Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 1081 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
3) есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне Тұжырымдаманың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 маусымына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Тұжырымдаманың есепті жылы іске асырылу қорытындысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. "Қазақстан Республикасының 2023 – 2027 жылдарға арналған көші-қон саясатының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 961 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1081 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
4-бөлім. Көші-қон саласын дамыту пайымы
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
Қосымша: Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
1-бөлім. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасының көші қон саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
Әзірлеу үшін негіз
1. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің 2025 жылғы 2 шілдедегі № 25-27-25.7 қбп шешімінің 1.1-тармағы
2. Қазақстан Республикасы Үкіметі отырысының 2025 жылғы 22 шілдедегі № 27 хаттамасының 2.2.1-тармағы
Тұжырымдаманы әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі (келісу бойынша)
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
Іске асыру мерзімдері

Об утверждении Концепции миграционной политики Республики Казахстан до 2030 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 1081
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию миграционной политики Республики Казахстан до 2030 года (далее - Концепция).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Планом действий по реализации Концепции;
3) до 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе исполнения Концепции в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в срок до 15 июня года, следующего за отчетным годом, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию об итогах реализации Концепции в отчетном году.
4. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 961 "Об утверждении Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2023 - 2027 годы".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2025 года № 1081
Концепция миграционной политики Республики Казахстан до 2030 года
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития сферы миграции
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Приложение: План действий по реализации Концепции миграционной политики Республики Казахстан до 2030 года
Раздел 1. Паспорт
Наименование
Концепция миграционной политики Республики Казахстан до 2030 года
Основания для разработки
1. Пункт 1.1 решения Совета Безопасности Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 25-27-25.7қбп.
2. Пункт 2.2.1 протокола заседания Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 27
Государственный орган, ответственный за разработку Концепции
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Государственные органы-соисполнители
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Министерство просвещения Республики Казахстан
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
Агентство Республики Казахстан по стратегическому планированию и реформам (по согласованию)
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
Сроки реализации

2026 – 2030 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
1-тарау. Көші-қондағы санау үрдістерін талдау
1-параграф. Халық саны – көші-қонның демографиялық негізі
2025 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша Қазақстан халқының саны 20,4 миллион адамға жетті. Әлемдік стандарттар бойынша бұл орташа деңгейден асып түседі және 63 орынға сәйкес келеді (екінші тоқсанның ортасы). Қазақстан адам саны жағынан Аустралия мен Чилидің арасында орналасып, дамыған елдердің үштен екісінен озық тұр.
Тәуелсіздік алғаннан бергі халық санының ұзақмерзімді серпіні U-тәрізді трендке ие (1-сурет).
1992 – 2001 жылдар кезеңінде халық саны 9,6 %-ға немесе 1,5 млн адамға (16,4-тен 14,9 млн адамға дейін) азайды. Бұл, ең алдымен, сыртқы көші-қонға байланысты: 10 жыл ішінде теріс сальдо 2,7 млн адамды құрады.
1-сурет. Қазақстан Республикасы халқының орташа жылдық саны, млн адам
2001 жылдан бастап халық санының оң серпіні тұрақты сипатта. 2024 жылға қарай халық саны 36 %-ға немесе 5,3 млн адамға өсті. Жыл сайынғы өсу қарқыны негізінен туу көрсеткіштерінің жоғары болуы есебінен 1,3 %-ды немесе 230 мың адамды құрады.
2000 жылдары қазақ ұлтының өсу қарқыны 2,4 %-ға жеткенін айта кеткен жөн. Соңғы 30 жыл ішінде халық саны іс жүзінде екі есеге артқан: 1989 жылы 6,5 млн, 1999 жылы 8 млн, 2009 жылы 10,1 млн, ал 2021 жылы 13,5 млн адам.
2-параграф. Халық санының болжамы
2025 жылдың бірінші жартыжылдығында туған адам саны 13 %-ға азайды, бұл жыл қорытындысы бойынша туу көрсеткішінің жиынтық коэффициенті (бұдан әрі – ТЖК) 2,5 – 2,6-ға дейін төмендеуі мүмкін екенін білдіреді. Мұндай серпін демографиялық дамудың "орташа" емес, "төмен" сценарийіне сәйкес келеді. ТЖК-нің төмендеуімен бірге өлім-жітім азаяды – болжам бойынша өмір сүру ұзақтығы 76,5 жасқа дейін біртіндеп ұлғаяды деп күтілуде.
Бұл ретте Қазақстан халқының жыл сайынғы өсу қарқыны айтарлықтай деңгейде қалып, 2025 – 2030 жылдары 0,8 %-ды және 2030 – 2035 жылдары 0,7 %-ды құрайды.
Салыстырмалы түрде соңғы онжылдықта табысы орташадан жоғары елдер үшін ұқсас көрсеткіш 0,6 %-ды, ал табысы жоғары елдер үшін 0,4 %-ды құрады. Нәтижесінде ел халқының саны 2030 жылға қарай 21,2 млн адамға және 2035 жылға қарай 21,9 млн адамға дейін артады.
Анағұрлым маңызды фактор – халықтың жас топтарындағы өзгерістер (2-сурет). Осы Тұжырымдамаға сай түйінді сын-қатер – 17-25 жас аралығындағы жастар тобының 28 %-ға немесе 662 мың адамға айтарлықтай өсуі. Бұл көші-қон белсенділігінің күрт өсуіне, сондай-ақ кәсіптік орта және жоғары білім беру ұйымдарына жүктеменің артуына ықпалын тигізеді.

2026-2030 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Глава 1. Анализ количественных тенденций в миграции
Параграф 1. Численность населения, как демографическая основа миграции
По состоянию на 1 июля 2025 года численность населения Казахстана достигла 20,4 млн человек. По мировым меркам данный показатель превышает средний уровень и соответствует 63 месту (середина второго квартала). Казахстан опережает по населению две трети развитых стран, располагаясь между Австралией и Чили.
Долгосрочная динамика численности населения с момента обретения независимости имеет U-образный тренд (рисунок 1).
В период 1992 - 2001 годов численность населения сократилась на 9,6 % или 1,5 млн человек (с 16,4 до 14,9 млн человек). Указанное снижение обусловлено в первую очередь внешней миграцией: за 10 лет отрицательное сальдо составило 2,7 млн человек.
Рисунок 1. Среднегодовая численность населения Республики Казахстан, млн человек
Начиная с 2001 года, отмечается устойчивая положительная динамика численности населения. К 2024 году население увеличилось на 36 % или на 5,3 млн человек. Ежегодные темпы роста составили около 1,3 %, что эквивалентно 230 тысяч человек, преимущественно за счет рождаемости.
Следует отметить, что в 2000-е годы темпы роста коренного населения достигли 2,4 %. За последние 30 лет численность населения фактически удвоилась: в 1989 году - 6,5 млн, в 1999 году - 8 млн, в 2009 году - 10,1 млн, а в 2021 году - 13,5 млн человек.
Параграф 2. Прогноз численности населения1
По итогам первого полугодия 2025 года число родившихся сократилось на 13%, что указывает на вероятное снижение суммарного коэффициента рождаемости (далее - СКР) до уровня 2,5-2,6 по итогам года. Указанная динамика соответствует не "среднему", а "низкому" сценарию2 демографического развития. Одновременно со снижением СКР наблюдается сокращение смертности: прогноз предусматривает постепенный рост ожидаемой продолжительности жизни до 76,5 лет.
При этом ежегодные темпы роста численности населения Казахстана сохраняются на значимом уровне и составят 0,8 % за 2025 - 2030 годы и 0,7 % в период 2030 - 2035 годов.
Для сравнения: за последнее десятилетие аналогичный показатель для стран с доходами выше среднего составлял 0,6 %, а для стран с высоким уровнем дохода - 0,4 %. В результате численность населения страны увеличится до 21,2 млн человек к 2030 году и 21,9 млн человек к 2035-му.
Более существенным фактором являются изменения в возрастной структуре населения (рисунок 2). Ключевым вызовом, релевантным для настоящей Концепции, является значительный рост молодежной группы в возрасте 17-25 лет на 28 % или 662 тысячи человек. Указанная динамика обусловит рост миграционной активности, а также усиление нагрузки на организации среднего профессионального и высшего образования.

2-сурет. Жас бойынша сандық құрамның салыстырмалы өзгеруі, %, 2025 – 2030 жылдар
3-параграф. Сыртқы көші-қон
Сыртқы көші-қон елдердің кірісіне ықпалын тигізгенімен, өзара қарым-байланыстың сипаты бірқалыпты емес (3-сурет). Көптеген мемлекеттерде көші-қон өсімінің коэффициенті Қазақстан көрсеткіші сияқты нөлдік мән мөлшерінде ауытқиды, алайда ол дамыған елдерде 0,5-1,5 %-ға дейін күрт өседі. Сонымен қатар Қазақстанға қарағанда табыс деңгейінің жоғары болуына қарамастан, бірқатар елдердің көрсеткіші нашарлау (Гонконгті қоса алғанда және Қытай Халық Республикасы (бұдан әрі – ҚХР), Чехия, Греция, Польша және Румыния, Түркия, Мексика және Уругвай).
3-сурет. Елдердің сыртқы көші-қон мен жан басына шаққандағы табысқа тәуелділігі, 2023 жыл
Дереккөз: Дүниежүзілік банк, 2023 жыл
Халықаралық көші-қон ұйымының (бұдан әрі – ХКҚҰ) деректеріне сәйкес Қазақстан 2020 жылы көшіп келушілер саны бойынша әлемде 15-ші орынды иеленді. Олардың саны 3,4 миллион адамды немесе халықтың жалпы санына шаққанда 18,1 %-ды құрады.
2024 жылы Қазақстанда сыртқы көші-қон сальдосы 16,5 мың адамды құрады, оның ішінде 29,3 мың адам келіп, 12,7 мың адам кеткен. Көші-қон өсімінің коэффициенті 0,08 %-ды (0,15 % және 0,06 %) құрады.
2019 жылға дейін көші-қон сальдосы біршама нашарлады, бірақ кейінгі кезеңдерде тұрақтанды (4-сурет), ал 2022 жылдан бастап өсу серпіні байқалады.
4-сурет. Келу және кету кезіндегі көші-қон қарқындылығы коэффициенттері
2025 жылғы бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша көші-қон сальдосының тұрақтануы байқалады (6 %-ға өскен). Келгендер саны 21 %-ға азайды. Сонымен бірге Өзбекстаннан көшіп келушілер саны 18 %-ға артқаны байқалады. Сонымен бір уақытта негізгі этникалық топтар бойынша да, олар кететін негізгі елдер бойынша да кетіп қалғандардың саны 50 %-ға, оның ішінде Ресей Федерациясына 54 %-ға төмендеді.
4-параграф. Өңірлік үрдістерді қоса алғанда, ішкі көші-қон
Ішкі көші-қон көрсеткіштері 2013 жылға дейін тұрақты болды (халықтың шамамен 2 %-ы), кейін күрт өсе бастады. 2024 жылы бұл көрсеткіш бүкіл халыққа шаққанда рекордты деңгейге 7,5 %-ға жетті, бұл ретте өңіраралық, сондай-ақ өңірішілік қозғалыс арта түсті (5-сурет).
5-сурет. Қазақстанның ішкі көші-қонының көрсеткіштері
Дереккөз: СЖРА ҰСБ
Ресми статистиканы талдау кезінде қалыптасудың әдіснамалық ерекшеліктерін ескерген жөн. Тұрақты тұрғылықты жердің өзгеруін ғана есепке алу көші-қонның нақты ауқымын жете бағаламау болады.
Көші-қон процесіндегі (көлем бөлігінде) ықтимал проблемалар туралы белгі беретін негізгі көрсеткіш көші-қон айналымы – келгендер мен кеткендердің жиыны. Оның мәні жоғары болса, бұл адами әлеуеттен тым жылдам айырылуды да, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым инерттілігіне байланысты оған шамадан тыс жүктеме түсу қаупін де білдіруі мүмкін.
Көші-қон процестерінің Астана қаласы мен іргелес Ақмола облысында айтарлықтай шоғырлануы байқалады (6-сурет).

Рисунок 2. Относительное изменение численности по возрасту, %, 2025 - 2030 годы
________________________
1 Применен когортно-компонентный метод, используются вводные Отдела народонаселения Организации Объединенных Наций (далее - ООН)
2 https://population.un.org/wpp/assets/Files/WPP2024_Methodology-Report_Final.pdf
Источник: БНС АСПР, Отдел Народонаселения ООН, собственные расчеты
Источник: БНС АСПР
Параграф 3. Внешняя миграция
Внешняя миграция чувствительна к уровню доходов стран, при этом взаимосвязь носит нелинейный характер (рисунок 3). Для большинства государств коэффициент миграционного прироста колеблется вблизи нулевого значения, аналогично показателю Казахстана, тогда как для развитых стран он существенно возрастает и достигает до 0,5-1,5 %. Вместе с тем, несмотря на более высокий уровень доходов по сравнению с Казахстаном, в ряде стран данный показатель является менее благоприятным (Китайская Народная Республика (далее - КНР), в т.ч. Гонконг, Чехия, Греция, Польша и Румыния; Турция, Мексика и Уругвай).
Рисунок 3. Зависимость внешней миграции и подушевых доходов по странам, 2023 год
Источник: Всемирный банк, 2023 год
Согласно данным Международной организации по миграции (далее - МОМ) Казахстан в 2020 году занимал 15-место в мире по численности иммигрантов.
Их количество составило 3,4 млн человек или 18,1 % от общей численности населения3.
В 2024 году сальдо внешней миграции в Казахстане составило 16,5 тысячи человек, в том числе прибыло 29,3 тысячи человек и выбыло 12,7 тысячи человек. Коэффициент миграционного прироста составил 0,08 % (0,15 % и 0,06 %).
До 2019 года наблюдалось постепенное ухудшение показателей миграционного сальдо, однако в последующий период они стабилизировались (рисунок 4), а начиная с 2022 года отмечается их положительная динамика.
______________________
3 Источник: https://publications.iom.int/books/world-migration-report-2024-russian
Источник: БНС АСПР
Рисунок 4. Коэффициенты интенсивности миграции по прибытию и выбытию
По итогам первого полугодия 2025 года отмечается стабилизация миграционного сальдо (рост на 6 %). Численность прибывших сократилась на 21 %. Вместе с тем зафиксирован рост числа иммигрантов из Узбекистана на 18 %. Одновременно численность выбывших сократилась на 50 % как по основным этническим группам, так и основным странам выбытия, в том числе в Российскую Федерацию на 54 %.
Параграф 4. Внутренняя миграция, включая региональные тенденции
Показатели внутренней миграции оставались стабильными (около 2% от населения) до 2013 года, после чего начали демонстрировать резкий рост. В 2024 году данный показатель достиг рекордного уровня - 7,5 % от всего населения, при этом как внутрирегиональные, так и межрегиональные миграционные перемещения (рисунок 5).
Рисунок 5. Показатели внутренней миграции Казахстана
Источник: БНС АСПР
При анализе официальной статистики целесообразно учитывать методологические особенности формирования. Учет исключительно только фактов смены постоянного места жительства приводит к недооценке реальных масштабов миграционных процессов.
Ключевым показателем, сигнализирующим о потенциальных проблемах в миграции (в части объемов), является миграционный оборот - сумма прибывших и выбывших. Его высокие значения могут означать как о чрезмерно быстрой утрате человеческого потенциала, так и о рисках перегрузки социальной и инженерной инфраструктуры вследствие ее инертности.
Наиболее выраженная концентрация миграционных процессов наблюдается в городе Астане и прилегающей Акмолинской области (рисунок 6).

2024 жылдың қорытындысы бойынша Ақмола облысы мен Астана қаласының көші-қон айналымы 276 мың адамды құрады, бұл кеңейтілген өңір халқының 12,2 %-ына сәйкес келеді.
Көші-қон айналымының ең жоғары абсолюттік көлемі Алматы қаласы мен Алматы облысында тіркелген – 363 мың адам.
Шымкент қаласы мен Түркістан облысының көші-қон айналымы абсолютті мәнде (268 мың) салыстырмалы болғанымен, оның қарқындылығының деңгейі өңірлердегі орташа мәннен аспайды, 7,9 %-ды құрайды.
6-сурет. Қазақстанның кеңейтілген өңірлеріндегі көші-қон айналымы
Дереккөз: СЖРА ҰСБ
Неғұрлым егжей-тегжейлі талдау ірі қалалардың агломерацияларына кіретін субөңірлердің қарқынды өсу проблемасын көрсетті.
Мәселен, Астана қаласымен салыстырғанда Ақмола облысының Қосшы қаласы, Аршалы және Целиноград аудандары үшін айналым қарқындылығы жоғары. Сол сияқты осыған ұқсас жағдай Алматы қаласымен шекаралас Қарасай, Талғар және Іле аудандарында байқалады.
Сыртқы көші-қон бірде-бір өңірде сан түріндегі маңызды фактор болып табылмайды. Көші-қон айналымы қарқындылығының диапазоны Қызылорда облысындағы 0,01 %-дан Солтүстік Қазақстан облысындағы (бұдан әрі – СҚО) 0,49 %-ға дейін ауытқиды. Тіпті СҚО-да осы көрсеткіш неғұрлым жоғары бола тұра, шетелге кеткендердің саны ішкі көші-қон көлемі бойынша (басқа өңірлерге және СҚО-ның өзінде) 13 есе аз.
Ішкі көші-қон аясында экономикалық география қағидаттарына сәйкес үрдістер пайда болады (7-сурет). Неғұрлым ірі өңірлік жүйелердің құрамдас бөлігі болып табылатын Қазақстанның субөңірлерін былайша топтастыруға болады.
7-сурет. Ішкі көші-қон сальдосы, халық санына қатысты %-бен, 2024 жыл
Дереккөз: СЖРА ҰСБ
Республикалық тартылыс орталықтары ішкі көші-қонның оң сальдосымен, өңіраралық қозғалыстың басымдығымен сипатталады.
Бұл топқа мыналар жатады:
Астана қаласы мен Ақмола облысына іргелес субөңірлер (Қосшы қ., Целиноград және Аршалы аудандары);
Алматы қаласы мен Алматы облысына іргелес субөңірлер (Қарасай, Талғар және Іле аудандары, Қонаев қаласы).
Өңірлік тартылыс орталықтары ішкі көші-қонның оң сальдосымен, ішкі өңірлік қозғалыстың басымдығымен ерекшеленеді. Бұл топқа барлық дерлік облыс орталықтары мен Шымкент қаласы кіреді.
Осыған ұқсас үрдістер Лисаковск қаласында, Батыс Қазақстан облысының Бәйтерек ауданы, Маңғыстау облысының Түпқараған ауданы, Солтүстік Қазақстан облысының Қызылжар аудандарында байқалады. Көкшетау қаласы көші-қон легін көршілес СҚО-дан тартуымен ерекшеленеді.
Екінші деңгейдегі өңірлік орталықтар жалпы өз өңірлерінің шеңберіндегі сальдо оң болғанымен теріс көші-қон сальдосымен сипатталады. Бұл санатқа жекелеген облыс орталықтары мен моноқалалар (Қызылорда, Тараз, Теміртау, Саран, Жезқазған, Қаражал, Рудный, Степногорск, Екібастұз, Текелі), сондай-ақ Шымкент қаласына іргелес орналасқан кейбір аудандар жатады.
Ішкі көшіп-қонушыға таза үлес қосушыларға ел аудандарының көпшілігі және халық санының ұдайы азаюымен сипатталатын қалған шағын қалалар кіреді.

По итогам 2024 года миграционный оборот Акмолинской области и города Астаны составил 276 тысяч человек, что соответствует 12,2 % численности населения расширенного региона.
Наибольший абсолютный объем миграционного оборота зафиксирован в городе Алматы и Алматинской области — 363 тысячи человек.
Миграционный оборот города Шымкента и Туркестанской области в абсолютном выражении является сопоставимым (268 тысяч человек), при этом уровень его интенсивности не превышает среднерегиональные значения и составляет 7,9 %.
Рисунок 6. Миграционный оборот расширенных регионов Казахстана
Источник: БНС АСПР
Более детальный анализ показывает проблему ускоренного роста субрегионов, входящих в агломерации крупных городов.
Так, интенсивность оборота выше в городе Косшы, а также в Аршалынском и Целиноградском районах Акмолинской области по сравнению с городом Астаной. Аналогичная ситуация наблюдается и в приграничных районах города Алматы - Карасайском, Талгарском и Илийском районах.
Внешняя миграция не является существенным количественным фактором ни в одном из регионов. Диапазон интенсивности миграционного оборота варьируется от 0,01 % в Кызылординской области до 0,49 % в Северо-Казахстанской области (далее - СКО). Даже в СКО, где данный показатель является максимальным, численность выбывших за рубеж в 13 раз меньше объемов внутренней миграции (в другие регионы и в самом СКО).
В рамках внутренней миграции формируются тенденции, соответствующие принципам экономической географии (рисунок 7). Субрегионы Казахстана, являющиеся составной частью более крупных региональных систем, могут быть сгруппированы следующим образом.
Рисунок 7. Сальдо внутренней миграции, в % от населения, 2024 год
Источник: БНС АСПР
Республиканские центры притяжения характеризуются положительным сальдо внутренней миграции с преобладанием межрегиональных перемещений. К данной группе относятся:
- город Астана и прилегающие субрегионы Акмолинской области (город Косшы, Целиноградский и Аршалынский районы);
- город Алматы и прилегающие субрегионы Алматинской области (Карасайский, Талгарский и Илийский районы, город Қонаев).
Региональные центры притяжения отличаются положительным сальдо внутренней миграции с преобладанием внутрирегиональных перемещений. К данной группе относятся практически все областные центры, а также город Шымкент.
Аналогичные тенденции наблюдаются в городе Лисаковск, Байтерекском районе Западно-Казахстанской области, Тупкараганском районе Мангистауской области и Кызылжарском районе Северо-Казахстанской области. Город Кокшетау выделяется привлечением миграционных потоков из сопредельной Северо-Казахстанской области.
Вторичные региональные центры характеризуются отрицательным миграционным сальдо в целом при положительном сальдо в пределах собственных регионов. К данной категории относятся отдельные областные центры и моногорода (Кызылорда, Тараз, Темиртау, Сарань, Жезказган, Каражал, Рудный, Степногорск, Экибастуз, Текели), а также отдельные районы, прилегающие к городу Шымкенту.
Чистые поставщики внутренних мигрантов включают большинство районов страны и оставшиеся малые города, характеризующиеся устойчивым оттоком населения.

2-тарау. Көші-қонның сапалық (мазмұндық) үрдістерін талдау
1-параграф. Сыртқы көші-қонның жалпы аспектілері
Соңғы жылдары елден кетіп жатқан ересек (15 жастан асқан) көшіп-қонушылардың құрылымы тұрақты болып қалуда. 2022 жылдан 2025 жылдың бірінші жартыжылдығына дейінгі кезеңде елден кеткендердің 65 %-ының жоғары және арнаулы орта білімі болған (33 % және 32 %).
Сонымен қатар елге келетін көшіп-қонушылардың құрылымында бұған қарама-қарсы серпін байқалады. Егер 2021 жылы жоғары және арнаулы орта білімі бар адамдардың үлесі 58 % болса, 2025 жылғы бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша бұл көрсеткіш 34 %-ға дейін төмендеді. Осымен бір мезгілде жалпы орта білімі бар адамдардың үлесі 25 %-дан 50 %-ға дейін өсті.
Елге қысқамерзімді сапарлар (шекара маңындағы қатынастар, маусымдық жұмыспен қамту) әлі де басым: келу жағдайларының 60 %-ға дейінгісі екі тәуліктен аспайды.
Сонымен бірге ұзақмерзімді көші-қон мәртебелерінің үлесі ұдайы өсуде. 2024 жылы уақытша тұруға 621 мыңнан астам рұқсат берілді, олардың 86 %-ы еңбек ету мақсаттарына байланысты болған. Отбасылық негізде және білім алу негізінде келудің үлесі тұрақты, ал гуманитарлық негіздер көлемі жағынан мардымсыз болғанымен, қауіпсіздік тұрғысынан жоғары қырағылықты қажет етеді.
2-параграф. Этникалық көші-қон
Тәуелсіздік алғаннан бері 1,2 млн этникалық қазақ елге оралды. Этникалық қазақтарды орналастырудың жаңа тетігі іске асырыла бастаған кезден бері (2023 жылғы 1 тамыздан бастап) 38 мың адам, оның ішінде 2025 жылдың басынан 2025 жылғы 1 қарашаға дейін 13,2 мың адам қандас мәртебесін алды.
Көшіп-қонушылар негізінен Қытай Халық Республикасынан (45 %) және Өзбекстан Республикасынан (42 %) келген.
Негізгі қоныстанған өңірлер: Алматы, Түркістан және Маңғыстау облыстары.
Үкімет айқындаған облыстарда қоныстандыруды ынталандыру мақсатында жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) ұсыныстары негізінде өңірлік квота қалыптастырылады. 2025 жылы оның мәні 2,3 мың адам деңгейінде белгіленді.
2025 жылы қандас мәртебесін алған адамдардың жартысынан көбінің тек орта білімі бар не мүлдем білімі жоқ. Бұл құрылым тарихи отанына оралатын адамдарға мәртебе алу құқығына ең төменгі шекті талап қойып, кеңейтілген қолдау көрсету бағытында соңғы онжылдықтарда жүргізіліп жатқан саясатқа байланысты.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қандастарды қоныстандыруға арналған өңірлер үшін жекелеген өңірлік бағдарламалар бекітіліп, іске асырылуда. Көрсетілген бағдарламаларда бірқатар артықшылықтар көзделген, онда аумақтардың әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктері ескеріледі, қандастарды атаулы қолдау шаралары қалыптастырылады және оларды жергілікті қоғамдастыққа тиімді ықпалдастыру үшін жағдай жасалған.
Өңірлік бағдарламаларды іске асыру еңбек ресурстарын анағұрлым ұтымды бөлуге, халықты жұмыспен қамтуды арттыруға және солтүстік пен шығыс өңірлерінің демографиялық әлеуетін нығайтуға ықпал етеді. Бұл шаралар жиынтығы халық санын тұрақтандыруды, жаңа жұмыс орындарын құруды және жұмыс күші тапшы өңірлердің инвестициялық тартымдылығын арттыруды қамтамасыз етіп, аумақтардың әлеуметтік-экономикалық дамуына оң әсерін тигізеді.

Глава 2. Анализ качественных (содержательных) тенденций в миграции
Параграф 1. Общие аспекты внешней миграции
Структура выбывающих взрослых мигрантов (в возрасте старше 15 лет) в последние годы остается стабильной. Среди лиц, выбывших в период с 2022 года по первое полугодие 2025 года, 65 % имели высшее и среднее профессиональное образование (33 % и 32 %).
В то же время в структуре прибывающих мигрантов наблюдается противоположная динамика. Если в 2021 году доля лиц с высшим и средним профессиональным образованием составляла 58 %, то по итогам первого полугодия 2025 года она снизилась до 34 %. Одновременно увеличилась доля лиц с общим средним образованием - с 25 % до 50 %.
Краткосрочные визиты в страну (приграничные поездки, сезонная занятость) по-прежнему преобладают: до 60 % пребываний не превышают двух суток.
Вместе с тем доля длительных миграционных статусов демонстрирует устойчивый рост. В 2024 году было выдано свыше 621 тысячи разрешений на временное проживание, из которых 86 % приходились на трудовые основания. Семейные и образовательные основания сохраняют стабильные доли, тогда как гуманитарные основания остаются незначительными по объему, но формируют повышенную чувствительность с точки зрения безопасности.
Параграф 2. Этническая миграция
С момента обретения независимости в страну вернулось 1,2 млн этнических казахов. С начала реализации нового механизма расселения этнических казахов (с 1 августа 2023 года) статус кандаса получили 38 тысяч человек, в том числе 13,2 тысячи человек в период с начала 2025 года по 1 ноября 2025 года.
Основными странами исхода являются Китайская Народная Республика (45 %) и Республика Узбекистан (42 %).
Основными регионами расселения являются Алматинская, Туркестанская и Мангистауская области.
В целях стимулирования расселения в областях, определенных Правительством, на основании предложений местных исполнительных органов (далее - МИО) формируется региональная квота. В 2025 году ее значение установлено на уровне 2,3 тысячи человек.
Среди лиц, получивших статус кандаса в 2025 году, более половины имеют только общее среднее образование либо не имеют образования. Данная структура обусловлена проводимой в предыдущие десятилетия политикой, ориентированной на расширенную поддержку лиц, возвращающихся на историческую родину, при минимальных пороговых требованиях к получению статуса.
Для регионов расселения қандасов, определенных Правительством Республики Казахстан, утверждены и реализуются отдельные региональные программы. Указанные программы предусматривают ряд преимуществ, заключающихся в социально-экономических особенностях территорий, формировании адресных мер поддержки кандасов и создании условий для их эффективной интеграции в местное сообщество.
Реализация региональных программ способствует более рациональному распределению трудовых ресурсов, росту занятости населения и укреплению демографического потенциала северных и восточных регионов. В совокупности данные меры оказывают положительное влияние на социально-экономическое развитие территорий, обеспечивая стабилизацию численности населения, создание новых рабочих мест и повышение инвестиционной привлекательности трудодефицитных регионов.

3-параграф. Еңбекші көшіп-келушілер және шетелдік жұмыс күші
Үй қожалықтарына келетін еңбекші көшіп-келушілердің санаты үшін жылына 300 мың рұқсат көлемінде квота белгіленген, бұл республикадағы жалпы жұмыс күші санының шамамен 3 %-ына сәйкес келеді. Егер 2022 жылы квотаның орындалу деңгейі 56 % болса, 2024 жылы ол 99,5 %-ға жетті, ал 2025 жылғы бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша жылдық квотаның орындалуы 70 %-ды құрады. Аталған серпін Ресей Федерациясының көші-қон заңнамасындағы өзгерістерге және бұрын транзиттік аумақ ретінде қарастырылған Қазақстанға көші-қон легінің уақытша қайта бағдарлануына байланысты болуы ықтимал.
Бұл ретте Өзбекстан Республикасының азаматтары ұдайы үстем жағдайда: олардың барлық еңбекші көшіп-келушілердің арасындағы үлесі шамамен 90 %-ды құрайды.
Еңбекші көшіп-келушілердің құрылыс саласында басым болуы осы секторда жұмыс күшіне деген жоғары сұраныстың сақталуымен түсіндіріледі. Елдегі құрылыс саласы мемлекеттік және жеке инфрақұрылымдық жобалардың іске асырылуы есебінен жыл сайын өсім көрсетіп келеді, ал жұмыстардың едәуір бөлігі маусымдық сипатта болғандықтан әрі еңбекті көп қажет ететіндіктен, жергілікті халық үшін тартымдылығы төмен болып, шетелдік жұмыс күшін тартуға орнықты сұраныс қалыптасты.
Өзбекстан Республикасы азаматтарының келу көрсеткішінің тұрақты деңгейі қалыптасқан еңбекші көші-қон легінің болуымен және құрылыс, ауыл шаруашылығы мен қызмет көрсету салаларында осы елден келетін жұмыс күшіне деген тұрақты сұраныспен түсіндіріледі.
Заңды тұлғалар тартатын шетелдік жұмыс күші (бұдан әрі – ШЖК) сегментінің серпіні өзгеше. Заңды тұлғалар үшін берілген рұқсаттардың нақты саны квотаның азаюына қарамастан, жыл сайын шамамен 14,5 мың деңгейінде тұрақты сақталып отыр және бұл белгіленген квотаға сәйкес келеді. Географиялық тұрғыда 2022 жылдан бастап 2025 жылғы бірінші жартыжылдық аралығында Қытай Халық Республикасынан тартылатын ШЖК үлесінің 22 %-дан 38 %-ға дейін, сондай-ақ Өзбекстан Республикасынан 12 %-дан 26 %-ға дейін өскені тіркелді. Бұл үрдіс экономикалық ынтымақтастықтың жандануына, шетелдік компаниялардың инфрақұрылымдық және өнеркәсіптік жобаларға қатысуының артуына, сондай-ақ білім беру бағдарламалары мен инвестициялық бағдарламалардың кеңеюіне байланысты.
Шетелдік жұмыс күші үшін ел тартымдылығының өңірлік құрылымы серпінді және инвестициялық жобалардың іске асырылуына тікелей тәуелді. Мысал ретінде Атырау облысының ШЖК тарту жалпы көлеміндегі үлесінің 47 %-дан 15 %-ға дейін азайғанын атап өтуге болады.
Еңбекші көші-қон процестерін неғұрлым толық түсіну үшін шетелдік азаматтардың ел аумағы бойынша бөлінуін қарастырып, олар шоғырланған өңірлерді айқындаған жөн.

