"Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 1184 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 291-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
291.
Басқа топтамаларға енгізілмеген кредит берудің өзге де түрлері
64929
республикалық меншік / коммуналдық меншік
1) "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
2) "ҚазАгроҚаржы" акционерлік қоғамы;
3) "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы;
4) "Қазақстан тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы;
5) "Қызылорда" өңірлік инвестициялық орталығы" микроқаржы ұйымы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
6) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялары (шағын өнеркәсіп аймақтарына және агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын жүргізуге, қант өндіруші кәсіпорындарға қант қызылшасын өңдеу үшін айналым қаражатын толықтыруға кредит беру мақсатында);
7) "Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
8) "Қалалық қызметтер орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
9) "ОҢТҮСТІК" аймақтық инвестициялық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
10) "Ырыс" микроқаржы ұйымы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
11) туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы;
12) туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" өңірлік даму институты" акционерлік қоғамы;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 1184.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами" следующее изменение:
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 291, изложить в следующей редакции:
"
291.
Прочие виды кредитования, не включенные в другие группировки
64929
республиканская собственность/ коммунальная собственность
1) акционерное общество "Фонд развития промышленности";
2) акционерное общество "КазАгроФинанс";
3) акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация";
4) акционерное общество "Казахстанская жилищная компания";
5) товарищество с ограниченной ответственностью "Микрофинансовая организация "Региональный инвестиционный центр "Кызылорда";
6) социально-предпринимательские корпорации Республики Казахстан (с целью кредитования малых промышленных зон и субъектов агропромышленного комплекса на проведение весенне-полевых и уборочных работ, предприятий по производству сахара на пополнение оборотных средств для переработки сахарной свеклы);
7) акционерное общество "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса";
8) товарищество с ограниченной ответственностью "Центр городских услуг";
9) товарищество с ограниченной ответственностью "Региональный инвестиционный центр "ОҢТҮСТІК";
10) товарищество с ограниченной ответственностью "Микрофинансовая организация "Ырыс";
11) акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма;
12) акционерное общество "Региональный институт развития "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма;

13) ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге айналым қаражатын толықтыруға (кіші саласын көрсетпей) кредит беру және туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Байқоңыр (Байконур)" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы;
14) туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Astana" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы;
15) туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Павлодар" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы, "Қант өндіруші кәсіпорындарға қант қызылшасын өңдеу үшін айналым қаражатын толықтыруға кредит беру" бағыты бойынша – Жамбыл, Алматы, Жетісу облыстары, "Қалалық қызметтер орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – Астана қаласы, "ОҢТҮСТІК" аймақтық инвестициялық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне және "Ырыс" микроқаржы ұйымы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – Түркістан облысы, туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты –
Маңғыстау облысы, туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" өңірлік даму институты" акционерлік қоғамына қатысты – Жетісу облысы, ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге айналым қаражатын толықтыруға (кіші саланы көрсетпей) кредит беру және туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Байқоңыр (Байконур)" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – Қызылорда облысы, туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Astana" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – Астана қаласы, туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Павлодар" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – Павлодар облысы
үнемі, "Қант өндіруші кәсіпорындарға қант қызылшасын өңдеу үшін айналым қаражатын толықтыруға кредит беру" бағыты бойынша – 2028 жылға дейін, "Қалалық қызметтер орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 2027 жылға дейін, Маңғыстау облысында туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – 2028 жылдың соңына дейін, Жетісу облысында туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" өңірлік даму институты" акционерлік қоғамына қатысты – 2028 жылдың соңына дейін, Қызылорда облысында ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге айналым қаражатын толықтыруға (кіші саланы көрсетпей) кредит беру және туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Байқоңыр (Байконур)" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – 2028 жылдың соңына дейін, Астана қаласында туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Astana" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – 2028 жылдың соңына дейін, Павлодар облысында туризм саласындағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін "Павлодар" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамына қатысты – 2028 жылдың соңына дейін
".

13) акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Байқоңыр (Байконур)" в целях кредитования сельхозтоваропроизводителей на пополнение оборотных средств (без указания подотрасли) и финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма;
14) акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Astana" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма;
15) акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Павлодар" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма
Республика Казахстан, по направлению "Кредитование предприятий по производству сахара на пополнение оборотных средств для переработки сахарной свеклы" − Жамбылская, Алматинская области, область Жетісу, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Центр городских услуг" − город Астана, товарищества с ограниченной ответственностью "Региональный инвестиционный центр "ОҢТҮСТІК" и товарищества с ограниченной ответственностью "Микрофинансовая организация "Ырыс" – Туркестанская область, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма – Мангистауская область, акционерного общества "Региональный институт развития "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма – область Жетісу, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Байқоңыр (Байконур)" в целях кредитования сельхозтоваропроизводителей на пополнение оборотных средств (без указания подотрасли) и финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма – Кызылординская область, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Astana" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма – город Астана, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Павлодар" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма – Павлодарская область
постоянно, по направлению "Кредитование предприятий по производству сахара на пополнение оборотных средств для переработки сахарной свеклы" − до 2028 года, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Центр городских услуг" − до 2027 года, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма в Мангистауской области – до конца 2028 года, акционерного общества "Региональный институт развития "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма в области Жетісу – до конца 2028 года, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Байқоңыр (Байконур)" в целях кредитования сельхозтоваропроизводителей на пополнение оборотных средств (без указания подотрасли) и финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма в Кызылординской области – до конца 2028 года, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Astana" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма в городе Астане – до конца 2028 года, акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Павлодар" для финансирования инвестиционных проектов в сфере туризма в Павлодарской области – до конца 2028 года
".

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов