"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 11 желтоқсандағы № 1079 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібінде, нысандарында және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкер және заңды тұлға (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі – КҚКО) – өңірлік кәсіпкерлер палатасы жанынан құрылған, кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде онлайн режимде ұсынуға арналған инфрақұрылымдық кешен;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) ментор – кәсіпкерлік қызмет жүргізуде табысты тәжірибесі бар, кәсіпкерлік саласында білім мен тәжірибе беру үшін ментиді сүйемелдеу бойынша қызмет көрсету үшін тартылатын кәсіпкер;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – қаржылай емес қолдау операторының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың өңірлік кәсіпкерлер палатасы, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған жұмыс орны;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) халықаралық шетелдік ұйымдар (бұдан әрі – ХШҰ) – шағын және орта кәсіпкерлік кәсіпорындарына бизнес-тағылымдамаларды ұйымдастыруға, шетелдік әріптестермен іскерлік байланыс орнатуға жәрдемдесетін және (немесе) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін дамытуға жәрдемдесуге бағытталған шетелдік ұйымдар;"
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2025 года № 1079
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов" следующие изменения:
в Правилах, формах поддержки и других условиях, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) субъект социального предпринимательства – индивидуальный предприниматель и юридическое лицо (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) центр обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) – инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг, в том числе в онлайн-режиме, предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданный при региональной палате предпринимателей;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) ментор – предприниматель, имеющий успешный опыт в ведении предпринимательской деятельности, привлекаемый для оказания услуги по сопровождению менти для передачи знаний и опыта в сфере предпринимательства;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) региональная палата предпринимателей (далее – РПП) – региональная палата предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы оператора нефинансовой поддержки, в том числе рабочее место для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой в областных центрах, городах республиканского значения и столице;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) международные зарубежные организации (далее – МЗО) – зарубежные организации, содействующие предприятиям малого и среднего предпринимательства в организации бизнес-стажировок, установлении деловых связей с иностранными партнерами и (или) нацеленные на содействие развитию субъектов малого и среднего предпринимательства;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. "Кәсіпке бағыт" құралын іске асыруды қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ШОК субъектілерін және (немесе) оның өкілдерін бір салалық (бейіндік) бағыт бойынша оқыту жылына бір реттен артық ұсынылмайды.
Оқыту ӨКП-мен және "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша жергілікті атқарушы органдар бекітетін өңірдегі (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі) басым салалар бойынша жүзеге асырылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. "Кәсіпкер әйел" құралын іске асыруды қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады.";
74 және 75-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Өңірлік көрменің қорытындысы бойынша жұмыс тобы кемінде 20 (жиырмадан) аспайтын өнімді/тауарды іріктейді. ӨКП құрамы тақ сан болатын, ӨКП басшысының бұйрығымен бекітілетін жұмыс тобын құрады, оның құрамына қаржылай емес қолдау операторы мен ӨКП жұмыскерлері, сондай-ақ өңірлік салалық қауымдастықтардың өкілдері кіреді.
75. Жұмыс тобы іріктеп алған өнімдер/тауарлар бренд-комитеттің отырысында таныстырылады, онда кемінде 10 (оннан) аспайтын өнім/тауар іріктеп алынады және финалист сертификаттары (бұдан әрі – финалистер) беріледі.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы бойынша қызметтер көрсету ӨКП филиалдарында жұмыс істейтін КҚКО арқылы және/немесе аудан орталықтарында, сондай-ақ облыстық, аудандық маңызы бар қалаларда кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындар көп шоғырланған жерлерде, ал онлайн режимде – қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. "Кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға көрсетілетін ақпараттық-консультациялық қызметтер" құралы республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылғанда Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен тиісті шарт жасалады.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Финансирование реализации инструмента "Кәсіпке бағыт" осуществляется за счет средств республиканского и (или) местного бюджета путем заключения договора о государственных закупках способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Обучение субъектам МСП и (или) их представителям предоставляется не более одного раза в год по одному отраслевому (профильному) направлению.
Обучение осуществляется по приоритетным отраслям региона (в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения)), утверждаемым местными исполнительными органами по согласованию с РПП и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Финансирование реализации инструмента "Кәсіпкер әйел" осуществляется за счет средств республиканского и (или) местного бюджета путем заключения договора о государственных закупках способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.";
пункты 74 и 75 изложить в следующей редакции:
"74. По итогам региональной выставки рабочая группа проводит отбор не более 20 (двадцать) продукции/товаров. РПП формирует рабочую группу, которая утверждается приказом руководителя РПП, в нечетном количестве, в состав которой входят работники оператора нефинансовой поддержки и РПП, а также представители региональных отраслевых ассоциаций.
75. Отобранные рабочей группой продукция/товары презентуются на заседании бренд-комитета, где отбирается не более 10 (десять) продукции/товара, и выдаются сертификаты финалиста (далее – финалисты).";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. Предоставление услуг по инструменту "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" осуществляется в филиалах РПП через действующие при них ЦОПы и/или в местах наибольшего скопления предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в районных центрах, а также в городах областного, районного значения, а в онлайн режиме – через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. При финансировании инструмента "Информационно-консультационные услуги для предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" за счет средств республиканского и (или) местного бюджета заключается соответствующий договор способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:

"94. "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралы республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылғанда Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасалады.";
105 және 106-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Қаржылай емес қолдау операторы есепті жылдың маусымынан кешіктірмей "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралының көрсетілетін қызметтері бойынша ұзақтығы кемінде 3 (үш) минут болатын кемінде екі ақпараттық бейнеролик (қазақ және орыс тілдерінде) әзірлейді және оларды интернет-ресурстарда орналастырады. ";
106. Уәкілетті органмен келісу бойынша кемінде екі ақпараттық бейнероликті (қазақ және орыс тілдерінде) әзірлеу және орналастыру "Кәсіпкерлік қызмет жүргізуді сервистік қолдау" құралын қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылады.";
111 және 112-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"111. "Іскерлік байланыстар" құралында шетелде тақырыптық бизнес-тағылымдамадан өтуді, сондай-ақ ұқсас бейіндегі кәсіпорындарға бару және шетелдік әріптестермен:
1) технологиялар трансферті және жабдықтар сатып алу;
2) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзара жеткізу;
3) франшиза сатып алу;
4) бірлескен кәсіпорындар құру мәселелері бойынша іскерлік байланыс орнату көзделген.
Бизнес-тағылымдамадан өту форматын, сондай-ақ мерзімдерін қабылдаушы ел қаржылай емес қолдау операторына хат жіберу арқылы айқындайды.";
112. ШОК субъектілері үшін бизнес-тағылымдамаларды ұйымдастыруды қабылдаушы елдер салаларының даму деңгейін ескере отырып, ХШҰ жүзеге асырады.";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. "Іскерлік байланыстар" құралы іс-шараларын қаржыландыру Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен республикалық бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ ХШҰ тарапынан қаржыландырылатын қаражат есебінен жүзеге асырылады.";
118, 119 және 120-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Өңірлік кәсіпкерлер палаталары арқылы "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтінім беру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің жоғары және орта буын басшыларының біліктілігін арттыру үшін бизнес-тағылымдамаға қатысуға өтінімді, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысушының "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі жазбаша міндеттемесін толтырады;

"94. При финансировании инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" за счет средств республиканского и (или) местного бюджета заключается соответствующий договор о государственных закупках способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.";
пункты 105 и 106 изложить в следующей редакции:
"105. Не позднее июня отчетного года оператор нефинансовой поддержки разрабатывает и размещает на интернет-ресурсах не менее двух информативных видеороликов (на казахском и русском языках) продолжительностью не менее 3 (три) минут по услугам инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности".
106. Разработка и размещение не менее двух информативных видеороликов (на казахском и русском языках) по согласованию с уполномоченным органом осуществляются в рамках финансирования инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности".";
пункты 111 и 112 изложить в следующей редакции:
"111. Инструмент "Деловые связи" предусматривает тематическую бизнес-стажировку за рубежом, а также посещение предприятий аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами по вопросам:
1) трансферта технологий и приобретения оборудования;
2) взаимной поставки товаров, работ и услуг;
3) приобретения франшизы;
4) создания совместных предприятий.
Формат, а также сроки прохождения бизнес-стажировки определяются принимающей страной путем направления письма оператору нефинансовой поддержки.
112. Организацию бизнес-стажировок для субъектов МСП оказывают МЗО с учетом уровня развития отраслей принимающих стран.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Финансирование мероприятий инструмента "Деловые связи" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения договора о государственных закупках услуг между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона, а также за счет средств, финансируемых со стороны МЗО.";
пункты 118, 119 и 120 изложить в следующей редакции:
"118. Подача заявки на получение меры нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи" через региональные палаты предпринимателей осуществляется в следующем порядке:
1) услугополучатель заполняет заявку на участие в бизнес-стажировке для повышения квалификации руководителей высшего и среднего звена малого и среднего предпринимательства в рамках инструмента "Деловые связи" по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, письменное обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи" по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;

2) қаржылай емес қолдау операторы өтінімді 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
119. Қаржылай емес қолдау операторы қабылданған өтінімдер бойынша ХШҰ-мен бірлесіп кооперациялық жобаларды қамтитын сауалнамаларды қорғауды ұйымдастырады және олардың ішінен үздіктерін іріктейді.
Көрсетілетін қызметті алушыны іріктеу кезіндегі өлшемшарттар мыналар:
1) шетелдік компаниялармен кооперациялану ниеті;
2) басқарушының әлеуеті;
3) шет тілін білу (шет тілінде бизнес-тағылымдамадан өту кезінде) болып табылады.
120. Кооперациялық жобаларды қамтитын үздік сауалнамалар айқындалғаннан кейін, қаржылай емес қолдау операторы шетелдегі бизнес-тағылымдамаға қатысуды келісу үшін іріктеп алынған ШОК субъектілерінің тізімдерін уәкілетті органға жібереді.";
122 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Қаржылай емес қолдау операторы қатысушыларды бизнес-тағылымдамаға жібереді.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
124. "Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылар бизнес-тағылымдамаға ұшып шығатын пунктке дейін Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік және тұруға жұмсалатын шығыстарды өздері төлейді.";
125-тармақ алып тасталсын;
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Бизнес-тағылымдаманың нәтижелері бойынша құралға қатысушы Қазақстан Республикасына келген кезден бастап 2 (екі) ай ішінде мынадай мәліметтерді:
1) бизнес-тағылымдамадан өтудің қысқаша сипаттамасын (орны, мерзімі, қабылдаушы ұйым);
2) алынған негізгі нәтижелер мен дағдыларды (жаңа білім, орнатылған байланыстар, ынтымақтастық туралы уағдаластықтар);
3) өз кәсіпорнын дамыту жөніндегі жоспарларын (алған тәжірибені енгізу, әріптестіктерді кеңейту, жаңа жобаларды іске қосу жөніндегі және басқа да іс-шаралар) көрсете отырып, қаржылай емес қолдау операторын бизнес-тағылымдаманың нәтижелері туралы жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық нысанда) хабардар етеді.
Қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірлесіп құралға қатысушылар бизнес-тағылымдамадан өткеннен кейін бір жылдан соң осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ынтымақтастық орнатылған шетелдік әріптес компанияның атауын көрсетіп, аталған ШОК субъектілерінің даму жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізеді және оны уәкілетті органға жібереді.";
127-тармақ алып тасталсын;
129-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129. ШОК субъектілері бизнес-тағылымдамаға жіберілетін елдер тізімі ұлғайған, сондай-ақ конкурстық іріктеуден өтетін жағдайда ШОК субъектілері ұсынатын құжаттар топтамасының құрамын өзгертуге жол беріледі.";
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132. "Сарапшылар қызметі" құралын қаржыландыру Заңның 16-бабы 3-тармағының 25) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) заявка рассматривается оператором нефинансовой поддержки в течение 10 (десять) рабочих дней.
119. По принятым заявкам оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО организует защиту разработанных участниками анкет, содержащих кооперационные проекты, и проводит отбор лучших из них.
Критериями при отборе услугополучателя являются:
1) намерение кооперировать с иностранными компаниями;
2) потенциал управленца;
3) знание иностранного языка (при прохождении бизнес-стажировки на иностранном языке).
120. После определения лучших анкет, содержащих кооперационные проекты, оператор нефинансовой поддержки направляет в уполномоченный орган списки отобранных субъектов МСП для согласования в участии в бизнес-стажировке за рубежом.";
пункт 122 изложить в следующей редакции:
"122. Оператор нефинансовой поддержки направляет участников на бизнес-стажировку.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. Участники инструмента "Деловые связи" самостоятельно оплачивают транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстан до пункта вылета на бизнес-стажировку.";
пункт 125 исключить.;
пункт 126 изложить в следующей редакции:
"126. По результатам бизнес-стажировки участник инструмента в течение 2 (два) месяцев с момента прибытия в Республику Казахстан письменно (в бумажной и (или) электронной форме) информирует оператора нефинансовой поддержки о результатах бизнес-стажировки с указанием следующих сведений:
1) краткое описание прохождения бизнес-стажировки (место, сроки, принимающая организация);
2) основные полученные результаты и навыки (новые знания, установленные контакты, договоренности о сотрудничестве);
3) планы по развитию собственного предприятия (мероприятия по внедрению полученного опыта, расширению партнерств, запуску новых проектов и другие мероприятия).
Оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО через год после прохождения участниками инструмента бизнес-стажировки проводит мониторинг реализации планов развития данных субъектов МСП по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, с указанием наименования зарубежной компании-партнера, с которой установлено сотрудничество, и направляет в уполномоченный орган.";
пункт 127 исключить;
пункт 129 изложить в следующей редакции:
"129. При условии расширения стран для направления субъектов МСП на бизнес-стажировку, а также прохождении конкурсного отбора допускается изменение по составу пакета документов, предоставляемых субъектами МСП.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. Финансирование инструмента "Сарапшылар қызметі" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки способом из одного источника в соответствии с подпунктом 25) пункта 3 статьи 16 Закона.";
пункт 141 изложить в следующей редакции:

"141. ЕҚДБ бағдарламасы бес бағыт бойынша іске асырылады:
1) кәсіпорынның өсуі үшін талап етілетін өзгерістерді енгізу үшін кәсіпорынға консультациялық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын компанияларды тарту;
2) кәсіпорынның өсуі мен дамуына көмек көрсету үшін шетелдік салалық сарапшыларды тарту;
3) кәсіпкерлерге арналған тақырыптық тренингтер, семинарлар, конференциялар және басқа да оқыту іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу арқылы ШОК субъектілері үшін нарықтарды дамыту және консультациялық көрсетілетін қызметтерге сұранысты ынталандыру;
4) жаттықтырушылар үшін тренингтер өткізу арқылы жергілікті бизнес-консультанттардың құзыреттерін дамыту;
5) орта кәсіпкерлік кәсіпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыру.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Базалық және қосымша өлшемшарттарға сай келетін кәсіпорындар ЕҚДБ бағдарламасына қатысушылар болып табылады.
Қатысушыларды іріктеудің базалық өлшемшарттары:
1) кәсіпорынның мөлшері (үлестес тұлғаларды есептемегенде) – консультациялық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын компаниялар тартылатын жобалар үшін 250 қызметкерге дейін және шетелдік салалық сарапшылар тартылатын жобалар үшін 500 қызметкерге дейін;
2) қызмет саласы – банк көрсететін қызметтерді, әскери өнімдерді немесе көрсетілетін қызметтерді, құмар ойындар мен темекі өнімдерін қоспағанда, экономиканың барлық секторларындағы қызмет, сондай-ақ ЕҚДБ елдік стратегиясына сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша ЕҚДБ қызметінен шығарылған экономика секторлары;
3) жетілу – өтінім берген кезде бизнесті жүргізу тәжірибесі кемінде екі жыл (арнайы бастамаларды қоспағанда);
4) осы Қағидаларға 148-тармақтың 2-тармақшасына сәйкес ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға арналған өтінімдік құжаттаманың толық топтамасы;
5) "Орта кәсіпкерлік кәсіпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыру" бағытына қатысу үшін:
кәсіпкерлік субъектілерін сегменттеу өлшемшарттарына сәйкес іріктелген орта кәсіпкерліктің бәсекеге қабілетті кәсіпорны;
соңғы екі жылдағы қаржылық орнықтылық және айналым EBITDA өсуінің оң серпіні;
экономика секторы: кандидат кәсіпорын өнімді өндіруге және (немесе) қайта өңдеуге байланысты экономиканың бір немесе бірнеше секторында жұмыс істеуге тиіс, немесе болашақ консультациялық жоба өнім өндірісін және (немесе) қайта өңдеуді дамытуға бағытталуға тиіс;
одан әрі өсуді ынталандыру мақсатында қаржыландыру алу үшін мерзімі өткен берешексіз және борыштық жүктемесі операциялық пайданың үш еселенген мөлшерінен аспайтын, расталған оң кредиттік тарих.";
146-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"141. Программа ЕБРР реализуется по пяти направлениям:
1) привлечение компаний-поставщиков консультационных услуг на предприятие для внедрения изменений, требуемых для роста предприятия;
2) привлечение зарубежных отраслевых экспертов для оказания помощи в росте и развитии предприятия;
3) развитие рынков и стимулирование спроса на консультационные услуги для субъектов МСП путем организации и проведения тематических тренингов, семинаров, конференций и других обучающих мероприятий для предпринимателей;
4) развитие компетенции местных бизнес-консультантов путем проведения тренингов для тренеров;
5) повышение инвестиционной привлекательности предприятий среднего предпринимательства.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Участниками Программы ЕБРР являются предприятия, отвечающие базовым и дополнительным критериям.
Базовые критерии отбора участников:
1) размер предприятия (без учета аффилированных лиц) – до 250 сотрудников для проектов с привлечением компаний-поставщиков консультационных услуг и до 500 сотрудников для проектов с привлечением зарубежных отраслевых экспертов;
2) сфера деятельности – деятельность во всех секторах экономики, за исключением банковских услуг, военной продукции или услуг, азартных игр и табачных изделий, а также сектора экономики, исключенных из деятельности ЕБРР в соответствии со страновой стратегией ЕБРР по Республике Казахстан;
3) зрелость – опыт ведения бизнеса не менее двух лет на момент подачи заявки (за исключением специальных инициатив);
4) полный пакет заявочной документации на участие в Программе ЕБРР в соответствии с подпунктом 2) пункта 148 настоящих Правил;
5) для участия в направлении "Повышение инвестиционной привлекательности предприятий среднего предпринимательства":
конкурентоспособное предприятие среднего предпринимательства, отобранное в соответствии с критериями сегментирования субъектов предпринимательства;
финансовая устойчивость и положительная динамика роста оборота и EBITDA за последние два года;
сектор экономики: предприятие-кандидат должно работать в одном или нескольких секторах экономики, связанных с производством и (или) переработкой продукции, либо будущий консультационный проект должен быть направлен на развитие производства и (или) переработку продукции;
подтвержденная положительная кредитная история без просроченной задолженности и с долговой нагрузкой не выше трехкратного размера операционной прибыли для получения финансирования для стимулирования дальнейшего роста.";
подпункт 5) пункта 146 изложить в следующей редакции:

1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпарат
Көрсетілетін қызметт алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Туған күні:
Жынысы:
еркек / әйел
Компания атауы:
Лауазымы:
Компанияның ағымдағы қызметі:
Компанияның жоспарланатын қызметі:
Құрылған күні:
Компанияның мекенжайы: компанияның заңды мекенжайы: компанияның нақты мекенжайы (заңды мекенжайдан өзгеше болған жағдайда):
Облыс:
Қала (ауданы көрсетілген елді мекен):
Пошта индексі:
Меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
жеке кәсіпкер ___________
жауапкершілігі шектеулі серіктестік _____________
акционерлік қоғам _________
басқа ______________
Компанияның ресми сайты (бар болса):
Байланыстар:
Мобильді телефон:
Электрондық пошта:
телефон (факс):
2. Бизнес-тағылымдамаға қатысу мақсаты
Кәсіпорныңыз жоспардап отырған _____________ (қабылдаушы елмен), сондай-ақ басқа елдермен ынтымақтастық нысаны
Импорт ____ Экспорт ____ Дистрибуция______
Бірлескен кәсіпорын құру ______ Франчайзинг______
Лицензиялау _____ Көрме _________
Басқа:________________________________________
Сіз неліктен бизнес-тағылымдамаға қатысқыңыз келеді (кәсіпорныңыздың _______________ (қабылдаушы елмен), оның ішінде басқа елдермен экономикалық ынтымақтастық жасауға қатысты жоспарларын сипаттаңыз)
Бизнес-жоспарыңыздың қысқаша сипаттамасы:
Өтінімге мынадай құжаттарды қоса беру қажет:
1. Кооперациялық жоба туралы ақпаратты қамтитын сауалнама (Application Form).
2. Қатысушының "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі міндеттемесі.
3. Компанияңыздың қызметі туралы ақпараттың таныстырылымы.
4. Сіз сатып алғыңыз/сатқыңыз келетін өнімнің, жабдықтың және өзге де ұқсас объектілердің техникалық өзіндік ерекшелігі (бар болса).
5. __________ фирмалардың (қабылдаушы елдің) Сіздің ұсыныстарыңызға/ жолданымдарыңызға қызығушылық білдірген хаттары (бар болса).
6. "Іскерлік байланыстар" құралы бойынша бизнес-тағылымдамаға қатысуға үміткерлер үшін мемлекеттік кірістер департаментінен салық төлеушінің соңғы 3 (үш) жылдағы кірістерін растау туралы анықтама.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 1079 қаулысына
10-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
10-қосымша
Нысан
"Атамекен"
Қазақстан Республикасы
ұлттық кәсіпкерлер палатасы
Басқарма төрағасының
орынбасарына
________________________
аты, әкесінің аты (бар болса),
пошта мекенжайы, байланыс
телефоны
___________________________
____________________________
____________________________
Қатысушының "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі міндеттемесі
Осы арқылы мен, __________________________________________________
тағылымдамаға қатысушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), паспорт
деректері
_________________________________________________________________
(лауазымы, кәсіпорынның атауы)
шарттарға сай келетінімді растаймын;
және:

1. Информация об услугополучателе
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя:
Дата рождения:
Пол:
мужской / женский
Название компании:
Должность:
Текущая деятельность компании:
Планируемая деятельность компании:
Дата учреждения:
Адрес компании: юридический адрес компании: физический адрес компании (в случае отличия от юридического адреса):
Область:
Город (населенный пункт с указанием района):
Почтовый индекс:
Организационно-правовая форма собственности:
индивидуальный предприниматель ___ товарищество с ограниченной ответственностью ___
акционерное общество ____
другое______
Официальный сайт компании (если имеется):
Контакты:
Мобильный телефон:
Электронная почта: телефон (факс):
2. Цель участия в бизнес-стажировке
Планируемая форма сотрудничества вашего предприятия с _____________ (принимающей страной), а также другими странами
Импорт_____ Экспорт ______ Дистрибуция______
Создание совместного предприятия _______ Франчайзинг______
Лицензирование _____ Выставка _________
Другое: ________________________________________
Почему Вы хотите участвовать в бизнес-стажировке (опишите планы вашего предприятия касательно экономического сотрудничества с _____________ (принимающей страной), в том числе с другими странами)
Краткое описание вашего бизнес-плана:
Необходимо приложить следующие документы к заявке:
1. Анкета (Application Form), содержащая информацию о кооперационном проекте.
2. Обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи".
3. Презентация с информацией о деятельности вашей компании.
4. Техническая спецификация продукции, оборудования и иных аналогичных объектов, которые Вы хотите купить/продать (при наличии).
5. Письма фирм __________ (принимающей страной), свидетельствующие об их интересе к Вашим предложениям/обращениям (при наличии).
6. Справка с департамента государственных доходов о подтверждении доходов налогоплательщика за последние 3 (три) года – для претендентов на участие в бизнес-стажировке по инструменту "Деловые связи".
_________________________
Приложение 10
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 декабря 2025 года № 1079
Приложение 10
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Заместителю председателя
правления Национальной
палаты предпринимателей
Республики Казахстан
"Атамекен"
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
почтовый адрес,
контактный телефон
____________________________
____________________________
____________________________
Обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи"
Настоящим я, ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
участника стажировки, паспортные данные
_____________________________________________________________________,
(должность, наименование предприятия)
Подтверждаю, что соответствую условиям и обязуюсь:

1) Қазақстан Республикасының аумағында тағылымдамаға ұшып шығатын пунктке дейінгі көлік шығыстарын өзім төлеуге;
2) тағылымдама шеңберінде сабақтарды/іс-шараларды өткізіп алған жағдайда болмау және (немесе) келмей қалу себептері туралы жазбаша түсініктемені және келмей қалуға дәлелді себептердің бар-жоғын растайтын құжаттарды ұсына отырып (телефон, телеграф, электрондық пошта арқылы немесе өзге де тәсілмен), "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасын (бұдан әрі – "Атамекен" ҚР ҰКП) хабардар етуге;
3) Қазақстан Республикасының аумағында және қабылдаушы елдің аумағында тұру және көлік шығыстарын өзім төлеуге (меншікті қаражаты есебінен тағылымдамадан өтуге ниет білдірген қатысушылар үшін);
4) дәлелді себептер бойынша бас тарту жағдайларын қоспағанда, тағылымдамаға қатысуды мерзімінен бұрын тоқтатуға байланысты тағылымдаманы ұйымдастыруға жұмсалған соманы өтеуге;
5) қайтып оралғаннан кейін менің тағылымдамаға қатысқанымды растайтын құжаттарды (отырғызу талондары, шекаралық бақылаудан өту туралы белгілері бар паспорт парақтарының көшірмелері, шақырушы тараптың (халықаралық және шетелдік ұйымның) мөрі бар іссапар куәліктері) "Атамекен" ҚР ҰКП-ға ұсынуға;
6) тағылымдама нәтижелері бойынша алынған білімді, тәжірибені және технологияларды ескере отырып, кәсіпорынды дамытудың егжей-тегжейлі жоспарын дайындауға және оны Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде "Атамекен" ҚР ҰКП-ға жіберуге;
7) "Атамекен" ҚР ҰКП-ның алғаш талап етуі бойынша кәсіпорынның даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеу немесе "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыруға байланысты өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асыру үшін барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға;
8) кәсіпорында болып жатқан өзгерістерді мониторингтеу, тағылымдаманы жеке басыма және кәсіпорынға қатысты тұрғыдан бағалау мақсатында тағылымдамадан кейін өткізілетін семинарларға қатысуға;
9) кәсіпорынды кешенді бағалау және жақсарту мүмкіндігі үшін шетелдік тағылымдамадан кейін кәсіпорынның дамуын, онда болып жатқан өзгерістерді және жеке басымдағы өзгерістерді қадағалау бойынша сауалнамаға қатысуға;
10) тағылымдамадан өту кезінде өзіммен бірге туыстарды, кәмелетке толмаған балаларды алып жүрмеуге;
11) "Атамекен" ҚР ҰКП ұсынатын логистиканы ұйымдастыру жөніндегі шарттарды қабылдауға;
12) халықаралық шетелдік ұйым тарапынан тағылымдаманы ұйымдастыруға байланысты мәселелерге белсенді қатысуға міндеттенемін.
Ескертпелер:
1) тағылымдамаға одан әрі қатысудан бас тартудың дәлелді себептеріне мыналар жатады:
емдеу мекемесінің тиісті құжаттарымен расталған, тағылымдамаға қатысуға кедергі келтіретін денсаулық жағдайы;
тағылымдамаға қатысуға кедергі келтіретін және құжатпен расталған отбасылық мән-жайлар (мысалы, жақын туысының сырқаттануы немесе қайтыс болуы);
тағылымдамаға жіберілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын "Атамекен" ҚР ҰКП-ны тағылымдамаға қатыса алмайтыны туралы алдын ала жазбаша хабардар ету;
уәкілетті орган құжатпен растаған еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни аталған мән-жайлар кезіндегі төтенше және шарасыз жағдайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және төтенше жағдайлар) әрекетінен болған салдар;

1) самостоятельно оплачивать транспортные расходы на территории Республики Казахстан до пункта вылета на стажировку;
2) в случае пропуска занятий/мероприятий в рамках стажировки информировать Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен") (по телефону, телеграфу, посредством электронной почты или иным способом) о причинах отсутствия и (или) непосещения с предоставлением письменного объяснения и документов, подтверждающих наличие уважительных причин для пропуска;
3) самостоятельно оплачивать транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстан и территории принимающей страны (для участников, изъявивших желание пройти стажировку за счет собственных средств);
4) возместить сумму, затраченную на организацию стажировки, в связи с досрочным прекращением участия в стажировке, кроме случаев отказа по уважительным причинам;
5) по возвращении предоставить в НПП РК "Атамекен" документы, подтверждающие мое участие в стажировке (посадочные талоны, копии страниц паспорта с отметками о прохождении пограничного контроля, командировочные удостоверения с печатью приглашающей стороны (международной и зарубежной организации);
6) по результатам стажировки подготовить детальный план развития предприятия с учетом полученных знаний, опыта и технологий и направить его в НПП РК "Атамекен" в течение 15 (пятнадцать) календарных дней со дня возвращения в Республику Казахстан;
7) по первому требованию НПП РК "Атамекен" предоставить все необходимые сведения и документы для осуществления мониторинга реализации плана развития предприятия или иных действий, связанных с реализацией инструмента "Деловые связи";
8) принимать участие в семинарах, которые проводятся после стажировки, в целях мониторинга изменений, происходящих на предприятии, оценки стажировки в личностном плане и для предприятия;
9) принимать участие в анкетировании по отслеживанию развития предприятия, изменений, происходящих на предприятии и личностных изменений после зарубежной стажировки для ее комплексной оценки и возможности ее улучшения;
10) при прохождении стажировки не брать с собой родственников, несовершеннолетних детей;
11) принять условия по организации логистики, предоставляемые НПП РК "Атамекен";
12) принять активное участие в вопросах, связанных с организацией стажировки со стороны международной зарубежной организации.
Примечания:
1) к уважительным причинам отказа от дальнейшего участия в стажировке относятся:
состояние здоровья, препятствующее участию в стажировке, подтвержденное соответствующими документами лечебного учреждения;
семейные обстоятельства (например, болезнь или смерть близкого родственника), наступление которых препятствует участию в стажировке и подтверждено документально;
заблаговременное, не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты направления на стажировку письменное уведомление НПП РК "Атамекен" о невозможности участия в стажировке;
следствие действия обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия и чрезвычайные ситуации), подтвержденных документально уполномоченным органом;

2) шетелге шыққан кезде тағылымдамаға қатысушы жұмыс істейтін жеке кәсіпкерлік субъектісі кәсіпорын деп түсініледі.
Міндеттеменің шарттары Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мен Германия Федеративтік Республикасының Экономика және энергетика министрлігі арасындағы үкіметаралық келісімге сәйкес көзделген.
Тағылымдама елі өзгерген жағдайда міндеттеме шарттары өзгереді.
20__ жылғы "____" _____________. Қолы: _____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 1079 қаулысына
11-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
бірнеше салалық мемлекеттік
органның құзыретіне жататын
экономиканың әртүрлі
салаларында ұсынылатын
мемлекеттік қаржылай емес
қолдау тәртібіне, нысандарына
және оларға қолдау көрсетуге
қажетті басқа да шарттарға
11-қосымша
Нысан
"Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылардың қызметін кейіннен мониторингтеу нысаны
Р/с №
Компанияның атауы
Қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Қызметтің қысқаша сипаттамасы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша саланың/кіші саланың атауы
Активтердің орташа жылдық құны, мың теңге
Компанияның жылдық орташа айналымы, мың теңге
Жұмыс орындарының саны, адам
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
Құралға қатысқанға дейін
Одан кейін
кестенің жалғасы
Өткен жыл бойынша төленген салықтардың көлемі, мың теңге
Құралға қатысу мақсаты
Бизнес-тағылымдама елі
Шетелдік әріптес компанияның атауы
Белгіленген ынтымақтастық түрі
Құралға қатысу нәтижесі
Ескертпе
Өңір
Ескертпе: басқа да оң нәтижелер болған жағдайда ақпаратты "Ескертпе" бағанында көрсету қажет.

2) под предприятием подразумевается субъект частного предпринимательства, в котором работает участник стажировки на момент выезда за границу.
Условия обязательства предусмотрены согласно Межправительственному соглашению между Министерством национальной экономики Республики Казахстан и Министерством экономики и энергетики Федеративной Республики Германия.
В случае изменения страны стажировки будут изменены условия обязательства.
"___" _____________ 20____ года. Подпись: _______________
___________________________
Приложение 11
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 декабря 2025 года № 1079
Приложение 11
к Правилам, формам поддержки
и другим условиям,
необходимым для оказания
государственной нефинансовой
поддержки субъектам
частного предпринимательства,
предоставляемым в различных
отраслях экономики, которые
относятся к компетенциям
нескольких отраслевых
государственных органов
Форма
Форма последующего мониторинга деятельности участников инструмента "Деловые связи"
№ п/п
Наименование компании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника
Должность
Краткое описание деятельности
Наименование отрасли/подотрасли по общему классификатору видов экономической деятельности
Среднегодовая стоимость активов, тыс. тг.
Среднегодовой оборот компании, тыс. тг.
Количество рабочих мест, человек
До участия в инструменте
После
До участия в инструменте
После
До участия в инструменте
После
продолжение таблицы
Объем выплаченных налогов за прошлый год, тыс.тг.
Цель участия в инструменте
Страна бизнес-стажировки
Наименование зарубежной компании -партнера
Вид установленного сотрудничества
Результат участия в инструменте
Примечание
Регион
Примечание: в случае наличия других положительных результатов необходимо указать информацию в столбце "Примечание".
_________________________