Қарағанды облысы Қарағанды қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 30 шілдедегі № 575 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес және Қарағанды облысы Қарағанды қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Қарағанды облысы мен Қарағанды қаласының мәслихаттары мақұлдаған Қарағанды облысы Қарағанды қаласының бас жоспарының (негізгі ережелерді қоса алғанда) жобасы бекітілсін.
2. "Қарағанды облысының Қарағанды қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 желтоқсандағы № 1205 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 30 шілдедегі
№ 575 қаулысымен
бекітілген
Қарағанды облысы
Қарағанды қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жобаның жалпы ережелері
Қарағанды қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына сәйкес әзірленетін, перспективалы кешенді даму, аумақты жоспарлы ұйымдастыру, қаланың әлеуметтік және инженерлік-көліктік инфрақұрылымы жүйесінің бағыттарын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология, Су, Орман кодекстерінің, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарының, Қазақстан Республикасының қала құрылысы саласына жататын басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Жобаның мақсаты – алдыңғы Бас жоспардың іске асырылуын талдау негізінде нақты құрылыс салуды, әзірленген егжей-тегжейлі жоспарлау жоспары және жер учаскелерінің бөлінуін ескере отырып, қалалық аумақты дамытудың есепті мерзімге арналған перспективалы бағыттарын қалыптастыру.
Бас жоспарда келесі жобалық кезеңдер қабылданды:
бастапқы жыл – 2023 жылғы 1 қаңтар;
бірінші кезек – 2030 жыл;
есепті мерзім – 2040 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Белгіленген тәртіппен бекітілген Бас жоспар елді мекеннің шегін, бірінші кезекте салынатын объектілерді орналастыру жобаларын, тұрғын аудандар мен өнеркәсіптік аудандарды жоспарлау жобаларын, құрылыс салу жобаларын, салалық схемалар мен инженерлік қамтамасыз ету жобаларын, кешенді көлік схемасын, көгалдандыруды, қоршаған ортаны қорғау схемасын әзірлеу, аумақты аймақтарға бөлу және жерді ұтымды пайдалану үшін база болып табылады.
Бас жоспарда:

О Генеральном плане города Караганды Карагандинской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2025 года № 575
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Караганды Карагандинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Караганды Карагандинской области (включая основные положения), одобренный маслихатами Карагандинской области и города Караганды.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2007 года № 1205 "О генеральном плане города Караганды Карагандинской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 2025 года № 575
Генеральный план
города Караганды Карагандинской области (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения проекта
Генеральный план города Караганды (далее - Генеральный план) является основным градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной Генеральной схемой организации территории Республики Казахстан, определяющим направления перспективного комплексного развития, планировочной организации территории, системы социальной и инженерно-транспортной инфраструктуры города.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического, Водного, Лесного кодексов Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительства.
Цель проекта - на основе анализа реализации предыдущего генерального плана, с учетом фактической застройки, разработанных планов детальной планировки и выделения земельных участков сформировать перспективные направления развития городской территории на расчетный срок.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год - 1 января 2023 года;
первая очередь - 2030 год;
расчетный срок - 2040 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план, утвержденный в установленном порядке, является базой для разработки черты населенного пункта, проектов размещения объектов первоочередного строительства, проектов планировки жилых и промышленных районов, проектов застройки, отраслевых схем и проектов инженерного обеспечения, комплексной транспортной схемы, озеленения, схемы охраны окружающей среды, зонирования территории и рационального использования земель.
Генеральный план определяет:

1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайлар ескеріліп, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды және байланыс желісін орналастыруды қоса алғанда, елді мекен аумағын дамытудың негізгі бағыттары;
2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу және пайдалануға шек қою;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасы;
4) жер басымдықпен иеліктен шығарылатын және сатып алынатын аймақтар, резервтік аумақтар;
5) аумақты табиғи және техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шаралар;
6) кешенді көлік схемасын (қажет болған жағдайда), көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын (қажет болған жағдайда) қамтитын бас жоспардың көлік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттар;
7) су объектілерін ластанудан, бітелуден, сарқылудан қорғау жөніндегі шаралар;
8) елді мекеннің тұрақты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шаралар айқындалады.
Осы Бас жоспар Қарағанды қаласының шегінде 49,1 мың га аумаққа әзірленген, кесіп қосылған аумақтарды (Тұзды ауылдық округінің Жаңаауыл ауылы) қамтитын жаңа әкімшілік шекара ескерілген. Қарастырылып отырған аумақ қаланың перспективалы аумақтық дамуын ескере отырып қабылданды.
Бас жоспарды әзірлеу кезінде қала аумағын жоспарлауды ұйымдастыру, әлеуметтік-экономикалық кешен, демографиялық саясат пен тұрғын үй саясаты, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, инженерлік-көліктік инфрақұрылым және қалыптасқан экологиялық ахуал саласындағы қала құрылысы жүйесінің қазіргі жай-күйіне талдау жүргізілді.
Жайлы әрі қауіпсіз мекендеу ортасын құруды қамтамасыз ету үшін елді мекенді орнықты дамыту Бас жоспардың басты мақсаты болып табылады.
Осы мақсатқа сәйкес елді мекенді кеңістікте ұйымдастыру жан-жақты талаптарға сай келуге тиіс: тұрғын үй, өндіріс, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, демалыс және қала тұрғындарының жайлы тұруын қамтамасыз ететін басқа да функциялар үшін ыңғайлы алаңдар ұсыну.
3-тарау. Жалпы мәліметтер
Қарағанды қаласы (бұдан әрі – қала) Қазақстан Республикасының орталық бөлігінде, аумағы жағынан Ақтөбе облысынан кейінгі екінші орында тұрған Қарағанды облысының шегінде орналасқан. Өңір Ақмола, Павлодар, Абай, Жетісу, Алматы, Жамбыл, Ұлытау және Қостанай облыстарымен шектеседі.
Аса маңызды ішкі және халықаралық көлік дәліздерінің қиылысында тұрған Қарағанды стратегиялық жағдайға ие. Теміржол қатынасының, халықаралық әуежайдың болуы қалаға Қазақстан Республикасының халықаралық мультимодальды көлік торабын (хабын) қалыптастыру үшін мүмкіндік береді.

1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуру и размещение сети связи, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;
2) функциональное зонирование и ограничения на использование территорий этих зон;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела генерального плана, включающего комплексную транспортную схему (при необходимости), генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения (при необходимости);
7) меры по охране водных объектов от загрязнения, засорения, истощения;
8) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта.
Настоящий Генеральный план разработан на территорию 49,1 тыс. га в пределах города Караганды с учетом новых административных границ, включающих прирезанные территории (село Жанаауыл сельского округа Тузды). Рассматриваемая территория принята с учетом перспективного территориального развития города.
При разработке Генерального плана проведен анализ современного состояния градостроительной системы в области планировочной организации территории города, социально-экономического комплекса, демографической и жилищной политики, культурно-бытового обслуживания, инженерно-транспортной инфраструктуры и сложившейся экологической ситуации.
Главной целью Генерального плана является устойчивое развитие населенного пункта, обеспечивающее создание комфортной и безопасной среды обитания.
В соответствии с этой целью пространственная организация населенного пункта призвана отвечать разносторонним требованиям: предоставление удобных площадок для жилья, производства, культурно-бытового обслуживания, отдыха и других функций, обеспечивающих комфортное проживание жителей города.
Глава 3. Общие сведения
Город Караганда (далее - город) расположен в центральной части Республики Казахстан, в пределах Карагандинской области - второй по площади территории страны после Актюбинской. Регион граничит с Акмолинской, Павлодарской, Алматинской, Жамбылской, Костанайской областями и областями Абай, Жетісу, Ұлытау.
Караганда занимает стратегическое положение на пересечении важнейших внутренних и международных транспортных коридоров. Наличие железнодорожного сообщения, международного аэропорта дает городу потенциал для становления международного мультимодального транспортного узла (хаба) Республики Казахстан

4-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қарағанды қаласы аумағының әкімшілік шекарасы шегіндегі халық саны бастапқы жылы 516,7 мың адамды құрады.
Қала халқы санының перспективалы болжамы корреляциялық-регрессиялық талдау, адамдардың жастан-жасқа өту әдістері, статистикалық модельдеу және еңбек балансы негізінде экономикалық-математикалық әдістер пайдаланылып, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының әдістемесі бойынша халықтың табиғи және көші-қон қозғалысында объективті болып жатқан өзгерістер ескеріліп орындалды.
Халықтың перспективалы саны қаланың әлеуметтік-экономикалық қызметінің барлық салаларындағы қызметке еңбекке қабілетті жастағы халықтың оңтайлы қосылуын ескере отырып, статистикалық модельдеу әдісімен айқындалған.
Қала халқының жобалық саны:
1) құрылыстың бірінші кезегі (2030 жыл) – 570,0 мың адам;
2) есепті мерзім (2040 жыл) – 660,0 мың адам.
Жобалау кезеңдері бойынша халықтың жалпы болжамды өсімі:
құрылыстың бірінші кезеңі (6 жыл) – 53,3 мың адам;
есепті мерзім (10 жыл) – 90,0 мың адам.
Есепті мерзімнің соңына қарай еңбекке қабілетті жастан кіші халық саны Қарағанды қаласы халқының 26,1 %-ын, еңбекке қабілетті жастағы – 58,1%-ын және еңбекке қабілетті жастан асқан халық 15,8 %-ын құрайды.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Бастапқы жылы қала құрылысы үшін игеруге арнап тұрғын үй құрылысы мен қоғамдық құрылыс салынатын аудан 5626,2 га құрайды, 2040 жылға қарай селитебті аумақ ауданы 9754,7 га дейін ұлғаяды.
Қаланың тұрғын үй қоры бастапқы жылы 12480,2 мың м2 құрады, бір тұрғынға шаққанда қаланың барлық тұрғындарының орташа қамтамасыз етілуінің жалпы ауданы 24,15 м2 құрайды.
Халық тұрып жатқан жағдайларда аумақтық және әлеуметтік-экономикалық теңсіздіктерді жою Бас жоспарының басым мақсаттарының бірі болып табылады, атап айтқанда, қаланың әрқилы аудандарының арасында тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу көрсеткіштерін теңестіруге ерекше назар аударылады. Бұл ретте есепті кезеңге арналған Бас жоспарда қалада тұрудың жайлылығын қамтамасыз ету үшін тұрғын үй қорымен қамтамасыз етілу көрсеткіші бір адамға 29,55 м2 деп қабылданған және тұру жайлылығының осындай деңгейіне қол жеткізу үшін тұрғын үй қорын 19506,0 мың м2 дейін ұлғайту қажет.
Жобалық кезеңде жаңа тұрғын үй құрылысының көлемінің жалпы ауданы 7628,7 мың м2 құрайды, оның ішінде аз қабатты көппәтерлі үйлерде (1-3 қабат) – 2160,1 мың м2, орташа қабатты көппәтерлі үйлерде – 635,6 мың м2, көп қабатты көппәтерлі үйлерде – 4832,9 мың м2.
Қоғамдық қызмет көрсету саласы
Бас жоспарда әлеуметтік саланы халықты әлеуметтік маңызы бар объектілердің тегін қызмет көрсетуімен қамтамасыз етудің нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында жаңа әлеуметтік-экономикалық жағдайлар мен қала құрылысы жағдайларын ескере отырып дамытып, қызмет көрсетудің мемлекеттік нысаннан басқа нысандарын дамытумен ұштастыру көзделеді.

Глава 4. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения в пределах административных границ территории города Караганда составила в исходном году 516,7 тыс. человек.
Прогноз перспективной численности населения города был выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения по методике Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с использованием экономико-математических методов на основе корреляционно-регрессионного анализа, методов передвижки по возрастам, статистического моделирования и трудового баланса.
Перспективная численность населения определена методом статистического моделирования с учетом оптимального включения населения в трудоспособном возрасте в деятельность во всех сферах социально-экономической деятельности города.
Проектная численность населения города составит:
1) первая очередь строительства (2030 год) - 570,0 тыс. человек;
2) расчетный срок (2040 год) - 660,0 тыс. человек.
Общий прогнозный прирост населения составит по периодам проектирования:
первая очередь строительства (6 лет) - 53,3 тыс. человек;
расчетный срок (10 лет) - 90,0 тыс. человек.
К концу расчетного срока население в возрасте моложе трудоспособного составит 26,1 %, в трудоспособном возрасте - 58,1 % и население старше трудоспособного возраста 15,8 % от численности населения города Караганды.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Площадь жилой и общественной застройки, предназначенной для градостроительного освоения на исходный год, составляет 5626,2 га, к 2040 году площадь селитебной территории увеличится до 9754,7 га.
Жилищный фонд города составляет в исходном году 12480,2 тыс. м2 при средней обеспеченности всего населения города общей площадью 24,15 м2 на одного жителя.
Одной из приоритетных целей Генерального плана является устранение территориальных и социально-экономических диспропорций в условиях проживания населения, в частности, особое внимание уделяется выравниванию показателей обеспеченности жилым фондом между различными районами города. При этом в Генеральном плане на расчетный период для обеспечения комфортности проживания в городе принят показатель обеспеченности жилищным фондом в 29,55 м2 на человека, и для достижения такого уровня комфортности проживания необходимо увеличить жилищный фонд до 19506,0 тыс. м2.
Объем нового жилищного строительства за проектный период составит 7628,7 тыс. м2 общей площади, в том числе в малоэтажных многоквартирных домах (1-3 этажей) - 2160,1 тыс. м2, многоэтажных многоквартирных домах (1-5 этажей) - 635,6 тыс. м2, многоэтажных домах повышенной этажности - 4832,9 тыс. м2.
Сфера общественного обслуживания
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижений нормативных показателей обеспеченности населения бесплатными услугами социально значимых объектов в сочетании с развитием негосударственных форм обслуживания.

Бас жоспарда есепті мерзімге жалпы білім беретін мекемелердегі орындар санын 66,6 мың оқушы орнына немесе бұрыннан бар 61520 орынға немесе бастапқы жылғы 81 мемлекеттік мектепке қатысты 54 мектепке ұлғайту көзделген.
Мектепке дейінгі мекемелер желісін дамыту үшін есепті мерзімге мектепке дейінгі мекемелердегі орындар санын 30,0 мың орынға ұлғайту көзделген, жоспарланып отырған құрылыс мемлекеттік және жеке форматтағы жеке тұрған, сондай-ақ кіріктірілген-жапсарлас мектепке дейінгі ұйымдарды орналастыруды көздейді.
Есепті мерзімге жайлы өмір сүруді қамтамасыз ету үшін жалпы қуаты бір ауысымда 1,25 мың адам болатын амбулаториялық мекемелерді енгізу, сондай-ақ халықтың болжамды санын ескере отырып, төсек-орынның ауруханалық қорын 599 бірлікке ұлғайту қажет.
Бірінші кезеңде мемлекеттік денсаулық сақтау мекемелерінің 6 объектісін салу көзделген, соның ішінде 2 аурухана, 4 амбулаториялық емхана.
3-параграф. Экономикалық қызмет
Қарағанды қаласының экономикалық қызметі көп қырлы әрі ол дамып келеді. Қысқаша айтқанда, оны "өнеркәсіп, көмір және логистика" деп сипаттауға болады.
Өнеркәсіп секторы: Қарағанды Қазақстанның аса ірі индустриялық орталықтарының бірі болып табылады. Мұнда металлургия, машина жасау, химия және тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары шоғырланған. Өнеркәсіп қаланың да, жалпы өңірдің де экономикасын қалыптастыруда түйінді рөл атқарады.
Отын-энергетика кешені: Қарағанды тарихи тұрғыдан еліміздегі көмір өндіру орталығы болып табылады. Қарағанды көмір бассейні ұлттық экономика үшін стратегиялық маңызды ресурс болып қала отырып, энергетикалық объектілер мен өнеркәсіптің орнықты жұмысын қамтамасыз етеді.
Көлік және логистика: еліміздің орталық бөлігіндегі қолайлы географиялық жағдай Қарағандыға маңызды көліктік-логистикалық торап мәртебесін береді. Магистральдық инфрақұрылымды, теміржол және автомобиль байланыстарын дамыту қаланың республикалық және халықаралық жүк легіне интеграциялануына әсерін тигізеді.
Бұдан басқа, Қарағандыда құрылыс, білім беру, медицина, IT-сектор және қызмет көрсету саласы сияқты экономиканың басқа да салалары дамуда. Алайда өнеркәсіп, көмір өнеркәсібі және логистика қаланың экономикалық белсенділігін анықтайтын негізгі бағыттар болып қала береді.
4-параграф. Қаланың өндірістік аймақтары
Экономиканы әртараптандыру және қалада еңбек ету орындарын құру мақсатында қазір жұмыс істеп тұрған өнеркәсіптік, индустриялық аймақтар және "Сарыарқа" арнайы экономикалық аймағының (Бұқар Жырау ауданы) аумағы шегінде өнеркәсіпті дамыту көзделген. Қалада іске асырылатын негізгі бағыттар – көмір өнеркәсібі, қара және түсті металлургия, машина жасау, химия және фармацевтика өнеркәсібі, тұрғын үй, азаматтық және өнеркәсіптік құрылыс мұқтаждығына арналған құрылыс индустриясы, сондай-ақ тамақ өнеркәсібі, азық-түлік пен сусындар өндірісі.

Генеральным планом на расчетный срок предусмотрено увеличение количества мест в общеобразовательных учреждениях на 66,6 тыс. ученических мест или 54 школы к уже существующим 61520 местам или 81 государственной школе на исходный год.
Для развития сети дошкольных учреждений на расчетный срок предусмотрено увеличение количества мест в дошкольных учреждениях на 30,0 тыс. мест, планируемое строительство предусматривает размещение как отдельно стоящих, так и встроенно-пристроенных дошкольных организаций государственного и частного форматов.
Для обеспечения комфортного проживания на расчетный срок необходимо ввести амбулаторные учреждения с общей мощностью 1,25 тыс. посещений в смену, а также увеличить с учетом прогнозной численности населения больничный фонд коек на 599 единиц.
На первом этапе предусмотрено строительство 6 объектов государственных учреждений здравоохранения, из них 2 больниц, 4 амбулаторных поликлиник.
Параграф 3. Экономическая деятельность
Экономическая деятельность города Караганды многогранна и динамично развивается. В двух словах ее можно охарактеризовать как "промышленность, уголь и логистика".
Промышленный сектор: Караганда является одним из крупнейших индустриальных центров Казахстана. Здесь сосредоточены предприятия металлургии, машиностроения, химической и пищевой промышленности. Промышленность играет ключевую роль в формировании экономики как города, так и региона в целом.
Топливно-энергетический комплекс: Караганда исторически является центром угледобычи в стране. Карагандинский угольный бассейн обеспечивает стабильную работу энергетических объектов и промышленности, оставаясь стратегически важным ресурсом для национальной экономики.
Транспорт и логистика: выгодное географическое положение в центральной части страны обеспечивает Караганде статус важного транспортно-логистического узла. Развитие магистральной инфраструктуры, железнодорожных и автомобильных связей способствует интеграции города в республиканские и международные грузовые потоки.
Помимо этого, в Караганде развиваются и другие отрасли экономики, такие как строительство, образование, медицина, IT-сектор и сфера услуг. Однако именно промышленность, угольная отрасль и логистика остаются основными направлениями, определяющими экономическую активность города.
Параграф 4. Промышленные зоны города
В целях диверсификации экономики и создания в городе мест приложения труда предусмотрено развитие промышленности в пределах уже существующих промышленных, индустриальных зон и территории специальной экономической зоны "Сарыарка" (Бухар-Жырауский район). Основные направления, реализуемые в городе, - угольная промышленность, черная и цветная металлургия, машиностроение, химическая и фармацевтическая промышленность, строительная индустрия для нужд жилищного, гражданского и промышленного строительства, а также пищевая промышленность, производство продуктов питания и напитков.

