Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 1135 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 3-4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 1135 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың осы өңіраралық схемасы (бұдан әрі – Өңіраралық схема) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 3-4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының негізгі ережелерін бекіту туралы" 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1434 (бұдан әрі – Бас схеманың негізгі ережелері) қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Өңіраралық схема екі және одан көп облыс (не олардың бөліктері), сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын есептемегенде, әлеуметтік-экономикалық немесе экологиялық аудандар аумақтарындағы өзара келісілген (топтастырылған) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіне арналған және мыналарды:
1) жоспарланып отырған аумақты аймаққа бөлуді;
2) аумақтың қала құрылысын игеруді және дамытуды (аумақты қазіргі пайдалану схемасы (тірек жоспары) осы Өңіраралық схемаға 1-қосымшада, Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағын перспективалық ұйымдастыру схемасы (жобалау жоспары) - осы Өңіраралық схемаға 2-қосымшада келтірілген);
3) қоныстандыру, өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндіргіш күштерді, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шараларды;
4) табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды айқындайды.
3. Экономикалық және ресурстық әлеуеттердің ұқсастығын, сондай-ақ Алматы және дамып келе жатқан Шымкент агломерациясының болуын ескере отырып, Оңтүстік өңірге Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан, Жетісу облыстары, Алматы мен Шымкент қалалары жатқызылды.

Об утверждении Межрегиональной схемы территориального развития Южного региона Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 1135
В соответствии с подпунктом 3-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Межрегиональную схему территориального развития Южного региона Республики Казахстан.
2. Центральным и местным исполнительным органам принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 1135
Межрегиональная схема территориального развития Южного региона Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Межрегиональная схема территориального развития Южного региона Республики Казахстан (далее – Межрегиональная схема) разработана в соответствии с подпунктом 3-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1434 "Об утверждении Основных положений Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан" (далее – Основные положения Генеральной схемы).
2. Межрегиональная схема предназначена для взаимно согласованной (консолидированной) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территориях двух и более областей (либо их частей), агломераций, а также социально-экономических или экологических районов без учета границ административно-территориальных единиц и определяют:
1) зонирование планируемой территории;
2) градостроительное освоение и развитие территории (схема современного использования территории (опорный план) приведена в приложении 1 к настоящей Межрегиональной схеме, схема перспективной организации территории Южного региона Республики Казахстан (проектный план) - в приложении 2 к настоящей Межрегиональной схеме);
3) меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктуры регионального и межрегионального значений;
4) меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды.
3. Исходя из схожих экономических и ресурсных потенциалов, а также с учетом наличия Алматинской и развивающейся Шымкентской агломерации к Южному региону отнесены Алматинская, Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская области, область Жетісу, города Алматы и Шымкент.

4. Бір өңірге біріктірудің негізгі алғышарттары – облыстардың даму әлеуеті мен экономика құрылымдарының ұқсастығы, көлік инфрақұрылымының дамуы, шекара маңындағы бір белдеуде орналасуы, дамыған өңдеу өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, халық санының көптігі және тығыздығының жоғары болуы.
5. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріне урбандалу деңгейінің төмен болуы тән. Қала халқының үлесі ел бойынша ең төмен және 56%-ды құрайды. Өңір аумағында еліміздегі ең ірі Алматы агломерациясы және миллион тұрғыны бар қала – Шымкент қаласында өзегі бар агломерация қалыптасты.
6. Оңтүстік өңір облыстары аграрлық-индустриялық бағытқа маманданған. Елдің ЖІӨ-дегі өңірдің үлесі – 38,0%. Мұнда республикалық тамақ өнімдері өндірісінің 40,5%-дан астамы, жеңіл өнеркәсіптің 60,3%-ы, қағаз және қағаз өнімдері өндірісінің 76,3%-ы, химия өнеркәсібінің 34,6%-ы, фармацевтика өнеркәсібінің 76,9%-ы, резеңке және пластмасса бұйымдары өндірісінің 44,2%-ы, электр жабдықтары өндірісінің 63,4%-ы шоғырланған.
Оңтүстік өңір аумағының перспективалы қала құрылысын дамытудың жобалық ұсыныстары жобалаудың аралық (2030 жыл), есептік (2040 жыл) және болжамды (2050 жыл) мерзімдеріне арналып әзірленді.
Өңіраралық схемада Өңіраралық схеманың Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері мен графикалық материалдарды қамтылған.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы аумақтарды дамытудың перспективаларын және инфрақұрылымға деген ұзақ мерзімді қажеттілікті айқындайтын қала құрылысы стратегиясы болып табылады. Оның ережелерін іске асырудың кезектілігі, қаржыландыру көздері мен көлемдері ұлттық жобалар мен аумақтарды дамыту жоспарлары деңгейінде бюджеттік мүмкіндіктерді ескере отырып айқындалады.
2-тарау. Аумақты аймақтарға бөлу, қала құрылысын игеру және дамыту
1-параграф. Аумақтың қала құрылысын игеру және аумақты дамыту
7. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағының қала құрылысын игеру және дамыту нысаналы мақсаты және шаруашылық пайдалану бойынша (ауыл шаруашылығы, рекреациялық, табиғатты қорғау, өнеркәсіп және құрылыс қызметін жүргізудің құндылығы мен орындылығы өлшемшарттарына сәйкес) аумақты функционалдық аймақтарға бөлуді қатаң сақтай отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағының қала құрылысын игерудің бірінші кезектегі бағыттары өңір халқын қоныстандыру, өндіргіш күштерді орналастыру, инженерлік-көліктік инфрақұрылымды дамыту, аумақтарды инженерлік қорғау және өңірдің қоршаған ортасын сақтау жөніндегі іс-шараларды іске асыру және аумақты функционалдық мақсаты бойынша аймақтарға бөлу жөніндегі жобалық ұсыныстар кешенін қамтиды.
Аумақтың қазіргі жай-күйін талдау және перспективалы қала құрылысын игеру негізінде жобада Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің негізгі және қосалқы жоспарлау орталықтары мен жоспарлау осьтері (қоныстандырудың тірек қаңқасы) айқындалды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің құрамына кіретін елді мекендердің қала құрылысын игеруді реттеу, аумақтарын дамыту және аймақтарға бөлу қалалар мен елді мекендердің бекітілген бас жоспарларында көзделген.

4. Основными предпосылками причисления к одному региону являются схожесть потенциала развития и структур экономик областей, развитая транспортная инфраструктура, расположение на одной приграничной полосе, развитая обрабатывающая промышленность, сельское хозяйство, большая численность и высокая плотность населения.
5. Для Южного региона Республики Казахстан характерен низкий показатель урбанизации. Доля городского населения самая низкая по стране и составляет 56%. В пределах региона сформирована крупнейшая в стране Алматинская агломерация и агломерация с ядром в городе Шымкенте – городе-миллионнике.
6. Области Южного региона Республики Казахстан имеют аграрно-индустриальную специализацию. На долю региона приходится 38,0% валового внутреннего продукта страны. Здесь сосредоточено более 40,5% республиканского производства продуктов питания, 60,3% легкой промышленности, 76,3% производства бумаги и бумажной продукции, 34,6% химической промышленности, 76,9% фармацевтической промышленности, 44,2% производства резиновых и пластмассовых изделий, 63,4% производства электрического оборудования.
Проектные предложения перспективного градостроительного развития территории Южного региона Республики Казахстан разработаны на промежуточный (2030 год), расчетный (2040 год) и прогнозный (2050 год) сроки проектирования.
Межрегиональная схема содержит Основные технико-экономические показатели Межрегиональной схемы (приложение 3 к настоящей Межрегиональной схеме) и графические материалы.
Межрегиональная схема территориального развития Южного региона Республики Казахстан является градостроительной стратегией, определяющей перспективы развития территорий и долгосрочную потребность в инфраструктуре. Очередность реализации, источники и объемы финансирования их положений определяются на уровне национальных проектов и планов развития территорий с учетом бюджетных возможностей.
Глава 2. Зонирование, градостроительное освоение и развитие территории
Параграф 1. Градостроительное освоение территории и развитие территории
7. Градостроительное освоение и развитие территории Южного региона Республики Казахстан осуществляется с четким соблюдением функционального зонирования территории по целевому назначению и хозяйственному использованию (в соответствии с критериями ценности и целесообразности ведения сельскохозяйственной, рекреационной, природоохранной, промышленной и строительной деятельности).
Первоочередные направления градостроительного освоения территории Южного региона Республики Казахстан включают комплекс проектных предложений по расселению населения региона, размещению производительных сил, развитию инженерно-транспортной инфраструктуры, реализации мероприятий по инженерной защите территорий и охране окружающей среды региона и зонирования территории по функциональному назначению.
На основе анализа современного состояния и перспективного градостроительного освоения территории, проектом определены основные и второстепенные планировочные центры, и планировочные оси (опорный каркас расселения) Южного региона Республики Казахстан.
Регулирование градостроительного освоения, развитие и зонирование территорий населенных пунктов, входящих в состав Южного региона Республики Казахстан, предусмотрены в утвержденных генеральных планах городов и населенных пунктов.

2-параграф. Жоспарланып отырған аумақты аймақтарға бөлу
8. Бас схеманың негізгі ережелерінің 5-тарауына сәйкес функционалдық аймақтар 4 негізгі топқа бөлінген:
қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру және табиғи ортаны барынша рұқсат берілген жасанды өзгерту аймақтары;
қоршаған табиғи ортаны экстенсивті игеру аймақтары;
шаруашылық игеру шектелген және табиғи ортасы барынша сақталатын аймақтар;
шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтар.
Жоғарыда көрсетілген аймақтардың әрқайсысының құрамында тиісті кіші аймақтар атап көрсетілген.
Қазақстан Республикасының жер балансының деректері бойынша 2024 жылдың басындағы Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағы 48 ауданды (қалалардағы аудандарды есепке алмағанда), республикалық маңызы бар Алматы және Шымкент қалаларын есепке ала отырып, 46 қала мен кентті, 2 139 ауылдық елді мекенді, 724 ауылдық округті қамтиды. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің ауданы – басқа мемлекеттердің жерлерін есепке алғанда (жалға берілген) 70 201,1 мың гектарды, оның ішінде Алматы – 10 508,9 мың гектарды, Жамбыл – 11 938,2 мың гектарды, Жетісу – 11 848,3 мың гектарды, Қызылорда – 24 110,8 мың гектарды, Түркістан облыстары – 11 610,3 мың гектарды, Алматы қаласы – 68,3 мың гектарды және Шымкент қаласы – 116,3 мың гектарды құрайды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасының Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінде көрсетілген алаңдарды айқындау үшін Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 1-бабының 1-тармағына сәйкес аумақтың жобалық жер балансы орындалды.
3-параграф. Қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру аймағы
9. Қоныстандыру арналарының кіші аймағы
Қала құрылысы құндылығы жоғары кіші аймақтар негізінен Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің жоспарлау орталықтарын байланыстыратын негізгі жоспарлау осьтері бойында шоғырланады. Жоба аясында негізгі және қосалқы жоспарлау осьтері анықталған, олардың ішінде негізгі жоспарлау орталықтары ретінде Алматы агломерациясының өзегі –Алматы қаласы, Шымкент агломерациясының өзегі – Шымкент қаласы, сондай-ақ Талдықорған, Тараз, Қызылорда, Қонаев және Түркістан қалалары белгіленген. Екінші деңгейлі жоспарлау орталықтарына Арал, Байқоңыр және Шу қалалары жатады.
Оңтүстік өңірдің негізгі ендік жоспарлау осі "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық транзиттік дәлізі және оларға жанасатын "Алматы – Қарағанды – Астана – Петропавл", "Ташкент – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас" көлік дәліздері, сондай-ақ "Алматы – Өскемен" А-3 республикалық маңызы бар автомобиль жолы болып табылады.
Бұл аймақтар жобаланатын өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс, көлік және коммуналдық шаруашылық объектілерін орналастыру үшін қажет.
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 4 мамырдағы жарлығына сәйкес Абай, Ұлытау және Жетісу атты 3 жаңа облыс құрылды.

Параграф 2. Зонирование планируемой территории
8. В соответствии с главой 5 Основных положений Генеральной схемы функциональные зоны разделены на 4 основные группы:
зоны интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения и максимально допустимого искусственного преобразования природной среды;
зоны экстенсивного освоения окружающей природной среды;
зоны ограниченного хозяйственного освоения и максимально сохраняемой природной среды;
зоны с особыми регламентами хозяйственной деятельности.
В составе каждой из вышеперечисленных зон выделены соответствующие подзоны.
По данным баланса земель Республики Казахстан, территория Южного региона Республики Казахстан на начало 2024 года включает 48 районов (без учета районов в городах), 46 городов и поселков с учетом городов республиканского значения Алматы и Шымкент, 2 139 сельских населенных пунктов, 724 сельских округа. Площадь Южного региона Республики Казахстан составляет 70 201,1 тысячи гектаров с учетом земель других государств (находящихся в аренде), из них Алматинская – 10 508,9 тысяч гектаров, Жамбылская – 11 938,2 тысячи гектаров, Жетісу – 11 848,3 тысячи гектаров, Кызылординская – 24 110,8 тысяч гектаров, Туркестанская – 11 610,3 тысячи гектаров, области, город Алматы – 68,3 тысячи гектаров и город Шымкент – 116,3 тысячи гектаров.
Для определения площадей, указанных в Основных технико-экономических показателях Межрегиональной схемы, выполнен проектный земельный баланс территории согласно пункту 1 статьи 1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Зоны интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения
9. Подзона русел расселения
Подзоны повышенной градостроительной ценности концентрируются в основном вдоль главных планировочных осей, связывающих планировочные центры Южного региона Республики Казахстан. Проектом определены основные и второстепенные планировочные оси, где основными планировочными центрами являются город Алматы - ядро Алматинской агломерации, город Шымкент - ядро Шымкентской агломерации, а также города Талдыкорган, Тараз, Кызылорда, Қонаев и Туркестан. К планировочным центрам второго порядка относятся города Аральск, Байконыр, Шу.
Основной широтной планировочной осью Южного региона Республики Казахстан является Международный транзитный коридор "Западная Европа – Западный Китай" и примыкающие к ним транспортные коридоры "Алматы – Караганда – Астана – Петропавловск", "Ташкент – Шымкент – Тараз – Алматы – Хоргос", а также автомобильная дорога республиканского значения А-3 "Алматы – Усть-Каменогорск".
Данные зоны необходимы для размещения проектируемых объектов промышленного и гражданского строительства, транспорта и коммунального хозяйства.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 2022 года "О некоторых вопросах административно-территориального устройства Республики Казахстан" образованы три новые области: Абай, Ұлытау и Жетісу.

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің облыстары бөлінісінде елді мекендер жерінің ауданы Алматы – 291,7 мың гектарды, Жамбыл – 842,2 мың гектарды, Жетісу – 470,9 мың гектарды, Қызылорда – 838,3 мың гектарды, Түркістан облыстарында – 807,0 мың гектарды, сондай ақ, Шымкент қаласында – 116,3 мың гектарды, Алматы қаласында – 68,3 мың гектарды құрайды. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі елді мекендерінің жалпы ауданы 3 434,7 мың гектарды құрайды.
Жобалау процесінде қала құрылысы жобаларына талдау жасалды (осы Өңіраралық схемаға 4-қосымша).
Қазақстан Республикасы Оңтүстік өңірінің елді мекендері жерлерінің жобалық ауданы 2030 жылға қарай 3 588,1 мың гектарды құрайды, оның ішінде қалалар мен кенттер – 428,7 мың гектарды, ауылдық елді мекендер – 3 159,4 мың гектарды және 2040 жылға қарай қалалар мен кенттер – 487,7 мың гектарды, ауылдық елді мекендер – 3703,4 мың гектарды құрайды.
Қалыптасып жатқан қоныстандыру жүйелерінің урбандалуын ескере отырып, сондай-ақ Қонаев және Алатау қалаларының бас жоспарларын әзірлеп, бекітумен, 2050 жылы елді мекендер жерлерінің 110,9 мың гектарға ұлғайып, 3 498,7 мың гектарды құрайды деп болжануда.
10. Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің мұқтажы үшін, ұлттық қауіпсіздікті қорғауға арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер
Осы санаттағы жерлердің құрамына мыналар кіреді:
өнеркәсіп объектілерін орналастыру және пайдалану үшін берілген өнеркәсіп жерлері, оның ішінде олардың санитариялық-қорғау және өзге де аймақтары;
теміржол көлігі жерлері;
автомобиль көлігі жерлері;
теңіз және ішкі су көлігі жерлері;
әуе көлігі жерлері;
құбыр көлігі жерлері;
байланыс және энергетика жерлері;
қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктеріне арналған жерлер.
11. Көлік-коммуникациялық дәліздердің кіші аймағы.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлер ауданы 834,1 мың гектарды құрайды, бұл ретте Алматы облысына – 147,7 мың гектар, Қызылорда облысына – 259,0 мың гектар, Жамбыл облысына – 176,2 мың гектар, Жетісу облысына – 112,4 мың гектар, Түркістан облысына – 138,8 мың гектар жер тиесілі.
12. Автомобиль жолдарының аумақтары
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі автомобиль көлігі жерлерінің ауданы 87,0 мың гектарды құрады.

Площади земель населенных пунктов в разрезе областей Южного региона Республики Казахстан составляют: в Алматинской – 291,7 тысяч гектаров, Жамбылской – 842,2 тысячи гектаров, Жетісу – 470,9 тысяч гектаров, Кызылординской – 838,3 тысячи гектаров, Туркестанской – 807,0 тысяч гектаров, областях, а также в городах Шымкент – 116,3 тысячи гектаров, Алматы – 68,3 тысячи гектаров. Общая площадь населенных пунктов Южного региона Республики Казахстан составляет 3 434,7 тысяч гектаров.
В процессе проектирования выполнен анализ градостроительных проектов (приложение 4 к настоящей Межрегиональной схеме).
Проектная площадь земель населенных пунктов Южного региона Республики Казахстан к 2030 году составит 3 588,1 тысячи гектаров, из них города и поселки – 428,7 тысяч гектаров, сельские населенные пункты – 3 159,4 тысячи гектаров и к 2040 году города и поселки – 487,7 тысяч гектаров, сельские населенные пункты – 3 703,4 тысячи гектаров.
С учетом урбанизации формирующихся систем расселения на 2050 год, а также с разработкой и утверждением генеральных планов городов Қонаев и Алатау прогнозируется увеличение земель населенных пунктов на 110,9 тысяч гектаров и составит 3 498,7 тысяч гектаров.
10. Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
В состав земель данной категории входят:
земли промышленности, предоставленные для размещения и эксплуатации объектов промышленности, в том числе их санитарно-защитные и иные зоны;
земли железнодорожного транспорта;
земли автомобильного транспорта;
земли морского и внутреннего водного транспорта;
земли воздушного транспорта;
земли трубопроводного транспорта;
земли связи и энергетики;
земли для нужд обороны и национальной безопасности.
11. Подзона транспортно-коммуникационных коридоров
Площади земель промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения Южного региона Республики Казахстан составляют 834,1 тысячи гектаров, при этом, 147,7 тысяч гектаров приходится на территорию Алматинской области, в Кызылординской области имеется 259,0 тысяч гектаров земель данной категории, Жамбылской области – 176,2 тысячи гектаров, области Жетісу – 112,4 тысячи гектаров, Туркестанской области – 138,8 тысяч гектаров.
12. Территории автомобильных дорог
На начало 2024 года площадь земель автомобильного транспорта Южного региона Республики Казахстан составляет 87,0 тысяч гектаров.

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында автомобиль жолдарының техникалық жай-күйі мен өткізу қабілетін ұлғайту қажеттілігіне байланысты жобада ауданы 96,5 мың гектарды құрайтын автомобиль жолдарының қолданыстағы желілерін реконструкциялау (2 241,3 километрді реконструкциялау) ұсынылады.
Жаңа автомобиль жолдарын салу бойынша негізгі жобалық ұсыныстар:
"Түркістан қаласының шығыс айналма жолы" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы – 30 километр;
"Алматы – Қырғызстан шекарасы – Ыстықкөл" автожолын салу және реконструкциялау – 96 километр;
"Шымкент қаласының оңтүстік-батыс айналма жолы" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары – 48 километр;
"Қонысбаев өткізу пункті арқылы Өзбекстан Республикасына шығатын Сарыағаш қаласын айналып өтетін жол" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары – 102 километр.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі жалпыға ортақ қолданыстағы автомобиль жолдарының ұзындығы 24 070,8 километрді құрайды.
2030 жылға қарай автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау 2 263 километрді, 2040 жылға қарай – 192,5 километрді, 2050 жылға қарай – 814 километрді құрайды.
Автомобиль жолдарын реконструкциялау және жаңа жолдар салу бойынша негізгі жобалық ұсыныстар 4-параграфта келтірілген.
Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының жобалық жер көлемі "Автомобиль жолдары үшін жер бөлу" 3.03-102-2013 Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес белгіленді.
Аталған аумақтар мемлекеттік және қоғамдық мүдде аймақтарына жатады. Автомобиль көлігі аймақтары шегінде жер учаскелеріне меншік немесе иелік ету құқығының болуы бұл учаскелерді негізгі функционалдық мақсатына немесе шартты түрде рұқсат етілген қызмет түрлерінен өзге мақсатта пайдалануға негіз болып табылмайды.
13. Темір жол аумақтары
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің жобаланатын аумағының шегінде бес халықаралық темір жол көлік дәлізі қалыптастырылып, жұмыс істеуде:
Трансазиялық теміржол магистралінің (бұдан әрі – ТАТМ) Солтүстік дәлізі – "Ляньюнгань – Достық – Петропавл – Брест – Гамбург" қатынасындағы Солтүстік ТАТМ;
Трансазиялық теміржол магистралінің Орта Азиялық (Орталық) дәлізі – "Ляньюнгань – Достық – Астана – Озинки – Брест" қатынасындағы Орталық ТАТМ;
Трансазиялық теміржол магистралінің Оңтүстік дәлізі – "Ляньюнгань – Достық – Сарахс – Рази – Ыстамбұл" қатынасындағы Оңтүстік ТАТМ;
"Ляньюнгань – Достық – Ақтау – Баку – Поти – Ыстамбұл" қатынасындағы TRACECA;
"Солтүстік – Оңтүстік" бағыты Парсы шығанағындағы елдерден Ресей мен Иран арқылы Солтүстік Еуропаға өтеді, бұл бағытта Қазақстан Республикасы келесі учаскелерде: Ақтау теңіз порты – Ресейдің Орал өңірлері және Ақтау – Атырау, сондай-ақ "Өзен – Берекет (Түрікменстан) – Горган (Иран)" жаңа теміржол желісі арқылы қатысады.
"Жетіген – Алтынкөл", "Жезқазған – Сексеуіл – Шалқар – Бейнеу" жаңа теміржол магистральдары салынды, олар транзиттік маршруттарды 1000 километрге қысқартып, ел өңірлерін Шығыстан Батысқа дейін байланыстырады. "Өзен-Болашақ" жаңа теміржол желісі Түрікменстан Республикасының теміржол желісімен түйісуді және Парсы шығанағы порттарына шығуды, ал перспективада Үндістанның сауда ағындарына қол жеткізуді қамтамасыз етті.

На территории Южного региона Республики Казахстан в связи с техническим состоянием автомобильных дорог и необходимостью увеличения пропускной способности проектом предлагается реконструкция существующих сетей автомобильных дорог (реконструкция 2 241,3 километра), площадь которых составляет 96,5 тысяч гектаров.
Основными проектными предложениями по строительству новых автомобильных дорог является:
строительство автомобильной дороги республиканского значения "Восточный обход города Туркестан" - 30 километров;
строительство и реконструкция автодороги "Алматы - граница Кыргызстана – Иссык-Куль" - 96 километров;
строительство и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Юго-Западный обход города Шымкент" - 48 километров;
строительство и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Обход города Сарыагаш с выходом на Республику Узбекистан через пункт пропуска Конысбаева" - 102 километра.
Протяженность автомобильных дорог общего пользования Южного региона Республики Казахстан составляет 24 070,8 километров.
Строительство и реконструкция автомобильных дорог к промежуточному 2030 году составит 2 263 километра, к расчетному 2040 году – 192,5 километров, к прогнозному 2050 году – 814 километров.
Основные проектные предложения по реконструкции и строительству новых автомобильных дорог представлена в Параграфе 4 настоящей Межрегиональной схемы.
Проектная площадь земель автомобильных дорог общего пользования установлена согласно Своду правил Республики Казахстан 3.03-102-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог".
Данные территории являются зоной государственных и общественных интересов. Наличие прав собственности или владения участками в пределах зон автомобильного транспорта не является основанием для использования их в любых других целях, кроме основного функционального назначения или условно разрешенных видов деятельности.
13. Территории железных дорог
В настоящее время в границах проектируемой территории Южного региона Республики Казахстан сформированы и функционируют пять международных железнодорожных транспортных коридоров:
Северный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали сообщением "Ляньюнгань – Достык – Петропавловск – Брест – Гамбург";
Среднеазиатский (Центральный) коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали сообщением "Ляньюнгань – Достык – Астана – Озинки – Брест";
Южный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали сообщением "Ляньюнгань – Достык – Сарахс – Рази – Стамбул";
Транспортный коридор Европа - Кавказ - Азия сообщением "Ляньюнгань – Достык – Актау – Баку – Поти – Стамбул".
"Север – Юг" пролегает в Северную Европу из стран Персидского залива через Россию и Иран с участием Республики Казахстан на участках: морской порт Актау – регионы Урала России и Актау – Атырау, а также через новую железнодорожную линию "Узень – Берекет (Туркменистан) – Горган (Иран)".
Построены новые железнодорожные магистрали "Жетыген – Алтынколь", "Жезказган – Саксаульская – Шалкар – Бейнеу", которые сокращают транзитные маршруты на 1 000 километров и обеспечивают связь регионов страны от Востока до Запада. Новая железнодорожная линия "Узень – Болашак" обеспечила стыковку с железнодорожной сетью Республики Туркменистан и выход к портам Персидского залива, а в перспективе – доступ к торговым потокам Индии.

Оңтүстік өңірдегі теміржолдардың жалпы пайдалану ұзындығы 4 403,1 километрді құрайды.
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің теміржол көлігі жерлерінің ауданы 54,2 мың гектарды құрайды.
Аумақты қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру аймағы Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің жалпы аумағының 30%-ын қамтиды, ол аумақтың барлық түрдегі қала құрылысын игеру үшін, оның ішінде өңірдің қоныстандыру қаңқасын қалыптастыра отырып, өндірістердің, шаруашылық қызметтің және күрделі жұмыстардың көптеген түрлерін ұйымдастыру үшін инфрақұрылымдық жағынан қамтамасыз етілген.
Аралық 2030 жылға қарай темір жолдарды салу және реконструкциялау 666 километрді, есептік 2040 жылға қарай – 842,8 километрді, болжамды 2050 жылға қарай – 917,3 километрді құрайды.
Жаңа темір жолдарын реконструкциялау және салу жөніндегі негізгі жобалық ұсыныстар 4-параграфта келтірілген.
Теміржол көлігінің қажеттіліктеріне арналған жерлер "Теміржолдар үшін жер бөлу" 3.03-116-2014 Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес белгіленді.
4-параграф. Қоршаған табиғи ортаны экстенсивті игеру аймағы
14. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің кіші аймағы
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінің жалпы ауданы 2024 жылдың басында республиканың ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлерінің 21 093,5 мың гектарын құрайды, бұл республиканың ауыл шаруашылығы алқаптарының 18,2% құрайды. Алматы облысының ауыл шаруашылығы алқаптары 4 526,7 мың гектарды, Жамбыл облысы - 4 661,6 мың гектарды, Қызылорда облысы - 2 906,1 мың гектарды, Түркістан облысы - 4 469,5 мың гектарды және Жетісу облысы – 4 529,6 мың гектарды алып жатыр.
Есептік жылы Қазақстан Республикасы бойынша егістік алқабының ауданы іс жүзінде өзгеріссіз қалды. 2024 жылдың басында жер балансының деректері бойынша Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі егістік ауданы – 2 827,4 мың гектарды, оның ішінде Алматы облысында – 469,2 мың гектарды, Жамбыл облысында – 781,5 мың гектарды, Қызылорда облысында – 176,1 мың гектарды, Түркістан облысында – 868,4 мың гектарды, Жетісу облысында 532,2 мың гектарды құрады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі табиғи жағдайлары бойынша Түркістан, Жамбыл, Алматы облыстарының тау бөктерін және Оңтүстік өңірдің ең ірі суармалы жерлері шоғырланған Қызылорда облысының елеусіз аумақтарын қамтитын тау етегі-шөлді-дала аймағында орналасқан.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы суармалы жерлер негізінен Қазақстан Республикасының оңтүстік және оңтүстік-шығыс облыстарына тиесілі. Суармалы жерлердің ең үлкен ауданы Түркістан (487,7 мың гектар) және Алматы (277,2 мың гектар) облыстарына тиесілі. Жетісу облысында – 225,2 мың гектарды, Жамбыл облысында – 188,5 мың гектарды, Қызылорда облысында 228,4 мың гектарды құрайды.

Общая эксплуатационная протяженность железных дорог Южного региона Республики Казахстан составляет 4 403,1 километра.
На начало 2024 года площадь земель железнодорожного транспорта Южного региона Республики Казахстан составляет 54,2 тысячи гектаров.
Зона интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения территории охватывает 30% всей территории Южного региона Республики Казахстан, которая обладает инфраструктурной обеспеченностью для всех видов градостроительного освоения территории, в том числе для организации большинства видов производств, хозяйственной деятельности и капитального строительства, тем самым формируя каркас расселения региона.
Строительство и реконструкция железных дорог к промежуточному 2030 году составит 666 километров, к расчетному 2040 году – 842,8 километров, к прогнозному 2050 году – 917,3 километра.
Основные проектные предложения по реконструкции и строительству новых железных дорог представлены в Параграфе 4 настоящей Межрегиональной схемы.
Земли для нужд железнодорожного транспорта определяются согласно Своду правил Республики Казахстан 3.03-116-2014 "Отвод земель для железных дорог".
Параграф 4. Зона экстенсивного освоения окружающей природной среды
14. Подзона земель сельскохозяйственного назначения
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения Южного региона Республики Казахстан на начало 2024 года составила 21 093,5 тысяч гектаров, что составляет 18,2% сельхозугодий республики. Сельскохозяйственные угодья Алматинской области занимают 4 526,7 тысяч гектаров, Жамбылской области - 4 661,6 тысяч гектаров, на Кызылординскую область приходится 2 906,1 тысячи гектаров, Туркестанскую область – 4 469,5 тысяч гектаров и область Жетісу - 4 529,6 тысяч гектаров.
В отчетном году площадь пашни по Республике Казахстан в целом осталась практически без изменения. На начало 2024 года по данным земельного баланса площадь пашни в Южном регионе Республики Казахстан составила 2 827,4 тысячи гектаров, из них в Алматинской области – 469,2 тысячи гектаров, Жамбылской области – 781,5 тысяч гектаров, Кызылординской области – 176,1 тысячи гектаров, Туркестанской области – 868,4 тысячи гектаров, области Жетісу – 532,2 тысячи гектаров.
Южный регион Республики Казахстан, по природным условиям расположен в предгорно-пустынно-степной зоне, которая охватывает предгорья Туркестанской, Жамбылской, Алматинской областей и незначительные территории Кызылординской области, где сосредоточены наиболее крупные орошаемые земли Южного региона Республики Казахстан.
Орошаемые земли сельскохозяйственного назначения числятся, в основном, в южных и юго-восточных областях Республики Казахстан. Наибольшая площадь орошаемых земель числится в Туркестанской (487,7 тысяч гектаров) и Алматинской (277,2 тысячи гектаров) областях. В области Жетісу орошаемые земли сельскохозяйственного назначения составляют 225,2 тысячи гектаров, в Жамбылской области – 188,5 тысяч гектаров, в Кызылординской области – 228,4 тысячи гектаров.

Жер балансының деректері бойынша жалпы Қазақстан Республикасында жайылма суару алаңы 30 жыл бойы аз өзгерістерге ұшырады және 1989 жылы 899 мың гектардан 2023 жылы 858,9 гектарға дейін ауытқиды.
Қазақстан Республикасындағы ауыл шаруашылығы алқаптарының негізгі түрі жайылымдар болып табылады. 2024 жылдың басындағы жерді есепке алу деректері бойынша Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде олар 16 634,1 мың гектар аумақты алып жатыр, оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде жайылымдар Алматы облысында 3 872,4 мың гектар, Жамбыл облысында - 3 613,6 мың гектар, Қызылорда облысында - 2 102,8 мың гектар, Түркістан облысында - 3 291,1 мың гектар, Жетісу облысы - 3 754,2 мың гектар тиесілі.
15. Босалқы жер
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің босалқы жерлері Қызылорда облысында – 10 949,5 мың гектар, Алматы облысында – 2 140,0 мың гектар, Түркістан облысында – 2 600,4 мың гектар, Жамбыл облысында – 1 461,2 мың гектар және Жетісу облысында – 4 550,6 мың гектар шоғырланған.
Соңғы жылдары ауыл шаруашылығы және өзге де пайдалану үшін босалқы жерлерді игерудің оң үрдісі байқалды. 2022-2023 жылдары өңірдің босалқы жерлерінің көлемі 161,2 мың гектарға, оның ішінде Қызылорда облысында – 307,0 мың гектарға, Түркістан облысында – 28,0 мың гектарға, Жамбыл облысында – 12,7 мың гектарға ұлғайды, бұл ретте Алматы облысында 212,8 мың гектарға азайған.
Тыңайған жерлер
2024 жылдың басында жер балансының деректері бойынша аймақта тыңайған жерлер ауданы 243,9 мың гектарды құрады. Осы жердің функционалдық ерекшелігіне байланысты тыңайған жерлер ауданы тұрақты динамикада болады.
2023 жылы Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі бойынша тыңайған жерлер: Алматы облысында – 48,2 мың гектар, Қызылорда облысында – 51,6 мың гектар, Түркістан облысында – 99,1 мың гектар және Жетісу облысында – 45,0 мың гектар құрады.
Аумақты ауыл шаруашылығына пайдалану үшін жерлерді функционалдық аймақтарға бөлу және трансформациялау жөніндегі негізгі жобалық ұсыныстарға тыңайған жерлер алаңдарын егістікке және босалқы жерлерді жайылымға ауыстыру жатады. Қазіргі уақытта босалқы жерлерде орналасқан егістік тыңайған күйде болғандықтан, оны ауыстыру бойынша тиісті іс-шаралар қажет. Ауыстыру ауданы анықталған кезде барлық жер санаттары бойынша тыңайған жер (оның ішінде 1 жылдан аспай пайдаланылмаған егістік жер) таңдалды.
Облыстар бөлінісінде егістікке ауыстыру үшін ұсынылған тыңайған жердің ауданы (барлық жер санаттары бойынша) мыналарды құрайды:
Алматы облысы – 24,7 мың гектар (2030 жыл) және 30,0 мың гектар (2040 жыл);

По данным балансов земель площадь лиманного орошения в Республике Казахстан на протяжении 30 лет претерпела незначительные изменения и колеблется от 899 тысяч гектаров в 1989 году до 858,9 гектаров – в 2023 году.
Основным видом сельскохозяйственных угодий в Республике Казахстан являются пастбища. По данным учета земель на начало 2024 года в Южном регионе Республики Казахстан они занимают площадь 16 634,1 тысячи гектаров, из них на землях сельскохозяйственного назначения пастбища числятся в Алматинской области – 3 872,4 тысячи гектаров, Жамбылской области – 3 613,6 тысяч гектаров, Кызылординской области – 2 102,8 тысяч гектаров, Туркестанской области – 3 291,1 тысячи гектаров, области Жетісу – 3 754,2 тысячи гектаров.
15. Земли запаса
Земли запаса Южного региона Республики Казахстан сосредоточены в Кызылординской области – 10 949,5 тысяч гектаров, Алматинской – 2 140,0 тысяч гектаров, Туркестанской – 2 600,4 тысячи гектаров, Жамбылской области – 1 461,2 тысячи гектаров и области Жетісу – 4 550,6 тысяч гектаров.
В последние годы наметилась положительная тенденция освоения земель запаса для сельскохозяйственного и иного использования. За 2022-2023 годы площадь земель запаса региона увеличилась на 161,2 тысячи гектаров, в том числе в Кызылординской – на 307,0 тысяч гектаров, Туркестанской – 28,0 тысяч гектаров, Жамбылской – 12,7 тысяч гектаров, при этом в Алматинской области сократилась на 212,8 тысяч гектаров.
Залежь
Площадь залежи региона, по данным баланса земель, на начало 2024 года составила 243,9 тысяч гектаров. В силу функциональной особенности данного угодья площадь залежи находится в постоянной динамике.
Земли залежи по Южному региону Республики Казахстан в 2023 году составили: в Алматинской – 48,2 тысячи гектаров, Кызылординской – 51,6 тысяч гектаров, Туркестанской области – 99,1 тысячи гектаров и области Жетісу – 45,0 тысяч гектаров.
Основными проектными предложениями по функциональному зонированию и трансформации земель для сельскохозяйственного использования территории является перевод площадей залежи в пашню и земель запаса в пастбища. Пашня, представленная в настоящее время в землях запаса, находится в залежном состоянии, необходимы соответствующие мероприятия по ее переводу. При определении площади для перевода была выбрана залежь (из них неиспользуемой пашни не более 1 года) по всем категориям земель.
Площадь залежи, рекомендованной для перевода в пашню (по всем категориям земель), в разрезе областей, составляет:
Алматинская область – 24,7 тысяч гектаров (2030 год) и 30,0 тысяч гектаров (2040 год);

Жетісу облысы – 26,8 мың гектар (2030 жыл) және 20,0 мың гектар (2040 жыл);
Қызылорда облысы – 16,1 мың гектар (2030 жыл) және 20,0 мың гектар (2040 жыл).
Түркістан облысында 2030 жылға қарай егістікке ауыстыру үшін 46,1 мың гектар, 2040 жылға қарай 50,0 мың гектар тыңайған жер ұсынылады.
Тұтастай алғанда, Оңтүстік өңірі бойынша 2030 жылға қарай егістікке ауыстыруға – 113,7 мың гектар, 2040 жылға қарай – 120,0 мың гектар тыңайған жер ұсынылады.
Болжамды 2050 жылға қарай ауыл шаруашылығы мақсатындағы қордағы және тың жерлер құрамындағы суармалы егістік алқабын 250,7 мың гектарға ұлғайту ұсынылады.
Егістік және табиғи жайылымдар ауданын деградациялық процестерді болдырмау, жасыл желектерді сақтау және көбейту, сондай-ақ жайылымдарда шөпті түбегейлі жақсарту мақсатында бүкіл аумақта бейімделгіш-ландшафтық тәсілді енгізу шартымен өзгеріссіз қалдыру ұсынылады, мұнда тапталған жайылымдарда көпжылдық шөптерді беткей себуді жүргізу қажет.
Мал шаруашылығын дамыту перспективасына байланысты 2030 жылға дейін 1 255,0 мың гектар босалқы жердің 700,0 мың гектарын, 2040 жылға дейін 655,0 мың гектарын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге аудару немесе шалғайдағы жайылым ретінде пайдалану қажет.
Болжамды 2050 жылға қарай пайдаланылмай жатқан 326,8 мың гектар жайылымды ауыл шаруашылығы айналымына қосу ұсынылады.
5-параграф. Шаруашылық игеру шектелген және барынша сақталатын табиғи орта аймағы
16. Шаруашылық игеруі шектелген аумақтарды пайдаланудың негізгі қағидаты оларға өнеркәсіптік немесе ауыл шаруашылығы өндірістерін, табиғи немесе мәдени ландшафтқа айтарлықтай зиян келтіруі мүмкін табиғи ресурстарды пайдаланудың басқа түрлерін дамытуға және орналастыруға жол бермейтін режимді белгілеу болып табылады.
17. Негізінен рекреациялық мақсатта пайдаланылатын аумақтар ұзақ мерзімді демалыс, санаторий-курорттық қызмет көрсету аймақтарын қамтиды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің ұзақ демалу ареалдарын қамтитын, негізінен рекреациялық пайдалану аймақтары батыста Арал теңізінен бастап шығыста Жетісу қақпасына дейінгі кең аумақты алып жатыр. Бұл өңір – табиғи-климаттық жағдайлары бойынша ең тартымды аумақтардың бірі болып саналады. Мұнда көптеген тау аңғарлары, Шарын шатқалы, "Алтын-Емел" ұлттық паркі және Іле Алатауының тау жоталары орналасқан.
Өңірдің негізгі өзендеріне Сырдария, Шу, Іле, Қаратал, Ақсу, Лепсі жатады, сондай-ақ ірі көлдер – Балқаш, Алакөл, Сасықкөл, Арал және Қапшағай су қоймасы бар.

область Жетісу – 26,8 тысяч гектаров (2030 год) и 20,0 тысяч гектаров (2040 год);
Кызылординская область – 16,1 тысячи гектаров (2030 год) и 20,0 тысяч гектаров (2040 год).
В Туркестанской области к 2030 году для перевода в пашню рекомендовано 46,1 тысячи гектаров залежи, к 2040 году - 50,0 тысяч гектаров.
В целом, по Южному региону Республики Казахстан предлагается на перевод в пашню к 2030 году – 113,7 тысяч гектаров залежи, к 2040 году – 120,0 тысяч гектаров.
К прогнозному 2050 году рекомендуется увеличить площадь орошаемой пашни земель запаса и залежи в составе сельскохозяйственного назначения на 250,7 тысяч гектаров.
Площадь пахотных и естественных угодий предлагается оставить без изменений с условием внедрения на всей территории адаптивно-ландшафтного подхода с целью предотвращения деградационных процессов, сохранения и приумножения зеленых насаждений, а также обновление травостоя на пастбищах коренного улучшения, где необходимо произвести поверхностный подсев многолетних трав на сбитых пастбищах.
В связи с перспективой развития животноводства необходимо 1 255,0 тысяч гектаров сельскохозяйственных угодий из категории земель запаса к 2030 году – 700,0 тысяч гектаров, к 2040 году – 655,0 тысяч гектаров перевести в земли сельскохозяйственного назначения или использовать как отгонные пастбища.
К прогнозному 2050 году рекомендуется вовлечь в сельскохозяйственный оборот неиспользуемые пастбища площадью 326,8 тысяч гектаров.
Параграф 5. Зона ограниченного хозяйственного освоения и максимально сохраняемой природной среды
16. Основным принципом использования территорий ограниченного хозяйственного освоения является установление режима, не допускающего развития и размещения на них промышленных или сельскохозяйственных производств, других видов эксплуатации природных ресурсов, способных нанести значительный вред естественному или культурному ландшафту.
17. Территории преимущественно рекреационного использования, включающие в себя ареалы длительного отдыха, санаторно-курортной деятельности
Зоны преимущественно рекреационного использования, включающие в себя ареалы длительного отдыха Южного региона Республики Казахстан, занимают обширную территорию от Аральского моря на западе до Жетысуских ворот на востоке. Регион является самым привлекательным по природно-климатическим условиям, включающим многочисленные горные долины, ущелья Чарынского каньона, национальный парк Алтын-Эмель и горные цепи Заилийского Алатау.
Главными реками региона являются Сырдарья, Шу, Или, Каратал, Аксу, Лепсы, а также крупные озера Балхаш, Алаколь, Сасыкколь, Арал и Капшагайское водохранилище.

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің рекреациялық және тарихи-мәдени, сондай-ақ сауықтыру мақсатындағы жерлерінің ауданы 140,1 мың гектар құрайды.
18. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың кіші аймағы
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен олардың аумағында орналасқан қоршаған ортаны қорғау объектілері ерекше экологиялық, ғылыми және мәдени құндылыққа ие болып, Қазақстан Республикасының ұлттық игілігі болып табылады.
Биологиялық әртүрлілікті сақтаудағы басты рөлді ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың барлық түрлерінің ішінде мемлекеттік табиғи қорықтар мен мемлекеттік ұлттық табиғи парктер атқарады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің осы санаттағы жерлерінің ауданы шамамен 13 778,6 мың гектарды құрайды. Ерекше қорғалатын табиғи аумағының барлық түрінің жер көлемі мынадай өңірлерде тіркелген: Алматы облысында – 2 303,5 мың гектар, Жетісу облысында – 1 463,7 мың гектар, Жамбыл облысында – 2 777,5 мың гектар, Қызылорда облысында – 192,2 мың гектар, Түркістан облысында – 7 028,4 мың гектар және Алматы қаласында – 13,3 мың гектар.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің ерекше қорғалатын табиғи аумағының шамамен алынған жер көлемін 2030 жылға қарай 14 665,2 мың гектарға дейін жеткізу жоспарлануда.
19. Орман қоры жерлерінің кіші аймағы
Орман көмкерген, сондай-ақ орман көмкермеген, бірақ орман шаруашылығының мұқтаждары үшін берілген жер учаскелері орман қорының жері деп танылады. Орман қорының жері мемлекеттік және жекеше орман қорларының жерінен тұрады.
Мемлекеттік орман қорына табиғи және қолдан егілген орман көмкерген жерлер, сондай-ақ орман шаруашылығын жүргізетін мемлекеттік ұйымдарға тұрақты жер пайдалану құқығымен берілген жерлер жатады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің орман қоры жерінің ауданы (орман көмкермеген алқаптарды ескере отырып) Алматы облысында – 3 233,9 мың гектарды, Жамбыл облысында – 4 441,3 мың гектарды, Жетісу облысында – 2 197,3 мың гектарды, Қызылорда облысында – 7 173,0 мың гектарды, Түркістан облысында – 3 452,8 мың гектарды құрайды. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің орман қоры жерлерінің жалпы ауданы 20 498,3 мың гектарды құрайды.
Орман қоры алқаптарының аумағы 2030 жылға қарай 20 598,3 мың гектарға, 2040 жылға қарай 20 698,3 мың гектарға дейін ұлғаяды. Болжам бойынша 2050 жылға қарай – 20 798,3 мың гектарға дейін жетеді.
6-параграф. Шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтар
20. Шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтардың құрамына кіретін жерлер, әдетте, алуға жатпайды. Аталған жерлердің шекараларында аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлерін шектейтін немесе тыйым салатын арнайы пайдалану режимі енгізіледі.

Площадь земель рекреационного и историко-культурного, а также оздоровительного назначения Южного региона Республики Казахстан составляет 140,1 тысячи гектаров.
18. Подзона особо охраняемых природных территорий
Особо охраняемые природные территории и находящиеся на них объекты охраны окружающей среды имеют особую экологическую, научную и культурную ценность и являются национальным достоянием Республики Казахстан.
Среди всех видов особо охраняемых природных территорий ведущую роль в сохранении биологического разнообразия занимают государственные природные заповедники и государственные национальные природные парки.
Земли данной категории в Южном регионе Республики Казахстан занимают порядка 13 778,6 тысяч гектаров. Площади земель всех видов особо охраняемых природных территорий составляют: в Алматинской области – 2 303,5 тысяч гектаров, области Жетісу – 1 463,7 тысяч гектаров, Жамбылской области – 2 777,5 тысяч гектаров, Кызылординской области – 192,2 тысячи гектаров, Туркестанской области – 7 028,4 тысячи гектаров и город Алматы – 13,3 тысячи гектаров.
Ориентировочную площадь особо охраняемых природных территорий Южного региона Республики Казахстан планируется довести к 2030 году до 14 665,2 тысячи гектаров.
19. Подзона земель лесного фонда
Землями лесного фонда признаются земельные участки, покрытые лесом, а также непокрытые лесом, но представленные для нужд лесного хозяйства. Земли лесного фонда состоят из земель государственного и частного лесных фондов.
К землям государственного фонда относятся земли, покрытые лесами естественного происхождения и искусственными лесами, земли, предоставленные в постоянное землепользование государственным организациям, ведущим лесное хозяйство.
Площади земель лесного фонда (с учетом не покрытых лесом площадей) Южного региона Республики Казахстан составляют: в Алматинской – 3 233,9 тысяч гектаров, Жамбылской – 4 441,3 тысячи гектаров, области Жетісу – 2 197,3 тысячи гектаров, Кызылординской – 7 173,0 тысячи гектаров, Туркестанской – 3 452,8 тысяч гектаров. Общая площадь земель лесного фонда Южного региона Республики Казахстан составляет 20 498,3 тысячи гектаров.
Площадь земель лесного фонда на 2030 год увеличится до 20 598,3 тысяч гектаров, к 2040 году - до 20 698,3 тысяч гектаров. На прогнозный 2050 год - до 20 798,3 тысяч гектаров.
Параграф 6. Зоны с особыми регламентами хозяйственной деятельности
20. Земли, которые включены в состав зон с особыми регламентами хозяйственной деятельности, как правило, не изымаются. В границах данных земель вводится особый режим их использования, ограничивающий или запрещающий те виды деятельности, которые несовместимы с целями установления зон.

21. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау кіші аймағы
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағы Түркістандағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесімен, Тараз қаласындағы Айша Бибі, Қарахан және Бабажы қатын кесенесімен, Жетісудағы сақтардың бірегей қабірімен әйгілі болған ежелгі мәдениет пен тарих объектілеріне бай. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында "Біріккен Ұлттардың Білім, ғылым және мәдениет жөніндегі ұйымының" (бұдан әрі – ЮНЕСКО) дүниежүзілік мұрасының 10 объектісі және ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұралар тізіміне енгізу үшін ұсынылған бірқатар археологиялық ескерткіштер бар.
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтары "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттеледі.
22. Радиоактивті ластану қаупі бар, тұрақты радиометриялық бақылауды қажет ететін аумақтар
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағында уран кенінің 1 аймағы – Оңтүстік өңірі айқын ерекшеленеді, оған 4 уранды провинция кіреді: олардың ішінде екеуі – Шу-Сарысу (уран қоры мен ресурстарының 60,5%-ы) және Сырдария (12,4%) – әлемдегі ең ірілері болып табылады, Іле (7%). Сонымен қатар Іле (7%) және Балқаш маңы (1%) провинциялары да кіреді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі әрбір облыс бойынша өңірлік радиациялық-экологиялық зерттеулер нәтижесінде аумақ радиациялық факторлардың жиынтығы бойынша аймақтарға бөлініп, радиациялық шиеленіс картасы мен радиациялық-гигиеналық паспорттар жасалды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің әлеуетті қауіпті радиоэкологиялық аймақтарының ауданы 2 330,0 мың гектарды құрайды.
Экологиялық апат аймақтарында экологиялық ахуалды жақсартуды жобалау кезінде мынадай міндеттерді шешу қажет:
экологиялық және демографиялық жағдайдың өзгеру динамикасын, әсіресе аумаққа экологиялық апат аймағы мәртебесін беру өлшемшарттары бойынша анықтау;
экологиялық апат аймағы аумағында жүргізілген іс-шаралардың нәтижелілігін айқындау;
аумаққа экологиялық апат аймағы мәртебесін беруді айқындаған параметрлерге мониторинг жүйесін жетілдіру;
экологиялық апат аймағының аумағында халықтың өмір сүру проблемаларын кешенді түрде шешуге бағытталған іс-шаралар мен инвестициялық жобаларды әзірлеу.
Экологиялық апат аймақтары аумағындағы экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі барлық жобалар басқа аумақтарға қарағанда басым сипатта болуға тиіс.
23. Магистральдық мұнай және газ құбырларының аумақтары
Мұнай және газ өнеркәсібін дамыту үшін құбыр көлігі ерекше маңызға ие, себебі ол басқа көлік түрлерімен салыстырғанда неғұрлым мамандандырылған болып табылады.

21. Подзона охраны объектов историко-культурного наследия
Территория Южного региона Республики Казахстан богата объектами древней культуры и истории, славящаяся мавзолеями Ходжи Ахмета Яссауи в Туркестане, Айша Биби, Карахана и Бабаджи Хатун в городе Таразе, уникальными курганами саков в Семиречье. На территории Южного региона Республики Казахстан имеются 10 объектов Всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры, и ряд археологических памятников, рекомендованных для включения в Список Всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры.
Охранные зоны объектов историко-культурного наследия регулируются согласно Закону Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
22. Территории с возможным радиоактивным загрязнением, на которых необходим постоянный радиометрический контроль
На территории Южного региона Республики Казахстан отчетливо выделяется 1 урановорудный регион – Южный, включающий 4 ураноносные провинции: две из которых Чу-Сарысуйская (60,5% запасов и ресурсов урана) и Сырдарьинская (12,4%) являются крупнейшими в мире, Илийская (7%), Прибалхашская (1%).
По результатам региональных радиоэкологических исследований по каждой области Южного региона Республики Казахстан, проведено зонирование территории по сумме радиационных факторов с составлением карты радиационной напряженности и радиационно-гигиенических паспортов.
Площадь потенциально опасных радиоэкологических зон Южного региона Республики Казахстан составляет 2 330,0 тысяч гектаров.
При проектировании улучшения экологической обстановки в зонах экологического бедствия необходимо решение следующих задач:
определение динамики изменения экологической и демографической обстановки, особенно по критериям, определившим придание территории статуса зоны экологического бедствия;
определение результативности проведенных мероприятий на территории зоны экологического бедствия;
совершенствование системы мониторинга за параметрами, определившими придание территории статуса зоны экологического бедствия;
разработка мероприятий и инвестиционных проектов по комплексному решению проблем проживания населения на территории зоны экологического бедствия.
Все проекты по улучшению экологической и санитарно-эпидемиологической обстановки на территории зон экологического бедствия должны иметь приоритетный характер по отношению к другим территориям.
23. Территории магистральных нефте- и газопроводов
Для развития нефтяной и газовой промышленности важное значение имеет трубопроводный транспорт, являющийся наиболее специализированным по сравнению с другими видами транспорта.

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі шегінде қолданыстағы магистральдық мұнай құбырларының жалпы ұзындығы 2 003,7 километрді, ал магистральдық газ құбырларының ұзындығы 7 994,1 километрді құрайды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін газбен жабдықтауды дамыту жөніндегі ұсыныстар "Бейнеу-Шымкент" магистральдық газ құбырының құрылысын аяқтауды, магистральдық газ құбырларын, газ бұру құбырларын, оның ішінде 2-кезектегі "Алматы-Байсерке-Талғар" магистралдық газ құбырын, "Қазақстан-Қытай" магистралдық газ құбырымен басқалар арасындағы жалғастырғыш көпірлерді салуды көздейді.
24. Су қоры жерлерінің кіші аймағы
Су қоры жерлерінің құрамына су айдындары (өзендер және оларға теңестірілген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқа да ішкі су айдындары, аумақтық сулар), мұздықтар, батпақтар, су көздерінде орналасқан ағынды реттеуге арналған су шаруашылығы құрылыстары алып жатқан жерлер, сондай-ақ аталған су объектілерінің су қорғау белдеулеріне және ауызсумен жабдықтаудың су тарту жүйелерінің санитариялық қорғау аймақтарына бөлінген жерлер кіреді.
2024 жылдың басындағы деректер бойынша Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі облыстары бойынша су қоры жерлерінің ауданы мынадай: Алматы облысында – 187,5 мың гектар, Жамбыл облысында – 356,3 мың гектар, Жетісу облысында – 4,6 мың гектар, Қызылорда облысында – 1 984,2 мың гектар, Түркістан облысында – 134,5 мың гектар. Оңтүстік өңірдегі су қоры жерлерінің жалпы ауданы – 2 667,1 мың гектарды құрайды. Бұған қоса, Оңтүстік өңір елді мекендеріндегі су объектілері орналасқан жерлердің ауданы – 2,1 мың гектар, оның ішінде Алматы қаласында – 0,6 мың гектар, Шымкент қаласында – 1,3 мың гектар, Алматы облысының елді мекендерінде – 0,2 мың гектар.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аудандарын нақтылауға байланысты су қоры жерлерінің жобалық ауданы 2030 жылға қарай 3 005,0 мың гектарға дейін, 2040 жылға қарай – 3 205,0 мың гектарға дейін ұлғаяды.
Осылайша, әрбір функционалдық аймақта аумақты пайдаланудың өзіндік ерекше режимі белгіленген, оны жобалау жоспарын әзірлеу кезінде де, жобалық ұсыныстарды іске асыру кезінде де қатаң сақтау қажет.
Аумақты функционалдық аймақтарға бөлу және анықталған қала құрылысы регламенттері Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамыту жобалық ұсыныстарының негізіне алынды.
25. Жер қорының динамикасы
2024 жылдың басындағы жер балансының деректері бойынша Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің жер-ресурстық әлеуеті басқа мемлекеттер жалға алған жерлерді есепке алғанда 71 178,3 мың гектарды құрайды.

Общая протяженность существующих магистральных нефтепроводов в границах Южного региона Республики Казахстан составляет 2 003,7 километров, магистральных газопроводов - 7 994,1 километра.
Предложения по развитию газоснабжения Южного региона Республики Казахстан предусматривают завершение строительства магистрального газопровода "Бейнеу-Шымкент", строительство магистральных газопроводов, газопроводов-отводов, в том числе магистральный газопровод "Алматы-Байсерке-Талгар" 2-я очередь, перемычки между магистральным газопроводом "Казахстан-Китай" и другими.
24. Подзона земель водного фонда
В состав земель водного фонда входят земли, занятые водоемами (реками и приравненными к ним каналами, озерами, водохранилищами, прудами и другими внутренними водоемами, территориальными водами), ледниками, болотами, водохозяйственными сооружениями для регулирования стока, располагаемыми на водоисточниках, а также земли, выделенные под водоохранные полосы указанных водных объектов и зоны санитарной охраны водозаборных систем питьевого водоснабжения.
Площади земель водного фонда в разрезе областей Южного региона Республики Казахстан на начало 2024 года составляет: в Алматинской – 187,5 тысяч гектаров, Жамбылской – 356,3 тысячи гектаров, области Жетісу – 4,6 тысяч гектаров, Кызылординской – 1 984,2 тысячи гектаров, Туркестанской – 134,5 тысяч гектаров, областях. Общая площадь земель водного фонда Южного региона Республики Казахстан составляет 2 667,1 тысячи гектаров. Кроме того, под водными объектами в населенных пунктах Южного региона Республики Казахстан числятся 2,1 тысячи гектаров, в том числе в городе Алматы - 0,6 тысяч гектаров, в городе Шымкент - 1,3 тысячи гектаров, в населенных пунктах Алматинской области - 0,2 тысячи гектаров.
В связи с уточнением площадей водоохранных зон и полос проектная площадь земель водного фонда на 2030 год увеличится до 3 005,0 тысяч гектаров, к 2040 году – до 3 205,0 тысяч гектаров.
Таким образом, в каждой функциональной зоне установлен свой особый режим использования территории, который необходимо строго соблюдать как при разработке проектного плана, так и при реализации проектных предложений.
Функциональное зонирование территории и выявленные градостроительные регламенты легли в основу проектных предложений территориального развития Южного региона Республики Казахстан.
25. Динамика земельного фонда
По данным земельного баланса, на начало 2024 года земельно-ресурсный потенциал Южного региона Республики Казахстан с учетом земель, арендованных другими государствами, составляет 71 178,3 тысячи гектаров.

Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер көлемі 2023 жылдың басымен салыстырғанда, 2024 жылдың басына 21 093,5 мың гектарды құрады.
Бұдан басқа, жалпы ауданы 233,7 мың гектар тыңайған жерлер мен 1 505,7 мың гектардан астам босалқы жерлер мен арнайы жер қоры бар шалғайдағы мал шаруашылығы үшін бұрын айналымнан шығарылған егістік жерлер мен жайылымдарды егістікке тартуға болады, оның ішінде:
2030 жылға қарай тыңайған жерлерді егістікке ауыстыру – 113,7 мың гектар, 2040 жылға қарай – 120,0 мың гектар;
2030 жылға қарай босалқы жерлер мен тыңайған жерлерден суарылатын егістікке ауыстыру – 100,0 мың гектар, 2040 жылға қарай – 150,7 мың гектар;
2030 жылға қарай босалқы жер санатынан жайылымдарға – 600,0 мың гектар және 2040 жылға қарай – 655,0 мың гектар.
Осылайша, перспективада ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер ауданын ұлғайту 2030 жылға қарай – 21 852,9 мың гектарға, 2040 жылға қарай 22 628,6 мың гектарға жетеді.
Сонымен қатар, бекітілген бас жоспарларды, сондай-ақ тұрғын үй құрылысының даму қарқынын ескере отырып, елді мекендердің жерлерін 2030 жылға қарай 3 443,0 мың гектарға дейін және 2040 жылға қарай 3 498,7 мың гектарға дейін ұлғайту көзделеді.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аудандарын нақтылауға байланысты су қоры жерлерінің ауданын біршама ұлғайту күтіліп отыр. Аумақты функционалдық мақсаты бойынша игерудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 3-қосымшада, аумақты функционалдық және жоспарлы ұйымдастыру схемасы осы Өңіраралық схемаға 5-қосымшада ұсынылған.
3-тарау. Өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндіргіш күштерді, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды қоныстандыру және орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шаралар
1-параграф. Халықты қоныстандыру жүйесін жетілдіру шаралары
26. Оңтүстік өңір – еліміздің демографиялық және еңбек әлеуеті жоғары өңір.
Өңір республика аумағының төрттен бір бөлігінен астамын (26,1%) алып жатыр, онда Қазақстан халқының жартысына жуығы (49,3%) тұрады. 2024 жылдың басында өңірде 9 886,6 мың адам, оның ішінде қалалық елді мекендерде – 5 519,9 мың адам, ауылдық жерлерде – 4 366,7 мың адам өмір сүрді.
Елдің оңтүстік аймағы – Қазақстандағы халқы ең тығыз қоныстанған өңір. 2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі халқының тығыздығы 1 шаршы километрге шаққанда 13,9 адамды құрады, ал орташа республикалық көрсеткіш 1 шаршы километрге шаққанда 7,4 адамды құрайды. Өңірде урбандалу деңгейі төмен – 55,8%. Соңғы бес жылда көрсеткіштің өсуі байқалады (2020 жылдың басында – 51,5%).

Площади земель сельскохозяйственного назначения выросли незначительно, по сравнению с началом 2023 года и составили на начало 2024 года 21 093,5 тысяч гектаров.
Кроме того, возможно вовлечение в пашню ранее выведенных из оборота пахотнопригодных земель и пастбища для отгонного животноводства общей площадью 233,7 тысяч гектаров залежных земель и более 1 505,7 тысяч гектаров земель запаса и специального земельного фонда, из них:
перевод в пашню залежных земель к 2030 году – 113,7 тысяч гектаров, к 2040 году – 120,0 тысяч гектаров;
орошаемой пашни земель запаса и залежи к 2030 году – 100,0 тысяч гектаров, к 2040 году – 150,7 тысяч гектаров;
пастбища из категории земель запаса к 2030 году – 600,0 тысяч гектаров и 2040 году – 655,0 тысяч гектаров.
Таким образом, в перспективе увеличение площади земель сельскохозяйственного назначения достигнет к 2030 году 21 852,9 тысяч гектаров, к 2040 году - 22 628,6 тысяч гектаров.
Вместе с тем, с учетом утвержденных генеральных планов, а также темпов развития жилищного строительства предусматривается также увеличение земель населенных пунктов к 2030 году до 3 443,0 тысяч гектаров и к 2040 году - до 3 498,7 тысяч гектаров.
В связи с уточнением площадей водоохранных зон и полос ожидается некоторое увеличение площади земель водного фонда. Технико-экономические показатели освоения территории по функциональному назначению представлены в приложении 3 к настоящей Межрегиональной схеме, схема функциональной и планировочной организации территории - в приложении 5 к настоящей Межрегиональной схеме.
Глава 3. Меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктур регионального и межрегионального значения
Параграф 1. Меры совершенствования системы расселения населения
26. Южный регион – это регион с высоким демографическим и трудовым потенциалом страны.
Регион занимает более четверти (26,1%) территории республики, проживает в нем около половины населения Казахстана (49,3%). На начало 2024 года в регионе проживало 9 886,6 тысяч человек, из них в городских поселениях – 5 519,9 тысяч человек, в сельской местности – 4 366,7 тысяч человек.
Южный регион страны является самым густонаселенным регионом страны. На начало 2024 года плотность населения Южного региона Республики Казахстан составила 13,9 человек на 1 квадратный километр при среднереспубликанском показателе 7,4 человека на 1 квадратный километр. В регионе наблюдается низкий уровень урбанизации – 55,8%. За последние пять лет наблюдается рост показателя (на начало 2020 года – 51,5%).

