"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 шiлдедегi № 553 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
97) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"97) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салада тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру жүргізудің жартыжылдық графиктерін бекіту;";
132) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"132) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару мәселелері жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асыру;";
202) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"202) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарға, сондай-ақ медициналық бұйымдарға бағаларды реттеу қағидаларын бекіту;";
236) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"236) көтермелеудің салалық жүйесі қағидаларын бекіту;";
238), 239) және 240) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"238) денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері үшін үлгілік штаттар мен штаттық нормативтерді бекіту;
239) денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту;
240) денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту;";
254) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"254) денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың бірыңғай перспективалық жоспарын қалыптастыру, келісу және бекіту қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 323-80), 323-81), 323-82), 323-83), 323-84), 323-85), 323-86), 323-87), 323-88), 323-89), 323-90), 323-91), 323-92), 323-93), 323-94), 323-95), 323-96), 323-97), 323-98), 323-99), 323-100), 323-101), 323-102), 323-103), 323-104), 323-105), 323-106), 323-107), 323-108), 323-109), 323-110), 323-111), 323-112), 323-113), 323-114), 323-115), 323-116), 323-117), 323-118) және 323-119) тармақшалармен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2025 года № 553
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 97) изложить в следующей редакции:
"97) утверждение проверочных листов, критериев оценки степени риска и полугодовых графиков проведения проверок в регулируемой сфере в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 132) изложить в следующей редакции:
"132) осуществление координации и мониторинга деятельности по вопросам корпоративного управления в государственных юридических лицах в области здравоохранения;";
подпункт 202) изложить в следующей редакции:
"202) утверждение правил регулирования цен на лекарственные средства, а также на медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;";
подпункт 236) изложить в следующей редакции:
"236) утверждение правил отраслевой системы поощрения;";
подпункты 238), 239) и 240) изложить в следующей редакции:
"238) утверждение типовых штатов и штатных нормативов для организаций здравоохранения и (или) их структурных подразделений;
239) утверждение правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников системы здравоохранения;
240) утверждение номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников системы здравоохранения;";
подпункт 254) изложить в следующей редакции:
"254) утверждение правил формирования, согласования и утверждения единого перспективного плана развития инфраструктуры здравоохранения;";
дополнить подпунктами 323-80), 323-81), 323-82), 323-83), 323-84), 323-85), 323-86), 323-87), 323-88), 323-89), 323-90), 323-91), 323-92), 323-93), 323-94), 323-95), 323-96), 323-97), 323-98), 323-99), 323-100), 323-101), 323-102), 323-103), 323-104), 323-105), 323-106), 323-107), 323-108), 323-109), 323-110), 323-111), 323-112), 323-113), 323-114), 323-115), 323-116), 323-117), 323-118) и 323-119) следующего содержания:

"323-80) медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту;
323-81) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ведомстволық статистикалық байқауды қамтамасыз ету;
323-82) дәрілік затты немесе медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және оның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші ұсынған құжаттарды есепке алу және жүйеге келтіру тәртібін айқындау;
323-83) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарттары шеңберінде бірыңғай дистрибьютор сатып алатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту;
323-84) бөлшек және көтерме саудада өткізу үшін дәрілік заттың саудалық атауына арналған шекті бағаларды бекіту;
323-85) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы құқықтық актілерді және есепке алу мен есептік құжаттаманың нысандарын өз құзыреті шегінде бекіту;
323-86) денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту;
323-87) денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуден кейінгі мониторинг жүргізу және аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін бекіту;
323-88) жүкті, босанатын әйелдердің қайтыс болу жағдайлары, сондай-ақ босанған әйелдер босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күн ішінде қайтыс болған жағдайда, пациенттерге жоспарлы медициналық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтер) көрсету кезінде олардың кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту;
323-89) тәуелсіз сарапшылардың тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізіліміне енгізу және одан шығару негіздерін бекіту;
323-90) бірыңғай медициналық ақпараттық call-орталықтың қызметін ұйымдастыру қағидаларын және оның қызметінің регламентін бекіту;
323-91) өз құзыреті шегінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы құқықтық актілерді және есепке алу құжаттамасы мен есептік құжаттаманың нысандарын бекіту;
323-92) кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасының қағидаларын бекіту;
323-93) медициналық қалдықтар бойынша ақпарат беру қағидаларын бекіту;
323-94) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту;
323-95) эпидемиялық мәні бар объектілердің тізбесін бекіту;
323-96) халықтың декреттелген тобының адамдарын гигиеналық оқыту қағидаларын бекіту;

"323-80) утверждение правил формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям;
323-81) обеспечение ведомственного статистического наблюдения в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
323-82) определение порядка осуществления учета и систематизации документов, представленных заявителем при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия;
323-83) утверждение перечня лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых единым дистрибьютором в рамках долгосрочных договоров поставки лекарственных средств и медицинских изделий;
323-84) утверждение предельных цен на торговое наименование лекарственного средства для розничной и оптовой реализации;
323-85) утверждение в пределах своей компетенции правовых актов и форм учетной и отчетной документации в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
323-86) утверждение правил аккредитации в области здравоохранения;
323-87) утверждение правил, сроков проведения постаккредитационного мониторинга и отзыва свидетельства об аккредитации в области здравоохранения;
323-88) утверждение правил предоставления информации (экстренного извещения) о случаях наступления смерти беременных, рожениц, а также в случае смерти родильниц в течение сорока двух календарных дней после родов, внезапной смерти пациентов при оказании им плановой медицинской помощи (первичной медико-санитарной и специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг);
323-89) утверждение правил ведения реестра независимых экспертов, а также оснований включения в единый реестр независимых экспертов и исключения из него;
323-90) утверждение правил организации деятельности единого медицинского информационного call-центра и регламента его деятельности;
323-91) утверждение в пределах своей компетенции правовых актов и форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
323-92) утверждение правил экспертизы установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей;
323-93) утверждение правил предоставления информации по медицинским отходам;
323-94) утверждение правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений;
323-95) утверждение перечня эпидемически значимых объектов;
323-96) утверждение правил гигиенического обучения лиц декретированной группы населения;

323-97) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарына сәйкес келмейтiн өнiмдердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту;
323-98) санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту;
323-99) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын, өндірісінде йодталмаған тұз пайдаланылатын тағамдық өнімнің жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту;
323-100) ауыр жұмыстарға, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарға, жерасты жұмыстарына еңбек шартын жасасу үшін, сондай-ақ халықтың декреттелген тобына жататын адамды жұмысқа жіберу үшін медициналық қарсы көрсетілімдердің тізбесін бекіту;
323-101) денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған лицензияланатын қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту;
323-102) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын бекіту;
323-103) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттарды және оларға қосымшаларды беру, олардың қолданысын қайта бастау, қайта ресімдеу, қолданысын тоқтату қағидаларын бекіту;
323-104) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту;
323-105) өз құзыреті шегінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы құқықтық актілерді және есепке алу құжаттамасы мен есептік құжаттаманың нысандарын бекіту;
323-106) тиісті фармацевтикалық практикалардың стандарттарын бекіту;
323-107) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізу қағидаларын бекіту;
323-108) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында инспекциялауды жүргізу қағидаларын бекіту;
323-109) Қазақстан Республикасының фармацевтикалық инспекторатын қалыптастыру, фармацевтикалық инспекторларының тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту;
323-110) нарықтан, оның ішінде медициналық ұйымдарда тәуекелге бағдарланған тәсіл ескеріле отырып, сапасы бақылануға жататын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды іріктеу қағидаларын бекіту;
323-111) Қазақстан Республикасының азаматтарын алғашқы көмек көрсету дағдыларына оқыту қағидаларын, сондай-ақ алғашқы көмек көрсетілетін шұғыл және кезек күттірмейтін жағдайлар тізбесін бекіту;

323-97) утверждение правил ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
323-98) утверждение правил взаимодействия государственных органов при проведении санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий;
323-99) утверждение перечня отдельных видов пищевой продукции, подлежащей государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в производстве которой используется нейодированная соль;
323-100) утверждение перечня медицинских противопоказаний для заключения трудового договора на тяжелые работы, работы с вредными и (или) опасными условиями труда, на подземные работы, а также для допуска к работе лица, относящегося к декретированной группе населения;
323-101) утверждение квалификационных требований к лицензируемому виду деятельности на оказание услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения;
323-102) утверждение правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
323-103) утверждение правил выдачи, возобновления действия, переоформления, прекращения действия разрешений на обращение с патогенными биологическими агентами и приложений к ним;
323-104) утверждение квалификационных требований, предъявляемых к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами;
323-105) утверждение в пределах своей компетенции правовых актов и форм учетной и отчетной документации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
323-106) утверждение стандартов надлежащих фармацевтических практик;
323-107) утверждение правил оптовой и розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий;
323-108) утверждение правил проведения инспектирования в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
323-109) утверждение правил формирования фармацевтического инспектората, ведения реестра фармацевтических инспекторов Республики Казахстан;
323-110) утверждение правил отбора с рынка, в том числе в медицинских организациях, лекарственных средств и медицинских изделий, подлежащих контролю качества с учетом риск-ориентированного подхода;
323-111) утверждение правил обучения граждан Республики Казахстан навыкам оказания первой помощи, а также перечня экстренных и неотложных состояний, при которых оказывается первая помощь;

323-112) алғашқы көмек көрсету стандартын бекіту;
323-113) он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулығын сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру қағидаларын бекіту;
323-114) медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын бекіту;
323-115) мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту;
323-116) психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату қағидаларын бекіту;
323-117) ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау кезінде тіндердің иммунологиялық үйлесімділігін айқындау қағидаларын және HLA-зертханаларының қызметі туралы ережені бекіту;
323-118) жасанды ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер тізбесін бекіту;
323-119) клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

323-112) утверждение стандарта оказания первой помощи;
323-113) утверждение правил организации медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи;
323-114) утверждение стандартов организации оказания медицинской помощи;
323-115) утверждение правил использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении;
323-116) утверждение правил динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
323-117) утверждение правил определения иммунологической совместимости тканей при трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), а также положения о деятельности HLA-лаборатории;
323-118) утверждение перечня показаний и противопоказаний для трансплантации искусственных органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
323-119) утверждение положения о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов