2026 – 2030 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 56 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2026 – 2030 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
3) есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі есептік жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын, сондай-ақ оны (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) өзінің интернет-ресурсына орналастырсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 56 қаулысымен
бекітілген
2026 – 2030 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" тұжырымдамасы
Мазмұны
1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
4-бөлім. Балалардың құқықтарын қорғау саласын дамыту пайымы
5-бөлім. Балалардың құқықтарын қорғау саласын дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
7-бөлім.Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1-бөлім. Паспорт
Атауы
2026 – 2030 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" тұжырымдамасы
Әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық құрылтайдың 2025 жылғы 14 наурыздағы отырысында Қазақстан Республикасы Президенті берген тапсырма (№ 25-01-11.1 хаттаманың 9.4-тармағы)
Әзірлеуші мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары жөніндегі уәкіл
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі,
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі,
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі,
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі,
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі,
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі,
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі,
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі,
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі,
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі,
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі,
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі,
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі,
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (келісу бойынша)
Іске асыру мерзімі

Об утверждении Концепции "Дети Казахстана" на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 56
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию "Дети Казахстана" на 2026 – 2030 годы (далее – Концепция).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) обеспечить своевременное исполнение Плана действий по реализации Концепции;
3) не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство просвещения Республики Казахстан.
3. Министерству просвещения Республики Казахстан не позднее 1 мая года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещать ее на своем интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Концепция
"Дети Казахстана" на 2026 – 2030 годы
Содержание
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития сферы защиты прав детей
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития сферы защиты прав детей
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Раздел 7. План действий по реализации Концепции
Раздел 1. Паспорт
Наименование
Концепция "Дети Казахстана" на 2026 – 2030 годы
Основание для разработки
Поручение Президента Республики Казахстан, данное на заседании Национального курултая при Президенте Республики Казахстан 14 марта 2025 года (пункт 9.4. протокола № 25-01-11.1)
Государственные органы-разработчики
Министерство просвещения Республики Казахстан,
Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан
Государственные органы-соисполнители
Министерство внутренних дел Республики Казахстан,
Министерство здравоохранения Республики Казахстан,
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан,
Министерство культуры и информации Республики Казахстан,
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан,
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан,
Министерство национальной экономики Республики Казахстан,
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан,
Министерство транспорта Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан,
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан,
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан,
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан,
Министерство юстиции Республики Казахстан,
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан,
Генеральная прокуратура Республики Казахстан (по согласованию)
Сроки реализации

2026 – 2030 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясатының маңызды басымдықтарының бірі болып табылады.
Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаев балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, олардың құқықтарын қорғауға, әрбір баланың білім алуы, дамуы, игілігі үшін толыққанды жағдай жасауға басымдық беру қағидаттарын дәйектілікпен әрі табандылықпен ұстанып келеді.
Соңғы жылдары ел Президентінің бастамасымен балалардың әлеуметтік және құқықтық қорғалуын қамтамасыз ету саласында негіз қалаушы реформалар мен заңдар қабылданып, іске асырылуда.
Қазақстанда бала құқықтары мен заңды мүдделері ол туған сәттен бастап қамтамасыз етіліп, іске асырылады.
2025 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша елдегі балалар саны 6,9 млн-ға адамға жетті, бұл жалпы халық санының 34 %-ына тең. Демографиялық серпін орнықты: соңғы 10 жыл ішінде елдегі балалар саны 1,5 млн адамға ұлғайды.
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясат заңдылық, құқық теңдігі, кемсітушілікке жол бермеу, инклюзивтілік, әрбір баланың аман-сау болуын қамтамасыз ету және олардың ең жоғары деңгейдегі мүдделерін қорғау қағидаттарына негізделеді.
Бала құқықтарын қорғау моделі халықаралық міндеттемелерге, ұлттық заңнамаға және институционалдық тетіктерге негізделген.
Халықаралық міндеттемелер
1994 жылдан бері Бала құқықтары туралы конвенция, 3 факультативтік хаттама және 15 халықаралық құжат бекітіліп, олардың ережелері ұлттық заңнамаға енгізілді.
Орнықты даму саласындағы мақсаттар (бұдан әрі – ОДМ) шеңберінде жаһандық міндеттерге қол жеткізу бойынша жүйелі жұмыс жүргізілуде, атап айтқанда: балалардың мүддесі мен ахуалына тікелей қатысы бар ОДМ 1 "Кедейлікті жою", ОДМ 3 "Жақсы денсаулық және ахуал", ОДМ 4 "Сапалы білім", ОДМ 5 "Гендерлік теңдік", ОДМ 13 "Климаттың өзгеруіне қарсы күрес" және ОДМ 16 "Бейбітшілік, әділ сот және тиімді институттар".
Халықаралық ынтымақтастық Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) ЮНИСЕФ сияқты бейінді құрылымдарымен және басқа да ұйымдармен әріптестік арқылы жүзеге асырылады. Балалардың ахуалы саласындағы озық практикаларды енгізуге, техникалық және сараптамалық қолдау көрсетуге, бірлескен бағдарламаларды іске асыруға ерекше назар аударылады.
Ұлттық заңнама
Бала құқықтары Қазақстан Республикасының Конституциясында, "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының негізгі Заңында, сондай-ақ балалар өмірінің әртүрлі аспектілерін реттейтін 9 бейінді кодексте, 6 заңда және заңға тәуелді 56 нормативтік құқықтық актіде бекітілген.
Институционалдық құрылым
Институционалдық құрылым жүйелілік, ведомствоаралық өзара іс-қимыл және әрбір баланың құқығын қорғау мен амандығы үшін мемлекеттің жауапкершілігі қағидаттарына негізделген.
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы үйлестіруші және стратегиялық рөлді Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі және Балалардың құқықтарын қорғау комитеті атынан оның ведомствосы жүзеге асырады.
2025 жылдан бастап өңірлік деңгейде үйлестіруді балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі басқармалар мен бөлімдер жүзеге асырады.
Заңнаманы жетілдіру бойынша жүйелі шешімдер мен ұсыныстар тұжырымдауды, сондай-ақ құқық пен бостандыққа нұқсан келген болса, оны мемлекеттік және қоғамдық институттармен өзара іс-қимыл жасай отырып қалпына келтіруді Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары жөніндегі уәкіл, сондай-ақ оның өңірлік өкілдері жүзеге асырады.
Шешім қабылдауда балаларды қатыстыру мәдениетін қалыптастыру және олардың пікірін ескеру мақсатында республикалық балалар омбудсмендері кеңесі жұмыс істеп, дамып келеді, оның құрамына еліміздің барлық өңірлерінен 40 бала кіреді, сонымен қатар әр мектепте балалар өкілдіктері қызмет етеді.
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы түйінді жетістіктер

2026 – 2030 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Защита прав и законных интересов детей является одним из важнейших приоритетов государственной политики Республики Казахстан.
Глава государства Касым-Жомарт Кемелевич Токаев последовательно и неуклонно придерживается принципов приоритетности обеспечения безопасности детей, защиты их прав, создания полноценных условий для образования, развития, благополучия каждого ребенка.
В течение последних лет в сфере социальной и правовой защиты детей по инициативе Президента страны приняты и реализуются основополагающие реформы и законы.
В Казахстане с самого рождения ребенка обеспечиваются и реализуются его права и законные интересы.
По состоянию на 1 декабря 2025 года численность детского населения страны составляет 6,9 млн человек, что эквивалентно 34 % от общей численности населения. Наблюдается устойчивая демографическая динамика: за последние 10 лет численность детей в стране увеличилась на 1,5 млн человек.
Государственная политика в области защиты прав детей основывается на принципах законности, равенства прав, недопущения дискриминации, инклюзивности, обеспечения благополучия и наилучших интересов каждого ребенка.
Модель защиты прав ребенка основана на международных обязательствах, национальном законодательстве и институциональных механизмах.
Международные обязательства
С 1994 года ратифицированы Конвенция о правах ребенка, 3 факультативных протокола и 15 международных документов, положения которых имплементированы в национальное законодательство.
Ведется системная работа по достижению глобальных обязательств в рамках целей в области устойчивого развития (далее – ЦУР), в частности, ЦУР 1 "Ликвидация нищеты", ЦУР 3 "Хорошее здоровье и благополучие", ЦУР 4 "Качественное образование", ЦУР 5 "Гендерное равенство", ЦУР 13 "Борьба с изменением климата" и ЦУР 16 "Мир, правосудие и эффективные институты", напрямую затрагивающих интересы и благополучие детей.
Международное сотрудничество осуществляется через партнерство с профильными структурами Организации Объединенных Наций (далее – ООН), такими как ЮНИСЕФ и другие организации. Особое внимание уделяется внедрению передовых практик, технической и экспертной поддержке, реализации совместных программ в сфере детского благополучия.
Национальное законодательство
Права ребенка закреплены в Конституции Республики Казахстан, основном Законе Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", а также в 9 профильных кодексах, 6 законах и 56 подзаконных нормативных правовых актах, регулирующих различные аспекты жизни детей.
Институциональная структура
Институциональная структура основывается на принципах системности, межведомственного взаимодействия и ответственности государства за защиту прав и благополучие каждого ребенка.
Координирующую и стратегическую роль в области защиты прав детей осуществляют Министерство просвещения Республики Казахстан и его ведомство в лице Комитета по охране прав детей.
С 2025 года координацию на региональном уровне осуществляют управления и отделы по защите прав детей.
Выработка системных решений и предложений по совершенствованию законодательства, восстановление нарушенных прав и свобод во взаимодействии с государственными и общественными институтами осуществляются Уполномоченным по правам ребенка в Республике Казахстан, а также его региональными представителями.
В целях формирования культуры принятия решений с участием детей и учета их мнения функционирует и развивается республиканский совет детских омбудсменов, в состав которого входят 40 детей из всех регионов страны, кроме того, действуют детские представительства в каждой школе.
Ключевые достижения в сфере защиты прав детей

2024 жылдан бастап "Ұлттық қор – балаларға" бағдарламасы шеңберінде балалардың ұлттық игілікке қол жеткізуі қамтамасыз етіліп, "Ұлттық қордың" инвестициялық кірісінің 50 %-ы жыл сайын балалардың жеке жинақтаушы шоттарына аударылды.
Мемлекет тарапынан балаларға бастапқы білім беру капиталын белгілеу бойынша "Келешек" бірыңғай ерікті жинақтаушы жүйесі, сондай-ақ 217 заманауи мектеп ашуға бағытталған "Келешек мектептері" жобасы іске асырылуда. 2021 жылдан бері жалпы 1 мыңнан астам мектеп салынды.
Еліміздегі ең ірі ұлттық қайырымдылық ұйымы саналатын "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры құрылды, ол республика аумағында 120-дан астам бағдарлама мен жобаны іске асырып келеді. Балаларды жүйелі жобалар арқылы қолдауға, оның ішінде ауылдық жерлердегі тірек мектептердің әлеуетін дамыту, аудандық және ауылдық деңгейлерде (54) оңалту орталығын ашу, жылдам тұрғызылатын модульдік спорт залдарын салу арқылы қолдауға баса назар аударады.
Жалпы Қазақстанда балалар медициналық көмектің барлық түрімен қамтамасыз етілген, сондай-ақ отбасы институтын нығайтуға және балаларды қолдауға бағытталған әлеуметтік қолдаудың 49 түрі және әлеуметтік төлем мен жәрдемақының 15 түрі көзделген.
Конституциямен кепілдік берілген құқықтар шеңберінде еліміздегі барлық бала тегін орта біліммен қамтамасыз етілген, оқулықтар тегін беріледі. Сонымен қатар мектептерде тегін қосымша сабақтар мен үйірмелер жүргізіледі, 2025 жылы 2,2 млн оқушы қамтылды. Мұғалімдердің біліктілігін арттыру да ақысыз негізде жүзеге асырылады.
Оқу мәселелерінен басқа, барлық бастауыш сынып оқушылары мен әлеуметтік жағынан осал отбасылардан шыққан балалар үшін тегін ыстық тамақ, оқу жылына дайындық барысында жалпыға бірдей білім беру қорынан көмек көрсету түріндегі әлеуметтік пакет қарастырылған.
Көлік қолжетімділігі тегін жеткізуді ұйымдастыру және мектеп автобустары паркін жаңарту есебінен қамтамасыз етіледі. 2025 жылы 1 597 мектепте 130 мың оқушы тегін жеткізумен қамтамасыз етіліп, бұл үшін 2 165 мектеп автобусы пайдаланылды.
Адам құқығы сақталатын және оған құрмет көрсетілетін қоғам қалыптастыру мақсатында баланың құндылыққа бағдарланған тәрбиесі мен үйлесімді дамыған тұлғасын қалыптастыру жөніндегі "Адал азамат" бірыңғай бағдарламасы енгізілді, ол тәуелсіздік пен патриотизм, бірлік пен ынтымақтастық, әділеттілік пен жауапкершілік, заң мен тәртіп, еңбекқорлық пен кәсіпқойлық, жасампаздық пен жаңашылдық сияқты құндылықтарға негізделген.
2024 – 2025 жылдары балалар құқықтарын бұзудың профилактикасы, оларды ерте анықтау тетіктерін енгізу, зорлық-зомбылық пен буллингтің алдын алу, өңірлерде отбасы және психологиялық қолдау орталықтарын ашу, жетім балалардың тұрғын үйге қатысты құқықтарын қамтамасыз ету, балалар саудасына қарсы іс-қимыл, қамқоршы органдарының штат санының нормативтерін, балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органдардың функциялары мен мәртебесін бекіту жөніндегі нормаларды қамтитын 10 заң қабылданды.
Балаларға қатысты зорлық-зомбылықтың барлық нысандары үшін жауапкершілікті қатаңдату арқылы зорлық-зомбылыққа жол бермеу және жазаның бұлтартпаушылығы саясатының іргетасы қалыптасты.
Балалар инфрақұрылымының қауіпсіздігі лицензиялау тетігін енгізу арқылы күшейтілді.
Мемлекеттік саясаттың тиімділігін бағалаудың негізгі құралдарының бірі ретінде өңіраралық айырмашылықтарды мониторингілеу және балалардың құқықтарын қамтамасыз ету саласындағы дамудың басым бағыттарын айқындау үшін қолданылатын балалардың хал-ахуал индексі қабылданды.

С 2024 года обеспечен доступ детей к национальным благам в рамках программы "Национальный фонд – детям" через ежегодное начисление на личные накопительные счета 50 % инвестиционного дохода Национального фонда.
Реализуются проекты "Единая добровольная накопительная система "Келешек" по установлению стартового образовательного капитала от государства детям и "Келешек мектептері" по открытию 217 современных школ. В целом с 2021 года было построено более 1 тысячи школ.
Создан общественный фонд "Қазақстан халқына", являющийся крупнейшей национальной благотворительной организацией, реализующей более 120 программ и проектов по всей стране. Основное внимание уделяется поддержке детей через системные проекты, в том числе развитие потенциала опорных школ в сельской местности, открытие реабилитационных центров (54) на районном и сельском уровнях, строительство модульных быстровозводимых спортивных залов.
В целом в Казахстане дети обеспечены всеми видами медицинской помощи, а также предусмотрено 49 видов социальной поддержки и 15 видов социальных выплат и пособий, направленных на укрепление института семьи и поддержку детей.
В рамках гарантированных конституционных прав все дети страны обеспечены бесплатным средним образованием, в том числе с предоставлением бесплатных учебников. Кроме того, в школах введены бесплатные дополнительные занятия и кружки с охватом в 2025 году 2,2 млн учеников. Повышение квалификации учителей также осуществляется на безвозмездной основе.
Помимо вопросов обучения гарантирован социальный пакет для всех учащихся начальных классов и детей из социально уязвимых семей в виде бесплатного горячего питания, помощи из фонда всеобуча при подготовке к учебному году.
Транспортная доступность обеспечивается за счет организации бесплатного подвоза и обновления школьного автобусного парка. В 2025 году подвозом охвачены 130 тысяч обучающихся в 1597 школах, для чего используется 2165 школьных автобусов.
В целях формирования общества, где уважаются и соблюдаются права человека, внедрена единая программа по ценностно-ориентированному воспитанию и формированию гармонично развитой личности ребенка "Адал азамат", основанная на следующих ценностях: независимость и патриотизм, единство и солидарность, справедливость и ответственность, закон и порядок, трудолюбие и профессионализм, созидание и новаторство.
В 2024 – 2025 годах принято 10 законов, содержащих нормы по профилактике нарушений прав детей, внедрению механизмов раннего выявления, предотвращению насилия и буллинга, открытию центров поддержки семьи и центров психологической поддержки в регионах, обеспечению жилищных прав детей-сирот, противодействию торговле детьми, закреплению норматива штатной численности органов опеки, функций и статуса региональных уполномоченных органов по защите прав детей.
Сформирован фундамент политики недопустимости насилия и неотвратимости наказания через ужесточение ответственности за все формы насилия в отношении детей.
Безопасность детской инфраструктуры усилена посредством введения механизма лицензирования.
В качестве одного из ключевых инструментов оценки эффективности государственной политики принят индекс благополучия детей, который применяется для мониторинга межрегиональных различий и определения приоритетных направлений развития в сфере обеспечения прав детей.

1-тарау. Баланың қауіпсіздікке құқығы
Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі өзекті проблемаларға мыналар жатады: балалар арасындағы және балаларға қатысты құқық бұзушылық, буллинг, психологиялық ахуал, балалар саудасы, балаларды цифрлық кеңістікте қорғау, сондай-ақ қауіпсіз орта қалыптастыру.
Баланың қауіпсіздікке құқығын қамтамасыз етудің және балаларға қатысты құқық бұзушылық үшін жазаның бұлтартпастығын қамтамасыз етудің заңнамалық негізі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін (бұдан әрі – ҚК), "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (бұдан әрі – ӘҚБтК) қамтитын нормативтік құқықтық актілер кешені құрайды.
Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесінің институционалдық негізі
Орталық деңгейде ведомствоаралық үйлестіруді Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің жанындағы ведомствоаралық комиссия, ал өңірлік деңгейде кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – КТІҚҚК) жүзеге асырады.
Жекелеген бағыттар бойынша функциялар Оқу-ағарту, Ішкі істер, Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Төтенше жағдайлар, Мәдениет және ақпарат министрліктеріне, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға бекітілген.
Профилактика және көмек көрсету жүйесінде ұйымдардың орталық және өңірлік деңгейлерде жұмыс істеуі көзделген.
Мәселен, орталық деңгейде отбасы, әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша ақпараттық-анықтамалық, ұйымдастырушылық, заң және психологиялық қызмет функциясын бірыңғай 111 "байланыс орталығы" орындайды.
Өңірлік деңгейде қауіп-қатерді ерте анықтау және өмірде қиын жағдайға тап болған отбасылар мен балаларға қолдау көрсету міндеттері мобильді топтарға жүктелген, олардың қызметі әрбір ауданда құрылған отбасын қолдау орталықтары (бұдан әрі – ОҚО) арқылы үйлестіріледі.
Білім беру ортасында суицидтік қауіптерді, зорлық-зомбылық пен буллингті диагностикалаудың және анықтаудың бірыңғай жүйесін ұйымдастыру, сондай-ақ балаларға уақтылы психологиялық көмек көрсету үшін әрбір облыста психологиялық қолдау орталықтары (бұдан әрі – ПҚО) жұмыс істейді.
Сонымен қатар мектептер базасында балалардың оңтайлы тәрбиеленуі мен үйлесімді дамуы үшін қажетті білім мен дағдыларды қалыптастыруға бағытталған ата-аналарды педагогикалық қолдау орталықтары жұмыс істейді.
Балалардың денсаулығын қорғауға бағытталған шараларды қалыптастыру және іске асыруда негізгі рөлді денсаулық сақтау ұйымдарының желісі атқарады, оның құрылымында жастар денсаулық орталықтары (бұдан әрі – ЖДО) ерекше орын алады. Айталық, 85 ЖДО базасында 10-18 жас аралығындағы балаларға, сондай-ақ 18-ден 29 жасқа дейінгі жастарға медициналық, профилактикалық, психикалық-әлеуметтік көмек және заң көмегі көрсетіледі.
Психикалық денсаулықты қорғау саласындағы медициналық-әлеуметтік көмекті республикалық деңгейде республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы және өңірлік деңгейде 20 психикалық денсаулық орталығы көрсетеді. Амбулаториялық-емханалық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін қалалық емханаларда 97 бастапқы психикалық денсаулық орталығы орналастырылған, ал аудандық деңгейде орталық және көпсалалы аудандық ауруханаларда 209 психикалық денсаулық кабинеті жұмыс істейді. Елімізде тұрмыстық зорлық-зомбылықтан зардап шеккен адамдарға, оның ішінде әйелдер мен балаларға көмек көрсететін 33 дағдарыс орталығы бар.

Глава 1. Право ребенка на безопасность
Актуальными проблемами обеспечения безопасности детей являются: правонарушения среди и в отношении детей, буллинг, психологическое благополучие, торговля детьми, защита детей в цифровом пространстве, создание безопасной среды.
Законодательная основа обеспечения права ребенка на безопасность и неотвратимости наказания за правонарушения в отношении детей представляет собой комплекс нормативных правовых актов, включая Уголовный кодекс Республики Казахстан (далее – УК), Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП).
Институциональная основа системы обеспечения безопасности детей.
Межведомственная координация на центральном уровне осуществляется межведомственной комиссией при Министерстве просвещения Республики Казахстан, а на региональном уровне – комиссиями по делам несовершеннолетних и защите их прав (далее – КДНЗП).
Функции по отдельным направлениям закреплены за министерствами просвещения, внутренних дел, здравоохранения, труда и социальной защиты населения, по чрезвычайным ситуациям, культуры и информации, а также местными исполнительными органами.
В системе профилактики и оказания помощи предусмотрено функционирование организаций как на центральном, так и региональном уровнях.
Так, на центральном уровне функцию информационно-справочной, организационной, юридической и психологической службы по вопросам семьи, защиты прав женщин и детей выполняет единый "контакт-центр" 111.
На региональном уровне задачи по раннему выявлению рисков и оказанию поддержки семьям и детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, возложены на мобильные группы, деятельность которых координируется центрами поддержки семьи (далее – ЦПС), создаваемыми в каждом районе страны.
Для организации единой системы диагностики и выявления суицидальных рисков, насилия и буллинга в образовательной среде, а также оказания своевременной психологической помощи детям в каждой области функционируют центры психологической поддержки (далее – ЦПП).
Параллельно на базе школ действуют центры педагогической поддержки родителей, направленные на формирование знаний и навыков позитивного воспитания и гармоничного развития детей.
Ключевую роль в формировании и реализации мер по охране здоровья детей играет сеть организаций здравоохранения, особое место в структуре которой занимают молодежные центры здоровья (далее – МЦЗ). Так, на базе 85 МЦЗ детям в возрасте от 10 до 18 лет, а также молодежи от 18 до 29 лет предоставляется медицинская, профилактическая, психосоциальная и юридическая помощь.
Медико-социальная помощь в области охраны психического здоровья оказывается республиканским научно-практическим центром психического здоровья на республиканском уровне и 20 центрами психического здоровья на региональном уровне. Для обеспечения доступности амбулаторно-поликлинической помощи в городских поликлиниках дислоцированы 97 первичных центров психического здоровья, на районном уровне в центральных и многопрофильных районных больницах – 209 кабинетов психического здоровья.
Для оказания помощи пострадавшим от бытового насилия, включая женщин и детей, функционирует 33 кризисных центра.

Өмірде қиын жағдайға тап болған балаларды қорғау мақсатында білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау жүйесінде 111 ұйым (34 балаларды қолдау орталығы, 14 балалар ауылы, 11 жасөспірімдер үйі, 10 кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы, 4 балалар үйі, 20 сәбилер үйі, 18 арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы) жұмыс істейді.
Арнайы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды уақытша орналастыру нысаны ретінде баланы қабылдайтын кәсіби отбасы институты енгізілді.
Құқық бұзушылық жасаған балалармен жұмыс істеу үшін 4 арнайы білім беру ұйымы және ерекше режимде ұстайтын 1 ұйым жұмыс істейді.
Ауыр және аса ауыр қылмыс жасаған кәмелетке толмағандар үшін қылмыстық-атқару жүйесінің 2 мекемесінде жазасын өтеу қарастырылған.
Балаларға қатысты сот төрелігін іске асыруда ерекше тәсіл қағидатына сәйкес елімізде кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық 20 сот құрылды.
Сонымен қатар кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі полиция бөлімшелері жұмыс істейді, бұл баланың құқықтарын қорғауға және оны оңалтуға бағытталған балаларға қатысты әділ сот жүйесінің тұтас құрылымын қалыптастырады.
Балалардың құқықтары мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуде 120-дан астам үкіметтік емес ұйым (бұдан әрі – ҮЕҰ) маңызды рөл атқарады.
Балалардың қауіпсіздігін күнделікті қамтамасыз етуді әртүрлі органдар мен ұйымдардың мыңдаған қызметкерлері, сондай-ақ қызметі балалардың құқықтарын қорғауға арналған қоғамдық ұйымдардың өкілдері жүзеге асырады.
Осылайша, Қазақстан Республикасында балалардың құқықтары мен қауіпсіздігін қамтамасыз етудің көп деңгейлі жүйесі құрылған.
Зорлық-зомбылықтың, буллингтің және суицидтің алдын алуға бағытталған қолданыстағы тәсілдер мен тетіктер SAFE бағдарламасының (www.safekids.kz) аясында біріктірілген.
1-параграф. Балаларға қатысты құқық бұзушылықтар
Қазіргі таңда елімізде балалар құқықтарын бұзудың алдын алуға, оның ішінде қауіп-қатерлер мен құқық бұзушылық белгілерін, сондай-ақ балалар құқықтарының бұзылу фактілерін ерте анықтауға және зардап шеккен балаларды қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған кешенді тәсіл қалыптастырылған.
Профилактиканың негізгі шараларының бірі – қоғамда зорлық-зомбылыққа "мүлдем төзбеушілік" қағидатын қалыптастыру болып табылады, бұл жазаны қатаңдату арқылы да қамтамасыз етіледі.
Қабылданған шаралардың нәтижесінде балаларға қарсы ауыр және аса ауыр қылмыстардың саны азайғаны байқалады. 2025 жылы кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыс 9,6 %-ға, оның ішінде өмір бойына бас бостандығынан айыруға жазаланатын қылмыстар саны 19,2 %-ға азайды. Кәмелетке толмағандарды өлтіруге қатысты қылмыс 10 %-ға, ал өлімге әкеп соқтырған денсаулыққа ауыр зиян келтірумен байланысты қылмыс 54,5 %-ға қысқарды.

В целях защиты детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, функционируют 111 организаций в системе образования, здравоохранения и социальной защиты населения (34 центра поддержки детей, 14 детских деревень, 11 домов юношества, 10 центров адаптации несовершеннолетних, 4 детских дома, 20 домов ребенка, 18 центров оказания специальных социальных услуг).
В качестве временной формы устройства детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, введен институт приемной профессиональной семьи.
Для работы с детьми, совершившими правонарушения, функционируют 4 специальные организации образования и 1 организация с особым режимом содержания.
Для несовершеннолетних, совершивших тяжкие и особо тяжкие преступления, предусмотрено отбывание наказания в 2 учреждениях уголовно-исполнительной системы.
В соответствии с принципом особого подхода к отправлению правосудия в отношении детей в стране создано 20 специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних.
Дополнительно функционируют подразделения полиции по делам несовершеннолетних, что формирует целостную систему правосудия в отношении детей, направленную на защиту прав ребенка и его реабилитацию.
Значимую роль в обеспечении прав и безопасности детей играет более 120 неправительственных организаций (далее – НПО).
Ежедневное обеспечение безопасности детей осуществляется тысячами сотрудников различных органов и организаций, а также представителями общественных организаций, посвятившими свою деятельность защите прав детей.
Таким образом, в Республике Казахстан создана многоуровневая система обеспечения прав и безопасности детей.
Существующие подходы и механизмы, направленные на предотвращение насилия, буллинга и суицида, объединены в рамках программы SAFE (www.safekids.kz).
Параграф 1. Правонарушения в отношении детей
В настоящее время в стране сформирован комплексный подход, направленный на профилактику нарушения прав детей, в том числе ранее выявление рисков и признаков, а также фактов нарушения прав детей и обеспечение защиты пострадавших детей.
Одной из ключевых мер профилактики является формирование в обществе принципа "нулевая терпимость" к насилию, что обеспечивается, в том числе ужесточением наказания.
В результате принятых мер отмечается снижение тяжких и особо тяжких преступлений против детей. За 2025 год количество преступлений против половой неприкосновенности несовершеннолетних уменьшилось на 9,6 %, в том числе преступлений, наказуемых пожизненным лишением свободы, на 19,2 %. Преступления, связанные с убийством несовершеннолетних, сократились на 10 %, а с причинением тяжкого вреда здоровью, повлекшего смерть, на 54,5 %.

Балаларға қарсы зорлық-зомбылықтың жасырын деңгейі жоғары, өйткені оның басым бөлігін (60–70 %) баланың айналасындағы ең жақын адамдар жасайды. Осыған байланысты ерте анықтау бірінші кезектегі маңызға ие болып табылады.
2024 жылдан бастап әрбір ауданда әлеуметтік қорғау, білім беру, денсаулық сақтау және ішкі істер органдары мен ұйымдарының өкілдерін біріктіретін мобильді топтар мен ОҚО жұмыс істейді. 2025 жылы мобильді топтар өмірде қиын жағдайда жүрген 13 мың отбасыны анықтады, 33 мыңнан астам отбасы консультация алды, 17 мыңнан астамы сүйемелдеуге алынды.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде мобильді топтар тарапынан Отбасын қолдау орталықтарына өмірде қиын жағдайда жүрген отбасылар туралы 13 070 сигнал берілді.
Қауіптерді анықтауда патронаж мейіргерлері маңызды рөл атқарады.
Ведомствоаралық өзара іс-қимылдың тиімділігін арттыру үшін 131 ОҚО мен 10 мыңнан астам ұйым қосылған FSM Social цифрлық жүйесі пайдаланылуда.
"111" байланыс орталығы өздігінен жүгінудің маңызды құралы болып табылады, ол арқылы 2025 жылы 145 мың қоңырау және 121 мың мәтіндік хабарлама келіп түскен.
Ерте анықтау құралдарының қатарына мектептер мен колледждерде педагог-психологтер жүргізетін диагностикалық әдістемелердің бірыңғай жинағына енгізілген зорлық-зомбылық фактілері мен белгілерін анықтауға арналған диагностикалық әдістер де жатады.
2024 жылы анықтау тетіктерін енгізумен, отбасылар мен балаларға көмек көрсету инфрақұрылымы құрумен қатар жеке тұлғаға қарсы, оның ішінде балаларға қатысты зорлық-зомбылық үшін жазалау күшейтілді, атап айтқанда: "Ұрып-соғу", "Денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіру", "Қинау" баптары бойынша қылмыстық жауапкершілік енгізілді, кәмелетке толмағандарды өлтіргені, оларға қатысты жыныстық сипаттағы зорлық әрекеттері мен зорлағаны үшін өмір бойына бас бостандығынан айыру жазасы белгіленді.
Сонымен қатар қылмыстық-процестік кодекс аясында зорлық-зомбылықпен байланысты қылмыстық құқық бұзушылық жасаған тұлғаға денсаулық сақтау ұйымдарының базасында міндетті, тегін психологиялық көмек курсынан өту жөнінде ерекше талаптар енгізілді. Аталған шара сот шешімімен тағайындалады.
Зорлық-зомбылықтан зардап шеккен және оның куәгері болған балаларға кешенді көмек көрсету үшін арнайы бағдарлама бекітілді. Оның шеңберінде зардап шеккен балаға дағдарыс орталықтарының, балаларды қолдау орталықтарының базасында көмектің 5 түрі (медициналық, психологиялық, педагогикалық, әлеуметтік, құқықтық) көрсетіледі.
Апталық қауіпсіздік сабақтары шеңберінде балалардың әртүрлі жағдайларда жеке қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін практикалық дағдыларды меңгеруіне ерекше көңіл бөлінеді.
Бас прокуратура "Бақытты және қауіпсіз балалық шақ", "URPAQ" жобаларына бастама жасады, олардың мақсаты өмірде қиын жағдайда жүрген балаларды анықтау және оларға кешенді көмек көрсету болып табылады.
Осылайша, мемлекетте балаларға қатысты құқық бұзушылықтардың барлық түрлерінің алдын алу, оларды анықтау және жазалау жүйесі қалыптасқан.
Сонымен қатар мынадай мәселелерді пысықтау талап етіледі:

Насилие в отношении детей имеет высокий уровень латентности, так как в основном (60 – 70 %) совершается лицами ближайшего окружения детей. В этой связи раннее выявление имеет первостепенное значение.
С 2024 года в каждом районе функционируют мобильные группы и ЦПС, объединяющие представителей органов и организаций социальной защиты, образования, здравоохранения и внутренних дел. За 2025 год мобильными группами выявлено 13 тысяч семей, находящихся в трудной жизненной ситуации, более 33 тысяч семей получили консультации, свыше 17 тысяч взяты на сопровождение.
В рамках межведомственного взаимодействия мобильными группами в центры поддержки семьи передано 13 070 сигналов о семьях, находящихся в трудной жизненной ситуации.
Существенную роль в выявлении рисков играют патронажные медицинские сестры.
Для повышения эффективности межведомственного взаимодействия используется цифровая система FSM Social, к которой подключены 131 ЦПС и свыше 10 тысяч организаций.
Важным инструментом самообращения является контакт-центр "111", через который за 2025 год поступило 145 тысяч звонков и 121 тысяча текстовых сообщений.
К числу инструментов раннего выявления относятся и диагностические методики на выявление фактов и признаков насилия, включенные в единый сборник диагностических методик, проводимые педагогами-психологами в школах и колледжах.
В 2024 году наряду с внедрением механизмов выявления, созданием инфраструктуры помощи семьям и детям было ужесточено наказание за насилие против личности, в том числе в отношении детей, а именно: введена уголовная ответственность за статьи "Побои" и "Умышленное причинение легкого вреда здоровью", "Истязание", только пожизненное лишение свободы за убийство, насильственные действия сексуального характера и изнасилование малолетних.
Кроме того, в рамках уголовно-процессуального кодекса введены особые требования к лицу, совершившему уголовное правонарушение, связанное с насилием, по прохождению обязательного, бесплатного курса психологической помощи на базе организаций здравоохранения. Данная мера назначается судом.
Для оказания комплексной помощи детям, пострадавшим от насилия и ставшим его свидетелями, утверждена программа помощи, в рамках которой пострадавшему ребенку оказывается 5 видов помощи (медицинская, психологическая, педагогическая, социальная, правовая), предоставляемой на базе кризисных центров, центров поддержки детей.
Особое внимание уделяется обучению детей практическим навыкам, позволяющим обеспечить личную безопасность в различных ситуациях в рамках еженедельных уроков безопасности.
Генеральной прокуратурой инициированы проекты "Счастливое и безопасное детство", "URPAQ", целями которых являются выявление детей, находящихся в трудной жизненной ситуации, и оказание им комплексной помощи.
Таким образом, в государстве сформирована система профилактики, выявления, наказания за все виды правонарушений в отношении детей.
Вместе с тем требуется проработка следующих вопросов:

1) ведомствоаралық тәсілдерді жетілдіру, оның ішінде сот-сараптама қызметтеріне қол жеткізудегі аумақтық айырмашылықтарды ескере отырып, зорлық-зомбылықтан зардап шеккен балаларға көмек көрсету кабинеттері жұмысының бірыңғай стандарттарын нормативтік бекіту;
2) кәмелетке толмағандардан жауап алу процесінің шеңберінде валидацияланған әдістемелерді енгізу;
3) қылмыстық процесс шеңберінде баланы "бірінші сигналдан оңалтуға дейін" көмек көрсетудің бүкіл бағыты бойынша сүйемелдеу үшін жауапты кейс-менеджерді тағайындау.
2-параграф. Балалардың психологиялық ахуалы
Балалардың психологиялық ахуалын қамтамасыз етудегі өзекті мәселелерге диагностика сапасы, психоэмоционалдық жағдайдың нашарлауына әкелетін бастапқы себептермен жұмыс жүргізу және баланы сүйемелдеу жатады.
Осы проблеманы жүйелі шешу және диагностика мен көмек көрсетуде бірыңғай тәсілді енгізу үшін мынадай шаралар іске асырылады.
Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша 2024 жылы психологиялық қызметтердің жұмысы трансформацияланып, олардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық база қабылданды.
Аутодеструктивті мінез-құлық белгілері бар кәмелетке толмағандарды анықтаудың және олармен одан әрі жұмыс жүргізудің бірыңғай алгоритмі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың суицид жасауға әрекеттенген балаға көмек көрсету жөніндегі іс-қимыл жүргізу алгоритмі қабылданды.
Балалардың психологиялық ахуалын қамтамасыз ету мәселелерін үйлестіруді 2024 жылы ашылған, мектептегі психологиялық қызметтерді үйлестіруді, әдістемелік сүйемелдеуді және білім алушылар мен олардың ата-аналарына кеңес беруді қамтамасыз ететін КҚО жүзеге асырады.
Жұмыстың сапасын арттыру мақсатында күйзеліс, мазасыздық, депрессия, жалғыздық, агрессия, буллинг және балаларға қатысты құқық бұзушылық белгілерін бағалауға арналған 23 құралды қамтитын диагностикалық әдістемелердің бірыңғай жинағы енгізілді. Сонымен қатар ерекше назар аударуды қажет ететін балаларды сүйемелдеу үшін бақылау нысаны әзірленді.
Барлық білім беру ұйымдарында диагностика жүргізуді, сүйемелдеуге алынатын балалар тобын қалыптастыруды және білім алушылармен мақсатты жұмыс жүргізуді жүзеге асыратын психологиялық қызметтер жұмыс істейді.
Күрделі психологиялық жағдайларды анықтау мен көмек көрсетудің маңызды құралы ретінде "QR-111" өзіндік жүгіну тетігі енгізілді. Бұл құрал арқылы күн сайын әртүрлі мәселелер мен сұрақтар бойынша (11 санат) 300-ден 1000-ға дейін хабарлама келіп түседі. Атап айтқанда, 2025 жылы психоэмоционалдық жағдайлар, құрдастар арасындағы қарым-қатынас мәселелері бойынша 2,3 мыңнан астам өтініш тіркелді.
Сонымен қатар енгізіліп жатқан тәсілдердің тиімділігін арттыру мақсатында мынадай мәселелерді пысықтау қажет:

1) совершенствование межведомственных подходов, в том числе нормативное закрепление единых стандартов работы кабинетов помощи детям, пострадавшим от насилия, с учетом имеющихся территориальных различий в доступе к судебно-экспертным услугам;
2) введение валидированных методик в рамках процесса допроса несовершеннолетних;
3) назначение ответственного кейс-менеджера для сопровождения ребенка в рамках уголовного процесса по всему маршруту помощи "от первого сигнала до реабилитации".
Параграф 2. Психологическое благополучие детей
Актуальными вопросами в обеспечении психологического благополучия детей являются качество диагностики, работа с первопричинами ухудшения психоэмоционального состояния и сопровождение ребенка.
Для системного решения данной проблемы и введения единого подхода в диагностике и оказании помощи реализуются следующие меры.
По поручению Главы государства в 2024 году проведена трансформация работы психологических служб, принята нормативная правовая база их деятельности.
Принят единый алгоритм выявления несовершеннолетних с признаками аутодеструктивного поведения и дальнейшей работы с ними, а также алгоритм действий государственных органов по оказанию помощи ребенку, совершившему попытку суицида.
Координация вопросов обеспечения психологического благополучия детей осуществляется открытыми в 2024 году ЦПП, обеспечивающими координацию, методическое сопровождение школьных психологических служб, консультирование обучающихся и их родителей.
В целях повышения качества работы внедрен единый сборник диагностических методик, включающий 23 инструмента оценки признаков стресса, тревожности, депрессии, одиночества, агрессии, буллинга и правонарушений в отношении детей. Дополнительно разработана форма контроля для сопровождения детей, нуждающихся во внимании.
Во всех организациях образования действуют психологические службы, осуществляющие диагностику, формирование группы детей для сопровождения и адресную работу с обучающимися.
Важнейшим инструментом выявления сложного психологического состояния и оказания помощи стал введенный инструмент самообращения "QR-111". Ежедневно поступает от 300 до 1000 сообщений по различным вопросам и проблемам (11 категорий). Так, за 2025 год поступило более 2,3 тысячи обращений по психоэмоциональному состоянию, вопросам отношений со сверстниками.
Вместе с тем в целях повышения эффективности внедряемых подходов необходима проработка следующих вопросов:

1) қазіргі уақытта диагностикалық әдістемелерді жүргізу үшін бірқатар өңірлерде қағаз форматта түрлі құралдар пайдаланылады, бұл процесті қиындатады. Осыған байланысты білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне диагностика жүргізу үшін бірыңғай мемлекеттік платформаны енгізу қажет;
2) талдау көрсеткендей, жалақыға, сондай-ақ жұмыс жүктемесінің жоғары болуына байланысты педагог-психологтер жұмысының тартымдылығы жеткілікті деңгейде болмай отыр. Педагог-психологтердің біліктілігіне қойылатын талаптар қайта қарауды қажет етеді, профилактика мәселелерінде маңызды функцияларды атқаратын әлеуметтік педагогтер көбінесе өздеріне тән емес функцияларды орындап келеді;
3) білім беру ұйымдары педагогтерінің балалар арасындағы суицидтік тәуекелдер мен дағдарыстық мінез-құлықты анықтауға дайындық деңгейінің жеткіліксіз екені атап өтіледі;
4) денсаулық сақтау саласында аутодеструктивті мінез-құлқы бар балаларға көмек психикалық денсаулық орталықтарында, кабинеттерінде, алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы бастапқы психикалық денсаулық орталықтарында көрсетіледі. Суицидтің алдын алу бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстың ведомствоаралық сипатын ескере отырып, оны ерте анықтау, уақтылы араласу және кейіннен оңалту мақсатында баланы сүйемелдеудің бірыңғай ведомствоаралық хаттамасын қабылдау қажет;
5) тәуекел факторы сонымен қатар баланың жалпы денсаулығы, психикалық денсаулықты бағалау мен зертханалық көрсеткіштерді ескере отырып, балалардың міндетті профилактикалық медициналық тексерулермен жеткіліксіз қамтылуы болып табылады;
6) деструктивті мазмұнның балаларға әсері және қауіпті онлайн- қауымдастықтарға қатысу балаларға әсер етуі мүмкін. Бұқаралық ақпарат құралдарында проблемаларды, нақты жағдайларды көрсету сипаты да маңызды рөл атқарады;
7) қоғамда және ата-аналар арасында әлеуметтік стигмалар мен стереотиптер әлі де басым болып келеді, бұл ата-аналар мен жасөспірімдердің көмек сұрап жүгінуіне кедергі келтіреді. Сондай-ақ кәмелетке толмағандардың мінез-құлқындағы өзгерістер туралы ата-аналардың хабардар болуы төмен болғандықтан бейінді мамандарға кеш жүгіну фактілері байқалады.
3-параграф. Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылық, буллинг
Құқық бұзушылықтардың алдын алудағы маңызды мәселелерге бастапқы тәрбие жұмысы, балалардың қылмыстық ортаға араласуына жол бермеу және отбасымен профилактикалық жұмыстар жүргізу жатады.
Білім беру ұйымдарында балаларды тәрбиелеу мәселелерінде "Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасы негізгі рөл атқарады, оның құндылықтары мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына енгізіліп, 43 іс-шарада көрініс тапқан.
Жеке тұлғаға қатысты қылмыстардың бір себебі – профилактикалық жұмыстың жеткіліксіздігі. Ресми деректерге сәйкес 2025 жылы буллинг фактілері бойынша 272 адам жауапкершілікке тартылды. "QR-111" арқылы күн сайын кемінде бір бала буллинг фактілері бойынша көмекке жүгінеді.
Буллингтің алдын алу бойынша жүйелі тәсілдер әзірлеу мақсатында Қазақстанда "баланы жәбірлеу (буллинг)" ұғымы енгізілді, балаға буллингтен қорғану құқығы бекітілді, тиісті алдын алу қағидалары әзірленді, құқық бұзушылықтың бұл түрі үшін әкімшілік жауапкершілік белгіленді.
Мектептер мен колледждерде буллингтің алдын алу және оған тиімді қарсы іс-қимыл жүйесін құру мақсатында балаларды әлеуметтік-эмоционалдық дағдыларға, эмпатияға үйретуді қамтитын "ДосболLIKE" буллингке қарсы бағдарламасы енгізілді.
Мектептер мен колледждерде мектепішілік есеп жүргізіледі, ол 2024 жылдан бері міндетті болып табылады. "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Заңда "мектепішілік есеп" ұғымы "баса назар аударуды талап ететін кәмелетке толмағандарды педагогикалық сүйемелдеу" ұғымымен алмастырылып, қажетті шаралар бекітілді.
Профилактика бағыттарының бірі мектептегі медиацияны дамыту болды. "100 медиативтік мектеп" жобасын іске асыру және әдістемелік ұсынымдар бірнеше мектепте қақтығыстар мен тәртіп бұзушылықтардың санын азайтуға мүмкіндік берді.

1) в настоящее время для проведения диагностических методик используются различные инструментарии в ряде регионов в бумажном формате, что усложняет процесс, в связи с чем необходимо введение единой государственной платформы для проведения диагностики обучающихся и воспитанников организаций образования;
2) анализ показывает, что работа педагогов-психологов остается недостаточно привлекательной ввиду заработной платы, а также высокой нагрузки, требования к квалификации педагогов-психологов нуждаются в пересмотре, социальные педагоги, выполняющие важные функции в вопросах профилактики, зачастую выполняют несвойственные функции;
3) отмечается недостаточная подготовка педагогов организаций образования к выявлению суицидальных рисков и кризисного поведения детей;
4) в сфере здравоохранения помощь детям с аутодеструктивным поведением оказывается в центрах, кабинетах психического здоровья, первичных центрах психического здоровья при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь. Учитывая межведомственный характер проводимой работы по превенции суицидов, в целях раннего выявления, своевременного вмешательства и последующей реабилитации необходимо принятие единого межведомственного протокола сопровождения ребенка;
5) факторами риска также являются общее состояние здоровья ребенка, недостаточный охват детей обязательными профилактическими медицинскими осмотрами с учетом оценки психического здоровья и лабораторных показателей;
6) воздействие деструктивного контента на детей и участие в опасных онлайн-сообществах может оказать влияние на детей. Важное значение имеет характер освещения проблем, конкретных случаев в средствах массовой информации;
7) в обществе и среди родителей по-прежнему преобладают социальные стигмы и стереотипы, что мешает родителям и подросткам обращаться за помощью. Отмечается низкая осведомленность родителей о поведенческих расстройствах у несовершеннолетних, что приводит к позднему обращению к профильным специалистам.
Параграф 3. Правонарушения среди несовершеннолетних, буллинг
Важными вопросами профилактики правонарушений являются первичная воспитательная работа, недопущение вовлечения детей в криминогенную среду, профилактическая работа с семьей.
Ключевую роль в вопросах воспитания детей в организациях образования занимает единая программа воспитания "Адал азамат", ценности которой внесены в государственный общеобязательный стандарт образования и отражены в 43 мероприятиях.
Одной из причин преступлений против личности является недостаточная профилактическая работа. Согласно официальным данным за 2025 год за факты буллинга привлечено к ответственности 272 лица. Ежедневно не менее 1 ребенка обращается за помощью в связи с фактами травли через "QR-111".
В целях выработки системных подходов по профилактике буллинга в Казахстане введено понятие "травля (буллинг) ребенка", закреплено право ребенка на защиту от травли (буллинга), разработаны соответствующие правила профилактики, введена административная ответственность за данный вид правонарушения.
В целях создания системы профилактики и эффективного противодействия буллингу в школах и колледжах внедрена антибуллинговая программа "ДосболLIKE", которая включает в себя обучение детей социально-эмоциональным навыкам, эмпатии.
В школах и колледжах ведется внутришкольный учет, который с 2024 года является обязательным. Законом "О профилактике правонарушений" понятие "внутришкольный учет" заменено на понятие "педагогическое сопровождение несовершеннолетних, требующих повышенного внимания" с закреплением необходимых мер.
Одним из направлений профилактики стало развитие школьной медиации. Реализация проекта "100 медиативных школ" и методические рекомендации позволили ряду школ снизить количество конфликтов и дисциплинарных нарушений.

Педагогтер үшін "Білім беру ұйымдарында буллингтің алдын алу бағдарламасының ғылыми-практикалық негіздері" тақырыбында біліктілікті арттыру курстары жүргізіледі (2025 жылы оқытумен 8050 педагог қамтылған).
"Заң мен тәртіп" қағидаты бойынша қоғамдық сана мен идеологияны қалыптастыру үшін 2025–2026 оқу жылында Алматы облысында прокуратура мен полиция органдарының бұрынғы қызметкерлері тарапынан құқыққа қайшы мінез-құлықтың алдын алуға бағытталған қосымша сабақтар өткізілуде.
Полиция органдары құқық бұзушылықтың алдын алу ісінде негізгі субъект болып қала береді. Әр мектепке учаскелік және кәмелетке толмағандар істері жөніндегі инспекторлар, жедел уәкілдер тағайындалған (8 мыңнан астам қызметкер). Барлық өңірлерде "Түнгі қаладағы балалар" және "Жасөспірім" республикалық операциясы сияқты акциялар мен жедел-профилактикалық іс-шараларын өткізуді қамтитын профилактикалық жұмыстар жүргізіледі.
Маңызды бағыттардың бірі балалардың бос уақытын спорт және басқа да қосымша сабақтармен қамту болып табылады.
2024 жылы "Білім туралы" Заңға ішкі істер органдарында есепте тұрған балаларды қосымша білім беру ұйымдарына проактивті форматта басым қабылдауды қарастыратын өзгерістер енгізіліп, тиісті ережелер қабылданды.
Соңғы онжылдықта Қазақстанда кәмелетке толмағандарға қатысты репрессивтік шараларды қолдану біртіндеп азайып, олардың құқықтық қорғалуы күшейтіліп келеді.
Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі ауданаралық соттарда сотталған жасөспірімдерді әлеуметтік оңалту бойынша жобалар енгізіледі, олар психологтермен жұмыс істеуді, болашақта өз бетінше ақша табуға мүмкіндік беретін әлеуметтік және кәсіптік дағдыларға оқытуды қамтиды. Мұндай бағдарламалардан өткен кәмелетке толмағандардың едәуір бөлігі қайталама құқық бұзушылықтар жасамайтынын практика көрсетіп отыр.
Сонымен қатар қабылданған шараларға қарамастан бірқатар мәселелер сақталуда:
1) кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың жұмыс істеу тәсілдер. Олардың қызметін талдау жүйелі мәселелер мен жеке жағдайларды қарау сапасын мониторингілеу, қабылданған шешімдерді және олардың тиімділігін бақылау құралдарын енгізу қажеттігін көрсетеді;
2) спорт пен шығармашылықты қаржыландыру жүйесі ауылдық жерлерде тұратын балаларды қосымша біліммен толық қамтуға мүмкіндік бермейді. Бұл салада жекеменшік орталықтардың жеткіліксіздігі мен бәсекелі ортаның болмауымен байланысты. Ауылдық елді мекендердің үштен бірінде балалардың спортпен және шығармашылық үйірмелермен айналысуына арналған инфрақұрылым жоқ, ал елдегі мектеп оқушыларының 39,8 %-ы ауылдық жерлерде тұрады. Сонымен қатар қолданыстағы қосымша білім беру түрлері жасөспірімдердің қызығушылығын толық қанағаттандыра бермейді. Үйірмелер мен секциялардың басым бөлігі кіші мектеп жасындағы балаларға бағытталған, ал жасөспірімдерге анағұрлым заманауи әрі әртүрлі форматтар қажет.

Для педагогов реализуется образовательная программа курсов повышения квалификации по теме "Научно-практические основы программы профилактики буллинга в организациях образования" (в 2025 году обучением охвачено 8050 педагогов).
Для формирования общественного сознания и идеологии по принципу "Закон и порядок" в 2025 – 2026 учебном году в Алматинской области бывшими сотрудниками прокуратуры и полиции проводятся дополнительные уроки, направленные на профилактику противоправного поведения.
Органы полиции остаются ключевым субъектом профилактики правонарушений. За каждой школой закреплены участковые инспекторы, инспекторы по делам несовершеннолетних, оперуполномоченные (свыше 8 тысяч сотрудников). Во всех регионах проводится профилактическая работа, включающая проведение акций и оперативно-профилактических мероприятий, таких как "Дети в ночном городе" и республиканская операция "Подросток".
Одним из важнейших направлений является охват занятостью детей в свободное время спортом и другими дополнительными занятиями.
В 2024 году в Закон "Об образовании" были внесены изменения в части приоритетного зачисления в проактивном формате детей, состоящих на учете в органах внутренних дел, в организации дополнительного образования, приняты соответствующие правила.
В течение последнего десятилетия в Казахстане последовательно сокращается применение репрессивных мер к несовершеннолетним и усиливается их правовая защита.
При межрайонных судах по делам несовершеннолетних внедряются проекты по социальной реабилитации осужденных подростков, которые включают работу с психологами, обучение социальным и профессиональным навыкам, позволяющим в будущем самостоятельно зарабатывать. Практика показывает, что значительная часть несовершеннолетних, прошедших такие программы, не совершает повторных правонарушений.
Вместе с тем, несмотря на принятые меры, сохраняется ряд вопросов:
1) подходы к работе комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав нуждаются в трансформации. Анализ их деятельности показывает необходимость внедрения инструментов мониторинга качества рассмотрения системных вопросов и частных случаев, принимаемых решений и контроля их эффективности;
2) система подушевого финансирования спорта и творчества не обеспечивает полноценный охват дополнительным образованием детей, проживающих в селах. Это связано с недостатком частных центров и отсутствием конкурентной среды в данной сфере. В трети сельских населенных пунктов отсутствует инфраструктура для занятий детей спортом и творческими кружками, при том что в сельской местности проживает 39,8 % школьников страны. Также существующие виды дополнительного образования не всегда позволяют в полной мере заинтересовать подростков. Большая часть кружков и секций ориентирована на младший школьный возраст, в то время как подросткам необходимы более современные и разнообразные форматы.

Елімізде 2035 мәдениет үйі және 2006 ауылдық клуб жұмыс істейді, бұл кеңейтілген желінің ресурстарын пайдалану арқылы балаларды тегін үйірмелермен қамту көлемін арттыруға мүмкіндік береді.
Жекелеген өңірлерде полиция органдарында есепте тұрған отбасылардың балаларына арналған менторлыққа байланысты жобалар жақсы нәтиже көрсетіп отыр;
3) білім беру ұйымдарының қызметкерлері құқық бұзушылықтарды ерте анықтауда маңызды рөл атқарады. Кәмелетке толмағандарға қатысты құқық бұзушылық фактілерін хабарламағаны үшін әкімшілік жауапкершілік қарастырылған. 2025 жылы 287 адам әкімшілік жауапкершілікке тартылды (2023 жыл – 92, 2024 жыл – 348), бұл ынталандырушы тетіктерді енгізудің қажеттілігін көрсетеді;
4) өңірлерде жекеменшік ұйымдар тарапынан іске асырылатын балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі бағдарламалар мен материалдар әзірленгенде олардың мазмұнына бірыңғай талаптар қойылмайды, бұл ретте олардың тиімділігін объективті бағалау үшін балалардың жас және психологиялық ерекшеліктерін ескеру маңызды;
5) құқық бұзушылықтардың алдын алумен қатар құқық бұзған балалардың қайта құқық бұзушылыққа бармауын және олардың әлеуметтік оңалтылуын қамтамасыз ету жұмыстары да ерекше маңызға ие.
Құқық бұзушылыққа бейім кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және әлеуметтік бейімдеу үшін ерекше жағдайлар жасау мақсатында білім беру жүйесінде 4 арнаулы білім беру ұйымы (Маңғыстау, Жамбыл, Шығыс Қазақстан облыстары және Алматы қаласы) және 1ерекше тәртіп режиміндегі арнаулы білім беру ұйымы (Абай облысы) жұмыс істейді. Кәмелетке толмағандарды бұл ұйымдарға жіберу сот шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Балалардың жалпы контингентінің 90 %-ын әкімшілік құқық бұзушылық жасаған, үйінен өз бетімен кетіп қалатын немесе қоғамға қарсы әрекеттер жасайтын балалар құрайды.
Мұндай ұйымдардың материалдық-техникалық жарақтандырылуына жүргізілген талдау балалардың толыққанды дамуы мен әлеуметтік бейімделуі үшін оқу инфрақұрылымын жақсарту, еңбек тәрбиесі мен кәсіптік бағдар беру жүйесін дамыту, қауіпсіз әрі қолайлы орта ұйымдастыру талап етілетінін көрсетеді.
Сонымен қатар кадрлық құраммен қамтамасыз ету проблемасы да бар: педагогтер аталған санаттағы балалармен жұмыс істеу үшін бейінді мамандандырылмаған.
Тәрбиелеуде қиындықтары бар жасөспірімдердің көпшілігі кешкі мектептерде оқиды, бұл олардың әлеуметтік оңалуын, мінез-құлқындағы өзгерісін және оларды бақылауды әлсіретеді;
6) білім беру және кәсіптік бағдарламалардың болуына қарамастан, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде сотталған кәмелетке толмағандарға арналған тәрбиелеу, психологиялық сүйемелдеу және әлеуметтік бейімдеу бойынша бекітілген арнайы бағдарламалар жоқ.

В стране функционируют 2035 домов культуры и 2006 сельских клубов, представляющих собой разветвленную сеть, использование ресурсов которой позволит увеличить охват детей бесплатными кружками.
В отдельных регионах хорошие результаты показывают проекты, связанные с менторством детей из семей, состоящих на учете в органах полиции;
3) работники организаций образования играют значимую роль в раннем выявлении правонарушений. За несообщение о фактах совершения в отношении несовершеннолетних правонарушений предусмотрена административная ответственность. За 2025 год 287 человек привлечены к административной ответственности (2023 год – 92, 2024 год – 348), что показывает необходимость принятия мотивирующих механизмов;
4) программы и материалы по защите прав детей, реализуемые в регионах со стороны частных организаций, разрабатываются без единых требований к содержанию, при этом важно учитывать возрастные и психологические особенности детей, чтобы объективно оценить их пользу;
5) наряду с профилактикой правонарушений, важнейшее значение имеет работа по предупреждению рецидива и обеспечению социальной реабилитации детей, уже совершивших правонарушения.
Для создания особых условий воспитания, обучения и социальной адаптации несовершеннолетних, склонных к правонарушениям, в системе образования функционируют 4 специальных организации образования (Мангистауская, Жамбылская, Восточно-Казахстанская области и городе Алматы) и 1 организация образования с особым режимом содержания (область Абай). Направление несовершеннолетних осуществляется по решению суда.
Из общего контингента детей 90 % составляют дети, совершившие административные правонарушения, самовольно уходящие из дома или совершающие антиобщественные деяния.
Анализ материально-технического оснащения таких организаций показывает, что для полноценного развития и социальной адаптации детей требуются улучшение учебной инфраструктуры, развитие системы трудового воспитания и профориентации, организация безопасной и комфортной среды.
Также имеется проблема обеспеченности кадровым составом, педагоги не имеют профильной специализации по работе с детьми данной категории.
Большая часть подростков, имеющих трудности в воспитании, обучается в вечерних школах, что ослабляет социальную реабилитацию, изменение поведения и контроль;
6) несмотря на наличие образовательных и профессиональных программ, в учреждениях уголовно-исполнительной системы для осужденных несовершеннолетних отсутствуют утвержденные специальные программы воспитания, психологического сопровождения, социальной адаптации.