Параграф 3. Трудовая иммиграция и иностранная рабочая сила
Для категории трудовых иммигрантов, прибывающих в домашние хозяйства, установлена квота в размере 300 тысяч разрешений в год, что соответствует около 3 % от общей численности рабочей силы в республике. Если в 2022 году уровень заполнения квоты составлял 56 %, то в 2024 году он достиг 99,5 %, а по итогам первого полугодия 2025 года исполнение годовой квоты уже составило 70 %. Указанная динамика вероятнее всего связана с изменением миграционного законодательства Российской Федерации и временной переориентацией потоков на Казахстан, который ранее больше рассматривался как транзитная территория.
При этом граждане Республики Узбекистан стабильно занимают доминирующее положение: их доля среди всех трудовых иммигрантов составляет порядка 90 %.
Преобладание трудовых иммигрантов в строительной отрасли объясняется сохранившимся высоким спросом на рабочую силу в данном секторе. Строительная отрасль в стране ежегодно демонстрирует рост за счет реализации государственных и частных инфраструктурных проектов, при этом значительная часть работ носит сезонный и трудоемкий характер, что снижает их привлекательность для местного населения и формирует устойчивую потребность в привлечении иностранных рабочих.
Стабильный уровень прибытия граждан Республики Узбекистан объясняется наличием сложившихся трудовых миграционных потоков и устойчивым спросом на рабочую силу из этой страны в строительстве, сельском хозяйстве и сервисных отраслях.
Отличающаяся динамика наблюдается в сегменте иностранной рабочей силы, привлекаемой юридическими лицами (далее - ИРС). Фактическое количество выданных разрешений для юридических лиц остается стабильным - около 14,5 тысяч ежегодно, что соответствует установленной квоте, несмотря на ее снижение. В географическом разрезе фиксируется рост доли ИРС Китайской Народной Республики - с 22 % до 38 %, а также из Республики Узбекистан с 12 % до 26 % в период с 2022 года по первое полугодие 2025 года. Данная тенденция обусловлена активизацией экономического сотрудничества, ростом участия иностранных компаний в инфраструктурных и промышленных проектах, а также расширением образовательных и инвестиционных программ.
Региональная структура привлекательности страны для иностранной рабочей силы является динамичной и напрямую зависит от реализации инвестиционных проектов. В качестве примера можно отметить сокращение доли Атырауской области в общем объеме привлечения ИРС с 47 % до 15 %.
Для более полного понимания процессов трудовой миграции целесообразно рассмотреть территориальное распределение иностранных граждан и определить ключевые регионы их концентрации.

2020 – 2024 жылдары шетелдік мамандардың көбі Атырау облысына (2024 жылы – 3,7 мың), Алматы қаласына (2024 жылы – 1,3 мың), Ақтөбе облысына (2024 жылы – 998), Батыс Қазақстан облысына (2024 жылы – 901) тартылды.
Қалыптасқан бөлудің құрылымы аталған өңірлердің салалық мамандануымен және экономикалық белсенділік деңгейімен айқындалады. Білікті шетелдік мамандар мен техникалық персоналға деген жоғары сұраныс сақталып отырған батыс өңірлерде "Теңізшевройл", "Қарашығанақ Петролиум Оперейтинг", "Норт Каспиан Оперейтинг Компани" сияқты ірі мұнай-газ және сервистік жобалар шоғырланған.
Ал Алматы және Астана қалалары елдің негізгі іскерлік және қаржылық орталықтары болып табылады, мұнда трансұлттық корпорациялардың өкілдіктері, құрылыс және IT-компаниялар, сондай-ақ халықаралық ұйымдар шоғырланған.
4-параграф. Заңсыз көші-қон
Қазіргі уақытта Қазақстан заңсыз көші-қонның трансұлттық арналарының маңызды транзиттік тораптарының бірі болып отыр. Бұған елдің географиялық орналасуы, халықаралық әуе және теміржол бағыттарының дамуы, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрі – ТМД) шеңберінде еркін жүріп-тұру режимінің сақталуы да ықпал етеді. Сонымен қатар ТМД елдеріндегі әлеуметтік-саяси жағдайдың тұрақсыздығы да елеулі фактор болып қала береді.
Соңғы жылдары едәуір бөлігі бұрын Ресей Федерациясында еңбек қызметін жүзеге асырған "маусымдық көшіп-қонушылар" деп аталатындар есебінен заңсыз еңбекші көші-қонның өсуі байқалады.
ХКҚҰ деректеріне сәйкес Қазақстанда сауалнамаға қатысқан еңбекші көшіп-қонушылардың үштен бірінен астамы ел аумағында заңсыз негізде жүр, ал 34 %-ы еңбек қызметін еңбек шартын жасамай жүзеге асырады. Неғұрлым көп таралған мәселелер ретінде тұрғын үйді жалға алудағы қиындықтар (55 %), зейнетақы жарналарының болмауы (40 %), медициналық көрсетілетін қызметтерге қолжетімділіктің шектеулілігі (20 %), сондай-ақ артық жұмыс істеу жағдайлары мен еңбекақының төмен деңгейін атап өткен. Көп жағдайда жұмысқа бейресми арналар мен жеке байланыс арқылы орналасқан.
5-параграф. Шетелдегі Қазақстан азаматтары
2025 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша шетелдерде еңбек қызметін жүзеге асыру мақсатында 156,7 мың Қазақстан азаматы болған. Олардың ең көп бөлігі Ресей Федерациясына тиесілі – 128,9 мың адам немесе 81,7 %. Бұған қоса азаматтардың едәуірі Корея Республикасында 15,2 мың (9,6 %), Польшада 2,6 мың (1,6 %) және Ұлыбританияда 2,4 мың (1,5 %) жұмыс істейді. Ресей Федерациясына шығатын азаматтар санының азаюы және сонымен бір мезгілде алыс шет елдерде жұмысқа орналасудың арта түскені атап өтілді.
Қазақстаннан шетелге жұмыс күшін шығаруды жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері (бұдан әрі – ЖҚЖА) ұйымдастырады, олар еңбек шарты аяқталғаннан кейін жұмысшылардың елге қайтуын қамтамасыз етеді. Сонымен қатар азаматтардың едәуір бөлігі жұмысқа өз бетінше немесе ЖҚЖА арқылы орналасады, ал құқықтық сауаттылық деңгейінің жеткіліксіздігінен еңбек құқықтарының бұзылу жиі ұшырасады.

В 2020 - 2024 годах наибольшее число иностранных специалистов было привлечено в Атыраускую область (в 2024 году - 3,7 тысячи), город Алматы (в 2024 году - 1,3 тысячи), Актюбинскую область (в 2024 году - 998), Западно-Казахстанскую область (в 2024 году - 901).
Сложившаяся структура распределения обусловлена отраслевой специализацией и уровнем экономической активности указанных регионов. В западных областях сосредоточены крупнейшие нефтегазовые и сервисные проекты, включая "Тенгизшевройл", "Карачаганак Петролиум Оперейтинг" и "Норт Каспиан Оперейтинг Компани", где сохраняется высокий спрос на квалифицированных иностранных специалистов и технический персонал.
В свою очередь города Алматы и Астана выступают ключевыми деловыми и финансовыми центрами страны, в которых сосредоточены представительства транснациональных корпораций, строительные и IT-компании, а также международные организации.
Параграф 4. Нелегальная миграция
В настоящее время Казахстан выступает одним из транзитных узлов в транснациональных каналах незаконной миграции. Этому способствуют как географическое положение страны, так и развитие международных авиа и железнодорожных маршрутов, а также сохраняющийся режим свободного передвижения в рамках Содружества Независимых Государств (далее - СНГ). Существенным фактором также остается нестабильная социально-политическая ситуация в странах СНГ.
За последние годы фиксируется рост нелегальной трудовой миграции, преимущественно за счет так называемых "сезонных мигрантов", значительная часть которых ранее осуществляла трудовую деятельность в Российской Федерации.
Согласно данным МОМ4 более трети опрошенных трудовых мигрантов в Казахстане находятся в стране без законных оснований, при этом 34 % осуществляют трудовую деятельность без заключения трудового договора. Среди наиболее распространенных проблем отмечаются трудности с арендой жилья (55 %), отсутствие пенсионных отчислений (40 %), ограниченный доступ к медицинским услугам (20 %), а также случаи сверхурочной занятости и низкого уровня оплаты труда. В большинстве случаев трудоустройство осуществляется через неформальные каналы и личные связи.
______________
4 опрос проведен в 8-ми регионах и крупных городах, охвачено 1 845 человек, большинство из которых прибыли из Узбекистана (63%), а также из РФ, Таджикистана, Туркменистана и Кыргызстана
Параграф 5. Граждане Казахстана за рубежом
По состоянию на 1 октября 2025 года за рубежом в целях осуществления трудовой деятельности находились 156,7 тысяч граждан. Наибольшая их численность приходится на Российскую Федерацию - 128,9 тысяч или 81,7 %. Кроме того, значительное количество граждан работают в Республике Корея - 15,2 тысяч (9,6 %), Польше - 2,6 тысяч (1,6 %) и Великобритании - 2,4 тысяч (1,5 %). В динамике отмечаются сокращение числа граждан, выезжающих в Российскую Федерацию, и одновременный рост трудоустройства в страны дальнего зарубежья.
Организация выезда рабочей силы из Казахстана за рубеж осуществляется частными агентствами занятости (далее - ЧАЗ), обеспечивающими возвращение работников по окончании трудового контракта. Вместе с тем значительная часть граждан трудоустраивается самостоятельно либо через ЧАЗ, при этом недостаточный уровень правовой грамотности нередко приводит к нарушениям трудовых прав.

Білім беру мәселелері бойынша Білім, ғылым және мәдениет жөніндегі Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – ЮНЕСКО) 2024 жылғы деректеріне сәйкес шамамен 91,2 мың студент шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім алуда, бұл әлем бойынша 9-орынға сәйкес келеді. Білім беруде Ресей Федерациясы әлі де көш бастап тұр (60 мыңнан астам), сондай-ақ Еуропа елдері, Америка Құрама Штаттары (бұдан әрі – АҚШ), Корея Республикасы және Гонконг кеңінен танымал.
6-параграф. Елордаға және агломерацияларға озыңқы ішкі көші-қон
Соңғы он жыл ішінде елдің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы тұрақты жағымсыз үрдістердің неғұрлым айқын көріністері солтүстік, орталық және шығыс өңірлердің ауылдық елді мекендерінде байқалады.
Оларға халық санының азаюы, еңбекке қабілетті азаматтардың кетуі, демографиялық құрылымның қартаюы, сондай-ақ халықтың жұмыспен қамтылу деңгейінің төмендеуі жатады.
Ауылдық елді мекендерде өсіп келе жатқан аумақтық теңсіздік жағдайында ірі қалалар – Астана мен Алматыға көші-қон легі күшейіп келеді, оған тұрақты түрде мониторинг жүргізілуде.
Астана қаласында он жыл ішінде халықтың орташа жылдық өсу қарқыны 5,8 %-ды құраса, Алматы қаласында 3,3 %-ды құрады.
Елордаға көші-қон жүктемесін азайтудың негізгі қиындығы сол, Астанаға таза көші-қон легі барлық өңірлерден қалыптасады. Бұл ретте соңғы он жылда неғұрлым шалғай батыс облыстардан көші-қон күшейе түсті (5,6-дан 10,7 есеге дейін), ал оңтүстік макроөңір үшін басымдықтың Алматы қаласынан Астана қаласына ауысуы байқалады. Осылайша, көші-қонның себептері табысы, тұрмыс сапасы және ірі қалаларға дейінгі қашықтығы жағынан айтарлықтай ерекшеленетін донор өңірлердегі қанағаттанарлықсыз жағдаймен ғана емес, сондай-ақ қабылдаушы орталықтардың тарту факторларымен де айқындалады.
Реципиент–қалаларды Астана және Алматы қалаларының ішкі көші-қон сальдосының екі еселенген айырмасын (73 және 36 мың адам) ескере отырып салыстырған жон. Бұл ретте бірқатар объективті әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер көші-қон тартымдылығын толық түсіндіруге мүмкіндік бермейді. Мысалы, Алматы қаласы халық саны бойынша елордаға қарағанда 1,5 есеге және жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) бойынша 2 есеге артық (2024 жылы – 31,3 трлн теңге және 15 трлн теңге). Алматы қаласының жан басына шаққандағы ЖӨӨ 36 %-ға (13,8 млн теңге және 10,1 млн теңге), халықтың ақшалай табысы – 15 %-ға жоғары (348 мың теңге және 303 мың теңге), ал екі қаладағы медианалық жалақы салыстыруға келеді (326 мың теңге және 328 мың теңге).

По вопросам образования по данным Организации Объединенных Наций, науки и культуры (далее - ЮНЕСКО) на 2024 год около 91,2 тысяч студентов обучаются в зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования, что соответствует 9-му месту в мире. Основным направлением обучения остается Российская Федерация (свыше 60 тысяч), также популярны страны Европы, Соединенные Штаты Америки (далее - США), Республика Корея и Гонконг.
Параграф 6. Опережающая внутренняя миграция в столицу и агломерации
За последние десять лет в социально-экономическом развитии страны все более отчетливо проявляются устойчивые негативные тенденции, наиболее выраженные в сельских населенных пунктах северных, центральных и восточных регионов.
К их числу относятся сокращение численности населения, отток трудоспособных граждан, старение демографической структуры, а также снижение уровня занятости.
На фоне нарастающих территориальных диспропорций в сельской местности усиливается миграционный отток в крупнейшие города - Астану и Алматы, который находится под постоянным мониторингом.
Среднегодовые темпы роста населения за десять лет в городе Астане составили 5,8 %, тогда как в городе Алматы - 3,3 %.
Ключевая сложность в снижении миграционной нагрузки в столицу заключается в том, что чистый приток в Астану формируется за счет всех регионов страны. При этом за последние десять лет существенно усилилась миграция из более удаленных западных областей (от 5,6 до 10,7 раз), а для южного макрорегиона зафиксировано смещение приоритета от города Алматы в пользу города Астаны. Таким образом, причины миграции определяются не только социально-экономическим положением регионов-доноров, которые существенно различаются по уровню доходов, качеству жизни и территориальной удаленности, но и факторами притяжения принимающих центров.
Представляется целесообразным сопоставление городов-реципиентов с учетом двукратной разницы сальдо внутренней миграции городов Астаны и Алматы (73 и 36 тысяч человек). При этом ряд объективных социально-экономических показателей не позволяет в полной мере объяснить различия в миграционной привлекательности. Так, численность населения города Алматы в 1,5 раза превышает численность населения столицы, а объем валового регионального продукта (далее - ВРП) - в 2 раза (31,3 трлн тенге против 15,0 трлн тенге в 2024 году). Подушевой ВРП города Алматы выше на 36 % (13,8 млн тенге против 10,1 млн тенге), денежные доходы населения - на 15 % (348 тыс. тенге против 303 тыс. тенге), при этом медианная заработная плата в обоих городах сопоставима (326 тысяч и 328 тысяч тенге соответственно).

Екі қала да индустриялықтан кейінгі даму түріне жатады, ал Алматы қаласында ЖОО құрылымдағы бизнестік көрсетілетін қызметтердің үлесі одан да жоғары (ЖӨӨ-нің 32 %-ы Астана қаласында 22 %). Тұтынушылық себет құнында орта есеппен алғанда онша көп айырмашылық жоқ. Жоғары білім саласында Алматы қаласындағы көрсеткіш әлдеқайда жоғары: жыл сайын 2,5 еседен көп түлек оқып шығады (36,3 мың адам, 14,4 мың адаммен салыстырғанда).
Елорданың негізгі көші-қон тартымдылығы – тұрғын үйдің қолжетімділігінде, ол сондай-ақ жинақтар мен инвестициялардың негізгі құралы болып отыр. Егер бір тұрғынға ел бойынша орташа есеппен жылына 0,95 ш.м. тұрғын үй пайдалануға берілсе, Алматы қаласында 1,1 ш.м., ал Астана қаласында 3 ш.м. беріледі. Алшақтық әсіресе соңғы бес жылда ұлғая түсті: егер Алматы қаласында пайдалануға берілетін тұрғын үйлердің көлемі 22 %-ға артса, елордада 2,5 есе артқан.
Сондай-ақ Астана қаласының елорда ретіндегі мәртебесінен басқа, республикалық маңызы бар объектілердің көпшілігі осында жинақталғанын (атап айтқанда, медициналық кластер) және бүкіл солтүстік және орталық макроөңірдің экономикалық орталығы болып табылатынын атап өткен жөн. Алматы қаласынан айырмашылығы – аумақтың дамуы шектелмеген, полиорталықтық құрылымымен сипатталады және ұзақ уақыт бойы арнайы экономикалық аймақ (бұдан әрі – АЭА) болды.
Қалалық агломерациялардың өсуі жалғасатын болады, бұл объективті процесс және урбандалудың жаһандық үрдістеріне сәйкес келеді. Сонымен қатар реттелмейтін ішкі көші-қонның салдарынан ірі агломерациялық орталықтардың (Астана, Алматы) айналасында инфрақұрылым деңгейі жеткіліксіз, бейберекет құрылыс салынатын аумақтар қалыптасады, бұл "кедейлік белдеулерінің" пайда болу тәуекелін тудырады. Олардың одан әрі кеңеюі әлеуметтік шиеленіске, халықтың өмір сүру сапасының нашарлауына және қалалық саясаттың тиімділігінің төмендеуіне әкеледі.
7-параграф. Ауылдық елді мекендер мен шекара маңындағы солтүстік өңірлердегі халық санының азаюы
Соңғы онжылдықтарда Қазақстан Республикасының шекара маңындағы солтүстік өңірлеріндегі ауылдық елді мекендерде халық санының ұдайы азаю үрдісі байқалады.
Бұл серпін бірқатар факторларға байланысты, оның ішінде көші-қон легі, халықтың табиғи кемуі, әлеуметтік-экономикалық жағдайлардағы теңгерімсіздік және инфрақұрылымның жеткіліксіздігі.
Шекара маңындағы аймақтардың демографиялық тұрғыдан тұралауы әлеуметтік-экономикалық сын-қатер ғана емес, сондай-ақ кеңістік қауіпсіздігі, аумақтық байланыс және өңірлік дамудың ұзақмерзімді тұрақтылығы мәселелерін де қозғайды.
Шекара маңындағы солтүстік аудандардың көпшілігінде еңбекке қабілетті халықтың, ең алдымен жастардың, білікті мамандардың және орта жастағы отбасылардың толассыз кетіп жатқаны байқалады. Негізгі себебі – экономикалық белсенділіктің төмендігі, жұмыс орындарының жеткіліксіздігі және кәсіби өсу перспективаларының болмауы.
Көрші елдерге білім алу мақсатындағы көші-қонның жалғасуы, кейін түлектердің едәуір бөлігінің Қазақстанға оралмауы да қосымша фактор болып отыр.
Бірқатар солтүстік және шығыс өңірлердегі туу көрсеткіші төмен және халық қартаюының жылдамдағаны байқалады. Демографиялық құрылым үлкен жастағы топтарға қарай ығысуда, бұл әлеуметтік қолдау жүйесіне ұзақмерзімді жүктемені күшейтіп, еңбек әлеуетін төмендетеді.
Аталған демографиялық процестер инфрақұрылымдық шектеулермен күшейе түседі. Бұл өңірлердің дамуына кедергі болатын маңызды факторлар – көлік байланысының жеткіліксіздігі, жол желісінің ескіргендігі және шағын елді мекендердегі инженерлік инфрақұрылымның әлсіз дамуы.
Осылардың жиынында газбен қамтамасыз етуге, орталықтан сумен жабдықтауға, цифрлық көрсетілетін қызметтерге, сапалы медициналық көмек пен білімге қолжетімділіктің шектеулі болуы онда тұруды және кәсіпкерлік қызмет жүргізуді тартымсыз етеді, бұл көші-қон легін аттырады.
Шешім қабылдайтын орталықтардан алшақтық көші-қон легінің жылдамдауына, жергілікті қауымдастықтардың әлеуметтік-экономикалық дамуға атсалысуын төмендетуге және ауылдық елді мекендердегі кейбір жалпы білім беретін мектептердің жабылуына ықпалын тигізді.

Оба города относятся к постиндустриальному типу развития, при этом в городе Алматы доля бизнес-услуг в структуре ВРП выше (32 % против 22 % в городе Астане). Различия в стоимости потребительской корзины в среднем не существенны. В сфере высшего образования город Алматы также демонстрирует более высокие показатели: ежегодно обучение завершают в 2,5 раза больше выпускников (36,3 тыс. человек против 14,4 тыс. человек).
Ключевым фактором миграционной привлекательности столицы остается доступность жилья, которое выступает в том числе в качестве основного инструмента сбережений и инвестиций. Если на одного жителя в среднем по стране вводится 0,95 кв. м. в год, в городе Алматы - 1,1 кв. м, то в городе Астане порядка 3 кв. м. Разрыв особенно увеличился за последние пять лет: если в городе Алматы объем вводимых в эксплуатацию жилых зданий вырос на 22 %, тогда как в столице - в 2,5 раза.
Дополнительно следует отметить, что помимо столичного статуса города Астаны аккумулирует в себе большинство объектов республиканского значения (в частности, медицинский кластер) и является экономическим центром всего северного и центрального макрорегиона. В отличие от города Алматы столица не ограничена в территориальном развитии, характеризуется полицентричной структурой и в течение длительного времени функционировала в условиях специальной экономической зоны (далее - СЭЗ).
Рост городских агломераций будет продолжаться, что является объективным процессом и соответствует глобальным тенденциям урбанизации. Вместе с тем нерегулируемая внутренняя миграция формирует вокруг крупнейших агломерационных центров (города Астана, Алматы), так называемые территории с недостаточным уровнем инфраструктуры и стихийной застройкой, что создает риск формирования "поясов бедности". Их дальнейшее расширение может привести к росту социальной напряженности, снижению качества жизни населения и уменьшению эффективности городской политики.
Параграф 7. Убыль населения в сельских населенных пунктах и северных приграничных территориях
За последние десятилетия в сельских населенных пунктах северных приграничных территорий Республики Казахстан отмечается устойчивая тенденция сокращения численности населения. 5
Указанная динамика обусловлена совокупностью факторов, включая миграционный отток, естественную убыль населения, дисбаланс социально-экономических условий и инфраструктурную недостаточность.
Демографическое истощение приграничных зон становится не только социально-экономическим вызовом, но и затрагивает вопросы пространственной безопасности, территориальной связности и долгосрочной устойчивости регионального развития.
В большинстве северных приграничных районов фиксируется устойчивый отток трудоспособного населения прежде всего молодежи, квалифицированных специалистов, семей среднего возраста. К ключевым причинам относятся низкий уровень экономической активности, недостаточное количество рабочих мест и отсутствие возможных перспектив профессионального роста.
Дополнительным фактором выступает сохраняющаяся образовательная миграция в соседние государства, после которой значительная часть выпускников не возвращается сразу в Казахстан.
В ряде северных и восточных регионов также наблюдаются низкие показатели рождаемости и ускоренное старение населения. Демографическая структура смещается в сторону старших возрастных групп, что усиливает долгосрочную нагрузку на систему социальной поддержки и снижает трудовой потенциал.
Указанные демографические процессы усугубляются инфраструктурными ограничениями. Существенными факторами, сдерживающими развитие данных регионов, остаются недостаточная транспортная связанность, высокая степень износа дорожной сети и слабое развитие инженерной инфраструктуры в малых населенных пунктах.
В совокупности ограниченный доступ к газификации, централизованному водоснабжению, цифровым услугам, качественной медицинской помощи и образованию снижает привлекательность проживания и ведения предпринимательской деятельности, что усиливает миграционный отток.
Удаленность центров принятия решений способствовала ускорению миграционного оттока и снижению вовлеченности местных сообществ в социально-экономическое развитие и закрытию некоторых общеобразовательных учреждений в сельских населенных пунктах.
______________________
5 Концепция регионального развития Республики Казахстан на 2025 – 2030 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 679.

2) "Серпін" білім беру бағдарламасы аясында Солтүстік, Шығыс және Орталық Қазақстанның оқу орындарына түскен, оңтүстік өңірден келген талапкерлердің оқу ақысын өтеу, мемлекеттік стипендия төлеу, жол жүру және тұру шығындарын өтеу.
Қандас мәртебесіне ие адамдарға қосымша қолдау шаралары қарастырылған: жеке мақсаттағы мүлікке кедендік баж төлеуден босату, бейімделу бойынша тегін қызмет көрсету, медициналық көмек көрсету, білім беру ұйымдарынан орын беру, колледждер мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқуға квота беру, әлеуметтік қорғау шаралары және жұмыспен қамтуға көмек көрсету, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін уақытша тегін жер пайдалану құқығымен жер учаскелерін беру.
Қазақстан Республикасына кіруді және шығуды оңайлату мақсатында 2023 жылғы шілдеден бастап шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасы енгізілді.
Білікті мамандарды тарту және IT-саланы дамыту мақсатында жаңа типтегі "Neo Nomad" (B12-1) және "Digital Nomad Visa" (B9-1) визалары енгізілді. 2024 жылғы қарашадан бастап шетелдіктер ай сайынғы табысы 3 мың АҚШ долларынан төмен емес екенін растаса, "Neo Nomad" визасы Қазақстаннан салық міндеттемелерінсіз бір жылға дейін қашықтан жұмыс істеуіне мүмкіндік береді.
"Digital Nomad" визасы елде тұрақты тұруға ниет білдіретін IT-мамандарға арналған, оған қоса Astana Hub қолдауымен оңайлатылған рәсімдер ұсынылады. Аталған визалық құралдар цифрлық экономиканы дамытуға бағытталған және ішкі еңбек нарығында бәсекелестік тудырмайды.
2-параграф. Мемлекеттік органдардың көші-қон процестерін реттеудегі функциялары
Көші-қон саясатын мынадай негізгі орталық мемлекеттік органдар іске асырады:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі миграциялық процестерді реттейді, еңбекші көшіп-қонушылар мен этникалық қазақтарды есепке алады, сондай-ақ ведомстволар арасындағы өзара іс-қимылды үйлестіреді.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі келу мен кетуді бақылауды, шетелдік азаматтарды тіркеуді және рұқсат беруді қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі визалық саясатты және консулдық сүйемелдеуді іске асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті қауіпсіздікті және заңсыз көші-қонның алдын алуды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Ғылым және жоғары білім және Оқу-ағарту министрліктері көшіп-қонушылардың денсаулық сақтау, білім беру және бейімделу саласындағы ілеспе функцияларды орындайды.
Жергілікті атқарушы органдар жергілікті жерлерде орталық органдардың шешімдерін бейімдей отырып іске асыруды қамтамасыз етеді және көші-қон мониторингінің жалпы жүйесінің түзілуіне негіз болатын бастапқы ақпаратты қалыптастырады, операциялық-атқарушы рөлін атқарады.
"Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ЕРДО) талдамалық қолдау көрсетеді, ол көші-қон факторларын ескере отырып болжамдар дайындауды, көші-қон процестерінің мониторингін сондай-ақ қандастарға, шетел азаматтарына, жұмыс берушілерге және Қазақстан Республикасының азаматтарына көші-қон бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін цифрлық порталдың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.

2) абитуриентов из южных регионов, поступивших на обучение в учебные заведения в областях Северного, Восточного и Центрального Казахстана в рамках образовательной программы "Серпін"13: покрытие стоимости обучения, выплаты государственных стипендий, компенсации за проезд и проживание.
Для лиц со статусом кандас предусмотрены дополнительные меры поддержки, включая освобождение от уплаты таможенных пошлин на имущество для личного пользования, предоставление бесплатных адаптационных услуг, медицинской помощи, мест в организациях образования, квот на обучение в колледжах и организациях высшего и (или) послевузовского образования, меры социальной защиты и содействие в трудоустройстве, а также предоставление земельных участков для ведения личного подсобного хозяйства на праве временного безвозмездного землепользования.
Для этнических казахов, проживающих за рубежом, с июля 2023 года внедрена карта "Ата жолы" в целях упрощения въезда и выезда в Республику Казахстан.
Для привлечения квалифицированных специалистов и развития IT-сферы внедрены новые типы виз - "Neo Nomad" (B12-1) и "Digital Nomad Visa" (B9-1). Виза "Neo Nomad", которые с ноября 2024 года позволяют иностранцам работать удаленно из Казахстана до одного года без налоговых обязательств при подтвержденном доходе от 3 тысяч долл. США в месяц.
Виза "Digital Nomad" ориентирована на IT-специалистов, желающих получить постоянное место жительства в стране, сопровождаемая упрощенной процедурой при поддержке Astana Hub. Указанные визовые инструменты направлены на развитие цифровой экономики и не создают конкуренции на внутреннем рынке труда.
______________________
12 Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2014 года № 72 "Об утверждении размеров и Правил предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты"
13 Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту
Параграф 2. Функции государственных органов в регулировании миграционных процессов
Реализация миграционной политики осуществляется следующими основными центральными государственными органами:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан осуществляет регулирование миграционных процессов, учет трудовых мигрантов и этнических казахов, а также координацию межведомственного взаимодействия.
Министерство внутренних дел Республики Казахстан обеспечивает контроль въезда и выезда, регистрацию и выдачу разрешений иностранным гражданам.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан реализует визовую политику и консульское сопровождение.
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан - безопасность и предотвращение нелегальной миграции.
Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан и Министерство просвещения Республики Казахстан выполняют сопутствующие функции в сфере здравоохранения, образования и адаптации мигрантов.
Местные исполнительные органы обеспечивают операционно-исполнительную и адаптационную реализацию решений центральных органов на местах и формируют первичную информацию, на основе которой выстраивается общая система миграционного мониторинга.
Аналитическую поддержку начало оказывать акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов" (далее - ЦРТР), которое обеспечивает мониторинг миграционных процессов, подготовку прогнозов с учетом миграционных факторов, а также функционирование цифрового портала для предоставления миграционных услуг лицам со статусом қандас, иностранным гражданам, работодателям и гражданам Республики Казахстан.

3-параграф. Көші-қонды реттеу жүйесіндегі цифрлық құралдар
Қазіргі уақытта мемлекеттік органдар көші-қон процестерін реттеу үшін өздерінің цифрлық құралдарын пайдаланады.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің migration.enbek.kz платформасы Қазақстан Республикасының азаматтарына, этникалық қазақтарға, шетел азаматтарына, инвесторлар мен жұмыс берушілерге көрсетілетін қызметтерді онлайн ұсынады, онда қандас мәртебесі мен "Ата жолы" картасын қоса алғанда, рұқсат алу мен өтініш беру автоматтандырылған.
"Шетелдік жұмыс күші" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ШЖК" ААЖ) Қазақстан Республикасында жұмыс істеу үшін рұқсаттарды қоса алғанда, шетелдік мамандарды, еңбекші көшіп-келушілерді, арнайы экономикалық аймақтар (бұдан әрі – АЭА) шеңберінде мамандарды тарту жөніндегі деректерді есепке алуды, мониторингілеу және талдамалық өңдеуді қамтамасыз етеді, еңбек шарттары мен шекаралардан өтуі бойынша ШЖК мониторингі жүргізіледі.
"Қандас" жүйесі этникалық қазақтарға мемлекеттік қызмет көрсетуді: мәртебе беруді, квота, "Ата жолы" картасын алуды, этникалық ерекшелігін растауды автоматтандырады. Жүйе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бірқатар ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған және оны шетел мекемелері пайдаланады.
"Бүркіт" ақпараттық жүйесі шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың келуін‑кетуін есепке алуға, көшіп-қонушыларды тіркеуге, визаларды ұзартуға, уақытша/тұрақты тіркеуге, болу мерзімдері мен көші-қон мәртебесін бақылауға арналған бірыңғай дерекқор.
Сондай-ақ "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесі жұмыс істейді, онда Қазақстан азаматтары мен шетелдіктердің ішкі және сыртқы көшіп-қонуы туралы деректер жинақталған, ведомствоаралық өзара іс‑қимылды, нақты уақыт режимінде көші-қон процестерінің мониторингін, елде болудың заңдылығын, заңсыз көші-қонның ашылуын және қажет болған жағдайда жедел-іздестіру қызметін бақылауды қамтамасыз етеді.
4-тарау. Көші-қон саласындағы проблемалы мәселелер
1-параграф. Әкімшілік жүйелерді күшейтудің және көші-қонды басқарудың институционалдық ортасын қатаңдатудың қажеттігі
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы еліміздің алты өңірінде, оның ішінде ірі қалаларда заңсыз көші-қон арналарын анықтады. Өңірлердің бірінде халыққа қызмет көрсету орталықтарының, медициналық мекемелердің қызметкерлері мен жеке тұлғалардың қатысуымен қылмыстық топ қызметінің жолы кесілді, олар құжаттарды (еңбек шарттарын, медициналық анықтамаларды) қолдан жасап, тұрғылықты жері бойынша жалған тіркеу ресімдеген. Нәтижесінде жалған мекенжай бойынша тіркелген 22 мың шетелдік анықталды.

Параграф 3. Цифровые инструменты в системе регулирования миграции
В настоящее время государственные органы используют собственные цифровые инструменты для регулирования миграционных процессов.
Платформа migration.enbek.kz Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан предоставляет онлайн-услуги для граждан Республики Казахстан, этнических казахов, иностранных граждан, инвесторов и работодателей, автоматизирует получение разрешений и подачу заявлений, включая статус кандаса и карту "Ата жолы".
Автоматизированная информационная система "Иностранная рабочая сила" (далее - АИС "ИРС") обеспечивает учет, мониторинг и аналитическую обработку данных по привлечению иностранных специалистов, включая разрешения для работы в Республике Казахстан трудовых иммигрантов, специалистов в рамках специальных экономических зон (далее - СЭЗ), ведется мониторинг ИРС по трудовым договорам и пересечениям границы.
Система "Қандас" автоматизирует предоставление государственных услуг этническим казахам: присвоение статуса, получение квот, карты "Ата жолы", подтверждение этнической принадлежности. Система интегрирована рядом информационных систем Министерства внутренних дел Республики Казахстан и используется загранучреждениями.
Информационная система "Беркут" представляет единую базу данных для учета въезда‑выезда иностранцев и лиц без гражданства, регистрации мигрантов, продления виз, временной/постоянной регистрации, контроля сроков пребывания и миграционного статуса.
Также действует информационная система "Миграционная полиция", которая аккумулирует данные о внутренних и внешних миграционных перемещениях граждан Казахстана и иностранных граждан, обеспечивает межведомственное взаимодействие, мониторинг миграционных процессов в режиме реального времени, контроль за законностью пребывания, раскрытием незаконной миграции и оперативно‑розыскной деятельностью при необходимости.
Глава 4. Проблемные вопросы в сфере миграции
Параграф 1. Необходимость усиления систем администрирования и ужесточения институциональной среды управления миграцией
Генеральной прокуратурой Республики Казахстан выявлены каналы незаконной миграции в шести регионах страны, включая крупные города. В одном из регионов пресечена деятельность организованной преступной группы с участием сотрудников центров обслуживания населения, медицинских учреждений и частных лиц, осуществлявших подделку документов (трудовых договоров, медицинских справок) и оформление фиктивной регистрации по месту проживания. В результате выявлено порядка 22 тысяч иностранных граждан, зарегистрированных по фиктивным адресам.

ІІМ Көші қон қызметі комитетінің деректеріне сәйкес 2025 жылғы 9 айдың өзінде ғана 306 мың шетелдік, оның ішінде 70 мыңы көші-қон заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған. Елден шығарылған 14 мың шетел азаматынан өндірілген айыппұл сомасы 4,7 млрд теңгені құрады.
Ішкі тіркеу институтының ресми сипаты осы саладағы тәуекелдерді басқаруды біршама қиындатады. Азаматтардың тұрғылықты жері туралы мәліметтер уақытында жаңартылмайды, ал уақытша және еңбек ету мақсатындағы қоныс аудару статистикадан тыс қалады. Бұл көші-қон легін объективті есепке алу мүмкіндігін шектейді және өнірлердің әлеуметтік-экономикалық және инфрақұрылымдық дамуын жоспарлау сапасын төмендетеді.
Азаматтарды жалған тіркеп қою мәселесіне ерекше назар аудару қажет. 1 мыңнан астам "резеңке пәтер" анықталды, олардың көпшілігі шетелдіктерді қоса алғанда 70 мың адам тіркелген республикалық маңызы бар қалаларға тиесілі. Елордада бір пәтерге бір жыл ішінде 3,4 мың адам тіркелген жағдайлар бар. Бұл бұзушылықтың жүйелі сипатына қарамастан, тұрғын үй иелерінің жауапкершілігі, әдетте, әкімшілік шаралармен ғана шектеледі.
Қазақстан Республикасына келген шетел азаматтары көбінесе нақты тіркелген жерлерінде тұрмайды, бұл құқық қорғау органдары тарапынан оларды анықтап, бақылау жүргізуді қиындатады. Айталық, 2024 жылдың 9 айының өзінде ғана көші-қон заңнамасын бұзған 331 мыңнан астам адам анықталды.
Шетелдік жұмыс күшін заңсыз тартқаны үшін 3 мыңнан астам жұмыс беруші жауапқа тартылды, бұл ретте айыппұлдың орташа мөлшері шамамен 120 мың теңгені құрады. Көрсетілген сома заңды түрде жұмыс істейтін бір жұмыскердің бір айлық жалақысы бойынша салықтар мен әлеуметтік аударымдарымен салыстыруға болады. Бұл ретте айыппұл әрбір заңсыз тартылған көшіп-қонушы үшін емес, анықталған факт үшін жалпы салынады, бұл экономикалық ынталандырудың бұрмалануына әкеледі: талаптарды сақтау және оларды бұзғаны үшін санкциялар арасындағы теңсіздік жағдайында жұмыс берушілерге көп жағдайда еңбек қарым-қатынасын заңдастырудан бұлтару экономикалық тұрғыдан айыппұл төлеуге қарағанда тиімдірек.
Бұған қоса көші-қон заңнамасын бұзғанына қарамастан, шетелдік азаматтар цифрлық платформада көрсетілетін қызметтерге (платформалық жұмыспен қамту, банк көрсететін қызметтер және т.б.) кедергісіз қол жеткізе алады. Бұл жеке компаниялардың өздері үшін де (ықтимал сенімсіздік), сондай-ақ көші-қон мәртебесі заңсыз келген шетел азаматтарымен қарым-қатынас жасайтын азаматтар үшін де қосымша тәуекелдер туындатады.

Согласно данным Комитета миграционной службы МВД только за 9 месяцев 2025 года к административной ответственности привлечено 306 тысяч иностранных граждан, из которых 70 тысяч за нарушение миграционного законодательства. По итогам выдворения 14 тысяч иностранных граждан сумма взысканных штрафов составила 4,7 млрд тенге.
Формальный характер института внутренней регистрации существенно затрудняет управление миграционными рисками. Сведения о месте проживания граждан обновляются несвоевременно, а временные и трудовые перемещения зачастую не отражаются в статистике. Это ограничивает возможности объективного учета миграционных потоков и снижает качество планирования социально-экономического и инфраструктурного развития регионов.
Отдельного внимания требует проблема фиктивной регистрации граждан. Выявлено более 1 тысячи так называемых "резиновых квартир", преимущественно в городах республиканского значения, в которых зарегистрированы 70 тысяч человек, включая иностранных граждан. Зафиксированы случаи регистрации до 3,4 тысячи человек в течение одного года в одной квартире в столице. Несмотря на системный характер указанных нарушений, ответственность владельцев жилья, как правило, ограничивается административными мерами.
Иностранные граждане, прибывающие в Республику Казахстан, нередко фактически не проживают по месту регистрации, что существенно затрудняет их установление и контроль со стороны правоохранительных органов. Так, только за 9 месяцев 2024 года выявлено свыше 331 тысяч лиц, нарушивших требования миграционного законодательства.
За незаконное привлечение иностранной рабочей силы к ответственности привлечено более 3 тысяч работодателей, при этом средний размер штрафа составил порядка 120 тысяч тенге. Указанная сумма сопоставима с налоговыми и социальными отчислениями за один месяц по заработной плате одного легального работника. При этом штраф налагается за выявленный факт в целом, а не за каждого незаконно привлеченного мигранта, что формирует искажающие экономические стимулы: в условиях дисбаланса между стоимостью соблюдения требований и санкциями за их нарушение работодателям зачастую экономически выгоднее уклоняться от легализации трудовых отношений и уплачивать штрафы.
Кроме того, несмотря на нарушение миграционного законодательства, иностранные граждане могут сохранять беспрепятственный доступ к услугам цифровых платформ (платформенная занятость, банковские услуги и так далее). Это создает дополнительные риски как для самих частных компаний (потенциальная неблагонадежность), так и для граждан, взаимодействующих с иностранными лицами, находящимися в нелегальном миграционном статусе.

2-параграф. Қауіпсіздік инфрақұрылымын нығайту қажеттігі
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) деректеріне сәйкес 2025 жылғы 1-жартыжылдықтың өзінде ғана мемлекеттік шекара режимін бұзғаны үшін 14,6 адам ұсталған, қару-жарақ пен оқ-дәрі алып өтуге тырысқан 475 әрекеттің жолы кесілді, сондай-ақ 14 млрд теңгеден артық соманы құрайтын валютаны заңсыз өткізу фактісі анықталды. Сонымен қатар террористік әрекетке қатысы бар 246 шетелдік азаматтың кіру әрекеттері тоқтатылды, терроризм мен діни экстремизм идеяларын қолдайтын 800-ге жуық көшіп-қонушы анықталды.
Сыртқы көшіп-қонушыларды эпидемиологиялық бақылау қажеттігіне баса назар аудару қажет. Еңбек ету мақсатындағы көшіп-қону мен мәжбүрлі қоныс аударудың өсуі (босқындар, транзиттік көшіп-қонушы) ел аумағына инфекциялық ауру әкелу қаупін арттырады. Осыған байланысты эпидемиологиялық жағдайды жүйелі мониторингілеу, сондай-ақ көшіп-қонушылардың денсаулық сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді алуы кезіндегі құқықтық және әкімшілік кедергілерді жою қажет.
Бұған қоса көші-қон кенеттен қарқын алған жағдайға ведомствоаралық бірыңғай іс-қимыл алгоритмі құрылмаған.
3-параграф. Келетін халықтың тек санына қатысты тәсілден сапалық аспектілеріне көшу қажеттігі
Жаңа экономикалық модельге көшу, еңбек нарығындағы сын-қатерлердің артуы және мемлекеттің фискалдық мүмкіндіктерінің шектелуі жағдайында көшіп-қонушыларды тарту саясатын қайта қарау қажет.
Сырттан көшіп келушілерді мемлекеттік ресурстарға қосымша жүктеме емес, әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясын іске асыруды күшейтетін фактор ретінде қарастыру қажет.
Этникалық көшіп-қонушылар мен қандастардың еңбек, білім және тіл білу бойынша әлеуетін бағаламау мемлекеттің оларды мақсатты түрде тарту және тиімді интеграциялау мүмкіндігін шектейді.
Алдыңғы жылдардағы көші-қон саясатын іске асыру тәжірибесі этникалық репатрианттар мен қандас мәртебесіне ие адамдарды бейімдеу мәселесінің маңыздылығы арта түскенін көрсетті. Өңірлік еңбек нарықтарының сұранысы жеткілікті түрде ескермегендіктен, оларды жұмысқа орналастыруда қиындықтар кездеседі. Әлеуметтік-экономикалық және мәдени-білім беру құрауыштарын қамтитын кешенді интеграциялауды пысықтау талап етіледі.
4-параграф. Мемлекеттік бюджетке қаражаттың жеткілікті деңгейде түспеуі және ШЖК тарту жағдайында жүйелі айырмашылықтар нәтижесінде сыбайлас жемқорлыққа қолайлы ортаның қалыптасуы және
Заңды тұлғаларға арналған ШЖК квотасы шеңберінде мамандарды тартумен салыстырғанда үй шаруашылығына тартылған еңбекші көшіп келуші мәртебесін ресімдеу шығасыларының анағұрлым аз болуы ұйымдарда іс жүзінде еңбек қызметін жүргізген кезде тұрғылықты жері бойынша жалған тіркелу практикасының таралуына әкеледі.
Мұндай тетік жұмыс берушілерге фискалдық жүктемені азайтуға мүмкіндік береді, бірақ бюджеттік төлемдердің жете түспеу, статистиканың бұрмалануы, көлеңкелі жұмыспен қамтудың өсуі және жұмыскерлердің тиісті құқықтық қорғалмауы қатар жүреді.

Параграф 2. Необходимость укрепления инфраструктуры безопасности
Согласно данным Комитета национальной безопасности (далее - КНБ) только за первое полугодие 2025 года задержано 14,6 тысяч лиц за нарушения режима государственной границы, пресечено 475 попыток незаконного провоза оружия и боеприпасов, а также выявлены факты незаконного перемещения валюты на сумму свыше 14 млрд тенге. Кроме того, предотвращены попытки въезда 246 иностранных граждан, причастных к террористической деятельности, и выявлено порядка 800 мигрантов, поддерживающих идеи терроризма и религиозного экстремизма.
Отдельного внимания требует усиление эпидемиологического контроля внешних мигрантов. Рост трудовой миграции и вынужденных перемещений (беженцы, транзитные мигранты) повышает риск завоза инфекционных заболеваний на территорию страну. В этой связи необходимы системный мониторинг эпидемиологической ситуации, а также устранение правовых и административных барьеров, ограничивающих доступ мигрантов к услугам здравоохранения.
Вместе с тем в настоящее время отсутствует единый межведомственный алгоритм действий на случай внезапных миграционных всплесков.
Параграф 3. Необходимость перехода от исключительно количественного подхода к качественным аспектам прибывающего населения.
В условиях перехода к новой модели экономического развития, усиления структурных вызовов на рынке труда и ограничивающихся фискальных возможностей государства требуется пересмотр политики привлечения мигрантов.
Внешняя иммиграция должна рассматриваться как фактор, усиливающий реализацию стратегии социально-экономического развития, а не как дополнительная нагрузка на государственные ресурсы.
Отсутствие оценки трудового, образовательного и языкового потенциала этнических мигрантов и кандасов на постоянное проживание ограничивает возможности государства по их целенаправленному привлечению и эффективной интеграции людей.
Практика реализации миграционной политики предыдущих лет свидетельствует о возрастающей значимости вопросов адаптации этнических репатриантов и лиц со статусом кандас. Существуют трудности с их трудоустройством из-за недостаточного учета потребности региональных рынков труда. Требуется проработка комплексной интеграции, охватывающей социально-экономическую и культурно-образовательную составляющие.
Параграф 4. Недопоступление средств в государственный бюджет и формирование благоприятной для коррупции среды вследствие системных различий в условиях привлечения ИРС
Более низкие издержки оформления статуса трудового иммигранта, привлекаемых в домашние хозяйства, по сравнению с привлечением специалистов в рамках квоты ИРС для юридических лиц способствуют распространению практики фиктивной регистрации по месту проживания при фактическом осуществлении трудовой деятельности в организациях.
Данный механизм позволяет работодателям снижать фискальную нагрузку, однако одновременно приводит к недопоступлению бюджетных платежей, искажению официальной статистики, росту теневой занятости и отсутствию надлежащей правовой защиты работников.

5-параграф. ЖЖҚА қызметін бақылаудың төмендігі салдарынан шетелдегі Қазақстан Республикасының азаматтары құқықтарының бұзылу ықтималдығының артуы
Жоғарыда көрсетілгендей, жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері (ЖҚЖА) жосықсыз қызметіне қатысты жағдайлар сақталуда, ол артық комиссия алу, бос жұмыс орындары туралы жалған ақпарат беру, еңбек жағдайларын жасыру, кемсітушілік тәжірибені қолдану, шарттық кепілдіктердің болмауы, сондай-ақ азаматтарды еңбекпен қанау көріністерінен байқалады.
Аталған бұзушылықтар көбіне қазіргі уақытта реттеушілік әсердің болмауына байланысты болып отыр. Бұрын ЖҚЖА қызметі міндетті түрде лицензияланатын, алайда 2007 жылы бұл тетік жойылған.
Қазіргі кезде ЖҚЖА мемлекеттік тіркелімсіз, сертификаттау жүйесі мен сақтандыру кепілдіктерінсіз жұмыс істейді, ал мемлекеттік бақылау шаралары жүйесіз және әдетте, тек азаматтардың жолданымдары бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте "Жеке жұмыспен қамту агенттіктері туралы" халықаралық еңбек ұйымының № 181 конвенциясының ережелерінде жеке жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметін мемлекеттік реттеу, олардың қызметінің ашықтығына қойылатын талаптарды белгілеу, жұмыскерлерден негізсіз төлем алуға жол бермеу, сондай-ақ еңбек етушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін, оның ішінде трансшекаралық еңбек қатынастары кезінде қорғауды қамтамасыз ету көзделген.
6-параграф. Шетелдегі диаспоралардың әлеуетін жеткілікті қолданбау
Білікті кадрлардың шетелге кетуі, сондай-ақ шетелде тұратын отандастармен өзара іс-қимыл мәселесі маңыздылығын жоғалтпайды.
Диаспоралардың ұйымдық әлеуетін нығайту және олардың өзін-өзі басқаруының тұрақты нысандарын дамыту осы міндетті шешу мақсатындағы басым бағыт болады.
Бұл шетелдік мамандарды білім, технологиялар мен инвестициялар алмасу процестеріне тартудың тиімді тетіктерін қалыптастыруға мүмкіндік береді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жаһандық экономикаға неғұрлым терең интеграциялануын ынталандырады.
7-параграф. Ішкі қоныс аудару бағдарламасы шеңберіндегі заңсыз әрекеттер
2024 жылы прокуратура органдары елдің алты өңірінде оңтүстік өңірлерден солтүстік өңірлерге ерікті қоныс аудару бағдарламасын іске асыруға бөлінген 1 млрд теңгеден астам сомада бюджет қаражатын асыра пайдалану және ұрлау фактілерін анықтады.
Кейбір жағдайларда қоныс аударушылар ретінде жалған тұлғалар рәсімделген, ал құжаттар бастапқыдан тұруға жарамсыз не төмен бағамен сатып алынған апатты тұрғын үй объектілеріне жасалған.
8-параграф. Жоғары оқу орындарының ішкі көші-қон факторы ретінде шоғырлануы
Білім алу мақсатындағы ішкі көші-қон елдің ең ірі екі қаласы – Астана мен Алматының инфрақұрылымына елеулі жүктеме түсіреді. Ең ірі жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдары, сондай-ақ ғылыми-зерттеу институттары негізінен осы қалаларда шоғырланған.

Параграф 5. Возрастание вероятности нарушения прав граждан Республики Казахстан за рубежом вследствие слабого контроля за деятельностью ЧАЗ
Как отмечено выше, сохраняются случаи недобросовестной деятельности частных агентств занятости (ЧАЗ), выражающиеся во взимании завышенных комиссий, предоставлении недостоверной информации о вакансиях, сокрытии условий труда, применении дискриминационных практик, отсутствии договорных гарантий, а также вовлечении граждан в трудовую эксплуатацию.
Указанные нарушения во многом обусловлены отсутствием регуляторного воздействия в настоящее время. Ранее деятельность ЧАЗ подлежала обязательному лицензированию, однако в 2007 году данный механизм был отменен.
На сегодня ЧАЗ функционируют без государственного реестра, системы сертификации и страховых гарантий, а меры государственного контроля носят нерегулярный характер и, как правило, осуществляются только по обращениям граждан.
При этом положения Конвенции Международной организации труда № 181 "О частных агентствах занятости" предусматривают необходимость государственного регулирования деятельности частных агентств занятости, установления требований к прозрачности их деятельности, недопущения взимания необоснованных платежей с работников, а также обеспечения защиты прав и законных интересов трудящихся, в том числе при трансграничном трудоустройстве.
Параграф 6. Недостаточное использование потенциала диаспор за рубежом
Существенной проблемой остаются отток квалифицированных кадров за рубеж, взаимодействие с соотечественниками, проживающими за рубежом.
В целях решения данной задачи приоритетными направлениями являются укрепление организационного потенциала диаспор и развитие устойчивых форм их самоуправления.
Это позволит сформировать эффективные механизмы вовлечения зарубежных специалистов в процессы обмена знаниями, технологиями и инвестициями, а также будет способствовать более глубокой интеграции Республики Казахстан в глобальную экономику.
Параграф 7. Неправомерные действия в рамках программы внутреннего переселения
В 2024 году органами прокуратуры выявлены факты злоупотреблений и хищений бюджетных средств в шести регионах страны на сумму свыше 1 млрд тенге, выделенных на реализацию программы добровольного переселения из южных в северные регионы.
В ряде случаев в качестве переселенцев оформлялись подставные лица, а документы составлялись на заведомо непригодные для проживания либо аварийные жилые объекты, приобретенные по заниженной стоимости.
Параграф 8. Концентрация высших учебных заведений, как фактор внутренней миграции
Внутренняя образовательная миграция вносит существенный вклад в рост нагрузки на инфраструктуру двух крупнейших городов страны - Астана и Алматы. Крупнейшие организации высшего и (или) послевузовского образования, а также научно-исследовательские институты в значительной степени сконцентрированы именно в данных городах.

Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында 100-ден астам жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдары жұмыс істейді, бұл ретте олардың 40 %-дан астамы Астана мен Алматы қалаларында орналасқан. Бұл шоғырлану жоғары ғылыми-білім беру әлеуетіне, дамыған инфрақұрылымға және аталған өңірлердегі білікті кадрларға деген тұрақты сұранысқа байланысты.
Жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдары түлектерінің едәуір бөлігі бастапқыда өздері тұрған өңірлерге оралмайды, бұл олардың демографиялық және экономикалық әлеуетінің төмендеуіне әкеледі.
Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында оқитын шетелдік студенттердің саны 2025 жылы 31,5 мың адамды құрады. Алғаш рет Азия елдерінен келген студенттер саны ТМД мемлекеттерінен келген студенттер санынан асып, 17,5 мың және тиісінше 12,8 мың адам болды.
Сонымен қатар мемлекеттік органдар тарапынан шетелге білім алуға шығатын Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты бірыңғай орталықтандырылған есеп жүргізілмейді.
Деректерді жинау және жүйелеу процестері автоматтандырылмаған, бұл оқушылардың саны, даярлау бағыттары мен орналасқан елдері туралы толық әрі өзекті ақпаратты қалыптастыруға мүмкіндік бермейді.
Қазіргі уақытта мемлекеттік органдарға хабарлау міндеті білім алушылардың өздеріне жүктелген, олар мәліметтерді "электрондық үкімет" порталы арқылы өздері тіркеп, жаңартулары тиіс.
Аталған есепке алу моделі азаматтардың белсенді қатысуын талап етеді және автоматтандырылған ведомствоаралық деректермен алмасуды, сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымдарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етпейді.
9-параграф. Көші-қон саясатын іске асыратын органдар арасында функцияларды сегменттеп бөлу
Қазіргі уақытта көші-қон саласында бақылау жүргізетін мемлекеттік органдар жүйесінде шешімдерді ұжымдық түрде қабылдаудың тұрақты тетіктері жоқ.
Ведомствоаралық үйлестіру тиімділігінің төмендігі, сондай-ақ жүйелі талдамалық және болжамдық жұмыс жүргізілмейтіні байқалады.
10-параграф. Фрагментті басқару жүйесі және цифрлық интеграцияның төмен деңгейі
Мемлекеттік органдардың көші-қон саласындағы өкілеттіктері заңнамалық тұрғыдан бекітілген, алайда сатылас үйлестіру құрылмаған.
"Кіру – болу – еңбек ету – шығу" барлық тізбегі бойынша өтпелі басқару процесі қамтамасыз етілмеген.
Қазіргі уақытта ведомстволар арасында жеке және биометриялық дерек алмасудың заңды тетігі жоқ.
Әр ведомствоның өзінің жеке ақпараттық базасы бар және көші-қон процестерін басқарудың бірыңғай стратегиялық және цифрлық контурынсыз шектеулі құзырет шеңберінде әрекет етеді.
Ведомствоаралық ақпарат алмасу көбінесе қолмен жүргізіледі, ал деректер кідіріспен жаңартылады. Нәтижесінде әртүрлі мемлекеттік органдардың көшіп-қонушылардың ұқсас санаттары бойынша статистикалық деректері әртүрлі. Есеп жүргізудің әртүрлі тәсілдері мен әдіснамалары, сондай-ақ қайта кіруді есепке алмай, шекарадан әрбір өтуді жеке жазба ретінде тіркеу көшіп-қонушыларды дәл сәйкестендіруді қиындатады, деректер қайталанады және көші-қон легін толық және анық қалыптастыруға мүмкіндік бермейді.
Рәсімдердің қағаз түрінде болуы, дербес деректермен алмасу, сондай-ақ биометриялық технологиялар мен жасанды интеллектіні пайдалану саласындағы нормативтік реттеудің болмауы қосымша шектеуші фактор ретінде қалып отыр.
Атап айтқанда, "Шетелдік жұмыс күші" автоматтандарылған ақпараттық жүйесінде еңбекші көшіп-қонушыларды есепке алу шоғырландырылмаған. Жүйе Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен (шығу және кіру), Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігімен (шетелдік студенттер және олардың көші-қон мәртебесі), "Астана" халықаралық қаржы орталығымен және "Astana Hub" халықаралық технопаркімен (квотадан тыс тартылған шетелдік жұмыс күші), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігімен (туризм немесе спорттық негіздер мақсатында келген, кейіннен еңбек қызметін жүзеге асыратын) автоматты түрде дерек алмасуды қамтамасыз етпейді.
Бірыңғай ведомствоаралық базаның болмауы заңсыз көшіп-қонушыларды, жалған тіркеуді және визалық режимнің бұзылуын уақтылы анықтауға мүмкіндік бермейді.
Ақпараттық ресурстардың бытыраңқылығы Қазақстан Республикасы Ішкі Істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің заңсыз жұмысқа орналастыру арналары мен адам саудасының трансұлттық схемаларының жолын кесу кезіндегі жедел өзара іс-қимылын қиындатады.
Цифрлық дерек алмасу деңгейінің төмен болуы жаппай көшіп-қонып қоныс аударуға байланысты дағдарыстық жағдайларда жедел әрекет ету мүмкіндігін жоққа шығарады және жедел-іздестіру жұмысының тиімділігін төмендетеді.
Бұған қоса, биометриялық рәсімдердің жеткілікті түрде регламенттелмеуі және жасанды интеллект технологиясын пайдалану құқықтық режимінің болмауы дербес деректердің тарап кету қаупін арттырады және көші-қон мен ұлттық қауіпсіздік жүйесіне деген сенімге нұқсан келтіреді.

В настоящее время в Республике Казахстан функционирует более 100 организаций высшего и (или) послевузовского образования, при этом свыше с 40 % из них расположены в городах Астане и Алматы. Указанная концентрация связана с высоким уровнем научно-образовательного потенциала, развитой инфраструктурой и устойчивым спросом на квалифицированные кадры в данных регионах.
Значительная часть выпускников организаций высшего и (или) послевузовского образования не возвращается в регионы своего первоначального проживания, что приводит к снижению их демографического и экономического потенциала.
Численность иностранных студентов, обучающихся в организациях образования Республики Казахстан, в 2025 году составила 31,5 тысячи. Впервые количество студентов из стран Азии превысило число обучающихся из государств СНГ и составило 17,5 тысяч и 12,8 тысячи человек, соответственно.
Вместе с тем в отношении граждан Республики Казахстан, выезжающих для обучения за рубеж, единый централизованный учет со стороны государственных органов отсутствует.
Процессы сбора и систематизации данных не автоматизированы, что не позволяет формировать полную и актуальную информацию о численности обучающихся, направлениях их подготовки и странах пребывания.
В настоящее время обязанность по уведомлению государственных органов возложена на самих обучающихся, которые должны самостоятельно осуществлять регистрацию и актуализацию сведений через портал "электронного правительства".
Данная модель учета требует активного участия граждан и не обеспечивает автоматизированного межведомственного обмена данными, а также взаимодействия с зарубежными образовательными организациями.
Параграф 9. Сегментированное распределение функций между органами, реализующими миграционную политику
В настоящее время в системе государственных органов, осуществляющих контроль в сфере миграции, отсутствуют устойчивые механизмы коллегиального принятия решений.
Наблюдаются недостаточная эффективная межведомственная координация, а также системная аналитическая и прогностическая работа.
Параграф 10. Фрагментарная система управления и низкий уровень цифровой интеграции
Полномочия государственных органов в сфере миграции законодательно закреплены, однако отсутствует выстроенная вертикаль координации.
Не обеспечен сквозной управленческий процесс по всей цепочке "въезд - пребывание - труд - выезд".
В настоящее время отсутствует правовой механизм межведомственного обмена персональными и биометрическими данными.
Каждое ведомство ведет собственные информационные базы и действует в рамках ограниченной компетенции без единого стратегического и цифрового контура управления миграционными процессами.
Межведомственный обмен сведениями во многих случаях осуществляется в ручном режиме, при этом данные обновляются с задержкой. В результате статистические данные различных государственных органов по идентичным категориям мигрантов расходятся. Разные подходы и методологии ведения отчетности, а также фиксация каждого пересечения границы как отдельной записи без учета повторных въездов затрудняют точную идентификацию мигрантов, создают дублирование данных и не позволяют сформировать полную и достоверную картину миграционных потоков.
Дополнительными ограничивающими факторами остаются бумажные процедуры, отсутствие нормативного регулирования в сфере обмена персональными данными, а также использования биометрических технологий и инструментов искусственного интеллекта.
В частности, учет трудовой миграции не консолидирован в автоматизированной информационной системе "Иностранная рабочая сила". Система не обеспечивает автоматизированного обмена данными с Министерством внутренних дел Республики Казахстан (въезд и выезд иностранных граждан), Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан (иностранные студенты и их миграционный статус), Международным финансовым центром "Астана" и международным технопарком "Astana Hub" (иностранная рабочая сила, привлеченная вне квоты), а также Министерством туризма и спорта Республики Казахстан (иностранные граждане, прибывшие с туристическими или спортивными целями и впоследствии осуществляющие трудовую деятельность).
Отсутствие единой межведомственной базы не позволяет своевременно выявлять нелегальных мигрантов, случаи фиктивной регистрации и нарушения визового режима.
Фрагментированность информационных ресурсов затрудняет оперативное взаимодействие Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства иностранных дел Республики Казахстан при пресечении каналов незаконного трудоустройства и транснациональных схем торговли людьми.
Недостаточный уровень цифрового обмена данными исключает возможность оперативного реагирования в кризисных ситуациях, связанных с массовыми миграционными перемещениями, и снижает эффективность оперативно-розыскной деятельности.
Кроме того, недостаточная регламентация биометрических процедур и отсутствие правового режима использования технологий искусственного интеллекта повышают риски утечек персональных данных и подрывают доверие к системе миграционной и национальной безопасности.

3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
Халықаралық тәжірибені жалпы талдау көрсетіп отырғандай, тиімді көші-қон саясатында көші-қон процестерін тікелей әкімшілендіру емес, мемлекеттік шараларды азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, өмір сүру сапасын теңестіруге және инфрақұрылымдық шығасыларды азайтуға шоғырландыру көзделген, бұл халықты ірі агломерациялық орталықтардың тыс қайта бөлуге ықпалын тигізеді.
1-тарау. Жаһандық трендтер мен айқынсыздық
1-параграф. Геосаяси тәуекелдер
Өңірлік қақтығыстар мен санкциялық текетірес сыртқы көші-қон легінің өзгеруіне айтарлықтай әсерін тигізеді. Ұрыс қимылдары жүріп жатқан аймақтардан халықтың көптеп кетуі, сондай-ақ визалық режимдерді қатаңдатып отырған мемлекеттерден кері көші-қонның өсуі де байқалады.
Бұл ретте бұрынғы Кеңес Одағы кеңістігінде және әлемдік державалардың ықтимал қарсыласу нүктелері бар көршілес өңірлерде қақтығыстар орын алған жерлерде айқынсыздықтың жоғары деңгейі сақталуда.
Қақтығыстардың өршуіне байланысты қолайсыз сценарий іске асқан жағдайда Қазақстан Республикасына көші-қон легінің өсуімен қатар оның құрылымы да өзгеруі ықтимал. Көршілес елдердегі геосаяси шиеленістің күшеюі Қазақстанды ең алдымен Еуразиялық экономикалық одақ елдерінен еңбекші көшіп-қонушылар үшін салыстырмалы түрде тартымды етеді. Мұндай лектің күрт өсуі қауіпсіздік пен құқық қорғау жүйелеріне қосымша жүктеме түсіру мүмкін, сондай-ақ құқық бұзушылықтардың өсу тәуекелдері артуы мүмкін.
2-параграф. Урбандалу
Алдағы онжылдықта қала тұрғындары үлесінің тұрақты өсуі күтілуде. Әлемдік деңгейде бұл көрсеткіш 2025 жылғы 58 %-дан 2035 жылға қарай 62,5 %-ға дейін өседі.
Табыс деңгейі орташадан жоғары елдерде өсу қарқыны неғұрлым жоғары болады – ұқсас кезең үшін 71,7 %-дан 77,3 %-ға дейін.
Қала халқының өсуі тек мегаполистер есебінен ғана қамтамасыз етілмейді. Қала тұрғындарының жартысынан көбі халық саны 1 млн-ға дейін болатын қалаларда тұрады, 2030 жылға қарай олардың халқының жалпы саны 2,4-тен 2,8 млн адамға дейін өсіп, үлесін 50 %-дан асатын деңгейде сақтайды.
Дамушы елдер инфрақұрылымның жеткіліксіз дамуына қарамастан, қалаларының қарқынды өсуімен сипатталады, бұл көлік жүйелерінің, коммуналдық желілер мен әлеуметтік саланың шамадан тыс жүктелуіне әкеледі.
3-параграф. Таланттар үшін күрес
Білім алу мақсатындағы көші-қон халықаралық ұтқырлықтың және білікті кадр тартудың орнықты арнасы.
Шетелдік студенттердің саны 2000 жылы 2,1 млн болса, 2023 жылы 7,3 млн-ға дейін өсіп, жылдық орташа өсім қарқыны шамамен 5,5 %-ды көрсетті.
Негізгі тартылыс орталықтары – Еуропа елдері, Солтүстік Америка және Қытай Халық Республикасы, бұл ретте түлектердің едәуір бөлігі білім алған елдерінде тұруды және еңбек етуді жалғастырады.
Таланттар үшін бәсекелестік жағдайында академиялық ұтқырлықтың рөлі арта түседі. Дамыған елдердегі халықтың қартаюы және дамушы экономикалардағы жастар санының өсуі Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (бұдан әрі – ЭЫДҰ) елдерін магистратура мен PhD бағдарламалары түлектерін, кәсіпкерлер мен сұранысқа ие дағдысы бар мамандарды тарту саясатын, оның ішінде визалық режимді оңайлату және біліктілікті тез тану арқылы күшейтуге итермелейді.

Раздел 3. Обзор международного опыта
Обобщенный анализ международного опыта свидетельствует о том, что эффективная миграционная политика предполагает не прямое администрирование миграционных процессов, а концентрацию государственных мер на обеспечении безопасности граждан, выравнивании базового качества жизни и снижении инфраструктурных издержек, что способствует перераспределению населения за пределами крупных агломерационных центров.
Глава 1. Глобальные тренды и неопределенности
Параграф 1. Геополитические риски
Региональные конфликты и санкционное противостояние оказывают существенное влияние на перераспределение потоков внешней миграции. Наблюдаются значительный отток населения из зон вооруженных конфликтов, а также рост обратной миграции из государств с ужесточающимися визовыми режимами.
При этом сохраняется высокий уровень неопределенности в зонах конфликтов на постсоветском пространстве и в сопредельных регионах, где присутствуют точки потенциального противостояния мировых держав.
Реализация неблагоприятного сценария, связанного с эскалацией конфликтов, может привести к увеличению миграционного притока в Республику Казахстан с одновременным изменением структуры. Усиление геополитической напряженности в соседних странах повышает относительную привлекательность Казахстана для трудовых мигрантов, прежде всего из государств Евразийского экономического союза. Резкий рост таких потоков может сопровождаться дополнительной нагрузкой на системы безопасности и правопорядка, а также повышением рисков роста правонарушений.
Параграф 2. Урбанизация
В ближайшее десятилетие ожидается устойчивый рост доли городского населения. В мировом масштабе данный показатель увеличится с 58 % в 2025 году до 62,5 % к 2035 году.
В странах с уровнем дохода выше среднего темпы роста будут более высокими - с 71,7 % до 77,3 % за аналогичный период.
Рост городского населения обеспечивается не только за счет мегаполисов. Более половины городского населения проживают в городах с численностью до 1 млн человек, и к 2030 году их совокупная численность увеличится с 2,4 до 2,8 млн человек, сохранив долю на уровне свыше 50 %.
Для развивающихся стран характерен ускоренный рост городов при недостаточном развитии инфраструктуры, что приводит к перегрузке транспортных систем, коммунальных сетей и социальной сферы.
Параграф 3. Борьба за таланты
Образовательная миграция является устойчивым каналом международной мобильности и привлечения квалифицированных кадров.
Численность иностранных студентов увеличилось с 2,1 млн в 2000 году до 7,3 млн в 2023 году, демонстрируя среднегодовой темп роста на уровне около 5,5 %.
Основными центрами притяжения остаются страны Европы, Северной Америки и Китайская Народная Республика, при этом значительная часть выпускников продолжает проживание и трудовую деятельность в странах обучения.
Роль академической мобильности возрастает на фоне конкуренции за таланты. Старение населения в развитых странах и рост численности молодежи в развивающихся экономиках побуждают государства - члены Организации экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР) активизировать политику привлечения выпускников программ магистратуры и PhD, предпринимателей и специалистов с дефицитными навыками, в том числе за счет упрощения визовых режимов и ускоренного признания квалификаций.

4-параграф. Климаттық көші-қон
Дүниежүзілік банктің бағалауына сәйкес алдағы онжылдықтарда әлемде климатқа байланысты көшіп-қонушылардың саны 200 млн адамнан асып кетуі мүмкін.
Орталық Азияда негізінен құрғақшылық, су ресурстарының тапшылығы мен жердің жұтаңдануына байланысты климатқа негізделген ықтимал көші-қон көлемі 2,0–2,4 млн адам деңгейінде бағалануда. Аталған қатерлер Қазақстан Республикасының оңтүстік және батыс өңірлері үшін ерекше өзекті.
Сумен қамтамасыз ету проблемасының ушығуы осалдықтың қосымша факторы болып табылады. Соңғы екі онжылдықта халықтың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі 30 %-ға азайды. Бұл ретте Қазақстанның су ресурстарының шамамен 70 %-ы трансшекаралық сипатқа ие, бұл елдің көрші мемлекеттердің су шаруашылығы саясатына тәуелділігін күшейтеді және стратегиялық тәуекел деңгейін арттырады.
Бұл жағдайда климатқа байланысты көші-қон тәуекелдерін ерте кезеңде басқару жүйелі тәсілді енгізуді талап етеді, оған климаттық қауіп-қатерлерді картаға түсіру, өңірлердің осалдығын кешенді бағалау және тиісті деректерді кеңістікті және әлеуметтік-экономикалық жоспарлау процесіне интеграциялау кіреді.
2-тарау. Елдердің тарихи тәжірибесі
Халықаралық оң тәжірибенің, әсіресе, сыртқы көшіп-қонушыларды тартуға қатысты қомақты бөлігі қазірдің өзінде Қазақстанға бейімделген. Дегенмен мемлекеттің шектеулі фискалдық мүмкіндіктерін, сондай-ақ алдыңғы бөлімдегі басым проблемаларды ескеру қажет.
Жалпы әлемдік практика тиімді әрі қауіпсіз көші-қон саясаты процестерді цифрландыруға және еңбекші көші-қонға визалық көші-қон мәселелерін әкімшілендіруге және құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге жауапты органдардың институционалдық байланысына негізделгенін көрсетті.
Германия, Польша, Швеция және Норвегия тәжірибесі бірыңғай үйлестіру орталығы мен көші-қонды басқарудың дамыған цифрлық инфрақұрылымы болған кезде халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ұтқырлығын қолдау бірін-бірі толықтыра алатынын көрсетеді.
Канадада, Аустралияда және Ұлыбританияда сыртқы көші-қон адами капиталды қалыптастыру және ұлғайту құралы ретінде қарастырылады. Көшіп-қонушыларды іріктеу білім деңгейіне, кәсіптік тәжірибесіне және интеграциялық әлеуетіне басымдық берілетін балл белгілеу тетіктерін қолдану арқылы жүргізіледі.
Оңтүстік Корея мен Сингапурдың практикасы ішкі көші-қонды цифрландыру және еңбекшілер легін жүйелі басқару бір мезетте көші-қон тәуекелдерін азайтуға және экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал ететінін көрсетеді.
ТМД елдері еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктері жанындағы көші-қон мәселелерін әкімшілендіруді орталықтандыру, сондай-ақ кететін және келетін азаматтарды цифрлық есепке алуды ендіру бағытында әрекет етуде.
Бұл жағдайда Қазақстан Республикасы өзінің әлеуметтік-экономикалық және институционалдық ерекшіліктерін ескере отырып, ашықтық пен қауіпсіздік талаптары арасындағы тепе-теңдікті сақтап, цифрлық әкімшілендірудің еуропалық стандартын үйлестіре отырып, осы тәсілдерді өз моделіне интеграциялауға қабілетті.

Параграф 4. Климатическая миграция
Согласно оценкам Всемирного банка в ближайшие десятилетия численность климатических мигрантов в мире может превысить 200 млн человек.
В Центральной Азии потенциальный масштаб климатически обусловленной миграции оценивается на уровне 2,0-2,4 млн человек, главным образом вследствие засух, дефицита водных ресурсов и деградации земель. Указанные риски имеют особую актуальность для южных и западных регионов Республики Казахстан.
Дополнительным фактором уязвимости является обострение проблемы водообеспеченности. За последние два десятилетия обеспеченность населения водными ресурсами сократилась на 30 %. При этом порядка 70 % водных ресурсов Казахстана носят трансграничный характер, что усиливает зависимость страны от водохозяйственной политики сопредельных государств и повышает уровень стратегических рисков.
В этих условиях управление климатически обусловленными миграционными рисками на раннем этапе требует внедрения системного подхода, включающего картографирование климатических угроз, комплексную оценку уязвимости регионов и интеграцию соответствующих данных в процессы пространственного и социально-экономического планирования.
Глава 2. Исторический опыт стран
Значительная часть позитивного международного опыта уже адаптирована в Казахстане, прежде всего в части привлечения внешних мигрантов. Вместе с тем требуется учесть ограниченные фискальные возможности государства, а также приоритетные проблемы из предыдущего раздела.
В целом мировая практика показывает, что эффективная и безопасная миграционная политика основывается на цифровизации процессов и институциональной связности органами, отвечающими за трудовую миграцию, визово-миграционное администрирование и обеспечение правопорядка.
Опыт Германии, Польши, Швеции и Норвегии демонстрирует, что обеспечение безопасности и поддержание мобильности населения могут носить взаимодополняющий характер при наличии единого координационного центра и развитой цифровой инфраструктуры управления миграцией.
В Канаде, Австралии и Великобритании внешняя миграция рассматривается как инструмент формирования и наращивания человеческого капитала. Отбор мигрантов осуществляется с применением балльных механизмов, в рамках которых приоритет отдается уровню образования, профессиональному опыту и интеграционному потенциалу.
Южная Корея и Сингапур демонстрируют практику, при которой цифровизация внутренней миграции и системное управление трудовыми потоками одновременно способствуют снижению миграционных рисков и повышению конкурентоспособности экономики.
Государства СНГ в целом движутся в направлении централизации миграционного администрирования на базе министерств труда и социальной защиты населения, а также внедрения цифрового учета выезжающих и прибывающих граждан.
В этих условиях Республика Казахстан, сохраняя баланс между открытостью и требованиями безопасности, имеет потенциал для интеграции указанных подходов в национальную модель миграционного управления, сочетая элементы европейских стандартов цифрового администрирования с учетом собственных социально-экономических и институциональных особенностей.

1-параграф. Этникалық көшіп келушілер
Польшада репатрианттар бұрын тұрғын үй және әлеуметтік қолдау алуға құқылы болған. Сонымен қатар интеграцияға дайындықтың жеткіліксіздігі түйінді проблемаға айналды: репатрианттардың көпшілігі мемлекеттік тілді жеткілікті деңгейде білген жоқ, еңбек нарығында бәсекеге қабілеттілігі шектеулі болды, ал муниципалитеттер тұрғын үймен қамтамасыз ету мүмкіндігінде тапшылыққа ұшырады. Әлеуметтік шиеленісті азайту мақсатында мемлекет квоталар көлемін біртіндеп шектеп, елде жұмыс істеуге шын мәнінде әзір адамдарға баса назар аударды. Осы ретте мектептерде міндетті тілдік курстар мен балаларды атаулы қолдау тәжірибесі институционалдық сипатқа ие болды.
Словакияда ең басынан-ақ жеңілдіктер ұсынуға емес, мемлекетпен құқықтық және мәдени байланысқа баса назар аударылды. Негізгі қиындық –репатрианттардың екінші және үшінші ұрпағының өкілдері көбінесе тілді жеткілікті деңгейде білмеді әрі шығу тегін құжатпен дәлелдеу олар үшін қиындық туғызды. 2022 жылдан бастап анағұрлым икемді модель енгізілді, тіл білуге және тұруға қойылатын талаптар сараланып қолданылады, ал растаушы құжаттардың бар-жоғы мен сенімділігін тексеруге ерекше назар аударылады. Еңбек нарығындағы интеграция мәселелері кепілдендірілген әлеуметтік төлемдер мен еңбек префенцияларынан бас тарту есебінен шешіледі.
Германияда интеграциялық бағдарламаларының тиімділігі міндетті интеграциялық курстар мен емтихандар жүйесімен қамтамасыз етіледі, олардың нәтижелері тілдік және кәсіптік бейімделуге ұдайы түрткі болып, білім беру шаралары мен әлеуметтік қолдау шараларына тікелей әсерін тигізеді.
2-параграф. Шетелдегі отандастармен байланыс
Оңтүстік Кореяда World-OKTA (Overseas Korean Trade Association) құрылды: 16 елдің корей халқынан шыққан кәсіпкерлері шетелдік корей саудагерлерінің бірлестігін құрды. Бүгінде 71 елде ұйымның 150-ге жуық бөлімшесі бар. Ол семинарлар, тағылымдамалар және көрмелерге қатысу арқылы кәсіпкерлердің "келесі буынын" дайындайды, шағын және орта кәсіпорындардың сыртқы нарықтарға шығуына көмектеседі, сатып алушылармен кездесулер ұйымдастырады және мәмілелерді сүйемелдейді. Экспортқа жаңадан шығушылар үшін тәлімгерлер таңдайды, консультация береді, өнімді нарық талаптарына бейімдейді, контрагенттер іздейді.
Бюджеттің қомақты бөлігі экспортты және инвестицияларды дамыту агенттігін қоса алғанда (Korea Trade-Investment Promotion Agency), мемлекеттің субсидиялары есебінен, сондай-ақ жекелеген жобалар мен конференцияларды қаржыландыру түрінде жабылады. Мүшелік жарналар қосымша қаржы көзі болып қала береді. Коммуникация бөлімшелер мен жергілікті өкілдердің бірыңғай жұмыс форматтары арқылы түзілген. Бөлімшелер іскерлік өзара іс-қимылдың жергілікті тораптары ретінде әрекет етеді: ақпарат жинап, таратады, сауда саясаты бойынша ұсынымдар береді, мәдени және әлеуметтік жобалар арқылы қоғамдастықты дамытады.
Чилиде диаспора ресурстары ChileGlobal арқылы пайдаланылады. Желі шетелде тұратын 400-ге жуық ықпалды чилиліктерді біріктіреді, білімге, технологиялар мен іскерлік байланыстарға солар ақылы қол жеткізуге болады. Қатысушылар инновациялық компанияларды іске қосуға көмектеседі, технологиялар трансферіне ықпал етеді, тәжірибе алмасады. Ұйым бизнес-жобаларды қаржыландырады және үйлестіреді, желі мүшелерін Чилидегі университеттермен, ғылыми-зерттеу институттармен, мемлекеттік органдармен және жеке сектормен байланыстырады.
Қауымдастықты мемлекет ұлттық мүдде жобасы ретінде қаржыландырады. Басқаруды Fundación Chile үкіметтік емес ұйымы жүзеге асырады.
Польшада поляк диаспорасының зерттеушілерін тарта отырып, Польшадағы "ақылдың кетуін" – "білім айналымына" айналдыруға тырысатын Polonium Foundation бар. Ұйым Рolonium Network платформасы арқылы шетелдегі ғалымдар мен Польшадағы ғылыми, бизнес және мемлекеттік секторлар арасындағы байланысты қамтамасыз етеді, онда ғылыми байланыстарды, менторларды, бос жұмыс орындарын, гранттар мен ынтымақтасу арналарын табуға болады.
Ұйым кедергілерді анықтау, интеграцияға жәрдемдесу және ғылымдағы саясатқа ұсынымдар әзірлеу үшін конференциялар, вебинарлар, поляк ғылыми диаспорасының менторлық және зерттеу бағдарламасын жүргізеді. Бұл сапалы ынтымақтастық пен ықпал етуге бағдарланған ғалымдар мен инновациялық адамдардың эксклюзивті желісі. Қаржыландыру мемлекеттік және мемлекеттік емес гранттар, демеушілік қолдау мен жеке қайырмалдықтар арқылы жүзеге асырылады.

Параграф 1. Этническая иммиграция
В Польше репатрианты ранее обладали правом на получение жилья и социальной поддержки. Вместе с тем ключевой проблемой стала недостаточная подготовка к интеграции: значительная часть репатриантов недостаточно владела государственным языком, имела ограниченную конкурентоспособность на рынке труда, а муниципалитеты сталкивались с дефицитом возможностей по обеспечению жильем. В целях снижения социальной напряженности государство последовательно сократило объемы квот, сместив акцент на привлечение лиц, действительно готовых к трудовой деятельности в стране. При этом была институционализирована практика обязательных языковых курсов и адресной поддержки детей в системе школьного образования.
В Словакии изначально приоритет был сделан на подтверждение правовой и культурной связи с государством, а не на предоставление льгот. Основная сложность заключалась в том, что представители второго и третьего поколений репатриантов зачастую имели недостаточный уровень владения языком и испытывали трудности с документальным подтверждением происхождения. С 2022 года была внедрена более гибкая модель, при которой требования к знанию языка и проживанию применяются дифференцированно, в то время как особое внимание уделяется проверке благонадежности и наличию подтверждающих документов. Вопросы интеграции на рынке труда решаются за счет отказа от гарантированных социальных выплат и трудовых преференций.
В Германии эффективность интеграционных программ обеспечивается системой обязательных интеграционных курсов и экзаменов, результаты которых напрямую влияют на доступ к образовательным и социальным мерам поддержки, формируя устойчивые стимулы к языковой и профессиональной адаптации.
Параграф 2. Связи с соотечественниками за рубежом
В Южной Корее была создана World-OKTA (Overseas Korean Trade Association): предприниматели корейского происхождения из 16 стран учредили объединение зарубежных корейских торговцев. Сегодня у организации около 150 отделений в 71 стране. Она готовит "следующее поколение" предпринимателей через семинары, стажировки и участие в выставках, помогает малым и средним предприятиям выходить на внешние рынки, организует встречи с покупателями и сопровождает сделки. Начинающим экспортерам подбирают наставников, консультируют, адаптируют продукт под требования рынка, ищут контрагентов.
Существенная часть бюджета покрывается за счет субсидий государства, включая агентство по развитию экспорта и инвестиций (Korea Trade-Investment Promotion Agency), а также в виде финансирования отдельных проектов и конференций. Дополнительным источником остаются членские взносы. Коммуникации выстроены через единые форматы работы отделений и местных представителей. Отделения действуют как локальные узлы делового взаимодействия: собирают и распространяют информацию, дают рекомендации по торговой политике и развивают сообщество через культурные и социальные проекты.
В Чили ресурсы диаспоры используются через ChileGlobal. Сеть объединяет около 400 влиятельных чилийцев, живущих за границей, через которых имеется доступ к знаниям, технологиям и деловым контактам. Участники помогают запускать инновационные компании, способствуют трансферу технологий, обмениваются опытом. Организация финансирует и координирует бизнес-проекты, связывает членов сети с университетами, исследовательскими институтами, государственными органами и частным сектором в Чили.
Ассоциация финансируется государством как проект национального интереса. Управление осуществляет неправительственная организация Fundación Chile.
В Польше существует Polonium Foundation, стремящаяся преобразовать польскую "утечку мозгов" в "циркуляцию знаний", вовлекая польских исследователей диаспоры. Организация обеспечивает связь между учеными за рубежом и научным, бизнес- и государственным секторами в Польше через платформу Polonium Network, где можно найти научные контакты, менторов, вакансии, гранты и сотрудничества.
Организация проводит конференции, вебинары, программу менторства и исследования польской научной диаспоры, чтобы выявлять барьеры, помогать интеграции и вырабатывать рекомендации для политики в науке. Это эксклюзивная сеть ученых и инновационных людей, ориентированная на качественное сотрудничество и влияние. Финансирование осуществляется за счет государственных и негосударственных грантов, спонсорской поддержки и частных пожертвований.

3-параграф. Ішкі көші-қон
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Аустралияда Сидней мен Мельбурн қалалары белсенді көші-қон мен бала туудың күрт өсуіне байланысты халық санының қарқынды өсуіне тап болды. Бастапқы демографиялық болжамдардың көрсеткіші төмен болды: халық санының есептік көрсеткішіне болжамды мерзімінен 20 жыл бұрын қол жеткізді. Күрт өсу тұрғын үй тапшылығын, инфляциялық қысымды, көліктік инфрақұрылымның шамадан тыс жүктемесін және қоғамдық көлік тапшылығын туындатты. Қала маңындағы аудандарды кеңейту инфрақұрылымды бір мезгілде дамытумен қатар жүргізілген жоқ, бұл жеке автокөлікке тәуелділігі жоғары, монофункционалды "жайлы" аудандардың қалыптасуына әсерін тигізді.
1960-шы жылдардың аяғында қалалардың өсуін тежеу саясаты жұмыс істемейтіні белгілі болды. Нәтижесінде стратегиялық басымдық қарқынды урбандалуға бейімделу жағына ығысты. Қала құрылысын дамыту кезең-кезеңімен жүрді: бірінші кезеңде қолданыстағы инфрақұрылым пайдаланылды, содан кейін жаңа аудандар ашылды. Құрылыс салу көлік дәліздерінің бойында және қосалқы орталықтар қалыптасатын аймақта тұрғын үй құрылысын көліктік және әлеуметтік инфрақұрылыммен міндетті түрде байланыстыра отырып жүргізілді.
Осыған ұқсас мәселелер Канадада, ең алдымен, Торонто мен Монреаль агромерацияларында да байқалды, онда 20 жыл ішінде қала халқы 2,5 есе өскен. Аса ірі қалалардың шамадан тыс жүктемесін азайту үшін мемлекет өңірлік жоспарлауды көшіп келудің икемді саясатымен үйлестіре отырып, кешенді тәсілді іске асырды. Көлікті, сумен жабдықтау жүйелерін және тұрғын үй құрылысын дамытуды үйлестіретін агломерациялық басқару органдары құрылды. Сонымен бір мезгілде жаңа аудандарда метро желісі мен автомагистраль салу ауқымды жүргізіле бастады, сондай-ақ құрылыс салу тығыздығының нормативтері мен қала шекарасын кеңейтуге салынатын шектеу біртіндеп күшейтілді, "жасыл" белдеулердің сақталуы қамтамасыз етілді.
Бұған қосымша Канадада көшіп-қонушыларды өңірлік іріктеу жүйесі ендірілді, бұл көші-қон легінің бір бөлігін батыс және Атлантика провинцияларына қайта бөлуге мүмкіндік берді. Өңірлік билік сұранысқа ие мамандықтардың тізбелерін өз бетінше қалыптастырып, үміткерлерді алдын ала іріктеуді жүргізді, ал федералдық үкімет тексеруді және түпкілікті мақұлдауды қамтамасыз етті.
Жапонияда Токио қаласының агломерациясы қосалқы орталықтар (fukutoshin) құру арқылы дамыды, бастапқыда олар ірі көлік тораптары болды, кейіннен толыққанды бизнес, сауда және мәдени кластерлерге айналды. Бұл аймақтарға ірі корпорациялардың штаб-пәтерлерін, қаржы институттарын, жетекші университеттердің кампустарын, сондай-ақ муниципалдық және мемлекеттік мекемелерді мақсатты түрде орталық аудандардан шеткі аймақтарға және спутник-қалаларға көшіру ынталандырылды.
Ресей Федерациясында халықтың еңбек ұтқырлығын арттыру бағдарламасы іске асырылуда, ол кадрлар тапшы өңірлерге маман тартуға бағытталған. Бұл бағдарламаның айрықша ерекшілігі – қоныс аударуға жұмсалатын шығыстардың 20 %-ға дейінгі көлемін қоса қаржыландыруға жұмыс берушілердің қатысуы, бұл бизнес үшін жұмысшыларды нысаналы өңірлерде ұзақ мерзімге орнықтыруға экономикалық түрткі болады.

Параграф 3. Внутренняя миграция
В Австралии после Второй мировой войны города Сидней и Мельбурн столкнулись со стремительным ростом численности населения вследствие активной миграции и демографического беби-бума. Первоначальные демографические прогнозы оказались заниженными: расчетные показатели численности населения были достигнуты на 20 лет раньше ожидаемого срока. Резкий рост привел к дефициту жилья, инфляционному давлению, перегрузке транспортной инфраструктуры и нехватке общественного транспорта. Расширение пригородов происходило без синхронного развития инфраструктуры, что способствовало формированию монофункциональных "спальных районов" с высокой зависимостью от личного автотранспорта.
К концу 1960-х стало очевидно, что политика сдерживания роста городов не работает. В результате стратегические приоритеты были смещены в сторону адаптации к ускоренной урбанизации. Градостроительное развитие стало осуществляться поэтапно: на первом этапе использовалась существующая инфраструктура, затем вводились новые районы. Застройка концентрировалась вдоль транспортных коридоров и в зоне формирования субцентров, при обязательной увязке жилищного строительства с развитием транспортной и социальной инфраструктуры.
Аналогичные проблемы наблюдались в Канаде, прежде всего в агломерациях Торонто и Монреаля, где за 20 лет численность населения увеличилась в 2,5 раза. Для смягчения перегрузки крупнейших городов государство реализовало комплексный подход, сочетая региональное планирование с гибкой иммиграционной политикой. Были созданы агломерационные органы управления, координирующие развитие транспорта, систем водоснабжения и жилищного строительства. Параллельно осуществлялось масштабное строительство линий метро и автомагистралей в новых районах, а также постепенно ужесточались нормативы плотности застройки и ограничения на расширение городских границ с обеспечением сохранности "зеленых" поясов.
Дополнительно в Канаде была внедрена система регионального отбора мигрантов, позволившая перераспределять часть миграционного притока в западные и атлантические провинции. Региональные власти самостоятельно формировали перечни востребованных специальностей и осуществляли предварительный отбор кандидатов, в то время как федеральное правительство обеспечивало проверку и окончательное одобрение.
В Японии развитие агломерации города Токио осуществлялось за счет формирования сети субцентров (fukutoshin), которые изначально представляли собой крупные транспортные узлы, а впоследствии трансформировались в полноценные деловые, торговые и культурные кластеры. В данные зоны целенаправленно стимулировался перенос штаб-квартир крупных корпораций, финансовых институтов, кампусов ведущих университетов, а также муниципальных и государственных учреждений из центральных районов в периферийные зоны и города-спутники.
В Российской Федерации реализуется программа повышения трудовой мобильности населения, направленная на привлечение специалистов в регионы с дефицитом кадров. Отличительной особенностью данной программы является участие работодателей в софинансировании расходов на переселение в объеме до 20%, что формирует экономические стимулы для бизнеса к долгосрочному закреплению работников в целевых регионах.

4-параграф. Білім алу мақсатындағы көші-қон
Канадада білім алу мақсатындағы көші-қон орнығып қалуы ықтимал тұрғындарды тартудың түйінді арналарының бірі ретінде қолданылады. Оқуға рұқсат (Study Рermit) негізінде оқитын шетелдік студенттер оқу кезінде аптасына 20 сағатқа дейін толық емес жұмыс күні және демалыс кезеңінде толық жұмыс күні тәртібімен жұмыс істеуге құқығы бар.
Білім беру бағдарламасы аяқталғаннан кейін түлектерге үш жылға дейін жұмыс істеуге рұқсат беріледі (Post-Graduation Work Рermit). Түлектердің жұбайлары жұмыс істеуге ашық рұқсат алуға құқылы (Open Work Permit), ал балалары үшін мемлекеттік мектептерде тегін оқи алады.
Канадалық дипломы бар және елдегі нақты жұмыс тәжірибесі расталған түлектер Express Entry көшіп келушілер жүйесінде қосымша балл жинайды, бұл тұрақты резидент мәртебесін алуды әлдеқайда жеңілдетеді.
3-тарау. Көші-қон процестерін реттеу
Көші-қонды реттеу саласындағы халықаралық тәжірибені талдау шеңберінде Сауд Арабиясы, Біріккен Араб Әмірліктері, Сингапур, Оңтүстік Корея, Америка Құрама Штаттары, Испания, Аустралия және Ресей Федерациясы сияқты елдердің тәсілдері мен тәжірибелері зерделенді.
Осы елдерде қолданылатын негізгі трендтер, басқару модельдері, негізгі драйверлер мен цифрлық құралдар, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеу мүмкіндігін бағалау қаралды.
Мәселен, Сауд Арабиясы 10 миллионнан астам еңбекші көшіп-қонушыларды (халықтың 39 %-ы), негізінен, біліктілігі төмен жұмыскерлерді тартады. Негізгі құрал – кафала жүйесі (демеушілік), онда көшіп-қонушы жұмыс берушімен заңды түрде байланысты болады. 2020 жылдан бастап реформалар жүргізілуде: электрондық визалар, Musaned және Absher орталықтандырылған сервистері енгізілді, жұмыс берушіні ауыстыруға рұқсат берілді. Модель Vision 2030 шеңберінде мегажобаларды іске асыру үшін тиімді, бірақ оған қоса көшіп-қонушылардың құқықтары шектеледі.
Біріккен Араб Әмірліктерінде (бұдан әрі – БАӘ) көшіп-қонушылар халықтың 85 %-ын құрайды.
Біліктілігі төмен және жоғары санаттарға бөлінген сегменттелген модель қолданылады. Төлемдердің ашықтығын қамтамасыз ететін "Golden Visa" жүйесі, Tadbeer және Wage Protection System (WPS) орталықтары жұмыс істейді. Айрықша ерекшелігі – визалық рәсімдерді цифрландырудың және жұмыс берушілерді бақылаудың жоғары деңгейі.
Сингапур салалық квоталар және алымдар жүйесі бар (Levy) үш деңгейлі рұқсат беру жүйесін (Work Permit, S-Pass, Employment pass) қолданады. Әкімшілендіру – Еңбек ресурстары министрлігінің (бұдан әрі – ЕРМ) порталдары арқылы толығымен цифрландырылған.
Модель секторлар мен біліктілік бойынша көшіп-қонушылар легінің икемділігі мен дәл реттелуін қамтамасыз етеді.
Болу мақсатын растай отырып онлайн-тіркеу және бұзушылықтарды автоматты түрде қадағалау (мекенжайды өзгерту, төлемді кешіктіру және т.б.) көзделген тәуекелге бағдарланған кіруді бақылау тетігі жұмыс істейді. Келу шарттары шетелдіктің бейіні мен көші-қон тарихы ескеріліп айқындалады. Жоғары тәуекелдер кезінде қосымша талаптар – растайтын құжаттар, депозит немесе сақтандыру енгізіледі.
Оңтүстік Кореяда үкіметаралық келісімдер арқылы жұмыс істейтін Employment permit system (EPS) бағдарламасы қолданылады.
Көшіп-қонушылар көшіп келер алдында тестілеуден және оқытудан өтеді, жұмыс берушілердің өтінімдеріне сәйкес секторлар бойынша бөлінеді, ал келісімшарттар мерзімдері бойынша шектеулі болады.
Мұндай модель еңбек ресурстарын бақылауды, қорғауды және біркелкі бөлуді қамтамасыз етеді.

