Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 818 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Салық кодексі 436-бабының 13) тармақшасына және 681-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес биржада бағалы қағаздармен сауда-саттықты жүзеге асыру өлшемшарттары айқындалсын.
2. "Қазақстан қор биржасы" (келісу бойынша) және "Астана" халықаралық қаржы орталығының биржасы" (келісу бойынша) акционерлік қоғамдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей, өздерінің интернет-ресурстарында осы қаулыда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін бағалы қағаздар туралы ақпарат орналастырып тұрсын.
3. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 2 қазандағы
№ 818 қаулысына
1-қосымша
Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттары
1. Бағалы қағаздардың (инвестициялық пай қорларының пайларын және борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) сауда-саттығын жүзеге асырған кезде мынадай өлшемшарттар қатар сақталады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда бағалы қағаздармен орындалған мәмілелер көлемі күнтізбелік айда кемінде 25 (жиырма бес) миллион теңгені құрайды;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда бағалы қағаздармен орындалған мәмілелер саны күнтізбелік айда кемінде 50 (елу) мәмілені құрайды;
3) бағалы қағаздарды IPO (Initial Public Offering) не SPO (Secondary Public Offering) өткізу жолымен орналастыру немесе еркін айналыстағы бағалы қағаздар саны эмитенттің сатып алғандарын шегергенде орналастырылған бағалы қағаздардың жалпы санының кемінде 10 (он) пайызын құрайды.
2. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда инвестициялық пай қорлары пайларының сауда-саттығын жүзеге асырған кезде бағалы қағаздармен орындалған мәмілелер бойынша мынадай өлшемшарттар қатар сақталады:
1) инвестициялық пай қорларының пайларымен жасалатын мәмілелер көлемі күнтізбелік айда кемінде 20 (жиырма) миллион теңгені құрайды;
2) инвестициялық пай қорларының пайларымен жасалатын мәмілелер саны күнтізбелік айда кемінде 10 (он) мәмілені құрайды.

Об определении критериев осуществления торгов ценными бумагами на бирже
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 818.
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с подпунктом 13) статьи 436 и подпунктом 7) статьи 681 Налогового кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить критерии осуществления торгов ценными бумагами на бирже согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Акционерным обществам "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию) и "Биржа Международного финансового центра "Астана" (по согласованию) ежемесячно, не позднее 15 числа, следующего за отчетным месяцем, размещать на своих интернет-ресурсах информацию о ценных бумагах, соответствующих критериям, установленным настоящим постановлением.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 818
Критерии осуществления торгов ценными бумагами на бирже
1. При осуществлении торгов ценными бумагами на бирже (за исключением паев паевых инвестиционных фондов и долговых ценных бумаг) одновременно соблюдаются следующие критерии:
1) объем исполненных сделок с ценными бумагами на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, составляет не менее 25 (двадцать пять) миллионов тенге в календарный месяц;
2) количество исполненных сделок с ценными бумагами на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, составляет не менее 50 (пятьдесят) сделок в календарный месяц;
3) размещение ценных бумаг путем проведения IPO (Initial Public Offering) либо SPO (Secondary Public Offering) или количество ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, составляет не менее 10 (десять) процентов от общего количества размещенных ценных бумаг за вычетом выкупленных эмитентом.
2. При осуществлении торгов паями паевых инвестиционных фондов на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, одновременно соблюдаются следующие критерии по исполненным сделкам с ценными бумагами:
1) объем сделок с паями паевых инвестиционных фондов составляет не менее 20 (двадцать) миллионов тенге в календарный месяц;
2) количество сделок с паями паевых инвестиционных фондов составляет не менее 10 (десять) сделок в календарный месяц.

3. Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 681-бабының 7) тармақшасын қолдану мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда бір шығарылым шегінде борыштық бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асырған кезде ашық сауда-саттық әдісімен орналастырылған және осы шығарылымның айналыстағы борыштық бағалы қағаздарының көлемі бойынша кемінде 1 (бір) миллиард теңгені құрайтын өлшемшарт сақталады.
Ескертпе: осы өлшемшарттардың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген еркін айналыстағы бағалы қағаздар санын есептеу кезінде эмитенттің сатып алғандарын шегергенде орналастырылған бағалы қағаздардың жалпы санынан:
мемлекеттің;
эмитенттің лауазымды адамдары мен олардың жақын туыстарының;
эмитенттің лауазымды адамдары мен олардың жақын туыстары ірі акционерлері болып табылатын немесе мүлікте тиісті үлесі бар және (немесе) лауазымды адамдары болып табылатын заңды тұлғалардың;
эмитенттің ірі акционерлері мен олардың жақын туыстары ірі акционерлері болып табылатын немесе мүлікте тиісті үлесі бар және (немесе) лауазымды адамдары болып табылатын заңды тұлғалардың;
эмитенттің еншілес ұйымдарының және эмитенттің ірі акционерінің еншілес ұйымдарының;
әрқайсысына осы бағалы қағаздар эмитент сатып алғандарын шегергенде осы эмитенттің орналастырылған бағалы қағаздарының жалпы санының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын көлемде тиесілі тұлғалардың меншігіндегі бағалы қағаздар алып тасталады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 2 қазандағы
№ 818 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 911 қаулысы.
2. "Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 911 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 20 наурыздағы № 220 қаулысы.
3. "Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 911 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 21 желтоқсандағы № 1096 қаулысы.

3. При осуществлении торгов долговыми ценными бумагами в пределах одного выпуска на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, для целей применения подпункта 7) статьи 681 Налогового кодекса Республики Казахстан соблюдается критерий по объему размещенных методом открытых торгов и находящихся в обращении долговых ценных бумаг данного выпуска, который составляет не менее 1 (один) миллиарда тенге.
Примечание: при расчете количества ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящих критериев, из общего количества размещенных ценных бумаг, за вычетом выкупленных эмитентом, исключаются ценные бумаги, которые находятся в собственности:
государства;
должностных лиц эмитента и их близких родственников;
юридических лиц, в которых должностные лица эмитента и их близкие родственники являются крупными акционерами или имеют соответствующую долю в имуществе и (или) являются должностными лицами;
юридических лиц, в которых крупные акционеры эмитента и их близкие родственники являются крупными акционерами или имеют соответствующую долю в имуществе и (или) являются должностными лицами;
дочерних организаций эмитента и дочерних организаций крупного акционера эмитента;
лиц, каждому из которых принадлежат данные ценные бумаги, в количестве, составляющем 10 (десять) и более процентов от общего количества размещенных ценных бумаг этого эмитента за вычетом выкупленных эмитентом.
______________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 818
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2022 года № 911 "Об определении критериев осуществления торгов ценными бумагами на бирже".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2024 года № 220 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2022 года № 911 "Об определении критериев осуществления торгов ценными бумагами на бирже".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2024 года № 1096 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2022 года № 911 "Об определении критериев осуществления торгов ценными бумагами на бирже".
______________________