Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру қағидаларын және Провизия (резерв) құру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 11 қарашадағы № 954 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 323-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі;
2) Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары;
3) Провизия (резерв) құру қағидалары бекітілсін.
2. "Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру қағидаларын және провизиялар (резервтер) құру бойынша шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру қағидаларын және провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 212 қаулысының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении перечня юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и Правил создания провизий (резервов)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 954
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с пунктом 4 статьи 323 Налогового кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
2) Правила формирования перечня юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
3) Правила создания провизий (резервов).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 212 "Об утверждении перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и правил создания провизий (резервов)".

3. Осы қаулы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 954 қаулысымен
бекiтiлген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі
1. "Даму" кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы.
2. "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы.
–––––––––––––––––––––––––––
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 954 қаулысымен
бекiтiлген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары
1. Осы Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрi – Тізбе қалыптастыру қағидалары) Қазақстан Республикасы Салық кодексiнің (бұдан әрі – Салық кодексi) 323-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тараптар пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру тәртiбiн айқындайды.

3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 954
Перечень юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)
1. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
2. Акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 954
Правила формирования перечня юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)
1. Настоящие Правила формирования перечня юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее – Правила формирования перечня), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 323 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее − Налоговый кодекс) и определяют порядок формирования перечня юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ).

2. Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизия (резерв) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Тізбені бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын ұлттық басқарушы холдингтің өтінішхаты бойынша салық саясаты саласындағы уәкілетті орган енгізеді.
4. Ұлттық басқарушы холдингтің өтінішхаты заңды тұлғаның осы Тiзбе қалыптастыру қағидаларының 7-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар:
1) заңды тұлғаның жарғысымен;
2) заңды тұлға акционерлерінің (қатысушыларының) тізілімінен үзінді көшірмемен (егер шаруашылық серіктестік қатысушыларының тізілімін бірыңғай тіркеуші жүргізсе) қоса салық саясаты саласындағы уәкілетті органға еркін нысанда жіберіледі.
5. Салық саясаты саласындағы уәкілетті орган өтінішхатты ол түскен күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қарап, мынадай:
1) заңды тұлғаны тізбеге енгізу мүмкіндігі туралы;
2) заңды тұлғаны тізбеден шығару мүмкіндігі туралы;
3) заңды тұлғаны тізбеге енгізуден бас тарту туралы дәлелді шешімдердің бірін шығарады.
Салық саясаты саласындағы уәкілетті органның шешімі ұлттық басқарушы холдингке жазбаша нысанда жіберіледі.
Осы Тізбе қалыптастыру қағидаларының 4-тармағында көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда салық саясаты саласындағы уәкілетті орган өтінішхат түскеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде құжаттардың толық топтамасын ұсыну үшін пысықтауға қайтарады.
6. Тізбеге қосу үшін заңды тұлға мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) осындай заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі;
2) заңды тұлғаның негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылады;
3) заңды тұлға Салық кодексінің 323-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген салық төлеуші болып табылмайды.
7. Заңды тұлғаның осы Тiзбе қалыптастыру қағидаларының 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі және/немесе осы Тiзбе қалыптастыру қағидаларының 4-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы заңды тұлғаны тізбеге қосудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 954 қаулысымен
бекiтiлген
Провизия (резерв) құру қағидалары

2. Перечень юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, (далее – перечень) определяется Правительством Республики Казахстан.
3. Проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня вносится уполномоченным органом в сфере налоговой политики по ходатайству национального управляющего холдинга.
4. Ходатайство национального управляющего холдинга направляется в уполномоченный орган в сфере налоговой политики в произвольной форме с приложением документов, подтверждающих соответствие юридического лица требованиям, указанным в пункте 7 настоящих Правил формирования перечня:
1) устава юридического лица;
2) выписки из реестра акционеров (участников) юридического лица (если реестр участников хозяйственного товарищества ведется единым регистратором).
5. Уполномоченный орган в сфере налоговой политики рассматривает ходатайство в течение 30 календарных дней со дня его поступления с вынесением одного из следующих мотивированных решений:
1) о возможности включения юридического лица в перечень;
2) о возможности исключения юридического лица из перечня;
3) об отказе во включении юридического лица в перечень.
Решение уполномоченного органа в сфере налоговой политики направляется в письменной форме в национальный управляющий холдинг.
В случае предоставления неполного пакета документов, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления ходатайства уполномоченный орган в сфере налоговой политики возвращает пакет документов на доработку для предоставления полного пакета документов.
6. Для включения в перечень юридическое лицо должно соответствовать следующим требованиям:
1) сто процентов голосующих акций (долей) такого юридического лица должно принадлежат национальному управляющему холдингу;
2) основными видами деятельности юридического лица являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования;
3) юридическое лицо не является налогоплательщиком, указанным в пунктах 1 и 2 статьи 323 Налогового кодекса.
7. Основаниями для отказа во включении юридического лица в перечень являются несоответствие юридического лица требованиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил формирования перечня, и/или непредставление документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил формирования перечня.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 954
Правила создания провизий (резервов)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Провизия (резерв) құру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Салық кодексiне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзiрлендi және активтер мен шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) құру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдардың мынадай мәндері бар:
1) активтер – барлық жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде банктерге қойылатын талаптар;
2) активтің жалпы баланстық құны – дара активтің провизия (резерв) көлеміне түзеткенге дейінгі амортизациялық құны;
3) ақшалай қаражат легі – ақшаның және оның баламаларының түсуі және шығысы;
4) активтi (шартты мiндеттеменi) қайта сыныптау – бұрын сыныпталған активті (шартты міндеттемені) оған қарсы провизия (резерв) сомасын бұрын қалыптастырылған провизия (резерв) сомасы мен қайта сыныптау жүргізілгеннен кейінгі қажетті провизия (резерв) сомасының арасындағы айырма сомасына ұлғаю немесе азаю жағына қарай тиісті өзгерісімен сыныптау;
5) банк – ұлттық даму институты болып табылатын банк;
6) бастапқы тану күні:
дара активтің шарттарын айқындайтын шартқа қол қою күні;
шартқа қосымша келісімге қол қойылып, соның нәтижесінде банк қолданыстағы дара активтерді түрлендірмей, жаңа дара активтерді ұсыну бойынша міндеттеме қабылдаған күн;
шартқа қосымша келісімге қол қойылып, соның нәтижесінде дара актив түрлендіріліп/қайта құрылымдалып, бұл ескі дара активтің есептен шығарылуына және жаңасының танылуына алып келген күн;
7) біртектес қарыздар (кредиттер) портфелі – ұйымның біртектес қарыздарды (кредиттердi) сыныптау тәртiбi мен шарттары туралы iшкi қағидаларына сәйкес бiр топқа енгiзiлетiн біртектес қарыздар (кредиттер) тобы;
8) дефолт:
есеп беретін күнге банкте және/немесе басқа қаржы ұйымдарында төлемдер (негізгі борыш және/немесе сыйақы) мерзімінің күнтізбелік 90 күннен астам мерзімге өтіп кетуі; және/немесе
контрагенттің банк алдындағы берешегін толық көлемде өтеуге мүмкіндігі жоқ екен туралы банктің болжамы.
дефолтты айқындау мақсаттары үшін банк мынадай жағдайларды:
контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты дара актив бойынша сыйақыны есептеуді тоқтатуды;
қаржы құралын бастапқы тану күнінен бастап кредит тәуекелін елеулі арттырудан туындаған контрагент берешегінің бүкіл сомасын және/немесе бір бөлігін есептен шығаруды;
дара активті ол сатылатын күнгі баланстық құнынан 10 %-дан астам жеңілдікпен сатуды;
контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты қайта құрылымдауды;
банктің сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес контрагентті банкрот деп тану туралы талап қоюын;
контрагенттің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуін контрагенттің берешекті толық көлемде өтеу мүмкіндігінің болмауы ретінде қабылдайды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания провизий (резервов) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее − Налоговый кодекс) и определяют порядок создания провизий (резервов) против активов и условных обязательств.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах, имеют следующие значения:
1) активы – требования ко всем физическим и юридическим лицам, в том числе к банкам;
2) валовая балансовая стоимость актива – амортизированная стоимость индивидуального актива до корректировки на величину провизий (резервов);
3) потоки денежных средств – поступление и выбытие денег и их эквивалентов;
4) реклассификация актива (условного обязательства) – классификация ранее классифицированного актива (условного обязательства) с соответствующим изменением суммы провизий (резервов) против него в сторону увеличения или уменьшения на сумму разницы между ранее сформированной суммой провизий (резерва) и необходимой суммой провизий (резерва) после проведения реклассификации;
5) банк – банк, являющийся национальным институтом развития;
6) дата первоначального признания:
дата подписания договора, определяющего условия индивидуального актива;
дата подписания дополнительного соглашения к договору, в результате чего банк принял на себя обязательство по предоставлению нового индивидуального актива, без модификации имеющихся индивидуальных активов;
дата подписания дополнительного соглашения к договору, в результате которого происходят модификация/реструктуризация индивидуального актива, влекущие списание старого и признание нового индивидуального актива;
7) портфель однородных займов (кредитов) – группа однородных займов (кредитов), включаемых в одну группу в соответствии с внутренними правилами организации о порядке и условиях классификации однородных займов (кредитов);
8) дефолт:
просрочка платежей (основного долга и/или вознаграждения) сроком свыше 90 календарных дней в банке и/или других финансовых организациях на отчетную дату; и/или
наличие ожиданий банка о том, что контрагент не имеет возможности произвести погашение задолженности перед банком в полном объеме.
Для целей определения дефолта банк принимает следующие ситуации как отсутствие у контрагента возможности погашения задолженности в полном объеме:
приостановление начисления вознаграждения по индивидуальному активу в связи с финансовыми затруднениями контрагента;
списание части и/или всей суммы задолженности контрагента, которое было вызвано значительным увеличением кредитного риска с даты первоначального признания финансового инструмента;
продажа индивидуального актива с дисконтом более 10 % от его балансовой стоимости на дату реализации;
реструктуризация в связи с финансовыми затруднениями контрагента;
подача банком в суд иска о признании контрагента банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обращение контрагента в суд с заявлением о признании его банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

9) дара актив – жеке тұлғаларға берілген қарыздарды қоспағанда, қаржылық актив немесе шартты міндеттеме;
10) жоба – банктің қарыз (кредит) беруі арқылы қаржыландырылатын және өндірістердің жаңаларын құруға, қолданыстағыларын кеңейтуге және жаңартуға, оның ішінде активтерді, акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін), мүліктік кешендерді сатып алуға; және/немесе Қазақстан Республикасының резиденттері орындайтын (көрсететін) жұмыстар (қызметтер) экспортын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын өнімдердің экспортын ынталандыруға бағытталған іс-шаралар кешені;
11) инвестициялық қарыз (кредит) – мына талаптардың барлығына сәйкес келетін қарыз (кредит):
қарыздың (кредиттің) мерзімі бес және одан да көп жылды құрайды;
қарыз шартының (кредиттің) талаптарымен мерзімінен бұрын толық өтеуге тыйым салынған;
қарызды (кредитті) ішінара өтеген жағдайда ішінара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін;
қарыз (кредит) заңды тұлғаға оның материалдық өндірісті, өндірістік және көліктік инфрақұрылымды құруға, кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды көздейтін бизнес-жоспарына сәйкес беріледі;
12) қаржы активінің амортизацияланған құны – бастапқы тану кезінде дара актив бағаланатын, борыштың негізгі сомасының есебіне төлемдер азайтылатын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі пайдаланылып есептелген сыйақының немесе дисконттың жиналған амортизациясының шамасы қосылатын немесе азайтылатын, провизия (резерв) ескеріліп түзетілген сома;
13) қарыз (кредит) – ұйымның, банктің қарыз, лизингтік операцияларды жүзеге асыруы;
14) контрагент – қарыз алушы, эмитент, бірлесіп қарыз алушы, кепілгер, қаржы институты және банктің өзге де дебиторлары;
15) кредиттік тәуекелдің төменгі деңгейі – халықаралық рейтингі S&P шәкілі бойынша "BBB-" деңгейінен не Fitch немесе Moody‘s шәкілі бойынша соған ұқсас деңгейден төмен болмайтын қаржы құралдары;
16) кредиттiк тәуекел – борышкердің (дебитордың) ұйым алдындағы актив және шартты міндеттеме бойынша міндеттемелерін шарт талаптарына сәйкес орындамауы не тиісінше орындамауы салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі не осындай орындамаудың (тиісінше орындамаудың) нақты қаупінің болуы;
17) қамтамасыз ету құны – қамтамасыз етуді бағалау сәтінде өткізу (сату) мүмкіндігін ескергенде оның ағымдағы сәттегі нарықтық (әділ) бағасы;
18) қаржылық қиындықтар:
контрагенттің есепті күнге банк алдында күнтізбелік 90 күннен астам мерзімі өткен міндеттемелерінің болуы;
контрагент биржада тіркелген бағалы қағаздардың эмитенті болып табылады және мұндай бағалы қағаздар қаржылық жағдайдың нашарлауына байланысты соңғы 12 айдың ішінде бағалы қағаздардың күшін жою рәсімінен өтуде не өткен;
нақты көрсеткіштердің, болжамдар мен контрагенттің қаржылық жағдайын бағалаудың негізінде банк контрагенттің ақша легі банк алдындағы шарттық міндеттемелерді (негізгі борыш пен сыйақыны қоса алғанда) жабу үшін жеткіліксіз болады деп болжайды.
Мыналар:
егер пайдалануға беру мен жобалық қуатқа шығу жүзеге асырылғаннан кейін болашақтағы ақша легі банк алдындағы шарттық міндеттемелерді шартта белгіленген мерзімде жабуға жеткіліксіз болады деп болжанбаса, пайдалануға беру мен жобалық қуатқа шығудың кешіктірілуі;
міндеттеме валютасы, негізгі борыш сомасы, сыйақы мөлшерлемесі, контрагент шартының жалпы қолданылу мерзімі өзгеріссіз сақталып, күнтізбелік бір жыл шегінде қаржы активі бойынша төлем күнінің өзгеруі, өзгерістердің қаржылық қиындықтармен байланысты болмауы контрагенттің қаржылық қиындықтары болып табылмайды;