Параграф 4. Образовательная миграция
В Канаде образовательная миграция используется как один из ключевых каналов привлечения потенциальных постоянных жителей. Иностранные студенты, обучающиеся на основании разрешения на обучение (Study Permit), имеют право на частичную занятость до 20 часов в неделю в период обучения и на полную занятость в каникулярный период.
По завершении образовательной программы выпускникам предоставляется разрешение на работу после обучения (Post-Graduation Work Permit) сроком до трех лет. Супруги выпускников вправе получить открытое разрешение на работу (Open Work Permit), а их дети — доступ к бесплатному обучению в государственных школах.
Выпускники, обладающие канадским дипломом и подтвержденным опытом работы в стране, получают дополнительные баллы в рамках иммиграционной системы Express Entry, что существенно повышает их шансы на получение статуса постоянного резидента.
Глава 3. Регулирование миграционными процессами
В рамках анализа международного опыта в области регулирования миграции изучены подходы и практики таких стран, как Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, Сингапур, Южная Корея, Соединенные Штаты Америки, Испания, Австралия и Российская Федерация.
Рассмотрены основные тренды, модели управления, ключевые драйверы и цифровые инструменты, применяемые в данных странах, а также оценка возможности их адаптации к условиям Республики Казахстан.
Так, Саудовская Аравия привлекает более 10 млн трудовых мигрантов (39% населения), преимущественно низкоквалифицированных работников. Основной инструмент - система кафала (спонсорство), при которой мигрант юридически привязан к работодателю. С 2020 года проводятся реформы: внедрены электронные визы, централизованные сервисы Musaned и Absher, разрешена смена работодателя. Модель эффективна для реализации мегапроектов в рамках Vision 2030, но сопровождается ограничением прав мигрантов.
В Объединенных Арабских Эмиратах (далее - ОАЭ) мигранты составляют 85 % населения.
Применяется сегментированная модель с разделением на низко- и высококвалифицированные категории. Действуют система "Golden Visa", центры Tadbeer и Wage Protection System (WPS), обеспечивающие прозрачность выплат. Отличительная черта - высокий уровень цифровизации визовых процедур и контроля работодателей.
Сингапур применяет трехуровневую систему допусков (Work Permit, S-Pass, Employment Pass) с отраслевыми квотами и системой сборов (Levy). Администрирование полностью цифровое - через порталы Министерства трудовых ресурсов (далее - МТР).
Модель обеспечивает гибкость и точную настройку притока мигрантов по секторам и квалификации.
Также действует риск-ориентированный механизм контроля въезда, предусматривающий онлайн-регистрацию с подтверждением цели пребывания и автоматическое отслеживание нарушений (смена адреса, просрочка и др.). Условия въезда определяются с учетом профиля и миграционной истории иностранца. При высоких рисках вводятся дополнительные требования - подтверждающие документы, депозит или страхование.
В Южной Кореи применяется программа Employment Permit System (EPS), функционирующая через межправительственные соглашения.
Мигранты проходят предвыездное тестирование и обучение, распределяются по секторам согласно заявкам работодателей, а контракты ограничены по срокам.
Такая модель обеспечивает контроль, защиту прав и равномерное распределение трудовых ресурсов.

АҚШ-та селективті визалық тәсіл қолданылады: H-1B – білікті мамандар үшін және H-2A/H-2B – маусымдық жұмыскерлер мен ауыл шаруашылығы жұмыскерлері үшін.
Модель квоталаудың икемділігін және еңбек жағдайлары мен көшіп-қонушылардың құқықтарын қатаң бақылауды үйлестіреді.
Испанияда заңды және "айналмалы" (уақытша) көші-қон басты назарда. Елде донор мемлекеттермен (Колумбия, Марокко, Румыния, Венесуэла) ұжымдық келісімдер қолданылады.
"Arraigo" тетігі келісімшарт немесе интеграциялану дәлел болған жағдайда 2 жыл тұрғаннан кейін заңды құқық алуға мүмкіндік береді.
Аустралияда да білікті кадр тарту басты назарда, бірақ уақытша және маусымдық жұмыскерлердің де келуіне болады.
Жұмысқа тұру Home Affairs және өтініш беру Skilled Occupation List платформаларында жүргізіледі. Өңірлік көші-қон орталықтары құрылған.
Сонымен қатар жұмысқа тарту визаларға қойылатын қатаң талаптармен шектелген, дегенмен Employer Sponsored немесе Regional бағдарламалары арқылы тұрақты тұруға ауысу мүмкіндігі де бар.
Осылайша, қазіргі жағдайда бүкіл әлемдегі еңбекші көші-қоны біртіндеп бейберекет ағылу санатынан басқарылатын және болжанатын жүйеге ауысуда.
Түйінді үрдіс – барлық көші-қон процестерін цифрлық реттеуге көшу.
Жетекші елдер көшіп-қонушыларды есепке алу, рұқсат беру, еңбек жағдайларын бақылау және сүйемелдеу функцияларын біріктіретін электрондық платформалар мен дерекқорларды белсенді түрде ендіруде.
Qiwa (Сауд Арабиясы), WPS (БАӘ), EPS (Оңтүстік Корея) және MTР (Сингапур) сияқты цифрлық шешімдер мемлекеттік органдар мен жұмыс берушілерді біртұтас экожүйеге интеграциялауға мүмкіндік береді, бұл ашықтықты, әкімшілік кедергілерді қысқартуды және заңсыз жұмыспен қамтуды азайтуды қамтамасыз етеді.
4-тарау. Көші-қон процестерін басқарудың институционалдық жүйесі
Әлемдік тәжірибе тиімді және қауіпсіз көші-қон саясаты процестерді цифрландыру мен визалық көші-қон мәселелерін әкімшілендіруге, құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге жауапты органдар арасындағы институционалдық байланысқа негізделетінін көрсетіп отыр.
Германия, Польша, Швеция және Норвегияның тәжірибесі бірыңғай үйлестіру орталығы мен цифрлық инфрақұрылым болған кезде қауіпсіздік пен ұтқырлық бірін-бірі толықтыра алатынын көрсетті.
Канада, Аустралия және Ұлыбритания көші-қонды адами капиталды қалыптастыру құралы ретінде қарастырады: іріктеу біліміне, тәжірибесі мен интеграциялық әлеуетіне басымдық берілетін балл беру тетіктері арқылы жүргізіледі.
Оңтүстік Корея мен Сингапур ішкі көші-қонды цифрландыру және еңбекшілер легін басқару бір мезгілде тәуекелдерді азайтып, экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыратынын көрсетеді.

В США используется селективный визовый подход: H-1B - для квалифицированных специалистов и H-2A/H-2B - для сезонных и сельхозработников.
Модель сочетает гибкость квотирования и жесткий контроль за условиями труда и соблюдением прав мигрантов.
В Испании фокус направлен на легальную и "круговую" (временную) миграцию. В стране действуют коллективные соглашения с государствами-донорами (Колумбия, Марокко, Румыния, Венесуэла).
Механизм "Arraigo" позволяет легализоваться после 2-х лет проживания при наличии контракта или доказательств интеграции.
В Австралии также фокус направлен на привлечение квалифицированных кадров, но также возможен въезд временных и сезонных работников.
Трудоустройство осуществляется на платформе Home Affairs и Skilled Occupation List для подачи заявлений. Созданы региональные миграционные центры.
В то же время привлечение ограничивается жесткими требованиями к визам, при этом имеется возможность перехода на постоянное место жительство через программы Employer Sponsored или Regional.
Таким образом, в современных условиях трудовая миграция во всем мире постепенно переходит из категории стихийных потоков в управляемую и прогнозируемую систему.
Ключевой тенденцией является переход к цифровому регулированию всех миграционных процессов.
Ведущие страны активно внедряют электронные платформы и базы данных, объединяющие функции учета, выдачи разрешений, контроля условий труда и сопровождения мигрантов.
Цифровые решения, такие как Qiwa (Саудовская Аравия), WPS (ОАЭ), EPS (Южная Корея) и MТР (Сингапур), позволяют интегрировать государственные органы и работодателей в единую экосистему, обеспечивая прозрачность, сокращение административных барьеров и минимизацию нелегальной занятости.
Глава 4. Институциональная система управления миграционными процессами
Мировая практика показывает, что эффективная и безопасная миграционная политика основывается на цифровизации процессов и институциональной связности между органами, ответственными за трудовую миграцию, визово-миграционное администрирование и обеспечение правопорядка.
Опыт Германии, Польши, Швеции и Норвегии демонстрирует, что безопасность и мобильность могут быть взаимодополняющими при наличии единого центра координации и цифровой инфраструктуры.
Канада, Австралия и Великобритания рассматривают миграцию как инструмент формирования человеческого капитала: отбор ведется через балльные механизмы, где приоритет отдается образованию, опыту и интеграционному потенциалу.
Южная Корея и Сингапур демонстрируют, как цифровизация внутренней миграции и управление трудовыми потоками могут одновременно снижать риски и повышать конкурентоспособность экономики.

4-бөлім. Көші-қон саласын дамыту пайымы
Көші-қон саясаты мемлекеттік жоспарлау және басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады және мынадай бағыттар ескерілген:
1) көші-қон саласындағы жаңа бастамаларды іске қосу бөлігінде фискалдық саясатты қайта қарау, сондай-ақ әлеуметтік шығыстардың атаулы болуын оңтайландыру және арттыру;
2) өңірлердің қауіпсіздігін нығайту және озыңқы даму мәселелерін қамтитын теңгерімді дамуды одан әрі қамтамасыз ету;
3) процестерді бірыңғай орталықтандырылған есепке алуды құрумен қатар жаппай цифрландыру.
Елде соңғы екі онжылдықта көші-қон саясаты негізінен көші-қон процестерін реттеудің түрлі құралдарын сынақтан өткізе отырып, халық санын өсіруге және демографиялық массаны ұлғайтуға бағдарланды.
Бұған қоса, Мемлекет басшысы жариялаған реформалардың жаңа бағдарында көші-қон мәселесіне қатысты түбегейлі өзгеше көзқарас көзделген. Саннан сапаға – көші-қонды адами ресурс көзі ретінде қабылдаудан адами капиталды қалыптастыруға көшу қажет. Осы тұрғыда өнімді ұтқырлық негізгі ұғымға айналады – халықтың аумақтар арасындағы осындай еңбек ету мақсатындағы қоныс аударуы азаматтардың табысын арттыруға, олардың құзыретін дамытуға және жергілікті экономикаға қосатын үлесін арттыруға ықпал ететінін білдіреді.
Көші-қонды реттеу жүйесін жетілдіруді мынадай төрт стратегиялық бағдар негізінде құру ұсынылады:
1) басқарылатын ашықтық (мемлекет экономикалық өнімді көші-қон мен гуманитарлық міндеттемелерге ашықтығын сақтайды, дегенмен кез келген тұру мақсаты айқын болуға тиіс (кім, қайда, неге, қандай мерзімге және қандай үлеспен);
2) өнімділік және орналастыру (мемлекет еңбекті жобаларды жеделдетуге бағыттайды, құзыреттер береді, нысаналы көрсеткіштер рұқсат берудің сандық параметрлеріне емес, сұранысқа ие құзыреттер алмастыруға және өнімділікті арттыруға бағдарланады);
3) демографиялық қайта теңгерімдеу (халықтың этникалық көші-қоны мен ішкі ұтқырлығы ең алдымен оңтүстік макроөңірлерге шоғырлануды күшейтпей, солтүстік-шығыс өңірлердегі халықтың жетіспеушілігі мен еңбек ресурстарын толықтыру есебінен демографиялық теңсіздікті азайтуға ықпал етуге тиіс);
4) деректер арқылы қауіпсіздік (шекаралық, визалық, еңбек, білім беру және қаржы контурлары бірыңғай талдауға интеграцияланады, басқарушылық шешімдер тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде қабылданады және сенімді деректермен расталады).
Іске асыру нәтижесінде мынадай сапалық өзгерістерге қол жеткізу қажет:

Раздел 4. Видение развития сферы миграции населения
Миграционная политика является неотъемлемой частью системы государственного планирования и управления, учитывает следующие направления:
1) пересмотр фискальной политики в части запуска новых инициатив в сфере миграции, а также оптимизация и повышение адресности социальных расходов;
2) дальнейшее обеспечение сбалансированного развития, включающее вопросы укрепления безопасности и опережающего развития регионов;
3) сквозная цифровизация миграционных процессов с формированием единого централизованного учета процессов.
На протяжении последних двух десятилетий миграционная политика в стране была преимущественно ориентирована на количественный рост и наращивание демографической массы, с апробацией различных инструментов регулирования миграционными процессами.
Вместе с тем новый курс реформ, объявленный Главой государства, предполагает принципиально иной подход к вопросам миграции. Требуется переход от количественного роста к качественному развитию — от восприятия миграции как источника человеческого ресурса к формированию человеческого капитала. В данном контексте ключевым понятием становится продуктивная мобильность, подразумевающая такие перемещения населения между территориями, которые способствуют росту доходов граждан, развитию их компетенции и увеличению вклада в местную экономику.
Совершенствование системы регулирования миграции предлагается выстраивать на основе следующих четырех стратегических ориентиров:
1) управляемая открытость (государство сохраняет открытость для экономически продуктивной миграции и гуманитарных обязательств, однако любое пребывание должно становиться видимым (кто, где, зачем, на какой срок и с каким вкладом);
2) производительность и локализация (государство импортирует труд там, где он ускоряет проекты и передает компетенции, целевые показатели ориентируются на замещение дефицитных компетенций и рост производительности, а не на количественные параметры выдачи разрешений);
3) демографическая ребалансировка (этническая миграция и внутренняя мобильность населения должны способствовать снижению демографического дисбаланса, прежде всего за счет восполнения дефицита населения и трудовых ресурсов в северных и восточных регионах, а не усиливать концентрацию в южных макрорегионах);
4) безопасность через данные (пограничный, визовый, трудовой, образовательный и финансовый контуры интегрируются в единую аналитическую систему, управленческие решения принимаются на основе риск-ориентированного подхода и подтверждаются достоверными данными).
В результате реализации должны быть достигнуты следующие качественные изменения:

1) ел инфрақұрылымының ықтимал сыртқы көші-қон сын-қатерлеріне әзірлігін аттыру;
2) көшіп-қонушыларды есепке алу және олармен жұмыс істеу, олардың бейімделуін қоса алғанда, жетілдірілген ішкі жүйе құру;
3) заңсыз көші-қонның экономикалық және институционалдық себептерін азайту;
4) ұтқырлық факторы есебінен ұлттық және өңірлік экономиканы сапалы адами капиталмен қамтамасыз ету;
5) өнімсіз көші-қон қалыптастыратын әлеуметтік саясаттағы теңгерімсіздікті азайту.
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Тұжырымдама көші-қон саясатын қалыптастыру және дамыту тәсілдерін айқындайтын, сондай-ақ басқарушылық шешімдерді қабылдаудың негізі болатын мынадай қағидаттарға негізделген:
1) ұлттық қауіпсіздік пен экономикалық тиімділік теңгерімі (ұзақмерзімді, сондай-ақ негізделген тәуекел бар болса, мемлекеттік шығыстардың экономикалық талаптарын төмендете отырып, ұлттық мүдделерді қорғауға басымдық беріледі);
2) адамға бағдарлану (Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына сәйкес азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын тану, сақтау және оларға кепілдік беру, соңдай-ақ ізгілік қағидаттарын ұстану);
3) стратегиялық бағытқа сәйкестік (көші-қон саясаты Қазақстан Республикасының Президенті жариялаған реформалардың басымдықтарымен үйлесімді болуы керек, оларға қайшы келмеуге тиіс және оларды іске асыруға жәрдемдесуге тиіс);
4) дәлелді болуы және ашықтық (көші-қон шараларын әзірлеу мен іске асыру анық деректерге, объективті ақпаратқа және қабылданатын шешімдердің тиімділігін жүйелі бағалауға негізделуге тиіс);
5) өңірлердің демографиялық және әлеуметтік-экономикалық даму мүдделерін ескере отырып, қандастарды оңтайлы қоныстандыруды ұйымдастыру.
1-параграф. Әкімшілік жүйелерді және көші-қонды басқарудың институционалдық ортасын күшейту
Ұсынылған тәсіл шеңберінде көші-қон заңнамасының, ең алдымен заңсыз жеткізу арналарын ұйымдастыруға байланысты жүйелі бұзушылықтармен күресуге арналған құралдарды кеңейтуге және күшейтуге басты назар аударылатын болады.
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағына заңсыз кіруінің, кетуі мен қоныс аударуының жолын кесумен қатар, олардың заңсыз болуын ұйымдастыру жауапкершілігін күшейту жоспарланған. Бұл шаралар көшіп-қонушылардың болуын заңдастыру үшін қолданылатын анықтамаларды және өзге де кеңінен таралған жалған құжаттарды қолдан жасау тәжірибесіне байланысты болып отыр. Ақпараттық-телекоммуникациялық желілерді, оның ішінде "Интернет" желісін пайдалана отырып қазіргі заманғы қылмыстық қызмет түрлеріне қарсы күреске айрықша назар аударылады.
Көші-қон заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікті күшейту бойынша мынадай шаралар кешені көзделген:

1) повышение готовности инфраструктуры страны к потенциальным внешним миграционным вызовам;
2) формирование отлаженной внутренней системы по учету и работе с мигрантами, включая их адаптацию;
3) минимизация экономических и институциональных стимулов для нелегальной миграции;
4) обеспечение национальной и региональной экономики качественным человеческим капиталом за счет фактора мобильности;
5) снижение дисбаланса в социальной политике, формирующей непродуктивные миграционные потоки.
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
Концепция базируется на следующих принципах, которые определяют подходы к формированию и реализации миграционной политики, а также служат основой для принятия управленческих решений:
1) баланс национальной безопасности и экономической эффективности (при наличии обоснованных рисках, включая долгосрочные приоритет отдается защите национальных интересов, включая допустимое снижение требований к экономической отдаче от государственных расходов);
2) человекоцентричность (признание, соблюдение и гарантирование прав и свобод граждан в соответствии с Конституцией и законодательством Республики Казахстан, а также приверженность принципам гуманизма);
3) соответствие стратегическому курсу (миграционная политика должна быть согласована с приоритетами реформ, объявленных Президентом Республики Казахстан, и способствовать их реализации, не вступая с ними в противоречие);
4) доказательность и прозрачность (разработка и реализация миграционных мер должны основываться на достоверных данных, объективной информации и систематической оценке эффективности принимаемых решений);
5) организация рационального расселения кандасов с учетом интересов демографического и социально-экономического развития регионов.
Параграф 1. Усиление систем администрирования и институциональной среды управления миграцией
В рамках предлагаемого подхода основной акцент будет сделан на расширение и усиление инструментов противодействия систематическим нарушениям миграционного законодательства, прежде всего связанным с организацией незаконных каналов поставок.
Помимо пресечения незаконного въезда, выезда и перемещения иностранных граждан по территории Республики Казахстан, планируется расширение ответственности за организацию их незаконного пребывания. Данные меры обусловлены распространенными практиками подделки справок и иных недостоверных документов, используемых для легализации нахождения мигрантов. Отдельное внимание будет уделено противодействию современным формам преступной деятельности, осуществляемой с использованием информационно-телекоммуникационных сетей, включая сеть "Интернет".
Предусматривается комплекс мер по усилению административной ответственности за нарушения миграционного законодательства, включая:

1) шетелдік азаматтардың мекенжайы бойынша уақытында тіркелмегені (бір айдан астам), визалық рұқсатта көрсетілген мекенжайда тұрмағаны үшін жауапкершілік енгізу;
2) шетелдік азаматты жалған тіркегені үшін қабылдаушы тараптың жауапкершілігін енгізу;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған тәртіппен алғаннан кейін шет мемлекеттің азаматтығы тоқтатылмаған жағдайда жауапкершілік белгілеу;
4) еңбек кызметіне заңсыз шетелдік жұмыс күшін тартатын адамдардың жауапкершілігін күшейту.
Бұған қосымша жаңа депортациялау институтын енгізу арқылы шетелдіктерді шығарып жіберудің қолданыстағы тәртібін қайта қарау, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер азаматтарының Қазақстан Республикасында үш ай бойы бақылаусыз болу тәжірибесін ретке келтіру көзделген.
Цифрлық және техникалық қамтамасыз ету бойынша әкімшілік айыппұлдарды өндіріп алуды автоматтандыру тетігін енгізу (оның ішінде ӘББР-мен интеграциялау арқылы), көші-қон полициясының ақпараттық жүйесін жаңғырту, биометриялық сәйкестендіруді енгізу, сондай-ақ онлайн-форматта ұсынылатын көші-қон бойынша көрсетілетін қызметтер тізбесін кеңейту жоспарланған.
Аса ірі қалалардағы жалған тіркелу проблемасының шиеленісуіне қарсы шектеу сипатындағы шаралар қарастырылады. Жалған тіркеуге қатысты жүйелі бұзушылықтар үшін әкімшілік жауапкершілікті күшейту, тіпті жақын туыстарын тіркеуді қоспағанда, тіркеу бойынша көрсетілген қызметтерге қолжетімділікті уақытша шектеу көзделген.
Тұрақты және уақытша тұратын жері бойынша тіркеу нормативтерін бекіту бойынша ірі қалалар мәслихаттарының өкілеттіктерін кеңейту (бір азаматқа шаққанда ең аз тұрғын алаңмен қамтамасыз етуге қатысты), сондай-ақ азаматтардың тұрғылықты жері бойынша дұрыс және анық тіркелуін қамтамасыз ететін құқықтық тетіктерді қалыптастыру жоспарланған.
Бұған қоса, нақты экономикалық ынталандыруды ескермейінше, тиімді құқық қолдану практикасы болмайды. Осыған байланысты көші-қон саласында барлық қолданыстағы мөлшерлемелер мен айыппұлдарға, олардың талаптарының сақталуы мен бұзылуы үшін санкциялар арасындағы тепе-теңдікке, сондай-ақ деструктивті ынталандыруды қалыптастыратын факторларды анықтауға кешенді талдау жүргізіледі. Талдау нәтижелері бойынша анықталған теңгерімсіздіктерді жою бойынша ұсыныстар әзірленетін болады. Мұндай тәсілді болашақта жаңа мөлшерлемелер мен айыппұлдық санкциялар әзірлеу кезінде жүйелі түрде қолдану көзделген.

1) введение ответственности иностранных граждан за несвоевременную регистрацию по адресу (свыше одного месяца), а также за отсутствие фактического проживания по адресу, указанному в визовом разрешении;
2) введение ответственности принимающей стороны на осуществление фиктивной регистрации иностранного гражданина;
3) установление ответственности в случаях непрекращения гражданства иностранного государства после приобретения гражданства Республики Казахстан лицами, получившими гражданство в упрощенном порядке;
4) усиление ответственности лиц, привлекающих к трудовой деятельности нелегальную иностранную рабочую силу.
Дополнительно предусматриваются пересмотр действующего порядка выдворения иностранных граждан посредством внедрения института депортации, а также упорядочение практики бесконтрольного пребывания граждан государств - членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан в течение трех месяцев.
В части цифрового и технического обеспечения планируются внедрение механизмов автоматизации взыскания административных штрафов (в том числе посредством интеграции с ЕРАП), модернизация информационной системы миграционной полиции, внедрение биометрической идентификации, а также расширение перечня миграционных услуг, предоставляемых в онлайн-формате.
В ответ на усугубление проблемы фиктивной регистрации в крупнейших городах будут рассмотрены меры ограничительного характера.
За систематические нарушения, связанные с фиктивной регистрацией, предусматривается ужесточение административной ответственности, вплоть до временного ограничения доступа к услугам регистрации, за исключением регистрации ближайших родственников.
Планируются расширение полномочий маслихатов крупных городов по утверждению нормативов регистрации по месту постоянного и временного проживания (в части минимальной обеспеченности жилой площадью на одного гражданина), а также формирование правовых механизмов, обеспечивающих корректную и достоверную регистрацию по месту жительства.
Вместе с тем эффективная правоприменительная практика невозможна без учета реальных экономических стимулов. В связи с этим в миграционной сфере будет проведен комплексный анализ всех действующих ставок и штрафов на предмет соблюдения паритета между стоимостью соблюдения требований и санкциями за их нарушение, а также выявления факторов, формирующих деструктивную мотивацию. По итогам анализа будут выработаны рекомендации по устранению выявленных дисбалансов. Указанный подход предполагается применять на системной основе при разработке и корректировке новых ставок и штрафных санкций в дальнейшем.

2-параграф. Қауіпсіздік инфрақұрылымын нығайту және сыртқы контурда мәжбүрлі қоныс аударуға әзірлік
Соңғы жылдары халықаралық қатынастардағы шиеленістің өсуі байқалады, бұл сыртқы периметр бойынша қақтығыстардың күшеюіне әкелді. Шетел халқының мәжбүрлі қоныс аудару көлемінің ықтимал өсуі салдарынан шекаралық-бақылау инфрақұрылымына, көші-қонды бақылау және бейімдеу жүйелеріне, соңдай-ақ әлеуметтік инфрақұрылымға жүктеме айтарлықтай ұлғаюы мүмкін.
Бақыланбайтын көші-қон әлеуметтік тұрақтылыққа және мәдениетаралық келісімге қауіп төндіреді, ал жекелеген жағдайларда оны сыртқы ойыншылар ішкі жағдайды тұрақсыздандыру мақсатында пайдалануы мүмкін. Мұндай сценарийлердің іске асырылу ықтималдығы төмен болса да, мемлекеттік жүйелер ден қоюға алдын ала әзір болуы керек.
Осыған байланысты шекаралардың инженерлік-техникалық қорғалуын нығайтуға, ақпараттық жүйелерді жаңғырту мен интеграциялауға бағытталған кешенді шараларды іске асыру көзделген. Бірыңғай цифрлық жүйеге біріктірілетін 10 автомобиль өткізу пунктінің заманауи инфрақұрылымын құру бойынша жұмыстарды аяқтау жоспарланған.
"Ақылды шекара" тұжырымына сәйкес шекараны техникалық құралдарды қолдану арқылы қорғауды күшейту жоспарлануда. Оларға мобильді және оптикалық-электронды бақылау жүйелері, пилотсыз әуе кемелері, прожекторлық және радиолокациялық станциялар, сигнал беру кешендері, сондай-ақ өткізу пункттері арқылы азаматтардың, көлік құралдары мен жүктердің қозғалысын бейнебақылау мен автоматтандырылған бақылау жүйелері кіреді.
Сонымен бір мезгілде сыртқы көші-қон легінің ықтимал өзгеру сценарийлерін олардың ауқымы мен қарқынын бағалай отырып әзірлеу қамтамасыз етіледі. Сонымен қатар бейінді органдардың, инфрақұрылымның және ресурстардың әлеуеті сын-қатерлерге ден қоюға дайындық дәрежесіне терең талдау жүргізу жоспарланған.
Көші-қон саясатын іске асыратын мемлекеттік органдардың жаппай көші-қон легі кезіндегі (әскери қақтығыстар, апаттар, санкциялар) нақты өзара іс-қимыл алгоритмдері, резервтік қуаттарды бөлу және бірыңғай ахуалдық штаб арқылы гуманитарлық шараларды үйлестіру кіретін ведомствоаралық іс-қимыл хаттамасы жасалады.
Бұған қосымша визасыз режим жағдайында кіруді тәуекелге бағдарланған бақылау тетігі енгізіледі. Біріккен Араб Әмірліктері мен Сингапур практикасына ұқсас шетелдік азаматтың шыққан елін, жеке бейінін және мінез-құлық тарихын алдын ала бағалау, кейіннен кіру шарттарын айқындау көзделген. Міндетті онлайн-тіркеуді (тұрғылықты мекенжайы, келудің мақсаты, мерзімі), жұмыс беруші оқу орны немесе туристік инфрақұрылым арқылы келу мақсатын растау, сондай-ақ бұзушылықтарын (мекенжайын ауыстыру, болу мерзімінің асып кетуі) автоматты түрде тіркеуді енгізу жоспарланған. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі уәкілетті органдармен бірлесіп экономикалық қайтарымы төмен немесе бұзушылық қаупі жоғары визасыз келісімдерге қосымша талаптар енгізу ықтималдығымен (растау құжаттары, кері билет, депозит немесе сақтандыру) оларды қайта қарайтын болады.
Қазіргі уақытта көшіп-қонушылар мен олардың отбасыларын толыққанды интеграциялау үшін жағдай жасау мақсатында өмірде қиын жағдайға тап болған адамдарға оңалту және әлеуметтік қызметтер көрсету желісі (435 мемлекеттік, 152 үкіметтік емес) жұмыс істейді, олардың құрамында 587 ұйым бар. Бұл ұйымдар тұрғылықты жеріне жақын жерде кешенді медициналық, әлеуметтік, психологиялық, педагогикалық қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
Кейіннен көшіп келушілер үшін бейімдеу курстарының бірыңғай стандарты енгізіліп, міндетті түрде қорытынды аттестаттау қамтамасыз етіледі. Курстарға Қазақстан Республикасының тілін, заңнама негізін, тарихы мен мәдениетін оқыту кіреді, сондай-ақ ресми жұмысқа орналасу және әлеуметтік жүйелерге қол жеткізу мәселелері бойынша ақпараттық қолдау көрсетілетін болады. Білім беру ұйымдарында көшіп келушілердің балаларын интеграциялау тетіктерін бағалау және жетілдіру жеке бағыт болмақ. Осы бастамаларды іске асыру үшін жергілікті үкіметтік емес ұйымдарды белсенді түрде тарту, оның ішінде қаржыландырудың ваучерлік тетігін пайдалана отырып тарту жоспарланған.

Параграф 2. Укрепление инфраструктуры безопасности и готовность к вынужденным перемещениям во внешнем контуре
В последние годы наблюдается рост напряженности в международных отношениях, сопровождающийся эскалацией конфликтов по внешнему периметру. Потенциальное увеличение масштабов вынужденных перемещений иностранного населения может привести к существенному росту нагрузки на погранично-контрольную инфраструктуру, системы миграционного контроля и адаптации, а также на социальную инфраструктуру.
Неконтролируемые миграционные потоки несут риски для социальной стабильности и межкультурного согласия, а в отдельных случаях могут использоваться внешними акторами в целях дестабилизации внутренней обстановки. Даже при низкой вероятности реализации подобных сценариев государственные системы должны быть заранее подготовлены к реагированию.
В этой связи предусматривается реализация комплекса мер, направленных на укрепление инженерно-технической защищенности государственной границы, модернизацию и интеграцию информационных систем. Планируется завершение создания современной инфраструктуры 10 автомобильных пунктов пропуска с их последующим объединением в единую цифровую систему.
В соответствии с концептом "умная граница" планируется расширение охраны границы через применение технических средств. Они включают мобильные и оптико-электронные системы наблюдения, беспилотные воздушные суда, прожекторные и радиолокационные станции, сигнализационные комплексы, а также системы видеонаблюдения и автоматизированного контроля перемещения граждан, транспортных средств и грузов через пункты пропуска.
Одновременно будет обеспечена разработка сценариев возможных изменений внешних миграционных потоков с оценкой их масштаба и интенсивности. Параллельно планируется проведение углубленного анализа степени готовности профильных органов, инфраструктуры и ресурсов к реагированию на потенциальные вызовы.
Сформирован межведомственный протокол действий на случай массовых миграционных потоков (военные конфликты, катастрофы, санкции), включающий четкие алгоритмы взаимодействия государственных органов, реализующих миграционную политику, выделение резервных мощностей и координацию гуманитарных мер через единый ситуационный штаб.
Дополнительно будет внедрен механизм риск-ориентированного контроля въезда в условиях безвизовых режимов. По аналогии с практиками Объединенных Арабских Эмиратов и Сингапура предусматривается предварительная оценка страны происхождения, индивидуального профиля и поведенческой истории иностранного гражданина с последующим определением условий въезда. Планируются введение обязательной онлайн-регистрации (адрес проживания, цель и срок пребывания), подтверждение цели въезда через работодателя, образовательную организацию или туристическую инфраструктуру, а также автоматизированная фиксация нарушений (смена адреса, превышение сроков пребывания). Министерством иностранных дел Республики Казахстан совместно с уполномоченными органами будет проведен пересмотр безвизовых соглашений с низкой экономической отдачей или повышенными рисками нарушений с возможным введением дополнительных требований (подтверждающие документы, обратный билет, депозит или страхование).
В настоящее время в целях создания условий для полноценной интеграции мигрантов и членов их семей функционирует сеть из 587 организаций
(435 государственных и 152 неправительственных), оказывающих реабилитационные и социальные услуги лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации. Указанные организации обеспечивают предоставление комплексных медицинских, социальных, психологических и педагогических услуг в непосредственной близости к месту проживания.
В дальнейшем будет обеспечено внедрение единого стандарта адаптационных курсов для иммигрантов с обязательной итоговой аттестацией. Курсы будут включать обучение государственному языку, основам законодательства, истории и культуре Республики Казахстан, а также информационную поддержку по вопросам официального трудоустройства и доступа к социальным системам. Отдельными направлениями станут оценка и совершенствование механизмов интеграции детей иммигрантов в организациях образования. Для реализации данных мер планируется активное вовлечение местных неправительственных организаций, в том числе с применением ваучерных механизмов финансирования.

