Қазақстан Республикасында биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың 2026 – 2035 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 1206 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың 2026 – 2035 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
3) есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат жіберіп тұрсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1206 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың 2026 – 2035 жылдарға арналған тұжырымдамасы
1-бөлім. Паспорт (негізгі параметрлер)
Атауы
Қазақстан Республикасында биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың 2026 – 2035 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Бағдарламалық құжатты әзірлеу үшін негіздер
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 19 тамыздағы № 918 қаулысымен мақұлданған Биологиялық әртүрлiлiк туралы конвенция
Бағдарламалық құжатты әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі (бұдан әрі – ЭТРМ)
Бағдарламалық құжатты іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
жергілікті атқарушы органдар
Іске асыру мерзімі

Об утверждении Концепции сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Республике Казахстан на 2026 – 2035 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 1206
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Республике Казахстан на 2026 – 2035 годы (далее – Концепция).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) обеспечить своевременное исполнение Плана действий по реализации Концепции;
3) не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан не позднее 1 мая года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Министерству национальной экономики Республики Казахстан до 15 июня года, следующего за отчетным годом, направлять сводную информацию о ходе реализации Концепции в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 1175
Концепция
сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Республике Казахстан на 2026 – 2035 годы
Раздел 1. Паспорт (основные параметры)
Наименование
Концепция сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Республике Казахстан на 2026 – 2035 годы
Основания для разработки программного документа
Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611;
Конвенция о биологическом разнообразии, одобренная постановлением Кабинета Министров Республики Казахстанот 19 августа 1994 года № 918
Государственный орган, ответственный за разработку программного документа
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – МЭПР)
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию программного документа
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
Министерство транспорта Республики Казахстан
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Министерство просвещения Республики Казахстан
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Агентство Республики Казахстан по стратегическому планированию и реформам
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Местные исполнительные органы
Сроки реализации

2026 – 2035 жылдар
2-БӨЛІМ. АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙДЫ ТАЛДАУ
1994 жылғы 19 тамыздан бастап Қазақстан 1992 жылғы 5 маусымда Рио-де-Жанейрода қол қойылған Биологиялық әртүрлілік туралы конвенцияның толыққанды тарапы және қатысушысы болып табылады. 31 жыл бойы биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану жүйесінің институционалдық негізін қалыптастыруда ауқымды жұмыс атқарылды.
Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалануды қамтамасыз ету үшін құқықтық база қалыптастырылды, ол сайып келгенде Қазақстан Республикасы Экология кодексінің нормаларында шоғырландырылып, оны іске асыру үшін қабылданған заңға тәуелді құқықтық актілерде практикалық түрде іске асырылуда.
Мемлекет басшысы биоәртүрлілікті сақтаудың ең өзекті мәселелерін қоса алғанда, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды институттандыру жөнінде нақты және дәйекті саясат жүргізуде. 2019 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі міндеттерді қоса алғанда, экологиялық міндеттерді шешуге жауапты жеке министрлік құрылды. Бүкіл мемлекеттің үдемелі қозғалысында "жасыл векторды" белгілейтін елдің әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясындағы құрылымдық өзгерістердің негізі қаланды.
Мәселен, 2013 жылы қабылданған Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 10 маусымдағы № 568 Жарлығымен жаңартылып, толықтырылды. Қазақстан Республикасында биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың 2026 – 2035 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) аталған құжаттың логикалық жалғасы болып табылады және "жасыл экономикаға" көшу тұрғысында биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалануға қатысты тәсілдерді кеңейтілген әрі тереңдетілген түрде айқындауға бағытталған.
2025 жылы Ұлттық құрылтайдың IV отырысында сөйлеген сөзінде Қазақстан Республикасының Президенті биологиялық әртүрлілікті қорғау жөніндегі міндеттерді атап өтті: "Адамзаттың бүлдіргі іс-әрекетінің кесірінен Каспий итбалығы, қызғылт қоқиқаз және басқа да ерекше жан-жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне қатер төніп тұр. Ащы да болса шындық осы. Біз табиғаттың осы бір сыйына барынша назар аударып, оны сақтай білуіміз қажет. Сондықтан Халықаралық биологиялық әралуандықты қорғау қорын құру қажет деп санаймын".
Аталған бастама Қазақстанның биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану саласындағы қазіргі таңда қолданыстағы бар негізгі құжатты – 2022 жылғы желтоқсанда Биологиялық әртүрлілік туралы конвенция (бұдан әрі – Конвенция) тараптарының 15-ші конференциясында қабылданған Куньмин-Монреаль биоәртүрлілік саласындағы жаһандық негіздемелік бағдарламасын іске асыруға деген ұмтылысын толық көлемде көрсетеді.

2026 – 2035 годы
РАЗДЕЛ 2. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ
С 19 августа 1994 года Казахстан является полноправной стороной и участницей Конвенции о биологическом разнообразии, подписанной в Рио-де-Жанейро 5 июня 1992 года. На протяжении 31 года проделан большой путь в формировании институциональной основы системы сохранения и устойчивого использования биоразнообразия.
Сформирована правовая база для обеспечения сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, которая в конечном итоге консолидируется и находит практическую реализацию в нормах Экологического кодекса Республики Казахстан и подзаконных правовых актов, принятых в его реализацию.
Главой государства проводится четкая и последовательная политика по институционализации мер по охране окружающей среды, включая самые актуальные вопросы сохранения биоразнообразия. В 2019 году Указом Президента Республики Казахстан создано отдельное министерство, ответственное за решение экологических задач, включая задачи по сохранению биоразнообразия. Заложен фундамент для структурных преобразований в стратегии социально-экономического развития страны, задающих "зеленый вектор" в поступательном движении всего государства.
Так, принятая в 2013 году Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" обновлена и дополнена Указом Президента Республики Казахстан от 10 июня 2024 года № 568. Концепция сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Республике Казахстан на 2026 – 2035 годы (далее – Концепция) является логическим продолжением данного документа и нацелена на расширенное и углубленное определение подходов к сохранению и устойчивому использованию биоразнообразия в контексте перехода к "зеленой экономике".
Выступая на IV заседании Национального курултая в 2025 году, Президент Республики Казахстан озвучил задачи охраны биологического разнообразия: "Нашего пристального внимания требуют каспийские тюлени, розовые фламинго и другие уникальные животные, которыми одарила нас сама природа, но которые сейчас находятся в опасности из-за деструктивной, разрушительной деятельности людей. Считаю необходимым создать Фонд охраны биологического разнообразия".
Указанная инициатива в полной мере отражает стремление Казахстана к реализации основополагающего документа по теме сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, имеющегося на сегодняшний день, Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы в области биоразнообразия, принятой на 15-ой Конференции сторон Конвенции
о биологическом разнообразии (далее – Конвенция) в декабре 2022 года.

Куньмин-Монреаль биоәртүрлілік саласындағы жаһандық негіздемелік бағдарламасы 2050 жылға дейінгі перспективамен 2030 жылға дейінгі кезеңге арналған халықаралық экологиялық құқықтың негізгі стратегиялық құжаты болып табылады. Ол Конвенцияға қатысушы мемлекеттер үшін жаһандық мақсаттарға сәйкес келетін биоәртүрлілік саласындағы ұлттық стратегиялар мен іс-қимыл жоспарларын әзірлеу, имплементациялау жөніндегі міндеттемелер жүктейді.
Куньмин-Монреаль биоәртүрлілік саласындағы жаһандық негіздемелік бағдарламасының негізгі идеясы мемлекеттердің шаруашылық, қаржылық және әлеуметтік қызметін жүйелі түрде трансформациялау арқылы биоәртүрліліктің жоғалуын тоқтатуға және кері қайтаруға негізделеді. Бағдарлама табиғи жүйелер мен түрлерді сақтауға, экожүйелерді орнықты пайдалануға, генетикалық ресурстардан алынатын пайдаларды әділ бөлуге, сондай-ақ тиімді басқару мен ресурстарды жұмылдыруға бағытталған төрт стратегиялық мақсатты бекітеді. Бұл мақсаттар 2030 жылға қарай құрлық пен теңіздердің 30 %-ын қорғау, ластануды қысқарту, субсидияларды реформалау, бизнестің табиғатқа әсері мәселелерінде ашықтығын қамтамасыз ету, қаржыландыруға қолжетімділікті кеңейту және байырғы халықтардың дәстүрлі білімін ескеру сияқты 23 нақты міндетте қамтылған.
Құқықтық және институционалдық талдау тұрғысынан бұл жаһандық құжат экологиялық риторикадан өлшенетін мән-жайларға көшу белгісі болып табылады. Бағдарлама әмбебап индикаторларды, ұлттық есептілікті және прогресті салыстыру тетіктерін қалыптастыруды көздейді. Сонымен қатар биоәртүрлілікті салалық саясаттарға (аграрлық, өнеркәсіптік, инвестициялық) интеграциялауға ерекше назар аударылады, бұл табиғатты қорғау саласындағы құқықтық реттеудің салааралық сипатын күшейтеді.
Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарына сәйкес "Экологиялық орнықтылықты арттыру" жалпыұлттық басымдығы шеңберіндегі міндеттердің бірі биоәртүрлілікті сақтау болып табылады, атап айтқанда жануарлардың сирек және жойылып бара жатқан түрлерін сақтауға, бүлінген табиғи аумақтарды қалпына келтіруге, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар желісін кеңейтуге, табиғи ресурстарды орнықты пайдалануға және климаттың өзгеруіне бейімделу шараларына назар аударылады.
Биоәртүрлілік Қазақстан экономикасының дамуы мен халқының әл-ауқатының негізі болып табылады. Биоәртүрлілікті генетикалық, түрлік және экожүйелік деңгейлерде сақтау мен орнықты басқару үшін бейімделген басқаруды, экожүйелер мен түрлердің жай-күйін мониторингтеуді, экологиялық қатерлерді бағалауды және табиғатты әртүрлі көріністерінде сақтау мен қалпына келтіруге бағытталған инновациялық басқару стратегияларын енгізуді көздейтін кешенді тәсілді қолдану қажет.
Қазақстандағы биоәртүрліліктің орнықтылығына қауіп-қатер төндіретін факторлардың қатарына мыналарды жатқызуға болады:

Куньминско-Монреальская глобальная рамочная программа в области биоразнообразия представляет собой ключевой стратегический документ международного экологического права на период до 2030 года с перспективой до 2050 года. Она создает обязательства для государств-участников Конвенции по разработке, имплементации национальных стратегий и планов действий в области биоразнообразия, соответствующих глобальным целям.
Центральная идея Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы в области биоразнообразия заключается в остановке и обращении вспять утраты биоразнообразия через системную трансформацию хозяйственной, финансовой и социальной деятельности государств. Программа утверждает четыре стратегические цели, направленные на: сохранение природных систем и видов, устойчивое использование экосистем, справедливое распределение выгод от генетических ресурсов, а также эффективное управление и мобилизацию ресурсов. Эти цели развернуты в 23 конкретные задачи, охватывающие защиту 30 % суши и морей к 2030 году, сокращение загрязнений, реформу субсидий, обеспечение прозрачности бизнеса в вопросах воздействия на природу, расширение доступа к финансированию и учету традиционных знаний коренных народов.
С точки зрения юридического и институционального анализа данный глобальный документ знаменует собой сдвиг от экологической риторики к измеримым обязательствам. Программа предполагает формирование универсальных индикаторов, национальных отчетов и механизмов сравнения прогресса. Кроме того, особое внимание уделяется интеграции биоразнообразия в секторальные политики (аграрную, промышленную, инвестиционную), что усиливает межотраслевой характер правового регулирования в области охраны природы.
Согласно Национальному плану развития Республики Казахстан до 2029 года одной из задач общенационального приоритета "Повышение экологической устойчивости" является сохранение биоразнообразия, в частности, уделено внимание вопросам сохранения редких и исчезающих видов животных, восстановления нарушенных природных территорий, расширения сети особо охраняемых природных территорий, устойчивого использования природных ресурсов и мер по адаптации к изменению климата.
Биоразнообразие лежит в основе развития экономики и благополучия населения Казахстана. Для сохранения и устойчивого управления биоразнообразием на генетическом, видовом и экосистемном уровнях требуется применение комплексного подхода, предусматривающего адаптивное управление, мониторинг состояния экосистем и видов, оценку экологических угроз и внедрение инновационных управленческих стратегий, направленных на сохранение и восстановление природы в различных ее проявлениях.
Среди факторов, приводящих к угрозам устойчивости биоразнообразия Казахстана, следует выделить следующие:

1. Табиғи экожүйелердің тозуы:
– жер ресурстарын шамадан тыс және ұтымсыз пайдалану (ауыл шаруашылығы, жайылымдарға шамадан тыс жүктеме түсіру);
– шөлейттену және топырақ құнарлылығының төмендеуі;
– ормандардың, әсіресе таулы және жағалау аймақтарында кесілуі мен тозуы.
2. Климаттың өзгеруі:
– орташа жылдық температураның көтерілуі, жауын-шашын режимінің өзгеруі;
– су ресурстарының азаюы, су айдындарының тартылуы және өзендер мен көлдердің гидрологиялық режимінің өзгеруі;
– жануарлар мен өсімдіктердің таралу аймақтарының ығысуы және өмірлік циклдері мерзімдерінің өзгеруі.
3. Өрт және төтенше табиғи құбылыстар:
– орман және дала өртінің жиілігі мен аумағының ұлғаюы;
– құрғақшылықтармен, шаңды дауылдармен және температураның күрт ауытқуларымен байланысты қатерлер.
4. Антропогендік және өнеркәсіптік қысым:
– көлік және энергетикалық инфрақұрылымның (автожолдар, темір жолдар, электр беру желілері (бұдан әрі – ЭБЖ), құбырлар) құрылысы мен кеңеюі;
– өнеркәсіптік объектілерге (тау-кен, мұнай-газ және металлургия өнеркәсібі), елді мекендер мен ауыл шаруашылығына арналған аумақтарды қарқынды игеру;
– қоршаған ортаның ластануы: атмосфераға шығарындылар, топырақ пен су айдындарының ластануы, өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтардың жинақталуы және уақтылы кәдеге жаратылмауы;
– аталған факторлардың жиынтық әсері табиғи экожүйелердің фрагментациясы мен тозуына, биоәртүрліліктің жоғалуына, жабайы жануарлардың миграциясы жолдарының бұзылуына және популяциялар орнықтылығының төмендеуіне алып келеді.
5. Инвазиялық түрлер:
– жергілікті популяцияларды ығыстыратын бөтен текті өсімдіктер мен жануарлар түрлерінің таралуы;
– генетикалық әртүрліліктің жойылуы және қоректік тізбектердің бұзылуы.
6. Экологиялық басқару әлеуетінің толық іске асырылмауы:
– табиғатты қорғау іс-шараларын әртүрлі субъектілердің іске асыруы кезінде үйлестірудің жеткіліксіздігі;
– биоәртүрлілікті қорғау жүйесі мен ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың жеткіліксіздігі;
– басқарудың әртүрлі органдары арасында өкілеттіктердің фрагментациясы.
7. Жануарлар ауруларының, зиянкестердің, орман мен өсімдіктер дүниесі ауруларының таралуы.
Маңызды факторлардың бірі мемлекеттік бюджет ресурстарының тапшылығына және жеке инвестицияны тартудың күрделілігіне байланысты биоәртүрлілікті сақтауды қаржыландырудың жеткіліксіздігі. Біріккен Ұлттар Ұйымы Даму бағдарламасының (бұдан әрі – БҰҰДБ) БИОФИН бағдарламасы аясында биоәртүрлілікке жұмсалатын шығыстарды талдауға сәйкес 2015 – 2022 жылдар аралығында Қазақстанда биоәртүрлілікті сақтау мен дамытуға жалпы алғанда 1,3 трлн теңге (2,75 млрд АҚШ доллары) БИОФИН әдіснамасына сәйкес жатқызыла отырып бағытталған. Бұл сома 2022 жылғы елдің жалпы ішкі өнімінің 1,25 %-ын (103,8 трлн теңге немесе 225,58 млрд АҚШ доллары) және сол жылғы шоғырландырылған мемлекеттік бюджеттің 5,34 %-ын (22,6 трлн теңге немесе 49,13 млрд АҚШ доллары) құрайды. Негізгі шығыстар мемлекеттік қаржыландыруға тиесілі (74,75 % немесе 947 млрд теңге). Үкіметтік емес ұйым және халықаралық ұйымдардың қаражаты да елеулі рөл атқарады (жиынтығында 22,21 %). Ал жеке сектордың үлесі небәрі 3,03 %-ды (38,8 млрд теңге) құрайды, бұл оның қоршаған ортаға елеулі әсеріне қарамастан, өте шектеулі күйінде қалып отыр. Қаржылық жоспарлау көбіне қысқа мерзімді перспективаға бағдарланған, ал биоәртүрлілікті сақтау бастамалары ұзақ мерзімді кезеңді талап етеді. Қазіргі уақытта Қазақстанда биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру туралы деректерді жинаудың және мониторингтеудің ұлттық жүйесі жоқ.
Есепке алу фрагментті сипатта жүргізіледі және негізінен мемлекеттік шығыстарды ғана қамтиды, ал мемлекеттік емес көздер туралы деректер іс жүзінде қолжетімсіз. Бұл ашықтықты шектейді, жоспарлауды қиындатады және ресурстарды тиімді жұмылдыру мүмкіндіктерін төмендетеді.
Маңызды сын-қатерлердің бірі – экожүйелерге тікелей немесе жанама түрде зиян келтіретін мемлекеттік қолдау шараларының – яғни "зиянды субсидиялар" деп аталатындардың болуы. Бұл тек ауыл шаруашылығы саласына ғана емес (агрохимикаттарды шамадан тыс қолдану, жайылымды ұтымсыз пайдалану), сондай-ақ энергетика, су пайдалану және балық шаруашылығы сияқты салаларға да қатысты, мұнда субсидиялар ресурстарды шамадан тыс тұтынуды және қоршаған ортаның ластануын ынталандыруы мүмкін. Мұндай шараларды түзету тетіктерінің болмауы табиғи экожүйелерге түсетін қысымды күшейтіп, биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі күш-жігердің тиімділігін төмендетеді. Экожүйелерге теріс әсер ететін субсидияларды анықтап, оларды қайта қарау қажет. Бұл қаржылық ресурстарды босатып, оларды залал салдарын шығынданып қалпына келтіруге емес, табиғи жүйелердің деградациясының алдын алуға басымдық беретін бағыттарға қайта бағдарлауға мүмкіндік береді.
Субсидияланатын практикалардың теріс әсеріне пестицидтерді қолдану мысал бола алады. Зерттеулерге сәйкес тозаңдандырғыштардың қырылуының 95 %-ы инсектицидтердің кесірінен болып отыр. Қазақстанда жыл сайын аралардың жаппай улану жағдайлары тіркеледі: мысалы, оңтүстік өңірлерде егістіктерді авиациялық өңдеуден кейін мыңдаған бал ара ұяларының қырылған жағдайлары болған. Мұндай оқыс оқиғалар тек үй бал араларының ғана емес, сонымен қатар көбелектер, қоңыздар, жабайы бал аралар сияқты жабайы тозаңдандырғыштардың жүздеген түрі популяциясының азаюына алып келеді. Бұл энтомофильді дақылдардың өнімділігін төмендетіп, омарташылық саласына, сондай-ақ жабайы өсетін өсімдіктердің әртүрлілігіне қауіп төндіреді.
Биоәртүрлілік құрамдастарын тиімді қорғауды, қалпына келтіруді және орнықты пайдалануды одан әрі жүзеге асыру үшін экожүйелердің, түрлер мен генетикалық ресурстардың көптүрлілігін ескеретін жүйелі, ведомствоаралық тәсілді қолдану, климаттың өзгеруіне бейімделуді ескере отырып, биологиялық әртүрлілікті пайдаланудың ғылыми негіздерін жетілдіру қажет.
Биоәртүрлілікті қорғау жөніндегі базалық нормативтік ережелердің болуына қарамастан, қазіргі уақытта бұл құрамдасты мемлекеттік, салалық және корпоративтік саясатқа интеграциялау мәселелері жеткілікті түрде жүйелі іске асырылмай отыр. Қолданыстағы әсерді бағалау рәсімдері: қоршаған ортаға әсерді бағалау (бұдан әрі – ҚОӘБ) және стратегиялық экологиялық бағалау (бұдан әрі – СЭБ) биоәртүрлілікке шектеулі түрде ықпал етеді және постмониторингтің немесе орнын толтыру шараларының құқықтық міндеттілігін қамтамасыз етпейді. Қауіп-қатерлерді аймақтарға бөлу, шығындарды есепке алу және биоәртүрлілікті қалпына келтіру мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіру дамудың бастапқы кезеңінде.
Биоәртүрлілік пен климаттың өзгеруі саласындағы жоспарлауға гендерлік аспектілерді интеграциялау инклюзивті, әділетті және орнықты саяси шешімдерді қамтамасыз ету үшін де аса маңызды.
Конвенция, Куньмин-Монреаль биоәртүрлілік жөніндегі негіздемелік бағдарламасы шеңберіндегі жаһандық міндеттемелер әйелдер мен осал топтардың айтарлықтай қатысуын, сондай-ақ жоспарлау, іске асыру және мониторинг кезеңдерінде гендерлік бағдарланған іс-қимылдарды көздейді.
Биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, іске асыру және мониторингтеу процестерінде әйелдердің мүмкіндіктерін кеңейту жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.

1. Деградация природных экосистем:
– чрезмерное и нерациональное использование земель (сельское хозяйство, пастбищные перегрузки);
– опустынивание и снижение плодородия почв;
– вырубка и деградация лесов, особенно в горных и прибрежных зонах.
2. Изменение климата:
– повышение среднегодовых температур, изменение режима осадков;
– сокращение водных ресурсов, высыхание водоемов и изменение гидрологического режима рек и озер;
– смещение ареалов и изменение сроков жизненных циклов животных и растений.
3. Пожары и чрезвычайные природные явления:
– увеличение частоты и площади лесных и степных пожаров;
– угрозы, связанные с засухами, пыльными бурями и резкими температурными колебаниями.
4. Антропогенное и промышленное давление:
– строительство и расширение транспортной и энергетической инфраструктуры: автодороги, железные дороги, линии электропередачи (далее – ЛЭП), трубопроводы;
– интенсивное освоение территорий под промышленные объекты (горнодобывающая, нефтегазовая и металлургическая промышленность), населенные пункты и сельское хозяйство;
– загрязнение окружающей среды: выбросы в атмосферу, загрязнение почв и водоемов, накопление и несвоевременная утилизация промышленных и бытовых отходов;
– совокупное воздействие указанных факторов приводит к фрагментации и деградации природных экосистем, утрате биоразнообразия, нарушению миграционных путей диких животных и снижению устойчивости популяций.
5. Инвазивные виды:
– распространение чужеродных видов растений и животных, вытесняющих местные популяции;
– утрата генетического разнообразия и разрушение пищевых цепей.
6. Нереализованный в полной мере потенциал экологического управления:
– недостаточная координация при реализации природоохранных мероприятий различными субъектами;
– недостаточное финансирование системы охраны биологического разнообразия и научных исследований.
– фрагментация полномочий между различными органами управления.
7. Распространение болезней животных, вредителей, болезней леса и растительного мира.
Существенным фактором является недостаток финансирования сохранения биоразнообразия, связанный с дефицитом ресурсов государственного бюджета и сложностью привлечения частных инвестиций. Согласно анализу расходов на биоразнообразие глобальной программы Программы развития организации объединенных наций (далее – ПРООН) БИОФИН в период с 2015 по 2022 год на сохранение и развитие биоразнообразия в Казахстане было направлено в общей сложности 1,3 трлн тенге (2,75 млрд долларов США) с отнесением согласно методологии БИОФИН. Эта сумма составляет 1,25 % валового внутреннего продукта страны в 2022 году (103,8 трлн тенге или 225,58 млрд долларов США) и 5,34 % от консолидированного государственного бюджета за тот же год (22,6 трлн тенге или 49,13 млрд долларов США). Основные расходы приходятся на государственное финансирование (74,75 % или 947 млрд тенге). Существенную роль играют также средства неправительственных и международных организаций (в совокупности 22,21 %). При этом участие частного сектора составляет лишь 3,03 % (38,8 млрд тенге), что остается крайне ограниченным, несмотря на его значительное воздействие на окружающую среду. Финансовое планирование часто ориентировано на краткосрочную перспективу, тогда как инициативы по сохранению биоразнообразия требуют долгосрочного периода. В настоящее время в Казахстане отсутствует национальная система сбора и мониторинга данных о финансировании мероприятий по сохранению биоразнообразия.
Учет ведется фрагментарно и в основном охватывает государственные расходы, тогда как данные о негосударственных источниках практически недоступны. Это ограничивает прозрачность, затрудняет планирование и снижает возможности для эффективной мобилизации ресурсов.
Существенным вызовом остается наличие так называемых "вредных субсидий" – мер государственной поддержки, которые прямо или косвенно наносят ущерб экосистемам. Речь идет не только о сельском секторе (чрезмерное применение агрохимикатов, нерациональный выпас), но и о других сферах – энергетике, водопользовании и рыбном хозяйстве, где субсидии могут стимулировать чрезмерное потребление ресурсов и загрязнение окружающей среды. Отсутствие механизмов корректировки таких мер усиливает давление на природные экосистемы и снижает эффективность усилий по сохранению биоразнообразия. Необходимо выявить субсидии, оказывающие негативное воздействие на экосистемы, и провести их пересмотр. Это позволит высвободить финансовые ресурсы и переориентировать их таким образом, чтобы приоритет отдавался предотвращению деградации природных систем, а не затратному восстановлению последствий ущерба.
Примером негативного воздействия субсидируемых практик является применение пестицидов. По данным исследований в 95 % случаев гибели опылителей виноваты инсектициды. В Казахстане ежегодно фиксируются массовые отравления пчел: например, в южных регионах отмечались случаи, когда после авиационной обработки полей гибли тысячи пчелиных семей. Подобные инциденты ведут к сокращению популяций не только домашних пчел, но и сотен видов диких опылителей – бабочек, жуков, диких пчел. Это снижает урожайность энтомофильных культур и угрожает целой отрасли пчеловодства, а также разнообразию дикорастущих растений.
Для дальнейшего осуществления эффективной охраны, восстановления и устойчивого использования компонентов биоразнообразия требуются применение системного, межведомственного подхода, учитывающего многообразие экосистем, видов и генетических ресурсов, совершенствование научных основ использования биологического разнообразия с учетом адаптации к изменению климата.
Несмотря на наличие базовых нормативных положений по охране биоразнообразия, на сегодняшний день вопросы интеграции этого компонента в государственную, отраслевую и корпоративную политику остаются недостаточно системно реализованными. Существующие процедуры оценки воздействия: оценка воздействия окружающей среды (далее – ОВОС) и стратегическая экологическая оценка (далее – СЭО), ограниченно оказывают влияние на биоразнообразие и не обеспечивают правовой обязательности постмониторинга или компенсационных мер. Межведомственная координация по вопросам зонирования рисков, учета утрат и восстановления биоразнообразия находится на начальной стадии развития.
Интеграция гендерных аспектов в планирование в области биоразнообразия и изменения климата также имеет ключевое значение для обеспечения инклюзивных, справедливых и устойчивых политических решений.
Глобальные обязательства в рамках Конвенции, Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию предусматривают значимое участие женщин и уязвимых групп, а также гендерно-ориентированные действия на этапах планирования, реализации и мониторинга.
В рамках реализации будет продолжена работа по расширению возможностей женщин в процессах планирования, реализации и мониторинга мероприятий по сохранению биоразнообразия.

2.1. Бірыңғай экологиялық желіні, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесін және экологиялық туризмді дамыту
Ағымдағы жағдайды бағалау
Қазақстан Республикасының аумағы табиғи кешендердің (далалар, шөлдер, таулар, құятын өзендері және жақсы дамыған сағалары бар ірі ішкі құрлықтық су қоймалары) бірегей үйлесімінің арқасында Орталық Азиядағы экожүйе түрлерінің әр түрлілігімен сипатталады.
Қазақстанда 2000 – 2025 жылдар аралығында Қазақстанның экологиялық желісінің негізгі элементі болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар (бұдан әрі – ЕҚТА) ауданы айтарлықтай ұлғайды. ЕҚТА – ерекше қорғау режимі белгіленген табиғи кешендері мен мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері бар жер учаскелері, су объектілері және олардың үстіндегі әуе кеңістігі.

2.1. Развитие единой экологической сети, системы особо охраняемых природных территорий и экологического туризма
Оценка текущей ситуации
Территория Республики Казахстан благодаря уникальному сочетанию природных комплексов (степи, пустыни, горы, крупные внутриконтинентальные водоемы с впадающими в них реками и хорошо развитыми дельтами) характеризуется большим разнообразием типов экосистем в Центральной Азии.
В Казахстане с 2000 по 2025 годы были значительно увеличены площади особо охраняемых природных территорий (далее – ООПТ), которые являются основным элементом экологической сети Казахстана. ООПТ – участки земель, водных объектов и воздушного пространства над ними с природными комплексами и объектами государственного природно-заповедного фонда, для которых установлен режим особой охраны.

2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ЕҚТА жүйесіне 10 мемлекеттік табиғи қорық (1,6 млн га аумақты алып жатыр), 14 мемлекеттік ұлттық табиғи парк (2,7 млн га), 8 мемлекеттік табиғи резерват (3,6 млн га), республикалық маңызы бар 50 мемлекеттік қаумал (8,5 млн га), 5 мемлекеттік (11,3 млн га), 25 республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғат ескерткіші (6,5 мың га, оның ішінде 272,7 га басқа ЕҚТА жерінде), 6 республикалық ботаникалық бақ (470,3 га) және бір дендропарк (365,43 га) кіреді.

По состоянию на 1 января 2025 года система ООПТ включает 10 государственных природных заповедников (на площади 1,6 млн га), 14 государственных национальных природных парков (2,7 млн га), 8 государственных природных резерватов (3,6 млн га), 50 государственных природных заказников республиканского значения (8,5 млн га), 5 государственных заповедных зон (11,3 млн га), 25 государственных памятников природы республиканского значения (6,5 тысяч га, из них 272,7 га за пределами других ООПТ), 6 республиканских ботанических садов (470,3 га) и один дендропарк (365,43 га).

2,37
0,00
Көлдер
4 503 200,00
4,32
0,04
Каспий теңізі
11 500 000,00
6,15
0,94
Заңды тұлға мәртебесі бар ең шағын ЕҚТА алаңдары (1 %-дан төмен) орта және оңтүстік шөлдерге – 0,69 %, көл экожүйелеріне – 0,04 % тиесілі, ал өзен аңғарларының экожүйелерінде заңды тұлға мәртебесі бар қорғалатын аумақтар іс жүзінде жоқ.
Су экожүйелеріндегі, оның ішінде халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардағы қорғалатын алаңдардың жеткіліксіз екенін ескере отырып, қорғалатын аумақтардың алаңдарын кеңейту қажет, оның ішінде осы аумақтарды басқару жүйесін жетілдіру жеке міндет болып отыр.
Осылайша, қазіргі ЕҚТА жүйесінің кемшілігі – аймақтық экожүйелердің де, сол сияқты табиғи кешендердің де әр түрлілігіне қатысты оның географиялық репрезентативтілігінің жеткілікті дәрежеде болмауы.

2,37
0,00
Озера
4 503 200,00
4,32
0,04
Каспийское море
11 500 000,00
6,15
0,94
Самые наименьшие площади ООПТ с юридическим статусом (ниже 1 %) приходятся на средние и южные пустыни – 0,69 %, озерные экосистемы – 0,04 %, а в экосистемах речных долин охраняемые территории со статусом юридического лица практически отсутствуют.
С учетом недостаточных площадей под охраной в водных экосистемах, в том числе водно-болотных угодьях международного значения, есть необходимость расширения площади охраняемых территорий, в том числе как отдельной задачи по усовершенствованию системы управления данными территориями.
Таким образом, недостатком существующей системы ООПТ является ее недостаточная географическая репрезентативность как в отношении разнообразия зональных экосистем, так и природных комплексов.

ЕҚТА ұсынылуына жүргізілген талдау қазіргі уақытта аймақтық экожүйелердің биологиялық әртүрлілігін қорғаудың қамтамасыз етілу дәрежесі 0-ден 5,5 %-ға дейін құбылатынын көрсетті. Жаңа ЕҚТА-ларды жоспарлау мен ұйымдастыру кезінде осы цифрларды есепке алу экожүйелердің әртүрлілігін жоғалту қаупін азайтуға ықпал ете отырып, қазіргі ЕҚТА жүйесінің репрезентативтілігін оңтайландыруға және арттыруға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта ЕҚТА-ның орта буын мамандарының (инспекторлар, жануарлар дүниесін қорғау, туризм және рекреация жөніндегі мамандар, орманшылар, экологиялық ағарту жөніндегі мамандар және т.б.) білімдерін мақсатты түрде жетілдіріп отыру қажет, өйткені ЕҚТА дамуына қарай жұмыскерлердің неғұрлым жоғары біліктілігін талап ететін мәселелер туындайды. ЕҚТА қызметкерлерінің лауазымдық міндеттерін орындауы кезінде ұдайы пайдаланатын білім мен дағдылар кешенін алуына болатын тұрақты біліктілікті арттыру курстарының болмауы Қазақстанның ЕҚТА жүйесін дамытудағы негізгі басым бағыттардың бірі болып табылады.
Үрдістер
Елдегі биологиялық әртүрліліктің қазіргі жай-күйі мен үрдістері ең алдымен ЕҚТА, аңшылық шаруашылықтары және басқа да құрылымдар алып жатқан негізгі табиғи экологиялық жүйелер алқаптарының, оларды пайдалану жағдайы мен сипатының өзгеру қарқынымен айқындалады. Барынша орнықты басқарылатын экожүйелер ретінде ЕҚТА экожүйелердің маңызды элементі болып табылады. 2025 жылғы 1 қаңтарға айқындалған 165 ЕҚТА-ның 43-і (ел ауданының 2,97 %-ы) аумақта биоәртүрлілікті сақтау үшін қажетті ресурстары бар заңды тұлға мәртебесіне ие.
Бұл ретте Қазақстан басқа елдермен қатар Жоғары амбициялар коалициясына қосылған, оның мақсаты екінші жаһандық негіздемелік бағдарламасының міндетіне – биоәртүрлілікті сақтау және климаттың өзгеруімен күресу үшін 2030 жылға қарай планетаның құрлықтары мен мұхиттарының 30 %-ын сақтауға қол жеткізуде елдердің күш-жігерін біріктіру болып табылады.
Бұл мақсатқа жетуде халықаралық практикада OECM (Other Effective Area-Based Conservation Measures) деп аталатын аумақтар желісін дамыту, басқа да тиімді аумақтық сақтау шаралары маңызды рөл атқарады. Мұндай аумақтар мемлекеттік қорғалатын табиғи аумақтардың ресми мәртебесіне ие болмаса да экожүйелерді, түрлерді және табиғи процестерді сақтауға елеулі үлес қоса алады.
Әрбір ел өзі үшін осындай аумақтардың түрлерін айқындап алуға тиіс. Ұлттық деңгейде жекелеген аумақтардың белгіленген халықаралық өлшемшарттарға сәйкестігіне талдау жасау, сондай-ақ ұқсас ұлттық өлшемшарттарды әзірлеу (қалыптастыру) мүмкіндіктерін айқындау міндеті тұр. Мысалы, бұл орман шаруашылығы мекемелерінің аумақтары, аңшылық алқаптары және т.б.
Қорғалатын аумақтар өзінің табиғи ландшафттарымен және бай биоәртүрлілігімен экологиялық туризмді дамыту үшін үлкен сұраныс пен әлеуетке ие. Бұл үрдіс әсіресе, 2020 жылдан, қазақстандықтардың ел ішінде белсенді түрде саяхаттай бастағанынан кейін күшейе түсті. Қазіргі уақытта туризм заңды тұлға мәртебесі бар ЕҚТА-да (мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, мемлекеттік табиғи резерваттар және мемлекеттік табиғи қорықтар) анағұрлым белсенді түрде дамуда. Ұлттық парктер мен табиғи резерваттардағы басқару нысаны экологиялық туризмді, қорықтарда ғылыми-танымдық туризмді дамытуға мүмкіндік береді.
ЕҚТА-да ақпараттық орталықтар белсенді түрде құрылып, қолданыстағы табиғат музейлері жаңғыртылуда, бұл ретте олар табиғатқа деген сүйіспеншілікті қалыптастыруға бағытталып, энергияны, суды үнемдеу, қоқысты кәдеге жарату мен дәретханаларды ұйымдастыру бөлігінде заманауи экологиялық "жасыл" технологиялар талаптарына сай болуға тиіс. Туристік өнімді жарнамалық-ақпараттық қамтамасыз етуді және оның маркетингін дамыту, келушілерге жабайы жануарларды табиғи ортада көрсетуге бағытталған бағдарламалар мен жобаларды іске асыру экологиялық, сол сияқты ғылыми-танымдық туризмнің дамуына ықпал етеді, бұл ретте негізгі басымдық экологиялық ағартуға берілуі тиіс.
Экотуризм туристік саланың маңызды құрамдас бөлігі бола отырып, елдің имиджін нығайтуға және экономикасын дамытуға ықпал етеді. Алайда табиғи аумақтардағы туризмнің танымалдығының артуын және әсіресе, ұлттық парктерде келушілер санының көбеюін ескерсек, осы аумақтарға түсетін антропогендік жүктеме ұлғая түсуде, бұл рекреациялық жүктеме нормаларын есептеу әдістемесін туристік қызметтің экожүйелерге әсер етуіне тұрақты мониторинг жүргізе отырып әзірлеуді, сондай-ақ ЕҚТА-дағы келушілер санына бақылауды жүргізе асыруды талап етеді. Қазіргі уақытта жүзеге асырылып жатқан экологиялық маршруттарды абаттандыру екі маңызды мақсатқа: экологиялық ағартуға және маршруттың бөлінген тармағы мен арнайы демалыс орындары арқылы соқпақтарға түсетін жүктемені барынша азайтуға қызмет етеді.

Проведенный анализ представленности ООПТ показал, что в настоящее время степень обеспеченности охраны биологического разнообразия зональных экосистем колеблется от 0 до 5,5 %. Учет этих цифр при планировании и организации новых ООПТ позволит оптимизировать и повысить репрезентативность существующей системы ООПТ, способствуя снижению риска потерь разнообразия экосистем.
В настоящее время необходимо целенаправленное совершенствование знаний специалистов ООПТ среднего звена (инспекторы, специалисты по охране животного мира, туризму и рекреации, лесники, специалисты по экологическому просвещению и т.д.), поскольку по мере развития ООПТ возникают вопросы, требующие более высокой квалификации работников. Отсутствие регулярных курсов повышения квалификации, где сотрудники ООПТ могли бы получить комплекс знаний и навыков, постоянно используемых при выполнении должностных обязанностей, является одним из основных приоритетных направлений в развитии системы ООПТ Казахстана.
Тенденции
Современное состояние и тенденции биологического разнообразия в стране определяются в первую очередь динамикой изменения площадей, состояния и характера использования основных природных экологических систем, которые представлены ООПТ, охотничьими хозяйствами и другими структурами. Важным элементом экосистем являются ООПТ, как наиболее устойчиво управляемые экосистемы. Из 165 ООПТ, определенных на 1 января 2025 года, 43 (2,97 % площади страны) имеют статус юридического лица, располагая необходимыми ресурсами для сохранения биоразнообразия на территории.
При этом Казахстан наряду с другими странами присоединился к Коалиции высоких амбиций, целью которой является объединение усилий стран в достижении цели второй глобальной рамочной программы – сохранение
30 % суши и океанов планеты к 2030 году для сохранения биоразнообразия и борьбы с изменением климата.
Важную роль в достижении этой цели играет развитие сети территорий, называемых в международной практике OECM (Other Effective Area-Based Conservation Measures), других эффективных территориальных мер сохранения. Подобные территории, даже не имея официального статуса государственных охраняемых природных территорий, могут обеспечить значительный вклад в сохранение экосистем, видов и природных процессов.
Каждая страна должна сама для себя определить типы таких территорий. На национальном уровне поставлена задача провести анализ соответствия отдельных территорий международным критериям, а также определить целесообразность и возможности разработки (формирования) аналогичных национальных критериев. Например, – это территории учреждений лесного хозяйства, охотничьи хозяйства и другие.
Охраняемые территории с их естественными ландшафтами и богатым биоразнообразием представляют большой спрос и потенциал для развития экологического туризма. В особенности эта тенденция стала возрастать после 2020 года, когда казахстанцы стали активно совершать путешествия внутри страны. На сегодняшний день туризм наиболее активно развивается на ООПТ, имеющих статус юридического лица (государственные национальные природные парки, государственные природные резерваты и государственные природные заповедники). Форма управления в национальных парках и природных резерватах позволяет развивать экологический туризм, в заповедниках – научно-познавательный туризм.
Активно создаются информационные центры на ООПТ и модернизируются существующие музеи природы, при этом они должны быть направлены на привитие любви к природе и отвечать современным требованиям экологических "зеленых" технологий в части энергосбережения, водосбережения, применения современных технологий по утилизации мусора и организации туалетов. Развитие рекламно-информационного обеспечения и маркетинга туристского продукта, реализация программ и проектов, направленных на демонстрацию посетителям диких животных в природных условиях, способствуют развитию как экологического, так и научно-познавательного туризма, при этом основной акцент должен быть сделан на экологическом просвещении.
Экотуризм, являясь важной частью туристской отрасли, способствует укреплению имиджа и развитию экономики страны. Однако с учетом растущей популярности туризма на природных территориях и увеличения числа посетителей особенно в национальных парках антропогенная нагрузка на эти территории продолжает возрастать, что требует разработки методики расчета норм рекреационной нагрузки с проведением регулярного мониторинга воздействия туристской деятельности на экосистемы, а также осуществления контроля за количеством посетителей на ООПТ. Идущее в настоящее время обустройство экологических маршрутов служит двум важным целям – экологическому просвещению и минимизации нагрузки на тропы за счет выделенной нитки маршрута и отдельных мест для отдыха.

2.2. Орнықты орман пайдалану практикаларын қолдана отырып, ормандарды қорғау мен молықтыру тиімділігін арттыру
Ағымдағы жағдайды бағалау
2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша орман қорын есепке алу деректері бойынша оның ауданы 31,37 млн га немесе республика аумағының 11,5 %-ын құрайды. Орман көмкерген жердің ауданы 13,9 млн га (44,3 %) құрайды, бұл еліміздің орманды өңірлерін айқындайды – 5,1 %. Жеке орман қорының ауданы 1608 га.
Ормандарды сақтау саласындағы құқықтық қатынастарды реттейтін негізгі заңнамалық акт Қазақстан Республикасының Орман кодексі болып табылады, онда орман заңнамасының мынадай негізгі қағидаттары көзделген:
– ормандардың климатты реттейтiн, орта түзетiн, егiс-топырақ қорғау, су қорғау және санитариялық-гигиеналық функцияларды орындайтын жалпымемлекеттiк мәнiн мойындау;
– ормандарды орнықты дамыту (Қазақстан Республикасының орманды өңірлерін тұрақты ұлғайту);
– ормандардың биологиялық әртүрлілігін, мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілерін, мәдени және табиғи мұраны сақтау;
– орман ресурстарын ұтымды, үздіксіз, сарқылмайтындай етiп пайдалану.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің міндеттемелеріне кепілдік беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен ормандардың, мемлекеттік табиғи-қорық қоры, мәдени және табиғи мұра объектілерінің биологиялық әртүрлілігін сақтау, оларды ұтымды пайдалану үшін құқықтық негіздер жасау Қазақстан Республикасының Орман кодексі қағидаларының бірі болып бекітілген.
Жалпы орман алқаптарының ұлғаю үрдісі байқалады. Соңғы 10 жылда орман көмкерген алқап 8 %-ға ұлғайды. Бұл өсім бұрын есепке алынбаған ормандарды мемлекеттік орман қорына қосуға, жас екпелерді орманды алқаптарға көшіруге және табиғи өсуге байланысты.
2002 жылы мемлекеттік орман қорының басым бөлігі жергілікті атқарушы органдардың (облыстық әкімдіктердің) құзырына берілді.
Мемлекеттік органдар арасында былай бөлінді:
– мемлекеттік орман қорының 25,2 %-ы (7804,6 мың га) Комитеттің қармағында;
– мемлекеттік орман қоры аумағының 74,2 %-ы (22980,1 мың га) облыс әкімдіктерінің қармағында;
– мемлекеттік орман қорының 0,6 %-ы басқа ведомстволардың қарамағында – олар темір жол бойындағы (ҚТЖ), автомобиль жолдарының бойындағы (Қазавтожол), Қазақстан Республикасының Президенті Іс Басқармасының "Бурабай" мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің қорғаныш белдеулері.
Ормандарды өрттен және заңсыз кесуден қорғауды ЭТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері, мемлекеттік табиғат қорғау ұйымдары (заңды тұлға мәртебесі бар ЕҚТА), "Жасыл Аймақ" республикалық мемлекеттік кәсіпорны, "Республикалық орман селекциялық-тұқым өсіру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны, "Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны, "Қазавиаорманқорғау" мамандандырылған мемлекеттік республикалық қазыналық кәсіпорны қамтамасыз етеді.
ЭТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің облыстық аумақтық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі инспекциялары орман және табиғат қорғау заңнамасының орындалуын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады.
Сондай-ақ жоғарыда аталған Заңмен "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына ЕҚТА-дағы туризм объектілеріндегі инженерлік желілерді жобалау, салу және қызмет көрсету мәселелері бойынша түзетулер енгізілді.
Негізгі проблемалар

2.2. Повышение эффективности охраны и воспроизводства лесов с применением практик устойчивого лесопользования
Оценка текущей ситуации
По данным учета лесного фонда на 1 января 2025 года его площадь составляет 31.37 млн га, или 11.5 % территории страны. Площадь покрытых лесом угодий – 13,9 млн га (44,3 %), что определяет лесистость страны 5,1 %. Площадь частного лесного фонда – 1608 га.
Основным законодательным актом, регулирующим правоотношения в области сохранения лесов, является Лесной кодекс Республики Казахстан, в котором предусмотрены основные принципы лесного законодательства:
– признание общегосударственного значения лесов, выполняющих климаторегулирующие, средообразующие, поле- и почвозащитные, водоохранные и санитарно-гигиенические функции;
– устойчивое развитие лесов (постоянное увеличение лесистости территории Республики Казахстан);
– сохранение биологического разнообразия лесов, объектов государственного природно-заповедного фонда, культурного и природного наследия;
– рациональное, непрерывное, неистощительное пользование лесными ресурсами.
Необходимо отметить, что Законом Республики Казахстан от 26 июня 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, ООПТ и гарантирования обязательств субъектов частного предпринимательства" создание правовых основ для сохранения биологического разнообразия лесов, объектов государственного природно-заповедного фонда, культурного и природного наследия, их рационального использования закреплено одним из принципов Лесного кодекса Республики Казахстан.
В целом наблюдается тенденция увеличения площади лесов. За последние 10 лет лесопокрытая площадь была увеличена на 8 %. Рост обусловлен приемом в состав государственного лесного фонда ранее не учтенных лесов, переводом молодых насаждений в покрытую лесом площадь и естественным заращиванием.
В 2002 году большая часть государственного лесного фонда была передана в ведение местных исполнительных органов (акиматов областей).
Распределение между государственными органами выглядит следующим образом:
– в ведении Комитета находится 25,2 % государственного лесного фонда (7804,6 тыс. га);
– в ведении акиматов областей 74,2 % площади государственного лесного фонда (22980,1 тыс. га);
– в ведении других ведомств находится 0,6 % государственного лесного фонда – это защитные полосы вдоль железных дорог (КТЖ), вдоль автомобильных дорог (КазАвтожол), государственного национального природного парка "Бурабай" Управления делами Президента Республики Казахстан.
Охрану лесов от пожаров и незаконных рубок обеспечивают государственные учреждения лесного хозяйства, государственные природоохранные организации (ООПТ со статусом юридического лица), республиканское государственное предприятие "Жасыл Аймак", республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский лесной селекционно-семеноводческий центр", республиканское государственное учреждение "Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство", специализированное государственное республиканское казенное предприятие "Казавиалесоохрана" Комитета лесного хозяйства и животного мира МЭПР.
Областные территориальные инспекции лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира МЭПР осуществляют контроль и надзор за исполнением лесного и природоохранного законодательства.
Вышеуказанным Законом также внесены поправки в Закон Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" касательно вопросов проектирования, строительства и обслуживания инженерных сетей на объектах туризма в ООПТ.
Основные проблемы

1. Облыстар әкімдіктерінің орман питомниктерін дамытуды жеткіліксіз қаржыландыруы салдарынан сапалы отырғызу материалының жетіспеушілігі, заманауи технологияларды (мысалы, тамыр жүйесі жабық питомниктер) шектеулі пайдалану.
2. Орман шаруашылығын дамыту мәселелерін ғылыми сүйемелдеудің жетіспеушілігі.
3. Орман өртінен болатын қауіп-қатерлердің өсуі.
Климаттың өзгеруі, адами фактор және ерте ескерту жүйелерінің кемшілігі орман өртінің жиілеуіне және ауқымды болуына әкеледі. Өрттің үлкен аумақтарға таралуының негізгі факторлары:
– ауа шебінің құрғақ найзағайлармен өтуі;
– құрғақ және ыстық климат;
– бақылаусыз дала өрті, табиғатқа рұқсатсыз шығу;
– мемлекеттік орман күзетінің жеткіліксіз техникалық жарақтандырылуы.
Аталған факторлар ормандардың жойылуына әкеп соғады, бұл биоәртүрлілікті сақтауға және жақын маңдағы елді мекендерге қауіп төндіреді.
Ірі орман өрттері мемлекеттік бюджеттен оларды сөндіру және экожүйелерді қалпына келтіру шығындарының өсуіне алып келеді.
4. Орман шаруашылығын қаржыландырудың жеткіліксіздігі
Елдің орман секторын қаржыландыру көбінесе қалдықты қағидат бойынша жүзеге асырылады. Бұл инновациялық технологияларды енгізуге және қорғаныш шараларын күшейтуге мүмкіндік бермейді. Орман секторын қаржыландырудың қалдықты қағидаты қолда бар техника мен жабдықтарды уақтылы жаңартуға мүмкіндік бермейді. Қаражаттың жетіспеушілігі де ғылыми зерттеулерге, орман қорын патрульдеу жиілігіне және орман өрттерінің алдын алуға әсер етеді. Мұның бәрі орман қорғау қызметінің тиімділігінің төмендеуіне, орнықты экономикалық және экологиялық даму көзі ретінде орман қоры әлеуетінің жоғалуына әкеледі.
5. Білікті кадрлардың жетіспеушілігі
Проблеманың сипаттамасы:
Кадрлардың қартаюы және орманшы мамандығына қызығушылықтың төмен болуы басқару мен орман шаруашылығының сапасына кері әсерін тигізуде.
Себептер:
– орманды кенттерде әлеуметтік кепілдіктер деңгейінің төмендігі, мектепке дейінгі мекемелер мен демалыс орындарының болмауы;
– интернет-арналарға қолжетімділіктің жеткіліксіз болуы;
– жастар арасында табиғат қорғау мамандықтарына қызығушылықтың төмендеуі;
– дәстүрлі білім мен дағдылардың жоғалуы.
6. Заңсыз ағаш кесу және браконьерлік қауіп-қатерлері
Проблеманың сипаттамасы:
бірқатар өңірлерде ағаштарды заңсыз дайындау, сирек кездесетін түрлерін кесу және бағалы табиғи ресурстарды жинау жағдайлары тіркелді.
Себептер:
– шалғай аудандардағы бақылаудың жеткіліксіздігі;
– ашық және жедел мониторингтеу жүйелерінің болмауы (мысалы, ағаш бұйымдарын электрондық таңбалауды пайдалану, спутниктерді немесе дрондарды кеңінен пайдалану);
– экологиялық қылмыстарды ашу деңгейінің төмендігі.
Салдары:
– орман ресурстарына және бюджетке залал келтіру;
– сирек кездесетін түрлердің жойылу қауіп-қатері;
– экожүйелердің біртұтастығының жойылуы.

1. Недостаток качественного посадочного материала вследствие недостаточного финансирования развития лесных питомников акиматами областей, ограниченное применение современных технологий (например - питомники с закрытой корневой системой).
2. Недостаток научного сопровождения вопросов развития лесного хозяйства.
3. Рост угроз от лесных пожаров
Климатические изменения, человеческий фактор и недостаток систем раннего предупреждения приводят к учащению и масштабности лесных пожаров. Основными факторами распространения пожаров на большие территории являются:
– прохождение фронтов с сухими грозами;
– сухой и жаркий климат;
– неконтролируемые степные палы, несанкционированные выезды на природу;
– недостаточная техническая оснащенность государственной лесной охраны.
Данные факторы приводят к потере лесов, что создает угрозы для сохранения биоразнообразия и близлежащих населенных пунктов.
Крупные лесные пожары влекут собой рост затрат из государственного бюджета на их тушение и восстановление экосистем.
4. Недостаточное финансирование лесного хозяйства
Финансирование лесного сектора страны зачастую осуществляется по остаточному принципу. Это не позволяет внедрять инновационные технологии и усиливать защитные меры. Остаточный принцип финансирования лесного сектора не позволяет своевременно обновлять имеющуюся технику и оборудование. Недостаток средств также влияет на научные исследования, кратность патрулирования лесного фонда и профилактику лесных пожаров. Все это приводит к снижению эффективности лесоохранной деятельности, утрате потенциала лесного фонда как источника устойчивого экономического и экологического развития.
5. Нехватка квалифицированных кадров
Описание проблемы:
старение кадров и низкая привлекательность профессии лесника негативно сказываются на качестве управления и ведения лесного хозяйства.
Причины:
– низкий уровень социальных гарантий, отсутствие детских дошкольных учреждений и мест досуга в лесных поселках;
– недостаточный доступ к интернет-каналам;
– снижение интереса молодежи к природоохранным профессиям;
– утрата традиционных знаний и навыков.
6. Угрозы незаконных вырубок и браконьерства
Описание проблемы:
в ряде регионов фиксируются случаи незаконной заготовки древесины, вырубки редких пород и сбора ценных природных ресурсов.
Причины:
– недостаточный контроль в отдаленных районах;
– отсутствие прозрачных и оперативных систем мониторинга (например – применение электронного маркирования древесной продукции, широкое применение спутников или дронов);
– низкая раскрываемость экологических преступлений.
Последствия:
– ущерб лесному фонду и бюджету;
– угроза исчезновения редких видов;
– разрушение целостности экосистем.

7. Климаттың өзгеруінің әсері
Проблеманың сипаттамасы:
Жаһандық климаттық өзгерістер орман экожүйелеріне, әсіресе төтенше климаттық жағдайлары бар аймақтарда (далалық, жартылай шөлейт, таулар) қысымды күшейтеді.
Көріністер:
– жауын-шашын мен құрғақшылықтың төмендеуі;
– жел мен су эрозиясының күшеюі;
– ағаш зиянкестері мен аурулары ареалының кеңеюі.
Салдары:
– орман өнімділігінің төмендеуі;
– шыбықтардың өспей қалуы және ормандарды күтіп-баптау шығындарының өсуі;
– экожүйелер құрамдастары арасындағы табиғи байланыстардың бұзылуы.
Дала өрттері және олардың алдын алу – басымдықты мәселе. Орман өрттерінің пайда болуына табиғи және антропогендік факторлар себеп болады.
Негізгі табиғи фактор – найзағай жарқылдары. Көбіне "Семей орманы" және "Ертіс орманы" табиғи резерваттарында айқын көрінеді және олар өрт жағдайларының 80-90 %-ын құрауы мүмкін. Соңғы 5 жылда (2019 – 2023 жылдар) тіркелген орман өртінің саны 2,2 есеге артып, 560 мың гектардан асатын жалпы ауданда 3688 жағдайды құрады, бұл ретте неғұрлым оңтайлысы 0,5 гектар болған кезде, бір өрттің орташа ауданы 3,2 мың гектарды құрады.
Авиаорман қорғау әуе кемелерінің ұшу сағаттарының белгіленген нормативтерге сәйкес болуын қамтамасыз ету мәселесі де бар. Авиациялық қорғау орман қорының бүкіл аумағын жеткілікті түрде қамти алмайды. Сонымен бірге орман өрті пайда болу жағдайларының 60 %-ға дейіні авиа патрульдеу кезінде анықталып, сөндіріледі.
Мемлекеттік орман қорғауды нысанды киіммен және арнайы құралдармен қамтамасыз ету нормативтердің 50-70 %-ын, мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелерінің және табиғат қорғау ұйымдарының материалдық-техникалық жарақталуы шамамен 70 %-ды құрайды.
Өрт сөндіруге қатысатын мамандардың біліктілігін арттыру мәселесі өзекті болып отыр. Перспективада орман өртін сөндірудің жаңа технологияларын, оның ішінде орман және дала өртін сөндіру стратегияларын модельдеудің цифрлық жүйесін енгізу талап етіледі. Сондай-ақ ормандардың сақталуына жауапты әрбір мемлекеттік орман иеленушіде өзінің орман орналастыру жобасы құрамында аумақтың өртке қарсы жайластыру схемасы болуға тиіс.
Орман қорының санитариялық жағдайын нашарлататын тағы бір фактор қауіпті зиянкестер ошақтарының ұлғаюы болып табылады.
Мемлекеттік орман қорындағы ерекше қауіпті орман зиянкестері мен ауруларының ауданы 117,4 мың га, 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының жалпы ауданы 302587 га құрайды.
Орман зиянкестері мен ауруларының негізгі ошақтары мына облыстарда орналасқан: Ақмола – 30777 га, Солтүстік Қазақстан – 12379,9 га, Алматы – 7096,4 га, Жетісу – 20020,8 га, Қызылорда – 81699,06 га, Батыс Қазақстан – 3937,2 га, Шығыс Қазақстан – 119369,9 га, Павлодар – 17197,2 га.

7. Воздействие изменения климата
Описание проблемы:
Глобальные климатические изменения усиливают нагрузку на лесные экосистемы, особенно в зонах с экстремальными климатическими условиями (степь, полупустыни, горы).
Проявления:
– снижение уровня осадков и засухи;
– усиление ветровой и водной эрозии;
– расширение ареала вредителей и болезней деревьев.
Последствия:
– снижение продуктивности лесов;
– гибель молодняка и рост затрат на уход за лесами;
– нарушение природных связей между компонентами экосистем.
Лесные пожары и их предотвращение являются приоритетным вопросом. Причинами возникновения лесных пожаров являются природные и антропогенные факторы.
Основной природный фактор – грозовые разряды. Наиболее сильно они проявляются в лесных природных резерватах "Семей орманы" и "Ертiс орманы" и могут составлять до 80 – 90 процентов случаев возгораний. Количество зарегистрированных лесных пожаров за последние 5 лет (2019 – 2023 годы) увеличилось в 2,2 раза и составило 3688 случаев на общей площади более 560 тысяч га, при этом средняя площадь одного пожара составила 3,2 тысяч га, при наиболее оптимальной 0,5 га.
Существует вопрос по обеспечению налета часов воздушными судами авиалесоохраны в соответствии с установленными нормативами. Авиационной охраной недостаточно охвачена вся территория лесного фонда. Вместе с тем при авиапатрулировании обнаруживается и тушится до 60 % случаев возникновения лесных пожаров.
Обеспечение государственной лесной охраны форменным обмундированием и специальными средствами составляет 50 – 70 % от нормативов, материально-техническое оснащение государственных учреждений лесного хозяйства и природоохранных организаций – около 70 %.
Актуальным является вопрос повышения квалификации специалистов, задействованных при тушении пожаров. В перспективе требуется внедрение новых технологий тушения лесных пожаров, в том числе цифровой системы моделирования стратегий тушения лесных и степных пожаров. Также каждый государственный лесовладелец, отвечающий за сохранность лесов, должен иметь в составе своего лесоустроительного проекта схему противопожарного обустройства территории.
Другим фактором, ухудшающим санитарное состояние лесного фонда, является увеличение площадей очагов опасных вредителей.
Площадь особо опасных вредителей и болезней леса в государственном лесном фонде составляет 117,4 тысяч га, общая площадь очагов вредителей и болезней леса на 1 января 2025 года – 302 587 га.
Основные очаги вредителей и болезней леса находятся в следующих областях: Акмолинской – 30 777 га, Северо-Казахстанской – 12 379,9 га, Алматинской – 7096,4 га, Жетысу- 20 020,8 га, Кызылординской – 81 699,06 га, Западно-Казахстанской – 3937,2 га, Восточно-Казахстанской – 119 369,9 га, Павлодарской – 17 197,2 га.

2023 жылы орман қорғау іс-шаралары өткізілгеннен кейін ошақтардың ауданы 58,5 мың га азайды.
Мемлекеттік орман қорындағы биологиялық әртүрлілікке:
– реттелмеген мал жаюдың;
– дәрілік өсімдіктер мен техникалық шикізатты, жабайы жемістерді, жаңғақтарды, саңырауқұлақтарды, жидектерді және басқа да тамақ өнімдерін заңсыз дайындаудың, жинаудың;
– мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттарда пайдаланудың теріс әсері көп.
Аталған теріс факторлардың ішіндегі ең көп тарағаны – мал жаю. Аталған фактордың өсуі мен таралуының негізгі себебін ауыл тұрғындарындағы мал басының жыл сайынғы өсуімен байланыстыруға болады.
Мемлекеттік орман қорында жайылымдық жерлердің жалпы ауданы 4,4 млн га-ны құрайды, оның ішінде 2023 жылы 1,3 млн га немесе 30 %-ы пайдаланылды. Бірқатар облыстарда – Маңғыстау, Солтүстік Қазақстан, Павлодар, Атырау, Ақтөбе, Қызылорда және Батыс Қазақстан облыстарында жайылымдар елеусіз көлемде пайдаланылады. Жайылымдар Алматы, Жамбыл, Қостанай және Түркістан, сондай-ақ Жетісу облыстарында кеңінен пайдаланылады.
Жайылымдардың биоәртүрлілігін сақтау үшін негізгі талап – мал жаюдың ақы төлеу шартымен реттелуі және нормалануы.
Халықтың орманда саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрілік өсімдіктерді жинауы көбінесе ормандардағы өрт қауіпсіздігі тұрғысынан қауіп төндіреді. Бұған ұқсас тәуекелдер мемлекеттік орман қоры учаскелерін сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттарда пайдалану сияқты орман пайдалану түріне де тән болып келеді.
Орманды сақтау мен оны молықтырудың маңызды құрамдасы халық арасында, әсіресе жастар арасында түсіндіру жұмыстары болып табылады. Орман осы адамдармен бірге өседі және мәдени мұраның бір бөлігі бола алады.
Орман қорғау іс-шараларын, климаттық тәуекелдер мен қауіп-қатерлерді түсіндіру мыңдаған гектар орманды өрт пен аурулардан құтқара алады, оның табиғи туристік және дәрілік әлеуетін сақтайды.
Қазақстан Республикасы ормандылығының төмендігіне қарамастан, орман орналастыру, мемлекеттік орман қорын есепке алу, орман кадастры және орман мониторингі жүйелі түрде жүргізілетін Азиядағы санаулы елдердің бірі болып табылады.
Орманды орнықты пайдалануды, демек, орманды басқаруды, сондай-ақ орман шаруашылығы саласындағы орман саясатын жүзеге асырудың негізі – орман қоры, сондай-ақ орман ресурстарының жай-күйі туралы өзекті ақпарат. Мұндай ақпараттың басты құндылығы оның ашықтығында, сондықтан оны алу мақсатында ғарыштық түсірілімнен бастап геоақпараттық жүйелерді, заманауи кеңсе жабдықтарын, тұрақты интернетке қосылуды, сондай-ақ Жерді қашықтықтан зондтау деректерін қоса алғанда, орасан зор қаражат жұмсалуы мүмкін. Мұның бәрі орман қорын бақылаудың бірыңғай жүйесін құру, жай-күйі мен динамикасын бағалау және болжау үшін қажет. Сондықтан, орман заңнамасының негізгі қағидаттарының бірі ретінде орман шаруашылығын жүргізудің, орманды орнықты пайдаланудың және еліміздегі орманды өңірлердің ұдайы ұлғаюының негізі ақпаратты өңдеу бағдарламаларынан, географиялық ақпараттық жүйелерден, геосервистерден бастап цифрлық технологияларды енгізу болып табылады, мұнда орман иелері мен орман пайдаланушылардың өздері пайдаланушылар болуға тиіс.

После проведения лесозащитных мероприятий в 2023 году площадь очагов уменьшилась на 58,5 тыс. га.
Наибольшее отрицательное воздействие на биологическое разнообразие в государственном лесном фонде оказывают:
– нерегулируемый выпас скота;
– незаконная заготовка, сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов;
– пользование участками государственного лесного фонда в оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целях.
Из перечисленных негативных факторов наиболее распространенным является пастьба скота. Основной причиной роста и распространения указанного фактора по всей вероятности можно считать ежегодное увеличение (прирост) поголовья скота у сельских жителей.
В государственном лесном фонде общая площадь пастбищных угодий составляет 4,4 млн га, из которых в 2023 году использовалось 1,3 млн га или 30 %. В ряде областей – Мангистауской, Северо-Казахстанской, Павлодарской, Атырауской, Актюбинской, Кызылординской и Западно-Казахстанской – пастбища используются в незначительных объемах. Значительно шире они используются в Алматинской, Жамбылской, Костанайской и Туркестанской областях, а также области Жетису.
Основное требование для сохранения биоразнообразия пастбищ – это регулируемая и нормируемая пастьба скота на условиях платности.
Сбор в лесу грибов, ягод, лекарственных растений населением большей частью представляет угрозу с точки зрения пожарной безопасности в лесах. Аналогичные риски характерны и для такого вида лесопользования, как пользование участками государственного лесного фонда в оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целях.
Важным компонентом сохранности леса и его воспроизводства является разъяснительная работа среди населения, особенно молодежи. Лес будет расти вместе с этими людьми и может стать частью культурного наследия.
Разъяснение лесоохранных мероприятий, климатических рисков и угроз может спасти тысячи гектар леса от пожаров и болезней, сохранит его природный туристский и лекарственный потенциал.
Несмотря на свою малолесность, Республика Казахстан является одной из немногих государств в Азии, где на системной основе проводятся лесоустройство, государственный учет лесного фонда, лесной кадастр и мониторинг лесов.
Основой для осуществления устойчивого лесопользования, следовательно и лесоуправления, а также лесной политики в сфере лесного хозяйства является актуальная информация о состоянии лесного фонда, а также лесных ресурсов. Основная ценность такой информации заключается в ее достоверности, поэтому с целью ее получения могут быть затрачены колоссальные средства на ее приобретение, начиная от космической съемки до геоинформационных систем, современной оргтехники, устойчивой интернет связи, а также данных дистанционного зондирования Земли. Все это необходимо для построения единой системы наблюдений, оценки и прогноза состояния и динамики лесного фонда. Поэтому основой ведения лесного хозяйства, устойчивого лесопользования и постоянного увеличения лесистости страны, как одного из ключевых принципов лесного законодательства, является внедрение цифровых технологий, начиная от программ для обработки информации, геоинформационных систем, геосервисов, где пользователями должны являться сами лесовладельцы и лесопользователи.

Қазіргі уақытта процестер іс жүзінде 99 %-ға цифрландырылған орман саласындағы кәсіпорын орман орналастыру кәсіпорны болып табылады. Орман орналастыру деректерін, соның ішінде орман орналастыру материалдарына негізделген геосервистерді қолдана отырып, тек кәсіпорын ғана емес, сонымен қатар басқа да мемлекеттік органдар пайдаланады. 2021 жылдан бастап Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша жасалған интерактивті карта бойынша 2 миллиард ағаштың отырғызылуын мониторингтеу жүргізіледі. Кәсіпорын геосервисті "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен бірлесіп әзірлеген. Бұл бағдарламаның басты айырмашылығы цифрлық векторлық орман орналастыру карталарын мониторингтеу үшін негіз ретінде пайдалану болып табылады, ал цифрлық ғарыштық түсірілім негіз ретінде қолданылады. Геосервис https://orman.gharysh.kz сілтемесі бойынша қолжетімді.
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің https://forest.gharysh.kz геопорталы жұмыс істейді, ол арқылы мемлекеттік орман қорындағы орман өрттерінің, заңсыз ағаш кесулердің және заңсыз құрылыстардың ғарыштық мониторингі жүзеге асырылады, сонымен қатар ол орман орналастырудың цифрлық векторлық карталарына және SOLI_N орман орналастыру дерекқорынан алынатын атрибуттық ақпаратқа негізделген. Табиғи ресурстардың https://tabigat.gov.kz. интерактивті картасы іске қосылды, ол да орман орналастыру материалдарын негіз ретінде пайдаланады. Бұдан басқа, орман орналастыру материалдарын цифрлық түрде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі мен Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті пайдаланады. Сондықтан орман саласын цифрландыру қарқынын арттыру қажет. Тұжырымдаманың қабылдануы биологиялық әртүрлілікті сақтау және арттыру, орман ресурстарының сарқылмастығына негізделген орманды ұтымды және үздіксіз пайдалану бойынша одан арғы жұмыстың өзіндік серпіні болуға тиіс.
Үрдістер
Мемлекет басшысы мемлекеттік орман қоры аумағында 2 млрд ағаш отырғызу жөнінде тапсырма берді. Осы тапсырманы орындау мақсатында ЭТРМ-мен келісу бойынша облыстардың әкімдіктері 2021 – 2027 жылдарға арналған ормандарды молықтыру және орман өсіру жөніндегі кешенді жоспарларды бекітті. Кешенді жоспарларға сәйкес 1,5 млрд-тан астам ағаш облыстардың жергілікті атқарушы органдарының күшімен, ЭТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің ведомстволық бағынысты ұйымдары 250 млн және табиғат пайдаланушылар мен өзге де бастамашыл топтар 210 млн ағаш отырғызады. 2021 – 2024 жылдары барлығы 1 млрд 150 млн ағаш отырғызады, ал 2025 жылы 336,5 млн ағаш отырғызу жоспарлануда.
Биоәртүрлілікті сақтауға оң әсер ететін орман пайдалану түрлерінің қатарында ормандарда бал араның бал ұялары мен омарталарды орналастыру, сондай-ақ орман плантацияларын өсіруді атап өту қажет. Бал аралар өсімдіктердің негізгі тозаңдандырғыштарының бірі бола отырып, биоәртүрлілікті сақтауда басты рөл атқарады. Олар көптеген гүлді өсімдіктердің көбеюіне ықпал етіп қана қоймай, көптеген жануарлар түрлерінің тіршілігін қамтамасыз ету арқылы экожүйелердің орнықтылығын қолдайды. Бал аралар арқылы тозаңдану ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін арттыруға және табиғи қауымдастықтардың қалыптасуына ықпал етеді.

В настоящее время предприятием в лесной отрасли, где процессы практически оцифрованы на 99 %, является лесоустроительное предприятие. Данные лесоутроительные предприятия используются не только предприятием, но и другими государственными органами, в том числе с использованием геосервисов, в основе которых лежат материалы лесоустройства. С 2021 года ведется мониторинг за посадкой 2 млрд деревьев на интерактивной карте, созданной по поручению Главы государства. Геосервис разработан предприятием совместно с акционерным обществом "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары". Основным отличием этой программы является использование цифровых векторных карт лесоустройства в качестве основы для ведения мониторинга, а в качестве подложки используется цифровая космическая съемка. Геосервис доступен по ссылке https://orman.gharysh.kz.
Работает геопортал Комитета лесного хозяйства и животного мира https://forest.gharysh.kz, посредством которого ведется космический мониторинг за лесными пожарами, незаконными рубками и незаконными постройками на государственном лесном фонде, в его основе также заложены цифровые векторные карты лесоустройства и атрибутивная информация из базы данных лесоустройства SOLI_N. Запущена интерактивная карта природных ресурсов https://tabigat.gov.kz, которая также использует в качестве основы материалы лесоустройства. Помимо этого материалы лесоустройства в цифровом виде используются Министерством по чрезвычайным ситуациям и Комитетом геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан. Именно поэтому необходимо наращивать темпы цифровизации лесной отрасти. Принятие Концепции должно стать своебразным испульсом в дальнейшей работе по сохранению и приумножению биологического разнообразия, неистощительного и бесперебойного лесопользования, основанное на неистощительности лесных ресурсов.
Тенденции
Главой государства поручено посадить на территории государственного лесного фонда 2 млрд деревьев. Во исполнение этого поручения акиматами областей утверждены по согласованию с МЭПР комплексные планы по воспроизводству лесов и лесоразведению на 2021 – 2027 годы. Согласно комплексным планам более 1,5 млрд деревьев высаживается силами местных исполнительных органов областей, 250 млн подведомственными организациями Комитета лесного хозяйства и животного мира МЭПР и 210 млн природопользователями и иными инициативными группами. За 2021 – 2024 годы всего высажено 1 млрд 150 млн деревьев, а в 2025 году планируется высадить 336,5 млн штук.
Из положительно влияющих на сохранение биоразнообразия видов лесопользования нужно выделить размещение ульев и пасек в лесах и выращивание лесных плантаций. Пчелы играют ключевую роль в сохранении биоразнообразия, являясь одними из главных опылителей растений. Они не только способствуют размножению множества цветковых растений, но и обеспечивают устойчивость экосистем, поддерживая жизнь многих видов животных. Опыление пчелами способствует увеличению урожайности сельскохозяйственных культур и формированию природных сообществ.

2024 жылғы деректер бойынша омарталарды орналастыру үшін мемлекеттік орман қорының шамамен 6 мың га жері 85 ұзақмерзімді және 2000-нан астам қысқамерзімді орман пайдаланушыға берілген.
Ерекше басымдық орман көміртегі офсеттерін іске асыруға бағытталған, оларды іске асырудың құқықтық негізі Қазақстанда 2025 жылы қаланды.
Мемлекеттік орман қоры жерлерінің құрамында орман көміртегі жобаларын іске асыруға болатын орман көмкермеген жерлер жеткілікті, олар елдің ормандылығын арттыруға, көмірқышқыл газын сіңіру көлемін ұлғайтуға және оттегінің бөлінуін көбейтуге мүмкіндік береді.
2.3. Жануарлар дүниесін мониторингтеу, қорғау және орнықты пайдалану жүйесін жетілдіру
Жағдайды бағалау
Қазақстанның қазіргі фаунасы бай әрі жеткілікті түрде зерттелмеген. Ол кемінде 80 000-ға жуық омыртқасыз жануар түрін, оның ішінде кемінде 60 000 жәндік түрін қамтиды. Қазіргі уақытқа дейін Қазақстан фаунасында кездесетін жәндіктердің 550 тұқымдасының шамамен 100-і ғана салыстырмалы түрде зерттелген және жалпы 40 %-дан аспайтын түрлік құрам анықталған. Омыртқасыз жануарлардың көптеген басқа кластары бойынша республика аумағында кездесетін түрлердің тіпті алдын ала тізімдері де жоқ. Экожүйелердегі омыртқасыздардың шешуші рөлі қоғамдық санада және басқарушылық шешімдер қабылдау кезінде жеткілікті деңгейде бағаланбай келетінін атап өтеміз. Елде зерттелу деңгейі мен қорғау немесе пайдалану дәрежесі әртүрлі шамамен 890 омыртқалы жануар түрі бар. Қазақстанның сирек және жойылып кету қатері төнген түрлер тізбесіне (Қызыл кітапқа) омыртқалы жануарлардың 128 түрі мен түр тармағы және омыртқасыз жануарлардың 96 түрі енгізілген.
Қазақстан Еуразияның басқа елдерінде іс жүзінде жойылып кеткен далалық экожүйелердің орасан зор аумақтарына ие, соның арқасында далалық түрлердің, оның ішінде жаһандық деңгейде жойылу қатері төнген түрлердің едәуір бөлігі дәл осында сақталған. Олардың қатарына киік, суыр, дала тышқаны, қосаяқтардың бірқатар түрлері, құстардан дала күйкентайы, дала қыраны, жорға дуадақ, дала тырнақұсы, ақбас үйрек және басқа да түрлер жатады.
Ел аумағы арқылы құстардың екі аса маңызды миграциялық жолы өтеді: Батыс Сібір – Африка және Орталық Азия – Үнді бағыттары, олар арқылы жыл сайын миллиондаған құстар ұшып өтеді; халықаралық маңызы бар 127 негізгі орнитологиялық аумақ (IBA) Қазақстанның құстарды сақтаудағы жаһандық маңызын айқындайды.
Жануарлар дүниесі экожүйелердегі негізгі рөлінен бөлек, ел халқының бірқатар қажеттіліктерін қамтамасыз етіп, эстетикалық әрі экономикалық (аңшылық шаруашылығы) құндылыққа ие. Сонымен қатар ол ықтимал селекциялық жұмыстар үшін маңызды генетикалық ресурс болып табылады. Үй жануарларының жабайы арғы тектерінен елімізде муфлон, таутекенің немесе арқардың бес түр тармағы, қабан, құлан, қорқау қасқыр, қасқыр, теңбіл мысық және басқа да түрлер мекендейді. Құстар арасында бұл, ең алдымен, қазтәрізділер мен тауықтәрізділер отрядтарының өкілдері.

По данным на 2024 год под размещение пасек предоставлено около 6 тысяч га земель государственного лесного фонда для 85 долгосрочных и более 2000 краткосрочных лесопользователей.
Особый приоритет направлен на реализацию лесных углеродных офсетов, правовая основа их реализации заложена в Казахстане в 2025 году.
В составе земель государственного лесного фонда имеется достаточное количество не покрытых лесом земель, где возможно реализовывать лесные углеродные проекты, которые позволят увеличивать лесистость страны, объемы поглощения углекислого газа и выделения кислорода.
2.3. Усовершенствование системы мониторинга, охраны и устойчивого использования животного мира
Оценка ситуации
Современная фауна Казахстана богата и недостаточно изучена. Она насчитывает не менее 80 000 видов беспозвоночных животных, в том числе не менее 60 000 видов насекомых. К настоящему времени относительно изучено лишь около 100 из 550 семейств насекомых, представленных в фауне Казахстана, и в целом выявлено не более 40 % видового состава. Для многих других классов беспозвоночных не существует даже предварительных списков видов, встречающихся на территории республики. Отметим, что ключевая роль беспозвоночных в экосистемах в общественном сознании и при принятии управленческих решений не дооценивается. В стране насчитывается порядка
890 видов позвоночных животных с различной степенью изученности и с различной степенью охраны или использования. В перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов (Красную книгу) Казахстана занесено 128 видов и подвидов позвоночных и 96 видов беспозвоночных животных.
Казахстан имеет огромные пространства степных экосистем, уже практически уничтоженных в других странах Евразии, благодаря чему большая часть популяций степных видов, в том числе глобально угрожаемых, сохранилась именно здесь. Это такие виды, как сайгак, сурок-байбак, степная мышовка, ряд тушканчиков, из птиц – степной лунь, степной орел, кречетка, степная тиркушка, савка и ряд других.
В стране проходит два важнейших миграционных пути – Западно-Сибирско-Африканский и Центральноазиатско-Индийский, по которым ежегодно пролетают миллионы птиц; 127 признанных ключевых орнитологических территорий международного значения (IBA) подтверждают глобальное значение Казахстана для сохранения птиц.
Животный мир, помимо ключевой роли в экосистемах, обеспечивает ряд потребностей населения страны, представляя собой также эстетическую и экономическую (охотничье хозяйство) ценность. Кроме этого, он является важным генетическим ресурсом для возможной селекционной работы. Из диких предков домашних животных в стране обитают муфлон, пять подвидов горного барана или архара, кабан, кулан, шакал, волк, пятнистая кошка и ряд других. Среди птиц – это, прежде всего, представители отрядов гусеобразных и курообразных.

Мемлекет тарапынан үкіметтік емес (экологиялық ағарту, ғылыми зерттеулер, аңшылық шаруашылығы) және корпоративтік сектордың (табиғат қорғау іс-шараларын қаржыландыру) қолдауымен жүзеге асырылып жатқан шаралардың нәтижесінде бірқатар сирек және аңшылық түрлердің: қар барысы, арқар, уриал, қарақұйрық, таутеке, марал және реинтродукцияланған тоғай бұғысының саны тұрақтандырылды немесе орнықты өсім көрсетуде. Құланның жойылып кеткен популяциясын 4 мыңнан астам дараққа дейін қалпына келтіру және ғасырдың басына қарай жойылуға шақ қалған киік санын 3,9 млн дараққа дейін жеткізу – әлемдік деңгейдегі бірегей жетістік. Қазақстанда жолбарысты тарихи ареалына қайтару жобасы басталды: Балқаш маңында реинтродукциялау процесі қолға алынды. Бағдарлама ұлттық және халықаралық ұйымдармен әріптестік жасай отырып, көбейту және табиғатқа жіберу арқылы өзін-өзі қамтамасыз ететін топ қалыптастыруға бағытталған, тоғайлы мекендеу ортасын және қорек базасын қалпына келтірумен, қорғауды күшейтумен, мониторинг жүйелерін енгізумен және "адам – жыртқыш" қақтығыстарының алдын алумен қатар жүргізілуде. Каспий итбалығын сақтау бойынша да белсенді жұмыс жүргізілуде – тұрақты мониторинг жасалады, оңалту орталығы құрылған, ЕҚТА жобалануда, кеме қатынасына арналған арнайы ережелер қолданылады.
Халықаралық ынтымақтастық белсенді дамуда. Жабайы жануарлардың қоныс аударатын түрлерін сақтау туралы конвенция (Бонн конвенциясы) аясында Қазақстан жекелеген түрлер бойынша бірқатар құжаттарға қол қойған, соның ішінде: "Ақбөкенді (Saiga tatarica tatarica) сақтауға, қалпына келтіруге және орнықты пайдалануға қатысты өзара түсіністік туралы меморандум", "Бұхар бұғысын (Cervus elaphus bactrianus) сақтауға және қалпына келтіруге қатысты өзара түсіністік туралы меморандум", "Африка мен Еуразиядағы қоныс аударатын жыртқыш құстарды сақтау жөніндегі өзара түсіністік туралы меморандум", "Ақ тырнаны (Grus leucogeranus) сақтау жөніндегі шараларға қатысты өзара түсіністік туралы меморандум", "Жіңішке тұмсықты үлкен шалшықшыны (Numenius tenuirostris) сақтау шараларына қатысты өзара түсіністік туралы меморандум", сондай-ақ Орталық Азия сүтқоректілерін сақтау бастамасы шеңберіндегі "Арқарды (Ovis ammon) сақтау жөніндегі халықаралық іс-қимыл жоспарына" қатысушы болып табылады.
Жануарлар дүниесін мемлекет тарапынан қорғау уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (ЭТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің облыстық аумақтық инспекциялары), республикалық және жергілікті маңызы бар ЕҚТА инспекторлары, ЭТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Охотзоопром" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны" мамандандырылған кәсіпорны, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің құрылымдары, сондай-ақ облыстық табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармалары арқылы жүзеге асырады, олардың қарамағында қорғау штаты бар ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер бар, олардың міндеттеріне мемлекеттік орман қоры аумағындағы жануарлар дүниесін басқару кіреді.

Благодаря усилиям, предпринимаемым государством при поддержке неправительственного (экологическое просвещение, научные исследования, охотничье хозяйство) и корпоративного (финансовая поддержка природоохранных мероприятий) сектора стабилизирована или устойчиво растет численность ряда редких и охотничьих видов – снежного барса, архара, уриала, джейрана, горного козла, марала, реинтродуцированного тугайного оленя. Восстановление исчезнувшего кулана до численности более 4 тысяч особей и почти исчезнувшего к началу века сайгака до 3,9 млн особей является уникальным достижением мирового уровня. В Казахстане начат проект по возвращению тигра в исторический ареал: начался процесс реинтродукции в Прибалхашье. Программа ориентирована на формирование самоподдерживающейся группировки через разведение и выпуск, сопровождается восстановлением тугайных местообитаний и кормовой базы, усилением охраны, внедрением систем мониторинга и профилактикой конфликтов "человек–хищник" в партнерстве с национальными и международными организациями. Идет активная работа по сохранению каспийского тюленя – ведется постоянный мониторинг, создан реабилитационный центр, проектируется ООПТ, действуют специальные правила судоходства.
Активно развивается международное сотрудничество. В рамках Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (Боннская конвенция) Казахстан является подписантом ряда документов по отдельным видам: "Меморандум о взаимопонимании относительно сохранения, восстановления и устойчивого использования антилопы сайги (Saiga tatarica tatarica)", "Меморандум о взаимопонимании относительно сохранения и восстановления бухарского оленя (Cervus elaphus bactrianus)", "Меморандум о взаимопонимании по сохранению мигрирующих хищных птиц в Африке и Евразии", "Меморандум о взаимопонимании относительно мер по сохранению стерха (Grus leucogeranus)", "Меморандум о взаимопонимании относительно мер для сохранения тонкоклювого кроншнепа, Numenius tenuirostris", а также участником "Международного плана действий для сохранения аргали (Ovis ammon)" под эгидой Центральноазиатской инициативы по сохранению млекопитающих.
Сохранение животного мира со стороны государства ведется территориальными подразделениями уполномоченного органа (областные территориальные инспекции лесного хозяйства и животного мира Комитета лесного хозяйства и животного мира МЭПР), инспекторами ООПТ республиканского и местного значения, специализированным предприятием республиканское государственное казенное предприятие "ПО Охотзоопром" Комитета лесного хозяйства и животного мира МЭПР , структурами Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, а также областными управлениями природных ресурсов и регулирования природопользования, в подчинении которых находятся государственные учреждения по охране лесов и животного мира, обладающее штатом охраны, в задачи которого входит управление животным миром на территории государственного лесного фонда.

Жануарлар дүниесін сақтауға ел аумағының шамамен 100,1 млн гектарын немесе 36,7 %-ын алып жатқан аңшылық шаруашылықтары да елеулі үлес қосуда.
Қазіргі уақытта 735 аңшылық шаруашылығы аңшылық пайдаланушыларға бекітіп берілген, олардың штатында 2000-нан астам қорықшы бар. Оларға өздеріне бекітіп берілген алқаптарда аңшылық түрлерді, сондай-ақ сирек кездесетін түрлерді сақтау мен ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі негізгі рөл жүктелген. Бекітіп берілмеген алқаптарда және ЕҚТА-да аң аулауға тыйым салынған.
Жануарлар дүниесін сақтау, қалпына келтіру және ұтымды пайдалану саласындағы заңнама, жалпы алғанда жеткілікті деңгейде дамыған әрі пысықталған, бірақ бұл ретте аңшылық шаруашылығын дамыту, түрлерді басқару, экологиялық бағалау бөлігін одан әрі жақсартуды талап етеді.
Негізгі проблемалар
Қазақстанда инфрақұрылымдық және аграрлық жобаларды орналастыру практикасы аумақтардың биологиялық құндылығын толық көлемде ескере бермейді, бұл жабайы жануарлар популяциялары мен экожүйелер үшін жоғары тәуекелдер тудырады. Экологиялық тәуекел деңгейлері бойынша аумақтарды кеңістіктік аймақтарға бөлу қажет. Жобалау мен аумақтық жоспарлаудың ерте кезеңдерінде фаунаға әсерді бағалау және алдын алу үшін құстар үшін электр беру желілеріне жақын қауіпті аймақтарды, тұяқты жануарлардың миграция ареалдарын, сирек және осал түрлердің мекендеу орындарын көрсететін цифрлық карталарды әзірлеу қажет.
Ең өткір шешілмеген проблемалардың бірі, әсіресе орнитофаунасы жоғары өңірлерде құстардың электр беру желілерінде жаппай қырылуы болып отыр. Бұған биологиялық тәуекелдерді ескеретін ЭБЖ жобалау жөніндегі нормативтік-техникалық талаптардың болмауы себеп. Ұқсас жағдай көлік және энергетика салаларында да байқалады, мұнда инфрақұрылымның дамуы жануарлардың мекендеу ареалдарының фрагментациясына және дәстүрлі миграция жолдарын бөгеуге алып келеді. Бұл экодуктар, жабайы жануарларға арналған өткелдер, буферлік және қорғау аймақтары сияқты міндетті жобалық шешімдердің болмауынан туындайды.
ҚОӘБ-ны және СЭО-ны қоса алғанда, қоршаған ортаға әсерді бағалау рәсімдері практикада биоәртүрлілікті талдаудың толыққанды құрамдасы ретінде жеткілікті деңгейде интеграцияламайды. Әдістемелік құжаттарда фаунаға келетін шығындарды бағалау өлшемшарттары, орнын толтыру шараларын есептеу және іске асыру тетіктері, сондай-ақ шаруашылық қызметтің әсерінен жануарлар популяциялары жай-күйінің өзгеруін тіркейтін ғылыми негізделген индикаторлар жоқ, бұл теңгерімделген шешімдер қабылдау жөніндегі мүмкіндіктерді шектейді. Сонымен қатар кәсіпорындардың экологиялық есептілік стандарттарында жануарлар дүниесіне әсер туралы ақпаратты ашу талаптары қамтылмаған, бұл бизнестің фаунаны қорғау мәселелері мен қалпына келтіру іс-шараларына жауапкершілігін қалыптастыруға кедергі келтіреді.
Агроөнеркәсіптік сектор да жеке проблема болып табылады, онда ауыл шаруашылығын игеруді табиғи кешендерді қорғау шараларымен үйлестіру тәсілдері іс жүзінде қолданылмайды.
Бұл әсіресе, жайылымдық жүктемесі жоғары өңірлерде айқын көрінеді, мұнда ауыл шаруашылығы мүдделері мен жабайы жануарлардың мекендеу орындарын сақтау арасында қақтығыстар жиі кездеседі. Кеңістіктік талдау мен экологиялық өлшемшарттардың шектеулі қолданылуы жабайы жануарларды ығыстыру және қоректік базаның тозуы тәуекелдерін туындатады.
Қазақстандағы жануарлар дүниесін басқару жүйесінің дамуы жалғасуда, алайда фрагментациялану элементтері сақталуда және институционалдық тұрғыдан нығайтуды қажет етеді. Фаунаның жай-күйі мен таралуы туралы деректер стратегиялық және аумақтық жоспарлау рәсімдеріне, соның ішінде СЭО-ға, ҚОӘБ-ға және мемлекеттік элементтер экологиялық сараптамаға толық көлемде интеграцияланбаған. Бірыңғай ақпараттық базаны қалыптастыру және оны шешімдер қабылдау процестерінде пайдалану басқару сапасын арттырып, экономикалық даму мен биоәртүрлілікті сақтау арасындағы тепе-теңдікті қамтамасыз етеді. Сонымен бірге түрлер туралы ақпаратты https://zooldata.kz/ ақпараттық порталынан алуға болады.
Нормативтік база жануарлар дүниесіне әсерді бағалау әдістемелерін қамтымайды, міндетті орнын толтыру шаралары айқындалмаған, ал кеңістіктік тәуекелдерді талдаудың цифрлық құралдары жүйелі түрде қолданылмайды. Осыған байланысты антропогендік жүктеме әсерінен жануарлар популяцияларының саны мен жай-күйіндегі өзгерістерді қадағалауға мүмкіндік беретін бірыңғай индикаторлар жүйесін әзірлеу талап етіледі. Постмониторинг және фаунаны қорғау жөніндегі жобалық міндеттемелердің орындалуын бақылау қағидаттары жобалық және инвестициялық циклдердің міндетті элементтері ретінде бекітілуге тиіс.
Экономиканың негізгі салалары мен инфрақұрылымның дамуына негізделген антропогендік жүктеме экожүйелердің трансформациясына және фрагмантациясына алып келуде. Бұл ареалдардың тұтастығын сақтау мен популяциялардың орнықтылығын қамтамасыз ету үшін ерекше назарды талап етеді. Бұл қауіп-қатерлер климаттың өзгеруімен күшейе түсуде, ол табиғи-климаттық аймақтардың ығысуына, өсімдіктердің өзгеруіне, қоректік базаның, жануарлардың миграциясы және қыстап шығу жағдайларының бұзылуына әкеп соғады. Қолданыстағы шараларға қарамастан, жануарлар дүниесін сақтау мәселелері стратегиялық экологиялық бағалауға, мемлекеттік жоспарлау құжаттарына және қала құрылысы нормативтеріне толық көлемде интеграцияланбаған.
Қолданыстағы жануарлар дүниесін қорғау жүйесі залалды бағалау мен орнын толтыруды нормативтік тұрғыдан бекітуге, кеңістіктік талдаудың цифрлық құралдарын енгізуге, биоәртүрлілікті жобалау және стратегиялық жоспарлау рәсімдеріне интеграциялауға, сондай-ақ ашық әрі шынайы мониторинг және есептілік жүйесін қалыптастыруға бағытталған кешенді трансформацияны талап етеді.
Жекелеген түрлер бойынша стратегиялық (ұзақмерзімді) іс-қимыл жоспарларының болмауы ресурстарды ұтымсыз пайдалануға алып келеді. Халықаралық деңгейде танылған құрал – Жеке түрлер бойынша іс-қимыл жоспарлары әзірге заңнамада жоқ, соның салдарынан қолданыстағы құжаттар нақтылы сипатта іске асырылып, шаралардың тиісінше орнықтылығын қамтамасыз етпейді.
Сирек кездесетін тұяқты жануарлар мен қар барысының популяцияларын қалпына келтіру бойынша қол жеткізілген жетістіктерге қарамастан, жаңа топтамалар құру арқылы түрлердің орнықтылығын қамтамасыз ету бойынша қосымша күш-жігер қажет.
Қазақстан құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияға (бұдан әрі – СИТЕС) қатысушы болып табылады, алайда оны толыққанды орындау үшін кеден, шекара және полиция қызметкерлерінің біліктілігін одан әрі арттыру талап етіледі. Әсіресе, жыртқыш құстар ерекше назарды талап етеді: ителгіні қалпына келтіру үшін реинтродукциялау жұмыстары қажет, бүркіттер (және басқа да қырандар) ұлттық аңшылық пен фотосуретке түсіру мақсатында табиғаттан заңсыз алынуда, тәркіленген немесе жарақаттанған жыртқыш құстарды оңалтатын орталықтар жоқ.
Елде бірқатар инвазиялық жануарлар түрлері бар, бұл ретте олардың экожүйелерге әсеріне бағалау жүргізілмейді, мониторингтеу мен қажет болған жағдайда санын реттеу шаралары жоқ.
Жалпы жануарлар дүниесін қорғау бойынша ЭТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесін қорғау комитетінің облыстық аумақтық инспекциялар штаттарының қысқаруынан, ЕҚТА инспекторларының біліктілігі мен орман және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер жарақталуының жеткіліксіздігінен туындаған қорғау жүйесін одан әрі жетілдіру қажеттігі мәселелері бар. Соңғы үш жылда еңбекақының өсуіне байланысты оң үрдіс байқалады. Жарақталуды одан әрі жаңарту үшін браконьерлікті мониторингтеу мен анықтаудың заманауи әдістерін, инспекторлар жұмысының тиімділігін бақылау әдістемелерін пайдалануды ендіру мен кеңейтуді жалғастыру қажет. SMART патрульдеу жүйесі ерекше қорғалатын он екі табиғи аумақта сынамалаудан сәтті өтті. Сондай-ақ аңшылық шаруашылықтарындағы қорықшы қызметінің біліктілігін арттыру, талап-арыздар бойынша өндіріп алынған қаражаттың бір бөлігін инспекторларды бұзушыларды ұстау үшін ынталандыру ретінде сыйақыға бағыттау мәселесін шешу қажет.
Аңшылық шаруашылығы субъектілеріне жануарлар дүниесін қорғау және өсімін молайту міндеттері жүктелген. Сонымен бірге қолданыстағы заңнамада аңшылық пайдаланушылардың құқықтары шектеулі, осы шаруашылық саласында орнықты бизнес жүргізуге кедергілер бар. Республикада аңшылық шаруашылық қызметінің экономикалық көрсеткіштері, жалпы алғанда жоғары емес және көп жағдайда аңшылық шаруашылығының аңшылық қауымдастықтарының бағалауы бойынша операциялық шығыстар қосымша көздер (мүшелік жарналар, иелерінің салымдары және т.б.) есебінен жабылады. Аңшылық пайдаланушыларды қолдаудың перспективалы бағыты аң-құс өсіру болады, бұл ретте ол аңшылық түрлердің табиғи популяцияларына түсетін жүктемені ішінара азайтып, сирек кездесетін түрлерді қалпына келтіруге үлес қосуға мүмкіндік береді. Бұл бағытты дамыту үшін заңнамалық нормаларда реттеу нысанын, оның ішінде мемлекеттік қолдаудың ықтимал нысанын айқындау қажет болады.
Үрдістер
Сирек және бағалы тұяқты жануарлар, қар барысы және басқа да бірқатар түрлер санының артуы дамып келе жатқан ауыл шаруашылығымен қақтығыстардың пайда болуымен немесе күшеюімен қатар жүруде. Саны тарихи тұрғыда белгілі ең жоғары көрсеткіштерден бірнеше есе асып, өсімін жалғастырып отырған киік популяциясын басқару мәселесі ерекше өткір болып отыр. Елдегі инфрақұрылымдық дамудың жеделдеуі мекендеу ортасы мен қоныс аударатын түрлер үшін барған сайын күрделі проблемаға айналуда.
Климаттың өзгеруі антропогендік жүктемелермен қатар Каспий итбалығы мен Жетісу аяқтыбалығына тікелей қауіп-қатер төндіріп отыр және болашақта басқа да түрлерге қауіп-қатер тудыруы мүмкін. Сонымен бірге түрлерді реинтродукциялау жұмыстарының көлемі мен ауқымы ұлғаюда: құланның жаңа популяциялары (Оңтүстік Балқаш маңы өңірі мен Орталық Қазақстан) өсірілуде, Пржевальский жылқысын реинтродукциялау басталды, ал питомниктерде өсірілген жек дуадақтарды табиғатқа жіберу көлемі айтарлықтай артты. Әлеуетті ресурс болып табылатын немесе сирек кездесетін тағы бірқатар түрлер бар – ителгі, тоғай бұғысы, арқар, еріксіз жағдайда өсіру және реинтродукциялау көмегімен олардың санын арттырып, ареалдың жаңа учаскелеріне таратуға толық мүмкіндік бар. Ол үшін субсидиялар жүйесін орнықты қаржыландыруды жолға қою, сондай-ақ мұндай бағдарламаларды жоспарлауда ұзақмерзімді тәсілді қамтамасыз ету қажет.
Аңшылық пайдаланушылар мен өзге де бизнес субъектілері тарапынан аң-құс өсіруге және сафари-парктер құруға қызығушылық артып келеді. Жоғарыда аталған мәселелерге қарамастан, елдің әртүрлі өңірлерінде сафари-парктер мен фермалар пайда болуда, бұл, әсіресе сирек және жойылып кету қатері төнген түрлерді және CИТЕС объектілерін өсіру жағдайында уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл тетіктерін пысықтауды талап етеді.
Аңшылық шаруашылығында қаржылық мүмкіндіктері жеткілікті, бірақ аңшылық негіздерін жеткілікті деңгейде меңгермеген және қызметін мемлекет тарапынан бақылауды барынша оңайлатуға ұмтылатын аңшылық пайдаланушылардың үлесінің арту үрдісі байқалады, бұл бизнестің мүдделері мен табиғатты қорғау талаптары арасындағы теңгерімді өте мұқият сақтауды қажет етеді. Сонымен қатар қазіргі жағдайларда рентабельділігін қамтамасыз ету іс жүзінде мүмкін болмағандықтан, бекітілмеген аңшылық шаруашылықтарының саны да аз емес.
Жануарлар дүниесін мониторингтеу бөлігінде заманауи технологияларды, (фототұзақтар, спутниктік телеметрия, ГАЖ-модельдеу және т.б.) деректерді тиісінше цифрландырумен бірге пайдалану күшейіп келеді. ЕҚТА-да инспекторлардың жұмысын қадағалауға және мониторингтік деректерді сақтауға мүмкіндік беретін SMART патрульдеу жүйесі барған сайын кеңінен қолданылуда. Ел халқының жануарлар дүниесін сақтау мәселелеріне қызығушылығы артып келеді
Мекендеу ортасының қысқаруы мен фаунаның бірқатар түрлерінің осалдығы аясында Қазақстанда жануарлар дүниесін жүйелі басқаруға көшу қажеттілігі артып отыр. Сирек түрлердің ареалдарын, миграция маршруттарын және экологиялық қауіп-қатері жоғары аймақтарды көрсетуді қоса алғанда, мониторинг пен кеңістіктік талдаудың цифрлық құралдарын кеңейту маңыздылығы атап өтіледі. tabigat.gov.kz табиғи ресурстардың интерактивті картасы жобалау, экологиялық сараптама және аумақтық жоспарлау рәсімдерінде биоәртүрлілікті есепке алудың анағұрлым ашық, ғылыми негізделген және қолжетімді жүйесін қалыптастыруға ықпал ететін осындай трансформацияның әлеуетті негізі ретінде қарастырылуда.
Сонымен қатар фаунаға әсерді бағалаудың нормативтік тәсілдерін, оның ішінде орнын толтыру шараларын негіздеу мен іске асыруды әзірлеу қажеттігі айқындалды. Сарапшылар шаруашылық қызметтің ықпалы нәтижесінде популяциялар мен экожүйелердің жай-күйіндегі өзгерістерді қадағалау үшін міндетті постмониторинг енгізу мен биологиялық индикаторларды пайдаланудың маңыздылығын атап өтуде.
Жануарлар дүниесін қорғау құрамдастарын стратегиялық құжаттарға интеграциялау, сондай-ақ ұлттық экологиялық саясат пен корпоративтік ESG-тәсілдердің бір бөлігі ретінде "таза нөлдік залал" (no net loss) қағидаттарын енгізу қажеттілігі жөнінде институционалдық түсінік қалыптасуда. Бизнес, ғылыми ұйымдар және үкіметтік емес сектор тарапынан ареалдардың фрагментациясын азайту, миграция жолдарын сақтау және негізгі түрлердің мекендеу ортасын қалпына келтіру бойынша пилоттық жобаларды іске қосуға қызығушылықтың артқаны байқалады.

Значительный вклад в сохранение животного мира вносят охотничьи хозяйства, занимающие около 100,1 млн га, или 36,7 % территории страны.
В настоящее время за охотпользователями закреплено 735 охотхозяйств, в штате которых состоит более 2000 егерей. На них возложена основная роль в обеспечении сохранения и рационального использования охотничьих видов, а также редких видов в закрепленных за ними угодьях. Охота в незакрепленных угодьях и ООПТ запрещена.
Законодательство в области сохранения, восстановления и рационального использования животного мира в целом достаточно развито и проработано, но при этом нуждается в улучшении по ряду направлений в части развития охотничьего хозяйства, управления видами, экологической оценки.
Основные проблемы
Практика размещения инфраструктурных и аграрных проектов в Казахстане пока не учитывает в полной мере биологическую ценность территорий, что создает повышенные риски для популяции диких животных и экосистем. Необходимо проведение пространственного зонирования территорий по уровням экологических рисков. Для оценки и предотвращения воздействия на фауну на ранних стадиях проектирования и территориального планирования требуется разработка цифровых карт, указывающих зоны с высоким риском для птиц вблизи линий электропередачи, ареалы миграций копытных животных, места обитания редких и уязвимых видов.
Одной из наиболее острых нерешенных проблем остается массовая гибель птиц на воздушных линиях электропередачи, особенно в регионах с высокой орнитофауной. Причина кроется в отсутствии нормативно-технических требований к проектированию ЛЭП с учетом биологических рисков. Аналогичная ситуация наблюдается в транспортном и энергетическом секторах, где развитие инфраструктуры часто приводит к фрагментации ареалов обитания животных и блокированию традиционных миграционных маршрутов. Это происходит ввиду отсутствия обязательных проектных решений, таких как экодуки, переходы для диких животных, буферные и защитные зоны.
Процедуры оценки воздействия на окружающую среду, включая ОВОС и СЭО, на практике слабо интегрируют биоразнообразие как полноценный компонент анализа. В методических документах отсутствуют четко установленные критерии для оценки потерь фауны, механизмы расчета и реализации компенсационных мер, а также научно обоснованные индикаторы, фиксирующие изменение состояния популяций животных под воздействием хозяйственной деятельности, что ограничивает возможности по принятию сбалансированных решений. Кроме того, действующие стандарты экологической отчетности предприятий не содержат требований к раскрытию информации о воздействии на животный мир, что препятствует формированию ответственности бизнеса в вопросах охраны фауны и восстановительных мероприятий.
Отдельную проблему представляет агропромышленный сектор, в котором практически не используются подходы к согласованию сельскохозяйственного освоения с мерами по охране природных комплексов.
Особенно это заметно в регионах с высокой пастбищной нагрузкой, где все чаще фиксируются конфликты между интересами сельского хозяйства и сохранением местообитаний диких животных. Ограниченное применение пространственного анализа и экологических критериев при расширении сельхозугодий создает риски вытеснения диких животных и деградации кормовой базы.
Система управления животным миром в Казахстане продолжает развиваться, однако сохраняет элементы фрагментарности и требует институционального укрепления. Данные о состоянии и распределении фауны пока не в полной мере интегрированы в процедуры стратегического и территориального планирования, включая СЭО, ОВОС и государственную экологическую экспертизу. Формирование единой информационной базы и ее использование в процессах принятия решений позволят повысить качество управления и обеспечат баланс между хозяйственным развитием и сохранением биоразнообразия. Вместе с тем информацию о видах можно получить на информационном портале https://zooldata.kz/.
Нормативная база не содержит методик оценки воздействия на животный мир, не определены обязательные к исполнению компенсационные меры, а цифровые инструменты пространственного анализа рисков не применяются системно. В этой связи требуется разработка единой системы индикаторов, позволяющей отслеживать изменения численности и состояния популяций животных под влиянием антропогенной нагрузки для усиления мониторинга и принятия своевременных природоохранных решений. Принципы постмониторинга и контроля за реализацией проектных обязательств по охране фауны должны быть закреплены как обязательные элементы проектных и инвестиционных циклов.
Антропогенная нагрузка, обусловленная развитием ключевых отраслей экономики и инфраструктуры, приводит к трансформациям экосистем и их фрагментации. Это требует особого внимания для сохранения целостности ареалов и обеспечения устойчивости популяций. Эти угрозы усугубляются изменением климата, которое приводит к смещению природно-климатических зон, изменению растительности, нарушению кормовой базы, условий миграций и зимовки животных. Несмотря на существующие меры, вопросы сохранения животного мира пока не в полной мере интегрированы в стратегические экологические оценки, документы государственного планирования и градостроительные нормативы.
Существующая система охраны животного мира требует комплексной трансформации, направленной на нормативное закрепление оценки и компенсации ущерба, внедрение цифровых инструментов пространственного анализа, интеграцию биоразнообразия в процедуры проектирования и стратегического планирования, а также формирование прозрачной и достоверной системы мониторинга и отчетности.
Отсутствие стратегического (долгосрочного) планирования действий по отдельным видам ведет к нерациональному использованию ресурсов. Признанный международный инструмент – План действий по отдельным видам – пока отсутствует в законодательстве, в результате существующие документы реализуются точечно и не обеспечивают должной устойчивости мер.
В целом при успешной работе по восстановлению популяций редких видов копытных и снежного барса необходимы дополнительные усилия по обеспечению устойчивости видов путем создания новых группировок.
Казахстан является участником Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее – СИТЕС), но для полноценного ее исполнения требуется дальнейшее повышение квалификации таможенных, пограничных, полицейских служб в этих вопросах. Особого внимания требуют ловчие хищные птицы: для восстановления балобана уже необходимы работы по реинтродукции, беркуты (и другие орлы) зачастую незаконно изымаются из природы для национальной охоты и/или фотографирования с ними, отсутствуют центры для реабилитации конфискованных или раненых хищных птиц.
В стране существует целый ряд инвазивных видов животных, при этом отсутствует оценка их влияния на экосистемы, мониторинг и при необходимости меры по регулированию их численности.
По животному миру в целом есть вопросы для дальнейшего усовершенствования системы охраны, вызванные в том числе сокращением штатов областных территориальных инспекций Комитета лесного хозяйства и животного мира МЭПР, недостатком квалификации и оснащенности инспекторов ООПТ и государственных учреждений по охране лесов и животного мира. Наблюдается положительная тенденция в последние 3 года после повышения заработной платы в отрасли. Для дальнейшего улучшения оснащения необходимо продолжать внедрение и расширение использования современных методов мониторинга и выявления браконьерства, методик контроля эффективности работы инспекторов. Система SMART патрулирования уже была успешно апробирована в двенадцати особо-охраняемых природных территориях. Необходимы также повышение квалификации егерской службы охотничьих хозяйств, решение проблемы с направлением части взысканных по искам сумм на премирование инспекторов в качестве повышения мотивации для задержания нарушителей.
На субъекты охотничьего хозяйства возложены обязанности по охране и воспроизводству животного мира. В то же время текущее законодательство имеет ограничения в правах охотпользователей, имеются барьеры для ведения устойчивого бизнеса в этой хозяйственной сфере. В республике экономические показатели охотхозяйственной деятельности как таковой в целом невысокие, и в большинстве случаев по оценкам охотничьих ассоциаций охотхозяйства покрывают операционные расходы из дополнительных источников (членские взносы, вклады владельцев и т.п.). Перспективным направлением для поддержки охотпользователей будет дичеразведение, при этом частично снимающее нагрузку с природных популяций охотничьих видов и позволяющее вносить вклад в восстановление редких видов. Для развития данного направления необходимо будет определить форму регулирования в законодательных нормах, в том числе по возможной форме государственной поддержки.
Тенденции
Рост численности ряда видов – редких и ценных копытных, снежного барса и других – сопровождается появлением или нарастанием конфликтов с развивающимся сельским хозяйством. Остро стоит вопрос об управлении популяциями сайгака, численность которого уже кратно превысила исторически известные максимумы и продолжает расти. Все более серьезной проблемой для местообитаний и мигрирующих видов становится ускоряющееся инфраструктурное развитие страны.
Изменение климата вместе с антропогенными нагрузками уже напрямую угрожает таким видам, как каспийский тюлень и семиреченский лягушкозуб, и потенциально может начать угрожать и другим. При этом увеличиваются объем и разнообразие работ по реинтродукции видов – создаются новые популяции кулана (Южное Прибалхашье и Центральный Казахстан), вновь начата реинтродукция лошади Пржевальского, резко возросли объемы выпуска в природу выращенных в питомниках дроф-красоток. Существует еще ряд видов, которые потенциально являются ресурсными или просто редкими, – балобан, тугайный олень, архар – которые также вполне могут повысить численность и занять новые участки ареала при помощи разведения в неволе и реинтродукции. Для этого необходимо наладить устойчивое финансирование системы субсидий, а также обеспечить долгосрочный подход в планировании таких программ.
У охотпользователей и других субъектов бизнеса растет интерес к дичеразведению и созданию сафари-парков. Несмотря на перечисленные выше проблемы, сафари-парки и фермы возникают в разных регионах страны, и это требует отработки взаимодействия с ними территориальных подразделений уполномоченного органа, особенно в случае разведения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов и объектов СИТЕС.
В охотничьем хозяйстве прослеживается тенденция увеличения доли охотпользователей, обладающих достаточными финансовыми ресурсами, но при этом слабо понимающих основы охотоведения и стремящихся к максимальному упрощению контроля за их деятельностью со стороны государства, что требует очень тщательного соблюдения баланса между интересами бизнеса и охраны природы. В то же время достаточно велико число незакрепленных охотхозяйств из-за практической невозможности обеспечить их рентабельность в текущих условиях.
В части мониторинга животного мира нарастает использование современных технологий (фотоловушки, спутниковая телеметрия, ГИС-моделирование и др.) с соответствующей цифровизацией данных. В ООПТ все шире используется система SMART патрулирования, позволяющая отслеживать работу инспекторов и хранить мониторинговые данные. Население страны проявляет все больший интерес к проблемам сохранения животного мира.
На фоне сокращения местообитаний и уязвимости части видов фауны в Казахстане возрастает необходимость перехода к системному управлению животным миром. Подчеркивается важность расширения цифровых инструментов мониторинга и пространственного анализа, включая отображение ареалов редких видов, миграционных маршрутов и зон высокого экологического риска. Интерактивная карта природных ресурсов tabigat.gov.kz рассматривается как потенциальная основа для такой трансформации, способствуя созданию более прозрачной, научно обоснованной и доступной системы учета биоразнообразия в процедурах проектирования, экологической экспертизы и территориального планирования.
Одновременно обозначена потребность в разработке нормативных подходов к оценке воздействия на фауну, включая обоснование и реализацию компенсационных мер. Эксперты подчеркивают необходимость введения обязательного постмониторинга и использования биологических индикаторов для отслеживания состояния популяций и экосистемных изменений под влиянием хозяйственной деятельности.
Формируется институциональное понимание необходимости интеграции компонентов охраны животного мира в стратегические документы, а также внедрения принципов "нулевого чистого ущерба" (no net loss) как части национальной экологической политики и корпоративных ESG-подходов. Наблюдается рост интереса со стороны бизнеса, научных учреждений и неправительственного сектора к запуску пилотных проектов по снижению фрагментации ареалов, сохранению миграционных путей и восстановлению мест обитания ключевых видов.

2.4. Ихтиофаунаның биологиялық әртүрлілігін сақтау және табиғи балық ресурстарына түсетін жүктемені азайту есебінен кәсіпшілік балықтардың табиғи популяциясын көбейту
Ағымдағы жағдайды бағалау
Бүгінгі таңда Қазақстан Республикасында балықтар мен басқа да су жануарларының шамамен 170 түрі кездеседі, олар жануарлардың тиісті санаттарына (тізбелеріне) бөлінген (кейбір түрлер бір мезгілде бірнеше тізбеге енгізілген): 17 түрі өсімдіктер мен жануарлардың сирек және жойылып кету қатері төнген түрлер тізбесіне және тиісінше Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген; 25 түрі өзге шаруашылық мақсаттарда (аңшылық пен балық аулаудан басқа) пайдаланылатын жануарлар тізбесіне енгізілген; 88 түрі шаруашылық мақсаттарда пайдаланылмайтын, бірақ экологиялық, мәдени және өзге де құндылығы бар жануарлар тізбесіне енгізілген; 1 түрі реттеуге жататын жануарлар тізбесіне енгізілген.
Балық шаруашылығында бір-біріне қайшы келетін екі басымдық бар. Экологиялық басымдық биологиялық әртүрлілікті сақтау мен қалпына келтіруді, балықтардың табиғи популяцияларына түсетін қысымды азайтуды талап етеді. Экономикалық басымдық балық шаруашылығында аулау лимиттерін барынша игеру арқылы балық өнімін өндіру көлемін арттыруды, ал аквашаруашылық (балық өсіру) бөлігінде су айдындарын табиғи ихтиофаунаны жаппай аулап, кейіннен басқа қажетті балық түрлерін өсіруге мүмкіндік бере отырып, аквашаруашылықты дамыту мақсатында беруді талап етеді. Бұл экология мен экономиканың мүдделері сақталуының теңгерімі үшін күрделі басқарушылық шешімдер қабылдауды талап етеді, мұндай шешімдер теңгерімделген болуға және ғылыми негіздемелерге сүйене отырып қабылдануға тиіс.
Қазақстандағы барлық дерлік балық шаруашылығы су айдындарының ихтиофаунасы қайта реконструкциялаудан өткен, соның нәтижесінде ішкі су айдындарындағы кәсіпшілік балықтардың 50-90 %-ын жерсіндірілген түрлер құрайды. Сондықтан дәстүрлі балық аулау объектілерінің ғана емес, сонымен қатар биологиялық әртүрлілікті мүмкіндігінше барынша сақтау, сондай-ақ инвазиялық (бөтен текті) балық түрлерінің енуі мен таралуына жол бермеу арқылы балық ресурстарын орнықты пайдалану мәселелері алдыңғы қатарға шығып отыр.
Негізгі проблемалар
Саланың ең өзекті мәселелерінің бірі – жаһандық климаттың өзгеруі мен өңірдің су ресурстарымен қамтамасыз етілуі, олар өзендердің реттелуі және антропогендік жүктеменің артуы жағдайында су организмдерінің биоәртүрлілігінің едәуір қысқаруына алып келуі мүмкін.
Шектес мемлекеттерден көптеген бөтен текті түрлердің Қазақстанның су экожүйелеріне енуі, соның ішінде халық тарапынан балықтарды рұқсатсыз интродукциялау елдің су айдындарының биологиялық әртүрлілігі мен ресурстық әлеуетін сақтауға елеулі қауіп төндіруде.

2.4. Сохранение биологического разнообразия ихтиофауны и увеличение природной популяции промысловых рыб за счет снижения нагрузки на естественные рыбные ресурсы
Оценка текущей ситуации
На сегодняшний день в Республике Казахстан насчитывается около 170 видов рыб и других водных животных, распределенных в соответствующих категориях (перечнях) животных (некоторые виды находятся параллельно в нескольких перечнях): 17 включены в перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных и, соответственно, в Красную книгу Казахстана; 25 видов включены в перечень видов животных, используемых в иных хозяйственных целях (кроме охоты и рыболовства); 88 видов включены в перечень видов животных, не используемых в хозяйственных целях, но имеющих экологическую, культурную и иную ценность; 1 вид включен в перечень видов животных, численность которых подлежит регулированию.
В рыбном хозяйстве существуют два приоритета, которые вступают в конфликт между собой. Экологический приоритет требует сохранения и восстановления биологического разнообразия, снижения давления на естественные популяции рыб. Экономический приоритет требует увеличения производства рыбной продукции путем максимального освоения лимитов вылова в рыболовстве, а в части аквакультуры (рыбоводства) передачи водоемов для целей развития аквакультуры с предоставлением возможности тотального отлова нативной ихтиофауны для последующего зарыбления и выращивания других желаемых видов рыб. Это требует принятия сложных управленческих решений для баланса соблюдения интересов экологии и экономики, такие решения должны быть сбалансированными и приниматься на основе научных обоснований.
Ихтиофауна практически всех рыбохозяйственных водоемов Казахстана подверглась реконструкции, в результате основную массу промысловых рыб внутренних водоемов на 50 – 90 % составляют рыбы акклиматизанты. Поэтому на первый план выходят вопросы устойчивого использования рыбных ресурсов для обеспечения сохранения воспроизводственного потенциала не только традиционных объектов рыболовства, но и максимально возможного сохранения биологического разнообразия, а также недопущения проникновения и распространения инвазивных (чужеродных) видов рыб.
Основные проблемы
Наиболее актуальными проблемами отрасли являются влияние глобального изменения климата и вопрос водообеспеченности региона, которые при существующей проблеме зарегулированности рек и увеличения антропогенной нагрузки могут привести к серьезному сокращению биоразнообразия водных организмов.
Вторжение многочисленных чужеродных видов из сопредельных государств в водные экосистемы Казахстана, в том числе несанкционированная интродукция рыб населением стал серьезной проблемой для сохранения биологического разнообразия и сохранения ресурсного потенциала водоемов страны.

Әлемнің басқа елдеріндегі сияқты Қазақстанда да ЗХР деп аталатын (заңсыз, хабарланбайтын және реттелмейтін) балық аулау орын алып отыр, бұл ең алдымен, коммерциялық тұрғыдан бағалы балық түрлері қорларының азаюына, олардың көбею әлеуетінің төмендеуіне, популяция құрылымының қошталмайтын өзгеруіне және балық шаруашылығын реттеу мен жоспарлауда қиындықтардың туындауына әкеледі. Мәселен, 2024 жыл бойынша балық ресурстарын қорғау саласындағы аумақтық органдардың бақылау-инспекциялық қызметі барысында бұзушылардан 24 446,73 кг ұсақ балық пен бекіре тұқымдас балық тәркіленген. Алайда тек құқық қорғау және балық қорғау органдарының материалдары бойынша балықты ЗХР аулаудың көлемін бағалау келтірілген цифрлардың әлдеқайда жоғары болатын мұндай аулаудың шынайы көлемін көрсете алмайды, ЗХР кәсіпшілік көлемін бағалаудың проблемасы, оны есептеудің әмбебап әдістемесінің болмауына байланысты күрделене түсуде.
Балық аулау кәсібі жеткілікті деңгейде механикаландырылмаған және автоматтандырылмаған, кәсіпшілік балық аулауда белсенді аулау құралдарынан (қоршау торлар, тралдар) пассивті құралдарға (торлар) көшу үрдісі байқалады, бұл коммерциялық тұрғыдан ең бағалы түрлердің аулануына және тиісінше жергілікті популяциялардың құрылымының өзгеруіне және кейіннен балықтың бағалы түрлерінің орнына құндылығы төмен түрлердің басым болуына алып келеді. Каспий теңізінде теңіз балық шаруашылығын дамыту қажеттілігі бар, бұл қолда бар қорларды ұтымды әрі толық пайдалануға мүмкіндік береді. Каспий акваториясында жер қойнауын пайдалануды дамыту мен кеме қатынасы қарқынының артуы теңіз экожүйесінің сақталуы мен қалыпты әрекетіне қосымша қауіптер туғызады. Көмірсутек шикізатын өндіруге байланысты қызметтің салдары, авариялық жағдайлар кезіндегі ықтимал ластану бекіре тұқымдас балықтар, Каспий итбалығы және Каспий экожүйесінің басқа да өкілдері үшін қауіп-қатер факторы болып табылады.
Балық ауруларының таралу ауқымы кеңеюде, бұл олардың табиғи популяцияларға берілу қаупін арттырып, салдары ретінде олардың ауыруына және жаппай қырылуына, сезімтал түрлердің толық жойылу қатеріне алып келуі мүмкін. Өздеріне инвазиялық балық түрлерінің және басқа да су организмдерінің енуіне жол бермеу үшін халықаралық және республикалық маңызы бар басқа су айдындарымен байланысы бар су айдындарының бөтен текті (осы бассейн үшін) балық түрлерін өсіру мақсаттары үшін берілуін (бекітіп берілуін) қатаң бақылау қажеттігі бар.
Балықтардың сирек және жойылып бара жатқан түрлерін сақтауды қоса алғанда, жасанды жолмен өсімін молайтуды және балық жіберуді дамыту қажеттігі бар. Халықаралық және республикалық маңызы бар су айдындарына немесе жоғарыда көрсетілген су айдындарымен байланысы бар басқа су айдындарына жіберілетін балық түрлеріне (барлық жастағы) генетикалық талдау жүргізу қажет, бұл гибридті және инвазиялық балық түрлері мен басқа да гидрбионттардың енуін болдырмау үшін қажет.
Браконьерлікпен күрес тиімділігін арттыру үшін балық инспекцияларын жүзу құралдарымен жабдықтауды кеңейту қажет. Мәселен, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 4979 бұйрығына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер үшін арнайы су көлігі құралдарымен жабдықтау нормасы 330 бірлікті құрайды. Бұл ретте қазіргі уақытта инспекциялардың арнайы су көлігімен жабдықталу деңгейі 158 бірлікті немесе 48 %-ды ғана құрайды.
Бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларының штат саны 340 бірлікті құрайды, бұл 20 жыл бұрынғыдан үш есе аз, ал өткен кезеңде балық шаруашылығы су айдындарының саны, ауланатын балық көлемі мен кәсіпшілікпен айналысатын балықшылар саны, сондай-ақ браконьерлік мүмкіндіктер азайған жоқ. Сонымен қатар Үкімет 2021 жылғы 5 сәуірде Балық шаруашылығын дамытудың 2030 жылға дейінгі бағдарламасын қабылдап, іске асыруда, оның негізгі индикаторы балық өсіру көлемін жылына 270 мың тоннаға дейін арттыру болып табылады.
Үрдістер
Қазақстан экономикасының экологиялық таза өндірісті өсіру үшін әлеуеті бар салаларының бірі – балық шаруашылығы. Қазақстан Республикасында морфологиясы мен гидрологиясы (ішкі тұзды көлдер – Каспий және Арал теңіздері, тұщы сулы өзендер, көлдер мен су қоймалары), сондай-ақ ихтиофауна, оның ішінде кәсіпшілік ихтиофауна құрамы бойынша алуан түрлі көптеген балық шаруашылығы су айдындары бар. Су айдындарының (экожүйелерінің) экологиялық жай-күйі туралы айтатын болсақ, ластану деңгейі бойынша қанағаттанарлық жағдайда, антропогендік факторлардың барлық су айдындарында токсиндердің су айдындарына түсуі түріндегі әсер етуі балықтардың морфологиясы, физиологиясы және адам үшін қоректік жарамдылығы сияқты негізгі сипаттамаларының бұзылуына алып келмейді. Қабылданған шаралардың (кәсіпшілікті шектеу және оңтайландыру, өнеркәсіптік кәсіпорындарда қалдықсыз технологияларды енгізу, су айдындарына бағалы балық түрлерін жіберу, кәсіпшілік күш-жігердің нормативтері және барынша орнықты аулау өлшемшартын ескере отырып, аулау лимиттерін белгілеу, браконьерлікпен күрес) нәтижесінде кәсіпшілік балық түрлерінің көпшілігінің санын қауіпті деңгейден жоғары деңгейге тұрақтандыруға, сирек түрлердің бірінің (кутумның) санын кәсіпшілік мәндерге дейін қалпына келтіруге, балықтардың бірқатар жойылып бара жатқан түрлерінің популяциялары үшін (таймень, сібір бекіресі, Балқаш алабұғасы, Арал және Түркістан қаязы) толық жойылып кету қатерін барынша азайтуға қол жеткізілді.
Алайда ірі балық кәсіпшілігі су айдындарында антропогендік жүктеменің артуы, су мөлшерінің азаюы байқалады, бұл ең алдымен балықтардың сирек және жойылып бара жатқан түрлерінің, сондай-ақ болашақта балықтардың жаппай кәсіпшілік түрлерінің мекендеу ареалдарының (акваториялардың) анағұрлым қысқаруына алып келуі мүмкін. Ауланатын балық құрамында коммерциялық тұрғыдан бағалы әрі адамның тұтынуына басымдықты түрлердің (көксерке, сазан, ақ сақа тұқымдастары, жайын, ақмарқа) үлесі төмен болып отыр, бұл олардың табиғи көбеюіне жағдай жасау, сондай-ақ су айдындарының балық өнімділігін сақтау үшін қорларды мақсатты қалыптастыру мен балық популяцияларын басқару стратегиясын әзірлей отырып, балықтардың суға жіберілетін түрлері аясын кеңейту іс-шараларын жандандыруды талап етеді.
Оң үрдістердің бірі – балық өнімін қадағалаудың ақпараттық жүйесін пилоттық түрде енгізу, ол балық өнімінің шыққан жерін заңды екендігін растайтын құжаттарды беруге қатысатын мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялауды көздейді, бұл заңсыз шыққан балық өнімінің айналымына тосқауыл қойып, сол арқылы көлеңкелі айналымның алдын алуға мүмкіндік береді, сондай-ақ жүйеде балық шаруашылығы субъектілері, ведомствоның аумақтық бөлімшелері тіркеліп, жұмыс істеуде.

Как и по всему миру, в Казахстане присутствует, так называемый ННН (незаконный, несообщаемый и нерегулируемый) промысел, что ведет к сокращению рыбных ресурсов, в первую очередь ценных в коммерческом отношении рыб, их воспроизводственного потенциала, нежелательным изменениям в популяциях рыб, сложностям в регулировании и планировании рыболовства. Так, согласно сведениям о контрольно-инспекционной деятельности территориальных органов в области охраны рыбных ресурсов за 2024 год у нарушителей рыбоохранного законодательства было изъято 24 446,73 кг частиковых и осетровых видов рыб. Однако оценка объемов ННН вылова рыб только по материалам правоохранительных и рыбоохранных органов не может отражать истинные объемы такого вылова, который несоизмеримо выше приведенных цифр. Проблема общей оценки объемов ННН промысла усложняется отсутствием универсальной методики его расчета.
Промысел рыбы недостаточно механизирован и автоматизирован, промысловое рыболовство имеет тренд перехода от применения активных орудий (невода, тралы) к пассивным орудиям лова (сети), что приводит к отлову наиболее ценных в коммерческом отношении видов рыб и, соответственно, перестройке местных популяций рыб и последующему замещению ценных видов рыб на менее ценные. Есть необходимость в развитии морского рыболовства в Каспийском море, это позволит рационально и в полной мере использовать имеющиеся запасы. Развитие недропользования на акватории Каспийского моря и повышение интенсивности судоходства предполагает дополнительные риски для сохранности и нормального функционирования морской экосистемы. Последствия деятельности, связанной с добычей углеводородного сырья, возможные загрязнения при аварийных ситуациях являются фактором риска для состояния осетровых видов рыб, каспийского тюленя и других представителей экосистемы Каспия.
Имеет место расширение спектра болезней рыб, что увеличивает возможность их передачи естественным популяциям рыб и как следствие может привести к их болезням и массовой гибели, с риском полной утраты наиболее восприимчивых видов рыб. Есть необходимость контроля за предоставлением (закрепление) водоемов для целей разведения чужеродных (для данного бассейна видов рыб), которые имеют связь с другими водоемами международного и республиканского значения, чтобы не допустить проникновение в них инвазивных видов рыб и других водных организмов.
Есть необходимость развивать искусственное воспроизводство и зарыбление, в том числе для сохранения редких и исчезающих видов рыб. Необходим генетический анализ зарыбляемых видов рыб (всех возрастов) в случае их выпуска в водоемы международного и республиканского значения или другие водоемы, если они имеют связь с вышеуказанными водоемами, для недопущения проникновения в них гибридных и инвазивных видов рыб и других гидробионтов.
Для повышения эффективности борьбы с браконьерством необходимо расширение оснащения рыбных инспекций плавательными средствами. Так, согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 ноября 2025 года № 429 для государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, нормы оснащенности специальными водными транспортными средствами составляют 330 единиц. При этом на сегодня оснащенность инспекции специальным водным транспортом составляет 158 единиц или 48%.
Численность бассейновых инспекций рыбного хозяйства составляет 340 штатных единиц, что в 3 раза меньше, чем 20 лет назад, хотя за истекший период количество рыбохозяйственных водоемов, объем добываемой рыбы и рыбаков, осуществляющих промысел, а также возможности для браконьерства не изменились. Вместе с тем Правительством 5 апреля 2021 года утверждена и реализуется Программа развития рыбного хозяйства до 2030 года, где основным индикатором является рост объемов выращивания рыбы до 270 тысяч тонн в год.
Тенденции
Одним из секторов экономики Казахстана, где имеются потенциальные резервы для роста экологически чистого производства, является рыбное хозяйство. В Республике Казахстан имеется множество рыбохозяйственных водоемов, отличающихся как по морфологии и гидрологии (внутренние солоноватые озера – Каспийское и Аральское моря, пресноводные реки, озера и водохранилища), так и по составу ихтиофауны, в том числе промысловой. Если говорить об экологическом состоянии водоемов (экосистем), то по уровню загрязнения оно удовлетворительное, влияние антропогенных факторов в виде поступления в водоемы токсикантов во всех водоемах не приводит к нарушению таких фундаментальных характеристик рыб, как морфология, физиология и пригодность в пищу для человека. Принятыми мерами (ограничение и оптимизация промысла, внедрение на промышленных предприятиях безотходных технологий, зарыбление водоемов ценными видами рыб, нормативы промыслового усилия и определение лимитов вылова с учетом критерия максимально устойчивого улова, борьба с браконьерством) удалось добиться стабилизации численности большинства промысловых видов рыб выше критических значений, восстановления численности одного из редких видов (кутума) до промысловых значений, сведения к минимуму угрозы полного исчезновения для ряда популяций редких исчезающих видов рыб (таймень, осетр сибирский, балхашский окунь, аральский и туркестанский усачи). Однако в крупных рыбопромысловых водоемах наблюдается тенденция увеличения антропогенной нагрузки, уменьшения водности, что может привести к сокращению благоприятных ареалов (акваторий) обитания, в первую очередь для редких и исчезающих видов рыб, а также в дальнейшем и для более массовых промысловых видов рыб. Доля в уловах ценных в коммерческом отношении и приоритетных для питания человека промысловых видов рыб (судак, сазан, сиговые, сом, жерех) остается низкой, что требует активизации мероприятий по обеспечению условий для их естественного воспроизводства, а также по увеличению и расширению спектра зарыбляемых видов рыб с выработкой стратегии направленного формирования запасов и управления популяциями рыб для сохранения рыбопродуктивности водоемов.
Положительной тенденцией является пилотное внедрение информационной системы прослеживаемости рыбной продукции, которая предусматривает интеграцию информационных систем государственных органов, принимающих участие в выдаче документов, подтверждающих легальность происхождения рыбной продукции, что позволит пресечь реализацию рыбной продукции незаконного происхождения и тем самым предотвратить теневой оборот, а также в системе зарегистрированы и работают субъекты рыбного хозяйства, территориальные отделы ведомства.

2.5. Өсімдіктер дүниесін қорғаудың, қалпына келтірудің және пайдаланудың тиімді шараларын енгізу.
Ағымдағы жағдайды бағалау
Қазақстан флорасы шамамен 13 мың түрді құрайды, оның ішінде 5754 түрі – жоғары сатыдағы тамырлы өсімдік, 5 түрі – плаунтәрізділер, 8 түрі – қырықбуындар, 26 түрі – жалаңаштұқымдылар, 35 түрі – қырықжапырақтар, шамамен 500 түрі мүктер, 2000-нан астам түрі балдырлар, қыналардың 500-ден астам түрі, саңырауқұлақтың шамамен 5000 түрі бар. Жоғары сатыдағы өсімдіктердің жалпы санының 14 %-ы эндемиялық түрлер болып табылады, яғни тек осы аумақта ғана таралған, бұл республика флорасының өзіндік ерекшелігін көрсетеді. Қазақстанның оңтүстігі мен оңтүстік-шығысы түрлік эндемизм пайызының ең жоғары болуымен сипатталады: республикадағы түрлердің жалпы санының 41 %-дан астамы. 2022 жылғы өсімдіктердің сирек және жойылып кету қатері төнген түрлерінің тізбесіне өсімдіктердің 387 түрі енгізілген.
Қазақстан аумағында дәрілік өсімдіктердің кемінде 1406 түрі өседі, бұл республика флорасындағы барлық тамырлы өсімдіктердің төрттен бірін құрайды, олардың 65 түрі Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген. Бұл түрлердің қорлары жеткілікті деңгейде зерттелмеген. Мәселен, ресми медицинада қолданылатын 230 түрдің тек 82-сінде (36 %) ғана шикізаттық қор бар. Дәрілік өсімдіктер қоры ең жақсы зерттелген өңірлер Оңтүстік Қазақстан (64 %) және Шығыс Қазақстан (42 %). Солтүстік Қазақстанда шикізаттық қор түрлердің 13 %-ында анықталған, ал Орталық (5 %) және Батыс (4 %) Қазақстанның зерттелген дәрілік түрлерінің үлесі өте төмен.
ЕҚТА шегіндегі ботаникалық әртүрліліктің ұсынылу мәселесі қосымша талдауды және түгендеу зерттеулерін кеңейтуді талап етеді. Жекелеген ЕҚТА-да өсімдік түрлерінің ұсынылуы елдегі түрлік әртүрліліктің төрттен бірінен аспайды. Мысал ретінде Қазақстан қорықтарындағы түр ең жақсы зерттелген және қорғау режиміндегі, өсімдік жамылғысы кепілді түрде анағұрлым қатаң жоғары сатыдағы тамырлы өсімдіктер санын салыстыруға болады.
Анықталған өсімдік түрлерінің саны 263-тен 1600 түрге дейін айтарлықтай ауытқиды, яғни бұл флораның 4,24 %-ынан 25,81 %-ына дейінгі аралықты құрайды. Бұл табиғи жағдайлардың әртүрлілігімен ғана емес, сондай-ақ аумақтардың зерттелу деңгейімен де түсіндіріледі.
Негізгі проблемалар
Жетісу және Іле Алатауы тау жүйелеріндегі жабайы жеміс ормандарының жаһандық маңызы бар экожүйелері қазіргі уақытта күшті антропогендік әсерге ұшырауда. Жабайы жеміс ормандары экожүйелерін сақтау және қалпына келтіру орман түзуші түрлер – Сиверс алмасы мен кәдімгі өріктің табиғи популяцияларын сақтау және қалпына келтіру арқылы қамтамасыз етілуге тиіс, осыған байланысты аса бағалы жеміс ормандары Іле Алатауы және Жоңғар Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи парктерінің экологиялық тұрақтандыру аймақтарына енгізіліп, заңнамада көзделген қорғау режимдері қолданылуы, сондай-ақ алма мен өріктің табиғи популяцияларының генетикалық эрозиясының алдын алу, экожүйелерді агрессивті бөтен текті өсімдік түрлерінен қорғау бойынша арнайы іс-шаралармен толықтырылуы қажет. Жеміс ормандарын қорғаумен қатар ұлттық табиғи парктердің экологиялық тұрақтандыру аймақтарында орманды қалпына келтіру жұмыстары арқылы олардың аумағын кеңейту қамтамасыз етілуге тиіс.
Биоәртүрліліктің сақталуына теріс әсер ететін проблемалардың бірі – бағалы дәрілік өсімдіктерді пайдалану, дайындаудың жоспарлы жүйесі мен режимінің болмауы, өсімдік шикізатын экспорттаудың ұсынылған және нақты көлемдеріне жүйелі бақылаудың болмауы. Экономикалық тұрғыдан маңызды дәрілік өсімдіктердің шикізаттық базасының қазіргі жағдайын кезең-кезеңмен қайта бағалау және нақтылау, олар үшін жүйелі ресурстық зерттеулер жүргізу қажет. Дәрілік өсімдік ресурстарын заманауи бағалау елдің биологиялық және азық-түлік қауіпсіздігін арттыруға ықпал етеді.
Соңғы онжылдықтарда табиғи экожүйелерді толық жойылуға дейін өзгерте алатын инвазиялық түрлер елдің биологиялық қауіпсіздігіне елеулі қатер төндіруде. Олардың қауіптілігі табиғи және әкелінген түрлер арасындағы гибридтенумен байланысты. Қазіргі уақытта инвазиялық бөтен текті өсімдіктер биологиялық әртүрліліктің төмендеуінің негізгі себебі ретінде қарастырылады, бұл әлеуметтік және экономикалық тұрғыдан елеулі салдарға алып келеді.
Өсімдіктерге, өсімдіктер қауымдастықтарына және тиісті мекен ету ортасы мен экожүйелерге қауіп төндіретін негізгі бөтен текті түрлерге қатысты реттеу жоспарларын әзірлеу қажет. Инвазиялық түрлер проблемасы Қазақстан Республикасының Орман кодексінде және Қазақстан Республикасының "Өсімдіктер карантині туралы", "Өсімдіктерді қорғау туралы", "Өсімдіктер дүниесі туралы" заңдарында көрініс тапқан. Алайда бүгінгі күнге дейін Қазақстанда инвазиялық түрлер бойынша бірыңғай дерекқор және инвазиялық түрлердің әсерінен өзгерген экожүйелер, соның ішінде неғұрлым бағалы экожүйелер туралы мәліметтер жоқ.
Өсімдік ресурстарының гендік қорын сақтаудың кепілі болып табылатын мемлекеттік Қазақстаның ботаникалық бақтардың коллекциялық қорларын дамыту үшін, демек Қазақстанның экологиялық және ресурстық қауіпсіздігі үшін мемлекет тарапынан тұрақты жеке қаржыландыру қажет. Қазақстанның ботаникалық бақтар желісін кеңейту мәселесі де өзекті, өйткені өсімдіктерді қорғаудың жаһандық стратегиясына сәйкес ботаникалық әртүрлілікті сақтау жөніндегі негізгі миссия дәл соларға жүктелген. Қазақстанның ботаникалық бақтары мен дендропарктері, ботаникалық мекемелер мен кафедралар, мемлекеттік емес "жасыл" ұйымдар негізінде бірыңғай орталықтандырылған ботаникалық мекемелер желісінің жұмыс істеуі үшін барлық қажетті құрамдас бөліктер Қазақстанда бар.
Өсімдік жамылғысын қалпына келтіруді ынталандыратын институционалдық тетіктердің болмауы қосымша шектеу болып табылады. Қазақстанда әлі күнге дейін өсімдіктердің жойылғаны үшін экологиялық алымдар немесе биоофсеттер сияқты практикалар – келтірілген залалды қалпына келтіру шаралары арқылы өтеуді міндеттейтін тетік енгізілмеген. Бұл табиғи қалпына келтіру үшін ресурстарды жұмылдыру мүмкіндіктерін төмендетіп, бизнес пен мемлекеттің табиғатты қорғау саясаты арасындағы орнықты өзара іс-қимыл модельдерінің дамуын тежейді.
Осылайша, өсімдіктер дүниесін қорғау және қалпына келтіру міндеттерін шешу қолданыстағы тәсілдерді жүйелі түрде қайта қарауды, соның ішінде картографиялық және индикативтік құралдарды дамытуды, бағалау мен орнын толтыру рәсімдерін нормативтік тұрғыдан нақтылауды, сондай-ақ табиғи экожүйелерді қалпына келтіруді қамтамасыз ететін экономикалық тетіктерді енгізуді талап етеді.
Үрдістер
2023 жылы "Өсімдіктер дүниесі туралы" жаңа Қазақстан Республикасының Заңы күшіне енді, оның негізгі мақсаттары – өсімдіктер дүниесін қорғау, сақтау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы қатынастарды реттеу, сондай-ақ жабайы өсетін өсімдіктердің табиғи әртүрлілігі мен гендік қорын сақтау үшін құқықтық негіз жасау және оларды ұтымды пайдалану. Аталған Заңды іске асыру өсімдіктер дүниесі объектілерін пайдалану саласындағы қатынастарды реттеуге, оларды бағалы, алмастырылмайтын және жаңартылатын табиғи ресурс ретінде сақтау, молықтыру және орнықты пайдалану үшін жағдайларды қамтамасыз етуге, мемлекеттік органдарға Экология кодексінде көзделген техногендік бүлінген аумақтарда ғана емес, сондай-ақ антропогендік бүлінген жерлерде (қонысқа ыңғайлы жерлер, жайылымдар, тыңайған жерлер және т.б.) ғылыми және жобалық ұйымдардың ұсынымдары негізінде өсімдіктер дүниесі объектілерін қалпына келтіру шараларын жоспарлауға; инвазиялық түрлердің таралу қауіп-қатерін түгендеу, бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және инвазиялық түрлердің экожүйелерге әсерін бағалау жөніндегі жүйелі ғылыми-зерттеулер негізінде болдырмауға; Қазақстанның бірегей ботаникалық әртүрлілігін ботаникалық коллекциялар мен өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларында сақтауға мүмкіндік береді.

2.5. Внедрение эффективных мер охраны, восстановления и использования растительного мира.
Оценка текущей ситуации
Флора Казахстана составляет 13 тысяч видов в том числе: 5754 вида высших сосудистых растений, 5 видов плаунов, 8 хвощей, 26 голосеменных, 35 видов папоротников, около 500 видов мохообразных, более 2000 видов водорослей, лишайники насчитывают свыше 500 видов, около 5000 грибов. Среди высших растений 14 % видов от общего числа видов являются эндемичными, то есть типичны только для этой территории, что свидетельствует о своеобразии флоры республики. Юг и юго-восток Казахстана характеризуются наибольшим процентом видового эндемизма: свыше 41% от общего числа видов республики. 387 видов растений включены в перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений от 2022 года.
На территории Казахстана произрастает не менее 1406 видов лекарственных растений, составляющих четвертую часть всех видов сосудистых растений флоры Казахстана, 65 видов из которых занесены в Красную книгу Казахстана. Изученность запасов этих видов недостаточна. Так, из 230 видов, использующихся в официальной медицине, запасы сырья есть лишь у 82 (36%). Наиболее изучены запасы лекарственных растений южного (64 %) и восточного (42 %) Казахстана. Для северного Казахстана запасы сырья выявлены у 13% видов, незначительна доля изученных лекарственных видов Центрального (5 %) и Западного (4 %) Казахстана.
Вопрос представленности ботанического разнообразия в границах ООПТ требует дополнительного анализа и расширения инвентаризационных исследований. Представленность видов растений в отдельных ООПТ не превышает ¼ от видового разнообразия страны. В качестве примера можно сравнить число высших сосудистых растений в заповедниках Казахстана – наиболее изученных ООПТ с наиболее строгим режимом охраны, гарантированно имеющих описание растительного покрова.
Число обнаруженных видов растений сильно варьирует – от 263 до 1600 видов, то есть от 4,24 % до 25,81 % от флоры. Это объясняется не только различиями природных условий, но и степенью изученности территорий.
Основные проблемы
Имеющие глобальное значение экосистемы дикоплодовых лесов Жетысуского и Иле-Алатауского горных систем в настоящее время находятся под большим антропогенным воздействием. Сохранение и лесовосстановление экосистем дикоплодовых лесов могут и должны быть обеспечены сохранением и восстановлением природных популяций лесообразующих видов – яблони Сиверса и абрикоса обыкновенного, в связи с чем особо ценные плодовые леса должны быть включены в зоны экологической стабилизации Иле-Алатауского и Жонгар Алатауского государственных природных природных парков с реализацией предусмотренных для нее законодательством охранных режимов, дополняемых специальными мероприятиями по предотвращению генетической эрозии природных популяций яблони и абрикоса, по защите экосистем от агрессивных чужеродных видов растений. Наряду с охраной плодовых лесов должно быть обеспечено их расширение путем проведения лесовосстановительных работ в зонах экологической стабилизации национальных природных парков.
Одними из проблем, оказывающих негативное влияние на сохранение биоразнообразия, являются эксплуатация ценных лекарственных растений, отсутствие планомерной системы и режима заготовок, систематического контроля за рекомендуемыми и фактическими объемами экспорта растительного сырья. Необходимо проведение систематических ресурсных исследований для периодической переоценки современного состояния и уточнения сырьевой базы экономически значимых ресурсных видов лекарственных растений. Современная оценка лекарственных растительных ресурсов будет способствовать повышению биологической и продовольственной безопасности страны.
В последние десятилетия угрозу биологической безопасности страны представляют инвазионные виды, способные изменить природные экосистемы вплоть до их полного исчезновения. Их опасность связана с гибридизацией между природными и заносными видами. В настоящее время инвазионные чужеродные растения считаются главной причиной снижения биологического разнообразия, имеющего серьезные социальные и экономические последствия.
Необходима разработка планов регулирования в отношении основных чужеродных видов, которые угрожают растениям, растительным сообществам и соответствующим местообитаниям и экосистемам. Проблемы инвазивных видов отражены в Лесном кодексе Республики Казахстан, законах Республики Казахстан "О карантине растений", "О защите растений" и "О растительном мире". Однако до сих пор в Казахстане отсутствуют единая база данных по инвазионным видам и сведения об измененных под действием инвазионных видов экосистемах, в том числе и наиболее ценных.
Для развития коллекционных фондов государственных ботанических садов, являющихся гарантией сохранения генофонда растительных ресурсов, а значит и экологической и ресурсной безопасности Казахстана, необходимо отдельное, постоянное финансирование государства. Актуальным является и вопрос расширения сети ботанических садов Казахстана, так как согласно глобальной стратегии сохранения растений именно на них возложена миссия по сохранению ботанического разнообразия. В Казахстане есть все необходимые составляющие функционирования единой централизованной сети ботанических учреждений на базе ботанических садов и дендропарков Казахстана, ботанических учреждений и кафедр, негосударственных "зеленых" организаций.
Дополнительным ограничением является отсутствие институциональных механизмов, стимулирующих восстановление растительного покрова.
В Казахстане до сих пор не внедрены такие практики, как экологические сборы за утрату растительности или биоофсеты – механизм, обязывающий компенсировать нанесенный ущерб путем реализации восстановительных мероприятий. Это снижает возможности мобилизации ресурсов на природную реставрацию и сдерживает развитие устойчивых моделей взаимодействия между бизнесом и природоохранной политикой государства.
Таким образом, решение задач по охране и восстановлению растительного мира требует системного пересмотра действующих подходов, включая развитие картографических и индикативных инструментов, нормативную конкретизацию процедур оценки и компенсации, а также внедрение экономических механизмов, обеспечивающих восстановление природных экосистем.
Тенденции
В 2023 году вступил в действие новый Закон Республики Казахстан "О растительном мире", основными целями которого являются обеспечение регулирования отношений в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, а также создание правовых основ для сохранения природного разнообразия и генофонда дикорастущих растений, их рационального использования. Реализация данного Закона позволяет: урегулировать отношения в сфере использования объектов растительного мира и обеспечить условия для их сохранения, воспроизводства и рационального использования как ценного, незаменимого и возобновляемого природного ресурса; планировать государственным органам мероприятия по восстановлению объектов растительного мира не только на техногенно нарушенных территориях, предусмотренных Экологическим кодексом, но и на антропогенно нарушенных землях (селитебные, пастбища, залежи и др.) на основе рекомендаций научных и проектных организаций; предотвратить угрозы распространения инвазионных видов на основе систематических научных исследований по инвентаризации, созданию единой базы данных и оценке воздействия инвазионных видов на природные экосистемы; сохранить уникальное ботаническое разнообразие Казахстана в ботанических коллекциях и коллекциях генетических ресурсов растений.

Қазақстанда соңғы 10 жыл ішінде Қазақстанның өсімдіктер дүниесін зерттеу, сақтау, тиімді пайдалану және молықтыру бойынша жоспарлы ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілуде. Осы кезеңде Қазақстанда алғаш рет Қазақстанның табиғи флорасының тұқымдар банкі құрылды, онда қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы флорасының 1300 түріне жататын 5000-нан астам тұқым үлгілері сақталуда.
Алайда Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін зерттеу және сақтау саласындағы жобалар мен бағдарламаларды іске асыру бойынша оң үрдістерге қарамастан, мұндай іргелі зерттеулердің ұзақ мерзімділігіне қатысты тәуекелдер сақталуда, себебі олар конкурстық қаржыландыру аясында және 3 жылдық мерзіммен жүзеге асырылады. Мұндай жағдайлар Қазақстанның өсімдіктер дүниесін кешенді зерттеу мен сақтау проблемаларын шешу үшін тұрақтылық пен жоспарлы жұмысқа кепілдік бермейді.
Популяцияларды in situ сақтаудан гендік қорды ex situ жасушалық және молекулалық деңгейлерде сақтауға қатысты тәсілдерді дамытуда оң үрдістер байқалады.
Халықаралық табиғатты қорғау одағының (бұдан әрі – ХТҚО) Қызыл тізімінің өлшемшарттарын бейімдеу және енгізу үшін әлеует бар, ол өзінің нақты жазылған және қадағаланып отырған рәсімдері арқасында түрлер деңгейінде таксондардың жойылып кету тәуекелін бағалаудың маңызды құралы болып табылады. Бұл оны нақты түрлерді сақтап қалу мен қалпына келтіру шараларын жоспарлауға пайдалы негіз етеді. Алайда өңірлік флора жеткілікті бағаланбағандықтан, оны Қазақстанда қолдану әзірге шектеулі. Қазіргі таңда ХТҚО Қызыл тізіміне Қазақстанның жоғары сатыдағы өсімдіктерінің 401 түрі енгізілген, бұл шамамен 6200 түрді қамтитын ұлттық флораның 6 %-ын құрайды. Олардың ішінде 21 түрге жойылып кету қатері төніп тұр деп танылды (Threatened), 14 түр осал санатқа жақын (Near Threatened) санатына жатады, ал 333 түр онша қауіптілік тудырмайды (Least Concern немесе Low Risk) мәртебесіне ие. Бұл ретте Қазақстан флорасында әртүрлі бағалаулар бойынша 299-дан 451-ге дейін эндемиялық түр бар.
2.6. Орнықты басқару мен пайдалану әдістерін, ландшафтық жоспарлауды енгізу арқылы тозған жайылымдарды қалпына келтіру
Ағымдағы жағдайды бағалау
Қазақстанның жайылымдық алқаптары мал шаруашылығы үшін негізгі жемшөп көзі және кеңістіктік қор ғана емес, сонымен қатар елдің жануарлар мен өсімдіктер дүниесінің басым бөлігі үшін аса маңызды тіршілік ету ортасы болып табылады.
2023 жылғы жағдай бойынша (Қазақстан Республикасындағы жерлердің жай-күйі мен пайдаланылуы туралы 2023 жыл бойынша жиынтық талдамалық есеп) жемшөптік алқаптардың жалпы ауданы 182,9 млн гектарды, оның ішінде жайылымдар 178 млн гектарды (басқа мемлекеттер пайдаланатын жерлерді есептемегенде) құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердегі жайылымдар 82,8 млн га, елді мекендер жерлерінде 21,6 млн га, босалқы жерлерде 62,5 млн га, орман қоры жерлерінде 6,5 млн га, ЕҚТА жерлерінде 3,6 млн га, басқа нысаналы мақсаттағы жерлерде 1 млн га алып жатыр. Жалпы алғанда, жайылымдық алқаптардың үлесіне Қазақстан Республикасында пайдаланылатын бүкіл жер қорының 67,7 %-ы; жалпы табиғи жемшөптік алқаптардың (шабындықтарды қоса алғанда) үлесіне жер қорының шамамен 70 %-ы тиесілі.

На протяжении последних 10 лет в Казахстане ведутся планомерные научно-исследовательские работы по изучению, сохранению, эффективному использованию и воспроизводству растительного мира Казахстана. За это время впервые в Казахстане создан Банк семян природной флоры Казахстана, в котором в настоящее время сохраняется более 5000 образцов семян 1300 видов флоры Республики Казахстан.
Однако, несмотря на положительные тенденции по реализации проектов и программ в области изучения и сохранения растительного мира Республики Казахстан, в настоящее время имеются риски долгосрочности таких фундаментальных исследований в связи с тем, что их реализация осуществляется в рамках конкурсного финансирования и сроком на 3 года. Такие условия не гарантируют стабильности и планомерной работы для комплексного изучения и решения проблем сохранения растительного мира Казахстана.
Есть положительные тенденции в развитии подходов от сохранения популяций in situ к сохранению генофонда на клеточном и молекулярном уровнях ex situ.
Имеется потенциал для перехода и адаптации критериев Красного списка Международного союза охраны природы (далее – МСОП), который является важным инструментом для оценки риска исчезновения таксонов на уровне видов благодаря своим четко прописанным и отслеживаемым процедурам. Это делает его полезной основой для планирования мероприятий по сохранению и восстановлению конкретных видов. Однако его применение в Казахстане пока затруднено из-за недостаточной оценки региональной флоры. В Красный список МСОП включен 401 вид высших растений Казахстана, что составляет 6 % от национальной флоры, насчитывающей около 6200 видов. Из них 21 вид признан находящимися под угрозой исчезновения (Threatened), 14 видов относятся к категории близкие к уязвимому положению (Near Threatened), а 333 вида имеют статус вызывающие наименьшее опасение (Least Concern или Lower Risk). При этом флора Казахстана включает по разным оценкам от 299 до 451 эндемичного вида.
2.6. Восстановление деградированных пастбищ путем внедрения методов устойчивого управления и использования, ландшафтного планирования
Оценка текущей ситуации
Пастбищные угодья Казахстана являются не только основным источником кормов и пространственным базисом животноводства, но и важнейшим местом обитания большей части животного и растительного мира страны.
По состоянию на 2023 год (сводный аналитический отчет о состоянии и использовании земель Республики Казахстан за 2023 год) площадь кормовых угодий составляет 182,9 млн га, в том числе пастбищ – 178 млн га (без учета земель, используемых другими государствами). Из них пастбища на землях сельскохозяйственного назначения занимают 82,8 млн га, на землях населенных пунктов – 21,6 млн га, на землях запаса – 62,5 млн га, на землях лесного фонда – 6,5 млн га, на землях ООПТ – 3,6 млн га, на землях других категорий целевого назначения – 1 млн га. В целом, на долю пастбищных угодий приходится 67,7 % всего земельного фонда, используемого Республикой Казахстан; на долю естественных кормовых угодий в целом (включая сенокосы) – почти 70 % земельного фонда.

Қазіргі уақытта мал басының басым бөлігі жыл бойы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердегі жайылымдарда, ауылдар маңындағы қоғамдық жайылымдарда (елді мекендер жерлері) және босалқы жерлер құрамындағы жайылымдарда жайылады. Бұл ретте ауыл шаруашылығы жануарларын тек мал суаттары бар жайылымдарда ғана тұрақты жаюға болады. Мұндай суландырылған жайылымдардың ауданы 104,7 млн гектарды құрайды (оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 82,8 млн га).
Жайылымдық және жалпы табиғи жемшөптік алқаптардың биоәртүрлілік үшін маңызы осы алқаптардың ел аумағының басым бөлігін (шамамен үштен екісін) алып жатуымен айқындалады. Қазақстан аумағында басым болып келетін экожүйелердің көптеген типтері, соның ішінде Қазақстан Республикасы үшін эндемиялық және субэндемиялық болып табылатын экожүйелер тек қана немесе негізінен жайылымдық және кең мағынадағы табиғи жемшөптік алқаптарда ғана сақталған. Бұларға, ең алдымен далалық экожүйелердің барлық зоналық типтері, тау далаларының көпшілігі, шалғындардың көптеген типтері және далалық бұталы экожүйелер, жусанды шөлдердің барлығы және көпжылдық сораңды шөлдердің басым бөлігі (сексеуілді алқаптарды қоспағанда) жатады.
Сонымен қатар Қазақстанның жайылымдық алқаптары биоәртүрлілікті сақтау үшін ғана емес, керісінше осы алқаптардағы дала, шалғын және шөл экожүйелерінің биоәртүрлілігі табиғи жемшөптік алқаптардың өздерінің өміршеңдігі, өнімділігі мен өнім сапасын сақтау үшін шешуші маңызға ие. Жемшөптік өсімдіктердің түрлік құрамы, олардың маусымдық ырғақтылығы, сондай-ақ топырақтағы микроағзалардан бастап ін қазатын сүтқоректілерге дейінгі организмдердің қызметі шаруашылық құндылықты қамтамасыз етуде ерекше рөл атқарады.
Қазақстанның табиғи жемшөптік алқаптарының ерекшелігі – оларды мал шаруашылығы мұқтажы үшін пайдаланудың ұзақ тарихы мен зор кеңістікті қамтуында. Бұл пайдалану бүкіл ел аумағында бірнеше мыңдаған жылдар бойы жалғасып келеді. Соның нәтижесінде жайылымдар ретінде пайдаланылатын экожүйелер тарихи кезеңдердің өзінде бастапқы биоәртүрлілігінің бір бөлігін жоғалтқан. Дегенмен, бұл экожүйелердің жұмыс істеуі оларды мал шаруашылығында тығыз пайдаланумен байланысты болды. Мал ұстау (кейбір жағдайларда шөп шабу) жайылымдық экожүйелердің жұмыс істеуінде шешуші рөл атқарады және онда негізгі экожүйелік процестерді сақтау үшін қажет.
2024 жылы ақпанда Қазақстан Республикасының жайылымдарды пайдалану мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілеріне, соның ішінде Жер және Орман кодекстеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілді. Мәселен, мал шаруашылығы мен мал жаю үшін жерді уақытша өтеусіз (5 жылға) жер пайдалану нормасынан алу мүмкіндігі алып тасталды. Енді бұл мақсаттар үшін жайылымдық жер конкурстық негізде беріледі. Орман қорының ресурстық әлеуетін тиімді пайдалану үшін орман қорғау мекемелері жыл сайын әкімдіктерге орман қорының мал жаюға болатын учаскелері туралы ақпарат беріп тұрады.
Сонымен қатар "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына толықтырулар енгізілді, оған сәйкес жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары жайылымдық алқаптарды ұтымды пайдалануды ұйымдастыруды реттейтін негізгі нормативтік құқықтық акт ретінде бекітіледі. Сондай-ақ аталған жоспарды әзірлеу мен бекіту рәсімдеріне қойылатын талаптар күшейтілді.
Қазақстанда су ресурстарының болжанатын өткір тапшылығына байланысты құрғақ аумақтарда биоәртүрлілікті сақтау үшін жайылымдарды суландыру бойынша алдын алу шараларын әзірлей отырып, жерасты суларының әлеуетін айқындау қажет.
Негізгі проблемалар
Жайылымдық алқаптарды және жалпы табиғи жемшөп алқаптарын пайдалану жайылымдар туралы арнайы заңнамада, аграрлық және жер заңнамасында регламенттеледі. Алайда жайылымдарға қатысты салалық заңнамада биоәртүрлілікті сақтау үшін осы алқаптардың құндылығы мен маңыздылығын көрсететін нормалар жоқ. Осылайша, табиғи жемшөп алқаптарының оңтайлы жұмыс істеуі, өнімділігі мен өнім сапасын қолдау үшін биоәртүрліліктің маңыздылығын көрсететін нормалар көзделмеген. Соның салдарынан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерде және елді мекендер жерінде жайылымдық алқаптарды басқару мен пайдалану практикасында биоәртүрлілікті сақтау міндеттері ескерілмейді.
ЕҚТА жерлері және орман қоры жерлері құрамындағы жайылымдарда заңсыз мал жаю және шөп шабу жағдайлары жиі кездеседі. Осы себептен ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері мен табиғат қорғау қызметтері арасында жанжалды жағдайлар жиі туындайды.
Ахуалды талдау ЕҚТА-ны басқарудың әзірленген жоспарларында жайылымдық ресурстарды орнықты басқару шараларының жоқ екенін көрсетті. Сол сияқты орман қоры жерлеріндегі жайылымдарды басқару және пайдалану шаралары орман шаруашылығы мекемелерінің орман орналастыру жоспарларында да көзделмеген. Осыған байланысты орман қоры мен ЕҚТА аумақтарында жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарларын әзірлеу қажеттілігі өте өзекті.

В настоящее время большая часть имеющегося поголовья скота выпасается круглый год на пастбищах сельскохозяйственного назначения, общественных пастбищах вблизи сел (земли населенных пунктов) и пастбищах в составе земель запаса. При этом постоянный выпас сельскохозяйственных животных возможен только на пастбищах, где имеется водопой скота. Площадь таких обводненных пастбищ – 104,7 млн га (в том числе, на землях сельскохозяйственного назначения – 82,8 млн га).
Значение пастбищных и в целом естественных кормовых угодий для биоразнообразия определяется уже тем, что эти угодья занимают большую часть (почти две трети) площади страны. Преобладающие на территории Казахстана типы экосистем, в том числе эндемичных и субэндемичных для Республики Казахстан, существуют исключительно или почти исключительно на пастбищных и естественных кормовых угодьях шире. Таковы прежде всего все зональные типы степных экосистем и большинство горных степных экосистем, большинство типов лугов, экосистемы степных кустарников, все полынные пустыни и большинство многолетних солянковых пустынь (за исключением саксаульников).
С другой стороны пастбищные угодья Казахстана не только важны для сохранения биоразнообразия, но и наоборот – биоразнообразие степных, луговых и пустынных экосистем на этих угодьях имеет критически важное значение для самого существования естественных кормовых угодий, поддержания продуктивности и качества их продукции. Особое значение для обеспечения хозяйственной ценности имеют видовой состав кормовых растений, их сезонная ритмика, а также деятельность почвенных организмов – от микроорганизмов до норных млекопитающих.
Особенностями естественных кормовых угодий Казахстана являются длительная история и широкий пространственный охват их использования для нужд скотоводства. Это использование продолжается в течение многих тысячелетий на всей территории страны. В результате используемые в качестве пастбищ экосистемы еще в историческом прошлом утратили часть своего первоначального биоразнообразия. Вместе с тем функционирование этих экосистем оказалось тесно связано с их животноводческим использованием. Содержание скота (в некоторых случаях и сенокошение) играет критически важную роль в функционировании экосистем пастбищных угодий и необходимо для поддержания в них основных экосистемных процессов.
В феврале 2024 года в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования пастбищ внесены изменения и дополнения, включая Земельный и Лесной кодексы. Так, исключена возможность получения земли из нормы временного безвозмездного землепользования (на 5 лет) для животноводства и выпаса скота. Теперь для этих целей пастбищные земли предоставляются на конкурсной основе. Для эффективного использования потенциала лесного фонда лесоохранные учреждения ежегодно информируют акиматы об участках лесного фонда, на которых возможен выпас скота.
Внесены дополнения в статью 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", в соответствии с которыми план по управлению пастбищами и их использованию утверждается в качестве основного нормативного правового акта, регулирующего организацию рационального использования пастбищных угодий. Также усилены нормативные требования к процедурам разработки и утверждения данного плана.
В связи с прогнозируемым острым дефицитом водных ресурсов в Казахстане необходимо определение потенциала подземных вод с разработкой превентивных мер по обводнению пастбищ для сохранения биоразнообразия на засушливых территориях.
Основные проблемы
Использование пастбищных угодий и в целом естественных кормовых угодий регулируется специальным законодательством о пастбищах, аграрным и земельным законодательством. Однако в отраслевом законодательстве, касающемся пастбищ, отсутствуют нормы, отражающие ценность и важность этих угодий для сохранения биоразнообразия. Таким образом, отсутствуют нормы, отражающие важность биоразнообразия для оптимального функционирования, поддержания продуктивности и качества продукции естественных кормовых угодий. Вследствие этого задачи сохранения биоразнообразия не учитываются в практике управления и использования пастбищных угодий на землях сельскохозяйственного назначения и на землях поселений.
На пастбищных угодьях в составе земель ООПТ и земель лесного фонда нередки случаи незаконной пастьбы скота и сенокошения. Часто по этой причине возникают конфликтные ситуации между сельхозтоваропроизводителями и природоохранными службами.
Анализ ситуации показал, что в разработанных планах управления ООПТ меры по устойчивому управлению пастбищными ресурсами отсутствуют. Также и планы лесоустройства лесохозяйственных учреждений не предусматривают меры по управлению и использованию пастбищ на землях лесного фонда. В связи с этим существует острая необходимость разработки плана по управлению пастбищами и их использованию на территориях лесного фонда и ООПТ.

Мал басының жайылымдық алқаптар аумағында біркелкі бөлінбеуі және маусымдық жайылымдарды пайдалану режимдерінің сақталмауы салдарынан, әсіресе ауылдық елді мекендер маңындағы ең қарқынды пайдаланылатын жайылымдарда мал жүктемесі ұсынылған нормативтерден (3-10 есеге дейін) асып түседі. Бұл жайылымдық экожүйелердің деградациясына, өнімділігінің төмендеуіне және жайылымдық алқаптардың, сондай-ақ оған іргелес орман қоры мен ЕҚТА аумақтарының биоәртүрлілігіне қауіп төндіреді.
Елде тапталған жайылымдар аумағының ұлғаюы үрдісі байқалады. Орташа және шектен тыс дәрежеде тапталған жайылымдардың жалпы ауданы 27,1 млн гектарды құрайды, бұл мал жаюға пайдаланылатын жерлердің төрттен бір бөлігінен астам. Тапталу деңгейі артқан сайын жайылымдар өзінің табиғи биоәртүрлілігінің едәуір бөлігін жоғалтады, өнімділігі төмендейді, топырақтың жазықтық және сызықтық эрозиясы үдерістері күшейеді, топырақтағы гумус пен гумин қышқылдарының мөлшері азаяды. Тапталған жайылымдардың ең басым аумақтары Атырау (4,1 млн га), Ақтөбе (3,9 млн га), Батыс Қазақстан (2,5 млн га), Қызылорда (2,0 млн га), Ақмола (1,9 млн га), Алматы (1,7 млн га) облыстарында тіркелген.
Тозған жерлердің үлесі жайылымдық алқаптардың жалпы аумағының 26 %-ын құрайды. Бұл аумақтар ерекше осалдығымен ерекшеленеді және деградация үдерістерін баяулату немесе тоқтату, сондай-ақ биоәртүрлілікті сақтау үшін арнайы шараларды талап етеді.
Минералдық тыңайтқыштарды қолдануды субсидиялау ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының органикалық егіншілікке көшуін қиындатады, егістік жерлердегі топырақтың тозуына ықпал етіп, эрозиялық үдерістердің қоршаған жайылымдарға таралуына әкеледі.
Жайылымдық жүктемені реттеу және жайылымдарды қалпына келтіру жөніндегі мақсатты бағытталған жұмыстар жеткілікті деңгейде жүргізілмейді. Бұдан бөлек, жайылымдық жүктемені реттеу және жайылымдарды қалпына келтіру бағытындағы жұмысты күшейтуді талап етеді. Бұл елдің азық-түлік және экологиялық қауіпсіздігі, сондай-ақ көміртек нарығын дамыту үшін ерекше маңызды.
Үрдістер
Әлемде табиғи экожүйелердің көміртекті сіңіруі мен осы экожүйелерден парниктік газдар эмиссияларының алдын алу қызметтерін монеталауға негізделген көміртек бірліктерінің нарығы табысты дамып келеді. Бұл тұрғыдан орман экожүйелері кеңінен танымал болғанымен, соңғы жылдары жайылымдық, әсіресе далалық және соған ұқсас экожүйелердегі көміртек үдерістерінің маңыздылығы артып келеді. Заманауи бағалауларға сәйкес шөпті экожүйелерде жерүсті экожүйелерінде жиналған барлық көміртектің шамамен 35 %-ы сақталған.
Атап айтқанда, жайылымдық экожүйелердің көміртекті сақтаудағы ерекше рөлі олардың көміртекті ормандар тәрізді ағашта емес, негізінен топырақта қордалануымен байланысты.
Қазақстан жағдайларында жайылымдық экожүйелердің көміртек ағыны мен ұзақ мерзімді резервуар (қойма) ретіндегі маңызы олардың алып жатқан аумағының елдегі орманды жерлерден 13 есе жоғары болуымен негізделген. Осылайша Қазақстанда далалық және өзге де жайылымдық экожүйелерде жинақталған көміртек бірліктері нарығын дамыту үшін үлкен потенциал бар. Бұл нарықты дамыту табиғи жемшөп алқаптарының далалық және экожүйелерін сақтау мен қалпына келтірудің маңызды құралына айналуы мүмкін.
Жайылымдарды әртүрлі пайдаланушылар санаттары үшін түрін, өнімділігін, тозу дәрежесін, көміртекті сіңіруі мен парниктік газдар эмиссиясының деңгейін көрсету үшін цифрландыру және экологиялық паспорттау көзделуі тиіс. Мұндай деректер жайылымдарды басқару, пайдалану және қалпына келтіру мәселелері бойынша ғылыми негізделген шешімдер қабылдауға мүмкіндік береді.
Орнықты экономикалық өсу жағдайында Қазақстан, әсіресе пайдалы қазбаларды өндіру, инфрақұрылымды дамыту және агроөнеркәсіптік өндіріс аймақтарында табиғи экожүйелерге антропогендік қысымның күшеюімен бетпе-бет келіп отыр. Соның салдарынан тіршілік ету ортасының фрагментациясы, өсімдік жамылғысының тозуы, жабайы жануарлар санының азаюы және экожүйелердің климаттық және техногендік қатерлерге төзімділігінің төмендеуі байқалуда.

Вследствие неравномерного распределения поголовья скота по территории пастбищных угодий и несоблюдения режимов сезонного использования пастбищ на наиболее интенсивно используемых пастбищах, в особенности вокруг сельских населенных пунктов, величина нагрузки скота часто значительно (до 3-10 раз) превышает рекомендованные нормативы. Это ведет к деградации и снижению продуктивности пастбищных экосистем, создает угрозу биоразнообразию как пастбищных угодий, так и прилегающих к ним территорий лесного фонда и ООПТ.
В стране наблюдается тенденция увеличения площади сбитых пастбищ. Всего пастбищ, сбитых в средней и сильной степени, в республике числится 27,1 млн га, что составляет более четверти используемых для пастьбы скота земель. По мере увеличения степени сбоя пастбища теряют все большую часть своего естественного биоразнообразия, снижают продуктивность, на них развиваются процессы площадной и линейной эрозии почв, сокращается содержание гумуса и гумусовых кислот в почве. Наибольшие площади сбитых пастбищ числятся в Атырауской (4,1 млн га), Актюбинской (3,9 млн га), Западно-Казахстанской (2,5 млн га), Кызылординской (2,0 млн га), Акмолинской (1,9 млн га), Алматинской (1,7 млн га) областях.
Доля деградированных земель оценивается в 26% общей площади пастбищных угодий. Эти территории отличаются особой уязвимостью и требуют специальных мер как для замедления и прекращения процессов деградации, так и для сохранения биоразнообразия.
Субсидирование применения минеральных удобрений затрудняет переход сельхозпредприятий на органическое земледелие, способствуя дальнейшей деградации почв на пашне, что приводит к распространению эрозионных процессов на окружающие пастбищные угодья.
Целенаправленная работа по регулированию пастбищной нагрузки и восстановлению пастбищ не ведется. Кроме того, целенаправленная работа по регулированию нагрузки на пастбища и их восстановлению требует усиленного внимания. Это важно для продовольственной и экологической безопасности страны, а также развития углеродного рынка.
Тенденции
В мире успешно развивается рынок углеродных единиц, основанный на монетизации экосистемных услуг по поглощению углерода природными экосистемами и предотвращению эмиссии парниковых газов из этих экосистем. Более известны в этом качестве лесные экосистемы, однако в последние годы в мире нарастает признание важности соответствующих процессов в пастбищных нелесных экосистемах, прежде всего в степных и подобных им. По современным оценкам в травяных экосистемах содержится 35% всего углерода, депонированного наземными экосистемами.
В частности, особая роль депонирования углерода травяными (пастбищными) экосистемами заключается в том, что эти экосистемы накапливают углерод в почвах, а не в древесине, как леса.
Особую важность пастбищным экосистемам как стоку и долгосрочному резервуару (хранилищу) углерода в условиях Казахстана придает также их огромная площадь, превышающая лесопокрытую площадь страны более чем в 13 раз. Таким образом, Казахстан имеет очень большой потенциал для развития рынка углеродных единиц, депонированных степными и иными экосистемами пастбищных угодий. Развитие этого рынка может стать важным инструментом сохранения и восстановления степных и иных экосистем естественных кормовых угодий.
Частью подготовительных процедур также должны стать цифровизация и экологическая паспортизация пастбищ для различных категорий пастбищепользователей с указанием типов, продуктивности, степени деградации, уровня поглощения углерода и предотвращения эмиссии парниковых газов. Это позволит создать научно обоснованную базу для принятия решений по вопросам управления, использования и восстановления пастбищ.
В условиях устойчивого экономического роста Казахстан сталкивается с усиливающимся антропогенным воздействием на природные экосистемы, особенно в зонах добычи ресурсов, инфраструктурного развития и агропромышленного производства. В результате наблюдаются фрагментация местообитаний, деградация растительного покрова, сокращение численности диких животных и снижение устойчивости экосистем к климатическим и техногенным угрозам.

3-БӨЛІМ. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ТӘЖІРИБЕГЕ ШОЛУ
3.1. Бірыңғай экологиялық желіні, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесін және экологиялық туризмді дамыту
Әлемнің әртүрлі елдерінде ЕҚТА-ны тиімді және инновациялық басқару жеке ЕҚТА желісін дамытуды қоса алғанда, заманауи технологияларды қолданудан бастап жергілікті қауымдастықтарды тартуға және мемлекеттік пен жеке құрылымдар арасындағы бірегей әріптестіктерді құруға дейінгі түрлі тәсілдерді қамтиды.
Қорғалатын аумақтар жүйесін қаржыландыруға арналған ұзақмерзімді бағдарламаларды дамытудағы елдердің тәжірибесі ерекше назар аударуға тұрарлық, мұндай тәсілдер Project Finance for Permanence (PFP) деп аталады. Қаржыландырудың осы моделі мемлекеттік және жеке ұйымдардың, коммерциялық емес ұйымдар мен донорлардың күш-жігерін біріктіріп, қажетті қаржылық ресурстарды жұмылдыруды және олардың тиімді бөлінуін қамтамасыз етеді. PFP моделі болашақта қорғалатын аумақтарды тұрақты қолдауға арналған мақсатты қорларды немесе өзге де ұзақ мерзімді тетіктерді құруды көздейді. Бұған трасттық қорлар немесе белгілі бір кіріс көздерінен кепілдендірілген түсімдер жатады. Бұл тәсіл Бразилия мен Канадада жаңа қорғалатын аумақтарды құру мақсатында табысты іске асырылды.
PFP моделін әзірлеу мен іске қосудың мысалы ретінде Моңғолия Үкіметі мен ең ірі табиғат қорғау ұйымдарының бірі – The Nature Conservancy арасындағы ынтымақтастықты атап өтуге болады. Келісімге 2024 жылғы сәуірде қол қойылды және ол 15 жылға арналған Моңғолиядағы қорғалатын аумақтар желісін қолдау бағдарламасын қамтиды. Бағдарламаның жалпы бюджеті 198 млн АҚШ долларын құрайды, оның ішінде 71 млн доллар донорлар мен табиғат қорғау қорларының инвестициясы, ал 126,8 млн доллар кепілдендірілген кірістер (мысалы табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемдер, ұлттық парктерге кіру ақысы және т.б.) есебінен қайтарылатын қаражат. Осы мақсатта басқарудың ашық механизмі арқылы табиғатты қорғаудың трасттық қоры құрылған. Бағдарлама жергілікті халықты қорғалатын аумақтарды құруға және оларды кейінгі басқару процестеріне тартуға бағытталған іс-шараларды қамтиды, сондай-ақ бағдарлама аясында су ресурстарын қорғау мәселелеріне ерекше назар аударылады.
Қорғалатын аумақтар желісін OECM’s (Other Effective Area-Based Conservation Measures – аумақтық деңгейдегі өзге де тиімді табиғат қорғау шаралары) есебінен кеңейту жөніндегі халықаралық бастаманың біршама қысқа мерзіміне қарамастан, қазіргі таңда 15 елде бұл тәсілді ұлттық деңгейде бейімдеу тәжірибесі бар, елдер барлығы 6 463 аумақты анықтаған. Бұл аумақтар мемлекеттік табиғи аумақтар болып табылмайды, бірақ бұл ретте белгілі бір қорғау режимі мен шаруашылық қызметтің кейбір түрлері бойынша шектеулер қолданылады. OECM’s желісін дамытуда алдыңғы қатарлы елдердің бірі – Колумбия. Бұл елде ұлттық жол картасы әзірленіп, аумақтарды ұлттық OECM’s ретінде ұсыну, верификациялау және айқындау рәсімдері нақты белгіленген. Қоршаған ортаны қорғау министрлігі жауапты үйлестіруші орган болып табылады, ал бағалау мүдделі тараптардың, соның ішінде қоғамдық және ғылыми ұйымдардың қатысуымен жүргізіледі. OECM’s үшін жеке термин енгізілмеген, олар Министрліктің қолданыстағы бұйрығы аясында "қосымша табиғат қорғау аймақтары" санаты бойынша қарастырылады және OECM’s өлшемшарттарына сәйкес келеді. 2024 жылдың соңына қарай Колумбияда барлығы 55 аумақ айқындалған, олардың басым бөлігі байырғы халықтардың жерлері болып табылады.

РАЗДЕЛ 3. ОБЗОР МЕЖДУНАРОДНОГО ОПЫТА
3.1. Развитие единой экологической сети, системы особо охраняемых природных территорий и экологического туризма
Эффективное и инновационное управление ООПТ в разных странах мира включает различные подходы: от использования современных технологий до вовлечения местных сообществ и создания уникальных партнерств между государственными и частными структурами, включая развитие сети частных ООПТ.
Внимания заслуживает опыт стран по развитию долгосрочных программ по финансированию систем охраняемых территорий, так называемый Project Finance for Permanence (PFP). Данная модель финансирования объединяет усилия государственных и частных организаций, некоммерческих организаций и доноров для мобилизации необходимых финансовых ресурсов и обеспечения их эффективного распределения. Модель PFP предусматривает создание целевых фондов или других долгосрочных механизмов для поддержания охраняемых территорий в будущем. Это могут быть трастовые фонды или гарантированные поступления от определенных источников дохода. Подход был успешно реализован в Бразилии и Канаде для создания новых охраняемых территорий.
Актуальным пример разработки и запуска модели PFP является сотрудничество между Правительством Монголии и крупнейшей природоохранной организацией The Nature Conservancy. Соглашение было подписано в апреле 2024 года и включает в себя программу по поддержке сети охраняемых территорий в Монголии на 15 лет с бюджетом 198 млн долларов США. Из общей суммы бюджета 71 млн долларов составят инвестиции доноров и природоохранных фондов и 126,8 млн являются возвратными средствами за счет гарантированных доходов (например, платежи за пользование природными ресурсами, плата за въезд в национальные парки и т.д.) С этой целью был создан трастовый фонд охраны природы с прозрачным механизмом его управления. Программа включает в себя мероприятия, направленные на вовлечение местного населения в процессы создания и последующего управления охраняемыми территориями, особое внимание уделено вопросам охраны водных ресурсов
Несмотря на сравнительно короткий срок развития международной инициативы по расширению сети охраняемых территорий за счет сети OECMs (Other Effective Area-Based Conservation Measures – других эффективных территориальных мер сохранения), 15 стран уже имеют опыт адаптации подхода на национальных уровнях и всего странами было идентифицировано 6 463 территорий. Это территории, которые не являются государственными природными территориями, но при этом также имеют режим охраны и ограничения по некоторым видам хозяйственной деятельности. Одной из передовых стран в развитии сети OECMs является Колумбия, где разработана отдельная национальная дорожная карта и прописан процесс номинирования, верификации и определения территорий как национальных OECM’s. Министерство охраны окружающей среды является ответственным координирующим органом, где оценка проводится при участии заинтересованных сторон, включая общественные и научные организации.
Для определения OECM’s не было выделено отдельного термина, они рассматриваются в рамках уже существующего приказа Министерства под категорией "дополнительные природоохранные зоны", которые соответствуют критериям OECMs. Всего в Колумбии на конец 2024 года определено 55 территорий, преимущественно это территории коренных народов.

2030 жылға қарай қорғалатын аумақтардың 30 %-ына қол жеткізу мақсатын, оның ішінде OECM’s желісін дамыту арқылы іске асыру үшін Жапонияның Қоршаған орта министрлігі 2022 жылы "Japan’s 30by30 roadmap" жол картасын бекітті. Бұл құжат OECM’s ұлттық сертификаттау жүйесін әзірлеуді қамтиды және 2023 жылы сәтті түрде тестілеуден өтті. 2024 жылдың соңына қарай Жапонияда жеке басқарудағы қорғалатын аумақтарды қоса алғанда, шамамен 100 аумақ айқындалып, бекітілді. Ұқсас жол картасы 2024 жылы Перудің Қоршаған орта министрлігі тарапынан да әзірленіп, қабылданды. Көптеген елдерде OECM’s ретінде байырғы халықтардың аумақтары, жеке қорғалатын аумақтар, әскери базалардың аумақтары айқындалған. Марокко мен Камерунда кейбір аңшылық шаруашылықтар сертификатталған OECM’s тізіліміне енгізілген.
Экотуризмді дамыту тұрғысынан АҚШ-тың орталықтандырылған, турист үшін "бір терезе" қағидатына негізделген тәжірибесі назар аударарлық. Барлық ақпарат, броньдау және сапарды жоспарлау жүйелері бір сайтта және National Park Service мобильді қосымшаларда біріктірілген. Клиентке бағдарланған осы тәсілді экотуризмі дамыған Кения да ұсынып отыр. Kenya Wildlife Service агенттігі барлық ұлттық парктерге қызмет көрсетеді. Бұл елдің тәжірибесі турларды ұйымдастыру арқылы табиғатқа жүктеме түсірмей жабайы жануарларды мазалау факторын азайтып, сонымен бірге туризмді қызықты етуге болатынын көрсетеді. Экскурсиялар қатаң ережелер бойынша өткізіледі, ал демалысқа арналған лоджиялар ұлттық нақышта, ең қарапайым түрде жабдықталған. АҚШ-тағы инфрақұрылым бұл тәсілден біршама ерекшеленеді: ол бірыңғайландырылған стандартты түрде жасалған, бұл экономикалық оңтайландыру мен әрбір парк үшін белгілі бір қолайлылық деңгейін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Сонымен қатар адамның табиғатпен үйлесімін бұзбау үшін, инфрақұрылым ең көрікті орындарға орналастырылмайды. Туристік соқпақтарды ұйымдастырудың түрлі жолдары бар: Кенияда соқпақтардың орнына тәулігіне көліктер саны мен бір көліктегі адамдар саны шектелген қара жолдар пайдаланылса, Байкал маңында ағаш тақтайлармен төселген жолдар салынған. Екі тәсіл де табиғи экожүйелерге түсетін жүктемені азайтуға мүмкіндік береді. АҚШ-та броньдау жүйесін ұйымдастыру тәжірибесі де аса пайдалы: кейбір парктерге алдын ала броньдау немесе төлем қажет емес, олар тегін, алайда туристер саны шамадан тыс болған кезде парктерге белгілі бір күнге алдын ала бронь жасау қажет болады. Осылайша ұлттық парктер рекреациялық жүктеме нормасының асып кетуіне жол бермейді.
3.2. Орнықты орман пайдалану практикаларын қолдана отырып, ормандарды қорғау мен молықтыру тиімділігін арттыру
Ресей Федерациясының ормандарды өрттен қорғауды жарылыс тәсілімен минералданған тірек жолақтарын төсеу арқылы жүзеге асыруды көздейтін тәжірибесі қызығушылық тудырады, бұл тәсілді Ертіс өңірінің қарағай ормандарында қолдануға болады.
Сонымен қатар Ресей мен Беларусь Республикасының заңсыз ағаш кесуге қарсы орман өнімдерін таңбалау тәжірибесі маңызды болып табылады.
Дүниежүзілік орман шаруашылығында орман зиянкестері мен ауруларына қарсы қорғау саласында биологиялық әдістер кеңінен қолданылуда, бұл тәжірибе Қазақстан ормандарында да кеңінен таралуы тиіс. Солтүстік Қазақстандағы қайың ормандарында кездесетін шемен ауруына қарсы Беларусь тәжірибесі қолданылуы мүмкін, ол табиғаттағы ауру түріне төзімді формаларды таңдау негізінде жүзеге асырылады.
Орманды қалпына келтіру бағытын дамыту үшін орман шаруашылығын жоғары деңгейде жүргізетін елдердің тәжірибесіне назар аудару қажет. Мұнда ормандарды қалпына келтіру кезінде жақсартылған тұқым қуалаушылық қасиеті бар селекциялық тұқымнан өсірілген жабық тамыр жүйесімен екпе материалын (Финляндия, Швеция, Германия және т.б.) қолдануға көшкен. Қазақстанда мұндай тәжірибе елдегі орман шаруашылықтарында кең ауқымды қолданылатын "Семей орманы" МОТР-да орман тұқым кешенінде енгізілген.
2026 жылы Алматы, Қостанай, Шығыс Қазақстан және Абай облыстарында осы кешендердің құрылысын бастау жоспарлануда.
Қазақстанда ағаш өңдеу мен орман кесу саласын мемлекеттік қолдау үшін РФ және Беларусь елдерінің тәжірибесі ең тиімді болып саналады. Ресейдің Өнеркәсіпті дамыту қоры (ӨДҚ) ағаш өңдеумен айналысатын кәсіпорындарға жеңілдетілген несие алу мүмкіндігін айтарлықтай кеңейтті. Біріншіден, бұл 2020 жылғы желтоқсан айының соңында іске қосылған аймақтық ӨДҚ-мен бірлескен қаржыландыру бағдарламасы "Орман өнеркәсібі жобалары" деп аталады. Бағдарламаға өз өндіріс қуатын жаңарту үшін технологиялық жабдық алғысы келетін шағын және орта бизнес кәсіпорындары қатыса алады. Мұндай кәсіпорындарға федералдық және аймақтық қорлар қатыса алады жылдық 1 немесе 3 % мөлшерлемемен сомасы 20-дан 100 млн рубльге дейін бірлескен жеңілдікті несие береді. Несие сомасы екі бюджеттің есебінен: 70 %-ы федералдық қаражаттан, 30 %-ы аймақтық қаражаттан құрылады.
Ірі жобаларды іске асыру үшін орман өнеркәсібі компаниялары "Даму жобалары" бағдарламасы бойынша жылдық 1 % немесе 3 % мөлшерлемемен 50-ден 500 млн рубльге дейін несие ала алады. Осы бағдарлама аясында импорт алмастыруға, азаматтық жоғары технологиялық маңызы бар өнім шығаруға және заманауи технологияларды енгізуге арналған жобаларға жеңілдікті бірлесіп қаржыландыру ұсынылады. "Лизинг жобалары" бағдарламасы бойынша жабдықтардың тізбесі кеңейтілді. Ағаш өңдеушілер өздеріне қажетті өнеркәсіптік жабдықты (сұрыптау, ағашты кесу, кептіру, ұсақтау, престеу, терең өңдеу және ағашты біріктіру/желімдеу машиналары, түйіршектендіру, пеллет және брикет жасау) жылдық 1 % мөлшерлемелермен жеңілдетілген схемамен лизингке ала алады. Ағаш өңдеуге жылдық 1 % мөлшерлемемен станоктарға, харвестерлер мен форвардерлерге арналған лизингтерге жеңілдіктер көзделген. Жеңілдікті шарттар қосалқы техникаға: автотиеуіштер мен крандарды қоса алғанда, тиеу-түсіру және өздігінен жүретін машиналарға қолданылады.
Беларусь Республикасында экономиканың орман және ағаш өңдеу салаларының тиімділігін арттыру үшін жыл сайын бюджет қаражаты есебінен кемінде 100 км орман шаруашылық жолдары салынады. Мұндай тәжірибе осы мәселе аса өзекті болып отырған Шығыс Қазақстан облысы үшін маңызды.
Орман плантациялары, яғни "ормандық ағаш тұқымдары плантациялары" әлемнің көптеген елдерінде (Қытай, Чили, ОАР, Швеция, Финляндия, Италия, Канада, АҚШ және т.б.) негізінен ағашқа деген сұранысты қанағаттандыру, сонымен қатар басқа мақсаттар үшін сәтті құрылып, пайдаланылуда. Бұл орман экожүйелерін кеңейтуге бағытталған орман шаруашылығының және орман қоры жерлерін пайдаланудың маңызды бағыттарының бірі. Орман плантацияларын құрудың негізгі аспектілерінің бірі – ағаш және бұтақ тұқымдарын дұрыс таңдау. Әлемнің әр түрлі аймақтарында жергілікті климатқа және топыраққа бейімделген әртүрлі түрлері қолданылады. Агротехника, әсіресе суармалы плантацияларды құру бөлігінде маңызды аспект болып табылады. Кейбір жағдайларда ағаштар мен ауыл шаруашылық дақылдарын бірге өсіруді көздейтін аграрлық орман шаруашылығы әдісі қолданылады. Дүниежүзілік тәжірибе көрсеткендей, орман плантацияларын құру әртүрлі экологиялық, әлеуметтік және экономикалық пайда әкелуі мүмкін, бірақ оның жергілікті өсімдіктер қауымдастықтарын ығыстыру, биоәртүрлілікке кері әсер ету сияқты теріс салдары да бар. Сондықтан орман плантацияларын құрудың ықтимал тәуекелдері мен пайдасын ескерген қажет.

Для достижения цели 30 % охраняемых территорий к 2030 году, включая развитие сети OECMs Министерство охраны окружающей среды Японии в 2022 году утвердило дорожную карту "Japan's 30by30 roadmap", которая включает в себя разработку национальной системы сертификации OECMs, и была успешно протестирована в 2023 году. На конец 2024 года в Японии были определено и утверждено около 100 территорий, которые включают в себя охраняемые территории под частным управлением. Аналогичная дорожная карта была разработана и принята Министерством охраны окружающей среды Перу в 2024 году. В большинстве в разных странах к OEMCs были определены территории коренных народов, частные охраняемые территории, территории военных баз. В Мороко и Камеруне некоторые охотничьи хозяйства вошли в перечень сертифицированных OECMs.
С точки зрения развития экотуризма заслуживает внимания опыт США с централизованным подходом с одним "окном" входа для туриста – вся информация, как система бронирования и планирования размещена на одном сайте, который продублирован в приложениях для телефонов – National Park Service. Такой же клиентоориентированный опыт предлагает и Кения с ее развитым экотуризмом. Агентство Kenya Wildlife Service предлагает услуги по всем паркам. Опыт этой страны показывает, как организация тура может снизить нагрузку на природу и фактор беспокойства диких животных, сделав при этом туризм более интересным. Экскурсии проводятся по жестким правилам, лоджии для отдыха сделаны в национальном стиле со всеми минимальными удобствами. Инфраструктура в США немного отличается от этого подхода, она сделана в более унифицированном стандартном виде, за счет этого решается вопрос экономической оптимизации и гарантирования определенных удобств в каждом парке. При этом инфраструктура располагается не в самых красивых местах, чтобы не нарушить единения человека с природой. Есть много примеров обустройства троп – от Кении, где нет тропы, а есть грунтовая дорога с лимитированным доступом количества машин в день и количества человек в машине, до проложенных деревянными досками на Байкале. И тот и другой подход минимизирует нагрузку на природные экосистемы. В США очень поучителен пример организации бронирования – некоторые парки не нуждаются в бронировании или оплате, они бесплатны, но в некоторые, которые перегружены туристами, надо заранее сделать бронирование на определенную дату. Таким образом, парки предотвращают превышение норм рекреационных нагрузок.
3.2. Повышение эффективности охраны и воспроизводства лесов с применением практик устойчивого лесопользования
Интересным является опыт Российской Федерации, где охрана лесов от пожаров осуществляется через прокладки опорных минерализованных полос способом взрыва, что может быть использовано в сосновых лесах Прииртышья.
Кроме того, интересен опыт России и Республике Беларусь по маркировке лесной продукции в целях борьбы с незаконными рубками.
В области защиты лесом от вредителей и болезней в мировой практике лесного хозяйства все больше применяются биологические методы борьбы с вредителями леса, которые должны получить широкое распространение и в лесах Казахстана. В борьбе с болезнью раком-водянкой березовых лесов Северного Казахстана применим опыт Белоруссии, основанный на отборе форм в природе, устойчивых к этому заболеванию.
Для развития направления воспроизводства лесов следует обратить внимание на опыт стран с высоким уровнем ведения лесного хозяйства, которые при восстановлении лесов перешли на использование посадочного материала с закрытой корневой системой (Финляндия, Швеция, Германия и др.), выращенного из селекционных семян с улучшенными наследственными качествами. Такой опыт внедрен в Казахстане в лесосеменном комплексе ГЛПР "Семей орманы", который будет масштабирован в лесных хозяйствах страны.
В 2026 году будет начато строительство данных комплексов в Алматинской, Костанайской, Восточно-Казахстанской областях и области Абай.
Для государственной поддержки деревообработки и лесозаготовок в Казахстане наиболее приемлемым является опыт РФ и Беларуси. Фонд развития промышленности (ФРП) РФ существенно расширил возможности получения льготных займов для предприятий, занимающихся переработкой древесины. В первую очередь – это программа совместного финансирования с региональными ФРП, запущенная в конце декабря 2020 года. Она получила название "Проекты лесной промышленности". Ее участниками могут стать предприятия малого и среднего бизнеса, которые хотят приобрести технологическое оборудование для модернизации своих производственных мощностей. Таким предприятиям федеральный и региональные фонды предоставляют совместные льготные займы в размере от 20 до 100 млн рублей под 1 или 3 % годовых. Сумма займа формируется из двух бюджетов: 70 % – федеральные средства, 30 % – средства регионов. Для реализации более масштабных проектов компании лесной промышленности могут воспользоваться действующей программой ФРП "Проекты развития" и получить заем на сумму от 50 до 500 млн рублей также под 1 % или 3 % годовых. В рамках этой программы льготное софинансирование предоставляется на проекты, направленные на импортозамещение, производство высокотехнологичной продукции гражданского назначения и внедрение современных технологий. Расширен перечень оборудования по программе "Лизинговые проекты". Деревопереработчики смогут по упрощенной схеме взять в лизинг под 1% годовых любое необходимое им промышленное оборудование: сортировочное, лесопильное, сушильное, дробильное, прессовое, станки для глубокой переработки и для сращивания и склеивания древесины, а также для гранулирования и изготовления пеллет и брикетов. Для деревопереработки предусмотрены льготы - лизинг на станки, харвестеры и форвардеры – под 1 % годовых. Льготные условия распространяются и на вспомогательную технику: погрузочно-разгрузочные и самоходные машины, включая автопогрузчики и краны.
В Республике Беларусь для повышения эффективности работы лесной и деревообрабатывающих отраслей экономики ежегодно за счет бюджетных средств строится не менее 100 км лесохозяйственных дорог. Такой опыт важен для Восточно-Казахстанской области, где этот вопрос стоит наиболее остро.
Лесные плантации, определяемые также как "плантации лесных древесных пород", успешно создаются и используются во многих странах мира (Китай, Чили, ЮАР, Швеция, Финляндия, Италия, Канада, США и др.) в основном для удовлетворения потребности в древесине, а также и иных целях. Это одно из важных направлений лесного хозяйства и использования земель лесного фонда, направленных на расширение лесных экосистем. Одним из ключевых аспектов создания лесных плантаций является выбор подходящей породы деревьев и кустарников. В разных регионах мира используются различные породы, адаптированные к местным климатическим условиям и почвам. Важным аспектом является агротехника, особенно в части возможности создания орошаемых плантаций. В некоторых случаях используется такой метод, как агролесоводство, который сочетает в себе выращивание деревьев с сельскохозяйственными культурами. Мировой опыт создания лесных плантаций показывает, что это может иметь различные экологические, социальные и экономические выгоды, но может иметь и негативные последствия, такие как вытеснение местных растительных сообществ, отрицательное влияние на биоразнообразие. Поэтому к созданию лесных плантаций должен быть ответственный подход, учитывающий потенциальные риски и выгоды.

3.3. Жануарлар дүниесін мониторингтеу, қорғау және орнықты пайдалану жүйесін жетілдіру
Әртүрлі елдерде жануарлар дүниесін басқару жүйелері әртүрлі: ол жерге меншік құқығына, дәстүрлеріне және т.б. байланысты, осыған сәйкес ұлттық және өңірлік заңнамалар қалыптасады. Еуропалық Одақ елдерінде табиғатты қалпына келтіру заңы қабылданған, ол биоәртүрлілік жөніндегі ЕО стратегиясының негізгі элементі болып табылады және биоәртүрлілікті қоса алғанда, деградацияға ұшыраған экожүйелерді қалпына келтіру бойынша міндетті мақсаттарды белгілейді. ЕО-да құстарды қорғау мақсатында кейбір ерекше жағдайларды қоспағанда, көктемгі аң аулауға толық тыйым салуды көздейтін арнайы "Құстар директивасы" енгізілген. ЕО-да инвазиялық бөтен текті түрлерге (IAS) қарсы бірқатар ережелер бар.
АҚШ-та негізгі федералдық заңдардың бірі – Жойылып бара жатқан түрлер туралы заң (ESA). ESA-дан басқа, көптеген штаттарда сулы-батпақты алқаптарды қорғауға, жабайы табиғатты басқаруға, сирек және жойылып кету қатері төнген түрлерді қорғауға арналған қағидалармен қоса, биоәртүрлілікті қорғау қағидалары қолданылады. Солтүстік және Орталық Америкада өріс аударушы құстар мен олардың тіршілік ету орталарын қорғауға арналған мемлекетаралық келісімдер тиімді жұмыс істейді.
Жануарлар дүниесіне меншік құқығына келетін болсақ, Моңғолияда ол мемлекетке тиесілі, бірақ жануарларды басқару құқығы әртүрлі билік институттарына берілген. Көптеген Еуропа елдерінде (Англия, Германия, Аустрия, Чехия және т.б.) жануарлар дүниесіне меншік жерге меншік құқығымен байланысты, сондықтан аңшылық ресурстарды пайдалану көлемі жер иесі мен аңшылық ұйымға тәуелді. ЕС және Армения елдерінде жер иелеріне олардың жерінде мекендейтін сирек жануарларды қорғау жауапкершілігі көзделген.
Орталық Еуропа елдерінде (Чехия, Словакия, Аустрия, Германияның кейбір бөлігінде) сондай-ақ Ұлыбританияда аңшылық шаруашылықтар әдетте, жеке меншік жерлерде орналасқан. Аңшылық жүргізу құқығы жер иелеріне немесе аңшылық қоғамдар мен ұжымдарға жалға берілген. Ашық алқаптармен қатар қоршалған шаруашылықтар да бар (қоршаулар, парктер), онда кейін аңшылықта қолдану үшін аңдарды күтіп-бағып, өсімін молайтады. Түркия, Украина, Беларусь, Ресей, Батыс және Орталық Азия, Канада, Африка елдерінде аңшылық шаруашылықтардың көпшілігі түрлі жер иелену нысанында мемлекеттік жерлерде ұйымдастырылған. Көптеген елдерде аңшылық шаруашылықтар мен фермалар біріктірілген. Фермаларда аңшылық түрлерімен қоса, сирек және жойылып кету катері төнген жануарлар да өсіріледі, олар ферма иелерінің жеке меншігі болып табылады; осы жануарларды пайдалануды меншік иесі реттейді. Қазақстанда жерлердің басым бөлігі мемлекет меншігінде болса да, жеке меншік жерлерде және ауыл шаруашылығы қарқынды жүргізілетін жерлерде еуропалық тәжірибені қолдануға болады.

3.3. Усовершенствование системы мониторинга, охраны и устойчивого использования животного мира
В различных странах существуют различные системы управления животным миром, зависящие от права собственности на землю, традиций и т.п., соответственно, выстраивается национальное и региональное законодательство. Так, странами Евросоюза принят Закон о восстановлении природы, являющийся ключевым элементом Стратегии ЕС по биоразнообразию, который устанавливает обязательные цели по восстановлению деградировавших экосистем, включая биоразнообразие. Специально на сохранение птиц в ЕС направлена "Птичья директива", среди прочего полностью запрещающая весеннюю охоту, с единичными исключениями. В ЕС действует ряд правил для борьбы с инвазивными чужеродными видами (IAS).
В США среди наиболее важных федеральных законов – Закон об исчезающих видах (ESA). Помимо ESA, во многих штатах действуют собственные правила по защите биоразнообразия, включая правила по защите водно-болотных угодий, управлению дикой природой, защите редких и находящихся под угрозой исчезновения видов. В Северной и Центральной Америке эффективно действуют межгосударственные соглашения по сохранению мигрирующих птиц и их местообитаний.
Что касается собственности на животный мир, то, например, в Монголии, она принадлежит государству, но правом управления животным миром наделены различные институты власти. В большинстве европейских государств (Англия, Германия, Австрия, Чехия и др.) собственность на животный мир связана с правом землевладения, соответственно, и объем добычи охотничьих животных определяется землевладельцем и охотхозяйственной организацией.
В законодательстве стран ЕС и Армении предусмотрена ответственность землевладельцев за сохранение редких животных, обитающих на их землях.
В странах Центральной Европы (Чехия, Словакия, Австрия, частично Германия), а также в Великобритании охотничьи хозяйства, как правило, располагаются на землях частных собственников. Право ведения охотничьего хозяйства предоставляется самим владельцам либо арендуется охотничьими коллективами и обществами. Наряду с открытыми угодьями существуют и огороженные хозяйства (оборы, парки), где осуществляются содержание и разведение дичи с последующим использованием для охоты. В Турции, Украине, Белоруссии, России, Западной и Центральной Азии, Канаде, странах Африки большая часть охотничьих хозяйств организована на государственных землях с различными формами землевладения. Во многих государствах сочетаются охотничьи хозяйства и охотничьи фермы. На фермах разводят как охотничьи виды, так и редких и исчезающих животных, которые являются частной собственностью владельцев ферм; порядок пользования этими животными определяет владелец. В Казахстане, несмотря на то, что основная часть земель принадлежит государству, на частных землевладениях и землях с интенсивным ведением сельского хозяйства вполне применим опыт европейских стран.

Еуропа елдерінде жануарлар дүниесін қорғау полицияға, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының көптеген елдерінде мамандандырылған органдарға жүктелген. Дегенмен, басым құқық аңшылық шаруашылықтарының иелері жалдаған аңшылық шаруалықтарының қорықшы қызметіне немесе мамандандырылған қорғау қызметтеріне беріледі. Көптеген елдерде халықты жануарлар дүниесін басқаруға тарту заңда көзделген, тіпті тікелей қорғау іс-шараларына қатысуға мүмкіндік беріледі. Мысалы, Қырғызстанда ресурстардан алынған төлемнің 40 %-ы биотехникалық іс-шараларды жүргізуге, 25 %-ы жергілікті бюджетке, 35 %-ы уәкілетті органға аударуды көздейтін озық заң нормалары қабылданған. Сонымен қатар қоғамдық инспекторлар институты бар, олар аңшылық шаруашылығының қорықшылары сияқты айыппұлдар мен талап қоюлар сомасының 30 %-ын сыйақы ретінде алады. Өзбекстанда да заңсыз аң аулау фактілерін анықтағаны үшін көтермелеу шаралары қолданылады. Бұл практика бұрынғы Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында да қолданылған. Нәтижесінде қорықшылар мен қоғамдық инспекторлар анықтаған браконьерлік фактілер мемлекеттік инспекторлар тарапына қарағанда көбірек тіркелген. Моңғолияда қорғау құқығы үкіметтік емес ұйымдарға да берілген. Ұлыбританияда мемлекеттік емес Корольдіктің құстарды қорғау қоғамы (RSPB) полициядан гөрі жабайы жануарларды заңсыз аулау фактілерін көбірек анықтайды (бұл ұйым бұзушылық фактісін анықтап, бастапқы материалдарды жинайды да, процестік шешімдер қабылдау үшін полицияға жібереді).
Іс жүзінде барлық елдерде аңшылар мен қорықшы қызметін міндетті оқыту көзделген, әсіресе ЕО елдерінде бұл қатаң бақылауға алынған. Еуропада жануарлардың сирек және қарапайым түрлерін (әсіресе құстарды) мониторингтеуде табиғат әуесқойлары маңызды рөл атқарады, олар бақылау туралы деректерді интернет порталдары мен мобильді қосымшалар арқылы ұсынады.
Өнеркәсіпте табиғатты қорғау шараларын сәтті енгізудің мысалдары ретінде мынаны келтіруге болады.
Испанияда жылдам теміржол желісі Natura 2000 (Natura 2000 Viewer) желісіне кіретін табиғи аумақтардан өтуі тиіс болды. Стратегиялық экологиялық бағалау (SEA) және табиғи тіршілік ортаны қорғау директивасы (Habitats Directive) шеңберінде егжей-тегжейлі экологиялық бағалау жүргізіліп, ең осал аумақтарда құрылыс жүргізбей, орнын толтыру шараларын қабылдауға мүмкіндік берді. Нәтижесінде құнды экожүйелер сақталды, биоәртүрлілікке теріс әсер азайып, инфрақұрылым жобасы сәтті аяқталды.
Даниядағы Horns Rev 2 теңіз жел электр станциясындағы жаңғыртылатын энергия жобасы. Еуропадағы ең ірі теңіз жел электр станцияларының бірінің құрылысы. Экологиялық бағалау (EIA) және ЕО теңіз стратегиясы директивасы аясында теңіз экожүйесіне әсер зерттеліп, теңіз мекендеушілерін қорғау және құстардың өріс жолдарын есепке алу шаралары әзірленді. Нәтижелері – электр станциясының табиғатқа сәтті интеграциясы, биоәртүрлілікке әсердің барынша азайтылуы және жаңартылатын энергия көздерін дамытуға елеулі үлес.

Охрана животного мира в европейских государствах возложена на полицию, в большинстве стран содружества независимых государств – на специализированные органы. Но все больше прав передается егерской службе охотничьих хозяйств или специализированным службам охраны, нанимаемым владельцами хозяйств. Во многих государствах законодательно определено привлечение населения к управлению животным миром, вплоть до прямого участия в охранных мероприятиях. В Кыргызстане приняты прогрессивные законодательные нормы, согласно которым 40 % от платы за ресурсы возвращается охотпользователям на проведение биотехнических мероприятий, 25 % перечисляется в местный бюджет и 35 % в уполномоченный орган. Там же существует институт общественных инспекторов, которые, как и егери охотхозяйств, получают вознаграждение в размере 30 % от суммы штрафов и исков. Поощрение за выявленные факты незаконной охоты применяется и в Узбекистане. Эта практика действовала и в тогдашней Казахской Советской Социалистической Республики. В результате фактов браконьерства, выявляемых егерями и общественными инспекторами, фиксировалось больше, чем со стороны государственных инспекторов. В Монголии правом охраны наделены и неправительственные организации. В Великобритании негосударственное Королевское общество защиты птиц (RSPB) выявляет больше фактов незаконной добычи диких животных, чем полиция (эта организация выявляет факт нарушения, собирает первичный материал и передает в полицию для принятия процессуального решения).
Практически во всех странах предусмотрено обязательное обучение охотников и егерской службы, особенно строгий подход наблюдается в странах ЕС. Огромную роль в мониторинге редких и обычных видов животных (прежде всего птиц) в Европе играют любители природы, вносящие информацию о наблюдениях через широко используемые интернет-порталы и мобильные приложения.
По успешному внедрению природоохранных мер в промышленности можно привести следующие примеры.
В Испании высокоскоростная железнодорожная линия должна была пройти через природные территории, входящие в сеть Natura 2000 (Natura
2000 Viewer). В рамках директивы по стратегической экологической оценке (SEA) и директивы по охране природных местообитаний (Habitats Directive) были проведены детальные экологические оценки, что позволило избежать строительства на наиболее уязвимых территориях и принять компенсационные меры. Результаты – сохранение ценных экосистем, минимизация негативного воздействия на биоразнообразие и успешное завершение инфраструктурного проекта.
Проект возобновляемой энергии на морской ветровой электростанции Horns Rev 2 в Дании. Строительство одной из крупнейших морских ветровых электростанций в Европе. В рамках директивы по экологической оценке (EIA) и морской стратегии ЕС были проведены обширные исследования воздействия на морскую экосистему, разработаны меры по защите морских обитателей и учету миграционных путей птиц. Результаты – успешная интеграция электростанции в природную среду, минимизация воздействия на биоразнообразие и значительный вклад в развитие возобновляемых источников энергии.

3.4. Ихтиофаунаның биологиялық әртүрлілігін сақтау және табиғи балық ресурстарына түсетін жүктемені азайту есебінен кәсіпшілік балықтардың табиғи популяциясын көбейту
Инвазиялық (бөтен текті) түрлерді есепке алу және олармен күресу жүйесін дамыту бағытында Еуропалық Одақ елдерінің тәжірибесіне назар аударған жөн, бұл елдерде инвазиялық бөтен текті түрлермен күресуге арналған, IAS бірыңғай нормативтерімен біріктірілген бірқатар ережелер қолданылады. Инвазиялық бөтен текті түрлер туралы ЕО Регламенті аясында ЕО инвазиялық түрлердің енгізілуі мен таралуының алдын алуға, сондай-ақ олардың биоәртүрлілікке және экожүйелік қызметтерге тигізетін кері әсерін барынша азайтуға ықпал етеді.
Рейн өзенін қалпына келтіру жобасы табиғатты қорғау шараларын экологиялық тұрғыдан іске асырудың үлгісі болып табылады. Рейн өзені алабында индустрияландыру мен бөгеттердің салынуы елеулі экологиялық мәселелерге әкелді. Экологиялық бағалау жөніндегі директива (EIA) және табиғи мекендеу орталарын қорғау жөніндегі директива (Habitats Directive) шеңберінде өзеннің табиғи ағысын қалпына келтіруге, балықтардың өтуіне арналған құрылыстарды салуға және судың сапасын жақсартуға бағытталған жобалар жүзеге асырылды. Нәтижесінде биоәртүрлілік айтарлықтай жақсарып, көптеген балық түрлері, соның ішінде албырт қайта оралды, сондай-ақ сулы-батпақты алқаптар қалпына келтірілді.
3.5. Өсімдіктер дүниесін қорғаудың, қалпына келтірудің және пайдаланудың тиімді шараларын енгізу
Биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі ұлттық стратегиялардан бөлек, кейбір елдерде өсімдіктерді сақтауға арналған жеке ұлттық стратегиялар бар. Мұндай елдердің қатарына Ұлыбритания жатады (мұнда Plant Diversity Challenge – the UK's response to the global strategy for plant conservation бағдарламасы бекітілген). Беларусь Республикасында өсімдіктерді сақтау стратегиясы ел Үкіметі бекіткен Биологиялық әртүрлілікті сақтау жөніндегі ұлттық стратегияның құрамдас бөлігіне айналды.
2013 жылғы наурыз айында Оңтүстік Африканың Ұлттық биоәртүрлілік институты (SANBI) Оңтүстік Африка өсімдіктерін қорғаудың ұлттық стратегиясын әзірлеу мақсатында семинар ұйымдастырды. Мексиканың өсімдіктерді қорғау жөніндегі 2012 – 2030 жылдарға арналған стратегиясы 2012 жылғы қарашада Мексиканың биоәртүрлілікті сақтау және пайдалану жөніндегі ұлттық комиссиясы (CONABIO) тарапынан іске қосылды. ХТҚО түрлердің сақталуы комиссиясының қолдауымен құрылған Кавказдық өсімдіктердің қызыл тізімі жөніндегі сараптамалық тобы 2011 – 2020 жылдарға арналған өсімдіктерді қорғаудың жаһандық стратегиясының (GSPC) мақсаттарына сәйкес келетін өңірлік өсімдіктерді қорғау стратегиясын әзірледі.
Өсімдіктерді сақтау стратегиясы аясында Түркияда алғаш рет өсімдіктерді сақтау үшін маңызы зор аумақтар анықталды. Ең танымал бағдарламалардың бірі – Important Plant Areas немесе негізгі маңызды ботаникалық аумақтар болды. Негізгі ботаникалық аумақтарды (бұдан әрі – НБА) айқындау, биологиялық әртүрлілікті сақтау үшін аса маңызды учаскелерге күш-жігер мен қаржылық ресурстарды шоғырландыруға жағдай жасай отырып, ЕҚТА желісін оңтайландыруға мүмкіндік береді. Дәл осы бағытқа бүкіл әлем бойынша ерекше қолдау көрсетілді. Еуропа елдерінде еуропалық жабайы өсімдіктер мен саңырауқұлақтарды сақтау мақсатында бірлесіп жұмыс істейтін үкіметтік емес ұйымдарды, мемлекеттік құрылымдарды және жеке тұлғаларды біріктіретін "Planta Europa" ұйымы құрылған. Қазақстанның Ботаника және фитоиндустрия институты бұл ұйымға 2015 жылы мүше болып, Қазақстанда әлемдік негізгі ботаникалық аумақтар желісінің бір бөлігі ретінде жаңа ЕҚТА ұйымдастыруға перспективалы НБА желісін құру бойынша бірлескен жобаларды жүзеге асыру бағытында ынтымақтастықты дамытып келеді.
Бүкіл әлемде өсімдіктердің жойылып бара жатқан түрлерін ботаникалық бақтар мен питомниктерде (ex situ) сақтау жұмыстары өте белсенді жүргізілуде. Алайда бұл бағыттың жетістіктеріне қарамастан, популяциялардың генетикалық әртүрлілігін сақтауға тек табиғи ортада қорғау арқылы ғана қол жеткізуге болатынын назарда ұстаған жөн, сондықтан коллекцияларда сақтау табиғи жағдайда сақтауды толықтыратын шара ретінде қарастырылуға тиіс.

3.4. Сохранение биологического разнообразия ихтиофауны и увеличение природной популяции промысловых рыб за счет снижения нагрузки на естественные рыбные ресурсы
В направлении развития системы учета и борьбы с инвазивными (чужеродными видами) стоит обратить внимание на опыт стран Европейского Союза, где действует ряд правил для борьбы с инвазивными чужеродными видами, объединенными нормативами IAS. В рамках Регламента ЕC об инвазивных чужеродных видах ЕС стремится предотвратить внедрение и распространение инвазивных чужеродных видов и минимизировать их воздействие на биоразнообразие и экосистемные услуги.
Проект восстановления реки Рейн является примером экологичной реализации природоохранных мероприятий. Индустриализация и строительство плотин привели к значительным экологическим проблемам в бассейне реки Рейн. В рамках директивы по экологической оценке (EIA) и директивы по охране природных местообитаний (Habitats Directive) были реализованы проекты по восстановлению естественного течения реки, созданию рыбопропускных сооружений и улучшению качества воды. В результате значительно улучшилось биоразнообразие, возвратились многие виды рыб, включая лосося, произошло восстановление водно-болотных угодий.
3.5. Внедрение эффективных мер охраны, восстановления и использования растительного мира
Помимо национальных стратегий по сохранению биоразнообразия, некоторые страны имеют отдельные национальные стратегии сохранения растений. В числе таких стран – Великобритания (здесь утверждена программа Plant Diversity Challenge – the UK's response to the global strategy for plant conservation). В Республике Белорусь стратегия сохранения растений стала частью национальной Стратегии сохранения биологического разнообразия, утвержденной Правительством страны.
В марте 2013 года Южноафриканский национальный институт биоразнообразия (SANBI) организовал семинар для разработки национальной стратегии охраны растений Южной Африки. Мексиканская стратегия охраны растений на 2012–2030 годы была запущена в ноябре 2012 года Национальной комиссией по сохранению и использованию биоразнообразия Мексики (CONABIO). Кавказская экспертная группа Красного списка растений, созданная под эгидой Комиссии по выживанию видов МСОП, разработала региональную стратегию охраны растений, цели которой соответствуют целям глобальной стратегии охраны растений (GSPC) на 2011 – 2020 годы.
В рамках стратегии сохранения растений впервые были определены важные для сохранения растений участки в Турции. Одной из наиболее известных программ стала Important Plant Areas или ключевые ботанические территории. Выделение ключевых ботанических территорий (далее – КБТ) должно помочь оптимизации сети ООПТ, позволив сосредоточить усилия и финансовые возможности на самых важных участках для сохранения биологического разнообразия. Именно это направление получило наибольшую поддержку по всему миру. В европейских странах создана организация "Planta Europa", которая объединяет независимые неправительственные, правительственные организации и частные лица, работающие вместе для сохранения европейских диких растений и грибов. Казахстанский институт ботаники и фитоиндустрии вступил в эту организацию в 2015 году и развивает сотрудничество в направлении реализации совместных проектов по созданию в Казахстане сети КБТ как части всемирной сети КБТ, перспективных для организации на их основе новых ООПТ.
Очень активно во всем мире ведется работа по сохранению исчезающих видов растений в ботанических садах и питомниках (ex-situ). Несмотря на успехи этого направления, необходимо помнить, что только сохранение в природных условиях позволяет сохранить генетическое разнообразие популяций, а значит, сохранение в коллекциях можно рассматривать как дополнение к сохранению в природе.

3.6. Орнықты басқару мен пайдалану әдістерін, ландшафтық жоспарлауды енгізу арқылы тозған жайылымдарды қалпына келтіру
Кейбір елдердің ЕҚТА-да, әсіресе дала аймақтарында, реттелген жайылымдық жүктемеге рұқсат беру тәжірибесі қызығушылық туғызады, себебі табиғи дала экожүйелері жабайы үйірлі тұяқтылардың (қазіргі кезде жойылып кеткен немесе саны өте азайған) әсерімен қалыптасқан. Табиғи тепе-теңдікті сақтау үшін орташа жайылымдық жүктемені қажет етеді. Бұл ретте шөп жамылғысындағы қураған өсімдік қалдықтарының мөлшері азаяды, топырақ көңмен байытылады және соның нәтижесінде оның көміртекті сіңіру әрі ұстап тұру қабілеті артады. Мұндай тәсіл Американың ұлттық парктеріндегі прерияларда, сондай-ақ Ресейде ұлттық дала және табиғи парктерінің аумақтарында кеңінен қолданылады.
Көршілес Қырғызстанда жайылымдарды орнықты басқару тәсілдеріне ерекше назар аударылады. "Жайылымдар туралы" Заңға сәйкес жайылымдарды басқару жөніндегі өкілеттіктер қайтадан жергілікті жайылым пайдаланушылар бірлестіктеріне берілді. Заң аясында жайылымдардың жай-күйін мониторингтеуге, оларды пайдалану жоспарларын әзірлеуге, жайылымдық билеттер беруге және жайылымды пайдаланудан түсетін кірістерді басқаруға жауапты 454 жайылым комитеті құрылды. Жайылымдарды пайдалану қауымдастықтың жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына және жыл сайынғы пайдалану жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік жайылымдық алқаптарды басқару, оларды билік ету құқығын беруді қоспағанда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының бақылауында болады, ол жайылымдарды басқару мен пайдалану жөніндегі өкілеттіктерді жайылым пайдаланушылар бірлестіктеріне беруге құқылы.
2024 жылы Қырғызстанда 2024 – 2029 жылдарға арналған жайылымдарды дамыту жөніндегі жеке бағдарлама қабылданды, ол үш басым бағытты қамтиды:
1) жайылым комитеттерінің мүшелері мен жайылым пайдаланушылар үшін тұрақты түрде тренингтер мен семинарлар өткізу, бұл жайылымдарды орнықты басқару саласындағы олардың біліктілігін арттыруға ықпал етеді;
2) автоматтандырылған басқару жүйелері мен әдістерін қолдану, бұл жайылымдардың жай-күйін тиімді бақылауға және олардың тозуын болдырмауға мүмкіндік береді;
3) шалғай жайылымдардағы жолдарды, көпірлерді және суаттарды қалпына келтіру, бұл олардың пайдаланылуын ынталандырып, ауыл маңындағы жайылымдарға түсетін жүктемені азайтады.
Әлемде шөптесін (жайылымдық) экожүйелердегі көміртектік офсеттер нысаны белсенді дамып келеді, ол дала экожүйелерін топырақта жиналған көміртектің эмиссиясына әкелетін өзгерістерден қорғау тәсілі ретінде Қазақстан үшін оңтайлы болып табылады. Мұндай офсеттік схемалардың мәні – шөптесін экожүйемен жинақталған топырақ көміртегінің тез эмиссиясына әсер ететін жалғыз түрі жер жырту және басқа да агротехникалық шаралар болып табылады. Шөптесін экожүйелерді осындай әсерден қорғау әлемде көміртекті секвестрдің заңды тәсілі ретінде танылады. Тек осы тәсіл климатты қорғауға үлес қоса отырып, жайылымдық алқаптардың биоәртүрлілігін тиімді сақтауды қамтамасыз етеді, атап айтқанда, мұндай офсеттік схемалар АҚШ-та кеңінен таралған, себебі ол жерде де Қазақстандағы сияқты малды төмен қарқынмен жаю үшін пайдаланылатын шөптесін экожүйелердің ауқымды аумақтары сақталған. АҚШ-та көміртекті кредиттер нарығында 2019 жылдан бастап бірқатар жер қорлары мен олардың бірлестіктері жүзеге асыратын осындай бағдарламалар пайда болып, қазіргі уақытта да ұсынылуда (Avoided Grassland Conversion Carbon Offset Program of the Land Trust Alliance, Avoided Grasslands Conversion Carbon Credits of the Texas Agricultural Land Trust & AgriCapture Co және басқалары). Бұл типтегі жобалар Avoided Conversion of Grasslands and Shrublands (ACoGS) санатына жатады және Қазақстанда кеңінен танымал Reduced Emissions from Deforestation and Degradation (REDD) және Agricultural Land Management (ALM) санаттарымен бірге Agriculture, Forestry, and Other Land Use (AFOLU) стандарттар тобына кіреді. Қазіргі уақытта көміртектік офсеттер стандарттарын әзірлеу және дамыту саласындағы әлемдік көшбасшы VERRA компаниясы 2015 жылы әзірленген VM0032 – Methodology for the Adoption of Sustainable Grasslands through Adjustment of Fire and Grazing стандартын осы типтегі жобалар үшін жаңартып жатыр. 2024 жылғы шілдеде VERRA компаниясы Моңғолияда осы стандартты бейімдеу бойынша пилоттық жобаны, сондай-ақ ұлттық ерікті көміртек нарығын дамыту жөніндегі іс-шараларды іске қосты.

3.6. Восстановление деградированных пастбищ путем внедрения методов устойчивого управления и использования
Представляет интерес опыт некоторых стран о регламентированной пастбищной нагрузки на ООПТ, а именно в степных зонах, так как естественные степные экосистемы сформировались под воздействием диких стадных копытных (ныне вымерших или ставших очень малочисленными). Для поддержания естественного равновесия эти экосистемы нуждаются в умеренной пастбищной нагрузке. При этом снижается количество ветоши в травостое, почва обогащается навозом и, соответственно, повышается ее способность поглощать и удерживать углерод. Такой подход распространен на прериях американских национальных парков и в России на части территорий степных национальных и природных парков.
Большое внимание подходам устойчивого управления пастбищами уделяется в соседнем Кыргызстане. Согласно Закону "О пастбищах", полномочия по управлению пастбищами были обратно переданы местным объединениям пастбищепользователей. В рамках Закона было создано
454 пастбищных комитета, ответственных за мониторинг состояния пастбищ, разработку планов их использования, выдачу пастбищных билетов и управление доходами от использования пастбищ. Использование пастбищ осуществляется в соответствии с планом сообщества по управлению и использованию пастбищ и ежегодным планом использования. Ответственность и контроль за управлением государственными пастбищными угодьями, кроме права распоряжения, осуществляются органом местного самоуправления, который вправе делегировать полномочия по управлению и их использованию объединениям пастбищепользователей.
В 2024 году в Кыргызстане была принята отдельная программа развития пастбищ на 2024 – 2029 годы, которая нацелена на три приоритетных направления:
1) регулярное проведение тренингов и семинаров для членов пастбищных комитетов и пастбищепользователей, что способствует повышению их компетентности в вопросах устойчивого управления пастбищами;
2) использование автоматизированных систем управления и методов, что позволяет более эффективно контролировать состояние пастбищ и предотвращать их деградацию;
3) восстановление дорог, мостов и водопоев на дальних пастбищах, что будет стимулировать их использование и снизит нагрузку на присельные пастбища.
Активно в мире развивается форма углеродных офсетов в травяных (пастбищных) экосистемах, она же является оптимальной для Казахстана как подход предохранения степных экосистем от преобразований, ведущих к эмиссии накопленного почвенного углерода. Смысл таких офсетных схем в том, что единственными видами воздействий, которые способны привести к быстрой эмиссии накопленного травяной экосистемой почвенного углерода, являются распашка и другие агротехнические приемы. Предохранение травяных экосистем от таких воздействий признается в мире правомерным способом углеродного секвестра. И только этот способ наряду с вкладом в защиту климата позволяет эффективно обеспечить сохранение биоразнообразия пастбищных угодий, в частности, такие офсетные схемы получили распространение в США, где, как и в Казахстане, сохранились достаточно большие площади травяных экосистем, используемых для низкоинтенсивного выпаса скота. На рынке углеродных кредитов в США, начиная с 2019 года, появилось и сейчас представлено несколько таких программ ряда земельных фондов и их объединений (Avoided Grassland Conversion Carbon Offset Program of the Land Trust Alliance, Avoided Grasslands Conversion Carbon Credits of the Texas Agricultural Land Trust & AgriCapture Co и другие). Проекты этого типа относятся к категории Avoided Conversion of Grasslands and Shrublands (ACoGS) и входят в группу стандартов Agriculture, Forestry, and Other Land Use (AFOLU) вместе с более известными в Казахстане категориями Reduced Emissions from Deforestation and Degradation (REDD) и Agricultural Land Management (ALM).
В настоящее время компания VERRA, мировой лидер в сфере разработки и развития стандартов углеродных офсетов, обновляет для проектов такого типа стандарт VM0032 – Methodology for the Adoption of Sustainable Grasslands through Adjustment of Fire and Grazing, разработанный в 2015 году. В июле 2024 года компания VERRA запустила тестовый проект по адаптации стандарта в Монголии и также проведению мероприятий по развитию национального добровольного углеродного рынка.

4-БӨЛІМ. БИОӘРТҮРЛІЛІКТІ САҚТАУ МЕН ОРНЫҚТЫ ПАЙДАЛАНУ ПАЙЫМЫ
Қазақстанда биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану пайымы мынадай стратегиялық басымдықтарға негізделеді:
1. Деректерге негізделген биоәртүрлілікті сақтауды басқару: биоәртүрлілікті сақтауға қатысты барлық деректерді жинау, оларды аналитикалық өңдеу және бірыңғай ақпараттық ресурс арқылы барлық стейкхолдерлер арасында тарату;
2. Биоәртүрлілік мүддесі үшін кеңістіктік жоспарлау: мүдделі адамдардың кең ауқымы үшін қолжетімді географиялық координаттармен байланыстыра отырып, биоәртүрлілікті сақтаудың негізгі құрамдастарын және/немесе міндеттерін көрсететін геоақпараттық жүйені қалыптастыру;
3. Ел азаматтарында биоәртүрліліктің меншік иесінің ойлау парадигмасын қалыптастыру: биоәртүрліліктің экономикалық құндылығын нақты түсіну және биоәртүрлілікті сақтау мәселелеріне қатысты міндеттер мен проблемалар туралы кеңінен хабардар болу.
4. Биоәртүрлілік бойынша статус-квоны сақтауға негізделген тәсілді биоәртүрліліктің таза өсімін қамтамасыз ету тәсіліне (Biodiversity Net Gain) ауыстыру.
5. Жоғары деңгейдегі ведомствоаралық үйлестіру кеңесі арқылы мемлекеттік стейкхолдерлерді үйлестіре отырып, биоәртүрлілікті сақтауға және орнықты пайдалануға қажетті процестердің барлық стейкхолдерлерін тиімді тарту.
6. Қолжетімді қаржы ресурстарын шоғырландыру және тиімді пайдалану, сондай-ақ биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану жөніндегі шараларды қамтамасыз ету үшін жаңа қаржы көздерін іздеу және тарту.
Осылайша, экономикалық және инвестициялық саясат бойынша стратегиялық мемлекеттік шешімдер қабылдау кезінде биоәртүрліліктің пайдасы мен шығасыларын талдау жүзеге асырылады деп болжанады. Мемлекеттің экономикалық саясатының басымдықтары елдің негізгі активі ретінде биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану болуға тиіс.
Өз кезегінде 2022 жылы жүзеге асырылған, өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне, басқа да табиғи ресурстарға меншік құқығын халыққа бекітіп берген конституциялық реформаны назарға ала отырып, Қазақстан азаматтарында биоәртүрлілікке қатысты меншік иесінің ойлау парадигмасын қалыптастыру қажет. Мұндай ойлау парадигмасы биоәртүрліліктің тікелей және жанама экономикалық пайдасын түсінуге негізделген. Бұл міндетке қол жеткізуге азаматтардың биоәртүрлілік проблемалары, биоәртүрлілікті орнықты пайдаланудың маңыздылығы туралы хабардарлығын арттыру ықпал ететін болады.
Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану жөніндегі қалыптастырылатын пайымда бизнеске кәсіпкерлік қызмет салаларының ESG (экологиялық, әлеуметтік және корпоративтік басқару, бұдан әрі – ESG) есептілігімен қамтуды кеңейту және тереңдету жөніндегі міндеттер жүктеледі. Мәселен, кәсіпкерлік субъектісінің ESG қағидаларын сақтауын есепке алу қаржы ресурстарын (кредиттерді) бөлу кезінде екінші деңгейдегі банктердің шешімін алдын ала айқындауға тиіс. Сайып келгенде, бұл биоәртүрлілікке тікелей немесе жанама залал келтіруді көздейтін жобалардың банктік қаржыландыруда шектелуі тиіс екендігіне алып келуі керек. Бұл биоәртүрлілікке теріс әсер ететін қызметті экономикалық тежеу тәсілін жүзеге асырады.
Жоғарыда аталған пайымды нақты бағыттар бойынша іске асыруға былай қол жеткізілетін болады:

РАЗДЕЛ 4. ВИДЕНИЕ СОХРАНЕНИЯ И УСТОЙЧИВОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ БИОРАЗНООБРАЗИЯ
Видение сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Казахстане базируется на следующих стратегических приоритетах:
1. Управление сохранением биоразнообразия на основе данных: сбор всех данных, имеющих отношение к сохранению биоразнобразия, их аналитическая обработка и распространение среди всех стейкхолдеров через единый информационный ресурс.
2. Пространственное планирование в интересах биоразнообразия: формирование геоинформационной системы, отражающей ключевые компоненты и/или задачи по сохранению биоразнообразия в привязке к георгафическим координатам, доступной для широкого круга заинтересованных лиц.
3. Формирование у граждан страны парадигмы мышления собственника биоразнообразия: реальное понимание экономической ценности биоразнообразия и широкая осведомленность о задачах и проблемах, касающихся вопросов сохранения биоразнообразия.
4. Смена подхода, основанного на сохранении статуса-кво по биоразнообразию, на подход по обеспечению чистого прироста биоразнообразия (Biodiversity Net Gain).
5. Эффективное вовлечение всех стейкхолдеров процессов, необходимых для сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, с координацией государственных стейкхолдеров через межведомственный Координационный совет высокого уровня.
6. Консолидация и эффективное использование доступных финансовых ресурсов, а также поиск и привлечение новых финансовых источников для обеспечения мер по сохранению и устойчивому использованию биоразнообразия.
Таким образом, предполагается, что при принятии стратегических государственных решений по экономической и инвестиционной политике будет осуществляться анализ выгод и издержек биоразнообразия. Приоритетами экономической политики государства должны быть сохранение и устойчивое использование биоразнообразия, как ключевого актива страны.
В свою очередь, принимая во внимание осуществленную в 2022 году конституционную реформу, закрепившую право собственности на растительный и животный мир, другие природные ресурсы за народом, необходимо формирование у граждан Казахстана парадигмы мышления собственника по отношению к биоразнообразию. Такая парадигма мышления базируется на понимании прямых и косвенных экономических выгод биоразнообразия. Достижению этой задачи будет способствовать повышение информированности граждан о проблемах биоразнообразия, значимости устойчивого использования биоразнообразия.
В формируемом видении по сохранению и устойчивому использованию биоразнообразия на бизнес возлагаются задачи по расширению и углублению охвата ESG (экологическое, социальное и корпоративное управление, далее – ESG) отчетностью отраслей предпринимательской деятельности. Так, например, учет соблюдения предпринимательским субъектом ESG принципов должно предопределять решение банков второго уровня при выделении финансовых ресурсов (кредитов). В конечном итоге это должно привести к тому, что проекты, предполагающие причинение прямого или косвенного ущерба биоразнообразию, должны быть ограничены в банковском финансировании.
В этом реализуется подход по экономической дестимуляции деятельности, оказывающей негативное воздействие на биоразнообразие.
Реализация указанного выше видения по конкретным направлениям будет достигаться следующим образом:

4.1. Климатқа бейімделген бірыңғай экологиялық желіні, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесін және экологиялық туризмді дамыту:
Қазақстанның экологиялық желісі ЕҚТА алқабының елдің жалпы аумағының 12,5 %-ына дейін ұлғайтылып, сондай-ақ тиімді басқарылған жағдайда мәртебесі әртүрлі басқа табиғат қорғау объектілерін қоса отырып кеңейтілетін болады. Экологиялық туризмді белсенді түрде және орнықты дамыту табиғатты қорғауға ғана емес, сонымен бірге халықты экологиялық ағартуға да ықпал ететін болады. Экологиялық білім беру азаматтардың экологиялық мәдениетін қалыптастыруда басты рөл атқара отырып, елдің білім беру жүйесінде кеңінен таралатын болады.
4.2. Орнықты орман пайдалану практикаларын қолдана отырып, ормандарды қорғау және молықтыру тиімділігін арттыру:
Қолда бар ғылыми базаны қолдану және оны дамыту, қатаң орман өсіру жағдайларында орман шаруашылығын жүргізудің бай тәжірибесін пайдалану, орман шаруашылығы саласындағы озық әлемдік технологияларды зерделеу және бейімдеу, кадрлар даярлауды жақсарту және Тұжырымдаманың іс-қимыл жоспарын іске асырудың онжылдық кезеңінде осы саланы қажетті көлемде тұрақты түрде қаржыландыру арқылы мынаған қол жеткізу жоспарланып отыр:
– орман өрттерінің ауданы өрт шығу санына қарамастан, 2035 жылға қарай бір өрттің орташа ауданы 0,5 гектардан аспайтындай дәрежеде едәуір мөлшерде қысқаратын болады;
– орман аурулары мен зиянкестерінің ошақтарымен күресте негізінен биологиялық әдістер қолданылады, ошақтардың ауданы жылына 60 мың гектардан аспайды;
– заңсыз ағаш кесу көлемі барынша азайтылады;
– тұқым қуалаушылығы жақсартылған селекциялық тұқымдардан өсірілген тамыр жүйесі жабық көшеттік материалды қоса алғанда, ағаш отырғызу көлемін ұлғайта отырып, нормативтік жерсінуге қол жеткізуге және бұдан бұрын есепке алынбаған ормандарды қорғауға алып, ормандылық көрсеткішін 5,2 %-ға дейін жеткізу арқылы елдің орманды аумақтарын едәуір ұлғайтуға болады;
– ағаш дайындау мен ағаш өңдеуді дамытуды мемлекеттік қолдау қолда бар ағаш ресурстарын неғұрлым ұтымды пайдалануға ықпал етіп, ағаш материалдары нарығында алмастыру экспортында қомақты рөл атқарады;
– кадрларды даярлау және біліктілікті арттыру жүйесін жетілдіре отырып, салада бейінді білімі бар білікті мамандардың жұмыс істеуіне қол жеткізу. Саладағы адами капиталдың өсуі – Қазақстан ормандарын табысты сақтау мен кеңейтудің, олардың экологиялық және ресурстық әлеуетін арттырудың, нәтижесінде адам үшін қолайлы қоршаған ортаны сақтаудың негізгі шарты.

4.1. Развитие единой экологической сети адаптивной к климату, системы особо охраняемых природных территорий и экологического туризма:
Экологическая сеть Казахстана будет расширена с увеличением площади ООПТ до 12,5 % от общей территории страны, а также включением других природоохранных объектов с различным статусом при условии эффективного управления ими. Активное и устойчивое развитие экологического туризма будет способствовать не только охране природы, но и экологическому просвещению населения. Экологическое образование получит широкое распространение в системе образования страны, играя ключевую роль в формировании экологической культуры граждан.
4.2. Повышение эффективности охраны и воспроизводства лесов с применением практик устойчивого лесопользования:
Применяя имеющиеся научную базу и развивая ее, используя богатый опыт ведения лесного хозяйства в жестких лесорастительных условиях, изучая и адаптируя передовые мировые технологии в области лесного хозяйства, улучшив подготовку кадров и устойчиво в необходимом объеме финансируя эту отрасль за десятилетний период реализации плана действий Концепции, планируется достичь следующего:
– площадь лесных пожаров, несмотря на количество возгораний, будет сокращена при достижении средней площади одного пожара к 2035 году не более 0,5 га;
– в борьбе с очагами болезней и вредителей леса будут применяться преимущественно биологические методы, площадь очагов не будет превышать 60 тыс. га в год;
– объемы незаконных рубок леса будут сведены до минимума;
– увеличивая объемы посадок леса, в том числе с применением посадочного материала с закрытой корневой системой, выращенным из семян с улучшенной наследственностью, можно достигнуть нормативной приживаемости и, взяв под охрану ранее неучтенные леса, значительно увеличить лесные территории страны, достигнув увеличения показателя лесистости до 5,2 %;
– государственная поддержка развития лесозаготовительной и деревообрабатывающей отраслей будет способствовать более рациональному использованию имеющихся древесных ресурсов и сыграет значимую роль в процессе импортозамещения на рынке лесоматериалов.;
– совершенствуя систему подготовки кадров и повышения квалификации, достигнуть, что в отрасли будут работать квалифицированные специалисты, имеющие профильное образование. Рост человеческого капитала в отрасли – основное условие успешного сохранения и расширения лесов Казахстана, повышения их экологического, ресурсного потенциала, и в итоге сохранение благоприятной окружающей среды для человека.

4.3. Жануарлар дүниесін мониторингтеу, қорғау және орнықты пайдалану жүйесін жетілдіру:
Қазақстанның жануарлар дүниесі экожүйелердің барлық типтерінің толыққанды жұмыс істеуін қамтамасыз ете отырып және ел халқының экономикалық, эстетикалық және басқа да қажеттіліктерін қанағаттандыра отырып, орнықты өмір сүретін болады.
Жануарлар дүниесін қорғау мәселелері қала құрылысын қоса алғанда, инфрақұрылымның барлық түрін дамытуды жобалау кезінде мұқият қаралады. Электр беру желілерінде және энергетикалық қондырғылардың басқа да түрлерінде құстар өлімі деңгейі едәуір төмендейді.
Аңшылық шаруашылығы экономиканың толыққанды саласы ретінде дамып, аңшылық түрлерді ақылға қонымды орнықты пайдалануды және бекітіп берілген алқаптарда жерлерде сирек кездесетін түрлерді сақтауды қамтамасыз ете отырып, аң-құс өсіру мен аңшылық туризмін дамыта отырып, объективті түрде басқарылады.
Жануарлар дүниесін сақтау жұмысқа орналасу үшін тартымды бағытқа айналады және мемлекеттік құрылымдарда, сол сияқты аңшылық шаруашылығында да білікті кадрлармен, сондай-ақ қажетті материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етіледі.
Үздік әлемдік тәжірибені қолдана отырып, жануарлар дүниесін зерттеу мен мониторингтеудің заманауи технологиялары кеңінен пайдаланылады. Негізгі бағалы және сирек кездесетін түрлер мемлекеттік мониторингтеу мен популяцияларды басқару жүйесіне қосылады. Цифрландыру барынша енгізіледі.
Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлердің популяциялары тұрақталады немесе көбейтіледі, осының арқасында қатер төнген түрлердің саны азайып, олардың кейбіреулері Қызыл кітаптан шығарылады. Ителгінің, дала қыранының және жыртқыш құстардың басқа да түрлерінің саны өседі. Құланның, Бұхар бұғысының, Пржевальский жылқысының, қар барысының және басқа да түрлердің жаңа үйірлері пайда болады немесе дамиды. Жолбарысты реинтродукциялау жұмысы басталады. Бағалы ресурстық түр – киік популяциясының тұрақты жоғары деңгейде болуы сүйемелденіп, ауыл шаруашылығы мен жергілікті халықтың мүдделерін ескере отырып басқарылады.
Қазақстан фаунасы түрлерінің барынша көп санының табиғатты қорғау мәртебесін ХТҚО өлшемшарттары бойынша бағалай отырып, Қызыл тізім жүргізіле бастайды, ал Қызыл кітап белгіленген кезеңділікпен жаңартылып отырады.
Жануарлар дүниесін қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың тиімділігін арттыру мақсатында биоәртүрлілік мәселелерін стратегиялық, аумақтық және салалық жоспарлауға интеграциялау қамтамасыз етілетін болады. Тәуекел аймақтарын кеңістіктік картаға түсіруді, миграция маршруттарын, мекендеу орындарын және биологиялық осал аумақтарды есепке алуды қоса алғанда, құрылымдауға дейінгі кезеңдерде биоәртүрліліктің жоғалуын болдырмауға бағытталған тәсілдерді енгізу көзделеді.
Биологиялық өлшемшарттарды қоршаған ортаға әсерді бағалау (ҚОӘБ), стратегиялық экологиялық бағалау (СЭБ) және мемлекеттік қала құрылысы саясаты (МҚС) рәсімдеріне міндетті түрде интеграциялауды қамтамасыз ететін нормативтік және әдістемелік құжаттар әзірленіп, енгізілетін болады. Популяциялар жағдайының индикативті және жобадан кейінгі мониторингін енгізу, кеңістіктік талдау үшін цифрлық инфрақұрылымды қалыптастыру, ведомствоаралық өзара іс-қимылды нығайту жоспарлануда.
Биобағдарланған инфрақұрылымды және орнықты агропрактикаларды дамыту табиғи байланыстарды және экожүйелердің функционалдығын сақтау міндеттерін ескере отырып жүзеге асырылатын болады. Сондай-ақ жоғалған экожүйелік құрамдастарды өтеу тетіктерін енгізу, шаруашылық жүргізуші субъектілердің экологиялық есептілігіне қойылатын талаптарды кеңейту мен бизнес пен ғылыми қоғамдастықтың пилоттық және қалпына келтіру жобаларын іске асыруға қатысуын қамтамасыз ету көзделеді.

4.3. Усовершенствование системы мониторинга, охраны и устойчивого использования животного мира:
Животный мир Казахстана будет устойчиво существовать, обеспечивая полноценное функционирование всех типов экосистем и удовлетворяя экономические, эстетические и другие потребности населения страны.
Вопросы охраны животного мира будут тщательно рассматриваться при проектировании развития всех видов инфраструктуры, включая градостроительство. Будет снижен уровень гибели птиц на линиях электропередачи и других видах энергетических установок.
Охотничье хозяйство будет развиваться как полноценная отрасль экономики, управляться эффективно, обеспечивая разумное устойчивое использование охотничьих видов и сохранение редких видов в закрепленных угодьях, а также развивая дичеразведение и охотничий туризм.
Сохранение животного мира станет привлекательным направлением для трудоустройства и будет обеспечено квалифицированными кадрами как в государственных структурах, так и в охотничьем хозяйстве, а также необходимыми материально-техническими ресурсами.
Будут широко использоваться современные технологии изучения и мониторинга животного мира с применением лучшего мирового опыта. Ключевые ценные и редкие виды будут включены в систему государственного мониторинга и управления популяциями. Максимально будет внедрена цифровизация.
Популяции редких и находящихся под угрозой исчезновения видов будут стабилизированы или увеличены, благодаря чему число видов, находящихся под угрозой, сократится, а некоторые из них будут выведены из Красной книги. Будет расти численность балобана, степного орла и других видов хищных птиц. Будут созданы или развиты новые группировки кулана, бухарского оленя, лошади Пржевальского, снежного барса и других видов. Будет начата реинтродукция тигра. Популяции сайгака, ценного ресурсного вида, будут поддерживаться на стабильно высоком уровне и управляться с учетом интересов сельского хозяйства и местного населения.
Будет начато ведение Красного списка с оценкой природоохранного статуса максимального числа видов фауны Казахстана по критериям МСОП, а Красная книга будет обновляться с установленной периодичностью.
В целях повышения эффективности государственной политики в области охраны животного мира будет обеспечена интеграция вопросов биоразнообразия в стратегическое, территориальное и отраслевое планирование. Предусматривается внедрение подходов, направленных на предотвращение потерь биоразнообразия на доконструкционных этапах, включая пространственное картографирование зон риска, учет миграционных маршрутов, мест обитания и биологически уязвимых территорий.
Будут разработаны и внедрены нормативные и методические документы, обеспечивающие обязательную интеграцию биологических критериев в процедуры оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС), стратегической экологической оценки (СЭО) и государственной градостроительной политики (ГГП). Планируются внедрение индикативного и постпроектного мониторинга состояния популяций, формирование цифровой инфраструктуры для пространственного анализа, а также усиление межведомственного взаимодействия.
Развитие биоориентированной инфраструктуры и устойчивых агропрактик будет осуществляться с учетом задач сохранения природных связей и функциональности экосистем. Также предусматриваются внедрение механизмов компенсации утраченных экосистемных компонентов, расширение требований к экологической отчетности хозяйствующих субъектов и обеспечение участия бизнеса и научного сообщества в реализации пилотных и восстановительных проектов.

4.4. Ихтиофаунаның биологиялық әртүрлілігін сақтау және табиғи балық ресурстарына түсетін жүктемені азайту арқылы кәсіпшілік балықтардың табиғи популяциясын көбейту:
Осы бағыт бойынша міндеттерге қол жеткізу ихтиофауна мен кәсіпшілік балықтардың мекендеу ортасын қалпына келтіру мен сақтау жөніндегі іс-шаралардың ғылыми негізделген кешенін қолдану, балық ресурстарының генетикалық ресурстарын сақтау, сондай-ақ қаралып отырған салада биоәртүрлілікті сақтауға жауапты мемлекеттік ұйымдардың қызметін жетілдіру арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Гидробионттардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің генетикалық материалын сақтау үшін криобанк құрылды, балық шаруашылығы мемлекеттік кәсіпорындары мен мекемелерінің мемлекеттік инспекторлары мен қызметкерлерінің біліктілігі жыл сайын 20 %-ға дейін қамти отырып арттырылады.
Техникалық-экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама әзірленіп, балықтардың суға жіберілетін түрлерінің ауқымын кеңейту үшін жаңа технологияларды әзірлей және енгізе отырып, балықтардың өсімін жасанды жолмен молайту бойынша жұмыс істеп тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды жаңғырту жұмысы жүргізілетін болады.
4.5. Өсімдіктер дүниесін қорғаудың, қалпына келтірудің және пайдаланудың тиімді шараларын енгізу:
Қазақстанның өсімдіктер дүниесі табиғи ортада, сол сияқты ботаникалық бақтардың коллекциялары мен тұқым банктерінде де сақталады. Тұрақты мониторинг пен кадастрлық бағалау оны сақтау және орнықты пайдалану жөніндегі шараларды тиімді түрде әзірлеуге мүмкіндік береді. Кадастрлық бағалаудың нәтижесінде жалпы ауданы 1289435 шаршы км аумақта 7 облыстың өсімдіктер дүниесі объектілерінің түрлік құрамы айқындалатын болады. Бөлінген негізгі ботаникалық аумақтар мен генетикалық резерваттар басты экожүйелер мен сирек кездесетін түрлерді қорғаудың маңызды негізі болады. Инвазиялық түрлерге түгендеу жүргізіліп, Қазақстан Республикасындағы бөтен текті түрлердің тізімін қамтитын монография шығарылады.
Өсімдіктер дүниесін орнықты пайдалануды және сақтауды қамтамасыз ету үшін осы саладағы нормативтік, ғылыми-әдістемелік және цифрлық базаны дамыту қамтамасыз етілетін болады. Басымдықтардың бірі өсімдіктерге әсерді бағалау тетіктерін әзірлеу, ысыраптарды есептеу және орнын толтыру тәртібін белгілеу, сондай-ақ жобалау қызметі шеңберінде тозған учаскелерді қалпына келтіру жөніндегі міндеттемелерді енгізу болады.
Экожүйелер типтеріне, тозу деңгейіне және антропогендік жүктемелерге сезімталдыққа байланысты өсімдік жамылғысының цифрлық картографиясын жасау жөніндегі шаралар іске асырылатын болады. Экологиялық тәуекелдер бойынша кеңістіктік аймақтарға бөлу жобалық және қала құрылысы құжаттамасын әзірлеу кезінде дала, шөлді және жайылмалы ландшафттардағы осал табиғи кешендерді ескеруге мүмкіндік береді.
Өсімдіктердің жай-күйі мен шекті экологиялық жүктемелердің индикаторларын енгізу, қалпына келтіру нормативтерін қалыптастыру және биоофсеттердің, экологиялық алымдардың және өзге де ынталандырушы құралдардың тетіктерін институционалдық бекіту көзделеді. Сондай-ақ табиғатқа бағдарланған шешімдерге басымдық бере отырып, қалпына келтіру іс-шараларын мемлекеттік даму бағдарламаларына интеграциялау қамтамасыз етілетін болады. Бизнес пен үкіметтік емес сектордың өсімдік жамылғысын қалпына келтіруге және экожүйелік функцияларды сақтауға бағытталған пилоттық жобаларға қатысуын кеңейту көзделеді.

4.4. Сохранение биологического разнообразия ихтиофауны и увеличение природной популяции промысловых рыб за счет снижения нагрузки на естественные рыбные ресурсы:
Достижение задач по данному направлению будет обеспечено через применение научно-обоснованного комплекса мероприятий по восстановлению и сохранению среды обитания ихтиофауны и промысловых рыб, сохранение генетических ресурсов рыбных ресурсов, а также совершенствование деятельности государственных организаций, ответственных за сохранение биоразнообразия в рассматриваемой сфере.
Будут создан криобанк для сохранения генетического материала ценных, редких и исчезающих видов гидробионтов, повышена квалификация государственных инспекторов и работников государственных предприятий и учреждений рыбного хозяйства с ежегодным охватом до 20 %.
Будут разработаны технико-экономическое обоснование, проектно-сметная документация и проведена модернизация действующих государственных предприятий по искусственному воспроизводству рыб с разработкой и внедрением новых технологий для расширения спектра зарыбляемых видов рыб.
4.5. Внедрение эффективных мер охраны, восстановления и использования растительного мира:
Растительный мир Казахстана сохраняется как в естественной среде, так и в коллекциях ботанических садов и банках семян. Регулярный мониторинг и кадастровая оценка позволят эффективно разработать меры по сохранению и устойчивому использованию растительного мира. В результате кадастровой оценки будет определен видовой состав объектов растительного мира 7 областей на территории общей площадью 1 289 435 кв. км. Выделенные ключевые ботанические территории и генетические резерваты станут важной основой для защиты ключевых экосистем и редких видов. Будут проведены инвентаризация инвазионных видов и издана монография со списком чужеродных видов Республики Казахстан.
Для обеспечения устойчивого использования и сохранения растительного мира будет обеспечено развитие нормативной, научно-методической и цифровой базы в данной сфере. Одними из приоритетов станут разработка механизмов оценки воздействия на растительность, установление порядка расчета и компенсации потерь, а также внедрение обязательств по восстановлению деградированных участков в рамках проектной деятельности.
Будут реализованы меры по созданию цифровой картографии растительного покрова с привязкой к типам экосистем, уровню деградации и чувствительности к антропогенным нагрузкам. Пространственное зонирование по экологическим рискам позволит учитывать уязвимые природные комплексы в степных, пустынных и пойменных ландшафтах при разработке проектной и градостроительной документации.
Предусматриваются внедрение индикаторов состояния растительности и предельных экологических нагрузок, формирование нормативов восстановления и институциональное закрепление механизмов биоофсетов, экологических сборов и иных стимулирующих инструментов. Также будет обеспечена интеграция восстановительных мероприятий в государственные программы развития с приоритетом природоориентированных решений. Предусматривается расширение участия бизнеса и неправительственного сектора в пилотных проектах, направленных на восстановление растительного покрова и сохранение экосистемных функций.