4-параграф. Кәмелетке толмағандар арасындағы жүктілік
Ерте жүктіліктің туындау себептері отбасындағы тәрбиенің ерекшеліктерімен, жасөспірімдерге ерте жыныстық қатынастың салдары туралы жеткілікті ақпарат берілмеуімен байланысты. Сондай-ақ кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыстар жасау фактілері тіркелуде.
Ерте жүктіліктің салдарынан түсік жасау қаупі жоғары болып, физикалық және психоэмоционалдық жағдай нашарлайды.
Сонымен қатар мемлекет қауіп-қатердің алдын алу, ақпараттық-түсіндіру жұмыстары, жеке қауіпсіздік негіздерін оқыту бойынша жүйелі шаралар қабылдауда.
Ерте жүктіліктің алдын алуда шешуші рөлді денсаулық сақтау жүйесінде ЖДО жүзеге асырады.
Сондай-ақ оқу пәндері, сынып сағаттары, сыныптан тыс іс-шаралар және отбасымен ынтымақтастық арқылы отбасылық құндылықтардың негіздерін нығайту бойынша кешенді жұмыстар жүргізілуде. Үлгілік оқу бағдарламаларының мазмұнына рухани-адамгершілік тәрбиеге қатысты бөлімдер енгізілген.
Медициналық қызметкерлер, құқық қорғау органдары қызметкерлерімен және ҮЕҰ-мен өзара іс-қимыл жүргізу аясында репродуктивтік және психикалық денсаулық, ерте жастағы жыныстық өмірдің алдын алу, отбасын жоспарлау және жоспарланбаған жүктіліктің алдын алу мәселелері бойынша пікірталастар, дөңгелек үстелдер, дәрістер, әңгімелер және ата-аналар жиналыстары ұйымдастырылады.
Қабылданып жатқан шаралардың тиімділігін арттыру мақсатында мынадай мәселелер бойынша жұмыс жүргізу қажет:
1) жастар денсаулық орталықтарының жұмыс тәсілдерін қайта қарау қажет, өйткені жасөспірімдердің орталықтардың мүмкіндіктері туралы хабардар болу және мектептердің орталықтардың түсіндіру жұмыстарымен қамтылу деңгейі жеткіліксіз болып отыр;
2) жүкті қыздардың үздіксіз білім алу құқығын және оларды сүйемелдеудің бірыңғай маршрутын қамтамасыз ету жеке проблема болып отыр. Практикада олар оқуын кешкі мектептерде жалғастырады, бұл көбінесе олардың білім алу құқығын шектейді. Бұл әсіресе ауылдық жерлерде айқын көрінеді;
3) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес кәмелетке толмаған ата-аналар ата-ана құқығын 16 жасқа толған соң алады, алайда 16 жастан асқан жасөспірім оқуын жалғастырып, іс жүзінде ата-аналық міндеттерін толық атқара алмайтын жағдайлар реттелмеген.
5-параграф. Балаларды цифрлық ортада қорғау
Қазіргі балалар мен жасөспірімдер бос уақыттарының едәуір бөлігін онлайн-кеңістікте өткізеді.
"Kazakhstan Kids Online" әлеуметтік зерттеуіне сәйкес балалардың 46 %-дан астамы Интернетті алғаш рет 5-8 жас аралығында қолдана бастайды, ал жоғары сынып оқушыларының 95 %-дан астамының әлеуметтік желілерде аккаунттары бар. Балалардың шамамен 60 %-ы Интернетті оқу мақсатында пайдаланса, ал 66 %-ы әлеуметтік желілерде қарым-қатынас жасау үшін қолданады.

Параграф 4. Беременность среди несовершеннолетних
Причины наступления ранней беременности связаны с особенностями семейного воспитания, недостаточной информированностью подростков о возможных последствиях ранних половых отношений. Также регистрируются факты совершения преступлений против половой неприкосновенности несовершеннолетних.
Последствия ранней беременности включают высокий риск абортов, ухудшение физического и психоэмоционального состояния.
Наряду с этим государством предпринимаются системные меры по предупреждению рисков, информационно-разъяснительной работе, обучению основам личной безопасности.
Ключевую роль в профилактике ранней беременности осуществляют МЦЗ в системе здравоохранения.
Также проводится комплексная работа по укреплению основ семейных ценностей через учебные предметы, классные часы, внеурочные занятия и сотрудничество с семьей. В содержание типовых учебных программ включены разделы по духовно-нравственному воспитанию.
Во взаимодействии с медицинскими работниками, сотрудниками правоохранительных органов и НПО организуются дискуссии, круглые столы, лекции, беседы и родительские собрания по вопросам репродуктивного и психического здоровья, профилактики ранней половой жизни, планирования семьи и предупреждения нежелательной беременности.
В целях повышения эффективности принимаемых мер необходимо провести работу по следующим вопросам:
1) необходим пересмотр подходов к работе молодежных центров здоровья, в связи с тем, что уровень информированности подростков о возможностях центров и охват школ разъяснительной работой центров остаются недостаточными;
2) отдельной проблемой остается обеспечение права беременных девочек на непрерывность образования и единый маршрут сопровождения. На практике они продолжают учебу в вечерних школах, что часто ограничивает их право на образование. Особенно остро это проявляется в сельской местности;
3) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" несовершеннолетние родители приобретают родительские права с 16 лет, однако не урегулированы случаи, когда подросток старше 16 лет продолжает обучение и фактически не может полноценно исполнять обязанности родителя.
Параграф 5. Защита детей в цифровой среде
Современные дети и подростки значительную часть свободного времени проводят в онлайн-пространстве.
Согласно социологическому исследованию "Kazakhstan Kids Online" более 46 % детей впервые выходят в Интернет в возрасте 5-8 лет, свыше 95 % старшеклассников уже имеют аккаунты в социальных сетях. Около 60 % детей используют Интернет в учебных целях, а 66 % – для общения в социальных сетях.

Аталған зерттеу ұл балалардың 12,4 %-ы және қыздардың 10,1 %-ы Интернетте танысқан адамдармен офлайн кездескенін, балалардың 7,4 %-ы айына кемінде бір рет желіде жыныстық сипаттағы бейнелерді көретінін, 7,1 %-ы жыныстық мазмұндағы хабарламалар алатынын көрсетті.
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес барлық мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар баланы оның денсаулығына, адамгершілік және рухани дамуына зиян келтіретін ақпараттан, насихат пен үгіттен қорғауды қамтамасыз етеді.
Балаларды зиянды ақпараттан қорғау "Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі, онда мемлекеттік органдардың балаларды теріс ақпараттың әсерінен қорғау саласындағы құзыреттері және олардың ведомствоаралық өзара іс-қимылы көзделген.
Сондай-ақ "тыйым салынған" және "жас ерекшелігіне қарай шектелген" ақпарат санаттары қарастырылған. Оларды таратқаны үшін әкімшілік жауапкершілік көзделген. "Балаға қатысты кибербуллинг" ұғымымен қатар мұндай әрекет үшін әкімшілік жауапкершілік белгіленген.
Қылмыстық кодекстің кейбір баптарында (105, 121-1, 122, 131, 132, 134, 309 және т.б. баптарда) Интернет желісін пайдалана отырып жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін жаза көзделген.
2024 жылы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құрылымында Киберқылмысқа қарсы іс-қимыл департаменті құрылды.
Деструктивті сипаттағы материалдарды анықтау және бұғаттау құралы болып табылатын "Киберқадағалау" ақпараттық жүйесінде жүйелі жұмыс жүргізілуде. 2025 жылы заңсыз контенті бар 44 мың интернет-ресурс анықталды, оның ішінде 8,5 мыңнан астамы порнографиялық контент. Барлығы 33 мыңнан астам интернет-ресурс бұғатталды.
Онлайн-платформалардағы құқыққа қайшы контентті жою "Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде Қазақстандағы олардың өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады. Кибербуллингке жататын ақпарат 24 сағат ішінде жойылуға тиіс.
"Кибер Тұмар – балаларды цифрлық ортада қорғайық" атты ақпараттық-білім беру науқаны іске қосылды, ол ақпараттық құралдар кешенінен тұрады.
Жыл сайын ата-аналарды "Ата-аналар бақылауы" бағдарламасына қосу науқаны іске асырылуда.
2023 жылдан бері балалар үшін ата-аналардың контентке қолжетімділікті басқаруына мүмкіндік беретін SIM-карталарды енгізу бастамасы өрістетілуде. 2025 жылы Алматы қаласының прокуратурасы мен Tele2 операторының ынтымақтастығы шеңберінде алғаш рет балалар SIM-карталары іске қосылды.

Данное исследование показало, что 12,4 % мальчиков и 10,1 % девочек встречались офлайн с людьми, с которыми познакомились в Интернете, 7,4 % детей видят сексуальные изображения в сети как минимум раз в месяц, 7,1 % получают сообщения сексуального характера.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" всеми государственными органами, физическими и юридическими лицами обеспечивается защита ребенка от информации, пропаганды и агитации, причиняющих вред его здоровью, нравственному и духовному развитию.
Защита детей от вредоносной информации регулируется Законом Республики Казахстан "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию", который предусматривает компетенцию государственных органов и их межведомственное взаимодействие в сфере защиты детей от негативной информации.
Также предусматриваются категории "запрещенной" и "ограниченной по возрасту" информации. За их распространение предусмотрена административная ответственность. Наряду с понятием "кибербуллинг ребенка" установлена административная ответственность за подобные деяния.
В отдельных статьях УК (статьи 105, 121-1, 122, 131, 132, 134, 309 и другие) предусмотрено наказание за совершение уголовных правонарушений с использованием сети Интернет.
В 2024 году в структуре Министерства внутренних дел Республики Казахстан создан Департамент по противодействию киберпреступности.
Ведется системная работа в информационной системе "Кибернадзор", являющейся инструментом выявления и блокировки материалов деструктивного характера. В 2025 году выявлено 44 тысячи интернет-ресурсов с противоправным контентом, из них свыше 8,5 тысяч порнографического контента. Заблокировано всего свыше 33 тысячи интернет-ресурсов.
Удаление противоправного контента на онлайн-платформах осуществляется во взаимодействии с их представителями в Казахстане в рамках Закона "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе". Информация, относящаяся к кибербуллингу, подлежит удалению в течение 24 часов.
Запущена информационно-образовательная кампания "Кибер Тұмар" – защитим детей в цифровой среде", представляющая собой комплекс информационных инструментов.
Реализуется ежегодная кампания по подключению родителей к программе "Родительский контроль".
С 2023 года развивается инициатива внедрения детских SIM-карт, позволяющих родителям управлять доступом к контенту. В 2025 году в рамках сотрудничества прокуратуры города Алматы и оператора Tele2 запущены первые детские SIM-карты.

2025 жылы әлеуметтік желілерді мониторингілеуге арналған AiMap цифрлық құралы жұмыс істей бастады, оның нәтижесінде құқыққа қайшы және діни мазмұндағы ресурстарға жазылған 26 мыңнан астам пайдаланушы анықталды.
"Жеке қауіпсіздік" сабақтары аясында Интернеттегі қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын қалыптастыруға және цифрлық қатерлерді тануға бағытталған тақырыптар блогы қарастырылған.
Сонымен қатар мынадай мәселелер пысықтауды талап етеді:
1) балалардың әлеуметтік желілерге қол жеткізуін заңнамалық тұрғыдан реттеу, ойындардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және Интернетті шамадан тыс қолданудың теріс әсерін азайту. Балаларды онлайн-ортада қорғайтын қолданыстағы тетіктер біртұтас кешенді құрап тұрған жоқ, осыған байланысты балалардың цифрлық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған жаңа тәсілдерді пысықтау қажет;
2) балаларға қатысты "сезімтал деректер" жеке санатының және тиісті жауапкершілік тетіктерінің болмауы. Ата-аналардың және балалардың келісімінсіз балалардың қатысуымен түсірілген бейнелер мен фотоматериалдарды пайдалану жағдайлары бар, бұл кейіннен буллингке және психоэмоционалдық проблемалардың туындауына әкелуі мүмкін.
6-параграф. Балалар ортасындағы жағымсыз құбылыстар
Балалар ортасындағы жағымсыз құбылыстарға жүргізілген талдау лудомания, ойынқұмарлық, вейп және психоактивті заттарды тұтыну проблемаларының өзектілігін көрсетеді. Жасөспірімдерді заңсыз есірткі заттарын сатуға, оның ішінде цифрлық арналар арқылы тарту тәуекелдері қалыптасуда.
Мемлекет тарапынан халық пен балалар арасында зиянды құбылыстардың таралуына жол бермеуге және олармен күресуге бағытталған жүйелі шаралар қабылдануда.
Мысалы, Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2023–2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына сәйкес заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілді, прекурсорлардың заңды айналымына бақылау күшейтілді, білім беру және жастар ортасында алдын алу шаралары кеңейтілді, есірткінің цифрлық арналар арқылы таратылуына қарсы жұмыс жандандырылды. 2026–2028 жылдарға арналған жаңа жоспар әзірленді, ол кең ауқымды іс-шараларды қамтиды.
Сонымен қатар 2024 жылы қабылданған заң шеңберінде құмар ойындар мен лотереяларға қатысуға болатын ең төменгі жас 21-ден 25 жасқа көтерілді, букмекерлік компаниялар мен лотерея операторлары үшін қатаң ережелер енгізілді, оның ішінде 25 жасқа толмаған тұлғаларды құмар ойындарға қатыстыру үшін әкімшілік жауапкершілік те бар, букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың сыртқы жарнамасына тыйым салынды.
Сондай-ақ 21 жасқа толмаған тұлғаларға энергетикалық сусын сатуға және оларды сатушысы жоқ автоматтар арқылы алуға тыйым салынып, жауапкершілік көзделді.
Білім беру ұйымдарында жүйелі алдын алу шаралары оқу және тәрбие процестері шеңберінде іске асырылады.
Тәрбие жұмысы "Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасы аясында "Заң мен тәртіп" негізгі құндылығы бойынша дәрігер-наркологтармен, полиция департаменттерінің қызметкерлерімен, психикалық денсаулық орталықтарының мамандарымен тығыз ынтымақтастықта жүргізіледі.

В 2025 году начал работу цифровой инструмент мониторинга социальных сетей AiMap, выявивший свыше 26 тысяч пользователей, подписанных на ресурсы с противоправным и религиозным контентом.
В рамках уроков "Личной безопасности" предусмотрен блок тем, направленных на формирование навыков безопасного поведения в Интернете и распознавание цифровых угроз.
Вместе с тем требуют проработки следующие вопросы:
1) законодательное урегулирование доступа детей к социальным сетям, обеспечение безопасности игр и снижение негативного влияния чрезмерного использования Интернета. Действующие механизмы защиты детей в онлайн-среде не образуют единого комплекса, в связи с чем необходима проработка новых подходов к обеспечению цифровой безопасности детей;
2) отсутствие отдельной категории "чувствительных данных" в отношении детей и соответствующих механизмов ответственности. Имеются случаи использования изображений и видеоматериалов с участием детей без согласия родителей и самих детей, что впоследствии может приводить к буллингу и психоэмоциональным проблемам.
Параграф 6. Негативные явления в детской среде
Анализ негативных явлений в детской среде показывает актуальность проблем лудомании, игромании, употребления вейпов и психоактивных веществ. Формируются риски вовлечения подростков в незаконный сбыт наркотических веществ, в том числе через цифровые каналы.
Государством принимаются системные меры, направленные на борьбу с распространением и недопущением пагубных явлений среди населения и детей.
Так, в соответствии с Комплексным планом по борьбе с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2023 – 2025 годы были внесены изменения и дополнения в законодательство, усилен контроль за легальным оборотом прекурсоров, расширены профилактические меры в образовательной и молодежной среде, активизирована работа по противодействию распространению наркотиков через цифровые каналы. На 2026 – 2028 годы разработан новый план, предусматривающий широкий спектр мероприятий.
Кроме того, в 2024 году принят закон, в рамках которого повышен минимальный возраст для участия в азартных играх и лотереях с 21 года до 25 лет, введены более строгие правила для букмекерских компаний и лотерейных операторов, включая административную ответственность за допуск к азартным играм лиц моложе 25 лет, запрещена наружная реклама букмекерских контор и тотализаторов.
Также установлен запрет и предусмотрена ответственность за продажу энергетических напитков лицам до 21 года и за их реализацию через автоматы без участия продавца.
Системные меры профилактики в организациях образования реализуются в рамках учебного и воспитательного процессов.
Воспитательная работа проводится в рамках Единой программы воспитания "Адал азамат" по базовой ценности "Закон и порядок" в тесном сотрудничестве с врачами-наркологами, сотрудниками департаментов полиции, специалистами центров психического здоровья.

2024 жылы Денсаулық сақтау және Оқу-ағарту министрліктерінің бірлескен бұйрығымен Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі – ДДСҰ) "Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін мектептер" жобасы іске қосылып, 1677 мектеп қамтылды.
2025 жылы 13-18 жас аралығындағы жасөспірімдер арасында психоактивті заттарды тұтыну бойынша ұлттық ESPAD зерттеуі жүргізілді. Зерттеу ата-аналардың келісімімен 125 мектеп пен колледжде өткізілді. Сауалнамаға 10 мыңға жуық бала қатысты (қорытынды есеп 2026 жылдың бірінші тоқсанында күтілуде).
Сонымен қатар мынадай проблемалар өзекті күйінде қалып отыр:
1) кәмелетке толмағандар арасында лудомания, ойынқұмарлық, вейптер мен психоактивті заттарды тұтынудың жасырын деңгейінің жоғары болуы құбылыстардың нақты ауқымының ресми статистикада толық көрініс таппауына әкеледі, бұған тұтынудың жасырын сипаты, отбасылардың көмекке сирек жүгінуі, стигматизациядан қорқу және ерте анықтау тетіктерінің болмауы себеп болып отыр;
2) кәмелетке толмағандарға тікелей бағытталған бейіндік орталықтардың, бейімделген бағдарламалар мен жұмыс әдістемелерінің тапшылығы сақталуда;
3) енгізілген заңнамалық тыйымдарға қарамастан, кәмелетке толмағандардың энергетикалық сусындарға, вейптерге нақты қолжетімділігі толықтай жойылған жоқ.
7-параграф. Мигрант балалар
Қазақстанда миграция және мигрант балаларды қорғау мәселелерін нормативтік құқықтық реттеу Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Халықтың көші-қоны туралы", "Босқындар туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" заңдарға негізделген.
Куәландырушы құжаттары жоқ ата-аналардың балалары туғанда олардың тууын тіркеуді қамтамасыз ету мақсатында тууды тіркеу стандарты 2019 жылы өзгертілді әрі бұл құқықтық қамтамасыз етудің қосымша элементі болып табылады.
Ата-анасыз жалғыз жүрген бала анықталған жағдайда ол 3 айға дейінгі мерзіммен Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына (10) орналастырылады. Осы кезеңде отбасын іздеу, құжаттарды ресімдеу және қажет болған жағдайда туған еліне қайтару жұмыстары жүргізіледі.
Қалыптасқан жүйеге қарамастан, мынадай бірнеше мәселе сақталып отыр:
1) көші-қон қызметтері, қорғаншылық, білім беру және әлеуметтік қорғау органдары арасындағы бірыңғай ведомствоаралық өзара іс-қимыл тетігінің болмауы баланы кешенді сүйемелдеу маршруттарын қалыптастыруды қиындатады;
2) кәмелетке толмаған мигранттардың әкімшілік құқық бұзушылықтарға тартылу жағдайы ерекше назар аударуды талап етеді. Ресми деректерге сәйкес ӘҚБтК-ның 517-бабы (4-бөлік) бойынша жауапқа тартылған кәмелетке толмағандардың саны өскен. Мысалы, 2022 жылы 538 жағдай, 2023 жылы 1 155, 2024 жылы 2 513, 2025 жылы 1801 жағдай тіркелген;

В 2024 году совместным приказом министерств здравоохранения и просвещения запущен проект Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) "Школы, способствующие укреплению здоровья" с охватом 1677 школ.
В 2025 году проведено национальное ESPAD-исследование по употреблению психоактивных веществ среди подростков 13-18 лет. Исследование проведено в 125 школах и колледжах по согласованию с родителями. Анкетирование охватило почти 10 тысяч детей (окончательный отчет ожидается в первом квартале 2026 года).
Вместе с тем актуальными остаются следующие проблемы:
1) высокая латентность лудомании, игромании, употребления вейпов и психоактивных веществ среди несовершеннолетних приводит к тому, что реальные масштабы этих явлений не в полной мере отражаются в официальной статистике вследствие скрытого характера потребления, низкой обращаемости семей за помощью, страха стигматизации и отсутствия механизмов раннего выявления;
2) сохраняется дефицит профильных центров, адаптированных программ и методик работы, ориентированных именно на несовершеннолетних;
3) несмотря на введенные законодательные запреты, фактический доступ несовершеннолетних к энергетическим напиткам, вейпам полностью не устранен.
Параграф 7. Дети-мигранты
Нормативное правовое регулирование вопросов миграции и защиты детей-мигрантов в Казахстане базируется на Конституции Республики Казахстан, законах "О миграции населения", "О беженцах", "О правах ребенка в Республике Казахстан".
Дополнительным элементом правового обеспечения является стандарт регистрации рождений, измененный в 2019 году с целью обеспечения регистрации рождения детей, родители которых не располагают удостоверяющими документами.
В случае выявления ребенка без сопровождения родителей он помещается в центр адаптации несовершеннолетних (10) сроком до 3 месяцев, в течение которых осуществляются розыск семьи, оформление документов и при необходимости возвращение в страну происхождения.
Вместе с тем, несмотря на сформированную систему, сохраняется ряд вопросов:
1) отсутствие единого межведомственного механизма взаимодействия миграционных служб, органов опеки, образования и социальной защиты затрудняет формирование комплексных маршрутов сопровождения ребенка;
2) отдельного внимания требует ситуация с вовлечением несовершеннолетних мигрантов в административные правонарушения. Согласно официальным данным число несовершеннолетних, привлеченных по статье 517 КоАП (часть 4), показывает рост. Так, в 2022 году зафиксировано 538 случаев, в 2023 году – 1 155, в 2024 году – 2 513, в 2025 году – 1801;

3) мигрант балалардың білім алу, әлеуметтік қорғау және медициналық көмек алу құқықтарының жеткілікті деңгейде іске аспауы. Кейбір жағдайларда көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу сәйкестендіру нөмірінің, тұрғылықты жер бойынша тіркеуді растаудың және реттелген құқықтық мәртебесінің болмауына байланысты қиындық тудырады;
4) құқықтық алаңнан тыс еңбекке тартылатын мигрант жасөспірімдерге (15–17 жас аралығындағы) қатысты қанау және зорлық-зомбылық қаупінің болуы.
8-параграф. Балалар еңбегі
Көбінесе балалар жазғы каникул кезеңінде еңбек қызметіне қатысады, бұл жасөспірімдердің ақша табуға деген ұмтылысымен байланысты. Жасөспірімдерді жұмыспен қамтудың негізгі салаларына ауыл шаруашылығы (арамшөп жұлу, егін жинау), базар (көкөніс пен жеміс тиеу, сұрыптау), көлік жуу, ұсақ сауда және курьерлік қызметтер жатады. Сондай-ақ қайыр сұрау, түнгі мекемелерде заңсыз жұмыс істеу сияқты жұмыспен қамтудың қауіпті жағдайларының фактілері бар.
Проблема ата-аналар мен жасөспірімдердің құқықтық сауаттылық деңгейінің жеткіліксіздігіне байланысты күрделене түседі.
Жұмысқа қабылдаудың ең төменгі жасы, бала саудасына тыйым салу, балалар жезөкшелігі мен порнографиясы туралы, сондай-ақ балалар еңбегінің ең нашар нысандарын жою туралы ережелермен қоса Халықаралық еңбек ұйымының (бұдан әрі – ХЕҰ) базалық конвенцияларына және Бала құқықтары туралы конвенцияға Факультативтік хаттамаға қосыла отырып, Қазақстан Республикасы балаларды пайдаланудан қорғау жөніндегі халықаралық міндеттемелерді дәйекті түрде орындап келеді.
Ұлттық нормативтік база балалар еңбегі мәселелерін кешенді түрде реттейді.
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14 жастан бастап балалардың денсаулығына және білім алуына зиян келтірмейтін қоғамдық пайдалы еңбекке қатысу құқығын, сондай-ақ экономикалық қанаудан қорғалу құқығын бекітеді. Еңбек кодексінде еңбек шартын жасаудың ең төменгі жасын 16 жас деп анықталған, белгіленген шарттар сақталатын болса, 14-15 жастан бастап жұмыс істеуге жол беріледі, сондай-ақ ауыр және қауіпті жұмыстарға, түнгі уақыттағы жұмыстарға, үстеме және вахталық әдіске тыйым салады. 18 жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстар тізбесі бекітілген.
Балалар еңбегі саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік қарастырылған.
Елімізде жыл сайын "Балалар еңбегін қанауға қарсы 12 күн" ұлттық науқаны іске асырылуда.
Заңсыз жұмысқа тарту қаупін азайту үшін жергілікті атқарушы органдар жасөспірімдерді жұмысқа орналастырудың уақытша заңды түрін ұйымдастырады. www.enbek.kz сайтында еңбек заңнамасының талаптары сақталған жағдайда кәмелетке толмаған балалар орындай алатын жұмыс түрлерінің тізбесі орналастырылған.
Сонымен қатар балалар еңбегін заңсыз пайдалану және кәмелетке толмағандарды қауіпті еңбек түрлеріне тарту жағдайлары талаптарды қатаңдату және заңнамалық реттеудің нақты тетіктерін енгізу қажеттігін көрсетеді.

3) недостаточная реализация права детей-мигрантов на образование, социальную защиту и медицинскую помощь. В отдельных случаях доступ к услугам затруднен отсутствием идентификационного номера, подтверждения регистрации по месту жительства и урегулированного правового статуса;
4) наличие рисков эксплуатации и насилия в отношении подростков-мигрантов (15-17 лет), которые вовлекаются в трудовую деятельность вне правового поля.
Параграф 8. Детский труд
Наиболее часто дети вовлекаются в трудовую деятельность в летний каникулярный период, что связано с желанием подростков заработать. Основные сферы занятости подростков включают в себя сельское хозяйство (прополка, сбор урожая), рынки (погрузка, сортировка овощей и фруктов), автомойки, мелкая торговля и курьерские услуги. Также имеются факты опасных случаев занятости, таких как попрошайничество, нелегальная работа в ночных заведениях.
Проблема усугубляется недостаточным уровнем правовой грамотности родителей и самих подростков.
Республика Казахстан последовательно выполняет международные обязательства по защите детей от эксплуатации, присоединившись к базовым конвенциям Международной организации труда (далее – МОТ) и Факультативному протоколу к Конвенции о правах ребенка, включая положения о минимальном возрасте приема на работу, запрете торговли детьми, детской проституции и порнографии, а также о ликвидации наихудших форм детского труда.
Национальная нормативная база регулирует вопросы детского труда комплексно.
Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" закрепляет право детей с 14 лет участвовать в общественно-полезном труде, не наносящем вреда их здоровью и обучению, а также право на защиту от экономической эксплуатации. Трудовой кодекс устанавливает минимальный возраст заключения трудового договора – 16 лет, допускает работу с 14 – 15 лет при соблюдении установленных условий, а также содержит запреты на тяжелые и опасные работы, работу в ночное время, сверхурочные и вахтовый метод. Утвержден перечень работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших 18-летнего возраста.
За нарушение законодательства в сфере детского труда предусмотрена административная и уголовная ответственность.
В стране ежегодно реализуется национальная кампания "12 дней борьбы против эксплуатации детского труда".
Для снижения рисков вовлечения в незаконную занятость местные исполнительные органы организуют временные легальные формы трудоустройства подростков. На сайте www.enbek.kz размещен перечень видов работ, которые могут выполняться несовершеннолетними при условии соблюдения требований трудового законодательства.
Вместе с тем случаи незаконного использования детского труда и привлечения несовершеннолетних к опасным видам занятости показывают необходимость ужесточения требований и более четких механизмов законодательного регулирования.

9-параграф. Бала саудасы
Көп жағдайда қылмыстың бұл түрі ата-аналардың балаларды асырап алуға заңсыз беруімен байланысты.
Елімізде бала саудасына қарсы іс-қимылдың құқықтық және институционалдық жүйесі дәйекті түрде құрылуда.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде балалар саудасына арналған жеке бап (135-бап) қарастырылған, сондай-ақ балаларды пайдалану үшін жауапкершілікті көздейтін аралас құрамдар көзделген (134, 309 және т.б. баптар).
2024 жылы "Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" Заң қабылданды, онда балаларды қорғау жөніндегі жеке тарау көзделген. Сондай-ақ білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары қызметкерлерінің жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы қорғаншылық және қамқоршылық органдарына міндетті түрде хабарлауы бекітілген нормалар белгіленді. Уақытында хабарламағаны үшін әкімшілік жауапкершілік енгізілді. 2025 жылы мұндай фактілер тіркелген жоқ.
Бұрын практикада жаңа туған нәрестелерді беру рәсімдерінің дұрыс ресімделмеуі бойынша жекелеген жағдайлар тіркелген болатын, бұл бақылауды күшейтуді және рәсімдердің ашықтығын арттыруды талап етті. Мұндай тәуекелдерді жою үшін 2024 жылы әке екенін сот тәртібімен анықтау, сондай-ақ әкесі анықталған баланы асырап алу кезінде молекулалық-генетикалық сараптама қорытындысын міндетті түрде ұсынуды көздейтін жаңа нормалар енгізілді.
Адам саудасынан зардап шеккен балаларға әлеуметтік көмек әлеуметтік, психологиялық, медициналық, педагогикалық, еңбек және құқықтық қолдау көрсету тізбесін, көлемі мен шарттарын айқындайтын арнайы әлеуметтік қызметтер стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
Адам саудасы мен балалар саудасына қарсы күрестің негізгі бағыттары адам саудасының құрбандарын анықтау және қайта бағыттау бойынша стандартты операциялық рәсімдерді әзірлеуді, кадрларды сектораралық оқытуды, алдын алу науқандарын және ведомствоаралық мобильді топтардың жұмысын көздейтін Адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, оның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарына енгізілген.
Сонымен қатар мемлекеттік жүйелерде баланың фотосуретінің міндетті түрде болуын енгізудің орындылығы туралы мәселені кешенді түрде шешу талап етіледі. Визуалды сәйкестендірудің болмауы балаларды заңсыз әкету және сату қаупін арттырады.
10-параграф. Балалар үшін қауіпсіз орта
Балалар жүретін ортаның қауіпсіздігі олардың құқықтарын қорғаудың кешенді жүйесінің маңызды элементі болып табылады.
Статистикалық талдау көрсеткендей, балалар өлімі мен жарақатының сыртқы себептерінің едәуір бөлігі жолдардағы, су айдындарындағы және қалалық инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті жағдайлармен байланысты.
Жыл сайын сыртқы себептер салдарынан 1 мыңнан астам бала қайтыс болады. Өлімнің ең жиі себептері ретінде жол-көлік оқиғалары, суға батып кету, терезеден құлап кету көрсетіледі.
Жол-көлік қауіпсіздігі

Параграф 9. Торговля детьми
В большинстве случаев данный вид преступлений связан с незаконной передачей детей родителями на усыновление.
В стране последовательно выстраивается правовая и институциональная система противодействия торговле детьми.
УК предусмотрена отдельная статья (статья 135) за торговлю детьми, а также предусмотрены смежные составы, предусматривающие ответственность за эксплуатацию детей (статьи 134, 309 и другие).
В 2024 году принят Закон "О противодействии торговле людьми", предусматривающий отдельную главу по защите детей. Также приняты нормы, закрепляющие обязательное сообщение работниками организаций образования, здравоохранения, социальной защиты населения об оставлении детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в органы опеки и попечительства. За несвоевременное сообщение введена административная ответственность. В 2025 году подобных фактов не зарегистрировано.
Ранее в практике фиксировались отдельные случаи некорректного оформления передачи новорожденных, что требовало дополнительного усиления контроля и прозрачности процедур. Для устранения таких рисков в 2024 году введены новые нормы, касающиеся обязательного предоставления заключения молекулярно-генетической экспертизы при установлении отцовства в судебном порядке, а также при усыновлении ребенка, в отношении которого установлено отцовство.
Социальная помощь детям, пострадавшим от торговли людьми, осуществляется в соответствии со стандартом специальных социальных услуг, который определяет перечень, объем и условия предоставления социальной, психологической, медицинской, педагогической, трудовой и правовой поддержки.
Основные направления по борьбе с торговлей людьми и детьми изложены в плане мероприятий по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2024 – 2026 годы, предусматривающем разработку стандартных операционных процедур по выявлению и перенаправлению пострадавших от торговли людьми, межсекторальное обучение кадров, профилактические кампании и работу межведомственных мобильных групп.
Вместе с тем требуется комплексное решение вопроса о целесообразности введения обязательного наличия в государственных системах фотоизображения ребенка. Отсутствие визуальной идентификации повышает риски незаконного вывоза и торговли детьми.
Параграф 10. Безопасная среда для детей
Безопасность среды, в которой находятся дети, является важнейшим элементом комплексной системы защиты их прав.
Анализ статистики показывает, что значительная часть внешних причин детской смертности и травматизма связана с рисками на дорогах, водоемах и объектах городской инфраструктуры.
Ежегодно от внешних причин погибает более 1 тысячи детей. Наиболее частыми причинами гибели становятся дорожно-транспортные происшествия, утопления, падения с окон.
Дорожно-транспортная безопасность

2025 жылы жол-көлік оқиғаларынан 12407 бала зардап шекті, 285 бала қайтыс болды (2023 жылы 4342 бала зардап шекті, 317 бала қайтыс болды, 2024 жылы 10149 бала зардап шекті, 328 бала қайтыс болды).
Жарақаттанудың кең тараған себептері – жаяу жүргіншілерді қағып кету (42 %) және көліктердің соқтығысуы (29 %). Ең осал топ бастауыш мектеп жасындағы балалар (0-11 жас) болып табылады.
Балаларды ұйымдасқан түрде тасымалдау кезінде талаптардың бұзылуы және мектептер мен мектепке дейінгі ұйымдардың маңындағы көше-жол инфрақұрылымының жеткілікті қорғалмауы қосымша қауіп-қатер туындатады.
Қауіптерді жүйелі түрде төмендету мақсатында 28 571 іс-шараны, оның ішінде көше-жол желісін абаттандыруды, жол белгілерін орнатуды, жасанды төмпешіктер қоюды, жол таңбаларын сызуды, шу жолақтарын орнатуды және басқа да шараларды қарастыратын Білім беру ұйымдарына іргелес жатқан жол инфрақұрылымының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі 2023–2025 жылдарға арналған іс-қимыл жоспары іске асырылуда.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидаларының негізінде балаларды тасымалдауды ұйымдастыру алгоритмі ұсынылған әдістемелік ұсынымдарды әзірледі.
Балалардың терезеден құлап кетуі
Балалардың тұрмыста жарақаттануының ең жиі кездесетін себептерінің бірі – терезеден құлап кету.
2025 жылы терезеден құлау бойынша 239 жағдай тіркелді, олардың 45-і өліммен аяқталған (2023 жылы 197, оның ішінде 26 бала қайтыс болған, 2024 жылы 243, оның ішінде 33 бала қайтыс болған). Негізгі қауіпті топ – 2-5 жас аралығындағы балалар.
Мультииндикаторлық кластерлік зерттеу (бұдан әрі – МИКЗ) үй шаруашылықтарының 42,4 %-ында терезелерде қорғаныш тетіктер орнатылмағанын көрсетті. Бұл ретте ата-аналар тарапынан тиісті бақылаудың болмауы балалардың қауіпсіздігіне әсерін тигізетін негізгі факторлардың бірі болып қала береді.
Балалардың терезеден құлап кетуінің алдын алу жұмыстары шеңберінде соңғы жылдары заңнамалық шаралар қабылданып, профилактикалық іс-шаралар, үйлерді аралау және ақпараттық-түсіндіру жұмыстары жүргізілуде.
Балалардың суға батып кетуі
2025 жылы балалар суға батып кеткен 49 жағдай тіркелді (2023 жылы – 60, 2024 жылы – 55).
Талдау көрсеткендей, оқиғалардың басым бөлігі шомылуға тыйым салынған және арнайы жабдықталмаған су айдындарында, сондай-ақ ересектердің балаларды қараусыз қалдыруы салдарынан орын алған. Бұл ретте суға батып кеткен балалар 2 жастан 18 жасқа дейінгі аралықта. Жылы мезгілде балалардың су айдындарының маңында көбірек уақыт өткізуіне байланысты жағдайдың күрделене түсетіні байқалады.
Жыл сайын шомылу маусымы қарсаңында құтқару бөлімшелерінің қызметкерлері балаларды жүзуге үйрету бойынша оқыту жұмыстарын жүргізеді, балаларға арналған жағажайлар тексеріледі және жабдықталады. Жергілікті атқарушы органдар шомылуға рұқсат етілген және тыйым салынған орындардың тізімін айқындайды. Азаматтар, ата-аналар, сондай-ақ балалар үшін сынып сағаттары мен қауіпсіздік сабақтары аясында ақпараттандыру жұмыстары жүргізіледі.
Сонымен қатар жол-көлік оқиғалары, терезеден құлап кету және суға батып кету салдарынан балалардың жарақаттануы мен опат болуының алдын алуда мынадай проблемалар мен мәселелердің бар екенін талдау көрсетіп отыр:

За 2025 год в дорожно-транспортных происшествиях пострадали 12407 детей, 285 детей погибли (2023 год – пострадало 4342 ребенка, 317 погибли, 2024 год – пострадали 10149 детей, 328 погибли).
Распространенными причинами травматизма являются наезды на пешеходов (42 %) и столкновения автомобилей (29 %). Наиболее уязвимы дети младшего школьного возраста (0-11 лет).
Дополнительные риски создают нарушения требований при организованных перевозках детей и недостаточная защищенность улично-дорожной инфраструктуры вблизи школ и дошкольных организаций.
В целях системного снижения рисков реализован План действий по обеспечению безопасности дорожной инфраструктуры, прилегающей к организациям образования, на 2023 – 2025 годы, предусматривающий 28571 мероприятие, в том числе обустройство улично-дорожной сети, установку дорожных знаков, искусственных неровностей, нанесение дорожной разметки, шумовых полос и другие мероприятия.
Министерством просвещения Республики Казахстан на основании Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом разработаны методические рекомендации, в которых представлен алгоритм организации перевозок детей.
Выпадение детей из окон
Выпадения из окон остаются одной из наиболее частых причин детского травматизма в быту.
За 2025 год зафиксировано 239 падений из окон, из них 45 со смертельным исходом (2023 год – 197 детей, в том числе 26 погибли, 2024 год – 243 ребенка, в том числе 33 погибли). Основная группа риска дети 2-5 лет.
Мультииндикаторное кластерное обследование (далее – МИКС) показало, что в 42,4 % домохозяйств отсутствуют защитные механизмы на окнах. При этом ключевым фактором, влияющим на безопасность детей, остается недостаточность родительского контроля.
В рамках превентивных мер по выпадению детей из окон за последние годы были приняты законодательные меры, проводятся профилактические мероприятия, обходы и информационно-разъяснительная работа.
Утопление детей
За 2025 год зарегистрировано 49 случаев утопления детей (2023 год – 60, 2024 год – 55).
Анализ показывает, что большинство случаев произошло в запрещенных и в необорудованных для купания местах, а также без сопровождения детей взрослыми. При этом возраст утонувших детей варьируется от 2 до 18 лет. Ситуация усугубляется в теплое время года, когда дети проводят больше времени у водоемов.
Ежегодно в преддверии купального сезона сотрудниками спасательных подразделений проводится обучение детей плаванию, обследуются и оборудуются детские пляжи. Местными исполнительными органами определяется список разрешенных и запрещенных мест для купания. Проводится информирование граждан и родителей, а также детей в рамках классных часов и уроков безопасности.
Вместе с тем анализ показал наличие проблем и вопросов в предотвращении травматизма и гибели детей, в том числе в результате ДТП, падения с окон и утоплений:

1) өлімге әкеп соққан жағдайлардың көпшілігінде балаларды ересектер қараусыз қалдырған;
2) ескі тұрғын үйлердің терезе конструкцияларына қауіпсіздік құлыптарын орнату және профилактикалық науқандар практикасын дамыту қажеттігі өзекті болып отыр;
3) балалар баруы мүмкін ғимараттарды жобалау, салу және пайдалану кезінде терезе ойықтарын қауіпсіздік құлыптарымен қамтамасыз ету талаптары "Көппәтерлі тұрғын үйлер" құрылыс нормаларында көзделген. Бұл ретте қазіргі таңда терезені күрделі ашу тетігі қауіпсіздік құлпы деп түсінілуде, бірақ бұрылатын, шалқасынан ашылатын жаппалар қауіпсіз болып саналмайды, өйткені терезенің тұтқасы бұл жағдайда бекітілмейді және ашу тетігі қолжетімді күйінде қалады, осылайша бала терезені еркін аша алады;
4) жергілікті атқарушы органдар рұқсат етілген 682 жүзу орнын анықтаған, дегенмен бұл тізбе барлық елді мекендер мен балалардың жүзу мүмкіндігі бар орындардың бәрін бірдей қамтымайды;
5) ЖКО-дағы қайғылы жағдайлардың, терезеден құлап кетудің, суға батып кетудің және балалардың өліміне әкеп соғатын басқа да себептердің алдын алу үшін қосымша шараларды енгізу және халықаралық практикаға сәйкес тәсілдерді жаңарту қажет.
Инфрақұрылым мен ойыншықтардың қауіпсіздігі
Кейбір өңірлерде қалалық ортаның әлеуетті қауіпті объектілерінде, оның ішінде бекітілмеген футбол қақпаларында, трансформаторлық қосалқы станцияларда, қараусыз қалған ғимараттарда, аттракциондарда, батуттарда және өзге де құрылымдарда балалардың қатысуымен болатын оқиғалар тіркелуде.
Заңнамада осы саладағы қауіпсіздікті қамтамасыз етуді реттеудің негізгі ережелері айқындалған.
Алайда практика бірқатар елеулі мәселелердің бар екенін көрсетіп отыр:
1) аттракциондардың техникалық реттелуі 038/2016 Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті және 3359-2019 Қазақстан Республикасының стандарты аясында жүзеге асырылады, алайда нормативтік база негізінен жабдықтарды пайдалануға енгізу мен бастапқы техникалық куәландыру кезеңдерін ғана қамтиды;
2) аттракциондарды пайдалану, бақылау, жөндеу және оқиғаларды тергеу жұмыстары жеткілікті түрде реттелмеген, аттракциондардың бірыңғай тізілімдері жоқ, мобильді және уақытша конструкцияларға жүйелі тексеру жүргізілмейді, сонымен қатар кейбір объектілер бойынша қайғылы оқиғалардың ресми статистикасы жоқ, бұл қауіптерді кешенді бағалауды қиындатады;
3) мобильді және үрлемелі аттракциондар да алаңдаушылық тудырады. Қазіргі уақытта олар аулаларда, сауда орталықтарында және мерекелік іс-шараларда уақытша құрылымдар ретінде жаппай орнатылуда, бұл оларды іс жүзінде стационарлық объектілерге қолданылатын қатаң талаптардан тыс қалдырады. Сонымен қатар операторлар көбіне арнайы оқытудан өтпейді, күнделікті тексеру журналдарын жүргізбейді және оқиғаларды тіркемейді;

1) в большинстве случаев гибели дети находились без присмотра взрослых;
2) остается необходимость в установке замков безопасности на оконных конструкциях в старом жилищном фонде и развитии практики профилактических кампаний;
3) требования по обеспечению оконных проемов замками безопасности при проектировании, строительстве и эксплуатации зданий, в которых могут находиться дети, предусмотрены в строительных нормах "Здания жилые многоквартирные". При этом на сегодня под замком безопасности понимается сложное открывание окна, но поворотно-откидные створки не являются безопасными, так как ручка окна в данном положении не заблокирована и механизм открывания остается свободным, тем самым окно может быть беспрепятственно открыто ребенком;
4) местными исполнительными органами определено 682 разрешенных места для купания, вместе с тем данный перечень не охватывает все населенные пункты и возможные места купания детей;
5) для предотвращения трагических случаев в ДТП, падения с окон, утоплений и иных причин гибели детей, необходимы внедрение дополнительных мер и обновление подходов в соответствии с международной практикой.
Безопасность инфраструктуры и игрушек
В отдельных регионах продолжают фиксироваться инциденты с участием детей на потенциально опасных объектах городской среды, в том числе незакрепленных футбольных воротах, трансформаторных подстанциях, заброшенных зданиях, аттракционах, батутах и иных конструкциях.
Законодательством определены основные положения регулирования обеспечения безопасности в данной сфере.
Однако практика показывает наличие существенных вопросов:
1) техническое регулирование аттракционов осуществляется в рамках Технического регламента Евразийского экономического союза 038/2016 и стандарта Республики Казахстан 3359-2019, однако нормативная база регулирует главным образом ввод в эксплуатацию и первичное освидетельствование оборудования;
2) эксплуатация, контроль, ремонт и расследование инцидентов остаются недостаточно регламентированными, отсутствуют единые реестры аттракционов, систематическая проверка мобильных и временных конструкций,
также отсутствует официальная статистика несчастных случаев по отдельным видам объектов, что затрудняет комплексную оценку рисков;
3) также нарекание вызывают мобильные и надувные аттракционы. Сегодня они массово устанавливаются во дворах, у торговых центров и на праздничных мероприятиях как временные конструкции, что фактически выводит их из поля строгих требований, применяемых к стационарным объектам. При этом операторы часто не проходят обучение, не ведут журналы ежедневных осмотров и не фиксируют инциденты;

4) балалар ойыншықтары тек тауар ғана емес, сонымен қатар баланың дамуына ықпал ететін маңызды элемент болып табылады. Олардың қауіпсіздігін реттеу ойыншықтардың физикалық, химиялық және санитариялық қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды белгілейтін 008/2011 Кеден одағының техникалық регламентімен және "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" Заңмен қамтамасыз етіледі. Мемлекеттік органдар сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жасап, мониторинг жүргізеді.
Сондай-ақ қолданыстағы реттеу тетіктері ойыншықтардың психологиялық-педагогикалық қауіпсіздігін қамтымайды. 2011 жылға дейін ойыншықтардың сюжетін, визуалдық мазмұнын және жас ерекшеліктеріне сәйкестігін бағалауға мүмкіндік беретін психологиялық-педагогикалық сараптаманың міндетті институты болған.
2-тарау. Баланың білім алуға құқығы
Елімізде білім берудің барлық деңгейіндегі реформалардың жүйелілігін, сабақтастығын және стратегиялық бағытын қамтамасыз ететін білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың тұжырымдамалық, нормативтік құқықтық және институционалдық негіздері құрылған.
Білім беру жүйесінің заңнамалық негізін білім беру саласындағы кепілдіктер мен стандарттарға қойылатын талаптарды айқындайтын Қазақстан Республикасының Конституциясы құрайды.
"Білім туралы" салалық Заңда білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың сапалы білім алу құқығын қамтамасыз етуге бағытталған негізгі қағидаттары көрсетілген.
Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023–2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы білім беру жүйесін жетілдірудің маңызды стратегиялық құжаты болып табылады.
Білім беру жүйесінің институционалдық негізі
Білім беру жүйесінде үйлестіруші және нормативтік-әдістемелік рөлді Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі атқарады.
Өңірлік деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты білім басқармалары мен бөлімдері жүзеге асырады.
Білім беру жүйесі балалардың оқуын, тәрбиесін және дамуын үздіксіз қамтамасыз ететін көпдеңгейлі ұйымдар желісінен тұрады. Оқу бірнеше дәйекті деңгейге бөлінеді: мектепке дейінгі тәрбие, бастауыш, негізгі, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мемлекеттік және жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдар арқылы іске асырылады. 2025–2026 оқу жылының басында елде 11909 мектепке дейінгі ұйым (5383 – мемлекеттік, 6526 – жекеменшік) жұмыс істеп тұр, онда 1 млн-ға жуық бала тәрбиеленуде. 2024 жылы 77,8 мың орынға арналған 642 жаңа мектепке дейінгі ұйым, ал 2025 жылы 49 мың орынға арналған тағы 511 ұйым ашылды.

4) детские игрушки являются не только товаром, но и значимым элементом развития ребенка. Регулирование их безопасности обеспечивается техническим регламентом Таможенного союза 008/2011 и Законом "О безопасности игрушек", которые устанавливают требования к физической, химической и санитарной безопасности. Государственные органы ведут реестры несоответствующей продукции, проводят мониторинг.
Вместе с тем действующее регулирование не охватывает психолого-педагогическую безопасность игрушек. До 2011 года существовал обязательный институт психолого-педагогической экспертизы, позволяющий оценивать сюжет, визуальное содержание и соответствие возрастным особенностям.
Глава 2. Право ребенка на образование
В стране выстроены концептуальные, нормативные правовые и институциональные основы государственной политики в сфере образования, обеспечивающие системность, преемственность и стратегическую направленность реформ всех уровней образования.
Законодательную основу системы образования представляет Конституция Республики Казахстан, устанавливающая гарантии в сфере образования и требования к стандартам.
В отраслевом Законе "Об образовании" обозначены основные принципы государственной политики в области образования, направленные на обеспечение права на получение качественного образования.
Важным стратегическим документом совершенствования системы образования является Концепция развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы.
Институциональная основа системы образования
Координационную и нормативно-методическую роль в системе образования выполняет Министерство просвещения Республики Казахстан.
На региональном уровне реализация государственной политики в сфере образования осуществляется управлениями и отделами образования.
Система образования представлена многоуровневой сетью организаций, обеспечивающих непрерывность обучения, воспитания и развития детей. Обучение делится на последовательные уровни: дошкольное воспитание, начальное, основное, общее среднее, техническое и профессиональное образование.
Дошкольное воспитание и обучение реализуются через сеть государственных и частных дошкольных организаций. На начало 2025 2026 учебного года в стране функционируют 11909 дошкольных организаций (5383 – государственные, 6526 – частные), в которых воспитываются около 1 млн детей. В 2024 году открыто 642 новые дошкольные организации на 77,8 тысяч мест, а в 2025 году введено еще 511 дошкольных организаций на 49 тысяч мест.

Орта білім жалпы білім беретін мектептер, гимназиялар, лицейлер, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдары желісінен тұрады: Назарбаев Зияткерлік мектептері, республикалық физика-математика мектептері және "Білім-Инновация" лицейлер желісі. 2025 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша елімізде 8059 орта білім ұйымы жұмыс істейді (7159 мемлекеттік, 900 жекеменшік), онда 3,95 млн бала білім алуда.
Мамандар мен білікті жұмысшы кадрларды даярлау техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының желісі арқылы іске асырылады. Елімізде 772 колледж (447 мемлекеттік, 325 жекеменшік) бар, оларда 500 мыңнан астам студент оқиды, олардың 312 мыңнан астамы мемлекеттік тапсырыс бойынша білім алады.
Негізгі біліммен қатар қосымша білім беру де әртүрлі ұйымдардан тұратын ауқымды желі арқылы жүзеге асырылады. 2025 жылы қосымша білім беру ұйымдарының желісі 2013 объектіні құрады (1237 мемлекеттік, 776 жекеменшік), оның ішінде 217 оқушылар сарайы және 313 өнер мектебі, 410 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі бар.
Балалардың қосымша білім алуы мен бос уақытын тиімді өткізу жүйесінде жазғы демалыс инфрақұрылымы маңызды элемент болып табылады. Ол әртүрлі форматтағы 10 мыңнан астам ұйымды қамтиды, оның ішінде жыл бойы жұмыс істейтін лагерьлер (17), маусымдық лагерьлер (192), шатырлы лагерьлер (500-ден астам) және мектеп жанындағы лагерьлер (10 мыңнан астам) бар.
Инклюзивті білім беру бейімделген білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдар, сондай-ақ арнайы ұйымдар және ерекше білім беруді қажет ететін (бұдан әрі – ЕББҚ) балалар үшін жағдай жасау арқылы қамтамасыз етіледі. Инклюзивті тәсілдер білім беру жүйесінің барлық деңгейіне енгізілуде.
Елімізде балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін орындайтын 110 психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес (бұдан әрі – ПМПК) жұмыс істейді.
Арнайы білім беру ұйымдары ресурстық база ретінде қызмет атқарады. 2025 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша арнайы білім беру ұйымдарының желісіне 230 психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті, 99 арнайы мектеп, 45 арнайы балабақша, 13 оңалту орталығы және 11 аутизмі бар балаларды қолдау орталығы кіреді.
Сонымен қатар ірі мектептерде ЕББҚ бар балаларды қолдау кабинеттері ашылуда. Тек 2025 жылдың өзінде балалармен жеке және топтық жұмыс жүргізу үшін арнайы оқу құралдарымен және жиһаздармен жабдықталған 113 кабинет ашылды. Қазіргі уақытта осындай 1 мыңнан астам кабинет жұмыс істейді.
Жалпы білім беру жүйесінің институционалдық негізі білім берудің барлық деңгейінде мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз етеді.

Среднее образование представлено сетью общеобразовательных школ, гимназий, лицеев, а также специализированных организаций образования: Назарбаев Интеллектуальные школы, республиканские физико-математические школы и сеть лицеев "Білім-Инновация". По состоянию на 1 сентября 2025 года в стране функционируют 8059 организаций среднего образования (7159 – государственные, 900 – частные), в которых обучаются 3,95 млн детей.
Подготовка специалистов и квалифицированных рабочих кадров реализуется через сеть организаций технического и профессионального образования. В стране функционируют 772 колледжа (447 – государственные, 325 – частные), в которых обучаются более 500 тысяч студентов, из них более 312 тысяч студентов – по государственному заказу.
Наряду с основным образованием дополнительное образование представлено разветвленной сетью организаций. В 2025 году сеть организаций дополнительного образования насчитывает 2013 объектов, (государственные – 1237, частные – 776), в том числе 217 дворцов школьников и 313 школ искусств, 410 детско-юношеских спортивных школ.
Важным элементом системы дополнительного образования и занятости детей является инфраструктура летнего отдыха, включающая более 10 тысяч организаций различных форматов, в том числе круглогодичные (17), сезонные (192), палаточные (более 500) и пришкольные лагеря (более 10 тысяч).
Инклюзивное образование обеспечивается через функционирование организаций, реализующих адаптированные образовательные программы, а также специальных организаций и создание условий для обучения детей с особыми образовательными потребностями (далее – ООП). Инклюзивные подходы внедряются на всех уровнях системы образования.
В стране функционируют 110 психолого-медико-педагогических консультаций (далее – ПМПК), выполняющих ООП детей.
Специальные организации образования служат ресурсной базой. По состоянию на 1 сентября 2025 года сеть специальных организаций образования включает 230 кабинетов психолого-педагогической коррекции, 99 специальных школ, 45 специальных детских садов, 13 реабилитационных центров, 11 центров поддержки детей с аутизмом.
Дополнительно в крупных школах открываются кабинеты поддержки детей с ООП. Только в 2025 году открыто 113 кабинетов, оснащенных специальными пособиями и мебелью для индивидуальных и групповых занятий детей. Всего функционируют более 1 тысячи таких кабинетов.
В целом институциональная основа системы образования обеспечивает реализацию государственной политики в сфере образования всех уровней.

1-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
Елімізде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың қолжетімділігін кеңейтуге және сапасын арттыруға бағытталған шаралар кешені іске асырылуда.
Ұйымдар желісін біртіндеп кеңейту және жаңа орындар ашу есебінен балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту деңгейі жоғары көрсеткішке (95,9 %) жетті.
Орын тапшылығы проблемасын біртіндеп шешу үшін 2027 жылға қарай 300 мың жаңа орын ашуды көздейтін қадамдық жоспар іске асырылуда, қазіргі уақытта оның 195 мыңнан астамы (65 %) ашылды. Бұған қоса тұрғын үйлердің бірінші қабаттарында топтарды ұтымды орналастыру тетіктері қолданылуда, ведомстволық мектепке дейінгі ұйымдар желісі дамытылуда.
Орын тапшылығы проблемасын шешудің негізгі бағыттарының бірі – қаржыландыру жүйесін трансформациялау. 2024 жылдан бастап бірқатар өңірлерде "ақша баламен жүреді" қағидатына негізделген ваучерлік қаржыландыру тетігі енгізілуде. Пилоттық жоба еліміздің 20 қаласы мен 16 ауданындағы шамамен 5,6 мың мектепке дейінгі ұйымды қамтиды.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың сапасын арттыруға бағытталған жүйелі шаралар іске асырылуда. Мектепке дейінгі ұйымдардың рейтингі енгізілді, бұл ретте олардың 75,1 %-ы белгіленген сапа талаптарына сәйкес келеді. 384 құзырет орталығы мен 300 мобильді әдістемелік топ құрылды, ата-аналарға арналған консультациялық пункттер желісі кеңейтілді (2023 жылғы 3,3 мыңнан 2025 жылы 6,0 мыңға дейін). Практикаға цифрлық құралдар, оның ішінде "Беске дейін үлгер" мобильді қосымшасы енгізілуде. 2027 жылдан бастап мектепке дейінгі ұйымдарды міндетті лицензиялау енгізіледі, бұл көрсетілетін қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарды күшейтуге мүмкіндік береді.
Әлеуметтік қолдау мақсатында 2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап әлеуметтік осал санаттағы балалар тегін тамақпен қамтамасыз етілуде. 2025 жылы мұндай қолдауды 67 мың тәрбиеленуші алды.
Қол жеткізілген нәтижелерге қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесін дамытуда кешенді түрде пысықтауды талап ететін мынадай бірқатар міндеттер бар:
1) орташа республикалық қамту деңгейі жоғары болғанымен, жекелеген қалаларда жоғары сұраныс сақталуда, бұл кезектілікке әкеледі. Ауылдық жерлерде материалдық-техникалық база мен кадрлық әлеуеттің дамуы біркелкі емес, бұл жаңа орындар ашу мүмкіндігін шектейді;
2) кадрларға деген сұраныс әлі де жоғары. Мектепке дейінгі 11,9 мың ұйымда 103 мыңнан астам педагог жұмыс істейді, алайда олардың тек 84 %-ының ғана бейіндік білімі бар. Тәрбиешілердің жартысынан көбінің (52,2 %) біліктілік санаты жоқ, ал жалпы кадрға деген сұраныс 17 мың адамнан асады, әсіресе ірі қалаларда. Бұл жұмыс істеп жүрген қызметкерлердің жүктемесінің артуына, кадрлардың тұрақсыздығына, балалармен жүргізілетін жұмыс сапасының төмендеуіне әкеледі;

Параграф 1. Дошкольное воспитание и обучение
В стране реализуется комплекс мер, направленных на расширение доступности и повышение качества дошкольного воспитания и обучения.
За счет последовательного увеличения сети организаций и создания новых мест обеспечен высокий охват (95,9 %) детей дошкольным воспитанием и обучением.
Для поэтапного решения проблемы дефицита мест реализуется пошаговый план, предусматривающий открытие 300 тысяч новых мест к 2027 году, из которых на сегодня создано более 195 тысяч (65 %). Дополнительно применяются механизмы рационального размещения групп на первых этажах жилых зданий, развивается сеть ведомственных дошкольных организаций.
Одним из ключевых направлений решения проблемы дефицита мест стала трансформация системы финансирования. С 2024 года в ряде регионов внедряется механизм ваучерного финансирования, основанный на принципе "деньги следуют за ребенком". Пилотный проект охватывает около 5,6 тысяч дошкольных организаций в 20 городах и 16 районах страны.
Реализуются системные меры по повышению качества дошкольного воспитания и обучения. Внедрен рейтинг дошкольных организаций, при этом 75,1 % организаций соответствует установленным критериям качества. Созданы 384 центра компетенций и 300 мобильных методических групп, расширена сеть консультационных пунктов для родителей (с 3,3 тысяч в 2023 году до 6 тысяч в 2025 году). В практику внедряются цифровые инструменты, включая мобильное приложение "Беске дейін үлгер". Начиная с 2027 года, вводится обязательное лицензирование дошкольных организаций, что позволит усилить требования к безопасности и качеству предоставляемых услуг.
В целях социальной поддержки с 1 сентября 2023 года дети из социально уязвимых категорий обеспечиваются бесплатным питанием. В 2025 году такую поддержку получили 67 тысяч воспитанников.
Несмотря на достигнутые результаты, развитие системы дошкольного воспитания и обучения сопровождается рядом задач, требующих комплексной проработки:
1) при высоком среднереспубликанском уровне охвата в отдельных городах сохраняется повышенный спрос, что приводит к очередности. В сельских районах развитие материально-технической базы и кадрового потенциала осуществляется менее равномерно, что ограничивает возможности создания новых мест;
2) потребность в кадрах остается значительной. В 11,9 тысячах дошкольных организациях работают свыше 103 тысячи педагогов, при этом доля специалистов с профильным образованием составляет лишь 84 %. Более половины воспитателей (52,2 %) не имеют квалификационной категории, а совокупная потребность в кадрах превышает 17 тысяч человек, особенно в крупных городах. Это приводит к перегрузке действующих сотрудников, росту текучести, снижению устойчивости качества работы с детьми;

3) мектепке дейінгі ұйымдардың қауіпсіздік жүйелерімен жабдықталғанына қарамастан, қатыгездік көрсету фактілері мен түрлі оқиғалар кадр даярлауды одан әрі күшейту, ішкі рәсімдерді стандарттау және алдын алу жұмыстарын жүйелі түрде дамыту қажеттігін көрсетеді.
2-параграф. Орта білім беру
Орта білім берумен елдегі балалардың негізгі бөлігі қамтылған (шамамен 4 млн оқушы) және баланың білім алу құқығын қамтамасыз етудің негізгі деңгейі болып табылады.
Биылғы жылы олимпиадаларға қатысу қорытындысы бойынша оқушылардың қол жеткізген тарихи жетістіктері білім сапасы көрсеткіштерінің біріне айналды.
2024–2025 оқу жылында 1720 қазақстандық мектеп оқушысының 35 халықаралық олимпиада мен ғылыми конкурстарға сәтті қатысуы отандық білім берудің аса жоғары деңгейін және жас таланттардың әлеуетін көрсетті. Қатысушы ретінде қазақстандық оқушылар 1006 медаль (193 алтын, 349 күміс және 464 қола) жеңіп алды, бұл әрбір екінші қатысушы жүлдегер атанғанын білдіреді.
Стратегиялық маңызды салалардағы жетістіктер ерекше мәнге ие. Қазақстандық мектеп оқушылары Пекинде өткен Халықаралық жасанды интеллект олимпиадасында (IOAI 2025) рекордтық жетістікке қол жеткізіп, үш алтын, бір күміс және үш қола медаль жеңіп алды. Сонымен қатар Аустралияда өткен Халықаралық математикалық олимпиадада (IMO-2025), 112 елден келген 650 үздік жас математиктің жарысында құрама команда төрт күміс және екі қола медальға ие болды. Әлемдік аренадағы мыңнан астам медаль және негізгі бағыттардағы табыс түріндегі бұл жеңістер Қазақстанның жаһандық ғылыми-техникалық прогреске үлес қосуға дайын екендігін көрсетеді.
Оқушылардың жетістіктері мемлекеттік деңгейде үлкен қолдау табады. Мемлекет басшысының бастамасымен жеңімпаздар мен жүлдегерлерге, сондай-ақ ғылыми жетекшілерге қомақты ақшалай сыйақы төленеді.
Білім беруді цифрландыру орта білім жүйесін дамытудағы маңызды бағыттардың біріне айналды. Елдегі мектептердің 99,1 %-ы Интернет желісіне қосылған, оның ішінде білім беру ұйымдарының басым көпшілігі жоғары жылдамдықты Интернетпен қамтамасыз етілген. Электрондық журналдар мен цифрлық білім беру платформаларын енгізу мектеп, оқушылар және ата-аналар арасындағы ақпарат алмасуды жеңілдетіп, балалардың сабаққа қатысуы мен үлгерімін бақылаудың ашықтығын арттырды.
Сонымен қатар мектеп салу ауқымын кеңейту және оларды жаңғырту жұмыстары іске асырылуда. 2019–2024 жылдар кезеңінде елде 1200-ден астам жаңа мектеп салынды (1 миллионнан астам оқушы орны). Бұл үш ауысымды оқыту проблемасын айтарлықтай азайтуға мүмкіндік берді. Үш ауысымда жұмыс істейтін мектептердің шамамен 100-ге жуығы осы санаттан шығарылды. 2021 жылдағы жағдаймен салыстырғанда үш ауысымды мектептердің саны үш есе азайды.

3) несмотря на оснащенность дошкольных организаций системами безопасности, случаи жестокого обращения, инциденты свидетельствуют о необходимости дальнейшего усиления подготовки кадров, стандартизации внутренних процедур и развитии системной профилактической работы.
Параграф 2. Среднее образование
Среднее образование охватывает основную часть детского населения страны (около 4 млн обучающихся) и является ключевым уровнем обеспечения права ребенка на образование.
Одним из показателей качества образования стали исторические достижения учащихся по итогам участия на олимпиадах в текущем году.
Успешное участие 1720 казахстанских школьников в 35 международных олимпиадах и научных конкурсах в 2024 – 2025 учебном году продемонстрировало высочайший уровень отечественного образования и потенциал юных талантов. Как участники, казахстанские школьники завоевали 1006 медалей (193 золотых, 349 серебряных и 464 бронзовых), что означает: каждый второй участник стал призером.
Особое значение имеют достижения в стратегически важных областях. Казахстанские школьники добились рекордного успеха на Международной олимпиаде по искусственному интеллекту (IOAI 2025) в Пекине, завоевав три золотые, одну серебряную и три бронзовые медали. Кроме того, на Международной математической олимпиаде (IMO 2025) в Австралии в состязании 650 сильнейших юных математиков из 112 стран сборная завоевала четыре серебряные и две бронзовые награды. Этот триумф на мировой арене, выраженный в более чем тысяче медалей и успехе в ключевых направлениях, демонстрирует готовность Казахстана к вкладу в глобальный научно-технический прогресс.
Достижения учащихся находят большую поддержку на государственном уровне. По инициативе Главы государства победителям и призерам, а также научным руководителям выплачиваются существенные денежные вознаграждения.
Цифровизация образования стала одним из важных направлений развития системы среднего образования. К сети Интернет подключены 99,1 % школ страны, при этом подавляющее большинство организаций образования обеспечено высокоскоростным Интернетом. Внедрение электронных журналов и цифровых образовательных платформ упростило обмен информацией между школой, обучающимися и родителями, повысило прозрачность контроля за посещаемостью и успеваемостью детей.
Параллельно реализуются масштабное строительство и модернизация школ. В период с 2019 по 2024 годы в стране построено свыше 1200 новых школ (более 1 млн ученических мест). Это позволило существенно снизить проблему трехсменного обучения. Почти 100 школ, работавших в три смены, были выведены из этой категории. Количество трехсменных школ сократилось в три раза по сравнению с состоянием на 2021 год.

"Келешек мектептері" ұлттық жобасы мектеп инфрақұрылымын едәуір жақсартты: 460,4 мың оқушыға арналған 217 мектеп салынды. Келешек мектептері – бұл тек жаңа ғимараттар емес, бұл білімді, жауапты және бәсекеге қабілетті азаматтарды қалыптастыруға бағытталған жаңартылған білім беру моделі. Бұл мектептер жақын маңдағы мектептер үшін тірек болып, білім сапасында айтарлықтай алға жылжуға мүмкіндік береді.
"Келешек мектептері" инфрақұрылымы бұрынғы типтік мектептермен салыстырғанда ауданы 15-20 %-ға, техникалық жабдықталу деңгейі бойынша 4 есе асып түседі. Барлық жайлы мектептер еңбекке баулу, музыка, хореография кабинеттерімен, залдармен, физика, химия және биология пәндері бойынша заманауи зертханалармен, STEM-зертханалармен және робототехника кабинеттерімен, коворкинг аймақтарымен және көп функциялы спорт залдарымен жарақтандырылған.
Сонымен қатар оқумен қамтылмаған балалармен жұмыс істеуге де күш жұмсалуда. Жыл сайын мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың есебі жүргізіліп, егер бала мектепке бармаса, оны оқуға қайта қосу шаралары қолға алынады. Әртүрлі себептермен оқуға қабылданбаған балалар ерекше бақылауға алынады. Дегенмен әкімшілік жауапкершілік балалары мектепке бармайтын отбасылармен жұмыс істеудің бірден-бір тетігі ретінде қала береді.
Сонымен қатар балалардың орта білімге тең қолжетімділігін қамтамасыз етуге байланысты мәселелер сақталуда:
1) соңғы жылдары әртүрлі отбасылық мән-жайларға байланысты балалар орта білім беру ұйымдарына бармай қалатын кейбір жағдайлар анықталуда;
2) заңнамалық нормаларды жетілдіру қажеттігі әлі де сақталуда. Мысалы, "Білім туралы" Заңның 31-бабы ерекше жағдайларда 16 жасқа толмаған балаларды оқудан шығаруға жол береді. Балаларды кейіннен орналастыру жергілікті атқарушы органдарға жүктелген. Алайда оларды кейінгі сүйемелдеудің егжей-тегжейлі тетігінің болмауы қосымша нормативтік нақтылауды талап етеді;
3) тергеу изоляторларында отырған кәмелетке толмағандар үшін ұйымдастырылған оқу процесінің болмауы маңызды мәселе болып отыр. Тергеу изоляторларындағы балалардың қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі мектептерде білім алатын сотталған жасөспірімдерден айырмашылығы – олардың іс жүзінде тұтқында болу кезеңінде білім беру жүйесінен шығып қалуында;
4)  баланың білім алу процесінде отбасының рөлі шешуші болып табылады. "Білім туралы" Заң ата-аналардың балалардың орта білім алуын қамтамасыз ету міндетін бекітеді. Практикада ата-аналардың бір бөлігі білім беру процесіне жеткілікті деңгейде атсалыспайтыны байқалады.

Национальный проект "Келешек мектептері" значительно улучшил школьную инфраструктуру: строительство 217 школ на 460,4 тысяч ученических мест. "Келешек мектептері" – это не просто новые здания, а обновленная модель образования, ориентированная на формирование образованных, ответственных и конкурентоспособных граждан. Эти школы станут опорой для близлежащих школ и дадут значительный сдвиг качеству образования.
Инфраструктура "Келешек мектептері" превышает прежние типовые школы по объему площадей на 15 – 20 %, по уровню технического оснащения - в 4 раза. Все комфортные школы оснащены современными кабинетами трудового обучения, музыки, хореографии, залами, современными лабораториями физики, химии и биологии, STEM-лабораториями и кабинетами робототехники, коворкинг зонами и многофункциональными спортивными залами.
Также предпринимаются усилия для работы с детьми, не охваченными обучением. Ежегодно ведется учет детей дошкольного и школьного возраста, и в случае, если ребенок не посещает школу, принимаются меры по его возвращению к обучению. Детей, которые по различным причинам не зачислены, берут на особый контроль. Тем не менее, административная ответственность остается единственным рабочим механизмом работы с семьями, чьи дети не посещают школу.
Вместе с тем сохраняются вопросы, связанные с обеспечением равного доступа детей к среднему образованию:
1) в последние годы выявляются отдельные случаи непосещения детьми организаций среднего образования в связи с разными жизненными обстоятельствами семьи;
2) сохраняется необходимость совершенствования законодательных норм. Так, статья 31 Закона "Об образовании" допускает исключение детей младше 16 лет в исключительных случаях. Последующее устройство детей возложено на местные исполнительные органы. При этом отсутствие детализированного механизма их последующего сопровождения требует дополнительного нормативного уточнения;
3) важным вопросом остается отсутствие организованного учебного процесса для несовершеннолетних, находящихся в следственных изоляторах. В отличие от осужденных подростков, которые обучаются в школах при учреждениях уголовно-исполнительной системы, дети в следственных изоляторах фактически исключаются из системы образования на весь период содержания под стражей;
4) роль семьи является ключевой в образовательном процессе ребенка. Закон "Об образовании" закрепляет обязанность родителей по обеспечению получения детьми среднего образования. В практике отмечается, что часть родителей недостаточно вовлечена в образовательный процесс.

3-параграф. Балалардың білім беру ұйымдарындағы қауіпсіздігі
Қазақстанда балалардың басым бөлігі күн сайын білім беру ұйымдарына барады, осыған байланысты аталған ұйымдардағы қауіпсіздік мәселелеріне ерекше назар аударылады.
2022–2025 жылдары Қазақстанда білім беру ұйымдарында балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған нормативтік, ұйымдастырушылық және техникалық шаралардың кешенді жүйесі қалыптастырылды.
Барлық білім беру объектілері жедел басқару орталықтарына қосылған заманауи бейнебақылау камераларымен, дабыл түймелерімен, лицензияланған күзетпен, кіруді бақылау және басқару жүйелерімен қамтамасыз етілген.
Білім беру жүйесіндегі террористік тұрғыдан осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі ведомстволық нұсқаулық негізгі құжат болып табылады.
2024 жылы контингенті 100 адамнан асатын білім беру ұйымдарына қойылатын талаптар кеңейтіліп, қауіпсіздік стандарттары нақтыланды және қауіпсіздік жүйелері туралы мәліметтерді ұлттық білім беру деректер базасында көрсету міндеті енгізілді.
Сонымен қатар білім беру ұйымдарында балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында 2025 жылы күзет қызметтерін сатып алу бойынша күзет ұйымдары мен күзетшілерге қойылатын бірыңғай талаптарды қамтитын үлгілік конкурстық құжаттама бекітілді.
Алайда бүгінгі таңда білім беру ұйымдарында камералар болса да, қауіптер мен құқық бұзушылық белгілерін тіркеу үшін бейнежазбаларға жүйелі мониторинг пен талдау жүргізілмейді.
4-параграф. Инклюзивті білім беру
Инклюзия саласындағы мемлекеттік саясат стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда жүйелі түрде бекітіліп отырады.
2024 жылы Қазақстан Республикасындағы инклюзивті саясаттың 2025–2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы қабылданды. Ведомствоаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және тұрмыс сапасын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі ұлттық жоспар іске асырылды, онда инклюзивті білім беруді дамытуға бағытталған іс-шаралар қамтылған.
2025–2026 оқу жылының басындағы жағдай бойынша елде 235 мыңнан астам ЕББҚ бар бала тұрады, оның ішінде 165 мыңы мектеп оқушысы және 70 мыңы мектепке дейінгі жастағы балалар (2023 жылы – 185 мың, 2024 жылы – 203 мың).
Білім беру ұйымдары инклюзивті тәсілді іске асыратын негізгі институттар болып табылады. 2025–2030 жылдарға арналған инклюзивті саясат тұжырымдамасында инклюзивті білім беру үшін жағдайлар жасау көрсеткіштері көзделген, оған қолжетімді физикалық орта (пандустар, лифтілер, қолжетімді санитариялық тораптар), арнайы жабдықтар мен оқу материалдары (Брайль қарпі, есту аппараттары, тифлотехника), сондай-ақ даярланған кадрлардың болуы кіреді.
ЕББҚ бар баланы оқу процесінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін "педагог-ассистент" лауазымының енгізілуі маңызды қадам болды. Сонымен қатар білім беру ұйымдарының үлгілік штаттарына "арнайы педагог", "білім беру ұйымындағы жеке көмекші" лауазымдары, ал мектепке дейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру деңгейлерінде "педагог-ассистент" лауазымы енгізілді. Арнайы білім беру ұйымдарының үлгілік штаттары бекітілді.

Параграф 3. Безопасность детей в организациях образования
В Казахстане большая часть детского населения ежедневно посещает организации образования, в связи с чем вопросам безопасности в них уделяется особое внимание.
В 2022 – 2025 годах в Казахстане сформирована комплексная система нормативных, организационных и технических мер, направленных на обеспечение безопасности детей в организациях образования.
Все объекты образования обеспечены современными камерами видеонаблюдения, подключенными к центрам оперативного управления, тревожными кнопками, лицензированной охраной, системами контроля и управления доступом.
Базовым документом является ведомственная инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении в системе образования.
В 2024 году расширен охват требований на организации образования с контингентом свыше 100 человек, конкретизированы стандарты безопасности и введена обязанность отражать сведения о системах безопасности в национальной образовательной базе данных.
Также в целях обеспечения безопасности детей в организациях образования в 2025 году утверждена типовая конкурсная документация по приобретению охранных услуг в организациях образования, содержащая единые требования к охранным организациям и охранникам.
Однако сегодня при наличии камер в организациях образования отсутствуют системный мониторинг и анализ видеозаписей для фиксации рисков и признаков правонарушений.
Параграф 4. Инклюзивное образование
Государственная политика в сфере инклюзии последовательно закрепляется в стратегических и программных документах.
В 2024 году принята Концепция инклюзивной политики в Республике Казахстан на 2025 – 2030 годы. В целях межведомственного взаимодействия реализован Национальный план по обеспечению прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан до 2025 года, включающий мероприятия по развитию инклюзивного образования.
На начало 2025 – 2026 учебного года в стране проживают более 235 тысяч детей с ООП, из них 165 тысяч школьников и 70 тысяч детей дошкольного возраста (2023 год – 185 тысяч, 2024 год – 203 тысячи).
Организации образования являются основными институтами реализации инклюзивного подхода. В Концепции инклюзивной политики на 2025 – 2030 годы предусмотрены показатели по созданию условий для инклюзивного образования, включающие доступную физическую среду (пандусы, лифты, доступные санитарные узлы), специальное оборудование и учебные материалы (шрифт Брайля, слуховые аппараты, тифлотехника), а также наличие подготовленных кадров.
Значимым шагом стало введение должности "педагога-ассистента", обеспечивающего сопровождение ребенка с ООП в учебном процессе. Дополнительно в типовые штаты организаций образования введены должности "специальный педагог", "индивидуальный помощник в организации образования", а на уровнях дошкольного, технического и профессионального образования – должность "педагог-ассистент". Утверждены типовые штаты специальных организаций образования.

Мамандардың кадрлық құрамы 10 мыңнан астам арнайы педагогтен, 3,8 мың педагог-ассистенттен және 1,8 мың кәсіби бағдар беруші педагогтен тұрады.
2025 жылы Психологиялық-педагогикалық қолдау қызметінің жұмыс істеу қағидаларын, ЕББҚ бағалау қағидалары мен бағдарламаларын, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау стандартын қоса алғанда, нормативтік құқықтық актілер жаңартылды.
2024 жылы 67 арнайы үлгілік оқу бағдарламасы бекітіліп, 47 оқу-әдістемелік кешен әзірленді.
Инклюзивті білім беруді қаржыландыру мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. "Ақша баламен бірге жүреді" қағидаты енгізілді.
Сондай-ақ мемлекет педагогтердің инклюзивті білім беру бойынша біліктілігін арттыруды қаржыландырады. Тек 2024 жылдың өзінде "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамында инклюзивті білім беру курстарынан өткен педагогтердің саны 8,7 мың адамнан асты.
Мектептерде білім беру процесінің барлық қатысушыларын психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің үш деңгейлі моделі енгізілуде. Бұл жаңашылдық балаға сынып деңгейінде (сабақ барысында бейімдеуді жүзеге асыратын мұғалім мен ассистент), мектеп деңгейінде (психолог, дефектолог, әлеуметтік педагог командада бірлесіп жұмыс істейді) және сыртқы ресурстар деңгейінде (ПМПК кеңестері, ресурстық орталықтар) қолдау көрсетуді көздейді.
Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша қазіргі уақытта мүмкіндігі шектеулі балаларға кешенді қолдау көрсету туралы жаңа Заң қаралуда. Ол балалардың медициналық, білім беру және әлеуметтік қызметтерге үздіксіз қол жеткізуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ біртұтас қолдау жүйесін құруға бағытталған.
Сонымен бірге сапалы жаңа инклюзивтік модельге көшу үшін алдағы қадамдарды қарастыру қажет:
1) бірқатар өңірлерде инклюзивтік инфрақұрылымды дамытуға, білім беру ұйымдарында, әсіресе ауылдық жерлерде инклюзивті білім беру үшін жағдай жасауға сұраныс сақталуда. Қосымша міндеттер педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етуді арттырумен, қолдау қызметтерін нығайтумен және педагогтердің инклюзивтік ортадағы практикалық дағдыларын дамытумен байланысты;
2) ЕББҚ бар балалардың сабақтан тыс іс-шараларға қатысуын кеңейту маңызды бағыт болып отыр. Олардың қосымша білім беру жүйесіндегі үлесі әзірше төмен, бұл үйірмелер мен секциялардың бағдарламаларын бейімдеуді талап етеді;
3) инклюзия мәдениеті әлі де бұқара қоғамның санасында нормаға айналған жоқ. ЕББҚ бар бала тәрбиелеп отырған отбасыларға көрсетілетін қолдау да күшейтуді қажет етеді.
5-параграф. Техникалық және кәсіптік білім беру

Кадровый состав специалистов включает в себя более 10 тысяч специальных педагогов, 3,8 тысяч педагогов-ассистентов и 1,8 тысяч педагогов-профориентаторов.
В 2025 году обновлены нормативные правовые акты, включая Правила деятельности службы психолого-педагогического сопровождения, Правила и программы оценки ООП, а также стандарт специальной психолого-педагогической поддержки детей с ограниченными возможностями.
В 2024 году утверждено 67 специальных типовых учебных программ и разработано 47 учебно-методических комплексов.
Финансирование инклюзивного образования осуществляется за счет средств государственного бюджета. Введен принцип "деньги следуют за ребенком".
Также государство финансирует повышение квалификации педагогов по инклюзивному обучению. Только за 2024 год число педагогов, прошедших курсы по инклюзивному образованию в акционерном обществе "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу"", превысило 8,7 тысяч человек.
В школах внедряется модель трехуровневого психолого-педагогического сопровождения всех участников образовательного процесса. Это нововведение предполагает поддержку ребенка на уровне класса (учитель и ассистент, реализующие адаптацию сразу на уроке), на уровне школы (психолог, дефектолог, социальный педагог, работающие в команде) и на уровне внешних ресурсов (консультации ПМПК, ресурсные центры).
По поручению Главы государства в настоящее время рассматривается новый Закон о комплексной поддержке детей с ограниченными возможностями, направленный на обеспечение непрерывного доступа детей к медицинским, образовательным и социальным услугам, а также создание единой системы сопровождения.
Вместе с тем необходимо предусмотреть дальнейшие шаги для перехода к качественно новой модели инклюзивности:
1) в ряде регионов сохраняется потребность в развитии инклюзивной инфраструктуры, создании условий для инклюзивного образования в организациях образования, особенно в сельской местности. Дополнительные задачи связаны с повышением обеспеченности педагогическими кадрами, укреплением служб сопровождения и развитием практических навыков педагогов в инклюзивной среде;
2) важным направлением становится расширение участия детей с ООП во внеурочной деятельности. Их доля в системе дополнительного образования пока невысока, что требует адаптации программ кружков и секций;
3) культура инклюзии еще не стала нормой в массовом сознании общества. Поддержка семей, воспитывающих детей с ООП, также нуждается в усилении.
Параграф 5. Техническое и профессиональное образование

Техникалық және кәсіптік білім беру деңгейінде 772 колледж жұмыс істейді, онда 500 мыңнан астам оқушы білім алып жатыр, олардың 70 %-ы мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алуда. Жыл сайынғы қабылдау шамамен 189 мың адамды құрайды, бұл ретте негізгі лек 9-сынып түлектерінен тұрады, білім алушылардың көпшілігі колледждерге өздері таңдаған мамандықты және еңбек нарығының талаптарын толық түсінбей келеді.
Дайындық негізінен техникалық және инженерлік мамандықтарға бағдарланған, аталған бағыттарға гранттардың шамамен 70 %-ы бөлінеді.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша оқыған түлектердің жұмысқа орналасу деңгейі 81-82 %-ға жетеді.
Жалпы білім беру жүйесінің институционалдық негізі білім берудің барлық деңгейлері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді.
6-параграф. Қосымша білім беру
Қосымша білім беру жүйесін дамыту жұмыстары кешенді түрде жүргізіледі. 2025 жылдың қорытындысы бойынша қосымша біліммен қамту деңгейі 90 %-ды немесе 3,5 млн баланы құрады (2024 жылы – 86,3 %).
Қызығушылық бойынша тегін үйірмелер мен спорт секцияларына 2,2 млн-нан астам (2024 жылы – 2,1 млн) оқушы қатысады, бұл қосымша біліммен қамтылған балалардың жалпы санының 63 %-ын (2023 жылы – 51 %) құрайды. Спорт секцияларының басым бөлігі мемлекеттік тапсырыс арқылы қаржыландырылады.
Балаларды сауықтыру және олардың шығармашылық, зияткерлік әлеуетін дамыту жөніндегі 2024–2026 жылдарға арналған жол картасы іске асырылуда.
2024 жылы қосымша білім беретін 11 ірі объект ашылды (2023 жылы – 11 объект). 2025 жылы қосымша білім беретін 20 объект салу жоспарланған.
Ваучерлік қаржыландырудың енгізілуі жаңғырту бағыттарының біріне айналды.
Балалардың жазғы демалысы мен бос уақытын ұйымдастыру қосымша білім беру және сауықтыру жүйесінің маңызды бөлігі болып табылады.
2025 жылы мектеп оқушыларының жалпы контингентінің 94 %-ы ұйымдастырылған демалыс түрлерімен қамтылды (1 – 10 сыныптағы 3,4 млн оқушының 3,2 млн-ы), бұл өткен жылмен салыстырғанда 200 мыңға көп. Әсіресе маңыздысы, әлеуметтік осал топтағы балалардың қамтылуы 95 %-ға жетті (шамамен 800 мың бала).
2026 жылғы 1 сәуірден бастап кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсететін балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарын лицензиялау енгізіледі, бұл қауіпсіздік, инфрақұрылым және демалыс сапасы стандарттарын нығайтуға мүмкіндік береді.
Қол жеткізілген нәтижелермен қатар қосымша білім беруді дамыту қолжетімділікті одан әрі кеңейтуді талап етеді. Ауылдық жерлерде үйірме таңдау инфрақұрылымның жетіспеушілігіне байланысты шектеулі болып отыр. Мемлекеттік лагерьлердің инфрақұрылымы біртіндеп жаңғыртуды талап етеді.

На уровне технического и профессионального образования насчитывается 772 колледжа и более 500 тысяч обучающихся, из которых 70 % учатся по государственному образовательному заказу. Ежегодный прием составляет около 189 тысяч человек, при этом основной поток формируют выпускники 9-х классов, значительная часть обучающихся приходит в колледжи без устойчивого понимания выбранной профессии и требований рынка труда.
Подготовка ориентирована преимущественно на технические и инженерные специальности, на которые направлено около 70 % грантов.
Уровень трудоустройства выпускников по государственному заказу достигает 81 – 82 %.
В целом институциональная основа системы образования обеспечивает реализацию государственной политики в сфере образования всех уровней.
Параграф 6. Дополнительное образование
Работа по развитию системы дополнительного образования проводится комплексно. По итогам 2025 года охват дополнительным образованием составил 90 % или 3,5 млн детей (2024 год – 86,3 %).
Бесплатные кружки по интересам и спортивные секции посещают более 2,2 млн (в 2024 году – 2,1 млн) школьников, что составляет 63 % (в 2024 году – 63 %) от общего количества охваченных дополнительным образованием. Большинство спортивных секций финансируется через государственный заказ.
Реализуется Дорожная карта по оздоровлению и развитию творческого, интеллектуального потенциала детей на 2024 – 2026 годы.
В 2024 году открыто 11 крупных объектов дополнительного образования (2023 год – 11 объектов). В 2025 году запланировано строительство 20 объектов дополнительного образования.
Одним из направлений модернизации стало внедрение ваучерного финансирования.
Летний отдых и занятость детей являются важными частями системы дополнительного образования и оздоровления.
В 2025 году охват детей организованными формами отдыха достиг 94 % от общего контингента школьников (3,2 млн из 3,4 млн обучающихся 1 10 классов), что на 200 тысяч больше по сравнению с предыдущим годом. Особенно значимо, что среди детей из социально уязвимых категорий охват составил 95 % (около 800 тысяч детей).
С 1 апреля 2026 года вводится лицензирование организаций дополнительного образования для детей, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, что позволит укрепить стандарты безопасности, инфраструктуры и качества отдыха.
Наряду с достигнутыми результатами развитие дополнительного образования требует дальнейшего расширения доступности. В сельской местности выбор кружков остается ограниченным из-за дефицита инфраструктуры. Инфраструктура государственных лагерей требует последовательной модернизации.

3-тарау. Баланың денсаулыққа құқығы
Баланың денсаулығын қорғау іргелі құқық болып табылады және тек медициналық көмекті ғана емес, сонымен қатар аурулардың алдын алуды, дамудағы ауытқуды ерте анықтауды, толыққанды физикалық, психикалық және әлеуметтік даму үшін қауіпсіз орта мен жағдай жасауды қамтиды. Ана мен балаға қатысты мемлекеттік саясат адами капиталға салынатын ұзақ мерзімді инвестиция ретінде қарастырылады және Бала құқықтары туралы конвенцияның ережелерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкес іске асырылады.
Соңғы жылдары Қазақстанда денсаулық сақтау саласын қаржыландыру тұрақты өсіп келеді. Салаға жұмсалатын шығыстардың үлесі 2019 жылы жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) 2,8 %-ынан 2024 жылы 3,3 %-ына дейін өсті. Балалар денсаулығын сақтауды қаржыландыру осы кезеңде денсаулық сақтаудың жалпы бюджетінің 23 %-ын құрай отырып, екі есеге – 260 миллиард теңгеден 585 миллиард теңгеге дейін өсті. Бұл өзгерістер балаларға арналған инфрақұрылымды кеңейтуге, медициналық көмектің қолжетімділігін арттыруға және заманауи профилактикалық әрі емдеу тәсілдерін енгізуге қаржылық негіз болды.
Қазақстан Республикасының заңнамасы Бала құқықтары туралы конвенцияның қағидаттарына толық сәйкес келуге және сапалы медициналық көмекке қол жеткізу кепілдігін нығайтуға бағытталған, бұл Қазақстан Республикасының Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодексінде көрініс тапқан.
Денсаулық сақтау жүйесінің институционалдық негізі
Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және балалардың денсаулық сақтау құқығының іске асырылуын қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі жүзеге асырады.
Өңірлік деңгейде медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын жергілікті атқарушы органдар, денсаулық сақтау басқармалары қамтамасыз етеді.
Қазақстанда емханаларды, ауруханаларды және республикалық орталықтарды қоса алғанда, балаларға медициналық көмек көрсетудің көп деңгейлі жүйесі жұмыс істейді. Денсаулық сақтау жүйесінде 11120 денсаулық сақтау объектісі бар, олардың ішінде 10658 ұйым халыққа, оның ішінде балаларға тікелей медициналық қызмет көрсетеді.
Алғашқы көмекті 5617 объект көрсетеді, бұл ретте желінің едәуір бөлігі ауыл тұрғындарына бағытталған, еліміздің аумағы ұланбайтақ болғандықтан, мұның шешуші мәні бар.
Балаларға стационарлық медициналық көмек көрсету үшін республикада өңірлік деңгейде 14 000-нан астам төсек-орын (25 балалар ауруханасы) және республикалық деңгейде 815 төсек-орын (3 орталық) қарастырылған.
Қазақстан Республикасында перинаталды көмек үш деңгейлі өңірлік бөліну қағидаттарына негізделген. Елде 240 акушерлік ұйым жұмыс істейді, оның ішінде 1-деңгейде 140 аудандық аурухана, 2-деңгейде 59 перзентхана мен бөлімшелері, 3-деңгейде перинаталды орталық бар.

Глава 3. Право ребенка на здоровье
Охрана здоровья ребенка является фундаментальным правом и охватывает не только оказание медицинской помощи, но и профилактику заболеваний, раннее выявление нарушений развития, формирование безопасной среды и условий для полноценного физического, психического и социального развития. Государственная политика в сфере материнства и детства рассматривается как долгосрочная инвестиция в человеческий капитал и реализуется в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан, включая положения Конвенции о правах ребенка.
В последние годы в Казахстане обеспечен устойчивый рост финансирования здравоохранения. Доля расходов на отрасль увеличилась с 2,8 % валового внутреннего продукта (далее – ВВП) в 2019 году до 3,3 % в 2024 году. Финансирование детского здравоохранения за этот период выросло в два раза – с 260 млрд до 585 млрд тенге, составив 23 % общего бюджета здравоохранения. Указанные изменения создали финансовые предпосылки для расширения инфраструктуры, повышения доступности медицинской помощи детям и внедрения современных профилактических и лечебных подходов.
Законодательство Республики Казахстан направлено на полное соответствие принципам Конвенции о правах ребенка и укрепление гарантий доступа к качественной медицинской помощи, что отражено в Кодексе о здоровье народа и системе здравоохранения Республики Казахстан.
Институциональная основа системы здравоохранения
Формирование государственной политики в сфере здравоохранения и обеспечение реализации прав детей на охрану здоровья осуществляются Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
На региональном уровне доступность и качество медицинской помощи обеспечивают местные исполнительные органы, управления здравоохранения.
В Казахстане действует многоуровневая система оказания медицинской помощи детям, включая поликлиники, больницы и республиканские центры. В системе здравоохранения функционирует 11120 объектов здравоохранения, из них 10658 организаций оказывают медицинские услуги непосредственно населению, включая детей.
Первичное звено представлено 5617 объектами, при этом значительная часть сети ориентирована на сельское население, что имеет принципиальное значение в условиях территориальной протяженности страны.
Для оказания стационарной медицинской помощи детям в республике развернуто более 14 тысяч коек на региональном уровне (25 детских больниц) и 815 коек на республиканском уровне (3 центра).
Перинатальная помощь в Республике Казахстан построена на принципах трехуровневой регионализации, функционируют 240 организаций родовспоможения, из них 140 районных больниц 1 уровня, 59 родильных домов и отделений 2 уровня, 39 перинатальных центров 3 уровня.

1-параграф. Медициналық көмек түрлері
Балаларға медициналық көмек шұғыл, бастапқы, мамандандырылған, оңалту және паллиативтік көмекті қамтитын кепілдендірілген тегін медициналық көмек көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде көрсетіледі.
Жедел медициналық көмек
Жедел медициналық көмек қызметі ел аумағында тәулік бойы жедел көмек көрсетеді және жыл сайын шамамен 7 миллион қоңырау қабылдайды, оның үштен бір бөлігі балаларға қатысты (29 %-ы балаларға, оның ішінде 10 %-ы жаңа туған нәрестелерге қатысты). Жедел жәрдем санаты бойынша келу уақытының көрсеткіші белгіленген нормативтерге сәйкес келеді.
Жету қиын өңірлерде жоғары мамандандырылған көмек көрсету үшін санитариялық авиация белсенді қолданылады. Жыл сайын 2 мыңнан астам ұшу орындалады, соның ішінде 300-ден астамы балаларға қатысты.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек
Патронаждың әмбебап прогрессивті моделі
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) баланың денсаулығына төнетін қауіптердің алдын алу мен оларды ерте анықтауда маңызды рөл атқарады. 2017 жылдан бастап жүкті әйелдер мен бес жасқа дейінгі балаларға арналған патронаждың әмбебап прогрессивті моделі енгізілді, бұл модель медициналық және әлеуметтік қауіп факторларын анықтауға бағытталған (жүкті әйелдерге екі рет және балаларға сегіз рет бару). 2025 жылы патронаж қызметі патронаж мейіргерінің жеке штат бірлігін енгізу және нормативтік реттеуді өзектілендіру арқылы институционалдық тұрғыда күшейтілді.
Профилактика, иммундау және ерте араласу
Емізу және иммундауды қолдау алдын алу саясатының негізгі бағыттары болып қала береді.
Сонымен қатар 2024 жылдың қорытындысы бойынша 0-6 айлық 470 мың бала (80 %-дан аз) тек ана сүтімен, 568 мың бала (45 %) 2 жасқа дейін ана сүтімен бірге қосымша тағамдармен қоректендірілген.
2025 жылдан бастап Қазақстанда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің, Еуразиялық тұрақтандыру және даму қоры мен ДДСҰ-ның ана сүтімен қоректендіруді ілгерілетуге және балаға достық қарым-қатынастағы ауруханалар желісін кеңейтуге бағытталған жобасы іске асырылуда.
Қазақстан Республикасында инфекциялық ауруларға қарсы жыл сайын шамамен 4,9 млн адам екпе алады, оның ішінде 1,3 млн бала бар. Екпе алу бағдарламасына шамамен 30 млрд теңге бөлінеді.
Қол жеткізілген жетістіктерге қарамастан, 2023–2024 жылдары қызылша эпидемиясының қайта өршуі екпе алудан бас тартумен және халықтың хабардарлығының төмен болуымен байланысты осал тұстарды көрсетті, бұл коммуникациялық стратегияларды жүйелі түрде күшейтуді талап етеді.

Параграф 1. Виды медицинской помощи
Медицинская помощь детям оказывается в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системы обязательного социального медицинского страхования, включая экстренную, первичную, специализированную, реабилитационную и паллиативную помощь.
Скорая медицинская помощь
Служба скорой медицинской помощи обеспечивает круглосуточную доступность экстренной помощи на всей территории страны и ежегодно обслуживает около 7 млн вызовов, из которых почти треть приходится на детское население (29 %, в том числе 10 % для новорожденных детей). Показатели времени прибытия по категориям срочности соответствуют установленным нормативам.
Для оказания высокоспециализированной помощи в труднодоступных регионах активно применяется санитарная авиация. Каждый год выполняется свыше 2 тысяч вылетов, из них более 300 вылетов к детям.
Первичная медико-санитарная помощь
Универсальная прогрессивная модель патронажа
Первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) играет ключевую роль в профилактике и раннем выявлении рисков для здоровья ребенка. С 2017 года внедрена универсальная прогрессивная модель патронажа беременных и детей до пяти лет, ориентированная на выявление медицинских и социальных факторов риска (2 визита к беременным и 8 визитов к детям). В 2025 году патронажная служба была институционально усилена путем введения отдельной штатной единицы патронажной медсестры и актуализации нормативного регулирования.
Профилактика, иммунизация и раннее вмешательство
Поддержка грудного вскармливания и иммунизация остаются ключевыми направлениями профилактической политики.
Вместе с тем по итогам 2024 года 470 тысяч детей (менее 80 %) в возрасте 0-6 месяцев получали исключительно грудное вскармливание, 568 тысяч детей (45 %) сохраняли его до 2 лет наряду с прикормом.
С 2025 года в Казахстане реализуется проект Министерства здравоохранения Республики Казахстан, Евразийского фонда стабилизации и развития и ВОЗ по продвижению грудного вскармливания и расширению сети больниц дружелюбного отношения к ребенку.
В Республике Казахстан против инфекционных заболеваний ежегодно прививаются около 4,9 млн человек, в том числе 1,3 млн детей. На программу вакцинации выделяются финансовые средства порядка 30 млрд тенге.
Несмотря на достигнутый прогресс, эпидемический подъем кори в 2023 2024 годах выявил уязвимости, связанные с отказами от вакцинации и недостаточной информированностью населения, что требует системного усиления коммуникационных стратегий.

2023–2024 жылдары қызылша індетінің өршуі негізінен екпе алмаған балалар арасында ауру таралуымен байланысты болды (83 %), олардың 58 %-ы екпе алудан бас тарту салдарынан, 24 %-ы екпе алатын жасқа жетпеуіне (бір жасқа дейінгі балалар) және 18 %-ы медициналық қарсы көрсетілімдер бойынша екпе алмауына байланысты орын алғанын айта кету керек.
2025 жылы Ұлттық егу күнтізбесіне 15 жасқа дейінгі қыз балаларды адам папилломасы вирусына қарсы вакцинациялау енгізілді. Бұл болашақта әйелдер арасында онкологиялық аурулардың деңгейін төмендетуге бағытталған стратегиялық маңызды қадам болып табылады.
Балалар мүгедектігінің алдын алуға ықпал ететін профилактикалық медицинаның маңызды бағыттарының бірі – балаларды скринингтік тексеруден өткізу.
Скринингтер жүйесі ерте балалық шақтың барлық негізгі кезеңдерін және неонаталдық, аудиологиялық, офтальмологиялық, даму скринингтерін, сондай-ақ аутистік спектр бұзылыстарын (бұдан әрі – АСБ) анықтауды қамтиды. Ерте анықтау бағдарламаларының кеңейтілуі ерте араласу қызметтерінің ауқымын кеңейту қажеттігін көрсете отырып, туа біткен және жүре пайда болған ауытқуды анықтау деңгейін арттыруға мүмкіндік берді.
2025 жылдан бастап медициналық алғашқы көмек жүйесінде баланың дамуын кешенді бағалауды және ведомствоаралық өзара іс-қимылды жұмылдыру арқылы жеке көмек жоспарларын іске асыруды қамтамасыз ететін педиатриялық бөлімшелер, ерте даму және араласу орталықтары (бұдан әрі – ЕДАО) құрылуда.
2025 жылдың басынан бері 286 ЕДАО ашылып, 209 педиатриялық бөлімше құрылды.
Мектеп медицинасы
Мектеп медицинасы инфекциялық емес аурулардың алдын алуда және мінез-құлыққа байланысты қауіп факторларын басқаруда маңызды құрал болып табылады.
Барлық мектептер МСАК ұйымдарына бекітілген, жоғары деңгейде жарақтандырылған және кадрлық қамтамасыз етілген 6300-ден астам медициналық пункт жұмыс істейді. Мысалы, пункттердің жарақтандырылуы 18,6 %-ға ұлғайып, 93,2 %-ды құрады, мейіргерлермен қамтамасыз етілуі 9 %-ға жақсарып, 95 %-ды құрады.
Мектептердің медициналық пункттеріндегі дәрілік заттармен қамтамасыз етілу деңгейі 95,0 %-ды, оның ішінде қалаларда 93,1 %-ды, ауылдық жерлерде 96,9 %-ды құрайды.
Қазіргі таңда мектептердің медицина қызметкерлері тек қайғылы жағдайларда ғана емес, жүрек кенеттен тоқтап қалғанда да жедел көмек көрсетуге әзір болуға тиіс. Осыған байланысты барлық мектептердің медициналық пункттері дефибрилляторлармен қамтамасыз етіледі.
2025 жылы білім беру ұйымдарында оқушылардың жас ерекшеліктері мен физиологиялық қажеттіліктерін ескеріп теңгерімді тамақтандыруды ұйымдастыруға бағытталған жаңа тамақтану стандарты қолданысқа енгізілді.
Қазақстанда балалар денсаулығын нығайтуға қатысты тегеурін артып отырған жағдайларда "Саламатты мектеп" жобасы іске асырылуда. Жобаға қатысқан мектептердің саны – 2627.

Необходимо отметить, что вспышка кори в 2023 2024 годах была обусловлена распространением болезни среди не привитых детей (83 %), из них 58 % не привиты в связи с отказом от вакцинации, 24 % – по недостижению прививочного возраста (дети первого года жизни) и 18 % – по медицинским противопоказаниям.
В 2025 году в Национальный календарь прививок включена вакцинация девочек до 15 лет против вируса папилломы человека, что является стратегическим шагом к снижению онкологических заболеваний у женщин в будущем.
Одним из важных направлений профилактической медицины, влияющим на детскую инвалидность, является скрининговое обследование детей.
Система скринингов охватывает все ключевые этапы раннего детства и включает неонатальные, аудиологические, офтальмологические, скрининги развития, а также выявление расстройств аутистического спектра (далее – РАС). Расширение программ раннего выявления позволило повысить выявляемость врожденных и приобретенных нарушений, одновременно обозначив необходимость масштабирования услуг раннего вмешательства.
С 2025 года в системе первичной помощи создаются педиатрические отделения, центры раннего развития и вмешательства (далее – ЦРРВ), обеспечивающие комплексную оценку развития ребенка и реализацию индивидуальных планов помощи с привлечением межведомственного взаимодействия.
С начала 2025 года открыто более 286 ЦРРВ, создано 209 педиатрических отделений.
Школьная медицина
Школьная медицина является важным инструментом профилактики неинфекционных заболеваний и управления поведенческими факторами риска.
Все школы закреплены за организациями ПМСП, функционирует более 6300 медицинских пунктов с высоким уровнем оснащенности и кадрового обеспечения. Так, оснащенность пунктов увеличилась на 18,6 % и составила 93,2 %, укомплектованность медицинскими сестрами улучшилась на 9 % и составила 95 %.
Оснащенность медицинских пунктов школ лекарственными средствами составляет 95,0 %, в городах – 93,1 %, в сельской местности – 96,9 %.
Медицинские работники школ сегодня должны быть готовы к оказанию экстренной неотложной помощи не только при несчастных случаях, но и при внезапной остановке сердца. В связи с этим проводится обеспечение всех медицинских пунктов школ дефибрилляторами.
В 2025 году введен в действие новый стандарт питания в организациях образования, направленный на организацию сбалансированного питания, учитывающего возрастные и физиологические потребности школьников.
В условиях растущих вызовов для укрепления здоровья детей в Казахстане реализуется проект "Саламатты мектеп". Количество школ, включенных в проект, составило 2627.

Профилактикалық шараларының басым бағыттарының бірі – 2024–2028 жылдарға арналған "Болашаққа сау тіспен" жобасын жүзеге асыру аясында балалардың стоматологиялық денсаулығын қамтамасыз ету. Қазіргі уақытта ел бойынша 145 стоматологиялық кабинет жұмыс істейді. Алдағы 3 жылда 987 кабинет ашу жоспарлануда.
Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көмек
Қазақстанда балаларға арналған мамандандырылған және жоғары технологиялы медициналық көмек көрсету әлеуеті дамыған, оның ішінде неонатология, кардиохирургия және онкология салалары бар: жыл сайын 50 мыңнан астам ота жасалады. Қазақстан қазіргі таңда кардиохирургиялық операция туған сәттен бастап жүргізілетін Орталық Азиядағы жалғыз мемлекет болып табылады. Жыл сайын балаларға 2,5 мыңнан астам кардиохирургиялық операция жасалады. 2024 жылы 698 эндоваскулярлық араласу (2023 жылмен салыстырғанда 12 %-ға өсу) және жүрекке жасалатын 1802 ашық операция орындалды.
Инновациялық әдістерді енгізу жұмыстары жалғасуда.
Елде жыл сайын балалар арасында онкологиялық және гематологиялық аурулардың 500 – 600 жаңа жағдайы тіркеледі, ал онкогематологиялық есепте 4 мыңнан астам бала тұр.
Сонымен қатар елде орфандық (сирек кездесетін) аурулары бар 21 мыңнан астам бала бар, бұл балалардың жалпы санының 0,3 %-ын құрайды. 3,3 млн пациентті қамтамасыз етуге 262,9 млрд теңге бюджет бөлінгенде орфандық ауруларға жұмсалатын шығындар жалпы шығындардың 48 %-ын құрайды.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі пациенттердің дәрімен қамтамасыз етілуіне талдау жүргізді. Нәтижесінде негізгі проблемалар айқындалып, Орфандық аурулары бар науқастарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі 2025–2026 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары бекітілді.
Шетелде ем алу
Қазақстан Республикасында жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету әдістері дамып келеді, бұл балаларды шетелге жібермей, ел ішінде емдеуге мүмкіндік береді. Өз технологияларымызды іске қосу сыртқа тәуелділікті азайтып, емдеуді қолжетімді, тиімді әрі мемлекет үшін экономикалық тұрғыдан ұтымды етеді.
Соңғы жылдары енгізілген озық бағыттар: сәулелік терапия, кері электропорация арқылы склероздау, гемопоэздік дің жасушаларын транспланттау, протондық терапия, кардиохирургия.
Халықаралық мамандардың қатысуымен 441 млн теңге сомаға 30 мастер-класс өткізілді, бұл кадрларды оқыту және күрделі араласуды өз бетінше орындауға көшу үшін негіз болды.
Технологиялық дамудың әсері нақты көрініс табуда. Туыс емес донордан гемопоэздік дің жасушаларын транспланттауға жолдама үш есе, ал кардиохирургиялық араласуға жолдама бес еседен астам қысқарды. Ұлттық онкология орталығының базасында Орталық Азиядағы жалғыз протондық терапия орталығы іске қосылуда, бұл балаларға радиойодотерапияны ел ішінде жасауға мүмкіндік береді.

Одним из приоритетных профилактических направлений является и обеспечение стоматологического здоровья детей в рамках реализации проекта "Болашаққа сау тіспен на 2024 2028 годы". По стране на сегодня функционирует 145 стоматологических кабинетов. В течение 3 лет планируется создание 987 кабинетов.
Специализированная, в том числе высокотехнологичная медицинская помощь
Казахстан располагает развитым потенциалом оказания специализированной и высокотехнологичной медицинской помощи детям, включая неонатальную, кардиохирургию и онкологию: в год проводится свыше 50 тысяч операций. Казахстан на сегодняшний день является единственным государством в Центральной Азии, где проводятся кардиохирургические операции с рождения. Каждый год выполняется более 2,5 тысяч кардиохирургических операций детям. В 2024 году проведено 698 эндоваскулярных вмешательств (рост на 12 % к 2023 году) и 1802 открытые операции на сердце.
Продолжается внедрение инновационных методов.
Ежегодно в стране регистрируются 500 600 новых случаев онкологических и гематологических заболеваний у детей, на динамическом учете состоит свыше 4 тысяч детей с онкогематологией.
Помимо этого, в стране насчитывается более 21 тысячи детей с орфанными (редкими) заболеваниями, которые составляют 0,3 % от общей численности детей. При выделенном бюджете 262,9 млрд тенге на обеспечение 3,3 млн пациентов расходы на орфанные заболевания формируют 48 % общего объема затрат.
Министерством здравоохранения Республики Казахстан проведен анализ лекарственного обеспечения пациентов. По итогам работы определены основные проблемы и утвержден План мероприятий по совершенствованию организации оказания медицинской помощи пациентам с орфанными заболеваниями на 2025 2026 годы.
Зарубежное лечение
В Республике Казахстан развиваются методы высокотехнологичной медицинской помощи, которые постепенно позволяют не направлять детей за рубеж, а лечить их внутри страны. Запуск собственных технологий приводит к снижению внешней зависимости и делает лечение доступнее, эффективнее и экономически рациональнее для государства.
В последние годы внедрены передовые направления: лучевая терапия, склерозирование с обратимой электропорацией, трансплантация гемопоэтических стволовых клеток, протонная терапия, кардиохирургия.
Проведено 30 мастер-классов с привлечением международных специалистов на сумму 441 млн тенге, что создало базу для обучения кадров и перехода к самостоятельному выполнению сложных вмешательств.
Эффект от технологического развития уже измерим. Направления на трансплантацию гемопоэтических стволовых клеток от неродственного донора сократились в три раза, а на кардиохирургические вмешательства – более чем в пять раз. На базе национального онкологического центра запускается единственный в Средней Азии протонный центр, что открывает возможность проводить радиойодтерапию детям внутри страны.

Егер елде жоқ жоғары технологиялы көмекке мұқтаж 18 жасқа дейінгі балалар бұған дейін "Шетелде емделу" бағдарламасы аясында шетелге жіберілсе, қазір мұндай қажеттілік азайып келеді. 2022–2024 жылдар аралығында 3,5 млрд теңге сомасына 247 балаға жолдама беру мақұлданды, алайда мұның ауқымын төмендету үрдіс алды: ұлттық мүмкіндіктердің дамуы еліміздегі жүйені нығайта отырып, ресурстарды қайта бөлуге мүмкіндік береді.
Осылайша, Қазақстан жоғары технологияларды импорттаушыдан сондай технологиялар құрылатын және қолданылатын, ал пациенттер – ең алдымен балалар – үйге жақын жерден көмек алатын алаңға айналып келеді.
Медициналық оңалту
Медициналық оңалту балаларға көмек көрсететін 80 оңалту орталығының желісі арқылы жүзеге асырылады. Қалпына келтіру емінің қолжетімділігін арттыру мақсатында 2024 жылдан бастап алғаш рет амбулаториялық оңалту енгізіле бастады.
"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры "Қамқорлық" корпоративтік қорымен, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен бірлесіп жыл сайын 16,2 мың баланы қамтитын 27 оңалту орталығын ашты.
Бұған қоса медициналық ұйымдардың базасында 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ерте араласу орталықтарының желісі құрылды. Қазіргі уақытта жыл сайын 12 мың баланы қамтитын осындай 20 орталық жұмыс істейді.
Паллиативтік көмек
2,5 мың бала паллиативтік көмек алды. Балаларға паллиативтік көмек көрсету үшін шамамен 200 төсек-орын бөлінген.
Балалар стационарларының құрылымына паллиативтік көмек үшін төсек-орындар (кемінде 5 төсек-орын) қосылуда.
Бұл көмек түрі тек күтімді ұйымдастыру ғана емес, сонымен қатар техникалық құралдармен (ортопедиялық және тыныс алу аппараттары) қамтамасыз етуді, сондай-ақ көмек көрсетудің барлық деңгейлеріндегі мамандардың мультисалалы тобын (педагогтермен және психологтермен тығыз ынтымақтастықта жұмыс істейтін дәрігерлер, орта медициналық персонал, әлеуметтік қызметкерлер) даярлауды қамтитын кешенді тәсілді көздейді.
Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету және фармацевтикалық ғылым
Қазақстанда қалаларды да, ең шалғай ауылдық жерлерді де қамтитын өзіндік дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің орнықты жүйесі қалыптастырылуда. Елде 10 мыңнан астам дәріхана ұйымдары жұмыс істейді, оның 2700-і ауылдарда орналасқан, ал шалғайдағы елді мекендер үшін көшпелі дәріхана пункттері жұмыс істейді, дәрілердің әрбір науқасқа жетуін қамтамасыз ететіндей инфрақұрылым жасалып отыр.
Мемлекет жыл сайын 3 млн-ға жуық адамды, оның ішінде 223 мың баланы тегін дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етеді және бұл жұмысты біртіндеп цифрлық форматқа көшіреді. 2025 жылдан бастап медициналық ұйымдар электрондық қаржы орталығының веб-порталы арқылы электрондық сатып алуға көшті, бұл күмәнді схемаларды жоққа шығарып, процесті жеделдетеді.

Если раньше дети до 18 лет с показаниями к высокотехнологичной помощи, отсутствующей в стране, направлялись за рубеж в рамках программы "Зарубежное лечение", сейчас такая необходимость сокращается. С 2022 по 2024 годы направление одобрено для 247 детей на сумму 3,5 млрд тенге, однако тенденция идет к уменьшению масштабов: развитие национальных возможностей позволяет перераспределять ресурсы, укрепляя систему внутри страны.
Так, Казахстан из импортера высоких технологий становится площадкой, где они создаются и применяются, а пациенты – прежде всего дети – получают помощь ближе к дому.
Медицинская реабилитация
Медицинская реабилитация представлена сетью из 80 реабилитационных центров, оказывающих помощь детям. С целью увеличения доступности восстановительного лечения с 2024 года впервые начато внедрение амбулаторной реабилитации.
Общественным фондом "Қазақстан халқына" совместно с корпоративным фондом "Қамқорлық", акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" открыто 27 реабилитационных центров с ежегодным охватом 16,2 тысяч детей.
Дополнительно на базе медицинских организаций развернута сеть центров раннего вмешательства для детей до 3 лет. Функционирует 20 таких центров с ежегодным охватом 12 тысяч детей.
Паллиативная помощь
Паллиативный статус определен 2,5 тысяч детей. Для оказания паллиативной помощи детям развернуто около 200 коек.
В структуре детских стационаров разворачиваются койки для паллиативной помощи (не менее 5 коек).
Данный вид помощи предусматривает комплексный подход, включающий не только организацию ухода, но и обеспечение техническими средствами (ортопедическими и дыхательными аппаратами), а также подготовку мультидисциплинарной группы специалистов всех уровней оказания помощи (врачи, средний медицинский персонал, социальные работники в тесном сотрудничестве с педагогами и психологами).
Лекарственное обеспечение и фармацевтическая наука
В Казахстане формируется собственная устойчивая система лекарственного обеспечения, охватывающая и города, и самые удаленные сельские территории. В стране работает более 10 тысяч аптечных организаций, из них 2700 расположены в селах, а для труднодоступных поселений действуют передвижные аптечные пункты – инфраструктура строится так, чтобы лекарства доходили до каждого пациента.
Государство ежегодно обеспечивает бесплатными лекарствами около 3 млн человек, включая 223 тысячи детей, и постепенно переводит эту работу в цифровой формат. С 2025 года медицинские организации перешли на электронные закупки через веб-портал центра электронных финансов, что исключает непрозрачные схемы и ускоряет процесс.

Сұраныс туралы деректерді дербестендіріп жинау бұрынғы нормативтік тәсілді алмастырды: сатып алу пациенттердің нақты саны бойынша қалыптастырылады, бұл жүйені тапшылықтардан, артық сатып алудан қорғайды және қамтамасыз етудің атаулы болуын арттырады. Дәрі-дәрмек "Әлеуметтік әмиян" сәйкестендіру құралы арқылы беріледі, қазірдің өзінде ол құрал арқылы алушылардың 80 %-ын қамтитын 10 миллионнан астам рецепт қамтамасыз етілген.
Сонымен қатар импортқа тәуелділікті азайту, елдің қауіпсіздігін нығайту, пациенттерді жедел және шұғыл көмекке арналған препараттарды қоса алғанда, сапалы препараттармен қамтамасыз ету үшін ұлттық фармацевтика өндірісі дамытылуда. Бұл тәсіл дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді сыртқы тәуелділікке емес, елдің дербес ресурсына айналдырады.
2-параграф. Медициналық-демографиялық денсаулық көрсеткіштері
Туу көрсеткіші
Жыл сайын республикада 360 мыңға жуық бала туылады. Туудың ең жоғары деңгейі 2021 жылы 450 мыңға жуық бала дүниеге келген кезде тіркелді, кейіннен көрсеткіш 366 мыңға дейін төмендеді.
Сырқаттану
Республикада жыл сайын балаларда 6 миллионға жуық ауру жағдайлары тіркеледі. Сырқаттану құрылымында тыныс алу органдарының, ас қорыту органдарының, жүйке жүйесінің, көздің және оның қабықтарының, терінің және тері астындағы тіндердің аурулары негізгі болып табылады. Балаларды жыл сайынғы профилактикалық медициналық тексеру қорытындысы бойынша диагностикадан өткен балалардың 53 %-дан астамы ас қорыту, көз, сүйек-бұлшық ет жүйесі, тыныс алу, жүйке және эндокриндік жүйе ағзасының ауруларына шалдыққан.
Елдегі алғашқы сырқаттану деңгейі жоғары күйінде қалуда (100 мың балаға шаққанда 119 980,1), бұл ретте жалпы сырқаттану деңгейі 17,3 %-ға – 100 мың балаға шаққанда 223 589,0-ден 184 99,8-ге дейін төмендеді.
Динамикалық бақылауды қажет ететін балалар санының азаюы есебінен жалпы сырқаттануда оң серпін байқалады. Алайда ДДСҰ мен ЮНИСЕФ деректері бойынша педиатриялық қызметі дамыған елдерде жалпы сырқаттану көрсеткіші 100 мың балаға шаққанда 140 000, ал бастапқы сырқаттану 95 000 деңгейінде болуға тиіс, бұл балалардың денсаулығын нығайту бойынша жүйелі шараларды іске асыру қажеттігін көрсетеді.
Бүкіл әлемгідей біздің елімізде де психикалық аурулар ауыртпалығының ұлғаюы елеулі проблема болып табылады. Мысалы, психикалық дамуында ауытқуы бар 12 мыңнан астам бала және органикалық ауытқуы бар 11,6 мыңнан астам бала тіркелген. МИКЗ деректері бойынша дамуы үш салада (денсаулық, оқу және психологиялық ахуал) өз жасына сәйкес келетін 2-4 жастағы балалардың үлесі 75 %-ды құрайды. Балалардың дамуы, әсіресе ерте жаста дамуы қосымша қолдауды оның ішінде отбасы мүшелерінің тарапынан қосымша қолдауды талап етеді.

