Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 1143 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағының он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші және жиырма екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1143 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Цифрлық майнинг жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру бойынша лицензиарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 293 қаулысында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Цифрлық активтер және серпінді технологиялар комитеті цифрлық майнинг жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру бойынша лицензиар болып айқындалсын.".
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.05.2026 № 402 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 997 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ережеде:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Цифрлық активтер және серпінді технологиялар комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.";
15-тармақта:
182) және 183) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"182) "Астана Хаб" дербес кластерлік қоры қызметінің қағидаларын әзірлеу және бекіту;
183) "Астана Хаб" дербес кластерлік қорының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;";
184) тармақша алып тасталсын;
185) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"185) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне ұсынылатын "Астана Хаб" дербес кластерлік қоры тартқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын, олардың құрамы мен мерзімділігін бекіту;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2025 года № 1143.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого и двадцать второго пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2025 года № 1143
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 293 "Об определении лицензиара по осуществлению лицензирования деятельности по цифровому майнингу":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Определить Комитет цифровых активов и прорывных технологий Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан лицензиаром по осуществлению лицензирования деятельности по цифровому майнингу.".
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 14.05.2026 № 402 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 997 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления":
в Положении о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) республиканское государственное учреждение "Комитет цифровых активов и прорывных технологий".";
в пункте 15:
подпункты 182) и 183) изложить в следующей редакции:
"182) разработка и утверждение правил деятельности автономного кластерного фонда "Астана Хаб";
183) осуществление координации деятельности автономного кластерного фонда "Астана Хаб";";
подпункт 184) исключить;
подпункт 185) изложить в следующей редакции:
"185) утверждение правил представления сведений о привлеченных иностранцах и лицах без гражданства автономным кластерным фондом "Астана Хаб", представляемых уполномоченному органу по вопросам миграции населения и Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, их состава и периодичности по согласованию с уполномоченным органом по вопросам миграции населения и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 185-1) және 185-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"185-1) ғылыми ұйымдар, тәуекелмен инвестицияланатын акционерлік инвестициялық қорлар, білім беру ұйымдары, технологиялық парктер, салалық конструкторлық бюролар, технологияларды коммерцияландыру орталықтары, ұлттық даму институттары, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар мәртебесі бар заңды тұлғаларды, сондай-ақ инновациялық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды инновациялық кластер қатысушыларының тізбесіне енгізу қағидаларын бекіту;
185-2) ұлттық инновациялық жүйенің даму мониторингін қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
280) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"280) "Астана Хаб" дербеc кластерлік қорының Басқарушы комитетінің құрамын және ережесін бекіту;";
285) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"285) "Астана Хаб" дербес кластерлік қоры қатысушысының Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 741-бабы 2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген ақпараттандыру саласында қызметтер көрсетуден түсетін кірістер бойынша корпоративтік табыс салығын 100 пайызға азайту жөніндегі шарттарға сәйкес келуін белгілеу тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындау;";
мынадай мазмұндағы 291-1), 291-2) және 291-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"291-1) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті салада жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемдерін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
291-2) жұмылдыру резерві бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдерін қалыптастыру үшін тиісті салада жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемдерін есептеу әдістемесіне сәйкес жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдардың қажеттіліктеріне талдау жүргізу;
291-3) жұмылдыру резервi бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;";
312) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"312) жетекшілік ететін салалардағы салалық технологиялық құзыреттер орталықтарын айқындау;";
334) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"334) цифрлық активтер саласында, сондай-ақ қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";

дополнить подпунктами 185-1) и 185-2) следующего содержания:
"185-1) утверждение правил включения юридических лиц, имеющих статус научных организаций, акционерных инвестиционных фондов рискового инвестирования, организаций образования, технологических парков, отраслевых конструкторских бюро, центров коммерциализации технологий, национальных институтов развития, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, а также юридических лиц, осуществляющих инновационную деятельность, в перечень участников инновационного кластера;
185-2) разработка и утверждение правил обеспечения мониторинга развития национальной инновационной системы;";
подпункт 280) изложить в следующей редакции:
"280) утверждение состава и положения Управляющего комитета автономного кластерного фонда "Астана Хаб";";
подпункт 285) изложить в следующей редакции:
"285) определение порядка установления соответствия участника автономного кластерного фонда "Астана Хаб" условиям уменьшения корпоративного подоходного налога на 100 процентов по доходам от оказания услуг в сфере информатизации, предусмотренным подпунктами 3), 4) и 5) пункта 2 статьи 741 Налогового кодекса Республики Казахстан, по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;";
дополнить подпунктами 291-1), 291-2) и 291-3) следующего содержания:
"291-1) разработка и утверждение методики определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в соответствующей сфере, по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;
291-2) проведение анализа потребностей организаций, имеющих мобилизационный заказ в соответствии с методикой определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в соответствующей сфере, для формирования номенклатуры и объемов хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва;
291-3) внесение предложений по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва в уполномоченный орган в области государственного материального резерва;";
подпункт 312) изложить в следующей редакции:
"312) определение отраслевых центров технологических компетенций в курируемых отраслях;";
подпункт 334) изложить в следующей редакции:
"334) осуществление государственного контроля в сфере цифровых активов, а также за соблюдением лицами, осуществляющими выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;";

мынадай мазмұндағы 334-1) тармақшамен толықтырылсын:
"334-1) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ақша аудару бойынша қызметтер көрсететін пошта операторлары мен қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруды және олардың айналысын жүзеге асыратын тұлғалар үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды белгілеу;";
421) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"421) Ұлттық пошта операторының пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін жүзеге асыруы кезінде оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;".

дополнить подпунктом 334-1) следующего содержания:
"334-1) установление требований к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для операторов почты, оказывающих услуги по переводу денег, и лиц, осуществляющих выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов, по согласованию с уполномоченным органом по финансовому мониторингу;";
подпункт 421) изложить в следующей редакции:
"421) осуществление контроля за соблюдением Национальным оператором почты законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения при осуществлении им услуг почтовой связи;".
_______________________________________