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің демографиялық жағдайы халық санының тұрақты жоғары өсуімен сипатталады. Талданып отырған кезеңде (2020 – 2024 жылдардың басында) өңір халқының саны 10,3%-ға өсті, ал ел бойынша халық санының орташа өсуі небәрі 7,5%-ды құрады. Оның ішінде қалалық жерлерде халық санының өсімі (19,5%-ға) ауылдық жерлердегі өсімнен (0,6%-ға) айтарлықтай жоғары.
27. Облыстар мен өңірдің қалалары бөлінісінде халық санының ең жоғары өсімі Шымкент (17,7%-ға) және Алматы (16,3%-ға) қалаларына тән.
Халық санының өсуі негізінен табиғи өсімнің жоғары деңгейі есебінен орын алды – ел бойынша орташа көрсеткіш – әр 1 000 тұрғынға 12,95 адам болғанда, бұл көрсеткіш 1 000 тұрғынға шаққанда 16,4 адамды құрады. Ең жоғары көрсеткіштер Түркістан облысына тән – 1 000 тұрғынға шаққанда 21,45 адам және Шымкент қаласына – 1 000 тұрғынға шаққанда 21,49 адам, ал төмен көрсеткіштер Алматы қаласына тән – 1 000 тұрғынға шаққанда 10,73 адам. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің табиғи өсімі талданып отырған кезеңде 836,8 мың адамды құрады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік аймағының халқының жоғары табиғи өсуі халық құрылымындағы балалар үлесінің өсуіне ықпал етті. 2024 жылдың басына 15 жасқа дейінгі балалардың үлесі 33,9%-ды, еңбекке қабілетті жастағы халықтың үлесі - 56,2%-ды, ал еңбекке қабілетті жастан асқан халықтың үлесі 9,9%-ды құрады.
Көші-қонның оң сальдосы тек Алматы және Шымкент қалаларында байқалады, ал Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің қалған облыстарында халықтың көшіп кетуі тұрақты жалғасып жатыр. Соңғы бес жылда жиынтық теріс көші-қон сальдосы 21,2 мың адамды құрады. Көші-қон ағыны ауылдық елді мекендерден үлкен және ірі қалалардың қалалары мен қала маңына, сондай-ақ неғұрлым қолайлы экономикалық жағдайы бар өңірлерге бағытталған. Алматы, Астана, Шымкент қалалары және осы қалалардың қала маңы аймақтары, сондай-ақ Батыс өңірдің мұнай өндіретін аудандары тартылыс орталықтары болып табылады.
28. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында экономикалық өсім орталықтары мыналар:
Алматы және Шымкент қалаларында орталықтары орналасқан агломерациялар;
облыс орталықтары – Түркістан, Тараз, Қызылорда, Талдықорған, Қонаев қалалары;
моноқала – Кентау, шағын қалалар – Текелі, Қаратау, Жаңатас, Есік, Жаркент, Қаскелең, Сарқан, Талғар, Үшарал, Үштөбе, Шу, Арал, Қазалы, Байқоңыр, Арыс, Жетісай, Леңгір, Сарыағаш, Шардара, Алатау және 403 тірек ауылдық елді мекен.
29. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің перспективалық демографиялық жағдайы, негізінен, табиғи өсіммен байланысты қолайлы үрдістермен сипатталады. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі халқының саны аралық кезеңге (2030 жыл) 11,2%-ға ұлғаяды және 10 996,2 мың адамды құрайды, есептік кезеңге (2040 жыл) 28,9%-ға ұлғаяды және 12 742,7 мың адамды және болжамды кезеңге (2050 жыл) - 1,5 есе ұлғаяды және 14 927,5 мың адамды құрайды.

Демографическая ситуация Южного региона Республики Казахстан характеризуется стабильно высоким ростом численности населения. За анализируемый период (на начало 2020-2024 годов) численность населения региона выросла на 10,3%, тогда как в среднем по стране прирост численности населения составил всего 7,5%. В городской местности прирост численности населения (на 19,5%) превышает прирост в сельской местности (на 0,6%).
27. В разрезе областей и городов региона самый высокий прирост численности населения характерен для городов Шымкент (на 17,7%) и Алматы (на 16,3%).
Рост численности населения происходил за счет высокого естественного прироста – 16,4 человека на 1 000 жителей при среднем по стране 12,95 человек на 1 000 жителей. Самые высокие показатели характерны для Туркестанской области – 21,45 человека на 1 000 жителей и для города Шымкент – 21,49 человек на 1 000 жителей, а низкий для города Алматы – 10,73 человека на 1 000 жителей. Суммарный естественный прирост Южного региона Республики Казахстан за анализируемый период составил 836,8 тысяч человек.
Высокий естественный прирост населения Южного региона Республики Казахстан способствовал росту доли детей в структуре населения. На начало 2024 года доля детей в возрасте до 15 лет составила 33,9%, доля населения в трудоспособном возрасте – 56,2%, а доля населения старше трудоспособного возраста составила 9,9%.
Положительное миграционное сальдо наблюдается только в городах Алматы и Шымкент, а в остальных областях Южного региона Республики Казахстан стабильно продолжается отток населения. Суммарное отрицательное миграционное сальдо за последнее пять лет составило 21,2 тысячи человек. Миграционный поток направлен из сельских населенных пунктов в города и прилегающие населенные пункты больших и крупных городов, а также в регионы с более благоприятной экономической ситуацией. Центрами притяжения являются города Алматы, Астана, Шымкент и прилегающие населенные пункты этих городов, а также нефтедобывающие районы Западного региона Республики Казахстан.
28. На территории Южного региона Республики Казахстан центрами экономического роста выступают:
агломерации с центрами в городах Алматы и Шымкент;
областные центры – Туркестан, Тараз, Кызылорда, Талдыкорган, Қонаев;
моногород – Кентау, малые города – Текели, Каратау, Жанатас, Есик, Жаркент, Каскелен, Сарканд, Талгар, Ушарал, Уштобе, Шу, Аральск, Казалинск, Байконыр, Арысь, Жетысай, Ленгер, Сарыагаш, Шардара, Алатау и 403 опорных сельских населенных пункта.
29. Перспективное демографическое положение Южного региона Республики Казахстан характеризуется благоприятными тенденциями, связанными, в основном, с естественным приростом. Численность населения Южного региона Республики Казахстан на промежуточный (2030 год) период увеличится на 11,2% и составит 10 996,2 тысячи человек, на расчетный (2040 год) период увеличится на 28,9% и составит 12 742,7 тысяч человек и на прогнозный (2050 год) период – в 1,5 раз и составит 14 927,5 тысяч человек.

2050 жылдың басындағы өңір бойынша урбанизация деңгейі 60,4%-ды құрайды. 2050 жылға қарай қала халқы 1,6 есе ұлғайып, 9 019,8 мың адамды, ал ауыл халқы 35,3%-ға ұлғайып, 5 907,6 мың адамды құрайды.
Халықтың жас тобы еңбекке қабілетті жастан асқан жас тобындағы халықтың үлесінің артуына қарай өзгереді. 2050 жылға қарай еңбекке қабілетті жастан кіші халықтың үлесі 33,9%-дан (2024 жылы) 31,7%-ға (0-15 жас) дейін төмендейді, еңбекке қабілетті жастағы халықтың үлесі 56,2%-дан 56,6%-ға дейін ұлғаяды, еңбекке қабілетті жастан асқан халықтың үлесі 9,9%-дан 11,6%-ға дейін артады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің әкімшілік-аумақтық бірліктері бөлінісінде болжамды кезеңде халық санының өсуі барлық облыстар мен қалаларда күтіледі. Болжамды кезеңге қарағанда халық санының ең көп өсуі Шымкент қаласында (2,0 есе), Түркістан облысында (1,6 есе), Түркістан облысында (1,5 есе), ал ең аз көрсеткіші Жетісу облысында (24,3%-ға) және Жамбыл облысында (26,3%-ға) күтіледі.
30. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің тұрғындарын қоныстандыру саласындағы негізгі проблемалар:
реттелмейтін өңіраралық және өңірішілік көші-қон;
ірі және үлкен қалалардың толып кетуі және оларға іргелес кенттердің жүйесіз стихиялық өсуі;
агломерация орталығының инженерлік, әлеуметтік және көлік инфрақұрылымдарының халық санының өсуіне сәйкес келмеуі және артта қалуы.;
Қалалардағы экологиялық жағдайдың нашарлауы, халықтың тығыз қоныстануына байланысты аурушаңдықтың артуы.
31. Қазақстан Республикасының Орталық өңіріндегі қоныстандыру жүйесінің негізгі міндеті ірі және үлкен қалалардың, соның ішінде көші - қон ағынын төмендету есебінен агломерация орталығының аумақтық өсуін шектеу, реттелмейтін өңіраралық және өңірішілік көші-қон ағынын азайтуға ықпал ететін моно-және шағын қалаларды, тірек ауылдық елді мекендерді перспективалы дамыту болып табылады.
Өңірлік еңбек нарықтарының теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін еңбекке қабілетті халықты аумақтық қайта бөлуді ынталандыру қажет.
32. Басты міндеттердің бірі еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру болып табылады. Еңбек тапшылығы бар өңірлерді жұмыс күшімен қамтамасыз ету, өңірлік диспропорциялар мен демографиялық теңгерімсіздіктерді жою мақсатында ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу есебінен еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығы ынталандырылады.
Ерікті түрде қоныс аудару мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
өңіраралық қоныс аудару – жұмысқа орналасуға жәрдемдесу және/немесе кәсіпкерлік бастама бойынша міндетті шартпен жұмыс күші артық облыстардан жұмыс күші тапшы облыстарға;
облысішілік қоныс аудару – экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілер есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болған кезде экономикалық өсу нүктелеріне.
Мемлекет тарапынан халықты экономикалық негізделген, оңтайлы қоныстандыру, ел дамуының өңірлік және демографиялық теңгерімділігін қамтамасыз ету мақсатында ішкі көші-қонды басқарудың тиімді жүйесін құру жөнінде шаралар қабылдануда. Ішкі көші-қон қозғалыстарының маңызды бағыттарының бірі мемлекеттің қолдауымен жұмыс күші мол өңірлерден азаматтарды еңбек ресурстарына қажеттілігі жоғары өңірлерге ерікті түрде көшіру, сондай-ақ экономикалық әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға қоныс аударуды ұйымдастыру болып қала береді.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. Тоқаевтың 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар – ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 1 қаңтардағы жолдауы) сәйкес ішкі еңбек ұтқырлығы мәселелеріне жаңа тәсілдер қажет, оның ішінде елдің оңтүстігінен солтүстігіне қоныс аударатын азаматтарға жәрдемақы бөлудің қолданыстағы тетігін қайта форматтау орынды. Дербес бизнеспен айналысқысы келетін қоныс аударушыларға белсенді түрде көмектесу керек. Оларға үй салу, ауыл шаруашылығы қызметі үшін жер учаскелерін беру мүмкіндігін қарастыру орынды.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің деректері бойынша көмек көрсетуді қайта форматтау жұмыс берушілерді тартуға бағытталады. Ақпараттық қызмет көрсетуді қайта форматтау жүзеге асырылады, enbek.kz порталы кеңейтіледі.
Жаңа тұрғылықты жерде ерікті өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау мыналарды қамтиды: көшуге материалдық көмек беру, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге кететін шығындарды өтеу, қызметтік тұрғын үй беру, сондай-ақ тұрғын үйді сатып алу (сатып алу) және/немесе салу арқылы қоныс аударушыларды жалдамалы тұрғын үймен қамтамасыз ету, қоныс аударуға жәрдемдесетін жұмыс берушілерге субсидия беру, қажеттілігіне қарай оқытуға, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жолдау, жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастамаларға жәрдемдесу.

Уровень урбанизации на начало 2050 года по региону составит 60,4%. К 2050 году городское население увеличится в 1,6 раз и составит 9 019,8 тысяч человек, а сельское население – на 35,3% и составит 5 907,6 тысяч человек.
Возрастная группа населения изменится в сторону увеличения доли населения в возрастной группе старше трудоспособного возраста. К 2050 году доля населения моложе трудоспособного возраста снизится с 33,9% (в 2024 году) до 31,7% (0-15 лет), доля населения в трудоспособном возрасте увеличится с 56,2% до 56,6%, доля населения старше трудоспособного возраста повысится с 9,9% до 11,6%.
В разрезе административно-территориальных единиц Южного региона Республики Казахстан в прогнозном периоде рост численности населения ожидается во всех областях и городах. Наибольшее увеличение численности населения к прогнозному периоду ожидается в городах Шымкент (в 2,0 раза), Алматы (в 1,6 раз), Туркестанской области (в 1,5 раз), а наименьший показатель – в области Жетісу (на 24,3%) и Жамбылской области (на 26,3%).
30. Основными проблемами в сфере расселения населения Южного региона Республики Казахстан являются:
нерегулируемая межрегиональная и внутрирегиональная миграция;
перенаселенность крупных и больших городов и бессистемное стихийное разрастание поселков, прилегающих к ним;
отставание и несоответствие инженерной, социальной и транспортной инфраструктур крупных городов, в том числе центров агломерации с возрастающей численностью населения;
перенаселенность городов привела к ухудшению экологической ситуации в городах, к росту заболеваемости населения.
31. Основной задачей системы расселения населения Южного региона Республики Казахстан является ограничение территориального роста крупных и больших городов, в том числе центров агломерации, перспективное развитие моно- и малых городов, опорных сельских населенных пунктов, которые способствуют снижению потоков нерегулируемой межрегиональной и внутрирегиональной миграции и рациональному использованию природной зоны вокруг городской местности.
Для обеспечения сбалансированности региональных рынков труда необходимо стимулировать территориальное перераспределение трудоспособного населения.
32. Одной из главных задач выступает повышение мобильности трудовых ресурсов. С целью обеспечения трудодефицитных регионов рабочей силой, устранения региональных диспропорций и демографических дисбалансов стимулируется территориальная мобильность трудовых ресурсов за счет содействия в добровольном переселении.
Добровольное переселение осуществляется по следующим направлениям:
межрегиональное переселение – из трудоизбыточных областей в трудодефицитные области с обязательным условием по содействию в трудоустройстве и/или предпринимательской инициативе;
внутриобластное переселение – из населенных пунктов с низким экономическим потенциалом развития в города областного (районного) значения, в точки экономического роста при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда и/или за счет работодателей и трудоустройства на постоянное рабочее место.
Государством принимаются меры по созданию эффективной системы управления внутренней миграцией в целях экономически обоснованного, оптимального расселения населения, обеспечения региональной и демографической сбалансированности развития страны. Одним из важных направлений внутренних миграционных перемещений останется поддерживаемое государством добровольное переселение граждан из трудоизбыточных регионов в регионы с высокой потребностью в трудовых ресурсах, а также организация переселения из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения.
Согласно Посланию Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны" необходимы новые подходы к вопросам внутренней трудовой мобильности, в том числе целесообразно переформатировать действующий механизм выделения пособий гражданам, переселяющимся с юга на север страны. Следует активно помогать переселенцам, которые хотят заниматься самостоятельным бизнесом. Целесообразно рассмотреть возможность предоставления им земельных участков под строительство домов, сельскохозяйственной деятельности.
По данным Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, переформатирование оказания помощи больше нацелено на привлечение работодателей. Осуществляется переформатирование оказания информационных услуг, расширен портал enbek.kz.
Государственная поддержка добровольного межрегионального переселения на новом месте жительства включает: предоставление материальной помощи на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг, предоставление служебных жилищ, а также арендного жилья через обеспечение жильем переселенцев через приобретение (выкуп) и/или строительство жилья, предоставление субсидий работодателям, оказывающим содействие в переселении, направление на обучение, краткосрочное профессиональное обучение при необходимости, содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе.

33. Ішкі көші-қонды реттеу, ең алдымен, халық үшін экономикалық жағдайлар жасаудан (еңбек нарығы мен тұрғын үй нарығының пропорционалды дамуын қамтамасыз ету) басталады, бұл жұмыс күші ауыспалылығын арттыруға, сондай-ақ халықтың көші-қон төмендеуі болжанатын өңірлерге бағыттауға мүмкіндік береді.
Оңтүстік Қазақстан өңірінен еңбекке жарамды жастағы халықтың көші-қон ағынын елдің солтүстік және шығыс өңірлеріне қайта бағыттау көші-қон ағындарының неғұрлым біркелкі бөлінуіне және Алматы мен Шымкент қалаларына жоғары көші-қон ағынын төмендетуге ықпал етеді.
34. Тұтастай алғанда, Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде қоныстандыру жүйелерін дамытудың тұрақтылығын арттыру жөніндегі негізгі іс-шаралар мыналар болып табылады:
жергілікті халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін түбегейлі арттыру және өзін-өзі жұмыспен қамту деңгейін төмендету мақсатында экономиканың еңбекті көп қажет ететін салаларын дамытуды;
елдің басқа өңірлеріне қарағанда жастардың аумақтық және кәсіптік ұтқырлығын арттыру мақсатында өңір аумағындағы орта арнаулы оқу орындарының желісін кеңейту басым болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі жолдауына сәйкес өңірлік саясатты жетілдіру мәселесі бойынша миллион тұрғыны бар қалалар Қазақстанның жаһандық бәсекеге қабілеттілігінің тірегі, ал облыс орталықтары өңірлердің өсу нүктесі болуы тиіс.
35. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің перспективалы дамуы өңір аумағында экономикалық өсу нүктелері болып табылатын Алматы және Шымкент агломерацияларын қалыптастыру арқылы жүзеге асады деп көзделуде. Негізгі жоспарлау осьтері бойынша агломерациялар орталықтарына көші-қон ағынын азайту үшін ірі елді мекендер базасында халықтың көші-қон ағынын қайта бағыттауға ықпал ететін контрмагнит-қалалар мен серіктестер қалыптастыру ұсынылады. Алматы агормерациясында мұндай контрмагниттер ретінде Қонаев қаласы, Ұзынағаш ауылы, Шымкент агломерациясында Түркістан және Тараз қалалары болады.
Агломерациялардың дамуы өңірде облыстар ішіндегі реттелмейтін көші-қонның төмендеуіне, өсу нүктелерінде халықтың біркелкі өсуіне ықпал етеді. Дамып келе жатқан серіктес қалалар мен контрмагниттер халықты агломерация ядросынан алыстатуға мүмкіндік береді. Әрбір облыста облыс орталықтары, перспективалы моно және шағын қалалар, тірек елді мекендер тартылыс нүктелері болып табылады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде агломерация орталықтарынан басқа, тез өсетін қалалар қатарына – облыс орталықтары: Тараз, Қызылорда, Талдықорған, Түркістан, Қонаев қалалары жатады.
Осы қалалардың айналасында маятниктік еңбек көші-қоны радиусында инженерлік желілермен, жолдармен және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген аумақтарда жер учаскелерін құрылысқа бөлу қажет болатын ерекше қала құрылысын реттеу аймағын белгілеу ұсынылады.

33. Регулирование внутренней миграции, прежде всего, исходит от создания экономических условий для населения (обеспечение пропорционального развития рынка труда и жилья) для повышения территориальной мобильности рабочей силы, где прогнозируется миграционная убыль населения.
Перенаправление миграционного потока населения Южного региона Республики Казахстан в трудоспособном возрасте в северные и восточные регионы страны будет способствовать более равномерному распределению миграционных потоков населения и снижению высокого миграционного потока в города Алматы и Шымкент.
34. В целом, основными мероприятиями по повышению устойчивости развития системы расселения в Южном регионе Республики Казахстан являются:
развития наиболее трудоемких отраслей экономики с целью кардинального повышения уровня занятости местного населения и снижения уровня самозанятости;
приоритетное, по отношению к другим регионам страны, расширение сети средних специальных учебных заведений на территории региона с целью повышения территориальной и профессиональной мобильности молодежи.
Согласно Посланию Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны" по вопросу совершенствования региональной политики города-миллионники должны стать опорой глобальной конкурентоспособности Казахстана, а областные центры – точками роста регионов.
35. Перспективное развитие Южного региона Республики Казахстан видится в развитии на территории региона двух крупных агломераций - Алматинской и Шымкентской, которые являются точками экономического роста. Для снижения миграционных потоков в центры агломераций по основным планировочным осям предлагается на базе крупных населенных пунктов формировать города-контрмагниты и спутники, которые будут способствовать перенаправлению миграционного наплыва населения. В Алматинской агломерации такими контрмагнитами будут город Қонаев, село Узынагаш, в Шымкентской агломерации – города Туркестан и Тараз.
Развитие агломераций способствует в регионе снижению нерегулируемой миграции внутри областей, более равномерному увеличению населения в точках роста. Развивающиеся города-спутники и контрмагниты позволят оттянуть население из ядра агломерации. В каждой области точками притяжения будут являться областные центры, перспективные моно- и малые города, опорные населенные пункты.
В Южном регионе Республики Казахстан к числу быстро разрастающихся городов, кроме центров агломераций, относятся города – областные центры Тараз, Кызылорда, Талдыкорган, Туркестан, Қонаев.
Вокруг этих городов в радиусе маятниковой трудовой миграции предлагается установить зону особого градостроительного регулирования, в которой отвод земельных участков под строительство необходимо производить на территориях, обеспеченных инженерными сетями, дорогами и социальной инфраструктурой.

36. Ішкі көші-қонның негізгі себептерінің бірі өнеркәсіп өндірісінің құлдырауы, және, соның салдарынан моноқалалар мен шағын қалалардағы халықтың өмір сүру деңгейі болып табылады.
Моно- және шағын қалалардың проблемаларын шешу үшін қалалардың экономикалық әлеуеті мен ықтимал жаңа мамандандырылуын, жұмыс істейтін кәсіпорындардың өндірістік сыйымдылығын анықтау, еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды қолдау қажет.
Шағын және моноқалаларды оңалтуға арналған бағыттардың бірі шикізат іргелес ауыл шаруашылығы құрылымдарынан жеткізілетін ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу бойынша кәсіпорындар құру болып табылады. Моноқалаларды көлік және көлік-логистикалық тораптар ретінде дамыту да перспективалы болып табылады.
Шағын және орта қалаларда олардың ықпал ету аймағындағы осы қалалар мен ауылдық елді мекендерде халыққа қызмет көрсету деңгейін арттыруға мүмкіндік беретін әлеуметтік маңызы бар объектілерді орналастыру, олар өз кезегінде жаңа жұмыс орындарын ашады және бұл жергілікті халықтың жұмыссыздық деңгейін төмендетуге мүмкіндік береді.
37. Ауылдық қоныстандыру жүйесін жетілдіру ауылдық аумақтардың өндірістік, әлеуметтік және экологиялық функцияларын кеңейту, ауыл халқының өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін жағдайлар жасауды білдіреді. Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі жолдауында айтып өтілгендей, өңірлік саясатты жетілдіру мәселесі бойынша "адамдар инфрақұрылымға" қағидатын сақтау аса маңызды болып табылады. Перспективалы ауылдарды дамытуға баса назар аударылады.
"Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18592 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бірлескен бұйрығына сәйкес ауылдық елді мекендер үшін мемлекеттік және әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділік, елді мекендердің көлік, мәдени-демалыс, спорттық, іскерлік, өндірістік, цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері айқындалды, оның ішінде:
ауылдық округтердің орталықтары үшін көрсеткіштер бойынша: жақын маңдағы ауылдардан балаларды тасымалдайтын жалпы білім беретін мектеп, мектепке дейінгі ұйым, амбулаториялық-емханалық және жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, мәдени-демалыс кешені, спорт алаңдары, аудан орталығына дейінгі қатты төсемді жол, электрмен жабдықтау, орталықтандырылған сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, байланыс қызметтерінің қолжетімділігі, өндірістік инфрақұрылым объектілері, пошта бөлімшесі, дәріханалар, дүкендер, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы мамандарының баруы, әкімдік ғимаратындағы өзіне-өзі қызмет көрсету аймағы, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті;
қалған ауылдық елді мекендер үшін көрсеткіштер бойынша: бастауыш мектеп немесе негізгі орта мектеп және (немесе) білім алушыларды таяудағы мектепке дейін және кері қарай тегін жеткізу, мектепке дейінгі ұйым, амбулаториялық-емханалық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері, дәріханалар, электрмен жабдықтау, орталықтандырылған сумен жабдықтау, байланыс қызметтерінің қолжетімділігі, ауылдық округтің орталығына дейінгі қатты төсемі бар жол, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті.

36. Одной из основных причин внутренней миграции является упадок промышленного производства, и, как следствие, уровня жизни населения в моногородах и малых городах.
Для решения проблем моно- и малых городов необходимо выявить экономический потенциал и возможные новые специализации городов, производственную емкость работающих предприятий, повысить мобильность трудовых ресурсов, поддержку социальной и инженерной инфраструктуры.
Одним из направлений для реабилитации малых и моногородов является создание предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции, сырье для которых будет поставляться из прилегающих сельскохозяйственных формирований. Перспективным является и развитие моногородов, как транспортных и транспортно-логистических узлов.
Размещение в малых и средних городах социально значимых объектов, позволяющих повысить уровень обслуживания населения в этих городах и сельских населенных пунктах, находящихся в зоне их влияния, которые, в свою очередь, создадут новые рабочие места, и это позволит снизить уровень безработицы местного населения.
37. Совершенствование системы сельского расселения заключается в создании условий для расширения производственных, социальных и экологических функций сельских территорий, улучшении условий жизни сельского населения. Как отмечено в Послании Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны" по вопросу совершенствования региональной политики принципиально важным является соблюдение принципа "люди к инфраструктуре". Акцент сосредоточен на развитии перспективных сел.
Согласно совместному приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ, зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18592 "Об утверждении Cистемы региональных стандартов для населенных пунктов" для сельских населенных пунктов определены показатели доступности государственных и социальных услуг, обеспеченность транспортной, культурно-досуговой, спортивной, деловой, производственной, цифровой инфраструктурой населенных пунктов, в том числе:
для центров сельских округов по показателям: общеобразовательная школа с подвозом детей из близлежащих сел, дошкольная организация, организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую и скорую медицинскую помощь, культурно-досуговый комплекс, спортивные площадки, дорога с твердым покрытием до районного центра, электроснабжение, централизованное водоснабжение, газоснабжение, доступность услуг связи, объекты производственной инфраструктуры, почтовое отделение, аптеки, магазины, посещение специалистов некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", зона самообслуживания в здании акимата, автостанция или пункт обслуживания пассажиров;
для остальных сельских населенных пунктов по показателям: начальная школа или основная средняя школа и (или) бесплатный подвоз обучающихся до ближайшей школы и обратно, дошкольная организация, организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую медицинскую помощь, аптеки, электроснабжение, централизованное водоснабжение, доступность услуг связи, дорога до центра сельского округа с твердым покрытием, автостанция или пункт обслуживания пассажиров.

38. Ауылдық елді мекендер жүйесін дамыту даму әлеуеті жоғары және орташа елді мекендерді, оның ішінде тірек ауылдық елді мекендерді дамытумен байланысты.
Ауылдық аумақтар мен ауылдық елді мекендердің даму перспективалары "Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамыту тұжырымдамасын 2023–2027 жылдарға арналған бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы №270 қаулысына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамыту тұжырымдамасын 2021–2030 жылдарға арналған бекіту туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы №960 қаулысына өзара байланысты болуы тиіс.
Сонымен қатар, әлеуметтік игіліктерге қолжетімділіктің шектеулі болуы, жұмыстың маусымдылығы және еңбекақының төмен болуы мамандарды аграрлық сектордағы жұмысқа ынталандырмайды және қалаларға жаппай жылыстауға және агроөнеркәсіптік кешендегі білікті кәсіби кадрлардың тапшылығына ықпал етеді.
Халықтың кетуін азайту және ауылдық аумақтардың демографиялық жағдайын жақсарту үшін экономикалық қызметті дамытуға, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамытуға, өткізу нарықтары мен елді мекендерге көліктік қолжетімділікті кеңейтуге, мемлекеттік және коммерциялық қызметтер көрсету орталықтарын құруға және дамытуға, жаңа жұмыс орындарын құруға және халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге бағытталған шараларды іске асыру ұсынылады.
Ауылдық аумақтардың тұрақты дамуын қамтамасыз ету мақсатында ауылдық жерлерде бизнесті дамыту, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу, жөндеу және реконструкциялау, тұрғын үй сатып алуға қаражат бөлу, жеңілдікті ипотека, еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығын ынталандыру жөніндегі міндеттер орындалады. Ауылдық жерлерде экономикалық өсу орталықтарын дамыту үшін мемлекеттік қолдау тіршілікті қамтамасыз ету инфрақұрылымын дамытуға, ең алдымен тірек ауылдық елді мекендерге және әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары ауылдарға бағытталатын болады.
Қойылған міндеттерді іске асыру ауыл және қала тұрғындарының өмір сүру сапасын арттыруға және алшақтықты қысқартуға, демек, ауыл шаруашылығы өндірісіне жас, жоғары білікті кадрларды тартуға, халықтың көші-қон ағынын азайтуға мүмкіндік береді.
2-параграф. Өндіргіш күштерді кешенді орналастыру шаралары
39. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін дамытудың негізгі алғышарттары Қытай, Өзбекстан және Қырғызстанның шекара маңындағы облыстарымен шекара маңы ынтымақтастығының мүмкіндіктері, ауыл шаруашылығын дамыту үшін қолайлы климаттық жағдайлардың болуы, бай минералдық-шикізат базасының болуы, дамыған өңдеу өнеркәсібі және дамыған көлік инфрақұрылымының болуы болып табылады.
Өңір аумағында өндіргіш күштерді орналастыруды перспективалық дамыту Six Sigma, Kaizen, Kanban және 5S ұқыпты өндіріс элементтерін енгізе отырып, белсенді индустрияландыруға баса назар аудара отырып, жүзеге асыру ұсынылады.
Бұл өңірдің орасан зор еңбек әлеуетіне, экономикадағы ауыл шаруашылығының басымдығына, халықтың төмен табысына және басқа да көптеген факторларға байланысты.
Жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) деңгейін арттыру және өңірдің негізгі бәсекелестік артықшылықтарын іске асыру мақсатында өңіраралық байланыстарды және сабақтас өндірістер кооперациясын ұйымдастырудың тиімді нысаны болып табылатын бірқатар аумақтық-салалық кластерлерді қалыптастыру қажет.

38. Развитие системы сельских населенных мест связано с развитием населенных пунктов с высоким и средним потенциалом развития, среди которых опорные сельские населенные пункты.
Перспективы развития сельских территорий и сельских населенных мест должны быть взаимоувязаны с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 270 "Об утверждении Концепции развития сельских территорий Республики Казахстан на 2023-2027 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021-2030 годы".
К тому же, ограниченный доступ к социальным благам, сезонность работы и низкая оплата труда не мотивируют специалистов к работе в аграрном секторе и способствует массовому оттоку в города и дефициту квалифицированных профессиональных кадров в агропромышленном комплексе.
Для снижения оттока населения и улучшения демографической ситуации сельских территорий предлагается реализовать меры, направленные на развитие экономической деятельности, развитие инженерной и социальной инфраструктуры, расширение транспортной доступности до рынков сбыта и населенных пунктов, создание и развитие центров оказания государственных и коммерческих услуг, создание новых рабочих мест и обеспечение занятости населения.
С целью обеспечения устойчивого развития сельских территорий выполняются задачи по развитию бизнеса в сельской местности, строительство, ремонт и реконструкция объектов социальной и инженерной инфраструктуры, выделение средств на приобретение жилья, льготная ипотека, стимулирование территориальной мобильности трудовых ресурсов. Для развития экономических центров роста в сельской местности государственная поддержка будет направлена на развитие инфраструктуры жизнеобеспечения, прежде всего, на опорные сельские населенные пункты и села с высоким потенциалом социально-экономического развития.
Реализация поставленных задач позволит повысить уровень и сократить разрыв в качестве жизни сельского и городского населения, и, следовательно, привлечь в сельскохозяйственное производство молодые, высококвалифицированные кадры, снизить миграционный отток населения.
Параграф 2. Меры комплексного размещения производительных сил
39. Основными предпосылками развития Южного региона Республики Казахстан являются возможности приграничного сотрудничества с приграничными областями Китая, Узбекистана и Кыргызстана, наличие благоприятных климатических условий для развития сельского хозяйства, наличие богатой минерально-сырьевой базы, развитая обрабатывающая промышленность и развитая транспортная инфраструктура.
Перспективное развитие размещения производительных сил на территории региона предлагается осуществлять с акцентом на активную индустриализацию с внедрением элементов бережливого производства Six Sigma, Kaizen, Kanban и 5S.
Это обусловлено огромным трудовым потенциалом региона, преобладанием сельского хозяйства в экономике, низкими доходами населения и многими другими факторами.
В целях повышения уровня валового регионального продукта и реализации основных конкурентных преимуществ региона необходимо формирование ряда территориально-отраслевых кластеров, которые являются эффективной формой организации межрегиональных связей и кооперации смежных производств.

42. Мұнай-химия және химия өнеркәсібі
Өңірде химия өнеркәсібін одан әрі дамыту үшін барлық алғышарттар бар. Бұл – ауқымды нарық, Алматы қаласына жақындық, жеткілікті дамыған ауыл шаруашылығы саласы және тағы басқалар.
Өңір үшін перспективалы бағыт органикалық химия өнімдерін өндіру, көміртек диоксидін, полимерлер, жуу құралдары негізіндегі бояулар мен лактар өндірісі болуы мүмкін.
Химия өнеркәсібінің жоғары технологиялылығын ескере отырып, өңір ҒЗТКЖ-ны, мемлекеттік-жекешелік әріптестікті, жоғары оқу орындарымен байланысты, химия өнеркәсібін дамытуда іріктемелі тікелей шетелдік инвестицияларды қолдауға назар аударуы керек. Бұл өңірге химия өнеркәсібіндегі қосылған құн тізбегі бойынша жоғары жылжуға мүмкіндік береді. Ол үшін өңірге уәкілетті орталық мемлекеттік органдармен бірлесіп мынадай шаралар қабылдау қажет:
Алматы және Талдықорған қалаларының жоғары оқу орындары, кәсіпорындары мен ғылыми орталықтары арасында "үш спираль" тетігін әзірлеу;
тікелей шетелдік инвесторлармен бірлескен кәсіпорындар құруды ынталандыру, сондай-ақ трансұлттық компанияларды (ТҰК) тарту.
Химия кешені кәсіпорындарының негізгі міндеті сыртқы нарықтарда бәсекеге түсуге, сондай-ақ жұмыскерлердің еңбекақы деңгейін арттыруға мүмкіндік беретін жоғары еңбек өнімділігін қамтамасыз ету болады. Химия кәсіпорындары индустрияландыру шеңберінде де, одан тыс та өнімнің қосылған құнын ұлғайтудың қазіргі әлеуетін пайдаланатын жаңа инновациялық және бәсекеге қабілетті өндірістерді құру бойынша жұмыс істейтін болады.
Саланы перспективалы дамыту химия өнеркәсібінде жаңа өндірістер құруға инвестициялар тартумен байланысты болады.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы
2030 жылға дейін:
жаңа өндірістерді құруға инвесторларды іздеу және тарту;
қолданыстағы және жоспарланатын индустриялық аймақтарды дамыту;
қолданыстағы кәсіпорындардың өнімділігін арттыру;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
2040 жылға дейін:
химия саласына кемінде екі ТҰК тарту;
қосылған құны жоғары жаңа өнім сегменттерін қалыптастыру, түпкілікті өнім өндіру;
2050 жылға дейін:
номенклатураны саралау, өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
кластерлеу және аралас салалардың пайда болуы үшін жағдайлар жасау, мысалы, тоқыма және тігін өнеркәсібі үшін жаңа технологиялар мен материалдар жасау;
өңірдің химиялық өндірістерін тамақ өнеркәсібімен және өзге де салалармен интеграциялау.
Жетісу облысы
2030 жылға дейін:
өнімнің жаңа түрлерін шығаруды игеру үшін химия өнеркәсібі саласындағы ғылыми ұйымдар мен өндірістік кәсіпорындар арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың өнімділігін арттыру;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
2040 жылға дейін:
химия саласына кемінде екі ТҰК тарту;
Талдықорған қаласының жоғары оқу орындары, кәсіпорындары мен ғылыми орталықтары арасындағы тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз ету есебінен ҒЗТКЖ нәтижелерін коммерцияландыру үшін жағдайлар жасау;
саладағы кәсіпорындардың инновациялық белсенділігін және ҒЗТКЖ-дағы белсенділікті арттыруды ынталандыру;
қосылған құны жоғары жаңа өнім сегменттерін қалыптастыру, түпкілікті өнім өндіру;
2050 жылға дейін:
номенклатураны саралау, өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
кластерлеу және аралас салалардың пайда болуы үшін жағдайлар жасау, мысалы, тоқыма және тігін өнеркәсібі үшін жаңа технологиялар мен материалдар жасау;
өңірдің химиялық өндірістерін тамақ өнеркәсібімен және өзге де салалармен интеграциялау.
Жамбыл облысы
2030 жылға дейін:
Сарысу ауданында минералды тыңайтқыштар өндіретін зауыт салу;
Сарысу ауданында кальций қосылған тұз өндіретін зауыт салу;
Тараз қаласында минералды тыңайтқыштар өндіретін зауыт салу;
Талас ауданында натрий цианиді мен аммоний сульфатының өндірісін кеңейту;
Қаратау қаласында натрий пероксодисульфатын өндіретін зауыт салу;
сутегі асқын тотығын өндіру бойынша зауыт салу;
лактау-бояу өнімдерін өндіруді ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Шу ауданында, "Jibek Joly" арнайы экономикалық аймағының аумағында химиялық кластер құру;
"Қазфосфат" базалық кәсіпорны шығаратын өнім шегін ұлғайту - төмен тоннажды химияның әлеуетті өнімінің спектрінің өсуі;
экспортты қолдау;
өнімнің жаңа түрлерін шығаруды игеру;
шағын және орта инновациялық компанияларды дамыту;
2050 жылға дейін: химиялық өндіріс қалдықтарын қайта өңдеу бойынша жаңа технологияларды енгізу.
Қызылорда облысы
2030 жылға дейін:
кальций қосылған сода өндіретін зауыт салу;
Қызылорда төмен тоннажды мұнай өңдеу зауытын реконструкциялау;
Қызылорда қаласында молибден диоксиді ұнтағын молибден триоксидіне техникалық қайта бөлуді ұйымдастыратын өндірістік база салу;
натрий сутегікарбонатын (натрий бикарбонатын) өндіру;
сала кәсіпорындарының өнімділігін арттыру;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
2040 жылға дейін:
қосылған құны жоғары өнім өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру;
импортты алмастыру әлеуеті бар жобаларды іске асыру;
халықаралық химиялық және мұнай-химия компанияларын тарту жөніндегі шараларды іске асыру;
халық тұтынатын тауарларды шығару үшін шикізат шығару жөніндегі өндірістерді ұйымдастыру;
кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту есебінен саланың кадрлық әлеуетін ұлғайту;
инновациялық өнім шығаратын шағын және орта кәсіпорындарды мемлекеттік қолдау;
2050 жылға дейін:
халықаралық химиялық және мұнай-химия компанияларын тарту бойынша одан әрі жұмыс;
"жасыл" химияны дамыту;
ҒЗТКЖ қолдау және инновациялық технологияларды енгізу;
экспортты қолдау.
Түркістан облысы
2030 жылға дейін:
Түлкібас ауданының Балықты ауылдық округінде өткір сода, поливинилхлорид (ПВХ) және цемент өндіру жөніндегі химиялық кешен салу;
Ордабасы ауданында мұнай өңдеу зауытын салу;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
жергілікті жоғары оқу орындарында және техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінде мұнай-химия және химия саласындағы мамандықтарды енгізу;
2040 жылға дейін:
мұнай-химия өнімдерін өндірушілердің жергілікті шикізаты базасында аралас өндірістердің пайда болуы үшін жағдайлар жасау, оның ішінде халық тұтынатын тауарлар өнімдерін, автомобиль шиналары мен компоненттерін, резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру және т. б;
инжинирингтік қызметтер сегментін дамыту;
мұнай-химия өнімдерінің, сондай-ақ оның негізінде өндірілген тауарлардың экспортын қолдау және ілгерілету;
инвестициялық ынталандыру жүйесін құру арқылы басым тауашаларға жаңа инвесторларды тарту;
2050 жылға дейін:
әлемдік деңгейде бәсекеге қабілетті инжиниринг орталығын құру.
Шымкент қаласы
2030 жылға дейін:
полипропилен өндіретін зауыт салу (2-кезең);
вакуумдық түтіктер шығаратын зауыт салу;
диализаторлар мен гемодиализге арналған шығыс материалдарын өндіруді ұйымдастыру;
сутегі пероксидін өндіруді ұйымдастыру;
минералды, органикалық-минералды тыңайтқыштар өндіруді ұйымдастыру;
негізгі майларды өндіруді ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Шымкент мұнай өңдеу зауытының базасында мұнай өңдеу және мұнай химиясы саласында жоғары технологиялық өндірістерді дамыту;
кадрлық әлеуетті дамыту;
саладағы инвестициялық жобаларды одан әрі қолдау;
халықаралық химиялық компанияларды тарту;
жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуды жүргізу;
мұнай-химия кластерін құру;
2050 жылға дейін:
жаңа бағыттарды дамыту және жаңа өндірістер құру;
кластерлік бастамаларды қолдау;
полимер өндірісін дамыту;
қаланың мұнай-химия өндірістерінің айналасында аралас салаларда шағын инновациялық кәсіпорындардың пайда болуы үшін ынталандырулар жасау.
Алматы қаласы
2030 жылға дейін:
негізгі қорлар мен технологияларды жаңғыртуға инвестициялар тарту;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
жұмыс күшінің дағдылары мен құзыреттерін дамыту;
2040 жылға дейін:
өндірістерде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
"жасыл" химия технологияларын енгізу, ең үздік қолжетімді техникаларды (бұдан әрі – ҮҚТ) енгізу;
жоғары қайта бөлуді дамыту;
2050 жылға дейін:
жаңа технологияларды, азық-түлік және процестік инновацияларды енгізу;
ірі шетелдік химиялық компанияларды тарту;
ҒЗТКЖ ынталандыру.

42. Нефтехимическая и химическая промышленность
В регионе есть все предпосылки для дальнейшего развития химической промышленности: большой емкий рынок, близость к городу Алматы, достаточно развитая сельскохозяйственная отрасль и другое.
Перспективным направлением для региона могут стать производства продукции органической химии, производство диоксида углерода, красок и лаков на основе полимеров, моющих средств.
Учитывая высокую технологичность химической промышленности, региону следует сосредоточиться на поддержке научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, государственно-частного партнерства, связях с вузами, выборочных прямых иностранных инвестиций в развитии химической промышленности. Это позволит региону передвинуться вверх по цепочке добавленной стоимости в химической промышленности. Для этого нужно региону совместно с уполномоченными центральными государственными органами принять следующие меры:
разработать механизмы "тройной спирали" между вузами, предприятиями и научными центрами городов Алматы и Талдыкорган;
стимулировать создание совместных предприятий с прямыми иностранными инвесторами, а также привлечение транснациональных компаний.
Основной задачей предприятий химического комплекса будет обеспечение высокой производительности труда, которая позволит конкурировать на внешних рынках, а также повысить уровень оплаты труда работников. Предприятия химии будут работать над созданием новых инновационных и конкурентоспособных производств, как в рамках индустриализации, так и вне ее, использующих существующий потенциал увеличения добавленной стоимости продукции.
Перспективное развитие отрасли будет связано с привлечением инвестиций на создание новых производств в химической промышленности.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область
до 2030 года:
поиск и привлечение инвесторов на создание новых производств;
развитие существующих и планируемых индустриальных зон;
повышение производительности действующих предприятий;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
привлечение не менее двух транснациональных компаний в химической отрасли;
формирование новых продуктовых сегментов с высокой добавленной стоимостью, производство конечной продукции;
до 2050 года:
дифференциация номенклатуры, повышение качества и конкурентоспособности продукции;
создание условий для кластеризации и появления смежных отраслей, к примеру, создание новых технологий и материалов для текстильной и швейной промышленности;
интеграция химических производств региона с пищевой промышленностью и прочими отраслями.
область Жетісу
до 2030 года:
организация взаимодействия между научными организациями и производственными предприятиями в сфере химической промышленности для освоения выпуска новых видов продукции;
повышение производительности действующих предприятий;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
привлечение не менее двух транснациональных компаний в химической отрасли;
создание условий для коммерциализации результатов НИОКР за счет обеспечения эффективного взаимодействия между вузами, предприятиями и научными центрами города Талдыкорган;
стимулирование повышения инновационной активности предприятий в отрасли и активности в научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах;
формирование новых продуктовых сегментов с высокой добавленной стоимостью, производство конечной продукции;
до 2050 года:
дифференциация номенклатуры, повышение качества и конкурентоспособности продукции;
создание условий для кластеризации и появления смежных отраслей, к примеру, создание новых технологий и материалов для текстильной и швейной промышленности;
интеграция химических производств региона с пищевой промышленностью и прочими отраслями.
Жамбылская область
до 2030 года:
строительство завода по производству минеральных удобрений в Сарысуском районе;
строительство завода по производству кальцинированной соды в Сарысуском районе;
строительство завода по производству минеральных удобрений в городе Тараз;
расширение производства цианида натрия и сульфата аммония в Таласском районе;
строительство завода по производству пероксодисульфата натрия в городе Каратау;
строительство завода по производству пероксида водорода;
организация производства лакокрасочной продукции;
до 2040 года:
создание химического кластера в Шуском районе, на территории специальной экономической зоны "Jibek Joly";
увеличение передела выпускаемой продукции базовым предприятием "Казфосфат" - рост спектра потенциальной продукции малотоннажной химии;
поддержка экспорта;
освоение выпуска новых видов продукции;
развитие мелких и средних инновационных компаний;
до 2050 года: внедрение новейших технологий по переработке отходов химического производства.
Кызылординская область
до 2030 года:
строительство завода по производству кальцинированной соды;
реконструкция Кызылординского малотоннажного нефтеперерабатывающего завода;
строительство производственной базы по организации производства технического передела порошка двуокиси молибдена в триокись молибдена в городе Кызылорде;
производство водородкарбоната натрия (бикарбоната натрия);
повышение производительности предприятий отрасли;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
реализация инвестиционных проектов по производству продукции с высокой добавленной стоимостью;
реализация проектов с потенциалом импортозамещения;
реализация мер по привлечению международных химических и нефтехимических компаний;
организация производств по выпуску сырья для выпуска товаров народного потребления;
наращивание кадрового потенциала отрасли за счет развития системы подготовки и переподготовки кадров;
государственная поддержка мелких и средних предприятий, выпускающих инновационную продукцию;
до 2050 года:
дальнейшая работа по привлечению международных химических и нефтехимических компаний;
развитие "зеленой" химии;
поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрение инновационных технологий;
поддержка экспорта.
Туркестанская область
до 2030 года:
строительство химического комплекса по производству каустической соды, поливинилхлорида и цемента в Балыктинском сельском округе Тюлькубасского района;
строительство нефтеперерабатывающего завода в Ордабасынском районе;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
введение в местных вузах и учреждениях технического и профессионального образования специальностей в сфере нефтехимии и химии;
до 2040 года:
создание условий для появления смежных производств на базе местного сырья производителей нефтехимической продукции, в том числе производство продукции товаров народного потребления, автомобильных шин и компонентов, резиновых и пластмассовых изделий и прочее;
развитие сегмента инжиниринговых услуг;
поддержка и продвижение экспорта нефтехимической продукции, а также товаров, произведенных на его основе;
привлечение новых инвесторов в приоритетные ниши через создание системы инвестиционных стимулов;
до 2050 года:
создание конкурентоспособного на мировом уровне центра инжиниринга.
Город Шымкент
до 2030 года:
строительство завода по производству полипропилена (2 этап);
строительство завода по производству вакуумных пробирок;
организация производства диализаторов и расходных материалов к гемодиализу;
организация производства пероксида водорода;
организация производства минеральных, органо-минеральных удобрений;
организация производства базовых масел;
до 2040 года:
развитие высокотехнологичных производств в сфере нефтепереработки и нефтехимии на базе Шымкентского нефтеперерабатывающего завода;
развитие кадрового потенциала;
дальнейшая поддержка инвестиционных проектов в отрасли;
привлечение международных химических компаний;
проведение модернизации действующих производств;
создание нефтехимического кластера;
до 2050 года:
развитие новых ниш и создание новых производств;
поддержка кластерных инициатив;
развитие производств полимеров;
создание стимулов для появления малых инновационных предприятий в смежных отраслях вокруг нефтехимических производств города.
Город Алматы
до 2030 года:
привлечение инвестиций в модернизацию основных фондов и технологий;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
развитие навыков и компетенций рабочей силы;
до 2040 года:
обеспечение экологической безопасности на производствах;
внедрение технологий "зеленой" химии, внедрение наилучших доступных техник;
развитие высоких переделов;
до 2050 года:
внедрение новых технологий, продуктовых и процессных инноваций;
привлечение крупных зарубежных химических компаний;
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.

43. Фармацевтика өнеркәсібі
Фармацевтика саласын дамыту Алматы, Жамбыл облыстары мен Шымкент қаласының фармацевтикалық зауыттарының жобалық қуаттылығына шығу есебінен көзделеді.
Өнім сапасын арттыру, өндірістерді одан әрі жаңғырту және қажетті халықаралық сертификаттар алу бойынша шаралар кешенін қабылдау сала кәсіпорындарына сыртқы нарықтарға шығуға мүмкіндік береді.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы
2030 жылға дейін:
индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде қолдау шараларын іске асыру, атап айтқанда, өнімнің жаңа түрлерін игеру үшін жұмыс істеп тұрған фармацевтикалық препараттар өндірушілерді ынталандыру;
фармацевтика саласындағы кәсіпорындардың инновациялық белсенділігін және ҒЗТКЖ-дағы белсенділікті арттыруды ынталандыру;
инновациялық және ғылыми-технологиялық инфрақұрылымды дамыту;
ғылыми ұйымдар, өндірістік кәсіпорындар және дәрілік өсімдіктерді жинау жөніндегі кәсіпорындар арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
дәрілік шөптерді өсіруді ынталандыру;
2040 жылға дейін:
өңірге халықаралық өндірушілерді тарту және халықаралық кооперация мен ынтымақтастықты дамыту;
өңірдің фармацевтикалық өнімін ішкі және сыртқы нарықтарда ілгерілету;
технологиялар трансфертін ескере отырып, жаңа өндірістер құру;
Іле ауданында фармацевтикалық кластер құру;
2050 жылға дейін:
өнімнің жаңа түрлерін ұйымдастыру және игеру, мысалы, биологиялық белсенді қоспалар, биологиялық препараттар, халал дәрілер және басқалар;
дәрілік препараттар мен медициналық жабдықтардың импортына тәуелділікті азайту.
медициналық препараттар мен технологиялар өндірісінің халықаралық желілеріне интеграцияланған орнықты және дамыған өңірлік инфрақұрылым құру.
Жамбыл облысы
2030 жылға дейін:
Қордай ауданында биофармацевтикалық зауыттың өндірістік цехын салу;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуды жүргізу кезінде жергілікті қамту үлесін арттыру;
фармацевтика өнеркәсібін дамытуға коммерциялық банктердің қаржы қаражатын және басқа да бюджеттен тыс көздерді тарту;
2040 жылға дейін:
ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру;
облыс аумағына халықаралық өндірушілерді тарту;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуды жүргізу кезінде жергілікті қамту үлесін арттыру;
технологиялар трансфертін ескере отырып, жаңа өндірістер құру үшін инвесторлар тарту;
2050 жылға дейін:
өнімнің жаңа түрлерін ұйымдастыру және игеру, мысалы, биологиялық белсенді қоспалар, биологиялық препараттар, халал дәрілер және басқалар;
дәрілік препараттар мен медициналық жабдықтардың импортына тәуелділікті азайту.
Шымкент қаласы
2030 жылға дейін:
медициналық-фармацевтикалық кластерді қалыптастыру;
фармацевтика өнеркәсібінде кадрлық әлеуетті дамыту, кластердің қажеттіліктерін қанағаттандыру;
фармацевтика өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыру үшін "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының және индустриялық аймақтардың аумағында инвесторларды тарту;
отандық тауарларды жылжыту үшін мемлекеттік сатып алуларда, жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуларында оффтейк-келісімшарттар жасасу;
экспорттаушыларды мемлекеттік қолдау шараларын және экспорттаушы-кәсіпорындарға экспорттық өнімді өндіретін кәсіпорындарға "Qazlndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" және "KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамдарымен бірлесіп шикізаттық емес экспорт көлемін ұлғайту бойынша шығындарды өтеу талаптарын түсіндіру бойынша бизнес-семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
қайта бейіндеу және біліктілікті арттыру жүйесін дамыту;
инновациялық және ғылыми-технологиялық инфрақұрылымды дамыту;
инжинирингтік компаниялардың пайда болуы үшін ынталандырулар жасау;
2040 жылға дейін:
ҒЗТКЖ-ны ынталандыру;
өндірісті әртараптандыру;
медициналық және фармацевтикалық өнімнің сапасын арттыру;
қалаға халықаралық өндірушілерді тарту;
халықаралық кооперация мен ынтымақтастықты дамыту;
сала өнімін ішкі және сыртқы нарықтарға жылжыту.
2050 жылға дейін:
денсаулық сақтауды, биомедицинаны, жаңа технологияларды және медициналық білім беруді біріктіру үшін ынталандырулар жасау.
Алматы қаласы
2030 жылға дейін:
толық циклді заманауи фармацевтикалық өндірістерді құру;
дайын өнім мен медициналық бұйымдар шикізатының өз қоймасы бар зауыт салу;
ісікке қарсы препараттар өндіретін зауыт салу;
негізгі қорларды жаңғыртуға инвестициялар тарту;
қаланың фармацевтикалық компанияларымен бірлесіп ЖОО-лардың дуальды білім беру бағдарламаларын іске қосу;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
2040 жылға дейін:
ҒЗТКЖ-ны және инновацияларды енгізуді ынталандыру;
фармацевтика өнеркәсібінде жұмысшы кадрлардың дағдылары мен құзыреттерін дамыту;
саланың ірі кәсіпорындарының айналасында аралас шағын инновациялық өндірістер құру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
фармацевтикалық кластер құру;
2050 жылға дейін:
ірі трансұлттық фармацевтикалық компанияларды тарту;
өткізу нарықтарын жолға қою және өнімді экспорттау.

43. Фармацевтическая промышленность
Развитие фармацевтической отрасли предусматривается за счет выхода на проектные мощности фармацевтических заводов Алматинской, Жамбылской областей и города Шымкент.
Принятие комплекса мер по повышению качества продукции, дальнейшей модернизации производств и получения необходимых международных сертификатов позволит предприятиям отрасли выйти на внешние рынки.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область
до 2030 года:
реализация мер поддержки в рамках Единой карты индустриализации, в частности, стимулирование действующих производителей фармацевтических препаратов для освоения новых видов продукции;
стимулирование повышения инновационной активности предприятий в фармацевтической отрасли и активности в научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах;
развитие инновационной и научно-технологической инфраструктуры;
организация взаимодействия между научными организациями, производственными предприятиями и предприятиями по сбору лекарственных растений;
стимулирование культивирования лекарственных трав;
до 2040 года:
привлечение международных производителей в регион и развитие международной кооперации и сотрудничества;
продвижение фармацевтической продукции области на внутреннем и внешнем рынках;
создание новых производств с учетом трансферта технологий;
создание фармацевтического кластера в Илийском районе;
до 2050 года:
организация и освоение новых видов продукции, к примеру, биологические активные добавки, биологические препараты, халяльные лекарства и прочие;
минимизация зависимости от импорта лекарственных препаратов и медицинского оборудования.
создание устойчивой и развитой региональной инфраструктуры, интегрированной в международные сети производства медицинских препаратов и технологий.
Жамбылская область
до 2030 года:
строительство производственного цеха биофармацевтического завода в Кордайском районе;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
повышение доли местного содержания при проведении закупок лекарственных средств и медицинских изделий;
привлечение финансовых средств коммерческих банков и других внебюджетных источников на развитие фармацевтической промышленности;
до 2040 года:
финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
привлечение на территорию области международных производителей;
повышение доли местного содержания при проведении закупок лекарственных средств и медицинских изделий;
привлечение инвесторов для создания новых производств с учетом трансферта технологий;
до 2050 года:
организация и освоение новых видов продукции, к примеру, биологические активные добавки, биологические препараты, халяльные лекарства и прочие;
минимизация зависимости от импорта лекарственных препаратов и медицинского оборудования.
Город Шымкент
до 2030 года:
формирование медико-фармацевтического кластера;
развитие кадрового потенциала в фармацевтической промышленности, удовлетворение потребностей кластера;
привлечение инвесторов на территории специальной экономической зоны "Оңтүстік" и индустриальных зон для реализации проектов в фармацевтической промышленности;
заключение оффтейк-контрактов в госзакупках, закупках недропользователей для продвижения отечественных товаров;
организация и проведение бизнес-семинаров по разъяснению мер государственной поддержки экспортеров и требований возмещения затрат экспортерам-предприятиям, производящим экспортную продукцию, совместно с акционерными обществами "Казахстанский центр индустрии и экспорта" QazIndustry" и "Экспортная страховая компания "KazakhExport" по увеличению объемов несырьевого экспорта;
развитие системы перепрофилирования и повышения квалификации;
развитие инновационной и научно-технологической инфраструктуры;
создание стимулов для появления инжиниринговых компаний;
до 2040 года:
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
диверсификация производства;
повышение качества медицинской и фармацевтической продукции;
привлечение в город международных производителей;
развитие международной кооперации и сотрудничества;
продвижение продукции отрасли на внутренние и внешние рынки.
до 2050 года:
создание стимулов для интеграции здравоохранения, биомедицины, новых технологий и медицинского образования.
Город Алматы
до 2030 года:
создание современного фармацевтического производства полного цикла;
строительство завода с собственным складом готовой продукции и сырья, медицинских изделий;
строительство завода по производству противоопухолевых препаратов;
привлечение инвестиций в модернизацию основных фондов;
запуск программ дуального образования вузов совместно с фармацевтическими компаниями города;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрения инноваций;
развитие навыков и компетенций рабочих кадров в фармацевтической промышленности;
проведение работ по созданию смежных малых инновационных производств вокруг крупных предприятий отрасли;
создание фармацевтического кластера;
до 2050 года:
привлечение крупных транснациональных фармацевтических компаний;
налаживание рынков сбыта и экспорт продукции.

44. Құрылыс материалдары өнеркәсібі
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің өңдеуші өнеркәсібінің серпінді дамып келе жатқан салаларының бірі өзге де металл емес минералдық өнімдер өндіру болып табылады.
Құрылыс материалдарын өндіру экономиканы одан әрі әртараптандырудың негізгі бағыттарының бірі болып табылады. Бұған кірпіш саздақтарының, кеңейтілген саз шикізатының, құм-қиыршықтас материалдарының, құрылыс тастарының, әк өндіруге арналған әктастардың бай кен орындарының және басқа кен орындарының болуы ықпал етеді.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы
2030 жылға дейін:
Қонаев қаласында плитка шығаратын зауыт салу;
Қонаев қаласында кірпіш зауытын салу;
Қонаев қаласында қаптамалы кірпіш өндіретін зауыт салу;
Қонаев қаласында үй құрылысы комбинатын салу;
Қонаев қаласында металл құрылыс конструкциялары мен бұйымдарын (арматура, бұрыштар, арна, катанка) өндіретін зауыт салу;
Іле ауданындағы шыны мақта өндіретін зауыт салу;
Іле ауданында газоблок өндіретін зауыт салу;
2040 жылға дейін:
Қонаев қаласында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру;
облыс орталығы – Қонаев қаласында тұрғын үй құрылысын дамыту үшін құрылыс саласына жеке инвестициялар тарту;
құрылыс индустриясында өнім шығару көлемін ұлғайту және кооперациялық байланыстарды жолға қою;
2050 жылға дейін:
жаңа өндірістік және құрылыс технологияларын енгізу;
инновациялық материалдарды өндіру және құрылыста пайдалану және өнеркәсіптік және инфрақұрылымдық құрылыс қызметтерін экспорттау.
Жетісу облысы
2030 жылға дейін:
Панфилов ауданында тауарлық бетон өндіретін зауыт салу;
Талдықорған қаласында керамикалық қаптамалы кірпіш өндіретін зауыт салу;
Талдықорған қаласында автоклавты газоблоктар өндірісі бойынша кешен құру;
Талдықорған қаласында керамикалық плиталар шығару бойынша өндірісті жаңғырту;
2040 жылға дейін:
жергілікті өндірушілердің өнімдерін экспорттауға жәрдемдесу;
жаңа технологияларды енгізу бойынша бизнесті ынталандыру;
шетелдік инвестицияларды тарту үшін ынталандырулар жасау;
құрылыс материалдарын (цемент, бентонит ұнтақтары, жылу оқшаулағыш материалдар, гипс және т. б.) шығару бойынша жаңа ресурс - және энергия үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз өндірістер құру;
2050 жылға дейін:
жаңа өндірістік және құрылыс технологияларын енгізу;
ішкі және сыртқы нарықтарда сала өнімін ілгерілету.
Жамбыл облысы
2030 жылға дейін:
гипстен жасалған құрылыс материалдарын өндіруді ұйымдастыру;
"Jibek Joly" арнайы экономикалық аймағының аумағында құрылыс материалдарын (құрылыстағы ағып кету проблемаларын шешуге арналған инъекциялық ерітінділер, көбік, изопласт, монолитті көбік бетон, түрлі-түсті жылудан қорғайтын кірпіш, бетонға арналған суперпластификаторлар, биологиялық ыдырайтын полимерлер, пластикалық құбырлар және т. б.) өндіруді ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Тараз қаласында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру;
доломит, мәрмәр және әктас өндіру үшін тау-кен химия шикізатын өндірудің ілеспе материалдары мен қалдықтарын қайта өңдеуді ұйымдастыру;
инвестициялық, инновациялық және ғылыми (ғылыми-техникалық) қызмет, өндірістік кооперация субъектілері арасында алмасуды дамыту үшін жағдайлар жасау;
бизнес субъектілерінің инвестициялық жобаларды іске асыру үшін қажетті қаржы ресурстарына қолжетімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру;
2050 жылға дейін:
технологиялық инновацияларды жүзеге асыратын ұйымдар санын арттыру;
құрылыс материалдарын шығару бойынша жоғары технологиялық өндірістер құруды ынталандыру.
Қызылорда облысы
2030 жылға дейін:
асфальтбетон өндіретін зауыт салу;
айналар шығару бойынша жоғары технологиялық өндірісті салу;
Шиелі ауданында әк және құрғақ құрылыс қоспаларын өндіруді ұйымдастыру;
цемент зауытын салу;
кірпіш шығаратын зауыт салу;
бірінші сұрыпты сөндірілмеген әк өндіру бойынша ағынды желіні салу;
кәсіпорындарды орналастыру үшін аудандарда және Қызылорда қаласында индустриялық аймақтар мен өнеркәсіптік алаңдарды дамыту және оларды инженерлік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
2040 жылға дейін:
Қызылорда қаласында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру;
индустриялық және өнеркәсіптік аймақтарды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды толық аяқтау;
облыстың индустриялық және өнеркәсіптік аймақтарына резиденттерді тарту;
облыстың көлік-логистикалық инфрақұрылымын дамыту, оның ішінде "Батыс Еуропа-Батыс Қытай" дәлізінің әлеуетін пайдалану;
сала кәсіпорындарын қолдау жөніндегі жұмысты жалғастыру;
саланы кадрлық қамтамасыз ету;
2050 жылға дейін:
инновациялық өндірістерді қолдау;
өнім экспортын қолдауды күшейту;
тау кен өнеркәсібі қалдықтары мен тас өңдеу қалдықтарын қайта өңдеу және т.б. негізінде шатыр және жылыту материалдары өндірісін дамытуды қолдау.
Түркістан облысы
2030 жылға дейін:
Ордабасы ауданындағы автоклавты ұялы бетоннан газоблоктар шығаратын зауыт салу;
Түркістан қаласында қаптама тастарын өндіруді ұйымдастыру;
Түркістан қаласында кірпіш зауытын өндіруді ұйымдастыру;
Түркістан қаласында құрғақ химиялық қоспаларды өндіруді ұйымдастыру;
Сарыағаш ауданы Дербісек ауылдық округінде асфальтбетон қоспасын өндіруді ұйымдастыру;
Сарыағаш ауданы Дербісек ауылдық округінде металл пластик терезелер мен есіктер өндіруді ұйымдастыру;
Сарыағаш ауданы Дербісек ауылдық округінде метал бұйымдарын өндіруді ұйымдастыру;
Сарыағаш ауданы Қызылжар ауылдық округінде асфальтбетон өндіруді ұйымдастыру;
Сарыағаш ауданы Жартытөбе ауылдық округінде кірпіштер мен жабынқыш өндіруді ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Түлкібас ауданында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру;
құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары өндірісін дамытудың басым бағыттарын іске асыру, олардың ассортиментін кеңейту, тұтыну қасиеттерін жақсарту және нарықты заманауи, жоғары сапалы, бәсекеге қабілетті өніммен қанықтыру үшін жағдайлар жасау;
өндірістердің техникалық деңгейін арттыруға, әлемнің жетекші елдерінде өнеркәсіптің ұқсас өндірістен технологиялық артта қалуын еңсеруге және бәсекеге қабілетті өнімнің өркениетті нарығын құруға бағытталған құрылыс материалдары өнеркәсібі кәсіпорындарын және аралас өндірістік кешендерді экономикалық ынталандыру шараларының кешенін қалыптастыру;
өндірістік технологиялық процестердің, құрылыс материалдарын өндіру жөніндегі Жабдықтарды пайдаланудың экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету;
тасымалдарды маршруттау деңгейін арттыру және оларды жеткізу, шамадан тыс тиеу және сақтау схемаларын оңтайландыру мақсатында құрылыс материалдарын жаппай тиеу (түсіру) орындарында заманауи мамандандырылған терминалдар мен логистикалық орталықтар құру;
құрылыс материалдары өнеркәсібі үшін шикізат базасын молайту көлемін арттыру мақсатында геологиялық зерттеулерді ынталандыру;
қажеттіліктерді, шикізат және өндірістік базаның болуын ескере отырып, өңірлік және өңіраралық маңызы бар құрылыс материалдарының негізгі түрлерін өндіру жөніндегі жобаларды аумақтық орналастыруды оңтайландыру және үйлестіру;
2050 жылға дейін:
салалық ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық базаны дамыту, құрылыс материалдары өнеркәсібі кәсіпорындарының инновациялық белсенділігін арттыру, ғылымды қажетсінетін әзірлемелердің бірыңғай базасын құру үшін жағдайлар жасауды қамтамасыз ету;
жоғары тиімді наномодификацияланған құрылыс композиттерін алу технологиясының ғылыми негіздерін әзірлеуді қамтамасыз ету;
өнеркәсіп кәсіпорындарында құрылыс материалдарын ғылыми әзірлемелерді энергия тиімді жабдықтар өндірісі бойынша жоғары технологиялық машина жасау жабдықтарын енгізуді қамтамасыз ету;
инновациялық әзірлемелер саласына жеке инвестициялар мен жаңа ғылыми кадрларды тарту үшін жағдайлар жасау.
Шымкент қаласы
2030 жылға дейін:
арнайы экономикалық аймаққа және индустриялық аймақтарға инвесторларды тарту;
гиперпресстелген кірпіш өндіру цехының қызметін ұйымдастыру;
ірі көлемді керамикалық плиткалар шығаратын зауыт салу;
санфаянс өндіретін зауыт салу;
газ блоктарын шығаратын зауыт салу;
ПВХ-дан ішкі және сыртқы кәріз жүйелерін және үйлерге арналған жаңбыр суағарлары жүйесін өндіруді ұйымдастыру;
металл конструкцияларды өндіруді ұйымдастыру;
автоклавты газбетон өндіру бойынша зауыт салу;
3D панельдер өндірісін ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру;
қолданыстағы техникалық қайта жарақтандыру және жаңғырту, сондай-ақ құрылыс материалдарын өндіру саласында жаңа энергия және ресурс үнемдейтін, экономикалық тиімді және экологиялық қауіпсіз өндірістер құру;
мамандарды даярлау және технологияларды коммерцияландыру құзыреті орталықтарын құру;
құрылыс саласының кәсіпорындарымен тығыз байланыста жұмыс істеп тұрған жоғары оқу орындары мен техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің базасында құрылыс саласы үшін мамандар даярлау орталықтарын құруға жәрдемдесу;
құрылыс материалдарын жаппай тиеу (түсіру) орындарында заманауи мамандандырылған терминалдар мен логистикалық орталықтар құру;
2050 жылға дейін:
шағын ғылымды қажет ететін өндірістер үшін жағдай жасау;
өндірістік инфрақұрылымды кеңейту;
құрылыс материалдарын өндіруде жаңа тауашаларды игеру және экспортты қолдау.
Алматы қаласы
2030 жылға дейін:
қолданыстағы өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарын жаңғырту, ескі өндірістерді жаңа экологиялық таза өндірістермен алмастыру;
экспортқа бағдарланған жаңа кәсіпорындарды іске қосу арқылы индустриялық аймақты толтыру;
минералмақта плиталар мен металл парақтардан жасалған сэндвич-панельдер шығаратын зауыт салу;
пластикалық профильдер мен терезе тақталарын, пластикалық жабдықтар мен көбіктенген тақталар шығаратын зауыт салу;
шыныпакеттерге арналған аксессуарларларды өндіретін зауыт салу;
композиттік талшықтан жасалған шыны талшық және арматура өндіретін зауыт салу;
құрылыс материалдары мен автоклавты газоблоктар өндіретін зауыт салу;
толық циклді темірбетон бұйымдарын өндіретін зауыт салу;
лак-бояу өнімдерін шығаратын зауыт салу;
минералмақта плиталары мен базальт жыныстарының төсеніштерін шығаратын зауыт салу;
газоблоктар, бетон және темірбетон бұйымдарын өндіретін зауыт салу;
металл тосқауыл қоршауларын, көпір және жол топтарын шығаратын зауыт салу;
металл конструкциялар мен полиэтилен құбырларын өндіру бойынша өнеркәсіптік кешен салу;
арматураланған тор, кварц агломераты және профильді құбырлар шығаратын зауыт салу;
2040 жылға дейін:
экологиялық таза құрылыс материалдарын өндіруді ынталандыру;
қосылған құны жоғары өнімдерді өндіруге бағдарлану;
құрылыс материалдарын өндіру саласына инвестициялар тарту;
кадрларды қайта оқыту жүйесін дамыту есебінен саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
өнеркәсіптік кооперацияны дамыту;
2050 жылға дейін:
ғылыми әзірлемелерді ынталандыру және инновацияларды енгізу;
өнім экспортын қолдау;
ғылымды қажет ететін заманауи өндірістерді құру.

44. Промышленность строительных материалов
Одной из динамично развивающихся отраслей обрабатывающей промышленности Южного региона Республики Казахстан является производство прочей неметаллической минеральной продукции.
Производство строительных материалов является одним из ключевых направлений дальнейшей диверсификации экономики. Этому способствует наличие богатых месторождений кирпичных суглинков, керамзитового сырья, песчано-гравийного материала, строительного камня, известняков для производства извести и других месторождений.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область
до 2030 года:
строительство завода по производству кафельной плитки в городе Қонаев;
строительство кирпичного завода в городе Қонаев;
строительство завода по производству облицовочного кирпича в городе Қонаев;
строительство домостроительного комбината в городе Қонаев;
строительство завода по производству металлических строительных конструкций и изделий (арматура, уголки, швеллер, катанка) в городе Қонаев;
строительство завода по производству стекловаты в Илийском районе;
строительство завода по производству газоблока в Илийском районе;
до 2040 года:
создание кластера по производству строительных материалов в городе Қонаев;
привлечение частных инвестиций в строительную отрасль для развития жилищного строительства в областном центре – городе Қонаев;
увеличение объемов выпуска продукции и налаживание кооперационных связей в строительной индустрии;
до 2050 года:
внедрение новых производственных и строительных технологий;
производство и использование в строительстве инновационных материалов и экспорт промышленных и инфраструктурных строительных услуг.
Область Жетісу
до 2030 года:
строительство завода по производству товарного бетона в Панфиловском районе;
строительство завода по производству керамических облицовочных кирпичей в городе Талдыкоргане;
создание комплекса по производству автоклавных газоблоков в городе Талдыкоргане;
модернизация производства по выпуску керамических плит
в городе Талдыкоргане;
до 2040 года:
содействие экспорту продукции местных производителей;
стимулирование бизнеса по внедрению новых технологий;
создание стимулов для привлечения иностранных инвестиций;
создание новых ресурсо- и энергосберегающих и экологически безопасных производств по выпуску строительных материалов (цемент, бентонитовые порошки, теплоизоляционные материалы, гипс и другие);
до 2050 года:
внедрение новых производственных и строительных технологий;
продвижение продукции отрасли на внутренних и внешних рынках.
Жамбылская область
до 2030 года:
организация производства строительных материалов из гипса;
организация на территории специальной экономической зоны "Jibek Joly" производства строительных материалов (инъекционных растворов для решения проблем протечек в строительстве, пенопорита, изопласта, монолитного поробетона, цветного теплозащитного кирпича, суперпластификаторов для бетона, биоразлагаемых полимеров, пластиковых труб и прочего);
до 2040 года:
создание кластера по производству строительных материалов в городе Таразе;
организация переработки сопутствующих материалов и отходов добычи горнохимического сырья для производства доломита, мрамора и известняка;
создание условий для развития обмена между субъектами инвестиционной, инновационной и научной (научно-технической) деятельности, производственной кооперации;
реализация мероприятий, направленных на повышение доступа субъектов бизнеса к финансовым ресурсам, необходимым для реализации инвестиционных проектов;
до 2050 года:
наращивание числа организаций, осуществляющих технологические инновации;
стимулирование создания высокотехнологичных производств по выпуску строительных материалов.
Кызылординская область
до 2030 года:
строительство завода по производству асфальтобетона;
строительство высокотехнологичного производства по выпуску зеркал;
организация производства извести и сухих строительных смесей в Шиелийском районе;
строительство цементного завода;
строительство завода по производству кирпича;
строительство поточной линии по производству негашеной извести первого сорта;
развитие индустриальных зон и промышленных площадок в районах и в городе Кызылорде для размещения предприятий и обеспечение их инженерной инфраструктурой;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
создание кластера по производству строительных материалов в городе Кызылорде;
полное завершение работ по инфраструктурному обеспечению индустриальных и промышленных зон;
привлечение резидентов в индустриальные и промышленные зоны области;
развитие транспортно-логистической инфраструктуры области, в том числе использование потенциала коридора "Западная Европа-Западный Китай";
продолжение работы по поддержке предприятий отрасли;
кадровое обеспечение отрасли;
до 2050 года:
поддержка инновационных производств;
усиление поддержки экспорта продукции;
поддержка развития производств кровельных и утеплительных материалов на основе переработки горнопромышленных отходов и отходов камнеобработки, и других.
Туркестанская область
до 2030 года:
строительство завода по производству газоблоков из автоклавного ячеистого бетона в Ордабасынском районе;
организация производства облицовочного камня в городе Туркестане;
организация производства кирпичного завода в городе Туркестане;
организация производства сухих химических смесей в городе Туркестане;
организация производства асфальтобетонной смеси в Дербисекском сельском округе Сарыагашского района;
организация производства металлопластиковых окон и дверей в Дербисекском сельском округе Сарыагашского района;
организация производства металлических изделий в Дербисекском сельском округе Сарыагашского района;
организация производства асфальтобетона в Кызылжарском сельском округе Сарыагашского района;
организация производства кирпичей и черепицы в Жартытобинском сельском округе Сарыагашского района;
до 2040 года:
создание кластера по производству строительных материалов в Тюлькубасском районе;
создание условий для реализации приоритетных направлений развития производства строительных материалов, изделий и конструкций, расширения их ассортимента, улучшения потребительских свойств и насыщения рынка современной, высококачественной, конкурентоспособной продукцией;
формирование комплекса мер экономического стимулирования предприятий промышленности строительных материалов и смежных производственных комплексов, направленных на повышение технического уровня производств, преодоление технологического отставания промышленности от аналогичного производства в ведущих странах мира и создание цивилизованного рынка конкурентоспособной продукции;
обеспечение соответствия производственных технологических процессов, эксплуатации оборудования по производству строительных материалов требованиям экологической безопасности;
создание современных специализированных терминалов и логистических центров в местах массовой погрузки (выгрузки) строительных материалов с целью увеличения уровня маршрутизации перевозок и оптимизации схем их доставки, перегрузки и хранения;
стимулирование геологических исследований в целях повышения объемов воспроизводства сырьевой базы для промышленности строительных материалов;
оптимизация и координация территориального размещения проектов по производству основных видов строительных материалов, имеющих региональное и межрегиональное значение с учетом потребностей, наличия сырьевой и производственной базы;
до 2050 года:
обеспечение создания условий для развития отраслевой научно-технической и опытно-конструкторской базы, повышения инновационной активности предприятий промышленности строительных материалов, создания единой базы наукоемких разработок;
обеспечение разработки научных основ технологии получения высокоэффективных наномодифицированных строительных композитов;
обеспечение внедрения на предприятиях промышленности строительных материалов научных разработок высокотехнологичного машиностроительного оборудования по производству энергоэффективного оборудования;
создание условий для привлечения в область инновационных разработок частных инвестиций и новых научных кадров.
Город Шымкент
до 2030 года:
привлечение инвесторов в специальную экономическую зону и индустриальные зоны;
организация деятельности цеха по производству гиперпресованных кирпичей;
строительство завода по производству крупногабаритной керамической плитки;
строительство завода по производству санфаянса;
строительство завода по выпуску газоблоков;
организация производства систем внутренней и наружной канализации из поливинилхлорида, системы ливневых водостоков для домов;
организация производства металлоконструкций;
строительство завода по изготовлению автоклавного газобетона;
организация производства 3D панелей;
до 2040 года:
создание кластера по производству строительных материалов;
техническое перевооружение и модернизация действующих, а также создание новых энерго- и ресурсосберегающих, экономически эффективных и экологически безопасных производств в области производства строительных материалов;
создание центров компетенций подготовки специалистов и коммерциализации технологий;
содействие в создании центров по подготовке специалистов для строительной отрасли на базе существующих вузов и учреждений технического и профессионального образования в тесной связи с предприятиями строительной отрасли;
создание современных специализированных терминалов и логистических центров в местах массовой погрузки (выгрузки) строительных материалов;
до 2050 года:
создание условий для малых наукоемких производств;
расширение производственной инфраструктуры;
освоение новых ниш в производстве строительных материалов и поддержка экспорта.
Город Алматы
до 2030 года:
модернизация территорий существующих промпредприятий, замещение старых производств новыми экологически чистыми;
наполнение индустриальной зоны с запуском новых экспортоориентированных предприятий;
строительство завода по производству сэндвич-панелей из минераловатных плит и металлических листов;
строительство завода по производству пластиковых профилей и подоконных досок, пластиковой фурнитуры и вспененных досок;
строительство завода по производству аксессуаров для стеклопакетов;
строительство завода по производству стекловолокна и арматуры из композитного волокна;
строительство завода по производству строительных материалов и автоклавных газоблоков;
строительство завода по производству железобетонных изделий полного цикла;
строительство завода по производству лакокрасочной продукции;
строительство завода по производству минераловатных плит и матов из базальтовых пород;
строительство завода по производству газоблоков, бетона и железобетонных изделий;
строительство завода по производству металлических барьерных ограждений, мостовых и дорожных групп;
строительство промышленного комплекса по производству металлоконструкций и полиэтиленовых труб;
строительство завода по производству армированной сетки, кварцевого агломерата и профилированных труб;
до 2040 года:
стимулирование производства экологически чистых строительных материалов;
ориентация на производство продуктов с высокой добавленной стоимостью;
привлечение инвестиций в отрасль производства строительных материалов;
развитие кадрового потенциала отрасли за счет развития системы переобучения кадров;
развитие промышленной кооперации;
до 2050 года:
стимулирование научных разработок и внедрение инноваций;
поддержка экспорта продукции;
создание современных наукоемких производств.

45. Машинажасау
Саланың одан әрі дамуы автомобиль өндірісін оқшаулау үлесінің артуымен, жоғары вольтты, төмен вольтты және стандартты емес электротехникалық жабдықтардың кең спектрін өндірумен байланысты .
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі машина жасаудың негізгі бағыты орта мерзімді перспективада электротехникалық машина жасау, автомобиль жасау, теміржол локомотивтері мен жылжымалы құрамға қызмет көрсету, машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату, LED жарықтандырудың тракторлары мен жарықдиодты аспаптарын құрастыру, ауыл шаруашылығы техникасы мен тіркеме жабдығын өндіру болады
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы:
2030 жылға дейін:
Қонаев қаласында сорғы жабдығын, құбыр арматурасын өндіру және асинхронды электр қозғалтқыштарын шығаратын зауыт салу;
Қонаев қаласында ауыл шаруашылығы техникасын жинау бойынша зауыт салу;
Қонаев қаласында төрттағанды крандарды жинау бойынша зауыт салу;
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
автомобиль жасау саласы үшін жиынтықтауыштар мен бөлшектерді шығару бойынша қосалқы өндірістер желісін қалыптастыру үшін жағдайлар жасау;
машина жасау саласы үшін кадрлар даярлау орталықтарын дамыту;
2040 жылға дейін:
технологиялық автоқұрамдауыштар өндірісін дамыту үшін жағдайлар жасау;
инновациялық қызметті ынталандыру, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қолдау және машина жасау саласында жаңа технологияларды енгізу;
индустриялық аймақтарда өндірістік инфрақұрылымды дамыту;
2050 жылға дейін:
электромобильдер үшін электротехникалық өнім шығару жөніндегі өндірістерді ұйымдастыруға инвестициялар тарту;
халықаралық компанияларды тарту және өндірістерді оқшаулау.
Жетісу облысы
2030 жылға дейін:
Талдықорған қаласында стационарлық батареялар зауытын салу;
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде машина жасау саласында мемлекеттік қолдау шараларын белсенді іске асыру;
автомобиль жасау саласы үшін жиынтықтауыштар мен бөлшектерді шығару бойынша қосалқы өндірістер желісін қалыптастыру үшін жағдайлар жасау;
машина жасау саласы үшін кадрлар даярлау орталықтарын дамыту;
2040 жылға дейін:
технологиялық автокомпоненттер өндірісін дамыту үшін жағдайлар жасау;
инновациялық қызметті ынталандыру, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қолдау және машина жасау саласында жаңа технологияларды енгізу;
индустриялық аймақта өндірістік инфрақұрылымды дамыту;
2050 жылға дейін:
жақын болашақта электромобильдер өндірісі, оның ішінде көршілес Қытайда да жаппай дамиды. Көксу кен орнын игеру және мыс өндірісін құру басталған кезде өңірде электротехникалық өнім шығаруды жолға қою, халықаралық компанияларды тарту және өндірістерді оқшаулау мүмкіндігі пайда болады.
Түркістан облысы
2030 жылға дейін:
"Turan" арнайы экономикалық аймағы аумағында жаңа өндірістер құру;
мыс және алюминий сымдарын, транспозицияланған мыс орау сымдарын, ПВХ оқшаулағышы бар төмен вольтты сымдарды өндіруді ұйымдастыру;
құрғақ трансформаторлар үшін орама өндіруді ұйымдастыру;
электр газ оқшаулағышы бар ток пен кернеуді өлшеу трансформаторларын өндіруді ұйымдастыру;
өлшеуіш трансформаторларын өндіруді ұйымдастыру;
облыстың техникалық және кәсіптік білім беру мекемелері мен ЖОО базасында машина жасау мамандықтарын енгізу және жетілдіру негізінде жұмыс күшінің дағдылары мен құзыреттерін дамыту;
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
тау-кен металлургия кешеніне арналған ауыр жабдықтарды өндіретін зауыт салу;
арнайы техниканың жинайтын цех салу;
2040 жылға дейін:
саланы дамытуға инвестицияларды тарту;
экспортты қолдау және сату арналарын жолға қою;
ҒЗТКЖ қолдау және инновацияларды енгізу;
ірі шетелдік компанияларды тарту және өндірісті оқшаулау;
өңір саласының кәсіпорындары арасында да, аралас салалардың кәсіпорындары арасында да кооперациялық байланыстарды нығайту;
2050 жылға дейін:
ассортиментті кеңейту;
халықаралық нарыққа шығу.
Шымкент қаласы
2030 жылға дейін:

45. Машиностроение
Дальнейшее развитие отрасли связано с повышением доли локализации автомобильного производства, производство широкого спектра высоковольтного, низковольтного и нестандартного электротехнического оборудования.
Основным направлением машиностроения в Южном регионе Республики Казахстан в среднесрочной перспективе станет электротехническое машиностроение, автомобилестроение, сервис железнодорожных локомотивов и подвижного состава, ремонт и установка машин и оборудования, сборка тракторов и светодиодных приборов освещения LED, производство сельскохозяйственной техники и прицепного оборудования
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область
до 2030 года:
строительство завода по производству насосного оборудования, трубопроводной арматуры и выпуску асинхронных электродвигателей в городе Қонаев;
строительство завода по сборке сельхозтехники в городе Қонаев;
строительство завода по сборке козловых кранов в городе Қонаев;
реализация мер государственной поддержки в рамках Единой карты индустриализации;
создание условий для формирования сети вспомогательных производств по выпуску комплектующих и деталей для автомобилестроительной отрасли;
развитие центров подготовки кадров для машиностроительной отрасли;
до 2040 года:
создание условий для развития производств технологичных автокомпонентов;
стимулирование инновационной деятельности, поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрения новых технологий в машиностроительной отрасли;
развитие производственной инфраструктуры в индустриальных зонах;
до 2050 года:
привлечение инвестиций на организацию производств по выпуску электротехнической продукции для электромобилей;
привлечение международных компаний и локализация производств.
Область Жетісу
до 2030 года:
строительство завода стационарных батарей в городе Талдыкорган;
активная реализация мер господдержки в машиностроительной отрасли в рамках Единой карты индустриализации;
создание условий для формирования сети вспомогательных производств по выпуску комплектующих и деталей для автомобилестроительной отрасли;
развитие центров подготовки кадров для машиностроительной отрасли;
до 2040 года:
создание условий для развития производств технологичных автокомпонентов;
стимулирование инновационной деятельности, поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрения новых технологий в машиностроительной отрасли;
развитие производственной инфраструктуры в индустриальной зоне;
до 2050 года:
в ближайшей перспективе массовое развитие получит производство электромобилей, в том числе в соседнем Китае. При начале освоения Коксайского месторождения и создания производства меди в регионе появится возможность налаживания выпуска электротехнической продукции, привлечения международных компаний и локализация производств.
Туркестанская область
до 2030 года:
создание новых производств на территории специальной экономической зоны "Turan";
организация производства медной и алюминиевой катанки, транспонированного медного обмоточного провода, низковольтных проводов с изоляцией поливинилхлоридом;
организация производства обмотки для сухих трансформаторов;
организация производства измерительных трансформаторов тока и напряжения с электрогазовой изоляцией;
организация производства измерительных трансформаторов;
развитие навыков и компетенций рабочей силы на основе внедрения и усовершенствования машиностроительных специальностей на базе учреждений технического и профессионального образования и вузов области;
реализация мер государственной поддержки в рамках Единой карты индустриализации;
строительство завода по производству тяжелого оборудования для горно-металлургического комплекса;
строительство цеха по сборке спецтехники;
до 2040 года:
привлечение инвестиций в развитие отрасли;
поддержка экспорта и налаживания каналов сбыта;
поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрение инноваций;
привлечение крупных зарубежных компаний и локализация производства;
укрепление кооперационных связей как между предприятиями отрасли региона, так и между предприятиями смежных отраслей;
до 2050 года:
расширение ассортимента;
выход на международные рынки.
Город Шымкент
до 2030 года:

кернеу сыныбы 110, 220 және 500 кВ болатын күштік трансформаторларды өндіретін зауыт салу (2-ші кезек);
алюминий жылыту радиаторларын шығаратын зауыт салу;
экспорттаушыларды мемлекеттік қолдау шараларын және экспорттаушы-кәсіпорындарға экспорттық өнімді өндіретін кәсіпорындарға "Qazlndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" және "KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамдарымен бірлесіп шикізаттық емес экспорт көлемін ұлғайту бойынша шығындарды өтеу талаптарын түсіндіру бойынша бизнес-семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
проблемалық мәселелердің тізбесін қалыптастыру және оларды экспорт мәселелері жөніндегі өңірлік кеңестің отырыстарына енгізу;
қаланың машина жасау кәсіпорындарын технологиялық жаңартуға инвестициялар тарту;
саланы цифрландыру және автоматтандыру;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
жергілікті жоғары оқу орындары мен техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің базасында индустриялық-инновациялық мамандықтарды енгізу жөнінде шаралар қабылдау;
2040 жылға дейін:
ауыл шаруашылығы әлеуетін ескере отырып, ауыл шаруашылығы машина жасаудағы жобаларды ынталандыру және қолдау;
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде медициналық жабдықтарды, жеңіл өнеркәсіпке арналған машиналар мен жабдықтарды шығару бойынша өндірістер құру бойынша мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
Электр жабдықтарын өндіруде әлеуетті одан әрі күшейту;
машина жасаудағы кадрлардың дағдылары мен құзыреттерін дамыту;
ҒЗТКЖ ынталандыру және ғылыми зерттеулер жүргізу, ғылыми әзірлемелердің нәтижелерін енгізу;
қаланың машина жасау кәсіпорындарының базасында машина жасауда құзыреттілік орталығын құру;
2050 жылға дейін:
өнімнің жаңа инновациялық түрлерін, оның ішінде станок жасауда, медициналық жабдықтар өндірісінде, ауыл шаруашылығы машиналарын жасауда игеру.
Алматы қаласы
2030 жылға дейін:
ауыр машина жасау зауытын салу;
күн панельдерін шығаратын зауыт салу;
Changan, Chery, Haval жеңіл автомобильдерін шығаратын мультибрендтік зауыт салу;
Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
кәсіпорындардың негізгі қорларын жаңғыртуға, жаңа технологияларды, азық-түлік және процестік инновацияларды енгізуге инвестициялар тарту;
технологиялық процесстерді дамыту;
қазіргі заманғы өндірістік инфрақұрылымды дамыту;
инжинирингтік орталықты дамыту;
жергілікті автомобиль компоненттерін өндірушілерді ынталандыру және қолдау;
кадрларды дайындау жүйесін дамыту;
2040 жылға дейін:
машина жасау кластерін құру;
технологиялық автокомпоненттер өндірісін дамыту;
Hyundai автокомпоненттерін шығаратын зауыт салу;
ҒЗТКЖ қолдау және сала кәсіпорындарында жаңа технологияларды енгізу;
жақын шетелге автомобильдер экспорты;
2050 жылға дейін:
электрондық компоненттер мен компьютерлік жабдықтар өндірісін құруды қолдау;
электромобильдерге арналған батареялар шығару өндірістерін құру;
инновациялық инфрақұрылымды дамыту.

строительство завода по производству силовых трансформаторов класса напряжения 110, 220 и 500 киловольт (2-я очередь);
строительство завода по производству алюминиевых радиаторов отопления;
организация и проведение бизнес-семинаров по разъяснению мер государственной поддержки экспортеров и требований возмещения затрат экспортерам предприятиям, производящим экспортную продукцию, совместно с ационерными обществами "Казахстанский центр индустрии и экспорта" QazIndustry" и "Экспортная страховая компания "KazakhExport" по увеличению объемов несырьевого экспорта;
формирование перечня проблемных вопросов и внесение их на заседания регионального совета по вопросам экспорта;
привлечение инвестиций на технологическое обновление машиностроительных предприятий города;
цифровизация и автоматизация отрасли;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых докуметов, Единой карты индустриализации;
принятие мер по введению индустриально-инновационных специальностей на базе местных вузов и учреждений технического и профессионального образования;
до 2040 года:
стимулирование и поддержка проектов в сельскохозяйственном машиностроении с учетом сельскохозяйственного потенциала;
реализация мер государственной поддержки в рамках Единой карты индустриализации по созданию производств по выпуску медицинского оборудования, машин и оборудования для легкой промышленности;
дальнейшее наращивание потенциала в производстве электрооборудования;
развитие навыков и компетенций кадров в машиностроении;
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и проведение научных исследований, внедрение результатов научных разработок;
создание центра компетенций в машиностроении на базе машиностроительных предприятий города;
до 2050 года:
освоение новых инновационных видов продукции, в том числе в станкостроении, производстве медицинского оборудования, сельскохозяйственном машиностроении.
Город Алматы
до 2030 года:
строительство завода тяжелого машиностроения;
строительство завода по производству солнечных панелей;
строительство мультибрендового завода по производству легковых автомобилей Changan, Chery, Haval;
реализация мер государственной поддержки в рамках Единой карты индустриализации;
привлечение инвестиций в модернизацию основных фондов предприятий, внедрение новых технологий, продуктовых и процессных инноваций;
развитие технологических процессов;
развитие современной производственной инфраструктуры;
развитие инжинирингового центра;
создание стимулов и поддержка местных производителей автокомпонентов;
развитие системы подготовки кадров;
до 2040 года:
создание машиностроительного кластера;
развитие производств технологичных автокомпонентов;
строительство завода по производству автокомпонентов Hyundai;
поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрение новых технологий на предприятиях отрасли;
экспорт автомобилей в ближнее зарубежье;
до 2050 года:
поддержка создания производств электронных компонентов и компьютерного оборудования;
создание производств по выпуску батарей для электромобилей;
развитие инновационной инфраструктуры.

46. Жеңіл өнеркәсіп
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің жеңіл өнеркәсібін дамыту әлеуеті тоқыма және былғары өнімдерімен байланысты болады.
Қолда бар шикізат базасы мен өндірістік әлеуетке сүйене отырып, жүн мата өндірісін құру, облыстарында тігін және былғары өндірісін ұлғайту жолымен жеңіл өнеркәсіп кластерлерін қалыптастыру саланы дамытудың перспективалы бағыттары болады.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы
2030 жылға дейін:
Талғар ауданында киім өндірісін одан әрі дамыту;
қолданыстағы өндірістерді жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
2040 жылға дейін:
озық технологияларды енгізу және бәсекеге қабілетті ғылымды қажетсінетін өнім шығаруды игеру;
Түркиядан, Қытайдан, сондай-ақ Өзбекстаннан стратегиялық серіктестер мен инвесторларды тарту;
цифрландыру және цифрлық баспа түрлеріне көшу;
2050 жылға дейін:
тоқыма және тігін өндірісі кәсіпорындарының сыни массасын оқшаулау;
жасанды шикізатпен (химиялық талшықтар, полиэфир талшықтары және т. б.) жұмыс істейтін кәсіпорындардың жаңа буынын құру;
өнімнің жаңа түрлерін, мысалы, медициналық тоқыма және т. б. шығару бойынша өндірістер құру.
Жамбыл облысы
2030 жылға дейін:
қолданыстағы өндірістерді технологиялық жаңғырту және жаңарту;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
сатып алулардағы жергілікті қамту үлесін ұлғайту;
еңбек өнімділігін арттыру;
тігінен-интеграцияланған өндіріс құру мақсатында, яғни асыл тұқымды мал басын сатып алудан, жұқа жүн өндіруден бастап жоғары сапалы дайын өнім шығаруға дейін өндірушілердің, агроөнеркәсіптік кәсіпорындар мен шаруа қожалықтарының кооперациялық байланыстарын жолға қою;
өңірдің иіру өндірістерінің шикізат базасын дамытуды ынталандыру: облыс аудандарында (Байзақ, Жамбыл, Жуалы, Қордай, Меркі, Шу, Т. Рысқұлов) жұқа жүнді қой шаруашылығын дамыту, асыл тұқымды мал басын сатып алу;
өндірушілерден шикізат сатып алуды қаржыландыру жүйесін құру;
айналым қаражатын толықтыруға, тарифтік және тарифтік емес жеңілдіктер беруге мемлекеттік қолдау көрсету;
Тараз қаласында жеңіл өнеркәсіп кластерін құру;
2040 жылға дейін:
"ПОШ-Тараз фабрикасы", облыстың агроөнеркәсіптік кәсіпорындары мен шаруа және фермер қожалықтарының қатысуымен тігінен интеграцияланған тізбек құру;
жүн мен тері өндіру;
ішкі нарықты меншік өніммен қанықтыру;
теріні қайта өңдеу бойынша өндіріс құру;
саланы цифрландыру;
2050 жылға дейін:
дайын киім өндірісін ұйымдастыру.
Қызылорда облысы
2030 жылға дейін:
Қызылорда қаласында түйе жүнін өңдеу цехын және көрпе өндіру цехын салу;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шаралары есебінен жеңіл өнеркәсіпте өндірістер құруды ынталандыру;
жеңіл өнеркәсіп саласында облыс кадрларын даярлау жүйесін күшейту;
2040 жылға дейін:
жүнді, былғарыны және т. б. бастапқы өңдеу бойынша өндірістер құру;
былғары-галантерея тауарларын, киім-кешек, аяқ киім және т. б. өндіруді ұйымдастыру;
2050 жылға дейін:
жеңіл өнеркәсіп өнімдерін шағын сериялы өндіру бойынша шағын кәсіпорындарды қолдау;
қолөнерді дамытуды және кәдесый өнімдерін өндіруді қолдау.
Түркістан облысы
2030 жылға дейін:
Төле би ауданы Леңгір қаласында жаңа тігін фабрикасын салу;
Мақтаарал ауданында тоқыма фабрикасын салу;
Сарыағаш ауданы Қызылжар ауылдық округіндегі жүн мен былғарыдан жасалған бұйымдарды өңдеу және дайындау цехын салу;
Сарыағаш ауданы Жартытөбе ауылдық округінде тоқыма бұйымдарын өндіруді ұйымдастыру (тігін цехы);
Сарыағаш ауданы Ақжар ауылдық округінде жүннен және былғарыдан жасалған бұйымдарды қабылдау, қайта өңдеу және дайындау цехын салу;
Сарыағаш ауданының Дербісек ауылдық округінде жүннен және былғарыдан жасалған бұйымдарды өңдеу және дайындау;
Төле би ауданының Көксәйек ауылдық округінде жүннен және былғарыдан бұйымдар дайындайтын өндіріс ұйымдастыру;
Түркістан қаласында мақта-тоқыма кластерін құру;
Түркістан қаласы мен Түркістан облысының аумағында орналасқан агроөнеркәсіптік кәсіпорындардың негізгі қорларын жаңғыртуға инвестициялар тарту;
саланы цифрландыру және автоматтандыру;
мақта-тоқыма бағытындағы кәсіптердің беделін арттыру және ауылдық жерлерде жұмыспен қамту:
кластерге қатысушы компаниялардың, Түркістан қаласы мен Түркістан облысының жоғары оқу орындары мен техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің өкілдерімен дуальды білім беру бағдарламаларын әзірлеу;
тоқыма және тігін өнеркәсібіндегі жұмыс күшінің құзыреттілік деңгейін арттыру;
2040 жылға дейін:
мақта-тоқыма өндірісінде инновацияларды қолдануды ынталандыру, бәсекеге қабілетті өндірістер құру;
агроөнеркәсіптік кешен кәсіпорындарын мақта шикізатын қайта өңдеу саласындағы инновацияларды пайдалануға ынталандыру тетіктерін әзірлеу;
мақта-тоқыма кластерінің инвестициялық тартымдылығын арттыру;
Түркістан қаласы мен Түркістан облысының аумағында орналасқан агроөнеркәсіптік кәсіпорындардың негізгі қорларын жаңғыртуға инвестициялар тарту;
2050 жылға дейін:
экспортқа бағдарланған ірі халықаралық компанияларды тарту;
сала өнімдерінің ассортиментін кеңейту;
шикізатпен қамтамасыз етуде импортты толық алмастыру;
жаңа бағыттарды, оның ішінде синтетикалық талшықтар өндірісін дамыту және игеру.
Шымкент қаласы
2030 жылға дейін:
"Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының аумағында, оның ішінде шетелдік инвесторлардың қатысуымен жобаларды іске асыру;
экспорттаушыларды мемлекеттік қолдау шараларын және экспорттаушы-кәсіпорындарға экспорттық өнімді өндіретін кәсіпорындарға "Qazlndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" және "KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамдарымен бірлесіп шикізаттық емес экспорт көлемін ұлғайту бойынша шығындарды өтеу талаптарын түсіндіру бойынша бизнес-семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
жүн өндіретін цехтар салу;
аяқ киім өндірісін ұйымдастыру;
кілемдер мен кілем бұйымдар өндірісін ұйымдастыру;
мақта-мата, қоспалық және киімдік маталар өндірісін ұйымдастыру;
тоқыма кластерін дамыту;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың технологияларын жаңарту және жаңғырту, тоқтап тұрған өндірістерді қайта іске қосу;
жеңіл өнеркәсіпте цифрлық технологиялық платформаларды қалыптастыру;
2040 жылға дейін:
жұмыс күшінің дағдыларын дамыту;
озық технологияларды енгізу және бәсекеге қабілетті ғылымды қажетсінетін өнім шығаруды игеру;
өңірішілік және өңіраралық ғылыми-техникалық және өндірістік кооперацияны дамыту;
стратегиялық әріптестер мен инвесторларды тарту;
2050 жылға дейін:
жаңа бағыттарды игеру мен экспортты қолдау;
импортты алмастыруды қолдау.
Алматы қаласы
2030 жылға дейін:
тоқыма саласының негізгі қорларын жаңартуға инвестициялар тарту;
салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде мемлекеттік қолдау шаралары есебінен жеңіл өнеркәсіпте өндірістер құруды ынталандыру;
киім, тоқыма және аяқ киім өндірісін жергіліктендіру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
халықаралық брендтер үшін келісімшарттық өндірушілерді дамыту үшін жағдайлар жасау;
толық технологиялық тізбекті аяқ киім өндірісіндегі тік интеграцияны қолдау;
жеңіл өнеркәсіп үшін кадрлар даярлау мақсатында жергілікті оқу орындарының базасында жаңа заманауи мамандықтарды дамыту;
2040 жылға дейін:
жергілікті өндірушілерді қаржылай және қаржылай емес қолдау;
жеңіл өнеркәсіпте жаңа өндірістер құру үшін жаңа инвесторлар тарту;
ҒЗТКЖ ынталандыру және технологиялар трансферті;
мамандандырылған инфрақұрылымды дамыту;
2050 жылға дейін:
инновациялық өндірістерді құру (жасанды және синтетикалық талшықтарды және т.б. өндіру);
өнімнің жаңа түрлерін игеру есебінен өнім ассортиментін кеңейту;
эскпортты қолдау.

46. Легкая промышленность
Потенциал развития легкой промышленности Южного региона Республики Казахстан будет связан с производством текстильной и кожевенной продукции.
Исходя из имеющейся сырьевой базы и производственного потенциала, перспективными направлениями развития отрасли станет формирование кластеров легкой промышленности путем создания производства шерстяных тканей, наращивания швейного и кожевенного производства.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область
до 2030 года:
дальнейшее развитие производства одежды в Талгарском районе;
модернизация и техническое перевооружение существующих производств;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
внедрение передовых технологий и освоение выпуска конкурентоспособной наукоемкой продукции;
привлечение стратегических партнеров и инвесторов из Турции, Китая, а также Узбекистана;
цифровизация и переход на цифровые виды печати;
до 2050 года:
локализация критической массы предприятий текстильного и швейного производства;
создание нового поколения предприятий, работающих на искусственном сырье (химические волокна, полиэфирные волокна и другие);
создание производств по выпуску новых видов продукции, например, медицинского текстиля и прочих.
Жамбылская область
до 2030 года:
технологическая модернизация и обновление действующих производств;
реализация мер государственной поддержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
увеличение доли местного содержания в закупках;
повышение производительности труда;
налаживание кооперационных связей производителей, агропромышленных предприятий и крестьянских хозяйств в целях создания вертикально-интегрированного производства, то есть от приобретения племенного поголовья, производства тонкорунной шерсти до выпуска готовой продукции высокого качества;
стимулирование развития сырьевой базы прядильных производств региона: развития тонкорунного овцеводства в районах области (Байзакский, Жамбылский, Жуалынский, Кордайский, Меркенский, Шуский, Т. Рыскулова), приобретение племенного поголовья;
создание системы закупа сырья у производителей;
оказание господдержки на пополнение оборотных средств, предоставление тарифных и нетарифных льгот;
создание кластера легкой промышленности в городе Таразе;
до 2040 года:
создание вертикально-интегрированной цепочки с участием "Фабрики ПОШ-Тараз", агропромышленных предприятий и крестьянских и фермерских хозяйств области;
производство шерсти и кожи;
насыщение внутреннего рынка собственной продукцией;
создание производств по переработке кожи;
цифровизация отрасли;
до 2050 года:
организация производства готовой одежды.
Кызылординская область
до 2030 года:
строительство цеха по обработке верблюжьей шерсти и цеха по производству одеял в городе Кызылорде;
стимулирование создания производств в легкой промышленности за счет мер господдержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
усиление системы подготовки кадров области в сфере легкой промышленности;
до 2040 года:
создание производств по первичной переработке шерсти, кожи и прочих;
организация производств кожевенно-галантерейных товаров, одежды, обуви и прочего;
до 2050 года:
поддержка мелких предприятий по мелкосерийному производству продукции легкой промышленности;
поддержка развития ремесленничества и производства сувенирной продукции.
Туркестанская область
до 2030 года:
строительство новой швейной фабрики в городе Ленгер Толебийского района;
строительство текстильной фабрики в Мактааральском районе;
строительство цеха по переработке и изготовлению изделий из шерсти и кожи в Кызылжарском сельском округе Сарыагашского района;
организация производства текстильных изделий (швейный цех) в Жартытобинском сельском округе Сарыагашского района;
строительство цеха по приему, переработке и изготовлению изделий из шерсти и кожи в Акжарском сельском округе Сарыагашского района;
переработка и изготовление изделий из шерсти и кожи в Дербисекском сельском округе Сарыагашского района;
организация производства по изготовлению изделий из шерсти и кожи в Коксаекском сельском округе Толебийского района;
создание хлопково-текстильного кластера в городе Туркестане;
привлечение инвестиций в модернизацию основных фондов агропромышленных предприятий, расположенных на территории города Туркестана и Туркестанской области;
цифровизация и автоматизация отрасли;
повышение престижа профессий хлопково-текстильного направления и занятости в сельской местности:
разработка программ дуального образования с представителями компаний-участников кластера, вузов и учреждений технического и профессионального образования города Туркестана и Туркестанской области;
повышение уровня компетенций рабочей силы в текстильной и швейной промышленности;
до 2040 года:
стимулирование применения инноваций в хлопково-текстильном производстве, создание конкурентоспособных производств;
разработка механизмов для стимулирования предприятий агропромышленного комплекса к использованию инноваций в области переработки хлопкового сырья;
повышение инвестиционной привлекательности хлопково-текстильного кластера;
привлечение инвестиций в модернизацию основных фондов агропромышленных предприятий, расположенных на территории города Туркестана и Туркестанской области;
до 2050 года:
привлечение крупных международных компаний, ориентированных на экспорт;
расширение ассортимента продукции отрасли;
полное импортозамещение в обеспечении сырьем;
развитие и освоение новых направлений, в том числе производства синтетических волокон.
Город Шымкент
до 2030 года:
реализация проектов на территории специальной экономической зоны "Оңтүстік", в том числе с участием иностранных инвесторов;
организация и проведение бизнес-семинаров по разъяснению мер государственной поддержки экспортеров и требований возмещения затрат экспортерам-предприятиям, производящим экспортную продукцию, совместно с акционерными обществами "Казахстанский центр индустрии и экспорта" QazIndustry" и "Экспортная страховая компания "KazakhExport" по увеличению объемов несырьевого экспорта;
строительство цехов по производству шерсти;
организация производства обуви;
организация производства ковров и ковровых изделий;
организация производства хлопчатобумажных, смесовых и одежных тканей;
развитие текстильного кластера;
обновление и модернизация технологий действующих предприятий, перезапуск простаивающих производств;
формирование цифровых технологических платформ в легкой промышленности;
до 2040 года:
развитие навыков рабочей силы;
внедрение передовых технологий и освоение выпуска конкурентоспособной наукоемкой продукции;
развитие внутрирегиональной и межрегиональной научно-технической и производственной кооперации;
привлечение стратегических партнеров и инвесторов;
до 2050 года:
освоение новых ниш и поддержка экспорта;
поддержка импортозамещения.
Город Алматы
до 2030 года:
привлечение инвестиций на обновление основных фондов текстильной отрасли;
стимулирование создания производств в легкой промышленности за счет мер господдержки в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
создание благоприятных условий для локализации производства одежды, текстиля и обуви;
создание условий для развития контрактных производителей для международных брендов;
поддержка вертикальной интеграции в производстве обуви с полной технологической цепочкой;
развитие новых современных специальностей на базе местных учебных заведений в целях подготовки кадров для легкой промышленности;
до 2040 года:
финансовая и нефинансовая поддержка местных производителей;
привлечение новых инвесторов для создания новых производств в легкой промышленности;
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и трансферт технологий;
развитие специализированной инфраструктуры;
до 2050 года:
создание инновационных производств (производство искусственных и синтетических волокон и другое);
расширение ассортимента продукции за счет освоения новых видов продукции;
поддержка экспорта.

47. Тау-кен металлургия кешені
Саланы дамытудың негізгі міндеті жоғары технологиялық өнім өндірісінің өсуін және оның сыртқы нарықтарға экспортын кеңейтуді, сондай-ақ ішкі нарықтың қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін қосылған құны жоғары өнім шығарумен байланысты металлургия өнеркәсібінің жаңа қайта өңдеу өндірістерін кезең-кезеңімен құру болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің тау-кен-металлургия кешенін дамыту перспективалары өңірдің қолда бар минералдық-шикізат базасын игеруге байланысты болады.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы
2030 жылға дейін:
алтын өндіру фабрикасының құрылысы;
металл илемдеу зауытын салу;
2040 жылға дейін:
облыстың алтын кен орындарының базасында зергерлік өнеркәсіпті дамыту (Ақтас, Шығыс Қатутау, Далабай, Шөлқызыл және басқа кен орындары);
тау-кен металлургия кешенінде қайта өңдеу буынына және ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамытуға баса назар аудару;
2050 жылға дейін:
жоғары қайта бөлу өнімдерін шығару бойынша өндірістерді ұйымдастыру;
"қиын" кендерді өңдеу, өнеркәсіптік қалдықтар мен қалдық қоймаларын өңдеу үшін жаңа буын кәсіпорындарын құру;
бағалы, асыл және сирек металдарды кез келген көздерден, оның ішінде пайдаланылған қалдықтардан, үйінді жыныстардан және сынықтардан алу үшін жаңа буын кәсіпорындарын құру.
Жетісу облысы
2030 жылға дейін:
Кербұлақ ауданындағы Көксай кен орнында мыс өндіруді ұйымдастыру;
мысты қайта өңдеу және байыту бойынша металлургия комбинатын салу;
Текелі металлургия зауытын салу;
2040 жылға дейін:
облыстың алтын кен орындарының базасында зергерлік өнеркәсіпті дамыту;
тау-кен металлургия кешенінде қайта өңдеу буынына және ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамытуға баса назар аудару;
2050 жылға дейін:
бағалы, асыл және сирек металдарды кез келген көздерден, оның ішінде пайдаланылған қалдықтардан, үйінді жыныстардан және сынықтардан алу үшін жаңа буын кәсіпорындарын құру.
Жамбыл облысы
2030 жылға дейін:
"Тараз" индустриялық аймағында қара металды балқыту, квадрат дайындамаларды шығару және жұқа табақты мырышталған болат пен полимерлі қапталған болат өндіру бойынша металлургиялық зауыт салу;
Мойынқұм ауданының Мыңарал кен орнында құрамында алтын бар кенді өндіру және байыту жөніндегі зауыт салу;
Мойынқұм ауданында құрамында алтын бар кендерді өндіруді ұйымдастыру (Ақбақай, Карьерное, Светинское, Ақсақал, Алтынтас, Бескемпір, Кенжем кен орындары);
Қордай ауданында Көгадыр VI кен орнына құрамында алтын бар кендерді өндіруді ұйымдастыру;
тау кен-металлургия комбинатын салу және алтын кен орындарын игеру;
"Синьчуньсин" (Қазақстан) қорғасын-қышқылды аккумуляторлар қалдықтарын қайта өңдеу зауытын салу және қорғасын құймалары мен қорытпаларын өндіру;
Жуалы ауданында "Иірсу" темір-мыс кен орны базасында тау-кен металлургия кешенін салу;
Шу ауданында мыс кенін өндіретін фабрика салу;
Мойынқұм ауданында қорғасыны бар кендерді өндіретін зауыт салу;
Қордай ауданында Доре қорытпасын шығару бойынша алтын өндіру фабрикасын салу;
Жуалы ауданында ванадий және полиметалдар өндірісін құру;
Қордай ауданындағы Гагарин кен орнында тау-кен байыту фабрикасын (кеніш, алтын өндіру фабрикасы) салу;
Қордай ауданында флюорит кендерін байыту жөніндегі кәсіпорын салу;
Мойынқұм ауданында Доре қорытпасын өндіру бойынша заманауи тау-кен өндіру кешенін салу және пайдалану;
Мойынқұм ауданындағы көмір жобасын іске асыру;
магний және қорытпалар өндіретін комбинат салу;
жұмыс істеп тұрған фабриканы жаңғырту және алтын қоспа өндірісі бойынша жаңа гидрометаллургиялық цех салу;
2040 жылға дейін:
Қордай ауданындағы Тымлай кен орнының титаномагнетит кендері базасында тау-кен металлургия комбинатын салу. Өнімнің негізгі түрлері темір концентраты, титан концентраты, жоғары көміртекті легирленген болат (шойын дәндері) болады;
техникалық кремний өндірісі бойынша жаңа инновациялық өндірістерді дамытуға инвестициялар тарту (Кенжем, Кеңгір, Гагарин, Алтынтас, Ақсақал, Жайсаң кен орындарының базасында);
2050 жылға дейін:
жоғары технологиялық металлургияны дамыту және дайын металл бұйымдарын өндіру;
металлургиядағы жоғары технологиялық инновациялық өндірістерді ғана басым қолдау.
Қызылорда облысы
2030 жылға дейін:
Жаңақорған ауданында "Шалқия" полиметалл кен орындарын өнеркәсіптік игеру;
Жаңақорған ауданында полиметалл кендерін өндіру және өңдеу жөніндегі тау-кен байыту комбинатын салу;
Шиелі ауданында ванадий кендерін өндіру және өңдеуді ұйымдастыру;
2040 жылға дейін:
Қызылорда облысының қатты пайдалы қазбалар бағыты бойынша минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту, Ақеспе (титан) учаскесі шегінде Қарамұрын-Мыңбұлақ кен торабының (мырыш, қорғасын, алтын), Ақжар, Қоскөл, Iрiқұдық, Мыңқұдық, Дарбаза кен алқаптарының (мыс, алтын) іздестіру және бағалау жұмыстарын жүргізу;
саланы дамыту үшін зерттеу және технологиялық негіздер құру;
ҒЗТКЖ жүргізу және металлургиялық шикізаттың заманауи технологияларын енгізу;
2050 жылға дейін:
ғылымды қажетсінетін өнімдер мен жоғары технологиялық өнімдер өндірісі: ванадий аккумуляторлары, арнайы қорытпалар (феррованадий және ферромолибден), жоғары көміртекті және төмен алюминий ферросилиций және басқалар;
ілеспе өндірістерді (күкіртбетон, әк, отқа төзімді заттар, сұйық-калий тыңайтқыштары және басқалар).
Түркістан облысы
2030 жылға дейін:
ұсақ сұрыпты прокат шығару бойынша тау-кен металлургия комбинатын салу;
Кентау қалалық әкімшілігінде Ащысай техногендік-минералдық түзілімдер базасында қара қорғасын өндіру жөніндегі тау-кен металлургиялық кешенін салу;
Кентау қалалық әкімшілігінде барит концентратын ала отырып, Аңсай кен орнының барит кендерін өнеркәсіптік игеруді ұйымдастыру;
Түлкібас ауданындағы "Абайыл" кен орнында темір рудасын өндіру мен байытуды ұйымдастыру;
Созақ ауданында фосфорит кендерін өңдеу зауытын салу;
Созақ ауданында Келіншектау, Шобан, Жолбарысты, Жоғарғы Күмісті, Төменгі Күмісті және басқа да кен орындарының құрамында алтыны бар кен орындарын игеруге инвестициялар тарту;
Жоғарғы Күмісті (Созақ ауданы), Мырғалымсай және басқа кен орындарында қорғасын өндіру мен қайта өңдеуді ұйымдастыру;
"Бадам" индустриялық аймағының аумағында алюминийден жасалған бұйымдарды өндіру зауытын салу;
2040 жылға дейін:
алтын кен орындарының базасында зергерлік өнеркәсіпті дамыту;
Құрамында ванадий бар тақтатастардың Жабағылы кен орнын өнеркәсіптік игеру тұрғысынан бағалау және барлау;
2050 жылға дейін:
жоғары қайта бөлу өнімдерін шығару бойынша өндірістерді ұйымдастыру;
"қиын" кендерді өңдеу, өнеркәсіптік қалдықтар мен қалдық қоймаларын өңдеу үшін жаңа буын кәсіпорындарын құру.
Шымкент қаласы
2030 жылға дейін:
техникалық кремний өндіретін зауыт салу;
металл сынықтарын қайта өңдеу зауытын салу;
қаланың өнеркәсіптік алаңдарына жаңа инвестициялық жобаларды тарту;
экспорттаушыларды мемлекеттік қолдау шараларын және экспорттаушы-кәсіпорындарға экспорттық өнімді өндіретін кәсіпорындарға "Qazlndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" және "KazakhExport" экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамдарымен бірлесіп шикізаттық емес экспорт көлемін ұлғайту бойынша шығындарды өтеу талаптарын түсіндіру бойынша бизнес-семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
2040 жылға дейін:
металлургиялық кластер құру;
жаңа жоғары технологиялық өндірістер құру;
салада инновацияларды енгізуге инвестициялар тарту, өнім сапасын арттыру;
2050 жылға дейін:
инновациялық инфрақұрылымды дамыту;
жаңа бағыттарды игеру және өнімнің жаңа түрлерін шығару;
қосылған құны жоғары дайын металл бұйымдарын өндіруге баса назар аудару.
Алматы қаласы
2030 жылға дейін:
"Қазферросталь" кәсіпорнының металлургиялық кешенінің екінші кезегін салу;
металлургиялық компанияларды ғылымды қажетсінетін, ресурс үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз технологияларды енгізуге ынталандыру;
индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде металлургия саласындағы инвестициялық жобаларды одан әрі қолдау;
негізгі қорларды жаңарту үшін инвестициялар тарту;
2040 жылға дейін:
заманауи ғылымды қажетсінетін өнім өндірісін ұйымдастыру үшін ынталандырулар жасау;
қаланың металлургия саласын цифрландыру;
ҒЗТКЖ және инновацияларды енгізуді ынталандыру;
2050 жылға дейін:
жоғары технологиялық металлургияны дамыту үшін ынталандырулар жасау;
аддитивті технологияларды және 3D-модельдеуді дамыту;
шағын инновациялық кәсіпорындарды қалыптастыруды ынталандыру.

47. Горно-металлургический комплекс
Основной задачей развития отрасли должно стать поэтапное создание новых перерабатывающих производств металлургической промышленности, связанных с выпуском продукции с высокой добавленной стоимостью, обеспечивающей как рост производства высокотехнологичной продукции и расширение ее экспорта на внешние рынки, так и удовлетворением потребностей внутреннего рынка.
Перспективы развития горно-металлургического комплекса Южного региона Республики Казахстан будут зависеть от освоения имеющейся минерально-сырьевой базы региона.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область
до 2030 года:
строительство золотоизвлекательной фабрики;
строительство завода по производству металлопроката;
до 2040 года:
развитие ювелирной промышленности на базе золоторудных месторождений области (Актас, Восточный Катутау, Далабай, Шолкызыл и других месторождений);
акцент на перерабатывающее звено и развитие наукоемких производств в горно-металлургическом комплексе;
до 2050 года:
организация производств по выпуску продукции высокого передела;
создание предприятий нового поколения для переработки "трудных" руд, отработки промышленных отходов и хвостохранилищ;
создание предприятий нового поколения для извлечения драгоценных, благородных и редких металлов из любых источников, в том числе из отработанных хвостов, отвальных пород и лома.
Область Жетісу
до 2030 года:
организация добычи меди на месторождении Коксай в Кербулакском районе;
строительство металлургического комбината по переработке и обогащению меди;
строительство Текелийского металлургического завода;
до 2040 года:
развитие ювелирной промышленности на базе золоторудных месторождений области;
акцент на перерабатывающее звено и развитие наукоемких производств в горно-металлургическом комплексе;
до 2050 года:
создание предприятий нового поколения для извлечения драгоценных, благородных и редких металлов из любых источников, в том числе из отработанных хвостов, отвальных пород и лома.
Жамбылская область
до 2030 года:
строительство металлургического завода по переплавке черного металла, выпуску квадратных заготовок и производство тонколистной оцинкованной стали и стали с полимерным покрытием в индустриальной зоне "Тараз";
строительство завода по добыче и обогащению золотосодержащей руды на месторождении Мынарал Мойынкумского района;
организация добычи золотосодержащих руд в Мойынкумском районе (месторождения Акбакайское, Карьерное, Светинское, Аксакал, Алтынтас, Бескемпир, Кенжем);
организация добычи золотосодержащих руд в Кордайском районе на месторождении Когадыр VI;
строительство горно-металлургического комбината и освоение золотых месторождений;
строительство завода по переработке отходов свинцово-кислотных аккумуляторов "Синьчуньсин" и производство свинцовых слитков и сплавов;
строительство горно-металлургического комплекса на базе железомедного месторождения "Ирису" в Жуалынском районе;
строительство фабрики по добыче медной руды в Шуском районе;
строительство завода по производству руд, содержащих свинец в Мойынкумском районе;
строительство золотоизвлекательной фабрики по выпуску сплава Доре в Кордайском районе;
создание производства ванадия и полиметаллов в Жуалынском районе;
строительство горно-обогатительной фабрики (рудник, золотоизвлекательная фабрика) на Гагаринском месторождении в Кордайском районе;
строительство предприятия по обогащению флюоритовых руд в Кордайском районе;
строительство и эксплуатация современного горнодобывающего комплекса по производству сплава Доре в Мойынкумском районе;
реализация угольного проекта в Мойынкумском районе;
строительство комбината по производству магния и сплавов;
модернизация действующей фабрики и строительство нового гидрометаллургического цеха по производству соединений золота;
до 2040 года:
строительство горно-металлургического комбината на базе титаномагнетитовых руд месторождения Тымлай в Кордайском районе. Основными видами продукции будут железный концентрат, титановый концентрат, высокоуглеродистая легированная сталь (чугунные зерна);
привлечение инвестиций на развитие новых инновационных производств по производству технического кремния (на базе месторождений Кенжем, Кенгир, Гагаринское, Алтынтас, Аксакал, Жайсанское);
до 2050 года:
развитие высокотехнологичной металлургии и производство готовых металлических изделий;
приоритетная поддержка только высокотехнологичных инновационных производств в металлургии.
Кызылординская область
до 2030 года:
промышленная разработка месторождения полиметаллических руд "Шалкия" в Жанакорганском районе;
строительство горно-обогатительного комбината по добыче и переработке полиметаллических руд в Жанакорганском районе;
организация добычи и переработки ванадиевых руд в Шиелийском районе;
до 2040 года:
дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы Кызылординской области по направлению твердых полезных ископаемых, проведение поисковых и оценочных работ Карамурун-Мынбулакского рудного узла (цинк, свинец, золото), Акжарского, Коскольского, Иркудукского, Мынкудукского, Дарбазинского рудных полей (медь, золото), в пределах участка Агиспе (титан);
создание исследовательских и технологических заделов для развития отрасли;
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрение современных технологий металлургического сырья;
до 2050 года:
производство наукоемкой продукции и высокотехнологичных продуктов: ванадиевых аккумуляторов, специальных сплавов (феррованадий и ферромолибден), высокоуглеродистого и низкоаллюминиевого ферросилиция и других;
развитие сопутствующих производств (серобетона, извести, огнеупоров, жидко-калийных удобрений и других).
Туркестанская область
до 2030 года:
строительство горно-металлургического комбината по выпуску мелкосортового проката;
строительство горно-металлургического комплекса по производству черного свинца на базе техногенно-минеральных образований Ачисай в городской администрации Кентау;
организация промышленной разработки баритовых руд месторождения Ансай с получением баритового концентрата в городской администрации Кентау;
организация добычи и обогащения железной руды в месторождении "Абаил" в Тюлькубасском районе;
строительство завода по переработке фосфоритных руд в Созакском районе;
привлечение инвестиций на освоение в Созакском районе месторождений золотосодержащих руд Келиншиктау, Шован, Жолбарысты, Верхнее-Кумыстинское, Нижне-Кумыстинское и других месторождений;
организация добычи и переработки свинца на месторождениях Верхнее-Кумыстинское (Созакский район), Миргалимсай и других месторождениях;
строительство завода по производству алюминиевых изделий на территории индустриальной зоны "Бадам";
до 2040 года:
развитие ювелирной промышленности на базе месторождений золотосодержащих руд;
оценка и разведка на предмет промышленного освоения Жебаглинского месторождения ванадиеносных сланцев;
до 2050 года:
организация производств по выпуску продукции высокого передела;
создание предприятий нового поколения для переработки "трудных" руд, отработке промышленных отходов и хвостохранилищ.
Город Шымкент
до 2030 года:
строительство завода по производству технического кремния;
строительство завода по переработке металлолома;
привлечение новых инвестиционных проектов в промышленные площадки города;
организация и проведение бизнес-семинаров по разъяснению мер государственной поддержки экспортеров и требований возмещения затрат экспортерам-предприятиям, производящим экспортную продукцию, совместно с акционерными обшествами "Казахстанский центр индустрии и экспорта" QazIndustry" и "Экспортная страховая компания "KazakhExport" по увеличению объемов несырьевого экспорта;
до 2040 года:
создание металлургического кластера;
создание новых высокотехнологичных производств;
привлечение инвестиций на внедрение инноваций в отрасли, повышение качества продукции;
до 2050 года:
развитие инновационной инфраструктуры;
освоение новых ниш и производство новых видов продукции;
акцент на производство готовых металлических изделий с высокой добавленной стоимостью.
Город Алматы
до 2030 года:
строительство второй очереди металлургического комплекса предприятия "КазФерроСталь";
стимулирование металлургических компаний к внедрению наукоемких, ресурсосберегающих и экологически безопасных технологий;
дальнейшая поддержка инвестиционных проектов в металлургической отрасли в рамках Единой карты индустриализации;
привлечение инвестиций для обновления основных фондов;
до 2040 года:
создание стимулов для организации производств современной наукоемкой продукции;
цифровизация металлургической отрасли города;
стимулирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и внедрения инноваций;
до 2050 года:
создание стимулов для развития высокотехнологичной металлургии;
развитие аддитивных технологий и 3D-моделирования;
стимулирование формирования малых инновационных предприятий.

48. Ауыл шаруашылығын дамыту
Ауыл экономикасын дамыту жөніндегі саясат Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021-2030 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес ауыл шаруашылығын дамытудың мемлекеттік саясатына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың негізгі басымдықтары мыналар болып табылады:
экспорттық саясаттың шикізаттық бағыттылығынан өңделген өнімге көшу, бұл қосылған құнның барлық тізбегі бойынша кірістердің өсуін қамтамасыз етеді;
жоғары рентабельді дақылдарға (оның ішінде жемшөп дақылдарына) көшумен және тиісінше қарқынды мал шаруашылығын дамытуға көшумен (жер заңнамасы, жерді қашықтықтан зондтау технологиясы талаптарының орындалуын бақылауды күшейте отырып) өндірісті әртараптандыру;
азық-түліктің негізгі түрлері бойынша импортты алмастыратын инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша елдің азық-түлік тәуелсіздігін қамтамасыз ету;
аграрлық өндірісті қарқынды дамыту;
агроөнеркәсіптік кешеннің қазіргі заманғы инфрақұрылымын дамыту (ветеринариялық және фитосанитариялық қауіпсіздік жүйелерін, ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау және сақтау жүйелерін, агроөнеркәсіптік кешеннің қаржы және сақтандыру инфрақұрылымын дамыту);
агроөнеркәсіптік кешеннің басым бағыттары бойынша экожүйелерді дамыту.
Жалпы, Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің агроөнеркәсіптік кешенін дамыту үшін ірі сүт-тауар фермаларын, мал шаруашылығы кешендерін салуға, жайылымдарды, көкөністерге арналған егіс алаңдарын кеңейтуге, бордақылау алаңдарын, жылыжай кешендерін, көкөніс қоймаларын құруға, ылғал, ресурс үнемдейтін технологияларды енгізуге, машина-трактор паркін жаңартуға, жемшөп базасы мен асыл тұқымды мал азығын жақсартуға, тиімді инновациялық технологияларды енгізуге, ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу кәсіпорындарында негізгі құралдарды жаңғыртуға баса назар аудару қажет.
Болашақта инновациялық технологиялар ("нақты егіншілік", "ақылды мал фермалары", дрондарды, робототехниканы және ғылым мен техниканың басқа да әлемдік жетістіктерін қолдану мүмкіндіктері) және еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен жүргізудің жаңа нысандары енгізілетін болады.
Саланы дамыту бойынша жобалық ұсыныстар:
Алматы облысы:
2030 жылға дейін:
Қонаев қаласында көкөніс қоймасын салу;
Қонаев қаласында көкөніс өсіру бойынша жылыжай кешенін құру;
Қонаев қаласында пиязды кептіру зауытын салу;
қызанақтарды өсіру мақсатында жылыжай кешенін салу;
салаттарды өсіруге арналған 1 гектар алаңда жылыжай кешенін құру;
Қонаев қаласында сүт-тауар фермаларын құру;
Райымбек, Балқаш, Іле, Кеген, Талғар аудандарында және Қонаев қаласында бордақылау алаңдарын құру;
Қарасай, Жамбыл, Балқаш, Іле, Райымбек аудандарында қосымша сүт-тауар фермаларын ашу;
Еңбекшіқазақ, Ұйғыр және басқа аудандарда алма бақтарын егу;
Қарасай ауданында жылыжай салу;
Ұйғыр, Қарасай аудандарында қосымша суармалы жерлер енгізу;
басым ауыл шаруашылығы дақылдарының: қант қызылшасы, жүгері, картоп алқаптарын кеңейту пайдасына егіс алқаптарын әртараптандыру;
Талғар ауданында алма сидрі өндірісін ұйымдастыру;
Іле ауданында ұн тарту комбинатын салу;
2040 жылға дейін:
облыс орталығында, облыстың моно- және шағын қалаларында жылжымалы машиналар мен стационарлық қондырғыларды, өнім сапасын өңдеу мен бақылаудың жаңа әдістерін, олардың биологиялық қасиеттерінің тұрақтылығын және тамақ шикізаты мен дайын өнімнің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдерін пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы шикізаты мен өнімдерін терең өңдеу және сақтау технологияларын енгізу;
экологиялық қолайсыз және ластанған аудандардың балалары мен түрлі типтегі тұрғындарын қоса алғанда, халықтың жекелеген тұрақты топтары үшін жаппай тұтыну және емдеу-профилактикалық мақсаттағы тамақ өнімдерінің құрамын бағытталған өзгертумен тамақ өнімдерін өндірудің жаңа технологияларын енгізу;
жануарлардың өнімділік деңгейіне сәйкес берілген құрамы және экологиялық қауіпсіз қасиеттері бар мал шаруашылығына арналған құрама жемнің жаңа түрлерін өндіруге арналған ресурс үнемдеу технологиялары мен жабдықтарын енгізу;
ауыл шаруашылығы өндірісінде ресурс үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз көпфункционалды техникалық құралдарды енгізу (жерді өңдеу, дақылдарды жинау технологиялары, әртүрлі топырақ-климаттық жағдайларда жануарлардың тұқымдарын күтіп-бағу, азықтандыру жөніндегі технологиялық операцияларды автоматтандыру және цифрландыру және т.б.);
агроөнеркәсіптік кешен саласындағы халықаралық трансұлттық компанияларды тарту;
2050 жылға дейін:
табиғи ресурстар базасына нұқсан келтірмей өнімділікті арттыру үшін инновациялық жүйелерді әзірлеу және енгізу;
жер пайдалану мен су ресурстарын тұтынудың негізгі қорларын жаңғыртуға инвестициялар.
Жетісу облысы:
2030 жылға дейін:
Ақсу ауданында форель шаруашылығын құру;
Ескелді ауданында сүт-тауар фермасын салу;
балық фермасын құру (тауарлық балық шаруашылығы);
Кербұлақ ауданында бройлерлер өсіретін құс шаруашылығы кешенін құру;
Ақсу, Алакөл, Ескелді, Қаратал, Кербұлақ, Панфилов, Сарқан аудандарында бордақылау алаңдарын құру;
Ақсу, Алакөл, Қаратал, Сарқан, Ескелді, Кербұлақ, Панфилов аудандарында қосымша сүт-тауар фермаларын ашу;
Ескелді, Панфилов және т. б. аудандарда алма бақтарын салу;
Ақсу, Алакөл, Көксу, Панфилов аудандарында қосымша суармалы жерлерді енгізу;
басым ауыл шаруашылығы дақылдарының: қант қызылшасы, жүгері, картоп алқаптарын кеңейту пайдасына егіс алқаптарын әртараптандыру;
майлы дақылдарды қайта өңдеу бойынша өндірістерді ұйымдастыру (негізінен Алакөл, Көксу, Сарқан аудандарында, Талдықорған қаласында);
2040 жылға дейін:
ауыл шаруашылығы шикізаты мен өнімдерін терең өңдеу және сақтау технологияларын енгізу;
ауыл шаруашылығы өндірісінде ресурс үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз көпфункционалды техникалық құралдарды енгізу;
мал шаруашылығына арналған құрама жемнің жаңа түрлерін өндіруге арналған ресурс үнемдеуші технологиялар мен жабдықтарды енгізу;
ҒЗТКЖ дамытуды қолдау;
Өңірге ірі агрохолдингтерді тарту;
2050 жылға дейін:
табиғи ресурстар базасына нұқсан келтірмей өнімділікті арттыру үшін инновациялық жүйелерді әзірлеу және енгізу;
жер пайдалану мен су ресурстарын тұтынудың негізгі қорларын жаңғыртуға және жетілдіруге инвестициялар;
нарықтың жаңа сегменттерін дамыту.
Жамбыл облысы:
2030 жылға дейін:
Байзақ және Шу аудандарында сүт фермаларын салу және жемдік база құру;
Тараз қаласында сүт және ет өнімдерін өндіру үшін гидропоника салу;
мал шаруашылығы орталықтарын қолдау және дамыту;
материалдық-техникалық базаны дамыту;
кадрлық әлеуетті дамыту;
2040 жылға дейін:
инновациялық технологияларды енгізу үшін жағдай жасау;
экспортты қолдау;
ҒЗТКЖ дамытуды қолдау;
өңірге ірі агрохолдингтерді тарту;
қайта өңдеуші өндірістерді дамыту;
2050 жылға дейін: нарықтың жаңа сегменттерін дамыту.
Қызылорда облысы:
2030 жылға дейін:
Шиелі ауданында жаңбырлатқыш саптама астында жоңышқа өсіру;
Арал ауданындағы Қамыстыбас көлінің жағасында үйрек-тоған балық өсіру шаруашылығын салу;
Шиелі ауданында құс фабрикасын салу;
Қызылорда қаласында құс фабрикасын салу;
Қармақшы ауданында құс фабрикасын салу;
Шиелі ауданында сүт-тауарлық ферма құру;
көкөніс қоймаларын салу;
қаржы институттары арқылы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді қолдау (жеңілдікпен кредиттеу және микрокредиттеу, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі техниканы, жабдықтарды лизингтеу);
өндірістік негізде өсірілетін жемшөп, майлы, бақша дақылдарының, көкөністер мен картоптың егіс алқаптарын ұлғайту.
суландырылған жайылымдарды ауыл шаруашылығы айналымына тарту мақсатында суландыру құрылыстарын қалпына келтіру;
облыстың асыл тұқымды шаруашылықтарының аналық ірі қара мал басын ұлғайту жөніндегі жұмыстарын жандандыру;
тұрақты жемшөп базасын құру, жануарларды толық және теңгерімді азықтандыруды қамтамасыз ету;
репродуктор-шаруашылықтарды, бордақылау алаңдарын және етті мал өсіру, қаракөл шаруашылығы жөніндегі фермер қожалықтарын құру;
шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту;
АӨК өнімін өндіруді дамыту үшін жағдайлар жасау, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және мемлекеттік қолдау шараларын көрсету;
күріштің жаңа сорттарын енгізумен, қарқынды технологияларды енгізу, күріш өндіру көлемін сақтау;
өңірдің ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті күріш сорттарының тұқымдарымен қамтамасыз ету;
кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту жөніндегі жүйелі шараларды іске асыру;
2040 жылға дейін:
суды аз тұтынумен балық өнімдерін алуға мүмкіндік беретін заманауи технологияларды енгізу;
балық өсіру шаруашылықтарын, ең алдымен, көл-тауар шаруашылықтарын құру;
облыстың балық өңдеу кәсіпорындарын жүктеу;
мемлекеттік қолдаудың ауқымды шаралары есебінен өндірісте инновациялық технологияларды енгізуді ынталандыру;
сала үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту;
өңірге ірі агрохолдингтерді тарту жөніндегі шараларды іске асыру;
2050 жылға дейін:
ауыл шаруашылығы шикізатын терең өңдеу жөніндегі өндірістерді дамыту;
ҒЗТКЖ қолдау;
тамақ өнеркәсібіндегі экспортқа бағдарланған өндірістерді қолдау.
Түркістан облысы:
2030 жылға дейін:
Келес ауданында жылыжай кешенін салу;
жылыжайлар мен көкөніс қоймаларын салу;
Түркістан, Кентау қалаларында сүт-тауар фермаларын салу;
Түркістан қаласында жеміс қоймасын салу;
жаңбырлатып суару технологиясын енгізу;
2040 жылға дейін:
заманауи, қарқынды, ресурстарды үнемдейтін технологияларды енгізу;
әлеуетті инвесторлармен жұмыс жасау және жаңа серіктерді іздеу;
мал шаруашылығының жемшөп базасын нығайту;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту;
тамақ өнімдерін өндіруде халықаралық компанияларды одан әрі тарту;
2050 жылға дейін:
ҒЗТКЖ қолдау және инновацияларды енгізуді қамтамасыз ету;
азық-түлік ассортиментін кеңейту және өнімнің жаңа түрлерін игеру.
Шымкент қаласы:
2030 жылға дейін:
бройлерлік құс фабрикасын салу;
екі сүт-тауар фермасын салу;
тоғыз бордақылау алаңдарын құру;
қарқынды бақша алаңын ұлғайту;
төрт ірі көкөніс қоймасын салу;
жылыжай кешенін салу;
төрт құс фермасын салу;
картоп-көкөніс қоймаларын салу мен кеңейту;
2040 жылға дейін:
агроөнеркәсіптік кешенде жаңа технологияларды ынталандыру;
кадрлық әлеуетті дамыту;
жаңа қайта өңдейтін қуаттарды енгізу;
2050 жылға дейін:
ғылыми зерттеулерді қолдау және олардың нәтижелерін енгізу;
азық-түлік нарығының жаңа сегменттерін дамыту және экспортқа бағдарлау;

48. Развитие сельского хозяйства
Политика по развитию экономики сел будет осуществляться в соответствии с государственной политикой развития сельского хозяйства согласно Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021-2030 годы.
Основными приоритетами развития агропромышленного комплекса станут:
переход от сырьевой направленности экспортной политики на переработанную продукцию, что обеспечит качественный рост сельского хозяйства и доходов по всей цепочке добавленных стоимостей;
диверсификация производства с переходом на высокорентабельные культуры (в том числе кормовые) и, соответственно, с переходом на развитие интенсивного животноводства (с усилением контроля за выполнением требований земельного законодательства, технологии дистанционного зондирования земли);
обеспечение продовольственной независимости страны по реализации импортозамещающих инвестиционных проектов по основным видам продуктов питания;
динамичное развитие аграрного производства;
развитие современной инфраструктуры агропромышленного комплекса (развитие систем ветеринарно и фитосанитарной безопасности, систем заготовки и хранения сельхозпродукции, финансовой и страховой инфраструктуры агропромышленного комплекса);
развитие экосистем по приоритетным направлениям агропромышленного комплекса.
В целом, для развития агропромышленного комплекса Южного региона Республики Казахстан необходимо сделать акцент на строительстве крупных молочно-товарных ферм, животноводческих комплексов, расширении пастбищ, посевных площадей для овощей, создании откормочных площадок, тепличных комплексов, овощехранилищ, внедрении влаго-, ресурсосберегающих технологий, обновлении машинно-тракторного парка, улучшении кормовой базы и племенного стада, внедрении эффективных инновационных технологий, модернизации основных средств на предприятиях переработки сельскохозяйственного сырья.
В перспективе будут внедряться инновационные технологии ("точное земледелие", "умные животноводческие фермы", возможности применения дронов, робототехники и других мировых достижений науки и техники) и новые формы организации и оплаты труда.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Алматинская область:
до 2030 года:
строительство овощехранилища в городе Қонаев;
создание тепличного комплекса по выращиванию овощей в городе Қонаев;
строительство завода по сушке репчатого лука в городе Қонаев;
строительство тепличного комплекса с целью выращивания томатов;
создание тепличного комплекса на 1 гектар по выращиванию салатов;
создание молочно-товарных ферм в городе Қонаев;
создание откормочных площадок в Райымбекском, Балхашском, Илийском, Кегенском, Талгарском районах и городе Қонаев;
открытие дополнительных молочно-товарных ферм в Карасайском; Жамбылском, Балхашском, Илийском, Райымбекском районах;
закладка яблоневых садов в Енбекшиказахском, Уйгурском и прочих районах;
строительство теплицы в Карасайском районе;
введение дополнительно орошаемых земель в Уйгурском, Карасайском районах;
диверсификация посевных площадей в пользу расширения площадей приоритетных сельскохозяйственных культур: сахарная свекла, кукуруза, картофель;
организация производства яблочного сидра в Талгарском районе;
строительство мукомольного комбината в Илийском районе;
до 2040 года:
внедрение технологий глубокой переработки и хранения сельскохозяйственного сырья и продуктов с использованием передвижных машин и стационарных установок и с использованием новых методов обработки и контроля качества продукции и способов обеспечения стабильности их биологических свойств и экологической безопасности пищевого сырья и готовой продукции в областном центре, моно- и малых городах области;
внедрение технологий нового поколения продуктов питания с направленным изменением состава продуктов питания для массового потребления и лечебно-профилактического назначения для отдельных стабильных групп населения, включая детей, и населения различных видов экологически неблагоприятных и загрязненных районов;
внедрение ресурсосберегающих технологий и оборудования для производства новых видов комбикормов для животноводства с заданным составом и экологически безопасными свойствами в соответствии с уровнем продуктивности животных;
внедрение ресурсосберегающих и экологически безопасных многофункциональных технических средств в сельскохозяйственном производстве (технологии возделывания земель, уборки культур, автоматизация и цифровизация технологических операций по содержанию, кормлению пород животных в различных почвенно-климатических условиях и прочие);
привлечение международных транснациональных компаний в сфере агропромышленного комплекса;
до 2050 года:
разработка и внедрение инновационных систем для увеличения продуктивности без ущерба для базы природных ресурсов;
инвестиции в модернизацию основных фондов землепользования и потребления водных ресурсов.
Область Жетісу:
до 2030 года:
создание форелевого хозяйства в Аксуском районе;
строительство молочно-товарной фермы в Ескельдинском районе;
создание рыбной фермы (товарное рыбоводство);
создание птицеводческого комплекса по выращиванию бройлеров в Кербулакском районе;
создание откормочных площадок в Аксуском, Алакольском, Ескельдинском, Каратальском, Кербулакском, Панфиловском, Саркандском районах;
открытие дополнительных молочно-товарных ферм в Аксуском, Алакольском, Каратальском, Саркандском, Ескельдинском, Кербулакском, Панфиловском районах;
закладка яблоневых садов в Ескельдинском, Панфиловском и других районах;
введение дополнительно орошаемых земель в Аксуском, Алакольском, Коксуском, Панфиловском районах;
диверсификация посевных площадей в пользу расширения площадей приоритетных сельскохозяйственных культур: сахарная свекла, кукуруза, картофель;
организация производств по переработке масличных культур (преимущественно в Алакольском, Коксуском, Саркандском районах, городе Талдыкорган);
до 2040 года:
внедрение технологий глубокой переработки и хранения сельскохозяйственного сырья и продуктов;
внедрение ресурсосберегающих и экологически безопасных многофункциональных технических средств в сельскохозяйственном производстве;
внедрение ресурсосберегающих технологий и оборудования для производства новых видов комбикормов для животноводства;
поддержка развития научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
привлечение в регион крупных агрохолдингов;
до 2050 года:
разработка и внедрение инновационных систем для увеличения продуктивности без ущерба для базы природных ресурсов;
инвестиции в модернизацию и совершенствование основных фондов землепользования и потребления водных ресурсов;
развитие новых сегментов рынка.
Жамбылская область:
до 2030 года:
строительство молочных ферм и создание кормовой базы в Байзакском и Шуском районах;
строительство гидропоники для производства молочной и мясной продукции в городе Тараз;
поддержка и развитие животноводческих центров;
развитие материально-технической базы;
развитие кадрового потенциала;
до 2040 года:
создание условий для внедрения инновационных технологий;
поддержка экспорта;
поддержка развития научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
привлечение в регион крупных агрохолдингов;
развитие перерабатывающих производств;
до 2050 года: развитие новых сегментов рынка.
Кызылординская область:
до 2030 года:
выращивание люцерны под дождевальными установками в Шиелийском районе;
строительство утино-прудового рыбоводного хозяйства на берегу озера Камыстыбас в Аральском районе;
строительство птицефабрики в Шиелийском районе;
строительство птицефабрики в городе Кызылорде;
строительство птицефабрики в Кармакшинском районе;
создание молочно-товарной фермы в Шиелийском районе;
строительство овощехранилищ;
поддержка сельхозтоваропроизводителей через финансовые институты (льготное кредитование и микрокредитование, лизинг техники, оборудования по переработке сельхозпродукции);
увеличение посевных площадей кормовых, масличных, бахчевых культур, овощей и картофеля, возделываемых на производственной основе.
восстановление обводнительных сооружений с целью вовлечения в сельскохозяйственный оборот обводненных пастбищ;
активизация работ племенных хозяйств области по увеличению поголовья маточного крупнорогатого скота;
создание устойчивой кормовой базы, обеспечение полноценного и сбалансированного кормления животных;
создание хозяйств-репродукторов, откормочных площадок и фермерских хозяйств по разведению мясного скота, каракулеводства;
развитие отгонного скотоводства;
создание условий для развития производства продукции агропромышленного комплекса, обеспечение продовольственной безопасности и оказание мер господдержки;
внедрение новых сортов риса, внедрение интенсивных технологий, сохранение объемов производства риса;
обеспечение сельскохозяйственных товаропроизводителей региона семенами высокорепродуктивных, конкурентоспособных сортов риса;
реализация системных мер по развитию системы подготовки и переподготовки кадров;
до 2040 года:
внедрение современных технологий, позволяющих получать рыбную продукцию при минимальном водопотреблении;
создание рыбоводных хозяйств, в первую очередь, озерно-товарных хозяйств;
загрузка рыбоперерабатывающих предприятий области;
стимулирование внедрения инновационных технологий в производстве за счет масштабных мер господдержки;
развитие системы подготовки и переподготовки кадров для отрасли;
реализация мер по привлечению в регион крупных агрохолдингов;
до 2050 года:
развитие производств по глубокой переработке сельскохозяйственного сырья;
поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
поддержка экспортноориентированных производств в пищевой промышленности.
Туркестанская область:
до 2030 года:
строительство тепличного комплекса в Келесском районе;
строительство теплиц и овощехранилищ;
строительство молочно-товарных ферм в городах Туркестан, Кентау;
строительство фруктохранилища в городе Туркестане;
внедрение технологии дождевального орошения;
до 2040 года:
внедрение современных интенсивных, ресурсосберегающих технологий;
работа с потенциальными инвесторами и поиск новых партнеров;
укрепление кормовой базы животноводства;
развитие переработки сельскохозяйственной продукции;
дальнейшее привлечение международных компаний в производстве продуктов питания;
до 2050 года:
поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и обеспечение внедрения инноваций;
расширение ассортимента продуктов питания и освоение новых видов продукции.
Город Шымкент:
до 2030 года:
строительство бройлерной птицефабрики;
строительство двух молочно-товарных ферм;
создание девяти откормочных площадок;
увеличение площади интенсивного сада;
строительство четырех крупных овощехранилищ;
строительство тепличного комплекса;
строительство четырех птицеферм;
строительство и расширение картофеле-овощехранилищ;
до 2040 года:
стимулирование новых технологий в агропромышленном комплексе;
развитие кадрового потенциала;
введение новых перерабатывающих мощностей;
до 2050 года:
поддержка научных исследований и внедрение их результатов;
развитие новых сегментов рынка пищевых продуктов и ориентация на экспорт;

49. Кластерлік дамыту
Алматы облысында тамақ өнеркәсібінде (сүт, ет, жеміс-көкөніс кластерлері), фармацевтика өнеркәсібінде және құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластерлер құру үшін әлеуетті мүмкіндіктер бар.
Сүт кластерін дамыту Еңбекшіқазақ ауданының жұмыс істеп тұрған өндірістері, Іле ауданындағы ет кластері, Еңбекшіқазақ ауданындағы жеміс-көкөніс кластері базасында болжанады.
Алматы облысында Іле ауданындағы қолда бар ірі зауыттардың бірінің базасында фармацевтикалық кластер құру үшін алғышарттар бар. Алматы облысында "DOLCE", "ЭЙКОС ФАРМ", "АБДИ ИБРАХИМ ГЛОБАЛ ФАРМ" сияқты бірқатар ірі және орта фармацевтикалық зауыттар жұмыс істейді.
Елде шикізат базасының болуы және құрылыстың перспективалық көлемі құрылыс материалдарын өндіру жөніндегі кластерді дамытудың өзектілігін анықтайды. Алматы облысының аумағында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластерді орналастыру үшін әлеуетті мүмкіндіктер Қонаев қаласында бар.
Жетісу облысында жақын орналасқан аудандардың қатысуымен Талдықорған қаласының шегінде агроөнеркәсіптік кластерлер: жеміс-көкөніс кластері, ет және сүт кластерлерін құруға болады.
Озық технологияларды пайдалана отырып, химиялық кластерді дамыту елдің химиялық өнеркәсібін дамытуға мүмкіндік береді. Бұл кластердің Шу ауданында әлеуетті орналасуы "Jibek Joly" арнайы экономикалық аймағының аумағы болып табылады.
Тараз қаласында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құру Жамбыл облысының экономикасын дамытудың локомотивтерінің біріне айналуға мүмкіндік береді. Бұл кластерді жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар негізінде құруға болады.
Жеңіл өнеркәсіп саласында отандық өндірушілерді қолдау үшін Тараз қаласында "ТаразКожОбувь" және "Фабрика ПОШ-Тараз" сияқты кәсіпорындар базасында кластер құру қажет.
Жамбыл облысында аграрлық секторда кластерлік дамудың үлкен әлеуеті бар: "Оңтүстік Халал Тағамдары" кәсіпорны (Жамбыл ауданы) базасындағы ет кластері, сүт кластерін "Меркі ірімшік зауыты" (Меркі ауданы), Шу ауданындағы жеміс-көкөніс кластері сияқты кәсіпорындар базасында дамытуға болады, өйткені бұл аудан жалпы және бақша дақылдарын өсіру бойынша көшбасшылардың бірі болып табылады.
Қызылорда облысында "Арал балық өңдеу зауыты", "Арал" СЗО" сияқты кәсіпорындардың базасында Арал ауданында балық кластерін құру ұсынылады.
Қызылорда қаласында темірбетон бұйымдарын, қиыршық тасты, кірпішті, цементті шығаратын зауыттар базасында құрылыс материалдарын өндіру бойынша кластер құрған жөн.
Түркістан қаласында мақта-талшық өндіретін кәсіпорындардың қатысуымен дайын тауарларды өңдеумен және өндірумен айналысатын кәсіпорын базасында мақта-тоқыма кластерін құру мүмкіндігі бар.
Өңір Түлкібас ауданында құрылыс кластерінің толыққанды дамуына негіз бола алатын пайдалы қазбалар кен орындарына (бентонит саздары, әктас, гранит, мәрмәр, гипс, кварц құмдары) бай.
Шикізат әлеуетіне ие болумен Түркістан облысында, Сайрам ауданында ет кластерін және Сарыағаш ауданында жеміс-көкөніс кластерін құрған жөн.
Шымкент қаласында мынадай кластерлерді құру перспективалы: мұнай-химия кластері; медициналық-фармацевтикалық кластер; құрылыс материалдарын өндіру кластері; тоқыма кластері; металлургиялық кластер.
"Шымкент химиялық компаниясы" ЖШС метил-терт-бутил эфирін өндіру зауытының базасында мұнай-химия кластерін құруға болады.
Медициналық-фармацевтикалық кластерді құру үшін ең тартымды орын өндірістік алаңдар мен медициналық ЖОО-ның – Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының болуын ескере отырып, Шымкент қаласы болып табылады. Медициналық-фармацевтикалық кластерге өзара байланысты инновациялық фирмалар – дәрі-дәрмектерді әзірлеушілер, өндірістік компаниялар, жабдықтарды, жиынтықтауыштарды, мамандандырылған қызметтерді жеткізушілер, инфрақұрылым объектілері: ғылыми-зерттеу институттары, ЖОО, технопарктер, бизнес-инкубаторлар және өзге де ұйымдар кіреді.
Шымкент қаласындағы ірі кәсіпорындар базасында құрылыс кластерін толыққанды дамыту үшін Түркістан облысының пайдалы қазбалар кен орындарының (бентонит саздары, әктас, гранит, мәрмәр, гипс, кварц құмдары) болуы негіз болып табылады.
Тоқыма кластері. Түркістан облысы Қазақстандағы мақтаның жалғыз өндірушісі болып табылатындығын ескере отырып, Шымкент қаласында тоқыма кластерін құрған жөн. Дайын өнім өндірісін жолға қою мүмкіндігі бар.
Металлургиялық кластерді құру перспективалы болып табылады, өйткені жақын орналасқан облыста темір және полиметалл кендері бар. Шымкент қаласының кәсіпорындары базасында "ShymkentTemir", "Ferrum-Vtor", "KAZFERROGROUP" сияқты металлургиялық кластер құруға болады.
Алматы қаласында "Киров атындағы машина жасау зауыты", "АЗТМ", "EC ENERGY QAZAQSTAN" және басқа да кәсіпорындар сияқты қолда бар зауыттар негізінде машина жасау кластерін құруға болады.

49. Кластерное развитие
В Алматинской области имеются потенциальные возможности для создания кластеров в пищевой промышленности (молочный, мясной, плодоовощной кластеры), фармацевтической промышленности и по производству строительных материалов.
Развитие молочного кластера предполагается на базе действующих производств Енбекшиказахского района, мясного кластера в Илийском районе, плодоовощного кластера в Енбекшиказахском районе.
Имеются предпосылки для создания в Алматинской области фармацевтического кластера на базе одного из имеющихся крупных заводов в Илийском районе. В Алматинской области действуют ряд крупных и средних фармацевтических заводов, таких как "DOLCE", "ЭЙКОС ФАРМ", "АБДИ ИБРАХИМ ГЛОБАЛ ФАРМ".
Наличие сырьевой базы и перспективные объемы строительства в стране обуславливают актуальность развития кластера по производству строительных материалов. Потенциальные возможности для локализации кластера по производству строительных материалов на территории Алматинской области существуют в городе Қонаев.
В области Жетісу возможно создание агропромышленных кластеров в черте города Талдыкорган с участием близрасположенных районов: плодоовощной кластер, мясной и молочный кластер.
Развитие химического кластера с использованием передовых технологий позволит развить химическую промышленность страны. Потенциальным размещением данного кластера в Шуском районе является территория специальной экономической зоны "Jibek Joly".
Создание кластера по производству строительных материалов в городе Таразе позволит стать одним из локомотивов развития экономики Жамбылской области. Создать данный кластер возможно на базе действующих предприятий.
Для поддержания отечественных производителей в области легкой промышленности необходимо создание кластера в городе Таразе на базе предприятий, таких как "ТаразКожОбувь" и "Фабрика ПОШ-Тараз".
В Жамбылской области имеется большой потенциал кластерного развития в аграрном секторе: мясной кластер на базе предприятия "Оңтүстік Халал Тағамдары" (Жамбылский район), молочный кластер можно развить на базе таких предприятий, как "Меркенский сырзавод" (Меркенский район), плодоовощной кластер в Шуском районе, так как данный район является одним из лидеров по выращиванию овощей и бахчевых культур.
В Кызылординской области предлагается создание рыбного кластера в Аральском районе на базе таких предприятий, таких как "Аральский рыбоперерабатывающий завод", "Сервисно-заготовительный центр "АРАЛ".
Целесообразно создание кластера по производству строительных материалов в городе Кызылорде на базе заводов по выпуску железобетонных изделий, щебня, кирпича, цемента.
Имеется возможность создания хлопково-текстильного кластера в городе Туркестане на базе предприятия, занимающегося обработкой и производством готовых товаров с участием предприятий по производству хлопковолокна.
Регион богат месторождениями полезных ископаемых (бентонитовые глины, известняк, гранит, мрамор, гипс, кварцевые пески), которые могут являться основанием полноценного развития строительного кластера в Тюлькубасском районе.
Имея сырьевой потенциал, в Туркестанской области целесообразно создание мясного кластера в Сайрамском районе и плодовоовощного кластера в Сарыагашском районе.
В городе Шымкент перспективно создание следующих кластеров: нефтехимический кластер; медико-фармацевтический кластер; кластер по производству строительных материалов; текстильный кластер; металлургический кластер.
На базе завода по производству метил-трет-бутилового эфира товарищества с ограниченной ответственностью "Шымкентская химическая компания" возможно создание нефтехимического кластера.
Наиболее привлекательной локацией для создания медико-фармацевтического кластера является город Шымкент, учитывая наличие производственных площадок и медицинского вуза - Южно-Казахстанская медицинская академия. В медико-фармацевтический кластер войдут взаимосвязанные инновационные фирмы – разработчики лекарств, производственные компании, поставщики оборудования, комплектующих, специализированных услуг, объекты инфраструктуры: научно-исследовательские институты, вузы, технопарки, бизнес-инкубаторы и прочие организации.
Основанием для полноценного развития строительного кластера на базе крупных предприятий в городе Шымкент является наличие месторождений полезных ископаемых Туркестанской области (бентонитовые глины, известняк, гранит, мрамор, гипс, кварцевые пески).
Текстильный кластер. Учитывая, что Туркестанская область является единственным производителем хлопка в Казахстане, целесообразно создание текстильного кластера в городе Шымкент. Имеется возможность наладить производство готовой продукции.
Перспективно создание металлургического кластера, так как в близрасположенной области имеются железные и полиметаллические руды. На базе предприятий города Шымкент, таких как "ShymkentTemir", "Ferrum-Vtor", "KAZFERROGROUP", возможно создание металлургического кластера.
В городе Алматы возможно создание машиностроительного кластера на базе имеющихся заводов, таких как "Машиностроительный завод им. Кирова", "АЗТМ", "EC ENERGY QAZAQSTAN" и прочих предприятий.

2050 жылға дейін Алматы қаласында университеттердің айналасында орналасқан IT-компаниялар мен стартаптарды тарту көзделетін инновациялық білім беру кластерін іске асыру. 2050 жылға дейінгі кластерді дамытудың негізгі перспективалары "Индустрия 4.0", "ГМК & Жаңа материалдар", "Аддитивті машина жасау", "Ақылды қала", "Тұрақты технологиялар" және "Финтех" сияқты бағыттар болады.
Алматы қаласындағы "Нобель Алматы фармацевтикалық фабрикасы", "DOSFARM", "Қызылмай" фирмасы", "Жайық-AS" сияқты зауыттардың базасында фармацевтикалық кластерді дамыту мүмкін болады.
50. Инвестициялық тартымдылықты арттыру
Бизнес-климатты жақсарту және Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріне инвестицияларды тарту мақсатында экономикалық өсу нүктелерін қалыптастыру, оның ішінде дамыған инфрақұрылымы бар индустриялық аймақтар мен арнайы экономикалық аймақтарды (бұдан әрі - АЭА) құру және дамыту есебінен жүргізіледі.
Орта мерзімді перспективада Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында жеті арнайы экономикалық аймақ дамитын болады, оның ішінде:
Алматы облысындағы "Alatau" АЭА (машина жасау, металлургия өнімдері, тамақ өнімдерін өндіру, құрылыс материалдарын өндіру). Кәсіпкерлік субъектілері арасында "Alatau" АЭА аумағында инвестициялық жобаларды іске асыру мүмкіндігі туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізу көзделеді;
Жетісу облысындағы "Қорғас – Шығыс қақпалар" АЭА (қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі, тамақ өнімдерін, былғары және оған жататын өнімдерді, тоқыма бұйымдарын; машиналар мен жабдықтардан басқа, өзге де металл емес минералдық өнімдерді, химия өнеркәсібі өнімдерін, дайын металл бұйымдарын өндіру, Басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндіру, теңіз балық шаруашылығы, тұщы су балық шаруашылығы);
Жетісу облысындағы "Қорғас" халықаралық шекара маңы ынтымақтастық орталығы" АЭА (бұдан әрі – "Қорғас" ХШЫО" АЭА) (шекара маңындағы сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту, кәсіпкерлік және инвестициялық ортаны жандандыру, көлік инфрақұрылымын, туризмді және мәдени өзара іс-қимылды дамыту);
Шу қаласында "Jibek Joly" АЭА (химиялық өнімдердің, металл емес минералды өнімдердің резеңке және пластмасса бұйымдарының жаңа өндірістерін қалыптастыру, химиялық өндірістерге арналған машиналар мен жабдықтар өндірісі);
Шымкент қаласындағы "Оңтүстік" АЭА (жеңіл өнеркәсіп өнімін, ағаш целлюлозасын және целлюлозаны, қағаз бен картонды, былғары өнімін, жазу қағаз бұйымдарын, мұнай өңдеу өнімдерін, химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру, құрылыс металл конструкциялары мен олардың бөлшектерін өндіру ("дайын" блок-модульдік шешімдерді дайындау үшін пайдаланылады), машина жасау, шойын және болат құю);
Түркістан қаласындағы "Turan" АЭА (Түркістан қаласының халықаралық әуежайын, оның ішінде әуеайлақты, аэровокзалды және ұшу-қону жолақтарын, туристерді орналастыру орындарын, санаторий және сауықтыру объектілерін, инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін, ауруханаларды, емханаларды, мектептерді, балабақшаларды, мұражайларды, театрларды, жоғары және орта оқу орындарын, кітапханаларды салу және пайдалануға беру, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес оқушылар сарайлары, спорт кешендері, құрылыс материалдары өндірістерін құру және өзге де қызмет түрлері);
Алматы қаласындағы "Инновациялық технологиялар паркі" АЭА (жаңа инженерлік-коммуникациялық технологияларды, ҒЗТКЖ, машина жасау).
АЭА басқа, индустриялық аймақтар экономикалық өсу нүктелері болып табылады:
Алматы облысындағы бес индустриялық аймақ (Іле ауданында "Береке", Талғар ауданында "Қайрат", Жамбыл ауданында "Қазбек бек", Еңбекшіқазақ ауданында "Шелек", "DAMU" индустриялық-логистикалық орталығы);
Жетісу облысында "Талдықорған" индустриялық аймағы жұмыс істейді;
Жамбыл облысында "Тараз" индустриялық аймағы жұмыс істейді;
Қызылорда облысында алты индустриялық аймақ бар (Қызылорда облысында "Өндіріс", Жалағаш ауданында "Серпін", Арал, Қазалы, Шиелі, Қармақшы аудандарында);
Түркістан облысындағы тоғыз индустриялық аймақ (Түркістан, Кентау қалалары, сондай-ақ Бәйдібек, Созақ, Қазығұрт, Мақтаарал, Түлкібас, Шардара, Ордабасы ("Бадам") аудандарында);
Шымкент қаласында алты индустриялық аймақ ("Оңтүстік", "Тассай", "Жұлдыз", "Бозарық", "Standart", сауда-логистикалық аймақ);
Алматы қаласы Алатау ауданындағы индустриялық аймақ.

До 2050 года реализация инновационного образовательного кластера в городе Алматы, в котором предполагается привлечение IT-компаний и стартапов, локализованных вокруг университетов. Основными перспективами развития кластера до 2050 года будут такие направления, как "Индустрия 4.0",
"ГМК & Новые материалы", "Аддитивное машиностроение", "Умный Город", "Устойчивые Технологии" и "Финтех".
Развитие фармацевтического кластера возможно на базе имеющихся заводов в городе Алматы, таких как "НОБЕЛ Алматинская фармацевтическая фабрика", "DOSFARM", "Фирма "Кызылмай", "Жайик-AS".
50. Повышение инвестиционной привлекательности
В целях улучшения бизнес-климата и привлечения в Южный регион Республики Казахстан инвестиций ведется формирование точек экономического роста, в том числе за счет создания и развития индустриальных зон и специальных экономических зон с развитой инфраструктурой.
В среднесрочной перспективе на территории Южного региона Республики Казахстан получат развитие семь специальных экономических зон, из них:
специальная экономическая зона "Alatau" в Алматинской области (продукция машиностроения, металлургии, производство продуктов питания, производство строительных материалов). Предусматривается проведение разъяснительной работы среди субъектов предпринимательства о возможности реализации инвестиционных проектов на территории специальной экономической зоны "Alatau";
специальная экономическая зона "Хоргос – Восточные ворота" в области Жетісу (складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность, производство продуктов питания, кожаной и относящейся к ней продукции, текстильных изделий; прочей неметаллической минеральной продукции, продуктов химической промышленности, готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования, производство машин и оборудования, не включенных в другие категории, морское рыбоводство, пресноводное рыбоводство);
специальная экономическая зона "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос" в области Жетісу (развитие приграничного торгово-экономического сотрудничества, активизация предпринимательской и инвестиционной среды, развитие транспортной инфраструктуры, туризма и культурного взаимодействия);
специальная экономическая зона "Jibek Joly" в городе Шу (формирование новых производств химической продукции, резиновых и пластмассовых изделий неметаллической минеральной продукции, производство машин и оборудования для химических производств);
специальная экономическая зона "Оңтүстік" в городе Шымкенте (производство продукции легкой промышленности, древесной массы и целлюлозы, бумаги и картона, кожаной продукции, писчебумажных изделий, продуктов нефтепереработки, продуктов химической промышленности, производство строительных металлических конструкций и их частей (используется для изготовления блочно-модульных решений "под ключ"), машиностроение, литье чугуна и стали);
специальная экономическая зона "Turan" в городе Туркестан (строительство и ввод в эксплуатацию международного аэропорта города Туркестан, в том числе аэродрома, аэровокзала и взлетно-посадочных полос, мест размещения туристов, санаторных и оздоровительных объектов, объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов, больниц, поликлиник, школ, детских садов, музеев, театров, высших и средних учебных заведений, библиотек, дворцов школьников, спортивных комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией, создание производств строительных материалов и прочие виды деятельности);
специальная экономическая зона "Парк инновационных технологий" в городе Алматы (создание новых инженерно-коммуникационных технологий, научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, машиностроение).
Кроме специальных экономических зон, точками экономического роста станут индустриальные зоны:
пять индустриальных зон в Алматинской области ("Береке" в Илийском районе, "Кайрат" в Талгарском районе, "Казбек бек" в Жамбылском районе, "Шелек" в Енбекшиказахском районе, Индустриально-логистический центр "DAMU");
в области Жетісу действует индустриальная зона "Талдыкорган";
в Жамбылской области функционирует индустриальная зона "Тараз";
шесть индустриальных зон в Кызылординской области ("Өндіріс" в городе Кызылорде, "Серпин" в Жалагашском районе, в Аральском, Казалинском, Шиелинском, Кармакшинском районах);
девять индустриальных зон в Туркестанской области (городах Туркестан, Кентау, а также в районе Байдибека, в Созакском, Казыгуртском, Мактааральском, Тюлькубасском, Шардаринском, Ордабасынском ("Бадам") районах);
шесть индустриальных зон в городе Шымкенте ("Оңтүстік", "Тассай", "Жұлдыз", "Бозарык", "Standart", торгово-логистическая зона);
индустриальная зона в Алатауском районе города Алматы.

51. Өңіраралық байланыстарды дамыту
Транзиттік әлеует Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің өңіраралық байланыстарын дамыту үшін алғышарттар болып табылады.
Жобаланатын аумақтың шекарасында төрт халықаралық теміржол көлік дәлізі өтеді: Солтүстік ТАТМ дәлізі, Оңтүстік ТАТМ дәлізі, TRACECA, Орталық ТАТМ дәлізі.
Транзиттік әлеуетті дамыту шеңберінде Қытаймен шекарада "Алтынкөл (Қазақстан) – Қорғас (Қытай Халық Республикасы)" екінші теміржол өткелі құрылды. Қолданыстағы "Достық (Қазақстан) – Алашанькоу (ҚХР)" өткеліне қосымша жаңа өткелді құру жылына 40 миллион тоннаға дейін жүктердің жалпы өткізу қабілетін қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.
Жетіген – Қорғас теміржол желісі салынды, ол Қазақстанның транзиттік әлеуетін арттыруға бағытталған және Қытайдан Қазақстанның Оңтүстік өңірлері мен Орталық Азия елдеріне дейінгі қашықтықты 550 километрге қысқартуға мүмкіндік береді.
"Алматы" теміржол торабын айналып өтетін "Жетіген – Қазыбек бек" қатынасымен айналма теміржол желісінің құрылысы басталды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағымен мына жолдар өтеді:
үш халықаралық автокөлік бағыты: "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" М-32 "Ресей Федерациясы шекарасы (Самараға) – Шымкент"; М-36 "Ресей Федерациясы шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы (Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы) 2214-2468 километр (27-281)"; М-39 "Ташкент – Термез";
республикалық маңызы бар автомобиль жолдары: А-3 "Алматы – Өскемен"; А-2 "Алматы – Көкпек – Шонжы – Көктал – Қорғас"; А-3 "Алматы – Өскемен"; А-4 "Алматы – Шамалған – Ұзынағаш –Аққайнар – Сұраншы батыр – Қырғызстан шекарасы"; А-5 "Ақсай – Шонжы – Көлжат – ҚХР шекарасы"; А-6 "Көкпек – Кеген – Қырғызстан шекарасы"; А-7 "Үшарал –Достық"; А-14 "Тараз – Өтмек – Қырғызстан шекарасы"; А-15 "Жизақ – Гагарин – Жетісай – Кировский – Қызыләскер – Абай-Сарыағаш – Жібекжолы"; А-17 "Қызылорда – Павлодар – Успенка – Ресей Федерациясы шекарасы"; А-19 "Алматы – Шелек – Қорғас"; Р-20 "Сарыөзек – Көктал"; Р-32 "Шымкент қаласының солтүстік айналма жолы".
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде сегіз әуежай жұмыс істейді, оның ішінде Алматы, Қызылорда, Тараз, Түркістан, Шымкент, Талдықорған, Үшарал қалаларында және Боралдай кентінде.
Транзиттік әлеуеттің және көлік инфрақұрылымының болуы Қазақстан Республикасының Орталық және Батыс өңірлерінен мынадай өнім түрлерін жеткізуге мүмкіндік туғызады:
Ақмола, Қостанай, Шығыс Қазақстан облыстарынан ет, оның ішінде тауық еті;
Батыс Қазақстан облысынан консервіленген ет;
Абай, Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан облыстарының күнбағыс майы;
Қарағанды облысынан маргарин және тағамдық майлар;
Ақмола, Солтүстік Қазақстан облыстарынан рапс майы;
Ақмола, Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстарынан ұн;
Ақмола, Павлодар облыстарынан мата;
Абай және Қостанай облыстарынан ірі қара малдың терісінен жасалған былғары;
Қарағанды облысынан колготка, шұлық, ұйық;
Ақмола, Қарағанды, Павлодар облыстары мен Астана қаласынан резеңкеден жасалған құбырлар, түтіктер, жеңдер мен шлангілер;
Қарағанды облысынан орталық жылытуға арналған радиаторлар;
Ақмола, Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстарының қожмақта, минералды силикат мақтасы;
Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Абай облыстарынан силикат және қож кірпіштері;
Шығыс Қазақстан облысынан 1 000 вольттан астам кернеуге электр тізбектерін ажыратуға, ауыстыруға немесе қорғауға арналған аппаратура;
Қарағанды, Павлодар облыстарынан электрондық және электрлік сымдар мен кәбілдер;
Ақмола облысынан шарикті немесе роликті мойынтіректер;
Қарағанды, Павлодар және Солтүстік Қазақстан облыстарынан теміржол вагондары мен платформалары;
Ақмола облысынан пестицидтер мен агрохимиялық өнімдер;
Абай, Павлодар облыстарынан бояулар, лактар, ерітінділер;
Қарағанды облысынан шойын және тазартылмаған болат;
Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстарынан өңделмеген және жартылай өңделген немесе ұнтақ түріндегі күміс және алтын;
Павлодар облысынан алюминий;
Шығыс Қазақстан облысынан қорғасын және мырыш;
Қарағанды және Ұлытау облыстарынан мыс;
Атырау облысынан мұнай отыны (мазут) және газойлдар;
Атырау облысынан моторлы отын (бензин, оның ішінде авиациялық);
Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарынан табиғи газ;
Атырау және Батыс Қазақстан облыстарынан өнеркәсіптік газдар;
Маңғыстау облысынан аммиак;
Маңғыстау облысынан азотты, минералды немесе химиялық тыңайтқыштар;
Батыс Қазақстан облысынан консервіленген ет;
Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының силикатты және қож кірпіштері;
Маңғыстау облысынан азотты, минералды немесе химиялық тыңайтқыштар.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі елдің басқа аймақтарына келесі тауар түрлерін жеткізе алады:
Алматы облысы мен Алматы қаласынан жеміс және көкөніс шырындары;
Түркістан, Алматы облыстарынан, Шымкент және Алматы қалаларынан жаңа піскен және консервіленген жемістер мен көкөністер;
Алматы, Жамбыл және Жетісу облыстарынан қант;
Қызылорда облысынан йодталған тұз;
Алматы облысынан ет, оның ішінде тауық еті;
Шымкент қаласынан мақта майы;
Алматы қаласынан рапс майы;
Жетісу облысы мен Алматы қаласынан соя майы;
Қызылорда облысынан күріш;
Шымкент қаласынан ұн;
Алматы облысы мен Алматы қаласынан шоколад, шоколад пен қанттан жасалған кондитерлік өнімдер;
Алматы қаласынан кетчуп пен майонез;
Алматы облысы мен Алматы қаласынан коньяк;
Алматы, Жамбыл, Түркістан облыстары мен Алматы қаласынан шарап;
Шымкент қаласынан мата;
Шымкент қаласынан кілем;
Жамбыл облысынан ірі қара малдың терісінен жасалған былғары;
Алматы, Жамбыл облыстары мен Алматы қаласынан аяқ киім;
Жетісу, Алматы облыстарынан және Алматы қаласынан сыртқы киім;
Алматы облысы мен Алматы қаласынан қағаз және қағаз өнімдері;
Алматы облысынан, Шымкент және Алматы қалаларынан дәрі-дәрмектер;
Қызылорда облысы мен Шымкент қаласынан портландцемент;
Алматы облысы мен Алматы қаласынан орталық жылыту қазандықтары;
Алматы облысы мен Шымкент қаласынан цистерналар, бөшкелер, барабандар, канистрлер, жәшіктер мен ыдыстар;
Жетісу, Алматы, Жамбыл облыстарынан және Алматы қаласынан граниттен жасалған плиталар мен қаптау плиткалары;
Түркістан облысы мен Алматы қаласынан 1 000 вольттан астам кернеуге электр тізбектерін ажыратуға, ауыстыруға немесе қорғауға арналған аппаратура;
Алматы және Шымкент қалаларынан электрондық және электрлік сымдар мен кәбілдер;
Жетісу облысынан электр аккумуляторлары;
Алматы облысы мен Алматы қаласынан шамдар мен жарықтандыру құрылғылары;
Түркістан облысы мен Алматы қаласынан электр трансформаторлары;
Жамбыл облысынан фосфорлы, минералды немесе химиялық тыңайтқыштар;
Алматы облысы мен Алматы қаласынан бояулар, лактар, ерітінділер.

51. Развитие межрегиональных связей
Предпосылками для развития межрегиональных связей Южного региона Республики Казахстан является транзитный потенциал.
В границах проектируемой территории проходят четыре международных железнодорожных транспортных коридора: Северный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали, Южный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали, Транспортный коридор Европа - Кавказ - Азия, Центральный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали.
В рамках развития транзитного потенциала создан второй железнодорожный переход "Алтынколь (Казахстан) – Хоргос (Китайская Народная Республика)" на границе с Китаем. В дополнение к действующему переходу "Достык (Казахстан) – Алашанькоу (Китайская Народная Республика)" создание нового перехода позволило обеспечить общую пропускную способность до 40 миллионов тонн грузов в год.
Построена железнодорожная линия Жетыген – Коргас, которая направлена на повышение транзитного потенциала Казахстана и позволяет сократить расстояние от Китая до южных регионов Казахстана и стран Центральной Азии на 550 километров.
Начато строительство обводной железнодорожной линии сообщением "Жетыген – Казыбек бек" в обход железнодорожного узла "Алматы".
По территории Южного региона Республики Казахстан проходят:
три международных автотранспортных маршрута: "Западная Европа – Западный Китай" участок М-32 "Граница Российской Федерации (на Самару) – Шымкент"; М-36 "Граница Российской Федерации (на Екатеринбург) – Алматы (через города Костанай, Астану, Караганду) 2214-2468 километров (27-281)"; М-39 "Ташкент – Термез";
автомобильные дороги республиканского значения: А-3 "Алматы –
Усть-Каменогорск"; А-2 "Алматы – Кокпек – Чунджа – Коктал – Хоргос";
А-3 "Алматы – Усть-Каменогорск"; А-4 "Алматы – Шамалган – Узынагаш –Аккайнар – Сураншы батыр – граница Кыргызстана"; А-5 "Аксай – Чунджа –Кольжат – граница Китайской Народнаяой Республики"; А-6 "Кокпек – Кегень – граница Кыргызстана"; А-7 "Ушарал –Достык"; А-14 "Тараз – Утмек – граница Кыргызстана"; А-15 "Жизак – Гагарин – Жетысай – Кировский – Кызыласкер – Абай-Сарыагаш – Жибекжолы"; А-17 "Кызылорда – Павлодар – Успенка – граница Российской Федерации"; А-19 "Алматы – Шелек – Хоргос"; Р-20 "Сары – Озек – Коктал"; Р-32 "Северный обход города Шымкент".
В Южном регионе Республики Казахстан действуют восемь аэропортов, в том числе в городах Алматы, Кызылорде, Таразе, Туркестане, Шымкенте, Талдыкоргане, Ушарале и поселке Боралдай.
Наличие транзитного потенциала и транспортной инфраструктуры создает возможность поставлять из Центрального и Западного регионов Республики Казахстан следующие виды продукции:
мясо, в том числе куриное из Акмолинской, Костанайской, Восточно-Казахстанской областей;
консервированное мясо из Западно-Казахстанской области;
подсолнечное масло из области Абай, Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской областей;
маргарин и пищевые жиры из Карагандинской области;
рапсовое масло из Акмолинской, Северо-Казахстанской областей;
муку из Акмолинской, Карагандинской, Костанайской, Северо-Казахстанской областей;
ткань из Акмолинской, Павлодарской областей;
кожа из шкур крупного рогатого скота из области Абай и Костанайской области;
колготки, чулки, носки из Карагандинской области;
трубы, трубки, рукава и шланги из резины из Акмолинской, Карагандинской, Павлодарской областей и города Астаны;
радиаторы для центрального отопления из Карагандинской области;
шлаковату, минеральную силикатную вату из Акмолинской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской областей;
силикатные и шлаковые кирпичи – Актюбинская, Западно-Казахстанская области, область Абай;
аппаратура для отключения, переключения или защиты электрических цепей на напряжение более 1 000 вольт из Восточно-Казахстанской области;
провода и кабели электронные и электрические из Карагандинской, Павлодарской областей;
подшипники шариковые или роликовые из Акмолинской области;
вагоны и платформы железнодорожные из Карагандинской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областей;
пестициды и агрохимические продукты из Акмолинской области;
краски, лаки, растворы из области Абай, Павлодарской области;
чугун и нерафинированную сталь из Карагандинской области;
серебро и золото необработанное и полуобработанное или в виде порошка из Карагандинской, Восточно-Казахстанской областей;
алюминий из Павлодарской области;
свинец и цинк из Восточно-Казахстанской области;
медь из Карагандинской области и области Ұлытау;
топливо нефтяное (мазут) и газойли из Атырауской области;
топливо моторное (бензин, в том числе авиационный) из Атырауской области;
газ природный из Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей;
газы промышленные из Атырауской и Западно-Казахстанской областей;
аммиак из Мангистауской области;
удобрения азотные, минеральные или химические из Мангистауской области;
силикатные и шлаковые кирпичи из Актюбинской и Западно-Казахстанской областей;
азотные, минеральные или химические удобрения из Мангистуской области.
Южный регион Республики Казахстан может поставлять в другие регионы страны следующие виды товаров:
соки фруктовые и овощные из Алматинской области и города Алматы;
свежие и консервированные фрукты и овощи из Туркестанской, Алматинской областей, городов Шымкент и Алматы;
сахар из Алматинской, Жамбылской областей и области Жетісу;
соль йодированная из Кызылординской области;
мясо, в том числе куриное, из Алматинской области;
хлопковое масло из города Шымкента;
рапсовое масло из города Алматы;
соевое масло из области Жетісу и города Алматы;
рис из Кызылординской области;
муку из города Шымкента;
шоколад, изделия кондитерские из шоколада и сахара из Алматинской области и города Алматы;
кетчуп и майонез из города Алматы;
коньяк из Алматинской области и города Алматы;
вино из Алматинской, Жамбылской, Туркестанской областей и города Алматы;
ткань из города Шымкента;
ковры из города Шымкента;
кожа из шкур крупного рогатого скота из Жамбылской области;
обувь из Алматинской, Жамбылской областей и города Алматы;
верхняя одежда из области Жетісу, Алматинской и города Алматы;
бумага и бумажная продукция из Алматинской области и города Алматы;
лекарства из Алматинской области, городов Шымкент и Алматы;
портландцемент из Кызылординской области и города Шымкента;
котлы центрального отопления из Алматинской области и города Алматы;
цистерны, бочки, барабаны, канистры, ящики и емкости из Алматинской области и города Шымкента;
плиты и облицовочные плитки из гранита из области Жетісу, Алматинской, Жамбылской областей и города Алматы;
аппаратура для отключения, переключения или защиты электрических цепей на напряжение более 1 000 вольт из Туркестанской области и города Алматы;
провода и кабели электронные, и электрические из городов Алматы, и Шымкент;
электрические аккумуляторы из области Жетісу;
светильники и осветительные устройства из Алматинской области и города Алматы;
электрические трансформаторы из Туркестанской области и города Алматы;
фосфорные, минеральные или химические удобрения из Жамбылской области;
краски, лаки, растворы из Алматинской области и города Алматы.

3-параграф. Инженерлік инфрақұрылымды кешенді дамыту шаралары
52. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағындағы елді мекендердің инженерлік инфрақұрылымын дамыту өңірдің экономикасын дамыту және халықтың әл-ауқатын арттыру үшін аса маңызды мәнге ие.
53. Сумен жабдықтау
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің өңіраралық схемасында 2040 жылға дейін тұрақты сумен жабдықтауды қамтамасыз ету мәселелері, сондай-ақ әкімшілік облыстар мен аудандар бөлінісінде 2050 жылға дейінгі болжамды деректер қаралды (осы Өңіраралық схемаға 8-9 қосымшалар).
Жерүсті және жерасты суларын қазіргі заманғы деңгейде пайдалануды талдау, олардың үлестік сумен қамтамасыз етілуі бойынша есептеулер, әкімшілік облыстар мен аудандар бөлінісінде экономика салаларының су ресурстарына қажеттілігін есептеу орындалды.

Параграф 3. Меры комплексного развития инженерной инфраструктуры
52. Развитие инженерной инфраструктуры населенных пунктов территории Южного региона Республики Казахстан имеет исключительно важное значение для развития экономики региона и повышения благосостояния населения.
53. Водообеспечение
В Межрегиональной схеме Южного региона Республики Казахстан рассмотрены вопросы обеспечения стабильным водоснабжением до 2040 года, а также прогнозные данные до 2050 года в разрезе административных областей и районов (приложения 8-9 к настоящей Межрегиональной схеме).
Выполнен анализ использования поверхностных и подземных вод на современном уровне, расчеты по их удельной водообеспеченности, расчеты потребности в водных ресурсах отраслей экономики в разрезе административных областей и районов.

205,6
232,5
0
382,0
160,1
221,9
0
260,2
Ескертпе. Басқалар* - коллекторлық-дренаждық және сарқынды сулар
2040, 2050 жылдары әкімшілік аудандар бөлінісінде суды жиынтық алудың, пайдаланудың және бұрудың негізгі көрсеткіштері Өңіраралық схемаға 10-23 қосымшаларда келтіріледі.
Өңірде су ресурстарымен қамтамасыз етілу қанағаттанарлық, бірақ аумақ бойынша және жыл кезеңдері бойынша су ресурстарының біркелкі бөлінбеуін, негізгі су ағындарының трансшекаралық сипатын (Сырдария, Іле, Шу, Талас, Асы өзендері) ескере отырып, кез келген уақытта су ресурстарының тапшылығы туындауы мүмкін.
Перспективада белгіленген тұрақты суарудың дамуына байланысты су ресурстарын жалпы алуда ауыл шаруашылығы да басым орын алуды жалғастырады.
Есептік мерзімге қолда бар су ресурстарын нақтылау экономика салаларының қажеттіліктері үшін иеліктегі су ресурстарының шектеулі екенін көрсетті. Бай шикізат ресурстарын одан әрі игеру қолдағы су ресурстарын айтарлықтай көбейтпей мүмкін емес, оларды жерасты, сарқынды және коллекторлық-сорғыту суларын пайдалану, экономиканың барлық салаларында су үнемдеу технологияларын енгізу, сондай-ақ су бөлу туралы халықаралық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау есебінен ұлғайтуға болады.
2040 жылға қарай халықтың орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу мәселелерін, сондай-ақ халықтың сапалы сумен жабдықтауға 100% қол жеткізуін қамтамасыз ету арқылы өзен ағынын реттеу, аумақтық қайта бөлу және қолда бар су ресурстарын ұлғайту саласындағы міндеттерді шешу ұсынылады, оның ішінде:
Алматы облысында – 77 елді мекенді қосу үшін Қаскелең және Еңбекшіқазақ топтық су құбырларының құрылысын аяқтау, "Алатау" қаласы үшін сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің құрылысы;
Жетісу облысында – Талдықорған, Текелі қалаларының сумен жабдықтау жүйелерін реконструкциялау және дамыту; 52 елді мекенде сапалы ауыз суға сумен жабдықтау жүйелерін реконструкциялау және салу;
Жамбыл облысында – 117 елді мекеннің сапалы ауызсуға қол жеткізу мәселесін шешу;

205,6
232,5
0
382,0
160,1
221,9
0
260,2
Примечание. Прочие* - коллекторно-дренажные и сточные воды
Основные показатели суммарного забора, использования и отведения воды в разрезе административных районов на 2040, 2050 годы приводятся в приложениях 10-23 к настоящей Межрегиональной схеме.
Обеспеченность водными ресурсами в регионе удовлетворительная, но, учитывая неравномерность распределения водных ресурсов по территории и по периодам года, трансграничный характер основных водотоков (реки Сырдария, Иле, Шу, Талас, Асы), в любой момент может возникнуть дефицит водных ресурсов.
На перспективу, в связи с намечаемым развитием регулярного орошения, в общем заборе водных ресурсов преобладающее положение также продолжит занимать сельское хозяйство.
Выполненное уточнение располагаемых водных ресурсов на расчетный срок показало, что имеющиеся водные ресурсы для нужд отраслей экономики ограничены. Дальнейшее освоение богатейших сырьевых ресурсов невозможно без существенного увеличения располагаемых водных ресурсов, которые можно увеличить за счет использования подземных, сточных и коллекторно-дренажных вод, внедрения водосберегающих технологий во всех отраслях экономики, а также выполнение обязательств по международным договорам о вододелении.
К 2040 году предлагается решение вопросов доступа населения к централизованному водоснабжению, а также задач в области регулирования речного стока, территориального перераспределения и увеличение располагаемых водных ресурсов путем обеспечения доступа населения к качественному водоснабжению, в том числе:
в Алматинской области – завершение строительства Каскеленского и Енбекшиказахского групповых водопроводов для подключения 77 населенных пунктов, строительства систем водоснабжения и водоотведения для города "Алатау";
в области Жетісу – реконструкция и развитие систем водоснабжения городов Талдыкорган, Текели; реконструкция и строительство систем водоснабжения в 52 населенных пунктах к качественной питьевой воде;
в Жамбылской области – решение вопроса доступа 117 населенных пунктов к качественной питьевой воде;

Қызылорда облысында – 9 елді мекенді жұмыс істеп тұрған топтық су құбырларына қосу, сондай-ақ 23 елді мекеннің сапалы ауызсуға қол жеткізу мәселесін шешу;
Түркістан облысында – Сарыағаш және Жетісай топтық су құбырларын реконструкциялау, сондай-ақ 139 елді мекеннің сапалы ауызсуға қол жеткізу мәселесін шешу;
Алматы, Шымкент қалаларында – қалаларға қосылған аумақтарда орналасқан елді мекендерді орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізуді шешу;
коммуналдық шаруашылық объектілерін басым тұрақты сумен жабдықтау;
экономиканың түрлі салаларында суды ұтымды пайдалану үшін технологияларды жетілдіру;
су бұру жүйелерін салу және реконструкциялау;
жерасты суларын ауызсу, суару және суландыру үшін, өнеркәсіпте және басқа салаларда кеңінен пайдалану, сондай-ақ қайтарымды, ағынды және тұщыландырылған суларды пайдалану;
су ресурстарының жергілікті профициті есебінен (мысалы, Алматы және Жамбыл облыстарының жерасты сулары) ағынды бассейнішілік, бассейнаралық қайта бөлу;
шекаралас елдермен трансшекаралық өзендер бойынша өзен ағынын бөлу (Қытай Халық Республикасы, Өзбекстан, Қырғызстан);
су тораптарын, арналарды реконструкциялау және су беруді ұлғайту және қосымша реттеуші сыйымдылықтар құру үшін жаңа су қоймаларын салу.

в Кызылординской области – подключение 9 населенных пунктов к действующим групповым водопроводам, а также решение вопроса доступа 23 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в Туркестанской области – реконструкция Сарыагашского и Жетысайского групповых водопроводов, а также решение вопроса доступа 139 населенных пунктов к качественной питьевой воде;
в городах Алматы, Шымкенте – решение доступа к централизованному водоснабжению населенных пунктов, размещенных на территориях, присоединенных к городам;
приоритетного устойчивого водоснабжения объектов коммунального хозяйства;
совершенствования технологий для рационального потребления воды в различных отраслях экономики;
строительства и реконструкции систем водоотведения;
более широкого использования подземных вод для питьевых нужд, орошения и обводнения, в промышленности и других отраслях, а также использования возвратных, сточных и опресненных вод;
внутрибассейнового, межбассейнового перераспределения стока за счет локального профицита водных ресурсов (например, подземных вод Алматинской и Жамбылской областей);
деления речного стока по трансграничным рекам с приграничными странами (Китайская Народная Республика, Узбекистан, Кыргызская Республика);
осуществления реконструкции гидроузлов, каналов и строительства новых водохранилищ для увеличения водоотдачи и создания дополнительных регулирующих емкостей.

54. Электрмен жабдықтау
Меншікті энергия көздерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Орталық өңірінің энергия көздерінен жеткізуді ескере отырып, Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің электр энергиясына қажеттіліктің орнын толтыру ұсынылады. Энергетикалық желілер мен құрылыстардың басым бөлігі өткен ғасырдың 60 – 70 жылдары салынған, қосалқы станциялар және электр беру желілері жабдықтары моральдық тұрғыдан ескіріп қоймай, сондай-ақ физикалық тұрғыдан да тозған.

54. Электроснабжение
Покрытие потребности в электроэнергии Южного региона Республики Казахстан предлагается с учетом собственных энергоисточников, а также поставок от энергоисточников Центрального региона Республики Казахстан. Большая часть энергетических сетей и сооружений построена в 60-70-е годы прошлого столетия, оборудование, подстанции и высоковольтные линии электропередач не только морально устарели, но и физически изношены.

2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің электр станцияларының орнатылған қуаты 4 316,7 мегаватты құрады, бұл ретте электр тұтыну – 26,8 миллиард киловатт-сағат.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы шеңберінде әкімшілік облыстар, аудандар мен қалалар бөлінісінде жобалаудың 2030 және 2040 жылдарға электр тұтыну есептері жүргізілді, сондай-ақ 2050 жылға дейінгі болжамды көрсеткіштер берілді. Өңірдің 2040 жылы болжамды электр тұтынудың ең жоғары деңгейі сағатына 46,8 миллиард киловатт-сағат көлемінде көзделеді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің электр станцияларын дамыту жөніндегі негізгі ұсыныстар қолданыстағы желілердің жабдықтарын техникалық қайта жарақтандыруды және реконструкциялауды көздейді, сондай-ақ Кербұлақ СЭС-ін салу көзделеді.
Түркістан облысында, Талдықорған және Қызылорда қалаларында бу-газ қондырғыларын, КЭС, ЖЭС жаңартылатын энергия көздері объектілерін – күн электростанцияларын, жел электростанцияларын және шағын су электростанцияларын салу жоспарланады.

По состоянию на 1 января 2024 года установленная мощность электростанций Южного региона Республики Казахстан составила 4 316,7 мегаватт, при этом, электропотребление – 26,8 миллиардов киловатт-часов.
В рамках Межрегиональной схемы территориального развития Южного региона Республики Казахстан произведены расчеты электропотребления на 2030 и 2040 годы проектирования в разрезе административных областей, районов и городов, а также даны прогнозные показатели до 2050 года. Прогнозный максимальный уровень электропотребления региона на 2040 год предусматривается в объеме 46,8 миллиардов киловатт-часов.
Основные предложения по развитию электрических станций Южного региона Республики Казахстан предусматривают техническое перевооружение и реконструкцию оборудования существующих сетей, а также предусматривается строительство Кербулакской гидроэлектростанции.
Планируется строительство парогазовых установок в Туркестанской области, в городах Талдыкоргане и Кызылорде, объектов возобновляемых источников энергии – солнечных электростанций, ветроэлектростанций и малых гидроэлектростанций.

55. Жылумен жабдықтау
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі жылу жүктемесінің және жылу тұтынудың болжамды деңгейлерін бағалау "Ғимараттарды жылулық қорғау" Қазақстан Республикасының Құрылыс нормалары 2.04-07-2022 құжатында көзделген стандарттарды ескере отырып, метеодеректерді пайдалана отырып, жүзеге асырылды.
Жылыту, желдету және ыстық сумен жабдықтау үшін қажетті жылу ағындары "Жылу желілері" Мемлекет аралық құрылыс нормалары 4.02-02-2004 және Қазақстан Республикасының Құрылыс нормалары 3.01-01-2013, "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" Қазақстан Республикасының Ережелер жинағын 3.01-101-2013 қоса алғанда, Қазақстан Республикасының нормаларына сәйкес келетін жалпы қабылданған жылу тұтыну стандарттарын ескере отырып есептелді.

55. Теплоснабжение
Оценка прогнозных уровней тепловой нагрузки и теплопотребления в Южном регионе Республики Казахстан осуществлялась с использованием метеоданных, учитывая стандарты, предусмотренные в документе Строительные нормы Республики Казахстан 2.04-07-2022 "Тепловая защита зданий".
Тепловые потоки, необходимые для отопления, вентиляции и горячего водоснабжения, были рассчитаны с учетом общепринятых стандартов теплопотребления, соответствующих нормам Республики Казахстан, включая Межгосударственные строительные нормы 4.02-02-2004 "Тепловые сети" и Строительные нормы Республики Казахстан 3.01-01-2013, Свод правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".

