Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Арнаулы мекемелер мен ұйымдарда ұсталушы кәмелетке толмағандарды тамақпен, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 297 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 12 наурыздағы № 165 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекiтiлсiн.
2. "Арнаулы мекемелер мен ұйымдарда ұсталушы кәмелетке толмағандарды тамақпен, киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 297 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2026 жылғы 11 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының алтыншы және жетінші абзацтарын, 5-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 12 наурыздағы
№ 165 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге арналған қаражатты қалыптастыру, бағыттау және бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, бағыттау және бөлу қағидаларында:
1-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 297 "Об утверждении норм питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем несовершеннолетних, содержащихся в специальных учреждениях и организациях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2026 года № 165
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 297 "Об утверждении норм питания, обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем несовершеннолетних, содержащихся в специальных учреждениях и организациях".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев шестого и седьмого пункта 1, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого пункта 5 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 11 июля 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2026 года № 165
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64 "Об утверждении Правил формирования, направления и распределения средств на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников":
в Правилах формирования, направления и распределения средств на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:

"Осы Қағидалардың 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген өзге санаттарға жатқызу Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 14 маусымдағы № 192 бұйрығымен бекітілген Өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде жан-жақты қолдаумен қамту жөніндегі жұмысты үйлестіру қағидаларына сәйкес өмірде қиын жағдай туындаған, бірақ бір тоқсаннан аспайтын кезеңге жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 1-тармағының 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар санатына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 4 желтоқсандағы № 1045 қбп қаулысымен бекітілген үй шаруашылықтарының әлеуметтік-экономикалық осалдығы мен тұрақтылығын бағалау әдістемесі қолданылады.";
3-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Пәндер (пәндер және пәндер циклдері) бойынша білім алушылармен және тәрбиеленушілермен оқу жоспары мен бағдарламалар бойынша бөлінген оқу уақытынан тыс қосымша сабақ ұйымдастыруды мемлекеттік білім беру ұйымдары қашықтан оқыту кезінде пайдаланылатын цифрлық технологиялар және телекоммуникациялық құралдар арқылы жүзеге асырады.".
2. "Мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларын және олардың мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларында және олардың мөлшерлерінде:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік стипендия осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген оны тағайындау туралы бұйрықтың негізінде төленеді.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы Заңның 1-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік атаулы стипендияны қоспағанда, мемлекеттік стипендия төлеуді жүзеге асырады.".
3. "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 380 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Бала асырап алу кезінде оның туыстарының, ал туыстары болмаған жағдайда тіркелген некеде тұратын (ерлі-зайыпты) адамдардың басым құқығы болады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мыналарды:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп таныған адамдарды;

"Отнесение к иным категориям, указанным в подпункте 5) пункта 1 настоящих Правил, осуществляется на период возникновения трудной жизненной ситуации, но не более одного квартала, в соответствии с Правилами координации работы по охвату лиц (семей), оказавшихся в трудной жизненной ситуации, всесторонней поддержкой в пределах компетенции государственных органов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2024 года № 192.
К категориям лиц, указанным в подпунктах 2), 4) и 5) пункта 1 настоящих Правил, применяется методика оценки социально - экономической уязвимости и устойчивости домохозяйств, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2025 года № 1045 дсп.";
часть шестую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Организация дополнительных занятий с обучающимися и воспитанниками по предметам (дисциплинам и циклам дисциплин) сверх учебного времени, выделенного по учебному плану и программам, осуществляется государственными организациями образования посредством цифровых технологий и телекоммуникационных средств, используемых при дистанционном обучении.".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116 "Об утверждении Правил назначения, выплаты и размеров государственных стипендий":
в Правилах назначения, выплаты и размерах государственных стипендий, утвержденных указанным постановлением:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Государственная стипендия выплачивается на основании приказа о ее назначении, предусмотренного пунктом 12 настоящих Правил.
Оператор уполномоченного органа в области образования осуществляет выплату государственных стипендий, за исключением государственных именных стипендий, в соответствии со подпунктом 13-1) статьи 1 Закона.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 380 "Об утверждении Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление":
в Правилах передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Преимущественное право при усыновлении ребенка имеют его родственники, а в случае их отсутствия – лица, состоящие в зарегистрированном браке (супружестве).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Усыновителями могут быть совершеннолетние лица, за исключением:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;

2) сот біреуін әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлеті шектеулі деп таныған ерлi-зайыптыларды;
3) сот ата-ана құқығынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
4) өзiне Қазақстан Республикасының заңдарында жүктелген мiндеттердi тиiсiнше орындамағаны үшiн қорғаншы немесе қамқоршы, патронат тәрбиеші, баланы қабылдайтын ата-ана, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші мiндеттерінен шеттетiлген адамдарды;
5) егер сот олардың кінәсі бойынша бала асырап алудың күшiн жойса, бұрынғы асырап алушыларды;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген аурулар тізбесіне сәйкес денсаулық жағдайына байланысты ата-ана құқығын жүзеге асыра алмайтын адамдарды;
7) тұрақты тұратын жері жоқ адамдарды;
8) дәстүрге жат жыныстық бағдар ұстанатын адамдарды;
9) соттылығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақтары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
10) азаматтығы жоқ адамдарды;
11) бала асырап алу кезінде асырап алынған баланы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
12) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда динамикалық бақылауда тұрған адамдарды;
13) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, Кодекстің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген Қазақстан Республикасының азаматтарын (баланың жақын туыстарын қоспағанда) қоспағанда, кәмелетке толған адамдар бала асырап алушы бола алады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Бiр-бiрiмен некеде тұрмайтын (ерлі-зайыпты емес) адамдар бiр баланы бiрге асырап ала алмайды.
Бiр адам туған бауыр болып табылатын немесе бір-бірімен өзара туыстық қатынасы жоқ бiрнеше баланы асырап алуына болады.
Егер бала асырап алуға тілек білдірген адамдар некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) не өзге адамдармен бірге тұрса, жұбайына (зайыбына) не бірге тұратын адамдарға 91-баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9) және 13) тармақшаларында белгіленген талаптар колданылады.
Бала асырап алуға тілек білдірген адамдармен бірге тұратын өзге адамдарға бірге тұрып жатқан, некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе баланы тәрбиеге алудың өзге де нысанынан туындайтын мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтармен және міндеттермен байланысқан отбасы мүшелері, сондай-ақ іс жүзінде бірге тұрып жатқан, бірақ некеде тұрмайтын (ерлі-зайыпты емес) бірге тұратын адамдар жатады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру тәртібі";
2-тараудың "Балаларды азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстарына асырап алуға беру тәртібі" параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

2) супругов, один из которых признан судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
3) лиц, лишенных по суду родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
4) лиц, отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя, патронатного воспитателя, приемного родителя, приемного профессионального воспитателя за ненадлежащее выполнение возложенных на него законами Республики Казахстан обязанностей;
5) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
6) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять родительские права согласно перечню заболеваний, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
8) лиц, придерживающихся нетрадиционной сексуальной ориентации;
9) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании пунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан);
10) лиц без гражданства;
11) лиц, которые на момент усыновления не имеют дохода, обеспечивающего усыновляемому ребенку прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
12) лиц, находящихся на динамическом наблюдении в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья;
13) граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, не прошедших психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса (за исключением близких родственников ребенка).";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Лица, не состоящие между собой в браке (супружестве), не могут совместно усыновить одного и того же ребенка.
Одно лицо может усыновить нескольких детей, являющихся братьями и сестрами или не состоящих между собой в родстве.
Если лица, желающие усыновить ребенка, состоят в браке (супружестве) либо совместно проживают с иными лицами, на супруга (супругу) либо на совместно проживающих лиц распространяются требования, установленные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9) и 13) пункта 2 статьи 91.
К иным лицам, совместно проживающим с лицами, желающими усыновить ребенка, относятся совместно проживающие члены семьи, связанные имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия ребенка на воспитание, а также совместно проживающие лица, фактически сожительствующие, но не состоящие в браке (супружестве).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление";
заголовок параграфа главы 2 "Порядок передачи детей родственникам, независимо от их гражданства и места жительства" изложить в следующей редакции:

"1-параграф. "Балаларды азаматтығы мен тұратын жеріне қарамастан туыстарына беру тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Балалардың Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және оларды асырап алуға тілек білдірген туыстары бала тұратын жердегі органға немесе Республикалық деректер банкі арқылы:
1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтініш;
2) бірге тұратын адамдардың (бар болса) бала асырап алуға жазбаша келісімін;
3) жиынтық табыс мөлшері туралы анықтаманы;
4) туысының, сондай-ақ некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) денсаулық жағдайы туралы "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес ауруларының жоқ екенін растайтын анықтаманы;
5) тұрғынжайды пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесін (меншік құқығында тұрғын үй болмаған жағдайда);
6) психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификат ұсынады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, баланың туу туралы куәлігі, туу туралы анықтама, неке қию туралы куәлік ("АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде мәліметтер болмаған кезде), "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан, "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан динамикалық бақылаудағы жай-күйі (немесе динамикалық бақылауда болмауы) туралы мәліметтер "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша туысының және жұбайының (зайыбының) (егер некеде тұрса) және бірге тұратын өзге де адамдардың (бар болса) тұрғын үйіне меншік құқығын растайтын құжаттарды орган "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Соттылығының бар-жоғы туралы мәліметтерді, сондай-ақ сотпен әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғалардың, туысының, жұбайының (зайыбының) (егер некеде тұрса) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) арнайы есебінде мәліметтерінің бар-жоғы туралы ақпаратты орган Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің цифрлық жүйелерінен алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, орган цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға туысының келісімін алады.";

"Параграф 1. Порядок передачи детей родственникам, независимо от их гражданства и места жительства";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Родственники, являющиеся гражданами Республики Казахстан и желающие усыновить детей, подают в орган по месту нахождения ребенка или через Республиканский банк данных:
1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) письменное согласие совместно проживающих лиц (при наличии) на усыновление ребенка;
3) справку о размере совокупного дохода;
4) справку о состоянии здоровья родственника, а также супруга(-и), если состоит в браке, и иных совместно проживающих лиц (при наличии), подтверждающую отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127);
5) копию документа, подтверждающего право пользования жилищем (в случае отсутствия жилища на праве собственности);
6) сертификат о прохождении психологической подготовки.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельство о рождении ребенка, справка о рождении, свидетельство о заключении брака (при отсутствии сведений в цифровой системе "Регистрационный пункт ЗАГС"), сведения о состоянии на динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) с центра психического здоровья "Наркология", центра психического здоровья "Психиатрия" по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665), документы, подтверждающие право собственности на жилище родственника и супруга (-и), (если состоит в браке) и иных совместно проживающих лиц (при наличии), орган получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифровое правительство".
Сведения о наличии либо отсутствии судимости, а также информация о наличии либо отсутствии сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченного дееспособными, родственника, супруга (-и), (если состоит в браке) и иных совместно проживающих лиц (при наличии), орган получает из цифровых систем Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Орган получает согласие у родственника на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";

9-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) туысының, сондай-ақ некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) денсаулық жағдайы, оның ішінде психикалық жағдайы туралы, есірткіге (уытты), алкогольге тәуелділігінің жоқтығын туралы анықтамалар;
6) туысының, сондай-ақ некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының), және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) соттылығының жоқтығы туралы анықтамалар;";
2-тараудың "Балаларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына асырап алуға беру тәртібі" деген параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Балаларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына асырап алуға беру тәртібі";
18-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18-1. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын бала асырап алуға кандидаттар бала тұратын жердегі органға немесе Республикалық деректер банкі арқылы:
1) баланы асырап алуға тілек білдіргені туралы жазбаша өтініш;
2) бірге тұратын адамдардың (бар болса)бала асырап алуға жазбаша келісімін;
3) жиынтық табыс мөлшері туралы анықтаманы;
4) туысының, сондай-ақ некеде тұрған болса жұбайының (зайыбының) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) денсаулық жағдайы туралы "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген, тізбеге сәйкес ауруларының жоқ екенін растайтын анықтаманы;
5) тұрғынжайды пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесін (меншік құқығында тұрғын үй болмаған жағдайда);
6) психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификат ұсынады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, баланың туу туралы куәлігі, туу туралы анықтама, неке қию туралы куәлік ("АХАЖ тіркеу пункті" цифрлық жүйесінде мәліметтер болмаған кезде), "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан, "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан динамикалық бақылаудағы жай-күйі (немесе динамикалық байқылауда болмауы) туралы мәліметтер "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша туысының және жұбайының (зайыбының) (егер некеде тұрса) және бірге тұратын өзге де адамдардың (бар болса) тұрғын үйіне меншік құқығын растайтын құжаттарды орган "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Соттылығының бар-жоғы туралы мәліметтерді, сондай-ақ сотпен әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғалардың, туысының, жұбайының (зайыбының) (егер некеде тұрса) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) арнайы есебінде мәліметтерінің бар-жоғы туралы ақпаратты орган Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің цифрлық жүйелерінен алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, орган цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға туысының келісім алады.";
2-тараудың "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге асырап алуға беру тәртібі" деген параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункты 5 и 6) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"5) справки о состоянии здоровья, в том числе психического, об отсутствии наркотической (токсической), алкогольной зависимости родственника, а также супруга (-и), если состоит в браке, и иных совместно проживающих лиц (при наличии);
6) справки об отсутствии судимости родственника, а также супруга (-и), если состоит в браке, и иных совместно проживающих лиц (при наличии);";
заголовок параграфа "Порядок передачи детей на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан" главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок передачи детей на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан";
пункт 18-1 изложить в следующей редакции:
"18-1. Кандидаты в усыновители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, подают в орган по месту нахождения ребенка или через Республиканский банк данных:
1) письменное заявление о желании усыновить ребенка;
2) письменное согласие совместно проживающих лиц (при наличии) на усыновление ребенка;
3) справку о размере совокупного дохода;
4) справку о состоянии здоровья кандидата в усыновители, а также супруга(-и), если состоит в браке, и иных совместно проживающих лиц (при наличии), подтверждающую отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127);
5) копию документа, подтверждающего право пользования жилищем (в случае отсутствия жилища на праве собственности);
6) сертификат о прохождении психологической подготовки.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельство о рождении ребенка, справка о рождении, свидетельство о заключении брака (при отсутствии сведений в цифровой системе "Регистрационный пункт ЗАГС"), сведения о состоянии на динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) с центра психического здоровья "Наркология", центра психического здоровья "Психиатрия" по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665), документы, подтверждающие право собственности на жилище родственника и супруга (-и), (если состоит в браке) и иных лиц совместно проживающих лиц (при наличии), орган получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифровое правительство".
Сведения о наличии либо отсутствии судимости, а также информация о наличии либо отсутствии сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченного дееспособными, родственника, супруга (-и), (если состоит в браке) и иных совместно проживающих лиц (при наличии), орган получает из цифровых систем Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Орган получает согласие у родственника на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При усыновлении ребенка, в отношении которого супругом заявителя установлено отцовство, к заявлению о желании усыновить ребенка прилагается заключение молекулярно-генетической экспертизы, подтверждающей отцовство в отношении усыновляемого ребенка.";
заголовок параграфа "Порядок передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранцам" главы 2 изложить в следующей редакции:

"3-параграф. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге асырап алуға беру тәртібі"
27-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) баланы асырап алуға үміткер тұлғаның, сондай-ақ некеде тұрған болса, оның жұбайының (зайыбының) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) денсаулық жағдайы туралы, оның ішінде психикалық, мінез-құлықтық бұзылыстардың (аурулардың), оның ішінде психоактивті заттарды қолдануға байланысты аурулардың, есірткіге (уытқұмарлыққа) тәуелділіктің жоқтығы туралы анықтамалар;
6) баланы асырап алуға үміткер тұлғаның, сондай-ақ некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) және бірге тұратын өзге адамдардың (бар болса) соттылығының жоқтығы туралы анықтамалар;".
4. "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Аудандардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттің кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын білім беру/балалардың құқықтарын қорғау және денсаулық сақтау уәкілетті органдары, кәмелетке толғандарға қатысты халықты әлеуметтік қорғау уәкілетті органдары (бұдан әрі – орган) арқылы жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген кәмелетке толған адамдардың құқықтарды мен мүдделер қорғауды халықты әлеуметтік қорғау органы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оларды отбасыға (қорғаншылық немесе қамқоршылық) беру арқылы, ал мұндай мүмкіндік болмаған кезде – әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген кәмелетке толған адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің ұйымдарына беру арқылы жүзеге асырады.";
9-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оларды отбасыға тәрбиелеуге (асырап алу, қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронат, баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсіби отбасы) беру арқылы, ал мұндай мүмкіндік болмаған кезде – жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған барлық үлгідегі ұйымдарға беру арқылы жүзеге асырады.";

"Параграф 3. Порядок передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за пределами Республики Казахстан, иностранцам";
подпункты 5) и 6) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"5) справки о состоянии здоровья лица, претендующего на усыновление ребенка, а также супруга (-и), если состоит в браке, и иных совместно проживающих лиц (при наличии), в том числе об отсутствии психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, об отсутствии наркотической (токсической) зависимости;
6) справки об отсутствии судимости лица, претендующего на усыновление ребенка, а также супруга (-и), если состоит в браке, и иных совместно проживающих лиц (при наличии);".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству":
в Правилах осуществления функций государства по опеке и попечительству, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Местные исполнительные органы районов, городов областного, республиканского значения, столицы осуществляют функции государства по опеке и попечительству в отношении несовершеннолетних через уполномоченные органы образования/защиты прав детей и здравоохранения, в отношении совершеннолетних – через уполномоченные органы социальной защиты населения (далее – орган).";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Защита прав и интересов недееспособных или ограниченно дееспособных совершеннолетних лиц осуществляется органом социальной защиты населения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке путем передачи их в семью (опека или попечительство), а при отсутствии такой возможности – в организации системы социальной защиты населения, оказывающие специальные социальные услуги недееспособным или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицам.";
в пункте 9:
часть первую изложить в следующей редакции:
"9. Защита прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, осуществляется органом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке путем передачи их на воспитание в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная и приемная профессиональная семья), а при отсутствии такой возможности – в организации всех типов для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей.";

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жылына бір реттен сиретпей ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен құжаттар мен мәліметтер алу арқылы Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын қамқоршыларды немесе қорғаншыларды, патронаттық тәрбиешілерді, қабылдайтын ата-аналарды, қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді Кодекстің 122-бабы 1-тармағының 5), 6), 7), 10), 11) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексереді.
Ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен құжаттар мен мәліметтерді алу мүмкін болмаған кезде оларды органға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын қорғаншылар немесе қамқоршылар, патронат тәрбиешілер, қабылдайтын ата-аналар, қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер ұсынуға міндетті;";
мынадай мазмұндағы 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) кәмелетке толмаған тәрбиеленуші өзінің ата-анасына немесе асырап алушыларына қайтарылған, сондай-ақ Кодекстің 122-бабының 1 және 6-тармақтарында көзделген ережелер бұзылған жағдайда қамқоршыларды немесе қорғаншыларды, патронат тәрбиешілерді, қабылдайтын ата-аналарды, қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерін өз міндеттерін орындаудан босатады;
15-2) қорғаншының немесе қамқоршының, патронат тәрбиешілердің, қабылдайтын ата-аналардың, қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің бастамасы бойынша немесе дәлелді себептер (науқастануы, мүліктік жағдайының өзгеруі, қамқорлыққа алынушымен өзара түсіністіктің болмауы және басқалар) болған кезде өз бастамасы бойынша оларды өз міндеттерін орындаудан босатады;".
5. "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлiгінің кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
193) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"193) білім беру ұйымдарын рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімінен шығару;";
195) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"195) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізу;";
210-1) тармақша алып тасталсын.

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) не реже одного раза в год проверяет опекунов и попечителей, патронатных воспитателей, приемных родителей, приемных профессиональных воспитателей, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, на соответствие требованиям, установленным подпунктами 5), 6), 7), 10), 11) пункта 1 статьи 122 Кодекса, путем получения документов и сведений из информационных систем или сервиса цифровых документов.
При невозможности получения документов и сведений из информационных систем или сервиса цифровых документов опекуны или попечители, патронатные воспитатели, приемные родители, приемные профессиональные воспитатели, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, обязаны предоставлять их в орган.";
дополнить подпунктами 15-1) и 15-2) следующего содержания:
"15-1) освобождает опекуна или попечителя, патронатных воспитателей, приемных родителей, приемных профессиональных воспитателей от исполнения ими своих обязанностей в случаях возвращения несовершеннолетнего подопечного его родителям или его усыновителям, а также нарушения положений, предусмотренных пунктами 1 и 6 статьи 122 Кодекса;
15-2) по инициативе опекуна или попечителя, патронатных воспитателей, приемных родителей, приемных профессиональных воспитателей или по собственной инициативе при наличии уважительных причин (болезнь, изменение имущественного положения, отсутствие взаимопонимания с подопечным и другие) освобождает их от исполнения ими своих обязанностей;".
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 193) изложить в следующей редакции:
"193) исключение организаций образования из государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;";
подпункт 195) изложить в следующей редакции:
"195) ведение государственного цифрового реестра разрешений и уведомлений;";
подпункт 210-1) исключить.
_________________________________