"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 449 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 140-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 сәуірдегі № 292 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 17 маусымдағы
№ 449 қаулысымен
бекітілген
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 140-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз алуының тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 449
В соответствии с пунктом 6 статьи 140 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2023 года № 292 "Об утверждении Правил выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 2025 года № 449
Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 140 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" и заимствования у международных финансовых организаций местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – орталық) – қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын, Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын шекаралары дәл белгіленген Астана қаласының шегіндегі аумақ;
2) бағалы қағаздар – Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орталық аумағында айналысқа жіберу үшін орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес шығарылатын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;
3) бағалы қағаздар шығарылымы – эмитенттің азаматтық құқықтар объектісі ретінде эмиссиялық бағалы қағаздардың пайда болуына бағытталған іс-әрекеті немесе орналастырылуы, айналысқа жіберілуі және өтелуі осы эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын белгілі бір бағалы қағаздар жиынтығы;
4) орталықтың қор биржасы (бұдан әрі – қор биржасы) – орталықта қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) қор биржасының депозитарийі (бұдан әрі – депозитарий) – орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, депозитарлық есеп айырысу қызметін және орталық аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) орталық актісі – орталық органы қабылдаған, орталыққа қатысушылар және (немесе) орталық органдары және (немесе) олардың қызметкерлері арасында туындайтын қатынастарды реттейтін ресми құжат;
7) қор биржасының қағидалары – орталық қор биржасының ішкі құжаты, ол эмитенттің бағалы қағаздарды орналастыруына негіз болады;
8) депозитарий қағидалары – депозитарийдің ішкі құжаты, ол депозитарийдің бағалы қағаздарға қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асыруына негіз болады;
9) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
10) орналастыру жөніндегі агент – орталықтың қолданыстағы құқығына, қор биржасының қағидаларына сәйкес брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару, орналастыру және айналысқа түсіру бойынша эмитентке қызметтер көрсететін бағалы қағаздар нарығына кәсіпқой қатысушы;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Международный финансовый центр "Астана" (далее – центр) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
2) ценные бумаги – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитируемые в соответствии с действующим правом центра для обращения на территории центра местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
3) выпуск ценных бумаг – действия эмитента, направленные на возникновение эмиссионных ценных бумаг в качестве объекта гражданских прав или совокупность определенных ценных бумаг, размещение, обращение и погашение которых осуществляются в соответствии с условиями выпуска данных эмиссионных ценных бумаг;
4) фондовая биржа центра (далее – фондовая биржа) – юридическое лицо, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в центре;
5) депозитарий фондовой биржи (далее – депозитарий) – зарегистрированное в соответствии с действующим правом центра юридическое лицо, осуществляющее расчетно-депозитарную деятельность и регистрацию сделок с ценными бумагами на территории центра;
6) акт центра – письменный официальный документ, принятый органом центра, регулирующий отношения, возникающие между участниками центра и (или) органами центра, и (или) их работниками;
7) правила фондовой биржи – внутренний документ фондовой биржи Центра, на основании которого эмитент осуществляет размещение ценных бумаг;
8) правила депозитария – внутренний документ депозитария, на основании которого депозитарий осуществляет обслуживание и погашение ценных бумаг;
9) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
10) агент по размещению – профессиональный участник рынка ценных бумаг, имеющий лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности в соответствии с действующим правом центра, правилами фондовой биржи, оказывающий услуги эмитенту по выпуску, размещению и обращению эмиссионных ценных бумаг;

11) тіркеуші – орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, тіркеушінің қағидаларына, сондай-ақ эмитентпен жасалған келісімнің талаптарына сәйкес эмитенттің бағалы қағаздарын және бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтарын есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) тіркеушінің қағидалары – тіркеушінің ішкі құжаты, тіркеуші эмитенттің бағалы қағаздарын және олар бойынша құқықтарды есепке алуды соған сәйкес жүзеге асырады;
13) эмитент –Қазақстан Республикасының заңнамалық актісімен айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы.
2-тарау. Бағалы қағаздарды шығару тәртібі
3. Эмитент бағалы қағаздарды құжатсыз нысанда шығарады. Тіркеуші бағалы қағаздарды есепке алуды және сақтауды тіркеуші қағидалары және тіркеуші қызметтерін көрсету туралы эмитентпен жасалған келісімнің негізінде жүзеге асырады. Егер депозитарийдің қызметтері көрсетуі шығарылым шарттарында көзделсе, депозитарий бағалы қағаздарға қатысты эмитентке кастодиандық және депозитарлық-есеп айырысу қызметтерін көрсетуді депозитарий қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
4. Орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес әрбір шығарылымның Қазақстан Республикасының орталық депозитарийі беретін халықаралық сәйкестендіру нөмірі International Securities Identification Number (ISIN) болады.
5. Эмитент бағалы қағаздарды орталықтың актілерінде және қор биржасының қағидаларында белгіленген тәсілдермен аукцион өткізу, қосымша орналастыру және жазылым жүргізу арқылы орналастырады.
6. Бағалы қағаздар шығарылымын жүзеге асырған кезде эмитенттің орналастыру жөніндегі агентті тартуына жол беріледі.
7. Бағалы қағаздар шығарылымының нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру болып табылады.
8. Бағалы қағаздарды орналастыру, есепке алу, оларға қызмет көрсету, айналысқа жіберу және өтеу тәсілдерінің шарттары мен рәсімдері бағалы қағаздарды шығару шарттарымен, қор биржасының қағидаларымен, тіркеушінің қағидаларымен, депозитарийдің қағидаларымен, сондай-ақ орталықтың актілерімен белгіленеді.
9. Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу бағалы қағаздарды шығару шарттарында белгіленген күндері жүргізіледі. Сыйақының соңғы төлемі, егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында өзге мерзім көзделмесе, бағалы қағаздарды өтеу күнімен сәйкес келеді. Егер бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеу күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келетін болса, онда төлем жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.
10. Бағалы қағаздарды өтеу номиналды құны бойынша өтеу күнінде жүргізіледі. Егер бағалы қағаздардың номиналды құнын өтеу күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, онда өтеу жұмыс істемейтін күннен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.

11) регистратор – зарегистрированное в соответствии с действующим правом Центра юридическое лицо, осуществляющее учет и хранение ценных бумаг эмитента и прав держателей ценных бумаг в соответствии с правилами регистратора, а также условиями соглашения, заключенного с эмитентом;
12) правила регистратора – внутренний документ регистратора, в соответствии с которыми регистратор осуществляет учет ценных бумаг эмитента и прав по ним;
13) эмитент – местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок выпуска ценных бумаг
3. Ценные бумаги выпускаются эмитентом в бездокументарной форме. Учет и хранение ценных бумаг осуществляются регистратором на основании правил регистратора и соглашения, заключенного с эмитентом об оказании услуг регистратора. Депозитарий осуществляет кастодиальные и депозитарно-расчетные услуги эмитенту в отношении ценных бумаг в соответствии с правилами депозитария, если оказание услуг депозитарием предусмотрено условиями выпуска.
4. Каждый выпуск имеет международный идентификационный номер International Securities Identification Number (ISIN), присваиваемый центральным депозитарием Республики Казахстан в соответствии с действующим правом центра.
5. Ценные бумаги размещаются эмитентом путем проведения аукциона, доразмещения и подписки, установленными актами центра и правилами фондовой биржи.
6. Эмитенту при осуществлении выпуска ценных бумаг допускается привлекать агента по размещению.
7. Целевым назначением выпуска ценных бумаг является финансирование проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
8. Условия и процедуры способов размещения, учета, обслуживания, обращения и погашения ценных бумаг устанавливаются условиями выпуска ценных бумаг, правилами фондовой биржи, правилами регистратора, правилами депозитария, а также актами центра.
9. Выплата вознаграждения по ценным бумагам производится в дни, установленные условиями выпуска ценных бумаг. Последняя выплата вознаграждения совпадает с днем погашения ценных бумаг, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска ценных бумаг. Если дата выплаты вознаграждения по ценным бумагам приходится на нерабочий день, то выплата производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.
10. Погашение ценных бумаг производится по номинальной стоимости в дату погашения. Если дата погашения номинальной стоимости ценных бумаг приходится на нерабочий день, то погашение производится в первый рабочий день, следующий за нерабочим днем.

11. Эмитенттің бағалы қағаздарды мерзімінен бұрын ішінара немесе мерзімінен бұрын толық өтеуіне, сондай-ақ бағалы қағаздарды шығару шарттарына сәйкес кері сатып алуды жүзеге асыруына жол беріледі.
12. Бағалы қағаздарды өтеу және оларға қызмет көрсету тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. Эмитент бағалы қағаздарды өтегеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға бағалы қағаздарды өтеу туралы депозитарий мәліметтерінің көшірмесін және жүргізілген өтеуді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
14. Бағалы қағаздар борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады, егер бағалы қағаздар шығару шарттарында өзге құн айқындалмаса, олардың әрқайсысының номиналды құны 1000 (бір мың) теңгені құрайды.
15. Бағалы қағаздар бойынша купон сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы есеп айырысу айында 30 (отыз) күнді, есеп айырысу жылында 360 (үш жүз алпыс) күнді құрайды.
16. Егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында өзге мерзім көзделмесе, бағалы қағаздар бір жылдан асатын айналыс мерзімімен шығарылады.
17. Бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу номиналды құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде орналастыру кезінде купон деп аталатын белгілі бір сыйақы төленеді.
18. Бағалы қағаздар бойынша купонды төлеу, егер бағалы қағаздарды шығару шарттарында төлемнің өзге шарттары көзделмесе, эмитент белгілеген күндері, бағалы қағаздар айналысының тиісті жылында бір рет жүзеге асырылады.
19. Егер шығару шарттарында өзгеше көзделмесе, бағалы қағаздар купонының сомасы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
S = N*C
мұндағы:
S, теңге – кезекті төленетін бағалы қағаздар купонының сомасы;
N, теңге – сыйақысы кезекті төленетін бағалы қағаздардың тиісті санының номиналды құнының сомасы;
С, % – купон мөлшерлемесі.
3-тарау. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару жолымен Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы
20. "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару жолымен Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруды мыналардың негізінде жүзеге асырады:

11. Эмитенту допускается производить частичное досрочное или полное досрочное погашение ценных бумаг, а также осуществлять обратный выкуп в соответствии с условиями выпуска ценных бумаг.
12. Погашение и обслуживание ценных бумаг осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
13. После погашения ценных бумаг эмитент в течение 5 (пять) рабочих дней представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета копию сведений депозитария о погашении ценных бумаг и копии документов, подтверждающих произведенное погашение.
14. Ценные бумаги являются долговыми эмиссионными ценными бумагами, номинальная стоимость каждой из которых составляет 1000 (одна тысяча) тенге, если иная стоимость не определена условиями выпуска ценных бумаг.
15. Расчетная база для исчисления суммы купона по ценным бумагам составляет 30 (тридцать) дней в расчетном месяце, 360 (триста шестьдесят) дней в расчетном году.
16. Ценные бумаги выпускаются со сроками обращения свыше одного года, если иной срок не предусмотрен условиями выпуска ценных бумаг.
17. Размещение и погашение ценных бумаг осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается определенное при размещении вознаграждение, называемое купоном.
18. Выплата купона по ценным бумагам осуществляется в дни, установленные эмитентом, один раз в год соответствующего года обращения ценных бумаг, если иные условия выплаты не предусмотрены условиями выпуска ценных бумаг.
19. Если иное не предусмотрено условиями выпуска, сумма купона ценных бумаг исчисляется согласно следующей формуле:
S = N*C,
где:
S, тенге – сумма купона ценных бумаг, подлежащего очередной выплате,
N, тенге – сумма номинальной стоимости соответствующего количества ценных бумаг, вознаграждение по которым подлежит очередной выплате,
С, % – ставка купона.
Глава 3. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана"
20. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" осуществляется в целях финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Выпуск государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется на основании:

1) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды ұлттық валютада шығару есебінен қаржыландыру болжанатын Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған әрбір жоба бойынша бюджет комиссиясының оң шешімі.
Бюджет комиссиясының шешімінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың шарттарын, көлемін және нысаналы мақсатын белгілейді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты туралы мәслихат шешімі.
21. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында айналысқа жіберу үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығару үшін:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының кредиттік рейтингін жаңарту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығы белгілеген талаптарға сәйкес қажетті құжаттаманы дайындау негізінде жүзеге асырады.
4-тарау. Қарыз шартын жасасу арқылы Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы
22. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз шартын жасасу арқылы қарыз алуы Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаларды қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарыз тартуы мыналардың негізінде жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне оң экономикалық қорытынды;

1) положительного решения бюджетной комиссии по каждому проекту, отнесенному к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, предполагаемому к финансированию за счет выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана".
В решении бюджетной комиссии устанавливаются условия, объем и целевое назначение выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан;
2) решения маслихата об условиях, объеме и целевом назначении выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
21. Для выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на территории Международного финансового центра "Астана" местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляются:
1) организация и проведение мероприятий по обновлению кредитного рейтинга местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан;
2) подготовка необходимой документации в соответствии с установленными Международным финансовым центром "Астана" требованиями.
Глава 4. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, для финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, путем заключения договора займа
22. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, путем заключения договора займа осуществляется в целях финансирования проектов, отнесенных к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
Привлечение внешнего займа местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется на основании:
1) положительного экономического заключения на технико-экономическое обоснование проекта, отнесенного к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаның бекітілген техникалық-экономикалық негіздемесі;
3) халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз есебінен қаржыландыру болжанатын Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған әрбір жоба бойынша бюджеттік комиссияның оң шешімі.
Бюджеттік комиссияның шешімінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарызының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты белгіленеді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарызының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты туралы мәслихат шешімі.
23. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыз шартын жасасу нысанында қарыз алған кезде жергілікті атқарушы орган дайындықты жүзеге асырады, ол мыналарды қамтиды:
1) қаржыландыру ұсынылатын жоба, қарыздың болжамды шарттары бойынша қарыз берушілермен келіссөздерді ұйымдастыру мен өткізу;
2) қарыз шартының жобасын және ілеспе құжаттарды дайындау;
3) қарыз шарты жобасының Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес "жасылға" жатқызылған жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкестігін бағалау.

2) утвержденного технико-экономического обоснования проекта, отнесенного к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
3) положительного решения бюджетной комиссии по каждому проекту, отнесенному к "зеленым", согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, предполагаемому к финансированию за счет займа у международных финансовых организаций.
В решении бюджетной комиссии устанавливаются условия, объем и целевое назначение займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан;
4) решения маслихата об условиях, объеме и целевом назначении займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
23. При заимствовании местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, в форме заключения договора займа местным исполнительным органом осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с заимодателями по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
3) оценку соответствия проекта договора займа технико-экономическому обоснованию проекта, отнесенного к "зеленым" согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––