9) индивидуальный актив – финансовый актив или условное обязательство, за исключением займов, выданных физическим лицам;
10) проект – комплекс мероприятий, финансируемых посредством предоставления займа (кредита) банком и направленных на создание новых, расширение и обновление существующих производств, в том числе на приобретение активов, пакетов акций (долей участия), имущественных комплексов; и/или стимулирование экспорта работ (услуг), выполняемых (оказываемых) резидентами Республики Казахстан, а также экспорт продукции, выпускаемой на территории Республики Казахстан;
11) инвестиционный заем (кредит) – заем (кредит), соответствующий всем следующим требованиям:
срок займа (кредита) составляет пять и более лет;
условиями договора займа (кредита) установлен запрет на полное досрочное погашение;
в случае частичного погашения займа (кредита) частичное погашение может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем (кредит) предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
12) амортизированная стоимость финансового актива – сумма, в которой оценивается индивидуальный актив при первоначальном признании, минус платежи в счет основной суммы долга, плюс или минус величина накопленной амортизации премии или дисконта, рассчитанной с использованием метода эффективной процентной ставки, скорректированная с учетом провизий (резервов);
13) заем (кредит) – осуществление организацией, банком заемных, лизинговых операций;
14) контрагент – заемщик, эмитент, созаемщик, гарант, финансовый институт и иные дебиторы банка;
15) низкий уровень кредитного риска – финансовые инструменты, имеющие международный рейтинг не ниже уровня "BBB-" по шкале S&P либо аналогичного уровня по шкале Fitch или Moody‘s;
16) кредитный риск – риск возникновения расходов (убытков) вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения должником (дебитором) обязательств по активу и условному обязательству перед организацией в соответствии с условиями договора либо существования реальной угрозы такого неисполнения (ненадлежащего исполнения);
17) стоимость обеспечения – рыночная (справедливая) оценка обеспечения на текущий момент с учетом возможности ее реализации (продажи) на момент оценки;
18) финансовые затруднения:
контрагент имеет просроченные более 90 календарных дней обязательства перед банком на отчетную дату;
контрагент является эмитентом ценных бумаг, зарегистрированных на бирже, и такие ценные бумаги проходят либо прошли процедуру аннулирования выпуска ценных бумаг в течение последних 12 месяцев в связи с ухудшением финансового состояния;
на основе фактических показателей, прогнозов и оценки финансового состояния контрагента банк прогнозирует, что денежные потоки контрагента будут недостаточны для покрытия договорных обязательств перед банком (включая основной долг и вознаграждение) в течение установленного срока договора.
Не являются финансовыми затруднениями контрагента:
задержка ввода в эксплуатацию и выход на проектную мощность, если после их осуществления не прогнозируется, что будущие денежные потоки будут недостаточны для покрытия договорных обязательств перед банком в течение установленного срока договора;
изменение даты платежа по финансовому активу в пределах одного календарного года, при котором сохраняются неизменными валюта обязательства, сумма основного долга, ставка вознаграждения, общий срок действия договора контрагента, изменения, не связанные с финансовыми затруднениями;

19) қайта құрылымдау – төменде тізбеленген жағдайлардың кез келгеніне сәйкес шарттың тәртібі мен талаптарын өзгерту:
шарт бойынша төлем графигін өзгерту, оның ішінде:
шарт бойынша негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу үшін төлемдер бойынша жеңілдік берілген кезеңді кейіннен ұсыну не ұзарту;
шарттың мерзімін кейіннен ұзарту;
дара актив бойынша негізгі борыштың және (немесе) сыйақының бір бөлігін есептен шығару немесе кешіру;
сыйақы бойынша мерзімі өткен төлемдерді капиталдандыру;
сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті капиталдандыра/кейінге қалдыра отырып, қарыз валютасын бір валютадан басқасына өзгерту (айырбастау);
банктегі, оның ішінде басқа қаржы ұйымдарындағы қолданыстағы қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу үшін жаңа қарыз ұсыну;
мерзімі өткен берешек болған жағдайда кредиттік лимитті ұлғайту;
қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесін төмендету;
контрагенттің банкке берілетін кепілзаттық мүлкі есебінен және/немесе контрагент үшін үшінші тұлғалардың (кепілгерлер, кепілдік берушілер, сақтандырушылар) міндеттемелерді орындауы есебінен берешектің өтелуі нәтижесінде қарыз бойынша берешекті төмендету;
20) негізделген және расталатын ақпарат – өткен оқиғалар, ағымдағы жағдайлар және болашақ экономикалық жағдайлардың болжамы туралы ақпаратты қоса алғанда, есепті күнгі жағдай бойынша шамадан тыс шығын немесе күш жұмсамай негізді түрде қолжетімді болып табылатын ақпарат;
21) провизия (резерв) – қаржылық активтің амортизацияланған құны мен әділ құн бойынша ескерілетін қаржылық активтер бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залал үшін өзге жиынтық кіріс арқылы бағалау резерві, сондай-ақ шартты міндеттемелер бойынша күтілетін кредиттік залалға қатысты бағалау міндеттемесі;
22) тұрақтандыру кезеңі (карантин) – дара активтің оның қазіргі сатысында сыныптауға белгілер болмаған жағдайда ол сақталып тұратын уақыт кезеңі;
23) ұйым – банкті қоспағанда, ұлттық басқарушы холдинг, сондай-ақ негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлға;
24) шартты міндеттеме – өтелмеген немесе кепілдіктермен расталған аккредитив жаппайтын қарыз беру міндеттемелері;
25) POCI-актив – бастапқы тану сәтіне кредиттік құнсыздану болған, сатып алынған немесе құрылған қаржылық актив (немесе активтер).
2-тарау. Провизия (резерв) құру тәртібі

19) реструктуризация – изменение порядка и условий договора в соответствии с любым из нижеперечисленных случаев:
изменение графика платежей по договору, в том числе:
последующее предоставление либо продление льготного периода по платежам по договору для погашения основного долга и/или вознаграждения;
последующее продление срока договора;
списание или прощение части основного долга и (или) вознаграждения по индивидуальному активу;
капитализация просроченных платежей по вознаграждению;
изменение (конвертация) валюты займа с одной валюты на другую с капитализацией/отсрочкой просроченной задолженности по вознаграждению;
предоставление нового займа для оплаты просроченной задолженности по действующему займу в банке, в том числе в других финансовых организациях;
увеличение кредитного лимита при наличии просроченной задолженности;
снижение ставки вознаграждения по займу;
снижение задолженности по займу в результате погашения задолженности за счет передаваемого банку залогового имущества контрагента и/или за счет исполнения обязательств за контрагента третьими лицами (гарантами, поручителями, страховщиками);
20) обоснованная и подтверждаемая информация – информация, которая является обоснованно доступной по состоянию на отчетную дату без чрезмерных затрат или усилий, включая информацию о прошлых событиях, текущих условиях и прогнозах будущих экономических условий;
21) провизии (резервы) – оценочный резерв под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости финансового актива и справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также оценочное обязательство в отношении ожидаемых кредитных убытков по условным обязательствам;
22) период стабилизации (карантин) – период времени, в течение которого индивидуальный актив продолжает удерживаться в текущей стадии при отсутствии признаков для классификации в таковой.
23) организация – национальный управляющий холдинг, а также юридическое лицо, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, за исключением банка;
24) условное обязательство – условные обязательства по предоставлению займов, не покрытые аккредитивом, выпущенным или подтвержденным гарантиями;
25) POCI-актив – приобретенный или созданный финансовый актив (или активы), по которому имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания.
Глава 2 Порядок создания провизий (резервов)

1-параграф. Активтер мен шартты мiндеттемелердi сыныптау және ұйымның күмәнді және үмiтсiз активтері мен шартты мiндеттемелеріне қарсы провизия (резерв) қалыптастыру ерекшелiктерi
3. Провизия (резерв) активтер мен шартты мiндеттемелер құнсызданған кезде – актив пен шартты мiндеттеме кредиттiк тәуекелдiң iске асырылуы салдарынан құнын жоғалтқан кезде қалыптастырылады.
4. Активтiң және шартты мiндеттеменiң сыныпталуы, олардың ұйымның бухгалтерлiк есебiнде көрсетілуі ұйым мен оның борышкерi (дебиторы) арасындағы шарт талаптарын өзгертпейдi, оның iшiнде ұйымның талап етудiң (борыштың) негiзгi сомасын және ол бойынша сыйақыны, сондай-ақ борышкердiң (дебитордың) шарт талаптарын бұзғаны үшiн айыппұлды, өсiмпұлды толық көлемде алу құқығына әсерін тигізбейдi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне қойылатын талаптар мен салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша талаптарды қоспағанда, активтер мен шартты мiндеттемелер сыныпталуға тиiс.
6. Егер қарыз алушы (борышкер, бiрлесіп қарыз алушы) салық заңнамасына сәйкес айқындалған жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген не жеңiлдетiлген салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаға қатысты тәуелдi немесе еншiлес тұлға болып табылса, осы Қағидалар қолданылмайды.
7. Активтердi, шартты мiндеттемелердi сыныптау (қайта сыныптау) және провизия (резерв) қалыптастыру:
осы Қағидалардың және ұйымның iшкi нормативтік құжаттарының талаптары сақталған;
активтердi, шартты мiндеттемелердi сыныптау және оларға қарсы провизия (резерв) қалыптастыру мақсатында кешендi және объективтi талдау жүргiзуге мүмкiндiк беретiн толық және анық ақпарат болған кезде жүзеге асырылады.
8. Активтердi, шартты мiндеттемелердi сыныптау (қайта сыныптау) және (немесе) провизия (резерв) қалыптастыру осындай сыныптаудың уақтылы болуы мен провизия (резерв) мөлшерiндегі өзгерiстердiң ұйымның есебi мен есептiлiгiнде көрсетiлуiнiң анықтығы қағидатына негiзделедi.
9. Активтер мен шартты мiндеттемелер стандартты және сыныпталған болып бөлiнедi.
10. Сыныпталған актив ол бойынша шарттың талабы орындалмайтын не ол бойынша талап толық көлемде орындалмайды немесе мүлде орындалмайды деп пайымдауға негiз болатын активтi бiлдiредi.
11. Сыныпталған шартты міндеттеме ол бойынша борышкер үшін үшінші тұлғалардың пайдасына қабылданған және шарттың талаптарынан туындайтын кредиттік тәуекелдері бар өз міндеттемелерін ұйым орындайды деген ықтималдық бар шартты міндеттемені білдіреді.

Параграф 1. Особенности классификации активов и условных обязательств и формирования провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов и условных обязательств организации
3. Провизии (резервы) формируются при обесценении активов и условных обязательств – при потере активом и условным обязательством стоимости вследствие реализации кредитного риска.
4. Классификация актива и условного обязательства, их отражение в бухгалтерском учете организации не изменяют условий договора между организацией и его должником (дебитором), в том числе не влияют на право получения организацией основной суммы требования (долга) и вознаграждения по нему в полном объеме, а также штрафов, пени за нарушение должником (дебитором) условий договора.
5. Классификации подлежат активы и условные обязательства, за исключением требований к Правительству Республики Казахстан, Национальному банку Республики Казахстан и требований по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
6. Настоящие Правила не применяются, если заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определенным в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимым или дочерним по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением.
7. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и формирование провизии (резервов) осуществляются при:
соблюдении требований настоящих Правил и внутренних нормативных документов организации;
наличии полной и достоверной информации, позволяющей проведение комплексного и объективного анализа в целях классификации активов, условных обязательств и формирования провизии (резервов) против них.
8. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и (или) формирование провизии (резервов) основываются на принципе своевременности такой классификации и достоверности отражения изменений размера провизии (резервов) в учете и отчетности организации.
9. Активы и условные обязательства подразделяются на стандартные и классифицированные.
10. Классифицированный актив представляет собой актив, по которому требование условий договора не исполняется либо имеются основания полагать, что требование по нему будет исполнено не в полном объеме или не будет исполнено вообще.
11. Классифицированное условное обязательство представляет собой условное обязательство, по которому имеется вероятность, что исполнение организацией своих обязательств, принятых за должника в пользу третьих лиц и несущих кредитные риски, вытекающие из условий договора, наступит.

12. Сыныпталғанға жатпайтын активтер мен шартты мiндеттемелер стандартты болып табылады.
13. Сыныпталған активтер мен шартты мiндеттемелер мынадай санаттарға бөлiнедi:
күмәндi;
үмiтсiз.
14. Ұйымның сыныпталған активтерi мен шартты мiндеттемелерi бойынша провизия (резерв) мөлшерi осы Қағидалардың 61-тармағының 1) тармақшасында айқындалған өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету тiзбесi бойынша өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз ету құнына азайтылған негiзгi борыштың (талаптың) сомасынан есептеледi.
15. Активтер мен шартты мiндеттемелердi сыныптауды (қайта сыныптауды) ұйым ай сайын барлық активтер мен шартты мiндеттемелер бойынша және сыныптау (қайта сыныптау) жүргiзілетін белгiлi бiр күнгi жағдай бойынша айдың соңғы жұмыс күнiне дейiн көп дегенде жетi жұмыс күнi қалғанда жүргiзедi.
16. Біртектес қарыздар (кредиттер) портфелін сыныптауды (қайта сыныптауды) ұйым тоқсан сайын біртектес қарыздардың (кредиттердiң) барлық портфельдері бойынша және сыныптау (қайта сыныптау) жүргiзілетін белгiлi бiр күнгi жағдай бойынша тоқсанның соңғы жұмыс күнiне дейiн көп дегенде жетi жұмыс күнi қалғанда жүргiзедi.
17. Осы Қағидаларға сәйкес есептелген провизия (резерв) мөлшері бухгалтерлік есепте және қаржылық есептілікте тиісті провизия (резерв) шоттарында көрсетілген провизия (резерв) мөлшерінен аспауға тиіс.
18. Қарыз алушылардың (борышкерлердiң) кредит өтеу қабiлетiн талдау кезiнде, оның iшiнде қарыз алушының қаржылық жағдайын және i құнын бағалау кезiнде ұйымдар пайдаланатын өлшемшарттар, сондай-ақ провизия (резерв) құру жөнiнде шешiм қабылдау және орындау рәсiмдерi осы Қағидалармен, сондай-ақ ұйымның кредит, инвестициялық және есептік саясатын айқындайтын iшкi құжаттарымен регламенттеледi.
2-параграф. Осы Қағидалардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарында көзделген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, қарыздарды (кредиттердi) сыныптау ерекшелiктерi
19. Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша ұсынылған бланкiлiк қарызды (кредиттi);
2) бiр мезгiлде мынадай шарттарға сай келетін:
2009 жылғы 21 ақпанға дейін берілген;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша берілген бланкілік қарызды (кредитті) қоспағанда, бланкілік қарыздар (кредиттер) күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмайды.
20. Мерзiмiн ұзарту санын айқындау мақсатында:

12. Активы и условные обязательства, не относящиеся к классифицированным, являются стандартными.
13. Классифицированные активы и условные обязательства подразделяются на следующие категории:
сомнительные;
безнадежные.
14. Размер провизии (резервов) по классифицированным активам и условным обязательствам организации рассчитывается от суммы основного долга (требования), уменьшенной на стоимость высоколиквидного обеспечения по перечню высоколиквидного обеспечения, определенному подпунктом 1) пункта 61 настоящих Правил.
15. Классификация (реклассификация) активов и условных обязательств производится организацией по всем активам и условным обязательствам ежемесячно и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня месяца.
16. Классификация (реклассификация) портфеля однородных займов (кредитов) производится организацией по всем портфелям однородных займов (кредитов) ежеквартально и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня квартала.
17. Размер провизий (резервов), рассчитанный в соответствии с настоящими Правилами, не должен превышать размер провизий (резервов), отраженных в бухгалтерском учете и финансовой отчетности на соответствующих счетах провизий (резервов).
18. Критерии, используемые организациями при анализе кредитоспособности заемщиков (должников), в том числе оценке финансового состояния заемщика и стоимости предмета залога, а также процедуры принятия и исполнения решений по созданию провизии (резервов) регламентируются настоящими Правилами, а также внутренними документами организации, определяющими кредитную, инвестиционную и учетную политику.
Параграф 2. Особенности классификации займов (кредитов), за исключением займов (кредитов), предусмотренных пунктами 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящих Правил
19. Не подлежат отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам бланковые займы (кредиты), за исключением:
1) бланкового займа (кредита), предоставленного согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан;
2) бланкового займа (кредита), отвечающего одновременно следующим условиям:
предоставленного до 21 февраля 2009 года;
предоставленного согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан.
20. В целях определения количества пролонгации не учитывается наличие пролонгации, если:

1) кредит берудiң жалпы мерзiмiн ұзарту, бiрақ бiр реттен асырмай ұзарту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушының ұйым алдында мерзiмi өткен және (немесе) есептен шығарылған борышы болмаса;
2) шарт (бас келiсiмдер шеңберiнде жасалған шарттарды қоса алғанда) бойынша төлемдер мерзiмiн өзгерту, бiрақ үш реттен асырмай өзгерту (қарызды (кредиттi) мерзiмiнен бұрын өтеуге байланысты графиктердің өзгеруiн есепке алмағанда) қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушының ұйым алдында мерзiмi өткен және (немесе) есептен шығарылған борышы болмаса, мерзiмiн ұзартудың болуы ескерiлмейдi.
21. Қамтамасыз ету:
1) тауарлар, Қазақстан Республикасынан тысқары жерде орналасқан (тiркелген) жылжымайтын, жылжымалы мүлiк;
2) ұйыммен келiсу бойынша жүргiзiлген ауыртпалықтарды қоспағанда, үшiншi тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынған мүлiк;
3) мемлекеттiк орган шектеу салған мүлiк түрiнде қабылданатын болса, қарыз (кредит) қамтамасыз етiлмеген деп танылады.
22. Валюталық тәуекелдері бойынша қарыз алушы тарапынан тиiстi хеджирлеу құралдары көзделмеген, қарыз алушыларға шетелдiк валютада берiлген қарыз (кредит) бойынша "Қаржылық жағдай" өлшемшартының сыныптау санаты бiр сыныптау санатына төмендейдi.
3-параграф. Депозиттердi сыныптау ерекшелiктерi
23. Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес орналастырылған депозиттi қоспағанда, депозиттер күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмайды.
24. Жеке рейтингі Standard & Poor's агенттiгi берген А тобының рейтингiнен төмен болмайтын немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингiне ие шетел банкiнде не жеке рейтингі Қазақстан Республикасының егемен рейтингiне қатысты бiр деңгейден артық төмен болмайтын Қазақстан Республикасының резидент банкiнде орналастырылған (ашылған) депозит (оның iшiнде ағымдағы шот) бойынша қаражатты депозиттен, оның iшiнде ағымдағы шоттан аудару (қайтару) бойынша кешiктiру болмаған жағдайда стандартты ретінде сыныпталады.
25. Ұйым жеке рейтингі Standard & Poor's агенттігі берген А тобының рейтингінен төмен болмайтын немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингіне ие шетел банкінде депозит орналастырған не ағымдағы шот ашқан болса, ұйым құжатпен расталған деректер негізінде жарты жылда бір реттен сиретпей олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргізіп тұрады.

1) продление общего срока кредитования не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед организацией, но не более одного раза;
2) изменение сроков платежей по договору (включая договоры, заключенные в рамках генеральных соглашений) не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед организацией (без учета изменения графиков, связанные с досрочным погашением займа (кредита)), но не более трех раз.
21. Признается необеспеченным заем (кредит), по которому принято обеспечение в виде:
1) товаров, недвижимого, движимого имущества, находящихся (зарегистрированных) за пределами Республики Казахстан;
2) имущества, обремененного правами третьих лиц, за исключением обременения, произведенного по согласованию с организацией;
3) имущества, на которое имеется ограничение, наложенное государственным органом.
22. По займам (кредитам), предоставленным в иностранной валюте заемщикам, по валютным рискам которых не предусмотрены соответствующие инструменты хеджирования со стороны заемщика, если классификационная категория критерия "Финансовое состояние" понижается на одну классификационную категорию.
Параграф 3. Особенности классификации депозитов
23. Не подлежат отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам депозиты, за исключением депозита, размещенного на основании решения Правительства Республики Казахстан, согласно законодательным актам Республики Казахстан и (или) решениям органа управления организации.
24. Депозит (в том числе текущий счет), размещенный (открытый) в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже, чем на один уровень суверенного рейтинга Республики Казахстан, классифицируется как стандартный при условии отсутствия задержек по переводу (возврату) средств с депозита, в том числе с текущего счета.
25. В случаях размещения организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в полгода.

26. Ұйым жеке рейтингі Standard & Poor's агенттiгi берген А тобының рейтингiнен төмен болмайтын немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас рейтингiне ие шетел банкiнде не жеке рейтингі Қазақстан Республикасының егемен рейтингiне қатысты бiр деңгейден артық төмен болмайтын Қазақстан Республикасының резидент банкiнде депозит орналастырған не ағымдағы шот ашқан болса, ұйым құжатпен расталған деректер негізінде тоқсанына бір реттен сиретпей олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргізіп тұрады.
4-параграф. Біртектес қарыздарды (кредиттердi) сыныптау ерекшелiктерi
27. Егер осы Қағидалардың 32-тармағында өзгеше белгiленбесе, ұйымның iшкi кредиттiк саясатында айқындалған шарттарда берiлген және тәуекелдi бағалау күнiндегi мөлшерi жиынтығында бiр қарыз алушыға шаққанда ұйымның меншiктi капиталы шамасының 0,02 пайызынан аспайтын қарыздар (кредиттер) біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне қосылады.
28. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және жобаларды Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғыртуға және әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздар (кредиттер) біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне қосылмайды.
29. Ұйым біртектес қарыздар (кредиттер) портфелі бойынша провизия (резерв) қалыптастыру туралы шешiм қабылдаған кезде ұйымның iшкi кредиттiк саясатында мыналар көзделуге тиiс:
1) қолданылатын біртектестік белгiлерiнiң тiзбесi;
2) топтастыруды жүргiзу тәртiбi, әдiстерi, мерзiмдерi;
3) мониторинг жүргiзу тәртiбi;
4) оларға қарсы провизияны (резервтi) сыныптау (қайта сыныптау) және қалыптастыру, олардың мөлшерiн ұлғайту немесе өзгерту жағына өзгерту әдiстемесi мен рәсiмдерi.
30. Қарыздардың (кредиттердiң) біртектестік белгiлерi:
1) қарыз алушының түрi;
2) кредит беру технологиясы;
3) нысаналы мақсаты;
4) қамтамасыз ету түрi;
5) кредит беру мерзiмi;
6) ұйымның iшкi кредиттiк саясатымен айқындалған әртүрлi кредит беру бағдарламалары бойынша өзге де белгiлер.
Мыналар:
1) мерзiмi өткен борыштардың болуы немесе болмауы;
2) мерзiмi өткен борыштар күндерiнiң саны;
3) жеке алынған қарыздар (кредиттер) бойынша кредиттiк тәуекел деңгейi;
4) мерзiмiн ұзарту саны біртектестік белгілері болып табылмайды.
31. Әдiстеме біртектес қарыздарды (кредиттердi) күмәндi және үмiтсiз санатқа жатқызу тәртiбiн айқындауға тиiс.
32. Ұйым өзінің iшкi кредиттiк саясатында көрсетiлген біртектестік белгiлерi бар қарыздарды (кредиттердi) ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарында белгiленген тәртiппен біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне енгiзбеуге құқылы.

26. В случаях размещения организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем рейтинг ниже, чем на одну позицию суверенного рейтинга Республики Казахстан, организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в квартал.
Параграф 4. Особенности классификации однородных займов (кредитов)
27. Займы (кредиты), предоставленные на условиях, определенных внутренней кредитной политикой организации, размер которых в совокупности на одного заемщика на дату оценки риска не превышает 0,02 процента от величины собственного капитала организации, включаются в портфель однородных займов (кредитов), если иное не установлено пунктом 32 настоящих Правил.
28. Займы (кредиты), предоставленные юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, не могут быть включены в портфель однородных займов (кредитов).
29. При принятии решения организацией о формировании провизии (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов) во внутренней кредитной политике организации должны быть предусмотрены:
1) перечень применяемых признаков однородности;
2) порядок, методы, сроки проведения группировки;
3) порядок проведения мониторинга;
4) методика и процедуры классификации (реклассификации) и формирования, изменения размера провизии (резервов) против них в сторону увеличения или изменения.
30. Признаки однородности займов (кредитов):
1) вид заемщика;
2) технология кредитования;
3) целевое назначение;
4) вид обеспечения;
5) срок кредитования;
6) иные признаки по различным программам кредитования, определенные внутренней кредитной политикой организации.
Признаками однородности не являются:
1) наличие или отсутствие просроченных долгов;
2) количество дней просроченных долгов;
3) уровень кредитного риска по отдельно взятым займам (кредитам);
4) количество пролонгации.
31. Методика должна определять порядок отнесения однородных займов (кредитов) к категории сомнительных и безнадежных.
32. Организация вправе не включать займы (кредиты), обладающие признаками однородности, указанными во внутренней кредитной политике организации, в портфель однородных займов (кредитов) в порядке, определенном внутренними нормативными документами организации.

33. Қарызды (кредиттi) біртектес деп тану, сондай-ақ қарызды (кредиттi) біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне енгiзу шарт талаптарының негiзiнде оған қол қойылған күнi жүргiзiледi.
34. Осы Қағидалардың 35-тармағында көзделгеннен басқа, Шартқа қол қойылғаннан кейiн кез келген талаптардың өзгеруі біртектес қарыздар (кредиттер) портфелін қайта топтастырудың өзгеруіне әкеп соқпайды.
35. Егер қарыздың (кредиттiң) тәуекелдi бағалау күнiндегi мөлшерi ұйымның меншiктi капиталы шамасының 0,02 пайызына тең болса немесе одан асса, қарызды (кредиттi) біртектес деп тану тоқтатылады.
36. Біртектес деп тану тоқтатылған, сондай-ақ біртектес қарыздардың (кредиттердiң) тобына енгiзiлмеген қарыздар (кредиттер) осы Қағидалардың 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 және 61-тармақтарына сәйкес сыныпталады.
37. Ұйымның біртектес қарыздары (кредиттері) бойынша тәуекелдi бағалау әдiстемесi жекелеген қарыздар (кредиттер) сапасының төмендеуіне және мұндай қарыздардың (кредиттердiң) портфельден шығарылуына байланысты тұтастай портфель бойынша провизия (резерв) мөлшерiн ұлғайтуды көздемеуге тиiс.
38. Егер біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне енгiзiлген мерзiмiнің өткеніне күнтізбелік 30 (отыз) күн және одан көп болған борыштардың мөлшерi (пайыздық үлесi) біртектес қарыздар (кредиттер) портфелі бойынша iс жүзiнде құрылған провизия (резерв) мөлшерiнен артық болса, ұйым құрылған провизия (резерв) мөлшерi мен мерзiмiнің өткеніне күнтізбелік 30 (отыз) күн және одан көп болған борыштардың мөлшерi арасындағы айырма сомасына қосымша провизия (резерв) қалыптастырады.
39. Біртектес қарыздар (кредиттер) портфелі бойынша активтiң сыныптамалық санаты осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес айқындалады.
40. Ұйым бір тоқсанда бiр реттен сиретпей портфельге жүргiзiлген талдау және оның нәтижелерi туралы ақпаратты, оның iшiнде ұйымның біртектес қарыздар (кредиттер) портфелі бойынша кредиттiк тәуекел мөлшерi туралы тұжырымдарын, сондай-ақ провизия (резерв) есебi туралы ақпаратты құжаттамалық ресiмдейдi және біртектес қарыздар (кредиттер) портфелі бойынша кредиттiк дерекнамаға енгiзедi.
5-параграф. Дебиторлық берешектi сыныптау ерекшелiктерi
41. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн iске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес түзілген дебиторлық берешектi қоспағанда, дебиторлық берешек күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмайды. Бұл ретте ұйымның мерзімділік, қайтарымдылық және өтеусiз (пайызсыз) негiзде қарыздар (кредиттер) беруi салдарынан және (немесе) ұйымның шартты мiндеттемелердi орындауы салдарынан туындаған берешек дебиторлық берешек деп түсiнiледi.

33. Признание займа (кредита) однородным, а также включение займа (кредита) в портфель однородных займов (кредитов) производятся на основании условий договора на дату его подписания.
34. Изменение после подписания договора любых условий, кроме предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил, не влечет за собой изменения перегруппировки портфеля однородных займов (кредитов).
35. Прекращается признание займа (кредита) однородным, если размер займа (кредита) на дату оценки риска равен или превышает 0,02 процента от величины собственного капитала организации.
36. Займы (кредиты), по которым признание однородными прекращено, а также которые не включены в группу однородных займов (кредитов), классифицируются в соответствии с пунктами 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 и 61 настоящих Правил.
37. Методика оценки риска по однородным займам (кредитам) организации не должна предусматривать увеличения размера провизии (резервов) в целом по портфелю в связи с уменьшением качества отдельных займов (кредитов) и вывода таких займов (кредитов) из портфеля.
38. В случае, если размер (процентная доля) просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более календарных дней, включенных в портфель однородных займов (кредитов), превышает размер фактически созданных провизий (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов), то организация на сумму разницы между размером созданных провизий (резервов) и размером просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более календарных дней дополнительно формирует провизии (резервы).
39. Классификационная категория актива по портфелю однородных займов (кредитов) определяется в соответствии с таблицей 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
40. Организация не реже одного раза в квартал документально оформляет и включает в кредитное досье по портфелю однородных займов (кредитов) информацию о проведенном анализе портфеля и его результатах, в том числе выводы организации о размере кредитного риска по портфелю однородных займов (кредитов), а также информацию о расчете провизии (резервов).
Параграф 5. Особенности классификации дебиторской задолженности
41. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам дебиторская задолженность, за исключением дебиторской задолженности, образовавшейся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательным актам Республики Казахстан, и (или) решениям органа управления организации. При этом под дебиторской задолженностью понимается задолженность, возникшая вследствие предоставления организацией займов (кредитов) на срочной, возвратной и безвозмездной (беспроцентной) основах и/или вследствие исполнения организацией условных обязательств.

