Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 13 тамыздағы № 616 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – Комитет) қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
2. Комитет Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс комитетінің "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, қорғаныс саласында басшылықты, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери-саяси және әскери-экономикалық басқаруды, әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, сондай-ақ мемлекеттік авиация және аумақтық қорғаныс салаларындағы уәкілетті орган болып табылады.";
15-тармақта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ведомстволық әскери оқу орындарының қызметін және оқу-тәрбие жұмысының сапасын бақылауды жүзеге асырады;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;";
44) тармақша алып тасталсын;
45) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"45) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, Қарулы Күштердің аумақтық әскеріне басшылық жасауды жүзеге асырады;";
51) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"51) қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, пайдаланылмайтын мүлікке жатқызылған оқ-дәріні жою жөніндегі бірлескен іс-қимылды бекітеді;";
86) тармақша алып тасталсын;
106) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"106) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық қағидаларын бекітеді;";
111) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"111) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әскери оқу орындары мен әскери кафедралардағы (әскери факультеттердегі) оқу-материалдық базаны ұйымдастыру және пайдалану қағидаларын бекітеді;";
120) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"120) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстау қағидаларын бекітеді;";
182) тармақша алып тасталсын;
230) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"230) мемлекеттің Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және мемлекеттің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
238) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О некоторых вопросах Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2025 года № 616
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить Министерство обороны Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского государственного учреждения "Комитет государственного оборонного заказа Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" (далее – Комитет).
2. Определить Комитет уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Қазарнаулыэкспорт (Казспецэкспорт)" Комитета государственного оборонного заказа Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357 "Об утверждении Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство обороны Республики Казахстан (далее – Министерство) является центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в области государственного оборонного заказа, руководство в области обороны, военно-политическое и военно-экономическое управление Вооруженными Силами Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы), военно-техническое сотрудничество, а также уполномоченным органом в сферах государственной авиации и территориальной обороны.";
в пункте 15:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) осуществляет контроль за деятельностью и качеством учебно-воспитательной работы ведомственных военных учебных заведений;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) осуществляет военно-техническое сотрудничество;";
подпункт 44) исключить;
подпункт 45) изложить в следующей редакции:
"45) осуществляет руководство территориальными войсками Вооруженных Сил во взаимодействии с местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы;";
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
"51) утверждает совместно с уполномоченным органом в области оборонной промышленности совместные действия по уничтожению боеприпасов, отнесенных к неиспользуемому имуществу;";
подпункт 86) исключить;
подпункт 106) изложить в следующей редакции:
"106) утверждает правила допризывной подготовки по образовательным программам дополнительного образования по согласованию с уполномоченным органом в области образования;";
подпункт 111) изложить в следующей редакции:
"111) утверждает правила организации и использования учебно-материальной базы военных учебных заведений и военных кафедр (военных факультетов) по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования;";
подпункт 120) изложить в следующей редакции:
"120) утверждает правила внутреннего распорядка и содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;";
подпункт 182) исключить;
подпункт 230) изложить в следующей редакции:
"230) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области государственного оборонного заказа в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 238) изложить в следующей редакции:

"238) қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын, "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 2-тармағының 1-1), 2), 3), 7) және 12) тармақшаларында көзделген әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер тізбесін бекітеді;";
246) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"246) қызметтік тұрғынжайды ұстау және орталықтандырылған жылыту бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етілетін, сондай-ақ қызметтік тұрғынжайы жекешелендіруге жатпайтын жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, өзге де жабық объектілердің тізбесін бекітеді;";
247) тармақша алып тасталсын;
283) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"283) мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді білім беру жеңілдігін алуға конкурстық іріктеу қағидаларын әзірлейді және оларды ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен бірлесіп бекітеді;";
284) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 290), 291), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312) 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336) 337) және 338) тармақшалармен толықтырылсын:
"290) білім беру, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу және талдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
291) Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының бірінші басшыларымен бірлесіп, әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәлігін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
292) Қорғаныс министрлігінің жанынан әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңесін құрады және ол туралы ережені бекітеді;
293) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидаларын бекітеді;
294) бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейiнгi және әскерге шақыруға дейiнгi тереңдетiлген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың бiлiктiлiгiн арттырудың бiлiм беру бағдарламасын әзiрлейдi және бекiтедi;

"238) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области оборонной промышленности перечень товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предусмотренных подпунктами 1-1), 2), 3), 7) и 12) пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", закупаемых в рамках государственного оборонного заказа;";
подпункт 246) изложить в следующей редакции:
"246) утверждает перечень закрытых и обособленных военных городков, иных закрытых объектов, содержание служебных жилищ и централизованное отопление в которых обеспечиваются за счет бюджетных средств, а также в которых служебное жилище не подлежит приватизации;";
подпункт 247) исключить;
подпункт 283) изложить в следующей редакции:
"283) разрабатывает правила конкурсного отбора военнослужащих срочной воинской службы для получения образовательных льгот и утверждает их совместно с первыми руководителями государственных органов, в структуре которых предусмотрено прохождение воинской службы, по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования;";
подпункт 284) исключить;
дополнить подпунктами 290), 291), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336), 337) и 338) следующего содержания:
"290) утверждает правила мониторинга и анализа качества военной подготовки в организациях образования по согласованию с уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования;
291) утверждает совместно с первыми руководителями правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан правила подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям;
292) создает координационный совет по военно-патриотическому воспитанию при Министерстве обороны и утверждает положение о нем;
293) утверждает правила углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
294) утверждает образовательную программу повышения квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку;

295) әскерге шақыруға дейінгі даярлық бөлігінде балаларға арналған қосымша білім беруді реттейтін, сондай-ақ бастапқы әскери даярлықты, оның ішінде әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық шеңберінде жүзеге асыратын педагогтерге қатысты бөлігінде аттестаттау, біліктілік санатын беру, біліктілігін арттыру мен педагогикалық қайта даярлау тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін әзірлеуге және келісуге қатысады;
296) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарын құруды, қайта ұйымдастыруды және таратуды келіседі;
297) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау және оларды лауазымынан босату тәртібін, сондай-ақ олардың біліктілік сипаттамасын келіседі;
298) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттауға қатысады;
299) әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің қағидаларын бекітеді;
300) әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) әскери даярлық бағдарламаларының тізбесін бекітеді;
301) әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекітеді;
302) әскери міндеттілерді курстық даярлықтан өткізу қағидаларын бекітеді;
303) әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңестері туралы үлгілік ережені бекітеді;
304) білім беру, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша педагогикалық қайта даярлаудың білім беру бағдарламаларын бекітеді;
305) Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерімен және әскери құралымдарымен, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
306) мемлекетте қорғаныс мұқтажын, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнаулы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың қажетті түрімен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастыруға қатысады;
307) орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
308) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалуын салааралық үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
309) ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін ұйымдастырады;
310) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларын әзірлейді;

295) участвует в разработке и согласовании нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих дополнительное образование для детей, в части допризывной подготовки, а также регулирующих порядок аттестации, присвоения квалификационных категорий, повышения квалификации и педагогической переподготовки, в части, касающейся педагогов, осуществляющих начальную военную подготовку, в том числе в рамках допризывной и углубленной допризывной подготовки;
296) согласовывает создание, реорганизацию и ликвидацию специализированных организаций образования с углубленной допризывной подготовкой;
297) согласовывает порядок назначения на должности первых руководителей и педагогов в специализированные организации образования с углубленной допризывной подготовкой и освобождения их от должностей, а также их квалификационные характеристики;
298) участвует в государственной аттестации специализированных организаций образования с углубленной допризывной подготовкой;
299) утверждает правила деятельности военной кафедры (военного факультета);
300) утверждает перечень программ военной подготовки на военной кафедре (военном факультете);
301) утверждает правила организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете);
302) утверждает правила прохождения курсовой подготовки военнообязанных;
303) утверждает типовое положение о территориальных координационных советах по военно-патриотическому воспитанию;
304) утверждает по согласованию с уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования образовательные программы педагогической переподготовки;
305) организует и осуществляет взаимодействие с другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан в области государственного оборонного заказа;
306) принимает участие в организации текущего и перспективного планирования обеспечения нужд обороны, безопасности и правопорядка в государстве необходимыми видами вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
307) организует и осуществляет взаимодействие с центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, их ведомствами в области военно-технического сотрудничества;
308) осуществляет межотраслевую координацию и контроль за выполнением государственного оборонного заказа;
309) организует деятельность подведомственных организаций;
310) разрабатывает правила формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;

311) монополияға қарсы органмен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданылатын) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын әзірлейді;
312) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы тауарларды (өнімдерді) отандық өндірушілердің және әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді отандық берушілердің тізілімін қалыптастырады, бекітеді және жүргізеді;
313) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдауды жүзеге асырады;
314) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады және бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға жеткізеді;
315) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушымен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасады;
316) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қаржыландыруды жүзеге асырады;
317) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, шарт сомасының үнемделуі орын алған, ол азайтылған не ұлғайтылған, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың мерзімі ұзартылған кезде жоспарлы кезеңге бөлінген шектерде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражатын қайта бөлу туралы шешім қабылдайды;
318) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларды әскери мақсаттағы тауарлармен (өнімдермен) және қосарлы мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлармен (өнімдермен) қамтамасыз етеді;

311) разрабатывает правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с антимонопольным органом;
312) формирует, утверждает и ведет реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и отечественных поставщиков работ военного назначения и услуг военного назначения государственного оборонного заказа в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
313) осуществляет выбор исполнителя государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
314) формирует государственный оборонный заказ, представляет его на утверждение Правительству Республики Казахстан и доводит задания утвержденного государственного оборонного заказа до исполнителей государственного оборонного заказа в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
315) заключает договор на выполнение государственного оборонного заказа с исполнителем государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
316) осуществляет финансирование государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
317) принимает решение о перераспределении бюджетных средств в рамках государственного оборонного заказа в пределах, выделенных на плановый период, при возникновении экономии, уменьшении либо увеличении суммы договора, продлении срока договора на выполнение государственного оборонного заказа в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
318) обеспечивает товарами (продукцией) военного назначения и товарами (продукцией) двойного назначения (применения) получателей государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;

319) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаларға) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
320) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді бекітеді;
321) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижесіне сынақтар жүргізу қағидаларын бекітеді;
322) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайды жою мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде қатынас жолдарын техникалық жабу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер қабылдайды;
323) қатынас жолдарына әскери-техникалық талаптарды белгілейді;
324) Қорғаныс министрлігі пайдаланатын кірме жолдарды пайдалану, оларға қызмет көрсету, күтіп-ұстау, жөндеу және оларды салуды жоспарлау қағидаларын көлік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен бірлесіп бекітеді;
325) әскери қатынас органдары туралы ережені бекітеді;
326) әскери қатынас органдарының қызметін ұйымдастырады;
327) әскери-техникалық талаптарды сақтау бөлігінде "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-1-бабының 5-тармағында көрсетілген көлік инфрақұрылымы объектілерін салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және кейіннен кәдеге жаратуға жобалауға арналған тапсырманы және жобалау құжаттамасын келіседі;
328) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери бөлімдерінің, мекемелерінің аумағында өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
329) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйесінің жұмыс тәртібін айқындайды;
330) әрекеттегі резервтің әскери қызметшісіне, штаттағы жасырын қызметкерге тұрғын үй төлемін жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;

319) обеспечивает соответствие товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, приобретаемых в рамках государственного оборонного заказа, тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике) в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа, в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
320) утверждает отчеты по выполненным научным исследованиям в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
321) утверждает правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
322) в целях устранения ситуаций, угрожающих национальной безопасности Республики Казахстан, в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, принимает нормативные правовые акты по вопросам технического прикрытия путей сообщений;
323) устанавливает военно-технические требования к путям сообщений;
324) утверждает совместно с центральным исполнительным органом, осуществляющим реализацию государственной политики в области транспорта, правила эксплуатации, обслуживания, содержания, ремонта и планирования строительства подъездных путей, используемых Министерством обороны;
325) утверждает положение об органах военных сообщений;
326) организует деятельность органов военных сообщений;
327) согласовывает задание на проектирование и проектную документацию на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и постутилизацию объектов транспортной инфраструктуры, указанных в пункте 5 статьи 23-1 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", в части соблюдения военно-технических требований;
328) осуществляет государственный контроль и надзор в области пожарной безопасности на территории воинских частей, учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан;
329) определяет порядок деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы Вооруженных Сил Республики Казахстан;
330) утверждает правила осуществления жилищных выплат военнослужащему действующего резерва и штатному негласному сотруднику;

331) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында әскери кафедра (әскери факультет) құру және тарату туралы шешім қабылдайды және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында әскери кафедра (әскери факультет) құру және тарату қағидаларын бекітеді;
332) Қазақстан Республикасының Үкіметіне аумақтық қорғаныс саласындағы негізгі бағыттар, сондай-ақ оны жоспарлау бойынша ұсыныстар енгізеді;
333) өз құзыреті шегінде аумақтық қорғаныс саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін бекітеді;
334) аумақтық әскерді қару-жарақпен және әскери техникамен қамтамасыз етеді;
335) Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысын дайындау және жүргізу қағидаларын әзірлейді;
336) Қазақстан Республикасының аумақтық қорғаныс объектілерінің тізбесін әзірлейді;
337) аумақтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
338) далалық төлемді жүзеге асыру қағидаларын бекітеді.";
2) "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) индустрия және индустриялық даму; өнеркәсіп; тау-кен металлургия кешені; елішілік құндылықты дамыту; машина жасау; көмір, химия, жеңіл (ауыл шаруашылығы жануарларының терісі мен жүнін өңдеуден басқа), ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсібі; құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарын өндіру; машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі; салалық бағытқа сәйкес химиялық өнімнің қауіпсіздігі; өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау; энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру; бағалы металдар өндірісін және бағалы металдар мен асыл тастардың айналымын реттеу; құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары; зергерлік және басқа да бұйымдар; арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы; уран өндіруді қоспағанда, пайдалы қатты қазбалар бөлігінде жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару; жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу, минералдық-шикізат базасын молайту; сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі; тұрғын үй қатынастары; коммуналдық шаруашылық; елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы мемлекеттік реттеу; жылу және электр энергиясын тұтыну бөлігінде жылу энергетикасы мен электр энергетикасы; тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу; қорғаныс өнеркәсібі; бірыңғай әскери-техникалық саясатты жүргізуге қатысу; әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысу; мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруға қатысу салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";

331) принимает по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования решение о создании и ликвидации военной кафедры (военного факультета) в организации высшего и (или) послевузовского образования и утверждает правила создания и ликвидации военной кафедры (военного факультета) в организации высшего и (или) послевузовского образования по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
332) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по основным направлениям в сфере территориальной обороны, а также ее планированию;
333) утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере территориальной обороны в пределах компетенции;
334) обеспечивает территориальные войска вооружением и военной техникой;
335) разрабатывает правила подготовки и ведения территориальной обороны Республики Казахстан;
336) разрабатывает перечень объектов территориальной обороны Республики Казахстан;
337) осуществляет государственный контроль в сфере территориальной обороны;
338) утверждает правила осуществления полевых выплат.";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах индустрии и индустриального развития; промышленности; горно-металлургического комплекса; развития внутристрановой ценности; машиностроения; угольной, химической, легкой (кроме переработки шкур и шерсти сельскохозяйственных животных), деревообрабатывающей и мебельной промышленности; строительной индустрии и производства строительных материалов; безопасности машин и оборудования; безопасности химической продукции в соответствии с отраслевой направленностью; контроля специфических товаров; энергосбережения и повышения энергоэффективности; регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней; сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы; ювелирных и других изделий; создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон; государственного управления недропользованием в части твердых полезных ископаемых, за исключением добычи урана; государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы; архитектурной, градостроительной и строительной деятельности; жилищных отношений; коммунального хозяйства; государственного регулирования в области водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов; теплоэнергетики и электроэнергетики, в части потребления тепловой и электрической энергии; долевого участия в жилищном строительстве; оборонной промышленности; участия в проведении единой военно-технической политики; участия в осуществлении военно-технического сотрудничества; участия в формировании государственного оборонного заказа.";

2-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
13-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) бірыңғай әскери-техникалық саясатты жүргізуге қатысу;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысу;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруға қатысу;";
15-тармақта:
495) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"495) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерімен, басқа да әскерлерімен және әскери құралымдарымен, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен қорғаныс өнеркәсібі саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру және жүзеге асыру;";
497) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"497) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысу;";
498) және 499) тармақшалар алып тасталсын;
511-5) және 511-6) тармақшалар алып тасталсын;
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде 4-тармақ алып тасталсын.
4. Осы қаулы:
1) 2025 жылғы 31 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін 3-тармақтың 1) тармақшасының оныншы, он бірінші, он екінші, жиырма екінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші абзацтарын;
2) 2025 жылғы 16 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 3-тармақтың 1) тармақшасының алтыншы, жетінші, сегізінші, он бесінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, жетпіс бесінші абзацтарын;
3) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 3-тармақтың 1) тармақшасының он алтыншы, он жетінші, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

подпункт 3) пункта 2 исключить;
в пункте 13:
подпункт 12) изложить следующей редакции:
"12) участие в проведении единой военно-технической политики;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) участие в осуществлении военно-технического сотрудничества;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) участие в формировании государственного оборонного заказа;";
в пункте 15:
подпункт 495) изложить в следующей редакции:
"495) организация и осуществление взаимодействия с Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан в области оборонной промышленности;";
подпункт 497) изложить в следующей редакции:
"497) участие в осуществлении военно-технического сотрудничества;";
подпункты 498) и 499) исключить;
подпункты 511-5) и 511-6) исключить;
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств, пункт 4 исключить.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев десятого, одиннадцатого, двенадцатого, двадцать второго, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят шестого, семьдесят седьмого, семьдесят восьмого, семьдесят девятого, восьмидесятого, восемьдесят первого подпункта 1) пункта 3, которые вводятся в действие с 31 августа 2025 года;
2) абзацев шестого, седьмого, восьмого, пятнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, семьдесят пятого подпункта 1) пункта 3, которые вводятся в действие с 16 сентября 2025 года;
3) абзацев шестнадцатого, семнадцатого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго подпункта 1) пункта 3, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов