Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 10 наурыздағы № 152 қаулысы
Қазақстан Республикасының Жер кодексі 13-бабының 3-1) тармақшасына және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерватының (бұдан әрі – резерват) жалпы ауданы 5,1 гектар жері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі Абай облысы бойынша департаментінің "Семей" шекара басқармасының "Ауыл" (автомобильдік) өткізу пунктін салу, жайластыру және оның жұмыс істеуі үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінің санатынан босалқы жерлер санатына ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Абай облысы бойынша департаменті қолданыстағы заңнамаға сәйкес ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінің босалқы жерлерге ауыстырылуына байланысты орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын республикалық бюджеттің кірісіне өтесін және алынған сүректі резерват балансына бере отырып, алаңды тазарту жөнінде шаралар қабылдасын.
3. "Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 593 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесінде:
"Абай облысы" деген бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
"Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты
654174,7
Бесқарағай, Бородулиха, Жарма, Үржар, Абай, Аягөз, Көкпекті аудандары және Семей қаласының жерлері
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
".
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2026 жылғы 10 наурыздағы
№ 152 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі Абай облысы бойынша департаментінің "Семей" шекара басқармасының "Ауыл" (автомобильдік) өткізу пунктін салу, жайластыру және оның жұмыс істеуі үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінің санатынан босалқы жерлер санатына ауыстырылатын жерлердің экспликациясы
гектар
Аты
Жоспардағы барлық жерлер
Басқа пайдаланушылардың жерлері
Барлық ауылшаруашылық жерлері
оның ішінде
егістік
шабындықтар
жайылымдар
Абай облысының "Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерватының жерлері
5,1
-
5,1
-
5,1
-
______________________________

О переводе земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2026 года № 152
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 13 Земельного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 6-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Перевести земли государственного лесного природного резервата "Семей орманы" (далее – резерват) общей площадью 5,1 гектара из категории земель особо охраняемых природных территорий в категорию земель запаса для строительства, обустройства и функционирования пункта пропуска "Ауыл" (автомобильный) пограничного управления "Семей" Департамента Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай в связи с переводом земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса в соответствии с действующим законодательством возместить в доход республиканского бюджета потери лесохозяйственного производства и принять меры по расчистке площади с передачей полученной древесины на баланс резервата.
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 593 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения" следующее изменение:
в перечне особо охраняемых природных территорий республиканского значения, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Область Абай":
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Государственный лесной природный резерват "Семей орманы"
654174,7
Бескарагайский, Бородулихинский, Жарминский, Урджарский, Абайский, Аягозский, Кокпектинский районы и земли города Семей
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
".
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 марта 2026 года № 152
Экспликация земель, переводимых из категории земель особо охраняемых природных территорий в категорию земель запаса для строительства, обустройства и функционирования пункта пропуска "Ауыл" (автомобильный) пограничного управления "Семей" Департамента Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай
гектар
Наименование
Всего земель в плане
Земли посторонних пользователей
Всего сельскохозяйственных угодий
в том числе
пашня
сенокосы
пастбища
Земли государственного лесного природного резервата "Семей орманы" области Абай
5,1
-
5,1
-
5,1
-
______________________________________