42. Дебиторлық берешек оны өтеу мерзімі көрсетілмеген құжаттардың (бастапқы құжаттардың) негізінде не сот актісінің негізінде түзілген жағдайда мұндай дебиторлық берешек мерзімі өткен болып есептеледі және түзілген сәттен бастап күнтізбелік он күн өткен соң осы Қағидалардың талаптарына сәйкес сыныпталады.
43. Дебиторлық берешектi өтеу мерзiмi өтіп кеткен болса, дебиторлық берешек "Өтеу мерзiмiнің өтуі" және "Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингінің бар-жоғы" өлшемшарттары бойынша сыныпталады.
44. Дебиторлық берешектi өтеу мерзiмi өтіп кеткен жағдайда және егер бiр дебиторға есептегендегі дебиторлық берешек ұйымның меншiктi капиталының 5 (бес) пайызынан артық болса, дебиторлық берешек "Қаржылық жағдай", "Өтеу мерзiмiнің өтуi" және "Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингінің бар-жоғы" өлшемшарттары бойынша сыныпталады.
6-параграф. Шартты мiндеттемелердi сыныптау ерекшелiктерi
45. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн iске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және (немесе) ұйымның басқару органының шешiмдерiне сәйкес түзілген шартты мiндеттемелердi қоспағанда, шартты мiндеттеме күмәндi және (немесе) үмiтсiз активтерге жатқызылмайды.
46. Ақша түрiнде жабылған және ұйымның бухгалтерлiк есебiнiң тиiстi шоттарында көрсетiлген мiндеттемелердi қоспағанда, ұйымның шартты мiндеттемелерi сыныпталады.
47. Қарыз алушының (борышкердiң) қаржылық жағдайы нашарлаған және (немесе) сыйақы төлеуде кiдiрiс болған жағдайда шартты мiндеттеме "Қаржылық жағдай" және "Өтеу мерзiмiнің өтуі" өлшемшарттары бойынша сыныпталады.
48. Ұйым шарт талаптарынан туындайтын өз мiндеттемелерiн орындаса, туындаған талап, егер шартта оны қарызға (кредитке) қайта ресiмдеу көзделмесе, мiндеттемелер сомасына дебиторлық берешекке қайта ресiмделедi.
7-параграф. Өзге де активтердi сыныптау ерекшелiктерi
49. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі бағалы қағаздар бойынша және мынадай анықтамаларға сәйкес келетін талаптар күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмайды:
1) Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzААА"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттіктерінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар немесе;

42. В случае образования дебиторской задолженности на основании документов (первичных документов), в которых не указан срок ее погашения, либо на основании судебного акта, такая дебиторская задолженность считается просроченной и подлежит классификации в соответствии с требованиями настоящих Правил по истечении десяти календарных дней с момента образования.
43. В случаях просрочки в погашении дебиторской задолженности дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
44. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности и если дебиторская задолженность в расчете на одного дебитора составляет более 5 (пять) процентов от собственного капитала организации дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Финансовое состояние", "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
Параграф 6. Особенности классификации условных обязательств
45. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным обязательствам условное обязательство, за исключением условных обязательств, образовавшихся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан, и (или) согласно законодательным актам Республики Казахстан.
46. Классификации подлежат условные обязательства организации, за исключением обязательств, по которым имеется покрытие в виде денег, которые отражены на соответствующих счетах бухгалтерского учета организации.
47. В случаях ухудшения финансового состояния заемщика (должника) и (или) наличия задержки в выплате вознаграждения условное обязательство классифицируется по критериям "Финансовое состояние" и "Наличие просрочки погашения".
48. При выполнении организацией своих обязательств, вытекающих из условий договора, возникшее требование переоформляется в дебиторскую задолженность на сумму обязательства, если в договоре не предусмотрено его переоформление в заем (кредит).
Параграф 7. Особенности классификации прочих активов
49. Не подлежат отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу требования по ценным бумагам, находящимся в портфеле ценных бумаг организации, соответствующие следующим определениям:
1) долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch или;

2) Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzААА"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттіктерінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттер акциялары.
50. Ұйымның заңды тұлғаның акцияларына (жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне) инвестициялары (салымдары), сондай-ақ Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингіне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар күмәнді және (немесе) үмітсіз активке жатқызылмайды.
3-тарау. Активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, сондай-ақ біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) сыныптау кезінде ұйымның өлшемшарттарды пайдалану ерекшелiктерi
1-параграф. Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар үшін өлшемшарттарды пайдалану ерекшелiктерi
51. Негiзгi қызмет түрлерi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, сондай-ақ біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) сыныптаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1 және 4-кестелерi қолданылады.
52. Қарыздарды (кредиттердi) сыныптаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
53. Депозиттердi сыныптаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
54. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды сыныптауды қоспағанда, дебиторлық берешектi, бағалы қағаздарды сыныптаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.

2) акции эмитентов, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.
50. Не подлежат отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу инвестиции (вложения) организации в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, а также ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.
Глава 3. Особенности использования организацией критериев при классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов)
Параграф 1. Особенности использования критериев для юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
51. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов) юридическими лицами, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, применяются таблицы 1 и 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
52. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
53. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
54. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации.

55. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды сыныптаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
56. Шартты мiндеттемелердi сыныптаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
57. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) сыныптау санаты активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау балдарының жалпы саны негiзге алына отырып, тиiстi өлшемшарттар бойынша айқындалады.
58. Провизия (резерв) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес сыныптау санаты негізге алына отырып және тиiстi мөлшерлерде айқындалады.
Салық салу мақсатында осы Қағидаларға сәйкес құрылған провизия (резерв) мына формула бойынша айқындалатын коэффициентке түзетiледi:
К – коэффициент,
ЖЖТ – түзетулердi есепке алғанда, салық кезеңiндегi жылдық жиынтық кіріс,
Т – салық кезеңiндегі жылдық жиынтық табысқа қосылған (қосылуға тиіс) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру нәтижесiнде түзілген активтер бойынша алынған табыс. Бұл көрсеткiшке Салық кодексiнiң 255-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірістен алып тасталуға тиіс табыс кірмейді.
59. Қарыз алушының (борышкердiң, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
60. Қарыз алушының (борышкердiң, бірлесіп қарыз алушының) – кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның, жеке тұлғаның қаржылық жағдайы былайша сыныпталады:
1) мына көрсеткіштер болған жағдайда – орнықты:
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайы орнықты;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) төлемге қабiлетті;
ақша легі борышқа қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердiң мәні қолайлы;
бизнестi дамытудың нарықтық шарттары оң, нарықта жақсы бәсекелі позициясы бар;
ресурстар мен капитал нарығына еркiн қол жеткізеді, өнім берушілердің шектеулі санына тәуелдi емес, шарттың қолданылу мерзiмi ішінде қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайын айтарлықтай нашарлатуға ықпал ететін iшкi және сыртқы факторлар анықталған жоқ;
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) ұйыммен өзiнiң мiндеттемелерi бойынша есеп айырысуға мүмкiншілігі күмән тудырмайды;
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) активтері мен мiндеттемелерi мерзiмi бойынша шамалас;
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) кредиттiк тарихы жағымды;

55. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
56. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам.
57. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
58. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
К – коэффициент,
СГД – совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д – доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров организации, и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса.
59. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
60. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) – юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность, классифицируется следующим образом:
1) стабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое;
заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен;
денежные потоки позволяют обслуживать долг;
благоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке;
свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора;
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений;
по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы;
заемщик (должник, созаемщик) имеет положительную кредитную историю;

2) мына көрсеткіштер болған жағдайда – қанағаттанарлық:
бұл санаттағы қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайы "орнықты" сипаттамасына жақын, бірақ оның осы деңгейді ұзақ уақыт бойы ұстап тұру ықтималдығы төмен;
кірістердің, төлем қабілеттілігінің төмендеуі байқалады; динамикада ақша легі шамалы азайған, ақша легі борыштың негізгі бөлігін өтеуге мүмкіндік береді;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердің мәні қанағаттанарлық;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) өзінің қаржылық жағдайын жақсарту үшін шаралар қабылдауда;
тауарларды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің және қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) өнімдерін тұтынушылардың шоғырлану тәуекелі аз;
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жеткізе алатынына байланысты ұйыммен өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу мүмкіншілігі күмән туғызбайды;
3) мына көрсеткіштер болған жағдайда – орнықсыз:
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) мынадай факторларға байланысты өз мiндеттемелерi бойынша ұйыммен есеп айырыса алмайды деген белгілі бір ықтималдық бар:
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайының ұдайы және айтарлықтай нашарлау белгiлерi бар:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердiң мәні қошталмайды;
төлем қабiлеттiлiгiнiң деңгейi төмен, нарықтық үлесінiң ұдайы төмендеуі;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық жағдайды тұрақтандыратынына сенім жоқ;
қарыз алушыға (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыға) 1 жылдан аспайтын мерзiмге санация жарияланған;
қарыз алушыға (бірлесіп қарыз алушыға) бұрын берілген қарыз (кредит) бойынша борышты өтеу мақсатында қарыз (кредит) берілген жағдайда;
форс-мажор мән-жайлары, сондай-ақ қарыз алушыға (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыға) материалдық зиян тигізсе де, оның қызметінің тоқтауына әкеп соқпаған басқа да жағдайлар орын алған;
4) мына көрсеткіштер болған жағдайда – өте қиын:
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) мынадай факторларға байланысты өз міндеттемелері бойынша ұйыммен есеп айырыса алмайды деген толық ықтималдықтық бар:
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайының нашарлауының шекті деңгейге жеткен, бұл осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетiлген барлық көрсеткiштердің бұзылуымен расталады; төлемге қабілетсіздік;
нарықтық позицияларын жоғалтқан;
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) меншiкті капиталы теріс;
қарыз алушыға (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыға) 1 жылдан астам мерзiмге санация жарияланған;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) банкрот деп танылған;
қарыз алушыда (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыда) материалдық залал келтірген және (немесе) оның өз қызметiн жалғастыруына мүмкiндiк бермейтiн форс-мажор мән-жайлар бар;
ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарында белгiленген тәртiппен кредит беру бойынша құжаттаманы жүргiзу талаптарына сәйкес кредиттiк мониторинг бойынша құжаттама жоқ.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың қаржылық жағдайы шоғырландырылған негiзде ұлттық басқарушы холдингтiң қаржылық жағдайынан төмен деп сыныпталмайды.

2) удовлетворительное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки его на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой;
наблюдается снижение доходов, уровня платежеспособности; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, потоки позволяют покрыть основную часть долга;
удовлетворительное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния;
присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика);
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика):
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
низкий уровень платежеспособности, стабильное снижение рыночной доли;
нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния;
заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года;
в случае предоставления заемщику (созаемщику) займа (кредита) в целях погашения долга по ранее представленному займу (кредиту);
имеются обстоятельства форс-мажора, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
существует полная вероятность того, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов:
ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня, что подтверждается нарушением всех показателей, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам; неплатежеспособность;
потеря рыночных позиций;
у заемщика (должника, созаемщика) отрицательный собственный капитал;
заемщику (созаемщику) объявлена санация на срок более 1 года;
заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом;
у заемщика (должника, созаемщика) имеются обстоятельства форс-мажора, нанесшие ему материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность;
отсутствует документация по кредитному мониторингу в соответствии с требованиями ведения документации по кредитованию в порядке, установленном внутренними нормативными документами организации.
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.

61. Қамтамасыз ету сапасы былайша сыныпталады:
1) сенiмдi – қамтамасыз етудің өтімділігі жоғары, ол мыналар:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктері (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "А" тобынан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерiнiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi; кредитор банктегі депозиттегі ақшалай кепіл;
шет мемлекеттердiң үкiметтерi және Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес тәуелсіз рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие орталық банктерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар;
монетарлық аса бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң вексельдерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "А" тобынан төмен емес борыштық рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес борыштық рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционерi мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепiлдiктерi (кепiлдемелерi) түрінде беріліп, жиынтығында қарыз алушының актив бойынша (негізгі борыш және бірінші тоқсан ішінде қарызды (кредитті) пайдалану үшін алынуы қажет сыйақы, сондай-ақ ұйым жеңілдік беретін болса, мұндай жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша) міндеттемелерінің кемінде 100 пайызын жабады;

61. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное − высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch; залога денег на депозите в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых являются государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

2) жақсы – қамтамасыз ету осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында қарыз алушының актив бойынша (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алынуы қажет сыйақы, сондай-ақ сондай-ақ ұйым жеңілдік беретін болса, мұндай жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша) міндеттемелерінің кемiнде 90 пайызын жабады.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие бейрезидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерінiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түріндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген жылжымайтын мүлік түріндегі қамтамасыз етудің нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
3) қанағаттанарлық – қамтамасыз ету осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында қарыз алушының актив бойынша (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алынуы қажет сыйақы, сондай-ақ ұйым жеңілдік беретін болса, мұндай жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша) міндеттемелерінің кемiнде 60 пайызын жабады.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:

2) хорошее − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 90 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) удовлетворительное − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:

осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие бейрезидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие бейрезидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiндегі қамтамасыз етуге 0,8 коэффициенті;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiндегі қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
мынадай:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;

коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiндегі қамтамасыз етуге 0,8 коэффициенті;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiнде қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
мынадай:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;
болашақта түсетіндерді қоспағанда (ақы төлеу аккредитивтік операциялар бойынша жүзеге асырылатын тауарлардан басқа), айналымдағы тауарлар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,6 коэффициенті.
62. Ұйымның қамтамасыз етуінің сапасы:
1) жылжымайтын мүлiк бойынша – бағалау қызметi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепiлзат беруші арасында жасалған шарт бойынша жүргiзiлген бағалау туралы есепте айқындалған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
2) өзге қамтамасыз ету бойынша – ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарына сәйкес анықталған құны қолданылып жүргiзiлген мониторинг нәтижелері бойынша айқындалады.
63. Кредит берілген күннен басталатын кезең ішінде, сондай-ақ төлемдерді өтеудің бірінші мерзімі басталғанға дейінгі кезеңде мерзімінің өткеніне 7 (жеті) және одан көп жұмыс күні болған төлемдер болса (төлемдерді мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда) "сыныпталатын актив бойынша төлемдерді өтеуді мерзімін өткізудің болмауы" деген сыныптау санатын минус 1 балл мөлшерінде бағалау қолданылмайды, 0 балға бағалау қолданылады.
2-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, ұлттық басқарушы холдинг үшiн өлшемшарттарды пайдалану ерекшелiктері

коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте, за исключением поступающих в будущем (кроме тех товаров, оплата за которые осуществляется по аккредитивным операциям).
62. Качество обеспечения организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
1) по недвижимому имуществу − рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком, и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) по иному обеспечению − стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам организации.
63. При наличии просроченных платежей со сроком 7 (семь) и более рабочих дней в течение периода, начиная с даты кредитования, а также в период до наступления первого срока погашения платежей (за исключением случаев досрочного погашения платежей), оценка классификационной категории "отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу" в размере минус 1 балл не применяется, а применяется оценка 0 баллов.
Параграф 2. Особенности использования критериев для национального управляющего холдинга, за исключением займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях

64. Активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi, біртектес қарыздар (кредиттер) портфеліне енгiзiлген қарыздарды (кредиттердi), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда) сыныптау кезiнде ұлттық басқарушы холдинг осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2 және 4-кестелерiн қолданады.
65. Қарыздарды (кредиттердi) сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2, 3 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
66. Депозиттердi сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
67. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды сыныптауды қоспағанда, бағалы қағаздарды, дебиторлық берешектi сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
68. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
69. Шартты мiндеттемелердi сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесiнiң 1, 2 және 4-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
70. Активтiң (шартты мiндеттеменiң) сыныптау санаты тиiстi өлшемшарттар бойынша активтi (шартты мiндеттеменi) бағалау балдарының жалпы саны негізге алына отырып айқындалады.
71. Провизия (резерв) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 4-кестесiне сәйкес сыныптау санаты негізге алына отырып және тиiстi мөлшерлерде айқындалады.
Салық салу мақсатында осы Қағидаларға сәйкес құрылған провизия (резерв) мына формула бойынша айқындалатын коэффициентке түзетiледi:
Т К = ---------, мұнда ЖЖТ
К – коэффициент,
ЖЖТ – түзетулердi ескергенде салық кезеңi iшiндегi жылдық жиынтық табыс,
Т – салық кезеңiндегі жылдық жиынтық табысқа қосылған (қосылуға тиіс) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiн және (немесе) ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiн және (немесе) тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру нәтижесiнде түзілген активтер бойынша алынған табыс. Бұл көрсеткiшке Салық кодексiнiң 255-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірістен алып тасталуға тиіс табыс кірмейді.
72. Қарыз алушының (борышкердiң, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Қағидалардың 59-тармағында белгiленген тәртiппен айқындалады.

64. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов), а также займов (кредитов), представленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях) национальным управляющим холдингом применяются таблицы 2 и 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
65. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
66. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
67. При классификации ценных бумаг, дебиторской задолженности используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации.
68. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
69. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 4 таблицы 2 приложения 1 к настоящим Правилам.
70. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки активу (условному обязательству) по соответствующим критериям.
71. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
К – коэффициент,
СГД – совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д – доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров организации, и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса.
72. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленном пунктом 59 настоящих Правил.

73. Қамтамасыз ету сапасы осы Қағидалардың 61 және 62-тармақтарында белгiленген тәртiппен сыныпталады.
3-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды (кредиттерді) сыныптау өлшемшарттарын пайдалану ерекшеліктері
74. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды (кредиттердi) сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 1-қосымшаның 3 және 4-кестелерi қолданылады.
4-тарау. Ұйымның инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi сыныптау өлшемшарттарын пайдалану ерекшелiктерi
1-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi сыныптау өлшемшарттарын пайдалану ерекшелiктерi
75. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және шартты мiндеттемелердi қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) және олармен байланысты шартты мiндеттемелердi сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1 және 3-кестелерi қолданылады.
76. Қарыздарды (кредиттердi) сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
77. Депозиттердi сыныптау кезiнде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.
78. Дебиторлық берешектi, бағалы қағаздарды сыныптау кезiнде ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды сыныптауды қоспағанда, осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесiнiң 1, 2 және 5-тармақтарында көзделген өлшемшарттар пайдаланылады.

73. Качество обеспечения классифицируется в порядке, установленном пунктами 61 и 62 настоящих Правил.
Параграф 3. Особенности использования критериев классификации займов (кредитов), предоставленных национальным управляющим холдингом юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
74. При классификации национальным управляющим холдингом займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 3 и 4 приложения 1 к настоящим Правилам.
Глава 4. Особенности использования организацией критериев классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств
Параграф 1. Особенности использования критериев классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
75. При классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов) и условных обязательств, предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 1 и 3 приложения 3 к настоящим Правилам.
76. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 3, 4 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
77. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам.
78. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2 и 5 таблицы 1 приложения 3 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг организации.

2) мына көрсеткіштер болған жағдайда – қанағаттанарлық:
бұл санаттағы қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайы "орнықты" сипаттамасына жақын, бірақ оның осы деңгейді ұзақ уақыт бойы ұстап тұру ықтималдығы төмен;
кiрiстердiң, төлем қабiлетiнiң деңгейi кредит беру басталғаннан бастап үш жыл бойы борышкердiң бизнес-жоспарында көзделген деңгейде;
динамикада ақша легі шамалы азайған, бұл ретте ақша легі борыштың негізгі бөлігін өтеуге мүмкіндік береді;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) өзінің қаржылық жағдайын жақсарту үшін шаралар қабылдауда;
тауарларды, көрсететін қызметтердi жеткізушілердің және қарыз алушының (борышкердiң, бірлесіп қарыз алушының) өнiмдерiн тұтынушылардың шоғырлануының ең төмен тәуекелдерi бар;
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жеткізе алатынына байланысты ұйыммен өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу мүмкіншілігі күмән туғызбайды;
3) мына көрсеткіштер болған жағдайда – орнықсыз:
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) мынадай факторларға байланысты өз мiндеттемелерi бойынша ұйыммен есеп айырыса алмайды деген белгілі бір ықтималдық бар:
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайының ұдайы және айтарлықтай нашарлау белгiлерi бар:
кiрiстер, төлемге қабiлетiлік деңгейi кредит беру басталғаннан бастап үш жыл бойы борышкердiң бизнес-жоспарында көзделген деңгейде;
нарықтық үлесінiң төмендеуі;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық жағдайды тұрақтандыратынына сенім жоқ;
қарыз алушыға (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыға) 1 жылдан аспайтын мерзiмге санация жарияланған;
форс-мажор мән-жайлары, сондай-ақ қарыз алушыға (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыға) материалдық зиян тигізсе де, оның қызметінің тоқтауына әкеп соқпаған басқа да жағдайлар орын алған;
4) мына көрсеткіштер болған жағдайда – өте қиын:
қарыз алушының (борышкердің, бірлесіп қарыз алушының) қаржылық жағдайының нашарлауының шекті деңгейге жеткен;
төлемге қабілетсіздік, нарықтық позицияларын жоғалтқан;
қарыз алушыға (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыға) бір жылдан астам мерзiмге санация жарияланған;
қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) банкрот деп танылған;
қарыз алушыда (борышкерге, бірлесіп қарыз алушыда) материалдық залал келтірген және (немесе) оның өз қызметiн жалғастыруына мүмкiндiк бермейтiн форс-мажор мән-жайлар бар, қарыз алушыда (бірлесіп қарыз алушыда) кредиттік дерекнама жоқ.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың қаржылық жағдайы шоғырландырылған негiзде ұлттық басқарушы холдингтiң қаржылық жағдайынан төмен деп сыныпталмайды.

2) удовлетворительное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильное", но вероятность поддержки его на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой;
уровень доходов, платежеспособности в течение трех лет с начала кредитования находится на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника;
в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, при этом потоки позволяют покрыть основную часть долга;
заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния;
присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика);
возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с организацией по своему обязательству не вызывает сомнений в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика):
уровень доходов, платежеспособности в течение трех лет с начала кредитования находится на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника;
снижение рыночной доли;
нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния;
заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года;
имеются обстоятельства форс-мажора, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое − в случае наличия, в том числе следующих показателей:
постоянное ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня:
неплатежеспособность, потеря рыночных позиций;
заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок более одного года;
заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом;
у заемщика (должника, созаемщика) имеются обстоятельства форс-мажора, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность, отсутствует кредитное досье у заемщика (созаемщика).
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.

84. Қамтамасыз ету сапасы былайша сыныпталады:
1) сенiмдi – қамтамасыз етудің өтімділігі жоғары, ол мыналар:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктері (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерiнiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
кредитор банктегі депозиттегі ақша және/немесе кредитор банктегі кепілзат нысанасы болып табылатын ақша кепілі;
шет мемлекеттердiң үкiметтерi және Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес тәуелсіз рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие орталық банктерi шығарған мемлекеттiк мәртебесi бар бағалы қағаздар;
монетарлық аса бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бiрiншi сыныпты эмитенттерiнiң вексельдерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "А-" тобынан төмен емес борыштық рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционерi мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепiлдiктерi (кепiлдемелерi) түрінде беріліп, жиынтығында қарыз алушының актив бойынша (негізгі борыш және бірінші тоқсан ішінде қарызды (кредитті) пайдалану үшін алынуы қажет сыйақы, сондай-ақ ұйым жеңілдік беретін болса, мұндай жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша) міндеттемелерінің кемінде 100 пайызын жабады;

84. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное − высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц – нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
залога денег на депозите в банке-кредиторе и/или денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, присвоенный агентством Standard&Poor's, не ниже группы "ВВВ+";
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых являются государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

2) жақсы – қамтамасыз ету осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында қарыз алушының актив бойынша (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алынуы қажет сыйақы, сондай-ақ сондай-ақ ұйым жеңілдік беретін болса, мұндай жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша) міндеттемелерінің кемiнде 70 пайызын жабады.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие бейрезидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердің резервтік аккредитивтері;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету үшін көзделген мүлік;
төлемге қабілетті (қаржылық жағдайы орнықты) заңды тұлғалардан кепілді төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерінiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түріндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;

2) хорошее − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 70 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

3) қанағаттанарлық – қамтамасыз ету осы тармақшада тізбеленген және жиынтығында қарыз алушының актив бойынша (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін алынуы қажет сыйақы, сондай-ақ ұйым жеңілдік беретін болса, мұндай жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша) міндеттемелерінің кемiнде 60 пайызын жабады.
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етудi бағалау кезiнде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие бейрезидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердің резервтік аккредитивтері;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету үшін көзделген мүлік;
төлемге қабілетті (қаржылық жағдайы орнықты) заңды тұлғалардан кепілді төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi;
Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициенті;
мынадай:
Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "ВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие бейрезидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының, оның iшiнде Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие резидент банктердiң кепiлдiктерi (кепiлдемелерi);
Standard & Poor's агенттiгi берген "В-" тобынан төмен емес борыштық рейтингіге немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие банктердің резервтік аккредитивтері;
мүлік, оның ішінде болашақта бизнес-жоспарға сәйкес түсетін мүлік;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету үшін көзделген ақша;
төлемге қабілетті (қаржылық жағдайы орнықты) заңды тұлғалардан кепілді төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттiгi берген "В" тобынан төмен емес қаржылық сенiмдiлiк рейтингiне немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингілік агенттiктерiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiне ие сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистерi түрiндегі қамтамасыз етуге 0,8 коэффициенті;

3) удовлетворительное − обеспечение, перечисленное в настоящем подпункте и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, в том числе которое поступит в будущем в соответствии с бизнес-планом;
денег, предусмотренных для погашения и обслуживания обязательств и должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В", присвоенный агентством Standard&Poor's, или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген жылжымайтын мүлiк түрiнде қамтамасыз етудiң нарықтық құнына 0,7 коэффициенті;
мынадай:
қарыз алушының дебиторлық берешегi;
қарыз алушының және/немесе кепiлзат берушiнiң жылжымалы мүлкi;
айналымдағы тауарлар түрiндегі қамтамасыз етуге 0,6 коэффициенті.
85. Ұйымның қамтамасыз етуінің сапасы:
1) жылжымайтын мүлiк бойынша – бағалау қызметi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепiлзат беруші арасында жасалған шарт бойынша жүргiзiлген бағалау туралы есепте айқындалған жылжымайтын мүлiктiң нарықтық құны;
2) өзге қамтамасыз ету бойынша – ұйымның iшкi нормативтiк құжаттарына сәйкес анықталған құны қолданылып жүргiзiлген мониторинг нәтижелері бойынша айқындалады.
2-параграф. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) сыныптау өлшемшарттарын пайдалану ерекшеліктері
86. Ұлттық басқарушы холдинг Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген қарыздарды (кредиттердi) сыныптаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 2 және 3-кестелерi пайдаланылады.
5-тарау. Банктің активтер мен шартты міндеттемелерге қарсы провизия (резерв) қалыптастыру ерекшеліктері
1-параграф. Провизия (резерв) құру тәртібі
87. Банк Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына, № 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі – № 9 ХҚЕС) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес күтілетін және кредиттік залалдарға провизия (резерв) құрады.
88. Провизия (резерв) банктің атқарушы органы бекіткен провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – әдістеме) сәйкес құрылады.
89. Провизия (резерв) қалыптастыру мақсаттары үшін дара активтердің құнсыздануының үш сатысы, сондай-ақ құрылған немесе сатып алынған кредиттік құнсызданған активтер (бұдан әрі – POCI-активтер) ерекшеленеді:
№ 1 саты – дара активті бастапқы тану сәтінен бері кредиттік тәуекел айтарлықтай ұлғаймаған, кредиттік құнсыздану белгілері жоқ;
№ 2 саты – бастапқы тану сәтінен бері кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алған, бірақ дефолт жоқ;
№ 3 саты – бастапқы тану сәтінен бері кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алып, дефолтқа ұласуы;
POCI-актив – бастапқы тану сәтінде кредиттік құнсыздану болған, сатып алынған немесе құрылған қаржылық актив.

коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте.
85. Качество обеспечения организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
1) по недвижимому имуществу − рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) по иному обеспечению − стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам организации.
Параграф 2. Особенности использования критериев классификации инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
86. При классификации национальным управляющим холдингом займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, используются таблицы 2 и 3 приложения 3 к настоящим Правилам.
Глава 5. Особенности формирования банком провизий (резервов) против активов и условных обязательств
Параграф 1. Порядок создания провизий (резервов)
87. Банк создает провизии (резервы) под ожидаемые кредитные убытки в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международным стандартом финансовой отчетности № 9 "Финансовые инструменты" (далее – МСФО № 9) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
88. Провизии (резервы) создаются в соответствии с методикой расчета провизий (резервов), утвержденной исполнительным органом банка (далее – методика).
89. Для целей формирования провизий (резервов) различаются три стадии обесценения индивидуальных активов, а также созданные или приобретенные кредитно-обесцененные активы (далее – POCI-активы):
стадия № 1 – с момента первоначального признания индивидуального актива не было значительного повышения кредитного риска, отсутствуют признаки кредитного обесценения;
стадия № 2 – с момента первоначального признания произошло значительное увеличение кредитного риска, но нет дефолта;
стадия № 3 – с момента первоначального признания произошло значительное увеличение кредитного риска, сопровождающееся дефолтом;
POCI-актив – приобретенный или созданный финансовый актив, по которому имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания.

90. POCI-актив болып табылмайтын дара активтер бойынша провизияны (резервті) есептеу мынадай кезеңдердің орындалуын көздейді:
1) дара актив сатыларын айқындау, атап айтқанда:
дара активтің кредиттік құнсыздануын объективті растау болып табылатын оқиғалардың бар-жоғын бағалау;
кредиттік құнсызданудың объективті расталуы анықталған жағдайда дара актив № 3 сатыға сыныпталады және әдістемеге сәйкес есепті күндегі кредиттік залалдар есептеледі;
дара активті бастапқы тану күнінен бері кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюына әкеп соқтырған оқиғалардың бар-жоғын бағалау;
кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы анықталған жағдайда дара актив № 2 сатыға сыныпталады және әдістемеге сәйкес есепті күнге бүкіл мерзімдегі күтілетін кредиттік залалдар есептеледі;
кредиттік құнсыздану расталмаған және кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаю өлшемшарттары болмаған жағдайда дара актив № 1 сатыға сыныпталады және әдістемеге сәйкес 12 айлық күтілетін кредиттік залал есептеледі;
2) провизия (резерв) мөлшері күтілетін және есепті күндегі кредиттік залалдардың мөлшеріне теңестіріледі.
91. Банк дефолттың туындау ықтималдығын есептеу мақсатында банктің уәкілетті органы бекіткен, рейтингілік бағалауды модельдеу саласындағы халықаралық ұйымдардың (сарапшылардың) немесе олардың мамандандырылған бөлімшелерінің қатысуымен әзірленген және тестілеуден өткен ішкі рейтингілік үлгіні пайдаланады. Рейтингілік бағалауды үлгілеу саласындағы халықаралық ұйымдар (сарапшылар) болып мыналар танылады:
S&P Global Market Intelligence LLC;
Fitch Ratings Inc.;
Moody’s Investors Service;
Fair, Isaac and Company (FICO);
Experian plc.;
Deloitte Touche Tohmatsu Limited;
Ernst & Young Global Limited;
KPMG;
Pricewaterhouse Coopers International Limited.
92. Банк дефолт кезіндегі ықтимал шығын деңгейін есептеу мақсатында (Loss given Default, LGD) банктің уәкілетті органы бекіткен, халықаралық ұйымдардың (сарапшылардың) немесе олардың модельдеу саласындағы мамандандырылған бөлімшелерінің қатысуымен әзірленген және сыналған LGD моделін (модельдерін) пайдаланады.
93. Банк дефолт кезіндегі талаптар сомасын есептеу мақсаттары үшін (Еxposure at Default, EAD) банктің уәкілетті органы бекіткен дефолт кезіндегі талаптар сомасын есептеудің EAD моделіне сәйкес кредиттік тәуекел компоненттерін бағалау модельдерін қолданады.
94. Дара актив бойынша болашақтағы есептік ақша легіне келеңсіз әсерін тигізетін бір немесе бірнеше оқиға орын алатын болса, мұндай дара актив кредиттік құнсызданған болып табылады. Атап айтқанда, мынадай оқиғалар туралы байқалған деректер дара активтің кредиттік құнсыздануын объективті растау болып табылады:

90. Расчет провизий (резервов) по индивидуальным активам, не являющимся POCI-активами, предусматривает выполнение следующих этапов:
1) определение стадии индивидуального актива, а именно:
оценка наличия событий, являющихся объективным подтверждением кредитного обесценения индивидуального актива;
в случае выявления объективного подтверждения кредитного обесценения индивидуальный актив классифицируется в стадию № 3 и рассчитываются ожидаемые кредитные убытки на отчетную дату в соответствии с методикой;
оценка наличия событий, приведших к значительному увеличению кредитного риска с даты первоначального признания индивидуального актива;
в случае выявления значительного увеличения кредитного риска индивидуальный актив классифицируется в стадию № 2 и рассчитываются ожидаемые кредитные убытки за весь срок на отчетную дату в соответствии с методикой;
в случае отсутствия подтверждения кредитного обесценения и критериев значительного увеличения кредитного риска индивидуальный актив классифицируется в стадию № 1 и рассчитываются 12-месячные ожидаемые кредитные убытки в соответствии с методикой;
2) размер провизий (резервов) приравнивается к размеру ожидаемых и имеющихся кредитных убытков на отчетную дату.
91. Для целей расчета вероятности возникновения дефолта банком используется внутренняя рейтинговая модель, утвержденная уполномоченным органом банка, разработанная и протестированная с участием международных организаций (экспертов) в области моделирования рейтинговых оценок или их специализированных подразделений. международными организациями (экспертами) в области моделирования рейтинговых оценок признаются:
S&P Global Market Intelligence LLC;
Fitch Ratings Inc.;
Moody’s Investors Service;
Fair, Isaac and Company (FICO);
Experian plc.;
Deloitte Touche Tohmatsu Limited;
Ernst & Young Global Limited;
KPMG;
Pricewaterhouse Coopers International Limited.
92. Для целей расчета уровня возможных потерь при дефолте (Loss Given Default, LGD) банк использует модель (-и) LGD, утвержденную (-ые) уполномоченным органом банка, разработанную (-ые) и протестированную (-ые) с участием международных организаций (экспертов) или их специализированными подразделениями в области моделирования.
93. Для целей расчета суммы требований при дефолте (Exposure at Default EAD) банк применяет модели оценки компонентов кредитного риска в соответствии с моделью EAD расчета суммы требований при дефолте, утвержденной уполномоченным органом банка.
94. Индивидуальный актив является кредитно-обесцененным, когда происходят одно или несколько событий, которые оказывают негативное влияние на расчетные будущие денежные потоки по такому индивидуальному активу. Объективным подтверждением кредитного обесценения индивидуального актива являются, в частности, наблюдаемые данные о следующих событиях:

1) шарт талаптарының бұзылуы, атап айтқанда, дефолт немесе есепті күнге банкте және/немесе басқа қаржы ұйымдарында (негізгі борыштың және/немесе сыйақының) төлем мерзімінің күнтізбелік 90 күннен аса өтуі;
2) контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты қайта құрылымдау;
3) банкте контрагенттің қызмет түрлеріне немесе коммерциялық қызметіне лицензиясынан айырылуы/оның қолданысының тоқтатылуы туралы ақпаратты қоса алғанда, контрагентке елеулі материалдық нұқсан келтірген немесе оған өзінің қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін форс-мажор мән-жайлары, сондай-ақ өзге де мән-жайлар туралы ақпараттың болуы;
4) банкроттықтың немесе қаржылық қайта ұйымдастырудың өзге де түрінің жоғары ықтималдығы, сондай-ақ контрагенттің қаржылық жағдайын нашарлатуы мүмкін сот талқылауына тартылуы туралы негізделген және расталатын ақпараттың болуы;
5) контрагенттің айтарлықтай қаржылық қиындықтары нәтижесінде осы дара актив үшін белсенді нарықтың жоққа шығуы.
95. Кредиттік құнсызданудың объективті белгісі және дисконтталған күтілетін ақша легінің сомасы дара активтің жалпы теңгерімдік құнынан асатыны расталған дара активтер бойынша бүкіл мерзім ішінде күтілетін кредиттік залалға тең кредиттік залал есептеледі.
96. № 3 сатыға жатқызылған дара активтер кредиттік құнсыздану белгілері болмаса, сондай-ақ төмендегі шарттардың бірі немесе бірнешеуі орындалған жағдайда № 2 сатыға ауысады:
1) контрагенттің берешегін өтеуі, бұл жалпы баланстық құнның дара активті № 3 сатыға жатқызу күніндегі берешектің сомасына тең немесе одан төмен деңгейге дейін төмендеуіне әкеледі (цессия шарты бойынша өзара есеп айырысу операциялары есепке алынбайды);
2) мынадай:
контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты қайта құрылымдауға ұшырамаған дара активтер үшін 3 айды;
контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты қайта құрылымдауға ұшыраған дара активтер үшін осылайша қайта құрылымдалған күнінен бастап 12 айды құрайтын тұрақтандыру (карантин) мерзімінің өтуі. Қайта құрылымдалған дара активте жеңілдік кезеңі болған жағдайда дара актив жеңілдік кезеңі аяқталғанға дейін және одан кейін кемінде 6 ай бойы, бірақ контрагенттің қаржылық қиындықтарына байланысты қайта құрылымдау күнінен бастап 12 айдан кем болмайтын мерзімде № 3 сатыда қалады.
97. Егер есепті күнге кредиттік құнсызданудың объективті белгілері болмаса, бірақ осы дара актив бойынша есепті күнге қаржы құралын бастапқы тану күнінен бері кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алса, дара актив № 2 сатыға жатқызылады.

1) нарушение условий договора, в частности, дефолт или просрочка платежей (основного долга и/или вознаграждения) сроком свыше 90 календарных дней в банке и/или других финансовых организациях на отчетную дату;
2) реструктуризация в связи с финансовыми затруднениями контрагента;
3) наличие у банка информации об обстоятельствах форс-мажора, а также иных, которые нанесли контрагенту существенный материальный ущерб или не позволяют ему продолжать свою деятельность, включая информацию о лишении/приостановлении лицензии на виды деятельности или коммерческой деятельности контрагента;
4) наличие обоснованной и подтверждаемой информации о высокой вероятности банкротства или иного рода финансовой реорганизации, а также вовлеченности в судебные разбирательства контрагента, которые могут ухудшить его финансовое состояние;
5) исчезновение активного рынка для данного индивидуального актива в результате значительных финансовых затруднений контрагента.
95. По индивидуальным активам, по которым подтверждены объективные признаки кредитного обесценения и сумма дисконтированных ожидаемых денежных потоков превышает валовую балансовую стоимость индивидуального актива, рассчитываются кредитные убытки, равные ожидаемым кредитным убыткам за весь срок.
96. Индивидуальные активы, отнесенные в стадию № 3, переходят в стадию № 2 при отсутствии признаков кредитного обесценения, а также при выполнении одного или нескольких из следующих условий:
1) погашение контрагентом задолженности, которое приводит к снижению валовой балансовой стоимости до уровня равной или ниже суммы задолженности на дату отнесения индивидуального актива в стадию № 3 (операции взаиморасчетов договором цессии в учет не берутся);
2) истечение периода стабилизации (карантина), составляющего:
для индивидуальных активов, не подвергшихся реструктуризации в связи с финансовыми затруднениями контрагента, - 3 месяца;
для индивидуальных активов, подвергшихся реструктуризации в связи с финансовыми затруднениями контрагента, – 12 месяцев с даты такой реструктуризации. При наличии у реструктурированного индивидуального актива льготного периода индивидуальный актив остается в стадии № 3 до окончания льготного периода и как минимум в течение 6 месяцев после него, но не менее 12 месяцев с даты реструктуризации в связи с финансовыми затруднениями контрагента.
97. Индивидуальный актив относится в стадию № 2, если отсутствуют объективные признаки кредитного обесценения на отчетную дату, но по данному индивидуальному активу на отчетную дату произошло значительное увеличение кредитного риска с даты первоначального признания финансового инструмента.

98. Кредиттік тәуекелдің ұлғаюы былайша айқындалады:
1) әрбір дара актив бойынша қаржылық актив бойынша дефолттың басталу тәуекелін бастапқы тану күніндегі дефолттың басталу тәуекелімен салыстыру жолымен қаржы құралының күтілетін қолданылу мерзімі ішінде дефолттың басталу тәуекелінің өзгеруі бағаланады;
2) бастапқы тану сәтінен бастап кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюын көрсететін, шамадан тыс шығын мен күш-жігер жұмсалмай қолжетімді болатын негізделген және расталатын ақпарат талданады.
99. Кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюының өлшемшарттары мыналар:
1) бастапқы тану күнімен салыстырғанда дара активтің ішкі/сыртқы рейтингінің:
рейтингі "BBB-" және одан жоғары дара актив үшін 3 және одан көп сатыға;
рейтингі "BB+" және одан төмен дара актив үшін 2 және одан көп сатыға төмендеуі;
2) шарт талаптарының бұзылуы, атап айтқанда, дефолт немесе есепті күнге банкте және/немесе басқа қаржы ұйымдарында (негізгі борыштың және/немесе сыйақының) төлем мерзімінің күнтізбелік 30 күннен аса өтуі;
3) міндеттеме бойынша қамтамасыз ету құнының немесе үшінші тараптар ұсынған кепілдіктер сапасының немесе кредиттік сапаны жоғарылату тетіктерінің айтарлықтай өзгеріп, қамтамасыз етудің жеткіліктілігін есептеу негізінде дара актив бойынша қамтамасыз етудің жеткіліксіз болуына әкелуі, бұл контрагент үшін шартта көзделген келісімшарттық төлемдерді жүзеге асыруға экономикалық ынталандыруды төмендетуі мүмкін немесе дефолттың туындау ықтималдығына өзге де негізді түрде әсерін тигізеді;
4) есептік күнге бюджетке төленетін салықтар мен басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша контрагенттің мерзімі күнтізбелік 30 күннен асқан өтелмеген (Қазақстан Республикасының резиденттері үшін) берешегі болып, контрагенттің банк алдындағы қаржылық міндеттемелерін орындамауына әкелуі/әкелуінің мүмкіндігі;
5) банк болашақта күтілетін ақша легіне жағымсыз әсерін тигізуінің айтарлықтай қаупі бар деп есептейтін басқа пайым.
100. Есептік күнге кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаю өлшемшарттары болмаса және кредиттік тәуекелдің ұлғаю өлшемшарттары жоққа шығарылған күннен бастап 3 ай ішінде тұрақтандыру (карантин) кезеңі сақталған болса, дара актив № 1 сатыға ауыстырылуы мүмкін және кредиттік шығындарды есептеу 12 айлық күтілетін кредиттік залал негізінде жүргізіледі.
101. Егер есепті күнге кредиттік құнсызданудың объективті белгілері болмаса және осы дара актив бойынша қаржы құралын бастапқы тану күнінен бастап кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюы орын алмаса, дара актив № 1 сатыға жатқызылады.

98. Увеличение кредитного риска определяется следующим образом:
1) по каждому индивидуальному активу оценивается изменение риска наступления дефолта на протяжении ожидаемого срока действия финансового инструмента путем сравнения риска наступления дефолта по финансовому активу с риском наступления дефолта на дату первоначального признания;
2) анализируется обоснованная и подтверждаемая информация, доступная без чрезмерных затрат и усилий, которая указывает на значительное увеличение кредитного риска с момента первоначального признания.
99. Критериями значительного увеличения кредитного риска являются:
1) снижение внутреннего/внешнего рейтинга индивидуального актива по сравнению с датой первоначального признания на:
3 и более ступени — для индивидуального актива с рейтингом от "BBB-" и выше;
2 и более ступени — для индивидуального актива с рейтингом от "BB+" ниже;
2) нарушение условий договора, в частности, просрочка платежей (основного долга и/или вознаграждения) сроком свыше 30 календарных дней в банке и/или других финансовых организациях на отчетную дату;
3) значительные изменения стоимости обеспечения по обязательству или качества гарантий или механизмов повышения кредитного качества, предоставленных третьими сторонами, которые привели к недостатку обеспечения по индивидуальному активу на основании расчета достаточности обеспечения, что может уменьшить экономический стимул для контрагента осуществлять контрактные платежи, предусмотренные договором, или иным обоснованным образом повлияют на вероятность наступления дефолта;
4) контрагент имеет задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, по обязательным пенсионным взносам, по обязательным социальным отчислениям на отчетную дату сроком свыше 30 календарных дней (для резидентов Республики Казахстан), которая привела/может привести к неисполнению контрагентом финансовых обязательств перед банком;
5) иное суждение, при котором банк считает, что существует значительный риск неблагоприятного влияния на ожидаемые будущие денежные потоки.
100. При отсутствии критериев значительного увеличения кредитного риска на отчетную дату и соблюдении периода стабилизации (карантина) в течение 3 месяцев с даты исчезновения критериев увеличения кредитного риска индивидуальный актив может быть переведен в стадию № 1 и расчет кредитных убытков производится на основании 12-месячных ожидаемых кредитных убытков.
101. Индивидуальный актив относится в стадию № 1, если отсутствуют объективные признаки кредитного обесценения и по данному индивидуальному активу не произошло значительное увеличение кредитного риска с даты первоначального признания финансового инструмента.

102. Бастапқы тану сәтіне кредиттік құнсызданған активтер болып табылатын активтерде құнсыздануға қарсы провизия (резерв) болмайды. Мұның орнына бүкіл мерзім ішінде олар бойынша күтілетін кредиттік залалдардың шамасы тиімді пайыздық мөлшерлеменің есебіне енгізіледі.
103. Бүкіл кезеңдегі күтілетін кредиттік залалдың өзгерістерін бастапқы тану кезінен бастап жинақталған провизия (резерв) ғана әрбір кейінгі есептік күнгі POCI-активтер бойынша шығындарға арналған бағалау резерві ретінде танылады.
104. Күтілетін кредиттік залалдарды есептеу дара активтің сатысына немесе оның POCI-активтерге тиесілігіне байланысты әдістемеде көзделген формулалар бойынша жүзеге асырылады.
105. Провизия (резерв) құрудың кезеңділігі әдістемеде белгіленеді, бірақ кезеңнің соңына қарай айына бір реттен сиретпей белгіленеді.
106. Әдістемеге сәйкес құрылған провизия (резерв) мөлшері банктің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігінде көрініс табады.
2-параграф. Әдістемеге қойылатын талаптар
107. Әдістемеде:
1) дара активтің кредиттік құнсыздануын растайтын оқиғалардың тізбесі;
2) дефолттың анықтамасы;
3) кредиттік тәуекелдің айтарлықтай ұлғаюын айқындайтын өлшемшарттар;
4) дара активтің белгілі сатысына/POCI-активтерге тиесілігіне сәйкес провизия (резерв) мөлшерін айқындау тәртібі;
5) провизия (резерв) мөлшерін есептеудің кезеңділігі қамтылады.
108. Мыналар:
1) бекітілген әдістеменің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келмеуі;
2) әдістеме талаптарына сәйкес есептелген провизияның (резервтің) нақты залал сомасына сәйкестігі тұрғысындағы тестінің нәтижелері;
3) статистикалық, макроэкономикалық деректер көзінің өзгеріп, оларды болашақта қолданудың мүмкін болмауы (болашақта деректерді алудың мүмкін болмауы);
4) кредиттеу нарығында банк стратегиясының өзгеруіне байланысты кредиттік тәуекелдің ұқсас сипаттамалары бойынша портфель сегментациясының өзгеруі (мысалы, жаңа өнімдерді іске қосу, экономиканың белгілі бір секторларында шоғырлану және т.с.с.);
5) есеп-қисап модельдерінің дәлдігін арттыруға және процесті жақсартуға/оңтайландыруға, оның ішінде автоматтандыруға бағытталған өзге де өзгерістер/толықтырулар әдістемеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге негіз болып табылады.
3-параграф. Шегеруге жатқызылатын провизияны (резервті) есептеу
109. Салық салу мақсатында провизия (резерв):
әдістемеге сәйкес өзге жиынтық табыс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын дара активтер бойынша;
біртектес кредиттер (қарыздар) бойынша;
егер қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) салық заңнамасына сәйкес айқындалған жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлға не жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген тұлғаға қатысты тәуелді немесе еншілес тұлға болып табылған жағдайда қалыптастырылмайды.

102. Активы, которые являются кредитно-обесцененными финансовыми активами на момент первоначального признания, не имеют провизий (резервов) под обесценение. Вместо этого величина ожидаемых кредитных убытков по ним за весь срок включается в расчет эффективной процентной ставки.
103. В качестве оценочного резерва под убытки по POCI-активам на каждую последующую отчетную даты признаются провизии (резервы), только накопленные с момента первоначального признания изменения ожидаемых кредитных убытков за весь срок.
104. Расчет ожидаемых кредитных убытков производится по формулам, предусмотренным методикой, в зависимости от стадии индивидуального актива или принадлежности его к POCI-активам.
105. Периодичность создания провизий (резервов) устанавливается методикой, но не реже одного раза в месяц на конец периода.
106. Размер провизий (резервов), созданных в соответствии с методикой, отражается в бухгалтерском учете и финансовой отчетности банка.
Параграф 2. Требования к методике
107. Методика содержит:
1) перечень событий, подтверждающих кредитное обесценение индивидуального актива;
2) определение дефолта;
3) критерии определения значительного увеличения кредитного риска;
4) порядок определения размера провизий (резервов) в соответствии с определенной стадией/принадлежностью к POCI-активам индивидуального актива;
5) периодичность расчета размера провизий (резервов).
108. Основаниями для внесения изменений и (или) дополнений в методику являются:
1) несоответствие утвержденной методики требованиям законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международным стандартам финансовой отчетности;
2) результаты теста на соответствие провизий (резервов), рассчитанных согласно требованиям методики, фактическим суммам убытков;
3) изменение источника (невозможность получения данных в будущем) статистических, макроэкономических данных, делающее невозможным применение их в будущем;
4) изменение сегментации портфеля по схожим характеристикам кредитного риска в связи с изменением стратегии банка на рынке кредитования (например, запуск новых продуктов, концентрация на определенных секторах экономики и т.п.);
5) иные изменения/дополнения, направленные на повышение точности модели расчетов и улучшение/оптимизацию процесса, в том числе автоматизацию.
Параграф 3. Расчет провизий (резервов), подлежащих отнесению на вычет
109. В целях налогообложения провизии (резервы) не формируются:
по индивидуальным активам, оцениваемым по справедливой стоимости
через прочий совокупный доход, в соответствии с методикой;
по однородным кредитам (займам);
в случае, если заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимым или дочерним по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением.

110. Активтің жалпы баланстық құнындағы негізгі борыштың үлесіне (бұдан әрі – негізгі борыштың құнсыздануы) тиесілі құнсызданудан туындаған шығын мөлшерінде шегерімдерге жатқызылатын провизия (резерв) мына формула бойынша айқындалады:
НБҚ = НҚ х (П / АЖБҚ), мұндағы
НБҚ – негізгі борыштың құнсыздануы;
НБ – негізгі борыш;
П – осы Қағидалардың 88-тармағына сәйкес айқындалған провизия (резерв);
ЖБҚ – активтің жалпы баланстық құны.
Бұл ретте есептелген Негізгі борыштың құнсыздану сомасы 1 теңгеге дейін дөңгеленуге тиіс: 50 тиын және одан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан кем сома қабылданбайды.
______________________________
Провизия (резерв)
құру қағидаларына
1-қосымша
Негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалар үшiн активтер мен шартты мiндеттемелердi (инвестициялық қарыздарды (кредиттерді) және олармен байланысты шарттық мiндеттемелердi, сондай-ақ бiртектес қарыздардың (кредиттердің) портфеліне қосылған қарыздарды қоспағанда) сыныптау өлшемшарттары
1-кесте
Р/с №
Өлшемшарттар
Сыныптау санаты
Балл
1.
Қаржылық жағдайы
1)
орнықты
0
2)
қанағаттанарлық
+1
3)
орнықсыз
+2
4)
өте қиын
+4
2.
Өтеу мерзiмiнiң кешiктiрiлуі
қарыз (кредит) бойынша
салымдар (депозиттер), бағалы қағаздар және шартты мiндеттемелер бойынша
дебиторлық берешек бойынша
1)
сыныпталатын актив бойынша соңғы он екі ай ішінде төлемдердi өтеудің кешiктiрiлмеуі
-1
2)
соңғы он екі ай ішінде ағымдағы күнге дейiн төлем мерзiмi өткiзілген және төлеу мерзiмi басталмаған қарыздар (кредиттер)
0
3)
7-30 күн
7 күнге дейiн
14 күнге дейiн
+1.5
4)
31-60 күн
7 күннен 15 күнге дейiн
14 күннен 30 күнге дейiн
+2.5

110. Провизии (резервы) подлежат отнесению на вычеты в размере убытка от обесценения, приходящегося на долю основного долга в валовой балансовой стоимости актива (далее - обесценение основного долга), который определяется по формуле:
ООД = ОД х (П / ВБС), где
ООД – обесценение основного долга;
ОД – основной долг;
П – провизии (резервы), определенные в соответствии с пунктом 88 настоящих Правил;
ВБС - валовая балансовая стоимость актива.
При этом исчисленная сумма обесценения основного долга подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын не принимается.
Приложение 1
к Правилам создания
провизий (резервов)
Критерии классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов)) для юридических лиц, основными видами деятельности которых являются осуществление заемных операций или выкуп прав требования, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу
таблица 1
№ п/п
Критерии
Классификационная категория
Баллы
1.
Финансовое состояние
1)
стабильное
0
2)
удовлетворительное
+1
3)
нестабильное
+2
4)
критическое
+4
2.
Наличие просрочки погашения
по займу (кредиту)
по вкладам (депозитам),ценным бумагам и условным обязательствам
по дебиторской задолженности
1)
отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу за последние двенадцать месяцев
-1
2)
Займы (кредиты), по которым имелась просрочка платежей до текущей даты за последние двенадцать месяцев, и по которым срок оплаты платежей не наступил
0
3)
7-30 дней
до 7 дней
до 14 дней
+1.5
4)
31-60 дней
от 7 до 15 дней
от 14до 30 дней
+2.5

5)
61-90 күн
15 күннен 30 күнге дейiн
30 күннен 60 күнге дейiн
+3.5
6)
90 күннен астам
30 күннен астам
60 күннен астам
+4.5
3.
Қамтамасыз ету сапасы
1)
сенiмдi
-3
2)
жақсы
-2
3)
қанағаттанарлық
0
4)
қанағаттанарлықсыз
+1
5)
қамтамасыз етілмеген
+2
4.
Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингiнің бар-жоғы
1)
"А" және жоғары
-3
2)
Қазақстан Республикасының рейтингінен жоғары – "А"-ға дейiн
-2
3)
Қазақстан Республикасының рейтингi деңгейiнде
-1
4)
Қазақстан Республикасының рейтингінен төмен және рейтингі жоқ
0
Ұлттық басқарушы холдинг Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берген қарыздарды (кредиттердi) сыныптау өлшемшарттары
3-кесте
Р/с
Өлшемшарттар
Сыныптау санаты
Балл
1.
Өтеу мерзімінің кешіктірілуі
1)
сыныпталатын актив бойынша төлемдердi өтеудің кешiктiрiлмеуі
-1
2)
ағымдағы күнге дейiн төлем мерзiмi өткiзілген және төлеу мерзiмi басталмаған қарыздар (кредиттер)
0
3)
30-60 күн
+1.5
4)
61-90 күн
+2.5
5)
91-120 күн
+3.5
6)
120 күннен астам
+4.5
Тиiстi сыныптау санаттары үшiн провизияның (резервтiң) қажеттi көлемiнiң пайыздық мәндерiнiң шәкілі
4-кесте
Активтiң (шартты мiндеттеменiң, бiртектес қарыздар (кредиттер) портфелінің) сыныпталу санатын айқындауға арналған балл саны *
Активтiң (шартты мiндеттеменiң, бiртектес қарыздар (кредиттер) портфелінің) сыныпталу санаты
Активтер (шартты мiндеттемелер, бiртектес қарыздар (кредиттер) портфелі) бойынша провизия мөлшерi (негiзгi борыш сомасынан %-бен)
1-ге дейiн (қоса алғанда)
Стандартты
Күмәндi:
1-ден 2-ге дейiн (қоса алғанда)
1-санат
5 % – төлем уақтылы және толық төленген болса
2-санат
10 % – төлем кешiктiріліп төленген болса және толық төленбесе
2-ден 3-ке дейiн (қоса алғанда)
3-санат
20 % – төлем уақтылы және толық төленген болса
4-санат
25 % – төлем кешiктiріліп төленген болса және толық төленбесе
3-тен 4-ке дейiн (қоса алғанда)
5-санат
50 % – барлық жағдайда
4-тен 8-ге дейiн (қоса алғанда)
6-санат
75 % – барлық жағдайда
8-ден жоғары
Үмiтсiз
100 % – барлық жағдайда
Ескертпе:
агроөнеркәсiптiк кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдинг пен оның еншiлес ұйымдарына балл саны әрқашан 0-ге тең.
Провизия (резерв)
құру қағидаларына
2-қосымша
Қарыз алушының қаржылық жағдайын айқындау

5)
61-90 дней
от 15 до 30 дней
от 30 до 60 дней
+3.5
6)
свыше 90дней
свыше 30 дней
свыше 60 дней
+4.5
3.
Качество обеспечения
1)
надежное
-3
2)
хорошее
-2
3)
удовлетворительное
0
4)
неудовлетворительное
+1
5)
без обеспечения
+2
4.
Наличие рейтинга у заемщика (должника)
1)
"А" и выше
-3
2)
свыше рейтинга Республики Казахстан – до "А"
-2
3)
на уровне рейтинга Республики Казахстан
-1
4)
ниже рейтинга Республики Казахстан и без рейтинга
0
Скачать
Критерии классификации займов (кредитов), предоставленных национальным управляющим холдингом юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
таблица 3
№ п/п
Критерии
Классификационная категория
Баллы
1.
Наличие просрочки погашения
1)
отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу
-1
2)
Займы (кредиты), по которым имелась просрочка платежей до текущей даты, и по которым срок оплаты платежей не наступил
0
3)
30-60 дней
+1.5
4)
61-90 дней
+2.5
5)
91-120 дней
+3.5
6)
свыше 120 дней
+4.5
Скачать
Шкала процентных значений необходимого объема провизии (резервов) для соответствующих классификационных категорий
таблица 4
Количество баллов, для определения классификационной категории актива (условного обязательства, портфеля однородных займов (кредитов) *
Классификационная категория актива (условного обязательства, портфеля однородных займов (кредитов)
Размер провизии (в % от суммы основного долга) по активу (условному обязательству, портфелю однородных займов (кредитов)
до 1 (включительно)
Стандартный
Сомнительный:
от 1 до 2 (включительно)
1 категории
5 % – при своевременной и полной оплате платежей
2 категории
10 % - при задержке или неполной оплате платежей
от 2 до 3 (включительно)
3 категории
20 % – при своевременной и полной оплате платежей
4 категории
25 % – при задержке или неполной оплате платежей
от 3 до 4 (включительно)
5 категории
50 % – во всех случаях
от 4 до 8 (включительно)
6 категории
75 % – во всех случаях
свыше 8
Безнадежный
100 % – во всех случаях
Скачать
Примечание:
для национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и его дочерних организаций количество баллов всегда равно 0.
Приложение 2
к Правилам создания
провизий (резервов)
Определение финансового состояния заемщика

1. Контрагент-банктердiң және басқа қаржы институттарының қаржылық жағдайын айқындау өлшемшарттары
1. Контрагент-банктердiң және басқа қаржы институттарының қаржылық жағдайын бағалау кезiнде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген шоттардың жоспарына сәйкес бухгалтерлiк есеп шоттарында операцияларды көрсету тәртiбiмен қаржылық есептiлiктiң төменде көрсетiлген көрсеткiштерi пайдаланылады. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарына" өзгерістер енгізілген кезде қаржылық жағдайды бағалау контрагент-банк ұсынған қаржылық есептілік негізінде енгізілген өзгерістер ескеріле отырып жүргізіледі.
1-кесте
Шоттың коды
Шоттың атауы

1. Критерии определения финансового состояния банков контрагентов и других финансовых институтов
1. При оценке финансового состояния банков-контрагентов и других финансовых институтов используются нижеуказанные показатели финансовой отчетности в порядке отражения операций в счетах бухгалтерского учета согласно плану счетов, разработанному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном банке Республики Казахстан". При внесении изменений в типовой план счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" оценка финансового состояния производится с учетом внесенных изменений на основании финансовой отчетности, представленной банком-контрагентом.
таблица 1
Код счета
Наименование счета

4050
Корреспонденттiк шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4200
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4300
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4320
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берiлген немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4400
Клиенттерге қойылатын талаптар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4450
Өзге бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4465
Бағалы қағаздармен жасалған "керi РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4475
Қоса реттелетiн борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4476
Өзге инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
4480
Өтегенге дейiн ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кiрiстер
5020
Корреспонденттiк шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030
Қазақстан Республикасының Үкiметiнен және жергiлiктi атқарушы органдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5050
Басқа банктерден алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5110
Овернайт қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердiң салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5150
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5200
Клиенттердiң талаптары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5300
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5400
Қоса реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

4050
Доходы, связанные с получением вознаграждения по корреспондентским счетам
4100
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в Национальном банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках
4300
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам
4320
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, или полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
4400
Доходы, связанные с получением вознаграждения по требованиям к клиентам
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим ценным бумагам
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
4475
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в субординированный долг
4476
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим инвестициям
4480
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
5020
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства и местных исполнительных органов Республики Казахстан
5040
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от других банков
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других банков
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5200
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по требованиям клиентов
5250
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
5300
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5400
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу

5451
Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша резервке (провизияға) қаржы бөлу
5452
Басқа банктерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервке (провизияға) қаржы бөлу
5455
Клиенттерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервке (провизияға) қаржы бөлу
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервке (провизияға) қаржы бөлу
5466
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар мен қаржы лизингi бойынша резервке (провизияға) қаржы бөлу

5451
Ассигнования на резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках
5452
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
5464
Ассигнования на резервы (провизии) по ценным бумагам
5466
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций

6005
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
6010
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
6055
Берiлген немесе расталған кепiлдiктер бойынша ықтимал талаптар (белсендi)
2. Қаржылық жағдайды айқындау үшiн мынадай көрсеткiштер пайдаланылады:
1) "Иммобилизацияланған қаражат" (ИҚ) – 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650-ші шоттар мен 2850-ші шот сомасының айырмасы ретiнде айқындалады (ИҚ = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);

6005
Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам (активный)
6010
Возможные требования по подтвержденным непокрытым аккредитивам (активный)
6055
Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям (активный)
Скачать
2. Для определения финансового состояния используются следующие показатели:
1) "Иммобилизованные средства" (ИС) – определяется как разница суммы счетов 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 и счета 2850 (ИС = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);

2) "Меншiктi капитал-брутто" (МКБ) – "Меншiктi капитал" және "Иммобилизацияланған қаражат" көрсеткiштерiнiң айырмасы ретiнде айқындалады;
3) "Кiрiс активтерi" (КА) – 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (КА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) "Кредиттер брутто" (КБ) – 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (КБ = 1300 + 1319 + 1320 + 1329 + 1400 + 1428 + 6005 + 6010 + 6055);
5) "Мерзiмi өткен кредиттер" (МӨК) – 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (МӨК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) "Таза пайыздық кiрiс" – "резервтерге арналған шығыстар" (ТПК-РШ) – 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы мен 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466-шы шоттар сомасының айырмасы ретiнде айқындалады (ТПК-РШ) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466);
7) "Пайыздық кiрiс алып келетiн активтер" (ПКА) – 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (ПКА = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);

2) "Собственный капитал брутто" (СКБ) – определяется как разница показателей "Собственный капитал" и "Иммобилизованные средства";
3) "Доходные активы" (ДА) – определяется как сумма счетов 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 (ДА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) "Кредиты брутто" (КБ) – определяется как сумма счетов 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 (КБ = 1300 - 1319 + 1320 - 1329 + 1400 – 1428 + 6005 + 6010 + 6055);
5) "Просроченные кредиты" (ПК) – определяется как сумма счетов 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 (ПК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) "Чистый процентный доход" – "расходы на резервы" (ЧПД-РР) – определяется как разница суммы счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 и суммы счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 ((ЧПД-РР) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466)); 7) "Активы, приносящие процентный доход" (АПД) – определяется как сумма счетов 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 (АПД = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);

8) "Таза пайда" + "Резервтер" + "Резервтiк қор" (ТРР) – 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (ТРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);
9) "Пайыздық кiрiстер" (ПК) – 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (ПК = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);

8) "Чистая прибыль" + "Резервы" + "Резервный фонд" (ЧРР) – определяется как сумма счетов 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 (ЧРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);
9) "Процентные доходы" (ПД) – определяется как сумма счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 (ПД = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);

10) "Пайыздық шығыстар" (ПШ) – 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (ПШ = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);
11) "Пайыздық мiндеттемелер" (ПМ) – 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (ПМ = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);

10) "Процентные расходы" (ПР) – определяется как сумма счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 (ПР = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);
11) "Процентные обязательства" (ПО) – определяется как сумма счетов 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 (ПО = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);

12) "Кредиттер бойынша кiрiс" (КК) – 4300, 4320, 4400-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (КК = 4300 + 4320 + 4400);
13) "Кредиттер бойынша провизияларға арналған шығыстар" (КПШ) – 5452 және 5455-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (КПШ = 5452 + 5455);
14) "Қалыптасқан провизиялар" (ҚП) – 1319, 1329,1428-ші шоттардың сомасы ретiнде айқындалады (ҚП = 1319 + 1329 + 1428).
3. Қаржылық жағдайды айқындау үшiн осы қосымшаның 2-кестесінiң 1-бағанында көрсетiлген әрбiр көрсеткiш бойынша қорытынды балл есептеледi. Көрсеткiштiң қорытынды балы 3-бағандағы нормативтерге сәйкес болуына байланысты 4-бағаннан тиiстi балл берiле отырып, 2-бағанда айқындалған тәртіпке сәйкес есептеледі.
2-кесте
Көрсеткiштiң атауы
Есептеу тәртiбi
Көрсеткiш нормативтерi
Тиiстi балл
1 2 3 4
Капитал иммобилизациясы коэффициентi
иммобилизацияланған қаражат/меншiктi капитал – брутто

12) "Доход по кредитам" (ДК) – определяется как сумма счетов 4300, 4320, 4400 (ДК = 4300 + 4320 + 4400);
13) "Расходы на провизии по кредитам" (РПК) – определяется как сумма счетов 5452 и 5455 (РПК = 5452 + 5455);
14) "Сформированные провизии" (СП) – определяется как сумма счетов 1319, 1329, 1428 (СП = 1319 + 1329 + 1428).
3. Для определения финансового состояния рассчитываются итоговые баллы по каждому показателю, указанному в графе 1 таблицы 2 настоящего приложения. Итоговый балл показателя рассчитывается согласно порядку, определенному в графе 2, с присвоением соответствующего балла из графы 4 в зависимости от соответствия нормативам в графе 3.
таблица 2
Наименование показателя
Порядок расчета
Нормативы показателя
Соответствующий балл
1
2
3
4
Коэффициент иммобилизации капитала
иммобилизованные средства/собственный капитал - брутто

600 %-дан 810 %-ға дейін
5
810 %-дан астам
10
Депозиттердiң кредиттерге арақатынасы
депозиттер/кредиттер
80 %-дан астам
0
60 %-дан 80 %-ға дейін
5
60 %-дан кем
10
4. Қаржылық жағдайды айқындау үшiн барлық көрсеткiш бойынша жиынтық балл жинақталады және алынған нәтиже осы қосымшаның 3-кестесіне сәйкес қаржылық жағдайдың сыныпталуын айқындайды. Егер жиынтық балл сомасы 75 балдан кем болса, контрагент-банктiң жағдайы "Орнықты", 76-дан 130 балға дейiн болса, жағдайы "Қанағаттанарлық", 131-ден 154 балға дейiн болса, жағдайы "Орнықсыз", 154-тен балдан асса, жағдайы "Өте қиын" деп сыныпталады.
3-кесте
Жағдайы
Қорытынды балл
Орнықты
<75
Қанағаттанарлық

от 600% до 810%
5
более 810%
10
Соотношение депозитов к кредитам
депозиты/кредиты
более 80 %
0
от 60 % до 80 %
5
менее 60 %
10
Скачать
4. Для определения финансового состояния суммируются итоговые баллы по всем показателям, и полученный результат определяет классификацию финансового состояния согласно таблице 3 настоящего приложения. Если сумма итоговых баллов составляет менее 75 баллов, состояние банка-контрагента классифицируется как "Стабильное", от 76 до 130 баллов – состояние "Удовлетворительное", от 131 до 154 баллов – состояние "Нестабильное", более 154 баллов – состояние "Критическое".
таблица 3
Состояние
Итоговый балл
Стабильное
<75
Удовлетворительное

9. Бiр жыл iшiнде операциялық қызметтен түскен ақшаның түсу серпiнi
(Ағымдағы жыл iшiнде операциялық қызметтен түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы (кезең)*/ өткен жылғы операциялық қызметтен түскен ақша түсiмдерiнiң сомасы (кезең)*) – 100 %
>=10 %
0
3
0-10 %
5
<0 %
10
7. Көрсеткiштердің әрқайсысы бойынша алынған қорытынды балл (6-баған) жинақтап қосылады және алынған нәтиже осы қосымшаның 5-кестесіне сәйкес қаржылық жағдайдың сыныпталуын айқындайды. Егер балл сомасы 130-дан кем болса, контрагент-банктiң жағдайы "Орнықты", 135-тен 175 балға дейiн "Қанағаттанарлық", 180-нен 200 балға дейiн "Орнықсыз", 205-тен астам балл болса "Өте қиын" болып сыныпталады.
5-кесте
Жағдайы
Қорытынды балл
Орнықты
<130
Қанағаттанарлық
135-175
Орнықсыз

9. Динамика поступления денег от операционной деятельности за год
(Сумма поступления денег от операционной деятельности за текущий год (период)*/сумма поступления денег от операционной деятельности за прошлый год (период)*) – 100%
>=10 %
0
3
0-10 %
5
<0 %
10
Скачать
7. Полученные итоговые баллы (столбец 6) по каждому из показателей суммируются, и полученный результат определяет классификацию финансового состояния согласно таблице 5 настоящего приложения. Если сумма баллов составляет менее 130 баллов, состояние банка контрагента классифицируется как "Стабильное", от 135 до 175 баллов – состояние "Удовлетворительное", от 180 до 200 баллов – состояние "Нестабильное", более 205 баллов – состояние "Критическое".
таблица 5
Состояние
Итоговый балл
Стабильное
<130
Удовлетворительное
135-175
Нестабильное

180-200
Өте қиын
205-250
Провизия (резерв)
құру қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) сыныптау өлшемшарттары
1-кесте
Р/с №
Өлшемшарттар
Сыныптау санаты
Балл
1.
Қаржылық жағдайы
1)
орнықты
0
2)
қанағаттанарлық
+1
3)
орнықсыз
+2
4)
өте қиын
+4
2.
Өтеу мерзiмiнiң кешiктiрiлуі
қарыз (кредит) бойынша
салымдар (депозиттер), бағалы қағаздар және шартты мiндеттемелер бойынша
дебиторлық берешек бойынша
1)
сыныпталатын актив бойынша төлемдердiң кешiктiрiлмеуі
-1
2)
7-30 күн
7 күнге дейiн
14 күнге дейiн
+1.5
3)
31-60 күн

180-200
Критическое
205-250
Скачать
Приложение 3
к Правилам создания
провизий (резервов)
Критерии классификации инвестиционных займов (кредитов), за исключением инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
таблица 1
№ п/п
Критерии
Классификационная категория
Баллы
1.
Финансовое состояние
1)
стабильное
0
2)
удовлетворительное
+1
3)
нестабильное
+2
4)
критическое
+4
2.
Наличие просрочки погашения
по займу (кредиту)
по вкладам (депозитам), ценным бумагам и условным обязательствам
по дебиторской задолженности
1)
отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу
0
2)
7-30 дней
до 7 дней
до 14 дней
+1.5
3)
31-60 дней

7 күннен 15 күнге дейiн
14 күннен 30 күнге дейiн
+2.5
4)
61-90 күн
15 күннен 30 күнге дейiн
30 күннен 60 күнге дейiн
+3.5
5)
90 күннен астам
30 күннен астам
60 күннен астам
+4.5
3.
Қамтамасыз ету сапасы
1)
сенiмдi
-3
2)
жақсы
-2
3)
қанағаттанарлық
0
4)
қанағаттанарлықсыз
+1
5)
қамтамасыз етiлмеген
+2
4.
Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингiнің бар-жоғы
1)
"А" және жоғары
-3
2)
Қазақстан Республикасының рейтингінен жоғары – "А"-ға дейiн
-2
3)
Қазақстан Республикасының рейтингі деңгейiнде
-1
4)
Қазақстан Республикасының рейтингінен төмен және рейтингі жоқ
0
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған және Қазақстан Республикасы экономикасының басым салаларында оны жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттiк бағдарламаларға сәйкес жобаларды iске асыратын заңды тұлғаларға берiлген инвестициялық қарыздарды (кредиттердi) сыныптау өлшемшарттары
2-кесте
Р/с
Өлшемшарттар
Балл
1.
Өтеу мерзiмiнiң кешiктiрiлуі
1)
сыныпталатын актив бойынша төлемдердiң кешiктiрiлмеуі
-1
2)
30-60 күн
+1.5
3)
61-90 күн
+2.5

от 7 до 15 дней
от 14 до 30дней
+2.5
4)
61-90 дней
от 15 до 30 дней
от 30 до 60дней
+3.5
5)
свыше 90 дней
свыше 30 дней
свыше 60 дней
+4.5
3.
Качество обеспечения
1)
надежное
-3
2)
хорошее
-2
3)
удовлетворительное
-1
4)
неудовлетворительное
+1
5)
без обеспечения
+2
4.
Наличие рейтинга у заемщика (должника)
1)
"А" и выше
-3
2)
свыше рейтинга Республики Казахстан – до "А"
-2
3)
на уровне рейтинга Республики Казахстан
-1
4)
ниже рейтинга Республики Казахстан и без рейтинга
0
Скачать
Критерии классификации инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях
таблица 2
№ п/п
Критерии
Баллы
1.
Наличие просрочки погашения
1)
отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу
0
2)
30-60 дней
+1.5
3)
61-90 дней
+2.5