"Қазақстан Республикасы уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мұқтаждықтары үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс жолдары мен арналарын, кәбілдік кәріздердегі арналарды және алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтеріне бағаларды (тарифтерді) реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 514 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 мамырдағы № 352 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мұқтаждықтары үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс жолдары мен арналарын, кәбілдік кәріздердегі арналарды және алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтеріне бағаларды (тарифтерді) реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 514 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мұқтаждықтары үшін техникалық құралдарды орналастыруға қажетті байланыс жолдары мен арналарын, кәбілдік кәріздердегі арналарды және алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидалары";

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 514 "Об утверждении Правил регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2025 года № 352.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 514 "Об утверждении Правил регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона Республики "О связи" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".";
в Правилах регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің бағасын (тарифін) реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің көрсетілетін қызметтерінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) бағасын (тарифін) реттеу тәртібі айқындалады.";
12-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттардың ұсынылмауы;";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметтердің бағасын (тарифін) қарау кезінде:
тиісті салалық нормалармен немесе ұқсас қызметтерді көрсететін операторлар қолданатын нормалармен салыстыру арқылы Оператор қолданатын көрсетілетін қызметтердің бір бірлігін ұсынуға шикізат, отын материалдарын, материалдық ресурстар энергиясын жұмсау нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына;
ұқсас қызметтерді көрсететін операторлардың еңбегіне ақы төлеу шығындарымен салыстыру арқылы Оператор персоналының еңбегіне ақы төлеу шығыстарына;
Оператор көрсететін қызметтер бағасының (тарифінің) артуына айтарлықтай әсерін тигізетін басқа да шығыстарға талдау жүргізеді.
15. Хабарламаны (өтінімді) қарау кезінде уәкілетті орган бағаларды (тарифтерді) басқа операторлардың, сондай-ақ ұқсас немесе дәл осындай көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың белгілі бір санаттары үшін осы Оператордың өзінің ұқсас көрсетілетін қызметтерінің бағаларымен (тарифтерімен) салыстыра талдауды жүргізеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Оператор көрсететін қызметтер бағасының (тарифінің) негізділігін растау мақсатында уәкілетті орган ақпарат сұратады, ол операторлар тиісті сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады.";

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи".
2. Настоящие Правила определяют порядок регулирования цен (тарифов) на услуги предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств (далее – услуги) для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", определенных в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.";
подпункт 1) части второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) непредоставление документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил;";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Уполномоченный орган при рассмотрении цен (тарифов) на услуги проводит анализ:
применяемых Оператором норм расхода сырья, материалов топлива, энергии материальных ресурсов на предоставление единицы услуг и (или) годовых норм материальных ресурсов путем сравнения с соответствующими отраслевыми нормами или нормами, применяемыми операторами, оказывающими аналогичные услуги;
расходов на оплату труда персонала Оператора путем сравнения с затратами на оплату труда операторов, оказывающих аналогичные услуги;
других расходов, оказывающих существенное влияние на увеличение цен (тарифов) на услуги Оператора.
15. При рассмотрении уведомления (заявки) уполномоченный орган проводит сравнительный анализ цен (тарифов) с ценами (тарифами) на аналогичные услуги других операторов, а также самого Оператора для определенных категорий потребителей аналогичных или таких же услуг.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В целях подтверждения обоснованности цены (тарифа) на услуги Оператора уполномоченный орган запрашивает информацию, которая представляется в течение десяти календарных дней со дня получения операторами соответствующего запроса.";

көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 мамырдағы
№ 352 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
уәкілетті мемлекеттік
органдарының, Мемлекеттік
күзет қызметінің (президенттік
байланыс қажеттілігін
қоспағанда), әскери басқару,
ұлттық қауіпсіздік және ішкі
істер органдарының, сондай-ақ
"электрондық үкіметтің"
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымы операторының
қажеттілігі үшін байланыс
жолдары мен арналарын,
кабельдік кәріздегі арналарды
және техникалық құралдарды
орналастыру үшін қажетті
алаңдарды берудің көрсетілетін
қызметтерінің бағасын (тарифін)
реттеу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік органдардың және ұйымдардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда).
5. "Электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 мамырдағы
№ 352 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
уәкілетті мемлекеттік
органдарының, Мемлекеттік
күзет қызметінің (президенттік
байланыс қажеттілігін
қоспағанда), әскери басқару,
ұлттық қауіпсіздік және ішкі
істер органдарының, сондай-ақ
"электрондық үкіметтің"
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымы операторының
қажеттілігі үшін байланыс
жолдары мен арналарын,
кабельдік кәріздегі арналарды
және техникалық құралдарды
орналастыру үшін қажетті
алаңдарды берудің көрсетілетін
қызметтерінің бағасын (тарифін)
реттеу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің (президенттік байланыс қажеттілігін қоспағанда), әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының, сондай-ақ "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының қажеттілігі үшін байланыс жолдары мен арналарын, кабельдік кәріздегі арналарды және техникалық құралдарды орналастыру үшін қажетті алаңдарды берудің бағасы реттелуге тиіс көрсетілетін қызметтерінің тізбесі
1. Техникалық құралдарды орналастыруға қажетті алаңдарды пайдалануға беру.
2. Кабельдік кәріздегі арнада кабель-орынды пайдалануға беру.
3. Антенна-діңгекті құрылысжайлардағы және тіреуіштердегі орындарды жалға беру.

приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2025 года № 352
Приложение 1
к Правилам регулирования цен
(тарифов) на услуги
предоставления линий и каналов
связи, каналов в кабельной
канализации и площадей,
необходимых для размещения
технических средств для нужд
уполномоченных
государственных органов,
Службы государственной
охраны (за исключением нужд
президентской связи), органов
военного управления,
национальной безопасности и
внутренних дел
Республики Казахстан, а также
оператора информационно-
коммуникационной
инфраструктуры "электронного
правительства"
Перечень государственных органов и организаций
1. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Министерство обороны Республики Казахстан.
3. Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
4. Служба государственной охраны Республики Казахстан (за исключением нужд президентской связи).
5. Оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
________________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 мая 2025 года № 352
Приложение 2
к Правилам регулирования цен
(тарифов) на услуги
предоставления линий и каналов
связи, каналов в кабельной
канализации и площадей,
необходимых для размещения
технических средств для нужд
уполномоченных
государственных органов,
Службы государственной
охраны (за исключением нужд
президентской связи), органов
военного управления,
национальной безопасности и
внутренних дел
Республики Казахстан, а также
оператора информационно-
коммуникационной
инфраструктуры "электронного
правительства"
Перечень услуг предоставления линий и каналов связи, каналов в кабельной канализации и площадей, необходимых для размещения технических средств для нужд уполномоченных государственных органов, Службы государственной охраны (за исключением нужд президентской связи), органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, а также оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", подлежащих ценовому регулированию
1. Предоставление в пользование площадей, необходимых для размещения технических средств.
2. Предоставление в пользование кабеле-места в канале кабельной канализации.
3. Предоставление в аренду мест на антенно-мачтовых сооружениях и опорах.

4. Жерүсті аналогтік және цифрлық қалааралық және аймақішілік арналарды жалға беру.
5. Жалғастыру желілерін жалға беру.
6. Тікелей сым-өткізгішті жалға беру.
7. Деректер берудің арналық және (немесе) желілік деңгейінде байланыстың жерүсті цифрлық арналарын жалға беру.
8. "KazSat-2", "KazSat-3" ғарыш аппараттарының транспондерлерін және (немесе) транспондерлерінің сыйымдылығын жалға беру.

4. Предоставление в аренду наземных аналоговых и цифровых междугородных и внутризоновых каналов.
5. Предоставление в аренду соединительных линий.
6. Предоставление в аренду прямого провода.
7. Предоставление в аренду наземных цифровых каналов связи на канальном и (или) сетевом уровне передачи данных.
8. Предоставление в аренду транспондеров и (или) емкости транспондеров космических аппаратов "KazSat-2", "KazSat-3".
________________________________