3-параграф. Сыртқы көші-қондағы сапалы көшу
Барлық келушілерге қойылатын талаптарды күшейту бойынша заңнамалық шаралар қабылданатын болады, ал жасанды интеллект технологияларын қолдана отырып іске асырылатын цифрлық скоринг жүйесі түйінді элементі болмақ. Жүйе migration.enbek.kz платформасында жұмыс істейтін болады және оған алдын ала тестілеу (тілдік дағдыларды, кәсіптік білімді және базалық құқықтық сауатын бағалау), электрондық форматта сауалнама (өмірбаяны, жұмыс тәжірибесі, отбасылық жағдайы, денсаулық жағдайы және тұрғылықты жері бойынша артықшылықтар туралы деректерді жинау), автоматты скоринг (білімі, тәжірибесі, мамандыққа сұраныс, тілдерді білуі, жасы, отбасылық жағдайы және т.б.) болжамды талдау алгоритмдерін қолдана отырып, онлайн-әңгімелесу (ынтасы мен бейімделу әлеуетін қосымша бағалау үшін сөзді түсіну және эмоционалдық фонды талдау технологияларын пайдалану) кіреді. Соның негізінде одан әрі көші-қон рәсімдеріне рұқсат беру немесе одан бас тарту; тұру және жұмысқа орналасу үшін оңтайлы өңір; жеке бейімделу жоспары (тіл үйрену, кәсіптік оқыту, әлеуметтік интеграция) бойынша объективті ұсынымдар қалыптастырылады.
Соңғы жылдары көшіп кету мен көшіп келу құрылымдарының арасындағы теңгерімсіздікке байланысты адами капиталға инвестициялардың мүлдем жоғалуы тіркеліп отыр. Мемлекет жас ұрпақ үшін білім беруге және денсаулық сақтауға қомақты шығын жұмсайды, бұл ретте Қазақстан Республикасының шетелге шығатын біліктілігі жоғары азаматтары кәсіптік машық пен әлеуметтік капитал жинақтап, басқа елдердің экономикасында қосылған құн жасасуға қатысады.
Жаһандық "таланттар үшін күрестің" жаңа жағдайларында бірінші кезекте шет елдерде жүрген қазіргі және бұрынғы азаматтарымызды тартқан жөн. Бірінші кезекте үйлестірудің және олардың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысу мүмкіндіктері туралы хабардар болудың жеткіліксіздігі мәселесі шешілетін болады.
Шетелде тұратын отандастармен іс-қимыл жасау үшін тұрақты коммуникациялық арналар құру жоспарланған. Салалық орталық мемлекеттік органдармен жұмыс істейтін белсенді көшбасшыларды түйінді байланыстырушы буын ретінде қатыстыру көзделген. Шет елдегі қазақстандықтарды үйлестіру алаңдарын қолдау үшін үкіметтік емес ұйымдардың қатысуын кеңейту және инвестиция тартумен, туризмді дамытумен айналысатын құрылымдармен қатар даму институттарының ресурстарын пайдалану мүмкіндігі қаралатын болады.
Білім алу мақсатындағы көшіп келу саласында "білім – жұмыс – мәртебе" басқарылатын траекториясын құру көзделген. Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында оқитын шетелдік студенттер үшін ашық әрі болжауға болатын жол белгіленеді: студенттік виза – дипломнан кейінгі еңбек қызметі (мерзімі шектеулі, қосымша виза ресімдемей) – скоринг – жеңілдетілген тәртіппен уақытша не тұрақты мәртебе алу. Жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдары дербес деректер туралы заңнама шеңберінде шетелдік студенттердің оқуға қабылдануы, оқудан шығарылуы және оқуды бітіргені туралы дерек беруге міндетті болады. Еңбек нарығында сұранысқа ие түлектер үшін уақытша жұмыс істеу жеңілдетіліп, кейіннен балл беру моделі бойынша тұрғылықты жер алу мүмкіндігі беріледі.
Бизнес мақсатындағы көшіп келу бөлігінде экономиканың сапалы өсуінің басымдығын ескеріп, салым көлемі 300 мың АҚШ долларынан басталатын болса, инвесторлық виза беру шарттарын қайта қарау, сондай-ақ оларды дәл сондай мерзімге жеңілдетілген тәртіппен ұзарту мүмкіндігін қалдыру жоспарланған.

Параграф 3. Качественный переход во внешней миграции
Будут приняты законодательные меры по усилению требований ко всем прибывающим, а ключевым элементом станет система цифрового скоринга, которая будет реализована с применением технологий искусственного интеллекта. Система будет функционировать на платформе migration.enbek.kz и включать предварительное тестирование (оценка языковых навыков, профессиональных знаний и базовой правовой осведомленности), анкетирование в электронном формате (сбор данных о биографии, опыте работы, семейном положении, состоянии здоровья и предпочтениях по месту проживания), автоматический скоринг (образование, опыт, востребованность профессии, знание языков, возраст, семейный статус и др.) с использованием алгоритмов прогнозной аналитики, онлайн-собеседование (использование технологий распознавания речи и анализа эмоционального фона для дополнительной оценки мотивации и адаптационного потенциала). На основе этого будут сформированы объективные рекомендации по допуску или отказу в дальнейших миграционных процедурах; оптимальному региону для проживания и трудоустройства; индивидуальному плану адаптации (изучение языка, профобучение, социальная интеграция).
В последние годы фиксируется чистая потеря инвестиций в человеческий капитал, обусловленная дисбалансом между структурой эмиграции и иммиграции. Государство несет значительные затраты на образование и здравоохранение молодых поколений, при этом квалифицированные граждане Республики Казахстан, выезжающие за рубеж, накапливают профессиональные навыки и социальный капитал, формируя добавленную стоимость в экономиках других стран.
В новых условиях глобальной "борьбы за таланты" целесообразно первоочередное привлечение собственных нынешних и бывших граждан за рубежом. В первоочередном порядке будет решена проблема недостаточной координации и информированности о возможностях их участия в социально-экономическом развитии страны.
Планируется формирование устойчивых коммуникационных каналов для поддержания системного взаимодействия с соотечественниками за рубежом. В качестве ключевых связующих звеньев предполагается задействование активных лидеров диаспор, взаимодействующих с отраслевыми центральными государственными органами. Также будут рассмотрены расширение участия неправительственных организаций и использование ресурсов институтов развития, включая структуры, занимающиеся привлечением инвестиций и развитием туризма, для поддержки платформ координации казахстанцев за рубежом.
В сфере образовательной иммиграции предусматривается создание управляемых траекторий "образование - работа - статус". Для иностранных студентов, обучающихся в организациях образования Республики Казахстан, будет установлен прозрачный и предсказуемый путь: студенческая виза - постдипломная трудовая деятельность (на ограниченный срок без оформления дополнительных виз) - скоринг - получение временного либо постоянного статуса в упрощенном порядке. Организации высшего и (или) послевузовского образования будут обязаны передавать сведения о зачислении, отчислении и завершении обучения иностранных студентов в рамках законодательства о персональных данных. Для выпускников, востребованных на рынке труда, будет упрощен переход к временной занятости с последующей возможностью получения постоянного места жительства по балльной модели.
В части бизнес-иммиграции с учетом приоритета качественного экономического роста планируются пересмотр условий предоставления инвесторских виз при объеме вложений от 300 тысяч долларов США, а также сохранение возможности их упрощенного продления на аналогичный срок.

4-параграф. Еңбекші көші-қонды реформалау
Реттеудегі олқылықтарды жою мақсатында еңбек қызметін жүзеге асыру мақсатында келетін шетелдік азаматтарға қатысты бірыңғай квота енгізілетін болады. Бұл тәсіл рәсімдерді оңайлатуға, сондай-ақ көші-қонды әкімшілендірудің ашықтығы мен тиімділігін арттыруға бағытталған. Біріздендіру заңды тұлғалардың анағұрлым жоғары алым төлеуден жатырып, жұмыскерлерді еңбекші көшіп келушілер тетігі арқылы ресімдеу жолымен заңнаманы айналып өтуін жоққа шығаруға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі Қазақстан халқына Жолдауында елдің дамуына үлес қоса алатын біліктілігі жоғары мамандарды шетелден тарту міндеті белгіленді. Осыған байланысты сұранысқа ие кәсіптер тізбесін кеңейту көзделген, оған сәйкес шетелдік жұмыскерлер еңбек қызметін ұлттық экономиканың сұранысын ескере отырып, квотадан тыс жүзеге асыра алады.
"Өңір – сала" байламы бойынша икемді квоталау жүйесін енгізу жоспарланған, бұл еңбек импортын тек өнімділіктің өсуіне және құзыреттерді беруге, кейін жергілікті кадрларды даярлауға бағыттап, шетелдік жұмыс күшіне рұқсат беруді нақты реттеуге мүмкіндік береді.
Шетелдік жұмыс күшін тартқаны үшін алымдар саланың маржиналдығы мен жұмыскердің болу ұзақтығына қарай саралануы, ал аса тапшы мамандықтар үшін тәлімгерлік ету және қазақстандық мамандарды даярлау жөнінде міндетті шарт қойылып төмендетілуі мүмкін. Жергілікті жерлерге орналастыру талаптары (12-24-36 ай) бар келісімшарттарда шетелдік жұмыскерді біртіндеп алмастыру және жергілікті кадрларды оқытудың негізгі көрсеткіштерін бекіту көзделген.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін шетел азаматтарының трансшекаралық ақша аударымдары үшін қосымша алымдар енгізу мәселесі қаралатын болады.
Сыртқы еңбекші көші-қон саласындағы басым міндет – жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің қызметін реттеу.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-1-бабында Қазақстан Республикасының азаматтарын елден тыс жерлерде жұмысқа орналастырған кезде жұмыспен қамту жөніндегі жекеше агенттіктердің міндеттері белгіленгеніне қарамастан, осы міндеттердің сақталмауына жауапкершіліктің, сондай-ақ жұмыспен қамту жөніндегі жекеше агенттіктердің қызметін бақылаудың болмауынан теріс пайдалану алғышарттары туындап, азаматтарды заңсыз еңбек схемаларына тартатын қылмыстық құрылымдардың әрекеттеріне қолайлы жағдай қалыптасады.
Азаматтарды, оның ішінде шетелдегі азаматтарды жұмысқа орналастыруды жүзеге асыратын жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің ашықтығы мен азаматтар үшін қолжетімділігін қамтамасыз етіп және:

Параграф 4. Реформирование трудовой миграции
В целях устранения пробелов в регулировании будет внедрена единая квота в отношении иностранных граждан, прибывающих с целью осуществления трудовой деятельности. Данный подход направлен на упрощение процедур, а также повышение прозрачности и эффективности миграционного администрирования. Унификация позволит исключить возможность обхода законодательства юридическими лицами путем оформления работников через механизм трудовых иммигрантов с целью ухода от уплаты более высоких сборов.
Кроме того, в Послании Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года обозначена задача привлечения из-за рубежа высококвалифицированных специалистов, способных внести вклад в развитие страны. В этой связи предусматривается расширение перечня востребованных профессий, по которым иностранные работники смогут осуществлять трудовую деятельность вне квоты, с учетом приоритетных потребностей национальной экономики.
Планируется внедрение гибкой системы квотирования по связке "регион - отрасль", что позволит точечно настраивать допуск иностранной рабочей силы, ориентируя импорт труда исключительно на рост производительности и передачу компетенций с последующей подготовкой местных кадров.
Сборы за привлечение иностранной рабочей силы могут быть дифференцированы в зависимости от маржинальности отрасли и длительности пребывания работника, а для критически дефицитных специальностей — снижены при обязательном условии наставничества и подготовки казахстанских специалистов. Контракты с требованиями локализации будут предусматривать поэтапное замещение иностранных работников (12-24-36 месяцев) и закрепление ключевых показателей по обучению местных кадров.
Будет также рассмотрен вопрос введения дополнительных сборов за трансграничные денежные переводы, осуществляемые иностранными гражданами, работающими на территории Республики Казахстан.
В сфере внешней трудовой миграции приоритетной задачей является упорядочение деятельности частных агентств занятости.
Несмотря на закрепление обязанностей частных агентств занятости при осуществлении трудоустройства граждан Республики Казахстан за пределами страны в статье 55-1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", отсутствие ответственности за несоблюдение данных обязанностей, а также контроля за деятельностью частных агентств занятости создает предпосылки для злоупотреблений и формирует благоприятные условия для деятельности криминальных структур, вовлекающих граждан в нелегальные трудовые схемы.
Планируется создание единого государственного реестра частных агентств занятости, осуществляющих деятельность по трудоустройству граждан, в том числе за рубежом, с обеспечением его открытости и доступности для граждан и установлением обязательных требований к деятельности частных агентств занятости, включая:

1) жұмыс беруші, еңбек жағдайлары, жалақы деңгейі, жұмыс режимі және әлеуметтік қамтамасыз ету туралы толық әрі сенімді ақпаратты жариялау;
2) жұмыс іздеушілерден негізсіз және жасырын төлем алуға тыйым салу;
3) тараптардың құқықтары мен міндеттерін нақты айқындай отырып, азаматтармен міндетті түрде жазбаша келісімшарттар жасауды қоса алғанда, жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің қызметінің міндетті талаптарын белгілей отырып, бірыңғай мемлекеттік тізілім құру жоспарланған.
Сонымен қатар жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері еңбек шарттарын бұзған немесе келісімшарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда азаматтар алдындағы жауапкершілігін қамтамасыз етуге бағытталған қаржылық кепілдіктер мен сақтандыру кепілдіктері тетігін енгізу көзделген.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің белгіленген талаптарға сәйкес келуі өлшемшарттарын айқындау жоспарлануда, оған іскерлік беделі, заңнаманы бұзбауы және білікті персоналдың болуы, қаржылық кепілдіктер мен сақтандыру кепілдіктері кіреді.
Анықталған қауіптерді жою және Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарын қорғау мақсатында жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің қызметін жүзеге асыруының хабардар ету тәртібінің құралы енгізіледі, ол уәкілетті мемлекеттік органға қызметін бастауы, уақытша тоқтатуы немесе тоқтатуы туралы міндетті түрде хабарлауды, жұмыс беруші, еңбек шарттары, әлеуметтік қамтамасыз ету мен төлем деңгейі туралы мәліметтерді қоса алғанда, қойылатын міндетті талаптарды белгілеуді көздейді.
Бұған қоса, жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің қызметін мемлекеттік бақылау мен қадағалауды күшейту көзделген, оған жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргізу, сондай-ақ заң талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік шараларын қолдану кіреді.
Ұлттық реттеуді халықаралық стандарттарға сәйкестендіру мақсатында заңнаманы жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері қызметінің ашықтығын арттыруға және еңбекшілердің құқықтарын, оның ішінде трансшекаралық жұмысқа орналасу кезінде қорғауға бағытталған Халықаралық еңбек ұйымының № 181 конвенциясының ережелерімен үйлестіру қамтамасыз етіледі.
Шетелге еңбекші көші-қон үшін шығатын Қазақстан азаматтарының мүдделерін қорғау мақсатында еңбекші көшіп-қонушыларды тарту мәселелері бойынша уәкілеттік берілген басқа елдердің мемлекеттік органдарымен және өзге де ұйымдарымен екіжақты келісімдер пысықталатын болады.
Осы мақсатта басым бағыттағы 9 мемлекеттің тізбесі құрылды (Чехия, Финляндия, Норвегия, Польша, Швеция, Италия, Словакия, Румыния және Жапония).
5-параграф. Теңгерімді ішкі көші-қон
Көші-қон процестерінің макроөңір елдерінің және қолданыстағы халықаралық келісімдерді қамтитын геосаяси және әлеуметтік-экономикалық факторлардың жиынтығына негізделгені ескеріліп, оларды тікелей реттеу әлеуеті шектеулі күйінде қалып отыр. Бұл болжаудың айқын болмауын үдете түседі және сыртқы периметрлерде де ішкі периметрлерде де, мемлекеттік саясат бейімделу мен алдын алу тетіктеріне қарай ығысады.
Ішкі көші-қон негізінен өңірлік, экономикалық және әлеуметтік саясаттың бағыттарымен айқындалады. Оның болашақтағы серпіні стратегиялық құжаттарда, атап айтқанда:

1) раскрытие полной и достоверной информации о работодателе, условиях труда, уровне заработной платы, режиме работы и социальном обеспечении;
2) запрет на взимание необоснованных и скрытых платежей с соискателей;
3) обязательное заключение письменных договоров с гражданами с четким определением прав и обязанностей сторон.
Также предусматривается введение механизмов финансовых и страховых гарантий, направленных на обеспечение ответственности частных агентств занятости перед гражданами в случаях нарушения ими условий трудоустройства или неисполнения договорных обязательств.
Планируется определение критериев соответствия частных агентств занятости установленным требованиям, включая деловую репутацию, отсутствие нарушений законодательства и наличие квалифицированного персонала, финансовых и страховых гарантий.
В целях устранения выявленных рисков и обеспечения защиты прав граждан Республики Казахстан будут введены инструменты уведомительного порядка по осуществлению деятельности частных агентств занятости, предусматривающие обязательное информирование уполномоченного государственного органа о начале, приостановлении или прекращении деятельности, установление обязательных требований к предоставляемой информации, включая сведения о работодателе, условиях труда, уровне оплаты и социальном обеспечении.
Кроме того, предполагается усиление государственного контроля и надзора за деятельностью частных агентств занятости, включая проведение плановых и внеплановых проверок, а также применение мер ответственности за нарушение требований законодательства.
В целях приведения национального регулирования в соответствие с международными стандартами будет обеспечена гармонизация законодательства с положениями Конвенции Международной организации труда № 181, направленной на повышение прозрачности деятельности частных агентств занятости и защиту прав трудящихся, в том числе при трансграничном трудоустройстве.
В целях защиты интересов граждан Казахстана, выезжающих для трудовой миграции за рубеж, будут проработаны двухсторонние соглашения с государственными органами и иными организациями других стран, уполномоченными по вопросам привлечения трудовых мигрантов.
В этих целях сформирован перечень 9 государств приоритетного направления (Чехия, Финляндия, Норвегия, Польша, Швеция, Италия, Словакия, Румыния и Япония).
Параграф 5. Сбалансированная внутренняя миграция
С учетом обусловленности миграционных процессов совокупностью геополитических и социально-экономических факторов, включая действия стран макрорегиона и действующие международные соглашения, потенциал их прямого регулирования остается ограниченным. Это повышает неопределенность прогнозов и смещает фокус государственной политики в сторону адаптационных и превентивных механизмов как по внешнему, так и по внутреннему периметру.
Внутренняя миграция в значительной степени определяется направлениями региональной, экономической и социальной политик. Ее будущая динамика напрямую зависит от качества реализации мероприятий, предусмотренных документами системы планирования, в том числе:

1) ұлттық даму жоспарының, ірі қалалардың агломерацияларын дамыту және экономикалық белсенділіктің жаңа орталықтарын қалыптастыру бөлігінде;
2) Өңірлік даму тұжырымдамасында базалық инфрақұрылым мен өмір сапасындағы сыни алшақтықтарды жою бөлігінде;
3) Денсаулық сақтауды дамыту тұжырымдамасында барлық өңірлерде медициналық көмекке қолжетімділікті жақсарту бөлігінде;
4) Жоғары білімді және ғылымды дамыту тұжырымдамасында өңірлерде шетелдік университеттердің филиалдарын ашу бөлігінде;
5) Алматы және Астана қалаларын, сондай-ақ олардың агломерацияларын жоспарлау құжаттарында;
6) әлеуетті "өсу нүктелерін" ескере отырып, жұмыс күші тапшы өңірлерге қоныс аударудың одан арғы шаралары жөніндегі 2025 – 2028 жылдарға арналған жол картасында;
7) Алматы қаласы мен Алматы агломерациясын теңгерімді дамыту жөніндегі жол картасында;
8) екі ірі қалаға қатысты анағұрлым бәсекелестік жағдайлары бар Алатау қаласын дамыту шеңберіндегі бастамада;
9) мектеп түлектері мен "Серпін" гранттары иелерінің ұлттық білім беру дерекқорында;
10) "Дипломмен ауылға" бағдарламасында;
11) "Ауыл аманаты" бағдарламасында;
12) "Ауыл – Ел бесігі" бағдарламасында;
13) Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту бағдарламасында көзделген іс-шаралардың сапалы орындалуына тікелей байланысты болады.
Қолданыстағы стратегиялық құжаттарда өңірлерде баламалы тартылыс орталықтарын қалыптастыру қарастырылған. Бұған қоса ішкі көшіп-қонуды тиімді теңгерімдеу үшін көші-қон саясаты шеңберінен тыс бастамаларды іске асыру қажет.
Көптеген өңірлерде халық тығыздығының төмен болуы кәсіпкерліктің дамуына шектеу болып отыр. Сондықтан тек инфрақұрылымдық байланысты дамыту ғана емес, өңірлер арасындағы кәсіпкерлік ұтқырлық үшін жағдай жасау да аса маңызды. "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, ұтқыр кәсіпкерлікті дамыту – тіркелген жерінен тыс бизнес ашу, жүргізу және тарату тетіктері пысықталады.
Сондай-ақ өңірлер базалық инфрақұрылыммен біркелкі қамтамасыз етілмеген.
Қалалық ортаның сапасы төмен аймақтар белдеулерінің проблемасын шешу үшін қала құрылысы, инфрақұрылымдық және әлеуметтік шараларды үйлестіру қажет. Бейберекет құрылыс салуды тежеу және қала маңындағы аймақтарды толыққанды қалалық ортаны қалыптастыру аумақтардың тоқырауын болғызбай, әлеуметтік тәуекелдерді төмендетуге мүмкіндік береді.
Халықаралық тәжірибені (Германия, Польша, Оңтүстік Корея) ескерсек, агломерациялық құрылымдарды дамытуды қала маңындағы және шеткері аумақтарды тұрақты дамытумен бірге жүргізген орынды. Ірі қалалардағы көші-қон қысымын азайту үшін жоспарлау осьтері бойынан қосымша экономикалық өсу нүктелері ретінде "контрмагнит қалалар" мен спутник-қалаларды қалыптастыру ұсынылады.
Моно- және шағын қалалар үшін түйінді бағыттар: жаңа экономикалық мамандануды айқындау, еңбек ресурстарының мобильділігін арттыру, өндірістік тізбектерді дамыту, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды қолдау. Жергілікті ауылшаруашылық шикізатына бағдарланған қайта өңдеу кәсіпорындарын құру тиімді шаралардың бір болып табылады. Жекелеген моноқалалар үшін көліктік және логистикалық желілерді қалыптастыру перспективалы болып қалады.
Шағын және орташа қалаларда әлеуметтік маңызды объектілерді орналастыру халыққа қызмет көрсету деңгейін арттырып, жаңа жұмыс орындарын құруға және жұмыссыздық деңгейін төмендетуге мүмкіндік береді.
Ауылдық жерлерге қоныстандыруды дамыту ауылдық аумақтардың өндірістік, әлеуметтік және экологиялық функцияларын кеңейтуге қарай бағытталуы керек.

1) национальном плане развития в части развития агломераций крупных городов и формирования новых центров экономической активности;
2) Концепции регионального развития в части устранения критических разрывов в базовой инфраструктуре и качестве жизни;
3) Концепции развития здравоохранения в части улучшения доступа к медицинской помощи во всех регионах;
4) Концепции развития высшего образования и науки в части открытия филиалов зарубежных университетов в регионах;
5) документах планирования городов Алматы и Астаны, а также их агломераций;
6) дорожной карте по дальнейшим мерам переселения в трудодефицитные регионы с учетом потенциальных "точек роста" на 2025 - 2028 годы;
7) дорожной карте по сбалансированному развитию города Алматы и Алматинской агломерации;
8) инициативе в рамках развития города Алатау, имеющей наиболее конкурентные условия относительно двух крупных городов;
9) национальной образовательной базе данных о выпускниках школ и обладателях грантов "Серпін";
10) программе "С дипломом в село";
11) программе "Ауыл аманаты";
12) программе "Ауыл - Ел бесігі";
13) программе "Модернизация сельского здравоохранения".
В действующих стратегических документах уже заложено формирование альтернативных центров притяжения в регионах. Вместе с тем эффективное балансирование внутренней миграции требует реализации инициатив, выходящих за рамки собственно миграционной политики.
Низкая плотность населения в большинстве регионов остается ограниченным для развития предпринимательства. В этой связи критически важны не только развитие инфраструктурной связанности, но и создание условий для межрегиональной мобильности предпринимательской активности. Совместно с региональными палатами предпринимателей "Атамекен" будут проработаны механизмы развития мобильного предпринимательства - открытие, ведение и масштабирование бизнеса вне места регистрации.
Также отмечается неравномерная обеспеченность регионов базовой инфраструктурой.
Решение проблемы поясов зон с низким уровнем качества городской среды требует сочетания градостроительных, инфраструктурных и социальных мер. Сдерживание стихийной застройки и формирование полноценной городской среды в пригородных зонах позволят предотвратить деградацию территорий и снизить социальные риски.
С учетом международного опыта (Германия, Польша, Республика Корея) целесообразно развивать агломерационные структуры параллельно с устойчивым развитием пригородных и периферийных территорий. Для снижения миграционного давления на крупнейшие города предлагается формировать вдоль планировочных осей города-контрмагниты и города-спутники как дополнительные точки экономического роста.
Для моно- и малых городов ключевыми направлениями являются: определение новых экономических специализаций, повышение мобильности трудовых ресурсов, развитие производственных цепочек, поддержка социальной и инженерной инфраструктуры. Одной из эффективных мер является создание перерабатывающих предприятий, ориентированных на местное сельскохозяйственное сырье. Для отдельных моногородов перспективным остается формирование транспортных и логистических узлов.
Размещение в малых и средних городах социально значимых объектов позволит повысить уровень обслуживания населения, создать новые рабочие места и снизить уровень безработицы.
Развитие сельского расселения должно быть направлено на расширение производственных, социальных и экологических функций сельских территорий.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі Жолдауында белгіленген "адамдар – инфрақұрылымға" қағидатын ұстану маңызды, қолдауды перспективалы ауылдарға шоғырландыру қажет. Шараларға ауылдық кәсіпкерлікті дамыту, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды жақсарту, тұрғын үй құрылысы, жеңілдетілген ипотека және халықтың аумақтық ұтқырлығын арттыру кіреді.
Мемлекет ауылдық елді мекендер мен шекара маңындағы солтүстік аумақтардан халықтың кетуін азайту бойынша ынталандыру шаралары ретінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 679 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының өңірлік дамуының 2025 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде инфрақұрылымды дамыту және мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді жалғастыра береді.
Сонымен қатар шағын, және орта бизнеске қолдау көрсету үшін бірлескен экономикалық және логистикалық аймақтар құру, трансшекаралық көлік инфрақұрылымын дамыту мүмкіндігін қарастыру қажет.
Мысалы, шығыста – Қытаймен шекара бойында экспортқа бағдарланған өндірістерді дамыту және трансшекаралық сауда дәліздеріне интеграциялау, солтүстікте – жүк тасымалын шекаралық бақылау және кедендік жеделдетуге арналған арнайы аймақтар құру, астық және мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі бірлескен жобалар, шекаралас аудандардың университеттері арасында алмасу бағдарламалары.
Ел ішінде азаматтардың басқарылмайтын қоныс аударуына байланысты тәуекелдерді азайту үшін проактивті реттеу жүйесін қалыптастыру қажет.
Соңғы жылдардағы практика, оның ішінде Жаңаөзен тұрғындарының жұмыс орындарының шектеулі болуына байланысты басқа өңірлерге жаппай көшуі дағдарыстардың ертерек алдын алуға, экономиканы әртараптандыруға және жұмыспен қамту сапасын арттыруға негізделген кешенді саясаттың қажеттігін көрсетті.
Өңірлерде сапалы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін вахталық жұмыс тәсілінің – қысқамерзімдік қызмет көрсету үшін жұмыскерлердің жүйелі түрде сапарға шығуының тетіктері пысықталады. Бұдан басқа, елді мекендердің Астана және Алматы қалаларынан, сондай-ақ облыс орталықтарынан қашықтық дәрежесіне байланысты аумақтық үстемеақылар мен өтемақылар тетігін енгізуді қарастырған жөн.
Елдің солтүстік-шығыс және шекара маңындағы аумақтарында тұрақты демографиялық және кадрлық сын-тегеурін – жастардың кетуі мен білікті мамандар тапшылығы белең алуда. Нәтижесінде өңірлердің экономикалық әлеуетіне ғана емес, олардың әлеуметтік тұрақтылығы мен қауіпсіздігіне де нұқсан келеді. Осы үрдістерді еңсеру үшін адами капиталды орнықтырудың ұзақмерзімді тетігі әзірленеді.
Білім алу мақсатындағы көші-қонның әлеуетін пайдалану үшін мемлекеттік гранттарды осы өңірлердің пайдасына бөлу жүйесі қайта қаралатын болады. Жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының кейбіреулерін ірі қалалардан солтүстік өңірлерге көшіруді қарастырған жөн.
Өңірлерде жоғары технологиялар, денсаулық сақтау, білім беру, көлік, логистика және ауыл шаруашылығы салаларында білікті мамандарға деген сұраныс өсіп келе жатқаны байқалады. Осы бағыттардағы қоныс аудару бағдарламаларына қатысушылар контингентін көбейту "Дипломмен ауылға" сияқты бағдарламаның бағыттарын қолданып, еңбек нарығындағы олқылықтардың орнын толтыруға мүмкіндік береді.
Тұрақты көші-қонды ынталандыру үшін ішкі көші-қон бағдарламасы Ресей Федерациясының тәжірибесі бойынша жұмыс берушілер тарапынан міндетті қоса қаржыландыруды енгізу тұрғысынан қайта қаралады.
Халықтың ағылуының анағұрлым жоғары табыстан бастап көрсетілетін қызметтер мен инфрақұрылымға айтарлықтай жақсырақ қолжетімділікке дейінгі факторларын ескерсек, Астана қаласының әкімшілік орталық қана емес, әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі магниті болып табылатынын айқын көруге болады. Қалалық ортаның халықтың ойындағындай дамыған елдерге тән сапада болуына сұраныстың артуы қолданыстағы басқару тетіктеріне қысымды күшейте түседі.
Осыған байланысты астананың жергілікті атқарушы органдарында реттегіш құралдар көбірек болуға тиіс.
Жаңа инфрақұрылым мен қоғамдық игіліктерді қосымша қаржыландыру үшін реттеуді және стандарттарды, сондай-ақ фискалдық саясатты қатаңдату мүмкіндігін қарастыру ұсынылады.
Бюджет тапшылығы және елдің унитарлы мемлекет мәртебесі жағдайында еңбек нарығын жоспарлаудың сапасын арттыру өңірлік дамудың пәрменді құралы болып қала береді. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің қолда бар ресурстары мен құралдары негізінде өңірлік еңбек нарығын (қалалар мен аудандардың еңбекке мамандануы, даму перспективалары, тәжірибе алмасу үшін түрлі салалардағы үлгі компаниялар және т.б.) цифрлық бақылау жүйесі әзірленеді. Мұндай құрал өңірлердің ақпарат іздеу шығасыларын деңгейлетіп азайтып, шараларды әзірлеу үшін ыңғайлы жөнсілтер болады.
Ұсынылған шараларды іске асыру тұрақты, ашық және теңгерімді көші-қон жүйесін қалыптастыруға мүмкіндік береді:

Важно придерживаться принципа "люди к инфраструктуре", обозначенного в Послании Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года, концентрируя поддержку на перспективных селах. Меры включают развитие сельского предпринимательства, улучшение социальной и инженерной инфраструктуры, строительство жилья, льготную ипотеку и повышение территориальной мобильности населения.
Государством в части стимулирования сокращения убыли в сельских населенных пунктах и северных приграничных территориях будут продолжены развитие инфраструктуры и оказание мер государственной поддержки, предусмотренных в рамках Концепции регионального развития Республики Казахстан на 2025 - 2030 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 679.
В то же время необходимо рассмотреть возможность создания совместных экономических и логистических зон для поддержки малого и среднего бизнеса, развития трансграничной транспортной инфраструктуры.
К примеру, на востоке - вдоль границы с Китаем целесообразны развитие экспортоориентированных производств и интеграция в трансграничные торговые коридоры, для севера создание специальных зон для пограничного контроля и таможенного ускорения грузоперевозок, совместные проекты по переработке зерна и животноводческой продукции, программы обмена между университетами приграничных районов.
Для минимизации рисков, связанных с неуправляемым перемещением граждан внутри страны, необходимо формирование проактивной системы регулирования.
Практика последних лет, включая массовый отток жителей Жанаозена в другие регионы из-за ограниченности рабочих мест, демонстрирует необходимость комплексной политики, основанной на раннем предотвращении кризисов, диверсификации экономики и повышении качества занятости.
Для обеспечения доступа к качественным социальным услугам в регионах будут проработаны механизмы вахтового метода работы - регулярного выезда работников для краткосрочного предоставления услуг. Кроме того, целесообразно рассмотреть внедрение механизма территориальных надбавок и компенсаций, привязанных к степени удаленности населенных пунктов от городов Астаны и Алматы, а также областных центров.
Северо-восточные и приграничные территории страны сталкиваются с устойчивыми демографическими и кадровыми вызовами - оттоком молодежи и дефицитом квалифицированных специалистов. В результате страдают не только экономический потенциал регионов, но и их социальная устойчивость и безопасность. Для преодоления этих тенденций будут проработаны долгосрочные механизмы закрепления человеческого капитала.
Для использования потенциала образовательной миграции будет пересмотрена система распределения государственных грантов в пользу этих регионов. Целесообразно рассмотреть перенос некоторых организаций высшего и (или) послевузовского образования из крупнейших городов в северные регионы.
Наблюдается растущая потребность регионов в квалифицированных специалистах в сфере высоких технологий, здравоохранения, образования, транспорта, логистики и сельского хозяйства. Расширение контингента участников программ переселения в этих направлениях позволит закрыть пробелы на рынке труда с применением направлений таких программ, как "С дипломом в село".
Для стимулирования устойчивой миграции программа внутренней миграции будет пересмотрена в части введения обязательного софинансирования со стороны работодателей по опыту Российской Федерации.
Учитывая выявленные факторы притока населения - от более высоких доходов до заметно лучшего доступа к услугам и инфраструктуре, - становится очевидно, что город Астана выступает не просто административным центром, но и ключевым магнитом социально-экономического развития. Рост запросов на качество городской среды, уже приближающееся к ожиданиям, характерным для развитых стран, усиливает давление на существующие механизмы управления.
В этой связи местные исполнительные органы столицы должны иметь больше регуляторных инструментов.
Предлагается рассмотреть возможность ужесточения регулирования и стандартов, а также фискальной политики для дополнительного финансирования новой инфраструктуры и общественных благ.
В условиях дефицита бюджета и унитарного статуса страны действенным инструментом регионального развития остается повышение качества планирования рынка труда. На базе имеющихся ресурсов и инструментов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан будет разработана цифровая система мониторинга региональных рынков труда (трудовая специализация городов и районов, перспективы развития, компании-примеры в разных отраслях для обмена опытом и т.д.). Подобный инструмент позволит горизонтально снизить издержки регионов на поиск информации и станет удобным путеводителем для разработки мер.
Реализация предлагаемых мер позволит сформировать устойчивую, прозрачную и сбалансированную миграционную систему, в рамках которой:

1) заңсыз көші-қон көлемі азаяды;
2) қауіпсіздік және цифрлық бақылау күшейеді;
3) әлеуметтік тәуекелдер азаяды;
4) адами капиталдың сапасы өседі;
5) мегаполистердің жүктемесі азаяды;
6) өңірлердің өмір сүру және жұмыс істеу тартымдылығы артады;
7) ішкі және сыртқы көші-қон процестері басқарылатын болады.
Осылайша, осы Тұжырымдаманы орта мерзімді перспективада (алдағы бес жыл ішінде) іске асыру Қазақстан Республикасына көші-қон процестерін жүйелі және болжамды реттеу моделіне көшуге мүмкіндік береді.
6-параграф. Көші-қонды басқарудың функционалдық моделін күшейту
Осы Тұжырымдама көші-қонды мемлекеттік басқарудың және уәкілетті органдар арасындағы өкілеттіктердің аражігін нақты ажыратудың қазіргі институционалдық жүйесін сақтай отырып іске асырылады.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі еңбекші көші-қон легін талдауды, жұмыс күшін квоталау мен тарту өлшемшарттары бойынша ұсыныстар қалыптастыруды, этникалық көшіп-қонушыларды интеграциялау мәселелерін үйлестіруді, сондай-ақ көші-қон және әлеуметтік саясатты түзету бойынша талдамалық және нормативтік ұсыныстар әзірлеуді қоса алғанда, көші-қон саясаты мәселелері бойынша уәкілетті орган функцияларын орындауды жалғастыра береді.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктерімен бірыңғай цифрлық шлюзде жұмыс істей отырып, виза беру, тіркеу және болуды бақылау жөніндегі өкілеттігін сақтайды.
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі ресімдеген барлық визалық шешімдер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жүйесінде автоматты түрде тіркеледі және "кіру – тіркелу – болу – еңбек ету– шығу" өтпелі циклін қамтамасыз ете отырып, жалпы дерекқорға түседі.
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі шетелде виза ресімдеуді, Қазақстан Республикасының азаматтарын консулдық қорғауды, еңбекші көші-қон саласында екіжақты келісімдер жасасуды және дерек алмасуды қоса алғанда, көші-қон саясатының сыртқы контурының іске асырылуына бұрынғыдай жауапты болады. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен өкілеттіктердің аражігін ажырату сақталады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті көші-қон саласындағы ұлттық қауіпсіздік қамтамасыз ету функциясын жүзеге асырады.
Ведомство ведомствоаралық цифрлық контурмен интеграцияланған және ол арқылы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ақпараттары қолжетімді, бұл қауіп-қатердің ерте алдын алуға, қауіптің бейінін анықтауға және жедел-іздестіру іс-шараларын үйлестіруді жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары көшіп-қонушыларды орналастыруды, бейімдеуді және жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуді, квота бөлуге қатысуды және өңірлік ерекшелікті ескере отырып, мемлекеттік саясатты түзету үшін кері байланысты қалыптастыруды қоса алғанда, операциялық және бейімдеу функцияларын орындауын жалғастырады.

1) снижается масштаб нелегальной миграции;
2) усиливаются безопасность и цифровой контроль;
3) сокращаются социальные риски;
4) растет качество человеческого капитала;
5) уменьшается перегрузка мегаполисов;
6) повышается привлекательность регионов для жизни и работы;
7) внутренние и внешние миграционные процессы становятся управляемыми.
Таким образом, реализация настоящей Концепции в среднесрочной перспективе (в течение ближайших пяти лет) позволит Республике Казахстан перейти к системной и прогнозируемой модели регулирования миграционных процессов.
Параграф 6. Усиление функциональной модели управления миграцией
Реализация настоящей Концепции будет осуществляться при сохранении действующей институциональной системы государственного управления миграцией и четкого разграничения полномочий между уполномоченными органами.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан продолжает выполнять функции уполномоченного органа по вопросам миграционной политики, включая анализ трудовых миграционных потоков, формирование предложений по квотированию и критериям привлечения рабочей силы, координацию вопросов интеграции этнических мигрантов, а также подготовку аналитических и нормативных предложений по корректировке миграционной и социальной политики.
Министерство внутренних дел Республики Казахстан сохраняет полномочия по выдаче виз, регистрации и контролю пребывания, работая в едином цифровом шлюзе с министерствами иностранных дел, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Все визовые решения, оформленные Министерством иностранных дел Республики Казахстан, автоматически фиксируются в системе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и поступают в общую базу данных, обеспечивая сквозной цикл "въезд - регистрация - пребывание - труд - выезд".
Министерство иностранных дел Республики Казахстан по-прежнему отвечает за реализацию внешнего контура миграционной политики, включая оформление виз за рубежом, консульскую защиту граждан Республики Казахстан, заключение двусторонних соглашений в сфере трудовой миграции и международный обмен данными. Разграничение компетенций с Министерством внутренних дел Республики Казахстан сохраняется.
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан осуществляет функции обеспечения национальной безопасности в сфере миграции
Ведомство интегрировано в межведомственный цифровой контур и имеет доступ к информации Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министерства иностранных дел Республики Казахстан, что позволяет осуществлять раннее предупреждение, профилирование угроз и координацию оперативно-розыскных мероприятий.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы продолжают выполнять операционные и адаптационные функции, включая содействие размещению, адаптации и трудоустройству мигрантов, участие в распределении квот и формирование обратной связи для корректировки государственной политики с учетом региональной специфики.

7-параграф. Көші-қон легін цифрлық есепке алу жүйесін жетілдіру
Деректер интеграциясының жеткіліксіздігі көші-қон саясатының тиімділігін шектейді. Қазіргі уақытта ақпараттық жүйелердің бытыраңқы болуына байланысты көші-қон легін сатылы және дербестендірілген бақылау жүйесі түзілмеген, бұл жедел дерек алмасуды шектейді. Осыған байланысты Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі Жолдауында орталықтандырылған есепке алудың болмау проблемасы атап өтілді.
Қазіргі институционалдық құрылымды сақтай отырып, көші-қон саясатын басқарудың икемділігін және ашықтығын арттыру мақсатында шетелдіктердің келуі, болу мақсаттары, оқуы, еңбек қызметі және әлеуметтік міндеттемелері туралы деректерді интеграциялауды қамтамасыз ететін көші-қон мониторингінің бірыңғай цифрлық контуры жасалады.
Деректерді интеграциялау:

Параграф 7. Совершенствование системы цифрового учета миграционных потоков
Недостаточная интеграция данных ограничивает эффективность миграционной политики. На данный момент не выстроен сквозной и персонифицированный контроль за миграционными потоками из-за фрагментированности информационных систем, что ограничивает оперативный обмен данными. В этой связи в Послании Главы государства от 8 сентября 2025 года отмечена проблема отсутствия централизованного учета.
В целях повышения управляемости и прозрачности миграционной политики при сохранении действующей институциональной структуры будет сформирован единый цифровой контур миграционного мониторинга, обеспечивающий интеграцию данных о въезде, целях пребывания, обучении, трудовой деятельности и социальных обязательствах иностранных граждан.
Интеграция данных будет обеспечена за счет взаимодействия с:

1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен еңбек қызметін жүзеге асыратын шетел азаматтары бойынша уақытша тұруға рұқсаттың болуы туралы мәліметтер бөлігінде;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен ("Бүркіт" БАЖ) шетелдіктердің келу және кету фактілері, болу мақсаттары туралы ақпарат бөлігінде;
3) Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім, Туризм және спорт, Мәдениет және ақпарат, Денсаулық сақтау, Оқу-ағарту министрліктерімен, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығымен және Astana Hub-пен жетекшілік ететін салаларда еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдік азаматтар бойынша мәліметтер алу бөлігінде іс-қимыл жасау есебінен қамтамасыз етіледі.
Цифрлық контурдың жұмыс істеуі мемлекеттік органдардың функцияларын қайталамай, еңбекші көші-қонушылар серпінін қоса алғанда, көші-қон процестеріне жыл сайын кешенді мониторинг жүргізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасы азаматтарының сыртқы көші-қоны бөлігінде соңғы жылдары оның қарқынды өсуі ескеріліп, шығатын азаматтардың құқықтарын қорғау мақсатында мониторингпен қамтуды кеңейту, сондай-ақ шығу кезінде сауалнама енгізу тетіктері пысықталатын болады. Бұған қоса, migration.enbek.kz платформасында шетелдегі бос жұмыс орындары туралы ақпарат орналастыру көзделген.
Ішкі ерікті қоныс аударуды мониторингтеу үшін "enbek.kz" экожүйесін "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесіндегі (бұдан әрі – "ҰББДБ" АЖ) мектеп түлектері мен "Серпін" грант иегерлері туралы деректермен интеграциялау жүргізіліп, "Дипломмен ауылға", "Инновациялық навигатор", "Ауыл аманаты", "Ауыл – Ел бесігі", "Келешек мектептері", "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту", "Қолжетімді интернет" бағыттары бойынша олардың жұмысқа орналасуы мониторингтеледі, сондай-ақ жауапты мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ("Көші-қон полициясы" АЖ), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі) өзара іс-қимылы қамтамасыз етіледі.
Ескертпе:
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар осы Тұжырымдамаға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.

1) Министерством внутренних дел Республики Казахстан в части сведений о наличии разрешения на временное проживание по иностранным гражданам, осуществляющим трудовую деятельность;
2) Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (ЕИС "Беркут") в части фактов въезда и выезда иностранных граждан, информации о целях пребывания;
3) министерствами науки и высшего образования, туризма и спорта, культуры и информации, здравоохранения, просвещения Республики Казахстан, а также с Международным финансовым центром "Астана" и Astana Hub в части получения сведений по осуществляющим трудовую деятельность в курируемых сферах иностранным гражданам.
Функционирование цифрового контура позволит обеспечить проведение ежегодного комплексного мониторинга миграционных процессов, включая динамику трудовой миграции, без дублирования функций государственных органов.
В части внешней миграции граждан Республики Казахстан с учетом роста ее интенсивности в последние годы будут проработаны механизмы расширения охвата мониторингом в целях защиты прав выезжающих граждан, а также внедрения анкетирования при выезде. Дополнительно на платформе migration.enbek.kz предусматривается размещение информации о вакансиях за рубежом.
Для мониторинга внутреннего добровольного переселения будет проведена интеграция экосистемы enbek.kz с данными информационной системой "Национальная образовательная база данных" (далее - ИС "НОБД") о выпускниках школ и обладателях грантов "Серпін" с мониторингом их трудоустройства по направлениям "С дипломом в село", "Ауыл аманаты", "Инновационный навигатор", "Ауыл - Ел бесігі", "Келешек мектептері", "Модернизация сельского здравоохранения", "Доступный интернет", а также обеспечено взаимодействие ответственных государственных органов (Министерство внутренних дел Республики Казахстан (ИС "Миграционная полиция"), Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан и Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан).
Примечание:
Мероприятия по реализации Концепции будут осуществлены в соответствии с Планом действий по реализации Концепции миграционной политики Республики Казахстан до 2030 года согласно приложению к настоящей Концепции.
____________________

Нысаналы 1-индикатор. Шетел азаматтарының көші-қон саласындағы заңнаманы бұзу деңгейі: 2026 жылы – 1%; 2027 жылы – 1%, 2028 жылы – 1%, 2029 жылы – 1%; 2030 жылы – 1%
1.
Заңсыз жұмыс күшін тартатын адамдарға қатысты әкімшілік шаралар қолдану арқылы заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимылды күшейту бойынша шаралар кешенін әзірлеу
жол картасы
2026 жылғы II тоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
2.
Астана агломерациясында құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі жол картасын әзірлеу
жол картасы
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне қарай
ІІМ, СІМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
3.
"Халықты тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 9 қыркүйектегі № 677 бұйрығына тіркеу рәсімдерін одан әрі жетілдіру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ІІМ бұйрығы
2026 жылғы қаңтар
ІІМ, СІМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
4.
Көші-қон заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікті күшейту бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы желтоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
5.
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы шілде
Еңбекмині, ІІМ, ҰЭМ, СІМ, АШМ, Әділетмині, ҒЖБМ, ОМ, ҰҚК (келісу бойынша), Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
6.
Депортациялау бойынша қабылданған заңнамалық бастамаларды сәйкестендіру мақсатында "Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәжбүрлеу тәртібімен шығарып жіберу, сондай-ақ жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы өзіне қатысты сот шешімі шығарылған шығарып жіберілетін адамды ішкі істер органдарының арнаулы мекемесінде ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 сәуірдегі № 175 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2026 жылғы қаңтар
ІІМ, СІМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
7.
"Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйелерін Әкімшілік құқық бұзушылықтардың бірыңғай тізілімімен тікелей интеграциялауды іске асыру
тестілеу хаттамалары
2026 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, ЖИЦДМ, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
8.
Шетелдіктердің шығарып жіберу туралы сот шешімін орындамағаны үшін қылмыстық жауаптылықты қайтарудың орындылығы туралы ұсыныстар әзірлеу
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы II тоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, ЖИЦДМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
9.
Алматы қаласы мен Шымкент қаласындағы қолданыстағы жүйеге ұқсас тұрақты және уақытша тұратын жері бойынша тіркеу нормативтерін енгізу (бір азаматқа алаң нормасы)
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы желтоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
10.
Платформалық жұмыспен қамту және банк көрсететін қызметтерді ұсыну кезінде шетелдік азаматтардың құқықтық мәртебесін тексеру үшін ішкі істер органдарының ақпараттық жүйелерімен цифрлық платформалар мен екінші деңгейдегі банктердің ведомствоаралық цифрлық өзара іс қимыл тетігін енгізу
тестілеу хаттамалары
2026 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
11.
Өндірістік және инфрақұрылымдық объектілерді басқаруға байланысты жұмысқа орналасу кезінде сараланған сақтандыру тарифтерін қолдану үшін көшіп келушілердің құқықтық мәртебесі туралы мәліметтерді автоматты есепке алуды ұйымдастыру
тестілеу хаттамалары
2026 – 2027 жылдардағы желтоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
12.
Көрші елдердің уәкілетті органдарымен заңсыз көші-қон арналарының жолын кесу, бірлескен жедел-іздестіру және алдын алу іс-шараларын жүргізу саласындағы өзара іс-қимылды дамыту тәсілдерін айқындау
жол картасы
2026 жылғы II тоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, ЖИЦДМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
13.
Жаңадан құрылған көші-қон саласындағы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесі алаңында визалық-көші-қон режимін оңайлату, шетелдіктер үшін жаңа өнімдер енгізу, халықаралық стандарттарға қосылу мәселелеріне қатысты бастамаларды алдын ала талқылауды өткізу жөніндегі ұсынысты пысықтау
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы I тоқсан, түсуіне қарай
СІМ, ІІМ, Еңбекмині, ЖИЦДМ, ҒЖБМ, ДСМ, ӨҚМ, ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
14.
Учаскелік ішкі істер органдарының келетін және жұмыс істейтін көшіп-қонушыларды жергілікті жерлерде есепке алу, сондай-ақ мониторингілеу жөніндегі қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы I тоқсан
ІІМ, БП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2-бағыт. Қауіпсіздік инфрақұрылымын нығайту және сыртқы контурда мәжбүрлі қоныс аударуға әзірлік

Целевой индикатор 1. Уровень нарушений законодательства в сфере миграции иностранными гражданами: 2026 год - 1 %; 2027 год - 1 %, 2028 год - 1 %, 2029 год - 1 %; 2030 год - 1 %
1.
Выработка комплекса мер по усилению противодействия нелегальной миграции путем применения административных мер в отношении лиц, привлекающих нелегальную рабочую силу
дорожная карта
II квартал 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН
не требуется
Не требуется
2.
Разработка и реализация Дорожной карты по обеспечению правопорядка в Астанинской агломерации
дорожная карта
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МВД, МИД, МТСЗН, ГП (по согласованию), акиматы города Астаны и Акмолинской области
не требуется
не требуется
3.
Внесение изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 сентября 2024 года № 677 "Об утверждении Правил регистрации населения" в части дальнейшего совершенствования процедур регистрации
приказ МВД
январь 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН
не требуется
не требуется
4.
Принятие мер по усилению административной ответственности за нарушение миграционного законодательства
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН
не требуется
не требуется
5
Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования миграционного законодательства
проект Закона Республики Казахстан
июль 2026 года
МТСЗН МВД, МНЭ, МИД, МСХ, МЮ, МНВО, МП, КНБ (по согласованию), МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
6.
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2017 года № 17 "Об утверждении Правил выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства в принудительном порядке, а также содержания в специальном учреждении органов внутренних дел выдворяемого лица, в отношении которого вынесено решение суда о превентивном ограничении свободы передвижения" для приведения в соответствие принятых законодательных инициатив по депортации
постановление Правительства Республики Казахстан
январь 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН
не требуется
не требуется
7.
Реализация прямой интеграции информационных систем "Миграционная полиция" с единым реестром административных правонарушений
протоколы тестирования
декабрь 2026 - 2027 годов
МВД, МИД, МТСЗН, МИИЦР, ГП (по согласованию)
не требуется
не требуется
8.
Выработка предложений о целесообразности возврата уголовной ответственности за невыполнение иностранцами решения суда о выдворении
информация в АПр
II квартал 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН, МИИЦР, МЮ, акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
9.
Введение нормативов регистрации по месту постоянного и временного проживания (нормы площади на одного гражданина) по аналогии с действующей системой в городах Алматы и Шымкенте
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН, акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
10.
Внедрение механизма межведомственного цифрового взаимодействия цифровых платформ и банков второго уровня с информационными системами органов внутренних дел для проведения проверки правового статуса иностранных граждан при предоставлении услуг платформенной занятости и банковского обслуживания
протоколы тестирования
декабрь 2026 - 2027 годов
МВД, МИД, МТСЗН, МИИЦР, ГП (по согласованию)
не требуется
не требуется -
11.
Организация автоматического учета сведений о правовом статусе иммигрантов для применения дифференцированных страховых тарифов при их трудоустройстве на работу, связанных с управлением производственными и инфраструктурными объектами
протоколы тестирования
декабрь 2026 - 2027 годов
МВД, МИД, МТСЗН, ГП (по согласованию)
не требуется
не требуется -
12.
Определение подходов к развитию взаимодействия с уполномоченными органами соседних стран в сфере пресечения каналов незаконной миграции, проведения совместных оперативно-розыскных и профилактических мероприятий
дорожная карта
II квартал 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН, МИИЦР, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
13.
Проработка предложения по проведению предварительного обсуждения инициатив, касающихся вопросов упрощения визово-миграционного режима, внедрения новых продуктов для иностранцев, присоединения к международным стандартам на площадке вновь созданного Координационного совета по вопросам безопасности в сфере миграции
информация в АПр
I квартал 2026 года по мере поступления
МИД, МВД, МТСЗН, МИИЦР, МНВО, МЗ, МПС, КНБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
14.
Выработка предложений по совершенствованию деятельности участковых органов внутренних дел по учету на местах, а также мониторингу прибывающих и работающих мигрантов
информация в АПр
I квартал 2026 года
МВД, ГП (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление 2. Укрепление инфраструктуры безопасности и готовность к вынужденным перемещениям во внешнем контуре

Нысаналы 2-индикатор. Ұлттық заңнамаға сәйкес мемлекеттік қолдау шараларын алған босқындардың үлесі: 2026 жылы – 95 %, 2027 жылы – 100 %, 2028 жылы – 100 %, 2029 жылы – 100 %, 2030 жылы – 100 %
15.
БҰҰ-ның Босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссары басқармасының Алматыдағы көпелдік өкілдігімен ұлттық заңнамаға сәйкес өзара мүдделі мәселелер бойынша ынтымақтастық
Қазақстан Республикасының Үйлестіру кеңесіне ұсыныстар
жыл сайын IV тоқсан
Еңбекмині, СІМ, ІІМ, БҰҰ БЖКБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
16.
Пана іздеушілерді (босқындарды) солтүстік және шығыс өңірлерге қоныстандыру жөніндегі ұсыныстарды пысықтау
Қазақстан Республикасының Үйлестіру кеңесіне ұсыныстар
2026 жылғы IV тоқсан
Еңбекмині, СІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
17.
Шекара және шекара маңы инфрақұрылымын нығайту және дамыту мәселелерін пысықтау
жол картасы
2026 жылғы I тоқсан
КМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҰҚК, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, Еңбекмині, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
18.
Мобильді және оптикалық-электрондық бақылау жүйелерін, пилотсыз әуе кемелерін, прожекторлық және радиолокациялық станцияларды, сигнал беру кешендерін, сондай-ақ өткізу пункттері арқылы азаматтардың, көлік құралдары мен жүктердің қозғалысын бейнебақылау және автоматтандырылған бақылау жүйелерін орнату
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 – 2030 жылдардағы желтоқсан
ЖИЦДМ, ӨҚМ, ТЖМ, ІІМ, КМ, ҰҚК (келісу бойынша)
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ, ЖБ
19.
Бейіндік жүйелер мен инфрақұрылымның ықтимал геосаяси және көші-қон сын-қатерлерге әзірлік дәрежесін талдау
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы қыркүйек
Еңбекмині, ТЖМ, ІІМ, ҰЭМ, ӨҚМ, ҰҚК (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
20.
Визалық режимнің бұзылуын болғызбаудың институционалдық тетіктерін жетілдіру ("Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасына шақыруларды ресімдеу, шақыруларды келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығы)
СІМ және ІІМ бірлескен бұйрығы
2027 жылғы қаңтар
СІМ, ІІМ, Еңбекмині, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
21.
Қайтарымы төмен немесе бұзушылық қаупі жоғары визасыз келісімдерді қайта қарау жөніндегі мәселелерді пысықтау
Қазақстан Республикасының Үйлестіру кеңесіне ұсыныстар
2026 жылғы наурыз
СІМ, ІІМ, ҰЭМ, Еңбекмині, ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
22.
Ақмола, Ақтөбе, Павлодар, Жетісу облыстарында және Алматы, Астана мен Шымкент қалаларында жаңа әлеуметтік оңалту орталықтарын құру
пайдалануға беру актісі
2027 жылдың соңына дейін
Ақмола, Ақтөбе, Павлодар облыстары, Жетісу облысы және Алматы, Астана, Шымкент қалаларының әкімдіктері
көзделген қаражат есебінен және шегінде
ЖБ
23.
Көшіп келушілерге арналған бейімделу курстарының бірыңғай стандартын енгізу
Еңбекминіне ақпарат
2027 жылғы I тоқсан
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, ОМ, АШМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
3-бағыт. Сыртқы көші-қондағы сапалы көшу

Целевой индикатор 2. Доля беженцев, получивших меры государственной поддержки в соответствии с национальным законодательством: 2026 год - 95 %, 2027 год -100 %, 2028 год - 100 %, 2029 год - 100 %, 2030 год - 100 %
15.
Сотрудничество с многострановым представительством Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в городе Алматы по вопросам, представляющим взаимный интерес в соответствии с национальным законодательством
предложения в Координационный Совет Республики Казахстан
IV квартал ежегодно
МТСЗН, МИД, МВД, УВКБ ООН (по согласованию)
не требуется
не требуется
16.
Проработка предложений по расселению для лиц (беженцев), ищущих убежище, в северные и восточные регионы
предложения в Координационный Совет Республики Казахстан
IV квартал 2026 года
МТСЗН, МИД
не требуется
не требуется
17.
Проработка вопросов укрепления и развития пограничной и приграничной инфраструктуры
дорожная карта
I квартал 2026 года
МТ, МФ, МНЭ, КНБ (по согласованию), МВД, МИД, МИИЦР, МТСЗН, МЗ, акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
18.
Установка мобильных и оптико-электронных систем наблюдения, беспилотных воздушных судов, прожекторных и радиолокационных станций, сигнализационных комплексов, а также системы видеонаблюдения и автоматизированного контроля перемещения граждан, транспортных средств и грузов через пункты пропуска
акт приемки объекта в эксплуатацию
декабрь 2025 - 2030 годов
МИИЦР, МПС, МЧС, МВД, МТ, КНБ (по согласованию)
за счет и в пределах предусмотренных средств
РБ, МБ
19.
Проведение анализа степени готовности профильных систем и инфраструктуры к возможным геополитическим и миграционным вызовам
информация в АПр
сентябрь
2026 года
МТСЗН, МЧС, МВД, МНЭ, МПС, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
20.
Совершенствование институциональных механизмов предотвращения нарушений визового режима (совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия")
Совместный приказ МИД и МВД
январь 2027 года
МИД, МВД, МТСЗН, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
21.
Проработка вопросов по пересмотру безвизовых соглашений с низкой отдачей или высоким риском нарушений
предложения в Координационный совет Республики Казахстан
март 2026 года
МИД, МВД, МНЭ, МТСЗН, КНБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
22.
Создание новых социальных реабилитационных центров в Акмолинской, Актюбинской, Павлодарской областях, области Жетісу и городах Алматы, Астане и Шымкенте
акт ввода в эксплуатацию
до конца 2027 года
акиматы Акмолинской, Актюбинской, Павлодарской областей, области Жетісу и городов республиканского значения, столицы
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
23.
Внедрение единого стандарта адаптационных курсов для иммигрантов
информация в МТСЗН
I квартал 2027 года
МТСЗН, МВД, МИД, МИИЦР, МЗ, МП, МСХ, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
Направление 3. Качественный переход во внешней миграции

Нысаналы 3-индикатор. Келген адамдардың жалпы санынан (15 жастан жоғары) жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар білікті кадрлар үлесі: 2026 жылы – 70,0%, 2027 жылы – 73,5%, 2028 жылы – 75,0%, 2029 жылы – 77,5%, 2030 жылы – 78,5%
24.
Келген шетел азаматтарына сауалнама, скоринг және әңгімелесу өткізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы II тоқсан
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, ЖИЦДМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері,
талап етілмейді
талап етілмейді
25.
Көшіп-қонушыларды migration.enbek.kz платформасындағы көші-қон рәсімдеріне рұқсат беру туралы цифрлық шешімдер қабылдау
АЖ көрсету хаттамасы/тестілеу актісі
2026 жылғы II тоқсан
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, ОМ, МАМ, ТСМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
26.
Оқу орындарының Орталық Азия елдеріне, кәсіптік бағдарлау және қабылдау көшпелі комиссияларын, оның ішінде онлайн-режимде ұйымдастыру
ҮА-ға ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
ҒЖБМ
талап етілмейді
талап етілмейді
27.
Авторлық мектептерді ашу үшін жағдай жасалатын өнер, спорт, әдебиет саласындағы шеберлерді тарту жобасын әзірлеу және іске асыру
форумдар/кеңестер
жыл сайын II тоқсан
Еңбекмині, МАМ, ОМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
28.
Шет елдердегі қазақстандықтарды жинау және үйлестіру алаңдарын қолдау үшін үкіметтік емес ұйымдарды мемлекеттік қаржыландыруды ұлғайту бойынша одан арғы іс-қимылды айқындау және инвестициялар тартумен, туризмді дамытумен және т.б. айналысатын даму институттарының бюджетін пайдалану мүмкіндігі
ҮА-ға ақпарат
2028 жылғы I тоқсан
СІМ, Еңбекмині, ІІМ, ЖИЦДМ, ОМ, МАМ, ТЖМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
29.
Шетелдегі қазақстандықтармен байланысты қолдау үшін тұрақты коммуникациялық арна құру және басқару жөніндегі кешенді жол картасын әзірлеу
жол картасы
2026 жылғы шілде
СІМ, Еңбекмині, ІІМ, ЖИЦДМ, ОМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
30.
Шетелдік студенттер мен түлектер туралы деректерді Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне міндетті түрде беруді енгізу
ақпараттық жүйелерде көрсету хаттамасы/тестілеу актісі
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҒЖБМ, ОМ, ІІМ, ҰҚК (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4-бағыт. Еңбек көші-қонын реформалау

Целевой индикатор 3. Доля квалифицированных кадров с высшим, техническим и профессиональным образованием от общего числа прибывших лиц (старше 15 лет): 2026 год - 70,0 %, 2027 год - 73,5 %, 2028 год - 75,0 %, 2029 год - 77,5 %, 2030 год - 78,5 %
24.
Выработка предложений по проведению анкетирования, скоринга и собеседования по прибывающим иностранным гражданам
информация в АПр
II квартал 2026 года
МТСЗН, МВД, МИД, МНЭ, МФ, МСХ, МИИЦР, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы,
не требуется
не требуется -
25.
Принятие цифровых решений о допуске мигрантов к миграционным процедурам на платформе migration.enbek.kz
протокол демонстрации ИС/акт тестирования
II квартал 2026 года
МТСЗН, МВД, МИД, МИИЦР, МП, МКИ, МТС, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется -
26.
Организация выездных профориентационных и приемных комиссий от учебных заведений в страны Центральной Азии, в том числе в онлайн-режиме
информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МНВО
не требуется
не требуется
27.
Разработка и реализация проекта привлечения мастеров в сфере искусства, спорта, литературы, которым будут предоставлены условия для открытия авторских школ
форумы/совещание
II квартал,
ежегодно
МТСЗН, МКИ, МП, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуется
28.
Определение дальнейших действий по расширению государственного финансирования неправительственных организаций и возможность использования бюджета институтов развития, занимающихся привлечением инвестиций, развитием туризма и т.д., для поддержки площадок сбора и координации казахстанцев в зарубежных странах
информация в АПр
I квартал 2028 года
МИД, МТСЗН, МВД, МИИЦР, МП, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
29.
Разработка комплексной дорожной карты по созданию и управлению устойчивым коммуникационным каналом для поддержки связи с казахстанцами за рубежом
дорожная карта
июль 2026 года
МИД, МТСЗН, МВД, МИИЦР, МП, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
30.
Введение обязательной передачи данных об иностранных студентах и выпускниках в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
протокол демонстрации информационных систем/акт тестирования
декабрь 2026 года
МТСЗН, МНВО, МП, МВД, КНБ (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление 4. Реформирование трудовой миграции