5-тарау. Қала құрылысын дамытудың негізгі бағыттары
1-параграф. Сәулет-жоспарлау аспектілері
Қарағанды қаласы алдағы уақытта да Қарағанды облысының әкімшілік, мәдени және өнеркәсіптік орталығы ретінде дамитын болады. Қаланың ұзақмерзімді даму болжамының сәулет-жоспарлау шешімінің негізі ретінде (тұжырымдама) тарихи қалыптасқан селитебті және өнеркәсіптік аумақтар жүйесі алынған.
Қарағанды қаласының аумақтық дамуы Бас жоспарда белгіленген шекарада іргелес жатқан жерлердің қосылуымен (иеліктен шығарылуымен) байланысты. Қаланың аумақтық дамуы кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады: бірінші кезек, аралық кезең және есепті мерзім.
Бірінші кезекте салынатын тұрғын үй, әлеуметтік және қоғамдық қызмет көрсету объектілерінің, көше-жол желісі мен инженерлік инфрақұрылымның аумақтары алдымен иеліктен шығарылатын аймақтар болып табылады, оларды алу Қазақстан Республикасының Жер кодексі 84-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Стратегиялық маңызы бар байланыстырушы элементтер болып табылатын магистральдық көшелер салу үшін жерді алу Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес мемлекет мұқтажы үшін жүзеге асырылады.
Бас жоспарда есепті мерзімге игеру көзделген аумақтар резервке қойылатын аймақтарға жатады, бұл аумақтарды қала құрылысы мақсатында игеру басталғанға дейін мұнда қандай да бір құрылыс салуға тыйым салынады.
Жобаның сәулет-жоспарлау шешімі халықтың тұруы үшін ең үздік жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған. Жобада бүкіл қазіргі күрделі тұрғын үй қоры, мәдени-тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету объектілері, жасыл желектер, абаттандырылған көшелер мен инженерлік желілер сақталады. Сабақтастықты сақтау мақсатында қаланың алдыңғы бас жоспарының негізгі сәулет-жоспарлау шешімі, көшелер мен жолдар желісі, аумақтарды негізгі функционалдық аймақтарға бөлу барынша сақталды.
Өндірістік аймақтар мен қосымша өңдеу аймақтарының жағдайы басым сипатта болып отырған уақытта қаланы аумақтық және жоспарлы дамыту проблемаларын шешу Қарағанды қаласының перспективалы жоспарлау құрылымының негізіне алынды. Бөлек-бөлек орналасқан кенттер мен бір-бірінен де, қала орталығынан да қашық аудандық селитебті аумақтардың қалыптасып қалған әркелкілігін еңсеру Қарағанды қаласында құрылыс салуды жоспарлаудың міндеті болып табылады.
Қазіргі уақытта қаланың жоспарлау құрылымын негізгі бес селитебті құрылым мен оларға ілеспе өнеркәсіптік және коммуналдық-қойма аймақтары құрайды: Жаңа қала, Пришахтинск, Оңтүстік-Шығыс, Майқұдық, Қарағанды-Сұрыптау және Батыс, Орталық, Оңтүстік, Майқұдық өнеркәсіптік аймақтары.
Қаланың жоспарлау аудандары арасындағы байланыстарды күшейтуді ескере отырып, ұзақ магистральдық және тұрғын көшелерді, жаяу жүргіншілер инфрақұрылымын қалыптастыра отырып, көмір қазбаларынан алшақ экологиялық қолайлы аймақта қаланы одан әрі дамыту идеясы Бас жоспардың сәулет-жоспарлау және кеңістіктік шешімінің артықшылығы болып табылады.
Қаланың батыс бөлігіндегі айналма автожолды дамытумен, сондай-ақ оңтүстік-шығыс аймақтың (Оңтүстік-Шығыс және Майқұдық) аудандарын Солтүстік-Батыспен (Пришахтинск) және Алматы-Астана автожолымен тікелей байланыстыратын жаңа диаметрді қалыптастыру арқылы қаланың негізгі көшесі – Бұқар Жырау даңғылының шамадан тыс жүктемесін азайту көзделеді.
Жоспарлы және тұрғын аудандардың аумақтық дербестігі мен салыстырмалы өзін-өзі қамтамасыз етуі олардың ішкі құрылымын және қалыптасқан қоғамдық орталықтарды бау-бақша, саябақ, мәдени-демалыс және спорттық-сауықтыру кешендерімен өзара байланыста жетілдіру, сондай-ақ тұрғын аумақтарды нормативтік әлеуметтік маңызы бар мекемелермен (жалпы білім беретін мектептер, балабақшалар, денсаулық сақтау мекемелері) қамтамасыз ету қажеттігін айқындайды.
Қаланың қоғамдық орталықтары жүйесінің моделі жалпықалалық орталықтан жоспарлау аймақтары мен аудандардың орталықтарына қарай, көпфункционалды сипатқа ие тұрғын аудандар орталықтарының қалыптасқан желісін, сондай-ақ қаланың орталық және шеткі бөліктеріндегі қалалық арнайы қоғамдық орталықтар жүйесін дамытуға қарай бағытталған иерархиялық құрылымды білдіреді.
Қаланың қоғамдық орталықтары жүйесін дамытуда "Жаңа қала" аумағында орналасқан қалыптасқан жалпықалалық орталықтың, әкімшілік-іскерлік функциялар шоғырланған орындардың және бірегей қоғамдық мекемелердің, жетекші сәулет ансамбльдерінің, сондай-ақ тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерінің бұлжымас әлеуметтік-мәдени және тарихи маңызы қалады.
Аймақтық қоғамдық орталық функцияларын біріктіретін ауданның негізгі магистральдарының бойында орналасқан оңтүстік-шығыс жоспарлау ауданының қоғамдық орталығын дамыту оны тығыздау, оның функционалдық әралуандығы және тұрғын ортамен біртұтастығы жолындағы іс-шараларды көздейді.
Денсаулық сақтау, білім беру мекемелері, спорттық-рекреациялық кешендері бар, сондай-ақ қалыптасқан аумағы үлкен қоғамдық кешендерді қамтитын қалалық маңызы бар қоғамдық арнайы орталықтар жүйесі дамитын болады:
Михайловкадағы Сейфуллин көшесіндегі және Оңтүстік-Шығыс ауданындағы Құрылысшылар даңғылындағы Оңтүстік-Шығыс жоспарлау ауданындағы медициналық орталықтар;
Оңтүстік-Шығыс ауданындағы Мұқанов көшесі мен Құрылысшылар даңғылындағы университет орталығы
Сондай-ақ жаңадан құрылатын:
Федоровск су қоймасының қалалық демалыс аймағы;
Голубые пруды ауданындағы жаңа аумақтарда ірі қоғамдық-спорт орталығын салу, Триатлон паркі аймағын және "Карат" жылқы зауытымен бірге ипподромды дамыту;
теміржол магистралі мен көпфункционалды қоғамдық және сауда орталығы кешенінің оңтүстігіндегі орталық өнеркәсіптік-коммуналдық аймақтың аумақтарын жаңарту аймағында өрістетілетін өңірлік сауда-сервис орталығы.

Глава 5. Основные направления градостроительного развития города
Параграф 1. Архитектурно-планировочные аспекты
Город Караганда и в дальнейшем будет развиваться как административный, культурный и промышленный центр Карагандинской области. В основу архитектурно-планировочного решения долгосрочного прогноза развития города (концепция) положена исторически сложившаяся система селитебных и промышленных территорий.
Территориальное развитие города Караганды связано с присоединением (отчуждением) прилегающих земель в границах, определенных Генеральным планом. Территориальное развитие города будет осуществляться поэтапно: первая очередь, промежуточный этап и расчетный срок.
Территории первоочередного строительства жилья, объектов социального и общественного обслуживания, улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры составляют зону преобладающего отчуждения земель, изъятие которых осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 84 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Строительство магистральных улиц, являющихся стратегически важными связующими элементами, изъятие земель осуществляются для государственных надобностей в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Территории, освоение которых предусмотрено Генеральным планом на расчетный срок, относятся к зонам резервирования, где запрещается какое-либо строительство до начала градостроительного освоения данных территорий.
Архитектурно-планировочное решение проекта направлено на обеспечение наилучших условий проживания населения. Проектом сохраняется весь существующий капитальный жилищный фонд, объекты культурно-бытового и коммунального обслуживания, зеленые насаждения, благоустроенные улицы и инженерные сети. В целях соблюдения преемственности основное архитектурно-планировочное решение предшествующего генерального плана города было максимально сохранено сетка улиц и дорог, основное функциональное зонирование территорий.
В основу перспективной планировочной структуры города Караганды положено решение проблем территориального и планировочного развития города в условиях приоритетного характера положения производственных зон и зон подработки. Задачей планирования застройки города Караганды является преодоление неоднородности сложившихся отдельно расположенных поселков и районных селитебных территорий, удаленных друг от друга и от городского центра.
Планировочную структуру города в настоящее время формируют пять основных селитебных образований и сопутствующих им промышленных и коммунально-складских зон: Новый Город, Пришахтинск, Юго-Восток, Майкудук, Караганда-Сортировочная и промзоны Западная, Центральная, Южная, Майкудукская.
Преимуществом архитектурно-планировочного и пространственного решения Генерального плана является идея дальнейшего развития города в экологически благоприятной зоне вдали от угольных разработок с формированием протяженных магистральных и жилых улиц, пешеходной инфраструктуры с учетом усиления связей между планировочными районами города.
Снятие чрезмерной нагрузки с главной улицы города проспекта Бухар-Жырау предусматривается с развитием объездной автодороги в западной части города, а также формированием нового диаметра, напрямую соединяющего районы юго-восточной зоны (Юго-Восток и Майкудук) с северо-западной (Пришахтинск) и автодорогой Алматы - Астана.
Территориальная автономность и относительная самодостаточность планировочных и жилых районов определяют необходимость совершенствования их внутренней структуры и сложившихся общественных центров во взаимосвязи с садово-парковыми, культурно-досуговыми и спортивно-оздоровительными комплексами, а также оснащения до уровня нормативного социально значимыми учреждениями жилых территорий (общеобразовательные школы, детские сады, учреждения здравоохранения).
Модель системы общественных центров города представляет иерархическую структуру от общегородского центра к центрам планировочных зон и районов к развитию уже сложившейся сети центров жилых районов, имеющих многофункциональный характер, а также системы городских специализированных общественных центров в срединной и периферийных частях города.
В развитии системы общественных центров города непреходящее социально-культурное и историческое значение остается за сложившимся общегородским центром, расположенным на территории "Нового города", местами сосредоточения административно-деловых функций и уникальными общественными учреждениями, ведущими архитектурными ансамблями, а также памятниками истории, культуры и архитектуры.
Развитие общественного центра Юго-восточного планировочного района, расположенного вдоль главных магистралей района, совмещающего функции зонального общественного центра, предусматривает мероприятия по пути его уплотнения, функционального разнообразия и единства с жилой средой.
Получит развитие система общественных специализированных центров городского значения, к которым относятся территориально емкие общественные комплексы с учреждениями здравоохранения, образования, спортивно-рекреационными комплексами, а также сложившиеся:
медицинские центры в Михайловке по улице Сейфуллина и в Юго-Восточном панировочной районе по проспекту Строителей в Юго-Восточном районе;
университетский центр в Юго-Восточном районе по улице Муканова и проспекту Строителей
Также вновь формируемые:
городская зона отдыха Федоровского водохранилища;
строительство крупного общественно-спортивного центра на новых территориях в районе Голубых прудов, развитие зоны Триатлон Парка и ипподрома с конезаводом "Карат";
торгово-сервисный региональный центр, развиваемый в зоне реновации территорий центральной промышленно-коммунальной зоны к югу от железнодорожной магистрали и комплекса МОТЦ.

2-параграф. Функционалдық аймақтардың жалпы қала құрылысы регламенттері
Бас жоспарда аумақты функционалдық аймақтарға бөлу орындалды және мынадай функционалдық аймақтар айқындалды:
1) тұрғын аймақ (Т),
2) қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) аймағы (Қ),
3) рекреациялық аймақ (Р),
4) өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар (Ө),
5) инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары (И),
6) арнайы мақсаттағы аймақ (А),
7) резервтік аумақтар аймақтары (РА),
8) санитариялық-қорғау аймақтары (СҚА),
9) режимдік аумақтар (РА),
10) ауыл шаруашылығын пайдалану аймақтары (АШ).
Әрбір аймақ үшін қала құрылысы регламенті айқындалып, жер учаскелерін, өзге де жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану түрлері мен параметрлерінің жиынтығы, сондай-ақ оларды өзгертудің рұқсат етілген мөлшері белгіленген.
Регламентте айқындалған қала құрылысы қызметінің шектеулері мемлекеттік, қоғамдық мүдде мен жеке мүдде талаптарын ескере отырып жобаланатын аумақтың ресурстық әлеуетінен, игеру қарқындылығынан және белгіленген функционалдық мақсатынан туындайды.
Бөлінген аймақтардың әрқайсысының аумағында қала құрылысы қызметінің регламентімен, егер бұл қызмет жобаланатын аумақтың белгіленген функционалдық мақсатына қайшы келмесе, заңнамада тыйым салынбаған кез келген қала құрылысы қызметін жүзеге асыруға жол беріледі.
Қаланың тұрғын аумағы жайластырылған үй маңындағы аумақтары, бастапқы қызмет көрсету объектілері бар тұрғын үйлерді салуға арналған және халықтың тығыздығы мен құрылыс сипатының көзделген нормативтеріне байланысты тұрғын аймақтардың келесі түрлерін қамтиды, атап айтқанда:
жеке учаскелері бар аз қабатты жеке тұрғын үйлер салынатын аумақтар (Ж-1);
пәтер маңындағы жер учаскелері бар аз қабатты тұрғын үйлер (2-3 қабат) салынатын аумақтар (Ж-2);
орташа қабатты құрылыс аумағы (4-5 және 6* қабат) (Ж-3);
көп қабатты құрылыс аумақтары (6-12 қабат) (Ж-4);
қабат саны көп құрылыс аумақтары (12 қабаттан жоғары) (Ж-5);
тұрғын үй салуға шек қойылған аумақ (Ж-6).
Тұрғын аудандар қаланың негізгі магистральдық және тұрғын көшелерімен шектеліп, ықшамаудандар мен орамдарды құрайды.
Қоғамдық аймақ (қоғамдық-іскерлік, қоғамдық орталық) бір-бірімен біртұтас жүйеге байланысқан әкімшілік және қоғамдық мақсаттағы объектілерден тұратын қаланың аса маңызды құрылым түзуші элементі болып табылады. Бұл аймақ денсаулық сақтау, мәдениет, сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектілерінің, сондай-ақ білім беру мекемелерінің (кәсіптік орта немесе кәсіптік жоғары оқу орындары), әкімшілік, ғибадат үйлерінің, іскерлік, қаржы және қоғамдық орталықтардың қала аумағын қалыптастыруы жағдайларын қамтамасыз етуге арналған.
Қоғамдық-іскерлік аймақтарда қонақүйлерді, жерасты немесе көп деңгейлі паркингтерді орналастыруға болады. Қоғамдық-іскерлік аймақтың аумағында санитариялық және экологиялық қорғау жөніндегі арнайы іс-шараларды талап етпейтін жоғарыда аталған объектілер жанынан көліктің ашық тұрақтары орналастырылады.
Өндірістік аймақтар қаланың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін коммуналдық, өнеркәсіптік және қойма объектілерін орналастыруға арналған. Өндірістік аймаққа объектілердің өздерінің санитариялық-қорғау аймақтарының аумақтары енгізіледі.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтары теміржол, автомобиль, теңіз, әуе көлігі құрылыстары мен коммуникацияларын, сондай-ақ инженерлік жабдықтарды орналастыруға және олардың жұмыс істеуіне арналған.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілерін орналастыру кезінде міндетті шарт – тіршілік ету ортасына зиянды әсер етуді болғызбау үшін осындай объектілерден тұрғын үй, қоғамдық-іскерлік және рекреациялық аймақтардың аумақтарына дейінгі қажетті арақашықтықты сақтау.
Санитариялық-қорғау аймағы халықтың тіршілік әрекетінің экологиялық қолайлы ортасын қалыптастыру жағдайларын қамтамасыз етуге арналған. Санитариялық-қорғау аймағы шегінде аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлері шектеледі немесе оларға тыйым салынады.
Қалалардағы рекреациялық аймақтар халықтың демалу орындарын (саябақтар, бақтар, қалалық ормандар, жағажайлар және өзге де объектілер) ұйымдастыруға және қала аумағында қолайлы микроклимат құруға, халықтың демалу орындарын, халықтың серуендеуі үшін абаттандырылған орындарды ұйымдастыруға және жайластыруға арналған.
Қазіргі кезеңде қалада жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер тапшы. Бас жоспарда жаңа гүлзарлар мен бульварларды, қоғамдық ғимараттар жанындағы көгалдандырылған алаңдарды және магистральдық көшелер бойындағы жасыл желектерді ұйымдастыру ұсынылады.
Арнайы мақсаттағы аймақтар зираттарды, тұрмыстық қалдықтарды сақтау полигондарын, мал қорымдарын және басқа аумақтық аймақтарда пайдалануға сәйкес келмейтін өзге де объектілерді орналастыру үшін бөлінеді.
Мұндай аймақтарды пайдалану арнайы нормативтердің талаптарымен реттеледі.
Әскери объектілердің және пайдаланылуына қатысты ерекше режим белгіленетін объектілерді орналастыруға арналған режимдік аумақтардың өзге аймақтары да арнайы мақсаттағы аймақтарға жатады.
Санитариялық-қорғау аймағы – бұл тіршілік ету ортасы мен адам денсаулығына келеңсіз әсерін тигізетін көздер болып табылатын өнеркәсіптік және коммуналдық объектілердің айналасында орнатылатын айрықша пайдалану режимі бар арнайы аумақ. Бас жоспарда талдау негізінде санитариялық-қорғау аймақтарының аумақтарын пайдалану, оның ішінде олардан тұрғындарды көшіру бойынша регламенттер берілген.