56. Газбен жабдықтау
Барлық негізгі газ тасымалдау жүйелерін: "Орта Азия – Орталық", "Бұхара – Орал", "Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" және "Қазақстан – Қытай" магистральдық газ құбырын біріктіретін "Бейнеу – Шымкент" магистральдық газ құбыры құрылысының аяқталуымен Қазақстан Республикасының оңтүстік өңірлерін газбен жабдықтаудың жергілікті жобаларын дамытуға мүмкіндік беретін бірыңғай магистральдық газ құбыры жүйесі құрылатын болады.
Өңірді газбен жабдықтауды дамыту жөніндегі негізгі ұсыныстар магистральдық газ құбырларын, газ бұру құбырларын, оның ішінде "Алматы – Байсерке – Талғар" магистральдық газ құбырларының 2-кезек, "Қазақстан – Қытай" магистральдық газ құбырлары мен "Алматы – Байсерке – Талғар" магистральдық газ құбырларын, "Талдықорған – Үшарал" магистральдық газ құбырларын, "Арысқұм – Жосалы" магистральдық газ құбырларын және т.б. салуды көздейді.
Бұл ретте өңірдің барлық дерлік елді мекендерін газбен жабдықтау жоғары қысымды кентаралық желілерді, орташа және төмен қысымды кентішілік газ құбырларын төсеу, газ реттеу пункттері шкафтық газ реттеу пункттерін салу және одан әрі "Қазақстан – Қытай", "Бейнеу – Шымкент" магистралдық газ құбырына қосу есебінен көзделеді.
4-параграф. Көлік инфрақұрылымын кешенді дамыту шаралары
57. Өңірлік және өңіраралық көлік инфрақұрылымын нығайту өңірді кешенді дамыту бағыттарының бірі болып табылады.
Өңірдің көлік саласын дамыту мынадай салаларда: автожол, теміржол, азаматтық авиация, су көлігіндегі инфрақұрылым деңгейін арттыруға және көлік-коммуникация кешенінің халықаралық көлік желілеріне интеграциялану деңгейін арттыруға бағытталады (осы Өңіраралық схемаға 24-25 қосымшалар).
58. Теміржол көлігінің инфрақұрылымын дамытуда 2030 жылға қарай мынадай жұмыстар жүзеге асырылатын болады:
"Достық – Мойынты" (833 километр) теміржол учаскесінің екінші жолдарының құрылысы және электрлендіру, оның ішінде: "Мойынты – Ақтоғай" – 143,2 километр және "Ақтоғай – Достық" теміржол учаскелерін электрлендіру – 298 километр;
"Дарбаза – Мақтаарал" теміржол желісі – Өзбекстан аумағына шығатын 115 километр, ол қолданыстағы "Сарыағаш" өту пунктінің жүктемесін азайтады;
"Жарық-Сексеуілді" теміржол желісінің екінші жолдарын салу – 167 километр;
"Арыс-Қазалы" теміржол желісінің екінші жолдарын салу – 213 километр;
жалпы ұзындығы 73 километр болатын, "Алматы" теміржол торабын айналып өтетін "Жетіген – Қазыбек бек" айналма теміржол желісін салу;

56. Газоснабжение
С завершением строительства магистрального газопровода "Бейнеу – Шымкент", соединяющего все основные газотранспортные системы: "Средняя Азия – Центр", "Бухара – Урал", "Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы" и магистральный газопровод "Казахстан – Китай" образуется единая система магистральных газопроводов, позволяющая развивать локальные проекты газоснабжения южных регионов Республики Казахстан.
Основные предложения по развитию газоснабжения Южного региона Республики Казахстан предусматривают строительство магистральных газопроводов, газопроводов-отводов, в том числе магистральный газопровод "Алматы – Байсерке – Талгар" 2-я очередь, перемычки между магистральным газопроводом "Казахстан – Китай" и магистральным газопроводом "Алматы – Байсерке – Талгар", магистральным газопроводом "Талдыкорган – Ушарал", магистральным газопроводом "Арыскум – Жосалы" и прочее.
При этом, газоснабжение практически всех населенных пунктов региона предусматривается за счет прокладки межпоселковых сетей высокого давления, внутрипоселковых газопроводов среднего и низкого давления, строительства газорегуляторных пунктов и индивидуальных шкафных газорегуляторных пунктов и дальнейшего подключения к магистральным газопроводам "Казахстан – Китай", "Бейнеу – Шымкент".
Параграф 4. Меры комплексного развития транспортной инфраструктуры
57. Укрепление региональной и межрегиональной транспортной инфраструктуры является одним из направлений комплексного развития региона.
Развитие транспортной отрасли региона будет направлено на повышение уровня инфраструктуры в следующих отраслях: автодорожной, железнодорожной, гражданской авиации, на водном транспорте и повышение уровня интеграции транспортно-коммуникационного комплекса в международные транспортные сети (приложения 24-25 к настоящей Межрегиональной схеме).
58. В развитии инфраструктуры железнодорожного транспорта к 2030 году предлагается:
строительство вторых путей и электрификация железнодорожного участка "Достык – Мойынты" - 833 километра, в том числе: электрификация железнодорожных участков "Мойынты - Актогай" - 143,2 километра и "Актогай – Достык" - 298 километра;
строительство железнодорожной линии "Дарбаза – Мактаарал" - 115 километров с выходом на территорию Узбекистана, которая разгрузит действующий пункт перехода "Сарыагаш";
строительство вторых путей железнодорожной линии "Жарык-Саксаульская" - 167 километров;
строительство вторых путей железнодорожной линии "Арыс-Казалы" - 213 километров;
строительство обводной железнодорожной линии сообщением "Жетыген – Казыбек бек" в обход железнодорожного узла "Алматы", общей протяженностью 73 километра;

жалпы ұзындығы 116,2 километр болатын "Қазыбек бек – Жетіген – Алматы" бағыты бойынша айналма теміржол желісін салу;
жалпы ұзындығы 8,5 километр болатын "Алматы 1 – Алматы 2" учаскесінде электрлендірумен екінші жолдарды салу.
жалпы ұзындығы 140 километр болатын "Алтынкөл – Жетіген" бағытында теміржол желісінің екінші жолдарын салу;
2 километр Алтынкөл айналма жолын салу;
Шымкент қаласының солтүстік жағынан екінші айналма теміржол тармағын салу;
Ұзындығы 28,3 километр болатын "Шымкент – Леңгір" теміржол учаскесінің екінші жолдарын салу.
2040 жылға қарай мыналар ұсынылады:
"Түркістан – Арыс" теміржол учаскесінде екінші жолдарды салу және электрлендіру - 108,8 километр;
"Қызылорда – Жезқазған" қатынасымен теміржол желісінің учаскесін салу - 199 километр, тасымалдау қашықтығын 640 километрге дейін қысқартады;
"Алтынкөл – Жетіген – Алматы" теміржол желісін электрлендіру – 293 километр;
2050 жылға қарай ұсынылады:
"Алматы – Ақтоғай" теміржол учаскесін электрлендіру – 539 километр;
"Бадам – Шағыр" теміржол учаскесін салу (қалпына келтіру) - 28,7 километр (екі жолды және электрлендірілген теміржол желісін салу);
"Жетіген – Қосқұдық" қатынасымен теміржол желісін салу (перспективалы электрлендірумен) – 70 километр.
Сондай-ақ, теміржол көлігі инфрақұрылымын дамыту шеңберінде
2050 жылға қарай жобамен мынадай іс-шаралар өткізу ұсынылады:
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында теміржол вокзалдары мен станцияларын жаңғырту және пайдалану;
жолаушылар теміржол қатынасын ұйымдастыру;
қос қосындылылардың құрылысы;
жылжымалы құрам (жолаушылар және жүк вагондары) мен локомотивтерді сатып алу және жөндеу.
Осы жобалар мен бастамаларды іске асыру теміржол транзиттік дәліздерінің өткізу қабілетін екі есе арттыруға, жүктерді тасымалдау мерзімін 1,5 есе қысқартуға, транзиттік контейнерлік пойыздардың қозғалыс жылдамдығын тәулігіне 1 050 километрден бастап тәулігіне 1 300 – 1 400 километрге дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
59. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі бойынша жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 24 070,8 километрді құрады, оның ішінде облыстар бөлінісінде:
Алматы облысында – 5 715,4 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 1 849,0 километр, облыстық маңызы бар – 3 370,0 километр және аудандық маңызы бар – 496,4 километр;
Жамбыл облысында – 4 351.6 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 1 194,0 километр, облыстық маңызы бар – 1 755,8 километр және аудандық маңызы бар – 1 401,8 километр;

строительство вторых путей железнодорожной линии сообщением "Казыбек бек - Жетыген - Алматы", общей протяженностью 116,2 километра;
строительство вторых путей с электрификацией на участке "Алматы 1 – Алматы 2" общей протяженностью 8,5 километров;
строительство вторых путей железнодорожной линии сообщением "Алтынколь - Жетыген", общей протяженностью 140 километров;
строительство обводного пути Алтынколь - 2 километра;
строительство второй объездной железнодорожной ветки с северной стороны города Шымкент - 43 километра;
строительство вторых путей железнодорожного участка "Шымкент – Ленгер" протяженностью 28,3 километра.
К 2040 году предлагается:
строительство вторых путей и электрификация железнодорожного участка "Туркестан – Арысь" - 108,8 километров;
строительство участка железнодорожной линии сообщением "Кызылорда – Жезказган" - 199 километров, сократит расстояние перевозок до 640 километров;
электрификация железнодорожной линии "Алтынколь – Жетыген – Алматы" - 293 километра.
К 2050 году предлагается:
электрификация железнодорожного участка "Алматы – Актогай" - 539 километров;
строительство (восстановление) железнодорожного участка "Бадам-Шагыр" - 28,7 километров (строительство двухпутной и электрифицированной железнодорожной линии);
строительство железнодорожной линии (с перспективной электрификацией) сообщением "Жетыген – Коскудук" - 70 километров.
Также, в рамках развития инфраструктуры железнодорожного транспорта к 2050 году, проектом предлагается проведение следующих мероприятий:
строительство, модернизация и эксплуатация железнодорожных вокзалов и станций на территории Южного региона Республики Казахстан;
организация пассажирского железнодорожного сообщения;
строительство двухпутных вставок;
покупка и ремонт подвижного состава (пассажирских и грузовых вагонов) и локомотивов.
Реализация данных проектов и инициатив позволит увеличить пропускную способность железнодорожных транзитных коридоров в два раза, сократить сроки транспортировки грузов в 1,5 раз, увеличить скорость движения транзитных контейнерных поездов с существующих 1 050 километров в сутки до 1 300 - 1 400 километров в сутки.
59. По Южному региону Республики Казахстан протяженность автомобильных дорог общего пользования составила 24 070,8 километров, в том числе в разрезе областей:
в Алматинской – 5 715,4 километра, их них: республиканского значения – 1 849,0 километров, областного – 3 370,0 километров и районного значения – 496,4 километра;
в Жамбылской – 4 351,6 километров, из них: республиканского значения – 1 194,0 километра, областного – 1 755,8 километров и районного значения – 1 401,8 километров;

Қызылорда облысында – 3 581,2 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 1 015 километр, облыстық маңызы бар – 555,6 километр және аудандық маңызы бар – 2 010,6 километр;
Жетісу облысында – 3 988,5 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 1 034 километр, облыстық маңызы бар – - 2 732,1 километр және аудандық маңызы бар – 222,4 километр;
Түркістан облысында – 6 434,1 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 725,0 километр, облыстық маңызы бар – 3 983,3 километр және аудандық маңызы бар – 1 725,8 километр.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің автожол саласында мынадай нәтижелерге қол жеткізілді: "Батыс Еуропа-Батыс Қытай" халықаралық транзиттік дәлізін реконструкциялау жөніндегі жоба аяқталды, "Алматы – Қапшағай", "Бейнеу – Ақтау", "Қордай асуының оңтүстік айналма жолы" республикалық желісінің учаскелері реконструкцияланды, "Қырғызстан шекарасына қарай Тараз қаласының оңтүстік айналма жолы" автомобиль жолының ұзындығы 66 шақырым Үлкен Алматы айналма автомобиль жолының (бұдан әрі – ҮАААЖ) (2023 жылғы шілде) аяқталды.
"Алматы – Қапшағай", "Алматы – Қорғас" және "Астана – Теміртау" учаскелерінде автокөлік құралдарынан жол жүру ақысын алу жүйесі пайдалануға берілді. Жол бойындағы сервис объектілерінің едәуір бөлігі ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келтірілді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің автомобиль жолдарын талдау және бағалау негізінде жобамен автомобиль инфрақұрылымын дамыту бойынша жобалық шешімдер – Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі бөлінісінде Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау ұсынылады.
2030 жылға қарай жоспарланады:
"Астана – Қарағанды – Балқаш – Бурылбайтал – Күрті – Қонаев" қатынасындағы Орталық-Оңтүстік дәлізін реконструкциялау - 955 километр, оның ішінде Алматы мен Жамбыл облысының шекараларында – 435 километр;
"Талдықорған – Өскемен" бағытындағы "А-3" автомобиль жолын реконструкциялау - 763 километр, Сарқан қаласының айналып өтумен, оның ішінде Жетісу облысының шекараларында – 340 километр;
"Мерке-Бурылбайтал" автожолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 266 километр;
"Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы" бағытындағы "А-17" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау, жалпы ұзындығы – 427 километр, оның ішінде Қызылорда облысының шекарасында – 216 километр;
"Ұзынағаш – Отар" автомобиль жолын реконструкциялау - 96 километр;
"Үшарал – Достық" бағытындағы "А-7" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау - 184 километр;
Түркістан қаласын шығыс айналма жолы - 30 километр республикалық маңызы бар автомобиль жолын салу (жаңа жоба) төрт жолақ қозғалысы бар бірінші техникалық санатқа келтірілетін болады;
"Өзбекстан Республикасына Қонысбаев өткізу пункті арқылы шығатын Сарыағаш қаласының айналма жолы" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары - 102 километр;
"Шымкент қаласының оңтүстік-Батыс айналма жолы" республикалық маңызы бар автомобиль жолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары - 48 километр;

в Кызылординской – 3 581,2 километра, из них: республиканского значения – 1 015 километров, областного – 555,6 километров и районного значения – 2 010,6 километров;
область Жетісу – 3 988,5 километров, из них: республиканского значения – 1 034 километра, областного - 2 732,1 километра и районного значения – 222,4 километра;
в Туркестанской области – 6 434,1 километра, из них: республиканского значения – 725,0 километров, областного – 3 983,3 километра и районного значения – 1 725,8 километров.
В настоящее время в автодорожной отрасли Южного региона Республики Казахстан достигнуты следующие результаты: завершен проект по реконструкции международного транзитного коридора "Западная Европа – Западный Китай", реконструированы участки республиканской сети "Алматы – Капшагай", "Бейнеу – Актау", "Обход перевала Кордай", завершено строительство автомобильной дороги "Южный обход города Тараз к границе Кыргызстана" и Большой Алматинской Кольцевой автомобильной дороги протяженностью 66 километров (июль 2023 года).
Введена в эксплуатацию система взимания платы за проезд автотранспортных средств на участках "Алматы – Капшагай", "Алматы – Хоргос" и "Астана – Темиртау". Значительная часть объектов придорожного сервиса приведена в соответствии с требованиями национальных стандартов.
На основании анализа и оценки автомобильных дорог Южного региона Республики Казахстан проектом предлагаются проектные решения по развитию автомобильной инфраструктуры – строительство и реконструкция автомобильных дорог Республики Казахстан, в разрезе Южного региона Республики Казахстан.
К 2030 году планируется:
реконструкция коридора Центр - Юг сообщением "Астана – Караганда – Балхаш – Бурылбайтал – Курты – Қонаев" - 955 километров, в том числе в границах Алматинской и Жамбылской областей - 435 километров;
реконструкция автомобильной дороги "А-3" сообщением "Талдыкорган – Усть-Каменогорск" - 763 километра с обходом города Сарканд, в том числе в границах области Жетісу – 340 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автодороги "Мерке – Бурылбайтал" - 266 километров;
реконструкция автомобильной дороги республиканского значения "А-17" сообщением "Кызылорда – Павлодар – Успенка – граница Российской Федерации", общая протяженность – 427 километров, в том числе в границах Кызылординской области – 216 километров;
реконструкция автомобильной дороги "Узынагаш – Отар" - 96 километров;
реконструкция автомобильной дороги республиканского значения
"А-7" сообщением "Ушарал – Достык" - 184 километра;
строительство автомобильной дороги республиканского значения "Восточный обход города Туркестан" - 30 километров (новый проект), будет приведена под первую техническую категорию с четырехполосным движением;
строительство и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Обход города Сарыагаш с выходом на Республику Узбекистан через пункт пропуска Конысбаева" - 102 километра;
строительство и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Юго-Западный обход города Шымкент" - 48 километров;

Шымкент қаласының солтүстік, оңтүстік және шығыс айналма жолдарын салу – 71,7 километр;
"Алматы – Өскемен" автомобиль жолының Балпықби және Бақтыбай кенттерінің айналма жолын салумен реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 17 километр;
"Алматы-Талғар-Бәйдібек Би" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары – 68 километр;
"Алматы – Үшқоңыр – Ұзынағаш" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 48 километр;
"Сарыөзек – Көктал" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстары - 178 километр;
Жетісу облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын келесі учаскелер бойынша күрделі және орташа жөндеу: "Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас, Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы, Қырғызстан Республикасының шекарасына кіріс жолдармен" (А-2) – Саз станциясы (Жиренайғыр станциясы) – шекара маңындағы аумақты дамытуға 39,7 километр; Алакөл көлінің жағасына апаратын жолдарды реконструкциялау: "Үшарал – Қамысқала - 59,7 километр; "Бескөл – Жайпақ (Жайнақ)" - 36,5 километр; Сарқан ауданының "Алматы – Өскемен – Лепсі – Ақтоғай" - 188,2 километр; "Лепсі – Балқаш көлі" - 0-27 километр; "Алматы-Өскемен, Қаратал ауылына кіріс жол - 5,3 километр; "Сарыөзек – Көктал" - 4,2 километр.
2040 жылға қарай келесі автомобиль жолдарын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу ұсынылады:
айналма жолдың (Шымкент айналма жолының) оңтүстік жарты шеңберін салу (Бадам 1 – Ақтас – Жаңаталап ауылы) – 40 километр;
"Алматы – Қырғызстан шекарасы – Ыстықкөл" автомобиль жолын салу және реконструкциялау - 96 километр;
"Алматы – Көктал – Байсерке – Межреченское" автомобиль жолын реконструкциялау - 48 километр;
"Алатау – Заречное" бағытындағы облыстық маңызы бар автомобиль жолын салу – 9 километр;
"Алатау қаласының айналма жолы" автомобиль жолын салу – 7,5 километр;
Жамбыл облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын келесі учаскелер бойынша күрделі және орташа жөндеу: "Тараз – Аса – Ақкөл – Саудакент" - 102 километр; "Тараз – Жетібай – Тегістік – Ойық"1,7-61,7 километр; "Бірлік – Мойынқұм – Ұланбел – Шығанақ" 0-68 километр; "Луговая станциясы – Қорағатты – Тәтті" 0-61,9 километр; "Ақкөл – Қойгелді" 0-30 километр; "Төле би – Мойынқұм – Ақтөбе" 6-32 километр; "Тоғызкент – Досбол – Шығанақ" 0-103,6 километр;
Қызылорда облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын келесі учаскелер бойынша күрделі және орташа жөндеу: "Қызылорда - Жалағаш" – 47 километр; "Қызылорда – Айдарлы – Тартоғай" – 50,5 километр; "Шиелі – Қарғалы – Байкенже – Жаңақорған" - 40,8 километр; "Самара – Шымкент – Жаңақорған – Түгіскен" – 76 километр; "Келінтөбе-Қандоз" – 27 километр; "Арал – Әуежай – Жалаңаш (Бірлестік)" – 62,7 километр.
2050 жылға қарай мына автомобиль жолдарында реконструкция жүргізу ұсынылады:
"Жизақ – Гагарин – Жетісай – Кировский – Қызыләскер – Абай – Сарыағаш – Жібек жолы" автомобиль жолын реконструкциялау – 146 километр;
"Тараз – Өтмек – Қырғызстан шекарасы" автомобиль жолын реконструкциялау – 14 километр;
Шымкент қаласының оңтүстік (сыртқы жартылай шеңбер) айналма жолын салу (Темірлан ауылы – Ақбұлақ ауылы – Еңбекші ауылы – Сұлтанрабат ауылы – Зертас ауылы – Мартөбе ауылы – Құрлық ауылы) – 118 километр;

строительство северной, южной и восточной объездной дороги обхода города Шымкента – 71,7 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги "Алматы - Усть-Каменогорск", со строительством обхода пунктов Балпыкби и Бактыбай) - 17 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Алматы-Талгар-Байдибек Би", 68 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Алматы – Ушконыр – Узынагаш" - 48 километров;
реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Сарыозек – Коктал" - 178 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения области Жетісу по участкам: "граница Республики Узбекистан (на Ташкент) – Шымкент – Тараз – Алматы – Хоргос через Кокпек, Коктал, Благовещенку с подъездами к границе Республики Кыргызстан" (А-2) – станция Саз (станция Жиренайгыр) - 39,7 километров для развития приграничной территории; реконструкция дорог, ведущих к побережью озера Алаколь: "Ушарал – Камыскала - 59,7 километров; "Бесколь – Жайпак (Жайнак)" - 36,5 километров; "Алматы – Усть-Каменогорск – Лепсы – Актогай" - 188,2 километра; "Лепсы - озеро Балхаш" Саркандского района - 0-27 километров; "Алматы-Усть-Каменогорск подъезд к селу Каратал - 5,3 километра; "Сарыозек – Коктал" - 4,2 километра.
К 2040 году предлагается проведение реконструкции и проектно-изыскательских работ на автомобильных дорогах:
строительство южного полукольца объездной дороги (обхода Шымкента) (Бадам 1 – Актас – село Жанаталап) – 40 километров;
строительство и реконструкция автомобильной дороги "Алматы – граница Кыргызстана – Иссык-Куль" - 96 километров;
реконструкция автомобильной дороги "Алматы – Коктал – Байсерке – Междуреченское" - 48 километров;
строительство автомобильной дороги областного значения сообщением "Алатау – Заречное" – 9 километров;
строительство автомобильной дороги "Объезд города Алатау" – 7,5 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Жамбылской области по участкам: "Тараз – Аса – Акколь – Саудакент" - 102 километра; "Тараз – Жетибай – Тегистик – Ойык" - 1,7-61,7 километров; "Берлик – Мойынкум – Уланбель – Шыганак" 0-68 километров; "станция Луговая – Корагатты – Татты" 0-61,9 километров; "Акколь – Койгельды" 0-30 километров; "Толе би – Мойынкум – Актобе" 6-32 километра; "Тогызкент – Досбол – Шыганак" 0-103,6 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Кызылординской области по участкам: "Кызылорда - Жалагаш" – 47 километров; "Кызылорда – Айдарлы – Тартогай" – 50,5 километров; "Шиели – Каргалы – Байкенже – Жанакорган" - 40,8 километров; "Самара – Шымкент – Жанакорган –Тогускен" – 76 километров; "Келинтобе-Кандоз" – 27 километров; "Аральск – Аэропорт – Жаланаш (Бирлестик)" – 62,7 километров.
К 2050 году сроку предлагается проведение реконструкции на автомобильных дорогах:
реконструкция автомобильной дороги "Жизак – Гагарин – Жетысай – Кировский – Кызыласкер – Абай – Сарыагаш – Жибекжолы" – 146 километров;
реконструкция автомобильной дороги "Тараз – Утмек – граница Кыргызстана" – 14 километров;
строительство южного (внешнего полукольца) объезда города Шымкента (село Темирлановка – село Акбулак – село Енбекши – село Султанрабат – село Зертас – село Мартобе – село Курлык) – 118 километров;

"Жезқазған – Созақ – Кентау – Түркістан" республикалық маңызы бар автожолының құрылысы және жобалау-іздестіру жұмыстары - 539 километр, оның ішінде Түркістан облысының шекараларында-391,9 километр;
Алматы облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын келесі учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу: "Алматы – Алатау – Қапшағай су қоймасы" - 48 километр, "Есік – Қырбалтабай – Алатау" - 67 километр, "Ұзынағаш – Күрті" - 22 километр, Үлкен Алматы каналының канал маңы автомобиль жолы – 64 километр, "Алматы 1 – Шамалған – Ұзынағаш станциясы" - 58 километр;
Қызылорда облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: "Самара – Шымкент – Бекбауыл" – 22,4 километр; "Бөген – Көкарал – Ақбасты" – 90 километр; "Самара – Шымкент – Жақсықылыш – Тоқабай – Абай – Жіңішкеқұм" – 45 километр; "Басықара – Алпар" – 31 километр; "Қазалы – Қожабақы – Бозкөл – Кәукей" - 31 километр; "Қазалы – Көларық – Бекарыстан – Жаңақұрылыс" – 29 км учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу;
Түркістан облысының облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын: Өзбекстан Республикасының шекарасы – Шардара – Арыс – Темірлан – М-32 "РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент, Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы" – 125,2 километр; "Өзбекстан Республикасының шекарасы – Мырзакент – Жетісай – Өзбекстан Республикасының шекарасы" – 53,3 километр; "Шымкент – Қасқасу – Көксайек – Шымкент" – 19,5 километр; "Түркістан – Балтакөл" - 33,1 километр; "Бесқұбыр – Шардара" – 68 километр; "Жамбыл облысының шекарасы – Құмкент – Шолаққорған – Ашысай - Р-31 "Кентау – Түркістан – Арыстанбаб – Шәуілдір – Төрткөл" – Талапты (Отырар қалашығы) – 86,1 километр; "Балтакөл – Нұртас ауылы – Шорнақ – Қарнақ – Кентау" – 79,7 километр учаскелері бойынша күрделі және орташа жөндеу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 мамырдағы №388 қаулысымен бекітілген Алатау қаласының бас жоспарында Алатау және Қонаев қалаларының батыс жағынан өтетін "Алматы – Талдықорған – Өскемен" бағытындағы ІА республикалық маңызы бар техникалық санаттағы автомобиль жолы және Алатау қалалары тарапынан Green District-ке дейін өтетін үздіксіз қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшесі жобаланады.
60. Қоғамдық жолаушылар тасымалы инфрақұрылымы өзінің техникалық және сервистік параметрлері бойынша тиісті жағдайға келтіру үшін айтарлықтай ресурстарды талап етеді.
2030 жылға қарай мыналар ұсынылады:
Алматыда үш жаңа автовокзал салу, "Саяхат" автовокзалын қайта жаңарту талап етіледі; Жетісу облысында Талдықорған қаласында -1 автовокзал; Алматы облысында екі автостанция (Кеген ауылы және Бақанас ауылы); Қызылорда облысы Шиелі кентінде – 1 автовокзал салу;
қолданыстағы автовокзалдар мен автостанцияларды: Леңгір, Арыс қалалары мен Ақсукент, Жібекжолы, Қазығұрт елді мекендерінің автостанцияларын реконструкциялау;
Алматы қаласында үш жаңа автостанция салу;
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің Алматы облысында сегіз жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің құрылысы, Қаракемер (Еңбекшіқазақ ауданы), Қарғалы (Жамбыл ауданы), Қайнар, Шамалған, Үшқоңыр (Қарасай ауданы), Өтеген батыр, Байсерке және Боралдай (Іле ауданы) елді мекендерінде жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін салу.
2040 жылға қарай мыналар ұсынылады:
Жамбыл облысында тоғыз автостанция салу, Қызылорда облысында (Жосалы кенті) – 2, Түркістан облысында – 3 (Т. Рысқұлов, Темірлан ауылдарында, Шаян кентінде) автостанция салу.
ға қарай мыналар ұсынылады:

строительство и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Жезказган – Созак – Кентау – Туркестан" - 539 километров, в том числе в границах Туркестанской области – 391,9 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Алматинской области по участкам: "Алматы – Алатау – Капшагайское водохранилище" - 48 километров, "Есик – Кырбалтабай – Алатау" - 67 километров, "Узынагаш – Курты" - 22 километра, Приканальная автомобильная дорога большого Алматинского канала - 64 километра, "Алматы 1 – станция Шамалган – Узынагаш" - 58 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного
и районного значения Кызылординской области по участкам: "Самара – Шымкент – Бекбауыл" – 22,4 километра; "Буген – Кокарал – Акбасты" – 90 километров; "Самара – Шымкент – Жаксыкылыш – Токабай – Абай – Жинишкекум" - 45 километров; "Басыкара – Алпар" - 31 километр; "Казалинск – Кожабаха – Бозколь – Каукей" - 31 километр; "Казалинск – Кольарык – Бекарыстан – Жанакурлыс" - 29 километров;
капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Туркестанской области по участкам: граница Республики Узбекистан – Шардара – Арысь – Темирлан - М-32 "Граница Российской Федерации (на Самару) - Шымкент, через города Уральск, Актобе, Кызылорда" - 125,2 километра; "граница Республики Узбекистан – Мырзакент – Жетысай – граница Республики Узбекистан" – 53,3 километра; "Шымкент – Каскасу – Коксайек – Шымкент" - 19,5 километров; "Туркестан – Балтаколь" - 33,1 километра; "Бескубыр – Шардара" - 68 километров; "граница Жамбылской области – Кумкент – Шолаккорган – Ашысай – Р-31 "Кентау – Туркестан – Арыстанбаб – Шаульдер – Тортколь" – Талапты (городище Отырар) – 86,1 километра; "Балтаколь – село Нуртас – Шорнак – Карнак-Кентау" – 79,7 километров.
В генеральном плане города Алатау, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2024 года № 388, проектируется автомобильная дорога республиканского значения IА технической категории направления "Алматы – Талдыкорган – Усть-Каменогорск", проходящая с западной стороны городов Алатау и города Конаев и магистральная улица общегородского значения непрерывного движения, проходящая с восточной стороны городов Алатау до Green District.
60. Инфраструктура общественных пассажирских перевозок требует значительных ресурсов для приведения в надлежащее состояние по своим техническим и сервисным параметрам.
К 2030 году предлагается:
строительство трех новых автовокзалов в Алматы, требуется реконструкция автовокзала "Саяхат"; в области Жетісу в городе Талдыкорган - 1 автовокзал; двух автостанций в Алматинской области (село Кеген и село Баканас); Кызылординская область, поселок Шиели – 1;
реконструкция существующих автовокзалов и автостанций: автостанций городов Ленгер, Арысь и населенных пунктов Аксукент, Жибекжолы, Казыгурт;
строительство трех новых автостанций в городе Алматы;
строительство восьми пунктов обслуживания пассажиров в Алматинской области Южного региона Республики Казахстан, строительство пунктов обслуживания пассажиров в населенных пунктах: Каракемер (Енбекшиказахского района), Каргалы (Жамбылского района), Кайнар, Шамалган, Ушконыр (Карасайского района), Отеген батыр, Байсерке и Боролдай (Илийского района).
К 2040 году предлагается.
строительство девяти автостанций в Жамбылской области, в Кызылординской области (поселок Жосалы) – 1, Туркестанская область – 3 (села Т. Рыскулова, Темирлановка, в поселке Шаян);
К 2050 году предлагается:

Түркістан облысында төрт жаңа автовокзал салу, Түркістан қаласы - 1, Шымкент қаласы – 2, Тараз қаласында автовокзалды реконструкциялау – 1.
Ордабасы ауданы Темірлан кенті, Бәйдібек ауданы Шаян кенті, Түлкібас ауданы Т. Рысқұлов ауылы елді мекендерінде автостанциялар жоқ.
Шымкент қаласында қаланың солтүстік бөлігіндегі халықаралық және қалааралық маршруттар үшін орталық автовокзал және қаланың батыс бөлігіндегі базарларға жақын маңдағы маршруттар үшін автостанция салу ұсынылады. Сонымен қатар, 2030 жылға қарай - BRT желісін, 2040 жылға қарай LRT желісін салу ұсынылады.
Қазіргі уақытта Алматыда Орбита шағын аудандары мен Желтоқсан көшесі арасындағы ұзындығы 8,7 шақырым болатын бірінші учаске аяқталды, BRT бірінші желісі пайдалануға берілді. Ұзындығы 11,6 шақырым Шығыс автовокзалына дейінгі екінші учаскені және САП Депосы салу іске асырылып жатыр ("оңтүстік-батыс – орталық – солтүстік-шығыс" қатынастары). Жобалаудың аралық мерзіміне жобамен қала маңынан Алматы қаласына баратын жолаушыларды қалалық қоғамдық көлікке ауыстыру үшін жолаушыларға қызмет көрсететін он екі пункт салу ұсынылады.
Бұдан басқа Алматыда жақын болашақта мынадай жобалар іске асырылады:
"Райымбек" станциясынан № 3 станцияға дейінгі ұзындығы 20,5 шақырым болатын Алматы метрополитенінің бірінші желісінің құрылысын екі жолды есептеумен аяқтау. Станциялар саны – 15 ("батыс-орталық-солтүстік" қатынасы);
қаланың солтүстік және батыс бөліктеріне шығатын, оны 22 километрге ұзарту перспективасымен қаланың орталық бөлігін қамтитын жалпы ұзындығы 32,5 километр бірінші LRT желісін салу;
LRT (жеңіл рельсті көлік) және BRT/ бөлінген жолақтар (үлкен және аса үлкен сыйымдылықтағы автобустар және/немесе троллейбустар) негізінде бір-бірімен интеграцияланған және қала аумақтарының бірлігін және оның шалғайдағы бөліктері арасындағы сенімді байланыстарды қамтамасыз ететін басқа да жаппай жүрдек жолаушылар тасымалы жүйелерін жүзеге асыру.
Осылайша, автомобиль жолдарын реконструкциялау және салу бойынша ұсынылған жобалық ұсыныстар автожол инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз етеді, көлік шығындары қысқарады, өңіраралық тасымалдар жылдамдығы артады, автокөлік инфрақұрылымы бөлігінде автовокзалдарды, автостанцияларды және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін жаңғырту және салу арқылы халыққа автомобиль жолаушылар көлігі қызметтерінің қолжетімділігі мен сапасы артады.

строительство четырех новых автовокзалов в Туркестанской области, города Туркестан - 1, города Шымкент – 2, реконструкция автовокзала города Тараз - 1.
В населенных пунктах: поселок Темирлановка Ордабасынского района, поселок Шаян района Байдибека, село им. Т. Рыскулова Тюлькубасского района отсутствуют автостанции.
В городе Шымкент предлагается строительство центрального автовокзала для международных и междугородних маршрутов в северной части города и автостанции для пригородных маршрутов, вблизи рынков в западной части города. Также к 2030 году предлагается внедрение линии BRT, а к 2040 году – строительство линий LRT.
В настоящее время в городе Алматы завершен первый участок между микрорайонами Орбита и улицы Желтоксан, протяженностью 8,7 километров сдана в эксплуатацию первая линии BRT. Осуществляется строительство второго участка до Восточного автовокзала протяженностью 11,6 километров и депо скоростных автобусных перевозок (корреспонденции "юго-запад – центр – северо-восток"). К промежуточному сроку проектирования проектом предлагается строительство двенадцати пунктов обслуживания пассажиров для пересадки на городской общественный транспорт пассажиров, следующих из пригорода в город Алматы.
Кроме того, в городе Алматы на ближайшую перспективу планируется реализация следующих проектов:
завершение строительства первой линии алматинского метрополитена протяженностью порядка 20,5 километров от станции "Райымбек" до Станции № 3 в двухпутном исчислении. Количество станций – 15 (корреспонденции "запад – центр – север");
строительство первой линии LRT общей протяженностью 32,5 километров, охватывающей центральную часть города, с выходом на северную и западную части города, с перспективой ее продления на 22 километра;
осуществление других систем массовых скоростных пассажирских перевозок на основе LRT (легкорельсовый транспорт) и BRT/ выделенные полосы (автобусы и/или троллейбусы большой и особо большой вместимости), интегрированных между собой и обеспечивающих единство территорий города и надежные связи между ее отдаленными его частями.
Таким образом, представленные проектные предложения по реконструкции и строительству автомобильных дорог обеспечат развитие автодорожной инфраструктуры, сократятся транспортные издержки, увеличится скорость межрегиональных перевозок, в части автотранспортной инфраструктуры - повысится доступность и качество услуг автомобильного пассажирского транспорта населению путем модернизации и строительства автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров.

61. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 8 әуежай жұмыс істейді. Оның ішінде Алматы, Қызылорда, Тараз, Түркістан, Шымкент қалаларындағы 5 әуежай халықаралық азаматтық авиация ұйымының стандарттары бойынша санатталған халықаралық маңызы бар әуежайлар болып табылады. 8 әуежайдың жалпы сыйымдылығы сағатына 3100 адамды құрайды.
Оңтүстік өңір жүк авиахабтарын дамыту үшін маңызды әлеуетке ие; жұмыс істеп тұрған халықаралық әуежайлар базасында жүк және жолаушылар авиатранзитін, сондай-ақ ілеспе сервистік көрсетілетін қызметтерді дамыту үшін транзиттік авиациялық хабтар құру ұсынылады.
Әуе көлігі инфрақұрылымын дамытуда 2030 жылға қарай мыналар ұсынылады:
Алматы қаласындағы әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Түркістан облысының Сарыағаш, Алматы облысындағы Боралдай, Кеген, Бақанас, Жетісу облысындағы Жаркент елді мекендерінде жергілікті әуе желісінің (бұдан әрі - ЖӘЖ) әуеайлақтарын салу.
2040 жылға қарай ұсынылады:
Шымкент қаласында жаңа әуежай құру;
Тараз қаласында әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Қызылорда облысы, Арал облысы, Жамбыл облысы, Қордай, Жетісу облысының Лепсі елді мекенінде ЖЭЖ әуеайлағын салу.
2050 жылға қарай ұсынылады:
Түркістан қаласында әуежайдың аэровокзал кешенін реконструкциялау;
Жамбыл облысының Мойынқұм және Шу елді мекендерінде ЖЭЖ әуе айлағын салу.
62. Қазіргі уақытта Алматы облысындағы ішкі су кеме қатынасы жолдарының ұзындығы 330 километрді құрайды. Қазіргі уақытта кеме қатынасы Қапшағай су қоймасының бассейні Іле өзені бойынша жүзеге асырылады, Іле жолының учаскесі – Іле өзені - Дубунь кентінде тоқтап тұр. Осыған байланысты жолаушылар легін ұлғайту мақсатында Алматы облысында су туризмін дамытуды қарау ұсынылады.
Қызылорда облысының негізгі су жолы – облыс бойынша ұзындығы 1 274 километр Сырдария өзені.
2030 жылға қарай:
Қонаев қаласында өзен вокзалдары мен айлақ құрылыстарын салу (ұсынылған итерациялық тәсілді ескере отырып);
Қызылорда облысындағы Сырдария өзенінде өзен айлағын салу;
Қапшағай су қоймасында айыппұл тұрағын ұйымдастыру (кемелер көп жиналатын жерлерде);
арнайы су көлігін (өзен трамвайлары, өзен таксилері) сатып алу;
Қапшағай су қоймасында түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу ұсынылады.
Жүк ағыны мен жолаушылар ағынын азайту мақсатында 2040 жылға қарай Қызылорда облысында үш паром өткелін салу ұсынылады (2 - Қазалы қаласында, 1 - Шиелі ауылында).
Ішкі су жолдарын кеме қатынасы жағдайында тиімді қамтамасыз ету және тиісінше жүктердің кейбір түрлерін өзен көлігіне қайта бағдарлау жүк тасымалының қолда бар көлемін ұлғайтуға мүмкіндік беру.

61. В Южном регионе Республики Казахстан действуют 8 аэропортов. Из них 5 аэропортов в городах Алматы, Кызылорде, Таразе, Туркестане, Шымкенте являются аэропортами международного значения, категорированные по стандартам Международной организации гражданской авиации. Общая пропускная способность 8 аэропортов составляет 3 100 человек/час.
Южный регион обладает значительным потенциалом для развития грузовых авиахабов; на базе действующих международных аэропортов предлагается создание транзитных авиационных хабов для развития грузового и пассажирского авиатранзита, а также сопутствующих сервисных услуг.
В развитии инфраструктуры воздушного транспорта к 2030 году предлагается:
реконструкция аэровокзального комплекса аэропорта в городе Алматы;
строительство аэродрома местной воздушной линии в населенном пункте Сарыагаш Туркестанской области, Боролдай, Кеген, Баканас в Алматинской области, Жаркент в области Жетісу.
К 2040 году предлагается:
создание второго аэропорта в городе Шымкенте;
реконструкция аэровокзального комплекса аэропорта городе Таразе;
строительство аэродрома местной воздушной линии в населенном пункте Лепсы области Жетісу, Кордай Жамбылской области, Аральск Кызылординской области.
К 2050 году предлагается:
реконструкция аэровокзального комплекса аэропорта города Туркестана;
строительство аэродрома местной воздушной линии в населенных пунктах Мойынкум и Шу Жамбылской области.
62. В настоящее время протяженность внутренних водных судоходных путей в Алматинской области составляет 330 километров. На текущий момент судоходство осуществляется в бассейне Капшагайского водохранилища – Или, по участкам пути Или - река Или, река Или - пристань Дубунь приостановлено. В этой связи, предлагается рассмотреть развитие водного туризма в целях увеличения пассажиропотока в Алматинской области
Основная водная артерия Кызылординской области – река Сырдарья протяженностью по области 1 274 километра.
К 2030 году предлагается:
строительство речных вокзалов и причальных сооружений в городе Қонаев (с учетом предложенного итерационного подхода);
строительство речного причала в реке Сырдарья в Кызылординской области;
организация штрафной стоянки на Капшагайском водохранилище (в местах массового скопления судов);
приобретение специального водного транспорта (речные трамваи, речное такси);
проведение дноуглубительных работ на Капшагайском водохранилище.
В целях снижения грузопотока и пассажиропотока к 2040 году предлагается строительство трех паромных переправ в Кызылординской области (2 - в городе Казалинске, 1 - в селе Шиели).
Эффективное обеспечение внутренних водных путей в судоходном состоянии и соответственно переориентации некоторых видов грузов на речной транспорт позволить увеличить имеющиеся объемы грузоперевозок.

63. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің құбыр көлігі ұзындығы 7 994,1 километр магистральдық газ құбырларымен және ұзындығы 2 003,7 километр магистральдық мұнай құбырларымен ұсынылған.
Құбыр көлігінің инфрақұрылымын одан әрі дамыту үшін 2030 және 2040 жылға қарай:
"Қазақстан – Қытай" магистральдық мұнай құбырының өткізу қабілетін 20 миллион тоннаға дейін ұлғайту және оны елдің құбыр желісі жүйесінің негізгі бөлігіне қосу;
Шымкент агломерациясы учаскелерінде магистральдық мұнай құбырларын құбырішілік диагностикалау бойынша жұмыстар жүргізу;
мұнайды тасымалдау және транзиттеу көлемін ұлғайту мақсатында инновациялық технологияларды пайдалана отырып магистральдық мұнай құбырларының құбырларын үлкен диаметрге кезең кезеңімен ауыстыру;
көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) терең қайта өңдеу өнімдерінің экспортына және қосылған құны жоғары өнім шығаруға көшу;
Оңтүстік және орталық өңірлердің экспорттық әлеуетін қолдау және тұрақты газбен қамтамасыз ету үшін "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырының екінші және үшінші желісін салу;
Алматы облысы "Шелек – Кеген" магистральды газ құбырын салу;
Жетісу облысы "Талдықорған – Үшарал" магистральды газ құбырын салу;
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің елді мекендерін барынша газдандыру.
Оңтүстік өңірге табиғи газ жеткізудің газ-тасымалдау жүйесінің негізін "Газли – Шымкент" магистралды газ құбыры, "Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы" магистралды газ құбыры (БГР-ТБА), "Амангелді – Тараз" қосушы-газ құбыры және "Қазақстан – Қытай" МГ құрайды.
2019 жылғы 27 желтоқсанда ұзындығы 1 061,3 шақырым болатын "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырына кесу жолымен "Қызылорда – Теміртау – Қарағанды – Астана" бағыты бойынша "Сарыарқа" магистральдық газ құбырының құрылысы аяқталып, пайдалануға берілді, бұл елорданы, елдің орталық және солтүстік өңірлерінің бір бөлігін экологиялық таза отын түрімен қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.
"Ташкент – Бішкек – Алматы Бұхара газды ауданы", "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырлары елдің оңтүстік бөлігін қамтамасыз етеді және ең жоғары өткізу қабілеті режимінде пайдаланылады. 2018 жылы Алматы – Талдықорған магистральдық газ құбыры пайдалануға берілді.
2030 жылға қарай оңтүстік және орталық өңірлердің экспорттық әлеуетін қолдау және тұрақты газбен қамтамасыз ету үшін "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырының екінші желісін салу ұсынылады.

63. Трубопроводный транспорт Южного региона Республики Казахстан представлен магистральными газопроводами протяженностью 7 994,1 километра и магистральными нефтепроводами протяженностью 2 003,7 километров.
Для дальнейшего развития инфраструктуры трубопроводного транспорта к 2030 и 2040 году предлагается:
увеличение пропускной способности до 20 миллионов тонн магистрального нефтепровода "Казахстан – Китай" и его подключение к основной части трубопроводной системы страны;
проведение работ по внутритрубному диагностированию магистральных нефтепроводов на участках Шымкентской агломерации;
поэтапная перекладка труб магистральных нефтепроводов на больший диаметр с использованием инновационных технологий в целях увеличения объемов транспортировки и транзита нефти;
переход к экспорту продуктов глубокой переработки углеводородного сырья (нефть/газ) и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью;
строительство второй и третьей нитки магистрального газопровода "Бейнеу – Бозой – Шымкент" для поддержания экспортного потенциала и стабильного газообеспечения южных и центральных регионов;
строительство магистрального газопровода "Шелек – Кеген" Алматинская область;
строительство магистрального газопровода "Талдыкорган-Ушарал" область Жетісу;
максимальная газификация населенных пунктов Южного региона Республики Казахстан.
Основой газотранспортной системы для поставок природного газа
в Южный регион Республики Казахстан являются магистральные газопроводы: магистральный газопровод "Газли – Шымкент", магистральный газопровод "Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы", газопровод-подключения "Амангельды – Тараз" и магистральный газопровод "Казахстан – Китай".
27 декабря 2019 года завершено строительство и введен в эксплуатацию І этап магистрального газопровода "Сарыарка" по маршруту "Кызылорда – Темиртау – Караганда – Астана" путем врезки в магистральный газопровод "Бейнеу – Бозой – Шымкент" протяженностью 1 061,3 километра, что позволило обеспечить экологически чистым видом топлива столицу, центральные и часть северных регионов страны.
Магистральные газопроводы "Бухарский газоносный район Ташкент – Бишкек – Алматы", "Бейнеу – Бозой – Шымкент" снабжает южную часть страны и эксплуатируются в режиме максимальной пропускной способности. В 2018 году введен в эксплуатацию магистральный газопровод Алматы – Талдыкорган.
К 2030 году предлагается строительство второй нитки магистрального газопровода "Бейнеу – Бозой – Шымкент" для поддержания экспортного потенциала и стабильного газообеспечения южных и центральных регионов.

Нормативтік мәндерге сәйкестендіру және өткізу қабілетін арттыру мақсатында 12 автоматтандырылған газ тарату станцияларын реконструкциялау жоспарланған: Түркістан - 10, Тараз - 1 және Алматы - 1 қалаларында.
2030 жылға қарай: "Шелек – Кеген" (Алматы облысы) магистральды газ құбырын салу, "Талдықорған – Үшарал" (Жетісу облысы) магистральды газ құбырын салу ұсынылады.
Жамбыл облысы бойынша Қазақстан – Қытай магистральдық газ құбырының үш тармағы өтеді. Қазіргі уақытта Тараз қаласы мен Жамбыл облысын газбен жабдықтау Бұқар газды ауданынан (БГР) табиғи газбен жүзеге асырылуда.
Түркістан облысының аумағы бойынша жұмыс істеп тұрған3 магистральдық газ құбыры өтеді: "Бұхара газды ауданы –Ташкент – Бішкек – Алматы" (бұдан әрі – БГР-ТБА) МГҚ; "Газли – Шымкент" (бұдан әрі – ГШ) Атбұлақ кентінің солтүстігіне қарай "БГР-ТБА" МГҚ-мен жанасады; "Қазақстан – Қытай" МГҚ "Газли – Шымкент" газ құбырымен жанасқанға дейін "қатар", ал одан әрі "БГР-ТБА" "қатар" өтеді.
Қолданыстағы магистральдық құбырлардың өткізу қабілетін арттыру үшін оларды кезең-кезеңімен ауыстырып салу, инновациялық технологияларды қолдану арқылы диаметрлерді ұлғайту ұсынылады.
64. Транзиттік жүк ағыны көлік-логистикалық орталықтарды құрумен және дамытумен реттеледі.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің қазіргі көлік-логистикалық орталықтары Алматы қаласында, Алматы облысында, Жетісу облысында, Түркістан облысында орналасқан. "Кедентранссервис" АҚ-ның жүк терминалдары Алматы, Қызылорда және Шымкент қалаларында, сондай-ақ Алматы облысының аумағында орналасқан.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында мыналар ұсынылады:
2030 жылға қарай: 13 КЛО салу: Алматы облысында – 3 бірлік, Жетісу облысында – 2 бірлік, Жамбыл облысында – 1, Түркістан облысында – 1, Шымкентте – 4, Қызылорда облысында – 2 бірлік;
Жобалаудың есептік мерзіміне қарай (2040 жыл): 9 КЛО салу: в Алматы облысында – 3 бірлік, Жетісу облысында – 1, Жамбыл облысында – 2 бірлік, Түркістан облысында – 3 бірлік;
жобалаудың болжамды мерзіміне қарай (2050 жыл): 5 КЛО салу: Түркістан облысында – 3, Қызылорда облысында – 2 бірлік.
Алматы мен Алматы облысы логистика тұрғысынан Қазақстан Республикасында неғұрлым дамыған болып табылады. Қолданыстағы КЛО: "Damu" логистикалық орталығы" ЖШС индустриялық-логистикалық орталық "А класс", "Тау Терминал" қойма кешені, "Қорғас" ШЫХО, "А" класты "Free Line Distribution" ЖШС, "KZ Silk Road Logistics" ЖШС "А" класты КЛО, сондай-ақ "USKO Logistics International" көпбейінді логистикалық кешені, "High Tech Logistic" ЖШС "Первомайский" терминалы.
Алматы агломерациясында "Даму Алматы", "Даму Қорғас" индустриялық-логистикалық парктері, "Даму Қайрат" және "Даму Ақсеңгір" жұмыс істейді. "Қорғас" ШЫХО АЭА Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қазандағы № 624 қаулысымен негізі қаланған, ауданы 608,56 гектар "Қорғас – Шығыс қақпасы" көліктік-логистикалық хабының маңызды элементтерінің бірі болып табылады.
2030 және 2040 жылдарға қарай Алматы облысында қабылдау-жөнелту жолдарын кеңейте отырып, "Жетіген" теміржол станциясының базасында ірі тораптық мультимодальды көліктік-логистикалық орталық салу; Өтеген батыр кентінде, Іле ауданының Алатау қаласы мен Межуреченское ауылында, Қарасай ауданының Шамалған станциясында, Қонаев қаласында "А" класты логистикалық орталықтар және Алматы қаласының қала маңы аймағының аумағы бойынша халықаралық транзиттік тасымалдарды дамыту үшін ҮАААЖ негізіндегі логистикалық өндірістер салу ұсынылады.
2030 және 2040 жылға қарай Бірлік станциясында (Шу станциясының солтүстігінде), Тараз қаласында, Луговая станциясында КЛО салу ұсынылады.
2050 жылға қарай Қызылорда облысында Байқоңыр, Қызылорда, Жосалы, Арал қалаларында КЛО салу ұсынылады.
Байқоңыр қаласына (Төретам станциясы) тікелей жақын жерде "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық транзиттік дәлізінің учаскесі темір жол магистралі өтеді, бұл Байқоңыр қаласында көлік-логистикалық орталықты ұйымдастыру үшін нақты алғышарттар жасайды.

В целях приведения в соответствие к нормативным значениям и увеличения пропускной способности запланирована реконструкция 12 автоматизированных газораспределительных станций: в Туркестанской - 10, городе Тараз - 1 и Алматы - 1.
К 2030 году предлагается: строительство магистрального газопровода "Шелек – Кеген" (Алматинская область), строительство магистрального газопровода "Талдыкорган-Ушарал" (область Жетісу).
По Жамбылской области проходят три ветки магистрального газопровода Казахстан – Китай. В настоящее время газоснабжение город Тараз и Жамбылской области осуществляется, как уже отмечено, природным газом из Бухарского газоносного района.
По территории Туркестанской области проходят 3 действующих магистральных газопровода: магистральный газопровод "Бухарский Газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы"; "Газли – Шымкент" примыкает к магистральному газопроводу "Бухарский Газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы" севернее поселка Атбулак; магистральный газопровод "Казахстан-Китай" пролегает "параллельно" газопроводу "Газли – Шымкент" до примыкания, а далее "параллельно" "Бухарский Газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы".
Для увеличения пропускной способности существующих магистральных трубопроводов предлагается их поэтапная перекладка, увеличение диаметров путем применения инновационных технологий.
64. Транзитный грузопоток регулируется созданием и развитием транспортно-логистических центров.
Существующие транспортно-логистические центры Южного региона Республики Казахстан расположены в городе Алматы, Алматинской области, области Жетісу, Туркестанской области. Грузовые терминалы акционерного общества "Кедентранссервис" расположены в городах: Алматы, Кызылорда и Шымкент, а также на территории Алматинской области.
На территории Южного региона Республики Казахстан предлагается:
к 2030 году: строительство 13 транспортно-логистических центров: в Алматинской области – 3 единицы, в области Жетісу – 2 единицы, в Жамбылской области – 1, Туркестанской области – 1, Шымкент – 4, Кызылординской области – 2;
к расчетному сроку проектирования (2040 году): строительство 9 транспортно-логистических центров: в Алматинской области – 3 единицы, области Жетісу – 1, в Жамбылской области – 2, Туркестанской области – 3;
к прогнозному сроку проектирования (2050 году): строительство 5 транспортно-логистических центров: в Туркестанской области – 3, Кызылординской области – 2.
Алматы и Алматинская область являются наиболее развитыми в Республике Казахстан, с точки зрения логистики. Существующие транспортно-логистические центры: товарищество с ограниченной ответственностью "Логистический Центр "DAMU" класс "А" индустриально-логистический центр, складской комплекс "Тау Терминал", Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос", товарищество с ограниченной ответственностью "Free Line Distribution" класса "А", транспортно-логистический центр класса "А" товарищества с ограниченной ответственностью "KZ Silk Road Logistics", а также многопрофильный логистический комплекс "USKO Logistics International", терминал "Первомайский" товарищества с ограниченной ответственностью СП "High Tech Logistic".
В Алматинской агломерации функционирует "Даму Алматы", индустриально-логистические парки "Даму Хоргос", индустриально-логистический центр "Даму Кайрат" и "Даму Аксенгер". специальная экономическая зона Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос" основана 6 октября 2017 года, площадью 608,56 гектаров, является одним из ключевых элементов в связке транспортно-логистического хаба "Хоргос – Восточные ворота".
К 2030 и 2040 годам в Алматинской области предлагается строительство крупного узлового мультимодального транспортно-логистического центра на базе железнодорожной станции "Жетыген" с расширением приемо-отправочных путей; логистические центры класса "А" в поселке Отеген батыр, в городе Алатау и селе Междуреченское Илийского района, на станции Шамалган Карасайского района, в городе Қонаев и логистических производств на основе Большой Алматинской кольцевой автомобильной дороги для развития международных транзитных перевозок по территории пригородной зоны города Алматы.
К 2030 и 2040 годам предлагается строительство транспортно-логистического центра на станции Берлик (севернее станции Шу), в городе Тараз, на станции Луговая.
К 2050 году предлагается строительство транспортно-логистического центра: в Кызылординской области в городах Байконыр, Кызылорде, Жосалы, Аральск.
В непосредственной близости от города Байконыр (станция Торетам) проходит железнодорожная магистраль - участок международного транзитного коридора "Западная Европа – Западный Китай", что создает реальные предпосылки для организации транспортно-логистического центра в городе Байконыр.

Қызылорда қаласында ауданы 100,0 гектар болатын өңірлік мультимодальдық көлік-логистикалық орталық салу жоспарланған. Қызылорда қаласында КЛО салу бөлу орталықтарының функцияларын орындауға мүмкіндік береді.
"Жезқазған – Бейнеу" және "Арқалық – Шұбаркөл" жаңа теміржол желілерін іске қоса отырып, Қызылорда облысы Арал ауданы Арал станциясы ауданында өңірлік КЛО салу республиканың оңтүстігінен Ақтау портына бағытталған жүк ағындарын қайта бөледі, "Қандағаш – Мақат – Бейнеу" теміржол учаскелерінің жүк қауырттылығын төмендетуге мүмкіндік береді.
Көлік логистикасын дамыту бойынша Түркістан облысында Түркістан қаласында, Арыс станциясында, Дарбаза елді мекенінде, Сарыағаш, Шардара қалаларында, Шақпақ ауылдық округінде, Түркістан облысының Қайнарбұлақ ауылында (Көлкент ауылы) көлік-логистикалық орталықтар салу ұсынылады.
Шымкент қаласының сауда-логистикалық аймағын кеңейту есебінен Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін толық қамтитын өңірлік хаб құрудың тамаша мүмкіндігі бар. Сондай-ақ "Continental Logistics Shymkent" көлік-логистикалық орталықтың базасында көтерме-тарату орталығының құрылысы жоспарлануда.
2030 жылдың аралық мерзіміне қарай индустриялық аймақтарда: "Бозарық" тұрғын алабы ауданында, Қайнар тұрғын алабы ауданында "Жұлдыз", "Стандарт" КЛО салу ұсынылады.
Болашақта ауыл шаруашылығы Арыс қаласы экономикасының негізгі бағыттарының бірі болып қала береді. Арыс қаласының ауыл шаруашылығын перспективалы дамытудың мақсаты бәсекеге қабілетті агроөнеркәсіптік кешенді қалыптастыру болады.
Ауыл шаруашылығы Түлкібас, Сарыағаш, Сайрам аудандары экономикасының негізгі бағыты болып табылады, онда ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау үшін КЛО құрылысы ұсынылады.
Сондай-ақ, Өзбекстан Республикасымен сауданы ұлғайту үшін Сарыағаш қаласынан 36 шақырым жерде орналасқан "Сарыағаш" КЛО, Дарбаза елді мекенін салу ұсынылады. Осылайша, көліктік-логистикалық орталықтардың маңызды міндеттерінің бірі транзиттік жүк ағынын өңдеу болып табылады. Көліктік-логистикалық орталықтар бірыңғай технологиялық және ақпараттық процесті ұйымдастыру негізінде тауар қозғалысының ұтымды схемаларын іске асыруды жүзеге асырады, жеткізушілер мен тұтынушылардың қызметін біріктіреді, коммуникациялық дәліздер мен тораптық көліктік-логистикалық жүйелерді нығайтады.

Запланировано строительство транспортно-логистического центра в городе Кызылорде регионального мультимодального транспортно-логистического центра площадью 100,0 гектаров. Строительство транспортно-логистического центра в городе Кызылорде позволит выполнять функции распределительных центров.
Строительство регионального транспортно-логистического центра в районе станции Аральск Аральского района Кызылординской области с вводом новой железнодорожной линии "Жезказган – Бейнеу" и "Аркалық – Шубарколь" перераспределит грузовые потоки, направленные с юга республики на порт Актау, позволит снизить грузонапряженность железнодорожных участков "Кандыагаш – Макат – Бейнеу".
По развитию транспортной логистики предлагается строительство транспортно-логистических центров в Туркестанской области в городе Туркестане, станции Арысь, в населенном пункте Дарбаза, городах Сарыагаш, Шардара, Шакпакском сельском округе, в селе Кайнарбулак (село Колкент) Туркестанской области.
За счет расширения торгово-логистической зоны в городе Шымкенте есть прекрасная возможность создать региональный хаб, охватывающий весь Южный регион Республики Казахстан. Также на базе транспортно-логистического центра "Continental Logistics Shymkent" планируется строительство оптово-распределительного центра.
К промежуточному сроку 2030 году предлагается строительство транспортно-логистического центра в индустриальных зонах: в районе жилого массива "Бозарык" в районе жилого массива Кайнар, "Жулдыз", "Стандарт".
В перспективе сельское хозяйство останется одним из ключевых направлений экономики города Арысь. Целью перспективного развития сельского хозяйства города Арысь будет формирование конкурентоспособного агропромышленного комплекса.
Сельское хозяйство является основным направлением экономики Тюлькубасского, Сарыагашского, Сайрамского районов, где для хранения сельскохозяйственной продукции предлагается строительство транспортно-логистических центров.
Также для увеличения торговли с Республикой Узбекистан предлагается строительство транспортно-логистического центра "Сарыагаш", расположенного в 36 километрах от города Сарыагаш, населенный пункт Дарбаза. Таким образом, одной из важнейших задач транспортно-логистических центров является обработка транзитного грузопотока. Транспортно-логистические центры осуществляют реализацию рациональных схем товародвижения на основе организации единого технологического и информационного процесса, объединяют деятельность поставщиков и потребителей, укрепляют коммуникационные коридоры и узловые транспортно-логистические системы.

5-параграф. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамытудың негізгі бағыттары
65. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамытудағы басты мақсат – адамның қажеттіліктерін қанағаттандыру және оның лайықты өмір сүруін қамтамасыз ету.
Халық санының ұлғаюымен және урбандалу процесінің дамуымен Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде әлеуметтік инфрақұрылымға қажеттілік өсуде. Сондықтан жоба өндірістік, еңбек және мәдени-тұрмыстық байланыстардың жиынтығына, географиялық жағдай мен көліктің қол жетімділігіне негізделген экономикалық тұрғыдан орынды әлеуметтік инфрақұрылымды қалыптастыруды ұсынады.
Оңтүстік өңірдің ыңғайлы географиялық орналасуы, халықаралық көлік дәліздерінің өтуі, көлік торабы мен инфрақұрылымның болуы агломерациялар орталықтарының логистикалық әлеуетін кеңінен дамытуға мүмкіндік береді. Экономикалық өсудің маңызды нүктелері болып табылатын Алматы, Шымкент қалаларында халыққа қызмет көрсетудің өңіраралық деңгейі қалыптасып жатыр.
Облыс орталықтарында: Талдықорғанда, Таразда, Қызылордада, Түркістанда, Қонаевта өңірлік деңгей қалыптасады.
Кентау моноқаласында және Текелі, Қаратау, Жаңатас, Есік, Жаркент, Кентау, Сарқан, Талғар, Үшарал, Үштөбе, Шу, Арал, Қазалы, Байқоңыр, Арыс, Жетісай, Леңгір, Сарыағаш, Шардара шағын қалаларында халыққа қызмет көрсетудің ауданаралық деңгейі жетіліп жатыр. Өз кезегінде бұл қалалардың бір бөлігі аудандық деңгейді қалыптастырады.
Аудан орталығы мәртебесі берілген қалалар мен ауылдық елді мекендерде қызмет көрсетудің аудандық деңгейі айқындалған. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде барлығы 61 аудан (оның ішінде қалалардағы 13 аудан) бар.
Елді мекендер топтарына қызмет көрсету функцияларын орындайтын ауылдық округтердің орталықтарында жергілікті деңгей қалыптастырылады. Өңір бойынша жергілікті деңгейде жеті жүз он екі ауылдық округ бар.
Елді мекендерде халыққа қызмет көрсетудің қоныстану деңгейі қалыптасады. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде бойынша екі мың жүз елу бір ауылдық елді мекен бар.
66. Әлеуметтік инфрақұрылым элементтерінің болуының немесе болмауының басты өлшемі халықтың күнделікті қажеттіліктерін қанағаттандыру болып табылады.
Экономикалық өсудің жаңа моделінің негізгі буыны білім беру болады. Өңірде балалар санының (0 – 14 жас) 11,5%-ға жоғары өсуі байқалады. Өңірдегі балалар санының өсуі білім беру объектілерінің тапшылығына байланысты проблемалардың алдын алу және білім беру саласындағы қазіргі проблемаларды шешу бойынша уақтылы іс-қимылды талап етеді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 2023/2024 оқу жылының басында жергілікті атқарушы органдардың деректері бойынша тәрбиеленушілерінің саны 547,8 мың баланы құрайтын бес мың алты жүз қырық төрт мектепке дейінгі ұйым жұмыс істейді. Талданатын кезеңде мектепке дейінгі ұйымдардағы балалар саны үштен бірге өсті (35,4%). Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың саны мен үлесі артты. Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 79,4%-ды, мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 20,6%-ды құрады. 2023 жылы 3,5 мың орындық 48 мектепке дейінгі ұйым пайдалануға берілді.
2025 жылға қарай 2 жастан бастап 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен қамту 95%-ды, 3-жастан 6 жасқа дейін - 100 %-ды құрауы тиіс. 2023 жылы "Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы" (бұдан әрі - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілді, онда бірінші бағыт тең бастапқы мүмкіндіктер жасау болып табылады. Негізгі шаралар жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру есебінен жаңа орындар ашу, қосымша алаңдарды, оның ішінде тұрғын үйлер мен басқа да үй-жайлардың бірінші қабаттарында пайдалану арқылы қолданыстағы желіні кеңейту болып табылады. Тұжырымдамаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тапсырысты орналастыруды жоспарлаудың міндетті шарты аумақтық бірліктердің (аудан, шағын учаске), өңірлік көші-қон ағындарының және туудың демографиялық көрсеткіштерінің болжамы болып табылады.
Мектепке дейінгі ұйымдардың перспективалық дамуы "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" Қазақстан Республикасының Ережелер жинағы 3.01-101-2013 (бұдан әрі – Құрылыс ережелері) сәйкес қолданыстағы жағдайды, халықтың болжамды санын және оның демографиялық құрылымын талдау негізінде орындалған Әлеуметтік сала объектілеріне өңірдің нормативтік қажеттілігін есептеу арқылы берілді. Бұл ретте, облыс халқын әлеуметтік инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз ету жөніндегі мәселелерді қарау бюджеттік мүмкіндіктерді ескере отырып ұсынылады. Нормативтік деңгей халықтың демографиялық құрылымына байланысты Құрылыс ережелерімен белгіленеді. Құрылыс ережелеріне сәйкес жобада балаларды мектепке дейінгі ұйымдармен қамтамасыз етудің есептік деңгейі 85% шегінде қабылданды, бұл 100% нормативтік қажеттілік болып табылады.

Параграф 5. Основные направления развития социальной инфраструктуры
65. Главной целью в развитии социальной инфраструктуры является удовлетворение потребности человека и обеспечение его достойной жизнедеятельности.
С увеличением численности населения и развитием процесса урбанизации в Южном регионе Республики Казахстан растет потребность в социальной инфраструктуре. Поэтому проектом предлагается сформировать экономически целесообразную социальную инфраструктуру, основанную на совокупности производственных, трудовых и культурно-бытовых связей, учете географического положения и транспортной доступности.
Удобное географическое расположение Южного региона Республики Казахстан, прохождение международных транспортных коридоров, наличие транспортного узла и инфраструктуры позволят широко развить логистический потенциал центров агломераций. В городах Алматы, Шымкенте, которые являются важнейшими точками экономического роста, формируется межрегиональный уровень обслуживания населения.
В областных центрах: Талдыкоргане, Таразе, Кызылорде, Туркестане, Қонаев формируется региональный уровень.
Межрайонный уровень облуживания населения складывается в моногороде Кентау и малых городах – Текели, Каратау, Жанатас, Есик, Жаркент, Кентау, Сарканд, Талгар, Ушарал, Уштобе, Шу, Аральск, Казалинск, Байконыр, Арысь, Жетысай, Ленгер, Сарыагаш, Шардара. В свою очередь, часть этих городов формируют и районный уровень.
В городах и сельских населенных пунктах, наделенных статусом районного центра, определен районный уровень обслуживания. Всего в Южном регионе Республики Казахстан 61 район (из них 13 районов в городах).
В центрах сельских округов, выполняющих обслуживающие функции групп населенных пунктов, формируется местный уровень. По региону на местном уровне семьсот двенадцать сельских округов.
Поселенческий уровень обслуживания населения образовывается в населенных пунктах. По Южному региону Республики Казахстан две тысячи сто пятьдесят один сельский населенный пункт.
66. Главным критерием наличия или отсутствия элементов социальной инфраструктуры является удовлетворение повседневных потребностей населения.
Основным звеном новой модели экономического роста станет образование. В регионе наблюдается высокий рост численности детей (0-14 лет) – на 11,5%. Рост численности детей в регионе требует своевременных действий по предотвращению проблем с дефицитом объектов образования и решений существующих проблем в сфере образования.
В Южном регионе Республики Казахстан на начало 2023-2024 учебного года, по данным местных исполнительных органов, действуют пять тысяч шестьсот сорок четыре дошкольные организации с численностью воспитанников в них 547,8 тысяч детей. За анализируемый период численность детей в дошкольных организациях выросла на треть (на 35,4%). Увеличились количество и доля частных дошкольных организаций. Доля частных дошкольных организаций составила 79,4%, доля государственных дошкольных организаций составила 20,6%. В 2023 году введены в эксплуатацию 48 дошкольных организаций на 3,5 тысяч мест.
К 2025 году охват дошкольным воспитанием и обучением детей от 2 до 6 лет должен составить 95%, от 3 до 6 лет - 100%.
В 2023 году была утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан "Концепция развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы", где первым направлением выступает создание равных стартовых возможностей. Основными мерами выступает открытие новых мест за счет размещения государственного образовательного заказа в частных дошкольных организациях, расширение действующей сети путем использования дополнительных площадей, в том числе на первых этажах жилых домов и других помещений. Обязательным условием планирования размещения государственного заказа в дошкольных организациях, согласно Концепции развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы, станет прогноз демографических показателей территориальных единиц (район, микроучасток), региональных миграционных потоков и рождаемости.
Перспективное развитие дошкольных организаций представлено с помощью расчета нормативной потребности региона в объектах социальной сферы, выполненного на основе анализа существующего положения, прогнозной численности населения и ее демографической структуры в соответствии со Сводом правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов. При этом, рассмотрение вопросов по обеспечению населения области объектами социальной инфраструктуры предлагается с учетом бюджетных возможностей. Нормативный уровень устанавливается Сводом правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" в зависимости от демографической структуры населения. Согласно Своду правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов", в проекте принят расчетный уровень обеспеченности детей дошкольными организациями в пределах 85%, что является 100%-ой нормативной потребностью.

Жобамен 2030 жылға қарай мектепке дейінгі ұйымдар орындарын 17,8%-ға ұлғайту көзделген және 645,3 мың орынды құрайды, 2040 жылға қарай – 35,1%-ға және 726,0 мың орынды құрайды, ал 2050 жылға қарай – 1,6 есе ұлғайтылып, 842,4 мың орынды құрайды.
Болжалды кезеңде (2050 жылға дейін) Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі мектепке дейінгі білім беруде 288,8 мың орын қосу күтіледі.
2030, 2040, 2050 жылдарға арналған әкімшілік аудандар бөлінісінде мектепке дейінгі ұйымдарды дамытудың негізгі көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 26-қосымшада келтірілген.
2023-2024 оқу жылының басында өңірде 1,9 миллион оқушысы бар 2,8 мың мемлекеттік күндізгі жалпы білім беретін мектептер жұмыс істеді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 2000 жылдан бастап 554,0 мың оқушы орнын пайдалануға берумен 1 162 мектеп салынды, оның ішінде 2023 жылы 41,1 мың оқушы орны бар 77 мектеп пайдалануға берілді. Жаңа мектептердің ашылуы, оқушы орындарының өсуі олардағы оқушылар санының өсу қарқынына ілесе алмайды. Бұған оқушы орындарының тапшылығының едәуір артуы дәлел (2015-2016 оқу жылындағы 74,3 мың орыннан 2019-2020 оқу жылындағы 366,3 мың орынға, 2023-2024 оқу жылындағы 546 мың орынға дейін).
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі жалпы білім беретін мектептердің ең көп оқушы орындарын Түркістан облысында (тапшылық – 119,7 мың орын), Шымкент (88,9 мың орын) және Алматы (114,7 мың орын) қалаларында енгізу қажет. Бұл өңірлерде халық санының жоғары өсуі және оқушы орындарының тапшылығы байқалады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі жалпы білім беретін мектептердің қажеттілігін есептеу Құрылыс қағидаларының нормаларына сәйкес жалпы білім беретін мектептердің оқушыларын бір ауысымда оқытуды көздейді.
Жобада 2030 жылға қарай жалпы білім беретін мектептердің оқушы орындарының санын 1,8 есеге ұлғайту көзделген және 2 681,3 мың орынды құрайды, 2040 жылға қарай тағы 15,3%-ға (2030 жылмен салыстырғанда) ұлғаяды және 3 092,4 мың орынды құрайды, 2050 жылға қарай тағы 16,7%-ға ұлғаяды (2040 жылмен салыстырғанда) және жалпы білім беретін мектептердің оқушы орындары 3 608,0 мың орынды құрайды.
Жобаның басты міндеттері мыналар:
қалалық және ауылдық мектептер арасындағы білім беру сапасындағы алшақтықты қысқарту, сапалы білім алуға қолжетімділікті теңестіру (тірек мектебі, құзырет орталықтары, "цифрлық мұғалім", жазғы мектеп, кадрларды ротациялау және басқа да тетіктер);
білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын және цифрлық инфрақұрылымын дамыту, қазіргі заманғы санитарлық нормаларға, қауіпсіздікке, жарақтандыру стандарттарына сәйкес келетін объектілермен қамтамасыз ету.
Үш ауысымды мектептердің проблемаларын шешу үшін әртүрлі тетіктер қолданылады: мемлекеттік бюджет және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) есебінен нысаналы құрылыс; модульдік конструкциялардан мектептер салу (тез салынатын ғимараттардан).

Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение мест дошкольных организаций на 17,8%, составит 645,3 тысячи мест, к 2040 году – на 35,1% и составит 726,0 тысяч мест, к 2050 году – в 1,6 раз и составит 842,4 тысячи мест.
За прогнозный период (до 2050 года) в дошкольном образовании Южного региона Республики Казахстан ожидается введение 288,8 тысяч мест.
Основные показатели развития дошкольных организаций в разрезе административных районов на 2030, 2040, 2050 годы приведены в приложении 26 к настоящей Межрегиональной схеме.
На начало 2023-2024 учебного года в регионе функционировали 2,8 тысяч дневных государственных дневных общеобразовательных школ с 1,9 миллионами учащихся в них.
В Южном регионе Республики Казахстан с 2000 года были построены 1 162 школы с введением в эксплуатацию 554,0 тысяч ученических мест, в том числе в 2023 году введены в эксплуатацию 77 школ на 41,1 тысячи ученических мест. Открытие новых школ, рост ученических мест не успевает за темпами роста численности учащихся в них. Этому свидетельствует значительное увеличение дефицита ученических мест (с 74,3 тысячи мест в 2015-2016 учебном году до 366,3 тысячи мест в 2019-2020 учебном году, в 2023-2024 учебном году – 546 тысяч мест).
Наибольшее количество ученических мест общеобразовательных школ Южного региона Республики Казахстан необходимо ввести в Туркестанской области (дефицит – 119,7 тысяч мест), в городах Шымкенте (88,9 тысяч мест) и Алматы (114,7 тысяч мест). В данных регионах отмечается высокий рост численности населения и высокий дефицит ученических мест.
Расчет потребности общеобразовательных школ Южного региона Республики Казахстан предусматривает обучение учащихся общеобразовательных школ в одну смену согласно нормам Свода правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение количества ученических мест общеобразовательных школ в 1,8 раз и составит 2 681,3 тысячи мест, к 2040 году увеличится еще на 15,3% (по сравнению с 2030 годом) и составит 3 092,4 тысячи мест, к 2050 году увеличится еще на 16,7% (по сравнению с 2040 годом) и количество ученических мест общеобразовательных школ составит 3 608,0 тысяч мест.
В проекте главными задачами выступают:
сокращение разрыва в качестве образования между городскими и сельскими школами, выравнивание доступа к качественному образованию (опорная школа, центры компетенций, "цифровой учитель", летняя школа, ротация кадров и другие механизмы);
развитие материально-технической базы и цифровой инфраструктуры организаций образования, обеспечение объектами, соответствующими современным санитарным нормам, безопасности, стандартам оснащенности.
Для решения проблем трехсменных школ применяются различные механизмы: целевое строительство за счет государственного бюджета и государственно-частного партнерства; строительство школ из модульных конструкций (быстровозводимые здания).

Президенттің сайлауалды тұғырнамасын іске асыру жөніндегі Жол картасын орындау мақсатында үш ауысымды оқыту, апатты мектептер және оқушы орындарының тапшылығы проблемаларын шешу мақсатында 2026 жылға қарай 1,5 миллион жаңа оқушы орындарын іске қосу жоспарлануда.
"Жайлы мектеп" жобасы шеңберінде 2026 жылға дейінгі кезеңде ағымдағы және болжанатын оқушы орындарының тапшылығын жабу үшін қалалар мен ауылдық елді мекендерде 460,4 мың оқушы орны (екі ауысымды оқыту кезінде) пайдалануға берілетін болады.
Әкімшілік аудандар бөлінісінде жалпы білім беретін мектептерді дамытудың 2030, 2040, 2050 жылдарға арналған негізгі көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 27-қосымшада келтірілген.
67. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі медициналық ұйымдардың желісі 2023 жылы 50,2 мың төсек қоры бар 419 ауруханамен және жоспарлы қуаты ауысымына 94,0 мың адам келетін 1 407 амбулаториялық-емханалық ұйымдармен ұсынылды.
Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда халықтың 10 мың адамға шаққанда төсек-орынмен қамтамасыз етілуі 50,8 төсекті құрады, ал халықтың 10 мың адамға шаққандағы амбулаториялық-емханалық ұйыммен қамтамасыз етілуі бір ауысымда 95,1 адамды құрады. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың (бұдан әрі – АЕҰ) тапшылығы бір ауысымда 106,7 мың адамды құрады.
2023 жылы бір ауысымда 2 467 келушіге 50 амбулаториялық-емханалық ұйым, 250 төсек қоры бар 1 аурухана пайдалануға берілді.
Денсаулық сақтау саласындағы бағдарламаларды іске асыру профилактикалық бағыттылықты күшейтті – Ұлттық скринингілеу бағдарламасын енгізу бойынша іс-шаралар жүргізілді, әлеуметтік қызметкерлер институттары құрылды, жалпы практика дәрігерлерінің саны артты.
Көптеген елдерде аурухананың рөлі қайта қаралуда – негізгі екпін ауруханада ұзақ емделудің орнына амбулаториялық диагностикаға, профилактикаға ауыстырылады, бұл аурухана төсектерінің қысқаруына әкелді.
Басты басымдықтардың бірі сапалы және қолжетімді медициналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету болып табылады, мұнда негізгі көрсеткіштер мыналар: ауылдық елді мекендерді бастапқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмекпен қамту, медициналық көмек көрсетудің әлемдік стандарттарына сәйкес келетін жаңа және жаңғыртылған денсаулық сақтау объектілерінің жыл сайынғы саны болып табылады.
"Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" бекітілген пилоттық ұлттық жобасына сәйкес ауыл халқының медициналық көмекке қолжетімділігін арттыру мақсатында республика бойынша 655 медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету объектісі, оның ішінде 260 медициналық пункт, 235 фельдшерлік-акушерлік пункт және 160 дәрігерлік амбулатория салынып, пайдалануға берілетін болады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің перспективалық дамуы барлық аудандар мен қалаларда нормативтік деңгейге қол жеткізумен сипатталады.

Во исполнение Дорожной карты по реализации Предвыборной платформы Президента в целях решения проблем трехсменного обучения, аварийных школ и дефицита ученических мест к 2026 году планируется ввод 1,5 миллионов новых ученических мест.
В рамках проекта "Комфортная школа" в период до 2026 года будут введены в эксплуатацию 460,4 тысячи ученических мест (при двухсменном обучении) в городах и сельских населенных пунктах для покрытия текущего и прогнозируемого дефицита ученических мест.
Основные показатели развития общеобразовательных школ в разрезе административных районов на 2030, 2040, 2050 годы приведены в приложении 27 к настоящей Межрегиональной схеме.
67. Сеть медицинских организаций в Южном регионе Республики Казахстан в 2023 году была представлена 419 больницами с коечным фондом 50,2 тысячи коек и 1 407 амбулаторно-поликлиническими организациями с плановой мощностью 94,0 тысячи посещений в смену.
В медицинских организациях, оказывающих стационарную помощь, обеспеченность населения койками на 10 тысяч человек населения составляла 50,8 коек, а обеспеченность населения амбулаторно-поликлиническими организациями на 10 тысяч человек населения – 95,1 посещений в смену. Дефицит в амбулаторно-поликлинических организациях составил 106,7 тысяч посещений в смену. В 2023 году введены в эксплуатацию 50 амбулаторно-поликлинических организаций на 2 467 посещений в смену, 1 больница на 250 коек.
Реализация программ в области здравоохранения усилила профилактическую направленность – проведены мероприятия по внедрению Национальной скрининговой программы, созданы институты социальных работников, увеличилось количество врачей общей практики.
Во многих странах роль больницы пересматривается – основной упор переносится на амбулаторную диагностику, профилактику вместо длительного лечения в больнице, что привело к сокращению больничных коек.
Одним из ключевым приоритетов является обеспечение предоставления качественных и доступных медицинских услуг, где основными показателями выступают: охват сельских населенных пунктов первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощью, ежегодное количество новых и модернизированных объектов здравоохранения, соответствующих мировым стандартам оказания медицинской помощи.
Согласно утвержденному пилотному национальному проекту "Модернизация сельского здравоохранения", целью которого является повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению, в стране будет построено и введено в эксплуатацию 655 объектов первичной медико-санитарной помощи, из них 260 медицинских пунктов, 235 фельдшерско-акушерских пунктов, 160 врачебных амбулаторий.
Перспективное развитие сети организаций здравоохранения в Южном регионе Республики Казахстан характеризуется достижением во всех районах и городах нормативного уровня.

Жобада 2030 жылға қарай төсек қорын 16,8%-ға, 2040 жылға қарай - 13,1%-ға, жобалаудың болжамды мерзімінің соңына қарай-тағы 14,4%-ға ұлғайту көзделген және 2050 жылға қарай төсек саны 76,0 мың төсекті құрайды.
Жобада 2030 жылға қарай амбулаториялық-емханалық ұйымдарда ауысымға келуді 2,4 есеге, 2040 жылға қарай 15,7%-ға ұлғайту көзделген, ал болжамды мерзімге (2050 жыл) амбулаториялық-емханалық ұйымдарда ауысымға келу саны тағы 16,9%-ға ұлғаяды және ауысымға 305,2 мың адамды құрайды.
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтауды дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасында" негізгі бағыттардың бірі "медициналық көмекті ұйымдастыруды жетілдіру" болып табылады, ол әлеуметтік бағдарлануға және ауылға басымдық бере отырып, алғашқы медициналық-санитарлық көмекті ұйымдастыру тәсілдерін қайта қарауды, шалғайдағы ауылдық елді мекендердің тұрғындарын фельдшерлік-акушерлік пункттермен және дәрігерлік амбулаториялармен қамтамасыз етуді, көліктік медицинаны және қашықтықтан қызмет көрсетуді дамытуды қамтиды.
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 1 320 адамды қамти отырып, қарттар мен мүгедек адамдарға арналған стационарлық үлгідегі 10 медициналық-әлеуметтік мекеме, 3 776 адамды қамтитын психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедек адамдарға арналған 13 медициналық-әлеуметтік мекеме, 494 баланы қамтитын психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балаларға арналған 5 медициналық-әлеуметтік мекеме, тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедек балаларға арналған 53 бала контингенті бар 1 медициналық-әлеуметтік мекеме жұмыс істейді.
Жобамен жобалаудың есептік мерзіміне жобалық қуаты 50 орыннан аспайтын шағын жинақталған интернат үйлерін салу және қуаты 10-нан 50 төсек-орынға дейінгі күндізгі болу бөлімшелері түрінде әлеуметтік қызмет көрсетудің баламалы нысандарын дамыту ұсынылады. Дәл осындай әлеуметтік мекемелерді дамытудың тиімділігі интернат-үйлердің үлкен қуаттылығы өмір сүру процесінде адамдардың толып кетуіне, көрсетілетін қызметтердің сапа деңгейін төмендетуге және қоғамдағы азаматтардың әлеуметтік бейімделуіне, туыстық отбасылық байланыстардың жоғалуына әкелетіндігімен негізделген.
68. Өмір стандарты индикаторының маңызды сипаттамаларының бірі – тұрғын үй қорының сапасы мен саны. Өмір сүру сапасы, ұлт денсаулығы, әлеуметтік тұрақтылық, елдің экономикалық дамуы, демографиялық ахуал халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуіне байланысты.
Ең төменгі халықаралық стандарттар үй шаруашылығының әрбір мүшесінде оның мүшелерінің бірге тұруы үшін ортақ бөлмемен бірге жеке бөлменің (немесе үлкен үй шаруашылығына арналған екі бөлменің) болуын қамтамасыз етеді. Біріккен Ұлттар ұйымы ұсынған стандарт бойынша бір тұрғынға шаққандағы жалпы алаңның көлемі кемінде 30 шаршы метр болуы тиіс.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" заңға сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй бір адамға кемінде он бес шаршы метр және он сегіз шаршы метрден аспайтын пайдалы алаң, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтер немесе жатақханадағы бөлме мөлшерінде беріледі.

Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение коечного фонда на 16,8%, к 2040 году - на 13,1%, к концу прогнозного срока проектирования - еще на 14,4% и количество коек к 2050 году составит 76,0 тысяч коек.
Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение посещений в смену в амбулаторно-поликлинических организациях в 2,4 раза, к 2040 году увеличение на 15,7%, а к прогнозному сроку (2050 год) количество посещений в смену в амбулаторно-поликлинических организациях увеличится еще на 16,9% и составит 305,2 тысячи посещений в смену.
В "Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года" одним из основных направлений выступает "совершенствование организации медицинской помощи", который включает пересмотр подходов к организации первичной медико-санитарной помощи с приоритетом на социальную ориентированность и село, обеспечение фельдшерско-акушерскими пунктами и врачебными амбулаториями жителей отдаленных сельских населенных пунктов, усиление транспортной медицины и развитие дистанционных услуг.
На начало 2024 года в Южном регионе Республики Казахстан функционируют 10 медико-социальных учреждений стационарного типа для престарелых и лиц с инвалидностью с охватом 1 320 человек, 13 медико-социальных учреждений для лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями с охватом 3 776 человек, 5 медико-социальных учреждений для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями с охватом 494 детей, 1 медико-социальное учреждение для детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата с контингентом 53 ребенка.
Проектом на расчетный срок проектирования предлагается строительство малокомплектных домов-интернатов проектной мощностью не более 50 мест и развитие альтернативных форм социального обслуживания в виде отделений дневного пребывания с мощностью от 10 до 50 койко-мест. Эффективность развития именно таких социальных учреждений обосновывается тем, что дома-интернаты большей мощности приводят к скученности лиц в процессе проживания, снижают уровень качества оказываемых услуг и социальной адаптации граждан в социуме, приводят к утрате родственных семейных связей.
68. Одними из важнейших характеристик показателя жизненного стандарта являются качество и количество жилого фонда. От обеспеченности населения жильем зависит качество жизни, здоровье нации, социальная стабильность, экономическое развитие страны, демографическая ситуация.
Минимальные международные стандарты предусматривают наличие у каждого члена домохозяйства отдельной комнаты наряду с общей комнатой для совместного пребывания его членов (или двух комнат - для большого домохозяйства). Размер общей площади на одного проживающего, по рекомендуемому Организацией Объединенных Наций стандарту, должна составлять не менее 30 квадратных метров.
Согласно Закону "О жилищных отношениях", жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің тұрғын үй қоры 2024 жылдың басында тұрғын үйдің жалпы ауданы 189,4 миллион шаршы метрді құрады, оның ішінде қалалық жерлерде – 115,5 миллион шаршы метр (61,0%), ал ауылдық жерлерде – 73,9 миллион шаршы метр (39,0%). Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің үлесіне елдің апатты үйлерінің жалпы ауданының 20,9% - ы тиесілі (осы Өңіраралық схемаға 28-қосымшада).
Халықтың тұрғын үйге артып келе жатқан қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жобада жаңа тұрғын үй қорын салу, қолданыстағы тұрғын үй қорын қайта жаңарту және күрделі жөндеу есебінен тұрғын үй қорының көлемін ұлғайту көзделеді.
Жобада 2030 жылдың соңына қарай тұрғын үй қорын 45,1%-ға, 2040 жылға қарай тұрғын үй қорын тағы да 25,2%-ға ұлғайту көзделген, ал болжамды кезеңге (2050 жыл) қарай тұрғын үй қорының көлемі 2040 жылмен салыстырғанда 30,2%-ға ұлғайып, 447,8 миллион шаршы метрді құрайды. 2050 жылдың соңына қарай халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі бір адамға шаққанда 30,0 шаршы метрді құрайды.
69. Мәдени даму адамдардың өмір сүру сапасын жақсартудың маңызды факторы, аймақтың тұрақты дамуының маңызды ресурсы болып табылады.
Бірыңғай мәдени кеңістікті қалыптастыру, азаматтардың әртүрлі топтарының мәдени құндылықтары мен ақпараттық ресурстарына тең қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін жағдай жасау қажеттілігі туындады.
Мәдениет мекемелерінің аумақ бойынша біркелкі бөлінбеуі, олардың қалалық елді мекендерде шоғырлануы және ауылдық елді мекендердегі санының жеткіліксіздігі өңірдің барлық халқына, әсіресе ауыл тұрғындарына мүмкіндік беру үшін мәдениет объектілерін салу қажеттілігін туындатады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 2024 жылдың басында 10,6 мың орындық 39 театр, 29,0 мың орындық 48 кинотеатр, 168,4 мың орындық клуб үлгісіндегі 896 мекеме, 62,0 миллион томды сақтауға арналған 1 250 кітапхана жұмыс істеді.
Халықтың мәдениет объектілерімен қамтамасыз етілу көрсеткіштері біртіндеп төмендеуде, оның себебі өңір халқы санының өсу қарқыны жаңа мәдениет объектілерін пайдалануға беру қарқынынан асып түсуі болып табылады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің мәдениет объектілерін енгізу 2050 жылға қарай халықты мәдениет объектілерінің барлық түрлерімен нормативтік қамтамасыз етуге қол жеткізе отырып, кезең-кезеңімен жүргізумен көзделеді. Жобамен болжамдық 2050 жылға театрлардағы орындарының саны 45,2 мың орынды құрайтыны, кинотеатрлар орындарының саны 225,5 мың орынды құрайтыны, клуб үлгісіндегі мекемелер орындарының саны 1 624,0 мың орынды құрайтыны көзделген.

Жилищный фонд Южного региона Республики Казахстан на начало 2024 года составил 189,4 миллиона квадратных метров общей площади жилья, в том числе в городской местности – 115,5 миллионов квадратных метров (61,0%), а в сельской местности – 73,9 миллионов квадратных метров (39,0%). На долю Южного региона Республики Казахстан приходится 20,9% общей площади аварийных домов страны (приложение 28 к настоящей Межрегиональной схеме).
Для удовлетворения растущих потребностей населения в жилье проектом предусматривается наращивание объемов жилищного фонда за счет нового строительства, реконструкции и капитального ремонта существующего жилищного фонда.
Проектом предусмотрено увеличение жилищного фонда к концу 2030 года на 45,1%, к 2040 году увеличение жилищного фонда еще на 25,2%, к прогнозному периоду (2050 год) объем жилищного фонда составит 447,8 миллионов квадратных метров жилья, увеличившись по сравнению с 2040 годом на 30,2%. К концу 2050 года обеспеченность населения жильем составит 30,0 квадратных метров на человека.
69. Культурное развитие служит важнейшим фактором улучшения качества жизни людей, значимым ресурсом устойчивого развития региона.
Возникла потребность в формировании единого культурного пространства, создании условий для обеспечения равного доступа к культурным ценностям и информационным ресурсам различных групп граждан.
Неравномерное распределение учреждений культуры по территории, концентрация их в городских поселениях и недостаточное количество в сельских населенных пунктах диктует необходимость строительства объектов культуры для предоставления возможности всему населению региона, особенно сельскому.
На начало 2024 года в Южном регионе Республики Казахстан функционировали 39 театров на 10,6 тысяч мест, 48 кинотеатров с 29,0 тысячами мест, 896 учреждений клубного типа на 168,4 тысячи мест, 1 250 библиотек на 62,0 миллиона томов хранения.
Показатели обеспеченности населения объектами культуры постепенно снижаются, причиной которого является опережение темпов роста численности населения региона над темпами роста введения в эксплуатацию новых объектов культуры.
Ввод объектов культуры Южного региона Республики Казахстан предусматривается проходить поэтапно с достижением нормативной обеспеченности населения всеми видами объектов культуры к 2050 году. Проектом предусмотрено на прогнозный 2050 год, что число мест в театрах составит 45,2 тысячи мест, количество мест в кинотеатрах составит 225,5 тысяч мест, число мест учреждений клубного типа составит 1 624,0 тысячи мест.

Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде халықтың кітапханалармен жоғары қамтамасыз етілуі байқалады. Алайда, қалалар мен аудандар бойынша кітап қорының тапшылығы бар. Жобалаудың болжамды мерзімінің соңына қарай кітапхана қоры тағы 1,5 есеге артады және 92,2 миллион сақтау томын құрайды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің дамуындағы мәдени сектор рөлінің өсуі, оның қоғамдық дамудың кең мақсаттарына бағдарлануы қоғамдық қабылдаудағы мәдениет саласының мәртебесін, оның ұзақ мерзімді перспективада тұрақтылығын арттыруға алып келеді. Осының арқасында мемлекет қана емес, бизнес те мәдени жобалардағы серіктестер болады.
6-параграф. Рекреациялық инфрақұрылымды кешенді дамыту шаралары
70. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің рекреациялық инфрақұрылымын дамыту өңірдің құрамына кіретін облыстардың аумағында туристік әлеуеттің болуы шеңберінде қаралады.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес 2023 жылы Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде орналастыру орындарының саны 1 667 бірлікті құрады (республиканың орналастыру орындарының жалпы санының 41,7%), оларда 33 434 нөмір бар, бұл ретте біржолғы сыйымдылығы 79 801 төсек-орынды құрайды. Орналастыру орындарымен 3 711,1 мың адамға және 105 273,2 миллион теңге сомасына қызмет көрсетілді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде халықаралық стандарттарға сәйкес келетін орналастыру объектілерінің саны аз. Орналастыру орындарының жалпы санының 97,2%-ы санатсыз объектілерге және өзге де орналастыру орындарына жатқызылған. Бұл деректер отандық және шетелдік туристерді қабылдауға сәйкес келетін сапалы ұсыныспен қамтамасыз етудің төмендігін айқын көрсетеді.
2023 жылы Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде санаттар бойынша орналастыру объектілерінің үлесі 1, 2, 3, 4, 5-жұлдызды номиналды түрде 46 қонақ үй немесе барлық орналастыру орындарының жалпы санының 2,8% құрады.
71. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі Қазақстанның басқа өңірлерінен айырмашылығы өзіндік ерекшелікке ие және туризм өсімінің драйвері бола алатын бірқатар артықшылықтарға ие:
Тұран шөлінің, Батыс Тянь-Шаньның табиғи объектілерінің және ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұра ескерткіштерінің болуы;
Ұлы Жібек жолының қазақстандық учаскесінде орналасқан тарихи-мәдени объектілердің жоғары тығыздығы;
Орталық Азия халықтары мен Жібек жолы елдерінің аспаздығының кең көрінісі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі тұрғындарының қонақжайлылығы;
аумақтың айтарлықтай туристік-рекреациялық әлеуеті;
мегаполистердің дамыған инфрақұрылымы және дерлік таза табиғатқа жақындығы.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі мәдени-танымдық туризмнің тиімді жағы географиялық орналасуы болып табылады. Өңір Өзбекстан Республикасымен, Қырғыз Республикасымен және Қытай Халық Республикасымен шектеседі, сондай-ақ Қазақстанның басқа облыстарын айналып өтіп, Ресей Федерациясының, Түркіменстанның, Әзірбайжанның аумағына кіреді (осы Өңіраралық схемаға 29-қосымшада).

В Южном регионе Республики Казахстан отмечена высокая обеспеченность населения библиотеками. Однако, в разрезе городов и районов имеется дефицит книжного фонда. К концу прогнозного срока проектирования количество библиотечного фонда увеличится в 1,5 раз и составит 92,2 миллиона томов хранения.
Рост роли культурного сектора в развитии Южного региона Республики Казахстан, его ориентация на широкие цели общественного развития приведет к повышению статуса сферы культуры в общественном восприятии, его устойчивости в долгосрочной перспективе. Благодаря этому, партнерами в культурных проектах станут не только государство, но также бизнес.
Параграф 6. Меры комплексного развития рекреационной инфраструктуры
70. Развитие рекреационной инфраструктуры Южного региона Республики Казахстан рассматривается в рамках наличия туристского потенциала на территории областей, входящих в состав региона.
Согласно данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в 2023 году количество мест размещения в Южном регионе Республики Казахстан составило 1 667 объектов (41,7% от общего количества мест размещения республики), в которых насчитывается 33 434 номера, при этом единовременная вместимость составляет 79 801 койко-место. Местами размещения обслужено 3 711,1 тысячи человек и оказано услуг на сумму 105 273,2 миллиона тенге.
В Южном регионе Республики Казахстан имеется малое количество объектов размещения, соответствующих международным стандартам. 97,2% от общего числа мест размещения отнесены к объектам без категорий и к прочим местам размещения. Эти данные наглядно демонстрируют низкую обеспеченность качественным предложением, соответствующим для приема отечественных и иностранных туристов.
В 2023 году по Южному региону Республики Казахстан доля объектов размещения по категориям 1, 2, 3, 4, 5-звездности составила в номинальном выражении 46 гостиниц или 2,8% от общего количества всех мест размещений.
71. Южный регион Республики Казахстан обладает своеобразным колоритом в отличие от других регионов Казахстана и определен ряд преимуществ, которые могут стать драйверами роста туризма:
наличие природных объектов Туранской пустыни, Западного Тянь-Шаня и культурных памятников Всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры;
высокая плотность историко-культурных объектов, расположенных на казахстанском участке Великого Шелкового пути;
широкая представленность кулинарий народов Центральной Азии и стран Шелкового пути, а также гостеприимство жителей Южного региона Республики Казахстан;
значительный туристско-рекреационный потенциал территории;
развитая инфраструктура мегаполисов и близость практически к первозданной природе.
Сильной стороной культурно-познавательного туризма в Южном регионе Республики Казахстан является географическое положение. Регион граничит с Республикой Узбекистан, Кыргызской Республикой и Китайской Народной Республикой, а также, минуя другие области Казахстана, имеет выходы на территорию Российской Федерации, Туркменистан и Азербайджан (приложение 29 к настоящей Межрегиональной схеме).

72. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің шекаралас жағдайы, үш мемлекеттің түйіскен жерінде орналасуы және халықтық дәстүрлердің алуан түрлілігі этнографиялық және оқиғалық туризмді дамытуға жағдай жасайды. Іс-шаралық туризмнің негізгі құрамдас бөлігі жыл бойы туризмнің әлеуетін ілгерілетуге бағытталған қысқа мерзімді мәдени-іс-шараларды (фестивальдар, түрлі тақырыптағы көрмелер, спорттық іс-шаралар, ұлттық ойындар, гастрономиялық турлар) өткізу болып табылады.
Сонымен қатар, өңірдің тұрғындары мен қонақтарына бос уақыттарын дұрыс жоспарлауға мүмкіндік беретін бірыңғай іс-шаралар күнтізбесін құру ұсынылады.
Этнографиялық туризмді ұйымдастыруда қатысушыларды Қазақстан Республикасының ұлттық әдет-ғұрыптарымен, дәстүрлерімен және мәдениетімен таныстыру аса маңызды болып табылады. Осыған байланысты, Қазақстанның туристік картасына енген Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің басым туристік аумақтарында этнографиялық кешендерді орналастыру мәселесін қарау ұсынылады.
73. Гастрономиялық туризм өзінің бірегей гастрономиялық ерекшеліктеріне ие бола отырып, Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде перспективалы және қарқынды дамып келе жатқан туризм түрлерінің бірі болып табылады. Оны одан әрі ілгерілету үшін "Жібек жолы Гастрономиясы" туристік брендін дамыту керек, оның негізінде ұлттық және Орталық Азия тағамдары дамытатын болады.
74. Ұлы Жібек жолының қазақстандық учаскесінде мәдени-танымдық туризмді дамытуға ерекше көңіл бөлінеді. Оңтүстік өңірдің өңіраралық схемасының жобасымен іргелес мемлекеттердің Ұлы Жібек жолы бойындағы тарихи-мәдени объектілерді біріктіретін трансшекаралық маршруттар құру ұсынылады.
Басты бәсекелестік артықшылығы – өңір трансшекаралық маршруттардың қазақстандық бөлігі бірегей табиғи ландшафттармен, эндемикалық флора мен фаунамен, табиғат ескерткіштерімен, ежелгі қалалар халықтарының тарихи-мәдени мұрасы мен мәдениетімен үйлескен аралас турлармен ұсынылған.
75. Қазақстан Республикасының оңтүстік өңірінде қолөнер саласын дамыту үшін үлкен әлеует бар. Оны дамыту мақсатында және қазіргі заманғы шындықтарды ескере отырып, Қазақстан Республикасында Қолөнершілікті дамыту тұжырымдамасын өзектендіру мүмкіндігін қарастыру қажет.
76. Республикалық "Ордабасы", "Гаухар-Ана", "Сауран" және "Есік" музей-қорықтарының аумағында визит-орталықтар салу жолымен тарихи-мәдени мұра объектілерінің базасында туристік инфрақұрылым құру да перспективалы болып табылады.
Мәдени-танымдық туризмді дамыту мақсатында республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында орналасқан киелі объектілерді сақтау жөніндегі шараларды көздеу қажет, оларға мыналар жатады:
Алматы облысындағы Талғар, Қарамерген қалашықтары, Таңбалы археологиялық ландшафтының петроглифтері (мемлекеттік музей-қорық);
Жетісу облысындағы Қойлық қалашығы, Жаркент мешіті сәулет кешені, Бесшатыр қорған қорымы;
Жамбыл облысындағы Ақтөбе (Степнинское), Құлан, Өрнек, Қостөбе қалашықтары, Ақыртас сарай кешені, Қарахан, Тектұрмас, Айша Бибі, Бабаджи Хатун кесенелері;
Қызылорда облысындағы Айқожа, Құттыбай, Сырлытам кесенелері, Сығанақ (Сунақата), Жент (Жаңақала), Жанкент (Янгикент), Жетіасар (Алтынасар) қалашықтары;
Түркістан облысындағы Қожа Ахмет Яссауи, Рабия Сұлтан Бегім, Есім хан, Гаухар ана, Арыстан баб кесенелері, Жерасты Қылует Хильвет мешіті, Сауран, Күлтөбе, Отырар қалашықтары;
Шымкент қаласындағы Сайрам (Испиджаб) қалашығы, Абдель Азиз баба, Ибрагим Әли, қажы Салиха, Мирали баба, Қарашаш ана кесенелері және басқа да көптеген объектілер.
Тарихи-мәдени мұра объектілерін, оның ішінде ЮНЕСКО-ның барлық мәдени және басым объектілерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының киелі білім беру объектілерін тізімге енгізу және Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріне туристер ағынын ұлғайту үшін жоспарланып отырған объектілер арасында және арасында танымал ету.

72. Приграничное положение Южного региона Республики Казахстан, на стыке трех государств и разнообразие народных традиций создают условия для развития этнографического и событийного туризма. Главным компонентом событийного туризма является проведение краткосрочных культурно-событийных мероприятий (фестивали, выставки различной тематики, спортивные мероприятия, национальные игры, гастрономические туры), направленных на продвижение потенциала круглогодичного туризма.
Вместе с тем, рекомендуется создание единого событийного календаря, который позволит жителям и гостям региона правильно планировать свой досуг.
Наиболее важным в организации этнографического туризма является ознакомление участников с национальными обычаями, традициями и культурой Республики Казахстан. В связи с чем, предлагается рассмотреть вопрос размещения этнографических комплексов на приоритетных туристских территориях Южного региона Республики Казахстан, вошедших в Карту туристификации Казахстана.
73. Гастрономический туризм является одним из перспективных и наиболее динамично развивающихся видов туризма в Южном регионе Республики Казахстан, имея свои уникальные гастрономические особенности. Для дальнейшего его продвижения следует развивать туристский бренд "Гастрономия Шелкового пути", на базе которого будет продвигаться национальная и центральноазиатская кухня.
74. Особое внимание уделяется развитию культурно-познавательного туризма на казахстанском участке Великого Шелкового пути. Проектом Межрегиональной схемы территориального развития Южного региона Республики Казахстан предлагается создание трансграничных маршрутов, которые будут объединять историко-культурные объекты вдоль Великого Шелкового пути сопредельных государств.
Главное конкурентное преимущество состоит в том, что казахстанская часть трансграничных маршрутов представлена комбинированными турами в сочетании с уникальными природными ландшафтами, эндемической флорой и фауной, памятниками природы, историко-культурного наследия и культуры народов древних городов.
75. В Южном регионе Республики Казахстан имеется большой потенциал для развития ремесленной отрасли. В целях ее развития и с учетом современных реалий следует рассмотреть возможность актуализации Концепции развития ремесленничества в Республике Казахстан.
76. Перспективным является и создание туристской инфраструктуры на базе объектов историко-культурного наследия, путем строительства визит-центров на территории республиканских музеев-заповедников "Ордабасы", "Гаухар-Ана", "Сауран" и "Есик".
В целях развития культурно-познавательного туризма следует предусмотреть меры по сохранению памятников истории и культуры республиканского и местного значения, а также сакральных объектов, расположенных на территории Южного региона Республики Казахстан, к которым относятся:
городища Талгар, Карамерген, петроглифы археологического ландшафта Таңбалы (государственный музей-заповедник) в Алматинской области;
городище Қойлык, архитектурный комплекс Жаркентская мечеть, курганный могильник Бесшатыр в области Жетісу;
городища Актобе (Степнинское), Кулан, Орнек, Костобе, дворцовый комплекс Акыртас, мавзолеи Карахана, Тектурмаса, Айша Биби, Бабаджи Хатун в Жамбылской области;
мавзолеи Айкожа, Куттыбая, Сырлытам, городища Сыганак (Сунаката), Джент (Жанкала), Жанкент (Янгикент), Жетиасар (Алтынасар) в Кызылординской области;
мавзолеи Ходжи Ахмеда Яссауи, Рабии Султан Бегим, Есим хана, Гаухар ана, Арыстан баб, подземная мечеть Хильвет, городища Сауран, Культобе, Отырар в Туркестанской области;
городище Сайрам (Испиджаб), мавзолеи Абдель Азиз баба, Ибрагим ата, Ходжи Салиха, Мирали баба, Карашаш ана в городе Шымкенте и многие другие объекты.
Популяризация объектов историко-культурного наследия, в том числе вошедших и планируемых для включения в список Всемирного культурного и природного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры, а также сакральных объектов обеспечат узнаваемость Республики Казахстан и увеличат приток туристов в Южный регион Республики Казахстан.

77. Еліміздің 119 ерекше қорғалатын табиғи аумағының 38 объектісі Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында орналасқан, оларда: Шарын каньоны, Шымбұлақ, Берікқара шатқалдары, Үлкен Алматы көлі, Көлсай көлдері, ән салатын бархандар, Шарын шаған орманды саяжайы, Сайрамсу, Біркөлік және Машат шатқалдары, Сусіңген және Мақпал көлдері, Ақсу және Көксай өзендерінің каньоны және басқалары сияқты бірегей табиғи кешендер орналасқан.
Экологиялық туризмді дамыту үшін мынадай ерекше қорғалатын табиғи аумағының аумақтары: "Іле-Алатау", "Шарын", "Алтын Емел", "Көлсай көлдері", "Жоңғар-Алатау", "Сайрам-Өгем" мемлекеттік ұлттық табиғи парктері, Алматы және Алакөл аудандары, Ақсу-Жабағылы, Барсакелмес, Қаратау қорықтары, сондай-ақ көптеген табиғи қорықтар мен қорық аймақтары ұсынылады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумаққа келушілер жыл сайын артып келеді. 2022 жылмен салыстырғанда Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңіріндегі ерекше қорғалатын табиғи аумаққа келушілер саны 156,8 мың адамға артып, 1,2 миллионнан астам адамды құрады. Алматы қаласы мен Алматы облысының айналасында дамыған демалыс күндері турлар халық арасында танымал бола түсуде. Бұл ретте, бұл турлардың өзегі ерекше қорғалатын табиғи аумақтар болып табылады.
Экологиялық туризм бойынша туристік маршруттарды іске асыру шеңберінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жүктемені азайту жөніндегі іс-шараларды көздеу ұсынылады.
Экологиялық туризмге сұраныстың артуын ескере отырып, кірме жолдарды жайластыру, мемлекеттік ұлттық табиғи парктер аумағында жеңіл инфрақұрылым құру (қазіргі заманғы эко-қонақ үйлер, визит-орталықтар, глампингтер, этно-ауылдар, шолу алаңдары, тамақтану пункттері, санитариялық-гигиеналық тораптар), туристік навигациялық жүйені кеңейту және тау соқпақтары мен туристтік маршруттарды абаттандыру жолымен ерекше қорғалатын табиғи аумақты дамыту жөніндегі шараларды көздеу қажет. Керуеншілер мен автотуристер үшін жабдықталған тұрақтардың, сондай-ақ экологиялық жолдар мен туристік маршруттар бойындағы интернет-инфрақұрылыммен қамтамасыз етудің қажеттілігі атап өтіледі.
78. Өңір қонақтарына тұру, демалу, тамақтану, экскурсиялық қызмет көрсету, бос уақытты ұйымдастыру бойынша қызметтер кешенін қалыптастыру мен ұсынуды, сондай-ақ ауылдық жерлерде туризмнің белсенді түрлерімен айналысу мүмкіндігін көздейтін аграрлық туризм (агротуризм) ерекше өзектілік пен мен танымалдылыққа ие болуда.
Шаруа, фермер және жеке қосалқы шаруашылықтар агротуризмді дамытудың негізі ретінде ең перспективалы болып табылады. Осыған байланысты, агротуризммен айналысатын ауыл тұрғындары мен шағын орта бизнес үшін маркетинг, қонақ үйлер ашу, бизнес жүргізу және жаңа туристік өнімдер жасау бойынша оқыту іс-шараларын жүргізу ұсынылады.

77. Из 119 особо охраняемых природных территорий страны 38 объектов находятся на территории Южного региона Республики Казахстан, в которых расположены такие уникальные природные комплексы, как: Чарынский каньон, урочища Шымбулак, Бериккара, Большое Алматинское озеро, Кольсайские озера, Поющие Барханы, Чарынская ясеневая лесная дача, ущелья Сайрамсу, Бургулюк и Машат, озера Сусынген и Макпал, каньон реки Аксу и Коксай и другие.
Для развития экологического туризма предлагаются территории следующих особо охраняемых природных территорий: "Иле-Алатауский", "Чарынский", "Алтын-Эмель", "Көлсай көлдері", "Жонгар-Алатауский", "Сайрам-Угамский" государственные национальные природные парки, Алматинский и Алакольский, Аксу-Жабаглинский, Барсакельмесский, Каратауский заповедники, а также множество природных заказников и заповедных зон.
Посещаемость особо охраняемых природных территорий ежегодно растет. В сравнении с 2022 годом количество посетителей особо охраняемых природных территорий Южного региона Республики Казахстан увеличилось на 156,8 тысяч человек и составило более 1,2 миллиона человек. Все больше набирают популярность среди населения туры выходного дня, которые довольно развиты вокруг города Алматы и Алматинской области. При этом, ядром этих туров являются особо охраняемые природные территории.
В рамках реализации туристских маршрутов по экологическому туризму рекомендуется предусмотреть мероприятия по снижению нагрузки на особо охраняемые природные территории.
Учитывая возрастающий спрос на экологический туризм, следует предусмотреть меры по развитию особо охраняемых природных территорий путем обустройства подъездных путей, создания легкой инфраструктуры на территории государственных национальных природных парков (современные эко-отели, визит-центры, глэмпинги, этно-аулы, смотровые площадки, пункты питания, санитарно-гигиенические узлы), расширения туристской навигационной системы и благоустройства горных троп и туристских маршрутов. Отмечается необходимость в оборудованных стоянках для караванеров и автотуристов, а также в обеспечении интернет-инфраструктурой вдоль экологических троп и туристских маршрутов.
78. Особую актуальность и популярность приобретает аграрный туризм (агротуризм), предполагающий формирование и предоставление гостям региона комплекс услуг по проживанию, отдыху, питанию, экскурсионному обслуживанию, организации досуга, а также возможности занятия активными видами туризма в сельской местности.
Наиболее перспективными в качестве базы для развития агротуризма являются крестьянские, фермерские и личные подсобные хозяйства. В связи с этим, рекомендуется проводить обучающие мероприятия по маркетингу, открытию гостевых домов, ведению бизнеса и созданию новых туристских продуктов для сельского населения и малого среднего бизнеса, занятых в агротуризме.

79. Жағажай туризмін ұйымдастыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 162 жағажай аумағын (пирстерді, заманауи биотуалеттерді, киім ауыстыруға арналған кабиналарды, қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді, ағаш тапшандарды, шатырларды, құтқару мұнараларын қоса алғанда) жайластыру жөніндегі мәселені пысықтау қажет.
Сонымен қатар, ұйымдастырылған жағажай аумақтарын:
Алматы облысындағы Жаңа Іле Қапшағай су қоймасының оңтүстік-батыс жағалауы және учаскесінде;
Жетісу облысының Алакөл және Балқаш көлдерінде;
Қызылорда облысының Қамыстыбас және Ханқожа көлдерінде;
Жамбыл облысындағы Ақкөл, Билікөл көлдері және Балқаш көлінің оңтүстік-батыс жағалауында;
Түркістан облысы Бөген, Қосқорған, Кеңсай-Қосқорған және Шардара су қоймаларында;
Шымкент қаласындағы Бадам және Тоғыс су қоймаларында қарастыру керек.
Балқаш көлінде, Іле өзенінде және Қапшағай су қоймасында өзен круиздерін, су спорты мен туризмін дамыту перспективалары бар.
80. Оңтүстік Қазақстанның таулы алқаптары: Солтүстік және Батыс Тянь-Шань – Кетмен, Теріскей, Күнгей, Іле, Жоңғар және Талас Алатауы белсенді демалысты дамыту үшін кең мүмкіндіктер ұсынады. Іле Алатауының баурайындағы тамаша шаңғы трассалары, қызықты жартас учаскелерінің болуы тау шаңғысы спорты мен тауға өрмелеуді одан әрі дамытуды қарастыруға мүмкіндік береді.
Жұмыс істеп тұрған ірі тау шаңғысы орталықтарының ішінде мыналарды атаған жөн "Шымбұлақ" және "Табаған" тау шаңғысы курорттары, "Oi-Qaragai lesnaya Skazka" таудағы курорт-отелі, биік тау курорты – "Ақ Бұлақ" отелі, "Медеу" биік таудағы мұз айдыны, "Pioneer" тау сауықтыру кешені және "Альпийская роза" биік таудағы отель.
Туристификация картасының басым туристік бағыттарының бірі Алматы өңірінің тау кластері болып табылады. Кластер Түргеннен Қаскелеңге дейінгі орындарды қамтитын екі әкімшілік-аумақтық бірлікке бөлінген: Алматы қаласы және Алматы облысы. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің өңіраралық схемасының жобасымен шаңғы тебудің бірыңғай аймағын білдіретін, сол арқылы тау шаңғысы трассаларының жалпы ұзындығын ұлғайта отырып, сондай-ақ жаяу, велосипед, ат маршруттары мен аспалы жолды дамыту жолымен шығыс және батыс бөліктің таулы жерлерін бірыңғай тау кешеніне біріктіру мүмкіндігін қарастыру ұсынылады.
Тау-кен кластерін дамытудың ұзақ мерзімді перспективасы үшін дамудың мастер-жоспарын әзірлеу қажет.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің көптеген тау шаңғысы базалары халықаралық стандарттарға сәйкес келмейді, материалдық-техникалық базаны жаңартуды талап етіледі және көбіне жергілікті халыққа қызмет көрсетуге арналған. Тау шаңғысы туризмі объектілеріне жыл бойы жұмыс істеуі үшін ұсынылатын қызметтер спектрін кеңейту қажет.
Туристік инфрақұрылымды дамытуға, сондай-ақ Алматы облысындағы "Oi-Qaragai – Ақтас", "Ақбұлақ" және "Табаған" тау курорттарын, сондай-ақ Алматы қаласындағы "Шымбұлақ", "Бутаковка" курорттарын және "Еңбек" тау шаңғысы базасын реконструкциялау және кеңейту жөніндегі жалпыұлттық пулдың инвестициялық жобаларын іске асыру талап етіледі.
Тау шаңғысы туризмін дамыту үшін перспективалы аумақтарға мынадай аумақтар жатады:
Талғар ауданында Ойқарағай шатқалы; Түрген шатқалы және Есік қаласы шегінде, Еңбекшіқазақ ауданындағы Іле Алатауы жотасының орталық бөлігінің солтүстік сілемдері; Райымбек ауданында Баянкөл шатқалы; Алматы облысы Қарасай ауданындағы Қаскелең алқабы;
Жетісу облысы Текелі қаласының маңындағы Солдатсай және Черкесское шатқалдары;
Жамбыл облысы Жуалы ауданында Талас Алатауы тауларындағы (Батыс Тянь-Шань) Қаралма шатқалы;
Түркістан облысы Төлеби ауданында Қасқасу шатқалы.

79. В рамках организации пляжного туризма следует проработать вопрос по обустройству 162 пляжных территорий (включая пирс, современные биотуалеты, кабинки для переодевания, контейнеры для раздельного сбора отходов, лежаки, навесы, спасательные вышки) в Южном регионе Республики Казахстан.
Вместе с тем, организованные пляжные территории целесообразно рассмотреть на:
юго-западном побережье и участке Жана Иле Капшагайского водохранилища в Алматинской области;
озерах Алаколь и Балхаш в области Жетiсу;
озерах Камыстыбас и Ханкожа в Кызылординской области;
озерах Акколь, Биликоль и на юго-западном побережье озера Балхаш в Жамбылской области;
водохранилищах Бугуньское, Коскорган, Кенсай-Коскорган и Шардаринское в Туркестанской области;
водохранилищах Бадам и Тогус в городе Шымкенте.
Существуют перспективы развития речных круизов, водных видов спорта и туризма на озере Балхаш, реке Или и Капшагайском водохранилище.
80. Горные массивы Южного Казахстана: Северного и Западного Тянь-Шаня – Кетмень, Терскей, Кунгей, Заилийский, Жонгарский и Таласский Алатау предоставляют широкий выбор возможностей для развития активного отдыха. Имеющиеся прекрасные лыжные трассы на склонах Заилийского Алатау, наличие интересных скальных участков позволяют и в дальнейшем предусмотреть развитие горнолыжного спорта и скалолазания.
Из крупных функционирующих горнолыжных центров следует отметить горнолыжные курорты "Шымбулак" и "Табаган", горный курорт-отель "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka", высокогорный курорт – отель "Ак Булак", высокогорный каток "Медеу", горный оздоровительный комплекс "Pioneer" и высокогорный отель "Альпийская роза".
Одним из приоритетных туристских направлений Карты туристификации является Горный кластер Алматинского региона. Кластер разделен на две административно-территориальные единицы: город Алматы и Алматинская область, охватывая локации от Тургеня до Каскелена. Проектом Межрегиональной схемы территориального развития Южного региона Республики Казахстан предлагается рассмотреть возможность объединения горных локаций восточной и западной части в единый горный комплекс, представляя единую зону катания, тем самым увеличив общую протяженность горнолыжных трасс, а также путем развития пеших, велосипедных, конных маршрутов и канатной дороги.
Для долгосрочной перспективы развития горного кластера следует разработать мастер-план развития.
Многие горнолыжные объекты Южного региона Республики Казахстан не соответствуют международным стандартам, требуется обновление материально-технической базы, и больше рассчитаны на предоставление услуг местному населению. Объектам горнолыжного туризма следует расширить спектр предоставляемых услуг для круглогодичного функционирования.
Требуется реализация инвестиционных проектов Общенационального пула инвестиционных проектов, направленных на развитие туристкой инфраструктуры, а также по реконструкции и расширению действующих горных курортов "Oi-Qaragai – Актас", "Акбулак" и "Табаган" в Алматинской области, а также курортов "Шымбулак", "Бутаковка" и горнолыжной базы "Енбек" в городе Алматы.
К перспективным территориям для развития горнолыжного туризма относятся следующие территории:
ущелье Ойкарагай в Талгарском районе;
урочище Тургень и в черте города Есик, на северных отрогах центральной части хребта Заилийского Алатау в Енбекшиказахском районе;
ущелье Баянколь в Райымбекском районе;
долина Каскелен в Карасайском районе Алматинской области;
ущелья Солдатсай и Черкесское близ города Текели в области Жетiсу;
урочище Каралма в горах Таласского Алатау (Западный Тянь-Шань) в Жуалынском районе Жамбылской области;
ущелье Каскасу в Толебийском районе Туркестанской области.

81. Туристер рафтингке де үлкен қызығушылық білдіреді. Алматы облысының Түрген, Іле, Шелек, Шарын, Көксу және Басқан, Лепсі және Тентек, Жамбыл облысының Шу мен Талас, Қызылорда облысының Сырдария, Түркістан облысының Арыс, Сайрам су, Үлкен Бөген және Өгем өзендері рафтпен және байдаркамен жүзу үшін қолайлы.
82. Дельтаплан және парапландармен ұшу Іле Алатауы, Қаратау жотасы, сондай-ақ Қырғыз және Талас Алатауы тау жоталарының бойында қалыптасты. Бұл жерде қалықтауға және халықаралық жиындар мен жарыстарды өткізуге бірегей жергілікті жағдайлар жасалған.
83. Бетпақ дала шөлі мен Мойынқұм, Қызылқұм құмдарының оқиғалық сафари іс-шаралары мен жол талғамайтын көліктердегі ралли жарыстарын және атпен серуендеуді ұйымдастыру дамыту әлеуеті бар.
84. Қосымша білім беру жүйесіндегі басым бағыт балалар-жасөспірімдер туризмін (БЖТ) және өлкетануды дамыту болып табылады.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ақпараттық-талдау орталығы" АҚ деректеріне сәйкес республикада туристік-өлкетану білім беру қызметін 38 жас туристер станциясы және 14 жас натуралистер станциясы жүзеге асырады, онда 40 мыңнан астам оқушы айналысады. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде 2023 жылы осы үйірмелерде оқитын балалардың үлесі жалпы санының 36,4%-ын немесе 14 618 оқушыны құрады.
Қызылорда облысында жас туристер станциясы жоқ, ал Алматы қаласының жас туристер мен натуралистер станциялары "Оқушылар сарайы" МКҚК туристік-өлкетану бөлімшесіне қосылып, қайта құрылды.
Балалар мен жасөспірімдер туризмін дамыту мақсатында келесі іс-шараларды өткізу мүмкіндігін қарастыру ұсынылады:
қосымша білім берумен қамтылған балалардың үлесін ұлғайт;
БЖТ объектілерінің материалдық-техникалық базасын жақсарту;
БЖТ бойынша білім беру бағдарламаларын жаңарту;
жаппай балалар-жасөспірімдер іс-шараларын ұйымдастыру;
Қызылорда облысында облыстық деңгейден аудандық деңгейге дейін БЖТ ұйымдарының желісін құру.
Туристік көпсайыс бойынша мектеп спартакиадаларын, облыстық, республикалық слеттерді тұрақты негізде өткізу балалар мен жасөспірімдердің шығармашылық қабілеттерін дамытуға, тұрақты мүдделерін және ерте кәсіби бағдарлануын қалыптастыруға ықпал ететін болады.
85. Емдеу-сауықтыру туризмі өңірдегі демалыстың басқа түрлері арасында көшбасшы орындардың бірін алды. Минералды сулар мен емдік балшық кен орындарының меншік көздері Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінде емдік-сауықтыру туризмін дамытуға негіз болды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағындағы ең танымал санаторий-сауықтыру объектілеріне: "Алатау" емдеу-сауықтыру кешені, "Көктем", "Ақ бұлақ", "Қазақстан", "Жаркент-Арасан", "Керім-Ағаш" санаторийлері, "Ақ қайың" сауықтыру кешені, "Оқжетпес" ЕСК" АҚ, "Алматы" филиалы, "Жаңақорған", "Мерке", "Көктал", "Сарыағаш", "Манкент", "Aray Deluxe", "Көктерек", "Окси-Сарыағаш", "Алтын бұлақ-Сарыағаш" шипажайлары жатады.
Халықаралық деңгейдегі жыл бойы бальнеологиялық курорттарды дамыту перспективалары: Түркістан облысының Сарыағаш курорттық аймағы; Қызылорда облысының Жаңақорған балшық курорттары және Алматы облысының Арасан санаторий-курорттық аймағы аумақтарында бар. Рекреациялық аймақтарды халықаралық курорттарды дамытудың бірыңғай тұжырымдамасына келтіру үшін жаңаларын салу, реконструкциялау, оның ішінде олардың аумақтарында орналасқан кейбір санаторийлерді кеңейту қажет болады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында бальнеологиялық мақсаттағы минералды сулар мен емдік балшық қорларының болуын ескере отырып, кен орындары базасында жаңа санаторий-курорттық объектілерді ұйымдастыру әлеуеті бар:

81. Большой интерес у туристов вызывает рафтинг. Для сплава на рафтах и байдарках подходят реки Тургень, Или, Чилик, Чарын, Коксу и Баскан, Лепсы и Тентек Алматинской области; Шу и Талас Жамбылской области; Сырдарья Кызылординской области; Арысь, Сайрам су, Большой Боген и Угам Туркестанской области.
82. Полеты на дельтапланах и парапланах сложились вдоль горных хребтов Заилийского Алатау, Каратауского хребта, а также Киргизского и Таласского Алатау. Здесь созданы уникальные местные условия для парения и проведения международных сборов и соревнований.
83. Пустыня Бетпак-Дала и пески Мойынкум, Кызылкум имеют потенциал развития охоты, событийных мероприятий сафари и раллийных гонок на внедорожниках и организации конных прогулок.
84. Приоритетным направлением в системе дополнительного образования является развитие детско-юношеского туризма и краеведения.
Согласно данным акционерного общества "Информационно-аналитический центр" Министерства просвещения Республики Казахстан туристско-краеведческую образовательную деятельность в республике осуществляют 38 станций юных туристов и 14 станций юных натуралистов, в которых занимаются более 40 тысяч школьников. В Южном регионе Республики Казахстан доля детей, занимающихся в данных кружках в 2023 году, составила 36,4% от общего числа или 14 618 школьников.
В Кызылординской области отсутствуют станции юных туристов, а станции юных туристов и натуралистов города Алматы реорганизованы и присоединены к туристско-краеведческому отделению государственное коммунальное казенное предприятие "Дворец школьников".
В целях развития детско-юношеского туризма предлагается рассмотреть возможность проведения следующих мероприятий:
увеличение доли детей, занятых дополнительным образованием;
улучшение материально-технической базы объектов детско-юношеского туризма;
обновление образовательных программ по детско-юношескому туризм;
организация массовых детско-юношеских мероприятий;
создание сети организаций детско-юношеского туризма от областного до районного уровня в Кызылординской области.
Проведение на регулярной основе школьных спартакиад, областных, республиканских слетов по туристскому многоборью будет способствовать развитию творческих способностей, формированию устойчивых интересов и ранней профессиональной направленности детей и подростков.
85. Лечебно-оздоровительный туризм занял одну из лидирующих позиций среди других видов отдыха в регионе. Собственные источники минеральных вод и месторождения лечебных грязей послужили основой для развития лечебно-оздоровительного туризма в Южном регионе Республики Казахстан.
К наиболее популярным санаторно-оздоровительным объектам на территории Южного региона Республики Казахстан относятся: лечебно-оздоровительный комплекс "Алатау", санатории "Коктем", "Ак-Булак", "Казахстан", "Жаркент-Арасан", "Керим-Агаш", оздоровительный комплекс "Ак-кайын", аrционерное общество "Лечебно-оздоровительный комплекс "Окжетпес" "Алматы" филиал, "Жанакорган", "Мерке", "Коктал", "Сарыагаш", "Манкент", "Aray Deluxe", "Коктерек", "Окси-Сарыагаш" и "Алтын булак-Сарыагаш".
Перспективы развития круглогодичных бальнеологических курортов международного уровня имеются на территориях: курортной зоны Сарыагаш Туркестанской области; грязевых курортов Жанакоргана Кызылординской области и санаторно-курортной зоны Арасан Алматинской области. Для приведения рекреационных зон к единой концепции развития международных курортов потребуется строительство новых, реконструкция, в том числе расширение, некоторых санаториев, расположенных на их территориях.
С учетом наличия запасов минеральных вод бальнеологического назначения и лечебных грязей на территории Южного региона Республики Казахстан существует потенциал организации новых санаторно-курортных объектов на базе месторождений:

Нарынқол ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым жерде Райымбек ауданындағы Тұзкөл көлі кен орнында, Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым жерде Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданындағы Тау-Түрген кен орнында;
Жетісу облысы Панфилов ауданы Жарқұнақ кен орнында Жаркент ойпаты шеңберінде;
Жамбыл облысы Кіші Ақкөл көлінің кен орнында;
Қызылорда облысы Арал қаласының Арал кен орнында.
86. Алматы және Шымкент қалаларында жоғары технологиялық медициналық орталықтардың болуы саланы дамыту бойынша қосымша бағыт ретінде медициналық туризмді дамытудың белгілі бір мүмкіндіктерін ашады.
87. Оңтүстік өңір MICE (іскерлік) туризмін дамытудың жоғары әлеуетіне ие. Алматы мен Шымкент мегаполистері тартымды MICE-дестинациялары болып табылады және туристерді тартуға және туристік өнімнің алуан түрлілігіне ықпал ететін инновациялық бағыт ретінде креативті индустрияның орталықтары болып саналады.
Халықаралық тәжірибеге сәйкес, ауқымды іс-шараларды өткізу туристік ағымды арттырудың ең тиімді тетіктерінің бірі болып табылады. Әлемдік деңгейдегі ірі MICE-ивенттерді өткізу үшін қолданыстағы нысандарды жаңғырту және ірі көрме кешендерін (конгресс-орталықтарды) ашу талап етіледі.
88. Туристік объектілердің көліктік қолжетімділігі және жол бойындағы сервис инфрақұрылымының сапасы оңтүстік өңір аумағында туризмді дамытудың айқындаушы факторларының бірі болып табылады.
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ деректері бойынша 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық автомобиль жолдары желісі бойында жол бойындағы сервистің 1 523 объектісі жұмыс істейді, оның ішінде Қазақстан Республикасының оңтүстік өңірінің аумағында 481 объект орналасқан, оның ішінде 391 объект (81,3%) ҚР СТ 2476-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервисі объектілеріне және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар" ұлттық стандартының талаптарына жауап береді.
Ұлы Жібек жолының қазақстандық учаскесі бойындағы ұлттық стандартқа сәйкес келетін жол бойындағы сервис объектілерінің санын ұлғайту туристер үшін алыс қашықтықтарды кесіп өтуге мүмкіндіктер мен жағдайлар жасайды, бұл өз кезегінде туристер трафигін ұлғайтады және мәдениетаралық коммуникацияларды жандандырады.
"Түркістан – Шымкент – Ташкент" жоғары жылдамдықты теміржол магистралінің құрылысы Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін дамыту үшін маңызды мәнге ие. Жаңа темір жол транзиттік мүмкіндіктерді кеңейтеді, туристік саланың дамуына серпін береді, сондай - ақ екі мемлекеттің – Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасының туристік әлеуетін нығайтады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің әлемдік туристік нарықтарға белсенді шығудың барлық алғышарттары бар. Аймақтың негізгі туристік өнімі әртүрлі табиғи ресурстар, тарихи және мәдени мұра болып табылады.

в 35 километрах северо-западнее села Нарынкол на месторождении озера Тузколь в Райымбекском районе, в 18 километрах юго-восточнее села Тургень на месторождении Тау-Тургеньское в Енбекшиказахском районе Алматинской области;
в пределах Жаркентской впадины на месторождении Жаркунак в Панфиловском районе области Жетісу;
на месторождении озера Малый Ак-Куль в Жамбылской области;
на месторождении Аральское в городе Аральск Кызылординской области.
86. Наличие высокотехнологичных медицинских центров в городах Алматы и Шымкент открывают определенные возможности развития медицинского туризма, как дополнительного направления по развитию отрасли.
87. Южный регион Республики Казахстан обладает высоким потенциалом развития MICE (делового) туризма. Мегаполисы Алматы и Шымкент являются привлекательными MICE – дестинациями и считаются центрами креативной индустрии, как инновационного направления, способствующего привлечению туристов и разнообразию туристского продукта.
Согласно международному опыту, проведение масштабных мероприятий является одним из самых эффективных механизмов увеличения туристского потока. Требуется модернизация существующих объектов и открытие крупных выставочных комплексов (конгресс-центров) для проведения крупных MICE-ивентов мирового уровня.
88. Транспортная доступность туристских объектов и качество инфраструктуры придорожного сервиса являются одним из определяющих факторов развития туризма на территории Южного региона Республики Казахстан.
По данным акционерного общества "Национальная компания "КазАвтоЖол" по состоянию на 1 января 2024 года вдоль республиканской сети автомобильных дорог действуют 1 523 объекта придорожного сервиса, в том числе на территории Южного региона Республики Казахстан расположен 481 объект, из которых 391 объект (81,3%) отвечает требованиям национального стандарта 2476-2021 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам придорожного сервиса".
Увеличение количества объектов придорожного сервиса, соответствующих национальному стандарту 2476-2021 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам придорожного сервиса". вдоль казахстанского участка Великого Шелкового пути, создаст для туристов возможности и условия пересекать большие расстояния, что, в свою очередь, увеличит трафик туристов и активизирует межкультурные коммуникации.
Строительство высокоскоростной железнодорожной магистрали "Туркестан – Шымкент – Ташкент" имеет важное значение для развития Южного региона Республики Казахстан. Новая железная дорога расширит транзитные возможности, придаст импульс развитию туристской отрасли, а также укрепит туристский потенциал двух государств - Республики Казахстан и Республики Узбекистан.
Южный регион Республики Казахстан обладает всеми предпосылками для более активного выхода на мировые туристские рынки. Основным туристским продуктом региона являются разнообразные природные ресурсы, историческое и культурное наследие.

4-тарау. Табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар
1-параграф. Қоршаған ортаны қорғау, табиғатты ұтымды пайдалану және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар
89. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағындағы қоршаған ортаны қорғау саласындағы 2050 жылға дейінгі стратегиялық мақсаттар экологиялық жағдайды жақсарту және тұрақтандыру, халықтың экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, табиғи экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру, табиғатты ұтымды және орнықты пайдалану болып табылады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағын кешенді дамытудың экологиялық талаптарына мыналар жатады:
табиғи кешеннің аумақтарын ауа бассейнінің ластануынан қорғау;
жерүсті және жерасты су ресурстарын ластанудан және сарқылудан қорғау;
урбандалған аумақтарды физикалық факторлардың әсерінен қорғау (шу, діріл, электромагниттік сәулелену);
топырақ-өсімдік жамылғысын атмосфераға зиянды заттардың шығарылуынан және қатты-тұрмыстық қалдықтардың түзілуінен қорғау;
жануарлар мен өсімдіктер әлемін қорғау;
"тарихи" ластануларды жою;
көгалдандыру және микроклиматтық жағдайларды жақсарту арқылы өмір сүру ортасының жайлылығын арттыру.
90. Өңірдегі өндірістік-шаруашылық қызметті экологияландырудың негізгі бағыттары мыналар болып табылады (осы Өңіраралық схемаға 30-қосымша):
қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерін тазартудың, шу деңгейін төмендетудің, топырақты тазартудың, жерүсті су объектілерін қалпына келтірудің, қалалық және ауылдық аумақтарды және коммуналдық инфрақұрылымды ұстаудың инновациялық экологиялық технологияларын енгізу;
өнеркәсіп алаңдарының аумағын пайдаланудың тиімділігін арттыру, экологиялық зиянды өндірістерді ығыстыру, өндірістік аумақтарды қайта игеру, оларды жаңа функциялармен алмастыру;
технологиялық жабдықтарды жетілдіру, кәсіпорындарда инновациялық ресурс үнемдейтін және энергия тиімді технологияларды әзірлеу және пайдалану, тұйық технологиялық циклдерді енгізу;
экологиялық талаптарды ескере отырып, табиғат пайдаланудың жаңа нысандарын енгізу (су тұтынуды қысқарту, қалдықтар көлемін азайту және басқа);
өндірістік және тұрмыстық қатты қалдықтарды кәдеге жарату, залалсыздандыру және көму инфрақұрылымын дамыту;
экологиялық жағдайды жақсарту мақсатында қазіргі заманғы көлік инфрақұрылымын және экологиялық қауіпсіз көлікті дамыту;
жаңа энергия үнемдейтін технологиялар мен экологиялық таза материалдарды пайдалану;
абаттандырылмаған аумақтарды көгалдандыру және қайта ұйымдастырылатын өнеркәсіптік аймақтардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың, құрылыстардың және өзге де объектілердің санитариялық-қорғау аймақтарының аумақтарын көгалдандыру есебінен жасыл екпелер аумақтарының алаңдарын ұлғайту.
Өңірде орнықты экологиялық даму және табиғатты ұтымды пайдалану табиғи ресурстарды пайдаланудың тиімділігін арттыруға және ұтымдылығын қамтамасыз етуге, болашақ ұрпақ үшін ресурстық әлеуетті сақтауға бағытталуы тиіс.

Глава 4. Меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды
Параграф 1. Меры по охране окружающей среды, рациональному природопользованию и обеспечению санитарно – эпидемиологического благополучия
89. Стратегическими целями в сфере охраны окружающей среды на территории Южного региона Республики Казахстан до 2050 года являются улучшение и стабилизация экологической обстановки, обеспечение экологической безопасности населения, сохранение и восстановление природных экосистем, рациональное и устойчивое природопользование.
К экологическим требованиям комплексного развития территории Южного региона Республики Казахстан относятся:
охрана территорий природного комплекса от загрязнений воздушного бассейна;
охрана поверхностных и подземных водных ресурсов от загрязнений и истощения;
охрана урбанизированных территорий от воздействия физических факторов (шум, вибрация, электромагнитные излучения);
охрана почвенно-растительного покрова от выбросов вредных веществ в атмосферу и образования твердо-бытовых отходов;
охрана животного и растительного мира;
ликвидация "исторических" загрязнений;
повышение комфортности среды жизнедеятельности путем создания озеленения и улучшения микроклиматических условий.
90. Основными направлениями экологизации производственно-хозяйственной деятельности в регионе будут являться (приложение 30 к настоящей Межрегиональной схеме):
внедрение инновационных экологичных технологий очистки выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду, снижения уровня шума, очистки почв, восстановления поверхностных водных объектов, содержания городских и сельских территорий и коммунальной инфраструктуры;
повышение эффективности использования территории промплощадок, вытеснение экологически вредных производств, переосвоение производственных территорий, замещение их новыми функциями;
совершенствование технологического оборудования, разработка и использование инновационных ресурсосберегающих и энергоэффективных технологий на предприятиях, внедрение замкнутых технологических циклов;
внедрение новых форм природопользования с учетом экологических требований (сокращение водопотребления, уменьшение объемов отходов и прочее);
развитие инфраструктуры по утилизации, обезвреживанию и захоронению производственных и твердых бытовых отходов;
развитие современной транспортной инфраструктуры и экологически безопасного транспорта с целью улучшения экологической обстановки;
использование новых энергосберегающих технологий и экологически чистых материалов;
увеличение площадей территорий зеленых насаждений за счет озеленения неблагоустроенных территорий и озеленения территорий реорганизуемых промышленных зон, санитарно-защитных зон промышленных предприятий, сооружений и иных объектов.
Устойчивое экологическое развитие и рациональное природопользование в регионе должно быть направлено на повышение эффективности и обеспечение рациональности использования природных ресурсов, сохранение ресурсного потенциала для будущих поколений.

91. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің қалалары мен өнеркәсіп орталықтарындағы ауа бассейнінің ластануы халықтың денсаулығына теріс әсер ететін қоршаған ортаға әсер етудің жетекші факторларының бірі болып қала береді.
Өңірдің атмосфералық ауасына ең көп теріс әсерді жылу-энергетикалық сектор, тау-кен өндіру және тау-кен өңдеу саласы, қара және түсті металлургия, автокөлік кәсіпорындары тигізеді.
Өңірдің бірқатар қалаларында атмосфераның ластану деңгейіне орографиялық жағдайлар айтарлықтай әсер етеді. Бірінші кезекте оларға Алматы мен Шымкент жатады.
Атмосфералық ауаның жағдайын қорғау және жақсарту өңір аумағында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі басым міндеттердің бірі болып табылады.
Атмосфералық ауаны қорғаудың негізгі шараларына мыналар жатады:
бірінші кезең:
өңір кәсіпорындарының атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын төмендету бойынша шаралар қабылдауы;
өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының кешенді экологиялық рұқсаттарға көшуі;
өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныш аймақтарының шекараларында атмосфералық ауаның ластануын мониторингілеудің автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
өңірдің барлық қалалары мен елді мекендерінде атмосфераның ластану деңгейін (АЛИ) 0-4 (төмен деңгей) дейін төмендету;
Талдықорған қаласындағы № 2, 3, 4 қазандықтарды газ отынына ауыстыра отырып кеңейту;
өңірдің тұрғын үй алаптарын, әлеуметтік, өндірістік және өзге де объектілерін газ отынына кезең-кезеңімен көшіру;
"Байқоңыр" кешенінен зымырандарды ұшыру кезінде ауадағы зиянды заттарға (гептил, керосин және басқалар) бақылау жүргізу;
жел режиміне жүргізілген зерттеулерді ескере отырып, Алматы, Шымкент қалаларының қала құрылысы жобаларына өзгерістер енгізу;
өңірдің кәсіпорындарының атмосфераға шекті жол берілетін шығарындылар нормативтерін сақтауын бақылау;
"Евро-5" стандартының талаптарына сәйкес келетін және отын ретінде сұйытылған газды пайдаланатын жаңа автокөлік құралдарының (қалаішілік жолаушылар және жүк құралдарын қоса алғанда) үлесін ұлғайту;
автотехниканың отын жүйелерінің жағдайы мен реттелуін жүйелі бақылау, пайдаланылған газдардың құрамын бақылау;
экологиялық көлікті дамыту және көліктің балама түрлеріне арналған инфрақұрылымды жақсарту (велосипедтер, электросамокаттар және басқалар);
қалалардың жасыл аймақтарын, оның ішінде интродуцент өсімдіктерін пайдалана отырып, бірінші кезекте Алматы, Шымкент, Қызылорда, Түркістан, Тараз қалаларында сақтау және дамыту;
тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын санитариялық жайластыру, олардың тұтануын болдырмау;
"Ақылды қала" (Smart City) тұжырымдамасын енгізу шеңберінде өңірдің қалаларында атмосфералық ауа сапасына онлайн-мониторинг жүргізу және ластану деңгейі бойынша ақпараттандыру жүйелерін енгізу;

91. Загрязнение воздушного бассейна в городах и промышленных центрах Южного региона Республики Казахстан остается одним из ведущих факторов воздействия на окружающую среду, оказывающих негативное влияние на здоровье населения.
Наибольшее негативное воздействие на атмосферный воздух региона оказывают предприятия теплоэнергетического сектора, горнодобывающей и горно-перерабатывающей отрасли, черной и цветной металлургии, автотранспорт.
Знaчительное влияние нa уровень зaгрязнения aтмосферы в ряде городов регионa окaзывaют орогрaфические условия. В первую очередь, к ним относятся Aлмaты и Шымкент.
Охрана и улучшение состояния атмосферного воздуха является одной из приоритетных задач по обеспечению экологической безопасности на территории региона.
К основным мероприятиям по охране атмосферного воздуха относятся:
первый этап:
принятие предприятиями региона мер по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферу;
переход промышленных предприятий Южного региона Республики Казахстан на комплексные экологические разрешения;
внедрение автоматизированных систем мониторинга загрязнения атмосферного воздуха на границах санитарно-защитных зон промышленных предприятий;
снижение уровня загрязнения атмосферы (индекс загрязнения атмосферы) до 0-4 (низкий уровень) во всех городах и населенных пунктах региона;
расширение котельных №№ 2, 3, 4 города Талдыкорган с переводом на газовое топливо;
поэтапный перевод жилых массивов, объектов социального, производственного и иных объектов региона на газовое топливо;
проведение контроля за содержанием в воздухе вредных веществ (гептил, керосин и другие) при запуске ракет с комплекса "Байконур";
внесение изменений в градостроительные проекты городов Алматы, Шымкент с учетом проведенных исследований ветрового режима;
контроль за соблюдением нормативов предельно-допустимых выбросов в атмосферу предприятиями региона;
увеличение доли эксплуатируемых новых автотранспортных средств (включая внутригородской пассажирский и грузовой), соответствующих требованиям стандарта "Евро-5" и использующих в качестве топлива сжиженный газ;
систематический контроль за состоянием и регулировкой топливных систем автотехники, контроль за составом выхлопных газов;
развитие экологичного транспорта и улучшение инфраструктуры для альтернативных видов транспорта (велосипеды, электросамокаты и другие);
сохранение и развитие зеленых зон городов, в том числе с использованием растений интродуцентов, в первую очередь, в городах Алматы, Шымкенте, Кызылорде, Туркестане, Таразе;
санитарное обустройство полигонов твердых бытовых отходов, предотвращение их возгорания;
внедрение систем онлайн-мониторинга за качеством атмосферного воздуха в городах региона и информирования по уровню загрязнения, в рамках внедрения концепции "Умный город" (Smart City);

шығарындыларды шамамен 93%-ға дейін төмендете отырып, Алматы қаласында 2-жылу электр орталығында жаңа бу-газ қондырғысын салу;
Алматы, Жамбыл, Жетісу, Қызылорда, Түркістан облыстарының өнеркәсіп кәсіпорындарының санитариялық-қорғаныш аймақтарында және Алматы, Шымкент қалаларында автожолдар бойында, сондай-ақ тұрғын және рекреациялық аймақтарда атмосфералық ауаның жай-күйіне мониторингтік зерттеулер ұйымдастыру;
"Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ауа сапасының мониторингі жүйесінің және халықты хабардар ету жүйесінің бақылау желісін жаңғырту және кеңейту;
есептік мерзім:
Алматы, Шымкент, Талдықорған, Тараз, Қызылорда, Түркістан қалаларында жеке секторды газдандыру, энергияның баламалы көзіне (орталықтан жылыту немесе электр энергиясы) ауыстыру;
жеке үйлерді толық газдандыру және облыстардың газдандырылған аудандарында жеке сектордың қатты отынды жағуына тыйым салу;
өнеркәсіп кәсіпорындарында "жасыл технологияларды" және қазіргі заманғы шаң-газ тазартқыш жабдықтарды енгізу;
қоныстану аймақтарында өндірістік аумақтар алаңдарын азайту;
кәсіпорындарды қала шегінен шығару мәселесін қарау, тұрғын және өнеркәсіптік массивтер мен қорғалатын табиғат объектілерін жасыл аймақтармен бөлу, меншік иелерімен келісім бойынша өнеркәсіптік және тұрғын үй кешендерінің аймақтылығы қағидатын жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің атмосфералық ауаны ластаушыларының бірыңғай ақпараттық деректер банкін құру;
келтірілген елді мекендерде есептік фондық ластануды айқындау жүйесін енгізу үшін Алматы, Шымкент, Тараз, Қызылорда, Шу, Қаратау, Кентау, Түркістан, Жаңатас қалаларының, Төретам кентінің, Ақай кентінің атмосфераға шектік жол берілетін шығарындыларының жиынтық томдарын әзірлеу;
өңірдің қалаларында көлік ағындарын басқару жүйесін ("Smart Traffic Control System") жетілдіру;
өңірдің қалаларындағы қоғамдық көлікті сығылған газ бен электр энергиясына ауыстыру;
жеңіл электр көлігін дамыту және енгізу, велосипед көлігі мен велосипед инфрақұрылымын дамыту;
қоғамдық көлікте жол жүру үлесін 60%-ға дейін, жаяу және велосипедпен жүру үлесін 20%-ға дейін арттыру, жеке автокөлікпен жол жүру санын 20%-ға дейін төмендету (автомобильдер санының өсуінсіз);
кәсіпорындардың қауіптілік сыныбына байланысты санитариялық-қорғау аймақтары аумағының кемінде 40-60% мөлшерінде жасыл желектердің шаңға, газға төзімді түрлерімен кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныш аймақтарын ұйымдастыру және көгалдандыру;
өңірдің облыстарының елді мекендерінің жасыл екпелер алаңдарын ұлғайту;
халықты атмосфералық ауаның сапасы туралы хабардар ете отырып, атмосфералық ауаның ластану деңгейіне жедел және жүйелі мониторингті қамтамасыз ету;
болжамдық кезең:
парниктік газдар шығарындыларын азайту кезінде "көміртегі ізін" және климатқа әсерді төмендету мақсатында өнеркәсіптің, қалалық және ауыл шаруашылығының әртүрлі салаларын барынша қамти отырып, өңірдің шаруашылық кешенінің төмен көміртекті экономикаға көшуін қамтамасыз ету;
кәсіпорындарда қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындыларын тазартудың инновациялық экологиялық технологияларын енгізу;
жаңартылатын энергия көздері секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін ескере отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жобаларды жаппай енгізу;
өнеркәсіптің барлық салаларында ҮҚТ енгізу негізінде эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтерін әзірлеу және енгізу;
ресурс үнемдеуші және экологиялық таза технологияларды тұрақты қалалық жоспарлаумен және дамытумен "жасыл" қалалық инфрақұрылымды құру;
көліктің балама түрлерін және электромобильдерге арналған тиісті инфрақұрылымды дамыту;
бензинді және дизельді қозғалтқыштары бар көлік құралдарын пайдаланудан бас тарту, бұл автомобиль шығарындыларынан толық дерлік құтылуға мүмкіндік береді;
күнделікті жұмысқа (немесе оқуға), сондай-ақ жол жүру үшін жүріп-тұру кезінде өңірдің барлық облыс орталықтарында велосипед көлігін пайдалану үлесін 100%-ға дейін жеткізу;
өңірдің аумағын атмосфералық ауаның жай-күйі мониторингімен толық қамту.

строительство новой парогазовой установки на теплоэлектроцентрали-2 в городе Алматы, с ориентировочным снижением выбросов до 93%;
организация       мониторинговых       исследований за состоянием атмосферного воздуха в санитарно-защитных зонах предприятий промышленности Алматинской, Жамбылской, Жетісу, Кызылординской, Туркестанской областей и городов Алматы, Шымкента вдоль автодорог, а также в жилых и рекреационных зонах;
модернизация и расширение наблюдательной сети системы мониторинга качества воздуха республиканского государственного предприятия "Казгидромет" и системы информирования населения;
расчетный срок:
газификация, перевод на альтернативный источник энергии (центральное отопление или электроэнергия) частного сектора в городах Алматы, Шымкенте, Талдыкоргане, Таразе, Кызылорде, Туркестане;
полная газификация частных домов и запрет сжигания твердого топлива частным сектором в газифицированных районах областей;
внедрение на промышленных предприятиях "зеленых технологий" и современного пылегaзоочистного оборудовaния;
снижение площадей производственных территорий в селитебных зонах;
рассмотрение вопроса выноса предприятий за городскую черту, разделение зелеными зонами жилых и промышленных массивов и охраняемых объектов природы, осуществление принципа зонности промышленных и жилых комплексов по согласованию с собственниками;
создание единого информационного банка данных загрязнителей атмосферного воздуха Южного региона Республики Казахстан;
разработка сводных томов предельно-допустимых выбросов в атмосферу городов Алматы, Шымкента, Тараза, Кызылорды, Шу, Каратау, Кентау, Туркестана, Жанатаса, поселков Торетам и Акай для внедрения систем определения расчетного фонового загрязнения в указанных населенных пунктах;
совершенствование системы управления транспортными потоками ("Smart Traffic Control System") в городах региона;
перевод общественного транспорта в городах региона на компримированный газ и электричество;
развитие и внедрение легкового электрического транспорта, развитие велосипедного транспорта и велоинфраструктуры;
увеличение доли поездок на общественном транспорте до 60%, передвижений пешком и на велосипедах до 20%, снижение количества поездок на личном автотранспорте до 20% (без роста количества автомобилей);
организация и озеленение санитарно-защитных зон предприятий пыле-, газоустойчивыми породами зеленых насаждений в размере не менее 40-60% территории санитарно-защитных зон в зависимости от класса опасности предприятий;
увеличение площaдей зеленых нaсaждений нaселенных пунктов облaстей региона;
обеспечение оперативного и системного мониторинга уровня загрязнения атмосферного воздуха с информированием населения о качестве атмосферного воздуха;
прогнозный срок:
обеспечение перехода хозяйственного комплекса региона к низкоуглеродной экономике с максимальным охватом различных отраслей промышленности, городского и сельского хозяйства в целях снижения "углеродного следа" и воздействия на климат при сокращении выбросов парниковых газов;
внедрение на предприятиях инновационных экологичных технологий очистки выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду;
повсеместное внедрение проектов по использованию возобновляемых источников энергии с учетом целевых показателей развития сектора возобновляемых источников энергии;
разработка и внедрение на всех отраслях промышленности технических удельных нормативов эмиссий на основе внедрения наилучших доступных технологий;
создание "зеленой" городской инфраструктуры с устойчивым городским планированием и развитием ресурсосберегающих и экологически чистых технологий;
развитие альтернативных видов транспорта и соответствующей инфраструктуры для электромобилей;
отказ от эксплуатации транспортных средств с бензиновыми и дизельными двигателями, что позволит практически полностью избавиться от автомобильных выхлопов;
доведение доли использования велосипедного транспорта во всех областных центрах региона до 100% при передвижении для ежедневных поездок на работу (или на учебу), а также поездок;
полный охват территории региона мониторингом состояния атмосферного воздуха.

92. Халықты физикалық факторлардан қорғау жөніндегі негізгі іс-шараларға радиациядан, шу әсерінен және электромагниттік сәулеленуден қорғау жөніндегі іс-шаралар жатады.
Физикалық әсер ету факторларынан қорғау бойынша жобалық ұсыныстарға мыналар кіреді:
бірінші кезең:
өңірдегі радиациялық әсер ету көздерін оқшаулау және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
Жетісу облысының Панфилов ауданындағы уран штольналарын рекультивациялау және консервациялау;
Жамбыл облысының Мойынқұм және Қордай аудандарында қалпына келтіру жұмыстары жүргізілгеннен кейін уран кеніштеріндегі радиациялық қауіпсіздік жағдайына мемлекеттік мониторинг жүргізу;
Түркістан облысының уран өндіруші кәсіпорындарында қоршаған ортаның радиациялық жағдайын бақылау;
иесіз иондалған сәулелендіру көздерін қоса алғанда, Оңтүстік өңір облыстарының кәсіпорындарында пайдаланылған иондаушы сәулелену көздерін көму жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
автомобиль және теміржолдарды қиып өтетін елді мекендердің аумақтарында шудан қорғау іс-шараларын жүргізу (жасыл екпелердің шудан қорғайтын екпелерін қалыптастыру, акустикалық экрандарды пайдалану, терезелерді дыбыстан оқшаулау);
электромагниттік сәулелену көздеріне түгендеу және кешенді зерттеу жүргізу;
жергілікті жердегі гамма сәулелену деңгейін және Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі атмосферасының жер үсті қабатының радиоактивті ластануын бақылау бекеттерінің желісін кеңейту.
есептік мерзім:
өңірдің уран өндіруші кәсіпорындарына жақын орналасқан елді мекендеріндегі радиациялық жағдайды тұрақты бақылау;
қоныстану және рекреациялық аймақтарды өндірістік, коммуналдық-қойма аймақтарынан және негізгі көлік коммуникацияларынан бөле отырып, елді мекендер аумағын функционалдық аймақтарға бөлу және акустикалық жайлылықтың талап етілетін дәрежесін ескере отырып, құрылыс салуды қалыптастыру;
электромагниттік сәулелену көздеріне түгендеу және кешенді зерттеу жүргізу;
радиожиілік диапазонының электромагниттік сәулелену көздерінен санитариялық-қорғаныш аймақтарының жобаларын әзірлеу.
болжамды кезең:
өңірдегі радиациялық жағдайдың мониторингі жүйесін жетілдіру;
уран өндіруші кәсіпорындарға жақын орналасқан елді мекендердегі радиациялық жағдайды тұрақты бақылау аспаптармен (индикаторлық таблолармен) жүзеге асырылады, иондаушы сәулеленудің пайдаланылған көздерін (бұдан әрі – ИСК) көму жөніндегі жұмыстарды иесіз ИСК қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі облыстарының кәсіпорындарында арнайы жүргізу.
93. Өңірде жерүсті суларының ластану, қоқыстану және сарқылу процесі жалғасуда, оның негізгі себебі өнеркәсіптік және коммуналдық кәсіпорындардың тазартылмаған немесе жеткіліксіз тазартылған сарқынды суларын су айдындарына ағызу, жерүсті ағындары, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары мен мал шаруашылығы кешендерінен.
Су ресурстарын қорғау суды үнемдеу және оны пайдалану тиімділігін арттыру, су ресурстары мен су объектілерін ластану мен сарқылудан қорғау жөніндегі шаралар кешенін қамтиды.
Өңірде су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шаралар мыналарды қамтиды:
бірінші кезең:

92. К основным мероприятиям по защите населения от физических факторов относятся мероприятия по защите от радиации, шумового воздействия и электромагнитного излучения.
Проектные предложения по защите от физических факторов воздействия включают в себя:
первый этап:
локализация и обеспечение безопасности источников радиационного воздействия в регионе;
рекультивация и консервация урановых штолен в Панфиловском районе области Жетісу;
проведение государственного мониторинга состояния радиационной безопасности на урановых рудниках после проведения рекультивационных работ в Мойынкумском и Кордайском районах Жамбылской области;
контроль за радиационным состоянием окружающей среды на уранодобывающих предприятиях Туркестанской области;
проведение работ по захоронению отработанных источников ионизирующих излучений на предприятиях областей Южного региона Республики Казахстан, включая бесхозные источники ионизирующих излучений;
проведение шумозащитных мероприятий на территориях населенных пунктов, которые пересекают автомобильные и железные дороги (формирование шумозащитных посадок зеленых насаждений, использование акустических экранов, звукоизоляция окон);
проведение инвентаризации и комплексного исследования источников электромагнитного излучения;
расширение сети постов наблюдения за уровнем гамма-излучения на местности и радиоактивным загрязнением приземного слоя атмосферы Южного региона Республики Казахстан.
расчетный срок:
постоянный контроль за радиационной обстановкой в близлежащих к уранодобывающим предприятиям населенных пунктах региона;
функциональное зонирование территории населенных пунктов с отделением селитебной и рекреационной зон от производственной, коммунально-складской зон и основных транспортных коммуникаций и формирование застройки с учетом требуемой степени акустического комфорта;
проведение инвентаризации и комплексного исследования источников электромагнитного излучения;
разработку проектов санитарно-защитных зон от источников электромагнитных излучений радиочастотного диапазона.
прогнозный срок:
совершенствование системы мониторинга радиационной обстановки в регионе;
постоянный контроль за радиационной обстановкой в близлежащих к уранодобывающим предприятиям населенных пунктах осуществляется приборами (индикаторные табло), специальное проведение работ по захоронению отработанных источников ионизирующих излучений на предприятиях областей Южного региона Республики Казахстан, включая бесхозные источники ионизирующих излучений.
93. В регионе продолжается процесс загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, основной причиной которых является сброс в водоемы неочищенных или недостаточно очищенных сточных вод промышленных и коммунaльных предприятий, поверхностный сток, в том числе от сельскохозяйственных угодий и животноводческих комплексов.
Охрана водных ресурсов включает в себя комплекс мер по экономии воды и повышению эффективности ее использования, защите водных ресурсов и водных объектов от загрязнения и истощения.
Мероприятия по охране и рациональному использованию водных ресурсов в регионе включают в себя:
первый этап:

Арал теңізі бассейнінің 2030 жылға дейінгі бағдарламасын, сондай-ақ Арал өңірінің экологиялық апат аймағындағы Арал теңізі бассейні (CAMP4ASB) үшін климаттың өзгеруіне бейімделу және оның салдарын жұмсарту бағдарламасын іске асыру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
Арал-Сырдария бассейнінде экологиялық және санитариялық су жіберуді нормалау;
2) Балқаш көліне жылына кемінде 12 текше километр су құюды қамтамасыз ету келесілерге байланысты:
бассейндегі он екі су объектісін – Іле, Қаратал өзендерін, Іле өзенінің (Мықыбай, Ақтоған, Ранды, Алтай өзендері, Тасмұрын ауданындағы ағын), Қаратал өзенінің (Іле – Жиделі, Қосқызыл, Асаубай) тармақтары, Топар өзенінің арнасын тереңдету және тазарту;
Алматы облысындағы су қоймалары мен каналдарды күрделі жөндеу;
облыстардың су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу;
Балқаш көліндегі судың оңтайлы деңгейін анықтау бойынша жұмыстар жүргізу;
3) Сырдария өзенінің ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болдырмау үшін су қорғау аймақтары мен су қорғау белдеулерін белгілеу бойынша жұмыстар жүргізу;
Алматы қаласы өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін қайта жаңарту және абаттандыру;
Шымкент қаласындағы Бадам, Қошқарата, Қарасу өзендерін тазарту, жағалау аймағы тұрғындарының тазартылмаған нөсер және жаңбыр суларын және тұрмыстық қоқысты тастауына жол бермеу;
облыстың жағалаудағы қорғағыш бөгеттерін салу, қалпына келтіру және өзен арналарын тазарту;
Сорбұлақ көлі-жинақтаушысының теріс әсерін және экологиялық қатерін (Алматы қаласының сарқынды су жинақтаушысы) азайту, оның ішінде жер учаскелерін аэрациялау, жинақтаушыдағы лай тұнбаларын тазарту, сондай-ақ ластаушы заттарды шығаруға лимитті қысқарту арқылы;
Жамбыл облысындағы Билікөл көлінің ластану деңгейін, түрін, ареалын және түбін тазарту көлемін анықтау бойынша ғылыми-техникалық іс-шаралар әзірлеу;
көлге су бұру жүйесін салумен қоса, Түркістан облысы Созақ ауданының Қызылкөл көліндегі су деңгейінің төмендеуінің алдын алу, сондай-ақ көлге қосымша құятын су көздерін ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
облыстардың өзендері мен көлдерінің паспорттарын әзірлеу;
Талдықорған, Тараз, Қызылорда, Шымкент, Текелі, Үштөбе, Қонаев, Есік, Нұркент, Үшарал, Жаркент, Қаскелең, Сарқан, Шу, Қаратау, Жаңатас, Арыс, Кентау, Сарыағаш, Ленгер қалаларындағы су бұру жүйелерін, кәріз жүйелерін, кәріздік коллекторларды, тазарту құрылыстары мен кәріз желілерін жаңғырту, реконструкциялау;
облыс аудандарында кәріз желілерін салу және реконструкциялау;
Қытай Халық Республикасы, Өзбекстан Республикасы, Қырғыз Республикасы тарапынан жерүсті суларының су бөлу және трансшекаралық ластану мәселелерін мемлекеттік деңгейде шешу және жерүсті суларының ластану көздерін айқындау үшін өзендерге бірлескен зерттеулер жүргізу;
Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы үкіметаралық деңгейде су ресурстарының жағдайына мониторинг жүргізудің және су ресурстарын пайдалану туралы дәйекті деректер алмасудың бірлескен жүйесі, трансшекаралық Сырдария өзенінің су шаруашылығы объектілеріндегі авариялық жағдайлар туралы өзара хабардар ету туралы мәселені шешу;
әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалар бойынша өздігінен ағып жатқан иесіз гидрогеологиялық ұңғымаларды жою бойынша жұмыстар жүргізу және жаңа жобалау-сметалық құжаттамалар әзірлеу;
жерасты суларының деңгейін төмендету мақсатында Қызылорда облысының Шиелі және Сырдария аудандарында 18 тік дренажды ұңғыманы реконструкциялау;

продолжение работ по реализации Программы бассейна Аральского моря до 2030 года, а также Программы адаптации к изменению климата и смягчению его последствий для бассейна Аральского моря (CAMP4ASB) в зоне экологического бедствия Приаралья;
нормирование экологических и санитарных попусков воды в Арало-Сырдаринском бассейне;
обеспечение притока в озеро Балхаш не менее 12 кубических километров в год за счет:
дноуглубительных работ и очистки двенадцати водных объектов бассейна озера Балхаш – реки Иле, Каратал, протоки реки Иле (Мыкыбай, Актоган, Ранды, Алтай, протока в районе Тасмурын), протоки реки Каратал (Иле-Жидели, Коскызыл, Асаубай), протока реки Топар;
капитального ремонта водохранилищ и каналов в Алматинской области;
установления водоохранных зон и полос водных объектов областей;
проведения работ по определению оптимального уровня воды в озере Балхаш;
проведение работ по установлению водоохранных зон и водоохранных полос реки Сырдарья для предотвращения ее загрязнения, засорения и истощения;
реконструкция русел и благоустройство водоохранных зон и полос рек города Алматы;
очистка рек Бадам, Кошкарата, Карасу в городе Шымкент, недопущение сброса неочищенных ливневых и дождевых вод и бытового мусора жителями прибрежной зоны;
строительство, восстановление берегозащитных дамб и расчистка русел рек областей;
снижение отрицательного влияния и экологического риска озера-накопителя Сорбулак (накопителя сточных вод города Алматы), в том числе путем аэрации земельных участков, очистки иловых осадков в накопителе, а также сокращения лимитов на сброс загрязняющих веществ;
разработка научно-технических мероприятий по определению степени, вида, ареала загрязнений и объема очистки дна озера Биликоль в Жамбылской области;
предотвращение снижения уровня воды в озере Кызылколь Созакского района Туркестанской области, включая строительство системы водоотведения к озеру, а также разработка и внедрение мероприятий по рациональному использованию дополнительно прибывающих в озеро водоисточников;
разработка паспортов рек и озер областей;
строительство, модернизация, реконструкция систем водоотведения, канализационных систем, канализационных коллекторов, очистных сооружений в Шымкенте, Текели, Уштобе, Қонаев, Есике, Нуркенте, Ушарале, Жаркенте, Каскелене, Сарканде, Шу, Каратау, Жанатасе, Аральске, Казалинске, Байконыр, Aрысь, Кентaу, Сaрыaгaше, Ленгере;
строительство и реконструкция сетей канализации в районах областей;
решение на государственном уровне вопросов вододеления и трансграничного загрязнения поверхностных вод со стороны Китайской Народной Республики, Республики Узбекистан, Кыргызской Республики и проведение совместных обследований рек для определения источников загрязнения поверхностных вод;
решение на межправительственном уровне между Республиками Казахстан и Узбекистан вопроса о совместной системе мониторинга за состоянием водных ресурсов и обмена достоверными данными об использовании водных ресурсов, взаимного оповещения об аварийных ситуациях на водохозяйственных объектах трансграничной реки Сырдарья;
проведение работ по ликвидации бесхозных самоизливающихся гидрогеологических скважин по разработанным проектно-сметным документациям и разработка новых проетно-сметных документаций;
реконструкция 18 скважин вертикального дренажа в Шиелийском и Сырдарьинском районах Кызылординской области в целях понижения уровня подземных вод;

суаруды 80-ден 5%-ға дейін азайтуды қамтамасыз ете отырып, 2030 жылға қарай өңірдің барлық егіс алқаптарының 15%-да су үнемдеу технологияларын енгізу;
Шымкент аумақтық-өнеркәсіптік кешені ауданында (Бадам су қоймасын қоса алғанда Сайрам ауылының шекарасынан Бадам өзенінің Арыс өзеніне құятын жеріне дейін 12-15 км жолақпен Бадам өзенінің оң жағалауы) жер асты суларының ластануын жою;
меншік иелерінің келісімі бойынша өнеркәсіп өндірістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, стихиялық қоқыс үйінділерін, мал қорымдарын су қорғау аймақтарынан және жер үсті су ағындарының жағалау белдеулерінен шығару мәселесін қарау;
ауданның кәсіпорындары мен ауылдық елді мекендерінің сумен жабдықтау желілерінің техникалық жай-күйіне мониторинг жүргізу, сондай-ақ жер үсті су объектілерінің гидромониторингін ұйымдастыру және дамыту; гидрогеологиялық ұңғымаларды түгендеу;
жерүсті су ресурстарына тұрақты мониторинг жүргізу;
есептік мерзім:
"Сырдария өзенінің арнасын реттеу және Арал теңізінің солтүстік бөлігін сақтау. Фаза-2" жобасын іске асыру;
Арал теңізінің солтүстік бөлігін өңірлік дамыту және қалпына келтіру жобасын іске асыру;
Балқаш көлінің биологиялық алуан түрлілігін сақтау бойынша жұмыстар жүргізу, оның ішінде механикаландырылған тазалау;
Іле, Сырдария, Талас, Шу трансшекаралық өзендерінің ластану деңгейін төмендету және сулылығын арттыру;
Іле өзені бойынша табиғат қорғау су өткізулерін қамтамасыз ету;
өзендер мен су қоймаларының арналарын тереңдету және іргелес су қорғау аймақтарын санитариялық тазарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
трансшекаралық бассейндер үшін бірыңғай суды есепке алу мен оларды пайдаланудың біріздендірілген жүйелерін, сондай-ақ өңірлік мониторинг жүйелерін әзірлеу және енгізу;
қосылған құны жоғары және суды аз қажет ететін ауыл шаруашылығы дақылдарына көшу;
кәсіпорындарда суды үнемдеу және суды қайта пайдалану жөніндегі технологияларды енгізу;
ағынды және қайтарымды суларды тазартудың отандық технологияларын әзірлеу және шетелдік технологияларды бейімдеу;
шалғындандыру және орман өсіру жөніндегі іс-шараларды қоса отырып, Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес жерүсті су объектілерінің су қорғау аймақтарының, жағалық қорғағыш және жағалау белдеулерінің шекараларын белгілеу;
меншік иелерінің келісімі бойынша өнеркәсіп өндірістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, стихиялық қоқыс үйінділерін, мал қорымдарын су қорғау аймақтарынан және жер үсті су ағындарының жағалау белдеулерінен шығару мәселесін қарау;
су режимі мен жерасты суларының сапасын мониторингтік бақылауды қамтамасыз ететін бақылау ұңғымаларының желісін ұйымдастыру.
болжамды кезең:
Балқаш көлі мен Солтүстік Арал теңізінің экожүйелерін сақтау жөніндегі жобаларды іске асыру;
Іле, Сырдария, Талас, Шу трансшекаралық өзендерінің ластану деңгейін төмендету және сулылығын ұлғайту;
су сапасын қорғау жөніндегі, сондай-ақ трансшекаралық өзендерді бірлесіп пайдалану және қорғау туралы келісімдерді іске асыру;
су ресурстарын ұтымды пайдалануды бақылау;
су тарату желілерін, мелиорациялық жүйелер мен гидротехникалық құрылыстарды жаңғырту, реконструкциялау, күрделі жөндеу, жобалау, салу;
кәсіпорындардың су пайдаланудың (су тұтынудың, су бұрудың) белгіленген лимиттерін және сарқынды суларды жол берілетін ағызудың нормативтерін сақтауы;
кәсіпорындарда табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыру және оларды айналымды сумен жабдықтауға, оның ішінде металлургия, химия, жылу энергетикасы кәсіпорындарында ауыстыру;
суармалы жер алқаптарын кеңейте отырып, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізе отырып, ауыл шаруашылығында ылғал үнемдеу технологияларын қолдану;
сарқынды суларды тазартудың, тазарту құрылыстарынан тұнбаларды залалсыздандырудың және кәдеге жаратудың қазіргі заманғы әдістері мен озық технологияларын енгізу;
Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес барлық салынып жатқан, орналастырылатын, реконструкцияланатын объектілерді су объектілерін судың ластануынан, қоқыстануынан және сарқылуынан қорғауға кепілдік беретін құрылыстармен қамтамасыз ету;
су объектілерінің жай-күйін және оларды пайдалануды бақылау жүйесін дамыту (ластаушы кәсіпорындар бойынша деректер базасын құру);
су саласын цифрландыру, 3D-модельдеуді енгізе отырып, су айдындарындағы су режимдерін басқарудың ақпараттық жүйесін әзірлеу.

внедрение водосберегающих технологий на 15% всех посевных площадей региона к 2030 году с обеспечением уменьшения полива напуском с 80 до 5%;
ликвидация загрязнения подземных вод в районе Шымкентского территориально-промышленного комплекса (правобережье реки Бадам полосой 12-15 километров от восточной границы села Сайрам до впадения реки Бадам в реку Арысь, включая Бадамское водохранилище), территории главного водозабора;
рассмотрение вопроса выноса промышленных производств, сельскохозяйственных предприятий, стихийных свалок, скотомогильников из водоохранных зон и прибрежных полос поверхностных водотоков по согласованию с собственниками;
организацию и развитие сети мониторинга технического состояния существующих сетей водоснабжения предприятий и сельских населенных пунктов района, а также гидромониторинга поверхностных водных объектов; инвентаризацию гидрогеологических скважин;
проведение постоянного мониторинга поверхностных водных ресурсов;
расчетный срок:
реализация проекта "Регулирование русла реки Сырдарья и сохранение северной части Аральского моря. Фаза 2";
реализация проекта регионального развития и восстановления северной части Аральского моря;
проведение работ по сохранению биоразнообразия озера Балхаш, включая механизированную очистку;
снижение уровня загрязнения и увеличение водности трансграничных рек Или, Сырдарья, Талас, Шу;
обеспечение природоохранных попусков по реке Или;
проведение мероприятий по дноуглублению русел рек и водоемов и санитарной очистке прилегающих водоохранных зон;
разработка и внедрение единых для трансграничных бассейнов унифицированных систем учета воды и их использования, а также региональных систем мониторинга;
переход к сельскохозяйственным культурам с более высокой добавленной стоимостью и менее водоемким;
внедрение предприятиями технологий по водосбережению и повторному использованию воды;
разработку отечественных и адаптацию зарубежных технологий очистки сточных и возвратных вод;
установление границ водоохранных зон, прибрежных защитных и береговых полос поверхностных водных объектов в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан с включением мероприятий по залужению и облесению;
рассмотрение вопроса выноса промышленных производств, сельскохозяйственных предприятий, стихийных свалок, скотомогильников из водоохранных зон и прибрежных полос поверхностных водотоков по согласованию с собственниками;
организация сети наблюдательных скважин, обеспечивающих мониторинговые наблюдения за водным режимом и качеством подземных вод.
прогнозный срок:
реализация проектов по сохранению экосистем озера Балхаш и Северного Аральского моря;
снижение уровня загрязнения и увеличение водности трансграничных рек Иле, Сырдарья, Талас, Шу;
реализация соглашений по охране качества воды, а также о совместном использовании и охране трансграничных рек;
контроль за рациональным использованием водных ресурсов;
модернизация, реконструкция, капитальный ремонт, проектирование, строительство распределительных водоподающих сетей, мелиоративных систем и гидротехнических сооружений;
соблюдение предприятиями установленных лимитов водопользования (водопотребления, водоотведения) и нормативов допустимого сброса сточных вод;
реализация природоохранных мероприятий на предприятиях и перевод их на оборотное водоснабжение, в том числе на предприятиях металлургии, химии, теплоэнергетики;
применение влагосберегающих технологий в сельском хозяйстве, с расширением площадей орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
внедрение современных методов и передовых технологий очистки сточных вод, обезвреживания и утилизации осадков с очистных сооружений;
обеспечение всех строящихся, размещаемых, реконструируемых объектов сооружениями, гарантирующими охрану водных объектов от загрязнения, засорения и истощения вод в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан;
развитие системы контроля над состоянием водных объектов и их использованием (создание базы данных по предприятиям-загрязнителям);
цифровизация водной отрасли, разработка информационной системы управления водными режимами на водоемах с внедрением 3D-моделирования.

94. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірінің аумағында жерді қорғау қоршаған ортаның бір бөлігі ретінде жерді қорғауға, жерді ұтымды пайдалануға, жерді ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы айналымынан негізсіз алып қоюды болдырмауға, сондай-ақ топырақтың құнарлылығын қалпына келтіруге және арттыруға бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық, экономикалық, технологиялық және басқа да іс-шаралар жүйесін қамтиды.
Жер ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шаралар мыналарды қамтиды:
бірінші кезең:
ауыл шаруашылығы алқаптарының эрозияға қарсы және фитомелиоративтік іс-шараларын жүргізу;
алқаптардың барлық түрлерінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің мониторингін жүзеге асыру;
суармалы жерлерді кеңейту, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізу;
бүлінген жерлерді қалпына келтіру, олардың құнарлылығын және жердің басқа да пайдалы қасиеттерін қалпына келтіру және оны шаруашылық айналымына уақтылы тарту;
ауыл шаруашылығы алқаптарының эрозияға қарсы және фитомелиорациялық іс-шараларын жүргізу;
Қарасай, Жамбыл, Еңбекшіқазақ аудандарында су эрозиясының жергілікті мониторингін жүргізу;
суармалы жерлерді кеңейту, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізумен;
Іле-Балқаш ауданының аумағында суармалы жерлердің, ауыл шаруашылығы алқаптарының, ведомствоаралық арналардың, шаруашылықішілік суару желілерінің топырақ-мелиорациялық жай-күйін жақсарту;
Жамбыл облысының Қордай және Мойынқұм аудандарындағы уран кен орындарында қалпына келтірілген объектілерге мониторинг ұйымдастыру;
Қызылорда қаласының жылу электрлік орталығы-6 күл үйіндісінде рекультивациялық жұмыстар жүргізу;
Қызылорда облысының Құмкөл мұнай-газ кен орнының мұнаймен ластанған топырағын кәдеге жарату және бүлінген жерлерін қалпына келтіру;
Текелі қаласында (Жетісу облысы) жалпы ауданы 69 гектар зиянды техногендік қалдықтардың қалдық қоймасын қалпына келтіру (35 миллион тонна);
жердің тозуын және сортаңдануын болдырмау мақсатында 2030 жылға дейін 1,1 миллион гектар алқапқа сексеуіл отырғызуды қоса алғанда, Арал теңізінің құрғаған түбінде фито-орман мелиорациялық жұмыстар жүргізу;
Түркістан облысының Созақ және Отырар аудандарындағы жерлердің радиоактивті ластануын мониторингтеу;
"Южполиметалл Өнеркәсіптік Корпорациясы" акционерлік қоғамының қорғасын зауытына және Шымкент қаласының бұрынғы фосфор өндірісіне іргелес ластанған жерлерді қалпына келтіру;
облыстардың елді мекендеріндегі рұқсат етілмеген үйінділерді жою;
жердің өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануын болдырмау;
су және жел эрозиясына жергілікті мониторинг жүргізу және оларды жою жөнінде қажетті шаралар қабылдау (2023 жылы Оңтүстік өңірде іс жүзінде эрозияға ұшыраған жерлердің 15 324,1 мың гектар немесе ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы ауданының 23,8%-ы болды).
есептік кезең:
шөлейттену және жердің азуы проблемасын шешу (Түркістан облысының солтүстік және оңтүстік-шығыс бөлігі, Қызылорда және Жамбыл облыстарының батыс бөліктері);
Байқоңыр (Қызылорда облысы) ғарыш айлағы аумағындағы жер учаскелері мен карьерлерді рекультивациялау бойынша жұмыстар жүргізу;
Сарышаған әскери полигоны қызметінің қоршаған ортаға әсерін бағалау және оның аумағындағы экологиялық жағдайды сауықтыру жөнінде шаралар қабылдау (Жамбыл облысы);

94. Охрана земель на территории Южного региона Республики Казахстан включает систему правовых, организационных, экономических, технологических и других мероприятий, направленных на охрану земли как части окружающей среды, рациональное использование земель, предотвращение необоснованного изъятия земель из сельскохозяйственного и лесохозяйственного оборота, а также на восстановление и повышение плодородия почв.
Мероприятия по охране и рациональному использованию земельных ресурсов включают:
первый этап:
проведение противоэрозионных и фитомелиоративных мероприятий сельскохозяйственных угодий;
осуществление мониторинга земель сельскохозяйственного назначения на всех видах угодий;
расширение орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
рекультивация нарушенных земель, восстановление их плодородия и других полезных свойств земли и своевременное вовлечение ее в хозяйственный оборот;
проведение противоэрозионных и фитомелиоративных мероприятий сельскохозяйственных угодий;
расширение орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
улучшение почвенно-мелиоративного состояния орошаемых земель, сельхозугодий, межведомственных каналов, внутрихозяйственных оросительных сетей на территории Или-Балхашского района;
организация мониторинга за рекультивироваными объектами на урановых месторождениях в Кордайском и Мойынкумском районах Жамбылской области;
проведение рекультивационных работ на золоотвале теплоэлектроцентрали-6 города Кызылорды;
утилизация загрязненного нефтью грунта и рекультивация нарушенных земель Кумкольского нефтегазового месторождения Кызылординской области;
рекультивация хвостохранилища вредных техногенных отходов (35 миллионов тонн) общей площадью 69 гектаров в городе Текели (область Жетісу);
проведение фитолесомелиоративных работ на осушенном дне Аральского моря, включая посадку саксаула на площади 1,1 миллиона гектаров до 2030 года в целях предотвращения деградации и засоления земель;
мониторинг радиоактивного загрязнения земель в Созакском и Отрарском районах Туркестанской области;
рекультивация загрязненных земель, прилегающих к свинцовому заводу акционерного общества "Промышленная Корпорация Южполиметалл" и бывшему фосфорному производству города Шымкента;
ликвидация несанкционированных свалок в населенных пунктах областей;
предотвращение загрязнения земель отходами производства и потребления;
проведение локального мониторинга водной и ветровой эрозии и принятие мер по их ликвидации (в 2023 году в Южном регионе Республики Казахстан числилось 15 324,1 тысячи гектаров фaктически эродированных земель или 23,8% от общей площади сельскохозяйственных угодий).
расчетный срок:
решение проблемы опустынивания и деградации земель (северная и юго-восточная часть Туркестанской области, западные части Кызылординской и Жамбылской областей);
проведение работ по рекультивации земельных участков и карьеров на территории космодрома Байконур (Кызылординская область);
оценка влияния деятельности военного полигона Сарышаган на окружающую среду и принятие мер по оздоровлению экологической обстановки на его территории (Жамбылская область);

өңірдің бүлінген және ластанған жерлерін қалпына келтіру (бүлінген жерлердің жалпы ауданы 2023 жылы 21 414,0 гектарды құрады);
органикалық ауыл шаруашылығын жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің жоғары тиімді технологияларын енгізу жолымен топырақ құнарлылығын қалпына келтіру;
жайылым айналымын енгізуді көздей отырып, топырақтың тозуының және олардың жайылымдарда биологиялық өнімділігін жоғалтуының алдын алу шараларын негіздеу үшін геоботаникалық зерттеулер жүргізу;
пайдаланылмайтын жерлерді ауыл шаруашылығы айналымына тарту, егіс алқаптарын әртараптандыру, су және ылғал үнемдеуші технологияларды енгізу;
пайдаланылмайтын жерлерді ауыл шаруашылығы айналымына тарту, егіс алқаптарын әртараптандыру, су және ылғал үнемдеуші технологияларды енгізу;
топырақ жамылғысының жай-күйін мониторингтік зерттеу.
болжамды кезең:
органикалық ауыл шаруашылығын жүргізуге жаппай көшу;
қолданылатын агрохимикаттардың көлемін төмендету үшін топырақ өңдеудің ресурс үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз технологияларын қолдану;
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің жоғары тиімді технологияларын енгізу жолымен топырақ құнарлылығын қалпына келтіру;
селитебті аумақтарда, рекреациялық аймақтарда топырақтың ластануына мониторинг жүргізу.
95. Өңірдегі қалдықтарды тұрақты басқару елдің "жасыл экономика" моделіне көшуінде негізгі рөл атқарады.
Өңірдегі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару саласындағы негізгі іс-шараларға мыналар жатады:
бірінші кезең:
өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату қуаттарын ұлғайту бойынша өнеркәсіптік және мамандандырылған кәсіпорындарды ынталандыру шараларын енгізу;
сот шешімімен республикалық және коммуналдық меншікке өткен тарихи қауіпті қалдықтар мен ластануларды жою;
Жамбыл облысында өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату;
Жетісу облысы Текелі қаласының бұрынғы Текелі қорғасын-мырыш комбинатының (ТҚМК) пайдаланылған қалдық қоймасын рекультивациялау;
Жетісу облысының Панфилов ауданында орналасқан Панфилов уран кен орнының радиоактивті үйінділерін жою;
Қызылорда қаласының бұрынғы жылу электр орталық-6 күл үйінділерін рекультивациялау жұмыстарын жүргізе отырып кәдеге жарату;
Қызылорда облысындағы "Байқоңыр" кешенінің № 9, 9-Г, 9Т3б, 15Г, 20 алаңдары ауданында рұқсат етілмеген жерлерде орналасқан құрылыс және басқа да қалдықтарды кәдеге жарату;
Түркістан облысы Кентау қалалық әкімшілік аумағындағы Баялдыр (135 миллион тонна) және Хантағы (214,8 мың тонна) қалдық қоймаларының қорғасын-мырыш кендерін байыту қалдықтарын кәдеге жарату;
Алматы қаласында күл үйіндісін одан әрі рекультивациялай отырып, "Алматы электр станциялары" акционерлік қоғамының жылу электр орталығы-2 күл-қож қалдықтарын кәдеге жарату;
кәріздік тазарту құрылыстарында биогаз қондырғысын салу мәселесін қарауды қоса алғанда, Алматы қаласының кәріз құрылыстарының артық белсенді тұнбасын кәдеге жарату және қайта өңдеу;
Шымкент қаласындағы фосфор және қорғасын өндірісінің жинақталған тарихи қалдықтарын (қорғасын зауытының шлактары, жылу электр орталығы-2 күл шлактары, құрамында фосфор бар шлактар) кәдеге жарату;
Шымкент қаласында құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу жөніндегі полигон салу;
медициналық қалдықтарды басқару саласында ҮҚТ енгізу;
медициналық қалдықтардың пайда болуын, кәдеге жаратылуын және жойылуын есепке алу саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру;
облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халқын қалдықтарды жинау және тасымалдау жөніндегі қызметтермен қамту үлесін арттыру;
тұрмыстық қатты қалдықтарды олардың түзілуіне кәдеге жарату үлесін арттыру;
өңірдің барлық ірі қалаларында қоқыс өңдеу кешендерін салу және жобалық қуаттылыққа шығару;
Алматы, Шымкент, Талдықорған, Тараз, Қызылорда, Түркістан қалаларында қоқыс сұрыптау станцияларын салу;
қоқыс шығаратын компаниялардың ірі қалалар мен аудан орталықтарында пресс-компакторы бар сұрыптау желілерін орнатуы;
әкімдіктердің "құрғақ" және "дымқыл" фракциялар үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды, қолданыстағы ұлттық стандарттардың талаптарына сай келетін тұрмыстық қатты қалдықтардың қауіпті компоненттерін бөлек жинау үшін контейнерлер сатып алуы және орнатуы;

рекультивация нарушенных и загрязненных земель региона (общая площадь нарушенных земель на 2023 год составила 21 414,0 гектаров);
внедрение современных методов ведения органического сельского хозяйства;
восстановление плодородия почв путем внедрения высокоэффективных технологий возделывания сельскохозяйственных культур;
проведение геоботанических обследований для обоснования мер предотвращения деградации почв и потери ими биологической продуктивности на пастбищах (сбитость) с предусмотрением введения пастбищеоборота;
вовлечение в сельскохозяйственный оборот неиспользуемых земель, диверсификация посевных площадей, внедрение водо- и влагосберегающих технологий;
рекультивация нарушенных земель территорий горнодобывающих предприятий, включая исторические загрязнения;
мониторинговые исследования за состоянием почвенного покрова.
прогнозный срок:
повсеместный переход на ведение органического сельского хозяйства;
применение ресурсосберегающих и экологически безопасных технологий обработки почвы для снижения объема применяемых агрохимикатов;
восстановление плодородия почв путем внедрения высокоэффективных технологий возделывания сельскохозяйственных культур;
проведение работ по мониторингу загрязнения почвы на селитебных территориях, в рекреационных зонах.
95. Устойчивое управление отходами в регионе играет ключевую роль в переходе страны к модели "зеленой экономики".
К основным мероприятиям в сфере управления отходами производства и потребления в регионе относятся:
первый этап:
внедрение мер стимулирования промышленных и специализированных предприятий по увеличению мощностей по переработке и утилизации промышленных отходов;
ликвидация исторических опасных отходов и загрязнений, перешедших решением суда в республиканскую и коммунальную собственность;
переработка и утилизация промышленных отходов в Жамбылской области;
рекультивация отработанного хвостохранилища бывшего Текелийского свинцово-цинкового комбината города Текели области Жетісу;
ликвидация радиоактивных отвалов Панфиловского уранового месторождения, расположенных в Панфиловском районе области Жетісу;
утилизация золоотвалов бывшей теплоэлектроцентрали-6 города Кызылорды с проведением рекультивационных работ;
утилизация строительных и других отходов, размещенных в несанкционированных местах в районе площадок №9, 9-Г, 9Т3Б, 15Г, 20 комплекса "Байконур" в Кызылординской области;
утилизация отходов обогащения свинцово-цинковых руд Баялдырского (135 миллионов тонн) и Хантагинского (214,8 тысяч тонн) хвостохранилищ на территории городской администрации Кентау Туркестанской области;
утилизация золошлаковых отходов теплоэлектроцентрали-2 акционерного общества "Алматинские электрические станции" с дальнейшей рекультивацией золоотвала в городе Алматы;
утилизация и переработка избыточного активного ила канализационных сооружений города Алматы, включая рассмотрение вопроса строительства биогазовой установки на канализационных очистных сооружениях;
утилизация накопленных исторических отходов фосфорного и свинцового производств (шлаки свинцового завода, золошлаки теплоэлектроцентрали-2, фосфорсодержащие шлаки) в городе Шымкенте;
строительство полигона по переработке строительных отходов в городе Шымкенте;
внедрение наилучших доступных технологий в области управления медицинскими отходами;
совершенствование нормативно-правовой базы в области учета образования, утилизации и уничтожения медицинских отходов;
увеличение доли охвата населения области, городов республиканского значения, услугами по сбору и транспортировке отходов;
увеличение доли утилизации твердых бытовых отходов к их образованию;
строительство и вывод на проектную мощность мусороперерабатывающих комплексов во всех крупных городах региона;
строительство мусоросортировочных станций в городах Алматы, Шымкенте, Талдыкоргане, Таразе, Кызылорде, Туркестане;
установка мусоровывозящими компаниями сортировочных линий с пресс-компактором в крупных городах и районных центрах;
приобретение и установка контейнеров акиматами для раздельного сбора твердых бытовых отходов для "сухой" и "мокрой" фракций, опасных компонентов твердых бытовых отходов, отвечающих требованиям действующих национальных стандартов;

қоқыс таситын көліктер паркін кеңейту (1 қоқыс таситын көлікке 37,5 тонна/жұмыс ауысымы есебінен);
өңірдегі тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын экологиялық талаптар мен санитариялық қағидаларға сәйкес келтіру;
қалдықтарды орналастыру орындарының ғарыштық мониторингінің қорытындылары бойынша анықталған кездейсоқ қоқыстарды жою;
тұрмыстық қатты қалдықтардың жаңа полигондарын салу, тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастыру үшін қолданыстағы полигондарды санитариялық-экологиялық және құрылыс нормаларына сәйкестендіру не тиісті құжаттаманы ресімдей отырып, оларды рекультивациялау;
әкімдіктердің қолданыстағы заңнаманың және ұлттық стандарттардың талаптарына жауап беретін тұрмыстық қатты қалдықтарды уақытша сақтайтын контейнерлік алаңдарды ұйымдастыруы және салуы;
тұрмыстық қатты қалдықтар мен мал қорымдарын жинауға арналған типтік полигондар салу;
Алматы, Шымкент, Тараз, Қызылорда, Түркістан қалаларында заңды тұлғалардан және халықтан түзілетін құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды одан әрі қайта өңдеу және кәдеге жарату мақсатында жинау үшін алаңдар құру;
Алматы, Шымкент, Талдықорған, Тараз, Қызылорда, Түркістан қалаларындағы тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарында биологиялық ыдырайтын қалдықтарды өңдеуге арналған ұяшықтар салу;
Тараз қаласында полиэтилентерефталатты қайта өңдеу зауытын салу;
мал қорымдарын түгендеу және санитариялық жайластыру;
пестицидтерді және олардың ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
биогаз ала отырып, өңірде органикалық қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту;
шағын және орта бизнес субъектілерін тұрмыстық қатты қалдықтарды қазіргі заманғы кәдеге жарату мен қайта өңдеуге кеңінен тарту.
есептік мерзім:
аймақтық қағидат бойынша ұйымдастырылатын және қалдықтарды автоматтандырылған сұрыптау және қайта өңдеу бойынша өндірістік қуаттарды, сондай-ақ талап етілетін логистикалық инфрақұрылымды қамтитын қалдықтарды басқарудың кешенді жүйелерін құру, қалдықтарды қайта өңдеудің ақпараттық технологияларын енгізу;
Қонаев, Қаскелең, Байқоңыр, Арыс, Кентау қалаларында қоқыс сұрыптау желілерін салу;
кәріз-тазарту станциялары мен құс фабрикаларында биогаз қондырғыларын салу;
облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халқын қалдықтарды жинау және тасымалдау жөніндегі қызметтермен қамту үлесін арттыру;
тұрмыстық қатты қалдықтарды олардың түзілуіне кәдеге жарату үлесін арттыру;
ҮҚТ технологияларды қолдана отырып, ластанған аумақтарды санациялау және рекультивациялау процесін жүзеге асыруды қоса алғанда, тарихи қалдықтарды жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
құрылыс материалдарын, шикізатты (керамика, бетон, цемент, кірпіш, блоктар) өндіру, жол салу кезінде күл-шлак қалдықтарын пайдалану үшін кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді ынталандыру;
қайталама шикізатты бөлек жинау мен қайта өңдеудің стационарлық және жылжымалы пункттері желісін құруды және дамытуды қоса алғанда, қалдықтарды селективті жинауды ұйымдастыру;
селитебтік аумақтарды, рекреациялық аймақтарды қалдықтарды жинауға арналған контейнерлік алаңдармен, контейнерлермен және қоқыс тасығыштармен толық көлемде қамтамасыз ету;
өңірде өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу саласында цифрлық трансформация технологияларын дамыту;
рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерінің пайда болуын және оларды жоюды бақылаудың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру және көму орындарын түгендеу, геоақпараттық жүйені құру және жүргізу және өңірдегі қалдықтар полигондарының мониторингі.
болжамды кезең:
қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу бойынша инновациялық технологияларды дамыту;
ресурс үнемдейтін және қалдығы аз технологияларды енгізе отырып, қайталама материалдық ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату және қайталама пайдалану индустриясын қалыптастыру;
тұрмыстық қатты қалдықтарды олардың түзілуіне кәдеге жарату үлесін арттыру;
медициналық қалдықтарды жою жөніндегі жабдықты сертификаттау жүйесін енгізу, жабдыққа техникалық параметрлерді, медициналық қалдықтарды жағу жөніндегі бірыңғай талаптарды бекіту;
биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеу үшін ҮҚТ қолдану;
өнімді, энергетикалық ресурстарды (биогаз, электр қуаты), компостты ала отырып, қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу жөніндегі объектілерді салу;
қалдықтарды азайту үшін экономикалық ынталандыруды әзірлеу, қайталама ресурстарды/қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша инфрақұрылымды белсенді қалыптастыру;
"ақылды" контейнерлер мен қоқыс жинағыштарды, сұрыптауға арналған роботтандырылған жүйелерді, мамандандырылған мобильді қосымшаларды, есепке алу және талдау жүйелерін, бағдарламалық қамтамасыз етуді және басқаларды қоса алғанда, қалдықтармен жұмыс істеу үшін смарт-технологиялар мен жабдықтарды белсенді пайдалану;
қайталама ресурстарды/қалдықтарды басқару бөлігінде экологиялық мәдениетті дамыту.

расширение парка мусоровозов (из расчета 37,5 тонн/рабочая смена на 1 мусоровоз);
приведение полигонов твердых бытовых отходов в регионе в соответствие с экологическими требованиями и санитарными правилами;
ликвидация стихийных свалок, выявленных по итогам космического мониторинга мест размещения отходов;
строительство новых полигонов твердых бытовых отходов, приведение в соответствие действующих полигонов для размещения твердых бытовых отходов санитарно-экологическим и строительным нормам либо их рекультивация с оформлением соответствующей документации;
организация и строительство акиматами контейнерных площадок временного хранения твердых бытовых отходов, отвечающих требованиям действующего законодательства и национальных стандартов;
строительство типовых полигонов для складирования твердых бытовых отходов и скотомогильников;
создание в городах Алматы, Шымкенте, Таразе, Кызылорде, Туркестане площадок для сбора строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у юридических лиц и населения, с целью дальнейшей переработки и утилизации;
строительство ячеек для переработки биологически разлагаемых отходов на полигонах твердых бытовых отходов в городах Алматы, Шымкенте, Талдыкоргане, Таразе, Кызылорде, Туркестане;
строительство завода по рециклингу полиэтилентерефталата в городе Таразе;
инвентаризация и санитарное обустройство скотомогильников;
проведение работ по обезвреживанию пестицидов и тары из-под них;
развитие в регионе переработки органических отходов с получением биогаза;
широкое вовлечение субъектов малого и среднего бизнеса в современной утилизации и переработке твердых бытовых отходов.
расчетный срок:
создание комплексных систем управления отходами, организуемых по зональному принципу и включающих в себя производственные мощности по автоматизированной сортировке и переработке отходов, а также требуемую логистическую инфраструктуру, внедрение информационных технологий переработки отходов;
строительство мусоросортировочных линий в городах Қонаев, Каскелене, Байконыр, Арысь, Кентау;
строительство биогазовых установок на канализационно-очистных станциях и птицефабриках;
увеличение доли охвата населения области, городов республиканского значения, услугами по сбору и транспортировке отходов;
увеличение доли утилизации твердых бытовых отходов к их образованию;
реализация мероприятий по ликвидации исторических отходов, включая осуществление процесса санации и рекультивации загрязненных территорий с применением наилучших доступных технологий;
стимулирование утилизации и переработки для использования золошлаковых отходов при производстве строительных материалов, сырья (керамика, бетон, цемент, кирпич, блоки), строительстве дорог;
организация селективного сбора отходов, включая создание и развитие сети стационарных и передвижных пунктов раздельного сбора и переработки вторичного сырья;
обеспечение селитебных территорий, рекреационных зон в полной мере контейнерными площадками, контейнерами и мусоровозами для сбора отходов;
развитие в регионе технологий цифровой трансформации в сфере обращения с производственными и твердыми бытовыми отходами;
повышение эффективности и результативности контроля за возникновением несанкционированных свалок и их ликвидацией;
инвентаризация мест размещения и захоронения отходов производства и потребления, создание и ведение геоинформационной системы, и мониторинг полигонов отходов в регионе.
прогнозный срок:
развитие инновационных технологий по утилизации и переработке отходов;
модернизация действующих производств с внедрением ресурсосберегающих и малоотходных технологий, использованию вторичных материальных ресурсов;
формирование индустрии утилизации и вторичного использования отходов производства и потребления;
увеличение доли утилизации твердых бытовых отходов к их образованию;
внедрение системы сертификации оборудования по удалению медицинских отходов, утверждение технических параметров к оборудованию, единых требований по сжиганию медицинских отходов;
применение наилучших доступных технологий для переработки биологически разлагаемых отходов;
строительство объектов по утилизации и переработке отходов с получением продукции, энергетических ресурсов (биогаз, электричество), компоста;
разработка экономических стимулов для минимизации отходов, активное формирование инфраструктуры по сбору и переработке вторичных ресурсов/отходов;
активное использование смарт-технологий и оборудования для обращения с отходами, включая "умные" контейнеры и мусоросборщики, роботизированные системы для сортировки, специализированные мобильные приложения, системы учета и аналитики, программное обеспечение и другие;
развитие экологической культуры в части управления вторичными ресурсами/отходами.

96. Жануарлар мен өсімдіктер түрлерінің, қауымдастықтар мен экожүйелердің биоалуантүрлілігін сақтау Қазақстан Республикасының Оңтүстігі өңірі аумағындағы қоршаған орта сапасын тұрақтандыруға және жақсартуға ықпал ететін маңызды бағыт болып табылады.
Стратегиялық және салалық жоспарлау үшін аумақтық шектеулерді айқындау, сондай-ақ Өңіраралық схема шеңберінде экожүйелерді сақтау және тиімді басқару мақсатында Қазақстан Республикасының Оңтүстігі өңірі аумағының табиғи-экологиялық қаңқасы әзірленді.
Қазақстан Республикасының Оңтүстігі өңірі аумағының табиғи-экологиялық қаңқасын дамыту және биоалуантүрлілікті сақтау үшін мыналар көзделеді:
бірінші кезең:
Алакөл мемлекеттік табиғи қорығын кеңейту (Жетісу облысы);
Жетісу жотасының оңтүстік-батыс беткейіндегі мемлекеттік табиғи қаумал және "Алтынемел" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі (Жетісу облысы) экологиялық дәлізін құру;
"Арал" мемлекеттік табиғи резерватын құру (Қызылорда облысы);
"Жаңадария-Сыр" мемлекеттік табиғи резерватын құру (Қызылорда облысы).
есептік мерзім:
"Құлықтау таулары және Кетпен жотасы" кластерлік учаскесін қосумен Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркін Қолжат кентіне дейін кеңейту (Алматы облысы);
Жоғарғы Көксу қорықшасын қосу есебінен Жоңғар Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркін кеңейту (Жетісу облысы);
кластерлік учаскелерді ұйымдастыру есебінен Қаратау мемлекеттік табиғи қорығын кеңейту (Түркістан облысы);
кластерлік учаскелерді қосу есебінен Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығын кеңейту (Түркістан, Жамбыл облыстары);
Түркістан мемлекеттік ұлттық табиғи паркін құру (Түркістан облысы).
болжамды кезең:
"Аңырақай" мемлекеттік ұлттық табиғи саябағын құру (Алматы облысы);
Қаратау және Ольщен-Буйрук тауларын, Тұзкөл көлін, Банкөл жотасын, Текес өзенін және Теріскей Алатау тау сілемдерін қамтитын "Баянкөл" саябағын құру;
Қырғыз Алатауының солтүстік макро баурайында (Жамбыл облысы) Шалсу, Талдысу, Жарлысу, Сұлутор, Шыбынды өзендерінің бассейндерінде мемлекеттік табиғи қаумал құру;
"Қызылқұм" мемлекеттік табиғи қорығын құру (Түркістан облысы);
"Қапшағай каньоны" (Алматы облысы), "Сорбұлақ өзені" (Алматы облысы), Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті атындағы саябақтың маңызды орнитологиялық аумақтарын республикалық маңызы бар табиғи-қорық қорының тізбесіне енгізу.

96. Сохранение биоразнообразия видов животных и растений, сообществ и экосистем является важным направлением, способствующим стабилизации и улучшению качества окружающей среды на территории Южного региона Республики Казахстан.
В целях определения территориальных ограничений для стратегического и отраслевого планирования, а также сохранения и эффективного управления экосистемами в рамках Межрегиональной схемы разработан природно-экологический каркас территории Южного региона Республики Казахстан.
Для развития природно-экологического каркаса территории Южного региона Республики Казахстан и сохранения биоразнообразия предусматривается:
первый этап:
расширение Алакольского государственного природного заповедника (область Жетісу);
создание экологического коридора "Государственный природный заказник на юго-западном склоне Жетысуйского хребта и государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель" (область Жетісу);
создание государственного природного резервата "Арал" (Кызылординская область);
создание государственного природного резервата "Жанадарья-Сыр" (Кызылординская область).
расчетный срок:
расширение Чарынского государственного национального природного парка за счет включения кластерного участка "Горы Кулуктау и хребет Кетмень" до поселка Колжат (Алматинская область);
расширение Жонгар-Алатауского государственного национального природного парка за счет присоединения Верхнекоксуйского заказника (область Жетісу);
расширение Каратауского государственного природного заповедника за счет организации кластерных участков (Туркестанская область);
расширение Аксу-Джабаглинского государственного природного заповедника за счет включения кластерных участков (Туркестанская и Жамбылская области);
создание государственного национального природного парка "Туркестан" (Туркестанская область).
прогнозный срок:
создание государственного национального природного парка "Анархай" (Алматинская область);
создание "Баянкол" с включением гор Каратау и Ольщен-Буйрук, озера Тузколь, хребта Баянкол, реки Текес и отрогов Терскей Алатау;
создание государственного природного заказника в бассейнах рек Шалсу, Талдысу, Жарлысу, Сулутор, Шибынды на северном макросклоне Киргизского Алатау (Жамбылская область);
создание государственного природного заповедника "Кзылкумский" (Туркестанская область);
включение ключевых орнитологических территорий "Капшагайский каньон" (Алматинская область), "Озеро Сорбулак" (Алматинская область), парка имени Первого Президента Республики Казахстан (город Алматы) в перечень природно-заповедного фонда республиканского значения.

Өңірдің ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының шамамен алынған ауданын 2030 жылға қарай 13,8 миллион гектарға (өңір аумағының 19,6%), 2040 жылға қарай – 13,9 миллион гектарға (19,7%), 2050 жылға қарай – 14,8 миллион гектарға (21,1%) дейін жеткізу жоспарланады.
Биоәртүрлілікті сақтау бойынша қосымша іс-шараларға мыналар кіреді:
облыстың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарында және мамандандырылған орман шаруашылығы кәсіпорындарының аумақтарында орманмен жабылған алқаптардың ауданын ұлғайту;
орман өрттерінің алдын алу, оларды уақтылы байқау және жою, заңсыз ағаш кескені үшін жауапкершілікті күшейту;
өңірдің мемлекеттік орман қоры аумағында ормандарды молықтыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
ормандарға түгендеу жүргізу;
Іле, Сырдария өзендері бассейндерінің су жинау алаңдарының ормандылығын ұлғайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
химиялық немесе биологиялық препараттармен өңдеу жолымен орманды қорғау іс-шаралары, орманның жаппай зиянкестері мен ауруларына қарсы күрестің жойғыш шаралары;
облыстың мемлекеттік қорының аумағында өртке қарсы профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
орман питомниктерінде отырғызу материалын өсіру;
жеке орман питомниктерін және тез өсетін ағаш және бұта түрлерінің орман екпелерін құру;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесіндегі түрлік және ценотикалық биоалуантүрлілік жай-күйінің мониторингі;
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және Құрып кету қаупі төнген түрлерін өсімін молайту және сақтау;
табиғи-қорық қоры объектілері жүйесін аумақтық дамыту, өңірлік экологиялық желіні қалыптастыру;
Рамсар тізіміне енгізу үшін перспективалы сулы-батпақты жерлерді қосу;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шекараларын белгілеу және қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар шегінде тозған табиғи кешендерді қалпына келтіру;
резервтік қордың су айдындарына және (немесе) учаскелеріне және жергілікті маңызы бар бекітілмеген балық шаруашылығы су айдындарына паспорттау және биологиялық-экономикалық тексеру жүргізу;
табиғи-қорық қорының объектілерінде халықтың танымдық экологиялық туризмін ұйымдастыру және дамыту үшін жағдайлар жасау;
оңтайлы-жол берілетін балық аулауды айқындау үшін ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және аулау лимиттерін бекіту;
балық ресурстарын молықтыру;
табиғатты қорғау және қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу және сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жануарлар түрлерінің популяцияларына мониторинг жүргізу;
облыстардың елді мекендерін абаттандыру және көгалдандыру;
өнеркәсіптік кәсіпорындардың айналасындағы санитариялық-қорғау аймақтарын көгалдандыру алаңын ұлғайту;
облыстың су айдындарын балықтандыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектерді реконструкциялау, саябақтар мен скверлерді абаттандыру;
қалалар мен елді мекендердің жасыл аймақтарын құру.

Ориентировочную площадь особо охраняемых природных территорий региона планируется довести к 2030 году до 13,8 миллионов гектаров (19,6% территории региона), к 2040 году – до 13,9 миллионов гектаров (19,7%), к 2050 году – до 14,8 миллионов гектаров (21,1%).
Дополнительные мероприятия по сохранению биоразнообразия включают:
увеличение площади покрытых лесом угодий на особо охраняемых природных территориях и территориях специализированных предприятий лесного хозяйства области;
предупреждение лесных пожаров, своевременное их обнаружение и ликвидация, усиление ответственности за незаконную рубку леса;
проведение работ по воспроизводству лесов на территории государственного лесного фонда региона;
проведение инвентаризации лесов;
проведение мероприятий по увеличению лесистости водосборных площадей бассейнов рек Иле, Сырдарья;
лесозащитные мероприятия, истребительные меры борьбы против массовых вредителей и болезней леса, путем обработки химическими или биологическими препаратами;
проведение противопожарных профилактических мероприятий на территории государственного лесного фонда области;
выращивание посадочного материала в лесных питомниках;
создание частных лесных питомников и лесных плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород;
мониторинг состояния видового и ценотического биоразнообразия в системе особо охраняемых природных территорий;
воспроизводство и сохранение редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
территориальное развитие системы объектов природно-заповедного фонда, формирование региональной экологической сети;
включение перспективных водно-болотных угодий для включения в Рамсарский список;
установление границ и организация охранных зон особо охраняемых природных территорий;
восстановление деградированных природных комплексов в пределах особо охраняемых природных территорий;
проведение паспортизации и биолого-экономического обследования водоемов и (или) участков резервного фонда и незакрепленных рыбохозяйственных водоемов местного значения;
создание условий для организации и развития познавательного экологического туризма населения на объектах природно-заповедного фонда;
проведение научно-исследовательских работ для определения оптимально-допустимых уловов рыбы и утверждение лимитов вылова;
воспроизводство рыбных ресурсов;
проведение природоохранных и восстановительных мероприятий и мониторинг популяций редких и исчезающих видов животных;
благоустройство и озеленение населенных пунктов областей;
увеличение площади озеленения санитарно-защитных зон вокруг промышленных предприятий;
реализация мероприятий по зарыблению водоемов области;
реконструкция существующих зеленых насаждений общего пользования, благоустройство парков и скверов;
создание зеленых зон городов и населенных пунктов.

97. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету ұлт денсаулығын анықтайтын маңызды факторлардың бірі болып табылады.
Интеграциялық процестердің қарқынды дамуы, тауарлардың, адамдар мен көлік құралдарының еркін қозғалысы аса қауіпті және басқа да жұқпалы аурулардың (атипті пневмония, құс тұмауы, коронавирустар, жұқпалы вирустық геморрагиялық қызбалар, инфекциялар) әкеліну қаупімен байланысты өңірдегі эпидемиологиялық жағдайдың асқыну қаупін арттырады.
Сонымен қатар, соңғы жылдары санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың оң серпіні байқалады, бірқатар маңызды жұқпалы аурулар (вирустық гепатиттер, аса қауіпті инфекциялар, тифопаратифозды аурулар) бойынша сырқаттанушылық көрсеткіштерінің төмендеуі байқалады, вакцинамен басқарылатын бірқатар инфекциялар бойынша оларды толық жоюға (полиомиелит) қол жеткізілді немесе оларды жою (қызылша) міндеті қойылды.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағында санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту бойынша ұсыныстар мыналарды қамтиды:
короновирус инфекциясының таралу қаупі туындауының алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
инфекциялық және паразиттік аурулардың, бірінші кезекте әлеуметтік мәні бар аурулардың (гепатит, АҚТҚ инфекциясы, тұмау, жіті ішек инфекциялары және басқа) пайда болуының және жаппай таралуының алдын алу жөніндегі шараларды іске асыру;
облыстардың шекаралары мен өңір аумағын аса қауіпті және карантиндік инфекциялардың әкелінуі мен таралуынан қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
эпизоотия туындауы мүмкін өңір облыстарының елді мекендерінде эпизоотияға қарсы және эпифитотқа қарсы іс-шаралар жүргізу;
сібір жарасының, туляремияның таралуына жол бермеу бойынша алдын алу іс-шараларын жүргізу (Алматы, Жамбыл, Жетісу, Түркістан облыстары);
эпидемияға қарсы іс-шараларды, бірінші кезекте обаның, конго-қырым геморрагиялық қызбасының, туляремияның белсенді әрекет ететін эпизоотиялық ошақтары аймағында орналасқан елді мекендерде, сондай-ақ бруцеллез, аусыл, іш сүзегі, тырысқақ ошақтарында (Жамбыл, Қызылорда, Түркістан облыстары) әзірлеу;
АҚТҚ инфекциясының таралу қарқындылығын төмендету және оның профилактикасы жөніндегі іс-шаралар жүйесін іске асыру;
санитариялық-эпидемиологиялық ахуал мониторингі жүйесін одан әрі жетілдіру;
халықпен жүйелі түсіндіру жұмыстарының жаңа әдістерін іздеу және іске асыру, бұқаралық ақпарат құралдарында вакцинопрофилактиканың артықшылықтары туралы хабарлау;
тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін тұрақты және жедел бақылауды қамтамасыз ету;
Кеден одағының техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін тауарлар мен өнімдерді өңір аумағына әкелуден және өткізуден аумақты қорғау;
өнеркәсіптік кәсіпорындар мен объектілерде кәсіптік аурулар мен уланулардың туындау қатерін жою және азайту жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және өткізу;
өнеркәсіптік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарын жобалау және абаттандыру бойынша жұмыстар жүргізу;
ауызсу және рекреациялық мақсаттарда пайдаланылатын су объектілеріне, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру объектілеріне теріс әсер ету көздерін бақылауды күшейту.
өңірдің қалалары мен ауылдық елді мекендеріндегі халықтың орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізуін қамтамасыз ету;
ауызсумен жабдықтау көздерінің санитариялық қорғау аймақтарын ұйымдастыру, санитариялық қорғау аймақтарының жобаларын әзірлеу;
істен шыққан су құбыры желілерін ауыстыру, су тарту құрылыстарын жөндеу, ұңғымаларды жөндеу;
облыстың барлық аудан орталықтарының тұрғын үй секторында кәріз желілерін салу және жаңғырту;
ауызсумен жабдықтау көздерінің санитариялық қорғау аймақтарын ұйымдастыру, санитариялық қорғау аймақтарының жобаларын әзірлеу;
қоршаған ортаның санитариялық жағдайын жақсарту мақсатында қалалық және ауылдық елді мекендерді барынша көгалдандыру;
барлық рұқсат етілмеген қоқыс тастайтын жерлерді жоюды қоса алғанда, аумақты санитариялық тазалау;
жинау орындарын қысқарту және қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын экологиялық талаптар мен санитариялық қағидаларға сәйкес келтіру;
өңір халқының техногендік, медициналық және табиғи иондаушы сәулелену көздерінен, сондай-ақ радиациялық әсерге ұшыраған адамдарға сәулелену дозалары бойынша деректердің жұмыс істеуі және тұрақты жаңартылуы;
иондаушы сәулелену көздерін пайдаланатын ұйымдардың 100% радиациялық-гигеналық паспортталуын қамтамасыз ету;
санитариялық қағидалар мен нормативтердің талаптарына сәйкес рентген жабдықтарын пайдалануды және ауыстыруды қамтамасыз ету;
науқастардың сәулелену дозалары бойынша өңірлік деректер банкін жүргізу;
иондаушы сәулелену көздерін жобалау, орналастыру, пайдалану, сақтау, кәдеге жарату және техникалық қызмет көрсету кезінде, металл сынықтарымен және радионуклидтердің құрамы нормаланатын өнімдермен жұмыс істеу кезінде радиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
қызметтің индикативтік көрсеткіштерін дәйекті бағалау мақсатында еңбек жағдайларына, жұмыскерлердің денсаулық жағдайына мониторинг жүргізу, кәсіптік тәуекелдерді басқару жүйесін құру;
дұрыс тамақтану мәдениетін танымал етуді, маскүнемдік пен нашақорлықтың алдын алуды, темекі мен құрамында никотин бар өзге де өнімдерді тұтынуға қарсы іс-қимылды қоса алғанда, халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.

97. Мероприятия по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия территории Южного региона Республики Казахстан
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения является одним из важных факторов, определяющих здоровье нации.
Интенсивное развитие интеграционных процессов, свободное передвижение товаров, лиц и транспортных средств увеличивают риск осложнения эпидемиологической ситуации в регионе, связанной с угрозой завоза особо опасных и других инфекционных заболеваний (атипичная пневмония, птичий грипп, коронавирусы, контагиозные вирусные геморрагические лихорадки, инфекции).
Вместе с тем, в последние годы наблюдается положительная динамика состояния санитарно-эпидемиологической ситуации, имеется снижение показателей заболеваемости по ряду значимых инфекционных заболеваний (вирусные гепатиты, особо опасные инфекции, тифопаратифозные заболевания), по ряду вакциноуправляемых инфекций достигнута их полная ликвидация (полиомиелит) или ставится задача их элиминации (корь).
Предложения по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации на территории Южного региона Республики Казахстан включают:
проведение санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению возникновения угрозы распространения короновирусной инфекции;
реализацию мер по предупреждению возникновения и массового распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, в первую очередь, от социально значимых заболеваний (гепатиты, инфекция, вызванная вирусом иммунодефицита человека, грипп, острые кишечные инфекции и другие);
проведение работ по защите границ областей и территории региона от завоза и распространения особо опасных и карантинных инфекций;
проведение противоэпизоотических и противоэпифитотических мероприятий в населенных пунктах областей региона, в которых возможно возникновение эпизоотий;
проведение профилактических мероприятий по недопущению распространения сибирской язвы, туляремии (Алматинская, Жамбылская, Жетісу, Туркестанская области);
разработка противоэпидемических мероприятий, в первую очередь, в населенных пунктах, находящихся в зоне активно действующих эпизоотических очагов чумы, Конго-Крымской геморрагической лихорадки, туляремии, а также очагов бруцеллеза, ящура, брюшного тифа, холеры (Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская области);
реализацию системы мероприятий по снижению интенсивности распространения и профилактике инфекции, вызванной вирусом иммунодефицита человека;
дальнейшее совершенствование систем мониторинга санитарно-эпидемиологической ситуации;
поиск и реализацию новых методов системной разъяснительной работы с населением, информирование в средствах массовой информации о преимуществах вакцинопрофилактики;
обеспечение постоянного и оперативного контроля качества и безопасности пищевых продуктов;
защиту территории от ввоза и реализации на территории региона товаров и продукции, не соответствующих требованиям Технических регламентов Таможенного Союза;
организацию и проведение на промышленных предприятиях и объектах комплекса мероприятий по устранению и снижению риска возникновения профессиональных заболеваний и отравлений;
проведение работ по проектированию и благоустройству санитарно-защитных зон промышленных объектов;
усиление контроля за источниками негативного воздействия на водные объекты, используемые в питьевых и рекреационных целях, а также объектами водоснабжения и водоотведения.
обеспечение доступа населения в городах и сельских населенных пунктах региона к централизованному водоснабжению;
организацию зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения, разработка проектов зон санитарной защиты;
замену вышедших из строя водопроводных сетей, ремонт водозаборных сооружений, ремонт скважин;
строительство и модернизацию канализационных сетей в жилом секторе всех районных центров области;
организация зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения, разработка проектов зон санитарной защиты;
максимальное озеленение городских и сельских населенных пунктов в целях улучшения санитарного состояния окружающей среды;
санитарную очистку территории, включая ликвидацию всех несанкционированных свалок;
сокращение мест складирования и приведение полигонов твердых бытовых отходов в соответствие экологическим требованиям и санитарным правилам;
функционирование и регулярное обновление данных по дозам облучения населения региона от техногенных, медицинских и природных источников ионизирующего излучения, а также лицам, подвергшимся радиационному воздействию;
обеспечение 100% радиационно-гигиенической паспортизации организаций, использующих источники ионизирующего излучения;
обеспеечние эксплуатации и замены рентгеновского оборудования в соответствии с требованиями санитарных правил и нормативов;
ведение регионального банка данных по дозам облучения пациентов;
соблюдение требований радиационной безопасности при проектировании, размещении, эксплуатации, хранении, утилизации и техническом обслуживании источников ионизирующего излучения, при обращении с металлоломом и продукцией, в которой нормируется содержание радионуклидов;
создание системы мониторинга условий труда, состояния здоровья работающих, управления профессиональными рисками с целью достоверной оценки индикативных показателей деятельности;
формирование здорового образа жизни населения, включая популяризацию культуры здорового питания, профилактику алкоголизма и наркомании, противодействие потреблению табака и иной никотиносодержащей продукции.

98. Тарихи-мәдени мұра объектілерін және табиғат ескерткіштерін қорғау
Бірегей табиғи кешендер мен аумақтарды, мәдени объектілерді қорғау және тарихи-мәдени мұраны сақтау мемлекеттік саясаттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағындағы табиғат, тарих және мәдениет объектілерін, табиғатты сақтауға бағытталған негізгі шараларға мыналар жатады:
өңір аумағында орналасқан республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет, табиғат мемлекеттік ескерткіштерін сақтау жөнінде шаралар қабылдау;
ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу арқылы тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау: Түркістанның тарихи орталығы, Сауран, Отырар, Сығанақ, Жанкент қалашықтары, Ақыртас сарай кешені;
Қазақстанның бірегей тарих және мәдениет ескерткіштерін "Біріккен Ұлттардың білім, ғылым және мәдениет жөніндегі ұйымы" Дүниежүзілік мұра тізіміне енгізу жөнінде шаралар қабылдау:
Ешкіөлмес петроглифтері (Жетісу облысы);
Солтүстік Тянь-Шань (Іле Алатауы ұлттық паркі); Ұлы Жібек жолы: тарихқа дейінгі кезең Бесшатыр, Боралдай және Есік қорымдары (Алматы облысы);
Мерке түркі ғибадатханасы; Құлжабасы археологиялық ландшафтының петроглифтері (Жамбыл облысы);
"Сауысқандық петроглифтері" (Қызылорда облысы); Сауысқандық петроглифтері: Ферғана - Сырдария дәлізі, Асанас, Қышқала, Отырар, Сығанақ, Ясы, Түркістан, Жаңақала, Жанкент, Сауран және Жетіасар қалашығы (Қызылорда және Түркістан облыстары);
"Арпаөзен петроглифтері" (Түркістан облысы);
ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұра тізіміне енгізілген тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау және пайдалану жөніндегі менеджмент-жоспарды дайындау (Жамбыл облысы);
"Жібек жолы ескерткіштері" сериялық номинациясын ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұралар тізіміне ілгерілету – Сырдария бөлігі (Сығанақ, Жанкент қалашығы, Жетіасар оазисінің ескерткіштері) (Қызылорда облысы);
тарих және мәдениет ескерткіштерінің республикалық тізіміне өңірдің жергілікті маңызы бар ескерткіштерін енгізу;
өңірдің киелі объектілерінің инфрақұрылымын дамыту;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін есепке алу және мониторингтеу құралы ретінде Алматы қаласының тарихи-мәдени мұра ескерткіштері деректер қорының геоақпараттық жүйесін әзірлеу;
ескі қаладағы "Цитадель" музейінің, Шымкент қаласындағы амфитеатрдың құрылысын аяқтау;
Абдель-Азиз-Баб, Ибрагим-ата, Мірәлі-Баб, Қарашаш-Ана кесенелерін, Қызыл мұнарасын, Сайрам қалашығын (Исфиджаб) қайта құру және қалпына келтіру (Шымкент қаласы);
тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау және есепке алу, археология ескерткіштерінің шекарасын айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу, археологиялық барлау мен қазба жұмыстарын жүргізу;
халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу;
тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау аймақтарының жобаларын әзірлеу;
тарихи-мәдени мұра объектілерін мемлекеттік есепке қою және алдын ала есепке алу тізіміне енгізу;
Интернетте тарих және мәдениет, табиғат ескерткіштерінің және әртүрлі деңгейдегі дерекқорлардың өңірлік ақпараттық деректер қорын құру;
тарихи-мәдени мұра объектілерінде QR-кодтарды орнату;
киелі және маңызды орындар бойынша өлкетану экспедицияларын, киелі орындарды абаттандыру бойынша жұмыстарды жүргізу;
өңірдегі тарихи-археологиялық және экологиялық туризмді дамыту.

98. Охрана объектов историко-культурного наследия и памятников природы
Охрана уникальных природных комплексов и территорий, культурных объектов и сохранение историко-культурного наследия представляет собой неотъемлемую часть государственной политики.
К основным мерам, направленным на сохранение объектов природы, истории и культуры на территории Южного региона Республики Казахстан будут относиться:
принятие мер по сохранению государственных памятников истории и культуры, природы республиканского и местного значения, расположенных на территории региона;
сохранение объектов историко-культурного наследия путем проведения научно-реставрационных работ: исторический центр Туркестана, городища Сауран, Отырар, Сыганак, Жанкент, дворцовый комплекс Акыртас;
принятие мер по включению уникальных памятников истории и культуры Казахстана в список Всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры:
петроглифы Ешкиольмес (область Жетісу);
Северный Тянь-Шань (Иле-Алатауский национальный парк); Великий шелковый путь: доисторический период - могильники Бесшатыр, Боралдай и Иссык (Алматинская область);
тюркское святилище Мерке; Петроглифы археологического ландшафта Кулжабасы (Жамбылская область);
"Петроглифы Сауыскандык" (Кызылординская область); Великий шелковый путь: Фергано-Сырдарьинский коридор - городища Асанас, Кышкала, Отрар, Сыгнак, Яссы, Туркестан, Жанкала, Жанкент, Сауран и Джетыасар (Кызылординская и Туркестанская области);
"Петроглифы Арпа-Узень" (Туркестанская область);
подготовка менеджмент-плана по сохранению и использованию памятников истории и культуры, включенных в список Всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (Жамбылская область);
продвижение серийной номинации "Памятники Шелкового пути" в Список Всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры – Сырдарьинский отрезок (городище Сыганак, Жанкент, памятники Жетыасарского оазиса) (Кызылординская область);
включение в республиканский список памятников истории и культуры памятников местного значения региона;
развитие инфраструктуры сакральных объектов региона;
разработка геоинформационной системы базы данных памятников историко-культурного наследия города Алматы, как инструмента учета и мониторинга состояния памятников истории и культуры;
завершение строительства музея "Цитадель" в старом городе, амфитеатра в городе Шымкенте;
воссоздание и реставрация мавзолеев Абдель-Азиз-Баб, Ибрагим-ата, Мирали-Баб, Карашаш-Ана, башни Кызыр, городища Сайрам (Исфиджаб) (город Шымкент);
проведение работ по выявлению и учету объектов историко-культурного наследия, определению границ памятников археологии, проведение археологических разведок и раскопок;
проведение археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения;
разработка проектов зон охраны памятников истории и культуры;
постановка на государственный учет и включение в список предварительного учета объектов историко-культурного наследия;
создание региональной информационной базы данных памятников истории и культуры, природы и баз разного уровня в Интернете;
установление QR-кодов на объектах историко-культурного наследия;
проведение краеведческих экспедиций по святым и знаковым местам, работ по благоустройству сакральных мест;
развитие историко-археологического и экологического туризма в регионе.

2-параграф. Аумақты табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау және азаматтық қорғаныс жөніндегі негізгі шаралар
99. Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі аумағында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды қорғау мақсатында жобада төтенше жағдайлардың туындау қаупін барынша азайтуға, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, материалдық шығындардың мөлшерін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық-алдын алу және инженерлік-техникалық іс-шаралар көзделген (Өңіраралық схемаға 31-қосымша).
Аумақтарды дамытудың негізгі бағыттары және төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі инженерлік-техникалық іс-шаралар бойынша:
100. Аумақтарды жер сілкінісінің әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар:
Қызылорда облысының сейсмикалық аудандастыру картасын әзірлеу;
Талдықорған, Қонаев, Қызылорда, Түркістан, Шымкент қалаларын сейсмикалық шағын аудандастыру картасын әзірлеу;
Оңтүстік және Оңтүстік-Шығыс Қазақстан таулы массивтерінің сейсмикалық белсенді аймақтарында жер сілкінісі кезінде тербелістер жазбасын алу үшін жаңа сейсмикалық станциялар мен қозғалыстарды тіркеу пункттерін ашу, сондай-ақ қолданыстағы сейсмикалық мониторинг желісін жаңғырту;
сейсмикалық қауіпті аудандардағы объектілерді паспорттау;
Оңтүстік өңірде ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық төзімділігін тексеру, тұрғын үйді, қоғамдық және өндірістік мақсаттағы объектілерді сейсмикалық нығайту, сонымен қатар сейсмикалық төзімді құрылысқа қойылатын қолданыстағы нормаларды қатаң сақтай отырып, ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу кезінде заманауи сейсмикалық төзімді құрылыс технологияларын қолдану;
Алматы қаласының үлгісі бойынша Оңтүстік өңірде автоматтандырылған ерте құлақтандыру жүйесін енгізу;
Оңтүстік өңірдің бүкіл аумағына мобильді құрылғыларға мәтіндік хабарламаларды автоматты түрде жіберуді қамтамасыз ету үшін халықты Mass Alert жаппай шұғыл хабарландырудың орталықтандырылған жүйесін енгізу және оны сиреналық-дыбыстық құрылғылармен және жер сілкінісіне ерте хабарлау автоматтандырылған жүйесімен интеграциялау.
101. Аумақтарды қар көшкінінің әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар ретінде:
қар көшкінінің тұрақты бақылауларын жүргізу, қар көшкіні қауіптілігінің автоматтандырылған мониторингін енгізу;
Алматы қаласында қар көшкіні қаупі мониторингінің автоматтандырылған жүйесін енгізу;
қар өшкіні қаупі бар кезеңдерді болжау және қар көшкіні қаупі бар учаскелерді айқындау;
сел, сырғыма, көшкін қаупі бар учаскелерде қорғаныс құрылыстарын орнату, ағаштар мен бұталарды отырғызу;
жауын-шашын көп болған кезде автокөлік қозғалысын шектеу және адамдардың қар көшкіні қаупі бар аймақтарға кіруін шектеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
қажет болған кезде қар көшкіндерді жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.

Параграф 2. Основные меры по защите территории от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и мероприятиям по гражданской обороне
99. В целях предупреждения и защиты населения от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Южного региона Республики Казахстан проектом предусмотрены организационно-профилактические и инженерно-технические мероприятия, направленные на максимально возможное уменьшение риска возникновения чрезвычайных ситуаций, сохранение жизни и здоровья людей, снижение размеров материальных потерь (приложение 31 к настоящей Межрегиональной схеме).
По основным направлениям развития территорий и инженерно-техническим мероприятиям по предупреждению чрезвычайных ситуаций рекомендуются:
100. Мероприятия по защите территорий от воздействия землетрясений:
разработка карты сейсмического районирования Кызылординской области;
разработка карты сейсмического микрорайонирования городов Талдыкорган, Қонаев, Кызылорда, Туркестан, Шымкент;
открытие новых сейсмических станций и пунктов регистрации движений для получения записи колебаний при землетрясениях в сейсмоактивных зонах горных массивов южного и юго-восточного Казахстана, а также модернизация существующей сети сейсмического мониторинга;
паспортизация объектов в сейсмоопасных районах;
обследование зданий и сооружений на сейсмостойкость, сейсмоусиление жилья, объектов общественного и производственного назначения со строгим соблюдением действующих норм на сейсмостойкое строительство, в том числе применение современных технологий сейсмостойкого строительства при возведении зданий и сооружений в Южном регионе Республики Казахстан;
внедрение автоматизированной системы раннего оповещения по типу города Алматы в Южном регионе Республики Казахстан;
внедрение централизованного экстренного массового оповещения населения Mass Alert и интеграции ее с сиренно-речевыми устройствами и с автоматизированной системой раннего оповещения при землетрясениях для автоматической рассылки текстовых сообщений на мобильные устройства на весь Южный регион Республики Казахстан.
101. Мероприятия по защите территорий от воздействия снежных лавин:
проведение регулярных снеголавинных наблюдений, внедрение автоматизированного мониторинга лавинной опасности;
внедрение автоматизированной системы мониторинга лавинной опасности в городе Алматы;
прогноз лавиноопасных периодов и определение лавиноопасных участков;
установка снегоудерживающих барьеров и лавинозащитных сооружений на лавиноопасных склонах, высадка деревьев и кустарников;
проведение мероприятий по ограничению движения автотранспорта при выпадении большого количества осадков и ограничение доступа людей в лавиноопасные зоны;
организация работ по спуску лавин при необходимости.

102. Аумақтарды селдер мен көшкіндердің әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар:
ықтимал төтенше жағдайларды бақылау және болжау үшін сел қауіптілігінің автоматтандырылған мониторингі жүйесін құру; сел және көшкін қаупі бар учаскелерде жаңа бақылау бекеттерін құру, қолданыстағы бақылау желісін жаңғырту;
сел қауіпті аудандардағы объектілерді паспорттау;
сел қаупі бар өзендердің арналары бойындағы құрылысты шектеу;
құлақтандыру және шұғыл ден қою жүйелерін құру жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
сел бассейндеріне мамандандырылған зерттеулер жүргізу;
сел қаупі бар учаскелерде, оның ішінде Есік қаласында Есік өзенінде және Еңбекшіқазақ ауданы Түрген ауылының ауданында Түрген өзенінің бассейнінде инженерлік-қорғау құрылыстарын салу, Алматы облысының Қарғалы өзенінде, Жетісу облысы Текелі қаласының ауданында Қора және Шажа өзендерінің бассейндерінде, Жамбыл облысында Меркі өзенінде, Шымкент қаласының сел қаупі бар учаскелерінде, Бадам және Сайрамсу өзендерінде жағалауды нығайту.
103. Аумақтарды опырулар мен сырғымалардың әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар:
опырулар мен сырғымалардың алдын алу бойынша жұмыстар жүргізу;
көшкін қаупі бар учаскелерде инженерлік-қорғау құрылыстарын салу, оның ішінде Алматы облысында бір құрылыс, Түркістан облысында 3 құрылыс, Алматы қаласында 33 құрылыс, Шымкент қаласының Бадам-2 тұрғын алабы ауданында.
104. Аумақтарды сарғыш топырақтар мен карст процестерінің әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралар: қала құрылысы қызметін реттеу кезінде сарғыш топырақтардың таралу аудандарын есепке алу, ғимараттар мен құрылыстарды құрылымдық күшейту.
105. Аумақтарды су тасқынынан, еріген сулардың басуынан қорғау жөніндегі іс-шаралар:
гидрометеорологиялық мониторинг желісін дамыту және жаңғырту;
су тасқыны қауіпті кезеңдерді болжау;
Балқаш ауданындағы Бақанас ауылының ауданында Іле өзенінің арнасын түзеу және жағалауды бекіту;
"Көкарал бөгетін сақтау және Сырдария өзенінің атырауын қалпына келтіру" жобасын іске асыру, Қызылорда қаласы шегіндегі Сырдария өзенінің арнасын түзеу және тазарту;
селден қорғау бөгетінен №1 тұндырғышқа дейін Үлкен Алматы өзенінің су қорғау белдеуі мен арнасының учаскесін реконструкциялау;
106. Қауіпті метеорологиялық құбылыстар мен процестердің әсеріне байланысты төтенше жағдайлардың дамуын уақтылы анықтау және болжау мақсатында метеорологиялық құбылыстар мен процестердің мониторингі.
107. Өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
өрт сөндіру депосын салу:
2030 жылға қарай – 33 депо, оның ішінде Алматы облысында – 6, Жамбыл облысында – 8, Жетісу облысында – 5, Қызылорда облысында – 2, Түркістан облысында – 4, Алматы қаласында – 4, Шымкент қаласында – 4;

102. Мероприятия по защите территорий от воздействия селей и оползней:
создание системы автоматизированного мониторинга селевой опасности для наблюдения и прогнозирования возможных чрезвычайных ситуаций; создание новых постов наблюдения на селе- и оползнеопасных участках, модернизация существующей сети наблюдения;
паспортизация объектов в селеопасных районах;
ограничение строительства вдоль русел селеопасных рек;
реализация мероприятий по созданию систем оповещения и экстренного реагирования;
проведение специализированных исследований селевых бассейнов;
строительство инженерно-защитных сооружений на селеопасных участках, в том числе на реке Есик в городе Есик и в бассейне реки Турген в районе села Турген Енбекшиказахского района, берегоукрепление на реке Каргалинка Алматинской области, в бассейнах рек Кора и Чажа в районе города Текели области Жетісу, на реке Мерке в Жамбылской области, на селеопасных участках города Шымкент, на реках Бадам и Сайрамсу.
103. Мероприятия по защите территорий от воздействия обвалов и оползней:
проведение работ по предупреждению обвалов и оползней;
строительство инженерно-защитных сооружений на оползнеопасных участках, в том числе одно сооружение в Алматинской области, 3 – в Туркестанской области, 33 – в городе Алматы, в районе жилого массива Бадам-2 города Шымкент.
104. Мероприятия по защите территорий от воздействия лессов и карстовых процессов: учет районов распространения лессов при регулировании градостроительной деятельности, конструктивное усиление зданий и сооружений.
105. Мероприятия по защите территорий от воздействия наводнений, затоплений паводковыми водами:
развитие и модернизация сети гидрометеорологического мониторинга;
прогноз паводкоопасных периодов;
спрямление и берегоукрепление русла реки Иле в районе села Баканас в Балхашском районе;
реализация проекта "Сохранение Кокаральской плотины и восстановление дельты реки Сырдария", спрямление и очистка русла реки Сырдария в пределах города Кызылорды;
проведение реконструкции участка водоохранной полосы и русла реки Большая Алматинка от селезащитной плотины до отстойника № 1;
106. Мониторинг метеорологических явлений и процессов в целях своевременного выявления и прогнозирования развития чрезвычайных ситуаций, связанных с воздействием опасных метеорологических явлений и процессов.
107. Мероприятия по обеспечению противопожарной безопасности:
строительство пожарных депо:
к 2030 году – 33 депо, в том числе в Алматинской области – 6, Жамбылской – 8, Жетісу – 5, Кызылординской – 2, Туркестанской – 4, городах Алматы – 4, Шымкент – 4;

2040 жылға қарай – 9 депо, оның ішінде Жамбыл облысында – 1, Қызылорда облысында – 1, Түркістан облысында – 1, Алматы қаласында – 4, Шымкент қаласында – 2;
2050 жылға қарай – 6 депо, оның ішінде Қызылорда облысында – 1, Түркістан облысында – 1, Алматы қаласында – 2, Шымкент қаласында – 2;
47 өрт бөлімдерінің ғимараттарын жөндеу, оның ішінде Алматы облысында – 2, Жамбыл облысында – 5, Жетісу облысында – 11, Қызылорда облысында – 2, Түркістан облысында – 21, Алматы қаласында – 4, Шымкент қаласында – 2;
98 өрт сөндіру пункттерін құру, оның ішінде Алматы облысында – 25, Жамбыл облысында – 24, Жетісу облысында – 23, Қызылорда облысында – 10, Түркістан облысында – 16;
тиістілік нормаларына жеткізу үшін материалдық-техникалық құралдарды – техниканы, жабдықтар мен жарақтарды сатып алу;
ерікті өртке қарсы құралымдардың қоғамдық көмекшілерін ұлғайту;
108. Аумақтарды халықтың жұқпалы ауруларының, эпизоотия мен эпифитотияның пайда болуынан қорғау жөніндегі іс-шаралар:
мал қорымдарының жай-күйін күтіп-ұстау;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың зертханалық бақылау желісін кеңейту, оларды жаңа жабдықтармен және техникамен жарақтандыру,
дезинфекциялық станциялардың қажетті санын құру, кеміргіштерді, кенелерді жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
биологиялық сипаттағы төтенше жағдайларға жол бермеу мақсатында мал қорымдарында жануарларды көму жөніндегі талаптарды сақтау.
109. Гидротехникалық құрылыстарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
гидротехникалық құрылыстарды жөндеу, оның ішінде Алматы облысында – 41, Жамбыл облысында – 4, Жетісу облысында – 15, Қызылорда облысында – 1, Түркістан облысында – 12, Алматы қаласында – 3, Шымкент қаласында – 1.
Балықты, Покатиловское, Биен, Диірмен, Сұңқар, Ырғайты, Қалқұты, Ақмола, Қараұзақ, Тайпақкөл, Күміскеткен, Нәнсай-Көксу, Шиелі-Телікөл, Жаңадария-Қуаңдария су қоймаларын салу.
Жарылғыш заттар қоймаларын елді мекендерден 10 километрге дейінгі қашықтыққа көшіру мүмкіндігін қарау.
Әсері күшті улы заттары бар объектілерде қауіпсіз реагенттерге көшу.
Радиоактивті және әсері күшті улы заттары бар жарылыс қаупі бар объектілер мен объектілердің зақымдануы, жұқтыру және ластануы мүмкін аймаққа жататын жер учаскелерін халықтың мұқтажы үшін беруге тыйым салу.
Жолдардың қар басатын учаскелерін анықтау, олардың бойында қар ұстайтын қалқандарды орнату және орман екпелерін отырғызу.
Шымкент және Түркістан облысының Түркістан қалаларында, сондай-ақ Алматы облысының Қонаев қаласындағы Қапшағай су қоймасының жағасында жергілікті бюджеттік инвестициялар есебінен жедел-құтқару жасақтарының ғимараттарын салу;
Профилактикалық іс-шараларды, сондай-ақ халық арасында үгіт-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыру үшін елді мекендерде хабарлау жүйелерінің, сондай-ақ, сел, сейсмикалық, көшкін, су тасқыны қаупі бар учаскелер мен гидротехникалық құрылыстар бұзылған жағдайда су басу аймақтарында, сондай-ақ жарылыс қаупі бар және күшті уытты немесе радиоактивті заттары бар объектілерде жергілікті құлақтандыру жүйелерінің санын арттыру.

к 2040 году – 9 депо, в том числе в области Жетісу – 1, Кызылординской – 1, Туркестанской – 1, городах Алматы – 4, Шымкент – 2;
к 2050 году – 6 депо, в том числе в Кызылординской области – 1, Туркестанской – 1, городах Алматы – 2, Шымкент – 2;
ремонт 47 зданий пожарных частей, в том числе в Алматинской области – 2, Жамбылской – 5, Жетісу – 11, Кызылординской – 2, Туркестанской – 21, в Алматы – 4, в Шымкенте – 2;
создание 98 пунктов пожаротушения, в том числе в Алматинской области – 25, Жамбылской – 24, Жетісу – 23, Кызылординской – 10, Туркестанской – 16;
приобретение материально-технических средств – техники, оборудования и снаряжений, для доведения до норм положенности;
увеличение общественных помощников добровольных противопожарных формирований;
108. Мероприятия по защите территорий от возникновения инфекционных заболеваний населения, эпизоотии и эпифитотии:
поддержание состояния скотомогильников;
расширение сети лабораторного контроля санитарно-эпидемиологической экспертизы, оснащение их новейшим оборудованием и техникой;
создание необходимого количества дезинфекционных станций, проведение мероприятий по уничтожению грызунов, клещей;
соблюдение требований по захоронению животных на скотомогильниках с целью недопущения чрезвычайных ситуаций биологического характера.
109. Мероприятия по обеспечению безопасности на гидротехнических сооружениях:
ремонт гидротехнических сооружений, в том числе в Алматинской области – 41, Жамбылской – 4, Жетісу – 15, Кызылординской – 1, Туркестанской – 12, Алматы – 3, Шымкент – 1.
строительство водохранилищ – Балыкты, Покатиловское, Биен, Тигермен, Сункар, Ргайты, Калгуты, Акмола, Караузяк, Тайпакколь, Кумискеткен, Нансай-Коксуй, Шиели-Теликоль, Жанадарья-Куандаринь.
Рассмотрение возможности переноса складов взрывчатых веществ на расстояние до 10 километров от населенных пунктов.
Переход на безопасные реагенты на объектах, имеющих сильнодействующие ядовитые вещества.
Запрет выдачи земельных участков для нужд населения, подпадающих в зону возможного поражения, заражения и загрязнения взрывоопасных объектов и объектов, имеющих радиоактивные и сильнодействующие ядовитые вещества.
Определение снегозаносимых участков дорог, установка снегозадерживающих щитов вдоль них и посадка лесонасаждений.
Строительство зданий оперативно-спасательных отрядов в городах Шымкент и Туркестан Туркестанской области, а также на берегу Капчагайского водохранилища в городе Қонаев Алматинской области за счет местных бюджетных инвестиций.
Проведение профилактических мероприятий, а также агитационно-разъяснительной работы среди населения.
Увеличение количества систем оповещения в населенных пунктах для оповещения населения в чрезвычайных ситуациях, а также локальных систем оповещения в населенных пунктах, расположенных на селе-, сейсмо-, лавино-, оползне- и паводкоопасных участках и зонах затопления при прорыве гидротехнических сооружений, а также на взрывоопасных объектах и объектах, имеющих сильнодействующие ядовитые и радиоактивные вещества.

Техникалық құлақтандыру құралдарымен жарақтандыру "Азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесінің техникалық құралдары тиесілілігінің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ТЖМ-нің 2025 жылғы 10 сәуірдегі № 130 бұйрығында көзделген.
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау үшін азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау.
Төтенше жағдай туындаған кезде апаттық-құтқару қызметтерін уақтылы хабарландыру бойынша радиологиялық, химиялық және биологиялық қауіпсіздікті мониторингілеудің автоматтандырылған жүйесін енгізу.
Шекара маңындағы аумақтарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар: өзара ақпарат алмасу, шекара маңындағы аумақтарда ТЖ қаупі мен туындауы туралы өзара хабарлау, бірлескен командалық-штабтық жаттығулар мен оқулар өткізу, шекара маңы аумақтарында болуы мүмкін төтенше жағдайлар туралы деректер банктерін құру, халықты және аумақтарды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау жөніндегі бірлескен бағдарламаларды әзірлеу.
Азаматтық қорғаныс шараларына мыналар кіреді:
өңірде қосалқы (қалалық, қаладан тыс), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құруды, оларды жаңғыртуды қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау, сақтау, жаңарту және дайын күйде ұстау жөніндегі іс-шаралар, сондай-ақ оларды кәдеге жарату;
азаматтық қорғау күштерін құру, жасақтау, жарақтандыру және дайын күйде ұстау;
азаматтық қорғанысты басқару органдарын даярлау және халықты қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану жағдайларында қорғану тәсілдеріне және іс-қимылдарға үйрету;
азаматтық қорғанысқа арналған қорғаныс құрылыстарын салу және қорын жинақтау, оларды жұмысқа дайын күйде ұстау;
эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау;
азаматтық қорғаныс бойынша инженерлік-техникалық іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру;
басқару, хабарландыру және байланыс жүйелерін құру, дамыту және оларды пайдалану дайындығында ұстау;
салалар мен ұйымдардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және іске асыру;
азаматтық құрылыс объектілерінде әскери жағдай кезеңінде немесе соғыс уақытында халықты қарапайым зақымдаушы құралдардың бағытталмаған әсерінен қорғауға арналған қарапайым жасырын паналарды міндетті түрде жобалау "Қарапайым жасырын паналар" ҚР ҚН 2.04-15-2024 нормасына сәйкес жүзеге асырылады;
өңірдегі елді мекендерде халықты жинау және эвакуациялау үшін құрылыс салынбайтын аумақтарды жобалау;
төтенше жағдайлар кезінде халықты эвакуациялауды қамтамасыз ету мақсатында көше-жол желісін жоспарлау кезінде жергілікті маңыздағы жолдардың республикалық маңыздағы жолдармен көлік байланысын қамтамасыз ету;
әуе көлігінің, соның ішінде мәжбүрлі қону жағдайларында ұшу және қонуына арналған автомобиль жолдарының әуеайлақтық учаскелерін жобалау;
төтенше жағдайлар кезінде, бейбіт және соғыс уақытында халықты эвакуациялауға арналған қалалар үшін резервтік жолдарды жобалау;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың жаңадан жобаланатын және реконструкцияланатын сумен жабдықтау жүйелерін екі тәуелсіз су көзімен қамтамасыз ету, олардың бірі жерасты су көзі болуы тиіс немесе бұл мүмкін болмаған жағдайда — су көздерінің екі тобымен қамтамасыз ету, олардың бір тобы ықтимал күшті қирау аймақтарынан тыс орналасуы тиіс;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалар аумағында өзендер мен су қоймаларынан су алуға мүмкіндік беретін өртке қарсы кіреберістерді орнату;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың жаңа газ желілерін жобалау және жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау кезінде бүкіл қаланы немесе қаланың жекелеген аудандарын (учаскелерін) өшіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін ажыратқыш құрылғыларды қарастыру;
жарылыс, өрт, радиациялық, химиялық және биологиялық қауіпті объектілерді халық қоныстанған елді мекендерден қауіпсіз қашықтықта, белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес орналастыру;
Алматы облысында жобаланып жатқан атом электр станциясын авариялық жағдайлар туындаған кезде объектінің жұмыс істейтін персоналын және ықтимал қауіпті радиациялық ластану аймағында тұратын халықты хабардар ету жүйесімен қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жағдайы
Бірінші кезең
2030 жыл
Есептік кезең 2040 жыл
Болжалды кезең 2050 жыл
1
2
3
4
5
6
7
1
Аумақ
71 178,3*
71 178,3*
71 178,3*
71 178,3*

Оснащение техническими средствами оповещения предусмотрено приказом Министерства чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан от 10 апреля 2025 года № 130 "Об утверждении натуральных норм положенности технических средств системы оповещения гражданской защиты".
Накопление имущества гражданской обороны для выполнения мероприятий гражданской обороны.
Внедрение автоматизированной системы мониторинга радиологической, химической и биологической безопасности по своевременному оповещению аварийно-спасательных служб при возникновении чрезвычайной ситуации.
Мероприятия по обеспечению безопасности на приграничных территориях: взаимный обмен информацией, взаимное оповещение об угрозе и возникновении чрезвычайной ситуации на приграничных территориях, проведение совместных командно-штабных тренировок и учений, создание банков данных о возможных чрезвычайных ситуациях на приграничных территориях, разработка совместных программ по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Мероприятия по гражданской обороне включают:
обеспечение создания запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления в регионе, их модернизация;
мероприятия по накоплению, хранению, обновлению и поддержанию в готовности имущества гражданской обороны, а также их утилизация;
создание, укомплектование, оснащение и поддержание в готовности сил гражданской защиты;
подготовка органов управления гражданской защиты и обучение населения способам защиты и действиям в случаях применения современных средств поражения;
строительство и накопление фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию;
планирование эвакуационных мероприятий;
планирование и организация инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
создание и развитие систем управления, оповещения и связи, и поддержание их в готовности к использованию;
планирование и выполнение мероприятий по устойчивому функционированию отраслей и организаций;
обязательное проектирование на объектах гражданского строительства простейших укрытий, предназначенных для защиты населения от ненаправленных поражающих факторов обычных средств поражения в период военного положения или в военное время в соответствии со Строительными нормами Республики Казахстан 2.04-15-2024 "Простейшие укрытия";
проектирование в населенных пунктах региона зон, свободных от застройки, для сбора населения и его эвакуации;
обеспечение транспортной связи дорог местного значения с дорогами республиканского значения в регионе при планировании улично-дорожной сети в целях обеспечения эвакуации населения в чрезвычайных ситуациях;
проектирование аэродромных участков автомобильных дорог, используемых для взлета и посадки воздушных судов, в том числе вынужденной посадки авиатранспорта;
проектирование резервных дорог для городов, предназначенных для эвакуации населения при чрезвычайных ситуациях, в мирное и военное время;
обеспечение вновь проектируемых и реконструируемых систем водоснабжения городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, питанием от двух независимых источников воды, один из которых должен быть подземным, либо при невозможности – с двумя группами головных сооружений, одна из которых размещается вне зон возможных сильных разрушений;
устройство на территории городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, пожарных подъездов, обеспечивающих забор воды из рек и водоемов;
при проектировании новых и реконструкции действующих газовых сетей городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, предусмотреть возможность отключения сетей как городов в целом, так и отдельных районов (участков) городов с помощью отключающих устройств;
размещение взрыво-, пожаро-, радиационно-, химически-, биологически опасных объектов на безопасном расстоянии от населенных пунктов в соответствии с установленными нормативными требованиями;
обеспечение проектируемой атомной электростанции в Алматинской области системой оповещения в случаях аварии работающего персонала объекта, а также населения, проживающего в зонах возможного опасного радиационного заражения.
Приложение 1
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Приложение 2
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Приложение 3
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Основные технико-экономические показатели
Межрегиональной схемы территориального развития
Южного региона Республики Казахстан
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап 2030 год
Расчетный срок 2040 год
Прогнозный период2050 год
1
2
3
4
5
6
7
1
Территория
71 178*
71 178*
71 178*
71 178*

1)
Барлығы
мың гектар
70 201,1/100
70 201,1/100
70 201,1/100
70 201,1/100
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
мың гектар/%
21 093/30
21 853/31
22 628/32
23 205/33
елді мекендердің жерлері, оның ішінде:
-//-
3 435/5
3 443/5
3 499/5
3 499/5
- қалалық
-//-
668
429
485
485
- ауылдық
-//-
2 767
3 014
3 014
3 014
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер
-//-
834/1
1 224/2
1 251/2
1 251/2
ерекше қорғалатын аумақтардың жері
-//-
2 248/3
(14 665**)
2 300/3
(14 665**)
2 350/3
(15 157**)
2 400/4
(15 957**)
сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер
-//-
140***
412
424
437
орман қорының жері
-//-
18 222/26
(20498,3****)
20 598/29
20 698/30
20 798/30
су қорының жерлері
-//-
2 667/4
3 005/4
3 205/5
3 405/5
босалқы жер
-//-
21 702/31
17 700/25
16 570/24
15 643/22
2
Халық
-//-
1)
Барлығы
мың адам
9 887
10 996
12 743
14 928
оның ішінде:
қала халқының саны
мың адам/халықтың жалпы санының%
5 520/56
6 293/57
7 518/59
9 020/60
ауыл халқының саны
-//-
4 367/44
4 703/43
5 225/41
5 908/40
2)
Халықтың табиғи қозғалысының көрсеткіштері:
туғандар саны
-//-
215,1/2,2
251,9/2,3
291,9/2,3
341,9/2,3
өлгендер саны
53,2/0,5
60,2/0,6
69,7/0,6
81,7/0,6
өсуі/кемуі
161,9/1,6
191,7/1,7
222,1/1,7
260,2/1,7
3)
Халықтың көші-қон көрсеткіштері:
келгендердің саны
524,9/5,3
402,5/3,7
402,5/3,2

1)
Всего
тысяч гектаров
70 201/100
70 201/100
70 201/100
70 201/100
в том числе:
земли сельскохозяйственного назначения
тысяч гектаров
/%
21 093/30
21 853/31
22 628/32
23 205/33
земли населенных пунктов, из них:
-//-
3 435/5
3 443/5
3 499/5
3 499/5
- городских
-//-
668
429
485
485
- сельских
-//-
2 767
3 014
3 014
3 014
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
-//-
834/1
1 224/2
1 251/2
1 251/2
земли особо охраняемых территорий
-//-
2 248/3
(13 778**)
2 300/3
(14 665**)
2 350/3
(15 157**)
2 400/4
(15 957**)
земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения
-//-
140***
412
424
437
земли лесного фонда
-//-
18 222/26
(20 498,3****)
20 598/29
20 698/30
20 798/30
земли водного фонда
-//-
2 667/4
3 005/4
3 205/5
3 405/5
земли запаса
-//-
21 702/31
17 700/25
16 570/24
15 643/22
2
Население
-//-
1)
Всего
тысяч человек
9 887
10 996
12 743
14 928
в том числе:
численность городского населения
тысяч человек/% общей численности населения
5 520/56
6 293/57
7 518/59
9 020/60
численность сельского населения
-//-
4 367/44
4 703/43
5 225/41
5 908/40
2)
Показатели естественного движения населения:
число родившихся
-//-
215,1/2,2
251,9/2,3
291,9/2,3
341,9/2,3
число умерших
53,2/0,5
60,2/0,6
69,7/0,6
81,7/0,6
прирост/ убыль
161,9/1,6
191,7/1,7
222,1/1,7
260,2/1,7
3)
Показатели миграции населения:
число прибывших
524,9/5,3
402,5/3,7
402,5/3,2

1 250/62 043
-/75 809
-/83 730
-/92 195
бірлік/мың том
бірлік/орын
896/168 449
-/905 311
-/1 403 337
-/1 624 000
4)
Денсаулық сақтау ұйымдары (ауруханалар, емханалар, перзентханалар, фельдшерлік-акушерлік пункттер және басқалар):
-//-
оның ішінде:
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар
төсек
50 248
58 685
66 394
75 956
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар
ауысымға келу
94 070
225 520
260 964
305 178
5)
Шипажай-курорттық мақсаттағы, демалыс және туризм объектілері (шипажайлар, пансионаттар, демалыс үйлері, лагерьлер және басқалар)
төсек-орын
14 165
"Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" ҚР ҚЕ 3.01-01-101-2013 сәйкес сәйкес оның ықпал ету аймағындағы аумақтардың, орталық қаланың және басқа да елді мекендердің рекреациялық сыйымдылығын ескере отырып
6)
Әлеуметтік қамтамасыз ету ұйымдары
оның ішінде:
Медициналық-әлеуметтік мекемелер
бірлік/орын
10/1 320
-/1 679
-/1 848
-/2 166
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелер
бірлік/орын

1 250/62 043
-/75 809
-/83 730
-/92 195
организации клубного типа
единиц/мест
896/168 449
-/905 311
-/1 403 337
-/1 624 000
4)
Организации здравоохранения (больницы, поликлиники, родильные дома, фельдшерско-акушерские пункты и т.п.):
-//-
в том числе:
Организации, оказывающие стационарную помощь
коек
50 248
58 685
66 394
75 956
Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь
посещений в смену
94 070
225 520
260 964
305 178
5)
Объекты санаторно-курортного назначения, отдыха и туризма (санатории, пансионаты, дома отдыха, лагеря и др.)
койко-мест
14 165
По заданию на проектирование с учетом рекреационной емкости территорий, города-центра и других населенных пунктов в зоне его влияния согласно СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов"
6)
Организации социального обеспечения
в том числе:
Медико-социальные учреждения
единиц/мест
10/1 320
-/1 679
-/1 848
-/2 166
Психоневрологические медико-социальные учреждения
единиц/мест

134/469
167/567
176/601
182/625
Ескертпе: * - басқа мемлекеттердің жерлері ескерілген аумақтың ауданы (жалға алынған);
**-жердің басқа санаттарына кіретін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың ауданы;
*** - жердің басқа санаттарында ескерілген ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың ауданы;
**** - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің деректері бойынша.
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 4-қосымша
Қала құрылысы жобаларымен қамтамасыз етілуді талдау
Өңірлер атауы

134/469
167/567
176/601
182/625
Примечание: * - площадь территории с учетом земель других государств (находящихся в аренде);
** - площадь особо охраняемых природных территорий, учтенных в других категориях земель;
*** - площади, учтенные в землях особо охраняемых природных территорий;
****- по данным Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
_________________________
Приложение 4
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Анализ обеспеченности градостроительными проектами
Наименование регионов

01.01.24 жылға арналған статистикалық деректер бойынша елді мекендердің барлығы
Халық саны (2024 жылдың басында)
Қала құрылысы құжаттамасының атауы
қалалардың бас жоспарлары, оның ішінде
халық саны 5 мыңнан асатын ЕМ ЕТЖЖ-мен біріктірілген
халық саны 5 мың адамнан аз ЕМ-дің оңайлатылған БЖ
Барлығы
БЖ қамтамасыз етілген
БЖ түзету талап етіледі
Барлығы
БЖ қамтамасыз етілген
БЖ түзету талап етіледі
Барлығы
БЖ қамтамасыз етілген
БЖ әзірлеу талап етіледі (ЕМ дамыту және құрылыс салу схемалары)
Алматы облысы

Всего населенных пунктов по стат данным на 01.01.24 года
Численность населения (на начало 2024 года)
Наименование градостроительной документации
генеральные планы городов, из них
совмещенные с ПДП НП с численностью населения свыше 5 тысяч человек
Упрощенные ГП НП с численностью населения менее 5 тысяч человек
всего
обеспечены генеральными планами
требуется корректировка генеральных планов
всего
обеспечены генеральными планами
требуется корректировка генеральных планов
всего
обеспечены генеральными планами
требуется разработка генеральных планов (схем развития и застройки населенных пунктов)
Алматинская область

Ұсынымдар: Қазақстан Республикасының оңтүстік өңірі бойынша қала құрылысы жобаларымен 100% қамтамасыз етілген барлығы 27 қала бар.
Жобалаудың есептік мерзімінің аяқталуына байланысты бас жоспарларды түзету қажет (Арыс, Қазалы, Шардара, Леңгір, Талғар, Сарқан, Үшарал қалалары). Құрылыс қарқынды түрде 5000 адамнан астам халқы бар қалалар мен ауылдық елді мекендерде жүзеге асырылатынын айта кету керек. Жүргізілген талдаудан бұл елді мекендер бекітілген бас жоспарлармен толық қамтамасыз етілгені тұжырымдалады.
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірде жаңартылған қала құрылысы жобаларымен қамтамасыз етілу – 96%-ды құрайды. 86 елді мекенде қала құрылысы жобаларын әзірлеу талап етіледі.
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 6-қосымша
Қазақстан Республикасының
Оңтүстік өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына 7-қосымша
Өңірлер бөлінісіндегі макроэкономикалық көрсеткіштердің болжамы*
Көрсеткіш
Алматы облысы*
Жамбыл облысы
Қызылорда облысы
Түркістан облысы
Алматы
қаласы
Шымкент қаласы
2030 жыл
Жалпы өңірлік өнім, млн. теңге

Рекомендации: По Южному региону Республики Казахстан всего 27 городов, которые на 100% обеспечены градостроительными проектами.
В связи с истечением расчетного срока проектирования требуется корректировка генеральных планов (города Арысь, Казалинск, Шардара, Ленгер, Талгар, Сарканд, Ушарал). Следует отметить, что интенсивно застройка осуществляется в городах и в сельских населенных пунктах с численностью населения свыше 5 000 человек. Из проведенного анализа следует, что данные населенные пункты полностью обеспечены утвержденными генеральными планами.
В Южном регионе Республики Казахстан обеспеченность обновленными градостроительными проектами составляет 96%. В 86 населенных пунктах требуется разработка градостроительных проектов.
Приложение 5
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Приложение 6
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Приложение 7
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Южного региона
Республики Казахстан
Прогноз макроэкономических показателей в разрезе регионов
Показатель
Алматинская область*
Жамбылская область
Кызылординская область
Туркестанская область
город Алматы
город Шымкент
2030 год
Валовой региональный продукт, миллион тенге

2023-2024 оқу жылы
2030 жыл
Барлығы мектепке дейінгі ұйымдардағы балалар саны, адам
3-6 жастағы балаларды қамту, %
1-6 жастағы балаларды қамту, %
3-5 жас аралығындағы балалар саны, адам
Орындардың нормативтік қажеттілігі (85% 3-5 жыл)
Орындардың тапшылығы (-), профициті (+)
Жаңа құрылыс, орын
Кезең соңындағы орындар саны
3-5 жастағы балаларды мектепке дейінгі біліммен қамту,%
Қазақстан Республикасының Оңтүстік өңірі

2023-2024 учебный год
2030 год
Всего численность детей в дошкольных организациях, человек
охват детей в возрасте 3-6 лет, %
охват детей в возрасте 1-6 лет, %
Численность детей возрастной группы 3-5 лет, человек
Нормативная потребность мест (85% 3-5 лет)
Дефицит (-), профицит (+), мест
Новое строительство, мест
Количество мест в конце периода
Охват детей 3-5 лет дошкольным образованием, %
Южный регион Республики Казахстан