Персонифицированный сбор данных о потребности заменил прежний нормативный подход: закуп формируется по реальному числу пациентов, что защищает систему от дефицитов, избыточных закупок и повышает адресность обеспечения. Лекарства выдаются через "Социальный кошелек" – инструмент идентификации, который уже обеспечил более 10 млн рецептов, охватив почти 80 % получателей.
Параллельно развивается национальное фармацевтическое производство для уменьшения импортозависимости, укрепления безопасности страны, обеспечения пациентов качественными препаратами, включая препараты для экстренной и неотложной помощи. Такой подход превращает лекарственное обеспечение в самостоятельный ресурс страны, а не во внешнюю зависимость.
Параграф 2. Медико-демографические показатели здоровья
Рождаемость
Ежегодно в республике рождается порядка 360 тысяч детей. Максимальный уровень рождаемости был зафиксирован в 2021 году, когда родилось около 450 тысяч детей, после чего показатель снизился до 366 тысяч родившихся в 2024 году.
Заболеваемость
В республике каждый год регистрируется около 6 млн случаев заболеваний у детей. В структуре заболеваемости основными являются болезни органов дыхания, органов пищеварения, нервной системы, глаза и его придатков, кожи и подкожной клетчатки. По итогам ежегодных профилактических медицинских осмотров детей более 53 % из числа диагностируемых детей страдают заболеваниями органов пищеварения, зрения, костно-мышечной системы, дыхания, нервной и эндокринной систем.
Уровень первичной заболеваемости в стране остается высоким (119980,1 на 100 тысяч детского населения), при этом общая заболеваемость снизилась на 17,3 % – с 223589,0 до 184 99,8 на 100 тысяч детского населения.
Положительная динамика общей заболеваемости отмечается за счет снижения количества детей, требующих динамического наблюдения. Однако по данным ВОЗ и ЮНИСЕФ в странах с развитой педиатрической службой общая заболеваемость должна стремиться к 140000, а первичная к 95000 на 100 тысяч детского населения, что указывает на необходимость системных мер по укреплению здоровья детей.
В стране, как и во всем мире, значимой проблемой является увеличение бремени психических заболеваний. Так, зарегистрировано более 12 тысячи детей с нарушениями психического развития и свыше 11,6 тысяч детей с органическими расстройствами. По данным МИКС доля детей в возрасте 2 4 лет, развитие которых соответствует своему возрасту в трех сферах (здоровье, обучение и психологическое благополучие), составляет 75 %. Развитие детей, особенно раннего возраста, требует дополнительной поддержки, в том числе со стороны членов их семьи.

Ерте анықтау мүмкіндіктері кеңейгендіктен диагностикадан өткен АСБ бар балалар саны жыл сайын артып келеді. Қазақстан Республикасында халық арасында АСБ-мен сырқаттанудың абсолютті көрсеткіштері 5 жылда 3 есе артты, 4 мыңнан 12,5 мың адамға дейін өсті, оның 97 %-ы балалар. ДДСҰ-ның бағалауы бойынша әлемде 160 адамның 1-уі AСБ-дан зардап шегеді.
Бала өлімі
Соңғы 5 жылда неонатальді өлім-жітім деңгейі 30 %-ға (1000 тірі туған нәрестеге шаққанда 4,81-ден 3,37-ге дейін), нәрестелер өлімі 19 %-ға (1000 тірі туған нәрестеге шаққанда 8,37-ден 6,80-ге дейін), ал 5 жасқа дейінгі балалар өлімі 13 %-ға (1000 тірі туған нәрестеге шаққанда 10,69-дан 9,3-ке дейін) төмендеді.
5 жасқа дейінгі балалар өлімінің негізгі себептері – перинаталдық жағдайлар, туа біткен даму ақаулары және жарақаттар, ал 6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар үшін жарақаттар, қатерлі ісіктер және жүйке жүйесінің аурулары.
Жыл сайын 14 жасқа дейінгі балалар арасында 200 мыңға дейін жазатайым оқиға мен жарақат тіркеледі, олардың 1,2 %-ы мүгедектікке әкеледі.
Мінез-құлықтық қауіп факторларының таралуы
Балалық шақтағы мінез-құлық факторларын басқару ұзақ мерзімді денсаулық әлеуетін қалыптастырып, ересек болғанда созылмалы аурулардың өршуі мен тұрмыс сапасының төмендеуінің ықтималдығын айқындайды.
Байқалған динамика тамақтанудың, қимыл қозғалысы аз тұрмыс салтының, никотинді, алкогольді және энергетикалық сусындарды тұтынудың балалардың денсаулығына әсерінің өскенін көрсетеді.
Ең өзекті сын-қатерлердің бірі – мектеп жасындағы балалар арасында артық салмақ пен семіздіктің өсуі. COSI-дің 2020 жылға жүргізілген зерттеуінің деректері бойынша 6-9 жастағы балалардың 20,6 %-ында артық дене салмағы, оның ішінде 6,6 %-ында семіздік анықталған. Кіші мектеп жасындағы оқушылардың төрттен бірі күн сайын таңғы ас ішпейді, бұл метаболизмдегі бұзылыстардың өрбу қаупін арттырады. Бұл үрдістер тамақтанудағы мінез-құлықтың өзгеруімен, калориясы жоғары өнімдердің қолжетімділігімен және қозғалыс белсенділігінің шектелуімен тікелей байланысты.
Сусындарды тұтыну құрылымы құрамында қант мөлшері көп рационға ауысу көрінісін толықтырады. 2022 жылғы HBSC нәтижелері 2018 жылмен салыстырғанда балалар мен жасөспірімдердің тәтті сусындарды тұрақты тұтынуы 60,1 %-дан 66,7 %-ға өскенін, ал жасөспірімдердің 14,4 %-ы күнделікті тұтынатынын көрсетті. Сонымен қатар микронутриенттер тапшылығы да маңызды болып отыр: балалардағы темір жетіспеушілігі жағдайлары барлық анемияның 95 %-ын құрайды және когнитивтік, моторлық, иммундық дамуына әсерін тигізеді.
Осыған байланысты балаларда қантты диабеттің таралуы өскені байқалады. Өсім 34,5 % деңгейінде тіркелген, оның ішінде бұған дейін балаларда кездесе қоймайтын 2 типті қантты диабеттің үлесі артқан. Дұрыс тамақтанбау, гиподинамия және артық дене салмағының комбинациясы қауіптің ұзын-сонар тізбегін қалыптастырып, жасөспірімдер патологиясына қарай ендеп отыр.

Ежегодно увеличивается число диагностированных детей с РАС на фоне расширения возможностей раннего выявления. Абсолютные показатели заболеваемости РАС в Республике Казахстан среди всего населения за 5 лет выросли более чем в 3 раза, с 4 тысяч до 12,5 тысяч человек, из них 97 % – дети. По оценке ВОЗ в мире 1 из 160 человек страдает РАС.
Детская смертность
За последние 5 лет уровень неонатальной смертности сократился на 30 % (с 4,81 до 3,37 на 1000 живорожденных), младенческой смертности на 19 % (с 8,37 до 6,80 на 1000 живорожденных), детской смертности до 5 лет на 13 % (с 10,69 до 9,3 на 1000 живорожденных).
Основными причинами детской смертности до 5 лет являются состояния перинатального периода, врожденные пороки развития и травмы, а в возрасте от 6 до 18 лет – травмы, злокачественные новообразования, болезни нервной системы.
Ежегодно регистрируется до 200 тысяч несчастных случаев и травм среди детей до 14 лет, в 1,2 % случаев, приводящих к инвалидности.
Распространенность поведенческих факторов риска
Управление поведенческими факторами в детском возрасте формирует долгосрочный потенциал здоровья, определяя вероятность развития хронических заболеваний и снижение качества жизни во взрослом периоде.
Наблюдаемая динамика свидетельствует о растущем влиянии питания, малоподвижного образа жизни, потребления никотина, алкоголя и энергетических напитков на состояние здоровья детей.
Одним из наиболее значимых вызовов становится рост избыточного веса и ожирения среди детей школьного возраста. По данным исследования COSI за 2020 год избыточная масса тела зарегистрирована у 20,6 % детей 6 9 лет, из которых 6,6 % имеют ожирение. Четверть младших школьников не завтракают ежедневно, что усиливает риски метаболических нарушений. Эти тенденции напрямую связаны с изменением пищевого поведения, высокой доступностью калорийных продуктов и ограничением двигательной активности.
Структура потребления напитков дополняет картину смещения в сторону высокосахарного рациона. Результаты HBSC за 2022 год фиксируют рост регулярного употребления сладких напитков с 60,1 % до 66,7 % по сравнению с 2018 годом, а ежедневное потребление отмечено у 14,4 % подростков. Значение имеет и дефицит микронутриентов: железодефицитные состояния составляют до 95 % всех анемий у детей и влияют на когнитивное, моторное и иммунное развитие.
На этом фоне отмечается увеличение распространенности сахарного диабета у детей. Рост зафиксирован на уровне 34,5 %, включая увеличение доли диабета 2 типа, ранее нетипичного для детского возраста. Комбинация неправильного питания, гиподинамии и избыточной массы тела формирует длинную цепочку рисков, расширяясь в подростковую патологию.

Физикалық белсенділіктің жеткіліксіздігі негізгі проблема болып отыр. HBSC деректері бойынша мектеп оқушыларының жартысынан көбі (51,3 %) цифрлық ойындар мен құрылғыларға, тағы 37 %-ы бейнеролик көруге көп уақыт жұмсайды. Жасөспірімдердің күнделікті физикалық белсенділігі 32,4 %-ға дейін төмендеді, ал соңғы төрт жылда олардың экран алдында өткізетін уақыты 20 %-дан астам ұлғайған. Аз қозғалу дене салмағының артуына, ұйқының және көру функциялардың бұзылуына, күйзеліске төзімділіктің төмендеуіне әкеледі.
Гигиеналық дағдылардың қалыптасуы да жеткіліксіз болып отыр. 11-15 жас аралығындағы мектеп оқушыларының 47,7 %-ы ғана күніне екі рет тісін тазалайды, бұл ретте тұрақты күтім көбінесе қалалық балаларда кездеседі.
Сонымен қатар көздің көру қабілетінің бұзылуы кеңінен таралуда: қашықтан оқыту ұзаққа созылған пандемиядан кейінгі кезең әсіресе бастауыш сынып оқушылары арасында миопияның күрт өсуіне әкелді.
Никотинді өнімдерді тұтыну құрылымының өзгеруі электрондық баламаларға бетбұрысты көрсетеді. Жасөспірімдер арасындағы кәдімгі темекі шегушілердің үлесі 2 %-ға дейін азайды, бұл шектеу шараларының тиімділігін айғақтайды. Алайда электрондық темекі пайдалану соңғы онжылдықта шамамен сегіз есе өсті де, 2023 жылы жасөспірімдердің 12,5 %-ы тұтынатын болды. 2024 жылы электрондық темекінің айналымына тыйым салу және қылмыстық жауапкершілік енгізу әрі қарай өсуді тежейтін нормативтік негіз болды.
Қауіптер алкогольді және психоактивті заттарды тұтынумен де байланысты. HBSC деректері бойынша балалардың 7 %-ы алкогольдің дәмін татып көрген, ал 15 жастағы балалардың 2,3 %-ы бір рет болса да есірткі қолданған. Мұндай мінез-құлыққа отбасы, жақын араласатын ортасы және ата-аналар тарапынан бақылаудың жеткіліксіздігі әсерін тигізеді.
Энергетикалық сусындар да айтарлықтай қауіп төндіреді: оларды жасөспірімдердің 42,6 %-ы, әрбір бесіншісі бала аптасына бір рет, ал 3 %-ы күн сайын тұтынады. Жүрек-қан тамырлары жүйесінің стимуляциясын жоғарылататынын және қантпен үйлесуін ескерсек, бұл кардиометаболикалық тәуекелдердің жеке блогын құрайды.
Қалыптасып отырған жағдай мектеп медицинасы шеңберінде мінез-құлықтық қауіптерді ерте анықтау жүйесін қалыптастыру, білім беру және әлеуметтік қорғау жүйелерімен сектораралық өзара іс-қимылды күшейту, сондай-ақ ата-аналар қауымдастығын белсендірек жұмылдыру қажет екенін көрсетеді.
Балалардың денсаулығын қорғаудың заманауи жүйесі біртіндеп дамып келе жатқанына қарамастан, бірқатар жүйелі проблемаларға тап болып отыр:
1) балалардағы аурулар мен даму бұзылыстарын ерте диагностикалау мен анықтаудың тиімділігі жеткіліксіз болып қала береді. Тәуекел тобындағы балаларды ұзақ уақыт бақылаудың және ерте араласудың фрагментарлығы, сондай-ақ өңірлер мен қызмет көрсету деңгейлері арасындағы медициналық көмекке қол жеткізудегі теңгерімсіздік пен теңсіздік байқалады.
Балалардағы дамудың бұзылуын кеш анықтау араласудың уақтылы басталмауына әкеледі. Ерте араласу қызметтерінің бытыраңқылығы және ата-аналардың жеткіліксіз хабардар болуы қосымша фактор болып табылады, бұл медициналық және әлеуметтік көмекке кеш жүгінуге ықпал етеді;

Проблема недостаточной физической активности занимает центральное место. Более половины школьников по данным HBSC (51,3 %) проводят значительное время за цифровыми играми и устройствами, еще 37 % – за просмотром видео. Ежедневная физическая активность подростков снизилась до 32,4 %, что сопровождается увеличением времени перед экранами более чем на 20 % за четыре года. Малоподвижное поведение приводит к повышению массы тела, нарушению сна и зрительных функций, снижению устойчивости к стрессу.
Гигиенические навыки также демонстрируют недостаточную сформированность. Лишь 47,7 % школьников 11 15 лет чистят зубы дважды в день, причем регулярный уход чаще встречается у городских детей.
Параллельно растет распространенность нарушений зрения: постпандемийный период с длительным дистанционным обучением вызвал всплеск миопии, особенно среди младших школьников.
Изменение структуры потребления никотиносодержащей продукции отражает сдвиг в сторону электронных альтернатив. Доля курящих обычные сигареты подростков снизилась до 2 %, что демонстрирует эффективность ограничительных мер. Однако использование электронных сигарет увеличилось почти в восемь раз за десятилетие и достигло 12,5 % подростков в 2023 году. Запрет оборота электронных сигарет и установление уголовной ответственности в 2024 году создали нормативную основу сдерживания дальнейшего роста.
Риски связаны и с потреблением алкоголя и психоактивных веществ. По данным HBSC 7 % детей пробовали алкоголь, а в группе 15-летних 2,3 % использовали наркотические вещества хотя бы один раз. На поведение влияет модель, задаваемая семьей, ближайшим окружением и дефицитом родительского контроля.
Опасность представляют и энергетические напитки: 42,6 % подростков их употребляют, каждый пятый делает это еженедельно, а 3 % – ежедневно. С учетом высокой стимуляции сердечно-сосудистой системы и сочетания с сахаром это формирует отдельный блок кардиометаболических рисков.
Сложившаяся ситуация подчеркивает необходимость формирования системы раннего выявления поведенческих рисков в рамках школьной медицины, усиления межсекторального взаимодействия с системой образования и социальной защиты, а также активного вовлечения родительского сообщества.
Современная система охраны здоровья детей, несмотря на поступательное развитие, сталкивается с рядом системных проблем:
1) сохраняется недостаточная эффективность ранней диагностики и выявления заболеваний и нарушений развития у детей. Отмечаются фрагментарность длительного наблюдения детей группы риска и раннего вмешательства, а также дисбаланс и неравенство в доступе к медицинской помощи между регионами и уровнями оказания услуг.
Позднее выявление нарушений развития у детей приводит к несвоевременному началу вмешательства. Дополнительными факторами являются разрозненность услуг раннего вмешательства и недостаточная информированность родителей, что способствует позднему обращению за медицинской и социальной помощью;

2) босану және балалар ұйымдарының жабдықталуының 87 %-ға дейін жақсаруына және медициналық техниканың тозуының 37 %-ға дейін төмендеуіне қарамастан, материалдық-техникалық қамтамасыз ету проблемалары сақталуда.
Ел бойынша балалар ауруханаларының медициналық жабдықтармен жарақтандырылуы 88 %-ды құрайды, алайда реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде, диагностикалық бөлімдерде (компьютерлік томография, сараптамалық деңгейдегі ультрадыбыстық диагностика, цифрлық рентген аппараттары, электроэнцефалографтар, электронейромиографтар және т.б.), сондай-ақ хирургиялық жабдықтар мен балаларды тасымалдауға арналған медициналық құралдарға (тасымалдық кювездер, өкпенің жасанды желдетудің тасымалдық аппараты) тапшылық байқалады.
Балалар санының өсуін ескере отырып, заманауи балалар стационарларын, перинаталдық орталықтарды салу және қолданыстағы объектілерді жаңарту өзекті мәселе болып отыр;
3) балалар арасында стоматологиялық аурулардың, оның ішінде тісжегінің жоғары таралуы сақталуда. Бұл профилактикалық жұмыстың сапасына және мектептегі стоматологиялық көмектің шектеулі дамуына байланысты;
4) балалардағы артық дене салмағының кең таралуы маңызды проблема болып қала береді. Ведомствоаралық үйлестірудің жеткіліксіздігі, мінез-құлықтық факторлардың ықпалы және профилактикалық бағдарламалардың қолжетімділігінің шектеулілігі өскелең ұрпақтың денсаулығы үшін ұзақ мерзімді қауіптерді қалыптастырады;
5) орфандық (сирек кездесетін) аурулары бар балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру проблемасы өзекті күйінде қалуда. Бірыңғай стандарттардың және тұрақты қаржыландыру тетіктерінің болмауы емнің қолжетімділігін шектейді.
Жыл сайын балалар онкогематологиялық орталықтарының желісін кеңейтуге, инновациялық емдеу әдістерінің және дәрілік қамтамасыз етудің қолжетімділігін арттыруға деген қажеттілік өсуде.
Сонымен қатар нормативтік құқықтық базаны дамытуды, жарақтандыруды жақсартуды және мамандар даярлауды қоса алғанда, балаларға арналған паллиативтік қызметті жетілдіру талап етіледі. Паллиативтік көмек саласында мамандар даярлаудың арнайы бағдарламаларының жеткіліксіздігі негізгі аспект болып табылады.
Балаларға психиатриялық көмек көрсету жүйесі ерекше назарды талап етеді. Материалдық-техникалық базаның жеткіліксіздігі, мамандар тапшылығы және психикалық бұзылыстарға қатысты стигматизацияның сақталуы көмектің уақтылы көрсетілуі мен қолжетімділігін шектейді.
3-параграф. Балалар және қоршаған орта
Таза, сау және орнықты қоршаған орта адамның негізгі құқығы болып саналады және басқа құқықтарды іске асырумен тығыз байланысты. Балалар экологиялық және климаттық жағымсыз факторлардың әсерінен жоғары қауіп-қатерге ұшырайтын ең осал топтардың қатарына жатады.
Қазақстандағы экологиялық мәселелер Экологиялық кодекспен реттеледі.
Қоршаған ортаны қорғау, мониторинг, "жасыл экономика", қалдықтармен жұмыс істеу, табиғатты пайдалану, орман шаруашылығы және биоәртүрлілік салаларында мемлекеттік саясат пен басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі уәкілетті орган болып табылады.

2) несмотря на улучшение оснащенности организаций родовспоможения и детства до 87 % и снижение износа медтехники до 37 %, сохраняются проблемы материально-технического обеспечения.
В целом по стране оснащенность детских больниц медицинским оборудованием составляет 88 %, однако наиболее острый дефицит отмечается в отделениях реанимации и интенсивной терапии, в диагностических отделениях (компьютерная томография, ультразвуковая диагностика экспертного класса, цифровые рентген аппараты, электроэнцефалографы, электронейромиографы и другие), а также в части хирургического оборудования, медицинского оборудования для транспортировки детей (транспортные кювезы, транспортные аппараты искусственной вентиляции легких).
С учетом роста детского населения актуальными являются вопросы строительства современных детских стационаров, перинатальных центров и реновации действующих;
3) сохраняется высокая распространенность стоматологических заболеваний у детей, в том числе кариеса, что связано с качеством профилактической работы и ограниченным развитием школьной стоматологической помощи;
4) серьезной проблемой остается высокая распространенность избыточной массы тела у детей. Недостаточная межведомственная координация, влияние поведенческих факторов и ограниченная доступность профилактических программ формируют долгосрочные риски для здоровья подрастающего поколения;
5) актуальной остается проблема организации оказания медицинской помощи детям с орфанными (редкими) заболеваниями. Отсутствие единых стандартов и устойчивых механизмов финансирования ограничивает доступность лечения.
Ежегодно возрастает потребность в расширении сети детских онкогематологических центров, обеспечении доступности инновационных методов лечения и лекарственного обеспечения.
Кроме того, требует совершенствования паллиативная служба детскому населению, включая нормативную правовую базу, улучшение оснащенности и подготовки специалистов. Важным аспектом является недостаток специализированных программ подготовки специалистов в области паллиативной помощи.
Отдельного внимания требует система психиатрической помощи детям. Недостаточная материально-техническая база, дефицит специалистов и сохраняющаяся стигматизация психических расстройств ограничивают своевременность и доступность помощи.
Параграф 3. Дети и окружающая среда
Чистая, здоровая и устойчивая окружающая среда признается одним из основных прав человека и тесно связана с реализацией других прав. Дети относятся к наиболее уязвимой группе, испытывающей повышенные риски от негативных экологических и климатических факторов.
Экологические вопросы в Казахстане регулируются Экологическим кодексом.
Уполномоченным органом является Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, осуществляющее государственную политику и управление в сферах охраны окружающей среды, мониторинга, "зеленой экономики", обращения с отходами, природопользования, лесного хозяйства и биоразнообразия.

Халықаралық бағалау бойынша экологиялық қауіптерді жою бес жасқа дейінгі балалардың өлімін 26 %-ға дейін азайтуға мүмкіндік береді. Дүниежүзі бойынша шамамен 2 миллиард бала ластанған ауамен, оның ішінде 300 миллион бала улы ластанған жағдайда өмір сүріп жатыр.
БҰҰ-ның Адам құқықтары жөніндегі кеңесі мемлекеттерге балалардың экологиялық білімін нығайтуды, олардың шешім қабылдауға қатысуын қамтамасыз етуді, экологиялық тәуекелдер туралы деректерді жариялауды және экологиялық ақпарат мәселелері бойынша әділ сотқа қол жеткізуді қамтамасыз етуді ұсынады. Баланың таза, қауіпсіз және тұрақты қоршаған ортаға құқығы 2023 жылы БҰҰ-ның Бала құқықтары жөніндегі комитетінің № 26 жалпы тәртіптегі ескертуінде бекітілген.
Қазіргі уақытта түйінді экологиялық проблемалар атмосфералық ауаның ластануы, өндіріс пен тұтынудың тұрақсыз үлгілері, қатты және қауіпті қалдықтардың жиналуы, радиациялық және химиялық ластану, су тапшылығы және биоәртүрліліктің жоғалуы болып қала береді.
Климаттың өзгеруі аталған қауіп-қатерлерді күшейтіп, су ресурстарының азаюына, мұздықтардың еруіне, табиғи апаттар қаупінің артуына және азық-түлік қауіпсіздігінің нашарлауына әкеледі.
Халықаралық құқықтық тетіктер балалардың өмір сүруіне және денсаулығына климаттың әсер ететінін растайды.
Қазақстан 2029 жылға қарай қалдықтарды 20 %-ға азайтуды жоспарлап отыр.
Қазақстан Париж келісімінің тарапы ретінде көміртегі бейтараптығына қол жеткізу бойынша міндеттемелер қабылдады. Балалардың құқықтарын қорғаудың маңызды шарты климаттық саясатты жалғастыру және оларды экологиялық шешімдерге байланысты процестерге тарту тетіктерін құру болып табылады.
Мемлекет экологиялық білім беру тәсілдерін қайта қарауда, ластаушы заттардың шығарындыларын азайту жөніндегі шараларды іске асыруда, ауа сапасы бойынша ДДСҰ стандарттарына көшуді бастады. Экологиялық кодекске жұртшылықтың экологиялық маңызды шешімдер қабылдауға қатысуы және экологиялық ақпаратты ашық қолжетімділікте міндетті түрде орналастыру туралы норма енгізілді.
Балалардың құқықтарын толыққанды іске асыру үшін ақпараттандыруды кеңейту, экологиялық мәселелерді білім беру бағдарламаларына жүйелі интеграциялау және халықтың экологиялық мәдениетін арттыру талап етіледі.
Білім алушылардың тазалығы, жауапкершілігі және қоршаған ортаға ұқыпты қарауы мәдениетін қалыптастыруға бағытталған "Таза Қазақстан" жалпыұлттық бастамасы іске асырылуда.
4-тарау. Баланың отбасына және әлеуметтік қорғалуға құқығы
2025 жылы Қазақстанда 6,2 миллионнан астам отбасы тұрады, оның ішінде баласы бар 3,0 млн отбасы.
Отбасыларды қолдаудың заңнамалық жүйесі Нормативтік құқықтық актілердің тұтас кешенін, оның ішінде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексін қамтиды. 2030 жылға дейінгі Отбасы және гендерлік саясат тұжырымдамасы отбасылық институтты нығайтуды, жұбайлар арасындағы тең әріптестік мәдениетін дамытуды және ата-аналардың балаларды тәрбиелеуге, оқытуға және дамытудағы жауапкершілігін арттыруды көздейтін стратегиялық маңызды құжат болып табылады.
Институционалдық құрылым
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті отбасы саясаты саласындағы орталық үйлестіруші орган болып табылады.
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы өкілеттіктерді Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі өңірлік деңгейде жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, сондай-ақ арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының тармақталған желісі арқылы жүзеге асырады.
Ведомствоаралық өзара іс-қимылды үйлестіру мен қамтамасыз етуде Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі Ұлттық комиссия, ал өңірлік деңгейде тиісті өңірлік комиссиялар маңызды рөл атқарады.
Өңірлік деңгейде отбасы институтын қолдау мен нығайтудағы негізгі функцияны ОҚО орындайды, оның жұмыс істеуі шеңберінде өмірлік қиын жағдайға тап болған отбасыларды сүйемелдеудің интеграцияланған моделі енгізіледі.

По международным оценкам устранение экологических рисков способно предотвратить до 26 % смертей детей в возрасте до пяти лет. Около 2 млрд детей в мире проживает в условиях загрязненного воздуха, из них 300 млн – в условиях токсичного загрязнения.
Совет по правам человека ООН рекомендует государствам укреплять экологическое образование детей, обеспечивать их участие в принятии решений, публиковать данные об экологических рисках и обеспечивать доступ к правосудию по вопросам экологической информации. Право ребенка на чистую, безопасную и устойчивую окружающую среду также было закреплено в 2023 году в замечании общего порядка № 26 Комитета ООН по правам ребенка.
Ключевыми экологическими проблемами в настоящее время остаются загрязнение атмосферного воздуха, неустойчивые модели производства и потребления, накопление твердых и опасных отходов, радиационное и химическое загрязнение, дефицит водных ресурсов и утрата биоразнообразия.
Изменение климата усиливает данные угрозы, приводя к сокращению водных ресурсов, таянию ледников, повышению рисков природных бедствий и ухудшению продовольственной безопасности.
Международные правовые механизмы подтверждают, что климатические воздействия затрагивают право детей на жизнь и здоровье.
Казахстан планирует снизить выбросы на 20 % к 2029 году.
Казахстан, являясь стороной Парижского соглашения, принял обязательства по достижению углеродной нейтральности. Важными условиями защиты прав детей являются продолжение климатической политики и создание механизмов их вовлеченности в процессы, связанные с экологическими решениями.
Государством пересматриваются подходы к экологическому образованию, реализуются меры по снижению выбросов загрязняющих веществ, начат переход на стандарты ВОЗ по качеству воздуха. В Экологический кодекс введена норма об участии общественности в принятии экологически значимых решений и обязательном размещении экологической информации в открытом доступе.
Для полноценной реализации прав детей требуются расширение информирования, системная интеграция экологических вопросов в образовательные программы и повышение экологической культуры населения.
Реализуется общенациональная инициатива "Таза Қазақстан", направленная на формирование культуры чистоты, ответственности и бережного отношения обучающихся к окружающей среде.
Глава 4. Право ребенка на семью и социальную защиту
В 2025 году в Казахстане проживает более 6,2 млн семей, в том числе 3,0 млн семей, имеющих детей.
Законодательная система поддержки семей включает целый комплекс нормативных правовых актов, в том числе Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Социальный кодекс Республики Казахстан. Важным стратегическим документом является Концепция семейной и гендерной политики до 2030 года, предусматривающая укрепление института семьи, развитие культуры равного партнерства супругов и повышение ответственности родителей за воспитание, образование и развитие детей.
Институциональная структура
Центральным координирующим органом в сфере семейной политики является Комитет по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
Полномочия в сфере социальной защиты населения осуществляет Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан через управления координации занятости и социальных программ на региональном уровне, а также разветвленную сеть центров оказания специальных социальных услуг.
Существенную роль в координации и обеспечении межведомственного взаимодействия играет Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан, а на региональном уровне – соответствующие региональные комиссии.
Ключевую функцию в поддержке и укреплении института семьи на региональном уровне выполняют ЦПС, в рамках функционирования которых внедряется интегрированная модель сопровождения семей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации.

1-параграф. Отбасы мен балаларды әлеуметтік қолдау
Балалы отбасыларға арналған жәрдемақылар
Мемлекет балалы отбасыларға көп деңгейлі материалдық қолдау жүйесін іске асырады.
2023 жылы "электрондық үкімет" платформасында талдамалық шешім болып табылатын отбасының цифрлық картасы (бұдан әрі – ОЦК) енгізілді. ОЦК азаматтардың жеке өтінішінсіз қызметтердің белсенді көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Балалы отбасыларды қолдау, атап айтқанда, бала туу көрсеткішін ынталандыру, балаларды отбасында тәрбиелеуге жәрдемдесу, көпбалалы аналардың қоғамдағы беделі мен мәртебесін арттыру, сондай-ақ көпбалалы отбасыларды қолдау мақсатында әлеуметтік көмек пен әлеуметтік сақтандырудың көпдеңгейлі жүйесі көзделген.
Республикалық бюджет қаражатынан мемлекеттік жәрдемақылардың 5 түрі және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің 2 түрі қарастырылған.
Қазақстанда 2 млн-нан астам балалы отбасы табысына қарамастан тағайындалатын жәрдемақылармен қамтылған.
Бала тууына байланысты біржолғы жәрдемақы – барлық ата-аналарға берілетін базалық төлем. Оның мөлшері бірінші, екінші және үшінші балаға 38 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК), төртінші және одан кейінгі әр балаға 63 АЕК құрайды. 2025 жылы бұл төлемді 338 мың адам алып, жалпы сомасы 61,1 млрд теңгені құрады.
1,5 жасқа толмаған бала күтімі бойынша ай сайынғы жәрдемақы ата-аналарға бала күтімі бойынша демалыс кезінде төленеді. Жәрдемақының мөлшері отбасындағы балалар санына тәуелді: бірінші бала – 5,76 АЕК, екінші – 6,81 АЕК, үшінші – 7,85 АЕК, төртінші және одан кейінгі – 8,90 АЕК. 2025 жылғы қорытынды бойынша аталған жәрдемақыны орта есеппен 125,2 мың адам алып, жалпы сомасы 43,9 млрд теңгені құрады.
Жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдер жұмыс істейтін әйелдерге тағайындалады. 2025 жылы бұл әлеуметтік төлемдерді 200,8 мың адам алып, жалпы сомасы 276,2 млрд теңгені құрады.
Баланы 1,5 жасқа дейін күтуге арналған ай сайынғы төлемдер жұмыс істейтін әйелдердің соңғы 2 жылдағы орташа айлық табысының 40 %-ын құрайды. 2025 жылғы қорытынды бойынша төлемдер 618,8 мың адамға жүргізіліп, жалпы сомасы 425,4 млрд теңгені құрады.
1,5 жасқа дейінгі бала күтімі бойынша демалыста болған кезеңде жұмыс істейтін әйелдер үшін міндетті зейнетақы жарналарын (бұдан әрі - МЗЖ) субсидиялау көзделген. Жыл басынан бері республикалық бюджеттен 182,6 мың азаматқа МЗЖ субсидиялауға 34 млрд теңге бағытталды.
Көпбалалы отбасыларға арналған жәрдемақы. Жәрдемақы мөлшері сараланған: 4 баласы бар отбасы ай сайын 16,03 АЕК, 5 баласы барларға 20,04 АЕК, 6 баласы барларға 24,05 АЕК, 7 баласы барларға 28,06 АЕК, ал 8 және одан да көп баласы бар отбасы әр балаға 4 АЕК қосады. 2025 жылғы қорытынды бойынша көмек 606,1 мың көпбалалы анаға көрсетіліп, жалпы сомасы 530,4 млрд теңгені құрады.

Параграф 1. Социальная поддержка семей и детей
Пособия для семей с детьми
Государством реализуется многоуровневая система материальной поддержки семей с детьми.
В 2023 году внедрена цифровая карта семьи (далее – ЦКС), представляющая аналитическое решение на платформе "электронного правительства". ЦКС обеспечивает проактивное предоставление услуг без личного обращения граждан.
В целях поддержки семей с детьми, а именно стимулирования рождаемости, содействия воспитанию детей в семье, повышения престижа и авторитета многодетных матерей, поддержки многодетных семей предусмотрена многоуровневая система социальной помощи и социального страхования.
Из средств республиканского бюджета предусмотрены 5 видов государственных пособий и 2 вида социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
Более 2 млн казахстанских семей с детьми охвачены пособиями, которые назначаются независимо от дохода семьи.
Единовременное пособие при рождении ребенка – базовая выплата, предоставляемая всем родителям. Размер составляет 38 месячных расчетных показателей (далее – МРП) на первого, второго и третьего ребенка и 63 МРП на четвертого и каждого последующего. В 2025 году такую выплату получили 338 тысяч человек на общую сумму 61,1 млрд тенге.
Ежемесячное пособие по уходу за ребенком до 1,5 лет выплачивается родителям в период отпуска по уходу. Размер дифференцирован в зависимости от числа детей в семье. На первого ребенка – 5,76 МРП, на второго – 6,81 МРП, на третьего – 7,85 МРП, на четвертого и более – 8,90 МРП. По итогам 2025 года данное пособие получили в среднем 125,2 тысяч человек на сумму 43,9 млрд тенге.
Единовременные социальные выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами назначаются для работающих женщин. В 2025 году социальные выплаты получили 200,8 тысяч человек на сумму 276,2 млрд тенге.
Ежемесячные выплаты по уходу за ребенком до 1,5 лет составляют 40 % от среднемесячного дохода работающих женщин за последние 2 года. По итогам 2025 года выплаты получили 618,8 тысяч человек на сумму 425,4 млрд тенге.
Субсидирование обязательных пенсионных взносов (далее – ОПВ) для работающих женщин в период их нахождения в отпусках по уходу за детьми до 1,5 лет. С начала года из средств республиканского бюджета на субсидирование ОПВ 182,6 тысяч граждан направлено 34 млрд тенге.
Пособие для многодетных семей. Размер пособия дифференцирован: семья с 4 детьми получает 16,03 МРП ежемесячно, с 5 детьми – 20,04 МРП, с 6 детьми – 24,05 МРП, с 7 детьми – 28,06 МРП, а с 8 и более детьми – прибавляется по 4 МРП на каждого ребенка. По итогам 2025 года пособие получили 606,1 тысяч многодетных матерей на общую сумму 530,4 млрд тенге.

"Алтын алқа" медалімен марапатталған аналарға өмір бойына 7,4 АЕК мөлшерінде жәрдемақы, "Күміс алқа" медалімен марапатталғандарға 6,4 АЕК төленеді. Бұл төлемдер отбасының табысынан тәуелсіз. 2025 жылғы қорытынды бойынша жәрдемақыны 244 мың ана алды, 2025 жылдың басынан бері төленген қаражат көлемі 78,5 млрд теңгені құрады.
Жан басына шаққандағы орташа табысы медианалық деңгейдің 35 %-ынан аспайтын, бірақ бұл ретте өңірлік ең төменгі күнкөріс деңгейінің 70 %-ынан төмен емес аз қамтылған отбасыларға атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – АӘК) беріледі.
Қолданыстағы әлеуметтік саясат шеңберінде АӘК мұқтаждықтың нақты айқындалған өлшемшарттары мен тағайындаудың белгіленген тәртібі негізінде іске асырылатын мемлекеттік қолдаудың бір тетігі ретінде қолданылады. Бұл ретте табысы төмен, балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау жүйесі АӘК түріндегі ақшалай төлемді, аталған көмекті алушылар қатарындағы мектеп жасына дейінгі балаларға арналған қосымша төлемді, сондай-ақ отбасының жұмыссыз кәмелетке толған мүшелерін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын кешенді түрде қамтиды.
Еңбекке жарамсыз және аз қамтылған азаматтарға АӘК шартсыз тағайындалса, еңбекке қабілетті мүшелері бар отбасыларға көмек олардың жұмыспен қамтылу іс-шараларына қатысуын талап ететін шартты түрде беріледі. Сонымен қатар отбасыларға әрбір бір жастан алты жас аралығындағы бала үшін қосымша 1,5 АЕК мөлшерінде төлем беріледі.
2025 жылдың қорытындысы бойынша АӘК 54,4 мың отбасына тағайындалып, 292,7 мың адамды қамтыды, оның 67,3 %-ын немесе 196,9 мыңын балалар құрайды. Тағайындалған көмектің жалпы көлемі 33,4 млрд теңге болды. Сондай-ақ 1,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі қосымша төлем 46,7 мың отбасының құрамындағы 91,1 мың балаға беріліп, оның жалпы сомасы 4,1 млрд теңгені құрады.
Бұған қоса кедейлік деңгейін төмендетуге бағытталған шаралар көзделген, олардың қатарында тұрғын үйге байланысты әлеуметтік қолдау көрсету, біржолғы әлеуметтік жәрдемақы тағайындау, жалпыға бірдей міндетті білім беру қорынан материалдық көмек көрсету, сондай-ақ өмір сүру жағдайларын жақсартуға бағытталған өзге де әлеуметтік қолдау түрлері, оның ішінде мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларды қолдау шаралары бар.
Сондай-ақ асыраушысынан айырылған отбасыларға базалық мемлекеттік жәрдемақы және жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдары болған кезде міндетті әлеуметтік төлем түрінде қолдау көзделген. 2025 жылдың қорытындысы бойынша жәрдемақы алушылардың саны 191,9 мың адамды құрады. Жәрдемақының орташа мөлшері 66 047 теңге, ал төленген қаражаттың жалпы көлемі 12,7 млрд теңге болды.
Көрсетілетін қызметтер мен әлеуметтік көмек тетіктерін жаңғыртуда отбасыларды қолдауға атаулы, жедел және белсенді тәсілді қамтамасыз етуге, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдаланудың ашықтығы мен тиімділігін арттыруға бағытталған цифрлық жобалар мен шешімдерді енгізу ерекше рөл атқарады.
Отбасын әлеуметтік қолдауға және баланы қорғауға бағытталған көрсетілетін қызметтер
Мемлекеттің әлеуметтік саясаты шеңберінде отбасы институтын нығайтуға және балаларды қолдауға бағытталған 49-дан астам қызмет түрі іске асырылуда, ол мыналарды қамтиды:
ОҚО арқылы өмірде қиын жағдайдағы отбасыларды әлеуметтік сүйемелдеу;
мүгедектігі бар балаларға техникалық оңалту құралдарын ұсыну;
мүмкіндігі шектеулі балаларды емдеу, оқыту және оңалту бағдарламаларынан өту орындарына тегін тасымалдауды қамтамасыз ететін инватакси қызметі;
мүгедектігі, созылмалы аурулары және ЕББҚ бар балаларға арналған санаторий-курорттық емдеу және оңалту іс-шаралары;
мемлекеттік және үкіметтік емес ұйымдар арқылы психологиялық, педагогикалық және әлеуметтік көмек;
мекенжайы бойынша әлеуметтік көрсетілетін қызметтер және басқалар.
Балалардың әлеуметтік қорғау құқығын іске асыру үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың кең желісі жұмыс істейді.

Пожизненное пособие награжденным матерям, удостоенным подвески "Алтын алқа", выплачивается в размере 7,4 МРП, награжденным подвеской "Күміс алқа" – 6,4 МРП. Эти выплаты не зависят от дохода семьи. По итогам 2025 года пособие получили 244 тысяч матерей, с начала 2025 года выплачено 78,5 млрд тенге.
Семьям с низким доходом, чей среднедушевой доход не превышает 35 % медианного уровня, но при этом не ниже 70 % регионального прожиточного минимума, предоставляется адресная социальная помощь (далее – АСП).
В рамках действующей социальной политики АСП применяется как один из механизмов государственной поддержки, реализуемых на основе четко установленных критериев нуждаемости и определенного порядка назначения. При этом система социальной поддержки семей с детьми с низкими доходами предоставляется комплексно в виде денежной выплаты АСП, дополнительной выплаты на детей дошкольного возраста из числа получателей помощи и меры содействия занятости для безработных совершеннолетних членов семьи.
Нетрудоспособным малообеспеченным гражданам АСП назначается в безусловном порядке, тогда как для семей с трудоспособными членами помощь оказывается в обусловленном порядке, при условии их участия в мерах занятости. Кроме того, семьям предоставляется дополнительная выплата в размере 1,5 МРП на каждого ребенка в возрасте от одного до шести лет включительно.
По итогам 2025 года АСП назначена 54,4 тысячи семьям, что составляет 292,7 тысяч человек, из которых 67,3 % или 196,9 тысяч дети. Общий объем назначенной помощи составил 33,4 млрд тенге. Дополнительная выплата в размере 1,5 МРП предоставлена 91,1 тысячи детям из 46,7 тысяч семей на общую сумму 4,1 млрд тенге.
Дополнительно предусмотрены меры по снижению уровня бедности, включая оказание жилищной помощи, предоставление единовременной социальной помощи, материальной помощи из фонда всеобуча, а также другие виды социальной поддержки, направленные на улучшение условий жизни семей, в том числе воспитывающих детей с инвалидностью.
Также предусмотрена поддержка семей, потерявших кормильца, в виде базового государственного пособия и обязательной социальной выплаты при наличии социальных отчислений работодателя. По итогам 2025 года получателями пособия являются 191,9 тысяч человек, средний размер составляет 66 047 тенге, общий объем выплат – 12,7 млрд тенге.
Особую роль в модернизации механизмов предоставления услуг и социальной помощи играет внедрение цифровых проектов и решений, направленных на обеспечение адресного, оперативного и проактивного подхода к поддержке семей, а также на повышение прозрачности и эффективности использования бюджетных средств.
Услуги, направленные на социальную поддержку семьи и защиту ребенка
В рамках социальной политики государства реализуется более 49 видов услуг, направленных на укрепление института семьи и поддержку детей, включая:
социальное сопровождение семей в трудной жизненной ситуации через ЦПС;
предоставление технических средств реабилитации для детей с инвалидностью;
услугу инватакси, обеспечивающую бесплатную транспортировку детей с ограниченными возможностями к местам лечения, обучения и прохождения программ реабилитации;
санаторно-курортное лечение и реабилитационные мероприятия для детей с инвалидностью, хроническими заболеваниями и ООП;
психологическую, педагогическую и социальную помощь через государственные и неправительственные организации;
социальные услуги по месту жительства и другие.
Для реализации права детей на социальную защиту действует широкая сеть организаций, предоставляющих специальные социальные услуги.

2025 жылғы 1 қаңтардан бастап жан басына шаққандағы қаржыландыруға, қызмет көрсету процестерін цифрландыруға көшумен қоса арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының қызметін лицензиялау енгізілді.
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап 593 лицензияланған ұйым, оның ішінде тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін 6 орталық, психоневрологиялық патологиясы бар мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін 16 орталық, үйде әлеуметтік көмек көрсететін 276 бөлімше, жартылай стационарлық үлгідегі 188 ұйым жұмыс істейді, бұларда 8 мыңнан астам балаға қызмет көрсетіледі.
Ата-аналардың жұмыспен қамтылуы
Ата-аналардың жұмыспен қамтылуы отбасының тұрақтылығы мен баланың ахуалына тікелей әсерін тигізеді.
Барлық өңірлерде жұмыссыз ата-аналарға мамандық таңдауға, жұмыс берушілердің сұранысына сай кәсіби даярлық пен қайта даярлау курстарынан өтуге көмектесетін еңбек ұтқырлығы орталықтары мен мансап орталықтары жұмыс істейді.
Сонымен қатар әлеуметтік осал топтардан шыққан ата-аналар арасында кәсіпкерлікті ынталандыруға ерекше көңіл бөлінеді.
2022 жылдан бері "Бастау Бизнес" жобасы www.skills.enbek.kz порталында онлайн-оқытудан өтуге мүмкіндік береді. 2025 жылы гранттар 9,2 мың адамға берілді. Олардың басым бөлігі көпбалалы және аз қамтылған отбасылардың ата-аналары, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналар болып табылады.
Мемлекеттің жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі кешенді шараларының нәтижелері айтарлықтай қамтылғандығын көрсетеді. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жедел деректер бойынша 912 мыңнан астам адам жұмыспен қамтылды, ал 511,6 мың адам кәсіптік бағдар беру және оқыту мүмкіндіктерін пайдаланды.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы жұмыскерлерге кәсіби қызметті отбасылық міндеттермен ұштастыруға мүмкіндік беретін тетіктердің кең спектрін көздейді. Жұмыспен қамтудың, толық емес жұмыс уақытының, қашықтықтан жұмыс істеудің икемді нысандарын белгілеу мүмкіндігі, сондай-ақ жүктілікке, босануға және бала күтіміне байланысты ақылы демалыс беру ата-ананы қолдау үшін маңызды құқықтық жағдайлар жасайды.
Жүкті әйелдерді және 3 жасқа дейінгі балалары бар ата-аналарды жұмыстан босатудан қорғау кепілдіктері заңнамалық түрде бекітілген, сондай-ақ жұмысқа қабылдау кезінде балаларының болуына байланысты кемсітушілікке тыйым салынған.
Балалы отбасыларға арналған тұрғын үй
Меншікті тұрғын үйінің болуы отбасының әл-ауқаты мен баланың қауіпсіздігі факторларының бірі болып табылады.
Мемлекет әлеуметтік осал санаттағы азаматтарды, ең алдымен көпбалалы және аз қамтылған отбасыларды тұрғын үймен қамтамасыз етуге бағытталған бағдарламаларды іске асыруда.
Мемлекеттік қолдаудың базалық нормаларына коммуналдық тұрғын үй қорынан үй беру, табысы төмен отбасылар үшін жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау, "Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі арқылы жеңілдетілген ипотекалық қарыздар ұсыну, сондай-ақ бастапқы жарнаны төлеуге көмектесетін тұрғын үй сертификаттары жатады. Бұл құралдар 2025 жылы күшіне енген тұрғын үй саясатын реформалау жөніндегі заңнамалық түзетулерде бекітілген.
2024 жылы енгізілген заңнамалық өзгерістер шеңберінде азаматтарды тұрғын үйге мұқтаж ретінде есепке қою, тұрғын үйлерді бөлу және пайдалануға беру жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың функциялары Отбасы банкіне берілді. Отбасы банкі ұлттық даму институты болып қайта құрылды, оның негізгі міндеті азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету болып табылады.

С 1 января 2025 года введено лицензирование деятельности центров оказания специальных социальных услуг с переходом на подушевое финансирование, цифровизацию процессов оказания услуг.
На 1 января 2026 года года функционируют 593 лицензированных организации, в том числе 6 центров оказания специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата, 16 центров оказания специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями, 276 отделений социальной помощи на дому, 188 организаций полустационарного типа, где получают услуги более 8 тысяч детей.
Занятость родителей
Занятость родителей напрямую влияет на устойчивость семьи и благополучие ребенка.
Во всех регионах действуют центры трудовой мобильности и карьерные центры, которые помогают безработным родителям определиться с профессией, пройти курсы профессиональной подготовки и переподготовки по запросам работодателей.
Наряду с этим особое внимание уделяется стимулированию предпринимательства среди родителей из социально уязвимых групп.
С 2022 года проект "Бастау Бизнес" позволяет пройти онлайн-обучение на портале www.skills.enbek.kz. В 2025 году гранты получили 9,2 тысяч человек, большинство из них родители из многодетных и малообеспеченных семей, а также лица с инвалидностью и родители, воспитывающие детей с инвалидностью.
Результаты комплексных мер государства по содействию занятости показывают значительный охват. По оперативным данным на 1 января 2026 года трудоустроено свыше 912 тысяч человек, 511,6 тысяч человек воспользовались возможностью профориентации и обучения.
Трудовое законодательство Республики Казахстан предусматривает широкий спектр механизмов, позволяющих работникам совмещать профессиональную деятельность с семейными обязанностями. Возможность установления гибких форм занятости, неполного рабочего времени, дистанционной работы, а также предоставление оплачиваемых отпусков по беременности, родам и уходу за ребенком создают важные правовые условия для поддержки родителей.
Также закреплены гарантии защиты от увольнения беременных женщин и родителей детей до 3-х лет, а также имеется запрет на дискриминацию при приеме на работу по признаку наличия детей.
Жилье для семей с детьми
Наличие собственного жилья является одним из факторов благополучия семьи и безопасности ребенка.
Государство реализует программы обеспечения жильем социально уязвимых категорий, прежде всего многодетных и малообеспеченных семей.
Базовые нормы государственной поддержки включают предоставление жилья из коммунального жилищного фонда, субсидирование части арендной платы для семей с низкими доходами, льготные ипотечные займы через систему жилищных строительных сбережений "Отбасы банк", а также жилищные сертификаты, помогающие внести первоначальный взнос. Эти инструменты закреплены в законодательных поправках по реформированию жилищной политики, вступивших в силу в 2025 году.
В рамках законодательных изменений в 2024 году функции местных исполнительных органов по постановке граждан на учет как нуждающихся в жилье, распределению и вводу жилья в эксплуатацию переданы в Отбасы банк. Отбасы банк преобразован в национальный институт развития, основной задачей которого является обеспечение граждан жильем.

Тұрғын үйге мұқтаж адамдар үшін, оның ішінде халықтың әлеуметтік осал топтары үшін мемлекеттік қолдау шаралары "2-10-20", "5-10-20", "Наурыз" бағдарламалары, жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау, "Жасыл ипотека" бағдарламалары арқылы іске асырылады.
"2-10-20" бағдарламасы отбасыларды мемлекеттік тұрғын үймен қолдаудың түйінді шараларының бірі болып табылады. Бұл жылдық 2% жеңілдікті ипотека, бастапқы жарна тұрғын үй құнының 10 % және несиелеу мерзімі 20 жылға дейін. Бағдарлама ең алдымен әлеуметтік жағынан осал санаттар қатарындағы кезекте тұрған азаматтарға (көпбалалы отбасыларға, мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналарға, жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға) арналған.
Мүгедектігі бар балаларды әлеуметтік қолдау
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша елімізде мүгедектігі бар балалардың саны 120 мың адамды құрайды (2024 жылғы 1 қаңтарда – 114,7 мың). Оның ішінде 7 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар – 36,9 мың, бірінші топтағы балалар – 11,7 мың, екінші топтағы балалар – 30,5 мың, үшінші топтағы балалар – 40,9 мың.
Балалар арасындағы мүгедектікке әкелетін аурулардың құрылымы төмендегідей бөлінеді:
27 % – жүйке жүйесінің аурулары (32,4 мың бала);
24,2 % – психикалық бұзылыстар мен мінез-құлықтың бұзылыстары (28,9 мың);
23,7 % – туа біткен даму ақаулары, деформациялар және хромосомалық аномалиялар (28,4 мың).
Мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларды қолдау мақсатында мемлекеттік бюджет қаражатынан мүгедек баланы кәмелет жасқа толғанға дейін тәрбиелеушіге жәрдемақы төленеді, жәрдемақы мөлшері 1,61 ең төменгі күнкөріс деңгейін құрайды. 2025 жылдың қорытындысы бойынша 104 млрд теңгеге 113,9 мың адам жәрдемақы алды.
Ақшалай төлемдерден басқа, мүгедектігі бар әрбір бала үшін реабилитациялық әлеуетіне сәйкес медициналық, әлеуметтік және кәсіби іс-шараларды қамтитын жеке оңалту бағдарламасы әзірленеді.
Мемлекеттік қолдау проактивті форматта көрсетіледі.
2021 жылдан бастап Әлеуметтік қызметтер порталы жұмыс істеп келеді, ол жекелей қажеттіліктерді ескере отырып, техникалық оңалту құралдары (бұдан әрі – ТОҚ) мен көрсетілетін қызметтерді өз бетінше таңдауға мүмкіндік береді.
Әлеуметтік қызмет порталын жетілдіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізілуде. Мәселен, нашар көретіндерге арналған нұсқа жаңартылды, санаторийлердің қолжетімділік картасы және келуді SMS-растау қосылды, тауарларды салыстыру үшін "себет" енгізілді, мемлекеттік органдарға жүгінбей жеткізушіні таңдау қамтамасыз етілді, жеткізушімен келісу бойынша тауарды қайтару тәртібі жеңілдетілді және медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдеріне онлайн жазылу іске асырылды.

Меры государственной поддержки для лиц, нуждающихся в жилье, в том числе для социально уязвимых слоев населения реализуются через программы "2-10-20", "5-10-20", "Наурыз", субсидирование части арендной платы за жилище, арендованное в частном жилищном фонде, "Зеленая ипотека".
Программа "2-10-20" является одной из ключевых мер государственной жилищной поддержки семей. Это льготная ипотека под 2 % годовых, при первоначальном взносе 10 % стоимости жилья и сроке кредитования до 20 лет. Программа адресована в первую очередь очередникам из числа социально уязвимых категорий (многодетные семьи, родители, воспитывающие детей с инвалидностью, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей).
Социальная поддержка детей с инвалидностью
В стране по состоянию на 1 января 2026 года численность детей с инвалидностью составляет 120 тысяч человек (на 1 января 2024 года – 114,7 тысяч), в том числе детей с инвалидностью до 7 лет – 36,9 тысяч, первой группы – 11,7 тысяч, второй группы – 30,5 тысяч, третьей группы – 40,9 тысяч
Структура заболеваний, приводящих к инвалидности у детей, распределена следующим образом:
27 % – болезни нервной системы (32,4 тысячи детей);
24,2 % – психические расстройства и расстройства поведения (28,9 тысяч);
23,7 % – врожденные пороки развития, деформации и хромосомные аномалии (28,4 тысяч).
В целях поддержки семей, воспитывающих детей с инвалидностью, из средств государственного бюджета выплачивается пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью до достижения им совершеннолетия, размер пособия составляет 1,61 прожиточного минимума. По итогам 2025 года пособие получили 113,9 тысяч человек на сумму 104 млрд тенге.
Помимо денежных выплат, каждому ребенку с инвалидностью в соответствии с реабилитационным потенциалом разрабатывается индивидуальная программа реабилитации, включающая медицинские, социальные и профессиональные мероприятия.
Государственная поддержка предоставляется в проактивном формате.
С 2021 года функционирует портал социальных услуг, который позволяет самостоятельно выбирать технические средства реабилитации (далее – ТСР) и услуги с учетом индивидуальных потребностей.
Проводится работа по совершенствованию портала социальных услуг. Так, обновлена версия для слабовидящих, добавлена карта доступности санаториев и СМС-подтверждение прибытия, внедрена "корзина" для сравнения товаров, обеспечен выбор поставщика без обращения в государственные органы, упрощен возврат товара по согласованию с поставщиком и реализована онлайн-запись в отделы медико-социальной экспертизы.

2025 жылы портал арқылы мүгедектігі бар адамдар шамамен 413,1 мың техникалық оңалту құралымен (протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, арнайы қозғалу құралдары, міндетті гигиеналық құралдар) қамтамасыз етілді. Сондай-ақ 8,8 мың адам ымдау тілі қызметін, 28,4 мың адам жеке көмекші қызметін, 120,4 мың адам санаториялық-курорттық емделу қызметін алды.
2022 жылдан бастап мүгедектігі бар балаларға жолдаманың құнын өтеумен бірге сүйемелдеу енгізілді (кепілдендірілген құнның 70 %-ы, 2025 жылы 14 тәулікке – 305374,72 теңге). 2023 жылдан бастап менталдық бұзылыстары бар балалар медициналық көрсетілімдерді ескере отырып, санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз етіледі.
Оңалтудың қолжетімділігін арттыру мақсатында жобалар іске асырылуда. Мәселен, "Қазақстан халқына" қоғамдық қорымен бірлесіп "Мүгедектігі бар балаларды үй жағдайында QH оңалту" пилоттық жобасы енгізілді. 2025 жылы жоба төрт өңірде 403 баланы қамтып, 400 инновациялық ТОҚ берілді, 289 баланың қозғалыс функцияларының жақсарғаны байқалды және оңалтудың цифрлық күнделігі енгізілді.
Көліктік қолжетімділік саласында да маңызды өзгерістер енгізілді. 2025 жылдан бастап инватакси қызметі Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы көрсетіледі, бұл өнім берушілерді таңдау мүмкіндігін кеңейтеді, процестердің ашықтығын арттырады және қызмет көрсету мерзімін қысқартады.
Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесінде жан басына қаржыландыру енгізіліп, арнайы әлеуметтік қызметтеріне тарифтер әзірленді. Әлеуметтік жұмыскерлердің кәсіби дайындығын арттыру үшін 2024 жылы БҰҰ Даму бағдарламасымен бірлесіп оқу модульдері әзірленіп, 10,5 мыңнан астам маман міндетті курстардан өтті, Әлеуметтік қызметкерлердің тізілімі енгізілді.
Инфрақұрылымды дамыту жұмысы жүргізілуде.
2023–2025 жылдары Семей, Тараз, Кентау, Орал қалаларында жаңа ірі оңалту орталықтары іске қосылды. 2025 жылы Атырауда, 2026–2027 жылдары Шымкент, Талдықорған, Көкшетау және Ақтөбе қалаларында ашу жоспарлануда.
Бұдан басқа, "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры "Қамқорлық" корпоративтік қорымен, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, АСБ және басқа да менталдық бұзылыстары бар балаларға арналған күндізгі орталықтар ашу жұмысын жүргізуде. Бүгінгі күні 7 өңірде (Ақтөбе, Жамбыл, Павлодар, ШҚО, Қостанай, Жетісу облыстары мен Шымкент қаласында) орталықтар ашылды.
Сонымен қатар әлеуметтік-экономикалық жағдайлардың өзгерістерін ескере отырып, әлеуметтік саясаттың мынадай бағыттарын әрі қарай дамыту және бейімдеу мәселелері өзекті болып қала береді:

За 2025 год через портал лица с инвалидностью получили порядка 413,1 тысячи ТСР (протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, специальные средства передвижения, обязательные гигиенические средства), 8,8 тысяч – услуг жестового языка, 28,4 тысяч – услуг индивидуального помощника, 120,4 тысяч – санаторно-курортного лечения.
С 2022 года для детей с инвалидностью введено сопровождение с возмещением стоимости путевки (70 % от гарантированной стоимости, в 2025 году на 14 суток – 305374,72 тенге). С 2023 года дети с ментальными нарушениями обеспечиваются санаторно-курортным лечением с учетом медицинских показаний.
В целях повышения доступности реабилитации реализуются проекты. Так, совместно с общественным фондом "Қазақстан халқына" внедрен пилот "QH реабилитация детей с инвалидностью в домашних условиях". В 2025 году он охватил 403 ребенка в четырех регионах, предоставлено 400 инновационных ТСР, у 289 детей отмечены улучшения двигательных функций, внедрен цифровой дневник реабилитации.
Значимые изменения внесены и в сферу транспортной доступности. С 2025 года услуга инватакси предоставляется через портал социальных услуг, что расширяет выбор поставщиков, повышает прозрачность процессов и сокращает сроки обслуживания.
В системе социального обслуживания внедрено подушевое финансирование, разработаны тарифы на специальные социальные услуги. Для повышения профессиональной подготовки социальных работников в 2024 году совместно с Программой развития ООН разработаны образовательные модули, более 10,5 тысяч специалистов прошли обязательные курсы, внедрен реестр социальных работников.
Проводится работа по развитию инфраструктуры.
В 2023 2025 годах введены в эксплуатацию новые крупные реабилитационные центры в городах Семей, Таразе, Кентау, Уральске. В 2025 году планируется открытие центра в городе Атырау, в 2026 2027 годах в городах Шымкенте, Талдыкоргане, Кокшетау, Актобе.
Кроме того, общественный фонд "Қазақстан халқына" совместно с корпоративным фондом "Қамқорлық", акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и местными исполнительными органами ведет работу по открытию центров дневного пребывания для детей с РАС и другими ментальными нарушениями. На сегодняшний день центры открыты в 7 регионах (Актюбинской, Жамбылской, Восточно-Казахстанской, Костанайской, Павлодарской областях, области Жетісу, городе Шымкенте).
Вместе с тем актуальными остаются вопросы дальнейшего развития и адаптации с учетом изменяющихся социально-экономических условий следующих направлений социальной политики:

1) табысы аз, мүгедектігі бар бала тәрбиелеп отырған отбасылардың тұрмыс жағдайларын жақсарту мақсатында әлеуметтік қолдау жүйесінің атаулы болуын, икемділігін және сезімталдығын арттыру үшін оны әрі қарай дамыту қажеттігі маңызды бағыттардың бірі болып табылады;
2) соңғы жылдары протездік-ортопедиялық көмек жүйесін жаңарту жүргізілді. Бейінді орталықтар жоғары технологиялық жабдықтармен жарақталған, қазіргі заманғы тізе модульдері кеңінен қолданылады. Қазақстанда былғары, аралас және заманауи протездер науқастың жеке қажеттіліктеріне сәйкес дайындалады. Сонымен қатар бионикалық немесе жасанды интеллектіні қолданатын модельдер сияқты динамикалық және нейро-басқарылатын протездер бүгінгі күнге дейін өнеркәсіптік масштабта өндірілмейді;
3) балаларға ТОҚ берудің өзекті мәселелері сапа мен ассортимент, баланың жеке ерекшеліктерін есепке алу, ауыстыру және жөндеу процесі болып табылады;
4) бірқатар өңірлердегі мүгедек балаларға арналған инфрақұрылымға, оның ішінде АСБ бар балаларға арналған аралас оңалту орталықтары мен күндізгі орталықтарына қолжетімділіктің шектелуі балаларды сүйемелдеудің ведомствоаралық бағыттарын қабылдай отырып, желіні одан әрі дамытуды талап етеді.
2-параграф. Отбасылық қатынастар және баланың ахуалы
Ажырасудың алдын алу
Ажырасудың алдын алу – Қазақстанның мемлекеттік отбасылық саясатының маңызды бағыттарының бірі болып қала береді. Некенің бұзылуы баланың ахуалына тікелей әсерін тигізеді.
2024 жылдан бастап жас жұптарға отбасын құруға көмек көрсететін некеге дейінгі консультация жүйесі дамып келеді. 2025 жылы жоба барлық өңірлерге масштабталып, ОҚО базасында іске асырылуда.
2025–2027 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары және отбасы құндылықтарын насихаттау жөніндегі медиажоспар іске асырылуда. Отбасы дәстүрлерін танымал етуге "Мерейлі отбасы" конкурсы септігін тигізеді, оған соңғы 11 жылда шамамен 20 мың отбасы қатысты.
Сонымен қатар елімізде отбасы, әкелер мен аналар күндері атап өтіліп, ата-ана рөлі мен ұрпақ бірлігін құрметтеу сезімін қалыптастыруға ықпалын тигізеді.
2019 жылдан бастап кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі ауданаралық мамандандырылған соттардың жанынан психологтердің, заңгерлердің және медиаторлардың кеңестерін қамтамасыз ететін "Бақытты отбасы" жобасы іске асырылуда. 2024 жылы істердің 37,5 %-ы татуласумен аяқталды (2023 жылы – 33,1 %). Жоба 10 өңірде енгізілді және тұрақты оң нәтижелерді көрсетеді.
2024 жылғы заңнамалық өзгерістер шеңберінде ажырасу кезінде баланы тәрбиелеу және күтіп-бағу мәселелері әрқашан соттың қарауына шығарылады.
Статистика деректері бойынша 2022–2024 жылдары соттар ажырасқаннан кейін балалардың қарым-қатынас тәртібін белгілеу және тұрғылықты жерін анықтау туралы даулы мәселелер бойынша 1 мыңнан астам істі қарады. 2024 жылы ата-аналардың баламен қарым-қатынас тәртібі туралы 515 даулы мәселе (2022 жылы – 543, 2023 жылы – 442), сондай-ақ баланың тұрғылықты жерін анықтау туралы 649 даулы мәселе (2022 жылы-701, 2023 жылы-616) тіркелді.
2025 жылы қамқоршылық органдарының балалармен қарым-қатынас тәртібін белгілеудің бірыңғай қағидасы бекітілді.
Алимент міндеттемелері
Ажырасқаннан кейін кәмелетке толмаған балаларды асырап-бағуға алимент төлеуге қатысты даулар жиі туындайды.
Соңғы үш жылда соттар алимент тағайындауға байланысты 5 мыңнан астам істі қарады (2022 жыл – 1602, 2023 жыл – 1704, 2024 жыл – 1922).

1) одним из значимых направлений является необходимость дальнейшего развития системы социальной поддержки для повышения ее адресности, гибкости и чувствительности к реальным условиям жизни семей с детьми, проживающих в условиях малообеспеченности и воспитывающих детей с инвалидностью в целях улучшения их положения;
2) за последние годы проведена модернизация системы протезно-ортопедической помощи. Профильные центры оснащены высокотехнологичным оборудованием, широко используются современные коленные модули. В Казахстане изготавливаются шино-кожаные, комбинированные и современные протезы в соответствии с индивидуальными потребностями пациента. Вместе с тем динамические и нейроуправляемые протезы, такие как бионические или модели с применением искусственного интеллекта, в промышленном масштабе на сегодняшний день не производятся;
3) актуальными вопросами предоставления детям ТСР являются качество и ассортимент, учет индивидуальных особенностей ребенка, процесс замены и ремонта;
4) ограниченность доступа к инфраструктуре для детей с инвалидностью в ряде регионов, в том числе к смешанным реабилитационным центрам и центрам дневного пребывания для детей с РАС, требует дальнейшего развития сети с принятием межведомственных маршрутов сопровождения детей.
Параграф 2. Семейные отношения и благополучие ребенка
Профилактика разводов
Профилактика разводов остается одним из важнейших направлений государственной семейной политики Казахстана. Разрыв брака напрямую отражается на благополучии ребенка.
С 2024 года развивается система добрачного консультирования, помогающая молодым парам осознанно подходить к созданию семьи. В 2025 году проект масштабирован на все регионы и реализуется на базе ЦПС.
Реализуются План мероприятий на 2025 2027 годы и медиаплан по продвижению семейных ценностей. Популяризацию семейных традиций поддерживает конкурс "Мерейлі отбасы", где за 11 лет приняло участие около 20 тысяч семей.
Кроме того, в стране отмечаются дни семьи, отцов и матерей, что способствует формированию уважения к роли родителей и сплоченности поколений.
При межрайонных специализированных судах по делам несовершеннолетних с 2019 года реализуется проект "Бақытты отбасы", обеспечивающий консультации психологов, юристов и медиаторов. В 2024 году 37,5 % дел завершились примирением (2023 год – 33,1 %). Проект внедрен в 10 регионах и показывает устойчивые положительные результаты.
В рамках законодательных изменений в 2024 году при разводе вопросы воспитания и содержания ребенка всегда выносятся на рассмотрение суда.
По данным статистики за 2022 2024 годы судами рассмотрено более 1 тысячи дел по спорам об установлении порядка общения и определению места жительства детей после развода. В 2025 году было зафиксировано 493 спора о порядке общения родителей с ребенком (2022 год – 543, 2023 год – 442, 2024 год – 515), а также 754 спора об определении места жительства ребенка (2022 год – 701, 2023 год – 616, 2024 год – 649).
В 2025 году утверждены единые правила установления порядка общения с детьми органами опеки.
Алиментные обязательства
После развода зачастую возникают споры относительно выплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей.
За последние три года судами рассмотрено более 5 тысяч дел, связанных с назначением алиментов (2022 год – 1602, 2023 год – 1704, 2024 год – 1922, 2025 год – 2252).

Алименттің төленбеуі салдарынан көптеген балалар ата-анасының бірінің қолдауынсыз қалады. 2025 жылы алимент бойынша атқарушылық іс жүргізуде 337 мыңнан астам іс болған, олардың шамамен 13 мыңы алименттің төленбеуіне байланысты проблемалық істер, жалпы қарыз 18 млрд теңгеден асты.
2024 жылы балаларға алимент алу үшін алимент шотын ашу міндетті болды. Бұл төлемдерді баланың қажеттіліктері үшін мақсатты түрде сақтауға мүмкіндік берді. Дегенмен, алимент шоттарын енгізу негізгі қарыз мәселесін шешпейді.
Ата-аналардың жауапкершілігі
Саналы ата-ана болу бала ахуалына қатымты бірден-бір фактор болып табылады. Ата-аналар тарапынан қызығушылық пен бақылаудың жеткіліксіз деңгейі балаларға айтарлықтай әсерін тигізеді.
Айталық, соңғы 5 жылда ата-ана міндеттерін орындамағаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық саны 3 есе өсті (2020 жылы – 5618, 2024 жылы – 19806, 2025 жылы – 27713).
Сонымен қатар кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта ойын-сауық орындарында немесе тұрғын үйінен тыс жерде заңды өкілдерінсіз жүргені үшін әкімшілік құқық бұзушылық 2 есе өсті (2020 жылы – 65560, 2024 жылы – 112403, 2025 жылы – 130507).
2022 – 2024 жылдар аралығында елде ата-ана құқығынан айыру туралы шешімдердің саны азайды (2022 жылы 1341 жағдайдан 2024 жылы 1116-ға дейін).
МИКЗ зерттеуінің деректері бойынша Қазақстанда бала тәрбиелеуде зорлық-зомбылық әдістерін қолданудың 53 %-дан 38 %-ға дейін төмендегені байқалды. Алынған деректер отбасы мен ата-ананы қолдаудың жүйелі шараларын одан әрі дамыту қажеттігін растайды.
Қазақстанда саналы ата-ана болуды қолдауға және дамытуға бағытталған жобаларды енгізу жұмысы жүргізілуде. 2025 жылы республикалық ақпараттық науқандарды, оқыту іс-шараларын және www.ata-ana.kz мамандандырылған платформаны қамтитын "Ата-аналар академиясы" жобасы іске қосылды.
Мектеп деңгейінде ата-аналарды педагогикалық қолдау орталықтары жұмыс істейді.
Қабылданып жатқан шаралармен қатар мынадай мәселелерді пысықтау талап етіледі:
1) қазіргі заманғы нақты жағдайларды ескере отырып, отбасы институтын қолдау және саналы ата-ананы қолдау тәсілдерін одан әрі дамыту қажет.
Көптеген отбасылар саналы ата-ана болуға және баланың ахуалына тікелей әсерін тигізетін өзара байланысты факторлардың жиынтығына тап болады.
Негізгі проблемалардың бірі – еңбекпен айналысу мен отбасылық өмір арасындағы теңгерім, уақытты және тұрмыстық міндеттерді бөлу, физикалық және эмоционалдық түрде шаршау, балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, балалармен қарым-қатынасқа уақыттың жетіспеушілігі, отбасының материалдық қамтамасыз етілуі.
Ата-аналардың, әсіресе әйелдердің айтарлықтай бөлігі, баланы күтуден берілген демалыс мерзімінен бұрын жұмысқа оралуға мәжбүр. Бұл баланың ерте жасында толық күтім алу мүмкіндіктерін төмендетіп, кішкентай балалардың қараусыз қалу қаупін арттырады.
Балаларды тәрбиелеу жүйесіндегі проблемалардың бірі ата-аналардың баланы тәрбиелеу жөніндегі өз құқықтары мен жауапкершіліктерін басқа адамдарға, оның ішінде туыстарына бермеудің маңыздылығын түсінбеуі болып табылады;

Из-за невыплаты алиментов многие дети фактически остаются без поддержки от одного из родителей. В 2025 году в исполнительном производстве по алиментам находилось свыше 337 тысяч дел, из них примерно 13 тысяч проблемных дел, связанных с невыплатой алиментов, общий долг по которым превысил 18 млрд тенге.
В 2024 году для получения алиментов на детей обязательным стало открытие алиментного счета. Это позволило адресно сохранять выплаты именно для нужд ребенка. Тем не менее введение алиментных счетов не решает ключевую проблему задолженности.
Ответственность родителей
Осознанное родительство является определяющим фактором благополучия ребенка. Недостаточный уровень вовлеченности и контроля со стороны родителей в значительной мере влияет на детей.
Так, за последние 5 лет в 3 раза возросло количество административных правонарушений за неисполнение родительских обязанностей (2020 год – 5618, 2024 год – 19806, 2025 год – 27713).
Кроме того, в 2 раза увеличились административные правонарушения за нахождение несовершеннолетних в ночное время в развлекательных заведениях или вне жилища без сопровождения законных представителей (2020 год – 65560, 2024 год – 112403, 2025 год – 130507).
В период с 2022 по 2024 годы в стране наблюдается сокращение числа решений о лишении родительских прав (с 1341 дела в 2022 году до 1116 в 2024 году).
По данным исследования МИКС в Казахстане отмечено снижение применения насильственных методов воспитания детей с 53 % до 38 %. Полученные данные подтверждают необходимость дальнейшего развития системных мер поддержки семьи.
В Казахстане проводится работа по внедрению проектов, направленных на поддержку и развитие осознанного родительства. В 2025 году запущен проект "Академия родителей", включающий республиканские информационные кампании, обучающие мероприятия и специализированную платформу www.ata-ana.kz.
На уровне школ функционируют центры педагогической поддержки родителей.
Наряду с принимаемыми мерами требуется проработка следующих вопросов:
1) с учетом современных реалий подходы к поддержке института семьи и осознанного родительства нуждаются в дальнейшем развитии.
Большинство семей сталкивается с совокупностью взаимосвязанных факторов, оказывающих прямое влияние на осознанное родительство и благополучие ребенка.
Одними из ключевых проблем являются баланс между трудовой занятостью и семейной жизнью, распределение времени и бытовых обязанностей, физическая и эмоциональная усталость, обеспечение безопасности детей, дефицит времени для взаимодействия с детьми, материальное обеспечение семьи.
Значительная часть родителей, особенно женщин, вынуждена возвращаться к работе раньше предусмотренного срока отпуска по уходу за ребенком. Это снижает возможности для полноценного ухода за ребенком в раннем возрасте и увеличивает риски оставления малолетних детей без присмотра.
Одной из проблем в системе воспитания детей является отсутствие понимания родителями важности непередачи своих прав и ответственности по воспитанию ребенка другим лицам, включая родственников;

2) балалы отбасылардың ажырасуы көбінесе ата-аналар мен балалардың қарым-қатынас тәртібін анықтауға байланысты отбасылық жанжалдармен қиындайды. Ата-аналардың тең құқықтарына қарамастан, іс жүзінде олардың біреуі баланың екіншісімен қарым-қатынасына кедергі келтіретін жағдайлар бар, бұл "ата-анадан алшақтау" құбылысына әкелуі мүмкін.
Қамқоршылық органдары шешкен даулы мәселелердің 90 %-дан астамы сотқа шағымданады;
3) атқарылған құжаттардың болуына қарамастан, алимент өндіріп алу рәсімі жиі кешіктіріледі. Борышкерлер арасында кең таралған практика алимент мөлшеріне әсер ететін ең төменгі жалақыны ресми түрде рәсімдеу болып табылады.
3-параграф. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қорғау
2025 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша Қазақстанда 20 798 жетім бала және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бала тұрады. Олардың 17 110-ы (82 %) Қазақстан азаматтарының отбасыларында тәрбиеленуде.
Қазақстан Республикасының заңнамасымен отбасына орналастырудың төрт нысаны бекітілген: (қамқорлық (қамқоршылық), патронаттық тәрбие, баланы қабылдайтын отбасы және бала асырап алу). Орналастырудың әрбір нысанында материалдық қолдаудың әртүрлері қарастырылған (баланы асырап-бағуға арналған жәрдемақы (10 АЕК) және патронат тәрбиешіге (35 АЕК), қабылдап алушы ата-анаға (әрқайсысына 35 АЕК) жалақы).
Сондай-ақ жетім немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың туыстарының баланы отбасына қабылдауға басым құқығы көзделген.
Мемлекет қабылдаған шаралардың нәтижесінде соңғы бес жылда балалардың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрі – интернат ұйымдары) тәрбиеленетін балалар саны 19 %-ға, ал ұйымдардың саны 21 %-ға азайтылды.
2025 жылғы 1 шілдеден бастап "баланы қабылдайтын кәсіби отбасы" деген балаларды орналастырудың жаңа нысаны енгізілді. Материалдық ынталандыру үшін баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге балаларды асырап-бағуға ай сайынғы төлем (10 АЕК), қызметтерге ақы төлеу белгіленді.
2024 жылы отбасыларға 2762 бала орналастырылды, 258 бала интернат ұйымдарына қайтарылды. Қайтарып беру жағдайлары негізінен жасөспірімдік кезеңдегі қиындықтармен, қамқоршылардың, сондай-ақ баланың туыстары дайындығының жеткіліксіздігімен байланысты.
Балалардың интернат ұйымдарына қайта түсуінің алдын алу мақсатында баланы қабылдайтын ата-ана болуға үміткерлер үшін міндетті болып табылатын психологиялық даярлық енгізілді, ол интернат ұйымдары мен аккредиттелген агенттіктердің базасында іске асырылады.
2025 жылы баланы қабылдайтын отбасыларға қойылатын талаптар заңнамалық өзгерістермен күшейтілді, ерлі-зайыптылардың жетім балаларды отбасына орналастырудағы басым құқығы енгізілді, қамқоршылық органдары тарапынан баланы қабылдайтын отбасыларды бақылау нысандары кеңейтілді.
Интернат ұйымдарын бітірген түлектердің әлеуметтік бейімделуі маңызды мәселе болып табылады. Интернат ұйымдарын бітірген түлектерге қолдау шаралары қарастырылған, оның ішінде колледждер мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына түсу кезінде 1 %-дық квота, әлеуметтік төлемдер және жатақхана берілетін мүмкіндіктер.

2) разводы семей с детьми часто осложняются семейными конфликтами, связанными с определением порядка общения родителей и детей. Несмотря на равные права родителей, на практике отмечаются случаи, когда один из них препятствует общению ребенка с другим, что может приводить к феномену "родительское отчуждение".
Более 90 % споров, разрешенных органами опеки, обжалуется в суде;
3) несмотря на наличие исполнительных документов, процедура взыскания алиментов часто затягивается. Распространенной практикой среди должников является официальное оформление минимальной заработной платы, что сказывается на размере алиментов.
Параграф 3. Социальная защита детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
По состоянию на 1 сентября 2025 года в Казахстане проживают 20798 детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, из них 17110 (82 %) воспитываются в семьях казахстанских граждан.
Законодательством Республики Казахстан закреплены 4 формы семейного устройства (опека (попечительство), патронатное воспитание, приемная семья и усыновление). В каждой форме устройства предусмотрены различные виды материальной поддержки (пособие на содержание ребенка (10 МРП), и заработная плата патронатному воспитателю (35 МРП), приемному родителю (35 МРП на каждого).
Также предусмотрено приоритетное право родственников ребенка-сироты, ребенка, оставшегося без попечения родителей, на принятие его в семью.
В результате принимаемых государством мер за последние пять лет сокращено количество детей, воспитывающихся в организациях, осуществляющих функции по защите прав ребенка (далее – интернатные организации), на 19 %, а количество организаций – на 21 %.
С 1 июля 2025 года введена новая форма устройства детей – приемная профессиональная семья. Для материального стимулирования приемным профессиональным воспитателям установлены ежемесячная выплата на содержание детей (10 МРП) и оплату услуг (70 МРП).
В 2024 году в семьи были устроены 2762 ребенка, 258 детей возвращены в интернатные организации. Возвраты связаны с трудностями подросткового возраста, недостаточной подготовленностью опекунов, в том числе родственников ребенка.
В целях предотвращения повторного попадания детей в интернатные организации введена психологическая подготовка кандидатов в приемные родители, которая является обязательной и реализуется на базе интернатных организаций и аккредитованных агентств.
Законодательными изменениями в 2025 году усилены требования к кандидатам в приемные семьи, введено приоритетное право супружеских пар на устройство детей-сирот в семью, расширены формы контроля за приемными семьями со стороны органов опеки.
Важным вопросом является социальная адаптация выпускников интернатных организаций. Для выпускников интернатных организаций предусмотрены меры поддержки, включая 1 % квоту при поступлении в колледжи и организации высшего и (или) послевузовского образования, социальные выплаты и предоставление общежитий.

13 жасөспірім үйінде 650 түлек тұрады, 231 жасқа арналған кәсіптік бағдар беру және жұмыспен қамту қызметтерін көрсететін ресурс орталығы жұмыс істейді.
2024 жылы заңнамалық тұрғыда тәлімгерлік институты енгізілді, қазіргі таңда 345 адам тәлімгер болып табылады.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға әлеуметтік қолдаудың негізгі бағыты тұрғын үймен қамтамасыз ету болып табылады. 2024 жылғы заңнамалық өзгерістерге сәйкес "жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар" санаты үшін тұрғын үй кезегіне тұруда республикалық маңызы бар қалаларда немесе астанада үш жыл тұру талабы жойылды, облыс ішінде көшкен жағдайда кезекке тұру мерзімін ауыстыруға рұқсат етілді, жалдамалы тұрғын үйдің жалпы көлемінің кемінде 70%-ын беру көзделген. Сондай-ақ, мемлекеттік тұрғын үй қоры арқылы берілген тұрғын үйді жекешелендіру құқығы қарастырылған.
Соңғы 5 жылда жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға берілген тұрғын үй саны 2 есеге өсті (2020 жылы 847 пәтерден 2024 жылы 1599 пәтерге дейін). Алайда "жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар" санаты бойынша тұрғын үй кезегінде 60 мыңнан астам азамат тұрғанын ескерсек, берілетін тұрғын үйдің пайызы нақты қажеттілікті қанағаттандырмайды.
Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша 2024 жылдан бастап "Мейірім" қайырымдылық акциясы іске асырылуда, оның шеңберінде әрбір жетім балаға таңдауға, жұмысқа орналасуға және тұрғын үймен қамтамасыз етуге көмек көрсететін патронаждық ұйым бекітіледі.
Орналастырудың отбасылық нысандарын кеңейтуге және ұйымдарды жаңғыртуға бағытталған жұмыстың едәуір көлеміне қарамастан, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтарын қамтамасыз ету саласында жүйелі жетілдіруді талап ететін бірқатар мәселелер сақталуда:
1) баланы қабылдайтын отбасыларға кандидаттарды іріктеу процесінде психодиагностика бойынша тәсілдерді қайта қарау қажет. Іс жүзінде үміткерлерді тексеру кезінде медициналық құжаттар мен материалдық жағдайларға баса назар аударылады, ал баланы тәрбиелеуге деген уәждемені, дайындық деңгейін, сондай-ақ күйзеліске төзімділікті бағалау жеткілікті деңгейде терең жүргізілмейді.
2) интернат ұйымдарының түлектерін әлеуметтік қолдау мәселелеріндегі оң өзгерістер болғанына қарамастан, олар азаматтардың ең осал санаты болып қала береді. Тұрғын үй жетіспеушілігі, тәлімгерлердің болмауы, дербес өмірге дайындықтың жеткіліксіздігі, жұмысқа орналасудағы қиындықтар және әлеуметтік стигматизация олардың қоғамға интеграциялану мүмкіндігін шектейді. Жұмыспен қамту бағдарламалары түлектердің тек аз ғана бөлігін қамтиды.

В 13 домах юношества проживают 650 выпускников, функционирует 231 молодежный ресурсный центр, предоставляющий услуги по профориентации и занятости.
Законодательно в 2024 году введен институт наставничества, в рамках которого наставниками уже являются 345 человек.
Ключевым направлением социальной поддержки детей-сирот остается обеспечение жильем. Согласно законодательным изменениям в 2024 году для категории "дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей" отменено требование по 3-х летнему проживанию в городах республиканского значения, столицы для постановки в очередь на получение жилья, разрешен перенос даты постановки в очередь внутри области при переезде, предусмотрено предоставление не менее 70 % от общего объема арендного жилья. Также предоставляется право на приватизацию жилых помещений, выданных из государственного жилищного фонда.
За последние 5 лет количество жилья, выданного детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, увеличилось в 2 раза (с 847 квартир в 2020 году до 1599 квартир за 2024 год). Вместе с тем, учитывая, что в очереди на получение жилья по категории "дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей" состоит более 60 тысяч граждан, процент выдаваемого жилья не покрывает реальные потребности.
По поручению Главы государства с 2024 года реализуется благотворительная акция "Мейірім", в рамках которой за каждым ребенком-сиротой закрепляется патронажная организация, оказывающая помощь в выборе профессии, трудоустройстве и обеспечении жильем.
Несмотря на значительный объем работы, направленной на расширение семейных форм устройства и модернизацию организаций, в сфере обеспечения прав детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, сохраняется ряд вопросов, требующих системного совершенствования:
1) процесс подбора кандидатов в приемные семьи нуждается в пересмотре подходов в части психодиагностики. На практике при проверке кандидатов основное внимание уделяется медицинским документам и материальным условиям, в то время как оценка мотивации, готовности к воспитанию ребенка, а также стрессоустойчивости проводится недостаточно глубоко;
2) несмотря на положительные изменения в вопросах социальной поддержки выпускников интернатных организаций, они остаются наиболее уязвимой категорией граждан. Нехватка жилья, отсутствие наставников, недостаточная подготовка к самостоятельной жизни, трудности с трудоустройством и социальная стигматизация ограничивают их возможности интеграции в общество. Программы трудоустройства охватывают лишь малую часть выпускников;

3) кәмелетке толмағандардың, ең алдымен жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың мүліктік құқықтарын бұзу жағдайлары, олардың мүлкін баламалы ауыстыруды ұсынбай иеліктен шығаруға байланысты жағдайлар байқалады;
4) интернат ұйымдарының қызметінде де кейбір мәселелер қалып отыр.
2023 жылы балаларды қолдау орталықтарына ауыстыру аяқталды. Бірқатар ұйымдарда баланың өмір сүруінің жеке бағдарламаларын және отбасына жүйелі реинтеграция тетіктерін одан әрі дамыту талап етіледі;
5) интернат ұйымдарының бір бөлігінің инфрақұрылымы тозған, жаңартуды талап етеді. Ғимараттар мен материалдық-техникалық базаның жай-күйін талдау күрделі жөндеулерді уақтылы жүргізу, инженерлік желілерді жаңарту қажеттілігін көрсетеді;
6) киіммен және тамақпен қамтамасыз ету нормаларын қайта қарау қажет. Құқықтық нормалар дайын өнімнің салмағын ескермейді, ал киіммен қамтамасыз ету нормаларында сұранысқа ие емес заттар көрсетілген;
7) жеке интернат ұйымдарының жұмыс істеу бөлігінде қауіп-қатерлер анықталды.
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
Елдердің халықаралық практикасындағы бала құқықтары заңнамалық және институционалдық деңгейде бекітілген.
Ұлттық деңгейде балалардың құқықтарын қамтамасыз ету саласындағы саясатты айқындау орталық уәкілетті органдарға бекітілген. Еуропа елдерінің көпшілігінде халық пен балаларды әлеуметтік қорғауды жүзеге асыратын министрлік атқарушы орган болып табылады.
Үкіметке ұсыныстарды тұжырымдауда Бала құқықтары жөніндегі уәкілетті институт маңызды орын алады. Әлемде шамамен 60 елде балалар құқықтары бойынша арнайы омбудсмен немесе комиссар институты бар. Норвегия әлемде бірінші болып балалар омбудсменін енгізген мемлекет болды. Ол тәуелсіздікке ие және Парламентке тікелей жүгінуге құқылы.
Балалардың өміріне әсер ететін шешімдерді қабылдауға қатысуына баса назар аударылады. Еуропалық одаққа (бұдан әрі – ЕО) мүше 13 мемлекетте (Дания, Эстония, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Венгрия, Мальта, Нидерланды, Аустрия, Словакия, Финляндия және Швеция) заңдарды әзірлеу немесе олардың ықпалын бағалау кезінде балалармен және отбасылармен тікелей кеңестердің нақты белгіленген рәсімдері бар.
ЮНИСЕФ берген бағасына сәйкес балалардың хал-ахуал саласында 43 Еуропалық одақ елі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) елдері арасында үш негізгі параметрге – физикалық денсаулық, психикалық жағдай және дағдыларға негізделген жиынтық нәтижелер бойынша көшбасшылар ретінде Нидерланды, Дания, Франция, Португалия, Ирландия, Швейцария, Испания, Хорватия, Швеция және Италия аталды.

3) отмечаются случаи нарушения имущественных прав несовершеннолетних, прежде всего детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, связанные с отчуждением их имущества без предоставления равноценной замены;
4) отдельные задачи остаются и в деятельности интернатных организаций.
В 2023 году завершена их трансформация в центры поддержки детей. В ряде организаций требуется дальнейшее развитие индивидуальных программ жизнеустройства ребенка и механизмов системной реинтеграции в семью;
5) инфраструктура части интернатных организаций остается изношенной и требует модернизации. Анализ состояния зданий и материально-технической базы показывает необходимость своевременного проведения капитального ремонта, обновления инженерных сетей;
6) необходим пересмотр норм обеспечения одеждой и питания. Нормы не учитывают вес готового продукта, а нормы обеспечения одеждой содержат невостребованные позиции;
7) выявлены риски в части функционирования частных интернатных организаций.
Раздел 3. Обзор международного опыта
Права ребенка в международной практике стран закреплены на законодательном и институциональном уровнях.
На национальном уровне определение политики в сфере обеспечения прав детей закреплено за центральными уполномоченными органами. В большинстве европейских стран исполнительным органом является министерство, осуществляющее социальную защиту населения и детей.
Важное место в выработке рекомендаций Правительству занимает институт Уполномоченного по правам ребенка. В мире порядка 60 стран имеют специализированный институт омбудсмена или комиссара по правам детей. Норвегия стала первой страной в мире, где появился детский омбудсмен. Он обладает независимостью и имеет право напрямую обращаться в Парламент.
Основной акцент уделяется участию детей в принятии решений, влияющих на их жизнь. В 13 государствах-членах Европейского союза (далее – ЕС) (Дания, Эстония, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Венгрия, Мальта, Нидерланды, Австрия, Словакия, Финляндия и Швеция) имеются четко определенные процедуры прямых консультаций с детьми и семьями при разработке или оценке воздействия законов.
По оценке ЮНИСЕФ в сфере благополучия детей среди 43 стран ЕС и Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) на основе трех ключевых параметров – физическое здоровье, психическое состояние и навыки, – лидерами по совокупным результатам являются Нидерланды, Дания, Франция, Португалия, Ирландия, Швейцария, Испания, Хорватия, Швеция, Италия.

1-тарау. Баланың қауіпсіздікке құқығы
Халықаралық практикаға сәйкес баланың құқықтарын қорғаудың тиімді жүйесі және қауіпсіз, қолайлы орта үш негізгі қағидатты: ведомствоаралық үйлестіруді, ерте және профилактикалық араласуды, баланы қорғауға бағдарланған шешімдер қабылдауды сақтау кезінде қалыптасады.
Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің барлық тиімді модельдерінің ортақ белгілері:
1) баланы қорғау бойынша баршаға міндетті нақты стандарттардың болуы;
2) құрылымдар арасында есепке алу мен ақпарат алмасудың бірыңғай жүйесінің болуы;
3) үйге баруды, ерте диагностиканы және консультациялық қолдауды қамтитын профилактикалық бағыт;
4) баланың шешім қабылдауға міндетті қатысуы, оның құқықтары мен қорғау тәсілдері туралы хабардар болуы.
Финляндия "Зорлыққа – жол жоқ!" іс-қимыл жоспарын жүзеге асырады, оған барлық түрдегі зорлықты жоюға бағытталған 30-дан астам шара кіреді.
Аустралияда Child Safe Standards ұлттық бастамасы іске асырылып, балалармен жұмыс істейтін барлық ұйымдардан баланы қорғау саясатын енгізуді, ішкі есеп беруді, балалармен кеңестерді және қауіпсіз ортаны тұрақты бақылауды талап етеді.
Қажеттіліктерді ерте анықтау және бағалау
ЕО-ға мүше мемлекеттердің көпшілігінде балаларға қатысты зорлық-зомбылық туралы хабарлау үшін жұртшылыққа арналған нақты міндеттемелерді белгілейтін ережелер бар. ЕО-ға мүше 15 мемлекет барлық мамандар үшін хабарлама бойынша міндеттемелер енгізді.
Нидерланды мектеп қызметтері мен ұлттық сенім телефоны арқылы зорлық-зомбылықты ерте анықтау және әрекет ету жүйесін құрды.
ЕО-ға мүше барлық мемлекеттерде бала күтімі жоспарын әзірлеуді талап ететін баланың жеке қажеттіліктерін бағалау туралы ережелер бар. Сонымен қатар ЕО-ға мүше мемлекеттердің көпшілігінде баланың өмір сүру жағдайларын пәнаралық бағалау туралы ережелер бар. Мұндай бағалауды жүргізу туралы шешімді кейс-менеджер қабылдайды.
ЕО-ға мүше он мемлекетте әлеуметтік қызметкерлерді сертификаттау рәсімдері бар, олар біліміне қойылатын талаптарды қамтиды. Бұл Дания, Эстония, Ирландия, Италия, Литва, Нидерланды, Польша, Словения, Словакия және Швецияға қатысты.
Балалардың ментальдық денсаулығы және балалардағы суицидтік мінез-құлықтың алдын алу
2024 жылы ДДСҰ-ға қатысушы елдердің 81 %-ы психикалық денсаулықты қорғауға арналған жеке стратегия немесе жоспары бар екенін хабарласа, ал жартысынан көбі (56 %) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын қорғау саласында жеке немесе кешенді жоспарлары немесе саясаттары бар екені туралы мәлімдеді.
ДДСҰ-ның 2024 жылғы ұсынымдары балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығына жүйелі көзқарастың қажеттілігін көрсетеді. ДДСҰ елдерді қауымдастық деңгейіндегі қызметтерді дамытуға, отбасының көмек көрсету процесіне қатысуын қамтамасыз етуге, институционализациядан бас тартуға және баланың жағдайын бақылау үшін цифрлық құралдарды енгізуге шақырады.
Білім беру ұйымдарының базасында әлеуметтік және эмоционалды оқытуға бағытталған бағдарламалар әлеуметтік мінез-құлықты дамытуға ықпал етеді және балаларға жасөспірім кезіндегі қиындықтарды жеңуге көмектеседі.
Психикалық денсаулықты қолдауды күнделікті мектеп өміріне біріктіру басты әлемдік стандарт болып табылады.

Глава 1. Право ребенка на безопасность
В соответствии с международной практикой эффективная система защиты прав ребенка и создание безопасной, благополучной среды формируются при соблюдении трех ключевых принципов: межведомственная координация, раннее и профилактическое вмешательство, принятие решений, ориентированных на защиту ребенка.
Общими чертами всех эффективных моделей обеспечения безопасности детей являются:
1) четко определенные стандарты защиты ребенка, обязательные для всех;
2) наличие единой системы учета и обмена информацией между структурами;
3) профилактическая направленность, включающая домашние визиты, раннюю диагностику и консультационную поддержку;
4) обязательное участие самого ребенка в принятии решений, его информирование о правах и способах защиты.
Финляндия реализует План действий "Насилию нет!", включающий более 30 мер по устранению всех форм насилия.
В Австралии реализуется национальная инициатива Child Safe Standards, требующая от всех организаций, работающих с детьми, внедрения политики по защите ребенка, внутренней отчетности, консультаций с детьми и постоянного мониторинга безопасной среды.
Раннее выявление и оценка потребностей
В большинстве государств-членов ЕС существуют положения, устанавливающие конкретные обязательства для общественности по сообщению о случаях жестокого обращения с детьми. 15 государств-членов ЕС ввели обязательства по сообщению для всех специалистов.
Нидерланды создали систему раннего выявления и реагирования на случаи насилия через школьные службы и национальную горячую линию.
Все государства-члены ЕС имеют положения об оценке индивидуальных потребностей ребенка, требующие разработки плана ухода за детьми. Кроме того, в большинстве государств-членов ЕС существуют положения о междисциплинарной оценке условий проживания ребенка. Решение о проведении такой оценки принимает кейс-менеджер.
В десяти государствах-членах ЕС существуют процедуры сертификации социальных работников, которые включают требования к их образованию. Это относится к Дании, Эстонии, Ирландии, Италии, Литве, Нидерландам, Польше, Словении, Словакии и Швеции.
Ментальное здоровье детей и профилактика суицидального поведения у детей
В 2024 году 81 % стран участников ВОЗ информировали о том, что имеют отдельную стратегию или план по охране психического здоровья, чуть более половины (56 %) сообщили, что у них имеются отдельные или комплексные планы, или политика в области охраны психического здоровья детей и подростков.
Рекомендации ВОЗ 2024 года подчеркивают необходимость системного подхода к психическому здоровью детей и подростков. ВОЗ призывает страны развивать услуги на уровне сообществ, обеспечивать участие семьи в процессе помощи, отказаться от институционализации и внедрять цифровые инструменты для мониторинга состояния ребенка.
Программы, ориентированные на социальное и эмоциональное обучение на базе организаций образования, способствуют развитию просоциального поведения и помогают детям справляться с трудностями подросткового возраста.
Интеграция поддержки психического здоровья в повседневную школьную жизнь является главным мировым стандартом.

Мысалы, Ұлыбританияда әзірленген және 30-дан астам елде жүзеге асырылатын 5-7 жас аралығындағы балаларға арналған Zippy's Friends бағдарламасы жанжалды мінез-құлықты 9 %-ға төмендетуге, әлеуметтік оқшаулануды 15 %-ға төмендетуге, сондай-ақ эмоционалды дағдыларды жақсартуға ықпал етеді.
Швецияда суицидтің алдын алудың алғашқы ұлттық бағдарламасы (National Action Programme for Suicide Prevention) 2008 жылы бекітілді. Бағдарлама 9 бағытты қамтиды және оның негізгі алғышарты – ешкім жалғыз қалмауы және осал күйде болмауы керек.
Еуропалық аймақ елдерінің басым көпшілігінде (66 %) жасөспірімдерге ата-аналарының немесе заңды қамқоршыларының келісімінсіз медициналық және психологиялық көмек алуға кедергі келтіретін кедергілерді жою бойынша заңнамалық шаралар тиімді жүзеге асырылды.
Қылмыстық процесте баланы сүйемелдеу
Жыныстық қолсұғылмаушылығына қарсы қылмыстардан зардап шеккен балалар үшін Barnahus моделі ұсынылатын практика ретінде танылды, оның ішінде Бала құқықтары жөніндегі БҰҰ комитеті тарапынан да. Еуропа Кеңесінің 28 мүше мемлекеттерінде Barnahus қызметтері құрылып, тағы бес елде Barnahus жүйесін енгізу жұмыстары жүргізілуде.
Заңмен қақтығыстағы балалардың құқықтарын қорғау
Көптеген елдер өзекті проблемалардың бірі балалар арасындағы қылмыстың артуы екенін атап өтті.
Халықаралық стандарттар балалар қатысатын істерді қарауда арнайы тәсіл қолданудың маңыздылығын атап көрсетеді сондай-ақ алдын алу мен шара қолданудың барлық деңгейінде баланы тәрбиелеуге бағытталған баламалы шараларды енгізуді қажет етеді.
Скандинавиялық балалар құқықтарын қорғау және қауіпсіз орта құру моделі бұл жазалауға емес, қалпына келтіруге бағытталған әрекетке негізделген тәсілді қамтиды.
Онлайн қауіпсіздік
Ұлыбританияда "Цифрлық қауіпсіздік туралы" Заң (Online Safety Act) қабылданды, ол цифрлық платформалар мен әлеуметтік желілерді зиянды мазмұнды анықтауға және жоюға міндеттейді. Балаларға арналған әлеуметтік желілерде "коменданттық сағатты" енгізу мүмкіндігі зерделенуде.
АҚШ цифрлық платформалардың қауіптерін азайту және әдепкі құпиялылық параметрлерін орнату міндетін енгізетін KOSPA және COPPA 2.0 заңдарын қабылдады.
Бразилия, Канада және Оңтүстік Корея жасты міндетті тексеруді, таргеттелген жарнамаға тыйым салуды және платформалардың киберқорлыққа құқықтық жауапкершілікті қамтитын ұлттық немесе өңірлік онлайн-қауіпсіздік кодекстерін енгізді.
Францияда 2023 жылдан бастап 15 жасқа толмаған пайдаланушыларды тіркеу үшін платформалардан ата-ана келісімін алуды талап ететін заң бар.
Аустралияда әлемде тұңғыш рет балалардың әлеуметтік желілерді пайдалануына тыйым салу күшіне енді. Бұл елдегі 16 жасқа толмаған балалаға TikTok, Instagram, Facebook және т.б. сияқты платформаларға кіруге тыйым салынған. Басқа елдер (Франция, Дания, Испания) осындай шектеулер енгізіп жатыр, бірақ аустралиялық – ең ауқымдысы.
Мигрант-балалардың құқықтарын қамтамасыз ету
2018 жылы қабылданған қауіпсіз, реттелген және заңды көші-қон туралы жаһандық шарт мигрант-балаларға қатысты бірқатар негізгі қағидаттар мен мақсаттарға, оның ішінде адам құқықтарына, кемсітпеушілік және баланың ең жақсы мүдделеріне негізделген тәсілге назар аударады.
Испанияда ересектердің сүйемелдеуінсіз қалған мигрант-балаларды қабылдау және қорғау жөніндегі мемлекеттік орталықтар желісі жұмыс істейді. Бұл орталықтар тұрғын үй, тамақтану, киім-кешек, білім беру және медициналық көмек көрсетеді.
Швеция әр балаға заңды қамқоршы тағайындауды, мектептің интеграциялық бағдарламалары арқылы білімге қол жетімділікті қамтамасыз етуді және әл-ауқат пен әлеуметтік қосылуды нығайту үшін психологиялық қолдау көрсетуді қамтитын еріп жүрмейтін мигрант-балаларды қорғаудың жан-жақты жүйесін ұсынады.
Ұлыбританияда NHS Safeguarding Children моделі осал топтағы балаларды: мигранттарды, босқындарды және мәртебесі жоқ балаларды қоса алғанда, баланы ведомствоаралық алып жүруді қамтамасыз етеді. Медициналық көмекке қол жеткізуде "нөлдік кедергі" қағидаты іске асырылуда.
Балалар үшін қауіпсіз орта
Еуропалық Одақ елдері, Канада, Оңтүстік Корея, Жапония және Аустралия нормативтік құрылыс стандарттарын, міндетті нысандарды тексеруді, тәуекелдердің цифрлық мониторингін және балалардың қауіпсіз ортаны жобалау процесіне қатысуын қамтитын кешенді тәсілдерді енгізді.
Финляндияда, Исландияда және Швецияда "балаға бағдарланған дизайн" моделі қолданылады, онда мектептер, балабақшалар мен алаңдар балалардың жасын, қажеттіліктерін және дербестік дәрежесін ескере отырып жобаланады.
Қалалық орта деңгейінде көптеген елдер қауіпсіз жаяу жүру маршруттарын, мектептердің жанындағы "30 км/сағ аймақтар", жарықтандырылған өтпелі аймақтарды және мекемелерге бөгде адамдардың кіруін бақылауды көздейтін "Балаларға қолайлы қала" бастамасын іске асырады.
Жолдардағы балалардың қауіпсіздігі қалалар мен елді мекендерді абаттандыруда орталық орын алады.

Например, программа Zippy’s Friends, направленная на детей в возрасте 5 7 лет, разработанная в Великобритании и реализуемая более чем в 30 странах, способствует снижению конфликтного поведения на 9 %, уменьшению социальной изоляции на 15 %, а также улучшению эмоциональных навыков.
В Швеции первая Национальная программа профилактики самоубийств (National Action Programme for Suicide Prevention) была утверждена в 2008 году. Программа включает 9 направлений и ее основным посылом является, что никто не должен остаться в одиночестве и оказаться в уязвимом положении.
В превалирующем большинстве стран европейского региона (66 %) эффективно реализованы законодательные меры по устранению барьеров, препятствующих подросткам получать медицинскую и психологическую помощь без согласия родителей или законных опекунов.
Сопровождение ребенка в уголовном процессе
Модель Barnahus для детей, пострадавших от преступлений, посягающих на их половую неприкосновенность, стала рекомендуемой практикой, в том числе Комитетом ООН по правам ребенка. В 28 государствах – членах Совета Европы созданы службы Barnahus, и еще пять государств находятся в процессе создания системы Barnahus.
Защита прав детей, находящихся в конфликте с законом
Многие страны отмечают, что одной из актуальных проблем является возросшая преступность среди детей.
Международные стандарты подчеркивают необходимость специализированного подхода к рассмотрению дел с участием детей, внедрения альтернативных мер воспитательного воздействия на всех уровнях профилактики и реагирования.
Скандинавская модель защиты прав детей и создания безопасной среды включает в себя реагирование, сосредоточенное на восстановлении, а не на наказании.
Онлайн безопасность
В Великобритании принят Закон "О цифровой безопасности" (Online Safety Act), который обязывает цифровые платформы и социальные сети выявлять и удалять вредоносный контент. Изучается возможность введения "комендантского часа" в социальных сетях для детей.
США приняли законы KOSPA и COPPA 2.0, вводящие обязанность цифровых платформ минимизировать риски и устанавливать настройки конфиденциальности по умолчанию.
Бразилия, Канада и Южная Корея внедрили национальные или региональные кодексы онлайн-безопасности, включая обязательную проверку возраста, запрет на таргетированную рекламу и правовую ответственность платформ за кибернасилие.
Во Франции с 2023 года действует закон, требующий от платформ получать родительское согласие для регистрации пользователей младше 15 лет.
В Австралии впервые в мире вступил в силу запрет на использование социальных сетей детьми. Детям младше 16 лет в этой стране заблокировали доступ к таким платформам, как TikTok, Instagram, Facebook и другим. Другие страны (Франция, Дания, Испания) вводят похожие ограничения, но австралийский самый масштабный.
Обеспечение прав детей-мигрантов
Глобальный договор о безопасной, упорядоченной и легальной миграции, принятый в 2018 году, акцентирует внимание на ряде ключевых принципов и целей в отношении детей-мигрантов, в том числе подходе, основанном на правах человека, недискриминации и наилучших интересах ребенка.
В Испании действуют сеть государственных центров по приему и защите детей-мигрантов, оставшихся без сопровождения взрослых. Эти центры обеспечивают жильем, питанием, одеждой, образованием и медицинской помощью.
Швеция предоставляет всестороннюю систему защиты для детей-мигрантов, оставшихся без сопровождения, которая включает назначение законного опекуна каждому ребенку, обеспечение доступа к образованию через программы школьной интеграции, а также предоставление психологической поддержки для укрепления благополучия и социальной включенности.
В Великобритании модель NHS Safeguarding Children обеспечивает межведомственное сопровождение ребенка, включая детей из уязвимых групп: мигранты, беженцы и дети без статуса. Реализуется принцип "нулевой барьер" в доступе к медицинской помощи.
Безопасная среда для детей
Страны Европейского союза, Канада, Южная Корея, Япония и Австралия внедрили комплексные подходы, включающие нормативные строительные стандарты, обязательные проверки объектов, цифровой мониторинг рисков и участие детей в процессе проектирования безопасной среды.
В Финляндии, Исландии и Швеции применяется модель "дизайн, ориентированный на ребенка", при которой школы, детские сады и площадки проектируются с учетом возраста, потребностей и степени самостоятельности детей.
На уровне городской среды многие страны реализуют инициативу "Город, дружественный детям", предусматривающую безопасные пешеходные маршруты, "зоны 30 км/ч" возле школ, освещенные зоны перехода и контроль за доступом посторонних в учреждения.
Безопасность детей на дорогах занимает центральное место в обустройстве городов и населенных пунктов.

Бұл тұрғыда Ұлыбританиядағы Бирмингемнің тәжірибесі қызықты, онда қала ішіндегі аудандарда жол қозғалысы қауіпсіздігі мен өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған "Қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі көше көшбасшылығы" жобасы жүзеге асырылуда. Жобаға бес мектепте 9-11 жас аралығындағы 405 бала қатысты, олар жаяу жүргіншілерге қауіп төндіретін қауіптерді суретке түсіріп, мектептерінің айналасындағы аудандарда қоршаған ортаны тексеруді жүргізді.
Ұлыбритания судағы қауіпсіздік туралы ақпарат саласында көшбасшы болды. Елде "Тегін жүзу" бағдарламасы және мемлекеттік мектептің оқу жоспары сияқты бірқатар бастамалар бар, оған 11 жасқа дейін балалар 25 метр жүзе алуы керек деген талап кіреді.
Францияда суға батып кету денсаулық сақтаудың маңызды мәселесі болып табылады. Заң әр бассейн иесінен бассейнді стандартты қорғаныш құрылғысымен жабдықтауды талап етеді.
АҚШ-тың "Children Can't Fly" бағдарламасы үй иелеріне 10 жасқа толмаған бала тұратын пәтерлерге терезе торларын орнатуды міндеттеді.
Англияда "Тұрғын үйдің санитарлық сипаттамалары мен қауіпсіздігін бағалау жүйесі" жасалды. Жүйе тұрғын үй құрылысының ақауларынан туындайтын денсаулық пен қауіпсіздікке ықтимал қатерлерді анықтауға бағытталған.
Португалия ғимараттардағы балкондар мен баспалдақтар, кедергілер, қоршаулар мен тұтқалар үшін өзінің ұлттық стандартын дайындайды. Ол үшін көпсалалы техникалық комитет құрылып, Үкімет тиісті тапсырмалар берген.
2-тарау. Баланың білім алу құқығы
Елдердің рейтингінде сапалы білім мен ата-аналармен ынтымақтастықта тәрбиелеуге қол жеткізу бөлігіндегі ең жақсы мысал Финляндия, Эстония, Канада тәжірибесі болып табылады
Инклюзивтілік пен білім беру сапасының көшбасшылары Финляндия, Эстония, Канада және Сингапур болып табылады. Олардың табысының негізгі элементтері: мектептерді тең қаржыландыру, дамудың ерте диагностикасы, жеке сүйемелдеу жоспарлары, тегін оқулықтар, тамақтану және көлік, үлгерімді бақылаудың цифрлық қызметтері.
ЭЫДҰ елдерінде біліммен қамту: 5-14 жастағы балалардың 100 %-ға жуығы; 15-19 жастағы жасөспірімдер – 61 %-дан 94 %-ға дейін.
Қосымша білім беру саласында Финляндия, Эстония, Исландия көш бастап тұр, мұнда әр бала секциялар мен үйірмелерге қол жеткізе алады және табысы төмен отбасылардың қатысуы субсидияланады.
Финляндия мен Эстонияда қосымша білім алуға үйірмелер, музыка және өнер мектептері, спорт секциялары, ғылыми-техникалық клубтар кіретін муниципалды балаларды дамыту орталықтары арқылы қол жеткізіледі. Оларға қатысу тегін немесе мемлекет субсидиялайды, әсіресе табысы төмен отбасылар үшін. Қаржылық кедергі сабақтың бір бөлігін немесе барлығын жабатын ваучерлер жүйесімен өтеледі.
Исландияда Youth Work моделі бар, онда әр коммуна балаға кем дегенде бір тегін мектептен тыс сабаққа қатысуға кепілдік береді.
Ұлыбританияда "School Sport and Activity Action Plan" бағдарламасы табысты іске асырылуда. Бұл күнделікті дене белсенділігін мектеп бағдарламасына енгізу, мектептегі спорт клубтары мен сабақтан тыс дене белсенділігін қаржыландыру, жергілікті спорт ұйымдарымен серіктестік.

В данном ключе интересен опыт Бирмингема в Великобритании, где реализуется проект "Лидерство улиц в обеспечении безопасности", направленный на повышение безопасности дорожного движения и качества жизни во внутригородских районах. В проекте приняли участие 405 детей в возрасте от 9 до 11 лет в пяти школах, которые провели обходы по проверке окружающей среды в районах вокруг своих школ, фотографируя опасности, угрожающие пешеходам.
Великобритания стала лидером в сфере информации о безопасности на воде. В стране есть целый ряд предпринимаемых инициатив, таких как программа "Бесплатное плавание" и государственный школьный учебный план, куда входит требование о том, что к 11 годам дети должны уметь проплывать 25 метров.
Во Франции утопление является важной проблемой общественного здравоохранения. Закон требует от каждого владельца бассейна оборудовать бассейн стандартным защитным устройством.
Программа США "Children Can't Fly" обязала домовладельцев устанавливать оконные решетки в квартирах, где проживают дети в возрасте до 10 лет.
В Англии была разработана "Система оценки санитарных характеристик и безопасности жилья", которая направлена на выявление потенциальных угроз здоровью и безопасности, создаваемых дефектами конструкции жилья.
Португалия готовит свой национальный стандарт для балконов и лестниц, барьеров, перил и поручней в зданиях. Для этого создан многопрофильный технический комитет, которому правительством даны соответствующие поручения.
Глава 2. Право ребенка на образование
В рейтингах стран наилучшим примером в части доступа к качественному образованию и воспитанию в сотрудничестве с родителями является опыт Финляндии, Эстонии, Канады.
Лидерами в инклюзии и качестве образования являются Финляндия, Эстония, Канада и Сингапур. Ключевые элементы их успеха: равное финансирование школ, ранняя диагностика развития, индивидуальные планы сопровождения, бесплатные учебники, питание и транспорт, цифровые сервисы мониторинга успеваемости.
Охват образованием в странах ОЭСР: почти 100 % детей 5 14 лет; подростки 15 19 лет – от 61 % до 94 %.
В сфере дополнительного образования лидируют Финляндия, Эстония, Исландия, где каждый ребенок имеет доступ к секциям и кружкам, а участие семей с низким доходом субсидируется.
В Финляндии и Эстонии доступ к дополнительному образованию обеспечивается через муниципальные центры детского развития, в которые включены кружки, музыкальные и художественные школы, спортивные секции, научно-технические клубы. Участие в них является либо бесплатным, либо субсидируется государством, особенно для семей с низкими доходами. Финансовый барьер компенсируется системой ваучеров, покрывающих часть или всю стоимость занятий.
В Исландии действует модель Youth Work, при которой каждая коммуна гарантирует ребенку возможность участвовать минимум в одном бесплатном внешкольном занятии.
В Великобритании успешно реализуется программа "School Sport and Activity Action Plan". Это – обязательное включение ежедневной физической активности в школьную программу, финансирование школьных спортивных клубов и внеурочной физической активности, партнерство с местными спортивными организациями.

3-тарау. Баланың денсаулыққа құқығы
Жалпы Еуропа елдерінде денсаулық сақтау бюджеті ЖІӨ-нің 7 %-дан 12 %-на дейін құрайды. Мысалы, Германия шамамен 12,6 %, Франция 11,9 %, Аустрия 11,2 % жұмсайды, ал ЕО орташа деңгейі 9 %-дан асады.
ЭЫДҰ елдеріндегі нәресте өлімінің орташа көрсеткіші 1000 тірі туылғанға шаққанда 4, ал Финляндияда, Жапонияда, Норвегияда – 1000-ға шаққанда 2-ден аз. Бұл дамыған алғашқы медициналық көмек жүйесімен, патронаттық сапарлармен және ерте араласумен қамтамасыз етіледі.
Емізу нәресте өлімін 13 %-ға азайтты. Айталық, Норвегияда алғашқы 3 айда балалардың 68 %-ы қамтылды. Алғашқы 28 күнде патронаттық сапарлар неонаталдық өлім қаупін 25 %-ға төмендетті. Скринингтер (метаболикалық, аудиологиялық, визуалды) 40-тан астам елде, ерте араласу бағдарламалары 130 елде енгізілді.
Халықаралық тәжірибеде патронаттық қызметтер баланың өмірі мен дамуында ерекше рөл атқарады. Сонымен, Ұлыбританиядағы "Отбасылық патронаж қызметі" бағдарламасы – бұл бірінші баласын күтетін жас әйелдерге, әсіресе халықтың осал топтарына бағытталған үйге патронаждық сапарлардың құрылымдық жүйесі.
Ирландия жүктіліктен бес жылға дейінгі кезеңді қамтитын 2019–2028 жылдарға арналған First 5 ведомствоаралық стратегиясының бөлігі ретінде ерте жастағы балаларды дамытуға және ерте араласуға тиімді тәсілді көрсетеді. Денсаулық сақтау секторының үлесіне мыналар кіреді: үйге әмбебап және прогрессивті сапарлар жасау, ананың психикалық денсаулығын қолдау және тіркеменің ерте қалыптасуы, дамудың кешігуін анықтау және мамандарға жолдамаларды үйлестіру, сектораралық өзара іс-қимыл арқылы интеграцияланған көмекті ілгерілету.
Балалардың скринингі денсаулық пен хал-ахуалын нығайтудың маңызды құралы болып табылады және оның практикасы әлемнің әртүрлі елдерінде кең таралған. Бағдарламалардың тәсілдері мен көлеміндегі айырмашылықтарға қарамастан, олардың барлығы ортақ мақсатпен біріктірілген – бұзушылықтарды ерте анықтау және уақтылы араласу. Бағдарламалар АҚШ, Франция, Ұлыбритания, Германия, Швеция, Нидерланды, Испания, Канада, Жапония, Оңтүстік Корея, Аустралия және Қытай сияқты 40-тан астам елде жұмыс істейді. Даму скринингі және ерте араласу бағдарламалары туғаннан бес жасқа дейінгі балаларды қамтиды және дамудың кешігуін анықтауға және отбасыларды қолдауға бағытталған.
Балаларда артық салмақ пен семіздіктің таралуы бүкіл әлемде өсуде. ЭЫДҰ елдерінде 5 пен 19 жас аралығындағы балаларда артық салмақ көрсеткіштерінің 1990 жылы шамамен 17 %-дан 2022 жылы шамамен 28 %-ға дейін тұрақты өсуі байқалады. ЭЫДҰ-ның тек бес елінде бұл көрсеткіш әлемдік орташа көрсеткіштен 20 % төмен: Чехия, Дания, Франция, Жапония және Нидерланды Корольдігінде.
Жапонияның балалардағы семіздіктің алдын алудағы жетістігі стандартталған, қоректік мектептегі түскі ас, жаяу серуендеу бағдарламалары және салауатты тамақтану мен белсенді өмір салтының қатаң қоғамдық нормаларын қоса алғанда, жан-жақты, мәдени стратегияларға негізделген.
Халықаралық тәжірибе көрсеткендей, балалардың сапалы медициналық қызметтерге тұрақты және тең қолжетімділігі алғашқы медициналық-санитарлық көмекті, қызмет көрсетудің мобильді және қашықтықтан нысандарын, цифрлық сүйемелдеуді және профилактиканың басымдығын дамыту есебінен қамтамасыз етіледі.
Финляндияда отбасылардың 99 %-дан астамын қамтитын ана мен бала денсаулығы орталықтарының жүйесі табысты жұмыс істеуде. Ол қатерлерді ерте анықтауды, тұрақты тексерулерді, вакцинацияларды және кеңес беруді қамтамасыз етеді.