Параграф 2. Общие градостроительные регламенты функциональных зон
В Генеральном плане выполнено функциональное зонирование территории и определены следующие функциональные зоны:
1) жилая зона (Ж),
2) общественная (общественно-деловая) зона (О),
3) рекреационная зона (Р),
4) промышленные (производственные) зоны (П),
5) зоны инженерной и транспортной инфраструктуры (И),
6) зона специального назначения (С),
7) зоны резервных территорий (РЗ),
8)- санитарно-защитные зоны (СЗЗ),
9) режимные территории (РТ),
10) зоны сельскохозяйственного использования (СХ).
Для каждой зоны определен градостроительный регламент, устанавливающий совокупность видов и параметров использования земельных участков, иных объектов недвижимости, а также размер допустимого их изменения.
Определенные регламентом ограничения градостроительной деятельности исходят из ресурсного потенциала, интенсивности освоения и установленного функционального назначения проектируемой территории с учетом требований государственных, общественных и частных интересов.
Регламентом градостроительной деятельности на территории каждой из выделенных зон допускается осуществление любой, не запрещенной законодательством градостроительной деятельности, если эта деятельность не противоречит установленному функциональному назначению проектируемой территории.
Жилая территория города предназначается для застройки жилыми домами с обустроенными придомовыми территориями, объектами первичного обслуживания и включает следующие типы жилых зон в зависимости от предусматриваемых нормативов плотности населения и характера застройки, а именно:
территории застройки индивидуальными малоэтажными жилыми домами с приусадебными участками (Ж-1);
территории застройки малоэтажными жилыми домами (2-3 эт) с приквартирными земельными участками (Ж-2);
территории среднеэтажной застройки (4-5 и 6* этажей) (Ж-3);
территории многоэтажными застройки (6-12 этажей) (Ж-4);
территории застройки повышенной этажности (выше 12 этажей) (Ж-5);
территория ограничения жилых застроек (Ж-6).
Жилые зоны ограничиваются главными магистральными и жилыми улицами города, организуя микрорайоны и кварталы.
Общественная зона (общественно-деловая, общественный центр) является важнейшим структурообразующим элементом города, состоящим из объектов административного и общественного назначения, связанных между собой в единую систему. Данная зона предназначается для обеспечения условий формирования территории города объектами здравоохранения, культуры, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также образовательными учреждениями (средние профессиональные или высшие профессиональные учебные заведения), административными, культовыми зданиями, деловыми, финансовыми и общественными центрами.
В общественно-деловых зонах возможно размещение гостиниц, подземных или многоярусных паркингов. На территории общественно-деловой зоны размещаются открытые стоянки транспорта при вышеперечисленных объектах, не требующих специальных мероприятий по санитарной и экологической защите.
Производственные зоны предназначаются для размещения коммунальных, промышленных и складских объектов, обеспечивающих функционирование города. В производственную зону включаются территории санитарно-защитных зон самих объектов.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры предназначены для размещения и функционирования сооружений и коммуникаций железнодорожного, автомобильного, морского, воздушного транспорта, а также инженерного оборудования.
Обязательное условие при размещении объектов инженерной и транспортной инфраструктуры - соблюдение необходимых расстояний от таких объектов до территорий жилых, общественно-деловых и рекреационных зон для предотвращения вредного воздействия на среду жизнедеятельности.
Санитарно-защитная зона предназначается для обеспечения условий формирования экологически благоприятной среды жизнедеятельности населения. В пределах санитарно-защитной зоны ограничиваются или запрещаются те виды деятельности, которые не совместимы с целями установления зон.
Рекреационные зоны в городах предназначены для организации мест отдыха населения (парки, сады, городские леса, пляжи и иные объекты) и создания благоприятного микроклимата на территории города, организации и обустройства мест отдыха населения, благоустроенных мест для прогулок населения.
На современном этапе в городе имеется острый дефицит зеленых насаждений общего пользования. Генеральным планом предлагается организация новых скверов и бульваров, озелененных площадок при общественных зданиях и зеленых насаждений вдоль магистральных улиц.
Зоны специального назначения выделяются для размещения кладбищ, полигонов складирования бытовых отходов, скотомогильников и иных объектов, использование которых не совместимо с использованием в других территориальных зонах.
Использование таких зон регламентируется требованиями специальных нормативов.
К зонам специального назначения относятся также военные объекты и иные зоны режимных территорий, предназначенные для размещения объектов, в отношении которых устанавливается особый режим пользования.
Санитарно-защитная зона - это специальная территория с особым режимом использования, которая устанавливается вокруг промышленных и коммунальных объектов, являющихся источниками неблагоприятного воздействия на среду обитания и здоровье человека. В Генеральном плане на основе анализа даны регламенты по использованию территорий санитарно-защитных зон, включая отселение населения из них.

6-тарау. Аумақтың кеңістікте ұйымдастырылуы
Қаланың селитебті аумағын сәулет-жоспарлау тұрғысынан ұйымдастырудың негізіне Бас жоспарда мына қағидалар қаланды:
есепті кезеңнің соңына қарай композициялық тұрғыдан қисынды түрде тұтасып жатқан кешенді қалалық жүйе құру;
құнды күрделі тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттарды және жасыл желектерді сақтай отырып, қаланың қазіргі қалыптасқан жоспарлау құрылымын барынша пайдалану және есепке алу;
еңбекшілерді еңбек ету орындарына және қаланың қоғамдық орталықтарына, тұрғын аудандарға, өнеркәсіптік-өндірістік аудандарға жеткізуді қамтамасыз ететін қаланың көлік желісін одан әрі қалыптастыру және жетілдіру;
қаладағы микроклиматтық жағдайларды жақсартуға ықпал ететін, мемлекеттік орман қорының санитариялық-қорғау, су қорғау жерлерімен және жасыл екпелердің желден қорғау белдеулерімен ортақ пайдаланылатын жасыл екпелердің бірыңғай, өзара байланысты жүйесін ұйымдастыру.
Қарағанды қаласын перспективада, 2040 жылға дейінгі кезеңде дамыту ішкі резервтер есебінен алдыңғы бас жоспарда айқындалған бұрынғы шекараларда көзделеді. Құрылыс салуға қолайлы аумақтарда қала дәйекті түрде дамиды.
Қала функционалдық тұрғыдан ірілендірілген селитебті, өнеркәсіптік-өндірістік аймақтарға дәл бөлінген. Аймақтарға осылайша бөлу перспективада да сақталады. Селитебті аймақ солтүстік, батыс, шығыс (негізгі) бағыттарда өрістетіледі, өнеркәсіптік-өндірістік аймақ солтүстік-шығыс бөлікте сақталады. Жаңа жұмыс орындарын құру үшін көмір өңдеу аймақтарында көліктік-логистикалық орталықтар жобаланған.
Жобада қалыптасқан өндірістік-өнеркәсіптік аумақтарды ретке келтіру және абаттандыру көзделеді.
Қарағанды қаласының жалпы теңгерімінде өнеркәсіптік аумақтардың көлемі қомақты екенін ескерсек, өнеркәсіптік аймақтардың жаңаларын орналастыру және жұмыс істеп тұрғандарын дамыту үшін түгендеу жүргізіп, ішкі резервтерді анықтау қажет, олардың өндірістік байланыстарын ескеру керек. Бұл ретте тұрғын үй салынатын жерлерден қажетті алшақтықтарды сақтау және санитариялық-қорғау аймақтарын қалыптастыру маңызды міндеттер болып табылады.
Өнеркәсіптік құрылыс қаланың қалыптасқан өнеркәсіптік аймақтарында көзделеді:
солтүстік-шығыс өнеркәсіп аймағы (Майқұдық);
солтүстік өнеркәсіп аймағы (Пришахтинск);
батыс өнеркәсіп аймағы (Михайловка).
Бас жоспар бойынша бүкіл селитебті аумақ бес жоспарлау аймағы түрінде қалыптасады. Қаланың жаңа осьтерінің бойындағы аумақтарда басты магистральдар бойында негізінен қызмет көрсету объектілері бар көп қабатты тұрғын үйлер салынатын болады.
Қабат санын әрқилы етіп қолдану, құрылыс салудың, түстердің, масштабтың, ашық және жабық кеңістіктердің әрқилы түрін алмастырып қолдану – бұл сәулет әдістері магистральдық аумақтардың эстетикалық көрінісін қалыптастырып, қала құрылысын әралуан ете түседі.

Глава 6. Пространственная организация территории
В основу архитектурно-планировочной организации селитебной территории города в Генеральном плане заложены следующие принципы:
создание к концу расчетного срока комплексного городского организма, имеющего логическую композиционную целостность;
максимальное использование и учет сложившейся планировочной структуры существующего города с сохранением ценного капитального жилищного фонда, общественных зданий, зданий культурно-бытового назначения и зеленых насаждений;
дальнейшее формирование и совершенствование транспортной сети города, обеспечивающей доставку трудящихся к местам приложения труда и общественным центрам города, жилым районам, промышленно-производственным районам;
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными землями государственного лесного фонда и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе.
Развитие города Караганды на перспективу, в период до 2040 года предусматривается в прежних границах, определенных предыдущим генеральным планом, за счет внутренних резервов. Город получит преемственное развитие на благоприятных для строительства территориях.
Город имеет четкое укрупненное функциональное членение на селитебную, промышленно-производственную зоны. Данное зонирование сохраняется и на перспективу. Селитебная зона развивается в северном, западном, восточном (основное) направлениях, промышленно-производственная зона сохраняется в северо-восточной части. Для создания новых мест приложения труда запроектированы транспортно-логистические центры на зонах угольной подработки.
В проекте предусматривается упорядочить и благоустроить сложившиеся производственно-промышленные территории.
Учитывая значительный объем промышленных территорий в общем балансе города Караганды, следует на основе инвентаризации выявить внутренние резервы для размещения новых и развития существующих промышленных зон с учетом их производственных связей. При этом важными задачами являются соблюдение необходимых разрывов с жилой застройкой и формирование санитарно-защитных зон.
Промышленное строительство предусматривается в сложившихся промышленных зонах города:
северо-восточная промышленная зона (Майкудук);
северная промышленная зона (Пришахтинск);
западная промышленная зона (Михайловка).
По Генеральному плану вся селитебная территория формируется в виде пяти планировочных зон. Территории вдоль новых городских осей будут застроены преимущественно жилыми многоэтажными домами с объектами обслуживания вдоль основных магистралей.
Применение различной этажности, чередование разных видов застройки, цвета, масштабности, открытых и закрытых пространств - эти архитектурные приемы должны создать эстетический облик примагистральных территорий, разнообразить застройку города.

7-тарау. Көгалдандырылған кеңістіктер жүйесін ұйымдастыру
Қазіргі жай-күйі
Қарағанды аумағының 35 %-ы топырақтың түрлі дәрежеде ластануының қауіпті деңгейімен сипатталады. Қаланың қалған аумағының бәрінде уытты элементте жоғары дәрежеде шоғырланған, ал топырақ сорбциялық және жинақтау қабілеті жоғары бола отырып, табиғатқа тән геохимиялық ақпаратты жинақтайды және бұзады.
Қаланың біршама аумағының бетінде топырақ жоқ, аумаққа техногендік топырақ себілген, оның кей жеріне өздігінен ағаш, бұта және шөптесін өсімдіктер өсіп кеткен.
Пайдалы қазба қарқынды өндірілетін аймақта тұрғызылған қаланы көгалдандыру (аумақтарды қалпына келтіру) арқылы оның адам тіршілігіне қолайсыз ортасын бейімдеуге тура келеді.
Қарағанды қаласы климаттық және табиғи жағдайларда ағаш өсімдіктерінің өсуі үшін ерекше қолайсыз (кей жерлерде) өңірде орналасқан. Өмір сүруге қолайлы кез келген елді мекен сияқты Қарағанды қаласының да өз көгалдандыру жүйесі бар. Өңірдегі климаттық жағдайлардың күрделі болуына қарамастан, көптеген басқа қалалар сияқты Қарағандыда да өзінің көгалдандыру жүйесіне бар. Көгалдандыру жайлы қалалық орта құруда және экологиялық жағдайды жақсартуда маңызды рөл атқарады.
Қарағандыда жасыл желектердің әрқилы түрлерін, оның ішінде ағаштарды, бұталарды, көгалдарды және желекжолдарды кездестіруге болады. Қаланы көгалдандыру үшін ағаштар мен бұталардың жергілікті климаттық жағдайларға бейімделген түрлері қолданылады.
Қарағандыны көгалдандыру қалалық қызмет күштерімен де, жеке тұлғалар мен ұйымдардың күшімен де жүзеге асырылады. Қалада жасыл қорды дамытуға және жасыл желектерді жақсартуға бағытталған түрлі бағдарламалар мен жобалар бар.
Көгалдандыру келесі функцияларды орындай отырып, қала өмірінде маңызды рөл атқарады:
Экологиялық функция: жасыл кеңістіктер ауаны ластанудан тазартады, шуды азайтады және қаланың микроклиматын жақсартады.
Эстетикалық функция: көгалдандыру қаланы тартымды және жайлы етеді, демалуға және серуендеуге ыңғайлы жағдай жасайды.
Әлеуметтік функция: жасыл желектер қала тұрғындарының қарым-қатынасы мен демалысына арналған орын болып табылады, салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал етеді.
Қаланың көгалдандырылған аумақтарының жүйесіне жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтар (саябақтар, гүлзарлар, бақтар, желекжолдар), тұрғын үй топтары мен жеке үйлер жанындағы үй маңындағы жолақтарда, мектептер мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінің учаскелерінде, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелерінің аумақтарында, дене шынықтыру алаңдары мен спорт кешендерінің учаскелерінде шектеулі пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтар, сондай-ақ көше екпелерін, өнеркәсіп орындарының аумақтарындағы санитариялық-қорғау аймақтарының екпелерін, орман-саябақ екпелерін қамтитын арнайы мақсаттағы көгалдандырылған аумақтар, желден қорғайтын орман белдеулері, сондай-ақ қорғалатын табиғи ландшафт аумақтары кіреді.
Жобалық ұсыныстар
Қарастырылып отырған аумақтың көгалдандырылған кеңістіктерін ұйымдастырудың негізгі тұжырымдамасы – мемлекеттік орман қорының жасыл желектерінен қалыптасатын әрі қала ішіндегі кеңістікпен перпендикуляр және бойлық желекжолдар, саябақтар, гүлзарлар желісімен байланысатын, көгалдандырылған кеңістіктердің бірыңғай жүйесін құрайтын жасыл белдеу құру.
Қаланы көгалдандыру жүйесіне жалпыға ортақ пайдаланылатын екпелер (саябақтар, гүлзарлар, бақтар, желекжолдар), тұрғын үй топтары мен жеке үйлердің жанындағы үй маңындағы жолақтардағы, мектептер мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінің учаскелеріндегі, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелерінің аумақтарындағы, дене шынықтыру алаңдары мен спорт кешендерінің учаскелеріндегі екпелер, көше екпелері, өнеркәсіп орындарының аумақтарындағы санитариялық-қорғау аймақтары, орман-саябақ екпелері, желден қорғайтын орман белдеулері кіреді.
Қарағанды қаласының су объектілері қаланың жасыл қаңқасының құрылымына қосылған – жағалау сызықтары бойында экологиялық дәліздер, саябақ және орман-саябақ аймақтары, беткейлерді биосүзгілеу және ландшафттық тұрақтандыру функциясы бар екпелер қалыптастырылуда. Бас жоспарда тұрақты және уақытша су ағындарын, каналдар мен су айдындарын қамтитын су қорғау аймақтары мен жағалаудағы қорғау белдеулері ескерілген; бұл аумақтарда объектілерді орналастыруға, қоймалауға, сарқынды суларды ағызуға және табиғи өсімдіктерді кесуге жол бермейтін режим белгіленген.
Жергілікті атқарушы органдар авариялық жағдайлардың алдын алу үшін ескі ағаштарда міндетті түрде түгендеуді жүргізіп, өсіп тұрған жасыл желектерді сақтау, атмосфералық ауаның ластануына төзімді және CO₂ сіңіру деңгейі жоғары жасыл желек түрлерін іріктеудің қазіргі заманғы өлшемдеріне сәйкес алыстағы кәрі екпелердің орнына өтемдік отырғызуды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды жүргізетін болады.

Глава 7. Организация системы озелененных пространств
Современное состояние
В Караганде 35 % территории характеризуется в различной степени опасным уровнем загрязнения почвы. По всей остальной территории города фиксируются повышенные концентрации токсичных элементов, а почва, обладая высокой сорбционной и аккумулирующей способностью, накапливает и нарушает геохимическую информацию, заложенную природой.
На значительных территориях города почвенный покров отсутствует, территория представлена насыпным техногенным грунтом, местами естественным образом заросшими древесной, кустарниковой и травянистой растительностью.
Городу, построенному в районе интенсивной добычи полезных ископаемых, приходится приспосабливать неблагоприятную среду для обитания человека путем ее озеленения (рекультивация территорий).
Город Караганда расположен в регионе со специфическими неблагоприятными (местами) для произрастания древесной растительности в климатических и природных условиях. Как и любой благоприятный для проживания населенный пункт город Караганда имеет свою систему озеленения. Караганда, как и многие другие города имеет свою систему озеленения, несмотря на сложные климатические условия региона. Озеленение играет важную роль в создании комфортной городской среды и улучшении экологической обстановки.
В Караганде можно встретить различные виды зеленых насаждений, включая деревья, кустарники, газоны и цветники. Для озеленения города используются различные породы деревьев и кустарников, которые приспособлены к местным климатическим условиям.
Озеленение Караганды осуществляется как силами городских служб, так и частными лицами, организациями. В городе существуют различные программы и проекты, направленные на развитие зеленого фонда и улучшение состояния зеленых насаждений.
Озеленение играет важную роль в жизни города, выполняя следующие функции:
Экологическая функция: зеленые насаждения очищают воздух от загрязнений, снижают уровень шума и улучшают микроклимат города.
Эстетическая функция: озеленение делает город более привлекательным и уютным, создает комфортные условия для отдыха и прогулок.
Социальная функция: зеленые насаждения являются местом для общения и отдыха горожан, способствуют формированию здорового образа жизни.
В систему озелененных территорий города входят озелененные территории общего пользования (парки, скверы, сады, бульвары), озелененные территории ограниченного пользования при жилых группах и отдельных домах на придомовых полосах, на участках школ и детских дошкольных учреждений, на территориях учреждений культурно-бытового обслуживания, на участках физкультурных площадок и спортивных комплексов, а также озелененные территории специального назначения, включающие уличные посадки, насаждения санитарно-защитных зон на территориях промышленных предприятий, лесопарковые насаждения, ветрозащитные лесополосы, а также территории охраняемого природного ландшафта.
Проектные предложения
Основная концепция организации озелененных пространств рассматриваемой территории - создание зеленого каркаса, который формируется зелеными насаждениями Государственного лесного фонда и связывается с внутригородским пространством сетью перпендикулярных и продольных бульваров, парками, скверами, формируя единую систему озелененных пространств.
В систему озеленения города войдут насаждения общего пользования (парки, скверы, сады, бульвары), насаждения при жилых группах и отдельных домах на придомовых полосах, на участках школ и детских дошкольных учреждений, на территориях учреждений культурно-бытового обслуживания, на участках физкультурных площадок и спортивных комплексов, уличные посадки, насаждения санитарно-защитных зон на территориях промышленных предприятий, лесопарковые насаждения, ветрозащитные лесополосы.
Водные объекты города Караганды включены в структуру зеленого каркаса города - вдоль береговых линий формируются экологические коридоры, парковые и лесопарковые зоны, насаждения с функцией биофильтрации и ландшафтной стабилизации склонов. Генеральным планом учтены водоохранные зоны и прибрежные защитные полосы, охватывающие постоянные и временные водотоки, каналы и водоемы; на данных территориях установлен режим, исключающий размещение объектов, складирование, сбросы сточных вод и вырубку естественной растительности.
Местными исполнительными органами будут проводиться мероприятия по сохранению существующих зеленых насаждений с обязательным проведением инвентаризации старых деревьев для предотвращения аварийных ситуаций, организации компенсационной посадки взамен удаленных возрастных насаждений в соответствии с современными критериями подбора видов зеленых насаждений, устойчивых к загрязнению атмосферного воздуха и обладающих повышенным поглощением CO₂.

8-тарау. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау
Қарағанды – өз мәртебесін ресми түрде 1934 жылы алған салыстырмалы түрде жас қала.
Сондықтан қала аумағындағы барлық ескерткіштер шамамен 100 жылды қамтитын бір уақыт кезеңіне жатады.
Сондай-ақ қалада алаңдарда, көшелердің, желекжолдардың тоғысуында, саябақ аймағында тұрған және қала тұрғындары үшін өзіндік тақырыптық орындар, обелисктер жасайтын ескерткіштер, обелисктер, сәндік элементтер бар.

Глава 8. Охрана памятников историко-культурного наследия
Караганда - сравнительно молодой город, официально получивший свой статус в 1934 году.
Поэтому все памятники, находящиеся на территории города, относятся к одному периоду времени, охватывающему период, примерно, 100 лет.
Так же в городе имеются памятники, обелиски, декоративные элементы, которые стоят на площадях, на замыкании улиц, бульваров, в парковой зоне и создают своеобразные тематические места, обелиски жителям города.

Қарағанды қаласының аумағында 34 тарихи-мәдени мұра объектісі тіркелген, соның ішінде ансамбльдер мен кешендер – 2, қала құрылысы және сәулет – 19, монументалды өнер ғимараттары – 13.
Бас жоспардың міндеттерінің бірі – қаланың мәдени және эстетикалық құндылықтарын сақтау үшін қажетті шараларды анықтау. Қазіргі қаланың тарихи элементтері тұтас дүниенің органикалық бөлшегі болып қалуы керек, бұл ескерткіштер объектілерінің қоршаған ортамен байланысын ескере отырып, мәдени және сәулеттік мұраны сақтау қажеттігін негіздейді.
Тарихи мұраны зерделеу, оның маңыздылығын анықтау, қаланың тарихи даму кезеңдерін зерттеу, ландшафтты бағалау және оның қала құрылымымен байланысы нәтижесінде қаланың тарихи-мәдени мұрасын, оның ескерткіштерін және оларды қоршаған тарихи-кеңістіктік ортаны қорғау, сондай-ақ оларды сақтау және қазіргі заманғы пайдалану мүмкіндіктері бойынша негізделген ұсыныстар әзірленді.

На территории города Караганды зарегистрировано 34 объекта историко-культурного наследия, из них ансамбли и комплексы - 2, градостроительство и архитектура - 19, сооружения монументального искусства - 13.
Одной из задач Генерального плана является определение необходимых мер для сохранения культурных и эстетических ценностей города. Исторические элементы современного города должны остаться органической частью целого, что обуславливает необходимость сохранения культурного и архитектурного наследия с учетом взаимосвязей объектов памятников с их окружением.
В результате изучения исторического наследия, определения его значения, изучения этапов исторического развития города, оценки ландшафта и его взаимосвязи со структурой города разработаны обоснованные предложения по охране историко-культурного наследия города, его памятников и окружающей их историко-пространственной среды, а также возможности их сохранения и современного использования.

9-тарау. Қаланың көліктік инфрақұрылымы және көше-жол желісі
Қолданыстағы желінің қаңқасы – қаланың орталық аймақтарында көшелер тікбұрыш жасап орналасқан радиалды-сақиналы құрылым. Радиалды көшелер сыртқы кіреберіс жолдар мен шеткі аймақтарды қала аудандарының орталық аймақтарымен байланыстырады, бұл олардың жүктелуін анықтайды. Қала аумағындағы қалаға кіретін сыртқы радиалды автожол бағыттары реттелетін қозғалыстың магистральдық жолдары (РҚМЖ) және реттелетін қозғалыстың жалпы қалалық маңызы бар магистральдық көшелері (РҚМК) болып жіктеледі. Аудандық маңызы бар магистральдық көшелер мен жергілікті маңызы бар көшелерді салу жаңа тұрғын үйлер салынатын аудандарда, сондай-ақ қаланың коммуналдық және өндірістік аймақтарының жаңа аумақтарында жоспарланған. Құрылыстың негізгі аймақтары: Майқұдық, Голубые пруды, Пришахтинск, Күнгей, Оңтүстік-Шығыс.

Глава 9. Транспортная инфраструктура и улично-дорожная сеть города
Каркас существующей сети представляет собой формирующуюся радиально- кольцевую структуру с прямоугольной планировкой улиц в центральных зонах города. Радиальные улицы связывают внешние входы и периферийные районы с центральными зонами районов города, что определяет их загрузку. Входящие в город внешние радиальные автодорожные направления на территории города классифицируются как магистральные дороги регулируемого движения (МДРД) и магистральные улицы общегородского значения регулируемого движения (МУРД). Строительство магистральных улиц районного значения и улиц местного значения запланировано в районах нового жилищного строительства, а также на новых территориях коммунальных и производственных зон города. Основные зоны строительства: Майкудук, Голубые пруды, Пришахтинск, Кунгей, Юго-Восток.

107
10-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Қарағандыда шаруашылық-ауызсу, өндірістік және өртке қарсы сумен жабдықтаудың орталықтандырылған біріктірілген жүйесі жұмыс істейді. Негізгі тұтынушылар – тұрғындар, қала кәсіпорындары, ЖЭО-3 және Теміртау қалалары.
Сумен жабдықтау көзі – Қ. Сәтбаев атындағы каналдан жерүсті су тарту (жылына 58-84 млн м3).
Қала сумен жабдықтау бойынша екі аймаққа бөлінген:
I аймақ – Әлихан Бөкейхан ауданы (Майқұдық, Сұрыптау, Пришахтинск, Тихоновка, Шахтинск қанаты);
II аймақ – Қазыбек би ауданы (Жаңа қала, Оңтүстік-Шығыс, Федоровка, Михайловка, Ақтас кенті).
Орталықтандырылған сумен халықтың 90 %-ы, есепке алу аспаптарымен 82 %-ы қамтылған.
Жобалық ұсыныстар
Сумен жабдықтаудың аймақтық жүйесін жаңғырту және дамыту көзделеді, атап айтқанда:
№ 3 СС-ға (Теміртау, ЖЭО-3, шығыс) сорғы топтарын бөлу, № 3 су аққысындағы бустерлік станция;
Оңтүстік Майқұдық, Голубые пруды, Восток-5 үшін сорғылар орнатып және № 4 резервуар салып, "II аймақ" СС жаңғырту;
№ 1, 2, 3 СС және барлық БТҚ желілерді реконструкциялау;
375,25 км желі салу (оның ішінде 75,25 км – жаңа); 2040 жылға дейін тағы 336,5 км (16,5 км жаңа).
Қосымша:
ЖЭО-3 реттегіш сыйымдылықтарын қалпына келтіру;
қысым реттегіштері мен тексеру клапандарын орнату;
техникалық су құбырын салу (2040 жылға дейін жиыны 5,6 км);
100 % есепке алу аспаптарымен қамту.
Болжамды көрсеткіштер:
Су тұтыну: бірінші кезекте – тәулігіне 210 мың м3 (2030), есепті мерзімге – тәулігіне 238 мың м3 (2040);
Өрт сөндіру: 3 өртке дейін 90 л/с (тұрғын аумақ), 2 өртке дейін 50 л/с (өнеркәсіптік аймақтар);
Үлестік су тұтыну – 1 тұрғынға тәулігіне 140 л.
Бас жоспарда су құбырының қазіргі аймақтық жүйесін сақтау және дамыту, 2040 жылға оның шаруашылық-ауызсу, өндірістік және өртке қарсы су құбыры ретіндегі өнімділігін тәулігіне 238,13 (ең жоғары тәуліктік 280,48) мың м3 дейін ұлғайту көзделеді.
Су құбырының қолданыстағы аймақтық жүйесін дамыту қолданыстағы жүйеге мынадай өзгерістер енгізуді білдіреді:
Әртүрлі бағыттарда су беру үшін сорғылардың жекелеген топтарын № 3 СС-на бөлу: су құбырлары № 3, № 4, № 5, № 6, Теміртау, ЖЭО-3;
Қазыбек би ауданын және "2-аймақ СС" резервуарларына су беру үшін № 3 су құбырын бөлу және онда үдеткіш айдау станциясын ұйымдастыру, бұл осы бағытқа су беретін № 3 СС сорғылары тобының шығаберісінде талап етілетін қысымды төмендетуге мүмкіндік береді.;
№ 3 СС сорғыларының тиісті тобынан су алатын Шығыс бағыттың солтүстік бөлігін жеке ішкі аймаққа бөлу. Бұл № 3 СС сорғыларының тиісті тобының қысымын шектеуге мүмкіндік береді;

107
Глава 10. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Современное состояние
В Караганде функционирует централизованная объединенная система хозяйственно-питьевого, производственного и противопожарного водоснабжения. Основными потребителями являются население, предприятия города, ТЭЦ-3 и города Темиртау.
Источник водоснабжения - поверхностный водозабор из канала им. К. Сатпаева (58-84 млн м³/год).
Город разделен на две зоны водоснабжения:
I зона - район Алихана Бокейхана (Майкудук, Сортировка, Пришахтинск, Тихоновка, Шахтинское крыло);
II зона - район Казыбек би (Новый город, Юго-Восток, Федоровка, Михайловка, п. Актас).
Централизованным водоснабжением охвачено 90 % населения, приборами учета - 82 %.
Проектные предложения
Предусматриваются модернизация и развитие зональной системы водоснабжения, в частности:
выделение насосных групп на НС № 3 (Темиртау, ТЭЦ-3, восток), бустерная станция на водоводе № 3;
модернизация НС "II зона" с установкой насосов для южного Майкудука, Голубых прудов, Востока-5 и строительством резервуара № 4;
реконструкция НС № 1, 2, 3, всех БОС и сетей;
строительство 375,25 км сетей (в т.ч. 75,25 км - новые); до 2040 года - еще 336,5 км (16,5 км новые).
Дополнительно:
восстановление регулирующих емкостей ТЭЦ-3;
установка регуляторов давления и обратных клапанов;
строительство технического водопровода (до 2040 года - 5,6 км в сумме);
100% охват приборами учета.
Прогнозные показатели:
Водопотребление: на первую очередь - 210 тыс. м³/сут (2030), на расчетный срок - 238 тыс. м³/сут (2040);
Пожаротушение: до 3 пожаров по 90 л/с (жилая), до 2 по 50 л/с (промышленные зоны);
Удельное водопотребление - 140 л/сут на 1 жителя.
Генеральный план предусматривает сохранение и развитие действующей зональной системы водопровода с увеличением его производительности на 2040 год до 238,13 (максимально-суточный 280,48) тыс. м3/сут. хозяйственно-питьевого, производственного и противопожарного водопровода.
Развитие действующей зональной системы водопровода подразумевает внесение следующих изменений в существующую:
Выделение на НС № 3 отдельных групп насосов для питания различных направлений: водоводы № 3, № 4, № 5, № 6, Темиртау, ТЭЦ-3.
Выделение водовода № 3 для питания района Казыбек Би и резервуаров "НС 2-зона" и организации на нем бустерной станции подкачки, что позволит снизить требуемые напоры на выходе группы насосов НС № 3, питающих это направление.
Выделение северной части восточного направления, питаемого от соответствующей группы насосов НС № 3, в отдельную подзону. Это позволит ограничить напоры соответствующей группы насосов НС № 3.

"2-аймақ СС" шығыс бағыттың оңтүстік бөлігі арқылы жеке ішкі аймаққа (Майқұдық оңтүстік бөлігі) су беретін сорғылар тобын бөлу. "2 аймақ" сорғы станциясында № 4 резервуар салу;
"2-аймақ СС" сорғыларының басқа тобынан су алатын "биік аймақ" ұйымдастыру (Голубые пруды, Восток-5 ықшамаудандары және Майқұдықтың оң жағындағы перспективалы құрылыс ауданы);
Қазыбек би атындағы ауданның СЖДР-не жаңа енгізуді Қазыбек би атындағы ауданның қолданыстағы СЖДР-не (НМК ауданы, 562 м белгісі) № 3 суағардан (теміржол бойында) тармақ төсеу жолымен ұйымдастыру;
"2-аймақ СС" резервуарларын № 3 су құбырлары Қазыбек би ауданының орташа тәуліктік су тұтынуының жиынына және "2-аймақ СС" орташа тәуліктік су беру жиынына тең мөлшерде тұрақты су беріп, тәулік бойы жұмыс істегендей етіп толықтыру;
Қазыбек би ауданының СЖДР орталық және оңтүстік бөліктерінде еркін қысымның нормативтен (60 м) асып кетуіне жол бермейтін қысым реттегіштері мен кері клапандарды орнату;
ЖЭО-3-те реттеуші сыйымдылықтарды қалпына келтіру, бұл ЖЭО-3 мұқтажы үшін су берудің тәуліктік және маусымдық біркелкі болмауын тегістеуге мүмкіндік береді.
Құрылыстың 1-кезегінде 2030 жылы мыналар көзделеді:
№ 2 СС реконструкциялау;
БТҚ-1, БТҚ-2 реконструкциялау;
№ 3 СС реконструкциялау. Сорғы жабдығын ауыстыру. № 3 СС-да жеке сорғы топтарын бөлу;
Жаңа резервуар салып, "2 аймақ" СС реконструкциялау;
Тозу дәрежесіне байланысты 1119,1 км-нің тозған су құбыры желілерін кезең-кезеңімен реконструкциялау, 300 км;
Құрылыс салу жоспарланған аудандарда сумен жабдықтау желілерінің жаңа су құбырларын салу, 75,25 км;
Ұзындығы 3,8 км техникалық су құбырын салу;
Есепке алу аспаптарын орнату, жеке тұлғалар бойынша – 15180 бірлік, заңды тұлғалар бойынша – 121 бірлік;
Желіде орнатылған 1465 өрт гидранттарының 279 өрт гидрантын жөндеу немесе ауыстыру;
2040 жылға дейінгі есепті кезеңге мыналар көзделеді:
№ 1 СС реконструкциялау;
БТҚ-3 реконструкциялау;
Тозу дәрежесіне байланысты 1119,1 км-нің тозған су құбыры желілерін кезең-кезеңімен реконструкциялау, 320 км;
Құрылыс салу жоспарланған аудандарда сумен жабдықтау желілерінің жаңа су құбырларын салу, 16,5 км;
Ұзындығы 1,8 км техникалық су құбырын салу;
Есепке алу аспаптарын орнату, жеке тұлғалар бойынша – 15000 дана, заңды тұлғалар бойынша – 120 дана;
Қазіргі уақытта су құбыры желілерінде өрт гидранттары көзделмеген аудандарда оларды орнату: Курьяновка, Финский, ТББ, Нефтебаза және Мелькомбинат кенттері, Складская, Технологическая, Крупская, Соревнования көшелері, сондай-ақ Михайловка, Жаңа Тихоновка, Көлік цехы жеке секторы, Күнгей, Кирзавод 1-2, Таугүл, Әшімов, Берлин, Сахалин, Шахтерский, Кирзавод 3-4 ықшамаудандары, Үлкен Михайловка станциясы.
Бас жоспардың шешімдерін іске асыру үшін жобалаудың келесі кезеңінде "Қарағанды қаласын сумен жабдықтау жүйелерін дамытудың 2040 жылға дейінгі схемасы" техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және бекіту қажет.

Выделение на "НС 2-зона" группы насосов, питающих отдельную подзону (южная часть Майкудука) через южную часть восточного направления. Строительство на насосной станции "2 зона" резервуара № 4.
Организацию "высокой зоны" (микрорайоны Голубые пруды, Восток 5 и район перспективной застройка правее Майкудука), получающей воду от другой группы насосов "НС 2-зона".
Организацию нового ввода в СПРВ Казыбек Би путем прокладки ответвления от водовода № 3 (вдоль ж/д) до существующих водоводов СПРВ Казыбек Би (район ХМК, отметка 562 м).
Пополнение резервуаров "НС 2-зона" таким образом, что водоводы № 3 работали в течение суток с постоянной подачей, равной сумме среднесуточного водопотребления района Казыбек Би и среднесуточной подачи НС "2-зона".
Установку в центральной и южной частях СПРВ Казыбек Би регуляторов давления и обратных клапанов, предотвращающих повышение свободных напоров сверх нормативных (60 м).
Восстановление регулирующих емкостей на ТЭЦ-3, что позволит сглаживать суточную и сезонную неравномерность подачи воды на нужды ТЭЦ-3.
1 очередью строительства 2030 год предусматриваются:
Реконструкция НС № 2;
Реконструкция БОС-1, БОС-2;
Реконструкция НС № 3. Заменить насосное оборудование. Выделить на НС № 3 отдельные группы насосов;
Реконструкция НС "2 Зона" со строительством нового резервуара;
Реконструкция изношенных водопроводных сетей из 1119,1 км поэтапно в зависимости от степени износа, 300 км;
Строительство новых водоводов сетей водоснабжения в районах планируемой застройки, 75,25 км;
Строительство технического водопровода протяженностью 3,8 км;
Установка приборов учета, по физическим лицам 15180 единиц, по юридическим лицам 121 единица;
Ремонт или замена 279 пожарных гидрантов, из 1465 пожарных гидрантов, установленных на сети.
На расчетный период до 2040 г. предусматриваются:
Реконструкция НС № 1;
Реконструкция БОС - 3;
Реконструкция изношенных водопроводных сетей, 320 км поэтапно в зависимости от степени износа из 1119,1 км сетей;
Строительство новых водоводов сетей водоснабжения в районах планируемой застройки, 16,5 км;
Строительство технического водопровода протяженностью 1,8 км;
Установка приборов учета физическим лицам - 15000 единиц, юридическим лицам - 120 единиц;
Установка пожарных гидрантов, которые не предусмотрены в настоящее время на водопроводных сетях в районах: поселков Курьяновка, Финский, ЖБИ, Нефтебазы и Мелькомбината, улиц Складская, Технологическая, Крупской, Соревнования, а также в частном секторе Михайловки, Новой Тихоновки, Транспортного цеха, микрорайонов Кунгей, Кирзавод 1-2, Таугуль, Ашимова, Берлин, Сахалин, Шахтерский, Кирзавод 3-4, станций Большая Михайловка.
Для реализации решений Генерального плана на следующем этапе проектирования необходимо разработать и утвердить технико-экономическое обоснование "Схема развития систем водоснабжения города Караганды до 2040 года".

