Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 10 қарашадағы № 946 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасын бекіту туралы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 3-4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 946 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы (бұдан әрі – Өңіраралық схема) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 3-4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының негізгі ережелерін бекіту туралы" (бұдан әрі – Бас схеманың негізгі ережелері) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1434 қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Өңіраралық схема екі және одан көп облыстың (не олардың бөліктерінің), агломерациялардың, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын есепке алмай, әлеуметтік-экономикалық немесе экологиялық аудандардың аумақтарындағы өзара келісілген (шоғырландырылған) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіне арналған және мыналарды айқындайды:
1) жоспарланған аумақты аймақтарға бөлуді;
2) аумақтың қала құрылысын игеру және дамытуды (аумақты қазіргі заманғы пайдалану схемасы (тірек жоспар) – осы Өңіраралық схемаға 1-қосымшада, Батыс өңірінің аумағын перспективалық ұйымдастыру схемасы (жобалау жоспары) осы Өңіраралық схемаға 2-қосымшада келтірілген;
3) өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндіргіш күштерді, көлік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымды қоныстандыру және орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шараларды;
4) табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды .
3.      Ұқсас экономикалық және ресурстық әлеуеттер негізінде, сондай-ақ Ақтөбе агломерациясының болуын ескере отырып, Батыс өңіріне Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан және Маңғыстау облыстары жатқызылды.

Об утверждении Межрегиональной схемы территориального развития Западного региона Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 946
В соответствии с подпунктом 3-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Межрегиональную схему территориального развития Западного региона Республики Казахстан.
2. Центральным и местным исполнительным органам принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 946
Межрегиональная схема территориального развития Западного региона Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Межрегиональная схема территориального развития Западного региона Республики Казахстан (далее – Межрегиональная схема) разработана в соответствии с подпунктом 3-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1434 "Об утверждении Основных положений Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан" (далее – Основные положения Генеральной схемы).
2. Межрегиональная схема предназначена для взаимно согласованной (консолидированной) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территориях двух и более областей (либо их частей), агломераций, а также социально-экономических или экологических районов без учета границ административно-территориальных единиц и определяет:
1) зонирование планируемой территории;
2) градостроительное освоение и развитие территории (схема современного использования территории (опорный план) приведена в приложении 1 к настоящей Межрегиональной схеме, схема перспективной организации территории Западного региона (проектный план) – в приложении 2 к настоящей Межрегиональной схеме);
3) меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктуры регионального и межрегионального значений;
4) меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды.
3. Исходя из схожих экономических и ресурсных потенциалов, а также с учетом наличия Актюбинской агломерации к Западному региону отнесены Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская и Мангистауская области.

4.      Бір өңірге жатқызудың негізгі алғышарттары облыстар экономикаларының даму әлеуеті мен құрылымдарының ұқсастығы, дамыған көлік инфрақұрылымы, дамыған өңдеу өнеркәсібі, халықтың көптігі мен жоғары тығыздығы болып табылады.
5.      Батыс өңірі урбанизацияның төмен деңгейімен сипатталады. Қала халқының үлесі ел бойынша ең төмен және 59%-ын құрайды. Өңір шегінде Ақтөбе агломерациясы құрылды.
6.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің облыстарында аграрлық-индустриялық мамандандыру бар. Өңірдің үлесіне елдің ЖІӨ-нің 23,7%-ы тиесілі. Мұнда елдің өнеркәсіптік өндірісінің 42,5%-дан астамы, өндіруші өнеркәсіп өнімінің жалпы республикалық көлемінің 77,5%-ы, ең алдымен көмірсутек шикізатын өндіру есебінен шоғырланған. Өңірде табиғи газдың жалпы республикалық көлемінің 98,4%, мұнайдың 95,2%, мұнай өнімдерінің 33,6% өндіріледі.
Батыс өңірі аумағының перспективалы қала құрылысын дамытудың жобалық ұсыныстары жобалаудың аралық (2030 жыл), есептік (2040 жыл) және болжамды (2050 жыл) мерзімдеріне әзірленген.
Өңіраралық схема Өңіраралық схеманың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері мен графикалық материалдарды қамтиды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасы аумақтардың даму перспективаларын және инфрақұрылымға ұзақ мерзімді қажеттілікті айқындайтын қала құрылысы стратегиясы болып табылады. Олардың ережелерін іске асыру кезеңділігі, қаржыландыру көздері мен көлемі бюджет мүмкіндіктері ескеріліп, ұлттық жобалар мен аумақтарды дамыту жоспарларының деңгейінде айқындалады.
2-тарау. Аумақты аймақтарға бөлу, қала құрылысын игеру және дамыту
1-параграф. Аумақтың қала құрылысын игеру және аумақты дамыту
7. Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағының қала құрылысын игеру және дамыту аумақтың нысаналы мақсаты мен шаруашылық пайдалануы бойынша функционалдық аймақтарға бөлінуі қатаң сақтала отырып (ауыл шаруашылығы, рекреациялық, табиғатты қорғау, өнеркәсіптік және құрылыс қызметін жүргізудің құндылығы мен орындылығы өлшемшарттарына сәйкес) жүзеге асырылуға тиіс.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағының қала құрылысын игерудің бірінші кезектегі бағыттарына өңір халқын қоныстандыру, өндіргіш күштерді орналастыру, инженерлік-көлік инфрақұрылымын дамыту, аумақтарды инженерлік қорғау мен өңірдің қоршаған ортасын қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру және аумақты функционалдық мақсаттылығы бойынша аймақтарға бөлу жөніндегі жобалық ұсыныстар кешенін қамтиды.
Аумақтың қазіргі жағдайын және перспективалы қала құрылысының игерілуін талдау негізінде жобада Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің негізгі және екінші кезектегі жоспарлы орталықтары мен жоспарлау осьтері (қоныстандырудың тірек қаңқасы) айқындалды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің құрамына кіретін елді мекендер аумақтарының қала құрылысының игерілуін реттеу, оларды дамыту мен аймақтарға бөлу қалалар мен елді мекендердің бекітілген бас жоспарларында көзделген.

4. Основными предпосылками причисления к одному региону являются схожесть потенциала развития и структур экономик областей, развитая транспортная инфраструктура, развитая обрабатывающая промышленность, большая численность и высокая плотность населения.
5. Для Западного региона характерен низкий показатель урбанизации. Доля городского населения является самой низкой по стране и составляет 59%. В пределах региона сформирована Актюбинская агломерация.
6. Области Западного региона Республики Казахстан имеют аграрно-индустриальную специализацию. На долю региона приходится 23,7% ВВП страны. Здесь сосредоточено более 42,5% промышленного производства страны, 77,5% общереспубликанского объема продукции добывающей промышленности, прежде всего, за счет добычи углеводородного сырья. В регионе производится 98,4% от общереспубликанского объема природного газа, 95,2% нефти, 33,6% нефтепродуктов.
Проектные предложения перспективного градостроительного развития территории Западного региона разработаны на промежуточный (2030 год), расчетный (2040 год) и прогнозный (2050 год) сроки проектирования.
Межрегиональная схема содержит Основные технико-экономические показатели Межрегиональной схемы и графические материалы.
Межрегиональная схема территориального развития Западного региона Республики Казахстан является градостроительной стратегией, определяющей перспективы развития территорий и долгосрочную потребность в инфраструктуре. Очередность реализации, источники и объемы финансирования их положений определяются на уровне национальных проектов и планов развития территорий с учетом бюджетных возможностей.
Глава 2. Зонирование, градостроительное освоение и развитие территории
Параграф 1. Градостроительное освоение территории и развитие территории
7. Градостроительное освоение и развитие территории Западного региона Республики Казахстан должно осуществляться с четким соблюдением функционального зонирования территории по целевому назначению и хозяйственному использованию (в соответствии с критериями ценности и целесообразности ведения сельскохозяйственной, рекреационной, природоохранной, промышленной и строительной деятельности).
Первоочередные направления градостроительного освоения территории Западного региона Республики Казахстан включают комплекс проектных предложений по расселению населения региона, размещению производительных сил, развитию инженерно-транспортной инфраструктуры, реализации мероприятий по инженерной защите территорий и охране окружающей среды региона и зонирования территории по функциональному назначению.
На основе анализа современного состояния и перспективного градостроительного освоения территории, проектом определены основные и второстепенные планировочные центры, и планировочные оси (опорный каркас расселения) Западного региона Республики Казахстан.
Регулирование градостроительного освоения, развитие и зонирование территорий населенных пунктов, входящих в состав Западного региона Республики Казахстан, предусмотрены в утвержденных генеральных планах городов и населенных пунктов.

2-параграф. Жоспарланатын аумақты аймақтарға бөлу
8.      Бас схеманың Негізгі ережелерінің 5-бөліміне сәйкес функционалдық аймақтар мынадай 4 негізгі топқа бөлінген:
1) қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру және табиғи ортаны барынша рұқсат берілген жасанды өзгерту аймақтары;
2) қоршаған табиғи ортаны экстенсивті игеру аймақтары;
3) шаруашылық игерілу шектелген және табиғи ортасы барынша сақталатын аймақтар;
4) шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтар.
Жоғарыда аталған әр аймақтың құрамында тиісті кіші аймақтар белгіленеді.
9.      Қазақстан Республикасы жер теңгерімінің деректері бойынша Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағы 2024 жылдың басында 36 ауданды (қалалардағы аудандарды есепке алмағанда), 22 қала мен кентті, 937 ауылдық елді мекенді, 378 ауылдық (селолық) округті қамтиды. Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің ауданы 73 624,1 мың гектарды (Қазақстан Республикасының жалпы ауданының 37,0%-н) құрайды және оған төрт облыс (Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау) кіреді, оның ішінде Ақтөбе – 30 062,9 мың гектар, Атырау – 11 863,1 мың гектар, Батыс Қазақстан – 15 133,9 мың гектар, Маңғыстау – 16 564,2 мың гектар.
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерде көрсетілген көлемдерді айқындау үшін Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 1-бабының 1-тармағына сәйкес аумақтың жобалық жер теңгерімі жасалды.
3-параграф. Қарқынды шаруашылық және қала құрылысын игеру аймақтары
10.      Қоныстандыру арналарының кіші аймағы
Жоғары қала құрылысы құндылығы бар кіші аймақтар негізінен Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің жоспарлау орталықтарын байланыстыратын басты жоспарлау осьтері бойында шоғырланады. Жобада негізгі және екінші кезектегі жоспарлау осьтері айқындалды, мұндағы негізгі жоспарлау орталықтары Ақтөбе агломерациясының орталығы Ақтөбе қаласы, сондай-ақ Атырау, Ақтау, Орал қалалары болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің негізгі ендік жоспарлау осі "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық транзиттік дәлізі және оларға іргелес "Алматы – Қарағанды – Астана – Петропавл", "Ташкент – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас" көлік дәліздері, сондай-ақ республикалық маңызы бар "Алматы – Өскемен" А-3 автомобиль жолы болып табылады.
Аталған аймақтар өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстың, көлік және коммуналдық шаруашылықтың жобаланатын объектілерін орналастыру үшін қажет.
Каспий қоныстану аймағын Атырау және Маңғыстау облыстарының елді мекендері құрайды. Аймақтың орталығы – Ақтау қаласы – республиканың теңіз қақпасы. Бұл аймақ мұнай өндіру және мұнай өңдеу кластерлерінің қарқынды дамуына байланысты республиканың неғұрлым серпінді дамып келе жатқан өңірі болып табылады.

Параграф 2. Зонирование планируемой территории
8. В соответствии с разделом 5 Основных положений Генеральной схемы, функциональные зоны разделены на 4 основные группы:
1) зоны интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения и максимально допустимого искусственного преобразования природной среды;
2) зоны экстенсивного освоения окружающей природной среды;
3) зоны ограниченного хозяйственного освоения и максимально сохраняемой природной среды;
4) зоны с особыми регламентами хозяйственной деятельности.
В составе каждой из вышеперечисленных зон выделены соответствующие подзоны.
9. По данным баланса земель Республики Казахстан территория Западного региона Республики Казахстан на начало 2024 года включает 36 районов (без учета районов в городах), 22 города и поселка, 937 сельских населенных пунктов, 378 аульных (сельских) округов. Площадь Западного региона Республики Казахстан составляет 73 624,1 тысячи гектаров (37,0% от общей площади Республики Казахстан) и включает в себя четыре области (Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская, Мангистауская), из них, Актюбинская – 30 062,9 тысяч гектаров, Атырауская – 11 863,1 тысяч гектаров, Западно-Казахстанская – 15 133,9 тысяч гектаров, Мангистауская – 16 564,2 тысяч гектаров.
Для определения площадей, указанных в Основных технико-экономических показателях, выполнен проектный земельный баланс территории согласно пункту 1 статьи 1 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Зоны интенсивного хозяйственного и градостроительного освоения
10. Подзона русел расселения
Подзоны повышенной градостроительной ценности концентрируются в основном вдоль главных планировочных осей, связывающих планировочные центры Западного региона Республики Казахстан. Проектом определены основные и второстепенные планировочные оси, где основными планировочными центрами являются город Актобе – ядро Актюбинской агломерации, а также города Атырау, Актау, Уральск.
Основной широтной планировочной осью Западного региона Республики Казахстан является Международный транзитный коридор "Западная Европа – Западный Китай", примыкающие к ним транспортные коридоры: "Алматы – Караганда – Астана – Петропавловск", "Ташкент – Шымкент – Тараз – Алматы – Хоргос", а также автомобильная дорога республиканского значения А-3 "Алматы – Усть-Каменогорск".
Данные зоны необходимы для размещения проектируемых объектов промышленного и гражданского строительства, транспорта и коммунального хозяйства.
Каспийскую зону расселения образуют населенные пункты Атырауской и Мангистауской областей. Центр зоны – город Актау – морские ворота республики. Данная зона в связи с интенсивным развитием нефтедобывающих и нефтеперерабатывающих кластеров является наиболее динамично развивающимся регионом республики.

2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Батыс өңірі облыстары бөлінісінде елді мекендердің жер көлемі: Ақтөбе облысында – 4 320,2 мың гектар, Атырау облысында – 649,4 мың гектар, Батыс Қазақстан облысында – 2 407,0 мың гектар, Маңғыстау облысында 1 085,5 мың гектарды құрады. Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі елді мекендердің жалпы ауданы 8 462,1 мың гектарды құрайды. Оның ішінде қалалар мен кенттер – 396,4 мың гектар, ауылдық елді мекендер – 8 065,7 мың гектар.
Жобалау процесінде қала құрылысы жобаларына талдау жасалды (осы Өңіраралық схемаға 4-ші қосымша).
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі елді мекендерінің жобалық алаңы 2030 жылға қарай 8 480,1 мың гектарды және 2040 жылға қарай 8 500,0 мың гектарды құрайды.
Қалыптасып келе жатқан қоныстандыру жүйелерінің урбанизациясын ескере отырып, 2050 жылға елді мекендер жерлерінің 2024 жылмен салыстырғанда 57,9 мың гектарға ұлғаюы болжанып отыр және ол 8 520,0 мың гектарды құрайды.
11.      Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің мұқтажы үшін, ұлттық қауіпсіздікті қорғау және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер.
Осы санаттағы жерлердің құрамына мыналар кіреді:
1) өнеркәсіп объектілерін орналастыру және пайдалану үшін берілген өнеркәсіп жерлері, оның ішінде олардың санитариялық-қорғау және өзге де аймақтары;
2) теміржол көлігі жерлері;
3) автомобиль көлігі жерлері;
4) теңіз және ішкі су көлігі жерлері;
5) әуе көлігі жерлері;
6) құбыржол көлігінің жерлері;
7) байланыс және энергетика жерлері;
8) қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтаждарына арналған жерлер.
12.      Көлік-коммуникациялық дәліздердің кіші аймағы
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтаждарына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жер алаңы 875,8 мың гектарды құрайды, бұл ретте 319,6 мың гектар Ақтөбе облысының аумағына тиесілі, Атырау облысында осы санаттағы 240,1 мың гектар жер, Батыс Қазақстан облысында – 48,0 мың гектар жер және Маңғыстау облысында 268,1 мың гектар жер бар.
13.      Автомобиль жолдарының аумақтары
Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі автомобиль көлігі жерлерінің ауданы 2024 жылдың басында 56,7 мың гектарды құрады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 19 396,7 километрді құрайды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі автомобиль жолдарын талдау және бағалау негізінде жобада автомобиль инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жобалық шешімдер ұсынылады.

Площади земель населенных пунктов в разрезе областей Западного региона Республики Казахстан на начало 2024 года составляют: в Актюбинской – 4 320,2 тысяч гектаров, Атырауской – 649,4 тысяч гектаров, Западно-Казахстанской – 2 407,0 тысяч гектаров, Мангистауской – 1 085,5 тысяч гектаров. Общая площадь населенных пунктов Западного региона Республики Казахстан составляет 8 462,1 тысяч гектаров. Из них города и поселки – 396,4 тысяч гектаров, сельские населенные пункты – 8 065,7 тысяч гектаров.
В процессе проектирования выполнен анализ градостроительных проектов (приложение 4 к настоящей Межрегиональной схеме).
Проектная площадь земель населенных пунктов Западного региона Республики Казахстан к 2030 году составит 8 480,1 тысячи гектаров и к 2040 году – 8 500,0 тысяч гектаров.
С учетом урбанизации формирующихся систем расселения на 2050 год прогнозируется увеличение земель населенных пунктов по сравнению с 2024 годом на 57,9 тысяч гектаров и составит 8 520,0 тысяч гектаров.
11. Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
В состав земель данной категории входят:
1) земли промышленности, предоставленные для размещения и эксплуатации объектов промышленности, в том числе их санитарно-защитные и иные зоны;
2) земли железнодорожного транспорта;
3) земли автомобильного транспорта;
4) земли морского и внутреннего водного транспорта;
5) земли воздушного транспорта;
6) земли трубопроводного транспорта;
7) земли связи и энергетики;
8) земли для нужд обороны и национальной безопасности.
12. Подзона транспортно-коммуникационных коридоров
На начало 2024 года площади земель промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения Западного региона Республики Казахстан составляют 875,8 тысяч гектаров, при этом, 319,6 тысячи гектаров приходится на территорию Актюбинской области, в Атырауской области имеется 240,1 тысяч гектаров земель данной категории, Западно-Казахстанской области – 48,0 тысяч гектаров и в Мангистауской области – 268,1 тысяч гектаров.
13. Территории автомобильных дорог
На начало 2024 года площадь земель автомобильного транспорта Западного региона Республики Казахстан составляет 56,7 тысяч гектаров.
Протяженность автомобильных дорог общего пользования Западного региона Республики Казахстан составляет 19 396,7 километров.
На основании анализа и оценки автомобильных дорог Западного региона Республики Казахстан проектом предлагаются проектные решения по развитию автомобильной инфраструктуры.

Аралық 2030 жылға қарай автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау қосымша 1 819,8 километрді, есептік 2040 жылға қарай – 1 778,8 километрді, болжамды 2050 жылға қарай 474,5 километрді құрайды.
Жаңа автомобиль жолдарын реконструкциялау және салу бойынша негізгі жобалық ұсыныстар 10-параграфта келтірілген.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары жерлерінің жобалық алаңы 3.03-102-2013 "Автомобиль жолдары үшін жер бөліп беру" Қазақстан Республикасының Ережелер жинағына (бұдан әрі – ҚР ЕЖ) сәйкес белгіленді.
Аталған аумақтар мемлекеттік және қоғамдық мүддедегі аймақтар болып табылады. Автомобиль көлігі аймақтарының шегінде учаскелерге меншік немесе иелену құқығының болуы негізгі функционалдық мәнін немесе шартты түрде рұқсат етілген қызмет түрлерін есептемегенде, оларды басқа кез келген мақсатта пайдалану үшін негіз бола алмайды.
14.      Теміржол аумақтары
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағы бойынша жүктерді тасымалдаудың жаңа қысқа бағдарларын қалыптастыру мақсатында теміржол учаскелерін салу еуразиялық қатынас жолдары жүйесінде көлік дәліздері мен тұтастай алғанда көлік кешенінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру тұрғысынан да талап етіледі, бұл еліміздің көлік стратегиясының басты нысаналы бағыттарының бірі болып табылады.
Қазіргі уақытта Қазақстанда транзитте жалпы өткізу қабілеті 50 миллион тоннаға дейінгі мынадай бес халықаралық теміржол көлігі дәлізі қалыптасып, жұмыс істейді: Трансазиялық теміржол магистралінің Солтүстік дәлізі (ТАТМ), ТАТМ Оңтүстік дәлізі, Транскаспий халықаралық көлік бағыты (ТРАСЕКА), ТАТМ Солтүстік – Оңтүстік, Орталық дәлізі.
Жобаланатын аумақ шекарасында бес трансқазақстандық теміржол дәлізінің мынадай үшеуі өтеді:
1) Трансазиялық теміржол магистралінің (ТАТМ) Орта Азия (Орталық) дәлізі – Орталық ТАТМ – (ҚР бойынша Сарыағаш – Арыс – Қандыағаш – Озинки учаскесі);
2) Солтүстік-Оңтүстік (Солтүстік Еуропа – Ақтау теңіз порты учаскесінде Қазақстанның қатысуымен Ресей мен Иран арқылы Парсы шығанағы елдері – Орал өңірлері және Ақтау – Атырау);
3) ТРАСЕКА (Шығыс Еуропа – Оңтүстік Кавказ – Каспий теңізі – Орталық Азия).
Бұл бағдарлар басқа қолданыстағы бағдарлармен салыстырғанда қашықтықты едәуір қысқартуға мүмкіндік береді, бұл жүктерді тасымалдау мерзімдерін де қысқартуға әкеледі.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің теміржол көлігі жерлерінің алаңы 2024 жылдың басында 34,8 мың га құрайды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің әкімшілік аудандары бөлінісінде құрылысқа ұсынылатын жаңа теміржол желілерінің ұзындығы жобалау мерзімінің аралық (2030 жылы) – 371 километр, есептік (2040 жылы) – 1 852 километр, болжамды (2050 жылы) – 992 километр.

Строительство и реконструкция автомобильных дорог к промежуточному 2030 году дополнительно составит 1 819,8 километров, к расчетному 2040 году – 1 778,8 километров, к прогнозному 2050 году – 474,5 километров.
Основные проектные предложения по реконструкции и строительству новых автомобильных дорог представлена в Параграфе 10.
Проектная площадь земель автомобильных дорог общего пользования установлена согласно Свод правил Республики Казахстан (далее – СП РК) 3.03-102-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог".
Данные территории являются зоной государственных и общественных интересов. Наличие прав собственности или владения участками в пределах зон автомобильного транспорта не является основанием для использования их в любых других целях, кроме основного функционального назначения или условно разрешенных видов деятельности.
14. Территории железных дорог
Строительство участков железных дорог в целях формирования новых кратчайших маршрутов транспортировки грузов по территории Западного региона Республики Казахстан требуется еще и с позиции повышения конкурентоспособности транспортных коридоров и транспортного комплекса в целом, в системе евроазиатских путей сообщения, что является одним из главных целевых направлений транспортной стратегии страны.
В настоящее время в Казахстане сформированы и функционируют следующие пять международных железнодорожных транспортных коридоров общей пропускной способностью в транзите до 50 миллионов тонн: Северный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали (ТАЖМ), Южный коридор ТАЖМ, Транскаспийский международный транспортный маршрут (ТРАСЕКА), Север – Юг, Центральный коридор ТАЖМ.
В границах проектируемой территории проходят три из пяти трансказахстанских железнодорожных коридоров, такие как:
1) Среднеазиатский (Центральный) коридор ТАЖМ – Центральный ТАЖМ – (участок по РК Сарыагаш – Арысь – Кандыагаш – Озинки);
2) Север-Юг (Северная Европа – страны Персидского залива через Россию и Иран с участием Казахстана на участке морской порт Актау – регионы Урала и Актау – Атырау);
3) ТРАСЕКА (Восточная Европа – Южный Кавказ – Каспийское море – Центральная Азия).
Данные маршруты позволяют значительно сократить расстояние по сравнению с другими существующими маршрутами, что приводит и к сокращению сроков транспортировки грузов.
На начало 2024 года площадь земель железнодорожного транспорта Западного региона Республики Казахстан составляет 34,8 тысячи гектаров.
Протяженность предлагаемых к строительству новых железнодорожных линий в разрезе административных районов Западного региона Республики Казахстан к промежуточному (2030 году) – 371 километр, расчетному (2040 году) – 1 852 километра, прогнозному (2050 году) – 992 километра, сроку проектирования.

Құрылысқа ұсынылатын теміржол желілерінің жалпы ұзындығы есептік мерзімге 2 925 километрді құрайды.
Теміржол желілеріне бөлінген аумақтардың жобалық көлемі 3.03-116-2014 "Теміржолдар үшін жер бөліп беру" ҚР ЕЖ сәйкес айқындалған.
Жаңа автомобиль жолдарын реконструкциялау және салу жөніндегі негізгі жобалық ұсыныстар 10-параграфта келтірілген.
4-параграф. Қоршаған табиғи ортаны экстенсивті игеру аймақтары
15.      Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің кіші аймағы
1991-2023 жылдары ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын реформалау кезеңінде республика бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің көлемі 102,0 миллион гектарға, оның ішінде Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде 25,9 миллион гектарға қысқарды. Бұл ретте, 2022 жылмен салыстырғанда 2023 жылға қарай өңірдің ауыл шаруашылығы алқаптарының көлемін жалпы алғанда 0,1 миллион гектарға ұлғайту үрдісі байқалады.
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің жалпы ауданы 27 168,6 мың гектарды құрады.
Облыстар бойынша жердің барлық санаттарындағы ауыл шаруашылығы алқаптары 2024 жылдың басында Ақтөбе облысында 13 129,6 мың гектарды, Атырау облысында 3 209,0 мың гектарды, Батыс Қазақстан облысында 7 907,7 мың гектарды және Маңғыстау облысында 2 922,3 мың гектарды алып жатыр.
2024 жылдың басындағы жер теңгерімінің деректері бойынша Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі шабындықтар 674,1 мың гектар аумақты алып жатыр.
Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі жайылымдық жерлер басым жер түрі болып табылады және 23 674,6 мың гектарды алып жатыр.
2024 жылдың басында тыңайған жерлер 794,9 мың гектарды құрады.
16.      Босалқы жерлер
Босалқы жерлердің негізгі алаңдары ірі мемлекеттік ауылшаруашылық кәсіпорындарын реформалауға байланысты жер реформасы кезінде құрылды. Осы кезеңде қордағы жер көлемі 1991 жылы 4 965,0 мың гектардан 2005 жылы 32 262,2 мың гектарға дейін өсіп, өзінің ең жоғары мәніне жетті. Бұл ретте, босалқы жерлерге шөлді және шөлейт аймақтарда орналасқан өнімділігі төмен жайылымдардың ғана емес, республиканың игерілген егіншілік аудандарындағы неғұрлым құнарлы жерлердің едәуір алқаптары ауыстырылды.
Босалқы жерлердің негізгі алаңдары ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер санатына, сондай-ақ өнеркәсіп, көлік және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер санатына ауыстырылды.
Босалқы жерлер құрылымында 2024 жылдың басында ауданы 25 047,3 мың гектарды құрайтын ауыл шаруашылығы алқаптары басым, оның ішінде Ақтөбе облысы – 8 179,3 мың гектар, Атырау облысы – 5 870,9 мың гектар, Батыс Қазақстан облысы – 2 244,0 мың гектар, Маңғыстау облысы – 8 753,1 мың гектар.
Функционалдық аймаққа бөлу және аумақты ауыл шаруашылығына пайдалану үшін жерлерді трансформациялау бойынша негізгі жобалық ұсыныстар тыңайған жерлер көлемін егістікке және босалқы жерлерді жайылымға ауыстыру болып табылады. Қазіргі уақытта босалқы жерлерге берілген жайылым тыңайған жер жағдайында, оны ауыстыру бойынша тиісті іс-шаралар қажет. Ауыстыру үшін көлемді айқындау кезінде тыңайған жер (оның ішінде пайдаланылмаған егістік 1 жылдан аспайды) барлық жер санаттары бойынша таңдап алынды.
Егістікке ауыстыруға ұсынылған тыңайған жердің көлемі (барлық жер санаты бойынша) облыстар бөлінісінде:

Общая протяженность предлагаемых к строительству железнодорожных линий к расчетному сроку составит 2 925 километров.
Земли для нужд железнодорожного транспорта определяются согласно СП РК 3.03-116-2014 "Отвод земель для железных дорог".
Основные проектные предложения по реконструкции и строительству новых автомобильных дорог представлены в Параграфе 10.
Параграф 4. Зона экстенсивного освоения окружающей природной среды
15. Подзона земель сельскохозяйственного назначения
За период реформирования сельскохозяйственных предприятий в 1991-2023 годы площадь земель сельскохозяйственного назначения по республике сократилась на 102,0 миллиона гектаров, в том числе Западного региона Республики Казахстан – на 25,9 миллионов гектаров. При этом, наблюдается тенденция к увеличению площади сельхозугодий региона к 2023 году по сравнению с 2022 годом, в целом, на 0,1 миллионов гектаров.
На начало 2024 года общая площадь земель сельскохозяйственного назначения Западного региона Республики Казахстан составила 27 168,6 тысячи гектаров.
Сельскохозяйственные угодья во всех категориях земель по областям на начало 2024 года в Актюбинской области занимают 13 129,6 тысячи гектаров, Атырауской области – 3 209,0 тысяч гектаров, Западно-Казахстанской области – 7 907,7 тысяч гектаров и Мангистауской области – 2 922,3 тысячи гектаров.
По данным баланса земель на начало 2024 года сенокосы в Западном регионе Республики Казахстан занимают площадь 674,1 тысяч гектаров.
Пастбищные угодья в Западном регионе Республики Казахстан являются преобладающим видом угодий и занимают 23 674,6 тысяч гектаров.
Площадь залежи на начало 2024 года составила 794,9 тысячи гектаров.
16. Земли запаса
Основные площади земель запаса образовались в ходе земельной реформы в связи с реформированием крупных государственных сельскохозяйственных предприятий. За этот период площадь земель запаса возросла с 4 965,0 тысяч гектаров в 1991 году до 32 262,2 тысячи гектаров – в 2005 году, когда достигла своего максимального значения. При этом, в земли запаса были переведены значительные площади не только низкопродуктивных пастбищ, расположенных в пустынной и полупустынной зонах, но и более плодородные земли в освоенных земледельческих районах республики.
Основные площади земель запаса были переведены в категорию земель сельскохозяйственного назначения, а также в земли промышленности, транспорта и иного несельскохозяйственного назначения.
В структуре земель запаса преобладают сельскохозяйственные угодья, площадь которых на начало 2024 года составила 25 047,3 тысяч гектаров, в том числе Актюбинская – 8 179,3 тысяча гектаров, Атырауская – 5 870,9 тысячи гектаров, Западно-Казахстанская – 2 244,0 тысяч гектаров, Мангистауская – 8 753,1 тысяч гектаров, области.
Основными проектными предложениями по функциональному зонированию и трансформации земель для сельскохозяйственного использования территории является перевод площадей залежи в пашню и земель запаса в пастбище. Пашня, представленная в настоящее время в землях запаса, находится в залежном состоянии, необходимы соответствующие мероприятия по ее переводу. При определении площади для перевода была выбрана залежь (из них не используемой пашни не более 1 года) по всем категориям земель.
Площадь залежи, рекомендованной для перевода в пашню (по всем категориям земель) в разрезе областей, составляет:

1) Ақтөбе облысында – 100,0 мың гектар (2030 жыл) және 154,2 мың гектар (2040 жыл);
2) Атырау облысында – 3,0 мың гектар (2030 жыл) және 3,7 мың гектар (2040 жыл);
3) Батыс Қазақстан облысында – 250,0 мың гектар (2030 жыл) және 278,1 мың гектар (2040 жыл);
4) Маңғыстау облысында 2030 жылға 0,1 гектарды құрайды.
Жалпы, Қазақстан Республикасының Батыс өңірі бойынша 2030 жылға қарай 353,1 мың гектар, 2040 жылға қарай 436,0 мың гектар тыңайған жерді жайылымға ауыстыру ұсынылады.
Болжамды 2050 жылға қарай қазіргі уақытта пайдаланылмайтын суармалы егістік алқабын 132,2 мың гектарға ұлғайту ұсынылады.
Тозу процестерін болдырмау, жасыл екпелерді сақтау және көбейту, сондай-ақ тапталған жайылымдардың беткі қабатына көпжылдық шөптер егу қажет болған түбегейлі жақсартылған жайылымдарда шөп қалыңдығын жаңарту мақсатында бүкіл аумақта бейімделген-ландшафттық тәсілді енгізу шартымен егіндік және табиғи жерлер көлемін өзгеріссіз қалдыру ұсынылады.
Мал шаруашылығын дамыту перспективасына байланысты босалқы жерлер санатынан 24 271,2 мың гектарды ауыл шаруашылығы айналымына енгізу, 2030 жылға қарай қордағы жер санатынан 7 828,0 мың гектарды және 2040 жылға қарай 7 746,0 мың гектарды ауыл шаруашылығы айналымына тарту, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге ауыстыру немесе жайылымдар ретінде пайдалану қажет.
Болжамды 2050 жылға қарай ауыл шаруашылығы айналымына ауданы 1 370,0 мың гектар пайдаланылмайтын жайылымдарды тарту ұсынылады.
5-параграф. Шаруашылық игерілуі шектелген және табиғи ортасы барынша сақталатын аймақтар
17.      Шаруашылық игерілуі шектелген аумақтарды пайдаланудың негізгі қағидаты табиғи немесе мәдени ландшафтқа айтарлықтай зиян келтіре алатын өнеркәсіп немесе ауыл шаруашылығы өндірістерін, табиғи ресурстарды пайдаланудың басқа да түрлерін дамытуға және орналастыруға жол бермейтін режим орнату болып табылады.
18.      Ұзақ демалыс, санаторий-курорт қызметінің ареалдарын қамтитын, басым түрде рекреациялық мақсатта пайдаланылатын аумақтар.
Қарғалы өзенінің аңғары бар Орск бағыты маңызды рекреациялық ресурс болып табылады және ашық көгалдандырылған кеңістіктер, демалыс аймақтары, санаторий-курорттық емдеу жүйесін дамытуға арналған.
Орал қаласының табиғи кешені негізінен табиғатты қорғау, рекреациялық, сауықтыру және басқа да функцияларды орындайтын өсімдіктер мен су объектілері басым, оның ішінде оған су кеңістігі мен көгалдандырылған жайылмалы шалғындар, орман алқаптары, яғни қолда бар ерекше табиғи ландшафт едәуір қиылысатын қазіргі заманғы қалалық ортаны қалыптастыру жөніндегі аумақтар жиынтығы болып табылады.
Басқа жоспарлау аудандары – Зачаганск және Деркөл қаланың негізгі бөлігінен Шаған өзенінің жайылмасындағы ландшафттық-рекреациялық аймақпен бөлінген. Шығыс жоспарлау ауданын қайта құру қала құрылымына жергілікті жердің негізгі табиғи-ландшафтық элементі – Жайық өзенін қосуды көздейді. Зачаганскіде Анисимово көлінің жанындағы қалпына келтірілген аумақтарда ботаникалық бақпен рекреациялық кешен базасында жоо орталығын айтарлықтай дамыту көзделуде. Деркөл кентін облыстың базалық медициналық орталығына айналдыру көзделіп отыр, онда наркологиялық оңалту орталығы, қарттар үйі орналастырылады.

1) Актюбинская область – 100,0 тысяч гектаров (2030 год) и 154,2 тысячи гектаров (2040 год);
2) Атырауская область – 3,0 тысячи гектаров (2030 год) и 3,7 тысяч гектаров (2040 год);
3) Западно-Казахстанская область – 250,0 тысяч гектаров (2030 год) и 278,1 тысячи гектаров (2040 год);
4) Мангистауская область – 0,1 тысячи гектаров к 2030 году.
В целом, по Западному региону Республики Казахстан предлагается на перевод в пашню к 2030 году 353,1 тысячи гектаров залежи, к 2040 году – 436,0 тысяч гектаров.
К прогнозному 2050 году рекомендуется увеличить площадь орошаемой пашни, не используемой в настоящее время, на 132,2 тысячи гектаров.
Площадь пахотных и естественных угодий предлагается оставить без изменений с условием внедрения на всей территории адаптивно-ландшафтного подхода с целью предотвращения деградационных процессов, сохранения и приумножения зеленых насаждений, а также обновление травостоя на пастбищах коренного улучшения, где необходимо произвести поверхностный подсев многолетних трав на сбитых пастбищах.
В связи с перспективой развития животноводства необходимо вовлечь в сельскохозяйственный оборот 24 271,2 тысячи гектаров из категории земель запаса 7 828,0 тысяч гектаров к 2030 году и 7 746,0 тысяч гектаров к 2040 году, перевести в земли сельскохозяйственного назначения или использовать как отгонные пастбища.
К прогнозному 2050 году рекомендуется вовлечь в сельскохозяйственный оборот не используемые пастбища площадью 1 370,0 тысяч гектаров.
Параграф 5. Зона ограниченного хозяйственного освоения и максимально сохраняемой природной среды
17. Основным принципом функционального зонирования территории ограниченного хозяйственного освоения является установление режима, не допускающего развитие и размещение в ней промышленных или сельскохозяйственных производств, других видов эксплуатации природных ресурсов, способных нанести значительный вред естественному или культурному ландшафту.
18. Территории преимущественно рекреационного использования, включающие в себя ареалы длительного отдыха, санаторно-курортной деятельности.
Орское направление с долиной реки Каргалы составляет важный рекреационный ресурс и предназначается для развития системы открытых озелененных пространств, зон отдыха, санаторно-курортного лечения.
Природный комплекс города Уральска представляет собой совокупность территорий с преобладанием растительности и водных объектов, выполняющих преимущественно природоохранные, рекреационные, оздоровительные и других функции, в том числе по формированию современной городской среды со значительным вкраплением в него водных пространств и озелененных пойменных лугов, лесных массивов, то есть имеющегося исключительного природного ландшафта.
Другие планировочные районы – Зачаганск и Деркул обособлены от основной части города ландшафтно-рекреационной зоной в пойме реки Шаган. Преобразование Восточного планировочного района предусматривает включение в структуру города главного природно-ландшафтного элемента местности – реки Жайык. В Зачаганске предполагается значительное развитие вузовского центра на базе рекреационного комплекса с ботаническим садом на рекультивированных территориях у озера Анисимово. Поселок Деркул намечается превратить в базовый медицинский центр области, где предполагается разместить наркологический центр реабилитации, дом для престарелых.

Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің рекреациялық, тарихи-мәдени және сауықтыру мақсатындағы жерлерінің алаңы 1,6 мың гектарды құрайды.
19.      Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және оларда орналасқан қоршаған ортаны қорғау объектілері ерекше экологиялық, ғылыми және мәдени құндылыққа ие және Қазақстан Республикасының ұлттық игілігі болып табылады.
Эндемиялық, сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар түрлерді, бірегей эталондық учаскелер мен жалпы табиғи экожүйелерді сақтаудың ең тиімді шарасы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды (бұдан әрі – ЕҚТА) құру және олардың жұмыс істеуі болып табылады.
Қазіргі таңда Қазақстанның Батыс өңірінде ЕҚТА ауданы 6 238,1 мың гектарды құрайды.
Оның ішінде: республикалық маңызы бар ЕҚТА-ға 1 мемлекеттік табиғи қорық, 2 мемлекеттік табиғи резерват, 2 мемлекеттік қорықтық аймақ, 6 мемлекеттік табиғи қорықшалар кіреді. Олардың жалпы ауданы 4 867,7 мың гектарды құрайды, оның ішінде: Ақтөбе облысында – 1 469,5 мың гектар, Атырау облысында – 819,1 мың гектар, Батыс Қазақстан облысында – 817,5 мың гектар және Маңғыстау облысында – 1 761,1 мың гектар.
Қазақстан Республикасы Батыс өңірінің жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарына 15 қорықша, 2 табиғат ескерткіші, жалпы аумағы 1 370,4 мың гектар болатын 1 өңірлік табиғи саябақ кіреді.
Қазақстан Республикасы Батыс өңірінің ЕҚТА болжамды алаңын 2030 жылға қарай 6 885,0 мың гектарға дейін жеткізу жоспарланып отыр.
20.      Орман қоры жерлерінің кіші аймағы
Орман қорының жерлері орманмен көмкерілген, сондай-ақ орманмен көмкерілмеген, бірақ ауыл шаруашылығы қажеттіліктері үшін ұсынылған жер учаскелері болып танылады. Орман қорының жерлері мемлекеттік және жеке орман қорларының жерлерінен тұрады.
Мемлекеттiк қор жерлерiне табиғи түрде ағаш өскен және қолдан ағаш өсiрiлген, орман шаруашылығын жүргiзетiн мемлекеттiк ұйымдарға тұрақты жер пайдалануға берiлген жерлер жатады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі облыстары бөлінісінде орман қоры жерлерінің алаңы Ақтөбе облысында 1 400,2 мың гектарды, Атырау облысында 169,2 мың гектарды, Батыс Қазақстан облысында 563,0 мың гектарды, Маңғыстау облысында 476,6 мың гектарды құрайды. Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің орман қорының жалпы ауданы 2 609,0 мың гектарды құрайды.
Қазақстан Президентінің мемлекеттік орман қоры аумағында 2 миллиард ағаш отырғызуға қатысты 2020 жылғы 1 қыркүйектегі тапсырмасын орындау мақсатында Батыс Қазақстан облысының 2021-2025 жылдарға арналған ормандарды молықтыру мен орман өсірудің кешенді жоспары бекітілді, оған сәйкес мемлекеттік орман қоры аумағында орман дақылдарының алаңын 4 794 гектарға ұлғайту жоспарланған.

Площадь земель рекреационного и историко-культурного, а также оздоровительного назначения Западного региона Республики Казахстан составляет 1,6 тысяч гектаров.
19. Особо охраняемые природные территории
Особо охраняемые природные территории и находящиеся на них объекты охраны окружающей среды имеют особую экологическую, научную и культурную ценность и являются национальным достоянием Республики Казахстан.
Наиболее эффективной мерой сохранения эндемичных, редких и исчезающих видов, уникальных эталонных участков и природных экосистем в целом, является создание и функционирование системы особо охраняемых природных территорий (далее – ООПТ).
В настоящее время в Западном регионе Казахстана площадь ООПТ составляет 6 238,1 тыс. гектаров.
Из них: ООПТ республиканского значения насчитывают 1 государственный природный заповедник, 2 государственных природных резервата, 2 государственные заповедные зоны, 6 государственных природных заказника. Общая площадь которых составляет 4 867,7 тысяч гектаров, в том числе: в Актюбинской области – 1 469,5 тысяч гектаров, Атырауской области – 819,1 тысячи гектаров, Западно-Казахстанской области – 817,5 тысяч гектаров и Мангистауской области – 1 761,1 тысячи гектаров.
Особо охраняемые природные территории местного значения Западного региона Республики Казахстан насчитывают 15 заказников, 2 памятника природы, 1 региональный природный парк общей площадью 1 370,4 тыс. гектаров.
Ориентировочную площадь ООПТ Западного региона Республики Казахстан планируется довести к 2030 году до 6 885,0 тысячи гектар.
20. Подзона земель лесного фонда
Землями лесного фонда признаются земельные участки, покрытые лесом, а также непокрытые лесом, но представленные для нужд лесного хозяйства. Земли лесного фонда состоят из земель государственного и частного лесных фондов.
К землям государственного фонда относятся земли, покрытые лесами естественного происхождения и искусственными лесами земли, предоставленные в постоянное землепользование государственным организациям, ведущим лесное хозяйство.
Площади земель лесного фонда в разрезе областей Западного региона Республики Казахстан составляют в Актюбинской 1 400,2 тысячи гектаров, Атырауской – 169,2 тысяч гектаров, Западно-Казахстанской – 563,0 тысяч гектаров, Мангистауской – 476,6 тысячи гектаров, областях. Общая площадь лесного фонда Западного региона Республики Казахстан составляет 2 609,0 тысячи гектаров.
Во исполнение поручения Президента Казахстана от 1 сентября 2020 года касательно посадки 2 миллиардов деревьев на территории государственного лесного фонда, утвержден Комплексный план воспроизводства лесов и лесоразведения Западно-Казахстанской области на 2021-2025 годы, согласно которому запланировано увеличение площади лесных культур на территории государственного лесного фонда на 4 794 гектара.

6-параграф. Шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтар
21.      Шаруашылық қызметтің ерекше регламенттері бар аймақтардың құрамына енгізілген жерлер, әдетте, алынып қойылмайды. Аталған аймақтардың шекарасында аймақтарды белгілеудің мақсаттарымен үйлеспейтін қызмет түрлерін шектейтін немесе тыйым салатын оларды пайдаланудың ерекше режимі енгізілуі мүмкін.
22.      Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғаудың кіші аймағы
Ақтөбе облысының аумағындағы маңызды тарихи-мәдени мұра объектілерінің біріне Қобда ауданында Талдысай ауылынан 12 шақырым жерде орналасқан XIV ғасырдың Абат-Байтақ кесенесі жатады. Сондай-ақ өңір аумағында тарихи және ғылыми құндылыққа ие мешіттер, кесенелер, қорымдар және археологиялық ескерткіштер де бар.
Археологиялық объектілердің арасында біздің дәуірімізге дейінгі III-IV ғасырларда жасалған Мұғалжар ауданы Төлеубұлақ үңгірінің петроглифтері, сондай-ақ Ойыл ауданында орналасқан Құмсай қорымының ежелгі қорғандары ерекше маңызды. Аталған объектілер олардың сақталуын қамтамасыз ету және іргелес аумақтарды пайдалану режимін сақтау үшін қорғаудың кіші аймағына енгізілуге жатады.
23.      Мұнай және мұнай өнімдерімен ластануы мүмкін аумақтар.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің деректері бойынша мұнай мен мұнай өнімдерінің ластануы 1,5 миллион гектардан астам аумақта байқалады. Топырақ пен қоршаған ортаның ластануының үлкен үлесі Атырау облысына – 59%, Ақтөбе облысына – 19%, Батыс Қазақстан облысына – 13%, Маңғыстау облысына 9% тиесілі. Мәселен, Батыс Қазақстандағы мұнайдың ластануының жалпы ауданы 194 мың гектарды құраса, ал төгілген мұнайдың көлемі 5 триллион тоннадан асады.
2030-2040 жылдарға дейінгі кезеңге Ақтөбе облысының жер жамылғысын қорғау, шөлейттенуді және жердің тозуын болдырмау жөніндегі жобалық ұсыныстарға мыналар кіреді:
1)      алқаптардың барлық түрлерінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің мониторингілеуді жүзеге асыру;
2)      елді мекендер жерлерінің бірінші кезекте ластануына мониторингілеуді жүзеге асыру;
3)      топырақ-орман мелиорациялық жағдайын зерделеу және орманды қалпына келтіру және топырақтың биоөнімділігінің жоғалуын болдырмау үшін қажетті шаралар қабылдау;
4)      тыңайған жерлерді егістік жерлерге, ал игерілуі қиын жерлерді көпжылдық шөптер егілген байырғы жайылымдарға ауыстыруды жүзеге асыру;
5)      су эрозиясының жергілікті мониторингін жүргізу;
6)      жел эрозиясына жергілікті мониторинг жүргізу және оны жою жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
7)      топыраққа зерттеу жүргізу және топырақты қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу;

Параграф 6. Зоны с особыми регламентами хозяйственной деятельности
21. Земли, которые включены в состав зон с особыми регламентами хозяйственной деятельности, как правило, не изымаются. В границах данных земель может быть введен особый режим их использования, ограничивающий или запрещающий те виды деятельности, которые несовместимы с целями установления зон.
22. Подзона охраны объектов историко-культурного наследия
На территории Актюбинской области к числу значимых объектов историко-культурного наследия относится мавзолей Абат-Байтак XIV века, расположенный в Хобдинском районе в 12 километрах от села Талдысай. Также на территории региона находятся мечети, мавзолеи, некрополи и археологические памятники, имеющие историческую и научную ценность.
Среди археологических объектов особое значение имеют петроглифы грота Толеу-Булак в Мугалжарском районе, датируемые III–IV веками до нашей эры, а также древние курганы могильника Кумсай, расположенного в Уилском районе. Указанные объекты подлежат включению в подзону охраны для обеспечения их сохранности и соблюдения режима использования прилегающих территорий.
23. Территории с возможным загрязнением нефтью и нефтепродуктами.
По данным Министерства энергетики Республики Казахстан, загрязнение нефтью и нефтепродуктами отмечается на площади более чем в 1,5 миллионов гектаров. Большая доля загрязнения почв и окружающей среды приходится на Атыраускую область – 59%, на Актюбинскую – 19%, Западно-Казахстанскую – 13%, Мангистаускую – 9%. Так, общая площадь нефтяного загрязнения в Западном Казахстане составляет 194 тысячи гектаров, а объем разлитой нефти – более 5 триллионов тонн.
Проектные предложения по охране почвенного покрова, предотвращению опустынивания и деградации земель Актюбинской области на период до 2030-2040 годов включают в себя:
1) осуществление мониторинга земель сельскохозяйственного назначения на всех видах угодий;
2) осуществление мониторинга земель населенных пунктов, в первую очередь, на загрязнение;
3) изучение почвенно-лесомелиоративного состояния и принятие необходимых мер для лесовосстановления и предотвращения потери биопродуктивности почв;
4) осуществление перевода залежи в пахотные угодья, а трудно осваиваемых земель – под коренные пастбища с посевом многолетних трав;
5) проведение локального мониторинга водной эрозии;
6) проведение локального мониторинга ветровой эрозии и принятие необходимых мер по ее ликвидации;
7) проведение почвенного обследования и выработка мер по охране почв;

8)      егістік жерлерде агрохимиялық зерттеу жүргізу және тыңайтқыштар енгізу дозаларының негіздемесі;
9)      жайылым айналымын енгізуді көздей отырып, жайылымдарда топырақтың тозуын және олардың биологиялық өнімділігін жоғалтуын болдырмау шараларын негіздеу үшін геоботаникалық зерттеу жүргізу;
10)      жұмыс істелген карьерлерге рекультивациялау жобаларын әзірлеу үшін топыраққа зерттеу жүргізу;
11)      ауыл шаруашылығындағы ылғал үнемдейтін технологиялар;
12)      суармалы жерлерді кеңейту, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізу;
13)      топырақты қорғау үшін егіншіліктің бейімделген-ландшафттық жүйесін енгізу және оны экологияландыру.
24.      Магистральдық газ және мұнай құбырларының аумақтары
Мұнай және газ өнеркәсібін дамыту үшін көліктің басқа түрлерімен салыстырғанда барынша мамандандырылған болып табылатын құбыр жүргізу көлігі маңызды мәнге ие.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі шекарасындағы қолданыстағы магистральдық мұнай құбырларының жалпы ұзындығы – 3 343,5 километрді, магистральдық газ құбырларының жалпы ұзындығы 7 997 километрді құрайды.
"Интергаз Орталық Азия" акционерлік қоғамының ақпаратына сәйкес, пайдаланылатын газ тарату станцияларының жалпы саны 238 бірлікті құрайды, оның ішінде 16 газ өлшеу станциясы бойынша шамадан тыс жүктеме бар.
Құбыр жүргізу көлігінің инфрақұрылымын одан әрі дамыту үшін 2040 жылға қарай мыналар ұсынылады:
1) "Қазақстан – Қытай" магистральдық мұнай құбырының өткізу қабілетін 20 миллион тоннаға дейін ұлғайту және оны елдің құбыр жүйесінің негізгі бөлігіне қосу;
2) көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) терең өңдеу өнімдерінің экспортына және қосылған құны жоғары өнім шығаруға көшу.
25.      Су қоры жерлерінің кіші аймағы
Су қоры жерлерінің құрамына су айдындары (өзендер және оларға теңестірілген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқа да ішкі су айдындары, аумақтық сулар), мұздықтар, батпақтар, ағынды реттеуге арналған су көздерінде орналасқан су шаруашылығы құрылыстары алып жатқан жерлер, сондай-ақ көрсетілген су объектілерінің су қорғау белдеулеріне бөлінген жерлер және ауызсумен жабдықтаудың су алу жүйелерінің санитариялық қорғау аймақтары кіреді.
2023 жылғы ағымдағы өзгерістерді талдау 2022 жылға қатысты су қорының жерлері іс жүзінде бірдей деңгейде қалғанын көрсетеді. Су қоры жерлерінің алаңы Қазақстан Республикасының Батыс өңірі облыстарының бөлінісінде Ақтөбе облысында – 13,1 мың гектарды, Атырау облысында – 20,5 мың гектарды, Батыс Қазақстан облысында – 81,5 мың гектарды, Маңғыстау облысында 11,8 мың гектарды құрайды. Қазақстан Республикасының Батыс өңірі су қоры жерлерінің көлемі 126,9 мың гектарды құрайды.

8) проведение агрохимического обследования на пахотных землях и обоснование доз внесения удобрений;
9) проведение геоботанического обследования для обоснования мер предотвращения деградации почв и потери ими биологической продуктивности на пастбищах (сбитость) с предусмотрением введения пастбищеоборота;
10) проведение почвенного обследования для разработки проектов рекультивации на отработанные карьеры;
11) влагосберегающие технологии в сельском хозяйстве;
12) расширение орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
13) внедрение адаптивно-ландшафтной системы земледелия и его экологизация для охраны почв.
24. Территории магистральных газо- и нефтепроводов
Для развития нефтяной и газовой промышленности важное значение имеет трубопроводный транспорт, являющийся наиболее специализированным по сравнению с другими видами транспорта.
Общая протяженность существующих магистральных нефтепроводов в границах Западного региона Республики Казахстан составляет 3 343,5 километров, магистральных газопроводов – 7 997 километров.
Согласно информации акционерского общества "Интергаз Центральная Азия", общее количество эксплуатируемых газораспределительных станций составляет 238 единиц, из них по 16 газоизмерительным станциям имеется перегруженность.
Для дальнейшего развития инфраструктуры трубопроводного транспорта к 2040 году предлагается:
1) Увеличение пропускной способности до 20 миллионов тонн магистрального нефтепровода "Казахстан – Китай" и его подключение к основной части трубопроводной системы страны;
2) Переход к экспорту продуктов глубокой переработки углеводородного сырья (нефть/газ) и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью.
25. Подзона земель водного фонда
В состав земель водного фонда входят земли, занятые водоемами (реками и приравненными к ним каналами, озерами, водохранилищами, прудами и другими внутренними водоемами, территориальными водами), ледниками, болотами, водохозяйственными сооружениями для регулирования стока, располагаемыми на водоисточниках, а также земли, выделенные под водоохранные полосы указанных водных объектов и зоны санитарной охраны водозаборных систем питьевого водоснабжения.
Анализ текущих изменений за 2023 год показывает, что земли водного фонда относительно 2022 года практически остались на прежнем уровне. Площади земель водного фонда в разрезе областей Западного региона Республики Казахстан составляют в Актюбинской 13,1 тысячи гектаров, Атырауской – 20,5 тысяч гектаров, Западно-Казахстанской – 81,5 тысяч гектаров, Мангистауской – 11,8 тысяч гектаров, областях. Площадь земель водного фонда Западного региона Республики Казахстан составляет 126,9 тысяч гектаров.

Әзірленген жобалары жоқ су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19 – 1/446 бұйрығына сәйкес қабылдануға тиіс:
1) шағын өзендер (ұзындығы 200 километрге дейін) үшін су қорғау аймағы – 500 метр;
2) басқа өзендер үшін:
шаруашылыққа пайдаланудың қарапайым шарттарымен және су жинаудағы қолайлы экологиялық ахуалмен – 500 метр;
шаруашылыққа пайдаланудың күрделі шарттарымен және су жинаудағы қауырт экологиялық ахуалмен – 1 000 метр.
Осылайша, әрбір функционалдық аймақта аумақты пайдаланудың өзіндік ерекше режимі белгіленген, аталған режим жобалық жоспарды әзірлеу кезінде де, жобалық ұсыныстарды іске асыру кезінде де қатаң сақталуы қажет.
Аумақты функционалдық аймақтарға бөлу және анықталған қала құрылысы регламенттері Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың жобалық ұсыныстарына негіз болды.
26.      Жер қорының серпіні
Қазақстан Республикасы жер теңгерімінің деректері бойынша 2024 жылдың басындағы Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағы 73 624,1 мың гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің алаңы 2023 жылдың басымен салыстырғанда шамалы кеміді және 2024 жылдың басына 27 168,6 мың гектарды құрады.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер көлемін ұлғайту 2030 жылға қарай – 35 448,0 мың гектарға, 2040 жылға қарай – 43 630,0 мың гектарға, болжамды 2050 жылға қарай 45 000,0 мың гектарға жетеді.
Сонымен қатар, бекітілген бас жоспарларды, сондай-ақ тұрғын үй құрылысын дамыту қарқынын ескере отырып, елді мекендердің жерлерін 2030 жылға қарай 8 480,1 мың гектарға дейін, 2040 жылға қарай 8 500,0 мың гектарға дейін ұлғайту көзделуде.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің алаңдарын нақтылауға байланысты су қоры жерлерінің алаңын біршама ұлғайту күтілуде.
Аумақты функционалдық мақсаты бойынша игерудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 3-қосымшада, аумақты функционалдық және жоспарлы ұйымдастыру схемасы 5-қосымшада ұсынылған.
3-тарау. Қоныстандыру және өндіргіш күштерді, өңірлік және өңіраралық маңызы бар көлік, инженерлік, әлеуметтік пен рекреациялық инфрақұрылымдарды орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі шаралар
1-параграф. Халықты қоныстандыру жүйесін жетілдіру шаралары
27.      Батыс өңірі ел аумағының шамамен үштен бірін алып жатыр (27% немесе 736,2 мың шаршы шақырым), алайда ол ел халқының тек 15,6%-н құрайды.
Өңір халық тығыздығының төмендігімен сипатталады. Өңірдің көп бөлігі іс жүзінде қоныстанбаған, негізінен олар құрғақ шөлдер мен жартылай шөлдердің үлкен кеңістігі. 2024 жылдың басында өңір халқының тығыздығы 1 шаршы километрге 4,2 адамды құрады (республика бойынша орташа есеппен 1 шаршы километрге 7,4 адам).

Водоохранные зоны и полосы водных объектов, по которым отсутствуют разработанные проекты, должны быть приняты согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19 – 1/446:
1) водоохранная зона для малых рек (длиной 200 километров) – 500 метров;
2) для остальных рек:
с простыми условиями хозяйственного использования и благоприятной экологической обстановкой на водосборе – 500 метров;
со сложными условиями хозяйственного использования и при напряженной экологической обстановке на водосборе – 1 000 метров.
Таким образом, в каждой функциональной зоне установлен свой особый режим использования территории, который необходимо строго соблюдать как при разработке проектного плана, так и при реализации проектных предложений.
Функциональное зонирование территории и выявленные градостроительные регламенты легли в основу проектных предложений территориального развития Западного региона Республики Казахстан.
26. Динамика земельного фонда
По данным баланса земель Республики Казахстан, территория Западного региона Республики Казахстан на начало 2024 года составляет 73 624,1 тысячи гектаров.
Площади земель сельскохозяйственного назначения сократились незначительно по сравнению с началом 2023 года и составили на начало 2024 года 27 168,6 тысячи гектаров.
Увеличение площади земель сельскохозяйственного назначения достигнет к 2030 году 35 448,0 тысяч гектаров, к 2040 году – 43 630,0 тысяч гектаров, к прогнозному 2050 году – 45 000,0 тысяч гектаров.
Вместе с тем, с учетом утвержденных генеральных планов, а также темпов развития жилищного строительства предусматривается также увеличение земель населенных пунктов к 2030 году до 8 480,1 тысячи гектаров, к 2040 году – до 8 500,0 тысяч гектаров.
В связи с уточнением площадей водоохранных зон и полос ожидается некоторое увеличение площади земель водного фонда.
Технико-экономические показатели освоения территории по функциональному назначению представлены в Приложении 3, схема функциональной и планировочной организации территории – в Приложении 5 к настоящей Межрегиональной схеме.
Глава 3. Меры по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктур регионального и межрегионального значения
Параграф 1. Меры совершенствования системы расселения населения
27. Западный регион занимает около трети площади страны (27% или 736,2 тысячи квадратных километров), однако, в нем проживают всего 15,6% населения страны.
Регион характеризуется низкой плотностью населения. Большая часть территории региона практически не заселена, в основном, это большие пространства засушливых пустынь и полупустынь. На начало 2024 года плотность населения региона составила 4,2 человека на 1 квадратный километр (в среднем по республике 7,4 человека на 1 квадратный километр).

Өңірдегі урбанизация деңгейі орташа республикалық көрсеткіштен төмен (ел бойынша орташа 62,4% кезде 59,0%,).
28.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің демографиялық жағдайы халық санының жоғары өсуімен сипатталады. 2024 жылдың басында өңірде 3 123,6 мың адам тұрды, оның ішінде қалалық жерлерде 1 843,5 мың адам және ауылдық жерлерде 1 280,0 мың адам тұрады. Соңғы бес жылда өңір халқының саны 8,4%-ға өсті, бұл ретте ел бойынша орташа өсу 7,5%, ал ел халқының жалпы құрамындағы үлес салмағы 15,5%-дан 15,6%-ға дейін өсті.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің облыстары бөлінісінде халық санының ең жоғары өсуі Маңғыстау (12,6%-ға) және Атырау (9,1%-ға) облыстарына тән. Өңірдің халық санының өсуі бойынша көшбасшы жағдай үлкен отбасыларға дәстүрлі бағыттың басым болуымен туудың жоғары көрсеткіштеріне байланысты. 2023 жылға қарай туудың жиынтық коэффициенті Маңғыстау облысында бала туатын жастағы бір әйелге 4,00 баланы (республика бойынша орташа 2,97) және Атырау облысында бала туатын жастағы бір әйелге 3,55 баланы құрады.
Өңірдің халық санының өсуі халықтың табиғи өсімінің жоғары болуына байланысты, соңғы бес жылда орта есеппен жылына 52,4 мың адам. Алайда, 2019-2023 жылдардағы халықтың табиғи өсу коэффициенті 1 000 тұрғынға шаққанда 18,46 адамнан 1 000 тұрғынға шаққанда 16,18 адамға дейін төмендеді, ал ел бойынша орташа есеппен 1 000 тұрғынға шаққанда 12,95 адам. Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің көрсеткіші орташа республикалық деңгейден жоғары.
Облыстар бөлінісінде ең жоғары көрсеткіш Маңғыстау (1 000 тұрғынға 22,53 адам), ал ең төмен көрсеткіш Батыс Қазақстан (1 000 тұрғынға 9,52 адам) облыстарына тән. Қазақстан Республикасының Батыс өңірі халқының табиғи қозғалысындағы оң өзгерістер халықтың құрылымындағы балалар үлесінің өсуіне және керісінше, еңбекке қабілетті жастағы халық үлесінің төмендеуіне ықпал етті. 15 жасқа дейінгі балалардың үлесі 33,8% (орташа ел бойынша 31,0%), ал еңбекке қабілетті жастан асқан халықтың үлесі 10,1% (орташа ел бойынша 11,8%), еңбекке қабілетті жастағы халықтың үлесі 56,1% (орташа ел бойынша 57,2%) құрады.
29.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі ұлттық құрамы бойынша елдің неғұрлым моноұлтты өңірі болып табылады. Халық санының жоғары өсімінің және оның ішінде туудың жоғары болуының негізгі факторларының бірі салыстырмалы түрде жоғары туу көрсеткішімен сипатталатын өңір халқының этникалық құрылымында қазақтардың басым болуы болып табылады (барлық халықтың құрамында қазақтар елде орташа 71,0% болған кезде 87,2%-ды құрайды).

Уровень урбанизации в регионе ниже среднереспубликанского показателя (59,0% при среднем по стране 62,4%).
28. Демографическая ситуация Западного региона Республики Казахстан характеризуется высоким ростом численности населения. На начало 2024 года в регионе проживало 3 123,6 тысяч человек, из них в городской местности проживает 1 843,5 тысяч человек и в сельской местности – 1 280,0 тысяч человек. За последние пять лет численность населения региона увеличилась на 8,4% при среднем по стране 7,5%, а удельный вес в составе всего населения страны увеличился с 15,5% до 15,6%.
В разрезе областей Западного региона Республики Казахстан самый высокий прирост численности населения характерен для Мангистауской (на 12,6%) и Атырауской (на 9,1%) областей. Лидирующее положение по росту численности населения региона связано с высокими показателями рождаемости с доминированием традиционной установки на большие семьи. В 2023 году суммарный коэффициент рождаемости в Мангистауской области составил 4,00 ребенка на одну женщину фертильного возраста (в среднем по республике – 2,97) и Атырауской области – 3,55 ребенка на одну женщину фертильного возраста.
Рост численности населения региона происходит за счет высокого естественного прироста населения, в среднем за последние пять лет 52,4 тысяч человек в год. Однако, коэффициент естественного прироста населения за 2019-2023 годы снизился с 18,46 человека на 1 000 жителей до 16,18 человек на 1 000 жителей при среднем по стране 12,95 человек на 1 000 жителей. Показатель Западного региона Республики Казахстан выше среднереспубликанского уровня.
В разрезе областей самый высокий показатель характерен для Мангистауской (22,53 человек на 1 000 жителей), а самый низкий – для Западно-Казахстанской (9,52 человека на 1 000 жителей) областей. Положительные сдвиги в естественном движении населения Западного региона Республики Казахстан способствовали росту доли детей в структуре населения и, наоборот, снижению доли населения в трудоспособном возрасте. Доля детей в возрасте до 15 лет составила 33,8% (в среднем по стране 31,0%), а доля населения старше трудоспособного возраста – 10,1% (в среднем по стране 11,8%), доля населения в трудоспособном возрасте составила 56,1% (в среднем по стране 57,2%).
29. По национальному составу Западный регион Республики Казахстан является наиболее мононациональным регионом страны. Одним из основных факторов высокого роста численности населения и, в том числе, высокой рождаемости, является преобладание казахов в этнической структуре населения региона, для которых характерна сравнительно высокая рождаемость (в составе всего населения казахи составляют 87,2% при среднем по стране 71,0%).

Көші-қон сальдосының теріс мәні бар, ал талданған кезеңдегі жалпы теріс көші-қон сальдосы 18,7 мың адамды құрады. Облыстар бөлінісінде оң көші-қон сальдосы тек Маңғыстау облысында байқалады.
30.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында экономикалық өсу орталықтары:
1) орталығы Ақтөбе қаласында орналасқан Ақтөбе агломерациясы;
2) облыс орталықтары – Орал, Атырау, Ақтау;
3) моноқалалар – Құлсары, Ақсай, Жаңаөзен, Хромтау;
4) шағын қалалар – Қандыағаш, Шалқар, Алға, Ембі, Темір, Жем, Форт-Шевченко.
Жергілікті қоныстандыру жүйелері Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің моно және шағын қалаларының айналасында қалыптасады.
31.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі халқын қоныстандыру жүйесінің перспективалы міндеті:
1) халық үшін экономикалық жағдай жасау арқылы ішкі көші-қон саясатын реттеу, көші-қон ағындарының едәуір бөлігін елдің жұмыс күші жетіспейтін солтүстік және шығыс өңірлеріне қайта бағыттау;
2) агломерациялау үрдісін дамыту;
3) қоныстандырудың тірек қаңқасының өңірлік орталықтарын (облыс орталықтары) және қоныстандырудың жергілікті жүйелерін (моно және шағын қалалар, өңірдің аудан орталықтары), сондай-ақ өңір ішінде көші-қон ағындарын тарту нүктелері ретінде тірек ауылдық елді мекендерді дамыту арқылы халықты қоныстандырудың өзара байланысты қаңқасын қалыптастыру болып табылады.
32.      Перспективалы демографиялық жағдай халық санының өсуімен сипатталады. Халықтың болжамды санына сәйкес, 2030 жылға қарай Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі халық саны 7,8%-ға, ал 2040 жылға қарай 20,3%-ға артып, 3 758,6 мың адамды құрайды. Сонымен қатар, 2050 жылдың соңына қарай тұтастай алғанда, өңір бойынша халық санының өсімі 36,2% болады және 4 254,6 мың адамды құрайды деп күтілуде.
2050 жылдың басындағы урбанизация деңгейі өңір бойынша 62,8%-ды құрайды. 2050 жылға қарай қала халқы 44,5%-ға артып, 2 671,2 мың адамды, ал ауыл халқы 23,8%-ға артып, 1 583,5 мың адамды құрайды.
Халықтың жас тобы еңбекке қабілетті жастан асқан жас тобындағы халықтың үлесінің артуына қарай өзгереді. 2050 жылға қарай еңбекке қабілетті жастан кіші халықтың үлесі 33,8%-дан (2023 жылы) 30,5%-ға (0-15 жас) дейін төмендейді, еңбекке қабілетті жастағы халықтың үлесі 56,1%-дан 56,0%-ға дейін төмендейді, еңбекке қабілетті жастан асқан халықтың үлесі 10,1%-дан 13,5%-ға дейін артады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің әкімшілік-аумақтық бірліктері бөлінісінде болжамды кезеңде барлық облыстарда халық санының өсуі күтіледі. Болжамды кезеңге қатысты халық санының ең көп өсуі Маңғыстау (1,6 есе), Атырау (1,5 есе) облыстарында, ал ең аз көрсеткіш Батыс Қазақстан облысында (13,0%-ға) күтіледі.

Миграционное сальдо имеет отрицательное значение, а суммарное отрицательное миграционное сальдо за анализируемый период составило 18,7 тысяч человек. В разрезе областей положительное миграционное сальдо наблюдается только в Мангистауской области.
30. На территории Западного региона Республики Казахстан центрами экономического роста выступают:
1) Актюбинская агломерация с центром в городе Актобе;
2) областные центры – Уральск, Атырау, Актау;
3) моногорода – Кульсары, Аксай, Жанаозен, Хромтау;
4) малые города – Кандыагаш, Шалкар, Алга, Эмба, Темир, Жем, Форт-Шевченко.
Локальные системы расселения формируются вокруг моно- и малых городов Западного региона Республики Казахстан.
31. Перспективной задачей системы расселения населения Западного региона Республики Казахстан выступает формирование взаимоувязанного каркаса расселения населения через:
1) регулирование внутренней миграционной политики путем создания экономических условий для населения, перенаправление значительной части миграционных потоков в трудодефицитные северные и восточные регионы страны;
2) развитие тенденции агломерирования;
3) развитие региональных центров опорного каркаса расселения (областные центры) и локальных систем расселения (моно- и малые города, районные центры региона), а также опорных сельских населенных пунктов как точек притяжения миграционных потоков внутри региона.
32. Перспективная демографическая ситуация характеризуется ростом численности населения. Согласно прогнозной численности населения, к 2030 году численность населения Западного региона Республики Казахстан увеличится на 7,8%, а к 2040 году – на 20,3% и составит 3 758,6 тысяч человек. Тем временем, в целом по региону прирост численности населения к концу 2050 года ожидается 36,2% и составит 4 254,6 тысяч человек.
Уровень урбанизации на начало 2050 года по региону составит 62,8%. К 2050 году городское население увеличится на 44,5% и составит 2 671,2 тысячи человек, а сельское население – на 23,8% и составит 1 583,5 тысяч человек.
Возрастная группа населения изменится в сторону увеличения доли населения в возрастной группе старше трудоспособного возраста. К 2050 году доля населения моложе трудоспособного возраста снизится с 33,8% (в 2023 году) до 30,5% (0-15 лет), доля населения в трудоспособном возрасте снизится с 56,1% до 56,0%, доля населения старше трудоспособного возраста повысится 10,1% до 13,5%.
В разрезе административно-территориальных единиц Западного региона Республики Казахстан в прогнозном периоде рост численности населения ожидается во всех областях. Наибольшее увеличение численности населения к прогнозному периоду ожидается в Мангистауской (в 1,6 раз), Атырауской (в 1,5 раз) областях, а наименьший показатель – в Западно-Казахстанской области (на 13,0%).

33.      Каспий қоныстандыру кіші аймағы шегінде қоныстандыру жүйелерін дамытудың негізгі проблемалары шөлдер мен жартылай шөлдер аймағында орналасқан аймақ аумағының едәуір бөлігінде халықтың тұруының қысылтаяң жағдайлары және осыған байланысты су ресурстарының шектен тыс тапшылығы және ауыл шаруашылығын дамыту үшін қолайсыз жағдайлар болып табылады.
Өңір халқын қоныстандыру жүйесінің негізгі міндеті тартылыс орталықтарында халық санын ұлғайту үшін көші-қон процестерін басқару болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде экономикалық өсу нүктелерін – орталығы Ақтөбе қаласында орналасқан агломерацияны қалыптастыру, сондай-ақ моно және шағын қалаларды мемлекеттік қолдау халықтың теріс сыртқы көші-қон сальдосын төмендетуге және өңірішілік көші-қон ағынын реттеуге, урбанизация деңгейінің өсуіне және жалпы халықтың әл-ауқатын арттыруға ықпал ететін болады.
Ақтөбе агломерациясын Батыс өңірінің жұмыс күші артық облыстарынан (мысалы, Атырау және Маңғыстау облыстары) еңбек ресурстарын тарту орталығы ретінде дамыту ресурстар мен капитал шоғырланатын урбанизациялаудың табиғи процесіне мүмкіндік береді. Өндірістік және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру халықтың елдің басқа өңірлеріне, сондай-ақ елден тыс көшіп кетуін төмендетеді.
34.      Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі халық санының жоғары өсімі, бірінші кезекте, халықтың табиғи өсімінің жоғары көрсеткіштерімен қамтамасыз етілетін болады. Сондықтан бүгінгі таңда біздің еліміздің өзекті міндеті отбасы құндылығы мен рөлін арттыру, сондай-ақ орта және көп балалы отбасыларды сақтауға моральдық және материалдық қолдау болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің өзекті перспективалық бағыттарының бірі облыстардың шекаралас аудандарының демографиялық әлеуетін нығайту болып табылады. Шекаралас аудандардың демографиялық жағдайы халықтың көші-қон ағынымен сипатталады.
Халықтың ағынын азайту және ауылдық аумақтардың демографиялық жағдайын жақсарту үшін ауыл шаруашылығы саласын жаңғырту және ұсақ тауардан орта және ірі тауарлы өндіріске көшу ұсынылады. Бұл ауылдық жерлерде бәсекеге қабілетті өндіріс пен қосымша жұмыс орындарын құруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік қолдау шаралары тіршілікті қамтамасыз ету инфрақұрылымын дамытуға, ең алдымен, халықтың табысының қажетті деңгейін қамтамасыз ететін жеткілікті экономикалық әлеуеті бар перспективалы ауылдық елді мекендерге бағытталуы тиіс.

33. Основными проблемами развития систем расселения в пределах Каспийской подзоны расселения являются экстремальные условия проживания населения на значительной части территории зоны, расположенной в зоне пустынь и полупустынь, и связанные с этим крайний дефицит водных ресурсов и неблагоприятные условия для развития сельского хозяйства.
Основной задачей системы расселения населения региона является управление миграционными процессами для увеличения численности населения в центрах притяжения.
Формирование в Западном регионе Республики Казахстан точек экономического роста – агломерации с центром в городе Актобе, а также государственная поддержка моно- и малых городов, будет способствовать снижению отрицательного внешнего миграционного сальдо населения и регулированию внутрирегионального миграционного потока, росту уровня урбанизации и, в целом, повышению благосостояния населения.
Развитие Актюбинской агломерации как центра притяжения трудовых ресурсов из трудоизбыточных областей Западного региона Республики Казахстан (Атырауская и Мангистауская области) способствует естественному процессу урбанизации, в котором будут сконцентрированы ресурсы и капитал. Реализация производственных и инфраструктурных проектов способствует снижению миграционного оттока населения в другие регионы страны, а также и за пределы страны.
34. Высокий прирост численности населения Западного региона Республики Казахстан, в первую очередь, будет обеспечен, высокими показателями естественного прироста населения. Поэтому на сегодняшний день актуальной задачей нашей страны является повышение ценности и роли семьи, а также моральная и материальная поддержка сохранения среднедетных, многодетных семей.
Одним из актуальных перспективных направлений Западного региона Республики Казахстан является укрепление демографического потенциала приграничных районов областей. Демографическая ситуация приграничных районов характеризуется миграционным оттоком населения.
Для снижения оттока населения и улучшения демографической ситуации сельских территорий предлагается модернизировать сельскохозяйственную отрасль и переход от мелкотоварного к средне- и крупнотоварному производству. Это позволит создать конкурентоспособное производство и дополнительные рабочие места в сельской местности.
Меры государственной поддержки должны направляться на развитие инфраструктуры жизнеобеспечения, прежде всего, в перспективные сельские населенные пункты, имеющие достаточный экономический потенциал, обеспечивающий необходимый уровень доходов населения.

35.      Басты міндеттердің бірі еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру болып табылады. Еңбек тапшылығы бар өңірлерді жұмыс күшімен қамтамасыз ету, өңірлік диспропорциялар мен демографиялық теңгерімсіздіктерді жою мақсатында ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу есебінен еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығы ынталандырылады.
Ерікті қоныс аудару мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) өңіраралық қоныс аудару – жұмысқа орналастыруға және/немесе кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу жөніндегі міндетті шартпен жұмыс күші артық облыстардан жұмыс күші тапшы облыстарға;
2) облыс ішіндегі қоныс аудару – мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілер есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болған кезде экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, экономикалық өсу нүктелеріне.
36.      Мемлекет тарапынан халықты экономикалық негізделген, оңтайлы қоныстандыру, ел дамуының өңірлік және демографиялық теңгерімділігін қамтамасыз ету мақсатында ішкі көші-қонды басқарудың тиімді жүйесін құру жөнінде шаралар қабылдануда. Ішкі көші-қон қозғалыстарының маңызды бағыттарының бірі мемлекеттің қолдауымен жұмыс күші мол өңірлерден азаматтарды еңбек ресурстарына қажеттілігі жоғары өңірлерге ерікті түрде көшіру, сондай-ақ экономикалық әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға қоныс аударуды ұйымдастыру болып қала береді.
37.      "Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2023-2027 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 961 қаулысына сәйкес, көші-қон саясатын іске асыру Қазақстан өңірлері арасындағы демографиялық теңгерімсіздікті жою тетіктерінің тиімділігін арттыруды көздейді, оның ішінде экономикалық ұтқырлық сертификатын енгізуді көздейді – қоныстандыру өңірлеріне қоныс аударушылар үшін тұрғын үй құнының 50% мөлшерінде қаржылық төлем, қоныс аударуды ынталандыру жөніндегі жол картасы, қоныстандыру өңірлерінде бейімделу және интеграция орталықтарын құру, білім беру гранттарын беру, 20 өңірлік еңбек ұтқырлығы орталықтарын ашу.
Ауылдық қоныстандыру жүйесін жетілдіру ауыл аумақтарының өндірістік, әлеуметтік және экологиялық функцияларын кеңейтудің алғышарттарын жасауды, ауыл халқының өмір сүру жағдайларын жақсартуды білдіреді. Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі Жолдауында атап өтілгендей, өңірлік саясатты жетілдіру мәселесі бойынша "адамдар инфрақұрылымға" қағидатының сақталуы айрықша маңызды. Перспективалы ауылдарды дамытуға баса назар аударылады.

35. Одной из главных задач выступает повышение мобильности трудовых ресурсов. С целью обеспечения трудодефицитных регионов рабочей силой, устранения региональных диспропорций и демографических дисбалансов стимулируется территориальная мобильность трудовых ресурсов за счет содействия в добровольном переселении.
Добровольное переселение осуществляется по следующим направлениям:
1. межрегиональное переселение – из трудоизбыточных областей в трудодефицитные области с обязательным условием по содействию в трудоустройстве и/или предпринимательской инициативе;
2. внутриобластное переселение – из населенных пунктов с низким экономическим потенциалом развития в города областного (районного) значения, в точки экономического роста при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда и/или за счет работодателей и трудоустройства на постоянное рабочее место.
36. Государством принимаются меры по созданию эффективной системы управления внутренней миграцией в целях экономически обоснованного, оптимального расселения населения, обеспечения региональной и демографической сбалансированности развития страны. Одним из важных направлений внутренних миграционных перемещений останется поддерживаемое государством добровольное переселение граждан из трудоизбыточных регионов в регионы с высокой потребностью в трудовых ресурсах, а также организация переселения из сел с низким экономическим потенциалом в города областного (районного) значения.
37. Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года №961 "Об утверждении Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2023-2027 годы" реализация миграционной политики предусматривает повышение эффективности механизмов устранения демографических дисбалансов между регионами Казахстана, в том числе внедрение сертификата экономической мобильности – денежной выплаты для возмещения 50% стоимости жилья для лиц, переселившихся в регионы расселения, Дорожной карты по стимулированию переселения, создание центров адаптации и интеграции в регионах расселения, предоставления образовательных грантов, открытие 20 региональных центров трудовой мобильности.
Совершенствование системы сельского расселения заключается в создании условий для расширения производственных, социальных и экологических функций сельских территорий, улучшении условий жизни сельского населения. Как отмечено в Послании Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года, по вопросу совершенствования региональной политики принципиально важным является соблюдение принципа "люди к инфраструктуре". Акцент сосредоточен на развитии перспективных сел.

38.      "Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы" нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18592 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 сәуірдегі № 29, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 164, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № ҚР ДСМ-50, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 243, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 113 және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 56/НҚ бірлескен бұйрығына сәйкес, ауылдық елді мекендер үшін мемлекеттік және әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қолжетімділік, елді мекендердің көлік, мәдени-демалыс, спорттық, іскерлік, өндірістік, цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері айқындалды, оның ішінде:
1) ауылдық округтердің орталықтары үшін келесі көрсеткіштер бойынша: жақын маңдағы ауылдарда тұратын балаларды тасымалдайтын жалпы білім беру мектебі, мектепке дейінгі ұйым, амбулаториялық-емханалық және жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, мәдени-демалыс кешені, спорт алаңдары, аудан орталығына дейін қатты жабыны бар жол, электрмен жабдықтау, орталықтандырылған сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, байланыс қызметтерінің қолжетімділігі, өндірістік инфрақұрылым объектілері, пошта бөлімшесі, дәріханалар, дүкендер, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының мамандарына жүгіну, әкімдік ғимаратындағы өзіне-өзі қызмет көрсету аймағы, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті;
2) қалған ауылдық елді мекендер үшін келесі көрсеткіштер бойынша: бастауыш мектеп немесе негізгі орта мектеп және (немесе) білім алушыларды жақын мектепке дейін және кері қарай тегін тасымалдау, мектепке дейінгі ұйым, амбулаториялық-емханалық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері, дәріханалар, электрмен жабдықтау, орталықтандырылған сумен жабдықтау, байланыс қызметтерінің қолжетімділігі, ауылдық округтің орталығына дейін қатты жабыны бар жол, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті.
Қойылған міндеттерді іске асыру ауыл және қала тұрғындарының өмір сүру сапасын арттыруға және алшақтықты қысқартуға, демек, ауыл шаруашылығы өндірісіне жас, жоғары білікті кадрларды тартуға, халықтың көші-қон ағынын азайтуға мүмкіндік береді.
Осылайша, Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде халықтың көші-қонын реттеу перспективада еңбек нарығындағы, әсіресе, жастар арасындағы шиеленісті төмендетуге, халықтың өмір сүруі үшін табиғи-климаттық жағдай қолайсыз аудандардан өмір сүру жағдайы аса қолайлы аудандарға халықты қоныстандырудың оңтайлы схемасын айқындауға, елдің шекара маңы аудандарын нығайтуға және шекараның қауіпсіздігін арттыруға мүмкіндік береді.

38. Согласно совместному приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 апреля 2019 года № 29, Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 164, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-50, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 243, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 113 и Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 апреля 2019 года № 56/НҚ, зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18592 "Об утверждении Cистемы региональных стандартов для населенных пунктов" для сельских населенных пунктов определены показатели доступности государственных и социальных услуг, обеспеченность транспортной, культурно-досуговой, спортивной, деловой, производственной, цифровой инфраструктурой населенных пунктов, в том числе:
1) для центров сельских округов по показателям: общеобразовательная школа с подвозом детей из близлежащих сел, дошкольная организация, организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую и скорую медицинскую помощь, культурно-досуговый комплекс, спортивные площадки, дорога с твердым покрытием до районного центра, электроснабжение, централизованное водоснабжение, газоснабжение, доступность услуг связи, объекты производственной инфраструктуры, почтовое отделение, аптеки, магазины, посещение специалистов некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", зона самообслуживания в здании акимата, автостанция или пункт обслуживания пассажиров;
2) для остальных сельских населенных пунктов по показателям: начальная школа или основная средняя школа и (или) бесплатный подвоз обучающихся до ближайшей школы и обратно, дошкольная организация, организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую медицинскую помощь, аптеки, электроснабжение, централизованное водоснабжение, доступность услуг связи, дорога до центра сельского округа с твердым покрытием, автостанция или пункт обслуживания пассажиров.
Реализация поставленных задач позволит повысить уровень и сократить разрыв в качестве жизни сельского и городского населения, и, следовательно, привлечь в сельскохозяйственное производство молодых, высококвалифицированных кадров, снизить миграционный отток населения.
Таким образом, регулирование миграции населения в Западном регионе Республики Казахстан позволит в перспективе снизить напряженность на рынке труда, особенно среди молодежи, определить рациональную схему расселения населения из районов с неблагоприятными природно-климатическими условиями для проживания населения в районы с более благоприятными условиями для жизни, укрепить приграничные районы страны и повысить безопасность границ.

2-параграф. Өндіргіш күштерді кешенді орналастыру шаралары
39.      Өңірді одан әрі дамытудың негізгі алғышарттары Ресей Федерациясының шектес облыстарымен белсенді сауда-экономикалық байланыстары, көмірсутек шикізатының ірі кен орнының бар болуы, оның аумағында еліміздің жалғыз теңіз қақпасы – Ақтау теңіз портының, Құрық, Форт-Шевченко, Баутино порттарының жұмыс істеуі және Қазақстанның негізгі көлік-транзит орталығының бірі, Еуропа мен Азия, Батыс Қазақстан мен еліміздің басқа өңірлері арасындағы "қақпасы" – Ақтөбе қаласы болып табылады.
Өңір аумағында өндіргіш күштерді орналастыруды перспективалы дамыту Six Sigma, Kaizen, Kanban және 5S үнемді өндіріс элементтерін енгізе отырып, белсенді индустрияландыруға баса назар аудара отырып жүзеге асыру ұсынылады.
Жалпы өңірлік өнімнің (ЖӨӨ) деңгейін арттыру және өңірдің негізгі бәсекелестік артықшылықтарын іске асыру мақсатында өңіраралық байланыстарды ұйымдастырудың және аралас өндірістерді кооперациялаудың тиімді нысаны болып табылатын бірқатар аумақтық-салалық кластерлерді қалыптастыру қажет.
Барлық өңір үшін негізгі азық-түлік базасы Ақтөбе мен Батыс Қазақстан облыстары болады деп болжанады.
Өңірді үйлесімді дамыту үшін өңдеуші өнеркәсіп пен экономиканың жоғары өнімді сервис секторындағы инвестициялық және еңбек ресурстарының бағыттылығын қамтамасыз ете отырып, оның экономикасын әртараптандыру саясатын жүргізу, сондай-ақ бірыңғай ішкі экономикалық нарықты қалыптастыру қажет, бұл тұтастай алғанда өңір мен ұлттық экономиканың біршама тұрақты өсімін қамтамасыз етеді.
Ұзақ мерзімді перспективада Қазақстан Республикасының Батыс өңірі шеңберінде облыстарды бірлесіп дамыту экономиканың өсуіне, оның ішінде: ЖӨӨ-нің 5,3 есе, ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің 5,7 есе, өнеркәсіптік өндіріс көлемінің 3,9 есе өсуіне ықпал етеді деп болжанады (осы Өңіраралық схемаға 3, 6, 7-қосымшалар).
40.      Экономика салаларын перспективалы дамыту
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің бәсекеге қабілетті экономикалық мамандануын дамыту мұнай-химия және химия өнеркәсібінде, құрылыс материалдарын өндіруде, машина жасауда, тау-кен металлургия кешенінде, агроөнеркәсіптік кешенде өндірісті дамытуды қарқындату негізінде болжанады.
41.      Мұнай өнеркәсібі, оның ішінде мұнай өңдеу, мұнай-газ химиясы
Сала Қазақстан Республикасының Батыс өңірі экономикасының басым салаларының бірі болып қала береді. Мұнай-газ химия өнеркәсібі елдің өңдеу саласын дамытудың перспективалы бағыты болып табылады, аралас салаларда (құрылыс, автомобиль өнеркәсібі, медицина, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және басқалар) өнеркәсіптік өндірісті дамытуды ынталандырады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі үшін мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу, мұнай-газ химиясы, олармен байланысты машина жасау және мұнай-газ өнеркәсібі үшін сервистік қызметтер жөніндегі ұлттық кластерді толыққанды дамыту маңызды, ол Атырау, Маңғыстау және Батыс Қазақстан облыстарының аумағында іске асырылатын болады.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы
2030 жылға дейін:

Параграф 2. Меры комплексного размещения производительных сил
39. Основными предпосылками дальнейшего развития региона будут являться активные торгово-экономические связи с сопредельными областями Российской Федерации, наличие крупных месторождений углеводородного сырья, функционирование на его территории единственных морских ворот страны – морского порта Актау, портов Курык, Форт-Шевченко, Баутино и города Актобе, являющегося "вратами" между Европой и Азией, между Западным Казахстаном и остальными регионами страны, одним из основных транспортно-транзитных центров Казахстана.
Перспективное развитие размещения производительных сил на территории региона будет осуществляться с акцентом на активную индустриализацию с внедрением элементов бережливого производства Six Sigma, Kaizen, Kanban и 5S.
В целях повышения уровня валового регионального продукта (ВРП) и реализации основных конкурентных преимуществ региона необходимо формирование ряда территориально-отраслевых кластеров, которые являются эффективной формой организации межрегиональных связей и кооперации смежных производств.
Предполагается, что основной продовольственной базой для всего региона будут Актюбинская и Западно-Казахстанская области.
Для сбалансированного развития региона необходимо проведение политики диверсификации его экономики с обеспечением направленности инвестиционных и трудовых ресурсов в обрабатывающую промышленность и высокопроизводительные сервисные сектора экономики, а также формирование единого внутреннего экономического рынка, что обеспечит более устойчивый рост региона и национальной экономики в целом.
Предполагается, что в долгосрочной перспективе совместное развитие областей в рамках Западного региона Республики Казахстан будет способствовать росту экономики, в том числе: ВРП – в 5,3 раза, валовой продукции сельского хозяйства – в 5,7 раз, объема промышленного производства – в 3,9 раз (приложения 3, 6, 7 к настоящей Межрегиональной схеме).
40. Перспективное развитие отраслей экономики
Развитие конкурентоспособной экономической специализации Западного региона Республики Казахстан предполагается на основе интенсификации развития производства в нефтехимической и химической промышленности, производстве строительных материалов, машиностроении, горно-металлургическом комплексе, агропромышленном комплексе.
41. Нефтяная промышленность, в том числе нефтепереработка, нефтегазохимия
Отрасль останется одной из приоритетных отраслей экономики Западного региона Республики Казахстан. Нефтегазохимическая промышленность является перспективным направлением развития обрабатывающей отрасли страны, стимулирует развитие промышленного производства в смежных отраслях (строительство, автомобильная промышленность, медицина, жилищно-коммунальное хозяйство и другие).
Для Западного региона Республики Казахстан важно полноценно развивать Национальный кластер по добыче и переработке нефти и газа, нефтегазохимии, связанного с ними машиностроения и сервисных услуг для нефтегазовой промышленности, который будет реализовываться на территории Атырауской, Мангистауской и Западно-Казахстанской областей.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:

1) Ақтөбе қаласында мұнай-химия реагенттерін шығаратын зауыт салу;
2) Мұғалжар ауданының Жем қаласында мұнай-химия кешенін салу;
3) дизель отынының, мазуттың жаңа өндірістерін құру;
4) газды сұйық отынға қайта өңдеу;
2040 жылға дейін:
1) мұнай-химия саласы үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту;
2) шағын және орта бизнес кәсіпорындарының мұнай-химия өндірістерімен интеграциясын ынталандыру;
2050 жылға дейін:
1) халықаралық стандарттарға сәйкес мұнай-химия өндірістері үшін мамандарды оқыту және қайта даярлау;
2) жаңа өндірістер құру, сала өнімдерінің номенклатурасын кеңейту.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:
1)      "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" арнайы экономикалық аймағының аумағында полипропилен, полиэтилен, газ бөлу қондырғысын өндіретін интеграцияланған газ-химия кешенін салу,
2)      "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" арнайы экономикалық аймағының аумағында бутадиенді каучуктар өндіретін зауыт салу;
3)      Атырау қаласында терефтал қышқылы мен оның тұздарын өндіретін зауыт салу;
4)      Атырау қаласында полиэтилен өндіру жобасы;
5)      Мақат ауданында Қашаған кен орнының шикізат базасында газ өңдеу зауытын салу;
6)      Атырау қаласында жеңіл көмірсутектерді терең өңдеу кешенін салу;
7)      "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" арнайы экономикалық аймағының инфрақұрылымын дамыту;
8)      Атырау қаласында мұнай мен газды, мұнай химиясын өндіру және қайта өңдеу жөніндегі қосалқы кластерді іске асыру;
2040 жылға дейін:
1)      мұнай-химия өнімдерін қосылған құны жоғары өнімге одан әрі өңдеу жөніндегі кәсіпорындарды құру үшін "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" арнайы экономикалық аймағына инвесторларды тарту жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
2)      облыстың мұнай-химия саласын әлемдік өндіріс және өткізу жүйесіне интеграциялау;
3)      көмірсутек шикізатын тазарту, терең өңдеу жөніндегі мұнай-химия өндірістері мен технологияларын құру және жетілдіру жөніндегі ғылыми-зерттеу ұйымдарының жүйесін құру;
4)      мұнай-химия саласы үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту;
5)      шағын және орта бизнес кәсіпорындарының мұнай-химия өндірістерімен интеграциясын ынталандыру;
6)      экспортқа бағдарланған жоғары технологиялық өндірістердің пайда болуын ынталандыру;
2050 жылға дейін:
1) халықаралық стандарттарға сәйкес мұнай-химия өндірістері үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау;

1) строительство завода по выпуску нефтехимических реагентов в городе Актобе;
2) строительство нефтехимического комплекса в городе Жем Мугалжарского района;
3) создание новых производств дизельного топлива, мазута;
4) переработка газа в жидкое топливо;
до 2040 года:
1) развитие системы подготовки и переподготовки кадров для нефтехимической отрасли;
2) стимулирование интеграции предприятий малого и среднего бизнеса с нефтехимическими производствами;
до 2050 года:
1) подготовка и переподготовка специалистов для нефтехимических производств в соответствии с международными стандартами;
2) создание новых производств, расширение номенклатуры продукции отрасли.
Атырауская область
до 2030 года:
1) строительство интегрированного газохимического комплекса с производством полипропилена, полиэтилена, газосепарационной установки на территории специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк";
2) строительство завода по производству бутадиеновых каучуков на территории специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк";
3) строительство завода по производству терефталевой кислоты и ее солей в городе Атырау;
4) проект по производству полиэтилена в городе Атырау;
5) строительство газоперерабатывающего завода на базе сырья месторождения Кашаган в Макатском районе;
6) строительство комплекса глубокой переработки легких углеводородов в городе Атырау;
7) развитие инфраструктуры специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк";
8) реализация подкластера по добыче и переработке нефти и газа, нефтехимии в городе Атырау;
до 2040 года:
1) проведение работ по привлечению инвесторов в специальную экономическую зону "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" для создания предприятий по дальнейшей переработке продукции нефтехимии в продукцию с высокой добавленной стоимостью;
2) интеграция нефтехимической отрасли области в мировую систему производства и сбыта;
3) создание системы научно-исследовательских организаций по созданию и совершенствованию нефтехимических производств и технологий по очистке, глубокой переработке углеводородного сырья;
4) развитие системы подготовки и переподготовки кадров для нефтехимической отрасли;
5) стимулирование интеграции предприятий малого и среднего бизнеса с нефтехимическими производствами;
6) стимулирование появления экспортоориентированных высокотехнологичных производств;
до 2050 года:
1) подготовка и переподготовка специалистов для нефтехимических производств в соответствии с международными стандартами;

2) жаңа өндірістер құру, сала өнімдерінің номенклатурасын кеңейту.
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1)      Бәйтерек ауданында сұйық метанол өндіретін газ-химия кешенін салу;
2)      Теректі ауданында мұнайды терең өңдеу зауытын салу;
3)      табиғи газдан базалық майлардың компоненттерін өндіру жобасы;
4)      мұнай-газ машина жасау кластерін дамыту;
2040 жылға дейін:
1) жаңа өндірістер құру есебінен өңірдің экспорттық номенклатурасын кеңейту;
2050 жылға дейін:
1) жаңа жоғары технологиялық өндірістер құруға инвестициялар тарту;
2) сыртқы және ішкі нарықтарда сала өнімдерінің экспортын ілгерілету.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:
1)      Ақтау қаласындағы көмірсутек шикізатын қайта өңдеу кешенін жаңғырту;
2)      Жаңаөзен қаласында жаңа газ өңдеу зауытын салу;
3)      "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағында мұнай сервисі қызметтерінің қосалқы кластерін іске асыру;
4)      Ақтау қаласында сұйытылған мұнай газы мен газ конденсатын өндіру жөніндегі жаңа ашылатын объектілер үшін жергілікті жер қойнауын пайдаланушылар өндіретін жеңіл көмірсутектердің кең фракциясын шикізатпен қамтамасыз ету мүмкіндігін қарау;
5)      өңірде инвестициялық жобаларды іске асыруға жәрдемдесу және шикізатты қайта өңдеуге арналған отандық жабдықтар өндірісін жолға қоя отырып, мұнай химиясын, газ өңдеуді дамытуға баса назар аударылған Жаңаөзен қаласының технопаркі аумағында өндірістерді оқшаулау жолымен шаралар қабылдау;
6)      кадрларды даярлау жүйесін дамыту;
2040 жылға дейін:
1) жаңа өндірістер құру есебінен өңірдің экспорттық номенклатурасын кеңейту;
2) дағдыларды дамыту және білікті кадрларды даярлау;
3) жаңа өндірістер құру үшін инвестициялар тарту;
2050 жылға дейін:
1) жаңа жоғары технологиялық өндірістер құруға инвестициялар тарту;
2) өндіріс көлемін ұлғайту және ішкі және сыртқы нарықтарда сұранысқа ие өңделген тауарлар номенклатурасын кеңейту;
3) сыртқы және ішкі нарықтарда сала өнімдерінің экспортын ілгерілету.
42.      Тау-кен металлургия кешені
Саланы дамыту өнімдері сыртқы нарықтарға және ішкі нарықтың сұранысын қанағаттандыруға бағытталатын қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, жаңа қайта өңдеу өндірістерін кезең-кезеңімен құруға бағытталған.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің тау-кен-металлургия кешенін дамыту перспективалары өңірдің қолда бар минералдық-шикізат базасын игеруге байланысты.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы
2030 жылға дейін:
1)      Мұғалжар ауданындағы Юбилейное алтын кені кен орнында тау-кен металлургия комбинатын іске қосу;

2) создание новых производств, расширение номенклатуры продукции отрасли.
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) строительство газохимического комплекса по производству жидкого метанола в районе Байтерек;
2) строительство завода по глубокой переработке нефти в Теректинском районе;
3) проект производства компонентов базовых масел из природного газа;
4) развитие подкластера нефтегазового машиностроения;
до 2040 года:
1) расширение экспортной номенклатуры региона за счет создания новых производств;
до 2050 года:
1) привлечение инвестиций на создание новых высокотехнологичных производств;
2) продвижение экспорта продукции отрасли на внешних и внутренних рынках.
Мангистауская область
до 2030 года:
1) модернизация комплекса по переработке углеводородного сырья в городе Актау;
2) строительство нового газоперерабатывающего завода в городе Жанаозене;
3) реализация подкластера нефтесервисных услуг в специальной экономической зоне "Морпорт Актау";
4) рассмотрение возможности обеспечения сырьем широкой фракции легких углеводородов, производимых местными недропользователями для новых открывающихся объектов по производству сжиженного нефтяного газа и газового конденсата в городе Актау;
5) принятие мер по содействию реализации инвестиционных проектов в регионе путем локализации производств на территории технопарка города Жанаозена с акцентированием на развитии нефтехимии, газопереработки с налаживанием производства отечественного оборудования для переработки сырья;
6) развитие системы подготовки кадров;
до 2040 года:
1) расширение экспортной номенклатуры региона за счет создания новых производств;
2) развитие навыков и подготовка квалифицированных кадров;
3) привлечение инвестиций для создания новых производств;
до 2050 года:
1) привлечение инвестиций на создание новых высокотехнологичных производств;
2) увеличение объема производства и расширение номенклатуры обработанных товаров, пользующихся спросом на внутреннем и внешних рынках;
3) продвижение экспорта продукции отрасли на внешних и внутренних рынках.
42. Горно-металлургический комплекс
Развитие отрасли нацелено на поэтапное создание новых перерабатывающих производств с применением современных технологий, продукция которой будет направлена на внешние рынки и удовлетворение спроса внутреннего рынка.
Перспективы развития горно-металлургического комплекса Западного региона Республики Казахстан будут зависеть от освоения имеющейся минерально-сырьевой базы региона.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:
1) запуск горно-металлургического комбината на золоторудном месторождении Юбилейное в Мугалжарском районе;

2)      Ақтөбе қаласында болат дайындамаларының болат балқыту зауытын іске қосу;
3)      Мәртөк ауданында титан-цирконий кендерін өндіру және қайта өңдеу жөніндегі тау-кен байыту кешенін салу;
4)      никель-кобальт кендерін өндіру және аккумулятор зауытын салу;
5)      Кемпірсай алаңында никель кенін өңдеу және байыту және никель-кобальт сульфатын өндіру зауытын салу;
6)      Хромтау ауданында Лиманное мыс кен орнын игеру;
7)      бағалы металдарды (алтын және басқа металдар) қайта өңдеу және байыту;
8)      Хромтау ауданындағы Дон тау-кен байыту комбинатында брикеттеу фабрикасын салу;
9)      Ақтөбе қаласында жоғары көміртекті және төмен көміртекті феррохром шлактарын қайта өңдеу кешендерін салу;
10)      Байғанин ауданында цемент шикізатын өндіруді ұйымдастыру және цемент өндіру зауытын салу;
11)      кенді емес пайдалы қазбалар кен орындарын өнеркәсіптік айналымға тарту үшін инвестициялар тарту;
12)      салалық құжаттар, Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде инвестициялық жобаларды қолдау және сүйемелдеу;
13)      сала кәсіпорындарында цифрлық технологияларды енгізу;
2040 жылға дейін:
1)      Ақтөбе қаласында металлургиялық кластер құру;
2)      Байғанин ауданында шыны өнеркәсібі үшін кварц құмын өндіруді ұйымдастыру;
3)      Мәртөк ауданында "Оңтүстік Мәртөк" мұнай кен орнын игеруге инвестициялар тарту;
4)      салада өнімділікті арттыру үшін қазіргі заманғы технологияларды енгізу;
5)      жаңа технологиялық және жүйе құраушы өндірістерді дамыту үшін жағдайлар жасау;
6)      саладағы инвестициялық ахуалды жақсарту;
7)      кадрларды даярлау және қайта даярлау;
2050 жылға дейін:
1)      жоғары тиімді шетелдік технологияларды тарта отырып, салада инновациялық жобаларды іске асыруды қолдау;
2)      өндірістің экономикалық тиімділігін арттыру, еңбек өнімділігін арттыру, цифрландыруды қамтамасыз ету, ресурс үнемдеуді дамыту;
3)      геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу есебінен минералдық-шикізат базасын кеңейту;
4)      минералдық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі шағын және орта кәсіпорындар желісін құруды ынталандыру;
5)      пайдаланылған кен орындарының қалдықтарынан шикізат алуға мүмкіндік беретін жаңа технологияларды игеру және трансферттеу.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:
1) "Теңізшевройл" кәсіпорнын болашақта кеңейту жобасын іске асыру;
2) Қашаған кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік игеру;
3) мұнай-газ сервистік кәсіпорындардың технологиялық базасын дамыту;
4) әлемдік нарықтарға мұнай жеткізудің жаңа бағыттарын әзірлеу;
5) мұнай-газ саласында сервистік қызметтерді дамыту (мұнай кәсіпшілігі жабдықтарын орнату және жөндеу, монтаждау және бөлшектеу жөніндегі қызметтер, геологиялық барлау жұмыстары, инжинирингтік және консалтингтік қызметтер жүргізу және т.б.);
2040 жылға дейін:

2) запуск сталеплавильного завода стальных заготовок в городе Актобе;
3) строительство горно-обогатительного комплекса по добыче и переработке титано-циркониевых руд в Мартукском районе;
4) добыча никель-кобальтовых руд и строительство аккумуляторного завода;
5) строительство завода по переработке и обогащению никелевой руды и производству сульфата никель-кобальта на Кемпирсайской площади;
6) освоение месторождения медной руды Лиманное в Хромтауском районе;
7) переработка и обогащение драгоценных металлов (золото и другие металлы);
8) строительство фабрики брикетирования на Донском горно-обогатительном комбинате в Хромтауском районе;
9) строительство комплексов по переработке шлаков выскокоуглеродистого и низкоуглеродистого феррохрома в городе Актобе;
10) организация добычи цементного сырья и строительство завода по производству цемента в Байганинском районе;
11) привлечение инвестиций для вовлечения в промышленный оборот месторождений нерудных полезных ископаемых;
12) поддержка и сопровождение инвестиционных проектов в рамках отраслевых документов, Единой карты индустриализации;
13) внедрение цифровых технологий на предприятиях отрасли;
до 2040 года:
1) создание металлургического кластера в городе Актобе;
2) организация добычи кварцевого песка для стекольной промышленности в Байганинском районе;
3) привлечение инвестиций на разработку нефтяного месторождения "Южный Мартук" в Мартукском районе;
4) внедрение современных технологий для повышения производительности в отрасли;
5) создание условий для развития новых технологических и системообразующих производств;
6) улучшение инвестиционного климата в отрасли;
7) подготовка и переподготовка кадров;
до 2050 года:
1) поддержка реализации инновационных проектов в отрасли с привлечением высокоэффективных зарубежных технологий;
2) повышение экономической эффективности производств, увеличение производительности труда, обеспечение цифровизации, развитие ресурсосбережения;
3) расширение минерально-сырьевой базы за счет проведения геологоразведочных работ;
4) стимулирование создания сети малых и средних предприятий по переработке минерального сырья;
5) освоение и трансферт новых технологий, позволяющих извлекать сырье из хвостов отработанных месторождений.
Атырауская область
до 2030 года:
1) реализация проекта будущего расширения предприятия "Тенгизшевройл";
2) опытно-промышленная разработка месторождения Кашаган;
3) развитие технологической базы нефтегазосервисных предприятий;
4) разработка новых маршрутов поставки нефти на мировые рынки;
5) развитие сервисных услуг в нефтегазовой отрасли (установка и ремонт нефтепромыслового оборудования, услуги по монтажу и демонтажу, геологоразведочные работы, проведение инжиниринговых и консалтинговых услуг и прочее);
до 2040 года:

1)      қажетті көлемде геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
2)      өнеркәсіптік игеру үшін пайдалы қазбалардың қорлары мен ресурстарын дайындау;
3)      облыстың кен орындарын игеру бойынша инвестициялық белсенділікті ынталандыру;
4)      мұнай беруді арттыру технологияларын қолдану;
5)      сервистік компаниялардың қызметін қолдау және ынталандыру;
6)      мұнай мен газды өндіру және тасымалдау процестерін жетілдіру;
7)      мұнай және газ өндіру процестерін қолдау үшін сервистік жобаларды құру және дамыту;
2050 жылға дейін:
1) көмірсутек шикізаты бағыты бойынша облыстың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
2) геологиялық қорларды неғұрлым толық алудың қайталама және үшінші әдістерін пайдалану арқылы игерілетін кен орындарында мұнай өндіруді арттыру, инновациялық технологияларды қолдану.
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1) Ақжайық ауданында "Сатимола" кен орны базасында калий тұздарын өндіру жөніндегі байыту-өндірістік кешенінің құрылысы;
2) Бөрлі ауданында Қарашығанақ кен орнын кеңейту жобасын іске асыру;
3) Бәйтерек ауданында "Рожков кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік пайдалану" жобасын іске асыру;
4) мұнай-газ сервистік кәсіпорындардың технологиялық базасын дамыту;
5) қажетті көлемде геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
6) Бәйтерек ауданында қазіргі заманғы құйма өндірісін салу;
7) металлургия өнеркәсібінде жобаларды енгізу есебінен еңбек өнімділігін арттыру;
8) саладағы инвестициялық жобаларды іске асыру, кәсіпорындарды экспорттаушыларды қолдау жөніндегі бағдарламаларға қатысуға тарту, шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту үшін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету;
9) Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде инвестициялық жобаларды іске асыруда қолдау көрсету;
2040 жылға дейін:
1) облыстың кен орындарын игеру бойынша инвестициялық белсенділікті ынталандыру;
2) сервистік компаниялардың қызметін қолдау және ынталандыру;
3) мұнай мен газды өндіру және тасымалдау процестерін жетілдіру;
4) мұнай және газ өндіру процестерін қолдау үшін сервистік жобаларды құру және дамыту;
5) шикізатты терең өңдеудің заманауи технологияларын әзірлеу және енгізу бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарының кешенін орындау;
6) саланы цифрландыру және автоматтандыру;
2050 жылға дейін:
1) көмірсутек шикізаты бағыты бойынша облыстың минералдық-шикізат базасын одан әрі дамыту;
2) геологиялық қорларды неғұрлым толық алудың қайталама және үшінші әдістерін пайдалану арқылы игерілетін кен орындарында газ және мұнай өндіруді арттыру, инновациялық технологияларды қолдану;

1) проведение в необходимом объеме геологоразведочных работ;
2) подготовка запасов и ресурсов полезных ископаемых для промышленного освоения;
3) стимулирование инвестиционной активности по освоению месторождений области;
4) применение технологий повышения нефтеотдачи;
5) поддержка и стимулирование деятельности сервисных компаний;
6) совершенствование процессов добычи и транспортировки нефти и газа;
7) создание и развитие сервисных проектов для поддержки процессов добычи нефти и газа;
до 2050 года:
1) дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы области по направлению углеводородного сырья;
2) повышение добычи нефти на разрабатываемых месторождениях путем использования вторичных и третичных методов более полного извлечения геологических запасов, применение инновационных технологий.
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) строительство обогатительно-производственного комплекса по производству калийных солей на базе месторождения "Сатимола" в Акжаикском районе;
2) реализация проекта расширения Карачаганакского месторождения в Бурлинском районе;
3) реализация проекта "Рожковская опытно-промышленная эксплуатация месторождения" в районе Бәйтерек;
4) развитие технологической базы нефтегазосервисных предприятий;
5) проведение в необходимом объеме геологоразведочных работ;
6) строительство современного литейного производства в районе Бәйтерек;
7) увеличение производительности труда за счет ввода проектов в металлургической промышленности;
8) реализация инвестиционных проектов в отрасли, привлечение предприятий к участию в программах по поддержке экспортеров, оказание мер государственной поддержки для развития малого и среднего предпринимательства;
9) оказание поддержки в реализации инвестиционных проектов в рамках Единой карты индустриализации;
до 2040 года:
1) стимулирование инвестиционной активности по освоению месторождений области;
2) поддержка и стимулирование деятельности сервисных компаний;
3) совершенствование процессов добычи и транспортировки нефти и газа;
4) создание и развитие сервисных проектов для поддержки процессов добычи нефти и газа;
5) выполнение комплекса научно-исследовательских работ по разработке и внедрению современных технологий глубокой переработки сырья;
6) цифровизация и автоматизация отрасли;
до 2050 года:
1) дальнейшее развитие минерально-сырьевой базы области по направлению углеводородного сырья;
2) повышение добычи газа и нефти на разрабатываемых месторождениях путем использования вторичных и третичных методов более полного извлечения геологических запасов, применение инновационных технологий;

3) аралас салаларды дамыту;
4) металдардан өнім шығару бойынша өндірістерді дамыту.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:
1)      "Жетібай" және "Қаламқас" кен орындарына іргелес кен орындарында қосымша геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
2)      Қарақия ауданындағы "Беке" киров кен орнын игеру;
3)      Түпқараған және Қарақия аудандарында ас тұзын өндіру;
4)      жаңа кен орындарын игеру бойынша геологиялық барлау қызметіне жәрдемдесу;
5)      Маңғыстау ауданында "Жездібассай" кен орнында катодты мыс өндіретін зауыт салу;
6)      құбыр өнімдерін шығаратын зауыт салу;
7)      корпустық құбырлар, металл прокат, құбырларға арналған фитингтер, болттар, бұрандалар, дюбельдер өндірісін ұйымдастыру үшін инвесторларды тарту;
2040 жылға дейін:
1)      пайдаланылатын қорларды ұлғайту мақсатында кен орындарында кешенді геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу;
2)      саланың қажеттіліктеріне сәйкес білікті кадрлар даярлау үшін техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінің желісін дамыту;
3)      көмірсутек шикізатын алудың жаңа технологияларын енгізу;
4)      саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
5)      шағын кәсіпорындар құруға жәрдемдесу;
2050 жылға дейін:
1) жергілікті шикізат базасында жаңа жоғары технологиялық өндірістер құру;
2) өнімнің жоғары технологиялық түрлерінің номенклатурасын кеңейту және өндіріс көлемін ұлғайту;
3) шағын инновациялық кәсіпорындар құруды ынталандыру;
4) сала өнімдерінің экспортына жәрдемдесу;
5) ірі халықаралық өндірушілерді тарту.
43.      Химия өнеркәсібі
Перспективалы салалардың бірі химия өнеркәсібі болады.
Перспективада саладағы басты міндет жаңа жоғары технологиялық өндірістерді құру болады.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы
2030 жылға дейін:
1)      Ақтөбе қаласында диализаторлар (токсиндерді кетіретін және қанды пайдалы заттармен байытатын стерильді сүзгі) өндіру жөніндегі жобаны іске асыру;
2)      Ақтөбе қаласындағы "Ақтөбе хром қосылыстары зауыты" АҚ-да технологиялық процестерді және оларды қолданыстағы цехтарда аппаратуралық ресімдеуді, басқару, автоматтандыру, механикаландыру жүйелерін, өндіріс қалдықтарын пайдалануды жетілдіру;
3)      Ақтөбе қаласында химиялық реагенттер (антифриз және мотор майы) өндіру жөніндегі жобаны іске асыру;
4)      органикалық гуминді топырақ жақсартқыш өндіру;
5)      Ақтөбе қаласында терең өңделген тауарлық өнімнің жаңа түрлерін өндіру (экологиялық таза отын және битум);
6)      саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
2040      жылға дейін:
1)      өнім өндірісінде озық технологияларды енгізу;

3) развитие смежных отраслей;
4) развитие производств по выпуску продукции из металлов.
Мангистауская область
до 2030 года:
1) проведение дополнительных геологоразведочных работ на месторождениях, прилегающих к месторождениям "Жетыбай" и "Каламкас";
2) разработка месторождения киров "Беке" в Каракиянском районе;
3) добыча поваренной соли в Тупкараганском и Каракиянском районах;
4) содействие геологоразведочной деятельности по разработке новых месторождений;
5) строительство завода по производству катодной меди на месторождении "Жездыбассай" в Мангистауском районе;
6) строительство завода по производству трубной продукции;
7) привлечение инвесторов для организации производства обсадных труб, металлопроката, фитингов для труб, болтов, винтов, дюбелей;
до 2040 года:
1) проведение комплексных геологоразведочных работ месторождений с целью увеличения эксплуатируемых запасов;
2) развитие сети учреждений технического и профессионального образования для подготовки квалифицированных кадров в соответствии с потребностями отрасли;
3) внедрение новых технологий извлечения углеводородного сырья;
4) развитие кадрового потенциала отрасли;
5) содействие созданию малых предприятий;
до 2050 года:
1) создание новых высокотехнологичных производств на базе местного сырья;
2) расширение номенклатуры и увеличение объемов производства высокотехнологичных видов продукции;
3) стимулирование создания малых инновационных предприятий;
4) содействие экспорту продукции отрасли;
5) привлечение крупных международных производителей.
43. Химическая промышленность
Одной из перспективных отраслей станет химическая промышленность.
Главной задачей в отрасли в перспективе будет создание новых высокотехнологичных производств.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:
1) реализация проекта по производству диализаторов (стерильный фильтр, который удаляет токсины и обогащает кровь полезными веществами) в городе Актобе;
2) совершенствование технологических процессов и их аппаратурного оформления в действующих цехах, систем управления, автоматизации, механизации, использованию отходов производства на АО "Актюбинский завод хромовых соединений" в городе Актобе;
3) реализация проекта по производству химических реагентов (антифриз и моторное масло) в городе Актобе;
4) производство органического гуминного почвоулучшителя;
5) производство новых видов товарной продукции глубокой переработки в городе Актобе (экологически чистое топливо и битум);
6) развитие кадрового потенциала отрасли;
до 2040 года:
1) внедрение передовых технологий в производстве продукции;

2)      аса таза химиялық заттарды, металдарды, қорытпалар мен композициялық материалдарды шығару мақсатында жаңа технологиялар мен модульдерді әзірлеу және енгізу;
3)      ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-құрылымдаушылық жұмыстарды (ҒЗТҚЖ) қолдау және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін енгізу;
4)      кадрларды оқыту және қайта оқыту;
2050 жылға дейін:
1) өндірілетін өнімнің экспорттық бағытын ұлғайту;
2) жоғары тиімді технологияларды енгізу арқасында өндірілетін мұнай ілеспе газын толық өңдеу және кәдеге жарату;
3) жаңа жоғары технологиялық өндірістер құруға инвестициялар тарту;
4) сыртқы және ішкі нарықтарда сала өнімдерінің экспортын ілгерілету.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:
1) Атырау қаласында геосинтетикалық маталар өндірісі;
2) Атырау қаласында аммиак және карбамид өндіретін зауыт салу;
3) Атырау қаласында экструзиялық геосинтетика өндіру цехы;
4) Атырау қаласында каустикалық сода, тұз қышқылы, алюминий оксихлориді және темір хлориді өндіретін зауыт салу;
5) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жабдықтарын жаңғырту;
6) сала үшін білікті кадрлар даярлау;
2040 жылға дейін:
1)      технологиялық процестерді және өнім сапасын жақсарту;
2)      саланы цифрландыру;
3)      жаңа өнімдерді құруды қолдау;
4)      қосылған құны жоғары химиялық өнім өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру;
5)      кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін одан әрі дамыту;
2050 жылға дейін:
1) салаға ірі химиялық компанияларды тарту;
2) салаға инвестициялар тарту;
3) түпкілікті өнім өндірісін дамыту;
4) ҒЗТКЖ-ны ынталандыру;
5) саланы кадрлық қамтамасыз ету.
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1)      Сатимола (Ақжайық ауданы) және Шалқар (Теректі ауданы) кен орындарына калий тыңайтқыштары зауытын салу;
2)      кадрлардың кәсіби деңгейін арттыру;
3)      Индустрияландырудың бірыңғай картасы шеңберінде саладағы өндірістерді жаңғыртуды мемлекеттік қолдау;
4)      салалық көрмелер, форумдар мен семинарлар шеңберінде саланың озық технологияларын ілгерілету;
2040 жылға дейін:
1) шығарылатын өнім ассортиментін кеңейту;
2) газды қайта өңдеу жолымен азотты тыңайтқыштар шығаруды игеру;
3) халықаралық стандарттарға бағдарланған кадрлар даярлау жүйесін дамыту;
2050 жылға дейін:
1) қосылған құны жоғары химиялық өнім өндіру бойынша жаңа қазіргі заманғы кәсіпорындар құру;
2) экспортқа бағдарланған химиялық өнім үлесін ұлғайту;
3) облыс аумағында инновациялық жобалар мен өндірістерді дамыту.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:

2) разработка и внедрение новых технологий и модулей с целью получения особо чистых химических веществ, металлов, сплавов и композиционных материалов;
3) поддержка научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР) и внедрения результатов научных исследований;
4) обучение и переобучение кадров;
до 2050 года:
1) увеличение экспортной направленности производимой продукции;
2) полная переработка и утилизация добываемого нефтяного попутного газа за счет внедрения высокоэффективных технологий;
3) привлечение инвестиций на создание новых высокотехнологичных производств;
4) продвижение экспорта продукции отрасли на внешних и внутренних рынках.
Атырауская область
до 2030 года:
1) производство геосинтетических тканей в городе Атырау;
2) строительство завода по производству аммиака и карбамида в городе Атырау;
3) цех по производству экструзионной геосинтетики в городе Атырау;
4) строительство завода по производству каустической соды, соляной кислоты, оксихлорида алюминия и хлорида железа в городе Атырау;
5) модернизация оборудования действующих предприятий;
6) подготовка квалифицированных кадров для отрасли;
до 2040 года:
1) улучшение технологических процессов и качества продукции;
2) цифровизация отрасли;
3) поддержка создания новых продуктов;
4) реализация инвестиционных проектов по производству химической продукции с высокой добавленной стоимостью;
5) дальнейшее развитие системы подготовки и переподготовки кадров;
до 2050 года:
1) привлечение крупных химических компаний в отрасль;
2) привлечение инвестиций в отрасль;
3) развитие производства конечной продукции;
4) стимулирование НИОКР;
5) кадровое обеспечение отрасли.
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) строительство завода калийных удобрений на месторождениях Сатимола (Акжаикский район) и Челкар (Теректинский район);
2) повышение профессионального уровня кадров;
3) государственная поддержка модернизации производств в отрасли в рамках Единой карты индустриализации;
4) продвижение передовых технологий отрасли в рамках отраслевых выставок, форумов и семинаров;
до 2040 года:
1) расширение ассортимента выпускаемой продукции;
2) освоение выпуска азотных удобрений путем переработки газа;
3) развитие системы подготовки кадров, ориентированной на международные стандарты;
до 2050 года:
1) создание новых современных предприятий по производству химической продукции с высокой добавленной стоимостью;
2) увеличение доли экспортоориентированной химической продукции;
3) развитие на территории области инновационных проектов и производств.
Мангистауская область
до 2030 года:

1)      "Ақтау теңіз порты" АЭА арнайы экономикалық аймақ аумағында сұйық дәрілік нысандар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды шығару жөніндегі фармацевтикалық кешен салу;
2)      "Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында каустикалық сода және құрамында хлор бар өнім өндіретін зауыт салу;
3)      "Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында калий сульфатын, тұз қышқылын және кальций хлоридін өндіретін зауыт салу;
4)      Ақтау қаласында негізгі өзге де бейорганикалық химиялық заттарды өндіру жөніндегі цех салу;
5)      Ақтау қаласында биопротеин өндіру;
6)      Ақтау қаласында сутегі асқын тотығын өндіру;
7)      Ақтау қаласында аммиак-карбамид кешенін салу;
2040 жылға дейін:
1) қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, кәсіпорындардағы өндірістік процестерді жаңғырту;
2) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда шығарылатын өнімнің сапасын арттыру және ассортиментін кеңейту;
3) жаңа дағдылар мен біліктіліктерді дамыту;
2050 жылға дейін:
1) өнімнің басым түрлері бойынша өндірістер құру үшін салаға жаңа инвесторлар тарту;
2) химия өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау.
44.      Машина жасау
Өңір машина жасаудың дамыған орталығы болып табылады. Саланы дамытудың перспективалық бағыттары мұнай-газ машина жасау және түрлі салалар үшін аспап жасау болады. Атап айтқанда, келешекте теміржол саласына арналған өнімдер, медициналық жабдықтар, мұнай-газ секторына арналған жабдықтар, аккумуляторлар және т.б. өндіру бойынша жаңа қуаттар құрылады.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы:
2030 жылға дейін:
1) Ақтөбе қаласында рельс дәнекерлеу кәсіпорнын салу және ұйымдастыру;
2) Ақтөбе қаласында теміржол доңғалақтарын өндіру;
3) Ақтөбе қаласында рельстер өндірісі;
2040 жылға дейін:
1) Ақтөбе қаласында машина жасау кластерін құру;
2) жаңа технологияларды енгізу есебінен қосылған құны жоғары тауарлық өнімнің жаңа түрлерін өндіруді ұйымдастыру;
3) медициналық жабдықтың жаңа түрлерін игеру;
4) жаңа өндірістер құру үшін инвестициялар тарту;
5) саланың кадрлық әлеуетін дамытуға жәрдемдесу;
6) басым инвестициялық жобаларды іске асыруды қолдау;
2050 жылға дейін:
1) облыстың машина жасау өнімінің экспортын қолдау;
2) өңірлік инновациялық инфрақұрылымды құру;
3) жаңа перспективалы тауашаларды игеру;
4) инновациялық технологияларды енгізуді ынталандыру.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:
1) машина жасауда қосылған құны жоғары өнім өндірісін дамыту үшін жағдайлар жасау;

