периоды
Выбросы
Сбросы
1
В среднем за сутки
Среднечасовые и получасовые значения концентраций ЗВ за сутки при непрерывном контроле
Среднее значение за период выборки в течение 24 часов, взятое в качестве средне пропорциональной пробы (или в виде средне пропорциональной по времени пробы, при условии, что демонстрируется достаточная стабильность потока) *
2
Среднее значение за период выборки
Средняя величина трех последовательных измерений, по длительности как минимум 30 минут каждое, если не указано иное **
Примечание:
* для периодических процессов может использоваться среднее значение полученной величины измерений, взятых за общее время отбора проб, или результат измерения в результате разового отбора проб;
** для переменных потоков может использоваться другая процедура выборки, дающая репрезентативные результаты (например, точечный отбор проб). Для любого параметра, при котором вследствие ограничений по отбору проб или анализа 30-минутные измерения недопустимы, применяется соответствующий период отбора проб.

6.1.      Жалпы ЕҚТ
Егер өзгеше көрсетілмесе, осы бөлімде ұсынылған ЕҚТ бойынша қорытындылар жалпы қолданылатын болып табылады.
6.2–6.6-бөлімдерде көрсетілген нақты процестер үшін ЕҚТ осы бөлімде келтірілген жалпы ЕҚТ-ға қосымша қолданылады.
6.1.1.      Экологиялық менеджмент жүйесі
ЕҚТ 1.
Жалпы экологиялық тиімділікті жақсарту мақсатында ЕҚТ барлық келесі функцияларды қамтитын экологиялық менеджмент жүйесін (ЭМЖ) іске асыруды және сақтауды білдіреді:
жоғарғы басшыларды қоса алғанда, басшылардың мүдделілігі мен жауапкершілігі;
басшылар тарапынан қондырғыны (өндірісті) ұдайы жетілдіруді қамтитын экологиялық саясаттың айқындалуы;
қаржылық жоспарлаумен және инвестициялармен үйлестіре отырып, қажетті рәсімдерді, мақсаттар мен міндеттерді жоспарлау және іске асыру;
төмендегілерге ерекше назар аударылатын рәсімдерді енгізу:
құрылым және жауаптылық,
кадрларды іріктеп алу,
персоналды оқыту, олардың хабардарлығы және құзыреттілігі,
коммуникация,
қызметкерлерді ынталандыру,
құжаттама,
технологиялық процесті тиімді бақылау,
техникалық қызмет көрсету бағдарламалары,
төтенше жағдайларға және олардың салдарын жоюға дайын болу,
экологиялық заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету;
өнімділікті тексеру және түзету шараларын қабылдау, онда мыналарға ерекше назар аударылады:
мониторинг және өлшеу,
түзетуші және сақтандырушы шаралар,
жазба жүргізу,
ЭМЖ жоспарланған шараларға сәйкестігін, оның енгізілуін және іске асырылуын тексеру үшін тәуелсіз (егер ондай мүмкіндік болса) ішкі немесе сыртқы аудит жасау;
жоғарғы басшылардың ЭМЖ және оның заманауи талаптарға сәйкестігін, толықтығын және тиімділігін талдауы;
экологиялық тұрғыдан анағұрлым таза технологиялардың әзірленуін қадағалау;
қондырғыны пайдаланудан шығарған кезде, жаңа зауытты жобалау сатысында және қондырғыны пайдаланудың бүкіл мерзімі ішінде қоршаған ортаға келтіруі мүмкін әсерлерін талдау;
тұрақты негізде сала бойынша салыстырмалы талдау жүргізу (бенчмарк);
қалдықтарды басқару бағдарламаларын жасау және басқару.
Ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындылары бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу мен іске асыру және әсіресе тозаңдануды азайтатын жүйелерінің тиімділігіне қатысты техникалық қызмет көрсетуді басқару жүйесін пайдалану да ЭМЖ бір бөлігі болып табылады.
ЭМЖ қамту саласы (мысалы тәптіштеу деңгейі) мен сипаты (мысалы, стандартталған немесе стандартталмаған), әдетте, қондырғының сипатына, масштабына және күрделілігіне, сонымен қатар қоршаған ортаға болжамды әсер ету деңгейіне байланысты.

6.1. Общие НДТ
Если не указано иное, заключения по НДТ, представленные в настоящем разделе, являются общеприменимыми.
НДТ для конкретных процессов, указанные в разделах 6.2. - 6.6., применяются в дополнение к общим НДТ, приведенным в настоящем разделе.
6.1.1. Система экологического менеджмента
НДТ 1.
В целях улучшения общей экологической эффективности НДТ заключается в реализации и поддержании системы экологического менеджмента (СЭМ), которая включает в себя все следующие функции:
заинтересованность и ответственность руководства, включая высшее руководство;
определение экологической политики, которая включает в себя постоянное совершенствование установки (производства) со стороны руководства;
планирование и реализация необходимых процедур, целей и задач в сочетании с финансовым планированием и инвестициями;
внедрение процедур, в которых особое внимание уделяется:
структуре и ответственности,
подбору кадров,
обучению, осведомленности и компетентности персонала,
коммуникации,
вовлечению сотрудников,
документации,
эффективному контролю технологического процесса,
программам технического обслуживания,
готовности к чрезвычайным ситуациям и ликвидации их последствий,
обеспечению соблюдения экологического законодательства;
проверка производительности и принятие корректирующих мер, при которых особое внимание уделяется:
мониторингу и измерениям,
корректирующим и предупреждающим мерам,
ведению записей,
независимому (при наличии такой возможности) внутреннему или внешнему аудиту для определения соответствия СЭМ запланированным мероприятиям, ее внедрению и реализации;
анализ СЭМ и ее соответствия современным требованиям, полноценности и эффективности со стороны высшего руководства;
отслеживание разработки экологически более чистых технологий;
анализ возможного влияния на окружающую среду при выводе уставки из эксплуатации, на стадии проектирования нового завода и на протяжении всего срока его эксплуатации;
проведение сравнительного анализа (бенчмарк) по отрасли на регулярной основе;
составление и выполнение программы управления отходами.
Разработка и реализация плана мероприятий по неорганизованным выбросам загрязняющих веществ и использование системы управления техническим обслуживанием, которая особенно касается, эффективности систем снижения запыленности также являются частью СЭМ.
Область охвата (например, уровень детализации) и характер СЭМ (например, стандартизованная или нестандартизированная), как правило, связаны с характером, масштабом и сложностью установки, а также уровнем воздействия на окружающую среду, которое она может оказывать.

6.1.2.      Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ЕҚТ
6.1.2.1.      Энергия тұтынуды, энергия тиімділігін басқару
ЕҚТ 2.
Төменде келтірілген әдістердің біреуін немесе бірнешеуінің комбинациясын қолдану арқылы жылу мен электр энергиясын тұтынуды азайту ең үздік қолжетімді техника болып табылады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Энергияны тиімді пайдалануды басқару жүйесін пайдалану (мысалы, ISO 50001 стандартына сәйкес)
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Жиілікті-реттелетін жетектер мен энергия үнемдейтін компрессорларды қолдану
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Қайталама энергия ресурстарын пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6.1.3.      Технологиялық процестерді басқару
ЕҚТ 3.
Энергия тиімділігін арттыратын және өнімділікті арттыруға мүмкіндік беретін технологиялық процестердің тұрақтылығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін нақты уақыт режимінде процестерді үздіксіз түзету және оңтайландыру мақсатында қазіргі заманғы компьютерлік жүйелердің көмегімен басқару бөлмелерінен процестерді басқаруға қажетті барлық тиісті параметрлерді өлшеу немесе бағалау ең үздік қолжетімді техника болып табылады, бұл өнімділікті барынша ұлғайтуға және қызмет көрсету процестерін жетілдіруге мүмкіндік береді. ЕҚТ бір техниканы немесе олардың комбинациясын пайдалану арқылы процесті басқару жүйесінің көмегімен процестің орнықты жұмысын қамтамасыз етуден тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Өрт кезінде автоматтандырылған жүйелерді енгізу
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін қолдану
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.1-бөлімінде келтірілген.
ЕҚТ 4.
Жалпы экологиялық көрсеткіштерді жақсарту мақсатында қалдықтармен қосалқы операциялар кезінде ЕҚТ қолдану.
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Түсетін қалдықтарды қабылдау және бақылау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Қалдықтарды алдын ала дайындау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.1.2. НДТ в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
6.1.2.1. Управление энергопотреблением, энергоэффективностью
НДТ 2.
Наилучшей доступной техникой является сокращение потребления тепловой и электрической энергии путем применения одной или комбинации нескольких из перечисленных ниже техник:
п/п
Техники
Применимость
1
Использование системы управления эффективным использованием энергии (например, в соответствии со стандартом ISO 50001)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение частотно-регулируемых приводов и энергоэффективных компрессоров
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Использование вторичных энергоресурсов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Описание НДТ приведено в разделе 5.2. Справочника по НДТ.
6.1.3. Управление технологическими процессами
НДТ 3.
Наилучшей доступной техникой является измерение или оценка всех соответствующих параметров, необходимых для управления процессами из диспетчерских с помощью современных компьютерных систем с целью непрерывной корректировки и оптимизации процессов в режиме реального времени, для обеспечения стабильности и бесперебойности технологических процессов, что повысит энергоэффективность и позволит максимально увеличить производительность и усовершенствовать процессы обслуживания. НДТ заключается в обеспечении стабильной работы процесса с помощью системы управления процессом вместе с использованием одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Внедрение автоматизированных систем при пожаре
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Применение систем автоматизированного управления процессами
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
Описание НДТ приведено в разделе 5.1. Справочника по НДТ.
НДТ 4.
В целях улучшения общих экологических показателей применение НДТ при вспомогательных операциях с отходами.
№ п/п
Техники
Применимость
1
Прием и контроль поступающих отходов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Предварительная подготовка отходов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 4.4-бөлімінде келтірілген.
6.1.4. Шығарындылар мониторингі
ЕҚТ 5.
ЕҚТ қалдықтарды қалпына келтіру кезінде ЕҚТ қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштер көрсетілген барлық процестер шығарындыларының негізгі көздерінен маркерлік ластағыш заттардың шығарындыларына мониторинг жүргізу болып табылады.
Деректер сериясы тазалау процесінің тұрақтылығын анық көрсетсе, бақылау жиілігін бейімдеуге болады.
Р/с №
Параметр**
ЕҚТ-ға жататын бақылау
Бақылаудың минималды кезеңділігі
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу
1
Тозаң
ЕҚТ 11
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
2
Ұшпа органикалық қосылыстар
ЕҚТ 14
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
3
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe
ЕҚТ 11
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
4
Сынап (Hg)
ЕҚТ 12
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
5
Күкірт қышқылы
ЕҚТ 13
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
6
Шекті көмірсутектер
ЕҚТ 14
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
Қалдықтарды биологиялық қайта өңдеу
1
Тозаң
ЕҚТ 15
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
2
Ұшпа органикалық қосылыстар
ЕҚТ 15
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
3
Аммиак (NH3)
ЕҚТ 16
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
4
Метан (CH4)
ЕҚТ 16
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
Қалдықтарды физика-химиялық қайта өңдеу
1
Тозаң
ЕҚТ 17
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
2
Ұшпа органикалық қосылыстар
ЕҚТ 18
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
3
Гидрохлорид (HCl) (Тұз қышқылы, сутек хлориді)
ЕҚТ 19
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
4
Күкірт қышқылы (H₂SO₄)
ЕҚТ 19
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
5
Шекті көмірсутектер
ЕҚТ 18
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
6
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe
ЕҚТ 17
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат
7
Сынап (Hg)
ЕҚТ 20
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес
Маркерлік зат

Описание НДТ приведено в разделе 4.4. Справочника по НДТ.
6.1.4. Мониторинг выбросов
НДТ 5.
НДТ является проведение мониторинга выбросов маркерных загрязняющих веществ от основных источников выбросов всех процессов, для которых указаны технологические показатели, связанные с применением НДТ при восстановлении отходов.
Периодичность мониторинга может быть адаптирована, если серия данных четко демонстрирует стабильность процесса очистки.
п/п
Параметр**
Контроль, относящийся к НДТ
Минимальная периодичность контроля
Примечание
1
2
3
4
5
Механическая и физическая переработка отходов
1
Пыль
НДТ 11
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
2
Летучие органические соединения
НДТ 14
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
3
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe
НДТ 11
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
4
Ртуть (Hg)
НДТ 12
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
5
Серная кислота
НДТ 13
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
6
Углеводороды предельные
НДТ 14
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
Биологическая переработка отходов
1
Пыль
НДТ 15
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
2
Летучие органические соединения
НДТ 15
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
3
Аммиак (NH3)
НДТ 16
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
4
Метан (CH4)
НДТ 16
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
Физико-химическая переработка отходов
1
Пыль
НДТ 17
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
2
Летучие органические соединения
НДТ 18
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
3
Гидрохлорид (HCl) (Соляная кислота, Водород хлорид)
НДТ 19
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
4
Серная кислота (H₂SO₄)
НДТ 19
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
5
Углеводороды предельные
НДТ 18
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
6
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe
НДТ 17
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество
7
Ртуть (Hg)
НДТ 20
В соответствии с программой ПЭК
Маркерное вещество

1) үздіксіз мониторинг Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес ұйымдастырылған көздерде мониторингтің автоматтандырылған жүйесі арқылы жүргізіледі.
**тиісті ӨОӘ, Қазақстан Республикасында өлшеу құралдары мен аккредиттелген ұйымдар болған жағдайда.
6.1.5. Төгінділер мониторингі
ЕҚТ 6.
ЕҚТ эквивалентті сапа деректерін беруді регламенттейтін ұлттық және/немесе халықаралық стандарттарға сәйкес тазарту құрылыстарынан қалдықтарды қалпына келтіру процесінен сарқынды сулар шығатын жерлерде маркерлік ластағыш заттардың төгінділеріне мониторинг жүргізуден тұрады.
Р/с №
Параметр
Бақылаудың минималды кезеңділігі
1
2
3
1
Температура (С0)
Үзіліссіз*
2
Шығыс өлшегіш (м3/сағ)
Үзіліссіз*
3
Сутек көрсеткіші (ph)
Үзіліссіз*
4
Электр өткізгіштік (мкс -микросименс)
Үзіліссіз*
5
Лайлылық (формазин бойынша лайлану бірліктері – бір литрге ФЛБ)
Үзіліссіз*
6
Жалпы органикалық көміртек
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
7
Оттегінің химиялық қажеттілігі (ОХҚ)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
8
Қалқыма зат
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
9
Мұнай өнімдері
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
10
Фосфор (P)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
11
Фенол индексі
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
12
Цианид
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
13
Органикалық байланысқан адсорбцияланатын
галогендер (AOX)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
14
Күшән (As)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
15
Кадмий (Cd)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
16
Хром (Cr)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
17
Алты валентті хром (Cr(VI))
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
18
Мыс (Cu)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
19
Қорғасын (Pb)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
20
Никель (Ni)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
21
Сынап (Hg)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
22
Мырыш (Zn)
ӨЭБ бағдарламасына сәйкес **
* I санаттағы объектіден жерүсті су объектісіне немесе жергілікті жердің рельефіне бұрылатын сарқынды сулардың шығарындылары қолданыстағы заңнамада көзделген талаптарға сәйкес автоматтандырылған мониторинг жүйесімен жарақтандырылуға жатады
** Өлшеу қажеттілігі заттар технологиялық процесте болған/қалыптасқан жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тиісті өлшеу құралдары мен аккредиттелген ұйымдар болған жағдайда қолданылады.
Сарқынды сулардың ағуын бақылау үшін су мен сарқынды сулардың сынамаларын алу мен талдаудың бірқатар стандартты рәсімдері бар, соның ішінде:
бір реттік (нүктелік, қарапайым) сынама – сарқынды сулардан алынған бір сынама;
құрама (орташаланған, аралас) сынама – белгілі бір кезең ішінде үздіксіз алынатын сынама немесе белгілі бір кезең ішінде үздіксіз немесе мезгіл-мезгіл алынып, содан кейін араласқан бірнеше сынамадан тұратын сынама;
бақылау мақсатындағы нүктелік сынама – кемінде екі минут аралықпен ең көп дегенде екі сағат ішінде іріктелген, содан кейін араласқан кемінде бес қарапайым сынамадан тұратын аралас сынама.

1) непрерывный мониторинг проводится посредством автоматизированной системы мониторинга на организованных источниках согласно требованиям, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан;
**в случае наличия соответствующих МВИ, средств измерений и аккредитованных организаций в Республике Казахстан.
6.1.5. Мониторинг сбросов
НДТ 6.
НДТ заключается в проведении мониторинга сбросов маркерных загрязняющих веществ в месте выпуска сточных вод от процесса восстановления отходов из очистных сооружений в соответствии с национальными и/или международными стандартами, регламентирующими предоставление данных эквивалентного качества.
п/п
Параметр
Минимальная периодичность контроля
1
2
3
1
Температура (С0)
Непрерывно*
2
Расходомер (м3/час)
Непрерывно*
3
Водородный показатель (ph)
Непрерывное *
4
Электропроводность (мкс -микросименс)
Непрерывное*
5
Мутность (ЕМФ-единицы мутности по формазину на литр)
Непрерывное*
6
Общий органический углерод
В соответствии с программой ПЭК **
7
Химическая потребность в кислороде (ХПК)
В соответствии с программой ПЭК **
8
Взвешенное вещество
В соответствии с программой ПЭК **
9
Нефтепродукты
В соответствии с программой ПЭК **
10
Фосфор (P)
В соответствии с программой ПЭК **
11
Фенольный индекс
В соответствии с программой ПЭК **
12
Цианид
В соответствии с программой ПЭК **
13
Адсорбируемые органически связанные
галогены (AOX)
В соответствии с программой ПЭК **
14
Мышьяк (As)
В соответствии с программой ПЭК **
15
Кадмий (Cd)
В соответствии с программой ПЭК **
16
Хром (Cr)
В соответствии с программой ПЭК **
17
Шестивалентный хром (Cr(VI))
В соответствии с программой ПЭК **
18
Медь (Cu)
В соответствии с программой ПЭК **
19
Свинец (Pb)
В соответствии с программой ПЭК **
20
Никель (Ni)
В соответствии с программой ПЭК **
21
Ртуть (Hg)
В соответствии с программой ПЭК **
22
Цинк (Zn)
В соответствии с программой ПЭК **
* Выпуски сточных вод, отводимые в поверхностный водный объект или на рельеф местности с объекта I категории, подлежат оснащению автоматизированной системой мониторинга, согласно требованиям, предусмотренным действующим законодательством;
** необходимость измерений применима для веществ при условии их наличия/образования в технологическом процессе, а также в случае наличия соответствующих средств измерений и аккредитованных организаций в Республике Казахстан.
Для мониторинга сброса сточных вод существует ряд стандартных процедур отбора и анализа проб воды и сточных вод, в том числе:
разовая (точечная, простая) проба - одна проба, взятая из потока сточных вод;
составная (усредненная, смешанная) проба - проба, отбираемая непрерывно в течение определенного периода, или проба, состоящая из нескольких проб, отбираемых непрерывно или периодически в течение определенного периода и затем смешанных;
контрольная точечная проба - смешанная проба из не менее, чем пяти простых проб, отобранных в течение максимум двух часов с интервалом не менее двух минут и затем смешанных.

6.1.6.      Шу, діріл, иіс
ЕҚТ 7.
Шу, діріл деңгейін төмендету мақсатында ЕҚТ мына техникалардың біреуін немесе олардың комбинациясын қолданудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Шуды азайту стратегиясын іске асыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
Шулы операцияларды/агрегаттарды қоршау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
3
Операциялардың/агрегаттардың дірілдеуін оқшаулау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
4
Ішкі және сыртқы жағынан соққы тойтарғыш материалмен қаптау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
5
Дыбыс өткізбейтін ғимараттарда орналасқан құбырлар мен үрлегіштерді қаптау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
6
Шуы аз жабдықтар
(шуы аз компрессорлар, сорғылар және желдеткіштер)
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
7
Мүмкіндігінше жабық бөлмелердегі есіктер мен терезелерді жабу
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
8
Шу мен дірілді бақылауға арналған жабдық
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
ЕҚТ 8.
Иістердің түзілуі мен таралуының алдын алу мақсатында ЕҚТ мына техникалардың біреуін немесе олардың комбинациясын қолданудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Иіс шығаратын материалдарды дұрыс сақтау және жұмыс істеу; иіс шығаруы мүмкін кез келген жабдықты мұқият жобалау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету; иіс шығаратын материалдарды пайдалануды азайту.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
Қалдықтарды қалпына келтірмес бұрын сақтауға арналған герметикалық контейнерлерді орнату қоршаған ортаға иістердің шығуын болғызбауға көмектеседі.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
3
Иісі бар заттарды жою немесе түзілуін азайту үшін химиялық заттарды қолдану (мысалы, күкіртсутектің тотығуы немесе тұнбасы).
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
4
Одан әрі өңдеу үшін иісі жоқ шығатын газдарды жинау мақсатында сарқынды суларды және сарқынды сулардың шөгіндісін жинау және өңдеу объектілерін жабу немесе қоршау.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
5
Шығарындыларды/төгінділерді негізгі өндірістен тыс өңдеу ("құбырдың соңында") (биохимиялық өңдеуді қамтуы мүмкін; жоғары температурада тотығу).
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады

6.1.6. Шум, вибрация, запах
НДТ 7.
В целях снижения уровня шума, вибрации НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Реализация стратегии снижения шума
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Ограждение шумных операций/агрегатов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
3
Виброизоляция операций/агрегатов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
4
Внутренняя и внешняя обшивка из удар поглощающего материала
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
5
Обшивка воздуховодов и воздуходувок, расположенных в звуконепроницаемых зданиях
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
6
Малошумные оборудования
(малошумные компрессоры, насосы и вентиляторы)
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
7
Закрытие дверей и окон в закрытых помещениях, если это возможно
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
8
Оборудование для контроля шума и вибрации
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
Описание НДТ приведено в разделе 4.6. Справочника по НДТ.
НДТ 8.
В целях предотвращение образования и распространения запахов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Надлежащее хранение и обращение с пахучими материалами тщательное проектирование, эксплуатация и техническое обслуживание любого оборудования, которое может выделять запахи сведение к минимуму использование пахучих материалов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Установка герметичных контейнеров для хранения отходов до их восстановления помогает предотвратить выделение запахов в окружающую среду.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
3
Использование химических веществ для уничтожения или сокращения образования пахучих веществ (например, окисление или осаждение сероводорода).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
4
Покрытие или ограждение объектов сбора и обработки сточных вод и осадков сточных вод с целью сбора пахучих отходящих газов для дальнейшей обработки.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
5
Обработка выбросов/сбросов за пределами основного производства ("на конце трубы") (может включать биохимическую обработку; окисление при повышенной температуре).
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ

ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 4.7-бөлімінде келтірілген.
6.2.      Ұйымдастырылмаған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
ЕҚТ 9.
Алдын алу үшін немесе іс жүзінде мүмкін болмаса, ЕҚТ атмосфераға ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындыларын азайту экологиялық менеджмент жүйесінің бөлігі ретінде ұйымдастырылмаған шығарындылар бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және жүзеге асыру болып табылады (ЕҚТ 1-ді қараңыз), оған мыналар кіреді:
ластағыш заттардың ұйымдастырылмаған шығарындыларының неғұрлым маңызды көздерін анықтау;
белгілі бір уақыт аралығында ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алу және/немесе азайту үшін тиісті шаралар мен техникалық шешімдерді анықтау және іске асыру.
ЕҚТ 10.
Ең үздік қолжетімді техника – егер мүмкін болса, оларды жинауға және тазартуға бағытталған технологиялық шешімдерді жобалауға және оңтайландыруға негізделген ұйымдастырылмаған шығарындылардың алдын алу немесе азайту.
Қалдықтарды қалпына келтірудің технологиялық процестерінде ұйымдастырылмаған шығарындыларды азайту үшін қолданылатын шараларға мыналар жатады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Әлеуетті шығарындылар көздерінің санын азайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
2
Сенімділік және герметикалылық дәрежесі жоғары жабдықты таңдау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
3
Коррозияның алдын алу
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
4
Шашыраңқы шығарындыларды тежеу және жинау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
5
Қалдықтарды сақтау және олармен жұмыс істеу
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
6
Қалдықтарды араластыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
7
Қолдау және тазалау
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады
8
Ұшпа материалдармен жұмыс істейтін кәсіпорындарға арналған ысырапты анықтау және жөндеу бағдарламасы (ЫАЖБ).
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады

Описание НДТ приведено в разделе 4.7. Справочника по НДТ.
6.2. Выбросы загрязняющих веществ от неорганизованных источников
НДТ 9.
Для предотвращения или, если это практически невозможно, сокращение неорганизованных выбросов загрязняющих веществ в атмосферу НДТ заключается в разработке и реализации плана мероприятий по неорганизованным выбросам как части системы экологического менеджмента (см. НДТ 1), который включает в себя:
минимизацию количества потенциальных неорганизованных источников эмиссий.
определение и реализацию соответствующих мер и технических решений для предотвращения и/или сокращения неорганизованных выбросов.
НДТ 10
Наилучшей доступной техникой является предотвращение или сокращение неорганизованных выбросов, основанной на проектировании и оптимизации технологических решений, направленных на их исключение, если это возможно, сбор и очистку.
К мерам, применимым для снижения неорганизованных выбросов в технологических процессах восстановления отходов, относятся:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Снижение числа потенциальных источников выбросов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
2
Выбор оборудования с высокой степенью надежности и герметичности
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
3
Предотвращение коррозии
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
4
Сдерживание и сбор рассеянных выбросов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
5
Хранение и обращение с отходами
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
6
Смешивание отходов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
7
Поддержка и уборка
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ
8
Программа обнаружения и ремонта утечек (ОИРУ) для предприятий, работающих с летучими материалами.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ

ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.7-бөлімінде келтірілген.
6.3. Ұйымдастырылған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
6.3.1. Қалдықтарды механикалық және физикалық өңдеу кезінде ұйымдастырылған көздерден ластағыш заттардың шығарындылары
6.3.1.1.      Тозаң және металл шығарындылары
ЕҚТ 11
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезінде тозаң және металл шығарындыларын азайту мақсатында ЕҚТ мына техникалардың біреуін немесе комбинациясын пайдаланудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Медициналық қалдықтарды стерильдеу
Механикалық және физикалық өңделетін қалдықтардың түрлеріне жалпы қолданылады.
2
Дымқыл скруббер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Қапшық сүзгі
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
4
Импульспен тазартатын сүзгілер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Циклондар
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
6
Электр сүзгі
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
7
Керамикалық және металл сүзгілер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
8
Ұсақтағыщқа су бүрку
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
9
Металл шығарындыларын азайту үшін белсендірілген көмірді қолдану.

Описание НДТ приведено в разделе 5.7. Справочника по НДТ.
6.3. Выбросы загрязняющих веществ от организованных источников
6.3.1. Выбросы загрязняющих веществ от организованных источников при механической и физической переработке отходов
6.3.1.1. Выбросы пыли и металлов
НДТ 11
В целях сокращения выбросов пыли и металлов при механической и физической переработке отходов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
2
3
1
Стерилизация медицинских отходов
Общеприменимо к видам отходов, подлежащим механической и физической обработке
2
Мокрый скруббер
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Рукавный фильтр
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
4
Фильтры с импульсной очисткой
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Циклоны
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
6
Электрофильтр
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
7
Керамический и металлические фильтры
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
8
Впрыск воды в измельчитель
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
9
Применение активированного угля для снижения выбросов металлов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.7-бөлімінде келтірілген.
6.2-кесте. Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезіндегі шығарындылардың технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3) *
1
2
3
1
Тозаң* (топ – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12)
2 – 5
2–20***
2
Металдар
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe* (топ – 5, 9, 12)
Мониторинг**
*Қалдықтардың топтары
1      Медициналық және биологиялық қалдықтар
2      Қауіпті қалдықтар
3      Құрамында мұнай бар қалдықтар
4      Органикалық тектес қалдықтар
5      Электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары
6      Өнеркәсіптік қатты қалдықтар
7      Сұйық қалдықтар
8      Басқа қалдықтар
9      Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
10      Пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
11      Коммуналдық қалдықтар
12      Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары
** Эмиссиялар мониторингі өндірістік экологиялық бақылауға сәйкес
***Қалдықтардың 9-тобы үшін (Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары).

Описание НДТ приведено в разделе 5.7. Справочника по НДТ.
Таблица 6.2. Технологические показатели выбросов пыли и металлов при механической и физической переработке отходов
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3) *
1
2
3
1
Пыль* (группа - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12)
2 - 5
2-20***
2
Металлы
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe* (группа - 5, 9, 12)
Мониторинг**
*Группы отходов:
1 - медицинские и биологические отходы;
2 - опасные отходы;
3- нефтесодержащие отходы;
4 - отходы органического происхождения;
5 - отходы электрического и электронного оборудования;
6 - твердые промышленные отходы;
7 - жидкие отходы;
8 - прочие отходы;
9 - горнодобывающие и металлургические отходы;
10 - отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
11 - коммунальные отходы;
12 - промышленные и строительные отходы;
* cреднесуточное значение или среднее значение за период выборки;
** мониторинг эмиссий согласно производственному экологическому контролю;
***для группы отходов 9 (горнодобывающие и металлургические отходы).

6.3.1.3.      H₂SO₄ күкірт қышқылының шығарындылары
ЕҚТ 13
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезінде H₂SO₄ күкірт қышқылының шығарындыларын қысқарту мақсатында ЕҚТ техниканың біреуін немесе бірнешеуін пайдаланудан тұрады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Дымқыл скруббер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Құрғақ және жартылай құрғақ тазартатын скурбберер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.3.1.3. Выбросы серной кислоты H₂SO₄
НДТ 13
В целях сокращения выбросов серной кислоты H₂SO₄ при механической и физической переработке отходов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Мокрый скруббер
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Скрубберы сухой и полусухой очистки
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

6.3.1.4.      Ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары және CnH2n+2 шекті көмірсутектер
ЕҚТ 14
Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезінде ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары мен CnH2n+2 шекті көмірсутектерді қысқарту мақсатында ЕҚТ техниканың біреуін немесе бірнешеуін пайдаланудан тұрады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Дымқыл скруббер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Биосүзгі
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Криогенді конденсация
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.3.1.4. Выбросы летучих органических соединений и углеводородов предельных CnH2n+2
НДТ 14
В целях сокращения выбросов летучие органические соединения и углеводороды предельные CnH2n+2 при механической и физической переработке отходов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Мокрый скруббер
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Биофильтр
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Криогенная конденсация
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.7-бөлімінде келтірілген.
6.5-кесте. Қалдықтарды механикалық және физикалық қайта өңдеу кезінде ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары мен CnH2n+2 шекті көмірсутектердің технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ–ТК (мг/Нм3) *
1
2
3
1
Ұшпа органикалық қосылыстар* (топ – 1, 3, 5, 6, 9, 10, 12)
3 - 30
2
Шекті көмірсутектер CnH2n+2* (топ - 3, 12)
3 - 10
*Қалдықтардың топтары
1      Медициналық және биологиялық қалдықтар
2      Қауіпті қалдықтар
3      Құрамында мұнай бар қалдықтар
4      Органикалық тектес қалдықтар
5      Электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары
6      Өнеркәсіптік қатты қалдықтар
7      Сұйық қалдықтар
8      Басқа қалдықтар
9      Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
10      Пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
11      Коммуналдық қалдықтар
12      Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары.

Описание НДТ приведено в разделе 5.7. Справочника по НДТ.
Таблица 6.5. Технологические показатели выбросов летучие органические соединения и углеводороды предельные CnH2n+2 при механической и физической переработке отходов
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3) *
1
Летучие органические соединения* (группа - 1, 3, 5, 6, 9, 10, 12)
3 - 30
2
Углеводороды предельные CnH2n+2* (группа - 3, 12)
3 - 10
*Группы отходов:
1 - медицинские и биологические отходы;
2 - опасные отходы;
3- нефтесодержащие отходы;
4 - отходы органического происхождения;
5 - отходы электрического и электронного оборудования;
6 - твердые промышленные отходы;
7 - жидкие отходы;
8 - прочие отходы;
9 - горнодобывающие и металлургические отходы;
10 - отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
11 - коммунальные отходы;
12 - промышленные и строительные отходы;
* cреднесуточное значение или среднее значение за период выборки.

6.3.2.2.      Аммиак NH3 және метан CH4 шығарындылары
ЕҚТ 16
Қалдықтарды биологиялық өңдеу кезінде аммиак NH3 және метан CH4 шығарындыларын қысқарту мақсатында ЕҚТ техниканың біреуін немесе бірнешеуін пайдаланудан тұрады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Биосүзгі
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Когенерациялық қондырғылар
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.3.2.2. Выбросы аммиака NH3 и метана CH4
НДТ 16
В целях сокращения выбросов аммиак NH3 и метан CH4 при биологической переработке отходов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Биофильтр
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Когенерационные установки
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

ЕҚТ сипаты ЕҚТ бойынша анықтамалықтың 5.7-бөлімінде келтірілген.
6.8-кесте. Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезіндегі шығарындылардың технологиялық көрсеткіштері
Р/с №
Параметр
ЕҚТ-ТК (мг/Нм3) *
1
2
3
1
Тозаң* (топ – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12)
2 – 5
10–20***
2
Металдар
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe* (топ – 5, 9, 12)
Мониторинг**
*Қалдықтардың топтары
1 Медициналық және биологиялық қалдықтар
2 Қауіпті қалдықтар
3 Құрамында мұнай бар қалдықтар
4 Органикалық тектес қалдықтар
5 Электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары
6 Өнеркәсіптік қатты қалдықтар
7 Сұйық қалдықтар
8 Басқа қалдықтар
9 Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
10 Пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
11 Коммуналдық қалдықтар
12 Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары
** Эмиссиялар мониторингі өндірістік экологиялық бақылауға сәйкес
***Қалдықтардың 9-тобы үшін (Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары).

Описание НДТ приведено в разделе 5.7. Справочника по НДТ.
Таблица 6.8. Технологические показатели выбросов пыли и металлов при физико-химической переработке отходов
п/п
Параметр
НДТ-ТП (мг/Нм3) *
1
Пыль* (группа - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12)
2 - 5
10 - 20***
2
Металлы
As, Pb, Cr, Cu, Mn, Ni, Sb, V, Al, Fe* (группа - 5, 9, 12)
Мониторинг**
*Группы отходов:
1 - медицинские и биологические отходы;
2 - опасные отходы;
3- нефтесодержащие отходы;
4 - отходы органического происхождения;
5 - отходы электрического и электронного оборудования;
6 - твердые промышленные отходы;
7 - жидкие отходы;
8 - прочие отходы;
9 - горнодобывающие и металлургические отходы;
10 - отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
11 - коммунальные отходы;
12 - промышленные и строительные отходы;
* cреднесуточное значение или среднее значение за период выборки;
** мониторинг эмиссий согласно производственному экологическому контролю;
***для группы отходов 9 (горнодобывающие и металлургические отходы).

6.3.3.2. Ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары және CnH2n+2 шекті көмірсутектер
ЕҚТ 18
Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезінде ұшпа органикалық қосылыстар шығарындылары мен CnH2n+2 шекті көмірсутектерді қысқарту мақсатында ЕҚТ техниканың біреуін немесе бірнешеуін пайдаланудан тұрады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Дымқыл скруббер
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Биосүзгі
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Криогенді конденсация
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.3.3.2. Выбросы летучих органических соединений и углеводородов предельных CnH2n+2
НДТ 18
В целях сокращения выбросов летучие органические соединения и углеводороды предельные CnH2n+2 при физико-химической переработке отходов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Мокрый скруббер
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Биофильтр
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Криогенная конденсация
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

6.3.3.3. Гидрохлорид HCl (тұз қышқылы, сутек хлориді) және күкірт қышқылы H₂SO₄ шығарындылары
ЕҚТ 19
Қалдықтарды физика-химиялық өңдеу кезінде гидрохлорид HCl (тұз қышқылы, сутек хлориді) және күкірт қышқылы H₂SO₄ шығарындыларын қысқарту мақсатында ЕҚТ техниканың біреуін немесе бірнешеуін пайдаланудан тұрады:
Р/с
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Дымқыл скруббер
Физика-химиялық өңделетін қалдықтардың түрлеріне жалпы қолданылады
2
Құрғақ және жартылай құрғақ тазартатын скурбберер
Физика-химиялық өңделетін қалдықтардың түрлеріне жалпы қолданылады

6.3.3.3. Выбросы гидрохлорида HCl (соляная кислота, водород хлорид) и серной кислоты H₂SO₄
НДТ 19
В целях сокращения выбросов гидрохлорида HCl (соляная кислота, водород хлорид) и серной кислоты H₂SO₄ при физико-химической переработке отходов НДТ заключается в использовании одной или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Мокрый скруббер
Общеприменимо к видам отходов, подлежащим физико-химической обработке
2
Скрубберы сухой и полусухой очистки
Общеприменимо к видам отходов, подлежащим физико-химической обработке

0,0003 - 0,007
*Қалдықтардың топтары
1 Медициналық және биологиялық қалдықтар
2 Қауіпті қалдықтар
3 Құрамында мұнай бар қалдықтар
4 Органикалық тектес қалдықтар
5 Электр және электрондық жабдықтардың қалдықтары
6 Өнеркәсіптік қатты қалдықтар
7 Сұйық қалдықтар
8 Басқа қалдықтар
9 Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары
10 Пластмасса және резеңке-техника бұйымдары
11 Коммуналдық қалдықтар
12 Өнеркәсіп және құрылыс қалдықтары
** Эмиссиялар мониторингі өндірістік экологиялық бақылауға сәйкес
***Қалдықтардың 9-тобы үшін (Тау-кен өндіру және металлургия қалдықтары).
6.4. Су пайдалануды басқару, сарқынды суларды жою және тазарту
ЕҚТ 21.
Сарқынды суларды жою мен тазартудың ең үздік қолжетімді техникасы – бұл кәсіпорынның су балансын басқару. ЕҚТ мына техникалардың біреуін немесе бірнешеуін пайдаланудан тұрады:
Р/с №
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Технологиялық процесте айналымды сумен жабдықтау және суды қайта пайдалану жүйесін енгізу
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Жаңа зауыттар салу немесе қолданыстағы зауыттарды жаңғырту/қайта құру кезінде айналымды сумен жабдықтау жүйелерінің санын және/немесе қуатын ұлғайту
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
3
Сарқынды суларды тазарту мен залалсыздандырудың жргілікті жүйелерін пайдалану
Жұмыс істеп тұрған қондырғыларда қолданыстағы сарқынды суларды тазарту жүйелерінің конфигурациясымен шектелуі мүмкін.
4
Тазартылған және тазартылмаған сарқынды суларды бөлу, мүмкіндігінше нөсердің сарқынды суын пайдалану
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
5
Өндірістік желілер үшін ауыз суды пайдаланудан бас тарту
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

0,0003 - 0,007
*Группы отходов:
1 - медицинские и биологические отходы;
2 - опасные отходы;
3- нефтесодержащие отходы;
4 - отходы органического происхождения;
5 - отходы электрического и электронного оборудования;
6 - твердые промышленные отходы;
7 - жидкие отходы;
8 - прочие отходы;
9 - горнодобывающие и металлургические отходы;
10 - отходы пластмассовых и резинотехнических изделий;
11 - коммунальные отходы;
12 - промышленные и строительные отходы;
* cреднесуточное значение или среднее значение за период выборки;
** мониторинг эмиссий согласно производственному экологическому контролю;
***для группы отходов 9 (горнодобывающие и металлургические отходы).
6.4. Управление водопользованием, удаление и очистка сточных вод
НДТ 21
Наилучшей доступной техникой для удаления и очистки сточных вод является управление водным балансом предприятия. НДТ заключается в использовании одной из или комбинации техник:
№ п/п
Техники
Применимость
1
Внедрение системы оборотного водоснабжения и повторного использования воды в технологическом процессе
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Увеличение количества и/или мощности систем оборотного водоснабжения при строительстве новых заводов или модернизации/реконструкции существующих заводов.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
3
Использование локальных систем очистки и обезвреживания сточных вод
На действующих установках применимость может быть ограничена конфигурацией существующих систем очистки сточных вод.
4
Разделение очищенных и неочищенных сточных вод, по возможности использование ливневых сточных вод;
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
5
Отказ от использования питьевой воды для производственных линий.
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

0,001 - 0,01
17.
Мырыш (Zn)
мг/ дм3
0,1 - 1
*Іріктеу кезеңінің орташа тәуліктік мәні немесе орташа мәні
**Сарқынды суларды тазарту қондырғыларынан тазартылған ағынды шығару орындарында қолданылатын көрсеткіштер
***Өлшеу қажеттілігі технологиялық процесте олардың болуы/түзілуі жағдайында, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тиісті ӨОӘ, өлшеу құралдары және аккредиттелген ұйымдар болған жағдайда заттар үшін қолданылады.

0,001 - 0,01
17
Цинк (Zn)
мг/ дм3
0,1 - 1
* Среднесуточное значение или среднее значение за период выборки;
**Используемые показатели в местах выпуска очищенных потоков из установок по очистке сточных вод;
***Необходимость измерений применима для веществ при условии их наличия/образования в технологическом процессе, а также в случае наличия соответствующих МВИ, средств измерений и аккредитованных организаций в Республике Казахстан.

6.5. Қалдықтарды басқару
ЕҚТ 23.
Алдын алу немесе алдын алу мүмкін болмаса, қалпына келтіруге жіберілетін қалдықтардың мөлшерін азайту үшін ЕҚT экологиялық менеджмент жүйесі шеңберінде қалдықтарды басқару бағдарламасын құруды және орындауды білдіреді (5.9-бөлімді қараңыз), ол басымдық бойынша қалдықтардың түзілуін болғызбауды, оларды қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді немесе басқа да қалдықтарды жоюды қамтамасыз етеді.
ЕҚТ 24.
Қалдықтардың мөлшерін азайту мақсатында ЕҚТ мына техниканың біреуін және/немесе комбинациясын пайдалану арқылы қайта пайдалану немесе қайта өңдеу процесін жеңілдету үшін объектіде операцияларды ұйымдастырудан тұрады:
Техникалар
Қолданылуы
1
2
3
1
Қалдықтарды сұрыптауды және алдын ала дайындауды оңтайландыру
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.
2
Қалпына келтіру процесін басқаруды жақсарту
ЕҚТ бойынша анықтамалықты қолдану саласына сәйкес қызмет түрлеріне және технологиялық процестерге жалпы қолданылады.

6.5. Управление отходами
НДТ 23
Чтобы предотвратить или, если предотвращение невозможно, сократить количество отходов, направляемых на восстановление, НДТ подразумевают составление и выполнение программы управления отходами в рамках системы экологического менеджмента (см. Раздел 5.9.), который обеспечивает, в порядке приоритетности, предотвращение образования отходов, их подготовку для повторного использования, переработку или иную утилизацию отходов.
НДТ 24
В целях снижения количества отходов НДТ заключается в организации операций на объекте, для облегчения процесса повторного использования или их переработки с помощью использования одной и/или комбинации техник:
Техники
Применимость
1
Оптимизация сортировки и предварительной подготовки отходов
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.
2
Улучшенное управление процессом восстановления
Общеприменимо к видам деятельности и технологическим процессам согласно области применения справочника по НДТ.

6.6. Ремедиация талаптары
Қалдықтарды қалпына келтіру операциялары кезінде атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының негізгі үлесі ұйымдасқан көздерге – желдету жүйелері мен құбырлар арқылы шығатын газдары бар шығарындыларға тиесілі, олар эмиссиялардың жалпы көлемінің шамамен 93 – 99 %-ын құрайды. Қалдықтарды термиялық немесе химиялық өңдеу кезінде атмосфераға шығарылатын негізгі ластағыш заттардың ішінде құрамында ауыр металдар (тұздар мен оксидтер түрінде – күміс, қорғасын, кадмий, сүрме, мыс, мырыш, хром, сынап), органикалық қосылыстар, соның ішінде көмірсутектер және толық емес ыдырау өнімдері бар.
Қалдықтарды қалпына келтіру процестерінің жерасты және жерүсті суларына әсері суды тұтыну мен дренаж деңгейіне, сарқынды суларды тазарту дәрежесіне, сондай-ақ төгу сипаттамалары мен алаңның геологиялық ерекшеліктеріне байланысты. Әдетте, сумен жабдықтау жүйесі жабық болған кезде өндірістік сарқынды сулар болмайды, бұл су ресурстарына жүктемені азайтады.
Технологиялық операциялар барысында түзілген қалдықтар (қайталама қалдықтар) ішінара кәсіпорында, мысалы, техникалық рекультивация кезінде пайдаланылуы немесе үшінші тараптың мамандандырылған ұйымдарына қайта өңдеуге берілуі мүмкін. Кейбір жағдайларда, егер материал одан әрі қалпына келтіруге жарамсыз болса, уақытша жинақталуы немесе кейіннен орналастыруға берілуі мүмкін.
Экология кодексінің талаптарына сәйкес ремедиация қоршаған ортаның мынадай компоненттеріне экологиялық залал белгілері болған кезде міндетті түрде жүргізілуге тиіс:
жануарлар мен өсімдіктер әлемі;
жерасты және жерүсті сулары;
жер учаскелері мен топырақ қабаттары.
Қалдықтарды қалпына келтіру жөніндегі қызмет атмосфераға шығарындылар нәтижесінде табиғи ортаның құрамдас бөліктеріне теріс әсер етуі мүмкін, кейіннен ластағыш заттардың тасымалдануы және олардың жерге тұнуы, сулы қабаттарға инфильтрациясы және биотаға әсері болуы мүмкін.
Өндірістік немесе мемлекеттік экологиялық бақылау барысында, сондай-ақ қалдықтарды қалпына келтіру объектісі жабылған кезде экологиялық залал фактілерін анықтаған кезде базалық есептің немесе эталондық учаскенің деректерімен салыстырғанда қоршаған орта компоненттерінің жай-күйінің өзгеруіне бағалау жүргізу қажет. Кінәлі тұлға Экология кодексінің 5-бөлімінің 131 – 141-баптарына және ремедиация бағдарламасын әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес залалды жою жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Сонымен қатар мұндай тұлғалар ластағыш заттардың эмиссияларын жою, оқшаулау немесе қысқарту жөніндегі шараларды іске асыруға, белгіленген мерзімде және кезеңділікте бақылау мониторингін ұйымдастыруға міндетті. Бұл учаскенің ағымдағы немесе жоспарланған мақсатын ескере отырып, адам денсаулығына айтарлықтай қауіп төндірмеуі және қоршаған ортаға ұзақ мерзімді теріс әсер етпеуі үшін қажет.

6.6. Требования по ремедиации
Основная доля выбросов загрязняющих веществ в атмосферу при операциях по восстановлению отходов приходится на организованные источники - выбросы с уходящими газами через вентиляционные системы и трубы, составляющие порядка 93 - 99 % от общего объема эмиссий. Среди основных загрязняющих веществ, выделяющихся в атмосферу при механической или физико-химической переработке отходов, можно выделить пыль, содержащую тяжелые металлы, органические соединения, в том числе углеводороды, и продукты неполного разложения.
Влияние процессов восстановления отходов на подземные и поверхностные воды зависит от уровня водопотребления и водоотведения, степени очистки сточных вод, а также от характеристик сброса и геологических особенностей площадки. Как правило, производственные сточные воды отсутствуют при наличии замкнутой системы водообеспечения, что снижает нагрузку на водные ресурсы.
Образующиеся в ходе технологических операций остатки (вторичные отходы) могут частично использоваться на предприятии, например, при технической рекультивации, либо передаваться на переработку сторонним специализированным организациям. В отдельных случаях возможно временное накопление или последующая передача на размещение, если материал не пригоден для дальнейшего восстановления.
Согласно требованиям Экологического кодекса, ремедиация подлежит обязательному проведению при наличии признаков экологического ущерба следующим компонентам окружающей среды:
животному и растительному миру;
подземным и поверхностным водам;
земельным участкам и почвенным слоям.
Деятельность по восстановлению отходов может оказывать негативное воздействие на компоненты природной среды в результате выбросов в атмосферу, с последующим переносом загрязняющих веществ и их осаждением на землю, инфильтрацией в водоносные горизонты и воздействием на биоту.
При установлении фактов экологического ущерба в ходе производственного или государственного экологического контроля, а также при закрытии объекта восстановления отходов необходимо проводить оценку изменения состояния компонентов окружающей среды по сравнению с данными базового отчета или эталонного участка. Виновное лицо обязано принять меры по устранению ущерба в соответствии со статьями 131 - 141 Раздела 5 Экологического кодекса и Методическими рекомендациями по разработке программы ремедиации.
Также такие лица обязаны реализовать меры по удалению, локализации или сокращению эмиссий загрязняющих веществ, организовать контрольный мониторинг в установленные сроки и периодичность. Это необходимо для того, чтобы участок, с учетом его текущего или планируемого назначения, не представлял значительного риска для здоровья человека и не создавал долговременного негативного воздействия на окружающую среду.

7. Перспективалы техникалар
7.1. Ауыл шаруашылығы қалдықтарынан синтетикалық балқытқыш шпатты қалпына келтіру
Сипаты
Бұл инновациялық технологияны соңғы жылдары Fluorsid компаниясы тыңайтқыш өндірісінің қалдықтарынан алынатын аса маңызды шикізат болып табылатын табиғи балқытқыш шпатты алмастырғыш ретінде синтетикалық кальций фторидін (немесе балқытқыш шпатты) алу үшін әзірледі және патенттеп алды. Реакцияның жанама өнімі ретінде тұндырылған жасыл кремний диоксиді алынады, ол шина өнеркәсібінде арматуралық толтырғыш ретінде сыналады.
Техникалық сипаты
Үш тізбектің тұйық циклін, карциногендік, мутагендік және репродукцияны бұзатын қасиеттері бар заттарды алмастыруды, тыңайтқыштардың қалдықтарын пайдалануды және өнеркәсіптік "жасыл" кремнийдің жанама өндірісін қамтамасыз ететін синтетикалық кальций фторидін өндіру әдісі.
LIFE-SYNFLUOR жобасының мақсаты – соңғы жылдары Fluorsid компаниясы тыңайтқыш өндірісінің қалдықтарынан алынатын аса маңызды шикізат болып табылатын табиғи балқытқыш шпатты алмастырғыш ретінде синтетикалық кальций фторидін (немесе балқытқыш шпатты) алу үшін әзірлеген және патенттеген инновациялық технологияны сынау, оңтайландыру және валидациялау болып табылады. 1000 тонна синтетикалық кальций фторидін және 250 тонна тұндырылған кремнеземді өндіру бойынша пилоттық қондырғы салу жоспарлануда.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Өнімнің прототиптері нақты өндірістік сынақтарда қолданылатын болады. Олардың тиімділігі мен тұрақтылығын растау үшін өмірлік цикл бағаланады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
LIFE SYNFLUOR жобасының күтілетін нәтижелері:
жобаның соңында 1000 тонна флюорит алу және жоба аяқталғаннан кейін 5 жылдан кейін жылына 120 000 тонна болжамды мөлшер;
жобаның соңында 2760 тонна және жоба аяқталғаннан кейін 5 жылдан кейін жылына шамамен 328 000 тонна гексафторкремний қышқылын қоса алғанда, қауіпті қалдықтарды кәдеге жаратудан аулақтау;
SiO2 өндірісінде 2141 МДж/тонна энергия үнемдеу, жоба аяқталғаннан кейін 5 жылдан кейін жылына 260 250 МДЖ/тоннаға жетеді;
жобаның соңына қарай SiO2 өндірісінде CO2-экв шығарындыларының 155 тонна CO2-экв үнемдеу, бұл жылына 18 900 тонна CO2-экв алдын алуға әкеледі;
жобаның соңында флюорит өндіру кезінде 1280 м3 және жоба аяқталғаннан кейін 5 жылдан кейін жылына 153 600 м3 дейін су үнемдеу;
жобаның соңына қарай флюорит өндіруден топырақ қалдықтарын 4543 тоннаға азайту және жоба аяқталғаннан кейін 5 жылдан кейін жыл сайын 545 143 тоннаға қысқарту.
Кросс-медиа әсерлері
Реакция нәтижесінде шина өнеркәсібінде арматуралық қабат ретінде сыналатын экологиялық таза тұндырылған кремний диоксиді шығарылады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Көрсетілмеген. Тыңайтқыштар өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу қажеттігі қозғаушы фактор болуы мүмкін.
Экономика

7. Перспективные техники
7.1. Восстановление синтетического плавикового шпата из сельскохозяйственных отходов
Описание
Эта инновационная технология была разработана и запатентована компанией Fluorsid в последние годы для получения синтетического фторида кальция (или плавикового шпата) в качестве заменителя природного плавикового шпата, важнейшего сырья, получаемого из отходов производства удобрений. В качестве побочного продукта реакции будет получен более зеленый осажденный диоксид кремния, который будет испытан в качестве армирующего наполнителя в шинной промышленности.
Техническое описание
Метод производства синтетического фторида кальция, обеспечивающего замкнутый цикл трех цепочек, замену веществ с карциногенными, мутагенными и нарушающими репродукцию свойствами, использование отходов удобрений и побочное производство промышленного "зеленого" кремния.
Целью проекта LIFE-SYNFLUOR является проверка, оптимизация и валидация инновационной технологии, разработанной и запатентованной компанией Fluorsid в последние годы, для получения синтетического фторида кальция (или плавикового шпата) в качестве заменителя природного плавикового шпата, важнейшего сырья, на основе отходов производства удобрений. Планируется строительство пилотной установки по производству 1000 тонн синтетического фторида кальция и 250 тонн осажденного кремнезема.
Достигнутые экологические выгоды
Прототипы продукции будут использоваться в конкретных промышленных испытаниях. Для подтверждения их эффективности
и устойчивости также будет проведена оценка жизненного цикла.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Ожидаемые результаты проекта LIFE SYNFLUOR:
извлечение 1000 тонн флюорита в конце проекта и предполагаемое количество 120 000 тонн/год через 5 лет после окончания проекта;
избежание утилизации опасных отходов, включая 2760 тонн гексафторкремниевой кислоты в конце проекта и приблизительно 328 000 тонн/год через 5 лет после окончания проекта;
экономия энергии в размере 2141 МДж/тонну при производстве SiO2, достигающая в общей сложности 260 250 МДж/тонну/год через 5 лет после окончания проекта;
экономия 155 тонн CO2-экв. выбросов при производстве SiO2 к концу проекта, что приводит к предотвращению 18 900 тонн/год CO2 - экв.
экономия 1280 м3 воды при добыче флюорита в конце проекта и до 153 600 м3/год через 5 лет после окончания проекта;
сокращение отходов почвы от добычи флюорита на 4543 тонны к концу проекта и ежегодное сокращение на 545 143 тонны/год через 5 лет после окончания проекта.
Кросс-медиа эффекты
В результате реакции будет получен более экологичный осажденный диоксид кремния, который будет испытан в качестве армирующего наполнителя в шинной промышленности.
Технические соображения, касающиеся применимости
Не указаны. Потребность переработки отходов производства удобрений может быть движущим фактором.
Экономика

Жобаның жалпы құны 8,196,090 евро
Ендірудің қозғаушы күші
Тұйық цикл экономикасы (мысалы, қалпына келтіру/қайта пайдалану/қайта өңдеу, өнеркәсіптік симбиоз)
Компания Assemi 9028 Italy-ге FLUORSID SPA орнатуды жоспарлап отыр.
7.2. Сұрыпталмаған әртектес пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу
Сипаты
Бұл технологияда бу крекинг пешінен кейін біріктіруге болатын синтез газын өндіруді ынталандыру мақсатында пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу үшін жоғары температуралы пиролизді пайдаланылады.
Техникалық сипаты
Процесс нарық таппай, қоқыс үйіндісіне жіберілетін немесе өртеп жіберілетін сұрыпталмаған пластикалық қалдықтарды алдын ала өңдеуден басталады (соның ішінде аралас пластмасса, қалдықтардан алынған отын және тоқыма бұйымдары (мысалы, тоқылған, тоқыма емес, полиэстер). REZERO компаниясы өзінің сұрыптау қондырғыларынан қалдықтарды жеткізеді, Испанияда сұрыпталмаған пластикалық қалдықтарды басқарады. Сондай-ақ SCGC (Оңтүстік-Шығыс Азия мемлекеттерінің қауымдастығы) жіберген қалдықтар легі тексеріледі. Бұл лек пиролиз өңдеу процесіне қажетті параметрлерге қол жеткізу үшін тиісті және үйлесімді алдын ала өңдеуді қолдану арқылы сыналады және алдын ала өңделеді.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Plastics2Olefins – бұл ЕО қаржыландыратын жоба, оның шегінде Пуэртольяно (Испания) Repsol зауытында сұрыпталмаған пластикалық қалдықтарды қайта өңдеу бойынша демонстрациялық зауыт жобаланады, салынады және іске қосылады және ол цифрландырылып, 100 % жаңартылатын (электр) энергиямен жұмыс істейді.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Алдын ала өңделген қалдықтар қазірдің өзінде шағын пиролиз қондырғысы орналасқан ETIA-да сыналады. 1 фазамен қатар Repsol Испаниядағы техникалық зертханасында TRL 7 пилоттық қондырғысын (соның ішінде пиролиз қондырғысы, конденсация қондырғысы, газ тазарту жүйесі және сұйықтықты жақсарту жүйесі) салады. Орнату демонстрациялық масштабқа дейін масштабталатын бүкіл қайта өңдеу процесін тестілеуге, тексеруге және оңтайландыруға негіз болады.
Жобаның 3-кезеңінде демонстрациялық қондырғы дәстүрлі инженерлік жұмыс процесіне сәйкес жобаланады және салынады, бірақ қажет болған жағдайда инновациялық инженерлік шешімдер де әзірленеді және қолданылады. Құрылыстың соңына қарай қондырғыны пайдалануға беру құрылыс пен қондырғыны пайдалануды бастау арасындағы алшақтықты толтырады. Пайдалануға беру қауіпсіз, тиімді және пайдалануға дайын нысанды беру үшін маңызды кезең болып табылады. Қондырғы пайдалануға берілгеннен кейін өнеркәсіптік және интеграцияланған процесте 6 айлық бұрынғы пайдалану кезеңі жоспарланған. Әдістеме 2022 жылғы 1 маусымда әзірленген. 2027 жылғы 31 мамырда пайдалануға беріледі деп болжануда.
Кросс-медиа әсерлері

Общая стоимость проекта 8,196,090 евро.
Движущая сила внедрения
Экономика замкнутого цикла (например, восстановление/повторное использование/переработка отходов, промышленный симбиоз).
Планируется установка компанией FLUORSID SPA в Assemi 9028 Italy.
7.2. Переработка несортированных разнородных пластиковых отходов
Описание
В данной технологии используется высокотемпературный пиролиз для переработки пластиковых отходов с целью стимулирования производства синтез-газа, который можно интегрировать после печи парового крекинга.
Техническое описание
Процесс начнется с предварительной обработки несортированных потоков пластиковых отходов, которые не находят рынка и отправляются на свалку или сжигаются (включая смешанные пластики, топливо, полученное из отходов и текстиль (например, тканый, нетканый, полиэстер). Компания REZERO предоставит отходы со своих сортировочных объектов, она управляет несортированными пластиковыми отходами в Испании. Также будет протестирован поток отходов, отправленный SCGC (Ассоциация государств Юго-Восточной Азии). Эти потоки будут протестированы и предварительно обработаны с применением соответствующей и совместимой предварительной обработки для достижения параметров, необходимых для процесса пиролизной обработки.
Достигнутые экологические выгоды
Plastics2Olefins - это финансируемый ЕС проект, в рамках которого будет спроектирован, построен и запущен демонстрационный завод по переработке несортированных пластиковых отходов на заводе Repsol в Пуэртольяно (Испания), который будет цифровизирован и работать на 100 % на возобновляемой (электрической) энергии.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Предварительно обработанные отходы будут испытаны в ETIA, где уже находится небольшая пиролизная установка. Параллельно с фазой 1 Repsol построит пилотную установку TRL 7 (включая пиролизную установку, конденсационную установку, систему очистки газа и систему улучшения жидкости) в своей технической лаборатории в Испании. Установка послужит основой для тестирования, проверки и оптимизации всего процесса переработки, который будет масштабирован до демонстрационного масштаба.
На фазе 3 проекта демонстрационная установка будет спроектирована и построена в соответствии с традиционным инженерным рабочим процессом, но также будут разработаны и применены инновационные инженерные решения по мере необходимости. Ближе к концу строительства ввод установки в эксплуатацию заполнит разрыв между строительством и началом эксплуатации установки. Ввод в эксплуатацию является критическим этапом для передачи безопасного, эффективного и готового к эксплуатации объекта. После ввода установки в эксплуатацию запланирована 6-месячный эксплуатационный период в промышленном и интегрированном процессе. Дата разработки методики 1 июня 2022 года. Предполагаемое введение в эксплуатацию 31 мая 2027 года.
Кросс-медиа эффекты

Жоба 2050 жылға қарай ЕО-ның климаттық бейтараптыққа қол жеткізуіне маңызды үлес қосатын және өндірілетін шикізаттың орнына қайта өңделген пластикалық шикізатты коммерцияландыруға жол ашатын пластмассаларды жағумен және қолданыстағы қайта өңдеу процестерімен салыстырғанда өмірлік цикл кезінде парниктік газдар шығарындыларын 70-80 %-ға қысқартуға мүмкіндік береді деп бағаланады.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Тиісті балама технология – жағу және пластикті қайта өңдеудің қазіргі процестері.
Экономика
Пластикалық қалдықтардың бағасы мен қолжетімділігі сияқты экономикалық параметрлер пластикалық қалдықтардың ағындарын таңдау кезінде ескеріледі. Уақыт пен орынға байланысты қалдықтардың өзгергіштігі ескеріледі. Бұл қадам полиолефин өндірісіне қажетті ең жақсы қоспа үшін материалдарды оңтайландыруды қамтамасыз ету үшін қажет.
Ендірудің қозғаушы күші
Тұйық цикл экономикасы (мысалы, қалпына келтіру/қайта пайдалану/қайта өңдеу, өнеркәсіптік симбиоз)
Компания Repsol Tech Lab Spain орнатуды жоспарлап отыр.
7.3. Техникалық өнеркәсіптік газдар өндірісінің инновациялық технологиялары
Сипаты
Қондырғы автомобиль өнеркәсібінің полимерлі қалдықтары, пластикалық чиптер мен үгінділер, макролон, резеңке, пайдаланылған шиналар және сарқынды сулардың кептірілген шөгінділері сияқты қалдықтарды кіріс материал ретінде қайта өңдейді. Синтездеу жолымен сутегі, этилен мен азот қоспасы, СО2, этилен сияқты техникалық газдарды алуға болады. Қондырғы метан (биогаз) пиролизіне қолданылуы мүмкін.
Техникалық сипаты
Реактор дегеніміз индукциялық қыздыру және термостаттау жүйесі бар керамикамен оқшауланған, тот баспайтын болаттан жасалған цилиндр пішініндегі газ өткізбейтін ыдыстар жүйесі болып табылады. Қайта өңдеуге кіретін материал жабық типтегі реактор капсуласына орналастырылады. Беру және бекіту жүйесі бар реактор картриджі катализаторларды, ингибиторларды оңай ауыстыруды және қатты көміртекті процестен шығарып тастауды қамтамасыз етеді. Материал 1000 °C температураның әсерінен ыдырайды. Температураның әсерінен баяу ыдырайтын өнімдердің 70 %-ы газдардан тұрады. Газдар алдын ала тазартылып, бөлініп, сығымдалғаннан кейін оларды балондарға қысыммен айдауға болады. Газды қатайту және салқындату жүйесі пиролиз газының жанасу арқылы тиімді салқындатылуын қамтамасыз етеді, Сабатье реакциясының өнімі болып табылатын суды бұру газ қоспасының қошталмайтын компоненттерінің түзілуіне жол бермейді. Газды кептіру, сығымдау, бөлу және араластыру жүйесі құрғатуды, бөлуді (опциялы), араластыруды (қажет болған жағдайда сыртқы көздерден түсетін газды араластыруды) және қысымда сақтау үшін газды 200 барға дейін сығымдауды қамтамасыз етеді. Фирмаішілік H2-CNG отын құю станциясы ретінде тікелей пайдалануға болады.

По оценкам, проект позволит сократить выбросы парниковых газов в течение жизненного цикла на 70 - 80 % по сравнению со сжиганием и существующими процессами переработки пластмасс, что внесет важный вклад в достижение ЕС климатической нейтральности к 2050 году и откроет путь для коммерциализации переработанного пластикового сырья вместо ископаемого сырья.
Технические соображения, касающиеся применимости
Соответствующая альтернативная технология- сжигание и существующие процессы переработки пластика.
Экономика
Экономические параметры, такие как цена и доступность пластиковых отходов, будут учитываться при выборе потоков пластиковых отходов. Будет учитываться изменчивость отходов в зависимости от времени
и местоположения. Этот шаг необходим для обеспечения оптимизации материалов для наилучшей смеси, необходимой для производства полиолефинов.
Движущая сила внедрения
Экономика замкнутого цикла (например, восстановление/повторное использование/переработка отходов, промышленный симбиоз).
Планируется установка компанией Repsol Tech Lab Spain.
7.3. Инновационные технологии производства технических промышленных газов
Описание
Установка перерабатывает в качестве входящего материала такие отходы, как полимерные отходы автомобильной промышленности, пластиковая стружка и крошка, макролон, резина, использованные шины, и высушенный осадок сточных вод. Синтезным путем возможно получение технических газов, таких как водород, смесь этилена и азота, СО2, этилен. Установка может применяться для пиролиза метана (биогаза).
Техническое описание
Pеактор представляют собой систему газонепроницаемых сосудов цилиндрической формы из нержавеющей стали в керамической изоляции c системой индукционного нагрева и термостатирования. Входящий на переработку материал помещается в капсулу реактора закрытого типа. Реакторный патрон с системой подачи и фиксации предусматривает легкую замену катализаторов, ингибиторов и устранения из процесса твердого углерода Материал разлагается под воздействием температуры 1000 °C. Продукты медленного температурного разложения на 70 % состоят из газов. Которые после предварительной очистки, разделения и сжатия газов, могут быть закачаны в балоны под давлением. Система закаливания и охлаждения газа обеспечивает эффективное контактное охлаждение пиролизного газа, отведение воды, являющейся продуктом реакции Сабатье, предотвращает образование нежелательных компонентов газовой смеси. Система осушки, компримирования, сепарации и смешивания газа обеспечивает осушку, сепарацию (опционно), смешивание (при необходимости подмешивания газа из
внешних источников), и компримирование газа для хранения при давлении до 200 бар. Может напрямую использоваться в качестве внутрифирменной H2-CNG-заправочной станции.

Сұйық қалдықтың 15 %-ы мойынтірек майы мен сұйық балауыздан тұрады. Шығатын өнімнің 15 %-ының қатты қалдығының құрамында көміртегі, күйе, сорбент, күкірт бар.
Қол жеткізілген экологиялық пайда
Қалдықтардан пайдалануға жарамды өнімдер, негізінен CO2 шығармайтын өнеркәсіптік газдар алынады.
Экологиялық көрсеткіштер және пайдалану деректері
Органикалық заттардың аналитикалық бақыланатын рекомбинациясы арқылы сутегі мен басқа да өнімдерді өндіру – газ хроматографиясы процесі. Жүйе құрамында сутегі бар газдарды (ҚСГ) алуға, ҚСГ-дан таза сутекті бөліп алуға, сепарацияланған фракциялардан межеленген сападағы ВСГ дайындауға мүмкіндік береді.
Кросс-медиа әсерлері
Биогазбен кіріс шикізаты ретінде жұмыс істегенде қондырғы Сабатье реакциясы арқылы бастапқы қоспадағы СО2 мөлшерін азайтуға мүмкіндік береді, бұл процесті көміртегі-теріс процесс етеді.
Қолданылуына қатысты техникалық ой-пайым
Құны жоғары, қуаты төмен модульдік конструкция.
Экономика
Процесс электролиз арқылы алынған сутекті құбыржол желісіне араластырудың термодинамикалық тұрғыдан анағұрлым тиімді баламасы болып табылады. Термиялық процесс нәтижесінде газ қоспасын тікелей дайындауды қамтамасыз етеді.
Ендірудің қозғаушы күші
Пиролитикалық ыдырау әдісімен метан мен биогаздан жасалған құрамында сутегі бар қоспалар өндірісі.
Чехияда қондырғыны Filák, s.r.o. компания пайдаланады.
7.4. Құрамында мұнай бар қалдықтарды майда еритін катализаторлар қолданылатын термокаталитикалық крекинг әдісімен қайта өңдеу
Технология айналмалы экономика қағидаттарына сәйкес пайдаланылған майларды, мұнай шламдарын, мұнай қалдықтарының қоспаларын, май шламдарын және кокс-химия өндірісінің қалдықтарын – тас-көмір шайырын (ТКШ, ФКШ) қоса алғанда, сұйық көмірсутек қалдықтарының кең спектрін бағалы тауарлық өнімдерге (синтетикалық автомобиль отыны, еріткіштер, битум) қайта өңдеуге арналған.
Технологияның негізінде шикізатты өңдеу әдісі жатыр, ол термиялық конверсияға және майда еритін катализатордың қатысуымен термокаталитикалық деструкцияға жатады. Процесс шикізаттың механохимиялық активтенуін дайындау блогын пайдаланады – мұнда коллоидтық жүйенің дисперсті фазасындағы асфальтеннің нано бөлшектері атомдарының қатысуымен ығыса ыдырауы орын алады, бұл шайырлардың тұрақтандырғыш қабықтарының бұзылуынан туындайды. Катализатордың кіріс блогында дыбыстан жоғары бу-сұйық ағындардың гидродинамикалық әсерлері, сондай-ақ жоғары кернеулердің, ығысу жылдамдықтарының және жоғары жиілікті ағындардың пульсацияларының болуымен сипатталатын кавитациялық процестер жүреді. Сондай-ақ реакция аймағында сутегі мен сокатализатор түзу үшін 0,1-2 МПа қысымы бар ағынды реакторлар қолданылады. Содан кейін шикізат пеште 350-420 градус температурада қыздырылады және бөлу бағанына беріледі. Технологияны қолдану нәтижесі – шикізаттың физика-химиялық құрамына байланысты дистиллят фракцияларының шығымдылығын барынша қолайлы мәндерге дейін арттыра отырып, шикізатты өңдеу тереңдігін арттыру. Кубтық қалдық – тотығу блогы арқылы өтетін гудрон жоғары сапалы модификацияланған жол/құрылыс битумына айналады және үлкен биг-бегтерге немесе металл еуробөшкелерге оралады. Мұның бәрі есебінен жану катализаторлар, сүзгілеу жүйелері есебінен қалдықтар мен ұшпа шығарындылар түзілмейтін қайта өңдеуді жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Технология жоғары рентабельділігімен, экологиялық қауіптілігімен, өрт қауіпті факторлардың болмауымен және қалдықтарды тікелей олардың түзілу көзінен қайта өңдеуге мүмкіндік беретін, логистикалық және экологиялық шығындарды төмендететін автономды мобильді қондырғының мүмкіндігімен ерекшеленеді. Осылайша, мұнайды тұтып қалатын қалдықтарды өндірістік циклге тартуға, қоршаған ортаның ластануын азайтуға және ресурстарды тиімді үнемдеуге қол жеткізіледі.

Жидкий остаток 15 % состоит из подшипникового масла и жидкого воска. Твердый остаток 15 % выходящего продукта, содержащий углерод, сажу, сорбент, серу.
Достигнутые экологические выгоды
Из отходов получаются пригодные к использованию продукты, в основном промышленные газы, без производства CO2.
Экологические показатели и эксплуатационные данные
Производство водорода и других продуктов методом аналитически контролируемой рекомбинации органических веществ - процесс газовой хроматографии. Система позволяет получать водородсодержащие газы (ВСГ), выделять чистый водород из ВСГ, готовить ВСГ заданного качества из сепарированных фракций.
Кросс-медиа эффекты
При работе на биогазе, как входящем сырье, установка позволяет снижать содержание CO2 в исходной смеси за счет реакции Сабатье, что делает процесс углероднегативным.
Технические соображения, касающиеся применимости
Высокая стоимость, модулярная конструкция малой мощности.
Экономика
Процесс представляет из себя термодинамически более выгодную альтернативу блендированию водорода, полученного электролизом, в трубопроводную сеть. Обеспечивает прямое приготовление газовой смеси в результате термического процесса.
Движущая сила внедрения
Производство водородосодержащих смесей из метана и биогаза методом пиролитического разложения.
В Чехии установка эксплуатируется компанией Filák, s.r.o.
7.4. Переработка нефтесодержащих отходов методом термокаталитического крекинга с использованием маслорастворимых катализаторов
Технология предназначена для переработки широкого спектра жидких углеводородных отходов, включая отработанные масла, нефтешламы, смеси нефтяных отходов, маслошламы и отходы коксохимического производства - каменноугольная смола (КУСы, ФУСы), в ценные товарные продукты (синтетическое автомобильное топливо, растворители, битум), в соответствии с принципами циркулярной экономики.
В основе технологии лежит способ переработки сырья, который относится к термической конверсии и термокаталитической деструкции в присутствии маслорастворимого катализатора. В процессе используется блок подготовки механохимической активации сырья - где происходит сдвиговое разрушение с участием атомов наночастиц асфальтенов в дисперсной фазе коллоидной системы, вызванное разрушением стабилизирующих оболочек смол. В блоке ввода катализатора происходят гидродинамические эффекты сверхзвуковых парожидкостных течений, а также выброкавитационные процессы, характеризующихся наличием высоких напряжений, скоростей сдвига и высокочастотных пульсаций потоков. Также, используются проточные реакторы с давлением 0,1 - 2 МПа с образованием водорода и сокатализатора в зоне реакции. Далее сырье нагревается в печи при температуре 350 -420 °С и подается в колонну разделения. Результат применения технологии - повышение глубины переработки сырья с увеличением выхода дистиллятных фракций до максимально приемлемых значений в зависимости от физико-химического состава сырья. Кубовый остаток - гудрон, проходя через блок окисления, превращается в модифицированный дорожный/строительный битум высокого качества и упаковывается в биг-беги либо в металлические евробочки. Все это позволяет осуществлять переработку без образования отходов и летучих выбросов за счет катализаторов горения, системы фильтрации.
Технология отличается высокой рентабельностью, экологической безопасностью, отсутствием пожароопасных факторов и возможностью автономной мобильной установки, что позволяет проводить переработку отходов непосредственно у источника их образования, снижая логистические и экологические издержки. Таким образом, достигается вовлечение нефтесодержащих отходов в производственный цикл, снижение загрязнения окружающей среды и эффективное ресурсосбережение.

7.5. Гидротермалды карбонизация (Hydrothermal Carbonization).
Бұл техника органикалық қалдықтарды, әсіресе дымқыл қалдықтарды өңдеудің заманауи әдісі болып табылады. Процесс сулы ортада жоғары қысым мен қалыпты температурада жүреді. Оның басты артықшылығы – алдын ала кептірудің қажеті жоқ. Нәтижесінде гидрокөмір деп аталатын қатты отын алынады. Бұл технология қалдықтарды азайтуға, парниктік газдар шығарындыларын азайтуға көмектеседі және ресурстарды басқарудың жабық, тұрақты жүйесіне қадам жасайды.
7.6. Пластикалық қалдықтардың отынға каталитикалық ыдырауы
Катализаторларды қолдана отырып, оттегі шектеулі ортада термиялық ыдырау арқылы пластмассаларды қалпына келтіруге бағытталған перспективалық технология. Процесс сұйық отынды, газды және жоғары энергетикалық құндылығы бар қатты қалдықты алуға мүмкіндік береді. Кәдімгі пиролизбен салыстырғанда катализ реакция температурасын төмендетеді, сұйық отынға селективтілікті арттырады және алынған өнімнің сапасын жақсартады. Техника кәдеге жаратылмайтын пластмассалар көлемін қысқартуға ықпал етеді, полигондарға жүктемені азайтады және қазба энергия көздерін алмастыру үшін мүмкіндіктер ашады.
7.7. Органикалық қалдықтарды сутегіге электрохимиялық өңдеу
Органикалық қалдықтарды сутегіге айналдыру үшін электрохимиялық процестерді пайдалануға негізделген инновациялық технология. Электрохимиялық реакция арқылы (әдетте катализаторларды қолдану арқылы) органикалық материалдарды (мысалы, тамақ қалдықтарынан, биомассадан немесе сарқынды сулардың шөгіндісінен) өңдеу процесінде көміртегі қосылыстары бөлініп, қосымша өнім ретінде сутегі түзіледі.
Бұл технология органикалық қалдықтарды тиімді кәдеге жаратып қана қоймай, сонымен қатар энергетикалық мұқтаждық үшін таза отын ретінде пайдалана алатын сутегі өндіруге мүмкіндік береді. Болашақта ол сутегі экономикасына көшу стратегиясының маңызды бөлігіне айналуы мүмкін, сонымен қатар полигондардағы жүктемені айтарлықтай азайтады және парниктік газдардың шығарындыларын азайтады.
7.8. Қайта өңдеуге арналған айналмалы реакторлар
Бұл қалдықтар айналмалы барабандардың ішінде термиялық өңдеуден өтетін перспективалы технология. Реактор ішіндегі материалдың қозғалысының арқасында жылу біркелкі бөлінеді, бұл органикалық заттардың жақсы ыдырауына және зиянды заттардың шығарылуын азайтуға көмектеседі.
Мұндай қондырғылар тұрмыстық қалдықтардан бастап өнеркәсіптік қалдықтарға дейін қатты қалдықтарды да, сұйық қалдықтарды да пластмассаға дейін өңдеуге жарамды. Нәтижесінде отын, газ немесе көмір сияқты пайдалы өнімдерді алуға болады, ал энергия шығындары тиімді жылу алмасу арқылы азаяды.
Айналмалы реакторларды қолдану қалдықтарды өңдеудің экологиялық және энергетикалық тиімділігін арттырады, көму көлемін азайтуға көмектеседі және тұйық циклді экономиканың дамуына үлес қосады.

7.5. Гидротермальная карбонизация (Hydrothermal Carbonization)
Данная техника является современным способом переработки органических отходов, особенно влажных. Процесс проходит в водной среде при повышенном давлении и умеренной температуре. Его главное преимущество - нет необходимости в предварительной сушке. В итоге получается твердое топливо, так называемый гидроуголь. Эта технология помогает сократить объемы отходов, уменьшить выбросы парниковых газов и делает шаг к более замкнутой, устойчивой системе обращения с ресурсами.
7.6. Каталитическое разложение пластиковых отходов в топливо
Перспективная техника, направленная на восстановление пластмасс путем их термического разложения в кислородоограниченной среде с использованием катализаторов. Процесс позволяет получать жидкое топливо, газ и твердый остаток с высокой энергетической ценностью. По сравнению с обычным пиролизом, катализ снижает температуру реакции, повышает селективность к жидкому топливу и улучшает качество получаемого продукта. Техника способствует сокращению объемов неутилизируемых пластиков, снижает нагрузку на полигоны и открывает возможности для замещения ископаемых энергоносителей.
7.7. Электрохимическая переработка органических отходов в водород
Инновационная техника, основанная на использовании электрохимических процессов для преобразования органических отходов в водород. В процессе переработки органических материалов (например, пищевых отходов, биомассы или осадков сточных вод) с помощью электрохимической реакции (обычно с применением катализаторов) происходит расщепление углеродных соединений с образованием водорода как побочного продукта.
Эта технология позволяет не только эффективно утилизировать органические отходы, но и производить водород, который может использоваться как чистое топливо для энергетических нужд. В перспективе она может стать важной частью стратегии по переходу к водородной экономике, а также значимо снизить нагрузку на полигоны и уменьшить выбросы парниковых газов.
7.8. Вращающиеся реакторы для переработки отходов
Это перспективная техника, при которой отходы проходят термическую обработку внутри вращающихся барабанов. Благодаря движению материала внутри реактора тепло распределяется равномерно, что помогает лучше разлагать органику и снижает выбросы вредных веществ.
Такие установки подходят для переработки как твердых, так и жидких отходов - от бытовых и промышленных до пластиков. В результате можно получить полезные продукты, например топливо, газ или уголь, при этом затраты на энергию снижаются за счет эффективного теплообмена.
Применение вращающихся реакторов повышает экологическую и энергетическую эффективность переработки отходов, помогает сократить объемы захоронения и делает вклад в развитие экономики замкнутого цикла.

7.9. Электроника қалдықтарынан металдарды шамадан тыс экстракциялау
Бұл әдіс ескі электроникадан, мысалы, компьютерлерден, телефондардан және басқа техникалардан құнды металдарды алуға мүмкіндік беретін перспективалы және заманауи болып табылады. Оның негізінде өте маңызды сұйықтықтарды, мысалы, CO₂ немесе су буының қолданылуы жатыр. Бұл жағдайда зат өзін газ ретінде де, сұйықтық ретінде де көрсетеді, материалға терең еніп, қажетті элементтерді тиімді ерітеді.
Осының арқасында қатты химияны қолданбай қалдықтардан алтын, күміс, мыс, палладий және басқа да бағалы металдарды алуға болады. Технология экологиялық жүктемені азайтуға, кен өндіруге деген қажеттілікті азайтуға мүмкіндік береді және айналмалы экономиканың дамуын қолдайды.
8. Қосымша түсініктемелер мен ұсынымдар
ЕҚТ бойынша анықтамалық ҚР Экология кодексінің 113-бабына сәйкес дайындалды.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты әзірлеудің бірінші кезеңі КТА өткізу болды, оның барысында Қазақстан Республикасының қалдықтарын қалпына келтіру жөніндегі кәсіпорындардың ағымдағы жай-күйіне сараптамалық баға берілді. Бұл аудит өндірісті басқарудың тиімділігін, қолданылатын автоматтандыру құралдарын, технологиялық мүмкіндіктерді талдауды және кәсіпорындардың қоршаған ортаға әсер ету дәрежесін анықтауға мүмкіндік берді. Сондай-ақ технологиялардың ЕҚТ қағидаттарына сәйкестігіне талдау жүргізілді.
Сараптамалық бағалаудың негізгі мақсаты қазіргі жағдайға қатысты Қазақстан Республикасы саласының технологиялық жай-күйін анықтау, сондай-ақ ЕҚТ параметрлеріне сәйкес кәсіпорындарды бағалау болып табылады.
ЕҚТ өлшемшарттарына сәйкестікті бағалау 2010/75/ЕО "Өнеркәсіптік шығарындылар және/немесе төгінділер туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау туралы)" директивасына, сонымен қатар ЕҚТ бойынша осы анықтамалықтың 2-бөлімінде көрсетілген ЕҚТ-ға жатқызу әдіснамасына сәйкес белгіленді.
КТА кезінде мыналар: қолданылатын технологиялар, жабдықтар, ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділері туралы, өндіріс қалдықтарының түзілуі туралы, сондай-ақ әдеби дереккөздер, нормативтік құжаттама және экологиялық есептер негізінде қоршаған ортаға әсер етудің басқа аспектілері, энергия және ресурстарды тұтыну туралы ақпаратқа талдау және жүйелеу жүргізілді.
Бекітілген шаблондар негізінде кәсіпорындарға ақпарат жинау үшін сауалнама нысандары жіберілді. Кәсіпорындар ұсынған деректерді талдау технологияларды қолданудың әртүрлі аспектілері бойынша, оның ішінде технологиялық көрсеткіштер бойынша ақпараттың жеткіліксіздігі туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді. Анықтамалықтың осы редакциясында кәсіпорындар ұсынған нақты қолда бар нәтижелер пайдаланылды.
ЕҚТ бойынша "Қалдықтарды қалпына келтіру" анықтамалығы Қазақстан Республикасының қолданыстағы НҚА-на сәйкес, сондай-ақ өткізілген КТА нәтижелері бойынша жасалды.
Перспективалы технологияларға тек отандық әзірлемелер ғана емес, сонымен қатар практикада қолданылатын, бірақ Қазақстан Республикасындағы кәсіпорындарда енгізілмеген озық технологиялар да жатқызылған.
ЕҚТ бойынша анықтамалықты дайындау қорытындысы бойынша осы анықтамалықпен әрі қарай жұмыс істеуге және ЕҚТ енгізуге қатысты мынадай ұсынымдар тұжырымдалды:
кәсіпорындарға ластағыш, әсіресе маркерлік заттардың қоршаған ортаға эмиссияларының деңгейлері, шикізат пен энергия ресурстарын тұтыну, сондай-ақ негізгі және табиғатты қорғау жабдықтарын жаңғыртуды жүргізу, ЕҚТ енгізудің экономикалық аспектілері туралы мәліметтерді жинауды, жүйелеуді және сақтауды жүзеге асыру ұсынылады;
технологиялық объектілерді жобалау, пайдалану, реконструкциялау, жаңғырту кезінде қоршаған ортаға әсер етудің физикалық факторларын мониторингтеуге, бақылауға және азайтуға назар аудару қажет;
технологиялық және табиғатты қорғау жабдықтарын жаңғырту кезінде жаңа технологияларды, жабдықтарды, материалдарды таңдаудың басым өлшемшарттары ретінде энергия тиімділігін арттыруды, ресурс үнемдеуді, өндіріс объектілерінің қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуды пайдалану керек.
Библиография