2-параграф. Су бұру
Қазіргі жай-күйі
Қарағанды қаласының су бұру жүйесі бөлек, екі бассейн бойынша ұйымдастырылған:
I бассейн (негізгі): Сұрыптау, Майқұдық, Оңтүстік-Шығыс, Федоровка, Михайловка, Жаңа қала аудандарына қызмет көрсетеді. Сарқынды су "Қарағанды Су" ЖШС "Аэрация" станциясына 9 кәріздік сорғы станциясы (КСС) арқылы жіберіледі (1982 жылы пайдалануға берілген, өнімділігі тәулігіне 232 000 м3).
II бассейн: Пришахтинск, Шахтинск қанаты аудандарына және Өзен кентіне қызмет көрсетеді, сарқынды су "Капиталстрой" ЖШС-ның КСС-на (Саран қ., қуаты тәулігіне 22 000 м3, 1977 жылы пайдалануға берілген) бөлінеді.
"Сарыарқа" АЭА сарқынды суды осы аймақтың жергілікті тазарту құрылысжайларына жібереді.

Параграф 2. Водоотведение
Современное состояние
Система водоотведения города Караганды - раздельная, организована по двум бассейнам:
I бассейн (основной): обслуживает районы Сортировка, Майкудук, Юго-Восток, Федоровка, Михайловка, Новый город. Стоки направляются на станцию "Аэрации" ТОО "Караганды Су" через 9 канализационных насосных станций (КНС) (введенную в эксплуатацию в 1982 году, производительностью 232 000 м³/сут).
II бассейн: обслуживает районы Пришахтинска, Шахтинского крыла и поселка Узенка, стоки отводятся на КОС ТОО "Капиталстрой" (города Сарани, мощностью 22 000 м³/сут, введенные в эксплуатацию в 1977 году).
СЭЗ "Сарыарка" направляет стоки на локальные очистные сооружения этой зоны.

Орталықтандырылған кәрізбен халықтың 73,36 %-ы қамтылған. Желінің ұзындығы – 714,26 км, оның ішінде:
өздігінен ағып жатқан желілер – 682,26 км,
тегеурінді коллекторлар – 32,0 км.
Желілердің тозуы – 84%.
Септиктерден ағызатын 6 нүкте бар. 9 КСС – үшеуі (КСС-1, КСС-10, КСС-13) жөндеуді қажет етеді.
Тазарту құрылысжайлары:
"Аэрация" станциясы: қуаты — тәулігіне 232 мың м3, 1982 жылы іске қосылды, нақты ағыны — тәулігіне 95-160 мың м3, тозуы — 85 %-дан астам;
Саран қаласының КТҚ ("Капиталстрой" ЖШС): қуаты — тәулігіне 22 мың м3, нақты ағыны — тәулігіне 8-12 мың м3, тозуы — 80 %-дан астам.
Атауы
Өнімділік, орташа тәуліктік, тәулігіне мың м3
Аудан, мекенжайы
2030 жыл
2040 жыл
1
2
3
4
"Сұрыптау" КТҚ
8,14
8,60
Бөкейхан ауданы
"Майқұдық" КТҚ
36,14

Централизованной канализацией охвачено 73,36 % населения. Протяженность сети - 714,26 км, в том числе:
самотечные сети - 682,26 км,
напорные коллекторы - 32,0 км.
Износ сетей - 84 %.
Существует 6 точек слива с септиков, 9 КНС - три (КНС-1, КНС-10, КНС-13) требуют ремонта.
Очистные сооружения:
Станция "Аэрации": мощность - 232 тыс. м³/сут, введена в 1982 г., фактический поток - 95-160 тыс. м³/сут, износ - более 85 %;
КОС г. Сарань (ТОО "Капиталстрой"): мощность - 22 тыс. м³/сут, фактический поток - 8-12 тыс. м³/сут, износ - более 80 %.
Наименование
Производительность, среднесуточная, тыс. м3/сут
Район, адрес размещения
2030 г.
2040 г.
1
2
3
4
КОС "Сортировка"
8,14
8,60
Р-н Бокейхана
КОС "Майкудук"
36,14

36,08
Бөкейхан ауданы
"Пришахтинск" КТҚ
15,18
18,40
Қала сыртында
"Аэрация станциясы" КТҚ
107,58
129,45
Қазыбек би, 176 есептік квартал
Жобалық ұсыныстар
Осы жобалық шешімдер арқылы Пришахтинск, Майқұдық орталық ауданында және Сұрыптауда жергілікті тазарту құрылыстарын салу ұсынылады. Болашақта су бұру схемасын оқшаулау бағыты қазіргі құрылыс салынған жерлердің қамтылмаған аудандарына да, перспективалы құрылыс аудандарына да сақталады. Қазіргі құрылыс салынған жерлерде бұл Федоровск су қоймасының ауданы және Майқұдықтың оңтүстік аудандары.
Бас жоспарда "Аэрация" станциясының алаңындағы құрылысжайларды реконструкциялау және жаңаларын салу тазарту жүйесін кешенді жаңғыртудың бірінші кезеңінің басымдығы ретінде айқындалған; жұмыстар кредиттік келісімге қол қою сатысында тұр. Сонымен қатар Пришахтинск, Майқұдық және Сұрыптаудағы жергілікті модульдік КТҚ бұл стратегияны органикалы түрде толықтырады, өйткені:
олар орталық станцияның жүктемесін азайтады және түйінді буындарды қайталау арқылы жүйенің істен шығуға төзімділігін арттырады;
олар магистральдық желілердің ұзындығын қысқартуға және қала шегінде күрделі жер қазу жұмыстарынан аулақ болуға мүмкіндік береді;

36,08
Р-н Бокейхана
КОС "Пришахтинск"
15,18
18,40
За пределами города
КОС "ст. Аэрации"
107,58
129,45
Казыбек би, 176-й учетный квартал
Проектные предложения
Настоящими проектными решениями предлагается строительство локальных очистных сооружений в Пришахтинске, центральном районе Майкудука и Сортировке. В дальнейшем направление локализации схемы водоотведения сохраняется как на неохваченные районы существующей застройки, так и на районы перспективной застройки. В существующей застройке - это район Федоровского водохранилища и южные районы Майкудука.
В Генеральном плане реконструкция и строительство новых сооружений на площадке станции "Аэрации" определены как приоритет первого этапа комплексной модернизации системы очистки; работы уже находятся в стадии подписания кредитного соглашения. Вместе с тем локальные модульные КОС в Пришахтинске, Майкудуке и Сортировке органично дополняют эту стратегию, поскольку:
они разгружают центральную станцию и повышают отказоустойчивость системы за счет дублирования ключевых звеньев;
позволяют сократить длину магистральных сетей и избежать сложных земляных работ в черте города;

тазартылған суды қайта пайдалануға мүмкіндік жасайды (жасыл аймақтарды суару, көшелерді жуу, субұрқақтарды толтыру, технологиялық қажеттіліктер), бұл тұщы суды тұтынуды 15-20 %-ға және тұрғындарға тарифтік жүктемені азайтады;
көлік шығындарын азайту, желілердегі тегеуріннің шығынын азайту және қалпына келтірілген суды коммерциялық сату арқылы өтеледі.
Қаланың 2030 жылға дейінгі демографиялық және аумақтық өсуі тазарту құрылысжайларына түсетін жүктеменің 20-25 %-ға артуына әкеледі. Орталық станцияны жаңғырту бірінші кезеңнің базалық сұраныстарын ғана қамтиды, сондықтан ықшамаудандарға уақтылы қызмет көрсету үшін жергілікті КТҚ қосымша қуаты қажет.
Шаруашылық-тұрмыстық және өндірістік сарқын (қалалық кәрізге төгуге рұқсат етілген) аудандық су жинау құбырлары мен коллекторлар желісімен аудандық тазарту құрылысжайларына бөлінеді.
Сенімді және орнықты су бұру мақсатында Бас жоспарда тәуелсіз жергілікті схемалары бар кәріздің 2 бассейнінен 4-еуіне өту көзделеді:
I бассейн: Жаңа қала, Михайловка, Федоровка, Оңтүстік-Шығыс – "Орбита" КСС, КСС-7 және бас КСС арқылы "Аэрация" станциясына. Жоспарлы қуаты – тәулігіне 129,45 мың м3.
II бассейн: Пришахтинск, Шахтинск қанаты, Өзен – жобаланатын "Пришахтинск" КТҚ-2.
Қуаты — тәулігіне 18,4 мың м3.
III бассейн: Сұрыптау, Компанейск – "Сұрыптау" КТҚ-4. Қуаты —тәулігіне 9 м³.
IV бассейн: Майқұдық — "Майқұдық" КТҚ-3-ке. Қуаты – тәулігіне 36 мың м3.
Құрылыстың 1-кезегінде 2030 жылы мыналар көзделеді:
Өнімділігі тәулігіне 107,6 мың м3 Аэрация станциясын реконструкциялау.
Өнімділігі тәулігіне 15,18 мың м3 "Пришахтинск" КТҚ-2 салу.
Өнімділігі тәулігіне 39,74 мың м3 КСС-2, 3, 4 салу.
Өнімділігі тәулігіне 41,04 мың м3 КСС-13 реконструкциялау.
Өнімділігі тәулігіне 24,0 мың м3 болатын "Панель-Центр" КСС салу.
Перспективада өнімділігі тәулігіне 2,4 мың м3 болатын төрт КСС салу.
Ұзындығы тиісінше 168,0 және 5,0 км болатын өздігінен ағып кететін және тегеурінді кәріз желілерін салу.
737 км кәріз желісінің тозған жерлерін кезең-кезеңімен реконструкциялау, 245 км.
2040 жылға дейінгі есепті кезеңге мыналар көзделеді:
Өнімділігі тәулігіне 36,14 мың м3 "Майқұдық" КТҚ-3 салу.
"Сұрыптау" КТҚ салу, өнімділігі тәулігіне 8,6 мың м3.
Өнімділігі тәулігіне 39,74 мың м3 КСС-1 реконструкциялау.
Өнімділігі тәулігіне 79,56 мың м3 КСС-7 реконструкциялау.
Өнімділігі тәулігіне 10,8 мың м3 КСС-10 реконструкциялау.
Өнімділігі тәулігіне 1,2 мың м3 "Күзембаев" КСС реконструкциялау.

создают возможности для повторного использования очищенной воды (полив зеленых зон, мойка улиц, подпитка фонтанов, технологические нужды), что снижает потребление пресной воды на 15-20 % и тарифную нагрузку на жителей;
окупаются за счет снижения транспортных расходов, уменьшения потерь напора в сетях и коммерческой реализации регенерированной воды.
Демографический и территориальный рост города до 2030 года приведет к повышению нагрузки на очистные сооружения на 20-25 %. Модернизация центральной станции покрывает только базовые потребности первого этапа, поэтому дополнительные мощности локальных КОС необходимы для своевременного обслуживания новых микрорайонов.
Хозяйственно-бытовые и производственные стоки (разрешенные к сбросу в городскую канализацию) отводятся сетью районных водосборных трубопроводов и коллекторов на районные очистные сооружения.
В целях надежного и устойчивого водоотведения Генеральным планом предусматривается переход от 2 к 4 бассейнам канализования с независимыми локальными схемами:
I бассейн: Новый город, Михайловка, Федоровка, Юго-Восток - на станцию "Аэрации" через КНС "Орбита", КНС - 7 и главную КНС. Плановая мощность - 129,45 тыс. м³/сут.
II бассейн: Пришахтинск, Шахтинское крыло, Узенка - на проектируемые КОС - 2 "Пришахтинск".
Мощность - 18,4 тыс. м³/сут.
III бассейн: Сортировка, Компанейск - на КОС - 4 "Сортировка". Мощность - 9 тыс. м³/сут.
IV бассейн: Майкудук - на КОС-3 "Майкудук". Мощность - 36 тыс. м³/сут.
1 очередью строительства 2030 год предусматриваются:
Реконструкция станции Аэрации, производительностью 107,6 тыс. м3/сут.
Строительство КОС - 2 "Пришахтинск", производительностью 15,18 тыс. м3/сут.
Строительство КНС - 2,3,4, производительностью 39,74 тыс. м3/сут.
Реконструкция КНС - 13, производительностью 41,04 тыс. м3/сут.
Строительство КНС "Панель-Центр", производительностью 24,0 тыс. м3/сут.
Строительство четырех КНС на перспективу, производительностью 2,4 тыс. м3/сут.
Строительство самотечных и напорных сетей канализации, протяженностью 168,0 и 5,0 км, соответственно.
Реконструкция изношенных канализационных сетей из 737 км поэтапно, 245 км.
На расчетный период до 2040 г. предусматриваются:
Строительство КОС - 3 "Майкудук" производительностью 36,14 тыс. м3/сут.
Строительство КОС-4 "Сортировка" производительностью 8,6 тыс. м3/сут.
Реконструкция КНС-1 производительностью 39,74 тыс. м3/сут.
Реконструкция КНС-7 производительностью 79,56 тыс. м3/сут.
Реконструкция КНС-10 производительностью 10,8 тыс. м3/сут.
Реконструкция КНС "Кузембаева" производительностью 1,2 тыс. м3/сут.

Өнімділігі тәулігіне 3,1 мың м3 "Орбита" КСС реконструкциялау.
Перспективада өнімділігі тәулігіне 2,4 мың м3 болатын төрт КСС салу.
Ұзындығы тиісінше 15,20 және 14,0 км болатын өздігінен ағып кететін және тегеурінді кәріз желілерін салу.
737 км кәріз желісінің тозған жерлерін кезең-кезеңімен реконструкциялау, 491,4 км.
Бас жоспардың шешімдерін іске асыру және ресурс үнемдеуді, істен шығуға төзімділікті және экономикалық тиімділікті қамтамасыз ететін жергілікті модульдік КТҚ көмегімен тазартудың бөлінген сәулетінің орынды болуы үшін жобалаудың келесі кезеңінде "Қарағанды қаласының су бұру жүйелерін дамытудың 2040 жылға дейінгі схемасы" техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және бекіту қажет.
3-параграф. Электрмен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Қарағанды қаласын орталықтандырылған электрмен жабдықтаудың негізгі көздері ҚарЖЭО-1 (белгіленген/қолда бар қуаты — 32/24 МВт) және ҚарЖЭО-3 (670/585 МВт) болып табылады. Сондай-ақ, электр жүктемелерін жабу Қазақстан БЭЖ-ден 220 және 110 кВ ӘЖ арқылы қамтамасыз етіледі, оның ішінде: металлургиялық – ҚарЖЭО-3 – ҚарМЖЭС-2, Саран – НТТС-1 кмК және т. б. бағыттар бар.
Қуат беру желісі кернеуі 110 және 35 кВ айналмалы және радиалды ӘЖ түрінде ұсынылған, тарату желісі — 6 және 10 кВ ЭБЖ, 6 кВ басым. 110 кВ тірек қосалқы станциялары: Жаңа Жарық, Ботаникалық, Сантехникалық, Мелькомбинат, Жаңа қала және Қарағанды. Олар негізінен қаланың солтүстік-шығыс бөлігін қамтитын 110 кВ (қалалық сақина) екі тізбекті ҚарЖЭО-3-пен байланысты.
Жобалық ұсыныстар
Қала аумағын электрмен жабдықтаудың перспективалы схемасын әзірлеу кезінде электр жүктемелерін есептеу электр энергиясын коммуналдық-тұрмыстық мұқтаждыққа тұтыну, сыртқы жарықтандыруды және мәдени-тұрмыстық мекемелер мен өнеркәсіп орындарының электр энергиясын тұтынуы ескеріліп жүргізілді.
Жобада сәулет-жоспарлау шешімдері, халық санының өсу болжамы және техникалық-экономикалық параметрлер ескерілді. Халықтың электр тұтынуы үйлерге қойылған плиталарға байланысты ҚР БК 3.01-101-2013 бойынша анықталды: қазіргі үйлерде – газ плиталары; жобаланған көп қабатты үйлерде – электр плиталары мен ауа баптағыштар.
Өнеркәсіптік тұтынушылардың жүктемесі энергия үнемдеу технологияларының ендірілуі ескеріліп шамамен бағаланды. Есеп-қисаптар объектілерді жобалау кезеңдерінде нақтыланады.
Коммуналдық-тұрмыстық сектордың жүктемесі құрылыс салынған алаңға барабар, шоғырланған тұтынушылар — халыққа қызмет көрсету орталықтарында.
Қолданыстағы электрмен жабдықтау схемасы сақталады: негізгі көздер ҚарЖЭО-1 және ҚарЖЭО-3 болып қала береді. Қажет болған жағдайда — тапшылықты ҚР БЭЖ 220-110 кВ ӘЖ есебінен жабу.
Жаңа аудандар үшін 10 және 0,4 кВ желілер бойынша энергияны бөлу мынадай түрде көзделген:
10 кВ ТП салу;
10/0,4 кВ трансформаторлық қосалқы станциялар салу;
10/0,4 кВ желілері мен сыртқы жарықтандыру желілерін салу.
110 кВ жаңа ҚС салу жоспарлануда:
"Озерная-110", "Болашақ", "Күнгей" ("Қарағанды Жарық" ЖШС);
"Пруды", "Карат" ат клубының оңтүстігіндегі ҚС ("Қарағандыэнерго саласы" ЖШС).

Реконструкция КНС "Орбита" производительностью 3,1 тыс. м3/сут.
Строительство четырех КНС на перспективу производительностью 2,4 тыс. м3/сут.
Строительство самотечных и напорных сетей канализации, протяженностью 15,20 и 14,0 км, соответственно.
Реконструкция изношенных канализационных сетей из 737 км поэтапно, 491,4 км.
Для реализации решений Генерального плана и целесообразности распределенной архитектуры очистки с помощью локальных модульных КОС, обеспечивающих ресурсосбережение, отказоустойчивость и экономическую эффективность, на следующем этапе проектирования необходимо разработать и утвердить технико-экономическое обоснование "Схема развития систем водоотведения города Караганды до 2040 года".
Параграф 3. Электроснабжение
Современное состояние
Основными источниками централизованного электроснабжения города Караганды являются КарТЭЦ - 1 (установленная/располагаемая мощность - 32/24 МВт) и КарТЭЦ-3 (670/585 МВт). Также покрытие электрических нагрузок обеспечивается от ЕЭС Казахстана через ВЛ 220 и 110 кВ, включая направления: Металлургическая - КарТЭЦ - 3 - КарГРЭС - 2, Сарань - ГПП-1 кмК и др.
Питающая сеть представлена кольцевыми и радиальными ВЛ напряжением 110 и 35 кВ, распределительная сеть - ЛЭП 6 и 10 кВ, преобладает 6 кВ. Опорными подстанциями 110 кВ являются: Жана Жарык, Ботаническая, Сантехническая, Мелькомбинат, Новый Город и Караганды. Они связаны с КарТЭЦ-3 двухцепными ВЛ 110 кВ (Городское кольцо), которое охватывает в основном северо-восточную часть города.
Проектные предложения
При разработке перспективной схемы электроснабжения территории города был произведен подсчет электрических нагрузок с учетом потребления электроэнергии на коммунально-бытовые нужды, наружное освещение и потребление электроэнергии культурно-бытовыми учреждениями и промышленными предприятиями.
Проектом учтены архитектурно-планировочные решения, прогноз роста населения и технико-экономические параметры. Электропотребление населения определено по СП РК 3.01-101-2013 в зависимости от благоустройства: существующая застройка - плиты на газе; проектируемая многоэтажная - электроплиты и кондиционеры.
Нагрузка промышленных потребителей оценена ориентировочно с учетом внедрения энергосберегающих технологий. Расчеты уточняются на стадиях проектирования объектов.
Нагрузка коммунально-бытового сектора пропорциональна площади застройки, сосредоточенные потребители - в центрах обслуживания населения.
Сохраняется существующая схема электроснабжения: основными источниками остаются КарТЭЦ - 1 и КарТЭЦ - 3, при необходимости - покрытие дефицита за счет ВЛ 220-110 кВ ЕЭС РК.
Распределение энергии - по сетям 10 и 0,4 кВ. Для новых районов предусмотрены:
строительство РП 10 кВ;
строительство трансформаторных подстанций 10/0,4 кВ;
строительство сетей 10/0,4 кВ и наружного освещения.
Планируется строительство новых ПС 110 кВ:
"Озерная-110", "Болашак", "Кунгей" (ТОО "Караганды Жарык");
"Пруды", ПС южнее Конного клуба "Карат" (ТОО "Қарағандыэнерго саласы").

ҚС жүктеме орталығында жобаланады, қосылу — 110 кВ кабельдік ЭБЖ арқылы жүзеге асырылады. "Әуежай" ҚС жүктемесін азайту үшін "Қарабас" ҚС 35 кВ ӘЖ-мен қосылу жоспарлануда.
Жобаны іске асыру барысында:
10 және 0,4 кВ желілерін кезең-кезеңімен реконструкциялау;
ескірген жабдықты ауыстыру;
энергия үнемдеу шешімдерін енгізу көзделеді.
Қарағанды қаласының жалпы жиынтық электр жүктемесі
Атауы
Электр тұтыну, жылына млн кВт. сағ
Электр жүктемелерінің ең көбі, мың кВт
2030 жыл
2040 жыл
2030 жыл
2040 жыл
1
2
3
4
5
Коммуналдық-тұрмыстық сектор

ПС проектируются в центре нагрузок, подключение - через кабельные ЛЭП 110 кВ. Для разгрузки ПС "Аэропорт" планируется соединение с ПС "Карабас" ВЛ 35 кВ.
На протяжении реализации проекта предусмотрены:
поэтапная реконструкция сетей 10 и 0,4 кВ;
замена устаревшего оборудования;
внедрение энергосберегающих решений.
Общая суммарная электрическая нагрузка города Караганды
Наименование
Электропотребление,
млн. кВт ч/год
Максимум электрических нагрузок, тыс. кВт
2030 г.
2040 г.
2030 г.
2040 г.
1
2
3
4
5
Коммунально-бытовой сектор

1 219,04
1 435,56
212,44
249,72
Өнеркәсіптік кешен
268,19
315,82
46,74
54,94
Барлығы:
1487,23
1751,38
259,18
304,66
Басқа жүктеме (10 %)
148,72
175,14
25,92
30,47
Барлық жүктеме:
1635,95
1926,52
285,09
335,12
4-параграф. Жылумен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Қарағанды қаласын жылумен жабдықтау электр және жылу энергиясын аралас өндіру ұйымдастырылған Қарағанды ЖЭО-1 және Қарағанды ЖЭО-3 екі жылу көзінен жүзеге асырылады.
Жылу жеткізгішті ЖЭО-1 мен ЖЭО-3-тен тасымалдау барлық тұтынушылар тәуелді схема бойынша қосылатын екі құбырлы су жылу желілері бойынша жүргізіледі.
Қазіргі уақытта ЖЭО-1 белгіленген және қолда бар электр қуаты 24 МВт құрайды. ЖЭО-1 белгіленген жылу қуаты 392 Гкал, сыртқы тұтынушыларға жылу энергиясын жіберу бойынша ЖЭО-1 қолда бар жылу қуаты – 236,7 Гкал/сағ (2024 жылға) құрайды.
ЖЭО-1 аймағын ыстық сумен жабдықтаудың жылу жүктемесін қамтамасыз ету (ашық схема бойынша) ЖЭО-3-тен жүзеге асырылады. Жазғы кезеңде ЖЭО-1 жұмыс істемейді.
Қарағанды ЖЭО-3 Қарағанды қаласының өнеркәсіп орындары мен тұрғын үй-коммуналдық секторын жылумен қамтамасыз ету үшін негізгі жылу көзі болып табылады. Бұл өңірлік маңызы бар станция, 1977 жылы пайдалануға берілген.
Электр қуаты (2024 жылға):
белгіленген – 670 МВт;
қазіргі – 538,5 МВт.
Жылу қуаты (2024 жылға):
белгіленген – 1432 Гкал/сағ;
қазіргі – 1102 Гкал/сағ.
Жылу қуатын беру Dу 1200 және Dу 1000 мм екі жылу магистралі бойынша жүргізіледі.
Жобалық ұсыныстар
2040 жылға дейінгі Бас жоспарда "Қарағанды Энергоцентр" ЖШС ЖЭО-3 алаңында жылу өнімділігі кемінде 200 Гкал/сағ болатын қатты отынмен су жылыту қазандығын салу көзделеді.
Бұл шешімнің орындылығы 2040 жылға арналған техникалық-экономикалық есеп-қисаптарға, оның ішінде станцияның перспективада кеңейтілетінін ескере отырып, № 9 станцияның қазандық агрегаты мен Қытайда жасалған № 7 станцияның турбоагрегатына байланысты.
Қарағанды қаласының жылумен жабдықтау жүйесін дамытуды табысты іске асыру үшін 2040 жылға дейінгі перспективада Қарағанды қаласының жылу көздері мен жылу желілерін жобалау, салу, кеңейту және жаңғырту жөніндегі жұмыстарды уақтылы қаржыландыру үшін шаралар қабылдау қажет.
Қарағанды қаласының жылу жүктемелерін қамтамасыз ету
Атауы
2040 жылға арналған есептік жылу жүктемесі
Ысырапты ескергенде ыстық судағы есептік жылу жүктемесі
1
2
3
Қамтамасыз ету, барлығы, оның ішінде:
2 280,17
2 394,18
ОЖЖ барлығы, оның ішінде:
1 637,15
1 719,01
ЖЭО-1
285,15
299,41
ЖЭО-3

1 219,04
1 435,56
212,44
249,72
Промышленный комплекс
268,19
315,82
46,74
54,94
Вместе:
1487,23
1751,38
259,18
304,66
Прочая нагрузка (10%)
148,72
175,14
25,92
30,47
Нагрузка всего:
1635,95
1926,52
285,09
335,12
Параграф 4. Теплоснабжение
Современное состояние
Теплоснабжение города Караганды осуществляется от двух источников теплоты Карагандинской ТЭЦ - 1 и Карагандинской ТЭЦ - 3, на которых организована комбинированная выработка электрической и тепловой энергии.
Транспорт теплоносителя от ТЭЦ - 1, ТЭЦ - 3 производится по двухтрубным водяным тепловым сетям, к которым по зависимой схеме присоединяются все потребители.
В настоящее время установленная и располагаемая электрическая мощность ТЭЦ - 1 составляет 24 МВт. Установленная тепловая мощность ТЭЦ - 1 составляет 392 Гкал, располагаемая тепловая мощность ТЭЦ - 1 по отпуску тепловой энергии внешним потребителям - 236,7 Гкал/ч (на 2024 год).
Обеспечение тепловой нагрузки горячего водоснабжения (по открытой схеме) зоны ТЭЦ - 1 осуществляется от ТЭЦ - 3. В летний период ТЭЦ - 1 не работает.
Карагандинская ТЭЦ - 3 является основным источником тепла для теплоснабжения промышленных предприятий и жилищно-коммунального сектора города Караганды. Это станция регионального значения, которая введена в эксплуатацию в 1977 году.
Электрическая мощность (на 2024 год):
установленная - 670 МВт;
располагаемая - 538,5 МВт.
Тепловая мощность (на 2024 год):
установленная - 1432 Гкал/ч;
располагаемая - 1102 Гкал/ч.
Выдача тепловой мощности производится по двум тепловым магистралям Dу 1200 и Dу 1000 мм.
Проектные предложения
Генеральным планом до 2040 года предусматривается строительство водогрейной котельной на твердом топливе, тепловой производительностью не менее 200 Гкал/ч на площадке ТЭЦ - 3 ТОО "Караганда Энергоцентр".
Целесообразность этого решения обусловлена технико-экономическими расчетами на 2040 год, в том числе с учетом перспективного расширения котлоагрегата станции № 9 и турбоагрегатора станции № 7 китайского производства.
Для успешной реализации развития системы теплоснабжения города Караганды на перспективу до 2040 года необходимо принять меры для своевременного финансирования работ по проектированию, строительству, расширению, модернизации теплоисточников и тепловых сетей города Караганды.
Обеспечение тепловых нагрузок г. Караганды
Наименование
Расчетная тепловая нагрузка на 2040 год
Расчетная тепловая нагрузка в горячей воде с учетом потерь
1
2
3
Обеспечение, всего, в том числе:
2 280,17
2 394,18
ЦТ всего, в том числе:
1 637,15
1 719,01
ТЭЦ - 1
285,15
299,41
ТЭЦ - 3

1 152,00
1 209,60
ЖЭО-3 кеңейту, ВК-200
200,00
210,00
ЖДО барлығы, оның ішінде:
643,02
675,17
Коммуналдық қазандықтар + өнеркәсіптік қазандықтар + АСО+АСТ
643,02
675,17
5-параграф. Газбен жабдықтау
Қазіргі жай-күйі
Қарағанды қаласында газбен жабдықтауды "AlemGaz" ЖШС жеке компаниясы жүзеге асырады, қалалық орталықтандырылған газ тарату желілері, баллондық газды сатуға арналған газ станциялары соған тиесілі. Қалалық тұрғын үйдің сұйытылған газбен қамтамасыз етілуі 20,7 %-ды құрады.
Қарағанды қаласында газ шаруашылығының мынадай объектілері бар:
"Білім" ЖШС, тұрмыстық баллондарға газ толтыру станциясы – Батыс өнеркәсіптік аймағы;

1 152,00
1 209,60
Расширение ТЭЦ - 3, ВК-200
200,00
210,00
ДЦТ всего, в том числе:
643,02
675,17
Коммунальные котельные+ промышленные котельные+ АСО+АСТ
643,02
675,17
Параграф 5. Газоснабжение
Современное состояние
Газоснабжение в городе Караганде осуществляется частной компанией ТОО "AlemGaz", которой принадлежат газовые городские централизованные распределительные сети, газовые станции для реализации баллонного газа. Обеспеченность сжиженным газом городского жилья составила 20,7 %.
В городе Караганде представлены следующие объекты газового хозяйства:
ТОО "Бiлiм", газонаполнительная станция бытовых баллонов - Западная промышленная зона;

"Қарағандагазпром" ГШБ" ЖШС, газ толтыру станциясы – Батыс өнеркәсіптік аймағы, 167 есептік орам, 1-учаске;
"Kazakhstan oil shelf corporation" ЖШС, газ толтыру станциясы – Батыс өнеркәсіптік аймағы, Защитная көшесі, 125;
"Kazakhstan Oil Shelf Corporation" ЖШС, аудандық газ шаруашылығы қызметінің ғимараты – 14-ші ықшамаудан, 23/1;
"Kazakhstan oil shelf corporation" ЖШС, газ шаруашылығы басқармасы – Батыс өнеркәсіптік аймағы, Защитная көшесі, 125;
Қазіргі уақытта Қарағанды қаласында табиғи газ беру "Сары Арқа" МГ-ден "Қарағанды" АГТС-1 арқылы жүзеге асырылады, өнімділігі сағатына 110 мың м3.
Газды пайдаланудың негізгі бағыты – орталықтандырылған жылумен жабдықталмаған және автономды жылыту жүйелерімен жарақтандырылған меншікжайлы құрылыс үшін шаруашылық-тұрмыстық және гигиеналық қажеттілік үшін жылыту, ыстық су беру және үй құрылысы үшін де, биіктігі 11 қабатқа дейінгі МЖЗ (ҚР БК 3.02-101-2012 "Көппәтерлі тұрғын ғимараттар" 4.7.3.4-тармақтар) үшін де тамақ дайындауға арналған. 11 қабаттан жоғары тұрғын үйлерде еденде тұратын тұрмыстық электр плиталары орнатылады.
Жобалық ұсыныстар
Бұл жобада халықты 100 % қамти отырып, қаланы табиғи газбен жабдықтау көзделеді. Жоба бұрын газдандырылмаған аудандарды газбен жабдықтаудың толық орталықтандырылған жүйесін ұсынады.
Осы жобада көзделіп отырған тұрғын үй-азаматтық және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектілердің құрылысына, халық санының, демек, жылу тұтыну деңгейінің ұлғаюына байланысты газ тұтыну көлемі де ұлғаяды.
ҚР ЕЖ 3.01-101-2013 "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу" 16-кестесінде келтірілген халқы газ пайдаланатын тұрғын аудандардағы газдың есептік шығындарын анықтау үшін газдың ең жоғары-сағаттық шығындарын қабылдау қажет.
Есеп-қисап үшін табиғи газдың мынадай негізгі сипаттамалары қабылданды: QHp=34 МДж/м3 (8000 ккал/м3), g=0,78 кг/м3.
Тұрғын үйлерде бір адамға шаққанда табиғи газ тұтынудың ірілендірілген нормалары мына мөлшерде қабылданды:
орталықтан жылытылатын және ыстық су орталықтан берілетін, биіктігі 9 қабат көп қабатты үйлер – сағатына 0,04 м3 / адам;
өздерінің жылыту және ыстық сумен жабдықтау көздері бар аз қабатты (коттедж) үйлер – сағатына 0,62 м3/адам.
Коммуналдық-тұрмыстық сектор кәсіпорындарында газ шығынын айқындау кезінде газ шығысының кешенді нормасы пайдаланылуы мүмкін, ол бір тұрғынға шаққанда 0,0085 м3/сағ немесе 30 м3/жылды құрайды.
Қарағанды қаласында газдың жалпы жиынтық шығыны:
бірінші кезекте - 124.3 мың м3/сағ. (жылына 1088,4 млн м3)
есептік мерзімге - 130 мың м3/сағ. (жылына 1138,4 млн м3)
Қолданыстағы "Қарағанды-1" АГТС қуаты газ тұтынудың өсіп келе жатқан көлемін жабу үшін жеткіліксіз болғандықтан, жобада өнімділігі 50,0 мың м3/сағ болатын, қала аумағынан тыс орналастырылатын "Қарағанды-2" АГТС жобалау және салу ұсынылады.
Газбен іркіліссіз жабдықтауды қамтамасыз ету үшін жобада қаланың айналасындағы жоғары қысымды газ құбырын бекіткіш және реттегіш құрылғылармен қоршау ұсынылады.
"Жаңа-Аудан" ықшамауданының жаңа көпқабатты тұрғын үй және қоғамдық құрылысын жылумен жабдықтау үшін жобалық қуаты сағатына 231 Гкал құрайтын жаңа қазандықты газ жанарғылары орнатылған қазандық агрегаттарын қолдана отырып газдандыру көзделген.

ТОО "УГХ "Карагандагазпром", газонаполнительная станция - Западная промышленная зона, учетный квартал 167, участок 1;
ТОО "Kazakhstan oil shelf corporation", газонаполнительная станция - Западная промышленная зона, улица Защитная, 125;
ТОО "Kazakhstan Oil Shelf Corporation", здание районной службы газового хозяйства - 14 микрорайон, 23/1;
ТОО "Kazakhstan oil shelf corporation", Управление газового хозяйства - Западная промышленная зона, улица Защитная, 125.
В настоящее время подача природного газа в городе Караганде осуществляется от МГ "Сары Арка" через АГРС 1 "Караганда" производительностью 110 тыс. м3/час.
Основные направления использования газа - отопление, производство горячей воды на хозяйственно-бытовые и гигиенические нужды для усадебной застройки, не имеющей централизованного теплоснабжения, оснащенной автономными системами отопления, а также для приготовления пищи для многоэтажной жилой застройки высотой до 11 этажей включительно (СП РК 3.02-101-2012 "Здания жилые многоквартирные" п. 4.7.3.4). В жилых домах свыше 11-ти этажей устанавливаются бытовые напольные электроплиты.
Проектные предложения
Данным проектом предусматривается газоснабжение города природным газом со 100 % охватом населения ранее не газифицированных районов.
В связи со строительством объектов жилищно-гражданского и коммунально-бытового назначения, увеличением численности населения увеличивается потребление газа.
Для определения расчетного расхода газа на жилые районы приняты удельные максимально-часовые расходы газа, приведенные в таблице 16 СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
Для расчетов приняты следующие основные характеристики природного газа: QHp=34 МДж/м3 (8000 ккал/м3), g = 0,78 кг/м3.
Укрупненные нормы потребления природного газа в жилых домах на одного человека следующие:
многоэтажная застройка высотой до 9 этажей включительно с централизованным отоплением и горячим водоснабжением - 0,04 м3/чел в час;
малоэтажная (коттеджная) застройка с индивидуальными источниками отопления и горячего водоснабжения - 0,62 м3/чел в час.
При определении расхода газа на предприятиях коммунально-бытового сектора принята комплексная норма расхода газа 0,0085 м3/час или 30 м3/год на одного человека.
Общий суммарный расход газа города Караганды будет составлять:
на первую очередь - 124.3 тыс. м3/час. (1088,4 млн. м3/год);
на расчетный срок - 130 тыс. м3/час. (1138,4 млн. м3/год).
Из-за не достаточной мощности существующей АГРС "Караганда - 1" для удовлетворения возрастающего спроса проектом предлагаются проектирование и строительство АГРС "Караганда - 2" производительностью 50,0 тыс. куб.м/час, с дислокацией за пределами территории города.
Для обеспечения бесперебойного газоснабжения проектом предлагается закольцовка газопровода высокого давления с запорными и регулирующими устройствами по периметру территории города.
Для теплоснабжения новой многоэтажной жилой и общественной застройки микрорайона "Жана-Аудан" предусмотрена газификация новой котельной проектной мощностью 231 Гкал/час с применением котлоагрегатов, оборудованных газовыми горелками.

6-параграф. Телефондандыру
Қазіргі жай-күйі
Қарағанды қалалық телефон желісіне сыйымдылығы 3-тен 10 мыңға дейінгі 15 автоматтандырылған телефон станциясы (АТС), сыйымдылығы 488-ден 3100-ге дейінгі 15 шығарушы станция және SSA және RSU типтес қосалқы станция кіреді.
Декада-қадамдық және координаттық типтегі (50-70-ші жылдары шығарылған) АТС жабдығы, сондай-ақ Alcatel фирмасының S12 типті цифрлық станциялары (90-шы жылдар) ескірген, моральдық және технологиялық тұрғыдан тозған.
Желінің жалпы орнатылған сыйымдылығы – 125000 нөмір, оның ішінде:
8 мың нөмір – декада-қадамдық АТС;
44 мың нөмір – координаттық;
73 мың нөмір – цифрлық.
Абоненттік желі телефон кәрізінде және байланыс тіректері бойынша АПП кабельдері қолданылатын шкаф жүйесі бойынша салынған.
Халық саны межеленгендей өсетін болса, Бас жоспарда станциялық және желілік құрылысжайлар салып, қаланың бүкіл аумағына тарату көзделген.
Байланыс сапасына байланысты мәселелерді шешу үшін жобада мыналар ұсынылады:
телекоммуникация жүйелерін реконструкциялау: ескірген желілер мен жабдықтарды жаңарту және ауыстыру;
қолданыстағы байланыстың әуе желілерін телефондық кабельдік кәрізіне кезең-кезеңімен ауыстыру, сондай-ақ мыс өткізгіштері бар магистральдық желі кабелін оптикалық-талшықты желіге ауыстыру.
Жаңадан игеріліп жатқан және реконструкцияланып жатқан аумақтарда халықты жоғары сапалы және жоғары жылдамдықты Интернетпен, цифрлық телевизиямен және IP-телефониямен қамтамасыз ету үшін заманауи технологиялар бойынша оптикалық тарату шкафтары (ОТШ) мен оптикалық тарату қораптарын орната отырып, талшықты-оптикалық желілік сервис арқылы заманауи телекоммуникациялық желі салу ұсынылады.
Жобаланатын абоненттер саны: есепті мерзімге қарай 230 650 абонент.
7-параграф. Нөсер кәрізі
Қазіргі жай-күйі
Қарағандыда нөсер кәрізінің бірыңғай орталықтандырылған жүйесі жоқ. Қолданыстағы учаскелер фрагменттік сипатқа ие, тек кейбір көшелерді қамтиды, ал су ағызу көбінесе тазарту құрылысжайларымен жабдықталмаған және алдын ала тазартылмай, су тоғандарына, арықтар мен басқа да объектілерге жіберіледі.
Жүйе жабық нөсер коллекторларының байланыссыз учаскелері мен бір бөлігі жердегі арна арқылы өтетін ашық су бұру арықтарын қамтиды.
Жабық желілер үшін жердегі учаскелердің жалпы ұзындығы – шамамен 120 км ("Қала құрылысы кадастрлық орталығы" ЖШС деректері бойынша).
Жобалық ұсыныстар
Жер үстіндегі суды (қардың еруі, жауын-шашын, суару, көшелерді жуу) жинаудың, тазартудың және кәдеге жаратудың тиімді жүйесін қалыптастыру үшін мыналар көзделеді:
жоспарлау құрылымы мен рельефі бойынша 8 дербес су жинау ауданын құру;

Параграф 6. Телефонизация
Современное состояние
Городская телефонная сеть города Караганды включает 15 автоматизированных телефонных станций (АТС) емкостью от 3000 до 10000 номеров, 15 выносных станций и подстанций типа SSA и RSU с емкостью от 488 до 3100 номеров.
Оборудование АТС декадно-шагового и координатного типов (50-70-х годов выпуска), а также цифровые станции типа S12 фирмы Alcatel (90-е гг.) устарели, имеют высокий моральный и технологический износ.
Общая монтированная емкость сети - 125000 номеров, из них:
8 тыс. номеров - декадно-шаговые АТС,
44 тыс. номеров - координатные,
73 тыс. номеров - цифровые.
Абонентская сеть построена по шкафной системе с применением кабелей ТПП, проложенных в телефонной канализации и по опорам связи.
При ожидаемом увеличении численности населения Генеральным планом предусмотрено строительство станционных и линейных сооружений с распределением по всей территории города.
Для решения проблем, связанных с качеством связи, проектом рекомендуются:
реконструкция системы телекоммуникации: модернизация и замена устаревших сетей и оборудования;
поэтапная перекладка существующих воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию, а также замена кабеля магистральной сети с медными жилами на оптико-волоконные.
На вновь осваиваемых и реконструируемых территориях предлагается строительство современной телекоммуникационной сети по современным технологиям - для обеспечения населения высококачественным и скоростным интернетом, цифровым телевидением и IP-телефонией через волоконно-оптический линейный сервис с установкой оптических распределительных шкафов (ОРШ) и оптических распределительных коробок.
Количество проектируемых абонентов: 230 650 абонентов к расчетному сроку.
Параграф 7. Ливневая канализация
Современное состояние
В Караганде отсутствует единая централизованная система ливневой канализации. Существующие участки имеют фрагментарный характер, охватывая лишь отдельные улицы, при этом водовыпуски чаще всего не оборудованы очистными сооружениями и осуществляются в водоемы, канавы и прочее без предварительной очистки.
Система включает несвязанные участки закрытых ливневых коллекторов и открытые водоотводные канавы, часть из которых проходит в земляном русле.
Общая протяженность земельных отводов под закрытые сети - около 120 км (по данным ТОО "Градостроительный кадастровый центр").
Проектные предложения
Для формирования эффективной системы сбора, очистки и утилизации поверхностного стока (таяние снега, осадки, полив, мойка улиц), предусматриваются:
создание 8 самостоятельных водосборных районов по планировочной структуре и рельефу;

ҚР БК 3.01-105-2013 сәйкес жабық су бұру жүйесін қолдану;
тазарту құрылыстарының есептік шығындары мен параметрлері – шекті қарқындылық әдісі бойынша (ҚНжЕ 4.01-03-2011).
Іске асыру кезеңдері:
I кезек (2030 жылға дейін):
Майқұдық, Жаңа қала, Оңтүстік-Шығыс, Әуежай аудандарында жүйе салу:
№ 1 КТҚ (Майқұдық) — тәулігіне 30,0 мың м³;
№ 2 КТҚ (Жаңа қала) — тәулігіне 45,0 мың м³;
№ 3 КТҚ (Оңтүстік-Шығыс) — тәулігіне 49,0 мың м³;
№ 7 КТҚ (Әуежай, Сарыарқа) — тәулігіне 4,0 тыс. мың м³;
Қолданыстағы желілерді түгендеу және тексеру;
Нөсер желілерін салу және реконструкциялау – 183,35 км (қалпына келтіру – 55 км, жаңадан салу – 128,35 км);
Өзен учаскелерін тазарту: Соқыр, Веснянка, Көкпекті (су шығатын жерлерден төменірек). Өзендерді тазарту Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес жүргізіледі әрі су объектілерінің экологиялық жай-күйін жақсартуға және судың зиянды әсерін болғызбауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүргізуді білдіреді.
II кезек (2040 жылға дейін):
Пришахтинск, Сұрыптау және Күнгей ықшамауданында жүйе салу:
№ 6 КТҚ (Күнгей) – тәулігіне 0,83 мың м³;
№ 4 КТҚ (Пришахтинск) – тәулігіне 25,40 мың м³;
№ 5 КТҚ (Сұрыптау) – тәулігіне 7,40 мың м³;
Желілерді түгендеу және зерттеу;
Желілерді салу және реконструкциялау – 169,10 км (қалпына келтіру – 65,30 км, жаңадан салу — 103,80 км);
Ащылыарық өзені учаскесін су шығатын нүктеден төменірек тазарту.
8-параграф. Санитарлық тазалау
Қазіргі жай-күйі
Жоспарлы-тұрақты тазалаумен жобаланатын аумақта тұратын халықтың 95 %-ға жуығы қамтылды.
Тұрмыстық қалдықтардың түзілу көлемі 2023 жылы 374,99256 мың тоннаны құрады (Қарағанды қаласының "ЭкоЭксперт" ЖШС әзірлеген ЖЕБ деректері бойынша).
Қаладағы қалдықтарды басқару жүйесі қалдықтарды қала полигондарына жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды және көмуді қамтиды.
Қарағанды қалалық әкімшілігінде коммуналдық қалдықтарды жинаумен және шығарумен айналысатын кәсіпорындар мен ұйымдардың саны 2023 жылы 20 кәсіпорынды құрады.
Қазыбек би ауданындағы контейнерлік алаңдардың саны 595 бірлікті құрайды.
Әлихан Бөкейхан ауданындағы контейнерлік алаңдардың саны 304 бірлік, оның ішінде қаланың 2 ауданы бойынша құқық белгілейтін құжаттар 204 жер учаскесіне алынды.
"Қарағанды қаласының ГорКомТранс" ЖШС үшін контейнерлер саны 6550 бірлікті құрайды, "Ресайклинг" ЖШС – сыйымдылығы 1,1 м3 80 дана, сыйымдылығы 0,75 м3 295 дана және сыйымдылығы 0,24 м3 524 дана контейнер бар, Қарағанды қаласында тұрғындардан коммуналдық қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын негізгі кәсіпорындар:
"Қарағанды қаласының ГорКомТранс" ЖШС – қоқыс шығаратын 87 бірлік техника (63 қоқыс таситын мультилифт, 9 самосвал, 2 бульдозер компактор, 13 өзге техника), қайталама шикізат жинауға арналған 650 контейнер;
"Караганда-Ресайклинг" ЖШС – 15 бірлік техника;
"ЭкоАлем Казахстан" ЖШС – 21 15 бірлік техника.
Жобалық ұсыныстар
Жобада қаланы санитариялық тазалаудың жоспарлы іс-шараларына сәйкес Қарағанды қаласының аумағын жоспарлы түрде үнемі тазалауды ұйымдастыру көзделіп отыр. Бұл жүйе бойынша барлық іс-шараларды Қарағанды қалалық әкімшілігінде коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі кәсіпорындар жүргізуге тиіс.
Жоспарлы түрде үнемі тазалау кешеніне мына іс-шаралар кіреді:

применение закрытой системы водоотвода согласно СП РК 3.01-105-2013;
расчетные расходы и параметры очистных сооружений - по методу предельной интенсивности (СНиП 4.01-03-2011).
Этапы реализации:
I очередь (до 2030 года):
Строительство системы в районах: Майкудук, Новый город, Юго-Восток, Аэропорт:
ЛОС № 1 (Майкудук) - 30,0 тыс. м³/сут;
ЛОС № 2 (Новый город) - 45,0 тыс. м³/сут;
ЛОС № 3 (Юго-Восток) - 49,0 тыс. м³/сут;
ЛОС № 7 (Аэропорт, Сары-Арка) - 4,0 тыс. м³/сут;
Инвентаризация и обследование действующих сетей.
Строительство и реконструкция ливневых сетей - 183,35 км (восстановление - 55 км, новое строительство - 128,35 км).
Санация участков рек: Сокур, Веснянка, Солонка (ниже водовыпусков). Санация рек проводится согласно Водному кодексу Республики Казахстан и подразумевает проведение комплекса мероприятий, направленных на улучшение экологического состояния водных объектов и предотвращение вредного воздействия вод.
II очередь (до 2040 года):
Строительство системы в Пришахтинске, Сортировке и микрорайоне Кунгей:
ЛОС № 6 (Кунгей) - 0,83 тыс. м³/сут;
ЛОС № 4 (Пришахтинск) - 25,40 тыс. м³/сут;
ЛОС № 5 (Сортировка) - 7,40 тыс. м³/сут;
Инвентаризация и обследование сетей.
Строительство и реконструкция сетей - 169,10 км (восстановление - 65,30 км, новое строительство - 103,80 км);
Санация участка реки Ащилыарыйк ниже точек водовыпуска.
Параграф 8. Санитарная очистка
Современное состояние
Планово-регулярной очисткой на проектируемой территории охвачено порядка 95 % проживающего населения.
Объем образования бытовых отходов в 2023 году составил 374,99256 тыс. т (по данным ПУО города Караганды, разработанной ТОО "ЭкоЭксперт").
Система управления отходами в городе включает в себя сбор, транспортировку, переработку, утилизацию и захоронение отходов на полигонах города.
Число предприятий и организаций по сбору и вывозу коммунальных отходов в Карагандинской городской администрации в 2023 году составило 20 предприятий.
Количество контейнерных площадок в районе Казыбек би составляет 595 единиц.
Количество контейнерных площадок в районе Әлихан Бөкейхан составляет 304 единицы, из них правоустанавливающие документы по 2-м районам города получены на 204 земельных участка.
Количество контейнеров для ТОО "ГорКомТранс города Караганды" составляет 6550 единиц, у ТОО "Ресайклинг" - контейнеров емкостью 1,1 м3 - 80 штук, емкостью 0,75 м3 - 295 штук и емкостью 0,24 м3 - 524 штук и основные предприятия, осуществляющие вывоз коммунальных отходов от населения в городе Караганде:
ТОО "ГорКомТранс города Караганды" - 87 ед. мусоровывозящей техники (63 - мусоровозы мультилифты, 9 - самосвалы, 2 - бульдозер компактор, 13 - прочая техника) 650 контейнеров для сбора вторсырья;
ТОО "Караганда - Ресайклинг" - 15 единиц техники;
ТОО "ЭкоАлем Казахстан" - 21 единица техники.
Проектные предложения
Проектом намечается организация планово-регулярной очистки территории города Караганды в соответствии с плановыми мероприятиями санитарной очистки города. По этой системе все мероприятия должны проводиться предприятиями по сбору и вывозу коммунальных отходов в Карагандинской городской администрации.
В комплекс планово-регулярной очистки входят следующие мероприятия:

1) сұйық және қатты қалдықтарды жинау, дұрыс сақтау;
2) уақтылы әкету және арнаулы алаңдарда залалсыздандыру;
3) көшелерді сыпыру, жуу және суару, қар тазалау және көктайғаққа қарсы іс-қимыл.
Жобада тұрмыстық қалдықтарды жинаудың контейнерлік тәсілі көзделеді.
Сондай-ақ қаланың қоғамдық орындарында коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру, таңбаланған контейнерлерді орнату және құрылыс қалдықтарын қабылдау мен қайта өңдеу инфрақұрылымын құру туралы талаптары бар іс-шараларды әзірлеу қажет. Ол үшін арнайы алаңдарға орналастырылуы керек қоқыс жинайтын контейнерлердің қосымша саны қажет. Сондай-ақ қоғамдық пайдалану орындарында қоқыс жәшіктерін орнату көзделеді. Қоқыс жәшіктері арасындағы қашықтық адам көп жүретін көшелерде 40 метрден және адам көп жүрмейтін көшелерде 100 метрден аспайды. Қоқыс жәшіктерін тазалау олар толған кезде жүргізіледі.
Тұрмыстық қатты қалдықтардың жылдық мөлшері
Кезеңдер
ҚТҚ жалпы саны
Жылына тонна
Тұрмыстық м3 / жыл
1
2
3
Бірінші кезек
273 600
855 000
Есепті мерзім
316 800

1)      сбор, правильное хранение жидких и твердых отбросов;
2)      своевременный вывоз и обезвреживание на специальных площадках;
3)      подметание, мытье и полив улиц, уборка снега и борьба с гололедицей.
Проектом предусматривается контейнерный способ сбора бытовых отходов.
Так же необходимо разработать мероприятия с требованиями об организации раздельного сбора коммунальных отходов в общественных местах города с установкой маркированных контейнеров и созданием инфраструктуры приема и переработки строительных отходов. Для этого необходимо дополнительное количество мусоросборных контейнеров, которые следует разместить на специализированных площадках. Также в местах общественного пользования предполагается установка урн. Расстояние между урнами принимается не более чем 40 метров на оживленных улицах и 100 метров на малолюдных. Очистка урн производится по мере их заполнения.
Годовое количество твердых бытовых отходов
Периоды
Общее количество ТБО
Тонн в год
Бытовых м3/год
1
2
3
Первая очередь
273 600
855 000
Расчетный срок
316 800

990 000
Көрсетілген мәселелерді шешу бойынша ұсыныстар:
қоқыс сұрыптау қуаттарын ұлғайту және жер учаскелерін бөле отырып, жаңа қоқыс сұрыптау желілерін салу;
жер учаскесін бөле отырып, Қарағанды қаласының даму перспективасын ескере отырып, орналастыру нұсқалары бар ТҚҚ энергетикалық кәдеге жарату зауыттарын салу.
ТҚҚ-ны және ТҚҚ энергетикалық кәдеге жаратудан қалған күл қалдығын орналастыруға учаске бөлу;
қуаты жылына 200 000 т "Қарағанды қаласының ГорКомТранс" ЖШС қоқыс сұрыптау зауыты бар;
жылына 150 000 тонна қоқыс жинау бойынша қосымша қуаттарды салу үшін жер бөлуді көздеу қажет.
ТҚҚ полигондарына мұқтаждық пен сұраныс қалады, өйткені ТҚҚ жойылғаннан кейін инертті күлді көму қажет болады. Осыған байланысты ТҚҚ полигондарын, қоқыс сұрыптау зауытын және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату зауытын орналастыру нұсқалары ұсынылады.
Полигон тұрмыстық қатты қалдықтарды бір орталықта жинауға және сақтауға арналған табиғат қорғау құрылысжайы болып табылады.
11-тарау. Аумақты инженерлік дайындау
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың (ТЖ) ықтимал әсер ету аймағында орналасқан Қарағанды қаласын инженерлік дайындау табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ жағдайында халықтың қорғалуын, тыныс-тіршілігін, жайлы тұруын және қаланың орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге қолайлы жағдайлар жасау үшін қажетті іс-шаралар мен құрылыстар кешенін білдіреді.
Игерілген және игерілуге тиіс аумақтық кешендердің инженерлік дайындығының жобалық ұсыныстары мен іс-шаралары табиғи жағдайларды, қолда бар картографиялық және жоспарлы материалдарды зерделеуге, аумақты қауіпті физика-геологиялық процестерден қорғау бойынша инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдауға негізделеді. Бас жоспар жобасында әзірленген аумақты инженерлік дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) аумақты тігінен жоспарлау;
2) жерүсті су ағынын ұйымдастыру;
3) жасыл желектерді суаруды ұйымдастыру;
4) селге қарсы іс-шаралар;
5) көшкін қаупі бар аумақтарды инженерлік дайындау;
6) сайлардың пайда болуымен күрес;
7) аумаққа жерасты суларының жайылуынан қорғау.
Бас жоспар шеңберінде су қорғау іс-шаралары мен аумақты инженерлік қорғау мәселелеріне ерекше назар аударылды. Барлық инженерлік шешімдер стратегиялық экологиялық бағалау талаптарына және Қазақстан Республикасының жаңа Су кодексінің (2025 ж.) ережелеріне сәйкес келеді.
12-тарау. Стратегиялық экологиялық бағалау (СЭБ)
Бас жоспардың құрамында стратегиялық экологиялық бағалау бөлімі орындалды.
Стратегиялық экологиялық бағалау (СЭБ) — бұл ұсынылған жоспарлардың, бағдарламалардың және оларды әзірлеудің бастапқы кезеңдеріндегі басқа да стратегиялық бастамалардың экологиялық салдарын талдау мен бағалаудың жүйелі процесі, ол экологиялық аспектілерді шешім қабылдауға біріктіруге бағытталған.
Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастырудың негізгі мақсаттары:

990 000
Предложения по решению указанных проблем:
увеличение мусоросортировочных мощностей и строительство новых мусоросортировочных линий с выделением земельных участков;
строительство заводов по энергетической утилизации ТБО с вариантами размещения, учетом перспективы развития города Караганды, выделением земельного участка.
Выделение участка под размещение ТБО и зольного остатка энергетической утилизации ТБО:
имеется мусоросортировочный завод у ТОО "ГорКомТранс города Караганды" мощностью 200 000 т/год;
необходимо предусмотреть отвод земель для строительства дополнительных мощностей по мусоросортировке на 150 000 т/год.
Необходимость и потребность в полигонах ТБО останутся, так как надо будет захоронить инертную золу после утилизации ТБО. В связи с этим предлагаются варианты по размещению полигонов ТБО, мусоросортировочного завода и завода по энергетической утилизации отходов.
Полигон является природоохранным сооружением, предназначенным для централизованного сбора и складирования твердых бытовых отходов.
Глава 11. Инженерная подготовка территории
Инженерная подготовка города Караганды, расположенного в зоне возможного воздействия чрезвычайных ситуаций (ЧС) природного и техногенного характера, представляет собой комплекс мероприятий и сооружений, необходимых для создания благоприятных условий обеспечения защиты, жизнедеятельности, комфортного проживания населения и устойчивого функционирования города в условиях ЧС природного и техногенного характера.
Проектные предложения и мероприятия инженерной подготовки, освоенных и подлежащих освоению территориальных комплексов базируются на изучении природных условий, имеющихся картографических и плановых материалов, анализе современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов. Инженерная подготовка территории, разработанная проектом Генерального плана, включает следующие мероприятия:
1) вертикальную планировку территории;
2) организацию поверхностного стока;
3) организацию полива зеленых насаждений;
4) противоселевые мероприятия;
5) инженерную подготовку оползнеопасных территорий;
6) борьбу с оврагообразованием;
7) защиту территории от подтопления грунтовыми водами.
В рамках Генерального плана особое внимание уделено вопросам водоохранных мероприятий и инженерной защиты территории. Все инженерные решения соответствуют требованиям стратегической экологической оценки и положениям нового Водного кодекса Республики Казахстан (2025 г.).
Глава 12. Стратегическая экологическая оценка (СЭО)
В составе Генерального плана выполнен раздел по Стратегической экологической оценке.
Стратегическая экологическая оценка (СЭО) - это систематический процесс анализа и оценки экологических последствий предлагаемых планов, программ и других стратегических инициатив на ранних стадиях их разработки, который направлен на интеграцию экологических аспектов в принятии решений.
Основными целями организации работы по обеспечению экологической безопасности являются:

1) қоршаған ортаға келеңсіз әсерді азайту;
2) табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану;
3) бұзылған табиғи экологиялық жүйелерді қалпына келтіру;
4) қоршаған ортаға зиян келтірудің алдын алу.
Кәсіпорындарда өндіріс технологиясы мен жүк түрін ескере отырып бақылаудың келесі түрлері сақталуы керек:
табиғат қорғау қызметін жүйелі талдау;
қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану мәселелері бойынша әдіснамалық басшылықты жүзеге асыру;
Іс-шаралар және мыналарды:
табиғи ресурстардың тұтынылуын;
қоршаған ортаға ластағыш заттардың шығарындыларын (төгінділерін), тозаң-газ тазарту қондырғыларының жүйелерін орнату есебінен шығарындылар көздерінен шығарылатын зиянды заттар көлемінің азаюын, сарқынды суларды тазарту технологияларының жетілдірілуін және олардың жұмыс тиімділігінің артуын;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттік статистикалық есептіліктің белгіленген мерзімде тапсырылуын және мекенжайларын: 2-ТП ауа "Қоршаған ортаны қорғау туралы", 2-ТП су шаруашылығы "Суды пайдалану туралы", 4-ОҚ "Табиғат қорғауға жұмсалатын ағымдағы шығындар, экологиялық төлемдер және табиғи ресурстар үшін төлемдер туралы", 3-улы қалдықтар "Улы қалдықтардың түзілуі және жойылуы туралы";
табиғат қорғау қызметі жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуын, қоршаған ортаны қорғаудың жай-күйін және 14. Экология нысанындағы есепті;
атмосфераға зиянды заттардың шекті жол берілетін шығарындыларының нормативтерін, өндірістік экологиялық бақылау бағдарламаларын, сарқынды сулар мен ластағыш заттардың шекті жол берілетін төгінділерінің нормативтерін, шығарындылар көздеріне түгендеу жүргізу жоспарларының уақтылы әзірленуін, қоршаған ортаны ластауға (шығарындыларды, төгінділерді, қалдықтарды орналастыруды қоса алғанда) рұқсат алуды;
су ресурстарының қорғалуын, Су кодексіне сәйкес су қорғау белдеулері мен аймақтарының сақталуын (су қорғау аймақтары шегінде су объектілерін ластанудан және бітелуден қорғауға бағытталған шаруашылық қызметке шектеулер қолданылады);
жоба климаттың өзгеруі, су тұтынудың өсуі және суды тиімдірек басқару қажеттігі сияқты айнымалыларды ескереді (Бас жоспар қаланың су қауіпсіздігін, су объектілерін қорғауды және суды пайдаланудың тұрақты жүйесін құруды қамтамасыз етуге арналған);
мемлекеттік бақылау жүргізу нәтижесінде анықталған бұзушылықтардың жойылуын есепке алу жүргізілуі керек.
Барлық табиғат қорғау іс-шаралары сақталған жағдайда Бас жоспардың жобалық шешімдерін іске асыру жөніндегі көзделген қызмет қоршаған ортаның компоненттеріне айтарлықтай келеңсіз әсерін тигізбейді. Бас жоспардың жобалық шешімдерінің арқасында әлеуметтік сипаттағы да, экологиялық сипаттағы да бірқатар мәселелерді шешуге болады.

1) снижение негативного влияния на окружающую среду;
2) рациональное использование природных ресурсов;
3) восстановление нарушенных естественных экологических систем;
4) предотвращение нанесения ущерба окружающей среде.
На предприятиях должны соблюдаться следующие виды контроля с учетом технологии производства и рода груза:
систематический анализ природоохранной деятельности;
осуществление методологического руководства по вопросам охраны окружающей среды и рационального природопользования.
Должны проводится мероприятия и учет за:
потреблением природных ресурсов;
выбросами (сбросами) загрязняющих веществ в окружающую среду, снижением объемов выбрасываемых вредных веществ от источников выбросов за счет установки систем пыле-газоочистных установок, совершенствования технологии очистки сточных вод и повышения эффективности их работы;
представлением в установленные сроки и адреса государственной статистической отчетности по охране окружающей среды: 2-ТП воздух "Об охране окружающей среды", 2-ТП водхоз "Об использовании воды", 4-ОС "О текущих затратах на охрану природы, экологических платежах и плате за природные ресурсы", 3-токсичные отходы "Об образовании и удалении токсичных отходов";
выполнением плана мероприятий по природоохранной деятельности о состоянии охраны окружающей среды и отчета формы 14. Экология;
своевременной разработкой нормативов предельно допустимых выбросов вредных веществ в атмосферу, программ производственного экологического контроля, нормативов предельно допустимых сбросов загрязняющих веществ со сточными водами, планов проведения инвентаризации источников выбросов, получением разрешений на загрязнение окружающей среды (включая выбросы, сбросы, размещение отходов);
охраной водных ресурсов, соблюдением водоохранных полос и зон согласно Водному кодексу (в пределах водоохранных зон действуют ограничения на хозяйственную деятельность, направленные на защиту водных объектов от загрязнения и засорения);
проект учитывает такие факторы как изменение климата, рост водопотребления и необходимость в более эффективном управлении водными ресурсами (Генеральный план призван обеспечить водную безопасность города, защиту водных объектов и создание устойчивой системы водопользования);
устранением нарушений, выявленных в результате проведения государственного контроля.
При соблюдении всех природоохранных мероприятий намечаемая деятельность по реализации проектных решений Генерального плана не окажет значительного негативного воздействия на компоненты окружающей среды. Благодаря проектным решениям Генерального плана возможно решить ряд имеющихся проблем как социального плана, так и экологического характера.

13-тарау. Халықты және оның тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету объектілерін қауіпті табиғи және техногендік процестерден және басқа да төтенше жағдайлардан қорғау, азаматтық қорғаныс жөніндегі инженерлік-техникалық іс-шаралар
Бөлім "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Бөлімде мынадай деректер қамтылған:
жалпы түсіндірме жазба (жобаланатын аумақтың, онда орналасқан объектілердің, оның ішінде ықтимал қауіптің, ауданның табиғи-климаттық жағдайларының қысқаша сипаттамасы келтіріледі);
жобалық шешімдер бөлімі (өндірістік күштерді орналастыру және халықты қоныстандыру, қаланың азаматтық қорғаныс жөніндегі тобы айқындалды, олардың сипаттамаларын ескере отырып, ықтимал қауіптілік аймақтары көрсетілді, қауіпті өндірістік объектілерді қаланың жобаланатын аумағының шетеліне көшіру бойынша ұсынымдар берілді);
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі шешімдер бөлімі (халықты құлақтандыру жүйелері бойынша, аумақтарды қауіпті табиғи құбылыстардан қорғау бойынша, кәсіпорындардың технологиялық процестерін авариясыз тоқтату бойынша, инженерлік инфрақұрылым бойынша: сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, байланыс, көлік инфрақұрылымы бойынша шешімдер (сондай-ақ қала аумағының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар ұсынылып, су-құтқару қызметін ұйымдастыру бойынша ұсыныстар берілді);
соғыс уақытына арналған шешімдер бөлімі (қаланың қатты қирауы мүмкін аймақтары, қарапайым паналау орындардың саны мен сыйымдылығы, олардың қажеттілігі, халықтың өсуін ескере отырып, қосымша қарапайым паналау орындарын құру бойынша ұсыныстар, эвакуациялық іс-шараларды өткізу үшін қосымша құрама эвакуациялық пункттер құру жөніндегі ұсыныстар, қону және жүк тиеу пункттерін құру жөніндегі ұсыныстар көрсетілген, эвакуацияланған халықты орналастыру орындары, жарық маскировкасы бойынша іс-шаралар көрсетілген).
Қолданыстағы ережені талдау қорытындысы бойынша жобада келесі мәселелер бойынша ұсыныстар берілді:
халықты табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау жөніндегі іс-шаралар (жобада жобаланған аумақ бойымен және арқылы суланған жерлерді құрғату үшін нөсер кәрізін орнату ұсынылады);
өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қолданыстағы өрт депосына қосымша жаңа өрт депосын салу көзделген;
халықты эвакуациялау мәселелері қаралды (жаңа үйлер салынатын аудандарда қосымша 10 ЖЭП ұйымдастыру ұсынылады);

Глава 13. Инженерно-технические мероприятия по защите населения и объектов его жизнеобеспечения от опасных природных и техногенных процессов, других чрезвычайных ситуаций, гражданской обороне
Раздел разработан согласно приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении объема и содержания инженерно-технических мероприятий гражданской обороны".
Раздел включает следующие данные:
общая пояснительная записка (приводится краткая характеристика проектируемой территории, расположенных на ней объектах, в том числе потенциально опасных, природно-климатических условий района);
раздел проектные решения (размещение производственных сил и расселение населения, определение группы города по гражданской обороне, указание зоны возможных опасностей с учетом их характеристик, рекомендации по переносу опасных производственных объектов за границу проектируемой территории города);
раздел решений по предупреждению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (решения по системам оповещения населения, защите территорий от опасных природных явлений, безаварийной остановке технологических процессов предприятий, инженерной инфраструктуре: водоснабжение, водоотведение, электроснабжение, теплоснабжение, газоснабжение, связь, транспортная инфраструктура (также представлены мероприятия по обеспечению пожарной безопасности территории города, даны рекомендации по организации водно-спасательной службы);
раздел решений на случай военного времени (указаны зоны возможных сильных разрушений города, количество и вместимость простейших укрытий, их потребность, предложения по созданию дополнительных простейших укрытий с учетом роста населения, предложения по созданию дополнительных сборных эвакуационных пунктов для проведения эвакуационных мероприятий, предложения по созданию пунктов посадки и погрузки, определены места размещения эвакуированного населения, отражены мероприятия по светомаскировке).
По итогам проведенного анализа существующего положения проектом даны рекомендации по следующим вопросам:
мероприятия по защите населения от чрезвычайных ситуаций природного характера (проектом предлагается устройство ливневой канализации для осушения обводненных участков вдоль и через проектируемую территорию);
для обеспечения пожарной безопасности дополнительно к существующим пожарным депо предусмотрено строительство новых пожарных депо;
рассмотрены вопросы по эвакуации населения (организация дополнительно 10 СЭП в районах нового жилищного строительства);

ескерту жүйесін ұйымдастыру бойынша ұсыныстар берілді (қолда бар 62 бірлік ССҚ (сирена-сөйлеу қондырғылары) пен 1 бірлік БП (басқару пульті) қосымша 30 бірлік ССҚ және 9 бірлік БП орнату көзделеді);
қорғаныш құрылысжайларының, оның ішінде қарапайым паналау орындарының қажетті қорын жоспарлы түрде жинақтау қажеттігі көрсетілген (халықты қорғау үшін жалпы сыйымдылығы шамамен 450 000 адамды құрайтын қосымша қорғаныш құрылысжайларын (тез тұрғызылатындарды қоса алғанда) салу ұсынылады).
Құрылыс кезінде Бас жоспарда белгіленген ұсыныстар мен іс-шараларды сақтау төтенше жағдайлар кезінде келтірілген залалды барынша азайтуға мүмкіндік береді.

даны рекомендации по организации системы оповещения (к имеющимся 62 единицам СРУ (сиренноречевых установок) и 1 единицам ПУ (пульт управления) установить 30 единиц СРУ и 9 единиц ПУ);
указана необходимость планомерного накопления необходимого фонда защитных сооружений, в том числе простейших укрытий (для защиты населения предлагается к имеющемся ЗСГО строительство дополнительных защитных сооружений (включая быстровозводимые) общей вместимостью порядка 450000 человек).
Соблюдение предложений и мероприятий, заложенных в Генеральном плане, при строительстве позволит сократить до минимума ущерб при чрезвычайных ситуациях.

6.1.3.2
жерүсті көздерінен су жинау
-//-
Жерүсті су көзі – "Қазсуашар" РМК "Қаныш Сәтбаев атындағы канал" Қарағанды қаласын сумен жабдықтайтын негізгі су көзі болып табылады, соңғы 20 жылда жылдық су жинау көлемі жылына 84-тен 58 млн м3-ге дейін. Сәтбаев атындағы каналдан су алуға арнайы су пайдалануға Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы берген 2023 жылғы 21 тамыздағы № 24-05-5-11/92 рұқсат, Ертіс сериясы
Жерүсті су көзі – "Қазсуашар" РМК "Қаныш Сәтбаев атындағы канал" Қарағанды қаласын сумен жабдықтайтын негізгі су көзі болып табылады, соңғы 20 жылда жылдық су жинау көлемі жылына 84-тен 58 млн м3-ге дейін. Сәтбаев атындағы каналдан су алуға арнайы су пайдалануға Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы берген 2023 жылғы 21 тамыздағы № 24-05-5-11/92 рұқсат, Ертіс сериясы
Жерүсті су көзі – "Қазсуашар" РМК "Қаныш Сәтбаев атындағы канал" Қарағанды қаласын сумен жабдықтайтын негізгі су көзі болып табылады, соңғы 20 жылда жылдық су жинау көлемі жылына 84-тен 58 млн м3-ге дейін. Сәтбаев атындағы каналдан су алуға арнайы су пайдалануға Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитетінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы берген 2023 жылғы 21 тамыздағы № 24-05-5-11/92 рұқсат, Ертіс сериясы

6.1.3.2
водозабор из поверхностных источников
-//-
Основным источником водоснабжения г.
Караганды является поверхностный источник
- "Канал имени Каныша Сатпаева" РГП "Казводхоз" с годовым объемом водозабора от 84 до 58 млн м3 в год
Основным источником водоснабжения г. Караганды является поверхностный источник - "Канал имени Каныша Сатпаева" РГП "Казводхоз" с годовым объемом водозабора
Основным источником водоснабжения г.
Караганды является поверхностный источник - "Канал имени Каныша Сатпаева" РГП "Казводхоз" с годовым объемом водозабора от 84 до 58 млн м3 в год
последние 20 лет.
Разрешение на специальное водопользование на забор воды из канала им. Сатпаева от 21 августа 2023 года № 24-05-5-11/92 серия Иртыш, выданное Нура-Сарысуской бассейновой инспекцией по регулированию, охране и использованию водных
от 84 до 58 млн м3 в год, за последние 20 лет.
Разрешение на специальное водопользование на забор воды из канала им.Сатпаева от 21 августа 2023 года № 24-05-5-11/92 серия Иртыш, выданное Нура-Сарысуской бассейновой инспекцией по
за последние 20 лет.
Разрешение на специальное водопользова ние на забор воды из канала им. Сатпаева от 21 августа 2023 года № 24-05-5-11/92 серия Иртыш, выданное Нура-Сарысуской бассейновой инспекцией по регулированию, охране и
ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
регулированию, охране и использованию водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
использованию водных ресурсов Комитета по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6

2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік мұқтаждыққа электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға деген сұраныс бойынша және сарқынды суды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
Қарағанды облысы
Қарағанды қаласының
бас жоспарына
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
қосымша
Бас жоспар (негізгі сызба)

2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным
соответствующих областных и районных служб.
3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
___________________________________
Приложение
к Генеральному плану
города Караганды
Карагандинской области
(включая основные положения)
Генеральный план (основной чертеж)