4.6. Орнықты басқару және пайдалану әдістерін енгізу арқылы тозған жайылымдарды қалпына келтіру:
Тапталған жайылымдар тозған жемшөп алқаптарын жедел оңалту, көміртегінің биосеквестрленуін арттыру және биоәртүрлілікті сақтау бойынша мақсатты іс-әрекеттерді орындау арқылы қалпына келтірілетін болады. Қуаңшылыққа төзімді аридтік және басқа да дақылдарды егудің/отырғызудың, эрозияға қарсы жайылым айналымын ұйымдастырудың инновациялық технологиялары және басқалары қолданылатын болады. Жайылымдардың шығымдылығын қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды қаржыландырудың "жасыл" тетіктері енгізілді. Жайылымдық экожүйенің экологиялық тұтастығы мен қазір және болашақта елдің биоәртүрлілігін сақтау мәселелерінде жайылымды пайдаланушылардың әлеуеті мен практикалық дағдылары арттырылады.
4.7. Биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру туралы деректерді жинау мен мониторингтеудің ұлттық жүйесін құру:
Биоәртүрлілікті қаржыландыру туралы нақты деректер жеке сектордың, үкіметтік емес ұйымдардың, халықаралық құрылымдар мен өнеркәсіптің қосатын үлесін бағалауға мүмкіндік береді, бұл ресурстарды тиімді жоспарлауды және қосымша инвестицияларды тартуды қамтамасыз етеді. Аталған шаралар ақша легінің ашықтығын арттыруға жәрдемдесіп, орнықты дамуға қолдау көрсетеді, басшылық шешімдер қабылдауды жақсартады және әріптестермен ынтымақтастықты нығайтады.
5-БӨЛІМ. БИОӘРТҮРЛІЛІКТІ САҚТАУ МЕН ОРНЫҚТЫ ПАЙДАЛАНУДЫҢ НЕГІЗГІ ҚАҒИДАТТАРЫ МЕН ТӘСІЛДЕРІ
Тұжырымдаманың орындалуы мынадай негізгі қағидаттарға негізделген:
Бірлік пен тұтастық, орталықтандыру мен келісушілік қағидаты – Қазақстан Республикасының биоәртүрлілігін басқару жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру мен басқарудың бірлігі, биоәртүрлілікті басқару процесін жүзеге асыру тәртібінің бірлігі, биоәртүрлілік саласындағы заңнаманың келісушілігі.
Орнықты даму қағидаты – осы Тұжырымдаманы орындау шеңберінде қабылданатын шешімдер мен іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының және жалпы адамзаттың орнықты жай-күйі мен дамуына бағытталған.
Бейімделген басқару қағидаты – климаттың өзгеруінің белгісіздігін ескере отырып басқару.
Кадрлық және ресурстық қамтамасыз етілу қағидаты – алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін адами және басқа да материалдық және материалдық емес ресурстарды қаржыландыру көздері мен көлемін айқындау және қамтамасыз ету.
Нәтижелілік пен жеткіліктілік қағидаты – ресурстардың ең аз шығынымен, бірақ қойылған мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды жеткілікті әрі толық орындай отырып, мақсаттарға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу.
Жауапкершілік қағидаты – биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану процесіне қатысушылардың барлығының жауапкершілігі.
Жариялылық қағидаты – Қазақстан Республикасының биоәртүрлілігін сақтау мен орнықты пайдалану тұжырымдамасының мақсаттары, міндеттері және іске асырылуы туралы ақпаратты, оның ішінде қалың аудитория үшін түсінікті нысанда міндетті түрде тарату.
Тұжырымдаманың мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін мына бағыттар бойынша келесі тәсілдер/шешімдер қолданылатын болады.

4.6. Восстановление деградированных пастбищ путем внедрения методов устойчивого управления и использования
Сбитые пастбища будут восстановлены посредством реализации целенаправленных действий по ускоренной реабилитации деградированных кормовых угодий, повышению биосеквестрации углерода и сохранению биоразнообразия. Будут применены инновационные технологий посева/посадок засухоустойчивых аридных и других культур, организации противоэрозионного пастбищеоборота и др. Внедрены "зеленые" механизмы финансирования мероприятий по восстановлению продуктивности пастбищ. Повышены потенциал и практические навыки пастбищепользователей в вопросах сохранения экологической целостности пастбищной экосистемы и биоразнообразия страны в настоящем и будущем.
4.7. Создание национальной системы сбора и мониторинга данных о финансировании мероприятий по сохранению биоразнообразия
Точные данные о финансировании биоразнообразия позволят оценивать вклад частного сектора, неправительственных организаций, международных структур и промышленности, что обеспечит эффективное планирование ресурсов и привлечение дополнительных инвестиций. Эти меры способствуют повышению прозрачности денежных потоков, поддерживают устойчивое развитие, улучшают принятие управленческих решений и укрепляют сотрудничество с партнерами.
РАЗДЕЛ 5. ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ И ПОДХОДЫ К СОХРАНЕНИЮ И УСТОЙЧИВОМУ ИСПОЛЬЗОВАНИЮ БИОРАЗНООБРАЗИЯ
Исполнение Концепции построено на следующих основных принципах:
Принцип единства и целостности, централизованности и согласованности – единство организации и управления функционирования системы управления биоразнообразием Республики Казахстан, единство порядка осуществления процесса управления биоразнообразием, согласованность законодательства в сфере биоразнообразия.
Принцип устойчивого развития – решения и действия, принимаемые в рамках исполнения данной Концепции, направлены на устойчивое состояние и развитие Республики Казахстан и человечества в целом.
Принцип адаптивного управления – управление с учетом неопределенности изменения климата
Принцип кадровой и ресурсной обеспеченности – определение и обеспечение источников и объемов финансирования людских и других материальных и нематериальных ресурсов для достижения поставленных целей и задач.
Принцип результативности и достаточности – достижение целей, задач и показателей результатов с наименьшими затратами ресурсов, но с достаточным и полным выполнением поставленных целей, задач, мероприятий.
Принцип ответственности – ответственность всех участников процесса сохранения и устойчивого использования биоразнообразия.
Принцип публичности – обязательное распространение информации о целях, задачах и реализации Концепции сохранения и устойчивого использования биоразнообразия Республики Казахстан, в том числе в понятной форме для широкой аудитории.
Для реализации целей и задач Концепции будут применены следующие подходы/решения по направлениям:

5.1. Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану тәсілдерін институттандыру
Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану үшін институционалдық негіз құру биоәртүрліліктің мәні, сол сияқты нысаны бойынша рөлін түбегейлі қайта қарауды талап етеді.
Бірінші кезекте ойлаудың жаңа парадигмасын қалыптастыру ұсынылады: "Биологиялық әртүрлілік – Қазақстан Республикасының мемлекеттік егемендігінің негізі".
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк егемендiгiнiң іргелi құрамдас бөлiктерiнiң бiрi – жерге, оның қойнауына, суға, орманға, өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiне, ел аумағында орналасқан басқа да табиғи ресурстарға айрықша меншiк құқығы, сондай-ақ оларды Қазақстан халқының өмiр сүруі мен қызметiн қамтамасыз ету мақсатында пайдалану, бұл 1990 жылы 25 қазанда Қазақстан қабылдаған Мемлекеттік егемендік туралы декларацияның 9-бабында бекітілген.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 6-бабының 3-тармағына сәйкес жер және оның жер қойнауы, су, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, басқа да табиғи ресурстар халыққа тиесілі. Халық атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады.
Сонымен қатар меншік құқығы мемлекеттің Қазақстан халқына тиесілі жоғарыда аталған объектілерге меншік құқығын қорғау бойынша барлық қажетті шараларды қабылдау міндетіне де алып келеді. Бұл ережелер Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының 2023 жылғы 11 шілдедегі № 20-НП нормативтік қаулысымен бекітілген.
Осылайша, биологиялық әртүрлілікті (биоәртүрлілікті) сақтау мен орнықты пайдалану мәселелері мемлекеттік органдардың операциялық міндеттерінің бірі ғана емес, сонымен қатар барлық табиғи ресурстардың жалғыз және толық құқылы меншік иесі ретіндегі Қазақстан халқының және тиісті құқықтар мен жауапкершілік берілген Қазақстан билігінің барлық тармақтарының бірінші кезектегі және аса маңызды экзистенциалдық міндеттеріне жатады.
Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың іргелі тәсілдерінің бірі Қазақстан азаматтарында биоәртүрліліктің меншік иесінің (қожайынның) ойлау парадигмасын, мемлекеттік егемендікті биоәртүрліліктің сақталуымен нақты сәйкестендіруді байланыстыруды қалыптастыру болып табылады.
Ойлау парадигмасының өзгеруінің өлшенетін көрсеткішінің мысалы ретінде Қазақстан азаматтарының климаттың өзгеру проблемалары мен оның жалпы адамзат үшін, сол сияқты Қазақстан үшін де қауіп төндіретін зардаптары туралы хабардар болу деңгейі болып табылады. Бұл жорамал, егер адам әртүрлі көздерден экологияның әралуан проблемалары туралы ақпаратты жүйелі түрде алып отырса, егер адам мемлекеттік органдар қалыптастыратын ақпараттың жалпы легінен ақпарат, климаттың өзгеруіне байланысты проблемаларды шешуге мемлекеттің күш-жігерін бағыттау туралы "месседждер" алса, онда мұндай адам осы тақырыпқа байланысты кез келген ақпаратты, ең болмаса БАҚ-тан өз бетінше іздеуге ашық болып, қызығушылық танытатынына, тиісінше мұндай адамның биоәртүрлілік проблематикасы туралы кем дегенде қандай да бір аспект бойынша хабарсыз болуы мүмкін еместігіне негізделеді.

5.1. Институционализация подходов к сохранению и устойчивому использованию биоразнообразия
Построение институциональной основы для сохранения и устойчивого использования биоразнообразия требует фундаментального переосмысления роли биоразнообразия как по сущности, так и по форме.
В первую очередь предлагается формирование новой парадигмы мышления: "Биологическое разнообразие – основа государственного суверенитета Республики Казахстан".
Одним из фундаментальных составляющих государственного суверенитета Республики Казахстан является исключительное право собственности на землю, ее недра, воду, леса, животный и растительный мир, другие природные ресурсы, находящиеся на территории страны, а также их использование в целях обеспечения жизни и деятельности народа Казахстана, что, соответственно, было закреплено в статье 9 Декларации о государственном суверенитете, принятой Казахстаном 25 октября 1990 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 6 Конституции Республики Казахстан земля и ее недра, воды, растительный и животный мир, другие природные ресурсы принадлежат народу. От имени народа право собственности осуществляет государство.
Вместе с тем право собственности влечет за собой также и обязанность государства принимать все необходимые меры по защите принадлежащего народу Казахстана права собственности на указанные выше объекты. Данные положения закреплены нормативным постановлением Конституционного Суда Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 20-НП.
Таким образом, вопросы сохранения и устойчивого использования биологического разнообразия (биоразнообразия) являются не просто одними из операционных задач государственных органов, а относятся к первостепенным и критически важным экзистенциальным задачам народа Казахстана, как единственного и полноправного собственника всех природных ресурсов, и всех ветвей власти Казахстана, которым делегированы соответствующие права и ответственность.
Одним из фундаментальных подходов к сохранению и устойчивому использованию биоразнообразия является формирование у граждан Казахстана парадигмы мышления собственника (хозяина) биоразнообразия, четкого отождествления государственного суверенитета с сохранностью биоразнообразия.
Примером измеримого показателя изменения парадигмы мышления может являться уровень информированности граждан Казахстана о проблемах изменения климата и угрожающих последствиях как для человечества в целом, так и для Казахстана. Данное предположение основывается нам том, что если человек систематически получает информацию о различных проблемах экологии из разных источников, если человек получает из общего потока информацию, генерируемую государственными органами, "месседжи" о направлении усилий государства на решение проблем, связанных с изменением климата, то такой человек с большей долей вероятности открыт и заинтересован к самостоятельному поиску любой связанной с этой темой информации, как минимум в СМИ, соответственно, такой человек не может не быть информированным о проблематике биоразнообразия хоть в каком-то аспекте.

Жоғарыда айтылған көрсеткіш БҰҰДБ тапсырыс берген, 2012, 2020 және 2022 жылдары (онжылдық кезең) "Десента" қоғамдық қоры жүргізген зерттеулердің нысанасы болды. Респонденттердің климаттың өзгеруі туралы хабардар болу деңгейі мынадай болды:
2012 жыл – 51 %;
2020 жыл – 63 %;
2022 жыл – 49,05 %.
Осылайша, осы көрсеткіштің онжылдық кезеңдегі динамикасын ескере отырып, хабардар болу деңгейінің 90 %-дан жоғары болуына қол жеткізу Қазақстан азаматтарының экологиялық ойлау парадигмасындағы "ілгерілеудің" өлшенетін және сапалық көрсеткіші бола алар еді деп болжамдауға болады.
Екіншіден, "биоәртүрлілік" ұғымын лингвистикалық қайта форматтау қажеттігі бар.
Лингвистика және когнитивті психология тұрғысынан "биоәртүрлілік" термині ғылыми кірмеленудің типтік мысалы болып табылады, ол өзінің формалдық дәлдігіне қарамастан, қалың аудитория үшін семантикалық ашықтықтың төмен болуынан зардап шегеді. Бұл сөз "орман", "жануарлар", "табиғат", "өмір" сияқты сөздерге қарағанда, адамдардың көпшілігінде бірден көз алдына келетін немесе эмоционалды байланыстар тудырмайды. Салдарынан бұл термин эмпатияға алып келмейді, демек әрекетке де түрткі болмайды. Бұл тіршілік иелерінің жойылып кетуіне қатысты болса да, бөлекше мағынада және абстрактілі естіледі.
Сонымен қатар "биоәртүрлілік" – бұл латын тілінен шыққан күрделі термин, ол ауызекі сөйлеу тілінің орнына ғылыми дискурстың элементтерін қамтиды. Оның морфологиялық құрылымы күрделі: "био" (өмір) + "әртүрлілік" (формалардың көптігі), бұл қазірдің өзінде орташа деңгейден жоғары когнитивті жүктемені болжайды. Мамандар болып табылмайтын адамдар үшін ол дыбыстық жағынан үндес, бірақ мағынасы жағынан әртүрлі терминдермен (мысалы, "экожүйе", "гендік қор", "биом") оңай араласады, бұл ұғымдық шекаралардың бұзылуына және сөздің мәнін жете түсінбеуге алып келеді.
Сондай-ақ термин нақты бір объектіні немесе әрекетті білдірмейтінін ескеру маңызды. Бұл – микроорганизмдерден бастап қылқан жапырақты ормандарға дейін, гендерден бастап бүкіл экожүйелерге дейін барлығын қамтитын дерексіз категория. Нәтижесінде көпшілік қауымда өзін сәйкестендіруге немесе сол үшін әрекет етуге болатын көрнекі бейне қалыптаспайды. Бұл оның қоғамдық және саяси күн тәртібіне қатысушылық әлеуетін төмендетеді: эмоционалды тебіреніс тудырмайтын терминдер ұранға немесе брендке айналмайды.
Осылайша, "биоәртүрлілік" ұғымының лингвистикалық ресімделуінің өзі оны танымал ету мақсатына қарсы әрекет етеді. Табиғат қорғау идеяларын ілгерілету үшін халықтың мәдени ерекшеліктері мен дәстүрлерін ескере отырып, визуалды немесе сенсорлық жүктемесі анағұрлым айқын көрінетін ұғымдарды қолдану тиімдірек болады.
"Жер-Ана" ұғымын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жекелеген құжаттарына, мемлекеттік органдардың ресми есептеріне біртіндеп енгізе отырып, құқық қолдану, ағарту және түсіндіру жұмыстарында белсенді қолдану үшін "Жер-Ана" шартты "брендін" бір мезгілде қалыптастыра отырып, "биоәртүрлілік" терминін нормативтік құқықтық актілердің мәтіндерінде сақтау орынды болып көрінеді.
Ұсынылған шаралар биоәртүрлілікті қамтамасыз ету проблемаларына арналған негізгі халықаралық құжаттардың бірі – Куньмин-Монреаль биоәртүрлілік саласындағы жаһандық негіздемелік бағдарламасында ұсынылған тәсілдермен толығымен үндеседі. Мәселен, көрсетілген құжатта "Жер-Ана" сөзі құжаттың мәтіні бойынша бес рет қолданылады.

Озвученный выше показатель был предметом исследований общественный фонд "Десента" в 2012, в 2020 и 2022 годы (десятилетний период), заказанных ПРООН. Уровень информированности респондентов о проблемах изменения климата выглядел следующим образом:
2012 год – 51 %;
2020 год – 63 %;
2022 год – 49,05 %.
Таким образом, с учетом динамики данного показателя за десятилетний период можно предположить, что достижение уровня осведомленности выше 90% могло бы являться измеримым и качественным показателем "сдвига" в парадигме экологического мышления граждан Казахстана.
Во-вторых, видится необходимым лингвистическое переформатирование понятия "биоразнообразие".
С точки зрения лингвистики и когнитивной психологии термин "биоразнообразие" представляет собой типичный пример научного заимствования, которое, несмотря на свою формальную точность, страдает от низкой семантической прозрачности для широкой аудитории. Это слово не вызывает у большинства людей немедленной зрительной или эмоциональной ассоциации, в отличие от слов "лес", "животные", "природа", "жизнь". Как следствие, термин не вызывает эмпатии, а значит не мотивирует к действию. Он звучит отстраненно и абстрактно, даже если речь идет об исчезновении живых существ.
Кроме того, "биоразнообразие" – это составной термин латинского происхождения, несущий в себе элементы научного дискурса, а не живой повседневной речи. Его морфологическая структура сложна:
"био" (жизнь) + "разнообразие" (множественность форм), что уже предполагает когнитивную нагрузку выше средней. Для неспециалистов он легко смешивается с другими схожими по звучанию, но различными по смыслу терминами (например, "экосистема", "генофонд", "биом"), что приводит к размыванию понятийных границ и недопониманию сущности самого слова.
Также важно учитывать, что термин не обозначает конкретный объект или действие. Это абстрактная категория, включающая в себя все: от микроорганизмов до хвойных лесов, от генов до целых экосистем. В результате у широкого круга людей не формируется наглядный образ, с которым можно себя идентифицировать или ради которого можно действовать. Это снижает его мобилизационный потенциал в общественной и политической повестке: термины без эмоционального отклика не становятся лозунгами или брендами.
Таким образом, само лингвистическое оформление понятия "биоразнообразие" играет против цели его популяризации. Для продвижения идей сохранения природы эффективнее использовать понятия с более яркой визуальной или чувственной нагрузкой с учетом культурных особенностей и традиций населения.
Видится целесообразным сохранение в текстах нормативно-правовых актов термина "биоразнообразие" с одновременным формированием условного "бренда" "Жер-Ана" для активного применения в правоприменительной, просветительской и разъяснительной работе с постепенной имплементацией понятия "Жер-Ана" в отдельные документы системы государственного планирования, официальные отчеты государственных органов.
Предлагаемые меры полностью корреспондируются с подходами, предложенными в одном из основных международных документов, посвященных проблемам обеспечения биоразнообразия – Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программой в области биоразнообразия. Так, в указанном документе слова "Мать-Земля" используются по тексту документа пять раз.

Сонымен қатар 19-міндеттің "f" тармақшасына 13-ескертпеде келтірілген "Жер-ана" ұғымының сипаттамасы осы сөз тіркесін қазақстандық қоғамда дәстүрлі түсінуге толығымен сай келеді:
"Жер-Ана іс-әрекеттің негізі ретінде: адамдар мен табиғат арасындағы үйлесімді және өзара толықтыратын қарым-қатынасты қамтамасыз етуге бағытталған іс-әрекеттерді жүзеге асыруға жағдай жасайтын, барлық тіршілік иелері мен олардың қауымдастықтары арасындағы сабақтастыққа ықпал ететін, Жер-Ананың экожүйелік функцияларының коммерциялануына жол бермейтін, адам құқықтарына негізделген экоорталықтық тәсіл".
5.2. Бірыңғай экологиялық желіні кешенді дамыту
Экологиялық желі – бұл өңірдің табиғи, тарихи-мәдени және әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін ескере отырып ұйымдастырылған, экологиялық дәліздермен өзара байланысқан әртүрлі санаттағы және типтегі ЕҚТА кешені. Қазақстанның экологиялық желісін біртұтас және өзара байланысты конгломерат ретінде кешенді дамыту осы Тұжырымдаманың басым міндеттерінің бірі болып табылады.
Тұжырымдаманы іске асыру барысында заңды тұлға мәртебесі бар жұмыс істеп тұрған ЕҚТА-ны кеңейтуді қоса алғанда, ЕҚТА жүйесі белсенді түрде дамитын болады. Қазақстанның табиғат қорғау аумақтарының желісі жүйелі кеңейту және бейімделген басқару арқылы климаттың өзгеруіне байланысты проблемаларды шешу үшін қайта құрылатын болады. Желі климаттық паналау орындарын қорғап, түрлердің миграциясын қамтамасыз етеді және өзгермелі жағдайларда экожүйенің тұтастығын сақтайды. Барлық аумақтар үшін тиімді басқару жоспарларын іске асыру, экологиялық дәліздер бойынша заңнаманы жетілдіру және ЕҚТА жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру арқылы ЕҚТА-ны басқаруды жақсартуға ерекше назар аударылады. Негізгі сулы-батпақты жерлерді сақтау үшін арнайы басқару жоспарлары әзірленеді.
2035 жылға дейін заңды тұлға мәртебесі бар жаңа ЕҚТА құру және жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту, атап айтқанда, Арал теңізінің құрғаған түбінің ормандануы жұмыстарын одан әрі жалғастыру үшін өзен жайылмаларының экожүйелерін сақтау мақсатында Батыс Қазақстан облысында "Жайық орманы" мемлекеттік табиғи резерваттарын, Көкшетау ұсақ шоқысының қылқан жапырақты және жапырақты ормандарын сақтау және экотуризмді дамыту мақсатында Қызылорда облысында Арал мемлекеттік орман табиғи қорығын құру, Каспий теңізіне климаттың өзгеруінің және антропогендік әсердің ықпалын ескере отырып, Үстірт тау қойларының популяциясы мен мекендеу ортасын сақтау мақсатында Үстірт МТҚ және Маңғыстау облысындағы "Итбалығы" МТР аумағын кеңейту жоспарлануда.
Экологиялық желіні дамыту мақсаттарын қаржылай қамтамасыз етудің тиімді тетіктерінің бірі экологиялық туризмді дамыту болып табылады. Экологиялық туризмді және табиғат қорғауды ынталандыру мақсатында заңнамаға ЕҚТА-ға келушілер санын реттейтін өзгерістер енгізіліп, келушілер легін бақылау тетігін әзірлеуге бағытталған рекреациялық жүктемелерді реттеу бойынша пилоттық жоба іске асырылатын болады. Биоәртүрлілікті қорғау мен орнықты пайдалануды танымал ету, сондай-ақ экологиялық туризмді дамыту шеңберінде ақпараттық визит-орталықтар ашылады. Сондай-ақ экологиялық ағарту мәселелерінен бастап ЕҚТА-ға келушілер санын реттеуді ұйымдастыруға және заңнама талаптарының сақталуын мониторингтеуге дейін экологиялық туризмнің, оның ішінде ЕҚТА аумақтарындағы экологиялық туризмнің барлық аспектілерін қамтитын бірыңғай ақпараттық ресурс іске қосылатын болады.

Более того, описание понятия "Мать-Земля", приведенное в сноске номер 13 к подпункту "f" Задачи 19, полностью идентично традиционному пониманию этого словосочетания в казахстанском обществе:
"Мать-Земля как основа деятельности: экоцентричный подход, основанный на правах человека, который создает условия для осуществления действий, направленных на обеспечение гармоничных и взаимодополняющих отношений между людьми и природой, способствует преемственности между всеми живыми существами и их сообществами, обеспечивает предотвращение коммерциализации экосистемных функций Матери-Земли".
5.2. Комплексное развитие единой экологической сети
Экологическая сеть – это комплекс ООПТ различных категорий и видов, связанных между собой экологическими коридорами, организованный с учетом природных, историко-культурных и социально-экономических особенностей региона. Комплексное развитие экологической сети Казахстана, как единого и взаимосвязанного конгломерата, является одной из приоритетных задач настоящей Концепции.
В процессе реализации Концепции будет активно развиваться система ООПТ, включая расширение существующих ООПТ со статусом юридического лица. Казахстанская сеть природоохранных территорий будет преобразована для решения проблем, связанных с изменением климата, путем систематического расширения и адаптивного управления. Сеть будет защищать климатические убежища, обеспечивать миграцию видов и поддерживать целостность экосистем в изменяющихся условиях. Особое внимание будет уделено улучшению управления ООПТ через реализацию эффективных планов управления для всех территорий, совершенствованию законодательства по экокоридорам и повышению квалификации работников ООПТ. Для сохранения ключевых водно-болотных угодий будут разработаны специальные планы управления.
До 2035 года планируются создание новых и расширение существующих ООПТ со статусом юридического лица, в частности, создание в целях сохранения экосистем поймы рек государственных природных резерватов "Жайық орманы" в Западно-Казахстанской области для дальнейшего продолжения работ по облесению осушенного дна Аральского моря, Аральского государственного лесного природного резервата в Кызылординской области в целях сохранения хвойных и лиственных лесов Кокшетауского мелкосопочника и развития экотуризма, расширение территории Устюртского ГПЗ в целях сохранения поголовья и мест обитания устюртского горного барана и ГПР "Итбалыгы" в Мангистауской области с учетом влияния изменения климата и антропогенных воздействий на Каспийское море.
Одним из эффективных механизмов финансового обеспечения целей развития экологической сети является развитие экологического туризма.
С целью стимулирования экологического туризма и охраны природы, будут внесены изменения в законодательство, регулирующее численность посетителей на ООПТ, реализован пилотный проект по регулированию рекреационных нагрузок, направленный на разработку механизма контроля потока посетителей. В рамках популяризации охраны и устойчивого использования биоразнообразия, а также развития экологического туризма, будут открыты информационные визит-центры. Также будет запущен единый информационный ресурс, охватывающий все аспекты экологического туризма, в том числе на территориях ООПТ, от вопросов экологического просвещения до организации регулирования численности посетителей ООПТ и мониторинга соблюдения требований законодательства.

5.3. Орнықты орман пайдалану практикаларын қолдана отырып, ормандарды қорғау мен молықтыру тиімділігін арттыру
Орманды өрттен және заңсыз кесуден қорғау саласында цифрлық технологияларды (өртті ерте анықтау жүйелері, географиялық ақпараттық жүйелер, жерді қашықтықтан зондтау, ағаш материалдарын таңбалау), ұшқышсыз ұшу аппараттарын пайдалануды кеңейтуге назар аударылатын болады. Елді мекендердің айналасында отқа төзімді екпелерді қалыптастыру бойынша шыбықтарды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу мен басқа да ағаш кесу арқылы арқылы ормандардың жанғыштығын азайтуға бағытталған іс-шаралар жүргізілетін болады.
Ормандарды зиянкестер мен аурулардан қорғау жөніндегі іс-шаралар зертханалық жағдайларда өсірілген энтомофагтарды қолдануды қоса алғанда, биологиялық әдістермен жүзеге асырылатын болады.
Ормандарды молықтыру және орман өсіру саласында ағаш отырғызу көлемі, оның ішінде тұқым қуалаушылық қасиеттері жақсартылған тұқымдардан өсірілген, тамыр жүйесі жабық материал қолданылып ұлғайтылады. Негізгі орман құраушы түрлердің орман тұқымын аудандастыруға сәйкес тұрақты орман тұқым базасын құру жалғасады. Орман дақылдарының қорын игеру кезектілігі ормандардың экологиялық құндылығын ескере отырып айқындалатын болады: ағашы кесілген орындар және өртеңдер; елді мекендердің жасыл аймақтары; өзендер бассейндерінің су жиналатын жерлері және эрозиялық учаскелер. Қаржыландыру көлемін ұлғайту үшін офсеттік орман жобалары іске асырылатын болады.
Ағаш ресурстары бөлігінде орнықты орман пайдалану басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуді жетілдіру, ағаш дайындаушылар мен ағаш өңдеушілерді мемлекеттік қолдау арқылы төмен сұрыпты жұмсақ жапырақты ағашты дайындау және қайта өңдеу көлемін ұлғайту жолымен дамитын болады.
Мемлекеттік орман қорының аумағында бал араның бал ұялары мен омарталарды орналастыру, жеке плантациялық орман екпелері мен орман питомниктерін құру сияқты орман орналастырудың түрлері саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру осы аумақтарды дамытуға мүмкіндік береді, бұл гүлді өсімдіктердің негізгі тозаңдандырғыштары болып табылатын бал аралар популяциясына, сондай-ақ жеке орман қорының ұлғаюына оң әсер етеді.
Орман шаруашылығы мен ЕҚТА қызметкерлерін даярлау, олардың біліктілігін арттыру және күнделікті қызметін ұйымдастыру тәсілдерін жүйелі түрде қайта қарау қажеттігі бар. Атап айтқанда, жаңадан келген мамандарды АҚШ ұлттық парктерінің тәжірибесі бойынша оқыту және нұсқау беру тәсілдерін қолдану ұсынылады. Мысалы, жаңадан келген жұмыскерге күн, апта және ай бойынша міндеттер: бірінші жұмыс күні, бірінші жұмыс аптасы мен айында не істеу және нені үйрену керек екені, кімге және қандай мәселелер бойынша жүгінуге болатыны, сондай-ақ қызметтің аса маңызды аспектілері бойынша оқыту бейнероликтерінің тізбесі көрсетілген жаднама беріледі. Тиісті қызметтердің жұмысын реттейтін құқықтық актілер деңгейінде бірқатар ЕҚТА-да сынамаланған SMART жүйесін қолдану жөніндегі талаптарды бекіту арқылы осындай жүйені қолданудың табысты тәжірибесін кеңінен қолдану қажет.

5.3. Повышение эффективности охраны и воспроизводства лесов с применением практик устойчивого лесопользования
В области охраны лесов от пожаров и незаконных рубок внимание будет уделено расширению применения цифровых технологий (системы раннего обнаружения пожаров, географическо-информационные системы, дистанционное зондирование земли, маркировка лесоматериалов), применению беспилотных летательных аппаратов. Будут проводиться мероприятия, направленные на снижение горимости лесов за счет проведения рубок ухода в молодняках и прочих рубок по формированию пожароустойчивых насаждений вокруг населенных пунктов.
Мероприятия по защите лесов от вредителей и болезней будут осуществляться биологическими методами, включая применение энтомофагов, выращенных в лабораторных условиях
В области воспроизводства лесов и лесоразведения будут увеличиваться объемы лесопосадок, в том числе с применением посадочного материала с закрытой корневой системой, выращенного из семян с улучшенными наследственными качествами. Продолжится создание постоянной лесосеменной базы в соответствии с лесосеменным районированием основных лесообразующих пород. Очередность освоения лесокультурного фонда будет определяться с учетом экологической ценности лесов: вырубки и гари; зеленые зоны населенных пунктов; водосборные площади бассейнов рек и эрозионные участки. Для увеличения объемов финансирования будут реализовываться офсетные лесные проекты.
Устойчивое лесопользование в части древесных ресурсов будет развиваться путем совершенствования рубок главного пользования, увеличения объемов заготовки и переработки низкосортной мягколиственной древесины посредством государственной поддержки лесозаготовителей и деревообработчиков.
Совершенствование нормативных правовых актов в области таких видов лесопользования, как размещение ульев и пасек на территории государственного лесного фонда, создание частных плантационных лесных насаждений и лесных питомников позволит развивать эти направления, что положительно скажется на популяции пчел – основных опылителей цветковых растений, а также на расширении частного лесного фонда.
Видится необходимым системный пересмотр подходов к подготовке, повышению квалификации и организации повседневной деятельности работников лесного хозяйства и ООПТ. В частности, рекомендуется применение подходов к обучению и инструктажу вновь прибывающих специалистов по опыту национальных парков США. Например, вновь прибывшему на службу работнику выдается памятка с указанием задач по дням, неделям и месяцам: что нужно сделать и изучить в первый рабочий день, в первую рабочую неделю и месяц, к кому и по каким вопросам можно обращаться, а также перечень обучающих видео-роликов по наиболее критичным аспектам деятельности. Необходимо тиражировать успешный опыт применения системы SMART, апробированной в ряде ООПТ, путем закрепления требований по применению такой системы на уровне правовых актов, регулирующих деятельность соответствующих служб.

5.4. Жануарлар дүниесін мониторингтеу, қорғау және орнықты пайдалану жүйесін жетілдіру
Жануарлар дүниесі экожүйелердің негізгі элементі және жаңартылатын бағалы табиғи ресурс ретінде қарастырылады. Ұсынылып отырған іс-әрекеттер оны түрлік, популяциялық және генетикалық деңгейде сақтауға, қатер төніп тұрған түрлерді қалпына келтіруге және ауыл шаруашылығы мен экономиканың басқа да секторларының дамуын ескере отырып, Қазақстан халқының мүддесі үшін ұтымды орнықты пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған.
Жабайы жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің: қар барысының, Каспий итбалығының, қарақұйрықтың, тоғай бұғысының, құланның, арқардың барлық кіші түрлерінің, Үстірт уриалының популяциясын сақтау және қалпына келтіру жұмыстары жалғасатын болады. Құлан мен тоғай бұғысының жаңа орнықты топтары құрылып, арқарға арналған питомниктер жасалады, қар барысын реинтродукциялау бойынша пилоттық жұмыстар жүргізіліп, жолбарысты реинтродукциялау жұмыстары жалғастырылады.
Тұрақты мониторинг жүргізу, жаңа технологияларды пайдалану, халықаралық ынтымақтастықты кеңейту арқылы Каспий итбалығын ең төмен орнықты саннан – 260 мыңнан кем болмайтындай сақтау қамтамасыз етілетін болады.
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру, материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту, цифрландыру, жануарлар дүниесіне келтірілген залал үшін өндіріп алынған талап-арыз сомаларының бөлігі ретінде сыйлықақыларды төлеу мүмкіндігін пысықтау арқылы табиғатты қорғаудың мемлекеттік жүйесінің тиімділігі арттырылатын болады.
Биоәртүрлілікті мониторингтеу жүйесі құрылады. Ақпаратты уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымында құрылған кадастр және мониторинг тобы жинақтап, талдайды. Жануарлардың негізгі түрлері мен топтары үшін ел бойынша бірыңғай есепке алу әдістемелері нақтыланады немесе әзірленіп, бекітілетін болады. Мемлекеттік статистикалық есептілік жүйесіне, популяцияларды мониторингтеу мен басқару жүйесіне ғылыми зерттеулермен бірге ителгінің, бүркіттің, дала қыранының, аюдың, қасқырдың, қорқау қасқырдың, тау қосмекенділерінің (Жетісу аяқтыбалығы, Орталық Азия бақасы), басқа да негізгі түрлердің санына тұрақты бағалау жүргізіліп, оларды мониторингтеу жүйесі қалыптастырылады.
Жануарлар дүниесі мен тіршілік ету ортасын мониторингтеудің жаңа технологиялары кеңінен енгізіледі: қашықтықтан зондтау, телеметрия, фототұзақтар, ГАЖ-модельдеу, молекулалық-генетикалық талдаулар және т.б.
Мониторинг нәтижелері ХТҚО санаттары мен өлшемшарттарын пайдалана отырып, Фаунаның қызыл тізімін жүргізудің басталуымен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің және Қызыл кітаптың үнемі жаңартылып отыратын тізбесі үшін пайдаланылатын болады.
Құрлықтағы омыртқалылардың негізгі түрлерінің популяциясын басқару және бұл жұмыстарды қаржыландыру жекелеген түрлер мен түрлер топтары бойынша іс-қимыл жоспарлары негізінде жүзеге асырылады. Басқару жүйесіне жекелеген сирек кездесетін түрлер ғана емес, сонымен қатар қасқыр мен киік сияқты шаруашылық жағынан ерекше маңызды түрлер де енеді. Киік популяцияларын басқару олардың орнықты жоғары санын сақтап, алқаптардың сыйымдылығын, ауыл шаруашылығының мүдделерін ескере отырып және аң аулаудың барынша ықтимал өнімін ала отырып ғылыми негізде жүргізілетін болады. Айрықша осал жыртқыш құстарды сақтау үшін оларды оңалту орталығы құрылып, ителгіні реинтродукциялау жүргізіледі. Гермоплазма биобанкін құра отырып, in vitro Қазақстан жануарларының гендік қорын сақтау мүмкіндіктері пысықталатын болады. Омыртқасыз жануарларды сақтау ландшафттардың әртүрлі типтерін, ең алдымен ЕҚТА жүйесінде және экологиялық желіде сақтау арқылы, сол сияқты экономиканың алуан түрлі секторларындағы экологиялық бағалау рәсімдерін жақсарту арқылы қамтамасыз етіледі.
Жергілікті атқарушы органдар мен аңшылық пайдаланушылардың құқықтарын қайта қарау, жануарлар дүниесін басқару мәселелерін мемлекеттік реттеу бөлігінде үкіметтік емес ұйымдардың рөлін қарау, жабайы жануарлар ауруларының мониторингін кеңейту, қорықшылық қызметтің біліктілігін арттыру міндеттілігі арқылы аңшылық шаруашылығы саласын басқару тетігі жетілдірілетін болады. Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің құқықтық қорғалуы күшейтіледі, шектелетін және шектелмейтін түрлерді бөлу мүмкіндігін пысықтай отырып, жабайы аңшылық жануарлары популяцияларын басқару тетігі жетілдіріледі, шетелдік аңшылық туризмін дамытуға, сондай-ақ аңшылық, жабайы жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерін өсіруге қолдау көрсетілетін болады.
CИТЕС объектілері бойынша қосымша шаралар қабылданатын болады, олар киік дериваттарының айналымын бақылау тетіктерін әзірлеу мен енгізуді, ұлттық аңшылық үшін заңды алу мүмкіндігімен еріксіз жағдайларда ұсталатын жыртқыш құстарды тіркеу тәртібін өзгертуді, ителгі үшін арнайы қорғау шараларын және жануарлар мен өсімдіктер дүниесі объектілерінің айналымына қарсы күресте кеден және шекара қызметтерінің біліктілігін арттыруды қамтиды.
Жануарлардың әртүрлі топтары инвазиялық түрлерінің әсері нақтыланып, қажет болған кезде оларды бақылау шаралары жүзеге асырылады.
Жануарлар дүниесін орнықты басқару фрагментациялық және жергілікті іс-қимылдан кеңістіктік жоспарлау, тәуекелдерді бағалау және биоәртүрлілікті шешімдер қабылдау процестеріне міндетті түрде интеграциялау қағидаттарына негізделген жүйелік және алдын алу моделіне көшуді талап етеді.
Экологиялық сезімталдық деңгейлері бойынша аумақтарды картаға түсіру және аймақтарға бөлу құралдарын дамыту негізгі бағыт болады. Бұл инфрақұрылымдық және шаруашылық жобаларды жоспарлау мен іске асыру кезінде миграция жолдарының, негізгі мекендеу орындарының және табиғи құндылығы жоғары аймақтардың ерекшеліктерін ескеруге мүмкіндік береді. Кеңістіктік жоспарлау жануарлар дүниесін қорғау мен пайдаланудың ландшафтқа бағдарланған тәсілдерін енгізумен ұштастырылатын болады.
Бағалаудың бірыңғай стандарттарын, залалды барынша азайтуға және өтеуге қойылатын талаптарды, сондай-ақ тіршілік ету ортасын қалпына келтіру және ландшафттың фрагментациясын азайту бойынша практикалық ұсынымдар әзірлеуді қоса алғанда, фаунаға әсер етуді бағалаудың нормативтік-әдістемелік базасы жетілдірілетін болады. Аталған ережелер ҚОӘБ және СЭБ рәсімдері шеңберінде құқықтық айқындылықты қамтамасыз етеді, сондай-ақ экологиялық шешімдердің транспаренттілігіне ықпал етеді.
Шаруашылық қызметтің әсерінен болатын өзгерістер динамикасын тіркеп- белгілеуге және түзету шараларын негіздеуге мүмкіндік беретін жабайы жануарлар популяцияларының жай-күйі индикаторларының жүйесін қалыптастыруға ерекше назар аударылатын болады. Автоматтандырылған және қашықтан мониторинг жүргізу мүмкіндігімен осындай деректерді сақтауға және талдауға арналған цифрлық платформаны дамыту жоспарлаушы және бақылаушы органдар үшін ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Жобалық және аумақтық жоспарлаудың бастапқы кезеңдерінде биоәртүрлілікті есепке алу міндеттілігін заңнамалық бекіту жануарлар дүниесін қорғаудың институционалдық рөлін күшейтіп, мемлекеттік және жеке субъектілердің есептілігін арттырады. Бұл тәсіл, әсіресе артып келе жатқан инфрақұрылымдық және климаттық қысым жағдайында фаунаны алдын ала, ғылыми негізделген және сектораралық интеграцияланған басқаруға көшуге негіз жасайды.
Уәкілетті орган сарапшылар қауымдастығымен бірлесіп әзірлеуі және енгізуі тиіс биоәртүрлілікті сақтау мәселелері бойынша ағарту жөніндегі жалпы коммуникациялық стратегия шеңберінде шартты түрде "биоалуантүрлілік күнтізбесі" деп аталатын бойынша ақпараттық науқанды алдын ала дайындау және өткізу қажет, оған халықаралық қауымдастық биоәртүрлілікті сақтау бойынша атап өтетін барлық күндер қамтылуы мүмкін: халықаралық биоәртүрлілік күні, құстар, киік, барысы, бал аралар күні және т.б.

5.4. Усовершенствование системы мониторинга, охраны и устойчивого использования животного мира
Животный мир рассматривается как ключевой элемент экосистем и ценный возобновляемый природный ресурс. Предлагаемые действия направлены на его сохранение на видовом, популяционном и генетическом уровне, восстановление находящихся под угрозой видов и обеспечение разумного устойчивого использования в интересах народа Казахстана с учетом развития сельского хозяйства и других секторов экономики.
Будет продолжаться работа по сохранению и восстановлению популяций редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных: снежного барса, каспийского тюленя, джейрана, тугайного оленя, кулана, всех подвидов архара, устюртского уриала. Будут созданы новые устойчивые группировки кулана и тугайного оленя, созданы питомники для архара, проведены пилотные работы по реинтродукции снежного барса, продолжится работа по реинтродукция тигра.
Будет обеспечено сохранение каспийского тюленя не ниже минимальной устойчивой численности в 260 тысяч особей с ведением регулярного мониторинга, использованием новых технологий, расширением международного сотрудничества.
Будет повышена эффективность государственной системы охраны природы путем повышения квалификации сотрудников, улучшения материально-технического оснащения, цифровизации, проработки возможности выплаты премиальных как части взысканных исковых сумм за ущерб животному миру.
Будет создана система мониторинга биоразнообразия. Информация будет накапливаться и анализироваться группой кадастра и мониторинга, созданной в подведомственной организации уполномоченного органа. Будут уточнены или разработаны и утверждены единые для страны методики учета для ключевых видов и групп животных. Будут оценены численность и заложена система мониторинга балобана, беркута, степного орла, медведя, волка, шакала, горных амфибий (семиреченского лягушкозуба, центральноазиатской лягушки), других ключевых видов для их включения в государственную систему статистической отчетности, в схемы мониторинга и управления популяциями, с регулярными научными исследованиями.
Будут широко внедрены новые технологии мониторинга животного мира и местообитаний: дистанционное зондирование, телеметрия, фотоловушки, ГИС-моделирование, молекулярно-генетические анализы.
Результаты мониторинга будут использоваться для регулярно обновляемого перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и Красной книги с началом ведения Красного списка фауны с использованием категорий и критериев МСОП.
Управление популяциями ключевых видов наземных позвоночных и финансирование этих работ будут идти на основе планов действий по отдельным видам и группам видов. В систему управления будут включены не только отдельные редкие, но и хозяйственно особо значимые виды, такие как волк и сайгак. Управление популяциями сайгака будет вестись на научной основе с поддержанием их устойчиво высокой численности, учетом емкости угодий, интересов сельского хозяйства и получением максимально возможной продукции промысла. Для сохранения особо уязвимых хищных птиц будут создан центр их реабилитации, вестись реинтродукция балобана, отрабатываться возможности сохранения генофонда животных Казахстана in vitro с созданием биобанка гермоплазмы. Сохранение беспозвоночных животных будет обеспечено как путем сохранения различных типов ландшафтов, прежде всего в системе ООПТ и экологической сети, так и путем улучшения процедур экологической оценки в различных секторах экономики.
Будет совершенствоваться механизм управления охотохозяйственной отраслью путем пересмотра прав местных исполнительных органов и охотпользователей, рассмотрения роли неправительственных организаций в части государственного регулирования вопросов управления животным миром, расширения мониторинга болезней диких животных, обязательности повышения квалификации егерской службы. Будут усилена правая защищенность субъектов охотничьего хозяйства, совершенствоваться механизм управления популяциями диких охотничьих животных с проработкой возможности выделения лимитируемых и не лимитируемых видов, поддержано развитие иностранного охотничьего туризма, а также разведение охотничьих, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных.
Будут приняты дополнительные меры по объектам СИТЕС, включающие в том числе разработку и внедрение механизмов контроля за оборотом дериватов сайгака, изменение порядка регистрации содержащихся в неволе хищных птиц с обеспечением возможности их легального получения для национальной охоты, специальные охранные мероприятия для сокола-балобана и повышение квалификации таможенных и пограничных служб в борьбе с нелегальным оборотом объектов животного и растительного мира.
Будут выяснено влияние инвазивных видов различных групп животных и при необходимости осуществляться мероприятия по их контролю.
Устойчивое управление животным миром требует перехода от фрагментарных и локальных действий к системной и превентивной модели, основанной на принципах пространственного планирования, оценки рисков и обязательной интеграции биоразнообразия в процессы принятия решений.
Ключевым направлением станет развитие инструментов картографирования и зонирования территорий по уровням экологической чувствительности. Это позволит учитывать специфику миграционных путей, ключевых мест обитания и зон с высокой природной ценностью при планировании и реализации инфраструктурных и хозяйственных проектов. Пространственное планирование будет сопряжено с внедрением ландшафтно-ориентированных подходов к охране и использованию животного мира.
Будет усовершенствована нормативно-методическая база оценки воздействия на фауну, включая разработку единых стандартов оценки, требований к минимизации и компенсации ущерба, а также практических рекомендаций по восстановлению среды обитания и снижению фрагментации ландшафтов. Указанные положения обеспечат правовую определенность в рамках процедур ОВОС и СЭО, а также будут способствовать транспарентности экологических решений.
Особое внимание будет уделено формированию системы индикаторов состояния популяций диких животных, позволяющей фиксировать динамику изменений под влиянием хозяйственной деятельности и обосновывать корректирующие меры. Развитие цифровой платформы для хранения и анализа таких данных с возможностью автоматизированного и дистанционного мониторинга обеспечит доступность информации для планирующих и контролирующих органов.
Законодательное закрепление обязательности учета биоразнообразия на ранних стадиях проектного и территориального планирования усилит институциональную роль охраны животного мира и повысит подотчетность государственных и частных субъектов. Такой подход создает основу для перехода к превентивному, научно обоснованному и межсекторально интегрированному управлению фауной, особенно в условиях растущего инфраструктурного и климатического давления.
В рамках общей коммуникационной стратегии по просвещению по вопросам сохранения биоразнообразия, подлежащей разработке и реализации уполномоченным органом во взаимодействии с экспертным сообществом, представляются необходимыми заблаговременная подготовка и проведение информационной кампании по условно называемому "календарю биоразнообразия", в который могут быть включены все дни, отмечаемые международным сообществом по сохранению биоразнообразия: международный день биоразнообразия, дни птиц, сайгака, снежного барса, пчел и т.д.

5.5. Ихтиофаунаның биологиялық әртүрлілігін сақтау және табиғи балық ресурстарына түсетін жүктемені азайту есебінен кәсіпшілік балықтардың табиғи популяциясын көбейту
Кәсiпшілік балық түрлерiнiң және басқа да су жануарларының мекендеу ортасының жай-күйiн, жемшөп базасын және популяциясы құрылымын жүйелi зерттеу арқасында балық ресурстарын ұтымды пайдалану, сақтау және ұлғайту, оның iшiнде суға жіберілетін балық түрлерiнің және реинтродукциялаудың көлемi мен спектрін бағалау бойынша ұсыныстар әзiрленетiн болады. Балықтардың жасанды жолмен өсімін молайту бойынша жұмыс істеп тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды жаңғырту жүргізіледі, суға жіберілетін балық түрлерінің спектрін кеңейту үшін жаңа технологиялар әзірленіп, енгізілетін болады. Балық ресурстарын қорғау мен ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшін мемлекеттік инспекторлардың, тиісті материалдық-техникалық жарақтандырудың саны ұлғайтылады және балық пен балық өнімдерін қадағалаудың ақпараттық жүйесіне қолдау көрсетіледі.
Гидробиоценоздардың биологиялық әртүрлілігін жүйелі зерттеу және балықтардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері популяциясының динамикасын, сондай-ақ гидробионттардың бөтен текті (инвазиялық) түрлерінің енуін бағалау арқылы гидробионттардың биологиялық әртүрлілігін сақтау бойынша тиісті ғылыми негізделген ұсынымдар мен іс-шаралар әзірленетін болады. Балықтардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің өсімін молайтуды және тауарлық өсіруді ынталандыру үшін мемлекеттік қолдау шаралары әзірленіп, енгізілетін болады, гидробионттардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің генетикалық материалын сақтауға арналған криобанк құрылды.
Балық шаруашылығы жұмыскерлеріне арналған біліктілікті арттыру орталығы үшін оқыту бағдарламасы жасалып, браконьерлер аулаған өнімді өткізу мүмкіндігін түбегейлі болғызбау мақсатында балық өнімдерін өткізу тізбегін талдау бойынша жүйелі жұмыстар жүргізілетін болады. Атап айтқанда, балық өнімдеріне ветеринариялық құжаттар беру тәртібі осындай өнімдердің шығуы туралы сертификаттың міндетті болуы, сондай-ақ өнімнің басқа партиясына берілген тауардың шығуы туралы анықтаманың негізінде браконьерлік өнімдерге ветеринариялық құжаттарды алу мүмкіндігін жою бөлігінде қайта қарауды талап етеді.
Есепке алудың қайталануына не жалған құжат негізінде құжаттарды жазып беруге жол бермейтін, блокчейн қағидаттары бойынша қалыптастырылатын бірыңғай цифрлық есепке алу журналын жасау, балық өнімдерін өткізу орындарын үнемі және тосыннан бақылау бойынша жедел-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ су айдындарына жақын орналасқан елді мекендердегі балық өнімдерін сақтау пункттерін (суық қоймалар, дайындау пункттері) анықтау және бақылау талап етіледі.
Балық өнімдерін өткізу тізбегінде браконьерлік өнімдерді мониторингтеу және анықтау мақсатында тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнаманың әлеуетін іске асыру тетігі пысықталатын болады.
Жоғарыда аталған шаралар кешені браконьерлік өнімнің үлкен көлемін өткізу мүмкіндіктерін шектеу арқылы браконьерлікті экономикалық жағынан тежеуге бағытталған.

5.5. Сохранение биологического разнообразия ихтиофауны и увеличение природной популяции промысловых рыб за счет снижения нагрузки на естественные рыбные ресурсы
Благодаря систематическим исследованиям состояния среды обитания, кормовой базы и структуры популяции промысловых видов рыб и других водных животных будут разработаны рекомендации по рациональному использованию, сохранению и увеличению рыбных ресурсов, включая оценку объемов и спектра зарыбляемых видов и реинтродукции. Будут проведена модернизация действующих государственных предприятий по искусственному воспроизводству рыб, разработаны и внедрены новые технологии для расширения спектра зарыбляемых видов рыб. Будут увеличена численность государственных инспекторов, соответствующего материально-технического оснащения и поддержана информационная система прослеживаемости рыбы и рыбной продукции, для обеспечения охраны и рационального использования рыбных ресурсов.
Благодаря систематическим исследованиям биологического разнообразия гидробиоценозов и оценки динамики популяций редких и исчезающих видов рыб, а также проникновений чужеродных (инвазивных) видов гидробионтов будут разработаны соответствующие научно-обоснованные рекомендации и мероприятия по сохранению биологического разнообразия гидробионтов. Будут разработаны и внедрены меры государственной поддержки для стимулирования воспроизводства и товарного выращивания ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб, создан криобанк для сохранения генетического материала ценных, редких и исчезающих видов гидробионтов.
Будут создана обучающая программа для центра повышения квалификации для работников рыбного хозяйства, проведена системная работа по анализу цепочки сбыта рыбной продукции с целью фундаментального пресечения возможности реализации продукции, выловленной браконьерами. В частности, требует пересмотра порядок выдачи ветеринарных документов на рыбную продукцию в части обязательности наличия справки о происхождении такой продукции, а также исключения возможности получения ветеринарных документов на браконьерскую продукцию на основе справки о происхождении, выданной на другую партию продукции.
Требуются создание единого цифрового журнала учета, формируемого на принципах блокчейн, не позволяющего задвоения учета либо выписки документов на основании фиктивного документа, организация оперативно-профилактических мероприятий по регулярному и внезапному контролю мест реализации рыбной продукции, а также выявление и контроль за пунктами хранения рыбной продукции в близлежащих к водоемам населенных пунктах (холодные склады, заготовительные пункты).
Будет проработан механизм задействования потенциала законодательства о защите прав потребителей в целях мониторинга и выявления браконьерской продукции в цепочке сбыта рыбной продукции.
Перечисленный выше комплекс мер направлен на экономическое дестимулирование браконьерства через ограничение возможностей для реализации больших объемов браконьерской продукции.

5.6. Өсімдіктер дүниесін қорғаудың, қалпына келтірудің және пайдаланудың тиімді шараларын енгізу
Қазақстан Республикасы өсімдіктер дүниесін кадастрлық бағалаудың тиімді жүйесін ұйымдастыру үшін мына бағыттар бойынша жұмыстар жүргізілетін болады:
– Қазақстан Республикасы өсімдіктер дүниесін кадастрлық бағалаудың бірыңғай әдістемесі әзірленді және бекітілді;
– сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлердің ұлттық тізбесін жаңартудың заманауи тәсілдері мен ХТҚО өлшемшарттары бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірленді;
– басқарушылық шешімдерді жоспарлау және қабылдау мақсатында өсімдіктер дүниесі объектілерінің мемлекеттік кадастрлары құрылды;
– өсімдіктердің инвазиялық бөтен текті түрлерінің биоәртүрлілікке теріс әсерін азайту шараларын әзірлеу үшін оларға түгендеу жүргізілді;
– жабайы жеміс өсімдіктерін (Недзвецкий алма ағашы, кәдімгі өрік, нағыз пісте, кәдімгі бадам, Регель алмұрты), оның ішінде Сиверс алма ағашының клондық сұрыптарын селекциялық-генетикалық бағалау және перспективалы формаларын іріктеу; шырын өндіру үшін жабайы алма ағашының жаңа иммундық және айдала қотырына жоғары төзімді сұрыптары мен формаларын өндіріске енгізу бойынша одан әрі зерттеулер жалғастырылатын болады, бұл міндетті іске асыру үшін "Орманды қалпына келтіру және отандық бау-бақша шаруашылығын дамыту үшін Қазақстанның жабайы өсетін жемісті және жаңғақ жемісті өсімдіктердің гендік қорының қазіргі жай-күйін және ұтымды пайдаланылуын бағалау (молекулярлық генетикалық паспорттау және олардың формаларын in situ, ex situ сақтау үшін іріктеп алу)" ғылыми техникалық бағдарламасына бастама жасалып, іске асырылады;
– өсімдік ресурстарын тиімді басқару үшін геоақпараттық жүйелерді қолдану бойынша жұмыстар жалғастырылады; Қазақстан Республикасы өсімдіктер дүниесінің объектілері бойынша дерекқор құрылады.
Дәрілік өсімдіктердің экономикалық маңызы бар ресурстық түрлерінің қазіргі жай-күйін кезеңдік қайта бағалау және шикізаттық базаны нақтылау үшін жүйелі ресурстық зерттеулер жүргізілетін болады. Антропогендік факторлар мен жаһандық климаттық өзгерістердің күшейіп бара жатқан кезеңінде Қазақстан экономикасының негізгі табиғи-жаңартылатын элементі ретінде дәрілік өсімдік ресурстарын заманауи бағалау Қазақстан Республикасы өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастрын құруға және жүргізуге жәрдемдесіп, елдің биологиялық және азық-түлік қауіпсіздігін арттыруға ықпал ететін болады. Өңірлердің, сол сияқты жалпы республиканың дәрілік өсімдік ресурстарын жан-жақты зерделеу мен игерудің ұзақмерзімді бағдарламасына (2028 – 2035 жылдар) бастама жасалып, іске асырылады.
Сирек кездесетін өсімдіктердің жойылу қатеріне байланысты осы түрлердің ғылыми негізделген сақталуы қамтамасыз етіліп, ұзақмерзімді перспективада неғұрлым осал түрлердің популяциясын қорғауға жағдай жасайтын іс-қимыл жоспарлары әзірленді. Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлердің тізбесін жаңартудың ХТҚО заманауи тәсілдері мен өлшемшарттары қолданылып, Қызыл және Жасыл кітап түрлерінің тізімі жаңартылады.
Сирек кездесетін түрлерді анықтау үшін қолданылатын тағы бір тәсіл олардың мекендейтін жерлерін тұрақты мониторингтеу болып табылады. Қазақстанның ex-situ өсімдіктерінің сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің коллекцияларын сақтау және кейіннен реинтродукциялау үшін оларды дамыту жұмыстары күшейтілетін болады.
Мемлекеттік ботаникалық бақтардың (тірі өсімдіктер мен тұқым банктері) коллекциялық қорларында генетикалық ресурстарды сақтау үшін мемлекеттік деңгейде интродукциялық пункттер желісін кеңейтуді көздеу қажет.

5.6. Внедрение эффективных мер охраны, восстановления и использования растительного мира
Для организации эффективной системы кадастровой оценки растительного мира Республики Казахстан будут проведены работы по следующим направлениям:
– разработана и утверждена единая методика кадастровой оценки растительного мира Республики Казахстан;
– разработаны методические рекомендации по современным подходам и критериям МСОП к обновлению национального перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов;
– созданы государственные кадастры объектов растительного мира для целей планирования и принятия управленческих решений;
– проведена инвентаризация инвазивных чужеродных видов растений для разработки мер по снижению негативного влияния их на биоразнообразие;
– будут продолжены дальнейшие исследования по селекционно-генетической оценке диких плодовых растений (яблоня Недзвецкого, абрикос обыкновенный, фисташка настоящая, миндаль обыкновенный, груша Регеля и другие), в том числе сорто-клонов яблони Сиверса и отбору перспективных форм; внедрению в производство новых иммунных и высокоустойчивых к парше сортов и форм дикой яблони для сокового производства, для реализации этой задачи будет инициирована и реализованы научно-техническая программа: "Оценка современного состояния и рационального использования генофонда дикорастущих плодовых и орехоплодных растений Казахстана для лесовосстановления и развития отечественного садоводства (молекулярно-генетическая паспортизация и отбор их форм для сохранения in situ, ex situ)";
– будут продолжены работы по применению геоинформационных систем для эффективного управления растительными ресурсами; будут созданы базы данных по объектам растительного мира Республики Казахстан.
Для периодической переоценки современного состояния и уточнения сырьевой базы экономически значимых ресурсных видов лекарственных растений будут проведены систематические ресурсные исследования. Современная оценка лекарственных растительных ресурсов как ключевого естественно-возобновляемого элемента экономики Казахстана в период усиливающихся воздействий антропогенных факторов и глобальных климатических изменений послужит созданию и ведению Государственного кадастра растительного мира Республики Казахстан и будет способствовать повышению биологической и продовольственной безопасности страны. Будет инициирована и реализована долгосрочная программа всестороннего изучения и освоения лекарственных растительных ресурсов как регионов, так и республики в целом (2028-2035 годы).
В связи с угрозой исчезновения редких растений будет обеспечено научно-обоснованное сохранение этих видов, разработаны планы действий, которые создадут условия для защиты популяций наиболее уязвимых видов в долгосрочной перспективе. Будут применены современные подходы и критерии МСОП к обновлению перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов, обновлен список видов Красной и Зеленой книги.
Другим подходом, который будет применен к выявлению редких видов, должен стать регулярный мониторинг их местообитания. Будут усилены работы по развитию коллекций редких и исчезающих видов растений Казахстана ex-situ для их сохранения и последующей реинтродукции.
Для сохранения генетических ресурсов в коллекционных фондах государственных ботанических садов (живые растения и банки семян) необходимо предусмотреть на государственном уровне расширение сети интродукционных пунктов.

Сондай-ақ 2026 – 2027 жылдарға арналған бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде "Қазақстан Республикасын көгалдандырудың және бау-бақша шаруашылығының ғылыми-практикалық міндеттерін шешу үшін өзгермелі климат жағдайында мемлекеттік ботаникалық бақтардың коллекциялық қорларын талдау, дамыту және мониторингтеу" ғылыми-техникалық бағдарламасы әзірленіп, іске асырылатын болады.
Негізгі ботаникалық аумақтарды анықтау жөніндегі жұмысты кең ауқымды қолдану үшін флора мен өсімдіктердің жергілікті құрамына халықаралық өлшемшарттарды бейімдеу жөніндегі сараптамалық топ құрылады.
Өсімдіктер дүниесі объектілерін зерделеуге және сақтауға бағытталған ғылыми-зерттеу жұмыстарын іске асыру үшін заңнамаға ғылыми-техникалық бағдарламаларды конкурстық рәсімдерден тыс іске асыруға мүмкіндік беретін толықтырулар енгізілуге тиіс.
Өсімдіктер дүниесін қорғау мен орнықты пайдалану тәсілі цифрлық құралдарды, біріздендірілген нормативтік реттеуді және ғылыми негізделген индикаторларды пайдалануды үйлестіретін кешенді жүйеге негізделетін болады. Экожүйелік типтерді, өсімдік жамылғысының құрылымын, сирек кездесетін түрлердің ареалдарын, сондай-ақ әртүрлі дәрежедегі антропогендік бұзылыстары бар аумақтарды қамтитын тақырыптық цифрлық карталарды құру және енгізу түйінді элементтер болады. Бұл құралдар қабылданатын шешімдердің кеңістіктік негізділігін қамтамасыз ете отырып, экологиялық бағалау рәсімдеріне, мемлекеттік экологиялық сараптамаға және аумақтық жоспарлауға интеграцияланатын болады.
Өсімдіктерге әсерді бағалаудың тиімділігін арттыру үшін талдау құрылымын, ысыраптарды есептеу өлшемшарттарын және залалды болғызбау және орнын толтыру жөніндегі міндетті шараларды белгілейтін нормативтік-әдістемелік құжаттар әзірленетін болады. Бұл құқықтық реттеудегі бар олқылықтарды жоюды қамтамасыз етіп, экологиялық сараптама рәсімдерінің ашықтығы мен жаңғыртылуын арттырады.
Өсімдік жамылғысының жай-күйін және экожүйелерге шекті экологиялық жүктемелерді көрсететін индикаторлар жүйесі енгізілетін болады. Бұл көрсеткіштер аумақтардың орнықтылығын бақылау, сол сияқты бағалау үшін, қалпына келтіру іс-шараларын негіздеу және табиғат қорғау саясатының басымдықтарын белгілеу үшін пайдаланылатын болады.
Бизнестің жауапкершілігін күшейту және биоәртүрлілік туралы деректердің сапасын арттыру мақсатында кәсіпорындардың экологиялық есептілік жүйесіне өсімдіктер дүниесіне әсер етуге қатысты көрсеткіштер енгізілетін болады. Бұл биоәртүрлілік мәселелерін корпоративтік стратегиялар мен табиғи ресурстарды басқару процестеріне интеграциялауды қамтамасыз етеді.
Бұл тәсілді іске асыру үдей түскен климаттық және антропогендік қысым жағдайында өсімдік ресурстарын тиімді және бейімделген басқару үшін негіз жасайды, сондай-ақ экожүйелер функцияларының қайта жаңғыртылуын және ұзақмерзімді орнықтылығын қамтамасыз етеді.

Также будет разработана и реализована научно-техническая программа в рамках программно-целевого финансирования на 2026 – 2027 годы: "Анализ, развитие и мониторинг коллекционных фондов государственных ботанических садов в условиях изменяющегося климата для решения научно-практических задач озеленения и садоводства Республики Казахстан".
Для масштабирования работы по выявлению ключевых ботанических территорий будет создана экспертная группа по адаптации международных критериев к местному составу флоры и растительности.
Для реализации научно-исследовательских работ, направленных на изучение и сохранение объектов растительного мира, должны быть внесены дополнения в законодательство, допускающее реализацию научно-технических программ вне конкурсных процедур.
Подход к охране и устойчивому использованию растительного мира будет основываться на комплексной системе, сочетающей цифровые инструменты, унифицированное нормативное регулирование и использование научно обоснованных индикаторов. Центральными элементами станут создание и внедрение тематических цифровых карт, охватывающих экосистемные типы, структуру растительного покрова, ареалы редких видов, а также территории с различной степенью антропогенной нарушенности. Эти инструменты будут интегрированы в процедуры экологических оценок, государственную экологическую экспертизу и территориальное планирование, обеспечивая пространственную обоснованность принимаемых решений.
Для повышения эффективности оценки воздействия на растительность будут разработаны нормативно-методические документы, устанавливающие структуру анализа, критерии расчета потерь и обязательные меры по предотвращению и компенсации ущерба. Это обеспечит устранение существующих пробелов в правовом регулировании и повысит прозрачность и воспроизводимость процедур экологической экспертизы.
Будет внедрена система индикаторов, отражающая состояние растительного покрова и предельные экологические нагрузки на экосистемы. Эти показатели будут использоваться как для мониторинга, так и для оценки устойчивости территорий, обоснования восстановительных мероприятий и установления приоритетов природоохранной политики.
В целях усиления ответственности бизнеса и повышения качества данных о биоразнообразии в систему экологической отчетности предприятий будут включены показатели, касающиеся воздействия на растительный мир.
Это обеспечит интеграцию вопросов биоразнообразия в корпоративные стратегии и процессы управления природными ресурсами.
Реализация данного подхода создаст основу для эффективного и адаптивного управления растительными ресурсами в условиях нарастающего климатического и антропогенного давления, а также обеспечит воспроизводимость и долгосрочную устойчивость экосистемных функций.

5.7. Орнықты басқару мен пайдалану әдістерін енгізу арқылы тозған жайылымдарды қалпына келтіру
Тұжырымдамада 2035 жылға дейін тозған (тапталған) жайылымдардың өнімділігін қалпына келтіру көзделеді. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін:
– жер пайдаланушылардың барлық санатында жайылымдардың мәдени-техникалық жай-күйінің көрсеткіштерін қамтитын электрондық платформалар құрылады, оларға сәйкес тозған жемшөп алқаптарын жедел оңалтуға, көміртектің биосеквестрленуін арттыруға және биоәртүрлілікті сақтауға бағытталған жайылымдарды басқару жоспарлары әзірленіп, іске асырылады;
– агроорман мелиорациясын, тікелей егу (No-Till) және барынша аз өңдеу (minimum tillage) әдістерін, құрғақшылыққа төзімді аридтік және басқа да дақылдарды егу/отырғызу, эрозияға қарсы жайылым айналымын, жануарларды реттелмелі жаюды қолдана отырып, тапталған жайылымдардың өнімділігі қалпына келтіріледі;
– биоәртүрлілікті сақтауды "жасыл" қаржыландыру тетіктерін енгізу үшін Қазақстандағы жайылымдар бойынша көміртекті офсеттер мен кредиттер тетіктерінің халықаралық әдіснамаларын бағалау жүргізіледі;
– құрғақ аумақтарда биоәртүрлілікті сақтау үшін жерасты суларының әлеуеті айқындалып, жайылымдарды суландыру жөніндегі шаралар әзірленді;
– Қазақстанның әртүрлі өңірлерінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарларды әзірлеу мен іске асыруда жайылымдарды пайдаланушылардың әлеуеті мен практикалық дағдыларын арттыруға арналған, тозған жемшөп алқаптарын жедел оңалтуға, жинақталған көміртегі көлемін арттыруға және биоәртүрлілікті сақтауға бағытталған жайылымдық-далалық мектептер құрылады.
Сонымен қатар аталған міндеттерді неғұрлым кең тұрғыда, атап айтқанда орнықты басқару мен пайдалану әдістерін енгізу арқылы дала экожүйелерін қалпына келтіру ретінде қарастыру ұсынылады.

5.7. Восстановление деградированных пастбищ путем внедрения методов устойчивого управления и использования
Концепцией предусматривается до 2035 года восстановление продуктивности деградированных (сбитых) пастбищ. Для достижения этой цели будут:
– созданы электронные платформы с показателями культуро-технического состояния пастбищ во всех категориях землепользователей, в соответствии с ним будут разработаны и реализованы планы по управлению пастбищами, нацеленные на ускоренную реабилитацию деградированных кормовых угодий, повышение биосеквестрации углерода и сохранение биоразнообразия;
– реабилитированы продуктивность сбитых пастбищ с применением агролесомелиорации, методов прямого посева (No-Till) и минмальной обработки (minimum tillage), посева/посадок засухоустойчивых аридных и других культур, противоэррозионного пастбищеоборота, регламентированного выпаса животных;
– оценка международных методологий механизмов углеродных офсетов и кредитов к пастбищам в Казахстане для внедрения механизмов "зеленого", финансирования сохранения биоразнообразия;
– определение потенциала подземных вод и разработка мер по обводнению пастбищ для сохранения биоразнообразия на засушливых территориях;
– создание пастбищно-полевых школ в различных регионах Казахстана для повышения потенциала и практических навыков пастбищепользователей в разработке и реализации планов по управлению пастбищами и их использованию, нацеленных на ускоренную реабилитацию деградированных кормовых угодий, повышение объемов накопленного углерода и сохранение биоразнообразия.
Наряду с этим предлагаются рассмотрение указанных задач в более широком контексте, а именно восстановление степных экосистем путем внедрения методов устойчивого управления и использования.

5.8. "Біртұтас денсаулық" тәсілін іске асыру
Биоәртүрлілікті сақтау, денсаулық сақтау және ауыл шаруашылығы арасындағы орнықты өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында Куньмин-Монреаль жаһандық негіздемелік бағдарламасында көрініс тапқан "Біртұтас денсаулық" (One Health) интеграцияланған тәсілін енгізу мен дамыту ұсынылады. Бұл тәсіл табиғи экожүйелердің жоғалуы немесе тозуы нәтижесінде пайда болатын зооноздық аурулардың алдын алу, анықтау және оларға ден қою үшін қоршаған ортаны қорғау, денсаулық сақтау, ауыл шаруашылығы және ветеринария секторлары арасындағы жүйелі үйлестіруді болжамдайды.
Биоәртүрліліктің жоғалуына байланысты денсаулыққа төнетін қауіп-қатерді бағалауды ұлттық орнықты даму стратегиялары мен климаттың өзгеруіне бейімделу бағдарламаларына қосқан жөн. Мұндай интеграция Қазақстанға экожүйелердің орнықтылығын нығайтуға және халықтың денсаулық, табиғат және шаруашылық қызмет тоғысында туындайтын қауіп-қатерлер алдындағы осалдығын төмендетуге мүмкіндік береді. Бұл ретте экожүйелерді қорғауға ерекше назар аударылуға тиіс.
Биологиялық әртүрлілік туралы конвенция шеңберінде қабылданған халықаралық міндеттемелерге сәйкес келу мақсатында пандемиялардың және табиғи ортаның бұзылуына байланысты денсаулыққа төнетін өзге де қауіп-қатерлердің профилактикасы жөніндегі ұлттық нысаналы индикаторларды кезең-кезеңмен енгізу ұсынылады. Сондай-ақ қоршаған ортаға әсерді бағалауды жүзеге асыру және табиғат пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу кезінде "Біртұтас денсаулық" қағидатын ескеру маңызды.
Аталған мәселе 2023 жылдың маусым айында Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДСҰ) ұйымдастырған "Біртұтас денсаулық" бойынша жоғары деңгейдегі үшінші халықаралық конференцияда қабылданған Біртұтас денсаулық бойынша Будапешт декларациясына негізделгенін атап өткен жөн.
Декларацияда адамның денсаулығы, жануарлардың, өсімдіктердің және қоршаған ортаның саулығы бір-бірімен тығыз байланысты және кешенді, сектораралық тәсілді талап етеді деп мәлімделген. Құжатта зооноздық аурулар, микробқа қарсы препараттарға төзімділік, экожүйелердің тозуы және климаттың өзгеруі сияқты қауіп-қатерлердің алдын алу және оларды жою үшін денсаулық сақтау, ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және басқа да сабақтас салалар арасындағы ынтымақтастықты нығайту қажеттігі баса айтылған.
Будапешт декларациясы мүше мемлекеттерді "Біртұтас денсаулық" қағидаттарын ұлттық саясатқа, заңнамаға және орнықты даму стратегияларына интеграциялауға, сондай-ақ денсаулық пен қоршаған орта тоғысында биологиялық қауіп-қатерлердің алдын алуға ықпал ететін ғылымға, ағартуға және кадрлар даярлауға инвестиция салуға үндейді.

5.8. Реализация подхода "Единое здоровье"
В целях обеспечения устойчивого взаимодействия между сохранением биоразнообразия здравоохранением и сельским хозяйством рекомендуются внедрение и развитие интегрированного подхода "Единое здоровье" (One Health), отраженного в Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программе. Такой подход предполагает системную координацию между секторами охраны окружающей среды, здравоохранения, сельского хозяйства и ветеринарии для предупреждения, выявления и реагирования на зоонозные заболевания, возникающие в результате утраты или деградации природных экосистем.
Целесообразно включить оценку рисков для здоровья, связанных с утратой биоразнообразия, в национальные стратегии устойчивого развития и программы по адаптации к изменениям климата. Подобная интеграция позволит Казахстану укрепить устойчивость экосистем и снизить уязвимость населения перед угрозами, возникающими на стыке здоровья, природы и хозяйственной деятельности. При этом особое внимание должно быть уделено охране экосистем.
В целях соответствия международным обязательствам, принятым в рамках Конвенции о биологическом разнообразии, рекомендуется поэтапно внедрять национальные целевые индикаторы по профилактике пандемий и иных угроз здоровью, связанных с разрушением природной среды. Важно также учитывать принцип "Единое здоровье" при осуществлении оценки воздействия на окружающую среду и разработке нормативно-правовых актов в области природопользования.
Следует отметить, что данный вопрос также основывается на Будапештской декларации по единому здоровью, которая была принята в июне 2023 года на Третьей международной конференции высокого уровня по "Единому здоровью", организованной Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
Декларация утверждает, что здоровье человека, животных, растений и окружающей среды неразрывно связано и требует комплексного, межсекторального подхода. В документе подчеркивается необходимость укрепления сотрудничества между секторами здравоохранения, сельского хозяйства, охраны окружающей среды и других смежных областей для предотвращения и устранения угроз, таких как зоонозные заболевания, устойчивость к противомикробным препаратам, деградация экосистем и изменение климата.
Будапештская декларация призывает государства-члены к интеграции принципа "Единое здоровье" в национальные политики, законодательство и стратегии устойчивого развития, а также инвестированию в науку, просвещение и подготовку кадров, способствующих предупреждению биологических угроз на стыке здоровья и окружающей среды.

Нысаналы 1-индикатор. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың ауданы (млн га): 2026 жыл – 31,0; 2027 жыл – 31,6; 2028 жыл – 33,0; 2029 – 2035 жылдар – 33,2
1
Жұмыс істеп тұрған мемлекеттік табиғи қаумалдардың құрылуы мен қызметінің орындылығын талдау, сондай-ақ кейбір аумақтарды кейіннен заңды тұлға мәртебесі бар ЕҚТА санатына ауыстыру мақсатында олардың тиімділігін бағалау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
2
Каспий теңізіне климаттың өзгеруінің және антропогендік әсерлердің ықпалын ескере отырып, "Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейтудің ЖҒН, ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Атырау облысы әкімдігінің қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, Атырау облысының әкімдігі
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
3
"Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейту
Үкімет қаулысы
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
4
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейту
Үкімет қаулысы
2026 жылғы I тоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
5
Батыс Қазақстан облысында "Жайық орманы" мемлекеттік табиғи резерватын құрудың ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, Батыс Қазақстан облысының әкімдігі
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
6
Батыс Қазақстан облысында "Жайық орманы" мемлекеттік табиғи резерватын құру
Үкімет қаулысы
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
7
Ақмола облысында Үлкен Түкті және Кіші Түкті екі орман қорғау мекемесінің базасында "Түкті" мемлекеттік ұлттық табиғи паркін құрудың ЖҒН, ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Ақмола облысы әкімдігінің қаулысы
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, Ақмола облысының әкімдігі
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
8
"Түкті" мемлекеттік ұлттық табиғи паркін құру
Үкімет қаулысы
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
9
Каспий теңізіне климаттың өзгеруінің және антропогендік әсерлердің ықпалын ескере отырып, Каспий итбалығы популяциясын сақтау үшін "Каспий итбалығы" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейтудің ЖҒН, ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Атырау және Маңғыстау облыстары әкімдіктерінің қаулылары
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, Атырау және Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
10
"Каспий итбалығы" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейту
Үкімет қаулысы
2029 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
11
Пржевальский жылқыларын реинтродукциялау жөніндегі жоба шеңберінде "Алтын Дала" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейтудің ЖҒН, ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Қостанай облысы әкімдігінің қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, Қостанай облысының әкімдігі
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
12
"Алтын Дала" мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейту
Үкімет қаулысы
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
13
Эндемик – Қаратау арқарының популяциясын сақтау үшін Қаратау мемлекеттік табиғи қорығының аумағын кеңейтудің ЖҒН, ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Түркістан облысы әкімдігінің қаулысы
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
талап етілмейді
14
Қаратау мемлекеттік табиғи қорығының аумағын кеңейту
Үкімет қаулысы
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
15
Таулы экожүйелерді, қар барысы мен Жетiсу аяқтыбалықтарының ареалын сақтау үшін "Жаркент" мемлекеттік табиғи паркін құрудың ЖҒН, ТЭН дайындау, сондай-ақ тиісті жер учаскелерін резервке қою
ОШЖДК бұйрығы, Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы
2027 жылғы желтоқсан
Жетісу облысының әкімдігі, ЭТРМ
жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
16
"Жаркент" мемлекеттік табиғи паркін құру
Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы
2027 жылғы желтоқсан
Жетісу облысының әкімдігі, ЭТРМ
жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
17
Экологиялық дәліздерді құру мен басқарудың және ЭТРМ-ға экологиялық дәліздерді басқару жөніндегі үлгілік ережені бекіту бойынша құзырет берудің, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға өңірлік ерекшелікті ескере отырып, үлгілік ереже негізінде экологиялық дәліздерді басқару жөніндегі өңірлік ережелерді бекіту бойынша құзырет берудің құқықтық негіздерін айқындау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
18
Қар барысының миграциясын қамтамасыз ету үшін "Көлсай көлдері – Алтын Емел" экологиялық дәлізін құрудың ЖҒН дайындау
ОШЖДК бұйрығы
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, Алматы облысының әкімдігі
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
19
Қар барысының миграциясын қамтамасыз ету үшін "Көлсай көлдері – Алтын Емел" экологиялық дәлізін құру
Алматы облысы әкімдігінің қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
Алматы облысының әкімдігі, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
20
Наурызым қорығының Ақсуат көлдері жүйесін қалпына келтіру
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
21
ЕҚТА (OECM’s) болып табылмайтын басқа да тиімді қорғалатын аумақтарды дамытудың халықаралық тәсілін Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына имплементациялау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
22
Рекреациялық мақсаттағы жерлерде, сондай-ақ ұлттық парктерде рекреациялық жүктеме нормаларын айқындау әдіснамасын әзірлеу мен бекіту мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
23
Ұлттық парктерге баруды алдын ала броньдау жүйесін құру мүмкіндігін пысықтау
Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
2-бағыт. Ормандарды қорғау мен молықтыру тиімділігін арттыру, орнықты орман пайдалану практикаларын дамыту

Целевой индикатор 1. Площадь особо охраняемых природных территорий (млн га): 2026 год – 31.0; 2027 год – 31.6; 2028 год – 33.0; 2029 – 2035 годы – 33.2.
1
Оценка эффективности существующих государственных природных заказников с целью анализа целесообразности их создания и деятельности, а также последующего перевода некоторых территорий в категории ООПТ со статусом юридического лица
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
2
Подготовка ЕНО, ТЭО расширения территории государственного природного резервата "Ақжайық" с учетом влияния изменения климата и антропогенных воздействий на Каспийское море, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановление акимата Атырауской области
декабрь 2026 года
МЭПР, акимат Атырауской области
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
3
Расширение территории государственного природного резервата "Ақжайық"
постановление Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР
не требуется
не требуются
4
Расширение территории государственного природного резервата "Иле-Балхаш"
постановление Правительства
I квартал 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуются
5
Подготовка ТЭО создания государственного природного резервата "Жайык орманы" в Западно-Казахстанской области, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановление акимата Западно-Казахстанской области
декабрь 2026 года
МЭПР, акимат Западно-Казахстанской области
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
6
Создание государственного природного резервата "Жайык орманы" в Западно-Казахстанской области
постановление Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
7
Подготовка ЕНО, ТЭО создания государственного национального природного парка "Түкті" на базе двух лесоохранных учреждений Больше-Тюктинское и Мало-Тюктинское в Акмолинской области, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановление акимата Акмолинской области
декабрь 2027 года
МЭПР, акимат Акмолинской области
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
8
Создание государственного национального природного парка "Түкті"
постановление Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
9
Подготовка ЕНО, ТЭО расширения территории государственного природного резервата "Каспий итбалығы" для сохранения популяции каспийского тюленя с учетом влияния изменения климата и антропогенных воздействий на Каспийское море, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановления акиматов Атырауской и Мангистауской областей
декабрь 2028 года
МЭПР, акиматы Атырауской и Мангистауской областей
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
10
Расширение территории государственного природного резервата "Каспий итбалығы"
постановление Правительства
декабрь 2029 года
МЭПР
не требуется
не требуются
11
Подготовка ЕНО, ТЭО расширения территории государственного природного резервата "Алтын Дала" в рамках проекта по реинтродукции лошадей Пржевальского, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановление акимата Костанайской области
декабрь 2026 года
МЭПР, акимат Костанайской области
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
12
Расширение территории государственного природного резервата "Алтын Дала"
постановление правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
13
Подготовка ЕНО, ТЭО расширения территории Каратауского государственного природного заповедника для сохранения популяции эндемика – каратауского архара, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановление акимата Туркестанской области
декабрь 2027 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
не требуются
14
Расширение территории Каратауского государственного природного заповедника
постановление Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР
не требуется
не требуются
15
Подготовка ЕНО, ТЭО создания государственного природного парка "Жаркент" для сохранения горных экосистем, ареала снежного барса и семиреченского лягушкозуба, а также резервирование соответствующих земельных участков
приказ КЛХЖМ, постановление акимата области Жетісу
декабрь 2027 года
акимат области Жетісу, МЭПР
в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом
МБ
16
Создание государственного природного парка "Жаркент"
постановление акимата области Жетісу
декабрь 2027 года
акимат области Жетісу,
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом
МБ
17
Определение правовых основ создания и управления экологическими коридорами и наделению МЭПР компетенцией по утверждению типового положения по управлению экологическими коридорами, а также наделение местных исполнительных органов компетенцией по утверждению региональных положений по управлению экологическими коридорами на основании типового положения с учетом региональной специфики
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, акиматы областей
не требуется
не требуются
18
Подготовка ЕНО создания экологического коридора "Көлсай көлдері – Алтын Эмель" для обеспечения миграции снежного барса
приказ КЛХЖМ
декабрь 2027 года
МЭПР, акимат Алматинской области
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
19
Создание экологического коридора "Көлсай көлдері – Алтын Эмель" для обеспечения миграции снежного барса
постановление акимата Алматинской области
декабрь 2026 года
акимат Алматинской области, МЭПР
не требуется
не требуются
20
Восстановление системы озер Аксуат Наурзумского заповедника
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
21
Имплементация в экологическое законодательство Республики Казахстан международного подхода развития других эффективно охраняемых территорий, не являющихся ООПТ (OECM’s)
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, акиматы областей
не требуется
не требуются
22
Рассмотрение вопроса разработки и утверждения методологии по определению норм рекреационной нагрузки на землях рекреационного назначения, а также в национальных парках
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
23
Проработка возможности создания системы предварительного бронирования посещения национальных парков
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
Направление 2. Повышение эффективности охраны и воспроизводства лесов, развитие практик устойчивого лесопользования

Нысаналы 2-индикатор. Орман көмкерген аумақтардың ауданы (млн га): 2026 жыл – 14038,6; 2027 жыл – 14140,5, 2028 жыл – 14277,7; 2029 жыл – 14395,3; 2030 жыл – 14483,2; 2031 жыл – 14531,6; 2032 жыл – 14580,0; 2033 жыл – 14628,4; 2034 жыл – 14676,8; 2035 жыл – 14700,2
Нысаналы 3-индикатор. Ағаш өңдеу саласы өнімдері көлемінің өсуі (жиһаз өндірісін қоспағанда), млн тг: 2026 жыл – 64,8; 2027 жыл – 77,7; 2028 жыл – 93,3; 2029 жыл – 111,9; 2030 жыл – 134,3; 2031 жыл – 161,2; 2032 жыл – 193,5; 2033 жыл – 232,2; 2034 жыл – 278,6; 2035 жыл – 334,3.
24

Целевой индикатор 2. Площадь покрытым лесом территорий (млн га): 2026 год – 14038,6; 2027 год – 14140,5, 2028 год – 14277,7; 2029 год – 14395,3; 2030 год – 14483,2; 2031 год – 14531,6; 2032 год – 14580,0; 2033 год – 14628,4; 2034 год – 14676,8; 2035 год – 14700,2
Целевой индикатор 3. Рост объема продукции деревообрабатывающей отрасли (за исключением мебельного производства), млн тг: 2026 год – 64,8; 2027 год – 77,7; 2028 год – 93,3; 2029 год – 111,9; 2030 год – 134,3; 2031 год – 161,2; 2032 год – 193,5; 2033 год – 232,2; 2034 год – 278,6; 2035 год – 334,3.
24

Табиғат қорғау ұйымдары мен орман шаруашылығы мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыруды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығымен айқындалған тиістілік нормаларына дейін жеткізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын 2030 жылға дейін
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
25
Мемлекеттік орман күзетін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығымен және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-02/292 бұйрығымен айқындалған тиістілік нормаларына дейін нысанды киім-кешекпен, қорғау құралдарымен және өртке қарсы киіммен қамтамасыз ету
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
26
Мемлекеттік орман қорының аумағын авиациялық патрульдеумен толық қамтамасыз ету (100 %)
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, КМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
27
Елдің орман өртіне неғұрлым бейім өңірлерінде орман өрттерін ерте анықтау жүйелерін қоса алғанда, жаңа технологияларды енгізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын 2030 жылға дейін
ЭТРМ, ЖИЦДМ, облыстардың әкімдіктері
жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
28
Орман өртін сөндірудің жаңа технологиялары трансферті
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын 2030 жылға дейін
ЭТРМ, ТЖМ, облыстардың әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
29
"Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерватында энтомофагтарды қолдана отырып, орман зиянкестерімен күресу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын 2028 жылға дейін
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
30
Жұмыс істеп тұрған республикалық орман селекциялық-тұқым өсіру орталығының базасында республикалық ормандарды қорғау орталығын құру (штат санын көбейтпей)
Үкімет қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
31
Климаттың өзгеруін ескере отырып, ормандарды қалпына келтіру және көгалдандыру тәсілдерін бейімдеу жөніндегі ұсынымдарды тұжырымдау
Үкімет Аппаратына ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
32
Ертіс, Жайық, Сырдария, Іле өзендерінің жайылмаларындағы су жинау алаңдарында орман екпелерін құру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, СРИМ, облыстардың әкімдіктері
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
33
Елді мекендердің айналасында, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының, сондай-ақ темір жолдардың бойында орман екпелерін құру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, КМ, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың әкімдіктері
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде, халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
РБ, ЖБ, өзге көздер
34
Тамыр жүйесі жабық отырғызу материалын өсіру тәжірибесін кең ауқымда қолдану
Үкімет Аппаратына ақпарат

Доведение материально-технического оснащения природоохранных организаций и учреждений лесного хозяйства до норм положенности, определенных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 18-02/664
информация в Аппарат Правительства
ежегодно до 2030 года
МЭПР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом
МБ
25
Обеспечение государственной лесной охраны форменным обмундированием, средствами защиты и противопожарной одеждой до норм положенности, определенных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 18-02/664 и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-02/292
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных республиканским и местными бюджетами
РБ, МБ
26
Полное обеспечение (100%) территории государственного лесного фонда авиационным патрулированием
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, МТ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
27
Внедрение новых технологий, включая системы раннего обнаружения лесных пожаров в наиболее подверженных лесным пожарам регионах страны
информация в Аппарат Правительства
ежегодно до 2030 года
МЭПР, МИИЦР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом
МБ
28
Трансферт новых технологий тушения лесных пожаров
информация в Аппарат Правительства
ежегодно до 2030 года
МЭПР, МЧС акиматы областей
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
29
Реализация пилотного проекта в государственном лесном природном резервате "Семей орманы" по борьбе с вредителями леса с применением энтомофагов
информация в Аппарат Правительства
ежегодно до 2028 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
30
Создание республиканского центра защиты лесов на базе действующего республиканского лесного селекционно-семеноводческого центра (без увеличения штатной численности)
постановление Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуются
31
Выработка рекомендаций по адаптации подходов к лесовосстановлению и озеленению с учетом изменения климата
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
32
Создание лесных насаждений на водосборных площадях в поймах рек Ертыс, Жайык, Сырдарья, Иле
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, МВРИ, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами
РБ, МБ
33
Создание лесных насаждений вокруг населенных пунктов, вдоль автомобильных дорог республиканского, областного и районного значения, а также железных дорог
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, МТ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию), АО "НК "КазАвтожол" (по согласованию), акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами, за счет средств проектов международных организаций
РБ, МБ, иные источники
34
Масштабирование опыта по выращиванию посадочного материала с закрытой корневой системой
информация в Аппарат Правительства

2027 – 2028 жылдар
ЭТРМ, Ақмола, Алматы, Қостанай, Шығыс Қазақстан және Абай облыстарының әкімдіктері
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
35
80 мың га алқапта ормандарды молықтыру және 20 мың га алқапта Арал теңізінің құрғаған табанында егу үшін тұқымдардың жыл сайынғы қажеттілігін ескере отырып, тұрақты орман тұқым базасын қалыптастыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
36
Жыл сайын 80 мың га алқапта орман дақылдарын құруды және 20 мың га алқапта Арал теңізінің құрғаған табанында егуді ескере отырып, озық технологияларды қолданумен жұмыс істеп тұрған орман питомниктерін реконструкциялау және жаңаларын құру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
облыстардың әкімдіктері, ЭТРМ
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
37
Астана қаласы жасыл аймағының ауданын 150 мың гектарға дейін жеткізе отырып ұлғайту
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
38
Орман тұқымдарын өңдеу және сақтау бойынша жаңа технологияларды енгізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
39
Мемлекеттік орман қоры аумағында бал ара шаруашылығын дамыту жөніндегі шараларды іске асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын 2027 жылға дейін
ЭТРМ, АШМ, облыстардың әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
40
Жаһандық БИОФИН бағдарламасы аясында әртүрлі ағаш түрлері мен топырақтардың көмірқышқыл газын сіңіруін есептеу әдіснамасын әзірлеу және бекіту мәселесін қарастыру.
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
41
Мемлекеттік орман қоры аумағында парниктік газдарды сіңіру жөніндегі жобаларды іске асыру шеңберінде қаражаттың нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз ету механизмін айқындау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
42
Орман секторында климаттың өзгеруіне бейімделу бойынша іс-шаралар кешенін әзірлеу және жүзеге асыру (орманды қалпына келтіру және көгалдандыру)
Үкімет Аппаратына ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
43
Мемлекеттік орман қоры аумағында парниктік газдарды сіңіру бойынша пилоттық жобаларды іске асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
талап етілмейді
44
Орман өсіру үшін орманға жарамды алқаптарды анықтау бойынша жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу
жұмыс жобалары
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде
РБ, ЖБ
45
Мемлекеттік орман қорының құрамына енгізе отырып, есепке алынбаған орман алқаптарын түгендеу және заңнамада көзделген ресімдеуді жүргізу
ЭТРМ-ға түгендеу жөніндегі есептер, облыстар әкімдіктерінің қаулылары
жыл сайын
облыстардың әкімдіктері, АШМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
46
Жеке орман өсіруді ынталандыру және қолдау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, АШМ
талап етілмейді
талап етілмейді
47
Академиялық деңгейді ескере отырып, жоғары оқу орындарында орман шаруашылығы үшін мамандар даярлау тәсілдерін қайта қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҒЖБМ, АШМ
талап етілмейді
талап етілмейді
48
Орман шаруашылығы жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру орталығын құру
мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
49
Алматы қаласында "Баум үйі" ғимаратында республикалық орман және орман өсіру музейін құру мәселесін қарау
Алматы қаласының мәслихатына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
Алматы қаласының әкімдігі
талап етілмейді
талап етілмейді
50
Орман шаруашылығы саласындағы жас мамандарды қолдау шараларын тұжырымдау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҰЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
51
"Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерватында пилоттық жобаны іске асыра отырып, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген ағаш өнімдерінің қозғалысын электрондық таңбалауды және есепке алуды енгізу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, СИМ, ЖИЦДМ "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
52
Қазақстан Республикасында ағаш өңдеу саласын кешенді дамыту жөніндегі шараларды тұжырымдау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, ЭТРМ, ӨҚМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
3-бағыт. Жануарлар дүниесін мониторингтеу, қорғау және орнықты пайдалану жүйесін жетілдіру
Нысаналы 4-индикатор. Жануарлардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің саны (сақтау және қалпына келтіру) (саны)

2027 –2028 годы
МЭПР, акиматы Акмолинской, Алматинской, Костанайской, Восточно-Казахстанской областей и области Абай
в пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами
РБ, МБ
35
Формирование постоянной лесосеменной базы с учетом ежегодной потребности семян для воспроизводства лесов на площади 80 тысяч га и посева на осушенном дне Аральского моря на площади 20 тысяч га
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренным республиканским и местным бюджетами
РБ, МБ
36
Реконструкция существующих и создание новых лесных питомников с применением передовых технологий с учҰтом ежегодного создания лесных культур на площади 80 тысяч га и посева на осушенном дне Аральского моря на площади 20 тысяч га
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
акиматы областей,
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами
РБ, МБ
37
Увеличение площади зеленой зоны города Астаны с доведением до 150 тысяч га
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
38
Внедрение новых технологий по переработке и хранению лесных семян
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, акиматы областей
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
39
Реализация мер по развитию пчеловодства на территории государственного лесного фонда
информация в Аппарат Правительства
ежегодно до 2027 года
МЭПР, МСХ, акиматы областей
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
40
Рассмотрение вопроса разработки и утверждения методологии подсчета поглощения углекислого газа различными древесными породами и почвами в рамках глобальной программы БИОФИН
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
41
Определение механизма обеспечения целевого использования средств в рамках реализации проектов по поглощению парниковых газов на территории государственного лесного фонда
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
42
Разработка и реализация комплекса мер по адаптации к изменению климата в лесном секторе (лесовосстановление и озеленение)
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
43
Реализация пилотных проектов по поглощению парниковых газов на территории государственного лесного фонда
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, акиматы областей
за счет средств проектов международных организаций
не требуются
44
Проведение проектно-изыскательских работ для определения лесопригодных площадей для лесоразведения
рабочие проекты
ежегодно
МЭПР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами
РБ, МБ
45
Инвентаризация и предусмотренное законодательством оформление площадей неучтенных лесов с включением их в состав государственного лесного фонда
отчеты по инвентаризации в МЭПР, постановления акиматов областей
ежегодно
акиматы областей, МСХ
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
46
Стимулирование и поддержка частного лесоразведения
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР, МСХ
не требуется
не требуются
47
Пересмотр подходов к подготовке специалистов для лесного хозяйства в высших учебных заведениях с учетом академического уровня
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, МНВО, МСХ
не требуется
не требуются
48
Рассмотрение вопроса создания центра повышения квалификации работников лесного хозяйства
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуются
49
Рассмотрение вопроса создания республиканского музея леса и лесоразведения в городе Алматы в здании "Дом Баума"
предложение в маслихат города Алматы
декабрь 2026 года
Акимат города Алматы
не требуется
не требуются
50
Выработка мер поддержки молодых специалистов в области лесного хозяйства
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР, МНЭ
не требуется
не требуются
51
Рассмотрение вопроса внедрения электронной маркировки и учета движения древесной продукции, произведенной на территории Республики Казахстан, с реализацией пилотного проекта в государственном лесном природном резервате "Семей орманы"
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, МТИ, МИИЦР,
АО "Казахтелеком" (по согласованию)
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
52
Выработка мер по комплексному развитию деревообрабатывающей отрасли в Республике Казахстан
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МНЭ, МЭПР,
МПС
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
Направление 3. Совершенствование системы мониторинга, охраны и устойчивого использования животного мира
Целевой индикатор 4. Численность ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных (сохранение и восстановление) (количество)

Қар барысы (дарақ): 2026 жыл – 192; 2027 жыл – 194; 2028 жыл – 196; 2029 жыл – 198; 2030 жыл – 200; 2031 жыл – 202; 2032 жыл – 204; 2033 жыл – 206; 2034 жыл – 208; 2035 жыл – 210
Каспий итбалығы (мың дарақ): 2026 жыл – 260; 2027 жыл – 260; 2028 жыл – 260; 2029 жыл – 260; 2030 жыл – 260; 2031 жыл – 260; 2032 жыл – 260; 2033 жыл – 260; 2034 жыл – 260; 2035 жыл – 260
Қарақұйрық (мың дарақ): 2026 жыл – 15,9; 2027 жыл – 16,0; 2028 жыл – 16,3; 2029 жыл – 16,5; 2030 жыл – 16,8; 2031 жыл – 17,1; 2032 жыл – 17,4; 2033 жыл – 17,6; 2034 жыл – 17,9; 2035 жыл – 18,2
Тоғай бұғысы (мың дарақ): 2026 жыл – 1,32; 2027 жыл – 1,37; 2028 жыл – 1,40; 2029 жыл – 1,46; 2030 жыл – 1,50; 2031 жыл – 1,55; 2032 жыл – 1,63; 2033 жыл – 1,70; 2034 жыл – 1,77; 2035 жыл – 1,80
Құлан (мың дарақ): 2026 жыл – 4,80; 2027 жыл – 4,90; 2028 жыл – 4,99; 2029 жыл – 5,09; 2030 жыл – 5,19; 2031 жыл – 5,29; 2032 жыл – 5,39; 2033 жыл – 5,50; 2034 жыл – 5,61; 2035 жыл – 5,71
Арқар (Қаратау, Тянь-Шань, Қазақстан арқары) (мың дарақ): 2026 жыл – 18,0; 2027 жыл – 18,4; 2028 жыл – 18,8; 2029 жыл – 19,1; 2030 жыл – 19,5; 2031 жыл – 19 ,9; 2032 жыл – 20,3; 2033 жыл – 20,7; 2034 жыл – 1,1; 2035 жыл – 21,5
Үстірт уриалы (мың дарақ): 2026 жыл – 4,1; 2027 жыл – 4,2; 2028 жыл – 4,28; 2029 жыл – 4,36; 2030 жыл – 4,45; 2031 жыл – 4,54; 2032 жыл – 4,63; 2033 жыл – 4,72; 2034 жыл – 4,81; 2035 жыл – 4,90
Нысаналы 5-индикатор. Қоршаған ортаны мониторингтеу және бағалау, популяцияларды сақтау және басқару үшін экологиялық статистика көрсеткіштері жүйесіне енгізілген жануарлар түрлерінің саны:
2026 жыл – 12; 2027 жыл – 14; 2028 жыл – 16; 2029 жыл – 17; 2030 жыл – 18; 2031 жыл – 19; 2032 жыл – 20;
2033 жыл – 21; 2034 жыл – 22; 2035 жыл – 23.
53
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерватында Тұран жолбарысын реинтродукциялау үшін орнықты жемшөп базасын құру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
54
"Іле-Балқаш" мемлекеттік табиғи резерватында жолбарыстың бес дарағын жабайы табиғатқа жіберу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2032 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
55
Өзбекстанмен трансшекаралық популяция құру мүмкіндігін ескере отырып, Сырдария өзенінің орта ағысындағы тоғай бұғысын реинтродукциялау
Үкімет Аппаратына ақпарат
2030 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
56
"Алтын Дала" мемлекеттік табиғи резерватында құлан мен Пржевальский жылқысының тұрақты топтарын құру
Үкімет Аппаратына есеп
2035 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
57
Кейіннен жабайы табиғатқа реинтродукциялау үшін "Ұлытау" МҰТП-да жартылай ерікті жағдайларда аналық арқар басын өсіру мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2030 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
58
Қар барысы популяциясын басқару
Үкімет Аппаратына ақпарат
2029 жылдан бастап жыл сайын
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
59
Қарақұйрық, құлан, Бұхар бұғысы популяцияларын, арқарлардың түрлері мен кіші түрлерін жыл сайын есепке алу мен мониторингтеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
60
Табиғат қорғау ұйымдары мен кәсіпорындары инспекторларының жұмысына цифрландыру жүйелерін (SMART және т.б.) енгізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, ЖИЦДМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
61
Каспий итбалығының тіршілік ету ортасы, жемшөп базасы, популяция құрылымы, таралуы және өріс аударуы жөнінде жыл сайынғы ғылыми зерттеулер
АШМ ақпараттық ресурсында орналастырылған, практикалық ұсынымдарды қамтитын есептер
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
62
Мұзды кезеңде Каспий итбалығы популяциясының санын мультиспектрлі авиатүсірілім әдісімен бағалау
АШМ ақпараттық ресурсында орналастырылған, практикалық ұсынымдарды қамтитын есептер
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
63
Каспий итбалығының санын, таралуын зерттеу және оның трансшекаралық популяциясын сақтау жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарларын әзірлеу үшін халықаралық және өңірлік ынтымақтастықты дамыту
ынтымақтастық туралы келісім
2031 жылғы желтоқсан
АШМ, СІМ, ЭТРМ, Атырау, Маңғыстау облыстарының әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
64
Қоңыр аюдың, бүркіттің, дала қыранының, ителгінің, қосмекенділердің таулы түрлерінің (аяқтыбалық, Орталық Азия бақасы) санын бағалау және оларды жыл сайынғы мониторингтеу жүйесін әзірлеу
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған. практикалық ұсынымдарды қамтитын есептер
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
65
Жануарлардың негізгі түрлері мен түрлерінің топтары үшін есепке алу, сондай-ақ осындай топтарды орталықтандырылған есепке алуды жүргізу әдіснамасын әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
66
Популяцияларды мониторингтеу және басқару жүйесіне енгізілген түрлердің мекендеу ортасын, жемшөп базасын, популяция құрылымын, таралуын және миграциясын зерделеу бойынша ғылыми зерттеулерді бекітілген кезеңділікпен жүргізу
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған, практикалық ұсынымдарды қамтитын есептер
жыл сайын
ЭТРМ, АШМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
67
ХТҚО өлшемшарттары мен санаттарына сәйкес жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің тізбесін және Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын бейімдеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
68
Жабайы жануарлардың санын және олардың мекендеу ортасының жай-күйін бағалауда инновациялық технологиялар мен шешімдерді, оның ішінде жасанды интеллект пайдаланылатын ұшқышсыз авиациялық жүйелерді қолдана отырып, ғарыштық мониторинг пен мониторингті пайдалану жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
ЭТРМ-ға ұсынымдар
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҒЖБМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
талап етілмейді
69
Tabigat.gov.kz табиғи ресурстардың интерактивті картасына табиғат қорғау мекемелері мен аңшылық шаруашылықтары жүзеге асыратын жабайы жануарларды мониторингтеу және есепке алу деректерін интеграциялау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ЖИЦДМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
70
Киікті, қар барысын қашықтықтан мониторингтеу бағдарламасын кеңейту
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, ЖИЦДМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
71
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманы жекелеген жануарлар түрлері бойынша іс-қимыл жоспарларын әзірлеу және іске асыру тәсілін енгізу бөлігінде жетілдіру мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
72
Қазақстанда мекендейтін жануарлардың белгілі бір түрлері бойынша халықаралық іс-қимыл жоспарлары мен бағдарламаларды ескере отырып, жануарлардың жекелеген түрлері бойынша іс-қимыл жоспарларын әзірлеу және бекіту мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс

Снежный барс (особей): 2026 год – 192; 2027 год – 194; 2028 год – 196; 2029 год – 198; 2030 год – 200; 2031 год – 202; 2032 год – 204; 2033 год – 206; 2034 год – 208; 2035 год – 210
Каспийский тюлень (тысяч особей): 2026 год – 260; 2027 год – 260; 2028 год – 260; 2029 год – 260; 2030 год – 260; 2031 год – 260; 2032 год – 260; 2033 год – 260; 2034 год – 260; 2035 год – 260
Джейран (тысяч особей): 2026 год – 15,9; 2027 год – 16,0; 2028 год – 16,3; 2029 год – 16,5; 2030 год – 16,8; 2031 год – 17,1; 2032 год – 17,4; 2033 год – 17,6; 2034 год – 17,9; 2035 год – 18,2
Тугайный олень (тысяч особей): 2026 год – 1,32; 2027 год –1,37; 2028 год – 1,40; 2029 год – 1,46; 2030 год – 1,50; 2031 год – 1,55; 2032 год – 1,63; 2033 год – 1,70; 2034 год – 1,77; 2035 год – 1,80
Кулан (тысяч особей): 2026 год – 4,80; 2027 год – 4,90; 2028 год – 4,99; 2029 год – 5,09; 2030 год – 5,19; 2031 год – 5,29; 2032 год – 5,39; 2033 год – 5,50; 2034 год – 5,61; 2035 год – 5,71
Архар (каратауский, тянь-шаньский, казахстанский) (тысяч особей): 2026 год – 18,0; 2027 год – 18,4; 2028 год – 18,8; 2029 год – 19,1; 2030 год – 19,5; 2031 год – 19 ,9; 2032 год – 20,3; 2033 год – 20,7; 2034 год – 1,1; 2035 год – 21,5
Устюртский уриал (тысяч особей): 2026 год – 4,1; 2027 год – 4,2; 2028 год – 4,28; 2029 год – 4,36; 2030 год – 4,45; 2031 год – 4,54; 2032 год – 4,63; 2033 год – 4,72; 2034 год – 4,81; 2035 год – 4,90
Целевой индикатор 5. Количество видов животных, включенных в систему показателей экологической статистики для мониторинга и оценки окружающей среды, сохранения и управления популяциями.
2026 год – 12; 2027 год – 14; 2028 год – 16; 2029 год – 17; 2030 год – 18; 2031 год – 19; 2032 год – 20; 2033 год – 21; 2034 год – 22; 2035 год – 23.
53
Создание устойчивой кормовой базы для реинтродукции туранского тигра в государственном природном резервате "Иле Балхаш"
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
54
Выпуск в дикую природу пяти особей тигра в государственном природном резервате "Иле-Балхаш"
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2032 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
55
Реинтродукция тугайного оленя в среднем течении реки Сырдарья с потенциальной возможностью создания трансграничной популяции с Узбекистаном
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2030 года
МЭПР,
МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
56
Создание устойчивых группировок кулана и лошади Пржевальского в государственном природном резервате "Алтын Дала"
отчет в Аппарат Правительства
декабрь 2035 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
57
Рассмотрение вопроса создания маточного поголовья архара в ГНПП "Улытау" в полувольных условиях для последующей реинтродукции в дикую природу
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2030 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
58
Управление популяцией снежного барса
информация в Аппарат Правительства
ежегодно с 2029 года
МЭПР,
МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
59
Ежегодный учет и мониторинг популяций джейрана, кулана, бухарского оленя, видов и подвидов горных баранов
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
60
Внедрение систем цифровизации (SMART и другие) в работу инспекторов природоохранных организаций и предприятий
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР,
МИИЦР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
61
Ежегодные научные исследования среды обитания, кормовой базы, структуры популяции, распределения и миграции каспийского тюленя
отчеты с практическими рекомендациями, размещенные на информационном ресурсе МСХ
ежегодно
МСХ, МНВО, МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
62
Оценка численности популяции каспийского тюленя методом мультиспектральной авиасъемки в ледовый период
отчеты с практическими рекомендациями, размещенные на информационном ресурсе МСХ
ежегодно
МСХ, МНВО,
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
63
Развитие международного и регионального сотрудничества для исследований численности, распространения и разработки совместных планов действий по сохранению трансграничной популяции каспийского тюленя
соглашение о сотрудничестве
декабрь 2031 года
МСХ, МИД, МЭПР, акиматы Атырауской, Мангистауской областей
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
64
Оценка численности и разработка системы ежегодного мониторинга бурого медведя, беркута, степного орла, балобана, горных видов амфибий (лягушкозуб, центральноазиатская лягушка)
отчеты с практическими рекомендациями, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
65
Рассмотрение вопроса разработки методологии учета для ключевых видов и групп видов животных, а также по ведению централизованного учета таких групп
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
66
Проведение с утвержденной периодичностью научных исследований по изучению среды обитания, кормовой базы, структуры популяции, распределения и миграции видов, включенных в систему мониторинга и управления популяциями
отчеты с практическими рекомендациями, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР, МСХ, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
67
Адаптация перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и Красной книги Республики Казахстан в соответствии с критериями и категориями МСОП
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
68
Разработка рекомендаций по использованию инновационных технологий и решений, в том числе космического мониторинга и мониторинга с применением беспилотных авиационных систем с использованием искусственного интеллекта, в оценке численности диких животных и состояния среды их обитания
рекомендации, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
декабрь 2027 года
МЭПР, МНВО, МИИЦР
не требуется
не требуются
69
Интеграция данных мониторинга и учета диких животных, осуществляемого природоохранными учреждениями и охотничьими хозяйствами в Интерактивную карту природных ресурсов tabigat.gov.kz
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР, МИИЦР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
70
Расширение программы дистанционного мониторинга сайгака, снежного барса
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР, МИИЦР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
71
Рассмотрение вопроса совершенствования законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в части внедрения подхода по разработке и реализации планов действий по отдельным видам животных
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
72
Рассмотрение вопроса разработки и утверждения планов действий по отдельным видам животных, с учетом международных планов действий и программ по определенным видам животных, обитающих в Казахстане
предложение в Аппарат Правительства

2026 – 2027 жылдар
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
73
Қазақстанда мекендейтін жануарлардың белгілі бір түрлері бойынша халықаралық іс-қимыл жоспарлары мен бағдарламаларының болуын ескере отырып, жануарлардың кемінде 9 жекелеген түрі бойынша іс-қимыл жоспарларын іске асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 жылдан бастап жыл сайын
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
74
Ителгіні еріксіз жағдайда өсіру және табиғатқа жіберу жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
75
Алматы хайуанаттар бағының базасында жыртқыш құстарға арналған оңалту орталығын құру
Үкімет Аппаратына ақпарат
2030 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
76
Қазақстанның жабайы жануарларының биоәртүрлілігін in vitro сақтау мақсатында криобанкті толықтыру, мұндай қызметті ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 – 2030 жылдар
ҒЖБМ, ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
77
Аңшылық шаруашылығы саласын басқарудың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру
НҚА жобасы
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
78
1) Жабайы жануарлар ауруларын анықтау мен таралуын мониторингтеудің ғылыми-әдістемелік және ұйымдастырушылық тәсілдерін әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, АШМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
2) Жабайы жануарлар ауруларының таралуын анықтау мен мониторингтеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, АШМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
79
Табиғат қорғау бастамаларын дамыту, фаунаның сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерін сақтау мақсатында аңшылық шаруашылықтарын мемлекеттік қолдау шаралары жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
80
Аңшылық шаруашылықтарын тарта отырып, жануарлардың негізгі сирек түрлерінің жүйелі мониторингін қамтамасыз ету мақсатында заңнаманы жетілдіру
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2030 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
81
Сирек кездесетін аушы жыртқыш құстарды еріксіз және жартылай ерікті жағдайда ұстау, өсіру мониторингін қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдар әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
82
Сұңқарларды заңсыз аулауға және контрабандасына қарсы іс-қимылдың ведомствоаралық кешенді жоспарын әзірлеу және бекіту
кешенді жоспар
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ІІМ, облыстардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
83
Сұңқарларды заңсыз аулауға қарсы күрес бойынша жедел-профилактикалық іс-шаралар жүргізу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, ІІМ, облыстардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
84
Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның ережелерін ескере отырып, жануарлар мен өсімдіктер дүниесі объектілерінің заңсыз саудасы мәселелері бойынша кеден, шекара қызметтері мен полицияның біліктілігін арттыру
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған, практикалық ұсынымдарды қамтитын есептер
жыл сайын
ЭТРМ, ІІМ, ҰҚК ШҚ (келісу бойынша)
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
85
Жануарлар дүниесін қорғау саласындағы заңнаманы инвазиялық түрлерді басқару мәселелері бойынша жетілдіру
Үкімет Аппаратына ұсыныс

2026-2027 годы
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
73
Реализация планов действий по не менее чем 9 отдельным видам животных, с учетом наличия международных планов действий и программ по определенным видам животных, обитающих в Казахстане
информация в Аппарат Правительства
ежегодно с 2028 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
74
Реализация комплекса мер по разведению балобана в неволе и выпуску в природу
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
75
Создание реабилитационного центра для хищных птиц на базе Алматинского зоопарка
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2030 года
МЭПР
не требуется
не требуются
76
Пополнение криобанка в целях сохранения биоразнообразия диких животных Казахстана in vitro с научно-методическим обеспечением такой деятельности
информация в Аппарат Правительства
2028-2030 годы
МНВО, МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
77
Совершенствование нормативно-правовой базы управления охотхозяйственной отраслью
проект НПА
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
78
1) Рассмотрение вопроса разработки научно-методических и организационных подходов к выявлению и мониторингу распространения болезней диких животных
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР, МСХ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
2) Осуществление мероприятий по выявлению и мониторингу распространения болезней диких животных
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2028 года
МЭПР, МСХ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
79
Разработка рекомендаций по мерам государственной поддержки охотничьих хозяйств в целях развития природоохранных инициатив, сохранения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов фауны
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
80
Совершенствование законодательства в целях обеспечения системного мониторинга ключевых редких видов животных с привлечением охотничьих хозяйств
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2030 года
МЭПР
не требуется
не требуются
81
Разработка рекомендаций по обеспечению мониторинга содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких ловчих хищных птиц
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуются
82
Разработка и утверждение межведомственного комплексного плана противодействия нелегальному отлову и контрабанде соколов
комплексный план
декабрь 2026 года
МЭПР,
МВД,
акиматы областей
не требуется
не требуются
83
Проведение оперативно-профилактических мероприятий по борьбе с нелегальным отловом соколов
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР,
МВД,
акиматы областей
не требуется
не требуется
84
Повышение квалификации таможенных, пограничных служб и полиции по вопросам нелегальной торговли объектами животного и растительного мира с учетом положений Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения
отчеты о результатах, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР, МВД,
ПС КНБ (по согласованию)
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
85
Совершенствование законодательства в области охраны животного мира по вопросам управления инвазивными видами
предложение в Аппарат Правительства

2026 –2027 жылдар
ҒЖБМ, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
86
Электр беру желілерінде құстарды қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭМ, ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
87
Желілік инфрақұрылым элементтерінде тұяқтылар үшін өтпелер құру
мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ИИДМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
88
Жануарлар дүниесіне әсерді бағалау әдіснамасын әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
89
СЭБ және ҚОӘБ жүргізу кезінде пайдалану үшін биоәртүрлілік шығынының орнын толтыру әдіснамасын әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
90
Биоәртүрлілік (жануарлар дүниесі) бөлігінде кәсіпорындардың экологиялық есептілігіне қойылатын талаптарды кеңейту
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
91
Жануарлар мен өсімдіктер дүниесін сақтау қажеттігін ескере отырып, агроөнеркәсіптік сектордың дамуын үйлестіру жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
92
Елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу кезінде қалалық фаунаның биоәртүрлілігі үшін жағдайлар жасау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
4-бағыт. Ихтиофаунаның биологиялық әртүрлілігін сақтау және табиғи балық ресурстарына жүктемені азайту арқылы кәсіпшілік балықтардың табиғи популяциясын көбейту
Нысаналы 6-индикатор. Балық түрлерінің табиғи популяциясы (мың тонна): 2031 жыл – 239,5; 2032 жыл – 241,1; 2033 жыл – 242,8; 2034 жыл – 244,5; 2035 жыл – 246,2.
93
Кәсіпшілік балықтар және басқа да су жануарлары түрлерінің тіршілік ету ортасының жай-күйін, жемшөп базасын және популяцияларының құрылымын жүйелі зерттеу, суға жіберілетін түрлер мен реинтродукциялау көлемін және спектрін бағалауды қоса алғанда, балық ресурстарын ұтымды пайдалану, сақтау және ұлғайту жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
94
Балық шаруашылығы су айдындарының биологиялық әртүрлілігі мен өнімділігін қолдау мақсатында суға жіберілетін балық түрлерінің спектрін кеңейту үшін жаңа технологияларды әзірлей және енгізе отырып, балықтардың өсімін жасанды жолмен молайту бойынша жұмыс істеп тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды жаңғырту
Үкімет Аппаратына ақпарат

2026 – 2027 годы
МНВО, МЭПР
не требуется
не требуется
86
Разработка нормативно-технических документов по защите птиц на линиях электропередачи
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭ, МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
87
Рассмотрение вопроса создания переходов для копытных на элементах линейной инфраструктуры
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, МИИЦР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
88
Рассмотрение вопроса разработки методологии оценки воздействия на животный мир
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
89
Рассмотрение вопроса разработки методологии по компенсации потерь биоразнообразия для использования при проведении СЭО и ОВОС
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
90
Расширение требований к экологической отчетности предприятий в части биоразнообразия (животный мир)
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуется
91
Разработка рекомендаций по гармонизации развития агропромышленного сектора с учетом необходимости сохранения животного и растительного мира
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МСХ, МЭПР
не требуется
не требуются
92
Разработка рекомендаций по созданию условий для биоразнообразия городской фауны при разработке генеральных планов населенных пунктов
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, акиматы областей, городов республиканского значения
не требуется
не требуются
Направление 4. Сохранение биологического разнообразия ихтиофауны и увеличение природной популяции промысловых рыб за счет снижения нагрузки на естественные рыбные ресурсы
Целевой индикатор 6. Естественные популяции промысловых видов рыб (тысяч тонн): 2031 год – 239,5; 2032 год – 241,1; 2033 год – 242,8; 2034 год – 244,5; 2035 год – 246,2.
93
Систематические исследования состояния среды обитания, кормовой базы и структуры популяций промысловых видов рыб и других водных животных, разработка рекомендаций по рациональному использованию, сохранению и увеличению рыбных ресурсов, включая оценку объемов и спектр зарыбляемых видов и реинтродукции
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ, МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
94
Модернизация действующих государственных предприятий по искусственному воспроизводству рыб с разработкой и внедрением новых технологий для расширения спектра зарыбляемых видов рыб с целью поддержания биологического разнообразия и продуктивности рыбохозяйственных водоемов
информация в Аппарат Правительства

2027 – 2030 жылдар аралығында жыл сайын
АШМ, ЖИЦДМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
95
Облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларын материалдық-техникалық жарақтандыруды белгіленгеннен 95 %-ға дейін ұлғайту
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, облыстардың әкімдіктері
қаржы лизингі шеңберінде
ЖБ
96
Балықтар мен басқа да су жануарларын қадағалау бойынша E-Fish ақпараттық жүйесін сүйемелдеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
97
Балықтардың, омыртқасыздардың және су өсімдіктерінің индикаторлық түрлерінің жай-күйін бағалау негізінде 8 балық шаруашылығы бассейнінде су экожүйелерінің биологиялық көрсеткіштері үшін сапаның экологиялық нормативтерін әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2030 жылғы желтоқсан
АШМ
талап етілмейді
талап етілмейді
98
Гидробиоценоздардың биологиялық әртүрлілігін жүйелі зерттеу және балықтардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері популяцияларының динамикасын, сондай-ақ бөтен текті (инвазиялық) гидробионт түрлерінің енуін бағалау
АШМ ақпараттық ресурсында орналастырылған зерттеулердің қорытындылары туралы есептер
жыл сайын
АШМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
99
Балықтардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерінің өсімін молайтуды және тауарлық өсіруді ынталандыру шаралары жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
АШМ
талап етілмейді
талап етілмейді
100
Гидробионттардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің генетикалық материалын сақтау үшін криобанк құру және толықтыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
101
АШМ біліктілікті арттыру орталығы үшін балық шаруашылығы жұмыскерлеріне арналған оқыту бағдарламасын құру
оқыту бағдарламасы
2026 жылғы желтоқсан
АШМ
талап етілмейді
талап етілмейді
102
Мемлекеттік инспекторлар мен мемлекеттік кәсіпорындар және балық шаруашылығы мекемелері жұмыскерлерінің жалпы штат санынан біліктілікті арттыру (жыл сайын 20 %-ға дейін қамту)
АШМ ақпараттық ресурсында орналастырылған нәтижелер туралы есептер
жыл сайын
АШМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
5-бағыт. Өсімдіктер дүниесін қорғаудың, қалпына келтірудің және пайдаланудың тиімді шараларын енгізу
Нысаналы 7-индикатор. Өсімдіктер дүниесінің құрамдастарын жылдық кадастрлық бағалау ауданы (км2):
2026 жыл – 188936; 2027 жыл – 200629; 2028 жыл – 88936; 2029 жыл – 100000; 2030 жыл – 85601; 2031 жыл – 80000; 2032 жыл – 151339; 2033 жыл – 100001; 2034 жыл – 96000; 2035 жыл – 97993
Нысаналы 8-индикатор. Ex-situ өсімдік түрлерін сақтау үшін мемлекеттік ботаникалық бақтардың (тірі өсімдіктер мен тұқым банктері) коллекциялық қорларындағы генетикалық ресурстар.
Таксондар саны: 2026 жыл – 10200; 2027 жыл – 10450; 2028 жыл – 10750; 2029 жыл – 11000; 2030 жыл – 11250; 2031 жыл – 11500; 2032 жыл – 11750; 2033 жыл – 12000; 2034 жыл – 12250; 2035 жыл – 12500
Нысаналы 9-индикатор. Өсімдік түрлерін табиғи мекендеу ортасынан тыс сақтау үшін мемлекеттік ботаникалық бақтардың коллекциялық қорларындағы генетикалық ресурстар (тірі өсімдіктер мен тұқым банктері):
Тұқым үлгілерінің саны: 2026 жыл – 5450; 2027 жыл – 5900; 2028 жыл – 6350; 2029 жыл – 6800; 2030 жыл – 7250; 2031 жыл – 7700; 2032 жыл – 8150; 2033 жыл – 8600; 2034 жыл – 9050; 2035 жыл – 9500.

ежегодно с 2027 по 2030 годы
МСХ, МИИЦР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
95
Увеличение материально-технического оснащения межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства до 95 % от положенного
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ,
акиматы областей
в рамках финансового лизинга
МБ
96
Сопровождение информационной системы E-Fish по прослеживаемости рыб и других водных животных
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
97
Рассмотрение вопроса разработки экологических нормативов качества для биологических показателей водных экосистем в 8 рыбохозяйственных бассейнах на основе оценки состояния индикаторных видов рыб, беспозвоночных и водной растительности
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2030 года
МСХ
не требуется
не требуются
98
Систематические исследования биологического разнообразия гидробиоценозов и оценка динамики популяций редких и исчезающих видов рыб, а также проникновения чужеродных (инвазивных) видов гидробионтов
отчеты об итогах исследований, размещенные на информационном ресурсе МСХ
ежегодно
МСХ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
99
Разработка рекомендаций по мерам стимулирования воспроизводства и товарного выращивания ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МСХ
не требуется
не требуются
100
Создание и пополнение криобанка для сохранения генетического материала ценных, редких и исчезающих видов гидробионтов
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
101
Создание обучающей программы для центра повышения квалификации МСХ для работников рыбного хозяйства
обучающая программа
декабрь 2026 года
МСХ
не требуется
не требуются
102
Повышение квалификации (ежегодный охват до 20%) от общей штатной численности государственных инспекторов и работников государственных предприятий и учреждений рыбного хозяйства
отчеты о результатах, размещенные на информационном ресурсе МСХ
ежегодно
МСХ
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
Направление 5. Внедрение эффективных мер охраны, восстановления и использования растительного мира
Целевой индикатор 7. Площадь годовой кадастровой оценки компонентов растительного мира (км2): 2026 год – 188 936; 2027 год – 200 629; 2028 год – 88 936; 2029 год – 100 000; 2030 год – 85 601; 2031 год – 80 000; 2032 год – 151 339; 2033 год – 100 001; 2034 год – 96 000; 2035 год – 97 993
Целевой индикатор 8. Генетические ресурсы в коллекционных фондах государственных ботанических садов (живые растения и банки семян) для сохранения видов растений ex-situ: Количество таксонов: 2026 год – 10200; 2027 год – 10450; 2028 год – 10750; 2029 год – 11000; 2030 год – 11250; 2031 год – 11500; 2032 год – 11750;
2033 год – 12000; 2034 год – 12250; 2035 год – 12500
Целевой индикатор 9. Генетические ресурсы в коллекционных фондах государственных ботанических садов (живые растения и банки семян) для сохранения видов растений вне их естественной среды обитания (ex situ): Количество образцов семян: 2026 год – 5450; 2027 год – 5900; 2028 год – 6350; 2029 год – 6800; 2030 год – 7250; 2031 год – 7700; 2032 год – 8150; 2033 год – 8600; 2034 год – 9050; 2035 год – 9500.

103
Халықаралық конвенцияларға сәйкес "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының терминологиясын жетілдіру
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
талап етілмейді
104
In situ түрлерін сақтау үшін негізгі ботаникалық аумақтарды бөлу және бақылау
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған мониторинг қорытындысы бойынша есептер
жыл сайын
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
105
Өсімдік жамылғысының және жалпы экожүйелердің жай-күйіне әсер ететін қауіп-қатерлерді талдау, осы қауіп-қатерлердің себептерін жою және салдарына жол бермеу жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ҒЖБМ, ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
106
Қазақстанның өсімдіктер дүниесі объектілері бойынша цифрлық дерекқор құру және оны толықтыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
107
Өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу бойынша әдістемелік құжаттарды әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
108
Табиғи өсетін жерлерде өсімдіктердің бағалы түрлерінің гендік қорын сақтау (in situ)
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған, қабылданған шаралар туралы есептер
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
109
Қазақстанның жабайы өсетін жемісті және жаңғақ жемісті өсімдіктерінің (Сиверс алма ағашы, Недзвецкий алма ағашы, кәдімгі өрік, нағыз пісте, кәдімгі бадам, Регель алмұрты) гендік қорының жай-күйін бағалау. Сиверс алма ағашының формаларын және басқаларын молекулярлық генетикалық паспорттау. In situ, ex situ сақтау үшін формаларды іріктеп алу
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған ғылыми есептер, жарияланымдар, қорғау жөніндегі ұсыныстар
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
110
ХТҚО қызыл тізімінің өлшемшарттары бойынша Қазақстан өсімдіктерінің жойылу тәуекелін бағалау жөнінде зерттеу жүргізу
Қазақстанның кемінде 30 эндемиялық, қорғалатын, экономикалық және мәдени маңызы бар өсімдік түрлерін қамтитын ХТҚО-ның жаңартылған қызыл тізімі
жыл сайын
ЭТРМ,
ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
111
Өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң тізбесін жаңарту және Қазақстан өсімдіктерінің ұлттық қызыл кітабын қайта басып шығару
Үкімет қаулысы қайта басып шығарылған Қызыл кітап
2026 жылғы желтоқсан тізбенің іс жүзінде кеңейтілуіне қарай мерзімді түрде
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ

103
Совершенствование терминологии Закона Республики Казахстан "О растительном мире" в соответствии с международными конвенциями
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР, МНВО
не требуется
не требуются
104
Выделение и мониторинг ключевых ботанических территорий для сохранения видов in situ
отчеты по итогам мониторинга, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
105
Анализ угроз, влияющих на состояние растительного покрова и экосистем в целом, разработка рекомендаций по ликвидации причин и недопущению последствий этих угроз
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МНВО, МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
106
Создание и наполнение цифровой базы данных по объектам растительного мира Казахстана
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
107
Рассмотрение вопроса разработки методических документов по проведению инвентаризации растительного мира
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР
не требуется
не требуются
108
Сохранение генофонда ценных видов растений на участках их естественного произрастания (in situ )
отчеты о принятых мерах, опубликованные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
109
Оценка состояния генофонда дикорастущих плодовых и орехоплодных растений Казахстана (яблоня Сиверса, яблоня Недзвецкого, абрикос обыкновенный, фисташка настоящая, миндаль обыкновенный, груша Регеля). Молекулярно-генетическая паспортизация форм яблони Сиверса и других. Отбор форм для сохранения in situ, ex situ
научные отчеты, публикации, рекомендации по охране, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
110
Проведение исследования по оценке риска исчезновения растений Казахстана по критериям Красного списка МСОП
обновленный красный список МСОП с не менее 30 эндемичных, охраняемых, экономически и культурно значимых видов растений Казахстана
ежегодно
МЭПР,
МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
111
Обновление перечня редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и переиздание национальной Красной книги растений Казахстана
постановление Правительства переизданная Красная книга
декабрь 2026 года периодически по мере фактического расширения перечня
МЭПР, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ

112
Инвазиялық түрлерді мониторингтеу және бақылау. "Қара кітап" монографиясын дайындау және басып шығару
3 облысқа арналған "Қара кітап" монографиясы
жыл сайын
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
113
1) Көгалдандырудың және бау-бақша шаруашылығының ғылыми-практикалық міндеттерін шешу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік ботаникалық бақтарының коллекциялық қорларын талдау және мониторингтеу
ғылыми-техникалық бағдарламалар
2026 – 2027 жылдар
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік ботаникалық бақтарының коллекциялық қорларын сақтау және дамыту бойынша ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру
ЭТРМ, ҒЖБМ ақпараттық ресурстарында орындалуы туралы ақпарат
2026 – 2027 жылдар
ЭТРМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
114
Қазақстанның бас ботаникалық бағының коллекцияларын Қазақстан Республикасының Ұлттық игілігі мәртебесі бар ғылыми табиғи объектілер тізіміне енгізу
Үкімет қаулысы
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
талап етілмейді
115
Ботаникалық бақтарды басқаруды тұжырымдамалық қайта қарау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҒЖБМ
талап етілмейді
талап етілмейді
6-бағыт. Орнықты басқару мен пайдалану әдістерін енгізу арқылы тозған жайылымдарды қалпына келтіру
Нысаналы 10-индикатор. 2035 жылға қарай тозған (тапталған) жайылымдардың кемінде 35 %-ын қалпына келтіру, млн га: 2026 жыл – 0,6; 2027 жыл – 0,7; 2028 жыл – 0,8; 2029 жыл – 0,9; 2030 жыл – 1,0; 2031 жыл – 1,0; 2032 жыл – 1,0; 2033 жыл – 1,0; 2034 жыл – 1,2; 2035 жыл – 1,3
116
1) Табиғи аймақтар, облыстар және жайылым пайдаланушылардың санаттары бойынша жайылымдардың техникалық жай-күйіне байланысты дақылдарды іріктеу жөніндегі зерттеу жүргізу
АШМ ақпараттық ресурсында орналастырылған ғылыми есептер
жыл сайын
АШМ, ЖИЦДМ, облыстардың әкімдіктері
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
2) Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердегі жайылымдардың, ЕҚТА-ның, орман және су қорларының дақылдық-техникалық жай-күйінің көрсеткіштерін қамтитын электрондық платформа құру мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
жыл сайын
АШМ, ЭТРМ, СРИМ, ЖИЦДМ, облыстардың әкімдіктері
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
117
Жайылымдардың тозуына қарсы күрес және биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі іс–шараларды "жасыл" қаржыландыру тетіктерін енгізу үшін Қазақстандағы жайылымдарға көміртекті офсеттердің халықаралық әдіснамаларын бейімдеу
Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, АШМ, облыстардың әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер

112
Мониторинг и контроль инвазивных видов. Подготовка и издание монографии "Черная книга"
монография "Черная книга" для 3 областей
ежегодно
МЭПР, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
113
1) Анализ и мониторинг коллекционных фондов государственных ботанических садов Республики Казахстан для решения научно-практических задач озеленения и садоводства
научно-технические программы
2026 – 2027 годы
МЭПР, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
2) Разработка и реализация научно- технических программ по сохранению и развитию коллекционных фондов государственных ботанических садов Республики Казахстан
информация об исполнении на информационном ресурсе МЭПР, МНВО
2026 – 2027 годы
МЭПР, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
114
Включение коллекций главного ботанического сада Казахстана в список научных природных объектов со статусом Национального достояния Республики Казахстан
постановление Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, МНВО
не требуется
не требуются
115
Разработка рекомендаций по концептуальному пересмотру управления ботаническими садами
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, МНВО
не требуется
не требуются
Направление 6. Восстановление деградированных пастбищ путем внедрения методов устойчивого управления и использования
Целевой индикатор 10. Восстановление к 2035 году не менее 35% деградированных (сбитых) пастбищ, млн га: 2026 год – 0.6; 2027 год – 0.7; 2028 год – 0.8; 2029 год – 0.9; 2030 год – 1.0; 2031 год – 1.0; 2032 год – 1.0; 2033 год – 1.0; 2034 год – 1.2; 2035 год – 1.3
116
1) Проведение исследования по подбору культур в зависимости от технического состояния пастбищ по природным зонам, областям и категориям пастбищепользователей
научные отчеты, размещенные на информационном ресурсе МСХ
ежегодно
МСХ, МИИЦР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
2) Рассмотрение вопроса создания электронной платформы с показателями культур технического состояния пастбищ на землях сельскохозяйственного назначения, ООПТ, лесного и водного фондов
предложение в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ, МЭПР, МВРИ, МИИЦР, акиматы областей
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
117
Адаптация международных методологий углеродных офсетов к пастбищам в Казахстане для внедрения механизмов "зеленого" финансирования мероприятий по борьбе с деградацией пастбищ и сохранения биоразнообразия
информация в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, МСХ,
акиматы областей
за счет средств проектов международных организаций
иные источники

118
Экологиялық қауіпсіз агротехнологияларды қолдана отырып, тапталған жайылымдардың өнімділігін оңалту
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдіктері
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
119
Жайылымдарды басқару мен оларды көміртектің биосеквестрленуін арттыру және биоәртүрлілікті сақтау үшін пайдалану жөніндегі жоспарды әзірлеу мен іске асыруда жайылым пайдаланушылардың әлеуетін (білімін) және практикалық дағдыларын күшейту мақсатында кемінде 6 жайылымдық-далалық мектеп ұйымдастыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
120
Ауыл шаруашылығы алқаптарында топырақтың қасиеттерін қалпына келтіру бойынша табиғи процестерге негізделген пилоттық жобаларды іске асыру
Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын
облыстардың әкімдіктері, АШМ, СРИМ, ЭТРМ
жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде
ЖБ
121
Биоәртүрлілікті сақтау және экожүйелік көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің заңнамада бекітілген рұқсат етілген нормаларын қайта қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
122
Климаттың өзгеруі бойынша бейімделу тәсілдерін ескере отырып, жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды жетілдіру
АШМ бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
123
Қазақстан Республикасында агроорман шаруашылығын кешенді дамыту жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ЭТРМ, облыстардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
124
Солтүстік Қазақстан облысы мен Ұлытау облысының Ұлытау ауданы мысалында жерді функционалдық аймақтарға бөлу схемаларын әзірлеу тетігін сынамалау, ландшафттық жоспарлауды пилоттық өңірлерді дамытудың өңірлік бағдарламаларына интеграциялау
Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 – 2027 жылдар
АШМ, Солтүстік Қазақстан,
Ұлытау облыстарының әкімдіктері
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
талап етілмейді
125
Тиісті уәкілетті органға жаңа құзырет беруді қоса алғанда, ландшафттық жоспарлауға негізделген жерді функционалдық аймақтарға бөлу бөлігінде жер заңнамасын жетілдіру мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
АШМ, ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
талап етілмейді
7-бағыт. Биоәртүрлілікті сақтау жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру туралы деректерді жинау мен мониторингтеудің ұлттық жүйесін құру
Нысаналы 11-индикатор. Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорындағы биоәртүрлілік жай-күйінің тікелей және жанама индикаторларын қамту: 2026 жыл – 35 %; 2027 жыл – 40 %; 2028 жыл – 45 %; 2029 жыл – 50 %; 2030 жыл – 55 %; 2031 жыл – 60 %; 2032 жыл – 65 %; 2033 жыл – 75 %; 2034 жыл – 90 %; 2035 жыл – 100 %

118
Реабилитация продуктивности сбитых пастбищ с применением экологически-безопасных агротехнологий
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ, акиматы областей, городов республиканского значения
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
119
Организация не менее 6 пастбищно-полевых школ в целях усиления потенциала (знаний) и практических навыков пастбищепользователей в разработке и реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию для повышения биосеквестрации углерода и сохранения биоразнообразия
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
МСХ, МНВО
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
120
Реализация пилотных проектов, основанных на природных процессах, по восстановлению свойств почвы на сельскохозяйственных угодьях
информация в Аппарат Правительства
ежегодно
акиматы областей, МСХ, МВРИ, МЭПР
в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом
МБ
121
Пересмотр закрепленных в законодательстве допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ для сохранения биоразнообразия и предоставления экосистемных услуг
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МСХ, МЭПР
не требуется
не требуются
122
Совершенствование Типового плана по управлению пастбищами и их использованию с учетом подходов по адаптации по изменению климата
приказ МСХ
декабрь 2026 года
МСХ, МЭПР
не требуется
не требуются
123
Разработка рекомендаций по комплексному развитию агролесоводства в Республике Казахстан
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МСХ, МЭПР, акиматы областей
не требуется
не требуются
124
Апробирование механизма разработки схем функционального зонирования земель на примере Северо-Казахстанской области и Улытауского района области Ұлытау, интеграция ландшафтного планирования в региональные программы развития пилотных регионов
информация в Аппарат Правительства
2026 –2027 годы
МСХ, акиматы Северо-Казахстанской области,
области Ұлытау
за счет средств проектов международных организаций
не требуются
125
Рассмотрение вопроса совершенствования земельного законодательства в части функционального зонирования земель, основанного на ландшафтном планировании, включая наделение соответствующего уполномоченного органа новой компетенцией
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МСХ, МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
не требуются
Направление 7. Создание национальной системы сбора и мониторинга данных о финансировании мероприятий по сохранению биоразнообразия
Целевой индикатор 11. Охват прямых и косвенных индикаторов состояния биоразнообразия в Государственном фонде экологической информации: 2026 год – 35 %; 2027 год – 40 %; 2028 год – 45 %; 2029 год – 50 %; 2030 год –
55 %; 2031 год – 60%; 2032 год – 65 %; 2033 год – 75 %; 2034 год – 90 %; 2035 год – 100 %

Нысаналы 12-индикатор. Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорының биоәртүрлілік жай-күйінің тікелей және жанама индикаторлары бойынша кеңістіктік деректермен қамтамасыз етілу деңгейі: 2026 жыл – 35 %; 2027 жыл – 40 %; 2028 жыл – 45 %; 2029 жыл – 50 %; 2030 жыл – 55 %; 2031 жыл – 60 %; 2032 жыл – 65 %; 2033 жыл – 75 %; 2034 жыл – 90 %; 2035 жыл – 100 %.
126
Биоәртүрлілікті сақтауға қатысты деректерді ұсынуда бірыңғай регламенттер мен стандарттар жасау мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
127
Биоәртүрлілікті сақтауға арналған қаражаттың жұмсалуы бойынша ақпаратты ресми ақпарат көздерінде, ЭТРМ сайтында жариялау және оларды халықаралық форумдарда ұсыну
БИОФИН әдіснамасы бойынша биоәртүрлілікке арналған шығыстарға шолу бойынша есепті кезеңдегі есептер
2029 жылғы I тоқсан, 2032 жылғы I тоқсан, 2035 жылғы I тоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
Өзге көздер
128
Биоәртүрлілік бойынша индикаторларды мемлекеттік экологиялық ақпарат қорына имплементациялау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
129
Биологиялық әртүрлілік туралы конвенцияның (бұдан әрі – БӘК) 26-бабына сәйкес БӘК шеңберінде биоәртүрлілік жөніндегі ұлттық баяндаманы дайындау және БӘК хатшылығына ұсыну
7-ші Ұлттық баяндама
8-ші Ұлттық баяндама
9-шы Ұлттық баяндама
2026 жылғы I тоқсан
2029 жылғы IV тоқсан
2032 жылғы IV тоқсан
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
8-бағыт. Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану тәсілдерін институттандыру Нысаналы 13-индикатор. Қазақстан азаматтарының климаттың өзгеру факторын қоса алғанда, биоәртүрлілікті сақтау проблемалары және жалпы адамзат үшін, сол сияқты Қазақстан үшін қауіп-қатер төндіретін салдары туралы хабардар болу деңгейі (%): 2026 жыл – 52,5; 2027 жыл – 55; 2028 жыл – 57,5;2029 жыл – 60; 2030 жыл – 65; 2031 жыл – 70; 2032 жыл – 75; 2033 жыл – 80; 2034 жыл – 85; 2035 жыл – 90.
130
Халықаралық ұйымдар мен қаржы институттарының қатысуымен Биоәртүрлілік жөніндегі үйлестіру кеңесін құру жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, СЖРА (келісу бойынша), АШМ
талап етілмейді
талап етілмейді
131
Қазақстан азаматтарының биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану мәселелері туралы хабардар болуын арттыру жөніндегі медиа-жоспарды әзірлеу және іске асыру
2026 – 2028 жылдарға арналған медиа-жоспар 2029 – 2031 жылдарға арналған медиа-жоспар 2031 – 2035 жылдарға арналған медиа-жоспар
2026 жылғы II тоқсан 2028 жылғы IV тоқсан 2031 жылғы IV тоқсан
ЭТРМ, МАМ, ОМ, ҒЖБМ, ЖИЦДМ, Әділетмині, облыстардың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді

Целевой индикатор 12. Уровень обеспеченности государственного фонда экологической информации пространственными данными по прямым и косвенным индикаторам состояния биоразнообразия: 2026 год – 35 %; 2027 год – 40 %; 2028 год – 45 %; 2029 год – 50 %; 2030 год – 55 %; 2031 год – 60%; 2032 год – 65%; 2033 год – 75%; 2034 год – 90%; 2035 год – 100 %.
126
Рассмотрение вопроса создания единых регламентов и стандартов в предоставлении данных, касающихся сохранения биоразнообразия
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуются
127
Публикация информации по расходованию средств на сохранение биоразнообразия в официальных источниках, на сайте МЭПР и представление их на международных форумах
отчеты по обзору расходов на биоразнообразие по методологии БИОФИН за отчетный период
I квартал 2029 года, I квартал 2032 года, I квартал 2035 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
128
Разработка рекомендаций по имплементации индикаторов по биоразнообразию в государственный фонд экологической информации
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР
не требуется
не требуются
129
Подготовка национального доклада по биоразнообразию в рамках Конвенции по биологическому разнообразию (далее – КБР) в соответствии со статьей 26 КБР и представление в секретариат КБР
7-ой Национальный доклад
8-ой Национальный доклад
9-й Национальный доклад
I квартал 2026 года
IV квартал 2029 года
IV квартал 2032 года
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
Направление 8. Институционализация подходов к сохранению и устойчивому использованию биоразнообразия
Целевой индикатор 13. Уровень информированности граждан Казахстана о проблемах сохранения биоразнообразия, включая фактор изменения климата, и угрожающих последствиях как для человечества в целом, так и для Казахстана (%): 2026 год – 52,5; 2027 год – 55; 2028 год – 57,5; 2029 год – 60; 2030 год – 65; 2031 год – 70; 2032 год – 75; 2033 год – 80; 2034 год – 85; 2035 год – 90.
130
Разработка рекомендаций по созданию Координационного совета по биоразнообразию с участием международных организаций и финансовых институтов
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР, АСПР (по согласованию), МСХ
не требуется
не требуются
131
Разработка и реализация медиа-плана по повышению информированности граждан Казахстана о вопросах сохранения и устойчивого использования биоразнообразия
медиа-план на 2026-2028 годы
медиа-план на 2029-2031 годы
медиа-план на 2031-2035 годы
II квартал 2026 года
IV квартал 2028 года
IV квартал 2031 года
МЭПР, МКИ, МП, МНВО, МИИЦР, МЮ, акиматы областей
не требуется
не требуются

132
Облыстар әкімдіктерінің биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану мәселелеріне арналған ақпараттық ресурстарында "Жер-Ана" бөлімін әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы II тоқсан
МАМ, облыстардың әкімдіктері, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
133
Облыстар әкімдіктерінің ақпараттық ресурстарындағы "Жер-Ана" бөлімін қалыптастыру және оны өңірдің биоәртүрлілігі, биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдаланудың түйінді проблемалары туралы мәліметтермен, өңірдің биоәртүрлілігі жөніндегі статистикалық деректермен және Қазақстан азаматтарының биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану мәселелері туралы хабардар болуын арттыру үшін қажетті өзге де ақпаратпен толықтыру
ЭТРМ-ға ақпарат
жыл сайын
облыстардың әкімдіктері, ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
134
Қазақстанның биоәртүрлілігі туралы, оны сақтаудың негізгі шаралары және қалың аудиторияға бағдарланған орнықты пайдалану тәсілдері туралы вебинар ұйымдастыру
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған вебинар жазбасы мемлекеттік ақпараттық ресурстардағы вебинарға сілтемелер
2026 жылғы II тоқсан
ЭТРМ, МАМ, ЖИЦДМ
талап етілмейді
талап етілмейді
135
Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану мәселелері бойынша Қазақстан журналистерінің біліктілігін арттыру бойынша онлайн-вебинар ұйымдастыру
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған вебинар жазбасы мемлекеттік ақпараттық ресурстардағы вебинарға сілтемелер
2026 жылғы III тоқсан
ЭТРМ, МАМ
талап етілмейді
талап етілмейді
136
1) Қазақстанның кәсіби журналистерінің биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану тақырыбындағы жарияланымдарын мониторингтеу
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған мониторингтеу нәтижелері бойынша есептер
жыл сайын
ЭТРМ
талап етілмейді
талап етілмейді
2) Жыл сайынғы "Жер-Ана тілшісі" іс-шарасын өткізу, кәсіби журналистерді – биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану тақырыбындағы үздік жарияланымдардың авторларын Экология және табиғи ресурстар министрінің грамотасымен марапаттау
марапаттау рәсімі
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетпен көзделген қаражат шегінде
РБ
137
"Биоәртүрліліктің таза өсуі" (BNG) қағидаты мен тәсілі негізінде экологиялық заңнаманы жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2027 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, ҰЭМ, Әділетмині
талап етілмейді
талап етілмейді
138
БИОФИН-нің жаһандық бағдарламасының әдіснамасы бойынша биоәртүрлілікті сақтау үшін ресурстарды жұмылдыру жөніндегі ұсынымдарды тұжырымдау
биоәртүрлілікті сақтау үшін ресурстарды жұмылдыру жоспары
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, АШМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер

132
Создание раздела "Жер-Ана" на информационных ресурсах акиматов областей, посвященного вопросам сохранения и устойчивого использования биоразнообразия
предложение в Аппарат Правительства
II квартал 2026 года
МКИ, акиматы областей, МЭПР
не требуется
Не требуется
133
Формирование и наполнение раздела "Жер-Ана" на информационных ресурсах акиматов областей сведениями о биоразнообразии региона, ключевых проблемах сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, статистическими данными по биоразнообразию региона и иной информацией необходимой для повышения информированности граждан Казахстана о вопросах сохранения и устойчивого использования биоразнообразия
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, МЭПР
не требуется
не требуется
134
Организация вебинара о биоразнообразии Казахстана, о ключевых мерах по его сохранению и подходах к устойчивому использованию, ориентированного на широкий круг аудитории
запись вебинара, размещенная на информационном ресурсе МЭПР
ссылки на вебинар на государственных информационных ресурсах
II квартал 2026 года
МЭПР, МКИ, МИИЦР
не требуется
не требуется
135
Организация онлайн-вебинара по повышению квалификации журналистов Казахстана по вопросам сохранения и устойчивого использования биоразнообразия
запись вебинара, размещенная на информационном ресурсе МЭПР
ссылки на вебинар на государственных информационных ресурсах
III квартал 2026 года
МЭПР, МКИ
не требуется
не требуется
136
1) Мониторинг публикаций профессиональных журналистов Казахстана на тему сохранения и устойчивого использования биоразнообразия
отчеты по результатам мониторинга, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
не требуется
не требуется
2) Проведение мероприятия "Жер-Ана тілшісі" – награждение профессиональных журналистов-авторов лучших публикаций на тему сохранения и устойчивого использования биоразнообразия грамотой Министра экологии и природных ресурсов
церемония награждения
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
137
Разработка рекомендаций по совершенствованию экологического законодательства на основе принципа и подхода "чистый прирост биоразнообразия" (BNG)
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2027 года
МЭПР, МНЭ, МЮ
не требуется
не требуется
138
Выработка рекомендаций по мобилизации ресурсов для сохранения биоразнообразия по методологии глобальной программы БИОФИН
план мобилизации ресурсов для сохранения биоразнообразия
декабрь 2026 года
МЭПР, МСХ
за счет средств проектов международных организаций
иные источники

139
Биоәртүрлілікті сақтау мен орнықты пайдалану саласындағы гендерлік мәселелерді есепке алуды мониторингтеу, мониторингтеу қорытындылары бойынша ұсынымдарды тұжырымдау
ЭТРМ ақпараттық ресурсында жарияланған, ұсынымдарды қамтитын мониторингтеу қорытындылары туралы есептер
жыл сайын
ЭТРМ
халықаралық ұйымдар жобаларының қаражаты есебінен
өзге көздер
140
ЕҚТА, орман ресурстары және жануарлар дүниесі саласы жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру, оқыту бағдарламаларын әзірлеу, біліктілікті арттыру жөніндегі шаралармен жыл сайын жалпы штат санының кемінде 20 %-ын қамтуды қамтамасыз ету
ЭТРМ ақпараттық ресурсында орналастырылған нәтижелер туралы есептер
жыл сайын
ЭТРМ
республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде
РБ
141
ҚОӘБ дайындауда есепке алу үшін өнеркәсіптік жүктемелердің әсерінен болатын өзгеру динамикасын тіркеп-белгілеуге мүмкіндік беретін жануарлар, өсімдіктер дүниесі экожүйелері мен ресурстары өзгеруінің өлшенетін индикаторларының және шекті жүктемелердің каталогын әзірлеу мәселесін қарау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
2026 жылғы желтоқсан
ЭТРМ, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
халықаралық ұйымдардың жобалары есебінен
өзге көздер
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ЖҒН – жаратылыстану-ғылыми негіздеме;
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ – "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"ҚТЖ" ҰК" АҚ – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Қазақтелеком" АҚ – "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
НҚА – нормативтік құқықтық актілер;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
ОШЖДК – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
ХТҚО – Халықаралық табиғатты және табиғи ресурстарды қорғау одағы;
СЖРА – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі;
СЖРА ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
СРИМ – Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ТЭН – техникалық-экономикалық негіздеме;
ҰҚК ШҚ – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі.

139
Мониторинг учета гендерных вопросов в сфере сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, выработка рекомендаций по итогам мониторинга
отчеты об итогах мониторинга с рекомендациями, опубликованные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
за счет средств проектов международных организаций
иные источники
140
Повышение квалификации работников сферы ООПТ, лесных ресурсов и животного мира, разработка программ обучения, обеспечение ежегодного охвата мерами по повышению квалификации не менее 20% от общей штатной численности.
отчеты о результатах, размещенные на информационном ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом
РБ
141
Рассмотрение вопроса разработки каталога измеримых индикаторов изменения экосистем и ресурсов животного, растительного мира и предельных нагрузок, позволяющих фиксировать динамику изменения под влиянием промышленных нагрузок для учета в подготовке ОВОС
предложение в Аппарат Правительства
декабрь 2026 года
МЭПР,
БНС АСПР (по согласованию)
за счет проектов международных организаций
Иные источники
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиций Республики Казахстан;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МБ – местный бюджет;
ЕНО – естественно-научное обоснование;
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
АО "НК "КазАвтоЖол" – акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол";
АО "НК "КТЖ" – акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
АО "Казахтелеком" – акционерное общество "Казахтелеком";
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
НПА – нормативно-правовые акты;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
КЛХЖМ – Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
МСОП – Международный союз охраны природы и природных ресурсов;
АСПР – Агентство Республики Казахстан по стратегическому планированию и реформам;
БНС АСПР – Бюро национальной статистики Агентства Республики Казахстан по стратегическому планированию и реформам;
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МВРИ – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
ТЭО – технико-экономическое обоснование;
ПС КНБ – Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
_____________________________________