1) строительство фармацевтического комплекса по выпуску жидких лекарственных форм и изделий медицинского назначения на территории специальной экономической зоны СЭЗ "Морпорт Актау";
2) строительство завода по производству каустической соды и хлоросодержащей продукции на территории СЭЗ "Морпорт Актау";
3) строительство завода по производству сульфата калия, соляной кислоты и хлорида кальция на территории СЭЗ "Морпорт Актау";
4) строительство цеха по производству основных прочих неорганических химических веществ в городе Актау;
5) производство биопротеина в городе Актау;
6) производство пероксида водорода в городе Актау;
7) строительство аммиачно – карбамидного комплекса в городе Актау;
до 2040 года:
1) модернизация производственных процессов на предприятиях с использованием современных технологий;
2) повышение качества и расширение ассортимента выпускаемой продукции на действующих предприятиях;
3) развитие новых навыков и компетенций;
до 2050 года:
1) привлечение новых инвесторов в отрасль для создания производств по приоритетным видам продукции;
2) поддержка малого и среднего предпринимательства в химической промышленности.
44. Машиностроение
Регион является развитым центром машиностроения. Перспективными направлениями развития отрасли станет нефтегазовое машиностроение и приборостроение для различных видов отраслей. В частности, в перспективе создадут новые мощности по производству продукции для отрасли, медицинского оборудования, оборудования для нефтегазового сектора, аккумуляторов и прочее.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:
1) строительство и организация рельсосварочного предприятия в городе Актобе;
2) производство железнодорожных колес в городе Актобе;
3) производство рельсов в городе Актобе;
до 2040 года:
1) создание машиностроительного кластера в городе Актобе;
2) организация производства новых видов товарной продукции с высокой добавленной стоимостью за счет внедрения новых технологий;
3) освоение новых видов медицинского оборудования;
4) привлечение инвестиций для создания новых производств;
5) содействие развитию кадрового потенциала отрасли;
6) поддержка реализации приоритетных инвестиционных проектов;
до 2050 года:
1) поддержка экспорта машиностроительной продукции области;
2) создание региональной инновационной инфраструктуры;
3) освоение новых перспективных ниш;
4) стимулирование внедрения инновационных технологий.
Атырауская область
до 2030 года:
1) создание условий для развития производств продукции с высокой добавленной стоимостью в машиностроении;

2) мұнай-газ кәсіпорындарының машина жасау саласымен, Атырау мұнай және газ институтымен және қаланың өзге де оқу орындарымен салаішілік және салааралық кооперациясын ынталандыру;
3) жаңа технологияларды пайдалану негізінде машина жасау өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
4) сала кәсіпорындарының, оның ішінде шетелдік инвестициялар үшін инвестициялық тартымдылығын жақсарту;
5) машина жасау саласында инвестициялық жобаларды іске асыру процесін толық сүйемелдеу;
6) машина жасауда шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі шараларды іске асыру;
2040 жылға дейін:
1) машина жасау өнімдерін өткізу нарықтарын, оның ішінде экспортты қолдау есебінен кеңейту;
2) жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз етуді жақсарту;
3) ғылыми-зерттеу және конструкторлық ұйымдармен белсенді өзара іс-қимыл жасау;
4)Атырау қаласында ірі операторлардың (Теңізшевройл, Норт Каспиан Оперейтинг Компани және басқалар) сатып алуларындағы жергілікті қамту үлесін ұлғайтуға мүмкіндік беретін халықаралық мұнай-газ машина жасау орталығын құру мәселесін пысықтау;
5) тендерлік рәсімдерге жергілікті қамту бөлігінде өзгерістер енгізу мәселесін пысықтау (Норт Каспиан Оперейтинг Компани, Теңізшевройл және басқалар);
2050 жылға дейін:
1) ірі инжинирингтік орталықтарды тарту, облыстық кәсіпорындар базасында мұнай-газ өңдеу өндірістері үшін импортты алмастыратын жабдықтарды сериялық өндіру үшін жаңа технологияларды сатып алу;
2) халықтың түпкілікті сұранысын қанағаттандыруға бағытталған өнім өндіру бойынша инвестициялық жобаларды әзірлеу және іске асыру (сантехника мен жинақтауыштарды, автомобиль көлігі үшін қосалқы бөлшектерді, ұсақ электр аспаптары үшін, жиһаз үшін және т.б. өндіру).
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1)      Теректі ауданында түпнұсқа жабдық өндірісін оқшаулау;
2)      Орал қаласында шағын қайықтардың кеме жасау өндірісін кеңейту және жаңарту;
3)      Бәйтерек ауданында қорғасын-қышқылды аккумуляторлық батареялар өндіретін зауыт салу;
4)      мұнай-газ секторы үшін жабдықтар дайындау жөніндегі зауыт салу;
5)      Орал қаласында мұнай-газ машина жасау қосалқы кластерін іске асыру;
2040 жылға дейін:
1) өңірде кеме жасау өндірісін одан әрі дамыту;
2) жаңа өндірістер құру үшін инвестициялар тарту;
2050 жылға дейін:
1) облыстың машина жасау өнімінің экспортын қолдау.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:
1)      "Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында термопанельдер өндіру бойынша цех салу;

2) стимулирование внутриотраслевой и межотраслевой кооперации нефтегазовых предприятий с машиностроительной отраслью, Атырауским институтом нефти и газа и прочими учебными заведениями города Атырау;
3) повышение конкурентоспособности машиностроительной продукции на основе использования новых технологий;
4) улучшение инвестиционной привлекательности предприятий отрасли, в том числе для иностранных инвестиций;
5) полное сопровождение процесса реализации инвестиционных проектов в машиностроительной отрасли;
6) реализация мер по поддержке малого и среднего предпринимательства в машиностроении;
до 2040 года:
1) расширение рынков сбыта машиностроительной продукции, в том числе за счет поддержки экспорта;
2) улучшение обеспечения высококвалифицированными кадрами;
3) активное взаимодействие с научно-исследовательскими и конструкторскими организациями;
4) проработка вопроса создания международного центра нефтегазового машиностроения в городе Атырау, который позволит увеличить долю местного содержания в закупках крупнейших операторов (Тенгизшевройл, Норт Каспиан Оперейтинг Компани и прочие);
5) проработка вопроса внесения изменений в тендерные процедуры в части местного содержания (Норт Каспиан Оперейтинг Компани, Тенгизшевройл и прочие);
до 2050 года:
1) привлечение крупнейших инжиниринговых центров, приобретение новейших технологий для создания на базе областных предприятий серийного производства импортозамещающего оборудования для нефтегазоперерабатывающих производств;
2) разработка и реализация инвестиционных проектов по производству продукции, направленной на удовлетворение конечного спроса населения (производство сантехники и комплектующих, запасных частей для автомобильного транспорта, для мелких электроприборов, для мебели и прочее).
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) локализация производства оригинального оборудования в Теректинском районе;
2) расширение и обновление судостроительного производства малых катеров в городе Уральске;
3) строительство завода по производству свинцово-кислотных аккумуляторных батарей в районе Бәйтерек;
4) строительство завода по изготовлению оборудования для нефтегазового сектора;
5) реализация подкластера нефтегазового машиностроения в городе Уральске;
до 2040 года:
1) дальнейшее развитие судостроительного производства в регионе;
2) привлечение инвестиций для создания новых производств;
до 2050 года:
1) поддержка экспорта машиностроительной продукции области.
Мангистауская область
до 2030 года:
1) строительство цеха по производству термопанелей на территории СЭЗ "Морпорт Актау";

2)      "Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында кабельдер мен трансформаторлар өндіретін зауыт салу;
3)      сорғыларды, компрессорларды, желдеткіштерді, жылу алмастырғыштарды және басқаларын өндіруді ұйымдастыру үшін инвесторларды тарту;
4)      Ақтау маңындағы Өмірзақ ауылының аумағында пирс және айлақ қабырғасы бар кеме жасау-кеме жөндеу зауытын салу;
5)      Мұнай мен газды өндіру және қайта өңдеу, мұнай-газ химиясы, олармен байланысты машина жасау және мұнай-газ өнеркәсібі үшін сервистік қызметтер жөніндегі ұлттық кластерді дамыту шеңберінде машина жасау саласын дамытуға жәрдемдесу;
2040 жылға дейін:
1) саланың технологиялық дамуын және цифрландырылуын қамтамасыз ету;
2) мұнай-газ машина жасауды одан әрі дамыту;
2050 жылға дейін:
1) өндіріс көлемін ұлғайту және ішкі және сыртқы нарықтарда сұранысқа ие өңделген тауарлар номенклатурасын кеңейту.
45.      Құрылыс материалдарын өндіру
Пайдалы қазбалардың кең таралған қорларына сүйене отырып, экономиканы одан әрі әртараптандырудың негізгі бағыттарының бірі құрылыс материалдарын өндіру болады.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы
2030 жылға дейін:
1)      Ақтөбе қаласында "Зерде-Керамика Актобе" кәсіпорнының керамогранит және керамикалық плиткалар өндіру зауытының екінші кезегін іске қосу;
2)      Ақтөбе қаласында қасбеттік материалдар (жылу оқшаулағыш материалдар) өндіретін зауыт салу;
3)      Ақтөбе қаласында поливинилхлорид пен алюминийден жасалған терезе-есік және қасбет бұйымдарын өндіру;
4)      Ақтөбе қаласында тоқыма емес материалдар өндіретін зауытты іске қосу;
5)      Байғанин ауданында цемент өндіру зауытын іске қосу;
6)      Ақтөбе қаласында битум өндіру;
7)      "Ақтөбе" индустриялық аймағына жаңа жобаларды тарту;
2040 жылға дейін:
1) салада жаңа өндірістер құруға инвестициялар тарту;
2) саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
3) құрылыс саласында шағын және орта кәсіпкерлікті ынталандыру;
2050 жылға дейін:
1)      құрылыс материалдарының жаңа заманауи түрлерін өндіруді дамытуға жәрдемдесу;
2)      облыстың құрылыс өнімінің халықаралық нарықтарға экспортын қолдау;
3)      жергілікті шикізат базасында құрылыс материалдарының жаңа өндірістерін құру үшін инвесторларды тарту.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:
1)      Атырау қаласында тауарлық бетон және автоклавты газоблок шығаратын зауыт салу;
2)      Атырау қаласында көлемді дірілді басудың инновациялық әдісімен бетоннан жасалған қабырға және жол бұйымдарын шығаратын зауыт салу;
3)      Атырау қаласында саз кірпіш өндіретін зауыт салу;

2) строительство завода по производству кабелей и трансформаторов на территории СЭЗ "Морпорт Актау";
3) привлечение инвесторов для организации производства насосов, компрессоров, вентиляторов, теплообменников и прочего;
4) строительство судостроительно-судоремонтного завода с пирсом и причальной стенкой на территории села Умирзак в пригороде Актау;
5) содействие развитию отрасли машиностроения в рамках развития Национального кластера по добыче и переработке нефти и газа, нефтегазохимии, связанного с ними машиностроения и сервисных услуг для нефтегазовой промышленности;
до 2040 года:
1) обеспечение технологического развития и цифровизации отрасли;
2) дальнейшее развитие нефтегазового машиностроения;
до 2050 года:
1) увеличение объема производства и расширение номенклатуры обработанных товаров, пользующихся спросом на внутреннем и внешних рынках.
45. Производство строительных материалов
Основываясь на общераспространенных запасах полезных ископаемых, одним из ключевых направлений дальнейшей диверсификации экономики, станет производство строительных материалов.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:
1) запуск второй очереди завода по производству керамогранита и керамических плиток предприятия "Зерде-Керамика Актобе" в городе Актобе;
2) строительство завода по производству фасадных материалов (теплоизоляционные материалы) в городе Актобе;
3) производство оконно-дверных и фасадных изделий из поливинилхлорида и алюминия в городе Актобе;
4) запуск завода по производству нетканых материалов в городе Актобе;
5) запуск завода по производству цемента в Байганинском районе;
6) производство битума в городе Актобе;
7) привлечение новых проектов в индустриальную зону "Актобе";
до 2040 года:
1) привлечение инвестиций на создание новых производств в отрасли;
2) развитие кадрового потенциала отрасли;
3) стимулирование малого и среднего предпринимательства в строительной отрасли;
до 2050 года:
1) содействие развитию производств новых современных видов строительных материалов;
2) поддержка экспорта строительной продукции области на международные рынки;
3) привлечение инвесторов для создания новых производств строительных материалов на базе местного сырья.
Атырауская область
до 2030 года:
1) строительство завода по выпуску товарного бетона и автоклавного газоблока в городе Атырау;
2) строительство завода по производству стеновых и дорожных изделий из бетона инновационным методом объемного вибропрессования в городе Атырау;
3) строительство завода по производству глиняного кирпича в городе Атырау;

4)      Атырау қаласында сополимерлер мен құрылыс-жол материалдарын өндіретін зауыт салу;
2040 жылға дейін:
1) инвестициялар тарту жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
2) саланың жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарын жаңғырту;
2050 жылға дейін:
1) сала кәсіпорындарында еңбек өнімділігін арттыру;
2) шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1) Теректі ауданында керамзит қиыршық тас өндіретін зауыт салу;
2) Тасқала ауданында цемент зауытын салу;
3) Тасқала ауданында термолит зауытын салу;
4) ресурсты және энергия сыйымдылығын төмендету мақсатында жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды жаңғырту және еңбек өнімділігін арттыру мақсатында қазіргі заманғы басқару технологияларын енгізу;
2040 жылға дейін:
1)      барланған және пайдалануға дайын құрылыс материалдары кен орындарының базасында құрылыс материалдарының жаңа өндірістерін ұйымдастыру;
2)      Теректі ауданындағы Федоров қыш шикізат кен орны базасында керамикалық бұйымдарды (плиткалар және басқалар) дайындау үшін қыш өндірісін ұйымдастыру;
3)      сазды материалдан керамдор (жасанды қиыршық тас) шығару бойынша жаңа өндіріс құру;
2050 жылға дейін:
1) салада инвестициялық жобаларды іске асыру;
2) шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:
1)      Ақтау қаласында жабынның пішіндеу тақтасын және бетон бұйымдарын өндіру бойынша құрылыс;
2)      Қарақия ауданындағы "Беке" кира (табиғи битум) кен орны базасында жаңа өндірістер ұйымдастыру;
3)      жаңа өндірістер құруға инвестициялар тарту;
2040 жылға дейін:
1)      жергілікті өндірушілердің өнімдерін экспорттауға жәрдемдесу;
2)      жаңа технологияларды енгізу бойынша бизнесті ынталандыру;
3)      шетелдік инвестицияларды тарту үшін ынталандырулар жасау;
4)      құрылыс материалдарын шығару бойынша жаңа ресурс - және энергия үнемдейтін және экологиялық қауіпсіз өндірістер құру;
5)      құрылыс материалдарын өндіру жөніндегі кәсіпорындарда еңбек өнімділігін арттыру;
6)      шығарылатын құрылыс материалдарының бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
7)      өңдеу өнеркәсібі салаларының технологиялық дамуын және цифрландырылуын қамтамасыз ету;
8)      жаңа дағдылар мен құзыреттерді дамыту, ҒЗТКЖ-ны ынталандыру;
2050 жылға дейін:
1) ҒЗТКЖ нәтижелерін өнеркәсіптік өндіріске енгізу;
2) жергілікті өндірушілердің өнімдерін экспорттауға жәрдемдесу.
46.      Азық-түлік өндірісі
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саясаты еңбек өнімділігін ұлғайту, ауылдық аумақтар мен ауыл шаруашылығын теңгерімді дамыту, отандық өндірісті азық-түлік тауарларымен қамтамасыз ету арқылы саланың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталатын болады.
Қайта өңделген ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен экспорттауды ынталандыру мақсатында ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеудің жаңа және жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарын салуға және жаңғыртуға бағытталған кешенді шараларды іске асыру жалғастырылады.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы
2030 жылға дейін:

4) строительство завода по производству серополимеров и строительно-дорожных материалов в городе Атырау;
до 2040 года:
1) реализация комплекса мероприятий по привлечению инвестиций;
2) модернизация действующих предприятий отрасли;
до 2050 года:
1) повышение производительности труда на предприятиях отрасли;
2) повышение конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) строительство завода по производству керамзитового гравия в Теректинском районе;
2) строительство цементного завода в Таскалинском районе;
3) строительство термолитового завода в Таскалинском районе;
4) модернизация действующих предприятий в целях снижения ресурса и энергоемкости и внедрение современных управленческих технологий в целях повышения производительности труда;
до 2040 года:
1) организация новых производств строительных материалов на базе разведанных и готовых к эксплуатации месторождений строительных материалов;
2) организация гончарного производства для изготовления керамических изделий (плитка и прочее) на базе Федоровского месторождения гончарного сырья в Теректинском районе;
3) создание нового производства по выпуску керамдора (искусственный щебень) из глинистого материала;
до 2050 года:
1) реализация инвестиционных проектов в отрасли;
2) повышение конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Мангистауская область
до 2030 года:
1) строительство по производству опалубочной плиты перекрытия и бетонных изделий в городе Актау;
2) организация новых производств на базе месторождения кира (природного битума) "Беке" в Каракиянском районе;
3) привлечение инвестиций в создание новых производств;
до 2040 года:
1) содействие экспорту продукции местных производителей;
2) стимулирование бизнеса по внедрению новых технологий;
3) создание стимулов для привлечения иностранных инвестиций;
4) создание новых ресурсо- и энергосберегающих и экологически безопасных производств по выпуску строительных материалов;
5) повышение производительности труда на предприятиях по производству строительных материалов;
6) повышение конкурентоспособности выпускаемых строительных материалов;
7) обеспечение технологического развития и цифровизации отраслей обрабатывающей промышленности;
8) развитие новых навыков и компетенций, стимулирование НИОКР;
до 2050 года:
1) внедрение результатов НИОКР в промышленное производство;
2) содействие экспорту продукции местных производителей.
46. Производство продуктов питания
Политика развития агропромышленного комплекса будет направлена на повышение конкурентоспособности отрасли через увеличение производительности труда, сбалансированное развитие сельских территорий и сельского хозяйства, обеспечение продовольственными товарами отечественного производства.
В целях стимулирования производства и экспорта переработанной сельскохозяйственной продукции продолжится реализация комплексных мер, направленных на строительство и модернизацию новых и действующих предприятий переработки сельскохозяйственного сырья.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:

1)      Ақтөбе қаласында және Хромтау ауданында ет кластерін құру;
2)      Ақтөбе қаласында бөтелкедегі су өндіретін зауыт салу;
3)      Ақтөбе қаласында сүт құю цехын салу;
4)      Ақтөбе қаласында қант өндіру;
5)      Ақтөбе қаласында желатин өндіретін зауыт салу;
6)      Әйтеке би ауданында ет, сүт өндіретін цех салу;
7)      Әйтеке би ауданында ет өңдеу цехын салу;
8)      Байғанин, Қобда аудандарында табиғи және құрғақ қымыз және шұбат өндірісін ұйымдастыру;
9)      облыс кәсіпорындарының жабдықтарын жаңғырту және жаңарту;
10)      басқа өңірлер мен елдерде отандық өнімді белсенді жылжыту;
11)      облыстың экспортқа бағдарланған кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау;
12)      кадрлардың кәсіби деңгейін арттыру;
2040 жылға дейін:
1)      сала кәсіпорындарында цифрландыру және автоматтандыру;
2)      импортты алмастыруды дамыту және отандық өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен қамтамасыз етілуін арттыру;
3)      өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында кәсіпорындарды техникалық және технологиялық жаңғырту үшін жағдайларды қамтамасыз ету;
4)      орта және жоғары кәсіптік білім беру кадрларын кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастыру (технологтар, жабдық операторлары, өнім сапасы жөніндегі мамандар және басқалар);
5)      ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің қайта өңдеу салаларының кәсіпорындарымен кооперация процестерін қолдау, ауыл шаруашылығы шикізатын өндіруді, қайта өңдеуді, сондай-ақ дайын өнімді өткізуді шоғырландыратын тігінен интеграцияланған компанияларды құруды ынталандыру;
6)      жаңа кәсіпорындар салу және қолда бар кәсіпорындарды жаңғырту жөніндегі жобаларды қолдау;
7)      инвестициялар тарту арқылы саланың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
8)      агроөнеркәсіптік кешен саласындағы салада шағын және орта кәсіпкерлікті дамытуды қолдау;
9)      шағын бизнестің жаңа технологияларға қол жеткізуін қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
10)      салада қолайлы инвестициялық ахуалды қалыптастыру;
2050 жылға дейін:
1)      жаңа жоғары технологиялық өндірістер құру және өндірілетін өнім ассортиментін кеңейту;
2)      жергілікті өнімнің сыртқы нарықтарға экспортына жәрдемдесу;
3)      ірі, орта және шағын бизнес арасындағы кооперацияны ынталандыру;
4)      өндірісті әртараптандыру және ұлттық және халықаралық деңгейде тамақ өнімдерін өндіру саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
5)      ҒЗТКЖ-ны қолдау;
6)      ірі өндірістік қуаттарды құру мақсатында инвесторларды тарту.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:

1) создание мясного кластера в городе Актобе и Хромтауском районе;
2) строительство завода по производству бутилированной воды в городе Актобе;
3) строительство цеха по розливу молока в городе Актобе;
4) производство сахара в городе Актобе;
5) строительство завода по производству желатина в городе Актобе;
6) строительство цеха по производству мяса, молока в Айтекебийском районе;
7) строительство мясоперерабатывющего цеха в Айтекебийском районе;
8) организация производства натурального и сухого кумыса и шубата в Байганинском, Хобдинском районах;
9) модернизация и обновление оборудования предприятий области;
10) активное продвижение отечественной продукции в других регионах и странах;
11) государственная поддержка экспортоориентированных предприятий области;
12) повышение профессионального уровня кадров;
до 2040 года:
1) цифровизация и автоматизация на предприятиях отрасли;
2) развитие импортозамещения и повышение обеспеченности основными продовольственными товарами отечественного производства;
3) обеспечение условий для технической и технологической модернизации предприятий в целях повышения конкурентоспособности продукции;
4) организация профессиональной подготовки и переподготовки кадров среднего и высшего профессионального образования (технологи, операторы оборудования, специалисты по качеству продукции и прочее);
5) поддержка процессов кооперации сельхозтоваропроизводителей с предприятиями перерабатывающих отраслей, стимулирование создания вертикально интегрированных компаний, концентрирующих производство, переработку сельскохозяйственного сырья, а также реализацию готовой продукции;
6) поддержка проектов по строительству новых и модернизации имеющихся предприятий;
7) повышение конкурентоспособности отрасли через привлечение инвестиций;
8) поддержка развития малого и среднего предпринимательства в отрасли в сфере агропромышленного комплекса;
9) содействие в обеспечении доступа малого бизнеса к новым технологиям;
10) формирование благоприятного инвестиционного климата в отрасли;
до 2050 года:
1) создание новых высокотехнологичных производств и расширение ассортимента производимой продукции;
2) содействие экспорту местной продукции на внешние рынки;
3) стимулирование кооперации между крупным, средним и малым бизнесом;
4) диверсификация производства и повышение конкурентоспособности отрасли производства продуктов питания на национальном и международном уровнях;
5) поддержка НИОКР;
6) привлечение инвесторов в целях создания крупных производственных мощностей.
Атырауская область
до 2030 года:

1)      Атырау қаласында, Жылыой ауданында, Қызылқоға ауданында сүт өңдеу бойынша үш цех салу;
2)      Қызылқоға ауданында бие сүтін (қымыз) өңдеу цехын салу;
3)      Махамбет ауданында көкөністерді өңдеу бойынша цех салу;
4)      Махамбет ауданында ет өңдеу цехын салу;
5)      мал шаруашылығы өнімдерін (сүт, қымыз, шұбат және т.б.) қайта өңдеуді дамыту;
6)      балықты терең өңдеу бойынша жаңа өндірістер құру;
7)      "Атырау балығы" брендін қалыптастыру үшін маркетингтік зерттеулер жүргізу мәселесін пысықтау;
8)      Атырау қаласында балық кластерін құру;
2040 жылға дейін:
1)      жеміс-көкөніс, май тұқымдары мен картопты қайта өңдеу бойынша өндірістер құруды ынталандыру;
2)      өзен жағасында орналасқан Атырау қаласының қала маңындағы аймағында агроөнеркәсіптік кешеннің жаңа кәсіпорындарын орналастыру;
3)      сүт және ет өндірісінде жоғары технологиялық технологияларды енгізу;
4)      жоғары технологиялық жабдықты енгізе отырып, балықты (өңделген, сүбе, консерві-пресервалар) терең өңдеуді жүзеге асыру;
5)      сала кәсіпорындарын жаңғырту;
2050 жылға дейін:
1) тамақ өнімдерін өндіру бойынша жаңа өндірістер құруды қолдау;
2) облыстың азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1) Теректі ауданында көкөністерді өндіру және өңдеу жөніндегі жоба;
2) Теректі ауданында картоп өсіру және жартылай фабрикаттар өндіру;
3) Шыңғырлау ауданында үй құсының етін өндіру;
4) Орал қаласында ет кластерін құру;
2040 жылға дейін:
1) қолданыстағы өндірістерді техникалық және технологиялық қайта жарақтандыру;
2) инновациялық технологияларды қолдануды ынталандыру;
3) агроөнеркәсіптік кешен салаларын көлденең әртараптандыруды және ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді дамыту;
2050 жылға дейін:
1) облыстың агроөнеркәсіптік кешені өнімдерінің экспортын қолдау.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:
1)      Жаңаөзен қаласында ет өңдеу комбинатын салу;
2)      Қарақия ауданында орналасқан ет өнімдерін консервілеу жөніндегі жобаны іске асыру;
3)      Ақтау қаласында сүт зауытын салу;
4)      Түпқараған ауданында тауарлық бекіре балығын өсіру және қайта өңдеу жөніндегі жобаны іске асыру;
5)      Ақтау қаласында сүт бағытындағы түйе фермасын құру;
6)      сала кәсіпорындарын технологиялық жаңғырту;
2040 жылға дейін:
1)      қайта өңделген өнім үлесін ұлғайту;
2)      қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібінің қуаттарын кеңейту;
3)      тамақ және қайта өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарының білікті персоналға қажеттіліктерін қамтамасыз ету;
2050 жылға дейін:

1) строительство трех цехов по переработке молока в городе Атырау, Жылыойском районе, Кзылкогинском районе;
2) строительство цеха по переработке кобыльевого молока (кумыса) в Кзылкогинском районе;
3) строительство цеха по переработке овощей в Махамбетском районе;
4) строительство цеха по переработке мяса в Махамбетском районе;
5) развитие переработки животноводческой продукции (молока, кумыса, шубата и прочее);
6) создание новых производств по глубокой переработке рыбы;
7) проработка вопроса проведения маркетинговых исследований для формирования бренда "Атырауской рыбы";
8) создание рыбного кластера в городе Атырау;
до 2040 года:
1) стимулирование создания производств по переработке плодоовощей, маслосемян и картофеля;
2) размещение новых предприятий агропромышленного комплекса в пригородной зоне города Атырау, расположенной в приречно-пойменной зоне;
3) внедрение высокотехнологичных технологий в производстве молока и мяса;
4) осуществление глубокой переработки рыбы (разделочные, филе, консервы-пресервы), с внедрением высокотехнологического оборудования;
5) модернизация предприятий отрасли;
до 2050 года:
1) поддержка создания новых производств по производству продуктов питания;
2) обеспечение продовольственной безопасности области.
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) проект по производству и переработке овощей в Теректинском районе;
2) выращивание картофеля и производство полуфабрикатов в Теректинском районе;
3) производство мяса домашней птицы в Чингирлауском районе;
4) создание мясного кластера в городе Уральске;
до 2040 года:
1) техническое и технологическое перевооружение действующих производств;
2) стимулирование применения инновационных технологий;
3) развитие горизонтальной диверсификации отраслей агропромышленного комплекса и переработки сельскохозяйственного сырья;
до 2050 года:
1) поддержка экспорта продукции агропромышленного комплекса области.
Мангистауская область
до 2030 года:
1) строительство мясоперерабатывающего комбината в городе Жанаозене;
2) реализация проекта по консервированию мясных продуктов, расположенного в Каракиянском районе;
3) строительство молочного завода в городе Актау;
4) реализация проекта по выращиванию и переработке товарной осетровой рыбы в Тупкараганском районе;
5) создание верблюжьей фермы молочного направления в городе Актау;
6) технологическая модернизация предприятий отрасли;
до 2040 года:
1) увеличение доли переработанной продукции;
2) расширение мощностей перерабатывающей и пищевой промышленности;
3) обеспечение потребностей предприятий пищевой и перерабатывающей промышленности в квалифицированном персонале;
до 2050 года:

1)      тамақ өнеркәсібін инновациялық дамыту мақсатында ғылыми зерттеулер мен ғылымды қажет ететін технологияларды енгізу деңгейін арттыру;
2)      агроөнеркәсіптік кешенге инвестициялар ағынын ұлғайту.
47.      Ауыл шаруашылығын дамыту
Ауыл шаруашылығында ірі сүт-тауар фермаларын, мал шаруашылығы кешендерін салуға, жайылымдарды, көкөністерге арналған егіс алаңдарын кеңейтуге, бордақылау алаңдарын, жылыжай кешендерін, көкөніс қоймаларын құруға, ылғал, ресурс үнемдейтін технологияларды енгізуге, машина-трактор паркін жаңартуға, жемшөп базасы мен асыл тұқымды табынды жақсартуға, тиімді инновациялық технологияларды енгізуге, ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу кәсіпорындарындағы негізгі құралдарды жаңғыртуға баса назар аудару қажет. Ауыл шаруашылығын дамыту үшін ауыл шаруашылығына және азық-түлік өндірісіне тартылған инвестициялар көлемін ұлғайту қажет.
Келешекте инновациялық технологиялар ("дәл егіншілік", "ақылды мал шаруашылығы фермалары", дрондарды, робот техникасын және ғылым мен техниканың өзге де әлемдік жетістіктерін қолдану мүмкіндіктері) және еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен төлеудің жаңа нысандары енгізілетін болады.
Саланы дамыту жөніндегі жобалық ұсыныстар:
Ақтөбе облысы
2030 жылға дейін:
1)      Ақтөбе қалалық әкімшілігінде үш сүт-тауар фермасын салу;
2)      Ақтөбе қалалық әкімшілігінде құс фабрикасын салу;
3)      Әйтеке би ауданында сүт-тауар фермасын салу;
4)      Әйтеке би ауданында үш бордақылау алаңын салу;
5)      Әйтеке би ауданында сүт және ет өндіретін цех салу;
6)      Әйтеке би ауданында ет өңдеу цехын салу;
7)      Алға ауданында бордақылау алаңын салу;
8)      Алға ауданында ірі мал шаруашылығы кешенін салу;
9)      Алға ауданында мал сою цехын салу;
10)      Байғанин ауданында бордақылау алаңын салу;
11)      Байғанин ауданында екі репродуктор-шаруашылық салу;
12)      Ырғыз ауданында бордақылау алаңын салу;
13)      Ырғыз ауданында репродуктор-шаруашылық салу;
14)      Қарғалы ауданында сүт-тауар фермасын салу;
15)      Қобда ауданында екі сүт-тауар фермасын салу;
16)      Қобда ауданында бордақылау алаңын салу;
17)      Қобда ауданында қой шаруашылығын құру;
18)      Мәртөк ауданында жеті сүт-тауар фермасын салу;
19)      Мұғалжар ауданында бордақылау алаңын салу;
20)      Темір ауданында екі сүт-тауар фермасын салу;
21)      Темір ауданында құс фабрикасын салу;

1) повышение уровня внедрения научных исследований и наукоемких технологий с целью инновационного развития пищевой промышленности;
2) увеличение притока инвестиций в агропромышленный комплекс.
47. Развитие сельского хозяйства
В сельском хозяйстве необходимо сделать акцент на строительстве крупных молочно-товарных ферм, животноводческих комплексов, расширении пастбищ, посевных площадей для овощей, создании откормочных площадок, тепличных комплексов, овощехранилищ, внедрении влаго-, ресурсосберегающих технологий, обновлении машинно-тракторного парка, улучшении кормовой базы и племенного стада, внедрении эффективных инновационных технологий, модернизации основных средств на предприятиях переработки сельскохозяйственного сырья. Для развития сельского хозяйства необходимо увеличение объема привлеченных инвестиций в сельское хозяйство и в производство продуктов питания.
В перспективе будут внедряться инновационные технологии ("точное земледелие", "умные животноводческие фермы", возможности применения дронов, робототехники и других мировых достижений науки и техники) и новые формы организации и оплаты труда.
Проектные предложения по развитию отрасли:
Актюбинская область
до 2030 года:
1) строительство трех молочно-товарных ферм в городской администрации Актобе;
2) строительство птицефабрики в городской администрации Актобе;
3) строительство молочно-товарной фермы в Айтекебийском районе;
4) строительство трех откормочных площадок в Айтекебийском районе;
5) строительство цеха по производству молока и мяса в Айтекебийском районе;
6) строительство мясоперерабатывющего цеха в Айтекебийском районе;
7) строительство откормочной площадки в Алгинском районе;
8) строительство крупного животноводческого комплекса в Алгинском районе;
9) строительство убойного цеха в Алгинском районе;
10) строительство откормочной площадки в Байганинском районе;
11) строительство двух хозяйств-репродукторов в Байганинском районе;
12) строительство откормочной площадки в Иргизском районе;
13) строительство хозяйства-репродуктора в Иргизском районе;
14) строительство молочно-товарной фермы в Каргалинском районе;
15) строительство двух молочно-товарных ферм в Хобдинском районе;
16) строительство откормочной площадки в Хобдинском районе;
17) создание овцеводческого хозяйства в Хобдинском районе;
18) строительство семи молочно-товарных ферм в Мартукском районе;
19) строительство откормочной площадки в Мугалжарском районе;
20) строительство двух молочно-товарных ферм в Темирском районе;
21) строительство птицефабрики в Темирском районе;

22)      Ойыл ауданында екі бордақылау алаңын салу;
23)      ет бағытындағы құс фабрикасын салу;
24)      жылыжайлар салу;
25)      көкөніс қоймаларын салу;
26)      мамандандырылған ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен шаруа қожалықтарын құру;
27)      мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығын цифрландыру (малды қадағалау сервисі, нақты егіншілікті дамыту, цифрлық және озық smart-фермалар құру);
28)      ауыл шаруашылығы дақылдарының жалпы алаңын кеңейту;
29)      ірі қара малдың асыл тұқымды мал басын ұлғайту;
30)      суармалы жерлерді қосымша енгізу есебінен егіс алқаптарын ұлғайту;
31)      ауыл шаруашылығы кооперативтерін жеңілдікпен кредиттеу түрінде мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру;
32)      ауыл халқына, оның ішінде ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі жобаны масштабтау үшін микрокредиттер беру;
33)      жерді мониторингілеуді енгізу (жер деректерін цифрландыру);
34)      электрондық түрде топырақ карталарын жасау;
35)      топырақ тексерулерін жүргізу;
36)      облыстың ауыл шаруашылығы жерлерін 100% цифрландыру;
37)      балық өсіру шаруашылықтарын құру және дамыту үшін жер учаскелерін беру;
38)      аквамәдениет (балық шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ асыл тұқымды балық шаруашылығын дамыту;
39)      жұмыс істеп тұрған жоғары оқу орындары мен басқа да білім беру мекемелерінің базасында балық шаруашылығына оқытуды ұйымдастыру;
40)      балық өңдеу кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау мәселесін пысықтау;
41)      балық өсіру шаруашылықтарын кеңейту және салу үшін инфрақұрылым құру жөнінде шаралар қабылдау;
42)      балық өсіру шаруашылықтарын құру үшін инвесторларды тарту;
2040 жылға дейін:
1)      кәсіпорындардың технологиялық жарақтандыру деңгейін арттыру;
2)      тігінен интеграцияланған құрылымдар құруды қолдау;
3)      ауыл шаруашылығы саласындағы ғылыми зерттеулерді қолдау;
4)      мал шаруашылығы саласы үшін жемшөп базасын дамыту;
5)      дайындау пункттері желісінің материалдық-техникалық базасын дамыту, нығайту және тұтыну кооперациясы жүйесін дамыту.
2050 жылға дейін:
1)      ауыл шаруашылығындағы экологиялық таза өндірістердің және онымен өзара байланысты табиғи органикалық азық-түлік өнімдерінің сегментін қалыптастыру;
2)      ірі стратегиялық жобаларды іске асыруды қолдау;
3)      ірі ауыл шаруашылығы құрылымдарын құру үшін инвесторларды тарту.
Атырау облысы
2030 жылға дейін:
1)      бес жылыжай салу (Атырау маңында – екі, Индер ауданында – бір, Махамбет ауданында – екі);
2)      Атырау маңында екі бордақылау алаңын салу;

22) строительство двух откормочных площадок в Уилском районе;
23) строительство птицефабрики мясного направления;
24) строительство теплиц;
25) строительство овощехранилищ;
26) создание специализированных сельхозпредприятий и крестьянских хозяйств;
27) цифровизация животноводства и растениеводства (сервис отслеживания скота, развитие точного земледелия, создание цифровых и продвинутых smart-ферм);
28) расширение общей площади сельскохозяйственных культур;
29) увеличение племенного поголовья крупного рогатого скота;
30) увеличение посевных площадей за счет дополнительного введения орошаемых земель;
31) реализация мер государственной поддержки в виде льготного кредитования сельхозкооперативов;
32) предоставление микрокредитов сельскому населению, в том числе для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
33) введение мониторинга земель (оцифровка земельных данных);
34) создание почвенных карт в электронном виде;
35) проведение почвенных обследований;
36) оцифровка 100% сельхозугодий области;
37) предоставление земельных участков для создания и развития рыбоводных хозяйств;
38) формирование системы повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
39) организация обучения рыбоводству на базе действующих вузов и других образовательных учреждений;
40) проработка вопроса государственной поддержки рыбоперерабатывающих предприятий;
41) принятие мер по созданию инфраструктуры для расширения и строительства рыбоводных хозяйств;
42) привлечение инвесторов для создания садковых рыбоводных хозяйств;
до 2040 года:
1) повышение уровня технологической оснащенности предприятий;
2) поддержка создания вертикально интегрированных структур;
3) поддержка научных исследований в области сельского хозяйства;
4) развитие кормовой базы для животноводческой отрасли;
5) развитие и укрепление материально-технической базы сети заготовительных пунктов и развитие системы потребительской кооперации;
до 2050 года:
1) формирование сегмента экологически чистых производств в сельском хозяйстве и взаимосвязанных с ним производств натуральных органических продуктов питания;
2) поддержка реализации крупных стратегических проектов;
3) привлечение инвесторов для создания крупных сельскохозяйственных формирований.
Атырауская область
до 2030 года:
1) строительство пяти теплиц (в пригороде Атырау – две, Индерском районе – одна, Махамбетском районе – две);
2) строительство двух откормочных площадок в пригороде Атырау;

3)      ірі қара малға арналған мал сою пункттері бар үш бордақылау алаңын салу (Атырау қаласында – бір, Құрманғазы ауданында – екі);
4)      балық өсіру бойынша жеті тоғандық балық өсіру шаруашылығын құру жөніндегі жобаларды іске асыру (Атырау қаласында – екі, Құрманғазы ауданында – үш, Махамбет ауданында – бір, Жылыой ауданында – бір);
5)      Атырау қалалық әкімшілігінде шөп, жоңышқа өсіру;
6)      суару-суландыру жүйелерін реконструкциялау және жөндеу;
7)      жұмыс істеп тұрған жоғары оқу орындары мен басқа да білім беру мекемелерінің базасында балық шаруашылығына оқытуды ұйымдастыру;
8)      теңіз балық шаруашылығын дамытуды ынталандыру мәселесін, оның ішінде қаржыландыру тетігін пысықтау;
9)      балық өңдеу кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау мәселесін пысықтау;
10)      балық аулаудың кәсіпшілік құралдарын өндіру бойынша цех ашу мәселесін пысықтау;
11)      аквамәдениет (балық шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ асыл тұқымды балық шаруашылығын дамыту;
12)      балық өсіру шаруашылықтарын кеңейту және салу үшін инфрақұрылым құру жөнінде шаралар қабылдау (жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, электр беру желісін жүргізу, жол төсеу, газ, су тарту, пирстер орнату және т. б.);
13)      балық өсіру шаруашылықтарын құру және дамыту үшін жер учаскелерін беру;
14)      Жайық өзенінің резервтік учаскесінде бекіре тұқымдас балық түрлерін өсіру бойынша балық өсіру шаруашылығын құру үшін инвестор тарту;
15)      Махамбет ауданында 10 гектарға қарқынды бақ салу;
16)      жаңбырлатып суаруды қолдана отырып, жемшөп дақылдарын өсіру бойынша екі жобаны іске асыру (Махамбет ауданында – бір, Индер ауданында – бір);
17)      машина-трактор паркін жаңарту;
18)      мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту жүйесін қалыптастыру;
19)      тыңайтқыштар өндірісін дамыту жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
20)      ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
21)      инвестициялар жағдайында агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу;
22)      мал шаруашылығы үшін жемшөп дақылдарының алаңын ұлғайту;
2040 жылға дейін:
1)      агроөнеркәсіптік кешенді техникалық және технологиялық жаңғыртуды жүргізу;
2)      ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының дамуына жәрдемдесу;
3)      жер ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру;
4)      балық шаруашылығы су айдындары мен учаскелеріне балық жіберу;
5)      балық өсіру шаруашылықтарының инфрақұрылымын құру, кеңейту және салу;

3) строительство трех откормочных площадок с убойными пунктами для крупного рогатого скота (в городе Атырау – одна, в Курмангазинском районе – две);
4) реализация проектов по созданию семи прудовых рыбоводных хозяйств по выращиванию рыб (в городе Атырау – два, Курмангазинском районе – три, Махамбетском районе – один, Жылыойском районе – один);
5) выращивание сена, люцерны в городской администрации Атырау;
6) реконструкция и ремонт оросительно-обводнительных систем;
7) организация обучения рыбоводству на базе действующих вузов и других образовательных учреждений;
8) проработка вопроса стимулирования развития морского рыболовства, в том числе механизма финансирования;
9) проработка вопроса государственной поддержки рыбоперерабатывающих предприятий;
10) проработка вопроса открытия цеха по производству промысловых орудий рыболовства;
11) формирование системы повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
12) принятие мер по созданию инфраструктуры для расширения и строительства рыбоводных хозяйств (разработка проектно-сметной документации, проведение линии электропередачи, прокладка дорог, подведение газа, воды, устройство пирсов и прочее);
13) предоставление земельных участков для создания и развития рыбоводных хозяйств;
14) привлечение инвестора для создания садкового рыбоводного хозяйства по выращиванию осетровых видов рыб на резервном участке реки Жайык;
15) строительство интенсивного сада на 10 гектаров в Махамбетском районе;
16) реализация двух проектов по возделыванию кормовых культур с применением дождевального орошения (в Махамбетском районе – один, Индерском районе – один);
17) обновление машинотракторного парка;
18) формирование системы повышения продуктивности и качества продукции животноводства, развития племенного животноводства;
19) реализация комплекса мероприятий по развитию производства удобрений;
20) реализация комплекса мероприятий по поставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
21) возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, в случае инвестиций;
22) увеличение площади кормовых культур для животноводства;
до 2040 года:
1) проведение технической и технологической модернизации агропромышленного комплекса;
2) содействие развитию сельскохозяйственных предприятий;
3) повышение эффективности использования земельных ресурсов;
4) зарыбление рыбохозяйственных водоемов и участков;
5) создание инфраструктуры, расширение и строительство рыбоводных хозяйств;

6)      өндірісте қазіргі заманғы технологиялық процесті енгізу;
7)      технологиялық процестің сапалық құрамын жақсарту;
8)      су үнемдеу технологияларын енгізу;
9)      қарқынды бау-бақша шаруашылығын одан әрі дамыту;
2050 жылға дейін:
1)      қазіргі заманғы технологияларды енгізуді қолдау;
2)      ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту;
3)      өндіріс көлемін ұлғайту және өңірді ауыл шаруашылығы өнімдерінің негізгі түрлерімен қамтамасыз ету;
4)      ғылымның, инновациялық қызметтің рөлін арттыру, саладағы кадрлардың біліктілігін арттыру.
Батыс Қазақстан облысы
2030 жылға дейін:
1)      Ақжайық, Бөкейордасы, Бөрлі, Сырым, Теректі, Шыңғырлау аудандарында репродуктор-шаруашылықтар құру;
2)      Ақжайық, Бәйтерек, Бөкейордасы, Бөрлі, Теректі, Қазталов, Қаратөбе, Тасқала аудандарында бордақылау алаңдарын салу;
3)      Ақжайық, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Қазталов аудандарында суармалы учаскелер құру;
4)      Бәйтерек ауданында көкөніс қоймасын салу;
5)      Орал қаласында құс фабрикаларын салу;
6)      Теректі ауданында репродуктор салу;
7)      Теректі ауданында саңырауқұлақ өсіру кешенін салу;
8)      Бәйтерек, Бөрлі аудандарында, Орал қаласында сүт-тауар фермаларын салу;
9)      Орал қаласында жылыжай салу;
10)      Бәйтерек ауданында бақ салу;
11)      Теректі ауданында сүт кешенін салу;
12)      суармалы жерлердің алаңдарын қалпына келтіру және кеңейту;
13)      асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру жүйесін қалыптастыру;
14)      ауыл шаруашылығы жануарларына арналған жемшөп құнын арзандату жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
15)      инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстарды төмендету жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
16)      агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру кезінде сыйақы мөлшерлемелерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдықтарын сатып алуға арналған лизингті төмендету жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
17)      "Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының жанынан инновациялық ғылыми-өндірістік зертхана ашу мәселесін пысықтау;
18)      балық өсіру шаруашылықтарын кеңейту және салу үшін инфрақұрылым құру жөнінде шаралар қабылдау (жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, электр беру желілерін жүргізу, жол төсеу, газ, су тарту және т.б.);
19)      аквамәдениет (балық шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ асыл тұқымды балық шаруашылығын дамыту;

6) внедрение современного технологического процесса в производстве;
7) улучшение качественного состава технологического процесса;
8) внедрение водосберегающих технологий;
9) дальнейшее развитие интенсивного садоводства;
до 2050 года:
1) поддержка внедрения современных технологий;
2) развитие переработки сельскохозяйственной продукции;
3) наращивание объемов производства и обеспечение региона основными видами сельскохозяйственной продукции;
4) повышение роли науки, инновационной деятельности, повышение квалификации кадров в отрасли.
Западно-Казахстанская область
до 2030 года:
1) создание хозяйств-репродукторов в Акжаикском, Бокейординском, Бурлинском, Сырымском, Теректинском, Чингирлауском районах;
2) строительство откормочных площадок в Акжаикском, в районе Бәйтерек, Бокейординском, Бурлинском, Теректинском, Казталовском, Каратобинском, Таскалинском районах;
3) создание орошаемых участков в Акжаикском, Бурлинском, Жангалинском, Жанибекском, Казталовском районах;
4) строительство овощехранилища в районе Бәйтерек;
5) строительство птицефабрик в городе Уральске;
6) строительство репродуктора в Теректинском районе;
7) строительство комплекса по выращиванию грибов в Теректинском районе;
8) строительство молочно-товарных ферм в Бәйтерек, Бурлинском районах, городе Уральске;
9) строительство теплицы в городе Уральске;
10) закладка сада в районе Бәйтерек;
11) строительство молочного комплекса в Теректинском районе;
12) восстановление и расширение площадей орошаемых земель;
13) формирование системы развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
14) реализация комплекса мероприятий по удешевлению стоимости кормов для сельскохозяйственных животных;
15) реализация комплекса мероприятий по снижению расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;
16) реализация комплекса мероприятий по снижению ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинга на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
17) проработка вопроса создания инновационной научно-производственной лаборатории при некоммерческом акционерном обществе "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана";
18) принятие мер по созданию инфраструктуры для расширения и строительства рыбоводных хозяйств (разработка проектно-сметной документации, проведение линии электропередач, прокладка дорог, подведение газа, воды и прочее);
19) формирование системы повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;

20)      балық өсіру шаруашылықтарын құру және дамыту үшін жер учаскелерін беру;
21)      жұмыс істеп тұрған жоғары оқу орындары мен басқа да білім беру мекемелерінің базасында балық шаруашылығына оқытуды ұйымдастыру;
22)      балық өңдеу кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау мәселесін пысықтау;
2040 жылға дейін:
1)      кәсіпорындардың технологиялық жарақтандыру деңгейін арттыру;
2)      мал шаруашылығы саласында ірі кәсіпорындар құруды ынталандыру;
3)      тігінен интеграцияланған құрылымдар құруды қолдау;
4)      саланың кадрлық әлеуетін дамыту;
5)      ветеринария, фитосанитария және химияландыру жүйелерін дамыту;
6)      суармалы егіншілікті одан әрі дамыту;
7)      ауыл шаруашылығы өндірісінде заманауи технологияларды енгізу;
8)      балық шаруашылығын одан әрі дамытуды қолдау;
2050 жылға дейін:
1)      аграрлық ғылымды дамытуды қолдау;
2)      ауыл шаруашылығындағы экологиялық таза өндірістердің және онымен өзара байланысты табиғи органикалық азық-түлік өнімдерінің сегментін қалыптастыру;
3)      стратегиялық жобаларды іске асыруға қатысу;
4)      жоғары баға сегментінде жаңа диеталық, мамандандырылған, дәрумендермен, минералдармен және микроэлементтермен байытылған экологиялық таза тамақ өнімдерін әзірлеу және өндіру;
5)      облыс өнімдерінің экспортын қолдау.
Маңғыстау облысы
2030 жылға дейін:
1)      Мұнайлы ауданында көкөніс қоймасын салу;
2)      Жаңаөзен қаласында құс фабрикасын салу;
3)      Ақтау қаласында екі жылыжай салу;
4)      Ақтау қаласында ет комбинатын салу;
5)      Мұнайлы ауданында жылыжай салу;
6)      Түпқараған ауданында сүт-тауар фермасын салу;
7)      Ақтау қаласында бекіре зауытын салу;
8)      Түпқараған ауданында құс фабрикасын салу;
9)      инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстарды төмендету жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
10)      агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдықтарын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін төмендету жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
11)      асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру жүйесін қалыптастыру;
12)      ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
13)      негізгі әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасын тежеу мақсатында "Бейнеу астық терминалының" қызметін қайта бастау туралы мәселені пысықтау;
14)      ұңғымаларды бұрғылау арқылы агроаймақтарды суландыру бойынша инфрақұрылым жасау;

20) предоставление земельных участков для создания и развития рыбоводных хозяйств;
21) организация обучения рыбоводству на базе действующих высших учебных заведений и других образовательных учреждений;
22) проработка вопроса государственной поддержки рыбоперерабатывающих предприятий;
до 2040 года:
1) повышение уровня технологической оснащенности предприятий;
2) стимулирование создания крупных предприятий в животноводческой отрасли;
3) поддержка создания вертикально интегрированных структур;
4) развитие кадрового потенциала отрасли;
5) развитие систем ветеринарии, фитосанитарии и химизации;
6) дальнейшее развитие орошаемого земледелия;
7) внедрение современных технологий в сельскохозяйственном производстве;
8) поддержка дальнейшего развития рыбоводства;
до 2050 года:
1) поддержка развития аграрной науки;
2) формирование сегмента экологически чистых производств в сельском хозяйстве и взаимосвязанных с ним производств натуральных органических продуктов питания;
3) участие в реализации стратегических проектов;
4) разработка и производство новых диетических, специализированных, обогащенных витаминами, минеральными веществами и микроэлементами экологически чистых продуктов питания в высоком ценовом сегменте;
5) поддержка экспорта продукции области.
Мангистауская область
до 2030 года:
1) строительство овощехранилища в Мунайлинском районе;
2) строительство птицефабрики в городе Жанаозене;
3) строительство двух теплиц в городе Актау;
4) строительство мясокомбината в городе Актау;
5) строительство теплицы в Мунайлинском районе;
6) строительство молочно-товарной фермы в Тупкараганском районе;
7) строительство осетрового завода в городе Актау;
8) строительство птицефабрики в Тупкараганском районе;
9) реализация комплекса мероприятий по снижению расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;
10) реализация комплекса мероприятий по снижению ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
11) формирование системы развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
12) реализация комплекса мероприятий по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
13) проработка вопроса о возобновлении деятельности "Бейнеуского зернового терминала" с целью сдерживания цен на основные социально значимые продовольственные товары;
14) создание инфраструктуры по обводнению агрозон путем бурения скважин;

15)      облыс бойынша жұмыс істеп тұрған және бітелген құдықтарды қалпына келтіру (реконструкциялау) жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
16)      балық өсіру шаруашылықтарының инфрақұрылымын құру, кеңейту және салу жөнінде шаралар қабылдау (жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және электр беру желілерін жүргізу, жол төсеу, газ, су тарту, пирстер орнату және басқалар);
17)      аквамәдениет (балық шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыру жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ асыл тұқымды балық шаруашылығын дамыту;
18)      балық өсіру шаруашылықтарын құру және дамыту үшін жер учаскелерін беру;
19)      жұмыс істеп тұрған жоғары оқу орындары мен басқа да білім беру мекемелерінің базасында балық шаруашылығына оқытуды ұйымдастыру;
20)      АЭА аумағында бекіре зауытын салу жөніндегі жобаны іске асыру;
21)      теңіз балық шаруашылығын дамытуды ынталандыру мәселесін, оның ішінде қаржыландыру тетігін пысықтау;
22)      балық өңдеу кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау мәселесін пысықтау;
23)      инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстарды төмендету жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
24)      мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруға асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту жүйесін қалыптастыру;
25)      технологиялық жабдықтың кредиттері мен лизингі, ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін төмендету жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
26)      тыңайтқыштар (оның ішінде органикалық тыңайтқыштар) өндірісін дамыту жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
27)      ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
28)      ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларға кредит беру үшін облыстық бюджеттерге кредит беру;
29)      ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі жобаны кеңейту үшін ауыл халқына микрокредиттер беру;
2040 жылға дейін:
1)      асыл тұқымды мал басының үлес салмағын ұлғайту;
2)      қара қаракөл қойларының құнды шоғырландырылған генофондын сақтау және жетілдіру;
3)      өңірде қаракөл қойларын Еділбаев қойларымен сіңіре шағылыстыру арқылы етті-майлы шаруашылығын құру және дамыту;
4)      сүт бағытындағы түйе шаруашылығын дамыту;
5)      облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
6)      отарлы мал шаруашылығын дамыту;
7)      жайылымдарды суландыру;
8)      қараусыз қалған жайылымдық жерлерді қалпына келтіру;
9)      республиканың өңірлерімен жемшөп жеткізу бойынша тұрақты байланыстар орнату;
2050 жылға дейін:

15) проведение работ по восстановлению (реконструкции) действующих и забитых колодцев по области;
16) принятие мер по созданию инфраструктуры, расширению и строительству рыбоводных хозяйств (разработка проектно-сметной документации и проведение линии электропередач, прокладка дорог, подведение газа, воды, устройство пирсов и прочее);
17) формирование системы повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
18) предоставление земельных участков для создания и развития рыбоводных хозяйств;
19) организация обучения рыбоводству на базе действующих вузов и других образовательных учреждений;
20) реализация проекта по строительству осетрового завода на территории СЭЗ;
21) проработка вопроса стимулирования развития морского рыболовства, в том числе механизма финансирования;
22) проработка вопроса государственной поддержки рыбоперерабатывающих предприятий;
23) реализация комплекса мероприятий по снижению расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;
24) формирование системы развития племенного животноводства на повышение продуктивности и качества продукции животноводства;
25) реализация комплекса мероприятий по снижению ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники;
26) реализация комплекса мероприятий по развитию производства удобрений (в том числе органических);
27) реализация комплекса мероприятий по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
28) кредитование областных бюджетов для кредитования сельских населенных пунктов и малых городов;
29) предоставление микрокредитов сельскому населению для расширения проекта по повышению доходов сельского населения;
до 2040 года:
1) увеличение удельного веса племенного поголовья;
2) сохранение и совершенствование ценного консолидированного генофонда черных каракульских овец;
3) создание и развитие в регионе мясосального овцеводства путем поглотительного скрещивания каракульских овец с эдильбаевскими баранами-производителями;
4) развитие верблюдоводства молочного направления;
5) обеспечение ветеринарной безопасности на территории области;
6) развитие отгонного животноводства;
7) обводнение пастбищ;
8) восстановление заброшенных пастбищных угодий;
9) установление устойчивых связей с регионами республики по поставкам кормов;
до 2050 года:

1) ауыл шаруашылығында шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) ауыл шаруашылығында жаңа қазіргі заманғы технологияларды енгізуді қолдау.
48.      Кластерлік даму
Ақтөбе облысында металлургия, машина жасау, ауыл шаруашылығы, медицина, сондай-ақ көлік және логистика салаларында кластерлер құру үшін барлық әлеуетті мүмкіндіктер бар.
Тау-кен металлургия саласында металлургия зауыттарын кластерге қосу саланы одан әрі дамытуға қосымша серпін беруі мүмкін. Қолда бар ірі кәсіпорындар базасында Ақтөбе қаласы металлургиялық кластердің орталығы бола алады.
Кластерлік даму үшін перспективалы салалардың бірі мұнай-газ машина жасау және түрлі салаларға арналған аспап жасау бағыты бойынша машина жасау болып табылады. Машина жасау кластерінің орталығы Ақтөбе қаласы болады, онда саладағы негізгі өндірістік қуаттар шоғырланған.
Өңірдің ауыл шаруашылығында етті мал шаруашылығы саласы кластерлік даму әлеуетіне ие. Бірқатар аудандарда ет кластері үшін шикізат базасын қалыптастыру үшін әлеует бар (Алға, Әйтеке би, Байғанин, Ырғыз, Ойыл және Шалқар аудандары). Ақтөбе қаласы мен Хромтау ауданының өңдеу қуаттары ет кластерінің орталығы болады.
Ақтөбе қаласының ағымдағы мамандануы мен ерекшеліктерін ескере отырып, өңірде қаланың визит карточкасына айналатын медициналық кластерді (2040 жылға дейін) құру үшін алғышарттар бар, соның арқасында Ақтөбе қаласы медициналық салада жұмысқа орналасу тұрғысынан тартымды қалаға айналады. Сонымен қатар, қала медицина саласында тауарлар мен қызметтердің толық кешенін ұсыну бөлігінде Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің орталығына айналуы мүмкін. Қалада медициналық университет, жеке клиникалар, фармацевтикалық өндірістер орналасқан. Медициналық жабдықтар шығаратын зауыт жұмыс істейді.
Облыста көлік-логистикалық кластерді қалыптастыру үшін алғышарттар бар. Өңір арқылы "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық автомобиль дәлізі өтеді. Көлік-логистика саласында кластерді қалыптастыру (2040 жылға дейін) көлік-логистика терминалдары мен өзге де инфрақұрылым құрылысы бойынша жаңа жобаларды іске асыруға байланысты болады. Көлік-логистикалық кластерд орталығы Ақтөбе қаласында орналасады.
Болашақта Атырау облысында мұнай мен газды өндіру және қайта өңдеу, мұнай-химия, олармен байланысты машина жасау және мұнай-газ өнеркәсібіне арналған сервистік қызметтер жөніндегі ұлттық кластер шеңберінде мұнай-химия, мұнай мен газды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі қосалқы кластер дамитын болады. Осы кластердің дамуына серпін беретін бірқатар инвестициялық жобалар іске асырылуда. Кластер орталығы Атырау қаласында болады.
Атырау облысында бар әлеуетті ескере отырып, Атырау қаласында қайта өңдеу орталығы бар балық кластерін құру орынды.
Мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу, мұнай-химия, олармен байланысты машина жасау және мұнай-газ өнеркәсібі үшін сервистік қызметтер жөніндегі ұлттық кластер шеңберінде Батыс Қазақстан облысында мұнай-газ машина жасау қосалқы кластерін дамыту жоспарлануда. Облыс мықты машина жасау сегментінің болуымен ерекшеленеді. Мұнай-газ машина жасаудағы кластердің орталығы Орал қаласы болмақ.
Батыс Қазақстан облысының ет өңдеу кәсіпорындарының базасында ет кластерін қалыптастыру әлеуеті бар. Қайта өңдеу өндірістері үшін ет кластерінің ресурстық көздері ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, асыл тұқымды шаруашылықтар, фермерлік шаруашылықтар, сондай-ақ белгілі бір дәрежеде Ақжайық, Қазталов, Бөкей ордасы және Жаңақала аудандарының жеке қосалқы шаруашылықтары болады. Ет кластерінің орталығы Орал қаласы болады.
Мұнай және газ өндіру және қайта өңдеу, мұнай-газ химиясы, олармен байланысты машина жасау және мұнай-газ өнеркәсібі үшін сервистік қызметтер жөніндегі ұлттық кластер шеңберінде өңірде Маңғыстау облысында мұнай-сервистік қызметтер қосалқы кластерін қалыптастыру жоспарлануда.
Маңғыстау облысының қосалқы кластерінің әлеуетті қатысушылары "Каспий маңы машина жасау кешені", "Ақтау құю зауыты", "Caspian Offshore and Marine Construction", "Ерсай Каспиан Контрактор" және басқа да кәсіпорындар сияқты сервистік қызметтер көрсетуге маманданған кәсіпорындар бола алады.
Маңғыстау облысының көлік-логистикалық әлеуеті зор. Өңірде Маңғыстау облысында көлік-логистикалық кластерді (2040 жылға дейін) қалыптастыру үшін алғышарттар бар. Бұл кластерге Ақтау, Құрық және Баутино порттары кіреді. Кластердің орталығы "Ақтау теңіз порты" АЭА болуы мүмкін.
Бизнес-ахуалды жақсарту және Қазақстан Республикасының Батыс өңіріне инвестициялар тарту мақсатында экономикалық өсу нүктелерін қалыптастыру, оның ішінде дамыған инфрақұрылымы бар индустриялық аймақтар мен АЭА құру және дамыту есебінен жүргізіледі.
Орта мерзімді перспективада Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында екі арнайы экономикалық аймақ дамитын болады:

1) создание условий для развития малого и среднего предпринимательства в сельском хозяйстве;
2) поддержка внедрения новых современных технологий в сельском хозяйстве.
48. Кластерное развитие
В Актюбинской области имеются все потенциальные возможности для создания кластеров в металлургии, машиностроении, сельском хозяйстве, медицине, а также в сфере транспорта и логистики.
В горнометаллургической отрасли включение металлургических заводов в кластер может послужить дополнительным толчком для дальнейшего развития отрасли. Ядром металлургического кластера может стать город Актобе, на базе имеющихся крупных предприятий.
Одной из перспективных отраслей для кластерного развития является машиностроение по направлению нефтегазового машиностроения и приборостроения для различных видов отраслей. Центром машиностроительного кластера будет город Актобе, где сосредоточены основные производственные мощности в отрасли.
В сельском хозяйстве региона потенциалом кластерного развития обладает отрасль мясного животноводства. В ряде районов имеется потенциал для формирования сырьевой базы для мясного кластера (Алгинский, Айтекебийский, Байганинский, Иргизский, Уилский и Шалкарский районы). Ядром мясного кластера будут перерабатывающие мощности города Актобе и Хромтауского района.
Учитывая текущую специализацию и особенности города Актобе, в регионе есть предпосылки для создания медицинского кластера (до 2040 года), который станет визитной карточкой города, благодаря чему город Актобе станет привлекательным городом с точки зрения трудоустройства в медицинской сфере. Более того, город может стать центром Западного региона Республики Казахстан в части предоставления полного комплекса товаров и услуг в области медицины. В городе расположены медицинский университет, частные клиники, фармацевтические производства. Действует завод по производству медицинского оборудования.
В области имеются предпосылки для формирования транспортно-логистического кластера. Через регион проходит международный автомобильный коридор "Западная Европа – Западный Китай". Формирование кластера в транспортно-логистической отрасли (до 2040 года) будет зависеть от реализации новых проектов по строительству транспортно-логистических терминалов и прочей инфраструктуры. Ядром транспортно-логистического кластера будет город Актобе.
В перспективе в Атырауской области получит развитие подкластер по добыче и переработке нефти и газа, нефтехимии в рамках Национального кластера по добыче и переработке нефти и газа, нефтехимии, связанного с ними машиностроения и сервисных услуг для нефтегазовой промышленности. Реализуется ряд инвестиционных проектов, которые дадут импульс в развитии данного кластера. Ядром кластера будет город Атырау.
Учитывая имеющийся в Атырауской области потенциал, целесообразно создание рыбного кластера с центром переработки в городе Атырау.
В рамках Национального кластера по добыче и переработке нефти и газа, нефтехимии, связанного с ними машиностроения и сервисных услуг для нефтегазовой промышленности в Западно-Казахстанской области планируется развитие подкластера нефтегазового машиностроения. Область отличается наличием сильного машиностроительного сегмента. Ядром кластера в нефтегазовом машиностроении станет город Уральск.
Потенциально формирование мясного кластера на базе мясоперерабатывающих предприятий Западно-Казахстанской области. Ресурсными источниками мясного кластера для перерабатывающих производств станут сельхозпредприятия, племенные хозяйства, фермерские хозяйства, а также в определенной мере личные подсобные хозяйства Акжаикского, Казталовского, Бокейординского и Жангалинского районов. Ядром мясного кластера будет город Уральск.
В рамках Национального кластера по добыче и переработке нефти и газа, нефтегазохимии, связанного с ними машиностроения и сервисных услуг для нефтегазовой промышленности в регионе планируется формирование подкластера нефтесервисных услуг в Мангистауской области.
Потенциальными участниками подкластера Мангистауской области могут стать предприятия, специализирующиеся на оказании сервисных услуг, такие как "Прикаспийский машиностроительный комплекс", "Актауский Литейный завод", "Caspian Offshore and Marine Construction", "Ерсай Каспиан Контрактор" и прочие предприятия.
Мангистауская область обладает большим транспортно-логистическим потенциалом. В регионе есть предпосылки для формирования транспортно-логистического кластера (до 2040 года) в Мангистауской области. Кластер будет включать порты Актау, Курык и Баутино. Ядром кластера может стать СЭЗ "Морпорт Актау".
В целях улучшения бизнес-климата и привлечения в Западный регион Республики Казахстан инвестиций ведется формирование точек экономического роста, в том числе за счет создания и развития индустриальных зон и СЭЗ с развитой инфраструктурой.
В среднесрочной перспективе на территории Западного региона Республики Казахстан получат развитие две специальные экономические зоны:

1) Атырау облысындағы "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" АЭА (химиялық өнімдерді, мұнай-химия өнімдерін, пластмасса бұйымдарын, тоқыма бұйымдарын өндіру);
2) Маңғыстау облысындағы "Ақтау теңіз порты" АЭА (қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі, химиялық өнімдерді, мұнай-химия өнімдерін, пластмасса бұйымдарын, тоқыма бұйымдарын, фармацевтикалық өнімдер мен препараттарды өндіру, машина жасау саласының өнімдерін өндіру, тұрғын және тұрғын емес ғимараттар салу және т. б.).
АЭА-дан басқа, индустриялық аймақтар экономикалық өсу нүктелеріне айналады:
1) Ақтөбе облысының Ақтөбе қаласындағы "Ақтөбе" индустриялық аймағы;
2) Атырау облысының Индер ауданындағы индустриялық аймақ;
3) Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданындағы индустриялық аймақ, Орал шағын индустриялық аймақтары, Ақсай индустриялық паркі.
49.      Өңіраралық байланыстарды дамыту
Транзиттік әлеует Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің өңіраралық байланыстарын дамыту үшін алғышарттар болып табылады.
Жобаланатын аумақтың шекарасында үш халықаралық теміржол көлік дәлізі өтеді: ТАТМ Орталық дәлізі; Солтүстік-Оңтүстік, TRACECA.
Батыс өңірде теміржол желілері жұмыс істейді:
1)      "Өзен – Қазақстанның Түрікменстанмен мемлекеттік шекарасы", Қазақстанның батысынан Парсы шығанағына дейін Түрікменстан мен Иран арқылы тікелей бағыт;
2)      "Жезқазған – Бейнеу" Қытайдан Еуропаға дейінгі қашықтықты 1 200 шақырымға жуық қысқартуға мүмкіндік беретін халықаралық көлік-логистикалық жүйенің байланыстырушы буынына айналды;
3)      "Шалқар – Бейнеу", ол қолданыстағы бағдармен салыстырғанда "Құрық" портына дейінгі жолды 500 километрден астам қысқартуға мүмкіндік береді;
4)      "Боржақты – Ерсай", ол перспективалы Құрық портын теміржол магистралімен жалғаған.
Қазақстанның Түрікменстанмен шекарасында "Болашақ" теміржол өткелі іске қосылды, ол Өзен арқылы "Бейнеу – Шалқар – Сексеуіл – Жезқазған" бағытында жаңа теміржол желілерін қалыптастыруды қамтамасыз етті.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағы бойынша мыналар өтеді:
1) "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық автокөлік бағыты "М-32" "Ресей Федерациясының шекарасы (Самараға) – Шымкент, Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы" учаскесі;
2) республикалық маңызы бар жолдар: А-22 "Қарабұтақ – Комсомол – Солтүстік – Жайылма"; А-24 "Ақтөбе – Мәртөк – Орынбор"; А-25 "Ақтөбе –Ресей Федерациясының шекарасы (Орск)"; А-26 "Қандыағаш – Ембі – Шалқар – Ырғыз"; А-27 "Ақтөбе – Атырау – Ресей Федерациясының шекарасы (Астраханьға)"; А-28 "Орал – Атырау"; А-30 "Подстепное – Федоровка – Ресей Федерациясының шекарасы"; А-31 "Чапаево – Жалпақтал – Қазталовка – Ресей Федерациясының шекарасы"; А-32 "Орал – Ресей Федерациясының шекарасы (Бұзылық); А-33 "Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетібай-Ақтау порты"; Р-1 "Бейнеу – Ақжігіт – Өзбекстан шекарасы ()өзбекстан Республикасы аумағына)"; Р-44 "Қазталовка – Жәнібек – Ресей Федерациясының шекарасы"; Р-51 "Өнеге – Бисен – Сайқын – Ресей Федерациясының шекарасы".
Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларында Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің төрт әуежайы жұмыс істейді.
Сонымен қатар, Каспий теңізінде Ақтау, Құрық және Баутино теңіз порттары, Атырау өзен порты бар.
Транзиттік әлеуеттің және көлік инфрақұрылымының болуы Қазақстан Республикасының орталық және оңтүстік өңірлерінен мынадай өнім түрлерін жеткізуге мүмкіндік туғызады:

1) СЭЗ "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" в Атырауской области (производство химической продукции, нефтехимической продукции, пластмассовых изделий, текстильных изделий);
2) СЭЗ "Морпорт Актау" в Мангистауской области (складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность, производство химической продукции, нефтехимической продукции, пластмассовых изделий, текстильных изделий, фармацевтических продуктов и препаратов, производство продукции отрасли машиностроения, строительство жилых и нежилых зданий и прочее).
Кроме СЭЗ, точками экономического роста станут индустриальные зоны:
1) индустриальная зона "Актобе" в городе Актобе Актюбинской области;
2) индустриальная зона в Индерском районе Атырауской области;
3) индустриальная зона в Теректинском районе, малые индустриальные зоны Уральска, Аксайский индустриальный парк в Западно-Казахстанской области.
49. Развитие межрегиональных связей
Предпосылками для развития межрегиональных связей Западного региона Республики Казахстан является транзитный потенциал.
В границах проектируемой территории проходят три международных железнодорожных транспортных коридора: Центральный коридор ТАЖМ; Север-Юг, TRACECA.
В Западном регионе функционируют железнодорожные линии:
1) "Узень – государственная граница Казахстана с Туркменистаном", прямой маршрут с запада Казахстана до Персидского залива через Туркменистан и Иран;
2) "Жезказган – Бейнеу" стал связующим звеном в международной транспортно-логистической системе, которая позволяет сократить расстояние из Китая в Европу почти на 1 200 километров;
3) "Шалкар – Бейнеу", которая позволяет сократить путь до порта "Курык" более чем на 500 километров по сравнению с существующим маршрутом;
4) "Боржакты – Ерсай", которая соединила перспективный порт Курык с железнодорожной магистралью.
Введен железнодорожный переход "Болашак" на границе Казахстана с Туркменистаном, который обеспечил формирование новых железнодорожных линий через Узень в направлении "Бейнеу – Шалкар – Саксаульская – Жезказган".
По территории Западного региона Республики Казахстан проходят:
1) международный автотранспортный маршрут "Западная Европа – Западный Китай" участок "М-32" "Граница Российской Федерации (на Самару) – Шымкент, через города Уральск, Актобе, Кызылорду";
2) дороги республиканского значения: А-22 "Карабутак – Комсомольское – Северное – Жаильма"; А-24 "Актобе – Мартук – Оренбург"; А-25 "Актобе – граница Российской Федерации (на Орск)"; А-26 "Кандыагаш – Эмба – Шалкар – Иргиз"; А-27 "Актобе – Атырау – граница Российской Федерации (на Астрахань)"; А-28 "Уральск – Атырау"; А-30 "Подстепное – Федоровка – граница Российской Федерации"; А-31 "Чапаево – Жалпактал – Казталовка – граница Российской Федерации"; А-32 "Уральск – граница Российской Федерации (на Бузулук)"; А-33 "Доссор – Кульсары – Бейнеу – Сай – Утес – Шетпе – Жетыбай – порт Актау"; Р-1 "Бейнеу – Акжигит – граница Узбекистана (на территорию Республики Узбекистан)"; Р-44 "Казталовка – Жанибек – граница Российской Федерации"; Р-51 "Унеге – Бисен – Сайхин – граница Российской Федерации".
Функционируют четыре аэропорта Западного региона Республики Казахстан в городах Актобе, Атырау, Уральск, Актау.
Кроме того имеется морские порты Актау, Курык и Баутино на Каспийском море, Атырауский речной порт.
Наличие транзитного потенциала и транспортной инфраструктуры создает возможность поставлять из Центрального и Южного регионов Республики Казахстан следующие виды продукции:

1)      Ақмола, Алматы, Қостанай, Шығыс Қазақстан облыстарынан ет, оның ішінде тауық еті;
2)      Алматы облысы мен Алматы қаласынан жеміс және көкөніс шырындары;
3)      Түркістан, Алматы облыстарынан, Шымкент және Алматы қалаларынан жаңа піскен және консервіленген жемістер мен көкөністер;
4)      Абай облысынан, Ақмола, Шығыс Қазақстан облыстарынан, Алматы және Шымкент қалаларынан күнбағыс майы;
5)      Шымкент қаласынан мақта майы;
6)      Жетісу облысы мен Алматы қаласынан соя майы;
7)      Қарағанды облысынан маргарин және тағамдық майлар;
8)      Ақмола, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Алматы қаласынан алынған рапс майы;
9)      Павлодар облысынан қатты нысандағы сүт;
10)      Қызылорда облысынан күріш;
11)      Ақмола, Қарағанды, Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Шымкент қаласынан ұн;
12)      Алматы, Жамбыл және Жетісу облыстарынан қант;
13)      Алматы, Қостанай облыстары мен Алматы қаласынан шоколад, шоколад пен қанттан жасалған кондитерлік өнімдер;
14)      Алматы қаласынан кетчуп және майонез;
15)      Қызылорда облысынан йодталған тұз;
16)      Алматы облысы мен Алматы қаласынан коньяк;
17)      Алматы, Жамбыл, Түркістан облыстары мен Алматы қаласынан шарап;
18)      Ақмола, Павлодар облыстары мен Шымкент қаласынан мата;
19)      Шымкент қаласынан кілемдер;
20)      Абай, Жамбыл және Қостанай облыстарынан ірі қара малдың терісінен жасалған былғары;
21)      Алматы және Жамбыл, Ақмола облыстары мен Алматы қаласынан аяқ киім;
22)      Қарағанды облысынан колготки, шөлкелер, шұлықтар;
23)      Жетісу, Алматы, Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан облыстарынан және Алматы, Астана қалаларынан сыртқы киім;
24)      Абай, Алматы облыстарынан және Алматы қаласынан қағаз және қағаз өнімдері;
25)      Алматы, Қарағанды облыстарынан, Шымкент, Алматы қалаларынан дәрі-дәрмектер;
26)      Ақмола, Қарағанды, Павлодар облыстары мен Астана қаласынан резеңкеден жасалған құбырлар, түтіктер, жеңдер мен шлангтар;
27)      Абай, Қарағанды, Қызылорда, Жамбыл облыстарынан және Шымкент қаласынан портландцемент;
28)      Қарағанды облысынан орталық жылытуға арналған радиаторлар;
29)      Алматы, Қарағанды облыстары мен Алматы қаласынан орталық жылыту қазандықтары;
30)      Қарағанды, Алматы облыстары мен Шымкент қаласынан цистерналар, бөшкелер, барабандар, канистрлер, жәшіктер мен ыдыстар;
31)      Жетісу, Ақмола, Алматы, Жамбыл облыстарынан және Алматы қаласынан граниттен жасалған плиталар мен қаптау плиткалары;
32)      Ақмола, Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстарының қож-мақталар, минералды силикат мақта;

1) мясо, в том числе куриное из Акмолинской, Алматинской, Костанайской, Восточно-Казахстанской областей;
2) фруктовые и овощные соки из Алматинской области и города Алматы;
3) свежие и консервированные фрукты и овощи из Туркестанской, Алматинской областей, городов Шымкент и Алматы;
4) подсолнечное масло из области Абай, Акмолинской, Восточно-Казахстанской областей, городов Алматы и Шымкент;
5) хлопковое масло из города Шымкента;
6) соевое масло из области Жетісу и города Алматы;
7) маргарин и пищевые жиры из Карагандинской области;
8) рапсовое масло из Акмолинской, Северо-Казахстанской областей и города Алматы;
9) молоко в твердой форме из Павлодарской области;
10) рис из Кызылординской области;
11) муку из Акмолинской, Карагандинской, Костанайской, Северо-Казахстанской областей и города Шымкента;
12) сахар из Алматинской, Жамбылской областей и области Жетісу;
13) шоколад, изделия кондитерские из шоколада и сахара из Алматинской, Костанайской областей и города Алматы;
14) кетчуп и майонез из города Алматы;
15) соль йодированную из Кызылординской области;
16) коньяк из Алматинской области и города Алматы;
17) вино из Алматинской, Жамбылской, Туркестанской областей и города Алматы;
18) ткань из Акмолинской, Павлодарской областей и города Шымкента;
19) ковры из города Шымкента;
20) кожа из шкур крупного рогатого скота из области Абай, Жамбылской и Костанайской областей;
21) обувь из Алматинской и Жамбылской, Акмолинской областей и города Алматы;
22) колготки, чулки, носки из Карагандинской области;
23) верхняя одежда из области Жетісу, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской областей и городов Алматы и Астаны;
24) бумага и бумажная продукция из области Абай, Алматинской области и города Алматы;
25) лекарства из Алматинской, Карагандинской областей, городов Шымкент, Алматы;
26) трубы, трубки, рукава и шланги из резины из Акмолинской, Карагандинской, Павлодарской областей и города Астаны;
27) портландцемент из области Абай, Карагандинской, Кызылординской, Жамбылской областей и города Шымкент;
28) радиаторы для центрального отопления из Карагандинской области;
29) котлы центрального отопления из Алматинской, Карагандинской областей и города Алматы;
30) цистерны, бочки, барабаны, канистры, ящики и емкости из Карагандинской, Алматинской областей и города Шымкента;
31) плиты и облицовочные плитки из гранита из области Жетісу, Акмолинской, Алматинской, Жамбылской областей и города Алматы;
32) шлаковату, минеральную силикатную вату из Акмолинской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской областей;

33)      Шығыс Қазақстан, Түркістан облыстарынан, Алматы қаласынан 1 000 вольттан астам кернеуге электр тізбектерін ажыратуға, ауыстыруға немесе қорғауға арналған аппаратура;
34)      Қарағанды, Павлодар облыстарынан, Алматы және Шымкент қалаларынан электрондық және электрлік сымдар мен кабельдер;
35)      Жетісу облысынан электр аккумуляторлары;
36)      Алматы облысы мен Алматы қаласынан шамдар мен жарықтандыру құрылғылары;
37)      Түркістан облысы мен Алматы қаласынан электр трансформаторлары;
38)      Ақмола облысынан шарикті немесе роликті мойынтіректер;
39)      Қарағанды, Павлодар және Солтүстік Қазақстан облыстарынан теміржол вагондары мен платформалары;
40)      Жамбыл облысынан фосфорлы, минералды немесе химиялық тыңайтқыштар;
41)      Ақмола облысынан пестицидтер мен агрохимиялық өнімдер;
42)      Абай, Алматы, Павлодар облыстарынан және Алматы қаласынан бояулар, лактар, ерітінділер;
43)      Қарағанды облысынан шойын және тазартылмаған болат;
44)      Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстарынан өңделмеген және жартылай өңделген немесе ұнтақ түріндегі күміс және алтын;
45)      Павлодар облысынан алюминий;
46)      Шығыс Қазақстан облысынан қорғасын және мырыш;
47)      Қарағанды облысы мен Ұлытау облысынан мыс.
Батыс өңірі елдің басқа өңірлеріне келесі тауар түрлерін жеткізе алады:
1)      Атырау облысынан мұнай отыны (мазут) және газ майы;
2)      Атырау облысынан моторлы отын (бензин, оның ішінде авиациялық);

33) аппаратура для отключения, переключения или защиты электрических цепей на напряжение более 1 000 вольт из Восточно-Казахстанской, Туркестанской областей, города Алматы;
34) провода и кабели электронные и электрические из Карагандинской, Павлодарской областей, городов Алматы и Шымкент;
35) электрические аккумуляторы из области Жетісу;
36) светильники и осветительные устройства из Алматинской области и города Алматы;
37) электрические трансформаторы из Туркестанской области и города Алматы;
38) подшипники шариковые или роликовые из Акмолинской области;
39) вагоны и платформы железнодорожные из Карагандинской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областей;
40) фосфорные, минеральные или химические удобрения из Жамбылской области;
41) пестициды и агрохимические продукты из Акмолинской области;
42) краски, лаки, растворы из области Абай, Алматинской, Павлодарской областей и города Алматы
43) чугун и нерафинированную сталь из Карагандинской области;
44) серебро и золото необработанное и полуобработанное или в виде порошка из Карагандинской, Восточно-Казахстанской областей;
45) алюминий из Павлодарской области;
46) свинец и цинк из Восточно-Казахстанской области;
47) медь из Карагандинской области и области Ұлытау.
Западный регион может поставлять в другие регионы страны следующие виды товаров:
1) топливо нефтяное (мазут) и газойли из Атырауской области;
2) топливо моторное (бензин, в том числе авиационный) из Атырауской области;

3)      Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарынан табиғи газ;
4)      Атырау және Батыс Қазақстан облыстарынан өнеркәсіптік газдар;
5)      Маңғыстау облысынан аммиак;
6)      Маңғыстау облысынан азотты, минералды немесе химиялық тыңайтқыштар;
7)      Батыс Қазақстан облысынан консервіленген ет;
8)      Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарынан силикат және қож кірпіштер;
9)      Батыс Қазақстан облысынан электр трансформаторлары;

3) газ природный из Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей;
4) газы промышленные из Атырауской и Западно-Казахстанской областей;
5) аммиак из Мангистауской области;
6) удобрения азотные, минеральные или химические из Мангистауской области;
7) консервированное мясо из Западно-Казахстанской области;
8) силикатные и шлаковые кирпичи из Актюбинской и Западно-Казахстанской областей;
9) электрические трансформаторы из Западно-Казахстанской области;

10)      Маңғыстау облысынан азотты, минералды немесе химиялық тыңайтқыштар.
3-параграф. Инженерлік инфрақұрылымды кешенді дамыту шаралары
50.      Сумен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің өңіраралық схемасында әкімшілік облыстар мен аудандар бөлінісінде 2040 жылға дейін тұрақты сумен қамтамасыз ету мәселелері, сондай-ақ 2050 жылға дейінгі болжамды деректер қаралған (осы Өңіраралық схемаға 8-9-қосымшалар).
Әкімшілік облыстар мен аудандар бөлінісінде қазіргі деңгейде жерүсті және жерасты суларын пайдалану талдауы, олардың меншікті сумен қамтамасыз етілуі бойынша есептеулер, экономика салаларының су ресурстарына қажеттілік есептері орындалды.

10) азотные, минеральные или химические удобрения из Мангистауской области.
Параграф 3. Меры комплексного развития инженерной инфраструктуры
50. Водообеспечение
В Межрегиональной схеме Западного региона Республики Казахстан рассмотрены вопросы обеспечения стабильным водоснабжением до 2040 года, а также прогнозные данные до 2050 года в разрезе административных областей и районов (приложения 8-9 к настоящей Межрегиональной схеме).
Выполнен анализ использования поверхностных и подземных вод на современном уровне, расчеты по их удельной водообеспеченности, расчеты потребности в водных ресурсах отраслей экономики в разрезе административных областей и районов.

243,4
34,2
2 026,2
4 509,1
4 171,1
298,8
39,2
2 524,9
Ескертпе. Өзгелер* - коллекторлық-дренажды және сарқынды сулар
Әкімшілік аудандар бөлінісінде 2040, 2050 жылдарға арналған суды жинаудың, пайдаланудың және бұрудың негізгі көрсеткіштері осы өңіраралық схемаға 10-17-қосымшаларда келтіріледі.
Өңірдің аумағы бойынша су ресурстарының біркелкі бөлінбеуі Атырау және Маңғыстау облыстарында су ресурстарының тапшылығы қаупін туғызады.
Болашақта өнеркәсіптің жоспарланған дамуына және тұрақты суаруға байланысты қолда бар су ресурстарын ұлғайту талап етіледі.
Көздер мен әкімшілік аудандар бөлінісінде суаруға белгіленген алаңдарды жерасты, сарқынды, коллекторлық-дренажды суларды пайдалану, сондай-ақ экономиканың барлық салаларында су үнемдеу технологияларын енгізу есебінен ұлғайтуға болатын қолда бар су ресурстарын елеулі ұлғайтусыз қамтамасыз ету мүмкін емес.
Қолда бар су ресурстарын нақтылау тұщы су қорларының әлеуетті көздері болып табылатын жерасты суларын неғұрлым кең пайдалану, сондай-ақ экономика салаларын жерүсті су ресурстарымен кепілдендірілген қамтамасыз ету үшін су бөлу туралы халықаралық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау қажеттігін көрсетті.
Су ресурстарын ұтымсыз пайдалану проблемаларын шешу, барлық салаларда ұтымды пайдалануды ынталандыру су ресурстарының едәуір көлемін босатуға мүмкіндік береді.
2040 жылға қарай халықтың орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу мәселелерін, сондай-ақ өзен ағынын реттеу, аумақтық қайта бөлу және өңір халқының қалалар мен ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау қызметтеріне қол жеткізуін 100% қамтамасыз ету жолымен қолда бар су ресурстарын ұлғайту саласындағы міндеттерді шешу ұсынылады, оның ішінде:

243,4
34,2
2 026,2
4 509,1
4 171,1
298,8
39,2
2 524,9
Примечание. Прочие* - коллекторно-дренажные и сточные воды
Основные показатели суммарного забора, использования и отведения воды в разрезе административных районов на 2040, 2050 годы приводятся в приложениях 10-17 к настоящей межрегиональной схеме.
Неравномерность распределения водных ресурсов по территории региона вызывает риски дефицита водных ресурсов в Атырауской и Мангистауской областях.
На перспективу, в связи с намечаемым развитием промышленности и регулярного орошения требуется увеличение располагаемых водных ресурсов.
Намеченные под орошение площади в разрезе источников и административных районов невозможно обеспечить без существенного увеличения располагаемых водных ресурсов, которые можно увеличить за счет использования подземных, сточных, коллекторно-дренажных вод, а также внедрения водосберегающих технологий во всех отраслях экономики.
Выполненное уточнение располагаемых водных ресурсов показало, что необходимо более широкое использование подземных вод, являющихся потенциальными источниками запасов пресной воды, а также выполнение обязательств по международным договорам о вододелении для гарантированного обеспечения отраслей экономики поверхностными водными ресурсами.
Решение проблем нерационального использования водных ресурсов, стимулирование рационального использования во всех отраслях позволят высвободить значительные объемы водных ресурсов.
К 2040 году предлагается решение вопросов доступа населения к централизованному водоснабжению, а также задач в области регулирования речного стока, территориального перераспределения и увеличение располагаемых водных ресурсов путем обеспечения доступа населения региона к услугам водоснабжения в городах и в сельских населенных пунктах, в том числе:

1) Ақтөбе облысында – орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелеріне қосылмаған және құбырлы және шахталық құдықтардан суды пайдаланатын 92 елді мекеннің ауызсуға қол жеткізу мәселесін шешу;
2) Атырау облысында – Қоянды топтық суағарын реконструкциялау, "Көкжиде" кен орнынан суағар салу және 30 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі мәселесін шешу;
3) Батыс Қазақстан облысында – Үрді және Каменск топтық су құбырларын реконструкциялау, сондай-ақ орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелеріне қосылмаған 171 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі мәселесін шешу;
4) Маңғыстау облысында – тұщыландыру зауыттарын жаңғырту және салу, "Құйылыс-Меловое" кен орнынан "Каспий" тұщыландыру зауытына дейін "Ақтау-Құрық-Жетібай-Шетпе" су құбырларының жаңа трассаларын салу, сондай-ақ орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі жоқ 20 елді мекеннің сапалы ауыз суға қол жеткізуі мәселесін шешу;
5) коммуналдық шаруашылық объектілерін басым түрде тұрақты сумен жабдықтау;
6) экономиканың әртүрлі саласында су тұтыну технологиясын жетілдіру;
7) жерасты суларын ауызсу қажеттіліктері, суару және суландыру үшін, өнеркәсіпте және өзге салаларда кеңінен пайдалану, сондай-ақ қайтармалы, ағын және тұщы суларды пайдалану;
8) су ресурстарының жергілікті профициті есебінен ағындарды бассейнішілік, бассейнаралық қайта бөлу;
9) Ресей Федерациясымен трансшекаралық өзендер бойынша өзен ағынын бөлу;
10) су беруді арттыру және қосымша реттеуші сыйымдылықтарды жасау үшін су тораптарын реконструкциялауды және жаңа су қоймаларын салуды жүзеге асыру қажет.
51. Электрмен жабдықтау

1) в Актюбинской области – решение вопроса по доступу к питьевой воде 92 населенных пунктов, не подключенных к централизованным системам водоснабжения и использующих воду из трубчатых и шахтных колодцев;
2) в Атырауской области – реконструкция Кояндинского группового водовода, строительство водовода из месторождения "Кокжиде" и решение вопроса по доступу к качественной питьевой воде 30 населенных пунктов;
3) в Западно-Казахстанской области – реконструкция Урдинского и Каменского групповых водопроводов, а также решение вопроса по доступу к качественной питьевой воде 171 населенного пункта, не подключенных к централизованным системам водоснабжения;
4) в Мангистауской области – модернизация и строительство опреснительных заводов, строительство новых трасс водоводов "Актау-Құрық-Жетібай-Шетпе", от месторождения "Куюлус-Меловое" до опреснительного завода "Каспий", а также решение вопроса по доступу к качественной питьевой воде 20 населенных пунктов, не имеющих централизованных систем водоснабжения;
5) приоритетного устойчивого водоснабжения объектов коммунального хозяйства;
6) совершенствования технологий потребления воды в различных отраслях экономики;
7) более широкого использования подземных вод для питьевых нужд, орошения и обводнения, в промышленности и других отраслях, а также использования возвратных, сточных и опресненных вод;
8) внутрибассейнового, межбассейнового перераспределения стока за счет локального профицита водных ресурсов;
9) деления речного стока по трансграничным рекам с Российской Федерацией;
10) осуществления реконструкции гидроузлов и строительство новых водохранилищ для увеличения водоотдачи и создания дополнительных регулирующих емкостей.
51. Электроснабжение

Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің электр энергиясына тапшылығын жеке меншік энергия көздерін, сондай-ақ Қазақстанның Орталық өңірінің энергия көздерінен жеткізілімдерді ескере отырып өтеу ұсынылады. Энергетикалық желілер мен құрылыстардың елеулі бөлігі өткен ғасырдың 60-70 жылдары салынған. Сондықтан қосалқы станциялар мен әуе желілерінің жабдықтары моральдық тұрғыдан ғана ескеріп қоймай, физикалық тұрғыдан да тозған.
Өңірдің 2040 жылға арналған электр тұтынуының болжамды ең жоғары деңгейі 28,8 миллиард киловатт-сағат көлемінде көзделеді.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің электр станцияларын дамыту жөніндегі негізгі ұсыныстар қолданыстағы желілердің жабдықтарын техникалық қайта жарақтандыруды және реконструкциялауды, сондай-ақ жаңа құрылысты, оның ішінде Ақтөбе жылу электр орталығын реконструкциялауды, Атырау жылу электр орталығын кеңейтуді, Батыс Қазақстан облысында газ турбиналы электр станциясын салуды, Маңғыстау облысының 2-жылу электр орталығы алаңында бу-газ қондырғысын салуды көздейді.

Покрытие потребности в электроэнергии Западного региона Республики Казахстан предлагается с учетом собственных энергоисточников, а также поставок от энергоисточников Центрального региона Казахстана. Большая часть энергетических сетей и сооружений построена в 60-70-е годы прошлого столетия. Поэтому оборудование подстанций и воздушных линий не только морально устарели, но и физически изношено.
Прогнозный максимальный уровень электропотребления региона на 2040 год предусматривается в объеме 28,8 миллиардов киловатт-час.
Основные предложения по развитию электрических станций Западного региона Республики Казахстан предусматривают техническое перевооружение и реконструкцию оборудования существующих сетей, а также новое строительство, в том числе реконструкция тепловых электроцентралей Актобе Теплоэлектроцентраль, расширение Атырауской Теплоэлектроцентрали, строительство газотурбинной электростанции в Западно-Казахстанской области, сооружение парогазовой установки на площадке Теплоэлектроцентрали-2 Мангистауской области.

Желілердің өткізу қабілетін арттыру, тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенімділігін арттыру, Батыс Қазақстанды Қазақстанның бірыңғай энергетикалық жүйесімен біріктіру үшін 2030 жылға дейінгі деңгейде 220 киловольт "Орал – Оң жағалау – Индер – Атырау – Құлсары – Теңіз" әуе желісінің екінші тізбегін және 500 киловольт "Атырау" қосалқы станциясын салумен 500 киловольт "Өлке – Атырау" жүйеаралық әуе желісін салу ұсынылады.

Для увеличения пропускной способности сетей, повышения надежности электроснабжения потребителей, объединения Западного Казахстана c Единой энергетической системой Казахстана на уровне до 2030 года предлагается строительство второй цепи воздушной линии 220 киловольт "Уральская– Правобережная – Индер – Атырау – Кульсары – Тенгиз" и межсистемной воздушной линии 500 киловольт "Ульке – Атырау" с сооружением подстанции 500 киловольт "Атырау".

Батыс Қазақстан облысында кернеуі 35-110 киловольт болатын, пайдалану мерзімі 30 жыл немесе одан да көп және техникалық жағдайы қанағаттанарлықсыз желілерді реконструкциялау. Бұл реконструкциялау жабдықты ауыстыруды және сенімді құрылымдарға көшуді қамтиды.
Сенімділікті арттыру үшін 110 киловольт Батыс, Землячка және ескірген жүйелері бар басқа қосалқы станциялардағы қысқа тұйықталу тарату құрылғыларын қазіргі заманғы элегаздық типті ажыратқыштарға ауыстыру.

В Западно-Казахстанской области реконструкция сетей с напряжением 35-110 киловольт, у которых срок эксплуатации составляет 30 лет и более и техническое состояние неудовлетворительно. Эта реконструкция включает замену оборудования и переход на более надежные структуры.
Замена распределительных устройств короткого замыкания на подстанции 110 киловольт Западная, Землячка и других с устаревшими системами на современные выключатели элегазового типа для повышения надежности.

Тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың сапасы мен тиімділігін жақсарту үшін 35 киловольттан 110 киловольтқа және 6 киловольттан 10 киловольтқа ауысатын электр желілерінің құрылымын қайта қарау.
52.      Жылумен жабдықтау
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде жылу жүктемесі мен жылуды тұтынудың болжамды деңгейлерін бағалау метеодеректерді қолдана отырып, "Ғимараттардың жылу қорғанысы" 2.04-07-2022 Қазақстан Республикасының Құрылыс нормалары құжатында көзделген стандарттарды ескере отырып іске асырылды.

Пересмотр структуры электросетей с переходом от 35 киловольт к 110 киловольт и от 6 киловольт к 10 киловольт для улучшения качества и эффективности электроснабжения потребителей.
52. Теплоснабжение
Оценка прогнозных уровней тепловой нагрузки и теплопотребления в Западном регионе Республики Казахстан осуществлялась с использованием метеоданных, учитывая стандарты, предусмотренные в Строительных нормах Республики Казахстан 2.04-07-2022 "Тепловая защита зданий".

Жылыту, желдету және ыстық сумен жабдықтау үшін қажетті жылу ағындары 4.02-02-2004 "Жылу желілері" мемлекетаралық құрылыс нормаларын және 3.01-01-2013 Қазақстан Республикасының Құрылыс нормаларын, 3.01-101-2013 "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" Қазақстан Республикасының ережелер жинағын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының нормаларына сәйкес келетін жалпы қабылданған жылу тұтыну стандарттарын ескере отырып есептелді.

Тепловые потоки, необходимые для отопления, вентиляции и горячего водоснабжения, были рассчитаны с учетом общепринятых стандартов теплопотребления, соответствующих нормам Республики Казахстан, включая Межгосударственные строительные нормы 4.02-02-2004 "Тепловые сети" и Строительные нормы Республики Казахстан 3.01-01-2013, Свод правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".

2 795
5 220
тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды жылытуға
1 029
1 921
желдетуге
1 258
2 349
ыстық сумен жабдықтауға
508
949
53. Газбен жабдықтау
Бекітілген Қазақстан Республикасын газдандырудың 2015-2030 жылдарға арналған бас схемасында белгіленген іс-шараларды іске асыру 2030 жылға қарай Қазақстан Республикасының Батыс өңірі облыстарының елді мекендерін барынша газдандыруға мүмкіндік береді.
4-параграф. Көлік инфрақұрылымын кешенді дамыту шаралары

2 795
5 220
на отопление жилых и общественных зданий
1 029
1 921
на вентиляцию
1 258
2 349
на ГВС
508
949
53. Газоснабжение
Реализация мероприятий, намеченных утвержденной Генеральной схемой газификации Республики Казахстан на 2015-2030 годы позволит максимально газифицировать населенные пункты областей Западного региона Республики Казахстан к 2030 году.
Параграф 4. Меры комплексного развития транспортной инфраструктуры

54. Өңірлік және өңіраралық көлік инфрақұрылымын нығайту өңірді кешенді дамыту бағыттарының бірі болып табылады.
Өңірдің көлік саласын дамыту мынадай салалардағы: автожол, теміржол, азаматтық авиация, су көлігіндегі инфрақұрылым деңгейін арттыруға және көлік-коммуникация кешенінің халықаралық көлік желілеріне интеграциялану деңгейін арттыруға бағытталатын болады (осы Өңіраралық схемаға 18-19 қосымшалар).
55. Теміржол көлігі инфрақұрылымын дамытуда 2030 жылға қарай мынадай жұмыстарды жүргізу ұсынылады:
1) "Мақат – Индер" - 151 километр, "Құлсары – Мақат" - 95 километр, "Мақат – Атырау" - 125 километр теміржол учаскелерін электрлендіру, бұл желілердің тасымалдау қабілетін едәуір арттыруға және экономикалық әсер жасауға мүмкіндік береді;
2) "Шалқар – Құрық порты" – 986 км учаскесінде екінші жолдарды салу;
3) Никельтау – 2 км айналма жолын салу.
2040 жылға қарай:
1) ұзындығы 486 километр "Орал – Атырау" теміржол желісін салу;
2) ұзындығы 135 километр "Маңғышлақ – Баутино" теміржол желісін салу;
3) ұзындығы 393 километр "Бейнеу – Маңғыстау" теміржол желісінде екінші жолдарды салу және электрлендіру;
4) 194 километр "Орал – Шыңғырлау" теміржол желісін электрлендіру;
5) 193 километр "Ақтөбе – Қандыағаш – Ембі (Жем)" теміржол желісін электрлендіру;
6) 231 километр "Хромтау – Қандыағаш – Шұбарқұдық" теміржол желісін электрлендіру ;
7) 77 километр "Ақтөбе – Мәртөк" теміржол желісін электрлендіру;
8) 61 километр "Бестамақ – Құрайлы" қатынасымен Ақтөбе торабын айналып өтетін Батыс айналма электрлендірілген теміржол желісін салу;
9) 82 километр "Бестамақ (Ақтөбе) – Хромтау" электрлендірілген теміржол желісін салу ұсынылады;
2050 жылға қарай:
1) 264 километр "Астана – Арқалық – Шалқар" теміржол желісін салу;
2) 303 километр "Ақтөбе – Шыңғырлау" теміржол желісін салу;
3) 135 километр "Маңғышлақ – Баутино" теміржол учаскесін электрлендіру ұсынылады.
Қазіргі уақытта коммуналдық меншіктегі теміржол вокзалдары жағдайының мәселесі өзекті болып отыр (пайдалану мерзімі орта есеппен 50 жылдан астам). Мысалы, Маңғыстау облысындағы Ақтөбе бөлімшесі (Шалқар, Шұбарқұдық, Қандыағаш, Хромтау, Алға және Мәртөк, Жарсай, Тамды, Темір, Бестамақ, Қаратоғай ауылдары), Атырау бөлімшесі (Құлсары), Маңғыстау бөлімшесі - Маңғышлақ және Бейнеу теміржол вокзалдары бойынша жаңғырту жүргізу. Қазіргі уақытта Маңғыстау облысының облыс орталығы үшін жаңа теміржол вокзалын салу мәселесін пысықтау жүзеге асырылуда.
Теміржол көлігі инфрақұрылымын дамыту шеңберінде 2050 жылға қарай жобада мынадай іс-шараларды өткізу ұсынылады:

54. Укрепление региональной и межрегиональной транспортной инфраструктуры является одним из направлений комплексного развития региона.
Развитие транспортной отрасли региона будет направлено на повышение уровня инфраструктуры в следующих отраслях: автодорожной, железнодорожной, гражданской авиации, на водном транспорте и повышение уровня интеграции транспортно-коммуникационного комплекса в международные транспортные сети (приложения 18-19 к настоящей Межрегиональной схеме).
55. В развитии инфраструктуры железнодорожного транспорта к 2030 году предлагается:
1) электрификация железнодорожных участков "Макат – Индер" – 151 километр, "Кульсары – Макат" - 95 километров, "Макат – Атырау" – 125 километров, что позволит существенно увеличить провозную способность линий и создаст экономический эффект;
2) строительство вторых путей на участке "Шалкар-Порт Курык" – 986 км;
3) строительство обводного пути Никельтау – 2 км.
К 2040 году сроку предлагается:
1) строительство железнодорожной линии "Уральск – Атырау" протяженностью 486 километров;
2) строительство железнодорожной линии "Мангышлак – Баутино" протяженностью 135 километров;
3) строительство вторых путей и электрификация железнодорожной линии "Бейнеу – Мангистау" протяженностью 393 километра;
4) электрификация железнодорожной линии "Уральск – Шынгырлау" – 194 километра;
5) электрификация железнодорожной линии "Актобе – Кандыағаш – Эмба (Жем)" – 193 километра;
6) электрификация железнодорожной линии "Хромтау – Кандыағаш – Шубаркудык" – 231 километр;
7) электрификация железнодорожной линии "Актобе – Мартук" – 77 километров;
8) строительство западной обводной электрифицированной железнодорожной линии в обход узла Актобе сообщением "Бестамак – Курайлы" – 61 километр;
9) строительство электрифицированной железнодорожной линии "Бестамак (Актобе) – Хромтау" – 82 километра;
К 2050 году предлагается:
1) строительство железнодорожной линии "Астана – Аркалык – Шалкар" – 264 километра;
2) строительство железнодорожной линии "Актобе – Шынгырлау" – 303 километра;
3) электрификация железнодорожного участка "Мангышлак – Баутино" – 135 километров.
В настоящее время остро стоит проблема состояния железнодорожных вокзалов, находящихся в коммунальной собственности (срок эксплуатации в среднем более 50 лет). К примеру, проведение модернизации по железнодорожным вокзалам по Актюбинскому отделению (Шалкар, Шубаркудык, Кандыагаш, Хромтау, Алга и села Мартук, Жарсай, Тамды, Темир, Бестамак, Каратогай), по Атыраускому отделению (Кульсары), Мангыстаускому отделению – Мангышлак и Бейнеу, в Мангистауской области. В настоящее время осуществляется проработка вопроса строительства нового железнодорожного вокзала для областного центра Мангистауской области.
Также, в рамках развития инфраструктуры железнодорожного транспорта к 2050 году проектом предлагается проведение следующих мероприятий:

1)      жолаушылар вагондарын сатып алу және жөндеу, себебі пайдалану мерзімі 25 жылдан асатын теміржол жылжымалы құрамының (жолаушылар вагондарының) үлесі 45%-ға жуық;
2)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында теміржол вокзалдарын реконструкциялау және күрделі жөндеу;
3)      жолдың жоғарғы құрылысын жаңғырту (реконструкциялау);
4)      жүк вагондары мен локомотивтердің жылжымалы құрамын жөндеу;
5)      барлық магистральдық теміржол желісінің және сала объектілерінің техникалық жағдайын халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру;
6)      қазіргі заманғы жылдам жолаушылар қатынасын дамыту;
7)      жүк тасымалдарының жалпы көлеміндегі транзит үлесін елеулі ұлғайту;
8)      отандық көлік операторларын әлемдік нарыққа интеграциялау;
9)      отандық көлік операторларының қызметіндегі сыртқы экономикалық құрамдас бөліктің өсуі.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі өзінің бірегей географиялық орналасуын одан әрі транзиттік тасымалдарды дамыту үшін пайдаланудың нақты мүмкіндігіне ие.
Жаңа теміржол желілері өңіраралық және мемлекетаралық қатынастардағы тасымалдардың тиімділігін арттыруға ықпал етеді, Қазақстан Республикасының Батыс өңіріне көліктік қызмет көрсетуді жақсартады, табиғи ресурстарды пайдалану, өндіргіш күштерді дамыту, халықтың өмір сүру сапасын арттыру үшін қолайлы алғышарттар жасайды.
56.      Жобаланатын өңірдің жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 18 556,8 километрді құрайды, оның ішінде облыстар бөлінісінде:
1) Ақтөбе облысында – 6 330,0 километр, олардың ішінде: республикалық маңызы бар – 1 869 километр, облыстық маңызы бар – 1 264,9 километр және аудандық маңызы бар – 3 196,1 километр;
2) Атырау облысында – 3 052,5 километр, республикалық маңызы бар – 1 126,0 километр, облыстық маңызы бар – 837,8 километр және аудандық маңызы бар – 1 088,7 километр;
3) Батыс Қазақстан облысында – 6 111,1 километр, республикалық маңызы бар – 1 349,0 километр, облыстық маңызы бар – 1 620 километр және аудандық маңызы – 3 142,1 километр;
4) Маңғыстау облысында – 3 063,2 километр, республикалық маңызы бар – 1 013,0 километр, облыстық маңызы бар – 1 029,3 километр және аудандық маңызы бар – 1 020,9 километр.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағы арқылы "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық көлік дәлізінің М-32 "Шымкент – Қызылорда – Ақтөбе – Орал – Ресей Федерациясының шекарасы (Самараға)" халықаралық маңызы бар жолы өтеді.
Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі автомобиль жолдарын талдау және бағалау негізінде жобада автомобиль инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жобалық шешімдер ұсынылады.
2030 жылға қарай:

1) приобретение и ремонт пассажирских вагонов, так как доля железнодорожного подвижного состава (пассажирских вагонов) со сроком эксплуатации свыше 25 лет составила почти 45%;
2) реконструкция и капитальный ремонт железнодорожных вокзалов на территории Западного региона Республики Казахстан;
3) модернизация (реконструкция) верхнего строения пути;
4) ремонт подвижного состава грузовых вагонов и локомотивов.
5) приведение технического состояния всей магистральной железнодорожной сети и объектов отрасли в соответствие с международными стандартами;
6) развитие современного скоростного пассажирского сообщения;
7) существенное увеличение доли транзита в общем объеме грузовых перевозок;
8) интеграция отечественных транспортных операторов в мировой рынок;
9) рост внешнеэкономической составляющей в деятельности отечественных транспортных операторов.
Западный регион Республики Казахстан имеет реальную возможность использовать свое уникальное географическое положение для развития дальнейших транзитных перевозок.
Новые железнодорожные линии будут способствовать повышению эффективности перевозок в межрегиональном и межгосударственном сообщениях, улучшат транспортное обслуживание Западного региона Республики Казахстан, создадут благоприятные предпосылки для использования природных ресурсов, развития производительных сил, повышения качественного уровня жизни населения.
56. Протяженность автомобильных дорог общего пользования проектируемого региона составляет 18 556,8 километров, в том числе в разрезе областей:
1) в Актюбинской – 6 330,0 километров, их них: республиканского значения – 1 869 километра, областного значения – 1 264,9 километра и районного значения –3 196,1 километров;
2) в Атырауской – 3 052,5 километров, республиканского значения – 1 126,0 километров, областного значения – 837,8 километров и районного значения – 1 088,7 километров;
3) в Западно-Казахстанской – 6 111,1 километров, республиканского значения – 1 349,0 километров, областного значения – 1 620 километров и районного значения – 3 142,1 километра;
4) в Мангистауской – 3 063,2 километра, республиканского значения – 1 013,0 километра, областного значения – 1 029,3 километров и районного значения – 1 020,9 километров.
По территории Западного региона Республики Казахстан проходит дорога международного значения М-32 "Шымкент – Кызылорда – Актобе – Уральск – граница Российской Федерации (на Самару)" международного транспортного коридора "Западная Европа – Западный Китай".
На основании анализа и оценки автомобильных дорог Западного региона Республики Казахстан проектом предлагаются проектные решения по развитию автомобильной инфраструктуры.
К 2030 году предлагается:

1)      Атырау қаласының айналма жолын сала отырып, 867,5 километр "Ақтөбе – Атырау – Ресей Федерациясының шекарасы (Астраханьға)" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау;
2)      110 километр "Орал – Каменка – Ресей Федерациясының шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
3)      "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" тас жолымен өтетін 262 километр "Ақтөбе – Қарабұтақ – Ұлғайсын" автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау- іздестіру жұмыстарын жүргізу;
4)      35,3 километр "Ақтөбе қаласының оңтүстік айналма жолы" автомобиль жолын реоконструкциялау;
5)      134 километр "Ақтөбе – Ресей Федерациясының шекарасы (Орск)" қатынасымен республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау;
6)      144 километр "Орал – Ресей Федерациясының шекарасы (Орынборға)" "Подстепное – Федоровка – Ресей Федерациясының шекарасы (Елекке)" учаскесін реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
7)      181 километр "Құлсары қаласының айналма жолын сала отырып Құлсары – Мұқыр" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
8)      86 километр "Атырау – Доссор" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу (I санатқа ауыстыру) ұсынылады.
2040 жылға қарай:
1)      15,1 километр "Ақтөбе қаласының батыс айналма жолы" автомобиль жолын салу;
2)      48 километр "Ақтөбе қаласының үлкен оңтүстік айналма жолы" автомобиль жолын салу;
3)      513,7 километр "Астана – Арқалық – Ырғыз – Шалқар – Бейнеу" республикалық маңызы бар автожолын салу және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
4)      156 километр "Ресей Федерациясының шекарасы (Астраханьға) – Атырау – Жаңаөзен – Кендірлі – Түрікменстан шекарасы" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
5)      Орал қаласының айналма жолын сала отырып, 519 километр "Орал – Атырау" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
6)      Атырау облысының 123 километр ("Қарабау – Миялы") "Индер – Қарабау – Миялы – Сағыз" учаскесі бойынша облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын реконструкциялау;
7)      Атырау облысының 563,4 километр облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу;
8)      Батыс Қазақстан облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының "Жымпиты – Қаратөбе" – 96,2 километр; "Жымпиты – Ақсай" – 124,3 километр; "Ақсай – Бөрлі" – 33 километр; "Ақсай – Федоровка" – 82,2 километр; "Ақсай – Шыңғырлау" - 72,6 километр; "Үлкен Шаған – Переметное" - 5,6 километр учаскелерін реконструкциялау;

1) реконструкция автомобильной дороги республиканского значения "Актобе – Атырау – Граница Российской Федерации (на Астрахань)", со строительством обхода города Атырау – 867,5 километров;
2) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Уральск – Каменка – граница Российской Федерации" – 110 километров;
3) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги "Актобе – Карабутак – Улгайсын" – 262 километра, пролегающей по трассе "Западная Европа – Западный Китай";
4) реконструкция автомобильной дороги "Южный обход города Актобе" – 35,3 километра;
5) реконструкция автомобильной дороги республиканского значения сообщением "Актобе – граница Российской Федерации (на Орск)" – 134 километра;
6) реконструкция и проектно-изыскательские работы "Уральск – граница Российской Федерации (на Оренбург)" участок Подстепное – Федоровка – граница Российской Федерации (на Илек) – 144 километра;
7) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Кульсары – Мукур со строительством обхода города Кульсары" – 181 километр;
8) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Атырау – Доссор" – 86 километров (перевод на I категорию).
К 2040 году предлагается:
1) строительство автомобильной дороги "Западный обход города Актобе" – 15,1 километра;
2) строительство автомобильной дороги "Большой южный обход города Актобе" – 48 километров;
3) строительство и проектно-изыскательские работы автодороги республиканского значения "Астана – Аркалык – Иргиз – Шалкар – Бейнеу" – 513,7 километров;
4) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "граница Российской Федерации (на Астрахань) – Атырау – Жанаозен – Кендерли – граница Туркменистана" – 156 километров;
5) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения "Уральск – Атырау" со строительством обхода города Уральска – 519 километров;
6) реконструкция автомобильных дорог областного значения Атырауской области по участку "Индер – Карабау – Миялы – Сагыз" – 123 километра ("Карабау – Миялы");
7) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Атырауской области – 563,4 километра;
8) реконструкция автомобильных дорог областного значения Западно-Казахстанской области по участкам: "Жымпиты – Каратобе" – 96,2 километра; "Жымпиты – Аксай" – 124,3 километра; "Аксай – Бурлин" – 33 километра; "Аксай – Федоровка" – 82,2 километра; "Аксай – Шынгырлау" – 72,6 километров; "Большой Чаган – Переметное" – 5,6 километров;

9)      Батыс Қазақстан облысының 310 километр облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу;
10)      Маңғыстау облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының "Ақтау – Құйылыс – Шетпе" – 100 километр; "Ақтау – Форт-Шевченко" – 134,1 километр; "Кендірлі демалыс базасына кірме жол" – 5 километр; "Ата жолы" – 51 километр; "Жыңғылды – Шайыр – Шерқала жері" 35 километр учаскелерін реконструкциялау;
11)      Маңғыстау облысының 459 километр облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу;
12)      Маңғыстау облысында 4 километр "Отпан Тау" кешеніне кірме автожол" учаскесі бойынша облыстық автожол салу;
13)      Ақтөбе облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының "Ақтөбе – Родниковка – Мәртөк" – 92,8 километр; "Ақтөбе – Болгарка – Шұбарқұдық" – 152,0 километр; "Шұбарқұдық – Ойыл – Қобда – Соль-Илецк" – 269,8 километр; "Қобда – Мәртөк" – 84 километр; "Ақтөбе – Орск –Петропавл – Хазретовка" – 35,3 километр; "Донское – Бадамша – Ақтөбе – Орск" – 69,7 километр учаскелерін реконструкциялау;
14)      Ақтөбе облысының 461,3 километр облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеу;
15)      119 километр "Ойыл – Қаратөбе" учаскесі бойынша Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының облыстық маңызы бар автомобиль жолын салу;
16)      70 километр "Ойыл – Миялы" учаскесі бойынша Ақтөбе және Атырау облыстарының облыстық маңызы бар автомобиль жолын салу;
17)      180 километр "М 32 – Талдық – Қаратоғай – А 26" учаскесі бойынша Ақтөбе облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолын салу;
18)      64,3 километр Атырау облысы бойынша "Сүйіндік – Бисен" учаскесі бойынша облыстық маңызы бар автомобиль жолын салу;
19)      24 километр "Маштексай – Қарасу" учаскесі бойынша Батыс Қазақстан облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолын салу;
20)      137 километр Маңғыстау облысының облыстық маңызы бар "Жаңаөзен – Болашақ шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы" автомобиль жолын салу;
21)      166,8 километр "Атырау – Индер" учаскесі бойынша Атырау облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау;
22)      Батыс Қазақстан облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолын: "Барбастау – Ақжайық – Индербор" – 311,7 километр; "Чапаев – Жанқала – Сайқын" – 405,6 километр; "Тасқала – Аққурай – Болашақ – Ресей Федерациясының шекарасы" – 154,8 км; "М 32 – Анкаты – Сарыөмір" – 60,7 километр; "Приуральный – Ақсай" – 38 километр; "Шыңғырлау – Лубен – Лебедевка" – 105,1 километр; "Жетібай – Қарамандыбас – Жаңаөзен" – 80 километр; "Сайөтес – Қарақұдық – Қызылсай" – 108,0 километр; "Форт-Шевченко – Таушық – Шетпе" – 161,0 километр; "Ақтау – Форт-Шевченко –Қаламқас кен орны" – 227,1 километр учаскелері бойынша реконструкциялау;

9) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Западно-Казахстанской области – 310 километров;
10) реконструкция автомобильных дорог областного значения Мангистауской области по участкам: "Актау – Куюлус – Шетпе" – 100 километров; "Актау – Форт-Шевченко" – 134,1 километра; "Подъезд к базе отдыха Кендерли" – 5 километров; "Ата жолы" – 51 километр; "Жынгылды – Шайыр – местность Шеркала" – 35 километров;
11) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Мангистауской области – 459 километров;
12) строительство областной автодороги в Мангистауской области по участку "Подъездная автодорога к комплексу "Отпан Тау" – 4 километра;
13) реконструкция автомобильных дорог областного значения Актюбинской области по участкам: "Актобе – Родниковка – Мартук" – 92,8 километров; "Актобе – Болгарка – Шубаркудук" – 152,0 километра; "Шубаркудук – Уил – Кобда – Соль-Илецк" – 269,8 километров; "Кобда – Мартук" – 84 километра; "Актобе – Орск – Петропавловка – Хазретовка" – 35,3 километра; "Донское – Бадамша – Актобе – Орск" – 69,7 километров;
14) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения Актюбинской области – 461,3 километра;
15) строительство автомобильной дороги областного значения Актюбинской и Западно-Казахстанской области по участку "Уил – Каратобе" – 119 километров;
16) строительство автомобильной дороги областного значения Актюбинской и Атырауской области по участку "Уил – Миялы" – 70 километров;
17) строительство автомобильной дороги областного значения Актюбинской области по участку "М 32 – Талдык – Каратогай – А 26" – 180 километров;
18) строительство автомобильной дороги областного значения по участку Атырауской области по участку "Суюндук – Бисен" – 64,3 километра;
19) строительство автомобильной дороги областного значения Западно-Казахстанской области по участку "Маштексай – Карасу" – 24 километра;
20) строительство автомобильной дороги областного значения Мангистауской области "Жанаозен – Международный центр приграничного сотрудничества Болашак" – 137 километров;
21) реконструкция автомобильной дороги областного значения Атырауской области по участку "Атырау – Индер" – 166,8 километров;
22) реконструкция автомобильной дороги областного значения Западно-Казахстанской области по участкам: "Барбастау – Акжаик – Индербор" – 311,7 километров; "Чапаево – Жанкала – Сайхин" – 405,6 километров; "Таскала – Аккурай – Болашак – граница Российской Федерации" – 154,8 км; "М 32 – Анкаты – Сарыомир" – 60,7 километров; "Приуральный – Аксай" – 38 километров; "Шынгырлау – Лубен – Лебедевка" – 105,1 километра; "Жетыбай – Карамандыбас – Жанаозен" – 80 километров; "Сай-Утес – Каракудук – Кызылсай" – 108,0 километров; "Форт-Шевченко – Тaучик – Шетпе" – 161,0 километр; "Актау – Форт-Шевченко – месторождение Каламакс" – 227,1 километра;

23)      Маңғыстау облысының облыстық маңызы бар автомобиль жолын "Жетібай – Қарамандыбас – Жаңаөзен" – 80 километр; "Сайөтес – Қарақұдық – Қызылсай" – 108,0 километр; "Форт-Шевченко – Таушық – Шетпе" – 161,0 километр; "Ақтау – Форт-Шевченко – Қаламқас кен орны" – 227,1 километр учаскелері бойынша реконструкциялау ұсынылады.
2050 жылға қарай:
1)      "Орталық – Батыс" дәлізінің 256 километр "Қандыағаш – Шалқар" республикалық маңызы бар автомобиль жолын реконструкциялау және жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу;
2)      218,5 километр "Чапаев – Жалпақтал – Қазталовка – Ресей Федерациясының шекарасы" автомобиль жолын реконструкциялау ұсынылады.
Автожол саласының басты проблемасы жол жабындарының көтергіш қабілетінің үдемелі жоғалуы болып қала береді. Автомобиль жолдарының инфрақұрылымына тартылатын инвестицияларға қарамастан, жолдардың, әсіресе облыстық және аудандық маңызы бар жолдардың техникалық жағдайын жақсарту өзектілігін жоғалтпайды.
Облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялауды және күрделі жөндеуді орындау қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, сондай-ақ халықтың ұтқырлығын арттыруға, жолаушылар ағынын ұлғайтуға, облысаралық тасымалдарды ұлғайтуға ықпал етеді. Жолдардың жағдайын жақсарту осы жолдарда орналасқан елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық дамуына тікелей әсер етеді.
57.      Қоғамдық жолаушылар тасымалының инфрақұрылымы өзінің техникалық және сервистік параметрлері бойынша тиісті жағдайға келтіру үшін қомақты ресурстарды талап етеді.
2030 жылға қарай Маңғыстау облысының Ақтау қаласында 1 автовокзал және Ақтөбе облысында 1 автостанция салу ұсынылады: Комсомольское кентінде – 1, Шұбарқұдық кентінде – 1, Қобда кентінде – 1; Атырау облысы Құлсары қаласында – 1; Батыс Қазақстан облысы Ақсай қаласында – 1; Маңғыстау облысы Құрық ауылында – 1.
2040 жылға қарай Ақтөбе облысының Ақтөбе қаласында 1 автовокзал салу ұсынылады.
2050 жылға қарай Маңғыстау облысы Форт-Шевченко қаласында 1 автостанция салу ұсынылады.
Ақтөбе облысының Қандыағаш, Хромтау, Алға қалаларында және Мәртөк, Бадамша ауылдарында автостанцияларды реконструкциялау.
2021 жылғы 15 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша Ақтауда коммуналдық базар мен автовокзалдың құрылысы басталды.
Жергілікті ауыл шаруашылығы өндірушілері үшін сауда орындары, сондай-ақ қалааралық және қала маңындағы бағдарларға қызмет көрсететін көлік құралдары үшін автотұрақ беріледі.
Жаңа автовокзалда сыйымдылығы 750 орындық жолаушылар терминалының ғимараты салынады. Терминал бір уақытта 500 адамға дейін қабылдай алады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін салу автостанциялары жоқ елді мекендерде көзделеді.

23) реконструкция автомобильной дороги областного значения Мангистауской области по участкам: "Жетыбай – Карамандыбас – Жанаозен" – 80 километров; "Сай-Утес – Каракудук – Кызылсай" – 108,0 километров; "Форт-Шевченко – Тaучик – Шетпе" – 161,0 километр; "Актау – Форт-Шевченко – месторождение Каламакс" – 227,1 километра.
К 2050 году предлагается:
1) реконструкция и проектно-изыскательские работы автомобильной дороги республиканского значения Кандыагаш – Шалкар – 256 километров коридора "Центр-Запад";
2) реконструкция автомобильной дороги "Чапаево – Жалпактал – Казталовка – граница Российской Федерации" – 218,5 километров.
Главной проблемой автодорожной отрасли остается прогрессирующая потеря несущей способности дорожных покрытий. Несмотря на привлекаемые инвестиции в инфраструктуру автомобильных дорог, улучшение технического состояния дорог, особенно для дорог областного и районного значения, не теряет своей актуальности.
Выполнение строительства, реконструкции и капитального ремонта областного и районного значения автомобильных дорог позволит обеспечить безопасность движения, а также будет способствовать повышению мобильности населения, увеличению пассажиропотока, увеличению межобластных перевозок. Улучшение состояния дорог влияет непосредственно на социально-экономическое развитие населенных пунктов, расположенных на данных дорогах.
57. Инфраструктура общественных пассажирских перевозок требует значительных ресурсов для приведения в надлежащее состояние по своим техническим и сервисным параметрам.
К 2030 году предлагается строительство 1 автовокзала в Мангистауской области в городе Актау и 1 автостанции в Актюбинской области: поселок Комсомольское – 1, поселок Шубаркудук – 1, поселок Кобда – 1; в Атырауской области город Кульсары – 1; в Западно-Казахстанской области город Аксай – 1; в Мангистауской области село Курык – 1.
К 2040 году предлагается строительство 1 автовокзала в Актюбинской области в городе Актобе.
К 2050 году предлагается строительство в Мангистауской области в городе Форт-Шевченко – 1 автостанции.
Реконструкция автостанций в городах Кандыагаш, Хромтау, Алга и селах Мартук, Бадамша Актюбинской области.
15 декабря 2021 года по поручению Президента Республики Казахстан в Актау началось строительство коммунального рынка и автовокзала.
Будут предоставлены торговые места для местных сельхозпроизводителей, а также автостоянка для транспортных средств, обслуживающих междугородние и пригородные маршруты.
На новом автовокзале будет построено здание пассажирского терминала вместимостью на 750 мест. Терминал может принимать до 500 человек одновременно.
Строительство пунктов обслуживания пассажиров предусматривается в населенных пунктах, где отсутствуют автостанции.

2040 жылға қарай жолаушыларға қызмет көрсететін 28 пункт салу ұсынылады: Ақтөбе облысында – 6 пункт; Атырау облысында – 6 пункт; Батыс Қазақстан облысында – 4 пункт; Маңғыстау облысында – 12 пункт.
Осылайша, автомобиль жолдарын реконструкциялау және салу бойынша ұсынылған жобалық ұсыныстар автожол инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз етеді, өңіраралық тасымалдау жылдамдығы артады, автовокзалдарды, автостанциялар мен жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін жаңғырту және салу арқылы халыққа автомобиль жолаушылар көлігі қызметтерін көрсетудің қолжетімділігі мен сапасы артады.
58.      Қазіргі уақытта "Ақтөбе халықаралық әуежайы" АҚ, "Атырау халықаралық әуежайы", "Орал халықаралық әуежайы", "Ақтау халықаралық әуежайы" сияқты Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің 4 әуежайы халықаралық ұшуларға рұқсат алды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің әуе көлігі инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жобада халықаралық маңызы бар әуежайларды дамытумен қатар, облыс орталықтарымен тікелей байланысы жоқ, сондай-ақ олардан едәуір қашықтықта орналасқан елді мекендерде жергілікті әуе желілерінің әуежайлары мен әуеайлақтарын (бұдан әрі – ЖӘЖ) орналастыру мен дамытудың перспективалық нұсқалары ұсынылады.
2030 жылға қарай:
1)      Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы халықаралық әуежайының аэровокзал кешенінің ұшу-қону жолағын реконструкциялау;
2)      Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әуежайының жермен жүру аймағын және тұрағын кеңейту;
3)      Батыс Қазақстан облысы Жәнібек ауданының Жәнібек ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу;
4)      Батыс Қазақстан облысы Казталов ауданының Казталовка ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу;
5)      Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы ауданының Сайқын ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу;
6)      Ақтөбе облысы Шалқар ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
7)      Атырау облысы Миялы ауылында әуеайлақ салу (қалпына келтіру) ;
8)      Атырау облысының Құлсары қаласында әуеайлақ салу (қалпына келтіру) ;
9)      Маңғыстау облысы Ақтау қаласының жаңа терминалын салу және жұмыс істеп тұрған халықаралық әуежайын жаңғырту;
10)      Маңғыстау облысы Бейнеу ауылында әуеайлақ салу (қалпына келтіру);
11)      Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласының Кендірлі ауылында жаңа әуежай салу;
12)      Атырау облысы Атырау қаласындағы халықаралық әуежайдың жаңа аэровокзал кешенін салу, әуежайдың аэровокзал кешенінің ұшу-қону жолағын реконструкциялау және жаңғырту ұсынылады.
2040 жылға қарай:

К 2040 году предлагается строительство 28 пунктов обслуживания пассажиров: в Актюбинской области – 6 пунктов; в Атырауской области – 6 пунктов; в Западно-Казахстанской области – 4 пункта; в Мангистауской области – 12 пунктов.
Таким образом, представленные проектные предложения по реконструкции и строительству автомобильных дорог обеспечат развитие автодорожной инфраструктуры, увеличится скорость межрегиональных перевозок, повысится доступность и качество услуг автомобильного пассажирского транспорта населению путем модернизации и строительства автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров.
58. В настоящее время 4 аэропорта Западного региона Республики Казахстан допущены к международным полетам, такие как АО "Международный Аэропорт Актобе", "Международный аэропорт Атырау", "Международный аэропорт "Орал", "Международный аэропорт Актау".
Проектом по развитию инфраструктуры воздушного транспорта Западного региона Республики Казахстан, наряду с развитием аэропортов международного значения, предлагаются перспективные варианты размещения и развития аэропортов и аэродромов местных воздушных линий (далее – МВЛ) в населенных пунктах, не имеющих прямых связей с областными центрами, а также удаленных от них на значительные расстояния.
К 2030 году предлагается:
1) реконструкция взлетно-посадочной полосы аэровокзального комплекса международного аэропорта города Уральск Западно-Казахстанской области;
2) расширение рулежной зоны и парковки аэропорта города Уральска Западно-Казахстанской области;
3) строительство аэродрома МВЛ в селе Жанибек Жанибекского района Западно-Казахстанской области;
4) строительство аэродрома МВЛ в селе Казталовка Казталовского района Западно-Казахстанской области;
5) строительство аэродрома МВЛ в селе Сайхин Бокейординского района Западно-Казахстанской области;
6) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в селе Шалкар Актюбинской области;
7) строительство аэродрома (восстановление) в селе Миялы Атырауской области;
8) строительство аэродрома (восстановление) в городе Кульсары Атырауской области;
9) строительство нового терминала и модернизация действующего международного аэропорта города Актау Мангистауской области;
10) строительство аэродрома (восстановление) в селе Бейнеу Мангистауской области;
11) строительство нового аэропорта село Кендирли города Жанаозен Мангистауская область;
12) строительство нового аэровокзального комплекса аэропорта, реконструкция и модернизация взлетно-посадочной полосы аэровокзального комплекса международного аэропорта города Атырау Атырауской области.
К 2040 году предлагается:

1)      Ақтөбе облысы Бозой ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
2)      Атырау облысы Мақат кентінде ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
3)      Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру) ұсынылады.
2050 жылға қарай:
1)      Ақтөбе облысы Кеңқияқ ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
2)      Ақтөбе облысы Қарабұтақ ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
3)      Атырау облысы Индербор кентінде ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
4)      Атырау облысы Қарабау ауылында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру);
5)      Маңғыстау облысы Форт-Шевченко қаласында ЖӘЖ әуеайлағын салу (қалпына келтіру) ұсынылады.
59.      Ішкі су кеме қатынасы жолдарының ұзындығы 1 069,2 километрді құрайды, оның ішінде: Атырау облысының аумағы бойынша – 446,2 километр, Батыс Қазақстан облысы бойынша – 623 километр.
Атырау облысында Атырау өзен порты (сағалық порт – 1), паромдық өткелдер – 2 бірлік (Махамбет ауданының Махамбет кентінде және Құрманғазы ауданының Көптоғай кентінде) жұмыс істейді. Маңғыстау облысында Ақтау, Баутино және Құрық теңіз порттары жұмыс істейді.
Ақтау теңіз порты Каспий теңізінің жүк ағындарын қалыптастыру мен ауыстырып тиеуде жетекші орындардың бірін алады, порттың өткізу қабілеті шамамен 21 миллион тоннаны құрады.
2015-2018 жылдары Құрық портында қуаттылығы жылына 6 миллион тонна паром кешенін салу жобасы іске асырылды. Ақтау, Баутино және Құрық теңіз порттарының өткізу қабілеті шамамен 27 миллион тоннаны құрайды, оның ішінде: құрғақ жүктерді ауыстырып тиеу бойынша порттардың қуаты 2,5 миллион тоннадан 5,5 миллион тоннаға дейін; паромдық жүктерді ауыстырып тиеу бойынша 2 миллион тоннадан 8 миллион тоннаға дейін ұлғайтылды.
Маңғыстау облысында пайдалану мерзімі 2025 жыл болатын Ақтау қаласының Өмірзақ ауылының аумағында пирс және айлақ қабырғасы бар кеме жасау-кеме жөндеу зауытын салу жоспарлануда.
Көлікке қол жетімділікті қамтамасыз ету үшін 2030 жылға қарай:
1)      Ақтау және Құрық порттарының базасында контейнерлік хаб құру және экспорттық жүктердің бір бөлігін қайта бағдарлау және Транскаспий бағытындағы контейнер ағынын 2025 жылға қарай 100 мың жиырма футтық баламаға дейін ұлғайту;
2)      "Құрық порты – Энзели" немесе "Құрық порты – Махачкала" бағыты бойынша паром қатынасын ашу мәселесін пысықтау;
3)      Құрық портында (Қарақия ауданы) "Саржа" көпфункционалды теңіз терминалын салу;
4)      техникалық флоттың 40 кемесін салу;
5)      Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзит көлемін 30 миллион тоннаға дейін өсіру;

1) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в селе Бозой Актюбинской области;
2) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в поселке Макат Атырауской области;
3) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в городе Жанаозен Мангистауской области.
К 2050 году предлагается:
1) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в селе Кенкияк Актюбинской области;
2) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в селе Карабутак Актюбинской области;
3) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в поселке Индерборский Атырауской области;
4) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в селе Карабау Атырауской области;
5) строительство аэродрома (восстановление) МВЛ в городе Форт-Шевченко Мангистауской области.
59. Протяженность внутренних водных судоходных путей составляет 1 069,2 километра, в том числе: по территории Атырауской области – 446,2километра по Западно-Казахстанской области – километра.
В Атырауской области функционирует порт Атырауозенпорт (устьевой порт – 1), паромные переправы – 2 единицы (в поселке Махамбет Махамбетского района и в поселке Коптогай Курмангазинского района). В Мангистауской области функционируют морские порты: Актау, Баутино и Курык.
Морской порт Актау занимает одну из ведущих позиций в формировании и перевалке грузопотоков Каспийского моря, пропускная способность порта составила порядка 21 миллиона тонн.
В 2015-2018 годах реализован проект строительства паромного комплекса в порту Курык мощностью 6 миллионов тонн в год. Пропускная способность морских портов Актау, Баутино и Курык составляет порядка 27 миллионов тонн, из них: по перевалке сухих грузов мощность портов увеличена с 2,5 миллионов тонн до 5,5 миллионов тонн; по перевалке паромных грузов – с 2 миллионов тонн до порядка 8 миллионов тонн.
В Мангистауской области планируется строительство судостроительно-судоремонтного завода с пирсом и причальной стенкой на территории села Умирзак города Актау со сроком эксплуатации – 2025 год.
Для обеспечения транспортной доступности предлагается к 2030 году:
1) создание контейнерного хаба на базе портов Актау и Курык и переориентирование части экспортных грузов и увеличение контейнеропотока в Транскаспийском направлении до 100 тысяч двадцатифутового эквивалента к 2025 году;
2) проработка вопроса по открытию паромного сообщения по направлению "Порт Курык – Энзели" или "Порт Курык – Махачкала";
3) строительство многофункционального морского терминала "Саржа" в порту Курык (Каракиянский район);
4) строительство 40 судов технического флота;
5) рост объема транзита через территорию Республики Казахстан до 30 миллионов тонн;

6)      "Қолданыстағы № 1 су жинау каналына жанастырумен Ақтау халықаралық теңіз портының солтүстік шекарасы ауданында су жинау каналын салу" жобасын іске асыру;
7)      Индербор кентінде, Баянтөбе ауылында, Чапаев ауылында Жайық өзенінің өзен айлағын реконструкциялау;
8)      Құрық портында кеме жасау-кеме жөндеу зауытын салу ұсынылады.
Құрық портында (Қарақия ауданы) "Саржа" көпфункционалды теңіз терминалының құрылысы" жобасы аясында 5 теңіз терминалының құрылысы жүзеге асырылуда. Ұзақ мерзімді жоба 2030 жылға қарай аяқталады және 1 700 адамды тұрақты жұмысқа орналастыруға мүмкіндік береді. Бұл жоба Маңғыстау облысы арқылы тасымалданатын жүктердің көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді, Қазақстанның экспорттық әлеуетін дамытуға ықпал етеді және жаңа жұмыс орындарын ашады.
2040 жылға қарай:
1)      "Ақтау теңіз портын" және "Форт Шевченко портын" реконструкциялау;
2)      Атырау өзен портын реконструкциялау;
3)      Оралда көлік-логистикалық хабы және екі айлағы бар өзен вокзалын салу;
4)      халықаралық теңіз коммуникацияларына қол жеткізетін "Еуразия" каналы (Ресей аумағы) арқылы өтетін Каспий теңізі мен Азов-Қара теңіз бассейнінің тікелей су көлігі қатынасын құру;
5)      Ақтау, Баутино және Құрық теңіз порттарының инфрақұрылымын дамыту;
6)      су жолдарын кеме қатынасы жағдайында ұстау жөніндегі іс-шараларды жүргізу (түбін тереңдету, жер қазу және түзету жұмыстары);
7)      әмбебап құрғақ жүк кемелері мен әмбебап паромдарды сатып алу;
8)      Баутино теңіз портының өндірістік қуаттарын жаңғырту және аумағын кеңейту;
9)      Атырау облысындағы паром өткелдерін жаңғырту;
10)      Маңғыстау облысында жағалау инфрақұрылымын дамыту үшін айлақ салу;
11)      мемлекеттік техникалық флотты жаңарту ұсынылады.
60.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі бойынша магистральдық газ құбырларының ұзындығы 7 997 километрді құрайды.
"Ташкент Бұхара газды ауданы – Бішкек – Алматы", "Бейнеу – Бозой – Шымкент", "Мақат – Солтүстік Кавказ", "Бұхара – Орал" және "Жаңажол – Ақтөбе" магистральдық газ құбырлары максималды өткізу қабілеті режимінде пайдаланылады.
2030 жылға қарай газ тасымалдау саласын дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру жоспарлануда (Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің деректері):
1)      Маңғыстау облысы Құрық ауылында автоматтандырылған газ тарату станциясын (бұдан әрі – АГТС) орната отырып, "Жаңаөзен – Ақтау" магистральдық газ құбырынан "Жетібай – Құрық" бұрма магистральдық газ құбырын салу;
2)      Маңғыстау облысында "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырының екінші желісін салу;

6) реализация проекта "Строительство водозаборного канала в районе северной границы международного морского порта Актау с примыканием к действующему водозаборному каналу № 1";
7) реконструкция речного причала реки Жайык в поселке Индербор, в селе Баянтобе, селе Чапаев;
8) строительство судостроительно-судоремонтного завода в порту Курык.
В рамках проекта "Строительство многофункционального морского терминала "Саржа" в порту Курык (Каракиянский район) осуществляется строительство 5 морских терминалов. Долгосрочный проект будет завершен к 2030 году и позволит трудоустроить на постоянную работу 1 700 человек. Данный проект позволит увеличить объем грузов, перевозимых через Мангистаускую область, способствует развитию экспортного потенциала Казахстана и создаст новые рабочие места.
К 2040 году предлагается:
1) реконструкция "Морпорт Актау" и "Форт Шевченко порт";
2) реконструкция речного порта Атырау;
3) строительство речного вокзала в Уральске с транспортно-логистическим хабом и двумя причалами;
4) создание прямого воднотранспортного соединения Каспийского моря и Азово-Черноморского бассейна, проходящего по каналу "Евразия" (российская территория), что получит доступ к международным морским коммуникациям;
5) развитие инфраструктуры морских портов Актау, Баутино и Курык;
6) проведение мероприятий по содержанию водных путей в судоходном состоянии (дноуглубительные, землечерпательные и выправительные работы);
7) приобретение универсальных сухогрузных судов и универсальных паромов;
8) модернизация производственных мощностей и расширение территории морского порта Баутино;
9) модернизация паромных переправ в Атырауской области;
10) строительство причала в Мангистауской области для развития прибрежной инфраструктуры;
11) обновление государственного технического флота.
60. Протяженность магистральных газопроводов по Западному региону Республики Казахстан составляет 7 997 километров.
Магистральные газопроводы "Бухарский газоносный район Ташкент – Бишкек – Алматы", "Бейнеу – Бозой – Шымкент", "Макат – Северный Кавказ", "Бухара – Урал" и "Жанажол – Актобе" эксплуатируются в режиме максимальной пропускной способности.
К 2030 году по развитию газотранспортной отрасли планируется реализация проектов (данные Министерства энергетики Республики Казахстан):
1) строительство магистрального газопровода-отвода "Жетыбай – Курык" от магистрального газопровода "Жанаозен-Актау" с установкой автоматизированной газораспределительной станцией (далее – АГРС) в селе Курык Мангистауской области;
2) строительство второй нитки магистрального газопровода "Бейнеу – Бозой – Шымкент" в Мангистауской области;

3)      Атырау облысындағы қолданыстағы "Мақат – Солтүстік Кавказ" магистральдық газ құбырына ұзындығы 130 километр резервтік газ құбырын (лупинг) салу;
4)      Ақтөбе облысында "Жаңажол – Ақтөбе" магистральдық газ құбырының екінші желісін салу;
5)      Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласында магистральдық газ құбырының үшінші желісін салу;
6)      Маңғыстау облысының "Бейнеу – Жаңаөзен" магистральдық газ құбырының екінші желісін салу;
7)      Маңғыстау облысындағы АГТС-тен Құрық ауылына дейін Сарша ауылына дейін жоғары қысымды газ құбырын салу;
8)      Батыс Қазақстан облысында Қарашығанақ кен орнында өнімділігі жылына 4 000 000 000 шаршы метр болатын газ өңдеу зауытын салу;
9)      Батыс Қазақстан облысындағы "Ростоши – Тайпақ" газ құбырын реконструкциялау;
10)      Маңғыстау облысының Ақтау қаласында сұйытылған мұнай газы мен газ конденсатын өндіру үшін жаңа шағын газ өңдеу зауытын салу жоспарлануда;
11)      Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласында жаңа газ өңдеу зауытын салу;
12)      Атырау облысы Мақат ауданындағы Қашаған кен орнында өнімділігі жылына 1 000 000 000 текше метр кешенді газ дайындау зауытын салу;
13)      Атырау облысында салынып жатқан АГТС-Финскаяға дейін жоғары қысымды газ құбырын салу;
14)      Батыс Қазақстан және Атырау облыстарында – 1 АГТС, Маңғыстау облысында – 2 АГТС газ тасымалдау жүйесін реокнструкциялау.
Ақтөбе облысында 85 ауылдық елді мекенді газдандыру және Маңғыстау облысындағы "Сарша" ауылы мен Құрық ауылын газдандыру жоспарлануда. Исатай ауданы Қызыл үй, Жасқайрат ауылдарын газбен жабдықтау; Атырау облысы Қызылқоға ауданы Тасқұдық, Соркөл, Сарқұмақ, Былқылдақты, Қоңыраулы, Кенбай елді мекендерінің газ құбыры желілерін салу жоспарлануда.
Батыс өңірінің аумағы арқылы өтетін магистральдық мұнай құбырлары – 3 967,5 километр.
Теңіз, Қарашығанақ және Қашаған кен орындарында мұнай өндіру көлемін ұлғайту мақсатында өзекті мәселелердің бірі мұнай құбырының өткізу қабілетін кеңейту болып табылады. Мұнай өндіруді 17,5 миллион тоннаға дейін ұлғайту жоспарлануда.
Құбыр көлігінің инфрақұрылымын одан әрі дамыту үшін 2030, 2040 және 2050 жылдарға қарай мыналар ұсынылады:
1)      Реверсті орындай отырып "Кеңқияқ – Атырау", "Кеңқияқ – Құмкөл", "Құмкөл – Атасу" және "Атасу – Алашанькоу" мұнай құбырларын қоса отырып, "Қазақстан – Қытай" трансұлттық мұнай құбыры жүйесін құру;

3) строительство резервного газопровода (лупинга) протяженностью 130 километров к существующему магистральному газопроводу "Макат – Северный Кавказ" в Атырауской области;
4) строительство второй нитки магистрального газопровода "Жанажол – Актобе" в Актюбинской области;
5) строительство третьей нитки магистрального газопровода в городе Актобе Актюбинской области;
6) строительство второй нитки магистрального газопровода "Бейнеу – Жанаозен" Мангистауской области;
7) строительство газопровода высокого давления от АГРС до села Курык до села Сарша в Мангистауской области;
8) строительство газоперерабатывающего завода производительностью 4 000 000 000 кубических метров в год на месторождении Карачаганак в Западно-Казахстанской области;
9) реконструкция газопровода "Ростоши – Тайпак" в Западно-Казахстанской области;
10) планируется строительство нового мини-газоперерабатывающего завода для производства сжиженного нефтяного газа и газового конденсата в городе Актау в Мангистауской области;
11) строительство нового газоперерабатывающего завода в городе Жанаозене Мангистауской области;
12) строительство завода комплексной подготовки газа производительностью 1 000 000 000 кубических метров в год на месторождении Кашаган в Макатском районе Атырауской области;
13) строительство подводящего газопровода высокого давления до строящегося АГРС-Финская в Атырауской области;
14) реконструкция газотранспортной системы в Западно-Казахстанской и в Атырауской области – 1 АГРС, в Мангистауской области – 2 АГРС.
В Актюбинской области планируется газификация 85 сельских населенных пунктов, и газификация села "Сарша" и села Курык в Мангистауской области. Планируется газоснабжение в селах Кызыл уй, Жаскайрат Исатайского района; строительство газопроводных линий населенных пунктов: Таскудык, Соркол, Саркумак, Былкылдакты, Коныраулы, Кенбай Кзылкогинского района Атырауской области;
Магистральные нефтепроводы, проходящие по территории Западного региона – 3 967, 5 километров.
В целях увеличения добычи объемов нефти на Тенгизском, Карачаганакском и Кашаган месторождениях одним из актуальных вопросов является расширение пропускной способности нефтепровода. Планируется увеличение добычи нефти до 17,5 миллионов тонн.
Для дальнейшего развития инфраструктуры трубопроводного транспорта к 2030, 2040 и 2050 году предлагается:
1) создание системы транснационального нефтепровода "Казахстан-Китай" с включением в нее нефтепроводов: "Кенкияк – Атырау" с выполнением реверса, "Кенкияк – Кумколь", "Кумколь – Атасу" и "Атасу –Алашанькоу";

2)      Қашаған кен орнын игерудің екінші кезеңін іске асыру кезінде "Ескене – Құрық" магистральдық мұнай құбырын салу мүмкіндігін қарастыру;
3)      "Солтүстік Қаражанбас" кен орнында тауарлық мұнайды тасымалдау үшін мұнай құбырын салу;
4)      "Қазақстан – Қытай" магистральдық мұнай құбырының өткізу қабілетін 20 миллион тоннаға дейін ұлғайту және оны елдің құбыр жүйесінің негізгі бөлігіне қосу;
5)      көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) терең өңдеу өнімдерінің экспортына және қосылған құны жоғары өнім шығаруға көшу;
6)      қуаттылығы жылына 750 мың тонна болатын мұнайды терең өңдеу зауыты;
7)      Маңғыстау облысында "Бейнеу – Бозой – Шымкент" магистральдық газ құбырының екінші желісін салу;
8)      "Қазақстан – Қытай" магистральдық газ құбырының үшінші желісінің құрылысын аяқтау;
9)      "Ростоши – Тайпақ" газ құбырын реконструкциялау;
10)      Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі елді мекендерді барынша газдандыру.
61.      Логистика қолданыстағы және жобаланған көлік-логистикалық орталықтармен ұсынылған.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің қалалары мен облыстарында арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру және дамыту жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру процесінде көлік түрлері арасындағы технологиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін көліктік-логистикалық орталықтар (КЛО) құру үшін алғышарт болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында:
2030 жылға қарай: 8 КЛО салу: Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласында – 3 бірлік, Хромтау қаласында – 1 бірлік, Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданында – 1, Маңғыстау облысы Ақтау қаласында – 2, Атырау облысында – 1 бірлік;
2040 жылға қарай 1 КЛО салу ұсынылады: Маңғыстау облысының Ақтау қаласында – 1;
2050 жылға қарай Маңғыстау облысының Ақтау қаласында 1 КЛО салу ұсынылады.
Маңғыстау облысында 2002 жылы қолданылу мерзімі 2003-2028 жылдарға арналған "Ақтау теңіз порты" АЭА құрылды. АЭА аумағы 2 140 гектарды құрайды және 8 жеке субаймаққа бөлінген.
2030 жылға қарай "Ақтау теңіз порты" АЭА № 2 және № 4 субаймақтарында КЛО құру, 2040 жылға қарай "Ақтау теңіз порты" АЭА № 5 және № 6 субаймақтарында КЛО құру ұсынылады.
"Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында Каспий өндірістік-логистикалық кешенін құру көзделіп отыр. Қызметтің басым түрлері: логистика, мұнай жабдықтары.
Ақтау және Құрық порттарының базасында контейнерлік хаб құру және экспорттық жүктердің бір бөлігін қайта бағдарлау және Транскаспий бағытында контейнер ағынын ұлғайту көзделеді.

2) рассмотреть возможность строительства магистрального нефтепровода "Ескене – Курык" при реализации второй фазы освоения месторождения Кашаган;
3) строительство нефтепровода для транспортировки товарной нефти на месторождении "Северный Каражанбас";
4) увеличение пропускной способности до 20 миллионов тонн магистрального нефтепровода "Казахстан – Китай" и его подключение к основной части трубопроводной системы страны;
5) переход к экспорту продуктов глубокой переработки углеводородного сырья (нефть/газ) и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью;
6) завод по глубокой переработке нефти мощностью 750 тысяч тонн в год;
7) строительство второй нитки магистрального газопровода "Бейнеу – Бозой – Шымкент" в Мангистауской области;
8) завершение строительства третьей нитки магистрального газопровода "Казахстан-Китай";
9) реконструкция газопровода "Ростоши – Тайпак";
10) максимальная газификация населенных пунктов Западного региона Республики Казахстан.
61. Логистика представлена существующими и проектируемыми транспортно-логистическими центрами.
Создание и развитие специальных экономических и индустриальных зон в городах и областях Западного региона Республики Казахстан является предпосылкой для создания транспортно-логистических центров (ТЛЦ), обеспечивающих технологическое взаимодействие между видами транспорта в процессе организации и осуществления перевозок пассажиров и грузов.
На территории Западного региона Республики Казахстан предлагается:
к 2030 году: строительство 8 ТЛЦ: в Актюбинской области город Актобе – 3 единицы, город Хромтау – 1 единица, в Западно-Казахстанской области Теректинский район – 1, в городе Актау Мангистауской области – 2, в Атырауской области – 1;
к 2040 году предлагается строительство 1 ТЛЦ: в городе Актау Мангистауской области – 1;
к 2050 году предлагается строительство 1 ТЛЦ в городе Актау Мангистауской области.
В Мангистауской области в 2002 году создана СЭЗ "Морпорт Актау" со сроком действия 2003-2028 годы. Территория СЭЗ составляет 2 140 гектаров и разделена на 8 отдельных субзон.
К 2030 году предлагается создание ТЛЦ в субзонах № 2 и № 4 СЭЗ "Морпорт Актау", к 2040 году создание ТЛЦ в субзонах № 5 и № 6 СЭЗ "Морпорт Актау".
На территории СЭЗ "Морпорт Актау" предполагается создание Каспийского производственно-логистического комплекса. Приоритетные виды деятельности: логистика, нефтяное оборудование.
Предполагается создание контейнерного хаба на базе портов Актау и Курык и переориентированию части экспортных грузов и увеличение контейнеропотока в Транскаспийском направлении.

5-параграф. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамытудың негізгі бағыттары
62.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағына қызмет көрсету жүйесі халықты қоныстандыру жүйесіне байланысты екі негізгі фактор негізінде айқындалған: халыққа қызмет көрсетудің көп деңгейлі жүйесін қалыптастыру; халықты әлеуметтік сала объектілерінің нормативтік санымен қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде халыққа қызмет көрсетудің мынадай деңгейлері қалыптасады:
1)      өңіраралық деңгейде – Ақтөбе агломерациясының орталығы – Ақтөбе қаласы;
2)      өңірлік деңгейде – облыс орталықтары – Ақтау, Атырау, Орал қалалары;
3)      халыққа қызмет көрсетудің ауданаралық деңгейі моноқалалар – Жаңаөзен, Ақсай, Хромтау, Құлсары қалаларында және шағын қалалар – Қандыағаш, Шалқар, Алға, Ембі, Темір, Жем (Ақтөбе облысы), Форт-Шевченко (Маңғыстау облысы) қалаларында қалыптасуда. Өз кезегінде бұл қалалардың бір бөлігі аудандық деңгейді де қалыптастырады;
4)      аудан орталығы мәртебесі берілген қалалар мен ауылдық елді мекендерде аудандық қызмет көрсету деңгейі айқындалған. Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде барлығы 38 аудан (оның ішінде Ақтөбе қаласында 2 аудан) бар;
5)      елді мекендер топтарына қызмет көрсету функцияларын орындайтын ауылдық округтердің орталықтарында жергілікті деңгей қалыптасады. Қазақстан Республикасының Батыс өңірі бойынша барлығы 381 ауылдық округ (еліміздің барлық ауылдық округтерінің 17,6%-ы) бар;
6)      халыққа қызмет көрсетудің қоныстану деңгейі елді мекендерде құрылады. Қазақстан Республикасының Батыс өңірі бойынша 940 ауылдық елді мекен (елдің барлық ауылдық елді мекендерінің 15,0%-ы) бар.
Қызмет көрсетудің әрбір деңгейінде халықтың қажеттіліктеріне сәйкес келетін қызмет көрсету ассортименті, сыйымдылығы және қызмет көрсету радиусы болуы және қызмет көрсету жүйесінің жұмыс істеуінің экономикалық тиімділігін қамтамасыз етуі тиіс.
Жобаны пайдалану мерзімділігіне байланысты қызмет көрсетудің үш сатысы (күнделікті, мерзімді, эпизодтық) қарастырылады.
Әр елді мекенге оның мәртебесіне байланысты қызмет көрсету ұйымдарының белгілі бір жиынтығы ұсынылады:
1) республикалық (өңіраралық) деңгей үшін – күнделікті, мерзімді, эпизодтық қызмет көрсету объектілерінің толық кешені;
2) ауданаралық деңгей үшін – күнделікті, мерзімді қызмет көрсету объектілерінің толық кешені, эпизодтық қызмет көрсетудің жекелеген объектілері;
3) аудандық деңгей үшін – күнделікті, мерзімді қызмет көрсету объектілерінің толық кешені;
4) жергілікті деңгей үшін – күнделікті қызмет көрсету мекемелерінің толық кешені және мерзімді қызмет көрсетудің жекелеген объектілері.

Параграф 5. Основные направления развития социальной инфраструктуры
62. Система обслуживания территории Западного региона Республики Казахстан определена в зависимости от системы расселения населения, на основе двух основных факторов: формирование многоуровневой системы обслуживания населения; обеспечение населения нормативным количеством объектов социальной сферы. В Западном регионе Республики Казахстан формируются следующие уровни обслуживания населения:
1) на межрегиональном уровне – город Актобе – ядро Актюбинской агломерации;
2) на региональном – областные центры – города Актау, Атырау, Уральск;
3) межрайонный уровень облуживания населения складывается в моногородах – Жанаозен, Аксай, Хромтау, Кульсары и малых городах – Кандыагаш, Шалкар, Алга, Эмба, Темир, Жем (Актюбинская область), Форт-Шевченко (Мангистауская область). В свою очередь, часть этих городов формируют и районный уровень;
4) в городах и сельских населенных пунктах, наделенных статусом районного центра, определен районный уровень обслуживания. Всего в Западном регионе Республики Казахстан – 38 районов (из них 2 района в городе Актобе);
5) в центрах сельских округов, выполняющих обслуживающие функции групп населенных пунктов, формируется местный уровень. Всего по Западному региону Республики Казахстан – 381 сельский округ (17,6% от всех сельских округов страны);
6) поселенческий уровень обслуживания населения образовывается в населенных пунктах. По Западному региону Республики Казахстан 940 сельских населенных пункта (15,0% от всех сельских населенных пунктов страны).
Каждый уровень обслуживания должен иметь тот ассортимент услуг, емкость и радиус обслуживания которые соответствуют потребностям населения и обеспечивать экономическую эффективность функционирования системы обслуживания.
В зависимости от периодичности пользования проектом рассматриваются три ступени обслуживания (повседневное, периодическое, эпизодическое).
Каждому поселению в зависимости от его статуса предлагается определенный набор организаций обслуживания:
1) для республиканского (межрегионального) уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического, эпизодического обслуживания;
2) для межрайонного уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического, отдельные объекты эпизодического обслуживания;
3) для районного уровня – полный комплекс объектов повседневного, периодического обслуживания;
4) для местного уровня – полный комплекс учреждений повседневного и отдельные объекты периодического обслуживания.

63.      Өңірдің әлеуметтік саласы объектілерінің қажеттілігін есептеу қолданыстағы жағдайды, халықтың болжамды санын және оның демографиялық құрылымын талдау негізінде 3.01-101-2013 "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" Қазақстан Республикасының ережелер жинағына сәйкес салалық, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес аудандар бөлінісінде сараланған жолмен орындалды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде 2023-2024 оқу жылының басында тәрбиеленушілер саны 158,9 мың бала болатын 1 846 мектепке дейінгі ұйым жұмыс істейді. Талданған кезеңде мектепке дейінгі ұйымдардағы балалар саны 2,8%-ға артты. Мектепке дейінгі ұйымдардағы балалар санының өсуі аймақтағы бала туудың жоғары деңгейімен байланысты.
Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың саны мен үлесі артты. Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 37,5%, мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі 62,5%-ды құрады. 2023 жылы 14164 (111 мемлекеттік, 14053 жекеменшік) жаңа орындық 133 (4 мемлекеттік, 129 жекеменшік) мектепке дейінгі ұйым пайдалануға берілді.
2025 жылға қарай 2 жастан бастап 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен қамту 95%-ды, 3-жастан 6 жасқа дейін 100%-ды құрауы тиіс. 2023 жылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 249 қаулысымен "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы" (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілді, онда бірінші бағыт барлық балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен қамтамасыз ету үшін тең бастапқы мүмкіндіктер жасау болып табылады. Негізгі шаралар жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, қосымша алаңдарды, оның ішінде тұрғын үйлер мен басқа да үй-жайлардың бірінші қабаттарында пайдалану арқылы қолданыстағы желіні кеңейту есебінен жаңа орындар ашу болып табылады. Тұжырымдамаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тапсырысты орналастыруды жоспарлаудың міндетті шарты аумақтық бірліктердің (аудан, шағын учаске), өңірлік көші-қон ағындарының және туудың демографиялық көрсеткіштерінің болжамы болады.
Нормативтік деңгей халықтың демографиялық құрылымына байланысты 3.01-101-2013. "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" Қазақстан Республикасының ережелер жинағымен белгіленеді. Құрылыс ережелеріне сәйкес, жобада балаларды мектепке дейінгі ұйымдармен қамтамасыз етудің есептік деңгейі 85% шегінде қабылданды, бұл 100% нормативтік қажеттілік болып табылады.

63. Расчеты потребности объектов социальной сферы региона выполнены дифференцированным путем в разрезе районов на основе анализа существующего положения, прогнозной численности населения и ее демографической структуры согласно отраслевым, стратегическим и программным документам в соответствии со Сводом правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
В Западном регионе Республики Казахстан на начало 2023-2024 учебного года действуют 1 846 дошкольных организаций с численностью воспитанников в них 158,9 тысяч детей. За анализируемый период численность детей в дошкольных организациях увеличилась на 2,8%. Рост численности детей в дошкольных организациях связан с высоким уровнем рождаемости в регионе.
Увеличились количество и доля частных дошкольных организаций. Доля частных дошкольных организаций составила 37,5%, доля государственных дошкольных организаций составила 62,5%. В 2023 году введены в эксплуатацию 133 дошкольных организаций (4 государственных, 129 частных) на 14164 новых мест (111 государственных, 14053 частных).
К 2025 году охват дошкольным воспитанием и обучением детей от 2 до 6 лет должен составить 95%, от 3 до 6 лет – 100%. В 2023 году постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 249 была утверждена "Концепция развития дошкольного, среднего, технического и профессионального образования Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы" (далее – Концепция), где первым направлением выступает создание равных стартовых возможностей для получения дошкольного воспитания и обучения всех детей. Основными мерами выступает открытие новых мест за счет размещения государственного образовательного заказа в частных дошкольных организациях, расширения действующей сети путем использования дополнительных площадей, в том числе на первых этажах жилых домов и других помещений. Обязательным условием планирования размещения государственного заказа в дошкольных организациях, согласно Концепции, станет прогноз демографических показателей территориальных единиц (район, микроучасток), региональных миграционных потоков и рождаемости.
Нормативный уровень устанавливается "Сводом правил Республики Казахстан 3.01-101-2013. Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" в зависимости от демографической структуры населения. Согласно Строительным правилам, в проекте принят расчетный уровень обеспеченности детей дошкольными организациями в пределах 85%, что является 100%-ой нормативной потребностью.

Жобада 2030 жылға қарай мектепке дейінгі ұйымдардың орындарын 29,5%-ға (201,8 мың орын), 2040 жылға қарай – 1,5 есеге (226,8 мың орын), ал 2050 жылға қарай тағы 1,7 есеге ұлғайту көзделген және ол 258,7 мың орынды құрайды.
Болжамды кезеңде (2050 жылға дейін) Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі мектепке дейінгі білім беруде 105,1 мың орын енгізіледі деп күтілуде.
2030, 2040, 2050 жылдарға арналған әкімшілік аудандар бөлінісінде мектепке дейінгі ұйымдарды дамытудың негізгі көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 20-қосымшада келтірілген.
2023-2024 оқу жылының басында өңірде 596,8 мың оқушысы бар 1,1 мың күндізгі мемлекеттік жалпы білім беретін мектеп жұмыс істеді.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде 2023 жылы 10,2 мың оқушы орнына арналған 22 мектеп пайдалануға берілді. Жаңа мектептердің ашылуы, оқушы орындарының өсуі олардағы, әсіресе үлкен және ірі қалалардағы оқушылар санының өсу қарқынына ілесе алмайды. Оқушы орындарының тапшылығы 171,1 мың орынды құрады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде үш ауысымда оқытатын мектептер санының өсуі байқалады (2,6%-ға ұлғаю). 2024 жылдың басында мұндай мектептердің саны 38 бірлікті құрады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі жалпы білім беру мектептерінің қажеттілігін есептеу 3.01-101-2013 "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" Қазақстан Республикасының ережелер жинағы нормаларына сәйкес жалпы білім беру мектептерінің оқушыларын бір ауысымда оқытуды көздейді.
Жобада 2030 жылға қарай жалпы білім беретін мектептердің оқушы орындарының саны 1,6 есеге ұлғаяды және 782,3 мың орынды құрайды, 2040 жылға қарай тағы 11,1%-ға ұлғаяды (2030 жылмен салыстырғанда) және 869,1 мың орынды құрайды, 2050 жылға қарай тағы 12,8%-ға артады (2040 жылмен салыстырғанда) және жалпы білім беретін мектептердің оқушы орындарының саны 979,9 мың орынды құрайды деп көзделген.
Жобадағы негізгі міндеттер:
1) қалалық және ауылдық мектептер арасындағы білім беру сапасындағы алшақтықты қысқарту, сапалы білім алуға қолжетімділікті теңестіру (тірек мектебі, біліктілік орталықтары, "цифрлық мұғалім", жазғы мектеп, кадрларды ротациялау және басқа да тетіктер);
2) білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын және цифрлық инфрақұрылымын дамыту, қазіргі заманғы санитариялық нормаларға, қауіпсіздікке, жарақтандыру стандарттарына сәйкес келетін объектілермен қамтамасыз ету болып табылады.
Үш ауысымды мектептердің проблемаларын шешу үшін әртүрлі тетіктер қолданылады: мемлекеттік бюджет және мемлекеттік-жекешелік әріптестік есебінен нысаналы құрылыс; модульдік конструкциялардан (тез салынатын ғимараттардан) мектептер салу.

Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение мест дошкольных организаций на 29,5% (201,8 тысяч мест), к 2040 году – в 1,5 раз (226,8 тысяч мест), а к 2050 году – еще в 1,7 раз и составит 258,7 тысяч мест.
За прогнозный период (до 2050 года) в дошкольном образовании Западного региона Республики Казахстан ожидается введение 105,1 тысячи мест.
Основные показатели развития дошкольных организаций в разрезе административных районов на 2030, 2040, 2050 годы приведены в приложении 20 к настоящей Межрегиональной схеме.
На начало 2023-2024 учебного года в регионе функционировали 1,1 тысяч дневных государственных общеобразовательных школ с 596,8 тысячами учащихся в них.
В Западном регионе Республики Казахстан в 2023 году были введены в эксплуатацию 22 школы на 10,2 тысяч ученических мест. Открытие новых школ, рост ученических мест не успевает за темпами роста численности учащихся в них, особенно в больших и крупных городах. Дефицит ученических мест составил 171,1 тысяч мест.
В Западном регионе Республики Казахстан наблюдается рост количества школ с трехсменным обучением (увеличение на 2,6%). На начало 2023 года количество таких школ составило 38 единиц.
Расчет потребности общеобразовательных школ Западного региона Республики Казахстан предусматривает обучение учащихся общеобразовательных школ в одну смену, согласно нормам, Свод правил Республики Казахстан 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
Проектом предусмотрено к 2030 году количество ученических мест общеобразовательных школ увеличится в 1,6 раз и составит 782,3 тысячи мест, к 2040 году увеличится еще на 11,1% (по сравнению с 2030 годом) и составит 869,1 тысячи мест, к 2050 году увеличится еще на 12,8% (по сравнению с 2040 годом) и количество ученических мест общеобразовательных школ составит 979,9 тысяч мест.
В проекте главными задачами выступают:
1) сокращение разрыва в качестве образования между городскими и сельскими школами, выравнивание доступа к качественному образованию (опорная школа, центры компетенций, "цифровой учитель", летняя школа, ротация кадров и другие механизмы);
2) развитие материально-технической базы и цифровой инфраструктуры организаций образования, обеспечение объектами, соответствующими современным санитарным нормам, безопасности, стандартам оснащенности.
Для решения проблем трехсменных школ применяются различные механизмы: целевое строительство за счет государственного бюджета и государственно-частного партнерства; строительство школ из модульных конструкций (быстровозводимые здания).

Қазақстан Республикасы Президентінің "Әділетті Қазақстан: бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" сайлауалды бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын (Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 2 Жарлығы) орындау үшін үш ауысымды оқыту, авариялық мектептер және оқушы орындарының тапшылығы проблемаларын шешу мақсатында 2026 жылға қарай елде 1,5 миллион жаңа оқушы орнын іске қосу жоспарлануда.
"Жайлы мектеп" жобасы шеңберінде 2026 жылға дейінгі кезеңде ағымдағы және болжамды оқушы орындарының тапшылығын жабу үшін қалалар мен ауылдық елді мекендерде 460,4 мың оқушы орны (екі ауысымдық оқыту кезінде) пайдалануға берілетін болады.
Әкімшілік аудандар бөлінісінде жалпы білім беретін мектептерді дамытудың 2030, 2040, 2050 жылдарға арналған негізгі көрсеткіштері осы Өңіраралық схемаға 21-қосымшада келтірілген.
64.      Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі медициналық ұйымдардың желісі 2023 жылы 14,6 мың төсек орын қоры бар 138 аурухананы және жоспарлы қуаты бір ауысымда 31,3 мың адам болатын 591 амбулаториялық-емханалық ұйымды қамтиды.
Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда халықтың 10 мың адамға шаққанда төсекпен қамтамасыз етілуі 46,9 төсек орнын, ал халықтың 10 мың адамға шаққанда амбулаториялық-емханалық ұйымдармен қамтамасыз етілуі бір ауысымда 100,3 адамды құрады. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы тапшылық бір ауысымда 32,1 мың адамды құрады. 2023 жылы ауысымда 515 адам қабылдайтын 18 амбулаториялық-емханалық ұйым пайдалануға берілді.
Денсаулық сақтау саласындағы бағдарламаларды іске асыру профилактикалық бағытты күшейтті – Ұлттық скринингтік бағдарламаны енгізу бойынша іс-шаралар жүргізілді, әлеуметтік қызметкерлер институттары құрылды, жалпы практика дәрігерлерінің саны артты.
Көптеген елдерде аурухананың рөлі қайта қаралуда – негізгі назар ауруханада ұзақ емдеудің орнына амбулаториялық диагностикаға, профилактикаға аударылады, бұл аурухана төсектерінің қысқаруына әкелді.
Басты басымдықтардың бірі сапалы және қолжетімді медициналық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету болып табылады, мұндағы негізгі көрсеткіштер: ауылдық елді мекендерді алғашқы медициналық-санитариялық және консультациялық-диагностикалық көмекпен қамту, медициналық көмек көрсетудің әлемдік стандарттарына сәйкес келетін жаңа және жаңғыртылған денсаулық сақтау объектілерінің жыл сайынғы саны.
Мақсаты ауыл тұрғындарына медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру болып табылатын "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 962 қаулысына сәйкес, елімізде 655 медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету объектісі, оның ішінде 260 медициналық пункт, 235 фельдшерлік-акушерлік пункт және 160 дәрігерлік амбулатория салынып, пайдалануға беріледі.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде денсаулық сақтау ұйымдары желісінің перспективалық дамуы барлық аудандар мен қалаларда нормативтік деңгейдегі жетістіктермен сипатталады.

Во исполнение Плана действий по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Справедливый Казахстан – для всех и для каждого. Сейчас и навсегда" (Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 2) в целях решения проблем трехсменного обучения, аварийных школ и дефицита ученических мест к 2026 году планируется ввод в стране 1,5 миллионов новых ученических мест.
В рамках проекта "Комфортная школа" в период до 2026 года будут введены в эксплуатацию 460,4 тысяч ученических мест (при двухсменном обучении) в городах и сельских населенных пунктах для покрытия текущего и прогнозируемого дефицита ученических мест.
Основные показатели развития общеобразовательных школ в разрезе административных районов на 2030, 2040, 2050 годы приведены в приложении 21 к настоящей Межрегиональной схеме.
64. Сеть медицинских организаций в Западном регионе Республики Казахстан в 2023 году была представлена 138 больницами с коечным фондом 14,6 тысяч коек и 591 амбулаторно-поликлиническими организациями с плановой мощностью 31,3 тысяч посещений в смену.
В медицинских организациях, оказывающих стационарную помощь, обеспеченность населения койками на 10 тысяч человек населения составляла 46,9 коек, а обеспеченность населения амбулаторно-поликлиническими организациями на 10 тысяч человек населения – 100,3 посещений в смену. Дефицит в амбулаторно-поликлинических организациях составил 32,1 тысяч посещений в смену. В 2023 году введены в эксплуатацию 18 амбулаторно-поликлинических организаций на 515 посещений в смену.
Реализация программ в области здравоохранения усилила профилактическую направленность – проведены мероприятия по внедрению Национальной скрининговой программы, созданы институты социальных работников, увеличилось количество врачей общей практики.
Во многих странах роль больницы пересматривается – основной упор переносится на амбулаторную диагностику, профилактику вместо длительного лечения в больнице, что привело к сокращению больничных коек.
Одним из ключевым приоритетов является обеспечение предоставление качественных и доступных медицинских услуг, где основными показателями выступают: охват сельских населенных пунктов первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощью, ежегодное количество новых и модернизированных объектов здравоохранения, соответствующих мировым стандартам оказания медицинской помощи.
Согласно Постановлению Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 962 "Об утверждении пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения", целью которого является повышение уровня оказания медицинской помощи сельскому населению, в стране будет построено и введено в эксплуатацию 655 объектов Первичной медико-санитарной помощи, из них 260 медицинских пункта, 235 фельдшерско-акушерских пункта, 160 врачебных амбулаторий.
Перспективное развитие сети организаций здравоохранения в Западном регионе Республики Казахстан характеризуется достижением во всех районах и городах нормативного уровня.

Жобада 2030 жылға қарай төсек орын қорын 20,0%-ға, 2040 жылға қарай 10,5%-ға, жобалаудың болжамды мерзімінің соңына қарай тағы 12,1%-ға ұлғайту көзделген және 2050 жылға қарай төсек орын саны 21,8 мың төсекті құрайды.
Жобада 2030 жылға қарай амбулаториялық-емханалық ұйымдарда ауысымдағы қабылдау санын 2,2 есеге, 2040 жылға қарай 12,1%-ға ұлғайту көзделген, ал болжамды мерзімге (2050 жыл) амбулаториялық-емханалық ұйымдарда бір ауысымдағы қабылдау саны тағы 13,6%-ға ұлғайып, бір ауысыма 87,2 мың келушіні құрайды.
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 945 қаулысында негізгі бағыттардың бірі "медициналық көмекті ұйымдастыруды жетілдіру" болып табылады, ол әлеуметтік бағдарлануға және ауылға басымдық бере отырып, алғашқы медициналық-санитариялық көмекті ұйымдастыру тәсілдерін қайта қарауды, шалғайдағы ауылдық елді мекендердің тұрғындарын фельдшерлік-акушерлік пункттермен және дәрігерлік амбулаториялармен қамтамасыз етуді, көліктік медицинаны және қашықтықтан қызмет көрсетуді дамытуды қамтиды.
65.      2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде 1 067 адамды қамти отырып, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған стационарлық үлгідегі 8 медициналық-әлеуметтік мекеме, 1 035 адамды қамти отырып, психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектерге арналған 7 медициналық-әлеуметтік мекеме, психоневрологиялық патологияларымен мүгедектігі бар балаларға арналған 340 баланы қамтитын 5 медициналық-әлеуметтік мекеме жұмыс істейді.
Жобада жобалаудың есептік мерзіміне жобалық қуаты 50 орыннан аспайтын шағын жинақталған интернат үйлерін салу және қуаты 10-нан 50 төсек орнына дейінгі күндіз болу бөлімшелері түріндегі әлеуметтік қызмет көрсетудің баламалы нысандарын дамыту ұсынылады. Дәл осындай әлеуметтік мекемелерді дамытудың тиімділігі қуаты үлкен интернат-үйлердің өмір сүру процесінде адамдардың тығыздығына, көрсетілетін қызметтердің сапа деңгейінің және қоғамдағы азаматтардың әлеуметтік бейімделуінің төмендеуіне, туыстық отбасылық байланыстардың жоғалуына әкелетіндігімен негізделген.
66.      Өмір сүру стандарты көрсеткішінің маңызды сипаттамаларының бірі – тұрғын үй қорының сапасы мен саны. Өмір сапасы, ұлт денсаулығы, әлеуметтік тұрақтылық, елдің экономикалық дамуы, демографиялық жағдай халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуіне байланысты.
Ең төменгі халықаралық стандарттар үй шаруашылығының әрбір мүшесінде оның мүшелерінің бірге тұруы үшін ортақ бөлмемен бірге жеке бөлменің (немесе үлкен үй шаруашылығына арналған екі бөлменің) болуын көздейді. Біріккен Ұлттар ұйымы ұсынған стандарт бойынша бір тұрғынға шаққандағы жалпы алаңның көлемі кемінде 30 шаршы метр болуы тиіс.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй бір адамға он бес шаршы метрден кем болмайтын және он сегіз шаршы метрден аспайтын пайдалы алаң көлемінде, бірақ бір бөлмелі пәтерден немесе жатақханадағы бөлмеден кем болмайтын көлемде беріледі.

Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение коечного фонда на 20,0%, к 2040 году – на 10,5%, к концу прогнозного срока проектирования – еще на 12,1% и количество коек к 2050 году составит 21,8 тысяч коек.
Проектом предусмотрено к 2030 году увеличение посещений в смену в амбулаторно-поликлинических организациях в 2,2 раза, к 2040 году – увеличение на 12,1%, а к прогнозному сроку (2050 год) количество посещений в смену в амбулаторно-поликлинических организациях увеличится еще на 13,6% и составит 87,2 тысячи посещений в смену.
В Постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 945 "Об утверждении Концепции развития здравоохранения Республики Казахстан до 2026 года" одним из основных направлений выступает "совершенствование организации медицинской помощи", который включает пересмотр подходов к организации первичной медико-санитарной помощи с приоритетом на социальную ориентированность и село, обеспечение фельдшерско-акушерскими пунктами и врачебными амбулаториями жителей отдаленных сельских населенных пунктов, усиление транспортной медицины и развитие дистанционных услуг.
65. На начало 2024 года в Западном регионе Республики Казахстан функционируют 8 медико-социальных учреждений стационарного типа для престарелых и лиц с инвалидностью с охватом 1 067 человек, 7 медико-социальных учреждений для лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями с охватом 1 035 человек, 5 медико-социальных учреждений для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями с охватом 340 детей.
Проектом на расчетный срок проектирования предлагается строительство малокомплектных домов-интернатов проектной мощностью не более 50 мест и развитие альтернативных форм социального обслуживания в виде отделений дневного пребывания с мощностью от 10 до 50 койко-мест. Эффективность развития именно таких социальных учреждений обосновывается тем, что дома-интернаты большей мощности приводят к скученности лиц в процессе проживания, снижают уровень качества оказываемых услуг и социальной адаптации граждан в социуме, приводят к утрате родственных семейных связей.
66. Одними из важнейших характеристик показателя жизненного стандарта являются качество и количество жилого фонда. От обеспеченности населения жильем зависит качество жизни, здоровье нации, социальная стабильность, экономическое развитие страны, демографическая ситуация.
Минимальные международные стандарты предусматривают наличие у каждого члена домохозяйства отдельной комнаты наряду с общей комнатой для совместного пребывания его членов (или двух комнат – для большого домохозяйства). Размер общей площади на одного проживающего, по рекомендуемому Организацией Объединенных Нации стандарту, должна составлять не менее 30 квадратных метров.
Согласно Закону Республики Казахстан "О жилищных отношениях", жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры или комнаты в общежитии.

Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің тұрғын үй қоры 2024 жылдың басында тұрғын үйдің жалпы ауданы 69,0 миллион шаршы метрін құрады, оның ішінде қалалық жерлерде – 42,8 миллион шаршы метр (62,1%), ал ауылдық жерлерде – 26,2 миллион шаршы метр (37,9%). Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің үлесіне елдің авариялық үйлерінің жалпы ауданының 31,5%-ы тиесілі.
Халықтың тұрғын үйге өсіп келе жатқан қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жобада жаңа құрылыс, қолданыстағы тұрғын үй қорын реконструкциялау және күрделі жөндеу есебінен тұрғын үй қорының көлемін ұлғайту көзделеді.
Жобада тұрғын үй қорын 2030 жылдың соңына қарай 22,2%-ға, 2040 жылға қарай тұрғын үй қорын тағы 20,4%-ға ұлғайту көзделген, ал болжамды кезеңге (2050 жыл) тұрғын үй қорының көлемі 2040 жылмен салыстырғанда 25,8%-ға ұлғайып, 127,7 миллион шаршы метр тұрғын үйді құрайды. 2050 жылдың соңына қарай халықтың тұрғын үймен қамтамасыз етілуі бір адамға 30,0 шаршы метрді құрайды (осы Өңіраралық схемаға 22-қосымша).
67.      Мәдениет саласындағы қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру өңірлік дамудың негізгі міндеттерінің бірі болып табылады. Бірыңғай мәдени кеңістікті қалыптастыру, азаматтардың әртүрлі топтарының мәдени құндылықтары мен ақпараттық ресурстарына тең қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін жағдай жасау қажеттілігі туындады.
Мәдениет мекемелерінің аумақ бойынша біркелкі бөлінбеуі, олардың қалалық елді мекендерде шоғырлануы және ауылдық елді мекендерде жеткіліксіз саны өңірдің барлық тұрғындарына, әсіресе ауыл тұрғындарына мүмкіндік беру үшін мәдениет объектілерін салу қажеттілігін талап етеді.
2024 жылдың басында Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде 2,8 мың орындық 7 театр, 5,8 мың орындық 25 кинотеатр, 99,5 мың орындық 597 клуб үлгісіндегі мекеме, 16,1 миллион сақтау томына арналған 804 кітапхана жұмыс істеді.
Халықтың мәдениет объектілерімен қамтамасыз етілу көрсеткіштері біртіндеп төмендеуде, оның себебі өңір халқының өсу қарқынының жаңа мәдениет объектілерін пайдалануға берудің өсу қарқынынан озып кетуі болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің мәдениет объектілерін іске қосу 2050 жылға қарай халықтың мәдениет объектілерінің барлық түрлерімен нормативтік қамтамасыз етілуіне қол жеткізе отырып, кезең-кезеңмен өту көзделген. Жобада болжамды 2050 жылға театр орындарының саны 11,4 мың орынды, кинотеатрлар орындарының саны 67,2 мың орынды, клуб үлгісіндегі мекемелер орындарының саны 443,0 мың орынды құрайды деп көзделген.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде халықтың кітапханалармен қамтамасыз етілуі жоғары екені атап өтілді. Алайда, қалалар мен аудандар бөлінісінде кітап қорының тапшылығы орын алады. Жобалаудың болжамды мерзімінің соңына қарай кітапхана қорының саны 1,5 есеге артып, 23,5 миллион томдық сақтау көлемін құрайды.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірін дамытудағы мәдени сектор рөлінің өсуі, оның қоғамдық дамудың кең мақсаттарына бағдарлануы қоғамның қабылдауындағы мәдениет саласы мәртебесінің, ұзақ мерзімді перспективада оның орнықтылығының артуына алып келеді. Осының арқасында мәдени жобалардағы серіктестер мемлекет қана емес, бизнес те болады.

Жилищный фонд Западного региона Республики Казахстан на начало 2024 года составил 69,0 миллионов квадратных метров общей площади жилья, в том числе в городской местности – 42,8 миллиона квадратных метров (62,1%), а в сельской местности – 26,2 миллионов квадратных метров (37,9%). На долю Западного региона Республики Казахстан приходится 31,5% общей площади аварийных домов страны.
Для удовлетворения растущих потребностей населения в жилье проектом предусматривается наращивание объемов жилищного фонда за счет нового строительства, реконструкции и капитального ремонта существующего жилищного фонда.
Проектом предусмотрено увеличение жилищного фонда к концу 2030 года на 22,2%, к 2040 году увеличение жилищного фонда еще на 20,4%, а к прогнозному периоду (2050 год) объем жилищного фонда составит 127,7 миллионов квадратных метров жилья, увеличившись по сравнению с 2040 годом на 25,8%. К концу 2050 года обеспеченность населения жильем составит 30,0 квадратных метров на человека (приложение 22 к настоящей Межрегиональной схеме).
67. Повышение доступности и качества услуг в сфере культуры является одной из основных задач регионального развития. Возникла потребность в формировании единого культурного пространства, создании условий для обеспечения равного доступа к культурным ценностям и информационным ресурсам различных групп граждан.
Неравномерное распределение учреждений культуры по территории, концентрация их в городских поселениях и недостаточное количество в сельских населенных пунктах диктует необходимость строительства объектов культуры для предоставления возможности всему населению региона, особенно сельскому.
На начало 2024 года в Западном регионе Республики Казахстан функционировали 7 театров на 2,8 тысяч мест, 25 кинотеатров с 5,8 тысячами мест, 597 учреждений клубного типа на 99,5 тысяч мест, 804 библиотек на 16,1 миллионов томов хранения.
Показатели обеспеченности населения объектами культуры постепенно снижаются, причиной которого является опережение темпов роста численности населения региона над темпами роста введения в эксплуатацию новых объектов культуры.
Ввод объектов культуры Западного региона Республики Казахстан предусмотрен проходить поэтапно с достижением нормативной обеспеченности населения всеми видами объектов культуры к 2050 году. Проектом предусмотрено, что на прогнозный 2050 год число мест театров составит 11,4 тысячи мест, количество мест кинотеатров составит 67,2 тысячи мест, число мест учреждений клубного типа составит 443,0 тысячи мест.
В Западном регионе Республики Казахстан отмечена высокая обеспеченность населения библиотеками. Однако, в разрезе городов и районов имеется дефицит книжного фонда. К концу прогнозного срока проектирования количество библиотечного фонда увеличится в 1,5 раз и составит 23,5 миллионов томов хранения.
Рост роли культурного сектора в развитии Западного региона Республики Казахстан, его ориентация на широкие цели общественного развития приведет к повышению статуса сферы культуры в общественном восприятии, его устойчивости в долгосрочной перспективе. Благодаря этому партнерами в культурных проектах станут не только государство, но также бизнес.

6-параграф. Рекреациялық инфрақұрылымды кешенді дамыту шаралары
68.      Батыс өңірінің бірегей тарихи-мәдени ескерткіштерінің, сондай-ақ Үстірт қорығының әралуан фаунасымен бірге көз тартарлық ландшафтардың болуы, Каспий теңізі жағалауының көрікті жерлері әлеуетті туристер үшін үлкен қызығушылық тудырады (осы Өңіраралық схемаға 23-қосымша).
Ресми статистика деректеріне сәйкес, Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі орналастыру орындарының саны 2023 жылы 1,9%-ға ұлғайып, 421 бірлікті құрады, онда 12 752 бөлме болды, бұл ретте біржолғы сыйымдылығы 25 411 төсек орнын құрады. Туристерді орналастыратын 421 орынның тек 27-сі ғана немесе 6,4%-ы санатқа (жұлдыз) ие.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде орналастыру орындарымен қызмет көрсетілген келушілердің жалпы саны 2022 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 20,5%-ға ұлғайды және 914,0 мың адамды құрады (республикадағы барлық ағынның 11,2%-ы), оның ішінде резидент еместер 11,6%, резиденттер 88,4%.
2023 жылы Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің республика бойынша орналастыру орындарында көрсетілген қызметтердің жалпы көлеміндегі үлесі 12,8%- ды құрады. 2022 жылмен салыстырғанда орналастыру орындарымен көрсетілген қызметтер көлемі 23,3% есеге өсіп, 29 387,1 миллион теңгені құрады.
69.      Батыс өңірінің Өңіраралық схемасы шеңберінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар базасында экологиялық туризмді дамыту қарастырылады: ең үлкен ерекше қорғалатын табиғи аймақтардың бірі болып табылатын Ырғыз-Торғай резерваты, Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағы, Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі қорық аймағы, "Үстірт" және "Ақжайық" мемлекеттік табиғи резерваттары, сондай-ақ Ақтау-Бозащы, Бударин, Жалтыркөл, Кирсанов, Новинский мемлекеттік табиғи қаумалдары (зоологиялық) және қысқа мерзімді демалыс күнгі турларды ұйымдастыруға мүмкіндік беретін республикалық және жергілікті маңызы бар қорық қорының басқа аумақтары.
Батыс өңірінің Ресей Федерациясының Батыс және Шығыс Сібірімен, Орта Азиямен тығыз экономикалық байланысын ескере отырып, мемлекеттік табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектілерінің базасында халықаралық маңызы бар туристік бағдарлар құру орынды.
Экологиялық туризмді дамыту мақсатында басты орнитологиялық аумақтарда бердводчинг (құстарды бақылау) турларын дамыту қажет:
1) Ақтөбе облысының Доңызтау шыңы (Байғанин ауданы), Жағабұлақ орманы (Темір ауданы), Мұғалжар (Мұғалжар ауданы) Ырғыз-Торғай көлдері (Ырғыз ауданы);

Параграф 6. Меры комплексного развития рекреационной инфраструктуры
68. Наличие уникальных объектов историко-культурного наследия Западного региона Республики Казахстан, а также привлекательных природных ландшафтов в совокупности с разнообразием фауны Устюртского заповедника, живописнейшие места побережья Каспийского моря представляют огромный интерес для потенциального туриста (приложение 23 к настоящей Межрегиональной схеме).
Согласно данным официальной статистики, количество мест размещения в Западном регионе Республики Казахстан в 2023 году увеличилось на 1,9% и составило 421 единиц, в которых насчитывалось 12 752 номера, при этом единовременная вместимость составляла 25 411 койко-мест. Из 421 мест размещения туристов только 27 обладают категорией (звездностью) или 6,4%.
Общее количество обслуженных посетителей местами размещения в Западном регионе Республики Казахстан в сравнении с аналогичным периодом 2022 года увеличилось на 20,5% и составило 914,0 тысяч человек (11,2% от всего потока в республике), из них нерезиденты 11,6%, резиденты 88,4%.
В 2023 году доля Западного региона Республики Казахстан в общем объеме оказанных услуг местами размещения по республике составила 12,8%. В сравнении с 2022 годом объем услуг, оказанных местами размещения, возрос на 23,3% и составил 29 387,1 миллиона тенге.
69. В рамках Межрегиональной схемы Западного региона рассматривается развитие экологического туризма на базе особо охраняемых природных территорий: Иргиз-Тургайский резерват, являющийся одной из самых больших особо охраняемых природных зон, Кендирли-Каясанская государственная заповедная зона, заповедная зона в северной части Каспийского моря, государственные природные резерваты "Устюрт" и "Акжайык", а также Актау-Бузачинский, Бударинский, Жалтыркульский, Кирсановский, Новинский государственный природный заказник (зоологический) и другие территории заповедного фонда республиканского и местного значения, по которым имеется возможность организации кратковременных туров выходного дня.
Учитывая тесные экономические связи Западного региона Республики Казахстан с Западной и Восточной Сибирью России, Центральной Азией, целесообразно создать туристские маршруты международного значения на базе геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда.
В целях развития экологического туризма следует развивать туры бердводчинга (наблюдение за птицами) на ключевых орнитологических территориях:
1) чинк Донызтау (Байганинский район), лес Жагабулак (Темирский район), Мугоджары (Мугалжарский район), Иргиз-Тургайские озера (Иргизский район) Актюбинской области;

2) Атырау облысының Ойыл өзені, Тайсойған, Сағыз (Қызылқоға ауданы) құмдары, Еділ сағасының қазақстандық бөлігі, Жамбай (Құрманғазы ауданы), Еділ және Жайық өзендерінің сағалары арасындағы Каспий теңізінің жағалауы (Исатай және Махамбет аудандары), Жем өзенінің төменгі ағысы (Жылыой ауданы);
3) Батыс Қазақстан облысының Шалқар көлі (Теректі ауданы), Ащыөзек өзенінің төменгі ағысы, Саршығанақ көлі (Қазталов және Бөкейордасы аудандары), Орда құмдары (Бөкейордасы ауданы), Қамыс-Самар және Көшім көлдері (Жаңақала ауданы), Жайық – Бәйтерек өзенінің аңғары (Теректі және Ақжайық аудандары);
4) Маңғыстау облысының Үстірт жонының солтүстік-батыс шыңы (Бейнеу ауданы), Үстірт жонының батыс шыңы (Маңғыстау ауданы), Қарағай, Қауынды ойпаттары, Басғұрлы-Жазғұрлы ойпаттары, Қаракөл көлі (Қарақия ауданы), Итбалық аралдары (Түпқараған ауданы).
70.      Қазақстан Республикасы Каспийдегі ең ұзын жағалау сызығына ие, осыған байланысты жағажай туризмін, су круиздерін және тұтастай туристік саланы дамыту үшін өңірдің рекреациялық әлеуетін пайдалану қажет.
Каспий теңізінің жағалауы (Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы) елдің жағажай туризмінің орталығы болып табылады және Қазақстанның туристендіру картасында басым туристік аумақ болып айқындалған.
Соңғы жылдары Маңғыстау облысында жағажай туризмі айтарлықтай өзгерістерге ұшырауда. Өңірдің көлік-инженерлік инфрақұрылымын дамыту бойынша жұмыстар жүргізілуде, Каспий теңізінің жағалауында жайлы бөлмелер, жағажай футболына, волейболға арналған спорт алаңдары, аквапарктер және өңір тұрғындары мен қонақтарына арналған басқа да қолайлы жағдайлар ұсынатын қазіргі заманғы қонақ үйлер, демалыс базалары ашылды.
2023 жылы Маңғыстау курорттық аймағына 356,2 мың адам келген. Курорттық аймақта орналастыру орындарының саны 60 бірлікті, бөлмелер саны 3 034 бірлікті және көрсетілген қызметтер көлемі 14 665,1 миллион теңгені құрады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында 182 ұйымдастырылған жағажай учаскелері бар, онда оларды тиісті инфрақұрылыммен жайластыру және жарақтандыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру ұсынылады (көліктің судағы түрлерін жалға беру пункттерін, қайық станцияларын және жағажай мүкәммалын қоса алғанда: пирс, қазіргі заманғы биодәретханалар, киім ауыстыруға арналған кабиналар, қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер, ағаш тапшандар, шатырлар, құтқару мұнаралары, экскурсия бюросының дүңгіршектері және т. б.).
Ақтау – Форт-Шевченко, Ақтау – Құрық трассасы бойындағы Түпқараған және Қарақия аудандарының жағалау белдеулерінің аумағында және Маңғыстау облысындағы Кендірлі курортында, сондай-ақ Батыс Қазақстан облысының Теректі ауданындағы Шалқар көлінде және Ақтөбе облысының Қарғалы ауданындағы Қарғалы су қоймасында жағажай туризмін дамыту перспективалары бар.

2) река Ойыл, пески Тайсойган, Сагыз (Кызылкогинский район), казахстанская часть дельты Волги, Жамбай (Курмангазинский район), побережье Каспийского моря между дельтами рек Волга и Жайык (Исатайский и Махамбетский районы), низовья реки Жем (Жылыойский район) Атырауской области;
3) озеро Шалкар (Теректинский район), низовья реки Ащыозек, озеро Саршыганак (Казталовский и Бокейординский районы), Урдинские пески (Бокейординский район), Камыш-Самарские и Кушумские озера (Жангалинский район), долина реки Жайык – Байтерек (Теректинский и Акжаикский районы) Западно-Казахстанской области;
4) северо-западный чинк плато Устюрт (Бейнеуский район), западный чинк плато Устюрт (Мангистауский район), впадины Карагие, Каунды, Басгурлы-Жазгурлы, озеро Караколь (Каракиянский район), Тюленьи острова (Тупкараганский район) Мангистауской области.
70. Республика Казахстан обладает самой протяженной береговой линией на Каспии, в связи с чем следует использовать рекреационный потенциал региона для развития пляжного туризма, водных круизов и туристской отрасли в целом.
Побережье Каспийского моря (Мангистауская область, город Актау) является центром пляжного туризма страны и определено приоритетной туристской территорией в Карте туристификации Казахстана.
За последние годы пляжный туризм в Мангистуской области претерпевает существенные изменения. Ведутся работы по развитию транспортно-инженерной инфраструктуры региона, открылись современные гостиницы, базы отдыха на побережье Каспийского моря, которые предлагают комфортабельные номера, спортивные площадки для пляжного футбола, волейбола, аквапарки и другие удобства для жителей и гостей региона.
В 2023 году курортную зону Мангистау посетили 356,2 тысячи человек. Количество мест размещения в курортной зоне составило 60 единиц с количеством номеров 3 034 единиц и объемом оказанных услуг на 14 665,1 миллионов тенге.
На территории Западного региона Республики Казахстан учитываются 182 организованных пляжных участков, на которых предлагается реализовать мероприятия по обустройству и оснащению их соответствующей инфраструктурой (включая пункты проката водных видов транспорта, лодочных станций и пляжного инвентаря: пирс, современные биотуалеты, кабинки для переодевания, контейнеры для раздельного сбора отходов, лежаки, навесы, спасательные вышки, киоски экскурсионного бюро и прочее).
Имеются перспективы развития пляжного туризма на территории прибрежных полос Тупкараганского и Каракиянского районов вдоль трассы Актау – Форт-Шевченко, Актау – Курык и на развивающемся курорте Кендерли в Мангистауской области, а также на озере Шалкар в Теректинском районе Западно-Казахстанской области и на Каргалинском водохранилище в Каргалинском районе Актюбинской области.

71.      Су круиздерін ұйымдастыруға ерекше назар аудару қажет, оның артықшылығы басқа көлік түрлерімен салыстырғанда жайлылықтың жоғары деңгейі, біржолғы жүктеменің үлкен көлемі, туризмнің әр түрлі түрлерін бір уақытта жүзеге асыру мүмкіндігі (мәдени-танымдық, спорттық-шытырман оқиғалы, іскерлік туризм және басқалар).
Өңірдің туристік тартымдылығын Каспий маңы мемлекеттерінің (Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Әзірбайжан Республикасы, Түрікменстан және Иран Ислам Республикасы) қатысуымен Каспий теңізі бойынша халықаралық теңіз круизі ұйымы қамтамасыз ете алады.
Сонымен қатар, өңірде Каспий теңізінің болуын ескере отырып, келесі бағдарлар бойынша туристер үшін су круиздерін ұйымдастыру мәселесін пысықтау қажет:
1) Ақтау – Форт-Шевченко – Итбалық аралдары – Ақтау;
2) Ақтау – Құрық – Кендірлі – Ақтау.
Жайық өзені бойынша Атыраудан Батыс Қазақстан облысына дейін су турларын, теплоходтарда, ойын-сауық бағдарламасы мен тақырыптық іс-шаралары бар катерлерде экскурсиялар ұйымдастыру ұсынылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің экономикасын дамытуда маңызды рөл атқара алатын Маңғыстау облысының Ақтау қаласында Каспий теңізінің жағалауында мариндар – яхта кешендерінің дамыған желісін құру мәселесін қарастыру орынды. Теңіз құрылыстарын (мариндар, айлақтар) құру круиздік туризмнің дамуына серпін береді және өңірге туристердің жаңа ағынын тартады.
Бұдан басқа, круиздік туризмнің дамуына мынадай факторлар әсер етеді: аумақтың инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі, туристік объектілер мен ресурстардың шоғырлануы, білікті кадрлық әлеует және маркетингтік іс-шаралар.
Өңірдегі круиздік туризмді дамытудың өзектілігі тұрғындардың рекреация және бос уақытын пайдалану қажеттілігінен ғана емес, сонымен қатар қазіргі экономикалық жағдайдағы перспективалардан, жұмыспен қамтылған халықтың деңгейінің артуынан, жағажай аумақтарына іргелес әкімшілік-аумақтық бірліктердің экономикалық дамуынан туындайды.
Маңғыстау облысында спорттық халықаралық желкенді регаталарды өткізу су туризмін дамытудың перспективалы бағыты болып табылады.
72.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде спорттық-шытырман оқиғалы туризмді дамытудың негізгі бағыттарына мыналар жатады: тау туризмі, спелеотуризм, автомототуризм, круиздік туризм, желкенді туризм, виндсерфинг, серфинг, кайтинг, байдарка, дайвинг, су астындағы аң аулау, аңдарды суретке түсіру, ат пен түйе жарысы.
Туризмнің белсенді түрлерін дамыту үшін келесі тау сілемдерін жатқызуға болады:
1) Ақтөбе облысында – Ақшатау, Мұғалжар таулары, сондай-ақ Құсмұрын, Қаражар, Қарауылтөбе, Қаратау, Орындықтау тау бөктерлері;

71. Особый акцент следует сделать на организации водных круизов, преимуществом которых в сравнении с другими видами транспорта, является высокий уровень комфорта, большой объем единовременной загрузки, возможность реализации различных видов туризма одновременно (культурно-познавательный, спортивно-приключенческий, деловой туризм и прочие).
Туристскую привлекательность региона сможет обеспечить организация международного морского круиза по Каспийскому морю с участием прикаспийских государств (Республики Казахстан, Российской Федерации, Азербайджанской Республики, Туркменистана и Исламской Республики Иран).
Вместе с тем, с учетом наличия Каспийского моря в регионе, следует проработать вопрос создания водных круизов для туристов по маршрутам:
1) Актау – Форт-Шефченко – Тюленьи острова – Актау;
2) Актау – Курык – Кендерли – Актау.
По реке Жайык от Атырауской до Западно-Казахстанской области предлагается организовать водные туры, экскурсии на теплоходах, катерах с развлекательной программой и тематическими мероприятиями.
Целесообразно рассмотреть вопрос по созданию развитой сети яхтенных комплексов – марин на побережье Каспийского моря в городе Актау Мангистауской области, которые могли бы сыграть важную роль в развитии экономики Западного региона Республики Казахстан. Создание морских сооружений (марин, причалов) даст толчок развитию круизного туризма и привлечет поток новых туристов в регион.
Кроме того, на развитие круизного туризма влияют следующие факторы: инфраструктурная обеспеченность территории, концентрация туристских объектов и ресурсов, квалифицированный кадровый потенциал и маркетинговые мероприятия.
Актуальность развития круизного туризма в регионе вызвана не только потребностью жителей в рекреации и использовании свободного времени, но и перспективами в современных экономических условиях, увеличением уровня занятого населения, экономическим развитием административно-территориальных единиц, прилегающих к пляжным территориям.
Перспективным направлением развития водного туризма является проведение спортивных международных парусных регат в Мангистауской области.
72. К основным направлениям развития спортивно-приключенческого туризма в Западном регионе Республики Казахстан можно отнести: горный туризм, спелеотуризм, автомототуризм, круизный туризм, парусный туризм, виндсерфинг, серфинг, кайтинг, байдарки, дайвинг, подводная охота, фотоохота, скачки на лошадях и верблюдах.
Для развития активных видов туризма можно отнести следующие горные массивы:
1) в Актюбинской области – горы Акшатау, Мугоджары, а также горные поднятия Кусмурун, Каражар, Караыултобе, Каратау, Орындыктау;

2) Батыс Қазақстан облысында – Айдарлы, Ақтау, Алмазтау, Үлкен Ичка, Сантас, Сасай, Шатырлы таулары, Утва, Бұлдырты және Қалдығайты өзендерінің бастауындағы бор таулары;
3) Маңғыстау облысында – Ақмыш, Бекі-Басқұдық, Босаға-Көкөсем, Шығыс және Батыс Қаратау; Жармыш-Жапырақты, Қараған-Босаға, Қарақия, Қарамая, Қаратаушық, Қарашек, Қарынжарық, Құнанбай, Тұщыбек, Тынымбай, Өзен, Шайыр-Сарыкез таулары.
73.      Атырау облысында Нарын құмды барқандарының, Ақтөбе облысында Барқын мен Аққұмның, Маңғыстау облысында Сам және Сенека (Түйесу) құмдарының болуын ескере отырып, квадроциклдерде, джип-сафариде, түйе және ат жарыстарын ұйымдастыру ұсынылады.
74.      Спелеотуризмді сүйетіндер үшін Ақтөбе облысындағы Александровская үңгіріне және Маңғыстау облысындағы Үстірт жонындағы Булы-Ойық, Қараған-Босаға және Өтебай үңгірлеріне баратын турларды қалыптастыруды қарастыру қажет.
75.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің табиғи ландшафттары мен жануарлар дүниесінің алуан түрлілігі аңшылық-трофейлік және балық аулау туризмін дамытуға ықпал етеді. Өңірде 250-ден астам балық шаруашылығы су айдындары мен жалпы ауданы 34 585,7 мың гектар 137 аңшылық шаруашылығы шоғырланған. Бірақ бұл әлеует белгілі бір жайлылық деңгейіне үйренген шетелдік туристер үшін қажетті инфрақұрылымның болмауына байланысты толық пайдаланылмайды.
76.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі ауыл шаруашылығын дамытудың үлкен әлеуетіне, мал шаруашылығы саласында мықты позицияға ие. Осыған байланысты өңірде аграрлық туризмді дамытуға назар аудару қажет. Өңірде 26 000-нан астам шаруа және фермер қожалықтары (түйе, жылқы және ешкі фермалары) тіркелген. Табиғи және тарихи-мәдени объектілерге тікелей жақын орналасқан елді мекендерде оларда аграрлық туризмді дамыту үшін ең қолайлы жағдайлар бар. Өңірдің өнеркәсіптік объектілері де туристердің назарын аударады. Ірі зауыттар, фабрикалар, кен орындары және т.б. туристік қызығушылықтың объектісі бола алады.
Этнографиялық кешендер аграрлық туризмнің құрамдас бөлігі бола алады, өйткені олар қазақ мәдениетінің тұрмысымен және әдет-ғұрыптарымен танысуға бағытталған.
Өңірде аграрлық туризмді дамыту ауылдық жерлерде жаңа жұмыс орындарын құру, елді мекендердің инфрақұрылымын жаңғырту, сондай-ақ жергілікті халықтың мәдени-білім деңгейін арттыру арқылы шағын кәсіпкерліктің өсуіне ықпал етеді.
77.      "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесінің деректеріне сәйкес 2024-2025 оқу жылында республика бойынша жас туристер мен натуралистер үйірмелерінде сабақтармен барлығы 2147 оқушы қамтылды. Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде осы үйірмелерде айналысатын балалардың үлесі 24%.

2) в Западно-Казахстанской области – горы Айдарлы, Актау, Алмазтау, Большая Ичка, Сантас, Сасай, Шатырлы, меловые горы у истоков рек Утва, Булдырты и Калдыгайты;
3) в Мангистауской области – горы Акмыш, Беки-Баскудук, Босага-Кокосем, Восточный и Западный Каратау; Жармыш-Жапыракты, Караган-Босага, Каракия, Карамая, Каратаушык, Карашек, Карынжарык, Кунанбай, Тущыбек, Тынымбай, Узень, Шайыр-Сарыкез.
73. С учетом наличия песчаных барханов Нарын в Атырауской области, Баркын и Аккум в Актюбинской области, песков Сам и Сенека (Туйесу) в Мангистауской области предлагается организация соревнований на квадроциклах, джип-сафари, катание на верблюдах и лошадях.
74. Для любителей спелеотуризма следует рассмотреть формирование туров с посещением пещеры Александровская в Актюбинской области и карстовых пещер Булы-Ойык, Караган-Босага и Отебай на плато Устюрт в Мангистауской области.
75. Природные ландшафты и разнообразие животного мира Западного региона Республики Казахстан способствуют развитию охотничье-трофейного и рыболовного туризма. В регионе сосредоточено более 250 рыбохозяйственных водоемов и 137 охотничьих хозяйств общей площадью охотничьих угодий 34 585,7 тысяч гектаров. Но этот потенциал используется не в полной мере в силу отсутствия необходимой инфраструктуры для иностранных туристов, привыкших к определенному уровню комфорта.
76. Западный регион Республики Казахстан обладает большим потенциалом развития сельского хозяйства, сильные позиции в сфере животноводства. В связи с чем, региону следует сосредоточиться на развитии аграрного туризма. В регионе зарегистрировано более 26 000 крестьянских и фермерских хозяйств (верблюжьи, коневодческие и козьи фермерские хозяйства). Населенные пункты, находящиеся в непосредственной близости к природным и историко-культурным объектам, имеют самые благоприятные условия для развития в них аграрного туризма. Промышленные объекты региона также привлекают к себе внимание туристов. Объектом туристского интереса могут стать крупные заводы, фабрики, месторождения и многое другое.
Этнографические комплексы могут служить составляющей аграрного туризма, так как они направлены на ознакомление с бытом и обычаями казахской культуры.
Развитие аграрного туризма в регионе будет способствовать росту малого предпринимательства, путем создания новых рабочих мест в сельской местности, модернизации инфраструктуры населенных пунктов, а также повышения культурно-образовательного уровня местного населения.
77. Согласно данным информационной системы "Национальная образовательная база данных" в 2024-2025 учебном году занятиями в кружках юных туристов и натуралистов было охвачено по республике всего 2147 школьников. В Западном регионе Республики Казахстан доля детей, занимающихся в данных кружках, составила 24%.

Ұзақ уақыт бойы Батыс Қазақстан облысында туристік-өлкетану қызметін дамыту, оның ішінде жас ұрпақты сауықтыру және қалпына келтіру, балалар мен жасөспірімдердің туризм, өлкетану және экология саласындағы жеке шығармашылық қабілеттерін ашу бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде. Батыс Қазақстан облысының барлық аудандарында 15 балалар туризм орталығы жұмыс істейді, оның ішінде: 14 жас туристер станциясы және 1 жас натуралистер станциясы.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің табиғи әлеуетіне қарамастан, жас туристер мен натуралистер станциялары барлық облыстарда бірдей орын алмайды. Каспий теңізінің жағалау аумақтарының болуын ескере отырып, Маңғыстау облысында жас туристер мен натуралистер станцияларын құру, балалар мен жасөспірімдер туризмін дамытудың өңірлік жоспарларын әзірлеу ұсынылады.
78.      Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі туристер үшін мынадай табиғи объектілер үлкен қызығушылық тудырады:
1) Ақтөбе облысындағы Жаманшин метеорлық кратері, Ақтоғай Борлы таулары, Айдарлыаша геологиялық қимасы, Ащылысай (Қасқыр) сарқырамасы, Үнсіз ауыл ескерткіші;
2) Атырау облысындағы Лотос алқаптары, Нарын құмдары, Индер тұзды көлі, Ақкөгершін бор таулары, Бесшоқы төбесі, Мұнайлы-Мола кен орны;
3) Батыс Қазақстан облысындағы Сарқырама сарқырамасы, Үлкен Ичка және Сауркин яр тауы;
4) Маңғыстау облысындағы Үстірт жотасы, Қапамсай бор каньоны, Саура, Тамшалы, Бозжыра шатқалдары, Торыш шар конкрециялары, Тұзбайыр шөлі, Қаракие ойпаты, Шерқала таулары және Айрақты қалдық таулары, олар белгілі әлемдік табиғи объектілермен бәсекелесуге қабілетті және ішкі және сырттан келу туризмін дамытуға мүмкіндік береді.
Өңірде ішкі және сырттан келу туризмін тиімді дамыту үшін туристік өнімнің инфрақұрылымы мен материалдық емес компоненттерін дамыту жолымен туристік бағдарлар бойында туристердің жайлы болуы үшін қауіпсіз және қолайлы жағдайлар жасау маңызды.
79.      Өзінің бірегей табиғи-географиялық жағдайына және тарихи-мәдени мұра ескерткіштерінің көп болуына байланысты Қазақстан Республикасының Батыс өңірі мәдени-танымдық (киелі) туризм саласында үлкен әлеуетке ие.
Мәдени-танымдық туризмді дамытуда ғылыми, мәдени және тарихи құндылыққа ие республикалық маңызы бар тарихи-мәдени объектілерге үлкен рөл беріледі, оларға мыналар жатады:
1)      Ақтөбе облысындағы Абат-Байтақ қорымы, Қобыланды батыр мен Хан моласы мемориалдық кешендері, Есет Көкіұлы, Есет-Дәрібай және Исатай Тайманов кесенелері;

На протяжении долгого времени в Западно-Казахстанской области ведется активная работа по развитию туристско-краеведческой деятельности, в том числе оздоровления и восстановления молодого поколения, раскрытия индивидуальных творческих способностей детей и подростков в области туризма, краеведения и экологии. Практически во всех районах Западно-Казахстанской области функционируют 15 детских центров туризма, в том числе: 14 станций юных туристов и 1 станция юных натуралистов.
Несмотря на природный потенциал Западного региона Республики Казахстан, не во всех областях существуют станции юных туристов и натуралистов. С учетом наличия прибрежных территорий Каспийского моря рекомендуется создать станции юных туристов и натуралистов в Мангистауской области, разработать региональные планы развития детско-юношеского туризма.
78. Большой интерес для туристов в Западном регионе Республики Казахстан представляют следующие природные объекты:
1) метеоритный кратер Жаманшин, меловые горы Актологай, геологический разрез Айдарлыаша, Ащелисайский (волчий) водопад, памятник Немой аул в Актюбинской области;
2) лотосовые поля, пески Нарын, соленое озеро Индер, меловые горы Аккегершин, возвышенность Бесшокы, месторождение Мунайлы-Мола в Атырауской области;
3) водопад Саркырама, гора Большая Ичка и Сауркин яр в Западно-Казахстанской области;
4) плато Устюрт, меловой каньон Капамсай, урочища Саура, Тамшалы, Бозжыра, шаровые конкреции Торыш, сор Тузбаир, впадина Карагие, горы Шеркала и останцовые горы Айракты в Мангистауской области, которые способны конкурировать с известными мировыми природными объектами и позволяют развивать внутренний и въездной туризм.
Для эффективного развития внутреннего и въездного туризма в регионе важно создавать безопасные и благоприятные условия для комфортного пребывания туристов вдоль туристских маршрутов, путем развития инфраструктуры и неосязаемых компонентов туристского продукта.
79. Благодаря своему уникальному природно-географическому положению и наличия большого числа памятников историко-культурного наследия Западный регион Республики Казахстан имеет большой потенциал в сфере культурно-познавательного (сакрального) туризма.
Большая роль в развитии культурно-познавательного туризма отводится историко-культурным объектам республиканского значения, представляющим научную, культурную и историческую ценность, к ним относятся:
1) некрополь Абат-Байтак, мемориальные комплексы Кобыланды батыра и Хан моласы, мавзолеи Есета Кокиулы, Есет-Дарибая и Исатая Тайманова в Актюбинской области;

2)      Атырау облысындағы Сарайшық қалашығы, Ақмешіт қорымы, Құлшан ата жерасты мешіті және Махамбет Өтемісов кесенесі;
3)      Батыс Қазақстан облысындағы Жайық қалашығы, Бөкейордасы тарихи кешені, Тақсай қорған кешені, Алаш мұражайы, Жұмағазы Әзірет пен Дәулеткерей Шығайұлы кесенелері;
4)      Маңғыстау облысындағы Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті, Сенек қорымы, Шопан Ата жерасты мешіті, Сисем-ата қорымы, Уәли қорымы, Шақпақ ата және Масат ата жерасты мешіті, Отпан тау тарихи-мәдени кешені, Сұлтан-епе жерасты мешіті және қорымы.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде ең қызықты туристік бағдарлар Маңғыстау облысы арқылы оңтүстіктен солтүстікке қарай және одан әрі солтүстік-батысқа қарай Үстірт жонына Шетпе қақпасы арқылы Каспий жағалауына дейін созылатын Ұлы Жібек жолының ежелгі соқпақтарымен, сондай-ақ Кендірлі-Каясан қорық аймағы арқылы Түрікменстанға апаратын жолдар болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағының тарихи-мәдени әлеуетіне сүйене отырып, мәдени-танымдық туризмді дамыту өңірлік туризм индустриясының негізгі бағыттарының біріне айналуы мүмкін.
80.      Емдеу-сауықтыру туризмі санаторий-курорттық емдеудің бір түрі болып табылады және халықты сауықтыруды ұйымдастыруды қарастырады. Халықтың денсаулығын сақтау және жақсарту адам ресурстарын жинақтау мен тиімді пайдаланудың басты шарттарының бірі болып табылады.
Бүгінгі таңда өңірде Ақтөбе қаласындағы "Юкон" профилакторийі және Ақтөбе облысының Алға ауданындағы "Шипагер" санаторийі, Атырау облысындағы "Атырау" санаторийі, Батыс Қазақстан облысындағы "Ақжайық" және "Nurbergen Health Resort" санаторийлері жұмыс істейді, олардың төсек орындарын ұлғайтумен және көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейтумен материалдық-техникалық базасын жақсарту мүмкіндігі бар.
Бальнеологиялық мақсаттағы минералды су қорларының болуын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде емдеу-сауықтыру туризмінің жаңа объектілерін құру перспективалары бар:
1) Ақтөбе облысындағы Ақтөбе қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 15 километр, сондай-ақ шығысқа қарай 25 километр;
2) Каспий теңізінің шығыс жағалауы Ақтау қаласында және Маңғыстау облысының Қарақия ауданындағы Ералиев кентінің шетінде.
Өз кезегінде, Маңғыстау облысының бальнеологиялық көздері жағажай және туризмнің басқа түрлерімен біріктірілген емдеу-сауықтыру курортын құра отырып, Каспий теңізінің жағалауында көпфункционалды туристік кластерді қалыптастырудың алғышарттары құрылатын жағажай аумақтарына тартылуда.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде емдеу-сауықтыру туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің тағы бір санаторий-курорттық аймағы ретінде аумақты игеру перспективасында Атырау облысының Индер ауданындағы Индер көлінің, Теректі ауданындағы Әлжансор көлінің және Батыс Қазақстан облысының Бөкейордасы ауданындағы Боткүл көлінің пелоидтарын, сондай-ақ Маңғыстау облысының Мұнайлы ауданындағы радон көзін игеру перспективасында кешенді зерттеу (бальнеологиялық қорытынды жүргізу) мәселесін қарау ұсынылады.

2) городище Сарайшык, некрополь Акмешит, подземная мечеть Кулшан ата и мавзолей Махамбета Утемисова в Атырауской области;
3) городище Жайык, исторический комплекс Бокей ордасы, курганный комплекс Таксай, музей Алаш, мавзолеи Жумагазы хазрета и Даулеткерея Шыгайулы в Западно-Казахстанской области;
4) подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, некрополь Сенек, подземная мечеть Шопан-Ата, некрополь Сисем-ата, некрополь Уали, подземная мечеть Шакпак ата и Масат ата, историко-культурный комплекс Отпан тау, подземная мечеть и некрополь Султан-епе в Мангистауской области.
В Западном регионе Республики Казахстан наиболее увлекательными туристскими маршрутами являются путешествия по древним тропам Великого Шелкового пути, простирающегося с юга на север через Мангистаускую область и дальше на северо-запад к Устюртскому плато через Шетпинские ворота к побережью Каспия, а также дороги, ведущие на Туркменистан через Кендерли-Каясанскую заповедную зону.
Основываясь на историко-культурном потенциале территории Западного региона Республики Казахстан, развитие культурно-познавательного туризма может стать одним из базовых направлений региональной индустрии туризма.
80. Лечебно-оздоровительный туризм представляет собой разновидность санаторно-курортного лечения и рассматривает организацию оздоровления населения. Сохранение и улучшение здоровья населения является одним из главных условий накопления и эффективного использования человеческих ресурсов.
На сегодняшний день в регионе действуют профилакторий "Юкон" в городе Актобе и санаторий-профилакторий "Шипагер" в Алгинском районе Актюбинской области, санаторий "Атырау" в Атырауской области, санаторий "Акжайык" и "Nurbergen Health Resort" в Западно-Казахстанской области, где имеется возможность улучшения их материально-технической базы с увеличением койко-мест и расширением спектра предоставляемых услуг.
Имеются перспективы создания новых объектов лечебно-оздоровительного туризма в Западном регионе Республики Казахстан с учетом наличия запасов минеральных вод бальнеологического назначения:
1) в 15 километрах северо-восточнее, а также в 25 километрах восточнее города Актобе в Актюбинской области;
2) восточное побережье Каспийского моря в городе Актау и на окраине поселка Ералиево в Каракиянском районе Мангистауской области.
В свою очередь, бальнеологические источники Мангистауской области тяготеют к пляжным территориям, где создаются предпосылки формирования многофункционального туристского кластера на побережье Каспийского моря с созданием лечебно-оздоровительного курорта, совмещенного с пляжным и другими видами туризма.
В целях развития лечебно-оздоровительного туризма в Западном регионе Республики Казахстан предлагается рассмотреть вопрос комплексного исследования (проведение бальнеологического заключения) пелоидов озера Индер в Индерском районе Атырауской области, озера Альжансор в Теректинском районе и озера Боткуль в Бокейординском районе Западно-Казахстанской области, а также радонового источника в Мунайлинском районе Мангистауской области, в перспективе освоения территории как еще одной санаторно-курортной зоны Западного региона Республики Казахстан.

81.      Туристік бизнесті одан әрі ынталандыру үшін заңнамалық деңгейде туристік қызмет объектілерін, жол бойындағы сервис объектілерін және т.б. салу, реконструкциялау кезінде шығындардың бір бөлігін өтеуді мемлекеттік қолдаудың жүйелі шараларын енгізу көзделген.
82.      ҚР СТ 2476-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервисі объектілеріне және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар" ұлттық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында орналасқан қолданыстағы жол бойындағы сервис объектілерін жаңғырту талап етіледі. 2024 жылдың басында республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында 270 жол бойындағы сервис объектісі орналасқан, оның 236-сы немесе 87,4%-ы ұлттық стандарт талаптарына сәйкес келеді.
Абаттандырылған санитариялық-гигиеналық тораптардың және жол бойындағы қазіргі заманғы инфрақұрылым объектілерінің болуы отандық және шетелдік туристерді қосымша тартуға мүмкіндік береді.
Осылайша, Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағы бірегей рекреациялық әлеуетке, тиімді географиялық жағдайға, туризмнің барлық дерлік түрлерін дамытудың кең мүмкіндіктеріне және дамыған инфрақұрылыммен туристік нарықта көшбасшы орын алуға барлық мүмкіндіктерге ие.
4-тарау. Табиғатты ұтымды пайдалану, ресурстармен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар
1-параграф. Қоршаған ортаны қорғау, табиғатты ұтымды пайдалану және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар
83.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында әлеуметтік-экономикалық дамудың қазіргі жағдайында табиғи және табиғи-антропогендік жүйелерді сақтауға, қоршаған ортаның жоғары сапасын қамтамасыз етуге жаңа тәсілдерді әзірлеу талап етіледі (осы Өңіраралық схемаға 24-қосымша).
Мақсатқа жету үшін:
1)      өңір аумағында қала құрылысы қызметін жүзеге асыру кезінде экологиялық, табиғат қорғау, экономикалық, әлеуметтік және өзге де факторлардың теңгерімді есебін қамтамасыз ету;
2)      қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына теріс әсер етудің жол берілетін деңгейлерін реттеу және оларға қол жеткізу, осы және болашақ ұрпақтың мүдделерін ескере отырып, табиғатты ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету, бұзылған аумақтарды, өңірдің экожүйелері мен табиғи ландшафттарын қалпына келтіру;
3)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің табиғи ортасының ерекшеліктеріне және оның аумағына антропогендік жүктеме деңгейіне сай келетін тиімді табиғат қорғау іс-шараларын жоспарлау;
4)      атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларын азайтуды қамтамасыз ету;

81. Для дальнейшего стимулирования туристского бизнеса на законодательном уровне предусмотрены системные меры государственной поддержки: возмещения части затрат при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности, объектов придорожного сервиса и другое.
82. В соответствии с национальным стандартом СТ РК 2476-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам" требуется модернизация действующих объектов придорожного сервиса, расположенных на территории Западного региона Республики Казахстан. На начало 2024 года вдоль автомобильных дорог республиканского значения расположено 270 объектов придорожного сервиса, из которых 236 или 87,4% соответствуют требованиям национального стандарта.
Наличие благоустроенных санитарно – гигиенических узлов и современных объектов придорожной инфраструктуры позволит дополнительно привлечь отечественных и иностранных туристов.
Таким образом, территория Западного региона Республики Казахстан имеет уникальный рекреационный потенциал, выгодное географическое положение, обширные возможности развития практически всех видов туризма и при развитой инфраструктуре имеет все шансы занять лидирующие позиции на туристском рынке.
Глава 4. Меры по рациональному природопользованию, обеспечению ресурсами, охране окружающей среды
Параграф 1. Меры по охране окружающей среды, рациональному природопользованию и обеспечению санитарно – эпидемиологического благополучия
83. В современных условиях социально-экономического развития на территории Западного региона Республики Казахстан требуется выработка новых подходов к сохранению природных и природно-антропогенных систем, обеспечению высокого качества окружающей среды (приложение 24 к настоящей Межрегиональной схеме).
Для достижения поставленных целей предлагается:
1) обеспечение сбалансированного учета экологических, природоохранных, экономических, социальных и иных факторов при осуществлении градостроительной деятельности на территории региона;
2) регулирование и достижение допустимых уровней негативного воздействия на окружающую среду и здоровье населения, обеспечение рационального природопользования с учетом интересов настоящего и будущих поколений, восстановление нарушенных территорий, экосистем и природных ландшафтов региона;
3) планирование эффективных природоохранных мероприятий, отвечающих особенностям природной среды Западного региона Республики Казахстан и уровню антропогенной нагрузки на его территорию;
4) обеспечение снижения выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух;

5)      өңір аумағында жайлы өмір сүру ортасын қалыптастыруды қамтамасыз ететін су объектілерін пайдалану режимін сақтау;
6)      өңір облыстарының өндірістік объектілерінде экологиялық бағдарланған және ең үздік қолжетімді техникаларды (бұдан әрі – ҮҚТ) енгізу;
7)      қоқыс өңдеу саласында инновациялық салаларды дамыту;
8)      қызметтің ықтимал қауіпті түрлерінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, табиғи ортаға техногендік әсер ету нәтижесінде зардап шеккен аумақтар мен учаскелерді экологиялық оңалту;
9)      химиялық, биологиялық және өзге де қауіпті көздерінің қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
10)      шудың, дірілдің, электромагниттік сәулеленудің, радиацияның қауіпсіз деңгейлерін қамтамасыз ету;
11)      "көгалдандыру" құрылысы және "жасыл" экономика қағидаттарын енгізу, өңір облыстарының инфрақұрылымының барлық секторларында ресурс үнемдеу технологияларын ілгерілету ұсынылады.
84.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің әуе бассейнінің жағдайы экологиялық ахуалды және халықтың өмір сүру жағдайларын айқындайтын негізгі экологиялық факторлардың бірі болып табылады.
Өңірдің аумағындағы атмосфераның ластану деңгейі бірқатар факторлармен анықталады: аумақтың табиғи-климаттық ерекшеліктері, атмосфераға техногендік әсердің ауқымы мен құрылымы, аумақта шығарындылардың таралу сипаты.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында атмосфералық ауаны қорғауға атмосфералық ауаның сапасын жақсарту және оның денсаулыққа, өмір сүру жағдайларына және қоршаған ортаға зиянды әсерін болдырмау мақсатында мемлекеттік органдар, облыстар мен қалалардың жергілікті және өкілді органдары, заңды және жеке тұлғалар жүзеге асыратын шаралар жүйесі жатады.
Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарындағы әуе бассейнін қорғаудың негізгі бағыттарына бірінші кезекте республикалық және өңірлік табиғат қорғау бағдарламаларын іске асыру, сондай-ақ кәсіпорындардың табиғат қорғау іс-шараларын орындауы жатады.
Атмосфералық ауаны қорғау жөніндегі негізгі іс-шаралар:
бірінші кезең:
1)      қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі өңірдің I санаттағы объектілер-кәсіпорындары үшін атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу;
2)      өңірді ластаушы кәсіпорындардың жобалық материалдарда және табиғат қорғау іс-шараларының ағымдағы жоспарларында көзделген атмосфералық ауаны ластанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруы, оның ішінде ескірген және тиімсіз тазарту жабдықтарын ауыстыру, қолданыстағы жабдықтардың қуатын ұлғайту;

5) соблюдение режима использования водных объектов, обеспечивающих формирование комфортной среды проживания на территории региона;
6) внедрение экологически ориентированных и наилучших доступных техник (далее - НДТ) на производственных объектах областей региона;
7) развитие инновационных отраслей в мусороперерабатывающей сфере;
8) обеспечение экологической безопасности потенциально опасных видов деятельности, экологическая реабилитация территорий и участков, пострадавших в результате техногенного воздействия на природную среду;
9) обеспечение безопасного функционирования источников химической, биологической и иной опасности;
10) обеспечение безопасных уровней шума, вибрации, электромагнитных излучений, радиации;
11) внедрение принципов "зеленого" строительства и "зеленой" экономики, продвижение технологий ресурсосбережения во всех секторах инфраструктуры областей региона.
84. Состояние воздушного бассейна Западного региона Республики Казахстан является одним из основных экологических факторов, определяющих экологическую ситуацию и условия проживания населения.
Уровень загрязнения атмосферы на территории региона определяется рядом факторов: природно-климатическими особенностями территории, масштабом и структурой техногенного воздействия на атмосферу, характером распределения выбросов на территории.
К охране атмосферного воздуха на территории Западного региона Республики Казахстан относится система мер, осуществляемых государственными органами, местными и представительными органами областей и городов, юридическими и физическими лицами в целях улучшения качества атмосферного воздуха и предотвращения его вредного воздействия на здоровье, условия жизни и окружающую среду.
К основным направлениям охраны воздушного бассейна в Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областях, в первую очередь, будут относиться реализация республиканских и региональных природоохранных программ, а также выполнение природоохранных мероприятий предприятиями.
Основными мероприятиями по охране атмосферного воздуха будут являться:
первый этап:
1) проведение комплекса мероприятий по снижению выбросов загрязняющих веществ в атмосферу для предприятий-объектов I категории региона, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду;
2) осуществление предприятиями-загрязнителями региона мероприятий по охране атмосферного воздуха от загрязнения, предусмотренных проектными материалами и текущими планами природоохранных мероприятий, в том числе замена устаревшего и неэффективного очистного оборудования, увеличение мощности действующего оборудования;

3)      өңірдің барлық қалалары мен елді мекендерінде атмосфераның ластану индексін (АЛИ) 0-4-ке дейін (төмен деңгей) төмендету;
4)      Ақтөбе облысының Ақтөбе қаласында, Мұғалжар, Хромтау және Шалқар аудандарында атмосфералық ауаның ластануын төмендету, олар облыс бойынша атмосфераға шығарылатын барлық шығарындылардың 90%-дан астамын құрайды;
5)      "МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС энергокешенінің негізгі жабдықтарын жаңғырту жобасын іске асыру, онда ҮҚТ енгізу, "ЖЭО-2 алаңында қуаты 160 мегаватт бу-газ қондырғысын салу" жобасын іске асыру көзделеді (Маңғыстау облысы);
6)      өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының кешенді экологиялық рұқсаттарға көшуі;
7)      өңірдің облыстарында газдандыруды аяқтау;
8)      жеке үйлерді толық газдандыру және өңірдің облыстарының газдандырылған аудандарында жеке сектордың қатты отынды жағуына тыйым салу;
9)      жылу энергетикасы объектілерін газдандыруды жалғастыру;
10)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің қалаларында жеке секторды баламалы энергия көзіне (орталық жылытуға немесе электр энергиясына) ауыстыру;
11)      он мыңнан астам халқы бар елді мекендерде атмосфералық ауаның ластануының жиынтық есептерін жүргізу және өңірдің атмосфералық ауасының жағдайын кешенді бағалау үшін Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының елді мекендерінің атмосфераға шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томдарын әзірлеу;
12)      өңір кәсіпорындарының атмосфераға шекті жол берілетін шығарындылар нормативтерінің сақтауын бақылау;
13)      Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының өнеркәсіптік кәсіпорындарының санитариялық-қорғаныш аймақтарының шекараларында атмосфералық ауаның ластануын мониторингілеудің автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
14)      шығарындылардың аумақтық лимиттерін белгілей отырып, ірі өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныш аймақтарын қайта қарау және жайластыру, перспективалық құрылыс салу үшін тиімді жоспарлау шешімдерін әзірлеу;
15)      экологиялық және санитариялық-гигиеналық талаптарды ескере отырып, жаңа тұрғын үй және өнеркәсіптік құрылыс объектілерін орналастыру;
16)      облыстық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарымен қиылысатын елді мекендердің кеңеюін ескере отырып, транзиттік көлікті өткізу үшін айналма жолдар салу;
17)      елді мекендерде қоныстану аумақтарынан жүк қозғалысын шығаруды қамтамасыз ететін жолдарды салу және реконструкциялау;
18)      өңірдің облыс орталықтарының негізгі автомагистральдарында көлік ағындарын "азайтуға" мүмкіндік беретін автокөлік айрықтарын салу;

3) снижение индекса загрязнения атмосферы (ИЗА) до 0-4 (низкий уровень) во всех городах и населенных пунктах региона;
4) снижение загрязнения атмосферного воздуха в городе Актобе, Мугалжарском, Хромтауском и Шалкарском районах Актюбинской области, на которые приходится более 90% всех выбросов в атмосферу по области;
5) реализация проекта модернизации основного оборудования энергокомплекса ТОО "МАЭК-Казатомпром", предусматривающего внедрение НДТ, реализацию проекта "Строительство парогазовой установки мощностью 160 мегаватт на площадке ТЭЦ-2" (Мангистауская область);
6) переход промышленных предприятий региона на комплексные экологические разрешения;
7) завершение газификации в областях региона;
8) полная газификация частных домов и запрет сжигания твердого топлива частным сектором в газифицированных районах областей региона;
9) продолжение газификации объектов теплоэнергетики;
10) перевод на альтернативный источник энергии (центральное отопление или электроэнергия) частного сектора в городах Западного региона Республики Казахстан;
11) проведение сводных расчетов загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и разработка сводных томов предельно-допустимых выбросов в атмосферу населенных пунктов Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей для комплексной оценки состояния атмосферного воздуха региона;
12) контроль за соблюдением нормативов предельно-допустимых выбросов в атмосферу предприятиями региона;
13) внедрение автоматизированных систем мониторинга загрязнения атмосферного воздуха на границах санитарно-защитных зон промышленных предприятий Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей;
14) пересмотр и обустройство санитарно-защитных зон крупных промышленных предприятий с установлением территориальных лимитов выбросов, разработка эффективных планировочных решений для перспективной застройки;
15) размещение объектов нового жилищного и промышленного строительства с учетом экологических и санитарно-гигиенических требований;
16) строительство объездных дорог для пропуска транзитного транспорта с учетом расширения населенных пунктов, которые пересекают автомобильные дороги областного и республиканского значения;
17) строительство и реконструкция в населенных пунктах дорог, обеспечивающих вывод грузового движения из селитебных территорий;
18) строительство автотранспортных развязок на основных автомагистралях областных центров региона, позволяющих "разгрузить" транспортные потоки;

19)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі қалаларында көлік қозғалысын оңтайландыру, оның ішінде қалалық орталықтарды автокөліктен азайту, жаяу жүргіншілер көшелерін қалыптастыру, уақытша автотұрақтарды дамыту және автомагистральдар бойындағы белгіленбеген орындарда көлікті қоюға тыйым салу;
20)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларында жол қозғалысын бейімдеп реттеу жүйесін енгізу;
21)      отын ретінде сұйытылған газды пайдаланатын пайдаланылатын жаңа автокөлік құралдарының (қалаішілік жолаушылар мен жүк көлігін қоса алғанда) үлесін ұлғайту;
22)      экологиялық көлікті дамыту және көліктің баламалы түрлері үшін инфрақұрылымды жақсарту (электромобильдер, велосипедтер, электр самокаттар және басқалар);
23)      автотехниканың отын жүйелерінің жағдайын және реттелуін жүйелі бақылау, пайдаланылған газдардың құрамын бақылау;
24)      өңір облыстары, қалалары және аудандары үшін қоршаған орта сапасының түзетілген нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу және бекіту;
25)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларының жасыл аймақтарын, оның ішінде интродуцент өсімдіктерін пайдалана отырып сақтау және дамыту;
26)      тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын (бұдан әрі – ТҚҚ) санитариялық жайластыру, олардың жануына жол бермеу;
27)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің облыстары, қалалары мен аудандары үшін қоршаған орта сапасының түзетілген нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу және бекіту;
28)      өңірдің қалаларында атмосфералық ауаның сапасына онлайн-мониторинг жүргізу және ластану деңгейі бойынша "Ақылды қала" (Smart City) ақпараттандыру жүйелерін енгізу;
29)      Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының өнеркәсіптік кәсіпорындарының санитариялық-қорғаныш аймақтарында автожолдар бойында, сондай-ақ тұрғын және рекреациялық аймақтарда атмосфералық ауаның жағдайына мониторингілік зерттеулер ұйымдастыру;
30)      Атырау облысының техногендік жүктемесі жоғары елді мекендерінде (Атырау, Құлсары, Жанбай, Ганюшкино ауылдары, Индербор, Мақат кенттері) және мұнай-газ секторының кәсіпорындарында атмосфералық ауаның экологиялық мониторингін жүргізу;
31)      "Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (РМК) филиалдарының атмосфералық ауа сапасын бақылау бекеттерінің желісін жаңғырту және кеңейту, сондай-ақ атмосфералық ауадағы айқындалатын қоспалар тізбесін кеңейту;
есептік мерзім:
1)      жобалық өнеркәсіптік аймақтар мен индустриялық парктерді қоныстану құрылысынан алыс орналасқан аумақтарда орналастыру;
2)      өңірдің ірі қалаларында ауа бассейнінің ластану көздерін түгендеу;

19) оптимизация транспортного движения в городах Западного региона Республики Казахстан, в том числе разгрузка городских центров от автотранспорта, формирование пешеходных улиц, развитие временных автопарковок и запрет парковки транспорта в неустановленных местах вдоль автомагистралей;
20) внедрение системы адаптивного регулирования дорожного движения в городах Актобе, Атырау, Уральск, Актау;
21) увеличение доли эксплуатируемых новых автотранспортных средств (включая внутригородской пассажирский и грузовой), использующих в качестве топлива сжиженный газ;
22) развитие экологичного транспорта и улучшение инфраструктуры для альтернативных видов транспорта (электромобили, велосипеды, электросамокаты и прочее);
23) систематический контроль за состоянием и регулировкой топливных систем автотехники, контроль за составом выхлопных газов;
24) разработка и утверждение скорректированных целевых показателей качества окружающей среды для областей, городов и районов региона;
25) сохранение и развитие зеленых зон городов Актобе, Атырау, Уральск, Актау, в том числе с использованием растений интродуцентов;
26) санитарное обустройство полигонов твердых бытовых отходов (ТБО), предотвращение их возгорания;
27) разработка и утверждение скорректированных целевых показателей качества окружающей среды для областей, городов и районов Западного региона Республики Казахстан;
28) внедрение систем онлайн-мониторинга за качеством атмосферного воздуха в городах региона и информирования по уровню загрязнения "Умный город" (Smart City);
29) организация мониторинговых исследований за состоянием атмосферного воздуха в санитарно-защитных зонах промышленных предприятий Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей вдоль автодорог, а также в жилых и рекреационных зонах;
30) проведение экологического мониторинга атмосферного воздуха в населенных пунктах Атырауской области с повышенной техногенной нагрузкой (города Атырау, Кульсары, села Жанбай, Ганюшкино, поселки Индерборский, Макат) и на предприятиях нефтегазового сектора;
31) модернизация и расширение сети наблюдательных постов за качеством атмосферного воздуха филиалов республиканского государственного предприятия (РГП) "Казгидромет", а также расширение перечня определяемых примесей в атмосферном воздухе;
расчетный срок:
1) размещение проектных промышленных зон и индустриальных парков на территориях, расположенных вдали от селитебной застройки;
2) инвентаризация источников загрязнения воздушного бассейна в крупных городах региона;

3)      қоршаған ортаға шекті жүктемені белгілеу үшін өнеркәсіптік және автокөліктік ластануды қоса алғанда, өңірдің барлық ірі қалалары бойынша шекті жол берілетін шығарындылар нормативтерін әзірлеу;
4)      Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының өнеркәсіптік ластаушы кәсіпорындарын меншік иелерімен келісім бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарға көшіру мәселесін қарау;
5)      өнеркәсіптік кәсіпорындарда "жасыл технологияларды" және қазіргі заманғы шаң-газ тазарту жабдықтарын енгізу;
6)      қоныстану аймақтарындағы өндірістік аумақтардың алаңдарын азайту;
7)      меншік иелерімен келісім бойынша кәсіпорындарды қала шегінен шығару мәселесін қарау, тұрғын және өнеркәсіптік массивтер мен қорғалатын табиғат объектілерін жасыл аймақтармен бөлу, өнеркәсіптік және тұрғын үй кешендерінің аймақтылығы қағидатын жүзеге асыру;
8)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінде атмосфералық ауаны ластаушылардың бірыңғай ақпараттық деректер банкін құру;
9)      өңірдің ірі қалаларында ақылы кіру және жүріп-тұру жүйесін іске қосу мәселесін қарау;
10)      өңір қалаларында көлік ағындарын басқару жүйесін ("Smart Traffic Control System") енгізу;
11)      жеңіл электр көлігін және тиісті инфрақұрылымды дамыту және енгізу, велосипед көлігі мен велоинфрақұрылымды дамыту;
12)      электр және басқа да моторланбаған жеке жүріп-тұру құралдарын неғұрлым белсенді пайдалану үшін инфрақұрылым құру;
13)      қоғамдық көлікте жүру үлесін 60%-ға дейін, жаяу және велосипедпен жүру үлесін 20%-ға дейін ұлғайту, жеке автокөлікте жүру санын 20%-ға дейін төмендету (автомобильдер санының өсуінсіз);
14)      кәсіпорындардың қауіптілік сыныбына байланысты санитариялық-қорғаныш аймақтары аумағының кемінде 40-60% мөлшерінде кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныш аймақтарын жасыл екпелердің шаң-газға төзімді тұқымдарымен ұйымдастыру және көгалдандыру;
15)      өңір облыстары елді мекендерінің жасыл екпелер алаңдарын ұлғайту;
16)      халықты атмосфералық ауаның сапасы туралы хабардар ете отырып, атмосфералық ауаның ластану деңгейінің жедел және жүйелі мониторингін қамтамасыз ету;
17)      "Қазгидромет" РМК атмосфералық ауаның ластануын автоматты және стационарлық бақылау бекеттерінің желісін нормативтік мәндерге дейін кеңейту;
18)      "Қазгидромет" РМК аумақтық бөлімшесінің мониторингілеу желісі айқындайтын ластаушы заттардың параметрлері мен тізбесін кеңейту;
болжамды кезең:
1)      өнеркәсіптің, қалалық және ауыл шаруашылығының түрлі салаларын барынша қамти отырып, өңірдің шаруашылық кешенінің төмен көміртекті экономикаға көшуін қамтамасыз ету;

3) разработка нормативов предельно-допустимых выбросов по всем крупным городам региона, включая как промышленное, так и автотранспортное загрязнение, для установления предельной нагрузки на окружающую среду;
4) рассмотрение вопроса переноса промышленных предприятий-загрязнителей Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областей в специальные экономические и индустриальные зоны по согласованию с собственниками;
5) внедрение на промышленных предприятиях "зеленых технологий" и современного пылегaзоочистного оборудования;
6) снижение площадей производственных территорий в селитебных зонах;
7) рассмотрение вопроса выноса предприятий за городскую черту, разделение зелеными зонами жилых и промышленных массивов и охраняемых объектов природы, осуществление принципа зонности промышленных и жилых комплексов по согласованию с собственниками;
8) создание единого информационного банка данных загрязнителей атмосферного воздуха в Западном регионе Республики Казахстан;
9) рассмотрение вопроса запуска системы платного въезда и передвижения в крупных городах региона;
10) внедрение системы управления транспортными потоками ("Smart Traffic Control System") в городах региона;
11) развитие и внедрение легкового электротранспорта и соответствующей инфраструктуры, развитие велосипедного транспорта и велоинфраструктуры;
12) создание инфраструктуры для более активного использования электрических и других немоторизированных индивидуальных средств передвижения;
13) увеличение доли поездок на общественном транспорте до 60%, передвижений пешком и на велосипедах до 20%, снижение количества поездок на личном автотранспорте до 20% (без роста количества автомобилей);
14) организация и озеленение санитарно-защитных зон предприятий пыле-, газоустойчивыми породами зеленых насаждений в размере не менее 40-60% территории санитарно-защитных зон в зависимости от класса опасности предприятий;
15) увеличение площадей зеленых насаждений населенных пунктов областей региона;
16) обеспечение оперативного и системного мониторинга уровня загрязнения атмосферного воздуха с информированием населения о качестве атмосферного воздуха;
17) расширение сети автоматических и стационарных постов наблюдений РГП "Казгидромет" за загрязнением атмосферного воздуха до нормативных значений;
18) расширение параметров и перечня загрязняющих веществ, определяемых мониторинговой сетью территориального подразделения РГП "Казгидромет";
прогнозный период:
1) обеспечение перехода хозяйственного комплекса региона к низкоуглеродной экономике с максимальным охватом различных отраслей промышленности, городского и сельского хозяйства;

2)      өңір кәсіпорындарында қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындыларын тазартудың инновациялық экологиялық технологияларын енгізу;
3)      жаңартылатын энергия көздері секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін ескере отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жобаларды кеңінен енгізу;
4)      ҮҚТ енгізу негізінде өнеркәсіптің барлық салаларында эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтерін әзірлеу және енгізу;
5)      тұрақты қалалық жоспарлаумен және ресурс үнемдеуші және экологиялық таза технологияларды дамытумен "жасыл" қалалық инфрақұрылымды құру;
6)      қалалық азаматтық көлікті электр тоғына немесе сутегіге ауыстыру;
7)      көліктің баламалы түрлерін және электромобильдер үшін тиісті инфрақұрылымды дамыту;
8)      өңірдің барлық облыс орталықтарында велосипед көлігін пайдалану үлесін күнделікті жұмысқа (немесе оқуға), сондай-ақ сапарларға шығу кезінде 100%-ға дейін жеткізу;
9)      өңір аумағын атмосфералық ауаның жағдайы мониторингімен толық қамту.
85.      Халықты физикалық факторлардан қорғаудың негізгі шараларына радиацияны, шу әсерін және электромагниттік сәулеленуді қорғау шаралары жатады.
Физикалық әсер ету факторларынан қорғау жөніндегі жобалық ұсыныстар мыналарды қамтиды:
бірінші кезең
1)      өндірістік бағдарламаларға және кен орындарын қазу жобаларына сәйкес табиғи орталардың радиоактивтілігі, бұзылған жерлер мен жерасты көкжиектерін рекультивациялау жөніндегі деректер қорын құра отырып, Батыс өңірінің облыстарының аумағында радиоактивті ластануға толық түгендеу жүргізу;
2)      қызметкерлерді олардың жұмыс орындарындағы иондаушы сәулелену деңгейлері және олар алған жеке сәулелену дозаларының шамасы туралы ұдайы хабардар ету;
3)      орталықтандырылған жинау мен залалсыздандыруды қамтамасыз ете отырып, мұнай өндіру қалдықтары мен жұмыс істеп болған мұнай жабдығының радиация деңгейін бақылау;
4)      орталықтандырылған жинау, істен шыққан аспаптарды, жабдықтарды және құрамында иондаушы сәулелену көздері бар материалдарды қауіпсіз қоймаларға дезактивациялауға және көмуге жіберу;
5)      радиоактивті ластану учаскелерінде дезактивациялық жұмыстарды жүргізу және қолданыстағы талаптарды сақтай отырып, рекультивациялау;
6)      облыстың уран кен орындарын, оның ішінде Ақтөбе облысының Төлісай уран кен орнын радиациялық бақылау және қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
7)      Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданындағы ауданы 300 мың гектардан асатын "Ембі" әскери-сынақ полигонының аумағындағы учаскелерді зертханалық-талдамалық бақылау және залалсыздандыру жөніндегі шаралар;

2) внедрение на предприятиях региона инновационных экологичных технологий очистки выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду;
3) повсеместное внедрение проектов по использованию возобновляемых источников энергии с учетом целевых показателей развития сектора возобновляемых источников энергии;
4) разработка и внедрение на всех отраслях промышленности технических удельных нормативов эмиссий на основе внедрения НДТ;
5) создание "зеленой" городской инфраструктуры с устойчивым городским планированием и развитием ресурсосберегающих и экологически чистых технологий;
6) перевод городского гражданского транспорта на электричество или водород;
7) развитие альтернативных видов транспорта и соответствующей инфраструктуры для электромобилей;
8) доведение доли использования велосипедного транспорта во всех областных центрах региона до 100% при передвижении для ежедневных поездок на работу (или на учебу), а также поездок;
9) полный охват территории региона мониторингом состояния атмосферного воздуха.
85. К основным мерам по защите населения от физических факторов относятся мероприятия по защите радиации, шумового воздействия и электромагнитного излучения.
Проектные предложения по защите от физических факторов воздействия включают в себя:
первый этап
1) проведение полной инвентаризации радиоактивного загрязнения на территории областей Западного региона с созданием баз данных по радиоактивности природных сред, рекультивации нарушенных земель и подземных горизонтов в соответствии с производственными программами и проектами отработки месторождений;
2) регулярное информирование персонала об уровнях ионизирующего излучения на их рабочих местах и о величине полученных ими индивидуальных доз облучения;
3) контроль уровня радиации отходов нефтедобычи и отслужившего нефтяного оборудования с обеспечением их централизованного сбора и дезактивации;
4) централизованный сбор, отправка на дезактивацию и захоронение вышедших из строя приборов, оборудования и материалов, содержащих источники ионизирующего излучения в безопасные хранилища;
5) проведение дезактивационных работ на участках радиоактивного загрязнения и рекультивация с соблюдением действующих требований;
6) радиационный контроль и обеспечение безопасности урановых месторождений области, в том числе уранового месторождения Тюлюсай Актюбинской области;
7) лабораторно-аналитический контроль и меры по дезактивации участков на территории военно-испытательного полигона "Эмба" площадью более 300 тысяч гектаров в Мугалжарском районе Актюбинской области;

8)      1966-1979 жылдар аралығында 17 жерасты ядролық жарылыс жүргізілген Атырау облысы Құрманғазы ауданындағы бұрынғы "Азғыр" полигонының аймағында Азғыр, Балқұдық, Үштаған, Асан, Батырбек, Сүйіндік, Қоңыртерек елді мекендерінің табиғи ортасы мен адам денсаулығына радиоэкологиялық зерттеу, тұрақты мониторинг жүргізу;
9)      бұрынғы "Азғыр" және "Тайсойған" полигондарының аумағында радиоактивті топырақты көмумен учаскелерді түгендеу және өнеркәсіптік алаңдарды рекультивациялауды жүргізу;
10)      бұрынғы "Азғыр" және "Тайсойған" полигондарының аумағын оңалтудың мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу, сондай-ақ тиісті нормативтік актіні әзірлей отырып, Азғыр өңірін экологиялық апат аймағы деп тану туралы мәселені пысықтау;
11)      Атырау облысы шегінде "Капустин-Яр" әскери-сынақ полигонының қолданылу аймағындағы қоршаған орта компоненттерінің және елді мекендердің радиоэкологиялық жағдайын зерделеу және қоршаған ортаның ықтимал ластануын жою үшін тиісті іс-шаралар қабылдау;
12)      бұрынғы "Лира" ядролық сынақ полигонының, оның ішінде оған іргелес Батыс Қазақстан облысының елді мекендерінің әсер ету аймағында қоршаған орта компоненттеріне радиоэкологиялық мониторинг жүргізу;
13)      жер бетіне радиоактивтіліктің ықтимал авариялық шығарындыларының алдын алу үшін "Лира" полигонында жерасты ядролық жарылыстарынан пайда болған алты консервацияланған жерасты қуыстарында ұңғымалық байламдар мен бекіту арматурасын реконструкциялау және/немесе ауыстыру;
14)      Батыс Қазақстан облысы Бөкейордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов және Ақжайық аудандарының аумағы шегінде "Капустин-Яр" әскери полигонының ықпал ету аймағындағы қоршаған орта компоненттерін радиоэкологиялық зерттеу;
15)      бұрынғы химия-гидрометаллургия зауыты өндірісінің "тарихи" радиоактивті және уытты қалдықтарының тозаңдануын болдырмау мақсатында жалаңаштанған алаңдарды ылғалдандыру және "Қошқар Ата" қалдық қоймасының сұйық фазасының деңгейін тұрақтандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
16)      "Қошқар Ата" қалдық қоймасының айналасында жасыл қорғау аймағын құру;
17)      қалдық қоймасы аумағының 4,2 мың гектарын залалсыздандыра отырып, "Қошқар-Ата" қалдық қоймасында рекультивациялық жұмыстарды жалғастыру;
18)      "Қошқар-Ата" қалдық қоймасы ықпалының салдарын бағалау үшін халық денсаулығына генетикалық скрининг жүргізу;
19)      "Қошқар-Ата" қалдық қоймасы ауданында тұрақты мониторинг ұйымдастыру;
20)      бұрынғы химия-гидрометаллургия зауыты аумағында радиоактивті ошақтарды жою;
21)      қоршаулар мен ескерту белгілерін қалпына келтіру жолымен "Қошқар Ата" қалдық қоймасының аумағына адамдар мен жануарлардың кіруін шектеу;

8) радиоэкологическое изучение, постоянный мониторинг природных сред и здоровья людей населенных пунктов Азгир, Балкудук, Уштаган, Асан, Батырбек, Суюндук, Коныртерек в зоне действия бывшего полигона "Азгир" в Курмангазинском районе Атырауской области, где с 1966 по 1979 годы произведено 17 подземных ядерных взрывов;
9) инвентаризация участков и проведение рекультивации промплощадок с захоронением радиоактивного грунта на территории бывших полигонов "Азгир" и "Тайсойган";
10) разработка государственной программы реабилитации территории бывших полигонов "Азгир" и "Тайсойган", а также проработка вопроса о признании Азгирского региона зоной экологического бедствия с разработкой соответствующего нормативного акта;
11) изучение радиоэкологического состояния компонентов окружающей среды и населенных пунктов в зоне действия военно-испытательного полигона "Капустин-Яр" в пределах Атырауской области и принятие соответствующих мероприятий для устранения возможного загрязнения окружающей среды;
12) проведение радиоэкологического мониторинга компонентов окружающей среды в зоне воздействия бывшего испытательного ядерного полигона "Лира", в том числе прилегающих к нему населенных пунктов Западно-Казахстанской области;
13) реконструкция и/или замена скважинной обвязки и запорной арматуры в шести законсервированных подземных полостях, образованных подземными ядерными взрывами на полигоне "Лира" для предупреждения возможных аварийных выбросов радиоактивности на поверхность;
14) радиоэкологическое изучение компонентов окружающей среды в зоне влияния военного полигона "Капустин-Яр" в пределах территории Бокейординского, Жангалинского, Жанибекского, Казталовского и Акжаикского районов Западно-Казахстанской области;
15) проведение работ по увлажнению оголившихся площадей и стабилизации уровня жидкой фазы хвостохранилища "Кошкар-Ата" с целью предотвращения пыления "исторических" радиоактивных и токсичных отходов производства бывшего химико-гидрометаллургического завода;
16) создание зеленой защитной зоны вокруг хвостохранилища "Кошкар-Ата";
17) продолжение рекультивационных работ на хвостохранилище "Кошкар-Ата", с обезвреживанием 4,2 тысячи гектаров территории хвостохранилища;
18) проведение генетического скрининга здоровья населения для оценки последствий влияния хвостохранилища "Кошкар-Ата";
19) организация постоянного мониторинга в районе хвостохранилища "Кошкар-Ата";
20) ликвидация радиоактивных очагов на территории бывшего химико-гидрометаллургического завода;
21) ограничение доступа людей и животных на территорию хвостохранилища "Кошкар-Ата" путем восстановления ограждений и предупреждающих знаков;

22)      Басқұдық, Ақшұқыр, Баянды, Маңғыстау ауылдарында, Ақтау қаласында және "Қошқар-Ата" қалдық қоймасының жанында тұратын халықтың алатын сәулелену дозаларын талдау;
23)      "Қошқар Ата" қалдық қоймасының шаң бөлшектері мен жерасты суларының судың жай-күйіне және Каспий теңізінің жалпы экожүйесіне әсерін ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
24)      "МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС БН-350 жылдам нейтрондарда пайдаланудан шығарылған реактордың өнеркәсіптік алаңында радиациялық бақылауды қамтамасыз ету;
25)      Маңғыстау облысының аумағында бор және Томақ уран кен орындарының үйінділерін рекультивациялау;
26)      Каспий маңы уран кені провинциясының аумағындағы табиғи радиоэкологиялық қауіпті объектілердің мониторингі;
27)      Маңғыстау облысының мұнай кәсіпшіліктеріндегі уранның ластануын рекультивациялау және мониторингілеу;
28)      жергілікті жердегі гамма сәулелену деңгейін және Қазақстан Республикасының Батыс өңірі атмосферасының жерүсті қабатының радиоактивті ластануын бақылау бекеттерінің желісін кеңейту;
29)      радиациялық мониторингтің интеграцияланған бағдарламасын әзірлеу;
30)      пайдалы қазбаларды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру орындарында жердің радиациялық ластануын бақылау;
31)      жобалау және техникалық құжаттамаға сәйкес өңір облыстарында радиоактивті қалдықтарды орналастыруды қамтамасыз ету;
32)      өндірістік жағдайларда мұнай-газ кешені қызметкерлерінің табиғи сәулелену көздерімен сәулеленудің жеке жылдық тиімді дозасын 5 микрозиверттен (мЗв) аспайтын шекте сақтауды қамтамасыз ету;
33)      иондаушы сәулеленудің иесіз көздерін (ИСК) қоса алғанда, өңір облыстарының кәсіпорындарында иондаушы сәулеленудің пайдаланылған көздерін көму жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
34)      мамандандырылған магистральдарда жүк қозғалысының негізгі көлемін бөле отырып, көше-жол желісін көлік ағындарының құрамы бойынша саралау;
35)      автомобиль және теміржолдарды кесіп өтетін елді мекендердің аумақтарында шудан қорғау іс-шараларын жүргізу (жасыл екпелердің шудан қорғау екпелерін қалыптастыру, акустикалық экрандарды пайдалану, терезелерді дыбыстық оқшаулау);
36)      электромагниттік сәулелену көздеріне түгендеу және кешенді зерттеу жүргізу;
37)      таратқыштар мен антенналардың сәулелену қуатын азайту;
38)      сәулелену көздеріне, оның ішінде қайталама сәулелену көздеріне (желілерге, ғимараттар конструкцияларына, коммуникацияларға) қол жеткізуді шектеу;
есептік мерзім:
1)      өңір аумағында радиациялық жағдайды тұрақты бақылауды қамтамасыз ету;

22) анализ доз облучения, получаемых населением, проживающих в селах Баскудык, Акшукур, Баянды, Мангистау, городе Актау вблизи хвостохранилища "Кошкар-Ата";
23) проведение научно-исследовательских работ влияния пылевых частиц и грунтовых вод хвостохранилища "Кошкар-Ата" на состояние воды и в целом экосистеме Каспийского моря;
24) обеспечение радиационного контроля на промышленной площадке выведенного из эксплуатации реактора на быстрых нейтронах БН-350 ТОО "МАЭК-Казатомпром";
25) рекультивация отвалов урановых месторождений Меловое и Томак на территории Мангистауской области;
26) мониторинг природных радиоэкологически опасных объектов на территории Прикаспийской урановорудной провинции;
27) рекультивация и мониторинг урановых загрязнений на нефтепромыслах Мангистауской области;
28) расширение сети постов наблюдения за уровнем гамма излучения на местности и радиоактивным загрязнением приземного слоя атмосферы Западного региона Республики Казахстан;
29) разработка интегрированной программы радиационного мониторинга;
30) контроль радиационного загрязнения земель в местах осуществления работ по добыче и переработке полезных ископаемых;
31) обеспечение размещения радиоактивных отходов в областях региона в соответствии с проектной и технической документацией;
32) обеспечение соблюдения индивидуальной годовой эффективной дозы облучения природными источниками излучения работников нефтегазового комплекса в производственных условиях в пределе не более 5 микрозиверт (мЗв);
33) проведение работ по захоронению отработанных источников ионизирующих излучений на предприятиях областей региона, включая бесхозные источники ионизирующих излучений (ИИИ);
34) дифференциация улично-дорожной сети по составу транспортных потоков с выделением основного объема грузового движения на специализированных магистралях;
35) проведение шумозащитных мероприятий на территориях населенных пунктов, которые пересекают автомобильные и железные дороги (формирование шумозащитных посадок зеленых насаждений, использование акустических экранов, звукоизоляция окон);
36) проведение инвентаризации и комплексного исследования источников электромагнитного излучения;
37) уменьшение излучаемой мощности передатчиков и антенн;
38) ограничение доступа к источникам излучения, в том числе вторичного излучения (сетям, конструкциям зданий, коммуникациям);
расчетный срок:
1) обеспечение постоянного контроля за радиационной обстановкой на территории региона;

2)      пайдалы қазбаларды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру орындарында жердің радиациялық ластануын бақылау;
3)      радиациялық қауіпті аумақтарда, физикалық әсерінің деңгейі нормативтен тыс аудандарда, бірінші кезекте халықтың тығыздығы жоғары аумақтарда және табиғи радиациялық аясы жоғары аймақтарда дозалық жүктемелерді қауіпсіз және нормативтік деңгейге дейін төмендету;
4)      жобалау және техникалық құжаттамаға сәйкес өңір облыстарында радиоактивті қалдықтарды орналастыруды қамтамасыз ету;
5)      радиоактивті материалдарға рұқсатсыз қол жеткізуді бақылау және шектеу, сондай-ақ радиоактивті заттардың қоршаған ортаға жоспарланбаған шығарылуын болдырмау;
6)      табиғи және техногендік радиоэкологиялық қауіпті объектілерді белгіленген талаптарға сәйкес келтіру;
7)      радиациялық объектілердің айналасындағы санитариялық-қорғаныш аймақтары мен бақылау аймақтарын орнату;
8)      өңір халқына белгіленетін дозалық жүктемелердің тұрақты төмендеуі;
9)      радионуклидтермен ластанған өнімдерді қайта өңдеу мен таратуды бақылау;
10)      радиоактивті материалдардың өңірдегі халықтың денсаулығына және қоршаған ортаға әсерін бағалау;
11)      өндірістік бағдарламаларға және пайдалы қазбалар кен орындарын игеру жобаларына сәйкес табиғи орталардың радиоактивтілігі, бұзылған жерлер мен жерасты көкжиектерін рекультивациялау жөніндегі деректер базасын құра отырып, өңір облыстарының аумағында радиоактивті ластануға толық түгендеу жүргізу;
12)      жаңа тұрғын үй және азаматтық құрылыс үшін жер учаскелерін бөлу кезінде аумақтың радиациялық жағдайына және радон қауіптілігіне міндетті бақылау жүргізу;
13)      жергілікті жердегі гамма-сәулелену деңгейін және өңір атмосферасының жер үсті қабатының радиоактивті ластануын бақылау бекеттерінің желісін кеңейту;
14)      қоныстану және рекреациялық аймақтарды өндірістік, коммуналдық-қойма аймақтарынан және негізгі көлік коммуникацияларынан бөле отырып, өңірдің облыстары елді мекендерінің аумағын функционалдық аймақтарға бөлу және акустикалық жайлылықтың талап етілетін дәрежесін ескере отырып, құрылыс салуды қалыптастыру;
15)      әуе қозғалысын ұтымды ұйымдастыру;
16)      шу мен діріл, ластаушы заттар шығарындылары бойынша санитариялық алшақтықтарды ескере отырып, жаңа автомагистральдарды жобалау;
17)      электромагниттік сәулелену үшін нормативтік шекті жол берілетін деңгейлерді сақтау мақсатында таратқыштардың қуатын, антенналардың бағытталу сипаттамасын, орналасу биіктігін және конструктивтік ерекшеліктерін, жергілікті жердің бедерін, іргелес аумақтардың функционалдық мәнін, құрылыстың қабаттылығын ескере отырып, радиотехникалық объектілерді орналастыру кезінде жоспарлау шешімдерін қолдану;

2) контроль радиационного загрязнения земель в местах осуществления работ по добыче и переработке полезных ископаемых;
3) снижение дозовых нагрузок в радиационно опасных территориях, районах со сверхнормативным уровнем физических воздействий до безопасного и нормативного уровня, в первую очередь, на территориях с высокой плотностью населения и зонах высокого природного радиационного фона;
4) обеспечение размещения радиоактивных отходов в областях региона в соответствии с проектной и технической документацией;
5) контроль и ограничение несанкционированного доступа к радиоактивным материалам, а также предотвращение незапланированного выброса радиоактивных веществ в окружающую среду;
6) приведение в соответствие с установленными требованиями природных и техногенных радиоэкологически опасных объектов;
7) устройство санитарно-защитных зон и зон наблюдения вокруг радиационных объектов;
8) постоянное снижение устанавливаемых дозовых нагрузок на население региона;
9) контроль за переработкой и распространением загрязненных радионуклидами продуктов;
10) оценка воздействия радиоактивных материалов на здоровье населения и окружающую среду в регионе;
11) проведение полной инвентаризации радиоактивного загрязнения на территории областей региона с созданием баз данных по радиоактивности природных сред, рекультивации нарушенных земель и подземных горизонтов в соответствии с производственными программами и проектами отработки месторождений полезных ископаемых;
12) проведение обязательного контроля радиационной обстановки и радоноопасности территории при отводе земельных участков для нового жилищного и гражданского строительства;
13) расширение сети постов наблюдения за уровнем гамма-излучения на местности и радиоактивным загрязнением приземного слоя атмосферы региона;
14) функциональное зонирование территории населенных пунктов областей региона с отделением селитебной и рекреационной зон от производственной, коммунально-складской зон и основных транспортных коммуникаций и формирование застройки с учетом требуемой степени акустического комфорта;
15) рациональная организации воздушного движения;
16) проектирование новых автомагистралей с учетом санитарных разрывов по шуму и вибрации, выбросам загрязняющих веществ;
17) применение планировочных решений при размещении радиотехнических объектов с учетом мощности передатчиков, характеристики направленности, высоты размещения и конструктивных особенностей антенн, рельефа местности, функционального значения прилегающих территорий, этажности застройки в целях соблюдения нормативных предельно-допустимых уровней для электромагнитных излучений;

18)      радиожиілік диапазонындағы электромагниттік сәулелену көздерінен санитариялық-қорғаныш аймақтарының жобаларын әзірлеу;
болжамды кезең:
1)      өңірдің аумағында тарихи радиоактивті ластануларды жою;
2)      өңірдегі радиациялық жағдай мониторингі жүйесін жетілдіру;
3)      электромагниттік өріс көздерін ұтымды орналастыру және қорғау құралдарын қолдану, оның ішінде көздерді экрандау.
86.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағында су объектілерінің ластануының негізгі себептері: тазарту құрылыстарынан кейін жеткіліксіз тазартылған сарқынды суларды және тұрғын үй-коммуналдық сала мен өнеркәсіп кәсіпорындарынан тазартылмаған сарқынды суларды ағызу; рұқсат етілмеген шығарылымдар арқылы тазартылмаған сарқынды суларды ағызу; мұнай өнімдерінің авариялық төгілуі; су қорғау аймақтары мен жағалаудағы қорғау белдеулерін пайдалану режимін сақтамау болып табылады.
Өңірдегі маңызды экологиялық проблема Каспий теңізіндегі су деңгейін төмендету мәселесі болып табылады.
Өңірдің су ресурстарын ұтымды пайдалану қазіргі уақытта өте өзекті міндет болып табылады.
Өңірдегі су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларға мыналар жатады:
бірінші кезең:
1)      Каспий теңізі суларының ластануы мен экологиялық сыйымдылығына кешенді экологиялық зерттеулер жүргізу;
2)      барлық Каспий маңы мемлекеттері өкілдерінің қатысуымен Каспий теңізінің проблемаларын зерделеу жөніндегі халықаралық институт құру;
3)      Каспий жағалауы бойынша, демалыс аймақтарының, қорық аймақтары мен табиғи парктердің учаскелерінде су қорғау аймақтарын белгілеу;
4)      мұнай операцияларын жүргізу кезінде қалдықтарды теңізге төгуге және көмуге толық тыйым салуды жүзеге асыру және су ресурстарын ластауға шектеу квоталарын енгізу;
5)      Каспий теңізінің солтүстік-батыс жағалауында және су басу аймағында мұнай авариялық ұңғымаларын жою;
6)      Атырау облысында өздігінен төгілетін 180 гидрогеологиялық ұңғыманы жою және жөндеу (оның ішінде 177-сі Жылыой ауданында), оның ішінде 123 ұңғыманы міндетті түрде кәдеге жарату, 57-сін кран режиміне ауыстыру;
7)      Ресей Федерациясы тарапынан жерүсті суларының трансшекаралық ластануы мәселесін мемлекеттік деңгейде шешу және жерүсті суларының ластану көздерін анықтау үшін өзендерге бірлескен зерттеулер жүргізу;
8)      Жайық өзенінің (Орал) бассейнінің экожүйесін жақсарту және трансшекаралық ластануын болдырмау жөніндегі бірлескен іс-қимылдар мен іс-шаралар жоспарларын дайындау;
9)      Жайық (Орал) трансшекаралық өзенінің трансшекаралық бассейніндегі ағынды реттеудің салдарын экологиялық бағалау және Жайық (Орал) трансшекаралық өзенін экологиялық оңалту, сақтау және қалпына келтіру жөнінде ғылыми-негізделген ұсыныстар әзірлеу;

18) разработка проектов санитарно-защитных зон от источников электромагнитных излучений радиочастотного диапазона;
прогнозный период:
1) ликвидация исторических радиоактивных загрязнений на территории региона;
2) совершенствование системы мониторинга радиационной обстановки в регионе;
3) рациональное размещение источников электромагнитного поля и применение средств защиты, в том числе экранирование источников.
86. Основными причинами загрязнения водных объектов на территории Западного региона Республики Казахстан являются: сброс недостаточно очищенных сточных вод после очистных сооружений и неочищенных сточных вод от предприятий жилищно-коммунальной сферы и промышленности; сброс неочищенных сточных вод через несанкционированные выпуски; аварийные разливы нефтепродуктов; несоблюдение режима использования водоохранных зон и прибрежных защитных полос.
Значительной экологической проблемой в регионе является проблема снижения уровня воды в Каспийском море.
Рациональное использование водных ресурсов региона в настоящее время является чрезвычайно актуальной задачей.
К мероприятиям по охране и рациональному использованию водных ресурсов в регионе относятся:
первый этап:
1) проведение комплексных экологических исследований загрязнения вод и экологической емкости Каспийского моря;
2) создание международного института по изучению проблем Каспийского моря с участием представителей всех прикаспийских государств;
3) установление водоохранных зон по всему побережью Каспия, на участках зон отдыха, заповедных зон и природных парков;
4) осуществление полного запрета на сброс и захоронение отходов в море при проведении нефтяных операций и введение ограничивающих квот на загрязнение водных ресурсов;
5) ликвидация нефтяных аварийных скважин на северо-западном побережье и в зоне затопления Каспийского моря;
6) ликвидация и ремонт самоизливающихся 180 гидрогеологических скважин в Атырауской области (из них 177 в Жылыойском районе), в том числе обязательная утилизация 123 скважин, перевод 57 в крановый режим;
7) решение вопроса трансграничного загрязнения поверхностных вод со стороны Российской Федерации на государственном уровне и проведение совместных обследований рек для определения источников загрязнения поверхностных вод;
8) подготовка совместных действий и планов мероприятий по улучшению экосистемы бассейна и предотвращению трансграничного загрязнения реки Жайык (Урал);
9) экологическая оценка последствий регулирования стока в трансграничном бассейне трансграничной реки Жайык (Урал) и разработка научно-обоснованных предложений по экологической реабилитации, сохранению и восстановлению трансграничной реки Жайык (Урал);

10)      ағындары бар Жайық трансшекаралық өзенінің су сапасы класы бойынша ластану деңгейін 5-тен 4-класқа дейін төмендету және оның сулылығын ұлғайту;
11)      Батыс Қазақстан және Атырау облыстары шегінде Жайық өзенінің бір бөлігінің таяз учаскелерін түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу арқылы Жайық (Орал) өзенінің сулылығын арттыру және гидрологиялық режимін жақсарту;
12)      Жайық және Қиғаш өзендерінің сулылығын арттыру және гидрологиялық режимін жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
13)      Жайық, Деркөл, Шаған өзендеріне экологиялық және санитариялық су жіберуді нормалау;
14)      Жайық өзенінің ластануын, бітелуін және сарқылуын болдырмау, облыстың су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарын санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сәйкес келетін жағдайда сақтау мақсатында су объектілерінің су қорғау аймақтары мен су қорғау белдеулерін белгілеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
15)      өңірдің өзендері мен көлдерінің паспорттарын әзірлеу;
16)      Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Атырау облыстарында суару арналарын реконструкциялау, жаңғырту және жөндеу;
17)      Ақтөбе облысындағы Елек трансшекаралық өзені бассейнінің алты валентті хроммен (Cr 6+) тарихи ластануын жою;
18)      С. Киров атындағы бұрынғы Алға химия зауытының (Ақтөбе облысы) аумағында орналасқан қауіпті қалдықтарды (химиялық және өнеркәсіптік қалдықтарды, шлам жинағыштардың қалдықтарын) жою;
19)      Көкжиде құмдарының жерасты және жерүсті суларының сапасына тұрақты негізде мониторинг жүргізу (Ақтөбе облысы);
20)      Ақтөбе облысындағы Шалқар көлін тазарту;
21)      Қиғаш, Деркөл, Елек, Ойыл, Жем, Сағыз өзендерінің арнасын тазалауды жүргізу (Ақтөбе облысы);
22)      өңірдің өзендерінен табиғат қорғау үшін су жіберу;
23)      Атырау облысының аумағында иесіз өздігінен төгілетін гидрогеологиялық ұңғымаларды жою;
24)      өңірдің барлық егіс алқаптарының 15%-на су үнемдеу технологияларын енгізу, суаруды 80%-дан 5%-ға дейін азайтуды қамтамасыз ету;
25)      кәсіпорындарда, оның ішінде металлургия, химия, жылу энергетикасы кәсіпорындарында табиғат қорғау іс-шараларын іске асыру және оларды айналымдағы сумен жабдықтауға ауыстыру;
26)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау, Ақсай, Жаңаөзен, Форт-Шевченко қалаларында және өңірдің облыстарының аудан орталықтарында су бұру жүйелерін, кәріз жүйелерін, кәріз коллекторларын, тазарту құрылыстары мен кәріз желілерін салу, жаңғырту, реконструкциялау;
27)      Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Атырау облыстарының ауылдық жерлерінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және реконструкциялау;

10) снижение уровня загрязнения по классу качества воды трансграничной реки Жайык (Урал) с притоками с 5 до 4 класса и увеличение его водности;
11) повышение водности и улучшение гидрологического режима реки Жайык путем проведения дноуглубительных работ обмелевших участков части реки Жайык в пределах Западно-Казахстанской и Атырауской областей;
12) проведение мероприятий по повышению водности и улучшение гидрологического режима рек Жайык и Кигач;
13) нормирование экологических и санитарных попусков воды в реки Жайык, Деркул, Шаган;
14) проведение работ по установлению водоохранных зон и водоохранных полос водных объектов в целях предотвращения загрязнения, засорения и истощения реки Жайык, поддержания водных объектов и водохозяйственных сооружений области в состоянии, соответствующем санитарно-эпидемиологическим и экологическим требованиям;
15) разработка паспортов рек и озер региона;
16) реконструкция, модернизация и ремонт оросительных каналов в Актюбинской, Западно-Казахстанской, Атырауской областях;
17) ликвидация исторического загрязнения бассейна трансграничной реки Елек шестивалентным хромом (Cr 6+) в Актюбинской области;
18) ликвидация (удаление) опасных отходов (химических и промышленных отходов, отходов шламонакопителей), расположенных на территории бывшего Алгинского химического завода имени С. Кирова (Актюбинская область);
19) мониторинг качества подземных и поверхностных вод песков Кокжиде на постоянной основе (Актюбинская область);
20) очистка озера Шалкар в Актюбинской области;
21) проведение очистки русла рек Кигаш, Деркул, Илек, Ойыл, Жем, Сагыз (Актюбинская область);
22) проведение природоохранных попусков рек региона;
23) ликвидация бесхозных самоизливающихся гидрогеологических скважин на территории Атырауской области;
24) внедрение водосберегающих технологий на 15% всех посевных площадей региона с обеспечением уменьшения полива напуском с 80% до 5%;
25) реализация природоохранных мероприятий на предприятиях и перевод их на оборотное водоснабжение, в том числе на предприятиях металлургии, химии, теплоэнергетики;
26) строительство, модернизация, реконструкция систем водоотведения, канализационных систем, канализационных коллекторов, очистных сооружений и канализационных сетей в городах Актобе, Атырау, Уральск, Актау, Аксай, Жанаозен, Форт-Шевченко и районных центрах областей региона;
27) строительство и реконструкция систем водоснабжения и водоотведения в сельской местности Актюбинской, Западно-Казахстанской, Атырауской областей;

28)      кәсіпорындардың жобалау материалдарында және табиғат қорғау іс-шараларының ағымдағы жоспарларында көзделген жерүсті және жерасты суларын ластанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
29)      өңірдің өзендері мен көлдерінің паспорттарын әзірлеу;
30)      олардың ластануын, бітелуін және сарқылуын болдырмау үшін су қорғау аймақтары мен су қорғау су объектілерін белгілеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
31)      жергілікті жерде су қорғау аймақтары мен жағалаудағы қорғау белдеулерінің шекараларын арнайы ақпараттық белгілермен бекіту;
32)      сумен жабдықтау көздерінің, су құбыры құрылыстары мен су құбырларының санитариялық-қорғаныш аймақтарын ұйымдастыру;
33)      барлық салынып жатқан, орналастырылатын, реконструкцияланатын объектілерді Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес су объектілерін судың ластануынан, бітелуінен және сарқылуынан қорғауға кепілдік беретін құрылыстармен қамтамасыз ету;
34)      меншік иелерінің келісімі бойынша өнеркәсіп өндірістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, стихиялық қоқыс үйінділерін, мал қорымдарын су қорғау аймақтарынан және жерүсті су ағындарының жағалау белдеулерінен шығару мәселесін қарау;
35)      жерүсті су ресурстарына тұрақты мониторинг жүргізу;
есептік мерзім:
1)      Каспий теңізі суларының ластануына кешенді экологиялық зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
2)      Каспий теңізінің суы жайылған және суы басқан аймақтағы мұнай және гидрологиялық ұңғымалардың едәуір санын оқшаулау және жою;
3)      Жайық (Орал) трансшекаралық өзенінің ластану деңгейін төмендету және сулылығын арттыру;
4)      трансшекаралық су объектілерін бірлесіп пайдалану және қорғау жөніндегі Қазақстан-Ресей комиссиясының Жайық (Орал) өзені бассейні бойынша жұмыс топтарының отырыстарын өткізу;
5)      өзендер мен су айдындарының арналарын тереңдету және іргелес су қорғау аймақтарын санитариялық тазарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
6)      трансшекаралық бассейндер үшін бірыңғай суды есепке алу және оларды пайдалану жүйелерін, сондай-ақ өңірлік мониторинг жүйелерін әзірлеу және енгізу;
7)      өңір қалаларында су бұру жүйелерін, кәріз жүйелерін, кәріз коллекторларын, тазарту құрылыстарын және кәріз желілерін салу, жаңғырту, реконструкциялау;
8)      облыстардың аудандарында кәріз желілерін салу және реконструкциялау;
9)      жағалауды қорғау бөгеттерін салу, қалпына келтіру және өңір облыстарының өзендерінің арналарын тазарту;
10)      суармалы жерлердің алаңдарын кеңейте отырып, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізе отырып, ауыл шаруашылығында ылғал үнемдейтін технологияларды қолдану;

28) осуществление мероприятий по охране поверхностных и подземных вод от загрязнения, предусмотренных проектными материалами и текущими планами природоохранных мероприятий предприятий;
29) разработка паспортов рек и озер региона;
30) проведение работ по установлению водоохранных зон и водоохранных водных объектов для предотвращения их загрязнения, засорения и истощения;
31) закрепление на местности границ водоохранных зон и прибрежных защитных полос специальными информационными знаками;
32) организация зон санитарной охраны источников водоснабжения, водопроводных сооружений и водоводов;
33) обеспечение всех строящихся, размещаемых, реконструируемых объектов сооружениями, гарантирующими охрану водных объектов от загрязнения, засорения и истощения вод в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан;
34) рассмотрение вопроса выноса промышленных производств, сельскохозяйственных предприятий, стихийных свалок, скотомогильников из водоохранных зон и прибрежных полос поверхностных водотоков по согласованию с собственниками;
35) проведение постоянного мониторинга поверхностных водных ресурсов;
расчетный срок:
1) продолжение работ по проведению комплексных экологических исследований загрязнения вод Каспийского моря;
2) изоляция и ликвидация значительного количества нефтяных и гидрологических скважин, находящихся в зоне затопления и подтопления Каспийским морем;
3) снижение уровня загрязнения и увеличение водности трансграничной реки Жайык (Урал);
4) проведение заседаний рабочих групп по бассейну реки Жайык (Урал) Казахстанско-Российской комиссии по совместному использованию и охране трансграничных водных объектов;
5) проведение мероприятий по дноуглублению русел рек и водоемов и санитарной очистке прилегающих водоохранных зон;
6) разработка и внедрение единых для трансграничных бассейнов унифицированных систем учета воды и их использования, а также региональных систем мониторинга;
7) строительство, модернизация, реконструкция систем водоотведения, канализационных систем, канализационных коллекторов, очистных сооружений и канализационных сетей в городах региона;
8) строительство и реконструкция сетей канализации в районах областей;
9) строительство, восстановление берегозащитных дамб и расчистка русел рек областей региона;
10) применение влагосберегающих технологий в сельском хозяйстве, с расширением площадей орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;

11)      қосылған құны неғұрлым жоғары және су сыйымдылығы аз ауыл шаруашылығы дақылдарына көшу;
12)      кәсіпорындардың су үнемдеу және суды қайта пайдалану жөніндегі технологияларды енгізуі;
13)      сарқынды және қайтарымды суларды тазартудың отандық технологияларын әзірлеу және және шетелдік технологияларға бейімдеу;
14)      Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына сәйкес, шалғындандыру және ағаш егу іс-шараларын қоса отырып, су қорғау аймақтарының, жерүсті су объектілерінің жағалау қорғаныш және жағалау белдеулерінің шекараларын белгілеу;
15)      жерүсті су ресурстарына тұрақты мониторинг жүргізу;
16)      меншік иелерінің келісімі бойынша өнеркәсіп өндірістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, апаттық қоқыс үйінділерін, мал қорымдарын су қорғау аймақтарынан және жер үсті су ағындарының жағалау белдеулерінен шығару мәселесін қарау;
17)      су режимі мен жерасты суларының сапасына мониторингілік бақылауды қамтамасыз ететін байқау ұңғымалары желісін ұйымдастыру;
болжамды кезең:
1)      Каспий маңы мемлекеттерінің табиғатты қорғау күш-жігерін жандандыру және оларды өңірлік деңгейде шоғырландыру арқылы Каспий теңізінің экологиялық проблемаларын шешу;
2)      Жайық (Орал) трансшекаралық өзенін экологиялық оңалту, сақтау және қалпына келтіру;
3)      өңірдің су ресурстарын ұтымды пайдалануды және халықтың судың теріс әсерінен қорғалуын қамтамасыз ету;
4)      өзін-өзі тазарту қабілетін жоғалтқан өңірдің су объектілерін қалпына келтіру және экологиялық оңалту, су объектілерінің сарқылуын болдырмау, олардың бітелуі мен ластануын жою;
5)      өңір кәсіпорындарының суды пайдаланудың (су тұтынудың, су бұрудың) белгіленген лимиттерін және сарқынды суларды жол берілетін ағызу нормативтерін сақтауы;
6)      кәсіпорындарда табиғат қорғау іс-шараларын іске асыру және оларды толық айналымдағы сумен жабдықтауға көшіру;
7)      ағынды суларды тазартудың, залалсыздандырудың және тазарту құрылыстарынан шөгінділерді кәдеге жаратудың қазіргі заманғы әдістері мен озық технологияларын енгізу;
8)      барлық салынып жатқан, орналастырылатын, реконструкцияланатын объектілерді су объектілерін судың ластануынан, бітелуінен және сарқылуынан қорғауға кепілдік беретін құрылыстармен қамтамасыз ету;
9)      су объектілерінің жағдайын және олардың пайдаланылуын бақылау жүйесін дамыту (ластаушы кәсіпорындар бойынша деректер базасын құру);
10)      су саласын цифрландыру, 3D-модельдеуді енгізе отырып, су айдындарында су режимдерін басқарудың ақпараттық жүйесін әзірлеу.
87.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің жер ресурстары деградациялық процестердің әсеріне, топырақтың тұздануына және құнарлылығының төмендеуіне, жердің мұнай өндіру өнеркәсібінің қалдықтарымен ластануына, рұқсат берілмеген қоқыс орындарының пайда болуына және санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келмейтін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау талаптарының бұзылуына ұшырайды.
Жер ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану мақсатында:
бірінші кезең:

11) переход к сельскохозяйственным культурам с более высокой добавленной стоимостью и менее водоемким;
12) внедрение предприятиями технологий по водосбережению и повторному использованию воды;
13) разработка отечественных и адаптация зарубежных технологий очистки сточных и возвратных вод;
14) установление границ водоохранных зон, прибрежных защитных и береговых полос поверхностных водных объектов в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан с включением мероприятий по залужению и облесению;
15) проведение постоянного мониторинга поверхностных водных ресурсов;
16) рассмотрение вопроса выноса промышленных производств, сельскохозяйственных предприятий, стихийных свалок, скотомогильников из водоохранных зон и прибрежных полос поверхностных водотоков по согласованию с собственниками;
17) организация сети наблюдательных скважин, обеспечивающих мониторинговые наблюдения за водным режимом и качеством подземных вод;
прогнозный период:
1) решение экологических проблем Каспийского моря путем активизации природоохранных усилий прикаспийских государств и их консолидации на региональном уровне;
2) экологическая реабилитация, сохранение и восстановление трансграничной реки Жайык (Урал);
3) обеспечение рационального использования водных ресурсов региона и защищенности населения от негативного воздействия вод;
4) восстановление и экологическая реабилитация водных объектов региона, утративших способность к самоочищению, предотвращение истощения водных объектов, ликвидация их засорения и загрязнения;
5) соблюдение предприятиями региона установленных лимитов водопользования (водопотребления, водоотведения) и нормативов допустимого сброса сточных вод;
6) реализация природоохранных мероприятий на предприятиях и перевод их на полное оборотное водоснабжение;
7) внедрение современных методов и передовых технологий очистки сточных вод, обезвреживания и утилизации осадков с очистных сооружений;
8) обеспечение всех строящихся, размещаемых, реконструируемых объектов сооружениями, гарантирующими охрану водных объектов от загрязнения, засорения и истощения вод;
9) развитие системы контроля над состоянием водных объектов и их использованием (создание базы данных по предприятиям-загрязнителям);
10) цифровизация водной отрасли, разработка информационной системы управления водными режимами на водоемах с внедрением 3D-моделирования.
87. Земельные ресурсы Западного региона Республики Казахстан подвержены воздействию деградационных процессов, засолению и снижению плодородия почв, загрязнению земель отходами нефтедобывающей промышленности, образованием несанкционированных свалок и нарушением требований складирования твердых бытовых отходов, не соответствующих санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам.
В целях охраны и рационального использования земельных ресурсов предлагается:
первый этап:

1)      бұзылған және ластанған жерлерді рекультивациялау (Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі бұзылған жерлердің жалпы ауданы 2023 жылдың аяғында 90,6 мың гектарды құрады);
2)      су және жел эрозиясына жергілікті мониторинг жүргізу және оларды жою жөнінде қажетті шаралар қабылдау (Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында 2023 жылы эрозияға ұшыраған ауыл шаруашылығы алқаптарының ауданы 9 048,6 мың гектарды немесе жалпы алаңның 33,2%-н құрады);
3)      Ақтөбе, Маңғыстау, Атырау облыстары жерлерінің шөлейттенуі мен тозуы проблемасын шешу жөнінде іс-шаралар жүргізу;
4)      Ақтөбе облысы Байғанин, Ырғыз, Темір, Шалқар аудандарының 19 елді мекенінде борасын құмдарды тоқтату;
5)      Атырау облысының Исатай, Құрманғазы, Жылыой және Қызылқоға аудандарында борасын құмдарды ұстау және құм төбелерін бекіту бойынша жұмыстар жүргізу;
6)      Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданының елді мекендерін борасын құмдардан қорғау бойынша жұмыстар жүргізу және Бейнеу, Қарақия, Маңғыстау аудандарында топырақты қалпына келтіру және сақтау бойынша эрозияға қарсы іс-шаралар жүргізу;
7)      Ақтөбе облысының тау-кен өндіру кәсіпорындарының аршыма тау жыныстарын қайта өңдеу жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуі, сондай-ақ жинақталған аршыма тау жыныстарын жоюы;
8)      С. Киров атындағы бұрынғы Алға химия зауытының (Ақтөбе облысы) аумағында орналасқан қауіпті қалдықтарды (химиялық және өнеркәсіптік қалдықтарды, шлам жинағыштардың қалдықтарын) жою;
9)      Атырау облысында Доссор, Комсомол, Таңатар, Тентексор, Ескен мұнай-газ кен орындарының мұнаймен ластанған топырағын кәдеге жарату және бұзылған жерлерін рекультивациялау;
10)      "Қошқар-Ата" қалдық қоймасын және оның периметрі бойынша орналасқан топырақты қорғау жасыл аймағын құра отырып, рекультивациялауды аяқтау (Маңғыстау облысы);
11)      Маңғыстау облысындағы тарихи мұнай ластануларын (қамбалар, мұнаймен ластанған учаскелер, шлам жинағыштар, иесіз мұнай қалдықтарын (шөгінділерді) жою және рекультивациялау;
12)      өңір облыстарының ластанған (оның ішінде тарихи) аумақтарының тізілімін жасау;
13)      Каспий теңізінің жағалау аумақтарындағы аумақтарды абаттандыру және төтенше экологиялық жағдайларды болдырмау мақсатында жағалауды нығайту жұмыстарын жүргізу;
14)      аумақтарды карст-суффозиялық процестерден қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
15)      өңір облыстарының елді мекендері жерлеріне, бірінші кезекте ластануына мониторинг жүргізу;
16)      көпжылдық немесе бір жылдық шөптерді еге отырып, тыңайған жерлерді егістік жерлерге, ал игерілуі қиын жерлерді байырғы жайылымдарға ауыстыруды жүзеге асыру;

1) рекультивация нарушенных и загрязненных земель (общая площадь нарушенных земель в Западном регионе Республики Казахстан на конец 2023 года составила 90,6 тысяч гектаров);
2) проведение локального мониторинга водной и ветровой эрозии и принятие необходимых мер по их ликвидации (площадь эродированных сельскохозяйственных угодий в 2023 году на территории Западного региона Республики Казахстан составляла 9 048,6 тысяч гектаров или 33,2% от общей площади);
3) проведение мероприятий по решению проблемы опустынивания и деградации земель Актюбинской, Мангистауской, Атрыауской областей;
4) остановка движущихся песков в 19 населенных пунктах Байганинского, Иргизского, Темирского, Шалкарского районов Актюбинской области;
5) проведение работ по задержанию подвижных песков и закреплению песчаных дюн в Исатайском, Курмангазинском, Жылыойском и Кзылкогинском районах Атырауской области;
6) проведение работ по защите от подвижных песков населенных пунктов Мангистауского района и проведение противоэрозионных мероприятий по восстановлению и сохранению почв в Бейнеуском, Каракиянском, Мангистауском районах Мангистауской области;
7) разработка горнодобывающими предприятиями Актюбинской области программ по переработке вскрышных пород, а также ликвидация накопленных вскрышных пород;
8) ликвидация (удаление) опасных отходов (химических и промышленных отходов, отходов шламонакопителей), расположенных на территории бывшего Алгинского химического завода имени С. Кирова (Актюбинская область);
9) утилизация загрязненного нефтью грунта и рекультивация нарушенных земель нефтегазовых месторождений Доссор, Комсомольское, Танатар, Тентексор, Искене в Атырауской области;
10) завершение рекультивации хвостохранилища "Кошкар-Ата" и почвы, находящейся по его периметру с созданием защитной зеленой зоны (Мангистауская область);
11) ликвидация и рекультивация исторических нефтяных загрязнений (амбары, нефтезагрязненные участки, шламонакопители, бесхозяйные нефтяные отходы (шламы) в Мангистауской области;
12) составление реестра загрязненных (в том числе исторических) территорий областей региона;
13) проведение берегоукрепительных работ в целях благоустройства территорий и предотвращения чрезвычайных экологических ситуаций в прибрежных территориях Каспийского моря;
14) проведение мероприятий по защите территорий от карстово-суффозионных процессов;
15) осуществление мониторинга земель населенных пунктов областей региона, в первую очередь, на загрязнение;
16) осуществление перевода залежи в пахотные угодья, а трудноосваиваемых земель под коренные пастбища с посевом многолетних или однолетних трав;

17)      су үнемдеу технологияларын қолдана отырып, өңір облыстарының жер көлемін ұлғайту (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару);
18)      топырақтың биоөнімділігін арттыру үшін орманды қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
19)      он бес жылдық циклділікті сақтай отырып және перспективада зерттеудің жеті-он жылдық цикліне көшуге өңір облыстарының барлық жер пайдалануы үшін топыраққа зерттеу жүргізу және топырақты қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу;
20)      егістік жерлерде агрохимиялық зерттеу жүргізу және егістік алқабы бар барлық жер пайдаланушылар үшін жеті жыл зерттеу кезеңділігімен тыңайтқыштар енгізу дозаларын негіздеу;
21)      он бес жылдық циклділікті сақтай отырып және перспективада зерттеудің жеті-онжылдық жазғы цикліне көшуге жайылымдарда топырақтың тозуын және олардың биологиялық өнімділігін жоғалтуын (құлауын) болдырмау шараларын негіздеу және облыстың барлық жер пайдалануы үшін жайылым айналымын міндетті түрде енгізу үшін геоботаникалық зерттеуді жүргізу;
22)      игерілген карьерлерде рекультивациялау жобаларын әзірлеу үшін топыраққа зерттеу жүргізу;
23)      апаттық қоқыс орындарын және рұқсат етілмеген ТҚҚ-ның полигондарын жою;
есептік мерзім:
1)      құрылыс, желілік құрылыстарды төсеу процесінде, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру кезінде жер қойнауын пайдалану нәтижесінде бұзылған жерлерді рекультивациялау;
2)      өңір облыстарында жердің шөлейттенуіне және тозуына қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3)      тарихи ластануларды жою жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
4)      жаңбыр, еріген, өзен сулары мен желдің топырақты бұзатын ағынын азайтуға бағытталған эрозияға және көшкінге қарсы іс-шараларды жүргізу;
5)      жердің өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануына жол бермеу;
6)      суармалы жерлердің алаңдарын, оның ішінде тамшылатып суару жүйелерін енгізу арқылы кеңейту;
7)      топырақ құнарлылығын арттыру бойынша агротехникалық іс-шараларды жүргізу, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруге озық технологиялар мен ауыспалы егістерді енгізу;
8)      органикалық ауыл шаруашылығын жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
9)      ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің жоғары тиімді технологияларын енгізу арқылы топырақ құнарлылығын қалпына келтіру;
10)      жайылым айналымын енгізуді көздей отырып, жайылымдарда топырақтың тозуын және олардың биологиялық өнімділігін жоғалтуын болдырмау шараларын негіздеу үшін геоботаникалық зерттеулер жүргізу;
11)      пайдаланылмайтын жерлерді ауыл шаруашылығы айналымына тарту, егіс алаңдарын әртараптандыру, су және ылғал үнемдеу технологияларын енгізу;

17) увеличение площади земель областей региона с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание);
18) проведение лесовосстановительных работ для повышения биопродуктивности почв;
19) проведение почвенного обследования и выработка мер по охране почв для всего землепользования областей региона с соблюдением пятнадцатилетней цикличности и в перспективе к переходу на семи-десятилетний цикл обследования;
20) проведение агрохимического обследования на пахотных землях и обоснование доз внесения удобрений для всех землепользователей, имеющих пашню с периодичностью обследования семь лет;
21) проведение геоботанического обследования для обоснования мер предотвращения деградации почв и потери ими биологической продуктивности на пастбищах (сбитость) и обязательным введением пастбищеоборота для всего землепользования области с соблюдением пятнадцатилетней цикличности и в перспективе к переходу на семи-десятилетний летний цикл обследования;
22) проведение почвенного обследования для разработки проектов рекультивации на отработанных карьерах;
23) ликвидация стихийных свалок и несанкционированных полигонов ТБО;
расчетный срок:
1) рекультивация земель, нарушенных в процессе строительства, прокладки линейных сооружений, а также в результате пользования недрами при добыче полезных ископаемых;
2) проведение мероприятий по борьбе с опустыниванием и деградацией земель в областях региона;
3) проведение работ по ликвидации исторических загрязнений;
4) проведение противоэрозионных и противооползневых мероприятий, направленных на уменьшение почворазрушительного стока дождевых, талых, речных вод и ветра;
5) предотвращение загрязнения земель отходами производства и потребления;
6) расширение площадей орошаемых земель, в том числе с внедрением систем капельного орошения;
7) проведение агротехнических мероприятий по повышению плодородия почв, внедрение прогрессивных технологий и севооборотов в возделывание сельскохозяйственных культур;
8) внедрение современных методов ведения органического сельского хозяйства;
9) восстановление плодородия почв путем внедрения высокоэффективных технологий возделывания сельскохозяйственных культур;
10) проведение геоботанических обследований для обоснования мер предотвращения деградации почв и потери ими биологической продуктивности на пастбищах (сбитость) с предусмотрением введения пастбищеоборота;
11) вовлечение в сельскохозяйственный оборот неиспользуемых земель, диверсификация посевных площадей, внедрение водо- и влагосберегающих технологий;

12)      өнеркәсіптік, тұрмыстық және өзге де қалдықтардың апаттық қоқыс үйінділері мен рұқсат етілмеген полигондарын кейіннен оларды жинап, көму арқылы жою;
13)      топырақ жамылғысының жағдайын мониторингілік зерттеу;
болжамды кезең:
1)      құрамында мұнай бар қайталама ресурстармен/қалдықтармен, жойылуы қиын органикалық ластағыштардың қасиеттері бар пестицидтермен ластанған топырақты, аумақтарды қалпына келтіре отырып, бұзылған жерлерді ремедиациялау жөніндегі технологияларды енгізу;
2)      жер пайдаланушыларға нысаналы мақсаты бойынша пайдалану үшін қайтарыла отырып, бұзылған жерлерді және мұнаймен ластанған жерлерді рекультивациялау;
3)      өңірдің облыстарында органикалық ауыл шаруашылығын жүргізуге кеңінен көшу;
4)      жерлерді суару және құрғату жөніндегі шараларды іске асыруды қоса алғанда, мелиорациялық қорды (мелиорацияланатын жерлер мен мелиорациялық жүйелер) қалпына келтіру;
5)      тозған егістік алқаптарды жемшөп және орман алқаптарына ауыстыру не осы жерлерде қорғаныш орман екпелерін (топырақты қорғайтын, эрозияға қарсы екпелер) отырғызу, бұзылған жерлерді рекультивациялау ретінде толыққанды шабындық биоценоздар жасау;
6)      табиғат қорғау, табиғи-қорықтық, сауықтыру, рекреациялық мақсаттағы жерлерді, тозған және ластанған жерлерді пайдаланудың белгіленген режимдерін сақтау;
7)      қоныстану аумақтарында, рекреациялық аймақтарда топырақтың ластануына мониторинг жүргізу.
88.      Батыс өңіріндегі ең маңызды экологиялық проблемалардың бірі, ең алдымен қалалар мен аудан орталықтарында өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеу, оларды жинау, орналастыру, кәдеге жарату, қайта өңдеу және залалсыздандыру проблемасы болып табылады.
Өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеудің мақсаты олардың түзілуінің жалпы көлемін азайту, қалдықтарды барынша қайта пайдалану, оларды қауіпсіз кәдеге жарату болып табылады.
Батыс өңірі аумағында мың гектар өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару бөлігіндегі негізгі нысаналы индикаторларға Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы стратегиялық құжаттар мен бағдарламалардың көрсеткіштері жатады.
Өңірдегі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару саласындағы негізгі іс-шаралар:
бірінші кезең:
1)      кәсіпорындарда ҮҚТ енгізуді ынталандыру жолымен өндірілген қалдықтардың жалпы санынан өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
2)      өнеркәсіптік қалдықтарды қайта пайдалануды, кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді, әсіресе 2021 жылғы 1 қаңтарға қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша ең ірі I санаттағы елу объектіге қатысты дамыту;

12) ликвидация стихийных свалок и несанкционированных полигонов промышленных, бытовых и прочих отходов с их последующим складированием и захоронением;
13) мониторинговые исследования за состоянием почвенного покрова;
прогнозный период:
1) внедрение технологий по ремедиации нарушенных земель с восстановлением почв, территорий, загрязненных нефтесодержащими вторичными ресурсами/отходами, пестицидами со свойствами стойких органических загрязнителей;
2) рекультивация нарушенных земель и нефтезагрязненных земель с возвратом землепользователям для использования по целевому назначению;
3) повсеместный переход в областях региона на ведение органического сельского хозяйства;
4) восстановление мелиоративного фонда (мелиорируемые земли и мелиоративные системы), включая реализацию мер по орошению и осушению земель;
5) перевод деградированных пахотных угодий в кормовые и лесные угодья, либо создание на этих землях защитных лесных насаждений (почвозащитные, противоэрозионные насаждения), создание полноценных луговых биоценозов в качестве рекультивации нарушенных земель;
6) соблюдение установленных режимов использования земель природоохранного, природно-заповедного, оздоровительного, рекреационного назначения, деградированных и загрязненных земель;
7) проведение работ по мониторингу загрязнения почвы на селитебных территориях, в рекреационных зонах.
88. Одной из наиболее важных экологических проблем в Западном регионе, и, прежде всего, в городах и районных центрах, является проблема обращения с отходами производства и потребления, их сбора, размещения, утилизации, переработки и обезвреживания.
Целями обращения с отходами производства и потребления являются снижение общего объема их образования, максимальное повторное использование отходов, их безопасная утилизация.
К основным целевым индикаторам в части управления отходами производства и потребления на территории Западного региона тысяч гектар будут относиться показатели стратегических документов и программ в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Основными мероприятиями в сфере управления отходами производства и потребления в регионе являются:
первый этап:
1) увеличение доли переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества образованных путем стимулирования внедрения НДТ на предприятиях;
2) развитие повторного использования, утилизации и переработки промышленных отходов, в особенности в отношении пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года;

3)      өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі қуаттарды ұлғайту жөніндегі өнеркәсіптік және мамандандырылған кәсіпорындарды ынталандыру шараларын енгізу;
4)      өндірістерді жаңғырту, қалдықтары аз технологияларды енгізу; өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату және қайталама пайдалану, оның ішінде жылу мен электр энергиясын алу мақсатында қалдықтарды пайдалану индустриясын қалыптастыру;
5)      сот шешімімен республикалық және коммуналдық меншікке өткен тарихи қауіпті қалдықтар мен ластануларды жою;
6)      пайдаланылған полигондарды, карьерлерді, шөгінді қоймаларын, үйінділерді рекультивациялау;
7)      бұрынғы химия-гидрометаллургия зауытының аумағы өндірісінің "тарихи" радиоактивті және улы қалдықтарының тозаңдануын болдырмау мақсатында 77 шаршы шақырым алаңда "Қошқар-Ата" қалдық қоймасын рекультивациялау (Маңғыстау облысы);
8)      С. Киров атындағы бұрынғы Алға химия зауытының (Ақтөбе облысы) аумағында орналасқан қауіпті қалдықтарды (химиялық және өнеркәсіптік қалдықтарды, шлам жинағыштардың қалдықтарын) жою;
9)      Жаңаөзен қаласында (Маңғыстау облысы) МУ-3, шикі мұнайды дайындау және айдау цехы (МДАЦ) аумағында иесіз мұнай қалдықтарын (шлам) жою;
10)      "Өзенмұнайгаз" АҚ (Маңғыстау облысы) келісімшарттық аумағында 11 рұқсат етілмеген шлам жинағыштың қалдықтарын кәдеге жарату және қайта өңдеу;
11)      бұрынғы Ақтау пластмасса зауытының (қазіргі "Маңғыстау индустриялық паркі" ЖШС) аумағында орналасқан иесіз химиялық қалдықтарды, материалдарды, реагенттер мен шикізатты жою (Маңғыстау облысы);
12)      кәріз-тазарту станциялары мен құс фабрикаларында биогаз қондырғыларын салу;
13)      экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, өңірдің облыстарының елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін ұлғайту;
14)      өңірдің облыстарының елді мекендерінде қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру;
15)      экологиялық талаптар мен санитарлық нормаларға сәйкес келетін ТҚҚ полигондарының үлесін арттыру;
16)      өңір облыстарының елді мекендеріндегі қолданыстағы қоқыс үйінділері мен ТҚҚ полигондарын экологиялық және санитарлық нормаларға (кейбір рұқсат беру құжаттары болған кезде) сәйкес келтіру немесе қолданыстағы қоқыс үйінділерін жабу және ТҚҚ полигондарын рекультивациялау;
17)      заңнаманың талаптары мен нормаларына сәйкес келетін ТҚҚ жаңа полигондарын салу;
18)      қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып, заңсыз үйінділерді жою, сондай-ақ өңір облыстарында жаңа апаттық үйінділердің пайда болуын барынша азайту жөніндегі жоспарларды әзірлеу;

3) внедрение мер стимулирования промышленных и специализированных предприятий по увеличению мощностей по переработке и утилизации промышленных отходов;
4) модернизация производств, внедрение малоотходных технологий; формирование индустрии утилизации и вторичного использования отходов производства и потребления, в том числе использования отходов в целях получения тепла и электроэнергии;
5) ликвидация исторических опасных отходов и загрязнений, перешедших решением суда в республиканскую и коммунальную собственность;
6) рекультивация отработанных полигонов, карьеров, шламохранилищ, отвалов;
7) рекультивация хвостохранилища "Кошкар-Ата" на площади 77 квадратных километров с целью предотвращения пыления "исторических" радиоактивных и токсичных отходов производства бывшего территории бывшего химико-гидрометаллургического завода (Мангистауская область);
8) ликвидация (удаление) опасных отходов (химических и промышленных отходов, отходов шламонакопителей), расположенных на территории бывшего Алгинского химического завода имени С. Кирова (Актюбинская область);
9) ликвидация бесхозяйных нефтяных отходов (шламов) на территории МУ-3, цеха подготовки и перекачки сырой нефти (далее – ЦППН) в городе Жанаозене (Мангистауская область);
10) утилизация и переработка отходов 11 несанкционированных шламонакопителей на контрактной территории АО "Озенмунайгаз" (Мангистауская область);
11) ликвидация бесхозяйных химических отходов, материалов, реагентов и сырья, находящихся на территории бывшего Актауского завода пластмасс (в настоящее время – ТОО "Индустриальный парк Мангистау") (Мангистауская область);
12) строительство биогазовых установок на канализационно-очистных станциях и птицефабриках;
13) увеличение доли охвата населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов в населенных пунктах областей региона с учетом экологической и экономической целесообразности;
14) организация раздельного сбора отходов в населенных пунктах областей региона;
15) увеличение доли полигонов ТБО, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам;
16) приведение действующих свалок и полигонов ТБО в населенных пунктах областей региона в соответствие с экологическими и санитарными нормами (при наличии некоторых разрешительных документов) или закрытия действующих свалок и рекультивации полигонов ТБО;
17) строительство новых полигонов ТБО, соответствующих требованиям и нормам законодательства;
18) ликвидация незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты, а также разработки планов по минимизации образования новых стихийных свалок в областях региона;

19)      коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін түзілген қалдықтардың жалпы санынан арттыру:
20)      қалдықтармен жұмыс істеу, оның ішінде оларды қайта өңдеу бойынша саланы дамыту үшін арнайы қолдау шараларын әзірлеу;
21)      биогаз алу арқылы органикалық қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту;
22)      өңірдің аудандарының, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларының коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу жолымен жеткізу;
23)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларында қоқыс өңдеу мен қоқыс сұрыптау кешендерін салу және жобалық қуаттылыққа шығару;
24)      ТҚҚ жаңа полигондарын салу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің облыстық және аудандық орталықтарында қолданыстағы ТҚҚ полигондарын экологиялық және санитарлық жайластыру;
25)      қоқыс шығаратын компаниялардың ірі қалалар мен аудан орталықтарында пресс-компакторы бар сұрыптау желілерін орнатуы;
26)      қоқыс таситын көліктер паркін кеңейту (1 қоқыс таситын көлікке
37,5 тонна/жұмыс ауысымы есебінен);
27)      әкімдіктердің қолданыстағы заңнаманың және ұлттық стандарттардың талаптарына жауап беретін ТҚҚ уақытша сақталатын контейнерлік алаңдарды ұйымдастыруы және салуы;
28)      әкімдіктердің қолданыстағы ұлттық стандарттардың талаптарына жауап беретін "құрғақ" және "дымқыл" фракциялар, ТҚҚ-ның қауіпті компоненттері үшін ТҚҚ-ны бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алуы және орнатуы;
29)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларында одан әрі қайта өңдеу және кәдеге жарату мақсатында заңды тұлғалар мен халық түзетін құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды жинау үшін алаңдар құру;
30)      өңір қалаларындағы ТҚҚ полигондарында биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеуге арналған ұяшықтар салу;
31)      жол құрылысында құрылыс объектісінен 100 километр радиуста орналасқан құрылыс және күл-қож қалдықтарын пайдалану;
32)      өнімді, компост, энергетикалық ресурстарын (биогаз, электр энергиясы) ала отырып, қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу объектілерін салу;
33)      мал қорымдарын түгендеу және санитарлық жайластыру;
34)      пестицидтер мен олардың ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
35)      ТҚҚ жинақтауға және мал қорымдарына арналған үлгілік полигондар салу;
есептік мерзім:
1)      кәсіпорындарда ҮҚТ енгізуді ынталандыру жолымен өндірілген қалдықтардың жалпы санынан өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
2)      ҮҚТ қолдана отырып, ластанған аумақтарды санациялау және рекультивациялау процесін жүзеге асыруды қоса алғанда, өңірде тарихи қалдықтарды жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру;

19) увеличение доли переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных:
20) разработки специальных мер поддержки для развития отрасли по обращению с отходами, в том числе по их переработке;
21) развитие переработки органических отходов с получением биогаза;
22) разработки программ по управлению коммунальными отходами районов, городов районного и областного значения региона;
23) строительство и вывод на проектную мощность мусороперерабатывающих и мусоросортировочных комплексов в городах Актобе, Атырау, Уральск, Актау;
24) строительство новых полигонов ТБО, а также экологическое и санитарное обустройство действующих полигонов ТБО в областных и районных центрах Западного региона Республики Казахстан;
25) установка мусоровывозящими компаниями сортировочных линий с пресс-компактором в крупных городах и районных центрах;
26) расширение парка мусоровозов (из расчета 37,5 тонн/рабочая смена на 1 мусоровоз);
27) организация и строительство акиматами контейнерных площадок временного хранения ТБО, отвечающих требованиям действующего законодательства и национальных стандартов;
28) приобретение и установка контейнеров акиматами для раздельного сбора ТБО для "сухой" и "мокрой" фракций, опасных компонентов ТБО, отвечающих требованиям действующих национальных стандартов;
29) создание в городах Актобе, Атырау, Уральск, Актау площадок для сбора строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у юридических лиц и населения, с целью дальнейшей переработки и утилизации;
30) строительство ячеек для переработки биологически разлагаемых отходов на полигонах ТБО в городах региона;
31) использование в строительстве дорог строительных и золошлаковых отходов, находящихся в радиусе 100 километров от объекта строительства;
32) строительство объектов по утилизации и переработке отходов с получением продукции, энергетических ресурсов (биогаз, электричество), компоста;
33) инвентаризация и санитарное обустройство скотомогильников;
34) проведение работ по обезвреживанию пестицидов и тары из-под них;
35) строительство типовых полигонов для складирования ТБО и скотомогильников;
расчетный срок:
1) увеличение доли переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества образованных путем стимулирования внедрения НДТ на предприятиях;
2) реализация мероприятий по ликвидации исторических отходов в регионе, включая осуществление процесса санации и рекультивации загрязненных территорий с применением НДТ;

3)      өңірлік қағидат бойынша ұйымдастырылатын және қалдықтарды автоматтандырылған сұрыптау және қайта өңдеу жөніндегі өндірістік қуаттарды, сондай-ақ талап етілетін логистикалық инфрақұрылымды қамтитын өңір облыстарында қалдықтарды басқарудың кешенді жүйелерін құру, қалдықтарды қайта өңдеудің ақпараттық технологияларын енгізу;
4)      экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, облыстардың өңірдің елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін арттыру;
5)      өңірдің облыстарының елді мекендерінде қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру;
6)      экологиялық талаптар мен санитарлық нормаларға сәйкес келетін ТҚҚ полигондарының үлесін арттыру;
7)      қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып және аумақты рекультивациялай отырып, апаттық үйінділерді қоса алғанда, ТҚҚ-ның барлық үйінділерін жою;
8)      ТҚҚ жаңа полигондарын рекультивациялау және салу жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
9)      коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін түзілгендердің жалпы санынан арттыру;
10)      Алға, Қандыағаш, Ембі, Жем, Темір, Хромтау, Шалқар (Ақтөбе облысы), Құлсары (Атырау облысы), Ақсай (Батыс Қазақстан облысы), Жаңаөзен, Форт-Шевченко (Маңғыстау облысы) қалаларында қоқыс сұрыптау станцияларын салу;
11)      биогаз ала отырып, өңірде органикалық қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту;
12)      құрылыс материалдарын, шикізатты (керамика, бетон, цемент, кірпіш, блоктар) өндіру, жол салу кезінде күл-қож қалдықтарын пайдалану үшін кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді ынталандыру;
13)      қайталама шикізатты бөлек жинау мен қайта өңдеудің стационарлық және жылжымалы пункттері желісін құруды және дамытуды қоса алғанда, қалдықтарды іріктемелі жинауды ұйымдастыру;
14)      қоныстану аумақтарын, рекреациялық аймақтарды қалдықтарды жинауға арналған контейнерлік алаңдармен, контейнерлермен және қоқыс таситын көліктермен толық көлемде қамтамасыз ету;
15)      өңірде өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу саласында цифрлық трансформация технологияларын дамыту;
16)      рұқсат етілмеген үйінділердің пайда болуын және олардың жойылуын бақылаудың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру;
17)      өңірде өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру және көму орындарын түгендеу, геоақпараттық жүйені құрып, жүргізу және қалдықтар полигондарын мониторингілеу;
болжамды кезең:
1)      өндірілген қалдықтардың жалпы санынан өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін кәсіпорындарда ҮҚТ енгізуді ынталандыру жолымен арттыру;

3) создание комплексных систем управления отходами в областях региона, организуемых по зональному принципу и включающих в себя производственные мощности по автоматизированной сортировке и переработке отходов, а также требуемую логистическую инфраструктуру, внедрение информационных технологий переработки отходов;
4) увеличение доли охвата населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов в населенных пунктах областей региона с учетом экологической и экономической целесообразности;
5) организация раздельного сбора отходов в населенных пунктах областей региона;
6) увеличение доли полигонов ТБО, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам;
7) ликвидация всех свалок ТБО, включая стихийные, с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты и рекультивацией территории;
8) проведение работ по рекультивации и строительству новых полигонов ТБО;
9) увеличение доли переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных;
10) строительство мусоросортировочных станций в городах Алга, Кандыагаш, Эмба, Жем, Темир, Хромтау, Шалкар (Актюбинская область), Кульсары (Атырауская область), Аксай (Западно-Казахстанская область), Жанаозен, Форт-Шевченко (Мангистауская область);
11) развитие в регионе переработки органических отходов с получением биогаза;
12) стимулирование утилизации и переработки для использования золошлаковых отходов при производстве строительных материалов, сырья (керамика, бетон, цемент, кирпич, блоки), строительстве дорог;
13) организация селективного сбора отходов, включая создание и развитие сети стационарных и передвижных пунктов раздельного сбора и переработки вторичного сырья;
14) обеспечение селитебных территорий, рекреационных зон в полной мере контейнерными площадками, контейнерами и мусоровозами для сбора отходов;
15) развитие в регионе технологий цифровой трансформации в сфере обращения с производственными и твердыми бытовыми отходами;
16) повышение эффективности и результативности контроля за возникновением несанкционированных свалок и их ликвидацией;
17) инвентаризация мест размещения и захоронения отходов производства и потребления, создание и ведение геоинформационной системы и мониторинг полигонов отходов в регионе;
прогнозный период:
1) увеличение доли переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества образованных путем стимулирования внедрения НДТ на предприятиях;

2)      өңірдегі барлық тарихи қалдықтарды жою;
3)      экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, өңір облыстарының елді мекендерінде коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін қамтамасыз ету;
4)      өңір облыстарының елді мекендерінде қалдықтарды толық көлемде бөлек жинауды қамтамасыз ету;
5)      экологиялық талаптар мен санитарлық нормаларға сәйкес келетін өңірдегі ТҚҚ полигондарының үлесін арттыру;
6)      қалдықтарды ашық көмуді жою, қайта өңделетін және қордаланатын қалдықтардың үлесін ұлғайту, қалдықтар секторында парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемін азайту мақсатында жинаумен және сұрыптаумен толық қамтуды жеделдетіп енгізу;
7)      қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып, барлық заңсыз үйінділерді жою, сондай-ақ жаңа апаттық үйінділердің пайда болуын барынша азайту жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
8)      коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін түзілгендердің жалпы санынан арттыру;
9)      қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу жөніндегі инновациялық технологияларды дамыту;
10)      ресурстарды үнемдейтін және қалдықтары аз технологияларды енгізе отырып, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту, қайталама материалдық ресурстарды пайдалану;
11)      өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату және қайталама пайдалану индустриясын қалыптастыру;
12)      "ақылды" контейнерлер мен қоқыс жинағыштарды, сұрыптауға арналған роботтандырылған жүйелерді, мамандандырылған мобильді қосымшаларды, есепке алу және талдау жүйелерін, бағдарламалық қамтамасыз етуді қоса алғанда, қалдықтарды өңдеуге арналған смарт-технологиялар мен жабдықтарды белсенді пайдалану;
13)      биологиялық ыдырайтын қалдықтарды өңдеу үшін ҮҚТ-ны қолдану;
14)      өнімді, компост, қордаланудың энергетикалық ресурстарын (биогаз, электр энергиясы) ала отырып, қалдықтарды кәдеге жарату және қайта өңдеу объектілерін салу;
15)      қалдықтарды азайту үшін экономикалық ынталандырулар әзірлеу, қайталама ресурстарды/қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша инфрақұрылымды белсенді қалыптастыру;
16)      қайталама ресурстарды/қалдықтарды басқару бөлігінде экологиялық мәдениетті дамыту.
89.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағында кедергілерді жою және биоалуантүрлілікті сақтау мақсатында биоалуантүрлілік объектілерінің жағдайын бағалау және түгендеу жөніндегі шараларды іске асыру, биоалуантүрлілікті басқару жөніндегі іс-шараларды әзірлеу қажет.
Стратегиялық және салалық жоспарлау үшін аумақтық шектеулерді айқындау, сондай-ақ Батыс өңірдің өңіраралық схемасы шеңберінде экожүйелерді сақтау және тиімді басқару мақсатында Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағының табиғи-экологиялық қаңқасы әзірленді.
Өңір аумағының табиғи-экологиялық қаңқасын дамыту және биоалуантүрлілікті сақтау мақсатында мыналар көзделеді:
бірінші кезең:

2) ликвидация всех исторических отходов в регионе;
3) обеспечение доли охвата населения услугами по сбору и вывозом коммунальных отходов в населенных пунктах областей региона с учетом экологической и экономической целесообразности;
4) обеспечение раздельного сбора отходов в полном объеме в населенных пунктах областей региона;
5) увеличение доли полигонов ТБО в регионе, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам;
6) ликвидация открытого захоронения отходов, увеличение доли перерабатываемых и компостируемых отходов, ускоренного внедрения полного охвата сбором и сортировкой в целях снижения общего объема выбросов парниковых газов в секторе отходов;
7) ликвидация всех незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты, а также разработка планов по минимизации образования новых стихийных свалок;
8) увеличение доли переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных;
9) развитие инновационных технологий по утилизации и переработке отходов;
10) модернизация действующих производств с внедрением ресурсосберегающих и малоотходных технологий, использованию вторичных материальных ресурсов.
11) формирование индустрии утилизации и вторичного использования отходов производства и потребления;
12) активное использование смарт-технологий и оборудования для обращения с отходами, включая "умные" контейнеры и мусоросборщики, роботизированные системы для сортировки, специализированные мобильные приложения, системы учета и аналитики, программное обеспечение;
13) применение НДТ для переработки биологически разлагаемых отходов;
14) строительство объектов по утилизации и переработке отходов с получением продукции, энергетических ресурсов (биогаз, электричество), компоста;
15) разработка экономических стимулов для минимизации отходов, активное формирование инфраструктуры по сбору и переработке вторичных ресурсов/отходов;
16) развитие экологической культуры в части управления вторичными ресурсами/отходами.
89. В целях устранения барьеров и сохранения биоразнообразия на территории Западного региона Республики Казахстан необходима реализация мер по оценке состояния и инвентаризации объектов биоразнообразия, разработка мероприятий по управлению биоразнообразием.
В целях определения территориальных ограничений для стратегического и отраслевого планирования, а также сохранения и эффективного управления экосистемами в рамках Межрегиональной схемы Западного региона разработан природно-экологический каркас территории Западного региона Республики Казахстан.
В целях развития природно-экологического каркаса территории региона и сохранения биоразнообразия предусматривается:
первый этап:

1)      Терескент кластерімен (Ақтөбе облысы) "Кіші Борсық" мемлекеттік табиғи қаумалын құру;
2)      "Қарғалы" мемлекеттік өңірлік табиғи паркін құру (Ақтөбе облысы);
3)      "Мұғалжар" мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Ақтөбе облысы);
4)      Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы мен Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы (Ақтөбе облысы) арасында экологиялық дәліз құру;
5)      Тасшағыл мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Атырау облысы);
6)      Балбұлақ мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Атырау облысы);
7)      "Жайық өзенінің жайылмасы" мемлекеттік табиғи резерватын құру (Батыс Қазақстан облысы);
8)      Еменжар мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Батыс Қазақстан облысы);
9)      Айрықты табиғи қаумалын (Сұлтан-Епе, Ханга-Баба, Суара, Айрықты учаскелері) құру (Маңғыстау облысы);
10)      Түйесу қорық аймағын құру (Маңғыстау облысы);
есептік мерзім:
1)      "Үлкен Борсық" мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Ақтөбе облысы);
2)      Индер мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Атырау облысы);
3)      Қараағаш мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Батыс Қазақстан облысы);
4)      Маңғыстау қорық аймағын құру (Маңғыстау облысы);
5)      республикалық маңызы бар негізгі орнитологиялық аумақтарды Қазақстан Республикасы табиғи-қорық қорының тізбесіне қосу: Ойыл өзені және Тайсойған құмдары, Еділ сағасының қазақстандық бөлігі, Жамбай (Атырау облысы), Қамыс-Самар көлдері, Шалқар көлі, Еменжар мемлекеттік табиғи қаумалын (Батыс Қазақстан облысы) құру, Үстірт жонының солтүстік-батыс шыңы, Ақтау, Үстірт жонының батыс шыңы (Маңғыстау облысы);
болжамды кезең:
1)      "Сағыз" мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Ақтөбе облысы);
2)      "Шерқала" мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Ақтөбе облысы);
3)      "Ақтолағай" мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Ақтөбе облысы);
4)      Баянас мемлекеттік табиғи қаумалын құру (Батыс Қазақстан облысы);
5)      республикалық маңызы бар негізгі орнитологиялық аумақтарды Қазақстан Республикасының табиғи-қорық қорының тізбесіне қосу: Жем өзенінің төменгі ағысы, Жайық өзенінің сағасы (Атырау облысы), Саршығанақ көлі (Батыс Қазақстан облысы), Қауынды ойпаты, Басғұрлы-Жазғұрлы ойпаты, Қаракөл көлі (Маңғыстау облысы).
6)      Қазақстан Республикасының Батыс өңіріндегі ЕҚТА-ның болжамды алаңын 2030 жылға қарай 6 511,6 мың гектарға (өңір аумағының 8,8%-ы),
2040 жылға қарай 10 069,3 мың гектарға (13,7%), 2050 жылға қарай
10 749,3 мың гектарға (14,6%) дейін жеткізу жоспарлануда.

1) создание государственного природного заказника "Малые Барсуки" с кластером Терескентский (Актюбинская область);
2) создание государственного регионального природного парка "Каргалинский" (Актюбинская область);
3) создание государственного природного заказника "Мугалжары" (Актюбинская область);
4) создание экологического коридора между государственным природным заповедником Барсакельмес и Устюртским государственным природным заповедником (Актюбинская область);
5) создание Тасшыгылского государственного природного заказника (Атырауская область);
6) создание Балбулакского государственного природного заказника (Атырауская область);
7) создание государственного природного резервата "Пойма реки Урал" (Западно-Казахстанская область);
8) создание Еменжарского государственного природного заказника (Западно-Казахстанская область);
9) создание Айрыктинского природного заказника (участки Султан-Епе, Ханга-Баба, Суара, Айрыкты) (Мангистауская область);
10) создание Туйесуйской заповедной зоны (Мангистауская область).
расчетный срок:
1) создание государственного природного заказника "Большие Барсуки" (Актюбинская область);
2) создание Индерского государственного природного заказника (Атырауская область);
3) создание Караагашского государственного природного заказника (Западно-Казахстанская область);
4) создание Мангистауской заповедной зоны (Мангистауская область);
5) включение ключевых орнитологических территорий республиканского значения в перечень природно-заповедного фонда Республики Казахстан: река Уил и пески Тайсойган, казахстанская часть дельты Волги, Жамбай (Атырауская область), Камыш-Самарские озера, озеро Шалкар, создание Еменжарского государственного природного заказника (Западно-Казахстанская область), северо-западный чинк плато Устюрт, западный чинк плато Устюрт, Актау (Мангистауская область);
прогнозный период:
1) создание государственного природного заказника "Сагыз" (Актюбинская область);
2) создание государственного природного заказника "Шеркала" (Актюбинская область);
3) создание государственного природного заказника "Актологай" (Актюбинская область);
4) создание Баянасского государственного природного заказника (Западно-Казахстанская область);
5) включение ключевых орнитологических территорий республиканского значения в перечень природно-заповедного фонда Республики Казахстан: низовья реки Жем, дельта реки Жайык (Атырауская область), озеро Саршыганак (Западно-Казахстанская область), впадина Каунды, впадина Басгурлы-Жазгурлы, озеро Караколь (Мангистауская область).
6) ориентировочную площадь ООПТ Западного региона Республики Казахстан планируется довести к 2030 году до 6 511,6 тысяч гектаров (8,8% территории региона), к 2040 году – до 10 069,3 тысячи гектаров (13,7%), к 2050 году – до 10 749,3 тысячи гектаров (14,6%).

7)      Бұдан басқа, мәртебені арттыру жағына қарай заңды тұлға (қаумалдар, табиғат ескерткіштері және т.б.) мәртебесінсіз қолданыстағы ЕҚТА мәртебесін бағалау және қайта қарау, сондай-ақ көрсетілген санатқа барлық негізгі орнитологиялық аумақтарды енгізу есебінен мемлекеттік табиғи қаумалдар құру ұсынылады.
Биоалуантүрлілікті сақтаудың қосымша шараларына мыналар жатады:
1)      облыстардың әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді жоспарларына, облыстардың ормандарды молықтыру және орман өсірудің кешенді жоспарларына сәйкес өңір облыстарында орманды қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
2)      аудандар мен облыстар аумағының орман деңгейін арттыру;
3)      Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан және Маңғыстау облыстары әкімдіктерінің ормандарды түгендеуді жүргізуі;
4)      2030 жылға дейін өңір облыстарында мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде өнеркәсіптік плантациялар мен орман көшеттерін құру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыру;
5)      Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан облыстары әкімдіктерінің Жайық өзені бассейндерінің су жинау алаңдарының ормандылығын ұлғайту жөніндегі іс-шараларды жыл сайын өткізуі;
6)      жыл сайын орманмен көмкерілген аумақ алаңының үлесін ұлғайту бойынша іс-шаралар өткізу және облыс әкімдіктерінің олардың сақталуын қамтамасыз етуі;
7)      орманды қалпына келтіру және орман өсіру бойынша жүргізілетін іс-шараларды қатаң есепке алуды және бақылауды қамтамасыз ету;
8)      ормандардың экологиялық және ресурстық әлеуетін, олардың биологиялық алуантүрлілігін қалпына келтіру;
9)      орманды қалпына келтіру және орман өсіру есебінен Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің бағалы орман алқаптарын сақтау, орман қорының жағдайын жақсарту;
10)      ормандардың санитариялық жағдайын жақсартуды және ормандарды заңсыз кесуден және өрттен қорғауды қамтамасыз ету;
11)      кейіннен орман өсіре отырып, бұзылған жерлерді қалпына келтіру; қорғайтын және пайдаланылатын ормандарды пайдаланудың жол берілетін режимдерін сақтау;
12)      ормандарға рекреациялық жүктемелерді реттеу;
13)      қорғайтын (эрозияға қарсы, жыра-арқалық, егістікті қорғау, су қорғау) орман екпелерінің алаңын ұлғайту.
Өңірдің елді мекендерінде жасыл желектерді қорғау мақсатында мыналар ұсынылады:
1)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларының айналасында жасыл белдеулер құру;
2)      аудан орталықтарын қоса алғанда, Алға, Қандыағаш, Ембі, Жем, Темір, Хромтау, Шалқар (Ақтөбе облысы), Құлсары (Атырау облысы), Ақсай (Батыс Қазақстан облысы), Жаңаөзен, Форт-Шевченко (Маңғыстау облысы) қалаларының айналасында жасыл белдеулер құру;

7) Кроме того, предлагается проведение оценки и пересмотр статуса существующих ООПТ без статуса юридического лица (заказников, памятников природы и прочее) в сторону повышения статуса, а также создание государственных природных заказников за счет включения в указанную категорию всех ключевых орнитологических территорий.
Дополнительные мероприятия по сохранению биоразнообразия включают:
1) проведение лесовосстановительных работ в областях региона в соответствии с комплексными планами социально-экономического развития областей, комплексными планами воспроизводства лесов и лесоразведения областей;
2) повышение уровня лесистости территории районов и областей;
3) проведение акиматами Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской и Мангистауской областей по инвентаризации лесов;
4) реализация пилотных проектов по созданию промышленных плантаций и лесных питомников на основе государственно-частного партнерства в областях региона до 2030 года;
5) ежегодное проведение мероприятий по увеличению лесистости водосборных площадей бассейнов рек Жайык акиматами Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской областей;
6) ежегодное проведение мероприятий по увеличению доли площади территории, покрытой лесом и обеспечение их сохранности акиматами областей региона;
7) обеспечение строгого учета и контроля за проводимыми мероприятиями по лесовосстановлению и лесоразведению;
8) восстановление экологического и ресурсного потенциала лесов, их биологического разнообразия;
9) сохранение ценных лесных массивов, улучшение состояния лесного фонда Западного региона Республики Казахстан за счет лесовосстановления и лесоразведения;
10) обеспечение улучшения санитарного состояния лесов и охраны лесов от незаконных рубок и пожаров;
11) восстановление нарушенных земель с последующим лесоразведением; соблюдение допустимых режимов использования защитных и эксплуатационных лесов;
12) регулирование рекреационных нагрузок на леса;
13) увеличение площади защитных (противоэрозионных, овражно-балочных, полезащитных, водоохранных) лесонасаждений.
В целях охраны зеленых насаждений в населенных пунктах региона предлагается:
1) создание зеленых зон вокруг городов Актобе, Атырау, Уральск, Актау;
2) создание зеленых поясов вокруг городов Алга, Кандыагаш, Эмба, Жем, Темир, Хромтау, Шалкар (Актюбинская область), Кульсары (Атырауская область), Аксай (Западно-Казахстанская область), Жанаозен, Форт-Шевченко (Мангистауская область), включая районные центры;

3)      өңірдің ірі мұнай өндіруші компанияларының көгалдандыру жұмыстарын жүргізуі;
4)      өнеркәсіптік кәсіпорындардың айналасындағы санитарлық қорғау аймақтарын көгалдандыру көлемін ұлғайту;
5)      халықтың жалпыға ортақ пайдаланатын жасыл желектермен қамтамасыз етілу деңгейін нормативтік мәндерге дейін арттыру;
6)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің қалаларында әртүрлі мақсаттағы көгалдандырылған аумақтардың үлес салмағын нормативтік
40% деңгейге дейін жеткізу;
7)      жалпыға ортақ пайдаланылатын жасыл желектерді реконструкциялау, саябақтар мен шағын бақтарды абаттандыру;
8)      жасыл желектерді күту бойынша агротехникалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
9)      рекреациялық игерудің әртүрлі дәрежедегі аймақтарын бөле отырып, көгалдандырылған аумақтарды ландшафттық-жоспарлы аймақтарға бөлу;
10)      жасыл екпелердің сапалық-түр құрылымын жетілдіру;
11)      өтемдік көгалдандыруды жүргізу үшін учаскелерді айқындау, жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарға шектеулер мен сервитуттарды белгілеу және бекіту;
12)      көгалдандыру объектілерін есепке алуды және түгендеуді жүргізу, қалалық жасыл екпелер тізілімдерін құру;
13)      жергілікті атқарушы органдар мен мемлекеттік табиғат қорғау қызметтерін тарта отырып, жасыл екпелердің қорғалуын бақылау.
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі іс-шараларға мыналар жатады:
1)      жыл сайын табиғат қорғау және қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу және сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерінің популяцияларына мониторинг жүргізу;
2)      жануарлар дүниесі объектілерінің көбеюінің, қоректенуінің, демалуының және олардың көші-қон жолдарының тұрақты жағдайларын қамтамасыз ету;
3)      аумақтар мен акваториялардың қорғаныш учаскелеріне қол сұғылмауын қамтамасыз ету;
4)      аңшылық шаруашылықтарында аңшылық жануарлар түрлерінің және су айдындарындағы су биологиялық ресурстарының сақталуын және өсімін молайтуды қамтамасыз ету;
5)      дәстүрлі таралуы кезінде жануарлар түрлерінің тіршілікке қабілетті популяциясын қолдау.
90.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы – тіршілік ету ортасы факторларының адамға зиянды әсері жоқ және оның өмір сүруінің қолайлы жағдайлары қамтамасыз етілетін халықтың денсаулық жағдайы.
Инфекциялық және паразиттік аурулар кезіндегі эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар кешені объектілерді ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтитын бекітілген санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес орындалуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағындағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі негізгі жобалық ұсыныстарға мыналар жатады:

3) проведение озеленительных работ крупными нефтедобывающими компаниями региона;
4) увеличение объемов озеленения зон санитарной охраны вокруг промышленных предприятий;
5) повышение уровня обеспеченности населения зелеными насаждениями общего пользования до нормативных значений;
6) доведение удельного веса озелененных территорий различного назначения в городах Западного региона Республики Казахстан до нормативного уровня в 40%;
7) реконструкция существующих зеленых насаждений общего пользования, благоустройство парков и скверов;
8) проведение комплекса агротехнических мероприятий по уходу за зелеными насаждениями;
9) ландшафтно-планировочное зонирование озелененных территорий с выделением зон различной степени рекреационного освоения;
10) совершенствование качественно-видовой структуры зеленых насаждений;
11) определение участков для проведения компенсационного озеленения, установление и утверждение ограничений и сервитутов озелененных территорий общего пользования;
12) проведение учета и инвентаризации объектов озеленения, создание реестров городских зеленых насаждений;
13) контроль за охраной зеленых насаждений с привлечением местных исполнительных органов и государственных природоохранных служб.
Мероприятия по охране животного мира включают:
1) ежегодное проведение природоохранных и восстановительных мероприятий и мониторинг популяций редких и исчезающих видов животных;
2) обеспечение стабильных условий размножения, нагула, отдыха объектов животного мира и путей их миграции;
3) обеспечение неприкосновенности защитных участков территорий и акваторий;
4) обеспечение сохранения и воспроизводства охотничьих видов животных в охотхозяйствах и водных биологических ресурсов в водоемах;
5) поддержание жизнеспособных популяций видов животных на протяжении их традиционного распространения.
90. Мероприятия по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия территории Западного региона Республики Казахстан
Санитарно-эпидемиологическое благополучие населения – состояние здоровья населения, при котором отсутствует вредное воздействие факторов среды обитания на человека и обеспечиваются благоприятные условия его жизнедеятельности.
Комплекс противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий при инфекционных и паразитарных заболеваниях должен выполняться в соответствии с утвержденными санитарными правилами и гигиеническими нормативами, включающими также санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов.
К основным проектным предложениям по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации на территории Западного региона Республики Казахстан относятся:

1)      коронавирустық инфекцияның (COVID-19) таралу қаупінің туындауының алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
2)      инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен жаппай таралуының алдын алу жөніндегі шараларды іске асыру;
3)      вакцинацияланбаған және бұрын ауырмаған балаларды, тәуекел топтарын және 35 жасқа дейінгі ересектерді халықтың нысаналы тобының эпидемиологиялық көрсеткіштері бойынша қызылшаға қарсы жоспарлы вакцинациялаумен және жоспардан тыс иммундаумен қамту;
4)      облыстардың және өңір аумағының шекараларын аса қауіпті және карантиндік инфекциялардың әкелінуінен және таралуынан қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
5)      эпизоотия туындауы мүмкін өңір облыстарының елді мекендерінде эпизоотияға қарсы және эпифитотқа қарсы іс-шаралар жүргізу;
6)      өңір аумағында сібір жарасының таралуына жол бермеу бойынша профилактикалық іс-шаралар жүргізу;
7)      эпидемияға қарсы іс-шараларды, бірінші кезекте, оба, туляремия, сондай-ақ бруцеллез, аусыл, іш сүзегі, тырысқақ ауруларының эпизоотиялық ошақтары белсенді болатын аймақтарда орналасқан елді мекендерде әзірлеу;
8)      санитариялық-эпидемиологиялық ахуалдың мониторингі жүйелерін одан әрі жетілдіру;
9)      тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін тұрақты және жедел бақылауды қамтамасыз ету;
10)      өңірді Кеден одағының техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін тауарлар мен өнімдерді өңір аумағына әкелуден және өткізуден қорғау;
11)      өнеркәсіптік кәсіпорындар мен объектілерде кәсіптік аурулар мен уланулардың туындау қаупін жою және азайту жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және жүргізу;
12)      өнеркәсіптік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарын жобалау және абаттандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
13)      бекітілген қорлары бар ауызсу сапасындағы жерасты суларын барынша пайдалана отырып, сумен жабдықтау жүйелерін жаңғырту және жерүсті көздерінен суды ауызсу мақсаттары үшін орталықтандырылмаған пайдалануды болдырмау;
14)      өңірдің елді мекендерінде су бұру объектілерін салу және реконструкциялау;
15)      ауыз су және рекреациялық мақсаттарда пайдаланылатын су объектілеріне, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру объектілеріне теріс әсер ету көздерін бақылауды күшейту;
16)      ауыз сумен жабдықтау көздерін санитариялық-қорғаныш аймақтарын ұйымдастыру, санитариялық-қорғаныш аймақтарының жобаларын әзірлеу;
17)      Ресей Федерациясымен, Түрікменстанмен және Өзбекстанмен шекарада санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды күшейту;

1) проведение санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению возникновения угрозы распространения коронавирусной инфекции (COVID-19);
2) реализация мер по предупреждению возникновения и массового распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
3) охват детского населения, групп риска и взрослых до 35 лет, не привитых и не болевших ранее, плановой вакцинации и внеплановой иммунизации против кори по эпидемиологическим показаниям целевой группы населения;
4) проведение работ по защите границ областей и территории региона от завоза и распространения особо опасных и карантинных инфекций;
5) проведение противоэпизоотических и противоэпифитотических мероприятий в населенных пунктах областей региона, в которых возможно возникновение эпизоотий;
6) проведение профилактических мероприятий по недопущению распространения сибирской язвы на территории региона;
7) разработка противоэпидемических мероприятий, в первую очередь, в населенных пунктах, находящихся в зоне активно действующих эпизоотических очагов чумы, туляремии, а также очагов бруцеллеза, ящура, брюшного тифа, холеры;
8) дальнейшее совершенствование систем мониторинга санитарно-эпидемиологической ситуации;
9) обеспечение постоянного и оперативного контроля качества и безопасности пищевых продуктов;
10) защита территории от ввоза и реализации на территории региона товаров и продукции, не соответствующих требованиям технических регламентов Таможенного союза;
11) организация и проведение на промышленных предприятиях и объектах комплекса мероприятий по устранению и снижению риска возникновения профессиональных заболеваний и отравлений;
12) проведение работ по проектированию и благоустройству санитарно-защитных зон промышленных объектов;
13) модернизация систем водоснабжения с максимальным использованием подземных вод питьевого качества с утвержденными запасами и исключение децентрализованного использования для питьевых целей воды из поверхностных источников;
14) строительство и реконструкция объектов водоотведения в населенных пунктах региона;
15) усиление контроля за источниками негативного воздействия на водные объекты, используемых в питьевых и рекреационных целях, а также объектами водоснабжения и водоотведения;
16) организация зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения, разработка проектов зон санитарной защиты;
17) усиление санитарно-эпидемиологического надзора на границе с Российской Федерацией, Туркменистаном и Узбекистаном;

18)      қоршаған ортаның санитариялық жағдайын жақсарту мақсатында қалалық және ауылдық елді мекендерді барынша көгалдандыру;
19)      сақтау орындарын қысқарту және ТҚҚ полигондарын экологиялық талаптар мен санитариялық қағидаларға сәйкес келтіру;
20)      салауатты тамақтану мәдениетін насихаттауды, алкоголизм мен нашақорлықтың профилактикасын, темекі мен құрамында никотин бар өзге де өнімдерді тұтынуға қарсы іс-қимылды қоса алғанда, халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
91.      Тарихи-мәдени мұра объектілерін және табиғат ескерткіштерін қорғау
Бірегей табиғи кешендерді, облыстар аумағының мәдени мұрасын, тарихи және мәдени ландшафттарды, тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау және ұтымды пайдалану Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық жоспарлаудың басты мақсаттарының бірі болып табылады.
Қазақстан Республикасының Батыс өңірі аумағындағы табиғат, тарих және мәдениет объектілерін, табиғатты сақтауға бағытталған негізгі ұсыныстарға мыналар жатады:
1)      мемлекеттік табиғат ескерткіштерінің аумақтарында мемлекеттік табиғи ескерткіштердің сақталуын бұзуға әкеп соғатын кез келген қызметке тыйым сала отырып, мемлекеттік табиғи қорықтарды қорғау режимінің түріне сәйкес белгіленген қорықтық қорғау режимін сақтау;
2)      мемлекеттік табиғат ескерткіштерінің аумақтарында осы салада мамандандырылған ұйымдар әзірлеген жобаларға сәйкес оларды сақтау және қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
3)      мәдени мұра объектілерін сақтау және тиісінше пайдалану мүдделерін ескере отырып, аумақтық-жоспарлау және қала құрылысы қызметін реттеу;
4)      Қазақстан Республикасының Батыс өңірі облыстарының тарихи-мәдени қаңқасын қалыптастыру, аумақтарды пайдаланудың ерекше жағдайлары бар тарихи-мәдени орталықтар мен аймақтарды бөлу;
5)      заңнама талаптарын ескере отырып, мемлекеттің қорғауындағы тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғауды жетілдіру;
6)      ғылыми-реставрациялау жұмыстары жүргізілген республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің үлесін республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің жалпы санынан 2030 жылға қарай 40%-ға дейін ұлғайту;
7)      ЮНЕСКО-ның бүкіләлемдік мұра тізіміне (ағылшынша UNESCO; United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) Ұлы Жібек жолы учаскесінің: Қызыл-қала, Сарайшық және Жайық қалашықтарын қамтитын Еділ-Каспий дәлізінің (Атырау облысы) мәдени мұра материалдық ескерткішін енгізу;
8)      ЮНЕСКО-ның бүкіләлемдік мұра тізіміне Маңғыстау облысының тарихи-мәдени мұра объектілері – Бекет-ата (Оғланды), Қараман-ата, Шақпақ-ата, Шопан-ата және Сұлтан-Епе мешіттерін қамтитын Маңғышлақ түбегінің жартасты мешіттерінің мәдени мұра материалдық ескерткішін, Үстірт: табиғи ландшафт және арандар мәдени мұра ескерткішін қосу (Үстірт қорығы);

18) максимальное озеленение городских и сельских населенных пунктов в целях улучшения санитарного состояния окружающей среды;
19) сокращение мест складирования и приведение полигонов ТБО в соответствие экологическим требованиям и санитарным правилам;
20) формирование здорового образа жизни населения, включая популяризацию культуры здорового питания, профилактику алкоголизма и наркомании, противодействие потреблению табака и иной никотиносодержащей продукции.
91. Охрана объектов историко-культурного наследия и памятников природы
Сохранение и рациональное использования уникальных природных комплексов, культурного наследия территории областей, исторических и культурных ландшафтов, памятников истории и культуры является одной из главных целей территориального планирования Западного региона Республики Казахстан.
К основным предложениям, направленным на сохранение объектов природы, истории и культуры, природы на территории Западного региона Республики Казахстан, будут относиться:
1) соблюдение на территориях государственных памятников природы установленного заповедного режима охраны, соответствующего виду режима охраны государственных природных заповедников, с запрещением любой деятельности, влекущей к нарушению сохранности государственных памятников природы;
2) проведение на территориях государственных памятников природы мероприятий по их сохранению и восстановлению в соответствии с проектами, разработанными организациями, специализирующимися в этой области;
3) регулирование территориально-планировочной и градостроительной деятельности с учетом интересов сохранения и надлежащего использования объектов культурного наследия;
4) формирование историко-культурного каркаса областей Западного региона Республики Казахстан, выделение историко-культурных центров и зон с особыми условиями использования территорий;
5) совершенствование охраны объектов историко-культурного наследия, находящихся под охраной государства с учетом требований законодательства;
6) увеличение доли памятников истории и культуры республиканского значения, на которых проведены научно-реставрационные работы, от общего количества памятников истории и культуры республиканского значения до 40% к 2030 году;
7) включение в список Всемирного наследия ЮНЕСКО (англ. UNESCO; United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) материального памятника культурного наследия участка Великого шелкового пути: Волго-Каспийского коридора, включающего городища Кызыл-Кала, Сарайчик и Жайык (Атырауская область);
8) включение в список Всемирного наследия ЮНЕСКО объектов историко-культурного наследия Мангистауской области – материального памятника культурного наследия скальных мечетей полуострова Мангышлак, включающих мечети Бекет-ата (Огланды), Караман-ата, Шакпак-ата, Шопан-ата и Султан-Эпе, памятника культурного наследия Устюрт: природный ландшафт и араны (Устюртский заповедник);

9)      республиканың бай мәдени және тарихи мұрасына назар аудара отырып, ежелгі Сарайшық қаласының аумағында ашылған "Сарайшық" сапар-орталығының жұмысын танымал ету, ішкі және сырттан келу туризмін жандандыру (Атырау облысы);
10)      археологиялық жұмыстарды жүргізу алаңын 100 шаршы метрге дейін ұлғайта отырып, болашақта объектіні ашық аспан астындағы мұражайға айналдыра отырып, Сарайшық ежелгі қалашығын зерттеуді жалғастыру (Атырау облысы);
11)      негізінен қаланың ескі бөлігінде шоғырланған Орал қаласының бірегей тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау;
12)      қаланың сәулет мұрасын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында Орал қаласының тарихи-сәулет тірек жоспарын Орал қаласының бас жоспарына енгізе отырып іске асыру;
13)      жартастағы петроглифтерді зерделеу, сақтау бойынша зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және оларды консервациялау жөніндегі іс-шаралар (Маңғыстау облысы);
14)      Қызылқала, Кетікқала (Маңғыстау облысы) ортағасырлық қалаларына жүргізілген археологиялық зерттеулердің нәтижелері бойынша ескерткіштерді консервациялау және мұражайландыру жөніндегі жобаны іске асыру;
15)      Ұлы Жібек жолы бойында орналасқан Құсшы ата, Қосқұдық керуен-сарайларында және Қарақабақ ортағасырлық қалашығында (Маңғыстау облысы) ғылыми-зерттеу және археологиялық қазба жұмыстарын жүргізу;
16)      әрбір аудан бойынша тарихи-мәдени мұра ескерткіштерінің жиынтығын жасау мақсатында Маңғыстау облысының аудандары бойынша кешенді экспедициялар өткізу;
17)      Ақтау қаласында ашық аспан астындағы мұражайы бар кең саябақ аймағын құру, онда тарихи-хронологиялық тәртіпте осы өлкенің тас сәулетінің негізгі үлгілері ұсынылатын болады;
18)      бірегейлігін ескере отырып, Ақтөбе қаласының символдық объектілерін, брендін, ландмаркаларын және символдық қалалық объектілерін құру, мәдениет ескерткіштерін, мұражайлар мен туристік бағдарларды дамыту;
19)      Ақтөбе, Атырау, Орал, Ақтау қалаларының мәдени және тарихи мұра объектілерін сақтау, мәдени мұра объектілерінің (тарих және мәдениет ескерткіштерінің) аумағын жайластыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
20)      Ақтөбе, Алға, Жем, Қандыағаш, Темір, Хромтау, Шалқар, Ембі (Ақтөбе облысы), Атырау, Құлсары (Атырау облысы), Орал, Ақсай (Батыс Қазақстан облысы), Ақтау, Форт-Шевченко, Жаңаөзен (Маңғыстау облысы) қалаларында және өңірдің облыстарының аудандарында ескерткіштерді қалпына келтіру, жөндеу, консервациялау, аумақты абаттандыру;
21)      тарихи-мәдени мұраларын сақтау арқылы тарихи орталықтар ретіндегі өңір қалаларының мәдени-туристік тартымдылығын дамыту, оның ішінде тарих және мәдениет ескерткіштерінде жөндеу-реставрациялау жұмыстарын жүргізу;

9) популяризация работы визит-центра "Сарайшык", открытого на территории древнего города Сарайшык, с привлечением внимания к богатому культурному и историческому наследию республики, активизации въездного и внутреннего туризма (Атырауская область);
10) продолжение исследования древнего городища Сарайшык с увеличением площади проведения археологических работ до 100 квадратных метров с превращением объекта в будущем в музей под открытым небом (Атырауская область);
11) сохранение уникальных объектов историко-культурного наследия города Уральска, сосредоточенных в основном в старой части города;
12) реализация историко-архитектурного опорного плана города Уральска с включением его в генеральный план Уральска в целях обеспечения сохранения архитектурного наследия города;
13) организация исследовательских работ по изучению, сохранению наскальных петроглифов и мероприятия по их консервации (Мангистауская область);
14) реализация проекта по консервации и музеефикации памятников по результатам проведенных археологических исследований средневековых гордищ Кызылкала, Кетиккала (Мангистауская область);
15) проведение научно-исследовательских и археологических раскопок в расположенных вдоль Великого Шелкового пути караван-сараев Кусшы-ата, Коскудык и средневекового городка Каракабак (Мангистауская область);
16) проведение комплексных экспедиций по районам Мангистауской области с целью создания свода памятников историко-культурного наследия по каждому району;
17) создание в городе Актау обширной парковой зоны с музеем под открытым небом, где в историко-хронологическом порядке будут представлены основные образцы каменного зодчества этого края;
18) создание знаковых объектов-символов, бренда города Актобе с учетом его идентичности, лэндмарков и знаковых городских объектов, развитие памятников культуры, музеев и туристских маршрутов;
19) проведение работ по сохранению объектов культурного и исторического наследия, обустройство территории объектов культурного наследия (памятников истории и культуры) городов Актобе, Атырау, Уральска, Актау;
20) реставрация, ремонт, консервация памятников, благоустройство территории в городах Актобе, Алга, Жем, Кандыагаш, Темир, Хромтау, Шалкар, Эмба (Актюбинская область), Атырау, Кульсары (Атырауская область), Уральск, Аксай (Западно-Казахстанская область), Актау, Форт-Шевченко, Жанаозен (Мангистауская область) и в районах областей региона;
21) развитие культурно-туристической привлекательности городов региона, как исторических центров посредством сохранения их историко-культурного наследия, в том числе проведение ремонтно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;

22)      мәдени мұра объектілерінің сақталуын және функционалдық пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін қажетті инфрақұрылымды – жөндеу-реставрациялау базасын, көлікті, байланысты, инженерлік жабдықтауды дамыту;
23)      оларды қорғауды қамтамасыз ету мақсатында халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафттар аймақтарының жобаларын әзірлеу;
24)      тарихи, мәдени құндылығы не қорғалатын ландшафтық объектілері бар елді мекендерде олардың тарихи жоспарлау құрылымын, ауқымы мен сәулеттік келбетінің ерекшелігін сақтауды қамтамасыз ету, тарихи аймақтарды кешенді реконструкциялау және регенерациялау бағдарламалары мен жобаларын әзірлеу және жүзеге асыру;
25)      өңірдің тарихи-мәдени мұра объектілерін мұражайландыру және музей-қорықтар экспозициясын кезең-кезеңімен жаңарту;
26)      өңірдің киелі объектілерінің инфрақұрылымын дамыту;
27)      тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау және есепке алу, археология ескерткіштерінің шекараларын айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізу, археологиялық барлау және қазба жұмыстарын жүргізу;
28)      халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу;
29)      тарихи-мәдени мұра объектілерін мемлекеттік есепке қою және алдын ала есепке алу тізіміне енгізу;
30)      тарих және мәдениет, табиғат ескерткіштерінің өңірлік ақпараттық деректер қорын және әртүрлі деңгейдегі қорларды цифрлық форматта құру;
31)      Ақтөбе, Атырау, Орал және Ақтау қалаларындағы тарихи-мәдени мұра объектілерінде QR-кодтарды белгілеу;
32)      қасиетті және көрнекті орындар бойынша өлкетану экспедицияларын, киелі орындарды абаттандыру жұмыстарын жүргізу;
33)      өңірде тарихи-археологиялық және экологиялық туризмді дамыту.
2-параграф. Аумақты табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау жөніндегі негізгі шаралар және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар
92.      Қазақстан Республикасының Батыс өңірінің аумағында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және халықты оларды қорғау мақсатында жобада төтенше жағдайлардың туындау қаупін барынша азайтуға, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, материалдық шығындардың мөлшерін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық-профилактикалық және инженерлік-техникалық іс-шаралар көзделген (осы Өңіраралық схемаға 25-қосымша).
Аумақтарды дамытудың негізгі бағыттары және төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі инженерлік-техникалық іс-шаралар бойынша мыналар ұсынылады:

22) развитие инфраструктуры, необходимой для обеспечения сохранности и функционального использования объектов культурного наследия – ремонтно-реставрационной базы, транспорта, связи, инженерного оборудования;
23) разработка проектов охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемых природных ландшафтов памятников истории и культуры международного, республиканского и местного значения в целях обеспечения их охраны;
24) обеспечение в населенных пунктах, имеющих историческую, культурную ценность, либо охраняемые ландшафтные объекты, сохранение их исторической планировочной структуры, масштабности и своеобразия архитектурного облика, с разработкой и осуществлением программ и проектов комплексной реконструкции и регенерации исторических зон;
25) музеефикация объектов историко-культурного наследия региона и поэтапное обновление экспозиции музеев-заповедников;
26) развитие инфраструктуры сакральных объектов региона;
27) проведение работ по выявлению и учету объектов историко-культурного наследия, определению границ памятников археологии, проведение археологических разведок и раскопок;
28) проведение археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения;
29) постановка на государственный учет и включение в список предварительного учета объектов историко-культурного наследия;
30) создание региональной информационной базы данных памятников истории и культуры, природы и баз разного уровня в цифровом формате;
31) установление QR-кодов на объектах историко-культурного наследия в городах Актобе, Атырау, Уральске и Актау;
32) проведение краеведческих экспедиций по святым и знаковым местам, работ по благоустройству сакральных мест;
33) развитие историко-археологического и экологического туризма в регионе.
Параграф 2. Основные меры по защите территории от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и мероприятиям по гражданской обороне
92. В целях предупреждения и защиты населения от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Западного региона Республики Казахстан проектом предусмотрены организационно-профилактические и инженерно-технические мероприятия, направленные на максимально возможное уменьшение риска возникновения чрезвычайных ситуаций, сохранение жизни и здоровья людей, снижение размеров материальных потерь (приложение 25 к настоящей Межрегиональной схеме).
По основным направлениям развития территорий и инженерно-техническим мероприятиям по предупреждению чрезвычайных ситуаций рекомендуются:

93.      Батыс өнірдің газ, мұнай өндіру аумақтарында жер сілкінісі кезінде тербелістер жазбасын алу үшін жаңа сейсмикалық станциялар мен қозғалыстарды тіркеу пункттерін ашу, сейсмикалық қауіпті аудандарында сейсмологиялық мониторинг жүргізу.
94.      Аумақтарды су тасқынынан, су басудан қорғау жөніндегі іс-шаралар:
1)      гидрометеорологиялық мониторинг желісін дамыту және жаңғырту;
2)      су тасқыны қаупі бар кезеңдерді болжау;
3)      Ақтөбе қаласындағы Елек, Қарғалы, Жеңіс, Песчанка, Сазды, Жаманқарғалы өзендеріндегі арнаны тазарту, тереңдету және жағалауды бекіту жұмыстары; Құрманғазы ауданының Шортанбай ауылдық округіндегі Қиғаш тармағының жағалауын бекіту;
4)      Атырау қаласындағы қорғаныс тасбөгеттерін, Атырау қаласындағы Жайық өзені мен Каспий теңізі бойындағы, Махамбет ауданы Бейбарыс, Есбол ауылдарындағы қорғаныс тасбөгеттерін жөндеу;
5)      Қарғалы ауданы Бадамша ауылында нөсер кәрізін салу.
95.      Қауіпті метеорологиялық құбылыстар мен процестердің әсеріне байланысты төтенше жағдайлардың дамуын уақтылы анықтау және болжау мақсатында метеорологиялық құбылыстар мен процестердің мониторингі.
96.      Өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
1)      өрт сөндіру депосын салу:
2030 жылға қарай – 24 депо, оның ішінде Ақтөбе облысында – 9, Атырау облысында – 4, Батыс Қазақстан облысында – 5, Маңғыстау облысында – 6;
2040 жылға қарай – 7 депо, оның ішінде Ақтөбе облысында – 3, Атырау облысында – 1, Батыс Қазақстан облысында – 3;
2050 жылға қарай – 5 депо, оның ішінде Ақтөбе облысында – 3, Батыс Қазақстан облысында – 2;
2)      Ақтөбе облысының Ырғыз және Шалқар аудандарында, Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласының Теңге ауылында, Жаңаөзен қаласының Қызылсай ауылында, Қарақия ауданының Жетібай кентінде өрт сөндіру деполарын күрделі жөндеу;
3)      Ақтөбе облысының Алға, Байғанин, Мәртөк, Темір, Ойыл және Ырғыз аудандарында, Атырау облысы Жылыой ауданының Аққызтоғай, Майкөмген, Қараарна ауылдық округтерінде, Қызылқоға ауданының Қоныстану ауылында, Қаракөл ауылында өрт сөндіру пункттерін құру;
4)      техника, өрт-техникалық және құтқару жабдықтары мен құралдарын сатып алу.
97.      Аумақтарда халықты жұқпалы аурулардың, эпизоотиялар мен эпифитотиялардың пайда болуынан қорғау жөніндегі іс-шаралар:
1)      Ақтөбе облысында – 24, Атырау облысында – 7, Батыс Қазақстан облысында – 106, Маңғыстау облысында 1 бірлік типтік мал қорымдарын салу;
2)      мал қорымдарының жағдайын сақтау, ағымдағы жөндеу;
3)      санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың зертханалық бақылау желісін кеңейту, оларды ең жаңа жабдықтармен және техникамен жарақтандыру;

93. Открытие новых сейсмических станций и пунктов регистрации движений для получения записи колебаний при землетрясениях на территориях газо-, нефтедобычи, сейсмологический мониторинг в сейсмоопасных районах Западного региона.
94. Мероприятия по защите территорий от наводнений, затоплений паводковыми водами:
1) развитие и модернизация сети гидрометеорологического мониторинга;
2) прогноз паводкоопасных периодов;
3) расчистка русла, дноуглубление и берегоукрепительные работы на реках Илек, Каргалы, Женишке, Песчанка, Сазды, Жаман-Каргалы в городе Актобе; берегоукрепление рукава Кигач в Шортанбайском сельском округе Курмангазинского района;
4) ремонт защитных дамб в городе Атырау, защитных дамб вдоль реки Жайык и Каспийского моря в городе Атырау, селах Бейбарыс, Есбол Махамбетского района;
5) строительство ливневой канализации в с. Бадамша Каргалинского района.
95. Мониторинг метеорологических явлений и процессов в целях своевременного выявления и прогнозирования развития чрезвычайных ситуаций, связанных с воздействием опасных метеорологических явлений и процессов.
96. Мероприятия по обеспечению противопожарной безопасности:
1) строительство пожарных депо:
к 2030 году – 24 депо, в том числе в Актюбинской области – 9, Атырауской – 4, Западно-Казахстанской – 5, Мангистауской – 6;
к 2040 году – 7 депо, в том числе в Актюбинской области – 3, Атырауской – 1, Западно-Казахстанской – 3;
к 2050 году – 5 депо, в том числе в Актюбинской области – 3, Западно-Казахстанской – 2;
2) капитальный ремонт пожарных депо: в Иргизском и Шалкарском районах Актюбинской области, в селе Тенге, городе Жанаозен, селе Кызылсай города Жанаозен, поселке Жетыбай Каракиянского района Мангистауской области;
3) создание пунктов пожаротушения: в Алгинском, Байганинском, Мартукском, Темирском, Уилском и Иргизском районах Актюбинской области, в Аккизтогайском, Майкомгенском, Караарнинском сельских округах Жылыойского района, в селе Коныстану, селе Каракол Кзылкогинского района Атырауской области;
4) приобретение техники, пожарно-технического и спасательного оборудования и снаряжения.
97. Мероприятия по защите территорий от возникновения инфекционных заболеваний населения, эпизоотий и эпифитотий:
1) строительство типовых скотомогильников в Актюбинской области в количестве 24 единиц, в Атырауской – 7, в Западно-Казахстанской – 106, в Мангистауской – 1;
2) поддержание состояния скотомогильников, текущий ремонт;
3) расширение сети лабораторного контроля санитарно-эпидемиологической экспертизы, оснащение их новейшим оборудованием и техникой;

4)      дезинфекциялық станциялардың қажетті санын құру, кеміргіштерді, кенелерді жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
98.      Гидротехникалық құрылыстарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
1)      гидротехникалық құрылыстарды жөндеу: Ақтөбе облысында – 22, Атырау облысында – 21, Батыс Қазақстан облысында – 20 бірлік;
2)      гидротехникалық құрылыстарда жергілікті хабарландыру жүйесін орнату.
99.      Автомобиль жолдарындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:
1)      жолдардың қар басатын учаскелерін анықтау, олардың бойында қар ұстайтын қалқандарды орнату және орман екпелерін отырғызу.
100.      Төтенше жағдайларда халықты хабарландыру үшін елді мекендердегі хабарландыру жүйелерінің, сондай-ақ су тасқыны қаупі бар учаскелерде және гидротехникалық құрылыстар бұзылған кезде су басу аймақтарында орналасқан елді мекендердегі жергілікті хабарландыру жүйелерінің санын ұлғайту.
Осы техникалық құралдармен жарақтандыру "Азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесінің техникалық құралдары тиесілілігінің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің 2025 жылғы 10 сәуірдегі № 130 бұйрығымен көзделген.
101.      Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау үшін азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау.
102.      Технологиялық өндірісінде күшті әсер ететін улы заттар бар объектілерде қауіпсіз реагенттерге көшу.
103.      Төтенше жағдай туындаған кезде апаттық-құтқару қызметтерін уақтылы хабарландыру бойынша радиологиялық, химиялық және биологиялық қауіпсіздікті мониторингілеудің автоматтандырылған жүйесін енгізу.
104.      Халық арасында профилактикалық іс-шаралар, сондай-ақ үгіттеу-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
105.      Шекара маңындағы аумақтарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар: өзара ақпарат алмасу, шекара маңындағы аумақтарда ТЖ қаупі мен туындауы туралы өзара хабарлау, бірлескен командалық-штабтық жаттығулар мен оқулар өткізу, шекара маңы аумақтарында болуы мүмкін төтенше жағдайлар туралы деректер банктерін құру, халықты және аумақтарды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау жөніндегі бірлескен бағдарламаларды әзірлеу.
106.      Азаматтық қорғаныс шараларына мыналар кіреді:
өңірде қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құруды, оларды жаңғыртуды қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау, сақтау, жаңарту және дайын күйде ұстау жөніндегі іс-шаралар, сондай-ақ оларды кәдеге жарату;
азаматтық қорғау күштерін құру, жасақтау, жарақтандыру және дайын жағдайда ұстау;
азаматтық қорғанысты басқару органдарын даярлау және халықты қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану жағдайларында қорғану тәсілдеріне және іс-қимылдарға үйрету;
азаматтық қорғанысқа арналған қорғаныс құрылыстарын салу және қорын жинақтау, оларды жұмысқа дайын күйде ұстау;
эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау;
азаматтық қорғаныс бойынша инженерлік-техникалық іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру;
басқару, хабарландыру және байланыс жүйелерін құру, дамыту және оларды пайдалануға дайын күйінде ұстау;
салалар мен ұйымдардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және іске асыру;

4) создание необходимого количества дезинфекционных станций, проведение мероприятий по уничтожению грызунов, клещей.
98. Мероприятия по обеспечению безопасности на гидротехнических сооружениях:
1) ремонт гидротехнических сооружений: в Актюбинской области – 22 единицы, Атырауской – 21, Западно-Казахстанской – 20;
2) установка системы локального оповещения на гидротехнических сооружениях.
99. Мероприятия по обеспечению безопасности на автомобильных дорогах:
1) определение снегозаносимых участков дорог, установка снегозадерживающих щитов вдоль них и посадка лесонасаждений.
100. Увеличение количества систем оповещения в населенных пунктах для оповещения населения в чрезвычайных ситуациях, а также локальных систем оповещения в населенных пунктах, расположенных на паводкоопасных участках и зонах затопления при прорыве гидротехнических сооружений.
Оснащение данными техническими средствами предусмотрено приказом Министерства по черзвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 апреля 2025 года № 130 "Об утверждении натуральных норм положенности технических средств системы оповещения гражданской защиты".
101. Накопление имущества гражданской обороны для выполнения мероприятий гражданской обороны.
102. Переход на безопасные реагенты на объектах, имеющих в своем технологическом производстве сильнодействующие ядовитые вещества.
103. Внедрение автоматизированной системы мониторинга радиологической, химической и биологической безопасности по своевременному оповещению аварийно-спасательных служб при возникновении чрезвычайной ситуации.
104. Проведение профилактических мероприятий, а также агитационно-разъяснительной работы среди населения.
105. Мероприятия по обеспечению безопасности на приграничных территориях: взаимный обмен информацией, взаимное оповещение об угрозе и возникновении ЧС на приграничных территориях, проведение совместных командно-штабных тренировок и учений, создание банков данных о возможных чрезвычайных ситуациях на приграничных территориях, разработка совместных программ по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
106. Мероприятия по гражданской обороне включают:
обеспечение создания запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления в регионе, их модернизация;
мероприятия по накоплению, хранению, обновлению и поддержанию в готовности имущества гражданской обороны, а также их утилизация;
создание, укомплектование, оснащение и поддержание в готовности сил гражданской защиты;
подготовка органов управления гражданской защиты и обучение населения способам защиты и действиям в случаях применения современных средств поражения;
строительство и накопление фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию;
планирование эвакуационных мероприятий;
планирование и организация инженерно-технических мероприятий гражданской обороны;
создание и развитие систем управления, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию;
планирование и выполнение мероприятий по устойчивому функционированию отраслей и организаций;

ҚР ҚН 2.04-15-2024 "Қарапайым жасырын паналар" нормаларына сәйкес азаматтық құрылыс объектілерінде әскери жағдай кезеңінде немесе соғыс уақытында халықты қарапайым зақымдаушы құралдардың бағытталмаған әсерінен қорғауға арналған қарапайым жасырын паналарды міндетті түрде жобалау;
өңірдегі елді мекендерде халықты жинау және эвакуациялау үшін құрылыс салынбайтын аумақтарды жобалау;
төтенше жағдайлар кезінде халықты эвакуациялауды қамтамасыз ету мақсатында көше-жол желісін жоспарлау кезінде жергілікті маңыздағы жолдардың республикалық маңыздағы жолдармен көлік байланысын қамтамасыз ету;
әуе көлігінің ұшуы мен қонуы, соның ішінде мәжбүрлі қонуы үшін пайдаланылатын автомобиль жолдарының әуеайлақтық учаскелерін жобалау;
төтенше жағдайлар кезінде, бейбіт және соғыс уақытында халықты эвакуациялауға арналған қалалар үшін резервтік жолдарды жобалау;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың жаңадан жобаланатын және реконструкцияланатын сумен жабдықтау жүйелерін екі тәуелсіз су көзімен қамтамасыз ету, олардың бірі жерасты су көзі болуы тиіс немесе бұл мүмкін болмаған жағдайда — су көздерінің екі тобымен қамтамасыз ету, олардың бір тобы ықтимал күшті қирау аймақтарынан тыс орналасуы тиіс;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалар аумағында өзендер мен су қоймаларынан су алуды қамтамасыз ететін өрт сөндіру автокөліктеріне арналған кірме жолдарды орналастыру;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың жаңа газ желілерін жобалау және жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау кезінде толықтай қаланың немесе қаланың жекелеген аудандарының (учаскелерінің) желілерін ажыратқыш құрылғылардың көмегімен өшіру мүмкіндігін қарастыру;
жарылыс, өрт, радиациялық, химиялық және биологиялық қауіпті объектілерді белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес халық қоныстанған елді мекендерден қауіпсіз қашықтықта орналастыру.
Қазақстан Республикасының
Батыс өңірін аумақтық дамытудың
өңіраралық схемасына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Батыс өңірін аумақтық дамытудың
өңіраралық схемасына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Батыс өңірін аумақтық
дамытудың өңіраралық
схемасына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Батыс өңірін аумақтық дамытудың өңіраралық схемасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Р/с
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
Қазіргі жай-күйі
Бірінші кезең
2030 жыл
Есептік
кезең
2040 жыл
Болжамдық кезең
2050 жыл
1
2
3
4
5
6
7
1
Аумақ
73 624*
73 624*
73 624*
73 624*
1)
Барлығы
мың гектар
71 558/100
71 558/100
71 558/100
71 558/100
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
мың гектар/%

обязательное проектирование на объектах гражданского строительства простейших укрытий, предназначенных для защиты населения от ненаправленных поражающих факторов обычных средств поражения в период военного положения или в военное время в соответствии с СН РК 2.04-15-2024 "Простейшие укрытия";
проектирование в населенных пунктах региона зон свободных от застройки для сбора населения и его эвакуации;
обеспечение транспортной связи дорог местного значения с дорогами республиканского значения в регионе при планировании улично-дорожной сети в целях обеспечения эвакуации населения в чрезвычайных ситуациях;
проектирование аэродромных участков автомобильных дорог, используемых для взлета и посадки воздушных судов, в том числе вынужденной посадки авиатранспорта;
проектирование резервных дорог для городов, предназначенных для эвакуации населения при чрезвычайных ситуациях, в мирное и военное время;
обеспечение вновь проектируемых и реконструируемых систем водоснабжения городов, отнесҰнных к группам по гражданской обороне, питанием от двух независимых источников воды, один из которых должен быть подземным, либо при невозможности – с двумя группами головных сооружений, одна из которых размещается вне зон возможных сильных разрушений;
устройство на территории городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, пожарных подъездов, обеспечивающих забор воды из рек и водоемов;
при проектировании новых и реконструкции действующих газовых сетей городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, предусмотреть возможность отключения сетей как городов в целом, так и отдельных районов (участков) городов с помощью отключающих устройств;
размещение взрыво-, пожаро-, радиационно-, химически-, биологически опасных объектов на безопасном расстоянии от населенных пунктов в соответствии с установленными нормативными требованиями.
Приложение 1
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Западного региона
Республики Казахстан
Приложение 2
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Западного региона
Республики Казахстан
Приложение 3
к Межрегиональной схеме
территориального развития
Западного региона
Республики Казахстан
Основные технико-экономические показатели Межрегиональной схемы территориального развития Западного региона Республики Казахстан
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап 2030 год
Расчетный срок
2040 год
Прогнозный период
2050 год
1
2
3
4
5
6
7
1
Территория
73 624*
73 624*
73 624*
73 624*
1)
Всего
тысяч гектаров
71 558/100
71 558/100
71 558/100
71 558/100
в том числе:
земли сельскохозяйственного назначения
тысяч гектаров/%

"Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013 сәйкес аумақтардың, орталық қаланың және оның ықпал ету аймағындағы басқа да елді мекендердің рекреациялық сыйымдылығын ескере отырып жобалауға арналған тапсырма бойынша
6)
Әлеуметтік қамсыздандыру ұйымдары
оның ішінде:
медициналық-әлеуметтік мекемелер
бірлік/орын
8/1 067
-/1 232
-/1 357
-/1 590
психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелер
бірлік/орын

По заданию на проектирование с учетом рекреационной емкости территорий, города-центра и других населенных пунктов в зоне его влияния согласно СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов"
6)
Организации социального обеспечения
в том числе:
Медико-социальные учреждения
единиц/мест
8/1 067
-/1 232
-/1 357
-/1 590
Психоневрологические медико-социальные учреждения
единиц/мест