Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 48 қаулысы
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 24-бабына және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) құрылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы (Астана қаласы)" мемлекеттік мекемесі таратылсын.
3. Комитет осы қаулыға қосымшада көрсетілген мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
4. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
5. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 48 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалған мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Дипломатиялық өкiлдiктердi күзету жөнiндегi мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Үкiметтiк мекемелердi күзету жөнiндегi мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Астана қаласының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
4. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Ақмола облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
5. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Ақтөбе облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.

О некоторых вопросах Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 48
В соответствии со статьей 24 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" и подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Комитет по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет).
2. Ликвидировать государственное учреждение "Управление специализированной службы охраны Министерства внутренних дел Республики Казахстан (город Астана)".
3. Определить Комитет уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении государственных учреждений, указанных в приложении к настоящему постановлению.
4. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
5. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 48
Перечень государственных учреждений, в отношении которых Комитет по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан определен уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления
1. Управление специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Управление специализированной службы охраны по охране правительственных учреждений Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Управление специализированной службы охраны города Астаны Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Управление специализированной службы охраны Акмолинской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Управление специализированной службы охраны Актюбинской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Алматы қаласының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
7. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Алматы облысының және Жетісу облысының мамандандырылған күзет қызметі басқармасы.
8. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Атырау облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
9. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Шығыс Қазақстан облысының және Абай облысының мамандандырылған күзет қызметі басқармасы.
10. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Жамбыл облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
11. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Батыс Қазақстан облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
12. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Қарағанды облысының және Ұлытау облысының мамандандырылған күзет қызметі басқармасы.
13. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Жезқазған қаласының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
14. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Қостанай облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
15. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Қызылорда облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
16. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Маңғыстау облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
17. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Павлодар облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
18. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Солтүстiк Қазақстан облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
19. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Шымкент қаласының және Түркістан облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 48 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар

6. Управление специализированной службы охраны города Алматы Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
7. Управление специализированной службы охраны Алматинской области и области Жетісу Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
8. Управление специализированной службы охраны Атырауской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
9. Управление специализированной службы охраны Восточно-Казахстанской области и области Абай Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
10. Управление специализированной службы охраны Жамбылской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
11. Управление специализированной службы охраны Западно-Казахстанской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
12. Управление специализированной службы охраны Карагандинской области и области Ұлытау Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
13. Управление специализированной службы охраны города Жезказгана Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
14. Управление специализированной службы охраны Костанайской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
15. Управление специализированной службы охраны Кызылординской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
16. Управление специализированной службы охраны Мангистауской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
17. Управление специализированной службы охраны Павлодарской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
18. Управление специализированной службы охраны Северо-Казахстанской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
19. Управление специализированной службы охраны города Шымкента и Туркестанской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
_________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 48
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан

1. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы;
2) Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті;
3) Әкімшілік полиция комитеті;
4) Көші-қон қызметі комитеті;
5) Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті;
6) Профилактикалық жұмысты үйлестіру комитеті;
7) Күзет қызметін бақылау комитеті.".
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі" деген 1-бөлімде:
реттік нөмірлері 7, 8, 9, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 және 48-жолдар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Күзет қызметін бақылау комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Дипломатиялық өкiлдiктердi күзету жөнiндегi мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Үкiметтiк мекемелердi күзету жөнiндегi мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Астана қаласының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
4. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Ақмола облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
5. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Ақтөбе облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
6. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Алматы қаласының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
7. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Алматы облысының және Жетісу облысының мамандандырылған күзет қызметі басқармасы.
8. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Атырау облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
9. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Шығыс Қазақстан облысының және Абай облысының мамандандырылған күзет қызметі басқармасы.

1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Министерство имеет ведомства:
1) Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан;
2) Комитет уголовно-исполнительной системы;
3) Комитет административной полиции;
4) Комитет миграционной службы;
5) Комитет по противодействию наркопреступности;
6) Комитет по координации профилактической работы;
7) Комитет по контролю за охранной деятельностью.";
в перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
в разделе "1. Министерство внутренних дел Республики Казахстан":
строки, порядковые номера 7, 8, 9, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 и 48 исключить;
дополнить разделом следующего содержания:
"4. Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Управление специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Управление специализированной службы охраны по охране правительственных учреждений Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Управление специализированной службы охраны города Астаны Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Управление специализированной службы охраны Акмолинской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Управление специализированной службы охраны Актюбинской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
6. Управление специализированной службы охраны города Алматы Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
7. Управление специализированной службы охраны Алматинской области и области Жетісу Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
8. Управление специализированной службы охраны Атырауской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
9. Управление специализированной службы охраны Восточно-Казахстанской области и области Абай Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

10. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Жамбыл облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
11. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Батыс Қазақстан облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
12. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Қарағанды облысының және Ұлытау облысының мамандандырылған күзет қызметі басқармасы.
13. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Жезқазған қаласының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
14. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Қостанай облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
15. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Қызылорда облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
16. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Маңғыстау облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
17. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Павлодар облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
18. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Солтүстiк Қазақстан облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.
19. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлiгi Күзет қызметін бақылау комитетінiң Шымкент қаласының және Түркістан облысының мамандандырылған күзет қызметi басқармасы.".
2. Қызмет бабында пайдалану үшін.
3. Қызмет бабында пайдалану үшін.
4. "Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 789 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының тұрғын үй төлемдерін алуға жататын лауазымдар тізбесінде:
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Күзет қызметін бақылау комитеті
кезекші бөлім (бөлімше) бастығы;
кезекші бөлімнің кезекшісі – аға инспектор;
кезекші бөлімнің кезекшісі – инспектор;
кезекші бөлімнің жүргізушісі – полицей;
арнайы және кәсіптік даярлық бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы;
арнайы және кәсіптік даярлық бойынша ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор;
арнайы және кәсіптік даярлық жөніндегі аға инспектор;
арнайы және кәсіптік даярлық жөніндегі инспектор.";
16-тармақтың жиырма сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Күзет қызметін бақылау комитетінің мамандандырылған күзет бөлімшелері:".

10. Управление специализированной службы охраны Жамбылской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
11. Управление специализированной службы охраны Западно-Казахстанской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
12. Управление специализированной службы охраны Карагандинской области и области Ұлытау Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
13. Управление специализированной службы охраны города Жезказгана Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
14. Управление специализированной службы охраны Костанайской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
15. Управление специализированной службы охраны Кызылординской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
16. Управление специализированной службы охраны Мангистауской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
17. Управление специализированной службы охраны Павлодарской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
18. Управление специализированной службы охраны Северо-Казахстанской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
19. Управление специализированной службы охраны города Шымкента и Туркестанской области Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан.".
2. Для служебного пользования.
3. Для служебного пользования.
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 789 "Об утверждении перечня должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат":
в перечне должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты, подпадающих под получение жилищных выплат, утвержденном указанным постановлением:
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Комитет по контролю за охранной деятельностью
начальник отдела (отделения) дежурной части;
старший инспектор-дежурный дежурной части;
инспектор-дежурный дежурной части;
полицейский-водитель дежурной части;
начальник отдела (отделения) специальной и профессиональной подготовки;
старший инспектор по особым поручениям специальной и профессиональной подготовки;
старший инспектор специальной и профессиональной подготовки;
инспектор специальной и профессиональной подготовки.";
абзац двадцать восьмой пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Специализированные охранные подразделения Комитета по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан:".
_________________________