7.9. Сверхкритическая экстракция металлов из отходов электроники
Данная техника является перспективной и современной, позволяющая извлекать ценные металлы из старой электроники, например компьютеров, телефонов и другой техники. В ее основе - использование сверхкритических жидкостей, например, CO₂ или водяного пара. В таком состоянии вещество ведет себя одновременно как газ и как жидкость проникая глубоко в материал и эффективно растворяет нужные элементы.
Благодаря этому из отходов можно извлекать золото, серебро, медь, палладий и другие ценные металлы без применения агрессивной химии. Технология позволяет снизить экологическую нагрузку, уменьшить потребность в добыче руды и поддерживает развитие экономики замкнутого цикла.
8. Дополнительные комментарии и рекомендации
Справочник по НДТ подготовлен в соответствии со статьей 113 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Первым этапом разработки справочника по НДТ было проведение КТА, в процессе которого была дана экспертная оценка текущего состояния предприятий по восстановлению отходов в Республике Казахстан. Данный аудит позволил определить эффективность управления производством, применяемые средства автоматизации, анализ технологических возможностей и степень воздействия предприятий на окружающую среду. Также был проведен анализ соответствия технологий принципам НДТ.
Основной целью экспертной оценки являлось определение технологического состояния отрасли Республики Казахстан на существующее положение, а также оценка предприятий в соответствии с параметрами НДТ.
Оценка соответствия критериям НДТ устанавливалась в соответствии с Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета ЕС "О промышленных выбросах и/или сбросах (о комплексном предупреждении и контроля загрязнений)", а также методологией отнесения к НДТ, отраженной в разделе 2 настоящего справочника по НДТ.
При КТА был проведен анализ и систематизация информации об отрасли: о применяемых технологиях, оборудовании, выбросах и сбросах загрязняющих веществ, об образовании отходов производства, а также других аспектах воздействия на окружающую среду, энерго-- и ресурсопотреблении на основании литературных источников, нормативной документации и экологических отчетов.
Для сбора информации предприятиям на основании утвержденных шаблонов были направлены анкетные формы. Анализ предоставленных предприятими данных позволяет сделать вывод о недостаточности информации по различным аспектам применения технологий, в том числе по технологическим показателям. В данной редакции справочника использовались фактические имеющиеся результаты, предоставленные предприятиями.
Справочник по НДТ "Восстановление отходов" составлен согласно действующим НПА Республики Казахстан, а также по результатам проведенного КТА.
К перспективным технологиям отнесены не только отечественные разработки, но также передовые технологии, применяемые на практике, но не внедренные на предприятиях в Республике Казахстан.
По итогам подготовки справочника по НДТ были сформулированы следующие рекомендации, касающиеся дальнейшей работы над настоящим справочником и внедрения НДТ:
предприятиям рекомендуется осуществлять сбор, систематизацию и хранение сведений об уровнях эмиссий загрязняющих веществ, в особенности маркерных, в окружающую среду, потребления сырья и энергоресурсов, а также о проведении модернизации основного и природоохранного оборудования, экономических аспектах внедрения НДТ;
при проектировании, эксплуатации, реконструкции, модернизации технологических объектов необходимо обратить внимание на мониторинг, контроль и снижение физических факторов воздействия на окружающую среду;
при модернизации технологического и природоохранного оборудования в качестве приоритетных критериев выбора новых технологий, оборудования, материалов следует использовать повышение энергоэффективности, ресурсосбережение, снижение негативного воздействия объектов производства на окружающую среду.
Библиография

1. 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Қазақстан Республикасының Экология кодексі.
2. "Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтарды әзірлеу, қолдану, мониторингілеу және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 775 қаулысы.
3. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Waste Treatment/ Қалдықтармен жұмыс істеу бойынша ең үздік қолжетімді технологиялар бойынша анықтамалық құжат (2018 ж).
4. Еуропалық парламенттің және Қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі кеңестің 2010/75/ЕО директивасына сәйкес ең үздік қолжетімді әдістер туралы тұжырымдар белгіленген Комиссияның (ЕО) 2018 ж. 10 тамыздағы 2018/1147 атқарушылық шешімі
5. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Common Waste Water and Waste Gas Treatment/Management Systems in the Chemical Sector/ Химиялық сектордағы сарқынды суларды және пайдаланылған газдарды тазартудың/басқарудың жалпы жүйелері.
6. Еуропалық парламент пен Кеңестің химиялық сектордағы сарқынды суларды және пайдаланылған газдарды тазартудың/басқарудың жалпы жүйелеріне арналған 2010/75/ЕО директивасына сәйкес ең үздік қолжетімді әдістер туралы тұжырымдар белгіленген Комиссияның (ЕО) 2016 жылғы 30 мамырдағы № 2016/902 атқарушылық шешімі (С құжатына сәйкес хабарлама (2016).
7. Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021.
8. АТА 15-2021 Қалдықтарды кәдеге жарату және залалсыздандыру (термиялық әдістерден басқа)
9. АТА 52-2022 "Қауіптіліктің І және ІІ сыныптарындағы қалдықтармен жұмыс істеу".
10. Directive (EU) 2024/1785 of the European Parliament and of the Council of 24 April 2024 amending Directive 2010/75/EU of the European Parliament and of the Council on industrial emissions (integrated pollution prevention and control) and Council Directive 1999/31/EC on the landfill of waste (Text with EEA relevance) / Еуропалық парламент пен Кеңестің өнеркәсіптік шығарындылар туралы (ластанудың кешенді алдын алу және бақылау) 2010/75/EU директивасына және Кеңестің қалдықтарды көму туралы 1999/31/EО директивасына өзгерістер енгізу туралы Еуропалық парламент пен Кеңестің 2024 жылғы 24 сәуірдегі (ЕО) 2024/1785 директивасы.
11. https://www.vedomosti.ru/esg/protection_nature/columns/2023/03/16/966770-ozhidaetsya-chto-2050-godu-obem-othodov-mire-virastet-do-34-mlrd-tonn?from=copy_text.
12. "2023 жылғы мемлекеттік қалдықтар кадастрын жүргізу нәтижелері бойынша ақпараттық шолу" ҚОҚ БАЖ.
13. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы

1. Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 775 "Об утверждении Правил разработки, применения, мониторинга и пересмотра справочников по наилучшим доступным техникам".
3. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Waste Treatment/ Справочный документ по наилучшим доступным технологиям по обращению с отходами (2018 г).
4. Исполнительное решение Комиссии (ЕС) 2018/1147 от 10 августа 2018 г. установление наилучших доступных технологий (НДТ) для обработки отходов в соответствии с Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета.
5. Best Available Techniques (BAT) Reference Document for Common Waste Water and Waste Gas Treatment/Management Systems in the Chemical Sector/ Общие системы очистки/управления сточными водами и отработанными газами в химическом секторе.
6. Исполнительное решение Комиссии (ЕС) 2016/902 от 30 мая 2016 г., устанавливающее выводы о наилучших доступных методах в соответствии с Директивой 2010/75/ЕС Европейского парламента и Совета для общих систем очистки/управления сточными водами и отработанными газами в химическом секторе (уведомление согласно документу C (2016).
7. Reference Document On Best Available Techniques For Energy Efficiency, ЕС 09/2021.
8. ИТС 15-2021 Утилизация и обезвреживание отходов (кроме термических способов).
9. ИТС 52-2022 "Обращение с отходами І и ІІ классов опасности".
10. Directive (EU) 2024/1785 of the European Parliament and of the Council of 24 April 2024 amending Directive 2010/75/EU of the European Parliament and of the Council on industrial emissions (integrated pollution prevention and control) and Council Directive 1999/31/EC on the landfill of waste (Text with EEA relevance) /Директива (ЕС) 2024/1785 Европейского парламента и Совета от 24 апреля 2024 года о внесении изменений в Директиву 2010/75/EU Европейского парламента и Совета о промышленных выбросах (комплексное предотвращение загрязнения и контроль за ним) и Директиву Совета 1999/31/EC о захоронении отходов.
11. https://www.vedomosti.ru/esg/protection_nature/columns/2023/03/16/966770-ozhidaetsya-chto-2050-godu-obem-othodov-mire-virastet-do-34-mlrd-tonn?from=copy_text.
12. "Информационный обзор по результатам ведения государственного кадастра отходов за 2023 год" ЕИС ООС.
13. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления".

14. "Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығы.
15. МемСТ Р 56828.17-2017 (Ресурстарды үнемдеу. Қауіпті қалдықтарды термиялық өңдеудің стратегиялары мен әдістері).
16. https://aisger.kz/
17. "Энергетикалық кәдеге жаратуға жатпайтын қалдықтардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 30 шiлдедегі № 275 бұйрығы.
18. Global Waste Management Outlook
19. Статистикалық жинақ. 2019 – 2023 жж Қазақстан Республикасында қоршаған ортаны қорғау.
20. "Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлерінің тізбесін, қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлері үшін өлшемшарттарын бекіту туралы, "Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 14 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы және "Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 19 шілдедегі № 332 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 26 тамыздағы № 192 бұйрығы.

14. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 06 августа 2021 года № 314 "Об утверждении Классификатора отходов".
15. ГОСТ Р 56828.17-2017 (Ресурсосбережение. Стратегии и методы термической обработки опасных отходов).
16. https://aisger.kz/.
17. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 275 "Об утверждении перечня отходов, не подлежащих энергетической утилизации".
18. Global Waste Management Outlook.
19. Статистический сборник. Охрана окружающей среды в Республике Казахстан 2019 - 2023 г.г.
20. Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 192 "Об утверждении Перечня отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического), критерий для отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического), о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 января 2022 года № 14 "Об утверждении формы отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению" и о признании утратившим силу приказа исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 19 июля 2016 года № 332 "Об утверждении критериев отнесения отходов потребления ко вторичному сырью".