Глава 3. Право ребенка на здоровье
В целом в странах Европы бюджет на здравоохранение составляет от 7 % до 12 % от ВВП, например, Германия тратит около 12,6 %, Франция – 11,9 %, Австрия – 11,2 %, а средний уровень по ЕС превышает 9 %.
Средний показатель младенческой смертности в странах ОЭСР – 4 на 1000 живорождений, а в Финляндии, Японии, Норвегии – менее 2 на 1000. Это обеспечивается развитой системой первичной помощи, патронажными визитами и ранним вмешательством.
Грудное вскармливание снизило младенческую смертность на 13 %. Так, охват в Норвегии составил 68 % детей в первые 3 месяца. Патронажные визиты в первые 28 дней снизили риск неонатальной смертности на 25 %. Скрининги (метаболический, аудиологический, зрительный) внедрены более чем в 40 странах, программы раннего вмешательства – в 130 странах.
В международной практике патронажные службы выполняют особую роль в жизни и развитии ребенка. Так, программа "Семейная патронажная служба" в Великобритании представляет собой структурированную систему патронажных визитов на дом, ориентированную на молодых женщин, ожидающих первого ребенка, особенно из уязвимых групп населения.
Ирландия демонстрирует эффективный подход к развитию детей раннего возраста и раннему вмешательству в рамках межведомственной стратегии First 5 на 2019 2028 годы, охватывающей период от беременности до пяти лет. Вклад сектора здравоохранения включает: проведение универсальных и прогрессивных визитов на дом, поддержку психического здоровья матери и раннего формирования привязанности, выявление задержек развития и координацию направлений к специалистам, продвижение интегрированной помощи через межсекторальное взаимодействие.
Скрининг детей является важным инструментом укрепления здоровья и благополучия, и его практика широко распространена в разных странах мира. Несмотря на различия в подходах и объеме программ, все они объединены общей целью – раннее выявление нарушений и своевременное вмешательство. Программы действуют более чем в 40 странах, включая США, Францию, Великобританию, Германию, Швецию, Нидерланды, Испанию, Канаду, Японию, Южную Корею, Австралию и Китай. Скрининг развития и программы раннего вмешательства охватывают детей от рождения до пяти лет и направлены на выявление задержек развития и поддержку семей.
Распространенность избыточного веса и ожирения у детей растет во всем мире. В странах ОЭСР наблюдается устойчивый рост показателей избыточного веса у детей в возрасте от 5 до 19 лет с примерно 17 % в 1990 году до примерно 28 % в 2022 году. Только в пяти странах ОЭСР этот показатель ниже среднемирового показателя в 20 %: в Чехии, Дании, Франции, Японии и Королевстве Нидерландов.
Успех Японии в профилактике детского ожирения обусловлен комплексными, культурно обоснованными стратегиями, включая стандартизированные, питательные школьные обеды, повсеместные программы ходьбы пешком и строгие общественные нормы здорового питания и активного образа жизни.
Международный опыт показывает, что устойчивый и равный доступ детей к качественным медицинским услугам обеспечивается за счет развития первичной медико-санитарной помощи, мобильных и дистанционных форм обслуживания, цифрового сопровождения и приоритета профилактики.
В Финляндии успешно функционирует система центров здоровья матери и ребенка, охватывающая свыше 99 % семей, которая обеспечивает раннее выявление рисков, регулярные осмотры, вакцинацию и консультирование.

4-тарау. Баланың отбасыға және әлеуметтік қорғалуға құқығы
ЭЫДҰ елдеріндегі отбасыларды қолдау шығындары орта есеппен ЖІӨ-нің 2,3 %-ын құрайды.
Үш негізгі модель бар: ақшалай төлемдер (Канада, Польша), қызметтер (Финляндия, Дания, Исландия), салық жеңілдіктері (АҚШ, Германия, Италия).
Финляндияда, Швецияда, Францияда, Ұлыбританияда саясат отбасын қолдауға, отбасын қолдау орталықтары, позитивті ата-ана бағдарламалары арқылы ата-аналардың рөлін арттыруға бағытталған.
Ұлыбритания қолайсыз аудандардағы отбасыларды қолдаудың кешенді орталықтарын дамытуға бағытталған "Сенімді старт" ауқымды бағдарламасын жүзеге асырды. Орталықтар мектепке дейінгі білім беруге, ата-аналарға кеңес беруге, медициналық көмекке және әлеуметтік көмек шараларына қол жеткізуді қамтамасыз етті.
Сондай-ақ "whole family support" тәсілі іске асырылды, онда балаға ғана емес, бүкіл отбасына көмек көрсетіледі: отбасылық кеңесшілер жүйесі және баланың электрондық бағыты енгізілді.
Аустралиядағы Triple P (Positive Parenting Program) бағдарламасы миллиондаған отбасыларды қамтиды, Бұл онлайн курстар мен топтық сабақтар арқылы балалардың мінез-құлық мәселелерін 30 %-дан 50 %-ға дейін төмендетеді. Бағдарлама АҚШ пен Германияны қоса алғанда 25 елде бейімделген.
"Керемет жылдар" бағдарламасы (АҚШ) 0-12 жас аралығындағы балалардың ата-аналарына назар аударады, тәртіп пен эмоционалды қолдауды жақсартады.
Ата-аналар бағдарламалары ата-аналарға ата-ана тәрбиесі дағдыларын дамытуға көмектесетін құрылымдық курстар ретінде көбінесе зорлық-зомбылықтың алдын алуға және ерте дамуға баса назар аударады.
Оңтүстік Корея білім беру, денсаулық сақтау және балаларды қорғау жүйелерімен біріктірілген жеке әлеуметтік маршруттың цифрлық жүйесін дамытады, бұл мұқтаждарды белсенді түрде анықтауға және оларды тиісті қызметтерге автоматты түрде бағыттауға мүмкіндік береді.
Халықаралық тәжірибеде баланың әлеуметтік қорғалуы мен гүлденген отбасылық ортаға құқығын қамтамасыз етудің маңызды элементі отбасылық-достық корпоративтік саясатты дамыту болып табылады. Бұл шаралар отбасылық және еңбек өмірін үйлестіруге, ата-аналардың жұмыспен қамтылуын арттыруға, бала күтімі жағдайларын жақсартуға бағытталған. ЭЫДҰ елдерінің тәжірибесі мемлекеттік саясат балаларды тәрбиелеу мен дамыту үшін қолайлы жағдайлар қалыптастыра отырып, бизнестің белсенді бастамаларымен ұштасқан кезде тұрақты нәтижелерге қол жеткізілетінін көрсетеді.
ЭЫДҰ елдерінің көпшілігінде мемлекет жұмыс берушілерді салықтық жеңілдіктер, тікелей субсидиялар, отбасылық-достық науқандарды сертификаттау бағдарламалары және балалары бар жұмысшыларды қолдауға бизнес шығындарын азайтатын басқа да тетіктер беру арқылы work-life balance практикасын енгізуге шақырады. Икемді жұмыс уақытына, қашықтықтан жұмыс істеуге немесе қысқартылған аптаға құқықты қоса алғанда, икемді Жұмыспен қамтудың заңнамалық кепілдіктері, атап айтқанда, Нидерланды мен Ұлыбританияда бекітілген және жұмыс берушінің міндетті қарауына жатады.
Германия отбасылық тәжірибені ынталандырудың ең озық мысалдарының бірі болып табылады. "Enfolgsfaktor Familie" бастамасы компанияларға консультация береді, корпоративтік балалар бөлмелерін, икемді жұмыс кеңістіктерін және шағын балабақшаларды құруға гранттар ұсынады.
Мемлекеттік ынталандырулардан басқа, ЭЫДҰ елдеріндегі ірі компаниялар балалары бар жұмысшыларды қолдауға белсенді инвестиция салуда.
Баламалы күтім саласында БҰҰ Бас Ассамблеясы баламалы бала күтімі бойынша нұсқаулықтарды қабылдады, олар құрылғының отбасылық нысандары басымдылығының жаһандық стандарттарын бекітеді, негізсіз институционалдандырудың алдын алады және баланы интернатқа орналастыруды өте төтенше шара ретінде таниды.
Германияда алдын алу, отбасын сүйемелдеуді және патронаттық тәрбиені (фостер отбасы) қамтитын жүйе бар. Мысалы, Германияда іс жүзінде субсидиарлық принцип басым – бұл отбасының дағдарысқа ұшырауына дейін қолдау көрсету дегенді білдіреді. Барлық қолдау шаралары нәтиже бермей, жағдай балаға қауіп төндірсе ғана мемлекет баланы отбасынан тыс орналастыру туралы шешім қабылдайды. Отбасынан тыс тәрбиелеу негізінен баланы қабылдайтын отбасылар арқылы ұйымдастырылады.
Осылайша, халықаралық тәжірибе көрсеткендей, балалардың құқықтарын қорғаудың тұрақты жүйелері отбасына кешенді қолдау көрсетуге, баланы тәрбиелеудің балама отбасылық нысандарын дамытуға, балалардың шешім қабылдауға белсенді қатысуына, ерте балалық кезеңге инвестиция салуға, сондай-ақ екі ата-ананы тартуға және жүйелі ата-ана бағдарламаларын енгізуге негізделеді.

Глава 4. Право ребенка на семью и социальную защиту
Расходы на поддержку семей в странах ОЭСР составляют в среднем 2,3 % от ВВП.
Существуют три основные модели: денежные выплаты (Канада, Польша), услуги (Финляндия, Дания, Исландия), налоговые льготы (США, Германия, Италия).
В Финляндии, Швеции, Франции, Великобритании политика сфокусирована на поддержке семьи, усилении роли родителей через центры поддержки семьи, программы позитивного родительства.
Великобритания реализовала масштабную программу "Уверенный старт", направленную на развитие комплексных центров поддержки семей в неблагополучных районах. Центры предоставляли доступ к дошкольному образованию, консультациям для родителей, медицинскому сопровождению и мерам социальной помощи.
Также реализован подход "whole family support", при котором помощь оказывается не только ребенку, но всей семье: внедрены системы семейных консультантов и электронного маршрута ребенка.
Программа Triple P (Positive Parenting Program) в Австралии охватывает миллионы семей, снижая детские поведенческие проблемы на 30 50 % через онлайн-курсы и групповые занятия. Программа адаптирована в 25 странах, включая США и Германию.
Программа "Невероятные годы" (США) фокусируется на родителях детей в возрасте 0 12 лет, улучшая дисциплину и эмоциональную поддержку.
Родительские программы как структурированные курсы, помогающие родителям развивать навыки воспитания, часто делают акцент на профилактику насилия и раннее развитие.
Южная Корея развивает цифровую систему индивидуального социального маршрута, интегрированную с базами образования, здравоохранения и системы защиты детей, что позволяет проактивно выявлять нуждающихся и автоматически направлять их к соответствующим службам.
Важным элементом обеспечения права ребенка на социальную защиту и благополучную семейную среду в международной практике является развитие семейно-дружелюбных корпоративных политик. Эти меры направлены на гармонизацию семейной и трудовой жизни, повышение занятости родителей, улучшение условий ухода за детьми. Опыт стран ОЭСР показывает, что устойчивые результаты достигаются тогда, когда государственная политика сочетается с проактивными инициативами бизнеса, формируя благоприятные условия для воспитания и развития детей.
В большинстве стран ОЭСР государство поощряет работодателей внедрять практики work-life balance, предоставляя налоговые льготы, прямые субсидии, программы сертификации семейно-дружелюбных кампаний и иные механизмы, уменьшающие затраты бизнеса на поддержку работников с детьми. Законодательные гарантии гибкой занятости, включая право на гибкий график, дистанционную работу или сокращенную неделю, закреплены, в частности, в Нидерландах и Великобритании и подлежат обязательному рассмотрению работодателем.
Германия является одним из наиболее продвинутых примеров стимулирования семейно-ориентированных практик. Инициатива "Erfolgsfaktor Familie" обеспечивает консультирование компаний, предлагает гранты на создание корпоративных детских комнат, гибких рабочих пространств и мини-детских садов.
Помимо государственных стимулов, крупные компании в странах ОЭСР активно инвестируют в поддержку работников с детьми.
В области альтернативного ухода Генеральная ассамблея ООН приняла руководящие принципы по альтернативному уходу за детьми, которые закрепляют глобальные стандарты приоритета семейных форм устройства, профилактики необоснованной институционализации и признания помещения ребенка в интернат исключительно крайней мерой.
В Германии действует система, охватывающая профилактику, сопровождение семьи и опеку приемной семьи (фостерная семья). Так, на практике в Германии преобладает принцип субсидиарности – поддержка семьи до наступления кризиса. Только в случае, если все меры поддержки не дали результата и ситуация угрожает ребенку, государство принимает решение о размещении вне семьи. Воспитание вне семьи организуется преимущественно через приемные семьи.
Таким образом, международная практика подтверждает, что устойчивые системы защиты прав детей строятся на комплексной поддержке семьи, развитии альтернативных семейных форм ухода на базе семьи, активном участии детей в принятии решений, инвестициях в раннее детство, а также вовлечении обоих родителей и внедрении системных программ родительства.

4-бөлім. Балалардың құқықтарын қорғау саласын дамыту пайымы
Қазақстанда балаларды дамыту, қолдау және қорғаудың тұрақты, достық жүйесі қалыптасады, онда:
әр баланың үні, ең жақсы қызығушылығы, құқықтары оның өміріне қатысты кез келген шешім қабылдаудағы ең жоғары құндылық және басымдық болып табылады;
әр бала өзінің сүйікті, құнды және маңызды екенін сезінеді;
ата-аналар өздерінің өмірі, денсаулығы, қауіпсіздігі үшін жауапкершіліктерін түсініп, балаларды сүйіспеншілікпен, қамқорлықпен тәрбиелейді;
қоғам әр баланың жеке тұлға екенін түсінеді, оған деген көзқарас құрмет пен қайырымдылыққа негізделген;
мемлекет өмірдің барлық салаларында баланың құқықтарын қамтамасыз ету үшін барлық жағдай жасайды;
баланың қауіпсіздігі өскелең ұрпақтың хал-ахуалын және мемлекеттің тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін тәуелсіздік пен патриотизмнің, заң мен тәртіптің, бірлік пен ынтымақтастықтың, әділеттілік пен жауапкершіліктің, еңбекқорлық пен кәсібиліктің, жасампаздық пен жаңашылдықтың құндылықтары басты орын алады.
5-бөлім. Балалардың құқықтарын қорғау саласын дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Балалардың мүддесіне бағытталған саясат әрбір баланың хал-ахуалын қамтамасыз етуге, дамуына және қорғауына бағытталған мемлекеттің құндылықтары, құқықтары мен іс-қимыл тетіктерін айқындайтын нақты әрі жүйелі қағидаттар негізінде қалыптасады.
Бала құқықтарының үстемдігі және баланың ең жақсы мүдделерінің қағидаты
Әрбір бала дербес құқық пен бостандық иесі болып танылады, ал оның өміріне, дамуына және қауіпсіздігіне байланысты кез келген шешімдерді қабылдау кезінде мемлекет оның басты мүдделеріне басымдық береді.
Ерте профилактика және уақтылы араласу қағидаты
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясат көмектің уақтылы көрсетілуі қажет деген түсінікке негізделеді. Бұл қағида баланың игілігіне нұқсан келтіруі мүмкін қауіптердің алдын алуға, яғни салдарымен күресуден қауіптердің алдын алуға көшуді білдіреді.
Бұл – "халық үніне құлақ асатын мемлекет" қағидатының жалғасы.
Инклюзивтілік және кемсітпеу қағидаты
Қазақстандағы әрбір баланың физикалық, зияткерлік, әлеуметтік немесе мәдени ерекшеліктеріне қарамастан дамуға, білім алуға, қорғауға тең құқығы бар. Инклюзивтілік әр баланың бірегейлігі бағаланатын жаңа қоғамдық мәдениеттің негізіне айналады. Мемлекет әрбір баланың өмірлік жағдайларына байланысты кемсітушілікке ұшырамай, балалардың құқықтарын қорғау жүйесінен тыс қалмауына кепілдік береді.
Әріптестік қағидаты
Мемлекеттік саясаттың тиімділігі отбасының, мемлекеттің және қоғамның бірлескен жауапкершілігі мен үйлестірілген іс-қимылына негізделген.
Баланың мүддесі үшін цифрлық трансформация қағидаты
Мемлекет отбасы мен балаларға атаулы қолдау көрсетуді қамтамасыз ету үшін технологияларды, деректердің талдау тетіктерін және жасанды интеллектіні кеңінен енгізуде. Сандық құралдар балалардың құқықтарын қорғау жүйесін тиімді және болжамды етеді.
Балалардың қатысу қағидаты
Әрбір баланың өз үнінің естілуіне және өз өміріне қатысты шешімдерге қатысуға құқығы бар. Балалардың өз үнінің маңызын сезінуіне, ұсыныстарының салдарын түсінуіне және қатысуының нақты нәтижеге жеткізетінін көруіне ерекше көңіл бөлінеді.
Балалар – Қазақстанның болашағының негізі. Бүгінгі күні бала өсіп, дамитын жағдайлар ертеңгі күндегі адам капиталының сапасын, әлеуметтік тұрақтылықты және елдің бәсекеге қабілеттілігін айқындайды.
Мемлекеттік саясат әрбір баланың зорлық-зомбылықтан, кемсітушіліктен және кез келген қолайсыз жағдайлардан азат, бақытты балалық шаққа құқығы бар деген қағидатқа негізделеді.
Болашақ білім беру жүйесінің көрінісі ішкі саясат қағидаттарына, ратификацияланған халықаралық міндеттемелерге, балалардың игілігіне әсер ететін факторларды талдауға және әлемдік үздік практикаларға негізделген.
Балалардың құқықтарын қорғау саласын дамыту тәсілдері:
Балаларды қорғаудың және олардың дамуын қолдаудың мейірімді және тиімді жүйесін құру үшін заңнамалық, институционалдық және ұйымдастырушылық деңгейлерді қамтитын шаралар кешені іске асырылатын болады.
Балаларды мемлекеттік қолдаудың барлық шаралары mGov.kz цифрлық платформа базасында біріктіріледі, бұл балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік басқарудың орталық құралы болады. Мұндай тәсіл баланы бүкіл өмір жолында, нақтырақ айтсақ, туғаннан бастап кәмелетке толғанға дейін, отбасы үшін "бір терезе" қағидатын жүзеге асыра отырып, баланың "цифрлық егізі" болады.
Балалар ахуалының жаңартылған индексі әлеуметтік-экономикалық параметрлерді ғана емес, сонымен қатар заманауи сын-қатерлерді де ескереді. Индекс көрсеткіштері өңірлік саясат пен стратегиялық жоспарлауды бағалау құралына айналады. Оның деректері балалардың жағдайын дәл түсінуге және басқару шешімдерінің салдарын болжауға мүмкіндік беретін мемлекеттік талдамалық жүйелерге біріктіріледі. Жаңартылған индекс деректері негізінде әрбір өңірдің балалар үшін қауіпсіз және достық ортаны құруға қосқан үлесі көрсетіледі. Мұндай тәсіл өңірдегі баланың өмір сүру сапасымен тікелей байланысты болатын басшы жұмысының тиімділігіне негізделген дербестендірілген жауапкершілікке көшуге мүмкіндік береді
1-бағыт. Баланың қауіпсіздікке құқығы
Балалар суицидінің алдын алу және өмірлік дағдылар мәдениетін қалыптастыру
Қауіптерді анықтау тәсілдерін жүйелеу және біріздендіру мақсатында диагностиканың және баланың суицидтік ниеттерінің, зорлық-зомбылықтың, қорқытудың (буллинг) белгілерін анықтаудың бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесі құрылатын болады.
Барлық қолданылатын әдістемелер халықаралық тәжірибеге негізделе отырып, Қазақстанның нақты жағдайына бейімделеді және суицидтік мінез-құлық белгілері бар балаларды анықтауға арналған ұлттық жинақта біріктіріледі.
Басты басымдықтардың бірі ретінде әртүрлі субмәдениеттердің, цифрлық ортаның, микроэлементтер мен макроэлементтердің балалардың психикасына және мінез-құлқына әсерін зерттеуге арналған ғылыми зерттеулер жүргізу қарастырылады. Балалардың деструктивті онлайн топтарға қатысуымен, кибербуллингпен және аутоагрессивті мінез-құлықты насихаттайтын мазмұнмен байланысты жаңа қауіптерді анықтау бойынша ұсыныстар әзірленеді. Зерттеу нәтижелері профилактикалық бағдарламаларды жаңартуға, балалармен жұмыс істеудің тиімді түрлерін жасауға мүмкіндік береді.
Орта, техникалық және кәсіптік ұйымдар, медициналық ұйымдар, әлеуметтік қызметтер мен құқық қорғау органдары үшін іс-қимылдың бірыңғай тәртібін көздейтін ведомствоаралық өзара іс-қимылдың нақты хаттамалары бекітілетін болады.
Барлық орта білім беру ұйымдарында эмоционалдық жай-күйі мен когнитивтік функцияларына әсер ететін белгілерді анықтауға бағытталған профилактикалық тексерулер пакеті енгізілетін болады.
Алдын алудың түйінді бағыты әлеуметтік-эмоционалды оқытуды дамыту болады. Балалар үшін педагог-психологтер жүргізетін сенімділікті, оптимизмді және күйзеліске төзімділікті дамытуға бағытталған әлеуметтік-эмоционалдық дағдылар мен өміршеңдік бойынша сабақтар енгізілетін болады.
Суицидтік қауіптердің алдын алу жүйесінің маңызды буыны ата-аналар болып қала береді. Тоқсан сайын олармен балалардың эмоционалдық жағдайына қатысты олардың сақтығын арттыруға бағытталған тақырыптық әңгімелер мен консультациялар өткізілетін болады.
Психикалық денсаулық орталықтары балалар үшін қолжетімді болады.
Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы кадрлық әлеуетті арттыру
Кадрлық әлеуетті дамыту әрбір маманның білімі, ресурстары және мемлекеттің қолдауы бар жаңа жүйенің негізі болады.
Балалардың құқықтарын қорғау жүйесінің барлық қызметін үйлестіру функцияларын өз мойнына алатын негізгі буын Қазақстан Республикасының өңірлік уәкілетті органдары (балалардың құқықтарын қорғау басқармалары мен бөлімдері) болады.
Балалардың құқықтарын қорғау басқармалары мен бөлімдер құрамында әрбір дағдарыс жағдайына тап болған баланы сүйемелдейтін кейс-менеджерлер қызмет ететін болады.

Раздел 4. Видение развития сферы защиты прав детей
В Казахстане будет сформирована устойчивая, доброжелательная система развития, поддержки и защиты детей, где:
голос, наилучшие интересы, права каждого ребенка являются наивысшей ценностью и приоритетом при принятии любого решения, касающегося его жизни;
каждый ребенок чувствует, что любим, ценен и важен;
родители, осознавая свою ответственность за жизнь, здоровье, безопасность, воспитывают детей с любовью, заботой и вниманием;
общество осознает, что каждый ребенок – личность, отношение к которому строится на уважении и доброжелательности;
государство создает все условия для обеспечения прав ребенка во всех сферах жизни;
безопасность ребенка занимает центральное место, где для обеспечения благополучия подрастающего поколения и устойчивого развития государства во главе стоят ценности независимости и патриотизма, закона и порядка, единства и солидарности, справедливости и ответственности, трудолюбия и профессионализма, созидания и новаторства.
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития сферы защиты прав детей
Формирование политики в интересах детей будет строиться на четких принципах, которые отражают ценности, права и механизмы действий государства, направленные на обеспечение благополучия, развитие и защиту каждого ребенка.
Принцип верховенства прав ребенка и наилучших интересов ребенка
Каждый ребенок признается самостоятельным носителем прав и свобод, а его наилучшие интересы являются главным приоритетом государства при принятии любых решений, затрагивающих его жизнь, развитие и безопасность.
Принцип ранней профилактики и своевременного вмешательства
Государственная политика в сфере защиты прав ребенка основывается на понимании, что помощь должна оказываться своевременно. Этот принцип отражает переход от реагирования на последствия к предупреждению рисков, способных нарушить благополучие ребенка.
Это продолжение принципа "слышащее государство".
Принцип инклюзивности и недискриминации
Каждый ребенок в Казахстане имеет равное право на развитие, образование, защиту независимо от его физических, интеллектуальных, социальных или культурных особенностей. Инклюзивность становится основой новой общественной культуры, где ценится уникальность каждого ребенка. Государство гарантирует, что ни один ребенок не будет исключен из системы защиты прав детей, ограничен из-за его жизненных обстоятельств.
Принцип партнерства
Эффективность государственной политики строится на совместной ответственности и скоординированных действиях семьи, государства и общества.
Принцип цифровой трансформации в интересах ребенка
Государство внедряет использование технологий, аналитики данных и искусственного интеллекта для адресной поддержки семьи и детей. Цифровые инструменты делают систему защиты прав детей эффективной и предсказуемой.
Принцип участия детей
Каждый ребенок имеет право быть услышанным и участвовать в решениях, которые касаются его жизни. Особое внимание уделяется тому, чтобы дети чувствовали ценность своего голоса, понимали последствия своих предложений и видели, что их участие имеет реальный результат.
Дети – это основа будущего Казахстана. Условия, в которых растет и развивается ребенок сегодня, определяют качество человеческого капитала, социальную устойчивость и конкурентоспособность страны завтра.
Государственная политика исходит из того, что каждый ребенок имеет право на счастливое детство, свободное от насилия, дискриминации и любых форм неблагополучия.
Видение будущей системы основано на принципах внутренней политики, положениях ратифицированных международных обязательств, анализе факторов, влияющих на благополучие детей, и лучших мировых практиках.
Подходы развития сферы защиты прав детей:
Для построения доброжелательной и эффективной системы защиты детей и поддержки их развития будет реализован комплекс мер, охватывающих законодательный, институциональный и организационный уровни.
Все меры государственной поддержки детей будут объединены на базе цифровой платформы mGov.kz, которая станет центральным инструментом государственного управления сферой защиты прав детей. Подобный подход обеспечит сопровождение ребенка на всем жизненном пути – от рождения до совершеннолетия, реализуя принцип "одного окна" для семьи и станет "цифровым двойником" ребенка.
Обновленный индекс благополучия детей будет учитывать не только социально-экономические параметры, но и современные вызовы. Показатели индекса станут инструментом оценки региональной политики и стратегического планирования. Его данные будут интегрированы в государственные аналитические системы, обеспечивая точное понимание положения детей и прогноз последствий управленческих решений. На основе данных обновленного индекса будет отражаться вклад каждого региона в создание безопасной и дружественной среды для детей. Такой подход позволит перейти к персонализированной ответственности, где эффективность работы руководителя напрямую связана с качеством жизни ребенка в регионе.
Направление 1. Право ребенка на безопасность
Профилактика детского суицида и формирование культуры жизнестойкости
В целях систематизации и унификации подходов к выявлению рисков будет создана единая государственная информационная система диагностики и выявления признаков суицидальных намерений, насилия, травли (буллинга) ребенка.
Все используемые методики будут адаптированы к казахстанским реалиям на основе международных практик и объединены в национальный сборник по выявлению детей с признаками суицидального поведения.
Одним из приоритетов станет проведение научных исследований, направленных на изучение влияния различных субкультур, цифровой среды, нехватки микроэлементов и макроэлементов на психику и поведение детей. Будут разработаны рекомендации по выявлению новых рисков, связанных с участием детей в деструктивных онлайн-группах, кибербуллинге и контенте, пропагандирующем аутоагрессивное поведение. Результаты исследований позволят обновлять профилактические программы, разрабатывать эффективные формы работы с детьми.
Будут утверждены четкие протоколы межведомственного взаимодействия, предусматривающие единый порядок действий для организаций среднего, технического и профессионального образования, медицинских организаций, органов опеки и правоохранительных органов.
Во всех организациях среднего образования будет внедрен пакет профилактических осмотров, направленных на выявление признаков, влияющих на эмоциональное состояние и когнитивные функции.
Ключевым направлением профилактики станет развитие социально-эмоционального обучения. Для детей будут внедрены занятия по социально-эмоциональным навыкам и жизнестойкости, направленные на развитие уверенности, оптимизма и устойчивости к стрессу, проводимые педагогами-психологами.
Важным звеном системы превенции суицидальных рисков остаются родители. Ежеквартально с ними будут проводиться тематические беседы и консультации, направленные на повышение их настороженности в отношении эмоционального состояния детей.
Центры психического здоровья станут более доступными для детей.
Повышение кадрового потенциала в сфере защиты прав детей
Развитие кадрового потенциала станет основой новой системы, где каждый специалист обладает знаниями, ресурсами и поддержкой государства.
Ключевыми звеньями станут региональные уполномоченные органы по защите прав детей Республики Казахстан (управления и отделы по защите прав детей), которые возьмут на себя функции координации всей системы защиты прав детей.
В составе управлений и отделов по защите прав детей появятся кейc-менеджеры, которые будут сопровождать каждого ребенка, оказавшегося в кризисной ситуации.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына өзгерістер енгізу мәселесі пысықталатын болады. Аттестаттау жүйесіне тиімділіктің жаңа өлшемшарттары енгізіледі.
Әлеуметтік қызметкерлерді жыл сайынғы нысаналы даярлау және оқыту (қорғаншылық және қамқоршылық органы) балалардың құқықтарын қорғау жүйесінің ұзақ мерзімді кадрлық әлеуетін қалыптастыруға негіз болады.
Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жүйесінің негізгі элементтерінің бірі ретінде әлеуметтік педагогтер институтын реформалауға ерекше назар аударылатын болады.
Педагог-психологтер мен әлеуметтік педагогтер тәуекелдерді ерте анықтауда, қолайсыздықтың алдын алуда, балалар мен отбасыларды сүйемелдеуде шешуші рөл атқаратын балалардың құқықтарын қорғау жүйесінің белсенді субъектілері ретінде қарастырылатын болады. Осыған байланысты аталған мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын күшейту, оларды даярлау және аттестаттау тәсілдерін жетілдіру көзделеді.
Көрсетілген шараларды іске асыру балаларға көмектің сапасы мен атаулылығын арттыруға, қайталама жарақаттар деңгейін төмендетуге, мамандардың бірыңғай кәсіби ортасын қалыптастыруға және тұтастай алғанда балалардың құқықтарын қорғау жүйесінің алдын алу сипатын нығайтуға бағытталған.
Кәсіби рухты нығайту және мамандардың еңбегін мойындау үшін жыл сайынғы "Балалық шақтың қорғаншысы" республикалық конкуры тағайындалатын болады.
Барлық білім беру ұйымдарында бірыңғай дизайн-кодта ресімделген 111 байланыс орталығының QR-кодтары жаңартылады.
Кәмелетке толмағандар істері жөніндегі комиссиялардың электрондық жұмыс форматына көшуі кадрлық әлеуетті дамытудың маңызды бағыты болады. Комиссиялар отбасын қолдау орталықтарымен тығыз байланыста жұмыс істейтін болады, бұл әрбір жағдайды шешуге кешенді тәсілді қамтамасыз етеді.
Балалар арасындағы құқық бұзушылықтың ерте профилактикасы
Құқықтық мәдениетті қалыптастыру және заңды құрметтеу тәрбие жүйесінің табиғи бөлігі болады.
"Заң мен тәртіп" қағидаты мектеп пен мектептен тыс ортаның әрбір деңгейіне енгізілетін болады.
"Адал азамат" бірыңғай тәрбие бағдарламасының іс-шараларымен педагогикалық сүйемелдеу шеңберінде жоғары назар аударуды талап ететін барлық балалар қамтылатын болады. Осы топтардың әрқайсысы үшін тәлімгерлік пен менторлықты қоса алғанда жеке тәрбие бағыттары әзірленеді.
2024 жылы енгізілген "Жеке қауіпсіздік" сабақтары жаңа мазмұн мен даму серпініне ие болады.
Құқық бұзушылық жасаған балалар қосымша білім беру бағдарламаларына және мәдени жобаларға енгізілетін болады.
Ауылдық өңірлерге ерекше назар аударылмақ. Мәдениет үйлері мен ауылдық клубтардың әлеуеті балаларды тегін үйірмелер мен секциялармен қамтуды кеңейту үшін пайдаланылады.
Білім беру ұйымдары тәуекел аймағындағы балаларды ерте анықтау жүйесінің белсенді қатысушыларына айналады.
ҮЕҰ іске асыратын барлық бағдарламалар қайталануды, формализмді және тиімсіз жұмыс әдістерін болдырмау үшін ұлттық алдын алу стандарттарына сәйкестігі үшін міндетті сертификаттаудан өтеді.
Кешкі мектептердің қызметі ересектердің білім алуына қайта бағытталатын болады. Бұрын кешкі мектептерге жіберілген жасөспірімдер үшін білім беру ұйымдарында тәрбие және профилактикалық жұмыс күшейтілетін болады.
Арнайы білім беру ұйымдарының әлеуетін күшейтуге ерекше назар аударылатын болады. Бұл ұйымдар заманауи тәрбие жұмысы орталықтарына айналады. Арнайы білім беру ұйымдарының қызметкерлері үшін ерекше назарды қажет ететін балалармен жұмыс істеу әдістемелері, тәрбиелеуге қатысты заманауи тәсілдерді, тәлімгерлік пен сүйемелдеу дағдыларын қамтитын даярлау мен біліктілікті арттырудың жаңартылған бағдарламалары енгізілетін болады.
Әрбір арнаулы білім беру ұйымы балалардың өміршеңдігін, әлеуметтік-эмоционалдық дағдыларын, құқықтық мәдениетін, әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларын және мінез-құлқының позитивті үлгісін дамытуға бағытталған жаңа тәрбие бағдарламаларын алады.
Балаларды қорғауды күшейту мақсатында туғаннан бастап балаларды сәйкестендіру туралы мәселе пысықталатын болады, ол баланы сәйкестендірудің сенімді құралына айналады.
Келешекте балалар зорлық-зомбылықтан, қанаудан, суицидтен, қорқытудан және баланың физикалық, психологиялық, эмоционалдық және әлеуметтік хал-ахуалын қамтамасыз ететін басқа да тәуекелдерден қорғалған қауіпсіз және қолайлы орта жетілдіріледі. Негізгі басымдық алдын алу, қатерлерді ерте анықтау және тиімді әрекет ету тетіктері мен ведомствоаралық өзара іс-қимыл негізінде уақтылы көмекке қолжетімділікті қамтамасыз ету болады.
Зорлық-зомбылықтан зардап шеккен балаларға көмек көрсетудің бірыңғай жүйесін қалыптастыру
Түйінді бағыттардың бірі – зорлық-зомбылықтан зардап шеккен балаларға көмек көрсетудің бірыңғай жүйесін құру. Барлық тартылған құрылымдардың (құқық қорғау органдары, медицина, білім беру, әлеуметтік қорғау және қорғаншылық органдары) іс-қимыл тәртібін регламенттейтін өзара іс-қимылдың ведомствоаралық хаттамасы бекітілетін болады.
Сонымен қатар тергеу органдары балаларға олардың жас және психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып сауалнама жүргізеді.
Ел бойынша біртұтас модельге сәйкес Barnahus халықаралық стандарты бойынша қызмет көрсететін зорлық-зомбылыққа ұшыраған балаларға арналған көмек кабинеттері ашылады. Бұл кабинеттерде бала көмек көрсетудің барлық спектрін бір жерде қайталап жүгінуді қажет етпей-ақ ала алады.
Аталған жүйені кадрлық қамтамасыз ету мақсатында елдің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында балалармен қылмыстық іс жүргізу барысында жұмыс істеудің ерекшеліктеріне арналған баланың психологиясының негіздері, сұрастыру этикасы және зорлық-зомбылықтан зардап шеккендермен өзара іс-қимыл негіздерін қамтитын оқу тақырыптары енгізіледі.
Сонымен қатар құқықтық реттеудегі олқылықтарды жоюға және көмек көрсетудің жаңа стандарттарын бекітуге бағытталған заңнамалық түзетулер пакеті әзірленіп, енгізілетін болады.
Балаларды цифрлық қауіптерден қорғау
Интернет пен жасанды интеллектінің (бұдан әрі – ЖИ) жаппай таралуы дәуірінде қауіпсіз цифрлық ортаны қалыптастыру балалардың игілігі мен цифрландыру саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттарының біріне айналып отыр.
Балаларда, ата-аналарда және педагогтерде заманауи цифрлық дағдылар мен медиасауаттылықты арттыру қауіпсіз цифрлық балалық шақты қамтамасыз етудің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады.
1-сыныптан бастап міндетті цифрлық білім енгізіледі: киберқауіпсіздік негіздері, цифрлық гигиена, сын тұрғысынан ойлау, медиасауаттылық.
Педагогтер үшін онлайн-қауіпсіздік, мектептік медиатоптар құру және цифрлық тәуекелдерді анықтау бойынша міндетті тренингтер енгізіледі. Білім беру процесінде жасанды интеллектіні қолдану бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру маңызды қадамға айналады.
Мектептерде цифрлық мінез-құлыққа арналған мектептік кодекстер енгізілетін болады. Ата-аналар үшін "Cyber Safe for Family" бағдарламасы кеңейтіліп, сынып сағаттары, ата-аналар жиналыстары кейстермен, оқыту материалдары арқылы өтеді. Сонымен қатар барлық мектептер мен басқа білім беру ұйымдарында жыл сайын "Қауіпсіз интернет күнін" енгізу жоспарлануда.
Қауіпті ерте кезеңде анықтауға, мемлекетке объективті статистика жинауға және мектеп бағдарламаларын нақты қажеттіліктерге бейімдеуге мүмкіндік беретін цифрлық игіліктің жүйелі мониторингі енгізіледі. Қазақстан үшін мұндай жүйені енгізу балалардың цифрлық денсаулығы мен қауіпсіздігі бойынша ұлттық стандарт қалыптастыруға қадам болмақ.
Технологиялардың қарқынды дамуы жағдайында балалар мен жасөспірімдерде ЖИ-мен өзара іс-қимыл жасау дағдыларын қалыптастыру маңызды бағытқа айналады. Озық халықаралық тәжірибе негізінде мектеп бағдарламасы шеңберінде мынадай бағыттар бойынша жүйелі дайындық енгізіледі: алгоритмдік ойлау – цифрлық жүйелер мен ЖИ-дің қалай жұмыс істейтінін түсіну қабілеті, деректермен жұмыс істеу негіздері – ақпаратты іздеу, талдау, сүзу және сыни бағалау дағдылары; ЖИ қағидаттарын түсіну, цифрлық этика мен жауапкершілік – ЖИ пайдаланудың шектерін ұғыну, манипуляциялар мен жалған ақпараттан қорғану.
Бұл үшін кәмелетке толмағандардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, цифрлық технологиялар мен ЖИ бойынша жаңартылған оқу курстары әзірленетін, жасанды интеллект пен цифрлық жобалар бойынша мектептік клубтар мен үйірмелер құрылатын болады.
Байланыс операторларына тарифтік жоспарларға ата-аналық бақылау функциясын міндетті тармақ ретінде енгізу ұсынылатын болады.
Балалардың цифрлық қауіпсіздігінің жаңа моделі қалыптастырылады.
Зиянды интернет-контентті реттеуге баса назар аудара отырып, "Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормалары өзектендірілетін болады.
Кәмелетке толмаған пайдаланушылардың Интернет желісіне қауіпсіз қосылуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін балалардың SIM-карталарын тіркеу тетігі енгізіледі. Мұндай SIM-карталарда түнде ойын-сауық мазмұнын автоматты түрде шектейтін арнайы кіру режимі болады.
Үшінші тұлғалардың балалардың бет-бейнелерін пайдалануы мәселесі шешілетін болады.
Осал жағдайдағы балаларды кешенді қолдау
Өмірде қиын жағдайға тап болған әрбір бала психологиялық, әлеуметтік және медициналық қолдауды қамтитын анықтаудың, сүйемелдеудің және оңалтудың жеке хаттамасымен қамтылатын болады.
Білім беруге, медициналық көмекке және әлеуметтік қызметтерге жедел қол жеткізе алатын мигранттар мен босқындардың балаларына ерекше назар аударылады.
Адам саудасынан зардап шеккен отбасылардан шыққан балалар үшін заң көмегі мен құжаттарды қалпына келтіруді қоса алғанда, әлеуметтік және психологиялық қолдау пакеті қамтамасыз етіледі.
Ерте жүктілік жағдайларының алдын алу және жүкті қыздарға көмек көрсету бойынша профилактикалық іс-шаралар ұйымдастырылады.
Сонымен қатар балалар еңбегін заңсыз пайдалану және кәмелетке толмағандарды, оның ішінде мигранттарды тарту жағдайларын болдырмау мақсатында жұмыспен қамтудың қауіпті түрлеріне қойылатын талаптар қатаңдатылып, заңнамалық реттеудің неғұрлым айқын тетіктері жасалатын болады.
Балалар инфрақұрылымының қауіпсіздік стандарттарын қалыптастыру
Балалардың хал-ахуал индексінің көрсеткіштеріне негізделген "Балаға қолайлы қала" республикалық жобасы әзірленетін болады. Оның негізінде балалардың өмірі мен дамуы үшін неғұрлым қолайлы өңірлер мен қалалардың рейтингі жасалатын болады. Жоба жергілікті атқарушы органдарды балаға бағдарланған үздік практикаларды енгізуге ынталандырады.
Балалардың терезеден құлап кетуіне жол бермеу үшін халықаралық тәжірибеге сәйкес жаңа тәсілдер енгізілетін болады.
Суға батудың алдын алу мақсатында өңірлердегі барлық су айдындарының қауіпсіздігін міндетті түрде тексере отырып, оларға жыл сайынғы мониторинг жүргізілетін болады. Аудандарда кезең-кезеңімен балаларға арналған қауіпсіздік стандарттарына сәйкес келетін қауіпсіз шомылу орындары пайда болады.
Білім беру ұйымдарының жанында жол қауіпсіздігінің күшейтілген шараларының стандарттары енгізу жалғастырылуда.
Балалар саябақтарының, аттракциондарының және ойын-сауық алаңдарының жұмысы қатаң реттелетін болады.
Мектептердегі бейнебақылау жүйелері интеллектуалды тану жүйелеріне жаңартылады.
2-бағыт. Баланың білім алуға құқығы
Мектепке дейінгі ұйымдарда балалардың құқықтарын қорғау
Білім беру ұйымдары үшін балалармен болған төтенше жағдайларға ден қоюдың бірыңғай стандарттары мен хаттамалары бекітілетін болады.
Мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің жоғары кәсіби және этикалық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін тәрбиешілердің жыл сайынғы психологиялық диагностикасы енгізілетін болады.
Мектепке дейінгі ұйымдардың педагогтері мен тәрбиешілері үшін балалар қауіпсіздігі модулімен қоса кәсіби біліктілікті арттыру курстары ұйымдастырылады.
Балалардан зорлық-зомбылық пен эмоционалдық ауытқу белгілерін ерте анықтау мақсатында мектеп жасына дейінгі балаларға бейімделген арнайы анықтау құралдары енгізілетін болады.
Орта білім беру
Орта білім беру алудың қолжетімділігі мен міндеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған заңнамалық түзетулер әзірленетін болады.
Отбасы мен мектептің байланыстарын нығайту мақсатында әрбір ата-анаға мектеп жиналыстарына, консультацияларына және тәрбие іс-шараларына қатысу үшін ай сайын 3 сағаттық жұмыстан босату (демалыс) беру мәселесі қарастырылатын болады.
Мемлекет жауапты ата-ана болу білім беру процесінің бір бөлігіне айналатындай жағдайлар жасайды.
Балаға орта білім алу мүмкіндігін ұсынбағаны үшін заңды өкілдердің жауапкершілігі күшейтілетін болады. Баланың мектепте дәлелсіз себептермен жүйелі түрде болмауы баланың білім алу құқығын бұзу ретінде қарастырылады.
Шетелде уақытша тұратын Қазақстан азаматтарының балалары орта білім алуы тұрғысынан мониторингімен қамтылады.
Тергеу изоляторларындағы балалар үшін олардың орта білім алуына толық көлемде кепілдік беретін бірыңғай маршрут әзірленетін болады.
Білім беру жүйесін цифрландыру шеңберінде оқытумен қамтылмаған балалар автоматты режимде анықталатын болады.
Мемлекет басшысының "Оқуға құштар ұлт" тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде мектептерде оқу мәдениетін жаңғырту бойынша жүйелі шаралар мен нақты іс-қимылдар қабылданатын болады, оның ішінде мектеп кітапханаларының жұмысын ұйымдастыруға, қолайлы ортаны қалыптастыруға, сондай-ақ түрлі әлеуметтік желілерде танымал етудің қазіргі заманғы трендтері мен құралдарын ескере отырып, оқу сауаттылығын арттыру жөніндегі сыныптан тыс іс-шараларды өткізуге тәсілдер қайта қаралатын болады.
Қосымша білім беру бағыты бойынша ауылдық жерлерде мәдениет үйлері мен клубтар базасында балаларға арналған тегін үйірмелер мен секциялар ашу мәселесі пысықталады.

Будет проработан вопрос по внесению изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193. В систему аттестации включаются новые критерии эффективности.
Ежегодная целевая подготовка и обучение социальных работников (орган опеки и попечительства) станут основой формирования долгосрочного кадрового потенциала системы защиты прав детей.
Особое внимание будет уделено реформированию института социальных педагогов как одного из ключевых элементов системы защиты прав и законных интересов детей.
Педагоги-психологи и социальные педагоги будут рассматриваться как активные субъекты системы защиты прав детей, играющие ключевую роль в раннем выявлении рисков, профилактике неблагополучия, сопровождении детей и семей. В этой связи предусматриваются усиление квалификационных требований к указанным специалистам, совершенствование подходов к их подготовке и аттестации.
Реализация указанных мер направлена на повышение качества и адресности помощи детям, снижение уровня вторичных травм, формирование единой профессиональной среды специалистов и укрепление превентивного характера системы защиты прав детей в целом.
Для укрепления профессионального духа и признания заслуг специалистов будет учрежден ежегодный республиканский конкурс "Балалық шақтың қорғаншысы".
Во всех организациях образования будут обновлены QR-коды контакт-центра 111, оформленные в едином дизайн-коде.
Важным направлением развития кадрового потенциала станет переход документооборота комиссий по делам несовершеннолетних на электронный формат работы. Комиссии будут работать в тесной связи с центрами поддержки семьи, что обеспечит комплексный подход к решению каждой ситуации.
Ранняя профилактика правонарушений среди детей
Формирование правовой культуры и уважения к закону станет естественной частью воспитательной системы.
Принцип "Закон и порядок" будет встроен в каждый уровень образования.
Мероприятиями единой программы воспитания "Адал азамат" будут охвачены все дети, требующие повышенного внимания. Для каждой из этих групп будут разработаны индивидуальные маршруты воспитания, в том числе наставничество и менторство.
Введенные в 2024 году уроки "Личная безопасность" получат новое содержание и импульс развития.
Дети, совершившие правонарушения, будут включаться в программы дополнительного образования и культурных проектов.
Особое внимание будет уделено сельским регионам. Потенциал домов культуры и сельских клубов будет использован для расширения охвата детей бесплатными кружками и секциями.
Организации образования станут активными участниками системы раннего выявления детей, находящихся в зоне риска.
Все программы, реализуемые НПО, будут проходить обязательную сертификацию на соответствие национальным стандартам профилактики, чтобы исключить дублирование, формализм и неэффективные методы работы.
Деятельность вечерних школ будет переориентирована на получение образования взрослыми. Для подростков, которые ранее направлялись в вечерние школы, будет усилена воспитательная и профилактическая работа в организациях образования.
Особое внимание будет уделено укреплению потенциала специальных организаций образования. Эти организации станут современными центрами воспитательной работы. Для сотрудников специальных организаций образования будут внедрены обновленные программы подготовки и повышения квалификации, включающие методики работы с детьми, требующими повышенного внимания, современные подходы к воспитанию, навыки менторства и сопровождения.
Каждая специальная организация образования получит новые воспитательные программы, направленные на развитие у детей жизнестойкости, социально-эмоциональных навыков, правовой культуры, социально-бытовых навыков и позитивной модели поведения.
В целях усиления защиты детей будет проработан вопрос создания надежного механизма идентификации ребенка с момента рождения.
В перспективе будет усовершенствована безопасная и благоприятная среда, где дети защищены от насилия, эксплуатации, суицида, буллинга и иных рисков, обеспечивающая физическое, психологическое, эмоциональное и социальное благополучие ребенка. Ключевыми приоритетами станут профилактика, раннее выявление угроз и доступность своевременной помощи на основе эффективных механизмов реагирования и межведомственного взаимодействия.
Формирование единой системы помощи детям, пострадавшим от насилия
Одним из ключевых направлений станет создание единой системы помощи детям, пострадавшим от насилия. Будет утвержден межведомственный протокол взаимодействия, который регламентирует порядок действий всех задействованных структур (правоохранительные органы, медицина, образование, социальная защита и органы опеки).
Параллельно опрос детей следственными органами будет проводиться с учетом их возрастных и психологических особенностей.
По всей стране по единой модели будут открыты кабинеты помощи детям, пострадавшим от насилия, действующие по типу международного стандарта Barnahus. В этих кабинетах ребенок сможет получить весь спектр помощи в одном месте без необходимости повторных обращений.
В целях кадрового обеспечения этой системы в организациях высшего и (или) послевузовского образования страны будут внедрены учебные темы по особенностям работы с детьми в уголовном процессе, включая основы детской психологии, этики допроса и взаимодействия с пострадавшими от насилия.
Параллельно будет разработан и внесен пакет законодательных поправок, направленных на устранение пробелов в правовом регулировании и закрепление новых стандартов оказания помощи.
Защита детей от цифровых угроз
Формирование безопасной цифровой среды в эпоху массового распространения Интернета и искусственного интеллекта (далее – ИИ) становится одним из приоритетов государственной политики в сфере детского благополучия и цифровизации.
Повышение современных цифровых навыков и медиаграмотности у детей, родителей и педагогов является важной частью безопасного цифрового детства.
Вводится обязательное цифровое образование с 1 класса: основы кибербезопасности, цифровая гигиена, критическое мышление, медиаграмотность.
Для педагогов будут введены обязательные тренинги по онлайн-безопасности, созданию школьных медиагрупп, выявлению цифровых рисков. Важным шагом станет повышение квалификации педагогов по применению ИИ в образовательном процессе.
В школах будут внедряться школьные кодексы цифрового поведения. Для родителей планируется масштабирование программы "Cyber Safe for Family": классные часы, родительские собрания с кейсами, обучающие материалы. Также планируется ввести ежегодный "День безопасного интернета" во всех школах и иных организациях образования.
Будет внедрен системный мониторинг цифрового благополучия, который позволит выявлять риски на ранних стадиях, собирать объективную статистику для государства и адаптировать школьные программы под реальные потребности. Для Казахстана внедрение такой системы станет шагом к формированию национального стандарта цифрового здоровья и безопасности детей.
В условиях стремительного развития технологий важным направлением становится формирование у детей и подростков навыков взаимодействия с ИИ. На основе передового международного опыта будет внедрена системная подготовка в рамках школьной программы по следующим направлениям: алгоритмическое мышление – умение понимать, как работают цифровые системы и ИИ, основы работы с данными – навыки поиска, анализа, фильтрации и критической оценки информации, понимание принципов ИИ, цифровая этика и ответственность – понимание границ использования ИИ, защита от манипуляций и фейков.
Для этого будут разработаны обновленные учебные курсы по цифровым технологиям и искусственному интеллекту с учетом возрастных особенностей несовершеннолетних, созданы школьные клубы и кружки по искусственному интеллекту и цифровым проектам.
Операторам связи будет рекомендовано включать родительский контроль в тарифные планы, как обязательную опцию.
Будет сформирована новая модель цифровой безопасности детей.
Будут актуализированы нормы Закона Республики Казахстан "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию" с акцентом на регулирование вредоносного интернет-контента.
Будет внедрен механизм регистрации детских SIM-карт, что позволит обеспечить безопасное подключение несовершеннолетних пользователей к сети Интернет. Такие SIM-карты получат особый режим доступа, автоматически ограничивающий развлекательный контент в ночное время.
Будет урегулирован вопрос использования изображения лиц детей третьими лицами.
Комплексная поддержка детей, находящихся в уязвимом положении
Каждый ребенок, оказавшийся в трудной жизненной ситуации, будет охвачен индивидуальным протоколом выявления, сопровождения и реабилитации, включающим психологическую, социальную и медицинскую поддержку.
Особое внимание уделяется детям мигрантов и беженцев, которые получат оперативный доступ к образованию, медицинской помощи и социальным услугам.
Для детей из семей, пострадавших от торговли людьми, будет обеспечен пакет социальной и психологической поддержки, включая юридическую помощь и восстановление документов.
Будут организованы профилактические мероприятия по предотвращению случаев ранней беременности и оказанию помощи беременным девочкам.
Вместе с тем в целях предотвращения случаев незаконного использования детского труда и привлечения несовершеннолетних, в том числе мигрантов, к опасным видам занятости будут ужесточены требования и созданы более четкие механизмы законодательного регулирования.
Формирование стандартов безопасности детской инфраструктуры
Будет разработан республиканский проект "Город, дружественный к ребенку", основанный на показателях индекса благополучия детей. На его основе будет формироваться рейтинг регионов и городов, наиболее благоприятных для жизни и развития детей. Проект станет стимулом для местных исполнительных органов внедрять лучшие практики благоустройства, ориентированные на ребенка.
Для предотвращения выпадения детей из окон будут внедрены новые подходы в соответствии с международным опытом.
В целях профилактики утоплений будут проводиться ежегодные мониторинги всех водоемов в регионах с обязательной проверкой их безопасности. Поэтапно в районах появятся безопасные места для купания, отвечающие стандартам безопасности для детей.
Вблизи организаций образования продолжают внедряться стандарты усиленных мер дорожной безопасности.
Работа детских парков, аттракционов и развлекательных площадок будет строго регламентирована.
Системы видеонаблюдения в школах будут обновлены до интеллектуальных систем распознавания.
Направление 2. Право ребенка на образование
Защита прав детей в дошкольных организациях
Для организаций образования будут утверждены единые стандарты и протоколы реагирования на чрезвычайные происшествия с детьми.
Для обеспечения высокой профессиональной и этической устойчивости педагогов дошкольных организаций будет внедрена ежегодная психологическая диагностика воспитателей.
Для педагогов и воспитателей дошкольных организаций будут организованы курсы повышения квалификации, включая модуль безопасности детей.
С целью раннего выявления признаков насилия и эмоциональных нарушений у детей будут внедрены специальные инструменты выявления, адаптированные для детей дошкольного возраста.
Среднее образование
Будут разработаны законодательные поправки, направленные на обеспечение доступности и обязательности получения среднего образования.
В целях укрепления связей семьи и школы будет изучен вопрос по предоставлению каждому родителю ежемесячного 3-х часового освобождения от работы (отгул) для участия в школьных собраниях, консультациях и воспитательных мероприятиях.
Государство создает условия, при которых ответственное родительство становится частью образовательного процесса.
Будет усилена ответственность законных представителей за непредставление ребенку возможности получения среднего образования. Случаи систематического отсутствия ребенка в школе без уважительных причин будут рассматриваться как нарушение права ребенка на образование.
Дети – граждане Казахстана, временно проживающие за границей, будут находиться на мониторинге получения среднего образования.
Для детей, находящихся в следственных изоляторах, будет разработан единый маршрут, гарантирующий получение ими среднего образования в полном объеме.
В рамках цифровизации системы образования дети, не охваченные обучением, будут выявляться в автоматическом режиме.
Будут приняты системные меры и конкретные действия по возрождению культуры чтения в школах в рамках реализации Концепции Главы государства "Читающая нация", в том числе пересмотрены подходы к организации работы школьных библиотек, формированию удобной среды, а также проведению внеклассных мероприятий по повышению читательской грамотности с учетом современных трендов и средств популяризации в различных социальных сетях.
По направлению дополнительного образования будет проработан вопрос по открытию бесплатных кружков и секций для детей на базе домов культуры и клубов в сельской местности.

Балалардың бойындағы экологиялық мәдениетті арттыру мақсатында 2024 – 2029 жылдарға арналған "Таза Қазақстан" экологиялық мәдениетті дамыту тұжырымдамасының аясында іс-шаралар жүргізілетін болады.
Барлық жерде инклюзивті білім беру
Түйінді міндет – елдегі барлық педагогтердің біліктілігін кең ауқымды арттыру. Барлық біліктілікті арттыру және кәсіптік қайта даярлау бағдарламаларына ЕББҚ бар балаларды оқыту және сүйемелдеу ерекшеліктері бойынша барлық пәндердің мұғалімдері үшін міндетті болып табылатын модуль енгізілетін болады.
Бұдан басқа, педагогикалық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларына ЕББҚ бар балалармен жұмыстың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері бойынша курс біріктірілетін болады.
Болашақ педагогтер тек сабақ беріп қана қоймай, әр балаға түсінуге, қолдауға, көмектесуге дайын болады.
ЕББҚ бар әрбір бала барлық сыныптан тыс және мектептен тыс іс-шараларға енгізілетін болады.
ЕББҚ бар балаларды жүйелі қолдауды қамтамасыз ету үшін психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар саны ұлғайтылады және ерте араласу қызметі құрылады.
3-бағыт. Баланың денсаулыққа құқығы
Балаларды сапалы медициналық көмекпен қамтамасыз ету
Медициналық көмек көрсету жүйесін дамыту денсаулыққа құқықты іске асыруға тең және орнықты қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін негіз қалайды.
Ерте диагностика жүйелік басымдыққа айналуда: генетикалық зерттеулер кеңейтіліп, неонаталдық қызметтердің жұмысы күшейтіліп, сонымен қатар соқырлықты, жүрек ақауларын және жаңа туған нәрестелердің кенет өліміне әкелетін жағдайларды алдын алуға мүмкіндік беретін заманауи скринингтер (қызыл рефлекс, пульсоксиметрия) енгізілуде.
Катамнез қызметін дамыту мүгедектікке жол бермеудің негізін құрайды. Қауіп топтарындағы балаларды ұзақ мерзімді бақылау ерте араласуды қамтамасыз етіп, ауыр салдардың алдын алады және болашақта мемлекеттік шығыстарды азайтуға мүмкіндік береді.
Бала денсаулығына арналған профилактикалық іс-шараларымен қамту мен көлемін жақсарту, ДДСҰ-ның "Бала жасындағы ауруларды интеграцияланған басқару" бағдарламасын, сондай-ақ ЮНИСЕФ ұсынған патронаждың әмбебап прогрессивті моделін енгізу жалғасады.
Ерте араласу – қазіргі балалар медицинасының негізгі құрамдас бөлігі. Даму бұзылуының 80 % өмірдің алғашқы жылдарында анықталған кезде түзетіледі. Уақытылы диагноз қойылмаған дамудың әрбір кешігуі болашақта мемлекеттің білім беру, әлеуметтік қолдау және медицина шығындарының бірнеше есе өсуіне әкеледі. Сондықтан даму және ерте араласу орталықтарының желісін кеңейту және бұзылыстарды ерте анықтауды арттыру – балалар мүгедектігін төмендетуге бағытталған стратегиялық шара
Аутизмге скринингтік тест, балаларды дамыту скринингі жүргізу шеңберінде мұндай балаларды одан әрі диспансерлей және әлеуметтендіре отырып, МСАК деңгейінде АСБ және даму кемістігі бар балаларды ерте анықтау жөніндегі жұмыстар жалғастырылатын болады.
Медициналық көмек көрсету стандарттары мен клиникалық хаттамаларды қайта қарау жұмысы жалғасады.
Мектептерде стоматологиялық аурулардың алдын алу кабинеттерін құру маңызды шара болады, өйткені балалардың кариесі баланың өмір сүру сапасына және одан әрі дамуына әсер ететін ең көп таралған созылмалы патологиялардың бірі болып саналады.
Балалардағы артық салмақпен күресу үшін ведомствоаралық алгоритм енгізіледі.
Орфандық (сирек кездесетін) аурулары бар балаларға медициналық көмек көрсету стандартын әзірлеу және бекіту, орфандық аурулары бар балаларды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қаржыландырудың баламалы көздерін іздеу балаларды қымбат дәрілік заттармен қамтамасыз етудің жаңа мүмкіндіктерін береді.
Балаларға арналған онкологиялық және гематологиялық қызмет, паллиативтік көмек дамитын болады.
Өзекті мәселелердің бірі – балаларға психиатриялық көмекті жетілдіру. Психикалық денсаулық орталықтарын жаңғырту жүргізіледі.
Медициналық инфрақұрылымның қолжетімділігін қамтамасыз ету
Жаңа перинаталдық орталықтарды салу және балалар ауруханаларын жаңғырту, өңірлерде 10 заманауи көпбейінді балалар стационарын салу мәселесін қарастыру ел бойынша медициналық көмекке тең қолжетімділікті және біркелкі сапа деңгейін қамтамасыз етуге, өңірлер арасындағы айырмашылықтарды азайтуға мүмкіндік береді, сондай-ақ заманауи технологияларды енгізуге жағдай туғызады.
500 төсек-орындық республикалық педиатриялық клиниканы салу мәселесін пысықтау көмекке мұқтаж балалардың санын арттыруға және педиатриялық кадрларды оқыту мен даярлау үшін заманауи клиникалық базаны құруға мүмкіндік береді.
Балаларға шұғыл көмек көрсету орталығының жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу шұғыл балалар медицинасының бірыңғай ұлттық платформасын құру үшін негіз қалыптастырады.
4-бағыт. Баланың әлеуметтік қорғалуға және отбасына құқығы
Жауапты ата-ана және берік отбасы
Түйінді бағыттардың бірі отбасын қолдаудың, ата-ана жауапкершілігін күшейтудің қосымша шараларын енгізу болады.
Отбасын қолдау орталықтары жас жұбайларға неке туралы шешімге саналы түрде жақындауға мүмкіндік беретін некеге дейінгі консультация беру қызметтерін ұсынады.
Ата-аналардың балаларды жеке тәрбиелеу басымдығын нығайту бөлігінде заңнаманы одан әрі жетілдіру көзделеді. Төтенше жағдайларда жаңа құқықтық құрал – уақытша қамқоршылық енгізіледі, ол тек жақын туыстарына және расталған негіздер болған кезде шектеулі мерзімге беріледі.
EGov платформасында жауапты ата-ана болу бойынша интерактивті курс құрылады. Бұл баланың өмірінің негізгі кезеңдерінде ата-аналар үшін міндетті болады.
Баланың ата-анасымен қарым-қатынас жасау құқығын қорғауға бағытталған ата-аналардың баланы тәрбиелеуге және оның өміріне қатысу тетіктерін жетілдіру көзделеді.
Кәмелетке толмағандардың мүліктік кепілдіктерін күшейту маңызды бағыт болады. Мүлікті иеліктен шығару кезінде балаға баламалы тұрғын үй беру туралы талап, сондай-ақ баланың мүлкіне байланысты ата-аналардың кез келген іс-әрекетін қорғаншылық органдары тарапынан бақылау белгіленетін болады.
Құқықтарын қалпына келтірген ата-аналар кәмелетке толмағанның мүлкіне билік ете алмайды. Бұл шаралар мүлікті теріс пайдалану жағдайларын болдырмайды және баланың тұрғын үй мен мүлікке құқықтарының сақталуын қамтамасыз етеді.
"Ата-аналар академиясы" және ата-аналарды педагогикалық қолдау орталықтары сияқты барлық қолданыстағы жобалар жұмысын жалғастырып, жаңа дамуға ие болады. Олар ата-аналар консультация алатын, оқудан өтіп, тәжірибе алмасатын позитивті және жауапты ата-ана мәдениетін қалыптастыру орталықтарына айналады.
Кедергісіз болашақ
Балалардың жағдайын жақсарту мақсатында әлеуметтік-экономикалық осалдығын ескере отырып, аз қамтылған балаларға және мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларға мемлекеттік қолдау шараларын тағайындау тәсілдерін қайта қарау түйінді қағидат болады. Жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдер құжаттарды жинаудың және қосымша өтініштердің қажеттілігінсіз проактивті форматта берілетін болады.
Барлық балаларға жердегі қоғамдық көлікте тегін жол жүру мүмкіндігі беріледі.
Мүгедек бала тәрбиелеп отырған ата-аналарға ерекше көңіл бөлінеді. Мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналарға арналған әлеуметтік қолдау пакетін қайта қарау мәселесі қарастырылатын болады.
ТОҚ қамтамасыз ету жөніндегі бағдарламалар балалардың нақты қажеттіліктерін барынша жабу үшін қайта қаралатын және кеңейтілетін болады.
Сондай-ақ балаларға протездік-ортопедиялық көмек көрсетудің жаңа буынның протездерін қоса алғанда, заманауи инновациялық технологияларды енгізе отырып, тәсілдері жаңартылатын болады.
Аяқ-қол ампутациясынан өткен балалар үшін бірыңғай сүйемелдеу алгоритмі әзірленетін болады.
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қолдау және әлеуметтендіру
Мемлекет балаларды тәрбиелеуге қабылдайтын отбасыларды қолдау жүйесін нығайтады.
Қолдау кезеңдерін, мерзімдері мен шараларын айқындайтын баланы қабылдайтын отбасыларды сүйемелдеудің бірыңғай стандарты енгізілетін болады.
Баланы қабылдайтын ата-аналар мектептеріне ерекше назар аударылады. Олар халықаралық дайындық стандарттарына көшеді. Мұндай мектептерді ашу қатаң аккредиттеуден кейін ғана мүмкін болады, егер бұзушылықтар болса, дайындық құқығынан айырылады.
Тәлімгерлік институты жаңа сипат алады. Енді тәлімгерлер бірінші кезекте ұйымдардан шығаруға дайындалып жатқан жасөспірімдерге бекітілетін болады.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар жаңғырту бағдарламасынан өтеді. Ғимараттарға күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізіледі, жатын және оқу үй-жайлары, демалыс және тұрмыс аймақтары жаңартылады.
Интернат ұйымдарының кадрлық әлеуеті қайта қаралатын болады. Әрбір тәрбиеші мен педагог біліктілігін арттырудан өтеді.
Интернат ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету толығымен мемлекеттік сатып алу туралы заңға сәйкес келтірілетін болады. Барлық сатып алулар кез келген теріс пайдалануды болдырмайтын мемлекеттік сатып алудың ашық жүйесі арқылы жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте балаларды киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз ету нормалары баланың жасын және климаттық жағдайларды ескере отырып қайта қаралатын болады.
Өнеркәсіптік немесе оқшауланған аймақтардағы ұйымдар кезен-кезеңмен көшірілетін болады.
Бұдан басқа, түлектерді сүйемелдеудің ведомствоаралық бағдарламасы құрылады, онда әрбір адамға кейс-менеджер бекітіледі, ол баланы бітірген сәттен бастап тұрғын үй алуға, жұмысқа орналасуға дейін сүйемелдейді.
Бала асырап алуға үміткерлер мен қамқоршылар міндетті психодиагностикадан, сондай-ақ баланы қабылдағаннан кейін мерзімді тексеруден өтеді.
Жоғарыда көрсетілген барлық бағыттарды іске асыру Қазақстанның болашағы үшін жасампаздық пен инновацияға және жауапкершілік алуға, дайын, прогрессивті, адал, бастамашыл және бәсекеге қабілетті азаматтар ұрпағын қалыптастыруға мүмкіндік береді.

В целях повышения экологической культуры детей будут проводиться мероприятия в рамках Концепции развития экологической культуры "Таза Қазақстан" на 2024 2029 годы.
Инклюзивное образование во всем
Ключевой задачей станет масштабное повышение квалификации всех педагогов страны. Во все программы повышения квалификации и профессиональной переподготовки будет включен модуль по особенностям обучения и сопровождения детей с ООП, который станет обязательным для педагогов всех предметов.
Кроме того, в образовательные программы педагогических организаций высшего и (или) послевузовского образования будет интегрирован курс по психолого-педагогическим особенностям работы с детьми с ООП.
Будущие педагоги будут готовы не только преподавать, но и понимать, поддерживать, помогать каждому ребенку.
Каждый ребенок с ООП будет включен во все внеклассные и внешкольные мероприятия.
Для обеспечения системной поддержки детей с ООП будут увеличено количество психолого-медико-педагогических консультаций и создана служба раннего вмешательства.
Направление 3. Право ребенка на здоровье
Обеспечение детей качественной медицинской помощью
Развитие системы оказания медицинской помощи заложит основу для обеспечения равного и устойчивого доступа к реализации права на здоровье.
Ранняя диагностика становится системным приоритетом: расширяются генетические исследования, усиливается работа неонатальных служб, внедряются современные скрининги (красный рефлекс, пульсоксиметрия), позволяющие предотвращать слепоту, сердечные патологии и внезапную смерть новорожденных.
Развитие службы катамнеза станет фундаментом профилактики инвалидности. Долгосрочное сопровождение детей из групп риска обеспечит раннее вмешательство, предотвратит тяжелые последствия и сократит государственные расходы в будущем.
Продолжатся улучшение охвата и объема профилактическими мероприятиями на здоровье ребенка, введение программы ВОЗ "Интегрированное ведение болезней детского возраста", а также универсальной прогрессивной модели патронажа, рекомендованной ЮНИСЕФ.
Раннее вмешательство – ключевой компонент современной детской медицины. 80 % нарушений развития поддаются коррекции при обнаружении в первые годы жизни. Каждая вовремя не диагностированная задержка развития приводит к кратному росту расходов государства на образование, социальную поддержку и медицину в будущем. Поэтому расширение сети центров развития и раннего вмешательства, повышение выявляемости нарушений – стратегические меры, направленные на снижение детской инвалидности.
В рамках проведения скринингового теста на аутизм, скрининга развития детей будут продолжены работы по раннему выявлению детей с РАС и нарушениями развития на уровне ПМСП с дальнейшей диспансеризацией и социализацией таких детей.
Продолжится работа по пересмотру стандартов оказания медицинской помощи и клинических протоколов.
Создание кабинетов профилактики стоматологических заболеваний в школах станет важной мерой, поскольку детский кариес – одна из самых распространенных хронических патологий, влияющих на качество жизни и дальнейшее развитие ребенка.
Будет разработана межведомственная дорожная карта борьбы с избыточной массой тела у детей.
Разработка и утверждение стандарта оказания медицинской помощи детям с орфанными (редкими) заболеваниями, поиск альтернативных источников финансирования лекарственного обеспечения детей с орфанными заболеваниями создадут дополнительные возможности для своевременного обеспечения таких детей дорогостоящими лекарственными средствами.
Будут развиваться детская онкологическая и гематологическая служба, паллиативная помощь.
Одним из актуальных вопросов является совершенствование психиатрической помощи детям. Будет проведена модернизация центров психического здоровья.
Обеспечение доступности медицинской инфраструктуры
Строительство новых перинатальных центров и реновация детских больниц, проработка вопроса строительства 10 современных многопрофильных детских стационаров в регионах позволят обеспечить равный доступ и единый уровень качества оказания медицинской помощи по всей стране и снизить различия между регионами, а также создадут условия для внедрения современных технологий.
Проработка вопроса по строительству республиканской педиатрической клиники на 500 коек позволит охватить медицинской помощью большее количество нуждающихся детей и создать современную клиническую базу для обучения и подготовки педиатрических кадров.
Разработка проектно-сметной документации центра детской неотложной помощи сформирует основу для создания единой национальной платформы экстренной детской медицины.
Направление 4. Право ребенка на социальную защиту и семью
Ответственное родительство и крепкая семья
Одним из ключевых направлений станет введение дополнительных мер поддержки семьи, усиления родительской ответственности.
Центры поддержки семьи будут предоставлять услуги добрачного консультирования, что позволит молодым парам осознанно подходить к решению о браке.
Предусматривается дальнейшее совершенствование законодательства в части укрепления приоритета личного воспитания детей родителями. В экстренных случаях вводится новый правовой инструмент – временная опека, которая предоставляется только близким родственникам и на ограниченный срок при наличии подтвержденных оснований.
На платформе eGov будет создан интерактивный курс по ответственному родительству. Он станет обязательным для родителей в ключевые периоды жизни ребенка.
Предусматривается совершенствование механизмов участия родителей в воспитании и жизни ребенка, направленных на защиту права ребенка на общение с обоими родителями.
Важным направлением станет усиление имущественных гарантий несовершеннолетних. Будут установлены требование о предоставлении равноценного жилья ребенку при отчуждении собственности, а также контроль со стороны органов опеки за любыми действиями родителей, связанными с имуществом ребенка.
Родители, восстановленные в правах, не смогут распоряжаться имуществом несовершеннолетнего. Эти меры исключат случаи злоупотреблений и обеспечат сохранность прав ребенка на жилье и собственность.
Все действующие проекты, такие как "Академия родителей" и центры педагогической поддержки родителей, продолжат работу и получат новое развитие. Они станут центрами формирования культуры позитивного и ответственного родительства, где родители смогут получать консультации, проходить обучение и обмениваться опытом.
Будущее без барьеров
Ключевым принципом станет пересмотр подходов к назначению мер государственной поддержки детям в малообеспеченности и семьям, воспитывающим детей с инвалидностью, с учетом социально-экономической уязвимости в целях улучшения положения детей. Пособия и социальные выплаты будут предоставляться в проактивном формате без необходимости сбора документов и дополнительных обращений.
Всем детям будет предоставлена возможность бесплатного проезда в наземном общественном транспорте.
Особое внимание уделяется родителям, воспитывающим детей с инвалидностью. Будет рассмотрен вопрос по пересмотру пакета для родителей, воспитывающих детей с инвалидностью.
Программы по обеспечению ТСР будут пересмотрены и расширены, чтобы максимально закрыть реальные потребности детей.
Также будут обновлены подходы к оказанию протезно-ортопедической помощи детям с внедрением современных инновационных технологий, включая протезы нового поколения.
Для детей, перенесших ампутации верхних и нижних конечностей, будет разработан единый алгоритм сопровождения.
Поддержка и социализация детей, оставшихся без попечения родителей
Государство укрепит систему поддержки семей, принимающих детей на воспитание.
Будет внедрен единый стандарт сопровождения приемных семей, определяющий этапы, сроки и меры поддержки.
Особое внимание будет уделено школам приемных родителей. Они перейдут на международные стандарты подготовки. Открытие таких школ станет возможно только после строгой аккредитации с лишением права подготовки при наличии нарушений.
Институт наставничества получит новое содержание. Теперь наставники будут закрепляться в первую очередь за подростками, готовящимися к выпуску из организаций.
Организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, пройдут программу модернизации. Будут проведен капитальный и текущий ремонт зданий, обновлены спальные и учебные помещения, зоны отдыха и быта.
Будет пересмотрен кадровый потенциал интернатных организаций. Каждый воспитатель и педагог пройдут курсы по повышению квалификации.
Материально-техническое обеспечение интернатных организаций будет полностью приведено в соответствие с законом о государственных закупках. Все закупки будут осуществляться через прозрачную систему государственных закупов, исключающую любые злоупотребления. При этом сами нормы обеспечения детей одеждой и обувью будут пересмотрены с учетом возраста, климата.
Организации, находящиеся в промышленных или изолированных зонах, будут поэтапно перенесены.
Кроме того, создается межведомственная программа сопровождения выпускников, где за каждым закрепляется кейс-менеджер, который ведет ребенка от момента выпуска до получения жилья, трудоустройства.
Кандидаты в усыновители и опекуны будут проходить обязательную психодиагностику, а также периодическую проверку после принятия ребенка.
Реализация всех вышеуказанных направлений позволит сформировать поколение прогрессивных, честных, инициативных и конкурентоспособных граждан, готовых к созиданию, инновациям и ответственности за будущее Казахстана.

6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
Нысаналы индикаторлар:
1) балалардың хал-ахуал индексі (2026 жыл – 61,5 балл, 2027 жыл – 63 балл, 2028 жыл – 64,5 балл, 2029 жыл – 66 балл, 2030 жыл – 68 балл);
2) балалардың құқықтарын қорғау саласында арнайы білімі бар мамандардың үлесі (2026 жыл – 60 %, 2027 жыл – 70 %, 2028 жыл – 80 %, 2029 жыл – 90 %, 2030 жыл – 100 %);
3) балалардың құқықтық қорғау деңгейі (2026 жыл – 93 %, 2027 жыл – қ94 %, 2028 жыл – 95 %, 2029 жыл – 96 %, 2030 жыл – 97 %);
4) қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін балалар инфрақұрылымы объектілерінің, көрсетілетін қызметтер мен тауарлардың үлесі (2026 жыл – 60 %, 2027 жыл – 65 %, 2028 жыл – 70 %, 2029 жыл – 75 %, 2030 жыл – 80 %);
5) білім алуға үздіксіз қолжетімділігі бар мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың үлесі (2026 жыл – 98 %, 2027 жыл – 98,5 %, 2028 жыл – 99 %, 2029 жыл – 99,5 %, 2030 жыл – 100 %);
6) ерекше білім беру қажеттіліктері бар мектеп жасындағы балалардың жалпы санынан инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептерде оқитын ерекше білім беру қажеттіліктері бар мектеп жасындағы балалардың үлесі (2026 жыл – 50 %, 2027 жыл – 52%, 2028 жыл – 53 %, 2029 жыл – 54 %, 2030 жыл – 55 %);
7) ел бойынша денсаулық сақтау инфрақұрылымы объектілерінің тозу деңгейі (2026 жыл – 42,1 %, 2027 жыл – 38,5 %, 2028 жыл – 35,7 %, 2029 жыл – 32,2 %, 2030 жыл – 30,0%);
8) балалардың алдын алу іс-шараларымен қамту (скринингтер, патронаждар соның ішінде патронаждың әмбебап прогрессивті моделі) (2026 жыл – 50 %, 2027 жыл – 58 %, 2028 жыл – 63 %, 2029 жыл – 65 %, 2030 жыл – 66 %);
9) жауапты ата-ана болуға арналған курстарға қатысқан отбасылардың үлесі (2026 жыл – 10 %, 2027 жыл – 20 %, 2028 жыл –30 %, 2029 жыл – 40 %, 2030 жыл – 50 %);
10) қосымша әлеуметтік қолдау шараларымен қамтылған балалардың үлесін арттыру (2026 жыл – 5 % - ға, 2027 жыл – 7 %-ға, 2028 жыл – 10 %-ға, 2029 жыл – 12 %-ға, 2030 жыл – 15 %-ға).
Тұжырымдаманы іске асыру нәтижесінде мынадай күтілетін нәтижелер қамтамасыз етіледі:
1) балалардың барлық санаттары үшін құқықтар мен қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған балалардың құқықтарын қорғаудың барлық саласында қолданыстағы қолдау шараларын жүйелеу, сондай-ақ баланың құқықтары, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер және қолдау мүмкіндіктері туралы проактивті хабардар етуді енгізу;
2) балалардың қатысу деңгейін арттыру және олардың баланың мәдениетін құрметтеуін дауысы мен пікірін қалыптастыру процестеріне қатысуын кеңейту;
3) инклюзия мәдениетін дамыту;

Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Целевые индикаторы:
1) индекс благополучия детей (2026 год – 61,5 балла, 2027 год – 63 балла, 2028 год – 64,5 балла, 2029 год – 66 баллов, 2030 год – 68 баллов);
2) доля специалистов, владеющих профильными знаниями в сфере защиты прав детей (2026 год – 60 %, 2027 год – 70 %, 2028 год – 80 %, 2029 год – 90 %, 2030 год – 100 %);
3) уровень правовой защищенности детей (2026 год – 93 %, 2027 год – 94 %, 2028 год – 95 %, 2029 год – 96 %, 2030 год – 97 %);
4) доля объектов детской инфраструктуры, услуг и товаров, соответствующих требованиям безопасности (2026 год – 60 %, 2027 год – 65 %, 2028 год – 70 %, 2029 год – 75 %, 2030 год – 80 %);
5) доля детей дошкольного и школьного возраста, обеспеченных непрерывным доступом к образованию (2026 год – 98 %, 2027 год – 98,5 %, 2028 год – 99 %, 2029 год – 99,5 %, 2030 год – 100 %);
6) доля детей школьного возраста с особыми образовательными потребностями, обучающихся в общеобразовательных школах в условиях инклюзивного образования, от общего числа детей школьного возраста с особыми образовательными потребностями (2026 год – 50 %, 2027 год – 52 %, 2028 год – 53 %, 2029 год – 54 %, 2030 год – 55 %);
7) уровень степени износа объектов инфраструктуры здравоохранения по стране (2026 год – 42,1 %, 2027 год – 38,5 %, 2028 год – 35,7 %, 2029 год – 32,2 %, 2030 год – 30,0 %);
8) охват профилактическими мероприятиями детского населения (скрининги, патронажи, в том числе универсальная прогрессивная модель патронажа) (2026 год – 50 %, 2027 год – 58 %, 2028 год – 63 %, 2029 год – 65 %, 2030 год – 66 %);
9) доля семей, охваченных курсами ответственного родительства (2026 год – 10 %, 2027 год – 20 %, 2028 год – 30 %, 2029 год – 40 %, 2030 год – 50 %);
10) увеличение доли детей, охваченных дополнительными мерами социальной поддержки (2026 год – на 5 %, 2027 год – на 7 %, 2028 год – на 10 %, 2029 год – на 12 %, 2030 год – на 15 %).
В результате реализации Концепции будут обеспечены следующие ожидаемые результаты:
1) систематизация действующих мер поддержки во всей сфере защиты прав детей, направленных на обеспечение прав и доступа к услугам для всех категорий детей, а также внедрение проактивного информирования о правах ребенка, государственных услугах и возможностях поддержки;
2) повышение уровня вовлеченности детей и расширение их участия в процессах формирования культуры уважения голоса и мнения ребенка;
3) развитие культуры инклюзии;

4) балалармен жұмыс істеу стандарттарын енгізу және жаңарту;
5) балалардың жағдайын жақсартуға бағытталған әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік қолдау шараларына тәсілдерді қайта қарау;
6) балалардың құқықтарын қорғау жүйесінің кадрлық әлеуетін нығайту;
7) өңірлерде балаларды қорғаудың тиімді жүйесін қалыптастыру және баланың мүддесі үшін ведомствоаралық үйлестіруді қамтамасыз ету;
8) отбасы институтын нығайту және ата-ана жауапкершілігінің деңгейін арттыру;
9) барлық балалардың қажеттіліктеріне бағдарланған инфрақұрылымды жаңғырту және нығайту;
10) баланың құқықтарын қамтамасыз ету сапасын, балалардың ахуалы мен қауіпсіздігі деңгейін арттыру.
Тұжырымдама шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде, сондай-ақ бюджеттен тыс қаражат есебінен жүзеге асырылады.
2026 – 2030 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы Тұжырымдамаға қоса беріледі.
2026 – 2030 жылдарға арналған
"Қазақстан балалары"
тұжырымдамасына қосымша
2026 – 2030 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1-бағыт. Баланың қауіпсіздікке құқығы
Нысаналы 1-индикатор. Балалардың хал-ахуал индексі (2026 жыл – 61,5 балл, 2027 жыл – 63 балл, 2028 жыл – 64,5 балл, 2029 жыл – 66 балл, 2030 жыл – 68 балл)
1.
Балалардың туған сәтінен бастап 18 жасқа дейін көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесін mGov қосымшасының "Балалар" бөлімінде қалыптастыру
mGov-тағы бөлім
2026 жылғы желтоқсан
ЖИЦДМ, ОМ, МАМ, ДМ, Еңбекмині, ІІМ, ӨҚМ, ҒЖБМ, БҚУ
(келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
2.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің бірыңғай цифрлық платформасын балаларға туғаннан 18 жасқа дейін көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен қолдау шараларын жүйелеуге арналған ведомствоаралық құрал ретінде дамыту, egov.kz порталы базасында баланы сүйемелдеу бағыты модулін интеграциялау
ақпараттық жүйе
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ДСМ, ОМ, ӨҚМ, МАМ, ЖИЦДМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
-
3.
Балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша заңнамалық актілердің кешенді талдауын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2026 жылғы
қараша
ОМ
талап етілмейді
-
4.
Балалардың хал-ахуал индексінің көрсеткіштері мен оны есептеу әдістемесін жетілдіру
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің өкімі
2026 жылғы
тамыз
ОМ, ІІМ, ДСМ, ӨҚМ, МАМ, ҒЖБМ, ҰЭМ, СИМ, КМ, Қаржымині, Еңбекмині, ЖИЦДМ, ЭТРМ, ТЖМ, ЖАО
талап етілмейді
-
5.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтарына келесі мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу:

4) внедрение и обновление стандартов работы с детьми;
5) пересмотр подходов к мерам государственной поддержки в сфере социальной защиты, направленным на улучшение положения детей;
6) укрепление кадрового потенциала системы защиты прав детей;
7) формирование эффективной системы защиты детей в регионах и обеспечение межведомственной координации в интересах ребенка;
8) усиление института семьи и повышение уровня родительской ответственности;
9) модернизация и укрепление инфраструктуры, ориентированной на потребности всех детей;
10) повышение качества обеспечения прав ребенка, уровня благополучия и безопасности детей.
Финансирование мероприятий Концепции будет осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местном бюджетах, а также внебюджетных средств.
План действий по реализации Концепции "Дети Казахстана" на 2026 – 2030 годы прилагается к настоящей Концепции.
______________________
Приложение
к Концепции "Дети Казахстана"
на 2026 – 2030 годы
План действий по реализации Концепции "Дети Казахстана" на 2026 – 2030 годы
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Направление 1. Право ребенка на безопасность
Целевой индикатор 1. Индекс благополучия детей (2026 год – 61,5 балла, 2027 год – 63 балла, 2028 год – 64,5 балла, 2029 год – 66 баллов, 2030 год – 68 баллов)
1.
Формирование перечня государственных услуг, предоставляемых детям от рождения до 18 лет, в приложении mGov в разделе "Дети"
раздел в mGov
Декабрь 2026 года
МИИЦР, МП, МКИ, МЗ, МТСЗН, МВД, МПС, МНВО, УПР (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
2.
Развитие единой цифровой платформы Министерства труда и социальной защиты населения РК в качестве межведомственного инструмента систематизации государственных услуг и мер поддержки, предоставляемых детям от рождения до 18 лет, с интеграцией модуля маршрута сопровождения ребенка на базе портала egov.kz
информационная система
Декабрь 2026 года
МТСЗН, МЗ, МП, МПС, МКИ, МИИЦР, МНВО
не требуется
-
3.
Проведение комплексного анализа законодательных актов по вопросам защиты прав детей
предложения в Правительство Республики Казахстан
ноябрь 2026 года
МП
не требуется
-
4.
Совершенствование показателей и методики расчета индекса благополучия детей
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
Август 2026 года
МП, МВД, МЗ, МПС, МКИ, МНВО, МНЭ, МТИ, МТ, МФ, МТСЗН, МИИЦР, МЭПР, МЧС, МИО
не требуется
-
5.
Внесение изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства просвещения Республики Казахстан в части:

1) баланың өміріне немесе денсаулығына қауіп төнген жағдайда психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуге баланың заңды өкілінің келісімін алу қажеттілігін қарастыру;
2) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды қолдау кабинеттерінің қызмет етуі;
3) психологиялық қолдау орталықтары үшін бірыңғай құжаттама формасын бекіту
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2026 жылғы
тамыз
ОМ
талап етілмейді
6.
Балаларда суицидтік қауіптерді ерте анықтауға бағытталған халықаралық тәсілдер негізінде диагностикалық әдістемелерді бейімдеу және жаңарту
жаңартылған жинақ
2026 жылғы
тамыз
ОМ, "Өркен" БӘААҰҒПИ КЕАҚ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
-
7.
Кәмелетке толмағандарда психикалық бұзылыстардың белгілерін ерте анықтау бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
наурыз
ДСМ
талап етілмейді
-
8.
Білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері арасында суицидтік ойдың, зорлық-зомбылықтың, жәбірлеудің (буллингтің) белгілерін диагностикалау және анықтаудың ақпараттық жүйесін әзірлеу
пайдалануға енгізу актісі
2028 жылғы
қаңтар
ОМ, ЖИЦДМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
БТҚ
9.
Орта білім беру ұйымдарында профилактикалық медициналық тексерулердің көлемі мен өткізу мерзімдерін жетілдіру және оңтайландыру, оның ішінде репродуктивтік және психикалық денсаулықты қорғау шараларын ескеру
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау  министрінің бұйрығы
2026 жылғы
шілде
ДСМ
талап етілмейді
-
10.
Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (денсаулық жағдайлары) бар жекелеген санаттағы азаматтарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар тізімін қайта қарау мақсатында витаминдер, микро- және макроэлементтердің жетіспеушілігінің психикалық денсаулыққа байланысты жағдайларға әсерін тигізуіне талдау жүргізу
ОМ-ға ақпарат
2028 жылғы
желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
11.
Суицидтік ойы бар балаларды анықтау кезінде білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, ішкі істер, азаматтық қорғау ұйымдары мен органдардың әрекет ету алгоритмін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту, Ішкі істер, Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Төтенше жағдайлар министрлерінің бірлескен бұйрығы
2026 жылғы
желтоқсан
ОМ, ІІМ, ДСМ, Еңбекмині, ТЖМ
талап етілмейді
12.
"Жаһандық құзыреттілік" курсын алып тастау бөлігінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2026 жылғы
қыркүйек
ОМ
талап етілмейді
-
13.
Орта білім беру ұйымдарында педагог-психологтердің 40 сағаттық жүктемесі шеңберінде төзімділік тақырыптарын міндетті түрде қамти отырып "Педагог-психолог сағатын" енгізу
ЖАО-ға әдістемелік нұсқау хат
2026-2030 жылдары тамыз
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
-
14.
Орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына арналған төзімділік дағдыларын қалыптастыруға бағытталған әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
тамыз
ОМ, МАМ
талап етілмейді
-
15.
Суицидтік ойдың ерте белгілерін анықтау, балалардың мінез-құлқына әртүрлі субмәдениеттердің әсері, витаминдер мен микро- және макроэлементтер жетіспеушілігінің суицидтік ойға әсер тигізуіне қатысты тақырыптарды ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға енгізу
ЖҒТК шешімі
2027 жылғы
қараша
ҒЖБМ, ОМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
16.
Балаларды дамыту және қолдау мәселелері бойынша ата-аналарға арналған бейнероликтерді дайындау
кемінде 3 бейнеролик
2026-2030 жылдары
қазан
МАМ, ОМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
17.
Психикалық денсаулық орталықтарын жаңғырту жоспарын әзірлеу және бекіту
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы
қыркүйек
ЖАО
талап етілмейді
-
18.
Кәмелетке толмағандар арасында суицидтік мінез-құлықтың сыртқы белгілерін анықтаудың әдістемелік ұсынымдарын әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
19.
Білім беру ұйымдарының бейнебақылау жүйелеріне зорлық-зомбылықтың, балаға қатысты жәбірлеудің (буллинг) белгілерін анықтау және білім беру ұйымының аумағында ықтимал қауіпті тұлғаларды автоматты түрде тану үшін жасанды интеллект технологияларын
кезең-кезеңмен енгізу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары тамыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
20.
Балалардың қауіпсіздігі және суицидтің алдын алу мәселелері бойынша ата-аналар жиналыстарын өткізу әдістемелік ұсынымдарын әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2026 жыл
маусым
ОМ
талап етілмейді
-
21.
Балалардың қауіпсіздігі және суицидтің алдын алу мәселелері бойынша ата-аналар жиналыстарын өткізу
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (мамыр, қазан)
ЖАО
талап етілмейді
-

1) рассмотрения необходимости получения согласия законного представителя ребенка на психолого-педагогическое сопровождение в случае наличия угрозы жизни или здоровью ребенка;
2) функционирования кабинетов поддержки детей с ООП;
3) закрепления единой формы документации для центров психологической поддержки
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан
Август 2026 года
МП
не требуется
-
6.
Адаптация и обновление диагностических методик на основе международных подходов, направленных на раннее выявление суицидальных рисков у детей
обновленный сборник
Август 2026 года
МП, НАО ННПИБД "Өркен" (по согласованию)
не требуется
-
7.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по раннему выявлению признаков психических расстройств у несовершеннолетних
методические рекомендации
Март 2027 года
МЗ
не требуется
-
8.
Разработка информационной системы диагностики и выявления признаков суицидальных намерений, насилия, травли (буллинга) среди обучающихся и воспитанников организаций образования
акт ввода в эксплуатацию
январь 2028 года
МП, МИИЦР
за счет внебюджетных средств
ВБС
9.
Совершенствование, оптимизация объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров в организациях среднего образования, в том числе с учетом мер по охране репродуктивного и психического здоровья
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
Июль 2026 года
МЗ
не требуется
-
10.
Проведение анализа влияния дефицита витаминов, микро - и макроэлементов на состояние, связанное с психическим здоровьем, в целях пересмотра перечня лекарственных средств для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)
информация в МП
декабрь 2028 года
МЗ
не требуется
-
11.
Разработка и утверждение алгоритма реагирования органов и организаций образования, здравоохранения, социальной защиты населения, внутренних дел, гражданской защиты при выявлении детей с суицидальными намерениями
совместный приказ министров просвещения, внутренних дел, здравоохранения, труда и социальной защиты населения, по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Декабрь 2026 года
МП, МВД, МЗ, МТСЗН, МЧС
не требуется
-
12.
Внесение изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства просвещения Республики Казахстан в части исключения курса "Глобальные компетенции"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МП
не требуется
-
13.
Введение часа педагога-психолога в организациях среднего образования с обязательными темами по жизнестойкости в рамках 40-часовой нагрузки педагогов-психологов
инструктивно-методическое письмо в МИО
Август 2026-2030 годов
МП, МИО
не требуется
-
14.
Разработка и утверждение методических рекомендаций для обучающихся в организациях среднего образования, направленных на формирование навыков жизнестойкости
методические рекомендации
август 2027 года
МП, МКИ
не требуется
-
15.
Включение тем в программно-целевое финансирование научной и (или) научно-технической деятельности, касающихся выявления ранних признаков суицидальных намерений, влияния различных субкультур на поведение детей, влияния дефицита витаминов, микро- и макроэлементов на суицидальные намерения
решение ВНТК
ноябрь 2027 года
МНВО, МП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
16.
Подготовка видеороликов для родителей по вопросам развития и поддержки детей
не менее 3 видеороликов
октябрь 2026-2030 годов
МКИ, МП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
17.
Разработка и утверждение плана по модернизации центров психического здоровья
информация в МП
сентябрь 2026 года
МИО
не требуется
-
18.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по выявлению внешних признаков суицидального поведения среди несовершеннолетних
методические рекомендации
декабрь 2027 года
МЗ
не требуется
-
19.
Поэтапное внедрение в системы видеонаблюдения организаций образования технологий искусственного интеллекта для выявления признаков насилия, травли (буллинга) ребенка и автоматического распознавания потенциально опасных лиц на территории организаций образования
информация в МП
август 2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
20.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по проведению родительских собраний по вопросам детской безопасности и превенции суицида
методические рекомендации
июнь 2026 года
МП
не требуется
-
21.
Проведение родительских собраний по вопросам безопасности детей и превенции суицида
информация в МП
два раза в год (май, октябрь)
МИО
не требуется
-

Нысаналы 2-индикатор. Балалардың құқықтарын қорғау саласында арнайы білімі бар мамандардың үлесі (2026 жыл – 60%, 2027 жыл – 70%, 2028 жыл – 80%, 2029 жыл – 90%, 2030 жыл – 100%)
22.
Қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органның азаматтық қызметшілері мен педагог-психологтерге қатысты бөлігінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы №1193 "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысы
2027 жылғы
қыркүйек
ОМ, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
23.
Қазақстан Республикасының балалар құқығын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті орган қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарына, соның ішінде қылмыстық процесс шеңберінде, ерекше бақылауды қажет ететін балаларға қолдау көрсету бойынша кейс-менеджер функцияларын енгізу
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы
мамыр
ЖАО
талап етілмейді
-
24.
Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органдарының қызметкерлерін, қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарды (отбасыларды) ерте анықтау және қолдауды ұйымдастыру бойынша мобильдік топтардың мүшелерін оқыту
есеп
2026-2030 жылдары тамыз
ОМ, ЖАО
бюджеттен тыс қаражат есебінен
БТҚ
25.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтарына келесі бөліктер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) "педагог-психолог" және "әлеуметтік педагог" кәсіптерінің карточкаларын қайта қарау;
2) педагог-психологтер мен әлеуметтік педагогтер толтыратын құжаттар нысандарын толықтыру;
3) педагог-психологтер мен әлеуметтік педагогтерге қойылатын біліктілік талаптарын қайта қарау;
4) ерекше назар аударуды талап ететін балалармен жұмыс істеу кезінде көтермелеу өлшемшарттарын (балдарын) енгізе отырып, педагог-психологтер мен әлеуметтік педагогтерді аттестаттаудан өткізу тәртібін қайта қарау
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2027 жылғы
наурыз
ОМ
талап етілмейді
-
26.
Білім беру ұйымдарында педагог-психологтердің жеке жабдықталған кабинеттермен қамтамасыз етілуіне талдау жүргізу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
тамыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
27.
Балалардың құқықтарын қорғау саласында әлеуметтік қызметкерлерді даярлау үшін білім беру гранттарын бөлу
жыл сайын 200 гранттан кем емес
2026-2030 жылдары
мамыр
ҒЖБМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
28.
Отбасы, әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша "111" байланыс орталығын келкесі бағыттар бойынша жаңғырту:

Целевой индикатор 2. Доля специалистов, владеющих профильными знаниями в сфере защиты прав детей (2026 год – 60 %, 2027 год – 70 %, 2028 год – 80 %, 2029 год – 90 %, 2030 год – 100 %)
22.
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" в части гражданских служащих органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, и педагогов-психологов
постановление Правительства Республики Казахстан
сентябрь 2027 года
МП, МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
23.
Включение в должностные инструкции работников регионального уполномоченного органа по защите прав детей Республики Казахстан функций кейс-менеджера по сопровождению детей, требующих повышенного внимания, в том числе в рамках уголовного процесса
информация в МП
май 2026 года
МИО
не требуется
-
24.
Обучение работников региональных уполномоченных органов по защите прав детей Республики Казахстан, членов мобильных групп по раннему выявлению и организации оказания поддержки лицам (семьям), находящимся в трудной жизненной ситуации
отчет
август 2026-2030 годов
МП, МИО
за счет внебюджетных средств
ВБС
25.
Внесение изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства просвещения Республики Казахстан в части:
1) пересмотра карточек профессий "педагог-психолог" и "социальный педагог";
2) дополнения форм документов, заполняемых педагогами-психологами и социальными педагогами;
3) пересмотра квалификационных требований для педагогов-психологов и социальных педагогов;
4) пересмотра порядка проведения аттестации педагогов-психологов, социальных педагогов с включением поощряющих критериев (баллов) при работе с детьми, требующими повышенного внимания
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан
март 2027 года
МП
не требуется
-
26.
Проведение анализа обеспеченности педагогов-психологов отдельными оборудованными кабинетами в организациях образования
Информация в МП
август 2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
27.
Выделение образовательных грантов на подготовку социальных работников в сфере защиты прав детей
не менее 200 ежегодных грантов
май 2026-2030 годов
МНВО
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
28.
Модернизация контакт-центра "111" по вопросам семьи, защиты прав женщин и детей в части:

1) келіп түскен өтініштерді нақты уақыт режимінде бақылау үшін LED экран орнату;
2) келіп түскен қоңырауларға мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды қосу;
3) келіп түскен қоңырауларды  мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға қайта бағыттау
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы
қыркүйек
ЖИЦДМ, ОМ, ІІМ, ДСМ, МАМ, ЖАО
Бюджеттен тыс қаражат есебінен
БТҚ
29.
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 378/НҚ
"Отбасы, әйелдер мен балалардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша "111" байланыс орталығы қызметінің және оның орталық мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына "111" байланыс орталығы қызметкерлерінің штаттық санының нормативін белгілеу мәселесін қарастыру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің бұйрығы
2027 жылғы қыркүйек
ЖИЦДМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
30.
Орта білім беру, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарын Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен форматта "111" байланыс орталығының QR-кодтары бар арнайы ақпараттық белгілермен қамтамасыз ету
ОМ-ға ақпарат
2026–2030
жылдары
тамыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
31.
Балалармен жұмыс істейтін мамандардың жыл сайынғы "Балалық шақтың қорғаншысы" республикалық байқауының өткізу ережесін әзірлеу және бекіту
ереже
2026 жылғы
шілде
ОМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
БТҚ
Нысаналы 3-индикатор. Балалардың құқықтық қорғалу деңгейі (2026 жыл – 93 %, 2027 жыл – 94 %, 2028 жыл – 95 %, 2029 жыл – 96 %, 2030 жыл – 97%)
32.
Зорлық-зомбылық, жәбірлеу (буллинг) және суицидтің алдын алу шараларын, сондай-ақ балаларға қатысты ҚСжАЕК өзекті статистикалық деректерін (кәмелет жасқа толмағандырдың арасында және оларға қатысты құқық бұзушылық, жәбірлеу (буллинг), суицид) safekids.kz сайтында жүйелеу және біріктіру
жаңартылған сайт
2026 жылғы
желтоқсан
ЖИЦДМ, ОМ, БҚУ
(келісу бойынша),
БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
33.
Бар материалдарды біріктіру арқылы баланың жеке қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, зорлық-зомбылық пен баланы жәбірлеудің (буллингтің) алдын алуға, психикалық денсаулықты қолдауға, төтенше жағдайлардағы әрекет ережелерін үйретуге арналған бейнероликтер, балалар мультфильмдері, әдістемелік ұсыныстар, зерттеулер, ақпараттық материалдардың каталогін қалыптастыру
материалдар каталогі
2027 жылғы
қаңтар
ОМ, ЖИЦДМ, МАМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ, ТЖМ, БП (келісу бойынша),
БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
34.
Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі бағдарламалар мен материалдарды әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын қабылдау
бұйрық
2027 жылғы мамыр
ОМ
талап етілмейді
-
35.
"Жеке қауіпсіздік" сабақтарын өткізу бойынша әдістемелік ұсынымдарды жаңарту және оларға ілеспе бейнероликтер сериясын дайындау
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы қыркүйек
ОМ, МАМ, ДСМ, ІІМ, ТЖМ, БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
36.
Орта, техникалық және кәсіптік білім беру базалық ұйымдарын "Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасын іске асыру бойынша үздік тәжірибелерді енгізу және тарату орталықтары ретінде бекіту
ОМ-ға ақпарат
жылына 2 рет (қыркүйек, ақпан)
ЖАО
талап етілмейді
-
37.
Ерекше назар аударуды талап ететін балаларды "Адал азамат" біртұтас тәрбие бағдарламасының іс-шараларына толық қатысуын қамтамасыз ету
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (қыркүйек, ақпан)
ЖАО
талап етілмейді
-
38.
Кәсіби бағдарлау, қысқа мерзімді оқыту мен уақытша және тұрақты жұмыстың қолжетімді түрлерін ұсыну арқылы білім және еңбекпен қамтылмаған жасөспірімдердің жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
-
39.
Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша заңнамалық тәсілдерді әзірлеу, оның ішінде:

1) установки LED экрана для мониторинга в режиме реального времени поступающих обращений;
2) подключения заинтересованных государственных органов и организаций к поступающим звонкам;
3) переадресации поступающих вызовов в заинтересованные государственные органы и организации
информация в МП
сентябрь 2027 года
МИИЦР, МП, МВД, МЗ, МКИ, МИО
за счет внебюджетных средств
ВБС
29.
Внесение изменений и дополнений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 378/НҚ "Об утверждении Правил деятельности контакт-центра "111" по вопросам семьи, защиты прав женщин и детей и его взаимодействия с центральными государственными органами, местными исполнительными органами" в части проработки вопроса установления нормативов штатной численности сотрудников контакт-центра "111"
приказ Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
сентябрь 2027 года
МИИЦР
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
30.
Обеспечение организаций среднего, технического и профессионального образования, организаций образования для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, специальными табличками QR-кода контакт-центра "111" в формате, утвержденном уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан
информация в МП
август 2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
31.
Разработка и утверждение положения о проведении ежегодного республиканского конкурса специалистов, работающих с детьми "Балалық шақтың қорғаншысы"
положение
июль 2026 года
МП
за счет внебюджетных средств
ВБС
Целевой индикатор 3. Уровень правовой защищенности детей (2026 год – 93 %, 2027 год – 94 %, 2028 год – 95 %, 2029 год – 96 %, 2030 год – 97 %)
32.
Систематизация и объединение мер превенции насилия, буллинга и суицида, а также актуальных статистических данных (правонарушения среди и в отношении детей, буллинг, суицид) КПСиСУ по детям на сайте safekids.kz
обновленный сайт
декабрь 2026 года
МИИЦР, МП, УПР (по согласованию), ГП (по согласованию)
не требуется
-
33.
Формирование каталога видеороликов, детских мультфильмов, методических рекомендаций, исследований, информационных материалов, направленных на обеспечение личной безопасности, профилактику насилия, травли (буллинга) ребенка, обеспечение поддержки ментального здоровья, правил поведения при чрезвычайных ситуациях путем объединения имеющихся материалов
каталог материалов
январь 2027 года
МП, МИИЦР, МКИ, МЗ, МТСЗН, МВД, МЧС, ГП (по согласованию), УПР (по согласованию)
не требуется
-
34.
Принятие правил разработки, согласования и утверждения программ и материалов по защите прав детей
приказ
май 2027 года
МП
не требуется
-
35.
Обновление методических рекомендаций по проведению уроков "Личная безопасность" и подготовка серии сопровождающих видеороликов к ним
методические рекомендации
сентябрь 2026 года
МП, МКИ, МЗ, МВД, МЧС, УПР (по согласованию),
не требуется
-
36.
Закрепление базовых организаций среднего, технического и профессионального образования, как центров внедрения и распространения лучших практик по реализации единой программы воспитания "Адал азамат"
информация в МП
два раза в год (сентябрь, февраль)
МИО
не требуется
-
37.
Обеспечение полного вовлечения детей, требующих повышенного внимания, в мероприятия единой программы воспитания "Адал азамат"
информация в МП
два раза в год (сентябрь, февраль)
МИО
не требуется
-
38.
Разработка мер содействия занятости подростков, не охваченных образованием и трудовой деятельностью, через профессиональную ориентацию, краткосрочное обучение и предоставление доступных форм временной и постоянной работы
информация в МП
декабрь 2027 года
МТСЗН, МИО
не требуется
-
39.
Выработка законодательных подходов по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, в том числе:

1)кәмелетке
толмағандарға арналған мәжбүрлі тәрбиелік шаралары тізімін кеңейту (кәмелетке толмағандардың тәрбиелік бағдарламалардан және психологиялық қолдау курсынан өтуі);
2) әлеуметтік педагогтердің, педагог-психологтердің ведомстволық бағыныстылығын білім беру жүйесімен қатар балалар құқықтарын қорғау жүйесіне бекіту;
3) педагогикалық қолдау аясында ерекше назарды талап ететін балаларға қосымша білім беруді басымдыққа алу
Заң жобасы
2027 жылғы
қазан –
Заң жобасын әзірлеу
2028 жылғы ақпан –
Үкімет аппаратына енгізу
2028 жылғы мамыр –
Парламент Мәжілісіне енгізу
ОМ, ІІМ
талап етілмейді
-
40.
"Заң мен тәртіп" жобасын кеңейту және іске асыру
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары қыркүйек
ЖАО, ОМ, ІІМ, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
41.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу, келесі бөліктерінде:
1) "Заң мен тәртіп" идеологиясы тұрғысынан білім алушыларды тәрбиелеу және құқықтық ағарту бойынша "Құқық негіздері" пәні оқу бағдарламаларының мазмұнын қайта қарастыру;
2) кәмелетке толмағандарды кешкі мектептерге қабылдануын қайта қарастыру
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2026 жылғы
қыркүйек
ОМ, ІІМ, БП (келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
42.
Полиция органдарында тіркелген отбасылардың балаларына әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі аймақтық комиссиялардың мүшелерінен, мәслихат депутаттарынан және бизнес қауымдастығынан тәлімгерлер тағайындау
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары тамыз
ЖАО
талап етілмейді
-
43.
Оқушылар мен тәрбиеленушілер арасында және оларға қатысты құқық бұзушылықтардың ерте белгілерін анықтау үшін білім беру ұйымдарын ынталандыру жүйесін қалыптастыру механизмдерін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы наурыз
ОМ
талап етілмейді
-
44.
Ерекше назар аударуды талап ететін балаларды, соның ішінде қамаудан шыққан, зорлық-зомбылыққа ұшыраған немесе куәгері болған балаларға бірыңғай сүйемелдеу алгоритмін және әлеуметтік қалпына келтіру бағдарламасын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту, Ішкі істер, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Мәдениет және ақпарат министрлерінің бірлескен бұйрығы
2027 жылғы сәуір
ОМ, ІІМ, Еңбекмині, МАМ, ДСМ
талап етілмейді
-
45.
Арнайы білім беру, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының педагогтері үшін біліктілікті арттыру курстары бағдарламасын әзірлеу және бекіту
біліктілікті арттыру курстар бағдарламасы
2027 жылғы қаңтар
ОМ, "Өркен" БӘААҰҒПИ КЕАҚ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
-
46.
Арнайы білім беру, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының педагогтері үшін біліктілікті арттыру курстарын өткізу
курстарды өткізу кестесі
2027-2030
жылдары
желтоқсан
ОМ, "Өркен" БӘААҰҒПИ КЕАҚ
(келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
47.
Отбасыларды сүйемелдеудің интеграцияланған моделі шеңберінде кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың құжат айналымын цифрландыру үшін әдістеме мен техникалық тапсырма әзірлеу
Еңбекмині-не ақпарат
2027 жылғы ақпан
ОМ, Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
-
48.
Әдістемелік ұсынымдар мен техникалық тапсырма негізінде отбасыларды сүйемелдеудің интеграцияланған моделі шеңберінде кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың жұмысының құжат айналымын цифрландыру
ақпараттық жүйе
2027 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ОМ, ЖАО
талап етілмейді
-
49.
Ауылдық жерлердегі мәдениет үйлері мен клубтар базасында балаларға арналған тегін үйірмелер мен секциялар ашу
балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, үйірмелер мен секциялардың 5 түрінен кем емес
жылына екі рет (наурыз, қыркүйек)
ЖАО, МАМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
50.
Балаларға арналған спорттық инфрақұрылымы жоқ ауылдарда шағын спорттық кешендерді ашу
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (наурыз, қыркүйек)
ЖАО, ТСМ
бюджеттен тыс қаражат есебінен
БТҚ
51.
Мәдениет үйлері, ауыл клубтары, арнайы білім беру ұйымдары және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарын жаңғырту жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы тамыз –
(жоспарды бекіту)
2027-2030 жылдар
наурыз –
ОМ-ға орындау туралы ақпарат беру
ЖАО келісу бойынша ОМ, МАМ, ӨҚМ, БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
52.
Кәмелетке толмағандарды сәйкестендіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2027 жылғы
маусым
ОМ, Әділетмині, ІІМ
талап етілмейді
-
53.
Балалар психологиясы тұрғысынан зорлық-зомбылықтан зардап шеккен және (немесе) оған куә болған кәмелетке толмағандардан жауап алуды жүргізу бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы
қараша
ОМ, ІІМ
талап етілмейді
-
54.
Зорлық-зомбылықтан зардап шеккен және (немесе) оған куә болған балалармен жұмыс істейтін органдар мен ұйымдардың қызметкерлері үшін балалардың санаттары мен келтірілген зиянның ауырлығын ескере отырып, балаларға көмек көрсету және оларды сүйемелдеу ерекшеліктері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы қыркүйек
ОМ
талап етілмейді
-
55.
Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттерін ашу
ЖАО қаулысы
2027 жылғы
қаңтар
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
56.
Қылмыстық процесте балалармен жұмыс істеу ерекшеліктері бойынша "Құқық" бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларына тақырыптарды енгізу мәселесін пысықтау
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы
мамыр
ҒЖБМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), ОМ
талап етілмейді
-
57.
Кәмелетке толмағандардың заңды өкілдері тарапынан үй жағдайында есірткілік заттарды қолданғанын анықтау мақсатында экспресс-тест жүргізу мәселелері бойынша ақпараттық науқан өткізу
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (шілде, қазан)
ЖАО, ОМ, МАМ, ІІМ, ДСМ
талап етілмейді
-
58.
Тәуелділіктен зардап шеккен балаларды (есірткі қолдану, лудомания, темекі шегу, алкоголь, энергетикалық сусындар), қаңғыбастықпен, қайыр сұраумен айналысатын балаларды, мигранттар, босқындар, азаматтығы жоқ адамдар отбасыларынан шыққан балаларды, сондай-ақ адам саудасынан зардап шеккен балаларды анықтау, сүйемелдеу және қалпына келтірудің ведомствоаралық алгоритмін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту, Денсаулық сақтау, Ішкі істер, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Мәдениет және ақпарат министрлерінің бірлескен бұйрығы
2027 жылғы
мамыр
ОМ, ДСМ, ІІМ, Еңбекмині, МАМ, ЖАО
талап етілмейді
-
59.
Аудиовизуалды платформаларда әлеуметтік жарнаманы хабар тарату мәселесін пысықтау
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы
желтоқсан
МАМ
талап етілмейді
-
60.
Мигранттар, босқындар, азаматтығы жоқ адамдардың балалары мен адам саудасынан зардап шеккен балалардың құқықтарын қорғауды күшейтуге және кешенді шаралармен қамтамасыз етуге бағытталған тәсілдерді әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2026 жылғы
желтоқсан
ОМ, ДСМ, МАМ, Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
-
61.
Жыл сайынғы тексерулердің деректерін пайдалана отырып safekids.kz сайтында
балалар еңбегін пайдаланудың қауіп деңгейі жоғары аймақтарының интерактивті картасын әзірлеу
интерактивті карта
2028 жылғы желтоқсан
ОМ, БҚУ (келісу бойынша), ЖИЦДМ, Еңбекмині, ІІМ
талап етілмейді
-
62.
Балаларды теріс әсерден қорғауға арналған заңнамалық тәсілдерді әзірлеу, соның ішінде:

1) расширению перечня принудительных мер воспитательного воздействия на несовершеннолетних (прохождение несовершеннолетними воспитательных программ и курса психологической поддержки);
2) утверждению ведомственного подчинения социальных педагогов, педагогов-психологов системе защиты прав детей наряду с системой образования;
3) приоритетному предоставлению дополнительного образования детям, требующим повышенного внимания, в рамках педагогического сопровождения
проект Закона
Октябрь 2027 года
разработка проекта Закона
февраль 2028 года
внесение в Аппарат Правительства
май 2028 года
внесение в Мажилис Парламента
МП, МВД
не требуется
-
40.
Масштабирование и реализация проекта "Закон и порядок"
информация в МП
Сентябрь 2026-2030 годов
МИО, МП, МВД, ГП (по согласованию),
не требуется
-
41.
Внесение изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства просвещения Республики Казахстан в части:
1) пересмотра содержания учебных программ по предмету "Основы права" по воспитанию и правовому просвещению обучающихся в контексте идеологии "Закон и порядок";
2) пересмотра приема на обучение несовершеннолетних в вечерние школы
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
Сентябрь 2026 года
МП, МВД, ГП (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
42.
Закрепление менторов из числа членов региональных комиссий по делам женщин и семейно-демографической политике, депутатов маслихатов, бизнес-сообщества за детьми из семей, состоящих на учете органов полиции
информация в МП
август 2026-2030 годов
МИО
не требуется
-
43.
Выработка механизмов по формированию системы мотивации организаций образования по выявлению ранних признаков правонарушений среди и в отношении обучающихся и воспитанников
методические рекомендации
март 2027 года
МП
не требуется
-
44.
Разработка и утверждение единого алгоритма сопровождения и программы социальной реабилитации детей, требующих повышенного внимания, в том числе детей, освободившихся из мест лишения свободы, пострадавших от насилия, ставших свидетелями насилия
совместный приказ министров просвещения, внутренний дел, труда и социальной защиты населения, культуры и информации Республики Казахстан
апрель 2027 года
МП, МВД, МТСЗН, МКИ, МЗ
не требуется
-
45.
Разработка и утверждение программы курсов повышения квалификации для педагогов специальных организаций образования, организаций образования с особым режимом содержания
программа курсов повышения квалификации
январь 2027 года
МП, НАО ННПИБД "Өркен"
(по согласованию)
не требуется
-
46.
Проведение курсов повышения квалификации для педагогов специальных организаций образования, организаций образования с особым режимом содержания
график проведения курсов
декабрь 2027-2030 годов
МП, НАО ННПИБД "Өркен"
(по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ
47.
Разработка методики и технического задания для оцифровки документооборота комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав в рамках интегрированной модели сопровождения семей
информация в МТСЗН
февраль 2027 года
МП, МТСЗН, МИО
не требуется
-
48.
Цифровизация документооборота работы комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав в рамках интегрированной модели сопровождения семей на основании методологических рекомендаций и технического задания
информационная система
декабрь 2027 года
МТСЗН, МП МИО
не требуется
-
49.
Открытие бесплатных кружков и секций для детей на базе домов культуры и клубов в сельской местности
не менее 5 видов кружков и секций, учитывая возрастные особенности детей
два раза в год
(март, сентябрь)
МИО, МКИ
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
50.
Открытие малокомплектных спортивных комплексов в селах, где отсутствует спортивная инфраструктура для детей
информация в МП
два раза в год
(март, сентябрь)
МИО, МТС
за счет внебюджетных средств
ВБС
51.
Разработка и утверждение плана по модернизации домов культуры, сельских клубов, специальных организаций образования, организаций образования с особым режимом содержания
план
август 2026 года (утверждение плана)
март 2027-2030 годы предоставление информации в МП об исполнении
МИО по согласованию с МП, МКИ, МПС, УПР (по согласованию)
не требуется
-
52.
Выработка предложений по идентификации несовершеннолетних
предложения в Правительство Республики Казахстан
июнь 2027 года
МП, МЮ, МВД
не требуется
-
53.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по ведению допроса несовершеннолетних, пострадавших от насилия и (или) ставших его свидетелями, с точки зрения детской психологии
методические рекомендации
ноябрь 2026 года
МП, МВД
не требуется
-
54.
Разработка и утверждение методических рекомендаций для сотрудников органов и организаций, работающих с детьми, пострадавшими от насилия и (или) ставшими его свидетелями, по особенностям оказания помощи и сопровождения детей с учетом категорий детей и тяжести нанесенного вреда
методические рекомендации
сентябрь 2027 года
МП
не требуется
-
55.
Открытие кабинетов помощи детям-жертвам насилия
постановление МИО
январь 2027 года
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
56.
Проработка вопроса включения тем по особенностям работы с детьми в уголовном процессе в образовательные программы организаций высшего и (или) послевузовского образования по направлению "Право"
информация в МП
май 2027 года
МНВО, МВД, ГП (по согласованию), МП
не требуется
-
57.
Проведение информационной кампании по вопросам осуществления законными представителями экспресс‑тестирования несовершеннолетних в домашних условиях на факт употребления наркотических средств
информация в МП
два раза в год (июль, октябрь)
МИО, МП, МКИ, МВД, МЗ
не требуется
-
58.
Разработка и утверждение межведомственного алгоритма выявления, сопровождения и реабилитации детей, пострадавших от зависимостей (употребление наркотиков, лудомания, курение, алкоголь, энергетические напитки), детей, занимающихся бродяжничеством, попрошайничеством, детей из семей мигрантов, беженцев, лиц без гражданства, а также детей, пострадавших от торговли людьми
совместный приказ министров просвещения, здравоохранения, внутренних дел, труда и социальной защиты, культуры и информации Республики Казахстан
май 2027 года
МП, МЗ, МВД, МТСЗН, МКИ, МИО
не требуется
-
59.
Проработка вопроса трансляции социальной рекламы на аудиовизуальных платформах
информация в МП
декабрь 2026 года
МКИ
не требуется
-
60.
Выработка подходов, направленных на усиление защиты прав и обеспечение комплексными мерами детей мигрантов, беженцев, детей лиц без гражданства, а также детей, пострадавших от торговли людьми
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МП, МЗ, МКИ, МТСЗН, МИО
не требуется
-
61.
Разработка интерактивной карты зон повышенного риска использования детского труда на сайте safekids.kz с использованием данных ежегодных проверок
интерактивная карта
декабрь 2028 года
МП, УПР (по согласованию), МИИЦР, МТСЗН, МВД
не требуется
-
62.
Выработка законодательных подходов по защите детей от негативных явлений, в том числе:

1) заңнамадан тыс
балалар еңбегін пайдаланғаны анықталған объектілердің кәсіпкерлері мен меншік иелерінің жауапкершілігін арттыру;
2) заң шеңберінде
анасы 18 жасқа толғанға дейін балаға оның келісімімен қамқорлық тағайындау мүмкіндігі;
3) балалардың әлеуметтік желілерге қол жетімділігін реттеу;
4) "Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" Заң нормаларын жаңарту;
5) балаға арналған
SIM-карта тіркеуді енгізу;
6) балалардың түнгі
уақытта ойын-сауық контентіне қолжетімділігін реттеу;
7) жауапкершiлiк
белгiлей отырып, балалардың суреті мен бейнетүсiрiмдерiн пайдалануды реттеу
Заң жобасы
2027 жылғы қазан – Заң жобасын әзірлеу 2028 жылғы ақпан –
Үкімет аппаратына енгізу 2028 жылғы мамыр –
Парламент Мәжілісіне енгізу
ОМ, ҰЭМ, Еңбекмині, МАМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
-
63.
Білім алушылардың, педагогтердің және ата-аналардың цифрлық сауаттылығын арттыру, қауіпсіз цифрлық орта қалыптастыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
іс-шара жоспары
2026 жылғы
тамыз
ОМ, ЖИЦДМ, ЖАО
талап етілмейді
-
64.
Жастар денсаулығы орталықтарының кәмелетке толмағандар үшін ұйымдастыратын алдын алу және білім беру шараларын өткізу тәсілдерін қайта қарастыру
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2026 жылғы
желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
65.
Босандыру мен БМСК қызметінің психологтеріне арналған біліктілікті арттыру бағдарламасын әзірлеу және бекіту
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы
желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
66.
Жеке қауіпсіздік дағдыларын қалыптастыруға, зорлық-зомбылық пен ерте жүктіліктің алдын алуға, сондай-ақ, балалардың психикалық денсаулығын нығайтуға бағытталған кәмелетке толмағандарға арналған жастар денсаулық орталықтарының профилактикалық
іс-шараларының бағдарламасын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Оқу-ағарту министрлерінің бірлескен бұйрығы
2026 жылғы
желтоқсан
ДСМ, ОМ
талап етілмейді
-
67.
Жүкті кәмелетке толмағандарды босануға дейінгі және босанғаннан кейінгі кезеңде есепке алу және сүйемелдеу алгоритмін әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
мамыр
ОМ, ДСМ, Еңбекмині, МАМ, ЖАО
талап етілмейді
-
68.
Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу сауаттылығын дамыту
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы шілде
ОМ
талап етілмейді
-
Нысаналы 4-индикатор. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін балалар инфрақұрылымы нысандарының, көрсетілетін қызметтер мен тауарлардың үлесі (2026 жыл – 60%, 2027 жыл – 65%, 2028 жыл – 70%, 2029 жыл – 75%, 2030 жыл – 80%)
69.
Балалардың хал-ахуал индексіне негізделген "Балаларға мейірімді қала" республикалық жобасының ережесін әзірлеу және бекіту
ереже
2027 жылғы
сәуір
ОМ, ІІМ, ДСМ, ӨҚМ, МАМ, ТСМ, ҒЖБМ, ҰЭМ, ҚМ, СИМ, КМ, Қаржымині, Еңбекмині, ЖИЦДМ, ЭТРМ, ТЖМ, ЖАО
бюджеттен тыс қаражат есебінен
БТҚ
70.
Балаларға қауіпсіз және мейірімді инфрақұрылымды қамтамасыз ету бойынша заңнамалық тәсілдерді әзірлеу, оның ішінде:

1) повышению ответственности предпринимателей и собственников объектов, на территории которых выявлено использование детского труда вне рамок законодательства;
2) возможности установления опеки над ребенком до достижения его матерью 18‑летнего возраста при ее согласии в рамках законодательства;
3) регулированию вопроса доступа детей к социальным сетям;
4) актуализации норм Закона "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию";
5) введению регистрации SIM-карт на ребенка;
6) регулированию доступа детей к развлекательному контенту в ночное время;
7) регулированию использования фото лица и видеоизображения лица детей с установлением ответственности
проект Закона
октябрь 2027 года
разработка проекта Закона
февраль 2028 года
внесение в Аппарат Правительства
май 2028 года
внесение в Мажилис Парламента
МП, МНЭ,МТСЗН, МКИ, МИИЦР
не требуется
-
63.
Разработка и утверждение плана мероприятий по повышению цифровой грамотности обучающихся, педагогов, родителей, формированию безопасной цифровой среды
план мероприятий
август 2026 года
МП, МИИЦР, МИО
не требуется
-
64.
Пересмотр подходов работы молодежных центров здоровья по проведению профилактических и образовательных мероприятий для несовершеннолетних
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МЗ
не требуется
-
65.
Разработка и утверждение программы по повышению квалификации психологов службы родовспоможения и ПМСП
информация в МП
декабрь 2027 года
МЗ
не требуется
-
66.
Разработка и утверждение программы профилактических мероприятий молодежных центров здоровья для несовершеннолетних, направленных на формирование навыков личной безопасности, предотвращение насилия и ранней беременности, а также укрепление психического здоровья детей
совместный приказ
министров здравоохранения, просвещения Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МЗ, МП
не требуется
-
67.
Разработка и утверждение алгоритма учета и сопровождения беременных несовершеннолетних в дородовой и послеродовой период
методические рекомендации
май 2027 года
МП, МЗ, МТСЗН, МКИ, МИО
не требуется
-
68.
Развитие читательской грамотности обучающихся и воспитанников школ
методические рекомендации
июль 2026 года
МП
не требуется
-
Целевой индикатор 4. Доля объектов детской инфраструктуры, услуг и товаров, соответствующих требованиям безопасности (2026 год – 60 %, 2027 год – 65 %, 2028 год – 70 %, 2029 год – 75 %, 2030 год – 80 %)
69.
Разработка и утверждение положения о республиканском проекте "Город, дружественный к ребенку", основанного на данных индекса благополучия детей
положение
апрель 2027 года
МП, МВД, МЗ, МПС, МКИ, МТС, МНВО, МНЭ, МО, МТИ, МТ, МФ, МТСЗН, МИИЦР, МЭПР, МЧС, МИО
за счет внебюджетных средств
ВБС
70.
Выработка законодательных подходов по обеспечению безопасной и дружественной к детям инфраструктуры, в том числе:

1) балалар ойыншықтарына психологиялық-педагогикалық сараптама жүргізу мәселесін реттеу;
2) шетелдік электрондық алаңдарды қоспағанда, сатылымдағы балалар ойыншықтарына арналған қауіпсіздік сертификаттарын маркетплейстермен жариялау;
3) аттракциондардың жұмысын қауіпті техникалық құрылғылар санатына жатқызу, сондай-ақ барлық балалар ойын алаңдарын реттеу;
4) балаларға арналған қызметтер мен тауарларға бірыңғай үлгідегі конкурстық құжаттамаларды енгізу;
5) азаматтардың өміріне, денсаулығына немесе мүлкіне зиян келтіруге әкеп соқтыратын қауіпсіздік талаптарын бұзғаны үшін аттракциондардың иелері мен операторларының жауапкершілігін арттыру;
6) мүлік иелерінің терезелерге қауіпсіздік құлыптарын орнатуы;
7) балаларды қараусыз қалдыру мәселесін реттеу;
8) заңды өкілдерінің тиісті рұқсатынсыз балалардың қалааралық тасымалдану мәселесін реттеу
Заң жобасы
2028 жылғы
қазан –
Заң жобасын әзірлеу
2029 жылғы ақпан –
Үкімет аппаратына енгізу
2029 жылғы мамыр –
Парламент Мәжілісіне енгізу
ОМ, СИМ, ӨҚМ, ДСМ, ЖАО
талап етілмейді
-
71.
Аттракциондардың иелері мен операторлары үшін қауіпсіздік мәдениетін арттыруға және стандарт талаптарын сақтауға бағытталған түсіндіру іс-шараларын өткізу
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (наурыз, қыркүйек)
ЖАО
талап етілмейді
-
72.
"Терезе - SAFE" жыл сайынғы республикалық акциясын өткізу ережесін әзірлеу және бекіту
ереже
2026 жылғы
наурыз
ОМ, ӨҚМ, ЖАО
талап етілмейді
-
73.
Ата-ананың қысқартылған жұмыс күніне құқығын беру үшін баланың жасын 1,5 жастан 3 жасқа дейін ұлғайтқан, сондай-ақ қызметкерлердің балалары үшін жұмыс орындарында тәрбиешісі бар балалар бөлмелерін ұйымдастыруды қамтамасыз еткен жұмыс берушілерді ынталандыруды енгізу мәселесі бойынша талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2027 жылғы
ақпан
ОМ, ҰЭМ, Еңбекмині
талап етілмейді
-
74.
Балаларды жүзуге үйрету үшін қосымша сабақтарды ұйымдастыру
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
тамыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
75.
Балалардың судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында елді мекендерден 5 км радиуста орналасқан (өзендер, көлдер, каналдар, тоғандар, карьерлер және т.б) су объектілерін есепке алу жұмыстарын жүргізу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
сәуір
ЖАО
талап етілмейді
-
76.
Суға қолжетімділігі бар елді мекендерде балалардың демалуына арналған кемінде 1 жабдықталған су объектісін (жағажай, бассейн) кезең-кезеңімен ұйымдастырып, оларды шомылуға рұқсат етілген орындар тізіміне енгізу
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (сәуір, шілде)
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
77.
Халықаралық тәжірибені ескере отырып, білім беру ұйымдарының маңында жол жүру тәртібін бұзу жағдайларына талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2026 жылғы
желтоқсан
ОМ, ІІМ
талап етілмейді
-
78.
Балалар топтарын автокөлікпен тасымалдау кезінде қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету бойынша талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2027 жылғы
қантар
КМ, ҰЭМ, ЖАО
талап етілмейді
-
79.
Білім беру ұйымдарының маңында жол инфрақұрылымын дамытуға, соның ішінде жол қозғалысын ұйымдастыруға арналған техникалық құралдарды орнату бойынша жоспар әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы мамыр –
(жоспарды бекіту)

1) урегулированию вопроса проведения психолого-педагогической экспертизы детских игрушек;
2) опубликованию маркетплейсами сертификатов безопасности на продаваемые детские игрушки, за исключением иностранных электронных площадок;
3) функционированию аттракционов с отнесением их к категории опасных технических устройств, а также всех детских игровых зон;
4) введению единых типовых конкурсных документаций к услугам и товарам для детей;
5) усилению ответственности владельцев и операторов аттракционов за нарушение требований безопасности, повлекшее ущерб жизни, здоровью или имуществу граждан;
6) установке замков безопасности на окна собственниками имущества;
7) регулированию вопроса оставления детей без присмотра;
8) регулированию вопроса междугородней перевозки детей без оформления соответствующего разрешения от законных представителей
проект Закона
октябрь 2028 года
разработка проекта Закона
февраль 2029 года
внесение в Аппарат Правительства
май 2029 года
внесение в Мажилис Парламента
МП, МТИ, МПС, МЗ, МИО
не требуется
-
71.
Проведение разъяснительных мероприятий для владельцев и операторов аттракционов, направленных на повышение культуры безопасности и соблюдение требований стандартов
информация в МП
два раза в год
(март, сентябрь)
МИО
не требуется
-
72.
Разработка и утверждение положения о проведении ежегодной республиканской кампании "Окно‑SAFE"
положение
март 2026 года
МП, МПС, МИО
не требуется
-
73.
Проведение анализа по вопросу введения стимулирования работодателей, увеличивших возраст ребенка с 1,5 лет до 3 лет для предоставления права родителя на сокращенный рабочий день, а также обеспечивших организацию детских комнат с воспитателем для детей сотрудников на рабочих местах
предложения в Правительство
февраль 2027 года
МП, МНЭ, МТСЗН
не требуется
-
74.
Организация дополнительных занятий по обучению детей плаванию
информация в МП
август 2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
75.
Проведение инвентаризации водных объектов (реки, озера, каналы, пруды, карьеры и другие), расположенных в радиусе 5 км от населенных пунктов, в целях обеспечения комплексных мер по безопасности детей на воде
информация в МП
апрель 2026-2030 годов
МИО
не требуется
-
76.
Поэтапная организация в населенных пунктах, где есть доступ к воде, не менее 1 оборудованного водного объекта для отдыха детей (пляж, бассейн) с включением их в список разрешенных мест для купания
информация в МП
два раза в год (апрель, июль)
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
77.
Проведение анализа нарушений правил дорожного движения вблизи организаций образования с учетом международного опыта
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МП, МВД
не требуется
-
78.
Проведение анализа по обеспечению безопасных условий при перевозке групп детей автотранспортом
предложения в Правительство Республики Казахстан
январь
2027 года
МТ, МНЭ, МИО
не требуется
-
79.
Разработка и утверждение плана по развитию дорожной инфраструктуры вблизи организаций образования, в том числе по установке технических средств организации дорожного движения
план
май 2026 года (утверждение плана)

2027-2030 жылдары – ОМ-ға орындалуы туралы ақпарат беру
ЖАО, ОМ, ІІМ
талап етілмейді
-
80.
Автокөлік жолдарын жөндеу және жаңғырту бағдарламаларын қалыптастыру кезінде балаларды білім беру ұйымдарына тасымалдау маршруттарын басымдықпен есепке алуды қамтамасыз ету
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (сәуір, тамыз)
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
81.
Люктердің жағдайы мен қауіпсіздік деңгейіне мониторинг жүргізе отырып, тиісті шаралар қабылдау
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (наурыз, тамыз)
ЖАО
талап етілмейді
-
82.
Халықтың ұялы байланыс абоненттік құрылғыларына балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және ата-аналардың жауапкершілігін арттыруға бағытталған алдын алу сипатындағы мәтіндік хабарламаларды жүйелі түрде жіберуді ұйымдастыру
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы
мамыр
ЖИЦДМ, ТЖМ, ОМ
талап етілмейді
-
2-бағыт. Баланың білім алу құқығы
Нысаналы 5-индикатор. Білім алуға үздіксіз қолжетімділігі бар мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың үлесі (2026 жыл – 98%, 2027 жыл – 98,5%, 2028 жыл – 99%, 2029 жыл – 99,5%, 2030 жыл – 100%)
83.
Балалардың білім алу құқығын қамтамасыз етуге бағытталған заңнамалық деңгейдегі тәсілдерді әзірлеу, оның ішінде:
1)барлық балалардың
орта білім алуын қамтамасыз ету механизмдері;
2) қызметкерге ата-аналар жиналыстары мен мектеп іс-шараларына қатысу үшін ай сайын үш сағатқа төленетін демалыс беру құқығын қарастыру;
3) орта білім алуына кедергі келтіргені үшін баланың заңды өкілдерінің жауапкершілігін күшейту;
4) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзғаны үшін жұмыстан шығарылған адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа орналастыруға шектеу қою
Заң жобасы
2028 жылғы
қазан –
Заң жобасын әзірлеу
2029 жылғы ақпан –
Үкімет аппаратына енгізу
2029 жылғы мамыр –
Парламент Мәжілісіне енгізу
ОМ, Еңбекмині
талап етілмейді
-
84.
Мектепке дейінгі ұйымдар мен мектепалды сынып тәрбиешілеріне жыл сайынғы психологиялық диагностика жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту
бұйрық
2027 жылғы
наурыз
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
-
85.
Білім беру ұйымдарында балалардың қатысуымен болған оқиғаларға әрекет ету әдістемесін әзірлеу және енгізу
әдістемелік ұсынымдар
2026 жылғы
қыркүйек
ОМ
талап етілмейді
-
86.
Мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп алды сыныптардың тәрбиеленушілерінде зорлық-зомбылық, уайым және эмоционалды қолайсыздық белгілерін анықтаудың бірыңғай құралдарын енгізу
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
наурыз
ОМ, ЖАО
талап етілмейді
-
87.
Мемлекеттік білім беру тапсырысының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды қаржыландыру көлемін ұлғайту
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
қараша
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
88.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогтердің біліктілігін арттыру бағдарламаларына "Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету" тақырыбы бойынша модуль енгізу
жаңартылған біліктілікті арттыру курстарының бағдарламалары
2026 жылғы
желтоқсан
ОМ, ҚР ОМ "БЕДИ" РММ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
89.
Уақытша елден тыс тұратын балалардың шетелде жалпы орта білім алуын мониторингілеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
мамыр
ОМ
талап етілмейді
90.
Тергеу изоляторларында отырған кәмелетке толмағандардың орта білім алуын қамтамасыз ету шараларын қабылдау
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
мамыр
ЖАО
талап етілмейді
-
91.
Орта білім беру ұйымдарында оқумен қамтылмаған балаларды автоматты түрде анықтау функциясын Ұлттық білім беру деректер қорына енгізу
есеп
2027 жылғы
наурыз
ОМ, "ҰЗжББО "Талдау" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді

март 2027-2030 годы предоставление информации в МП об исполнении
МИО, МП, МВД,
не требуется
-
80.
Обеспечение приоритетного учета маршрутов перевозки детей к организациям образования при формировании программ ремонта и модернизации автомобильных дорог
информация в МП
два раза в год (апрель, август)
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
81.
Проведение мониторинга состояния и уровня безопасности люков с принятием соответствующих мер
информация в МП
два раза в год (март, август)
МИО
не требуется
-
82.
Организация регулярной адресной рассылки на абонентские устройства сотовой связи населения текстовых сообщений профилактического характера, направленных на повышение родительской ответственности и обеспечение безопасности детей
информация в МП
май
2026 года
МИИЦР, МЧС, МП
не требуется
-
Направление 2. Право ребенка на образование
Целевой индикатор 5. Доля детей дошкольного и школьного возраста, обеспеченных непрерывным доступом к образованию (2026 год – 98 %, 2027 год – 98,5 %, 2028 год – 99 %, 2029 год – 99,5 %, 2030 год – 100 %)
83.
Выработка подходов на законодательном уровне, направленных на обеспечение права ребенка на образование, включая:
1) механизмы охвата всех детей получением среднего образования;
2) рассмотрение вопроса предоставления права работнику на ежемесячный трехчасовой оплачиваемый отгул для участия в родительских собраниях и школьных мероприятиях;
3) усиление ответственности законных представителей ребенка за воспрепятствование получению им среднего образования;
4) ограничение на трудоустройство в организациях образования лиц, уволенных за нарушения прав и законных интересов детей
проект Закона
октябрь 2028 года
разработка проекта Закона
февраль 2029 года
внесение в Аппарат Правительства
май 2029 года
внесение в Мажилис Парламента
МП, МТСЗН
не требуется
-
84.
Разработка и утверждение порядка проведения ежегодной психологической диагностики воспитателей дошкольных организаций и предшкольных классов
приказ
март
2027 года
МП, МИО
не требуется
-
85.
Разработка и внедрение методики реагирования на происшествия с участием детей в организациях образования
методические рекомендации
сентябрь
2026 года
МП
не требуется
-
86.
Введение единых инструментов выявления признаков насилия, тревожности и эмоционального неблагополучия у воспитанников дошкольных организаций и предшкольных классов
методические рекомендации
март
2027 года
МП, МИО
не требуется
-
87.
Увеличение объема финансирования государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение
информация в МП
ноябрь
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
88.
Включение в программы повышения квалификации педагогов дошкольных организаций модуля на тему "Обеспечение безопасности детей"
обновленные
программы курсов повышения квалификации
декабрь 2026 года
МП, РГУ "ИРРД" МП РК (по согласованию)
не требуется
-
89.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по мониторингу получения среднего образования за рубежом детьми, временно проживающими за пределами страны
методические рекомендации
май
2027 года
МП
не требуется
-
90.
Принятие мер по обеспечению получения среднего образования несовершеннолетними, содержащимися в следственных изоляторах
информация в МП
май
2026-2030 годов
МИО
не требуется
-
91.
Внедрение функции автоматического выявления детей, не охваченных обучением в организациях среднего образования, в национальной образовательной базе данных
отчет
март
2027 года
МП, АО "НЦИиОО "Талдау" (по согласованию)
не требуется
-

Нысаналы 6-индикатор. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар мектеп жасындағы балалардың жалпы санынан инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беру мектептерінде оқитын ерекше білім беру қажеттіліктері бар мектеп жасындағы балалардың үлесі (2026 жыл – 50%, 2027 жыл – 52%, 2028 жыл – 53 %, 2029 жыл – 54 %, 2030 жыл – 55 %)
92.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істеудің психологиялық ерекшеліктері бойынша модульдерді педагогтердің біліктілігін арттыру бағдарламаларына енгізу
біліктілікті арттыру курстарының жаңартылған бағдарламалары
2027 жылғы
ақпан
ОМ, "Өрлеу" БАҰО" АҚ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
-
93.
Қарым-қатынас пен әлеуметтік өзара әрекеттесуінде бұзылулары және (немесе) қиындықтары бар балалармен жұмыс істеуді, соның ішінде олардың кәсіби бағдарын ұйымдастыру бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы
қаңтар
ОМ
талап етілмейді
-
94.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен жұмыс істеудің психологиялық-педагогикалық және әдістемелік ерекшеліктеріне арналған модульдерді педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламаларына енгізу
жаңартылған бағдарламалар
2027 жылғы
шілде
ҒЖБМ, ОМ
талап етілмейді
-
95.
Кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсететін балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарын жаңғырту, орта білім беру ұйымдарында ішкі санитариялық тораптарға коммуникация жүргізу жөніндегі шаралары бар санитариялық-аулалық қондырғыларды жою жөніндегі жоспарды әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы
маусым – (жоспарды бекіту)
2027-2030 жылдары
наурыз –
ОМ-ға ақпарат
ЖАО ОМ-мен келісу бойынша, БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
96.
Үйде білім алатын ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың үлесін азайту
азайту бойынша ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (қаңтар, қыркүйек)
ЖАО
талап етілмейді
-
97.
Білім беру ұйымдарындағы мәдени-бұқаралық іс-шараларға ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды қамтуды қамтамасыз ету
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (қаңтар, қыркүйек)
ЖАО
талап етілмейді
-
98.
Психологиялық-медициналық- педагогикалық консультациялардың, психологиялық- педагогикалық түзету және инклюзивті қолдау кабинеттерінің, аутизмі бар балаларға арналған қолдау орталықтарының санын көбейту және ерте араласу мен ерте қолдау қызметтерін құру
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
қазан
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
99.
ЕББҚ бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарын жөндеу, материалдық-техникалық жабдықтау, педагогикалық кадрларды даярлау және қамтамасыз ету бойынша жоспарды әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы

Целевой индикатор 6. Доля детей школьного возраста с особыми образовательными потребностями, обучающихся в общеобразовательных школах в условиях инклюзивного образования, от общего числа детей школьного возраста с особыми образовательными потребностями (2026 год – 50 %, 2027 год – 52 %, 2028 год – 53 %, 2029 год – 54 %, 2030 год – 55 %)
92.
Включение в программы повышения квалификации педагогов модулей по психологическим особенностям работы с детьми с особыми образовательными потребностями
обновленные программы курсов повышения квалификации
февраль
2027 года
МП, АО "НЦПК "Өрлеу"
(по согласованию)
не требуется
-
93.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по организации работы с детьми с нарушениями и (или) трудностями общения и социального взаимодействия, в том числе их профориентации
методические рекомендации
январь
2027 года
МП
не требуется
-
94.
Внесение в образовательные программы педагогического направления модулей по психолого-педагогическим и методическим особенностям работы с детьми с особыми образовательными потребностями
обновленные программы
июль
2027 года
МНВО, МП
не требуется
-
95.
Разработка и утверждение плана по модернизации организаций дополнительного образования для детей, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, ликвидации санитарно-дворовых установок с мерами по проведению коммуникаций к внутренним санитарным узлам в организациях среднего образования
план
июнь 2026 года (утверждение плана)
март
2027-2030 годов предоставление информации в МП
МИО по согласованию с МП, УПР (по согласованию)
не требуется
-
96.
Снижение доли детей с особыми образовательными потребностями, обучающихся на дому
информация в МП о снижении
два раза в год (январь, сентябрь)
МИО
не требуется
-
97.
Обеспечение охвата детей с особыми образовательными потребностями культурно-массовыми мероприятиями в организациях образования
информация в МП
два раза в год (январь, сентябрь)
МИО
не требуется
-
98.
Увеличение количества психолого-медико-педагогических консультаций, кабинетов психолого-педагогической коррекции и поддержки инклюзии, центров поддержки детей с аутизмом и создание служб раннего вмешательства, ранней поддержки
информация в МП
октябрь
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
99.
Разработка и утверждение плана по ремонту, материально-техническому оснащению, подготовке и обеспечению педагогическими кадрами специальных организаций образования для детей с ООП
план
август
2026 года (утверждение плана)
март

тамыз – (жоспарды бекіту) 2027-2030 жылдары
наурыз –
ОМ-ға ақпарат
ЖАО ОМ -мен келісу бойынша, БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
3-бағыт. Баланың денсаулыққа құқығы
Нысаналы 7-индикатор. Ел бойынша денсаулық сақтау инфрақұрылымы объектілерінің тозу дәрежесін төмендету (2026 жыл – 42,1%, 2027 жыл – 38,5%, 2028 жыл – 35,7%, 2029 жыл – 32,2%, 2030 жыл – 30,0%)
100.
Ақтөбе және Түркістан облыстық балалар ауруханалары базасында аймақаралық кардиохирургиялық орталықтарды ашу
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Ақтөбе және Түркістан облыстарының әкімдіктері
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
101.
1) 0-ден 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ерте араласу орталықтарын;
2) балаларға арналған оңалту орталықтарын;
3) дамыту және ерте араласу орталықтары, БМСК ұйымдарындағы педиатриялық бөлімшелерін
ашу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
желтоқсан
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
102.
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар балаларға арналған психикалық денсаулық ұйымдарында медициналық-әлеуметтік оңалту бөлімшелерін құру
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары желтоқсан
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
103.
Балалар онкологиялық және гематологиялық қызметін дамыту, соның ішінде өңірлердің қызметіне мониторинг жасау жолымен
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
104.
Негізгі педиатриялық бағыттарды біріктіретін 500 төсек-орынға жаңа республикалық педиатриялық клиниканы, оның ішінде 200 төсек-орынға балалар онкологиясы мен гематологиясы орталығын салу мәселесін пысықтау
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
105.
Жоғары технологиялық көмек беру тапшылығы бар өңірлерде (Абай, Ұлытау, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Атырау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары, Астана және Алматы қалалары) 10 заманауи көп салалы балалар стационарын салу мәселесін пысықтау
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ, Абай, Ұлытау, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Атырау, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
талап етілмейді
-
106.
Балалар ауруханаларын жаңғырту
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары желтоқсан
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
107.
Жаңа 9 перинаталдық орталық салу және пайдалануға беру
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары желтоқсан
ДСМ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының, Қызылорда, Алматы, Түркістан, Батыс Қазақстан, Қарағанды облыстарының әкімдіктері
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ, ЖБ, БТҚ
108.
Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығының балалар шұғыл жәрдем орталығын салу бойынша жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу және бекіту
ОМ-ға ақпарат

2027-2030 годов предоставление информации в МП
МИО по согласованию с МП, УПР (по согласованию)
не требуется
-
Направление 3. Право ребенка на здоровье
Целевой индикатор 7. Уровень степени износа объектов инфраструктуры здравоохранения по стране (2026 год – 42,1 %, 2027 год – 38,5 %, 2028 год – 35,7 %, 2029 год – 32,2 %, 2030 год – 30,0 %)
100.
Открытие межрегиональных кардиохирургических центров на базе областных детских больниц Актюбинской и Туркестанской областей
информация в МП
декабрь
2026 года
акиматы Актюбинской и Туркестанской областей
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
101.
Открытие:
1) центров раннего вмешательства для детей от 0 до 3-х лет;
2) реабилитационных центров для детей;
3) центров развития и раннего вмешательства, педиатрических отделений в организациях ПМСП
информация в МП
декабрь
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
102.
Создание подразделений медико-социальной реабилитации в организациях психического здоровья для детей с психическими и поведенческими расстройствами
информация в МП
декабрь
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
103.
Развитие детской онкологической и гематологической службы, в том числе путем мониторинга деятельности регионов
информация в МП
декабрь
2026 года
МЗ
не требуется
-
104.
Проработка вопроса по строительству новой республиканской педиатрической клиники на 500 коек, объединяющей ключевые педиатрические направления, в том числе центра детской онкологии и гематологии на 200 коек
информация в МП
декабрь
2026 года
МЗ
не требуется
-
105.
Проработка вопроса строительства 10 современных многопрофильных детских стационаров в регионах с дефицитом высокотехнологичной помощи (области Абай, Ұлытау, Костанайская, Кызылординская, Мангистауская, Атырауская, Павлодарская, Северо-Казахстанская области, города Астана и Алматы)
информация в МП
декабрь
2026 года
МЗ, акиматы областей Абай, Ұлытау, Костанайской, Кызылординской, Мангистауской, Атырауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, городов Астаны и Алматы
не требуется
-
106.
Проведение реновации детских больниц
информация в МП
декабрь
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
107.
Строительство и введение в эксплуатацию новых 9 перинатальных центров
информация в МП
декабрь
2026-2030 годов
МЗ, акиматы городов Астана, Алматы, Шымкента, Кызылординской, Алматинской, Туркестанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской областей
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ, МБ, ВБС
108.
Разработка и утверждение проектно-сметной документации на строительство центра детской неотложной помощи национального координационного центра экстренной медицины
информация в МП
декабрь

2026-2030 жылдары желтоқсан
ДСМ, Астана қаласының әкімдігі, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
(келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
БТҚ
109.
Орта білім беру ұйымдарында стоматологиялық аурулардың алдын алу кабинеттерін кезең-кезеңімен ашу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
тамыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
110.
Балалар ауруханалары мен босандыру ұйымдарын қажеттілік бойынша медициналық жабдықтармен жарақтандыру жөніндегі жоспарын әзірлеу және бекіту, оның ішінде:
1) КТ;
2) сараптама деңгейіндегі УДЗ;
3) цифрлық рентген аппараттарымен;
4) электроэнцефалография аппараттарымен;
5) электронейромиография аппараттарымен;
6) балаларды тасымалдауға арналған медициналық жабдықпен (транспорттық кювездер, транспорттық ӨЖЖ);
7) МРТ;
8) емдік гипотермияны жүргізуге арналған аппараттармен;
9) азот оксидін ингаляция жасауға арналған аппараттармен;
10) Т-жүйесімен
жоспар
2026 жылғы наурыз
ЖАО
талап етілмейді
-
111.
Қазақстан Республикасында балаларға паллиативтік көмек көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
іс-шаралар жоспары
2026 жылғы шілде
ДСМ
талап етілмейді
-
112.
Балаларды тасымалдауға арналған техникалық құралдармен және медициналық жабдықтармен, оның ішінде кувездермен, өңірлік санитариялық авиация бөлімшелерін жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
Санитариялық авиацияның өңірлік бөлімшелерін балаларды тасымалдауға арналған техникалық құралдармен және медициналық жабдықтармен жарақтандыру бойынша жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы наурыз
ЖАО
талап етілмейді
-
Нысаналы 8-индикатор. Балалар халқын алдын алу іс-шараларымен қамту (скринингтер, патронаждар соның ішінде патронаждың әмбебап-прогрессивті моделі) (2026 жыл – 50%, 2027 жыл – 58%, 2028 жыл – 63%, 2029 жыл – 65%, 2030 жыл – 66%)
113.
0-ден 5 жасқа дейінгі (қоса алғанда) балаларға мемлекет кепілдік беретін ерте араласу қызметтерінің базалық пакетін әзірлеу
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ, ОМ, Еңбекмині
талап етілмейді
-
114.
Ерте араласу базалық пакеттеріне психомоторлық терапияны енгізу туралы мәселені пысықтау
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы
қараша
ДСМ
талап етілмейді
-
115.
Елдегі балаларға, оның ішінде МӘМС жүйесінде, генетикалық зерттеулер спектрін кеңейту
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы
наурыз
ДСМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
МӘМС
116.
Тұқым қуалайтын генетикалық ауруларды, оның ішінде жұлынның бұлшықет атрофиясы мен Дюшенн миодистрофиясын анықтау мақсатында пренаталдық скринингті кезең-кезеңімен кеңейту
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы
желтоқсан
ДСМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
МӘМС

2026-2030 годов
МЗ, акимат города Астаны, АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
ВБС
109.
Поэтапное открытие кабинетов профилактики стоматологических заболеваний в организациях среднего образования
информация в МП
август
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
110.
Разработка и утверждение плана по оснащению детских больниц и организаций родовспоможения медицинским оборудованием по потребности, в том числе:
1) КТ;
2) УЗИ экспертного класса;
3) цифровыми рентген аппаратами;
4) аппаратами электроэнцефалографии,
5) аппаратами электронейромиографиии;
6) медицинским оборудованием для транспортировки детей (транспортные кювезы, транспортные ИВЛ);
7) МРТ;
8) аппаратами для проведения лечебной гипотермии;
9) аппаратами для ингаляции оксида азота;
10) Т-системой.
план
март
2026 года
МИО
не требуется
-
111.
Разработка и утверждение плана мероприятий по организации оказания паллиативной помощи детскому населению в РК
план мероприятий
июль
2026 года
МЗ
не требуется
-
112.
Разработка и утверждение плана по оснащению региональных отделений санитарной авиации техническими средствами и медицинским оборудованием для транспортировки детей, включая кувезы
план
март
2026 года
МИО
не требуется
-
Целевой индикатор 8. Охват профилактическими мероприятиями детского населения (скрининги, патронажи, в том числе универсальная прогрессивная модель патронажа) (2026 год – 50 %, 2027 год – 58 %, 2028 год – 63 %, 2029 год – 65 %, 2030 год – 66 %)
113.
Разработка базового пакета услуг раннего вмешательства, гарантированных детям государством от 0 до 5-ти лет включительно
информация в МП
декабрь
2026 года
МЗ, МП, МТСЗН
не требуется
-
114.
Проработка вопроса внедрения психомоторной терапии в базовые пакеты раннего вмешательства
информация в МП
ноябрь
2026 года
МЗ
не требуется
-
115.
Расширение спектра генетических исследований детскому населению в стране, в том числе в системе ОСМС
информация в МП
март
2027 года
МЗ
за счет и в пределах предусмотренных средств
ОСМС
116.
Поэтапное расширение пренатального скрининга для выявления наследственно-генетических заболеваний, в том числе на спинальную мышечную атрофию, миодистрофию Дюшенна
информация в МП
декабрь
2026 года
МЗ
за счет и в пределах предусмотренных средств
ОСМС

117.
"Қызыл рефлекс" үшін неонаталдық скринингті енгізу
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы
шілде
ДСМ
талап етілмейді
-
118.
Перинаталдық орталықтарда катамнез қызметін жетілдіру
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2026 жылғы
желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
119.
Пульсоксиметрия әдісін қолдана отырып, туа біткен жүрек ақауларын анықтауға арналған неонаталдық скрининг енгізу
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы
наурыз
ДСМ
талап етілмейді
-
120.
Балалардағы семіздіктің алдын алу және онымен күресудің жол картасын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, Оқу-ағарту, Мәдениет және ақпарат министрлерінің бірлескен бұйрығы
2027 жылғы маусым
ДСМ, ОМ, МАМ, ЖАО
талап етілмейді
-

117.
Внедрение неонатального скрининга на "красный рефлекс"
информация в МП
июль
2027 года
МЗ
не требуется
-
118.
Совершенствование службы катамнеза в перинатальных центрах
приказ
министров здравоохранения Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МЗ
не требуется
-
119.
Внедрение неонатального скрининга врожденного порока сердца с использованием метода пульсоксиметрии
информация в МП
март
2027 года
МЗ
не требуется
-
120.
Разработка и утверждение дорожной карты профилактики и борьбы с детским ожирением
совместный приказ
Министра здравоохранения, просвещения, культуры и информации Республики Казахстан
июнь
2027 года
МЗ, МП, МКИ, МИО
не требуется
-

121.
Орфандық аурулары бар балаларды дәрілік заттармен қамтамасыз ету үшін баламалы кепілдендірілген қаржыландыру көзін анықтау мәселесін пысықтау
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
122.
Медициналық-генетикалық қызметті жетілдіру жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы желтоқсан
ДСМ
талап етілмейді
-
123.
Орфандық аурулары бар балаларға медициналық көмек көрсету стандартын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2026 жылғы шілде
ДСМ
талап етілмейді
-
124.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жоспарлау және сатып алу процестерін автоматтандыруға, сондай-ақ жеке цифрлық есепті енгізуге арналған модульді әзірлеу
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2027 жылғы наурыз
ДСМ
талап етілмейді
-
125.
Балаларға алдыңғы және артқы қолжетімділікпен витрэктомия жүргізу тарифтерін қайта қарау
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің бұйрығы
2027 жылғы шілде
ДСМ
талап етілмейді
126.
Орфандық аурулары бар науқастарға медициналық көмек көрсету сапасын жетілдіру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
іс-шаралар жоспары
2027 жылғы қаңтар
ДСМ
талап етілмейді
-
127.
Эпилепсиясы бар балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруды жетілдіру бойынша ұйымдастырушылық іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
іс-шаралар жоспары
2028 жылғы қаңтар
ДСМ
талап етілмейді
128.
Балаларды дамыту бойынша ата-аналар мен медициналық қызметкерлерге арналған әдістемелік материалдарды әзірлеу және бекіту
әдістемелік материалдар
2026-2030 жылдары
желтоқсан
ДСМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
БТҚ
129.
Коррекциялық мектептер мен инклюзивті сыныптар, дайындалған мамандар – дефектологтар, логопедтер және арнайы педагогтер санын көбейту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы шілде – (жоспарды бекіту)
бұдан әрі
2027-2030 жылдары наурыз –
ОМ-ға ақпарат
ЖАО келісу бойынша ОМ, БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
130.
Емшек сүтімен тамақтандыруды насихаттау және ынталандыру бойынша масс-медиада кең ауқымды ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары желтоқсан
ЖАО, МАМ, ДСМ
талап етілмейді
-
4-бағыт. Баланың отбасы және әлеуметтік қорғауға құқығы
Нысаналы 9-индикатор. Жауапты ата-аналық курстарға қатысқан отбасылардың үлесі (2026 жыл-10%, 2027 жыл-20%, 2028 жыл-30%, 2029 жыл-40%, 2030 жыл-50%)
131.
Отбасы институтын нығайту және жауапты ата-аналықты күшейту бойынша заңнамалық деңгейде тәсілдерді әзірлеу, олар келесілерді қарастырады:
1) некеге тұратын тұлғалар үшін міндетті алдын ала кеңес беруді енгізу;

121.
Проработка вопроса поиска альтернативного гарантированного источника финансирования лекарственного обеспечения детей с орфанными заболеваниями
информация в МП
декабрь
2026 года
МЗ
не требуется
-
122.
Разработка и утверждение плана по совершенствованию медико-генетической службы
план
декабрь
2026 года
МЗ
не требуется
-
123.
Разработка и утверждение стандарта оказания медицинской помощи детям с орфанными заболеваниями
приказ
Министра здравоохранения Республики Казахстан
июль
2026 года
МЗ
не требуется
-
124.
Разработка модуля по автоматизации процессов планирования и закупа, а также введению персонализированного цифрового учета лекарственных средств и медицинских изделий
приказ
Министра здравоохранения Республики Казахстан
март
2027 года
МЗ
не требуется
-
125.
Пересмотр тарифов на проведение витреоэктомии передним, задним доступом детям
приказ
Министра здравоохранения Республики Казахстан
июль
2027 года
МЗ
ОСМС
ОСМС
126.
Разработка и утверждение плана мероприятий по совершенствованию оказания медицинской помощи пациентам с орфанными заболеваниями
план мероприятий
январь
2027 года
МЗ
не требуется
-
127.
Разработка и утверждение плана организационных мероприятий по совершенствованию организации оказания медицинской помощи детям с эпилепсией
план мероприятий
январь
2028 года
МЗ
не требуется
-
128.
Разработка и утверждение методических материалов по развитию детей для родителей и медицинских работников
методические материалы
декабрь
2026-2030 годов
МЗ
за счет внебюджетных средств
ВБС
129.
Разработка и утверждение плана по увеличению количества коррекционных школ, инклюзивных классов, подготовленных специалистов – дефектологов, логопедов и специальных педагогов
план
июль
2026 года (утверждение плана)
далее март 2027-2030 годов предоставление информации в МП
МИО по согласованию с МП, УПР (по согласованию)
не требуется
-
130.
Проведение широкой информационно-разъяснительной работы в масс-медиа по продвижению и поощрению грудного вскармливания
информация в МП
декабрь
2026-2030 годов
МИО, МКИ, МЗ
не требуется
-
Направление 4. Право ребенка на семью и социальную защиту
Целевой индикатор 9. Доля семей, охваченных курсами ответственного родительства (2026 год – 10 %, 2027 год – 20 %, 2028 год – 30 %, 2029 год – 40 %, 2030 год – 50 %)
131.
Выработка подходов на законодательном уровне по укреплению института семьи и формированию ответственного родительства, предусматривающих:
1) введение обязательного добрачного консультирования для лиц, вступающих в брак;

2) ата-ана құқықтарын үшінші тұлғаларға бермей, оларды жеке орындау міндетін бекіту;
3) ата-аналардың болмауына объективті себептер болған жағдайда, баланың жақын туыстарына берілетін уақытша қамқоршылық нысанын енгізу;
4) ата-аналар үшін жауапты ата-аналық курсын міндетті түрде өтуді енгізу;
5) балалардың екі ата-анасымен де қарым-қатынас жасау құқығын реттеу және қорғаудың қосымша механизмдерін енгізу;
6) алименттік міндеттемелер саласындағы мәселелерді шешу
Заң жобасы
2027 жылғы
қазан –
Заң жобасын әзірлеу
2028 жылғы ақпан –
Үкімет аппаратына енгізу
2028 жылғы мамыр –
Парламент Мәжілісіне енгізу
ОМ, МАМ
талап етілмейді
-
132.
eGov.kz мемлекеттік цифрлық платформамен өзара іс-қимылды интеграциялай отырып, ata.ana.kz платформасында жауапты ата-аналық бойынша интерактивті курсты әзірлеу және енгізу
платформада интерактивті курс
2028 жылғы наурыз
МАМ, ЖИЦДМ, ОМ
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
133.
"Ата-аналар академиясы" жобасы аясында жауапты ата-аналық оқу курсын өту бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу және бекіту
әдістемелік ұсынымдар
2027 жылғы наурыз
МАМ, ОМ
талап етілмейді
-
134.
"Ата-аналар академиясы" жобасын ауқымын кеңейту
ата-аналарға арналған курстар
2026-2030 жылдары қараша
МАМ, ОМ, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ
Нысаналы 10-индикатор. Қосымша әлеуметтік қолдау шараларымен қамтылған балалардың үлесін арттыру (2026 жыл – 5% – ға, 2027 жыл – 7% – ға, 2028 жыл – 10% - ға, 2029 жыл-12% - ға, 2030 жыл-15%).
135.
Балаларды қалалық қоғамдық жерүсті көлігінде тегін жүрумен қамтамасыз ету
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары наурыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
136.
Балалардың жағдайын жақсарту мақсатында, отбасылардың әлеуметтік-экономикалық осалдығы мен тұрақтылығын бағалауды ескере отырып, бірыңғай әлеуметтік стандартты енгізу аясында балалары бар отбасыларға, соның ішінде аз қамтамасыз етілген жағдайда тұратын және мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету тәсілдерін қайта қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2026 жылғы тамыз
Еңбекмині, ДСМ, ОМ, МАМ, ТСМ, ЖИЦДМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
-
137.
Мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналар үшін шаралар пакетін қайта қарау, оның ішінде:
1) мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналардың толық емес немесе икемді жұмыспен қамтылуын ынталандыруға бағытталған жұмыс берушілерге арналған көтермелеу шаралары;
2) психологиялық қолдау көрсету бойынша
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2027 жылғы ақпан
ОМ, МАМ, Еңбекмині, ДСМ
талап етілмейді
-

2) закрепление обязанности личного осуществления родительских прав без передачи их третьим лицам;
3) введение временной формы опеки, предоставляемой близким родственникам ребенка при наличии объективных причин отсутствия родителей;
4) введение обязательного прохождения курса по ответственному родительству для родителей;
5) введение дополнительных механизмов регулирования и защиты права детей на общение с обоими родителями;
6) решение проблемных вопросов в сфере алиментных обязательств
проект Закона
октябрь
2027 года
разработка проекта Закона
февраль
2028 года
внесение в Аппарат Правительства
май 2028 года
внесение в Мажилис Парламента
МП, МКИ
не требуется
-
132.
Разработка и внедрение интерактивного курса по ответственному родительству на платформе ata.ana.kz с интеграцией взаимодействия с государственной цифровой платформой eGov.kz
интерактивный курс на платформе
март
2028 года
МКИ, МИИЦР МП
за счет и в пределах предусмотренных средств
РРБ
133.
Разработка и утверждение методических рекомендаций по прохождению обучающего курса ответственного родительства в рамках проекта "Академия родителей"
методические рекомендации
март
2027 года
МКИ, МП
не требуется
-
134.
Масштабирование проекта "Академия родителей"
курсы для родителей
ноябрь
2026-2030 годов
МКИ, МП, МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
РРБ
Целевой индикатор 10. Увеличение доли детей, охваченных дополнительными мерами социальной поддержки (2026 год – на 5 %, 2027 год – на 7 %, 2028 год – на 10 %, 2029 год – на 12 %, 2030 год – на 15 %)
135.
Обеспечение бесплатным проездом детей на общественном городском наземном транспорте
информация в МП
март
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
136.
Пересмотр подходов оказания мер государственной поддержки семьям с детьми, в том числе проживающим в условиях малообеспеченности и воспитывающим детей с инвалидностью, в целях улучшения положения детей, с учетом оценки социально-экономической уязвимости и устойчивости домохозяйств в рамках внедрения единого социального стандарта
предложения в Правительство Республики Казахстан
август
2026 года
МТСЗН, МЗ, МП, МКИ, МТС, МИИЦР, МНВО
не требуется
-
137.
Пересмотр пакета мер для родителей, воспитывающих детей с инвалидностью, в том числе:
1) стимулирующих мер для работодателей по поощрению не полной или гибкой занятости родителей, воспитывающих детей с инвалидностью;
2) по оказанию психологической поддержки
предложения в Правительство Республики Казахстан
февраль
2027 года
МП, МКИ, МТСЗН, МЗ
не требуется
-

138.
Ерекше қажеттіліктері бар балаларға, соның ішінде аутистикалық спектр бұзылыстары бар балаларға, санаторийлік-курорттық емдеу қызметтеріне тегін қолжетімділікті қамтамасыз ету мәселелерін пысықтау, оның ішінде:
1) санаторийлік-курорттық емдеу қызметтерінің бірыңғай операторын;
2) санаторийлік-курорттық емдеу қызметтерін көрсету кезінде оңалтудың бірыңғай стандартын, клиникалық диагностика және емдеу хаттамаларын;
3) медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, қарастырылатын контингенттің мәртебесіне қарамастан (мүгедектік, аз қамтылғандық, зейнет жасы және т.б.) анықтау арқылы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2027 жылғы наурыз
Еңбекмині, ДСМ, ЖАО
талап етілмейді
-
139.
Өңірлерде әлеуметтік-техникалық сараптама қызметінің өтеусіз пайдалану және қайтару шарттарында техникалық оңалту құралдарын ұсынудың жаңа тәсілдерін енгізу
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
2027 жылғы
желтоқсан
Еңбекмині, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
РБ, ЖБ
140.
Мүгедектігі бар балаларға арналған техникалық оңалту құралдарының тізімін кеңейту мәселесін қарастыру
ОМ-ға ақпарат
2028 жылғы желтоқсан
Еңбекмині,
ДСМ, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
141.
Балаларға протездік-ортопедиялық көмек көрсету саласында инновациялық технологияларды енгізу
ОМ-ға ақпарат
2026 жылғы қараша
Еңбекмині,
ДСМ, ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
БТҚ
142.
Аяқ-қол жоғарғы және төменгі бөлігінің ампутациясынан кейінгі балаларды сүйемелдеу алгоритмін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлерінің бірлескен бұйрығы
2027 жылғы шілде
ДСМ, Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
-
143.
Әлеуметтік қорғау жүйесінде елдің әрбір ауданында нейроортопедиялық және ментальді ерекшеліктері бар балаларға арналған "аралас" оңалту орталықтарын ашу
ОМ-ға ақпарат
2026-2030 жылдары
наурыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде, бюджеттен тыс қаражат
ЖБ, БТҚ
144.
Астана, Алматы қалаларында және Павлодар облысында 3 оңалту орталығын салу
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы наурыз
Астана, Алматы қалаларының және Павлодар облысының әкімдіктері
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде, бюджеттен тыс қаражат
ЖБ, БТҚ
145.
Аутистік спектрі бұзылған және басқа да ментальді бұзылулары бар балалар үшін күндізгі болу орталықтарын ашу
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы наурыз
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде, бюджеттен тыс қаражат
ЖБ, БТҚ
146.
Мүмкіндіктері шектеулі, мүгедектігі бар балаларды, оның ішінде аутистік спектрі бұзылған балаларды ведомствоаралық сүйемелдеу алгоритмін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, мәдениет және ақпарат министрлерінің бірлескен бұйрығы
2028 жылғы шілде
ОМ, Еңбекмині, ДСМ, МАМ
талап етілмейді
-

138.
Проработка вопроса по обеспечению бесплатного доступа одному из законных представителей ребенка с особыми потребностями, включая детей с расстройствами аутистического спектра, к услугам санаторно-курортного лечения путем определения:
1) единого оператора услуг санаторно-курортного лечения;
2) единого стандарта реабилитации, клинических протоколов диагностики и лечения при оказании услуг санаторно-курортного лечения;
3) с учетом медицинских показаний и противопоказаний вне зависимости от статуса подлежащего контингента (инвалидности, малообеспеченности, пенсионного возраста и др.)
предложения в Правительство Республики Казахстан
март
2027 года
МТСЗН, МЗ, МИО
не требуется
-
139.
Внедрение новых подходов предоставления технических средств реабилитации на условиях безвозмездного пользования и возврата службой социально-технической экспертизы в регионах
приказ Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан
декабрь
2027 года
МТСЗН, МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ, МБ
140.
Рассмотрение вопроса расширения перечня технических средств реабилитации для детей с инвалидностью
информация в МП
декабрь
2028 года
МТСЗН, МЗ, МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
141.
Внедрение инновационных технологий в области оказания протезно-ортопедической помощи детям
информация в МП
ноябрь
2026 года
МТСЗН, МЗ, МИО
за счет внебюджетных средств
ВБС
142.
Разработка и утверждение алгоритма сопровождения ребенка после ампутации в области верхних и нижних конечностей
совместный приказ
министров здравоохранения, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
июль
2027 года
МЗ, МТСЗН, МИО
не требуется
-
143.
Открытие "смешанных" реабилитационных центров для детей с нейроортопедическими и ментальными особенностями в каждом районе страны в системе социальной защиты
информация в МП
март
2026-2030 годов
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств, внебюджетных средств
МБ, ВБС
144.
Строительство 3-х реабилитационных центров в городах Астане, Алматы и Павлодарской области
информация в МП
март
2027 года
акиматы городов Астаны, Алматы и Павлодарской области
за счет и в пределах предусмотренных средств, внебюджетных средств
МБ, ВБС
145.
Открытие центров дневного пребывания для детей с расстройством аутистического спектра и другими ментальными нарушениями
информация в МП
март
2027 года
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств, внебюджетных средств
МБ, ВБС
146.
Разработка и утверждение алгоритма межведомственного сопровождения детей с ограниченными возможностями, инвалидностью, в том числе детей с расстройством аутистического спектра
совместный приказ
министров просвещения, труда и социальной защиты населения, здравоохранения, культуры и информации Республики Казахстан
июль
2028 года
МП, МТСЗН, МЗ, МКИ
не требуется
-

147.
Жәрдемақы берудің проактивті тәртібін енгізу
ОМ-ға ақпарат
2027 жылғы ақпан
Еңбекмині
талап етілмейді
-
148.
Жастар үйлерін жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың түлектерін әлеуметтік бейімдеуге бағытталған орталықтарға трансформациялау бойынша тәсілдерін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2026 жылғы желтоқсан
ОМ, Еңбекмині, МАМ, ЖАО
талап етілмейді
-
149.
Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтарын, балалардың мүліктік құқықтарын қорғауға арналған заңнамалық тәсілдерді әзірлеу, соның ішінде:

147.
Внедрение проактивного порядка предоставления пособий
информация в МП
февраль
2027 года
МТСЗН
не требуется
-
148.
Выработка подходов по трансформации домов юношества в центры социальной адаптации выпускников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
предложения в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МП, МТСЗН, МКИ, МИО
не требуется
-
149.
Выработка законодательных подходов по защите прав детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, имущественных прав детей, в том числе:

1) балалардың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлар мен қызметтерді алу рәсімін мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес келтіру;
2) баланы қабылдайтын ата-аналар мектебі қызметінің жаңа форматын;
3) өзіне тиесілі
жылжымалы немесе жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару кезінде балаға мүліктік құқықты міндетті түрде беру туралы талапты белгілеу;
4) балалардың мүлкіне билік ету бойынша ата-аналар мен басқа заңды өкілдердің әрекеттеріне қамқоршылық және қорғаншылық органы тарапынан бақылау жүргізу;
5) ата-ана құқықтары
қалпына келтірілген ата-аналарға өздерінің кәмелетке толмаған балаларының мүлкіне билік етуге тыйым салуды белгілеу
Заң жобасы
2027 жылғы қазан – Заң жобасын әзірлеу 2028 жылғы ақпан – Үкімет аппаратына енгізу 2028 жылғы мамыр – Парламент Мәжілісіне енгізу
ОМ, Қаржымині
талап етілмейді
-
150.
Балалардың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдардың тәрбиеленушілерін киім және аяқ киіммен қамтамасыз ету нормаларын жетілдіру бөлігінде "Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкімет қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
ОМ
талап етілмейді
-
151.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарындағы педагогтер мен өзге де қызметкерлердің штаттық бірліктерінің нормативтерін өзектендіру;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардан шығуға дайындалып жатқан балалар үшін тәлімгерді іріктеудің басым құқығын белгілей отырып, тәлімгерлік институтын қайта бағдарлау
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
2027 жылғы сәуір
ОМ
талап етілмейді
-
152.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының түлектерін әлеуметтендіру және заңды құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында оларды сүйемелдеу тетігін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Денсаулық сақтау, Ғылым және жоғары білім, Мәдениет және ақпарат министрлерінің бірлескен бұйрығы
2027 жылғы мамыр
ОМ, Еңбекмині, ҒЖБМ, МАМ, ЖАО
талап етілмейді
-
153.
Баланың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдардың тәрбиешілері үшін біліктілікті арттыру курстары бағдарламасын әзірлеу және бекіту
біліктілікті арттыру курстары бағдарламасы
2026 жылғы мамыр
ОМ, "Өркен" БӘААҰҒПИ КЕАҚ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
-

1) приведению процедуры приобретения товаров и услуг организациями, осуществляющими функции по защите прав ребенка, в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках;
2) новому формату деятельности школ приемных родителей;
3) установлению требования об обязательном предоставлении ребенку равноценного имущественного права при отчуждении принадлежащего ему движимого или недвижимого имущества;
4) введению контроля со стороны органа опеки и попечительства за действиями родителей и иных законных представителей по распоряжению имуществом детей;
5) установлению запрета для родителей, восстановленных в родительских правах, распоряжаться имуществом своих несовершеннолетних детей
проект Закона
октябрь
2027 года
разработка проекта Закона
февраль
2028 года
внесение в Аппарат Правительства
май 2028 года
внесение в Мажилис Парламента
МП, МФ
не требуется
-
150.
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь" в части совершенствования норм обеспечения одеждой и обувью воспитанников организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МП
не требуется
-
151.
Внесение изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства просвещения РК, в части:
1) актуализации нормативов штатной численности педагогов и иных работников организаций образования для детей‑сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
2) переориентации института наставничества с установлением приоритетного права подбора наставника для детей, готовящихся к выпуску из организаций для детей‑сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
приказ Министра просвещения Республики Казахстан
апрель
2027 года
МП
не требуется
-
152.
Разработка и утверждение механизма сопровождения выпускников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в целях их социализации и обеспечения реализации законных прав
совместный приказ министров просвещения, труда и социальной защиты населения, науки и высшего образования, культуры и информации
Республики Казахстан
май
2027 года
МП, МТСЗН, МНВО, МКИ, МИО
не требуется
-
153.
Разработка и утверждение программы курсов повышения квалификации воспитателей организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка
программа курсов повышения квалификации
май
2026 года
МП, НАО ННПИБД "Өркен"
(по согласованию)
не требуется
-

154.
Бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы мамыр – (жоспарды бекіту)
2027-2030 жылдары наурыз –
ОМ-ға ақпарат
ЖАО келісу бойынша
ОМ, ДСМ, Еңбекмині, БҚУ (келісу бойынша)
талап етілмейді
-
155.
Өнеркәсіптік аймақтарда және шалғайдағы аудандарда орналасқан бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарды, арнайы білім беру ұйымдарын, ерекше режимдегі білім беру ұйымдарын кезең-кезеңімен көшіру жоспарын әзірлеу және бекіту
жоспар
2026 жылғы маусым –(жоспарды бекіту)
2027-2030 жылдары наурыз –
ОМ-ға ақпарат
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
156.
Баланың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдардың материалдық-техникалық базасын нығайту
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (мамыр, желтоқсан)
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
157.
Бала құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдардың автобус паркін кезең-кезеңімен жаңарту
ОМ-ға ақпарат
жылына екі рет (мамыр, желтоқсан)
ЖАО
көзделген қаражат есебінен және оның шегінде
ЖБ
158.
Жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар және мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді бөлу бойынша талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2026 жылғы қыркүйек
ӨҚМ, ОМ, Еңбекмині, ДСМ, ЖАО
талап етілмейді
-
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ – акционерлік қоғам
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
БҚУ – Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары жөніндегі уәкіл
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БПҚСжАЕК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
БТҚ – бюджеттен тыс қаражат
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ЕХӘҚМ – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖБ – жергілікті бюджет
ЖҒТК – жоғары ғылыми-техникалық комиссия
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
КМ – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі
КТ – компьютерлік томография
ҚР – Қазақстан Республикасы
ҚМ – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МРТ – магнитті-резонанстық томография
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету
ӨҚМ – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Өркен" БӘААҰҒПИ – "Өркен" Балалардың әл-ауқатын арттыру ұлттық ғылыми-практикалық институты коммерциялық емес акционерлік қоғамы
РБ – республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СИМ – Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі
ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ТСМ – Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
УДЗ – ультрадыбыстық зерттеу
"Талдау" – Ахмет Байтұрсынұлы атындағы "Талдау" ұлттық зерттеулер және білімді бағалау орталығы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЮНИСЕФ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар қоры (ЮНИСЕФ)
LED – Light Emitting Diode
SAFE – SUPPORT, AWARENESS, FRAMEWORK, EDUCATION

154.
Разработка и утверждение плана по проведению ремонта организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка
план
июнь
2026 года (утверждение плана)
март 2027-2030 годов предоставление информации в МП
МИО по согласованию с МП, МЗ, МТСЗН, УПР (по согласованию)
не требуется
-
155.
Разработка и утверждение плана поэтапной передислокации организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, специальных организация образования, организаций образования с особым режимом, находящихся в промышленных зонах и отдаленных районах
план
июнь
2026 года (утверждение плана)
март 2027-2030 годов предоставление информации в МП
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
156.
Укрепление материально-технической базы организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка
информация в МП
два раза в год (май, декабрь)
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
157.
Поэтапное обновление автобусного парка организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка
информация в МП
два раза в год (май, декабрь)
МИО
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
158.
Проведение анализа по распределению жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и семей, воспитывающих детей с инвалидностью
предложения в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2026 года
МПС, МП, МТСЗН, МЗ, МИО
не требуется
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
УПР – Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КПСиСУ – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
ВБС – внебюджетные средства
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
МБ – местный бюджет
ВНТК – высшая научно-техническая комиссия
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
КТ – компьютерная томография
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
РК – Республика Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование
МРТ – магнитно-резонансная томография
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
ИВЛ – искусственная вентиляция легких
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
НАО ННПИБД "Өркен" – некоммерческое акционерное общество "Национальный научно-практический институт благополучия детей "Өркен"
РБ – республиканский бюджет
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
УЗИ – ультразвуковое исследование
Талдау – АО "Национальный центр исследований и оценки образования "Талдау" имени Ахмета Байтұрсынұлы"
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ЮНИСЕФ – детский фонд Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ)
LED – Light Emitting Diode
SAFE – SUPPORT, AWARENESS, FRAMEWORK, EDUCATION
________________________