Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарын жүргізу жөнінде Қазақстан-Ресей мемлекетаралық комиссиясын құру туралы келiсiмді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 1144 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2025 жылғы 12 қарашада Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарын жүргізу жөнінде Қазақстан-Ресей мемлекетаралық комиссиясын құру туралы келiсiм бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Ескерту. Нормативтік құқықтық
актіге қоса тіркелген
халықаралық Келісімнің мәтіні
ресми болып табылмайды. ҚР
халықаралық Келісімінің
жасасқан тілдердегі ресми
куәландырылған көшірмесін ҚР
халықаралық Келісімдерін
тіркеуге, есептеуге және
сақтауға жауапты ҚР Сыртқы
істер министрлігінен алуға
болады
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1144 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарын жүргізу жөнінде Қазақстан-Ресей мемлекетаралық комиссиясын құру туралы келiсiм
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі 2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімнің (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҒЗК туралы келісім) 3-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарын жүргізу жөнінде Қазақстан-Ресей мемлекетаралық комиссиясын (бұдан әрі – Мемлекетаралық комиссия) құрады.
Мемлекетаралық комиссия "Бәйтерек" ҒЗК туралы келісім шеңберінде "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің (бұдан әрі – ҒЗК) ұшу сынақтарын жүргізу жөніндегі жұмыстарға басшылық етеді.
Мемлекетаралық комиссияның қызметі осы Келісімнің ажырамас бөлігі болатын Мемлекетаралық комиссия туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании Казахстанско-Российской межгосударственной комиссии по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2025 года № 1144
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании Казахстанско-Российской межгосударственной комиссии по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек", совершенное в Москве 12 ноября 2025 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Примечание. Текст международного Соглашения,
прилагаемый к нормативному правовому акту, не
является официальным. Официально заверенную
копию международного Соглашения РК на языках
заключения можно получить в Министерстве
иностранных дел РК, ответственном за регистрацию,
учет и хранение международных Соглашений РК
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2025 года № 1144
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании Казахстанско-Российской межгосударственной комиссии по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами, руководствуясь статьей 3 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года (далее – Соглашение о КРК "Байтерек"),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны создают Казахстанско-Российскую межгосударственную комиссию по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек" (далее – Межгосударственная комиссия).
Межгосударственная комиссия руководит работами по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек" (далее – КРК) в рамках Соглашения о КРК "Байтерек".
Деятельность Межгосударственной комиссии осуществляется в соответствии с Положением о Межгосударственной комиссии, являющимся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

2-бап
Әрбір Тарап Мемлекетаралық комиссия туралы ережеге сәйкес Мемлекетаралық комиссияның өз ұлттық бөлігін қалыптастырады.
Тараптар ұшу сынақтарын жүргізуге қатысатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен Ресей Федерациясының федералдық атқарушы билік органдары, ұйымдар, заңды және жеке тұлғалар Мемлекетаралық комиссияның құзыреті шеңберінде қабылдаған оның шешімдерінің орындалуын қамтамасыз ететін шаралар қабылдайды.
3-бап
Мемлекетаралық комиссияның негізгі міндеттері:
ҒЗК ұшу сынақтарын жүргізуге жалпы басшылық ету;
қолдану және пайдалану жағдайларына барынша жақын жағдайларда және нақты жұмыс істеу жағдайларында тактикалық-техникалық тапсырмада немесе техникалық тапсырмада берілген ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің сипаттамаларын (оның ішінде шекті жол берілетін мәндерін) жан-жақты тексеруді және растауды ұйымдастыру;
пайдалану құжаттамасын пысықтауды және ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерін тәжірибелік пысықтаудың жеткіліктілігі мен тиімділігін тексеруді ұйымдастыру;
авария болған жағдайда оның салдарын жою бойынша қажетті шаралар қабылдау;
ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерін пайдалануға немесе нысаналы міндеттерді шешу (орындау) үшін қабылдау мүмкіндігін айқындау.
4-бап
Мемлекетаралық комиссия өзіне жүктелген негізгі міндеттерді орындау мақсатында:
ұшу сынақтары бағдарламасына сәйкес ҒЗК ұшу сынақтарын бастау және аяқтау туралы шешім мен басқа да қажетті шешімдерді қабылдайды;
ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің ұшу сынақтарын жүргізуге дайындық кезінде және ұшу сынақтарын жүргізу барысында орын алған кемшіліктерді жою бойынша жұмыстардың нәтижелерін қарайды;
ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің ұшу сынақтарын жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылайды;
ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің ұшу сынақтары кезінде авариялар мен істен шығулардың себептерін анықтау бойынша және олардың қайталануына жол бермеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
ведомствоаралық сынақтар және ҒЗК ұшу сынақтары бағдарламасында көзделген жеке бағдарламалар мен әдістемелер бойынша сынақтар жүргізу жөніндегі комиссиялардың қызметін үйлестіреді;
қажет болған жағдайда белгіленген тәртіппен басқа мемлекеттердің ұйымдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Ресей Федерациясының Үкіметіне ҒЗК ұшу сынақтарының негізгі нәтижелері туралы ақпарат береді.
5-бап
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және қолдануға қатысты дауларды шешу Тараптар арасындағы өзара консультациялар мен келіссөздер жолымен жүзеге асырылатын болады.
6-бап
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік 11-ші күннен бастап Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына қайшы келмейтін бөлігінде уақытша қолданылады.
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Келiсiмге осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болатын және осы бапта көзделген тәртiппен күшiне енетiн жекелеген хаттамалар жасасу арқылы өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
Осы Келісім "Бәйтерек" ҒЗК туралы келісім қолданысының тоқтатылуымен бір мезгілде өз қолданысын тоқтатады.

Статья 2
Каждая Сторона формирует свою национальную часть Межгосударственной комиссии в соответствии с Положением о Межгосударственной комиссии.
Стороны принимают меры, обеспечивающие выполнение решений Межгосударственной комиссии, принятых в рамках ее компетенции, государственными органами Республики Казахстан и федеральными органами исполнительной власти Российской Федерации, организациями, юридическими и физическими лицами, участвующими в проведении летных испытаний.
Статья 3
Основными задачами Межгосударственной комиссии являются:
общее руководство проведением летных испытаний КРК;
организация всесторонней проверки и подтверждения характеристик (в том числе предельно допустимых значений) КРК и его составных частей, заданных в тактико-техническом задании или техническом задании, в условиях, максимально приближенных к условиям применения и эксплуатации, и в реальных условиях функционирования;
организация отработки эксплуатационной документации и проверки достаточности и эффективности экспериментальной отработки КРК и его составных частей;
принятие в случае аварии необходимых мер по ликвидации ее последствий;
определение возможности принятия КРК и его составных частей в эксплуатацию или для решения (выполнения) целевых задач.
Статья 4
Межгосударственная комиссия в целях выполнения возложенных на нее основных задач:
принимает решение о начале и завершении летных испытаний КРК и другие необходимые решения в соответствии с программой летных испытаний;
рассматривает результаты работ по устранению недостатков, имевших место при подготовке к проведению и в ходе летных испытаний КРК и его составных частей;
контролирует выполнение мероприятий по обеспечению безопасности проведения летных испытаний КРК и его составных частей;
организует работы по выяснению причин аварий и отказов при летных испытаниях КРК и его составных частей и по недопущению их повторения;
координирует деятельность комиссий по проведению межведомственных испытаний и испытаний по частным программам и методикам, которые предусмотрены программой летных испытаний КРК;
организует при необходимости в установленном порядке взаимодействие с организациями других государств;
представляет информацию об основных результатах летных испытаний КРК в Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации.
Статья 5
Разрешение споров относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения будет осуществляться путем взаимных консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 6
Настоящее Соглашение временно применяется, начиная с 11 календарного дня с даты его подписания, в части, не противоречащей законодательству государств Сторон.
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения путем заключения отдельных протоколов, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступать в силу в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
Настоящее Соглашение прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Соглашения о КРК "Байтерек".

2025 жылғы 12 қарашада Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкiметi мен Ресей
Федерациясының Үкiметi
арасындағы "Союз-5" ғарыш
зымыран кешені мен "Бәйтерек"
ғарыш зымыран кешенінің ұшу
сынақтарын жүргізу жөнінде
Қазақстан-Ресей
мемлекетаралық комиссиясын
құру туралы келiсiмге қосымша
"Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарын жүргізу жөніндегі Қазақстан-Ресей мемлекетаралық комиссиясы туралы ереже
1. "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарын жүргізу жөніндегі Қазақстан-Ресей мемлекетаралық комиссиясы (бұдан әрі – Мемлекетаралық комиссия) "Союз-5" ғарыш зымыран кешені мен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің (бұдан әрі ҒЗК) ұшу сынақтарын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, Ресей Федерациясының федералдық атқарушы билік органдары, "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорациясы және басқа заңды тұлғалардың жұмыстарын үйлестіруді жүзеге асыратын орган болып табылады.
2. Мемлекетаралық комиссия өз қызметінде 2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімді және "Байқоңыр" кешені бойынша басқа да екіжақты құжаттарды басшылыққа алады.
3. Мемлекетаралық комиссияның өз қызметінде:
ҒЗК ұшу сынақтарын дайындау және жүргізу процесінде ұйымдар жүргізетін жұмыстарды үйлестіруді жүзеге асыруға;
ҒЗК ұшу сынақтары бағдарламасын және оның өзгерістерін бекітуге;
ҒЗК ұшу сынақтарын жүргізуді тоқтата тұруға (қажет болған жағдайда);
ҒЗК немесе оның құрамдас бөліктерінің авария немесе істен шығу себептерін тергеп-тексеруді ұйымдастыруға (өз шешімдерімен авариялық комиссиялар құруға және олардың жұмыс тәртібін айқындауға);
ұшу сынақтарына қатысу үшін ҒЗК-ні, оның құрамдас бөліктерін әзірлеуші ұйымдардың өкілдерін, сондай-ақ белгіленген тәртіппен басқа ұйымдар мен мемлекеттік органдардың өкілдерін тартуға;
ҒЗК құрамдас бөліктерін, жүйелер мен негізгі агрегаттарды (аспаптарды) сынауға, ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын (пайдаланудың сенімділігі мен қауіпсіздігін қоса алғанда) бағалауды жүргізуге, пайдалану құжаттамасын пысықтауға жауапты жұмыс топтарын (бұдан әрі – жұмыс топтары) құруға, сондай-ақ техникалық басшылықты тағайындауға құқығы бар.
Жұмыс топтарының құрамы Мемлекетаралық комиссияның шешімімен бекітіледі.
Жұмыс топтарының және техникалық басшылықтың құқықтары, міндеттері мен жұмыс тәртібі ҒЗК ұшу сынақтары бағдарламасында белгіленеді.

Совершено в городе Москва 12 ноября 2025 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации
Приложение к Соглашению
между Правительством
Республики Казахстан и
Правительством Российской
Федерации о создании
Казахстанско-Российской
межгосударственной комиссии
по проведению летных
испытаний космического
ракетного комплекса "Союз-5"
и космического ракетного
комплекса "Байтерек"
Положение о Казахстанско-Российской межгосударственной комиссии по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек"
1. Казахстанско-Российская межгосударственная комиссия по проведению летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек" (далее – Межгосударственная комиссия) является органом, осуществляющим координацию работ государственных органов Республики Казахстан, федеральных органов исполнительной власти Российской Федерации, Государственной корпорации по космической деятельности "Роскосмос" и других юридических лиц при проведении летных испытаний космического ракетного комплекса "Союз-5" и космического ракетного комплекса "Байтерек" (далее – КРК).
2. Межгосударственная комиссия руководствуется в своей деятельности Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года и другими двусторонними документами по комплексу "Байконур".
3. Межгосударственная комиссия в своей деятельности имеет право:
осуществлять координацию работ, проводимых организациями в процессе подготовки и проведения летных испытаний КРК;
утверждать программу летных испытаний КРК и ее изменения;
приостанавливать (при необходимости) проведение летных испытаний КРК;
организовывать расследование причин аварии или отказа КРК или его составных частей (образовывать своими решениями аварийные комиссии и определять порядок их работы);
привлекать для участия в летных испытаниях представителей организаций – разработчиков КРК, его составных частей, а также в установленном порядке представителей других организаций и государственных органов;
создавать рабочие группы, ответственные за испытания составных частей КРК, систем и основных агрегатов (приборов), за проведение оценки технических и эксплуатационных характеристик КРК и его составных частей (включая надежность и безопасность эксплуатации), за отработку эксплуатационной документации (далее – рабочие группы), а также назначать техническое руководство.
Составы рабочих групп утверждаются решением Межгосударственной комиссии.
Права, обязанности и порядок работы рабочих групп и технического руководства устанавливаются в программе летных испытаний КРК.

4. Мемлекетаралық комиссияның құрамына тең төрағалар, тең төрағалардың орынбасарлары, хатшылар (тараптардың әрқайсысынан), Мемлекетаралық комиссияның мүшелері кіреді. Мемлекетаралық комиссияның қызметіне басшылықты Қазақстан Республикасы тарапынан тең төраға және Ресей Федерациясы тарапынан тең төраға жүзеге асырады.
5. Мемлекетаралық комиссияның тең төрағаларына мынадай міндеттер жүктеледі:
Мемлекетаралық комиссияның қызметін жоспарлау, ұйымдастыру және Мемлекетаралық комиссияның отырыстарында төрағалық ету;
Мемлекетаралық комиссияның жұмысы үшін қажетті материалдар мен құжаттарды дайындауға басшылық жасау;
Мемлекетаралық комиссияның жұмыс жоспарларын және шешімдерін бекіту;
жұмыс топтарының жұмысын бақылау;
ұсынылатын материалдар мен құжаттарды қарауды ұйымдастыру, сондай-ақ олар бойынша шешімдер қабылдау;
ұшу сынақтарын дайындау және жүргізу кезінде ҒЗК-нің немесе оның құрамдас бөліктерінің авариялары мен істен шығу себептерін анықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
Мемлекетаралық комиссия қабылдаған шешімдердің орындалуын бақылауды ұйымдастыру.
6. Мемлекетаралық комиссия тең төрағаларының:
ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерін құруға, ұшу сынақтарын дайындауға және жүргізуге қатысатын ұйымдардан Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің (Қазақстан Республикасынан мемлекеттік тапсырыс беруші) және "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорациясының (Ресей Федерациясынан мемлекеттік тапсырыс беруші) шешімдерінде көзделген жұмыстардың уақтылы орындалуын, ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің ұшу сынақтарының міндеттерін орындау үшін қажетті техникалық материалдардың, есептердің, қорытындылар мен баяндамалардың Мемлекетаралық комиссияға ұсынылуын талап етуге;
Мемлекетаралық комиссия қызметінің мәселелері бойынша Мемлекетаралық комиссияның мүшелеріне өздері Мемлекетаралық комиссияда өкілдері болатын органдар мен ұйымдардың құзыреті шеңберінде тапсырмалар беруге;
қаралатын мәселелерге байланысты Мемлекетаралық комиссия мүшелерінің Мемлекетаралық комиссияның отырыстарына дербес қатысу қажеттілігін айқындауға құқығы бар.
7. Мемлекетаралық комиссия мүшелеріне мынадай міндеттер жүктеледі:
Мемлекетаралық комиссияның отырыстарына қатысу;
қатысушы тарапқа қарай Мемлекетаралық комиссияның жұмыс жоспарлары (отырысының күн тәртібі) бойынша, Мемлекетаралық комиссия шешімдерінің жобалары бойынша мәселелерді, оның ішінде ҒЗК мен оның құрамдас бөліктерінің ұшу сынақтарын жүргізуге жататын қосымша (жоспардан тыс) мәселелерді қарау бойынша ұсыныстарды хатшылар арқылы Мемлекетаралық комиссияның тең төрағаларына ұсыну;
дайындалған материалдар мен құжаттарға материалдар, толықтырулар және қорытындылар ұсыну, сондай-ақ Мемлекетаралық комиссияның шешімдерін талқылау мен әзірлеуіне қатысу;
жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Мемлекетаралық комиссия мүшелерінің Мемлекетаралық комиссия қарайтын барлық мәселе бойынша Мемлекетаралық комиссияның отырыстарында өз пікірін білдіруге және қорғауға құқығы бар.

4. В состав Межгосударственной комиссии входят сопредседатели, заместители сопредседателей, секретари (с каждой из сторон), члены Межгосударственной комиссии. Руководство деятельностью Межгосударственной комиссии осуществляют сопредседатель со стороны Республики Казахстан и сопредседатель со стороны Российской Федерации.