Нысаналы 4-индикатор. Шетелдік жұмыс күштерінің, оның ішінде еңбекші көшіп-қонушылардың үлесі: 2026 жылы – 3,15%, 2027 жылы – 3,10%, 2028 жылы – 3,0%, 2029 жылы – 2,9%, 2030 жылы – 3,0%
31.
Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар
Еңбекминіне ақпарат
жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
32.
Шетелдік жұмыс күшін тартуға бірыңғай квота енгізу мәселесін енгізу
Еңбекминінің бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
33.
Ұлттық экономиканың және басым салалардың қажеттіліктерін ескере отырып, шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыруы үшін сұранысқа ие кәсіптер тізбесін кеңейту
Еңбекминінің бұйрығы
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
Еңбекмині, ІІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, ОМ, АШМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
34.
Біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту жөнінде шаралар қабылдау
Еңбекминінің бұйрығы
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, ОМ, АШМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
35.
Өңірлер мен экономикалық қызмет түрлері бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға квота бөлу
Еңбекминінің бұйрығы
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, ОМ, АШМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
36.
Шетелдік жұмыс күшін тартуға салынатын салық алымдарының қолданыстағы мөлшерлемелерін қайта қарау ("Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе оны ұзарту үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 819 қаулысы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2026 жылғы қыркүйек
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, ОМ, АШМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
37.
Инвестициялар туралы келісімдер шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу және квоталаудан босату жөніндегі ұсыныстарды пысықтау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы наурыз
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
38.
Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін шетел азаматтары жүзеге асыратын трансшекаралық ақша аударымдары үшін қосымша алымдар енгізудің орындылығы туралы ұсыныстар әзірлеу
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы II тоқсан
ҚНРДА, НБ, Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, ІІМ, ЖИЦДМ, ОМ, МАМ, ТСМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
39.
Шетелдік жұмыс күшін тартуды реттеу рәсімдерін одан әрі жетілдіру
ҮА-ға ұсыныс
2026 жылғы I тоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, ІІМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді

Целевой индикатор 4. Доля иностранной рабочей силы, в том числе трудовых мигрантов: 2026 год - 3,15 %, 2027 год - 3,10 %, 2028 год - 3,0 %, 2029 год - 2,9 %, 2030 год - 3,0 %
31.
Организация наставничества казахстанских работников и требования к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу
информация в МТСЗН
один раз в полугодие, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
32.
Внедрение единой квоты на привлечение иностранной рабочей силы
приказ МТСЗН
декабрь 2026 года
МТСЗН, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
33.
Расширение перечня востребованных профессий для осуществления трудовой деятельности иностранными работниками с учетом потребности национальной экономики и приоритетных отраслей
приказ МТСЗН
декабрь 2026 года
МТСЗН, МВД, МИИЦР, МЗ, МП, МСХ, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
34.
Принятие мер по привлечению высококвалифицированных иностранных специалистов
приказ МТСЗН
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МВД, МИД, МИИЦР, МЗ, МП, МСХ, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
35.
Распределение квоты на привлечение иностранной рабочей силы по регионам и видам экономической деятельности
приказ МТСЗН
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МВД, МИД, МИИЦР, МЗ, МП, МСХ, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
36.
Пересмотр действующих ставок налоговых сборов на привлечение иностранной рабочей силы (постановление Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2025 года
№ 819 "Об установлении ставок сбора за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан")
постановление Правительства Республики Казахстан
сентябрь 2026 года
МТСЗН, МВД, МИД, МНЭ, МИИЦР, МЗ, МП, МСХ, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
37.
Проработка предложений по освобождению в квотировании и получении разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, привлекаемой в рамках соглашений об инвестициях
проект Закона Республики Казахстан
март 2026 года
МТСЗН, МВД, МИД, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
38.
Выработка предложений о целесообразности введения дополнительных сборов за трансграничные денежные переводы, осуществляемые иностранными гражданами, работающими на территории Республики Казахстан
информация в АПр
II квартал 2026 года
АРРФР, НБ (по согласованию), МТСЗН, МНЭ, МФ, МВД, МИИЦР, МП, МКИ, МТС, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
39.
Дальнейшее совершенствование процедур регулирования привлечения иностранной рабочей силы
предложение в АПр
I квартал 2026 года
МТСЗН, МНЭ, МФ, МВД, НПП "Атамекен" (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется

Нысаналы 5-индикатор. Шетелде жұмыс істейтін қазақстандықтарды еңбек құқықтарын қорғау жүйесімен қамту: 2026 жылы – 90 %, 2027 жылы – 100 %, 2028 жылы – 100 %, 2029 жылы – 100 %, 2030 жылы – 100 %
40.
Шетелге жұмысқа орналасу, сондай-ақ шетелде бос жұмыс орындарына орналастыру мақсатында шығатын азаматтарды мониторингілеу мен олардың есебін жүргізудің цифрлық платформасын енгізу
ақпараттық жүйелерде көрсету хаттамасы/тестілеу актісі
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
Еңбекмині, ІІМ, ЖИЦДМ, ОМ, МАМ, ТЖМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
Нысаналы 6-индикатор. Шетелде жұмыс істейтін қазақстандықтардың еңбек құқықтарын қорғау жөніндегі келісімдерге (меморандумдарға) қол қою: 2026 жылы – 2, 2027 жылы – 2, 2028 жылы – 2, 2029 жылы – 2, 2030 жылы – 2
41.
Халықаралық еңбек ұйымының Жұмыспен қамту жекеше агенттіктері туралы конвенциясын ратификациялау туралы мәселені қарау (Женева, 1997 жылғы 19 маусым № 181)
ҮА-ға ақпарат
2027 жылғы II тоқсан
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ЖИЦДМ, Қаржымині, ҒЖБМ, ОМ, ДСМ, Әділетмині, ҰЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
42.
Қазақстан Республикасы мен Корея Республикасы арасында Employment Permit System (EPS) азаматтарды жұмысқа орналастыру жүйесіне қосылу бойынша меморандум жасасу
меморандум
2026 жыл
Еңбекмині, ІІМ, СІМ
талап етілмейді
талап етілмейді
43.
Қазақстандық азаматтардың едәуір санын тартатын елдермен (Чехия, Финляндия, Норвегия, Польша, Швеция, Италия, Словакия, Румыния және Жапония) еңбекші көшіп-қонушылардың еңбек және әлеуметтік құқықтарын қамтамасыз ету туралы екіжақты келісімдерді (меморандумдар) әзірлеу
халықаралық шарт жобасы
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
Еңбекмині, ІІМ, ХКҚҰ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
44.
Заңсыз болатын адамдардың реадмиссиясы туралы халықаралық келісімдер жасасу бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамытуды қамтамасыз ету
келісімдердің жобалары
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
ІІМ, СІМ, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
5-бағыт. Теңгерімді ішкі көші-қон
Нысаналы 7-индикатор. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлердегі өңіраралық көші – қон сальдосы: 2026 жылы – минус 30000 адам, 2027 жылы – минус 29000 адам, 2028 жылы – минус 28000 адам, 2029 жылы – минус 27000 адам, 2030 жылы – минус 26000 адам.
45.
Көшіп-қонушылар кететін және оларды қабылдайтын өңірлер арасында еңбек ресурстарымен алмасу, қоныс аударуға жәрдемдесу мәселелерін қамтитын өңіраралық меморандумдар жасасу
меморандумдар
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күніне қарай
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, Еңбекмині
талап етілмейді
талап етілмейді
46.
Алматы қаласы мен Алматы агломерациясын теңгерімді дамыту жөніндегі жол картасын іске асыру
ҮА-ға есептік ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күніне қарай
Еңбекмині, СІМ, ІІМ, Алматы облысының және Алматы қаласының әкімдігі
талап етілмейді
талап етілмейді
47.

Целевой индикатор 5. Охват системы защиты трудовых прав казахстанцев, работающих за рубежом: 2026 год - 90 %, 2027 год - 100 %, 2028 год - 100 %, 2029 год - 100 %, 2030 - 100 %
40.
Внедрение цифровой платформы мониторинга граждан, выезжающих за рубеж с целью трудоустройства, а также размещения вакансий за рубежом и ведения их учета
протокол демонстрации ИС/акт тестирования
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МВД, МИИЦР, МИД, МП, МКИ, МТС, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
Целевой индикатор 6. Подписание Соглашения (меморандумов) по защите трудовых прав казахстанцев, работающих за рубежом: 2026 год - 2, 2027 год - 2, 2028 год - 2, 2029 год - 2, 2030 год - 2
41.
Рассмотрение вопроса о ратификации Конвенции Международной организации труда о частных агентствах занятости (Женева, 19 июня 1997 года № 181)
информация в АПр
I квартал 2027 года
МТСЗН, МВД, МИД, МИИЦР, МФ, МНВО, МП, МЗ, МЮ, МНЭ
не требуется
не требуется
42.
Заключение меморандума между Республикой Казахстан и Республикой Корея по присоединению к системе трудоустройства граждан Employment Permit System (EPS)
меморандум
2026 год
МТСЗН, МВД, МИД,
не требуется
не требуется
43.
Разработка двусторонних соглашений (меморандумов) об обеспечении трудовых и социальных прав трудовых мигрантов со странами, привлекающими значительное число казахстанских граждан (Чехия, Финляндия, Норвегия, Польша, Швеция, Италия, Словакия, Румыния и Япония)
проект международного договора
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МВД, МИД
не требуется
не требуется
44.
Обеспечение развития международного сотрудничества по заключению международных соглашений о реадмиссии лиц с незаконным пребыванием
проекты соглашений
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МВД, МИД, МТСЗН
не требуется
не требуется
Направление 5. Сбалансированная внутренняя миграция
Целевой индикатор 7. Сальдо межрегиональной миграции в регионах, определенных Правительством Республики Казахстан: 2026 год - минус 30000 человек, 2027 год - минус 29000 человек, 2028 год - минус 28000 человек, 2029 год - минус 27000 человек, 2030 год - минус 26000 человек
45.
Заключение межрегиональных меморандумов между регионами выбытия и приема, включающих вопросы обмена трудовыми ресурсами, содействия в переселении
меморандумы
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, МТСЗН
не требуется
не требуется
46.
Реализация дорожной карты по сбалансированному развитию города Алматы и Алматинской агломерации
отчетная информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МИД, МВД, акиматы города Алматы и Алматинской области
не требуется
не требуется
47.

Әлеуетті "өсу нүктелерін" ескере отырып, жұмыс күші тапшы өңірлерге қоныс аударудың одан арғы шаралары жөніндегі 2025 – 2028 жылдарға арналған жол картасын іске асыру
ҮА-ға есептік ақпарат
жыл сайын, есепті айдан 25-ші күніне қарай
Еңбекмині, ҰЭМ, ӨҚМ, ҒЖБМ, ОМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
Нысаналы 8-индикатор. Еңбекке қабілетті жастағы адамдар қатарынан ерікті қоныс аударуға қатысушылар санын ұлғайту: 2026 жылы – 4649 адам, 2027 жылы – 4848 адам, 2028 жылы – 5147 адам, 2029 жылы – 5540 адам, 2030 жылы – 6200 адам
48.
Колледждер мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектерінің аз қоныстанған аумақтарға көшуін ынталандыруды қамтитын, солтүстік-шығыс және шекара маңындағы өңірлерге жас кадрларды тарту және қалдыру жөнінде шаралар қабылдау, әлеуметтік кепілдіктер, тұрғын үйге субсидиялар, стартаптар мен ғылыми бастамаларға гранттар беру
ҮА-ға ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күніне қарай
Еңбекмині, ҒЖБМ, ОМ, АШМ, ҰЭМ
көзделген қаражат есебінен және шегінде
ЖБ
49.
Ұтқыр кәсіпкерлікті және маусымдық вахталық жұмыстарды дамыту тетіктерін қалыптастыру
Еңбекминінің бұйрығы
2026 жылғы IV тоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ, АШМ, СИМ
қажет емес
қажет емес
50.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аударуға жәрдемдесу жөніндегі шараларға қатысушыларды ұлғайту жөнінде шаралар қабылдау
Еңбекминінің бұйрығы
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
көзделген қаражат есебінен және шегінде
ЖБ
51.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген, ішкі көші-қон көрсеткіштеріне әсер ететін іс-шаралардың орындалуына кешенді мониторинг жүргізу
ҮА-ға ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күніне қарай
Еңбекмині, ҰЭМ, ӨҚМ, АШМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
Нысаналы 9-индикатор. Қандастар мен қоныс аударушылардың жаңа тұрғылықты жеріндегі орнығу деңгейін жеткізу: 2026 жылы – 96 %, 2027 жылы – 97 %, 2028 жылы – 98 %, 2029 жылы – 99 %, 2030 жылы – 100 %
52.
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қандастар мен қоныс аударушыларды орналастыру үшін аудандар мен қалалар тізбесін бекіту
облыс әкімінің шешімі
15 желтоқсанға дейін, жыл сайын
қандастарды және қоныс аударушыларды қоныстандыру бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлер
талап етілмейді
талап етілмейді
53.
Жамбыл облысының кооперациялау жолымен мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы бағыттары бойынша жеке қосалқы шаруашылықтарға жеңілдікпен кредит беру арқылы ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі оң тәжірибесін бейімдеу
табысты арттыру жөніндегі жобаны іске асыру туралы есеп
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күніне қарай
АШМ, Еңбекмині, ҰЭМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді

Реализация Дорожной карты по дальнейшим мерам переселения в трудодефицитные регионы с учетом потенциальных "точек роста" на 2025-2028 годы
отчетная информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МНЭ, МПС, МНВО, МП, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
Целевой индикатор 8. Увеличение количества участников добровольного переселения из числа лиц трудоспособного возраста: 2026 год - 4 649 человек, 2027 год - 4 848 человек, 2028 год - 5 147 человек, 2029 год - 5540 человек, 2030 год - 6200 человек
48.
Принятие мер по привлечению и закреплению молодых специалистов в северо-восточных и приграничных регионах, включающих стимулирование переезда выпускников колледжей, организаций высшего и (или) послевузовского образования в малонаселенные территории, предоставление социальных гарантий, субсидий на жилье, грантов на стартапы и научные инициативы
информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МНВО, МП, МСХ, МНЭ
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
49.
Формирование механизмов развития мобильного предпринимательства и сезонных вахтовых работ
приказ МТСЗН
IV квартал 2026 года
МТСЗН, МНЭ, МСХ, МТИ
не требуется
не требуется
50.
Принятие мер по расширению участников в мерах по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
приказ МТСЗН
декабрь 2026 года
МТСЗН, МНЭ акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
51.
Проведение комплексного мониторинга выполнения мероприятий, предусмотренных в документах Системы государственного планирования, влияющих на показатели внутренней миграции
информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МНЭ, МПС, МСХ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
Целевой индикатор 9. Доведение уровня приживаемости қандасов и переселенцев на новом месте жительства: 2026 год - 96 %, 2027 год - 97 %, 2028 год - 98 %, 2029 год - 99 %, 2030 год - 100 %
52.
Утверждение перечня районов и городов для расселения кандасов и переселенцев в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан
решение акима области
до 15 декабря,
ежегодно
акиматы, определенные Правительством Республики Казахстан, по расселению кандасов и переселенцев
не требуется
не требуется
53.
Адаптация положительного опыта Жамбылской области по повышению доходов сельского населения через льготное кредитование личных подсобных хозяйств по направлениям животноводства и растениеводства путем кооперации
отчет о реализации проекта по повышению доходов
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МСХ, МТСЗН, МНЭ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуется

Нысаналы 10-индикатор. Еңбекке қабілетті қандастар мен қоныс аударушыларды жұмыспен қамту деңгейі, оның ішінде кәсіпкерлік бастаманы дамыта отырып қамту деңгейі: 2026 жылы – 71 %, 2027 жылы – 73 %, 2028 жылы – 75 %, 2029 жылы – 80 %, 2030 жылы – 85 %
54.
Қандастармен және қоныс аударушылармен еңбек шарттарын жасасу талаптарының сақталуын тексеруге, сондай-ақ жұмыс берушілердің азаматтардың осы санатын тартуға іс жүзіндегі мүддесін анықтауға бағытталған кәсіпорындарды жүйелі бақылау
Еңбекминіне ақпарат
жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей
қоныс аударушылар мен қандастарды қоныстандыру бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметі айқындаған әкімдіктер
талап етілмейді
талап етілмейді
55.
Урбандалу үрдісін ескере отырып ішкі көші-қон мониторингін жүргізу
ҮА-ға ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей
Еңбекмині, ІІМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Нысаналы 11-индикатор. "Ата жолы" картасын алған адамдар саны: 2026 жылы – 10 адам, 2027 жылы – 15 адам, 2028 жылы – 15 адам, 2029 жылы – 15 адам, 2030 жылы – 15 адам.
56.
"Ата жолы" картасын иеленушілердің құқықтары мен міндеттерін кеңейту, кәсіпкерлікті қолдау, жеке қызметке құқық беру, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бөлігінде одан әрі жетілдіру бойынша шаралар қабылдау
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП
талап етілмейді
талап етілмейді
57.
Қазақстаннан келген еңбекші көшіп-келушілерге өзара көмек көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстаннан келген еңбекші көшіп-келушілері бар елдердегі қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
меморандумдар жасау туралы есеп
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне қарай
СІМ, Еңбекмині, КеАҚ "Отандастар" (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
Нысаналы 12-индикатор. Қандастар мен олардың отбасы мүшелерін интеграциялық және бейімделу бойынша көрсетілетін қызметтермен қамту үлесі: 2026 жылы – 80%, 2027 жылы – 85%, 2028 жылы – 90%, 2029 жылы – 95%, 2030 жылы – 95%
58.
Бейімделу және интеграциялау орталықтары базасында "қандастарды" оқыту бірыңғай стандартын әзірлеу
Еңбекминіне ақпарат
2027 жылғы II тоқсан
Еңбекмині, ОМ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
59.
Қандастарды қолдау және қоныстандырудың жөніндегі өңірлік бағдарламаларды іске асыру
ҮА-ға ақпарат
жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, Еңбекмині
көзделген қаражат есебінен және шегінде
ЖБ
60.
Этникалық қазақтарды қоныстандырудың шарттары мен тетіктерін қайта қарау
Еңбекминіне ақпарат
2027 жылғы II тоқсан
ҰЭМ, ІІМ, "Отандастар қоры" КеАҚ (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
61.
Қазақстан Республикасының шетелдегі елшіліктері мен консулдықтарының тарихи отанына көшу мақсатында жүгінген этникалық қазақтардың жолданымдарын қарау кезіндегі қызметін "бірыңғай терезе" қағидатына ауыстыру
ҮА-ға ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
СІМ, "Отандастар" КеАҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
6-бағыт. Көші-қонды басқарудың функционалдық моделін күшейту
Нысаналы 13-индикатор. Сыртқы көші-қон сальдосы: 2026 жылы – 12000 адам, 2027 жылы – 13000 адам, 2028 жылы – 14000 адам, 2029 жылы – 15000 адам, 2030 жыл – 16000 адам.
62.
Көші-қон процестері адами капитал функциясының дамуымен, жұмыспен қамту теңгерімімен және еңбек нарығының тұрақтылығымен тікелей байланысты болғандықтан көші-қон үрдістерінің мониторингін, болжамдарды әзірлеуді, тәуекелдерді бағалауды жүзеге асыратын Еңбекмині жанындағы Көші-қон саясатының зерттеу-талдау орталығының функциясын күшейту
Еңбекминінің бұйрығы
2026 жылғы қаңтар
Еңбекмині, ҰЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
63.
Қазақстанға келетін туристерді, сондай-ақ инвестициялық келісімшарттар, инвестициялар туралы келісімдер шеңберінде тартылатын туристерді көшіп-қонушылар бойынша жалпы дерекқорға интеграциялай отырып, есепке алу және мониторингілеу жөніндегі туристік қызмет саласындағы уәкілетті органның функциясын бекіту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2027 жылғы қаңтар
ТСМ, Еңбекмині, ІІМ, ҰЭМ, СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
64.
Халықтың іс жүзінде бөліп орналастырылуын ықтимал айқындау жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту
Еңбекминінің бұйрығы
2027 жылғы ақпан
Еңбекмині, ІІМ, ҰЭМ, СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
65.
Қазақстан Республикасының көші-қон саясатын іске асыруды ақпараттық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту
медиа жоспар
2026 жылғы I тоқсан
Еңбекмині, МАМ
қажет емес
қажет емес
66.
Көші-қон саясатын іске асыру жөніндегі талдамалық баяндама
Қазақстан Республикасының Консультативтік кеңесіне ақпарат
жыл сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне
Еңбекмині, ІІМ, ҰЭМ
қажет емес
қажет емес
67.
Көші-қон саласындағы қауіпсіздік жөніндегі үйлестіру кеңесінің отырыстарын өткізу
Үйлестіру кеңесінің отырысы
жартыжылдықта 1 рет
Еңбекмині, ІІМ, СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
талап етілмейді
талап етілмейді
7-бағыт. Көші-қон легін цифрлық есепке алу жүйесін жетілдіру
Нысаналы 14-индикатор. Еңбекші көшіп-қонушылардың электрондық мониторинг жүйесімен қамту: 2026 жылы – 75 %, 2027 жылы – 95 % адам, 2028 жылы – 96 %, 2029 жылы – 97 %, 2030 жылы – 98 %
68.
Migration.enbek.kz платформасы базасында уәкілетті органдардың деректерін интеграциялау арқылы шетелдіктердің келуі, болу мақсаттары, оқуы, еңбек қызметі және әлеуметтік міндеттемелері туралы деректерді қамтитын көші-қон мониторингінің бірыңғай цифрлық контурын құру
ақпараттық жүйеде көрсету хаттамасы/тестілеу актісі
2026 жылғы I тоқсан
Еңбекмині, ІІМ, ЖИЦДМ, ДСМ, ОМ, АШМ, МАМ, ТСМ, ҰҚК (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), "Astana Hub" ХТ (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
69.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесін QazETA көші-қон және шекаралық бақылау ақпараттық цифрлық жүйесімен интеграциялауды пысықтау
ҮА-ға ақпарат
2026 жылғы I тоқсан
ІІМ, ЖИЦДМ, Еңбекмині, СІМ, ҰҚК (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша),
талап етілмейді
талап етілмейді
70.
Көшіп келушілерді сәйкестендіру мен таңбалауды цифрландыру, көші-қон саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді онлайн-форматқа көшіру есебінен көші-қон процестерін жетілдіру
пилоттық жоба
2026 жылғы I тоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, ЖИЦДМ, ОМ, ДСМ, ТСМ, ҰЭМ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
71.
Enbek.kz экожүйесін "Ұлттық білім беру деректер қоры" АЖ мектеп түлектері мен "Серпін" гранты иегерлері туралы деректерімен интеграциялау, олардың "Дипломмен – ауылға", "Ауыл аманаты", "Инновациялық навигатор" бағыттары бойынша жұмысқа орналасуын мониторингілеу, сондай-ақ қоныс аударушылардың көшуін, орнығуын және кетуін мониторингілеу үшін жауапты мемлекеттік органдардың (ІІМ (Көші-қон полициясының АЖ), АШМ, ҰЭМ және Еңбекмині) өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
ақпараттық жүйеде көрсету хаттамасы/тестілеу актісі
2026 жылғы II тоқсан
Еңбекмині, ҒЖБМ, ОМ, ІІМ, АШМ, ҰЭМ
талап етілмейді
талап етілмейді
72.
Жаңа тұрғылықты жері бойынша жұмысқа орналасу және тіркелу бойынша тіркеу және салық деректерін алу үшін "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесінің мемлекеттік органдар жүйелерімен интеграциялық өзара іс-қимылы
АЖ көрсету хаттамасы/тестілеу актісі
2026 жылғы II тоқсан
Еңбекмині, Қаржымині, МКК облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
73.
Шығатын және келетін шетел азаматтарын сәйкестендіру және верификациялау үшін биометриялық технологияларды жетілдіру және енгізу
пилоттық жоба
2026 жылғы IV тоқсан
ІІМ, Қаржымині, СІМ, Еңбекмині, ЖИЦДМ, МТ, ҰҚК (келісу бойынша), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері
талап етілмейді
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП – Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҰҰ БЖКБ – Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар комиссиясы жөніндегі Жоғарғы Комиссары Басқармасы
ҒЖБМ - Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қаржыминінің МКК – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
"Отандастар" КеАҚ – "Отандастар" қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
СЖРА ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
"Astana Hub" ХТ – "Astana Hub" халықаралық технопаркі

Целевой индикатор 10. Уровень занятости трудоспособных қандасов и переселенцев, в том числе с развитием предпринимательской инициативы: 2026 год - 71 %, 2027 год - 73 %, 2028 год - 75 %, 2029 год - 80 %, 2030 год - 85 %
54.
Систематический контроль предприятий, направленный на проверку соблюдения требований по заключению трудовых договоров с кандасами и переселенцами, а также выявление фактической заинтересованности работодателей в привлечении данной категории граждан
информация в МТСЗН
один раз в полугодие, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным
акиматы, определенные Правительством Республики Казахстан, по расселению кандасов и переселенцев
не требуется
не требуется
55.
Проведение мониторинга внутренней миграции с учетом тенденции урбанизации
информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МВД, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, БНС АСПР (по согласованию)
не требуется
не требуется
Целевой индикатор 11. Число лиц, получивших карту "Ата жолы": 2026 год - 10 человек, 2027 год -15 человек, 2028 год - 15 человек, 2029 год - 15 человек, 2030 год - 15 человек
56.
Принятие мер по дальнейшему совершенствованию карты "Ата жолы" в части расширения прав и обязанностей ее обладателей, поддержки предпринимательства, предоставления права на индивидуальную деятельность, содействие занятости
информация в АПр
Декабрь 2026 года
МТСЗН, МВД, МИД, МНЭ, МФ, МСХ, МПС, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуется
57.
Взаимодействие с общественными организациями в странах пребывания трудовых эмигрантов из Казахстана для обеспечения взаимопомощи трудовым эмигрантам из Казахстана
отчет о заключении меморандумов
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МИД, МТСЗН,
НАО "Отандастар" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Целевой индикатор 12. Доля охвата интеграционными и адаптационными услугами кандасов и членов их семей: 2026 год - 80 %, 2027 год - 85 %, 2028 год - 90 %, 2029 год - 95 %, 2030 год - 95 %
58.
Разработка единого стандарта для обучения "қандасов" на базе центров адаптации и интеграции
информация в МТСЗН
II квартал 2027 года
МТСЗН, МП, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
59.
Реализация региональных программ по поддержке и расселению кандасов
информация в АПр
один раз в полугодие, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, акиматы, определенные Правительством Республики Казахстан, по расселению кандасов
за счет и в пределах предусмотренных средств
МБ
60.
Пересмотр условий и механизмов расселения этнических казахов
информация в МТСЗН
II квартал 2027 года
МНЭ, МВД, НАО "Фонд "Отандастар" (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
61.
Осуществление перевода на принцип "единое окно" деятельности посольств и консульств Республики Казахстан за рубежом при рассмотрении обращений этнических казахов, обратившихся с целью переезда на историческую родину
информация в АПр
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МИД, НАО "Отандастар" (по согласованию)
не требуется
не требуется
Направление 6. Усиление функциональной модели управления миграцией
Целевой индикатор 13. Сальдо внешней миграции: 2026 год - 12000 человек, 2027 год - 13000 человек, 2028 год - 14000 человек, 2029 год - 15000 человек, 2030 год - 16 000 человек
62.
Усиление функции исследовательско-аналитического центра миграционной политики при МТСЗН, осуществляющего мониторинг миграционных тенденций, разработку прогнозов, оценку рисков, так как миграционные процессы напрямую связаны с развитием человеческого капитала, балансом занятости и устойчивостью рынка труда
приказ МТСЗН
Январь 2026 года
МТСЗН, МНЭ
не требуется
не требуется
63.
Закрепление функции уполномоченным органом в области туристской деятельности по учету и мониторингу туристов, прибывающих в Казахстан, а также привлекаемых в рамках инвестиционных контрактов, соглашений об инвестициях с интеграцией данных в общей базе данных по мигрантам
постановление Правительства Республики Казахстан
январь 2027 года
МТС, МТСЗН, МВД, МНЭ, МИД, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
64.
Разработка и утверждение методики по вероятному определению фактического распределения населения
приказ МТСЗН
февраль 2027 года
МТСЗН, МВД, МНЭ, МИД, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
65.
Утверждение плана мероприятий по информационному сопровождению реализации миграционной политики Республики Казахстан
медиа план
І квартал 2026 года
МТСЗН, МКИ
не требуется
не требуется
66.
Аналитический доклад по реализации миграционной политики
информация в Консультативный совет Республики Казахстан
ежегодно, к 25 числу месяца, следующего за отчетным
МТСЗН, МВД, МНЭ
не требуется
не требуется
67.
Проведение заседаний Координационного совета по безопасности в сфере миграции
заседание Координационного Совета
1 раз в полугодие
МТСЗН, МВД, МИД, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию), заинтересованные государственные органы
не требуется
не требуется
Направление 7. Совершенствование системы цифрового учета миграционных потоков
Целевой индикатор 14. Охват системой электронного мониторинга трудовых мигрантов: 2026 год - 75 %, 2027 год - 95 %,
2028 год - 96 %, 2029 год - 97 %, 2030 год - 98 %
68.
Создание единого цифрового контура миграционного мониторинга, включающего данные о въезде, целях пребывания, обучении, трудовой деятельности и социальных обязательствах иностранцев путем интеграции данных уполномоченных органов на базе платформы migration.enbek.kz
протокол демонстрации ИС/акт тестирования
I квартал 2026 года
МТСЗН, МВД, МИИЦР, МЗ, МП, МСХ, МКИ, МТС, КНБ (по согласованию), МФЦА (по согласованию), МТ Astana Hub (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
69.
Проработка интеграции информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан с информационной цифровой системой миграционного и пограничного контроля QazETA
предложения в АПр
I квартал 2026 года
МВД, МИИЦР, МТСЗН, МИД, КНБ (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
не требуется
не требуется
70.
Усовершенствование миграционных процессов за счет цифровизации идентификации и маркировки иммигрантов, перевода государственных услуг в области миграции в онлайн-формат
пилотный проект
I квартал 2026 года
МВД, МИД, МТСЗН, МИИЦР, МП, МЗ, МТС, МНЭ, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
71.
Интеграция экосистемы enbek.kz с данными ИС "Национальная образовательная база данных" о выпускниках школ и обладателях грантов "Серпін", с мониторингом их трудоустройства по направлениям "С дипломом в село", "Ауыл аманаты", "Инновационный навигатор", а также взаимодействие ответственных государственных органов (МВД (ИС миграционной полиции), МСХ, МНЭ и МТСЗН) для мониторинга переезда, закрепления и выбывания переселенцев
протокол демонстрации/акт тестирования
II квартал 2026 года
МТСЗН, МНВО, МП, МВД, МСХ, МНЭ
не требуется
не требуется
72.
Интеграционное взаимодействие информационной системы "Рынок труда" с системами государственных органов для получения регистрационных и налоговых данных по трудоустройству и регистрации по новому месту жительства
протокол демонстрации ИС/акт тестирования
II квартал 2026 года
МТСЗН, КГД МФ, акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
не требуется
не требуется
73.
Совершенствование и внедрение биометрических технологий для идентификации и верификации выезжающих и пребывающих иностранных граждан
пилотный проект
IVквартал 2026 года
МВД, МФ, МИД, МТСЗН, МИИЦР, МТ, КНБ (по согласованию), акиматы областей, городов республиканского значения, столицы
не требуется
не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МФЦА - Международный финансовый центр "Астана"
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
УВКБ ООН - Управление Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев
МНВО - Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИИЦР - Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
КГД МФ - Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
АРРФР - Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
МПС - Министерство строительства и промышленности Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МП - Министерство просвещения Республики Казахстан
НАО "Отандастар" - некоммерческое акционерное общество "Фонд Отандастар"
БНС АСПР - Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ - Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МТ "Astana Hub" - Международный технопарк "Astana Hub"
______________________________________