5. На сопредседателей Межгосударственной комиссии возлагаются следующие обязанности:
планирование, организация деятельности Межгосударственной комиссии и председательствование на заседаниях Межгосударственной комиссии;
руководство подготовкой материалов и документов, необходимых для работы Межгосударственной комиссии;
утверждение планов работ и решений Межгосударственной комиссии;
контроль за работой рабочих групп;
организация рассмотрения представляемых материалов и документов, а также принятие по ним решений;
организация работ по выяснению причин аварий и отказов КРК или его составных частей при подготовке и проведении летных испытаний;
организация контроля за выполнением решений, принятых Межгосударственной комиссией.
6. Сопредседатели Межгосударственной комиссии имеют право:
требовать от организаций, принимающих участие в создании, подготовке и проведении летных испытаний КРК и его составных частей, своевременного выполнения работ, предусмотренных решениями Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (государственный заказчик от Республики Казахстан) и Государственной корпорации по космической деятельности "Роскосмос" (государственный заказчик от Российской Федерации), представления в Межгосударственную комиссию технических материалов, отчетов, заключений и докладов, необходимых для выполнения задач летных испытаний КРК и его составных частей;
давать поручения членам Межгосударственной комиссии по вопросам деятельности Межгосударственной комиссии в рамках компетенции органов и организаций, представителями которых они являются в Межгосударственной комиссии;
определять необходимость персонального участия членов Межгосударственной комиссии в заседаниях Межгосударственной комиссии в зависимости от рассматриваемых вопросов.
7. На членов Межгосударственной комиссии возлагаются следующие обязанности:
участие в заседаниях Межгосударственной комиссии;
представление сопредседателям Межгосударственной комиссии через секретарей предложений по планам работы (повестке заседания) Межгосударственной комиссии в зависимости от стороны участия, по проектам решений Межгосударственной комиссии, по рассмотрению вопросов, в том числе дополнительных (внеплановых), относящихся к проведению летных испытаний КРК и его составных частей;
представление материалов, дополнений и заключений на подготовленные материалы и документы, а также участие в обсуждении и выработке Межгосударственной комиссией решений;
участие в работе рабочих групп.
Члены Межгосударственной комиссии имеют право высказывать и отстаивать свое мнение на заседаниях Межгосударственной комиссии по всем вопросам, рассматриваемым Межгосударственной комиссией.

8. Мемлекетаралық комиссия хатшыларына мынадай міндеттер жүктеледі:
Мемлекетаралық комиссияның отырыстарын дайындауды ұйымдастыру;
Мемлекетаралық комиссияның жұмыс жоспарының (отырысы күн тәртібінің) жобасын дайындау;
Мемлекетаралық комиссияның тең төрағаларымен келісу бойынша отырысқа шақырылған тұлғалардың тізімін, сондай-ақ олардың сөз сөйлеу тақырыптарын қалыптастыру;
Мемлекетаралық комиссияның отырысына материалдардың қалыптастырылуын (ұсынылуын) бақылауды қамтамасыз ету;
Мемлекетаралық комиссия шешімдерінің орындалуы бойынша материалдардың ұсынылуын бақылауды қамтамасыз ету;
Мемлекетаралық комиссия шешімдерінің орындалуын бақылауды қамтамасыз ету.
9. Мемлекетаралық комиссия қызметінің нысаны бетпе-бет және талқыланатын мәселелердің құпиялылығының қажетті деңгейін қамтамасыз ететін байланыс арналарын пайдалана отырып, бейнеконференцбайланыс режимінде өткізілетін отырыс болып табылады.
Мемлекетаралық комиссияның отырысын Мемлекетаралық комиссияның тең төрағалары өткізеді. Мемлекетаралық комиссияның тең төрағасы болмаған жағдайда Мемлекетаралық комиссияның отырысын оның орынбасары өткізеді.
Мемлекетаралық комиссияның отырыстары Мемлекетаралық комиссияның тең төрағалары бекітетін жұмыс жоспары (отырыстың күн тәртібі) бойынша өткізіледі.
Мемлекетаралық комиссияның жұмыс жоспары (отырысының күн тәртібі) бойынша ұсыныстары бар Мемлекетаралық комиссияның мүшелері оларды отырыс күніне дейін 10 күннен кешіктірмей қатысушы тарапқа қарай хатшыларға жібереді.
Мемлекетаралық комиссияның отырысында қаралатын материалдар қатысушы тарапқа қарай Мемлекетаралық комиссияның хатшылары арқылы Мемлекетаралық комиссияның тең төрағаларының атына ұсынылады.
Мемлекетаралық комиссияның отырыстарына Мемлекетаралық комиссияның мүшелері қатысады. Қажет болған жағдайда Мемлекетаралық комиссияның отырыстарына Мемлекетаралық комиссияның мүшелері болып табылмайтын тұлғалар Мемлекетаралық комиссияның отырысына шақырылған тұлғалар тізімі негізінде қатыса алады.
Егер объективті себептер бойынша Мемлекетаралық комиссияның мүшесі Мемлекетаралық комиссияның отырысына қатыса алмайтын жағдайда, онда Мемлекетаралық комиссияның отырысына шешімдер қабылдауға қатысу құқығы жоқ оның өкілі жіберіледі.
10. Мемлекетаралық комиссияның шешімдері тиісті мәселелерді талқылау нәтижелері бойынша отырыстар барысында қатысып отырған Мемлекетаралық комиссия мүшелерінің ашық жеке дауыс беруін өткізу арқылы жай көпшілік дауыспен қабылданады. Мемлекетаралық комиссияның әрбір тең төрағасы мен Мемлекетаралық комиссияның әрбір мүшесінің бір дауысы бар. Мемлекетаралық комиссия отырысы, егер оған мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Мемлекетаралық комиссияның шешімдерін Мемлекетаралық комиссияның тең төрағалары бекітеді және отырысқа қатысып отырған (оның ішінде бейнеконференцбайланыс режимінде) Мемлекетаралық комиссияның мүшелері екі данада қол қояды. Мемлекетаралық комиссияның жекелеген мүшелерінің көпшіліктің пікірімен келіспеген жағдайда өздерінің ерекше пікірін жазбаша баяндауға және оларды Мемлекетаралық комиссияның тең төрағаларына ұсынуға құқығы бар. Ерекше пікір тиісті шешімге қоса беріледі.
Мемлекетаралық комиссияның мүшелері арасында шешімді талқылау барысында туындаған келіспеушіліктер болған кезде Мемлекетаралық комиссияның тең төрағалары келіспеушіліктер туындаған мәселені қайта талқылап, келісілген шешім қабылдау мақсатында ұсыныстар дайындау үшін сараптама тобын тағайындай алады.
Жекелеген жағдайларда ұшу сынақтарын бастау (аяқтау), ғарыш аппараттарын дайындау немесе ұшыру алдындағы қайтымсыз операциялардың басталуы және ҒЗК-ні пайдалану (нысаналы міндеттерді орындау) туралы шешімдер қабылдаумен байланысты емес Мемлекетаралық комиссияның жұмысында Мемлекетаралық комиссияның қабылданған шешімдеріне Мемлекетаралық комиссияның хатшылары қол қояды және Мемлекетаралық комиссияның тең төрағалары бекітеді.
Егер қолданыстағы нормативтік құжаттарда немесе Мемлекетаралық комиссияның шешімінде өзге мерзім айқындалмаса, Мемлекетаралық комиссияның ресімделген шешімдері Мемлекетаралық комиссия хатшыларында ұшу сынақтары аяқталғаннан кейін үш жыл бойы сақталады.

8. На секретарей Межгосударственной комиссии возлагаются следующие обязанности:
организация подготовки заседаний Межгосударственной комиссии;
подготовка проекта плана работы (повестки заседания) Межгосударственной комиссии;
формирование по согласованию с сопредседателями Межгосударственной комиссии списка приглашенных на заседание лиц, а также тематики их выступлений;
обеспечение контроля за формированием (представлением) материалов к заседанию Межгосударственной комиссии;
обеспечение контроля за представлением материалов по исполнению решений Межгосударственной комиссии;
обеспечение контроля за выполнением решений Межгосударственной комиссии.
9. Формой деятельности Межгосударственной комиссии является заседание, проводимое в очном форме и режиме видео-конференц-связи с использованием каналов связи, обеспечивающих необходимый уровень конфиденциальности обсуждаемых вопросов.
Заседание Межгосударственной комиссии проводят сопредседатели Межгосударственной комиссии. В случае отсутствия сопредседателя Межгосударственной комиссии заседание Межгосударственной комиссии проводит его заместитель.
Заседания Межгосударственной комиссии проводятся по плану работы (повестке заседания), утверждаемому сопредседателями Межгосударственной комиссии.
Члены Межгосударственной комиссии, имеющие предложения по плану работы (повестке заседания) Межгосударственной комиссии, направляют их секретарям в зависимости от стороны участия не позднее чем за 10 дней до дня заседания.
Материалы для рассмотрения на заседании Межгосударственной комиссии представляются на имя сопредседателей Межгосударственной комиссии через секретарей Межгосударственной комиссии в зависимости от стороны участия.
В заседаниях Межгосударственной комиссии принимают участие члены Межгосударственной комиссии. При необходимости в заседаниях Межгосударственной комиссии могут принимать участие лица, не являющиеся членами Межгосударственной комиссии, на основании списка приглашенных на заседание Межгосударственной комиссии лиц.
В случае, если по объективным причинам член Межгосударственной комиссии не может принять участие в заседании Межгосударственной комиссии, то на заседание Межгосударственной комиссии направляется его представитель, не обладающий правом участия в принятии решений.
10. Решения Межгосударственной комиссии принимаются по результатам обсуждения соответствующих вопросов в ходе заседаний простым большинством голосов путем проведения открытого очного голосования присутствующих членов Межгосударственной комиссии. Каждый сопредседатель Межгосударственной комиссии и каждый член Межгосударственной комиссии имеют один голос. Заседание Межгосударственной комиссии считается правомочным, если на нем присутствуют не менее двух третей ее членов.
Решения Межгосударственной комиссии утверждаются сопредседателями Межгосударственной комиссии и подписываются присутствующими на заседании членами Межгосударственной комиссии (в том числе в режиме видео-конференц-связи) в двух экземплярах. Отдельные члены Межгосударственной комиссии при несогласии с мнением большинства имеют право письменно изложить свое особое мнение и представить его сопредседателям Межгосударственной комиссии. Особое мнение прилагается к соответствующему решению.
При наличии разногласий между членами Межгосударственной комиссии, возникших в ходе обсуждения решения, сопредседатели Межгосударственной комиссии могут назначить экспертную группу для подготовки предложений в целях повторного обсуждения вопроса, по которому возникли разногласия, с целью принятия согласованного решения.
В отдельных случаях в работе Межгосударственной комиссии, не связанной с принятием решений о начале (завершении) летных испытаний, начале необратимых операций перед подготовкой или запуском космических аппаратов и об эксплуатации (выполнении целевых задач) КРК, принятые решения Межгосударственной комиссии подписываются секретарями Межгосударственной комиссии и утверждаются сопредседателями Межгосударственной комиссии.
Оформленные решения Межгосударственной комиссии хранятся у секретарей Межгосударственной комиссии в течение трех лет после завершения летных испытаний, если иной срок не определен действующими нормативными документами или решением Межгосударственной комиссии.

11. Мемлекетаралық комиссия мынадай тәртіппен тағайындалады:
Мемлекетаралық комиссияның қазақстандық бөлігінің мүшелерін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайды;
Мемлекетаралық комиссияның ресейлік бөлігінің мүшелерін "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорациясының ұсынуы бойынша Ресей Федерациясының Үкіметі тағайындайды.
12. Мемлекетаралық комиссияның тең төрағалары болып мыналар тағайындалады:
Қазақстан Республикасынан Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі Аэроғарыш комитетінің төрағасы;
Ресей Федерациясынан – "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорациясы бас директорының тиісті бағыт бойынша орынбасары.
13. Мемлекетаралық комиссияның қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасынан мемлекеттік тапсырыс беруші және Ресей Федерациясынан мемлекеттік тапсырыс беруші жүзеге асырады. Мемлекетаралық комиссияның отырыстарын өткізу және шешімдерін ресімдеу тілі – орыс тілі.

11. Межгосударственная комиссия назначается в следующем порядке:
члены Казахстанской части Межгосударственной комиссии назначаются Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
члены Российской части Межгосударственной комиссии назначаются Правительством Российской Федерации по представлению Государственной корпорации по космической деятельности "Роскосмос".
12. Сопредседателями Межгосударственной комиссии назначаются:
от Республики Казахстан – председатель Аэрокосмического комитета Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
от Российской Федерации – заместитель генерального директора государственной корпорации по космической деятельности "Роскосмос" по соответствующему направлению.
13. Организационно-техническое обеспечение деятельности Межгосударственной комиссии осуществляется государственным заказчиком от Республики Казахстан и государственным заказчиком от Российской Федерации. Языком проведения заседаний и оформления решений Межгосударственной комиссии является русский язык.
_______________________________